Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өздерінің ақпараттық жүйелерінен және ресурстарынан мәліметтер беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 қарашадағы № 1483 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 14 сәуірдегі № 223 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 14.04.2022 № 223 қаулысымен.
"Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" 2009 жылғы 28 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 18-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.02.2015 № 95 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өздерінің ақпараттық жүйелерінен және ресурстарынан мәліметтер беру қағидалары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2012 жылғы 23 қарашадағы
№ 1483 қаулысымен
бекітілген
Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өздерінің ақпараттық жүйелерінен және ресурстарынан мәліметтер беру қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 01.09.2021 № 595 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қаржы мониторингі жөніндегі уәкілетті органның сұратуы бойынша Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өздерінің ақпараттық жүйелерінен және ресурстарынан мәліметтер беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 18-бабы 2-тармағының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді және қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл жасау мақсатында Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының өздерінің ақпараттық жүйелерінен және ресурстарынан мәліметтерді Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігіне (бұдан әрі – Агенттік) беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил представления государственными органами Республики Казахстан сведений из собственных информационных систем и ресурсов по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 ноября 2012 года № 1483. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 14 апреля 2022 года № 223.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.04.2022 № 223.
В соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан от 28 августа 2009 года "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления Правительства РК от 26.02.2015 № 95 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила представления государственными органами Республики Казахстан сведений из собственных информационных систем и ресурсов по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
С. Ахметов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 ноября 2012 года № 1483
Правила представления государственными органами Республики Казахстан сведений из собственных информационных систем и ресурсов по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу
Сноска. Правила – в редакции постановления Правительства РК от 01.09.2021 № 595 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила представления государственными органами Республики Казахстан сведений из собственных информационных систем и ресурсов по запросу уполномоченного органа по финансовому мониторингу (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 2 статьи 18 Закона Республики Казахстан "О противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма" (далее – Закон) и определяют порядок представления государственными органами Республики Казахстан сведений из собственных информационных систем и ресурсов в Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) в целях противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма.
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и понятия:

1) автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – ақпаратты жасауды, жинауды, өңдеуді, жинақтауды, сақтауды, іздестіруді, таратуды және тұтынуды қамтамасыз ететін аппараттық-бағдарламалық кешен;
2) ақпараттық жүйе – ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы белгілі бір технологиялық әрекеттерді іске асыратын және нақты функционалдық міндеттерді шешуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсетуші персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдастырылып ретке келтірілген жиынтығы;
3) электрондық ақпараттық ресурстар – электрондық жеткізгіште және ақпараттандыру объектілерінде қамтылған электрондық-цифрлық нысандағы ақпарат;
4) ақпараттық өзара іс-қимыл жасауға қатысушылар – Агенттік және осы Қағидаларға сәйкес Агенттікке өзінің ақпараттық жүйелерінен және ресурстарынан мәліметтер беретін тиісті Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы;
5) Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлiк ортасы (бұдан әрі – МО БКО) – "электрондық үкiмет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және ақпараттық қауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
6) МО АЖмР – Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелері мен ресурстары.
2. Ақпараттық жүйелерден және ресурстардан мәліметтер беру тәртібі
3. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары өздерінің МО АЖмР-дан мәліметтерді Агенттікке мынадай тәсілдермен:
1) Қазақстан Республикасының ақпараттандыру туралы заңнамасына сәйкес МО БКО арқылы МО АЖмР деректер қорына Агенттіктің ақпараттық жүйелерін интеграциялау жолымен;
2) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген тәсілмен мәліметтер беру мүмкін болмаған жағдайда, АЖО-ға рұқсат беру арқылы;
3) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген тәсілмен мәліметтер беру мүмкін болмаған жағдайда, сұрау салу және жауап беру режимінде МО БКО арқылы МО АЖмР деректер қорына рұқсат беру жолымен;
4) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) – 3) тармақшаларында көрсетілген тәсілмен мәліметтер беру мүмкін болмаған жағдайда, Агенттіктің ақпараттық ресурстарына мәліметтер алу арқылы;

1) автоматизированное рабочее место (далее – АРМ) – аппаратно-программный комплекс, обеспечивающий создание, сбор, обработку, накопление, хранение, поиск, распространение и потребление информации;
2) информационная система – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, реализующих определенные технологические действия посредством информационного взаимодействия и предназначенных для решения конкретных функциональных задач;
3) электронные информационные ресурсы – информация в электронно-цифровой форме, содержащаяся на электронном носителе и в объектах информатизации;
4) участники информационного взаимодействия – Агентство и соответствующий государственный орган Республики Казахстан, представляющий сведения из собственных информационных систем и ресурсов в Агентство в соответствии с настоящими Правилами;
5) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
6) ИСиР ГО – информационные системы и ресурсы государственных органов Республики Казахстан.
2. Порядок представления сведений из информационных систем и ресурсов
3. Государственные органы Республики Казахстан представляют сведения из собственных ИСиР ГО в Агентство следующими способами:
1) посредством интеграции информационных систем Агентства с базами данных ИСиР ГО через ЕТС ГО, которая осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об информатизации;
2) посредством предоставления доступа к АРМ в случае отсутствия возможности передачи сведений способами, указанными в подпункте 1) пункта 3 настоящих Правил;
3) посредством предоставления доступа к базам данных ИСиР ГО через ЕТС ГО в режиме запроса и ответа, в случае отсутствия возможности передачи сведений способами, указанными в подпунктах 1) и 2) пункта 3 настоящих Правил;
4) посредством выгрузки сведений в информационные ресурсы Агентства, в случае отсутствия возможности передачи сведений способами, указанными в подпунктах 1) - 3) пункта 3 настоящих Правил;

5) осы Қағидалардың 3-тармағының 1) – 4) тармақшаларында көрсетілген тәсілдермен мәліметтер беру мүмкін болмаған жағдайда, қағаз жеткізгіште береді.
4. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары қол жеткізу шектелген ақпараттық ресурстардан мәліметтерді Агенттікке Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып, осы Қағидалардың 3-тармағының 5) тармақшасында көрсетілген тәсілмен береді.
5. Ақпараттық жүйелерден және ресурстардан берілетін мәліметтерді және оларды беру мерзімін ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар бірлесіп бекітілетін актіге сәйкес айқындайды.
6. Ақпараттық өзара іс-қимылға қатысушылар осы Қағидалардың шеңберінде алынған ақпараттың құпиялылығын сақтайды және өз қызметінің процесінде алынған қызметтік, коммерциялық, банктік немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты сақтаудың, қорғаудың және оның сақталуының режимін қамтамасыз етеді.

5) на бумажном носителе, в случае отсутствия возможности передачи сведений способами, указанными в подпунктах 1) - 4) пункта 3 настоящих Правил.
4. Государственные органы Республики Казахстан представляют сведения из информационных ресурсов ограниченного доступа в Агентство способом, указанным в подпункте 5) пункта 3 настоящих Правил, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
5. Сведения и сроки их представления из информационных систем и ресурсов определяются участниками информационного взаимодействия в соответствии с совместным утверждаемым актом.
6. Участники информационного взаимодействия соблюдают конфиденциальность информации, полученной в рамках настоящих Правил, и обеспечивают режим хранения, защиты и сохранности полученной в процессе своей деятельности информации, составляющей служебную, коммерческую, банковскую или иную охраняемую законом тайну.