Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидаларын және ғарыш объектілері тіркелімінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 27 тамыздағы № 1090 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 20 тамыздағы № 650 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 20.08.2015 № 650 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
БАСПАСӨЗ РЕЛИЗІ
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 24 сәуірдегі № 484 бұйрығын қараңыз.
«Ғарыш қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 8-бабының 17) және 18) тармақшаларына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары;
2) ғарыш объектілері тіркелімінің нысаны бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 27 тамыздағы
№ 1090 қаулысымен
бекітілген
Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу
қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) «Ғарыш қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2012 жылғы 6 қаңтардағы Заңының 8-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды, сондай-ақ ғарыш кеңістігіне Қазақстан Республикасының аумағынан ұшырылатын шетелдік жеке немесе заңды тұлғаларға тиесілі ғылыми, әлеуметтік-экономикалық және қосарлы мақсаттағы ғарыш объектілерін (бұдан әрі – ғарыш объектілері) мемлекеттік тіркеу тәртібін жүзеге асыруды айқындайды.
2. Мынадай:
1) Қазақстан Республикасының жеке немесе заңды тұлғаларына тиесiлi ғарыш объектілері, сондай-ақ осы ғарыш объектiлерiне құқықтар;
2) ғарыш кеңiстiгiне Қазақстан Республикасының аумағынан ұшырылатын шетелдік жеке немесе заңды тұлғаларға тиесiлi ғарыш объектiлерi мемлекеттiк тiркеуге жатады.
3. Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу деп ғарыш объектілерін есепке алу, мемлекеттің Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес ғарыш объектісіне құқықтардың (құқықтар ауыртпалығының) туындауын, өзгеруін немесе тоқтатылуын тану және растау актісі түсініледі.

Об утверждении Правил государственной регистрации космических объектов и прав на них и формы регистра космических объектов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 августа 2012 года № 1090. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 20 августа 2015 года № 650
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 20.08.2015 № 650 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования).
ПРЕСС-РЕЛИЗ
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 апреля 2015 года № 484.
В соответствии с подпунктами 17) и 18) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О космической деятельности» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила государственной регистрации космических объектов и прав на них;
2) форму регистра космических объектов.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 августа 2012 года № 1090
Правила
государственной регистрации космических объектов и прав на них
1. Общие положения
1. Настоящие Правила государственной регистрации космических объектов и прав на них (далее - Правила) разработаны в соответствии с  подпунктом 17) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О космической деятельности» и определяют порядок осуществления государственной регистрации космических объектов научного, социально-экономического и двойного назначения (далее – космические объекты), принадлежащих физическим или юридическим лицам Республики Казахстан и прав на них, а также космических объектов, принадлежащих иностранным физическим или юридическим лицам, запускаемых в космическое пространство с территории Республики Казахстан.
2. Государственной регистрации подлежат космические объекты:
1) принадлежащие физическим или юридическим лицам Республики Казахстан, а также права на данные космические объекты;
2) принадлежащие иностранным физическим или юридическим лицам, запускаемые в космическое пространство с территории Республики Казахстан.
3. Под государственной регистрацией космических объектов и прав на них, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, понимается учет космических объектов, акт признания и подтверждения государством возникновения, изменения или прекращения прав (обременения прав) на космический объект в соответствии с гражданским  законодательством Республики Казахстан.

Осы Қағидалардың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін мемлекеттік тіркеу деп оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеместен, ғарыш объектілері тіркеліміндегі жазба түсініледі.
4. Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеуді ғарыш қызметі саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) жүзеге асырады.
5. Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын мемлекеттік тіркегені және бергені үшін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында айқындалатын тәртіппен және мөлшерлерде алым алынады.
2. Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеудің тәртібі
6. Ғарыш объектісін және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) ғарыш объектісіне құқық белгілейтін құжаттың (салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариат растаған) көшірмесі;
3) ғарыш кеңістігін пайдалану аясындағы қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның (салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариат растаған) көшірмесі;
4) ғарыш объектісін және оған құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін бюджетке алым сомасы төленгенін растайтын құжат.
7. Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында қарастырылған құжаттарды қабылдау, оларды алу кезінде уәкілетті органның лауазымды тұлғасы кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді.
Мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың толық емес топтамасы ұсынылған кезде уәкілетті орган өтініш берушіге өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап береді. Өтініш беруші құжаттарды ұсынған кезде мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап өтініш берушіге тез арада беріледі;
2) мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттарды тексеру, осы ғарыш объектісіне мәлімделетін құқықтар мен тіркелген құқықтар арасында қайшылықтардың жоқ екендігін, сондай-ақ мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздiң болмауын анықтау;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе осы Қағидалардың 13-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы құжат беру.

Под государственной регистрацией космических объектов, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящих Правил, понимается запись в регистре космических объектов без государственной регистрации прав на них.
4. Государственная регистрация космических объектов и прав на них осуществляется уполномоченным органом в области космической деятельности (далее – уполномоченный орган).
5. За государственную регистрацию и выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации взимается сбор в порядке и размерах, определяемых налоговым законодательством Республики Казахстан.
2. Порядок государственной регистрации космических объектов и
прав на них
6. Для государственной регистрации космического объекта и прав на него в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) заявление установленной формы согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копия правоустанавливающего документа на космический объект (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
3) копия лицензии на право осуществления деятельности в сфере использования космического пространства (нотариально засвидетельствованная, в случае непредставления оригинала для сверки);
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию космического объекта и прав на него.
7. Государственная регистрация космических объектов и прав на них, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, производится в следующем порядке:
1) прием документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, при получении которых должностное лицо уполномоченного органа вносит соответствующую запись в книгу учета входящих документов.
При предоставлении неполного пакета документов, необходимых для государственной регистрации, заявителю дается мотивированный письменный ответ об отказе в государственной регистрации в срок не позднее трех рабочих дней со дня их поступления. При предоставлении документов заявителем нарочно мотивированный письменный ответ об отказе в государственной регистрации выдается заявителю немедленно;
2) проверка документов, представленных на государственную регистрацию, установление отсутствия противоречий между заявляемыми правами и уже зарегистрированными правами на данный космический объект, а также оснований для отказа в государственной регистрации;
3) выдача свидетельства о государственной регистрации космического объекта согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо документа об отказе в государственной регистрации по основаниям, указанным в пункте 13 настоящих Правил.

Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектісін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеуі жүзеге асырылғаннан кейін уәкілетті орган ғарыш объектілері тіркеліміне тиісті жазба енгізеді.
8. Ғарыш объектілерін және оларға құқықтарды мемлекеттік тіркеу, ғарыш объектілері тіркеліміне ғарыш объектісінің жойылған немесе кәдеге жаратылған фактісін растайтын жазба енгізу, сондай-ақ мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру уәкілетті органға өтініш келіп түскен күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттік органдар және өзге де уәкілетті тұлғалар салатын құқық ауыртпалықтарын, осындай құқықтар ауыртпалықтары құқық иесінің өзінің ерік білдіруінсіз белгіленетін басқа да жағдайларда мемлекеттік тіркеу уәкілетті органға тиісті құжат түскен сәттен бастап дереу жүргізіледі.
Құқықтар (құқық ауыртпалықтары) нотариалдық тәртіппен куәландырылатын мәміле негізінде туындаған жағдайларда тіркеу мәміленің кез келген тарапының (қатысушысының) өтініші бойынша, ғарыш объектісіне берілетін құқық ауыртпалықтарынан тұратын (салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттың көшірмесімен бірге жүзеге асырылады.
10. Осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілеріне берілетін құқық ауыртпалықтарын мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 9-тармағында қарастырылған құжаттарды қабылдау, оларды алу кезінде уәкілетті органның лауазымды тұлғасы кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді.
Мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың толық емес топтамасы ұсынылған кезде өтініш берушіге өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап беріледі;
2) мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттарды тексеру, мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздердiң болмауын анықтау;
3) мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздер болмаған жағдайда ғарыш объектілері тіркеліміне жазбалар енгізу;
4) осы Қағидалардың 3-қосымшасына сәйкес ғарыш объектісіне құқық ауыртпалықтарының тіркелгендігін растайтын ғарыш объектілері тіркелімінен үзінді немесе мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап беру.
11. Осы Қағидалардың 2-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген ғарыш объектілерін мемлекеттік тіркеу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 6-тармағында қарастырылған құжаттарды қабылдау, оларды алу кезінде уәкілетті органның лауазымды тұлғасы кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді.
Мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың толық емес топтамасы ұсынылған кезде өтініш берушіге өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап беріледі;

После осуществления государственной регистрации космических объектов и прав на них, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, уполномоченным органом производится соответствующая запись в регистре космических объектов.
8. Государственная регистрация космических объектов и прав на них, внесение записи в регистр космических объектов, подтверждающих факт уничтожения или утилизации космического объекта, а также выдача дубликата свидетельства о государственной регистрации производится в течение пятнадцати рабочих дней со дня поступления заявления в уполномоченный орган.
9. Государственная регистрация обременений прав, налагаемых государственными органами и иными уполномоченными лицами, и в других случаях, когда такие обременения прав устанавливаются не по волеизъявлению самого правообладателя производится немедленно с момента поступления соответствующего документа в уполномоченный орган.
В тех случаях, когда права (обременения прав) возникают на основании сделки, удостоверенной в нотариальном порядке, регистрация осуществляется по заявлению любой стороны (участника) сделки с приложением копии документа, содержащего обременение права на космический объект (нотариально засвидетельствованная, в случае непредставления оригинала для сверки).
10. Государственная регистрация обременений прав на космические объекты, указанных в подпункте 1) пункта 2 настоящих Правил, производится в следующем порядке:
1) прием документов, предусмотренных пунктом 9 настоящих Правил, при получении которых должностное лицо уполномоченного органа вносит соответствующую запись в книгу учета входящих документов.
При предоставлении неполного пакета документов, необходимых для государственной регистрации, заявителю дается мотивированный письменный ответ об отказе в государственной регистрации в срок не позднее трех рабочих дней со дня их поступления;
2) проверка документов, представленных на государственную регистрацию, установление отсутствия оснований для отказа в государственной регистрации;
3) внесение записей в регистр космических объектов при отсутствии оснований для отказа в государственной регистрации;
4) выдача выписки из регистра космических объектов согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подтверждающую регистрацию обременения на космический объект либо мотивированный письменный ответ об отказе в государственной регистрации обременений прав.
11. Государственная регистрация космических объектов, указанных в подпункте 2) пункта 2 настоящих Правил, производится в следующем порядке:
1) прием документов, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, при получении которых должностное лицо уполномоченного органа вносит соответствующую запись в книгу учета входящих документов.
При предоставлении неполного пакета документов, необходимых для государственной регистрации, заявителю дается мотивированный письменный ответ об отказе в государственной регистрации в срок не позднее трех рабочих дней со дня их поступления;

2) мемлекеттік тіркеуге ұсынылған құжаттарды тексеру, мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздiң болмауын анықтау;
3) мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде ғарыш объектілері тіркеліміне жазбалар енгізу;
4) осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік немесе мемлекеттік тіркеуден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап беру.
12. Ғарыш объектісін және оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуден бас тартуға мыналар негіз болып табылады:
1) өтініш берушінің мемлекеттік тіркеу үшін қажетті құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуы;
2) өтініш берушінің Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынуы;
3) ғарыш объектісіне билік етуді шектейтін немесе жоятын ғарыш объектісіне берілетін құқық ауыртпалығының болуы;
4) ғарыш объектісіне билік ету құқығын шектейтін немесе жоятын заңды күшіне енген сот шешімі.
13. Мемлекеттiк тiркеуден бас тартуға негiздер жойылған кезде мемлекеттiк тiркеуге өтiнiштi қайтадан беруге болады.
14. Ғарыш объектісін ғарыш объектілерінің тіркеліміне енгізген кезде оған ғарыш объектілерінің тіркелімінде ғарыш объектісі туралы мәліметтер жазбасының реттік нөмірі болып табылатын мемлекеттік тіркеу нөмірі беріледі.
15. Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік жоғалған жағдайда уәкілетті орган мүддесінде ғарыш объектісін мемлекеттік тіркелуін жүзеге асырған тұлғаның, не ол уәкілеттік берген тұлғаның өтініші бойынша оған мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын береді.
16. Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидалардың 4-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) ғарыш объектісіне құқық белгілейтін құжаттың (салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) көшірмесі;
3) ғарыш кеңістігін пайдалану аясындағы қызметті жүзеге асыру құқығына лицензияның (салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) көшірмесі;
4) ғарыш объектісін және оған құқықтарды мемлекеттік тіркегені үшін бюджетке алым сомасы төленгенін растайтын құжат.
17. Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Қағидалардың 16-тармағында қарастырылған құжаттарды қабылдау, оларды алу кезінде уәкілетті органның лауазымды тұлғасы кіріс құжаттарын есепке алу кітабына тиісті жазба енгізеді.
Мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын алу үшін қажетті құжаттардың толық емес топтамасы ұсынылған кезде тіркеуге келіп түсетін құжаттарды есепке алу кітабына құжаттарды қабылдау туралы жазба жазылмайды. Уәкілетті орган өтініш берушіге өтініш берілген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей бас тарту себебі көрсетілген жазбаша хабарлама береді;

2) проверка документов, представленных на государственную регистрацию, установление отсутствия оснований для отказа в государственной регистрации;
3) внесение записей в регистр космических объектов при отсутствии оснований для отказа в государственной регистрации;
4) выдача свидетельства о государственной регистрации космического объекта согласно приложению 2 к настоящим Правилам либо мотивированный письменный ответ об отказе в государственной регистрации.
12. Основаниями для отказа в государственной регистрации космического объекта и прав на него являются:
1) представление заявителем неполного пакета документов, необходимых для государственной регистрации;
2) представление заявителем документов, не соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан;
3) наличие обременения прав на космический объект, ограничивающих или исключающих распоряжение космическим объектом;
4) решение суда, вступившее в законную силу, ограничивающее или исключающее право распоряжения космическим объектом.
13. При устранении оснований для отказа в государственной регистрации заявление на государственную регистрацию может быть подано повторно.
14. При включении космического объекта в регистр космических объектов ему присваивается государственный регистрационный номер, являющийся порядковым номером записи сведений о космическом объекте в регистре космических объектов.
15. В случае утраты свидетельства о государственной регистрации, уполномоченный орган по заявлению лица, в интересах которого осуществлялась государственная регистрация космического объекта, либо уполномоченного им лица выдает ему дубликат свидетельства о государственной регистрации.
16. Для получения дубликата свидетельства о государственной регистрации заявитель представляет следующие документы:
1) заявление установленной формы согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) копия правоустанавливающего документа на космический объект (нотариально засвидетельствованная, в случае непредставления оригинала для сверки);
3) копия лицензии на право осуществления деятельности в сфере использования космического пространства (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригинала для сверки);
4) документ, подтверждающий уплату в бюджет суммы сбора за государственную регистрацию космического объекта и прав на него.
17. Выдача дубликата свидетельства о государственной регистрации производится в следующем порядке:
1) прием документов, предусмотренных пунктом 16 настоящих Правил, при получении которых должностное лицо уполномоченного органа вносит соответствующую запись в книгу учета входящих документов.
При предоставлении неполного пакета документов, необходимых для получения дубликата свидетельства о государственной регистрации, в книге учета документов, поступающих на регистрацию, запись о приеме документов не производится. Уполномоченным органом, заявителю в срок не позднее трех рабочих дней со дня поступления заявления выдается уведомление с указанием причин отказа в выдаче дубликата свидетельства о государственной регистрации космического объекта;

2) ұсынылған құжаттарды тексеру, мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшiн негiздердiң болмауын анықтау;
3) мемлекеттік тiркеуден бас тарту үшін негіздер болмаған кезде ғарыш объектілері тіркеліміне мемлекеттік тіркеу туралы куәлік телнұсқасының берілгендігі туралы жазбалар енгізу;
4) ғарыш объектісін мемлекеттік тiркеу туралы куәліктің телнұсқасын беру.
18. Ғарыш объектісі жойылған немесе кәдеге жаратылған жағдайда уәкілетті орган мүддесінде ғарыш объектісінің мемлекеттік тіркелуін жүзеге асырған тұлғаның өтініші негізінде ғарыш объектілерінің тіркеліміне тиісті жазба енгізеді.
19. Ғарыш объектілері тіркеліміне ғарыш объектісінің жойылған немесе кәдеге жаратылған фактісін растайтын жазба енгізу үшін уәкілетті органға мынадай құжаттар ұсынылады:
1) осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес белгіленген нысандағы өтініш;
2) мемлекеттік тіркеу туралы куәлік;
3) ғарыш объектісінің жойылған немесе кәдеге жаратылған фактісін растайтын (салыстыру үшін түпнұсқа берілмеген жағдайда нотариалды куәландырылған) құжаттардың көшірмелері.
Уәкілетті орган ғарыш объектілерінің тіркеліміне жазба енгізгеннен кейін өтініш берушіге осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес белгіленген нысандағы ғарыш объектілерінің тіркелімінен үзінді береді.
Ғарыш объектілерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғарыш агенттігі
Ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы
өтініш
______________________________________________________________тиесілі
(мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға және оның
тіркелген жері)
___________________________________________________ ғарыш объектісін
(ғарыш объектісінің тағайындалуы мен оның жалпы мақсаты)
Ғарыш объектілерінің тіркеліміне және
_________________________________________________________ негізінде
(құқық белгілейтін құжаттың атауы)
оған құқықты* тіркеуіңізді сұраймын.
Ғарыш объектісінің ұшырылатын (болжамды ұшырылатын) күні және жері:
________________________________________________«___»_______________
Орбитаның негізгі параметрлері: апогей, км _____ перигей, км _______
еңіс бұрышы, град._________________ айналу кезеңі, сек._____________
Қосымша мәліметтер:___________________________________________
____________________________________________________________________
Өтінішке келесі құжаттарды қоса беремін:
_____________________________________________________________________
____________________________________ ___________ ____________________
(өтініш беруші)                  (қолы)       (Т.А.Ә.)
М.О.
20___ ж. «___» ___________
Ескертпе: * Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектісіне қатысты толтырылады
Ғарыш объектілерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
2-қосымша
ЕЛТАҢБА
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
Ғарыш обьектісін мемлекеттік тіркеу туралы
№_____куәлік

2) проверка представленных документов, установление отсутствия оснований для отказа в государственной регистрации;
3) внесение записи в регистр космических объектов о выдаче дубликата свидетельства о государственной регистрации при отсутствии указанных оснований;
4) выдача дубликата свидетельства о государственной регистрации космического объекта.
18. В случае уничтожения или утилизации космического объекта, уполномоченный орган по заявлению лица, в интересах которого осуществлялась государственная регистрация космического объекта, вносит соответствующую запись в регистр космических объектов.
19. Для внесения записи в регистр космических объектов, подтверждающих факт уничтожения или утилизации космического объекта, в уполномоченный орган представляются следующие документы:
1) заявление установленной формы согласно приложению 5 к настоящим Правилам;
2) свидетельство о государственной регистрации;
3) копии документов, подтверждающих факт уничтожения или утилизации космического объекта (нотариально засвидетельствованные, в случае непредставления оригиналов для сверки).
После внесения записи в регистр космических объектов уполномоченный орган выдает заявителю выписку из регистра космических объектов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации космических
объектов и прав на них
форма
Национальное космическое агентство
Республики Казахстан
Заявление
о государственной регистрации космического объекта
Прошу зарегистрировать космический объект _____________________
____________________________________________________________________,
(обозначение космического объекта и его общее назначение)
принадлежащий ______________________________________________________
(лицо, в интересах которого осуществляется государственная
регистрация и место его регистрации)
____________________________________________________________________
в Регистре космических объектов и право* ________________________ на
него на основании _______________________________________________
(наименование правоустановливающего документа)
Дата и место проведения запуска (предполагаемого запуска) космического объекта: «___» __________________ _____________________
________________________________________________________________
Основные параметры орбиты: апогей, км _____ перигей, км ________
угол наклона, град. ________________ период вращения, сек. _______________
Дополнительные сведения: _____________________________________
____________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы: ____________________
____________________________________________________________________
____________________________________ ___________ ___________________
(заявитель)                     (подпись)        (Ф.И.О.)
М.П. «___» ___________ 20___ г.
Примечание: * заполняется для космического объекта, принадлежащего физическим и юридическим лицам Республики Казахстан
Приложение 2
к Правилам государственной
регистрации космических
объектов и прав на них
ГЕРБ
Национальное космическое агентство Республики Казахстан
СВИДЕТЕЛЬСТВО
о государственной регистрации космического объекта
№ _____

1. Ғарыш объектісінің тағайындалуы және оның жалпы мақсаты
2. Ғарыш обьектісінің тіркеу нөмірі
3. Ұшырылған күні және орны
4. Орбитаның негізгі параметрлері
5. Тіркелген құқық түрі *____________________________________________
(құқық белгілейтін құжаттың атауын көрсете отырып)
6. Мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға ____________
_____________________________________________________________________
7. Осы арқылы ғарыш обьектісінің белгіленген тәртіппен Ғарыш обьектілерінің тіркелімінде тіркелгендігі расталады
_______________________________ ____________ ________________________
(уәкілетті органның басшысы)    (қолы)       (Т.А.Ә.)
М.О.
20___ж. «___» _________
Ескертпе: * Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектісіне қатысты толтырылады
Ғарыш объектілерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғарыш агенттігі
Ғарыш объектілерінің тіркелімінен үзінді
№ _________                                      «___» __________ ___
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты, туған күнi және ЖСН
(бар болса);
____________________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы және БСН (бар болса), оның өкілінің тегi,
аты, әкесiнiң аты)
төмендегі ғарыш объектiсіне:
1. Ғарыш объектісінің тағайындалуы және жалпы мақсаты
2. Ғарыш обьектісінің тіркеу нөмірі
3. Ұшырылған күні және орны
4. Орбитаның негізгі параметрлері
1) мынадай құқық тiркелгенін:
Құқық түрi
Мазмұны
Құқық иесi
Ортақ меншiк нысаны, үлесi
Құқықтың туындау негiздемесi
Тiркелген күнi, уақыты
2) мынадай құқық ауыртпалығы тiркелгенін:
Ауыртпалықтың түрi
Мазмұны
Құқық иесi немесе уәкiлеттi орган (мүдделi тұлға)
Ортақ меншiк нысаны, үлесi
Ауыртпалықтың пайда болуының негiздемесi
Тiркелген күнi, уақыты
растау үшін берілді.
Басшы: _________________ __________________________
(қолы)        (тегi, аты, әкесiнiң аты)
Ғарыш объектілерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
4-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғарыш агенттігі
Ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің
телнұсқасын алуға өтініш
__________________________________________________________ғарыш
(ғарыш объектісінің тағайындалуы мен оның жалпы мақсаты)
объектісіне 20___ жылғы «___» ___________ № _____ Ғарыш объектісін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің телнұсқасын беруіңізді сұраймын.
Телнұсқаны сұраудың себебі:__________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтінішке келесі құжаттарды қоса беремін:_____________________________
_____________________________________________________________________
(өтінішке көрсетілген жағдайларды растайтын құжаттар)
____________________________________ ___________ ____________________
(өтініш беруші)                   (қолы)             (Т.А.Ә.)
М.О.
20___ ж. «___» ___________
Ғарыш объектілерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
5-қосымша
нысан
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғарыш агенттігі
Өтініш
Ғарыш объектілерінің тіркеліміне ___________________________________
____________________________________________________________________
(мүддесі үшін мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға және
оның мекенжайы)
______________________________________________________________тиесілі
____________________________________________________________________
(ғарыш объектісінің тағайындалуы мен оның жалпы мақсаты)
20__ ж. «__»______ тіркеу №____ ғарыш объектісінің жойылғаны/кәдеге жаратылғаны туралы тиісті жазба енгізуіңізді сұраймын.
Өтінішке келесі құжаттарды қоса беремін: _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(өтініште көрсетілген жайттарды растайтын құжаттар)
____________________________________ ___________ ___________________
(өтініш беруші және оның мекенжайы)   (қолы)       (Т.А.Ә.)
М.О.
20___ ж. «___» __________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 27 тамыздағы
№ 1090 қаулысымен
бекітілген
Нысан
Ғарыш объектілерінің тіркелімі
Р/с №
Тіркелу нөмірі
Мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға1
Ұшырылған күні (әлемдік уақыт бойынша/Гринвич бойынша)
Ұшырылған жері
Орбитаның негізгі параметрлері
Ғарыш объектісінің жалпы мақсаты
Қосымша мәліметтер2
Апогей, км
Перигей, км
Еңістену бұрышы, град.
Айналу кезеңі, сек.
Ұзақтық, градуспен
Ескертпе:
1 «Мүддесінде мемлекеттік тіркеу жүзеге асырылатын тұлға» бағанында Қазақстан Республикасының жеке және заңды тұлғаларына тиесілі ғарыш объектісіне құқықтарды (ауыртпалықтарды) мемлекеттік тіркеу үшін негіз болған құқық белгілейтін құжаттар жөнінде мәліметтер көрсетіледі.
2 «Қосымша мәліметтер» бағанында Жер айналасындағы орбитаға шығарылғанымен, сол орбитада болмайтын ғарыш объектілері жөніндегі мәліметтер, сондай-ақ қажеттілік туындаған жағдайда ғарыш объектілерін ұшыру ерекшеліктері көрсетіледі.

1. Обозначение
космического объекта и его общее назначение
2. Регистрационный номер космического объекта
3. Время и место запуска
4. Основные параметры орбиты
5. Вид зарегистрированного права: * ______________________
____________________________________________________________________      (с указанием наименования правоустанавливающего документа)
6. Лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация _______________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Настоящим подтверждается, что космический объект в
установленном порядке зарегистрирован в Регистре космических объектов
________________________________ ____________ ______________________
(руководитель упономоченного права) (подпись)          (Ф.И.О.)
М.П.
«___» ________ 20__ г.
Примечание: * заполняется для космического объекта, принадлежащего физическим и юридическим лицам Республики Казахстан
Приложение 3
к Правилам государственной
регистрации космических
объектов и прав на них
Национальное космическое агентство Республики Казахстан
Выписка из регистра космических объектов
№ __________                                        «___» ______ ____
Выдана _____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения и ИИН (при наличии)
____________________________________________________________________
физического лица; наименование и БИН (при наличии)
____________________________________________________________________ юридического лица, фамилия, имя, отчество его представителя)
в подтверждение того, что на следующий космический объект:
1. Обозначение
космического объекта и его общее назначение
2. Регистрационный номер космического объекта
3. Время и место запуска
4. Основные параметры орбиты
1) зарегистрировано право:
Вид
права
Содержание
Правообладатель
Форма общей
собственности,
доля
Основание
возникновения
права
Дата, время
регистрации
2) зарегистрировано обременение права:
Вид
обременения
Содержание
Правообладатель
или уполномо-
ченный орган
(заинтересо-
ванное
лицо)
Форма общей
собствен-
ности,
доля
Основание
возникновения
обременения
Дата,
время
регистрации
Руководитель:______________ _______________________________
(подпись)       (Фамилия, имя, отчество)
М.П.
Приложение 4
к Правилам государственной
регистрации космических
объектов и прав на них
форма
Национальное космическое агентство
Республики Казахстан
Заявление
на получение дубликата Свидетельства о государственной
регистрации космического объекта
Прошу выдать дубликат Свидетельства о государственной
регистрации космического объекта № _____ от «___» __________ 20___ г. на космический объект ______________________________________________
(обозначение космического объекта и его общее назначение)
Причина запроса дубликата: ___________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы: ____________________
____________________________________________________________________
(документы, подтверждающие факты указанные в заявлении)
____________________________________________________________________
___________________________ ___________ __________________
(заявитель)            (подпись)         (Ф.И.О.)
М.П.
«___» ____________ 20___ г.
Приложение 5
к Правилам государственной
регистрации космических
объектов и прав на них
форма
Национальное космическое агентство
Республики Казахстан
Заявление
Прошу внести запись в Регистр космических объектов о том, что космический объект _________________________________________________
(обозначение космического объекта и его общее
назначение)
регистрационный № ___________, принадлежащий ________________________
(лицо, в интересах которого
осуществляется
_____________________________________________________________________
государственная регистрация и место его регистрации)
был уничтожен/утилизирован __________________________________________
_____________________________________________________________________
К заявлению прилагаю следующие документы: _____________________
_____________________________________________________________________
(документы, подтверждающие факты указанные в заявлении)
_____________________________________________________________________
____________________________________ ___________ ____________________
(заявитель и его адрес)         (подпись)         (Ф.И.О.)
М.П.
«___» ____________ 20___ г.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 августа 2012 года № 1090
Форма
Регистр космических объектов
№ п/п
Регистрационный номер
Лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация1
Дата запуска (по мировому времени/ по Гринвичу)
Расположение места запуска
1
2
3
4
5
Основные параметры орбиты
Общее назначение космического объекта
Дополнительные сведения2
Апогей, км
Перигей, км
Угол наклона, град.
Период обращения, сек.
Долгота, в градусах
6
7
8
9
10
11
12
Примечания:
1 В графе «Лицо, в интересах которого осуществляется государственная регистрация» указываются сведения о правоустанавливающих документах, послуживших основанием для государственной регистрации прав (обременений) на космический объект, принадлежащий физическим и юридическим лицам Республики Казахстан.
2 В графе «Дополнительные сведения» указываются сведения о космических объектах, которые будучи выведенными на орбиту вокруг Земли, больше не находятся на этой орбите, а также при необходимости особенности запуска космического объекта.