Электр қозғалтқыштарының энергия тиімділігі бойынша талаптарды белгілеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 10 тамыздағы № 1040 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 7 тамыздағы № 611 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 07.08.2015 № 611 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі).
«Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 11) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қосымшаға сәйкес электр қозғалтқыштарының энергия тиімділігі бойынша талаптар белгіленсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының
Үкіметінің
2012 жылғы 10 тамыздағы
№ 1040 қаулысына
қосымша
Электр қозғалтқыштарының энергия тиімділігі бойынша талаптар
1. Электр қозғалтқыштарының энергия тиімділігі бойынша талаптар (бұдан әрі - талаптар) «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 13 қаңтардағы Заңының 4-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленген және электр қозғалтқыштарының энергия тиімділігінің нормативтік көрсеткіштерін айқындайды.
2. Осы талаптарда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) электр қозғалтқыш – электр энергиясын айналмалы не үдемелі қозғалыстың механикалық энергиясына түрлендіруге арналған электр-механикалық құрылғы;

Об установлении требований по энергоэффективности электродвигателей
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2012 года № 1040. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 августа 2015 года № 611
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 07.08.2015 № 611 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 11) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить требования по энергоэффективности электродвигателей согласно приложению.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 10 августа 2012 года № 1040
Требования
по энергоэффективности электродвигателей
1. Требования по энергоэффективности электродвигателей (далее – требования) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» и определяют нормативные показатели энергоэффективности электродвигателей.
2. В настоящих требованиях используются следующие основные понятия:
1) электродвигатель – электромеханическое устройство, предназначенное для преобразования электрической энергии в механическую энергию вращательного либо поступательного движения;

2) энергетикалық тиімділік (энергия тиімділігі) – энергетикалық ресурстарды пайдаланудан болған пайдалы әсердің осы әсерді алу мақсатында өндірілген энергетикалық ресурстардың шығындарына қатынасын көрсететін сипаттамалар;
3) электр қозғалтқышының пайдалы әсер коэффициентi (бұдан әрi – ПӘК) – пайызбен көрсетілген электр қозғалтқышының білігіндегі пайдалы қуаттың электр қозғалтқыштың желіден тұтынатын активті қуатының киловатпен көрсетілген қатынастарына тең коэффициент;

2) энергетическая эффективность (энергоэффективность) – характеристики, отражающие отношение полезного эффекта от использования энергетических ресурсов к затратам энергетических ресурсов, произведенным в целях получения такого эффекта;
3) коэффициент полезного действия электродвигателя (далее - КПД) – коэффициент, выраженный в процентах, равный отношению полезной мощности на валу электродвигателя к активной мощности, потребляемой электродвигателем из сети, выраженных в киловаттах;

4) атаулы қуат – атаулы деректерге қосылған шығу қуатының санмен көрсетiлген мәнi;
5) жүктеме – уақыттың осы сәтінде электр торымен немесе онымен біріктірілген тетікпен айналмалы электр машинасынан талап етілетін электрлік және механикалық шамалардың барлық сандық мәндерi;
6) режим – егер бұл қажет болса, іске қосу кезеңдерін, электрлік тоқтатуды, бос жүрісті, ажырату және тыныштық күйін, сондай-ақ олардың ұзақтығы мен уақыттағы бірізділігін қоса алғанда, машина арналған жүктеменiң (жүктемелердің) өзгеру сипаттамасы;

4) номинальная мощность – числовое значение выходной мощности, включенное в номинальные данные;
5) нагрузка – все числовые значения электрических и механических величин, требуемые от вращающейся электрической машины электрической сетью или сочлененным с ней механизмом в данный момент времени;
6) режим – характер изменения нагрузки (нагрузок), для которой (которых) машина предназначена, включая, если это необходимо, периоды пуска, электрического торможения, холостого хода, состояния отключения и покоя, а также их продолжительность и последовательность во времени;

7) қайталанатын қысқа уақыттық кезеңдік режим – жылудың тепе-теңдігіне қол жеткізу үшін жүктемемен жұмыс істеу ұзақтығы жеткіліксіз болғанда қозғалтқыш жұмысының біркелкі циклдерінің бірізділігі.
3. Осы талаптар:
1) 0,75 тен 375 киловаттқа дейінгіні (бұдан әрi – кВт) қоса алғандағы қуатпен;
2) полюс сандары 2, 4, 6;
3) тоқ жиілігі 50 гц, кернеу 1000 В дейiнгі;
4) номиналды циклдiк ұзақтығы 80 % немесе одан жоғары, жұмыс режимі үздіксіз немесе қайталанатын қысқа уақыттық кезеңдік, арнауы жалпы, қысқа-тұйық роторлы үш фазалық асинхрондық электр қозғалтқыштарына (бұдан әрi – электр қозғалтқыштары) қолданылады.

7) повторно-кратковременный периодический режим – последовательность идентичных циклов работы двигателя, при котором продолжительность работы с нагрузкой недостаточна для достижения теплового равновесия.
3. Настоящие требования распространяются на трехфазные асинхронные электродвигатели с короткозамкнутым ротором (далее – электродвигатели) общего назначения:
1) мощностью от 0,75 до 375 киловатт (далее – кВт) включительно;
2) с числом полюсов 2, 4, 6;
3) частотой тока 50 Гц напряжением до 1000 В;
4) с непрерывным или повторно-кратковременным периодическим режимом работы с номинальной циклической продолжительностью 80 % или выше.