"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 19 қазандағы № 1326 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актiлерiне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                С. Ахметов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 октября 2012 года № 1326
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, т. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 8; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, cт. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст.64; № 10, ст. 77; № 12, ст.84, 85; № 13, ст.91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97):

1) 221-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«221-бап. Жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiндегi ережелердi бұзу
Өнеркәсiп, тау-кен және құрылыс жұмыстары салаларындағы не азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi органның және басқа да мемлекеттiк қадағалау органдарының бақылауындағы объектiлерде жұмыстарды қауiпсiз жүргiзу жөнiнде белгiленген қағидаларды бұзу, егер бұл адам денсаулығына абайсызда ауыр және орташа ауырлықта зиян келтiруге әкеп соқпаса, -
жеке тұлғаларға - онға дейiнгi, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жүз айлық есептiк көрсеткiштiң мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) мынадай мазмұндағы 221-1-баппен толықтырылсын:
«221-1-бап. Өнеркәсiптiк қауiпсiздiк саласында аттестатталатын
жұмыс түрлерін жүргiзу кезінде Қазақстан
Республикасының заңнамасын бұзу
1. Сараптама объектісінің, қауіпсіздік декларациясының өнеркәсiптiк қауiпсiздiгі талаптарына сәйкестiгi (сәйкес еместігі) туралы толық емес және/немесе дұрыс емес ақпаратты қамтитын өнеркәсiптiк қауіпсіздік және жарылыс жұмыстары саласында сараптама жүргізу нәтижелері бойынша қорытындылар беру, өнеркәсiптiк қауiпсiздiк декларациясын әзірлеу; қауiптi өндiрiстiк объектiлердiң қызметкерлерiн оқытудың азаматтық қорғау саласындағы заңнама талаптарына сәйкес келмеуі, -
аттестатталған ұйымға айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет (әрекетсіздік), сондай-ақ аттестатта көрсетілген орындалатын жұмыстарбейінінің сәйкес келмеуі, -
аттестатынан айыра отырып, аттестатталған ұйымға айлық есептік көрсеткіштің бір жүз елуден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 312-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«312-бап. Өрт қауiпсiздiгi қағидаларын бұзу немесе орындамау
1. Ұйымдарда, қоғамдық орындарда, қойма үй-жайларын, жатақханаларда және тұрғын үйлерде өрт қауiпсiздiгi қағидаларында, техникалық регламенттерде, құрылыс нормаларындан және ғимараттар мен құрылыстарды жобалау, салу кезiндегi қағиадаларда, мемлекеттiк стандарттарды көзделген өртке қарсы талаптарды, сондай-ақ өрт техникасын, өртке қарсы құрал-саймандарды, жабдықтарды, өрттi табу мен өшiрудiң автоматты құралдарын, өртке қарсы автоматиканы пайдалану мен күтiп-ұстау ережелерiн бұзу немесе орындамау -
ескерту жасауға немесе жеке тұлғаларға - үшке дейiнгi, лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын, орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - жиырма беске дейiнгi, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға елуге дейiнгi айлық есептік көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

1) статью 221 изложить в следующей редакции:
«Статья 221. Нарушение правил по безопасному ведению работ
Нарушение установленных правил по безопасному ведению работ в отраслях промышленности, горных и строительных работ либо на объектах, подконтрольных уполномоченному органу в сфере гражданской защиты и другим государственным органам надзора, если это не повлекло по неосторожности причинение тяжкого или средней тяжести вреда здоровью человека, влечет штраф на физических лиц в размере до десяти, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей.»;
2) дополнить статьей 221-1 следующего содержания:
«Статья 221-1. Нарушение законодательства Республики Казахстан
при проведении аттестуемых видов работ в области
промышленной безопасности
1. Выдача заключений по результатам проведения экспертизы в области промышленной безопасности и взрывных работ, разработка декларации промышленной безопасности, содержащих неполную и/или недостоверную информацию о соответствии (несоответствии) объекта экспертизы, декларации безопасности требованиям промышленной безопасности; не соответствие обучения работников опасных производственных объектов требованиям законодательства в сфере гражданской защиты -
влечет штраф на аттестованную организацию в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия (бездействия), предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, а также несоответствие профиля выполняемых работ, указанных в аттестате, –
влекут штраф на аттестованную организацию в размере от ста пятидесяти до двухсот месячных расчетных показателей с лишением аттестата.»;
3) статью 312 изложить в следующей редакции:
«Статья 312. Нарушение или невыполнение правил пожарной
безопасности
1. Нарушение или невыполнение в организациях, общественных местах, складских помещениях, в общежитиях и жилых домах противопожарных требований, предусмотренных правилами пожарной безопасности, техническими регламентами, строительными нормами и правилами при проектировании, строительстве зданий и сооружений, государственными стандартами, а также правил использования и содержания пожарной техники, противопожарного инвентаря, оборудования, автоматических средств обнаружения и тушения пожаров, противопожарной автоматики -
влечет предупреждение или штраф на физических лиц в размере до трех, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого, среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, - в размере до двадцати пяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей.»;

4) 313-бап редакцияда жазылсын:
«313-бап. Өрт қауiпсіздiгi талаптарына жауап бермейтiн
өнiмдердi шығару және өткізу
Техникалық регламенттердің талаптарын қоспағанда, жарылыс және өрт қауіпсіздігі жөніндегі талаптарға сай келмейтiн өнiмдердi шығару және өткiзу не азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органының ұйымның, өндiрiстiк учаскенiң, агрегаттың жұмысын тоқтата тұру немесе тыйым салу туралы қаулысын орындамау, егер олар денсаулыққа зиян немесе iрi материалдық залал келтiрмесе -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi немесе коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептiк көрсеткiштiң отыздан елуге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға жетпiстен жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
5) мынадай мазмұндағы 354-4-баппен толықтырылсын:
«354-4-бап. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық
құндылықтарының сапалық және сандық жай-күйі
туралы есепті табыс етпеу
1. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарының сапалық және сандық жай-күйі туралы есепті табыс етпеу немесе тиісті дәрежеде табыс етпеу -
мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінің лауазымды адамдарына - айлық есептiк көрсеткiштiң жиырмадан елуге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер -
мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау пункттерінің лауазымды адамдарына - айлық есептiк көрсеткiштiң елуден жүзге дейiнгi мөлшерiнде, заңды тұлғаларға - жүзден екі жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
6) 355-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«355-бап. Прокуратура, iшкi iстер (полиция), ұлттық қауiпсiздiк
органдарының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң
Күзет қызметiнiң, қаржы және әскери полициясының,
кеден органының, шекара қызметiнiң, азаматтық қорғау
саласындағы орган қызметкерiнiң нұсқауларын орындамау
немесе заңды өкiмiне немесе талабына қасақана
бағынбау
1. Прокуратура, iшкi iстер (полиция), ұлттық қауiпсiздiк органдарының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнiң, қаржы және әскери полицияның, кеден органының, шекара қызметiнiң, азаматтық қорғау саласындағы орган қызметкерлерiнiң нұсқауларын және басқа заңды талаптарын орындамау -
лауазымды адамдарға, дара кәсiпкерлерге - айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде, шағын немесе орта кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға - жүзден екi жүзге дейiнгi мөлшерiнде, iрi кәсiпкерлiк субъектiлерi болып табылатын заңды тұлғаларға екi жүзден бес жүзге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.

4) статью 313 изложить в следующей редакции:
«Статья 313. Выпуск и реализация продукции, не отвечающей
требованиям пожарной безопасности
«Выпуск и реализация продукции, не отвечающей требованиям по взрыво- и пожароопасности, за исключением требований технических регламентов, либо невыполнение постановления уполномоченного органа в сфере гражданской защиты о приостановлении или запрещении работы организации, производственного участка, агрегата, если они не причинили вред здоровью или крупный материальный ущерб, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства или некоммерческими организациями, в размере от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
Примечание. Применительно к данной статье настоящего Кодекса под крупным размером признается сумма, превышающая сто месячных расчетных показателей на момент совершения административного правонарушения.»;
5) дополнить статьей 354-4 следующего содержания:
«Статья 354-4. Непредставление отчета о качественном и
количественном состоянии материальных ценностей
государственного материального резерва
1. Непредставление либо не надлежащее представление отчета о качественном и количественном состоянии материальных ценностей государственного материального резерва -
влечет штраф на должностных лиц пунктов хранения материальных ценностей государственного материального резерва в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц – в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц пунктов хранения материальных ценностей государственного материального резерва в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц – в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.»;
6) статью 355 изложить в следующей редакции:
«Статья 355. Невыполнение предписаний или злостное
неповиновение законному распоряжению или
требованию сотрудника органов прокуратуры,
внутренних дел (полиции), национальной
безопасности, Службы охраны Президента Республики
Казахстан, финансовой и военной полиции,
таможенного органа, пограничной службы, органа в
сфере гражданской защиты
1. Невыполнение предписаний и других законных требований сотрудников органов прокуратуры, внутренних дел (полиции), национальной безопасности, Службы охраны Президента Республики Казахстан, финансовой и военной полиции, таможенного органа, пограничной службы, органа в сфере гражданской защиты -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.

2. Прокуратура, iшкi iстер (полиция), ұлттық қауiпсiздiк, қаржы және әскери полиция органдарының, Қазақстан Республикасы Президентiнiң Күзет қызметiнiң, кеден органының, шекара қызметiнiң, азаматтық қорғау саласындағы орган қызметкерiнiң өзiнiң қызметтiк мiндеттерiн атқаруы кезiнде заңды өкiмiне немесе талабына қасақана бағынбау, сол сияқты оларға тiл тигiзу не зорлық iс-әрекет жасау қатерiн төндiру -
айлық есептiк көрсеткiштiң елуге дейiнгi мөлшерiнде айыппұл салуға немесе он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмге әкiмшiлiк қамауға алуға әкеп соғады.»;
7) 544-бап алып тасталсын;
8) мынадай мазмұндағы 544-1-баппен толықтырылсын:
«544-1-бап. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган
1. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган:
осы Кодекстің 231 (бірінші бөлігінде), 249, 277, 284, 312, 313, 334 (бірінші және екінші бөліктерінде), 460-баптарында көзделген өрт қауіпсіздігі саласындағы;
89, 175 (екінші бөлігінде) (қызметі үшінші тұлғаларға зиян келтіру қаупімен байланысты объектілер иелері жасаған құқық бұзушылықтар бөлігінде), 220, 221, 221-1, 270, 271, 272 (техникалық қауіпсіздік бөлігінде), 357-2-баптарында (екінші бөлігінде) көзделген өнеркәсіптік қауіпсіздігі саласындағы;
504-бабында көзделген Азаматтық қорғаныс саласындағы;
354-4-бабында көзделген мемлекеттік материалдық резерв саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарайды.
2. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның атынан өрт қауіпсіздігі саласындағы бұзушылықтар бойынша істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қалалық, аудандық аумақтық органының басшысы – жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі, лауазымды адамдарға онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
2) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті аумақтық органның басшысы және оның орынбасарлары – жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі, лауазымды адамдарға – жиырма беске дейінгі, заңды тұлғаларға жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның және ведомствоның басшылары және олардың орынбасарлары – жеке тұлғаларға – айлық есептік көрсеткіштің екі жүзге дейінгі, лауазымды адамдарға – төрт жүзге дейінгі, заңды тұлғаларға екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға құқылы.
3. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның атынан өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы бұзушылықтар бойынша істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға:

2. Злостное неповиновение законному распоряжению или требованию, а равно оскорбление либо угроза совершения насильственных действий в отношении сотрудника органов прокуратуры, внутренних дел (полиции), национальной безопасности, финансовой и военной полиции, Службы охраны Президента Республики Казахстан, таможенного органа, пограничной службы, органа в сфере гражданской защиты при исполнении ими служебных обязанностей -
влекут штраф в размере до пятидесяти месячных расчетных показателей или административный арест на срок до пятнадцати суток.»;
7) статью 544 исключить;
8) дополнить статьей 544-1 следующего содержания:
«Статья 544-1. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты
1. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты рассматривает дела об административных правонарушениях:
в области пожарной безопасности, предусмотренных статьями 231 (частью первой), 249, 277, 284, 312, 313, 334 (частями первой и второй), 460;
в области промышленной безопасности, предусмотренных статьями 89, 175 (частью второй) (в части правонарушений, совершенных владельцами объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам), 220, 221, 221-1, 270, 271, 272 (в части технической безопасности), 357-2 (частью первой);
в области Гражданской обороны, предусмотренных статьей 504 настоящего Кодекса;
в области государственного материального резерва, предусмотренных статьей 354-4 настоящего Кодекса.
2. От имени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты рассматривать дела по нарушениям в области пожарной безопасности и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель городского, районного территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты - штраф на физических лиц до трех, на должностных лиц - до десяти размеров месячного расчетного показателя;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты областей города республиканского значения, столицы и его заместители - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до двадцати пяти, на юридических лиц - до ста размеров месячного расчетного показателя;
3) руководители уполномоченного органа и ведомства в сфере гражданской защиты и их заместители - штраф на физических лиц до двухсот, на должностных лиц - до четырехсот, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя.
3. От имени уполномоченного органа в сфере гражданской защиты рассматривать дела по нарушениям в области промышленной безопасности и налагать административные взыскания вправе:

1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның және оның аумақтық органдарының мемлекеттік инспекторлары – жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің беске дейінгі, лауазымды адамдарға – жиырма беске дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
2) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының басшысы және оның орынбасарлары – жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің онға дейінгі, лауазымды адамдарға елуге дейінгі, заңды тұлғаларға жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган басқармаларының, бөлімдерінің басшысы, бастықтары және олардың орынбасарлары, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы және оның орынбасарлары – жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі, лауазымды адамдарға жүзге дейінгі, заңды тұлғаларға бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға құқылы.
4. Азаматтық қорғаныс саласындағы нормативтік құқықтық актілерді орындамауға байланысты әкімшілік құқық бұзушылық істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға:
1) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның басшысы және оның орынбасарлары – жеке тұлғаларға және лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
2) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органының басшысы, оның орынбасарлары – жеке және лауазымды тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің қырыққа дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қалалық аумақтық органының басшысы – жеке тұлғаларға айлық есептік көрсеткіштің үшке дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға онға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға құқылы.
5. Мемлекеттік материалдық резерв саласындағы әкімшілік құқық бұзушылық істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға:
азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган ведомствосының басшысы және оның орынбасарлары – лауазымды адамдарға айлық есептік көрсеткіштің жүзге дейінгі мөлшерінде, заңды тұлғаларға екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға құқылы.»;
9) 553-бап алып тасталсын;
10) 636-бапта:
1) тармақшаның үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның (229, 231 (екінші бөліктер), 233, 314, 317-1 (өрт және жарылыс қаупі бөлігінде машиналар мен жабдықтарға, химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарының бұзылуы бойынша), 356-баптар;)»;
1-тармақтың 1) тармақшасының «мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының (231 (екінші бөлігі), 233, 312-1, 356-баптар);» деген жиырма бірінші абзацы алып тасталсын.

1) государственные инспекторы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его территориальных органов - штраф на физических лиц до пяти, на должностных лиц - до двадцати пяти размеров месячного расчетного показателя;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его заместители - штраф на физических лиц до десяти, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до ста пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
3) руководитель, начальники управлений, отделов и их заместители уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, руководитель и его заместители ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя.
4. Рассматривать дела об административных правонарушениях, связанных с неисполнением нормативных правовых актов в области гражданской обороны, и налагать административные взыскания вправе:
1) руководитель уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его заместители - штраф на физических и должностных лиц до пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
2) руководитель территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, его заместители - штраф на физических и должностных лиц до сорока размеров месячного расчетного показателя;
3) руководитель городского территориального органа уполномоченного органа в сфере гражданской защиты - штраф на физических лиц до трех, на должностных лиц - до десяти размеров месячного расчетного показателя.
5. Рассматривать дела об административных правонарушениях в области государственного материального резерва и налагать административные взыскания вправе:
руководитель ведомства уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и его заместители – штраф на должностных лиц до ста, на юридических лиц – до двухсот размеров месячного расчетного показателя.»;
9) статью 553 исключить;
10) в статье 636:
абзац третий подпункта 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (статьи 229, 231 (часть вторая), 233, 314, 317-1 (по нарушениям требований безопасности к машинам и оборудованию, химической продукции в части пожаро- и взрывоопасности), 356);»;
абзац двадцать первый подпункта 1) пункта 1 «органов государственной противопожарной службы (статьи 231 (часть вторая), 233, 312-1, 356);» исключить.

2. 2003 жылғы 8 шілдедегі Қазақстан Республикасының Орман кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 16, 140-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 27-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар, № 15, 97-құжат):
1) 63-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Ормандарды өрттен қорғау жөнiндегi iс-шаралар азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның келiсiмi бойынша уәкiлеттi орган бекiткен, ормандағы өрт қауiпсiздiгi қағидаларымен регламенттеледi.»;
2) 64-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Орман шаруашылығы объектiлерiндегi мемлекеттiк өрт қадағалау азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның уәкiлеттi органының және (немесе) тиiстi облыстың облыстық атқарушы органның жасаған келiсiмiмен регламенттеледi.».
3. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат, № 15, 97-құжат):
1) 10-баптың 4 және 5-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Жep қойнауын геологиялық зерттеу, барлау және кешендi игеру, жер асты сулары мен жер асты имараттарын судың зиянды әсерiнен қорғау саласында туындайтын қатынастар жер қойнауы режимiне бағындырылады және осы Кодекстiң 66-бабының 3 және 4-тармақтарын қоспағанда, жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану, азаматтық қорғау саласындағы Қазақстан Республикасының тиiстi заңнамасымен реттеледi.
5. Су объектiлерiндегi табиғи және техногендiк сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен оларды жою мәселелері бойынша туындайтын қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау туралы заңнамасымен реттеледi.»;
2) 32-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Меншiк иеленушiлердiң су шаруашылығы құрылыстары жұмыстарының техникалық жай-күйімен режимін сақтауын бақылауды су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган қауіпті өндірістік объектілердің гидротехникалық құрылыстарына қадағалауды жүзеге асырады.»
3. 49-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын;
«4) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган;»;
3-тармақтың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қоршаған ортаны қорғау, азаматтық қорғау саласындағы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық cалауаттылығы, ветеринария саласындағы уәкiлеттi органдар, карантиндiк бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi орган және жергiлiктi атқарушы органдар:.»;
4) 54-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын;
«4) су шаруашылығы және өнеркәсптік құрылыстардың азаматтық қорғау талаптарына сәйкестігіне мемлекеттік сараптама;»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын;
«5) су шаруашылығы және өнеркәсптік құрылыстардың азаматтық қорғау талаптарына сәйкестігіне мемлекеттік сараптаманы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.»;
5) 55-бап мынадай редакцияда жазылсын:

2. В Лесной Кодекс Республики Казахстан от 8 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 16, ст. 140; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 27; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст.97 ):
3) пункт 2 статьи 63 изложить в следующей редакции:
«2. Мероприятия по охране лесов от пожаров регламентируются правилами пожарной безопасности в лесах, утвержденными уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
4) пункт 1 статьи 64 изложить в следующей редакции:
«1. Государственный пожарный надзор на объектах лесного хозяйства регламентируется соглашением уполномоченного органа в сфере гражданской защиты с уполномоченным органом и (или) областным исполнительным органом соответствующей области.».
3. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст.92; № 15, ст.97):
1) пункты 4 и 5 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«4. Отношения, возникающие в области геологического изучения, разведки и комплексного освоения недр, охраны подземных вод и подземных сооружений от вредного воздействия вод, подчиняются режиму недр и регулируются соответствующим законодательством Республики Казахстан в области недр и недропользования, гражданской защиты, за исключением пунктов 3 и 4 статьи 66 настоящего Кодекса.
5. Отношения, возникающие по вопросам предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера на водных объектах, регулируются законодательством Республики Казахстан о гражданской защите.»;
2) пункт 2 статьи 32 изложить в следующей редакции:
«2. Контроль за соблюдением собственниками технического состояния и режима работы водохозяйственных сооружений осуществляет уполномоченный орган в области использования и охраны водного фонда.
Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты осуществляет надзор за гидротехническими сооружениями опасных производственных объектов.»;
3) в статье 49:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;»;
абзац первый части второй пункта 3 изложить в следующей редакции:
«Уполномоченные органы в области охраны окружающей среды, в сфере гражданской защиты, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, ветеринарии, уполномоченный орган, осуществляющий карантинный контроль, и местные исполнительные органы:»;
5) в статье 54:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«4) государственная экспертиза соответствия водохозяйственных и промышленных гидротехнических сооружений требованиям гражданской защиты;»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. Государственная экспертиза соответствия водохозяйственных и промышленных гидротехнических сооружений требованиям гражданской защиты осуществляется уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
6) статью 55 изложить в следующей редакции:

«55-бап. Су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарын
пайдалану кезіндегі экологиялық талаптар
1. Су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да объектілерді (ғимараттарды, құрылыстарды, олардың кешендерін, коммуникацияларды) орналастыру экологиялық талаптар, жер қойнауын қорғау, санитариялық-эпидемиологиялық, азаматтық қорғау, су ресурстарын ұдайы молайту және ұтымды пайдалану шарттары мен қағидалары сақтала отырып, сондай-ақ аталған объектiлер қызметiнiң экологиялық салдары ескерiле отырып жүргiзiледi.
2. Су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн объектілерді салу, реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта бейіндеу), пайдалану, консервациялау, тарату (кейіннен кәдеге жарату) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органның, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органның, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органның және азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік органның оң қорытындысы болған жағдайда жүзеге асырылады.
3. Құрылыс жұмыстарын орындау кезiнде жерлердi қайта өңдеу, су ресурстарын ұдайы молайту мен ұтымды пайдалану, аумақтарды абаттандыру және қоршаған ортаны сауықтыру жөнiнде шаралар қолданылады.»;
6) 72-бапта:
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«14) су объектiлерi мен су шаруашылығы құрылыстарында азаматтық қорғау талабын сақтауға;»;
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«16) барлық авариялық жағдайлар мен су пайдаланудың технологиялық режимiнiң бұзылуы туралы азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарына және облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдарына дереу хабарлауға, сондай-ақ су объектiлерiне зиян келтiрiлуiн болғызбау жөнiнде шаралар қолдануға;»;
7) 84-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Жер үстi және жер асты суларын экологиялық және санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сай жағдайда ұстау қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келiсiм бойынша уәкiлеттi орган белгiлеген су объектiлерiне жол берiлетiн шектi зиянды әсерлер нормативтерiнiң сақталуымен қамтамасыз етiледi.»;
8) 104-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Су объектiлерiн және су шаруашылығы құрылыстарын гидроэнергетика үшiн пайдалану уәкiлеттi органмен және басқа да мүдделi мемлекеттiк органдармен, ал сел қаупi бар аудандарда - азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келiсiм бойынша экономиканың басқа салаларының мүдделерiн, суларды кешендi пайдалану және оларды қорғау талаптарының сақталуын ескере отырып, арнайы су пайдалану тәртiбiмен жүзеге асырылады.»;

«Статья 55. Экологические требования при использовании водных
объектов и водохозяйственных сооружений
1. Размещение предприятий и других объектов (зданий, сооружений, их комплексов, коммуникаций), влияющих на состояние водных объектов, производится с соблюдением экологических требований, условий и правил охраны недр, санитарно-эпидемиологической, гражданской защиты, воспроизводства и рационального использования водных ресурсов, а также с учетом экологических последствий деятельности указанных объектов.
2. Строительство, реконструкция (расширение, модернизация, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатация, консервация, ликвидация (постутилизация) объектов, влияющих на состояние водных объектов, осуществляются при наличии положительного заключения уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды, уполномоченного органа по изучению и использованию недр, уполномоченного органа в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты.
3. При выполнении строительных работ принимаются меры по рекультивации земель, воспроизводству и рациональному использованию водных ресурсов, благоустройству территорий и оздоровлению окружающей среды.»;
7) в статье 72:
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
«14) соблюдать требования гражданской защиты на водных объектах и водохозяйственных сооружениях;»;
подпункт 16) изложить в следующей редакции:
«16) немедленно сообщать в территориальные органы уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и местные исполнительные органы области (города республиканского значения, столицы) обо всех аварийных ситуациях и нарушениях технологического режима водопользования, а также принимать меры по предотвращению вреда водным объектам;»;
8) пункт 1 статьи 84 изложить в следующей редакции:
«1. Поддержание поверхностных и подземных вод в состоянии, соответствующем экологическим и санитарно-эпидемиологическим требованиям, обеспечивается соблюдением нормативов предельно допустимых вредных воздействий на водные объекты, установленных уполномоченным органом по согласованию с уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по изучению и использованию недр, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;

9) 106-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Осы баптың 1-тармағында көзделген мақсаттар үшiн су алу орындарын (пирстер, кiреберiстер, жарық көрсеткiштерi) таңдауды, оны жайластыруды уәкiлеттi орган және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган қоятын шарттарды сақтай отырып, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық органдарымен келісім бойынша облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергілікті атқарушы органдары жүзеге асыруға тиiс.»;
10) 116-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Су қорғау аймақтарын, белдеулерiн және оларды шаруашылықта пайдалану режимiн облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары уәкілетті органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен, жер ресурстарын басқару жөніндегі аумақтық органмен, ал сел қаупi бар аудандарда - қосымша азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келiсiлiп бекiтiлген жобалық құжаттама негiзiнде белгiлейдi.»;
11) 120-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Егер жеке және заңды тұлғалар бұрғылау және басқа да тау-кен жұмыстарын жүргiзу кезiнде суы бар жиектердi ашса, олар өздiгiнен төгiлетiн және барлау ұңғымаларын реттеушi құрылғылармен және бақылау құралдарымен жабдықтауға, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органмен, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келiсiлген жобалық құжаттамаға сәйкес жер асты суларын қорғау жөнiндегi басқа да шараларды қолдануға мiндеттi.»;
12) 122-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Шағын су объектiлерiнiң су қорғау аймақтары мен белдеулерi шегiнде ортақ су пайдалану режимiн және шаруашылық қызметтi жүзеге асыруды, сондай-ақ олардың ластануының, қоқыстануы мен сарқылуының алдын алу және жою жөнiндегi шараларды облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жергiлiктi атқарушы органдары уәкiлеттi органмен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен және халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен, ал сел қаупi бар аймақтарда - азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келiсiм бойынша белгiлейдi.»;
13) 125-баптың 3-тармағының екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Ықтимал сел қаупі бар су объектілеріндегі нақ осындай қызмет азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен, ал кемелер жүретін су объектілерінде ішкі су көлігі саласындағы уәкілетті органмен келісіледі.».

9) пункт 1 статьи 104 изложить в следующей редакции:
«1. Использование водных объектов и водохозяйственных сооружений для гидроэнергетики осуществляется в порядке специального водопользования с учетом интересов других отраслей экономики, соблюдения требований комплексного использования вод и их охраны по согласованию с уполномоченным органом и другими заинтересованными государственными органами, а в селеопасных районах - с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
10) пункт 2 статьи 106 изложить в следующей редакции:
«2. Выбор места забора воды для целей, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи, его обустройство (пирсы, подъезды, световые указатели) должны осуществляться местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) по согласованию с территориальными органами уполномоченного органа в сфере гражданской защиты с соблюдением условий, предъявляемых уполномоченным органом и уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды.»;
11) пункт 2 статьи 116 изложить в следующей редакции:
«2. Водоохранные зоны, полосы и режим их хозяйственного использования устанавливаются местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) на основании утвержденной проектной документации, согласованной с уполномоченным органом, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, территориальным органом по управлению земельными ресурсами, а в селеопасных районах - дополнительно и с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
12) пункт 5 статьи 120 изложить в следующей редакции:
«5. Если физическими и юридическими лицами при проведении буровых и других горных работ вскрыты водоносные горизонты, они обязаны оборудовать самоизливающиеся и разведочные скважины регулирующими устройствами и средствами контроля, принять другие меры по охране подземных вод в соответствии с проектной документацией, согласованной с уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по изучению и использованию недр, уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
13) пункт 1 статьи 122 изложить в следующей редакции:
«1. Режим общего водопользования и осуществления хозяйственной деятельности в пределах водоохранных зон и полос малых водных объектов, а также меры по предупреждению и ликвидации их загрязнения, засорения и истощения устанавливаются местными исполнительными органами областей (города республиканского значения, столицы) по согласованию с уполномоченным органом, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды и уполномоченным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а в селеопасных регионах - с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
14) часть вторую пункта 3 статьи 125 изложить в следующей редакции:
«Та же деятельность на водных объектах, представляющих потенциальную селевую опасность, согласовывается с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты, а на судоходных водных объектах - с уполномоченным органом в сфере внутреннего водного транспорта.».

4. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 18-бапта:
1-тармақтың 7) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган;»;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Арнайы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың құзыретi Қазақстан Республикасының Жер, Су және Орман кодекстерiнде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы, мұнай туралы, жануарлар дүниесiн қорғау, молықтыру және пайдалану туралы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы және қоғамдық денсаулықты қорғау саласындағы, азаматтық қорғау, ветеринария, өсiмдiктердi қорғау мен олардың карантинi, атом энергиясын пайдалану және радиациялық қауіпсіздік туралы заңдарында белгiленедi.»;
2) 112-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган»;
3) 174-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Комиссияның құрамына жергiлiктi өкiлдi органдардың депутаттары, қоршаған ортаны қорғау, бiлiм беру, ғылым және ғылыми-техникалық қызмет, денсаулық сақтау, индустрия және сауда, энергетика және минералдық ресурстар, ауыл шаруашылығы, еңбек және халықты әлеуметтiк қорғау салаларындағы, азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi органдардың, тиiстi әкiмшiлiк-аумақтық бiрлiктiң жергiлiктi атқарушы органдарының өкiлдерi және басқа да мүдделi жеке және заңды тұлғалар кiредi.»;
4) 199-1-баптың 2-тармағының екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Бұл ретте өткізілген (әкелінген), экологиялық қауіпті деп танылған техника мен жабдық осы Кодексте, Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, азаматтық қорғау салаларындағы және техникалық реттеу туралы заңнамасында белгіленген талаптар сақтала отырып жойылуға, кәдеге жаратылуға немесе қайта өңделуге немесе Қазақстан Республикасының шегінен тысқары жерлерге әкетілуге тиіс.»;
5) 220-бапта:
1-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) жану мүмкiндiгiн немесе адамдардың улану ықтималдығын болғызбау мақсатында пирофорлық шөгiндiлер, шлам мен кернді көму жобаға сәйкес және қоршаған ортаны қорғау, азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi органдардың, санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органы мен жергiлiктi атқарушы органдардың келiсiмi бойынша жүргізілуі тиіс;»;

4. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 129; № 21, ст. 161; 2012 г., № 3, ст. 27; № 8, ст. 64; № 14, ст.92, 95; № 15, ст.97):
1) в статье 18:
подпункт 7) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«7) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;»;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
«2. Компетенция специально уполномоченных государственных органов устанавливается Земельным, Водным и Лесным кодексами Республики Казахстан, а также законами Республики Казахстан о недрах и недропользовании, нефти, об охране, воспроизводстве и использовании животного мира, об особо охраняемых природных территориях, в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и охраны общественного здоровья, о гражданской защите, ветеринарии, защиты и карантина растений, использования атомной энергии и радиационной безопасности.»;
2) подпункт 8) статьи 112 изложить в следующей редакции:
«8) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;»;
3) пункт 3 статьи 174 изложить в следующей редакции:
«3. В состав комиссии входят депутаты местных представительных органов, представители уполномоченных органов в области охраны окружающей среды, образования и науки, здравоохранения, индустрии и новых технологии, нефти и газа, сельского хозяйства, труда и социальной защиты населения, в сфере гражданской защиты, местных исполнительных органов соответствующей административно-территориальной единицы, и другие заинтересованные физические и юридические лица.»;
4) часть вторую пункта 2 статьи 199-1 изложить в следующей редакции:
«При этом перемещенные (ввезенные) техника и оборудование, признанные экологически опасными, должны быть уничтожены, утилизированы или переработаны с соблюдением требований, установленных настоящим Кодексом, законодательством Республики Казахстан в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, гражданской защиты и о техническом регулировании, или вывезены за пределы Республики Казахстан.»;
5) в статье 220:
подпункт 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«8) захоронение пирофорных отложений, шлама и керна в целях исключения возможности загорания или отравления людей должно производиться согласно проекту и по согласованию с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, в сфере гражданской защиты, государственным органом санитарно-эпидемиологической службы и местными исполнительными органами;»;

2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) қоршаған ортаны қорғау саласындағы, жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі, азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдармен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкiлеттi органмен келiсiм бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган белгiлеген жерасты су объектiлерiне зиянды әсер етудiң жол берілетін шекті нормативтерiн сақтауға;»;
6) 221-баптың 13-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«13. Табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаны қорғау саласындағы, жер қойнауын зерттеу мен пайдалану жөнiндегi уәкiлеттi органдармен, санитариялық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органымен және азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен келiсiм бойынша су қорын пайдалану және қорғау саласындағы уәкiлеттi орган белгiлеген жер асты сулары объектiлерiне зиянды әсер етудiң жол берiлетiн шектi нормативтерiн сақтауға мiндеттi.»;
7) 224-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды орналастыру қоршаған ортаны қорғаудың, жер қойнауын қорғаудың, санитариялық-эпидемиологиялық, азаматтық қорғау, су ресурстарын молайту мен ұтымды пайдаланудың талаптары мен қағидаларын сақтай отырып, сондай-ақ аталған объектiлер қызметiнiң экологиялық салдарлары ескерiле отырып жүргiзiледi.
4. Су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн кәсiпорындар мен басқа да құрылыстарды салу, реконструкциялау, пайдалану, консервациялау, жою, қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану және қорғау, азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органдардың және санитарлық-эпидемиологиялық қызметтiң мемлекеттiк органының оң қорытындылары болған кезде жүзеге асырылады.»;
8) 238-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«238-бап. Қамыстарды шабу мен құрғақ өсiмдiктердi өртеу
кезiндегi экологиялық талаптар
Қамыстарды шабу мен құрғақ өсiмдiктердi немесе оның қалдықтарын өртеуге жабайы фаунаның сақталуы жөнiндегi iс-шаралар әзiрлене отырып, жануарлар дүниесiн қорғау, өсiмiн молайту және пайдалану саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның тиiстi рұқсаттарына сәйкес шаруашылыққа қажеттi жағдайда ғана жол берiледi.»;
9) 262-баптың 12-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«12. Кез келген құрылыс және өзге де жұмыс түрлерін жүргізген кезде судың терең қабаты мен теңіз түбінде жару жұмыстарын пайдалануға тыйым салынады. Теңіз түбіндегі жару жұмыстары қоршаған ортаны қорғау, су қорын пайдалану мен қорғау, азаматтық қорғау салаларындағы және жер қойнауын зерттеу және пайдалану жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органдардың рұқсаты бойынша жүзеге асырылады.».

подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
«1) соблюдать нормативы предельно допустимых вредных воздействий на подземные водные объекты, установленные уполномоченным государственным органом в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченными государственными органами в области охраны окружающей среды, по изучению и использованию недр, в сфере гражданской защиты, государственным органом в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения»;
6) пункт 13 статьи 221 изложить в следующей редакции:
«13. Природопользователи обязаны соблюдать нормативы предельно допустимых вредных воздействий на подземные водные объекты, установленные уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда по согласованию с уполномоченными органами в области охраны окружающей среды, по изучению и использованию недр, государственным органом санитарно-эпидемиологической службы и уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
7) пункты 3 и 4 статьи 224 изложить в следующей редакции:
«3. Размещение предприятий и других сооружений, влияющих на состояние водных объектов, производится с соблюдением условий и правил охраны окружающей среды, охраны недр, санитарно-эпидемиологической, гражданской защиты, воспроизводства и рационального использования водных ресурсов, а также с учетом экологических последствий деятельности указанных объектов.
4. Строительство, реконструкция, эксплуатация, консервация, ликвидация предприятий и других сооружений, влияющих на состояние водных объектов, осуществляются при наличии положительных заключений уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда, в сфере гражданской защиты и государственного органа санитарно-эпидемиологической службы»;
8) статью 238 изложить в следующей редакции:
«Статья 238. Экологические требования при выкашивании тростника
и выжигании сухой растительности
Выкашивание тростника и выжигание сухой растительности или ее остатков допускаются лишь в случае хозяйственной необходимости по соответствующим разрешениям уполномоченного государственного органа в области охраны, воспроизводства и использования животного мира и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты с разработкой мероприятий по сохранности дикой фауны.»;
9) пункт 12 статьи 262 изложить в следующей редакции:
«12. При проведении любых видов строительных и иных работ запрещается использование взрывных работ в толще воды и на морском дне. Взрывные работы под морским дном могут осуществляться по разрешению уполномоченных государственных органов в области охраны окружающей среды, использования и охраны водного фонда, в сфере гражданской защиты и по изучению и использованию недр.».

5. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 9, 65-құжат; № 19, 147-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 178-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 9-10, 50-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 122, 134-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 24, 146, 148-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 16, 128-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат; № 6, 45-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 256-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әскери қызметтегі адамдарға Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметінде, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдарында, Республикалық ұланда, Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлерінде және әскери-тергеу органдарында, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның азаматтық қорғанысты басқару органдары мен бөлімдерінде және әскери прокуратура органдарында әскери қызмет өткеріп жүрген адамдар жатады.»;
2) 323-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде азаматтық қорғау саласындағы аумақтық бөлімшелерге;»;
3) 325-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Қауіпті өнеркәсіп объектілерінде болған жазатайым оқиғалар кезінде комиссия құрамына азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік инспектор кіреді.
Техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде болған жазатайым оқиғалар кезінде азаматтық қорғау саласындағы мемлекеттік инспектор арнайы тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның төрағасы болып тағайындалады. Бұл жағдайда мемлекеттік еңбек инспекторы комиссия мүшесі болып табылады.».
6. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 24, 146, 149, 150-құжаттар; 2011 ж., № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 7, 54-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; №15, 125-құжат; № 16, 129-құжат; № 20, 151-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 16-құжат; № 3, 21-құжат; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 36, 41-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 94-құжат):
1) 53-баптың 1-тармағы 2) тармақшасының оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«азаматтық қорғау саласындағы қызметті ұйымдастыру;».

5. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г, № 8, ст. 44; № 9-10, ст. 50; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 24, ст. 122, 134; 2010 г, № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 24, ст. 146, 148; 2011 г, № 1, ст. 2, 3; № 11, ст. 102; № 16, ст. 128; 2012 г., № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 45; № 13, ст.91; № 14, ст.92; № 15, ст.97):
1) пункт 1 статьи 256 изложить в следующей редакции:
«1. К лицам, состоящим на воинской службе, относятся лица, проходящие службу в Вооруженных Силах Республики Казахстан, Пограничной службе, органах военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканской гвардии, внутренних войсках и военно-следственных органах Министерства внутренних дел, органах управления и частях гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и органах военной прокуратуры.»;
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 323 изложить в следующей редакции:
«2) территориальным подразделениям в сфере гражданской защиты при несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах;»;
3) пункт 3 статьи 325 изложить в следующей редакции:
«3. При несчастных случаях, происшедших на опасных промышленных объектах, в состав комиссии включается государственный инспектор в сфере гражданской защиты.
При несчастных случаях, происшедших при чрезвычайных ситуациях техногенного характера, председателем комиссии по специальному расследованию назначается государственный инспектор в сфере гражданской защиты. В этом случае государственный инспектор труда является членом комиссии.».
6. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 146, 149, 150; 2011 г., № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 7, ст. 54; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 125; № 16, ст. 129; № 20, ст. 151; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 16; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30, 32; № 5,
ст. 36, 41; № 8, ст. 64; № 13, ст.91; № 14, ст.94):
1) абзац десятый подпункта 2) пункта 1 статьи 53 изложить в следующей редакции:
«организация деятельности в сфере гражданской защиты;».

7. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат, № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11,15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 94-құжаттар, № 15, 97-құжат):
1) 66-баптың 2-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«8) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган сатып алушылар бөлігінде жазып берген, мемлекеттік материалдық резервтен тауарлар шығару құжаттары;»;
2) 256-баптың 2-тармағы 11) тармақшасының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) осы тармақшаның ережелерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген нысан бойынша азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жазып берген мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды шығаруға арналған құжатта көрсетілген салық сомасы;»;
3) 270-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Кодекстің 256-бабы 2-тармағының 11) тармақшасында көзделген жағдайларда, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган уәкілетті орган белгілеген тәртіппен, мерзімде және нысан бойынша оларға мемлекеттік материалдық резервтен тауарларды шығаруға жазылған құжаттардың тізілімін табыс етеді.»;
4) 278-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Кодекстің 279-бабының 5) 7) тармақшаларында аталған тәркіленген, иесiз, мұрагерлiк құқығы бойынша мемлекетке өткен және Қазақстан Республикасының аумағында мемлекет меншiгiне өтеусiз берiлген акцизделетін тауарларды өткізуді жүзеге асыратын, мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын салуды және шығаруды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар акциздерді төлеушілер болып табылмайды.».
8. 2009 жылғы 18 қыркүйектегі «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар, № 15, 97-құжат):

7. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст.91;№ 14, ст.92, 94; № 15, ст.97):
1) подпункт 8) части второй пункта 2 статьи 66 изложить в следующей редакции:
«8) документам на выпуск товаров из государственного материального резерва, выписанным уполномоченным государственным органом в сфере гражданской защиты, в разрезе покупателей;»;
2) абзац первый подпункта 11) пункта 2 статьи 256 изложить в следующей редакции:
«11) указана в документе на выпуск товаров из государственного материального резерва, выписанном уполномоченным органом в сфере гражданской защиты по форме, установленной законодательством Республики Казахстан, с учетом положений настоящего подпункта.»;
3) пункт 3 статьи 270 изложить в следующей редакции:
«3. В случаях, предусмотренных подпунктом 11) пункта 2 статьи 256 настоящего Кодекса, уполномоченный орган в сфере гражданской защиты представляет реестр выписанных документов на выпуск им товаров из государственного материального резерва в порядке, сроки и по форме, которые установлены уполномоченным органом.»;
4) пункт 3 статьи 278 изложить в следующей редакции:
«3. Плательщиками акцизов не являются уполномоченные государственные органы, осуществляющие реализацию конфискованных, бесхозяйных, перешедших по праву наследования к государству и безвозмездно переданных в собственность государства, осуществляющие закладку и выпуск материальных ценностей государственного материального резерва на территории Республики Казахстан подакцизных товаров, указанных в подпунктах 5) - 7) статьи 279 настоящего Кодекса.».
8. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; №12, ст.83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст.97):

1) 12-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Апаттар медицинасы саласында Мемлекеттік денсаулық сақтау органдары мен ұйымдарын үйлестіруді және олардың өзара іс-қимылын азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.»;
2) 33-баптың 2-тармағының 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) инфекциялық аурулар, уланулар, айналадағыларға қауіп төндіретін психикалық және мінез-құлықтың бұзылу (аурулар) жағдайлары туралы - уәкілетті органға, төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарының пайда болу қатері және (немесе) пайда болуы туралы - азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, жаңа алған жарақаттар, жаралар, криминалдық аботтар бойынша келіп көрінген адамдар туралы мәліметтерді, айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың жағдайлары туралы ішкі істер органдарына хабарлауды қамтамасыз етуге міндетті.».
9. «Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы» 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86, 87-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 99-құжат: № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114, 124-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат: № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат):
31-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 24) тармақшамен толықтырылсын:
«24) халық пен аумақтарды төтенше жағдайлардан қорғау жөніндегі шаралар кешенін жоспарлау және жүзеге асыру.».
10. «Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы» 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
26-баптың 5-тармағының бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:

1) пункт 3 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«3. Координация и взаимодействие государственных органов и организаций здравоохранения в сфере медицины катастроф осуществляются уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.»;
2) подпункт 10) пункта 2 статьи 33 изложить в следующей редакции:
«10) сообщение уполномоченному органу о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, психических и поведенческих расстройств (заболеваний), представляющих опасность для окружающих, уполномоченному органу в сфере гражданской защиты - об угрозе возникновения и (или) о возникновении медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, органам внутренних дел - сведений о лицах, обратившихся по поводу свежих травм, ранений, криминальных абортов, о случаях заболеваний, представляющих опасность для окружающих.».
9. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года «О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст.146; 2011 г., № 1, ст. 3,7; № 2, ст. 28; № 6, ст.49; № 11, ст. 102; № 13, ст.115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст.11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35: № 8, ст.64: № 14, ст.92):
пункт 1 статьи 31 дополнить подпунктом 24) следующего содержания:
«24) планирование и осуществление комплекса мер по защите населения и территорий от чрезвычайных ситуаций.».
10. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года «О туристской деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст. 175; 2002 г., № 4, ст. 33; 2003 г., № 23, ст. 168; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97):
часть первую пункта 5 статьи 26 изложить в следующей редакции:

«5. Туристік қызметті жүзеге асыратын тұлғалар уәкілетті орган мен азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органға, сондай-ақ туристің отбасына саяхат кезінде туристің төтенше жағдайға ұшырағаны туралы білген немесе білуге тиіс кезден бастап дереу хабарлауға міндетті.».
11. «Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 17-18, 243-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 6, 10-құжат; № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 23, 144-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 16, 129-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 21, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
1) 29-баптың 10) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«10) сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi (мемлекеттiк сәулет-құрылыс бақылау, мемлекеттік өртке қарсы қызмет, мемлекеттiк санитариялық-эпидемиологиялық қызмет, мемлекеттiк экологиялық сараптама, өнеркәсіптік қауіпсіздік) саласындағы мемлекеттiк қадағалау органдарының нормативтiк құжаттарына;»;
2) 31-баптың 2-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында – азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органды;»;
12. «Сауда мақсатында теңізде жүзу туралы» 2002 жылғы 17 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 2, 16-құжат; 2004 ж., № 20, 116-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 11, 36-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 18, 143-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 14, 95, 96-құжаттар; № 15, 97-құжат):
51-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) суға батқан мүлiктiң меншiк иесi анықталмаса, адамдардың өлiмiне, олардың денсаулығына, қоршаған орта мен шаруашылық жүргiзу объектiлерiне нұқсан келтiруге, халықтың едәуiр материалдық ысырапқа ұшыратуына және тiршiлiк жағдайларының бұзылуына әкеп соғуы мүмкiн аварияларды, зiлзалаларды немесе апаттарды болдырмау мақсатында Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес суға батқан мүлiктi шығарып алуға және қажет болған жағдайда оны аластауға немесе жоюға құқығы бар.».

«5. Лица, осуществляющие туристскую деятельность, обязаны незамедлительно информировать уполномоченный орган и уполномоченный орган в сфере гражданской защиты, а также семью туриста с момента, когда они узнали или должны были узнать о чрезвычайном происшествии с туристом во время путешествия.».
11. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 2001 года «Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 17-18, ст. 243; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 6, ст. 10; № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 23, ст. 144; № 24, ст. 148; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 16, ст. 129; 2008 г., № 21, ст. 97; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 21, 27; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст.97):
1) подпункт 10) статьи 29 изложить в следующей редакции:
«10) нормативные документы органов государственного надзора в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности (государственного архитектурно-строительного контроля, государственной противопожарной службы, государственной санитарно-эпидемиологической службы, государственной экологической экспертизы, промышленной безопасности);»;
2) подпункт 2) пункта 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
«2) уполномоченного органа в сфере гражданской защиты - в области промышленной безопасности;».
12. В Закон Республики Казахстан от 17 января 2002 года «О торговом мореплавании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 2, ст. 16; 2004 г., № 20, ст. 116; № 23, ст. 142; 2005 г., № 11, ст. 36; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2007 г., № 9, ст. 67; № 18, ст. 143; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; 2012 г., № 8, ст. 64; № 14, ст. 95, 96; № 15, ст. 97):
подпункт 4) пункта 1 статьи 51 изложить в следующей редакции:
«4) собственник затонувшего имущества не установлен в целях предотвращения аварии, бедствия или катастрофы, которые могут повлечь гибель людей, ущерб их здоровью, окружающей среде и объектам хозяйствования, значительные материальные потери и нарушение условий жизнедеятельности населения, в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере гражданской защиты.».

13. «Төтенше жағдай туралы» 2003 жылғы 8 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 3, 18-құжат; 2006 ж., № 2, 14-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; 2011 ж., № 5, 43-құжат):
1) 13-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) өз өкiлеттiгi шегiнде төтенше жағдай режимiн қамтамасыз ету мәселелерi жөнiнде барлық жеке және заңды тұлғалардың, лауазымды адамдардың, сондай-ақ iшкi iстер органдары, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері, төтенше жағдай енгiзiлген жергiлiктi жерлерде орналасқан (дислокацияланған) және төтенше жағдай режимiн қамтамасыз ету үшiн қосымша тартылатын әскери құралымдар бастықтарының (командирлерiнiң) тиiстi аумақта орындауына мiндеттi бұйрықтар мен өкiмдер шығарады;»;
2) 14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Төтенше жағдай режимiн қамтамасыз ету үшiн iшкi iстер, ұлттық қауiпсiздiк органдарының, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның және басқа да мемлекеттiк органдардың күштерi мен құралдары пайдаланылады.».
14. «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 91-құжат; №15, 97-құжат):
1) 4-1-бапта:
4-1-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк орган мен азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның ұсынуы бойынша қолайсыз табиғат құбылыстарын айқындаудың өлшемдерi мен сипаттамаларын бекiтедi;»;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) гидрометеорология қызметi органының және (немесе) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтамасының үлгi нысанын бекiтедi;»;
2) 10-баптың 2-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«гидрометеорологиялық қызмет органы және (немесе) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтамасы;»;
3) 15-баптың 2-тармағының сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«ұзақ мерзiмдi табиғат құбылысы кезiнде - гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның өз құзыреттерiне сәйкес осындай құбылыс фактiсiн растайтын анықтамасы болған жағдайда, оның егiстерге әсерi анықталғаннан кейiн он жұмыс күнi iшiнде өтiнiш беруге;»;

13. В Закон Республики Казахстан от 8 февраля 2003 года «О чрезвычайном положении» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 3, ст. 18; 2006 г., № 2, ст. 14; 2007 г., № 9, ст. 67; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 8, ст. 44; 2010 г., № 7, ст. 32; 2011 г., № 5, ст.43):
1) подпункт 1) пункта 2 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«1) издает в пределах своих полномочий приказы и распоряжения по вопросам обеспечения режима чрезвычайного положения, обязательные для исполнения на соответствующей территории всеми физическими и юридическими лицами, должностными лицами, а также начальниками (командирами) органов внутренних дел, территориальными подразделениями уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, воинских формирований, расположенных (дислоцирующихся) в местности, где введено чрезвычайное положение, и дополнительно привлекаемых для обеспечения режима чрезвычайного положения;»;
2) пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
«1. Для обеспечения режима чрезвычайного положения используются силы и средства органов внутренних дел, национальной безопасности, уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и других государственных органов.».
14. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года «Об обязательном страховании в растениеводстве» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 134; 2010 г, № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 13, ст. 91; № 15, ст.97):
1) в статье 4-1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) утверждает по представлению уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды и уполномоченного органа в сфере гражданской защиты критерии и характеристики определения неблагоприятных природных явлений;»;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
«7) утверждает типовую форму справки органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, подтверждающей факт неблагоприятного природного явления;»;
2) абзац четвертый пункта 2 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«справка органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, подтверждающая факт неблагоприятного природного явления;»;
3) абзац восьмой пункта 2 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«при долговременном - в течение десяти рабочих дней после обнаружения его воздействия на посевы при наличии справки органа гидрометеорологической службы и (или) уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, подтверждающей факт такого явления в соответствии с их компетенцией;»;

4) 16-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«16-1-бап. Гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның құқықтары мен мiндеттерi
1. Гидрометеорологиялық қызмет органының және (немесе) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның даулы мәселелер туындаған жағдайда қолайсыз табиғат құбылысы фактiсiн растайтын анықтаманы дайындау кезiнде қолайсыз табиғат құбылысының әсерiне ұшырауы болжанып отырған жерге барып, зерттеу жүргiзуге құқығы бар.
2. Гидрометеорологиялық қызмет органы және (немесе) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган қолайсыз табиғат құбылысының фактiсiн растайтын немесе растамайтын анықтаманы:
1) сақтанушыға - тегiн, екi дана етiп, қысқа мерзiмдi құбылыс кезiнде - күнтiзбелiк үш күн iшiнде, ұзақ мерзiмдi құбылыс кезiнде - күнтiзбелiк бес күн iшiнде;
2) өзге де мүдделi тұлғаларға - белгiленген тәртiппен ресми жазбаша сұрау салу бойынша беруге мiндеттi.».
15. «Байланыс туралы» 2004 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 14, 81-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 19, 148-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146, 150-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; №11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 3, 25-құжат; № 8, 63, 64-құжаттар; №14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат):
14-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«14-бап. Төтенше жағдайды енгізуге негіз болатын төтенше жағдаяттар кезінде байланыс желілерін басқару
1. Төтенше жағдайды енгізуге негіз болатын төтенше жағдаяттар кезінде байланыс желілерін басқаруды Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасай отырып, уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Төтенше жағдайды енгізуге негіз болатын төтенше жағдаяттар болған кезде, мемлекеттік органдардың, үкіметтік байланысты және жедел (медициналық, құқық қорғау, өрт сөндіру, авариялық) қызметті қоспағанда, байланыс желілері мен құралдарын басымдықпен пайдалануға, сондай-ақ олардың қызметін тоқтата тұруға құқығы бар.
Төтенше жағдайды енгізуге негіз болатын төтенше жағдаяттар кезінде байланыс операторларының байланыс желілері мен құралдары пайдаланылған кезде олардың шеккен шығындарын өтеу Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
3. Байланыс желілері мен құралдарының иелері адамдар өмірінің теңіздегі, жердегі, ауадағы, ғарыш кеңістігіндегі қауіпсіздігіне, Қазақстан Республикасында қорғаныс, қауіпсіздік және құқықтық тәртіпті қорғау саласында шұғыл іс-шаралар жүргізуге қатысты барлық хабарламаларға, сондай-ақ төтенше жағдайлар туралы хабарламаларға абсолюттік басымдық беруге тиіс.».

4) статью 16-1 изложить в следующей редакции:
«Статья 16-1. Права и обязанности органа гидрометеорологической
службы и (или) уполномоченного органа в сфере
гражданской защиты
1. Орган гидрометеорологической службы и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты имеют право при подготовке справки, подтверждающей факт неблагоприятного природного явления, в случае возникновения спорных вопросов проводить обследование с выездом на место, предположительно подвергшееся неблагоприятному природному явлению.
2. Орган гидрометеорологической службы и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты обязаны выдать справку, подтверждающую или не подтверждающую факт неблагоприятного природного явления:
1) страхователю - бесплатно, в двух экземплярах, при кратковременном - в течение трех календарных дней, при долговременном - в течение пяти календарных дней;
2) иным заинтересованным лицам - по официальному письменному запросу в установленном порядке.».
15. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2004 года «О связи» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 14, ст. 81; 2006 г., № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 19, ст. 148; 2008 г., № 20, ст. 89; № 24, ст. 129; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146, 150; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 3, ст. 25; № 8, ст. 63, 64; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст.97):
статью 14 изложить в следующей редакции:
«Статья 14. Управление сетями связи при чрезвычайных
обстоятельствах, служащих основаниями введения
чрезвычайного положения.
1. Управление сетями связи при чрезвычайных обстоятельствах, служащих основаниями введения чрезвычайного положения осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан уполномоченным органом во взаимодействии с государственными органами.
2. При наступлении чрезвычайных обстоятельств, служащих основаниями введения чрезвычайного положения государственные органы имеют право на приоритетное использование, а также приостановление деятельности сетей и средств связи, за исключением правительственной связи и экстренной (медицинской, правоохранительной, пожарной, аварийной) службы.
Возмещение затрат, понесенных операторами связи при использовании их сетей и средств связи во время чрезвычайных обстоятельств, служащих основаниями введения чрезвычайного положения осуществляется в порядке, определенном Правительством Республики Казахстан.
3. Владельцы сетей и средств связи должны предоставлять абсолютный приоритет всем сообщениям, касающимся безопасности жизни людей на море, земле, в воздухе, космическом пространстве, проведения неотложных мероприятий в области обороны, безопасности и охраны правопорядка в Республики Казахстан, а также сообщениям о чрезвычайных ситуациях.».

16. «Қазақстан Республикасының қорғанысы және Қарулы күштері туралы» 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 1-2, 1-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2010 ж., № 7, 32-құжат; № 10, 48-құжат; 2011 ж., № 1, 7-құжат; № 5, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 41-құжат):
1) 1-баптың 11) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«11) басқа да әскерлер мен әскери құралымдар – Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі, әскери қарсы барлау және әскери полиция органдары, Республикалық ұлан, Ішкі істер министрлігінің ішкі әскерлері және әскери тергеу органдары, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлімдері, әскери прокуратура органдары;»;
2) 19-баптың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Жұмылдыру жарияланған жағдайда Қарулы Күштердiң құрамына Iшкi iстер министрлiгiнiң ішкі әскерлерi, Ұлттық қауіпсiздiк комитетінің Шекара қызметі, Республикалық ұлан, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлімдерi, жергілікті атқарушы органдардың аумақтық қорғанысының құралымдары және арнаулы құралымдар кiредi.»;
3) 29-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Соғыс жағдайы кезеңінде Қарулы Күштер, сондай-ақ оның құрамына кiретін Ішкi iстер министрлiгінің ішкi әскерлерi, Ұлттық қауіпсіздiк комитетiнiң Шекара қызметі, Республикалық ұлан, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерi және арнаулы құралымдар соғыс жағдайының жариялануына қарамастан, агрессияға тойтарыс беру жөнiнде ұрыс қимылдары мен өзге де ic-қимылдарды жүргізе бередi.».
17. «Әскери полиция органдары туралы» 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 5, 4-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 15-16, 73-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат):
7-баптың бірінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерiнiң әскери полиция органдарының анықтау жүргiзу бөлiгiндегi өкiлеттiгі Республикалық ұланның, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның басқару органдары мен азаматтық қорғаныс бөлiмдерiнiң әскери қызметшiлерiне әскери бөлiмдердiң аумағынан тыс жерлерде қолданылады.».
18. «Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 134-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат):
6-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

16. В Закон Республики Казахстан от 7 января 2005 года «Об обороне и Вооруженных Силах Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 1-2, ст. 1; 2007 г., № 9,ст. 67; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2010 г., № 7, ст. 32; № 10, ст. 48; 2011 г., № 1, ст. 7; № 5, ст. 43; № 8, ст. 64; № 11 ст. 102; 2012 г., № 4, ст.32; № 5, ст.41):
1) подпункт 11) статьи 1 изложить в следующей редакции:
«11) другие войска и воинские формирования – Пограничная служба, органы военной контрразведки и военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан, Республиканская гвардия, внутренние войска и военно-следственные органы Министерства внутренних дел, органы управления и части гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, органы военной прокуратуры;»;
2) часть вторую статьи 19 изложить в следующей редакции:
«При объявлении мобилизации в состав Вооруженных Сил входят внутренние войска Министерства внутренних дел, Пограничная служба Комитета национальной безопасности, Республиканская гвардия, органы управления и части гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, формирования территориальной обороны местных исполнительных органов и специальные формирования.»;
3) пункт 2 статьи 29 изложить в следующей редакции:
«2. В период военного положения Вооруженные Силы, а также входящие в их состав внутренние войска Министерства внутренних дел, Пограничная служба Комитета национальной безопасности, Республиканская гвардия, органы управления и части гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты и специальные формирования ведут боевые и иные действия по отражению агрессии независимо от объявления состояния войны.».
17. В Закон Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года «Об органах военной полиции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 5, ст. 4; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 15-16, ст. 73; 2012 г., № 4, ст.32):
часть первую статьи 7 изложить в следующей редакции:
«Полномочия органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в части проведения дознания распространяются на военнослужащих Республиканской гвардии, органов управления и частей гражданской обороны уполномоченного органа в сфере гражданской защиты за пределами территории воинских частей».
18. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О безопасности химической продукции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 134; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г, № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст.97):
подпункт 4) пункта 1 статьи 6 изложить в следующей редакции:

«4) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган;».
19. «Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 137-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 15, 97-құжат):
4-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган».
20. «Босқындар туралы» 2009 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 23, 116-құжат; 2010 ж., № 24, 149-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат):
7-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметіне босқындарға көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды заңнамада белгіленген тәртіппен шығару туралы ұсыныстарды ұсынады;
2) босқындарды қабылдауға арналған шатырлық лагерлерді жайластыруда, стационарлық лагерлерді дайындауда жергілікті атқарушы органдарға жәрдем көрсетеді;
3) босқындарды қабылдауға арналған шатырлық және стационарлық лагерлерде өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етеді;
4) осы Заңда, өзге де заңдарда, Қазақстан Республикасының Президенті мен Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де фунцияларды жүзеге асырады.».
21. «Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы» 2010 жылғы 24 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2010 ж., № 12, 60-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 4, 30-құжат; № 6, 46-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат):
1) 91-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Мұнай және мұнай өнімдерінің төгілуін жоюға арналған арнайы жабдық азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органда есепке қойылуы тиіс.»;
2) 93-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Теңізде және ішкі су айдындарында көмірсутектерін бұрғылау, өндіру, дайындау және тасымалдау жөніндегі жұмыстарды жүргізу мұнай және мұнай өнімдерінің төгілімін жоюға арналған жеке құралым, арнайы жабдық пен техника және/немесе мұнай төгілімін жою жөніндегі мамандандырылған ұйымдармен шарт болған жағдайда жүзеге асырылуы тиіс.».
22. «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат):
15-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:
«Мемлекеттік өртке қарсы қызмет органдарының қызметкерлеріне төтенше және соғыс жағдайындағы іс-қимыл жасау кезеңде атыс қаруын және арнаулы құралдарды алып жүру, сақтау және қолдану құқығы беріледі. Атыс қаруын және арнаулы құралдарды қолдану тәртібі осы Заңмен айқындалады.».

«4) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;».
19. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года «О безопасности машин и оборудования» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 137; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст.97):
подпункт 3) пункта 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
«3) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты;».
20. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2009 года «О беженцах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 23, ст. 116; 2010 г., № 24, ст. 149; 2012 г., № 8, ст.64):
статью 7 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
«2-1. Уполномоченный орган в сфере гражданской защиты:
1) представляет в Правительство Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке, предложения о выпуске материальных ценностей из государственного материального резерва для оказания помощи беженцам;
2) оказывает содействие местным исполнительным органам в развертывании палаточных лагерей, подготовке стационарных лагерей для приема беженцев;
3) обеспечивает пожарную безопасность в палаточных и стационарных лагерях для приема беженцев;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.».
21. В Закон Республики Казахстан от 24 июня 2010 года «О недрах и недропользовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2010 г., № 12, ст. 60; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 3, ст. 21; № 4, ст. 30; № 6, ст. 46; № 8, ст. 64; №11, ст. 80; № 15, ст.97):
1) статью 91 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
«3-1. Специальное оборудование, предназначенное для ликвидации разливов нефти и нефтепродуктов, должно быть поставлено на учет в уполномоченном органе в сфере гражданской защиты.»;
2) статью 93 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Производство работ по бурению, добыче, подготовке и транспортировке углеводородов в море и внутренних водоемах должно осуществляться при наличии собственного формирования, специального оборудования и техники для ликвидации разливов нефти и нефтепродуктов и/или договора со специализированными организациями по ликвидации нефтяных разливов.».
22. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4; № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; № 8, ст. 64):
пункт 2 статьи 15 дополнить абзацем следующего содержания:
«Сотрудникам органов государственной противопожарной службы право ношения, хранения и применения огнестрельного оружия и специальных средств предоставляется в период действия чрезвычайного и военного положения. Порядок применения огнестрельного оружия и специальных средств определяется настоящим Законом.».

23. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат):
1) 5-баптың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«3) «Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы», «Қазақстан Республикасы астанасының мәртебесі туралы», «Қазақстан Республикасындағы арнайы экономикалық аймақтар туралы», «Азаматтық  қорғаныс туралы» Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген ерекшеліктерді ескере отырып, республикалық маңызы бар қаланың, астананың коммуналдық мүлкін, арнайы экономикалық аймақтың мемлекеттік мүлкін, мемлекеттік материалдық резервті басқару жөніндегі қатынастарға қолданылады.»;
2) 11-баптың 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«15) жұмылдыру мұқтаждары, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайларды жою жөніндегі бірінші кезектегі шараларды қолдану, нарыққа реттеушілік ықпал ететін гуманитарлық көмек көрсету және босқындарға көмек көрсету үшін мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын пайдалану туралы шешім қабылдайды;»;
3) 81-баптың 10-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«10. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтау шарты негізінде мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымдарында немесе сақтау пункттерінде (мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтарын сақтауды және оларға қызметтер көрсетуді шарт негізінде жүзеге асыратын заңды тұлғаларда) сақталады.»;
4) 91-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттік материалдық резервтен материалдық құндылықтарды шығару «Азаматтық қорғау туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Төтенше жағдайлардың алдын алу және салдарын жою, босқындарға көмек көрсету, гуманитарлық көмек көрсету кезiнде пайдаланылған мемлекеттiк материалдық резервтiң материалдық құндылықтары бюджет қаражаты есебiнен өтелуге жатады.»;
5) 134-бапта:
2-тармақтың 22) тармақшасындағы «автоматтандыру саласында жүзеге асырады» деген сөздер «автоматтандыру;» деген сөзбен ауыстырылып, тармақ мынадай мазмұндағы 23) тармақшамен толықтырылсын:
«23) төтенше және авариялық жағдайларда жүргізілетін тау-кен құтқару, атқыламаға қарсы, газдан құтқару, алдын алу жұмыстарын, сондай-ақ өрттерді сөндірумен және алғашқы медициналық көмек көрсетумен байланысты жұмыстарын және басқа да авариялық-құтқару жұмыстарын орындау.»;

23. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст.11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст.41; № 6, ст. 43; № 8, ст.64):
1) подпункт 3) статьи 5 изложить в следующей редакции:
«3) отношения по управлению коммунальным имуществом города республиканского значения, столицы, государственным имуществом специальной экономической зоны, государственным материальным резервом с учетом особенностей, установленных законами Республики Казахстан «Об особом статусе города Алматы», «О статусе столицы Республики Казахстан», «О специальных экономических зонах в Республике Казахстан», «О гражданской защите»;
2) подпункт 15) статьи 11 изложить в следующей редакции:
«15) принимает решения об использовании материальных ценностей государственного материального резерва для мобилизационных нужд, принятия первоочередных мер по ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказания гуманитарной помощи и помощи беженцам, регулирующего воздействия на рынок;»;
3) пункт 10 статьи 81 изложить в следующей редакции:
«10. Материальные ценности государственного материального резерва хранятся в подведомственных организациях системы государственного материального резерва или в пунктах хранения (юридических лицах, осуществляющих на договорной основе хранение материальных ценностей государственного материального резерва и оказание услуг) на основе договора хранения материальных ценностей государственного материального резерва.»;
4) в статье 91:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
«3. Выпуск материальных ценностей из государственного материального резерва осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан «О гражданской защите»;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
«6. Материальные ценности государственного материального резерва, использованные при предупреждении и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций, оказании помощи беженцам, оказании гуманитарной помощи, подлежат возмещению за счет бюджетных средств»;
5) в статье 134:
пункт 2 дополнить подпунктом 23) следующего содержания:
«23) выполнения горноспасательных, противофонтанных, газоспасательных, профилактических работ, а также работ, связанных с тушением пожаров и оказанием первой медицинской помощи, и других аварийно-спасательных работ, проводимых в чрезвычайных и аварийных ситуациях.»;

3-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын.
24. «Мұнай өнiмдерiнiң жекелеген түрлерiн өндiрудi және олардың айналымын мемлекеттiк реттеу туралы» 2011 жылғы 20 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 13, 113-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 11, 80-құжат; № 15, 97-құжат):
13-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Мұнай өнімдерін өңдеу, тасымалдау және бөлу жөніндегі объектілерді жобалау мен салу кезінде Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы, азаматтық қорғау туралы заңнамасының талаптары сақталуға және төтенше жағдайлардың туындау қаупі ескерілуге тиіс.».
25. «Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігі туралы» 2012 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 1, 3-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 94-құжат):
15-баптың 1-тармағының 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«17) азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті орган – табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу және оларды жою, азаматтық қорғаныс, өрт және өнеркәсіптік қауіпсіздік, мемлекеттік материалдық резервті қалыптастыру және дамыту, азаматтық қорғаудың мемлекеттік жүйесінің жұмыс істеуі мен одан әрі дамуын қамтамасыз ету, өрттің алдын алу мен сөндіруді ұйымдастыру саласындағы салааралық үйлестіру саласында мемлекеттік саясатты қалыптастыруды жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;».
2-бап. Осы Заң 2014 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 3-тармағының 2) тармақшасын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

подпункт 1) пункта 3 исключить.
24. В Закон Республики Казахстан от 20 июля 2011 года «О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 13, ст. 113: 2012 г., № 2, ст.14; № 11, ст. 80; №15, ст.97):
пункт 4 статьи 13 изложить в следующей редакции:
«4. При проектировании и строительстве объектов по переработке, транспортировке и распределению нефтепродуктов должны соблюдаться требования экологического законодательства Республики Казахстан, а также законодательства Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, о гражданской защите и учитываться риски возникновения чрезвычайных ситуаций.».
25. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2012 года «О национальной безопасности Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 1, ст. 3; № 8, ст. 64; № 10, ст.77; № 14, ст. 94):
подпункт 17) пункта 1 статьи 15 изложить в следующей редакции:
«17) уполномоченный орган в сфере гражданской защиты – центральный исполнительный орган, осуществляющий формирование государственной политики в области предупреждения и ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, гражданской обороны, межотраслевой координации в области пожарной и промышленной безопасности, формирования и развития государственного материального резерва, обеспечения функционирования и дальнейшего развития государственной системы гражданской защиты, организации предупреждения и тушения пожаров;».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования, за исключением подпункта 2) пункта 3 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2014 года.
Президент
Республики Казахстан