"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 11 наурыздағы № 309 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 8 қыркүйектегі № 754 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 08.09.2015 № 754 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 наурыздағы № 240 бұйрығын қараңыз.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 6-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн еткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 11 наурыздағы
№ 309 қаулысымен
бекітілген
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік
құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы "Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға арналған көлік құралдарына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі - Санитариялық қағидалар) жолаушыларды, тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізатын, шаруашылық-ауыз суды, радиоактивті, қауіпті, химиялық және уытты заттарды тасымалдау үшін қолданылатын көлік (теміржол, автомобиль, теңіз, ішкі су, әуе) құралдарын (бұдан әрі - көлік құралдары) күтіп-ұстау мен пайдалануға, жолаушылар мен жүктерді тасымалдау жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді.
2. Пайдалануға беру кезінде көлік құралына осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкестігіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беріледі.
3. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) автомобиль көлік құралы (бұдан әрі - автокөлік құралы) - құрамы автобустарды, шағын автобустарды, жеңіл және жүк автомобильдерін, автомобиль тіркемелерін, ершікті тартқыштарға жартылай тіркемелерді, сондай-ақ мамандандырылған автомобильдерді (жүктердің белгілі бір түрлерін тасымалдауға арналған) және арнайы автомобильдерді (әртүрлі, көбінесе көлікке арналмаған жұмыстарды орындауға арналған) қамтитын автомобиль көлігінің жылжымалы құрам бірлігі;

Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2012 года № 309. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2015 года № 754
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 08.09.2015 № 754 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 марта 2015 года № 240
В соответствии с подпунктом 2) статьи 6 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 марта 2012 года № 309
Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным средствам для перевозки
пассажиров и грузов»
1. Общие положения
1. Настоящие Санитарные правила «Санитарно-эпидемиологические требования к транспортным средствам для перевозки пассажиров и грузов» (далее - Санитарные правила) устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к содержанию и эксплуатации транспортных средств (железнодорожные, автомобильные, морские, внутренние водные, воздушные), применяемых для перевозки пассажиров, пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды, радиоактивных, опасных, химических и токсических веществ (далее - транспортные средства), условиям перевозки пассажиров и грузов.
2. При вводе в эксплуатацию на транспортное средство выдается санитарно-эпидемиологическое заключение на соответствие требованиям настоящих Санитарных правил.
3. В настоящих Санитарных правилах используются следующие понятия:
1) автомобильное транспортное средство (далее - автотранспортное средство) - единица подвижного состава автомобильного транспорта, включающего автобусы, микроавтобусы, легковые и грузовые автомобили, автомобильные прицепы, полуприцепы к седельным тягачам, а также специализированные автомобили (предназначенные для перевозки определенных видов грузов) и специальные автомобили (предназначенные для выполнения различных преимущественно нетранспортных работ);

2) апаттық жағдай - жүкті қалыпты тасымалдаудан өзгеше, жарылысқа, өртке, адамдардың немесе жануарлардың улануына, сәулеленуіне, ауруына, күюіне, үсіп қалуына, өліміне, қоршаған орта үшін қауіпті салдарларға әкелуі мүмкін немесе әкелген, қауіпті заттың өртенуіне, ағып кетуіне, төгілуіне, қауіпті жүгі бар ыдыстың немесе жылжымалы құрамның бұзылуына байланысты болатын жағдайлар, сондай-ақ теміржолдағы апат аймағында қауіпті жүгі бар вагондар, контейнерлер немесе жүк орындары болған жағдайлар;
3) апаттық карточкалар (қауіпті жүктерді Біріккен Ұлттар Ұйымының нөмірі және атауы бойынша іздеудің алфавиттік көрсеткіші) - құрамына 2008 жылғы 30 мамырдағы № 48 хаттама, Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығына (бұдан әрі - ТМД) қатысушы мемлекеттердің теміржол көлігі жөніндегі кеңесінің шешімімен бекітілген және қолданысқа енгізілген "Қауіпті жүктерге апаттық карточкалар" қолданыстағы нормативтік-техникалық құжаттамасында олар қайта аталған қауіпті жүктің барлық синонимдік нұсқалары кіреді (бұдан әрі - Апаттық карточка);
Апаттық карточка жеке қорғаныш құралдарын қолдану жөніндегі нұсқауды, апатты жағдай кезіндегі іс-қимылдар бойынша қажетті нұсқауларды: жалпы сипаттағы; төгілу, құйылу және шашылу кезінде; өрт кезінде; бейтараптандыру жөніндегі нұсқауларды; алғашқы көмек шаралары жөніндегі нұсқауды қамтиды;
4) арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам (бұдан әрі - ӨЖЖҚ) - жолаушыларды, теміржол бөлімшелерінің жұмыскерлерін, қол жүгін және жүктерді теміржол арқылы тасымалдауға арналған тартпалы көлік құралдары (мотовоздар, дрезиналар, арнайы автомотрисалар, теміржол-құрылыс машиналары);
5) аялдама пункті - тек жолаушыларды отырғызу мен түсіруге арналған пункт;
6) багаж - жолаушылар көлік құралының бортында тасымалдауға қабылданған жолаушының мүлкі;
7) буфет-бар - сусындар, шырындар, су және зауыт қаптамасындағы тез бұзылмайтын өнімдерді өткізуге арналған тиісті жабдықтарымен бар тіреуі құрылғысына жолаушылар поезы вагонында немесе электр поезында бөлінген учаске;
8) вагон-мейрамхана - жолаушылар поезының жүретін жолында тамақ өнімдерін сақтау, дайындау және өткізу жүргізілетін қоғамдық тамақтану пункті;
9) вагон-тоңазыту станциясы - тоңазыту қондырғыларымен жабдықталған вагон;
10) гидрофора - қысымдағы суды сақтауға арналған цистерна;
11) дизель-электростанциясы - дизель қозғалтқыштарымен айналысқа келтірілетін, бір немесе бірнеше электр тоғы генераторларымен жабдықталған энергетикалық қондырғы;
12) жол аралығы - теміржол жолдары араларындағы учаске;

2) аварийная ситуация - условия, отличные от условий нормальной перевозки грузов, связанные с загоранием, утечкой, просыпанием опасного вещества, повреждением тары или подвижного состава с опасным грузом, которые могут привести или привели к взрыву, пожару, отравлению, облучению, заболеваниям, ожогам, обморожениям, гибели людей или животных, опасным последствиям для окружающей среды, а также случаи, когда в зоне аварии на железной дороге оказались вагоны, контейнеры или грузовые места с опасными грузами;
3) аварийные карточки (Алфавитный указатель поиска опасных грузов по номеру Организации Объединенных Наций и по наименованию) - включают в себя все синонимические варианты наименования опасного груза, под которыми он поименован в действующей нормативно-технической документации «Аварийные карточки на опасные грузы», утвержденной и введенной в действие решением Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества Независимых Государств, Протокол от 30 мая 2008 года № 48 (далее - Аварийная карточка).
Аварийная карточка содержит указания по применению средств индивидуальной защиты, необходимые указания по действиям при аварийной ситуации: общего характера; при утечке, разливе и россыпи; при пожаре; указания по нейтрализации; указания по мерам первой помощи;
4) специальный самоходный подвижной состав (далее - СПС) - тяговые транспортные средства (мотовозы, дрезины, специальные автомотрисы, железнодорожно-строительные машины), предназначенные для перевозки по железнодорожным путям пассажиров, работников железнодорожных подразделений, багажа и грузов;
5) остановочный пункт - пункт, предназначенный исключительно для посадки и высадки пассажиров;
6) багаж - имущество пассажира, принятое к перевозке на борту пассажирского транспортного средства;
7) буфет-бар - отведенный участок в вагоне пассажирского поезда или электропоезда под устройство стойки бара с соответствующим оборудованием, для реализации напитков, соков, воды и не скоропортящейся продукции в заводской упаковке;
8) вагон-ресторан - пункт общественного питания, где производится хранение, приготовление и реализация пищевых продуктов и блюд в пути следования пассажирского поезда;
9) вагон-холодильная станция - вагон, оборудованный охладительными установками;
10) гидрофора - цистерна для хранения воды, находящаяся под давлением;
11) дизель-электростанция - энергетическая установка, оборудованная одним или несколькими генераторами электрического тока, приводимыми во вращение дизельными двигателями;
12) междупутье - участок между железнодорожными путями;

13) жолаушылар поезы - жолаушы вагондарынан жасақталған жолаушы, жүк, пошта тасымалдауға арналған поезд;
14) жолаушылар вагоны - жолаушыларды және (немесе) жүкті, пошта жөнелтілімдерін тасымалдауға, пошталық, жүк, вагон-мейрамханалар, қызметтік-техникалық, қызметтік, клубтар, санитариялық, сынау және өлшеу зертханалары сияқты вагондар, жолаушылар үлгісіндегі арнайы вагондар;
15) жолаушылар вагонын жабдықтау пункті - (бұдан әрі - жабдықтау пункті) - вагондарды сапарға дайындау және жарақтау жүзеге асырылатын теміржол жолдарының мамандандырылған учаскесі;
16) жолаушылар вагонына техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - ТҚК) - техникалық қызмет көрсету пункттерінде, құрастыру мен айналым пункттеріндегі жолаушылар вагонына және техникалық станцияларда, поездың жол бойындағы станцияларда, тұрақтағы жолаушылар вагонына техникалық қызмет көрсету кезінде оларды ажыратпай ағымдық тексеру, жөндеу;
17) жолаушылар кемесі - он екіден артық жолаушыны тасымалдауға арналған кеме;
18) жолаушылар сыйымдылығы - жатын орындарының (каютадағы жолаушылар) саны және отыруға арналған тұрақты орындардың (каютадан тыс жолаушылар) саны бойынша анықталатын жолаушылар саны;
19) камбуз - саны бес адамнан аспайтын кеме экипажының тамақ дайындауға және тамақ ішуге арналған үй-жайы;
20) карантиндік аурулар - жұқпалылығы жоғары және өлім-жітіммен сипатталатын аурулар тобы (оба, тырысқақ, сары қызба), оларға қарсы жүргізілетін тиімді профилактикалық іс-шаралардың бірі карантиндік іс-шаралар өткізу болып табылады;
21) кеме экипажы - кеменің жеке құрамына сонымен қатар жолаушыларға қызмет көрсететін персоналды қоса алғанда, кемені басқаруды, кеме қозғалысын және қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ететін кеме штатына енгізілген тұлғалар;
22) қаптама - өнімді бүлінуден және жоғалудан қорғауды қамтамасыз ететін, сондай-ақ өнімді тасымалдауды, сақтауды және өткізуді жеңілдететін құрал немесе құралдар кешені;
23) қарауыл қызметі - теміржол объектілерін, станцияларда және поезд жолының бойында жүктерді күзетуді жүзеге асыратын әскери теміржол күзетінің бөлімшесі;
24) қауіпті жүк - тасымалдау немесе қайта тиеу кезінде өзінің ерекше қасиеттеріне байланысты адамдардың өміріне және денсаулығына қауіп төндіруі, қоршаған ортаны ластауы, көлік құрылыстарын, құралдарын және өзге де мүлікті бүлдіруі және жоюы мүмкін қауіпті зат, материалдар, өндіріс бұйымдары мен қалдықтары;
25) құрамында мұнай бар су - қазандық және машина бөлімінің төсеніші астында жиналатын су немесе құрамында мұнай өнімдері бар басқа да су;

13) поезд пассажирский — поезд для перевозки пассажиров, багажа и почты, сформированный из пассажирских вагонов;
14) пассажирские вагоны — вагоны, предназначенные для перевозки пассажиров и (или) багажа, почтовых отправлений, такие, как почтовые, багажные, вагоны-рестораны, служебно-технические, служебные, клубы, санитарные, испытательные и измерительные лаборатории, специальные вагоны пассажирского типа;
15) пункт экипировки пассажирских вагонов (далее - пункт экипировки) - специализированный участок железнодорожных путей, где осуществляется подготовка и оснащение вагонов в рейс;
16) техническое обслуживание пассажирских вагонов (далее — ТО) - осмотр, текущий безотцепочный ремонт и экипировка вагона в пунктах технического обслуживания, на пассажирских технических станциях в пунктах формирования и оборота, станциях по пути следования поезда, при техническом обслуживании пассажирских вагонов в отстое;
17) пассажирское судно - судно, предназначенное для перевозки более двенадцати пассажиров;
18) пассажировместимость - количество пассажиров, определяемое по числу спальных мест (каютные пассажиры) и числу постоянных мест для сидения (внекаютные пассажиры);
19) камбуз - помещения для приготовления и приема пищи экипажа судна с численностью не более пяти человек;
20) карантинные заболевания - группа заболеваний (чума, холера, желтая лихорадка), характеризующиеся повышенной контагиозностью и летальностью, одним из эффективных профилактических мероприятий, против которых является проведение карантинных мероприятий;
21) экипаж судна - лица, внесенные в судовой штат, обеспечивающие управление, движение и безопасность эксплуатации судна, включая персонал, обслуживающий как личный состав судна, так и пассажиров;
22) упаковка - средство или комплекс средств, обеспечивающих защиту продукции от повреждения и потери, а также облегчающих транспортировку, хранение и реализацию продукции;
23) караульная служба - подразделение военизированной железнодорожной охраны, осуществляющее охрану железнодорожных объектов, грузов на станциях и в пути следования поездов;
24) опасный груз - опасное вещество, материалы, изделия и отходы производства, которые, вследствие их специфических свойств, при транспортировке или перегрузке могут создать угрозу жизни и здоровью людей, вызвать загрязнение окружающей среды, вызвать повреждение и уничтожение транспортных сооружений, средств и иного имущества;
25) нефтесодержащие воды — воды, скапливающиеся под настилом машинных и котельных отделений, и другие воды, содержащие нефтепродукты;

26) қызметтік-тұрмыстық вагон - персоналдың тұрмыстық жағдайларын сақтауға және демалуына арналған вагон;
27) ішкі жүзу кемесі - ішкі су жолдарында пайдалануға арналған кеме;
28) машина үй-жайлары - басты және қосалқы механизмдер, қазандықтар, сорғылар, генераторлар, ауаны желдетуге және баптауға арналған жабдықтар орналасатын үй-жайлар, отын қабылдау пункттері, шеберханалар және басқа да қосалқы үй-жайлар, сондай-ақ осы үй-жайлардың шахталары;
29) машинист кабинасы - локомотив бригадасының жұмыс орындары, локомотивті, мотор-вагонды жылжымалы құрамды, арнайы жылжымалы теміржол құрамын жүргізуге арналған аспаптар мен жабдықтар орналасқан шанақтың қоршаумен бөлінген бөлігі;
30) мамандандырылған тазартқыш кеме — ағынды судың барлығын немесе бір бөлігін қабылдауға және оларды одан әрі өңдеуге арналған өздігінен жүретін немесе өздігінен жүрмейтін кеме;
31) жаңғырту - үлгідегі немесе қабылдау сынағын өткізуді талап ететін жылжымалы құрамның қабылданған үлгідегі конструкциясына елеулі өзгерістер енгізу;
32) мотор-вагонды жылжымалы құрам (бұдан әрі - МВЖҚ) - бұл жолаушыларды, багажды, поштаны тасымалдауға арналған моторвагонды поездар құрылатын (электрлі поезд, дизельді поезд және автомотрисалар) моторлы және тіркемелі вагондар;
33) пестицидтер (улы химикаттар) - зиянды және аса қауіпті зиянды организмдерге қарсы қолданылатын, сондай-ақ астық жинау алдында оларды кептіру, жапырақтардан тазарту және өсімдіктердің өсуін реттеуде қолданылатын химиялық, биологиялық және басқа да заттар;
34) радиоактивті жүк - жүк көлігіне (арнайы) тасымалдауға қабылданған радиоактивті материал;
35) рефрижераторлық вагон - тез бұзылатын азық-түлікті тасымалдау үшін тоңазытқыш қондырғысымен жабдықталған вагон;
36) рефрижераторлы жылжымалы құрам - рефрижераторлы вагондардан, вагон-тоңазыту станциясынан, дизельді электр станциясының, қызметтік-тұрмыстық вагондардан тұратын құрам;
37) санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды - жобалау құжаттамасының, тіршілік ету ортасы факторларының, шаруашылық және өзге де қызметтің, өнімнің, жұмыстар мен қызметтердің санитариялық қағидаларға және гигиеналық нормативтерге сәйкестігін (сәйкессіздігін) куәландыратын құжат;
38) салон (кабина) — жүргізуші мен жолаушыларға арналған автокөлік құралының ішкі жайы;
39) су таситын кеме - суды тасымалдауға арналған кеме;
40) теміржол станциясы - қозғалысты, өту мүмкіндігін реттеуді қамтамасыз ететін, жол таралымы бар, магистральді жолды учаскелерге бөлетін және поездарды қабылдау, жөнелту, қиылыстыру, озып өту бойынша, жолаушыларға қызмет көрсету бойынша, багажды, жүк-багажды, пошта жөнелтілімдерін және (немесе) жүктерді қабылдау, беру бойынша операцияларды жүргізуге мүмкіндік беретін пункт;

26) служебно-бытовой вагон - вагон, предназначенный для отдыха и соблюдения бытовых условий персонала;
27) судно внутреннего плавания - судно, предназначенное для эксплуатации на внутренних водных путях;
28) машинные помещения - помещения, в которых расположены главные и вспомогательные механизмы, котлы, насосы, генераторы, оборудование для вентиляции и кондиционирования воздуха, пункты для приема топлива, мастерские и другие подсобные помещения, а также шахты этих помещений;
29) кабина машиниста - отделенная перегородками часть кузова, в которой расположены рабочие места локомотивной бригады, приборы и устройства для управления локомотивом, моторвагонным подвижным составом, специальным железнодорожным подвижным составом;
30) специализированное очистное судно - самоходное или несамоходное судно, предназначенное для приема всех или части сточных вод и последующей их обработки;
31) модернизация - внесение в принятую типовую конструкцию подвижного состава существенных изменений, требующих проведения типовых или приемочных испытаний;
32) мотор-вагонный подвижной состав (далее - MB ПС) - это моторные и прицепные вагоны, из которых формируются мотор-вагонные поезда (электропоезда, дизельные поезда и автомотрисы), предназначенные для перевозки пассажиров, багажа, почты;
33) пестициды (ядохимикаты) - химические, биологические и другие вещества, используемые против вредных и особо опасных вредных организмов, а также для предуборочного просушивания, удаления листьев и регулирования роста растений;
34) радиоактивный груз - радиоактивный материал, принятый к перевозке в грузовом (специальном) транспорте;
35) рефрижераторный вагон - вагон, оборудованный холодильной установкой для перевозки скоропортящихся продуктов;
36) рефрижераторный подвижной состав - состав, который состоит из рефрижераторных вагонов, вагон-холодильной станции, дизель- электростанции, служебно-бытового вагона;
37) санитарно-эпидемиологическое заключение - документ, удостоверяющий соответствие (несоответствие) санитарным правилам и гигиеническим нормативам проектной документации, факторов среды обитания, хозяйственной и иной деятельности, продукции, работ и услуг;
38) салон (кабина) - внутреннее помещение автотранспортного средства для пассажиров и водителя;
39) суда-водолеи - суда для перевозки воды;
40) железнодорожная станция - пункт, разделяющий магистральные пути на участки, имеющий путевое развитие, обеспечивающий регулирование движения, пропускную способность и позволяющий производить операции по приему, отправлению, скрещению, обгону поездов, по обслуживанию пассажиров, приему, выдаче багажа, грузобагажа, почтовых отправлений и (или) грузов;

41) 1-техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - 1-ТҚК) - техникалық қызмет көрсету пунктінде әр сапарға жөнелту алдында жолаушылар вагонының жабдықтарын дайындау, сондай-ақ поездың жолы бойында тіркемеден ажыратпай ағымды тексеру, жөндеу;
42) 2-техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - 2-ТҚК) - жазғы және қысқы тасымалдаулар алдында жолаушылар вагондарын кешенді дайындау;
43) тез бұзылатын жүк - жарамдылық мерзімі шектеулі және тасымалдау мен сақтаудың ерекше жағдайларын талап ететін жүк;
44) ұйымдастырылған балалар ұжымы - ересектер мен медицина қызметкерінің алып жүруімен, бір көлікте бір бағыт бойынша жүретін, 6 жастан бастап 18 жасқа дейінгі, құрамы кемінде он баладан тұратын ұжым;
45) шикі жүк - құрамында сұйықтық бар немесе өзінің табиғаты бойынша сұйықтық бөлуі немесе сұйықтық түзуі мүмкін жүк (су өткізбейтін контейнердегі сұйықтық, қаптамаланбаған шикі ет, мұздатылған балық, малдың ішек-қарыны, терілері, су өткізбейтін контейнердегі былғары және жануарлар).
4. Қызметкерлер Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен, міндетті алдын ала және мерзімдік медициналық тексеріп-қараудан, ауысым алдында медициналық куәландырудан өтеді.
5. Декреттелген контингент қызметкерлерінің өзімен бірге медициналық тексеріп-қараудан өтті деген және жұмысқа кіру рұқсаты бар деген белгісімен, белгіленген үлгідегі жеке медициналық кітапшасы болады.
6. Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган ұйымның лауазымды тұлғаларымен бірлесіп, қызметкерлерге қолайсыз әсер ететін зиянды және қауіпті өндірістік факторларды көрсете отырып, алдын ала және мерзімдік медициналық тексеріп-қарауға жататын тұлғалардың контингенттерін айқындайды.
7. Медициналық тексеріп-қарауға қызметкерлерді уақтылы жіберуге жұмыс беруші жауапты болады.
8. Жұмыс орындары дәрі-дәрмектер жиыны бар медициналық дәрі-дәрмек қобдишасымен қамтамасыз етіледі.
9. Жинау және дезинфекциялау үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген құралдар пайдаланылады.
2. Жолаушылар вагондарын жобалауға, салуға, қайта жаңартуға, жөндеуге және пайдалануға беруге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
10. Заңды және жеке тұлғаларға вагондардың жаңа үлгілерін дайындау, қолданыстағы үлгілерін жаңартудың жобалық құжаттамасына осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкестігіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беріледі.
11. Ішін әрлеу үшін механикалық әсерлерге, жарықтың, жуу және дезинфекциялық құралдардың әсеріне төзімді, ластануды тазартуға ыңғайлы, Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдар қолданылады.

41) техническое обслуживание-1 (далее - ТО-1) - осмотр, текущий безотцепочный ремонт, подготовка оборудования пассажирских вагонов перед каждым отправлением в рейс в пункте технического обслуживания, а также в поездах в пути следования;
42) техническое обслуживание-2 (далее - ТО-2) - комплексная подготовка пассажирских вагонов перед началом летних и зимних перевозок;
43) скоропортящийся груз - груз, имеющий ограниченный срок годности, и требующий особых условий перевозки и хранения;
44) организованный детский коллектив - коллектив не менее чем из десяти детей, в возрасте от 6 до 18 лет, следующий в одном транспорте по одному маршруту в сопровождении взрослых и медицинского работника;
45) сырой груз - груз, содержащий жидкость, или груз который может по своей природе выделять жидкость или образовать жидкость (жидкость в водонепроницаемом контейнере, неупакованное сырое мясо, замороженная рыба, внутренности животных, шкуры, кожа в водонепроницаемом контейнере и животные).
4. Работники проходят предварительные при поступлении на работу и периодические медицинские осмотры, предсменное медицинское освидетельствование в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
5. Работники декретированного контингента имеют при себе личную медицинскую книжку установленного образца, с отметками о прохождении медицинского осмотра и допуска к работе.
6. Государственный орган в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения совместно с должностными лицами транспортных организаций, осуществляющих перевозки пассажиров и грузов, определяют контингенты лиц, подлежащих предварительным и периодическим медицинским осмотрам с указанием вредных и опасных производственных факторов, оказывающих неблагоприятное воздействие на работников.
7. Ответственность за своевременное направление работников на медицинский осмотр несет работодатель - руководитель организации,осуществляющей перевозку пассажиров и грузов.
8. Рабочие места обеспечиваются медицинской аптечкой с набором медикаментов.
9. Для уборки и дезинфекции используются средства, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
2. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию,
строительству, реконструкции, ремонту и вводу в
эксплуатацию пассажирских вагонов
10. На проектную документацию изготовления новых образцов пассажирского вагона, модернизацию существующих типов, юридическим и физическим лицам выдается санитарно-эпидемиологическое заключение на соответствие требованиям настоящих Санитарных правил.
11. Для внутренней отделки применяются материалы стойкие к
механическим воздействиям, влиянию света, моющих и дезинфицирующих
средств, удобные для очистки от загрязнения, разрешенные к применению в Республике Казахстан.

12. Уыттылық өлшемі (уыттылық индексі) 20-дан төмен конструкциялық және әрлеу материалдары пайдаланылады.
13. Полимерлік конструкциялық және әрлеу материалдарынан қоршаған ауа ортасына адамның организміне тікелей немесе жанама қолайсыз әсерін тигізуі мүмкін (барлық бөлінетін заттардың бірлескен әсерін есепке алғанда) мөлшерде ұшпа химиялық заттар бөлінбеуі тиіс.
Химиялық заттардың ауа ортасына бөлінділерінің және полимерлік құрылыс материалдарының негізгі үлгілерін санитариялық-химиялық зерттеу кезінде анықталуға жататын заттардың рұқсат етілген деңгейлері осы Санитариялық қағидалардың 1 және 2-қосымшаларында келтірілген.
14. Конструкциялық және әрлеу материалдарынан вагонның ішкі кеңістігінің ауасына 1 сыныптың қауіпті заттарының көшуіне жол берілмейді. Материалдардан бөлінетін басқа заттардың құрамы елді мекендердегі атмосфералық ауа үшін рұқсат етілген шекті шоғырланудан (бұдан әрі - РШШ)аспауы тиіс.
Қауіптілік сыныбын анықтау кезінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 19 қарашадағы № 1219 қаулысымен бекітілген "Уытты және аса уытты заттардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті басшылыққа алынады.
15. Полимерлік материалдардан аддитивті әсері бар бірнеше зиянды заттар бөлінген жағдайда, шоғырланудың олардың РШШ-ге қатынасының жиынтығы бірден аспауы тиіс.
16. Вагонды пайдалану жағдайында полимерлік материалдардың бетіндегі электростатикалық өрістің кернеу деңгейі (ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 30-60 пайыз (бұдан әрі - %) болғанда) 15,0 кВ/м аспауы тиіс.
17. Тамбур конструкциясында еденде жолаушылардың аяқ киімдерін тазалауға арналған тор, күлсалғыштар, бүйірдегі қабырғасында - отын қорын, жинау мүкәммалын сақтауға арналған жәшіктер, қоқыс салғыштар көзделеді.
18. Вагонның өтетін алаңдарын орындау атмосфералық жауын-шашынның, ылғалдың, шаңның және батпақтың түсуін болдырмайды, гигиеналық, беті тегіс қол тіреуіштер, өтетін орын едені тұмшаланып жабдықталады.
19. Вагонның қызметтік емес шетінің кіші тамбуры стандартты үлгідегі алмалы-салмалы полиэтилен қабы бар жәшіктермен жабдықталады.
20. Вагон есіктері зақымдануды болдырмайтын қауіпсіз тұтқалармен жабдықталады. Қызмет бөлімінде және өтетін жерде оларды ашық қалпында ұстап тұратын бекіткіштері бар есіктер көзделеді.
21. Жолаушылар вагондарының терезелері жеткілікті көру, табиғи жарықты, дыбыс пен жылудан оқшаулауды қамтамасыз ететін шыны қойылады.
22. Жолаушылар вагонының дәліз терезелері тұтқалармен қоршалып, көтеріп-түсіретін тетігі бар, күннен қорғайтын перделермен жабдықталады.

12. Используются конструкционные и отделочные материалы, имеющие критерий токсичности (индекс токсичности) меньше 20.
13. Из полимерных конструкционных и отделочных материалов не должны выделяться в окружающую воздушную среду летучие химические вещества в количествах, могущих оказать прямое или косвенное неблагоприятное воздействие на организм человека (с учетом совместного действия всех выделяющихся веществ).
Допустимые уровни выделения химических веществ в воздушную среду и вещества, подлежащие определению при санитарно-химических исследованиях основных типов полимерных строительных материалов, приведены в приложениях 1 и 2 к настоящим Санитарным правилам.
14. Из конструкционных и отделочных материалов миграция вредных веществ 1 класса опасности в воздух внутреннего пространства вагона не допускается. Содержание остальных веществ, выделяющихся из материалов, не должно превышать предельно-допустимые концентрации (далее - ПДК) для атмосферного воздуха населенных мест.
При определении класса опасности руководствуются техническим регламентом, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 ноября 2010 года № 1219 «Требования к безопасности токсичных и высокотоксичных веществ».
15. При выделении из полимерных материалов нескольких вредных веществ, обладающих аддитивным действием, сумма отношений концентрации к их ПДК не должна превышать единицу.
16. Уровень напряженности электростатического поля на поверхности полимерных материалов в условиях эксплуатации вагонов не должен превышать 15,0 кВ/м (при относительной влажности воздуха 30-60 процентов) (далее - %).
17. В конструкции тамбура предусматриваются решетки в полу для чистки обуви пассажиров, пепельницы, на торцевых стенах - ящики для хранения запаса топлива, уборочного инвентаря, мусоросборники.
18. Исполнение переходных площадок вагонов, исключает попадание атмосферных осадков, влаги, пыли и грязи, предусматриваются поручни с гигиеничным, гладким покрытием, пол перехода оборудуется герметично.
19. Малый тамбур неслужебного конца вагона оборудуется мусорными ящиками стандартного типа с вставленными полиэтиленовыми мешками.
20. Двери в вагоне оборудуются травмобезопасными ручками. В служебном отделении и проходных предусматриваются двери с фиксаторами для удержания их в открытом состоянии.
21. Окна пассажирских вагонов остекляются стеклом, обеспечивающим достаточную видимость и естественную освещенность, звуковую и тепловую изоляцию.
22. Окна в коридоре пассажирского вагона ограждаются поручнями, оборудуются солнцезащитными шторами с механизмом подъема и опускания.

23. Дәретханалар мен себезгі үй-жайларының терезелеріне булыңғыр немесе қараңғыланған әйнек қойылады.
24. Дәретханалардағы унитаз тоттануға төзімді материалдардан жасалады. Бекіту конструкциясы унитаздың және еден төсенішінің астына ылғал өтуіне жол бермейді.
25. Дәретханаларда едендегі су ағып кетуіне арналған тесік тығынмен жабылады. Жиналған суға арналған құбырлар жылу оқшауландырғыштарымен вагон асты жабдықтарынан алшақ орналасады, ал қайта жеткізілетін және жобаланатын вагондар жылыту құрылғыларымен жабдықталады.
26. Унитаз қақпақты пластмасса орындықпен, дәретхана қағазына арналған ұстағышпен, дезинфекциялау құралы бар стандартты сыйымдылықпен және жуғыш щеткамен жабдықталады.
27. Дәретханадағы қабырға, төбе және еденнің беті су сіңірмейтін және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді, жабын астының ылғалдануын, ластануын болдырмайтын материалдармен саңылаусыз және тегістеліп төселеді.
28. Дәретханадағы қол жуғыш ыстық және салқын су араластырғышымен, сұйық сабын мөлшерлеуіш құтысымен, жуынуға арналған ернеуі бар сөремен, айнамен жабдықталады. Су бөлетін шүмектердің үстіне "Ішуге жарамсыз су" деген жазу болуы көзделеді. Қолжуғыштың жанына бір рет қолданылатын сүлгілерге арналған сүлгі ұстағыш немесе электрлі сүлгі, бір рет пайдаланылған сүлгілерге арналған сыйымдылық орналастырылады.
29. Вагонның барлық санитариялық-техникалық және тұрмыстық
жабдықтары жарамды күйде ұсталады.
30. Қызметтік үй-жайларда:
1) шай заттары мен ыдыстарға арналған шкафтар және арнайы киімге арналған қуыстар;
2) ыстық және салқын су келіп тұратын қолжуғыш;
3) жолсерікке арналған диван, терезе алды үстелі, дауыс қаттылығын реттегіші бар дауыс зорайтқыш, вагон ішіндегі температураны көрсететін термометр;
4) тоңазытқыш;
5) қысқа толқынды пеш көзделеді.
31. Жолсеріктердің демалысы үшін екі орындық купе (1 диван, 1 жатын сөре) бөлінеді. Купе жиналатын үстелмен, ұсақ заттарға арналған қайырмалы торқапшықпен (сөремен), киім шкафымен немесе киім ілгіштермен, ілгектермен, жүкке арналған қуыспен, суырмалы баспалдақпен жабдықталады.
32. Жатын вагондар да таза және пайдаланылған төсек жабдықтарын бөлек сақтауға орын көзделеді.
33. Жатын купенің жабдықтары: жатын дивандар мен сөрелерді, жиналатын шағын үстелді, ұсақ заттарға арналған қайырмалы торқапшықты (сөре), суырмалы баспалдақты, киім шкафын немесе киім ілгіштерді, ілгектерді, жүкке арналған қуыстарды, айнаны қамтиды.
34. Жатын сөренің конструкциясы матрастың сырғанап түспеуін болдырмайтын болып көзделеді, жоғарғы сөрелер ернеулермен қоршалады.
35. Жатын сөрелерінің негізі шаң мен ылғал өткізбейтін материалдан жасалады.

23. Окна туалетных и душевых помещений остекляются матовым или тонированным стеклом.
24. В туалетах вагона унитаз изготавливается из коррозионно-стойкого материала. Конструкция крепления исключает попадание влаги под унитаз и покрытие пола.
25. В туалетах вагона отверстие пола для слива воды закрывается пробкой. Трубопроводы для сточных вод размещаются на удалении от подвагонного оборудования с теплоизоляцией, а во вновь поставляемых и проектируемых вагонах оборудуются обогревательными устройствами.
26. Унитаз оснащается пластмассовым сидением с крышкой, держателем для туалетной бумаги, емкостью с дезинфицирующими средствами и ершом.
27. Поверхности стен, потолка и пола в санитарных-узлах покрываются водонепроницаемыми и стойкими к воздействию дезинфицирующих средств материалами, без щелей и выбоин, исключающими попадание влаги, грязи под покрытие.
28. Умывальник в туалете оснащается смесителем горячей и холодной воды, дозатором жидкого мыла, полкой с бортиком для туалетных принадлежностей, зеркалом. Над водоразборными кранами предусматривается пиктограмма «Вода не питьевая». Около умывальника размещается полотенцедержатель для одноразовых полотенец или электрополотенце, емкость для использованных одноразовых полотенец.
29. Санитарно-техническое и бытовое оборудование вагона поддерживается в исправном состоянии.
30. В служебном помещении предусматриваются:
1) шкафы для чайных принадлежностей и посуды, ниши для специальной одежды;
2) раковина с подводкой горячей и холодной воды;
3) диван для проводника, подоконный столик, громкоговоритель с регулятором громкости, термометр для показания температуры внутри вагона;
4) холодильник;
5) микроволновая печь.
31. Для отдыха проводников отводится двухместное купе (один диван и одна спальная полка). Купе оборудуется откидным столиком, откидной сеткой (полкой) для мелких вещей, гардеробом или крючками, вешалками, нишей для багажа, выдвижной лестницей.
32. В спальных вагонах предусматривается место для раздельного хранения чистого и использованного постельного белья.
33. Оборудование спального купе включает: спальные диваны и полки; откидной столик; откидную сетку (полку) для мелких вещей; выдвижную лестницу; гардероб или крючки, вешалки; нишу для багажа; зеркало.
34. Предусматривается конструкция спальной полки, исключающая сползание матраца, верхние полки оборудуются оградительными бортиками.
35. Основание спального дивана оборудуется из пыле-влагонепроницаемого материала.

36. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарын тасымалдауға арналған жолаушылар вагондары жоғарғы сөрелерге арналған қауіпсіздік белбеулермен жабдықталады.
37. Қызметтік-тұрмыстық вагонда демалуға арналған купе, жатын купе, асүй, санитариялық торап көзделеді.
38. Демалу салоны асүйден оқшау орналасады. Диванмен (жатын сөремен), үстелмен, орындықтармен, жұмыс және үй киімдерін, таза және пайдаланылған төсек жабдықтарын бөлек сақтайтын бөлімшелері бар шкафпен жабдықталады.
39. Асүй мыналармен: асүй плитасымен, тоңазытқышпен, азық-түліктерді сақтауға арналған шкафпен, суық және ыстық су араластырғышы бар раковинамен, асханалық ыдыс-аяқты және асүй мүкәммалын сақтайтын шкафпен, тамақ қалдықтарын және қоқыстарды салатын таңбаланған ыдыспен, асханалық және асүй ыдыс-аяғымен жабдықталады.
40. Қызметтік-тұрмыстық вагонның санитариялық торабы дәретхана мен себезгіге бөлінеді. Себезгі мен қолжуғышқа суық және ыстық су жеткізіледі.
41. ТҚК-2 (күзгі) жүргізу кезінде терезелерді және барлық есіктерді жылыту жұмыстары орындалады. Терезе әйнектері және жақтау арасындағы кеңістік жылыту алдында тазартылады.
42. ТҚК-2 (көктемгі) жүргізу кезінде терезелер ішкі және сырты жағындағы жылыту материалдарын алып тастап, төмен түсірілетін терезелердің көтеру тетігін жөндеу арқылы тазартылады.
43. Пошта-багаж вагондарын жобалау кезінде жұмыскерлерге арналған купе, санитариялық торап (дәретхана және себезгі) көзделеді.
3. Жолаушылар вагондарын сумен жабдықтауға, кәріздеуге, жылытуға, жарықтандыруға және желдетуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
44. Сумен жабдықтау жүйесінің конструкциясында судың ластануын болдырмау, таратушы құбыржолдар мен резервуарлардан суды толық төгу және тазалау, жуу, дезинфекциялау мүмкіндігі көзделеді.
45. Вагонның сумен жабдықтау жүйесінің су құятын келте құбырының ұшы ластанудан сақтайтын құралмен жабдықталады. Су құятын шлангінің ұшы жерге тимеуі тиіс.
46. Вагонның сумен жабдықтау жүйесін дезинфекциялау деподағы жөндеу мен күрделі жөндеуден кейін мерзімді техникалық тексеру кезінде және санитариялық-эпидемиологиялық айғақтар бойынша жүргізіледі.
47. Ауыз сумен жабдықтау арнайы су ағызатын колонкалардан жүргізіледі, құрастыру пункттеріне келгенде вагонның сумен жабдықтау жүйесіндегі су толығымен төгіледі.
48. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларының талаптарына сәйкес вагонның әр орнына кемінде 25 литр (бұдан әрі - л) ауыз су сапасындағы суық және ыстық су беріледі.

36. Пассажирские вагоны, предназначенные для перевозки организованных детских коллективов, снабжаются ремнями безопасности для верхних полок.
37. В служебно-бытовом вагоне предусматриваются: салон для отдыха, спальное купе, кухня, санитарный узел.
38. Салон для отдыха располагается изолированно от кухни. Оборудуется диваном (полка для лежания), столом, стульями, шкафом с раздельными отделениями для хранения рабочей и домашней одежды, чистого и использованного белья.
39. Кухня оборудуется: кухонной плитой, холодильником, шкафом для хранения продуктов, раковиной со смесителем холодной и горячей воды, столом, шкафом для столовой посуды и кухонного инвентаря, маркированной тарой для сбора пищевых отходов и мусора, оснащается столовой и кухонной посудой.
40. Санитарный узел служебно-бытового вагона функционально разделяется на туалетную и душевую. К душевой и умывальнику подводится холодная и горячая вода.
41. При проведении ТО-2 (осеннего) выполняются работы по утеплению окон и дверей. Оконные стекла и межрамное пространство перед утеплением очищаются.
42. При проведении ТО-2 (весеннего) окна очищаются изнутри и снаружи с удалением утеплительных материалов и ремонтом механизмов подъема опускных окон.
43. При проектировании почтово-багажных вагонов предусматриваются купе для работников, санитарный узел (туалет и душевая).
3. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению,
канализованию, отоплению, освещению и вентиляции пассажирских
вагонов
44. Конструкцией системы водоснабжения предусматривается предотвращение загрязнения воды, полный слив из резервуаров и распределительного трубопровода и возможность очистки, промывки, дезинфекции.
45. Оголовок водоналивного патрубка системы водоснабжения вагона оснащается защитным приспособлением от загрязнения. Не допускается перемещение по земле оголовков водозаправочных шлангов.
46. Дезинфекция системы водоснабжения вагона проводится при сезонном техническом осмотре вагонов, после деповского и капитального ремонтов и по санитарно-эпидемиологическим показаниям.
47. Заправка питьевой водой производится от специальных водозаправочных колонок, по прибытию в пункт формирования вода с системы водоснабжения вагона полностью сливается.
48. На каждое место вагона обеспечивается подача не менее 25 литров (далее - л) холодной и горячей воды питьевого качества, соответствующей санитарным правилам «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов», утвержденным Правительством Республики Казахстан.

49. Вагон су қайнататын және суытатын бөлек қондырғылармен жабдықталады, жаңа жобадағы жолаушылар вагонында ауызсу салқындатқыштарында зарарсыздандыру жабдықтарын орнату көзделеді.
50. Вагон мейрамхананы ыстық сумен қамтамасыз ету үшін жеке сужылытқыш орнатылады.
Судың температурасы Цельсий бойынша +80 градустан (бұдан әрі - 0С) төмен болмауы тиіс.
51. Асханалық және асүй ыдыс-аяқпен, мүкәммалды жууға, шикізаттар мен азық-түліктерді технологиялық өңдеуден өткізуге арналған ванналарға ыстық және суық судың жеткізілуі қамтамасыз етіледі. Ыстық су температурасы +500С - +650С төмен болмауы қамтамасыз етіледі.
52. Вагон-мейрамхана қызметкерлері үшін салқын және ыстық су келетін себезгі бөлмелері жабдықталады.
53. Жылыту жүйесінің конструкциясы және орналасуы оларды шаң мен ластан тазалаудың ыңғайлылығын қамтамасыз етеді.
54. Вагондар ауаны сорып тартатын механикалық және сорып шығаратын табиғи желдету жүйесімен жабдықталады. Желдету жүйесі вагондағы әр орынға жаз мезгілінде сағатына 20 текше метрден (бұдан әрі - м3/сағ), қыста - 10 м3/сағ кем емес сыртқы ауаны жіберуді қамтамасыз етуге арналған үздіксіз жұмысқа есептеледі.
55. Жаңа әкелінетін вагондар да ауаны баптау жүйесі көзделеді.
56. Вагонға жіберілетін ауа сүзгі көмегімен тазартылады. Тазартылғаннан кейін жіберілген ауаның шаңдануы 0,5 миллиграмм текше метрден (бұдан әрі - мг/м3) аспауы тиіс. Желдеткіш сүзгілерін ауыстыру жазғы уақытта - 15 күнде бір реттен сиретпей, қысқы мезгілде - 25 күнде бір рет жүргізіледі.
57. Салқындату кезінде вагонға жіберілетін сыртқы ауа температурасы +160С-тан төмендетпей ұсталады.
58. Купе ауасындағы көміртегінің екі оксиді құрамы 0,1% аспауы тиіс, жолаушылар орналасқан орындарда ауа қозғалысының жылдамдығы қысқы мезгілде - секундына 0,2 метрден (бұдан әрі - м/сек), ауа баптағыш жұмыс істеп тұрған жаз мезгілінде - 0,25 м/сек. Ауа баптағышы жоқ вагондарда ауа қозғалысының жылдамдығы жаз мезгілінде - 0,4 м/сек болуына жол беріледі.
59. Вагон-мейрамхана асүйден тамақтану залына иіс келуіне жол бермейтін, сорып сыртқа тарататын механикалық желдету жүйесімен және ауа баптағышпен жабдықталады. Ауаны ластау (газ, шаң, иіс), жылу көздері бар үй-жайлар ауаны сорып шығаратын жергілікті желдеткішпен жабдықталады.
60. Жылыту жабдықтарының +550С-тан жоғары болған ашық жерлері қорғаныш қоршаулармен оқшауланады.
61. Вагондарда табиғи және жасанды жарық көзделеді. Жасанды жарық үшін спектрі бойынша күндізгі жарыққа жақын, жарқылдауды және айқын қарсы жарықты болдырмайтын люминесценттік шамдар қолданылады.

49. Вагон оснащается раздельными установками для кипячения и охлаждения воды, во вновь проектируемых пассажирских вагонах предусматривается установка обеззараживающего устройства в охладителях питьевой воды.
50. Для обеспечения вагона-ресторана горячей водой устанавливается автономный водонагреватель.
Обеспечивается температура воды не ниже +80 градусов по Цельсию (далее - оС).
51. Обеспечивается подвод горячей и холодной воды к моечным ваннам, предназначенным для мытья столовой и кухонной посуды, инвентаря, технологической обработки сырья и продуктов. Температура горячей воды обеспечивается не ниже +50оС до +65оС.
52. Для работников вагона-ресторана оборудуется душевое помещение с подводкой холодной и горячей воды.
53. Конструкция и размещение отопительных приборов обеспечивает доступ к их очистке от пыли и загрязнения.
54. Пассажирские вагоны оборудуются системой механической приточной и естественной вытяжной вентиляции. Система вентиляции рассчитывается на непрерывную работу для обеспечения подачи наружного воздуха летом - не менее 20 кубических метров в час (далее — м3/час), зимой - не менее 10 м3/час на каждое место в вагоне.
55. Во вновь поставляемых вагонах предусматривается система кондиционирования.
56. Подаваемый в вагоны воздух очищается с помощью фильтров. Запыленность подаваемого воздуха после его очистки не допускается выше 0,5 миллиграмма на метр кубический (далее - мг/м3). Замена вентиляционных фильтров проводится в летний период года - не реже одного раза в 15 дней, в зимний - один раз в 25 дней.
57. Температура подаваемого в вагон наружного воздуха при охлаждении поддерживается не ниже +16оС.
58. Содержание двуокиси углерода в воздухе салона не допускается выше 0,1 %, скорость движения воздуха в местах нахождения пассажиров — 0,2 метров в секунду (далее - м/сек) в зимний период, при работе кондиционера в летний период года - 0,25 м/сек. В вагонах без кондиционирования воздуха в летний период допускается скорость движения воздуха 0,4 м/сек.
59. Вагон-ресторан оборудуется механической приточно-вытяжной вентиляцией и кондиционером, исключающим поступление запахов из пищеблока в обеденный зал. В помещениях, в которых имеются источники загрязнения воздуха (газ, пыль, запахи), теплового излучения, оборудуется местная вытяжная вентиляция.
60. Открытые части поверхностей отопительных устройств, имеющих температуру выше +55оС, изолируются защитными ограждениями.
61. В вагонах предусматривается естественное и искусственное освещение. Для искусственного освещения используются люминесцентные лампы, близкие по спектру к дневному свету, не создающие отраженной блескости и резких контрастов.

62. Істен шыққан люминесценттік шамдарды үй-жайларда сақтауға жол берілмейді.
63. Жатын купелерінде жолаушылар үшін ортақ және жолаушылар үшін әр орынға жергілікті жарық көзделеді.
64. Жолаушыларға арналған купеде, қызметтік жайларда, вагон дәліздерінде еденнен 800 миллиметр (бұдан әрі - мм) деңгейде, диван арқалығынан 600 мм қашықтықта және үстелдің үсті кемінде 150 люкс (бұдан әрі - лк) жарықпен қамтамасыз етіледі.
65. Жергілікті жарық шамшырағының жарығы вагон қабырғасынан 0,7 метр (бұдан әрі - м) қашықтықта және диван бетінен 0,5 м биіктікте 40 лк-дан кем болмайды.
66. Үлкен дәліздерде еден деңгейінде, дәретханаларда жарық 50 лк, шағын дәліздерде - 30 лк, тамбурларда, кіреберіс баспалдақтарда - 30 лк-дан кем болмайды.
67. От жағу бөлімдерінде тексеру аспаптарының деңгейінде жарықтың 30 лк-дан кем болмауы көзделеді.
68. Еден деңгейінде 1 лк-дан кем болмайтын апаттық жарық көзделеді.
69. Дизельді үй-жайларда жабдықтарды жөндеу кезінде жұмыскерлердің көзіне жарықтың тікелей түсуін болдырмайтын құралдары бар жасанды жарық көзі көзделеді, верстактарда жергілікті жарық орнатылады.
4. Жолаушыларды тасымалдау жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
70. Жолаушылар поездарын құрастыру пункттерінде, МВҚҚ-да мыналар:
1) вагондардың сыртын жуу;
2) вагондарды дезинфекциялық өңдеу;
3) ішкі және санитариялық-техникалық жабдықтарды жөндеу;
4) желдеткіш жүйесін тазарту, кезеңділіктің еселілігіне сәйкес ықтиярсыз желдеткіштердің сүзгілерін ауыстыру;
5) вагондардың ішкі үй-жайларын жинау;
6) вагондарды алмалы-салмалы жабдық заттарымен жабдықтау;
7) ауыз су және отын толтыру;
8) жатын вагондарды төсек жабдықтарымен және төсек керек-жарақтарымен, шай өнімдерімен қамтамасыз ету;
9) дезинфекциялау және жуу құралдарымен жеткілікті мөлшерде жабдықтау жүргізіледі.
Вагондарды дезинсекциялық өңдеу жоспарлы және эпидемиологиялық көрсеткіш бойынша, вагон үй-жайларын дератизациялық өңдеу-эпидемиологиялық айғақтар және өтінім бойынша жүргізіледі.
Жоспардан тыс дезинфекция және дезинсекции эпидемиологиялық айғақтар бойынша жүргізіледі.
71. Жолаушылар вагондарына отын (көмір, ағаш)/қаптамаланған түрде тиеледі, жәшіктерге салынады.
72. Жолаушылар поездарының айналым пункттерінде:
1) вагондардың сыртын жуу;
2) дәретханалар мен қоқыс жәшіктерін дезинфекциялық өңдеу;
3) ішкі жабдықтарды (өтінім бойынша) жөндеу;
4) вагондардың ішкі жайларын және жабдықтарын ылғалды жинау, жуу;
5) вагондарды ауыз сумен және отынмен толтыру;

62. Хранение отработанных люминесцентных ламп в помещении не допускается.
63. В спальном купе предусматривается общее и местное освещение на каждое место для пассажиров.
64. В купе для пассажиров, служебных помещениях, коридорах вагонов на уровне 800 миллиметров (далее - мм) от пола, на расстоянии 600 мм от спинки дивана и на поверхности столика обеспечивается освещенность не менее 150 люксов (далее - лк).
65. Освещенность от светильника местного освещения на расстоянии 0,7 метров (далее - м) от стены вагона и на высоте 0,5 м от поверхности дивана обеспечивается не менее 40 лк.
66. Освещенность на уровне пола в больших коридорах, в туалетах составляет не менее 50 лк, в малых коридорах, тамбурах, на ступеньках входа - не менее 30 лк.
67. В котельных отделениях освещенность на уровне контрольных приборов предусматривается не менее 30 лк.
68. Предусматривается аварийное освещение с освещенностью на уровне пола не менее 1 лк.
69. В дизельном помещении предусматривается искусственное освещение с приспособлениями, исключающими попадание прямого светового потока в глаза работников при обслуживании оборудования, у верстака устраивается местное освещение.
4. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям перевозки
пассажиров
70. В пунктах формирования пассажирских поездов, МВПС проводится:
1) наружная мойка вагонов;
2) дезинфекционная обработка вагонов;
3) ремонт внутреннего и санитарно-технического оборудования;
4) очистка системы вентиляции, замена фильтров принудительной вентиляции согласно кратности периодичности;
5) уборка внутренних помещений вагонов;
6) снабжение вагонов предметами съемного оборудования;
7) заправка питьевой водой и топливом;
8) обеспечение спальных вагонов постельными принадлежностями и постельным бельем, продуктами чайной торговли;
9) оснащение дезинфицирующими и моющими средствами в достаточном количестве.
Дезинсекционная обработка вагонов проводится плановая и по эпидемиологическим показаниям, дератизационная обработка помещений вагонов - по эпидемиологическим показаниям и заявке.
Внеплановая дезинфекция и дезинсекция проводятся по эпидемиологическим показаниям.
71. Топливо (уголь, дрова) к пассажирским вагонам загружается в упакованном виде и складируется в ящики.
72. В пунктах оборота пассажирских поездов проводится:
1) наружная мойка вагонов;
2) дезинфекционная обработка туалетов и мусорных ящиков;
3) ремонт внутреннего оборудования (по заявке);
4) влажная уборка, мытье внутренних помещений и оборудования вагонов;
5) заправка вагонов питьевой водой и топливом;

6) жұмысқа қажетті дезинфекциялық ерітінділерді және жуу құралдарын дайындау жүргізіледі.
МВҚК айналым пункттерінде ішінара дайындау:
1) дәретханалар мен қоқыс жәшіктерін дезинфекциялық өңдеу;
2) салонда және тамбурда ағымдық жинау;
3) вагонды ауыз сумен толтыру жүргізіледі.
73. Вагонның сыртын жууға шанақты жуу, әйнектерді, өту алаңқайларын, тұтқаларды, басқыштарды жуу кіреді.
74. Ішкі үй-жайларды ылғалды жинау вагонға дезинфекциялық өңдеу аяқталғаннан кейін жуу құралдарын қолдану арқылы жүргізіледі. Жинау жүргізгеннен кейін жинау құралдары мен шүберектер залалсыздандырылады, жуылады және кептіріледі.
75. Төсек жабдықтары жиынына матрас, тысы бар жастық, (қысқы немесе жазғы) көрпелер жатады.
76. Матрастар, жастықтар және қысқы көрпелер ластануына байланысты және эпидемиологиялық айғақтар бойынша жылына екі рет шаңнан тазартылуы және камералық өңдеуге жіберілуі қажет.
Жазғы көрпелер ластануына байланысты айына екі реттен сиретпей жуылады немесе химиялық өңделеді. Матрастардың тысы мен жастықтардың тысы ластануына байланысты айына бір реттен сиретпей жуылады.
Үстел үсті майлықтары, күннен қорғайтын перделер мен шымылдықтар ластануына байланысты және әр сапардан кейін ауыстырылуы қажет.
77. Вагонның ішкі үй-жайларын және санитариялық-тұрмыстық жабдықтарды тазарту арнайы киімде жүргізіледі. Арнайы киім тиісті таңбалары бар екі халат жиынынан, резеңке қолғаптардан (салон мен дәретхананы жинауға бөлек арналған) тұрады.
78. Жинау құралдарының құрамында үш шелек, швабра, сыпырғыштар, қалақтар, шүберектер, щеткалар, еденнің кілем жабыны мен жұмсақ жиһаздары болған жағдайда шаңсорғыш кіреді. Шелек "дәретханаға арналған", "еденге арналған", "сөрелерге арналған" деп таңбаланады, шүберектерге белгі қойылады. Сөрелерге арналған шелекті қабырғаларды жуу үшін пайдалануға рұқсат етіледі. Жинау құралдары арнайы бөлінген орында сақталады. Жинау құралдарын басқа мақсатта пайдалануға рұқсат етілмейді.
79. Сапарға жөнелту алдында және жұмыс күнінің соңында бірнеше рет пайдаланылатын ыдыстар және асхана құралдары жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдану арқылы, жуу раковинасында ыстық сумен жуылуы қажет.
80. Сыртқы және ішкі өңдеуден өткен вагондар алмалы-салмалы құралдармен, шай жабдықтарымен және ыдыспен, сабынмен, дәретхана қағазымен, майлықтармен, қағаз сүлгілермен жабдықталады.
81. Алыс және жергілікті қатынастағы поездар үшін сапарға берілетін төсек жиынының саны сапардың ұзақтығына, жолаушылар ағынына байланысты бір орынға төрт жиыннан кем емес есебінен белгіленеді.
Төсек жиынына жайма, көрпе тысы, жабық түрдегі жастық тысы және сүлгі кіреді. Төсек жиыны пломбаланған немесе кір жуу орнының мөртаңбасы басылған, жинақтау күні мен жинақтаушы нөмірі көрсетілген арнайы жазба белгісі салынып тігілген конвертте (пакетте) болуы тиіс.

6) приготовление рабочих дезинфицирующих растворов и моющих средств.
В пунктах оборота МВПС проводится частичная подготовка:
1) дезинфекционная обработка туалетов и мусорных ящиков;
2) текущая уборка салонов и тамбуров;
3) заправка вагонов питьевой водой.
73. Наружная мойка вагонов включает обмывку кузова, мытье стекол, переходных площадок, поручней, ступенек.
74. Влажная уборка внутренних помещений проводится после окончания дезинфекционной обработки вагона с применением моющих средств. После уборки уборочный инвентарь и ветошь обеззараживаются, моются и просушиваются.
75. В комплект постельных принадлежностей входит: матрац и подушка с чехлами, одеяло (зимнее или летнее).
76. Матрацы, подушки и зимние одеяла подвергаются обеспыливанию и камерной обработке два раза в год во время сезонной подготовки, также по мере загрязнения и по эпидемиологическим показаниям.
Летние одеяла стираются или подвергаются химической чистке не реже двух раз в месяц. Чехлы матрацные и подушки стираются не реже одного раза в месяц.
Смена настольных салфеток, солнцезащитных штор и занавесок проводится после каждого рейса и по мере загрязнения.
77. Уборка внутренних помещений и санитарно-бытового оборудования вагона проводится в специальной одежде. Специальная одежда состоит из двух комплектов халатов, резиновых перчаток (раздельно для уборки салона и туалетов), с соответствующей сигнальной маркировкой.
78. В комплект уборочного инвентаря входят: три ведра, швабра, веники, совки, тряпки, ветошь, щетки, пылесос при наличии коврового покрытия пола и мягкой мебели. Ведра маркируются - «для туалета», «для пола», «для полок», тряпки, ветошь имеют сигнальное обозначение. Ведро «для полок» допускается использовать для мытья стен. Уборочный инвентарь хранится в специально отведенном месте. Не допускается использование уборочного инвентаря не по назначению.
79. Перед отправлением в рейс и в конце рабочего дня, посуда многоразового пользования и столовые приборы моются в моечной раковине, горячей водой с использованием моющих и дезинфицирующих средств.
80. Вагоны после окончания наружной и внутренней обработки снабжаются съемным инвентарем, чайными принадлежностями и посудой, мылом, туалетной бумагой, салфетками, бумажными полотенцами.
81. Количество постельного белья, выдаваемого в рейс для поездов дальнего и местного сообщения, определяется в зависимости от длительности рейса, пассажиропотока, но не менее четырех комплектов на место. В комплект постельного белья входит: простыня, пододеяльник, наволочка закрытого типа и полотенце, опломбированные или прошитые в конверте (пакете) с закладкой специального ярлыка со штампом прачечной, указанием даты комплектации и номера комплектовщика.

82. Қыста және жылдың ауыспалы мезгілінде сыртқы ауа температурасы -100С және одан төмен болған кезде вагондарға от жағылады. Вагонға жолаушыларды отырғызу алдында ауа температурасы (қыста және жылдың ауыспалы мезгілінде) +220С (±20С), жаз мезгілінде вагондардағы ауа температурасы +240С (+20С) деңгейінде сақталады МВҚК құрамын отырғызуға беру алдында вагондарда ауаның температурасы +11 - 150С деңгейінде, жол бойы +220С (+2) деңгейінде болуы сақталады.
83. Жолаушылар вагонының купесіндегі шудың деңгейі 65 децибел (бұдан әрі - дБа), тамбурда - 68 дБа, вагонаралық өту жолдарында - 80 дБа, МВҚК салонында - 75 дБа аспауы тиіс.
84. Жолаушылар вагондарында дірілдің деңгейі 8000 Гц жиілікте 8 сағаттық әсер ету кезінде 64 дБА нормаланған қисығына тең болады.
85. МВҚК салондарында және машинисттердің кабинасында инфрадыбыстың рұқсат етілген шекті деңгейі 2 және 4 Гц октавалық жолағының жиілігі кезінде - 102 дБА; 8 және 16 Гц октавалық жолағының жиілігі кезінде - 99 дБА құрайды.
86. Машинист кабинасында және салонда электромагниттік сәулеленудің рұқсат етілген шекті деңгейі осы Санитариялық қағидалардың 3-қосымшасындағы деңгейлерге сәйкес болады.
87. Автоматты режимде үзіліссіз жұмыс істейтін ықтиярсыз желдеткіш көзделеді.
88. Сапарға жіберілетін штабтық вагон екі толық жарақталған медициналық дәрі қобдишасымен (ағымдағы және апаттық), медициналық зембілдермен, жүретін жолда инфекциялық ауруға күдікті науқас анықталған жағдайда осы Санитариялық қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес эпидемияға қарсы жиынтықпен жабдықталады.
89. Сапарға жіберу алдында барлық вагондар:
1) алмалы-салмалы мүкәммалмен және жабдықтармен;
2) медициналық дәрі қобдишасымен;
3) машинистпен радио арқылы байланыспен қамтамасыз етіледі.
90. Жолаушылар поезының және МВҚҚ құрамына:
1) суық және ыстық сумен жабдықтау жүйесі, жылу, желдеткіш, электр жарығы, санитариялық-техникалық жабдықтар, тоңазытқыштар, дәретханалардағы су ағызу тетігі жарамсыз болғанда;
2) микроклиматы гигиеналық нормативтерге сәйкес келмеген жағдайда;
3) вагондардың үй-жайлары лас, әйнегі жоқ немесе сынған, салқын және жылдың ауыспалы мезгілінде терезелердің жақтаулары бекітілмеген, есіктері жарамсыз болғанда;
4) тұрмыстық жәндіктер мен кеміргіштер болған жағдайда;
5) алмалы-салмалы мүкәммалдармен және жабдықтармен жабдықталуы жеткіліксіз болғанда;
6) жатын вагондардың төсек орын жабдықтарымен, төсек керек-жарақтарымен жеткіліксіз жабдықталуы орын алған жағдайда вагондарды пайдалануға енгізуге жол берілмейді.
91. Жолаушылар поезының жол бойында вагонның үй-жайларын ылғалды жинау жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдану арқылы тәулігіне екі реттен сиретпей және ластанған кезде, дәретханаларда тәулігіне кемінде төрт рет жүргізіледі. Кілем алашалар, жұмсақ жиһаздар шаңсорғышпен тәулігіне кемінде екі рет шаңнан тазартылады. Жинау жұмыстары арнайы киіммен жүргізіледі.

82. Вагоны отапливаются в зимнее и переходное время года при температуре наружного воздуха +10 оС и ниже. Перед подачей вагона на посадку в зимнее и переходное время года температура воздуха в помещениях поддерживается на уровне +22оС (±2), в летнее время +24оС (+2).
В МВПС перед подачей состава на посадку температура воздуха в вагонах поддерживается на уровне +11-15оС, в пути следования - +22оС (+2).
83. Уровень шума в купе пассажирских вагонов допускается не выше 65 децибел (далее - дБа), тамбурах - 68 дБа, межвагонных переходах - 80 дБа, в салоне МВПС не выше 75 дБа.
84. Уровень вибрации в пассажирских вагонах допускается равной нормированной кривой 64 дБА на частоте 8000 Герц (далее - Гц), при 8 часовом воздействии.
85. Предельно допустимые уровни инфразвука в салонах и кабинах машинистов МВПС составляют 102 дБА - при частоте октавной полосы 2 и 4 Гц; 99 дБА - при частоте октавной полосы 8 и 16 Гц.
86. Предельно допустимые уровни электромагнитных излучений в кабине машиниста и салоне МВПС соответствуют уровням, указанным в приложении 3 к настоящим Санитарным правилам.
87. Предусматривается принудительная вентиляция, работающая непрерывно в автоматическом режиме.
88. Штабной вагон, отправляемый в рейс, оснащается двумя укомплектованными медицинскими аптечками (текущей и аварийной), медицинскими носилками, противоэпидемической укладкой в соответствии с приложением 4 к настоящим Санитарным правилам, на случай выявления в пути следования больного, подозрительного на инфекционное заболевание.
89. Все вагоны, перед отправлением в рейс, обеспечиваются:
1) съемным инвентарем и оборудованием;
2) медицинской аптечкой;
3) радиосвязью с машинистом.
90. Не допускается включение в состав пассажирского поезда и МВПС эксплуатация вагонов:
1) с неисправными системами холодного и горячего водоснабжения, отопления, вентиляции, электроосвещения, санитарно-технического оборудования, холодильников, спускных механизмов в туалетах;
2) с несоответствием микроклимата гигиеническим нормативам;
3) с грязными помещениями, разбитыми или отсутствующими стеклами, не утепленными оконными рамами - в холодный и переходной периоды года, неисправными дверями;
4) с наличием бытовых насекомых и грызунов;
5) с недостаточным укомплектованием съемного инвентаря, оборудования;
6) с недостаточным укомплектованием спальных вагонов постельными принадлежностями и постельным бельем.
91. В пути следования пассажирского поезда влажная уборка помещений вагона проводится не реже двух раз в сутки и по мере загрязнения, туалетов - не менее четырех раз в сутки, уборка проводится с применением моющих и дезинфицирующих средств. Обеспыливание ковровых дорожек, мягкой мебели проводится пылесосом не менее двух раз в сутки. Уборка проводится в специальной одежде.

92. Әр аялдама пунктінде жолаушылар шыққанға (отырғанға) дейін ұстағыш тұтқалар шүберекпен сүртіледі.
93. Жолаушылар төсек жабдықтарымен және төсек керек-жарақтарымен қамтамасыз етіледі. Төсек жабдықтарын төсек керек-жарақтарынсыз және өз төсек жабдықтарын пайдалануға жол берілмейді.
94. Таза және пайдаланылған төсек жабдықтарын бір үй-жайда сақтауға жол берілмейді. Жол бойында және жолаушылар поездарының айналым пункттерінде пайдаланылған төсек жабдықтары қапшықтарға салынып, пломбаланады.
95. Шай керек-жарақтарына және ыдыс-аяққа арналған шкафта бөгде заттарды сақтауға жол берілмейді.
96. Өткізілетін тамақ өнімдері мен сусындар ассортименті халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісіледі.
97. Вагондарда өткізілетін тамақ өнімдеріне және сусындарға, олардың сапасы мен қауіпсіздігін куәландыратын құжаттары болады.
98. Кондитерлік өнімдер жолаушыларға дайындаушы зауыттың қаптамасында беріледі. Шай, кофе, кондитерлік өнімдерді, ланч-бокстарды таратуды жолсеріктер санитариялық киіммен (алжапқыш немесе күрте) жүргізеді.
99. Вагондардағы ауа температурасына байланысты ықтиярсыз желдету және ауа баптау жүйесінің автоматты режимде үздіксіз жұмыс істеуі қамтамасыз етіледі. Қолмен қосу (апаттық режим) кезінде желдету жүйесі мезгіл-мезгіл қосылады. Жол сапары бір тәуліктен ұзақ болса, жолаушылар поезының схемасына вагон-мейрамхана енгізіледі.
100. Жолаушылар вагондарын сапарға (құрастыру және айналым пунктінде) дайындау кезіндегі және жол бойындағы санитариялық-эпидемиологиялық тексеру актілері сапар журналына актіленеді.
5. Ұйымдастырылған балалар ұжымын тасымалдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
102. Балалардың жол жүруін ұйымдастырушылар жөнелтуге дейін кемінде бес тәулік бұрын жоспарланған мерзім және балалар саны туралы ақпаратты халықтың тиісті аумақтағы және көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдарға жібереді.
103. Сапарға дайындалған жолаушылар поезы құрамында теміржол көлігі қызметінің өкілдері, балалардың жол жүруін ұйымдастырушы және теміржол көлігіндегі халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның өкілдері бар комиссия қабылдайды.
104. Жол жүруді ұйымдастырушылар ұйымдастырылған балалар ұжымының өлшеп-оралған ауыз сумен қамтамасыз етілуін көздейді.
105. Барлық балалар тәулігіне кемінде үш рет шаймен қамтамасыз етіледі. Жол жүру ұзақтығы бір тәуліктен асқан кезде ұйымдастырылған балалар ұжымы ыстық тамақпен қамтамасыз етіледі.

92. На каждом остановочном пункте до выхода (посадки) пассажиров поручни протираются ветошью.
93. Пассажиры обеспечиваются постельными принадлежностями и постельным бельем. Пользование постельными принадлежностями без постельного белья, а также личным постельным бельем не допускается.
94. Не допускается совместное хранение чистого и использованного постельного белья в одном помещении. В пути следования и пунктах оборота пассажирского поезда мешки с использованным постельным бельем пломбируются.
95. В шкафу для чайных принадлежностей и посуды не допускается хранение посторонних предметов и вещей.
96. Ассортимент реализуемых продуктов питания и напитков согласуется с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.
97. На пищевые продукты и напитки, реализуемые в вагонах, имеются документы, удостоверяющие их качество и безопасность.
98. Кондитерские изделия выдаются пассажирам в расфасовке завода-изготовителя. Раздача чая, кофе, кондитерских изделий, ланч-боксов проводится проводником в санитарной одежде (фартук или куртка).
99. В вагонах обеспечивается непрерывная работа системы принудительной вентиляции и кондиционирования воздуха в автоматическом режиме в зависимости от температуры воздуха в вагоне. При ручном включении (аварийный режим) система вентиляции включается периодически.
100. При продолжительности поездки более одних суток в схему пассажирского поезда включается вагон-ресторан.
101. Результаты санитарно-эпидемиологического обследования пассажирских вагонов при подготовке в рейс (в пункте формирования и оборота) и пути следования актируются в рейсовом журнале.
5. Санитарно-эпидемиологические требования к перевозке
организованных детских коллективов
102. Организаторы поездки детей направляют в государственные органы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на соответствующей территории и транспорте информацию о планируемых сроках и количестве детей, не менее чем за пять суток до отправления.
103. Подготовленный в рейс пассажирский поезд принимается комиссией в составе представителей службы железнодорожного транспорта, организатора поездки детей и государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на железнодорожном транспорте.
104. Организаторами поездки предусматривается обеспечение организованных детских коллективов расфасованной питьевой водой.
105. Все дети обеспечиваются чаем не менее трех раз в сутки. При продолжительности поездки более одних суток организованный детский коллектив обеспечивается горячим питанием.

106. Ұйымдастырылған балалар ұжымын медицина қызметкері бірге алып жүреді. Медициналық персонал халықтың теміржол көлігіндегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органда нұсқамадан өтеді, барлық жол бойында медициналық қобдишамен қамтамасыз етіледі.
107. Еріп жүретін адамдар медициналық тексеріп-қараудан өтеді, оларда белгіленген үлгідегі жеке медициналық кітапшалар болады.
108. Балалар ұжымын тасымалдауға арналған жолаушылар вагоны осы Санитариялық қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес қосымша педикулезге қарсы жиынтықпен жасақталады.
109. Ұйымдастырылған балалар ұжымын отырғызу кезінде бірінші кезекте кіші жастағы топтың балалары орналастырылады. Мүгедек балалар жеке купеге орналастырылады. Вагонға балалар мен ересек жолаушыларды бірге орналастырған кезде балалар үшін жеке дәретхана бөлінеді.
110. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарын ыстық тамақтандыруға арналған жол жиынтығына (құрғақ ас) енетін азық-түлік және вагон-мейрамханадағы тағамдар және бұйымдар ассортименте балалардың жол жүруін ұйымдастырушылар халықтың теміржол көлігіндегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдармен келіседі. Жол жиынтығына (құрғақ ас) мынадай азық-түлікті енгізуге жол беріледі:
1) ет, бұқтырылған, туралған ет консервілері, құс етінің паштеті, ет-өсімдік (күріш, жарма, макарон бұйымдары мен еті бар көкөніс) паштеттері, еті бар консервіленген түскі тамақ;
2) көкөніс консервісі, балық және май қосылған теңіз өнімінен жасалған, табиғи (скумбрия) консервілер (шпроттар);
3) қайнатылған "суға пісірілген" тауық жұмыртқалары;
4) печенье, галеттер, крекерлер, пряниктер, жұмсақ кәмпиттер, нан және тоқаш өнімдері;
5) жеміс шырыны, жеміс және жидек сусындары, өлшеп-құйылған ауыз су.
111. Жолаушылар вагонына науқас (қызуы көтерілген, іш өту, құсу, іштің түйнеп ауыру белгілері бар) балаларды отырғызуға жол берілмейді. Жол бойында аурудың жіті түрінің белгілері бар бала анықталған кезде бала жеке купеге оқшауланады.
112. Балалар ұжымын алып жүретін медицина қызметкері ауырған бала туралы поезд бастығына хабарлайды және одан әрі жүру мүмкіндігін немесе науқасты жол бойындағы жақын станциядағы ауруханаға жатқызу қажеттілігін айқындайды.
113. Ұйымдастырылған балалар ұжымдарының жөнелту, келу және жол бойындағы станцияларда науқастардың анықталуы туралы, сондай-ақ поездарда ұйымдастырылған балалар ұжымдарын тасымалдау жағдайына қойылатын талаптардың бұзылу фактілері туралы ақпарат жол бағыты бойынша жақын вокзалдың медициналық пунктіне және халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органға беріледі.

106. Организованный детский коллектив сопровождается медицинским работником. Медицинский персонал проходит инструктаж в государственном органе в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте, на весь путь следования обеспечивается медицинской аптечкой.
107. Сопровождающие лица проходят медицинский осмотр, при себе имеют личные медицинские книжки установленного образца.
108. Пассажирский вагон для перевозки детских коллективов, укомплектовывается дополнительно противопедикулезной укладкой в соответствии с приложением 5 к настоящим санитарным правилам.
109. При посадке организованных детских коллективов первыми размещаются дети младших возрастных групп. Дети-инвалиды размещаются в отдельном купе. При совместном размещении в вагоне детей и взрослых пассажиров, для детей выделяется отдельный туалет.
110. Ассортимент продуктов, входящих в дорожный набор (сухой паек), блюд и изделий в вагонах-ресторанах для горячего питания организованных детских коллективов, организаторами поездки детей согласовывается с государственными органами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте в пунктах формирования. Допускается в дорожный набор (сухой паек) включать следующие продукты:
1) консервы мясные, тушеные, фаршевые, паштеты из мяса птицы, паштеты мясорастительные (из риса, круп, макаронных изделий и овощей с мясом), консервированные обеденные блюда с мясом;
2) консервы овощные, консервы рыбные и из морепродуктов в масле (шпроты), натуральные (скумбрия);
3) яйца куриные, вареные «вкрутую»;
4) печенье, галеты, крекеры, пряники, конфеты мягкие, хлеб и булочные изделия;
5) соки фруктовые, напитки фруктовые и ягодные, расфасованная питьевая вода.
111. Посадка в пассажирский вагон больных детей (температура, жидкий стул, рвота, острая боль в животе) не допускается. При выявлении в пути следования ребенка с признаками заболевания в острой форме, ребенок изолируется в отдельное купе.
112. Медицинский работник, сопровождающий детский коллектив, сообщает о заболевшем ребенке начальнику поезда и определяет возможность дальнейшего следования или необходимость госпитализации заболевшего на ближайшей станции в пути следования.
113. Информация о выявленных больных на станциях отправления, прибытия и в пути следования организованных детских коллективов, а также о выявленных в поездах фактах нарушений требований к условиям перевозки организованных детских коллективов передается в ближайший по маршруту следования медицинский пункт вокзала и в государственные органы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.

6. Жолаушылар поезының вагон-мейрамханасына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
114. Вагон-мейрамхана үй-жайының құрамына мыналар кіреді: асүй бөлімі, асхана ыдыстарын жуатын бөлме, сервиз орны, буфет бөлімі, азық-түлік сақтау қоймалары, түскі ас залы, персоналға және жолаушыларға арналған (себезгі қондырғысы бар) дәретхана үй-жайлары.
115. Буфет-купенің үй-жайлар жиыны: асүй бөлімшесі (тек жартылай дайын өнімдер және тез мұздатылған дайындық деңгейі жоғары аспаздық өнімдер пайдаланылады), асхана ыдыстарын жуу бөлмесі, сервиз орны, азық-түлік сақтау қоймалары, бар тіреуі кіреді.
116. Тиісті санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бар болса, буфет-бармен жолаушылар поезының немесе электрпоезының вагонын жабдықтауға жол беріледі.
117. Буфет-барда мыналар көзделеді: жайма сөрелері, шкафтары, сөрелері, бар үстелі, тоңазытқыш жабдығы (шкафтар, сатушы сөрелері, жайма сөрелері бар), аспаптары бар бір рет пайдаланылатын ыдыстар, келушілерге арналған бекітілген үстелдер және жартылай жұмсақ арқалы орындықтар, қақпағы және полиэтилен қапшықтары бар, тағам қалдықтарына арналған қоқыс жинағыш, жинау мүкәммалы.
118. Шикі өніммен және (немесе) жартылай дайын өнімдермен жұмыс істейтін вагон-мейрамхананың асүйі немесе купе-буфеті үшін мынадай технологиялық жабдықтар көзделеді: бұқтыру шкафы бар плита, дайын тағамды жылытуға арналған жылу шкафы, ӨЖЖ пеш немесе конвекциялық (термобу бар) пеш, тоңазыту шкафтары, шикі және дайын өнімдерге арналған өндірістік үстелдер, қызмет көрсетуге арналған үстел (асүй мен қызмет көрсететін орын арасындағы қабырғада), 2 секциялы, асүй ыдыстарын жууға арналған жуғыш, тағамдарға арналған жуғыш, мұздатылған тағамдарды ерітуге арналған шкаф (конвекциялық пеш жоқ болған жағдайда), дәмдеуіштерге арналған шкаф, кептіретін шкаф және ыдыстар мен асүй мүкәммалын сақтауға арналған шкаф, қақпағы және полиэтиленді қапшығы бар, тамақ қалдықтарына арналған қоқыс жинағыш.
119. Жабдықтау пунктінде:
1) вагон-мейрамханаға жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, күрделі жинау;
2) вагон-мейрамханаға ауыз су толтыру;
3) ағымдық жөндеу мен техникалық қызмет көрсету;
4) қатты және жұмсақ мүкәммалды және ыдыстарды тиеу;
5) азық-түлік шикізаттарын, тамақ өнімдерін, сусындарды тиеу жүргізіледі.
Дезинсекциялық өңдеу жоспарлы және эпидемиологиялық айғақтар бойынша, үй-жайларды дератизациялық өңдеу эпидемиологиялық айғақтар және өтінім бойынша жүргізіледі.
Вагон-мейрамханадағы су сақтайтын ыдыстар жабдықтау пункттерінде он күнде бір реттен сиретпей тазаланады, жуылады және дезинфекцияланады.

6. Санитарно-эпидемиологические требования к вагону-ресторану
пассажирского поезда
114. В набор помещений вагона-ресторана входит: кухонное отделение, моечная столовой посуды, сервизная, буфетное отделение, кладовые для хранения продуктов, обеденный зал, туалетные помещения для персонала (с душевой установкой) и пассажиров.
115. Набор помещений купе-буфета: кухонное отделение (используются только полуфабрикаты и быстрозамороженные кулинарные изделия высокой степени готовности), моечная столовой посуды, сервизная, кладовые для хранения продуктов, барная стойка.
116. Допускается оборудовать буфет-бар в вагоне пассажирского поезда или электропоезда, при наличии соответствующего санитарно-эпидемиологического заключения.
117. В буфет-баре предусматривается: стойка бара с витринами, шкафами, полками, холодильное оборудование (шкафы, прилавки, витрины), одноразовая посуда с приборами, фиксированные столы и полумягкие сиденья со спинками для посетителей, мусоросборник с педальной крышкой и полиэтиленовыми мешками для пищевых отходов, уборочный инвентарь.
118. Для кухни вагона-ресторана или купе-буфета, работающего на сырой продукции и (или) полуфабрикатах, предусматривается следующее технологическое оборудование: плита с духовым шкафом, тепловой шкаф для подогрева готовых блюд, печь СВЧ или конвекционная печь (укомплектованная термопарами), холодильные шкафы, производственные столы для сырых и готовых продуктов, стол для сервирования (между кухней и сервизной), мойка 2-х секционная для мытья кухонной посуды, мойка для продуктов, шкаф для оттаивания замороженных продуктов (при отсутствии конвекционных печей), шкаф для приправ, шкаф сушильный и шкаф для хранения посуды и кухонного инвентаря, мусоросборник для пищевых отходов с крышкой и полиэтиленовыми вкладышами, настенные вентиляторы над производственными столами.
119. В пункте экипировки проводятся:
1) генеральная уборка помещений вагона-ресторана с применением моющих и дезинфицирующих средств;
2) заправка вагона-ресторана питьевой водой;
3) текущий ремонт и техническое обслуживание;
4) загрузка твердого и мягкого инвентаря, посуды;
5) загрузка продовольственного сырья, пищевых продуктов, напитков.
Дезинсекционная обработка проводится плановая и по эпидемиологическим показаниям, дератизационная обработка помещений - по эпидемиологическим показаниям и заявке.
Емкости для хранения воды в вагоне-ресторане очищаются, промываются и дезинфицируются не реже одного раза в десять дней в пунктах экипировки.

120. Вагон-мейрамхананың ас блогы мынадай өндірістік учаскелерге бөлінеді: асүй ыдыстарын жуатын орны бар асүй, асхана ыдыстарын жуатын бөлме, қызмет көрсететін орын, буфет бөлімі және сақтау қоймасы.
121. Вагон-мейрамхананың өндірістік және тұрмыстық үй-жайларын басқа мақсаттар үшін пайдалануға жол берілмейді.
122. Түскі ас залы қаптамасы ылғалды жинау және дезинфекциялау үшін төзімді материалдардан жасалған, бекітілген жартылай жұмсақ үстелдермен жабдықталады. Периметрі бойынша үстелдерде биіктігі кемінде 5 мм ернеу болады.
123. Үй-жайға ағымдық жинау жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып ластануына қарай, бірақ 24 сағат ішінде екі реттен сиретпей жүргізіледі. Жуу және дезинфекциялау құралдары арнайы бөлінген орында дайындаушының ыдысында немесе таңбаланған ыдыста, қақпағы бар күңгірт ыдыста сақталады.
124. Жинау мүкәммалы таңбаланады, әрбір өндірістік учаскеге, үй-жайларға бекітіледі және арнайы бөлінген орындарда бөлек сақталады.
125. Өндірістік жабдық, өнімдерді өңдеуге арналған механизмдер технологиялық үдерістің ағымдылығын және оларға персоналдың еркін бару мүмкіндігі ескере отырып орналастырылады.
126. Ас блогында плита периметрі бойынша ернеумен және шығып тұрған ауа шығару шатырымен жабдықталады. Вагон-мейрамхананың ас блогында мынадай өндірістік жабдықтар орнатылады:
1) бұқтыру шкафы бар плита;
2) конвекциялық пеш (топтастырылған термобуы бар);
3) тоңазытқыш жабдық (шкафтар, жайма сөрелер, сөрелер, камералар);
4) шикі және дайын өнімдерге арналған өндірістік үстелдер;
5) қызмет көрсетуге арналған үстел;
6) дәмдеуіштерді, ыдыстарды және асүй мүкәммалын сақтауға арналған шкафтар, кептіргіш;
7) қақпағы және полиэтиленді қапшығы бар, тамақ қалдықтарына арналған қоқыс жинағыш.
127. Ұзақ мұздатылатын дайын өнімді пайдалану кезінде төмен температуралық тоңазыту жабдығы қосымша көзделеді.
128. Ас блогында көкөністерді қысқа мерзімге сақтауға және өңдеуге арналған орын бөлінеді.
129. Шикі және пісірілген өнімдерді дайындауға арналған өндірістік үстелдер жиегі дөңгелектелген, саңылауы жоқ жабындармен жасалады.
130. Жуу үй-жайында мыналар орнатылады:
1) пайдаланған асхана ыдыстарын қабылдауға арналған үстел;
2) ыдыстарды жуу үшін - ваннаның әр ұясына себезгілік саптамалары бар араластырғыш арқылы ыстық және суық су берілетін және ағызу саңылауларын жабу үшін шынжыр баумен байланған тығындары бар асхана ыдыстары мен асханалық құралдарды жууға арналған екі секциялық ванналар;
3) таза ыдыстарды кептіруге және сақтауға арналған орын;
4) тағам қалдықтарына арналған педальды қақпағы бар қоқыс жинағыш.

120. Пищеблок вагона-ресторана подразделяется на производственные участки: кухня с моечной для кухонной посуды и моечной для столовой посуды; сервизная; буфетное отделение и кладовая.
121. Не допускается использование производственных и бытовых помещений вагона-ресторана для других целей.
122. Обеденный зал оборудуется фиксированными столами, полумягкими сиденьями, облицовка которых изготавливается из материалов устойчивых для влажной уборки и дезинфекции. Столы по периметру имеют окантовку бортиком высотой не менее 5 мм.
123. Текущая уборка помещений проводится по мере загрязнения, но не реже двух раз в течение 24 часов, с применением моющих и дезинфицирующих средств. Моющие и дезинфицирующие средства хранятся в таре изготовителя или промаркированной, затемненной таре с крышкой в специально отведенном месте.
124. Уборочный инвентарь маркируется, закрепляется за каждым производственным участком, помещением и хранится раздельно в специально выделенных местах.
125. Производственное оборудование, механизмы для обработки продуктов устанавливаются с учетом поточности технологического процесса и возможности свободного доступа к ним персонала.
126. В пищеблоке плита оборудуется по периметру бортиком и воздушной завесой с вытяжным зонтом. В пищеблоке вагона-ресторана устанавливаются следующие производственные оборудования:
1) плита с духовым шкафом;
2) конвекционная печь (укомплектованная термопарами);
3) холодильное оборудование (шкафы, витрины, прилавки, камеры);
4) производственные столы для сырых и готовых продуктов;
5) стол для сервирования;
6) шкафы для приправ, хранения посуды и кухонного инвентаря, сушильный;
7) мусоросборник для пищевых отходов с крышкой и полиэтиленовыми вкладышами.
127. При использовании готовой продукции глубокой заморозки дополнительно предусматривается низкотемпературное холодильное оборудование.
128. В пищеблоке выделяется место для кратковременного хранения и обработки овощей.
129. Производственные столы для обработки сырых и вареных продуктов изготавливаются с покрытиями без швов с закругленными краями.
130. В моечном помещении устанавливаются:
1) стол для приема использованной столовой посуды;
2) для мытья посуды - двухсекционные ванны для мытья столовой посуды и столовых приборов, с подводкой холодной и горячей воды к каждому гнезду ванны через смесители с душирующими насадками и пробками с цепочками для закрытия сливных отверстий;
3) места для просушки и хранения чистой посуды;
4) мусоросборник с педальной крышкой для пищевых отходов.

131. Сервиз орнында дайын тағамдарды қабылдауға арналған үстел, таза аспаптар мен стақандарды сақтауға арналған шкаф көзделеді.
132. Қойма үй-жайларында көкөністерді, картопты, жеміс-жидектерді сақтауға арналған және құрғақ өнімдерді сақтау үшін жеке орын бөлінеді, шикі және дайын өнімдерді сақтауға арналған тоңазытқыш жабдығы орнатылады.
133. Ac блогы шикі етті тартуға арналған еттартқыш немесе ауыстыратын құралы бар әмбебап турағыш механизмімен қамтамасыз етіледі. Пісірілген өнімдерді ұнтақтау үшін еттартқышты пайдалануға жол берілмейді.
134. Тағамдарды турау үшін тегіс, тесіктері мен саңылаулары жоқ бөлшектеу тақтайлары пайдаланылады. Пышақтар мен бөлшектеу тақтайлары мақсатына қарай таңбаланады: "ШЕ" (шикі ет), "ШБ" (шикі балық), "ПБ" (піскен балық), "ПЕ" (піскен ет), "ШК" (шикі көкөніс), "ПК" (піскен көкөніс) "ЕГ" (ет гастрономиясы), "БГ" (балық гастрономиясы), "Н" (нан), "М" (майшабақ).
135. Шикі және дайын өнімдерге арналған бөлшектеу тақтайлары мен пышақтар бөлек сақталады. Тақтайлар арнайы белгіленген жердегі ұяшықтарда қырынан қойылып сақталады, бірінің үстіне бірін қойып сақтауға жол берілмейді.
136. Алюминийден және дюралюминийден жасалған ыдыстар тамақты дайындау және қысқа мерзімге (бір сағаттан асырмай) сақтау үшін ғана пайдаланылады.
137. Фаянстан, фарфордан, шыныдан жасалған асхана және шай ыдыстары, тот баспайтын болаттан жасалған асхана құралдары пайдаланылады. Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген полимерлі материалдан жасалған ыдыстарды қолдануға жол беріледі.
138. Ыдыс-аяқтарды, асхана құралдары мен айналыстағы ыдыстарды жуу мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) механикалық жолмен тамақтың қалдықтарынан тазалау;
2) жуу құралдарын қосып, температурасы +400С-тен төмен болмайтын суда жуу;
3) ыдыстарды температурасы +650С төмен болмайтын ыстық ағынды сумен шаю;
4) ыдыстарды торланған сөрелерде, стеллаждарда кептіру.
139. Жұмыс күнінің соңында асхананың барлық ыдыстары мен құралдары міндетті түрде дезинфекцияланады.
140. Жұмыс соңында өндірістік үстелдер жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып жуылады, ыстық сумен шайылады.
141. Әрбір технологиялық операциядан кейін бөлшектеу мүкәммалы өңделеді: механикалық тазарту, жуу құралдарымен ыстық сумен жуу, ыстық ағынды сумен шаю, тор көзді металл стеллаждарда кептіру.
142. Жұмыс соңында әмбебап жетектің алмалы-салмалы механизмдері немесе еттартқыш бөлшектеледі, жуылады, ыстық сумен өңделеді, кептіріледі және арнайы бөлінген орында сақталады.
143. Ыдыстарды жууға арналған щеткалар күн сайын жұмыстан кейін жуылады, 10-15 минут бойы қайнатылады, кептіріледі және арнайы бөлінген орында сақталады.

131. В сервизной предусматривается стол для приема готовых блюд, шкаф для хранения чистых приборов и стаканов.
132. В кладовых помещениях выделяются места для хранения овощей, картофеля, фруктов и отдельно для хранения сухих продуктов, устанавливается холодильное оборудование для сырых и готовых продуктов.
133. Пищеблок обеспечивается мясорубкой для сырого мяса или универсальным приводом со сменным механизмом. Использовать мясорубку для измельчения вареных продуктов не допускается.
134. Для разделки продуктов используются разделочные доски гладкие, без щелей и зазоров. Ножи и разделочные доски маркируются по назначению: «СМ» (сырое мясо), «СР» (сырая рыба), «ВР» (вареная рыба), «ВМ» (вареное мясо), «СО» (сырые овощи), «ВО» (вареные овощи), «МГ» (мясная гастрономия), «РГ» (рыбная гастрономия), «X» (хлеб), «С» (сельдь).
135. Разделочные доски и ножи для сырой и готовой продукции хранятся раздельно. Разделочные доски хранятся в положении «на ребре» в ячейках, хранение друг на друге не допускается.
136. Алюминиевая и дюралюминиевая посуда используется только для приготовления и кратковременного хранения пищи (не более одного часа).
137. Используется фаянсовая, фарфоровая, стеклянная столовая и чайная посуда, столовые приборы из нержавеющей стали. Допускается использование посуды из полимерных материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
138. Мытье посуды, столовых приборов и оборотной тары производится в следующем порядке:
1) механическое удаление остатков пищи;
2) мытье с температурой воды не ниже +40оС с добавлением моющих средств;
3) ополаскивание посуды горячей проточной водой с температурой не ниже +65оС;
4) просушивание посуды на решетчатых полках, стеллажах.
139. В конце рабочего дня проводится дезинфекция всей столовой посуды и приборов.
140. Производственные столы в конце работы моются с применением моющих и дезинфицирующих средств, промываются горячей водой.
141. После каждой технологической операции разделочный инвентарь подвергают обработке: механической очистке, мытью горячей водой с моющими средствами, ополаскиванию горячей проточной водой, просушиванию на решетчатых металлических стеллажах.
142. По окончании работы сменные механизмы к универсальному приводу или мясорубка разбираются, промываются, обрабатываются кипятком, просушиваются и хранятся в специально отведенном месте.
143. Щетки для мытья посуды ежедневно после работы промываются, кипятятся в течение 10-15 минут, просушиваются и хранятся в специально выделенном месте.

144. Сорпаны сүзуге арналған елек әрбір қолданған сайын ыстық сумен жуылады және кептіріледі.
145. Асүйдің таза ыдысы мен құралдары арнайы аспалы шкафтарда, жартылай дайын өнімдерге арналған ыдыстар арнайы белгіленген жерде сақталады.
146. Тез бұзылатын тамақ өнімдерін сақтау шарттары және өткізу уақыты сақталады, ілеспе құжаттарында олардың дайындалған, өткізуге жіберілген уақыты және өткізу мерзімі көрсетіледі.
147. Вагон-мейрамханаға мыналарды:
1) сапасы мен қауіпсіздігін растайтын ілеспе құжаты жоқ азық-түлік шикізаттары мен тамақ өнімдерін;
2) ветеринариялық сертификаты және таңбасы жоқ етті, субөнімдерін;
3) флягаларға құйылған сүт және сүт өнімдерін;
4) ветеринариялық сертификаты жоқ балық, шаян, ауыл шаруашылығы құстарын, ішек-қарыны тазартылмаған құстарды;
5) сыртқы қабығы ластанған, көрсетілген, аққан, сынған жұмыртқаларды, сондай-ақ сальмонеллез бойынша қолайсыз шаруашылықтардың тауық жұмыртқаларын, үйрек, қаз және басқа да құстардың жұмыртқаларын;
6) тұмшалануы бұзылған, қақпағы дүмпиген, сыртын тот басқан, сырт пішіні бұзылған, заттаңбасы жоқ консерві банкілерін;
7) қамба зиянкестерімен зақымдалған жарма, ұн, кептірілген жемістер және басқа өнімдерді;
8) көгерген және шіріген белгісі бар көкөністер мен жемістерді;
9) жеуге жарамайтын, құрттаған, езілген саңырауқұлақтарды;
10) жарамдылық мерзімі аяқталған және сапасыздық белгілері бар тамақ өнімдерін;
11) үйде дайындалған өнімдерді қабылдауға жол берілмейді.
148. Вагон-мейрамханада дайын өнімдерді, шикі өнімдерді, жартылай дайын өнімдерді сақтау нақты өнімге арналған нормативтік құжаттама талаптарына сәйкес сақтау мерзімдерін, тасымалдау және өткізу шарттарын сақтай отырып, тоңазытқыштарда бөлек жүргізіледі. Шикі жұмыртқаларды гастрономиялық және сүт өнімдерімен бірге сақтауға жол берілмейді.
149. Тез бұзылатын және өзге де өнімді сақтау кезінде температуралық режимді сақтау мақсатында тоңазытқыш жабдығы жолаушылар поезының барлық жолы бойында электр энергиясымен және бақылау термометрлерімен жарақталады.
150. Нан және сусымалы өнімдер шкафта сақталады, шкафтың төменгі сөресі еденнен кемінде 35 сантиметр (бұдан әрі - см) қашықтықта орналасады. Нанға арналған шкафтың есігінде желдетуге арналған саңылау көзделеді.
151. Сары май зауыт қаптамасында немесе кесек түрінде пергаментке оралған күйде сақталады. Сүт және сүт өнімдерін салмағы 0,5 л аспайтын ұсақ қаптамада алады.
152. Вагон-мейрамханада тамақтар мен бұйымдардың ассортименті халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен келісіледі.

144. Сита для процеживания бульона, каждый раз после использования, промывают горячей водой и просушивают.
145. Чистая кухонная посуда и инвентарь хранятся в специальных подвесных шкафах, тара из-под полуфабрикатов хранится в специально отведенном месте.
146. Соблюдаются условия хранения и сроки реализации скоропортящихся пищевых продуктов, в сопроводительных документах указывается время их изготовления, отпуска и сроки реализации.
147. В вагон-ресторан не допускается принимать:
1) продовольственное сырье и пищевые продукты без сопроводительных документов, подтверждающих их качество и безопасность;
2) мясо и субпродукты без клейма и ветеринарного сертификата;
3) молоко и молочные продукты во флягах;
4) рыбу, раков, сельскохозяйственную птицу без ветеринарного сертификата, непотрошеную птицу;
5) яйца с загрязненной скорлупой, с насечкой, «тек», «бой», а также куриные яйца из хозяйств, неблагополучных по сальмонеллезу, утиные, гусиные и яйца других птиц;
6) консервы с нарушением герметичности банок, бомбажные, «хлопуши», банки с ржавчиной, деформированные, без этикеток;
7) крупу, муку, сухофрукты и другие продукты, зараженные амбарными вредителями;
8) овощи и фрукты с наличием плесени и признаками гнили;
9) грибы несъедобные, червивые, мятые;
10) пищевые продукты с истекшими сроками годности и признаками недоброкачественности;
11) продукты домашнего приготовления.
148. Хранение готовых, сырых продуктов, полуфабрикатов в вагоне-ресторане производится раздельно в холодильниках, с соблюдением условий, сроков хранения, транспортировки и реализации в соответствии с требованиями нормативной документации на конкретный продукт. Не допускается совместное хранение сырых яиц с гастрономическими и молочными продуктами.
149. В целях соблюдения температурного режима при хранении скоропортящейся и иной продукции холодильное оборудование бесперебойно снабжается электроэнергией на всем пути следования пассажирского поезда и оснащается контрольными термометрами.
150. Хлеб и сыпучие продукты хранятся в шкафах, нижняя полка шкафа находится от пола на расстоянии не менее 35 сантиметров (далее - см). В дверцах шкафа для хлеба предусматриваются отверстия для вентиляции.
151. Масло сливочное хранится в заводской упаковке или брусками, завернутыми в пергамент. Молоко и молочные продукты получают в мелкой расфасовке, весом не более 0,5 кг.
152. Ассортимент блюд и изделий в вагоне-ресторане согласовывается с государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.

153. Тамақ шағын партиямен дайындалады, ыстық тамақтарды тарату плитадан тікелей жүргізіледі. Жаңа піскен тамақты өткен күнгі тамақтың қалдығымен араластыруға жол берілмейді.
154. Бірінші тамаққа арналған піскен ет порциялары тоңазытқышта 6 сағаттан асырмай сақталады және ол қолдану алдында он минут бойы қайта термиялық өңделеді және +700С-тан төмен емес температурада 3 сағаттан асырмай сорпада ұсталады.
155. Тартылған ет аз партиямен дайындалады және +20С-тан аспайтын температурада 3 сағаттан асырмай сақталады. Тартылған етті салқын емес жерде сақтауға жол берілмейді.
156. Көкөністер, жемістер, жидектер, тазартылған көкөніс және аскөк ағынды ауыз сумен мұқият жуылады.
157. Ыстық тамақтар таратылуға дейін бір сағат бұрын дайындалады, оларды өткізу мерзімі 3 сағаттан аспайды. Бірінші тамақ +750С төмен емес, екінші тамақ +650С-тан төмен емес, салқын сорпалар, сусындар +140С жоғары емес температурада ұсталады.
158. Салқын тамақтар дайындалған кезден бастап тоңазытқыш шкафта екі сағаттан асырмай, бутербродтар бір сағаттан асырмай сақталады.
159. Вагон-мейрамханада мыналарға:
1) сілікпелерді, құймаларды, паштеттерді, тартылған ет қосылған макарондарды, ет оралған құймақшаларды, ет қосылған самсаларды және винегреттерді дайындауға;
2) ІІ-ІІІ санатқа жататын субөнімдерден пісірілген тағамдарды және өкпе-бауырдан жасалған шұжықтарды өткізуге;
3) "өзіндік квас" дайындауға және пастерленбеген сүттен жасалған сүзбені өткізуге жол берілмейді.
160. Дайын тамақтардың сапасын осы Санитариялық қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жартылай дайын өнімдердің, тағамдар мен аспаздық өнімдердің сапасын органолептикалық бағалау журналына тиісті жазбаны жаза отырып, дайындаған вагон-мейрамхананың аспазы таратуға дейін тексереді.
161. Вагон-мейрамханада зертханалық бақылауды халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның лауазымды тұлғалары жүзеге асырады.
162. Вагон-мейрамханаға азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерін тасымалдауды санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы бар арнайы көлік жүзеге асырады.
163. Азық-түлік шикізаты мен тамақ өнімдерін қоса алып жүретін және оларды тиеу мен түсіруді орындайтын адамдар арнайы киімде жұмыс істейді.
164. Тез бұзылатын өнімдер салқындатылатын немесе изотермиялық көлік құралында тасымалданады. Аспаздық және кондитерлік бұйымдар таңбаланған және таза ыдыста тасымалданады.
165. Тамақ өнімдерін тасымалдауға арналған көлік күн сайын жұмыс соңында жуу құралдарын пайдалана отырып жуылады және дезинфекцияланады.

153. Пища готовится небольшими партиями, раздача горячих блюд производится непосредственно с плиты. Не допускается смешивание свежеприготовленной пищи с остатками от предыдущего дня.
154. Порции отварного мяса для первых блюд хранятся в холодильнике не более шести часов и перед отпуском подвергаются повторной термической обработке в течение десяти минут, и находятся в бульоне на плите при температуре не ниже +70оС не более трех часов.
155. Мясной фарш изготавливается небольшими партиями и хранится не более трех часов при температуре не более +2оС. Не допускается хранение фарша вне холода.
156. Овощи, фрукты, ягоды, очищенные овощи и зелень тщательно промываются проточной питьевой водой.
157. Горячие блюда готовятся не ранее чем за один час до раздачи, срок их реализации - не более трех часов. Температура первых блюд поддерживается не ниже +75оС, вторых блюд - не ниже +65оС, холодных супов, напитков — не выше +14оС.
158. Холодные закуски хранятся в холодильном шкафу не более двух часов с момента их изготовления, бутерброды не более одного часа.
159. В вагоне-ресторане не допускается:
1) приготовление студней, заливных, паштетов, макарон с мясным фаршем, блинчиков с мясом, пирожков с мясом и винегретов;
2) реализация блюд из субпродуктов II-III категории и ливерных колбас;
3) изготовление «самокваса» и реализация творога, приготовленного из непастеризованного молока.
160. До раздачи качество готовых блюд проверяется поваром вагона-ресторана, готовившим блюда, с соответствующей записью в журнале органолептической оценки качества полуфабрикатов, блюд и кулинарных изделий, по форме согласно приложению 6 к настоящим Санитарным правилам.
161. Лабораторный контроль в вагоне-ресторане осуществляется должностными лицами государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.
162. Перевозка продовольственного сырья и пищевых продуктов к вагону-ресторану осуществляется специальным транспортом, имеющим санитарно-эпидемиологическое заключение.
163. Лица, сопровождающие и выполняющие погрузку и выгрузку продовольственного сырья и пищевых продуктов работают в спецодежде.
164. Скоропортящиеся продукты перевозятся в охлаждаемом или изотермическом транспортном средстве. Кулинарные и кондитерские изделия перевозятся в промаркированной и чистой таре.
165. Транспорт для перевозки пищевых продуктов ежедневно по окончании работы моется с использованием моющих средств и дезинфицируется.

166. Еттен, балықтан, көкөністен жасалған жартылай дайын өнімдер қақпағы тығыз жабылатын арнайы таңбаланған ыдыста тасымалданады. Осы ыдысты шикізатты және дайын өнімді сақтау үшін пайдалануға тыйым салынады.
167. Нан және ұннан жасалған кондитерлік бұйымдар арнайы науаларда жабық түрде тасымалданады.
168. Вагон-мейрамхананың қызметкерлері, өндірістік практикадан өтетін, өндірістік шикізатты, тамақ өнімдерін қоса алып жүретін және оларды тиеу және түсіруді орындайтын адамдар Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен міндетті алдын ала және  мерзімдік медициналық тексеріп-қараудан өтеді.
169. Вагон-мейрамхананың барлық қызметкерлері арнайы киімде жұмыс істейді, жұмыс барысында шашты орамалдың немесе қалпақтың астына жинайды, вагон-мейрамханадан шығу және дәретханаға бару алдында санитариялық киімдерін шешеді. Қолының тазалығын қадағалайды, жұмыс басталу алдында және әрбір үзілістен кейін, бір операциядан екіншісіне ауысқанда, ластанған заттарды ұстағаннан кейін қолды жуады және дезинфекциялайды.
170. Күн сайын ауысым басталар алдында вагон-мейрамхананың директоры іріңді аурулардың бар-жоғын анықтау үшін қызметкер денесінің ашық жерлерін қарап шығады. Денесінде іріңді тері аурулары бар, кесілген іріңдеген жарасы бар, күйген, кесілген белгілері бар, сондай-ақ инфекциялық аурулармен ауыратын және инфекциялық ауруларға күдікті адамдар жұмысқа жіберілмейді. Тексеріп-қарау қорытындысы осы Санитариялық қағидалардың 7-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы журналға жазылады.
171. Вагон-мейрамхана алғашқы көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмек жиыны бар медициналық дәрі қобдишасымен жарақталады.
172. Вагон-мейрамханада жөндеу жұмыстарымен айналысатын жұмыскерлер таза, арнайы киіммен жұмыс істейді, құрал-саймандар арнайы жабық жәшікте тасымалданады.
173. Ac блогында темекі шегуге, кір жууға және кептіруге жол
берілмейді.
174. Вагон-мейрамханалар жеткілікті көлемде сабынмен, сүлгілермен және арнайы киім жиынтығымен қамтамасыз етіледі. Арнайы киімді ауыстыру күн сайын және ластануына қарай жүргізіледі. Арнайы таза киімді сақтау вагон-мейрамхана қызметкерлері үшін бөлінген купедегі таңбаланған қаптарда жеке жүргізіледі.
175. Вагон-мейрамханаларды:
1) суық және ыстық сумен жабдықтау, жылыту, желдету, электр жарығы жүйелері, санитариялық-техникалық жабдығы, тоңазытқыштары мен тоңазытқыш қондырғылары жарамсыз болғанда;
2) микроклиматы гигиеналық нормативтерге сәйкес болмаса;
3) үй-жайлары лас, әйнегі жоқ немесе сынған, салқын және жылдың ауыспалы мезгілінде терезелердің жақтаулары бекітілмеген болса, есіктері жарамсыз болса;

166. Полуфабрикаты мясные, рыбные, овощные перевозятся в специальной маркированной таре с плотно закрывающимися крышками. Данную тару запрещается использовать для хранения сырья и готовой продукции.
167. Хлеб и мучные кондитерские изделия перевозятся в специальных лотках в закрытом виде.
168. Работники вагона-ресторана, лица, проходящие производственную практику, сопровождающие и выполняющие погрузку и выгрузку продовольственного сырья, пищевых продуктов, проходят обязательный предварительный и периодический медицинский осмотр в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
169. Все работники вагона-ресторана работают в спецодежде, подбирают волосы под колпак или косынку, при выходе из вагона-ресторана и перед посещением туалета снимают специальную одежду. Следят за чистотой рук, моют и дезинфицируют руки перед началом работы и после каждого перерыва в работе, при переходе от одной операции к другой, после соприкосновения с загрязненными предметами.
170. Ежедневно перед началом смены директор вагона-ресторана проводит осмотр открытых поверхностей тела работника на наличие гнойничковых заболеваний. Лица с гнойничковыми заболеваниями кожи, нагноившимися порезами, ожогами, ссадинами, а также с инфекционными заболеваниями и при подозрении на инфекционное заболевание к работе не допускаются. Результаты осмотра заносятся в журнал установленной формы, согласно приложению 7 к настоящим Санитарным правилам.
171. Вагон-ресторан оснащается медицинской аптечкой с набором медикаментов для оказания первой медицинской помощи.
172. Работники, занятые ремонтными работами в вагоне-ресторане работают в чистой спецодежде, инструменты переносятся в специально закрытом ящике.
173. Курение, стирка и сушка одежды в пищеблоке не допускается.
174. Вагоны-рестораны обеспечиваются достаточным количеством мыла, полотенец и комплектов специальной одежды. Смена специальной одежды производится ежедневно и по мере загрязнения. Хранение чистой специальной одежды производится раздельно в маркированных мешках в купе, выделенном для работников вагона-ресторана.
175. Не допускается включение в состав пассажирского поезда и эксплуатация вагонов-ресторанов:
1) с неисправными системами холодного и горячего водоснабжения, отопления, вентиляции, электроосвещения, санитарно-технического оборудования, холодильников и холодильных установок;
2) с несоответствием микроклимата гигиеническим нормативам;
3) с грязными помещениями, разбитыми или отсутствующими стеклами, не утепленными оконными рамами - в холодный и переходной периоды года, неисправными дверями;

4) тұрмыстық жәндіктер мен кеміргіштер анықталса жолаушылар поезының құрамына енгізуге және пайдалануға жол берілмейді.
7. Вагондардан қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға, жоюға және залалсыздандыруға, жинағыш-бактардан лас қалдықтарды тазартуға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
176. Қоқыстарды, өндірістік тамақ қалдықтарын жинау ішіне полиэтиленді қапшық салынған және қақпағы бар қоқыссалғышта жүргізіледі. Қоқыссалғыш вагонның қызметтік емес шағын дәлізінде тұрады, алмалы-салмалы ыдысы болады.
177. Жолаушылар поездарын құрастыру, айналым пунктінде, жолаушылар поездарының тоқтап тұру орындарында теміржол жолдарын және жол аралықтарды қоқыстармен және басқа қалдықтармен ластауға жол берілмейді. Вагондардан шығарылған қоқыс жабдықтау пунктіндегі және тоқтау паркіндегі жабдықталып бетондалған алаңдарда орнатылған қоқыссалғыштарға шығарылады.
178. Жол бойы жиналған қоқыс тізімі қызметтік кестемен және жолаушылар поезы қозғалысының технологиялық схемасымен анықталған жол бойындағы станциялардың қоқыссалғыштарына шығарылады. Қоқыс шығарылғаннан кейін қоқыссалғыш (ыдыс) жуылады және дезинфекцияланады.
179. Жол бойы дәретханаларды пайдалану режимі сақталады. Тұрақтарда, ірі теміржол станцияларынан, санаторийлік-курорттық және қала маңындағы аймақтардан, тоннельдерден, көпірлерден өткен кезде, жабдықтау және тұру пункттерінде дәретханаларды пайдалануға жол берілмейді.
180. Жолаушылар поезының әр вагонында поезд өтетін жолдардағы санитариялық аймақ шекаралары жөнінде ақпарат ілінеді. Вагондар жабық үлгідегі дәретхана жүйесімен жабдықталған жағдайда оларды жол бойы және тұрақтарда пайдалануға жол беріледі.
181. Жабық үлгідегі дәретханаларда құбырлар жүйесі лас қалдықтардың тұмшаланған жағдайдағы жинау бактарына шығарылуын қамтамасыз етеді.
182. Жинағыш бактарды лас қалдықтардан тазарту арнайы жолдарда мамандандырылған ассенизациялы көлікпен немесе айдау бойынша стационарлық кешендерде (бұдан әрі — АСК) жүргізіледі. Лас қалдықтарды тамбур арқылы айдауға және оның ағуына жол берілмейді.
183. Басқару пульті бактың 80-90% толу деңгейін көрсететін жарық сигналдарымен жабдықталады. Жарық сигналдары көрсеткіші жарамсыз болғанда вагонды сапарға жөнелтуге жол берілмейді.
184. Жолаушылар поезының құрастыру және айналым пунктінің аумағында және техникалық тұрақтарда ассенизациялық көліктің вагондарға жақындау мүмкіндігі көзделеді. Су құю колонкалары орнатылған жол аралықтарды осы мақсатта пайдалануға жол берілмейді.
185. Ассенизациялық көліктен лас қалдықтарды ағызу кәрізге, қалалық (кенттік) кәріз ағызу станцияларына немесе АСК-ға ағызу жүзеге асырылады.

4) с наличием бытовых насекомых и грызунов.
7. Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, удалению и
обезвреживанию твердых бытовых отходов из вагонов, очистке
нечистот из баков-сборников
176. Сбор мусора, производственных пищевых отходов производится в мусоросборник с крышкой и вложенным полиэтиленовым мешком. Мусоросборник находится в малом коридоре вагона неслужебного конца, имеет съемный вкладыш.
177. В пункте формирования, оборота, в местах отстоя пассажирских поездов не допускается загрязнять железнодорожные пути и междупутья мусором и другими отходами. Мусор из вагонов удаляется в мусоросборники, установленные на оборудованных бетонированных площадках пункта экипировки и парка отстоя.
178. Накапливаемый в пути следования мусор удаляется из вагонов в мусоросборники на станциях по пути следования, список которых определен служебным расписанием и технологической схемой движения пассажирских поездов. После удаления мусора мусоросборник (емкость) моется и дезинфицируется.
179. В пути следования соблюдается режим пользования туалетами.
На стоянках, при проходе крупных железнодорожных станций, санаторно-курортных и пригородных зон, тоннелей, мостов, в пунктах экипировки и отстоя пользование туалетами не допускается.
180. В каждом вагоне пассажирского поезда вывешивается информация о границах санитарных зон по всем железным дорогам, через которые следует поезд. При оборудовании вагонов туалетными системами замкнутого типа допускается их использование по всему пути следования поезда и на стоянках.
181. В туалетах замкнутого типа система трубопроводов обеспечивает поступление нечистот в бак-сборник в герметичных условиях.
182. Очистка баков сборников от нечистот проводится специализированным ассенизационным транспортом или в стационарные комплексы по откачке (далее - СКО) на специальных путях. Откачка нечистот через тамбур и их утечка не допускается.
183. Пульт управления оснащается указателем световых сигналов об уровне наполнения бака на 80-90 %. При неисправности указателя световых сигналов отправление вагона в рейс не допускается.
184. На территории пункта формирования и оборота пассажирских поездов и технических стоянках предусматривается возможность подъезда к вагонам ассенизационного транспорта. Использование для этих целей междупутья, где установлены водозаправочные колонки, не допускается.
185. Слив нечистот из ассенизационного транспорта осуществляется в канализацию, сливные станции городской (поселковой) канализации или в СКО.

186. Жинағыш бактар айына бір реттен сиретпей жоспарлы профилактикалық және эпидемиологиялық айғақтары бойынша жоспардан тыс дезинфекцияланады.
187. Ассенизациялық көліктің цистерналары лас қалдықтарды төккеннен кейін арнайы алаңдарда сумен жуылады.
188. АСК мен ассенизациялық көлік персоналы арнайы киімде, аяқ киіммен, қолғаппен, бетпердемен жұмыс істейді.
8. Багаж, пошта-багаж вагондарына, қарауыл қызметі жұмыскерлерінің жұмыс және демалу жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
189. Сапарға жөнелту алдында багаж, пошта-багаж вагоны төсек керек-жарақтарымен, асхана, шай, асүй ыдыс-аяғымен, ауыз суға арналған ыдыспен жабдықталады.
190. Жолсеріктің қызметтік купесінде рундук бар төменгі қатты диван, үстел, шкаф және жоғарғы жұмсақ сөре орнатылады.
191. Сапардың ұзақтығына, бригаданың санына және вагонның сыртқы және ішкі ауа температурасына қарамастан тұрақты түрде желдету және ауаның алмасуы көзделеді.
192. Вагондардың салондарында жолаушылар вагондарындағы сияқты микроклиматтың, шудың, дірілдің, жарықтандырудың нормативтік параметрлері, физикалық факторлардың рұқсат етілген шекті деңгейлері және химиялық зиянды заттардың РШШ қамтамасыз етіледі.
193. Әскерилендірілген теміржол күзеті қызметкерлері үшін мыналар көзделеді: жатын купе, демалу мен ас ішуге арналған салон, дәретхана, арнайы киімді және жеке қорғаныш құралдарын сақтау мен кептіруге арналған үй-жай, асүй-асхана көзделеді.
194. Асүй-асхана мыналармен жабдықталады: асүй плитасымен, тоңазытқышпен, ыдыс-аяқ жуатын раковинамен, бөлшектеу үстелімен, ыдыс-аяқ салынатын шкафпен, асүй мүкәммалымен, тамақ өнімдерімен, тамақ қалдықтары мен қоқыс салатын ыдыспен жабдықталады. Асүйдің және асхананың мүкәммалы таңбаланады. Плитаның үстінде ауа соратын шатыр көзделеді.
195. Вагонға берілетін төсек жабдықтарының саны бір адамға екі жиын есебімен айқындалады.
196. Вагондар алмалы-салмалы мүкәммалмен және жабдықпен, медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмек қобдишасымен (апаттық және ағымдық), санитариялық зембілдермен қамтамасыз етіледі.
197. Қарауыл қызметін атқарған күзетші қысқы арнайы киіммен, арнайы аяқ киіммен және беті мен денесінің ашық жерлерін үсіріп алудан қорғайтын маймен қамтамасыз етіледі.
198. Әскерилендірілген теміржол күзетінің қызметкерлері арнайы киіммен, жеке қорғаныш құралдарымен қамтамасыз етіледі.
199. Қызметкерлер қауіпті, химиялық жүктерді қорғау бойынша қарауыл қызметін атқарған кезде уланудың алдын алу жөніндегі нұсқамадан өтеді.
200. Жеке қорғаныш құралдары оларға бөлінген үй-жайларда, жеке шкафтарда сақталады.

186. Баки-сборники подвергаются плановой профилактической дезинфекции не реже 1 раза в месяц и внепланово по эпидемическим показаниям.
187. Цистерны ассенизационного транспорта после слива нечистот моются водой на специальных площадках.
188. Персонал СКО и ассенизационного транспорта работает в специальной одежде, обуви, перчатках, маске.
8. Санитарно-эпидемиологические требования к багажным,
почтово-багажным вагонам, условиям работы и отдыха работников
караульной службы
189. Перед отправлением в рейс багажный, почтово-багажный вагон снабжается постельными принадлежностями, столовой, чайной, кухонной посудой, емкостью для питьевой воды.
190. В служебном купе проводника устанавливаются: нижний жесткий диван с рундуком, столик, шкаф и верхняя мягкая полка.
191. Предусматривается вентиляция и обмен воздуха постоянно независимо от продолжительности рейса, численности бригады и температуры воздуха снаружи и внутри вагона.
192. В салонах вагонов обеспечиваются нормативные параметры микроклимата, шума, вибрации, освещенности, предельно допустимые уровни физических факторов и ПДК вредных химических веществ как в пассажирских вагонах.
193. Для работников военизированной железнодорожной охраны предусматриваются: спальные купе, салон для отдыха и приема пищи, туалет, помещение для хранения и сушки спецодежды и средств индивидуальной защиты, кухня-столовая.
194. Кухня-столовая оборудуется: кухонной плитой, холодильником, посудомоечной раковиной, разделочным столом, шкафом для хранения посуды, кухонного инвентаря, продуктов питания, тарой для сбора пищевых отходов и мусора. Кухонный и столовый инвентарь маркируются. Над плитой предусматривается вытяжной зонт.
195. Количество постельного белья, выдаваемого на вагон, определяется из расчета два комплекта на одного человека.
196. Вагоны обеспечиваются съемным инвентарем и оборудованием, аптечками (аварийной и текущей) для оказания медицинской помощи, санитарными носилками.
197. При несении караульной службы часовые обеспечиваются зимней специальной одеждой, специальной обувью и защитной мазью для лица и открытых частей тела для защиты от обморожения.
198. Работники военизированной железнодорожной охраны обеспечиваются спецодеждой, средствами индивидуальной защиты.
199. Работники, при несении караульной службы по охране опасных, химических грузов, проходят инструктаж по профилактике отравлений.
200. Средства индивидуальной защиты хранятся в выделенном помещении, в индивидуальных шкафах.

201. Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен қамтамасыз етуді, жеке қорғаныш құралдарын, арнайы киімді, арнайы аяқ киімді беруді, сақтауды және пайдалануды жұмыс беруші жүргізеді.
9. Локомотив бригадаларының жұмыс жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
202. Машинист кабинасының астындағы үй-жай локомотив шанағының басқа бөліктерінен шығатын діріл мен шудан оқшауланады.
203. Машинист кабинасының ауданы жаңадан салынып жатқан локомотивтер мен арнайы ӨЖЖҚ үшін кемінде 5,5 шаршы метр (бұдан әрі - м2) болып көзделеді.
204. Бүйір терезелер барлық ауданы бойынша тік бағытпен реттелетін, күннен қорғайтын жалюздермен жабдықталады. Қарсы терезелерде күннен қорғайтын экрандар қолданылады.
205. Қарсы терезелер бағдаршам сигналдарының түсін бұрмаламай, жақсы көрінуін қамтамасыз етеді. Оларды орнату бұрышы оларда сыртқы жарық сигналдары мен жарықтың ішкі көздерінің шағылысуын болдырмауды есепке ала отырып таңдалады. Машинистің көзі мен қарсы терезе арасындағы қашықтық 600-1000 мм құрайды.
206. Пульттегі ақпаратты бейнелеу құралы (бұдан әрі - АБҚ) басқару алгоритмі мен көздің бағытын есепке ала отырып мына:
1) орталық - 4 градус (бұдан әрі - 0) бұрышты;
2) анық көру - 30-350;
3) 75-900 перифериялық көру аймақтарында орналасуы тиіс.
207. Су, май және отын құбырларында дизель отынын, майды және тот басуға қарсы тұнбалардың адамның денесіне түсуін болдырмайтын тығыздығы болады.
208. Машина бөлімшесінің үй-жайында ашылатын терезелер немесе люктер орнатылады.
209. Машина үй-жайындағы өту жолдарының ені кемінде 500 мм болып көзделеді.
210. Машинистің креслосы:
1) арқалығы қайырылып реттелетін;
2) локомотив белағашының биіктігі мен бағыты бойынша реттеуді қамтамасыз ететін қайырылатын шынтақ қойғышымен;
3) қайырылатын қатты отырғышпен;
4) берік, ауа өткізетін және жеңіл тазартылатын материалдан жасалған жұмсақ тыспен жабдықталады.
211. Машинистің және оның көмекшісінің креслосының артында креслоны қайырған кездегі еркін өту жолының ені кемінде 150 мм көзделеді.
212. Локомотивтің және арнайы өздігінен жүретін жылжымалы құрам машинисінің кабинасында табиғи желдетуге арналған құрылғы (терезелер, люктер) көзделеді.
213. Машинистің кабинасында мынандай температуралық сипаттамалар сақталады:
1) жылдың күзгі-қысқы және көктемгі мезгілінде терезе жабық кездегі машинист кабинасының орташа температурасы +16-180С;
2) машинист кабинасындағы ауа температурасының өзгеруі 50-100 мм деңгейде және еденнен 1,5-2 м биіктікте 4-50С аспайды.
214. Еденнен 1 500 мм биіктікте кабинадағы ауа температурасы:

201. Обеспечение санитарно-бытовыми помещениями, выдача, хранение и использование средств индивидуальной защиты, специальной одежды, специальной обуви производится работодателем.
9. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы
локомотивных бригад
202. Помещение под кабиной машиниста изолируется от вибрации и шума, исходящих из остальной части кузова локомотива.
203. Площадь кабины машиниста для вновь строящихся локомотивов и специального СПС предусматривается не менее 5,5 метров в квадрате (далее - м2 ).
204. Боковые окна оборудуются регулируемыми в вертикальном направлении солнцезащитными жалюзи по всей площади окна. На лобовых окнах применяются солнцезащитные экраны.
205. Лобовые окна обеспечивают хороший обзор, без искажения цветов сигналов светофоров. Угол их установки подбирается с учетом исключения отражения в них наружных световых сигналов и внутренних источников света. Расстояние между глазами машиниста и лобовым окном составляет 600-1000 мм.
206. Средства отображения информации (далее - СОИ) на пульте размещаются с учетом алгоритма управления и маршрута глаз в зонах:
1) центральной - с углом 4 градуса (далее - о);
2) ясного видения - 30-35о;
3) периферического зрения - с углом 75-90о.
207. Водяные, масляные и топливные трубопроводы имеют уплотнение, предотвращающее попадание дизельного топлива, масла и противокоррозийных присадок на кожу человека.
208. В помещении машинного отделения устраиваются открывающиеся окна или люки.
209. Ширина проходов в машинном помещении предусматривается не менее 500 мм.
210. Устанавливается кресло машиниста:
1) регулируемое с откидной спинкой;
2) с откидными подлокотниками, обеспечивающими регулирование по высоте и по направлению оси локомотива;
3) откидным, упругим сиденьем;
4) с мягкой обивкой из стойкого, воздухопроницаемого и легко очищающегося материала.
211. За креслом машиниста и помощника, отодвинутыми в заднее крайнее положение, предусматривается свободный проход шириной не менее 150 мм.
212. В кабине машиниста локомотива и специального самоходного подвижного состава предусматриваются устройства для естественной вентиляции (окна, люки).
213. В кабине машиниста температурные характеристики поддерживаются следующие:
1) средняя температура воздуха в кабине машиниста при закрытых окнах в осеннее - зимний и весенний периоды года +16-18оС;
2) перепад температуры воздуха в кабине машиниста на уровне 50-100 мм и на высоте 1,5-2 м от пола не более 4-5оС.
214. Температура воздуха в кабине на высоте 1500 мм от пола:

1) қоршаған ауа температурасы +100С-тан +200С дейін болғанда +200С-240С;
2) қоршаған ауа температурасы +200С-тан +300С дейін болғанда +220С-240С;
3) қоршаған ауа температурасы +300С-тан жоғары болғанда +280С-тан артық болмауы тиіс.
215. Ауаның салыстырмалы ылғалдылығы 70 %-дан аспайды.
216. Ауа қозғалысының жылдамдығы 0,2-0,4 м/сек шамасында.
Локомотивтердің үй-жайларын салқындату жүйесінің тиімділігі осы Санитариялық қағидалардың 8-қосымшасында көрсетілген талаптарға сәйкес бағаланады.
217. Локомотивтердің үй-жайлары мынадай талаптарды қамтамасыз ететін ауаны жылытатын және салқындататын ауа баптағыштармен жабдықталады:
1) жылыту жүйесінде жылытылған ауаны аяқ, есік және қарсы терезе аймақтарына беруге арналған ауа өткізгіштері, ауа температурасын бір қалыпты қолмен және автоматты реттеу көзделеді;
2) салқындату жүйесі салқындатылған ауаны төбе деңгейінде немесе еденнен 1500 мм деңгейде, ал терезе алдындағы аймақта 1200 мм деңгейде таратуды қамтамасыз етеді;
3) салқындатылған ауа отырған адамның басына бағытталмайды;
4) салқындату жүйесі үшін экологиялық таза салқындатқыш
пайдаланылады;
5) жергілікті салқындатқан кезде ауа машинистің алдыңғы жағынан беті мен мойны аймағына, қарсы терезені салқындату арқылы төбеден беріледі.
218. Үй-жайлардың ішкі қоршауларының жылу оқшаулау қасиеттері осы Санитариялық қағидалардың 9-қосымшасында көрсетілген талаптарға сәйкес келеді.
219. Машина бөлімшесінде желдету үшін ашылатын терезе немесе люк көзделеді.
220. Жұмыс орындарындағы дыбыстың және дыбыстық қысымның деңгейі осы Санитариялық қағидалардың 10-қосымшасында көрсетілген жиіліктердің октавалық жолақтарына сәйкес келеді.
221. Жұмыс орындарындағы инфрадыбыстың деңгейлері осы Санитариялық қағидалардың 11 -қосымшасында көрсетілген шекті рұқсат етілген мәннен аспайды.
222. Локомотив кабинасындағы діріл жылдамдығының шекті рұқсат етілген мәндерін осы Санитариялық қағидалардың 12-қосымшасында көрсетілген деңгейлерден асыруға жол берілмейді.
223. Локомотивтегі жұмыс орындарындағы электромагнитті сәулеленудің шекті рұқсат етілген деңгейін осы Санитариялық қағидалардың 13-қосымшасында көрсетілген деңгейден асыруға жол берілмейді.
224. Үй-жайлардың ауа ортасының ластану деңгейін бағалау кезінде анықталған заттардың іс жүзіндегі шоғырлануының олардың РШШ-ге қатынасы бірден (С 1/РШШ 1+....+Сn/РШШn<1, мұндағы 1/n - іс жүзіндегі шоғырлану) аспауы тиіс.
225. Жасанды жарықтандыру мынаны көздейді:
1) машинистің кабинасында басқару пульті мен құралдары деңгейінде жұмыс бетінде 20 лк;
2) басқару пультінің панелінде 1,2 лк;

1) +20-24оС при температуре окружающего воздуха от +10 до +20оС;
2) +22-24оС при температуре окружающего воздуха от +20оС до +30оС;
3) не более +28оС при температуре окружающего воздуха выше +30оС.
215. Относительная влажность воздуха не более - 70 %.
216. Скорость движения воздуха в пределах 0,2 - 0,4 м/сек.
Эффективность системы охлаждения помещений локомотивов оценивается в соответствии с требованиями, указанными в приложении 8 к настоящим Санитарным правилам.
217. Помещения локомотивов оборудуются кондиционерами с подогревом и охлаждением воздуха, обеспечивающими следующие требования:
1) в системе отопления предусматриваются воздуховоды для подачи нагретого воздуха в зону ног, дверей и лобовых окон, плавное ручное и автоматическое регулирование температуры воздуха;
2) система охлаждения обеспечивает раздачу охлажденного воздуха с уровня потолка или 1500 мм от пола, а в подоконной зоне - на уровне 1200 мм;
3) охлажденный воздух не подается на голову сидящего человека;
4) для систем охлаждения используется экологически чистый хладагент;
5) при локальном охлаждении воздух подается в зону лица и шеи машиниста спереди, с потолка обдувом на лобовые окна.
218. Теплоизоляционные свойства внутренних ограждений помещений соответствуют требованиям, указанным в приложении 9 к настоящим Санитарным правилам.
219. В машинном отделении для вентиляции предусматриваются открывающиеся окна или люки.
220. Уровни звука и звукового давления на рабочих местах соответствуют октавным полосам частот, указанным в приложении 10 к настоящим Санитарным правилам.
221. Уровни инфразвука на рабочих местах не превышают предельно допустимых значений указанных в приложении 11 к настоящим Санитарным правилам.
222. Предельно-допустимые значения виброускорений в кабине локомотива не допускаются выше уровней, указанных в приложении 12 к настоящим Санитарным правилам.
223. Предельно-допустимые значения электромагнитных излучений на рабочих местах в локомотиве не допускаются выше уровня, указанных в приложении 13 к настоящим Санитарным правилам.
224. При оценке уровня загрязнения воздушной среды помещений отношение фактических концентраций обнаруженных веществ к их ПДК не должно превышать единицу (С1/ПДК 1+...+Сn/ПДКn<1, где 1/n - фактическая концентрация).
225. Искусственная освещенность предусматривается:
1) в кабине машиниста на уровне пульта и приборов управления на рабочей поверхности 20 лк;
2) на панели пульта управления — 1,2 лк;

3) машина үй-жайында - кемінде 30 лк және еденнен 1,5 м деңгейде жоғары вольтты камерада кемінде 20 лк.
226. Кабинада еденнің деңгейінде кемінде 5 лк апаттық жарықтандыру көзделеді.
227. Кабиналардағы шамшырақтар жарық көзінің беттерінен тікелей және шағылысқан жарық ағыны жұмыс орындарында "отырып" және "тұрып" басқару кезінде машинистің және оның көмекшісінің көзіне түспейтіндей етіп орналасады.
228. Кабинадағы және машина үй-жайындағы шамшырақтардың сүттей ақ түсті плафондары болады.
229. Машинистің кабинасында мынадай санитариялық-тұрмыстық
құрылғылар көзделеді:
1) санитариялық торап;
2) су жылытатын қолжуғыш және ауыз суға арналған резервуар;
3) жеке және арнайы киімдерді, жеке қорғаныш құралдарын, құжаттарды, аспаптарды сақтауға арналған шкафтар;
4) тамақ өнімдерін сақтауға арналған тоңазытқыш және 3 термос;
5) қажетті дәрі-дәрмек жиыны бар алғашқы көмек көрсету дәрі-дәрмек қобдишасына арналған жәшік және алғашқы медициналық көмек көрсету жөніндегі нұсқаулық;
6) электр плитасына арналған жабдықталған орын.
10. Әуе кемелерін күтіп-ұстауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
230. Әрбір әуе кемесінде халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдардың тексерулері тіркелетін борттық журнал жүргізіледі.
231. Әуе кемесі осы Санитариялық қағидалардың 14-қосымшасында көрсетілген нормаға сәйкес медициналық оттегісі бар баллондармен және бір рет қолданылатын бетперделермен, жұмсақ мүкәммалмен, гигиена және қызмет көрсету құралдарымен жабдықталады.
232. Әуе кемесі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес келетін ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
233. Әуе кемесінен жиналған сарқынды суды жинау кейіннен сарқынды суды шаруашылық-нәжіс кәрізіне ағызу арқылы мамандандырылған машиналарға тұмшаланған жағдайларды сақтау кезінде жүргізіледі.
234. Ұшу кезінде салонда және экипаж кабинасында ауа баптау жүйесі көзделеді.
235. Тоқтап тұрған кезде әуе кемесінің микроклиматы жердегі салқындатқыштың борттық жүйесімен немесе жердегі салқындатқыштың көмегімен жүзеге асырылады. Сыртқы ауа температурасы +150С және төмен кезінде кабина ауасы +150С-тан төмен емес температураға дейін жылытылуы, сыртқы ауа температурасы +250С-тан жоғары болған кезде сыртқы ауа температурасымен салыстырғанда ауа 5-80С-қа (бірақ +200С-тан төмен емес) салқындатылуы қажет.

3) машинного помещения - не менее 30 лк и высоковольтной камеры на уровне 1,5 м от пола не менее 20 лк.
226. В кабине предусматривается аварийное освещение не менее 5 лк на уровне пола.
227. Светильники в кабинах располагаются так, чтобы прямой и отраженный от поверхностей световой поток от источников света не попадал в глаза машиниста и его помощника при управлении с рабочих мест в положении «сидя» и «стоя».
228. Светильники в кабине и машинном помещении имеют плафоны молочно-белого тона.
229. В кабине машиниста предусматриваются следующие санитарно-бытовые устройства:
1) санитарный узел;
2) умывальник с подогревом воды и резервуар для питьевой воды;
3) шкаф для хранения личной и специальной одежды, индивидуальных средств защиты, документации, инструментов;
4) холодильник для хранения продуктов питания и 3 термоса;
5) ящик для аптечки первой помощи с необходимым набором медикаментов и инструкция по оказанию первой медицинской помощи;
6) оборудованное место для электроплитки.
10. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию воздушных судов
230. На каждом воздушном судне ведется бортовой журнал, в котором фиксируются проверки государственных органов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.
231. Воздушное судно оснащается баллонами с медицинским кислородом и масками одноразового использования, инвентарем, средствами гигиены и обслуживания, в соответствии с нормами, указанными в приложении 14 к настоящим Санитарным правилам.
232. Воздушное судно обеспечивается питьевой водой соответствующей санитарным правилам «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов», утвержденным Правительством Республики Казахстан.
233. Сбор сточных вод из воздушного судна производится при соблюдении условий герметичности в специализированные машины с последующим спуском сточных вод в хозяйственно-фекальную канализацию.
234. В салоне и кабине экипажа в период полета предусматривается система кондиционирования.
235. Во время стоянки микроклимат воздушного судна поддерживается с помощью бортовых систем наземного кондиционирования или наземных кондиционеров. При температуре наружного воздуха +15оС и ниже, воздух кабины прогревается до температуры не ниже +15оС, при наружной температуре выше +25оС, воздух охлаждается на 5-8оС по сравнению с температурой наружного воздуха (но не ниже +20оС).

236. Әуе кемесін жарықтандыру аралас көзделеді: табиғи және жасанды.
237. Жолаушылар салонын, экипаж, буфет және санитариялық-техникалық жабдықтау кабиналарын, дәретханаларды, багаж бөліктерін жинау аралық немесе базалық әуежайға келуіне байланысты әр сапардан кейін жүргізіледі.
Жинау салоннан басталады, дәретхананы жинау дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, ең соңында жүргізіледі.
238. Салонда кілем төсеніштер, креслолардың тысы, қайырмалы орындықтар, багаж сөрелері жиналады. Кілемдерді тазарту шаңсорғышпен жүргізіледі. Креслолардың бас сүйегіштері ауыстырылады. Қайырмалы орындықтар, багаж сөрелері, шынтақ қоятын жақтаулар жуылады және дезинфекциялау құралдарымен екі рет өңделеді.
239. Әуе кемесінде борттық тамақтандыру ұйымдастырылған жағдайда пайдаланылған борттық ыдыс сыйымдылыққа жиналады және жуу мен дезинфекциялық өңдеу үшін борттық тамақтандыру цехына жіберіледі.
240. Буфет жабдығы алмалы-салмалы асүйдің мүкәммалын (контейнер) және пайдаланылған борттық ыдысты борттық тағам цехына борттық тапсырғаннан кейін жуылады және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, ылғалды жиналады.
241. Бір рет қолданылатын борттық ыдыс, жұмсақ мүкәммал жою үшін жеке полиэтилен қапқа жиналады.
242. Жинаумен айналысатын адамдар арнайы киімде жұмыс істейді, жинау үшін таңбаланған жинау мүкәммалдары пайдаланылады.
243. Ұшу кезінде қоқыс бір рет қолданылатын қапшықтарға жиналады және әуежайға қонған соң қоқыс жинауға арналған контейнерлерге шығарылады.
244. Әуе кемесін жуу сарқынды суды жинауға арналған құрылғылармен жабдықталған арнайы алаңда жүргізіледі. Әуе кемесінің басқыштары жуу және дезинфекциялау құралдары қолданыла отырып, ылғалды жиналады.
245. Әуе кемесін ауыз сумен толтыру су құю машиналарымен әуе кемесінің тұрақтарында жүргізіледі, ауыз су құю алдында жалғастыратын шланг 30-40 секунд бойы су құбыры суымен алдын ала жуылады.
246. Әуе кемесіне су құю жөніндегі журнал және жүргізілген дезинфекция жөніндегі журнал осы Санитариялық қағидалардың 15-қосымшасына сәйкес толтырылады. Журнал тігіледі, нөмірленеді және әуе кемесін сумен қамтамасыз ететін ұйымның мөрімен бекітіледі.
247. Су дайындауға тікелей қатысы бар және әуе кемесін ауыз сумен толтыруды қамтамасыз ететін адамдар арнайы киімде жұмыс істейді.
248. Жанар-жағармай құюшы және авиатехник кәрізге қызмет көрсету, қатты тұрмыстық қалдықтарды жинау және шығару бойынша, химиялық және басқа да қауіпті заттармен байланысты жұмыстарға тартылмайды.

236. Освещение воздушного судна предусматривается комбинированное: естественное и искусственное.
237. Уборка пассажирского салона, кабины экипажа, буфетного и санитарно-технического оборудования, туалетов, багажных отсеков проводится после каждого рейса, по прибытии в промежуточный или базовый аэропорт.
Уборку начинают проводить в салоне, в туалете уборка проводится в последнюю очередь с применением дезинфицирующих средств.
238. В салоне подвергаются уборке ковровые дорожки, чехлы кресел, откидные столики, багажные полки. Очистку ковров проводят пылесосами. Подголовники на креслах подлежат замене. Откидные столики, багажные полки, подлокотники подлежат мойке и двукратной обработке дезинфицирующим средством.
239. При организации бортового питания на воздушном судне, использованная бортовая посуда собирается в емкости, и отправляется в цех бортового питания для мытья и дезинфекционной обработки.
240. Буфетное оборудование, после сдачи съемного кухонного инвентаря (контейнеры) и использованной бортовой посуды в цех бортового питания, подвергается влажной уборке с применением моющих и дезинфицирующих средств.
241. Бортовая посуда, мягкий инвентарь одноразового пользования собирается в отдельные полиэтиленовые мешки для утилизации.
242. Лица, занимающиеся уборкой, работают в спецодежде, для уборки используется маркированный уборочный инвентарь.
243. Во время полета мусор собирается в мешки одноразового пользования и после прилета в аэропорт выносится в контейнеры для сбора мусора.
244. Мойка воздушного судна производится на специальной площадке, оборудованной устройствами для приема сточных вод. Трапы воздушного судна подвергаются влажной уборке с применением моющих и дезинфицирующих средств.
245. Заправка питьевой водой воздушного судна проводится из водозаправочной машины на местах стоянки воздушных судов, перед заправкой питьевой водой, соединительный шланг предварительно промывается водопроводной водой в течение 30-40 секунд.
246. Заполняется журнал по заправке воздушного судна питьевой водой и журнал о проведенной дезинфекции согласно приложению 15 к настоящим Санитарным правилам. Журнал прошнуровывается, пронумеровывается и скрепляется печатью организации, обеспечивающей водоснабжение воздушного судна.
247. Лица, имеющие непосредственное отношение к подготовке воды и обеспечивающие заправку воздушного судна питьевой водой, работают в спецодежде.
248. Заправщик и авиатехник не привлекаются к работам по обслуживанию канализации, сбору и вывозу твердых бытовых отходов и связанными с химическими и другими опасными веществами.

249. Сапар аяқталған соң төрт сағаттан артық ұзақтықта жиналған су қалдығы сумен жабдықтау жүйесінен төгіледі.
250. Инфекциялық ауруға күдікті науқас анықталған жағдайда багаж, жүк дезинфекцияланады.
251. Әуе кемелерінің сумен жабдықтау жүйелерін дезинфекциялау тоқсан сайын жүргізіледі.
252. Дезинфекциялау іс-шаралары механикалық тазалауды, жууды, дезинфекциялауды, соңғы жууды қамтиды, дезинфекциялау аяқталғаннан кейін суды зертханалық зерттеу жүргізіледі.
253. Әуе кемесін дезинфекциялау әуежайдың санитариялық-карантиндік тұрағында жүргізіледі.
254. Пледтер, бас сүйегіштер, жастықтардың тыстары және жұмсақ мүкәммал кейіннен оларды кір жуатын орынға немесе химиялық тазалауға тапсыра отырып, камералық өңделеді.
255. Жинау мен дезинфекциялау үшін пайдаланылған шүберектер дезинфекциялау ерітіндісіне малынады.
256. Әуе кемелерін дезинсекциялау және дератизациялау жәндіктер мен кеміргіштер анықталған кезде және жаз мезгілінде сәуір айынан бастап қазанды қоса алғанда екі ай сайын үш рет жүргізіледі.
257. Дезинсекциялау және дератизациялау жүргізілгеннен кейін әуе кемесінің борттық санитариялық журналында өткізілген дезинсекциялау және дератизациялау туралы жазба жүргізіледі.
11. Әуе кемелері экипажының жұмыс жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
258. Экипаж кабиналарында ұшқыш креслосының отыратын орнының,
арқалығының және басқа элементтерінің беті ластан жеңіл тазартуды
қамтамасыз ететін жабыны бар жартылай жұмсақ болып жасалады.
259. Кабиналардағы микроклиматтың көрсеткіштері, қоршау бетінің температурасы осы Санитариялық қағидалардың 16-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес болуы тиіс. Жұмыс аймағының биіктігі бойынша температураның алмасуын 30С-тан асырмауға, көлденеңі бойынша 40С-тан асырмауға жол беріледі.
260. Кабина ауасындағы химиялық зиянды заттар мен шаңның құрамы осы Санитариялық қағидалардың 17-қосымшасында көрсетілген жұмыс аймағының ауасындағы зиянды заттардың РШШ асыруға жол берілмейді. Кабиналардың ауасында бір бағытта әсер ететін бірнеше зиянды заттардың бір мезгілде болуы кезінде олардың әрқайсының ауадағы іс жүзіндегі шоғырлануының олардың РШШ-ге қатынасы бірден аспауға тиіс. Ауада әр бағытта әсер ететін зиянды заттардың бір мезгілде болуы кезінде РШШ оқшауланған әсер кезіндегідей болып қалады.
261. Жеңіл теріс және оң аэроиондардың құрамы осы Санитариялық қағидалардың 18-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес өндірістік және қоғамдық үй-жайлардағы ауаның рұқсат етілген иондалу деңгейіне сәйкес келеді.
262. Жұмыс орындарындағы дыбыстық қысымның деңгейі, дыбыстың деңгейі және дыбыстың балама деңгейі осы Санитариялық қағидалардың 18-қосымшасының 2-кестесінде көрсетілген мөлшерден аспауына жол беріледі.

249. После завершения рейса суммарной продолжительностью более четырех часов остатки воды из системы водоснабжения сливаются.
250. Багаж, груз подвергается дезинфекции при выявлении больного с подозрением на инфекционное заболевание.
251. Дезинфекция системы водоснабжения воздушных судов проводится ежеквартально.
252. Дезинфекционные мероприятия включают в себя, механическую очистку, промывку, дезинфекцию, окончательную промывку, после окончания дезинфекции проводится лабораторное исследование воды.
253. Дезинфекция воздушного судна проводится на санитарно-карантинной стоянке аэропорта.
254. Пледы, подголовники, наволочки подушек и мягкий инвентарь подвергаются камерной обработке с последующей сдачей их в прачечную или химчистку.
255. Использованная для уборки и дезинфекции ветошь замачивается в дезинфицирующем растворе.
256. Дезинсекция и дератизация воздушных судов проводится при обнаружении насекомых и грызунов и в летний период с апреля по октябрь месяцы три раза через два месяца.
257. После проведения дезинсекции и дератизации в бортовом санитарном журнале воздушного судна производится запись о проведенной дезинсекции и дератизации.
11. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы экипажа воздушных судов
258. В кабинах экипажа поверхность сиденья, спинки и других элементов кресла пилота изготавливается полумягкой, с покрытием, обеспечивающим легкую очистку от загрязнений.
259. В кабинах показатели микроклимата, температура ограждающих поверхностей должна соответствовать таблице 1 приложения 16 к настоящим Санитарным правилам. Перепад температур по высоте рабочей зоны допускается не более 3оС, а по горизонтали - не более 4оС.
260. Содержание вредных химических веществ и пыли в воздухе кабин не допускается выше ПДК вредных веществ в воздухе рабочей зоны, указанных в приложении 17 к настоящим Санитарным правилам. При одновременном присутствии в воздухе кабин нескольких вредных веществ однонаправленного действия сумма отношений фактических концентраций каждого из них в воздухе, к их ПДК не должна превышать единицы. При одновременном содержании в воздухе вредных веществ разнонаправленного действия ПДК остаются такими же, как и при изолированном воздействии.
261. Содержание легких отрицательных и положительных аэроионов соответствует допустимым уровням ионизации воздуха производственных и общественных помещений, согласно таблице 1 приложения 18 к настоящим Санитарным правилам.
262. Уровни звукового давления, уровни звука и эквивалентные уровни звука на рабочих местах допускаются не выше величин, представленных в таблице 2 приложения 18 к настоящим Санитарным правилам.

263. Ультрадыбыс және инфрадыбыс қысымының рұқсат етілген деңгейі осы Санитариялық қағидалардың 18-қосымшасындағы 3,  4-кестелерде көрсетілген.
264. Жалпы дірілдің рұқсат етілген шекті деңгейі осы Санитариялық қағидалардың 18-қосымшасының 5-кестесінде көрсетілген мөлшерден аспайтындай болады.
265. Тұмшаланған кабиналары бар барлық әуе кемелерінде ұшу биіктігіне қарамастан, барометриялық қысым мөлшері сынап бағанасының кемінде 567 миллиметр (бұдан әрі - сынап бағ. Мм) болуына жол беріледі.
266. Радиобайланыс жабдығының электр өрісі кернеулігі мен энергетикалық жүктеменің рұқсат етілген деңгейі осы Санитариялық қағидалардың 18-қосымшасының 6-кестесінде көрсетілген.
267. Магниттік өріс кернеулігінің рұқсат етілген шекті деңгейі және магнитті құрайтын энергетикалық жүктеме метріне 50 амперді (бұдан әрі - А/м) және сағатына 200 вольт шаршы метрді (бұдан әрі - В/м2) көбейтумен тең белгіленеді.
Жиілігі деңгейі 3,0 мегаГерцке (бұдан әрі - МГц) электрлі және магнитті өрістерінің бір мезгілде әсер етуіне нақты энергетикалық жүктеменің қатынас жиынтығы электрлі және магнитті құрауға байланысты рұқсат етілген шекті бірліктен аспаған жағдайда жол беріледі.
268. Өте жоғары жиіліктегі диапазонда (бұдан әрі - ӨЖЖ) 300,0 МГц-300,0 гигаГерц (бұдан әрі - ГГц) электрмагнитті энергияның әсері энергия ағынының тығыздық (бұдан әрі - ЭАТ) деңгейіне және энергетикалық жүктемеге (әсер етудің белгілі бір уақытының ішінде) байланысты бағаланады.
Кабинадағы энергия — ЭЖЖ ағын тығыздығының деңгейі бір шаршы сантиметрге 500 микроваттан (бұдан әрі - мкВт/см2) аспауы тиіс.
269. ӨЖЖ сәулелендіру деңгейі сәуле түсірудің жеке кезеңінде организмге энергетикалық жүктеме жиынтығымен (бұдан әрі - жиынтықтың ЭЖ) бағаланады және 1000 мкВт сағ/см2 аспауы тиіс.
270. 6000 м-ден артық биіктікте ұшуды орындайтын экипаж кабинасында, сондай-ақ кабинада ӨЖЖ ЭАТ рентген сәулесінің көздері болғанда рұқсат етілген шекті жүктеме тармағында көрсетілген жағдайда 1000 мкВт/см2 аспауы тиіс.
271. Ұшу кезінде ӘК экипажының ғарыштық сәулеленуінің эквивалентті мөлшері жылына 5 микрозиверттен (бұдан әрі - мзв) аспайды. Жер беті жағдайларында табиғи сәулеленумен белгіленген және медициналық куәландыру мен емдеу кезінде алынатын белгіленген доза ескерілмейді.
Осы Санитариялық қағидаларда белгіленген дозаның шегі жоғары дыбыстық әуе көлігі кемелеріне қолданылмайды.
272. Ұшу кезінде кабиналардағы электростатикалық өріс кернеулігі мынадай шамалардан аспауы тиіс: ұшу уақыты 1 сағаттан аз болса - метріне 60 киловатт (бұдан әрі - кВ/м); 1,1 сағаттан 12 сағатқа дейін - 60 кВ/м-ді ұшу уақытына бөлу есебімен. 20 кВ/м аз электростатикалық өpic кернеулігі кезінде келу уақыты реттелмейді.

263. Допустимые уровни ультразвукового и инфразвукового давления представлены в таблицах 34 приложения 18 к настоящим Санитарным правилам.
264. Предельно-допустимые уровни общей вибрации составляют не выше величин, представленных в таблице 5 приложения 18 к настоящим Санитарным правилам.
265. На всех воздушных судах с герметичными кабинами, независимо от высоты полета, величина барометрического давления допускается не менее 567 миллиметров ртутного столба (далее - мм. рт. ст.).
266. Допустимые уровни энергетических нагрузок и напряженности электрических полей от радиосвязного оборудования приведены в таблице 6 приложения 18 к настоящим Санитарным правилам.
267. Предельно допустимые уровни напряженности магнитного поля и энергетической нагрузки магнитной составляющей устанавливаются равными 50 ампер на метр (далее - А/м) и 200 вольт на метр в квадрате умноженное на час (далее - В/м2 ч).
Одновременно воздействие электрического и магнитного полей с частотами до 3,0 мега Герц (далее - МГц) считается допустимым при условии, что сумма отношений фактической энергетической нагрузки к предельно-допустимой по электрической и магнитной составляющей не превышает единицы.
268. В диапазоне сверхвысоких частот (далее - СВЧ) 300,0 МГц - 300,0 гигаГерц (далее - ГГц) воздействие электромагнитной энергии оценивается по уровню плотности потока энергии (далее - ППЭ) и энергетической нагрузке (далее - ППЭ за определенное время воздействия). Уровень плотности потока СВЧ - энергии в кабине не должен превышать 500 микроватт на сантиметр квадратный (далее - мкВт/см ).
269. Уровень СВЧ-облучения оценивается суммой энергетических нагрузок (далее - ЭН сумм) на организм за отдельные периоды облучения и не должен превышать 1000 мкВт час/см2.
270. В кабине экипажа, выполняющего полеты на высотах более 6000 м, а также при наличии в кабине источников рентгеновского излучения - ППЭ СВЧ не должен превышать 1000 мкВт/см2.
271. Эквивалентная доза космического облучения экипажей воздушных судов в полетах не превышает 5 микроЗиверт в год. Доза, установленная естественным облучением в наземных условиях и получаемая при медицинском освидетельствовании и лечении, не учитывается.
Предел дозы, устанавливаемый настоящими санитарными правилами, не распространяется на сверхзвуковые транспортные воздушные суда.
272. Напряженность электростатического поля в кабинах во время полета не должна превышать следующих величин: при полете менее 1-го часа - 60 киловатт на метр (далее - кВ/м); от 1,1 до 12 часов - из расчета: 60 кВ/м деленное на полетное время. При напряженности электростатических полей менее 20 кВ/м время пребывания не регламентируется.

273. Экипаж мүшелерінің жұмыс орындарындағы жарықтандыру осы Санитариялық қағидалардың 18-қосымшасының 7-кестесіне сәйкес болады.
12. Автокөлік құралының салонына (кабинасына) қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
274. Автокөлік құралдарының салондарына (кабиналарына) арналған әрлеу материалдары механикалық әсерлерге, жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді материалдардан жасалады.
275. Жолаушыларды тасымалдау кезінде ауысым аяқталған соң жуу және дезинфекциялау құралдарын қолдана отырып, шанақтың сыртын жуу және салонына ылғалды жинау жүргізіледі.
276. Салқын мезгілде салонның (кабинаның) ішіндегі ауаның температурасы жолаушыларды тасымалдау кезінде салыстырмалы ылғалдылық 70-75% болған жағдайда +140С-тан төмен емес температураны ұстап тұрады.
277. Сыртқы ауаның ылғалдылығы жоғары аудандар үшін және ауа салқындатқыштарды қолданған кезде салондағы салыстырмалы ылғалдылықты 10 %-ға арттыруға жол беріледі.
278. Салонға (кабинаға) шаңның кіруінің алдын алу үшін ауаны тазалау жүйесінің сүзгілері пайдаланылады.
279. Жалпы жарықтандыру шамшырағынан берілетін кабинаның жарығы аспаптар қалқаны деңгейінде кемінде 10 лк құрайды.
280. Аспаптар шкаласының жарықтандырылуы кемінде 1,2 лк көзделеді.
281. Салондағы шуыл деңгейінің 60 дБА жоғары болуына жол берілмейді.
282. Жолаушылар салондарындағы (кабинасындағы) дірілдің гигиеналық нормаларының параметрлері осы Санитариялық қағидалардың 19-қосымшасының 123-кестелерінде көрсетілген.
283. Жолаушыларды тасымалдауды жүзеге асыратын автокөлік құралына осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкестігіне санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды беріледі.
284. Жүргізушілер Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен ауысымалды медициналық куәландырудан өтеді.
13. Ішкі суда жүзу кемелерінің үй-жайларын жобалауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
285. Ішкі суда жүзу кемелерінің (бұдан әрі - кеме) үй-жайлары экипажға және жолаушыларға арналған тұрғын және қоғамдық, қызметтік (кезекшілік), санитариялық-тұрмыстық, жүк және медициналық мақсаттағы үй-жайларға бөлінеді.
286. Экипаж үшін жеке жатын орындары бар каюталар, асхана - кают-компания, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар көзделеді. Экипаж мүшелері бес адамнан аспайтын кемелерде экипаждың тамақтануы үшін камбузды пайдалануға жол беріледі.
287. Экипажға арналған тұрғын үй-жайлар жолаушылар үй-жайларынан бөлек орналасады. Жолаушыларға қызмет көрсететін (жолсеріктер, даяшылар) экипаж мүшелерін жолаушылар бөліктерінде орналасқан каюталарға орналастыруға жол беріледі.

273. Освещенность на рабочих местах членов экипажа соответствует таблице 7 приложения 18 к настоящим Санитарным правилам.
12. Санитарно-эпидемиологические требования к салону (кабине)
автотранспортного средства
274. Отделочные материалы для салонов (кабин) автотранспортных средств изготавливаются из материалов, стойких к механическим воздействиям, воздействию моющих и дезинфицирующих средств.
275. При перевозке пассажиров ежедневно после окончания смены проводится наружная мойка кузова и влажная уборка салона с применением моющих и дезинфицирующих средств.
276. Температура воздуха в салоне (кабине) в холодный период при перевозке пассажиров поддерживается не ниже +14оС, при относительной влажности 70-75 %.
277. Для районов с высокой влажностью наружного воздуха, и при применении воздухоохладителей допускается повышение относительной влажности в салоне на 10 %.
278. Для предотвращения проникновения пыли в салон (кабину) используются фильтры системы очистки воздуха.
279. Освещенность кабины, создаваемая светильниками общего освещения составляет не менее 10 лк на уровне щитка приборов.
280. Освещенность шкалы приборов предусматривается не менее 1,2 лк.
281. Уровень шума в салоне не допускается выше 60 дБа.
282. Параметры гигиенических норм вибрации в пассажирских салонах (кабине) приведены в таблицах 123 приложения 19 к настоящим Санитарным правилам.
283. На автотранспортное средство, осуществляющее перевозку пассажиров, выдается санитарно-эпидемиологическое заключение на соответствие требованиям настоящих санитарных правил.
284. Водители проходят предсменное медицинское освидетельствование в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан.
13. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию
помещений судов внутреннего водного плавания
285. Помещения судов внутреннего водного плавания (далее - суда) подразделяются на жилые и общественные помещения для экипажа и пассажиров, служебные (дежурные), санитарно-бытовые, грузовые и медицинского назначения.
286. Для экипажа предусматриваются каюты с индивидуальными спальными местами, столовая - кают-компания и санитарно-бытовые помещения. На судах с экипажем не более 5 человек для питания экипажа допускается использовать камбуз.
287. Жилые помещения для экипажа располагаются отдельно от пассажирских помещений. Допускается размещение членов экипажа, обслуживающих пассажиров (проводники, официанты), в каютах, расположенных в пассажирских отсеках.

Экипажға арналған каютаның ең аз ауданы осы Санитариялық қағидалардың 20-қосымшасының 1-кестесінде келтірілген.
288. Экипаж мүшелерінің демалуына арналған кезекшілік үй-жайы вахтадағы бір адамға кемінде 3 м2 ауданды көздейді.
289. Жолаушылар каютасының ең кіші ауданы осы Санитариялық қағидалардың 20-қосымшасының 2-кестесінде келтірілген нормативтерге сәйкес болады.
290. Жолаушылар салонының ауданы бір жолаушыға кемінде 0,5 м есебімен қабылданады.
291. Жолаушылар кемелерін отыратын орындары бар буфетпен, асханамен, мейрамханамен жабдықтауға жол беріледі.
292. Қоғамдық тамақтану үй-жайына кіруді санитариялық тораптармен және медициналық үй-жайлармен қатар орналастыруға жол берілмейді.
293. Мейрамханалар (асханалар) бір мезгілде жолаушылардың жобаланған санының кемінде 25 %-ын, асхана немесе буфеттер кемінде 10 %-ын тамақтандыруға есептеледі.
294. Мейрамханалардың, асханалар мен буфеттердің ауданы бір отыратын орынға: мейрамханаларда - кемінде 1,2 м2, асханаларда - кемінде 1,0 м2, буфеттерде - кемінде 0,5 м2 аудан есебімен айқындалады.
295. Азық-түлік өнімдері мен азық-түлік шикізат қоймалары мен камбуздарды санитариялық-тұрмыстық үй-жайлармен және дәретханалармен қатар орналастыруға жол берілмейді.
296. Камбуздағы су қайнатқышқа, жуу орнына және раковинаға су ауыз су жабдықтау жүйесінен, жуу орны мен раковинаға ыстық және суық су тартылады.
297. Өндірістік және жуу ванналары кәріз жүйесіне қосылады, жуу орнынан шығатын сарқынды су құбыры майды ұстап қалатын құрылғымен жабдықталады.
298. Мейрамханасы және (немесе) асханасы бар кемелерде ас блогы камбузды, дайындау бөлмесін, тарату бөлмесін, ыдыс-аяқ жуу бөлмесін және салқындатылатын және салқындатылмайтын қоймаларды қамтиды.
Кремді кондитерлік бұйымдарды және балмұздақты дайындаған жағдайда жеке үй-жай көзделеді.
299. Экипаж мүшелерінің және жолаушылардың саны екі жүз адамға дейін болғанда бір дайындау бөлмесі, екі жүзден үш жүз елу адамға дейін - екі дайындау (етке, балыққа және көкөніске арналған), үш жүз елу адамнан жоғары - үш (салқын тағамдарға, етке, балыққа және көкөністерге) дайындау бөлмесі көзделеді.
300. Мейрамханасы немесе асханасы бар жолаушылар кемелерінде және жағадағы мейрамханалардан немесе асханалардан жабдықталатын буфеті бар жолаушылар кемелерінде буфеттің аумағы тоңазытқышы, шкафы (витринасы) және ыстық пен салқын су келтірілген раковинасы бар сауда бөлімінен тұруы мүмкін.
301. Асханасы көзделмеген жолаушылар кемелерінде және жолаушылардың сыйымдылығы екі жүз адамнан асатын серуендеу сапарларына арналған жолаушылар кемесінде буфет сауда үй-жайын, азық-түліктерді, сусындарды және ыдыстарды сақтауға арналған қоймаларды, тамақты ысытатын және жеңіл тамақтарды дайындайтын үй-жайды қамтиды.

Минимальные площади кают для экипажа соответствуют нормативам, приведенным в таблице 1 приложения 20 к настоящим Санитарным правилам.
288. Дежурное помещение для отдыха членов экипажа, предусматривает площадь не менее 3 м2 на одного члена подвахты.
289. Минимальные площади пассажирских кают предусматриваются в соответствии с нормативами, приведенными в таблице 2 приложения 20 к настоящим Санитарным правилам.
290. Площадь пассажирского салона принимается из расчета на одного пассажира не менее 0,5 м2 .
291. На пассажирских судах допускается оборудовать буфеты с посадочными местами, столовые, рестораны.
292. Вход в помещения общественного питания не допускается располагать рядом с санитарными узлами и медицинскими помещениями.
293. Рестораны (столовые) рассчитываются на одновременное питание не менее 25 % проектного количества пассажиров, столовые или буфеты - не менее 10 %.
294. Площадь ресторанов, столовых и буфетов определяется с учетом площади на одно посадочное место: в ресторанах - не менее 1,2 м2, в столовых - не менее 1,0 м2, в буфетах - не менее 0,5 м2 .
295. Кладовые пищевых продуктов и продовольственного сырья и камбуз не допускается располагать рядом с санитарно-бытовыми помещениями и туалетами.
296. К кипятильнику, мойке и раковине камбуза подводится вода от системы питьевого водоснабжения, к мойке и раковине - горячая и холодная вода.
297. Производственные и моечные ванны присоединяются к канализационной сети, сточная труба, отходящая от мойки, оборудуется устройством для задерживания жира.
298. На судах, имеющих рестораны и (или) столовые, в состав пищеблока входят камбуз, заготовочные, раздаточные, посудомоечные и охлаждаемые и не охлаждаемые кладовые. В случае приготовления кондитерских изделий с кремом и мороженого предусматриваются отдельные помещения.
299. При численности экипажа и пассажиров до двухсот человек, предусматриваются одна заготовочная, от двухсот до трехсот пятидесяти человек — две заготовочные (для мяса, рыбы и для овощей), более трехсот пятидесяти человек - три заготовочные (для холодных закусок, для мяса, рыбы и для овощей).
300. На пассажирских судах, имеющих рестораны или столовые, и на пассажирских судах со снабжением буфетов от береговых ресторанов или столовых, помещения буфета могут состоять из торгового помещения с бытовым холодильником, шкафом (витриной) и раковиной с подводкой горячей и холодной воды.
301. На пассажирских судах, где столовая не предусматривается, и на судах с вместимостью пассажиров более двухсот человек, предназначенных для прогулочных рейсов, в состав буфета включается торговое помещение, кладовые для хранения продуктов, напитков и тары, помещение для подогрева пищи и приготовления закусок.

302. Қоймалардың сыйымдылығы осы Санитариялық қағидалардың 21-қосымшасына сәйкес айқындалады.
303. Экипажға арналған санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар мыналарды: кір жуатын орынды, кептіру үй-жайларын, таза және лас киім-кешек қоймаларын, үтіктеу үй-жайын немесе орнын, арнайы киімді сақтауға арналған үй-жайды қамтиды.
304. Экипаждың жеке киімдерін жууға арналған кір жуатын орын кір жуғыш машиналармен, ыстық және суық су шүмектерімен жабдықталады. Еденде су ағатын саңылау көзделеді.
305. Кемелерде санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар (дәретханалар, жуынатын бөлме және себезгі) жабдықталады.
306. Экипаж мүшелері он адамнан аз кемелерде ортақ пайдаланылатын себезгіге және дәретханаға жол беріледі, экипаж мүшелері он адам және одан астам кемелерде қолжуғыштар каюталарда орналастырылады, дәретханалар мен себезгі ортақ пайдаланылады.
307. Ортақ пайдаланатын үй-жайлардағы санитариялық-техникалық аспаптардың саны алты адамға бір унитаз, алты адамға бір қолжуғыш, он адамға бір себезгі торы есебімен қабылданады.
Экипажға арналған ортақ пайдаланылатын қолжуғыш санының есебіне ас блогының үй-жайларына және басқа да өндірістік және қызметтік үй-жайларға орнатылатын қолжуғыш раковиналар кірмейді.
308. Ортақ пайдаланылатын санитариялық-тұрмыстық үй-жайларға кіру дәлізден көзделеді. Каютаның санитариялық тораптарына және санитариялық блоктарына кіру каютадан тікелей, медициналық мақсаттағы үй-жайлардың санитариялық блогына кіру осы үй-жайлардан көзделеді.
309. Санитариялық-тұрмыстық үй-жайларды тұрғын, қоғамдық, медициналық үй-жайлардың үстіне, ортақ пайдаланатын дәретханаларды және ас блогының және медициналық мақсаттағы үй-жайлармен қатар орналастыруға жол берілмейді.
310. Ортақ пайдаланылатын дәретханаларда және қол жуу үй-жайларында үй-жайларды жинауға арналған шлангіні қосу мүмкіндігі көзделеді.
Санитариялық-тұрмыстық үй-жайлардың қабырғалары жуу және дезинфекциялау құралдарының әсеріне төзімді, су өткізбейтін материалдардан жасалады.
311. Тазартуға арналған құрылғылар тұрғын үй-жайлардан, ас блогының және медициналық мақсаттағы үй-жайларынан тыс орналастырылады.
312. Ортақ пайдаланылатын ерлер дәретханасының тамбурында унитаздар санының 60 %-ы көлемінде писсуарлар орнатылады.
313. Ортақ пайдаланылатын қолжуғыштарға, сондай-ақ каюталардағы раковиналарға ауыз су сапасындағы ыстық және суық су тартылады.
314. Жолаушылар кемелерінде экипаждың және жолаушылардың қоғамдық тамақтану үй-жайларына кіреберісінде қолжуғыш раковиналар орнатылады.
315. Екі және одан көп себезгі торларымен жабдықталған себезгілерде киім ауыстыратын бөлме және себезгі секциялары немесе себезгі кабиналары көзделеді. Киім ауыстыратын бөлменің ауданы бір себезгі торына кемінде 0,8 м есебімен қабылданады.

302. Вместимость кладовых определяется, в соответствии с приложением 21 к настоящим Санитарным правилам.
303. Санитарно-бытовые помещения для экипажа включают: прачечные, сушильные помещения, кладовые чистого и грязного белья, помещение или места для глажения, помещения для хранения специальной одежды.
304. Прачечные, предназначенные для стирки личного белья экипажа, оборудуются стиральными машинами, кранами горячей и холодной воды. На полу предусматривается отверстие для стока воды.
305. На судах оборудуются санитарно-бытовые помещения (туалеты, умывальные и душевые).
306. На судах с численностью экипажа менее десяти человек допускаются туалеты и душевые общего пользования, с экипажем десять человек и более умывальники устанавливаются в каютах, туалеты и душевые - общего пользования.
307. Количество санитарно-технических приборов в помещениях общего пользования принимается из расчета не менее: один унитаз на шесть человек, один умывальник на шесть человек, одна душевая сетка на десять человек.
В расчет количества умывальников общего пользования для экипажа не входят умывальные раковины, устанавливаемые в помещениях пищеблока и других производственных и служебных помещениях.
308. Входы в санитарно-бытовые помещения общего пользования предусматриваются из коридоров. Входы в санитарные узлы и санитарные блоки кают предусматриваются непосредственно из кают, входы в санитарные блоки помещений медицинского назначения - из этих помещений.
309. Размещать санитарно-бытовые помещения над жилыми, общественными, медицинскими помещениями, туалеты общего пользования рядом с помещениями пищеблока и медицинского назначения не допускается.
310. В туалетах и умывальных помещениях общего пользования предусматривается возможность подключения шланга для уборки помещений.
Стены санитарно-бытовых помещений выполняются из водонепроницаемых материалов, устойчивых к воздействию моющих и дезинфицирующих средств.
311. Устройства для прочистки размещаются вне жилых помещений, помещений пищеблока и медицинского назначения.
312. В тамбуре мужского туалета общего пользования устанавливаются писсуары в количестве 60 % от количества унитазов.
313. К умывальникам общего пользования, а также к раковинам в каютах подводится горячая и холодная вода питьевого качества.
314. На пассажирских судах при входе в помещения общественного питания экипажа и пассажиров устанавливаются умывальные раковины.
315. В душевых, оборудованных двумя и более душевыми сетками, предусматриваются раздевальня и душевые секции или душевые кабины. Площадь раздевальной принимается из расчета не менее 0,8 м2 на одну душевую сетку.

316. Жолаушылар кемелерінің мейрамханаларында және асханаларында ас блогы қызметкерлері үшін киім ауыстыруға арналған үй-жайлары бар санитариялық блок, жүк кемелерінде санитариялық торап көзделеді
317. Транзиттік желілердің жүк кемелерінде және жолаушылардың сыйымдылығы екі жүз елу адамға дейін болатын жолаушылар кемелерінде медициналық каюта, екі жүз елуден астам адам болғанда - амбулатория және изолятор көзделеді. Барлық қалған кемелерде команда құрамы мүшелерінің біреуінің каютасында алғашқы көмек дәрі қобдишасы көзделеді.
318. Медициналық мақсаттағы үй-жайлар тұрғын үй-жайлардың және ас блогы үй-жайларының ауданынан тыс, тербелісі аз жерлерде, шу, діріл, жоғары температура және газдану көздерінен барынша алыс орналасады.
319. Медициналық үй-жайларға өту ашық палубаға шықпай, кеменің кез-келген жерінен науқастарды (зардап шеккендерді) зембілдермен әкелуге мүмкін болып көзделеді. Изоляторда екі шығу жолы: дәлізге және ашық палубаға шығу қамтамасыз етіледі.
320. Барынша аз рұқсат етілген аудан: амбулаторияға - 8,0 м2, лазарет және изолятор бір төсекке 6 м2, екі төсекке — 10 м2, медициналық каютаға - 5 м2.
321. Медициналық каютада және амбулаторияда ыстық және суық су тартылған шынтақ ысырмасы бар қолжуғыш раковиналар, изоляторда - жеке унитазды, қолжуғыш раковинаны және себезгі торын қамтитын жеке санитариялық блок орнатылады. Санитариялық блок дезинфекциялау құралына арналған сыйымдылықпен қамтамасыз етіледі.
14. Ішкі суда жүзу кемелерін сумен жабдықтауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
322. Кемелерді сумен жабдықтау көздеріне орталықтандырылған шаруашылық-ауыз су құбырлары, су құйғыш кемелер, борттың сыртындағы су (шартты таза қара сулар, теңіз суы) жатады.
Кемеге шаруашылық-ауыз су мақсатындағы суды жағадағы орталықтандырылмаған су көздерінен қабылдауға жол берілмейді.
323. Шаруашылыққа және ауыз суға қажетті су үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес келетін су беріледі.
324. Ауыз су тұрғын үй-жайлардың, ас блогының, медициналық үй-жайлардың, барлық су тарату нүктелеріне, сатураторларға және ас блогының су қайнатқыштарына, тағам қоймасының тамбурларына беріледі.
325. Кемедегі ауыз сумен жабдықтау жүйесі бірыңғай және санитариялық жабдықтың шаю құрылғысына, жүзу бассейндеріне берілетін, палубаның сыртын жууға арналған борттық су жүйесінен бөлек болады.

316. При ресторанах и столовых пассажирских судов, для работников пищеблока предусматривается санитарный блок с помещениями для переодевания, на грузовых судах - санитарный узел.
317. На грузовых судах транзитных линий и на пассажирских судах с пассажировместимостью до двухсот пятидесяти человек предусматриваются медицинская каюта; более двухсот пятидесяти человек - амбулатория и изолятор. На всех остальных судах в каюте одного из членов командного состава предусматривается аптечка первой помощи.
318. Помещения медицинского назначения располагаются вне района жилых помещений и помещений пищеблока, в местах, наименее подверженных качке, на максимальном удалении от источников шума, вибрации, высоких температур и загазованности.
319. Проход в медицинское помещение предусматривается без выхода на открытую палубу с обеспечением возможности доставки больных (пострадавших) на носилках из любого места судна. В изоляторе обеспечивается два выхода: в коридор и на открытую палубу.
320. Минимально допустимые площади: амбулатории - 8,0 м2 , лазарета и изолятора на одну койку - 6 м2 , на две койки - 10 м2 , медицинскую каюту - 5 м2 .
321. В медицинской каюте и в амбулатории устанавливаются умывальные раковины с подводом горячей и холодной воды через смеситель с локтевым затвором, у изолятора - собственный санитарный блок, включающий унитаз, умывальную раковину и душевую сетку. Санитарный блок обеспечивается емкостью для дезинфицирующего средства.
14. Санитарно-эпидемиологические требования к водоснабжению судов внутреннего водного плавания
322. К источникам водоснабжения судов относятся централизованные хозяйственно-питьевые водопроводы, суда-водолеи, забортная вода (условно чистые плесы, морская вода). Прием на суда воды хозяйственно-питьевого назначения из нецентрализованных береговых источников не допускается.
323. Для хозяйственно-питьевых нужд подается вода, соответствующая санитарным правилам «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов», утвержденным Правительством Республики Казахстан.
324. Питьевая вода подается ко всем точкам водоразбора жилых помещений, пищеблока, медицинских помещений, сатураторам и кипятильникам вне пищеблока, тамбурам провизионных кладовых.
325. Судовая система питьевого водоснабжения единая и раздельная от системы забортной воды, подаваемой на смывные устройства санитарного оборудования, к плавательным бассейнам, для мытья наружных палуб.

326. Шлангілер айына бір реттен сиретпей дезинфекцияланады, жеке үй-жайларда немесе арнайы әбдірелерде сақталады, ұштары қапталады және тиісті таңбасы болады. Сақталу кезінде ұшындағы бұрама гайкалары көлеміне бітеуішпен жабылады. Кемеге су қабылдаған кезде судың қайталама ластануын болдырмайтын барлық жалғауыштардың тұтастығы қамтамасыз етіледі. Шлангілерді және су сорғыларды басқа мақсатта пайдалануға жол берілмейді.
327. Су құйылған кеме цистерналарында "Ауыз су", "Техникалық су" деген таңба болады.
328. Борттың сыртынан су дайындауға арналған кеме станцияларының жабдығы мен құбырлары, суды тазартуға және зарарсыздандыруға дейінгі құрылғылар тексеру және жөндеу үшін қолжетімді болып көзделеді.
329. Кеменің бес тәуліктен астам қормен сақтау үшін ауыз су мен техникалық суға арналған резервуарлары зарарсыздандыру құралдарымен жарақтанадырылады.
330. Кемелердің шаруашылық және ауыз сумен жабдықтауға арналған суын зарарсыздандыру үшін бортқа суды қабылдау және қорытынды дезинфекциялау кезеңінде жүргізіледі.
331. Суды зарарсыздандыру үшін Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген әдістер мен құралдар пайдаланылады.
333. Кеменің сумен жабдықтау жүйесіне зарарсыздандырылмаған суды беруге, сондай-ақ танкілерде зарарсыздандырылмаған дайындалған суды жағадан алынған сумен араластыруға жол берілмейді.
333. Дайындалған суды зарарсыздандыру дайындалғаннан кейін тікелей, оны сақтау үшін цистерналарға беру алдында жүргізіледі.
334. Борттың сыртындағы теңіз суынан алынған ауыз суды дайындау станциясында суды тұщыту, минералдау және зарарсыздандыру қондырғыларының болуы көзделеді. Шаруашылық-ауыз су мақсатындағы суды дайындау үшін теңіз суын алу кеме жағадан кемінде 25 миль қашықтықтан және кеме түбінен тереңдік кемінде 2,5 м болғанда жүргізіледі.
Кемелердің тұрағы ұзақ (үш күннен артық) болған жағдайда, бес кемеден артық кеме жиналған аумақта, кемелер аралары 50 м қашықтықта керуенмен жылжығанда теңіз суын қабылдауға жол берілмейді.
335. Кеменің тұщытылған судың минерализаторы орналасқан үй-жайда салқын және ыстық су келтірілген қолжуғыш орнатылады, жеке гигиена құралдарымен (сүлгі, сабын), тұз жинағы салынған қаптамаларды таратып салатын және ашатын үстел, жинақты ашуға арналған аспаптармен жабдықталады.
336. Теңіз суын тұщыту кезінде судың тұзы және минералдануын бақылау көзделеді. Судың тұзы 20 мг/л, минералдануы - 250-500 мг/л-ден артық болмауы тиіс, техникалық суды 100 мг/л төмендетуге жол беріледі.
337. Кеме станциясында теңіз суынан дайындалған су бес тәуліктен артық сақталмайды. Суды бес тәуліктен артық сақтау кезінде пайдалану алдында су қосымша зарарсыздандырылады.

326. Шланги не реже одного раза в месяц подвергаются дезинфекции, хранятся в отдельных помещениях или специальных рундуках, имеют зачехленные концы и соответствующую маркировку. Концевые гайки закрываются при хранении заглушками. При приеме на судно воды обеспечивается герметичность всех соединений, исключающая вторичное загрязнение воды. Шланги и водяные насосы использовать для других целей не допускается.
327. Судовые цистерны с водой имеют маркировку: «Питьевая вода», «Техническая вода».
328. Оборудование и трубопроводы судовых станций для приготовления воды из забортной, устройства доочистки и обеззараживания воды предусматриваются доступные для осмотра и ремонта.
329. Судовые резервуары питьевой и технической воды для хранения более пятисуточного запаса оснащаются средствами обеззараживания.
330. Обеззараживание воды для хозяйственно-питьевого водоснабжения судов проводится на этапе приема на борт воды и заключительной дезинфекции.
331. Для обеззараживания воды используются методы и средства, разрешенные к применению в Республике Казахстан.
332. Не допускается подача в судовую систему водоснабжения необеззараженной воды, а также смешивание в танках необеззараженной приготовленной воды с водой, принятой с берега.
333. Обеззараживание приготовленной воды производится непосредственно после приготовления, перед подачей ее в цистерны для хранения.
334. Станции приготовления питьевой воды из морской забортной предусматривают наличие устройства для опреснения, минерализации и обеззараживания приготовленной воды. Забор морской воды для приготовления воды хозяйственно-питьевого назначения производится при удалении судна от берега не менее чем на 25 миль и глубине под днищем не менее 2,5 м.
Прием морской воды не допускается при длительной (более 3-х дней) стоянке судов, в районах скопления более пяти судов, при движении судна в караване с расстоянием между судами менее 50 м.
335. Помещение, в котором расположен судовой минерализатор опресненной воды, оборудуется умывальником с подачей холодной и горячей воды, обеспечивается средствами личной гигиены (полотенце, мыло), столом для раскладки и вскрытия пакетов с наборами солей, инструментами для вскрытия пакетов.
336. При опреснении морской воды предусматривается контроль солености воды и минерализации. Соленость не более 20 миллиграмм на литр (далее - мг/л), минерализация - 250-500 мг/л, для технической воды допускается снижение до 100 мг/л.
337. Вода, приготовленная на судовой станции из морской воды, хранится не более 5 суток. При хранении воды свыше 5 суток, перед употреблением вода подвергается дополнительному обеззараживанию.

338. Кемеде минералдауға арналған тұздың қорын сақтайтын сөрелермен жабдықталған, ауа температурасы 250С-тан жоғары емес үй-жай көзделеді. Тұздың жиынтық қорын жоғарыда көрсетілген талаптар сақталған кезде кеменің тағам сақтайтын қоймаларының бірінде сақтауға жол беріледі.
339. Шаруашылық-ауыз суды сақтауға арналған цистерналарды, гидро фораларды, сүзгіштің ішкі қуыстарын тексеру ластануына байланысты, бірақ жылына екі реттен сиретпей (көктемде және күзде) жүргізіледі.
340. Сумен жабдықтау жүйесінде:
1) суды сақтауға арналған сыйымдылықтарды тексеру, тазалау, бояу аяқталған кезде;
2) кеме салу немесе сумен жабдықтау жүйесін қайта жабдықтау аяқталған кезде;
3) навигация арасындағы тұрақ аяқталған кезде;
4) екі мәрте зарарсыздандырғаннан кейін судың микробиологиялық қасиеттері бойынша талаптарға сәйкес болмаған кезде;
5) эпидемиологиялық көрсеткіштер бар болған кезде дезинфекциялануға жатады.
341. Сумен жабдықтау жүйесін тексеру, дезинфекциялау, жуу аяқталғаннан кейін судың сапасына зертханалық бақылау жүргізіледі.
15. Ішкі суда жүзу кемелерінің жылыту, желдету, ауаны баптау және жарықтандыру жүйелеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
342. Кеме үй-жайларында осы Санитариялық қағидалардың
22-қосымшасының 1-кестесіне сәйкес микроклимат жағдайы жасалады.
343. Жылыту аспаптарының конструкциясы шаңнан ыңғайлы тазартуды қамтамасыз етеді.
344. Ауамен жылыту жүйесінде ауаның кіруін қолмен реттеу көзделеді. Үй-жайға берілетін ауаның температурасы +400С-тан жоғары емес температураны ұстап тұрады.
345. Ауамен жылыту кезінде берілген ауаның көлемі осы Санитариялық қағидалардың 22-қосымшасының 2-кестесінің талаптарына сәйкес болады.
346. Кеменің барлық үй-жайлары табиғи және жасанды іске қосылатын жалпы айналым ішке сору-сыртқа шығару желдеткішімен жабдықталады. Жылы мезгілде үй-жайға берілетін ауаның көлемі (есептелген ауа айналымы) осы Санитариялық қағидалардың 22-қосымшасының 3-кестесіне сәйкес есеппен айқындалады немесе қабылданады.
347. Бас қозғалтқыштардың қуаты 1500 киловаттан (бұдан әрі - кВт) жоғары кемелерде, климатта шектеусіз жыл бойы пайдалануға арналған кемелерде ауа баптау жүйесі көзделеді.
348. Ауа copу құрылғылары оларға ластанған ауаның, газдың және судың түсуіне жол берілмейтін орындарда орналасады.
349. Жасанды желдеткіштің ішке copу жүйелерінің, егер олардың ауа өткізгіштері ауамен жылыту үшін пайдаланылмаса, жылдың салқын мезгілінде ауаны жылыту және температураны реттеуге арналған құрылғысы болады.

338. На судне предусматривается помещение, оборудованное стеллажами для хранения запаса солей для минерализации, с температурой воздуха не выше 25оС. Допускается хранение запаса наборов солей в одном из помещений провизионной кладовой судна при соблюдении вышеуказанных требований.
339. Ревизия цистерн для хранения хозяйственно-питьевой воды, гидрофоров, внутренних полостей фильтров проводится по мере загрязнения, но не реже двух раз в год (весной и осенью).
340. Система водоснабжения подвергается дезинфекции:
1) при завершении ревизии, очистки, окраски емкостей для хранения воды;
2) по окончании строительства судна или переоборудовании системы водоснабжения;
3) по окончании межнавигационного отстоя;
4) при несоответствии воды требованиям по микробиологическим свойствам после двукратного обеззараживания;
5) при наличии эпидемиологических показаний.
341. По окончании ревизии, дезинфекции, промывки системы водоснабжения проводится лабораторный контроль качества воды.
15. Санитарно-эпидемиологические требования к системам
отопления, вентиляции, кондиционирования и освещения
судов внутреннего водного плавания
342. В судовых помещениях создаются микроклиматические условия в соответствии с таблицей 1 приложения 22 к настоящим Санитарным правилам.
343. Конструкция отопительных приборов предусматривает обеспечение удобной очистки их от пыли.
344. В системе воздушного отопления предусматривается ручная регулировка температуры приточного воздуха. Температура воздуха, подаваемого в помещение, поддерживается не выше +40оС.
345. Объемы подаваемого воздуха в помещения при воздушном отоплении соответствуют требованиям таблицы 2 приложения 22 к настоящим Санитарным правилам.
346. Все судовые помещения оборудуются общеобменной приточно-вытяжной вентиляцией с естественным или искусственным побуждением. Количество воздуха, подаваемого в помещение (расчетный воздухообмен) в теплый период, определяется расчетом или принимается в соответствии с таблицей 3 приложения 22 к настоящим Санитарным правилам.
347. На судах, с мощностью главных двигателей более 1500 киловатт (далее - кВт), судах, предназначенных для эксплуатации без климатического ограничения при круглогодичной навигации, предусматривается система кондиционирования воздуха.
348. Воздухозаборные устройства располагаются в местах, исключающих попадание в них загрязненного воздуха, газов и воды.
349. Приточные системы искусственной вентиляции, если их воздуховоды не используются для воздушного отопления, имеют подогрев воздуха в холодный период года и устройства для регулирования температуры.

350. Ауаны ішке copу табиғи түрде көзделген каюталарда және жолаушылар салонында ауа алмасуды реттеу үстелге қойылатын немесе төбеге қондырылған желдеткіштердің көмегімен жүзеге асырылады. Каюталардан және жолаушылар салонынан ауаны ішке сорып сыртқа шығару есіктің желдеткіш саңылаулары (торлары) арқылы көзделеді.
351. Асханаларда және мейрамханаларда ішке сору-сыртқа шығару саңылауларын орналастыру үй-жайдың жалпы көлемін біркелкі желдетуді қамтамасыз етеді. Камбузда жасанды ауаны ішке сору-сыртқа шығару желдеткіші ауаның сыртқа шығарылуының ішке кіруден басым болуын қамтамасыз етеді.
352. Кеменің кезекші үй-жайларында тұрмыстық электр плиталары болғанда тұрмыстық электрлі ауа тазартқыштар орнатылады. Камбуздағы плиталардың үстіне иілген, ауа соратын шатырларды орнатуға жол берілмейді.
353. Машина (машина, қазандық, сорғы бөлімшелері, тоңазытқыш машиналарының үй-жайлары) үй-жайларында ауа алмасуды ұйымдастыру кемесінің тұрғын, қоғамдық, қызметтік үй-жайларын ластанған copу ауасының түсуін болдырмайды.
354. Медициналық үй-жайларға орталық желілерден ішке сору-сыртқа шығару ауа өткізгіштерімен ауа беру кезінде жүйе жұмыс істемей қалған кезде медициналық үй-жайлардан ауаның шығуының алдын алатын қондырғы көзделеді.
355. Кеменің барлық үй-жайларында аралас немесе ортақ жасанды жарықтандыру көзделеді. Жарықтандыру осы Санитариялық қағидалардың 25-қосымшасына сәйкес болады.
356. Тұрғын, қоғамдық және қызметтік үй-жайларда табиғи жарықтандыру коэффициентінің мынадай мәндері қамтамасыз етіледі: кеменің корпусына орналасатын экипаждың тұрғын үй-жайларында — 0,2, қондырмада - 0,5, экипаждың қоғамдық үй-жайларында - 1,0, штурман бөлмесінде және радиорубкада - 1,5.
357. Жасанды жарықтандыру үшін қызу шамдары және люминесценттік шамдар пайдаланылады. Жүріс және штурман рубкаларында лоцман карталарының және аспаптарының жергілікті жарығы көзделеді.
16. Ішкі суда жүзу кемелерінде физикалық факторлардың зиянды әсерінен қорғау бойынша санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
358. Кеме үй-жайларында дыбыс деңгейінің және дыбыс қысымының деңгейі жиіліктердің октавалық жолақтарында осы Санитариялық қағидалардың 24-қосымшасында келтірілген, діріл жылдамдығының немесе діріл үдеуінің деңгейлері жиіліктердің октавалық жолақтарында осы Санитариялық қағидалардың 25-қосымшасындағы көрсеткіштерден аспайды.
359. Қозғалу және радиорубкалар, радиобайланыс, радионавигация және радиолокация құралдары радиожиілік диапазонындағы электромагниттік өрістен (бұдан әрі - РЖ ЭМӨ) қорғайтын құралдары болады.

350. В каютах и пассажирских салонах, где предусматривается естественный приток, регулирование воздухообмена осуществляется с помощью настольных или потолочных вентиляторов. Вытяжка из кают и пассажирских салонов предусматривается через дверные вентиляционные отверстия (решетки).
351. В столовых и ресторанах расположение приточных вытяжных отверстий обеспечивает равномерную вентиляцию всего объема помещения. В камбузе приточно-вытяжная искусственная вентиляция обеспечивает преобладание вытяжки над притоком.
352. В дежурных помещениях судов при наличии бытовой электроплиты устанавливаются бытовые электрические воздухоочистители. Установка над камбузными плитами наклонных вытяжных зонтов не допускается.
353. Организация воздухообмена в машинных помещениях (машинные, котельные, насосные отделения, помещения холодильных машин) исключает попадание загрязненного вытяжного воздуха в жилые, общественные, служебные помещения судна.
354. При подаче воздуха в медицинские помещения от центральной системы на приточных и вытяжных воздуховодах предусматриваются устройства, предотвращающие выход воздуха из медицинских помещений при неработающей системе.
355. Во всех судовых помещениях предусматривается комбинированное или общее искусственное освещение. Освещенность соответствует приложению 23 к настоящим Санитарным правилам.
356. В жилых, общественных и служебных помещениях обеспечиваются следующие значения коэффициентов естественной освещенности: в жилых помещениях экипажа размещаемых в корпусе судна - 0,2, в надстройке-0,5, в общественных помещениях экипажа - 1,0, в штурманских и радиорубках - 1,5.
357. Для искусственного освещения используются лампы накаливания и люминесцентные лампы. В ходовых и штурманских рубках предусматривается местная подсветка лоцманских карт и приборов.
16. Санитарно-эпидемиологические требования по защите
от вредного воздействия физических факторов
на судах внутреннего водного плавания
358. В судовых помещениях уровни звука и уровни звукового давления в октавных полосах частот не превышают значений, приведенных в приложении 24 к настоящим Санитарным правилам, уровни виброскорости или виброускорения в октавных полосах частот - приложения 25 к настоящим Санитарным правилам.
359. Ходовые и радиорубки, средства радиосвязи, радионавигации и радиолокации имеют средства защиты от электромагнитных излучений радиочастотного диапазона (далее — ЭМИ РЧ).

360. Электростатистикалық өріс қуатының, магнит өрісі қуатының, энергия ағыны тығыздығының деңгейі осы Санитариялық қағидалардың 26-қосымшасына сәйкес болады.
361. Қозғалу рубкасында орнатылатын радио таратқыш құрылғылар мен радиостанциялар, оның ішінде жылжымалы аппараттар экрандалады және белгіленген деңгейден асатын электромагниттік ұшқын жібермеуі тиіс.
362. Үй-жайдың ішіндегі орта жиілік тасымалдаушы антенна фидерлерінің металл қаптамасы болады; жоғары жиілік тасымалдағыштарына экрандалған кабель қолданылады. Антенна қосымшалары экрандалған үлгіде көзделеді.
363. Радиореле станцияларының қабылдаушы-таратқыштары арнайы үй-жайларда орналасады.
364. Ашық палубада РЖ ЭМӨ деңгейі белгіленген деңгейден артық болса, ескерту тақтасы және қорғаныш экрандары орнатылады.
365. Радиобайланыс, радионавигация және радиолокация құралдарында жұмыс істеу орнатылған және бекітілген штаттық экрандарда және қаптамаларда жүргізіледі және персоналдың жұмыс уақытына шектеу қойылады.
366. Машина бөліктерін және камбуз үй-жайларын жобалаған кезде қызған жерлерден шығатын ұзын толқынды инфрақызыл сәулеленудің әсерінен қорғау құралы көзделеді.
367. Жұмыс орындарында инфрақызыл сәулеленудің қарқындылығы дене бетінің 25%-нан асырмай сәулелендіруді есептей отырып, шаршы метрге 100 ваттан (бұдан әрі - Вт/м2) аспайды және оқшаулау бетінде температура 450С-тан аспайды.
368. Адаммен жанасатын синтетикалық полимерлі материалдардың беткі қабатында өндірілетін статикалық электр өрісінің кернеулігі минус бірінші дәрежедегі метрге 20 киловаттан (бұдан әрі - кВм-1) аспайды.
17. Ішкі суда жүзу кемелерінің тұрғын және қоғамдық үй-жайларын күтіп-ұстауға және пайдалануға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
369. Экипаждың барлық мүшелері мынадай жеке жататын орындарымен және төсек керек-жарақтарымен: тысы бар матраспен, жастықпен, көрпемен, кемінде үш рет ауыстырылатын төсек жабдықтарымен және сүлгілермен қамтамасыз етіледі.
370. Кемедегі жолаушылардың саны кеменің жобаланған қуатынан аспайды.
371. Жататын орындары бар жолаушылар төсек жабдықтарымен қамтамасыз етіледі. Жолаушыға арналған таза төсек жиыны пломбаланған немесе тігілген конвертте (пакетте) болуы тиіс. Жылдамдықтағы кемелерде жолаушылардың креслосы бас сүйегіштермен (кемінде екі жиын) қамтамасыз етіледі.
372. Барлық кемелерде төсек жабдықтарын ауыстыру жеті күнде бір реттен сиретпей жүргізіледі, жастықтар, көрпелер, матрастар үш айда бір реттен сиретпей желдетіліп, кептіріледі және тазартылады, мата көрпелер айына бір реттен сиретпей жуылады. Төсек жабдықтарын дезинфекциялау эпидемиологиялық айғақтар бойынша жүргізіледі.

360. Уровни напряженности электростатического поля, напряженности магнитного поля, плотности потока энергии соответствуют  приложению 26 к настоящим Санитарным правилам.
361. Радиопередающие устройства и радиостанции, устанавливаемые в ходовой рубке, в том числе переносная аппаратура, имеют эффективную экранировку, не должны создавать электромагнитное излучение, превышающее допустимую интенсивность.
362. Фидеры среднечастотных передающих антенн внутри помещения экранируются металлическим кожухом; для высокочастотных трактов передатчиков - применяется экранированный кабель. Антенные переключатели предусматриваются экранированного типа.
363. Приемопередатчики радиорелейных станций размещаются в специально предназначенных помещениях.
364. При превышении допустимых уровней ЭМИ РЧ на открытых палубах, устанавливается предупреждающее табло и защитные экраны.
365. Работа на средствах радиосвязи, радионавигации и радиолокации выполняется при установленных и закрепленных штатных экранах и кожухах и установленном ограничении времени работы персонала.
366. При проектировании машинных отделений и помещений камбуза предусматриваются средства защиты от воздействия длинноволнового инфракрасного излучения, источником которого являются нагретые поверхности.
367. Интенсивность инфракрасного излучения на рабочих местах, с учетом облучения не более 25 % поверхности тела, не превышает 100 ватт на метр в квадрате (далее - Вт/м2) и температура на поверхности изоляции не превышает 45оС.
368. Напряженность поля статического электричества, генерируемого на поверхности синтетических полимерных материалов, контактирующих с человеком, не превышает 20 киловольт на метр в минус первой степени (далее - кВм-1 ).
17. Санитарно-эпидемиологические требования к содержанию
и эксплуатации жилых и общественных помещений судов
внутреннего водного плавания
369. Все члены экипажа обеспечиваются индивидуальными спальными местами и постельными принадлежностями: матрацем с чехлом, подушкой, одеялом, не менее чем тремя сменами постельного белья и полотенцами.
370. Количество пассажиров на судне не превышает проектной мощности судна.
371. Пассажиры, имеющие спальные места, обеспечиваются постельными принадлежностями. Комплект чистого белья, предназначенный для пассажира, должен быть в опломбированном или прошитом конверте (пакете). На скоростных судах пассажирские кресла обеспечиваются подголовниками (не менее двух комплектов).
372. Смена постельного белья на всех судах производится не реже одного раза в семь дней, подушки, одеяла, матрасы не реже одного раза в три месяца подвергаются проветриванию, просушке и очистке, тканевые одеяла не реже одного раза в месяц подлежат стирке. Дезинфекция постельных принадлежностей проводится по эпидемиологическим показаниям.

373. Тұрғын және қоғамдық үй-жайлар, ас блогы, санитариялық-тұрмыстық үй-жайлар күн сайын ылғалды жиналуы тиіс. Күрделі жинау сапардың соңында, бірақ жеті күнде бір реттен сиретпей жүргізіледі.
374. Санитариялық тораптарда және санитариялық блоктарда айна, сабынға арналған сөре, теңіз дауылы кезінде қол тежегіш, сүлгі ілгіштер, унитазды тазартуға арналған ысқыш, лас қағаздарға арналған ыдыстар көзделеді, дәретхана қағазымен, сабынмен, бір рет қолданылатын сүлгімен, салфеткамен немесе электр сүлгімен қамтамасыз етіледі.
375. Ортақ пайдаланылатын қолжуғыштарға, сондай-ақ каютадағы қолжуғыш раковиналарға ауыз су сапасындағы ыстық және суық су тартылады. Әр раковинаның алдында айна, сүлгі ілгіш, сабынға арналған сөре орнатылады. Себезгі секциялары немесе себезгі кабиналары жеке бас гигиенасы заттарына арналған заттармен жабдықталады.
376. Киім ауыстыратын үй-жай: орындықтармен, киім және сүлгі ілгіштермен, киімге, жеке бас гигиенасына арналған сөрелермен жабдықталады.
377. Экипаждың жеке киімдерін жуатын бөлмелері кір жуатын машиналармен, суық және ыстық сумен, кептіру бөлмесі - бөлме ішіндегі температураны плюс 450С-тан төмен болмауын қамтамасыз ететін жылыту аспаптарымен, киім ілуге арналған құралдармен жабдықталады.
378. Таза және лас киімдер бөлек қоймаларда (шкафтарда) сақталады.
379. Экипаждың арнайы киімдерін сақтайтын үй-жайлар киімге арналған ілгіштері бар шкафтармен және аяқ киімге арналған сөрелермен жабдықталады.
380. Медициналық үй-жайларда ылғал өткізбейтін материалмен қапталған кушетка, жазу үстелі, емшара үстелі, тоңазытқыш, хирургиялық аспаптарға және науқастарды күту жабдықтарына арналған шкаф, дәріханалық шкаф, қатты әсер ететін дәрі-дәрмекке арналған бөлек сейф, науқастарды тасуға арналған зембілдер, орындықтар орнатылады.
381. Изоляторда медициналық кереует, кереуеттің қасына үстел, аурудың киіміне арналған шкаф, табуреткалар, медициналық каютада - медициналық кереует, дәрі-дәрмекке және таңу материалдарына арналған емшара шкафы, тоңазытқыш, табуреткалар қойылады.
382. Кемелерде жәндіктерді болдырмау мақсатында дезинсекциялау іс-шаралары жүргізіледі.
383. Барлық кемелерде дератизация туралы куәлігі немесе дератизациялаудан босатылғаны туралы куәлігі болады.
384. Кеменің үй-жайлары кеміргіштер кірмейтіндей етіп көзделеді. Үй-жайлардың палубалары төсеніштері тесіктер мен саңылаулар болмайтындай етіп жасалады, құбырлар оқшауланады, олардың палубадан өтетін жерлері мен бөлгіші металл тормен қорғалады, үй жайдың есіктері жақсы жабылуы тиіс. Ac блогы үй-жайларындағы есіктердің төменгі жағы және провизиялық ағаш жәшіктердің беті металлдан жасалады.

373. Помещения: жилые и общественные, пищевого блока, санитарно-бытовые, ежедневно подвергаются влажной уборке. Генеральная уборка проводится в конце каждого рейса, но не реже одного раза в семь дней.
374. В санитарных узлах и санитарных блоках предусматриваются зеркала, полочки для мыла, штормовые поручни, держатели для полотенец, ерши для чистки унитазов с держателями, емкости для использованной бумаги, туалетная бумага, мыло, разовые полотенца, салфетки или электрополотенца.
375. К умывальникам общего пользования, а также к умывальным раковинам в каютах подводится горячая и холодная вода питьевого качества. Перед каждой раковиной устанавливается зеркало, крючок для полотенца, полочка для мыла. Душевые секции или душевые кабины оборудуются полочкой предметов личной гигиены.
376. Помещение раздевальной оборудуется: скамьей, крючками для одежды и полотенец, полочками для белья, предметов личной гигиены.
377. Прачечные, предназначенные для стирки личного белья экипажа, оборудуются стиральными машинами, подводкой горячей и холодной воды, сушильное помещение - обогревательными приборами, обеспечивающими температуру воздуха в помещении не менее +45оС, и приспособлениями для развешивания белья.
378. Чистое и грязное белье хранится в отдельных кладовых (шкафах).
379. Помещения для хранения спецодежды экипажа оборудуются шкафами с крючками для одежды и полками для обуви.
380. В медицинских помещениях устанавливаются кушетка, обитая влагонепроницаемым материалом, письменный стол, процедурный стол, холодильник, шкаф для хирургических инструментов и предметов ухода за больными, аптечный шкаф, отдельный шкаф (сейф) для сильнодействующих медикаментов, носилки для переноски больных, табуретки, стулья.
381. В изоляторе устанавливаются медицинская кровать, прикроватный столик, шкаф для одежды больных, табуретки, в медицинской каюте - медицинская кровать, процедурный шкаф для медикаментов и перевязочного материала, холодильник, табуретки.
382. Для предупреждения появления на судах насекомых проводятся дезинсекционные мероприятия.
383. Все суда, имеют свидетельство о дератизации или свидетельство об освобождении от дератизации.
384. Судовые помещения предусматриваются недоступными для грызунов. Переборки, палубы, настилы помещений выполняются без сквозных отверстий и щелей, обеспечивается изоляция труб, места их прохода через палубы и переборки защищаются металлической сеткой, двери помещений плотно пригоняются. В помещениях пищеблока низ дверей и деревянные провизионные лари имеют металлическую поверхность.

18. Ішкі суда жүзу кемелері экипажының және жолаушылардың тамақтану жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
385. Тамақ өнімдерін тиеу жолаушыларды отырғызудан бұрын жүргізіледі. Тиеу орны ластану көздерінен (шайынды және мұнайлы суды ағызатын жерлерден) барынша алшақ болады.
386. Тамақ өнімдері мен тағамдық шикізаттың шығуын және қауіпсіздігін дәлелдейтін сертификаттары болады.
387. Барлық кемелерде қабылданған шикізатты, тағамды және дайын тағамдардың сапасына өндірістік бақылау жүргізіледі. Зертханалық тексерулер портта жүргізіледі.
388. Экипажға арналған камбуз тұрмыстық тоңазытқыштармен, құрғақ тағамдарға арналған шкафтармен, электр плитасымен (газ немесе басқа отынмен), электр су қайнатқышпен, беті тот баспайтын болаттан жасалған бөлшектегіш және үлестіру үстелдерімен, ыдысқа арналған шкафпен немесе сөремен, камбузға және асхана ыдысына арналған үш секциялы ваннамен, қол жууға арналған раковинамен жабдықталады. Ванна мен раковинаға суық және ыстық су келтіріледі, сабынмен, жуу және дезинфекциялау құралдарымен жабдықталады.
389. Шикі және дайын тағамдардың, таза және лас ыдыстардың қарсы ағынына жол берілмейді
390. Өндірістік және жуу ванналары кәріз желісіне қосылады. Сарқынды судың құбыры май сүзгіш қондырғымен жабдықталады.
391. Тез бұзылатын тағамдарды сақтайтын тоңазытқыш шкаф және мұздатқыш камера термометрмен жабдықталады. Қоймалардағы шкафтардың төменгі сөресі кемінде 35 см биіктікте орналастырылады.
392. Асхананың және мейрамхананың дайындау бөлмелері тегіс, тот баспайтын болаттан жасалған қаптамасы бар үстелдермен жабдықталады. Ет пен және балық үшін ерітуге арналған ванналар көзделеді.
393. Мармиттер бірінші ыстық тағамдардың және ыстық сусындардың температурасын +750С-тан, екінші тағамдардың температурасын +650С-тан төмен болмауын қамтамасыз етеді. Тоңазытқыштар салқын тағамдардың және сусындардың температурасын +70С - -140С арасында болуын қамтамасыз етеді.
394. Ыдыс жуатын үй-жайларда: лас ыдыстарды қабылдайтын және таза ыдыс жіберетін екі терезе, таза және лас ыдыстарға арналған үстелдер, кептіру шкафтарын жуу құралдарын сақтайтын шкаф болады. Ыдыс жууға температурасы +650С-тан төмен емес ауыз су сапасындағы су пайдаланылады. Жуу ваннасының үшінші секциясында жуылған ыдысты шаюға арналған майысатын шланг болады.
395. Буфеттің caуда үй-жайы жайма сөремен (шкафпен), тұрмыстық тоңазытқышпен және ыстық, суық су жүргізілген раковинамен жабдықталады. Тағамды ысытуға және жеңіл тағамдарды дайындауға арналған бөлмеде электр плита, су қайнатқыш, үш секциялы суық және ыстық су келтірілетін ванна, қақпағы және аяқпен басатын педалі бар, тағам қалдықтарын жинайтын ыдыс қойылады.

18. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям
питания экипажа и пассажиров судов внутреннего
водного плавания
385. Погрузка пищевых продуктов осуществляется до посадки пассажиров. Место погрузки максимально удалено от возможных источников загрязнения (мест спуска сточных и нефтесодержащих вод).
386. Продовольственное сырье и пищевые продукты сопровождаются документами, удостоверяющими их качество и безопасность.
387. На всех судах проводится производственный контроль качества поступающего сырья пищевых продуктов и готовой продукции. Лабораторные исследования проводятся в порту.
388. Камбуз для экипажа оборудуется бытовыми холодильниками, шкафом для сухих продуктов, электроплитой (газовой или на другом топливе), электрокипятильником, разделочным и раздаточным столами со сплошным покрытием из нержавеющей стали, шкафом или полками для посуды, трехсекционной ванной для камбузной и столовой посуды, раковиной для мытья рук. К ваннам и раковинам подводится холодная и горячая вода через смесители, обеспечивается мылом, моющими и дезинфицирующими средствами.
389. Встречные потоки сырой и готовой продукции, чистой и грязной посуды не допускаются.
390. Производственные и моечные ванны присоединяются к канализационной сети. Сточная труба, отходящая от мойки, оборудуется устройством для задерживания жира.
391. Холодильный шкаф и морозильная камера для хранения скоропортящихся продуктов оснащаются термометрами. Нижняя полка стеллажей в кладовых располагается на высоте не менее 35 см.
392. Заготовочные помещения столовых и ресторанов оборудуются столами, имеющими сплошное покрытие из нержавеющей стали. Для мяса и рыбы предусматриваются ванны для размораживания.
393. Мармиты обеспечивают температуру первых горячих блюд и горячих напитков на уровне не ниже +75оС, вторых блюд не ниже +65оС. Холодильники обеспечивают температуру холодных блюд и напитков в пределах от +7о до -14оС.
394. Посудомоечные помещения имеют: два окна для приема грязной и выдачи чистой посуды, столы для чистой и грязной посуды, сушильные шкафы, шкаф для хранения моющих средств. Вода для мытья посуды используется питьевого качества с температурой не ниже +65оС. Третья секция моечной ванны оборудуется гибким шлангом с душевой насадкой для ополаскивания посуды.
395. Торговое помещение буфета оборудуется витриной (шкафом), бытовым холодильником и раковиной с подводом горячей и холодной воды. В помещении для подогрева пищи и приготовления закусок устанавливается электроплита, кипятильник непрерывного действия, двухсекционная ванна с подводом горячей и холодной воды, емкость с крышкой и педальным устройством для сбора пищевых отходов.

396. Ас блогында, асханада, мейрамханада қызметкерлердің санитариялық киімдеріне арналған шкаф, жинау, жуу және дезинфекция құралдарына арналған шкафтар орнатылады.
397. Тағам қалдықтарын жинау үшін қақпағы және педальді қондырғысы бар сыйымдылық көзделеді.
19. Ішкі суда жүзу кемелерінде тұрмыстық және өндірістік қалдықтарды жинауға, сақтауға және зарарсыздандыруға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
398. Кемелерде су ортасын тазартылмаған және зарарсыздандырылмаған сарқынды, құрамында мұнай бар сумен, тұрмыстық және өндірістік қалдықтармен ластауды болдырмауды қамтамасыз ететін жүйелер және қондырғылар көзделеді.
399. Дәретханалардан, себезгіден, камбуздан, кір жуатын орыннан, медициналық үй-жайлардан шыққан сарқынды су ортақ цистернаға құйылады, құрамында мұнай бар сарқынды су бөлек цистернаға жинақталады.
400. Жинақтау цистерналарына жиналған сарқынды және құрамында мұнай бар су кеменің тазарту станциясына, жағадағы немесе жылжымалы су қорғайтын қабылдау пункттеріне өңдеуге жіберіледі.
401. Сарқынды суды тазартқан кезде жиналған қоқым, құрамында мұнай бар суды тазарту кезінде бөлінген мұнай өнімдері бөлек цистерналарға жиналып, инсинератор-пештерде жағылады немесе кемеден тыс су қорғайтын қабылдау пункттеріне жіберіледі.
402. Сарқынды суды жинайтын цистерналарды тексеру, бояу, жөндеу жұмыстарының барлық түрі алдын ала дезинфекция жасалғаннан кейін жүргізіледі.
403. Ағу жүйесінің санитариялық-техникалық жабдықтарында және құбыр жүйесінде гидравликалық бекітпелер болады. Сарқынды және құрамында мұнай бар суды су сақтайтын қабылдау пункттеріне жіберу үшін жеке құбыр жолы көзделеді.
404. Кемелерде тасымалдауға, шығару мен дезинфекциялауға ыңғайлы, құрғақ тұрмыстық қалдықтар мен тамақ қалдықтарын бөлек жинайтын және сақтайтын қақпағы бар сыйымдылықтар көзделеді.
405. Құрғақ қоқыс және тамақ қалдықтары кемелердің өзінде инсинератор-пештерде (инсинератор-қазанда) жағылады немесе арнайы тазарту кемелеріне немесе жағалаудағы қондырғыларға жіберіледі.
406. Кемеде су сақтайтын қондырғылар болмаған жағдайда сарқынды және құрамында мұнай бар су цистерналарда, құрғақ қоқыс және қатты қалдықтар арнайы сыйымдылықтарда (бактарда) жинақталады. Жиналған лас заттар жағалаудағы немесе қабылдау пункттеріндегі су сақтайтын жерге тапсырылады.
407. Тамақ қалдықтары жиналатын сыйымдылықтар (бактар) босағаннан кейін ыстық сумен жуылады, айына екі реттен сиретпей дезинфекцияланады.
408. Жылжымалы су сақтайтын қабылдау пункттеріне сарқынды және құрамында мұнай бар суды, құрғақ қоқысты және қатты тамақ қалдықтарын тапсыру кеме журналында белгіленеді.

396. В помещениях пищеблока, столовой, ресторана устанавливаются шкафы для санитарной одежды персонала и шкафы для уборочного инвентаря, моющих и дезинфицирующих средств.
397. Для сбора пищевых отходов предусматриваются емкости с крышкой и педальным устройством.
19. Санитарно-эпидемиологические требования к сбору, хранению
и обеззараживанию бытовых и производственных отходов на судах
внутреннего водного плавания
398. На судах предусматриваются системы и устройства, обеспечивающие предотвращение загрязнения водной среды неочищенными и необеззараженными сточными, нефтесодержащими водами, бытовыми и производственными отходами.
399. Сточные воды от туалетов, душевых, камбузов, прачечных, медицинских помещений сливаются в общую цистерну, сточные воды, содержащие нефтепродукты - в отдельные сборные цистерны.
400. Сточные и нефтесодержащие воды, скапливающиеся в сборных цистернах, подаются для обработки на очистные станции судна, на береговые или плавучие водоохранные приемные пункты.
401. Шлам, образовавшийся в процессе очистки сточных вод и нефтепродукты, выделенные при очистке нефтесодержащих вод, собираются в отдельные цистерны и сжигаются в печах-инсинераторах или передаются для утилизации на внесудовые водоохранные приемные пункты.
402. Все виды работ по ревизии, окраске, ремонту цистерн для накопления сточных вод производятся после предварительной их дезинфекции.
403. Санитарно-техническое оборудование и трубопроводы сточных систем имеют гидравлические затворы. Для сдачи сточных и нефтесодержащих вод на водоохранные приемные пункты предусматриваются отдельные трубопроводы.
404. На судах предусматриваются удобные для транспортировки, выгрузки и дезинфекции емкости с крышками для раздельного сбора и хранения сухого бытового мусора и твердых пищевых отходов с соответствующей маркировкой.
405. Сухой мусор и твердые пищевые отходы уничтожаются непосредственно на судах путем сжигания в печах - инсинераторах (котлах-инсинераторах) или передаются для уничтожения на специализированные очистные суда или береговые установки.
406. При отсутствии на судне водоохранных средств, сточные и нефтесодержащие воды накапливаются в сборных цистернах, сухой мусор и твердые отходы - в специальных емкостях (баках). Скапливающиеся загрязнения сдаются на береговые или плавучие водоохранные приемные пункты.
407. Емкости (баки), в которых накапливаются пищевые отходы, промываются горячей водой и не реже двух раз в месяц дезинфицируются.
408. Передача на плавучие водоохранные приемные пункты сточных и нефтесодержащих вод, сухого мусора и твердых пищевых отходов, фиксируется в судовом журнале.

20. Тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізатын және шаруашылық-ауыз суды тасымалдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
409. Көлік құралдарының ішкі беті Қазақстан Республикасында қолдануға рұқсат етілген материалдардан жасалған, жуу және дезинфекциялау құралдарына төзімді, жеңіл жуылатын және дезинфекцияланатын гигиеналық жабыннан көзделеді.
410. Тасымалдауға арналған көлік құралдары таза, бөтен иіссіз ұсынылады.
411. Тез бұзылатын тамақ өнімдерін тасымалдау тез бұзылатын тамақтарды тасымалдау жағдайларына қойылатын талаптарға сәйкес температуралық режимді қамтамасыз ететін мамандандырылған көлікпен жүзеге асырылады.
412. Егер жүк жөнелтушінің көлік құралдарына берген температуралық режимі немесе басқа да жағдайлар қамтамасыз етілмесе, тасымалдаушы мұндай жүкті тасымалдауға қабылдамайды.
413. Егер жүктің құжатында көрсетілген тасымалдау мерзімі жүкті жеткізу мерзімін есептеу қағидаларына сәйкес белгіленген жеткізу мерзімінен аз болса, тасымалдаушы тез бұзылатын өнімдерді тасымалдауға қабылдамайды.
414. Тамақ өнімдерін тасымалдау кезінде тауар көршілестігі сақталады. Тамақ өнімдерін азық-түлікке жатпайтын жүктермен бірге тасымалдауға жол берілмейді.
415. Жануарларды, құсты, жануарлардың тұтас етін, тез бұзылатын өнімдерді тасымалдағаннан кейін көлік құралдары жуылады, қажет болған жағдайда дезинфекцияланады.
416. Шаруашылық-ауыз суды тасымалдау осы мақсатқа арналған, арнайы жабдықталған изотермиялық цистерналарда жүзеге асырылады.
417. Су тасымалдауға арналған сыйымдылықтардың конструкциясында мыналар: жылу оқшаулағыш қабат, люк арқылы су алуды болдырмауға арналған ілмек құрылғыларымен жабдықталған тығыз жабылатын қақпақтар және су ағызуға арналған құрылғы (шүмектер) көзделеді. Су ағызуға арналған құрылғы сыйымдылықтың судан толық босатылуын қамтамасыз етеді.
418. Сыйымдылықтардың ішкі бетінде тоттануға қарсы қабатының бұзылғаны байқалса, сыйымдылықтар тоттануға қарсы қосымша жөнделеді.
419. Цистерналар мен бактардың бүйір жақтарында "Ауыз су" деген жазуы болады. Цистерналар мен бактарды басқа мақсатқа пайдалануға жол берілмейді.
420. Тасымалдау және сақтау кезінде судың сапасы Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен "Су көздеріне, шаруашылық-ауыз су мақсаты үшін су жинау орындарына, шаруашылық-ауыз сумен жабдықтауға, суды мәдени-тұрмыстық пайдалану орындарына және су объектілерінің қауіпсіздігіне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларына сәйкес болуы тиіс.

20. Санитарно-эпидемиологические требования к перевозке пищевых
продуктов, продовольственного сырья и хозяйственно-питьевой
воды
409. Внутренняя поверхность транспортных средств предусматривается с гигиеническим покрытием, легко подвергающимся мойке и дезинфекции, устойчивым к моющим и дезинфицирующим средствам, выполненным из материалов, разрешенных к применению в Республике Казахстан.
410. Транспортные средства для перевозки предоставляются чистыми, без постороннего запаха.
411. Перевозка скоропортящихся пищевых продуктов осуществляется специализированным транспортом, обеспечивающим температурный режим в соответствии с требованиями к условиям транспортировки скоропортящихся продуктов.
412. Если заданные грузоотправителем температурный режим или другие условия не могут быть обеспечены имеющимися транспортными средствами, перевозчик не принимает такой груз к перевозке.
413. Скоропортящиеся продукты не принимаются перевозчиком к перевозке, если срок транспортировки, указанный в накладной, менее срока доставки, устанавливаемого в соответствии с правилами исчисления сроков доставки грузов.
414. При транспортировке пищевых продуктов соблюдается товарное соседство. Не допускается перевозка пищевых продуктов совместно с непродовольственными грузами.
415. После перевозки животных, птицы, туш животных и скоропортящихся продуктов производится промывка и в необходимых случаях дезинфекция транспортных средств.
416. Перевозка хозяйственно-питьевой воды осуществляется в оборудованных изотермических цистернах, специально предназначенных для этих целей.
417. В конструкции цистерны, емкости для перевозки воды предусматриваются: теплоизоляционная прослойка, плотно закрывающиеся крышки наливных люков, оснащенные запорными устройствами для предотвращения забора воды через люк и устройство (краны) для слива воды. Устройства для слива обеспечивают полное освобождение емкостей от воды.
418. При обнаружении на внутренних поверхностях емкостей нарушения антикоррозионного покрытия, емкости подвергаются дополнительному антикоррозионному покрытию.
419. На боковых сторонах цистерн и баков наносится надпись «Вода питьевая». Не допускается использование цистерн и баков для доставки питьевой воды для других целей.
420. Качество воды при транспортировке и хранении должно соответствовать санитарным правилам «Санитарно-эпидемиологические требования к водоисточникам, местам водозабора для хозяйственно-питьевых целей, хозяйственно-питьевому водоснабжению, местам культурно-бытового водопользования и безопасности водных объектов», утвержденным Правительством Республики Казахстан.

421. Тамақ өнімдерін, азық-түлік шикізатын, шаруашылық-ауыз суды тасымалдауға арналған көлік құралының осы Санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы болады.
21. Қауіпті жүктерді тасымалдауға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
422. Қауіпті жүктерді тиеу және түсіру алдында ыдыстарының
жарамдылығы тексеріледі.
423. Қауіпті жүктермен жұмыс орындалатын кәсіпорындарда операцияларының орындалу тәртібін, қауіпсіздік шараларын және жұмысты ұйымдастырумен байланысты адамдардың жауапкершілігін айқындайтын нұсқаулық әзірленеді.
424. Қауіпті жүктерді қайта тиеу қашықтан басқару қағидаты бар тиеу-түсіру механизмдерін қолдана отырып жүргізіледі. Қауіпті жүктермен жұмыс істеуге арналған жүк механизмдеріне арналған кабиналар тұмшаланған болып көзделеді және кабинаға берілетін ауаны тазартатын желдеткішпен жабдықталады.
425. Қауіпті жүктерді (жарылғыш материалдарды, сығымдалған, сұйытылған және қысыммен ерітілген газдарды, өздігінен жанатын заттарды, оңай тұтанатын сұйықтықтарды және қатты заттарды, тотығатын заттарды, қышқылдайтын, күйдіретін және тоттандыратын заттарды, уытты заттарды, радиоактивті материалдарды) тиеу және түсіру осы мақсатқа арнайы бөлінген және жабдықталған орындарда жүргізіледі.
426. Желдің жылдамдығы 3 м/сек болғанда үйілген химиялық заттарды ашық ауада тиеп-түсіру жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.
427. Әртүрлі санаттағы қауіпті жүктерді, қауіпсіз жүктермен бірге қауіпті жүктерді тиеуге, таңбасы жоқ қауіпті жүктерді тиеуге және түсіруге жол берілмейді.
Қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде тасымалдайтын ыдыстарға мынадай талаптар қойылады:
1) ыдыстың конструкциясы тасымалдау кезінде пайда болатын барлық жүктемелерді ескере отырып, барлық климаттық аймақтарда тасымалдаған кезде жүктің кез келген жоғалуын (ағуын) болдырмауды қамтамасыз ететіндей болып дайындалады;
2) ыдысқа қауіптілік белгілері қойылады;
3) ыдысқа арналған материалдың аз сіңіретін қасиеті болады;
4) оңай тазаланады, қажетті жағдайларда оңай залалсыздандырылады.
429. Улы және ащы заттарды түсіргеннен кейін көлік құралы тасымалданатын жүктердің қалдықтарынан тазартылады, қажет болғанда жуылады және зарарсыздандырылады.
Түсіру кезінде ыдыстың жарамсыздығы, шашылған немесе төгілген жүк анықталса, қауіпті заттың иісі болса жүк қабылдаушының өкілі шақырылады және көлік құралын зарарсыздандыру мәселесі шешіледі, сондай-ақ халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның лауазымды адамдары хабардар етіледі.

421. Для перевозки пищевых продуктов, продовольственного сырья, хозяйственно-питьевой воды используется транспортное средство, имеющее санитарно-эпидемиологическое заключение на соответствие требованиям настоящих санитарных правил.
21. Санитарно-эпидемиологические требования к перевозке опасных
грузов
422. Перед погрузкой и выгрузкой опасных грузов проверяется исправность тары.
423. На предприятиях, где выполняются работы с опасными грузами, разрабатывается инструкция, определяющая порядок выполнения операций, меры безопасности и ответственность лиц, связанных с организацией работ.
424. Перегрузка опасных грузов производится с применением погрузочно-разгрузочных механизмов, имеющих дистанционный принцип управления. Кабины для грузовых механизмов, предназначенных для работы с опасными грузами, предусматриваются герметичными и оборудуются вентиляцией с очисткой подаваемого в кабину воздуха.
425. Погрузка и выгрузка опасных грузов (взрывчатых материалов, сжатых, сжиженных и растворенных под давлением газов, самовозгорающихся веществ, легковоспламеняющихся жидкостей и твердых веществ, окисляющихся веществ, едких и коррозионных веществ, ядовитых веществ, радиоактивных материалов) производится в специально отведенных и оборудованных для этих целей местах.
426. Проведение погрузочно-разгрузочных работ на открытом воздухе при скорости ветра более 3 м/сек, размещенных навалом химических грузов, не допускается.
427. Совместная погрузка опасных грузов разных категорий, опасных грузов с неопасными, погрузка и выгрузка опасных грузов без маркировок, не допускается.
428. При транспортировке опасных грузов, транспортная тара отвечает следующим условиям:
1) конструкция тары изготавливается надежной, обеспечивает предотвращение любой потери (утечки) груза при транспортировании во всех климатических зонах с учетом нагрузок, возникающих при перевозке;
2) на тару наносятся знаки опасности;
3) материал для тары обладает минимальными сорбционными свойствами;
4) легко подвергается очистке, в необходимых случаях обезвреживанию.
429. После выгрузки ядовитых и едких веществ, транспортное средство очищается от остатков перевозившихся грузов, при необходимости промывается и обезвреживается.
При обнаружении во время выгрузки поврежденной тары, рассыпанного или разлитого груза, наличия запаха опасного вещества вызывается представитель грузополучателя и решается вопрос обеззараживания транспортного средства, а также информируются должностные лица государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.

430. Қауіпті жүктерді арнайы контейнерлерде тасымалдау кезінде мынадай талаптар қойылады:
1) контейнерлер ішіндегісінің төгілуін болдырмау үшін тасымалдау кезінде пайда болатын әртүрлі салмақтарды көтеруі тиіс;
2) қауіпті жүктерді тасымалдауға арналған контейнерлердің олардағы заттардың қауіптілік дәрежесін айқындайтын қосымша қорғанышы болуы тиіс.
431. Қауіпті жүктерді цистерналарда тасымалдау кезінде мынадай талаптар қойылады:
1) цистерналар тасымалданатын қауіпті жүктің түріне сәйкес болуы тиіс;
2) құю алдында цистерна қаралады, құю арнайы бөлінген жерде жүргізіледі, жүкті құюға дайындау (сұйылту, араластыру, ылғалдау) арнайы бейімделген ыдыстарда жүргізіледі;
3) тесілуі анықталған жағдайда құю тоқтатылады, цистернаның ішіндегісі басқа сыйымдылыққа құйылады;
4) құю орнына сорып тартатын ықтиярсыз ауа алмастыру қондырғылары орнатылады;
5) құю аяқталған соң цистернаның сыртқы беті сүртіледі немесе құйылатын жүктің іздері жойылғанша жуылады, жүк құйылып алынған соң цистерналар жуу-булау объектілерінде өңделеді;
6) қауіпті жүктерді тасымалдайтын цистерналарға арнайы белгі қойылады.
432. Радиоактивті жүктерді тасымалдағаннан кейін көлік құралдары оларды одан әрі пайдалануға қарамастан радиациялық бақылауға жатады.
433. Жергілікті көздер немесе беті радиоактивті ластанған көлік құралдары анықталған жағдайда дезактивациялау бойынша жұмыстарды мамандандырылған ұйым жүргізеді.
434. Өсімдіктердің (пестицидтердің) химиялық қорғаныш заттарын тасымалдау кезінде мынадай талаптар қойылады:
1) өсімдіктердің химиялық қорғаныш заттарын тасымалдауға арналған көліктің шанағы сигналды бояумен боялады және "Абайлаңыз - улы химикаттар" деген жазуы болады. Қысқа мерзімдік тасымалдауға арналған көлік сигналды жалаушалармен жарақталады. Шанақтың ішкі беті жеңіл тазартылатын және залалсыздандыратын, саңылауы және қуыстары жоқ болып көзделеді;
2) пестицидтермен бірге тамақ өнімдерін, азықты және басқа заттарды тасымалдауға жол берілмейді. Пестицидтерді тасымалдауға арналған көлікпен азық-түліктерді, мал азығын, адамдарды тасымалдауға пайдалануға жол берілмейді;
3) тасымалдауға қоймадан жіберілгенде заттаңбасы бар зауыт қаптамасында немесе арнайы ыдысқа салынған пестицидтер жіберіледі. Пестицидтерді үйіп немесе жарамсыз ыдыста тасымалдауға қатаң түрде жол берілмейді;
4) пестицидтерді тасымалдау аяқталғаннан кейін көлік құралдары мұқият жуылады, тазартылады, арнайы жабдықталған орындарда залалсыздандырылады.

430. При перевозке опасных грузов в специальных контейнерах предъявляются следующие требования:
1) контейнеры должны выдерживать различные нагрузки, возникающие при перевозках во избежание разлива содержимого;
2) контейнеры, предназначенные для перевозки опасных грузов, должны иметь дополнительную защиту, которая определяется степенью опасности данного вещества.
431. При перевозке опасных грузов в цистернах предъявляются следующие требования:
1) цистерны должны соответствовать виду перевозимого опасного груза;
2) перед заполнением цистерна осматривается, налив производится в специально отведенных местах, подготовка грузов к наливу (разбавление, смешивание, увлажнение) осуществляется в специально приспособленных емкостях;
3) при обнаружении течи налив прекращается, содержимое неисправной цистерны перекачивается в другую емкость;
4) места налива оборудуются приточно-принудительной вентиляцией;
5) по окончании налива наружная поверхность цистерны протирается или промывается до исчезновения следов наливаемого груза, после слива грузов цистерны обрабатываются на промывочно-пропарочном объекте;
6) на цистерны, предназначенные для перевозки опасных грузов, наносятся знаки опасности.
432. Транспортные средства после перевозки радиоактивных грузов подвергаются радиационному контролю, независимо от их дальнейшего использования.
433. При обнаружении локальных источников или транспортных средств, имеющих поверхностное радиоактивное загрязнение, работы по дезактивации проводятся специализированной организацией.
434. При перевозке химических средств защиты растений (пестицидов) предъявляются следующие требования:
1) транспорт, предназначенный только для перевозки химических средств защиты растений, имеет сигнальную окраску кузова и бортовую надпись: «Осторожно - ядохимикаты». Выделенный для краткосрочных перевозок транспорт снабжается сигнальными флажками. Внутренняя поверхность кузова предусматривается с легко поддающимся очистке и обезвреживанию покрытием, без щелей и углублений;
2) не допускается перевозить вместе с пестицидами пищевые продукты, корма и другие предметы. Транспорт, предназначенный для перевозки пестицидов, не может быть использован для перевозки продуктов, фуража, людей;
3) к перевозке допускаются пестициды, упакованные в цельную заводскую тару с этикетками или специальную, в которую был помещен пестицид при отпуске его со склада. Не допускается перевозить пестициды насыпью или в поврежденной таре;
4) по окончании перевозки пестицидов транспортные средства тщательно моются, очищаются, обезвреживаются на специально оборудованных местах.

435. Құрамында тірі микроорганизмдердің штаммдары бар жүктерді (бактериялар, вирустар, рикетсиялар, паразиттер, саңырауқұлақтар, олардың рекомбинациялары, генетикалық өзгерген микроорганизмдер), құрамында ауру тудыратын агенттері бар немесе бар болуы мүмкін, шығу тегі биологиялық материалдарды (бұдан әрі - инфекциялық заттар), құрамында тірі микроорганизмдердің штаммдары бар адамдардың және жануарлардың инфекциялық ауруларын иммундық профилактикасына және диагностикалауға арналған биологиялық препараттарды тасымалдау пломбаланған металл ыдыстарда (бактарда, бикстарда) жүзеге асырылады.
436. Инфекциялық заттарды тасымалдау кезінде жүк орны ішінде, ішкі сыйымдылық пен сыртқы ыдыстың арасында ішіндегілердің тізімі салынады. Сұйық инфекциялық заттары бар жүк тиеу орындарында қарама-қарсы екі жақ бетінде жүк тиеу орындарының жоғары жағын белгілейтін манипуляциялық белгілер жазылады.
437. Эпизоотиялық қолайсыз елдер мен аудандардан кеміргіштердің терілерін тасымалдауға жол берілмейді.
438. Жұмысқа кіру алдында қызметкерлер мен қауіпті жүктермен жұмыс істеуге уақытша тартылатын адамдар қауіпті жүктердің уытты қасиеттері, олармен жұмыс істеу қағидалары, сақтық шаралары және апаттық жағдайлар туындаған кездегі алғашқы медициналық көмек көрсету қағидалары туралы нұсқамадан өтеді.
439. Қауіпті жүктерді сақтау, тиеу-түсіру жұмыстарымен айналысатын адамдар жұмысқа орналасар алдында және белгіленген уақытта медициналық тексеруден жеке қорғаныш құралдарымен, арнайы тағамдармен жұмыс берушінің есебінен қамтамасыз етіледі.
440. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде апаттық жағдай туындаған жағдайда тасымалдаушылар халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдардың хабардар етеді.
441. Қауіпті жүктермен жұмыс істеу кезінде тамақ ішуге, су ішуге, темекі шегуге, жұмыс алаңында арнайы киімсіз жүруге жол берілмейді.
22. Теміржол көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдауға қойылатын
жеке санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
442. Тиеу жұмыстарының соңында вагонның дұрыс толтырылуы,
жүктердің бекітілуі тексеріледі, содан соң жүк бөлігі пломбыланады.
443. Вагондардың шанақтары қауіпті жүкті түсіргеннен кейін контейнерлер қаралады, тасымалданған жүк қалдықтары жиналады, қажет болған жағдайда сақтық және қауіпсіздік шараларын сақтай отырып, залалсыздандырылады.
444. Түсіру кезінде ыдыстың жарамсыздығы, шашылған немесе төгілген жүк анықталса, вагонда қауіпті заттың иісі болса, жүк қабылдаушының өкілі шақырылады және вагонды зарарсыздандыру мәселесі шешіледі, сондай-ақ қажетті профилактикалық іс-шараларды орындау үшін халықтың көліктегі санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары шақырылады.

435. Перевозка грузов, содержащих штаммы живых микроорганизмов (бактерии, вирусы, риккетсии, паразиты, грибы, их рекомбинации, генетически измененные микроорганизмы), материалы биологического происхождения, в которых содержатся или могут содержаться болезнетворные агенты (далее - инфекционные вещества), биологические препараты, предназначенные для иммунопрофилактики и диагностики инфекционных болезней людей или животных, содержащие штаммы живых микроорганизмов, осуществляется в опломбированной металлической посуде (баках, биксах).
436. При перевозке инфекционных веществ внутри грузового места, между внутренней емкостью и наружной тарой, помещается список содержимого. На грузовых местах с жидкими инфекционными веществами на двух противоположных сторонах наносятся манипуляционные знаки, обозначающие верх грузовых мест.
437. Перевозка меха грызунов из районов и стран с неблагополучной эпизоотической обстановкой не допускается.
438. Перед поступлением на работу работники и лица, временно привлекаемые к работе с опасными грузами, проходят инструктаж о токсических свойствах опасных грузов, правилах работы с ними, мерах предосторожности и правилах оказания первой медицинской помощи при возникновении аварийных ситуаций.
439. Лица, занятые хранением, погрузочно-разгрузочными работами, перевозкой опасных грузов, обеспечиваются спецодеждой, средствами индивидуальной защиты и специальным питанием за счет средств работодателя.
440. В случае возникновения аварийной ситуации при перевозке опасных грузов информируются государственные органы в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте.
441. Во время работы с опасными грузами не допускается принимать пищу, пить, курить, находиться в зоне проведения работ без специальной одежды.
22. Отдельные санитарно-эпидемиологические требования к
перевозке опасных грузов железнодорожным транспортом
442. По окончании погрузки опасного груза в вагон, проверяется правильность загрузки, надежность крепления груза, после чего грузовой отсек пломбируется.
443. После выгрузки опасных грузов кузова вагонов, контейнеры осматриваются, остатки перевозимого груза собираются, при необходимости обеззараживаются с соблюдением мер предосторожности и безопасности.
444. При обнаружении во время выгрузки поврежденной тары, рассыпанного или разлитого груза, наличия в вагоне запаха опасного вещества вызывается представитель грузополучателя и решается вопрос обеззараживания вагона, а также должностные лица органов государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на транспорте для выполнения необходимых профилактических мероприятий.

445. Қауіпті жүкпен бірге Апаттық карточка, тасымалдау қауіпсіздігін куәландыратын сәйкестік сертификаты қоса жүреді.
446. Өңдеу үшін жүкті жөнелтушіге жіберілген қауіпті жүктен босатылған ыдыстар мен вагондар Апаттық карточкалармен қамтамасыз етіледі.
447. Апаттық жағдай туындаған кезде теміржол көлігі мен тартылған жасақтардың қызметкерлерінің іс-әрекеті авариялық жағдай туындаған кезде қауіпті жүктің қасиеттерін есепке ала отырып және Апаттық карточкада көзделген шараларды сақтай отырып жүргізіледі.
23. Әуе көлігімен жүктерді тасымалдауға қойылатын жеке санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
448. Әуе көлігімен тасымалдау үшін жүк мынадай талаптарды орындаған жағдайда қабылданады:
1) жүктің қолданыстағы техникалық регламенттерге, стандарттарға және техникалық шарттарға сәйкес жарамды ыдысы немесе қаптамасы болуы тиіс;
2) техникалық регламент, стандарт және техникалық шарттары белгіленбеген жүктердің, ыдыстардың және қаптамалардың авиациялық тасымалдау кезінде сенімді бекітілу және сақталу мүмкіндігі болуы тиіс;
3) қаптама жүктің құрамына сәйкес болуы және оны сыртқы факторлардың әсерінен сенімді қорғауы тиіс;
4) әуе көлігімен тасымалдауға жататын сұйық және басқа жүктер қапталатын (толтырылатын) металл, шыны, керамикалық, ағаш, пластмасса ыдыстар ұшу биіктігіне және температураға байланысты ішкі артық қысымға шыдамды болуы, ағып кетуден, төгілуден және шашылудан сақталуы тиіс;
6) қаптама жиынына қажетті мәліметтер жазылады, сондай-ақ әлеуетті қауіптілік түрлері көрсетіле отырып қауіптілік белгілері қойылады.
449. Шикі жүк су өткізбейтін контейнерде тасымалданады.
450. Шикі жүкті тасымалдау кезінде әуе кемесінің едені мен қабырғасында су жинағыштар жабдықталады.
451. Әуе кемесінің еденіне немесе қабырғасына сұйықтық шашыраған жағдайда, ілеспе құжатқа сәйкес сұйықтықтың сипаты анықталады, кеме қонғаннан кейін сұйықтық тазартылады.
452. Қауіпті жүктерге көліктік жүкқұжаттың қосымшасы болып табылатын "Қауіпті жүктерге арналған жүк жөнелтушінің декларациясы" ресімделеді.
453. Қауіпті жүктерді тасымалдау ыдыста, сыйымдылықтарда, әмбебап немесе арнайы контейнерлерде жүргізіледі.
454. Ыдыстардың, сыйымдылықтардың және контейнерлердің конструкциясы тұмшаланған, жүктің жоғалуын, азаюын болдырмауды қамтамасыз етуі, қауіптілік белгілері болуы тиіс. Ыдыстардың, сыйымдылықтар мен контейнерлердің материалы тазартылуы және дезинфекциялануы тиіс.
455. Контейнерлер тасымалдау кезінде туындайтын түрлі салмақтарға төзімді болуы тиіс.
456. Жүкті тиеу, түсіру кезінде ыдыстың (сыйымдылықтың, контейнерлердің) бүтіндігінің бұзылуына жол берілмейді.

445. Опасные грузы сопровождаются Аварийной карточкой, сертификатом соответствия, удостоверяющим безопасность перевозки.
446. Возвратная тара и вагоны из-под опасных грузов, направляемые грузоотправителю для обработки, обеспечиваются Аварийными карточками.
447. Действия работников железнодорожного транспорта и привлеченных формирований при возникновении аварийной ситуации проводятся с учетом свойств опасных грузов и с соблюдением мер, предусмотренных в Аварийной карточке.
23. Отдельные санитарно-эпидемиологические требования к
перевозке грузов воздушным транспортом
448. Груз принимается к перевозке воздушным транспортом при соблюдении следующих условий:
1) груз должен иметь исправную тару или упаковку, соответствующую действующим техническим регламентам, стандартам и техническим условиям;
2) грузы, на тару и упаковку которых технические регламенты, стандарты и технические условия не установлены, должны иметь возможность их надежного крепления и сохранности при авиационной перевозке;
3) упаковка должна подходить для содержимого груза и должна надежно защищать его от воздействия внешних факторов;
4) металлическая, стеклянная, керамическая, деревянная, пластмассовая емкость, в которую упаковываются (заполняются) подлежащие перевозке воздушным транспортом жидкие и иные грузы, должна выдерживать внутреннее избыточное давление, зависящее от высоты полета и температуры и предохранять от утечки, разлива или россыпи содержимого;
5) на упаковочные комплекты наносится маркировка, содержащая необходимые сведения, а также знаки опасности с изображением видов потенциальной опасности.
449. Сырой груз перевозится в водонепроницаемом контейнере.
450. При перевозке сырого груза на полу и стенах воздушного судна оборудуются водосборники.
451. При разбрызгивании жидкости по полу или стенам воздушного судна в соответствии с сопроводительным документом определяется характер жидкости и по прилету судна жидкость удаляется с поверхности.
452. На опасные грузы оформляется «Декларация грузоотправителя на опасные грузы», которая является приложением к грузовой транспортной накладной.
453. Перевозка опасных грузов производится в таре, емкостях, универсальных или специальных контейнерах.
454. Конструкция тары, емкостей и контейнеров должна быть герметичной, обеспечивать предотвращение потери, утечки груза, иметь знаки опасности. Материал тары, емкостей и контейнеров должен подвергаться очистке и дезинфекции.
455. Контейнеры должны выдерживать нагрузки, возникающие при перевозках.
456. При погрузке, выгрузке грузов не допускается нарушение целостности тары (емкости, контейнеров).

457. Қауіпсіздік мақсатында тасымалданатын қауіпті жүктер туралы, жүк жөнелтушіге немесе өңдеуге жіберілген қауіпті жүктерден босатылып қайтарылған ыдыстардың жағдайы туралы ақпарат көліктік жүкқұжатқа жазылады.
458. Әуе кемесінің экипажы және қауіпті жүктермен жұмыс істейтін адамдар қорғаныш құралдарымен, индикациямен, залалсыздандыру (тасымалданатын жүктің түріне байланысты) құралдарымен қамтамасыз етіледі. Қорғаныш құралынсыз жұмыс істеуге жол берілмейді.
459. Барлық жүк тасушы әуе кемелерінде желдету және ауа алмасу көзделеді.
460. Жүк бөлігіндегі үй-жайлардың ішінде тұрақты артық қысымның 30 Паскальдан аз болмауын қамтамасыз ететін тежегіш желдету жүйесі көзделеді, жүк бөлігінде ауа температурасы +180С-тан төмен болмауы қамтамасыз етіледі.
24. Автомобиль көлігімен тез бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдауға қойылатын жеке санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
461. Тез бұзылатын тамақ өнімдерін тасымалдау кезінде температуралық режимді сақтау мақсатында изотермиялық автокөліктер, рефрижераторлар, автотермостар, термос-цистерналар пайдаланылады.
462. Тамақ өнімдерін (олардың қаптамасына қарамастан) тасымалдауға арналған мамандандырылған көлікті басқа мақсаттарға пайдалануға жол берілмейді.
463. Тамақ өнімдерін түсіргеннен кейін көлік құралы тазартылады, жуылады, қажет болған жағдайда дезинфекцияланады. Көлік құралының шанағының ішкі бетін дезинфекциялау он күнде бір реттен сиретілмей жүргізіледі.
464. Изотермиялық автокөліктердің сырты сілті қосылған, температурасы +350С-тан төмен емес сумен, соңынан шлангідегі сумен шайылады. Шанақтың ішін жуу арнайы щеткамен жүргізіледі, жуу ерітіндісінің температурасы +550С-тан төмен болмауы тиіс. Жуу аяқталғаннан кейін шлангімен 1,5 атмосфера қысымды таза сумен 2-3 минут шайылады, пайдаланған препараттардың иісі толық кеткенше кептіріліп желдетіледі.
465. Қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде оларды тасымалдауға және олармен жұмыс істеуге тартылған адамдар осындай жүктің бар екені туралы хабардар етіледі. Жүк жөнелтуші құжаттарда (тауар-көліктік жүкқұжат, автокөлік құралының жүргізушісіне арналған жазбаша нұсқаулық) осы жүк төндіретін нақты қауіпті және қабылдануы тиіс сақтық шараларын көрсетеді.
466. Қауіпті жүктерді автокөлік құралымен тасымалдауды жүзеге асыратын жүргізушілер Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен тәртіппен ауысым алдында медициналық куәландырудан өтеді және көлік саласындағы уәкілетті орган берген қауіпті жүкті тасымалдауға "Жүргізушінің рұқсат куәлігі" болады.

457. В целях безопасности, информация о перевозимых опасных грузах, о состоянии возвратной тары из-под опасных грузов, направляемых грузоотправителю или для обработки, вписывается в грузовую транспортную накладную.
458. Экипаж воздушного судна и лица, работающие с опасными грузами, обеспечиваются средствами защиты, индикации, обеззараживания (в зависимости от вида перевозимого груза). Работа без средств защиты не допускается.
459. Во всех грузовых воздушных суднах предусматривается вентиляция и обмен воздуха.
460. Предусматривается система принудительной вентиляции, обеспечивающая внутри помещений грузового отсека постоянное избыточное давление не менее 30 Паскаль, температура воздуха в грузовом отсеке обеспечивается не ниже +18оС.
24. Отдельные санитарно-эпидемиологические требования
к перевозке скоропортящихся и опасных грузов
автомобильным транспортом
461. При перевозке скоропортящихся пищевых продуктов используются изотермические автомобили, рефрижераторы, автомобили-термоса, цистерны-термоса, с целью соблюдения температурного режима.
462. Использование специализированного транспорта, предназначенного для перевозки пищевых продуктов (независимо от их упаковки), для других целей не допускается.
463. После выгрузки пищевых продуктов транспортные средства очищаются, промываются и при необходимости дезинфицируются. Дезинфекция внутренней поверхности кузова транспортного средства производится не реже одного раза в 10 дней.
464. Наружная мойка изотермических автомобилей проводится щелочной водой, температура которой не ниже +35оС, с последующим ополаскиванием водой из шланга. Мойка внутри кузова проводится специальными щетками, температура моющего раствора - не ниже +55оС. После окончания мойки проводится ополаскивание чистой водой из шланга под давлением 1,5 атмосферы в течение 2-3 минут, просушивание и проветривание до полного удаления запаха примененных препаратов.
465. При перевозке опасных грузов, лица, причастные к перевозке и работе с ними, информируются о наличии такого груза. Грузоотправитель указывает в документах (товарно-транспортной накладной, письменной инструкции для водителя автотранспортного средства) точно представляемую этим грузом опасность и меры предосторожности, которые следует предпринять.
466. Водители, осуществляющие перевозку опасных грузов автотранспортным средством, проходят предсменное медицинское освидетельствование в порядке, утвержденном Правительством Республики Казахстан, и имеют «Свидетельство о допуске водителя» к перевозке опасного груза, выданное уполномоченным органом в области транспорта.

467. Қауіпті жүктерге көліктегі жүк құжатының қосымшасы болып саналатын "Қауіпті жүктерге арналған жүк жөнелтушінің декларациясы" ресімделеді.
468. Қауіпті жүктерді тасымалдау сыйымдылықтарда, ыдыста, әмбебап немесе арнайы контейнерлерде жүргізіледі.
469. Ыдыстардың, сыйымдылықтардың және контейнерлердің конструкциясы тұмшаланған, жүктің жоғалуын, азаюын болдырмауды қамтамасыз етуі, қауіптілік белгілері болуы тиіс. Ыдыстардың, сыйымдылықтар мен контейнерлердің материалы тазартылады және дезинфекцияланады.
470. Қауіпті жүктерді түсіру аяқталғаннан кейін автокөліктің жүк бөлігі (шанақ) тексеріледі және залалсыздандырылады.
471. Контейнерлер тасымалдау кезінде туындайтын түрлі салмақтарға төзімді болуы тиіс.
472. Қауіпсіздік мақсатында тасымалданатын қауіпті жүк туралы, жүк жөнелтушіге немесе өңдеуге жіберілген қауіпті жүктен босатылып қайтарылған ыдыстардың жағдайы туралы ақпарат көліктік жүкқұжатқа жазылады.
473. Әртүрлі санаттағы қауіпті жүктерді, қауіпті жүктерді қауіпсіз жүктермен бірге тиеуге, таңбасы жоқ қауіпті жүктерді тиеуге және түсіруге жол берілмейді.
474. Қауіпті жүктерді тиеу және түсіру алдында ыдыстарының жарамдылығы тексеріледі.
475. Шашылған қауіпті жүк ыдысқа жиналады, жою үшін шығарылады, шашылған орын өңделеді.
476. Ластану немесе көліктегі апат салдарынан пайдалануға жарамсыз болған қауіпті жүктің қалдықтары қайта қапталады, арнайы алаңдарда залалсыздандырылады, көму арнайы полигондарда жүргізіледі.
25. Су көлігімен жүктерді тасымалдауға қойылатын жеке санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
477. Тағамдық жүктерді тасымалдауға арналған үй-жайлар мынадай талаптарға сәйкес болады:
1) жүктерге арналған үй-жайлардың жабыны дезинфекциялық, дезинсекциялық және термиялық өңдеуге төзімді материалдан жасалады;
2) пайдалануға дайын тағамдарды (сүт, өсімдік майы) тасымалдауға арналған танкілер, цистерналар және басқа сыйымдылықтар тасымалданатын өнімге палубадан, көліктің түбі мен борттан су өтуін болдырмайтын су өткізбейтін материалдан дайындалады;
3) үй-жайда сұйық тамақ өнімдерін тиейтін, түсіретін шлангілерді, сондай-ақ танктер мен цистерналарды жууға және дезинфекциялауға арналған шлангілерді сақтайтын бөлімшелер (шкафтар, жабылатын жәшіктер) көзделеді;
4) тамақ өнімдеріне арналған үй-жайларға, өсімдік майын, шарапты, тағамдық спиртті тасымалдауға арналған танкілерге ауыз су сапасындағы суық және ыстық (+800С-қа дейін) су жүргізіледі.
478. Кемедегі дүкендердің функционалдық үй-жайлары тағамдарды сақтайтын үй-жайды (қойманы), ыдыстар, тағам өнімдерін қабылдауға, дайындауға, өлшеп-орауға, жабдықтар мен ыдыстарды жууға арналған үй-жайларды, сауда залын қамтиды.

467. На опасные грузы оформляется «Декларация грузоотправителя на опасные грузы», которая является приложением к грузовой транспортной накладной.
468. Перевозка опасных грузов производится в таре, емкостях, универсальных или специальных контейнерах.
469. Конструкция тары, емкостей и контейнеров должна быть герметичной, обеспечивать предотвращение потери, утечки груза, иметь знаки опасности. Материал тары, емкостей и контейнеров должен подвергаться очистке и дезинфекции.
470. После выгрузки опасных грузов грузовой отсек (кузов) автомобиля подвергается осмотру и обеззараживанию.
471. Контейнеры должны выдерживать нагрузки, возникающие при перевозках.
472. В целях безопасности, информация о перевозимых опасных грузах, о состоянии возвратной тары из-под опасных грузов, направляемых грузоотправителю или для обработки, вписывается в грузовую транспортную накладную.
473. Не допускается совместная погрузка опасных грузов разных категорий, опасных грузов с неопасными, погрузка и выгрузка опасных грузов без маркировок.
474. Перед погрузкой и выгрузкой опасных грузов проводится проверка исправности тары.
475. Рассыпанный опасный груз собирается в емкость, вывозится для утилизации, место рассыпания обрабатывается.
476. Остатки опасных грузов, пришедших в негодность в результате загрязнения или аварии на транспорте, переупаковываются, обезвреживаются на специальных площадках, захоронение проводится на полигонах.
25. Отдельные санитарно-эпидемиологические требования к
перевозке грузов водным транспортом
477. Помещения, предназначенные для перевозки пищевых грузов, соответствуют следующим требованиям:
1) материалы покрытия помещений для грузов предусматриваются стойкими к дезинфекции, дезинсекции и термической обработке;
2) танки, цистерны и другие емкости для перевозки продуктов, готовых к употреблению (молоко, растительное масло, питьевая вода), изготавливаются из водонепроницаемых материалов, исключающих попадание в перевозимые продукты воды с палуб, через днище и борта;
3) в помещении предусмотрено отделение (шкафы, запираемые ящики) для хранения шлангов, используемых для погрузки, выгрузки жидких пищевых продуктов, а также шлангов, предназначенных для мойки и дезинфекции танков и цистерн;
4) к помещениям для пищевых продуктов, танкам, предназначенным для перевозки растительного масла, вина, пищевого спирта подводится горячая (до +80оС) и холодная вода питьевого качества.
478. Состав функциональных помещений плавучих магазинов включает помещения (кладовые) для хранения пищевых продуктов, тары, помещения для приемки, подготовки, расфасовки пищевых товаров, для мойки оборудования и тары, торговый зал.

Функционалдық үй-жайлар мен жабдықтардың орналасуы тағамдарды өткізуде технологиялық үдерістің ағынын қамтамасыз етеді. Сауда залында бір сатушыға арналған жұмыс орнының ауданы кемінде 2 м2құрайды. Сатушы сөресі тоңазытқыш-сөремен жабдықталады.
479. Уытты заттарды тасымалдайтын жүк бөлімдері (үй-жайлар) кеменің тұрғын, қоғамдық және тұрмыстық үй-жайларынан оқшауланады. Жүк бөлімдерінде ашық палубадан немесе жуынатын жерден кіретін санитариялық өткізгіш, арнайы киімдерді, газсыздандыратын және жуатын құралдарды, жеке қорғаныш құралдарын сақтауға арналған үй-жайлар және оларды қолданғаннан кейін өңдейтін орын, ауаға шұғыл-талдау жасайтын аспаптарға арналған үй-жай болады.
480. Сұйық, газ тәрізді шаң туғызатын уытты жүктерді тасымалдауға арналған үй-жайлардың конструкциясы:
1) кеме үй-жайларының және атмосфералық ауаның тасымалдайтын жүкпен (оның буымен және шаңымен) ластануын болдырмауы;
2) үй-жайларды (трюмдерді, танктерді) жүктің қалдықтарынан тазартуға, сарқынды суларды шығаруға және кептіруге ыңғайлы болуы;
3) уытты затпен экипаж мүшелерінің, тиеу-түсіру жұмыстарымен айналысатын докерлердің, тазарту жұмыстарын жүргізетін жұмыскерлердің жанасуын болдырмауы тиіс.
481. Сұйық уытты заттарды құйып тасымалдауда жүк танкілерін ауа шығаратын желдету құбырлардың биіктігі кеменің үй-жайларына ауаның кірмеуін қамтамасыз етуі тиіс.
482. Қауіпті жүктерді тасымалдайтын кемелерде тасымалдауға рұқсат етілген қауіпті жүктер тізбесі көрсетілетін, көрсетілген жүктерді тасымалдауға жарамдылығына Кеме қатынасы тіркелімінің куәлігі болады. Кеме қатынасы тіркелімінің куәлігі жоқ кемелермен қауіпті жүктерді тасымалдауға жол берілмейді.
483. Уытты және қауіпті жүктерді тасымалдау туралы ақпарат алғанда кеме әкімшілігі жүктің қасиеттерімен және негізгі сипаттамасымен танысады.
484. Экипаждың барлық мүшелері қауіпті жүктің қасиеттері мен қауіптілік деңгейі, таңбасы және оның орналасу орны, қауіпсіздік талаптары, жеке қорғаныш құралдары, зардап шеккендерге алғашқы көмек көрсету жөнінде нұсқамадан өтеді.
485. Желдеткіш жүйелері, жабдықтар, жүк бөлмелері, жарықтандыру жарамсыз болған жағдайда, тасымалданатын жүкті бекіткіш, жеке қорғаныш құралдары, автономды демалу аппараттары, дәрі-дәрмек және газсыздандыру және дезактивациялау құралдары болмаған жағдайда уытты және қауіпті заттарды тасымалдауға жол берілмейді. Радиоактивті жүктерді тасымалдау кезінде радиациялық бақылау құралдарының болуы тексеріледі.
486. Кеменің қауіпті жүктерді тасымалдауға дайындығы жөнінде кеме журналына жазылады.
487. Қауіпті жүктерді кемеге тиеу соңында, ал түсіру бірінші кезекте жүргізіледі. Қауіпті және уытты жүктерді кемеге тиеу алдында және тиеу кезінде жұмысқа қатысы жоқ адамдар жұмыс жүргізу орнына жіберілмейді.

Расположение функциональных помещений и оборудования, обеспечивает поточность технологического процесса реализации продуктов. Площадь рабочего места на одного продавца в торговом зале составляет не менее 2 м2. Прилавок оборудуется витриной-холодильником.
479. Грузовые отсеки (помещения) для токсичных грузов изолируются от жилых, общественных и бытовых помещений судна. Грузовые отсеки имеют санитарный пропускник с входом с открытой палубы или умывальную, помещения для хранения спецодежды, дегазирующих и моющих средств, средств индивидуальной защиты и место для обработки последних после их применения, помещение для приборов экспресс-анализа воздушной среды.
480. Конструкция грузовых помещений, предназначенных для перевозки жидких, газообразных и пылевидных токсичных грузов должна:
1) исключать загрязнение судовых помещений и атмосферного воздуха перевозимым грузом (его парами или пылью);
2) быть удобной для очистки помещений (трюмов, танков) от остатков груза, удаления промывных вод и осушения;
3) исключать соприкосновение с токсичным грузом членов экипажа, докеров, осуществляющих погрузку-выгрузку и персонала, производящего зачистку.
481. При перевозке жидких токсичных грузов наливом высота вентиляционных труб, отводящих воздух из грузовых танков, обеспечивает исключение попадания его в помещения судна.
482. Суда, перевозящие опасные грузы, имеют свидетельство Регистра Судоходства на пригодность для перевозки указанных грузов, в котором указывается перечень разрешенных к перевозке опасных грузов. Перевозка опасных грузов на судах, не имеющих Свидетельства Регистра Судоходства, не допускается.
483. При получении информации о предстоящей перевозке токсичных и опасных грузов администрация судна знакомится со свойствами и основными характеристиками груза.
484. Всех членов экипажа инструктируют о свойствах и степени опасности груза, маркировке и местах его размещения, требованиях безопасности, средствах индивидуальной защиты, оказании первой помощи пострадавшим.
485. Перевозка токсичных и опасных грузов при неисправности вентиляционных систем, оборудования, грузовых помещений, освещения, отсутствии креплений на перевозимый груз, средств индивидуальной защиты, автономных дыхательных аппаратов, медикаментов и дезактивирующих, дегазирующих средств не допускается. При перевозке радиоактивных грузов проверяется наличие приборов радиационного контроля.
486. О готовности судна к перевозке опасных грузов производится запись в судовом журнале.
487. Погрузка опасных грузов на судно производится в последнюю очередь, а разгрузка - в первую. Перед погрузкой опасных и токсичных грузов на судно и в процессе погрузки не допускаются к месту проведения работ лица, не связанные с их проведением.

488. Тасымалдауға:
1) жүктің ағуы немесе шашылуы болған кезде жүк бірліктерін;
2) ағу белгілері болғанда;
3) қауіптілік белгілері мен таңбасы болмаса;
4) жүк бірлігін бекітуге арналған құрал-саймандар зақымданғанда;
5) жүк жөнелтуші көрсеткен көлік индексі сәйкес болмаса (7-сыныптағы қауіпті жүктер үшін) қабылдауға жол берілмейді.
489. Жүк бірліктерін тиеу барысында жүктің ағуы немесе шашылуы анықталғанда, ағу белгілері, жүк жіберушінің көрсеткен көлік индексінің сәйкес еместігі анықталса, тиеу жұмыстары тоқтатылады және кемеге, айлаққа дезактивация (газсыздандыру, дезинфекция) жұмыстары жүргізіледі.
490. Түсіру жұмысы аяқталғаннан кейін уытты және қауіпті жүктер тұрған үй-жайлар жүктің қалдығынан тазартылады.
491. Кемеге шаң шығаратын жүктерді (цемент, әк) тиеу шаң шығаруды азайтумен жүргізіледі, трюмдерді түсіру - пневматикалық және механикалық әдіспен жүргізіледі. Жүк тиеу кезінде қажет болса демалу органдарын қорғау үшін жеке қорғаныш құралдары қолданылады.
492. Ішкі суда жүзетін кемелерде мәйіттерді тасымалдау арнайы бөлінген үй-жайларда, металдан жасалған, бекітілген немесе ағаш табыттарда, шайыр жәшіктерде жүргізіледі. Сүйек салынған урналар жәшіктерде немесе басқа тиісті ыдыста тасымалданады.
493. Сұйық зат таситын кемелердің танкілері мен бөліктерінде барлық тазарту жұмыстары жағалаудағы немесе жылжымалы арнайы мамандандырылған тазалау станциялардың күшімен және құралдарымен жүргізіледі.
494. Тазартылатын танкілерде жылжымалы желдеткіш қондырғылары бар ішке сору-сыртқа шығару желдеткішімен қамтамасыз етіледі. Келетін ауа жұмыс орнына беріледі, ауаны шығару будың көп жиналатын жерінен жүргізіледі. Лас ауа кеме үй-жайларына түспеу үшін желдетілетін танктен ауаны тысқа шығару кеменің ең биік бөлігінен 1-2 м биіктікте жүргізіледі.

488. Не допускается принимать к перевозке:
1) грузовые единицы при утечке или просыпании из них груза;
2) при наличии следов утечки;
3) при отсутствии знаков опасности и маркировки;
4) при повреждении приспособлений для крепления грузовой единицы;
5) несоответствие транспортному индексу, указанному грузоотправителем (для опасных грузов 7 класса).
489. При выявлении в процессе погрузки грузовых единиц утечки или просыпания из них груза, при наличии следов утечки, несоответствия транспортному индексу, указанному грузоотправителем, грузовые операции прекращаются и проводится дезактивация (дегазация, дезинфекция) судна, причала.
490. После разгрузки судна, помещения, в которых находились токсичные и опасные грузы, очищаются от остатков грузов.
491. Погрузка на суда пылевидных грузов (цемента, извести) производится с минимальным пылеобразованием, разгрузка трюмов - пневматическим или механическим способами. При необходимости во время грузовых операций применяются средства индивидуальной защиты органов дыхания.
492. Транспортировка трупов на судах внутреннего водного плавания допускается в специально отведенных помещениях, в металлических тщательно запаянных гробах или в деревянных гробах, помещенных в осмоленные ящики. Урны с прахом перевозятся в ящиках или другой соответствующей таре.
493. Все зачистные работы в танках и отсеках наливных судов выполняются силами и средствами специализированных очистных береговых или плавучих станций.
494. В зачищаемых танках обеспечивается общеобменная приточно-вытяжная вентиляция переносными вентиляционными установками. Приточный воздух подается на рабочее место, вытяжка осуществляется из участков наибольшего скопления паров. Выброс воздуха из вентилируемого танка проводится на высоте 1-2 м от самой высокой части судна для предотвращения попадания загрязненного воздуха в помещения судна.

495. Жылжымалы желдету қондырғысы жұмыс басталғанға дейін 1,5-2 сағат бұрын және тазарту кезінде қосылуы қажет.
496. Тазарту жұмыстары кезеңінде танкілердегі температураға, ауаның ылғалдылығына және ондағы уытты заттардың болуына бақылау жүргізіледі. Берілетін ауаның көлемі жұмысшылардың демалу деңгейінде зиянды заттардың шоғырлануы осы Санитариялық қағидалардың 27-қосымшасында көрсетілген деңгейде болуы тиіс.

495. Переносная вентиляционная установка включается за 1,5-2 часа до начала работы и действует в течение всего периода зачистки.
496. В течение всего периода зачистных работ проводится контроль температуры, влажности воздуха в танках и содержания в нем токсичных веществ. Количество подаваемого ими воздуха предусматривает обеспечение концентрации вредных веществ в зоне дыхания работающих не выше указанных в приложении 27 настоящих Санитарных правил.

497. Тазарту жұмыстарын сыртқы ауа температурасы +300С-тан жоғары болған жағдайда және салыстырмалы ылғалдылық 80 %-дан асқан жағдайда жүргізуге жол берілмейді. Сырттан таза ауа беру тоқтатылған жағдайда тазарту жұмыстары тоқтатыла тұрады.
498. Уытты заттардың буымен қаныққан танкілерде және бөліктерде тазарту жұмыстарын жүргізген кезде жұмысшылар ауаны қарқынды беретін оқшаулағыш газтұтқыштарды пайдаланады. Трюмдерде жұмысшылардың жағдайын сыртқы бақылаусыз тазарту жұмыстарын жүргізуге жол берілмейді.

497. Зачистные работы не допускается проводить при температуре наружного воздуха выше +30оС, и относительной влажности более 80 %. При прекращении подачи свежего наружного воздуха работы приостанавливаются.
498. При осуществлении зачистных работ в танках и отсеках, насыщенных парами токсичных веществ, рабочими используются изолирующие противогазы с активной подачей воздуха. Выполнять зачистные работы в трюмах без наружного наблюдения за состоянием работающих не допускается.

499. Танкілерде жұмыс істеушілер сырқаттану (әлсіздік, жүрегі айну, басы айналу) сезімі байқалған жағдайда жұмысты тез тоқтатады және танкіден шығады.
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға
арналған көлік құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Полимерлі құрылыс материалдарынан ауа ортасына бөлінетін
химиялық заттардың рұқсат етілген деңгейлері
Заттардың атауы
Рұқсат етілген деңгейлері, мг/м3
1
2

499. Работающие в танках при появлении чувства недомогания (слабость, тошнота, головокружение) немедленно прекращают работу и покидают танк.
Приложение 1
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным
средствам для перевозки
пассажиров и грузов»
Допустимые уровни выделения химических веществ из полимерных строительных материалов в воздушную среду
Наименование веществ
Допустимые уровни, мг/м3
1
2

2. МВЖҚ салонында
Электр өрістері: электр өрісінің кернеулігі, Е, кВ/м
0,3-300 кГц жиілігі
25,0
0,3-3 МГц жиілігі
15,0
3-30 МГц жиілігі
10,0
30-300 МГц жиілігі
3,0
(50 Гц) өнеркәсіптік жиілік
0,5
Энергия ағынының тығыздығы (0,3-30 ГГц), мк Вт/см2
10,0
Электростатикалық өpic:
Электростатикалық өріс кернеулігі, кВ/м
15
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға
арналған көлік құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
4-қосымша
Карантиндік инфекциямен ауырған науқас немесе ауыруға
күдікті адам анықталған кезде санитариялық-эпидемияға қарсы іс-шараларды жүргізуге арналған эпидемияға қарсы жиын
Атауы
Саны
1
2
3
1.
Эмальданған шелек
3 дана
2.
Дезинфекциялау құралы 100 грамнан
4 дана
3.
Шүберек
3 дана
4.
Байланыста болған адамдарды есепке алуға арналған дәптер
5 дана
5.
Қарындаш
1 дана
6.
Бетперделер
100 дана
7.
Пайдаланылған бетперделерге арналған полиэтилен пакеттер
2 дана
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға
арналған көлік құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
5-қосымша
Педикулезге қарсы өңдеу жүргізуге арналған жиын
Атауы
1
2
1.
Науқастың киім-кешегін жинауға арналған клеенка немесе қағаз мақталы қапшық
2.
Шаштарды өртеуге немесе зарарсыздандыруға арналған лоток
3.
Клеенкалы пелерина
4.
Резеңке қолғап
5.
Қайшы
6.
Майда тісті тарақ (металл)
7.
Спиртовка
8.
Орамал
9.
Мақта
10.
Асханалық сіркесу немесе 5-10 %-дық сіркесу қышқылы
11.
Пайдалануға рұқсат етілген педикулезге қарсы сусабын
12.
Клеенкалы алжапқыш
13.
Ұстара аспабы
14.
Орамал (мата, клеенка) кемінде 2 дана
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға
арналған көлік құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
6-қосымша
Жартылай дайын өнімдердің, тағамдар мен аспаздық өнімдердің
сапасын органолептикалық бағалау журналы
Өнімді дайындау уақыты, күні
Өнімнің, тағамның атауы
Өнімнің дайындық дәрежесін бағалауды қоса алғанда органолептикалық бағалау
Өткізуге рұқсат беру (уақыты)
Жауапты орындаушы (аты, тегі, әкесінің аты (бұдан әрі - Т.А.Ә., лауазымы)
Бағалауды өткізген адамның Т.А.Ә.
Ескертпе
1
2
3
4
5
6
7
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға
арналған көлік құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
7-қосымша
Вагон-мейрамхана қызметкерлерін медициналық тексеріп-қарау
нәтижелері журналы
Рейс бригадасы
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Бастық (бригадир)___________________________________________________
Т.А.Ә.
Р/с
Т.А.Ә.
Лауазымы
айы/күндері
1
2
3
4
5
...
30
1.
Дені сау
Еңбек демалысы
Сырқат
Демалыс
Жұмыстан шеттетілген
...
Дені сау
2.
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға
арналған көлік құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
8-қосымша
Локомотив үй-жайларын салқындату жүйесінің тиімділігіне
қойылатын талаптар
Үй-жайдың санаты
Сыртқы температураға қарағанда ауа температурасының айырмасы, локомотив үй-жайларындағы 0С
Ауаның
салқындату жылдамдығы,
мин
Температураны ұстау дәлдігі, 0С
Ауа температурасы жазғы мезгілде плюс 330С-қа дейін
Ауа температурасы жазғы мезгілде плюс 400С-қа дейін
1
2
3
4
5
Локомотив кабинасы
кемінде 6
кемінде 12
40 артық емес
+2
"Жолаушылар мен жүктерді тасымалдауға
арналған көлік құралдарына қойылатын
санитариялық-эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
9-қосымша
Локомотив үй-жайларының ішкі қоршауларының жылулық оқшаулау
қасиеттерінің сипаттамасы
Үй-жайлардың атауы
Параметрдің атауы және нормативтік мәні
Қоршаулардың жылу беру коэффициенті (орташа), Вт/м2К
Тұмшалау коэффициенті (температуралық), 1 сағ.0С
1
2
3

2. В салоне МВПС
Электрические поля: напряженность электрического
поля, Е, кВ/м
частот 0,3-300 кГц
25,0
частот 0,3-3 МГц
15,0
частот 3-30 МГц
10,0
частот 30-300 МГц
3,0
промышленной частоты (50 Гц)
0,5
Плотность потока энергии (0,3-30 ГГц), мкВт/см2
10,0
Электростатическое поле:
Напряженность электростатического поля, кВ/м
15
Приложение 4
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным средствам
для перевозки пассажиров и грузов»
Противоэпидемическая укладка для проведения санитарно-противоэпидемических мероприятий при выявлении больного или подозрительного на заболевание карантинной инфекцией
Наименование
Количество
1
2
1.
Ведро эмалированное
3 штуки (далее - шт.)
2.
Дезинфицирующее средство по 100 грамм
4 шт.
3.
Ветошь
3 шт.
4.
Тетради для переписи контактных лиц
5 шт.
5.
Карандаш
1 шт.
6.
Маски
100 шт.
7.
Полиэтиленовые пакеты для сбора использованных
масок
2 шт.
Приложение 5
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным средствам
для перевозки пассажиров и грузов»
Укладка для проведения противопедикулезных обработок
Наименование
1
2
1.
Клеенчатый или хлопчатобумажный мешок для сбора вещей больного
2.
Лоток для сжигания или обеззараживания волос
3.
Клеенчатая пелерина
4.
Перчатки резиновые
5.
Ножницы
6.
Частый гребень (металлический)
7.
Спиртовка
8.
Косынки
9.
Вата
10.
Столовый уксус или 5-10 % уксусная кислота
11.
Шампунь противопедикулезный, разрешенный к применению
12.
Клеенчатый фартук
13.
Бритвенный прибор
14.
Косынки (матерчатые, клеенчатые) - не менее 2 шт.
Приложение 6
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным средствам
для перевозки пассажиров и грузов»
Журнал
органолептической оценки качества полуфабрикатов,блюд и кулинарных
изделий
Дата,
время,
изго-
товления
продукта
Наимено-
вание
продукции
блюда
Органо-
лепти-
ческая оценка,
включая оценку
степени
готовности
продукта
Разрешение
креализации
(время)
Ответственный
исполнитель
(фамилия, имя,
отчество)
(далее -
ФИО),
должность
ФИО лица,
прово-
дившего
оценку
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 7
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным средствам
для перевозки пассажиров и грузов»
Журнал результатов медицинских осмотров работников вагона-ресторана
Бригада рейса
____________________________________________________
_______________________________________________
Начальник (бригадир)______________________________
___________________________________________________
ФИО
п/п
ФИО
должность
Месяц/дни
1
2
3
4
5
....
31
Здоров
Отпуск
Болен
Выходной
отстранен от
работы
....
Здоров
Приложение 8
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным средствам
для перевозки пассажиров и грузов»
Требования к эффективности системы охлаждения помещений локомотива
Категория помещения
Перепад температур воздуха относительно наружной, оС в помещениях локомотива
Скорость
охлаждения
воздуха, мин
Точность
поддержания
температуры,оС
с температурой
воздуха в
летний
период до
плюс 33оС
с температурой
воздуха в
летний период до
плюс 40оС
1
2
3
4
5
Кабина
локомотива
не менее 6
не менее 12
не более 40
+2
Приложение 9
к Санитарным правилам
«Санитарно-эпидемиологические
требования к транспортным средствам
для перевозки пассажиров и грузов»
Характеристика теплоизоляционных свойств внутренних ограждений
помещений локомотивов
Наименование помещений
Наименование нормативное значение параметра
Коэффициент теплопередачи
ограждений (средний), Вт/м2К
Коэффициент герметичности
(температурный), 1 ч.оС
1
2
3

102 111
107
116
44.
Түзетілген және
эквивалентті
корреляцияланған
мәндер және
олардың
деңгейлері
1,8
3,2
107
116*
* Корреляцияланған деңгейлер мен нормативтік деңгейлердің есептік шамаларының арасындағы айырмашылықтар адамға әсер ететін жалпы дірілдің нақты спекторлары нормативті қисық спектордан формасы бойынша ерекшеленеді, себебі олардағы негізгі энергия біркелкі таралмаған және ең бастысы октавалардың бөлігіне келеді. Сондықтан діріл жылдамдығының өлшенген түзетілген деңгейі (РШД-ден аспайтын мәндерді жеке талдау нәтижесінде алу жағдайында) 122 дБ-ден айтарлықтай кем. Бұл жағдай жалпы дірілі 116 дБ діріл жылдамдығының нормативті түзетілген деңгейін негіздеу барысында ескерілді.
2-кесте
Жеңіл автомобильдер мен автобустар үшін діріл нормаларының
гигиеналық параметрлері
Жолақтардың орташа геометриялық жиілігі, Гц
Осьтер бойынша рұқсат етілген мәндер Х0, Ү0, Z0
Дірілді үдету
Діріл жылдамдығы
м/с2
ДБ

102 111
107
116
44.
Корректированные
и эквивалентные
коррелированные
значения и их
уровни
1,8
3,2
107
116*
* Различия между расчетными величинами коррелированных уровней и нормативными объясняются тем, что реальные спектры воздействующей на человека общей вибрации отличаются по форме от спектра нормативной кривой, так как основная энергия в них распределена неравномерно и приходится, главным образом, на часть октав. Поэтому измеренный корректированный уровень виброскорости (при условии, получения в результате частного анализа значений, не превышающих ПДУ) значительно меньше 122 дБ. Это обстоятельство было учтено в ходе обоснования нормативного корректированного уровня виброскорости общей вибрации 116 дБ.
Таблица 2
Параметры гигиенических норм вибрации для легковых
автомобилей и автобусов
№ п/п
Среднегеомет-
рические
частоты
полос, Гц
Допустимые
значения по осям Х0,Y0,Z0
виброускорения
виброскорости
м/с2
дБ

19-21
0,3 дейін жұмыс аймағында
40-60
5-тен жоғары емес
0,7 дейін
- жылу бөлінбейтін машина үй-жайларында, шеберханаларда
15-17
-//-
-
8-ден жоғары
емес
0,7 дейін жұмыс аймағында
* Салыстырмалы ылғалдылықтың нормаланатын мәні үй-жайды ауамен жылыту жүйесімен жабдықтау кезінде қамтамасыз етіледі.
2-кесте
Кеме үй-жайларындағы ауаның мөлшері (есептелген ауа алмасу)
мен ауа берудің ең аз нормалары
Үй-жайлар
Жылы кезеңде ішке сорылатын ауаның (есепті ауа алмасу) есепті мөлшері, м3 сағ, алмасу/сағ
1 адамға берілетін ауаның ең аз нормасы
Сыртқа шығарылатын ауаның есепті мөлшері, м3сағ, алмасу/сағ
Ескертпе
1
2
3
4
5

19-21
До 0,3 в
рабочей
зоне
40-60
Не более чем
на 5
До 0,7
- в машинных поме-
щениях без тепловы-
делений, в
мастерских
15-17
-//-
-
Не более
чем на 8
До 0,7 в
рабочей
зоне
* нормируемое значение относительной влажности обеспечивается при оборудовании помещения системой воздушного отопления
Количество воздуха (расчетный воздухообмен) и минимальные нормы подачи воздуха в судовые помещения
Таблица 2
Помещения
Расчетное
количество
приточного
воздуха (расчетный
воздухообмен) в
теплый период,
м3/ч, обм/ч
Минималь-
ная норма
подачи
воздуха на
1 человека,
м3
Расчетное
количество
вытяжного
воздуха,
м3/ч, обм/ч
Примечание
1
2
3
4
5

1. Тұрғын бөлмелер (каюталар)
Шамадан тыс бөлінген жылудың ассимиляциясына есеп бойынша
33
Ішке сорумен теңгерімі бойынша
Автономды жүйе
2. Қоғамдық жолаушылар салоны, кают-компаниялардың асханалары, мейрамханалар және басқалары
-//-
20
-//-
3. Санитариялық-шаруашылық:
Кip жуатын бөлме
-//-
33
Ауа кіруден 5-тен жоғары алмасу/сағ
4. Үтіктеу бөлмесі
3 алмасу/сағ
33
7 алмасу/сағ
5. Кептіру бөлмесі
30 алмасу/сағ
-
35 алмасу/сағ
төсек жабдықтары қоймасы
5 алмасу/сағ.
-
7 алмасу/сағ
арнайы киімдер үй-жайлары
6 алмасу/сағатына
-
8 алмасу/сағ
6. Санитариялық-гигиеналық үй-жайлар:
- дәретханалар, сантораптар, санблоктар
-
-
1 унитазға 50 м3/сағ, писсуарға 25 м3/сағ
Автономды сыртқа шығару жүйесі
- жуынатын, себезгі бөлмесі, шешінетін бөлме
-
33
10 алмасу/caғ
7. Медициналық мақсаттағы:
- амбулатория
Шамадан тыс бөлінген жылудың ассимиляциясына есеп бойынша
33
Ішке сорумен теңгерімі бойынша
Автономды жүйе
- изолятор, медициналық каюта
-//-
50
-//-
8. Ас блогы:
- камбуздар, ыдыс жуу бөлмелері
-//-
50
Ауа кіруден 5-тен жоғары алмасу/сағ
- тамақ өнімдерін дайындау
қоймалары:
6 алмасу/сағ
33
8 алмасу/сағ
- ет, балық
2-4 алмасу/сағ
-
Ауа кіру ағымының балансымен
Автономды жүйе
- сүт өнімдері, жұмыртқа
1-2 алмасу/тәул
-
-//-
- көкөністер мен картоптар
4-5 алмасу/тәул
-
-//-
- құрғақ өнімдер
5 алмасу/тәул
-
-//-
- тәуліктік нан қоры
1-2 алмасу/тәул
-
-//-
9. Қызметтік:
- қозғалу, штурмандық, радиорубкалар, багермейстер
Шамадан тыс бөлінген жылудың ассимиляциясына есеп бойынша
33
-//-
10. Машиналар:
- бас қозғалтқыштар, дизель-генераторлар, қазандықтар бөлмесі
-//-
-
Қозғалтқыштар, қазандықтар қолданатын ауаны алып тастағанда ішке copу теңгерімі бойынша
11. Орталық басқару посттары (ОБП)
-//-
50
- шеберханалар
-//-
-//-
- танкерлердегі сорғы бөлімдер
30-40 алмасу/сағ
-
40-45 алмасу/сағ
- мұздатқыш машиналары үй-жайы
Ішке сорумен теңгерімі бойынша
-
20 алмасу/сағ
- шкиперлік, майлау
-//-
-
12 алмасу-сағаты

1. Жилые (каюты)
По расчету на
ассимиляцию
избыточных
тепловыделений
33
По балансу с
притоком
2. Общественные
Пассажирские
салоны, столовые
кают-компании,
рестораны и
другие
-//-
20
-//-
Автономная
система
3. Санитарно-
бытовые:
Прачечные
-//-
33
На 5 обм/ч
больше
притока
4. Гладильные
3 обм/ч
33
7 обм/ч
5. Сушильные
30 обм/ч
-
35 обм/ч
кладовые белья
5 обм/ч
-
7 обм/ч
помещения
спецодежды
6 обм/ч
-
8 обм/ч
6. Санитарно-
гигиенические
помещения:
- туалеты,
санузлы, санблоки
-
-
50 м3/ч на 1
унитаз и 25 м3
/ч на писуар
Вытяжная
автономная
система
- умывальные,
душевые,
раздевальные
-
33
10 обм/ч
Автономная
система
7. Медицинского
назначения:
-амбулатория
По расчету на
ассимиляцию
избыточных
тепловыделений
33
По балансу с
притоком
Автономная
система
-изолятор,
медицинская каюта
-//-
50
-//-
8. Пищеблок:
-камбузы,
посудомоечные
-//-
50
На 5 обм/ч
больше притока
-заготовочные продовольственные
кладовые:
6 обм/ч
33
8 обм/ч
- мяса,
рыбы
2-4 обм/сут
-
По балансу с
притоком
-молочных
продуктов, яиц
1-2 обм/сут
-
-//-
-овощей и
картофеля
4-5 обм/сут
-
-//-
-сухих продуктов
5 обм/сут
-
-//-
-суточного запаса
хлеба
1-2 обм/сут
-
-//-
9. Служебные:
-ходовые,
штурманские,
радиорубки,
багермейстерские
По расчету на
ассимиляцию
избыточных
тепловыделений
33
-//-
10. Машинные:
-помещения
главных
двигателей,
дизель-
генераторов,
котлов
-//-
-
По балансу с
притоком за
вычетом
воздуха,
потребляемого
двигателям и,
котлами
Автономная
система
11. Центральные
посты управления
(ЦПУ)
-//-
50
- мастерские
-//-
-//-
- насосные
отделения
танкеров
30-40 обм/ч
-
40-45 обм/ч
- помещение
хладоновых
холодильных машин
По балансу с
вытяжкой
-
20 обм/ч
- шкиперские,
малярные
-//-
-
12 обм/ч