Күзет қызметін лицензиялаудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 9 қарашадағы № 1421 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған күзет қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі бекітілсін.
2. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2014.11.28 № 1249 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Күзет қызметін жүзеге асыру үшін қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесі
Р/с №
Біліктілік талаптары
Құжаттар
Ескертпе
1
2
3
4
1.
Жеке күзет ұйымының, оның ішінде филиалының басшысы лауазымына:
1) жоғарғы заңгерлік білімі немесе Қарулы Күштерде, басқа әскерлер мен әскери құралымдарда командалық лауазымдарда немесе құқық қорғау және арнаулы органдарда басшы лауазымдарында кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткен;
3) денсаулық сақтау органдарында психикалық ауру, алкоголизм немесе нашақорлық бойынша есепте жоқ;
4) қылмыс жасағаны үшін соттылығы жоқ Қазақстан Республикасының азаматтары тағайындалады.
Дипломның көшірмесі
Дипломның болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрық және/немесе басшының қолы мен мөр қойылған қызметтік тізім
Жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату туралы және/немесе қызметтік тізім туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Еңбек кітапшасының көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі
Жеке күзет ұйымында күзетші және басшы лауазымын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталығының арнайы бағдарламасы бойынша курстардан өткені туралы куәлік
Жеке күзет ұйымында күзетші және басшы лауазымын атқаратын жұмыскерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталығының арнайы бағдарламасы бойынша курстардан өткендігі туралы куәліктің болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Психоневрологиялық және наркологиялық диспансерлерден медициналық анықтамалар
Қазақстан Республикасы ДСМ АЖ алу
Соттылығы жоқ екені туралы анықтама
ҚР БП ҚСжАЕК ААЖ алу
2.
Күзетші лауазымына:

О некоторых вопросах лицензирования охранной деятельности
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 ноября 2012 года № 1421. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые квалификационные требования и перечень документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления охранной деятельности.
2. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.11.2014 № 1249 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                        С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 ноября 2012 года № 1421
Квалификационные требования и перечень документов,
подтверждающих соответствие им, для осуществления
охранной деятельности
п/п
Квалификационные
требования
Документы
Примечание
1
2
3
4
1.
На должность
руководителя частной
охранной организации,
в том числе филиала,
назначаются граждане
Республики Казахстан:
1) имеющие высшее
юридическое
образование или стаж
работы не менее трех
лет на командных
должностях в
Вооруженных Силах,
других войсках и
воинских формирований
или руководящих
должностях в
правоохранительных и
специальных органах;
2) прошедшие
подготовку по
специальной программе,
утверждаемой
Правительством
Республики Казахстан;
3) не состоящие на
учете в органах
здравоохранения по
поводу психического
заболевания,
алкоголизма или
наркомании;
4) не имеющие
судимости за
совершение
преступления.
Копия диплома
Форма сведений,
содержащих
информацию о
наличии диплома
Приказ о принятии
на работу и
увольнении и/или
послужной список
с печатью и
подписью
руководителя
Форма сведений,
содержащих
информацию о
принятии на работу
и увольнении и/или
послужном списке
Копия трудовой
книжки
Электронная копия
документа
Свидетельство о
прохождении
курсов по
специальной
программе
специализирован-
ного учебного
центра по
подготовке и
повышению
квалификации
работников,
занимающих
должность
охранника и
руководителя в
частной охранной
организации
Форма сведений,
содержащих
информацию о
наличии
свидетельства о
прохождении курсов
по специальной
программе
специализирован-
ного учебного
центра по
подготовке и
повышению
квалификации
работников,
занимающих
должность
охранника и
руководителя в
частной охранной
организации
Медицинские
справки из
психоневрологи-
ческого и
наркологического
диспансеров
Получение с ИС МЗ
РК
Справка об
отсутствии
судимости
Получение с АИС
КПСиСУ ГП РК
2.
На должность охранника
принимаются граждане
Республики Казахстан:

1) жасы 19-дан төмен емес;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін арнайы бағдарлама бойынша даярлықтан өткен;
3) қылмыс жасағаны үшін соттылығы жоқ, денсаулық жағдайы бойынша күзет қызметімен айналысуға жарамды (көздің нашар көруіне, психикалық ауруына, алкоголизмге немесе нашақорлыққа байланысты қару қолдануға қарсы айғақтары жоқ) Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
Жеке куәлік
ЖТ МДҚ-дан алу
Жеке күзет ұйымында күзетші және басшы лауазымын атқаратын қызметкерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталығының арнайы бағдарламасы бойынша курстардан өткендігі туралы куәлік
Жеке күзет ұйымында күзетші және басшы лауазымын атқаратын қызметкерлерді даярлау және біліктілігін арттыру жөніндегі мамандандырылған оқу орталығының арнайы бағдарламасы бойынша курстардан өткендігі туралы куәліктің бар болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Соттылығы жоқ екені туралы анықтама
ҚР БП ҚСжАЕК ААЖ алу
Медициналық анықтамалар
Қазақстан Республикасы ДСМ АЖ алу
3.
Жеке күзет ұйымының басшысы және күзетшісі лауазымына:
1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің ерекше бөлігі бабының тиісті бөлігінде көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шегіндегі мерзім өткенге дейін ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық жауапкершіліктен босатылған;
2) жеке меншікке, мемлекеттік билік институттарына, белгіленген басқару тәртібіне, қоғамдық тәртіп пен адамгершілікке қол сұғатын қасақана әкімшілік құқық бұзушылық жасағаны үшін бұрын күзет ұйымының басшысы немесе күзетшісі болып жұмысқа қабылданғанға дейін бір жыл ішінде әкімшілік жауапкершілікке тартылған;
3) кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша мемлекеттік, әскери қызметтен, құқық қорғау, сот және әділет органдарынан босатылған;
Қылмыстық және әкімшілік жауапкершілікке тартылмағандығы туралы анықтамалар
ҚР БП ҚСжАЕК ААЖ алу
Жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату туралы бұйрық және/немесе басшының қолы мен мөр қойылған қызметтік тізім
Жұмысқа қабылдау және жұмыстан босату туралы және/немесе қызметтік тізім туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Еңбек кітапшасының көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі
4) кемінде үш жыл бұрын теріс себептер бойынша жеке күзет ұйымының күзетшісі қызметінен босатылған адамдар қабылданбайды.
4.
Өздерінің қызметінде қару мен оқ-дәрілерді қолданатын жеке күзет ұйымдарында қару мен оқ-дәрілерді сақтауға арналған үй-жайлардың (не белгіленген талаптарға жауап беретін үй-жайларда оларды сақтауға арналған келісімшарттың) болуы.
Сақтау және/немесе жалға алу шартының көшірмесі
Құжаттың электрондық көшірмесі
Қару мен оқ-дәрілерді сақтауға арналған үй-жайды тексеру актісі
Талапқа сәйкестікті лицензиар заңды тұлғаның қызметі жүзеге асырылатын жерде тексеру арқылы растайды
Ұлттық компаниялардың күзет ұйымдарына қойылатын біліктілік талаптары
1.
Күзет қызметін жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарының 1234-тармақтарында көзделген талаптар
2.
Қазақстан Республикасының аумағында күзет қызметін бақылауды жүзеге асыру жөніндегі уәкілетті органның ұлттық компаниялардың күзет ұйымдарын құру құқығын келісуі
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің келісім-хаты
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің келісім-хатының болуы туралы ақпаратты қамтитын мәліметтер нысаны
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖТ МДҚ - «Жеке тұлғалар» мемлекеттік дерекқоры
ААЖ – автоматтандырылған ақпараттық жүйе
ҚР БП ҚСжАЕК – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитеті
ҚР ДСМ АЖ – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 9 қарашадағы
№ 1421 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі

1) не моложе 19 лет;
2) прошедшие
подготовку по
специальной программе,
утверждаемой
Правительством
Республики Казахстан;
3) не имеющие
судимости за
совершение
преступления, годные
по состоянию здоровья
к занятию охранной
деятельности
(отсутствие
противопоказаний к
владению оружием,
связанных с нарушением
зрения, психическим
заболеванием,
алкоголизмом или
наркоманией).
Удостоверение личности
Получение из ГБД ФЛ
Свидетельство о
прохождении
курсов по
специальной
программе
специализирован-
ного учебного
центра по
подготовке и
повышению
квалификации
работников,
занимающих
должность
охранника и
руководителя в
частной охранной
организации
Форма сведений,
содержащих
информацию о
наличии
свидетельства
о прохождении
курсов по
специальной
программе
специализированного
учебного центра по
подготовке и
повышению
квалификации
работников,
занимающих
должность
охранника и
руководителя в
частной охранной
организации
Справка об
отсутствии
судимости
Получение с АИС
КПСиСУ ГП РК
Медицинские справки
Получение с ИС МЗ РК
3.
На должность
руководителя частной
охранной организации и
охранника не
принимаются:
1) освобожденные от
уголовной
ответственности по не
реабилитирующим
основаниям до
истечения срока
нижнего предела
наказания в виде
лишения свободы,
предусмотренного
соответствующей частью
статьи особенной части
Уголовного кодекса
Республики Казахстан;
2) привлеченные к
административной
ответственности ранее
в течение года до
принятия на работу
руководителем охранной
организации или
охранником за
совершение умышленных
административных
правонарушений,
посягающих на
собственность,
институты
государственной
власти, установленный
порядок управления,
общественный порядок и
нравственность;
Справки о
непривлечении к
уголовной и
административной
ответственности
Получение с АИС
КПСиСУ ГП РК
Приказ о принятии
на работу и
увольнении и/или
послужной список
с печатью и
подписью
руководителя
Форма сведений,
содержащих
информацию о
принятии на работу
и увольнении и/или
послужном списке
Копия трудовой
книжки
Электронная копия
документа
3) уволенные менее
трех лет назад по
отрицательным мотивам
с государственной,
воинской службы, из
правоохранительных
органов, судов и
органов юстиции;
4) уволенные менее трех
лет назад по
отрицательным мотивам
с должности охранника
частной охранной
организации.
4.
Наличие у частных
охранных организаций,
использующих в своей
деятельности оружие и
боеприпасы, помещения,
предназначенного для
их хранения (либо
договора на их
хранение в помещениях,
отвечающих
установленным
требованиям).
Копия договора
хранения и/или
аренды
Электронная копия
документа
Акт обследования
помещения,
предназначенного
для хранения
оружия и
боеприпасов
Соответствие требованию
подтверждается
проверкой
лицензиаром по
месту
осуществления
деятельности
юридического лица
Квалификационные требования, предъявляемые для охранных организаций национальных компаний
1.
Требования,
предусмотренные
пунктами 1, 2, 3, 4
квалификационных
требований,
предъявляемых к
осуществлению охранной
деятельности
2.
Согласование
уполномоченного органа
по осуществлению
контроля за охранной
деятельностью на
территории Республики
Казахстан на право
учреждения охранной
организации,
национальной компании
Письмо-согласование
Министерства
внутренних дел
Республики
Казахстан
Форма сведений,
содержащих информацию
о наличии
письма-согласования
Министерства
внутренних дел
Республики Казахстан
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ГБД ФЛ – государственная база данных «Физические лица»
АИС – автоматизированная информационная система
КПС и СУ ГП РК – Комитет правовой статистики и специальных учетов Генеральной прокуратуры Республики Казахстан
ИС МЗ РК – информационная система Министерства здравоохранения Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 9 ноября 2012 года № 1421
Перечень
утративших силу некоторых решений Правительства
Республики Казахстан

1. «Күзет қызметін жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 тамыздағы № 686 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 27, 320-құжат).
2. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 тамыздағы № 686 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 сәуірдегі № 461 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 18, 156-құжат).
3. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 тамыздағы № 686 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 желтоқсандағы № 1334 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 5, 55-құжат).
4. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 1 шілдедегі № 751 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне қоғамдық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында ішкі істер органдарының қызметін жетілдіру мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 7-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 45, 599-құжат).
5. «Ұлттық компаниялардың күзет ұйымдарын құруы қағидасын бекіту туралы және «Күзет қызметін, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезіндегі қызметті қоспағанда, күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін және оларды жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 тамыздағы № 686 қаулысына толықтыру енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 4 тамыздағы № 909 қаулысының 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 51, 699-құжат).
6. «Күзет қызметін жүзеге асыруға, құрылыс-монтаж жұмыстарын орындау кезіндегі қызметті қоспағанда, күзет дабылы құралдарын монтаждау, ретке келтіру және оларға техникалық қызмет көрсету жөніндегі қызметті лицензиялау ережесін және оларды жүзеге асыруға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 10 тамыздағы № 686 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 желтоқсандағы № 1451 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 5, 108-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2007 года № 686 «Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к осуществлению охранной деятельности» (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 27, ст. 320).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2009 года № 461 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2007 года № 686» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 18, ст. 156).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря 2010 года № 1334 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2007 года № 686» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 55).
4. Пункт 7 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 751 «О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам совершенствования деятельности органов внутренних дел в сфере обеспечения общественной безопасности» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 45, ст. 599).
5. Пункт 2 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 августа 2011 года № 909 «Об утверждении Правил учреждения охранных организаций национальными компаниями и о внесении дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2007 года № 686 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к осуществлению охранной деятельности, к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при выполнении строительно-монтажных работ» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 51, ст. 699).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 декабря 2011 года № 1451 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 августа 2007 года № 686 «Об утверждении Правил лицензирования и квалификационных требований, предъявляемых к осуществлению охранной деятельности, к деятельности по монтажу, наладке и техническому обслуживанию средств охранной сигнализации, за исключением деятельности при выполнении строительно-монтажных работ» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 5, ст. 108).