"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1440 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын
мемлекеттік реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы»
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар; № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; № 20-21, 119-құжат; № 22, 128, 130-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7, 9-құжаттар; № 2, 19, 25, 26, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 115, 116-құжаттар; № 14, 117-құжат; № 16, 128, 129-құжаттар; № 17, 136-құжат; № 19, 145-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11, 13, 14, 16-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 26, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35, 36-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84, 85-құжаттар; № 13, 91-құжат; № 14, 92, 93, 94-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 10, 11, 13-құжаттар; № 4, 21-құжат; № 7, 36-құжат; № 8, 50, 64-құжаттар, № 9, 51-құжат; № 10-11, 54, 56-құжаттар; № 12, 85-құжат; № 13, 62, 63, 64-құжаттар; № 14, 72, 74, 75-құжаттар; № 15, 77, 78, 79, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1440
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН «О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственного регулирования производства и оборота
этилового спирта и алкогольной продукции»
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21; № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; № 20-21, ст. 119; № 22, ст. 128, 130; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7, 9; № 2, ст. 19, 25, 26, 28; № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 8, ст. 64; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 115, 116; № 14, ст. 117; № 16, ст. 128, 129; № 17, ст. 136; № 19, ст. 145; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11, 13, 14, 16; № 3, ст. 21, 22, 25, 26, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35, 36; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84, 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92, 93, 94; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 10, 11, 13; № 4, ст. 21; № 7, ст. 36; № 8, ст. 50, 64; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 54, 56; № 12, ст. 85; № 13, ст. 62, 63, 64; № 14, ст. 72, 74, 75; № 15, ст. 77,78 79, 81, 82; № 16, ст. 83.):

1) 163-бапта:
үшінші бөлікте:
үшінші және төртінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«лицензияда көрсетілмеген мекенжай бойынша және қойма және (немесе) тұрақты үй-жай бойынша этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің айналымы (экспорттан және жеке тұлғалардың жеке тұтынуына сатып алуынан басқа);
аралас полимерлік ыдыстағы, оның ішінде полиэтиленмен қапталған картон орамдағы және картон қорабына салынған фольгаланған полиэтилен пакетіндегі алкоголь өнімінің айналымы, сол сияқты тұрқы бұзылған ыдыста, анық сынған белгiлерi бар, тығыны бүлінген шөлмектерде бөлшек саудада өткізу (жеке тұлғалардың жеке тұтынуына сатып алуынан басқа);»;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарлар тәркілене отырып, жеке тұлғаларға елу, лауазымды адамдарға жүз жиырма, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға алты жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
төртінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарлар тәркілене отырып, жеке тұлғаларға жүз, лауазымды тұлғаларға жүз қырық, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға екі жүз, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға екі жүз елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға сегіз жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
бесінші бөлікте:
үшінші абзац алынып тасталсын;
төртінші, бесінші және алтыншы абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін (шарап материалынан басқа) технологиялық желілерді есепке алу бақылау аспаптарымен жабдықтамай өндіру;
этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін (шарап материалынан басқа) ақаулы, сол сияқты есепке алуда нормативтен тыс ауытқулары бар есепке алу бақылау аспаптарымен өндіру;
есепке алу бақылау аспаптарын және фланецтік қосындыларды уәкілетті орган салған біржолғы пломбасыз пайдалану, сондай-ақ олардан біржолғы пломбаларды алып тастау;»;
жетінші бөліктің төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«лауазымды адамдарға жүз жиырма, тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
сегізінші және тоғызыншы бөліктер мынадай редакцияда жазылсын:

1) в статье 163:
в части третьей:
абзацы третий и четвертый изложить в следующей редакции:
«оборота (кроме экспорта и приобретения физическими лицами для собственного потребления) этилового спирта и (или) алкогольной продукции не по адресу и не по складскому и (или) стационарному помещению, указанному в лицензии;
оборота (кроме приобретения физическими лицами для собственного потребления) алкогольной продукции в комбинированной полимерной таре, в том числе в картонной упаковке с полиэтиленовым покрытием и фольгированном полиэтиленовом пакете, помещенном в картонную коробку, а равно розничной реализации в деформированной таре, в бутылках с явными признаками боя, с поврежденной укупоркой;»;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц - в размере ста двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере шестисот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.»;
абзац второй части четвертой изложить в следующей редакции:
«влекут штраф на физических лиц в размере ста, на должностных лиц - в размере ста сорока, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере двухсот, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере восьмисот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения.»;
в части пятой:
абзац третий исключить;
абзацы четвертый, пятый и шестой изложить в следующей редакции:
«производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме виноматериала) без оснащения технологических линий контрольными приборами учета;
производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме виноматериала) с неисправными контрольными приборами учета, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете;
эксплуатации контрольных приборов учета и фланцевых соединений без одноразовых пломб, наложенных на них уполномоченным органом, а также срыва с них одноразовых пломб;»;
абзац четвертый части седьмой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на должностных лиц в размере ста двадцати, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;
части восьмой и девятый изложить в следующей редакции:

«8. Алкоголь өнімін Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгiленген мерзімдерде және мөлшерде жыл сайынғы лицензиялық алымды төлемей сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізу, -
лауазымды адамдарға жүз жиырма, тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
9. Лицензияның қолданылуын тоқтата тұру мерзімі ішінде осы баптың сегізінші бөлігінде көзделген бұзушылықты жоймау, -
лауазымды адамдарға жүз жиырма, тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жеті жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
мынадай редакциядағы оныншы және он бірінші бөліктермен толықтырылсын:
«10. Этил спиртін (коньяк спиртін қоспағанда), арақты және айрықша арақтарды Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген өндіріс қуатын пайдалану пайызынан және өндіріс көлемдерінен төмен өндіру, -
тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға – бес жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға – бір мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
11. Осы баптың оныншы бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға – бір мың, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі мың айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
2) 163-4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«163-4-бап. Қазақстан Республикасы заңнамасының алкоголь өнімін өткізу жөніндегі талаптарын бұзу
1. Жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға алкоголь өнімін өткізу -
жеке тұлғаларға - он, тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

«8. Хранение, оптовая и розничная реализация алкогольной продукции, без уплаты ежегодного лицензионного сбора в сроки и размерах, установленных налоговым законодательством Республики Казахстан, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста двадцати, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.
9. Неустранение нарушения, предусмотренного частью восьмой настоящей статьи в течение срока приостановления действия лицензии, -
влечет штраф на должностных лиц в размере ста двадцати, на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере семисот месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;
дополнить частями десятой и одиннадцатой следующего содержания:
«10. Производство этилового спирта (за исключением коньячного), водки и водок особых, ниже установленного Правительством Республики Казахстан процента использования производственной мощности и объема производства,-
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере пятисот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере тысячи месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.
11. Действие, предусмотренное частью десятой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере тысячи, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двух тысяч месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;
2) статью 163-4 изложить в следующей редакции:
«Статья 163-4. Нарушение требований законодательства Республики
Казахстан по реализации алкогольной продукции
1. Реализация алкогольной продукции лицам в возрасте до двадцати одного года, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.

2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - жиырма, тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға жүз қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Алкоголь өнімін (мейрамханаларда, барларда және дәмханаларда өткізуді қоспағанда):
сағат 23-тен таңғы 8-ге дейін,
этил спиртінің көлемдік үлесі отыз пайыздан асатын алкоголь өнімін сағат 21-ден келесі күннің 12-не дейін бөлшек саудада өткізу -
жеке тұлғаларға - он, тиісті қызмет түріне арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұрып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға сексен, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз жиырма айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
4. Осы баптың үшінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
жеке тұлғаларға - жиырма, тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға жүз қырық, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға жүз сексен айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
3) 214-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«лауазымды адамдарға - жүз жиырма, құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарлар тәркілене отырып, сондай-ақ тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
екінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«жеке тұлғаларға - елу, құқық бұзушылықтың тікелей нысанасы болған акцизделетін тауарлар тәркілене отырып, сондай-ақ тиісті қызмет түріне арналған лицензиядан айыра отырып, лауазымды адамдарға - жүз, шағын кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - жүз елу, орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын дара кәсіпкерлерге, заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста восьмидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.
3. Розничная реализация алкогольной продукции (за исключением реализации в ресторанах, барах и кафе):
с 23 до 8 часов утра,
с объемной долей этилового спирта свыше тридцати процентов с 21 до 12 часов следующего дня, -
влечет штраф на физических лиц в размере десяти, должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере восьмидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста двадцати месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии на соответствующий вид деятельности.
4. Действия, предусмотренные частью третьей настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста сорока, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста восьмидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;
3) в статье 214:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на должностных лиц в размере ста двадцати, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения, а также с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;
абзац второй части второй изложить в следующей редакции:
«влечет штраф на физических лиц в размере пятидесяти, на должностных лиц - в размере ста, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого предпринимательства, - в размере ста пятидесяти, на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей с конфискацией подакцизных товаров, явившихся непосредственным предметом правонарушения, а также с лишением лицензии на соответствующий вид деятельности.»;

4) 541-баптың бірінші бөлігіндегі «163 (үшiншi, төртінші, алтыншы, жетінші және тоғызыншы бөлiктерiнде» деген сөздер «163 (үшiншi, төртінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы және он бірінші бөлiктерiнде)» деген сөздермен ауыстырылсын.
5) 570-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық қызметі органдары осы Кодекстің 88 (үшiншi, төртiншi және бесінші бөліктерінде), 88-1 (екінші, 2-1, үшінші бөліктерінде), 161-2, 163 (бірінші, екінші, бесінші, сегізінші және оныншы бөліктерінде), 166, 205 - 206-1, 207, 208, 210 - 212, 213 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 215-218, 218-1, 219, 357-2 (бірiншi бөлiгiнде), 358, 358-1, 360-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;
6) 576-1-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Акцизделетiн өнiмді өндiруді және олардың айналымына мемлекеттік бақылау жөніндегі органдар 163 (бірінші, екінші, бесінші, сегізінші және оныншы бөліктерінде), 213 (бірінші-үшінші бөліктерінде), 357-2 (бірiншi бөлiгiнде) - баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;
7) 636-бапта:
бірінші бөлікте:
тармақшада:
жиырма бесінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
«санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының (85 (төртінші және бесінші бөліктері), 140 (екiншi бөлiгi), 161 (төртінші және бесінші бөліктері), 163 (үшінші, төртінші, бесінші және алтыншы бөліктері), 222 (бірiншi бөлiгi), 231 (екінші бөлігі), 233, 278 (бірiншi бөлiгi), 304 (екiншi бөлiгi), 315, 317-1 (тамақ өнімдеріне, ойыншықтарға, химиялық өнімдерге қойылатын қауіпсіздік талаптарын бұзушылық бойынша), 323 (екінші бөлігі), 324, 326-328, 356, 362, 494 (екінші бөлігі) – баптар);»;
отыз үшінші, отыз төртінші және отыз бесінші абзацтар мынадай редакцияда жазылсын:
«акцизделетiн өнiм өндiрудi және оның айналымын мемлекеттiк бақылау жөнiндегi органдардың (163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы және он бірінші бөліктері), 213 (төртінші - алтыншы бөліктері), 214, 357-1, 357-2-баптар);
қаржы полициясы органдарының (140 (екінші бөлігі), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 151, 151-1, 154, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 158-4, 159 (үшінші және төртінші бөліктері), 162, 163 (үшінші, төртінші және жетінші бөліктері), 176 (бірінші бөлігі), 179 (бірінші және екінші бөліктері), 179-1, 200, 203, 211, 213 (бесінші және алтыншы бөліктері), 214, 217, 275-1, 306-2, 355, 357-1, 357-2 (екінші бөлігі), 357-3, 357-5, 514 - 519, 521, 522, 529, 533 - 535, 537-1-баптар);
салық қызметi органдарының (154, 155, 156, 157, 163 (үшінші, төртінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы және он бірінші бөліктері), 203, 206-2, 208-1, 209, 213 (төртінші - алтыншы бөліктері), 214, 357-1, 357-2, 357-5, 359, 361, 374 (бесiншi, алтыншы, жетінші, сегiзiншi, тоғызыншы бөлiктерi), 533 - 535-баптар);».

4) в части первой статьи 541 слова «163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой и девятой)» заменить словами «163 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, девятой и одиннадцатой)»;
5) часть первую статьи 570 изложить в следующей редакции:
«1. Органы налоговой службы рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 88 (частями третьей, четвертой и пятой), 88-1 (частями второй, 2-1, третьей), 161-2, 163 (частями первой, второй, пятой, восьмой и десятой), 166, 205 - 206-1, 207, 208, 210 - 212, 213 (частями первой - третьей), 215 - 218, 218-1, 219, 357-2 (частью первой), 358, 358-1, 360 настоящего Кодекса.»;
6) часть первую статьи 576-1 изложить в следующей редакции:
«1. Органы по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 163 (частями первой, второй, пятой, восьмой и десятой), 213 (частями первой - третьей), 357-2 (частью первой).»;
7) в статье 636:
в части первой:
в подпункте 1):
абзац двадцать пятый изложить в следующей редакции:
«органов санитарно-эпидемиологического надзора (статьи 85 (части четвертая и пятая), 140 (часть вторая), 161 (части четвертая и пятая), 163 (части третья, четвертая, пятая и шестая), 222 (часть первая), 231 (часть вторая), 233, 278 (часть первая), 304 (часть вторая), 315, 317-1 (по нарушениям требований безопасности к пищевой продукции, игрушкам, химической продукции, 323 (часть вторая), 324, 326-328, 356, 362, 494 (часть вторая);»;
абзацы тридцать третий, тридцать четвертый и тридцать пятый изложить в следующей редакции:
«органов по государственному контролю над производством и оборотом подакцизной продукции (статьи 163 (части третья, четвертая, шестая, седьмая, девятая и одиннадцатая), 213 (части четвертая - шестая), 214, 357-1, 357-2);
органов финансовой полиции (статьи 140 (часть вторая), 143, 143-1, 143-2, 144-1, 145, 146-1, 151, 151-1, 154, 154-1, 155, 155-2, 156, 157, 158-4, 159 (части третья и четвертая), 162, 163 (части третья, четвертая и седьмая), 176 (часть первая), 179 (части первая и вторая), 179-1, 200, 203, 211, 213 (части пятая и шестая), 214, 217, 275-1, 306-2, 355, 357-1, 357-2 (часть вторая), 357-3, 357-5, 514 - 519, 521, 522, 529, 533 - 535, 537-1);
органов налоговой службы (статьи 154, 155, 156, 157, 163 (части третья, четвертая, шестая, седьмая, девятая и одиннадцатая), 203, 206-2, 208-1, 209, 213 (части четвертая - шестая), 214, 357-1, 357-2, 357-5, 359, 361, 374 (части пятая, шестая, седьмая, восьмая, девятая), 533 - 535);».

2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-І, 22-ІІ, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат, № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат):
1) 280-баптың 4-тармағы 1) тармақшасының кестесінде:
7-жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
7.
2208
Коньяк, бренди, жүзім сығындыларынан жасалған спирт ішімдігі
100% спирт 250 теңге/литр
»;
2) 282-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Акцизделетін тауарлар, акциз маркалары, есепке алу-бақылау маркалары бүлінген жағдайда, бүлінген акцизделетін тауарларды, акциздік маркаларды, есепке алу-бақылау маркаларын есептен шығару туралы акт жасалған күн немесе оны өндірістік процесте одан әрі пайдалану туралы шешім қабылданған күн операция жасалған күн болып табылады.»;

2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83):
1) в таблице подпункта 1) пункта 4 статьи 280:
строку 7 изложить в следующей редакции:
«
7.
2208
Коньяк, бренди, спиртной напиток из виноградных выжимок
250 тенге/литр 100 % спирта
»;
2) часть первую пункта 6 статьи 282 изложить в следующей редакции:
«6. В случае порчи подакцизных товаров, акцизных марок, учетно-контрольных марок датой совершения операции является день составления акта о списании испорченных подакцизных товаров, акцизных марок, учетно-контрольных марок или день принятия решения о ее дальнейшем использовании в производственном процессе.»;

3) 286-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Акциз маркалары, есепке алу-бақылау маркалары бүлінген, жоғалған кезде акциздің төленген сомалары мынадай жағдайларда:
1) акциз маркалары, есепке алу-бақылау маркалары төтенше жағдайлар нәтижесінде бүлінсе, жоғалса;
2) бүлінген акциз маркаларын, есепке алу-бақылау маркаларын салық органдары жоюға жасалған есептен шығару актісі негізінде қабылдаса, қайта есептеуге жатады.»;

3) пункт 2 статьи 286 изложить в следующей редакции:
«2. При порче, утрате акцизных марок, учетно-контрольных марок, уплаченные суммы акциза подлежат перерасчету в следующих случаях:
1) порча, утрата акцизных марок, учетно-контрольных марок возникли в результате чрезвычайных ситуаций;
2) испорченные акцизные марки, учетно-контрольные марки приняты налоговыми органами на основании акта списания к уничтожению.»;

4) 298-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Акциз маркаларын, есепке алу-бақылау маркаларын алғанға дейін осы Кодекстің 653-бабына сәйкес маркалануға жататын импортталатын акцизделетін тауарларға акциз төленеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген акцизделетін тауарлардың импортын жүзеге асыру кезінде акциз сомасы нақтылануға жатады және акцизделетін тауарлардың импорты күнінде қолданылатын акциз ставкасы қолданылады.»;

4) пункт 2 статьи 298 изложить в следующей редакции:
«2. Акцизы на импортируемые подакцизные товары, подлежащие маркировке в соответствии со статьей 653 настоящего Кодекса, уплачиваются до получения акцизных марок, учетно-контрольных марок.
При осуществлении импорта подакцизных товаров, указанных в части первой настоящего пункта, сумма акциза подлежит уточнению и применяется ставка акциза, действующая на дату импорта подакцизных товаров.»;

5) 469-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және көтерме саудада өткізу бойынша қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу бойынша қызметті жүзеге асыратын лицензиаттар әрбір объект үшін жыл сайын алым төлейді.»;
6) 470-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«Алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және көтерме саудада өткізу бойынша қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтауға, көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуге лицензия алатын және лицензиясы бар жеке және заңды тұлғалар алым төлеушілер болып табылады.»;

5) статью 469 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. Лицензиатами, осуществляющими деятельность по хранению, оптовой и (или) розничной реализации алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства, сбор уплачивается ежегодно, за каждый объект.»;
6) статью 470 изложить в следующей редакции:
«Плательщиками сбора являются физические и юридические лица, получающие лицензию и имеющие лицензии на хранение, оптовую и (или) розничную реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства.»;

1.88-1
Алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және бөлшек саудада өткізу бойынша қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтау және бөлшек саудада өткізу
астанада, республикалық және облыстық маңызы бар қалаларда
қалаларда, аудандық маңызы бар қалаларда және кенттерде
ауылдық елді мекендерде қызметін жүзеге асыратын субъектілер әрбір объект үшін
100
70
30
»;
8) 472-бапта:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

1.88-1
Хранение и розничная реализация алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства
для субъектов осуществляющих деятельность, за каждый объект:
в столице, городах республиканского и областного значения
в городах, в городах районного значения и поселках
в сельских населенных пунктах
100
70
30
»;
8) в статье 472:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:

«2. Алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және көтерме саудада өткізу бойынша қызметті қоспағанда, ойын бизнесі саласындағы және алкоголь өнімін сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу бойынша қызметті жүзеге асырудың бірінші жылында лицензия алатын төлеушілер алым сомасын лицензиарға тиісті құжаттарды бергенге дейін төлейді.
3. Алкоголь өнімін өндіру аумағында оны сақтау және көтерме саудада өткізу бойынша қызметті қоспағанда, ойын бизнесі саласындағы және алкоголь өнімін сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензия алған төлеушілер алым сомасын жыл сайын ағымдағы жылдың 20 қаңтарына дейін төлейді.»;
9) 653-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Салық органдары акцизделетін тауарларды өндірушілер мен олардың айналымын жүзеге асыратын тұлғалардың, борышкер мүлкін (активтерін) өткізу кезінде конкурстық және оңалтушы басқарушылардың осы бапта айқындалған акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін маркалау, акцизделетін тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағында орын ауыстыру тәртібін сақтауы бөлігінде, сондай-ақ акциздік постылар белгілеу арқылы акцизделетін тауарларға бақылауды жүзеге асырады.»;
1-1-тармақ алып тасталсын;
4-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1. Осы баптың 4-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, есепке алу-бақылау маркаларымен немесе акциздік маркалармен маркалануға жататын акцизделетін тауарлардың тиісті маркалаусыз, сондай-ақ белгіленбеген үлгідегі және сәйкестендіруге келмейтін есепке алу-бақылау маркаларымен немесе акциздік маркалармен Қазақстан Республикасының аумағында айналымына тыйым салынады.»;
6-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
«1) акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін маркалау (қайта маркалау) қағидаларын, акциздік және есепке алу-бақылау маркаларының нысанын, мазмұнын және қорғау элементтерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді;
2) акциздік және есепке алу-бақылау маркаларын алу, есепке алу, сақтау, беру, сондай-ақ импорттаушылардың алкоголь өнімін Кеден одағы елдерінен Қазақстан Республикасына әкелген кезде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалануы туралы міндеттемені ұсыну қағидаларын және осындай міндеттемені қамтамасыз ету мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
Импорттаушылардың алкоголь өнімін Кеден одағы елдерінен Қазақстан Республикасына әкелген кезде есепке алу-бақылау маркаларын нысаналы пайдалануы туралы міндеттеме уәкілетті органның ақшаны уақытша орналастыру шотына ақша салу арқылы қамтамасыз етіледі.»;
7-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

«2. Плательщики, получающие лицензию в первый год осуществления деятельности в сфере игорного бизнеса и на хранение, оптовую и (или) розничную реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства, уплачивают сумму сбора до подачи соответствующих документов лицензиару.
3. Плательщики, получившие лицензию на осуществление деятельности в сфере игорного бизнеса и на хранение, оптовую и (или) розничную реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства, уплачивают сумму сбора ежегодно до 20 января текущего года.»;
9) в статье 653:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
«1. Контроль за подакцизными товарами осуществляется налоговыми органами в части соблюдения производителями и лицами, осуществляющими оборот подакцизных товаров, конкурсными и реабилитационными управляющими при реализации имущества (активов) должника порядка маркировки отдельных видов подакцизных товаров, определенного настоящей статьей, перемещения подакцизных товаров на территории Республики Казахстан, а также путем установления акцизных постов.»;
пункт 1-1 исключить;
пункт 4-1 изложить в следующей редакции:
«4-1. Запрещается оборот подакцизных товаров на территории Республики Казахстан, подлежащих маркировке учетно-контрольными марками или акцизными марками, без соответствующей маркировки, кроме случаев, предусмотренных пунктом 4 настоящей статьи, а также с учетно-контрольными марками или акцизными марками неустановленного образца и не поддающимися идентификации.»;
подпункты 1) и 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
«1) правила маркировки (перемаркировки) отдельных видов подакцизных товаров, форма, содержания и элементы защиты акцизных и учетно-контрольных марок утверждаются Правительством Республики Казахстан;
2) правила получения, учета, хранения, выдачи акцизных и учетно-контрольных марок, а также представления обязательства импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при ввозе алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза и размер обеспечения такого обязательства утверждаются Правительством Республики Казахстан.
Обязательство импортеров о целевом использовании учетно-контрольных марок при ввозе алкогольной продукции в Республику Казахстан из стран Таможенного союза обеспечивается путем внесения денег на счет временного размещения денег уполномоченного органа;»;
часть первую пункта 7 изложить в следующей редакции:

«7. Салық органдары этил спиртін (шарап материалынан тікелей немесе екі рет айдап айыру жолымен өндірілетін этил спиртін қоспағанда), мұнай өнімдері мен темекі өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын салық төлеушінің аумағында акциздік постыларды орнатады.»;
10-тармақтың 2-1) тармақшасы алып тасталсын.
3. «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат; № 24, 149, 152-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 26-құжат; № 4, 32-құжат; № 8, 64-құжат; № 12, 83-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; № 7, 36-құжат; № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 16, 83-құжат):
159-баптың 14-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«14. Мыналарға:
1) алкоголь өнімін жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға;
2) мейрамханаларда, барлар мен дәмханаларда өткізуді қоспағанда, Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасында белгіленген белгілі бір сағаттарда алкоголь өнімін бөлшек саудада өткізуге;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жағдайларда өткізуге тыйым салынады.».
4. «Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы» 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«1-бап. Негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) айналым – экспорт, импорт, сатып алу, сақтау, көтерме және бөлшек саудада өткізу;
2) алкоголь өнімі – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес дәрілік зат ретінде тіркелген, құрамында спирті бар медициналық мақсаттағы өнімді қоспағанда, тағамдық шикізаттан және (немесе) құрамында спирті бар тамақ өнімінен этил спирті пайдаланылып өндірілген, этил спиртінің көлемдік үлесі бір жарым пайыздан астам болатын тамақ өнімі;
3) аралас полимерлік ыдыс – iшкi жағы тамақ сақтайтын полимерлік материалдан жасалған аралас полимерлік материалдардан жасалған тұтыну ыдысы;

«7. Налоговые органы устанавливают акцизные посты на территории налогоплательщика, осуществляющего производство этилового спирта (кроме этилового спирта, вырабатываемого из виноматериала путем прямой или двойной перегонки), нефтепродуктов и табачных изделий.»;
подпункт 2-1) пункта 10 исключить.
3. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; № 16, ст. 83):
пункт 14 статьи 159 изложить в следующей редакции:
«14. Запрещается реализация:
1) алкогольной продукции лицам в возрасте до двадцати одного года;
2) розничная реализация алкогольной продукции в определенные часы, установленные законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях за исключением реализации в ресторанах, барах и кафе;
3) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.».
4. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года «О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст. 720; 2004 г., № 5, ст. 27; № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 82; 2010 г., № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
«Статья 1. Основные понятия
В настоящем Законе используются следующие понятия:
1) оборот - экспорт, импорт, приобретение, хранение, оптовая и розничная реализация;
2) алкогольная продукция — пищевая продукция с объемной долей этилового спирта более полутора процента, произведенная с использованием этилового спирта из пищевого сырья и (или) спиртосодержащей пищевой продукции, за исключением спиртосодержащей продукции медицинского назначения, зарегистрированной в качестве лекарственного средства в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) комбинированная полимерная тара - потребительская тара, изготовленная из комбинированных полимерных материалов, внутренняя поверхность которых изготовлена из пищевого полимерного материала;

4) бөлшек саудада өткізу – алкоголь өнімдерін сауда залымен жабдықталған және фискальдық жадылы бақылау-кассалық машинамен жарақтандырылған стационарлық үй-жайларда, сондай-ақ қоғамдық тамақтану объектілерінде және қоғамдық тамақтану объектілерінің жанындағы жазғы алаңшаларда кейіннен тұтыну немесе коммерциялық емес мақсатқа пайдалану үшін сату;
5) сәйкестендіру – өндiрiс, айналыс (айналым), пайдалану саласында ерекшелiк белгiлерi бойынша ұқсас өнімдердің арасынан белгiлi бiр өнiмдi бұлжытпай тануды қамтамасыз ететiн рәсiм;
6) есепке алу-бақылау маркасы – белгіленген үлгідегі қажетті қорғау дәрежелерi бар, алкоголь өнiмінің айналымын (экспорттан басқа) есепке алу және бақылауды жүзеге асыру мақсатында оны (шарап материалы мен сырадан басқасын) сәйкестендіруге арналған Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ақпараты бар арнайы бiржолғы жапсырма;
7) есепке алу бақылау аспаптары – үздіксіз электр энергиясымен қоректендіру көздерімен жарақтандырылған, уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне нақты уақыт режимінде этил спирті мен этил спиртінің концентрациясы бар алкоголь өнімінің (шарап пен сырадан басқа) өндірілу көлемі, этил спиртінің (сырадан басқа) қалдықтары туралы деректердің автоматты түрде берілуін қамтамасыз ететін және есепке алу-бақылау маркаларынан ақпаратты оқу мүмкіндігі бар аспаптар;
8) коньяк спирті - этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 7,5 пайыз болатын, асхана шарап материалын фракциялық айдап айырып жасалған және сақтаудың барлық кезеңі ішінде емен сүрегімен ұдайы жанасымда болған (сақталған коньяк спирті) немесе емен сүрегімен жанасымда болмаған этил спиртінің көлемдік үлесі 55,0 пайыздан 70,0 пайызға дейінгі (жас коньяк спирті) шарап дистилляты;
9) көтерме саудада өткізу – уәкілетті орган бекіткен құжаттарға сәйкес алкоголь өнімін лицензияда көрсетілген мекенжай бойынша қойма үй-жайларынан шектеусіз көлемде шығару;
10) қаңылтыр ыдыс – iшкi жағы тамақ сақтайтын материалмен қапталған арнайы қаңылтырдан жасалған тұтыну ыдысы;
11) қойма үй-жайлары – тек қана этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн сақтауға, қабылдауға және беруге арналған, біліктiлiк талаптарына сай келетiн арнаулы стационарлық үй-жайлар және (немесе) алаңшалар (этил спиртiн сақтау үшiн);
12) құрамында спирті бар тамақ өнімі – тамақ шикізатынан өндірілген, этил спиртінің көлемдік үлесі бір жарым пайыздан астам болатын тамақ өнімі;

4) розничная реализация - продажа алкогольной продукции для ее дальнейшего потребления или некоммерческого использования, осуществляемая в стационарных помещениях оборудованных торговым залом, а также в объектах общественного питания и на летних площадках при объектах общественного питания, оснащенных контрольно-кассовой машиной с фискальной памятью;
5) идентификация - процедура, обеспечивающая в сфере производства, обращения (оборота), использования однозначное распознание определенной продукции среди подобной по отличительным признакам;
6) учетно-контрольная марка - специальная разовая наклейка с необходимыми степенями защиты установленного образца, несущая в себе установленную Правительством Республики Казахстан информацию, предназначенную для идентификации алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) с целью учета и осуществления контроля за ее оборотом (кроме экспорта);
7) контрольные приборы учета - оснащенные источниками бесперебойного питания электроэнергией, обеспечивающие автоматизированную передачу уполномоченному органу и его территориальным подразделениям в режиме реального времени данных об объемах производства этилового спирта и алкогольной продукции, концентрацией в ней этилового спирта (кроме вина и пива), остатках этилового спирта (кроме пива), и с возможностью считывания информации с учетно-контрольных марок;
8) коньячный спирт - винный дистиллят с объемной долей этилового спирта от 55,0 до 70,0 процентов, изготовленный фракционной перегонкой столового виноматериала с объемной долей этилового спирта не менее 7,5 процента, и находившийся в постоянном контакте с древесиной дуба в течение всего периода выдержки (выдержанный коньячный спирт) или не находившийся в контакте с древесиной дуба (молодой коньячный спирт);
9) оптовая реализация - отпуск алкогольной продукции со складских помещений по адресу, указанному в лицензии, без ограничения объемов, согласно документам, утвержденным уполномоченным органом;
10) жестяная тара - потребительская тара, изготовленная из специальной жести, внутренняя поверхность которой состоит из пищевого материала;
11) складские помещения - специализированные стационарные помещения и (или) площадки (для хранения этилового спирта), предназначенные исключительно для хранения, приема и отпуска этилового спирта и (или) алкогольной продукции, соответствующие квалификационным требованиям;
12) спиртосодержащая пищевая продукция — пищевая продукция с объемной долей этилового спирта более полутора процента, произведенного из пищевого сырья;

13) мемлекет меншiгiне өткен этил спиртi және (немесе) алкоголь өнiмi – сот шешiмi негiзінде тәркiленген, мемлекет меншiгiне өтеусiз өткен, мемлекет пайдасына тауардан бас тартудың кедендік рәсімінде декларацияланған этил спирті немесе алкоголь өнiмi;
14) орнын ауыстыру – бір мекенжай бойынша орналасқан өндірістік және (немесе) қойма үй-жайларының ішінде орналасқан орнын өзгертуді қоспағанда, этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің кеңістікте орналасқан орнын өзгерту;
15) өндіріс паспорты – қолда бар жабдықты пайдалануды, технологиялық процестi сақтауды регламенттейтiн, негiзгi шикiзатты, ингредиенттердi, қосалқы материалдарды жұмсау нормаларын және дайын өнiмнiң, жанама өнiмдердiң шығу нормаларын, сондай-ақ өндiрiс кезіндегі шығынның нормаларын белгiлейтiн негiзгi құжат;
16) пластикалық ыдыс – полиэтилен, полистирол және өзге де полимерлiк материал негiзіндегі тұтыну ыдысы;
17) стационарлық үй-жайлар – сумен, энергиямен және кәрізбен қамтамасыз етілген, iргетасы бар және олардың тiреуiш конструкциясына нұқсан келтiрмей орнын ауыстыру мүмкiн емес күрделi ғимараттар, құрылыстар немесе олардың бөлiктерi;
18) сусыз спирт – құрамында суы жоқ, есептеулерде қолданылатын шартты ұғым ретінде пайдаланылатын жүз пайыздық спирт немесе абсолюттік алкоголь;
19) маркалау – тұтынушыға ақпарат жеткiзетiн және этикеткалардағы, контрэтикеткалардағы, кольереткалардағы және қаптамалардағы мәтiн, шартты белгi және суреттер;
20) тұтыну ыдысы – тұтынушыға алкоголь өнiмiмен бірге келiп түсетiн, көлiктiк ыдыс функциясын атқармайтын және Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті органы пайдалануға рұқсат берген материалдардан жасалған ыдыс;
21) фирмалық арнаулы дүкен – сауда залымен жабдықталған, фискальдық жадылы бақылау-кассалық машинамен жарақтандырылған және өзiнiң алкоголь өнiмiн бөлшек саудада өткізуге арналған стационарлық үй-жай;
22) хабарлама – уәкілетті орган және оның аумақтық бөлімшелері этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуі және айналымы саласында қызметін жүзеге асыратын субъектілерге жіберген бұзушылықтарды жою және этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу саласындағы заңнамалық актілерде және заңнамада белгіленген талаптар туралы жазбаша хабарлама;
23) ілеспе жүкқұжат – этил спиртінің және (немесе) алкоголь өнімінің қозғалысын бақылауға арналған құжат;

13) этиловый спирт и (или) алкогольная продукция, перешедшие в собственность государства - конфискованные, безвозмездно перешедшие в собственность государства на основании судебного решения, декларированные в таможенной процедуре отказа от товара в пользу государства;
14) перемещение – изменение месторасположения этилового спирта и (или) алкогольной продукции в пространстве, за исключением изменения месторасположения внутри производственных и (или) складских помещений расположенных по одному адресу;
15) паспорт производства - основной документ, регламентирующий использование имеющегося оборудования, соблюдения технологического процесса, устанавливающий нормы расхода основного сырья, ингредиентов, вспомогательных материалов и нормы выхода готовой продукции, побочных продуктов, а также норм потерь при производстве;
16) пластиковая емкость - потребительская тара на основе полиэтилена, полистирола и иного полимерного материала;
17) стационарные помещения - капитальные здания, сооружения или их часть, обеспеченные водоснабжением, энергоснабжением и канализацией, имеющие фундамент, и перемещение которых невозможно без нанесения ущерба их несущей конструкции;
18) безводный спирт - стопроцентный спирт или абсолютный алкоголь, не содержащий воды, используемый как условное понятие, применяемое в расчетах;
19) маркировка - текст, условное обозначение и рисунки, несущие информацию для потребителя и нанесенные на этикетки, контрэтикетки, кольеретки и упаковки;
20) потребительская тара - тара, поступающая к потребителю с алкогольной продукцией, не выполняющая функцию транспортной тары и изготовленная из материалов, разрешенных к использованию уполномоченным органом Республики Казахстан в области здравоохранения;
21) фирменный специализированный магазин - стационарное помещение, оборудованное торговым залом, оснащенное контрольно-кассовой машиной с фискальной памятью и предназначенное для розничной реализации собственной алкогольной продукции;
22) уведомление - письменное сообщение, направленное уполномоченным органом и его территориальными подразделениями субъектам, осуществляющим деятельность в области производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции, об устранении нарушений и требований, установленных законодательными актами и законодательством в области государственного регулирования производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции;
23) сопроводительная накладная - документ, предназначенный для контроля за движением этилового спирта и (или) алкогольной продукции;

24) этил спиртi – спирт ашытқыларын тазартып айыру немесе дәннен, картоптан, қант қызылшасынан, қант шикiзаты сiрнесiнен және құрамында қанты және крахмалы бар басқа да тағамдық өсiмдiк шикiзатынан өндiрiлетiн этил спиртi шикiзатын тазартып айыру жолымен, шарап материалынан тікелей немесе екі рет айдап айыру жолымен және тамақтық емес шикiзаттан өзге де жолмен алынатын өнiм;
25) этил спиртi мен алкоголь өнiмiн сақтау – этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн одан әрі өткізу мақсатында орналастыру (қоймада жинау).»;
2) 3-баптың 3 тармағында:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) алкоголь өнiмiнiң (арақ және айырықша арақ, күшті ликер-арақ өнімдері) ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгiлеу;»;
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«5) этил спиртін (коньяк спиртін қоспағанда), арақты және айырықша арақты өндірушілер үшін өндірістік қуатты пайдаланудың ең төменгі пайызын және өндірістің ең төменгі көлемдерін белгілеу;»;
4-тармақ алып тасталсын;
3) 3-1-бапта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін (шарап материалынан басқа) өндірудің технологиялық желілерін есепке алу бақылау аспаптарымен жарақтандыру қағидаларын, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің (шарап материалынан басқа) есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау жөніндегі тәртіпті бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 5-1) және 5-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«5-1) алкоголь өнiмiнiң (арақ және айырықша арақ, күшті ликер-арақ өнімдері) ең төмен бөлшек сауда бағаларын белгiлейді;
5-2) этил спиртін (коньяк спиртін қоспағанда), арақты және айырықша арақты өндірушілер үшін өндірістік қуатты пайдаланудың ең төменгі пайызын және өндірістің ең төменгі көлемдерін белгілейді;»;
4) 4-баптың 2-тармағында:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін (шарап материалынан басқа) өндірудің технологиялық желілерін есепке алу бақылау аспаптарымен жарақтандыру қағидаларын, сондай-ақ олардың жұмыс істеуін және этил спирті мен алкоголь өнімінің есепке алынуын жүзеге асыруды бақылау жөніндегі тәртіпті әзірлейді;»;
мынадай мазмұндағы 8-1) және 8-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-1) алкоголь өнiмiнiң (арақ және айырықша арақ, күшті ликер-арақ өнімдері) ең төмен бөлшек сауда бағаларының мөлшерін әзірлейді;
8-2) этил спиртін (коньяк спиртін қоспағанда), арақты және айырықша арақты өндірушілер үшін өндірістік қуатты пайдаланудың ең төменгі пайызын және өндірістің ең төменгі көлемдерін әзірлейді;»;
5) 5-баптың 1-тармағының 7-тармақшасындағы «сыра жатады.» деген сөздер «сыра;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:

24) этиловый спирт - продукт, получаемый путем брагоректификации спиртовых бражек или ректификации этилового спирта-сырца, вырабатываемого из зерна, картофеля, сахарной свеклы, мелассы сахара-сырца и другого сахаро- и крахмалосодержащего пищевого растительного сырья, из виноматериала путем прямой или двойной перегонки и иным путем из непищевого сырья;
25) хранение этилового спирта и алкогольной продукции - размещение (складирование) этилового спирта и (или) алкогольной продукции в целях дальнейшей реализации.»;
2) в пункте 3 статьи 3:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) установление минимальных розничных цен на алкогольную продукцию (водки и водки особые, крепкие ликероводочные изделия);»;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
«5) установление для производителей этилового спирта (за исключением коньячного), водки и водок особых минимального процента использования производственной мощности и минимальных объемов производства;»;
пункт 4 исключить;
3) в статье 3-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
«1) утверждает правила оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме виноматериала) контрольными приборами учета, а также порядок по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции (кроме виноматериала);»;
дополнить подпунктами 5-1) и 5-2) следующего содержания:
«5-1) устанавливает минимальные розничные цены на алкогольную продукцию (водки и водки особые, крепкие ликероводочные изделия);
5-2) устанавливает для производителей этилового спирта (за исключением коньячного), водки и водок особых минимального процента использования производственной мощности и минимальных объемов производства;»;
4) в пункте 2 статьи 4:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) разрабатывает правила оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме виноматериала) контрольными приборами учета, а также порядок по контролю за их функционированием и осуществлением учета этилового спирта и алкогольной продукции;»;
дополнить подпунктами 8-1) и 8-2) следующего содержания:
«8-1) разрабатывает размер минимальных розничных цен на алкогольную продукцию (водки, водки особые и крепкие ликероводочные изделия);
8-2) разрабатывает для производителей этилового спирта (за исключением коньячного), водки и водок особых минимального процента использования производственной мощности и минимальных объемов производства;»;
5) пункт 1 статьи 5 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:

«8) жүзім сығындыларынан жасалған спиртті ішімдік жатады.»;
мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
«18. Жүзім сығындыларынан жасалған спиртті ішімдік - этил спиртінің көлемдік үлесі кемінде 37,5 пайыз болатын, түсін өзгерту үшін қант колерін қоспағанда, дәмді хош иісті заттарды қоспай, сусыз спирттің бір гектолитрінде құрамында кемінде 140 грамм ұшқыш заттар және 1000 граммнан аспайтын метил спирті бар, тек ашытылған жүзім сығындыларының дистиллятынан жасалған спиртті ішімдік.»;
6) 7-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Өндiру паспортына өзгерістер немесе толықтырулар енгізген кезде өндіруші паспортқа өзгерістер немесе толықтырулар енгізілген күннен бастап күнтізбелік отыз күннен кешіктірмейтін мерзімде уәкілетті органға жазбаша түрде өндіру паспортына енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы ақпарат жібереді.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн өндірген кезде:
1) технологиялық желілерді есепке алу бақылау аспаптарымен жарақтандырмай этил спиртiн және (немесе) алкоголь өнiмiн (шарап материалы мен жылдық өндірістік қуаттылығы 400 000 декалитрден төмен сыра өндірушілерінен басқа) өндіруге;
2) этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін (жылдық өндірістік қуаттылығы 400 000 декалитрден төмен шарап материалы мен сыра өндірушілерінен басқа) ақаулы есептеуші бақылау аспаптарымен, сол сияқты есепке алуда нормативтен жоғары ауытқулармен өндіруге тыйым салынады.»;
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Өндiруге лицензияда көрсетiлген мекенжай бойынша және өндіру паспортында көрсетілген деректерге сәйкес ғана жол берiледi.»;
мынадай мазмұндағы 10-тармақпен толықтырылсын:
«10. Этил спиртін (коньяк спиртін қоспағанда), арақты және айырықша арақты өндіруге Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген өндірістік қуатты пайдаланудың ең төменгі пайызы және өндірістің ең төменгі көлемдері сақталған кезде жол беріледі.»;
7) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«9-бап. Этил спиртi мен алкоголь өнiмi айналымының шарттары
1. Этил спирті мен алкоголь өнімінің:
1) тиісті лицензиясыз;
2) денсаулық сақтау, білім беру, балалар мекемелерi, дене шынықтыру-сауықтыру, спорт және спорттық-техникалық құрылыстар, стадиондар ғимараттарында және аумақтарында;
3) шыққан жерi анықталмаса;
4) сәйкестік сертификаттарынсыз (және белгілерінсіз) және (немесе) сәйкестік туралы декларациясыз;
5) стандарттарға сәйкес келмейтiн және (немесе) зиянды қоспалардың жол берiлетiн шектi концентрациясы асырыла өндiрiлген;

«8) спиртной напиток из виноградных выжимок»;
дополнить пунктом 18 следующего содержания:
«18. Спиртной напиток из виноградных выжимок - спиртной напиток с объемной долей этилового спирта не менее 37,5 процентов, изготовленный исключительно из дистиллята сброженных виноградных выжимок, содержащий летучие вещества не менее 140 грамм и метиловый спирт не более 1000 грамм на один гектолитр безводного спирта, без добавления вкусоароматических веществ за исключением сахарного колера для изменения цвета.»;
6) в статье 7:
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
«При внесении изменений или дополнений в паспорт производства производитель в срок не позднее тридцати календарных дней со дня внесения изменений или дополнений в паспорт направляет в уполномоченный орган в письменном виде информацию о внесенных измененниях и дополнениях в паспорт производства.»;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
«5. При производстве этилового спирта и (или) алкогольной продукции запрещается:
1) производство этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме производителей виноматериала и пива, производственные мощности которых ниже 400 000 декалитров в год) без оснащения технологических линий контрольными приборами учета;
2) производство этилового спирта и (или) алкогольной продукции (кроме производителей виноматериала и пива, производственные мощности которых ниже 400 000 декалитров в год) с неисправными контрольными приборами учета, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете.»;
пункт 8 изложить в следующей редакции:
«8. Производство допускается только по адресу, указанному в лицензии и в соответствии с данными, указанными в паспорте производства.»;
дополнить пунктом 10 следующего содержания:
«10. Производство этилового спирта (за исключением коньячного), водки и водок особых допускается при соблюдении минимального процента использования производственной мощности и минимальных объемов производства установленного Правительством Республики Казахстан.»;
7) статью 9 изложить в следующей редакции:
«Статья 9. Условия оборота этилового спирта и
алкогольной продукции
1. Запрещается оборот этилового спирта и алкогольной продукции:
1) без соответствующей лицензии;
2) в зданиях и на территориях организаций здравоохранения, образования, детских учреждений, физкультурно-оздоровительных, спортивных и спортивно-технических сооружений, стадионов;
3) неустановленного происхождения;
4) без сертификатов (и знаков) соответствия и (или) декларации о соответствии;
5) не соответствующих стандартам и (или) произведенных с завышением предельно допустимых концентраций вредных примесей;

6) жарамдылық мерзiмi өтіп кеткен;
7) қаңылтыр ыдыстағы (сырадан және күштілігі он екі пайыздан кем градусы төмен ликер-арақ өнімдерінен басқа), этикеткасы жоқ шөлмектердегі және пластик ыдыстардағы алкоголь өнімінің;
8) аралас полимерлік ыдыстардағы, оның ішінде полиэтиленмен қапталған картон қаптамадағы және картон қорабына салынған фольгаланған полиэтилен пакетіндегі алкоголь өнімінің;
9) лас, деформацияланған, анық сынық белгiлерi бар, зақымдалған тығындармен тығындалған шөлмектердегi, жалпы лайсаң, жат қоспалары, түбiнде тұнбалары бар (коллекциялық шараптардан басқа) алкоголь өнiмдерiнің;
10) осы Заңның 8-бабына сәйкес тиісті маркалаусыз алкоголь өнімінің;
11) есепке алу-бақылау маркаларынсыз не сәйкестендіруге келмейтін немесе белгіленген үлгідегі емес есепке алу-бақылау маркаларымен алкоголь өнімінің (шарап материалдары мен сырадан басқа) айналымына (экспорттан басқа), орнын ауыстыруына;
12) этил спиртіне және (немесе) алкоголь өніміне ілеспе жүкқұжатынсыз, сондай-ақ этил спиртіне және (немесе) алкоголь өніміне ілеспе жүкқұжатын ресімдеу және пайдалану қағидалары бұзылған ілеспе жүкқұжаттармен айналымына, орнын ауыстыруына;
13) көтерме, бөлшек саудада өткізуді Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мерзімде және мөлшерде жыл сайынғы лицензиялық алымды төлемей жүзеге асыратын лицензиаттарға;
14) есепке алу-бақылау маркаларымен маркалауға жататын алкоголь өнімін көтерме, бөлшек саудада өткізуді есепке алу-бақылау маркаларының қорғаныстық элементтерін айқындайтын және (немесе) одан ақпаратты оқитын аспаптарсыз жүзеге асыратын лицензиаттарға айналымына тыйым салынады.
2. Мыналарды:
1) базарларда, сауда базарларында, дүңгіршіктерде, шатырларда, автоматтарда, жылжымалы сөрелерде, ларектерде, автодүкендерде, автомобильдерге май құю станцияларында, қолдан, автомашиналардан, жаймалардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған өзге де белгіленбеген орындарда этил спирті мен алкоголь өнімін;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген ең төменгі бөлшек сауда бағаларынан төмен алкоголь өнімін;
3) жиырма бір жасқа дейінгі адамдарға алкоголь өнімін;
4) мейрамханаларда, барлар мен дәмханаларда өткізуді қоспағанда, алкоголь өнімін бөлшек саудада өткізуге;
сағат 23-тен таңғы 8-ге дейін;
отыз пайыздан жоғары этил спиртінің көлемдік үлесін сағат 21-ден келесі күннің 12-ге дейін өткізуге тыйым салынады.»;
8) 10-бапта:
1 және 1-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасының аумағына этил спиртiнiң немесе шарап материалының импорты этил спирті немесе шарап материалы жасап шығаруға пайдаланылатын алкоголь өнімін өндіруге лицензиясы және сыртқы сауда шарты (келісімшарты), оған қосымшалар және (немесе) толықтырулар болған кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағына алкоголь өнімінің (шарап материалынан басқа) импорты алкоголь өнімін сақтауға және көтерме саудада өткізуге лицензиясы және сыртқы сауда шарты (келісімшарты), оған қосымшалар және (немесе) толықтырулар болған кезде жүзеге асырылады.

6) с истекшим сроком годности;
7) алкогольной продукции в жестяной таре (кроме пива и слабоградусных ликероводочных изделий с крепостью менее двенадцати процентов), в бутылках без этикеток и пластиковых емкостях;
8) алкогольной продукции в комбинированной полимерной таре, в том числе в картонной упаковке с полиэтиленовым покрытием и фольгированном полиэтиленовом пакете, помещенном в картонную коробку;
9) алкогольной продукции в грязных, деформированных, с явными признаками боя, с поврежденной укупоркой бутылках, имеющих общее помутнение, посторонние включения, осадок (кроме коллекционных вин);
10) алкогольной продукции без соответствующей маркировки согласно статье 8 настоящего Закона;
11) оборот (кроме экспорта), перемещение алкогольной продукции (кроме виноматериала и пива) без учетно-контрольных марок либо с учетно-контрольными марками, неподдающимися идентификации или не установленного образца;
12) оборот, перемещение без наличия сопроводительных накладных на этиловый спирт и (или) алкогольную продукцию, а также с нарушением Правил оформления и использования сопроводительных накладных на этиловый спирт и (или) алкогольную продукцию;
13) лицензиатам, осуществляющим оптовую, розничную реализацию без уплаты ежегодного лицензионного сбора в сроки и в размере, установленном налоговым законодательством Республики Казахстан;
14) лицензиатам, осуществляющим оптовую, розничную реализацию алкогольной продукции, подлежащей маркировке учетно-контрольными марками без наличия приборов определяющих элементы защиты учетно-контрольных марок и (или) считывающих информацию с нее.
2. Запрещается реализация:
1) этилового спирта и алкогольной продукции на базарах, рынках, в киосках, в палатках, в автоматах, в выносных прилавках, в ларьках, в автолавках, на автозаправочных станциях, с рук, автомашин, лотков, а также в иных неустановленных местах, определенных законодательством Республики Казахстан;
2) алкогольной продукции ниже установленных Правительством Республики Казахстан минимальных розничных цен;
3) алкогольной продукции лицам в возрасте до двадцати одного года;
4) розничная реализация алкогольной продукции за исключением реализации в ресторанах, барах и кафе:
с 23 до 8 часов утра;
с объемной долей этилового спирта свыше тридцати процентов с 21 до 12 часов следующего дня.»;
8) в статье 10:
пункты 1 и 1-1 изложить в следующей редакции:
«1. Импорт этилового спирта или виноматериала на территорию Республики Казахстан осуществляется при наличии лицензии на производство алкогольной продукции, на выработку которой используется этиловый спирт или виноматериал, и внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему.
Импорт алкогольной продукции (кроме виноматериала) на территорию Республики Казахстан осуществляется при наличии лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции и внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему.

1-1. Алкоголь өнімінің импортына осы Заңның 5-бабы 1-тармағында көрсетілген түрлері және сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес олардың атаулары бойынша жол беріледі.
Қазақстан Республикасына әкелінетін этил спирті мен алкоголь өнімінің сапасы техникалық регламенттерге және стандарттарға сәйкес болуға тиіс.»;
2-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Алкоголь өнімін өндiруге, алкоголь өнiмін сақтауға, көтерме саудада өткізуге арналған лицензиялардың болуы алкоголь өнімiнің экспортына құқық бередi.»;
9) 12-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Өндiрушi алкоголь өнімін сақтауға және көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар тұлғаларға көтерме саудада алкоголь өнiмiн өткізуді, сондай-ақ фирмалық мамандандырылған дүкендер арқылы бөлшек саудада өткізуді жүзеге асыруға құқылы.
2. Алкоголь өнімін сақтауға, көтерме саудада өткізуге арналған лицензиясы бар тұлғалар алкоголь өнiмiн сақтауға, көтерме және бөлшек саудада өткізуге арналған тиiстi лицензиясы бар тұлғаларға ғана алкоголь өнiмiн өткізуге құқылы.»;
10) 15-бапта:
1-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«2) алкоголь өнiмiн өндiру аумағында оны сақтау, көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізу бойынша қызметті қоспағанда, алкоголь өнiмiн сақтауға, көтерме және (немесе) бөлшек саудада өткізуге облыстар, Астана және Алматы қалалары бойынша уәкiлеттi органның аумақтық бөлiмшелерi беретiн лицензиялардың негiзiнде жүзеге асырылады.»;
1-1-тармақ алып тасталсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Лицензия біліктілік талаптарына сәйкес келетін әрбiр қызмет объектiсiне нақты мекенжайы бойынша берiледi.
4. Осы тармақта белгiленген жағдайларды қоспағанда, этил спиртін өндiруге арналған лицензиясыз, этил спиртiн сақтауға және өткізуге тыйым салынады.
Алкоголь өнімін өндiруге лицензия өндiрушіге:
алкоголь өнімін өндіруге арналған этил спиртін қойма үй-жайларда, лицензияда көрсетілген алкоголь өнімінің өндірісі орналасқан жерде сақтауға;
өзі өндірген алкоголь өнімін лицензияда көрсетілген өндіріс орналасқан жерде сақтауға және алкоголь өнімін сақтауға және көтерме саудада өткізуге лицензиясы бар субъектілерге көтерме саудада өткізуге құқық береді.
Өндіріс аумағында алкоголь өнімін сақтау, көтерме саудада өткізу жөніндегі қызмет лицензиялауға жатпайды.».
5. «Қазақстан Республикасындағы баланың құқықтары туралы» 2002 жылғы 8 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 17, 154-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 7-8, 19-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 20, 152-құжат; 2009 ж., № 15-16, 72-құжат; № 17, 81-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 22, 130-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 17, 136-құжат; № 21, 173-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 13, 62-құжат; № 14, 75-құжат; № 15, 77-құжат):
37-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

1-1. Импорт алкогольной продукции допускается по видам, указанным в пункте 1 статьи 5 настоящего Закона и их наименованиям в соответствии с единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности.
Качество ввозимой в Республику Казахстан этилового спирта и алкогольной продукции должно соответствовать техническим регламентам и стандартам.»;
часть вторую пункта 2 изложить в следующей редакции:
«Наличие лицензий на производство алкогольной продукции, хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции дает право на экспорт алкогольной продукции.»;
9) пункты 1 и 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
«1. Производитель вправе осуществлять оптовую реализацию алкогольной продукции лицам, имеющим лицензии на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции, а также розничную реализацию алкогольной продукции через фирменные специализированные магазины.
2. Лица, имеющие лицензии на хранение, оптовую реализацию алкогольной продукции, вправе реализовывать алкогольную продукцию исключительно лицам, имеющим соответствующую лицензию на хранение, оптовую и розничную реализацию алкогольной продукции.»;
10) в статье 15:
подпункт 2) пункта 1 изложить в следующей редакции:
«2) территориальными подразделениями уполномоченного органа по областям, городам Астаны и Алматы – на хранение, оптовую и (или) розничную реализацию алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению, оптовой и (или) розничной реализации алкогольной продукции на территории ее производства.»;
пункт 1-1 исключить;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. Лицензия выдается на каждый объект деятельности по конкретному адресу, соответствующему квалификационным требованиям.
4. Хранение и реализация этилового спирта без лицензии на производство этилового спирта запрещаются, за исключением случаев, установленных настоящим пунктом.
Лицензия на производство алкогольной продукции дает право производителю:
на хранение этилового спирта, предназначенного для производства алкогольной продукции, в складских помещениях в месте нахождения производства алкогольной продукции, указанного в лицензии;
на хранение алкогольной продукции собственного производства в месте нахождения производства, указанного в лицензии, и оптовую реализацию субъектам, имеющим лицензию на хранение и оптовую реализацию алкогольной продукции.
Деятельность по хранению, оптовой реализации на территории производства алкогольной продукции лицензированию не подлежит.».
5. В Закон Республики Казахстан от 8 августа 2002 года «О правах ребенка в Республике Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 17, ст. 154; 2004 г., № 23, ст. 142; 2005 г., № 7-8, ст. 19; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 9, ст. 67; № 20, ст. 152; 2009 г., № 15-16, ст. 72; № 17, ст. 81; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 22, ст. 130; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 17, ст. 136; № 21, ст. 173; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 9, ст. 51; № 13, ст. 62; № 14, ст. 75; № 15, ст. 77):
пункт 5 статьи 37 изложить в следующей редакции:

«5. Денсаулық сақтау, білім беру ұйымдарының, балалар мекемелерiнің, дене шынықтыру-сауықтыру, спорт және спорттық-техникалық құрылыстардың, стадиондардың ғимараттарында және аумақтарында алкоголь өнiмiнің айналымына тыйым салынады.».
6. «Лицензиялау туралы» 2007 жылғы 11 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 2, 10-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 20, 89-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 9-10, 47-құжат; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 17, 79, 81, 82-құжаттар; № 18, 84, 85-құжаттар; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; № 24, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21, 26-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 3, 25-құжат; № 12, 84-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 16, 83-құжат):
44-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«44-бап. Қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін төленетін лицензиялық алым
Қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін төленетін лицензиялық алым Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес лицензиялар (лицензиялардың телнұсқасы) берілген (қайта ресiмделген) кезде алынады.
Осы Заңның 36-бабының 3) тармақшасында көрсетілген қызмет түрлері бойынша қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін төленетін лицензиялық алым Қазақстан Республикасының Салық кодексіне сәйкес жыл сайын төленеді.
Жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алым ставкалары Қазақстан Республикасының Салық кодексімен белгіленеді.
Лицензияға қосымшаларды (лицензияға қосымшалардың телнұсқаларын) берген кезде лицензиялық алым алынбайды.
Лицензияларды және (немесе) лицензияға қосымшаларды берген кезде осы Заңның 47-1-бабында көзделген жағдайларда лицензиялық алым алынбайды.».
2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2015 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағы 7) тармақшасының он алтыншы абзацын;
2) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 1-баптың 4-тармағы 1) тармақшасының оныншы абзацын және 7) тармақшасының он жетінші абзацын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Тоқтата тұру кезеңiнде көрсетілген абзацтар мынадай редакцияда қолданылады деп белгiлей отырып, осы Заңның 1-бабының 2-тармағы 9) тармақшасының он бірінші және он екінші абзацтарының қолданылуы 2016 жылғы 1 қаңтарға дейiн тоқтатыла тұрсын:

«5. Запрещается оборот алкогольной продукции в зданиях и на территориях организаций здравоохранения, образования, детских учреждений, физкультурно-оздоровительных, спортивных и спортивно-технических сооружений, стадионов.».
6. В Закон Республики Казахстан от 11 января 2007 года «О лицензировании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 2, ст. 10; № 20, ст. 152; 2008 г., № 20, ст. 89; № 23, ст. 114; № 24, ст. 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 9-10, ст. 47; № 13-14, ст. 62, 63; № 17, ст. 79, 81, 82; № 18, ст. 84, 85; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 111, 112; № 24, ст. 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21, 26; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 14; № 3, ст. 25; № 12, ст. 84; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 16, ст. 83):
статью 44 изложить в следующей редакции:
«Статья 44. Лицензионный сбор за право занятия
отдельными видами деятельности
Лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности взимается при выдаче (переоформлении) лицензий (дубликата лицензий) в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
По видам деятельности, указанными в подпункте 3) статьи 36 настоящего Закона, лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности уплачивается ежегодно в соответствии с Налоговым кодексом Республики Казахстан.
Ставки лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности устанавливаются Налоговым кодексом Республики Казахстан.
При выдаче приложений к лицензии (дубликатов приложений к лицензии) лицензионный сбор не взимается.
При выдаче лицензий и (или) приложений к лицензии в случаях, предусмотренных статьей 47-1 настоящего Закона, лицензионный сбор не взимается.».
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзаца шестнадцатого подпункта 7) пункта 4 статьи 1, который вводится в действие с 1 января 2015 года;
2) абзаца десятого подпункта 1) и абзаца семнадцатого подпункта 7) пункта 4 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2016 года.
2. Приостановить действие абзацев одиннадцатого и двенадцатого подпункта 9) пункта 2 статьи 1 настоящего Закона до 1 января 2016 года, установив, что в период приостановления указанные абзацы действует в следующей редакции:

«7. Салық органдары акциз постыларын:
2015 жылғы 1 қаңтарға дейiн акцизделетін тауарлардың жекелеген түрлерін;
2016 жылғы 1 қаңтарға дейiн алкоголь өнімі және этил спиртін (шарап материалынан тікелей немесе екі мәрте айдап айыру жолымен өндірілетін этил спиртінен басқа), мұнай өнімдерін және темекі өнімдерін өндіруді жүзеге асыратын салық төлеушінің аумағында орнатады;»;».
Қазақстан Республикасының
Президенті

«7. Налоговые органы устанавливают акцизные посты на территории налогоплательщика, осуществляющего производство:
отдельных видов подакцизных товаров до 1 января 2015 года;
алкогольной продукции и этилового спирта (кроме этилового спирта, вырабатываемого из виноматериала путем прямой или двойной перегонки), нефтепродуктов и табачных изделий до 1 января 2016 года;»;».
Президент
Республики Казахстан