"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 маусымдағы № 760 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымын одан
әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы
"Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы Күштері туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 7 қаңтардағы Заңының 5-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң құрылымы бекітiлсiн :
1) соғыс уақытында Қарулы Күштердiң барлық қызметiне жалпы басшылық жасауды және оларды Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Бас штабы арқылы басқаруды жүзеге асыратын Қарулы Күштерге жоғары басшылық жасаудың әскери-саяси органы – Жоғарғы Бас қолбасшылық (Жоғарғы Бас қолбасшылық Ставкасы);
2) әскери басқару органдары:
стратегиялық – Қорғаныс министрлiгi және Бас штаб;
жедел-стратегиялық – Қарулы Күштер түрлері бас қолбасшыларының, Қарулы Күштер тылы бастығының басқармалары, Қарулы Күштердің бас басқармалары;
жедел-аумақтық – өңiрлiк қолбасшылықтар әскерлері қолбасшыларының басқармалары;
жедел-тактикалық – әскер тектерi, Қарулы Күштер түрлерi қолбасшыларының басқармалары;
тактикалық – құрамалар мен әскери бөлiмдердiң басқармалары;
жергiлiктi – қорғаныс iстерi жөнiндегi департаменттер, басқармалар мен бөлiмдер;
3) Қарулы Күштер түрлерi:
Құрлық әскерлерi мынадай құрамда: әскери басқару органдары, өңiрлiк қолбасшылықтар, әскер тектерi, арнайы әскерлер, тылдық және техникалық қамтамасыз ету құрамалары мен бөлімдері, оқу-жаттығу және резервтiк құрамалар, бөлiмдер мен мекемелер;
Әуе қорғанысы күштерi мынадай құрамда: әскери басқару органдары, әскер тектерi, арнайы әскерлер, тылдық және техникалық қамтамасыз ету құрамалары мен бөлімдері, оқу-жаттығу және резервтiк құрамалар, бөлiмдер мен мекемелер;
Әскери-теңiз күштерi мынадай құрамда: әскери басқару органдары, құрамалар мен бөлімдер, оқу және резервтiк бөлiмдер мен мекемелер;
4) арнайы әскерлер (инженерлік, химиялық және техникалық қамтамасыз ету, барлау, байланыс, радиоэлектрондық күрес) мынадай құрамда: әскери басқару органдары, құрамалар, бөлiмдер мен мекемелер;
5) Қарулы Күштердің тылы мынадай құрамда: әскери басқару органдары, құрамалар, бөлiмдер мен мекемелер;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О мерах по дальнейшему совершенствованию структуры Вооруженных Сил Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 июня 2012 года № 760
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан «О мерах по дальнейшему совершенствованию структуры Вооруженных Сил Республики Казахстан».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
О мерах по дальнейшему совершенствованию структуры
Вооруженных Сил Республики Казахстан
В соответствии со статьей 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить структуру Вооруженных Сил Республики Казахстан:
1) высший военно-политический орган руководства Вооруженными Силами – Верховное главное командование (Ставка Верховного главного командования), осуществляющий общее руководство всей деятельностью Вооруженных Сил в военное время и управление ими через Генеральный штаб Вооруженных Сил Республики Казахстан;
2) органы военного управления:
стратегические – Министерство обороны и Генеральный штаб;
оперативно-стратегические – управления главнокомандующих видами Вооруженных Сил, начальника тыла Вооруженных Сил, главные управления Вооруженных Сил;
оперативно-территориальные – управления командующих войсками региональных командований;
оперативно-тактические – управления командующих родами войск, видов Вооруженных Сил;
тактические – управления соединений и воинских частей;
местные – департаменты, управления и отделы по делам обороны;
3) виды Вооруженных Сил:
Сухопутные войска в составе: органы военного управления, региональные командования, рода войск, соединения и части специальных войск, тылового и технического обеспечения, учебные и резервные соединения, части и учреждения;
Силы воздушной обороны в составе: органы военного управления, рода войск, соединения и части специальных войск, тылового и технического обеспечения, учебные и резервные соединения, части и учреждения.
Военно-морские силы в составе: органы военного управления, соединения и части, учебные и резервные части и учреждения;
4) специальные войска (инженерного, химического и технического обеспечения, разведки, связи, радиоэлектронной борьбы) в составе: органы военного управления, соединения, части и учреждения;
5) тыл Вооруженных Сил в составе: органы военного управления, соединения, части и учреждения;

6) әскери полиция мынадай құрамда: әскери басқару органдары, бөлiмдер мен мекемелер;
7) әскери оқу орындары мен әскери-ғылыми мекемелер.
2. Қазақстан Республикасының әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктерінің шекарасы шегiнде өңiрлiк қолбасшылықтардың жауапкершiлiк аймақтары айқындалсын:
1) "Астана" – Ақмола, Қарағанды, Қостанай және Солтүстiк Қазақстан облыстары;
2) "Шығыс" – Шығыс Қазақстан және Павлодар облыстары;
3) "Батыс" – Ақтөбе, Атырау, Батыс Қазақстан және Маңғыстау облыстары;
4) "Оңтүстiк" – Алматы, Жамбыл, Қызылорда және Оңтүстiк Қазақстан облыстары.
3. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 7 мамырдағы № 1085 Жарлығы;
2) "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің құрылымын жетілдіру жөніндегі кейбір мәселелер туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2004 жылғы 10 қарашадағы № 1472 Жарлығы;
3) "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2003 жылғы 7 мамырдағы № 1085 Жарлығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 2009 жылғы 4 наурыздағы № 762 Жарлығы.
4. Қазақстан Республикасының Үкіметі осы Жарлықты іске асыру жөніндегі өзге де шараларды қабылдасын.
5. Осы Жарлықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне жүктелсiн.
6. Осы Жарлық қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізіледi.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                 Н.Назарбаев

6) военная полиция в составе: органы военного управления, части и учреждения;
7) военные учебные заведения и военно-научные учреждения.
2. Определить зоны ответственности региональных командований в пределах границ административно-территориальных единиц Республики Казахстан:
1) «Астана» – Акмолинская, Карагандинская, Костанайская и Северо-Казахстанская области;
2) «Восток» – Восточно-Казахстанская и Павлодарская области;
3) «Запад» – Актюбинская, Атырауская, Западно-Казахстанская и Мангистауская области;
4) «Юг» – Алматинская, Жамбылская, Кызылординская и Южно-Казахстанская области.
3. Признать утратившими силу:
1) Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2003 года № 1085 «О мерах по дальнейшему совершенствованию структуры Вооруженных Сил Республики Казахстан»;
2) Указ Президента Республики Казахстан от 10 ноября 2004 года № 1472 «О некоторых вопросах совершенствования структуры Вооруженных Сил Республики Казахстан»;
3) Указ Президента Республики Казахстан от 4 марта 2009 года № 762 «О внесении изменений и дополнений в Указ Президента Республики Казахстан от 7 мая 2003 года № 1085».
4. Правительству Республики Казахстан принять меры по реализации настоящего Указа.
5. Контроль за исполнением настоящего Указа возложить на Администрацию Президента Республики Казахстан.
6. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев