Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 31 желтоқсандағы № 1567 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 қыркүйектегі № 761 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.09.2015 № 761 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 71 қаулысын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Айырбастау пунктін тіркеу және қайта тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Валюталық операция және шетелдік банктегі шот туралы хабарламаны растау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Валюталық операцияны тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Микроқаржы ұйымдарын есептік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
5) «Орталық депозитарийдің қағидалар жинағын келісу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
6) «Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидаларын келісу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
7) «Тіркеушінің қағидалар жинағын келісу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
8) «Қаржылық құралдармен мәміле бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын келісу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
9) «Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
10) «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының басқарушы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
11) «Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғаны аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
12) «Банктің ірі немесе банк холдингінің қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
13) «Сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;

Об утверждении стандартов государственных услуг Национального Банка Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2013 года № 1567. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 сентября 2015 года № 761
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.09.2015 № 761 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. постановление Правления Национального Банка РК от 30.04.2015 г. № 71.
В соответствии с подпунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Регистрация и перерегистрация обменного пункта»;
2) стандарт государственной услуги «Подтверждение уведомления о валютной операции и счете в иностранном банке»;
3) стандарт государственной услуги «Регистрация валютной операции»;
4) стандарт государственной услуги «Учетная регистрация микрофинансовых организаций»;
5) стандарт государственной услуги «Согласование свода правил центрального депозитария»;
6) стандарт государственной услуги «Согласование правил организатора торгов»;
7) стандарт государственной услуги «Согласование свода правил регистратора»;
8) стандарт государственной услуги «Согласование правил осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами»;
9) стандарт государственной услуги «Выдача согласия на избрание (назначение) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов»;
10) стандарт государственной услуги «Выдача согласия на избрание (назначение) руководящих работников акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат»;
11) стандарт государственной услуги «Аккредитация физического или юридического лица, имеющего лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)»;
12) стандарт государственной услуги «Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга»;
13) стандарт государственной услуги «Выдача согласия на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации»;

14) «Инвестициялық портфельді басқарушысының iрi қатысушысы мәртебесін алуға келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
15) «Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
16) «Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
17) «Инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
18) «Акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту туралы хабарлама беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
19) «Облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту туралы хабарлама беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
20) «Актуарийлерден біліктілік емтиханын қабылдау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
21) «Кредиттік бюроның пайдалануына кредиттік тарихтардың деректер базасын басқару жүйесін енгізу актісін беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
22) «Инвестициялық пай қорларының пайларын орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту туралы хабарлама беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
23) «Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына рұқсат алған, бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық есептілігінің аудитіне шығындарды өтеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
24) «Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қатысушы заңды тұлғаларын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
25) «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығында қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келген шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға виза беру туралы қолдаухат» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
26) «Мемлекеттік органдарға беру үшін Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығы қатысушыларының құжаттамасын ағылшын тілінен қазақ және орыс тілдеріне аудару» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
27) «Банк операцияларының жекелеген түрлерін, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
28) «Уәкiлетті ұйымдарға шетелдiк валютамен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметтi жүзеге асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
29) «Банкті ашуға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
30) «Банк операцияларының жекелеген түрлерін, банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;

14) стандарт государственной услуги «Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника, управляющего инвестиционным портфелем»;
15) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация выпуска объявленных акций»;
16) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация выпуска негосударственных облигаций»;
17) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов»;
18) стандарт государственной услуги «Выдача уведомления об утверждении отчета об итогах размещения акций»;
19) стандарт государственной услуги «Выдача уведомления об утверждении отчета об итогах размещения облигаций»;
20) стандарт государственной услуги «Прием квалификационного экзамена актуариев»;
21) стандарт государственной услуги «Выдача акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию кредитного бюро»;
22) стандарт государственной услуги «Выдача уведомления об утверждении отчета об итогах размещения паев паевого инвестиционного фонда»;
23) стандарт государственной услуги «Возмещение затрат на аудит финансовой отчетности эмитентов ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы»;
24) стандарт государственной услуги «Государственная регистрация (перерегистрация) юридических лиц – участников регионального финансового центра города Алматы»;
25) стандарт государственной услуги «Ходатайство о выдаче виз иностранцам и лицам без гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в региональном финансовом центре города Алматы»;
26) стандарт государственной услуги «Перевод документации участников регионального финансового центра города Алматы с английского языка на казахский и русский языки для представления в государственные органы»;
27) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей»;
28) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой уполномоченным организациям»;
29) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на открытие банка»;
30) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на банковские операции»;

31) «Ислам банктері жүзеге асыратын банк операцияларына лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
32) «Банктерге Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында көзделген банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
33) «Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
34) «Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
35) «Өмірді сақтандыру» саласы бойынша лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
36) «Жалпы сақтандыру» саласы бойынша лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
37) «Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген және сақтандырудың жекелеген сыныптары болып табылатын міндетті сақтандырудың түрлеріне лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
38) «Қайта сақтандыру жөніндегі қызметке лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
39) «Сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
40) «Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
41) «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
42) «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру холдингін ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
43) «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде таратуға келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
44) «Ұйымдардың капиталына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің елеулі түрде қатысуына рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
45) «Қоғамды жария компания деп тану немесе қоғамның мәлімдемесі негізінде ол белгілеген тәртіпте оның жария компания мәртебесін кері қайтарып алу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
46) «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамын ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;

31) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на банковские операции, осуществляемые исламскими банками»;
32) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии банкам на проведение банковских и иных операций, предусмотренных банковским законодательством Республики Казахстан»;
33) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)»;
34) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление актуарной деятельности»;
35) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии по отрасли «страхование жизни»;
36) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии по отрасли «общее страхование»;
37) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на виды обязательного страхования, установленные законами Республики Казахстан и являющиеся отдельными классами страхования»;
38) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на деятельность по перестрахованию»;
39) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление деятельности страхового брокера»;
40) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, предусмотренной законодательством Республики Казахстан»;
41) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации»;
42) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга»;
43) стандарт государственной услуги «Выдача согласия на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организации»;
44) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на значительное участие страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в капиталах организаций»;
45) стандарт государственной услуги «Признание общества публичной компанией или отзыв у него статуса публичной компании в установленном им порядке на основании заявления общества»;
46) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на добровольную реорганизацию акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат»;

47) «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамын ерікті түрде таратуға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
48) «Банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйым құруына немесе сатып алуына рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
49) «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымын құруына немесе сатып алуына рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
50) «Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
51) «Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
52) «Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
53) «Арнайы ислам қаржы компаниясын ерiктi түрде қайта ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
54) «Ұйымның жарғылық капиталына банктің және (немесе) банк холдингінің елеулі түрде қатысуына рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
55) «Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
56) «Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
57) «Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде таратуға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Айырбастау пунктін тіркеу және қайта тіркеу» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Айырбастау пунктін тіркеу және қайта тіркеу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – он жұмыс күні ішінде;

47) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на добровольную ликвидацию акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат»;
48) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней организации банком и (или) банковским холдингом»;
49) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом»;
50) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства»;
51) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства»;
52) стандарт государственной услуги «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление деятельности кредитного бюро»;
53) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании»;
54) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на значительное участие банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале организаций»;
55) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка»;
56) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда»;
57) стандарт государственной услуги «Выдача разрешения на добровольную ликвидацию добровольного накопительного пенсионного фонда».
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Регистрация и перерегистрация обменного пункта»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация и перерегистрация обменного пункта» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается территориальными филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение десяти рабочих дней;

2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – айырбастау пунктінің қағаз жеткізгіштегі тіркеу куәлігі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда, нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) еркін нысандағы өтінішті;
2) көрсетілетін қызметті алушының талаптарға, оның ішінде біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттар:
кассирдің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша арнайы даярлықтан өткендігін растайтын құжаттың түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі не Қазақстан Республикасының еңбек туралы заңнамасында көзделген және қызметкердің қолма-қол шетел валютасымен жұмыс бойынша кассир ретінде кемінде алты ай еңбек қызметін растайтын құжаттың түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі;
ақша белгілерінің түпнұсқалығын айқындауға арналған техникалық құралдардың сипаттамасын айқындайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесі.
3) заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (заңды тұлғалаp үшiн);
Қызметінің айрықша түрі шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыру болып табылатын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғаның (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын, айырбастау пунктінің тіркеу куәлігін алуға өтініш берілген күнге дейін күнтізбелік отыз күннен кейін берілген және жарғылық капиталдың қосымша айырбастау пункттерін (қосымша айырбастау пункттерін) тіркеу кезінде ақшалай жарналар есебінен ұлғаюын ескере отырып біліктілік талаптарына сәйкес келетін мөлшерге дейін растайтын екінші деңгейдегі банктің құжаты ұсынылады.
Егер қосымша айырбастау пункттерін тіркеу кезінде көрсетілетін қызметті берушінің ашылатын айырбастау пункттерін ескергенде уәкілетті ұйымның біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттары болса, осы тармақтың бірінші бөлігі 2) тармақшасының үшінші абзацында көзделген құжат ұсынылмайды.

2) максимально допустимое время обслуживания
услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – регистрационное свидетельство обменного пункта на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление произвольной формы;
2) документы, подтверждающие соответствие услугополучателя требованиям, в том числе квалификационным:
подлинник или нотариально засвидетельствованная копия документа, подтверждающего прохождение кассиром специальной подготовки по работе с наличной иностранной валютой, либо подлинник или нотариально засвидетельствованная копия документа, предусмотренного законодательством Республики Казахстан о труде и подтверждающего трудовую деятельность работника не менее 6 (шести) месяцев в качестве кассира по работе с наличной иностранной валютой;
копия документа (-ов), определяющего (-их) характеристики технических средств для определения подлинности денежных знаков;
3) справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (для юридических лиц);
При регистрации дополнительного обменного пункта (дополнительных обменных пунктов) в качестве документа, подтверждающего соответствие юридического лица, созданного в соответствии с законодательством Республики Казахстан, исключительным видом деятельности которого является организация обменных операций с иностранной валютой (далее – уполномоченная организация), квалификационному требованию, представляется документ банка второго уровня, выданный не ранее тридцати календарных дней до даты обращения за регистрационным свидетельством обменного пункта и подтверждающий увеличение уставного капитала за счет денежных взносов до размера, соответствующего квалификационному требованию с учетом дополнительных обменных пунктов.
Если на момент регистрации дополнительных обменных пунктов услугодатель располагает документами, подтверждающими соответствие уполномоченной организации квалификационному требованию с учетом открываемых обменных пунктов, документ, предусмотренный в абзаце третьем подпункта 2) части первой настоящего пункта, не представляется.

Шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға құқығы бар заңды тұлғаның филиалы өзінің орналасқан жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіге осы тармақтың бірінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардан басқа мынадай құжаттарды береді:
1) шетел валютасымен айырбастау операцияларын ұйымдастыруға арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі лицензиясының көшірмесі (уәкілетті ұйымдар үшін);
2) есептік тіркеу және (немесе) қайта тіркеу туралы әділет органдарының белгісі бар не филиал туралы ережеге енгізілген өзгерістер мен толықтырулар туралы әділет органдарын хабардар ету фактісін растайтын құжат қоса берілген филиал туралы ереженің көшірмесі.
Шет тілінде жасалған құжаттар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылады.
Айырбастау пунктін қайта тіркеу үшін талап етілетін құжаттар:
1) еркін нысандағы өтінішті;
2) қайта тіркеу үшін негіздемелердің (айырбастау пунктін нақты көшіруге әкеп соқпайтын көше атауларының, ғимараттар нөмірлерінің және тіркеу куәлігінде көрсетілген басқа да деректердің өзгеруі) туындауын растайтын құжаттар.
Айырбастау пунктін бастапқы тіркеу кезінде бұрын ұсынылған, істегі құжаттар айырбастау пунктін қайта тіркеу үшін қайта ұсынылмайды.
Айырбастау пунктін қайта тіркеу кезінде жаңа тіркеу куәлігінің нақты берілген күні көрсетілген тіркеу куәлігі беріледі.
Уәкілетті ұйымдардың айырбастау пункттерін олардың үй-жайларының техникалық жабдықталуына қойылатын талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарап тексеруді көрсетілетін қызметті беруші айырбастау пункті тіркелгенге дейін жүргізеді.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2) тармақшасында, екінші бөлігінде, төртінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, алтыншы бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, көрсетілетін
қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының
мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне,
әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану тәртібі
10. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану:

Филиал юридического лица, имеющего право на организацию обменных операций с иностранной валютой, представляет услугодателю по месту своего нахождения помимо документов, указанных в подпунктах 1) и 2) части первой настоящего пункта, следующие документы:
1) копию лицензии Национального Банка Республики Казахстан на организацию обменных операций с иностранной валютой
(для уполномоченных организаций);
2) копию положения о филиале с отметкой органов юстиции об учетной регистрации и (или) перерегистрации либо с приложением документа, подтверждающего факт извещения органов юстиции о внесенных изменениях и дополнениях в положение о филиале.
Документы, составленные на иностранном языке, представляются в Национальный Банк Республики Казахстан с переводом на государственный или русский языки.
Документы, требуемые для перерегистрации обменного пункта:
1) заявление произвольной формы;
2) документы, подтверждающие возникновение оснований для перерегистрации (изменение наименований улиц, номеров зданий, не влекущих за собой физическое перемещение обменного пункта, и других данных, указанных в регистрационном свидетельстве).
Документы, имеющиеся в деле, представлявшиеся ранее при первичной регистрации обменного пункта, для перерегистрации обменного пункта повторно не представляются.
При перерегистрации обменного пункта выдается регистрационное свидетельство с указанием фактической даты выдачи нового регистрационного свидетельства.
Осмотр обменных пунктов уполномоченных организаций на соответствие требованиям, предъявляемым к технической оснащенности их помещений, проводится услугодателем до регистрации обменного пункта.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпункте 2) части первой, в части второй, в подпунктах 1) и 2) части четвертой, в подпунктах 1) и 2) части шестой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
Национального Банка Республики Казахстан, услугодателя, и (или)
его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) Национального Банка Республики Казахстан, услугодателя, и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде:

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының не оны алмастыратын адамның атына: 050040, Алматы қаласы, «Көктем-3» шағын ауданы, 21-үй мекенжайы бойынша;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымдарды портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген жағдайда шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
12. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.

на имя Председателя Национального Банка Республики Казахстан либо лица, его замещающего, по адресу: 050040, город Алматы, микрорайон «Коктем-3», дом 21;
на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес Национального Банка Республики Казахстан, услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе
оказываемой в электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.

14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Валюталық операция және шетелдік банктегі шот туралы
хабарламаны растау» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Валюталық операция және шетелдік банктегі шот туралы хабарламаны растау» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі орталық аппаратының бөлімшелері және аумақтық филиалдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге валюталық шарт туралы ақпарат ұсынған күннен бастап – жеті жұмыс күні өткенге дейін;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – валюталық операция туралы немесе шетел банкіндегі шот жөніндегі қағаз жеткізгіштегі хабарлама туралы куәлік.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжат:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес нысан бойынша валюталық операция туралы немесе шетел банкінде шот ашу туралы толтырылған хабарлама.
Валюталық операцияларды жасау мән-жайларын нақтылау мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі көрсетілетін қызметті алушыдан соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы валюталық операцияларды жүзеге асыруға негіз болатын валюталық шартты талап етуге құқылы. Валюталық операция туралы хабарламаны растау көрсетілетін қызметті алушы талап етілетін құжаттарды ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
Берілетін деректердің құпиялылығы мен түзетілмейтіндігін қамтамасыз ететін криптографиялық қорғаныш құралдарымен бірге ақпаратты кепілдікпен жеткізудің тасымалдау жүйесін пайдалана отырып, банктер Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппаратына валюталық операция туралы электрондық түрде хабарлайды.
Заңды (банктерден басқа) және жеке тұлғалар валюталық операция туралы толтырылған хабарламаны көрсетілетін қызметті берушінің хат-хабарды қабылдауға және тіркеуге уәкілетті бөлімшесіне/жауапты адамына тапсырады.

14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Подтверждение уведомления о валютной операции
и счете в иностранном банке»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Подтверждение уведомления о валютной операции и счете в иностранном банке» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается подразделениями центрального аппарата и территориальных филиалов Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с даты представления услугополучателем информации о валютном договоре документов услугодателю – по истечении семи рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство об уведомлении о валютной операции или о счете в иностранном банке на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Документ, необходимый для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
заполненное уведомление о валютной операции или об открытии счета в иностранном банке по форме, согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги.
В целях уточнения обстоятельств совершения валютных операций Национальный Банк Республики Казахстан вправе затребовать от услугополучателя валютный договор, на основании которого услугополучателем осуществляются валютные операции. Подтверждение уведомления о валютной операции осуществляется после представления услугополучателем требуемых документов.
Банки уведомляют центральный аппарат Национального Банка Республики Казахстан о валютной операции в электронном виде с использованием транспортной системы гарантированной доставки информации с криптографическими средствами защиты, обеспечивающей конфиденциальность и некорректируемость представляемых данных.
Юридические (кроме банков) и физические лица сдают заполненное уведомление о валютной операции уполномоченному на прием и регистрацию корреспонденции подразделению/ответственному лицу услугодателя.

15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Валюталық операция және шетелдік
банктегі шот туралы хабарламаны растау»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
қосымша
Тiркеу куәлiгiн/Валюталық операция туралы немесе шетел банкінде
банк шотын ашу туралы хабарламаны алуға арналған өтiнiш
(керегін сызыңыз)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә)
___________________________________________________________ КҰЖЖ коды
_____________________________ ЖСН _______________________________ БСН
1. _______ жылғы «___» _________________ № ___________ валюталық шарт
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы)
_____________________________________________________________________
(мақсаты мен мәнi)
2. Валюталық шартқа қосымша мынадай құжаттар ұсынылды (тiркеу
куәлігін алу үшін өтiнiш берген кезде толтырылады)
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмiрi, ресiмдеу күнi)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Валюталық шартқа қатысушы – резидент (резиденттер):
Заңды тұлғаның атауы /жеке тұлғаның Т.А.Ә
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Мекенжайы ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
________________________________ телефоны ___________________________
Қызмет көрсететiн банк (банктер) ____________________________________
4. Валюталық шартқа қатысушы – резидент емес (резидент еместер):
Заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә ____________________________
Заңды тұлғаның уәкiлеттi тұлғасы ____________________________________
Экономика секторы ___________________________________________________
Заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның тұрғылықты тұратын елi _______
_____________________________________________________________________
Мекенжайы, банктiк деректемелерi (бар болса) ________________________
_____________________________________________________________________

15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Подтверждение уведомления о валютной
операции и о счете в иностранном банке»
Заявление на получение
регистрационного свидетельства/
Уведомление о валютной операции или об открытии
банковского счета в иностранном банке
(нужное подчеркнуть)
от __________________________________________________________________
(наименование юридического лица/ Ф.И.О. физического лица)
Код ОКПО ___________________ ИИН ________________________________
БИН _____________________________________________________________
1. Валютный договор №____________________ от "____" ________ ___года
____________________________________________________________________
(наименование документа)
____________________________________________________________________
(цель и назначение)
2. Представлены следующие документы в дополнение к валютному договору
(заполняется при подаче заявления на получение регистрационного
свидетельства) ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата оформления)
3. Резидент (резиденты) - участники валютного договора:
Наименование юридического лица/Ф.И.О. физического лица _____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
_______________ Адрес ______________________ телефон _______________
Обслуживающий банк (банки) __________________________________________
4. Нерезидент (нерезиденты) - участники валютного договора:
Наименование юридического лица/Ф.И.О. физического лица _____________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Уполномоченное лицо юридического лица ______________________________
____________________________________________________________________
Cектор экономики ___________________________________________________
Страна регистрации юридического лица/ постоянного проживания
физического лица ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Адрес, банковские реквизиты (при наличии) __________________________
____________________________________________________________________

5. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң осы валюталық шарт бойынша
бұрын берген лицензияларының нөмiрлері ______________________________
_____________________________________________________________________
6. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң осы валюталық шарт бойынша
бұрын берген тiркеу куәлiктерiнiң нөмiрлері _________________________
_____________________________________________________________________
7. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінiң осы валюталық шарт бойынша
бұрын берген хабарлама туралы куәлiктерiнiң нөмiрлерi _______________
_____________________________________________________________________
8. Мынадай толтырылған бөлiмдер ұсынылды (белгiленсiн):
___ 1-бөлiм. Коммерциялық кредиттер және қаржы займдары;
___ 2-бөлiм. Капиталға қатысу, бағалы қағаздармен және туынды қаржы
құралдарымен операциялар;
___ 3-бөлiм. Шетел банкiнде банк шотын ашу;
___ 4-бөлiм. Капитал қозғалысының басқа да операциялары.
Көрсетілетін қызметті алушының уәкiлеттi тұлғасы:
_______________   ___________________________________   _____________
(лауазымы)                   (Т.А.Ә)                     (қолы)
20__ жылғы «___» ________________
Мөр
орны
1-бөлiм. Коммерциялық кредиттер және қаржы займдары
1. Валюталық шарттың сомасы _________________________________________
_____________________________________________________________________
(валюталық шарттың валютасындағы цифрлармен және жазумен)
2. Шарттың валютасы _________________________________________________
3. _____ жылғы «___» _____________ № ______ негіздемелік келiсiм (бар
болған кезде) _______________________________________________________
(құжаттың атауы)
4. Резидент еместің резидентке қатынасы (белгiленсiн):
_____ тікелей инвестор
_____ тiкелей инвестициялау объектiсi
_____ өзге
5. Кредиттi пайдаланғаны үшiн сыйақы (мүдде) мөлшерлемесі жылдық
__________________ % (өзгермелi пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда
оны есептеу базасы және маржа мөлшерi көрсетiледi)
6. Негiзгi борыш бойынша мерзiмi өткен төлемдер үшiн мөлшерлеме:
мерзiмi өткен әрбiр күнге ___________________________________________
өзге (толық жазылсын) _______________________________________________
7. Iлеспе төлемдер (ұйымдастырғаны үшiн, басқарғаны үшiн комиссия,
мiндеттемелер және басқа үшiн комиссия) _____________________________
_____________________________________________________________________
(кредиттен, негiзгi борыштан пайызбен және т.б.сомасы)
8. Операцияның қысқаша сипаттамасы (төлем бойынша нұсқау, қаражат
қозғалысының кестесi және басқасы) __________________________________
_____________________________________________________________________

5. Номера ранее выданных лицензий Национального Банка Республики
Казахстан по данному валютному договору ____________________________
____________________________________________________________________
6. Номера ранее выданных регистрационных свидетельств
Национального Банка Республики Казахстан по данному валютному
договору ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
7. Номера ранее выданных свидетельств об уведомлении Национального
Банка Республики Казахстан по данному валютному
договору ___________________________________________________________
____________________________________________________________________
8. Представлены следующие заполненные разделы (отметить):
___ Раздел 1. Коммерческие кредиты и финансовые займы;
___ Раздел 2. Участие в капитале, операции с ценными бумагами и
производными финансовыми инструментами;
___ Раздел 3. Открытие банковского счета в иностранном банке;
___ Раздел 4. Другие операции движения капитала.
Уполномоченное лицо услугополучателя:
_______________________ ______________________________ ___________
(должность)             (Ф.И.О.)               (подпись)
"_____"___________ 20___ года
Место печати
Раздел 1. Коммерческие кредиты и финансовые займы
1. Сумма валютного договора ________________________________________
(цифрами и прописью в валюте
валютного договора)
____________________________________________________________________
2. Валюта договора _________________________________________________
3. Рамочное соглашение (при наличии) №_______ от "___" ____ ___ года
____________________________________________________________________
(наименование документа)
4. Отношение нерезидента к резиденту (отметить):
_____ прямой инвестор
_____ объект прямого инвестирования
_____ иное
5. Ставка вознаграждения (интереса) за пользование кредитом _____
процентов годовых (в случае плавающей процентной ставки указывается
база ее исчисления и размер маржи)
6. Ставка за просроченные платежи по основному долгу:
за каждый день просрочки __________________________________________
иное (расшифровать) _________________________________________
7. Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, управление,
комиссия за обязательства и другое) _______________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(в процентах от суммы кредита, основного долга и т.п.)
8. Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема
движения средств и другое) ________________________________________
___________________________________________________________________

9. Агент (оператор, ұйымдастырушы) туралы мәлiметтер (бар болса):
Резидент ________________ Резидент емес _______________ (белгiленсiн)
Заңды тұлғаның атауы ________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________ телефоны ______________________________________
КҰЖЖ коды ______________________ ЖСН/БСН ____________________________
Резиденті емес туралы ақпарат: тiркелген елi ________________________
_____________________________________________________________________
10. Айрықша жағдайлардың болуы (белгiленсiн):
____ қарыз алушының ұзартуға құқығы
____ қарыз алушының мерзiмiнен бұрын өтеу құқығы
____ кредитордың берешектi мерзiмiнен бұрын өтеудi талап ету құқығы
____ өзге де (толық жазу) ___________________________________________
_____________________________________________________________________
11. Осы валюталық шарт шеңберiнде қаржыландыратын келiсiмшарттар
туралы мәлiметтер (банктер және өзге де қаржы институттары өз
операциялары туралы хабарлаған жағдайда толтырады):
_____________________________________________________________________
11.1. Аппликант (банктiң немесе өзге қаржы институтының
қаржыландыруды сұрататын клиентi) туралы мәлiметтер:
Резидент _______________ Резиденті емес _______________ (белгiленсiн)
Заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы __________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________ телефоны ______________________________________
КҰЖЖ коды ______________________ ЖСН/БСН ____________________________
Резиденті емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке
тұлғаның тұрғылықты тұратын елi _____________________________________
_____________________________________________________________________
11.2. Қаржыландырылатын келiсiмшарттар туралы мәлiметтер:
Келiсiмшарттың нөмiрi ___________________________ күні ______________
Келiсiмшарттың мақсаты мен мәнi _____________________________________
_____________________________________________________________________
Келiсiмшарттың сомасы ____________________________ валютасы _________
(валютаның мың бiрлiгi)
Келiсiмшарттың есептік нөмірі немесе келiсiмшарттың есептік нөмірін
алу талап етілетін экспортқа немесе импортқа арналған келiсiмшарттар
үшін мәміле паспортының нөмірі ______________________________________
_____________________________________________________________________

9. Сведения об агенте (операторе, организаторе) (при наличии):
Резидент ____________ Нерезидент ___________ (отметить)
Наименование юридического лица _____________________________________
Информация о резиденте: адрес ______________________________________
____________________________________________________________________
___________ телефон ________________________________________________
Код ОКПО_______________________ ИИН/БИН ____________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации _______________________
____________________________________________________________________
10. Наличие особых условий (отметить):
____ право заемщика на пролонгацию
____ право заемщика на досрочное погашение
____ право кредитора требовать досрочного погашения задолженности
____ прочее (расшифровать)
____________________________________________________________________
11. Сведения о контрактах, финансируемых в рамках данного валютного
договора (указываются при наличии банками и иными финансовыми
институтами в случае уведомления о собственных
операциях): ________________________________________________________
____________________________________________________________________
11.1. Сведения об аппликанте (клиенте банка или иного финансового
института, запрашивающего финансирование):
Резидент ____________ Нерезидент ___________ (отметить)
Наименование юридического лица/ Ф.И.О. физического лица _____________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_____________________________________________________________________
Телефон______________________________________________________________
Код ОКПО ______________________ИИН/БИН ______________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/
постоянного проживания физического лица _____________________________
_____________________________________________________________________
11.2. Сведения о финансируемых контрактах:
Номер контракта _____________________________ дата
Цель и назначение контракта _________________________________________
_____________________________________________________________________
Сумма контракта ____________________ валюта _________________________
(тысяч единиц валюты)
Учетный номер контракта или номер паспорта сделки для контрактов на
экспорт или импорт, по которым требуется получение учетного номера
контракта ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________

11.3. Бенефициар (келiсiмшартқа қатысушы) туралы мәлiметтер:
Резидент ________________ Резидент емес _______________ (белгіленсін)
Заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә ____________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы __________________________________
_____________________________________________________________________
______________________ телефоны _____________________________________
КҰЖЖ коды ________________________ ЖСН/БСН __________________________
Резиденті емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке
тұлғаның тұрғылықты елi _____________________________________________
11.4. Кредитордың банктi немесе өзге қаржы институтын қаржыландыру
нысаны (белгiленсiн):
____ қаражаттың банктiң немесе өзге қаржы институтының шотына түсуi,
____ кредитордың бенефициарға төлемi,
____ өзге (таратып жазу)____________________________________________
12. Қаражаттың түсу және берешектi өтеу кестесi
шарт валютасының мың бiрлiгi
Қарыз алушыға кредит бойынша қаражаттың түсуi
Қарыз алушының кредитті өтеуге қызмет көрсетуі бойынша төлемдер
күнi
сомасы
күнi
негiзгi борышты өтеу
сыйақы төлеу
А
1
Б
2
3
ЖИЫНЫ
ЖИЫНЫ
оның iшiнде өтiнiш берген күнге
оның iшiнде өтiнiш берген күнге
13. Ескертпе ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2-бөлiм. Капиталға қатысу, бағалы қағаздармен және туынды қаржы
құралдарымен операциялар
1. Операция түрi (белгiленсiн):
1) ___ шетелге тiкелей инвестициялар,
2) ___ Қазақстан Республикасына тiкелей инвестициялар,
3) ___ резиденттердiң резиденті емес эмитенттердiң акцияларын
(тiкелей инвестицияларды қоспағанда) сатып алуы,
4) ___ резидент еместердiң резидент эмитенттердiң акцияларын (тiкелей
инвестицияларды қоспағанда) сатып алуы,
5) ___ резиденттердiң резидент емес эмитенттердiң өзге бағалы
қағаздарын және резиденті еместердiң инвестициялық қорларының пайларын сатып алуы,
6) ___ резидент еместердiң резидент эмитенттердiң өзге бағалы
қағаздарын және резиденттердiң инвестициялық қорларының пайларын
сатып алуы,
7) ___ резиденттердiң резидент еместердiң капиталында қатысуды
қамтамасыз ету мақсатында салым енгiзуi (тiкелей инвестицияларды
қоспағанда),
8) ___ резидент еместердiң резиденттердiң капиталында қатысуды
қамтамасыз ету мақсатында салым енгiзуi (тiкелей инвестицияларды
қоспағанда),
9) ___ резидент емес эмитенттердiң Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздарын орналастыру,

11.3. Сведения о бенефициаре (участнике контракта):
Резидент ____________ Нерезидент ___________ (отметить)
Наименование юридического лица/ Ф.И.О. физического лица
Информация о резиденте: адрес _______________________________________
_____________________________________________________________________
телефон _____________________________________________________________
Код ОКПО _______________________ ИИН/БИН ____________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/
постоянного проживания физического лица _____________________________
_____________________________________________________________________
11.4. Форма финансирования банка или иного финансового института
кредитором (отметить):
___ поступление средств на счет банка или иного финансового института,
___ оплата кредитором бенефициару,
___ иное (расшифровать) _______________________________________________
12. График поступления средств и погашения задолженности
тысяч единиц валюты договора
Поступление средств по кредиту заемщику
Платежи по обслуживанию кредита заемщиком
дата
сумма
дата
погашение
основного долга
оплата вознаграждения
А
1
Б
2
3
ИТОГО
ИТОГО
из них на дату подачи заявления
из них на дату подачи заявления
13. Примечание _____________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 2. Участие в капитале, операции с ценными
бумагами и производными финансовыми инструментами
1. Тип операции (отметить):
1) ___ прямые инвестиции за границу,
2) ___ прямые инвестиции в Республику Казахстан,
3) ___ приобретение резидентами акций эмитентов-нерезидентов (за исключением прямых инвестиций),
4) ___ приобретение нерезидентами акций эмитентов-резидентов (за исключением прямых инвестиций),
5) ___ приобретение резидентами иных ценных бумаг эмитентов-нерезидентов и паев инвестиционных фондов нерезидентов,
6) ___ приобретение нерезидентами иных ценных бумаг эмитентов-резидентов и паев инвестиционных фондов резидентов,
7) ___ внесение резидентами вкладов в целях обеспечения участия в капитале нерезидентов (за исключением прямых инвестиций),
8) ___ внесение нерезидентами вкладов в целях обеспечения участия в капитале резидентов (за исключением прямых инвестиций),
9) ___ размещение ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан,

10) ___ резидент эмитенттердiң басқа мемлекеттердiң заңнамасына
сәйкес және солардың аумағында шығарылған бағалы қағаздарын орналастыру,
11) ___ қазақстандық депозитарлық қолхаттарды орналастыру,
12) ___ резидент эмитенттердiң бағалы қағаздарына депозитарлық
қолхаттарды орналастыру,
13) ___ туынды қаржы құралдарымен операциялар.
2. Инвестор туралы мәлiметтер (егер көрсетілетін қызметті алушы
инвестор болып табылса толтырылмайды):
Резидент __________ Резидент емес ____________ (белгiленсiн)
Заңды тұлғаның атауы / жеке тұлғаның Т.А.Ә __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы __________________________________
________________________ телефоны ___________________________________
КҰЖЖ коды ____________________ ЖСН/БСН ______________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның
тұрғылықты елi ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент еместiң экономика секторы __________________________________
3. Сатушы туралы мәлiметтер (егер көрсетілетін қызметті алушы сатушы
болып табылса, толтырылмайды):
Резидент _______________ Резидент емес ________________ (белгiленсiн)
Заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның Т.А.Ә
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы __________________________________
_____________________________________________________________________
____________________ телефоны _______________________________________
КҰЖЖ коды ____________________ ЖСН/БСН ______________________________
Резидент емес туралы ақпарат: заңды тұлғаның тiркелген/жеке тұлғаның
тұрғылықты елi ______________________________________________________
Резидент еместiң экономика секторы __________________________________
4. Валюталық шарт туралы мәлiметтер:
Валюталық шарттың сомасы ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(валюталық шарттың валютасында цифрлармен және жазумен)
Валюталық шарттың валютасы __________________________________________
Мерзiмi өткен төлемдер үшiн мөлшерлеме _ мерзiмi өткен әрбiр күн үшiн
Iлеспе төлемдер (ұйымдастырғаны үшiн, басқарғаны үшiн комиссия,
мiндеттемелер және басқа үшiн комиссия) _____________________________
(таратып жазу) ______________________________________________________
Өтiнiш берiлген күнi валюталық шарт бойынша ұсынылған қаражат:
Жiберушi
Бенефициар
Күнi
Сомасы, валюталық шарт валютасының мың бiрлiгi
Операцияның қысқаша сипаттамасы (төлем жөніндегі нұсқаулық, қаражат
қозғалысының кестесi және басқа)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

10) ___ размещение ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории,
11) ___ размещение казахстанских депозитарных расписок,
12) ___ размещение депозитарных расписок на ценные бумаги
эмитентов-резидентов,
13) ___ операции с производными финансовыми инструментами.
2. Сведения об инвесторе (не заполняется, если услугополучатель
является инвестором):
Резидент ___________ Нерезидент _______ (отметить)
Наименование юридического лица/ Ф.И.О. физического лица ____________
____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес ______________________________________
____________________________________________________________________
телефон ____________________________________________________________
Код ОКПО ___________________ ИИН/БИН _______________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/
постоянного проживания физического лица ____________________________
____________________________________________________________________
Cектор экономики нерезидента _______________________________________
3. Сведения о продавце (не заполняется, если услугополучатель
является продавцом):
Резидент ________ Нерезидент ________ (отметить)
Наименование юридического лица/ Ф.И.О. физического лица ____________
____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес ______________________________________
____________________________________________________________________
телефон ____________________________________________________________
Код ОКПО ________________________ ИИН/БИН __________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации юридического лица/
постоянного проживания физического лица ____________________________
____________________________________________________________________
Cектор экономики нерезидента _______________________________________
4. Сведения о валютном договоре:
Сумма валютного договора ___________________________________________
____________________________________________________________________
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
Валюта валютного договора __________________________________________
Ставка за просроченные платежи _________________ за каждый день
просрочки
Сопутствующие платежи (комиссия за организацию, управление, комиссия
за обязательства и другое) _________________________________________
(расшифровать)______________________________________________________
Предоставлено средств по валютному договору на дату подачи заявления:
Отправитель
Бенефициар
Дата
Сумма, тысяч единиц валюты валютного договора
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения
средств и другое) __________________________________________________
____________________________________________________________________

5. Инвестициялау объектiсi туралы мәлiметтер (егер көрсетілетін
қызметті алушы инвестициялау объектiсi болып табылса толтырылмайды):
Резидент _______ Резидент емес _______ (белгiленсiн)
Атауы _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент туралы ақпарат: мекенжайы (облыс, қаласы) __________________
_____________________________________________________________________
КҰЖЖ коды _______________________ ЖСН/БСН ___________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тiркелген елi _________________________
_____________________________________________________________________
Резидент еместiң экономика секторы __________________________________
6. Инвестициялау объектiсiнiң капиталы (жарғылық капиталдың дауыс
берушi акцияларымен және қатысу үлесiмен операцияларды жүзеге асырған
жағдайда толтырылады):
Атауы
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзгенге дейiн
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзiлгеннен кейiн
сомасы
валютасы
сомасы
валютасы
1.
Құрылтай құжаттарына сәйкес құндық көрсетудегі жарғылық капитал, құрылтай құжаттары бойынша валютаның мың бiрлiгi
2.
Қаржылық есептiлiкке сәйкес жарғылық капитал, қаржылық есептiлiк валютасының мың бiрлiгi
3.
Инвестициялау объектiсiнiң капиталы, құндық көрсетудегі пайлар, валютаның мың бiрлiгi
3.1.
оның iшiнде инвесторлар бойынша
4.
Инвестордың (инвесторлардың) инвестициялау объектiсi капиталындағы үлесi, қатысушылар дауыстарының немесе дауыс берушi акциялардың пайызымен
4.1.
оның iшiнде инвесторлар бойынша
7. Инвестициялау объектiсiнiң акциялары туралы ақпарат (дауыс берушi
акциялармен операцияларды жүзеге асырған жағдайда толтырылады):
Атауы
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзгенге дейiн
Валюталық шарт бойынша операция жүргiзгеннен кейiн
жай
артықшылықты
жай
артықшылықты
1.
Жарияланған акциялардың саны, дана
2.
Төленген акциялардың саны, дана
2.1.
оның iшiнде дауыс берушi
3.
Инвесторға (инвесторларға) тиесiлi дауыс берушi акциялардың саны, дана
3.1.
оның iшiнде инвесторлар бойынша
8. Инвестор (инвесторлар) валюталық шарт бойынша сатып алатын
инвестициялау объектiсiнiң акциялары туралы ақпарат:
Акцияның түрi (жай/артықшылықты, дауыс беру құқығы бар/құқығы жоқ)
Халықаралық сәйкестендiру нөмiрi (ISIN) не ұлттық сәйкестендiру нөмiрi (ҰСН)
Номиналдық құны немесе бiр бағалы қағазды орналастырудың бағасы (валюта бiрлiгi)
Шығарылым (орналастыру) валютасы
9. Шығарылымды қоса алғанда, инвестор (инвесторлар) сатып алатын
борыштық бағалы қағаздар немесе инвестициялық қорлардың пайлары
туралы мәлiметтер:
ISIN/ҰСН ____________________________________________________________
Бағалы қағаздардың саны ________________________________________ дана
Бiр бағалы қағаздың номиналдық құны __________________ валюта бiрлiгi
Шығару валютасы _____________________________________________________

5. Сведения об объекте инвестирования (не заполняется, если
услугополучатель является объектом инвестирования):
Резидент _______ Нерезидент _______ (отметить)
Наименование ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о резиденте: адрес (область, город) ______________________
код ОКПО ____________________ ИИН/БИН _______________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации ________________________
Cектор экономики нерезидента ________________________________________
6. Капитал объекта инвестирования (заполняется в случае
осуществления операций с голосующими акциями или долями участия в
уставном капитале):
Наименование
До проведения операции по валютному договору
После проведения операции по валютному договору
Сумма
валюта
сумма
валюта
1.
Уставный капитал в стоимостном выражении в соответствии с учредительными документами, тысяч единиц валюты по учредительным документам
2.
Уставный капитал в соответствии с финансовой отчетностью, тысяч единиц валюты финансовой отчетности
3.
Капитал объекта инвестирования, паи в стоимостном выражении, тысяч единиц валюты
3.1
в том числе по инвесторам
4.
Доля инвестора (инвесторов) в капитале объекта инвестирования, в процентах голосов участников или голосующих акций
4.1.
в том числе по инвесторам
7. Информация об акциях объекта инвестирования (заполняется в случае
осуществления операций с голосующими акциями):
Наименование
До проведения операции по валютному договору
После проведения операции по валютному договору
простые
привилегированные
простые
привилегированные
1.
Количество объявленных акций, штук
2.
Количество оплаченных акций, штук
2.1.
в том числе голосующих
3.
Количество голосующих акций, принадлежащее инвестору (ам), штук
3.1
в том числе по инвесторам
8. Информация об акциях объекта инвестирования, приобретаемых
инвестором (инвесторами) по валютному договору:
Вид акции (простая/
привилегированная, с правом/без права голоса)
Международный идентификационный номер (ISIN) либо национальный идентификационный номер (НИН)
Номинальная стоимость или цена размещения одной ценной бумаги (единиц валюты)
Валюта выпуска (размещения)
9. Сведения о долговых ценных бумагах или паях инвестиционных фондов,
приобретаемых инвестором (инвесторами), включая выпуск:
ISIN/НИН ___________________________________________________________
Количество ценных бумаг ______________________________________ штук
Номинальная стоимость одной ценной бумаги _____________ единиц валюты
Валюта выпуска _____________________________________________________

9.1. Борыштық бағалы қағаздар үшiн
Шығару күнi ______________________ Өтеу күнi ________________________
Купондық мөлшерлеме _______________________________________ жылдық %
(өзгермелi пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда оның есептеу базасы
және маржа мөлшерi көрсетiледi)
Купондар төлеу кезеңдiлiгi мен күнi _________________________________
_____________________________________________________________________
9.2. инвестициялық қорлардың пайлары үшiн
Қордың түрi (акционерлiк, пайлық, ашық, жабық, аралық, өзге
(көрсетiлсiн))
_____________________________________________________________________
Басқарушы компания __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы, елі)
10. Депозитарлық қолхаттар туралы мәлiметтер:
Депозитарлық қолхаттың ISIN/ҰСН _____________________________________
Шығару күнi _________________________________________________________
Депозитарлық қолхаттың саны: операция жүргiзгенге дейiн _____________
дана, операция жүргiзгеннен кейiн _______________ дана.
Депозитарлық қолхат пен базалық актив бiрлiктерiнiң арақатынастары:
__________ дана депозитарлық қолхат = ____________ дана базалық актив
10.1. Депозитарлық қолхаттың базалық активтерi туралы мәлiметтер:
Бағалы қағаздың түрi: ________ акциялар, _________ облигациялар
(көрсетiлсiн)
Депозитарлық қолхаттарға айырбасталған базалық активтер бiрлiктерiнiң
саны:
операция жүргiзгенге дейiн ______________ дана, операция жүргiзгеннен
кейiн ___________________ дана.
10.2. Депозитарлық қолхат эмитентi:
Резидент ________ Резидент емес ________ (белгiленсiн)
Атауы _______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Резидент емес туралы ақпарат: тiркелген ел __________________________
Резидент еместiң экономика секторы __________________________________
11. Туынды қаржы құралдары туралы мәлiметтер:
Туынды қаржы құралының түрi (көрсетiлсiн):
___ опцион, ___ форвард, ___ фьючерс, ___ өзге (таратып жазылсын) ___
_____________________________________________________________________
Туынды қаржы құралының базалық активiнiң атауы ______________________
_____________________________________________________________________
12. Ескертпе ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________

9.1. для долговых ценных бумаг
Дата выпуска ___________________ Дата погашения ___________________
Купонная ставка __________________________________________ процентов
годовых (в случае плавающей процентной ставки указывается база ее
исчисления и размер маржи)
Периодичность и даты выплаты купонов _______________________________
____________________________________________________________________
9.2. для паев инвестиционного фонда
Вид фонда (акционерный, паевой, открытый, закрытый, интервальный,
иной (указать)) ____________________________________________________
Управляющая компания _______________________________________________
(наименование, страна)
10. Сведения о депозитарных расписках:
ISIN/НИН депозитарной расписки _____________________________________
Дата выпуска _______________________________________________________
Количество депозитарных расписок:________ штук до проведения
операции, ____________ штук после проведения операции.
Соотношение единиц депозитарной расписки и базового актива:
__________ штук депозитарной расписки = ____________ штук базового
актива
10.1. Сведения о базовом активе депозитарных расписок:
Вид ценной бумаги: ________ акции, _________ облигации (указать)
Количество единиц базового актива, конвертированных в депозитарные
расписки: _______________ штук до проведения операции, ____________
штук после проведения операции.
10.2. Эмитент депозитарной расписки:
Резидент _______ Нерезидент _______ (отметить)
Наименование ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Информация о нерезиденте: страна регистрации ________________________
_____________________________________________________________________
Cектор экономики нерезидента ________________________________________
11. Сведения о производных финансовых инструментах:
Вид производного финансового инструмента (указать):
__ опцион, ___ форвард, ___ фьючерс, ______ иное (расшифровать)
____________________________________________________________________
Наименование базового актива производного финансового инструмента
____________________________________________________________________
12. Примечание
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

3-бөлiм. Шетел банкiнде банк (оның ішінде жинақ) шотын ашу
1. Шетел банкi ______________________________________________________
(атауы, мекенжайы, SWIFT коды және басқа да банктiк
деректемелерi)
_____________________________________________________________________
2. Банк шотының валютасы ____________________________________________
3. Банк шотының нөмірі ______________________________________________
4. Банк шотының түрі (белгiленсiн):
____ резиденттiң ағымдағы шоты,
____ резидент филиалының (өкiлдiгiнiң) ағымдағы шоты,
____ резиденттiң салымы,
____ өзгесі (таратып жазылсын) ______________________________________
_____________________________________________________________________
5. Резидент филиалының (өкiлдiгiнiң) орналасқан жерi ________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(елi, мекенжайы)
6. Ескертпе _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4-бөлiм. Капитал қозғалысының басқа операциялары.
1. Операция түрi (белгiленсiн):
_____ жылжымайтын мүлiкке меншiк құқығын сатып алу
_____ зияткерлiк меншiк объектiлерiне айрықша құқықты толық сатып алу
_____ бiрлескен қызметке қатысушының мiндеттемелерiн орындау
_____ ақшаны және өзге де мүлiктi сенiмгерлiк басқаруға беру
2. Валюталық шарт туралы мәлiметтер:
Валюталық шарттың сомасы ____________________________________________
(валюталық шарттың валютасында цифрлармен
және жазумен)
Валюталық шарттың валютасы __________________________________________
Қаражатты (егер бар болса) пайдалану үшiн сыйақы мөлшерлемесі
(мүддесі):
____________________________________________________________ жылдық %
(өзгермелi пайыздық мөлшерлемесі болған жағдайда оны есептеу
базасы және маржа мөлшерi көрсетiледi)
Iлеспе төлемдер (егер бар болса) ____________________________________
(толық жазылсын)
_____________________________________________________________________
Операцияның қысқаша сипаттамасы (төлем жөніндегі нұсқаулық,
қаражаттың қозғалу схемасы және басқа) ______________________________
_____________________________________________________________________
3. Объект туралы мәлiметтер:
3.1. жылжымайтын мүлiк: _____________________________________________
(елi, мекенжайы)
3.2. зияткерлiк меншiк объектiсi ____________________________________
(объектiнiң қысқаша сипаты)

Раздел 3. Открытие банковского (в том числе
сберегательного) счета в иностранном банке
1. Иностранный банк ________________________________________________
(наименование, адрес, код SWIFT и иные
банковские реквизиты)
____________________________________________________________________
2. Валюта банковского счета ________________________________________
3. Номер банковского счета _________________________________________
4. Тип банковского счета (отметить):
____ текущий счет резидента,
____ текущий счет филиала (представительства) резидента,
____ вклад резидента,
____ прочее (расшифровать) _________________________________________
____________________________________________________________________
5. Местонахождение филиала (представительства) резидента ___________
____________________________________________________________________
(страна, адрес)
6. Примечание ______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Раздел 4. Другие операции движения капитала.
1. Тип операции (отметить):
____ приобретение права собственности на недвижимость
____ приобретение полностью исключительного права на объекты
интеллектуальной собственности
____ исполнение обязательств участника совместной деятельности
____ передача денег и иного имущества в доверительное управление
2. Сведения о валютном договоре:
Сумма валютного договора ___________________________________________
____________________________________________________________________
(цифрами и прописью в валюте валютного договора)
Валюта валютного договора __________________________________________
Ставка вознаграждения (интереса) за использование средств (при
наличии): _________________________________________________% годовых
(в случае плавающей процентной ставки указывается база ее исчисления
и размер маржи)
Сопутствующие платежи (при наличии) _________________________________
_____________________________________________________________________
(расшифровать)
Краткая характеристика операции (инструкция по оплате, схема движения
средств и другое) ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Сведения об объекте:
3.1. недвижимость: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(страна, адрес)
3.2. объект интеллектуальной собственности __________________________
____________________________________________________________________
(краткое описание объекта)

3.3. бiрлескен қызмет _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(жобаның қысқаша сипаты)
3.4. сенiмгерлiк басқару ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(мақсаттың қысқаша сипаттамасы)
4. Ескертпе _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қосымшаны толтыру бойынша нұсқау
1-4-бөлiмдер тiркеу куәлігін алуға арналған өтiнiшті беру,
тиiстi валюталық операция немесе шетел банкіндегі банк шоты туралы
хабарлама беру кезiнде толтырылады. Толтырылмаған бөлiмдер
ұсынылмайды.
Егер валюталық шарттың бiр тарапы ретiнде резиденттер және сол
сияқты резиденті еместер болса, валюталық шарттың сомасы резидент
және резиденті еместер арасындағы өзара мiндеттемелер бөлiгiнде ғана
көрiнiс табады.
Экономика секторы Төлем мақсатының бiрыңғай жiктеушiсiн қолдану
қағидаларына сәйкес толтырылады.
«Ескертпе» деген жолда егер валюталық шарттың сомасы
тiркелмесе, валюталық шарттың сомасының құралу тәсiлiн (тәртiбiн)
қоса алғанда, көрсетілетін қызметті алушы тiркеу куәлiгiнде/хабарлама
туралы куәлiкте көрсету қажеттi деп санайтын шарттың талаптары
көрсетіледі.
1-бөлiмде:
3-тармақта жекелеген мәмiлелердi, оның iшiнде
тiркеуге/хабарлауға жататын валюталық шарттарды кредиттеудiң
негіздемелік талаптарын айқындайтын негіздемелік келiсiм (бас
келiсiм, кредиттiк желi және т.б.) көрсетiледi.
«Қаражаттың түсу және берешектi өтеу кестесi» деген 10-тармақта
резидентке қаражаттың түсуi және оның валюталық шарт бойынша
берешектi өтеуi (резиденті еместер резиденттерге берген қаржы
займдары мен кредиттер жағдайында) туралы, сондай-ақ резиденті емеске
қаражаттың түсуi және оның шарт валютасындағы берешектi өтеуi
(резиденттер резиденті еместерге берген қаржы займдары мен кредиттер
жағдайында) туралы ақпарат көрсетіледі.
А бағанында қаражаттың ақшалай нысанда және сол сияқты тауар,
жұмыс, қызмет көрсету нысанында түсуiнiң нақты және/немесе болжамды
(болашақтағы) күнi, ал 1-бағанда түсiмдер сомасы көрсетiледi. Егер
шарт сомасы аталмаған болса, онда 1-бағанда қаражаттың нақты түсуi
туралы ақпарат қана көрсетіледі.
Берешекке қызмет көрсету бойынша төлемдер (ақшалай және сол
сияқты өзге нысандардағы) туралы ақпарат Б, 2, 3-бағандарда
көрсетіледі. Б бағанында төлем жүргiзудiң нақты және/немесе болжамды
(болашақтағы) күнi көрсетіледі. 2 және 3-бағандарда тиiсiнше негiзгi
борышты өтеу және сыйақы төлеу көрсетіледі. Егер валюталық шартта
өзгеше көзделмесе, өзгермелi пайыздық мөлшерлеме болған жағдайда
сыйақы төлеудiң болжамды сомасы өтiнiш (хабарлама) беру күнiндегі
база мәнiнен есептеледi.
Резидент немесе резиденті емес аванстық төлемдер жүргiзген
жағдайда төлем жүргiзудiң тиiстi күнiн және соманы Б және 2
бағандарында көрсету керек.

3.3. совместная деятельность ________________________________________
_____________________________________________________________________
(краткое описание проекта)
3.4. доверительное управление _______________________________________
____________________________________________________________________
(краткое описание цели)
4. Примечание ______________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Указания по заполнению приложения
Разделы 1-4 заполняются при подаче заявления на получение регистрационного свидетельства, при уведомлении о соответствующей валютной операции или банковском счете в иностраном банке. Незаполненные разделы не представляются.
Если в качестве одной стороны валютного договора выступают как резиденты, так и нерезиденты, сумма валютного договора отражается только в части взаимных обязательств между резидентами и нерезидентами.
Сектор экономики заполняется в соответствии с Правилами применения единого классификатора назначения платежей.
В поле «Примечание» отражаются условия договора, которые услугополучатель считает необходимым отразить в регистрационном свидетельстве/свидетельстве об уведомлении, включая способ (порядок) образования суммы валютного договора, в случае если она не зафиксирована.
В разделе 1:
В пункте 3 указывается рамочное соглашение (генеральное соглашение, кредитная линия и т.п.), определяющее рамочные условия кредитования отдельных сделок, в том числе валютного договора, подлежащего регистрации/уведомлению.
В пункте 10 «График поступления средств и погашения задолженности» отражается информация о поступлении средств резиденту и погашении им задолженности по валютному договору (в случае финансовых займов и кредитов, предоставленных нерезидентами резидентам), а также о поступлении средств нерезиденту и погашении им задолженности (в случае финансовых займов и кредитов, предоставленных резидентами нерезидентам) в валюте договора.
В графе А указывается фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата поступления средств, как в денежной форме, так и в форме товаров, работ, услуг, а в графе 1 – сумма поступлений. Если сумма договора не оговорена, то в графе 1 отражается информация только о фактическом поступлении средств.
Информация о платежах (как в денежной, так и в иных формах) по обслуживанию задолженности отражается в графах Б, 2, 3. В графе
Б – фактическая и/или предполагаемая (в будущем) дата проведения платежа. В графах 2 и 3 – погашение основного долга и оплата вознаграждения, соответственно. В случае плавающей процентной ставки предполагаемая сумма оплаты вознаграждения рассчитывается исходя из значения базы на дату, подачи заявления (уведомления), если иное не установлено валютным договором.
В случае проведения резидентом или нерезидентом авансовых платежей указать соответствующую дату проведения платежа и сумму в графах Б и 2.

1 және 2-бағандардағы жиынтық сомалар өзара сәйкес келуi тиiс
және шарт сомасына немесе егер шарт сомасы келісілмесе, өтiнiш беру
күнi нақты түскен қаражат сомасына тең болуы керек.
Тiркеу үшін өтініш берілген сәтке дейiн (хабарламамен бірге)
жүргiзiлген валюталық операциялардың жалпы сомасы «оның iшiнде өтiнiш
беру күнi» жолының тиiстi бағандарында көрсетiледi.
Ұзарту үшін опцион болған кезде Б бағанында негiзгi шартпен
белгiленген өтеу мерзiмi көрсетiледi.
Егер сақтандыру сыйлықақысының сомасы негізгі борыштың бөлігі
ретінде танылса, онда 1-тармақта валюталық шарттың сомасы сақтандыру
сыйлықақысының сомасы ескеріле отырып көрсетіледі, ал қаражаттың түсу
және берешектi өтеу кестенің 10-тармағында жалпы сомаға жасалады.
2-бөлiмде:
Дауыс берушi акциялармен операциялар жүзеге асырылған жағдайда
2-8-тармақтар толтырылады.
Қатысушылардың дауыстарымен операциялар жүзеге асырылған
жағдайда 2-6-тармақтар толтырылады.
Дауыс беру құқығы жоқ акциялармен операциялар жүзеге асырылған
жағдайда 2-5 және 8-тармақтар толтырылады.
Резиденттер/резиденті еместер резиденті еместер/резидент
эмитенттердiң өзге бағалы қағаздарын және резиденті еместер/резидент
инвестициялық қорларының пайларын сатып алған жағдайда 2-5,
9-тармақтар толтырылады.
Резиденті емес эмитенттердiң Қазақстан Республикасының
заңнамасына сәйкес шығарылған бағалы қағаздары, резидент
эмитенттердiң басқа мемлекеттердiң заңнамасына сәйкес және солардың
аумағында шығарылған бағалы қағаздары орналастырылған жағдайда 2-5, 9
және 9.1-тармақтар толтырылады.
Қазақстан депозитарлық қолхаттары және резидент эмитенттердiң
бағалы қағаздарына депозитарлық қолхаттар орналастырылған жағдайда
2-5, 8 (егер депозитарлық қолхаттардың базалық активі акция болып
табылса), 9 (егер депозитарлық қолхаттардың базалық активі өзге
бағалы қағаздар болып табылса) және 10-тармақтар толтырылады.
Туынды қаржы құралдарымен операциялар жүзеге асырылған
жағдайда 4 және 11-тармақтар толтырылады, ал егер базалық актив
бағалы қағаздар болып табылса, 5-10-тармақтар толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Валюталық операцияны тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Валюталық операцияны тіркеу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.

Итоговые суммы в графах 1 и 2 должны совпадать между собой и быть равны сумме договора или сумме фактического поступления средств на дату подачи заявления, если сумма договора не оговорена.
Общая сумма валютных операций, проведенных до момента обращения за регистрацией (с уведомлением), указывается в соответствующих графах строки «из них на дату подачи заявления».
При наличии опциона на пролонгацию в графе Б указывается срок погашения, установленный основным договором.
Если сумма страховой премии признается частью основного долга, то в пункте 1 указывается сумма валютного договора с учетом суммы страховой премии, а в пункте 10 график поступления средств и погашения задолженности составляется на общую сумму.
В разделе 2:
В случае осуществления операций с голосующими акциями заполняются пункты 2-8.
В случае осуществления операций с голосами участников заполняются пункты 2-6.
В случае осуществления операций с акциями без права голоса заполняются пункты 2-5 и 8.
В случае приобретения резидентами/нерезидентами иных ценных бумаг эмитентов-нерезидентов/резидентов и паев инвестиционных фондов нерезидентов/резидентов заполняются пункты 2-5, 9.
В случае размещения ценных бумаг эмитентов-нерезидентов, выпущенных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, ценных бумаг эмитентов-резидентов, выпущенных в соответствии с законодательством других государств и на их территории, заполняются пункты 2-5, 9 и 9.1.
В случае размещения казахстанских депозитарных расписок и депозитарных расписок на ценные бумаги эмитентов-резидентов заполняются пункты 2-5, 8 (если базовым активом депозитарных расписок являются акции), 9 (если базовым активом депозитарных расписок являются иные ценные бумаги) и 10.
В случае осуществления операций с производными финансовыми инструментами заполняются пункты 4 и 11, а если базовым активом является ценная бумага, пункты 5-10.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Регистрация валютной операции»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Регистрация валютной операции»
(далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается территориальными филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).

2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың толық топтамасын ұсынған сәттен бастап – он жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – валюталық операция жөніндегі немесе шетел банкіндегі шот жөніндегі қағаз жеткізгіштегі хабарлама туралы куәлік және осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайлар бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартылады.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына қосымшаға сәйкес өтінішті;
2) валюталық шарттың тігілген және қол қойылған (жеке және заңды тұлғалар үшін) және мөрмен бекітілген (заңды тұлғалар үшін) көшірмесі;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі (валюталық операцияны жүзеге асыратын жеке тұлғалар үшін);
4) валюталық шарт бойынша міндеттемелердің туындауын, орындалуын және тоқтатылуын растайтын құжаттардың көшірмелері.
Шет тілінде жасалған құжаттар Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне мемлекеттік тілдегі немесе орыс тіліндегі аудармасымен ұсынылады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі ұсынылған құжаттарда сілтеме жасалған қосымша құжаттарды сұрау салуға құқылы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алуға арналған құжаттар топтамасы көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылады.
10. Мыналар:
1) дұрыс емес ақпарат ұсыну не «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес көзделген ақпаратты ұсынбауы;
2) жүргiзiлетiн операцияның Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуi мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение
десяти рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания
услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – регистрационное свидетельство о валютной операции либо мотивированный письменный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление по форме, согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию валютного договора, прошитую и заверенную подписью
(для физических и юридических лиц) и печатью (для юридических лиц);
3) копия документа, удостоверяющего личность (для физических лиц, осуществляющих валютную операцию);
4) копии документов, подтверждающих возникновение, исполнение и прекращение обязательств по валютному договору.
Документы, составленные на иностранном языке, представляются в Национальный Банк Республики Казахстан с переводом на государственный или русский язык.
Национальный Банк Республики Казахстан вправе запросить дополнительно документы, на которые имеются ссылки в представленных документах.
Пакет документов для получения государственной услуги представляется услугодателю по месту нахождения услугополучателя.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) предоставление недостоверной информации либо непредоставление информации, предусмотренной в соответствии Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года «О валютном регулировании и валютном контроле»;
2) несоответствие проводимой операции законодательству Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – отыз жұмыс күні ішінде;
2) 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап мемлекеттік көрсетілетін қызмет мерзімі он бес жұмыс күні болады;
3) қайта ұсынылған өтінішті көрсетілетін қызметті беруші отыз жұмыс күні ішінде қарайды;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – микроқаржы ұйымдарының реестріне оны енгізу туралы микроқаржы ұйымдарының хабарламасы (бұдан әрі – хабарлама) не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысандағы өтінішті;
2) салыстыру үшін жарғының көшірмесін не жарғының нотариат куәландырған көшірмесін;
3) жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмесі, сондай-ақ осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша меншік капиталдың ең аз мөлшерінің сақталғаны туралы мәліметтер;

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение тридцати рабочих дней;
2) с 1 января 2016 года срок оказания государственной услуги составляет пятнадцать рабочих дней;
3) повторно представленное заявление рассматривается услугодателем в течение тридцати рабочих дней.
4) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – уведомление микрофинансовой организации о внесении ее в реестр микрофинансовых организаций, либо мотивированный письменный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию устава одновременно с оригиналом для сверки либо нотариально засвидетельствованную копию устава;
3) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, а также сведения о соблюдении минимального размера собственного капитала по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;

4) ішкі бақылау қызметі туралы ереже (бар болса);
5) мыналарды:
микроқаржы ұйымы қызметінің стратегиясын;
микроқаржы ұйымы бағдарланған нарық сегментінің айқындамасын (қызметтерді әлеуетті тұтынушылар, ағымдағы жағдай және олардың нарықтағы үлесінің динамикадағы болжамы);
қызмет түрлерін (микрокредит беру, микрокредиттерді беру қызметіне байланысты мәселелер жөнінде консультациялық қызметтерді көрсету және (немесе) «Микроқаржы ұйымдары туралы» 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабында көзделген қызметтің басқа түрі);
ағымдағы ахуалдың талдамасын, қызметтердің жарнамасын, көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ету шараларын, тұтынушылардың қажеттіліктерін қалыптастыру және ынталандыру шараларын қамтитын маркетинг (клиентураны қалыптастыру) жоспарын;
ұйымның қызметін қаржыландыру көздерін (құрылтайшылар қаражаты, тартылған қаражат, гранттар немесе басқа қаражат) ашып көрсететін бизнес-жоспар;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша құрылтайшылар (қатысушылар), өтініш берген күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша атқарушы органның бірінші басшысы (мүшелері), бас бухгалтері туралы мәліметтер;
7) микроқаржы ұйымдарының жоғары органы бекіткен микрокредиттер беру қағидаларының көшірмесі;
8) «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған ақпарат беру туралы шарттың көшірмесі және кредиттік тарихты қалыптастыру және оларды пайдалану жүйелерінің қатысушыларына қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы құжаттың көшірмесі;
9) берілген микрокредиттер бойынша табысты және корпоративтік табыс салығын есептелген соманы көрсететін соңғы үш жылдағы салық декларациясының көшірмесі (микрокретиттік ұйымдарды қайта тіркеу немесе қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған микроқаржы ұйымдары ұсынады).
Микроқаржы ұйымы өтініште көрсетілген тұрған орны өзгерген,
сондай-ақ осы тармақтың 2) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізген жағдайда осындай өзгерістер мен толықтырулар енгізілген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті берушіге өзгертілген және (немесе) толықтырылған құжаттарды ұсынады.
Осы тармақта тізбеленген бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп, тігіліп және соңғы парағының артына тігілген түйіндегі жапсырманың жоғары жағына парақ саны көрсетіледі соңғы парағының артына микроқаржы ұйымының мөрімен расталып ұсынылады.
Ұсынылған құжаттардың көшірмелері мұндай құжаттарға қол қою құқығына ие микроқаржы ұйымдары лауазымды тұлғаларының қолымен және көрсетілетін қызметті алушының мөр бедерімен куәландырылады.
Порталда:

4) положение о службе внутреннего контроля (при наличии);
5) бизнес-план, который раскрывает:
стратегию деятельности микрофинансовой организации;
определение сегмента рынка, на который ориентирована микрофинансовая организация (потенциальные потребители услуг, текущая ситуация и прогноз их доли на рынке в динамике);
виды услуг (предоставление микрокредита, оказание консультационных услуг по вопросам, связанным с деятельностью по предоставлению микрокредитов и (или) другой вид деятельности, предусмотренный статьей 19 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года «О микрофинансовых организациях»;
план маркетинга (формирования клиентуры), включающий анализ текущей ситуации, рекламу услуг, меры по обеспечению качества предоставляемых услуг, меры по формированию и стимулированию потребностей потребителей;
источники финансирования деятельности организации (средства учредителей, привлеченные средства, гранты или другие средства);
6) сведения об учредителях (участниках) по формам согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги, первом руководителе (членах) исполнительного органа, главном бухгалтере по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги по состоянию на дату, предшествующую дате представления заявления;
7) копию правил предоставления микрокредитов, утвержденных высшим органом микрофинансовой организации;
8) копию договора о предоставлении информации, заключенного в соответствии с Законом Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан», и копию документа о соответствии требованиям, предъявляемым к участникам системы формирования кредитных историй и их использования;
9) копию налоговой декларации за последние три года, отражающую доходы по выданным микрокредитам и исчисленную сумму корпоративного подоходного налога (представляется микрофинансовыми организациями, созданными в результате перерегистрации или реорганизации микрокредитных организаций).
Микрофинансовая организация в случаях изменения места нахождения, указанного в заявлении, а также внесения изменений и дополнений в документы, указанные в подпунктах 2) и 6) части первой настоящего пункта, представляет измененные и (или) дополненные документы услугодателю в течение пятнадцати рабочих дней со дня внесения таких изменений и дополнений.
Документы, перечисленные в настоящем пункте, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью микрофинансовой организации на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки.
Копии предоставляемых документов заверяются подписями должностных лиц микрофинансовой организации, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати микрофинансовой организации.
На портал:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының талаптарына ұсынылған құжаттар сәйкес келмеуі;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттарды көрсетілуге тиісті анық емес мәліметтерді және ақпаратты бермеуі;
3) егер микроқаржы ұйымдары ол әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күнінен бастап бір жыл ішінде есептік тіркеуден өткені туралы өтініш жасамауы;
4) егер микроқаржы ұйымдары басшысында немесе құрылтайшылардың бірінде өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар болған, сондай-ақ осы микроқаржы ұйымын тізілімнен шығару туралы көрсетілетін қызметті беруші шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бірінші басшының немесе құрылтайшы болып табылмауы;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағының 9) тармақшасында көзделген құжаттарды бермеуі микроқаржы ұйымдарын есептік тіркеуден бас тартуға негіз болып табылады.
Есептік тіркеуден бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушы отыз жұмыс күні ішінде өтінішті қайтадан беруге құқылы немесе атауының өзгергені не қайта құрылғаны не таратылғаны туралы шешім қабылдайды.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП;
2) документы, предусмотренные подпунктами 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие представленных документов требованиям, установленным пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) предоставление недостоверных сведений и информации, подлежащих отражению в документах, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги государственной услуги;
3) если микрофинансовая организация в течение одного года со дня ее государственной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции не обратилась с заявлением о прохождении учетной регистрации;
4) если у руководителя или одного из учредителей микрофинансовой организации имеется непогашенная или неснятая судимость, а также когда лицо ранее являлось первым руководителем или учредителем микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения об исключении из реестра данной микрофинансовой организации;
5) непредставление документов, предусмотренных подпунктом 9) пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги.
В случае отказа в учетной регистрации услугополучатель, в течение тридцати рабочих дней вправе повторно представить заявление или принимает решение об изменении наименования либо реорганизации, либо ликвидации.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

1. Көрсетілетін қызметті алушының тұрған жері _________________
_____________________________________________________________________
(индексі, қала, аудан, облыс, көше, үйдің, офистің нөмірі)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(телефон, факс, электрондық поштаның мекенжайы, бар болса
интернет-ресурс)
2. Жіберілген құжаттардың тізбесі, даналардың және оның
әрқайсысындағы парақ саны: __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттардың
(ақпараттың) анықтығына толық жауаптылықта болады.
Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, өтініш беруге уәкілетті
адамның лауазымы
_________________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» ________________
Мөрдің орны
«Микроқаржы ұйымдарын есептік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
нысан
Меншік капиталдың ең төменгі мөлшерін сақтау туралы
мәліметтер
Микроқаржы ұйымының атауы
Күні
Меншік капиталдың мөлшері (мың теңге)
Микроқаржы ұйымы басшысының
тегі, аты, бар болса – әкесінің аты ___________________________
(қолы)
Мөрдің орны
«Микроқаржы ұйымдарын есептік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
нысан
Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы
(қатысушының) туралы мәліметтер
(заңды тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
1. Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(толық атауы)
Тұрған жері _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(пошта индексі, мекенжайы)
Байланыс деректері __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(телефон және факс нөмірлері, бар болса электронды
поштаның мекенжайы)
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер _________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
Қазақстан Республикасының резиденті/резиденті емес __________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызметтің негізгі түрі ______________________________________________
_____________________________________________________________________

1. Место нахождения услугополучателя _________________________
____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область,
улица, номер дома, офиса)
____________________________________________________________________
(телефон, факс, адрес электронной почты,
интернет-ресурс при наличии)
2. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и
листов по каждому из них: __________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
услугополучатель несет полную ответственность за достоверность
прилагаемых к заявлению документов (информации).
Фамилия, имя, при наличии – отчество, должность лица,
уполномоченного на подачу заявления
____________________________
(подпись)
«____» ______________ 20 __ года
место для печати
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Учетная регистрация микрофинансовых организаций»
форма
Сведения о соблюдении
минимального размера собственного капитала
Наименование микрофинансовой организации
Дата
Размер собственного капитала (тыс. тенге)
Фамилия, имя, при наличии – отчество
руководителя микрофинансовой организации _________________
(подпись)
место для печати
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Учетная регистрация микрофинансовых организаций»
форма 1
Сведения
об учредителе (участнике) услугополучателя
(для юридического лица)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
1. Учредитель (участник) услугополучателя ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(полное наименование)
Место нахождения ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(номера телефона и факса,
адрес электронной почты при ее наличии)
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) ____________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование документа,
номер и дата выдачи, кем выдан)
Резидент/нерезидент Республики Казахстан ____________________________
_____________________________________________________________________
Основной вид деятельности ___________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталға қатысу үлесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталға қатысу үлесіне
ақша енгізу алдындағы көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысының
(қатысушы) меншік капиталының мөлшері және көрсетілетін қызметті
алушының жарғылық капиталға қатысу үлесін төлеуге енгізілген сома
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Заңды тұлғалардың толық атауын және тұрған жерін көрсете отырып,
қатысушы, акционер ретінде көрсетілетін қызметті алушы
құрылтайшысының (қатысушы) өзге заңды тұлғалар құруға және қызметіне
қатысуы туралы мәліметтер: __________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Ұйымдардың толық атауын және тұрған жерін көрсете отырып,
көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысы (қатысушы) қатысатын
өнеркәсіптік, банктік, қаржылық топтар, холдингтер, концерндер,
қауымдастықтар, консорциумдар туралы мәліметтер: ____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Көрсетілетін қызметті алушы құрылтайшысының (қатысушы) басшысы
туралы мәліметтер: __________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
20__ жылғы «___» _____________
Көрсетілетін қызметті алушы (қатысушы) құрылтайшысы
басшысының қолы _____________________________________________________
мөрдің орны
2-нысан
Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы
(қатысушының) туралы мәліметтер
(жеке тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
1. Көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшысы (қатысушы) ___________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
Туған күні __________________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат деректері ____________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі және берілген күні, кім берді)
Тұрған жері _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(пошта индексі, мекенжайы)
Байланыс деректері __________________________________________________
_____________________________________________________________________
(телефон және факс нөмірлері, бар болса электронды
поштаның мекенжайы)
Жұмыс орны (мекенжайын көрсете отырып), лауазымы ____________________
_____________________________________________________________________

2. Доля участия в уставном капитале услугополучателя ________________
_____________________________________________________________________
3. Размер собственного капитала учредителя (участника)
услугополучателя перед внесением денег в долю участия в уставном
капитале услугополучателя и сумма, внесенная в оплату доли участия в
уставном капитале услугополучателя
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Сведения об участии учредителя (участника) услугополучателя в
создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника,
акционера, с указанием полных наименований и мест нахождения
юридических лиц: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах,
холдингах, концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует
учредитель (участник) услугополучателя, с указанием полных
наименований, мест нахождения организаций: __________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Сведения о руководителе учредителя (участника) услугополучателя:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
«____» _____________ 20 __ года
Подпись руководителя учредителя
(участника) услугополучателя _____________________________
место для печати
форма 2
Сведения
об учредителе (участнике) услугополучателя
(для физического лица)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
1. Учредитель (участник) услугополучателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
Дата рождения ______________________________________________________
Гражданство ________________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность _________________________
____________________________________________________________________
(наименование документа,
номер, серия и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства ___________________________________________________
____________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи ____________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер телефона, адрес электронной почты
при ее наличии)
Место работы (с указанием адреса), должность _______________________
____________________________________________________________________

2. Көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталдағы қатысу үлесі
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Заңды тұлғалардың толық атауын және тұрған жерін көрсете отырып,
қатысушы, акционер ретінде көрсетілетін қызметті алушы
құрылтайшысының (қатысушы) өзге заңды тұлғалар құруға және қызметіне
қатысуы туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы туралы мәліметтер:
____________________________________________________________________;
5. Мемлекеттік реттеу, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен
қадағалау жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші осы микроқаржы
ұйымының тізілімінен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір
жылдан аспайтын кезеңде тұлғаның бұрын бірінші басшы немесе қаржы
ұйымының құрылтайшысы болып табылғандығы туралы мәліметтер.
20__ жылғы «___» _____________
Көрсетілетін қызметті алушы
құрылтайшысының (қатысушы) қолы _____________________________________
«Микроқаржы ұйымдарын есептік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
4-қосымша
нысан
Мәліметтер
_____________________________________________________________________
(микроқаржы ұйымы қызметкерінің лауазымы және микроқаржы
ұйымының лауазымы көрсетіледі)
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа толық сәйкес, тегі, аты,
әкесінің аты өзгерген жағдайда – қашан, қандай себеппен
өзгертілгенін көрсету керек)
Күні және туған жері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Тұрақты тұрғылықты жері, телефон нөмірлері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(толық мекенжайын, қызметтік, үй, байланыс телефондарының
нөмірлерін, елді мекеннің кодын көрсету керек)
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қатысушы, акционер ретінде көрсетілетін қызметті алушының өзге
заңды тұлғалар құруға және қызметіне қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және тұрған жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Лауазымды тұлғаның заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысу үлесі, заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына лауазымды тұлғаға тиесілі акциялардың пайыздық арақатынасы

2. Доля участия в уставном капитале услугополучателя
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Сведения об участии учредителя (участника) услугополучателя в
создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника,
акционера, с указанием полных наименований и мест нахождения
юридических лиц: ___________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Сведения о наличии непогашенной или неснятой судимости:
____________________________________________________________________
5. Сведения, когда лицо ранее являлось первым руководителем или
учредителем микрофинансовой организации в период не более чем за один
год до принятия уполномоченным органом по государственному
регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых
организаций решения об исключении из реестра данной микрофинансовой
организации.
«___» _____________ 20 __ года
Подпись учредителя
(участника) услугополучателя _____________________
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Учетная регистрация микрофинансовых организаций»
форма
Сведения о
________________________________________________________
(указывается должность работника микрофинансовой
организации и наименование микрофинансовой организации)
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, при наличии – отчество
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(в полном соответствии с документом, удостоверяющим личность,
в случае изменения фамилии, имени, отчества - указать,
когда и по какой причине они были изменены)
Дата и место рождения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Постоянное место жительства, номера телефонов
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного, домашнего,
контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения об участии услугополучателя в создании и деятельности
иных юридических лиц в качестве участника, акционера:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия должностного лица в уставном капитале юридического лица, количество акций и процентное соотношение акций, принадлежащих должностному лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица

2. Кәсіби деректері:
Білімі, оның ішінде жұмыс түріне сай келетін кәсіби білімі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Оқу орнының, факультеттің немесе бөлімнің атауын мен тұрған жерін,
оқу кезеңін, тағайындалған біліктілікті, білімі туралы дипломның
реквизиттерін көрсету керек)
Қосымша білімі, оның ішінде жұмыс саласындағы біліктілікті көтеру курстары, ғылыми дәрежесі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(Оқу орнының атауын мен тұрған жерін, оқу кезеңін, білімі туралы
дипломның реквизиттерін, сертификатты, куәлікті көрсету керек)
Қаржы қызметтері саласындағы жұмыс тәжірибесі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(қаржы ұйымдарындағы жұмыс істеген жылының, аудитор лауазымында
істеген жылының, қызмет түрлері бойынша бухгалтер лауазымында
істеген жылын көрсетуі керек)
Басшылық лауазымындағы жұмыс тәжірибесі
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(жұмыс тәжірибесін сипаттау: лауазымдық міндеттері, кәсіби дағдысы)
Жетістіктері
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(осы мәселе бойынша ақпарат көрсетуі керек: мысалы, ғылыми
жарияланымының аты, ғылыми әзірлемелерге, заң жобаларына және т.б
қатысуы)
Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(кандидаттың кәсіби біліктілігін сипаттайтын ақпарат көрсетіледі)
Енбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
(айы/жылы)
Қызмет істеген және қызметтік міндеттерін атқарған ұйымының атауы, ұйымның координаттары
3. Басқа мәліметтер:
Өтелмеген немесе алынбаған соттылығының болуы
Иә/жоқ
(егер бар болса, онда қылмыстық жауаптылыққа тартылғаны туралы үкімнің күнін және нөмірін, 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабын көрсету керек)
Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін қызметтік міндеттерін орындаудан қадағалау органдарының шеттетуі туралы деректердің болуы
Иә/жоқ
(егер бар болса, онда күнін және осындай шара қолданған органның атауын көрсету керек)
Мемлекеттік реттеу, қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші осы микроқаржы ұйымының тізілімінен шығару туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде тұлғаның бұрын бірінші басшы немесе қаржы ұйымының құрылтайшысы болып табылғандығы туралы мәліметтер
Ұйымның, лауазымының атауы, жұмыс кезеңі
Қаржы қызметтерін көрсету мәселесі бойынша сот талқылауына микроқаржы ұйымының басшысы ретінде жауапқа тартылды ма
(қаралған мәселенің және соттың шешімінің күнін, сот талқылауындағы жауапкер-ұйымының атауын көрсету керек)
Осы мәселеге қатысты басқа ақпарат
(еркін түрде)
Мен (тегі, аты, бар болса – әкесінің аты),__________________________,
осы ақпаратты тексергендігімді және оның анық және толық екендігін
растаймын ___________________________________________________________
(қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Орталық депозитарийдің қағидалар жинағын келісу» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты

2. Профессиональные данные:
Образование, в том числе профессиональное образование, соответствующее профилю работы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения,
факультета или отделения, период обучения, присвоенную
квалификацию, реквизиты диплома об образовании)
Дополнительное образование, в том числе курсы повышения квалификации в сфере, в которой работает, ученые степени
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного заведения,
период обучения, реквизиты диплома об образовании,
сертификат, свидетельства)
Опыт работы в сфере финансовых услуг
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать количество лет работы в финансовых организациях,
занятие должности аудитора, бухгалтера по видам деятельности)
Опыт работы на руководящей должности
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(описать имеющийся опыт работы: должностные обязанности,
профессиональные навыки)
Имеющиеся достижения
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указать информацию по данному вопросу, например, название
научных публикаций, участие в научных разработках,
законопроектах и так далее)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(указывается информация, характеризующая профессиональную
компетентность кандидата)
Сведения о трудовой деятельности:
Период работы (месяц/год)
Наименование организации, занимаемые должности и должностные обязанности, координаты организации
3. Другие сведения:
Наличие непогашенной или неснятой судимости
Да/нет
(если да, то указать дату и номер приговора о привлечении к уголовной ответственности, статью Уголовного кодекса  Республики Казахстан от 16 июля 1997 года)
Наличие данных об отстранении органами надзора от выполнения служебных обязанностей за нарушение законодательства Республики Казахстан
Да/нет
(если да, то указать дату и наименование органа, применившего данную меру)
Ранее являлся первым руководителем или учредителем микрофинансовой организации в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом по государственному регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций решения об исключении из реестра данной микрофинансовой организации
Наименование организации, должность, период работы
Привлекался ли в качестве ответчика как руководитель микрофинансовой организации, в судебные разбирательства по вопросам оказания финансовых услуг
(указать дату, наименование организации-ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
(указывается произвольно)
Я (фамилия, имя, при наличии – отчество), ___________________,
__________________________ подтверждаю, что настоящая информация была
мною проверена и является достоверной и полной, _____________________
(подпись, дата)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Согласование свода правил центрального депозитария»

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Орталық депозитарийдің қағидалар жинағын келісу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он бес күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – орталық депозитарийдің қағидалар жинағын келісуді растайтын қағаз жеткізгіштегі келісу.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) орталық депозитарийдің директорлар кеңесі бекіткен орталық депозитарийдің қағидалар жинағына кіретін қағида.
Орталық депозитарийдің қағидалар жинағында:
1) эмиссиялық бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдармен мәмілелерді тіркеудің қағидасы;
2) тіркеушінің акцияларын ұстаушылардың тізілімі жүйесін енгізу қағидасы;
3) мемлекеттік бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімі жүйесін енгізу қағидасы;
4) эмиссиялық бағалы қағаздарын және өзге де қаржы құралдарын есепке алу қағидасы;
5) құжаттамалық нысанда шығарылған бағалы қағаздарын және өзге де қаржы құралдарын сақтауды және материалсыздандыру қағидасы;
6) қаржы құралдарымен мәміле бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидасы;
7) депоненттерге есептілік беру тәртібі;
8) бағалы қағаздар нарығы субъектілерімен өзара іс-қимыл жасау тәртібі;
9) депоненттердің және олардың клиентерінің ақшасын есепке алу қағидасы;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де ережелер.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Согласование свода правил центрального депозитария» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение пятнадцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – письмо-согласование на бумажном носителе, подтверждающее согласование свода правил центрального депозитария.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) правила, входящие в свод правил центрального депозитария, утвержденные советом директоров центрального депозитария.
Свод правил центрального депозитария должен содержать:
1) правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами и иными финансовыми инструментами;
2) правила ведения системы реестров держателей акций регистратора;
3) правила ведения системы реестров держателей государственных ценных бумаг;
4) правила учета эмиссионных ценных бумаг и иных финансовых инструментов;
5) правила осуществления хранения и дематериализации ценных бумаг и иных финансовых инструментов, выпущенных в документарной форме;
6) правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
7) порядок представления отчетности депонентам;
8) порядок взаимодействия с субъектами рынка ценных бумаг;
9) правила учета денег депонентов и их клиентов;
10) иные положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

1. Жалпы ережелер
1. «Сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидаларын келісу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он бес күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидаларын келісуді растайтын қағаз жеткізгіштегі келісу хат.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) сауда-саттықты ұйымдастырушының қағидасы (сауда-саттықты ұйымдастырушының функцияларына кіретін мәселелерді реттейтін сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаттарын қамтиды).
Қор биржасының қағидалары:
1) қор биржасына мүше болу санаттарын, қор биржасына мүшелікке кіру талаптары мен тәртібін, қор биржасы мүшелерінің құқықтары мен міндеттемелерін, қор биржасына мүше болуды тоқтата тұру және тоқтату талаптары мен тәртібін;
2) қор биржасы мүшесінің атынан қор биржасының сауда жүйесінде айналыстағы бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен
сауда-саттыққа қатысатын, сондай-ақ осы қор биржасының сауда жүйесін пайдалана отырып өзге іс-әрекеттерді орындайтын трейдерлерге қойылатын талаптарды;
3) қор биржасының трейдерлерін сауда жүйесін пайдалануды міндетті оқыту тәртібін;
4) қор биржасының трейдерлеріне сауда-саттыққа қатысу тәртібін және оларды сауда-саттыққа қатысудан шеттету негіздерін;
5) бағалы қағаздары қор биржасының тізіміне енгізуге болжанған немесе енгізілген эмитенттерге, сондай-ақ осындай бағалы қағаздарға қойылатын талаптарды;

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Согласование правил организатора торгов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение пятнадцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – письмо-согласование на бумажном носителе, подтверждающее согласование правил организатора торгов.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) правила организатора торгов (включают внутренние документы организатора торгов, регулирующие вопросы, входящие в функции организатора торгов).
Правила фондовой биржи должны определять:
1) категории членства на фондовой бирже, условия и порядок вступления в члены фондовой биржи, права и обязанности членов фондовой биржи, условия и порядок приостановления и прекращения членства на фондовой бирже;
2) требования к трейдерам, участвующим от имени члена фондовой биржи в торгах с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами, обращающимися в торговой системе фондовой биржи, а также выполняющим иные действия с использованием торговой системы данной фондовой биржи;
3) порядок обязательного обучения трейдеров фондовой биржи использованию торговой системы;
4) порядок допуска трейдеров фондовой биржи к участию в торгах и основания их отстранения от участия в торгах;
5) требования, предъявляемые к эмитентам, чьи ценные бумаги предполагаются к включению или включены в список фондовой биржи, а также к таким ценным бумагам;

6) бағалы қағаздарды қор биржасының тізіміне енгізу, оларды осы тізімнен шығару және тізімнің санатын ауыстыру талаптары мен тәртібін;
7) бағалы қағаздары қор биржасының тізіміне енгізілген эмитенттердің міндеттері мен жауапкершілігін (оның ішінде ақпаратты жария ету жөніндегі);
8) қор биржасында айналысқа жіберілген бағалы қағаздар эмитенттерінің Қазақстан Республикасының заңнамасында және қор биржасының ішкі құжаттарында талап етілетін көлемде ақпаратты жария ету мониторингін жүзеге асыру тәртібін;
9) бағалы қағаздармен биржалық сауда-саттық жүргізу тәртібін;
10) қаржы құралдарымен биржалық сауда-саттықта жасалған мәмілелер бойынша есеп айырысуды жүзеге асыру тәртібін;
11) қор биржасында сауда-саттықты тоқтата тұру және қайта бастау талаптары мен тәртібін;
12) қор биржасының сауда жүйесіне айналысқа жіберілген қаржы құралдарын бағалау әдістемесін;
13) қор биржасы мүшелерінің және қор биржасы трейдерлерінің биржа саудасының қағидаларын бұзғаны үшін жауапкершілігін, қор биржасы өндіретін биржалық айыппұлдарды төлеу мөлшері мен тәртібін;
14) қаржы құралдарымен мәмілелерді жүзеге асыру барысында туындайтын даулар мен келіспеушіліктерді шешу тәртібін;
15) қор биржасының сауда жүйесінде жасалған мәмілелерді қадағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыратын қор биржасы құрылымдық бөлімшесі қызметінің тәртібін;
16) листингтік комиссия қызметінің тәртібін;
17) айла-шарғы жасау мақсатында бағалы қағаздармен жасалған мәмілелерді тану мәселелерін қарау мақсатында құрылған қор биржасы сараптама комитеті қызметінің тәртібін;
18) инсайдерлік ақпаратты заңсыз пайдалану, бағалы қағаздар нарығында айла-шарғы жасау жағдайларын анықтау және алдын алу қағидаларын;
19) қор биржасы мүшелерінің қаржылық жай-күйінің мониторингін жүзеге асыру тәртібін, қор биржасы мүшелерінің осындай мониторингті жүзеге асыру үшін қажетті ақпарат ұсыну тізбесі мен мерзімдерін;
20) қор биржасының интернет-ресурсында барлық корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты, қор биржасының ресми тізіміне кіретін эмитенттердің және қор биржасы мүшелерінің тоқсан сайынғы қаржылық есептілігін;
21) эмитенттердің бағалы қағаздарын жеңілдетілген ресім бойынша қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың онда болуы мәселелері бойынша шешімдерді қор биржасының атқарушы органының қарау және қабылдау тәртібін;
22) «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген өзге де ережелер мен рәсімдерді айқындауға тиісті.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі

6) условия и порядок включения ценных бумаг в список фондовой биржи, их исключения из данного списка и смены категории списка;
7) обязанности и ответственность эмитентов, чьи ценные бумаги включены в список фондовой биржи (в том числе по раскрытию информации);
8) порядок осуществления мониторинга раскрытия эмитентами ценных бумаг, допущенных к обращению на фондовой бирже, информации в объеме, требуемом законодательством Республики Казахстан и внутренними документами фондовой биржи;
9) порядок проведения биржевых торгов ценными бумагами;
10) порядок осуществления расчетов по заключенным на биржевых торгах сделкам с финансовыми инструментами;
11) условия и порядок приостановления и возобновления торгов на фондовой бирже;
12) методику оценки финансовых инструментов, допущенных к обращению в торговую систему фондовой биржи;
13) ответственность членов фондовой биржи и трейдеров фондовой биржи за нарушение правил биржевой торговли, размеры и порядок уплаты взыскиваемых фондовой биржей штрафов;
14) порядок разрешения споров и конфликтов, возникающих в процессе осуществления сделок с финансовыми инструментами;
15) порядок деятельности структурного подразделения фондовой биржи, осуществляющего деятельность по надзору за совершаемыми сделками в торговой системе фондовой биржи;
16) порядок деятельности листинговой комиссии;
17) порядок деятельности экспертного комитета фондовой биржи, созданного в целях рассмотрения вопросов признания сделок с ценными бумагами, совершенными в целях манипулирования;
18) правила выявления и предотвращения случаев неправомерного использования инсайдерской информации, манипулирования на рынке ценных бумаг;
19) порядок осуществления мониторинга финансового состояния членов фондовой биржи, перечень и сроки представления информации членами фондовой биржи, необходимой для осуществления такого мониторинга;
20) порядок публикации на интернет-ресурсе фондовой биржи информации обо всех корпоративных событиях, ежеквартальной финансовой отчетности эмитентов, входящих в официальный список фондовой биржи, и членов фондовой биржи;
21) порядок рассмотрения исполнительным органом фондовой биржи и принятия решений по вопросам включения ценных бумаг эмитентов в официальный список фондовой биржи и их нахождения в нем по упрощенной процедуре;
22) иные положения и процедуры, установленные Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг».
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

1. Жалпы ережелер
1. «Тіркеушінің қағидалар жинағын келісу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он бес күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – тіркеушінің қағидалар жинағын келісуді растайтын қағаз жеткізгіштегі келісу хат.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) бірыңғай тіркеушінің директорлар кеңесі бекіткен бірыңғай тіркеушінің қағидалар жинағына кіретін, мыналарды қамтитын қағидаларды ұсынуға тиісті:
эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелерді тіркеу, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына үлестік қатысу қағидасын, сондай-ақ «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген жағдайларда эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттердің міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтарын;
эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің жарғылық капиталына үлестік қатысу қағидасын, сондай-ақ Заңда белгіленген жағдайларда эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша эмитенттердің міндеттемелері жөніндегі талап ету құқықтары;
эмиссиялық бағалы қағаздарды сақтау және материалсыздандыру қағидасы;
бірыңғай тіркеушінің клиенттеріне есептілікті беру қағидасы;
бағалы қағаздар нарығының субъектілерімен өзара әрекеттесу қағидасы;
Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге ережелер.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Согласование свода правил регистратора» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение пятнадцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – письмо-согласование на бумажном носителе, подтверждающее согласование свода правил регистратора.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) правила, входящие в свод правил регистратора, утвержденные советом директоров регистратора, к которым относятся:
правила регистрации сделок с эмиссионными ценными бумагами, долями участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью, а также правами требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в случаях, установленных Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее – Закон);
правила учета эмиссионных ценных бумаг, долей участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью, а также прав требования по обязательствам эмитентов по эмиссионным ценным бумагам в случаях, установленных Законом;
правила хранения и дематериализации эмиссионных ценных бумаг;
правила представления отчетности клиентам единого регистратора;
порядок взаимодействия с субъектами рынка ценных бумаг;
иные положения, не противоречащие законодательству Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам
оказания государственных услуг

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Қаржылық құралдармен мәміле бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру қағидаларын келісу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он бес күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асырудың қағидаларын келісуді растайтын қағаз жеткізгіштегі келісу хат.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) клирингтік ұйымның директорлар кеңесі бекіткен ережелер қамтылған клирингтік ұйымның қағидасы:
сауда-саттықтың клирингтік қатысушыларына олардың құқықтары мен міндеттерін көрсете отырып талаптар, оның ішінде сауда-саттыққа клирингтік қатысушының қаржылық тұрақтылығын қолдау жөніндегі міндеттер;
сауда-саттыққа клирингтік қатысушы мәртебесін тағайындаудың
(іс-әрекетті тоқтату, айыру) тәртібі мен талаптары;
сауда-саттыққа клирингтік қатысушының қаржылық жағдайының мониторингін жүзеге асыру үшін, оларға клирингтік ұйым ұсынған сауда-саттыққа клирингтік қатысушының қызметі туралы ақпараттың тізбесі, сауда-саттыққа клирингтік қатысушының клирингтік ұйым қағидалары талаптарына сәйкестігі, сондай-ақ осы ақпаратты берудің тәртібі мен мерзімдері;
клирингтік ұйымның сауда-саттыққа клирингтік қатысушыдан және көрсетілетін қызметті берушіден алған ақпаратқа билік ету тәртібі;
сауда-саттыққа клирингтік қатысушының қаржылық жағдайына мониторинг тәртібі, сондай-ақ сауда-саттыққа клирингтік қатысушының клирингтік ұйым қағидаларының талаптарына сәйкестігі;
арнайы клирингтік (кепілдік) қорлар қалыптастырудың тәртібі және талаптары, сондай-ақ клирингтік ұйымның жарналар мен алымдар төлеу тәртібі және талаптары;
клирингтік ұйымның резервтік қорлар қалыптастыру тәртібі және талаптары;
жасалған мәмілелер бойынша ақпаратты жинау, өңдеу және сақтау, оны салыстырып тексеру және алшақтық болған кезде түзетудің тәртібі;
клирингтік ұйымның қаржы құралдары мен мәмілелердің параметрлерін ессепке алудың және растаудың тәртібі;
сауда-саттыққа клирингтік қатысушылардың талаптарын және (немесе) міндеттемелерін айқындаудың тәртібі;
клирингтік қызмет нәтижелері бойынша міндеттемелерді орындаудың тәртібі, талаптары мен тәсілдері;
сауда-саттыққа клирингтік қатысушыға қаржы құралдары мен мәмілелер бойынша клирингтік қызметтің нәтижелері жөнінде клирингтік ұйымның есептер беру тәртібі;
қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша есеп айырысу ұйымының клирингтік қызмет нәтижелері жөніндегі сауда-саттықты ұйымдастырушыға және (немесе) тауар биржасына ақпаратты әзірлеудің және берудің тәртібі;
клирингтік ұйымның және сауда-саттыққа клирингтік қатысушыға арасындағы қарым-қатынасты айқындайтын клирингтік қызмет көрсетуді жүзеге асыру туралы шарттардың типтік нысандары;
клирингтік ұйымның есеп айырысу ұйымымен, сауда-саттықты және (немесе) тауар биржасымен жасаған шарт мазмұнына талаптар;
клирингтік ұйымның орталық контрагент функцияларын орындауының тәртібі мен талаптары;

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Согласование правил осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение пятнадцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – письмо-согласование на бумажном носителе, подтверждающее согласование правил осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление составленное в произвольной форме;
2) правила клиринговой организации утвержденные советом директоров клиринговой организации включающие положения, определяющие:
требования к клиринговым участникам торгов с указанием их прав и обязанностей, в том числе обязанности по поддержанию финансовой устойчивости клирингового участника торгов;
порядок и условия присвоения (приостановления действия, лишения) статуса клирингового участника торгов;
перечень информации о деятельности клиринговых участников торгов, предоставляемой ими клиринговой организации для осуществления мониторинга финансового состояния клиринговых участников торгов, соответствия клиринговых участников торгов требованиям правил клиринговой организации, а также порядок и сроки предоставления данной информации;
порядок распоряжения информацией, полученной клиринговой организацией от клиринговых участников торгов и уполномоченного органа;
порядок мониторинга финансового состояния клиринговых участников торгов, а также соответствия клиринговых участников торгов требованиям правил клиринговой организации;
порядок и условия формирования специальных клиринговых (гарантийных) фондов, а также порядок и условия уплаты взносов и сборов клиринговой организации;
порядок и условия формирования клиринговой организацией резервных фондов;
порядок сбора, обработки и хранения информации по заключенным сделкам, ее сверки и корректировки при наличии расхождений;
порядок учета и подтверждения клиринговой организацией параметров заключенных сделок с финансовыми инструментами;
порядок определения требований и (или) обязательств клиринговых участников торгов;
порядок, условия и способы исполнения обязательств по результатам клиринговой деятельности;
порядок предоставления клиринговой организацией отчетов клиринговым участникам торгов по результатам клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами;
порядок подготовки и передачи информации по результатам клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами расчетной организации, организатору торгов и (или) товарной бирже;
типовые формы договоров об осуществлении клирингового обслуживания, определяющего отношения между клиринговой организацией и клиринговыми участниками торгов;
требования к содержанию договора, заключаемого клиринговой организацией с расчетной организацией, организатором торгов и (или) товарной биржей;
порядок и условия исполнения клиринговой организацией функций центрального контрагента;

14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің басшы
қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергеннен бастап – күнтізбелік отыз күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілген комиссияның Төрағасы (немесе оның орынбасары) қол қойған Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің (бұдан әрі – холдинг) басшы қызметкерлері лауазымына кандидаттардың сәйкестігін айқындау жөніндегі комиссияның хаттамасы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі туралы мәлімет көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача согласия на избрание (назначение)
руководящих работников финансовых организаций,
банковских, страховых холдингов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача согласия на избрание (назначение) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение тридцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – протокол Комиссии по определению соответствия кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов (далее – холдинг), подписанный Председателем (или его заместителем) указанной Комиссии.
Сведения о результате оказания государственной услуги выдаются в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале сведения о результате оказания государственной услуги направляются услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) кандидаттың қаржы ұйымының, холдингтің басшы қызметкеріне лауазымына кандидаттың (бұдан әрі – кандидат) қаржы ұйымының, холдингтің басшы қызметкеріне қойылатын талаптарға сәйкес келуі туралы көрсетілген еркін нысанда жазылған ұсынымхатты, сондай-ақ кандидат туралы мәліметтерді қаржы ұйымының, холдингтің құжаттамалық тексергені туралы мәліметтерді көрсетеді және оған мыналар қол қояды:
қаржы ұйымының, холдингтің (өтініш берушінің) директорлар кеңесінің бірінші басшысы, ол болмаған жағдайда директорлар кеңесінің шешімі бойынша директорлар кеңесі мүшелерінің біреуі (директорлар кеңесінің осы шешімінің көшірмесін бере отырып), осы құжатқа қол қоюға уәкілетті (қаржы ұйымы, холдинг, ұйымдық-құқықтық нысанда құрылған жауапкершілігі шектеулі серіктестігі үшін) сақтандыру брокері акционерлерінің біреуі, қаржы ұйымы, холдинг қатысушыларының біреуі - басқарманың бірінші басшысын тағайындаған (сайлаған) кезде;
қаржы ұйымы, холдинг (өтініш беруші) басқармасының
(атқарушы органының) бірінші басшысы (атқарушы органның функцияларын жеке жүзеге асыратын тұлға) не оның міндетін атқарушы тұлға (міндеттерді атқару жүктелгені туралы шешімнің көшірмесін бере отырып);
2) қаржы ұйымының, холдингтің «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы, «Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы» 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 55-бабы, «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы, «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 54-бабы белгіленген талаптарға сәйкес келетін қаржы ұйымының, холдингтің басқармасы мүшесінің лауазымына немесе қаржы ұйымының, холдингтің өзге басшысы лауазымына кандидаттың лауазымдық нұсқаулықтың көшірмесінде мыналар қамтылады:
осы үміткердің өкілеттігі (тегін, атын, бар болса әкесінің атын, лауазымын және лауазымдық нұсқаулықпен танысқан күні және оның қойылған қолын көрсете отырып);
осы үміткер үйлестіретін немесе бақылайтын құрылымдық бөлімшелердің атауы және өкілеттіктері туралы мәліметтер;
өз функцияларын жүзеге асыру кезіндегі жауапкершілік;

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) ходатайство, составленное в произвольной форме, с указанием о том, что кандидат на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга (далее – кандидат) соответствует требованиям, предъявляемым к руководящим работникам финансовой организации, холдинга, а также о том, что сведения о кандидате документально проверены финансовой организацией, холдингом и подписанное:
первым руководителем совета директоров финансовой организации, холдинга (услугополучателя), а в случае его отсутствия – одним из членов совета директоров по решению совета директоров (с представлением копии данного решения совета директоров), одним из акционеров страхового брокера, одним из участников финансовой организации, холдинга, уполномоченным на подписание данного документа (для финансовой организации, холдинга, созданных в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) – при назначении (избрании) первого руководителя правления;
первым руководителем правления (исполнительного органа) финансовой организации, холдинга (услугополучателя), (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа), либо лицом, исполняющим его обязанности (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) – в остальных случаях;
2) копию должностной инструкции кандидата на должность члена правления финансовой организации, холдинга или на должность иного руководителя финансовой организации, холдинга, соответствующего требованиям, установленным статьей 20 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», статьей 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности», статьей 54 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг», статьей 55 Закона Республики Казахстан от 21 июня 2013 года «О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан», которая содержит:
полномочия данного кандидата (с указанием фамилии, имени, при наличии - отчества, должности и даты ознакомления с должностной инструкцией и его подписи);
сведения о наименовании структурных подразделений и перечень вопросов, которые курирует данный кандидат;
ответственность при осуществлении своих функций;

3) егер қаржы ұйымының атқарушы органының, холдингтің мүшесі лауазымына үміткер өзге ұйымдарда жұмыс істесе, осы қаржы ұйымының директорлар кеңесінің үміткерге өзге ұйымдарда жұмыс істеуге келісім беру туралы шешімінің көшірмесін;
4) қаржы ұйымының көрсетілетін қызметті берушіге, холдингтің үміткерді қаржы ұйымының, холдингтің басшы лауазымына тағайындау (сайлау) күнін көрсете отырып, үміткерді (екі және одан көп үміткер келісілгенде – әр үміткерге шешімнің көшірмесінен бір данадан) тағайындау (сайлау) туралы шешімінің көшірмесін ұсынуға тиіс.
Егер тағайындау күні көрсетілмесе, онда үміткерді тағайындау (сайлау) күні қаржы ұйымының көрсетілетін қызметті берушінің, холдингтің шешім қабылдау күні не шешімде көрсетілген оқиға басталған күн болып саналады. Осы жағдайда қаржы ұйымы, холдинг шешімде көрсетілген оқиғаның басталуын растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Бұл ретте қаржы ұйымы, холдинг ұсынған үзінді-көшірме мынадай мәліметтерді қамтуы тиіс:
қоғамның атқарушы органының толық атауы және орналасқан жері;
акционерлердің жалпы жиналысын (директорлар кеңесінің отырысын) өткізу күні, уақыты мен орны;
отырысқа қатысқан тұлғалар туралы мәліметтер (директорлар кеңесінің отырысы үшін);
акционерлер жалпы жиналысының (директорлар кеңесі отырысының) кворумы;
акционерлер жалпы жиналысының (директорлар кеңесі отырысының) басшы лауазымына үміткерлерді тағайындау туралы мәселе бөлігіндегі отырысының күн тәртібі;
дауыс беруге қойылған мәселелер, басшы лауазымына үміткерлерді тағайындау бөлігінде олар бойынша дауыс беру қорытындылары;
басшы лауазымына үміткерлерді тағайындау бөлігінде қабылданған шешімдер.
Шешімнің үзінді-көшірмесі осындай құжатқа қол қоюға уәкілетті қызметкердің (қызметкерлердің) қойылған қолымен және қаржы ұйымы, холдинг мөрінің бедерімен расталуы және үзінді-көшірменің дұрыс екеніне нұсқау болуы тиіс;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес электрондық және қағаз жеткізгіштегі үміткер туралы мәліметтерді (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасындағы түрлі-түсті фотография ашық реңде 3х4 өлшемде орындалады);
6) ұсынылған тұлғалар экономика және (немесе) заң ғылымының докторы ғылыми дәрежелері бар болса, олардың ғылыми дәреже алғанын растайтын құжаттың көшірмесін;
7) азаматтығы бар еліндегі (шетел азаматтары үшін) немесе тұрақты тұратын еліндегі (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін) қылмыстары үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығының жоқ екендігі туралы мәліметтердің дәйектілігін растау мақсатында шетел азаматтары (азаматтығы жоқ тұлғалар) қаржы ұйымдарының, холдингтің басшы қызметкері лауазымына тағайындалған (сайланған) күннен бастап алты айдан кеш емес мерзімде көрсетілетін қызметті берушіге олардың азаматтығы бар елінің (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін - тұрақты тұратын елінің) не кандидат соңғы он бес жыл ішінде тұрақты тұрған елінің мемлекеттік органы берген тиісті құжатты ұсынады;

3) выписку из решения совета директоров финансовой организации, холдинга - акционерного общества, в случае если кандидат на должность члена исполнительного органа данной финансовой организации, холдинга работает в иных организациях, о даче согласия кандидату на работу в иной организации;
4) выписку из решения уполномоченного органа финансовой организации, холдинга о назначении (избрании) кандидата (при согласовании двух и более кандидатов - на каждого кандидата по одному экземпляру выписки из решения), с указанием даты назначения (избрания) кандидата на руководящую должность финансовой организации, холдинга.
Если дата назначения отсутствует, то датой назначения (избрания) кандидата считается дата принятия решения уполномоченным органом финансовой организации, холдинга либо дата наступления события, указанного в решении. В этом случае финансовая организация, холдинг представляет копии документов, подтверждающих наступление события, указанного в решении.
При этом выписка из решения, представленная финансовой организацией, холдингом, содержит следующие сведения:
полное наименование и место нахождения исполнительного органа общества;
дата, время и место проведения общего собрания акционеров (заседания совета директоров);
сведения о лицах участвовавших в заседании (для заседания совета директоров);
кворум общего собрания акционеров (заседания совета директоров);
повестка дня заседания общего собрания акционеров (заседания совета директоров) в части вопроса о назначении кандидата на руководящую должность;
вопросы, поставленные на голосование, итоги голосования по ним в части назначения кандидата на руководящую должность;
принятые решения в части назначения кандидата на руководящую должность.
Выписка из решения заверяется подписью работника (работников), уполномоченного (уполномоченных) на подписание данного документа и оттиском печати финансовой организации, холдинга, и содержит указание на верность выписки;
5) сведения о кандидате согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги на электронном и бумажном носителях (цветная фотография в приложении к настоящему стандарту государственной услуги выполняется на светлом фоне размером 3х4);
6) копию документа, подтверждающего получение ученой степени в случае, когда рекомендующими лицами являются лица, имеющие ученую степень доктора экономических и (или) юридических наук.
7) в целях подтверждения достоверности сведений об отсутствии неснятой или непогашенной судимости за преступления в стране гражданства (для иностранных граждан) или в стране постоянного проживания (для лиц без гражданства), иностранные граждане (лица без гражданства) в срок не позднее шести месяцев с даты назначения (избрания) на должность руководящего работника финансовой организации, холдинга, представляют услугодателю соответствующий документ, выданный государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания – для лиц без гражданства) либо страны, где кандидат постоянно проживал в течение последних пятнадцати лет;

8) кандидат ұсынылатын лауазымды, ұсынып отырған тұлғаның қол қойған күнін және лауазымын, сондай-ақ кандидаттың кәсіби және (немесе) өзге мінездемелерін көрсете отырып, еркін нысанда жазылған, кем дегенде екі тұлғадан кандидатқа берілген ұсыным хат. Ұсыным хатты беру күні өтінішхат берілген күннің алдындағы үш айдан аспайды;
Ұсыным беруші тұлғалар мыналар болады:
«Қазақстан қаржыгерлерінің қауымдастығы» заңды тұлғалар бірлестігі;
тағайындалуына (сайлануына) көрсетілетін қызметті берушінің қол қою күнінде қайтарып алынбаған келісімін алған, ұсыным хатқа қол қою күні директорлар кеңесінің бірінші басшысы, директорлар кеңесінің мүшесі, басқарманың (атқарушы органның) бірінші басшысы (атқарушы органның функцияларын жекелей жүзеге асыратын тұлға), қаржы ұйымдары, холдингтер басқармасының мүшесі лауазымындағы тұлғалар;
ұсыным хатқа қол қою күнінде көрсетілетін қызметті берушінің (және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің) бірінші басшысы және оның орынбасарлары лауазымында болған тұлғаларды қоспағанда, мемлекеттік органдар мен ведомстволардың бірінші басшылары және олардың орынбасарлары;
экономика және (немесе) заң ғылымының докторы ғылыми дәрежесі бар тұлғалар;
өкілдіктердің басшылары, тізбесі Қағидалардың 3-тармағында айқындалған халықаралық қаржы ұйымдарының басшылары.
Азия даму банкі;
Еуразия Даму банкі;
Еуропа қайта құру және даму банкі;
Ислам даму банкі;
Халықаралық даму қауымдастығы;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Халықаралық валюта қоры;
Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталық;
Көп салалы инвестицияларға кепілдік беру агенттігі.
Қазақстан Республикасының резиденттері емес кандидаттарды келісу кезінде директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері, тізбесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының «Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингіні, осы рейтингіні беретін рейтингілік агенттіктер тізбесін белгілеу туралы» 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 385 қаулысымен (2013 жылғы 4 ақпанда Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8318 тіркелген) белгіленген рейтингтік агенттіктерінің бірі берген BB+ төмен емес рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденттері емес қаржы ұйымдарының бірінші басшысы және басқарма мүшелері де ұсыным беруші тұлғалар болып табылады.
9) Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымында қажетті рейтингтің болуын растайтын мәліметтер – осы тармақтың 8) тармақшасы үшінші бөлігінде көзделген жағдайда;

8) рекомендательные письма на кандидата как минимум от двух лиц, указанных ниже, составленные в произвольной форме с указанием должности, на которую рекомендуется кандидат, даты подписания и должности рекомендующего лица, а также профессиональных и (или) иных характеристик кандидата. Дата выдачи рекомендательного письма не превышает трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства.
Рекомендующими лицами являются:
Объединение юридических лиц «Ассоциация финансистов Казахстана»;
лица, занимающие на дату подписания рекомендательного письма должности первого руководителя совета директоров, члена совета директоров, первого руководителя правления (исполнительного органа), (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), члена правления (исполнительного органа) финансовых организаций, холдингов, получившие согласие уполномоченного органа на их назначение (избрание), которое на дату подписания не отозвано;
первые руководители государственных органов и ведомств и их заместители, за исключением лиц, которые на дату подписания рекомендательного письма занимают должность первого руководителя услугодателя (и (или) Национального Банка Республики Казахстан), и его заместителей;
лица, имеющие ученую степень доктора экономических и (или) юридических наук;
главы представительств, руководители следующих международных финансовых организаций:
Азиатский банк развития;
Евразийский Банк развития;
Европейский банк реконструкции и развития;
Исламский банк развития;
Международная ассоциация развития;
Международная финансовая корпорация;
Международный банк реконструкции и развития;
Международный валютный фонд;
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
Многостороннее агентство гарантии инвестиций.
При согласовании кандидатов - нерезидентов Республики Казахстан рекомендующими лицами также являются первый руководитель и члены совета директоров, первый руководитель и члены правления финансовых организаций-нерезидентов Республики Казахстан, имеющих рейтинг не ниже ВВ+, присвоенный одним из рейтинговых агентств, перечень которых установлен постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 385 «Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц, необходимость наличия которого требуется в соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих данный рейтинг».
9) сведения, подтверждающие наличие необходимого рейтинга у финансовой организации – нерезидента Республики Казахстан – в случае, предусмотренном частью третьей подпункта 8) настоящего пункта;

10) бухгалтерлерді кәсіби сертификаттау жөніндегі ұйым (Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын орталық мемлекеттік орган аккредиттеген) берген кәсіби бухгалтер сертификатының көшірмесін не бас бухгалтер лауазымына үміткер үшін Халықаралық бухгалтерлер федерациясының толық мүшесі болып табылатын шетел институты берген кәсіби бухгалтердің біліктілік куәлігінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен заңдастырылған көшірмесін ұсынуға тиісті.
Осы тармақта аталған, бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп, тігіліп және соңғы парағының сыртқы бетінде, ішінара тігіс түйініне желімделген, тігілген парақтардың саны көрсетілген жапсырма қағаздың үстіне қаржы ұйымының, холдингтің мөрімен расталып ұсынылады.
Құжаттардың көшірмелері қаржы ұйымының, банк, сақтандыру холдингтерінің осындай құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды адамдарының қолдарымен және қаржы ұйымының, банк, сақтандыру холдингтерінің мөрімен расталады.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші оларды қаржы ұйымына, холдингіне қараусыз қайтарады. Көрсетілетін қызметті алушы басшы лауазымға кандидатты сайлаған (тағайындаған) күннен бастап алпыс күнтізбелік күннен кешіктірілмейтін мерзімде жеткіліксіз құжаттары бар құжаттардың топтамасын ұсынады. Кандидатты келісу үшін көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды қайтадан ұсынғанда оларды қарау мерзімін есептеуде көрсетілетін қызметті берушінің оларды қайтадан ұсынған күнінен басталады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

10) копию сертификата профессионального бухгалтера, выданного организацией по профессиональной сертификации бухгалтеров (аккредитованной центральным государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности) и документ, подтверждающий членство в профессиональной организации бухгалтеров (аккредитованной центральным государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности), – для кандидата на должность главного бухгалтера.
Документы, перечисленные в настоящем пункте, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью финансовой организации, холдинга, на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки.
Копии документов заверяются подписями должностных лиц финансовой организации, холдинга, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати финансовой организации, банковского, страхового холдинга.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, предусмотренных пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги, услугодатель возвращает их финансовой организации, холдингу без рассмотрения. Услугополучатель представляет пакет документов с недостающими документами в срок не позже шестидесяти календарных дней со дня избрания (назначения) кандидата на руководящую должность. При повторном представлении услугополучателем документов для согласования кандидата, исчисление срока их рассмотрения услугодателем начинается с даты их повторного представления.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

1. Жалпы мәліметтер:
Туған күні және туған жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттардың деректері
2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні - бітірген күнi
Мамандығы
Білімі туралы дипломның деректемелері (бар болса күні және  нөмірі)
1
3. Ері (зайыбы), жақын туыстары (ата-анасы, аға-інісі,
апа-сіңлісі, балалары) және жекжаттары (ерінің (зайыбының) ата-анасы,
аға-інісі, апа-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны және лауазымы
1
4. Кандидаттың заңды тұлғалардың жарғылық капиталына қатысуы
және акцияларды иеленуі туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және орналасқан жерi
Заңды тұлғаның қызметінің жарғылық түрi
Жарғылық капиталда қатысу үлесі немесе кандидатқа тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беретін акцияларының жалпы санына арақатынасы (пайызбен)
1
5. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта кандидаттың барлық еңбек қызметіндегі атқарған
(атқарып отырған) лауазымдары, оның ішінде көрсетілетін қызметті
берушіге келісу туралы өтінішті берген қаржы ұйымында, банктік,
сақтандыру холдингінде лауазымын көрсете отырып, жоғарғы оқу орнын
аяқтаған сәттен бастап, сондай-ақ кандидат еңбек қызметін жүзеге
асырмаған кезеңі туралы көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі
(күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы (егер талап етілсе, келісу күнін көрсете отырып)
Қолданылған тәртіптік шараның болуы
Жұмыстан шығу, қызметтен босату себептерi
1
6. Кандидаттың қаржы ұйымының аудитін жүргізуі туралы
мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, аудит жүргізу мерзімін, кандидат
аудитор-орындаушы ретінде аудиторлық есепке қол қойған күнін көрсету)
7. Осы ұйымның және (немесе) басқа ұйымдардың инвестициялық
комитеттеріндегі мүшелігі туралы мәліметтер:
Кезең (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Лауазымы
Жұмыстан шығу, қызметтен босату себептерi
1
8. Өзіне қабылдаған ақшалай міндеттемелерін орындамау
фактілерінің болуы туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, аталған фактілер болған жағдайда, ұйымның атауын және
міндеттемелер сомасын көрсету қажет)

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность
2. Образование:
Наименование учебного заведения
Год поступления год - окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании (дата и номер при наличии)
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат,
сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга
(супруги)):
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
4. Сведения об участии кандидата в уставном капитале или
владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о всей трудовой
деятельности кандидата (также членство в Совете директоров), в том
числе с момента окончания высшего учебного заведения, с указанием
должности в финансовой организации, банковском, страховом холдинге,
представившем в уполномоченный орган ходатайство о согласовании, а
также период, в течение которого кандидатом трудовая деятельность
не осуществлялась.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность
(с указанием даты согласования, если требовалось)
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
6. Сведения о проведении кандидатом аудита финансовых
организаций:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, срок
проведения аудита, дата подписания кандидатом
аудиторского отчета в качестве аудитора-исполнителя)
7. Сведения о членстве в инвестиционных комитетах в данной
организации и (или) в других организациях:
Период
(дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность
Причины увольнения, освобождения от должности
8. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя
денежных обязательств:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указанных фактов необходимо
указать наименование организации и сумму обязательств)

9. Осы ұйымда және (немесе) басқа ұйымдарда басқарушы
директордың лауазымын иелену туралы мәліметтер:
Кезең (күні, айы, жылы)
Ұйымның атауы
Жетекшілік жасайтын құрылымдық бөлімшелер және қаржылық қызмет көрсетуге байланысты мәселелер
Жұмыстан шығу, қызметтен босату себептерi
1
10. Кандидат бұрын директорлар кеңесінің бірінші басшысы,
басқарманың (атқарушы органның) бірінші басшысы және оның орынбасары,
бас бухгалтері, ірі қатысушысы - ірі қатысушысы жеке тұлға, қаржы
ұйымының (банк немесе сақтандыру холдингінің) ірі қатысушысы заңды
тұлға - қаржы ұйымы заңды тұлғаның қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік органы қаржы ұйымын,
банктік, сақтандыру холдингін консервациялау туралы, акцияларын
мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы,
сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан
Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте оны банкрот деп
тану туралы шешімді қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде
бірінші басшысы болғандығы туралы мәліметтер.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, қаржы ұйымының атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі көрсетіледі)
11. Көрсетілетін қызметті берушінің басшы қызметкерін
тағайындауға (сайлауға) келісімді қайтарып алу және қаржы ұйымының,
банктік, сақтандыру холдингінің, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік
беру қоры» акционерлік қоғамының қызметтік міндеттерін орындаудан
шеттетуі туралы деректердің болуы.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, ұйымның атауы, лауазымы, жұмыс кезеңі, тағайындауға
(сайлауға) келісімді қайтарып алуға негіздеме және осындай шешім
қабылдаған мемлекеттік органның атауы көрсетілсін)
12. Қаржы ұйымының, банктік, сақтандыру холдингінің басшысы
ретінде қаржы ұйымы қызметінің мәселелері бойынша сотта істі қарау
кезінде жауап беруші ретінде тартылды ма:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, күнін, сотта істі қарау кезіндегі жауап беруші - қаржы
ұйымының, банктік, сақтандыру холдингінің атауы, қаралған мәселе
және сот шешімі көрсетілсін)
Осы ақпаратты мен тексердім және оның толық және дәйекті болып
табылатындығын растаймын. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса –
әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(кандидат өз қолымен баспа әріптерімен толтырады)
Қаржы ұйымының, банктік, сақтандыру холдингінің тәуелсіз
директорлығына кандидат толтырады:
Мен, __________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
тәуелсіз директор лауазымына тағайындалу (сайлану) үшін «Акционерлік

9. Сведения о занятии должности управляющего директора в данной
организации и (или) в других организациях:
Период
(дата, месяц, год)
Наименование организации
Курируемые структурные подразделения и вопросы, связанные с оказанием финансовых услуг
Причины увольнения, освобождения от должности
10. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее первым
руководителем совета директоров, первым руководителем правления
(исполнительного органа) и его заместителем, главным бухгалтером,
крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного
участника – юридического лица финансовой организации (банковского или
страхового холдинга) в период не более чем за один год до принятия
государственным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций решения о консервации
финансовой организации, банковского, страхового холдинга,
принудительном выкупе акций, о лишении лицензии финансовой
организации, а также о принудительной ликвидации финансовой
организации, или признании ее банкротом в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
должность, период работы).
11. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание)
руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом от
выполнения служебных обязанностей финансовой организации,
банковского, страхового холдинга, Акционерного общества «Фонд
гарантирования страховых выплат»
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
должность, период работы, основания для отзыва
согласия на назначение (избрание) и наименование
государственного органа, принявшего такое решение).
12. Привлекался ли как руководитель финансовой организации,
банковского, страхового холдинга в качестве ответчика в судебные
разбирательства по вопросам деятельности финансовой организации,
холдинга: __________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование финансовой
организации, банковского, страхового холдинга, ответчика
в судебном разбирательстве, рассматриваемый
вопрос и решение суда)
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и
является достоверной и полной. Фамилия, имя, (при наличии – отчество)
____________________________________________________________________
(заполняется кандидатом собственноручно печатными буквами)
Заполняется кандидатом на должность независимого директора
финансовой организации, банковского, страхового холдинга:
Подтверждаю, что я, _________________________________________________
(фамилия, имя, (при наличии – отчество)
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан

қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының
Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігімді растаймын.
Күні ________________________________________________________________
Қолы ________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік
қоғамының басқарушы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға)
келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының басқарушы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он бес күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілген Комиссияның Төрағасы (немесе оның орынбасары) қол қойған қаржы ұйымдарының басшы қызметкерлері лауазымына кандидаттардың сәйкестігін айқындау жөніндегі комиссияның хаттамасы.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) Қордың басшы қызметкері лауазымына кандидат (бұдан әрі – кандидат) Қордың басшы қызметкеріне қойылатын талаптарға сәйкес келетіндігі туралы көрсете отырып, сондай-ақ кандидат туралы мәліметтер «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім беру және кері шақыру қағидаларына және көрсетілетін қызметті беруші Басқармасының 2010 жылғы 1 наурыздағы № 26 қаулысымен (бұдан әрі - Қаулы) бекітілген біліктілік талаптарға сәйкес ұсынылғаны және Қордың құжаттамалық тексергені:
Қордың директорлар кеңесінің бірінші басшысы, ол болмаған жағдайда – Қордың директорлар кеңесінің мүшелерін, бас директорды сайлаған (тағайындаған) кезде – директорлар кеңесінің шешімі бойынша директорлар кеңесі мүшелерінің бірі (директорлар кеңесі осы шешімінің көшірмелерін ұсына отырып);
директорлар кеңесінің төрағасын, бас бухгалтерді сайлаған (тағайындаған) кезде – Қордың бас директоры не Қордың бас директорының міндеттерін орындаушы тұлға (міндеттерді орындауды жүктеу туралы шешімнің көшірмелерін ұсына отырып) қол қойған еркін нысанда жасалған қолдаухатты;

от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» для назначения
(избрания) на должность независимого директора.
Дата _____________________________
Подпись __________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача согласия на избрание (назначение)
руководящих работников акционерного общества
«Фонд гарантирования страховых выплат»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача согласия на избрание (назначение) руководящих работников акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение пятнадцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – протокол Комиссии по определению соответствия кандидатов на должности руководящих работников финансовых организаций, подписанный Председателем (или его заместителем) указанной Комиссии.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) ходатайство, составленное в произвольной форме, с указанием о том, что кандидат на должность руководящего работника услугополучателя (далее – кандидат) соответствует требованиям, предъявляемым к руководящим работникам услугополучателя, а также о том, что сведения о кандидате представлены в соответствии с Правилами выдачи и отзыва согласия на избрание (назначение) руководящих работников акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат» и установления к ним квалификационных требований, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 1 марта 2010 года № 26 (далее – Правила) и документально проверены услугополучателем, и подписанное:
первым руководителем совета директоров услугополучателя, а в случае его отсутствия – одним из членов совета директоров по решению совета директоров (с представлением копии данного решения совета директоров) - при избрании (назначении) членов совета директоров, генерального директора услугополучателя;
генеральным директором услугополучателя либо лицом, исполняющим обязанности генерального директора услугополучателя (с представлением копии решения о возложении исполнения обязанностей) – при избрании (назначении) председателя совета директоров, главного бухгалтера;

2) Қордың басшылық лауазымына кандидатты сайлаудың (тағайындаудың) күнін көрсете отырып, кандидаттың сайланғаны (тағайындалғаны) туралы Қордың көрсетілетін қызметті беруші шешімдерінен үзінді көшірмесін (екі немесе одан да көп кандидатты келісу кезінде – әр кандидатқа шешімдер көшірмесінің бір данасынан).
Егер тағайындау күні болмаса, онда кандидатты сайлаған (тағайындаған) күн деп Қордың көрсетілетін қызметті берушінің шешім қабылдаған күні не көрсетілген шешімдегі оқиға басталған күн есептеледі. Бұл жағдайда Қор шешімде көрсетілген оқиғаның басталғанын растайтын құжаттар көшірмесін ұсынады;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес кандидат туралы электрондық және қағаз жеткізгіштердегі мәліметтерді (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасындағы сурет ашық түсте 3 х 4 көлемде жасалады);
4) ұсыным жасайтын адамның экономика және (немесе) заң ғылымдары докторының ғылыми дәрежесі бар болып табылған жағдайда ғылыми дәреже алғанын растайтын құжаттың көшірмесін;
5) кандидатты ұсынып отырған лауазым, қол қойған күн, ұсынып отырған тұлғаның лауазымы, сондай-ақ кандидаттың кәсіби және (немесе) мінездемесі көрсетіліп, еркін нысанда жасалған, қағидалардың 8-тармағында көрсетілген кем дегенде екі адамның кандидатқа ұсыным хаттары. Ұсыным хатты берген күн бұдан бұрын ұсыным хат берілген күнінен үш айдан аспауы керек;
6) сертификаттау жөніндегі ұйым берген кәсіби бухгалтер сертификатының көшірмесі (бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласында қызметті реттеуді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органы аккредиттеген) не бас бухгалтер лауазымына кандидат үшін – Бухгалтерлердің халықаралық федерациясының толық мүшесі болып табылатын шетелдік институт берген кәсіби бухгалтердің біліктілік куәлігінің көшірмесін ұсынуы қажет.
Қор бір мезгілде қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымына атқаратын және көрсетілген қызметті берушімен келісілген кандидатты басшы қызметкер лауазымына келісу үшін көрсетілген қызметті берушіге:
1) кандидат туралы, оның ішінде осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-тармағында көрсете отырып еркін нысанда жазылған, Қордың құжаттық тексерген және кандидаттың мынандай талаптарға сәйкес келетіндігі туралы мәліметтер көрсетілген өтінішті:
Қордың басшы қызметкері болып мыналар тағайындала алмайды (сайлана алмайды):
жоғары білімі болмаса;
екі жылдан кем жұмыс өтілі болмағанда;
кандидатты Қордың басшы қызметкері лауазымына сайлау (тағайындау) үшін қажетті еңбек стажына кандидаттың қаржылық қызмет көрсету және (немесе) реттеу саласында, және (немесе) қаржы ұйымдарының аудитін жүзеге асыратын ұйымдарда және (немесе) «Қазақстан Даму Банкі» акционерлік қоғамында және (немесе) кандидаттың мынадай халықаралық қаржы ұйымдарында істеген еңбек стажы кіреді:
Азия даму банкі;
Еуразия даму банкі;
Еуропа қайта құру және даму банкі;
Ислам даму банкі;
Инвестициялық дауларды реттеу жөніндегі халықаралық орталық;
Көп салалы инвестицияларға кепілдік беру агенттігі;
Халықаралық валюталық қор;
Халықаралық даму қауымдастығы;
Халықаралық қайта құру және даму банкі;
Халықаралық қаржы корпорациясы;
мінсіз іскерлік беделі жоқ;
көрсетілетін қызметті берушінің қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасы заңнамасында көзделген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдауына дейін кем дегенде бір жыл бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқармасының бірінші басшысы және оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушы жеке тұлға, ірі қатысушы заңды тұлғаның бірінші басшысы болған тұлға. Көрсетілген талап көрсетілетін қызметті берушінің қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл ішінде қолданылады;
Қордың және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымына тағайындалуға (сайлануға) берілген келісім қайтарып алынған тұлға. Көрсетілген талап көрсетілетін қызметті беруші басшы қызметкері лауазымына тағайындалуға (сайлануға) берілген келісімді қайтарып алу туралы шешім қабылдағаннан кейінгі соңғы жүйелі он екі ай ішінде қолданылады.

2) копию выписки из решения уполномоченного органа услугополучателя о избрании (назначении) кандидата (при согласовании двух и более кандидатов – на каждого кандидата по одному экземпляру копии решения), с указанием даты избрания (назначения) кандидата на руководящую должность услугополучателя.
Если дата назначения отсутствует, то датой избрания (назначения) кандидата считается дата принятия решения уполномоченного органа услугополучателя либо дата наступления события, указанного в решении. В этом случае услугополучатель представляет копии документов, подтверждающих наступление события, указанного в решении;
3) сведения о кандидате согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги на электронном и бумажном носителях (фотография в приложении к настоящему стандарту государственной услуги выполняется на светлом фоне размером 3 х 4);
4) копию документа, подтверждающего получение ученой степени в случае, когда рекомендующими лицами являются лица, имеющие ученую степень доктора экономических и (или) юридических наук;
5) рекомендательные письма на кандидата как минимум от двух лиц, указанных в пункте 8 Правил, составленные в произвольной форме, с указанием должности, на которую рекомендуется кандидат, даты подписания и должности рекомендующего лица, а также профессиональных и (или) иных характеристик кандидата. Дата выдачи рекомендательного письма не превышает трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства;
6) копию сертификата профессионального бухгалтера, выданного организацией по сертификации (аккредитованной центральным государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности) либо копию квалификационного свидетельства профессионального бухгалтера, выданного иностранным институтом, являющимся действительным членом Международной федерации бухгалтеров - для кандидата на должность главного бухгалтера.
Услугополучатель для согласования кандидата на должность руководящего работника, одновременно занимающего должность руководящего работника в финансовой организации и согласованного с услугодателем, представляет услугодателю:
1) ходатайство, составленное в произвольной форме, с указанием о том, что сведения о кандидате, в том числе указанные в приложении к настоящему стандарту государственной услуги, документально проверены услугополучателем и кандидат соответствует следующим требованиям:
не может быть назначено (избрано) руководящим работником услугополучателя лицо:
не имеющее высшего образования;
не имеющее стажа работы не менее двух лет.
Необходимый для избрания (назначения) кандидата на должность руководящего работника услугополучателя стаж включает работу кандидата в сфере предоставления и (или) регулирования и (или) контроля и надзора финансовых услуг, и (или) в организациях, осуществляющих аудит финансовых организаций, и (или) в акционерном обществе «Банк Развития Казахстана», и (или) работу кандидата в следующих международных финансовых организациях:
Азиатский банк развития;
Евразийский Банк развития;
Европейский банк реконструкции и развития;
Исламский банк развития;
Международная ассоциация развития;
Международная финансовая корпорация;
Международный банк реконструкции и развития;
Международный валютный фонд;
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
Многостороннее агентство гарантии инвестиций;
не имеющее безупречной деловой репутации;
ранее являвшееся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником-физическим лицом, первым руководителем крупного участника-юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом;
у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника услугополучателя и (или) финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;

2) уәкілетті орган Қордың кандидатты сайлау (тағайындау) туралы шешімінің үзіндісінің көшірмесін;
3) кандидат туралы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес электрондық және қағаз жеткізгіштердегі мәліметтерді ұсынады.
Осы тармақта тізбеленген бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп, тігіліп және соңғы парағының артына тігілген түйіндегі жапсырманың жоғары жағына парақ саны көрсетіледі соңғы парағының артына микроқаржы ұйымының мөрімен расталып ұсынылады. Құжаттардың көшірмелері мұндай құжаттарға қол қою құқығына ие Қордың лауазымды тұлғаларының қолымен және Қордың мөр бедерімен куәландырылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар

2) копию выписки из решения уполномоченного органа услугополучателя об избрании (назначении) кандидата;
3) сведения о кандидате согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги на электронном и бумажном носителях.
Документы, перечисленные в настоящем пункте, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью услугополучателя на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки. Копии документов заверяются подписями должностных лиц услугополучателя, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати услугополучателя.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) Национального Банка Республики Казахстан, услугодателя, и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги

12. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасағанда электрондық цифрлық қол болуы талап етілмейді.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры»
акционерлік қоғамының басқарушы
қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға)
келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
сурет орны
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік
қоғамының басшы қызметкерінің лауазымына кандидат туралы
мәліметтер
_____________________________________________________________________
(«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамына
_____________________________________________________________________
тағайындалатын кандидаттың тегі, аты, бар болса – әкесінің аты және
_____________________________________________________________________
лауазымы көрсетіледі)
_____________________________________________________________________
1. Жалпы мәліметтер:
Күні және туған жері
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
2. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні – аяқтаған күні
Мамандығы
Білімі, біліктілігі туралы диплом деректері
Оқу орнының тұрған жері
1.
3. Жұбайы, жақын туыстары (ата-анасы, ағасы, інісі, қарындасы,
балалары) және жекжаттары (ата-анасы, ағасы, інісі, қарындасы,
ерлі-зайыптылардың балалары) туралы мәліметтер
Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны және лауазымы
1.
4. Кандидаттың жарғылық капиталға немесе заңды тұлғалардың
акцияларын иеленуге қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және тұрған жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына кандидатқа тиесілі акциялар санының арақатынасы (пайызда)
1.
5. Соңғы үш жылдағы семинарлардан, курстардан өткендігі
туралы мәліметтер:
Ұйымның атауы
Өткізілген күні және орны
Сертификат деректері (нөмірі, берілген күні)
1.

12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
13. Услугополучателю при обращении не требуется наличие электронной цифровой подписи.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача согласия на назначение (избрание)
руководящих работников акционерного общества
«Фонд гарантирования страховых выплат»
Форма
место для фотографии
Сведения
о кандидате на должность руководящего работника
акционерного общества «Фонд гарантирования
страховых выплат»
____________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, при наличии – отчество кандидата и
____________________________________________________________________
должность,
____________________________________________________________________
на которую кандидат назначается в акционерном обществе «Фонд
____________________________________________________________________
гарантирования страховых выплат»)
____________________________________________________________________
1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность
2. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления - дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
Место нахождения учебного заведения
1.
3. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат,
сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга
(супруги)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1.
4. Сведения об участии кандидата в уставном капитале или
владении акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1.
5. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению
квалификации за последние три года:
Наименование организации
Дата и место проведения
Реквизиты сертификата (номер, дата выдачи)
1.

6. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта кандидаттың бүкіл еңбек қызметінде атқарған
(атқаратын) лауазымдары, оның ішінде көрсетілетін қызметті берушіге
келісу туралы өтініш берген қаржы ұйымындағы, холдингтегі лауазымы
көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жазаның болуы
Лауазымнан босату себептері
1.
7. «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік
қоғамына кандидаттың аудит жүргізгені туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, кандидаттың аудитор-орындаушы ретінде
аудиторлық есепке қол қойған күнін көрсету керек).
8. Қордағы және (немесе) басқа ұйымдардың директорлар
кеңесіндегі және инвестициялық комитеттердегі мүшелігі туралы
мәліметтер:
Кезең
(күн, ай, жыл)
Ұйымның атауы
Лауазымы, келісу күні (егер талап етілсе)
Лауазымнан шығару, босату себептері
1.
9. Жарияланымдары, ғылыми әзірлемелері және басқа жетістіктері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, бар болса күнін, қандай басылымдарда екендігін көрсету
керек)
Күні
Сот органының атауы
Соттың тұрған жері
Жаза түрі
Кандидаттың қылмыстық жауаптылыққа тартылуына сәйкес келетін заңнамалық актінің бабы
Соттың іс жүргізуге шешім қабылдаған күні
1.
11. Өзіне қабылдаған міндеттемелердің орындалмау фактілерінің
болуы туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, көрсетілген фактілер бар болған жағдайда ұйымның
атауын және міндеттемелер сомасын көрсету қажет)
12. Кандидат бұрын қаржы ұйымын, банктік холдингті
консервациялау, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын
лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату
немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген
тәртіпте банкрот деп тану туралы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган шешім қабылдағанға
дейін бір жылдан аспайтын мерзімде директорлар кеңесінің бірінші
басшысы, басқарманың (атқарушы органның) бірінші басшысы және оның
орынбасары, бас бухгалтері, қаржы ұйымының жеке тұлға-ірі қатысушысы,
заңды тұлға-ірі қатысушының (банктік немесе сақтандыру холдингінің)
бірінші басшысы болып табылғандығы туралы мәліметтер.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету керек).

6. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о должностях, которые
занимал (занимает) кандидат за всю трудовую деятельность, в том числе
должности в акционерном обществе «Фонд гарантирования страховых
выплат», представившем в уполномоченный орган ходатайство о
согласовании.
Период работы (дата, месяц, год)
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причин увольнения, освобождения, от должности
1.
7. Сведения о проведении кандидатом аудита финансовых
организаций, акционерного общества «Фонд гарантирования страховых
выплат»:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать наименование организации, дата подписания
кандидатом аудиторского отчета в качестве
аудитора - исполнителя).
8. Сведения о членстве в совете директоров и инвестиционных
комитетах в Фонде и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность, дата согласования (если требовалось)
Причины увольнения, освобождения от должности
1.
9. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие
достижения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указать дату, в каких изданиях)
10. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости:
Дата
Наименование судебного органа
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к уголовной ответственности
Дата принятия процессуального решения судом
1.
11. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя
обязательств:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указанных фактов необходимо
указать наименование организации и сумму обязательств
12. Сведения о том, являлся ли кандидат ранее первым руководителем
совета директоров, первым руководителем правления (исполнительного
органа) и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником -
физическим лицом, первым руководителем крупного участника
(банковского или страхового холдинга) - юридического лица финансовой
организации в период не более чем за один год до принятия
государственным органом по регулированию, контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций решения о консервации
финансовой организации, банковского холдинга, являющегося
родительской организацией банка, о принудительном выкупе акций, о
лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной
ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в
установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
должность, период работы).

13. Басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісімді кері
қайтару туралы және қаржы ұйымының, холдингтің, «Сақтандыру
төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының қызметтік
міндеттерін орындаудан көрсетілетін қызметті берушіні шеттету туралы
деректердің болуы.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңі, тағайындауға
(сайлауға) келісімді кері қайтару үшін негіздемелер және
осындай шешім қабылдаған мемлекеттік органның атауы).
14. Қаржы ұйымының, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры»
акционерлік қоғамының, банктік, сақтандыру холдингінің басшысы
ретінде қаржы ұйымының, «Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры»
акционерлік қоғамының қызмет мәселелері бойынша сот талқылауларына
жауапкер ретінде тартылды ма:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ сот талқылауындағы жауапкер қаржы ұйымының, холдингтің
атауы, қаралған мәселе және сот шешімі).
Осы ақпаратты тексергенімді және оның анықтығы мен толықтығын
растаймын. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
(баспа әріптерімен)
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының тәуелсіз директорлығына кандидат толтырады:
Мен,
_______________________________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
тәуелсіз директор лауазымына тағайындалу (сайлану) үшін «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес келетіндігімді растаймын.
Күні __________________________________________________________
Қолы __________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес
активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті
жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғаны
аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғаны аккредиттеу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

13. Наличие данных об отзыве согласия на избрание (назначение)
руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом от
выполнения служебных обязанностей финансовой организации,
акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат»,
банковского, страхового холдинга
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
должность, период работы, основания для отзыва
согласия на избрание (назначение) и наименование
государственного органа, принявшего такое решение).
14. Привлекался ли как руководитель финансовой организации,
акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат»,
банковского, страхового холдинга в качестве ответчика в судебные
разбирательства по вопросам деятельности финансовой организации,
акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат»,
банковского, страхового холдинга:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование организации,
организации-ответчика в судебном разбирательстве,
рассматриваемый вопрос и решение суда).
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и
является достоверной и полной. Фамилия, имя, отчество (при наличии)
____________________________________________________________________
(печатными буквами)
Заполняется кандидатом на должность независимого директора акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат»:
Подтверждаю, что я,
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
____________________________________________________________________________
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан
от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» для избрания (назначения)
на должность независимого директора.
Дата ___________________________________
Подпись ________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Аккредитация физического или юридического лица, имеющего
лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества
(за исключением объектов интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Аккредитация физического или юридического лица, имеющего лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов)» (далее – государственная услуга).

2) мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензияның көшірмесін;
3) дара кәсіпкер үшін – көрсетілетін қызметті алушыны дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесін;
4) құрылтай құжаттарының көшірмесі;
5) растайтын құжаттарды (мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясының көшірмесін) қоса бере отырып, мүлікті бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы (заңды тұлғалар үшін) бар штатта кем дегенде екі қызметкердің болуы туралы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасындағы сәйкес нысандар бойынша мәліметтерді ұсынуға тиісті.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген талаптар сақталмаған жағдайда мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе заңды тұлғаны аккредиттеуден бас тартылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

2) копию лицензии на осуществление деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов);
3) копию свидетельства о государственной регистрации услугополучателя в качестве индивидуального предпринимателя - для индивидуального предпринимателя;
4) копии учредительных документов;
5) сведения о наличии в штате не менее двух работников, имеющих лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества (для юридических лиц), по форме, в соответствии с приложением 3 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением подтверждающих документов (копия лицензии на осуществление деятельности по оценке имущества (за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов).
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Отказ в аккредитации физического или юридического лица, имеющего лицензию на осуществление деятельности по оценке имущества
(за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости нематериальных активов), осуществляется в случае несоблюдения требований, установленных, пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымдарды портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген жағдайда шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық
емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі
қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе
заңды тұлғаны аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Аккредитациядан өту туралы өтініш
(жеке тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(тұрғылықты жері)
Көлік құралын пайдалану нәтижесінде зардап шегушінің мүлкіне
(зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын
қоспағанда) келтірілген зиян мөлшеріне бағалау жүргізу үшін мені
бағалаушы (тәуелсіз сарапшы) ретінде аккредиттеуіңізді өтінемін.
Қосымша (жіберілетін құжаттар тізбесін, данасын және олардың
әрқайсысына парақ санын көрсету керек):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Бірінші басшы немесе қол қоюға
уәкілетті тұлға (лауазымы) __________________________________________
____________________________________________             ____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)                   (қолы)
Күні ____________ ж.                                      мөрдің орны
«Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық
емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі
қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе
заңды тұлғаны аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Нысан
Аккредитациядан өту туралы өтініш
(заңды тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның толық атауы)
Көлік құралын пайдалану нәтижесінде зардап шегушінің мүлкіне
(зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес активтердің құнын
қоспағанда) келтірілген зиян мөлшеріне бағалау жүргізу үшін мені
бағалаушы (тәуелсіз сарапшы) ретінде аккредиттеуіңізді өтінемін.

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой
в электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Аккредитация физического или юридического лица,
имеющего лицензию на осуществление деятельности
по оценке имущества (за исключением объектов
интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
Форма
Заявление
для прохождения аккредитации
(для физического лица)
В _____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от __________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
____________________________________________________________________.
(место жительства)
Прошу аккредитовать меня в качестве оценщика (независимого
эксперта) для проведения оценки размера вреда, причиненного имуществу
(за исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости
нематериальных активов) потерпевшего в результате эксплуатации
транспортного средства.
Приложение (указать перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________.
Первый руководитель или лицо,
уполномоченное на подписание (должность) ____________________________
_____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Дата ____________ г.                           место для печати
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Аккредитация физического или юридического лица,
имеющего лицензию на осуществление деятельности
по оценке имущества (за исключением объектов
интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
Форма
Заявление
для прохождения аккредитации
(для юридического лица)
В ____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от _________________________________________________________________.
(полное наименование юридического лица)
Прошу аккредитовать в качестве оценщика (независимого эксперта)
для проведения оценки размера вреда, причиненного имуществу (за
исключением объектов интеллектуальной собственности, стоимости
нематериальных активов) потерпевшего в результате эксплуатации
транспортного средства.

1. Заңды тұлғаның тұрған жері және деректері __________________
_____________________________________________________________________
2. Банктік шотының нөмірі _____________________________________
3. Филиалдар, өкілдіктер туралы мәліметтер (тұрған жері,
деректері): _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қосымша (жіберілетін құжаттар тізбесін, данасын және олардың
әрқайсысына парақ санын көрсету керек): _____________________________
_____________________________________________________________________
Бірінші басшы немесе қол қоюға
уәкілетті тұлға (лауазымы) __________________________________________
____________________________________________             ____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)                   (қолы)
Күні ____________ ж.                                      мөрдің орны
«Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық
емес активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі
қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар жеке немесе
заңды тұлғаны аккредиттеу» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Нысан
«Мүлікті (зияткерлік меншік объектілерін, материалдық емес
активтердің құнын қоспағанда) бағалау жөніндегі қызметті жүзеге
асыруға лицензиясы бар заңды тұлғаның қызметкерлер құрамы
туралы мәліметтер
____________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)
Қызметкердің тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
Лицензияның нөмірі және алған күні
Білімі
Жұмыс өтілі
1.
Бірінші басшы немесе қол қоюға
өкілетті тұлға (лауазымы)
____________________________________________             ____________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)                   (қолы)
Күні ____________ ж.                                      мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Банктің ірі немесе банк холдингінің қатысушысы мәртебесін
иеленуге келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Банктің ірі немесе банк холдингінің қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде
«электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.

1. Место нахождения и реквизиты юридического лица __________________
____________________________________________________________________
2. Номер банковского счета _________________________________________
3. Сведения о филиалах, представительствах (место нахождения, реквизиты):
____________________________________________________________________
___________________________________________________________________.
Приложение (указать перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них): ________________
____________________________________________________________________
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание (должность)
_____________________________________________     ______________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии))          (подпись)
Дата ____________ г.                                 место для печати
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Аккредитация физического или юридического лица,
имеющего лицензию на осуществление деятельности
по оценке имущества (за исключением объектов
интеллектуальной собственности,
стоимости нематериальных активов)»
Форма
Сведения
о составе работников юридического лица,
имеющих лицензию на осуществление оценочной
деятельности по оценке имущества (за исключением
объектов интеллектуальной собственности, стоимости
нематериальных активов)
_________________________________________________
(наименование юридического лица)
Фамилия, имя, при наличии – отчество работника
Номер и дата получения лицензии
Наличие образования
Стаж работы
1.
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание (должность)
_______________________________________________   ______________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии))       (подпись)
Дата ____________ г
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача согласия на приобретение статуса
крупного участника банка или банковского холдинга»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).

2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – үш ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім беру туралы қаулысы (бұдан әрі – Ұлттық Банкі Басқармасының келісім беру туралы қаулысы) не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тарту туралы қаулысы және осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда жазылған дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін жеке тұлға:
1) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтерді, сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжанып отырған қаржы ұйымы акцияларының саны банктің орналастырған акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына тиісінше пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсете отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті береді;

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение трех месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга (далее – постановление Правления Национального Банка о выдаче согласия), либо постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан об отказе в выдаче согласия на приобретение статуса крупного участника банка или банковского холдинга в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка физическому лицу:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием сведений о документе, удостоверяющем личность физического лица, сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций банка;

2) банктің акцияларын сатып алуға пайдаланылатын қаржы көздері мен қаражаттардың сипаттамасын қоса алғанда, растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, банктің акцияларын, оның ішінде бұрын сатып алынғандарын сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді.
Банктің акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мыналар болып табылады:
кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа да ақылы қызметтен алынған кірістер;
көрсетілетін қызметті алушының құжатпен расталған ақшалай жинақтары.
Сыйға тарту, ұтыстар, банктің акцияларын сатып алу құнының жиырма бес пайызынан аспайтын мөлшерде өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түріндегі ақша осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген, банктің акцияларын сатып алуға арналған көздерге қосымша пайдаланылуы мүмкін.
Банктің акцияларын сыйға тарту түрінде алынған мүлік есебінен сатып алған кезде көрсетілетін қызметті алушы сыйға тартушы туралы және сыйға тартушыда көрсетілген мүліктің пайда болу көздері туралы мәліметтерді ұсынады;
3) көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру тапсырылатын көрсетілетін қызметті алушының өкіліне (бар болса) берілген сенімхатты;
4) көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімін және олардың құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
5) қаржы ұйымының қаржылық жағдайы нашарлауы мүмкін жағдайдағы қаржы ұйымының қайта капиталдандыру жоспарында мынадай ақпарат болуы тиіс:
қаржы ұйымының ағымдағы жағдайын бағалау;
қаржы ұйымының қаржылық жағдайын қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың (шығындарды төмендету жөніндегі шаралар, қаржы ұйымының меншікті капиталын пруденциалдық нормативтер және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттер орындалатын мөлшерге дейін қалпына келтіруге бағытталған қосымша қаржылық салымдар, қосымша кірістер алу жөніндегі іс-шаралар және басқа іс-шаралар) егжей-тегжейлі сипаттамасы;
қаржы ұйымының қаржылық жағдайын қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың күнтізбелік орындалу мерзімі;
қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың болжалданған экономикалық нәтижесі (пруденциалдық нормативтердің өзгеру динамикасы, қаржы ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, қаржы ұйымының қаржылық және басқа көрсеткіштерінің өзгеруі);
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы туралы қысқаша деректерді, еңбек қызметі бойынша және білімі туралы мәліметтерді қоса алғанда;
7) растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді:
құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші анықтама нысанында берген алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқтығын растайтын (көрсетілген құжаттың берілген күні өтініш беру күнінен бұрын үш айдан аспауы тиіс) құжат. Шетел азаматтары олардың азаматтық алған елінің тиісті мемлекеттік органы, ал азаматтығы жоқ тұлғалар - олардың тұрақты мекендейтін елі берген ұқсас мазмұнды құжатты қосымша беріледі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері;

2) сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, в том числе ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций банка, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления услугополучателя, подтвержденные документально.
Дополнительно к источникам, указанным в части второй настоящего подпункта, для приобретения акций банка могут быть использованы деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцати пяти процентов стоимости приобретаемых акций банка.
При приобретении акций банка за счет имущества, полученного в виде дарения, услугополучатель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;
3) доверенность на представителя услугополучателя, которому поручается представление интересов услугополучателя (при наличии);
4) список юридических лиц, в которых услугополучатель является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
5) план рекапитализации банка в случаях возможного ухудшения финансового положения банка содержащий следующую информацию:
оценку текущего состояния финансовой организации;
подробное описание мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения (с указанием суммы и источников вложения денег), направленных на восстановление собственного капитала финансовой организации до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарные сроки выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации;
предполагаемый экономический эффект оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменение размера собственного капитала финансовой организации, изменение финансовых и иных показателей финансовой организации);
6) краткие данные о услугополучателе согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности;
7) сведения о безупречной деловой репутации услугополучателя согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением:
документа, подтверждающего отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданного в форме справки уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления). Иностранные граждане дополнительно представляют документ аналогичного содержания, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства - страны их постоянного проживания;
копий документов, подтверждающих сведения, указанные в приложении 2 к настоящему стандарту государственной услуги;

8) кірістері мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының барлық міндеттемелері бойынша орын алып отырған берешек туралы мәліметтерді;
9) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғасы тұратын елдің тиісті мемлекеттік органының Қазақстан Республикасының резидент банкінің акцияларын сатып алу осы елдің заңнамасымен рұқсат етілгендігі туралы жазбаша растауы не тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің аталған құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша осындай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін.
Банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғасы:
1) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді, заңды мекенжайы (тұрғылықты жері), сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжанып отырған қаржы ұйымы акцияларының саны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына тиісінше пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсете отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті береді;
2) көрсетілетін қызметті алушының жоғарғы органының банктің акцияларын сатып алу туралы шешімінің көшірмесін;
3) заңды тұлғалардың акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталына қатысу үлесінің) иеленген (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп), сондай-ақ шарт негізінде немесе өзгеше түрде осы заңды тұлғаның шешімін айқындауға немесе бақылауға мүмкіндігі бар тұлғалар туралы мәліметтерді және растау құжаттарын;
4) көрсетілетін қызметті алушының үлестес тұлғаларының тізімін;
5) осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 2), 3), 4), 5) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
6) білімі туралы, еңбек қызметі туралы мәліметтерді қоса, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді;
7) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
8) аудиторлық ұйым куәландырған соңғы аяқталған екі қаржы жылына жылдық қаржылық есептілікті, сондай-ақ тиісті өтінішті ұсынар алдындағы соңғы аяқталған тоқсанға қаржылық есептілікті;
9) көрсетілетін қызметті алушының және банктің мәртебені алғаннан кейінгі болжамдалатын есептеу балансын қоса алғанда, банктің ірі қатысушысы мәртебесін иеленудің қаржылық салдарын талдауды, егер бар болса, іс-шаралар жоспары мен ұйымдық құрылымын қоса алғанда, көрсетілетін қызметті алушының банктің активтерін сату, қайта ұйымдастыру немесе банктің қызметі немесе басқаруына елеулі өзгерістер енгізу жөніндегі жоспарлары мен ұсыныстарын.
Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін:

8) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам услугополучателя согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением копий подтверждающих документов по доходам и имуществу;
9) письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций банка-резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка юридическому лицу-резиденту Республики Казахстан:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием сведений о государственной регистрации юридического лица, юридический адрес (местонахождения), сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций банка;
2) копию решения высшего органа услугополучателя о приобретении акций банка;
3) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом или иметь контроль;
4) список аффилиированных лиц услугополучателя;
5) сведения и документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5) и 7) части первой настоящего пункта;
6) краткие данные о руководящих работниках услугополучателя согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности;
7) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках услугополучателя, а также о крупных участниках крупных участников услугополучателя;
8) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
9) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника банка, включая предполагаемый расчетный баланс услугополучателя и банка после приобретения, планы и предложения услугополучателя, если таковые имеются, по продаже активов банка, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление банком, включая план мероприятий и организационную структуру.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан:

1) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді, заңды мекенжайы (тұрғылықты жері), сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжанып отырған қаржы ұйымы акцияларының саны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына тиісінше пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсете отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті береді;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында және осы тармақтың екінші бөлігінің 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
3) «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының  (бұдан әрі – Банктер туралы заң) 17-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірі тағайындаған заңды тұлғаның кредиттік рейтингісі туралы мәліметтерді.
Банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы осы тармақшада көрсетілген құжаттарға қоса көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органынан көрсетілетін қызметті алушының осы елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті екені туралы жазбаша растаманы не көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының осы елдің заңнамасы бойынша осындай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы өтінішті ұсынады.
Банк холдингі мәртебесін алуға келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы:
1) осы тармақтың үшінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
2) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органынан Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының шоғырландырылған қадағалауға жататыны туралы жазбаша растаманы;
3) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының банктік холдинг мәртебесін алуға рұқсатты (келісімді) не көрсетілген мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсаттың (келісімнің) талап етілмейтіні туралы мәлімдемені;
4) көрсетілетін қызметті алушы шыққан елдің қаржылық қадағалау органының көрсетілетін қызметті алушы осы елдің заңнамасы аясында қаржылық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті болғаны туралы жазбаша растауы не көрсетілетін қызметті алушы шыққан елдің қаржылық қадағалау органының осы елдің заңнамасы бойынша осындай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін.
Орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды қоспағанда) акциялардың жиырма бес немесе одан көп пайызын иелену үлесімен банктің ірі қатысушысы мәртебесін алуға ниетті жеке тұлғалар, сондай-ақ банк холдингі мәртебесін алуға ниетті заңды тұлғалар осы тармақта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша қойылатын талаптарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін, жақын арадағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады. Мыналармен шектелмей мынадай ақпаратты қамтитын бизнес-жоспар:
қаржы ұйымының мақсаттары мен міндеттерін және көрсетілетін қызметтердің түрлерін сипаттау;
қаржы ұйымының қызметін талдау (сыртқы және ішкі ортаны талдау);
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға қаржы ұйымы қызметінің даму стратегиясы және масштабтары;
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға толық жылдық қаржылық жоспары (негізгі қаржылық көрсеткіштердің есеп айырысуы, бюджет, бухгалтерлік баланс, кірістер және шығындар туралы есеп, бизнес-жоспарды қаржыландыру көздері мен көлемдері);
тәуекелдерді басқару жоспары (қаржы ұйымының қызметін жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерді сипаттау және ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға оларды басқару тәсілдері;
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға маркетингтік жоспар (нарықтың таңдалған сегментінің қажеттілігін және тұтынушылық аудитория, баға белгілеу, өнімді (қызметтерді) өткізу және жылжыту, сатуды ынталандыратын әдістерін, маркетинг бюджетін ашумен);
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға еңбек ресурстарын тарту жоспары.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлға ірі қатысушы, банк холдингі, бірнеше қаржы ұйымы мәртебесіне келісімді бір мезгілде алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:

1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием сведений о государственной регистрации юридического лица, юридический адрес (местонахождения), сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций банка;
2) сведения и документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта и подпунктах 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9) и 10) части второй настоящего пункта;
3) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 17-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – Закон о банках).
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника банка финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан дополнительно к документам, указанным в настоящем подпункте, представляет письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что услугополучатель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса банковского холдинга финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в части третьей настоящего пункта;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения заявителя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан, подлежит консолидированному надзору;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны места нахождения заявителя на приобретение финансовой
организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса банковского холдинга либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется;
4) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что заявитель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны происхождения заявителя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Физические лица, желающие приобрести статус крупного участника банка с долей владения двадцать пять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных банком) акций, а также юридические лица, желающие приобрести статус банковского холдинга, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящем пункте, представляют бизнес-план, требования к которому устанавливаются Национальным Банком, на ближайшие пять лет. Бизнес-план, не ограничиваясь нижеследующим, содержит следующую информацию:
описание цели и задач финансовой организации и виды представляемых услуг;
анализ деятельности финансовой организации (анализ внешней и внутренней среды);
стратегию развития и масштабы деятельности финансовой организации на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
детализированный годовой финансовый план на пять ближайших финансовых (операционных) лет (расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана);
план управления рисками (описание рисков, связанных с осуществлением деятельности финансовой организации, и способы управления ими на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
план привлечения трудовых ресурсов на пять ближайших финансовых (операционных) лет.
Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга, нескольких финансовых организаций услугополучатель - физическое лицо представляет следующие документы:

1) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, заңды мекенжайы (тұрғылықты жері), сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжанып отырған қаржы ұйымы акцияларының саны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына тиісінше пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсете отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті береді.
2) растайтын құжаттардың қосымшасымен меншік құқығындағы көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғаға тиесілі мүлік құнынан аспайтын мөлшерде қаржы ұйымдарының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражаттың сипаттамасын қоса, тиісті қаржы ұйымының акцияларын сатып алудың шарттары мен талабы туралы мәліметтер;
3) көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру тапсырылатын көрсететін қызметті алушының өкіліне сенімхат (бар болса);
4) ірі қатысушы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімі және олардың құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
5) көрсетілетін қызметті алушы қаржы ұйымдарын қайта қаржыландыру жоспарына сәйкес ірі қатысушы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын және (немесе) болғысы келетін көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелері есепке алына отырып жасалған қаржы ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауы мүмкін болған жағдайларда әрбір қаржы ұйымы бойынша қайта қаржыландыру жоспары;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы туралы қысқаша деректер;
7) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтер;
8) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес салық органдары немесе жеке тұлғаның тұратын еліндегі өзге уәкілетті тұлғалар куәландырған табысы және мүлкі туралы мәліметтер;
9) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға тұратын елдің тиісті мемлекеттік органының Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын банктің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу осы елдің заңнамасында рұқсат етілгені туралы жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілген құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы өтініші.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңды тұлға резиденті ірі қатысушы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі, бірнеше қаржы ұйымы мәртебесіне келісімді бір мезгілде алу үшін мынадай құжаттарды:

1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием сведений о документе, удостоверяющем личность физического лица, сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций банка, указанием наименования финансовых организаций, статус крупного участника банковского холдинга и (или) страхового холдинга которых он желает получить;
2) сведения об условиях и порядке приобретения акций соответствующей финансовой организации, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций финансовой организации, в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего
услугополучателю-физическому лицу на праве собственности, с приложением подтверждающих документов;
3) доверенность на представителя услугополучателя, которому поручается представление интересов услугополучателя (при наличии);
4) список юридических лиц, в которых оно является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
5) план рекапитализации по каждой финансовой организации в случаях возможного ухудшения финансового положения финансовой организации, составленный с учетом обязательств услугополучателя в соответствии с планом рекапитализации финансовых организаций, крупным участником, банковским холдингом и (или) страховым холдингом которых услугополучатель является и (или) желает стать;
6) краткие данные о услугополучателе согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
7) сведения о безупречной деловой репутации согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
8) сведения о доходах и имуществе, заверенные налоговыми органами или иными уполномоченными лицами страны проживания физического лица, согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
9) письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций банка или страховой (перестраховочной) организации, являющихся резидентами Республики Казахстан, разрешено законодательством данной страны либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга нескольких финансовых организаций услугополучатель, являющийся юридическим лицом-резидентом Республики Казахстан, представляет следующие документы:

1) тиісті қаржы ұйымының акцияларын сатып алу туралы көрсетілетін қызметті алушының жоғары органы шешімінің көшірмесін;
2) заңды тұлғалардың акцияларының он немесе одан көп пайызын (жарғылық капиталына қатысу үлесінің) иеленген (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп), сондай-ақ шарт негізінде немесе өзгеше түрде осы заңды тұлғаның шешімін айқындауға немесе бақылауға мүмкіндігі бар тұлғалар туралы мәліметтерді және растау құжаттарын;
3) көрсетілетін қызметті алушының үлестес тұлғаларының тізімін;
4) осы тармақтың екінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді;
6) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
7) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
8) аудиторлық ұйым куәландырған аяқталған соңғы екі қаржы жылының қаржылық есептілігін, сондай-ақ тиісті өтініш берер алдында аяқталған соңғы тоқсанның қаржылық есептілігін;
9) ірі қатысушы мәртебесін иеленгеннен кейін көрсетілетін қызметті алушының тиісті қаржы ұйымдарының болжамды есеп айырысу балансын қоса алғанда, осындай мәртебені иеленудің қаржылық салдарының талдауын, іс-шаралар жоспарын және ұйымдық құрылымды қоса алғанда, егер бар болса, көрсетілетін қызметті алушының тиісті қаржы ұйымдарының активтерін сату, тиісті қаржы ұйымдарының қызметін қайта ұйымдастыру немесе оны басқаруға айтарлықтай өзгерістер енгізу жөніндегі жоспарлары мен ұсыныстарын ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушы немесе банк холдингінің, бірнеше қаржы ұйымының мәртебесін иеленуге бір мезгілде келісім алу үшін мынадай құжаттарды:
1) осы тармақтың жетінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында және осы тармақтың сегізінші бөлігінің 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
2) Заңның 17-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктерінің бірі тағайындаған заңды тұлғаның кредиттік рейтингі туралы мәліметтерді ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушы немесе банк холдингінің, бірнеше қаржы ұйымының мәртебесін иеленуге бір мезгілде келісім алу үшін мынадай құжаттарды:

1) копию решения высшего органа услугополучателя о приобретении акций соответствующей финансовой организации;
2) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом или иметь контроль;
3) список аффилиированных лиц услугополучателя;
4) сведения и документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), и 5) части седьмой настоящего пункта;
5) краткие данные о руководящих работниках согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
6) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках услугополучателя, а также о крупных участниках крупных участников услугополучателя;
7) сведения о безупречной деловой репутации его руководящих работников согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
8) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
9) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника соответствующих финансовых организаций, включая предполагаемый расчетный баланс услугополучателя и соответствующих финансовых организаций после приобретения, планы и предложения услугополучателя, если таковые имеются, по продаже активов соответствующих финансовых организаций, реорганизации или внесению значительных изменений в деятельность или управление соответствующих финансовых организаций, включая план мероприятий и организационную структуру.
Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника или банковского холдинга, нескольких финансовых организаций услугополучатель, являющийся юридическим
лицом-нерезидентом Республики Казахстан, представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), и 5) части седьмой настоящего пункта и подпунктах 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) и 9) части восьмой настоящего пункта;
2) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 17-1 Закона о банках.
Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника или банковского холдинга, нескольких финансовых организаций услугополучатель, являющийся финансовой организацией-нерезидентом Республики Казахстан, представляет следующие документы:

1) осы тармақтың тоғызыншы тармақшасында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органынан көрсетілетін қызметті алушының осы елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті екені туралы жазбаша растаманы не көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының осы елдің заңнамасы бойынша осындай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы өтінішті.
Банк холдингінің мәртебесін алғысы келетін көрсетілетін қызметті алушыларға Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің келісімін беру банктің ірі қатысушысы үшін айқындалған талаптарда және тәртіппен жүзеге асырылады.
Банк холдингінің мәртебесін алғысы келетін көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көзделген құжаттармен және мәліметтерден басқа тәуекелдерді және ішкі бақылауды, оның ішінде еншілес ұйымның қызметімен байланысты тәуекелдерге қатысты басқару жүйесінің болуын растайтын құжаттарды ұсынады.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды осы құжаттардың мазмұны өзгерген не осындай құжаттардың мерзімі аяқталған жағдайларды қоспағанда оларды көрсетілетін қызметті берушіге бұрын тапсырған тұлғалар ұсынбайды. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті берушіге өзгерістер енгізілген немесе қолдану мерзімдері аяқталған құжаттары ғана ұсынылады. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы өтініште көрсетілетін қызметті берушіге бұрын тапсырылған құжаттар туралы (шығыс құжаттың нөмірі, күні) мәліметтер, сондай-ақ оларды ұсыну негіздемесі көрсетіледі.
Өтініште көрсетілетін қызметті алушы онымен бірлесіп қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы болуды болжап отырған тұлғалардың және акцияларды (жарғылық капиталдардағы қатысу үлестері) иеленуді қаржы ұйымының акцияларын жанама иелену арқылы (дауыс беру) жүзеге асыратын тұлғалардың тізімі көрсетіледі.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, екінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында, үшінші бөлігінің, төртінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында, бесінші бөлігінің, алтыншы бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында, жетінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, сегізінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, тоғызыншы бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, оныншы және он екінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.

1) сведения и документы, указанные в части девятой настоящего пункта;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения услугополучателя о том, что услугополучатель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны либо заявление органа финансового надзора страны происхождения услугополучателя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Выдача согласия Национального Банка Республики Казахстан услугополучателям, желающим получить статус банковского холдинга, осуществляется на условиях и в порядке, которые определены для крупного участника банка.
Услугополучатель, желающий получить статус банковского холдинга, помимо документов и сведений, предусмотренных частями второй, третьей и четвертой настоящего пункта, представляет документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерних организаций.
Документы, указанные в настоящем пункте не представляются лицами, ранее представлявшими их услугодателю, за исключением случаев изменения содержания данных документов либо истечения срока их действия. При этом услугодателю представляются только те документы, в которые внесены изменения или срок действия которых истек. В заявлении о приобретении статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга указываются сведения (дата, номер исходящего документа) о ранее представленных услугодателю документах, а также основания их представления.
В заявлении указываются перечень лиц, совместно с которыми услугополучатель предполагает являться крупным участником финансовой организации, банковским и (или) страховым холдингом, и лиц, посредством владения акциями (долями участия в уставных капиталах) которых будет осуществляться косвенное владение (голосование) акциями финансовой организации.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части первой, в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) части второй, в подпунктах 2) и 3) части третьей, в части четвертой, в подпунктах 2), 3), 4) и 5) части пятой, в части шестой, в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части седьмой, в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части восьмой, в подпунктах 1) и 2) части девятой, в подпунктах 1) и 2) части десятой и двенадцатой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.

10. Мыналар:
1) көрсетілетін қызметті алушының мінсіз іскерлік беделі болмауы;
2) көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқарманың бірінші басшысы және оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушы жеке тұлға, ірі қатысушы (банк холдингі) заңды тұлғаның бірінші басшысы болып табылған жағдайда жүзеге асырылады. Аталған талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданбауы;
3) көрсетілетін қызметті алушыдан өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымында болған кезеңінде басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған жағдайда жүзеге асырылады. Аталған талап ету Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басшы қызметкерді лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімі қабылданғаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолдануы;
4) көрсетілетін қызметті алушының қаржылық жағдайы тұрақсыз болуы;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынуы;
6) көрсетілетін қызметті алушы иелену банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуі нәтижесінде монополияға қарсы заңнама талаптарының бұзылуы;
7) көрсетілетін қызметті алушы банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуі бойынша мәміледе иеленуші тарап тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін оффшорлық аймақта тіркелген заңды тұлға (оның ірі қатысушысы (ірі акционері) болып табылуы;
8) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген банктің ірі қатысушысына немесе банк холдингіне қойылатын өзге де талаптарды сақтамауы;
9) егер көрсетілетін қызметті алушының банктің ірі қатысушысы немесе банк холдингі мәртебесін иеленуінің қаржылық салдарын талдау банктің қаржылық ахуалының нашарлауын болжауы;

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) услугополучатель не имеет безупречной деловой репутации;
2) услугополучатель ранее являлся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником – физическим лицом, первым руководителем крупного участника (банковского холдинга) – юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
3) у услугополучателя отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
4) неустойчивого финансового положения услугополучателя;
5) представления неполного пакета документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
6) нарушения требований антимонопольного законодательства в результате приобретения услугополучателем статуса крупного участника банка или банковского холдинга;
7) случаи, когда в сделке по приобретению статуса крупного участника банка или банковского холдинга приобретающей стороной является юридическое лицо (его крупный участник (крупный акционер), зарегистрированное в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан;
8) несоблюдение услугополучателем иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам банка и банковским холдингам;
9) если анализ финансовых последствий приобретения услугополучателем статуса крупного участника банка или банковского холдинга предполагает ухудшение финансового состояния банка;

10) Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы
ұйымы көрсетілетін қызметті алушыда шыққан елінің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру бойынша өкілеттіктерінің болмауы;
11) Банктің орналастырылған акцияларының он немесе одан да көп пайызын тікелей иеленуші немесе ең төменгі талап етілетін рейтингі бар банктің дауыс беретін он немесе одан да көп акцияларымен дауыс беру мүмкіндігіне ие банктің ірі қатысушысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның акцияларын (қатысу үлестерін) иелену (акцияларымен дауыс беру) арқылы банктің орналастырылған акцияларының он немесе одан да көп пайызын жанама иеленуді немесе банктің дауыс беретін акцияларының он немесе одан да көп акцияларымен жанама дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмесе;
12) банктің қаржылық ахуалы ықтимал нашарлауы жағдайында банкті қайта капиталдандыру жөнінде ұсынылған жоспары тиімсіз болуы;
13) көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғада, көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның басшы қызметкерінде мінсіз іскерлік беделі болмауы;
14) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімдер қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушы жеке тұлға не ірі қатысушы заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған не болып табылатын жағдайда жүзеге асырылады. Аталған талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл ішінде қолдануы;
15) көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлға орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкес келмеуі;

10) отсутствия у услугополучателя-финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан полномочий по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения;
11) отсутствия у услугополучателя-юридического лица-нерезидента Республики Казахстан минимально необходимого рейтинга одного из международных рейтинговых агентств, перечень которых определяется Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев когда наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами размещенных акций банка или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций банка через владение (голосование) акциями (долями участия) юридического лица – нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником банка, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных акций банка или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций банка, имеющего минимальный требуемый рейтинг.
12) неэффективности представленного плана рекапитализации банка в случае возможного ухудшения финансового состояния банка;
13) отсутствия у услугополучателя - физического лица, у руководящего работника услугополучателя - юридического лица безупречной деловой репутации;
14) случаи, когда услугополучатель ранее являлся либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
15) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения услугополучателя - юридического лица требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;

16) Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымдары болып табылатын, ірі қатысушы заңды тұлғалар және банк холдингтері бойынша – Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушы резидент болып табылатын мемлекеттің Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен қаржылық қадағалау органдары арасында, ақпарат алмасу көзделетін келісім болмауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген негіздемелерден басқа, банк холдингі мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тарту:
1) көрсетілетін қызметті алушы – қаржы ұйымы өзі орналасқан елде шоғырландырылған негізде қадағалауға жатпайтын кезде;
2) Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломератының қатысушылары орналасқан елдерінің заңнамасы олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды орындауына мүмкіндік бермейтініне байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалауды жүргізуге мүмкіндік болмаған жағдайларда жүзеге асырылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымдарды портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген жағдайда шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

16) по крупным участникам - юридическим лицам и банковским холдингам, являющимся финансовыми организациями-нерезидентами Республики Казахстан - отсутствие соглашения между Национальным Банком Республики Казахстан и органами финансового надзора государства, резидентом которого является услугополучатель, предусматривающего обмен информацией, за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом Национального Банка.
Отказ в выдаче согласия на приобретение статуса банковского холдинга, помимо оснований, предусмотренных в части первой настоящего пункта, осуществляется в случаях:
1) когда услугополучатель - финансовая организация не подлежит надзору на консолидированной основе в стране своего местонахождения;
2) невозможности проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран нахождения участников банковского конгломерата-нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Банктің ірі немесе банк холдингінің қатысушысы
мәртебесін иеленуге келісім беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлға, өтініш беруші заңды
тұлғаның басшы қызметкері туралы қысқаша деректер
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауы)
1. Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты ______________________________
2. Азаматтығы _______________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректері ____________
_____________________________________________________________________
4. Жұмыс орны, лауазымы _____________________________________________
5. Пошталық мекенжайы және (немесе) жұмыс орнының тұрған жері,
байланыс телефоны ___________________________________________________
6. Жұбайы, жақын туыстары (ата-анасы, ағасы, інісі, қарындасы,
балалары) және жекжаттары (ата-анасы, ағасы, інісі, қарындасы,
ерлі-зайыптылардың балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны және лауазымы
Заңды тұлғалардың атауын көрсете отырып, жарғылық капиталға қатысу сомасы/сатып алған акцияларының құны (мың теңге)
Осы тұлғаға тиесілі акциялар санының заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына арақатынасы немесе оның жарғылық капиталға қатысу үлесі % (пайызбен)
Дара иелену
Бірлесіп иелену
тікелей
жанама
пайыз
Заңды тұлғаның атауы/жеке тұлғаның тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
1
2

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача согласия на приобретение
статуса крупного участника банка
или банковского холдинга»
Краткие данные о услугополучателе -
физическом лице, руководящем работнике
услугополучателя - юридического лица
___________________________________________________
(наименование финансовой организации)
1. Фамилия, имя, при наличии – отчество
____________________________________________________________________
2. Гражданство
____________________________________________________________________
3. Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность
____________________________________________________________________
4. Место (места) работы, должность (должности)
____________________________________________________________________
5. Почтовый адрес и (или) место нахождения работы, контактный
телефон ____________________________________________________________
6. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат,
сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга
(супруги)):
Фамилия, имя, при наличии отчество
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
Сумма участия в уставном капитале/ стоимость приобретенных акций юридических лиц (в тысячах тенге), с указанием их наименования
Соотношение количества акций, принадлежащих данному лицу, к общему количеству голосующих акций юридического лица или доля участия в его уставном капитале % (в процентах),
Индивидуальное владение
Совместное владение
прямо
косвенно
процент
наименование юридического лица/фамилия, имя, при наличии отчество физического лица
1
2

7. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні – аяқтаған күні
Мамандығы
Білімі, біліктілігі туралы диплом деректері
Оқу орнының тұрған жері
8. Соңғы үш жылдағы семинарлардан, курстардан өткендігі туралы
мәліметтер:
Ұйымның атауы
Өткізілген күні және орны
Сертификат деректері
9. Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жазаның болуы
Лауазымнан босату себептері
10. Жарияланымдары, ғылыми әзірлемелері және басқа жетістіктері:
_____________________________________________________________________
Осы ақпаратты тексергенімді және оның анықтығы мен толықтығын
растаймын.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
_____________________________________________________________________
қолы
Көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші
басшысы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
_____________________________________________________________________
қолы
Мөрдің орны
Күні
«Банктің ірі немесе банк холдингінің қатысушысы
мәртебесін иеленуге келісім беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғаның, көрсетілетін
қызметті алушы заңды тұлғаның басшы қызметкерінің мінсіз
іскерлік беделі туралы мәліметтер
1. Алынбаған немесе өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер:
Күні
Сот органының атауы
Соттың тұрған орны
Жаза түрі
1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы
Соттың іс жүргізуге шешім қабылдаған күні
2. Көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушы не басшы қызметкер болып
табылған кезеңде заңды тұлғаның қаржылық жағдайының нашарлау
фактілерінің немесе банкроттықтың болуы:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3. Қаржы ұйымымен үлестес болуы (жоқтығы):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(ия (жоқ), үлестестік белгілерін көрсету керек)
4. Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Осы ақпаратты тексергенімді және оның анықтығы мен толықтығын
растаймын.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлға
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
__________________
(қолы)
Көрсетілетін қызметті алушы заңды тұлғаның атқарушы органының бірінші
басшысы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
__________________
(қолы)
Мөрдің орны
Күні
«Банктің ірі немесе банк холдингінің қатысушысы
мәртебесін иеленуге келісім беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
Көрсетілетін қызметті алушының табысы және мүлкі туралы,
сондай-ақ барлық міндеттемелері бойынша қарызының болуы туралы
ақпарат

7. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
Место нахождения учебного заведения
8.Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению
квалификации за последние три года:
Наименование организации
Дата и место проведения
Реквизиты сертификата
9. Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
10. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие
достижения: ________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является
достоверной и полной.
услугополучатель – физическое лицо
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество,
заполняется печатными буквами)
____________________________________________________
подпись
Первый руководитель исполнительного органа услугополучателя
- юридического лица
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество, заполняется
печатными буквами)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
подпись
Место для печати
Дата
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача согласия на приобретение
статуса крупного участника банка
или банковского холдинга»
Сведения
о безупречной деловой репутации
услугополучателя - физического лица,
руководящего работника услугополучателя -
юридического лица
1. Сведения о наличии неснятой или непогашенной судимости:
Дата
Наименование судебного органа
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года
Дата принятия процессуального решения судом
2. Наличие фактов ухудшения финансового положения или
банкротства юридического лица в период, когда услугополучатель
являлся крупным участником либо руководящим работником:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Наличие (отсутствие) аффилиированности с финансовой
организации:
____________________________________________________________________
(да(нет), указать признаки аффилиированности)
4. Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является
достоверной и полной.
услугополучатель – физическое лицо
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество,
заполняется печатными буквами)
__________________
(подпись)
Первый руководитель исполнительного органа услугополучателя -
юридического лица
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество,
заполняется печатными буквами)
___________________
(подпись)
Место для печати
Дата
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача согласия на приобретение
статуса крупного участника банка
или банковского холдинга»
Сведения
о доходах и имуществе, а также
информация об имеющейся задолженности по всем
обязательствам услугополучателя

1. Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
_____________________________________________________________________
2. Жеке басын куәландыратын құжаттың аты және деректері)
_____________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, кім және қашан берді)
3. Жарғылық капталда есеп беретін тұлға ірі қатысушы болып табылатын
қаржы ұйымының атауы
_____________________________________________________________________
4. Заңды мекенжайы және (немесе) тұрғылықты жері
_____________________________________________________________________
5. Үй телефоны ______________________________________________________
Жұмыс телефоны ______________________________________________________
6. Есепті кезең
_____________________________________________________________________
7. Табысы және мүлкі, сондай-ақ өтініш берушінің барлық
міндеттемелері бойынша қарыздары туралы ақпарат
Атауы
Өлшем бірлігі
Өткен есепті кезеңде
Есепті кезеңде
Есепті кезеңдегі өзгерістер
Саны
Кіріс сомасы (қарыздар) Актив құны (теңге)
Саны
Кіріс сомасы (қарыздар) Актив құны (теңге)
Саны
Кіріс сомасы (қарыздар) Актив құны (теңге)
1.
Есепті кезеңде алынған кірісі:
X
X
X
1.1
Еңбек ақы
X
X
X
1.2
Ұйымның жарғылық капиталына (акциялар) қатысу үлесінен дивидендтер және кіріс
X
X
X
1.3
Салымдар бойынша сыйақы
X
X
X
1.4
Мүлікті жалға тапсырудан түскен кіріс
X
X
X
1.5
Кәсіпкерлік қызметтен түскен кіріс
X
X
X
1.6
Мүлікті сатудан түскен кіріс
X
X
X
1.7
Кірістің басқа түрлері (таратып көрсету)
X
X
X
2.
Мүлік:
2.1
Ақша:
Ұлттық валютада, оның ішінде: шетел валютасында банктік шоттардағы қолма-қол ақша, оның ішінде: банктік шоттардағы қолма-қол ақша
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
2.2
Бағалы қағаздар (эмитенттің атауын көрсете отырып), оның ішінде облигациялардың артықшылық берілген жай акциялары
2.3
Қаржы ұйымының ірі қатысушысына тиесілі акциялары санының ұйымның (атауын көрсету) дауыс беруші акцияларының немесе олардың оның ішінде Қазақстан Республикасы резиденті еместердің жарғылық капиталға қатысу үлесінің (пайызбен) жалпы санына арақатынасы
X
2.4
Жылжымайтын мүлік (атауын және орналасқан жерін көрсете отырып)
2.5
Басқа мүлік (таратып көрсету)
2n
X
X
X
3.
Барлық міндеттемелер бойынша қарыздар
X
X
X
3.1
Өтелмеген заемдар
X
X
X
3.2
Заемдар бойынша мерзімі өткен қарыз
X
X
X
3.3
Міндеттемелер бойынша басқа қарыз (таратып көрсету)
X
X
X
3n
X
X
X
Осы ақпаратты тексергенімді және оның анықтығы мен толықтығын
растаймын.
Көрсетілетін қызметті алушы
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), баспа әріптерімен толтырылады)
_____________________________________________________________________
(қолы)
Мөрдің орны
Күні
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

1. Фамилия, имя, (при наличии – отчество)
____________________________________________________________________
2. Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего
личность)
____________________________________________________________________
(серия, номер, кем и когда выдан)
3. Наименование финансовых организаций, в уставном капитале
которых отчитывающееся лицо является крупным участником
____________________________________________________________________
4. Юридический адрес и (или) местожительства
____________________________________________________________________
5. Телефон домашний __________________________________________
рабочий ______________________________________________________
6. Отчетный период
____________________________________________________________________
7. Доходы и имущество, а также информация об имеющейся
задолженности по всем обязательствам услугополучателя
Наименование
Единица измерения
За предыдущий отчетный период
За отчетный период
Изменения за отчетный период
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
Количество
Сумма доходов (задолженности) Стоимость актива (тенге)
1.
Доходы, полученные за отчетный период:
X
X
X
1.1
Заработная плата
X
X
X
1.2
Дивиденды и доход от долей участия в уставных капиталах (акций) организаций
X
X
X
1.3
Вознаграждение по вкладам
X
X
X
1.4
Доход от сдачи в аренду имущества
X
X
X
1.5
Доход от предпринимательской деятельности
X
X
X
1.6
Доход от реализации имущества
X
X
X
1.7
Прочие виды дохода (с расшифровкой)
X
X
X
2.
Имущество:
2.1
Деньги:
в национальной валюте, в том числе:
наличными на банковских счетах в иностранной валюте, в том числе:
наличными на банковских счетах
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
X
2.2
Ценные бумаги (с указанием наименования эмитента), в том числе простые акции привилегированные акции облигации
2.3
Соотношение количества акций, принадлежащих крупному участнику финансовой организации, к общему количеству голосующих акций организаций (указать наименование) или доли участия в их уставных капиталах, в том числе нерезидентов Республики Казахстан (в процентах)
X
2.4
Недвижимость (с указанием наименования и место расположения)
2.5
Прочее имущество (с расшифровкой)
2n
X
X
X
3.
Задолженность по всем обязательствам
X
X
X
3.1
Непогашенные займы
X
X
X
3.2
Просроченная задолженность по займам
X
X
X
3.3
Прочая задолженность по обязательствам (с расшифровкой)
X
X
X
3n
X
X
X
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена и является
достоверной и полной.
услугополучатель
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество,
заполняется печатными буквами)
_________________________________________________________
(подпись)
Место для печати
Дата
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача согласия на приобретение статуса страхового
холдинга или крупного участника страховой
(перестраховочной) организации»

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – үш ай ішінде:
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беру туралы қаулысы
(бұдан әрі – Ұлттық Банкі Басқармасының келісім беру туралы қаулысы) не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының сақтандыру холдингі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім беруден бас тарту туралы қаулысы және осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда жазылған дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача согласия на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение трех месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче согласия на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации (далее – постановление Правления Национального Банка о выдаче согласия), либо постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан об отказе в выдаче согласия на приобретение статуса страхового холдинга или крупного участника страховой (перестраховочной) организации, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;

2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін жеке тұлға:
1) жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжат туралы, сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжанып отырған қаржы ұйымы акцияларының саны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (артықшылықты және сатып алынғандарды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына тиісінше пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсете отырып, еркін нысанда жазылған өтінішті береді;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алудың, оның ішінде бұрын сатып алынған растайтын құжаттарды көшірмесімен пайдаланылатын көздер мен қаражатты сипаттауды қоса бере отырып сатып алу шарттары мен тәртібі туралы мәліметтерді ұсынуға тиісті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға пайдаланылатын қаражат көзі, мыналар:
кәсіпкерлік, еңбек немесе басқа да ақы төленетін қызметтен алынған кірістер;
көрсетілетін қызметті алушының құжаттамамен расталған ақшалай жинағы болып табылады.
Осы тармақшаның екінші бөлігінде көрсетілген көздерге қосымша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сатып алатын акцияларының құнынан жиырма бес пайыздан аспайтын мөлшерде сыйға тарту, ұтыс, өтеусіз алынған мүлікті сатудан түскен кіріс түрінде алынған ақша пайдаланылуы мүмкін.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сыйға тарту түрінде алынған мүлік есебінен сатып алған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы сыйға тартушы туралы және сыйға тартушыда аталған мүліктің пайда болу көздері туралы мәліметтерді ұсынады;
3) көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру тапсырылатын көрсетілетін қызметті алушының өкіліне (ол бар болса) берілген сенімхатты;
4) көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушысы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімін және олардың құрылтайшы құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайы нашарлауы мүмкін жағдайдағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта капиталдандыру жоспарында мынадай ақпарат болуы тиіс;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушы туралы қысқаша мәліметтерді;

2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации физическому лицу:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием сведений о документе, удостоверяющем личность физического лица, сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации;
2) сведения об условиях и порядке приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, в том числе ранее приобретенных, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов.
Источником, используемым для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации, являются:
доходы, полученные от предпринимательской, трудовой или другой оплачиваемой деятельности;
денежные накопления услугополучателя, подтвержденные документально.
Дополнительно к источникам, указанным в части второй настоящего подпункта, для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации могут быть использованы деньги, полученные в виде дарения, выигрышей, дохода от продажи безвозмездно полученного имущества, в размере, не превышающем двадцати пяти процентов стоимости приобретаемых акций страховой (перестраховочной) организации.
При приобретении акций страховой (перестраховочной) организации за счет имущества, полученного в виде дарения, услугополучатель представляет сведения о дарителе и источниках происхождения указанного имущества у дарителя;
3) доверенность на представителя услугополучателя, которому поручается представление интересов услугополучателя (при наличии);
4) список юридических лиц, в которых услугополучатель является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
5) план рекапитализации страховой (перестраховочной) организации в случаях возможного ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации;
6) краткие данные о услугополучателе согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, включая сведения об образовании, о трудовой деятельности;

7) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді:
құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есепке алуды жүргізу жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші анықтама нысанында берген алынбаған немесе өтелмеген соттылықтың жоқтығын растайтын (көрсетілген құжаттың берілген күні өтініш беру күнінен бұрын үш айдан аспауы тиіс) құжат. Шетел азаматтары олардың азаматтық алған елінің тиісті мемлекеттік органы, ал азаматтығы жоқ тұлғалар - олардың тұрақты мекендейтін елі берген ұқсас мазмұнды құжатты қосымша беріледі;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасында көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың көшірмелері;
8) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының табысы мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ оның барлық міндеттемелері бойынша орын алып отырған берешегі туралы ақпаратты;
9) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға тұратын елдің тиісті мемлекеттік органының Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу осы елдің заңнамасында рұқсат етілгені туралы жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің аталған құрылтайшының мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін табыс етуге тиісті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлға:
1) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі (қайта тіркелуі) туралы мәліметтерді, заңды мекенжайы (тұрғылықты жері), сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжанып отырған қаржы ұйымы акцияларының саны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының орналастырған (артықшылықты және сатып алынғандарды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына тиісінше пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсете отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті береді;
2) көрсетілетін қызметті алушының жоғарғы органының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу туралы шешімдерінің көшірмесін;
3) заңды тұлғаның акцияларының (жарғылық капиталына қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызына ие (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп), сондай-ақ шарт негізінде не өзгеше түрде осы заңды тұлғаның шешімдерін айқындауға немесе бақылауға алуға мүмкіндігі бар тұлғалар туралы мәліметтерді және растайтын құжаттарды;

7) сведения о безупречной деловой репутации услугополучателя согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, с приложением:
документа, подтверждающего отсутствие неснятой или непогашенной судимости, выданного в форме справки уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (дата выдачи указанного документа не может быть более трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления). Иностранные граждане дополнительно представляют документ аналогичного содержания, выданный соответствующим государственным органом страны их гражданства, а лица без гражданства - страны их постоянного проживания;
копий документов, подтверждающих сведения, указанные в приложении 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
8) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам услугополучателя согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги с приложением копий подтверждающих документов по доходам и имуществу;
9) письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций страховой (перестраховочной)
организации-резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации юридическому лицу-резиденту Республики Казахстан:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием сведений о государственной регистрации юридического лица, юридический адрес (местонахождения), сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной организации);
2) копии решения высшего органа услугополучателя о приобретении акций страховой (перестраховочной) организации;
3) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом или иметь контроль;

4) көрсетілетін қызметті алушының үлестес тұлғаларының тізімін;
5) осы тармақтың 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлері туралы қысқаша деректерді;
7) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының басшы қызметкерлерінің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
8) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
9) аудиторлық ұйым куәландырған соңғы аяқталған екі қаржы жылына жылдық қаржылық есептілікті, сондай-ақ тиісті өтінішті ұсынар алдындағы соңғы аяқталған тоқсанға қаржылық есептілікті;
10) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алғаннан кейінгі көрсетілетін қызметті алушының және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының болжамды есеп айырысу балансын қоса алғанда, ірі қатысушы мәртебесін алудың қаржылық салдарын талдауды, іс-шаралар жоспары мен ұйымдық құрылымды қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының активтерін сату, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта ұйымдастыру немесе оның қызметі немесе оны басқаруға айтарлықтай өзгерістер енгізу жөніндегі көрсетілетін қызметті алушының жоспарларын және ұсыныстарын, егер олар бар болса, табыс етуге тиісті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлға:
1) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі туралы мәліметтерді, заңды мекенжайы (тұрғылықты жері), сатып алынатын қаржы ұйымы акцияларының саны, олардың құны, сатып алу болжанып отырған қаржы ұйымы акцияларының саны банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (артықшылықты және сатып алынғандарды шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына тиісінше пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді көрсете отырып, еркін нысанда жасалған өтінішті береді;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында және осы тармақтың екінші бөлігінің 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
3) «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірі тағайындаған заңды тұлғаның кредиттік рейтингісі туралы мәліметтерді.

4) список аффилиированных лиц услугополучателя;
5) сведения и документы, указанные в подунктах 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта;
6) краткие данные о руководящих работниках услугополучателя согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
7) сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников услугополучателя согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
8) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках услугополучателя, а также крупных участниках крупных участников услугополучателя;
9) годовая финансовая отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенная аудиторской организацией, а также финансовая отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
10) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации, включая предполагаемый расчетный баланс услугополучателя и страховой (перестраховочной) организации после приобретения, планы и предложения услугополучателя, если таковые имеются, по продаже активов страховой (перестраховочной) организации, реорганизации страховой (перестраховочной) организации или внесению значительных изменений в деятельность или управление страховой (перестраховочной) организацией включая план мероприятий и организационную структуру.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием сведений о государственной регистрации юридического лица, юридический адрес (местонахождения), сведений о количестве приобретаемых акций финансовой организации, их стоимости, процентном соотношении количества акций финансовой организации, предполагаемых к приобретению, соответственно к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций и (или) к количеству голосующих акций страховой (перестраховочной организации);
2) сведения и документы, указанные в подунктах 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта и в подпунктах 1), 2), 3), 4), 6), 7), 8), 9) и 10) части второй настоящего пункта;
3) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (далее – Закон).
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации финансовая

Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы осы тармақтың үшінші бөлігіндегі 2) және 3) тармақшаларда аталған құжаттарға қосымша көрсетілетін қызметті алушының орналасқан елінің қаржылық қадағалау органынан көрсетілетін қызметті алушы осы елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті екендігі туралы жазбаша растаманы не көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының мұндай рұқсат осы елдің заңнамасы бойынша талап етілмейтіндігі туралы мәлімдемесін береді.
Сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге келісім алу үшін Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы мынадай құжаттарды:
1) осы тармақтың үшінші және төртінші тармақшасында аталған мәліметтер мен құжаттарды;
2) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органынан алынатын, Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауды;
3) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуге жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің аталған мемлекеттің заңнамасы бойынша осындай рұқсат (келісім) талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлға ірі қатысушы, сақтандыру холдингі, бірнеше қаржы ұйымы мәртебесіне келісімді бір мезгілде алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) оның алғысы келетін қаржы ұйымының атауын, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін көрсете отырып еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) растайтын құжаттардың қосымшасымен меншік құқығындағы көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғаға тиесілі мүлік құнынан аспайтын мөлшерде қаржы ұйымдарының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын көздер мен қаражаттың сипаттамасын қоса, тиісті қаржы ұйымының акцияларын сатып алудың шарттары мен талабы туралы мәліметтер;
3) көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдіру тапсырылатын көрсететін қызметті алушының өкіліне сенімхат (бар болса);
4) ірі қатысушы болып табылатын заңды тұлғалардың тізімі және оларды құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелері;
5) көрсетілетін қызметті алушы қаржы ұйымдарын қайта қаржыландыру жоспарына сәйкес ірі қатысушы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын және (немесе) болғысы келетін көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелері есепке алына отырып жасалған қаржы ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауы мүмкін болған жағдайларда әрбір қаржы ұйымы бойынша қайта қаржыландыру жоспары;

организация-нерезидент Республики Казахстан дополнительно к документам, указанным в подпунктах 2) и 3) части третьей настоящего пункта представляет письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что услугополучатель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса страхового холдинга финансовой организации-нерезиденту Республики Казахстан:
1) сведения и документы, указанные в частях третьей и четвертой настоящего пункта;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что финансовая
организация-нерезидент Республики Казахстан, подлежит консолидированному надзору;
3) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя на приобретение финансовой
организацией-нерезидентом Республики Казахстан статуса страхового холдинга либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.
Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника, банковского холдинга и (или) страхового холдинга, нескольких финансовых организаций услугополучатель - физическое лицо представляет следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием наименования финансовых организаций, статус крупного участника банковского холдинга и (или) страхового холдинга которых он желает получить;
2) сведения об условиях и порядке приобретения акций соответствующей финансовой организации, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций финансовой организации, в размере, не превышающем стоимости имущества, принадлежащего
услугополучателю-физическому лицу на праве собственности, с приложением подтверждающих документов;
3) доверенность на представителя услугополучателя, которому поручается представление интересов услугополучателя (при наличии);
4) список юридических лиц, в которых оно является крупным участником, и нотариально засвидетельствованные копии их учредительных документов;
5) план рекапитализации по каждой финансовой организации в случаях возможного ухудшения финансового положения финансовой организации, составленный с учетом обязательств услугополучателя в соответствии с планом рекапитализации финансовых организаций, крупным участником, банковским холдингом и (или) страховым холдингом которых услугополучатель является и (или) желает стать;

1) осы тармақтың алтыншы бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында және осы тармақтың жетінші бөлігінің 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер және құжаттар;
2) Заңның 26-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктерінің бірі тағайындаған заңды тұлғаның кредиттік рейтингі туралы мәліметтерді ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы болып табылатын көрсетілетін қызметті алушы ірі қатысушы немесе банк холдингінің, бірнеше қаржы ұйымының мәртебесін иеленуге бір мезгілде келісім алу үшін мынадай құжаттарды:
1) осы тармақтың сегізінші тармақшасында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
2) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органынан көрсетілетін қызметті алушының осы елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті екені туралы жазбаша растаманы не көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының осы елдің заңнамасы бойынша осындай рұқсаттың талап етілмейтіні туралы өтінішті.
Ірі қатысушы немесе банк холдингінің, бірнеше қаржы ұйымының мәртебесін иеленуге келісім алу үшін осы тармақтың екінші бөлігіндегі 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларындағы құжаттарды ұсынады:
Орналастырылған (артықшылықты және банк сатып алған акцияларды қоспағанда) акциялардың жиырма бес немесе одан көп пайызын иелену үлесімен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға ниетті жеке тұлғалар, сондай-ақ сақтандыру холдингі мәртебесін алуға ниетті заңды тұлғалар Заңның 26-бабында көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша қойылатын талаптарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін, жақын арадағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды ұсынады.
Мыналармен шектелмей мынадай ақпаратты қамтитын бизнес-жоспар:
қаржы ұйымының мақсаттары мен міндеттерін және көрсетілетін қызметтердің түрлерін сипаттау;
қаржы ұйымының қызметін талдау (сыртқы және ішкі ортаны талдау);
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға қаржы ұйымы қызметінің даму стратегиясы және масштабтары;
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға толық жылдық қаржылық жоспары (негізгі қаржылық көрсеткіштердің есеп айырысуы, бюджет, бухгалтерлік баланс, кірістер және шығындар туралы есеп, бизнес-жоспарды қаржыландыру көздері мен көлемдері);
тәуекелдерді басқару жоспары (қаржы ұйымының қызметін жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерді сипаттау және ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға оларды басқару тәсілдері;
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға еңбек ресурстарын тарту жоспары.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайы нашарлауы мүмкін жағдайдағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта капиталдандыру жоспарында мынадай ақпарат болуы тиіс:
қаржы ұйымының ағымдағы жағдайын бағалау;
қаржы ұйымының қаржылық жағдайын қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың (шығындарды төмендету жөніндегі шаралар, қаржы ұйымының меншікті капиталын пруденциалдық нормативтер және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттер орындалатын мөлшерге дейін қалпына келтіруге бағытталған қосымша қаржылық салымдар, қосымша кірістер алу жөніндегі іс-шаралар және басқа іс-шаралар) егжей-тегжейлі сипаттамасы;
қаржы ұйымының қаржылық жағдайын қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың күнтізбелік орындалу мерзімі;
қалпына келтіру жөніндегі іс-шаралардың болжалданған экономикалық нәтижесі (пруденциалдық нормативтердің өзгеру динамикасы, қаржы ұйымының меншікті капиталы мөлшерінің өзгеруі, қаржы ұйымының қаржылық және басқа көрсеткіштерінің өзгеруі).
Егер көрсетілетін қызметті алушы банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі не басқа қаржы ұйымының ірі қатысушысы болған жағдайда, онда көрсетілетін қызметті берушіге ұсынылатын қайта капиталдандыру жоспары осы қаржы ұйымының қайта капиталдандыру жоспарына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелері ескеріле отырып жасалады.
Өтініште көрсетілетін қызметті алушы онымен бірлесіп қаржы ұйымының, банк холдингінің және (немесе) сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы болуды болжап отырған тұлғалардың және акцияларды (жарғылық капиталдардағы қатысу үлестері) иеленуді қаржы ұйымының акцияларын жанама иелену арқылы (дауыс беру) жүзеге асыратын тұлғалардың тізімі көрсетіледі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды осы құжаттардың мазмұны өзгерген не осындай құжаттардың мерзімі аяқталған жағдайларды қоспағанда оларды көрсетілетін қызметті берушіге бұрын тапсырған тұлғалар ұсынбайды. Бұл ретте, көрсетілетін қызметті берушіге өзгерістер енгізілген немесе қолдану мерзімдері аяқталған құжаттары ғана ұсынылады. Қаржы ұйымының ірі қатысушысы, банк холдингі және (немесе) сақтандыру холдингі мәртебесін иелену туралы өтініште көрсетілетін қызметті берушіге бұрын тапсырылған құжаттар туралы (шығыс құжаттың нөмірі, күні) мәліметтер, сондай-ақ оларды ұсыну негіздемесі көрсетіледі;
Порталда:

1) сведения и документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), и 5) части шестой настоящего пункта и в подпунктах 1), 2), 3), 5), 6), 7), 8) и 9) части седьмой настоящего пункта;
2) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 26 Закона;
Для одновременного получения согласия на приобретение статуса крупного участника или банковского холдинга, нескольких финансовых организаций услугополучатель, являющийся финансовой
организацией-нерезидентом Республики Казахстан, представляет следующие документы:
1) сведения и документы, указанные в части восьмой настоящего пункта;
2) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны происхождения услугополучателя о том, что услугополучатель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны либо заявление органа финансового надзора страны происхождения услугополучателя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса страхового холдинга, представляются документы указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) части второй настоящего пункта.
Физические лица, желающие приобрести статус крупного участника страховой (перестраховочной) организации с долей владения двадцать пять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций, а также юридические лица, желающие приобрести статус страхового холдинга в дополнение к документам и сведениям, указанным в статье 26 Закона, представляют бизнес-план, требования к которому устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан, на ближайшие пять лет.
Бизнес-план, не ограничиваясь нижеследующим, содержит следующую информацию:
описание цели и задач финансовой организации и виды представляемых услуг;
анализ деятельности финансовой организации (анализ внешней и внутренней среды);
стратегию развития и масштабы деятельности финансовой организации на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
детализированный годовой финансовый план на пять ближайших финансовых (операционных) лет (расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана);
план управления рисками (описание рисков, связанных с осуществлением деятельности финансовой организации, и способы управления ими на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
план привлечения трудовых ресурсов на пять ближайших финансовых (операционных) лет.
План рекапитализации страховой (перестраховочной) организации в случаях возможного ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации содержит следующую информацию:
оценку текущего состояния финансовой организации;
подробное описание мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации (меры по снижению расходов, дополнительные финансовые вложения (с указанием суммы и источников вложения денег), направленных на восстановление собственного капитала финансовой организации до величины, при которой будут выполняться пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты, мероприятия по получению дополнительных доходов и иные мероприятия);
календарные сроки выполнения мероприятий по финансовому оздоровлению финансовой организации;
предполагаемый экономический эффект оздоровительных мероприятий (динамика изменений пруденциальных нормативов, изменение размера собственного капитала финансовой организации, изменение финансовых и иных показателей финансовой организации).
Если услугополучатель является банковским холдингом и (или) страховым холдингом, либо крупным участником другой финансовой организации, то представляемый услугодателю план рекапитализации составляется с учетом обязательств услугополучателя в соответствии с планом рекапитализации этой финансовой организации.
В заявлении указываются перечень лиц, совместно с которыми услугополучатель предполагает являться крупным участником финансовой организации, банковским и (или) страховым холдингом, и лиц, посредством владения акциями (долями участия в уставных капиталах) которых будет осуществляться косвенное владение (голосование) акциями финансовой организации.
Документы, указанные в настоящем пункте не представляются лицами, ранее представлявшими их услугодателю, за исключением случаев изменения содержания данных документов либо истечения срока их действия. При этом услугодателю представляются только те документы, в которые внесены изменения или срок действия которых истек. В заявлении о приобретении статуса крупного участника финансовой организации, банковского холдинга и (или) страхового холдинга указываются сведения (дата, номер исходящего документа) о ранее представленных услугодателю документах, а также основания их представления.
На портале:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, екінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында, үшінші бөлігінің, төртінші бөлігінің 2) және 3) тармақшаларында, бесінші бөлігінің 1), 2) және 3) тармақшаларында, алтыншы бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында, жетінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, сегізінші бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында, тоғызыншы бөлігінің 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған не ұсынылған құжаттар осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген талаптарға сай келмеуі;
2) Мына талаптардың сақталмауы (көрсетілетін қызметті алушы – заңды тұлғаның басшы қызметкерлері немесе жеке тұлғаға қатысты):
көрсетілетін қызметті алушының мінсіз іскерлік беделі болмауы;
көрсетілетін қызметті алушы бұрын көрсетілетін қызметті беруші қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқарманың бірінші басшысы және оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушы жеке тұлға, ірі қатысушы (сақтандыру холдингі) заңды тұлғаның бірінші басшысы болып табылған жағдайда жүзеге асырылады. Аталған талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылуы;
көрсетілетін қызметті алушыдан өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымында болған кезеңінде басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған жағдайда жүзеге асырылады. Аталған талап ету Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басшы қызметкерді лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімі қабылданғаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде сақталмауы;

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части первой, в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) части второй, в подпунктах 2) и 3) части третьей, в части четвертой, в подпунктах 1), 2) и 3) части пятой, в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части шестой, в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части седьмой, в подпунктах 1) и 2) части восьмой, в подпунктах 1) и 2) части девятой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) представления неполного пакета документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги либо несоответствия представленных документов требованиям, указанным в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) несоблюдение следующих требований (в отношении физического лица или руководящих работников услгополучателя – юридического лица):
услугополучатель не имеет безупречной деловой репутации;
услугополучатель ранее являвлялся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника (страхового холдинга) — юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
у услугополучателя было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;

3) көрсетілетін қызметті алушының қаржылық жағдайы тұрақсыз болуы;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық ахуалы ықтимал нашарлауы жағдайында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын қайта капиталдандыру бойынша ұсынылған жоспары тиімсіз болуы;
5) көрсетілетін қызметті алушы – жеке тұлғаның, көрсетілетін қызметті алушы-заңды тұлғаның басшы қызметкерінің мінсіз іскерлік беделі болмауы;
6) көрсетілетін қызметті алушы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алу нәтижесінде монополияға қарсы заңнамасның талаптарын бұзуы;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иелену жөніндегі мәміледе тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлға (оған ірі қатысушы (ірі акционер) иеленуші тарап болып табылған жағдайда;
8) көрсетілетін қызметті алушы қаржы ұйымы өзі тұрған елде шоғырландырылған негізде қадағалануға жатқызылмаған жағдайда;
9) Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру тобына қатысушылар орналасқан елдің заңнамасы олардың және сақтандыру тобының осы Заңда көзделген талаптарды орындауына мүмкіндік бермейтіндігіне байланысты сақтандыру тобына шоғырландырылған қадағалау жүргізу мүмкін болмауы;
10) көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынын ірі қатысушыларына немесе сақтандыру холдингіне қойылатын өзге де талаптарды сақтамауы;
11) көрсетілетін қызметті алушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесін иеленуінің қаржылық салтарын талдау сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық ахуалының нашарлауын болжайтын болса;
12) көрсетілетін қызметті алушы – Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымында шыққан елінің заңнамасы аясында қаржылық қызметті жүзеге асыруға өкілеттіктері болмауы;
13) көрсетілетін қызметті алушы – Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғада Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің талап етілетін ең төменгі рейтингісі болмаған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының он немесе одан көп пайызын тікелей иеленетін немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен дауыс беру мүмкіндігі бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы болып табылатын, талап етілетін ең төмен рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену (олармен дауыс беру) арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының он немесе одан көп пайызын жанама түрде иеленуді немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен жанама түрде дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғасы үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмеуі.

3) неустойчивого финансового положения услугополучателя;
4) неэффективности представленного плана рекапитализации страховой (перестраховочной) организации в случае возможного ухудшения финансового состояния страховой (перестраховочной) организации;
5) отсутствия у услугополучателя - физического лица, у руководящего работника услугополучателя - юридического лица безупречной деловой репутации;
6) нарушения в результате приобретения услугополучателем статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга требований антимонопольного законодательства;
7) случаи, когда в сделке по приобретению статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга приобретающей стороной является юридическое лицо (его крупный участник (крупный акционер), зарегистрированное в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан;
8) случаи, когда, услугополучатель - финансовая организация не подлежит надзору на консолидированной основе в стране своего местонахождения;
9) невозможность проведения консолидированного надзора за страховой группой в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников страховой группы-нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и страховой группой предусмотренных Законом требований;
10) несоблюдение услугополучателем иных требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан, к крупным участникам страховой (перестраховочной) организации и страховым холдингам;
11) анализ финансовых последствий приобретения услугополучателем статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, предполагающий ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации;
12) отсутствия у услугополучателя - финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан полномочий по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения;
13) отсутствия у услугополучателя - юридического лица-нерезидента Республики Казахстан минимально необходимого рейтинга одного из международных рейтинговых агентств, перечень которых определяется Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением случаев, когда наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами размещенных акций страховой (перестраховочной) организации или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником страховой (перестраховочной) организации, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных акций страховой (перестраховочной) организации или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций страховой (перестраховочной) организации, имеющего минимальный требуемый рейтинг;

14) көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімдер қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде қаржы ұйымының ірі қатысушысы – жеке тұлға не ірі қатысушысы – заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылса не болып табылатын жағдайда.
Аталған талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл ішінде қолданылады;
15) көрсетілетін қызметті алушы – заңды тұлға орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау талаптарына сәйкес келмеуі;
16) Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымдары болып табылатын ірі қатысушылар-заңды тұлғалар және сақтандыру холдингтері бойынша – Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жағдайларды қоспағанда, көрсетілетін қызметті беруші мен көрсетілетін қызметті алушы резиденті болып табылатын мемлекеттің қаржылық қадағалау органдары арасында ақпарат алмасуды көздейтін келісімінің болмауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе
1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымдарды портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген жағдайда шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

14) случаи, когда услугополучатель ранее являлся либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника юридического лица финансовой организации и (или) руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательными актами Республики Казахстан порядке.
Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
15) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения услугополучателя-юридического лица требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательством Республики Казахстан;
16) по крупным участникам-юридическим лицам и страховым холдингам, являющимся финансовыми организациями-нерезидентами Республики Казахстан - отсутствие соглашения между уполномоченным органом и органами финансового надзора государства, резидентом которого является услугополучатель, предусматривающего обмен информацией, за исключением случаев, установленных нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

8) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының табысы мен мүлкі туралы мәліметтерді, сондай-ақ оның барлық міндеттемелері бойынша орын алып отырған берешегі туралы ақпаратты;
Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденуге келісім алу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа, Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлға тұратын елдің тиісті мемлекеттік органының осы елдің заңнамасында Қазақстан Республикасы резиденті инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иемденуге рұқсат етілгені туралы жазбаша растауын не тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің мұндай рұқсат аталған құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін табыс етеді.
Қазақстан Республикасының заңды тұлға-резиденті:
1) еркін нысандағы өтінішті;
2) көрсетілетін қызметті алушы органының инвестициялық портфельді басқарушының акцияларын иемдену туралы шешімінің көшірмесін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының үлестес тұлғаларының тізімін;
3) заңды тұлға акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) он немесе одан көп пайызын иеленетін, сондай-ақ шарттың күшіне қарай осы заңды тұлғаның шешімдерін айқындауға не өзгеше түрде бақылауға мүмкіндігі бар тұлғалар (дербес немесе басқа тұлғалармен бірлесіп) туралы мәліметтерді және растайтын құжаттарды;
4) осы тармақтың бірінші бөлігінің 2)-5) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес көрсетілетін қызмет алушының басшы қызметкерлері туралы білімі, еңбек қызметі туралы қысқаша деректерді;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша басшы қызметкерлердің мінсіз іскерлік беделі туралы мәліметтерді;
7) құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшірмелерін, көрсетілетін қызмет алушының ірі қатысушылары туралы, сондай-ақ көрсетілетін қызмет алушының ірі қатысушыларының ірі қатысушылары туралы қысқаша деректерді;
8) аяқталған соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым куәландырған жылдық қаржылық есептілігін, сондай-ақ тиісті өтінішті табыс ету алдындағы аяқталған соңғы тоқсанның қаржылық есептілігін;
9) ірі қатысушы мәртебесін иемденгеннен кейін көрсетілетін қызмет алушының және инвестициялық портфельді басқарушының болжамды есеп айырысу балансын қоса алғанда, осындай мәртебені иемденудің қаржылық салдарының талдауын, көрсетілетін қызметті алушының жоспарлары мен ұсыныстарын табыс етеді.
Қазақстан Республикасының заңды тұлға-резиденті емес:

8) сведения о доходах и имуществе, а также информацию об имеющейся задолженности по всем обязательствам услугополучателя по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем физическое лицо-нерезидент Республики Казахстан, помимо документов, указанных в части первой настоящего пункта, представляет письменное подтверждение соответствующего государственного органа страны проживания физического лица-нерезидента Республики Казахстан о том, что приобретение акций управляющего инвестиционным портфелем - резидента Республики Казахстан разрешено законодательством данной страны, либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
Юридическому лицу-резиденту Республики Казахстан:
1) заявление произвольной формы;
2) копии решения органа услугополучателя о приобретении акций управляющего инвестиционным портфелем, а также список аффилиированных лиц услугополучателя;
3) сведения и подтверждающие документы о лицах (самостоятельно или совместно с другими лицами), владеющих десятью или более процентами акций (долей участия в уставном капитале) юридического лица, а также имеющих возможность определять решения данного юридического лица в силу договора либо иным образом иметь контроль;
4) сведения и документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта;
5) краткие данные о руководящих работниках услугополучателя по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги, включая сведения об образовании, трудовой деятельности;
6) сведения о безупречной деловой репутации руководящих работников по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
7) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, краткие данные о крупных участниках услугополучателя, а также крупных участниках крупных участников услугополучателя;
8) годовую финансовую отчетность за последние два завершенных финансовых года, заверенную аудиторской организацией, а также финансовую отчетность за последний завершенный квартал перед представлением соответствующего заявления;
9) анализ финансовых последствий приобретения статуса крупного участника, включая предполагаемый расчетный баланс услугополучателя и управляющего инвестиционным портфелем после приобретения, планы и предложения услугополучателя.
Юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан:

1) еркін нысандағы өтінішті;
2) осы тармақтың бірінші бөлігінің 2)-5) тармақшаларында және үшінші бөліктің 2), 5), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
3) «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 72-1-бабының  1-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін көрсетілетін қызметті беруші белгілейтін халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірі берген заңды тұлғаның кредиттік рейтингі туралы мәліметтерді;
4) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденуге жазбаша рұқсатын (келісімін) не тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің көрсетілген мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат (келісім) талап етілмейтіндігі туралы мәлімдемесін табыс етеді
Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденуге келісім алу үшін мынадай құжаттарды:
1) еркін нысандағы өтінішті;
2) осы тармақтың төртінші бөлігінде көрсетілген мәліметтер мен құжаттарды;
3) көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының көрсетілетін қызметті алушы осы елдің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметін жүзеге асыруға уәкілетті екендігі туралы жазбаша растауын не көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының осы елдің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін табыс етеді.
Инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденуге келісім алу үшін инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беретін акцияларының жиырма бес немесе одан көп пайызын иемденуге ниет білдірген, өзі орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымы осы тармақта белгіленген құжаттардан басқа, көрсетілетін қызметті алушы орналасқан елдің қаржылық қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымының шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауын табыс етеді.
Орналастырылған акциялардың (артықшылықты және сатып алынған акциялары шегеріле отырып) жиырма бес немесе одан көп пайызын иелену үлесімен инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденуге ниет білдіруші тұлғалар осы бапта көрсетілген құжаттар мен мәліметтерге қосымша, қойылатын талаптарын көрсетілетін қызметті беруші белгілейтін таяудағы бес жылға арналған бизнес-жоспарды табыс етеді.
Мыналармен шектелмей мынадай ақпаратты қамтитын бизнес-жоспар:
қаржы ұйымының мақсаттары мен міндеттерін және көрсетілетін қызметтердің түрлерін сипаттау;
қаржы ұйымының қызметін талдау (сыртқы және ішкі ортаны талдау);
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға қаржы ұйымы қызметінің даму стратегиясы және масштабтары;
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға толық жылдық қаржылық жоспары (негізгі қаржылық көрсеткіштердің есеп айырысуы, бюджет, бухгалтерлік баланс, кірістер және шығындар туралы есеп, бизнес-жоспарды қаржыландыру көздері мен көлемдері);
тәуекелдерді басқару жоспары (қаржы ұйымының қызметін жүзеге асыруға байланысты тәуекелдерді сипаттау және ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға оларды басқару тәсілдері;
ең таяу бес қаржы (операциялық) жылға еңбек ресурстарын тарту жоспары.

1) заявление произвольной формы;
2) сведения и документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта и в подпунктах 2), 5), 7), 8) и 9) части третьей настоящего пункта;
3) сведения о кредитном рейтинге юридического лица, присвоенном одним из международных рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается услугодателем, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 1 статьи 72-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее – Закон);
4) письменное разрешение (согласие) органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя на приобретение юридическим
лицом-нерезидентом Республики Казахстан статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем либо заявление уполномоченного органа соответствующего государства о том, что такое разрешение (согласие) по законодательству указанного государства не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан представляет следующие документы:
1) заявление произвольной формы;
2) сведения и документы, указанные в части четвертой настоящего пункта;
3) письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что услугополучатель уполномочен осуществлять финансовую деятельность в рамках законодательства данной страны, либо заявление органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что такое разрешение по законодательству данной страны не требуется.
Для получения согласия на приобретение статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем финансовая
организация-нерезидент Республики Казахстан, намеревающаяся приобрести двадцать пять или более процентов голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, подлежащая консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет, помимо документов, установленных настоящим пунктом, письменное подтверждение от органа финансового надзора страны места нахождения услугополучателя о том, что финансовая организация-нерезидент Республики Казахстан подлежит консолидированному надзору.
Лица, желающие приобрести статус крупного участника управляющего инвестиционным портфелем с долей владения двадцать пять или более процентов размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций, в дополнение к документам и сведениям, указанным в настоящем пункте, представляют бизнес-план на ближайшие пять лет, требования к которому устанавливаются услугодателем.
Бизнес-план, не ограничиваясь нижеследующим, содержит следующую информацию:
описание цели и задач финансовой организации и виды представляемых услуг;
анализ деятельности финансовой организации (анализ внешней и внутренней среды);
стратегию развития и масштабы деятельности финансовой организации на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
детализированный годовой финансовый план на пять ближайших финансовых (операционных) лет (расчет основных финансовых показателей, бюджет, бухгалтерский баланс, отчет о прибылях и убытках, источники и объемы финансирования бизнес-плана);
план управления рисками (описание рисков, связанных с осуществлением деятельности финансовой организации, и способы управления ими на пять ближайших финансовых (операционных) лет;
план привлечения трудовых ресурсов на пять ближайших финансовых (операционных) лет.

10. Мыналар:
1) мынадай талаптарды сақтамаған адам:
берушінің (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындалмайды (сайланбайды);
мінсіз іскерлік беделі болмағанда;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымы басқару органының бірінші басшысы, атқарушы органының бірінші басшысы (тіркеушінің атқарушы органының, трансфер-агенттің функцияларын жеке дара жүзеге асыратын тұлға) және оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушысы-жеке тұлғасы, ірі қатысушысы-заңды тұлғасының бірінші басшысы болған адамдар көрсетілетін қызметті алушының (лицензиаттың) басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіның қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;
лицензиаттың не өзге де қаржы қызметтерін көрсететін қаржы ұйымының басшы қызметкері лауазымында болған кезеңінде осы адамды басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарылып алынған адамдар лицензиаттың басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.
2) көрсетілетін қызметті алушының қаржылық жағдайының тұрақсыздығы;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттардың табыс етілмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушының инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденуі нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
5) инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемдену жөніндегі мәміледе тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк белгілейтін оффшорлық аймақтарда тіркелген заңды тұлға (оның ірі қатысушысы (ірі акционер) иемденуші тарап болып табылатын жағдайлар;
6) көрсетілетін қызметті алушының Заңда белгіленген инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушыларына қойылатын өзге де талаптарды сақтамауы;

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоблюдение следующих требований:
не может быть назначено (избрано) руководящим работником заявителя (лицензиата) лицо:
не имеющее безупречной деловой репутации;
ранее являвшееся первым руководителем органа управления, первым руководителем исполнительного органа (лицом, единолично осуществляющим функции исполнительного органа регистратора трансфер-агента) и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника лицензиата либо финансовой организации, оказывающей иные финансовые услуги. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
2) неустойчивое финансовое положение услугополучателя;
3) непредставление документов, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
4) нарушение в результате приобретения услугополучателем статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
5) случаи, когда в сделке по приобретению статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем приобретающей стороной является юридическое лицо (его крупный участник (крупный акционер), зарегистрированное в оффшорных зонах, перечень которых устанавливается Национальным Банком Республики Казахстан;
6) несоблюдение услугополучателем иных требований, установленных Законом к крупным участникам управляющего инвестиционным портфелем;

7) көрсетілетін қызметті алушы - қаржы ұйымы өзі орналасқан елде шоғырландырылған негізде қадағалауға жатпайтын жағдайлар;
8) инвестициялық портфельді басқарушының қаржылық жай-күйінің нашарлайтынын болжайтын, көрсетілетін қызметті алушының инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін иемденуінің қаржылық салдарына жасалған талдау;
9) көрсетілетін қызметті алушы - Қазақстан Республикасының резиденті емес қаржы ұйымында шыққан елінің заңнамасы шеңберінде қаржылық қызметті жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктердің болмауы;
10) көрсетілетін қызметті алушы - Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғада көзделген жағдайларды қоспағанда, тізбесін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк айқындайтын халықаралық рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі қажетті рейтингінің болмауы;
инвестициялық портфельді басқарушының дауыс беруші акцияларының он немесе одан көп пайызын жанама иеленуді болжайтын немесе дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен дауыс беру мүмкіндігі бар инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы болып табылатын, талап етілетін ең төмен рейтингі бар Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаның акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иелену (олармен дауыс беру) арқылы инвестициялық портфельді басқарушысының орналастырылған акцияларының он немесе одан көп пайызын жанама түрде иеленуді немесе инвестициялық портфельді басқарушысының дауыс беретін акцияларының он немесе одан көп пайызымен жанама түрде дауыс беруді көздейтін Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғасы үшін аталған рейтингтің болуы талап етілмейді.
11) осы қордың немесе ұйымның қаржылық жай-күйінің ықтимал нашарлауы жағдайында инвестициялық портфельді басқарушыны қайта капиталдандырудың ұсынылған жоспарының тиімсіздігі;
12) көрсетілетін қызметті алушы - жеке тұлғада, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы - заңды тұлғаның басшы қызметкерлерінде мінсіз іскерлік беделдің болмауы;
13) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде тұлға бұрын ірі қатысушы-жеке тұлға не ірі қатысушы-заңды тұлғаның бірінші басшысы және (немесе) қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылған не табылатын жағдайлар негіз болып табылады. Көрсетілген талап Қазақстан Республикасының Ұлттық Банк қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, қаржы ұйымын лицензиядан айыру, сондай-ақ қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылуы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.

7) случаи, когда услугополучатель - финансовая организация не подлежит надзору на консолидированной основе в стране своего места нахождения;
8) анализ финансовых последствий приобретения услугополучателем статуса крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, который предполагает ухудшение финансового состояния управляющего инвестиционным портфелем;
9) отсутствие у услугополучателя - финансовой организации-нерезидента Республики Казахстан полномочий по осуществлению финансовой деятельности в рамках законодательства страны происхождения;
10) отсутствие у услугополучателя - юридического лица-нерезидента Республики Казахстан минимально необходимого рейтинга одного из международных рейтинговых агентств, перечень которых определяется Национальным Банком Республики Казахстан, за исключением следующего случая:
наличие указанного рейтинга не требуется для юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, предполагающего косвенно владеть десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем или голосовать косвенно десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем через владение (голосование) акциями (долями участия в уставном капитале) юридического лица-нерезидента Республики Казахстан, являющегося крупным участником управляющего инвестиционным портфелем, прямо владеющего десятью или более процентами размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных) акций управляющего инвестиционным портфелем или имеющего возможность голосовать десятью или более процентами голосующих акций управляющего инвестиционным портфелем, имеющего минимальный требуемый рейтинг;
11) неэффективность представленного плана рекапитализации управляющего инвестиционным портфелем в случае возможного ухудшения финансового состояния данного фонда или организации;
12) отсутствие у услугополучателя - физического лица, а также руководящих работников услугополучателя - юридического лица безупречной деловой репутации;
13) случаи, когда лицо ранее являлось либо является крупным участником - физическим лицом либо первым руководителем крупного участника - юридического лица и (или) руководящим работником финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии финансовой организации, а также принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – күнтізбелік отыз күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) және көрсетілетін қызметті алушының оны тіркегені туралы белгісі бар (жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеген кезде) қағаз жеткізгіштегі акциялар шығарылымы проспектісінің бір данасы не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) өтініш (өтініште (ілеспе хатта) мемлекетте осы көрсетілетін қызметті алушының акцияларының бар екендігі (жоқ екендігі) туралы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер тізілімін ұстаушы мөртабанының таңбасы болған кезде қарауға қабылданады);

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение тридцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций (далее – свидетельство) на бумажном носителе и один экземпляр проспекта выпуска акций с отметкой услугодателя о его регистрации на бумажном носителе (при государственной регистрации выпуска объявленных акций), либо мотивированный письменный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление (принимается на рассмотрение при наличии на заявлении (сопроводительном письме) оттиска штампа держателя Реестра государственных предприятий и учреждений о наличии (отсутствии) у государства акций данного услугополучателя по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги);

2) көрсетілетін қызметті алушының құрылтай жиналысының
(бiр құрылтайшының шешiмi) немесе акционерлерi жиналысының (бүкіл дауыс беретiн акцияға ие акционердiң шешiмi) жарияланған акциялар шығарылымы туралы шешiмі бар хаттамасының көшiрмесi;
3) жарғының көшiрмесiн;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіштегі мемлекеттік тілде және орыс тiлiнде екi данада акциялар шығарылымының проспектiсiмен бірге тігілген:
көрсетілетін қызметті алушы ұйымдастырылмаған нарықта акцияларды сатып алған кезде олардың құнын анықтау әдiстемесiн;
көрсетілетін қызметті алушының таза кірісін бөлу тәртібімен;
эмитенттің соңғы екi қаржы жылындағы аудиторлық есептермен расталған жылдық қаржылық есептілігінің көшірмелерімен, сондай-ақ аудиторлық есептердің және эмитенттің (жаңа құрылған эмитенттерді қоспағанда) есептік саясатының көшірмелерін (еншілес ұйымы (ұйымдары) болған және аудиторлық есеппен расталған жеке қаржылық есептілік болған жағдайда жеке қаржылық есептілік ұсынылады);
акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге құжаттарды ұсынудың алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы жағдай бойынша эмитенттің қаржылық есептілігінің көшірмелерін (еншілес ұйымы (ұйымдары) болған жағдайда жеке қаржылық есептілік ұсынылады);
құрылтайшылардың жалпы жиналысы не акционерлік инвестициялық қордың жалғыз құрылтайшысы бекіткен инвестициялық декларациясын (акционерлік инвестициялық қорлары үшін) ұсынады.
Осы тармақшада көрсетілген құжаттармен бірге тігілген акциялар шығарылымының проспектiсi, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар (мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі), нөмірленген және тiгiлген парақтардың саны туралы жазба жасалатын қағаз пломбамен бекiтiледi және көрсетілетін қызметті алушы мөрiнiң таңбасы қойылады.
Акциялар шығарылымының проспектiсiндегi мәлiметтер акциялар шығарылымын мемлекеттiк тiркеу үшiн құжаттарды тапсырудың алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы жағдай бойынша көрсетiлетiн көрсетілетін қызметті алушының қаржылық жай-күйі туралы ақпаратты (осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасының 4 және 5-тарауларында көрсетiлетiн) қоспағанда, көрсетілетін қызметті берушіге құжаттарды тапсыру күнiнiң алдындағы айдың соңғы күнiне келтіріледі.
Ағымдағы жылғы 1 қаңтардан бастап 1 маусым аралығындағы кезеңде аяқталған қаржы жылы үшiн қаржылық есептіліктің аудиторлық есебі болмаған жағдайда эмитент көрсетілетін қызметті берушіге соңғы аяқталған жылдың алдындағы екi жылдың қаржылық есептілігін және көрсетілген кезеңнің қаржылық есептілігінің аудиторлық есебін ұсынады. Аяқталған қаржы жылының аудиторлық есебі мен қаржылық есептілігін эмитент «Бухгалтерлiк есеп пен қаржылық есептiлiк туралы» 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жылдық қаржылық есептілік бекітілген күннен бастап бір айдың ішінде ұсынады (еншілес ұйымы (ұйымдары) болған және аудиторлық есеппен расталған жеке қаржылық есептілік болған жағдайда жеке қаржылық есептілік ұсынылады).
Акциялар шығарылымы проспектісінің екi данасының әрқайсысында осы тармақшада көрсетілген мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі құжаттар (қаржылық есептілікті және аудиторлық есептерді қоспағанда) болады;

2) копию протокола учредительного собрания (решения единственного учредителя) или общего собрания акционеров услугополучателя (решения акционера, владеющего всеми голосующими акциями) с решением о выпуске объявленных акций;
3) копию устава;
4) проспект выпуска акций, в двух экземплярах на бумажном носителе на государственном и русском языках по форме в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту государственной услуги, прошитый с:
методикой определения стоимости акций при их выкупе услугополучателем на неорганизованном рынке;
порядком распределения чистого дохода услугополучателя;
копиями годовой финансовой отчетности эмитента, за два последних финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, а также копиями аудиторских отчетов и учетной политики эмитента (за исключением вновь созданных эмитентов) (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) и наличия отдельной финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, представляется отдельная финансовая отчетность);
копиями финансовой отчетности эмитента, по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов на государственную регистрацию выпуска акций (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) представляется отдельная финансовая отчетность);
инвестиционной декларацией, утвержденной общим собранием учредителей либо единственным учредителем акционерного инвестиционного фонда (для акционерных инвестиционных фондов).
Проспект выпуска акций, изменения и (или) дополнения в него (на государственном и русском языках), прошитый вместе с документами, указанными в настоящем подпункте, скрепляется бумажной пломбой, на которой делается запись о количестве прошитых и пронумерованных листов, и ставится оттиск печати услугополучателя.
Сведения в проспекте выпуска акций приводятся на дату последнего дня месяца, предшествующего дате сдачи документов услугодателю, за исключением информации о финансовом состоянии услугополучателя (указываемой в главах 4 и 5 приложения 2 к настоящему стандарту государственной услуги), которая указывается по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов для государственной регистрации выпуска акций.
В случае отсутствия аудиторского отчета финансовой отчетности за завершенный финансовый год в период с 1 января по 1 июня текущего года, эмитент представляет услугодателю финансовую отчетность за два года, предшествующих последнему завершенному году, и аудиторский отчет финансовой отчетности за указанный период. Аудиторский отчет и финансовая отчетность за завершенный финансовый год представляются эмитентом в течение месяца с даты утверждения годовой финансовой отчетности в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года «О бухгалтерском учете и финансовой отчетности» (в случае наличия дочерней (дочерних) организации (организаций) и наличия отдельной финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом, представляется отдельная финансовая отчетность).
Каждый из двух экземпляров проспекта выпуска акций содержит документы, указанные в настоящем подпункте, на государственном и русском языках (за исключением финансовой отчетности и аудиторских отчетов);

5) қаржылық есептіліксіз Acrobat Reader форматында электрондық жеткізгіштегі акциялар шығарылымының проспектiсiн (мемлекеттік тілде және орыс тiлiнде);
6) құрылтайшылардың жарғылық капиталдың ең аз мөлшеріне сәйкес келетін мөлшерде акцияларды алдын ала төлегенін растайтын құжаттардың көшiрмелерiн (акцияларды алғаш рет шығаруды жүзеге асыратын жаңадан құрылған қоғамдар үшiн);
7) акционерлік инвестициялық қордың басқарушы компаниямен (ол болған кезде), кастодианмен және тіркеушімен (акционерлік инвестициялық қор акцияларының шығарылымын мемлекеттік тіркеген кезде) шарттардың жобаларын ұсынады.
Тұрақтандыру банкі жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 2), 6) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды қоспағанда, осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 4) тармақшасында көрсетілген акциялар шығарылымының проспектiсi акциялардың құнын анықтау әдiстемесiн, көрсетілетін қызметті алушының таза кірісін бөлу тәртібін, қаржылық есептiлiкті, есеп саясатын қоспай ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы қайта ұйымдастыру жолымен құрылған кезде көрсетілетін қызметті алушы осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), және 5) тармақшаларында аталған құжаттардан басқа:
1) бірігу жолымен қайта ұйымдастырылған кезде – тапсыру актісінің, бірігу туралы шарттың және қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша тиісті лицензиясы бар бағалаушы дайындаған қайта ұйымдастырылатын қоғамдардың мүлкін бағалау туралы есептің (меншік капиталының мөлшерін көрсете отырып) көшірмелерін;
2) қосылу жолымен қайта ұйымдастырылған кезде – тапсыру актісінің, қосылу туралы шарттың, қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша тиісті лицензиясы бар бағалаушы дайындаған қосылатын қоғамның мүлкін бағалау туралы есептің (меншік капиталының мөлшерін көрсете отырып), қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдардың алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы жағдай бойынша қосылу жүзеге асырылатын қоғамның аудиторлық есеппен расталған қаржылық есептілігінің көшірмелерін;
3) бөлу және бөліп шығару жолымен қайта ұйымдастырылған кезде – бөлу балансының, бөлу не бөліп шығару нәтижесінде туындайтын қоғамдардың жарияланған акцияларын төлеу үшін берілетін мүлікті қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша тиісті лицензиясы бар бағалаушы дайындаған бағалау туралы есептің көшірмелерін;
4) жауапкершілігі шектеулі серіктестіктен қайта құру жолымен қайта ұйымдастырған кезде – қаржылық есептіліктің, тапсыру актісінің, қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша тиісті лицензиясы бар бағалаушы дайындаған жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің мүлкіндегі қатысушының (қатысушылардың) үлесін (үлестерін) бағалау туралы есептің көшірмелерін;

5) проспект выпуска акций на электронном носителе в формате Аcrobat Reader (на государственном и русском языках) без финансовой отчетности;
6) копии документов, подтверждающих предварительную оплату акций учредителями в размере, соответствующем минимальному размеру уставного капитала (для вновь созданных обществ, осуществляющих выпуск акций впервые);
7) проекты договоров акционерного инвестиционного фонда с управляющей компанией (при ее наличии), кастодианом и регистратором
(при государственной регистрации выпуска акций акционерного инвестиционного фонда).
Стабилизационный банк для государственной регистрации выпуска объявленных акций представляет документы, указанные в части первой настоящего пункта, за исключением документов, указанных в
подпунктах 2) и 6) части первой настоящего пункта.
Проспект выпуска акций, указанный в подпункте 4) части первой настоящего пункта, представляется без приложения методики определения стоимости акций, порядка распределения чистого дохода услугополучателя, финансовой отчетности, учетной политики.
При создании услугополучателя путем реорганизации, помимо документов, перечисленных в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 5) части первой настоящего пункта, услугополучатель представляет:
1) копии передаточного акта, договора о слиянии и отчета об оценке имущества (с указанием размера собственного капитала) реорганизуемых обществ, подготовленного оценщиком, обладающим соответствующей лицензией, по состоянию на дату принятия решения о реорганизации - при реорганизации путем слияния;
2) копии передаточного акта, договора о присоединении, отчета об оценке имущества (с указанием размера собственного капитала) присоединяемого общества, подготовленного оценщиком, обладающим соответствующей лицензией, по состоянию на дату принятия решения о реорганизации, финансовой отчетности общества, к которому осуществляется присоединение, по состоянию на конец последнего квартала перед принятием решения о реорганизации, подтвержденной аудиторским отчетом, - при реорганизации путем присоединения;
3) копии разделительного баланса, отчета об оценке имущества, передаваемого в оплату объявленных акций обществ, возникающих в результате разделения либо выделения, подготовленного оценщиком, обладающим соответствующей лицензией, по состоянию на дату принятия решения о реорганизации - при реорганизации путем разделения и выделения;
4) копии финансовой отчетности, передаточного акта, отчета об оценке доли (долей) участника (участников) в имуществе товарищества с ограниченной ответственностью, подготовленного оценщиком, обладающим соответствующей лицензией, по состоянию на дату принятия решения о реорганизации - при реорганизации путем преобразования из товарищества с ограниченной ответственностью;

5) мемлекеттік кәсіпорыннан қайта құру жолымен қайта ұйымдастырған кезде – қаржылық есептіліктің және тапсыру актісінің көшірмелерін және қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған күнгі жағдай бойынша тиісті лицензиясы бар бағалаушы дайындаған мемлекеттік кәсіпорынның мүлкін бағалау туралы есептің көшірмесін (меншік капиталының мөлшерін көрсете отырып) ұсынады.
Акциялар шығарылымы мемлекеттік тіркелімсіз жасалған, кемінде елу мың еселенген ең төменгі есептік көрсеткіш мөлшерінде төленген жарғылық капиталы бар көрсетілетін қызметті алушылар ұлттық бірегейлендіру нөмірін беру туралы куәлікті жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке ауыстыру үшін көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысанда жасалған өтінішті (өтініште (ілеспе хатта) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің тізілімін ұстаушының мемлекетте осы көрсетілетін қызметті алушы акцияларының бар (жоқ) екені туралы мөртабанының таңбасы болған кезде қарауға қабылданады);
2) акционерлік қоғам акцияларды сатып алған кезде олардың құнын анықтау әдістемесімен, сондай-ақ соңғы екі қаржы жылындағы аудиторлық есептермен расталған қаржылық есептілікпен, есеп саясаты туралы ақпаратпен және жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін құжаттарды ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы жағдай бойынша қаржылық есептілікпен бірге тігілген осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына, сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште екі данада (мемлекеттік тілде және орыс тілінде) акциялар шығарылымының проспектісін ұсынады. Бұл ретте екі дананың әрқайсысында мемлекеттік тілде және орыс тілінде акционерлік қоғам сатып алған кездегі акциялар шығарылымының проспектісі және акциялар құнын анықтау әдістемесі болады;
3) қаржылық есептіліксіз Acrobat Reader форматында электрондық жеткізгіштегі акциялар шығарылымының проспектiсiн (мемлекеттік тілде және орыс тiлiнде);
4) ұлттық сәйкестендіру нөмірін беру туралы куәліктің (куәліктердің) түпнұсқасын (түпнұсқаларын);
5) көрсетілетін қызметті алушы органының акциялар шығарылымының проспектісіне өзгерістер мен толықтырулар енгізуге негіз болған шешімінің көшірмесін;
6) әділет органының белгiсi қойылған барлық енгiзiлген өзгерiстерiмен және толықтыруларымен бiрге жарғының көшiрмесiн ұсынады.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;

5) копии финансовой отчетности и передаточного акта, подготовленных по состоянию на дату принятия решения о реорганизации - при реорганизации путем преобразования из государственного предприятия и копию отчета об оценке имущества (с указанием размера собственного капитала) государственного предприятия, подготовленного оценщиком, обладающим соответствующей лицензией, по состоянию на дату, предшествующую дате принятия решения о реорганизации.
Услугополучатели с уставным капиталом, оплаченным в размере не менее пятидесятитысячикратного минимального расчетного показателя, выпуск акций которых был произведен без государственной регистрации, для замены свидетельства о присвоении национального идентификационного номера на свидетельство о государственной регистрации выпуска объявленных акций представляют услугодателю следующие документы:
1) заявление, составленное в произвольной форме (принимается на рассмотрение при наличии на заявлении (сопроводительном письме) оттиска штампа держателя Реестра государственных предприятий и учреждений о наличии (отсутствии) у государства акций данного услугополучателя по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) проспект выпуска акций в двух экземплярах (на государственном и русском языках) на бумажном носителе по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, прошитый с методикой определения стоимости акций при их выкупе акционерным обществом, а также финансовой отчетностью за последние два финансовых года, подтвержденной аудиторскими отчетами, информацией об учетной политике и финансовой отчетностью по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов для получения свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций. При этом каждый из двух экземпляров содержит проспект выпуска акций и методику определения стоимости акций при их выкупе акционерным обществом, на государственном и русском языках;
3) проспект выпуска акций (на государственном и русском языках) на электронном носителе в формате Acrobat Reader без финансовой отчетности услугополучателя;
4) оригинал (оригиналы) свидетельства (свидетельств) о присвоении национального идентификационного номера;
5) копию решения органа услугополучателя, на основании которого внесены изменения и дополнения в проспект выпуска акций;
6) копию устава со всеми внесенными в него изменениями и дополнениями с отметкой органа юстиции.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;

12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Жарияланған акциялар шығарылымын
мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелердің, жарғылық капиталға
мемлекеттің қатысуымен заңды тұлғалардың тізілімін
ұстаушылардың мөртабандары бедерлерінің үлгілері
МЕМЛЕКЕТ ҚАТЫСАТЫН
Республикалық бөлімше
«___» ____________ 20 ___ ж.
№ __________________________
Оператор: __________________
МЕМЛЕКЕТ ҚАТЫСАТЫН
ХХ Филиал
«___» ____________ 20 ___ ж.
№ __________________________
Оператор: __________________
МЕМЛЕКЕТ ҚАТЫСПАЙТЫН
Республиканское отделение
«___» ____________ 20 ___ ж.
№ __________________________
Оператор: __________________
МЕМЛЕКЕТ ҚАТЫСПАЙТЫН
ХХ Филиал
«___» ____________ 20 ___ ж.
№ __________________________
Оператор: __________________
«Жарияланған акциялар шығарылымын
мемлекеттік тіркеу» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Акциялар шығарылымының проспектісі
Акциялар шығарылымы проспектісінің мәтіні акционерлік қоғамның қаржы жағдайы мен акционерлік қоғам қызметі туралы ақпараттан тұрады.
1. Акциялар шығарылымының проспектісінің титул парағында:
1) құжаттың атауы: «Акциялар шығарылымының проспектісі»;
2) қоғамның толық және қысқарған атауы;
3) «Көрсетілетін қызметті берушінің жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу проспектісінде жазылған акцияларды сатып алуға қатысты инвесторларға қандай да бір ұсынымдар беруді білдіреді. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын көрсетілетін қызметті беруші осы құжатта қамтылған ақпараттың дұрыстығына жауап бермейді. Акциялар шығарылымының проспектісі Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келуі үшін ғана қаралды. Акционерлік қоғамның лауазымды тұлғасы осы проспектіде қамтылған ақпараттың дұрыстығына жауап береді және онда ұсынылған барлық ақпараттың дұрыстығын және қоғамға және оның орналастыратын акцияларына қатысты инвесторларды шатастырмайтындығын растайды» деген жазба болады.
Акциялар шығарылымы проспектісінің мәтінінде мыналар қамтылған:

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
выпуска объявленных акций»
Образцы
оттисков штампов держателя Реестра государственных
предприятий и учреждений, юридических лиц с
участием государства в уставном капитале
С УЧАСТИЕМ ГОСУДАРСТВА
Республиканское отделение
«____» __________ 20 ___ г.
№ ________________________
Оператор: __________________
С УЧАСТИЕМ ГОСУДАРСТВА
Филиал XX
«____» _____________ 20 ___ г.
№ ________________________
Оператор: __________________
БЕЗ УЧАСТИЯ ГОСУДАРСТВА
Республиканское отделение
«____» __________ 20 ___ г.
№ ________________________
Оператор: _________________
БЕЗ УЧАСТИЯ ГОСУДАРСТВА
Филиал XX
«____» __________ 20 ___ г.
№ ________________________
Оператор: _________________
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
выпуска объявленных акций»
Проспект
выпуска акций
Текст проспекта выпуска акций содержит информацию о финансовом состоянии и деятельности акционерного общества.
1. Титульный лист проспекта выпуска акций содержит:
1) наименование документа: «Проспект выпуска акций»;
2) полное и сокращенное наименование общества;
3) запись: «Государственная регистрация выпуска объявленных акций уполномоченным органом не означает предоставление каких-либо рекомендаций инвесторам относительно приобретения акций, описанных в проспекте. Уполномоченный орган, осуществивший государственную регистрацию выпуска объявленных акций, не несет ответственность за достоверность информации, содержащейся в данном документе. Проспект выпуска акций рассматривался только на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан. Должностные лица акционерного общества несут ответственность за достоверность информации, содержащейся в настоящем проспекте, и подтверждают, что вся информация, представленная в нем, является достоверной и не вводящей в заблуждение инвесторов относительно общества и его размещаемых акций».
Текст проспекта выпуска акций содержит:

1. Акционерлік қоғам туралы жалпы мәліметтер:
2. Акционерлік қоғамның атауы.
Осы тармақта акционерлік қоғамның толық және қысқартылған атауы көрсетілуі қажет.
Егер акционерлік қоғамның жарғысында оның шет тілінде толық және қысқарған атауы көзделсе, онда осындай атауды қосымша көрсету керек.
Акционерлік қоғамның атауы өзгерген жағдайда оның бұрыңғы толық және қысқарған атаулары, сондай-ақ олардың өзгерген күнін көрсету керек.
Егер акционерлік қоғам заңды тұлғаның (заңды тұлғалардың) қайта ұйымдасуы нәтижесінде құрылған болса, онда қайта ұйымдасқан заңды тұлға және акционерлік қоғамға қатысты құқықтық иеленушілік туралы мәлімет көрсетілуге тиісті.
3. Акционерлік қоғамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәлімет.
Осы тармақта акционерлік қоғамды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні және куәліктің нөмірі, сондай-ақ оны мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырған органның атауы көрсетілуі қажет.
4. Акционерлік қоғамның тұрған жері, байланыс телефоны мен факстың нөмірі, электрондық поштаның мекенжайы туралы ақпарат.
5. Акционерлік қоғамның банктік деректемелері.
6. Акционерлік қоғам қызметінің түрлері.
7. Акционерлік қоғамға немесе олар шығарған бағалы қағаздарға халықаралық рейтинг агенттіктері және (немесе) Қазақстан Республикасының рейтинг агенттіктері берген рейтингтердің болуы туралы мәлімет. Қаржы агенттігінің мәртебесі берілгендігі туралы мәлімет.
8. Акционерлік қоғамның барлық филиалдары мен өкілеттіктерінің атауы, тіркелген күні, тұрған жері және пошталық мекенжайлары.
9. Акционерлік қоғамның соңғы аяқталған үш қаржы жылдың қаржылық есебіне аудитті жүзеге асыратын (жүзеге асырған) аудиторлық ұйымдардың, олардың тиісті коллегияларға (қауымдастықтарға, палаталарға) тиістілігін көрсете отырып, толық ресми атауын көрсету (аудитордың аты-жөні, бар болса – әкесінің аты).
Тиісті коллегияларға (қауымдастықтарға, палаталарға) тиістілігін көрсете отырып, соңғы аяқталған үш қаржы жыл ішінде тиісті қызмет көрсету шарттары жасалған заң және қаржы мәселелері жөніндегі консультанттардың толық ресми атауы.
Егер жоғарыда аталған тұлғалармен шарттардың бұзылуы орын алған жағдайда, тараптардың қайсысы бастамашы болғаны жөніндегі ақпаратты көрсете отырып, шарттың бұзылу себептері туралы ақпаратты ұсыну қажет.
10. Қоғам корпоративтік басқару кодексін қабылдаған күні
(егер оның қабылдануы қоғам жарғысында көзделген жағдайда).

1. Общие сведения об акционерном обществе:
2. Наименование акционерного общества.
В данном пункте необходимо указать полное и сокращенное наименование акционерного общества.
Если в уставе акционерного общества предусмотрено его полное и сокращенное наименование на иностранном языке, то необходимо дополнительно указать такое наименование.
В случае изменения наименования акционерного общества указать все его предшествующие полные и сокращенные наименования, а также даты, когда они были изменены.
Если акционерное общество было создано в результате реорганизации юридического лица (юридических лиц), необходимо указать сведения о правопреемстве в отношении реорганизованных юридических лиц и акционерного общества.
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) акционерного общества.
В данном пункте необходимо указать дату и номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) акционерного общества, а также наименование органа, осуществившего его государственную регистрацию (перерегистрацию).
4. Информация о месте нахождения акционерного общества, номера контактных телефонов и факса, адрес электронной почты.
5. Банковские реквизиты акционерного общества.
6. Виды деятельности акционерного общества.
7. Сведения о наличии рейтингов, присвоенных акционерному обществу или выпущенным им ценным бумагам международными рейтинговыми агентствами и (или) рейтинговыми агентствами Республики Казахстан. Сведения о присвоении статуса финансового агентства.
8. Наименования, даты регистрации, места нахождения и почтовые адреса всех филиалов и представительств акционерного общества.
9. Полное официальное наименование аудиторских организаций (фамилия, имя, при наличии – отчество аудитора), осуществлявших (осуществляющих) аудит финансовой отчетности акционерного общества за последние три завершенных финансовых года с указанием их принадлежности к соответствующим коллегиям (ассоциациям, палатам).
Полное официальное наименование консультантов по юридическим и финансовым вопросам, с которыми заключались договоры на оказание соответствующих услуг за последние три завершенных финансовых года с указанием их принадлежности к соответствующим коллегиям (ассоциациям, палатам).
В случае если имело место расторжение договора с вышеуказанными лицами, необходимо представить информацию о причине расторжения договора с указанием информации кем из сторон оно было инициировано.
10. Дата принятия обществом кодекса корпоративного управления
(в случае, если его принятие предусмотрено уставом общества).

11. Акцияларды қоғам сатып алған кезде акциялар құнын анықтау әдістемесін акционерлердің жалпы жиналысы немесе құрылтай жиналысы бекіткен күн.
2. Қоғамның органдары және құрылтайшылары (акционерлері)
12. Акционерлік қоғамның директорлар кеңесі.
Осы тармақта:
1) қоғамның директорлар кеңесі төрағасының және мүшелерінің аты-жөні, бар болса – әкесінің аты, туған жылы (тәуелсіз директорды (-ларды) көрсете отырып);
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалардың хронологиялық тәртіппен берілген соңғы үш жылда және қазіргі уақытта атқаратын лауазымы, оның ішінде қоса атқаратын қызметі және олардың қызметтеріне кірісу күні;
3) директорлар кеңесі мүшелеріне тиесілі дауыс беретін акцияларының қоғамның дауыс беретін акцияларының жалпы санына пайыздық арақатынасы;
4) еншілес және тәуелді ұйымдардың директорлар кеңесі мүшелеріне тиесілі акциялардың (жарғылық капиталдағы үлесінің) осы ұйымдардың орналастырылған акцияларының (жарғылық капиталдағы үлесінің) жалпы санымен пайыздық арақатынасы;
5) соңғы екі жыл ішіндегі директорлар кеңесі құрамының өзгеруі және көрсетілген өзгерістердің себептері.
13. Қоғамның директорлар кеңесінің комитеттері (болған жағдайда).
Осы тармақта қоғамның директорлар кеңесі комитетінің (комитеттерінің) атауы (атаулары), оның (олардың) құзыреті көрсетілуге тиісті.
14. Тұрақтандыру банкі банкті басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыратын уәкілетті тұлғаны (уәкілетті тұлғаларды) көрсетеді.
15. Ішкі аудит қызметі (егер ол бар болса).
Осы тармақта:
1) акционерлік қоғамының ішкі аудит қызметі басшысының аты-жөні, бар болса – әкесінің аты, туған жылы не ішкі аудит қызметі әр қызметкерінің аты-жөні, бар болса – әкесінің аты, туған жылы;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалардың өкілеттіктерін көрсете отырып хронологиялық тәртіппен соңғы үш жылда және қазіргі уақытта атқаратын лауазымы, оның ішінде қоса атқаратын қызметі және олардың қызметтеріне кірісу күні көрсетілуге тиісті.
16. Акционерлік қоғамның алқалы (жеке дара) атқарушы органы.
Осы тармақта:
1) акционерлік қоғамның жеке дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асыратын тұлғаның аты-жөні, бар болса – әкесінің аты не акционерлік қоғамның алқалы атқару органының әрбір мүшесінің, оның ішінде басқарма төрағасының аты-жөні, бар болса – әкесінің аты;
2) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғалардың өкілеттіктерін көрсете отырып хронологиялық тәртіппен соңғы үш жылда және қазіргі уақытта атқаратын лауазымы, оның ішінде қоса атқаратын қызметі және олардың қызметтеріне кірісу күні;

11. Дата утверждения общим собранием акционеров или учредительным собранием методики определения стоимости акций при их выкупе обществом.
2. Органы общества и учредители (акционеры)
12. Совет директоров акционерного общества.
В данном пункте необходимо указать:
1) фамилию, имя, при наличии – отчество, год рождения председателя и членов совета директоров общества (с указанием независимого (независимых) директора (директоров);
2) должности, занимаемые лицами, указанными в подпункте
1) настоящего пункта за последние три года и в настоящее время, в хронологическом порядке, в том числе - по совместительству, и дату вступления их в должности;
3) процентное соотношение голосующих акций, принадлежащих членам совета директоров, к общему количеству голосующих акций общества;
4) процентное соотношение акций (долей в уставном капитале), принадлежащих членам совета директоров в дочерних и зависимых организациях, к общему количеству размещенных акций (долей в уставном капитале) данных организаций;
5) изменение в составе совета директоров в течение предыдущих двух лет и причины указанных изменений.
13. Комитеты совета директоров общества (при наличии).
В данном пункте необходимо указать наименование (наименования) комитета (комитетов) совета директоров общества, его (их) компетенцию.
14. Стабилизационный банк указывает уполномоченное лицо (уполномоченные лица), осуществляющее (осуществляющие) деятельность по управлению банком.
15. Служба внутреннего аудита (при ее наличии).
В данном пункте необходимо указать:
1) фамилию, имя, при наличии – отчество, год рождения руководителя службы внутреннего аудита либо фамилию, имя, при наличии – отчество и год рождения каждого из сотрудников службы внутреннего аудита общества;
2) должности, занимаемые лицами, указанными в подпункте 1) настоящего пункта, за последние три года и в настоящее время, в хронологическом порядке, в том числе - по совместительству, с указанием полномочий и даты вступления их в должности.
16. Коллегиальный (единоличный) исполнительный орган акционерного общества.
В данном пункте необходимо указать:
1) фамилию, имя, при наличии – отчество, год рождения лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа акционерного общества, либо фамилию, имя, при наличии – отчество и год рождения каждого из членов коллегиального исполнительного органа акционерного общества, в том числе председателя правления;
2) должности, занимаемые лицами, указанными в подпункте
1) настоящего пункта, за последние три года и в настоящее время, в хронологическом порядке, в том числе - по совместительству, с указанием полномочий и даты вступления их в должности;

3) осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген тұлғаларға тиесілі дауыс беретін акциялардың қоғамның дауыс беретін акциялардың жалпы санына пайыздық арақатынасы.
17. Қоғамның осы проспектісінің 12 және 13-тармақтарында көрсетілген тұлғаларға соңғы қаржы жылында берілген және төленген сыйақы мен жалақының, сондай-ақ жеңілдіктердің жалпы сомасы.
Егер, акционерлік қоғам акциялар шығару туралы шешім қабылданған күнге дейін үш және одан да көп айда құрылған жағдайда, сыйақының (ақшалай, бағалы қағаздармен немесе қандай да бір басқа нысанда) және соңғы үш айда осы Қосымшаның 12 және 13-тармақтарында көрсетілген тұлғалардың (тұлғалардың тобы ретінде) акционерлік қоғамнан алған жалақысының жалпы мөлшерін көрсету қажет.
18. Акционерлік қоғамның ұйымдық құрылымы.
Осы тармақта:
1) акционерлік қоғамның құрылымдық бөлімшелері;
2) акционерлік қоғам қызметкерлерінің, оның ішінде акционерлік қоғам филиалдары мен өкілеттіктері қызметкерлерінің жалпы саны;
3) акционерлік қоғамның акцияларын иеленетін акционерлік қоғамның қызметкерлерінің жалпы саны және олардың пайызбен орналастырылған акциялардың жалпы санындағы жиынтық үлесі;
4) акционерлік қоғам бөлімшелерінің басшылары туралы мәлімет (аты-жөні, бар болса – әкесінің аты, туған жылы);
5) филиалдар мен өкілдіктердің басшылары туралы мәлімет (аты-жөні, бар болса – әкесінің аты, туған жылы).
19. Акционерлік қоғамның құрылтайшылары (акционерлері).
Осы тармақта құрылтайшы (құрылтайшылар) алдын ала төлеген акциялар саны және түрі (түрлері) немесе қоғамның орналастырылған акцияларының он және одан да көп пайызын иеленетін акционерлерге тиесілі дауыс беретін акциялардың пайыздық арақатынасы көрсетіледі. Егер акционер заңды тұлға болып табылған жағдайда, осы заңды тұлғаның жарғылық капиталында қатысу үлестерінің он және одан да көп пайызын иеленетін ірі акционерлері не қатысушылары туралы мәліметтер көрсетіледі.
Мәліметтерде жеке тұлға - акционердің немесе құрылтайшының тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, туған жылы және заңды тұлға - акционердің немесе құрылтайшының толық атауы, орналасқан жері, қоғамның орналастырылған акцияларының он және одан да көп пайызын иелену басталған күні болуға тиісті.
20. Қоғам ірі акционері болып табылатын не ұйымның жарғылық капиталында он және одан да көп пайызымен үлесі бар ұйымдар туралы мәліметтер.
Мәліметтерде заңды тұлғаның толық атауы, орналасқан жері, қоғамға, ұйымның орналастырылған акцияларының жалпы санына акциялардың (жарғылық капиталдағы үлесі) пайыздық арақатынасы, қызмет түрі, қоғамның ірі акционер бола бастаған не ұйымның жарғылық капиталында он және одан да көп пайызы үлесімен иелене бастаған күні және бірінші басшысы туралы ақпарат болуға тиісті.

3) процентное соотношение голосующих акций, принадлежащих лицам, указанным в подпункте 1) настоящего пункта, к общему количеству голосующих акций общества.
17. Общая сумма вознаграждения и заработной платы, а также льготы, выплаченные и предоставленные лицам, указанным в пунктах 12 и  16 настоящего проспекта общества за последний финансовый год.
В случае если акционерное общество создано три и более месяцев до даты принятия решения о выпуске акций, необходимо указать общий размер вознаграждения (деньгами, ценными бумагами или в какой-либо другой форме) и заработной платы, полученных от акционерного общества лицами (как группой лиц), указанными в пунктах 12 и 16 настоящего Приложения, за последние три месяца.
18. Организационная структура акционерного общества.
В данном пункте необходимо указать:
1) структурные подразделения акционерного общества;
2) общее количество сотрудников акционерного общества, в том числе работников филиалов и представительств акционерного общества;
3) общее количество сотрудников акционерного общества, владеющих акциями акционерного общества, и их суммарная доля от общего количества размещенных акций в процентах;
4) сведения о руководителях подразделений акционерного общества (фамилия, имя при наличии – отчество, год рождения);
5) сведения о руководителях филиалов и представительств (фамилия, имя, при наличии – отчество, год рождения).
19. Учредители (акционеры) акционерного общества.
В данном пункте указывается количество и вид (виды) акций, предварительно оплаченных учредителем (учредителями), или процентное соотношение голосующих акций, принадлежащих акционерам, которые владеют десятью и более процентами размещенных акций общества. В случае если акционером является юридическое лицо, указываются сведения о крупных акционерах либо участниках, которые владеют десятью и более процентами долей участия в уставном капитале данного юридического лица.
Сведения содержат фамилию, имя, при наличии – отчество, год рождения учредителя или акционера - физического лица, полное наименование, место нахождения учредителя или акционера - юридического лица, дату, с которой акционер стал владеть десятью и более процентами размещенных акций общества.
20. Сведения об организациях, в которых общество является крупным акционером либо владеет десятью и более процентами долей в уставном капитале организации.
Сведения должны содержать полное наименование юридического лица, место нахождения, процентное соотношение акций (долей участия в уставном капитале), принадлежащих обществу, к общему количеству размещенных акций организации, виде деятельности, дату, с которой общество стало крупным акционером либо стало владеть десятью и более процентами долей в уставном капитале организации, и информацию о первом руководителе.

21. Қоғам қатынасатын өнеркәсіптік, банктік, қаржылық топтар, холдингтер, концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы ақпарат.
Осы тармақта көрсетілген ұйымдардың толық және қысқартылған атауы, орналасқан жері көрсетілуге тиісті.
22. Акционерлік қоғамның басқа үлестес тұлғалары туралы мәлімет.
Осы тармақта осы Қосымшаның 1218-тармақтарында көрсетілмеген, бірақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес акционерлік қоғамның үлестес тұлғалары болып табылатын барлық тұлғалар туралы мәліметтерді оларды үлестес тұлғаларға жатқызу үшін негіздерді көрсете отырып үлестестігі туындай бастаған күнін көрсету қажет.
23. Қоғамның үлестес тұлғаларымен жасалатын мәмілелер.
Осы тармақта осы шешімді қабылдаған қоғамның органын көрсете отырып қоғамның үлестес тұлғаларымен жасалған мәмілелер туралы ақпаратты; мәміленің жасалған күні; мәміленің тараптары болып табылатын заңды тұлғаның атауын және/немесе жеке тұлғаның аты-жөнін, бар болса – әкесінің атын; мәміле сомасын және мәнін көрсету қажет.
3. Акционерлік қоғам қызметінің сипаты
24. Акционерлік қоғам қызметінің негізгі түрлерінің қысқаша сипаты, акционерлік қоғамдарға бәсекелес болып табылатын ұйымдар туралы мәліметтер.
25. Акционерлік қоғам қызметінің негізгі түрлері бойынша сату
(жұмыс, қызмет көрсету) кірістілігіне оң және теріс әсер ететін факторлар.
26. Қоғамның қолындағы лицензиялар (патенттер) және олардың қолдану кезеңі, зерттеулер мен әзірлеуге, оның ішінде қоғам демейтін зерттеу әзірлеулеріне шығатын шығындар туралы ақпарат.
27. Соңғы екі жыл немесе акционерлік қоғам нақты жұмыс істейтін кезең ішінде сатылған өнімдердің (орындалған жұмыстың, қызмет көрсетудің) көлемі.
Соңғы екі жыл ішіндегі немесе акционерлік қоғамның нақты жұмыс істеп отырған кезеңі ішіндегі шығарылған өнімдерінің (орындалған жұмыс, қызмет) көлемінің өзгеруін талдау (Мысалы, соңғы екі жыл ішінде өнімдерді шығару 1 пайызға өсті, ол - 30 миллион теңге).
28. Өз өнімдерін (жұмыстар, қызмет) сатуды ұйымдастырудағы қоғамның Осы тармақта қоғамның тауарларын (жұмыстың, қызмет көрсетудің) жеткізушілері мен көрсетілетін қызметті алушылары туралы мәліметтерді, олар шығаратын немесе тұтынатын тауарлардың (жұмыстың, қызмет көрсетудің) жалпы құнының бес және одан астам пайызын құрайтын көлемде көрсету қажет.
29. Акционерлік қоғамның қызметіне әсер ететін факторлар:
1) қызметтің маусымдық сипаты бар түрлері, олардың акционерлік қоғамның жалпы кірісіндегі үлесі;
2) акционерлік қоғамға жеткізілетін (көрсетілетін) шикізаттағы (жұмыстардағы, қызмет көрсетулердегі) импорттың үлесі және сатылатын өнімнің жалпы көлеміндегі экспорттағы акционерлік қоғам сататын өнімнің (жұмыстың, қызмет көрсетудің) үлесі;

21. Информация о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах, концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует общество.
В данном пункте необходимо указать полное и сокращенное наименование, место нахождения указанных организаций.
22. Сведения о других аффилированных лицах акционерного общества.
В данном пункте необходимо указать сведения обо всех лицах, не указанных в пунктах 12-18 настоящего Приложения, но являющихся в соответствии с законодательством Республики Казахстан аффилиированными лицами акционерного общества с указанием основания для отнесения их к аффилированным лицам и даты, с которой появилась аффилированность.
23. Сделки с аффилиированными лицами общества.
В данном пункте необходимо отразить информацию о заключенных сделках с аффилиированными лицами общества с указанием органа общества, принявшего данное решение; даты заключения сделки; наименования юридического лица и/или фамилии, имени, при наличии отчества физического лица, являющихся стороной сделки; суммы и предмета сделки.
3. Описание деятельности акционерного общества
24. Краткое описание основных видов деятельности акционерного общества, сведения об организациях, являющихся конкурентами акционерного общества.
25. Факторы, позитивно и негативно влияющие на доходность продаж (работ, услуг) по основным видам деятельности акционерного общества.
26. Информация о лицензиях (патентах), имеющихся у общества и периоде их действия, затратах на исследования и разработки, в том числе исследовательские разработки, спонсируемые обществом.
27. Объемы реализованной продукции (выполненных работ, услуг) за два последних года или за период фактического существования акционерного общества.
Анализ изменений в объемах реализованной продукции (выполненных работ, услуг) акционерного общества за последние два года или за период фактического существования акционерного общества. (Например, за последние два года реализация продукции увеличилась на 1 процент, что составляет - 30 миллионов тенге).
28. Деятельность общества по организации продаж своей продукции (работ, услуг).
В данном пункте необходимо указать сведения о потребителях и поставщиках товаров (работ, услуг) общества, в объеме, составляющем пять и более процентов от общей стоимости производимых или потребляемых им товаров (работ, услуг).
29. Факторы, влияющие на деятельность акционерного общества:
1) виды деятельности, которые носят сезонный характер, их доля в общем доходе акционерного общества;
2) доля импорта в сырье (работах, услугах) поставляемого (оказываемого) акционерному обществу и доля продукции (работ, услуг), реализуемой акционерным обществом на экспорт, в общем объеме реализуемой продукции;

3) сот процестеріндегі акционерлік қоғамның қатысуы туралы мәлімет. Оның қатысуымен сот процестері мәнінің сипаттамасын ұсыну қажет, оның нәтижелері бойынша акционерлік қоғамның қызметі тоқтатылуы немесе өзгеруі, одан ақшалай және өзге міндеттемелер өндіріліп алынуы мүмкін;
4) акционерлік қоғамға және оның лауазымды тұлғаларына соңғы жыл ішінде уәкілетті мемлекеттік органдар және (немесе) сот тағайындаған барлық әкімшілік жазалар туралы мәліметтер;
5) тәуекел факторлары.
Тәуекелдердің мынадай толық талдауын ұсыну қажет:
бағалы қағаздардың ұйымдасқан нарығында немесе биржадан тыс нарықта акциялардың бағасына, сондай-ақ нарықта өнім құнының өзгеруіне, қоғамның акцияларының құнына әсер ететін;
инфляцияға, құнсыздануға және банктік пайыздардың ставкасына байланысты;
шығарылатын өнімнің бәсекелік қабілетіне байланысты;
елдегі саяси ахуалдың өзгеруіне және заңдардың өзгеруіне байланысты;
әлеуметтік факторларға байланысты.
4. Қоғамның қаржылық жай-күйі
30. Инвестициялар.
Басқа ұйымдардың капиталына ұзақ мерзімді инвестициялар, сатып алынған күнін көрсете отырып, бағалы қағаздар портфелінің құрылымы туралы мәліметтер, басқа инвестициялар ашылып көрсетіледі.
Қоғамның инвестициялық портфельді басқару, басқа ұйымдардың атауы мен орналасқан жерін көрсете отырып, олардың капиталына қатысуы жөніндегі стратегияның қысқаша сипаттамасын келтіру қажет.
31. Дебиторлық берешек.
Осы тармақта:
1) акционерлік қоғамның алдында ұзақ мерзімді және қысқа мерзімді қоғам активтерінің баланстық құнының бес және одан астам пайызы мөлшерінде дебиторлық берешегі бар ұйымдардың атауы және олардың орналасқан жері;
2) дебиторлық берешекті өтеу мерзімдері жөніндегі ақпарат;
3) жақын арадағы он екі ай ішінде өтелетін сомалар тоқсанға бөлінеді, қалған сомалар жылдарға бөлініп көрсетіледі.
32. Активтер.
Осы тармақта құны қоғам активтерінің баланстық құнының бес және одан астам пайызын құрайтын қоғам мүлкінің сипатын көрсету қажет.
Сондай-ақ эмитент міндеттемелерінің қамтамасыз етуі болып табылатын және де әр активтің құны және тиісті шарттардың қолданысы аяқталған күні көрсетілген сенімгерлікпен басқаруға берілген эмитент активтері туралы мәліметтер көрсетілуге тиісті.
33. Қоғамның жарғылық және меншікті капиталы туралы мәліметтер.
34. Заемдар.
Осы тармақта қолданыстағы облигацияларды, банктік заемдарды және кредиттік желілерді шығару туралы ақпарат ашылады. Заемдар туралы ақпарат міндеттемелердің валюта бөлігінде және оларды орындау мерзімдері бойынша баяндалады. Валюта түрлері бойынша жылдық өлшемде орташа пайыздық ставка, жақын арадағы он екі ай ішінде өтелетін сомалар тоқсанға бөлінеді, қалған сомалар жылдарға бөлініп көрсетіледі.

3) сведения об участии акционерного общества в судебных процессах. Необходимо представить описание сути судебных процессов с его участием, по результатам которых может произойти прекращение или изменение деятельности акционерного общества, взыскания с него денежных и иных обязательств;
4) сведения обо всех административных взысканиях, налагавшихся на акционерное общество и его должностных лиц уполномоченными государственными органами и (или) судом в течение последнего года;
6) факторы риска.
Необходимо представить подробный анализ рисков, в том числе:
оказывающих влияние на цену акций на организованном рынке ценных бумаг или внебиржевом рынке, а также на изменение стоимости продукции на рынке, влияющей на стоимость акций общества;
обусловленных инфляцией, девальвацией и ставками банковского процента;
связанных с конкурентной способностью выпускаемой продукции;
связанных с изменением политической ситуации в стране и изменением законодательства;
связанных с социальными факторами.
4. Финансовое состояние общества
30. Инвестиции.
Раскрываются сведения о долгосрочных инвестициях в капитал других организаций, структуре портфеля ценных бумаг с указанием даты приобретения, прочие инвестиции.
Необходимо привести краткое описание стратегии общества по управлению инвестиционным портфелем, участию в капитале других организаций, с указанием их наименования и места нахождения.
31. Дебиторская задолженность.
В данном пункте раскрываются:
1) наименования организаций и их место нахождения, имеющих перед акционерным обществом долгосрочную и краткосрочную дебиторскую задолженность в размере пяти и более процентов от балансовой стоимости активов общества;
2) информация по срокам погашения дебиторской задолженности;
3) суммы к погашению в течение ближайших двенадцати месяцев делятся поквартально, остальные суммы указываются с разбивкой по годам.
32. Активы.
В данном пункте следует представить описание имущества общества, стоимость которого составляет пять и более процентов от балансовой стоимости его активов. Также необходимо указать сведения об активах эмитента, которые являются обеспечением обязательств эмитента, а также переданных в доверительное управление с указанием стоимости каждого актива и даты завершения действия соответствующих договоров.
33. Сведения об уставном и собственном капитале общества.
34. Займы.
В данном пункте раскрывается информация о выпусках облигаций, банковских займах и кредитных линиях. Информация о займах излагается в разрезе валюты обязательств и по срокам их исполнения. По видам валют указывается средняя процентная ставка в годовом измерении, суммы к погашению в течение ближайших двенадцати месяцев разделяются поквартально, остальные суммы представляются с разбивкой по годам.

35. Қоғамның негізгі қызметін жүзеге асыруға байланысты кредиторлық берешекте (жеткізушілер алдындағы берешек, алынған аванстар):
1) қоғамның алдында қоғамның баланс активтері құнының бес және одан астам пайызы мөлшерінде берешегі бар ұйымдардың атауы және орналасқан жері және берешек сомасы көрсетіледі;
2) кредиторлық берешектерді өтеу мерзімдері бойынша; жақын арадағы он екі ай ішінде өтелетін сомалар тоқсанға бөлінеді, қалған сомалар жылдарға бөлініп көрсетіледі.
5. Қаржылық ұйымдардың қаржылық жағдайы
36. Банкаралық заемдар (банктер толтырады).
Осы тармақта банкаралық заемдар нарығындағы акционерлік қоғамдар позицияларының сипатын көрсету қажет.
37. Салымдар (банктер толтырады).
Осы тармақта депозиттік базаны сипаттау қажет, оның ішінде:
1) заңды және жеке тұлғалардың салымдары бөлігінде және мерзімді салымдар мен талап ету бойынша салымдар бөлігіндегі салымдардың өсу серпіні;
2) тартылған салымдардың валюта бөлігіндегі салымдар бойынша орташа сыйақылар;
3) заңды және жеке тұлғалардың салымдары бойынша бөлек салымдардың уақытша құрылымы (кредиторлық берешектерді өтеу мерзімдері жақын арадағы он екі ай ішінде өтелетін сомалар тоқсанға, қалған сомалар жылдарға бөлініп көрсетіледі);
4) соңғы үш жыл ішіндегі валюта түрлері бойынша салымдар бойынша бөлек дебет және кредит айналымдары.
38. Шет мемлекет заңдарына сәйкес облигациялардың қолданылып жүрген шығарылым құрылымының сипаттамасы (орналастырылған, өтелген және сатып алынған облигациялар саны, есептелген купондар, сондай-ақ соңғы үш жылдағы (мерзімінен бұрын өтелген) облигациялар туралы мәліметтер).
39. Акционерлік қоғам активтерінің бес пайызынан асатын қолданылып жүрген халықаралық заемдарының (сомасы, өтеу кестесі, сыйақы мөлшері) шарттары туралы және соңғы үш жылдағы оның активтерінің бес пайызынан асатын тартылған және орындалған халықаралық заемдар туралы мәлімет.
40. Акционерлік қоғамдағы басқа ұйымдардан алынған, олардың атауы, мекенжайы, кредит сомасы, сыйақы сомасы, өтелуі және мақсатты пайдаланылуы көрсетілген ашық кредиттік желілер туралы мәлімет.
41. Қаржы нәтижелерін талдау.
Осы тармақта соңғы екі жылдағы аса маңызды қаржы көрсеткіштеріне талдау келтіріледі: сатылған өнімдердің (көрсетілген жұмыстар, қызметтер) көлемі, таза кіріс, пайыздық және пайызсыз кірістер мен шығыстар. Аталған көрсеткіштердің таяудағы жылдағы орындалуы туралы болжам ұсынылады.

35. Кредиторская задолженность, связанная с осуществлением обществом основной деятельности (задолженность перед поставщиками, полученные авансы):
1) указываются суммы задолженности и наименования организаций и их место нахождения, перед которыми общество имеет задолженность в размере пяти и более процентов от балансовой стоимости активов общества;
2) по срокам погашения кредиторской задолженности; суммы к погашению в течение ближайших двенадцати месяцев делятся поквартально, остальные суммы представляются с разбивкой по годам.
5. Финансовое состояние финансовых организаций
36. Межбанковские займы (заполняется банками).
В данном пункте необходимо представить описание позиции акционерного общества на рынке межбанковских займов.
37. Вклады (заполняется банками).
В данном пункте необходимо представить описание депозитной базы, в том числе:
1) динамику роста вкладов в разрезе вкладов юридических и физических лиц и в разрезе срочных вкладов и вкладов до востребования;
2) средние вознаграждения по вкладам в разрезе валюты привлеченных вкладов;
3) временную структуру вкладов раздельно по вкладам юридических и физических лиц (суммы к погашению в течение ближайших двенадцати месяцев делятся поквартально, остальные суммы представляются с разбивкой по годам);
4) дебетовые и кредитовые обороты по вкладам раздельно по видам валют за последние три года.
38. Описание структуры каждого действующего выпуска облигаций, зарегистрированных в соответствии с законодательством иностранного государства (сведения о размещенном, погашенном и выкупленном количестве облигаций, начисленных купонах, а также о погашенных (досрочно погашенных) выпусках облигаций за последние три года).
39. Сведения об условиях действующих международных займов (сумма, график погашения, размер вознаграждения), превышающих пять процентов от балансовой стоимости активов акционерного общества, и о привлеченных и исполненных международных займах в размере, превышающем пять процентов от балансовой стоимости его активов, за последние три года.
40. Сведения об имеющихся у акционерного общества открытых кредитных линиях, полученных от других организаций, с указанием их наименования, адреса, суммы кредита, ставки вознаграждения, даты погашения и целевого использования.
41. Анализ финансовых результатов.
В данном пункте приводится анализ в динамике за последние два года наиболее важных финансовых показателей: объем реализованной продукции (оказанных работ, услуг), чистый доход, процентные и непроцентные доходы и расходы. Представляется прогноз исполнения названных показателей на ближайший год.

42. Соңғы екі жылдағы кірістер мен шығыстардың құрылымы.
43. Акционерлік қоғамның пікірі бойынша аса маңызды болып табылатын және қоғам қызметін сипаттайтын қаржы коэффициенттерінің есебі.
44. Акциялар шығарылымының проспектісінің күніне Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген пруденциялық нормативтер мен орындалуы міндетті басқа нормалар мен лимиттердің маңызы.
45. Қоғамның акция шығару туралы шешімі қабылданғанға дейінгі соңғы алты ай ішінде берілген кепілдіктердің көлемі мен саны.
46. Бұрын берілген кепілдіктер, сот талаптары нәтижесінде пайда болуы мүмкін акционерлік қоғамның ықтимал міндеттемелеріне қатысты өзге де ақпарат.
6. Бағалы қағаздардың шығарылымдары туралы мәліметтер (акциялар
шығарылымы «Бағалы қағаздар рыногы туралы» Қазақстан
Республикасының 2003 жылғы 2 шілдедегі Заңы қабылданғанға дейін
тіркелген қоғамдар үшін)
47. Барлық тіркелген бағалы қағаздар шығарылымдарына қатысты:
1) бағалы қағаздардың әрбір шығарылымының жалпы саны, түрі және әрбір шығарылымдағы бағалы қағаздың номиналдық құны, шығарылым нысаны, сондай-ақ бағалы қағаздардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырған орган, бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу нөмірі және бағалы қағаздарды тіркеу күні. Акциялар шығарылымы жойылған жағдайда - жойылған күні және осы шешімді қабылдаудың себебі;
2) бағалы қағаздарды орналастыру күнінің басталуы және аяқталуы;
3) Аукциондар немесе жазылымдар өткізу шарттары мен тәртібі туралы ішкі құжаттарды қабылдау күні;
4) қоғамның бағалы қағаздар ұстаушыларының алдында өз міндеттемелерін орындамауы, облигациялар бойынша сыйақыларды төлемеуі (төлемді кешіктіруі), жай және артықшылықты акциялар бойынша төлемеуі (төлемді кешіктіруі), орындалмаған міндеттемелердің мөлшері және оларды орындаудың мерзімі өткен күні туралы ақпаратты әрбір жыл және акциялар түрі бөлігінде орындауды көрсетуді қоса алғандағы фактілер туралы мәліметтер. Дивидендтерді есептеу және төлеу бойынша берешектер болған жағдайда қоғамның аталған берешекті өтеу үшін қабылдаған шараларын көрсету;
5) бағалы қағаздарды орналастыру немесе айналысқа жіберу уақытша тоқтатылған немесе бағалы қағаздар шығарылымы жарамсыз деп танылған жағдайларда осы шешімді қабылдаған мемлекеттік орган шешім қабылданған күнді және оның негіздемесін көрсетуге тиісті;
6) облигациялар бойынша төлемдердің өтеу күні және жалпы мөлшері облигацияларды орналастыру нәтижесінде тартылған ақша сомасын көрсете отырып көрсетіледі;
7) бір акцияға (жай, артықшылықты) есептелген және төленген дивидендтің сомасы және соңғы екі қаржы жылының ішіндегі әрбір жыл үшін әрбір акция түрі үшін дивидендтің жалпы сомасы;

42. Структура доходов и расходов за последние два года.
43. Расчеты финансовых коэффициентов, которые, по мнению акционерного общества, являются наиболее важными и характеризуют деятельность общества.
44. Значения пруденциальных нормативов и других обязательных к исполнению норм и лимитов, установленных законодательством Республики Казахстан на дату проспекта выпуска акций.
45. Объем и количество выданных гарантий за шесть последних месяцев до принятия обществом решения о выпуске акций.
46. Иная информация, касающаяся возможных обязательств акционерного общества, которые могут возникнуть в результате выданных им ранее гарантий, судебных исков.
6. Сведения о выпусках ценных бумаг (для обществ,
выпуск акций, которых зарегистрирован до принятия Закона Республики Казахстан «О рынке ценных бумаг»
от 2 июля 2003 года)
47. В отношении всех зарегистрированных выпусков ценных бумаг указывается:
1) общее количество, вид, и номинальная стоимость ценных бумаг каждого выпуска, форма выпуска, а также орган, осуществивший государственную регистрацию выпуска ценных бумаг, государственный регистрационный номер, дата государственной регистрации выпуска ценных бумаг. В случае аннулирования выпуска акций - дата аннулирования и причина принятия такого решения;
2) даты начала и окончания периода размещения ценных бумаг;
3) дата принятия внутренних документов об условиях и порядке проведения аукционов или подписки;
4) сведения о фактах неисполнения обществом своих обязательств перед держателями ценных бумаг, невыплате (задержке в выплате) вознаграждения по облигациям, невыплате (задержке в выплате) дивидендов по простым и привилегированным акциям, включая информацию о размерах неисполненных обязательств и дате просрочки их исполнения в разрезе каждого года и вида акций. В случае наличия задолженности по начислению и выплате дивидендов необходимо указать причины и меры принятые обществом для погашения указанной задолженности;
5) в случае если размещение или обращение ценных бумаг было приостановлено или выпуск ценных бумаг был признан несостоявшимся, необходимо указать государственный орган, принявший данное решение, дату и основание принятия решения;
6) даты погашения и общий размер выплат по облигациям с указанием суммы денег, привлеченных в результате размещения облигаций;
7) сумма начисленных и выплаченных дивидендов на одну акцию (простую, привилегированную) и общая сумма дивидендов на каждый вид акций за каждый год из двух последних финансовых лет;

8) сауда-саттық ұйымдастырушыларының атауын қоса алғанда, қоғамның бағалы қағаздарымен сауданы ұйымдастыратын және ұйымдастырмайтын нарықтарында орналасқан бағалы қағаздар санын көрсеткендегі бағалы қағаздармен сауда жасалатын негізгі нарықтар.
48. Егер қоғамның акциялары ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналыста болған жағдайда, жылдар бойынша бөле отырып соңғы аяқталған үш жыл үшін, тоқсан бойынша бөле отырып соңғы аяқталған екі жыл үшін, акциялар шығарылымының проспектісі шыққан күнінен бастап соңғы алты ай үшін акциялардың ең жоғары және ең төмен нарықтық бағасы туралы мәліметтерді көрсету қажет.
Акциялардың баланстық құнының тарихы туралы ақпаратта жылдар бойынша бөле отырып соңғы аяқталған үш жыл үшін, тоқсан бойынша бөле отырып соңғы аяқталған екі жыл үшін, акцияларды орналастыру аяқталған күнге дейін соңғы алты ай үшін (айдың бірінші күніне) акциялардың баланстық құны туралы мәліметтер болуға тиісті.
7. Жарияланған акцияларды шығару туралы мәлімет
49. Акциялар туралы мәлімет:
1) жарияланған акциялардың саны, түрлері;
2) құрылтайшылар арасында орналастырылған (орналастырылатын) акциялардың саны, түрлері;
3) құрылтайшылар төлейтін бір акцияның нақты құны;
4) артықшылықты акциялар бойынша дивидендтің кепілдік берілген мөлшері.
50. Тұрақтандыру банкінің жарияланған акцияларының саны, түрлері, номиналдық құны туралы мәліметтер (тұрақтандыру банкі толтырады).
51. Қоғамның айырбасталатын бағалы қағаздары.
Айырбасталатын акциялар шығарған жағдайда осындай айырбастың тәртібі мен шарты көрсетіледі.
52. Орналастырылған акциялардың санын өсіру (қоғам сатып алған акцияларды шегергенде) қоғамның орналастырылған акцияларын бір түрінен осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастау.
Орналастырылған акциялардың санын өсірген (қоғам сатып алған акцияларды шегергенде) қоғамның орналастырылған акцияларын бір түрінен осы қоғам акцияларының басқа түріне айырбастаған жағдайда, орналастырылған акциялардың санын өсіру (қоғам сатып алған акцияларды шегергенде) қоғамның орналастырылған акцияларын айырбастау тәртібі мен шарттары көрсетіледі.
53. Төлем жасаушы агент туралы мәлімет.
Төлем жасаушы агенттің атауын толық және қысқарған түрде беру, оның орналасқан жерін, байланыс телефонын, төлем жасаушы агентпен жасалған шарттың күні және нөмірін беру.
54. Акционерлік қоғамның тіркеушісі туралы мәлімет.
Тіркеушінің толық және қысқартылған атауы, оның орналасқан жері, байланыс телефоны, сондай-ақ бағалы қағаздар ұстаушысының тізілімін жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыруға берілген лицензиясы (нөмірі, берілген күні, лицензияны берген орган) туралы деректерді көрсетеді.
Тіркеушімен жасалған шарттың күні мен нөмірі.

8) основные рынки, на которых осуществляется торговля ценными бумагами общества, включая наименования организаторов торгов с указанием количества ценных бумаг, размещенных на организованном и неорганизованном рынке.
48. В случае если акции общества обращаются на организованном рынке ценных бумаг, необходимо указать сведения о наивысшей и наименьшей рыночной цене акций за последние три завершенных года с разбивкой по годам, за последние два завершенных года с разбивкой по кварталам, за последние шесть месяцев с даты проспекта выпуска акций.
Информация об истории балансовой стоимости акций должна содержать сведения о балансовой стоимости акций за последние три завершенных года с разбивкой по годам, за последние два завершенных года с разбивкой по кварталам, за последние шесть месяцев до даты окончания размещения акций (на 1 число месяца).
7. Сведения о выпуске объявленных акций
49. Сведения об акциях:
1) количество, виды объявленных акций;
2) количество, виды акций, размещаемых (размещенных) среди учредителей;
3) номинальная стоимость одной акции, оплачиваемой учредителями;
4) гарантированный размер дивиденда по привилегированным акциям.
50. Сведения о количестве, видах, номинальной стоимости объявленных акций стабилизационного банка (заполняется стабилизационным банком).
51. Конвертируемые ценные бумаги общества.
В случае выпуска конвертируемых акций указывается порядок и условия такого конвертирования.
52. Увеличение количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных обществом), обмен размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида.
В случае увеличения количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных обществом), обмена размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида указывается порядок и условия увеличения количества размещенных акций (за вычетом акций, выкупленных обществом), обмена размещенных акций общества одного вида на акции данного общества другого вида.
53. Сведения о платежном агенте.
Указать полное и сокращенное наименование платежного агента, его место нахождения, контактные телефоны, дату и номер договора с платежным агентом.
54. Сведения о регистраторе акционерного общества.
Указать полное и сокращенное наименование регистратора, его место нахождения, контактные телефоны, а также данные о лицензии (номер, дата выдачи, орган, выдавший лицензию) на осуществление деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг.
Дата и номер договора с регистратором.

55. Акционерлік инвестициялық қор мыналарға:
1) акционерлік инвестициялық қордың акцияларын сатып алуға өтінімді беру және орындау шарттары мен тәртібін;
2) акционерлік инвестициялық қордың олардың мекен жайын және байланыс телефондарын (ол болған жағдайда) көрсете отырып акцияларды орналастыру және (немесе) сатып алу бойынша делдалдар тізбесін көрсетеді.
8. Қосымша ережелер
56. Инвесторларға арналған ақпарат.
Инвесторлардың қоғам жарғысының және акция шығару проспектісінің көшірмесімен, осы құжаттарға енгізілген өзгерістер мен толықтырулар, сондай-ақ қоғам қызметі туралы ақпаратты жариялау үшін пайдаланылатын бұқаралық ақпарат құралдарының атауы туралы мәліметтермен танысуға болатын орын туралы ақпарат қоғам жарғысына сәйкес көрсетіледі.
57. Акцияларды шығару проспектісіне бірінші басшы, бас бухгалтер қол қояды және қоғамның мөрімен куәландырылады.
Тұрақтандыру банкінің акциялар шығарылымының проспектісіне көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне сәйкес тұрақтандыру банкін басқару жөніндегі қызметті жүзеге асыруға өкілеттік берілген тұлға қол қояды және қоғамның мөрімен расталады.
Көрсетілетін қызметті берушінің банктің акциялар шығарылымы проспектісіне «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 17-2-бабы негізінде жарияланған акциялардың саны өскен жағдайларындағы енгізген өзгерістері мен толықтыруларына көрсетілетін қызметті берушінің бірінші басшысы не оның орынбасары қол қояды және ол мөрмен расталады.
58. Тұрақтандыру банкі акциялар шығарылымы проспектісінің 7891112131617181920212223272829303341424344454748495153-тармақтарын толтырмайды.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде
«электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – күнтізбелік отыз күн ішінде;

55. Акционерный инвестиционный фонд указывает:
1) условия и порядок подачи и исполнения заявок на выкуп акций акционерного инвестиционного фонда;
2) перечень посредников по размещению и (или) выкупу акций акционерного инвестиционного фонда (при их наличии) с указанием их местонахождения и номеров контактных телефонов.
8. Дополнительные положения
56. Информация для инвесторов.
Указывается информация о местах, где инвесторы могут ознакомиться с копией устава общества, проспектом выпуска акций, с изменениями и дополнениями в эти документы, с отчетами об итогах размещения акций, а также сведения о наименовании средств массовой информации, используемых для публикации информации о деятельности общества в соответствии с уставом общества.
57. Проспект выпуска акций подписывается первым руководителем, главным бухгалтером, или лицами их замещающими, и заверяется оттиском печати общества.
Проспект выпуска акций стабилизационного банка подписывается лицом, уполномоченным в соответствии с решением уполномоченного органа осуществлять деятельность по управлению стабилизационным банком и заверяется печатью общества.
Изменения и дополнения, внесенные уполномоченным органом в проспект выпуска акции банка в случае увеличения количества объявленных акций на основании статьи 17-2 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», подписываются первым руководителем уполномоченного органа либо его заместителем и заверяются печатью.
58. Стабилизационным банком не заполняются пункты 7891112131617181920212223272829303341424344454748495153 проспекта выпуска акций.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Государственная регистрация выпуска
негосударственных облигаций»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Государственная регистрация выпуска негосударственных облигаций» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение тридцати календарных дней;

2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (бұдан әрі – куәлік) және көрсетілетін қызметті берушінің оны мемлекеттік тіркегені туралы белгісі бар (мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеген кезде) қағаз жеткізгіштегі облигациялар шығарылымы проспектісінің (облигациялық бағдарлама) немесе облигациялық бағдарлама шеңберіндегі облигациялар шығарылымының бір данасы не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) еркін нысандағы өтінішті;
2) көрсетілетін қызметті алушы органының облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу, облигацияларды орналастыру нәтижесінде көрсетілетін қызметті алушы алған қаражатты пайдалану тәртібі, облигациялар шығарылымының көлемі, облигациялардың саны мен түрі, облигациялардың номиналды құны, облигацияларды ұстаушылардың құқықтары туралы мәліметтерді қамтитын облигацияларды шығару туралы шешімінің көшірмесін;

2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций далее – свидетельство) на бумажном носителе и один экземпляр проспекта выпуска облигаций (облигационной программы) или выпуска облигаций в пределах облигационной программы с отметкой услугодателя о его государственной регистрации на бумажном носителе (при государственной регистрации выпуска негосударственных облигаций), либо мотивированный письменный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление произвольной формы;
2) копию решения органа услугополучателя о выпуске облигаций, содержащего сведения о порядке выпуска, размещения, обращения и погашения облигаций, использования средств, полученных услугополучателем в результате размещения облигаций, объеме выпуска, количестве и виде облигаций, номинальной стоимости облигаций, правах держателей облигаций;

3) облигациялар шығарылымының проспектісі осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қағаз жеткізгіште (мемлекеттік тілде және орыс тілінде) екі данада және Acrobat Reader форматындағы мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі электрондық жеткізгіште (қоғамның қаржылық есептілігінсіз). Екі дананың әрқайсысында облигациялар шығарылымының проспектісі мемлекеттік тілде және орыс тілінде болады;
4) жарғының көшірмесі;
5) инфрақұрылымдық облигациялар, сондай-ақ банк кепілдігімен қамтамасыз етілген облигациялар шығарылған жағдайда көрсетілетін қызметті алушы міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етудің болуын растайтын құжаттар;
6) көрсетілетін қызметті алушының облигациялар шығарылымы проспектісінде қор биржасының сауда жүйесінде осы облигациялардың айналымы көзделген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының және ол шығаратын облигациялардың қор биржасының тізіміне көрсетілетін қызметті алушы облигацияларын енгізуге және олардың тізімде болуына қойылатын талаптарға сай келуі туралы қор биржасының қорытындысын, сондай-ақ қор биржасының листинг комиссиясының көрсетілетін қызметті алушының бағалы қағаздар шығару проспектісіне инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету үшін қажетті қосымша шектеулерді енгізу жөніндегі ұсынымдарын ұсынуға тиісті.
7) егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес облигацияларды шығару көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысының алдын ала шешім қабылдауынсыз жүзеге асырылмайтын болса, облигацияларды шығару туралы шешім қабылданған акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысы хаттамасының көшірмесін (хаттамадан үзінді көшірмені) және бұқаралық ақпарат құралдарының акционерлердің (қатысушылардың) жалпы жиналысын шақыру туралы хабарлама жарияланған бетінің көшірмесін ұсынуы қажет.
Көрсетілетін қызметті алушы агенттік облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттармен қатар 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес қаржы агенті ретінде экономика салаларында айқындалған мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруға оның өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін береді.
Көрсетілетін қызметті беруші тіркеген облигациялық бағдарлама шеңберінде облигациялар шығаруды мемлекеттік тіркеу үшін көрсетілетін қызметті алушы:
1) еркiн нысанда жазылған өтiнiштi;
2) облигациялық бағдарлама шегіндегі облигациялар шығарылымының осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған проспектiсiн қағаз жеткізгіште (мемлекеттік тілдегі және орыс тiлiндегі) екi данада және Acrobat Reader форматында электрондық жеткізгіште (қоғамның қаржылық есептілігін қоспағанда) бір данада мемлекеттік тілде және орыс тiлiнде ұсынады. Бұл ретте екі дананың әрқайсысында мемлекеттік тілегі және орыс тiлiндегі облигациялық бағдарламалар шегіндегі облигациялар шығарылымы проспектісі бар;

3) проспект выпуска облигаций в двух экземплярах на бумажном носителе (на государственном и русском языках) по форме в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги и на электронном носителе на государственном и русском языках (без финансовой отчетности общества) в формате Acrobat Reader. Каждый из двух экземпляров содержит проспект выпуска облигаций на государственном и русском языках;
4) копию устава;
5) в случае выпуска инфраструктурных, а также облигаций, обеспеченных гарантией банка, документы, подтверждающие наличие обеспечения исполнения обязательств услугополучателя;
6) в случае, если проспектом выпуска облигаций услугополучателя предусматривается обращение данных облигаций в торговой системе фондовой биржи, заключение фондовой биржи о соответствии услугополучателя и выпускаемых им облигаций требованиям к включению и нахождению облигаций услугополучателя в списке фондовой биржи, а также рекомендации листинговой комиссии фондовой биржи по включению в проспект выпуска ценных бумаг услугополучателя дополнительных ограничений, необходимых для обеспечения защиты прав и интересов инвесторов;
7) копию протокола (выписку из протокола) общего собрания акционеров (участников) и копию страницы средства массовой информации, в котором опубликовано сообщение о созыве общего собрания акционеров (участников), на котором было принято решение о выпуске облигаций, если в соответствии с законодательством Республики Казахстан выпуск облигаций не может быть осуществлен без предварительного решения общего собрания акционеров (участников) услугополучателя.
Для государственной регистрации выпуска агентских облигаций услугополучатель, помимо документов, указанных в части первой настоящего пункта, представляет копию документа, подтверждающего его полномочия на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики в качестве финансового агентства в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.
Для государственной регистрации выпуска облигаций в пределах облигационной программы, зарегистрированной услугодателем, услугополучатель представляет:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) проспект выпуска облигаций в пределах облигационной программы в двух экземплярах на бумажном носителе (на государственном и русском языках), составленный по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги и в одном экземпляре на государственном и русском языках на электронном носителе (без финансовой отчетности общества) в формате Acrobat Reader. При этом каждый из двух экземпляров содержит проспект выпуска облигаций в пределах облигационной программы на государственном и русском языках;

3) көрсетілетін қызметті алушы органының облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу және өтеу, облигацияларды орналастыру нәтижесінде эмитент алған қаражатты пайдалану тәртібі, облигациялардың шығарылу көлемі, саны мен түрі, облигациялардың нақтылы құны, облигациялар ұстаушылардың құқықтары туралы мәліметтер бар облигациялар шығару туралы шешімінің көшірмесін ұсынады.
Standard & Poor's агенттігінің халықаралық шәкілі бойынша «ВВВ-» төмен емес ең төменгі кредиттік рейтингі не басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің ұқсас деңгейдегі рейтингі бар Қазақстан Республикасының резидент емес көрсетілетін қызметті алушысы облигацияларының шығарылымын (шетел валютасында номинирленген облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді қоспағанда) мемлекеттік тіркеу үшін:
1) еркiн нысанда жазылған өтiнiштi;
2) көрсетілетін қызметті алушы облигацияларды, шығарылым көлемiн, облигациялардың санын және түрiн, облигациялардың номиналды құнын, облигациялар ұстаушылар құқықтарын орналастыру нәтижесiнде қаражатты пайдаланып алған облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жiберу және өтеу тәртібі туралы мәлiметтерi бар, мемлекеттік және орыс тiлдеріндегі аудармалары нотариатта куәландырылған облигациялар шығарылымдары туралы көрсетілетін қызметті алушы органы шешiмiнiң көшiрмесiн;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес нысанда қағаз жеткізгіште (мемлекеттік тілде және орыс тiлiнде) екi данада және Acrobat Reader форматында электрондық жеткізгіште (проспектінің электрондық нұсқасы көрсетілетін қызметті алушының қаржылық есептілігін қоспағанда мемлекеттік тілде және орыс тілінде ұсынылады) екі дана етіп мемлекеттік тілде және орыс тілінде жасалған облигациялар шығарылымының проспектiсiн ұсынады. Бұл ретте екі дананың әрқайсысында мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі облигациялар шығарылымы проспектісі бар
4) мемлекеттік тілге және орыс тіліне аударылған нотариат куәландырылған жарғының көшірмесін және оның тұрған жеріндегі мемлекеттің заңнамасына сәйкес заңды тұлға ретіндегі көрсетілетін қызметті алушының тіркелгенін растайтын құжаттың мемлекеттік тілге және орыс тіліне аударылған нотариатта куәландырылған көшірмесін;
5) қамтамасыз етілген облигациялар шығарылған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етудің болуын растайтын құжаттар;
6) облигацияларды ұстаушылар өкілімен шарттың көшірмесін;
7) егер көрсетілетін қызметті алушының облигациялар шығарылымының проспектісінде осы облигациялар қор биржасының сауда жүйесінде айналыста болуы көзделсе көрсетілетін қызметті алушының және ол шығаратын облигациялардың қор биржасы тізімінің «(ең жоғары санат) рейтинг бағасы бар борыштық бағалы қағаздар» санатының «борыштық бағалы қағаздар» секторына енгізуіне және олардың сонда болуына қойылатын талаптарға сәйкес келетіні туралы қор биржасының қорытындысын, сондай-ақ инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету үшін қажетті қосымша шектеулерді көрсетілетін қызметті алушының бағалы қағаздар шығарылымының проспектісіне енгізу жөнінде қор биржасының листинг комиссиясының ұсынымдарын береді.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-қосымшасында көрсетілген Қазақстан Республикасының көрсетілетін қызметті алушы-резиденті еместің немесе халықаралық қаржы ұйымдарының шетелдік валютада номинирленген облигациялардың шығарылымын мемлекеттік тіркеуі осы тармақтың 4-бөлігіндегі 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында белгіленген талаптарға сәйкес жүзеге асырылады.
Облигациялар шығарылымын мемлекеттік тiркеу үшiн осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-қосымшасында көрсетiлген халықаралық қаржы ұйымдары мыналарды бередi:

3) копию решения органа услугополучателя о выпуске облигаций, содержащего сведения о порядке выпуска, размещения, обращения и погашения облигаций, использования средств, полученных услугополучателем в результате размещения облигаций, объеме выпуска, количестве и виде облигаций, номинальной стоимости облигаций, правах держателей облигаций.
Для государственной регистрации выпуска облигаций услугополучатель-нерезидент Республики Казахстан, имеющий минимальный кредитный рейтинг не ниже «ВВВ-» по международной шкале агентства Standard & Poor’s, либо рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств (за исключением государственной регистрации выпуска облигаций, номинированных в иностранной валюте), представляет:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) копию решения органа услугополучателя о выпуске облигаций с нотариально удостоверенным переводом на государственный и русский язык, содержащего сведения о порядке выпуска, размещения, обращения и погашения облигаций, использования средств, полученных услугополучателем в результате размещения облигаций, объеме выпуска, количестве и виде облигаций, номинальной стоимости облигаций, правах держателей облигаций;
3) проспект выпуска облигаций в двух экземплярах на бумажном носителе (на государственном и русском языках), составленный по форме в соответствии с приложением 3 к настоящему стандарту государственной услуги, и на электронном носителе в формате Acrobat Reader (электронный вариант проспекта представляется на государственном и русском языках без финансовой отчетности услугополучателя). Каждый из двух экземпляров содержит проспект выпуска облигаций на государственном и русском языках;
4) копию устава с нотариально удостоверенным переводом на государственный и русский язык и копию документа, подтверждающего регистрацию услугополучателя в качестве юридического лица в соответствии с законодательством государства его местонахождения, с нотариально удостоверенным переводом на государственный и русский язык;
5) документы, подтверждающие наличие обеспечения исполнения обязательств услугополучателя, при выпуске обеспеченных облигаций;
6) копию договора с представителем держателей облигаций;
7) если проспектом выпуска облигаций услугополучателя предусматривается обращение данных облигаций в торговой системе фондовой биржи, заключение фондовой биржи о соответствии услугополучателя и выпускаемых им облигаций требованиям к включению и нахождению облигаций услугополучателя в секторе «долговые ценные бумаги» категории «долговые ценные бумаги с рейтинговой оценкой (наивысшая категория)» списка фондовой биржи, а также рекомендации листинговой комиссии фондовой биржи по включению в проспект выпуска ценных бумаг услугополучателя дополнительных ограничений, необходимых для обеспечения защиты прав и интересов инвесторов.
Государственная регистрация выпуска услугополучателем-нерезидентом Республики Казахстан или международными финансовыми организациями, указанными в приложении 4 к настоящему стандарту государственной услуги облигаций, номинированных в иностранной валюте, осуществляется в соответствии с требованиями, установленными, подпунктами 1), 2), 3) и 4) части четвертой настоящего пункта.
Для государственной регистрации выпуска облигаций международные финансовые организации, указанные в приложении 4 к настоящему стандарту государственной услуги, представляют:

1) еркiн нысанда жазылған өтiнiштi;
2) эмитенттiң облигацияларды, шығарылым көлемiн, облигациялардың санын және түрiн, облигациялардың номиналды құнын, облигациялар ұстаушылар құқықтарын орналастыру нәтижесiнде қаражатты пайдаланып алған облигацияларды шығару, орналастыру, айналысқа жiберу және өтеу тәртібі туралы мәлiметтерi бар, мемлекеттік және орыс тiлдеріндегі аудармалары нотариатта куәландырылған облигациялар шығарылымдары туралы эмитент органы шешiмiнiң көшiрмесiн;
3) тиiстi қаржы ұйымының iшкi құжаттарына сәйкес қағаз жеткізгіште (мемлекеттік және орыс тiлдерiнде) екi данада және Acrobat Reader форматында электронды жеткізгіште (қоғамның қаржылық есебiн қоспағанда) бір данада мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалған облигациялар шығарылымының проспектiсiн. Бұл ретте екі дананың әр қайсысында мемлекеттік және орыс тілдеріндегі облигациялар шығарылымы проспектісі бар.
Айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын облигацияларды мемлекеттік тіркеу үшін көрсетілетін қызметті алушы мынадай құжаттар ұсынады:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 5-қосымшасында сәйкес нысанда жасалған айналыс мерзімі он екі айдан аспайтын облигацияларды мемлекеттік тіркеуге сұрау салу;
2) қор биржасының ішкі құжаттарында белгіленген талаптарға көрсетілетін қызметті алушының сәйкестігі туралы қор биржасының қорытындысы.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктеріндегі тармақшаларда көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік емес облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуге құжаттарды ұсынудың талаптары мен тәртібін бұзса және құжаттарды қарау барысында олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмейтіні анықталғанда;
2) көрсетілетін қызметті алушы және облигациялық бағдарламаны немесе облигациялық бағдарлама шеңберінде облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға (Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда қаржы ұйымын қайта құрылымдауды жүргізген кездегі қаржы ұйымын қоспағанда) облигациялық бағдарлама шеңберінде облигациялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуден, егер:

1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) копию решения органа услугополучателя о выпуске облигаций с нотариально удостоверенным переводом на государственный и русский язык, содержащего сведения о порядке выпуска, размещения, обращения и погашения облигаций, использования средств, полученных услугополучателем в результате размещения облигаций, объеме выпуска, количестве и виде облигаций, номинальной стоимости облигаций, правах держателей облигаций;
3) проспект выпуска облигаций, составленный в соответствии с внутренними документами соответствующей финансовой организации, в двух экземплярах на бумажном носителе (на государственном и русском языках) и в одном экземпляре на государственном и русском языках на электронном носителе в формате Acrobat Reader (без финансовой отчетности эмитента). При этом каждый из двух экземпляров содержит проспект выпуска облигаций на государственном и русском языках.
Для государственной регистрации облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев услугополучатель представляет следующие документы:
1) запрос на государственную регистрацию облигаций со сроком обращения не более двенадцати месяцев, составленный по форме, согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) заключение фондовой биржи о соответствии услугополучателя требованиям, установленным внутренними документами фондовой биржи.
На портале:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой, в частях второй, третьей, четвертой, пятой, шестой и седьмой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) нарушение услугополучателем условий и порядка представления документов на государственную регистрацию выпуска негосударственных облигаций и выявления в процессе рассмотрения документов их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) несоответствие услугополучателя и документов, представленных услугополучателем для государственной регистрации облигационной программы или выпуска облигаций в пределах облигационной программы, требованиям законодательства Республики Казахстан.
Услугодатель отказывает услугополучателю в государственной регистрации выпуска облигаций в пределах облигационной программы (за исключением финансовой организации при проведении ею реструктуризации в случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан) в случае, если:

4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Мемлекеттік емес облигациялар
шығарылымын мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Облигациялар шығарылымының (облигациялық бағдарламаның)
проспектiсi
Облигациялар шығарылымы (облигациялық бағдарлама) проспектiсiнiң мәтiнiнде эмитенттiң қаржылық жай-күйi мен қызметi туралы ақпарат бар.
1. Облигациялар шығарылымы проспектiсiнiң бірiншi бетiнiң парағында:
1) құжаттың атауы: «Облигациялар шығарылымының (облигациялық бағдарламаның) проспектiсi»;
2) эмитенттiң толық және қысқартылған атауы;
2-1) акциялар шығарылымының проспектісі жасалған және қаржылық көрсеткіштер берілген күні;
3) орналастырылатын облигациялардың түрi және саны бар. Облигациялық бағдарламаны тiркеу кезiнде облигациялық бағдарламаның жиынтық көлемiн көрсету керек;
4) «Уәкiлеттi органның облигациялар шығарылымын мемлекеттік тiркеу шығарылым проспектiсiнде жазылған облигацияларды сатып алуға қатысты инвесторларға қандай да болмасын ұсыным берудi білдiрмейдi. Облигациялар шығарылымын мемлекеттік тiркеудi жүзеге асырушы уәкiлеттi орган осы құжаттағы ақпараттың шынайылығы үшiн жауап бермейдi. Облигациялар шығарылымы проспектiсiнiң Қазақстан Республикасы заңдарының талаптарына сәйкестiгi ғана қаралады. Эмитенттiң лауазымды тұлғалары осы проспектiдегi ақпараттың шынайылығы үшiн жауап бередi және ондағы барлық ақпарат шынайылығын және эмитентке және оның облигацияларына қатысты инвесторларды шатастырмайтындығын растайды» деген жазба.
Облигациялар шығарылымы (облигациялық бағдарлама) проспектiсiнiң мәтiнi мыналардан тұрады:

4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация выпуска
негосударственных облигаций»
Проспект выпуска облигаций (облигационной программы)
Текст проспекта выпуска облигаций (облигационной программы) содержит информацию о финансовом состоянии и деятельности эмитента.
1. Титульный лист проспекта выпуска облигаций содержит:
1) наименование документа: "Проспект выпуска облигаций (облигационной программы)";
2) полное и сокращенное наименование эмитента;
2-1) дату, на которую составлен проспект выпуска облигаций и представлены финансовые показатели;
3) вид и количество размещаемых облигаций. При регистрации облигационной программы указать суммарный объем облигационной программы;
4) запись: "Государственная регистрация выпуска облигаций уполномоченным органом не означает предоставление каких-либо рекомендаций инвесторам относительно приобретения облигаций, описанных в проспекте. Уполномоченный орган, осуществивший государственную регистрацию выпуска облигаций, не несет ответственность за достоверность информации, содержащейся в данном документе. Проспект выпуска облигаций рассматривался только на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан. Должностные лица эмитента несут ответственность за достоверность информации, содержащейся в настоящем проспекте, и подтверждают, что вся информация, представленная в нем, является достоверной и не вводящей в заблуждение инвесторов относительно эмитента и его облигаций".
Текст проспекта выпуска облигаций (облигационной программы) содержит:

1. Эмитент туралы жалпы мәлiметтер
2. Эмитенттiң атауы.
Осы тармақта эмитенттiң толық және қысқаша атауын көрсету керек.
Егер эмитент жарғысында оның толық және қысқаша атауы шет тілінде көзделген болса, онда осындай атауды қосымша көрсету керек.
Эмитент атауы өзгерген жағдайда оның осының алдындағы атауының толық және қысқарған түрi, сондай-ақ оның өзгертiлген күнi көрсетiлуi керек.
Егер эмитент заңды тұлғаның (заңды тұлғалардың) қайта ұйымдастырылуы негiзiнде құрылған болса, онда қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалар мен эмитенттiң заңды мұрагерлеріне қатысты мәлiметтердi көрсету қажет.
3. Эмитентті мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер. Осы тармақта эмитентті мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің күні және нөмірі, сондай-ақ мемлекеттік тіркеуді (қайта тіркеуді) жүзеге асырған органның атауы және эмитенттің алғашқы тіркелген күні көрсетілуі қажет.
4. Салық төлеушінің тіркеу нөмірі немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
5. Эмитенттiң орналасқан жерi, байланыс телефондарының және факсының нөмiрлерi, электрондық почтасының мекенжайы туралы ақпарат.
6. Эмитенттiң банктiк деректемелерi.
7. Эмитент қызметiнiң түрлерi.
8. Егер эмитент қаржы агенттігі болып табылса, мынадай мәліметтерді көрсету қажет:
1) эмитент соған сәйкес Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджеттік кодексіне сәйкес қаржы агенттігі ретінде экономиканың белгілі бір салаларында мемлекеттік инвестициялық саясатын іске асыруға уәкілетті болатын құжат;
2) қаржы агенттігі мәртебесін иелену күні (бар болса).
9. Эмитентке немесе ол шығарған бағалы қағаздарға халықаралық рейтингілік агенттіктері және (немесе) Қазақстан Республикасының рейтингілік агенттіктері тағайындаған рейтингілердің болуы туралы мәліметтер.
10. Эмитенттiң барлық филиалдары мен өкiлдiктерiнiң атауы, тiркелген күнi, орналасқан жерi және почталық мекенжайы.
11. Эмитенттiң соңғы аяқталған үш қаржы жылына қаржылық есебiне қаржылық есеп беру аудитiн жүзеге асыратын аудиторлық ұйымның (фамилиясы, аты, болса аудитордың аты-жөнi), олардың тиiстi алқалы органға (қауымдастық, палата) қатыстылығы көрсетiлген толық ресми атауы. Проспектті көрсетілетін қызметті берушіге ұсыну алдындағы үш жыл ішінде тиiстi қызмет көрсету шарттары жасалған заң және қаржылық мәселелер бойынша кеңесшiлердiң, олардың тиiстi алқалы органға (қауымдастық, палата) қатыстылығы көрсетiлген толық ресми атауы. Егер жоғарыда аталған тұлғалармен шарттың бұзылуы орын алған жағдайда, оның бастамашысы болған тарапты көрсете отырып шарттың бұзылу себебi туралы ақпарат ұсынылуы тиiс.

1. Общие сведения об эмитенте:
2. Наименование эмитента.
В данном пункте необходимо указать полное и сокращенное наименование эмитента.
Если в уставе эмитента предусмотрено его полное и сокращенное наименование на иностранном языке, то необходимо дополнительно указать такое наименование.
В случае изменения наименования эмитента указать все его предшествующие полные и сокращенные наименования, а также даты, когда они были изменены.
Если эмитент был создан в результате реорганизации юридического лица (юридических лиц), необходимо указать сведения о правопреемстве в отношении реорганизованных юридических лиц и эмитента.
3. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) эмитента. В данном пункте необходимо указать дату и номер справки или свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) эмитента, а также наименование органа, осуществившего его государственную регистрацию (перерегистрацию), и дату первичной регистрации эмитента.
4. Регистрационный номер налогоплательщика или бизнес-идентификационный номер.
5. Информация о месте нахождения эмитента, номера контактных телефонов и факса, адрес электронной почты.
6. Банковские реквизиты эмитента.
7. Виды деятельности эмитента.
7-1. Если эмитент является финансовым агентством, указываются следующие сведения:
1) документ, в соответствии с которым эмитент уполномочен на реализацию государственной инвестиционной политики в определенных сферах экономики в качестве финансового агентства в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года;
2) дата присвоения статуса финансового агентства (при наличии).
8. Сведения о наличии рейтингов, присвоенных эмитенту или выпущенным им ценным бумагам международными рейтинговыми агентствами и (или) рейтинговыми агентствами Республики Казахстан.
9. Наименования, даты регистрации, места нахождения и почтовые адреса всех филиалов и представительств эмитента.
10. Полное официальное наименование аудиторских организаций (фамилия, имя, при наличии – отчество аудитора), осуществлявших (осуществляющих) аудит финансовой отчетности эмитента за последние три завершенных финансовых года с указанием их принадлежности к соответствующим коллегиям (ассоциациям, палатам). Полное официальное наименование консультантов по юридическим и финансовым вопросам, с которыми заключались договоры на оказание соответствующих услуг в течение трех лет, предшествующих представлению проспекта в уполномоченный орган, с указанием их принадлежности к соответствующим коллегиям (ассоциациям, палатам). В случае, если имело место расторжение договора с вышеуказанными лицами, необходимо представить информацию о причине расторжения договора с указанием информации кем из сторон оно было инициировано.
11. Дата принятия эмитентом кодекса корпоративного управления (в случае, если его принятие предусмотрено уставом общества).
2. Органы управления эмитента

12. Эмитенттiң корпоративтi басқару кодексiн қабылдаған күнi
(оның қабылдануы қоғамның жарғысында қаралған жағдайда).
2. Эмитенттiң басқару органдары
13. Эмитенттiң басқару органдарының құрылымы. Осы тармақта эмитенттiң басқару органдарының құрылымы және олардың Қазақстан Республикасының заңдарына, эмитенттiң жарғысына және iшкi құжаттарына сәйкес құзыретi көрсетiледi.
14. Эмитенттiң директорлар кеңесiнiң (бақылау кеңесiнiң) мүшелерi. Осы тармақта:
1) эмитенттiң директорлар кеңесi (бақылау кеңесi) мүшелерiнiң әрқайсының, оның iшiнде директорлар кеңесi (бақылау кеңесi) төрағасының фамилиясы, аты, болған жағдайда - әкесiнiң аты, туған жылы және осы тұлғалар қызметіне кірісу күні;
2) директорлар кеңесiнiң тәуелсiз мүшелерiнiң әрқайсының фамилиясы, аты, болған жағдайда - әкесiнiң аты және осы тұлғалар қызметіне кірісу күні;
3) эмитенттiң директорлар кеңесiнiң (бақылау кеңесi) әрбір мүшелерiнiң соңғы үш жылда атқарған және қазiргi уақытта атқаратын, оның iшiнде қоса атқарған қызметтерi хронологиялық тәртiппен;
4) эмитенттiң директорлар кеңесiнiң (бақылау кеңесiнiң) әрбір мүшелерiнiң әрқайсының қатысу үлесiн көрсете отырып эмитенттiң және оның еншiлес және тәуелдi ұйымдарының жарғылық капиталына (акцияларына/үлесiне) қатысуы;
5) өткен екi жыл iшіндегі директорлар кеңесiнiң (бақылау кеңесiнiң) құрамындағы өзгерiс көрсетiледi.
14-1. Эмитенттің директорлар кеңесінің комитеттері (ондай болған жағдайда). Осы тармақта эмитенттің директорлар кеңесі комитетінің (комитеттерінің) атауын (атауларын), оның (олардың) құзыретін, эмитенттің директорлар кеңесі комитетінің (комитеттерінің) әр мүшесінің аты-жөні, бар болса - әкесінің аты және туған жылы және олардың қызметтеріне кірісу күні көрсетілу тиіс.
14-2. Ішкі аудит қызметі (бар болса).
Осы тармақта қоғамның ішкі аудит қызметі басшысының тегін, атын, бар болса - әкесінің атын және оның қызметіне кірісу күнін көрсету қажет.
15. Эмитенттің атқарушы органы. Осы тармақта:
1) эмитенттің жеке дара атқарушы органының функциясын жүзеге асыратын тұлғаның тегі, аты, бар болса - әкесінің аты және туған жылы не эмитенттің алқалы атқарушы органы мүшелерінің әрқайсысының тегі, аты, бар болса - әкесінің аты және туған жылы;
2) эмитенттің жеке дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асыратын тұлғасы не эмитенттің алқалы атқарушы органы мүшелерінің әрқайсының соңғы үш жылда атқарған және қазіргі уақытта атқаратын, оның ішінде қоса атқарған қызметтері хронологиялық тәртіппен, олардың қызметтеріне кірісу күні және өкілеттері;
3) эмитенттің жеке дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асыратын тұлғасының не эмитенттің алқалы атқарушы органының әрбір мүшелерінің әрқайсының қатысу үлесін көрсете отырып эмитенттің және ұйымдардың төленген жарғылық капиталына қатысуы көрсетіледі.
16. Егер эмитенттiң атқарушы органының өкiлеттiгi басқа коммерциялық ұйымға (басқарушы ұйымға) берiлсе, онда осы тармақта:
1) басқарушы ұйымның толық және қысқаша атауын;
2) осы ұйымның жеке дара атқарушы органының функциясын жүзеге асыратын тұлғаның аты-жөнiн және туған жылын не оның алқалы атқарушы органының және оның директорлар кеңесiнiң (қадағалау кеңесiнiң) мүшелерiнiң аты-жөнiн және туған жылдарын;

12. Структура органов управления эмитента. В данном пункте указываются структура органов управления эмитента и их компетенция в соответствии с законодательством Республики Казахстан, уставом и внутренними документами эмитента.
13. Члены совета директоров (наблюдательного совета) эмитента. В данном пункте указываются:
1) фамилия, имя, при наличии – отчество, год рождения каждого из членов совета директоров (наблюдательного совета) и дата вступления этих лиц в должности эмитента, в том числе председателя совета директоров (наблюдательного совета);
2) фамилия, имя, при наличии – отчество, год рождения независимых членов совета директоров и дата вступления этих лиц в должности;
3) должности, занимаемые каждым из членов совета директоров (наблюдательного совета) эмитента за последние три года и в настоящее время, в хронологическом порядке, в том числе по совместительству;
4) участие каждого члена совета директоров (наблюдательного совета) эмитента в его уставном капитале (акции/доли) и в его дочерних и зависимых организациях с указанием долей участия;
5) изменение в составе совета директоров (наблюдательного совета) в течении предыдущих двух лет.
13-1. Комитеты совета директоров эмитента (при наличии таковых). В данном пункте необходимо указать наименование (наименования) комитета (комитетов) совета директоров эмитента, его (их) компетенцию, фамилия, имя, при наличии – отчество и год рождения каждого члена комитета (комитетов) совета директоров эмитента и даты вступления их в должности.
13-2. Служба внутреннего аудита (при наличии). В данном пункте необходимо указать фамилию, имя, при наличии – отчество и год рождения руководителя службы внутреннего аудита общества и дату вступления его в должность.
14. Исполнительный орган эмитента. В данном пункте указываются:
1) фамилия, имя, при наличии – отчество и год рождения лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа эмитента, либо фамилия, имя, при наличии – отчество и год рождения каждого из членов коллегиального исполнительного органа эмитента;
2) должности, занимаемые лицом, осуществляющим функции единоличного исполнительного органа эмитента, либо каждым из членов коллегиального исполнительного органа эмитента, за последние три года и в настоящее время, в хронологическом порядке, в том числе по совместительству, даты вступления их в должности и полномочия;
3) участие лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа эмитента, либо каждого из членов коллегиального исполнительного органа эмитента в оплаченном уставном капитале эмитента и организациях, с указанием долей участия.
15. В случае, если полномочия исполнительного органа эмитента переданы другой коммерческой организации (управляющей организации), то в данном пункте указать:
1) полное и сокращенное наименование управляющей организации;
2) фамилию, имя, при наличии – отчество и год рождения лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа этой организации, либо фамилию, имя, отчество и годы рождения членов ее коллегиального исполнительного органа и членов ее совета директоров (наблюдательного совета);

3) осы тармақтың 2) тармақшасында аталған тұлғалардың соңғы екi жылда атқарған, оның iшiнде өклеттiктерiн көрсете отырып қоса атқарған, қызметтерiн хронологиялық тәртiппен;
4) осы тармақтың 2) тармақшасында аталған тұлғалардың эмитенттің, оның еншiлес және басқарушы ұйымының, оның iшiнде акционерлік қоғамның төленген жарғылық капиталына (акцияларын/үлесiне) қатысуын көрсету керек.
Осы тармақты акционерлік қоғамдар толтырмайды.
17. Директорлар кеңесiнiң мүшелерiне, эмитенттiң атқарушы органының мүшелерiне және эмитенттiң басқа басқарушы тұлғаларына төленетiн сыйақылар.
Осы тармақта осы Қосымшаның 1414-1 және 15-тармақтарында көрсетiлген тұлғалардың облигациялар шығару туралы шешiм қабылданған күннiң алдындағы соңғы үш айда алған сыйақысының (ақшалай, бағалы қағаздармен немесе қандай да болмасын басқа нысанда) жалпы мөлшерi, сондай-ақ облигациялар шығару туралы шешiм қабылданған күннен бастап соңғы он екi ай iшiнде аталған тұлғаларға төленетiн сыйақының жоспарланған жалпы мөлшерi көрсетiледi.
18. Эмитенттiң ұйымдық құрылымы.
Осы тармақта:
1) эмитенттiң құрылымдық бөлiмшелерi, филиалдары және өкiлдiктерi;
2) эмитент қызметкерлерiнiң, оның iшiнде эмитенттiң филиалдары мен өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң жалпы саны;
3) эмитенттiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары туралы мәлiметтер көрсетiледi.
3. Эмитенттiң акционерлерi (қатысушылары) және аффилиирленген
тұлғалары
19. Эмитенттің акционерлері (қатысушылары).
Осы тармақта:
1) эмитент (егер эмитент акционері (қатысушысы) заңды тұлға болып табылса осы заңды тұлғаның ірі не осы заңды тұлғалардың жарғылық капиталында қатысу үлестерінің он және одан да көп пайызын иеленетін қатысушылары көрсетіледі) акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы саны және эмитент үлестерінің (орналастырылған және дауыс беруші акцияларының) он және одан да көп пайызын иеленген акционерлерлері (толық және қысқартылған атауы, заңды тұлғаның мекенжайы не жеке тұлғаның тегі, аты, бар болса - әкесінің аты) туралы ақпарат;
2) эмитенттің акционерлері (қатысушылары) болып табылмайтын, бірақ басқа ұйымдары арқылы эмитенттің қызметін бақылау құқығы бар тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
Егер эмитент банк болып табылған жағдайда, осы тармақта, осы тармақтың 1)-2) тармақшаларында аталған ақпараттардан басқа, банктің орналастырылған акцияларының он және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама иеленген, банктің орналастырылған акцияларының он және одан да көп пайызын тікелей немесе жанама дауыс беруге не банк шарттың күшімен немесе өзге жағдаймен эмитент қабылдаған шешімге ықпал етуге мүмкіндігі бар акционерлер туралы ақпаратты көрсету керек.

3) все должности, занимаемые лицами, перечисленными в подпункте  2) настоящего пункта, за последние два года, в хронологическом порядке, в том числе по совместительству, с указанием полномочий;
4) участие лиц, перечисленных в подпункте 2) настоящего пункта, в оплаченном уставном капитале (акции/доли) эмитента, его дочерних организаций и управляющей организации, том числе в зависимом акционерном обществе.
Настоящий пункт акционерными обществами не заполняется.
16. Вознаграждение, выплачиваемое членам совета директоров, членам исполнительного органа и другим руководящим лицам эмитента. В данном пункте указываются общий размер вознаграждения (денежного, ценными бумагами или в какой-либо другой форме), лицам, указанным в пунктах 1313-1 и 14 настоящего Приложения, за последние три месяца, предшествующие дате принятия решения о выпуске облигаций, а также планируемый общий размер вознаграждения, подлежащий выплате указанным лицам в течение последующих двенадцати месяцев, с даты принятия решения о выпуске облигаций.
17. Организационная структура эмитента.
В данном пункте указываются:
1) структурные подразделения, филиалы и представительства эмитента;
2) общее количество работников эмитента, в том числе работников филиалов и представительств эмитента;
3) сведения о руководителях структурных подразделений эмитента.
3. Акционеры (участники) и аффилированные лица эмитента.
18. Акционеры (участники) эмитента.
В данном пункте указываются:
1) общее количество акционеров (участников) эмитента (если акционером (участником) эмитента является юридическое лицо, указываются крупные акционеры либо участники, которые владеют десятью и более процентами долей участия в уставном капитале данного юридического лица) и информация (полное и сокращенное наименование, место нахождения юридического лица либо фамилия, имя, при наличии – отчество физического лица) об акционерах (участниках), которые владеют десятью и более процентами долей (размещенных и голосующих акций) эмитента;
2) сведения о лицах, не являющихся акционерами (участниками) эмитента, но обладающие правом контролировать деятельность эмитента через другие организации.
Если эмитентом является банк, в данном пункте, помимо перечисленной в подпунктах 1)-2) настоящего пункта информации, указывается информация об акционерах, владеющих прямо или косвенно десятью и более процентами размещенных акций банка или имеющих возможность голосовать прямо или косвенно десятью и более процентами голосующих акций банка, либо оказывать влияние на принимаемые банком решения в силу договора или иным образом.
19. Сведения о юридических лицах, у которых эмитент владеет десятью и более процентами акций (долей) с указанием полного наименования юридического лица, его места нахождения, процентного соотношения акций (доли) эмитента в его уставном капитале, вида деятельности, фамилии, имени, при наличии - отчества, первого руководителя.

20. Эмитенттiң заңды тұлғаларының толық атауын, орналасқан жерiн, оның жарғылық капиталындағы эмитенттiң акцияларының (үлестерiнiң) пайыздық қатынасын, қызмет түрiн, аты-жөнiн және бірiншi басшысының атын көрсете отырып, акциялардың (үлестердiң) он және одан да көп пайызын иеленген заңды тұлғалар туралы мәлiметтерi.
21. Эмитент қатысатын өндiрiстiк, банктiк, қаржылық топтар, холдингтер, концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы ақпарат.
22. Эмитенттiң басқа аффилиирленген тұлғалары туралы мәлiметтер. Осы тармақта заңды тұлғаның толық атауын (аты-жөнi, бар болса - жеке тұлғаның әкесiнiң аты), оның орналасқан жерi, қызметiнiң түрiн, бірiншi басшысының аты-жөнiн көрсете отырып осы Ереженiң 13, 13-1, 14, 18, 19-тармақтарына сәйкес көрсетiлмеген, бірақ Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмитенттiң аффилиирленген тұлғалары болып табылатын барлық тұлғалар туралы мәлiметтер көрсетiледi.
23. Эмитенттiң аффиллиирленген тұлғаларының қатысуымен жасалған операциялар. Осы тармақта заңды тұлғаның атауы және оның мекенжайы және/немесе аты, тегі, бар болса - жеке тұлғаның әкесiнiң аты және туған жылы, мәмiле жасалған сомасы және осы шешiмдi эмитенттiң қандай органы қабылдаған қорытындысының күндерi көрсетiле отырып, Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес эмитентке қатысты аффилиирленген болып табылатын ұйымдардың қатысуымен соңғы жылда эмитент жүргiзген барлық операциялар туралы ақпарат ашылады.
23-1. Арнайы қаржы компаниясының облигацияларын шығарған кезде аффилиирленгендігін тану үшін негізді және оның туындаған күнін көрсете отырып секьюритилендіру мәмілесі тараптарының аффилиирленгендігі туралы ақпарат ашылады.
4. Эмитент қызметінің сипаты (эмитент IAS 27 қаржылық
есептіліктің халықаралық стандартына сәйкес топтың құрамына
кірген жағдайда, осы тарау барлық топтың шоғырландырылған
қаржылық есептілік негізінде, сондай-ақ эмитенттің өзінің
қаржылық есептілік негізінде де толтырылады)
24. Эмитент қызметiнiң жалпы үрдiстерi, оның iшiнде эмитенттiң негiзгi қызмет түрлерi бойынша қысқаша сипаты.
Осы тармақта:
1) эмитенттiң бәсекелесi болып табылатын ұйымдар туралы мәлiметтер;
2) эмитент қызметiнiң Қазақстан Республикасының iшіндегі салалық орташа және егер бұл мүмкiн болса, әлемдiк орташа көрсеткiштермен салыстырмалы сипаттамасы;
3) саланың болашақтағы дамуына қатысты болжам және эмитенттiң осы саладағы жағдайы көрсетiледi.
25. Эмитентпен жасасқан, салдарынан эмитенттiң қызметiне елеулi түрде ықпал ететiн келісім-шарттар, келісімдер туралы мәлiметтер.
26. Эмитент қызметiн жүзеге асыру үшiн алынған лицензиялар, патенттер, рұқсаттар туралы, құжаттың нөмiрi және күнiн, қолданылу мерзiмiн және осы құжатты берген орган көрсетiлген мәлiметтер.

20. Информация о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах, концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует эмитент.
21. Сведения о других аффилиированных лицах эмитента. В данном пункте указываются сведения обо всех лицах, не указанных в соответствии с пунктами 1313-1141819 настоящего Приложения, но являющихся в соответствии с законодательством Республики Казахстан аффилированными лицами эмитента, с указанием полного наименования юридического лица (фамилии, имени, при наличии - отчества физического лица), его места нахождения, вида деятельности, фамилии, имени, при наличии - отчества, первого руководителя.
22. Сделки с участием аффилиированных лиц. В данном пункте раскрывается информация о сделках, проведенных эмитентом за последний год с участием лиц, являющихся по отношению к эмитенту аффилиированными, в соответствии с законодательством Республики Казахстан с указанием даты заключения, наименования юридического лица и его места нахождения и/или фамилии, имени, при наличии - отчества физического лица и года рождения, суммы сделки и каким органом эмитента принято данное решение.
22-1. При выпуске облигаций специальной финансовой компании раскрывается информация об аффилиированности сторон сделки секьюритизации с указанием основания для признания аффилиированности и даты ее возникновения.
4. Описание деятельности эмитента (если эмитент входит в состав
группы согласно международному стандарту финансовой отчетности
IAS 27, то данный раздел заполняется как на основании
консолидированной финансовой отчетности всей группы,
так и на основании финансовой отчетности
самого эмитента)
23. Краткое описание общих тенденций в деятельности эмитента, в том числе по основным видам деятельности эмитента.
В данном пункте указывается:
1) сведения об организациях, являющихся конкурентами эмитента;
2) сравнительная характеристика деятельности эмитента со среднеотраслевыми показателями внутри Республики Казахстан и со среднемировыми, если это представляется возможным;
3) прогноз в отношении будущего развития отрасли и положения эмитента в данной отрасли.
24. Сведения о контрактах, соглашениях, заключенных эмитентом, которые впоследствии могут оказать существенное влияние на деятельность эмитента.
25. Сведения о лицензиях, патентах, разрешениях, полученных эмитентом для осуществления его деятельности, с указанием даты и номера документа, срока действия и органа, выдавшего данный документ.
26. Объемы реализованной продукции (выполненных работ, услуг) за последние два года или за период фактического существования в принятых физических или количественных единицах измерения.
Анализ изменений в объемах реализованной продукции (оказанных работ, услуг) эмитента за последние два года или за период фактического существования.

27. Соңғы екi жылда немесе нақты жұмыс iстелген кезеңде сатылған өнiмнiң (орындалған жұмыстардың, қызмет көрсетудiң) нақты немесе сандық өлшем бірлiктерiмен көрсетiлген көлемi. Эмитенттiң соңғы екi жылда немесе нақты жұмыс iстелген кезеңде сатылған өнiмiнiң (көрсетiлген жұмыстың, қызметтiң) көлеміндегі өзгерiстерге талдау жасау.
28. Эмитенттiң негiзгi қызметiнiң түрлерi бойынша сатудың (жұмыстардың, қызмет көрсетудiң) кiрiстілігiне оң және терiс әсер ететiн факторлар.
29. Эмитенттiң өз өнiмiн (жұмыстарын, қызмет көрсетудi) сатуды ұйымдастыру жөніндегі қызметi. Осы тармақта эмитенттiң негiзгi жеткізушiлерi және тұтынушылары туралы мәлiметтер көрсетiледi, эмитенттiң жұмыс iстеп тұрған жеткізушiлерге және тұтынушыларға тәуелдi болу дәрежесi, оның iшiнде:
1) эмитенттiң барлық жеткiзiлiмiнiң он және одан көп пайызы тиесiлi болатын жеткізушiлерiнiң атауы және орналасқан жерi, олардың үлестерi пайызбен көрсетiледi. Осы дерек көздерiне болашақта рұқсат беруге қатысты болжамдар ұсынылуы тиiс;
2) үлесiне эмитенттiң өнiмiн (жұмыстарын, қызмет көрсетуiн) сатудан түскен жалпы түсiмнiң он және одан көп пайызынан астамы тиесiлi болатын тұтынушылардың атауы және орналасқан жерi, олардың сатудың жалпы көлеміндегі үлестерi пайызыбен көрсетiледi. Эмитенттiң өнiмiн (жұмыстарын, қызмет көрсетуiн) сатуға әсер етуi мүмкiн терiс факторлар ашылады.
30. Эмитенттiң қызметiне әсер ететiн негiзгi факторлар:
1) эмитент қызметiнiң маусымдылығы, эмитент қызметiнiң маусымдық сипаттағы түрлерi және олардың эмитенттiң жалпы кiрiсіндегі үлесi;
2) импорттың эмитентке жеткiзiлген (көрсетiлген) шикiзаттағы (жұмыстардағы, қызметтегi) үлесi және эмитенттiң экспортқа сатқан өнiмiнiң (жұмыстарының, қызметiнiң) сатылған өнiмнiң жалпы көлеміндегі үлесi;
3) облигациялар шығару туралы шешiм қабылданған күннен бастап алты ай iшiнде жасалуы тиiс (жасалған) немесе орындалуы тиiс (орындалған) мәмiле (мәмілелер) туралы мәлiметтер, егер осы мәмiленiң (мәмiлелердiң) сомасы эмитент активтерiнiң баланстық құнының он пайыздан асатын болса;
4) болашақтағы мiндеттемелер. Эмитенттiң болашақтағы негiзгi мiндеттемелерi және осы мiндеттемелер эмитенттiң қызметiне әсер етуi мүмкiн терiс ықпалы ашылады, оның iшiнде осы эмитент, облигациялардың саны, кепiлдiк беру шарттары, өтеу күнi және кепiлдiк берiлген шығарылымның валютасы туралы ақпаратты қоса отырып, өзге эмитенттердiң үшiншi тұлғалардың кепiлдiк беруiмен қамтамасыз етiлген облигациялары бойынша эмитенттiң кепiлдiк беруi туралы;
5) эмитенттiң сот процестерiне қатысуы туралы мәлiметтер. Эмитенттiң қатысуымен өткен, нәтижесiнде эмитент қызметiнiң тоқтатылуы немесе шектелуi, оған маңызды ақшалай және өзге де мiндеттемелер берiлуi мүмкiн сот процестерiнiң мәнiне сипаттама беру керек;

27. Факторы, позитивно и негативно влияющие на доходность продаж (работ, услуг) по основным видам деятельности эмитента.
28. Деятельность эмитента по организации продаж своей продукции (работ, услуг). В данном пункте указываются сведения об основных поставщиках и потребителях эмитента, степень зависимости эмитента от существующих поставщиков и потребителей, в том числе:
1) наименования и место нахождения поставщиков эмитента, на которых приходится десять и более процентов общего объема всех поставок, с указанием их доли в процентах. Должны быть представлены прогнозы в отношении доступности этих источников в будущем;
2) наименования и место нахождения потребителей, на долю которых приходится десять и более процентов общей выручки от реализации продукции (работ, услуг) эмитента, с указанием их доли в общем объеме реализации в процентах. Раскрываются возможные негативные факторы, влияющие на реализацию продукции (работ, услуг) эмитента.
29. Ключевые факторы, влияющие на деятельность эмитента:
1) сезонность деятельности эмитента, виды деятельности эмитента, которые носят сезонный характер, и их доля в общем доходе эмитента;
2) доля импорта в общем объеме сырья (работах, услугах) поставляемых (оказываемых) эмитенту и доля продукции (работ, услуг), реализуемой эмитентом на экспорт, в общем объеме реализуемой продукции;
3) сведения о сделке (сделках), которая (которые) должна (должны) быть совершена (совершены) или исполнена (исполнены) в течение шести месяцев с даты принятия решения о выпуске облигаций, если сумма этой сделки (сделок) превышает десять процентов балансовой стоимости активов эмитента;
4) будущие обязательства. Раскрываются основные будущие обязательства эмитента и негативное влияние, которое эти обязательства могут оказать на деятельность эмитента, в том числе о гарантиях эмитента по облигациям иных эмитентов, обеспеченным гарантиями третьих лиц, включая информацию о таком эмитенте, количестве облигаций, условиях гарантии, дате погашения и валюте гарантируемого выпуска;
5) сведения об участии эмитента в судебных процессах. Представить описание сути судебных процессов с участием эмитента, по результатам которых может произойти прекращение или ограничение деятельности эмитента, наложение на него денежных и иных обязательств;

6) уәкiлеттi мемлекеттік органдар және/немесе сот соңғы жыл iшiнде эмитентке және оның лауазымды тұлғаларына қолданған барлық әкiмшiлiк санкциялар туралы мәлiметтер. Санкция қолданылған күндi, санкция қолданған органды, санкция қолдану себептерiн, санкцияның түрлерiн және мөлшерiн, сондай-ақ санкцияның орындалу дәрежесiн көрсету керек;
7) тәуекел факторлары. Облигациялардың ұстаушылары ұшырауы мүмкiн тәуекел факторларына нақты талдау жасау керек;
8) эмитенттiң қызметi туралы, эмитент өзiнiң қызметiн жүзеге асыратын нарықтар туралы басқа ақпарат.
5. Қаржылық жай-күй
31. Баланстық құны материалдық емес активтердiң жалпы баланстық құнының бес және одан көп пайызын құрайтын материалдық активтердiң түрлерi.
32. Баланстық құны негiзгi құрал-жабдықтың жалпы баланстық құнының бес және одан көп пайызын құрайтын негiзгi құрал-жабдықтың түрлерi.
33. Инвестициялар. Осы мәселе бойынша ақпарат мынадай құрылымда ұсынылуы тиiс: басқа заңды тұлғалардың капиталына тiкелей инвестициялар, ұзақ мерзiмдi инвестициялар және инвестициялық портфель.
34. Дебиторлық берешек. Осы тармақта эмитенттің алдында дебиторлық берешектiң жалпы сомасының бес және одан көп пайызы мөлшерiнде дебиторлық берешегi бар ұйымның атауын көрсете отырып дебиторлық берешектiң құрылымы не эмитенттiң неғұрлым iрi он дебиторының тiзiмi ашылады.
34-1. Әрбір активтің құны және тиісті шарттардың қолданылуы аяқталған күні көрсетілген, эмитенттің міндеттемелерінің қамтамасыз етуі болып табылатын, сондай-ақ сенімгерлікпен басқаруға берілген, жалпы активтері көлемінің кем дегенде он пайызын құрайтын эмитенттің активтері туралы мәліметтер.
35. Осы тармақта эмитенттiң жарғылық және меншiктi капиталының мөлшерi көрсетiледi.
36. Заемдар.
Осы тармақта қолданылып жүрген банктiк заемдар және кредиттiк желiлер, олардың валютасы, сыйақы ставкалары, қамтамасыз ету түрлерi туралы ақпарат ашылады. Жақын арадағы он екi ай iшiнде өтелетiн сомалар тоқсан бойынша бөлiнуi тиiс, қалған сомалар жылдар бойынша бөлiне отырып ұсынылады.
37. Эмитенттiң негiзгi қызметiн жүзеге асыруға байланысты кредиторлық берешегi (жеткізушiлер алдындағы берешек, алынған аванстар).
Осы тармақта эмитент өзiнiң кредиторлық берешектiң жалпы сомасының бес және одан көп пайызы мөлшерiнде берешегi бар ұйымның атауын көрсете отырып, кредиторлық берешектiң құрылымы не эмитенттiң бірiншi он неғұрлым iрi кредиторлық тiзiмi ашылады.
37-1. Эмитенттің соңғы үш аяқталған қаржы жылы ішінде алған (шеккен) кірістің (шығынның) мөлшері (үш жылдың ішіндегі әр жылдың қорытындысы бойынша бөлігінде).
37-2. Левередж. Осы тармақта эмитенттің левередж шамасы соңғы үш жылдың әр аяқталған қаржы жылының бірінші күнгі, сондай-ақ облигациялар шығарылымының (облигациялық бағдарлама) проспектісін беру алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша көрсетіледі.
37-3. ҚР ҚҚА Басқармасының 2009.29.04. № 89 қаулысымен алынып тасталды
37-4. Аудиторлық есеппен расталған оның қаржылық есептілігіне сәйкес соңғы аяқталған екі қаржы жылының бір жылында эмитент қызметінен алынған ақша қаражатының таза ағыны көрсетіледі.

6) сведения обо всех административных санкциях, налагавшихся на эмитента и его должностных лиц уполномоченными государственными органами и/или судом в течение последнего года. Указать дату применения санкции, орган, применивший санкцию, причины санкции, вид и размер санкции, а также степень исполнения санкции;
7) факторы риска. Представить подробный анализ факторов риска, которым будут подвергаться держатели облигаций;
8) другая информация о деятельности эмитента, о рынках, на которых осуществляет свою деятельность эмитент.
5. Финансовое состояние
30. Виды нематериальных активов, балансовая стоимость которых составляет пять и более процентов от общей балансовой стоимости нематериальных активов.
31. Виды основных средств, балансовая стоимость которых составляет пять и более процентов от общей балансовой стоимости основных средств.
32. Инвестиции. Информация по данному вопросу представляется по следующей структуре: прямые инвестиции в капитал других юридических лиц, долгосрочные инвестиции и инвестиционный портфель.
33. Дебиторская задолженность. В данном пункте раскрывается структура дебиторской задолженности с указанием наименований организаций, имеющих перед эмитентом дебиторскую задолженность в размере пять и более процентов от общей суммы дебиторской задолженности, либо список десяти наиболее крупных дебиторов эмитента.
33-1. Сведения об активах эмитента, составляющих не менее десяти процентов от общего объема активов, которые являются обеспечением обязательств эмитента, а также переданы в доверительное управление с указанием стоимости каждого актива и даты завершения действия соответствующих договоров.
34. В данном пункте указывается размер уставного и собственного капитала эмитента.
35. Займы. В данном пункте раскрывается информация о действующих банковских займах и кредитных линиях с указанием их валюты, ставках вознаграждения, видах обеспечения. Суммы к погашению в течение ближайших двенадцати месяцев должны быть разделены поквартально, остальные суммы представляются с разбивкой по годам.
36. Кредиторская задолженность, связанная с осуществлением эмитентом основной деятельности (задолженность перед поставщиками, авансы полученные).
В данном пункте раскрывается структура кредиторской задолженности с указанием суммы задолженности и наименования организаций, перед которыми эмитент имеет задолженность в размере более пяти процентов от общей суммы кредиторской задолженности, либо список первых десяти наиболее крупных кредиторов эмитента.
36-1. Размер чистого дохода (убытка), полученного (понесенного) эмитентом за три последних завершенных финансовых года (в разрезе по итогам каждого из трех лет).
36-2. Левередж. В данном пункте указывается величина левереджа эмитента по состоянию на первый день каждого из трех последних завершенных финансовых лет, а также на конец последнего квартала перед подачей проспекта выпуска облигаций (облигационной программы).
36-3. Указываются чистые потоки денежных средств, полученные от деятельности эмитента, за один из двух последних завершенных финансовых лет согласно его финансовой отчетности, подтвержденной аудиторским отчетом.

6. Бағалы қағаздар шығарылымдары туралы мәлiметтер
38. Облигациялар шығару туралы шешiм қабылданғанға дейiн эмитенттiң эмиссиялық бағалы қағаздарының барлық тiркелген шығарылымдарына қатысты:
1) әрбір шығарылым облигацияларының жалпы саны, түрi және номиналдық құны, әрбір шығарылым бойынша орналастырылған облигациялардың саны, сондай-ақ орналастыру кезiнде тартылған ақшаның жалпы көлемi, негiзгi борыш сомасы, әрбір шығарылым бойынша сыйақының аударылған және төленген сомасы, сатып алынған күні көрсетілген сатып алынған облигациялардың саны. Облигациялар шығарылымын мемлекеттік тiркеудi жүзеге асырған орган, осындай шығарылымның мемлекеттік тiркеу нөмiрi және мемлекеттік тiркеу күнi;
2) құрылтайшылар төлеген акцияларының жалпы саны, түрi және номиналдық құны, сондай-ақ акцияларды орналастыру кезiнде тартылған ақшаның жалпы көлемi. Соңғы күнге сатып алынатын бағасы көрсетiлген, өтелген, айналыста болатын акциялардың саны. Акцияны сатып алу әдiстемесi бекітілген күн. Акциялар шығарылымын мемлекеттік тiркеудi жүзеге асырған орган, осындай шығарылымның мемлекеттік тiркеу нөмiрi және мемлекеттік тiркеу күнi;
3) орындалмаған міндеттемелердiң мөлшерi және осы сияқтылардың орындау мерзiмi, бағалы қағаздар бойынша (шығарылымдары және түрлерi бойынша жеке) есептелген, бірақ төленбеген сыйақылар сомасы туралы ақпаратты қоса отырып, эмитенттiң өзiнiң бағалы қағаздар ұстаушылар алдында орындалмаған мiндеттемелерiнiң фактілерi туралы мәлiметтер (облигациялар бойынша сыйақыларды төлемеу (төлеудi кешiктiру), акциялар бойынша дивидендтердi төлемеу (төлеудi кешiктiру);
4) егер бағалы қағаздардың қандай да болмасын шығарылымы тоқтатылған немесе жарамсыз болып танылған не күшi жойылған жағдайда осындай шешiмдердi қабылдаған мемлекеттік органды, оларды қабылдау негiздерi және күнi;
5) әрбір тіркелген шығарылым бойынша сыйақы төлеу күндері, төлеуге жататын сомалар, сатып алған күндері және әрбір шығарылым бойынша өтеу кезінде төленген сомалар;
6) соңғы екi қаржылық жылының әрбір жылындағы немесе нақты жұмыс iстеу кезеңіндегі бір акцияға (жай, артықшылықты) дивидендтердiң есептелген сомасы және төленген дивидендтердiң сомасын көрсете отырып, дивидендтiң мөлшерi;
7) сауда-саттық ұйымдастырушылардың атауын қоса отырып, эмитенттiң бағалы қағаздарымен сауда жүзеге асырылатын негiзгi нарықтары;
8) бұрын шығарылған облигациялардың әрбір түрі бойынша олардың ұстаушыларына берілетін құқықтар, оның ішінде шектеулерді (ковенантты) бұзғанда іске асырылған және ұстаушылармен жасалған бағалы қағаздарды сатып алу-сату шарттарында көзделген құқықтар. Ұстаушылардың осы құқықтарын іске асыру тәртібі көрсетіледі.

6. Сведения о выпусках ценных бумаг
37. В отношении всех зарегистрированных выпусков эмиссионных ценных бумаг эмитента до даты принятия решения о выпуске облигаций, указываются:
1) общее количество, вид и номинальная стоимость облигаций каждого выпуска, количество размещенных облигаций по каждому выпуску, а также общий объем денег, привлеченных при размещении, сумма основного долга, сумма начисленного и выплаченного вознаграждения по каждому выпуску, количество выкупленных облигаций, с указанием даты выкупа. Орган, осуществивший государственную регистрацию выпуска облигаций, государственный регистрационный номер и дату государственной регистрации такого выпуска;
2) общее количество, вид и номинальная стоимость акций, оплаченных учредителями, а также общая сумма денег, привлеченных при размещении акций. Количество акций, находящихся в обращении, выкупленных, с указанием цены выкупа на последнюю дату. Дата утверждения методики выкупа акций. Орган, осуществивший государственную регистрацию выпуска акций, государственный регистрационный номер и дата государственной регистрации такого выпуска;
3) сведения о фактах неисполнения эмитентом своих обязательств перед держателями ценных бумаг (невыплата (задержка в выплате) вознаграждения по облигациям, невыплата (задержка в выплате) дивидендов по акциям), включая информацию о размерах неисполненных обязательств и сроке просрочки исполнения таковых, сумма начисленных, но не выплаченных вознаграждений по ценным бумагам (отдельно по видам и выпускам);
4) в случае, если какой-либо выпуск ценных бумаг был приостановлен или признан несостоявшимся либо аннулирован, указывается государственный орган, принявший такие решения, основания и дату их принятия;
5) даты выплат вознаграждения по каждому зарегистрированному выпуску, суммы, подлежащие выплате, даты выкупа и суммы, выплаченные при погашении по каждому выпуску;
6) размер дивиденда на одну акцию (простую, привилегированную) за каждый год из двух последних финансовых лет или за период фактического существования, с указанием суммы начисленных дивидендов и суммы выплаченных дивидендов;
7) основные рынки, на которых осуществляется торговля ценными бумагами эмитента, включая наименования организаторов торгов;
8) права, представляемые каждым видом ранее выпущенных облигаций их держателям, в том числе права, реализованные при нарушении ограничений (ковенант) и предусмотренные договорами купли-продажи ценных бумаг, заключенными с держателями, с указанием порядка реализации данных прав держателей.

7. Облигациялар шығарылымы туралы мәлiметтер (бұл бөлiм
облигациялық бағдарламаны мемлекеттік тiркеу кезiнде
толтырылмайды)
39. Облигациялар туралы мәліметтер:
1) облигациялардың түрі (купондық немесе дисконттық, инфрақұрылымдық немесе арнайы қаржы компаниясы шығаратын), қамтамасыз етудің болуы (толық немесе ішінара қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілмеген, оның ішінде реттелген), номиналдық құнын немесе сыйақы мөлшерін (индекстелген) есептеу сипаты;
2) шығарылатын облигациялардың саны және облигациялар шығарылымның жалпы көлемі (облигациялар шығарылымының жалпы көлемін номиналдық құны бойынша көрсету керек);
3) бір облигацияның номиналдық құны;
4) облигацияларды орналастырудың басталған күні және айналысының басталған күні;
5) облигациялар бойынша мыналар қоса көрсетілген сыйақы:
облигациялар бойынша сыйақы ставкасы;
сыйақыны, кезеңділікті есептеу басталатын күн және сыйақы төленген күн, оны төлеу тәртібі және талаптары (егер инвестор Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылған жағдайда, төлем валютасы және айырбастау бағамы көрсетіледі);
сыйақы есептеу үшін қолданылатын уақыт кезеңі;
индекстелген облигациялар шығару кезіндегі есептеу тәртібі.
Егер сыйақы ставкасы белгіленбеген болса, оның мөлшерін айқындау тәртібі көрсетіледі;
6) мыналар қоса көрсетілген облигациялардың айналысы және оларды өтеу туралы мәліметтер:
облигациялардың айналыс мерзімі және оларды өтеу талаптары;
облигацияларды өтеу күні;
облигациялар өтелетін орын (орындар), облигацияларды өтеу тәсілі;
орны және облигацияларды эмитент кассасы арқылы қолма-қол ақшамен өтеу кезінде өтініш жасауға болатын тұлғалар;
7) облигацияларды төлеу талаптары мен тәртібі:
облигацияларды (осы эмитент бұрын шығарған, айналыста болу мерзімі аяқталған облигацияларды қоса алғанда) төлеудің талаптары, тәртібі, есеп айырысу тәсілдері, оның ішінде қайта құрылымдау жоспарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып көрсетіледі;
8) облигациялар бойынша қамтамасыз ету (ипотекалық және өзге де қамтамасыз етілген облигацияларды шығару кезінде):
қамтамасыз етілген облигациялар шығарылған жағдайда:
толық немесе ішінара қамтамасыз ету, кепіл мәні, оның құны және кепіл мәнін өндіріп алуға өтініш жасау тәртібі;
облигацияларды қамтамасыз ету туралы шарттың талаптары;
егер облигациялар банктің кепілдігімен қамтамасыз етілсе - атауын, орналасқан жерін, байланыс телефондарын, кепілдік мерзімі мен талаптарын көрсете отырып, кепілдік берген банктің деректері көрсетіледі;
9) арнайы қаржы компаниясының облигациялары шығарылған кезде қосымша:
тиісті шарттардың нөмірлері мен жасалған күндерін көрсете отырып, оригинатордың, кастодиан-банктің, басқарушы агенттің және басқаға берілген талап ету құқықтары бойынша төлемдерді жинайтын тұлғаның атауы мен орналасқан жері;
секьюритилендіру мәмілесінде оригинатор қызметінің мәні, құқықтары мен міндеттері;
талап ету құқықтарының сипаттамасы, бөлінген активтердің құрамына кіретін талап ету құқықтары бойынша ақша түсімінің талаптары, тәртібі мен мерзімдері және олардың орындалуына бақылау жасау тәртібі;
оригинатордың және секьюритилендіру мәмілесіне қатысатын тұлғалардың секьюритилендіруді қолдану тәжірибесінің болуы;
талап ету құқықтарының біртектілік критерийлері;
секьюритилендіру мәмілесін қамтамасыз ететін бөлінген активтер өсімінің мөлшері, құрамы мен болжамдық талдауы;
қосымша қамтамасыз ету туралы мәліметтер;
осы облигациялық бағдарлама шегінде шығарылған облигациялардың әртүрлі шығарылымдарын өтеу кезектілігі көрсетіледі;

7. Сведения о выпуске облигаций (данный раздел
при государственной регистрации облигационной
программы не заполнятся)
38. Сведения об облигациях:
1) вид облигаций (купонные или дисконтные, инфраструктурные или выпускаемые специальной финансовой компанией), наличие обеспечения (с полным или частичным обеспечением или без обеспечения, в том числе субординированные), характер расчета номинальной стоимости или размера вознаграждения (индексированные);
2) количество выпускаемых облигаций и общий объем выпуска облигаций (указать общий объем выпуска облигаций по номинальной стоимости);
3) номинальная стоимость одной облигации;
4) дата начала размещения и дата начала обращения облигаций;
5) вознаграждение по облигациям с указанием:
ставки вознаграждения по облигациям;
даты, с которой начинается начисление вознаграждения, периодичности и даты выплаты вознаграждения, порядка и условий его выплаты (если инвестором будет являться нерезидент Республики Казахстан, указывается валюта выплаты и курс конвертации);
периода времени, применяемого для расчета вознаграждения;
порядка расчетов при выпуске индексированных облигаций.
Если ставка вознаграждения не является фиксированной, указывается порядок определения ее размера;
6) сведения об обращении и погашении облигаций с указанием:
срока обращения облигаций и условий их погашения;
даты погашения облигаций;
места (мест), где будет произведено погашение облигаций;
способа погашения облигаций;
места и лиц, к которым необходимо обратиться при погашении облигаций наличными деньгами через кассу эмитента;
7) условия и порядок оплаты облигаций:
указываются условия, порядок оплаты облигаций (включая облигации, ранее выпущенные данным эмитентом, срок обращения которых истек), способы расчетов, в том числе с учетом особенностей, предусмотренных планом реструктуризации;
8) обеспечение по облигациям (при выпуске ипотечных и иных обеспеченных облигаций):
в случае выпуска обеспеченных облигаций указываются:
полное или частичное обеспечение, предмет залога, его стоимость и порядок обращения взыскания на предмет залога;
условия договора об обеспечении облигаций;
если облигации обеспечены гарантией банка - указываются данные банка, предоставившего гарантию, с указанием наименования, места нахождения, контактных телефонов, срока и условий гарантии;
9) при выпуске облигаций специальной финансовой компании дополнительно указываются:
наименование и место нахождения оригинатора, банка-кастодиана, управляющего агента и лица, осуществляющего сбор платежей по уступленным правам требования, с указанием номера и даты заключения соответствующих договоров;
предмет деятельности, права и обязанности оригинатора в сделке секьюритизации;
характеристика прав требования, условия, порядок и сроки поступления денег по правам требования, входящим в состав выделенных активов, и порядок осуществления контроля за их исполнением;
наличие опыта применения секьюритизации оригинатором и лицами, участвующими в сделке секьюритизации;
критерии однородности прав требований;
размер, состав и прогнозный анализ роста выделенных активов, обеспечивающих сделку секьюритизации;
сведения о дополнительном обеспечении;
очередность погашения облигаций различных выпусков, выпущенных в пределах данной облигационной программы;

10) облигацияларды ұстаушылардың өкілі туралы мәліметтер (атауы, орналасқан жері, байланыс телефондары, бірінші басшының, атқарушы орган мүшелерінің тегі, аты, бар болса - әкесінің аты);
11) инфрақұрылымдық облигациялар шығарылған кезде концессиялық шарттың және Қазақстан Республикасы Үкіметінің мемлекеттің кепілдемесін беру туралы қаулысының деректемелері көрсетіледі;
12) облигациялар бойынша құқықтарды есепке алу тәртібі:
тіркеушінің атауы, оның орналасқан жері, телефон нөмірлері, шарттың жасалған күні мен нөмірі көрсетіледі;
13) төлем агенті туралы мәліметтер:
оның атауы, орналасқан жері, телефон нөмірлері, тиісті шарттың жасалған күні мен нөмірі көрсетіледі;
14) эмитенттің облигациялар шығарылымын мерзімнен бұрын өтеу құқығы (егер осы құқық эмитент органының облигациялар шығарылымы туралы шешімінде көзделсе):
эмитенттің облигацияларды мерзімнен бұрын өтеу құқығын іске асыру тәртібі, талаптары және мерзімдері көрсетіледі;
15) ақысы эмитент бұрын шығарған, айналыста болу мерзімі аяқталған облигациялар бойынша талап ету құқықтарымен төленетін облигацияларды шығару кезінде осы облигациялардың шығарылымын мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі, олардың түрі мен саны қосымша көрсетіледі;
16) облигацияларды қор биржасының ресми тізіміне енгізу және олардың тізімде болу мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсететін ұйымдар туралы мәліметтер (егер осындай ұйыммен шарт жасау міндеті «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы
2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының талаптарында көзделсе);
17) мыналар:
эмитенттен шығарылым проспектісінде көзделген мерзімде облигацияның номиналды құнын алу не өзге де мүліктік баламасын алу құқығы, сондай-ақ облигацияның номиналды құнынан ол бойынша белгіленген пайызын алу не өзге де мүліктік құқықтарды алу құқығы;
эмитенттің облигацияларды мерзімінен бұрын өтеуін талап ету құқықтары - осы проспектіде белгіленген, оның ішінде облигациялар шығарылымының проспектісінде көзделген шектеулерді (ковенант) бұзған кезде осы құқықты іске асыру талаптары, тәртібі мен мерзімдері;
егер сыйақыны және (немесе) негізгі борышты төлеу облигациялар шығарылымының проспектісіне сәйкес өзге де мүліктік құқықтармен жүргізілген жағдайда осы құқықтарды, олардың сақталу тәсілдерін, бағалау тәртібін және көрсетілген құқықтарды бағалауды жүзеге асыруға құқығы бар тұлғаларды, сондай-ақ осы құқықтардың ауысуын іске асыру тәртібінің сипаттамасы қоса көрсетілген облигацияның өз ұстаушысына беретін құқықтары;
18) эмитенттің облигацияларды ұстаушыларға ақпараттың мазмұнын, осы ақпаратты ашу тәртібін, мерзімдері мен тәсілін көрсете отырып, өзінің қызметі және қаржылық жағдайы туралы хабардар ету, оның ішінде облигациялар шығарылымының проспектісінде көзделген шектеулерді (ковенант) бұзғаны туралы хабардар ету тәртібі;

10) сведения о представителе держателей облигаций (наименование, место нахождения, контактные телефоны, фамилия, имя, при наличии - отчество первого руководителя, членов исполнительного органа);
11) при выпуске инфраструктурных облигаций указываются реквизиты концессионного договора и постановления Правительства Республики Казахстан о предоставлении поручительства государства;
12) порядок учета прав по облигациям:
указываются наименование регистратора, его место нахождения, номера телефонов, дата и номер договора;
13) сведения о платежном агенте: указываются его наименование, место нахождения, номера телефонов, дата и номер соответствующего договора;
14) право эмитента досрочно погасить выпуск облигаций (если данное право предусмотрено решением органа эмитента о выпуске облигаций):
указываются порядок, условия и сроки реализации эмитентом права досрочного погашения облигаций;
15) при выпуске облигаций, оплата которых будет произведена правами требования по облигациям, ранее выпущенным эмитентом, срок обращения которых истек, дополнительно указываются дата и номер государственной регистрации выпуска данных облигаций, их вид и количество;
16) сведения об организации, оказывающей консультационные услуги по вопросам включения и нахождения облигаций в официальном списке фондовой биржи (если обязанность заключения договора с такой организацией предусмотрена требованиями Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее – Закон);
17) права, предоставляемые облигацией ее держателю, с указанием:
права получения от эмитента в предусмотренный проспектом выпуска срок номинальной стоимости облигации либо получения иного имущественного эквивалента, а также права на получение фиксированного по ней процента от номинальной стоимости облигации либо иных имущественных прав;
права требования досрочного погашения эмитентом облигаций - указываются условия, порядок и сроки реализации данного права, установленного настоящим проспектом, в том числе при нарушении ограничений (ковенант), предусмотренных проспектом выпуска облигаций;
если выплата вознаграждения и (или) основного долга будет производиться в соответствии с проспектом выпуска облигаций иными имущественными правами, описания этих прав, способов их сохранности, порядка оценки и лиц, правомочных осуществлять оценку указанных прав, а также порядка реализации перехода этих прав;
18) порядок информирования эмитентом держателей облигаций о своей деятельности и финансовом состоянии с указанием содержания информации, порядка, сроков и способа раскрытия данной информации, в том числе информирования о нарушении ограничений (ковенант), предусмотренных проспектом выпуска облигаций;

19) басталған жағдайда эмитенттің облигациялары бойынша дефолт жариялануы мүмкін оқиғалар көрсетіледі.
Облигациялар бойынша дефолт туындаған жағдайда эмитенттің қандай шаралар қолданатыны, облигациялар бойынша сыйақы төлеу міндеттемелері орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде облигацияларды ұстаушылардың құқықтарын қорғау рәсімдері, оның ішінде міндеттемелерді қайта құрылымдау тәртібі мен талаптары көрсетіледі.
Эмитенттің облигацияларды ұстаушыларға орындалмаған міндеттемелердің көлемін, міндеттемелерді орындамау себебін, сондай-ақ эмитентке, эмитенттің облигациялар бойынша міндеттемелерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда эмитенттің міндеттемелері бойынша ортақ немесе қосымша жауапкершілік атқаратын тұлғаларға талап қою тәртібін қоса алғанда, облигацияларды ұстаушылардың өз талаптарын қанағаттандыру бойынша ықтимал іс-әрекеттері, дефолт фактілері туралы ақпаратты жеткізу тәртібінің, мерзімінің және тәсілінің толық сипаттамасы көрсетіледі. Егер көрсетілген ақпаратты жария етуді эмитент өзге заңды тұлғаға тапсырса, осы тұлғаның атауы және оның орналасқан жері көрсетіледі.
Эмитент облигациялар бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда эмитенттің міндеттемелері бойынша ортақ немесе қосымша жауапкершілік атқаратын тұлғалармен жасалған шарттың күні мен нөмірі, сондай-ақ заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу күні мен нөмірі көрсетіледі;
20) опциондар туралы ақпарат:
егер опциондар эмитенттің облигацияларын сатып алуға мүмкіндік берсе, онда осы тармақшада опцион жасау талаптары көрсетіледі;
21) қор биржасының листинг комиссиясының эмитенттің бағалы қағаздар шығарылымының проспектісіне инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге қажетті қосымша шектеулерді енгізу жөніндегі ұсынымдары.
Қор биржасының листинг комиссиясының эмитенттің бағалы қағаздар шығарылымының проспектісіне инвесторлардың құқықтары мен мүдделерін қорғауды қамтамасыз етуге қажетті қосымша шектеулерді енгізу жөніндегі ұсынымдарын эмитенттің қабылдау немесе қабылдамау негіздемесі көрсетіледі.
39-1. Эмитенттің сыйақыларды төлеу және негізгі борыш сомасын өтеу үшін қажетті ақшалай қаражаты көздерінің және ағындарының болжамы облигацияларды өтеу сәтіне дейінгі әрбір сыйақы төлеу кезеңінің бөлігінде.

19) указываются события, по наступлению которых может быть объявлен дефолт по облигациям эмитента.
Указываются меры, которые будут предприняты эмитентом в случае наступления дефолта по облигациям, процедуры защиты прав держателей облигаций при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по выплате вознаграждения по облигациям, в том числе порядок и условия реструктуризации обязательств.
Указывается подробное описание порядка, срока и способа доведения эмитентом до сведения держателей облигаций информации о фактах дефолта, которая включает в себя объем неисполненных обязательств, причину неисполнения обязательств, а также перечисление возможных действий держателей облигаций по удовлетворению своих требований, включая порядок обращения с требованием к эмитенту, лицам, несущим солидарную или субсидиарную ответственность по обязательствам эмитента в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по облигациям. Если раскрытие указанной информации поручено эмитентом иному юридическому лицу, указываются наименование этого лица и место его нахождения.
Указывается дата и номер договора с лицами, несущими солидарную или субсидиарную ответственность по обязательствам эмитента в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по облигациям, а также дата и номер государственной регистрации юридического лица;
20) информация об опционах:
если опционы позволяют приобрести облигации эмитента, то в данном подпункте указываются условия заключения опциона;
21) рекомендации листинговой комиссии фондовой биржи по включению в проспект выпуска ценных бумаг эмитента дополнительных ограничений, необходимых для обеспечения защиты прав и интересов инвесторов.
Указывается обоснование принятия или непринятия эмитентом рекомендаций листинговой комиссии фондовой биржи по включению в проспект выпуска ценных бумаг эмитента дополнительных ограничений, необходимых для обеспечения защиты прав и интересов инвесторов.
38-1. Прогноз источников и потоков денежных средств эмитента, необходимых для выплаты вознаграждений и погашения суммы основного долга в разрезе каждого периода выплаты вознаграждений до момента погашения облигаций.
39. Конвертируемые облигации:
в случае выпуска и размещения конвертируемых облигаций указываются вид, количество и цена размещения акций, в которые будут конвертироваться облигации, права по акциям, а также порядок и условия такого конвертирования (если выпуск облигаций полностью конвертируется, указывается, что выпуск облигаций подлежит аннулированию в течение месяца с даты завершения конвертации, если выпуск облигаций конвертируется не полностью, указывается, что выкупленные облигации данного выпуска не подлежат дальнейшему размещению, а погашаются в конце срока обращения).

40. Айырбасталатын облигациялар:
айырбасталатын облигациялар шығарылған және орналастырылған жағдайда облигация айырбасталатын акциялардың түрі, санаты, саны және орналастыру бағасы, акциялар бойынша құқықтары, сондай-ақ осындай айырбастау тәртібі мен шарттары көрсетіледі (егер облигациялар шығарылымы толық айырбасталатын болса, онда айырбастау аяқталу күнінен соң бір ай ішінде облигациялар шығарылымының күші жойылады, егер облигациялар шығарылымы толық айырбасталмаса, онда осы шығарылымның сатып алынған облигациялары бұдан әрі орналастырылмайды, айналыс мерзімінің соңында өтелетіні жөнінде көрсету қажет).
41. Облигацияларды орналастыру тәсілі:
1) облигацияларды, оның ішінде ұйымдастырылмаған нарықта орналастырудың басталу және аяқталу күні;
2) акцияларға айырбасталған облигацияларды орналастырған кезде айырбастау шарттары көрсетіледі;
3) облигациялар орналастыруға қатысқан ұйымдар туралы мәліметтер:
облигациялар орналастыруға қатысқан ұйымдардың атауы, орналасқан жері, тиісті шарттардың күні және нөмірі көрсетіледі;
41-1. Эмитент қабылдайтын өзге шектеулер (ковенанттар) және заңмен көзделмеген (егер бұл облигациялар шығарылымы кезінде эмитент органының шешімінде көзделсе).
Шектеулерді (ковенанттарды) бұзған кездегі эмитенттің және облигациялар ұстаушылардың әрекет ету тәртібі, оның ішінде облигацияларды мерзімнен бұрын өтеу бойынша эмитенттің іс-әрекеттері толық жазылады.
42. Облигацияларды орналастырудан түскен ақшаны пайдалану. Эмитенттің облигацияларды орналастырудан алатын ақшаларды қолдану мақсаттары және тәртібі көрсетіледі, сондай-ақ осындай өзгерістерді көрсете отырып алынған ақшаны бөлулерді жоспарлау кезіндегі болуы мүмкін өзгерістер пайда болған кездегі талаптар көрсетіледі.
Арнайы қаржы компаниясының облигациялар шығарылған кезде:
бөлінген активтер бойынша уақытша еркін түсімдерді инвестициялау тәртібі;
секьюритилендіру мәмілесі бойынша қызметті төлеумен байланысты шығыстар және соларға сай арнайы қаржы компаниясы осы шығыстарды бөлінген активтерден есептен шығаруға құқылы болатын шарттар көрсетіледі.
Эмитенттің облигацияларды орналастырудан алатын ақшаны пайдалануы туралы мәліметтер көрсетіледі, сондай-ақ осындай өзгерістерді көрсете отырып алынған ақшаны бөлулерді жоспарлау кезіндегі болуы мүмкін өзгерістер пайда болған кездегі талаптар көрсетіледі.
Инфрақұрылымдық облигациялары шығарылған кезде: жасалған шарттың талаптарына сәйкес облигацияларды ұстаушылар өкілінің қызметін төлеумен байланысты шығыстар; облигациялар ұстаушылардың алдындағы эмитенттің міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етуі болып табылатын мүліктің сипаттамасы көрсетіледі.
8. Қосымша ақпарат

40. Способ размещения облигаций:
1) дата начала и дата окончания размешения облигаций, в том числе на неорганизованном рынке;
2) при размещении облигаций, конвертируемых в акции, указываются условия конвертирования;
3) сведения об организациях, принимающих участие в размещении облигаций:
указываются наименование, место нахождения организаций, принимающих участие в размещении облигаций, даты и номера соответствующих договоров.
40-1. Ограничения (ковенанты), принимаемые эмитентом и не предусмотренные Законом (если это предусмотрено решением органа эмитента при выпуске облигаций).
Подробно расписывается порядок действий эмитента и держателя облигаций при нарушении ограничений (ковенант), в том числе, действия эмитента по досрочному погашению облигаций.
41. Использование денег от размещения облигаций. Указываются цели и порядок использовании денег, которые эмитент получит от размещения облигаций, а также условия, при наступлении которых возможны изменения в планируемом распределении полученных денег, с указанием таких изменений.
При выпуске облигаций специальной финансовой компании указываются:
порядок инвестирования временно свободных поступлений по выделенным активам;
расходы, связанные с оплатой услуг по сделке секьюритизации, и условия, согласно которым специальная финансовая компания вычитает данные расходы из выделенных активов. Указываются сведения об использовании денег, которые эмитент получит от размещения облигаций, а также условия, при наступлении которых возможны изменения в планируемом распределении полученных денег, с указанием таких изменений.
При выпуске инфраструктурных облигаций указываются:
расходы, связанные с оплатой услуг представителя держателей облигаций в соответствии с условиями заключенного с ним договора;
описание имущества, являющегося обеспечением исполнения обязательств эмитента перед держателями облигаций.
8. Дополнительная информация
42. Ограничения в обращении облигаций.
Указываются любые ограничения в обращении облигаций, ограничения в отношении возможных приобретателей размещаемых облигаций, в том числе круг лиц, среди которых предполагается разместить облигации.

43. Облигациялар айналысындағы шектеулер.
Облигациялар айналысындағы кез келген шектеулер, орналастырылатын облигациялардың ықтимал сатып алушыларына қатысты шектеулер, оның iшiнде арасында облигацияларды орналастыру жоспарланған тұлғалар тобы көрсетiледi.
44. Облигациялар шығарылымына кеткен шығындардың сомасы және осы шығындар қандай тәсiлмен төленетiндігі туралы мәлiметтер.
45. Инвесторлар эмитент жарғысының көшiрмесiмен және облигациялар шығарылымның проспектiсiмен, облигацияларды орналастыру жиынтығы туралы есеппен және эмитент қызметi туралы ақпаратты жариялау үшiн пайдаланатын бұқаралық ақпарат құралдары таныса алатын орындар туралы ақпарат.
Облигациялар шығарылымының (облигациялық бағдарламаның) проспектiсiне эмитенттiң бірiншi басшысы, бас бухгалтерi немесе олардың орнын ауыстыратын адамдардың қолы қойылады және эмитент мөрiнiң таңбасымен куәландырылады. Проспектiсiнiң әрбір данасы эмитенттiң соңғы екi қаржы жылының аудиторлық есептермен және тігілген және нөмірленген парақтардың санын көрсетіп облигациялар шығарылымының (облигациялық бағдарламаның) проспектiсiн мемлекеттік тiркеу үшiн құжаттар ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы жағдай бойынша қаржылық есеппен расталған жылдық қаржылық есептерiмен бірге тiгiледi және тiгiстiң түйiнiне және жартылай параққа желiмделген қағаз пломбамен бекітіледi. Мөрдiң таңбасы жартылай қағаз пломбаға, жартылай құжаттың парағына басылуы және бірiншi басшысының немесе оның орнын ауыстыратын тұлғаның қолымен куәландырылуы тиiс.
«Мемлекеттік емес облигациялар
шығарылымын мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
Облигациялық бағдарлама шегіндегі облигациялар шығарылымының
проспектісi
1. Осы облигациялар шығарылымы (эмитенттің толық атауы) облигациялық бағдарлама проспектісіне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Облигациялық бағдарлама туралы мәліметтер:
облигациялық бағдарлама проспектісінің мемлекеттік тіркелген күні;
шеңберінде шығарылым жүзеге асырылатын облигациялық бағдарламаның ақшалай көлемі;
облигациялар шығарылымының реттік нөмірі;
облигациялардың бұрынғы шығарылымдары туралы мәліметтер (шығарылымның көрсетілетін қызметті берушіде тіркелген күні, облигациялар саны, номиналдық құны бойынша шығарылым көлемі және осы облигациялық бағдарлама шегінде әрбір шығарылым бойынша жеке-жеке орналастырылған облигациялардың саны);
бұрын облигациялық бағдарлама аясында шығарылған облигациялардың әрбір түрімен олардың ұстаушыларына берілетін құқықтары, оның ішінде шектеулерді (ковенантты) бұзғанда іске асырылған және ұстаушылармен жасалған бағалы қағаздарды сатып алу-сату шарттарында көзделген құқықтар. Ұстаушылардың осы құқықтарын іске асыру тәртібі көрсетіледі.

43. Сумма затрат эмитента на выпуск облигаций и сведения о том, каким образом эти затраты будут оплачиваться.
44. Информация о местах, где инвесторы могут ознакомиться с копией устава эмитента, проспектом выпуска облигаций, отчетом об итогах размещения облигаций в средствах массовой информации, используемых для публикации информации о деятельности эмитента.
Проспект выпуска облигаций (облигационной программы) подписывается первым руководителем, главным бухгалтером, или лицами их замещающими, и заверяется оттиском печати эмитента. Каждый экземпляр проспекта прошивается с годовыми финансовыми отчетностями эмитента за два последних финансовых года, подтвержденными аудиторскими отчетами, и финансовой отчетностью по состоянию на конец последнего квартала перед подачей документов на государственную регистрацию выпуска облигаций (облигационной программы), и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист, с указанием количества прошитых и пронумерованных листов. Оттиск печати должен быть нанесен частично на бумажную пломбу, частично на лист документа и удостоверен подписью первого руководителя или лица, его замещающего.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация выпуска
негосударственных облигаций»
Проспект выпуска облигаций в пределах облигационной программы
1. Настоящий выпуск облигаций осуществляется в соответствии с проспектом облигационной программы (полное наименование эмитента).
2. Сведения об облигационной программе:
дата государственной регистрации проспекта облигационной программы;
объем облигационной программы в денежном выражении, в рамках которой осуществляется выпуск;
порядковый номер выпуска облигаций;
сведения о предыдущих выпусках облигаций (дата регистрации выпуска в Комитете, количество облигаций, объем выпуска по номинальной стоимости и количество размещенных облигаций отдельно по каждому выпуску в пределах данной облигационной программы);
права, представляемые ранее выпущенными облигациями в рамках облигационной программы их держателям, в том числе права, реализованные при нарушении ограничений (ковенант) и предусмотренные договорами купли-продажи ценных бумаг, заключенными с держателями, с указанием порядка реализации данных прав держателей.

3. Шығарылымның құрылымы:
1) облигациялардың түрі (купондық, дисконттық, қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілмеген);
2) шығарылатын облигациялардың саны және облигациялар шығарылымның жалпы көлемі (облигациялар шығарылымының жалпы көлемін номиналдық құны бойынша көрсету керек);
3) бір облигацияның номиналдық құны;
4) облигациялар бойынша мыналар қоса көрсетілген сыйақы:
облигациялар бойынша сыйақының ставкасы;
сыйақыны есептеу басталатын күн, сыйақы төлеудің кезеңділігі және күні, тәртібі және оны төлеудің шарттары (егер инвестор Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылса, төлем валютасы және айырбастау бағамы көрсетіледі);
сыйақы есептеу үшін қолданылатын уақыт кезеңі;
индекстелген облигациялар шығару кезіндегі есептеу тәртібі.
Егер сыйақының ставкасы белгіленбеген болып табылса, оның мөлшерін белгілеу тәртібі көрсетіледі;
5) мыналар қоса көрсетілген облигациялардың айналысы және өтеу туралы мәліметтер:
облигациялар айналысының басталу күні;
облигациялардың айналыс мерзімі және оларды өтеу шарттары;
облигацияларды өтеу күні;
облигациялар өтелетін орын (орындар);
облигацияларды өтеу тәсілі;
6) облигациялар бойынша қамтамасыз ету (ипотекалық және өзге де қамтамасыз етілген облигациялар шығарылған кезде):
қамтамасыз етілген облигациялар шығарылған жағдайда:
кепіл пәні, оның құны және кепіл пәнін өндіріп алу тәртібі;
облигацияларды қамтамасыз ету жөніндегі шарттың талаптары көрсетіледі;
егер облигациялар банктің кепілдігімен қамтамасыз етілсе - атауын, орналасқан жерін, байланыс телефондарын, кепілдік мерзімі мен шарттарын көрсете отырып, кепілдік берген банктің деректері көрсетіледі;
7) облигацияларды ұстаушының өкілі туралы мәліметтер
(атауы, орналасқан жері, байланыс телефондары, облигацияларды ұстаушылар өкілінің қызмет көрсетуі жөніндегі шарттың жасалған күні мен нөмірі көрсетіледі);
8) тіркеуші туралы мәліметтер (атауы, орналасқан жері, телефон нөмірлері, бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті көрсету шартының жасалған күні мен нөмірі көрсетіледі);
9) облигацияларды орналастыруға қатысқан ұйымдар туралы мәліметтер (облигацияларды орналастыруға қатысқан ұйымдардың атауы, орналасқан жерлері, тиісті шарттардың жасалған күні мен нөмірі көрсетіледі);
10) төлем агенті туралы мәліметтер (оның атауы, орналасқан жері, тиісті шарттың жасалған күні мен нөмірі көрсетіледі);
11) мыналар көрсетілген облигациямен оның ұстаушысына берілетін құқықтар:
эмитенттен шығарылым проспектісінде көзделген мерзімде облигацияның номиналды құның алу не өзге де мүліктік баламасын алу, сондай-ақ облигацияның номиналды құнынан ол бойынша белгіленген пайызын алу құқығын не өзге де мүліктік құқықтарды алу құқықтары;
эмитенттің облигацияларды мерзімнен бұрын өтеуін талап ету құқықтары - осы проспектіде белгіленген, оның ішінде облигациялар шығарылымы проспектісінде көзделген шектеулерді (ковенанттарды) бұзған кезде осы құқықты іске асыру талаптары, тәртібі және мерзімдері көрсетіледі;

3. Структура выпуска:
1) вид облигаций (купонные, дисконтные, с обеспечением или без обеспечения);
2) количество выпускаемых облигаций и общий объем выпуска облигаций (указать общий объем выпуска облигаций по номинальной стоимости);
3) номинальная стоимость одной облигации;
4) вознаграждение по облигациям с указанием:
ставки вознаграждения по облигациям;
даты, с которой начинается начисление вознаграждения, периодичности и даты выплаты вознаграждения, порядка и условий его выплаты (в случае, если инвестором будет являться нерезидент Республики Казахстан указывается валюта выплаты и курс конвертации);
периода времени, применяемого для расчета вознаграждения;
порядка расчетов при выпуске индексированных облигаций.
Если ставка вознаграждения не является фиксированной, указывается порядок определения ее размера;
5) сведения об обращении и погашении облигаций с указанием:
даты начала обращения облигаций;
срока обращения облигаций и условий их погашения;
даты погашения облигаций;
места (мест), где будет произведено погашение облигаций;
способ погашения облигаций;
6) обеспечение по облигациям (при выпуске ипотечных и иных обеспеченных облигаций):
в случае выпуска обеспеченных облигаций указываются:
предмет залога, его стоимость и порядок обращения взыскания на предмет залога;
условия договора об обеспечении облигаций;
если облигации обеспечены гарантией банка - указываются данные банка предоставившего гарантию, с указанием наименования, места нахождения, контактных телефонов, срока и условий гарантии;
7) сведения о представителе держателей облигаций (указывается наименование, место нахождения, номера телефонов, дата и номер договора об оказании услуг представителя держателей облигаций);
8) сведения о регистраторе (указывается наименование, место нахождения, номера телефонов, дата и номер договора на оказание услуг по ведению системы реестра держателей ценных бумаг);
9) сведения об организациях, принимающих участие в размещении облигаций (указываются наименование, место нахождения организаций, принимающих участие в размещении облигаций, дата и номер соответствующих договоров);
10) сведения о платежном агенте (указывается его наименование, место нахождения, номера телефонов, дата и номер соответствующего договора);
11) права, предоставляемые облигацией ее держателю с указанием:
права получения от эмитента в предусмотренный проспектом выпуска срок номинальной стоимости облигации либо получения иного имущественного эквивалента, а также права на получение фиксированного по ней процента от номинальной стоимости облигации либо иных имущественных прав;
права требования досрочного погашения эмитентом облигаций - указываются условия, порядок и сроки реализации данного права, установленного настоящим проспектом, в том числе при нарушении ограничений (ковенант), предусмотренных проспектом выпуска облигаций;

12) басталуы бойынша эмитенттің облигациялары бойынша дефолт жариялануы мүмкін оқиғалар көрсетіледі.
Облигациялар бойынша дефолт жағдайында эмитенттiң қандай шаралар қолданатыны, облигациялар бойынша сыйақылар төлеу жөніндегі мiндеттемелер орындалмаған немесе тиiсiнше орындалмаған кезде облигациялар ұстаушылардың құқығын қорғау рәсiмi, оның ішінде міндеттемелердің қайта құрылымдау тәртібі мен талаптары көрсетiледi.
Эмитент облигациялар ұстаушыларға мәлімет үшін орындалмаған міндеттемелердің көлемін, міндеттемелерді орындамау себебін, сондай-ақ облигациялар ұстаушылардың өзінің талаптарын қанағаттандыру бойынша ықтимал іс-әрекеттерін, оның ішінде эмитентке, эмитенттің облигациялар бойынша орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайдағы эмитенттің міндеттемелері бойынша бірлескен немесе қосымша жауапкершілікті көтеретін тұлғаларға талап қою тәртібін қамтыған дефолт фактілері туралы ақпаратты жеткізу тәртібінің, мерзімінің және тәсілдерінің толық сипаттамасы көрсетіледі. Көрсетілген ақпаратты ашу эмитент өзге заңды тұлғаға тапсырған жағдайда осы тұлғаның толық және қысқартылған атауы және оның орналасқан жері көрсетіледі;
13) эмитенттің облигациялар шығарылымын мерзімнен бұрын өтеу құқығы (осы құқығы эмитент органының облигациялар шығарылымы туралы шешімінде көзделген жағдайда).
эмитенттің облигацияларды мерзімнен бұрын өтеу құқығын іске асыру тәртібі, талаптары және мерзімдері көрсетіледі;
14) эмитенттің облигациялар ұстаушыларды ақпараттың мазмұнын, осы ақпаратты ашу тәртібін, мерзімдерін және тәсілін көрсете отырып, өзінің қызметі және қаржылық жағдайы туралы хабардар ету, оның ішінде облигациялар шығарылымы проспектісінде көзделген шектеулер (ковенант) туралы хабардар ету тәртібі;
15) облигацияларды орналастырудан түскен ақшаны пайдалану туралы мәліметтер:
облигацияларды орналастырудан эмитент алатын ақшаны пайдалану мақсаты мен тәртібі, сондай-ақ алынған ақшаны бөлу жоспарына енгізілуі мүмкін өзгерістерді көрсету кезінде басталатын талаптар көрсетіледі
4. Эмитенттің сыйақыларды төлеу және негізгі борыш сомасын өтеу үшін қажетті ақшалай қаражаты көздерінің және ағындарының болжамы облигацияларды өтеу сәтіне дейінгі әрбір сыйақы төлеу кезеңінің бөлігінде.
5. Эмитент қабылдайтын және «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңында көзделмеген шектеулер (ковенанттар) (егер бұл облигациялар шығарылымы кезінде эмитент органының шешімінде көзделсе).
Шектеулерді (ковенанттарды) бұзған кездегі эмитенттің және облигациялар ұстаушылардың әрекет ету тәртібі, оның ішінде облигацияларды мерзімнен бұрын өтеу бойынша эмитенттің іс-әрекеттері толық жазылады.

12) указываются события, по наступлению которых может быть объявлен дефолт по облигациям эмитента.
Указываются меры, которые будут предприняты эмитентом в случае наступления дефолта по облигациям, процедуры защиты прав держателей облигаций при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по выплате вознаграждения по облигациям, в том числе порядок и условия реструктуризации обязательств.
Указывается подробное описание порядка, срока и способа доведения эмитентом до сведения держателей облигаций информации о фактах дефолта, которая должна включать в себя объем неисполненных обязательств, причину неисполнения обязательств, а также перечисление возможных действий держателей облигаций по удовлетворению своих требований, включая порядок обращения с требованием к эмитенту, лицам, несущим солидарную или субсидиарную ответственность по обязательствам эмитента в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по облигациям. В случае если раскрытие указанной информации поручено эмитентом иному юридическому лицу, указываются полное и сокращенное наименование этого лица и место его нахождения;
13) право эмитента досрочно погасить выпуск облигаций (в случае если данное право предусмотрено решением органа эмитента о выпуске облигаций).
Указываются порядок, условия и сроки реализации эмитентом права досрочного погашения облигаций;
14) порядок информирования эмитентом держателей облигаций о своей деятельности и финансовом состоянии с указанием содержания информации, порядка, сроков и способа раскрытия такой информации, в том числе информирования о нарушении ограничений (ковенант), предусмотренных проспектом выпуска облигаций;
15) сведения об использовании денег от размещения облигаций:
указываются цели и порядок использования эмитентом денег, полученных от размещения облигаций, а также условия, при наступлении которых возможны изменения в планируемом распределении полученных денег, с указанием таких изменений.
4. Прогноз источников и потоков денежных средств эмитента, необходимых для выплаты вознаграждений и погашения суммы основного долга в разрезе каждого периода выплаты вознаграждений до момента погашения облигаций.
5. Ограничения (ковенанты), принимаемые эмитентом и не предусмотренные Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (если это предусмотрено решением органа эмитента о выпуске облигаций).
Подробно расписывается порядок действий эмитента и держателя облигаций при нарушении ограничений (ковенант), в том числе действия эмитента по досрочному погашению облигаций.

6. Опциондар туралы мәліметтер:
егер опциондар облигацияны ұстаушыға эмитенттің облигацияларын сатып алуға мүмкіндік берсе, осы тармақшада опционды жасау шарттары көрсетіледі.
7. Айырбасталымды облигациялар:
айырбасталымды облигациялар шығарылған және орналастырылған жағдайда облигация айырбасталатын акциялардың түрі, санаты, саны және орналастыру бағасы, акциялар бойынша құқықтар, сондай-ақ осындай айырбасталымның тәртібі мен шарттары көрсетіледі.
8. Облигацияларды орналастыру тәсілі:
1) облигацияларды орналастыру мерзімі және тәртібі:
облигациялар ұйымдастырылмаған нарықта орналастырылған жағдайда облигацияларды орналастырудың басталу және аяқталу күні (бар болған кезде) көрсетіледі;
2) акцияларға айырбасталған облигациялар жазылу арқылы орналастырылған жағдайда айырбастау шарттары көрсетіледі;
3) облигацияларға төлем жасаудың талаптары мен тәртібі:
облигацияларға төлем жасаудың талаптары, тәртібі, есеп айырысу тәсілдері, оның ішінде құрылымды қайта қарау жоспарында көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, көрсетіледі.
9. Облигациялық бағдарлама шеңберінде облигациялар шығарылымының проспектісіне бірінші басшысының, бас бухгалтері не олардың орнын алмастыратын тұлғалардың қолы қойылады және эмитент мөрінің таңбасымен куәландырылады, тігіледі және тігістің түйініне және жартылай параққа желімделген қағаз пломбамен бекітіледі. Мөрдің бедері ішінара қағаз пломбаға, ішінара құжаттың парағына басылады және бірінші басшының немесе оның орнын алмастыратын тұлғаның қойылған қолдарымен куәландырылады.
«Мемлекеттік емес облигациялар
шығарылымын мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
Қазақстан Республикасының резидентi емес эмитенттерiнiң
облигацияларын шығару проспектiсi Облигацияларды шығару проспектiсiнiң бірiншi бетi
Құжаттың атауы: «Облигацияларды шығару проспектiсi».
Эмитенттiң атауы.
Орналастырылатын облигациялардың түрi, саны, жиынтық көлемi.
Эмитентке берiлген рейтингтер және (немесе) рейтинг агенттiктерiнiң атауларын көрсете отырып, олар шығарған бағалы қағаздар туралы мәлiметтер.
Жазбасы: «Комитеттің облигацияларды шығару проспектiсiн мемлекеттік тiркеуi шығарылым проспектiсiнде сипатталған облигацияларды инвесторлардың сатып алуына қатысты ұсынымдар берудi көрсетпейдi және уәкiлеттi орган осы құжаттың мазмұнына жауап бермейдi».
1. Эмитент туралы жалпы мәлiметтер
1. Эмитенттiң атауы
Осы тармақта эмитенттiң толық және қысқартылған атауын көрсету керек. Егер эмитент жұмыс iстеген уақыт iшiнде оның атауы ауыстырылса, онда осы тармақта оның бұрынғы барлық толық және қысқартылған атаулары, сондай-ақ олар өзгертiлген күндер көрсетiледi.

6. Информация об опционах:
если опционы позволяют держателю облигаций приобрести облигации эмитента, то в данном подпункте указываются условия заключения опциона.
7. Конвертируемые облигации:
в случае выпуска и размещения конвертируемых облигаций указываются вид, количество и цена размещения акций, в которые будут конвертироваться облигации, права по акциям, а также порядок и условия такого конвертирования.
8. Способ размещения облигаций:
1) срок и порядок размещения облигаций:
в случае размещения облигаций на неорганизованном рынке указываются дата начала и дата окончания размещения облигаций (при наличии);
2) при размещении облигаций, конвертируемых в акции, указываются условия конвертирования;
3) условия и порядок оплаты облигаций:
указываются условия, порядок оплаты облигаций, способы расчетов, в том числе с учетом особенностей, предусмотренных планом реструктуризации.
9. Проспект выпуска облигаций в пределах облигационной программы подписывается первым руководителем, главным бухгалтером либо лицами, их замещающими, и заверяется оттиском печати эмитента, прошивается и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист. Оттиск печати должен быть нанесен частично на бумажную пломбу, частично на лист документа и удостоверен подписью первого руководителя, или лица его замещающего.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация выпуска
негосударственных облигаций»
Проспект выпуска облигаций
эмитентов - нерезидентов Республики Казахстан Титульный лист проспекта выпуска облигаций
1. Наименование документа: «Проспект выпуска облигаций».
Вид, количество, суммарный объем размещаемых облигаций.
Сведения о рейтингах, присвоенных эмитенту и (или) выпущенным им ценным бумагам рейтинговыми агентствами с указанием наименования рейтинговых агентств.
Запись: «Государственная регистрация проспекта выпуска облигаций Комитетом не означает предоставление каких-либо рекомендаций инвесторам относительно приобретения облигаций, описанных в проспекте выпуска, и Комитет не несет ответственность за содержание данного документа».
1. Общие сведения об эмитенте
1. Наименование эмитента.
В данном пункте указать полное и сокращенное наименование эмитента. В случае, если в течение времени существования эмитента его наименование менялось, то в данном пункте указываются все его предшествующие полные и сокращенные наименования, а также даты, когда они были изменены.

2. Эмитенттiң заңды тұлға ретiнде құрылуы және тiркелуi жөніндегі мәлiметтер.
Осы тармақта эмитенттiң заңды тұлға ретiнде тiркелгендiгін растайтын құжаттың берiлген күнi және нөмiрi, сондай-ақ осы құжатты эмитентке берген мемлекеттің органының атауы көрсетiледi.
3. Облигацияларды шығару проспектiсiнде ақпаратты дұрыс көрсетуге жауапты тұлғалардың аты-жөнi, әкесiнiң аты, орналасқан жерi, байланыс телефондарының және факсының нөмiрлерi, электрондық поштасының мекенжайы туралы мәлiметтер.
4. Эмитенттi құрудың және қызметiнiң қысқаша тарихы. Эмитенттi құрудың және қызметiнiң мақсаты. Егер эмитент заңды тұлғаның (заңды тұлғалардың) қосылуы, ажыратылуы, бөлiнiп шығуы не қайта ұйымдастырылуы нәтижесiнде құрылған болса, онда осы тармақта қайта ұйымдастырылған заңды тұлғалар мен эмитентке қатысты жасалған қайта ұйымдастыру және заңды мұрагерлер туралы мәлiметтер көрсетiледi.
2. Эмитенттiң басқару органдары
5. Эмитенттiң басқару органдарының құрылымы.
Осы тармақта эмитенттiң басқару органдарының құрылымы және олардың құзыретi эмитент мемлекетiнiң заңдарына, эмитенттiң жарғысына және iшкi құжаттарына сәйкес көрсетiледi.
6. Эмитенттің директорлар кеңесінің комитеттері (ондай болған жағдайда).
Осы тармақта эмитенттің директорлар кеңесі комитетінің (комитеттерінің) атауын (атауларын), оның (олардың) құзыретін көрсету қажет.
7. Эмитенттiң директорлар кеңесiнiң (бақылау органының) мүшелерi.
Осы тармақта:
1) тәуелсiз директорларды көрсете отырып, эмитенттiң директорлар кеңесi (бақылау органының) мүшелерiнiң әрқайсының, оның iшiнде директорлар кеңесi (бақылау органының) төрағасының аты-жөнiн, туған жылын;
2) эмитенттiң директорлар кеңесiнiң (бақылау органының) әрбір мүшесiнiң атқарған қызметтерi;
3) эмитенттiң директорлар кеңесiнiң (бақылау органының) әрбір мүшесiнiң оның жарғылық капиталына (акцияларына/үлесiне) қатысуы;
4) өткен екi жыл iшіндегі директорлар кеңесiнiң (бақылау органының) құрамындағы өзгерiс көрсетiледi.
8. Ішкі аудит қызметі (бар болса).
9. Эмитенттiң атқарушы органы (менеджмент).
Осы тармақта:
1) эмитенттiң жеке дара атқарушы органының функциясын жүзеге асыратын тұлғаның аты-жөнi және туған жылы не эмитенттiң алқалы атқарушы органы мүшелерiнiң әрқайсының аты-жөнi, туған жылы;
2) эмитенттiң жеке дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асыратын тұлғасының не эмитенттiң алқалық атқарушы органы мүшелерiнiң әрқайсының қазiргi уақытта қоса атқаратын қызметтерi;
3) эмитенттiң жеке дара атқарушы органының функцияларын жүзеге асыратын тұлғасының не эмитенттiң алқалық атқарушы органының әрбір мүшесiнiң әрқайсының жарғылық капиталындағы (акциялар/үлестер) қатысу үлесi көрсетiледi.

2. Сведения об учреждении и регистрации эмитента в качестве юридического лица.
В данном пункте указываются дата и номер документа, подтверждающего регистрацию эмитента в качестве юридического лица, а также наименование органа государства эмитента, выдавшего такой документ.
3. Сведения о месте нахождения эмитента, номерах контактных телефонов и факса, адресе электронной почты, должности, фамилиях и инициалах лиц, которые ответственны за отражение в проспекте выпуска облигаций достоверной информации.
4. Краткая история образования и деятельности эмитента. Цели создания и деятельности эмитента. В случае если эмитент был создан в результате слияния, разделения, выделения либо преобразования юридического лица (юридических лиц), то в данном пункте указываются сведения о проведенной реорганизации и правопреемстве в отношении реорганизованных юридических лиц и эмитента.
2. Органы управления эмитента
5. Структура органов управления эмитента.
В данном пункте указываются структура органов управления эмитента и их компетенция в соответствии с законодательством государства эмитента, уставом и внутренними документами эмитента.
6. Комитеты совета директоров эмитента (при наличии таковых).
В данном пункте необходимо указать наименование (наименования) комитета (комитетов) совета директоров эмитента, его (их) компетенцию.
7. Члены совета директоров (наблюдательного органа) эмитента.
В данном пункте указываются:
1) фамилия, имя, год рождения каждого из членов совета директоров (наблюдательного органа) эмитента с указанием независимых директоров, в том числе председателя совета директоров (наблюдательного органа);
2) должности, занимаемые каждым из членов совета директоров (наблюдательного органа) эмитента;
3) участие каждого члена совета директоров (наблюдательного органа) эмитента в его уставном капитале (акции/доли);
4) изменение в составе совета директоров (наблюдательного органа) в течение предыдущих двух лет.
8. Служба внутреннего аудита (при наличии).
9. Исполнительный орган эмитента (менеджмент).
В данном пункте указываются:
1) фамилия, имя, год рождения лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа эмитента, либо фамилия, имя, год рождения каждого из членов коллегиального исполнительного органа эмитента;
2) должности, занимаемые лицом, осуществляющим функции единоличного исполнительного органа эмитента, либо каждым из членов коллегиального исполнительного органа эмитента, в настоящее время по совместительству;
3) участие лица, осуществляющего функции единоличного исполнительного органа эмитента, либо каждого из членов коллегиального исполнительного органа эмитента в его уставном капитале (акции/доли).

10. Директорлар кеңесiнiң мүшелерiне, эмитенттiң атқарушы органының мүшелерiне төленетiн сыйақылар.
Осы тармақта осы Қосымшаның 6 және 7-тармақтарында көрсетiлген тұлғалардың облигациялар шығару туралы шешiм қабылданған күннiң алдындағы соңғы үш айда алған сыйақысының (ақшалай, бағалы қағаздармен немесе қандай да болмасын басқа нысанда) жалпы мөлшерi, сондай-ақ облигациялар шығару туралы шешiм қабылданған күнінен бастап соңғы он екi ай iшiнде аталған тұлғаларға төленетiн сыйақының жоспарланған жалпы мөлшерi көрсетiледi.
11. Эмитенттiң ұйымдық құрылымы.
Осы тармақта эмитенттiң құрылымдық бөлiмшелерi, филиалдары және өкiлдiктерi, эмитент қызметкерлерiнiң, оның iшiнде эмитенттiң филиалдары мен өкiлдiктерi қызметкерлерiнiң жалпы саны, эмитенттiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары туралы мәлiметтер, бөлiмшелер мен филиалдардың қызметкерлерiне келетiн жарғылық капиталдағы үлес көрсетiледi. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан құрылымдық бөлiмшелердiң атауын жеке көрсету керек.
3. Эмитенттiң акционерлерi (қатысушылары) және үлестес
тұлғалары
12. Эмитенттің акционерлері (қатысушылары).
Осы тармақта:
1) эмитент акционерлерінің (қатысушыларының) (егер эмитент акционері (қатысушысы) заңды тұлға болып табылсы осы заңды тұлғаның ірі акционерлері немесе жарғылық капиталға қатысу үлестерінің он және одан да көп пайызын иеленген қатысушылар көрсетіледі) жалпы саны, заңды тұлғаның атауы, мекенжайы не эмитент орналастырылған акцияларының (жарғылық капиталындағы үлестерінің) он және одан да көп пайызын иеленген акционерлердің (қатысушылардың) тегі, аты;
2) эмитенттің акционерлері (қатысушылары) болып табылмайтын, бірақ басқа ұйымдар арқылы эмитенттің қызметін бақылау құқығы бар тұлғалар туралы мәліметтер көрсетіледі.
13. Эмитенттiң заңды тұлғаларының толық атауын, орналасқан жерiн, оның жарғылық капиталындағы эмитенттiң акцияларының (үлестерiнiң) пайыздық қатынасын, қызмет түрiн, аты-жөнiн және бірiншi басшысының атын көрсете отырып, орналастырылған акциялардың (үлестердiң) он және одан да көп пайызын иеленген заңды тұлғалар туралы мәлiметтерi.
14. Эмитент қатысатын өндiрiстiк, банктiк, қаржылық топтар, холдингтер, концерндер, қауымдастықтар, консорциумдар туралы ақпарат.
15. Эмитенттiң басқа үлестес тұлғалары туралы мәлiметтер.
Осы тармақта заңды тұлғаның толық атауын (жеке тұлғаның аты-жөнiн), оның орналасқан жерiн (тұрғылықты жерiн), қызметiнiң түрiн, бірiншi басшысының аты-жөнiн, қызметiнiң түрiн көрсете отырып, жасасқан Шарт арқылы немесе өзге жағдаймен эмитент қабылдаған шешiмге ықпал ететiн не эмитенттiң он және одан артық дауыс берушi акцияларымен жанама дауыс беру мүмкiндiгі бар барлық тұлғалар немесе тұлғалар тобы туралы мәлiметтер көрсетiледi.

10. Вознаграждение, выплачиваемое членам совета директоров, членам исполнительного органа эмитента.
В данном пункте указываются общий размер вознаграждения (денежного, ценными бумагами или в какой-либо другой форме) лицам, указанным в пунктах 7 и 9 настоящего Приложения, за последние три месяца, предшествующие дате принятия решения о выпуске облигаций, а также планируемый общий размер вознаграждения, подлежащий выплате указанным лицам в течение последующих двенадцати месяцев, с даты принятия решения о выпуске облигаций.
11. Организационная структура эмитента.
В данном пункте указываются общее количество структурных подразделений, филиалов и представительств эмитента, общее количество работников эмитента, в том числе работников филиалов и представительств эмитента, сведения о руководителях структурных подразделений эмитента, доля в уставном капитале, приходящаяся на работников подразделений и филиалов. Указать отдельно наименование структурных подразделений, расположенных на территории Республики Казахстан.
3. Акционеры (участники) и аффилиированные лица эмитента
12. Акционеры (участники) эмитента.
В данном пункте указываются:
1) общее количество акционеров (участников) эмитента (в случае если акционером (участником) эмитента является юридическое лицо, указываются крупные акционеры либо участники, которые владеют десятью и более процентами долей участия в уставном капитале данного юридического лица), наименование, место нахождения юридического лица либо фамилия, имя акционеров (участников), которые владеют десятью и более процентами размещенных акций (долей в уставном капитале) эмитента;
2) сведения о лицах, не являющихся акционерами (участниками) эмитента, но обладающие правом контролировать деятельность эмитента через другие организации.
13. Сведения об юридических лицах, у которых эмитент владеет десятью и более процентами размещенных акций (долей) с указанием полного наименования юридических лиц, его места нахождения, процентного соотношения акций (доли) эмитента в их уставных капиталах, видах деятельности, фамилиях, именах первых руководителей.
14. Информация о промышленных, банковских, финансовых группах, холдингах, концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых участвует эмитент.
15. Сведения о других аффилированных лицах эмитента.
В данном пункте указываются сведения обо всех лицах или группе лиц, имеющих возможность голосовать косвенно десятью и более процентами голосующих акций эмитента либо оказывать влияние на принимаемые эмитентом решения в силу договора или иным образом, с указанием полного наименования юридического лица (фамилии, имени физического лица), его места нахождения (места жительства), вида деятельности, фамилии, имени первого руководителя.

16. Эмитенттiң аффиллиирленген тұлғаларының қатысуымен жасалған мәмiлелер.
Осы тармақта эмитентке қатысты үлестес болып табылатын ұйымдардың қатысуымен соңғы жылда эмитент жүргiзген барлық мәмiлелер туралы ақпарат ашылады.
4. Эмитент қызметiнiң сипаты
17. Эмитент қызметiнiң жалпы үрдiстерi, оның iшiнде эмитенттiң негiзгi қызмет түрлерi бойынша қысқаша сипаты.
Осы тармақта:
1) эмитенттiң бәсекелесi болып табылатын ұйымдар туралы қысқаша мәлiметтер;
2) эмитенттiң бәсекелестерiмен қызметiнiң салыстырмалы сипаттамасы;
3) саланың болашақтағы дамуына қатысты болжам және эмитенттiң осы саладағы жағдайы көрсетiледi.
18. Эмитенттiң қызметiне кейiннен терiс әсер етуi мүмкiн, эмитент жасаған келісім-шарттар, келісімдер туралы мәлiметтер.
19. Эмитенттiң өз қызметiн жүзеге асыру үшiн алынған лицензиялар және басқа рұқсаттар туралы мәлiметтерi.
20. Эмитенттiң қызметiне әсер ететiн негiзгi факторлар:
1) мәмiле сомасы эмитент активтерiнiң баланстық құнының он пайызынан асқан жағдайда, облигация шығару туралы шешiм қабылдаған күнінен бастап алты ай iшiнде жасалуы тиiс немесе орындалуы тиiс (орындалған) мәмiле (мәмiлелер) туралы мәлiметтер;
2) болашақ мiндеттемелер (эмитенттiң негiзгi болашақ мiндеттемелерi және осы мiндеттемелер эмитенттiң қызметiне терiс әсер етуi мүмкiн, оның iшiнде осы эмитент, облигациялардың саны, кепiлдiк беру шарттары, өтеу күнi және кепiлдiк берiлген шығарылымның валютасы туралы ақпаратты қоса отырып, өзге эмитенттердiң үшiншi тұлғалардың кепiлдiк беруiмен қамтамасыз етiлген облигациялары бойынша кепiлдiк беруi туралы).
21. Эмитент инвесторлар үшiн маңызды деп есептейтiн эмитент қызметi туралы басқа да ақпарат.
5. Қаржылық жай-күй
22. Эмитент капиталы.
Осы тармақта эмитент елiнiң валютасы көрсетiлген валютадағы эмитенттiң меншiктi және жарғылық капиталының мөлшерi көрсетiледi.
23. Осы тармақта эмитенттiң өтiмділiктi, қаржы тәуелсiздiгiн (тәуелдiлiгiн), эмитенттiң активтерiн, жеке және заемдық қаражатын пайдалану тиiмдiлiгiн, жеке қаражаттың заем капиталына қатысын сипаттайтын қаржылық коэффициенттердiң есебiн, сондай-ақ эмитенттiң пiкiрi бойынша эмитент қызметiн бағалау кезiнде айрықша мәндi болып табылатын басқа да коэффициенттер ұсынылады.
24. Әрбір активтің құны және тиісті шарттардың қолданылуы аяқталған күні көрсетілген, эмитенттің міндеттемелерінің қамтамасыз етуі болып табылатын, сондай-ақ сенімгерлікпен басқаруға берілген, жалпы активтері көлемінің кем дегенде он пайызын құрайтын эмитенттің активтері туралы мәліметтер.

16. Сделки с участием аффилиированных лиц эмитента.
В данном пункте раскрывается информация о сделках, проведенных эмитентом за последний год с участием организаций, являющихся по отношению к эмитенту аффилированными.
4. Описание деятельности эмитента
17. Краткое описание общих тенденций в деятельности эмитента, в том числе по основным видам деятельности эмитента.
В данном пункте указывается:
1) краткие сведения об организациях, являющихся конкурентами эмитента;
2) сравнительная характеристика деятельности эмитента с конкурентами;
3) прогноз в отношении будущего развития сферы деятельности и положения эмитента в этой сфере.
18. Сведения о контрактах, соглашениях, заключенных эмитентом, которые впоследствии могут оказать существенное негативное влияние на деятельность эмитента.
19. Сведения о лицензиях и других разрешениях, полученных эмитентом для осуществления его деятельности.
20. Ключевые факторы, влияющие на деятельность эмитента:
1) сведения о сделке (сделках), которая (которые) должна (должны) быть совершена (совершены) или исполнена (исполнены) в течение шести месяцев с даты принятия решения о выпуске облигаций, если сумма этой сделки (сделок) превышает десять процентов балансовой стоимости активов эмитента;
2) будущие обязательства (раскрываются основные будущие обязательства эмитента и негативное влияние, которое эти обязательства могут оказать на деятельность эмитента, в том числе о гарантиях эмитента по облигациям иных эмитентов, обеспеченным гарантиями третьих лиц, включая информацию о таком эмитенте, количестве облигаций, условиях гарантии, дате погашения и валюте гарантируемого выпуска).
21. Другая информация о деятельности эмитента, которую эмитент сочтет важной для инвесторов.
5. Финансовое состояние
22. Капитал эмитента.
В данном пункте указывается размер собственного и уставного капитала эмитента в валюте страны эмитента с указанием валюты.
23. В данном пункте представляются расчеты финансовых коэффициентов, характеризующих ликвидность, финансовую независимость (зависимость), эффективность использования активов, собственных и заемных средств эмитента, соотношение собственных средств к заемному капиталу, а также другие коэффициенты, которые, по мнению эмитента, являются наиболее важными при оценке деятельности эмитента.
24. Сведения об активах эмитента, составляющих не менее десяти процентов от общего объема активов, которые являются обеспечением обязательств эмитента, а также переданы в доверительное управление с указанием стоимости каждого актива, и даты завершения действия соответствующих договоров.

6. Бағалы қағаздар шығарылымдары туралы мәлiметтер
25. Облигациялар шығару туралы шешiм қабылданған күнгi жағдай бойынша бағалы қағаздар нарығында айналыста болған эмитенттiң эмиссиялық бағалы қағаздарының тiркелген шығарылымдарына қатысты мыналар көрсетiледi:
1) шығарылым облигацияларының жалпы саны және көлемi, сондай-ақ орналастыру кезiнде тартылған қаражаттың жалпы көлемi, төленген сыйақы сомасы, нарықтық құн;
2) әрбір тіркелген облигациялар шығарылымы бойынша сыйақы төлеу күндері, төлеуге жататын сомалар, өтеу күндері және әрбір шығарылым бойынша өтеуге жататын сомалар;
3) айналыстағы, оның iшiнде сатып алынған акциялардың саны, акциялардың нарықтық құны, соңғы екi жылдағы акциялардың барынша жоғары және барынша төмен бағасы;
4) бұрын шығарылған бағалы қағаздардың әрбір түрімен олардың ұстаушыларына берілетін құқықтары, оның ішінде шектеулерді (ковенанттарды) бұзғанда іске асырылған және ұстаушылармен жасалған бағалы қағаздарды сатып алу-сату шарттарында көзделген құқықтар, ұстаушылардың осы құқықтарын іске асыру тәртібін көрсетумен;
5) сауда-саттық ұйымдастырушылардың атауын қосқандағы эмитенттiң бағалы қағаздармен саудасын жүзеге асыратын негiзгi нарықтары.
7. Облигациялар шығарылымы туралы мәлiметтер
26. Облигациялар туралы мәліметтер:
1) шығарылатын облигациялардың түрі (купондық, дисконттық, қамтамасыз етілген немесе қамтамасыз етілмеген) және саны;
2) бір облигацияның номиналдық құны;
3) облигациялардың айналыс мерзімі;
4) облигациялар бойынша мыналар қоса көрсетілген сыйақы:
облигациялар бойынша сыйақы ставкасы, оның мөлшерін айқындау тәртібі;
сыйақыны, кезеңділікті есептеу басталатын күн, сыйақы төленген күн, төлем валютасын көрсете отырып, оны төлеу тәртібі мен талаптары және валютаны айырбастау бағамы анықталатын күнді белгілеу тәртібі;
сыйақы есептеу үшін қолданылатын уақыт кезеңі;
5) облигациялар айналысының басталуын анықтау тәртібін, оларды өтеу, облигацияларды өтеу күнін белгілеу талаптарын көрсете отырып, облигациялардың айналысы және оларды өтеу жөніндегі мәліметтер;
6) эмитенттің облигациялар шығарылымын мерзімінен бұрын өтеу құқығы (егер осы құқық эмитент органының облигациялар шығарылымы туралы шешімінде көзделген жағдайда).
Эмитенттің мерзімінен бұрын өтеу құқығын іске асыру тәртібі, талаптары мен мерзімдері көрсетіледі;
7) мыналар қоса көрсетілген облигацияның өз ұстаушысына беретін құқықтары:
эмитенттен шығарылым проспектісінде көзделген мерзімде облигацияның номиналды құнын алу не өзге де мүліктік баламасын алу құқығы, сондай-ақ облигацияның номиналды құнынан ол бойынша белгіленген пайызын алу не өзге де мүліктік құқықтарды алу құқығы;
эмитенттің облигацияларды мерзімнен бұрын өтеуін талап ету құқықтары - осы проспектіде белгіленген, оның ішінде облигациялар шығарылымының проспектісінде көзделген шектеулерді (ковенант) бұзған кезде осы құқықты іске асыру талаптары, тәртібі мен мерзімдері;

6. Сведения о выпусках ценных бумаг
25. В отношении зарегистрированных выпусков эмиссионных ценных бумаг эмитента, находящихся в обращении на рынке ценных бумаг по состоянию на дату принятия решения о выпуске облигаций, указываются:
1) общее количество и объем выпусков облигаций, а также общий объем средств, привлеченных при размещении, сумма выплаченного вознаграждения, рыночная стоимость;
2) даты выплат вознаграждения по каждому зарегистрированному выпуску облигаций, суммы, подлежащие выплате, даты погашения и суммы, подлежащие погашению по каждому выпуску;
3) количество акций, находящихся в обращении, в том числе выкупленных, рыночная стоимость акций, максимальная и минимальная цена акций за два последних года;
4) права, представляемые каждым видом ранее выпущенных ценных бумаг их держателям, в том числе права, реализованные при нарушении ограничений (ковенант) и предусмотренные договорами купли-продажи ценных бумаг, заключенными с держателями, с указанием порядка реализации данных прав держателей;
5) основные рынки, на которых осуществляется торговля ценными бумагами эмитента, включая наименования организаторов торгов.
7. Сведения о выпуске облигаций
26. Сведения об облигациях:
1) вид (купонные, дисконтные, с обеспечением или без обеспечения) и количество выпускаемых облигаций;
2) номинальная стоимость одной облигации;
3) срок обращения облигаций;
4) вознаграждение по облигациям с указанием:
ставки вознаграждения по облигациям, порядка определения ее размера;
даты, с которой начинается начисление вознаграждения, периодичности и даты выплаты вознаграждения, порядка и условий его выплаты с указанием валюты выплаты и порядка установления даты, на которую будет определен курс конвертирования валют;
периода времени, применяемого для расчета вознаграждения;
5) сведения об обращении и погашении облигаций с указанием порядка определения начала обращения облигаций, условий их погашения, определения даты погашения облигаций;
6) право эмитента досрочно погасить выпуск облигаций (в случае если данное право предусмотрено решением органа эмитента о выпуске облигаций).
Указываются порядок, условия и сроки реализации эмитентом права досрочного погашения;
7) права, предоставляемые облигацией ее держателю с указанием:
права получения от эмитента в предусмотренный проспектом выпуска срок номинальной стоимости облигации либо получения иного имущественного эквивалента, а также права на получение фиксированного по ней процента от номинальной стоимости облигации либо иных имущественных прав;
права требования досрочного погашения эмитентом облигаций - указываются условия, порядок и сроки реализации данного права, установленного настоящим проспектом, в том числе при нарушении ограничений (ковенант), предусмотренных проспектом выпуска облигаций;

8) эмитенттің облигацияларды ұстаушыларға ақпараттың мазмұнын, осы ақпаратты ашу тәртібін, мерзімдері мен тәсілін көрсете отырып, өзінің қызметі және қаржылық жағдайы туралы хабардар ету, оның ішінде облигациялар шығарылымының проспектісінде көзделген шектеулерді (ковенант) бұзғаны туралы хабардар ету тәртібі;
9) басталған жағдайда эмитенттің облигациялары бойынша дефолт жариялануы мүмкін оқиғалар және облигацияларды ұстаушылардың облигацияларды мерзімінен бұрын өтеуді талап етуге құқығы болатын жағдайлар, облигациялар бойынша дефолт болған жағдайда эмитенттің қандай шаралар қолданатыны, облигациялар немесе негізгі борыш бойынша сыйақы төлеу міндеттемелері орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған кезде облигацияларды ұстаушылардың құқықтарын қорғау рәсімдері көрсетіледі.
Эмитенттің облигацияларды ұстаушыларға орындалмаған міндеттемелердің көлемін, міндеттемелерді орындамау себебін, сондай-ақ облигацияларды ұстаушылардың өз талаптарын қанағаттандыру бойынша ықтимал іс-әрекеттерін, оның ішінде эмитентке, эмитенттің облигациялар бойынша міндеттемелерді орындамаған не тиісінше орындамаған жағдайда эмитенттің міндеттемелері бойынша ортақ немесе қосымша жауапкершілікті атқаратын тұлғаларға талап қою тәртібін қамтыған дефолттың басталу фактілері туралы ақпаратты жеткізу тәртібінің, мерзімінің және тәсілінің толық сипаттамасы көрсетіледі. Егер көрсетілген ақпаратты ашуды эмитент өзге заңды тұлғаға тапсырса, осы тұлғаның толық және қысқартылған атауы және оның орналасқан жері көрсетіледі.
27. Эмитенттің сыйақыларды төлеу және негізгі борыш сомасын өтеу үшін қажетті ақшалай қаражаты көздерінің және ағындарының болжамы облигацияларды өтеу сәтіне дейінгі әрбір сыйақы төлеу кезеңінің бөлігінде.
28. Облигацияларды орналастыру тәсiлi:
1) инвесторлардың облигацияларды төлеу шарты және тәртібі:
облигацияларды төлеу шарты, тәртібі, есеп айырысу тәсiлдерi көрсетiледi;
2) облигациялар бойынша қамтамасыз ету (банк кепiлдiгi қамтамасыз етiлген облигацияларды шығару кезiнде):
облигацияларды қамтамасыз етуге банк кепiлдiк берген жағдайда кепiлдiк берген тұлғаның кепiлдiк беруiмен қамтамасыз етілсе - атауын, орналасқан жерiн, байланыс телефондарын, кепiлдiк беру мерзiмiн және шарттарын көрсететiн деректер (кепiлдеме);
облигация ұстаушының өкiлi туралы мәлiметтер (атауы, орналасқан жерi, байланыс телефондары, аты-жөнi, бар болса – бірiншi басшысының, атқарушы органы мүшелерiнiң әкелерiнiң аттары);
3) облигациялар бойынша құқықтарды есепке алу тәртібі:
тiркеушiнiң атауы, оның орналасқан жерi, телефон нөмiрлерi, жасалған шарттың күнi және нөмiрi көрсетiледi;

8) порядок информирования эмитентом держателей облигаций о своей деятельности с указанием содержания информации, порядка, сроков и способа раскрытия такой информации, в том числе информирования о нарушении ограничений (ковенант), предусмотренных проспектом выпуска облигаций;
9) события, по наступлению которых может быть объявлен дефолт по облигациям эмитента, и условия, при которых держатели облигаций имеют право потребовать досрочного погашения облигаций, указываются меры, которые будут предприняты эмитентом в случае дефолта по облигациям, процедуры защиты прав держателей облигаций при неисполнении или ненадлежащем исполнении обязательств по выплате вознаграждения по облигациям или основного долга.
Указывается подробное описание порядка, срока и способа доведения эмитентом до сведения держателей облигаций информации о фактах наступления дефолта, которая включает в себя объем неисполненных обязательств, причину неисполнения обязательств, а также перечисление возможных действий держателей облигаций по удовлетворению своих требований, включая порядок обращения с требованием к эмитенту, лицам, несущим солидарную или субсидиарную ответственность по обязательствам эмитента в случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения эмитентом обязательств по облигациям. Если раскрытие указанной информации поручено эмитентом иному юридическому лицу, указываются полное и сокращенное наименование этого лица и место его нахождения.
27. Прогноз источников и потоков денежных средств эмитента, необходимых для выплаты вознаграждений и погашения суммы основного долга в разрезе каждого периода выплаты вознаграждений до момента погашения облигаций.
28. Способ размещения облигаций:
1) условия и порядок оплаты облигаций инвесторами:
указываются условия, порядок оплаты облигаций, способы расчетов;
2) обеспечение по облигациям (при выпуске облигаций, обеспеченных гарантией банка):
если облигации обеспечены гарантией банка данные в отношении лица, предоставившего гарантию с указанием наименования, места нахождения, контактных телефонов, срока и условий гарантии (поручительства);
сведения о представителе держателей облигаций (наименование, место нахождения, контактные телефоны, фамилия, имя, при наличии – отчество первого руководителя, членов исполнительного органа);
3) порядок учета прав по облигациям:
указываются наименование регистратора, его место нахождение, номера телефонов, дата и номер заключенного договора;

4) облигацияларды орналастыруға қатысатын андеррайтерлер туралы мәлiметтер:
облигациялар орналастыруға қатысатын ұйымдардың атауы, орналасқан жерi көрсетiледi;
5) төлем агентi туралы мәлiметтер:
оның атауы, орналасқан жерi, телефон нөмiрлерi, тиiстi шарттың нөмiрi және күнi көрсетiледi.
29. Облигацияларды орналастырудан түскен ақшаны пайдалану.
Облигацияларды орналастырудан эмитент алатын ақшаны пайдалану мақсаты мен тәртібі, сондай-ақ алынған ақшаны бөлу жоспарына енгiзiлуi мүмкiн өзгерiстердi көрсету кезiнде басталатын талаптар көрсетiледi.
30. Эмитент қабылдайтын және заңмен көзделмеген шектеулер (ковенанттар) (егер бұл облигациялар шығарылымы кезінде эмитент органының шешімінде көзделсе).
Шектеулерді (ковенанттарды) бұзған кездегі эмитенттің және облигациялар ұстаушылардың әрекет ету тәртібі, оның ішінде облигацияларды мерзімнен бұрын өтеу бойынша эмитенттің іс-әрекеттері толық жазылады.
8. Қосымша ақпарат
31. Облигациялар айналысындағы шектеулер.
Облигациялар айналысындағы кез келген шектеулер, орналастырылатын облигациялардың ықтимал сатып алушыларына қатысты шектеулер, оның iшiнде арасында облигацияларды орналастыру жоспарланып отырған тұлғалар тобы көрсетiледi.
32. Облигациялар шығарылымына кеткен шығындардың сомасы және осы шығындар қандай тәсiлмен төленетiндiгi туралы мәлiметтер.
Тиiстi алқаларға (қауымдастықтарға, палаталарға) олардың тиiстілігiн көрсете отырып эмитенттiң қаржылық есеп берудiң аудитiн жүзеге асырған (жүзеге асыратын) аудиторлық ұйымдарының толық ресми атауы (аты-жөнi, бар болса аудитордың әкелерiнiң аттары).
Тиiстi алқаларға, қауымдастықтарға, палаталарға олардың тиiстілігiн көрсете отырып, тиiстi қызмет көрсету шарттары жасалған заңды және қаржы мәселелерi жөніндегі кеңесшiлердiң толық ресми атауы.
Жоғарыда аталған тұлғалармен шарттың бұзылуы орын алған жағдайда қай тараптың бастама көрсеткенiн анықтай отырып, шарттың бұзылу себебi туралы ақпаратты беру қажет.
33. Инвесторлар эмитент жарғысының көшiрмесiмен және облигациялар шығарылымның проспектiсiмен, облигацияларды орналастыру жиынтығы туралы есеппен таныса алатын орындар, сондай-ақ эмитент қызметi ақпаратты жариялау үшiн пайдаланылатын бұқаралық ақпарат құралдары туралы ақпарат.
Облигацияларды шығару проспектiсiне бірiншi басшы не өзге уәкiлеттi тұлға бас бухгалтер қол қояды және эмитенттiң мөртаңбасымен расталады.
Проспектiнiң әрбір данасы облигациялар шығарылымын мемлекеттік тiркеуге құжаттарды мемлекеттік тiркеуге берудiң алдындағы соңғы тоқсандағы аудиторлық және қаржылық есеп беру есептерiмен расталған эмитенттiң соңғы екi қаржы жылына жасалған жылдық аудиторлық есептермен бірге тiгiледi және тiгiстiң түйiнiне және жартылай параққа желiмделген қағаз пломбамен тігілген және нөмірленген парақтардың санын көрсетіп бекітіледi. Мөрдiң таңбасы жартылай қағаз пломбаға, жартылай құжаттың парағына басылуы және бірiншi басшысының қойған қолымен куәландырылуға тиiсті.
«Мемлекеттік емес облигациялар
шығарылымын мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
4-қосымша
Халықаралық қаржы ұйымдарының тізбесі:

4) сведения об андеррайтерах, принимающих участие в размещении облигаций:
указываются наименования, места нахождения организаций, принимающих участие в размещении облигаций;
5) сведения о платежном агенте:
указываются его наименование, место нахождения, номера телефонов, номер и дата соответствующего договора.
29. Использование денег от размещения облигаций.
Указываются цели и порядок использования эмитентом денег, полученных от размещения облигаций, а также условия, при наступлении которых возможны изменения в планируемом распределении полученных денег, с указанием таких изменений.
30. Ограничения (ковенанты), принимаемые эмитентом и не предусмотренные Законом Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (если это предусмотрено решением органа эмитента о выпуске облигаций).
Подробно расписывается порядок действий эмитента и держателя облигаций при нарушении ограничений (ковенант), в том числе действия эмитента по досрочному погашению облигаций.
8. Дополнительная информация
31. Ограничения в обращении облигаций.
Указываются любые ограничения в обращении облигаций, ограничения в отношении возможных приобретателей размещаемых облигаций, в том числе круг лиц, среди которых предполагается разместить облигаций.
32. Сумма затрат эмитента на выпуск облигаций и сведения о том, каким образом эти затраты будут оплачиваться.
Полное официальное наименование аудиторских организаций (фамилия, имя, при наличии – отчество аудитора), осуществлявших (осуществляющих) аудит финансовой отчетности эмитента с указанием их принадлежности к соответствующим коллегиям (ассоциациям, палатам).
Полное официальное наименование консультантов по юридическим и финансовым вопросам, с которыми заключались договоры на оказание соответствующих услуг с указанием их принадлежности к соответствующим коллегиям (ассоциациям, палатам).
В случае, если имело место расторжение договора с вышеуказанными лицами, необходимо представить информацию о причине расторжения договора с указанием информации кем из сторон оно было инициировано.
33. Информация о местах, где инвесторы могут ознакомиться с копией устава эмитента, проспекта выпуска облигаций, отчетов об итогах размещения облигаций, а также о средствах массовой информации, используемых для публикации информации о деятельности эмитента.
Проспект выпуска облигаций подписывается первым руководителем либо иным уполномоченным лицом, главным бухгалтером и заверяется оттиском печати эмитента.
Каждый экземпляр проспекта прошивается с годовыми финансовыми отчетностями эмитента за два последних финансовых года, подтвержденные аудиторскими отчетами, и финансовой отчетностью за последний квартал, предшествующий подаче документов на государственную регистрацию выпуска облигаций, и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист, с указанием количества прошитых и пронумерованных листов. Оттиск печати должен быть нанесен частично на бумажную пломбу, частично на лист документа и удостоверен подписью первого руководителя.
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация выпуска
негосударственных облигаций»
Перечень международных финансовых организаций:

1) Халықаралық қайта құру және даму банкі;
2) Халықаралық қаржы корпорациясы;
3) Азия даму банкі;
4) Африка даму банкі;
5) Еуропа қайта құру және даму банкі;
6) Америкааралық даму банкі;
7) Еуропа инвестициялық банкі;
8) Ислам даму банкі;
9) Скандинавия инвестициялық банкі;
10) Еуропалық Кеңестің даму банкі;
11) Халықаралық есеп айырысу банкі;
12) Еуразиялық даму банкі.
«Мемлекеттік емес облигациялар
шығарылымын мемлекеттік тіркеу»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына
5-қосымша
Айналыс мерзiмi он екі айдан аспайтын облигациялардың
шығарылымын мемлекеттік тiркеу және ұлттық бірегейлендiру
нөмiрiн беру үшiн сұрау салу
Эмитенттiң атауы
Орналасқан жерi
Меншiктi капиталдың мөлшерi
Төленген жарғылық капиталдың мөлшерi
Ұлттық бірегейлендіру нөмірін және енгізу күнін көрсете отырып, қор биржасының ресми тізімінің «акциялар» секторының бірінші санатына енгізілген эмитенттің акциялары туралы мәліметтер
Бір облигацияның номиналдық құны
Шығарылымның құны
Айналыстың басталу күні
Облигациялардың қамтамасыз етiлуi
Облигациялардың түрi
Облигациялардың саны
Облигациялар бойынша сыйақы мөлшерi, төлеу мерзімдері
Купондық
Дисконттық
Индекстелген
Сұрау салуға эмитенттің бірінші басшысы, бас бухгалтері қол қояды және мөрінің таңбасымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік
тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Инвестициялық пай қорлары пайларының шығарылымын мемлекеттік тіркеу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде
«электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – күнтізбелік отыз күн ішінде.
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің ең ұзақ уақыты 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – пайлар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы қағаз жеткізгіштегі куәлік (бұдан әрі – куәлік) не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

1) Международный банк реконструкции и развития;
2) Международная финансовая корпорация;
3) Азиатский банк развития;
4) Африканский банк развития;
5) Европейский банк реконструкции и развития;
6) Межамериканский банк развития;
7) Европейский инвестиционный банк;
8) Исламский банк развития;
9) Скандинавский инвестиционный банк;
10) Банк Развития Европейского Совета;
11) Банк международных расчетов;
12) Евразийский банк развития.
Приложение 5
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация выпуска
негосударственных облигаций»
Запрос
на государственную регистрацию и присвоение
национального идентификационного номера выпуску
облигаций со сроком обращения
не более двенадцати месяцев
Наименование эмитента
Место нахождения
Размер собственного капитала
Размер оплаченного уставного капитала
Сведения об акциях эмитента, включенных в первую категорию сектора «акции» официального списка фондовой биржи, с указанием национального идентификационного номера и даты включения
Номинальная стоимость одной облигации
Объем выпуска
Дата начала обращения
Обеспечение облигаций
Вид облигаций
Количество облигаций
Размер вознаграждения по облигациям
сроки выплаты
Купонные
Дисконтные
Индексированные
Запрос подписывается первым руководителем, главным бухгалтером,
либо лицами их замещающими, и заверяется оттиском печати эмитента.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Государственная регистрация выпуска паев
паевых инвестиционных фондов»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Государственная регистрация выпуска паев паевых инвестиционных фондов» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение тридцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания
услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – свидетельство о государственной регистрации выпуска паев (далее – свидетельство) на бумажном носителе, либо мотивированный письменный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) басқарушы компанияның жарғысына сәйкес оның директорлар кеңесі немесе акционерлерінің жалпы жиналысы (барлық дауыс беретін акцияларды иеленуші жалғыз акционері) қабылдаған инвестициялық пай қорын құру туралы шешімнің көшірмесін;
3) басқарушы компанияның жарғысына сәйкес оның директорлар кеңесі немесе акционерлерінің жалпы жиналысы (барлық дауыс беретін акцияларды иеленуші жалғыз акционері) бекіткен қордың қағидаларын;
4) кастодианмен және тіркеушімен жасалған шарттардың жобаларын;
5) егер көрсетілген құжаттар бұрын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкімен келісілмеген болса, басқарушы компания қызметінің, құрылымдық бөлімшелерінің және басқарушы компания қызметкерлерінің инвестициялық пай қорын құру, қамтамасыз ету, оның жұмыс істеу және жұмысын тоқтату бойынша қызметін реттейтін, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін басқарушы компанияның ішкі құжаттарын ұсынуға тиісті (екі данада).
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
2) инвестициялық пай қорының Қағидаларында, оларға енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларда және келісуге ұсынылған өзге де құжаттарда қайшы келетін немесе анық емес мәліметтердің болуы;

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление произвольной формы;
2) копию решения о создании паевого инвестиционного фонда, принятого советом директоров или общим собранием акционеров (единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями) управляющей компании в соответствии с ее уставом;
3) правила фонда, утвержденные советом директоров или общим собранием акционеров (единственным акционером, владеющим всеми голосующими акциями) управляющей компании в соответствии с ее уставом;
4) проекты договоров с кастодианом и регистратором;
5) внутренние документы управляющей компании, регламентирующие условия и порядок деятельности, деятельность структурных подразделений и работников управляющей компании по созданию, обеспечению, функционированию и прекращению существования паевого инвестиционного фонда, соответствующие требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о рынке ценных бумаг, если указанные документы не были ранее согласованы с Национальным Банком Республики Казахстан (в двух экземплярах).
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4) и 5) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоответствие представленных документов требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан;
2) наличие противоречивых или недостоверных сведений, содержащихся в правилах паевого инвестиционного фонда, изменениях и дополнениях к ним и иных документах, представленных на согласование;

9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы өтініш және көрсетілетін қызметті алушы (тұрақтандыру банкін қоспағанда) көрсетілетін қызметті берушіге ұсынатын құжаттар өтініште (ілеспе хатта) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мемлекетте осы қоғамның акцияларының бар екендігі (жоқ екендігі) туралы Мемлекеттік кәсіпорындар мен мекемелер тізілімін ұстаушының мөртабан таңбалары болған кезде қарауға қабылданады;
2) есепті кезеңді аяқтайтын ай соңындағы не акцияларды орналастыру аяқталған күнгі жағдай бойынша қаржы есебімен, есепті кезеңде акциялардың төлемін растайтын құжаттың (құжаттардың) көшірмесімен (көшірмелерімен) және акцияларды орналастыру аяқталған күнгі жағдай бойынша тіркеушінің анықтамасының көшірмесімен бірге тігілген, Ереженің осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған қағаз жеткізгіште акцияларды орналастыру қорытындылары жөніндегі есепті екі данада (мемлекеттік тілде және орыс тілінде) ұсынуға тиісті. Бұл ретте екі дананың әр қайсысында мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есеп қамтылған;
3) қоғамның қаржы есебінсіз Acrobat Reader форматында электрондық жеткізгіштегі акцияларды орналастыру қорытындылары жөніндегі есепті (қоғамды тарату және қайта құру жағдайларын қоспағанда) ұсынуға тиісті.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар көшірмелері бірінші басшының (не оның орнын ауыстыратын тұлғаның) қолы қойылуымен және көрсетілетін қызметті алушының мөр таңбасымен расталады.
Құжаттың парақтары көп болған жағдайда әр парағы расталады не құжат тігіледі және тігістің түйініне және жартылай параққа желімделген қағаз пломбасымен бекітіледі. Мөрдің таңбасы және бірінші басшысының (немесе оның орнын ауыстыратын тұлғаның) қолы жартылай қағаз пломбаға, жартылай құжаттың парағына түсуі тиіс.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға:
құжаттарды қарау процесінде олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеу фактілерінің анықталуы негіз болады.
Акцияларды орналастыру қорытындылары туралы есептi бекітуден бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушы бас тартуды алған күннен бастап күнтiзбелiк отыз күн iшiнде көрсетілетін қызметті берушіге пысықталған есептi қайта табыс етуге мiндеттi.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление (заявление на утверждение отчета об итогах размещения акций и документы, представляемые услугополучателем (за исключением стабилизационного банка) услугодателю, принимаются на рассмотрение при наличии на заявлении (сопроводительном письме) оттиска штампа держателя Реестра государственных предприятий и учреждений о наличии (отсутствии) у государства акций данного общества по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) отчет об итогах размещения акций в двух экземплярах (на государственном и русском языках) на бумажном носителе, составленный по форме, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, прошитый с финансовой отчетностью по состоянию на конец месяца, завершающего отчетный период, либо на дату окончания размещения акций, копией (копиями) документа (документов), подтверждающего (подтверждающих) оплату акций в отчетном периоде, и копией справки регистратора на дату окончания размещения акций. При этом каждый из двух экземпляров содержит отчет об итогах размещения акций на государственном и русском языках;
3) отчет об итогах размещения акций на электронном носителе в формате Acrobat Reader без финансовой отчетности общества (за исключением случаев ликвидации и преобразования общества).
Копии документов, представленные услугополучателем, заверяются подписью первого руководителя (либо лицом его замещающим) и оттиском печати услугополучателя.
При множественности листов в документе заверяется каждый лист либо документ прошивается и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист. Подпись первого руководителя (либо лица его замещающего) и оттиск печати должны быть нанесены частично на бумажную пломбу, частично на лист документа.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
если в процессе рассмотрения документов будут выявлены факты их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
В случае отказа в утверждении отчета об итогах размещения акций усллугополучатель обязан повторно представить услугодателю доработанный отчет в течение тридцати календарных дней со дня получения отказа.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

1. Қоғамның атауы және оның орналасқан жері.
2. Қоғамның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер. Осы тармақта қоғамның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлігінің күні және нөмірі, сондай-ақ оның мемлекеттік тіркеуін (қайта тіркеуін) жүзеге асырған органның атауы көрсетілуге тиісті.
3. Жарияланған акциялар шығарылымының мемлекеттік тіркелген (жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің ауыстырылған) күні және шығарылымды мемлекеттік тіркеу нөмірі.
4. Қаржылық есептің деректеріне сай қоғамның жарғылық және меншікті капиталы туралы мәліметтер.
5. Қоғам акцияларды орналастыру инвесторлардың шектеусіз аясының ортасы туралы хабарламаларды орналастырған бұқаралық ақпарат құралдарының атауы және осы хабарламалар шыққан күні көрсетіледі.
6. Қоғам өзінің акционерлеріне олардың қоғамның акцияларын артықшылықпен сатып алу құқығына сәйкес орналастырылатын акцияларды сатып алу ұсынысын қоғамның жарғысында көрсетілген мына тәсілдердің біреуімен жеткізгені туралы ақпарат:
1) хабарламаны жіберу күнін және акционер осы хабарламаны алған күнін көрсете отырып жеке жазбаша хабарлама жіберу арқылы;
2) көрсетілген ұсынысты бұқаралық ақпарат құралдарының атауын және жарияланған күнін көрсетуімен бұқаралық ақпараттар құралдарында жариялау арқылы.
7. Акциялар туралы мәліметтер:
1) жарияланған акциялардың жалпы саны, оның ішінде:
жай акциялар _________________________________________________;
артықшылықты акциялар ________________________________________;
2) артықшылықты акциялар бойынша дивидендтің кепілдік берілген мөлшері;
3) егер акциялар айырбасталған болса, айырбастау тәртібін және айырбасталған акциялардың санын көрсету қажет.
8. Аукциондарды немесе жазылуды өткізу шарттары мен тәртібі туралы ішкі құжаттың қабылданған және бекітілген күні туралы мәліметтер және осы тәртіпке қойылатын негізгі талаптар.
9. Егер қоғамның акциялары қор биржасының ресми тізіміне енгізілген болса, олардың енгізілген күнін көрсету қажет.
10. Акцияларды орналастыру туралы мәліметтер:
1) акцияларды орналастырудың есепті кезеңінің басталу күні және орналастырудың есепті кезеңінің аяқталу күні;
2) акцияларды орналастырудың осының алдындағы әрбір есепті аралық үшін орналастыру кезеңін, орналастырылған акциялар санын және оларды жеке төлеу сомасын, сондай-ақ акцияларды орналастырмау туралы ақпарат жөнінде мәлімет қабылдау күнін көрсете отырып, осының алдындағы есепті (есептерді) бекіту күні;
3) қоғамның директорлар кеңесінің («Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Банктер туралы Заң) 17-2-бабы негізінде жарияланған акциялар санын өсіру жағдайын қоспағанда) акциялардың есепті кезеңдегі орналастырылу санын және олардың орналасу бағасын белгілеу туралы шешім қабылдаған күні;

1. Наименование общества и его место нахождения.
2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) общества.
В данном пункте необходимо указать дату и номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) общества, а также наименование органа, осуществившего его государственную регистрацию (перерегистрацию).
3. Дата государственной регистрации выпуска объявленных акций (замены свидетельства о государственной регистрации выпуска объявленных акций) и номер государственной регистрации выпуска.
4. Сведения об уставном и собственном капитале общества согласно данным финансовой отчетности.
5. Наименования средств массовой информации, посредством которых обществом размещалось сообщение о размещении акций среди неограниченного круга инвесторов с указанием даты данного сообщения.
6. Информация о доведении обществом до сведения своих акционеров предложения приобрести размещаемые акции в соответствии с их правом преимущественной покупки акций общества одним из следующих способов, предусмотренных уставом общества:
1) посредством направления индивидуального письменного уведомления с указанием даты направления уведомления и даты получения данного уведомления акционером;
2) посредством публикации указанного предложения в средствах массовой информации с указанием наименования средств массовой информации и даты опубликования.
7. Сведения об акциях:
1) общее количество объявленных акций в том, числе:
простых акций __________;
привилегированных ______;
2) гарантированный размер дивиденда по привилегированным акциям;
3) в случае, если осуществлялось конвертирование акций, то необходимо указать порядок конвертирования и количество конвертируемых акций.
8. Сведения о дате принятия и утверждения внутреннего документа общества об условиях и порядке проведения аукционов или подписки.
9. В случае если акции общества были включены в официальный список фондовой биржи, то необходимо указать дату их включения.
10. Сведения о размещении акций:
1) дата начала отчетного периода размещения и дата окончания отчетного периода размещения акций;
2) дата утверждения предыдущего (предыдущих) отчета (отчетов) с указанием периода размещения, количества размещенных акций и суммы их оплаты отдельно за каждый предыдущий отчетный период размещения акций, а также даты принятия к сведению информации о не размещении акций;
3) дата принятия решения советом директоров общества (за исключением случая увеличения количества объявленных акций на основании статьи 17-2 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – Закон о банках)) об установлении количества размещаемых в отчетном периоде акций и цены их размещения;

4) Банктер туралы Заңның 17-2-бабы негізінде банктің жарияланған акцияларын сатып алу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімін қабылдаған күн;
5) есепті кезеңде орналастырылған акциялардың және олардың түрлері бөлігінде орналастырылмаған акциялардың саны;
6) бір жай және артықшылықты акцияны сатып алу бағасын, акцияларды сатып алу туралы шешім қабылданған күнін, сондай-ақ қоғам орналастырылған акцияларды (сатып алудың әрбір түрі бойынша жеке) сатып алуға шеккен шығыстарын көрсете отырып қоғамның бастамасы және/немесе акционерлердің талабы бойынша есепті кезеңнің аяқталу күніне сатып алынған акциялардың саны. Қоғам акцияларды сатып алған кезде олардың құнын айқындау әдістемесін акционерлердің жалпы жиналысы немесе құрылтай жиналысы бекіткен күні.
11. Акцияларды орналастыру есепті кезеңінде акцияларды орналастыру (сату) тәсілдері:
1) акциялардың немесе жай акцияларына айырбасталатын басқа бағалы қағаздардың түрін, санын, орналастыру бағасы мен ақы төлеу сомасын көрсете отырып артықшылықпен сатып алу құқығы бойынша;
2) (ұйымдастырылған немесе ұйымдастырылмаған) нарықтарында жазылу арқылы:
құрылтайшылар (жаңадан құрылған қоғамдар үшін) арасында акциялардың түрін, санын, акциялардың номиналды құнын және төлем сомасын көрсету арқылы;
акциялардың түрін, санын, орналастыру бағасы мен ақы төлеу сомасын көрсете отырып өзге инвесторлар арасында орналастыру арқылы;
3) аукцион арқылы:
акциялардың түрін, санын, жалпы ақы төлеу сомасын, алғашқы және соңғы сауда-саттықтарды өткізу күнін көрсете отырып ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында, есепті кезеңде бір акцияны сауда-саттықта орналастырудың ең аз және ең жоғары бағасы, есепті кезеңдегі бір жай және артықшылықты акцияның нарықтық құны (егер ол есептелген болса) көрсетіледі;
аукционды өткізу күнін, акциялардың түрін, санын және ақы төлеудің жалпы сомасын көрсете отырып ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығында;
4) айырбасталатын бағалы қағаздардың санын, бағалы қағаздарды айырбастау жүргізу күнін көрсете отырып қоғамның акцияларына бағалы қағаздарды және (немесе) ақша міндеттемелерді айырбастау арқылы не туынды бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыру арқылы (туынды бағалы қағаздардың атауын, туынды бағалы қағаздарды орналастыру арқылы орналастырылған акциялар санын, Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығында сатып алуға ұсынылған акциялар санын, туынды бағалы қағаздардың орналастырылуы заңнамасына сәйкес жүзеге асырылған мемлекеттің атауын көрсетуімен).
12. Акциялардың санын және төлем сомасын көрсете отырып оларға ақы төлеу тәсілі:

4) дата принятия решения Правительства Республики Казахстан о приобретении объявленных акций банка на основании статьи 17-2 Закона о банках;
5) количество размещенных за отчетный период акций и не размещенных акций в разрезе по видам;
6) количество выкупленных акций на дату окончания отчетного периода по инициативе общества и/или по требованию акционеров с указанием цены выкупа одной простой и привилегированной акции, даты принятия решения о выкупе акций, а также расходов, понесенных обществом на выкуп размещенных акций (по каждому виду выкупа отдельно).
Дата утверждения общим собранием акционеров или учредительным собранием методики определения стоимости акций при их выкупе обществом.
11. Способы размещения (реализации) акций в отчетном периоде размещения акций:
1) по праву преимущественной покупки с указанием вида, количества акций или других ценных бумаг, конвертируемых в простые акции общества, цены размещения и суммы оплаты;
2) посредством подписки (на организованном или неорганизованном рынках):
среди учредителей (для вновь созданных обществ) с указанием вида, количества акций, номинальной стоимости акций, суммы оплаты;
посредством размещения среди иных инвесторов с указанием вида, количества акций, цены размещения и суммы оплаты;
3) посредством аукциона:
на организованном рынке ценных бумаг с указанием вида, количества акций, общей суммы оплаты, даты проведения первых и последних торгов, наименьшей и наивысшей цены размещения одной акции на торгах за отчетный период, рыночной стоимости одной простой и привилегированной акции за отчетный период (в случае, если рассчитывалась);
на неорганизованном рынке ценных бумаг с указанием даты проведения аукциона, вида, количества акций и общей суммы оплаты;
4) посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств общества в акции общества с указанием количества конвертируемых ценных бумаг, даты проведения конвертации ценных бумаг либо посредством размещения производных ценных бумаг на территории иностранного государства (с указанием наименования производных ценных бумаг, количества акций, размещенных посредством размещения производных ценных бумаг, количества акций, предложенных к приобретению на рынке ценных бумаг Республики Казахстан, а также государства, в соответствии с законодательством которого осуществлено размещение производных ценных бумаг).
12. Способ оплаты акций с указанием их количества и суммы оплаты:

1) ақшалай (құрылтайшылардың (инвесторлардың) акцияларды төлеуін растайтын төлем құжатының (төлем құжаттарының) деректемелері, төлем сомасы және төлеушінің атауы көрсетілуге тиісті);
2) бағалы қағаздармен (бағалы қағаздар эмитентінің атауын, оның мекенжайын, бағалы қағаздардың ұлттық сәйкестендіру нөмірін және олардың санын, бағалау актісін кім дайындағанын, оның жасалған күнін және бағалау сомасын көрсету қажет);
3) зияткерлік қызметтің нәтижесіне құқығымен (зияткерлік меншікті бағалау актісін кім дайындағанын, оның жасалған күнін, бағалау сомасын, зияткерлік меншікті қабылдау - өткізу актісі туралы мәліметтерді көрсету қажет);
4) кредитор алдында берешекті өтеу шарты бойынша (кредитордың қай органы акцияларды төлеу есебінен берешекті өтеу туралы шешім қабылдағаны және бұл шешімнің қабылданған күні, берешекті салыстырып тексеру актісі, талап ету құқығын бағалау актісін кім дайындағанын, оны жасаған күнін, бағалау сомасын көрсету қажет);
5) басқа да мүліктік құқықтармен (бағалау актісін кім дайындағанын, оның жасалған күнін, бағалау сомасын, мүлікті қабылдау - өткізу актісін көрсету қажет);
6) өзге де тәсілмен.
Қоғам қайта ұйымдастырылған жағдайда Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2005 жылғы 30 шілдедегі № 268 қаулысымен бекітілген Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеуді, акцияларды орналастыру және акциялар шығарылымын жою қорытындысы туралы Ереженің 2-тармағында көрсетілген құжаттардың деректемелерін көрсету қажет. Акциялар төлеуіне мүліктік құқықтарды және өзге мүлікті енгізген жағдайда тиісті лицензиясы бар бағалаушының осы мүліктің бағалауы туралы есептің күні осы мүлікті акциялар төлеуіне енгізген күнге дейін алты айдан кешіктірмей көрсетілуге тиісті.
13. Қоғам акциялары шығарылымының андеррайтерлері (эмиссиялық консорциумдар) туралы ақпарат. Осы тармақта:
1) бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атауы, андеррайтердің қызметін көрсетуге қоғам жасаған шарттың күні және нөмірі туралы, сондай-ақ эмиссиялық консорциумның қатысушылары туралы;
2) андеррайтердің акцияларды орналастыру тәсілі туралы;
3) андеррайтерлерге немесе орналастырудың басқа қатысушыларына, өкілдерге орналастырудың жалпы көлемінен пайыздық көрсетілімде және орналастырылатын әрбір акцияға төленген (төленетін) комиссиялық сыйақылар туралы, сондай-ақ шығыстар туралы басқа мәліметтер;
4) шығаруға, орналастыруға және листингке енгізуге шығатын шығындардың негізгі санаттары туралы. Көрсетілген шығындарды эмитенттің өзі төлемеген жағдайда, оларды төлейтін тұлғаны көрсету қажет;

1) деньгами (указать реквизиты платежного документа (платежных документов), подтверждающего (подтверждающих) оплату акций учредителями (инвесторами), сумму платежа и наименование плательщика);
2) ценными бумагами (указать наименование эмитента ценных бумаг, его адрес, национальный идентификационный номер ценных бумаг и их количество, кем подготовлен акт оценки, дату его составления, сумму оценки, дату регистрации сделки);
3) правом на результаты интеллектуальной собственности (указать кем подготовлен акт оценки интеллектуальной собственности, дату его составления, сумму оценки, сведения об акте приема-передачи интеллектуальной собственности);
4) по договору погашения задолженности перед кредитором (указать каким органом кредитора принято решение о погашении задолженности в счет оплаты акций и дату принятия такого решения, реквизиты акта сверки задолженности, кем подготовлен акт оценки прав требования, дату его составления, сумму оценки);
5) другими имущественными правами (указать кем подготовлен акт оценки, дату его составления, сумму оценки, акт приема-передачи имущества);
6) иным способом.
При осуществлении реорганизации общества указываются реквизиты документов, указанных в пункте 2 Правил государственной регистрации выпуска объявленных акций, утверждения отчета об итогах размещения акций и аннулирования выпуска акций, утвержденных постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 30 июля 2005 года № 268.
В случае внесения в оплату акций имущественных прав и иного имущества, отчет оценщика, обладающего соответствующей лицензией, об оценке данного имущества датируется не позднее шести месяцев до даты внесения данного имущества в оплату акций.
13. Информация об андеррайтерах (эмиссионных консорциумах) выпуска акций общества. В данном пункте следует указать информацию:
1) о наименовании профессионального участника рынка ценных бумаг, дате и номере договора на оказание услуг андеррайтера, заключенных обществом, а также об участниках эмиссионного консорциума;
2) о способе размещения акций андеррайтером;
3) о комиссионных вознаграждениях, которые выплачены (подлежат выплате) андеррайтерам или другим участникам размещения, представителям в процентном выражении от общего объема размещения и на каждую размещаемую акцию, а также другие сведения о расходах;
4) об основных категориях издержек выпуска, размещения и включения в листинг. В случае, когда указанные издержки оплачивает не сам эмитент, необходимо указать лицо, их оплачивающее;

5) андеррайтерлерді тартпастан және орналастырудың болашақ жоспарынсыз есепті кезеңде орналастырылған акциялардың саны туралы ақпаратты көрсету қажет.
14. Опциондарды орындау бағасы туралы мәліметтер.
15. Акциялардың нарықтық және баланстық құнының тарихы туралы ақпарат. Егер қоғамның акциялары ұйымдастырылған бағалы қағаздар нарығында айналыста болған жағдайда, жылдар бойынша бөле отырып соңғы аяқталған үш жыл үшін, тоқсан бойынша бөле отырып соңғы аяқталған екі жыл үшін, акциялар шығарылымының проспектісі шыққан күнінен бастап соңғы алты ай үшін акциялардың ең жоғары және ең төмен нарықтық бағасы туралы мәліметтерді көрсету қажет.
Акциялардың баланстық құнының тарихы туралы ақпаратта жылдар бойынша бөле отырып соңғы аяқталған үш жыл үшін, тоқсан бойынша бөле отырып соңғы аяқталған екі жыл үшін, акцияларды орналастыру кезеңі аяқталғанға дейін соңғы алты ай үшін (айдың 1-ші күніне) акциялардың баланстық құны туралы мәліметтер болуға тиісті.
Акциялардың баланстық құны мына формула бойынша есептеледі
СК
БСА = ----, мұнда
А
АБҚ - акциялардың баланстық құны;
СК - қоғамның меншікті капиталының мөлшері;
А - қоғамның орналастырылған акцияларының саны (қоғам сатып алған акцияларды шегеріп).
16. Дивидендтерді төлеу туралы мәліметтер:
1) тиісті шешім қабылданған акционерлердің жалпы жиналысы хаттамасының деректемелеріне сілтеме жасап, аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша жай және артықшылықты акциялар бойынша есептелген және төленген дивидендтердің жалпы сомасын (есептелген және бюджетке төленген салық сомасын) көрсете отырып, дивидендтер төленген акционерлердің санын көрсете отырып дивидендтерді соңғы төлеу күні;
2) қоғамның хабарламаны жариялау күнін көрсете отырып, дивидендтерге төлем жасау туралы хабарламасын орналастырған бұқаралық ақпарат құралының атауы;
3) бір жай және артықшылықты акцияға есептелген және төленген дивидендтердің мөлшері, сондай-ақ аяқталған қаржы жылының қорытындылары бойынша бір жай және артықшылықты акцияға келген таза табыстың мөлшері;
4) дивидендтерді уақытында төлемеу бойынша берешек орын алған жағдайда, оның пайда болу себептерін және акцияларды орналастыру кезеңінің аяқталу күніне берешек сомасын көрсету қажет, бұл ретте акционерлер алдында берешекті өтеу бойынша қоғам қандай шаралар қолданғанын көрсетеді.
17. Қоғамның тіркеушісі туралы мәліметтер:
1) акцияларды ұстаушылардың тізілімі жүйесін жүргізуді жүзеге асыратын тіркеушінің атауы және орналасқан жері;
2) қоғам акцияларын ұстаушылар тізілімін жүргізу туралы шарттың күні және нөмірі.
18. Акцияларды орналастыру кезеңінің аяқталу күніне ірі акционерлері туралы мәліметтер. Осы мәліметтер тіркеуші дәл сондай күнге берген анықтама негізінде толтырылады, ол анықтама есептің ажырамас бөлігі болып табылады:
Заңды тұлға-акционерлердің толық атауы немесе жеке тұлға -  акционерлердің тегі, аты-жөні, бар болса әкесінің аты
Жеке тұлға-акционердің жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен деректемелері немесе заңды тұлға-акционерді мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) нөмірі мен күні
Акцияның түрін көрсете отырып, акционерге тиесілі акциялардың жалпы саны
Акция түрін көрсете отырып акционерге тиесілі акциялардың орналастырылған акциялардың жалпы санына пайыздық арақатынасы
Акционерге тиесілі акциялардың дауыс беруші акциялардың жалпы санына пайыздық арақатынасы

5) о количестве размещенных акций в отчетном периоде без привлечения андеррайтеров и дальнейших планах размещения.
14. Сведения о цене исполнения опционов.
15. Информация об истории рыночной и балансовой стоимости акций.
В случае, если акции общества обращаются на организованном рынке ценных бумаг, то необходимо указать сведения о наивысшей и наименьшей рыночной цене акций за последние три завершенных года с разбивкой по годам, за последние два завершенных года с разбивкой по кварталам, за последние шесть месяцев с даты проспекта выпуска акций.
Информация об истории балансовой стоимости акций должна содержать сведения о балансовой стоимости акций за последние три завершенных года с разбивкой по годам, за последние два завершенных года с разбивкой по кварталам, за последние шесть месяцев до даты окончания размещения акций (на 1 число месяца).
Балансовая стоимость акций рассчитывается по формуле:
СК
БСА = ----, где
А
БСА - балансовая стоимость акций;
СК - размер собственного капитала общества;
А - количество размещенных акций общества (за вычетом выкупленных акций обществом).
16. Сведения о выплате дивидендов:
1) дата последней выплаты дивидендов с указанием численности акционеров, которым была осуществлена выплата дивидендов, с указанием общей суммы начисленных и выплаченных дивидендов по простым и привилегированным акциям, (суммы налога начисленного и выплаченного в бюджет) по итогам завершенного финансового года, со ссылкой на реквизиты протокола общего собрания акционеров, на котором было принято соответствующее решение;
2) наименование средств массовой информации, посредством которых обществом размещалось сообщение о выплате дивидендов с указанием даты опубликования данного сообщения;
3) размер начисленных и выплаченных дивидендов на одну простую и привилегированную акцию, а также размер чистого дохода на одну простую и привилегированную акцию по итогам завершенного финансового года;
4) если имеются случаи задолженности по несвоевременной выплате дивидендов, указать причины ее образования и сумму задолженности на дату окончания периода размещения акций, при этом указать какие меры предпринимались обществом по погашению задолженности перед акционерами.
17. Сведения о регистраторе общества:
1) наименование и место нахождения регистратора, осуществляющего ведение системы реестра держателей акций;
2) дата и номер договора о ведении реестра держателей акций общества.
18. Сведения о крупных акционерах на дату окончания периода размещения акций. Данные сведения заполняются на основании справки, выданной регистратором на аналогичную дату, которая является неотъемлемой частью отчета:
Полное наименование акционеров - юридических лиц или фамилия, имя, при наличии отчество акционеров физических лиц
Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность акционера -физического лица, или номер и дата государственной регистрации (перерегистрации) акционера -юридического лица и его место нахождения
Общее количество акций, принадлежащих акционеру, с указанием вида акций
Процентное соотношение акций, принадлежащих акционеру, к общему количеству размещенных акций с указанием вида акций
Процентное соотношение акций, принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих акций

19. Егер орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде акциялары номиналды ұстауда тұрған, акцияларды орналастыру кезеңінің аяқталу күніне қоғамның орналастырылған (қоғам сатып алған акцияларды шегеріп тастағанда) акцияларының он және одан да көп пайызын иеленетін акционерлер туралы мәліметтер болмағанда, номиналды ұстаушылардың атауы және олардың номиналды ұстауында тұрған қоғам акцияларының саны туралы мәліметтер.
20. Есепке бірінші басшы, бас бухгалтер не оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды және акционерлік қоғамның мөрінің бедерімен расталады. Есептің әрбір данасы, осы қосымшаның 12-тармағына сәйкес акцияларды орналастыру есепті кезеңінде акциялардың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелерімен қаржылық есептілікпен және тіркеуші берген анықтаманың көшірмесімен бірге тігіледі және тігіс түйінінің ұшына және ішінара параққа желімделген қағаз пломбамен бекітіледі. Мөрдің бедері ішінара қағаз пломбаға, ішінара құжаттың парағына басылады және бірінші басшының қойылған қолымен куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту
туралы хабарлама беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті бекіту туралы хабарлама беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он төрт күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы хабарлама (көрсетілетін қызметті беруші бекіткен белгінің болуы) және ілеспе хатпен облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есептің бір данасы (бұдан әрі – есептің данасы) не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі

19. Сведения о наименовании номинальных держателей и количестве акций общества, находящихся в их номинальном держании, в случае, если в системе учета центрального депозитария отсутствуют сведения об акционерах, акции которых находятся в номинальном держании, владеющих десятью и более процентами размещенных акций общества (за вычетом акций, выкупленных обществом) на дату окончания периода размещения акций.
20. Отчет подписывается первым руководителем, главным бухгалтером либо лицами, их замещающими и заверяется оттиском печати акционерного общества. Каждый экземпляр отчета прошивается с финансовой отчетностью, копиями документов, подтверждающих оплату акций в отчетном периоде размещения акций в соответствии с пунктом 12 настоящего приложения, и копией справки, выданной регистратором, и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист. Оттиск печати должен быть нанесен частично на бумажную пломбу, частично на лист документа и удостоверен подписью первого руководителя.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача уведомления об утверждении
отчета об итогах размещения облигаций»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача уведомления об утверждении отчета об итогах размещения облигаций» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение четырнадцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – уведомление об итогах размещения облигаций и один экземпляр отчета об итогах размещения облигаций (с отметкой услугодателя о его утверждении) с сопроводительным письмом (далее – экземпляр отчета) на бумажном носителе, либо мотивированный письменный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.

8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті қарау жөніндегі еркін нысандағы өтінішті;
2) есепті айдың аяғындағы немесе облигацияларды орналастыру аяқталған күнгі жағдай бойынша қаржылық есептілікті;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған және ресімделген облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есепті.
Облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есеп қағаз жеткізгіште екi данада және Acrobat Reader форматында электрондық жеткізгіште (мемлекеттік тілде және орыс тiлiнде) ұсынылады. Бұл ретте екі дананың әрқайсысында мемлекеттік тілде және орыс тiлiнде облигацияларды орналастыру қорытындысы туралы есеп болады.
Эмитент мүлкінің кепілімен қамтамасыз етілген ипотекалық және басқа да облигацияларды шығарған жағдайда, эмитент Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес тіркелген кепіл шартының болуын растайтын құжаттар ұсынылады.
Көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттар көшірмелері бірінші басшының (не оның орнын ауыстыратын тұлғаның) қолы қойылып және көрсетілетін қызметті алушының мөр таңбасымен расталады.
Құжаттың парақтары көп болған жағдайда әр парағы расталады не құжат тігіледі және тігістің түйініне және жартылай параққа желімделген қағаз пломбасымен бекітіледі. Мөрдің таңбасы және бірінші басшысының (немесе оның орнын ауыстыратын тұлғаның) қолы жартылай қағаз пломбаға, жартылай құжаттың парағына түсуі тиіс.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға:
құжаттарды қарау процесінде олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеу фактілерінің анықталуы негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление о рассмотрении отчета об итогах размещения облигаций произвольной формы;
2) финансовую отчетность по состоянию на конец отчетного месяца или на дату окончания размещения облигаций;
3) отчет об итогах размещения облигаций, составленный и оформленный по форме, в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги.
Отчет об итогах размещения облигаций представляется в двух экземплярах на бумажном носителе и на электронном носителе в формате Acrobat Reader (на государственном и русском языках). При этом каждый из двух экземпляров содержит отчет об итогах размещения облигаций на государственном и русском языках.
В случае выпуска ипотечных и других облигаций, обеспеченных залогом имущества эмитента, эмитентом представляются документы, подтверждающие наличие договора залога, зарегистрированного в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
Копии документов, представленные услугополучателем, заверяются подписью первого руководителя (либо лицом его замещающим) и оттиском печати услугополучателя.
При множественности листов в документе заверяется каждый лист либо документ прошивается и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист. Подпись первого руководителя (либо лица его замещающего) и оттиск печати должны быть нанесены частично на бумажную пломбу, частично на лист документа.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
если в процессе рассмотрения документов будут выявлены факты их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасағанда электрондық цифрлық қол болуы талап етілмейді.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Облигацияларды орналастыру
қорытындылары туралы есепті
бекіту туралы хабарлама беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Облигацияларды орналастыру қорытындылары туралы есеп
1. Эмитенттiң атауы.
2. Эмитенттің мемлекеттік тіркеуі (қайта тіркеуі) туралы мәліметтер.
Осы тармақта эмитенттің мемлекеттік тіркеуі (қайта тіркеуі) туралы куәлігінің күні мен нөмірін, сондай-ақ оны мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) өткізген органның атауын көрсету қажет.
3. Эмитенттiң орналасқан жерi.
4. Облигациялар шығарылымын мемлекеттік тiркеу күнi және нөмiрi.
5. Облигациялар туралы мәлiметтер:
шығаруға жарияланған облигациялардың жалпы саны және түрi, номиналдық құны, купонның және (немесе) дисконттың мөлшерi.
6. Облигацияларды орналастыру туралы мәліметтер:
1) орналастыру кезеңінің басталу күнін және аяқталу күнін, орналастырылған облигациялар санын және әрбір алдыңғы есепті облигацияларды орналастыру кезеңіне жеке тартылған ақша сомасын, сондай-ақ облигацияларды орналастырмау туралы ақпаратты мәлімет үшін қабылдаған күнін көрсете отырып, алдыңғы есепті (есептерді) бекіту күні;
2) есеп ұсынылатын кезеңдегі орналастырудың басталу және аяқталу күні;
3) ұйымдастырылмаған бағалы қағаздар нарығындағы жазу және аукциондық жолмен орналастырылған облигациялар саны және тартылған ақша сомасы. Облигацияларды аукцион өткізу жолымен орналастырған жағдайда оларды жүргізген күні және аукциондағы ең жоғарғы сату бағасы көрсетіледі;
4) бағалы қағаздардың ұйымдастырылған нарығында облигацияларды орналастыру туралы ақпарат (сауда-саттықты ұйымдастырушылар тізімінің санаты, облигацияларды орналастыру аяқталған күнге облигациялардың нарықтық құны, сауда-саттықтағы ең жоғары баға және бірінші және соңғы сауда-саттықтағы күні, орналастырылған акциялардың саны және тартылған ақшаның сомасы);

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучателю при обращении не требуется наличие электронной цифровой подписи.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача уведомления об утверждении
отчета об итогах размещения облигаций»
Отчет
об итогах размещении облигаций
1. Наименование эмитента.
2. Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) эмитента.
В данном пункте необходимо указать дату и номер свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) эмитента, а также наименование органа, осуществившего его государственную регистрацию (перерегистрацию).
3. Место нахождения эмитента.
4. Дата и номер государственной регистрации выпуска облигаций.
5. Сведения об облигациях:
общее количество и вид объявленных к выпуску облигаций, номинальная стоимость, размер купона и (или) дисконта.
6. Сведения о размещении облигаций:
1) дата утверждения предыдущего (предыдущих) отчета (отчетов) с указанием даты начала и даты окончания периода размещения, количества размещенных облигаций и суммы, привлеченных денег отдельно за каждый предыдущий отчетный период размещения облигаций, а также даты принятия к сведению информации о неразмещении облигаций;
2) дата начала и дата окончания периода размещения, за который представляется отчет;
3) количество облигаций, размещенных на неорганизованном рынке ценных бумаг путем подписки и аукциона и сумма привлеченных денег. В случае размещения облигаций путем проведения аукциона, указываются даты их проведения и наивысшая цена продажи на аукционе;
4) информация о размещении облигаций на организованном рынке ценных бумаг (категория списка организатора торгов, рыночная стоимость облигаций на дату окончания размещения облигаций, наивысшая цена на торгах и дата первых и последних торгов, количество размещенных облигаций и сумма привлеченных денег);

5) есепті кезеңде орналастырылған облигациялардың және олардың айналысқа түскен күнінен бастап осының алдында орналастырылған барлық облигациялардың саны;
6) облигациялар шығарылымының мемлекеттік тіркеу күнін және нөмірін, осы облигациялар түрін, санын көрсете отырып, төленуі осы эмитент бұрын шығарған, айналыста болу мерзімі аяқталған облигациялар бойынша талап ету құқықтарымен жасалатын орналастырылған облигациялар туралы ақпарат;
7) есепті кезең аяқталған күнге сатып алынған облигациялардың саны, сатып алу туралы шешім қабылданған күн, сондай-ақ эмитент оларды сатып алған кезде шеккен шығындар;
8) шет мемлекеттің аумағында облигацияларды орналастыруға көрсетілетін қызметті берушіден рұқсат алу күнін көрсете отырып шет мемлекеттің аумағында орналастырылған облигациялардың саны;
9) облигацияларды шығару андеррайтерлері (эмиссиялық консорциумдар) туралы ақпарат. Осы тармақта мынадай ақпарат көрсетіледі:
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атауы, эмитентпен жасалған андеррайтер қызметін көрсетуге шарттың күні мен нөмірі, сондай-ақ эмиссиялық консорциумның қатысушылары туралы;
андеррайтерлерге немесе орналастырудың басқа қатысушыларына, орналастырудың жалпы көлемінің пайыздық көрсетілімде, әрбір орналастырылған облигациялардың дисконты және комиссиясы көлемінде өкілдерге төленген (төленуі тиіс) дисконт және комиссия және шығыстар туралы басқа да мәліметтер;
бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушысының атауы, андеррайтердің қызметін көрсетуге қоғам жасаған шарттың күні және нөмірі туралы, сондай-ақ эмиссиялық консорциумның қатысушылары туралы;
андеррайтерлерді тартпастан орналастырылған облигациялардың саны және орналастырудың болашақ жоспарлары туралы көрсетіледі;
10) меншік иелерінің санаттары бойынша облигацияларды иеленушілердің саны туралы мәліметтер: резиденттер және резидент еместер; жеке және заңды тұлғалар;
жоғарыда көрсетілген әр санаттағы тұлғалардың иеленушілеріне жататын облигациялар санын көрсете отырып зейнетақы қорлары, сақтандыру компаниялары, екінші деңгейдегі банктер, банктік емес ұйымдар, брокер-дилерлер және басқалар;
осы үлестес тұлғалардың деректерін көрсете отырып, үлестес тұлғаларға орналастырылған облигациялар саны;
11) орналастырылмаған облигациялардың саны көрсетіледі.
7. Арнайы қаржы компаниясының облигациялары шығарылған кезде қосымша мынадай ақпарат ұсынылады:
1) оригинатордың, кастодиан-банктің, басқарушы агенттің және басқаға берілген талап ету құқықтары бойынша төлемдерді жинайтын тұлғаның атауы мен орналасқан жері;
2) талап ету құқықтарының сипаттамасы, бөлінген активтердің құрамына кіретін талап ету құқықтары бойынша ақша түсімінің шарттары, тәртібі мен мерзімі және олардың орындалуына бақылау жасау тәртібі;

5) количество размещенных облигаций за отчетный период и всего, с учетом ранее размещенных облигаций, с даты начала их обращения;
6) информация о размещенных облигациях, оплата которых произведена правами требования по облигациям, ранее выпущенным эмитентом, срок обращения которых истек, с указанием даты и номера государственной регистрации выпуска облигаций, вида, количества данных облигаций;
7) количество выкупленных облигаций на дату окончания отчетного периода, дата принятия решения о выкупе, а также сумма расходов, понесенных эмитентом при их выкупе;
8) количество облигаций, размещенных на территории иностранного государства, с указанием даты получения разрешения Комитета на размещение облигаций на территории иностранного государства;
9) информация об андеррайтерах (эмиссионных консорциумах) выпуска облигаций. В данном подпункте указывается информация:
о наименовании профессионального участника рынка ценных бумаг, дате и номере договора на оказание услуг андеррайтера, заключенных эмитентом, а также об участниках эмиссионного консорциума;
о дисконте и комиссионных, которые выплачены (подлежат выплате) андеррайтерам или другим участникам размещения, представителям в процентном выражении от общего объема размещения, объеме дисконта и комиссионных на каждую размещаемую облигацию и другие сведения о расходах;
о количестве размещенных облигаций без привлечения андеррайтеров и дальнейших планах размещения;
10) сведения о количестве собственников облигаций по категориям собственников: резиденты и нерезиденты; физические и юридические лица;
пенсионные фонды, страховые компании, банки второго уровня, небанковские организации, брокеры - дилеры и прочие с указанием количества облигаций, принадлежащих собственникам каждой из вышеуказанных категорий лиц;
количество облигаций, размещенных аффиллированным лицам с указанием данных аффилиированных лиц;
11) количество неразмещенных облигаций.
7. При выпуске облигаций специальной финансовой компании дополнительно представляется следующая информация:
1) наименование и место нахождения оригинатора, банка-кастодиана, управляющего агента, и лица, осуществляющего сбор платежей по уступленным правам требования, с указанием номера и даты заключения соответствующих договоров;
2) характеристика прав требования, условия, порядок и сроки поступления денег по правам требования, входящим в состав выделенных активов, и порядок осуществления контроля за их исполнением;

3) арнайы қаржы компаниясы облигацияларының шығарылым проспектісіне сәйкес арнайы қаржы компаниясы облигацияларының қамтамасыз етуі болып табылатын бөлінген активтердің сомасы;
4) есепті кезеңнің аяқталу күніне арнайы қаржы компаниясы облигацияларының қамтамасыз етуі болып табылатын бөлінген активтердің сомасы;
5) есепті кезеңнің аяқталу күніне арнайы қаржы компаниясы бөлінген активтердің құрамына кіретін талап ету құқықтары бойынша алған ақша сомасы;
6) есепті кезеңде секьюритилендіру мәмілесі бойынша қызметті төлеумен байланысты шығыстар сомасы;
7) бөлінген активтердің құрамына кіретін талап ету құқықтары бойынша міндеттемелерді дер кезінде орындамау немесе орындамау фактілерінің болуы туралы мәліметтер.
8. Тiркеушi туралы мәлiметтер.
Тiркеушiнiң атауы және орналасқан жерi, шарт жасалған күн және нөмiрi.
9. Баспасөз басылымының атауы және облигациялар шығарылымы туралы ақпараттық хабар жарияланған күн.
10. Кезекті сыйақы төлеуге байланысты және (немесе) осы шығарылымның облигацияларын өтеуге байланысты ықтимал проблемалардың және осы жағдайдан шығу үшін эмитент қолданатын іс-шаралардың сипаттамасы.
11. Шығарылым проспектісінде көзделген шектеулерді (ковенантты) бұзу жағдайлары туралы ақпарат.
12. Облигациялардың орналастыруы (қаржы ұйымдары левередж мөлшерін көрсетпейді) аяқталған күніне левередж мөлшері, бұрын шығарылған облигациялар бойынша дефолт жағдайларының болуы, облигацияларды әрі қарай орналастыруға байланысты бар проблемалар.
13. Облигациялар бойынша сыйақы төлеу туралы мәлiметтер:
1) облигациялар бойынша сыйақы төлеу кезеңдiлiгi және мерзiмдерi;
2) облигациялар бойынша сыйақының мөлшерi және мөлшерiн белгiлеу тәртібі. Есептi кезең iшiнде осы шығарылымның облигациялар бойынша төленген жалпы сыйақы сомасы;
3) облигациялар бойынша сыйақы төлеу кезіндегі есеп айырысу тәртібі (есеп айырысу нысаны: қолма-қол, қолма-қол емес);
4) облигациялар бойынша сыйақының дер кезінде төленбеу жағдайлары болса, эмитенттiң қандай шаралар қабылдағанын көрсету керек.
Есепке эмитенттiң бірiншi басшысы, бас бухгалтерi қол қояды және эмитенттiң мөрiнiң таңбасымен куәландырылады. Есептiң әрбір данасы есепті айдың соңындағы жағдай бойынша немесе облигацияларды орналастыру аяқталған күнгі қаржылық есептілігімен және облигацияларды орналастыру кезеңінің аяқталу күніне тіркеуші берген облигациялар ұстаушылар тізілімінің көшiрмесiмен бірге тiгiледi, тiгiстiң түйiнiне және жартылай параққа желiмделген қағаз пломбамен бекітіледi. Мөрдiң таңбасы жартылай қағаз пломбаға, жартылай құжаттың парағына басылуы және бірінші басшысының немесе оның орнын алмастыратын тұлғаның қолымен куәландырылуға тиісті.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Актуарийлерден біліктілік емтиханын қабылдау» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты

3) сумма выделенных активов, являющихся обеспечением облигаций специальной финансовой компании в соответствии с проспектом выпуска облигаций специальной финансовой компании;
4) сумма выделенных активов, являющихся обеспечением облигаций специальной финансовой компании на дату окончания отчетного периода;
5) сумма денег, полученных специальной финансовой компанией по правам требования, входящим в состав выделенных активов на дату окончания отчетного периода;
6) сумма расходов, связанных с оплатой услуг по сделке секьюритизации, за отчетный период;
7) сведения о наличии фактов несвоевременного исполнения или неисполнения обязательств по правам требования, входящим в состав выделенных активов.
8. Сведения о регистраторе.
Наименование и место нахождения регистратора, дата и номер договора.
9. Наименование средств массовой информации и дата публикации информационного сообщения о выпуске облигаций.
10. Описание возможных проблем, связанных с выплатой очередного вознаграждения и (или) погашением облигаций данного выпуска, и мероприятий, предпринимаемых эмитентом для выхода из данной ситуации.
11. Информация о случаях нарушения ограничений (ковенант), предусмотренных в проспекте выпуска.
12. Размер левереджа на дату окончания размещения облигаций (размер левереджа не указывается финансовыми организациями), наличие случаев дефолта по ранее выпущенным облигациям, имеющиеся проблемы с дальнейшим размещением облигаций.
13. Сведения о выплате вознаграждения по облигациям:
1) периодичность и сроки выплаты вознаграждения по облигациям;
2) размер или порядок определения размера вознаграждения по облигациям. Общая сумма выплаченного вознаграждения по облигациям данного выпуска в отчетном периоде;
3) порядок расчетов при выплате вознаграждения по облигациям (форма расчетов: наличная, безналичная);
4) если имелись случаи несвоевременной выплаты вознаграждения по облигациям, указать причины и какие меры предпринимались эмитентом.
Отчет подписывается первым руководителем, главным бухгалтером, или лицами их замещающими и заверяется оттиском печати эмитента. Каждый экземпляр отчета прошивается с копией реестра держателей облигаций, выданного регистратором на дату окончания периода размещения облигаций, финансовой отчетностью по состоянию на конец отчетного месяца или на дату окончания размещения облигаций и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист. Оттиск печати должен быть нанесен частично на бумажную пломбу, частично на лист документа и удостоверен подписью первого руководителя или лица, его замещающего.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Прием квалификационного экзамена актуариев»

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Актуарийлерден біліктілік емтиханын қабылдау» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде
«электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті беруші біліктілік емтиханын өткізу күні туралы жазбаша түрде – күнтізбелік отыз күн ішінде хабарлайды;
2) біліктілік емтиханы 60 (алпыс) минут ішінде тестілеу түрінде жүзеге асырылады;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нысаны: электрондық
(ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – көрсетілетін қызметті берушінің біліктілік емтиханның нәтижесі көрсетілген хаты.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш жасағандағы қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша біліктілік емтиханын тапсыруға арналған өтінішті;
2) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру құқығына берілген лицензияның көшірмесін;

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Прием квалификационного экзамена актуариев» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) услугодатель в течение тридцати календарных дней уведомляет в письменном виде о дате проведения квалификационного экзамена;
2) квалификационный экзамен осуществляется в виде тестирования в течение 60 (шестидесяти) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – письмо услугодателя на бумажном носителе с указанием результата квалификационного экзамена.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление на прохождение квалификационного экзамена по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке;

3) алдыңғы біліктілік емтиханын тапсырғаны туралы мәліметтерді;
4) барлық растайтын құжаттармен қоса (қызмет көрсету туралы шарттардың көшірмелері, актуарлық қорытындылардың көшірмелері) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыру жөніндегі ақпаратты;
5) біліктілік емтиханын тапсыру туралы өтінішті беру сәтіне актуарийлердің тиісті қауымдастығында (қоғамында немесе өзге де бірлестікте) оның мүшелігін (толық мүшелігін) растайтын құжаттар;
6) резидент емес көрсетілетін қызметті алушы мүше (толық мүше) болып табылатын актуарийлердің тиісті қауымдастығының (қоғамының немесе өзге де бірлестіктің) не мемлекеттік қадағалау органының, резидент емес көрсетілетін қызметті алушы өз қызметін жүзеге асыратын елдердің актуарийде соңғы екі жыл ішінде заңнаманы бұзудың және санкциялардың (резидент емес көрсетілетін қызметті алушы өз қызметін жүзеге асыратын елдердің) болмағандығы туралы хатты ұсынуға тиісті.
Осы тармақтың 5) және 6) тармақшаларының талаптары тек актуарий мәртебесі бар және Халықаралық актуарийлер қауымдастығының толық мүшесі деген мәртебеге ие актуарийлер қауымдастығының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) мүшелері (толық мүшелері) болып табылатын актуарийлерге ғана қолданылады.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

3) сведения о сдаче предыдущего квалификационного экзамена;
4) информацию об осуществлении актуарной деятельности на страховом рынке с приложением всех подтверждающих документов (копии договоров об оказании услуг, копии актуарных заключений);
5) документы, подтверждающие его членство (полное членство) в соответствующей ассоциации (обществе или ином объединении) актуариев на момент подачи заявления о сдаче квалификационного экзамена;
6) письмо соответствующей ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, в которой услугополучатель-нерезидент является членом (полным членом), либо государственного надзорного органа, страны, в которой услугополучатель-нерезидент осуществляет свою деятельность, об отсутствии у актуария в течение последних двух лет нарушений законодательства и санкций (страны, в которой услугополучатель-нерезидент осуществляет свою деятельность).
Требования подпунктов 5) и 6) части первой настоящего пункта распространяются только на актуариев, имеющих статус актуария и являющихся членами (полными членами) ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, которая имеет статус полного члена Международной ассоциации актуариев.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Кредиттік бюроның пайдалануына кредиттік тарихтардың деректер базасын басқару жүйесін енгізу актісін беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – кредиттік тарихтың деректер қорын басқару жүйесін пайдалануға енгізу бойынша кредиттік бюроның қажетті іс-шараларды орындауына тексеру жүргізу туралы өтініш берілген күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде.
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық
(ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – кредиттік тарихтың деректер қорын басқару жүйесін кредиттік бюроның пайдалануына енгізу актісі (бұдан әрі – енгізу актісі).
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш берген кезде қажетті құжат:
көрсетілетін қызметті берушіге:
еркін нысанда жазылған өтінішті.
Порталда:
көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача акта ввода системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию кредитного бюро» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение тридцати календарных дней со дня представления заявления о проведении проверки выполнения кредитным бюро необходимых мероприятий по вводу системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – акт ввода системы управления базы данных кредитных историй в эксплуатацию кредитного бюро (далее – акт ввода).
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Документ, необходимый для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
заявление, составленное в произвольной форме.
На портал:
запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.

9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру қорытындылары туралы есепті қарау жөніндегі еркін нысанда жазылған өтінішті;
2) есептi айдың аяғындағы немесе эмиссиялық бағалы қағаздарды орналастыру аяқталған күнгi жағдай бойынша қаржылық есептіліктi;
3) инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру қорытындылары туралы есеп қағаз жеткізгіштегі екі данада (мемлекеттік тілде және орыс тілінде) және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша Аcrobat Reader форматындағы электрондық жеткізгіште (инвестициялық пай қорының пайларының меншік иелері туралы мәліметтерсіз) пайларды орналастыру қорытындылары туралы есепті ұсынуға тиісті.
10. Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартуға:
егер құжаттарды қарау процесінде олардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарға сәйкес келмеу фактілері негіз болады.
Инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру қорытындылары туралы есептi бекітуден бас тартқан жағдайда көрсетілетін қызметті алушы бас тарту алған күннен бастап күнтiзбелiк отыз күн iшiнде көрсетілетін қызметті берушіге пысықталған есептi қайта табыс етуге мiндеттi.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление о рассмотрении отчета об итогах размещения паев паевого инвестиционного фонда составленное в произвольной форме;
2) финансовую отчетность по состоянию на конец отчетного месяца или на дату окончания размещения эмиссионных ценных бумаг;
3) отчет об итогах размещения паев паевого инвестиционного фонда на бумажном носителе в двух экземплярах (на государственном и русском языках) и на электронном носителе в формате Acrobat Reader (без сведений о собственниках паев паевого инвестиционного фонда) по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
если в процессе рассмотрения документов будут выявлены факты их несоответствия требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан.
В случае отказа в утверждении отчета об итогах размещения паев паевого инвестиционного фонда усллугополучатель обязан повторно представить услугодателю доработанный отчет в течение тридцати календарных дней со дня получения отказа.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

7. Тіркеушінің атауы және оның орналасқан жері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімі жүйесін жүргізу
қызметін жүзеге асыруға берілген лицензияның нөмірі мен алынған күні
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
9. Пайларды бастапқы орналастыру туралы мәліметтер:
1) инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы
орналастырылуының басталған және аяқталған күні*
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Егер инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру
мерзімін ұзарту туралы шешім қабылданған жағдайда, осы тармақта
көрсетілетін қызметті берушінің инвестициялық пай қорының пайларын
бастапқы орналастыру мерзімін ұзарту туралы хатының күні мен нөмірі
көрсетіледі _________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастыру
кезінде инвестициялық пай қоры пайының номиналдық құны
_____________________________________________________________________
3) инвестициялық пай қорының пайларын бастапқы орналастырудың
аяқталу күнгі жағдай бойынша орналастырылған инвестициялық пай қоры
пайларының саны _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
9-1. Орналастыру кезеңін, инвестициялық пай қорының
орналастырылған пайларының санын және орналастырудың жеке әр алдыңғы
есептілік кезеңі үшін олардың төлем сомасын, сондай-ақ инвестициялық
пай қорының пайларын орналастырмау жөніндегі ақпаратты мәлімет үшін
қабылдау күнін көрсетіп, алдыңғы есепті (есептерді) бекіту күні
_____________________________________________________________________
10. Есепті кезеңнің аяқталу күніне инвестициялық пай қорының
пайларын орналастыру туралы мәліметтер:
1) инвестициялық пай қорының пайларын орналастыру кезеңінің
басталу және аяқталу күндері _______________________________________;
2) есепті кезеңде орналастырылған инвестициялық пай қоры
пайларының саны ____________________________________________________;
3) инвестициялық пай қорының есептік кезеңде сатып алынған
пайларының саны ____________________________________________________;
4) инвестициялық пай қорының есептік кезеңде пайларын сатып
алуға төленген ақша сомасы _________________________________________;

7. Наименование регистратора и его место нахождение __________
____________________________________________________________________
8. Номер и дата получения лицензии на осуществление
деятельности по ведению системы реестров держателей ценных бумаг
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
9. Сведения о первоначальном размещении паев:
1) даты начала и окончания периода первоначального размещения
паев паевого инвестиционного фонда* ________________________________
____________________________________________________________________
В случае, если было принято решение о продлении срока
первоначального размещения паев паевого инвестиционного фонда, то в
данном пункте указывается дата и номер письма уполномоченного органа
о продлении срока первоначального размещения паев паевого
инвестиционного фонда ______________________________________________
____________________________________________________________________
2) номинальная стоимость пая паевого инвестиционного фонда при
первоначальном размещении паев паевого инвестиционного фонда _______
____________________________________________________________________
3) количество паев паевого инвестиционного фонда, размещенных
по состоянию на дату окончания первоначального размещения паев
паевого инвестиционного фонда ______________________________________
____________________________________________________________________
9-1. Дата утверждения предыдущего (предыдущих) отчета
(отчетов) с указанием периода размещения, количества размещенных
паев паевого инвестиционного фонда и суммы их оплаты отдельно за
каждый предыдущий отчетный период размещения, а также даты принятия
к сведению информации о не размещении паев паевого инвестиционного
фонда ______________________________________________________________
____________________________________________________________________
10. Сведения о размещении паев паевого инвестиционного фонда
на дату окончания отчетного периода:
1) даты начала и окончания периода размещения паев паевого
инвестиционного фонда _____________________________________________;
2) количество паев паевого инвестиционного фонда,
размещенных в отчетном периоде ____________________________________;
3) количество паев паевого инвестиционного фонда, выкупленных
в отчетном периоде ________________________________________________;
4) сумма денег, оплаченная за выкуп паев паевого
инвестиционного фонда в отчетном периоде __________________________;

5) бұрынғы орналастырылған пайларды ескере отырып, есепті
кезеңде орналастырылған инвестициялық пай қоры пайларының жиынтық
саны (сатып алынған пайларды шегеріп) ______________________________;
6) есепті кезеңде инвестициялық пай қорының пайларын төлеуге
түскен, есепті кезеңде орналастырылған пайларды төлеуге ақшаның
түскендігі туралы кастодиан анықтамасымен расталған ақша сомасы _____
_____________________________________________________________________
11. Есепті кезеңде басқарушы компаниядан пайларды сатып алған,
әрбір меншік иесі бөлігінде инвестициялық пай қоры пайларының меншік
иелері туралы мәліметтер:
Заңды тұлға - меншік иелерінің толық атауы немесе жеке тұлға - меншік иелерінің тегі, аты-жөні, бар болса әкесінің аты
Жеке тұлға - пайдың меншік иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың атауы және деректемелері, заңды тұлға - меншік иесін мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) күні
Меншік иесінің сатып алу күні және сатып алу күніне пай құны
Есепті кезеңде пайларды орналастыру кезінде меншік иесі сатып алған инвестициялық пай қоры пайларының жалпы саны
Пай төлеміне келіп түскен ақша сомасы
12. Есепке инвестициялық пай қорының активтерін басқаруды
жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшенің басшысы, басқарушы компанияның
бас бухгалтері не олардың орнындағы адамдар қол қояды және ол
басқарушы компанияның мөрімен бекітіледі. Есептің әрбір данасы есепті
кезеңнің аяқталған күнінде жасалған, орналастырылған пайлардың есебі
бойынша инвестициялық пай қорының жеке шотынан тіркеуші үзіндісінің
және есепті кезеңде орналастырылған пайларды төлеуге ақшаның
түскендігін растау туралы кастодиан анықтамасының көшірмесімен бірге
тігіледі және жіптің түйініне әрі ішінара параққа желімделген қағаз
пломбамен бекітіледі. Мөр ішінара қағаз пломбаға, ішінара құжат
парағына қойылуы тиіс.
13. Пайларды орналастырудың қорытындысы жөніндегі есепті
бекітуден бас тартылған жағдайда, басқарушы компания бас тартуды
алған күннен бастап отыз күнтізбелік күн ішінде қайталап
жетілдірілген есепті көрсетілетін қызметті берушіге береді.
Инвестициялық пай қорының пайларын орналастырудың қорытындысы
жөніндегі есепті бекітуге құжаттарды қайталап бергенде, қару мерзімін
санау қайтадан басталады. ___________________________________________
* орналастырудың есепті кезеңі:
- бастапқы орналастыру кезінде:
орналастыру басталған күннен бастап үш айдан астам емес (осы
мерзім көрсетілетін қызметті берушінің рұқсаты негізінде ұзартылған
жағдайда - рұқсатта көрсетілген мерзімге);
инвестициялық пай қорының пайларын одан әрі орналастыру
кезінде:
- әрбір алты айдың қорытындылары бойынша («Бағалы қағаздар
нарығы туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабының 2-тармағына
сәйкес).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына
рұқсат алған, бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық
есептілігінің  аудитіне шығындарды өтеу» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты

5) суммарное количество паев паевого инвестиционного фонда,
размещенных на отчетную дату, с учетом ранее размещенных паев (за
вычетом выкупленных паев) _________________________________________;
6) сумма денег, поступившая в оплату паев паевого
инвестиционного фонда в отчетном периоде, подтвержденная справкой
кастодиана о поступлении денег в оплату паев, размещенных в отчетном
периоде ___________________________________________________________.
11. Сведения о собственниках паев паевого инвестиционного
фонда в разрезе каждого собственника, приобретших паи у управляющей
компании в отчетном периоде:
Полное наименование собственников юридических лиц или фамилия, имя, при наличии – отчество собственников физических лиц
Наименование и реквизиты документа, удостоверяющего личность собственника пая-физического лица и дата государственной пере (регистрации) собственника пая-юридического лица
Дата приобретения собственником паев и стоимость пая на дату приобретения
Общее количество паев паевого инвестиционного фонда, приобретенных собственником при размещении паев в отчетном периоде
Сумма денег, поступившая в оплату паев
12. Отчет подписывается руководителем структурного
подразделения, осуществляющего управление активами паевого
инвестиционного фонда, главным бухгалтером управляющей компании
либо лицами, их замещающими и заверяется оттиском печати
управляющей компании. Каждый экземпляр отчета прошивается с
копиями выписки регистратора с лицевого счета паевого
инвестиционного фонда по учету размещенных паев и справкой
кастодиана о подтверждении поступления денег в оплату паев,
размещенных в отчетном периоде, составленные на дату окончания
отчетного периода и скрепляется бумажной пломбой, наклеенной на
узел прошивки и частично на лист. Оттиск печати должен быть нанесен
частично на бумажную пломбу, частично на лист документа.
13. В случае отказа в утверждении отчета об итогах размещения
паев управляющая компания повторно представляет в уполномоченный
орган доработанный отчет в течение тридцати календарных дней со дня
получения отказа.
При повторном представлении документов на утверждение отчета об
итогах размещения паев паевого инвестиционного фонда исчисление срока
рассмотрения начинается заново. ____________________________________
* отчетный период размещения составляет:
- при первоначальном размещении:
не более трех месяцев с даты начала размещения (в случае
продления данного срока на основании разрешения уполномоченного
органа - в срок, указанный в разрешении;
- при дальнейшем размещении паев паевого инвестиционного фонда:
по итогам каждых шести месяцев (в соответствии с пунктом 2
статьи 24 Закона Республики Казахстан «О рынке ценных бумаг»).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Возмещение затрат на аудит финансовой отчетности эмитентов
ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку
регионального финансового центра города Алматы»

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына рұқсат алған, бағалы қағаздар эмитенттерінің қаржылық есептілігінің аудитіне шығындарды өтеу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он бес күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіште Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының (бұдан әрі – қаржы орталығы) арнайы сауда алаңына жіберілген бағалы қағаздар эмитентінің қаржылық есептілігінің аудитіне жұмсалған шығындарды өтеу туралы Ұлттық Банктің Директорлар кеңесі қаулысының көшірмесі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес өтініш;
Өтініш күнтізбелік жылдың қаңтарының бірінші жұмыс күнінен бастап 1 сәуірге дейін қабылданады;
2) қаржылық есептілік аудитін жүргізуге аудиторлық ұйыммен жасалған шарттың көшірмесі;
3) қаржылық есептілік аудитіне жұмсалған шығыстардың төлену фактісін растайтын құжаттың түпнұсқасы және оның көшірмесі (бағалы қағаздары алғаш рет қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберілген эмитентке (бұдан әрі - эмитент) құжаттың түпнұсқасы көшірмесімен сәйкестендірілгеннен кейін бір жұмыс күні ішінде қайтарылады);
4) аудиторлық ұйымның Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының «Қаржы құралдарын Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының арнайы сауда алаңына жіберу үшін аудиторлық ұйымдарға қойылатын біліктілік талаптарын бекіту туралы»
2013 жылғы 29 наурыздағы № 87 қаулысында белгіленген талаптарға аудиторлық сәйкестігі туралы қор биржасының қорытындысы;

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Возмещение затрат на аудит финансовой отчетности эмитентов ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается центральным аппаратом Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – пятнадцать календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – копия постановления Совета директоров Национального Банка о возмещении затрат на аудит финансовой отчетности эмитентов ценных бумаг, допущенных на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы (далее – финансовый центр) на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги.
Заявление принимается с первого рабочего дня января до 1 апреля календарного года;
2) копия договора с аудиторской организацией на проведение аудита финансовой отчетности;
3) оригинал документа, подтверждающего факт оплаты расходов на аудит финансовой отчетности, и его копия (оригинал документа возвращается эмитенту, ценные бумаги которого впервые допущены на специальную торговую площадку финансового центра (далее – эмитент) в течение одного рабочего дня после идентификации с копией);
4) заключение фондовой биржи о соответствии аудиторской организации требованиям, установленным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 29 марта 2013 года № 87 «Об утверждении Квалификационных требований к аудиторским организациям для допуска финансовых инструментов на специальную торговую площадку регионального финансового центра города Алматы»;

5) аудиторлық ұйымның өзінде «Аудиторлық қызмет туралы»
1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес эмитенттің аудитін жүргізу құқығына шектеудің жоқтығы туралы жазбаша растамасы;
6) эмитенттің бағалы қағаздарының шығарылымы проспектісінің көшірмесі, сондай-ақ бар болған жағдайда шығарылым проспектісіне өзгерістер мен толықтырулар;
7) эмитенттің қаржылық есептілігі бойынша аудиторлық есептің нотариат куәландырған көшірмесі;
8) бағалы қағаздар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің нотариат куәландырған көшірмесі;
9) жасалған мәмілелер бойынша жиынтық ведомосінің қосымшасымен қаржы орталығының арнайы сауда алаңына эмитенттің бағалы қағаздарының алғаш жіберілгендігі туралы қор биржасының жазбаша растамасы;
10) құжаттарды беру және алу құқығына сенімхат ұсынылады.
Бірнеше парақтан тұратын құжаттардың көшірмелері нөмірленген, тігілген және соңғы парақтың сырт жағында эмитент басшысының қолымен және мөрімен расталған күйінде ұсынылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің, көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

5) письменное подтверждение аудиторской организации об отсутствии у нее ограничения права на проведение аудита эмитента в соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года «Об аудиторской деятельности»;
6) копия проспекта выпуска ценных бумаг эмитента, а также изменения и дополнения в проспект выпуска при их наличии;
7) нотариально удостоверенная копия аудиторского отчета по финансовой отчетности эмитента;
8) нотариально удостоверенная копия свидетельства о государственной регистрации выпуска ценных бумаг;
9) письменное подтверждение фондовой биржи о том, что ценные бумаги эмитента впервые допущены на специальную торговую площадку финансового центра, с приложением сводной ведомости по заключенным сделкам;
10) доверенность на право предоставления и получения документов.
Копии документов, состоящих из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными на обороте последнего листа подписью руководителя эмитента и печатью.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің ерекшеліктерін ескере
отырып қойылатын өзге талаптар
12. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасағанда электрондық цифрлық қол болуы талап етілмейді.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Алматы қаласы өңірлік қаржы
орталығының арнайы сауда алаңына
рұқсат алған, бағалы қағаздар
эмитенттерінің қаржылық есептілігінің
аудитіне шығындарды өтеу» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
қосымша
______________________________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
Аудитке жұмсалған шығындарды өтеуге өтініш
Алматы қаласы                         20__ жылғы «___» _______ № ____
_____________________________________________________________________
(бағалы қағаздардың эмитенті – көрсетілетін қызметті алушының
толық атауы)
______________________________________________________________ арқылы
(бірінші басшының тегі, аты-жөні және лауазымы)
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен 20__ жылғы «___» _____________
бастап 20__ жылғы «___» ________________ аралығында _________________
____________________________________________________ аудиторлық ұйымы
(мекенжайын көрсете отырып аудиторлық
ұйымның толық атауы)
жүзеге асырған қаржылық есептілік аудитіне жұмсалған шығындарды
өтеуді сұрайды.
_____________________________________________________________________
(бағалы қағаздардың эмитенті – көрсетілетін қызметті алушының
толық атауы)
1) жоғарыда көрсетілген аудиторлық ұйыммен аудиторлық қызмет
көрсетуге арналған 20__ жылғы «___» _______________ № _______ шарттың
жасалғанын;
2) қаржылық есептілік аудитіне жұмсалған шығындардың 20__ жылғы
«___» _________ төленгенін _________________________________________;
(аудитке жұмсалған шығыстардың
төленгенін растайтын құжат, нөмірі және күні)

11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
13. Услугополучателю при обращении не требуется наличие электронной цифровой подписи.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Возмещение затрат на аудит финансовой
отчетности эмитентов ценных бумаг,
допущенных на специальную торговую
площадку регионального финансового
центра города Алматы»
Национальный Банк
Республики Казахстан
_____________________________________
Заявление
на возмещение затрат на аудит
город Алматы                           "__" ________ 20__ года № ___
_____________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя -
эмитента ценных бумаг)
в лице ______________________________________________________________
(должность и фамилия имя отчество первого руководителя)
просит Национальный Банк Республики Казахстан возместить затраты на
аудит финансовой отчетности, осуществленный с "__" _____ 20__ года по
"__" ________ 20__ года аудиторской организацией ____________________
____________________________________________________________________.
(полное наименование аудиторской организации
с указанием адреса)
____________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя - эмитента ценных бумаг)
подтверждает, что:
1) договор на оказание аудиторских услуг с вышеуказанной аудиторской
организацией был заключен "__" ______ 20__ года № ___;
2) оплата затрат на аудит финансовой отчетности была произведена
"__" ____ 20__ года ________________________________________________;
(документ, подтверждающий оплату расходов на аудит, номер и дата)

3) ________________ Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының
(бағалы қағаздардың атауы)
арнайы сауда алаңында ашық сауда-саттық әдісімен 20__ жылғы «___»
_______________ мөлшерінде орналастырылғанын;
4) аудиторлық ұйымның біздің ұйыммен үлестес емес екендігін
және «Аудиторлық қызмет туралы» 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан
Республикасының Заңына сәйкес аудит жүргізуге құқықтары
шектелмейтінін растайды. ____________________________________________
_____________________________________________________________ төлемді
(бағалы қағаз эмитент – көрсетілетін қызметті алушының
толық атауы)
мынадай деректемелер бойынша жүзеге асыруды сұрайды: ________________
_____________________________________________________________________
(ИИК, БИН, КБЕ және банефициардың атауы, БИН, БИК және банктің атауы)
________________________________________________   __________________
(бірінші басшының тегі, аты, әкесінің              (қолы)
аты және лауазымы)
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қатысушы заңды
тұлғаларын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығының қатысушы заңды тұлғаларын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапмырған сәттен бастап – өтінішті тіркеген күнінен кейін бір жұмыс күнінен кешіктірмей, қоса берілген құжаттармен;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының қатысушы (бұдан әрі – қаржы орталығына қатысушы) заңды тұлғаларын мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (бұдан әрі – анықтама) не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап.
7. Мемлекеттік қызмет ақылы негізде көрсетіледі. Мемлекеттік қызмет көрсеткен кезде мемлекеттік тіркегені (қайта тіркегені) үшін, 6,5 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде кезінде тіркеу алымы өндіріп алынады.

3) ___________________________ были размещены на специальной торговой
(наименование ценных бумаг)
площадке регионального финансового центра города Алматы методом
открытых торгов "__" ________ 20__ года в размере __________________;
4) аудиторская организация не имеет аффилиированности с нашей
организацией и не имеет ограничений в правах на проведение аудита в
соответствии с Законом Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года
«Об аудиторской деятельности»
__________________________________________ просит осуществить перевод
(полное наименование услугополучателя-
эмитента ценных бумаг)
денег по следующим реквизитам: ______________________________________
_____________________________________________________________________
(ИИК, БИН, КБЕ и наименование бенефициара,
БИН, БИК и наименование банка)
__________________________________
(должность и фамилия имя                                 (подпись)
отчество первого
руководителя)
Место печати
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Государственная регистрация (перерегистрация)
юридических лиц – участников регионального
финансового центра города Алматы»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Государственная регистрация (перерегистрация) юридических лиц-участников регионального финансового центра города Алматы» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается центральным аппаратом Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – не позднее одного рабочего дня, следующего за днем регистрации заявления с приложенными документами;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (далее – справка) – участника регионального финансового центра города Алматы (далее – участник финансового центра) на бумажном носителе, либо мотивированный письменный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
7. Государственная услуга оказывается на платной основе. При оказании государственной услуги взимается регистрационный сбор за государственную регистрацию (перерегистрацию) юридических лиц в размере 6,5 месячных расчетных показателей.

8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) құрылтайшы немесе құрылтайшы өкілеттік берген адамы қол қойған осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі өтініш;
2) қаржы орталығына қатысушы жарғысының қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі үш данасы;
3) қаржы орталығының қатысушысын құру туралы құрылтай жиналысы хаттамасының немесе жалғыз құрылтайшы шешімінің қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі екі данасы;
4) заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке тіркеу алымын төлегенін растайтын түбіртек немесе өзге құжат;
Қайта ұйымдастыру жолымен құрылатын қаржы орталығының қатысушысын мемлекеттік тіркеу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттар, сондай-ақ мынадай құжаттар ұсынылады:
1) қаржы орталығының қатысушысы мүлкі меншік иесінің немесе меншік иесі уәкілеттік берген органның, құрылтайшылардың (қатысушылардың) шешімі, қаржы орталығы қатысушысының құрылтай құжаттарымен көрсетілетін қызметті берушінің қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі шешімі немесе Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сот шешімі;
2) қаржы орталығының қатысушысы мүлкі меншік иесі немесе қаржы орталығының қатысушысын қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдаған орган бекіткен қайта ұйымдастырылған қаржы орталығы қатысушысының міндеттемелері бойынша құқықтық мирасқорлық туралы ережелері көрсетіле отырып, бірігу, қосылу, қайта құрылу кезінде - тапсыру актісі, бөліну, бөлініп шығу кезінде - бөліну балансы және қаржы орталығы қатысушысының көрсетілетін қызметті берушінің тапсыру актісі мен бөліну балансын бекіту туралы шешімі;
3) кредиторлардың қаржы орталығының қатысушысын қайта ұйымдастыру туралы жазбаша хабарламасын растайтын құжат;
4) қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның қызметін тоқтатуды мемлекеттік тіркеу үшін бюджетке тіркеу алымының төленгендігін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Қаржы орталығының қатысушысын мемлекеттік қайта тіркеу үшін мыналар ұсынылады:
1) қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі мемлекеттік қайта тіркеу туралы өтініш;
2) қаржы орталығы қатысушысының құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу көзделетін, мемлекеттік қайта тіркеу туралы көрсетілетін қызметті берушінің қаржы орталығы қатысушысының мөрімен бекітілген қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі шешімі не шешімінен үзінді көшірме;

8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление на казахском и русском языках по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги, подписанное учредителем или лицом, уполномоченным учредителем;
2) три экземпляра устава участника финансового центра на казахском и русском языках;
3) два экземпляра учредительного договора либо решения единственного учредителя об учреждении участника финансового центра на казахском и русском языках;
4) квитанция или иной документ, подтверждающие уплату в бюджет регистрационного сбора за государственную регистрацию юридического лица.
Для государственной регистрации участника финансового центра, создаваемого путем реорганизации представляются документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 4) части первой настоящего пункта, а также:
1) решение собственника имущества участника финансового центра или уполномоченного собственником органа, учредителей (участников), решение органа, уполномоченного учредительными документами участника финансового центра на казахском и русском языках, или решение суда в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
2) при слиянии, присоединении, преобразовании - передаточный акт, при разделении, выделении - разделительный баланс с указанием положений о правопреемстве по обязательствам реорганизованного участника финансового центра, утвержденные собственником имущества участника финансового центра или органом, принявшим решение о реорганизации участника финансового центра, и решение уполномоченного органа участника финансового центра об утверждении передаточного акта и разделительного баланса;
3) документ, подтверждающий письменное уведомление кредиторов о реорганизации участника финансового центра;
4) квитанция или иной документ, подтверждающие уплату в бюджет регистрационного сбора за прекращение деятельности реорганизованного юридического лица.
Для государственной перерегистрации участника финансового центра представляются:
1) заявление о государственной перерегистрации на казахском и русском языках;
2) решение либо выписка из решения уполномоченного органа участника финансового центра о государственной перерегистрации, предусматривающие внесение изменений и дополнений в учредительные документы участника финансового центра на казахском и русском языках, скрепленные печатью участника финансового центра;

3) енгізілген өзгерістер және толықтырулармен құрылтай құжаттарының қазақ тіліндегі және орыс тіліндегі үш данасы;
4) қаржы орталығы қатысушысының бұрынғы құрылтай құжаттарының түпнұсқалары;
5) заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу үшін бюджетке тіркеу алымы төленгенін растайтын түбіртек немесе өзге де құжат.
Шаруашылық серіктестігіне қатысушылардың тізілімін жүргізуді бағалы қағаздарды ұстаушылар тізілімдерінің жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға бағалы қағаздар ұсаушылардың тізілімі жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті жүзеге асырушы бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы жүзеге асыратын шаруашылық серіктестіктерін қоспағанда, қатысушылар құрамының өзгеруі негізі бойынша қаржы орталығының қатысушыларын - шаруашылық серіктестіктерін мемлекеттік қайта тіркеу үшін Азаматтық кодекс, «Шаруашылық серіктестіктері туралы» 1995 жылғы 2 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына және құрылтай құжаттарына сәйкес шаруашылық серіктестігінің шығатын қатысушысының серіктестік мүлкіндегі (жарғылық капиталындағы) үлесіне немесе оның бір бөлігіне құқығының иеліктен шығарылғанын (біреуге берілгенін) растайтын құжат ұсынылады.
Қаржы орталығының шетелдің қатысу бар қатысушысын мемлекеттік тіркеу үшін көзделген құжаттармен қатар, егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарда өзгеше белгіленбесе:
1) сауда тізілімінен алынған заңдастырылған үзінді-көшірме немесе шетелдік заңды тұлға құрылтайшының шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын, заңдастырылған басқа құжат қазақ және орыс тілдеріндегі, нотариат куәландырған аудармасымен бірге;
2) төлқұжаттың көшірмесі немесе шетелдік құрылтайшының жеке басын куәландыратын басқа құжат қазақ және орыс тілдеріндегі, нотариат куәландырған аудармасымен бірге қосымша ұсынылады.
10. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген қаржы орталығының қатысушысын құру, қайта тіркеу және қайта құру тәртібін бұзу, Қазақстан Республикасының заңына құрылтай құжаттарының сәйкес келмеуі;
2) өткізу актісін немесе бөлу балансын бермеуі не оларда қайта құрылған қаржы орталығы қатысушысының құқық мирасқорлығы туралы ережелердің болмауы;
3) егер заңды тұлға немесе заңды тұлғаның жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) іс-әрекет етпейтін заңды тұлға болып табылуы;
4) егер заңды тұлғаның жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) басшысы болып табылатын жеке тұлға жұмыс істемейтін заңды тұлғаның жалғыз құрылтайшысы (қатысушысы) және (немесе) басшысы болып табылса және (немесе) әрекет қабілеттілігі жоқ немесе әрекет қабілеттілігі шектелген деп танылған және (немесе) хабар-ошарсыз кеткен және (немесе) қайтыс болды деп жарияланған және (немесе) 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің 192216 және 217-баптары бойынша қылмыстары үшін өтелмеген не алынбаған соттылығы бар адам ұсыну;

3) три экземпляра учредительных документов с внесенными изменениями и дополнениями на казахском и русском языках;
4) подлинники прежних учредительных документов участника финансового центра;
5) квитанция или иной документ, подтверждающие уплату в бюджет регистрационного сбора за государственную перерегистрацию юридического лица.
Для государственной перерегистрации участников финансового
центра - хозяйственных товариществ по основанию изменения состава участников, за исключением хозяйственных товариществ, в которых ведение реестра участников хозяйственного товарищества осуществляется профессиональным участником рынка ценных бумаг, осуществляющим деятельность по ведению системы реестров держателей ценных бумаг, представляется документ, подтверждающий отчуждение (уступку) права выбывающего участника хозяйственного товарищества на долю в имуществе (уставном капитале) товарищества или ее части в соответствии с Гражданским кодексомЗаконом Республики Казахстан от 2 мая 1995 года «О хозяйственных товариществах» и учредительными документами.
Для государственной регистрации участника финансового центра с иностранным участием, если иное не установлено международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, дополнительно представляется:
1) легализованная выписка из торгового реестра или другой легализованный документ, удостоверяющий, что учредитель - иностранное юридическое лицо является юридическим лицом по законодательству иностранного государства, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки;
2) копия паспорта или другой документ, удостоверяющий личность учредителя - иностранца, с нотариально засвидетельствованным переводом на казахский и русский языки.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) нарушение порядка создания, перерегистрации и реорганизации юридического лица, установленного законодательными актами Республики Казахстан, несоответствия учредительных документов закону Республики Казахстан;
2) непредставление передаточного акта или разделительного баланса либо отсутствия в них положений о правопреемстве реорганизованного юридического лица;
3) если юридическое лицо или единственный учредитель (участник) юридического лица является бездействующим юридическим лицом;
4) если физическое лицо, являющееся учредителем (участником) и (или) руководителем юридического лица, является единственным учредителем (участником) и (или) руководителем бездействующих юридических лиц и (или) признано недееспособным или ограниченно дееспособным, и (или) признано безвестно отсутствующим, и (или) объявлено умершим, и (или) имеет непогашенную или неснятую судимость за преступления по статьям 192216 и 217 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года;

16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Алматы қаласы өңірлік қаржы
орталығының қатысушы заңды тұлғаларын
мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
нысан
____________________________________
(тіркеуші органның атауы)
Заңды тұлғаны - Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығының
қатысушысын мемлекеттік тіркеу туралы өтініш
1. Заңды тұлғаның ұйымдық-құқықтық нысаны (тиісті х жолында
көрсетіңіз):
Акционерлік қоғам ___________________________________________________
Жауапкершілігі шектеулі серіктестік _________________________________
2. Заңды тұлғаның атауы: ______________________________________
3. Заңды тұлғаның құрамында шетел инвесторларының қатысуы
(тиісті х жолында көрсетіңіз):
1) иә _______________________ 2) жоқ __________________________
4. Заңды тұлға еншілес ұйым болып табылады (тиісті х жолында
көрсетіңіз):
1) иә ________________________ 2) жоқ _________________________
5. Заңды тұлғаның мекенжайы: ____________________________
(пошта индексі, қаладағы аудан, көше,
_____________________________________________________________________
даңғыл, шағын аудан, үйдің, пәтердің, бөлменің ( офистің) №, телефон,
факс №)
6. Заңды тұлғаның жетекшісі туралы мәліметтер (тиісті х
тармақшада көрсетіңіз):
1) Қазақстан Республикасының азаматы __________________________
2) шетелдік тұлға _________ 3) азаматтығы жоқ тұлға ___________
Тұрақты тұратын елі ___________________________________________
Т.А.Ә. ________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат ________________________________
(берілген күні, нөмірі, кім берді)
ЖСН ___________________________________________________________
Телефон нөмірі: ________ Факс нөмірі: _________ E-mail: _______
7. Жеке кәсіпкерлік субъектісі (тиісті х ұяшықта көрсетіңіз):
1) орта кәсіпкерлік субъектісі ________________________________
2) ірі кәсіпкерлік субъектісі _________________________________
8. Негізгі қызмет түрі: _______________________________________
9. Жарғылық капиталдың мөлшері:________________________________
10. Жарғылық капиталдың түрі (резидент еместер үшін):
_____________________________________________________________________
11. Заңды тұлға құрылтайшыларының құрамы (тиісті х жолда
көрсетіңіз):

16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Государственная регистрация
(перерегистрация) юридических лиц –
участников регионального финансового
центра города Алматы»
Форма 1
______________________________________
(наименование регистрирующего органа)
Заявление
о государственной регистрации юридического лица –
участника регионального финансового центра города Алматы
1. Организационно-правовая форма юридического лица (укажите в
соответствующей строке х):
Акционерное общество ________________________________________________
Товарищество с ограниченной ответственностью ________________________
_____________________________________________________________________
2. Наименование юридического лица: ____________________________
3. Участие в составе юридического лица иностранных инвесторов
(укажите в соответствующем подпункте х):
1) да __________________ 2) нет ______________________
4. Юридическое лицо является дочерней организацией
(укажите в соответствующем подпункте х):
1) да __________________ 2) нет ______________________
5. Место нахождения юридического лица: ________________________
_____________________________________________________________________
(почтовый индекс, район в городе, улица, проспект,
микрорайон, № дома, квартиры, комнаты (офиса),
№ телефона, факса)
6. Сведения о руководителе юридического лица
(укажите в соответствующем подпункте х):
1) гражданин Республики Казахстан _____________________________
2) иностранное лицо _______ 3) лицо без гражданства ___________
Страна постоянного местожительства ____________________________
Ф.И.О. ________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность _____________________________
(номер, дата выдачи,
кем выдан)
ИИН ___________________________________________________________
Номер телефона: ______ Номер факса: _________ E-mail: _________
7. Субъект частного предпринимательства
(укажите в соответствующей ячейке х):
1) субъект среднего предпринимательства _______________________
2) субъект крупного предпринимательства _______________________
8. Основной вид деятельности: _________________________________
9. Размер уставного капитала: _________________________________
10. Вид уставного капитала (для нерезидента): _________________
11. Состав учредителей юридического лица
(укажите в соответствующей строке х):

1) жеке тұлға ______________ 2) заңды тұлға ___________________
Заңды тұлға (резидент):
Атауы _________________________________________________________
БСН _____________________ Тіркеу күні _________________________
Жарғылық капиталдағы үлесі % __________________________________
Салым сомасы __________________________________________________
Заңды тұлға (резидент емес):
Тіркелген елі _________________________________________________
Атауы _________________________________________________________
Субъектінің заңды тұлға болып табылатынын растайтын құжаттың
атауы _______________________________________________________________
Сауда тізілімінен немесе басқа заңдастырылған құжаттың
үзіндісіне сәйкес тіркеу нөмірі _____________________________________
Тіркелген күні ________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
Жарғылық капиталдағы үлесі % ______ Салым сомасы ______________
Жеке тұлға (Қазақстан Республикасының азаматы):
Т.А.Ә. ________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: _______________________________
(нөмірі, берілген күні, кім берді)
ЖСН ___________________________________________________________
Тұрақты тұратын елі ___________________________________________
Жарғылық капиталдағы үлесі % _______ Салым сомасы _____________
Жеке тұлға (шетел азаматы):
Т.А.Ә. ________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат: _______________________________
(нөмірі, берілген күні, кім берді)
Салықтық тіркелу нөмірі _______________________________________
Тұрақты тұратын елі ___________________________________________
Жарғылық капиталдағы үлесі % _______ Салым сомасы _____________
12. Күтілетін (шамамен) жұмыс істейтін адам саны ______________
13. Заңды тұлғаны құру алдында ұйым қайта құрылады (тиісті х
тармақшада көрсетіңіз):
1) қайта құру ______________ 2) біріктіру _____________________
3) бөлу ____________________ 4) бөліну ________________________
14. Қайта құруға қатысатын заңды тұлғалардың саны _____________
15. Қайта құрылған жағдайда мына мәліметтерді көрсету қажет:
Заңды тұлғаның бұрынғы атауы __________________________________
БСН ___________________________________________________________
16. Біріктірілген жағдайда мына мәліметтерді көрсету қажет:
Біріктірілуге қатысатын заңды тұлғалардың атауы _______________
БСН ___________________________________________________________
17. Бөлу кезінде мына мәліметтерді көрсету қажет:
Жаңа заңды тұлға бөлініп шыққан жұмыс істейтін заңды тұлғаның
атауы _______________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________

1) физическое лицо __________ 2) юридическое лицо _____________
Юридическое лицо (резидент):
Наименование __________________________________________________
БИН __________________ Дата регистрации _______________________
Доля в уставном капитале % _______ Сумма вклада _______________
Юридическое лицо (нерезидент):
Страна регистрации ____________________________________________
Наименование __________________________________________________
Наименование документа, удостоверяющего, что субъект является
юридическим лицом ___________________________________________________
Регистрационный номер согласно выписке из торгового реестра или
другого легализованного документа ___________________________________
Дата регистрации ______________________________________________
БИН ___________________________________________________________
Доля в уставном капитале % ________ Сумма вклада ______________
Физическое лицо (гражданин Республики Казахстан):
Ф.И.О. ________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность _____________________________
(номер, дата выдачи,
кем выдан)
ИИН _______________________________________________________-___
Страна постоянного проживания _________________________________
Доля в уставном капитале % _______ Сумма вклада _______________
Физическое лицо (иностранный гражданин):
Ф.И.О. ________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность _____________________________
(номер, дата выдачи,
кем выдан)
Номер налоговой регистрации ___________________________________
Страна постоянного проживания _________________________________
Доля в уставном капитале % _______ Сумма вклада _______________
12. Ожидаемая (примерная) численность занятых человек _________
13. Созданию юридического лица предшествует реорганизация
(укажите в соответствующем подпункте х):
1) преобразование _____________ 2) слияние ____________________
3) выделение __________________ 4) разделение _________________
14. Количество юридических лиц, участвующих в реорганизации ___
15. В случае преобразования необходимо указать следующие
сведения:
Прежнее наименование юридического лица ________________________
БИН ___________________________________________________________
16. В случае слияния необходимо указать следующие сведения:
Наименования юридических лиц, участвующих в слиянии ___________
БИН ___________________________________________________________
17. В случае выделения необходимо указать следующие сведения:
Наименование действующего юридического лица, из которого
выделено
новое юридическое лицо ________________________________________
БИН ___________________________________________________________

18. Бөліну кезінде мына мәліметтерді көрсету қажет:
Негізінде заңды тұлға құрылған заңды тұлғаның атауы ___________
БСН ___________________________________________________________
Өтінішке қоса беріледі: _______________________________________
(құжаттардың тізбесі)
Құрылтайшы немесе құрылтайшы уәкілеттік берген тұлғаның Т.А.Ә.
және қолы
20__ жылғы «___» _____________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығында қызметті жүзеге
асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келген
шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға виза беру туралы
қолдаухат»  мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығында қызметті жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келген шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға виза беру туралы қолдаухат» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – үш жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – Қаржы орталығында қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының аумағына келетін шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға виза беру туралы өтінішхат туралы қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаментіне өтінішхаты.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
мынадай мәліметтер қамтылған еркін нысандағы өтінішті:
1) әр шетелдіктің және (немесе) азаматтығы жоқ адамның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) туылған күні мен жері;

18. В случае разделения необходимо указать следующие сведения:
Наименование юридического лица, на базе которого созданы
юридические лица ____________________________________________________
БИН ___________________________________________________________
К заявлению прилагаются: _____________________________________
(перечень документов)
Ф.И.О. и подпись учредителя или лица,
уполномоченного учредителем
«____» _______________ 20 __ года
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Ходатайство о выдаче виз иностранцам и лицам без
гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан
для осуществления деятельности в региональном финансовом центре
города Алматы»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Ходатайство о выдаче виз иностранцам и лицам без гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в региональном финансовом центре города Алматы» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается центральным аппаратом Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – три рабочих дня;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – письмо-ходатайство в Департамент консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан о выдаче виз иностранцам и лицам без гражданства, прибывающим на территорию Республики Казахстан для осуществления деятельности в финансовом центре на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
произвольной формы заявление, в котором отражаются следующие сведения:
1) фамилия, имя, отчество (при наличии) каждого иностранца и (или) лица без гражданства;
2) дата и место рождения;

12. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасағанда электрондық цифрлық қол болуы талап етілмейді.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Мемлекеттік органдарға беру үшін Алматы қаласы өңірлік
қаржы орталығы қатысушыларының құжаттамасын ағылшын тілінен
қазақ және орыс тілдеріне аудару» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Мемлекеттік органдарға беру үшін Алматы қаласы өңірлік қаржы орталығы қатысушыларының құжаттамасын ағылшын тілінен қазақ және орыс тілдеріне аудару» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап – жеті жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қаржы орталығының қатысушысына Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы (бұдан әрі – қаржы орталығының қатысушысы) мемлекеттік органдарға беру үшін қағаз және электрондық жеткізгіштегі аударылған құжаттаманы.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.

12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
13. Услугополучателю при обращении не требуется наличие электронной цифровой подписи.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Перевод документации участников регионального финансового
центра города Алматы с английского языка на казахский и русский
языки для представления в государственные органы»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Перевод документации участников регионального финансового центра города Алматы с английского языка на казахский и русский языки для представления в государственные органы» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается центральным аппаратом Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – семь рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – выдача участнику регионального финансового центра города Алматы (далее – участник финансового центра) переведенной документации для представления в государственные органы на бумажном и электронном носителях.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

13. Көрсетілетін қызметті алушы өтініш жасағанда электрондық цифрлық қол болуы талап етілмейді.
14. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде, мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Банк операцияларының жекелеген түрлерін, банкноттарды,
монеталар мен құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын
ұйымдарға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның
телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Банк операцияларының жекелеген түрлерін, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялауды жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің орталық аппараты (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде:
лицензия бергенде – отыз жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдегенде – он жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын бергенде – екі жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық
(толық автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензия, лицензияны қайта ресімдеу, оның телнұсқасы не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың дәлелді жауабы.
Лицензия электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда лицензия электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының мөрімен және қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

13. Услугополучателю при обращении не требуется наличие электронной цифровой подписи.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских
операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на инкассацию банкнот, монет и ценностей» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается центральным аппаратом Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
при обращении к услугодателю:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при выдаче лицензии – в течение тридцати рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение десяти рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии – в течение двух рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги: лицензия, переоформление лицензии, ее дубликат, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Лицензия выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением лицензии на бумажном носителе лицензия оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется печатью и подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет көрсету ақылы негізде жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алым төленеді:
1) аталған қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 40 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 пайызын құрайды, бірақ 4 АЕК-тен көп емес;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 пайызы болады.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге, лицензияның телнұсқасын портал арқылы алуға электрондық сұрау салған жағдайда төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын бермеген жағдайда, нотариат куәландырған көшірмелері);
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасында көрсетілген нысан бойынша атқарушы органның бірінші басшысы туралы мәліметтер;
5) үй-жайды жалға алу туралы шарттың немесе үй-жайға меншік құқығын куәландыратын құжаттың көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын бермеген жағдайда, нотариат куәландырған көшірмелері);
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;

7. Оказание государственной услуги осуществляется на платной основе. При оказании государственной услуги в бюджет уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 процентов от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии – 100 процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение или переоформление лицензии, получение дубликата лицензии через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства».
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление по форме в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) копию устава (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
4) сведения о первом руководителе исполнительного органа по форме указанной в приложении 2 к настоящему стандарту государственной услуги государственной услуги;
5) копию договора об аренде помещений или документа, удостоверяющего право собственности на помещения (нотариально засвидетельствованные копии в случае непредставления оригиналов для сверки);
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;

2) лицензияның көшірмесі (болған жағдайда);
3) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналасу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) субъектілердің осы санаты үшін Қазақстан Республикасы заңдарында қызмет түрімен айналысуға тыйым салуы;
2) қызмет түріне лицензия алуға өтініш берген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымның енгізілмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушының біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған қызметтің жекелеген түрлерімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген соттың үкімінің болуы;
5) сот орындаушысы ұсынысы негізінде соттың көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуға тыйым салуы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардын толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмауы фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап береді.

2) копию лицензии (в случае наличия);
3) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора
(в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии
(в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа).
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
3) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
4) в отношении услугополучателя имеется вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий ему заниматься отдельным видом деятельности;
5) судом на основании представления судебного исполнителя запрещено услугополучателю получать лицензии.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Банк операцияларының жекелеген түрлерін,
банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды
инкассациялауды жүзеге асыратын ұйымдарға
лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның
телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
(Кімге) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
(Кімнен) ____________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
Банкноттарды, тиындар мен құндылықтарды инкассациялау бойынша
банк операцияларын жүргізуге лицензия алуға
өтініш
Банк операцияларын жүзеге асыруға лицензия беруіңізді сұраймын
_____________________________________________________________________
(банк операциясының түрін көрсету)
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
1. Меншік нысаны ____________________________________________________
2. Мекенжайы ________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үй №, телефон, факс)
Өтінішке қоса берілетін құжаттар:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
(Өтініш беруге уәкілетті тұлғаның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты)
_____________________________________________________________________
(Қолы, күні)
Мөрдің орны
«Банк операцияларының жекелеген түрлерін,
банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды
инкассациялауды жүзеге асыратын ұйымдарға
лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның
телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Атқарушы органның бірінші басшысы туралы мәлімет
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(басшының лауазымы және ұйымның атауы көрсетіледі)
Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(бірінші басшының жеке басын куәландыратын құжатқа толық
сәйкес келтіре отырып)
Туған күні және туған жері
___________________________________________________________
___________________________________________________________
Тұрақты тұрғылықты жері, телефон нөмірлері
___________________________________________________________
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(нақты мекенжайы, ұялы, қызметтік, үй телефондарының
нөмірлері көрсетіледі, елді мекеннің кодын қоса алғанда)
Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі
(ай/жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын қызметі және лауазымдық міндеттері, ұйымның координаттары
1
2
3
Басқа мәліметтер
Коммерциялық және өзге ұйымдардағы қызметтік меншік, мүдделерге қарсы қылмыс, сыбайлас жемқорлыққа қатысты қылмыстары, сондай-ақ экономикалық қызмет саласында жасалған қылмыстары үшін өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіппен алынбаған соттылғының болуы
Иә/жоқ

14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии
организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций, на инкассацию
банкнот, монет и ценностей»
(Кому) Национальный Банк Республики Казахстан
(От кого) _____________________________________________________
(наименование услугополучателя)
Заявление
на получение лицензии на проведение банковской
операции по инкассации банкнот, монет и ценностей
Прошу выдать лицензию на осуществление банковской операции:
_______________________________________________________________
(указать вид банковской операции)
Сведения о потребителе:
1. Форма собственности ________________________________________
2. Адрес ______________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица,
№ дома, телефон, факс)
Документы, прилагаемые к заявлению:
1. ___________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. ___________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
5. ___________________________________________________________
(Должность, фамилия, имя, отчество, лица
уполномоченного на подачу заявления)
(Подпись, дата)
Место печати
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии
организациям, осуществляющим отдельные
виды банковских операций, на инкассацию
банкнот, монет и ценностей»
Сведения
о первом руководителе исполнительного органа
_____________________________________________________
(указывается должность руководителя
и наименование организации)
Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(в полном соответствии с документом, удостоверяющим
личность первого руководителя)
Дата и место Рождения
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Постоянное место жительства, номера телефонов
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(указать подробный адрес, номера мобильного, служебного,
домашнего телефона, включая код населенного пункта)
Сведения о трудовой деятельности:
Период работы (месяц/год)
Наименование организации, занимаемые должности и должностные обязанности, координаты организации
1
2
3
Другие сведения
Наличие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за преступления против собственности, интересов службы в коммерческих и иных организациях, коррупционные преступления, а также за преступления, совершенные в сфере экономической деятельности
Да/нет

(өтелмеген соттылығы болған кезде 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабын, үкім шығарылған күнді және нөмірін көрсету)
Мен (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________
_____________________________________________________________________
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және оның дұрыс және толық екенін
растаймын _____________________________________________ (қолы, күні).
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Уәкiлетті ұйымдарға шетелдiк валютамен айырбастау
операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметтi жүзеге асыруға
лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Уәкiлетті ұйымдарға шетелдiк валютамен айырбастау операцияларын ұйымдастыру бойынша қызметтi жүзеге асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
көрсетілетін қызметті берушіге өтініш жасаған кезде:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде:
лицензия бергенде – отыз жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдегенде – он жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын бергенде – екі жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (толық автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – лицензия, лицензияны қайта ресімдеу, оның телнұсқасы не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың дәлелді жауабы.
Лицензия электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы лицензияны қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда лицензия электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының мөрімен және қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

(при наличии не погашенной судимости, указать статью Уголовного кодекса Республики Казахстан от 16 июля 1997 года, дату и номер приговора)
Я (фамилия, имя, отчество (при наличии) ______________________
____________________________________________________________________
подтверждаю, что настоящая информация была
тщательно мною проверена и является достоверной
и полной, _______________________ (подпись, дата).
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на
осуществление деятельности по организации обменных операций с
иностранной валютой уполномоченным организациям»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии на осуществление деятельности по организации обменных операций с иностранной валютой уполномоченным организациям» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается территориальными филиалами Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz
(далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
при обращении к услугодателю:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при выдаче лицензии – в течение тридцати рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение десяти рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии – в течение двух рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги: лицензия, переоформление лицензии, ее дубликат, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги.
Лицензия выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением лицензии на бумажном носителе лицензия оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется печатью и подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет көрсету ақылы негізде жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алым төленеді:
1) аталған қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 40 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 пайызын құрайды, бірақ 4 АЕК-тен көп емес;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 пайызы болады.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге, лицензияның телнұсқасын портал арқылы алуға электрондық сұрау салған жағдайда төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша лицензия алуға өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын бермеген жағдайда, нотариат куәландырған көшірмелері) және заңды тұлға үшiн – өтініш беруші жарғысының (түпнұсқалары берiлмеген жағдайда салыстырып тексеру үшiн нотариат куәландырған) көшiрмесi және заңды тұлғаны мемлекеттiк тiркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасы;
4) көрсетілетін қызметті алушының «Валюталық реттеу және валюталық бақылау туралы» 2005 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңында (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға, оның ішінде біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды (айырбастау пункттерінің санын есепке ала отырып ақшалай нысанда жарғылық капиталды қалыптастыру үшін Ұлттық Банк белгілеген ең төменгі мөлшерден аз болмайтын мөлшерде лицензия алуға өтініш берген күні екінші деңгейдегі банктің уәкілетті ұйымның банк шотында ақшаның болуын растайтын құжаты);

7. Оказание государственной услуги осуществляется на платной основе. При оказании государственной услуги в бюджет уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 40 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 процентов от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии – 100 процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение или переоформление лицензии, получение дубликата лицензии через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства».
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление на получение лицензии согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) копия устава (нотариально засвидетельствованная в случае непредставления оригиналов для сверки) и справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугополучателя - для юридического лица;
4) документы, подтверждающие соответствие услугополучателя требованиям, в том числе квалификационным, установленным Законом Республики Казахстан от 13 июня 2005 года «О валютном регулировании и валютном контроле» (далее – Закон) и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан (документ банка второго уровня, подтверждающий наличие на банковском счете уполномоченной организации денег в размере не меньшем, чем минимальный размер, установленный Национальным Банком Республики Казахстан для формирования уставного капитала в денежной форме, с учетом количества обменных пунктов);

5) резидентте шетел валютасындағы шоттың бар екендігі туралы банктің анықтамасын;
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның көшірмесі (болған жағдайда);
3) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 3), 4) және 5) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналасу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Көрсетілетін қызметті алушы электрондық форматта қағаз жеткізгіште берілген лицензияны аудару үшін көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ растаған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды ұсынады.
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) Заңға сәйкес көзделген құжаттарды не ақпараттарды ұсынбауы;
2) көрсетілетін қызметті алушының Заңға сәйкес белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) субъектілердің осы санаты үшін қызметтің түрімен айналысуға Қазақстан Республикасының заңдарымен тыйым салуы;
4) қызметтің түріне лицензия алуға өтініш берген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алым енгізілмеуі;

5) справка банка о наличии у резидента счета в иностранной валюте;
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию лицензии (в случае наличия);
3) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 3), 4) и 5) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа).
Для перевода лицензии, выданной на бумажном носителе в электронный формат, услугополучатель представляет запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя.
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) непредставление документов либо информации, предусмотренных в соответствии с Законом;
2) несоответствие услугополучателя требованиям, установленным в соответствии с Законом;
3) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
4) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;

12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетудің ерекшеліктерін ескере отырып қойылатын
өзге де талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Уәкiлетті ұйымдарға шетелдiк валютамен
айырбастау операцияларын ұйымдастыру
бойынша қызметтi жүзеге асыруға лицензия
беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
____________________________________
(Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің аумақтық филиалының атауы)
____________________________________
(басшының тегі, аты, әкесінің аты)
Шетел валютасымен айырбастау операцияларын
ұйымдастыру үшін лицензия алуға
өтініш
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
Көрсетілетін қызметті алушының бизнес-сәйкестендіру нөмірі
_____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының кәсіпорындар мен ұйымдардың
жалпы жіктеушісі бойынша коды _______________________________________
Қазақстан Республикасының аумағында шетел валютасымен айырбастау
операцияларын ұйымдастыруға лицензия беруді өтінемін.
Қоса берілген құжаттар:
1.
2.
3.
...
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті тұлғасы:
____________________   _____________________________   ______________
(лауазымы)          (тегі, аты, әкесінің аты)         (қолы)
20__ жылғы «___» ___________                              Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Банкті ашуға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии на
осуществление деятельности по
организации обменных операций с
иностранной валютой уполномоченным
организациям»
_________________________________________
(наименование территориального филиала
Национального Банка Республики Казахстан)
_________________________________________
(фамилия и инициалы руководителя)
Заявление
на получение лицензии на организацию
обменных операций с иностранной валютой
от ____________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
Бизнес-идентификационный номер услугополучателя _______________
Код услугополучателя по общему классификатору предприятий и
организаций _________________________________________________________
Прошу выдать лицензию на организацию обменных операций с
иностранной валютой на территории Республики Казахстан.
Прилагаемые документы:
1.
2.
3.
……….
Уполномоченное лицо услугополучателя:
________________ _____________________________ _____________
(должность)        (фамилия, имя, отчество)   (подпись)
«__»___________ 20__ года                          Место печати
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на открытие банка»

9. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш жасағандағы қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қазақ тіліндегі немесе орыс тiліндегі рұқсат беру туралы туралы өтінішті;
2) нотариат куәландырған және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте ресiмделген құрылтай құжаттарының (жарғы, құрылтай шарты) төрт данасы, құрылтай жиналысы хаттамасының көшірмесін;
3) құрылтайшылар туралы (Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгiлеген тiзбе бойынша) мәлiметтерді, аяқталған соңғы екi қаржы жылы iшiндегi шоғырландырылған есептiлікті қоса алғанда, қаржы есептiлiгiн, аудиторлық ұйымның құрылтайшылардың қаржылық жай-күйi туралы есебiн.
Аудиторлық ұйымның есебi оның:
тексерілетін банктердің құрылтайшылары мен олардың лауазымды адамдарынан тәуелсiз екендiгiн;
аудиторлық қызмет саласында мемлекеттiк реттеуді және аудиторлық және кәсiби аудиторлық ұйымдардың қызметiн бақылауды жүзеге асыратын уәкiлеттi мемлекеттiк органның қаржы ұйымдарының мiндеттi аудитiн жүргiзу жөнiндегi лицензиясына және бiлiктiлiк талаптарына сәйкес не резидентi болып табылатын мемлекеттiң құзыретті органының аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға берiлген лицензиясына сәйкес аудиторлық қызметтi жүзеге асыруға уәкiлеттi екенiн растайтын құжаттарды табыс еткен жағдайда жарамды деп танылады;
Құрылтайшылар жөніндегі мәліметтер мыналарды қамтиды:
құрылтайшылар - жеке тұлғалар үшін осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес мәліметтер, сондай-ақ құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есептерді жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган берген осы тұлғада заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқтығын растайтын құжатты қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағы 5-тармақшасының талаптарын орындағаны туралы ақпарат (аталған құжатты беру күні өтінішті берген күннің алдындағы үш айдан аспайтын мерзімді құрайды) қоса беріледі.
Осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағы 5-тармақшасының талаптарын растау мақсатында шетел азаматтары (азаматтығы жоқ тұлғалар) үшін олардың азаматтығы елінің (азаматтығы жоқ тұлғалар үшін - олардың тұрақты тұратын елінің) мемлекеттік органы берген тиісті құжатты қосымша береді;
құрылтайшылар - заңды тұлғалар үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес мәліметтер, оларға заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың немесе куәліктің нотариатты куәландырылған көшірмесі және құрылтай құжаттарының (жарғының, құрылтай шартының) нотариатта куәландырылған көшірмелері;
осы тармақтың 3-тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарында белгіленген талаптардың орындалуын растайтын ақпарат;
құқықтық статистиканы қалыптастыру және арнайы есептерді жүргізу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган берген құрылтайшы - заңды тұлғаның атқарушы органының немесе басқару органының бірінші басшысында заңда белгіленген тәртіпте өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқтығын растайтын құжатты қоса бере отырып, осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағы 5-тармақшасының үшінші абзацының талаптарын орындау туралы ақпарат (аталған құжатты беру күні өтінішті берген күннің алдындағы үш айдан аспайтын мерзімді құрайды);

9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление о выдаче разрешения на казахском или русском языках по форме, в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) четыре экземпляра учредительных документов (устав, учредительный договор), копия протокола учредительного собрания, засвидетельствованных нотариально и оформленных в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
3) сведения об учредителях (по перечню, определенному Национальным Банком Республики Казахстан), финансовая отчетность, включая консолидированную, за последние два завершенных финансовых года, отчет аудиторской организации о финансовом состоянии учредителей.
Отчет аудиторской организации признается действительным при условии представления документов, подтверждающих, что она:
независима от учредителей проверяемых банков и их должностных лиц;
уполномочена на осуществление аудиторской деятельности в соответствии с лицензией и квалификационными требованиями по проведению обязательного аудита финансовых организаций уполномоченного государственного органа, осуществляющего государственное регулирование в области аудиторской деятельности и контроль за деятельностью аудиторских и профессиональных аудиторских организаций, либо в соответствии с лицензией на осуществление аудиторской деятельности компетентного органа государства, резидентом которого является.
Сведения об учредителях содержат:
для учредителей - физических лиц - сведения согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, а также информацию о выполнении требований абзаца третьего подпункта 5) пункта 10 настоящего стандарта с приложением документа, подтверждающего отсутствие у данного лица непогашенной или неснятой в установленном законом порядке судимости, выданного уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (дата выдачи указанного документа составляет не более трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства).
В целях подтверждения требований абзаца третьего подпункта 5) пункта 10 настоящего стандарта для иностранных граждан (лиц без гражданства) дополнительно представляется соответствующий документ, выданный государственным органом страны их гражданства (страны их постоянного проживания - для лиц без гражданства);
для учредителей - юридических лиц:
сведения согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги, к которым прилагаются нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов (устава, учредительного договора);
информацию, подтверждающую выполнение требований, установленных вторым, третьим и четвертым абзацами подункта 3) настоящего пункта;
информацию о выполнении требований абзаца третьего подпункта 5)  пункта 10 настоящего стандарта государственной услуги с приложением документа, подтверждающего отсутствие у первого руководителя исполнительного органа или органа управления учредителя - юридического лица непогашенной или неснятой в установленном законом порядке судимости, выданного уполномоченным государственным органом по формированию правовой статистики и ведению специальных учетов (дата выдачи указанного документа составляет не более трех месяцев, предшествующих дате подачи ходатайства);

4) егер тұлға банктiң iрi қатысушысы немесе банк холдингi болатын болса, «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының
(бұдан әрі – Банктер туралы заң) 17-1-бабында көзделген құжаттар мен мәлiметтерді;
5) растайтын құжаттардың көшiрмелерiн қоса бере отырып, акцияларды сатып алу үшiн пайдаланылатын көздер мен қаражаттың сипатын қоса алғанда, банк акцияларын сатып алудың шарттары мен тәртiбi туралы мәлiметтерді;
6) жаңадан құрылатын банктің жан-жақты ұйымдық құрылымы;
7) құжаттарға қол қоюға құрылтайшы өкілеттік берген тұлға бекiткен, жаңадан құрылатын банк қызметінің стратегиясын, қызметтінің бағыты мен ауқымын, қаржылық перспективаларын (бюджет, есеп айырысу балансы, алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы пайда мен шығындар шоты, маркетинг (банк клиентурасын қалыптастыру) жоспары, еңбек ресурстарын тарту жоспары, тәуекелдердi басқаруды ұйымдастыруды ашып көрсететiн бизнес-жоспарын;
8) өтiнiш берушiнiң құрылтайшылар атынан көрсетілетін қызметті алушының өтiнiш беруге өкiлеттiгiн растайтын нотариат не өзге де заңды түрде куәландырылған құжатты.
Көрсетілетін қызметті беруші банкті ашуға рұқсат беру жөнiнде шешiм қабылдау үшiн қажеттi қосымша ақпарат немесе құжаттар сұрау салуға құқылы.
Банктің құрылтайшысы болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке немесе заңды тұлғасы осы тармақта көрсетілген құжаттардан басқа, банкті ашуға рұқсат беру туралы өтінішке тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің (Қазақстан Республикасының резиденті емес банктері үшін – банктік қадағалау органы) осы адамға Қазақстан Республикасының резидент банкінің акцияларын иеленуге рұқсат етілетіндігі туралы жазбаша хабарламасын не тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің (Қазақстан Республикасының резиденті емес банктері үшін – банктік қадағалау органы) көрсетілген құрылтайшы мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсаттың талап етілмейтіндігі туралы жазбаша өтінішін қоса беруге міндетті.
Банк жарғысының барлық даналарының титулдық бетінде жоғарғы оң жақ бұрышында мынадай тұжырым болуы тиіс: «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетімен келісілді. Төраға (Төрағаның орынбасары) __________».
Осы құжаттар көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен бекітіледі.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.

4) документы и сведения, предусмотренные статьей 17-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – Закон о банках), если лицо становится крупным участником банка или банковским холдингом;
5) сведения об условиях и порядке приобретения акций банка, включая описание источников и средств, используемых для приобретения акций, с приложением копий подтверждающих документов;
6) подробная организационная структура вновь создаваемого банка;
7) бизнес-план вновь создаваемого банка, утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов, раскрывающий стратегию деятельности, направления и масштабы деятельности, финансовые перспективы (бюджет, расчетный баланс, счет прибылей и убытков за первых три финансовых (операционных) года, план маркетинга (формирования клиентуры банка), план привлечения трудовых ресурсов, организацию управления рисками;
8) нотариально либо иным законным образом удостоверенный документ, подтверждающий полномочия услугополучателя на подачу заявления от имени учредителей.
Услугодатель вправе запросить дополнительную информацию или документы, необходимые для принятия решения о выдаче разрешения на открытие банка.
Физическое или юридическое лицо-нерезидент Республики Казахстан, являющееся учредителем банка, помимо документов, указанных в настоящем пункте, обязано приложить письменное уведомление уполномоченного органа (для банков-нерезидентов Республики Казахстан - органа банковского надзора) соответствующего государства о том, что данному лицу разрешается владеть акциями банка-резидента Республики Казахстан, либо заявление уполномоченного органа (для банков-нерезидентов Республики Казахстан - органа банковского надзора) соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства указанного учредителя не требуется.
Титульный лист всех экземпляров устава банка должен содержать в правом верхнем углу следующую формулировку: «Согласовано с Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан. Председатель (Заместитель Председателя) _______________________».
Данные документы скрепляются печатью услугодателя.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части первой, в части третьей пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.

10. Мыналар:
1) құжаттардың толық емес топтамасын ұсыну не банктiң құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес келмеуi;
2) банк атауы мынадай талаптарға сәйкес келмеген:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінен басқа барлық банктерге өз атауында кез келген тiлде толық немесе қысқарған түрде «ұлттық», «орталық» деген сөздердi пайдалануға тыйым салынады.
банктердiң бәрiне өзiнiң атауында кез келген тiлде толық және қысқарған түрiнде «мемлекеттiк» деген сөздi қолдануға тыйым салынады.
бұрын құрылған банкiлердiң, еншiлес банктердi қоспағанда соның iшiнде Қазақстан Республикасының резиденттерi емес банкiлердiң атауымен бiрдей немесе орнын ауыстырған дәрежеде ұқсас таңбаларды атау ретiнде қолдануға жол берiлмейдi.
еншiлес банктер өзiнiң атауына негiзгi банктердiң атауын пайдалануға мiндеттi;
ислам банкінің атауында «ислам банкі» деген сөз тіркесі болға тиіс.
3) банктiң жарғылық капиталы мөлшерiнiң, құрамы мен құрылымының сәйкес келмеуi:
банктің жарғылық капиталы, осы тармақшаның үшінші абзацында белгіленген жағдайларды қоспағанда, акцияларды сату есебінен Қазақстан Республикасының ұлттық валютасымен қалыптастырылады.
банктің акциялары орналастырылған кезде ақы тек қана ақшамен төленуге тиіс. Осы талап мынадай:
банктің акцияларын банк кредиторлары арасында орналастырған және осы Заң мен Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда банк қайта құрылымдау жүргізген кезде банктің тиісті кредитор алдындағы ақшалай міндеттемесі жөніндегі кез келген құқығын (талабын) есепке жатқызу арқылы оларды төлеген;
банктің акцияларына айырбасталатын эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының проспектісі негізінде бағалы қағаздарды банктің акцияларына айырбастаған;
«Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылатын қайта ұйымдастыру кезінде банктің акцияларын төлеген жағдайларда банктерге қолданылмайды.
Осы тармақта көзделген жағдайларда банк акцияларын орналастырған кезде бағалау жүргізу талап етілмейді;
банкті қайта құрылымдау рәсімі шеңберінде бағалы қағаздарды банктің акцияларына айырбастаған жағдайда банк акционерлеріне бағалы қағаздарды және (немесе) банктің ақшалай міндеттемелерін оның акцияларына айырбастау арқылы өзінің акцияларын орналастырған кезде басымдықпен сатып алу құқығы берілмейді.
жаңадан құрылған банктің жарғылық капиталына оның акционерлері осы банкті тіркеу кезінде елу пайыз және ол тіркелген күннен бастап күнтізбелік бір жыл ішінде толық төлем жасауға тиіс.
банк міндеттемелерінің сомасы оның активтерінің құнынан артық болған жағдайда, банктің меншік капиталы теріс болып табылады.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) представление неполного пакета документов либо несоответствие учредительных документов банка действующему законодательству Республики Казахстан;
2) несоответствие наименования банка следующим требованиям:
всем банкам, кроме Национального Банка Республики Казахстан, запрещается использовать в своем наименовании слова «национальный», «центральный» в полном или сокращенном виде на любом языке;
всем банкам запрещается использовать в своем наименовании слово «государственный» в полном или сокращенном виде на любом языке;
не допускается использование в качестве наименования обозначений, тождественных или сходных до степени его смешения с наименованием ранее созданных банков, в том числе банков-нерезидентов Республики Казахстан, за исключением дочерних банков;
дочерние банки в своем наименовании обязаны использовать наименование родительских банков;
наименование исламского банка должно содержать словосочетание «исламский банк»;
3) несоответствие размера, состава и структуры уставного капитала банка следующим требованиям:
уставный капитал банка формируется в национальной валюте Республики Казахстан за счет продажи акций, за исключением случаев, установленных абзацем третьим настоящего подпункта;
акции банка при размещении должны быть оплачены исключительно деньгами. Настоящее требование не распространяется на банки в случаях:
размещения акций банка среди кредиторов банка и их оплаты путем зачета любого права (требования) по денежному обязательству банка перед соответствующим кредитором, при проведении банком реструктуризации в случаях, предусмотренных Законом о банках и иными законами Республики Казахстан;
конвертирования ценных бумаг в акции банка на основании проспекта выпуска эмиссионных ценных бумаг, конвертируемых в акции банка;
оплаты акций банка при реорганизации, осуществляемой в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах».
При размещении акций банка в случаях, предусмотренных настоящим пунктом, проведение оценки не требуется;
в случае конвертирования ценных бумаг в акции банка в рамках процедуры его реструктуризации право преимущественной покупки не предоставляется акционерам банка при размещении его акций посредством конвертирования ценных бумаг и (или) денежных обязательств банка в его акции;
уставный капитал вновь созданного банка должен быть оплачен его акционерами на пятьдесят процентов к моменту его регистрации и
полностью - в течение одного календарного года со дня его регистрации;
в случае, если сумма обязательств банка превышает стоимость его активов, собственный капитал банка является отрицательным;

4) банк құрылтайшыларының қаржы жағдайының тұрақсыздығы;
5) құрылтайшы – жеке тұлғаның не құрылтайшы – заңды тұлғаның атқарушы органының не басқару органының бiрiншi басшысының:
заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған соттылығы бар болса;
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешiм қабылдағанға дейiн бiр жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесiнiң бiрiншi басшысы, басқарманың бiрiншi басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтерi қызметiнде болған жағдайда жүзеге асырылады. Көрсетілген талап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiпте қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешiм қабылдағаннан кейiн бес жыл бойы қолданылады;
6) Банктер туралы заңның 17-1-бабы талаптарының сақталмауы;
7) Банктер туралы заңның 17-бабында белгiленген шектеулердiң сақталмауы;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің банктiң iрi қатысушысы мәртебесiн иеленуге келiсiм беруден бас тартуы;
9) құрылатын банктің бизнес-жоспары және көрсетілетін қызметті алушының өзге де ұсынған құжаттары:
алғашқы үш қаржы (операциялық) жылы өткеннен кейiн банк қызметiнiң рентабельдi болатындығын;
банк тәуекелдi шектеуге қойылатын талаптарды сақтауға және тиiстi басқару құрылымын құруға ниет білдіретіндігін;
банктің өз қызметiнiң жоспарларына сәйкес келетін ұйымдық құрылымы болатындығын;
банктің өз қызметінің жоспарларына сәйкес келетін есеп және бақылау құрылымы болатындығын көрсетпеуі мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
Банктер туралы заңның 182021-баптарының талаптары сақталмаған жағдайда банкті ашуға рұқсат беруге жол берілмейді.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

4) неустойчивость финансового положения учредителей банка;
5) в случаях, когда учредитель — физическое лицо, либо первый руководитель исполнительного органа либо органа управления
учредителя — юридического лица:
имеет не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость;
занимал должность первого руководителя совета директоров, первого руководителя правления или его заместителя, главного бухгалтера финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, о принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
6) несоблюдение требований статьи 17-1 Закона о банках;
7) несоблюдение ограничений, установленных статьей 17 Закона о банках;
8) отказа в выдаче согласия Национальным Банком Республики Казахстан на приобретение статуса крупного участника банка;
9) бизнес-план создаваемого банка и иные представленные услугополучателем документы не показывают, что:
по истечении первых трех финансовых (операционных) лет деятельность банка будет рентабельной;
банк намерен соблюдать требования к ограничению риска и создать надлежащую структуру управления;
банк обладает организационной структурой, соответствующей планам его деятельности;
банк обладает учетной и контрольной структурой, соответствующей планам его деятельности.
Выдача разрешения на открытие банка в случае несоблюдения условий статей 182021 Закона о банках не допускается.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

Фото (3 x 4 сантиметр)
Құрылтайшы - жеке тұлға туралы мәліметтер
___________________________________________
(банк атауы)
20__ жылғы «___» ___________
1. Құрылтайшы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Туған күні _______________________________________________________
3. Туған жері _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Азаматтығы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ______________________
_____________________________________________________________________
6. Тұрғылықты жері __________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Жұмыс орны, лауазымы _____________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыстың және үйдің нөмірі) ________
_____________________________________________________________________
9. Білімі ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оқу орны, бітірген жылы, мамандығы)
10. Еңбек қызметі туралы қысқаша түйіндеме
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, жұмыс істеген кезеңі)
11. Құрылтайшы – жеке тұлға қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші
қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып
алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ қаржы
ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға
дейін бір жылдан аспайтын кезеңде директорлар кеңесінің бірінші
басшысы, басқарманың бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас
бухгалтері болды ма.
Қолы _________________                   күні _________________
«Банкті ашуға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Құрылтайшы - заңды тұлға туралы мәліметтер
___________________________________________
(банк атауы)
20__ жылғы «___» ___________
1. Құрылтайшы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы)

Фото (3 x 4 сантиметра)
Сведения
об учредителе - физическом лице
_____________________________________
(наименование банка)
на «___» ________________ 20__ года
1. Учредитель _________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
2. Дата рождения ______________________________________________
3. Место рождения _____________________________________________
4. Гражданство ________________________________________________
5. Данные документа, удостоверяющего личность _________________
_______________________________________________________________
6. Место проживания ___________________________________________
7. Место работы, должность ____________________________________
8. Номер телефона (код города, рабочий и домашний) ____________
_______________________________________________________________
9. Образование ________________________________________________
_______________________________________________________________
(учебное заведение, год окончания, специальность)
10. Краткое резюме о трудовой деятельности ____________________
_______________________________________________________________
(место, должность, период работы)
11. Являлся ли учредитель первым руководителем совета
директоров, первым руководителем правления или его заместителем,
главным бухгалтером финансовой организации в период не более чем за
один год до принятия уполномоченным органом по регулированию и
надзору финансового рынка и финансовых организаций решения о
консервации финансовой организации, о принудительном выкупе ее акций,
о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной
ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в
установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Подпись __________________ дата _________________
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на открытие банка»
Сведения
об учредителе - юридическом лице
___________________________________________________
(наименование банка)
на «___»___________ 20___ года
1. Учредитель _________________________________________________
(наименование юридического лица)

2. Мекенжайы ________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(пошта индексі, қала, көше, байланыс телефоны)
3. Мемлекеттік тіркеу _______________________________________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі, күні, кім берді)
4. Қызмет түрі ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қызметінің негізгі түрлерін көрсету)
5. Қазақстан Республикасының резиденті, Қазақстан Республикасының
резиденті емес (керегінің асты сызылсын).
6. Құрылтайшы - заңды тұлғаның басшысы ______________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Білімі ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оқу орны, бітірген жылы, мамандығы)
7. Соңғы үш күнтізбелік жылда құрылтайшы заңды тұлғада ірі қаржылық
проблемалар, оның ішінде банкротқа ұшырау, консервация, сауықтыру
болды ма: ___________________________________________________________
(олардың туындау себептері)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(бұл проблемаларды шешу нәтижелері)
8. Банк құрылтайшысы - заңды тұлға ірі акционер болып табылатын
немесе жарғылық капиталға қатысу үлесінің он немесе одан да көп
пайызына тура және (немесе) жанама ие ұйымдарды көрсетіңіз: _________
_____________________________________________________________________
ұйым қызметінің түрі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
осы заңды тұлғаның жарғылық капиталына қатысуы
9. Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу
мен қадағалау агенттігі Басқармасының «Болу қажеттілігі қаржы
ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасына
сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар үшін ең аз рейтингті, осы
рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің тізбесін белгілеу,
сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын

2. Адрес ______________________________________________________
(почтовый индекс, город, улица, контактный телефон)
3. Государственная регистрация ________________________________
_______________________________________________________________
(наименование документа, номер, дата, кем выдан)
4. Вид деятельности ___________________________________________
_______________________________________________________________
(указать основные виды деятельности)
5. Является ли резидентом Республики Казахстан, нерезидентом
Республики Казахстан (нужное подчеркнуть).
6. Руководитель юридического лица – учредителя ________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество, дата рождения)
Образование ___________________________________________________
_______________________________________________________________
(учебное заведение, год окончания, специальность)
Краткое резюме о трудовой деятельности ________________________
_______________________________________________________________
(место, должность, период работы)
7. Возникали ли в течение последних трех календарных лет у
юридического лица - учредителя крупные финансовые проблемы, в
том числе банкротство, консервация, санация: ________________________
_____________________________________________________________________
(причины их возникновения)
_____________________________________________________________________
(результаты решения этих проблем)
8. Укажите организации, в которых учредитель банка -
юридическое лицо является крупным акционером или владеет прямо и
(или) косвенно десятью или более процентами долей участия в уставном
капитале: наименование, место нахождения и данные о государственной
регистрации организации: ____________________________________________
_______________________________________________________________
вид деятельности организации
_______________________________________________________________
участие в уставном капитале данного юридического лица
_______________________________________________________________
9. Укажите, в случае наличия, рейтинг организации, присвоенный
одним из рейтинговых агентств, перечень которых установлен
постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от
25 февраля 2006 года № 55 «Об установлении минимального рейтинга для
юридических лиц, необходимость наличия которого требуется в
соответствии с законодательством Республики Казахстан, регулирующим
деятельность финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств,
присваивающих данный рейтинг, а также о внесении изменения в
постановление Правления Агентства Республики Казахстан по

реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы
№ 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2006 жылғы 25 ақпандағы № 55
қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу
тізілімінде № 4139 тіркелген) тізбесі белгіленген рейтингілік
агенттіктердің бірі берген ұйым рейтингі болған жағдайда, оны
көрсетіңіз.
10. Құрылтайшы - заңды тұлғаның атқарушы органының не басқару
органының бірінші басшысы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау мен қадағалау жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші қаржы
ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы,
қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын
мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға
дейін бір жылдан аспайтын кезеңде директорлар кеңесінің бірінші
басшысы, басқарманың (атқарушы органның) бірінші басшысы және
(немесе) оның орынбасары, бас бухгалтері болды ма.
____________________________________
(қолы)
____________________________________
(күні)
____________________________________
(мөр)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Банк операцияларының жекелеген түрлерін, банк операцияларын
жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру, қайта ресімдеу,
лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Банк операцияларының жекелеген түрлерін, банк операцияларын жүзеге асыратын ұйымдарға лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде:
лицензия бергенде – отыз жұмыс күні ішінде;
лицензияны қайта ресімдегенде – он жұмыс күні ішінде;
лицензияның телнұсқаларын бергенде – екі жұмыс күні ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.

регулированию и надзору финансовых организаций от 25 октября 2004
года № 304» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 4139);
10. Являлся ли первый руководитель исполнительного органа либо
органа управления учредителя — юридического лица первым руководителем
совета директоров, первым руководителем правления (исполнительного
органа) и (или) его заместителем, главным бухгалтером финансовой
организации в период не более чем за один год до принятия
уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций решения о консервации финансовой организации,
о принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой
организации, а также о принудительной ликвидации финансовой
организации или признании ее банкротом в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке.
____________________________________
(подпись)
___________________________________
(дата)
__________________________________
(печать)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии
организациям, осуществляющим отдельные виды банковских
операций, на банковские операции»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, на банковские операции» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал:
при выдаче лицензии – в течение тридцати рабочих дней;
при переоформлении лицензии – в течение десяти рабочих дней;
при выдаче дубликатов лицензии – в течение двух рабочих дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.

2) қызметтің жекелеген түрлерiмен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын бермеген жағдайда, нотариат куәландырған көшірмелері);
4) құжаттарға қол қоюға құрылтайшы өкілеттік берген тұлға бекiткен, жаңадан құрылатын банк қызметінің стратегиясын, қызметтінің бағыты мен ауқымын, қаржылық перспективаларын (бюджет, есеп айырысу балансы, алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы пайда мен шығындар болжамы, маркетинг (банк клиентурасын қалыптастыру) жоспары, еңбек ресурстарын тарту жоспары, тәуекелдердi басқаруды ұйымдастыруды ашып көрсететiн бизнес-жоспарын;
5) Қазақстан Республикасының банк заңнамасының талаптарына сәйкес банктік емес ұйымдардың банк операцияларын жүргізудің жалпы шарттары бойынша қағида;
6) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес электрондық және қағаз жеткізгіштердегі банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын емес ұйымның атқарушы органның бірінші басшысы мен бас бухгалтері туралы мәліметтерді;
7) құжаттарды ұсынған күннің алдындағы күнгі жағдай бойынша осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына сәйкес акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтерді;
8) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүрзізетін филиалдардың (осындайлар болған кезде) тізімін және осындай филиалдар туралы ережелердің нотариат куәландырған көшірмелерін;
9) жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшерінің толық төленгендігін растайтын құжаттарды - төлем тапсырмаларын, кассалық кіріс ордерлерін (акционерлік қоғамның ұйымдастыру-құқықтық нысанындағы заңды тұлғаларды қоспағанда) ұсынады.
Ипотекалық ұйымдар лицензия алу үшін көрсетілген құжаттардан басқа қосымша мыналарды:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес электрондық және қағаз жеткізгіштердегі Директорлар кеңесінің бірінші басшысы мен мүшелері, атқарушы орган мүшелері туралы мәліметтерді;
2) «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 34-бабына сәйкес әзірленген ішкі кредиттік саясат туралы қағиданы;
3) ішкі аудит туралы қағиданы береді.
Қор биржасы, орталық депозитарий лицензия алу үшін осы тармақтың бірінші бөлігіндегі 1), 2), 5) және 6) тармақшаларда көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Аграрлық-өнеркәсіптік кешен саласындағы ұлттық басқарушы холдингінің еншілес ұйымы осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген құжаттардан басқа мыналарды береді:

2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) копию устава (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
4) бизнес-план по всем планируемым банковским операциям, раскрывающий цели получения лицензии, определение сегмента рынка, на который ориентирован услугополучатель, виды услуг, план маркетинга (формирования клиентуры), источники финансирования деятельности организации, прогноз доходов и расходов за первые три финансовых (операционных) года и показывающий, что услугополучатель обладает организационной структурой, соответствующей планам его деятельности;
5) правила об общих условиях проведения банковских операций небанковской организации в соответствии с требованиями банковского законодательства Республики Казахстан;
6) сведения о первом руководителе исполнительного органа и главном бухгалтере организации, осуществляющей отдельные виды банковских операций, на электронном и бумажном носителях согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
7) сведения об акционерах (участниках) согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов;
8) список филиалов (при наличии таковых), которые будут проводить отдельные виды банковских операций, и нотариально засвидетельствованные копии положений о таких филиалах;
9) документы, подтверждающие полную оплату минимального размера уставного капитала - платежные поручения, приходные кассовые ордера
(за исключением юридических лиц в организационно-правовой форме акционерного общества).
Ипотечные организации для получения лицензии, помимо документов, указанных в настоящем пункте, дополнительно представляют:
1) сведения о первом руководителе и членах совета директоров, членах исполнительного органа на электронном и бумажном носителях, согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) правила о внутренней кредитной политике, разработанные в соответствии со статьей 34 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан» (далее – Закон);
3) положение о внутреннем аудите.
Фондовая биржа, центральный депозитарий для получения лицензии представляют документы, указанные в подпунктах 1), 2), 5) и 6) части первой настоящего пункта.
Дочерняя организация национального управляющего холдинга в сфере агропромышленного комплекса помимо документов, указанных в части первой настоящего пункта, дополнительно представляет:

1) Заңның 34-бабына сәйкес әзірленген ішкі кредиттік саясат туралы қағиданы;
2) ішкі аудит туралы ереже (акционерлік қоғамның ұйымдастыру-құқықтық нысанында құрылған заңды тұлғалар үшін);
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның түпнұсқасы (қызметтің лицензияланатын түрінен банк операцияларының бір немесе одан да көп түрін алып тастаған жағдайда);
3) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында, екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік болмаған кезде):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
Осы тармақта тізбеленген бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп, тігіліп және соңғы парағының артына тігілген түйіндегі жапсырманың жоғары жағына парақ саны көрсетіледі соңғы парағының артына қызметті алушының мөрімен расталып ұсынылады. Құжаттардың көшірмелері мұндай құжаттарға қол қою құқығын иеленетін көрсетілетін қызметті алушының лауазымды тұлғаларының қолымен және қызметті алушының мөр бедерімен куәландырылады.

1) правила о внутренней кредитной политике, разработанные в соответствии со статьей 34 Закона;
2) положение о внутреннем аудите (для юридических лиц, созданных в организационно-правовой форме акционерного общества);
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) оригинал лицензии (в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одной или более банковских операций);
3) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части первой, в частях второй, третьей и четвертой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа).
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
Документы, перечисленные в настоящем пункте, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью услугополучателя на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки. Копии документов заверяются подписями должностных лиц услугополучателя, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати услугополучателя.

3. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы
куәліктің нөмірі мен күні және уәкілетті орган белгілеген жарғы
капиталының барынша төмен мөлшері.
_____________________________________________________________________
4. Жіберілетін құжаттар тізбесі, олардың әр қайсысының даналары мен
парақтар саны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының өтінішке қоса берілген құжаттардың
(ақпараттың) шынайылығы үшін толық жауап береді.
өтінішті беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), қызметі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» ___________
Мөрдің орны
«Банк операцияларының жекелеген
түрлерін, банк операцияларын жүзеге
асыратын ұйымдарға лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
_____________________________________________________________________
банктік емес ұйым қызметкерінің қызметі және банктік емес
ұйымның атауы көрсетіледі) туралы мәліметтер
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, бар болса - әкесінің аты
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(жеке басын куәландыратын құжатқа толық сәйкес келуі,
тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда оның қай
уақытта және қандай себеппен өзгертілгенін көрсету)
Туған күні және туған жері
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Тұрақты тұрғылықты жері, телефон нөмірлері
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(елді мекеннің кодын қоса алғанда, нақты мекенжайын,
қызметтік, үй, байланыс телефондарын көрсету)
Азаматтығы
_______________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
Жақын туыстары (ата-анасы, ері (зайыбы), ағасы-інісі, апасы-сіңлісі,
балалары), сондай-ақ жекжаттары (ерінің (зайыбының) ата-анасы,
ағасы-інісі, апасы-сіңлісі, балалары) туралы мәліметтер:
Тегі, аты, бар болса әкесінің аты
Туған жылы
Туыстық қатынастары
Жұмыс орны мен қызметі
1
2
Өтініш иесінің өзге заңды тұлғаларды құруға және оның қызметіне
қатысушы, акционер ретінде қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы мен тұрғылықты жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Өтініш иесінің заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлесі, акциялар саны және өтініш иесіне, заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына тиесілі акциялардың пайыздық ара-қатынасы

3. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации
выпуска объявленных акций и минимальный размер уставного капитала,
установленный уполномоченным органом
____________________________________________________________________
4. Перечень направляемых документов, количество экземпляров
и листов по каждому из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Услугополучатель несет полную ответственность за достоверность
прилагаемых к заявлению документов (информации).
Фамилия, имя, при наличии – отчество, должность лица,
уполномоченного на подачу заявления
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(подпись)
«___» _____________ 20__ года
Место печати
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских
операций, на банковские операции»
Сведения о
___________________________________________________________
(указывается должность работника небанковской
организации и наименование небанковской организации)
1. Общие сведения:
Фамилия, имя,
при наличии -
отчество
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(в полном соответствии с документом,
удостоверяющим личность, в случае изменения
фамилии, имени, отчества - указать, когда и
по какой причине они были изменены)
Дата и место
рождения
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Постоянное
место
жительства,
номера
телефонов
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного,
домашнего, контактного телефонов, включая код
населенного пункта)
Гражданство
_______________________________________________________
Полные
реквизиты
документа,
удостоверяющего
личность
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
_____________________________________________________
Сведения о близких родственниках (родители, супруг, брат,
сестра, дети), а также свойственниках (брат, сестра, родители, дети
супруга (супруги):
Фамилия,
имя, при
наличии -
отчество
Год рождения
Родственные
отношения
Место работы
и должность
1
2
N
Сведения об участии заявителя в создании и деятельности иных
юридических лиц в качестве участника, акционера:
Наименование и
место нахождения
юридического лица
Уставные виды
деятельности
юридического лица
Доля участия заявителя
в уставном капитале
юридического лица,
количество акций и
процентное соотношение
акций, принадлежащих
заявителю, к общему
количеству голосующих
акций юридического лица

2. Кәсіби деректер:
Білімі, оның ішінде жұмыс бейініне сәйкес келетін кәсіби білімі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімшенің атауы мен
тұрғылықты жерін, оқу кезеңін, берілген біліктілігін, білімі
туралы дипломның деректемелерін көрсету)
Қосымша білімі, оның ішінде жұмыс істейтін саласындағы біліктілікті арттыру курстары, ғылыми дәрежесі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(оқу орнының атауы мен орналасқан жерін, оқу кезеңін, білімі
туралы дипломның, сертификаттың, куәліктердің деректемелерін
көрсету)
Қаржылық қызмет көрсету саласындағы жұмыс тәжірибесі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(қаржы ұйымдарындағы жұмыс істеген жылдарының санын, қызмет
түрлері бойынша аудитор, бухгалтер қызметін иеленуді көрсету)
Басшылық қызметтегі жұмыс тәжірибесі
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(бар жұмыс тәжірибесін сипаттау: қызметтік міндеттер, кәсіби
тәжірибе)
Қол жеткізген жетістіктері
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(осы мәселе бойынша ақпаратты, мысалы, ғылыми жарияланымның
атауын көрсету, ғылыми әзірлемелерге, заң жобаларына және
сол сияқтыларға қатысу)
Осы мәселеге қатысы бар басқада ақпарат
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(кандидаттың кәсіби құзыреттілігін сипаттайтын ақпарат
көрсетіледі)
Еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Жұмыс кезеңі (ай/жыл)
Ұйымның атауы, атқаратын қызметі және қызметтік міндеттері, ұйымның координаттары
3. Басқа мәліметтер:
Мемлекеттік қызмет және мемлекеттік басқару мүдделеріне қарсы экономикалық қызмет саласында жасаған қылмыстары үшін, сыбайлас жемқорлық және өзге де қылмыстары үшін заңда белгіленген тәртіппен соттылығы өтелмеген немесе алынбаған
Иә/жоқ
(егер Иә десе, онда қылмыстық жауапкершілікке тарту туралы үкімнің күні мен нөмірін, 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық Кодексінің бабын көрсету)
Қадағалау органдарының Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзғаны үшін қызметтік міндетті орындаудан шеттету туралы деректердің болуы
Иә/жоқ
(егер «Иә» десе, онда осы шараны қолданған органның атауын және күнін көрсету)
Бұрын банкрот болып танылған қаржы ұйымының басшы қызметкері болып табылды ма не оған қатысты лицензиядан айыру, мәжбүрлеп тарату, консервациялау, акцияларды мәжбүрлеп сатып алуға қатыстылығы туралы шешім қабылданса
Ұйымның атауы, қызметі, жұмыс кезеңі
Қаржы ұйымының басшысы ретінде қаржылық қызмет көрсету мәселелері бойынша сот талқылауына жауапкер ретінде тартылды ма
(мәселені және сот шешімін қарайтын сот талқылауына жауапкер ұйымның атауын, күнін көрсету)
Осы мәселеге қатысы бар басқа да ақпарат
(ерікті түрде көрсетіледі)
Мен (тегі, аты, бар болса – әкесінің аты), ___________, осы ақпаратты
мұқият тексердім және шынайы және толық болып табылатындығын
растаймын _____________________________________________ (қолы, күні).
«Банк операцияларының жекелеген
түрлерін, банк операцияларын жүзеге
асыратын ұйымдарға лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Өтініш иесінің (заңды тұлға үшін) акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(Өтініш иесінің толық атауы)
1. Өтініш иесінің акционері (қатысушысы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(толық атауы)
Тұрғылықты жері _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(почталық индексі, мекенжайы)
Байланыс деректемелері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(телефон және факс нөмірлері, электронды почта бар болса, оның
мекенжайы)
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(құжат атауы, берілген нөмірі және күні, кім берді)
Қазақстан Республикасының резиденті/резидент емес
_____________________________________________________________________
Негізгі қызмет түрі _________________________________________________
_____________________________________________________________________

2. Профессиональные данные:
Образование,
в том числе
профессиональное
образование,
соответствующее
профилю работы
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(указать наименование и место нахождения
учебного заведения, факультета или отделения,
период обучения, присвоенную квалификацию,
реквизиты диплома об образовании)
Дополнительное
образование, в
том числе курсы
повышения
квалификации в
сфере, в которой
работает, ученые
степени
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного
заведения, период обучения, реквизиты диплома об
образовании, сертификат, свидетельства)
Опыт работы в
сфере финансовых
услуг
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(указать количество лет работы в финансовых
организациях, занятие должности аудитора,
бухгалтера по видам деятельности)
Опыт работы на
руководящей
должности
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(описать имеющийся опыт работы: должностные
обязанности, профессиональные навыки)
Имеющиеся
достижения
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(указать информацию по данному вопросу, например,
название научных публикаций, участие в научных
разработках, законопроектах и так далее)
Другая
информация,
имеющая
отношение к
данному вопросу
_____________________________________________________
_____________________________________________________
(указывается информация, характеризующая
профессиональную компетентность кандидата)
Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
(месяц/год)
Наименование организации, занимаемые
должности и должностные обязанности,
координаты организации
3. Другие сведения:
Наличие не погашенной или не снятой в установленном законом порядке судимости за преступления, совершенные в сфере экономической деятельности, за коррупционные и иные преступления против интересов государственной службы и государственного управления
Да/нет (если да, то указать дату и номер приговора о привлечении к уголовной ответственности, статью Уголовного Кодекса Республики Казахстан от 16 июля
1997 года)
Наличие данных об отстранении органами надзора от выполнения служебных обязанностей за нарушение законодательства Республики Казахстан
Да/нет (если да, то указать дату и наименование органа, применившего данную меру)
Ранее являлся руководящим работником финансовой организации, признанной банкротом, либо в отношении которой принято решение о лишении лицензии, о принудительной ликвидации, консервации, принудительном выкупе акций
Наименование организации, должность, период работы
Привлекался ли в качестве ответчика как руководитель финансовой организации в судебные разбирательства по вопросам оказания финансовых услуг
(указать дату, наименование организации-ответчика в судебном разбирательстве, рассматриваемый вопрос и решение суда)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
(указывается произвольно)
Я (фамилия, имя, при наличии –
отчество),
_________________________,
подтверждаю, что настоящая
информация была тщательно
мною проверена и является
достоверной и полной.
_____________________
(подпись, дата).
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии организациям,
осуществляющим отдельные виды банковских
операций, на банковские операции»
Сведения
об акционере (участнике) заявителя
(для юридического лица)
___________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
1. Акционер (участник) заявителя ____________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование)
Место нахождения __________________________________________________
___________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(номера телефона и факса,
адрес электронной почты при ее наличии)
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) __________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер
и дата выдачи, кем выдан)
Резидент/нерезидент Республики Казахстан __________________________
Основной вид деятельности _________________________________________
___________________________________________________________________

2. Акционерге, өтініш иесінің дауыс беруші жалпы акциялар санына
пайыздық ара қатынасы немесе өтініш иесінің жарғы капиталындағы
қатысу үлесі.
_____________________________________________________________________
3. Өтініш иесінің акцияларына төлем жасау үшін ақшаны енгізер
алдындағы өтініш иесі акционерінің (қатысушысының) меншікті
капиталының мөлшері (өтініш иесінің жарғы капиталына қатысу үлесі)
және өтініш иесінің акцияларына төлем жасау үшін енгізілген сома
(өтініш иесінің жарғы капиталына қатысу үлесі) ______________________
4. Заңды тұлғалардың толық атауын және тұрғылықты жерін көрсетіп,
қатысушы, акционер ретінде өзге заңды тұлғаларды құруға және
қызметіне акционердің (қатысушының) қатысуы туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Ұйымдардың толық атауларын, тұрғылықты жерін көрсетіп, өтініш
иесінің акционерінің (қатысушысының) қатысатын холдингтері,
концеріндері, қауымдастықтары, консорциумдары, өнеркәсіптік, банктік,
қаржылық топтары туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Өтініш иесінің акционерінің (қатысушысының) басшысы туралы
мәліметтер:
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса әкесінің аты)
20__ жылғы «___» _____________
Өтініш иесінің акционерінің
(қатысушысының) басшысының
қолы _____________________
Мөрдің орны
Өтініш иесінің акционері (қатысушысы) туралы мәліметтер (жеке
тұлға үшін)
_____________________________________________________________________
(Өтініш иесінің толық атауы)
1. Өтініш иесінің акционері (қатысушысы)
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған жылы және күні ________________________________________________
Азаматтығы __________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат деректері ____________________________
_____________________________________________________________________
(құжат атауы, берілген нөмірі, сериясы және күні, кім берді)
Тұрғылықты жері _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(почталық индексі, мекенжайы)
Байланыс деректемелері ______________________________________________
_____________________________________________________________________
(телефон нөмірі, электронды почтаның мекенжайы)
Жұмыс орны (мекенжайын көрсетіп), қызметі ___________________________
_____________________________________________________________________

2. Процентное соотношение количества голосующих акций
заявителя, принадлежащих акционеру, к общему количеству голосующих
акций заявителя или доля участия в уставном капитале заявителя
___________________________________________________________________
3. Размер собственного капитала акционера (участника)
заявителя перед внесением денег в оплату акций заявителя (в долю
участия в уставном капитале заявителя) и сумма, внесенная в оплату
акции заявителя (в долю участия в уставном капитале заявителя)
___________________________________________________________________
4. Сведения об участии акционера (участника) заявителя в
создании и деятельности иных юридических лиц в качестве участника,
акционера, с указанием полных наименований и мест нахождения
юридических лиц:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Сведения о промышленных, банковских, финансовых группах,
холдингах, концернах, ассоциациях, консорциумах, в которых
участвует акционер (участник) заявителя, с указанием полных
наименований, мест нахождения организаций _________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
6. Сведения о руководителе акционера (участника) заявителя:
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
"___"_____________ 20__ года.
Подпись руководителя акционера
(участника) заявителя ________________
место для печати
Сведения
об акционере (участнике) заявителя
(для физического лица)
___________________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
1. Акционер (участник) заявителя ____________________________
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
Дата и год рождения _______________________________________________
Гражданство _______________________________________________________
Данные документа, удостоверяющего личность_________________________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер,
серия и дата выдачи, кем выдан)
Место жительства __________________________________________________
___________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(номер телефона, адрес электронной почты)
Место работы (с указанием адреса), должность ______________________
___________________________________________________________________

9) ең төменгі мөлшері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген жарғылық капиталдың төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
10) акционерлердің жалпы жиналысының исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңесті тағайындау туралы шешімін табыс етуге тиісті;
көрсетілетін қызметті алушы банк операцияларының қосымша түрлерін жүргізуге лицензия алу үшін мынаны ұсынады:
1) өтінішті;
2) банк операцияларының қосымша түрлерін жүргізудің жалпы шарттары туралы ереже;
3) лицензиялық алымның төленгенін растайтын (төлем тапсырмасы) құжаттың көшiрмесiн;
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның түпнұсұасы (бір немесе одан жоғары банк операцияларының лицензиялық қызметін алып тастаған жағдайда);
3) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5), 6), 7), 8), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналасу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті беруші осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген өшірілген не қосып жазылған, сызылған сөздері бар құжаттарды қарауға қабылдамайды.

9) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан;
10) решение общего собрания акционеров о назначении совета по принципам исламского финансирования;
для получения лицензии на проведение дополнительных банковских операций услугополучатель представляет:
1) заявление;
2) правила об общих условиях проведения дополнительных видов банковских операций;
3) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора (платежное поручение);
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) оригинал лицензии (в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одной или более банковских операций);
3) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8), 9) и 10) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа).
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
Услугодатель не принимает к рассмотрению документы, предусмотренные настоящим стандартом государственной услуги, имеющие подчистки либо приписки, зачеркнутые слова.

10. Мыналар:
1) мына талаптардың кез келгені сақталмағанда:
банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап бір жыл ішінде барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шараларды орындауға, оның ішінде ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сай келетін үй-жайды, жабдықты және бухгалтерлік есеп беру мен бас бухгалтерлік кітапты автоматтандыру жөніндегі бағдарламалық қамтамасыз етуді дайындауға, тиісті персонал жалдауға;
жұмыс істеп тұрған банк қосымша банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін:
қосымша банк операцияларын жүргізуге лицензия алу үшін өтініш берген айдың алдындағы қатарынан үш ай ішінде пруденциялық нормативтердің орындалуын қамтамасыз етуге;
тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуы бөлігінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі белгілеген талаптардың орындалуын қамтамасыз етуге;
банк операцияларының қосымша түрлерін жүргізудің жалпы шарттары туралы ережені табыс етуге тиіс;
2) құрамына банк кіретін банк конгломераты белгіленген пруденциялық нормативтерді және басқа да сақталуы міндетті нормалар мен лимиттерді өтініш берілгенге дейінгі алты ай кезеңінде сақтамауы;
3) егер банк мемлекеттік тіркеуден өткен күнінен бастап бір жыл ішінде лицензия алу жөнінде өтініш жасамағанда;
4) табыс етілген құжаттар осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
5) қоғамның сайланбалы органдары қатарынан басшы қызметкерге келісімнің берілмеуі (жаңадан құрылатын банк үшін);
6) Қазақстан Республикасының заңдарында субъектілердің осы санаты үшін қызметтің жекелеген түрімен айналысуға тыйымның салынуы;
7) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алымның енгізілмеуі;
8) көрсетілетін қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;
9) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған қызметтің жекелеген түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот үкімінің болуы;
10) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуына тыйым салуы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардын толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмауы фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап береді.

10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) несоблюдения любого из следующих требований:
для получения лицензии на проведение банковских операций в течение одного года со дня государственной регистрации услугополучатель должен выполнить все организационно-технические мероприятия, в том числе подготовить помещение, оборудование и программное обеспечение по автоматизации бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги, соответствующих требованиям нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, нанять соответствующий персонал;
для действующих банков при получении лицензии на проведение дополнительных банковских операций:
обеспечение выполнения пруденциальных нормативов в течение трех последовательных месяцев, предшествовавших обращению за получением лицензии на проведение дополнительных банковских операций;
обеспечение выполнения требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан, в части наличия систем управления рисками и внутреннего контроля;
представление правил об общих условиях проведения дополнительных видов банковских операций;
2) несоблюдения банковским конгломератом, в состав которого входит банк, установленных пруденциальных нормативов и других, обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
3) если банк в течение одного года со дня его государственной регистрации не обратился за получением лицензии;
4) несоответствия представленных документов требованиям, законодательства Республики Казахстан;
5) несогласования руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемого банка);
6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
7) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
8) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
9) в отношении услугополучателя имеется вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий ему заниматься отдельным видом деятельности;
10) судом на основании представления судебного исполнителя запрещено услугополучателю получать лицензии.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.

14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Ислам банктері жүзеге асыратын
банк операцияларына лицензия беру,
қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(ислам банкінің толық атауы)
Өтініш
Банк операцияларын (валюта түрін көрсету - ұлттық және (немесе)
шетел):
1) ислам банкінің банктік операцияларын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) банктік және өзге операцияларды:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
жүзеге асыруға лицензия беруіңізді сұраймын
Банк туралы мәліметтер:
1. Атауы, орналасқан жері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, телефон, факс)
2. Ислам банкінің банктік және өзге операцияларды жүргізуге бірінші
рет алынған лицензиясы туралы деректер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
3. Жіберген құжаттардың даналар саны және әр қайсысы бойынша парақтар
саны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Ислам банкі және құрылтайшылар (акционерлер) өтінішке қоса берілген
құжаттардың (ақпараттың) дұрыстығына толық жауапты болады.
Өтінішті беруге өкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), лауазымы ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» ___________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Банктерге Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында
көзделген банктік және өзге операцияларды жүргізуге лицензия
беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии на
банковские операции, осуществляемые
исламскими банками»
В ____________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от ___________________________________________
(полное наименование исламского банка)
Заявление
Прошу выдать лицензию на проведение (указать вид валюты - в
национальной и (или) иностранной):
1) банковских операций исламского банка:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
2) банковских и иных операций:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Сведения о банке:
1. Наименование, место нахождения:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица,
номер дома, телефон, факс)
2. Данные о лицензии на проведение банковских и иных операций
исламского банка, полученной впервые:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного
органа, выдавшего лицензию)
3. Перечень направляемых документов, количество экземпляров
и листов по каждому из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Исламский банк и учредители (акционеры) полностью несут
ответственность за достоверность прилагаемых к заявлению документов
(информации).
Фамилия, имя, отчество (при наличии),
должность лица, уполномоченного
на подачу заявления ________________________________________________
____________________________________________________________________
(подпись)
«___» _____________ 20__ года
Место печати
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии
банкам на проведение банковских и иных операций,
предусмотренных банковским законодательством
Республики Казахстан»

1. Атауы, орналасқан жері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі)
_____________________________________________________________________
(телефон, факс)
2. Бірінші рет алған лицензия туралы деректер:
банктік және өзге операцияларды жүргізуге ___________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
3. Жіберген құжаттардың даналар саны және әр қайсысы бойынша парақтар
саны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Банк және құрылтайшылар (акционерлер) өтінішке қоса берілген
құжаттардың (ақпараттың) дұрыстығына толық жауапты болады.
Өтінішті беруге өкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар
болса), лауазымы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» _____________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға
рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде
«электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – екі ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы қаулысы және көрсетілетін қызметті берушінің ресми рұқсаты (бұдан әрі – Басқарманың рұқсат беру туралы қаулысы және ресми рұқсат) не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Банкті ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беруден бас тарту туралы қаулысы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

1. Наименование, место нахождения ____________________________
____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома)
____________________________________________________________________
(телефон, факс)
2. Данные о лицензии, полученной впервые:
на проведение банковских и иных операций _____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного
органа, выдавшего лицензию)
3. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и
листов по каждому из них: __________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Банк и учредители (акционеры) полностью несут ответственность
за достоверность прилагаемых к заявлению документов (информации).
Фамилия, имя, при наличии отчество, должность лица,
уполномоченного на подачу заявления
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
___________________________
(подпись)
«___» __________ 20__ года
Место печати
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка
(банковского холдинга)»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга)» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение двух месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга) и официальное разрешение услугодателя (далее – постановление Правления о выдаче разрешения и официальное разрешение) либо постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на добровольную реорганизацию банка (банковского холдинга), в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш жасағандағы қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерiктi қайта құруды жүргізуге рұқсат алу туралы қолдаухатты;
2) банктің (банк холдингінің) жоғары органының оны қайта құру туралы шешiмiн;
3) банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта құрудың ұйғарылған шарттарын, нысандарын, тәртiбi мен мерзiмдерiн сипаттайтын құжаттарды;
4) банктің (банк холдингінің) ол ерікті түрде қайта құрылғаннан кейiнгi және (немесе) банкті (банк холдингін) ерікті түрде қайта құру нәтижесiнде құрылған заңды тұлғалардың есеп айырысу балансын қоса алғанда, ерікті түрде қайта құру салдарының қаржылық болжамын табыс етуге тиісті.
Банк акционерлерінің жалпы жиналысы банкті қайта ұйымдастыру туралы шешім қабылдағаннан кейін ол кредиттік серіктестікке қайта құрылу жолымен қайта ұйымдастырылған жағдайда банк жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау не депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке аудару арқылы оларды қайтарып беру, сондай-ақ құрылатын кредиттік серіктестік қатысушыларының депозиттерін қоспағанда, заңды тұлғалардың депозиттерін тікелей төлем жасау не басқа банкке аудару арқылы оларды қайтарып беру шараларын қабылдайды.
Қайта ұйымдастырылатын банк банктің бұрын жасалған шарттары бойынша міндеттемелерді мерзімінен бұрын орындау не осы шарттарды бұзу шараларын жүзеге асырады.
Осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген іс-шаралар жүргізілгеннен кейін қайта ұйымдастырылатын банк көрсетілетін қызметті берушіге осы тармақтың екінші және үшінші бөліктерінде көрсетілген құжаттармен бірге кредиттік серіктестікке қайта құру жолымен оны қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы, оның ішінде заңды тұлғалардың депозиттеріне қатысты, сондай-ақ осы тармақ талаптарының орындалуын растайтын құжаттарды қоса бере отырып өтініш жасайды.
Порталда:

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации банка (банковского холдинга) по форме, в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
2) решение высшего органа банка (банковского холдинга) о его добровольной реорганизации;
3) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации банка (банковского холдинга);
4) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс банка (банковского холдинга) после его добровольной реорганизации и/или юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации банка (банковского холдинга).
В случае реорганизации банка путем преобразования в кредитное товарищество после принятия общим собранием акционеров банка решения о его реорганизации банк принимает меры по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо перевода в другой банк, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов, а также по возврату депозитов юридических лиц путем их прямой выплаты либо перевода в другой банк, за исключением депозитов участников создаваемого кредитного товарищества.
Реорганизуемый банк осуществляет меры по досрочному исполнению обязательств по ранее заключенным договорам банка, либо расторжению данных договоров.
После проведения мероприятий, указанных в частях второй и третьей настоящего пункта, реорганизуемый банк обращается с ходатайством к услугодателю о выдаче разрешения на его реорганизацию путем преобразования в кредитное товарищество с приложением копии договора о переводе депозитов физических лиц и акта приема-передачи депозитов физических лиц другому банку, являющемуся участником системы обязательного гарантирования депозитов, в том числе в отношении депозитов юридических лиц, а также документов, подтверждающих выполнение требований частей второй и третьей настоящего пункта.
На портал:

12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере
отырып қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Банкті (банк холдингін) ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
№ ___ күні ____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын бақылау
мен қадағалау комитетінің төрағасына
Банкті (банк холдингін) ерікті қайта ұйымдастыруға
рұқсат беруге арналған
өтініш
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
банк (банк холдингі) акционерлерінің жалпы жиналысының
________________________________ жылғы «___» ________________ № _____
шешіміне сәйкес (өткізілетін орны)
_____________________________________________________________________
банкті (банк холдингін) қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған
_____________________________________________________________________
(заңды тұлғаға (тұлғаларға) (бірігу, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта
құру) (керегінің асты сызылсын) арқылы банкті (банк холдингін) ерікті
қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Банк (банк холдингі) өтінішке қоса берілген құжаттар мен
мәліметтердің дұрыстығына, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты
сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың көрсетілетін қызметті
берушіге дер кезінде берілуіне толығымен жауап береді.
Қоса берілетін құжаттар (жіберілетін құжаттардың атаулы
тізбесін, әрқайсысы бойынша дана және бет санын көрсету керек):
Банк акционерлерінің атынан уәкілетті адам (тегі, аты, әкесінің
аты (бар болса), аталған өкілеттіктерді алуға негіз болып табылатын
құжатқа сілтеме).
__________________________                    _________________
(қолы)                                      мөр
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия беру, қайта
ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого
контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)»
№ ______ дата _______________
Председателю
Комитета по контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
Национального Банка Республики Казахстан
Ходатайство
на получение разрешения на добровольную
реорганизацию банка
(банковского холдинга)
____________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров банка
(банковского холдинга) № ______ от «____» _________ года, __________
____________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную реорганизацию банка (банковского
холдинга) посредством (слияния, присоединения, разделения, выделения,
преобразования) (нужное подчеркнуть) в _____________________________
____________________________________________________________________
(юридического(их) лица (лиц), образующегося
(-ихся) в результате реорганизации банка (банковского холдинга)
Банк (банковский холдинг) полностью отвечает за достоверность
прилагаемых к ходатайству документов и сведений, а также
своевременное представление уполномоченному органу дополнительной
информации и документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением
ходатайства.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых
документов, количество экземпляров и листов по каждому):
Уполномоченное лицо от акционеров банка (фамилия, имя, отчество
(при наличии), ссылка на документ, являющийся основанием получения
названных полномочий).
___________________________ ____________
(подпись)              печать
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов
лицензии на осуществление актуарной деятельности»

3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 пайызы болады.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге, лицензияның телнұсқасын портал арқылы алуға электрондық сұрау салған жағдайда төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лицензияны беру туралы өтінішті;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) дара кәсiпкер көрсетілетін қызметті алушыны дара кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқа берiлмеген жағдайда нотариат куәландырған) көшiрмесiн;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына белгіленген нысан бойынша лицензия алуға көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметті;
5) жоғары білімі туралы дипломның нотариат куәландырған көшірмесі;
6) көрсетілетін қызметті алушының лицензия алуға оқудан өткендігін және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына көрсетілген тізбені қамтитын Актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасы бойынша тиісті емтихандарды ойдағыдай тапсырғандығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері (жоғары білімi және көрсетiлген бағдарлама бойынша оқудан қткен жеке тұлғалар үшін);
7) «Актуарий» мамандығы бойынша іскерлік әкімшілік магистрі дипломының көшірмесі осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына (актуарийлерді оқытудың ең төменгі мiндеттi бағдарламасына қатысты әрбір курс бойынша 80 %-дан кем емес рейтингі бар «Актуарий» мамандығы бойынша іскерлік әкімшілік магистрінің дипломы бар жеке тұлғалар үшін);
8) актуарийлердің (актуарий мәртебесі бар және (Актуарийлердің Халықаралық Қауымдастығының толық мүшесі мәртебесі бар актуарийлердің қоғамының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) мүшесі (толық мүшесі) болып табылатын жеке тұлға үшін тиісті қауымдастығының (қоғамның немесе өзге де бірлестіктің) ұсынымхаты;

3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии – 100 процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение или переоформление лицензии, получение дубликата лицензии через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства».
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление о выдаче лицензии по форме, в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) копию свидетельства о государственной регистрации услугополучателя в качестве индивидуального предпринимателя (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки) - для индивидуального предпринимателя;
4) сведения об услугополучателе на получение лицензии по форме, в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
5) нотариально засвидетельствованную копию диплома о высшем образовании;
6) копии документов, свидетельствующих о том, что услугополучатель на получение лицензии прошел обучение и успешно сдал соответствующие экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, включающей перечень тем, указанный в приложении 3 к настоящему стандарту государственной услуги (для физических лиц, имеющих высшее образование и прошедших обучение по указанной программе);
7) копию диплома магистра делового администрирования по специализации «Актуарий» (для физических лиц, имеющих диплом магистра делового администрирования по специализации «Актуарий» с рейтингом не менее 80 процентов по каждому курсу, относящемуся к Минимальной обязательной программе обучения актуариев согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги);
8) рекомендательное письмо соответствующей ассоциации (общества или иного объединения) актуариев (для физических лиц, имеющих статус актуария и являющихся членом (полным членом) ассоциации (общества или иного объединения) актуариев, которое имеет статус полного члена Международной Ассоциации Актуариев);

9) Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғалар үшін тізбесін және талаптарын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілейтін актуарийдің мәртебесін және халықаралық актуарийлер қауымдастықтарына мүшелігін растайтын құжаттардың көшірмелерін табыс етеді.
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметтi жүзеге асыруға арналған лицензия көрсетілетін қызметті алушыға ол Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын білуіне тестілеуден өткеннен кейін беріледі.
Тестілеуден өту тәртібі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2001 жылғы 20 сәуірдегі № 120 қаулысымен бекітілген Сақтандыру нарығында актуарлық қызметтi жүзеге асыру, актуарлық қызметтi жүзеге асыруға лицензия беру, қолданылуын тоқтату және одан айыру, актуарийлердің біліктілік емтиханын тапсыру, тәуелсіз актуарийдi тарту, тәуелсіз актуарийдiң актуарлық есептердің дұрыстығын тексеру нәтижесін қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органға беру тәртібі туралы ережеде белгіленген.
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) дара кәсiпкер көрсетілетін қызметті алушы дара кәсiпкер ретiнде мемлекеттiк тiркеу туралы куәлiктiң (салыстырып тексеру үшiн түпнұсқа берiлмеген жағдайда нотариат куәландырған) көшiрмесiн;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:

9) для физических лиц-нерезидентов Республики Казахстан - копии документов, подтверждающих статус актуария и членство в международных ассоциациях актуариев, перечень и требования к которым устанавливаются Национальным Банком Республики Казахстан.
Лицензия на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке выдается услугополучателю после прохождения им тестирования на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Порядок прохождения тестирования установлен Правилами осуществления актуарной деятельности на страховом рынке, выдачи, приостановления действия и лишения лицензии на осуществление актуарной деятельности, о порядке сдачи квалификационного экзамена актуариями, привлечения независимого актуария, предоставления независимым актуарием результатов проверки достоверности актуарных расчетов в уполномоченный государственный орган по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 апреля 2001 года № 120;
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) копию свидетельства о государственной регистрации услугополучателя в качестве индивидуального предпринимателя (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки) - для индивидуального предпринимателя;
4) документы, указанные в подпунктах 5), 6), 7), 8) и 9) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) егер көрсетілетін қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында белгіленген лицензия алуға құжаттардың барлығын ұсынбағанда;
2) мына негіздер бойынша лицензиядан айыру туралы деректер болғанда:
лицензияның қолданылуын бірнеше мәрте тоқтату (соңғы он екі айдың ішінде екі рет);
үшінші тұлғаға актуарлық есеп айырысулар жүргізу, сондай-ақ тәуелсіз актуарий ретінде және сақтандыру құпиясы немесе коммерциялық құпияның мәнін құрайтын (уәкілетті органды қоспағанда) қызметті жүзеге асыру барысында алынған мәліметтерді жария еткенде немесе бергенде;
оларға сақтандыру резервтерін қалыптастыру жөніндегі талаптарды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтамау фактілері белгілі болғандығы туралы, актуарийдің Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне кешіктірмей хабарлау бойынша талаптарды орындамауы;
3) көрсетілетін қызметті беруші жүргізген тестілеудің нәтижесі теріс болғанда;
4) субъектілердің осы санаттары үшін Қазақстан Республикасының заңында қызметтің осы түрімен айналысуға тыйым салынғанда;
5) қызмет түріне лицензия беруге өтініш берілген жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым енгізілмеген;
6) көрсетілетін қызметті алушы біліктілік талаптарына сай келмеген;
7) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оған қызметтің жекелеген түрімен айналысуға тыйым салатын заңды күшіне енген сот үкімі болған;
8) сот орындаушысының ұсынуы негізінде сот көрсетілетін қызметті алушыға лицензия алуға тыйым салуы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыдан құжаттарды алған сәттен бастап екі жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардын толықтығын тексеруге міндетті. Ұсынылған құжаттардың толық болмауы фактісі анықталған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші көрсетілген мерзімде өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы жазбаша дәлелді жауап береді.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа).
Сведения документов, в подпунктах 2), 3) и 4) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, Национальный Банк получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) если услугополучателем не представлены все документы на получение лицензии, установленные пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) наличие данных о лишении лицензии по следующим основаниям:
неоднократные (два раза в течение последних двенадцати месяцев) приостановления действия лицензии;
разглашение или передача третьим лицам (за исключением уполномоченного органа) сведений, полученных в ходе проведения актуарных расчетов, а также осуществления деятельности в качестве независимого актуария и составляющих предмет тайны страхования или коммерческой тайны;
невыполнение актуарием требования по незамедлительному извещению Национального Банка Республики Казахстан об установленных им фактах несоблюдения страховой (перестраховочной) организацией требований по формированию страховых резервов;
3) отрицательный результат тестирования, проведенный услугодателем;
4) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
5) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
6) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;
7) в отношении услугополучателя имеется вступивший в законную силу приговор суда, запрещающий ему заниматься отдельным видом деятельности;
8) судом на основании представления судебного исполнителя запрещено услугополучателю получать лицензии.
Услугодатель в течение двух рабочих дней с момента получения документов услугополучателя обязан проверить полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов услугодатель в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Актуарлық қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру, қайта ресімдеу,
лицензияның телнұсқаларын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Актуарлық қызметтi жүзеге асыру үшін лицензия беру туралы
өтініш
_____________________________________________________________________
(уәкілетті мемлекеттік органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензия
беруіңізді сұраймын
Жеке тұлға туралы мәліметтер:
1. Туған жылы _______________________________________________________
2. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері
_____________________________________________________________________
(сериясы, нөмірі, берілген күні, құжатты берген орган атауы)
3. Білімі
_____________________________________________________________________
(бітірген жылы, мамандығы)
_____________________________________________________________________
оқу орнының атауы)
4. Тұрғылықты жері __________________________________________________
5. Жұмыс орны қызметі _______________________________________________
6. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыс және үйдікі)
_____________________________________________________________________
7. Ұсынылатын құжаттар:
_____________________________________________________________________
Актуарий өтінішке қоса берілетін құжаттардың (ақпарат)
дұрыстығына толық жауап береді
_____________   _____________________________________________________
(қолы)              (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
"____" ___________________ 20__ жыл»
«Актуарлық қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру, қайта ресімдеу,
лицензияның телнұсқаларын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
көрсетілетін қызметті алушының суреті
Актуарийлік қызметті жүзеге асыру үшін лицензия алуға
өтініш иесі туралы мәліметтер
1. Жалпы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(жеке куәлігімен (төлқұжатымен) толық сәйкестігі, тегі, аты,
әкесінің аты өзгерген жағдайда, көрсетілсін: қашан және қандай
себеппен олар өзгертілді)
Туған күні мен жері
Тұрғылықты мекенжайы, телефон нөмірлері
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(елді мекеннің кодын қоса отырып, толық мекенжайы, қызмет, үй,
байланыс телефондарының нөмірлері көрсетілсін)
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжаттың толық деректемелері
Сақтандыру ұйымдарында немесе олармен үлестес ұйымдарда жұмыс
істейтін жақын туысқандары, туыстары туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы
Туыстық немесе жақындық түрі көрсетілсін
Жұмыс орны және лауазымы
1
2
3
Заңды тұлғалардың жарғылық капиталына тікелей немесе жанама қатысуы:
Атауы және тұрғылықты жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Сіздің қатысу сомаңыз бен үлесіңіз
1
2
3

16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии на
осуществление актуарной деятельности»
Заявление
о выдаче лицензии на осуществление
актуарной деятельности
В ____________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного
государственного органа)
от ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
физического лица)
Прошу выдать лицензию на осуществление актуарной деятельности
на страховом рынке.
Сведения о физическом лице:
1. Год рождения ______________________________________________
2. Данные документа, удостоверяющего личность ________________
______________________________________________________________
(серия, номер, дата выдачи, наименование
органа, выдавшего документ)
3. Образование _______________________________________________
(год окончания, специальность,
______________________________________________________________
наименование учебного заведения)
4. Место проживания __________________________________________
5. Место работы, должность ___________________________________
______________________________________________________________
6. Номер телефона (код города, рабочий и домашний) ___________
______________________________________________________________
7. Прилагаемые документы: ____________________________________
______________________________________________________________
Актуарий полностью несет ответственность за достоверность
прилагаемых к заявлению документов (информации)
_________________ _____________________________________________
(подпись)          (фамилия, имя, отчество (при наличии))
«____» ___________ 200__ года
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии на
осуществление актуарной деятельности»
Фото услугополучателя
Сведения
о услугополучателе на получение лицензии на
осуществление актуарной деятельности
1. Общие сведения:
Фамилия, имя, отчество
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(в полном соответствии с удостоверением личности (паспортом),
в случае изменения фамилии, имени, отчества, указать: когда
и по какой причине они были изменены)
Дата и место рождения
Постоянное место жительства, номера телефонов
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(указать подробный адрес, номера служебного, домашнего,
контактного телефонов, включая код населенного пункта)
Гражданство
Полные реквизиты документа, удостоверяющего личность
Сведения о близких родственниках, свойственниках, работающих
в страховых организациях или аффилиированных с ними организациях:
Фамилия, имя, отчество
Год рождения
Указать вид родства или свойства
Место работы и должность
1
2
3
Прямое или косвенное участие в уставном капитале
юридических лиц:
Наименование и место нахождения
Уставные виды деятельности юридического лица
Сумма и доля Вашего участия
1
2
3

2. Кәсіби деректері:
Білімі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(оқу орнының, факультеттің немесе бөлімнің атауы мен тұрғылықты
жері, оқыған кезеңі, берілген біліктілігі, білімі туралы
дипломның деректемелері (күні, нөмірі) көрсетілсін)
Актуарийдің біліктілік емтихандарын тапсырғандығы туралы мәліметтер
Емтихан тапсырған күні, емтихан тапсырғандығын растайтын құжат
Қосымша білімі, оның ішінде жұмыс істейтін саласында біліктілігін көтеру курстары, ғылыми дәрежелері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(оқу орнының атауы мен тұрғылықты жері, оқыған кезеңі, білімі
туралы дипломның, сертификаттың, куәліктің деректемелері)
Қаржылық қызмет көрсету саласындағы, оның ішінде жұмыс істеуге ниетті саласындағы жұмыс тәжірибесі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(қаржы ұйымдарында істеген, аудитор, қызмет түрі бойынша
бухгалтер қызметін атқарған жылдың саны көрсетілсін)
Жетістіктері
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(осы мәселе бойынша ақпарат, мысалы, ғылыми жарияланымдарының
атауы, ғылыми әзірлемелерге, заң жобаларына қатысуы көрсетілсін)
Кәсіби ұйымдарға мүшелігі
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(Осы мәселе бойынша ақпарат, мысалы, Актуарийлер қоғамы,
Аудиторлар палатасы көрсетілсін)
Осы мәселеге қатысы бар басқа ақпарат
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының кәсіби құзыреттілігін сипаттайтын
ақпарат көрсетіледі)
Еңбек жолы туралы мәліметтер:
Жұмыс істеген кезеңі
Ұйымның, атқарған қызметінің және лауазымдық міндеттерінің атауы, ұйымның координаттары
1
2
3
Мен (көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты),
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
осы ақпаратты мұқият тексергенімді және дұрыс әрі толық болып
табылатындығын растаймын және мен берген мәліметтердің арасында
күмәнді мәліметтердің болуы актуарийлік қызметті жүзеге асыруға
берілген лицензиядан айырылуға негіз болып табылатындығын
мойындаймын.
_________________
(қолы, күні)
«Актуарлық қызметті жүзеге асыруға
лицензия беру, қайта ресімдеу,
лицензияның телнұсқаларын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Актуарийлерді оқытудың ең төменгі міндетті бағдарламасы
Актуарийлерді оқытудың ең төменгі бағдарламасы алты курстен тұрады, олардың әрқайсысы бойынша жеке емтиханы болады.

2. Профессиональные данные:
Образование
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного
заведения, факультета или отделения, период обучения,
присвоенную квалификацию, реквизиты (дату, номер)
диплома об образовании)
Сведения о сдаче квалификационных экзаменов актуария
Дата сдачи экзамена, документ, подтверждающий сдачу
экзамена
Дополнительное образование, в том числе курсы повышения квалификации в сфере, в которой работает, ученые степени
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(указать наименование и место нахождения учебного
заведения, период обучения, реквизиты диплома об
образовании, сертификата, свидетельства)
Опыт работы в сфере финансовых услуг, в том числе в области, в которой намерен работать
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(указать количество лет работы в финансовых
организациях, занятие должности аудитора, бухгалтера по
видам деятельности)
Имеющиеся достижения
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(указать информацию по данному вопросу, например,
название научных публикаций, участие в научных
разработках, законопроектах)
Членство в профессиональных организациях
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(указать информацию по данному вопросу, например,
Общество актуариев, Палата аудиторов)
Другая информация, имеющая отношение к данному вопросу
_______________________________________________________
_______________________________________________________
(указывается информация, характеризующая
профессиональную компетентность услугополучателя)
Сведения о трудовой деятельности:
Период работы
Наименование организации, занимаемые должности и должностные обязанности, координаты организации
1
2
3
Я (фамилия, имя, отчество услугополучателя),
____________________________________, подтверждаю, что настоящая
информация была тщательно мною проверена и является достоверной и
полной, и признаю, что наличие недостоверных сведений, представленных
мною, является основанием для лишения лицензии на осуществление
актуарной деятельности
________________________
(подпись, дата).
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии на
осуществление актуарной деятельности»
Минимальная обязательная программа обучения актуариев
Минимальная программа обучения актуариев состоит из шести курсов, по каждому из которых проводится отдельный экзамен.

Алғашқы екі курсы базалық және 2001 жылдың 1 маусымынан бастап міндетті болып табылады, ал кейінгі төртеуі - арнайы және міндетті: үшінші және төртінші курстар - 2004 жылғы 1 қаңтардан бастап, бесінші және алтыншы курстар - 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап міндетті.
курстардың тақырыбы және курстардың мазмұнында қосылған бөлімдердің ең төменгі тізбелеріне кіреді:
1-курс. Пайыздық мөлшерлеме теориясы және өмірді сақтандырудағы кездейсоқ процестер
1) Жай және күрделі пайыздар негіздері
2) Аннуитеттер құрудың қағидаттары
3) Займдар және оларды өтеу кестелері
4) Борыштық бағалы қағаздар
5) Адам өмірі ұзақтылығының кестесі
6) Адам өмірін сақтандыру бойынша аннуитеттер
7) Бірнеше тұлғаның өмірін сақтандыру теориясы
8) Зейнетақылар
2-курс. Актуарийлік қағидаттар және олардың қосымшалары
1) Адам өмірін және бір адамның денсаулығын сақтандыру
2) Адам өмірін және денсаулықты топтап сақтандыру
3) Мүгедектікті сақтандыру
4) Жалпы сақтандыру
5) Қайта сақтандыру
6) Зейнетақы
7) Әлеуметтік сақтандыру
8) Инвестициялар
3-курс. Жалпы сақтандыру және қайта сақтандыру
1) жалпы сақтандыру қағидалары
2) Сақтандыру өнімдерін жасау
3) Андеррайтинг
4) Сақтандырудағы баға белгілеу
5) Сақтандыру резервтері
6) Пайда функциялары
7) Нақтылық теориясы
8) Қайта сақтандыру және олардың түрлері
4-курс. Адам өмірін және денсаулықты сақтандыру
1) Бiр адамның өмiрiн сақтандыру
2) Сақтандыру өнiмдерi мен андеррайтингтi құру
3) Баға белгiлеу: сақтандыру сыйлықақыларын есептеудiң әртүрлi әдiстерi
4) Сақтандыру резервтерiн қалыптастыру әдiстерi
5) Медициналық сақтандыру
6) Баға белгiлеу және медициналық сақтандыруда сақтандыру резервтерiнiң қалыптасуы
7) Адам өмiрiн және денсаулықты топтап сақтандыру
8) Шағымдар бойынша шығыстарды бағалау және сақтандыру сыйлықақыларын есептеу
9) Адам өмiрiн және денсаулықты топтап сақтандыру кезіндегі сақтандыру резервтерi
5-курс. Зейнетақымен қамтамасыз ету және әлеуметтiк сақтандыру
1) Зейнетақы жинақтары қағидаттар
2) Зейнетақы бағдарламалары: мемлекеттік және жеке
3) Жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарлары
4) Төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi
5) Төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларын қаржыландыру
6) Жарналары белгiленген зейнетақы жоспарларының түрлерi
7) Жарналары белгiленген зейнетақы жоспарлары бойынша төлемдер
8) Жарналары мен төлемдерi белгiленген зейнетақы жоспарларындағы тәуекелдердi бағалау
9) Әлеуметтiк сақтандыру қағидаттары
10) Әлеуметтiк сақтандыру жүйелерiнiң түрлерi
11) Әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландыру әдiстерi
12) Басымдықтарға салыстырмалы талдау және әлеуметтiк сақтандыруды қаржыландырудың әртүрлі әдістерінің құнын бағалау
6-курс. Сақтандыру ұйымдары және зейнетақы қорлары: қаржыландыру және инвестициялау

Первые два курса являются базовыми и обязательны с 1 июня 2001 года, а последующие четыре - специальными и обязательны: третий и четвертый курсы - с 1 января 2004 года, пятый и шестой - с 1 января 2012 года.
Темы курсов и включенные в содержание курсов минимальные перечни разделов включают в себя следующее.
Курс 1. Теория процентных ставок и случайных процессов в страховании жизни
1) Основы простых и сложных процентов
2) Принципы построения аннуитетов
3) Займы и графики их погашений
4) Долговые ценные бумаги
5) Таблицы продолжительности жизни
6) Аннуитеты по страхованию жизни
7) Теория страхования жизни нескольких лиц
8) Пенсии
Курс 2. Актуарные принципы и их приложения
1) Страхование жизни и здоровья одного человека
2) Групповое страхование жизни и здоровья
3) Страхование инвалидности
4) Общее страхование
5) Перестрахование
6) Пенсия
7) Социальное страхование
8) Инвестиции
Курс 3. Общее страхование и перестрахование
1) Принципы общего страхования
2) Создание страховых продуктов
3) Андеррайтинг
4) Ценообразование в страховании
5) Страховые резервы
6) Функции выгоды
7) Теория достоверности
8) Перестрахование и ее виды
Курс 4. Страхование жизни и здоровья
1) Страхование жизни одного человека
2) Создание страховых продуктов и андеррайтинг
3) Ценообразование: различные методы расчета страховых премий
4) Методы формирования страховых резервов
5) Медицинское страхование
6) Ценообразование и формирование страховых резервов в медицинском страховании
7) Групповое страхование жизни и здоровья
8) Оценка расходов по претензиям и расчет страховых премий
9) Страховые резервы при групповом страховании жизни и здоровья
Курс 5. Пенсионное обеспечение и социальное страхование
1) Принципы пенсионных накоплений
2) Пенсионные программы: государственные и частные
3) Пенсионные планы с фиксированными взносами и выплатами
4) Виды пенсионных планов с фиксированными выплатами
5) Финансирование пенсионных планов с фиксированными выплатами
6) Виды пенсионных планов с фиксированными взносами
7) Выплаты по пенсионным планам с фиксированными взносами
8) Оценка рисков в пенсионных планах с фиксированными взносами и выплатами
9) Принципы социального страхования
10) Типы систем социального страхования
11) Методы финансирования социального страхования
12) Сравнительный анализ преимуществ и оценка стоимости различных методов финансирования социального страхования
Курс 6. Страховые организации и пенсионные фонды: финансирование и инвестирование

7. Мемлекеттік қызмет көрсету ақылы негізде жүзеге асырылады. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін бюджетке лицензиялық алым төленеді:
1) аталған қызмет түрімен айналысу құқығына лицензия беру кезіндегі лицензиялық алым 50 айлық есептік көрсеткішті (бұдан әрі – АЕК) құрайды;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 пайызын құрайды, бірақ 4 АЕК-тен көп емес;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 пайызы болады.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол немесе қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге, лицензияның телнұсқасын портал арқылы алуға электрондық сұрау салған жағдайда төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сақтандыру ұйымын құруға не қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыру құқығына рұқсат алу кезінде табыс етілген бизнес-жоспарда көзделген сақтандыру сыныптары шегінде лицензия беру туралы өтінішті;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) барлық ұйымдастыру-техникалық іс-шараларын, оның ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банктің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келетін бухгалтерлік есеп және бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру мәселелері бойынша іс-шараларды орындағаны туралы куәландыратын құжаттарды;
4) енгізілген барлық өзгерістермен және толықтырулармен (бар болса) жарғының салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсынбаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі;
5) «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 34-бабы талаптарына сәйкес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлері лауазымдарына ұсынылатын адамдардың құжаттарын;

7. Оказание государственной услуги осуществляется на платной основе. При оказании государственной услуги в бюджет уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:
1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия данным видом деятельности составляет 50 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 процентов от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии – 100 процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение или переоформление лицензии, получение дубликата лицензии через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства».
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление о выдаче лицензии в пределах классов страхования, предусмотренных в бизнес-плане, представленном при получении разрешения на создание страховой организации либо на право осуществления деятельности по перестрахованию по форме, в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) документы, свидетельствующие о выполнении всех организационно-технических мероприятий, в том числе по вопросам бухгалтерского учета и автоматизации ведения бухгалтерского учета, соответствующих требованиям нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан;
4) копию устава со всеми изменениями и дополнениями в него (при наличии таковых), нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригиналов для сверки;
5) документы лиц, предлагаемых на должности руководящих работников страховой (перестраховочной) организации в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (далее – Закон);

6) ең аз мөлшері Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген жарғылық капиталды төленгенін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшерін көрсетілетін қызметті берушімен құрылтайшылардың, акционерлердің төлегенін растайтын төлем құжаттары (төлем тапсырмасы, кіріс касса ордерлері), сондай-ақ бағалы қағаздар шығарылымының мемлекеттік тіркелгендігі туралы куәлік оның толық төленгендігін растайтын құжаттар болып табылады;
7) сақтандыру қызметін жүзеге асырудың ішкі қағидаларын:
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын құрылымдарды қоспағанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары бөлімшелерінің құрылымын, міндетін, функцияларын және өкілеттігін;
ішкі аудит қызметінің және басқа да тұрақты жұмыс істейтін органдардың құрылымын, мүшелер санын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
техникалық (сақтандыру), инвестициялық, кредиттік, операциялық, нарықтық және басқа да тәуекелдерді басқару бойынша сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының саясатын ашатын тәуекелдерді басқару жүйесін;
шаруашылық қызметті жүзеге асыратын құрылымдарды қоспағанда, құрылымдық бөлімшелері басшысының құқығы мен міндеттемелері;
лауазымды тұлғалардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдардың олардың атынан және оның есебінде мәмілелерді жүзеге асырған кезде өкілеттіктерін айқындауы тиіс;
8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ашуға рұқсат алу кезінде табыс етілген бизнес-жоспарға сәйкес жүргізілген ұйымдастыру іс-шаралары туралы есепті;
9) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының штатында актуарийдің болуы туралы мәліметтерді;
10) ішкі аудит қызметі туралы ережеде мынадай мәліметтер:
ішкі аудит қызметінің құрылымы туралы ақпарат;
ішкі аудит қызметінің міндеттері мен функциялары;
ішкі аудит қызметінің құқықтары мен міндеттері;
ішкі аудит қызметінің басқа құрылымдық бөлімшелерімен өзара іс-әрекет жасау тәртібі туралы ақпарат;
ол жүзеге асыратын қызметтің сипаты мен ауқымдарын ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлығын немесе бір бөлігін аудиторлық тексеру кезеңділігі болуы тиіс;
11) егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актiлерiнде немесе Заңда сақтандыру ұйымдарын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретін ұйымға сақтандыру ұйымының мiндеттi қатысуы белгiленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесін;

6) копии документов, подтверждающих оплату уставного капитала, минимальный размер которого установлен нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан.
Документами, подтверждающими полную оплату минимального размера уставного капитала страховой (перестраховочной) организации, являются платежные документы (платежные поручения, приходные кассовые ордера), подтверждающие его оплату учредителями, акционерами, а также свидетельство о государственной регистрации выпуска ценных бумаг;
7) внутренние правила осуществления страховой деятельности, которые должны определять:
структуру, задачи, функции и полномочия подразделений страховой (перестраховочной) организации, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
структуру, количество членов, задачи, функции и полномочия службы внутреннего аудита и других постоянно действующих органов;
систему управления рисками, раскрывающую политику страховой (перестраховочной) организации по управлению техническими (страховыми), инвестиционными, кредитным, операционным, рыночным и другими рисками;
права и обязанности руководителей структурных подразделений, за исключением подразделений, осуществляющих хозяйственную деятельность;
полномочия должностных лиц и работников страховой (перестраховочной) организации при осуществлении ими сделок от его имени и за его счет;
8) отчет о проведенных организационных мероприятиях, согласно бизнес-плану, представленному при получении разрешения на открытие страховой (перестраховочной) организации;
9) сведения о наличии в штате услугополучателя актуария по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
10) положение о службе внутреннего аудита страховой (перестраховочной) организации, которое должно содержать следующие сведения:
информацию о структуре службы внутреннего аудита;
задачи и функции службы внутреннего аудита;
права и обязанности службы внутреннего аудита;
информацию о порядке взаимодействия службы внутреннего аудита с другими структурными подразделениями;
периодичность аудиторских проверок всей или части деятельности страховой (перестраховочной) организации, с учетом характера и масштабов осуществляемой ею деятельности;
11) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам страхования, если обязательное участие страховой организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования или Законом;

12) егер Заңда немесе Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актісінде сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның акционері ретінде сақтандыру ұйымының міндетті қатысуы көзделген болса, осы ұйымның акцияларын ұстаушылар тізілімі жүйесінде ашылған сақтандыру ұйымының жеке шотынан үзінді көшірмені;
13) Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттарды.
Осы тармақтың бірінші бөілігінде жазылған талаптар, жұмыс істеп тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшiрмесiн;
3) актуарий қол қойған, сақтандырудың сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспарды ұсынады.
Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда мынадай ақпарат:
сақтандыру сыныбы бойынша жабылатын тәуекелдердің;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің;
сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, ықтимал сақтанушылардың, географиялық орнының);
сақтандыру өнімдерін сақтандыру сыныбы шеңберінде сату тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
осы сақтандыру сыныбы бойынша таяудағы екі жылға арналған, пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
қайта сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемдері);
инвестициялық саясат қамтылуға тиіс.
Инвестициялық саясат бойынша ақпаратта мынадай мәліметтерді:
инвестициялау мақсатын;
инвестициялардың түрлері бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса отырып, инвестициялық портфелін және оның кірістілігін қалыптастыруды;
активтердің түріне байланысты инвестициялық шектеулер, сондай-ақ тыс жерден тартылған активтерді;
инвестициялық саясатына жауапты ұйымның тұлғаларын ашып көрсету қажет.
Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда көрсетілетін қызметті берушіге тігілген және нөмірленген бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың алғашқы бетінде жоғары оң бұрышында мынадай айқындама болуы тиіс: «Директорлар кеңесі бекітті (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның атауы). 20__ жылғы «___» _____________ № ______ хаттамасы». Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың соңғы беттің екінші жағына сақтандыру ұйымы мөр басады.
Сақтандырудың бірнеше сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныбының бөлшегінде бір бизнес-жоспар ұсынылады;

12) выписку с лицевого счета страховой организации, открытого в системе реестра держателей акций организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам страхования, в случае, если законодательным актом Республики Казахстан по обязательному виду страхования или Законом предусмотрено обязательное участие в качестве акционера данной организации;
13) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования.
Требования, изложенные в части первой настоящего пункта, не распространяются на действующие страховые (перестраховочные) организации.
Для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования услугополучатель представляет услугодателю следующие документы:
1) заявление;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием.
Бизнес-план по классу страхования должен содержать следующую информацию:
основные характеристики покрываемых рисков по классу страхования;
основные характеристики доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
основные характеристики способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
прогноз на ближайшие два года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
политику перестрахования (формы и методы перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций);
инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
цели инвестирования;
формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием представляется в услугодателю в прошитом и пронумерованном виде в одном экземпляре. Титульный лист бизнес-плана по классу страхования должен содержать в правом верхнем углу следующую формулировку: «Утверждено Советом директоров (наименование страховой (перестраховочной) организации). Протокол № от «_» _____ 20__года». Оборотная сторона последнего листа бизнес-плана по классу страхования заверяется печатью страховой организации.
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования;

4) егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актiлерiнде немесе Заңда сақтандыру ұйымдарын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретін ұйымға сақтандыру ұйымының мiндеттi қатысуы белгiленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесін;
5) егер Заңда немесе Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актісінде сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның акционері ретінде сақтандыру ұйымының міндетті қатысуы көзделген болса, осы ұйымның акцияларын ұстаушылар тізілімі жүйесінде ашылған сақтандыру ұйымының жеке шотынан үзінді көшірмені;
6) Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттарды;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуы бөлігіндегі талаптарды орындағанын растайтын құжаттарды табыс етеді;
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымды бюджетке төлегенін растайтын құжаттың көшірмесі;
3) лицензияның түпнұсқасын (лицензияланатын қызмет түрінен сақтандыру қызметінің бір немесе бірнеше сыныбы алып тасталған жағдайда);
4) Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжатты (лицензиядан жекелеген сақтандыру сыныптары алып тасталған жағдайда).
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) және 13) тармақшаларында, екінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):

4) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховых организаций, если обязательное участие страховой организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования или Законом;
5) выписку с лицевого счета страховой организации, открытого в системе реестра держателей акций организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам страхования, в случае, если законодательным актом Республики Казахстан по обязательному виду страхования или Законом предусмотрено обязательное участие в качестве акционера данной организации;
6) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
7) документы, подтверждающие выполнение требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан в части наличия систем управления рисками и внутреннего контроля;
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии;
3) оригинал лицензии (в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одного или более классов в страховой деятельности);
4) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования).
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12) и 13) части первой, в подпунктах 3), 4), 5), 6) и 7) части второй пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналасу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
3) Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын, құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген түрлері алып тасталған жағдайда), олар электрондық құжатқа қоса тіркеледі.
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) сақтандыру ұйымының сақтандыру ұйымын құруға рұқсат алу кезiнде бизнес-жоспарда көрсетiлген талаптарды орындау мерзiмi аяқталғанға дейiн сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметiн жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшiн көрсетілетін қызметті берушіге өтініші, осы талап:
сақтандырудың жаңа сыныптары мен түрлерін енгізуді;
сақтандырудың жеке сыныптары мен түрлері бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру тәртібі мен талаптарының өзгеруі;
2) егер көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап алты ай ішінде көрсетілетін қызметті берушіге Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алуға өтініш жасамауы;
3) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
4) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
5) қоғамның сайланбалы органдары қатарынан басшы қызметкерге келісім берілмеуі (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін);
6) Қазақстан Республикасының заңдарында субъектілердің осы санаты үшін қызмет түрімен айналысуға тыйым салыну;
7) қызмет түріне лицензия беруге өтініш жасаған жағдайда қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алым енгізілмеуі;

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа);
3) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования) в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу.
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) обращение страховой организации к услугодателю за получением лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования до истечения срока исполнения условий, указанных в бизнес-плане при получении разрешения на создание страховой организации, настоящее требование не распространяется в случаях принятия законодательных актов Республики Казахстан, предусматривающих:
введение новых классов и видов страхования;
изменение порядка и условий осуществления страховой деятельности по отдельным классам и видам страхования;
2) если услугополучатель в течение шести месяцев со дня государственной регистрации не обратился к услугодателю за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
4) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации);
6) занятие видом деятельности запрещено законами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
7) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;

3. Сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің банктік шоты ашылған
банктің атауы және орналасқан жері, бірегейлендіру бизнес нөмірі
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Бірінші рет алған лицензия туралы деректер:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін, қайта сақтандыру бойынша
қызметті, сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыру құқығына
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(нөмірі, күні, лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Сақтандыру ұйымы, сақтандыру брокері және олардың құрылтайшылары
(акционерлері) өтінішке қоса берілген құжаттардың (ақпараттың)
дұрыстығына толық жауапты болады. ___________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жіберген құжаттардың тізбесі, даналар саны және әр қайсысы бойынша
парақтар саны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтініш беруге уәкілетті тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса),
лауазымы ____________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________
(қолы)
_____________ жылғы «___» _______________
Мөрдің орны
«Өмірді сақтандыру» саласы бойынша
лицензия беру, қайта ресімдеу,
лицензияның телнұсқаларын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
Актуарийдің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының штатында
болуы туралы мәліметтер
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы
Актуарий туралы мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Көрсетілетін қызметті берушінің лицензиясының күні мен нөмірі
Актуарий лауазымына тағайындау (сайлау) туралы құжаттың нөмірі мен күні
Білімі туралы, оның ішінде жұмыс істейтін саласында біліктілікті арттыру курстары туралы мәліметтер
Біліктілік емтиханын қайта тапсырғаны туралы ақпарат
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Жалпы сақтандыру» саласы бойынша лицензия беру, қайта
ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Жалпы сақтандыру» саласы бойынша лицензия беру, қайта ресімдеу, лицензияның телнұсқаларын беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

3. Наименование и место нахождения, бизнес-идентификационный номер
банка, в котором открыт банковский счет страховой организации
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. Данные о лицензии, полученной впервые:
1) на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности,
деятельности по перестрахованию
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(номер, дата, наименование государственного органа,
выдавшего лицензию)
Страховая организация и их учредители (акционеры) полностью несут
ответственность за достоверность прилагаемых к заявлению
документов(информации) _____________________________________________
____________________________________________________________________
5. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и листов
по каждому из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность лица,
уполномоченного на подачу заявления ________________________________
____________________________________________________________________
________________________
(подпись)
«____» ______________ ____ года
Место печати
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии по
отрасли «страхование жизни»
Сведения
о наличии в штате страховой
(перестраховочной) организации актуария
Наименование
страховой
(перестраховочной)
организации
Сведения об актуарии
Фамилия,
имя,
отчество
(при
наличии)
Дата и
номер
лицензии
уполномоченного
органа
Номер
и дата
документа о назначении
(избрании) на
должность
актуария
Сведения
об
образовании,
в том
числе о
курсах
повышения
квалификации в
сфере, в которой
работает
Информация о
пересдаче
квалификационного
экзамена
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов
лицензии по отрасли «общее страхование»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача лицензии, переоформление, выдача дубликатов лицензии по отрасли «общее страхование» (далее – государственная услуга).

13) Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорына қатысуын растайтын құжаттарды;
14) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған акцияларының елу пайыздан астамы мемлекетке немесе ұлттық басқарушы холдингке тікелей немесе жанама түрде де тиесілі немесе сенімгерлік басқаруға берілген жағдайларды қоспағанда, ірі қатысушы - жеке тұлғаның немесе сақтандыру холдингінің бар екенін растайтын құжатты табыс етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің 14) тармақшасын қоспаған жағдайда, осы тармақтың бірінші бөлігінде жазылған талаптар жұмыс істеп тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қолданылмайды.
Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) жекелеген қызмет түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенін растайтын құжаттың көшiрмесiн;
3) актуарий қол қойған, сақтандырудың сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспарды;
Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда мынадай ақпарат:
сақтандыру сыныбы бойынша жабылатын тәуекелдердің;
сақтандыру портфелінің құрылымындағы сақтандыру сыныбы үлесінің;
сақтандыру сыныбы бойынша қызметтер көрсету нарығы сегментінің (нарық көлемінің, ықтимал сақтанушылардың, географиялық жерінің);
сақтандыру өнімдерін сақтандыру сыныбы шеңберінде сату тәсілдерінің негізгі сипаттамалары;
сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібіне және олардың экономикалық негіздемесіне қойылатын талаптар;
осы сақтандыру сыныбы бойынша таяу екі жылға арналған, пайдалар, шығындар, сақтандыру резервтерінің есептері туралы болжам, шығындылық болжамы, ең нашар және ең жақсы жағдайдағы тәуекелдерді бағалау, пруденциялық нормативтердің сақталу болжамы;
қайта сақтандыру саясаты (қайта сақтандыру нысандары мен әдістері, қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау өлшемдері);
инвестициялық саясат қамтылуға тиіс;
Инвестициялық саясат бойынша ақпаратта мынадай мәліметтерді:
инвестициялау мақсатын;
инвестиция типі бойынша әртараптандыруды және активтердің сапасын бағалауды қоса отырып, инвестициялық портфелін және оның кірістілігін қалыптастыруды;
активтердің типіне байланысты инвестициялық шектеулер, сондай-ақ тыс жерден тартылған активтерді;
инвестициялық саясатына жауапты ұйымның тұлғаларын ашып көрсету қажет.
Актуарий қол қойған сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспарда көрсетілетін қызметті берушіге тігілген және нөмірленген бір данада беріледі. Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың алғашқы бетінде жоғары оң бұрышында мынадай айқындама болуы тиіс: «Директорлар кеңесі бекітті (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымның атауы). 20__ жылғы «___» _____________ № ______ хаттамасы». Сақтандыру сыныбы бойынша бизнес-жоспардың соңғы беттің екінші жағына сақтандыру ұйымы мөр басады.
Сақтандырудың бірнеше сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алуға өтініш берген кезде сақтандыру сыныбының бөлшегінде бір бизнес-жоспар ұсынылады;

13) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
14) документ, подтверждающий наличие крупного участника - физического лица или страхового холдинга, за исключением случаев, когда более пятидесяти процентов размещенных акций страховой (перестраховочной) организации прямо или косвенно принадлежат или переданы в доверительное управление государству или национальному управляющему холдингу.
Требования, изложенные в части первой настоящего пункта, не распространяются на действующие страховые (перестраховочные) организации, за исключением подпункта 14) части первой настоящего пункта.
Для получения лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования услугополучатель представляет в услугодателю следующие документы:
1) заявление;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием.
Бизнес-план по классу страхования должен содержать следующую информацию:
основные характеристики покрываемых рисков по классу страхования;
основные характеристики доли класса страхования в структуре страхового портфеля; сегмента рынка предоставления услуг по классу страхования (объема рынка, потенциальных страхователей, географической местности);
основные характеристики способов реализации страховых продуктов в рамках класса страхования;
требования к порядку расчета страховых тарифов и их экономическому обоснованию;
прогноз на ближайшие два года о прибылях, убытках, расчетах страховых резервов по данному классу страхования, прогноз убыточности, оценка рисков в наихудшей и наилучшей ситуации, прогноз соблюдения пруденциальных нормативов;
политику перестрахования (формы и методы перестрахования, критерии оценки перестраховочных организаций);
инвестиционную политику.
В информации по инвестиционной политике следует раскрыть следующие сведения:
цели инвестирования;
формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов;
инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне;
лица организации, ответственные за инвестиционную политику.
Бизнес-план по классу страхования, подписанный актуарием представляется в услугодателю в прошитом и пронумерованном виде в одном экземпляре. Титульный лист бизнес-плана по классу страхования должен содержать в правом верхнем углу следующую формулировку: «Утверждено Советом директоров (наименование страховой (перестраховочной) организации). Протокол № от «_» _____ 20__ года». Оборотная сторона последнего листа бизнес-плана по классу страхования заверяется печатью страховой организации.
При представлении заявления на получение лицензии на право осуществления страховой деятельности по нескольким классам страхования представляется один бизнес-план в разрезе классов страхования;

4) егер Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актiлерiнде немесе Заңда сақтандыру ұйымдарын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретін ұйымға сақтандыру ұйымының мiндеттi қатысуы белгiленген болса, осындай ұйымға қатысу шартының нотариат куәландырған көшірмесін;
5) егер Заңда немесе Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актісінде сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның акционері ретінде сақтандыру ұйымының міндетті қатысуы көзделген болса, осы ұйымның акцияларын ұстаушылар тізілімі жүйесінде ашылған сақтандыру ұйымының жеке шотынан үзінді көшірмені;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушының (ірі қатысушыларының) болуын растайтын құжатты (міндетті сақтандыру түрлерін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін);
7) Заңның және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқорға қатысуын растайтын құжаттарды;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің болуы бөлігіндегі талаптарды орындағанын растайтын құжаттарды табыс етеді.
Қосымша:
көрсетілетін қызметті алушы көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге «Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады;
көрсетілетін қызметті алушы тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге «Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы» 2003 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады;
өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге «Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы» 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-2-бабы 3-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады;

4) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховых организаций, если обязательное участие страховой организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования или Законом;
5) выписку с лицевого счета страховой организации, открытого в системе реестра держателей акций организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам страхования, в случае, если законодательным актом Республики Казахстан по обязательному виду страхования или Законом предусмотрено обязательное участие в качестве акционера данной организации;
6) документ, подтверждающий наличие крупного участника (крупных участников) страховой (перестраховочной) организации
(для получения лицензии на право осуществления обязательных видов страхования).
7) документы, подтверждающие участие в базе данных в соответствии с требованиями Закона и законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
8) документы, подтверждающие выполнение требований, установленных Национальным Банком Республики Казахстан в части наличия систем управления рисками и внутреннего контроля.
Дополнительно:
для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств услугополучатель представляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств»;
для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами услугополучатель представляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 1 июля 2003 года «Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами»;
для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования в растениеводстве услугополучатель представляет в уполномоченный орган документы, подтверждающие выполнение требований пункта 3 статьи 5-2 Закона Республики Казахстан от 10 марта 2004 года «Об обязательном страховании в растениеводстве»;

жұмыс берушiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге «Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы» 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-1-бабы 1-тармағының талаптарын орындағанын растайтын құжаттарды ұсынады;
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның түпнұсқасын (лицензияланатын қызмет түрінен сақтандыру қызметінің бір немесе бірнеше сыныбы алып тасталған жағдайда);
3) Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын құжаттарды (лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған жағдайда);
4) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымды бюджетке төлегенін растайтын құжаттың көшірмесі.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) және 14) тармақшаларында немесе екінші бөлігінің 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру портфелін беруді растайтын сканерленген көшірмелері түріндегі құжаттар (лицензиядан сақтандырудың жекелеген түрлері алып тасталған жағдайда), олар электрондық сұрау салуға тіркеледі;
3) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналасу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.

для получения лицензии на право осуществления обязательного страхования гражданско-правовой ответственности работодателя услугополучатель представляет услугодателю документы, подтверждающие выполнение требований пункта 1 статьи 6-1 Закона Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года «Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей»;
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) оригинал лицензии (в случае исключения из лицензируемого вида деятельности одного или более классов в страховой деятельности);
3) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования);
4) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13) и 14) части первой, в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части второй пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документы, подтверждающие передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 Закона (в случае исключения из лицензии отдельных классов страхования) в виде сканированных копий, которые прикрепляются к электронному запросу;
3) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии
(в виде электронной копии документа).
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.

1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша лицензия алуға өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсынбаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі);
4) сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүргізуге лицензиясы бар актуарий қол қойған қайта сақтандыру қызметін жақын арадағы екі жылда жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарды.
Сақтандыру нарығында актуарлық қызметін жүргізуге лицензиясы бар, қол қойған актуарий жақын арадағы екі жылда қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарда мынадай ақпарат болуы тиіс:
тәуекелдерді қайта сақтандыруға беру кезде:
негізгі нысандар (факультативті, облигаторлық, факультативті-облигаторлық) және сақтандыру сыныбы бойынша қайта сақтандыруға қатысу әдістері/түрлері (үйлесімді, үйлесімсіз), олардың өзара арақатынасы;
қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау критерийлері (рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы берген лицензияның болуы;
қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: нарықтағы компанияның уақыты мен жұмыс тәжірибесі, мекенжайы, сақтандыру тәуекелдердің болуы;
қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлуеті:
қызмет түрі бойынша талдау жүргізу, ірі төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қатынасы, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы);
қайта сақтандыру ұйымының қызметіне бақылау жасау, қайта сақтандыру шарттарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі қандай тәсілмен жүзеге асырылады;
ынтымақтастық болжанатын қайта сақтандыру ұйымының атауы.
Шетел қайта сақтандырушыларының болжамды үлесі;
қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдаған кезде:
қайта сақтанышуларды бағалаудың негізгі критерийлері:
қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органның лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан сақтандыруға тәуекелдерді алатын мамандардың кәсібилігі, ірі төлем бойынша талдау жүргізу, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы, қайта сақтандырушы - ұйымға экономикалық ықпал жасау шараларының болуы, өткен жылдары осы ұйыммен жүргізген жағымсыз жұмыс тәжірибесі;
қайта сақтандыру бойынша ұйымның портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әр түрдің үлес салмағы, сақтандыру сомасының лимиттері, қайта сақтандыруға беру шарттары бойынша).
5) Қайта сақтандыруға арналған сақтандыру тәуекелдерін қабылдау рәсімін ашып көрсететін сақтандыру ұйымының Директорлар кеңесі бекіткен сақтандыруға арналған сақтандыру тәуекелдерін қабылдау жөніндегі сақтандыру ұйымының ішкі ережелері мыналарды:
қайта сақтандыруға арналған тәуекелдерді қабылдауды жүзеге асыратын бөлімшенің құрылымын, міндеттерін, функцияларын және өкілеттіктерін;
сақтандыру ұйымның тарифтік саясатына сәйкес қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерді қабылдау кезде осы құрылымдық бөлімше басшысының және қызметкерінің құқықтарын, міндеттерін және өкілеттіктерін;
қайта сақтандыруға сақтандыру тәуекелдерді қабылдау кезде бағалау тәртібіне қойылатын талаптарын;
бизнес-процестерді сипаттауы (құжаттардың өту тәртібі және қайта сақтандыру бойынша қабылданған шешім бойынша жазылған рәсімдер);
өзге мәселелері (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қарауы бойынша) айқындалады.
лицензияның телнұсқасын алу үшін:

1) заявление на получение лицензии по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) копию устава (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригиналов для сверки);
4) бизнес-план по осуществлению перестраховочной деятельности на ближайшие два года, подписанный актуарием, имеющим лицензию на проведение актуарной деятельности на страховом рынке.
Бизнес-план по осуществлению перестраховочной деятельности на ближайшие два года, подписанный актуарием, имеющим лицензию на проведение актуарной деятельности на страховом рынке, должен содержать следующую информацию:
при передаче рисков на перестрахование:
основные формы (факультативная, облигаторная, факультативно-облигаторная) и методы/виды участия (пропорциональное, непропорциональное) перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;
критерии оценки перестраховочных организаций (рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности;
стабильность перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, место нахождение, наличие страновых рисков;
деловой потенциал перестраховочной организации:
проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати);
каким образом будет осуществляться система контроля за деятельностью перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
наименование перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество.
Предполагаемая доля иностранных перестраховщиков;
при приеме рисков на перестрахование:
основные критерии оценки перестрахователей:
наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к организации-перестрахователю, негативный опыт работы с этой организацией в прошлом;
описание портфеля организации по перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в перестрахование);
5) внутренние правила страховой организации, раскрывающие процедуру принятия страховых рисков на перестрахование.
Внутренние правила страховой организации по принятию страховых рисков на перестрахование, утвержденные советом директоров, определяют:
структуру, задачи, функции и полномочия подразделения, осуществляющего принятие рисков на перестрахование;
права, обязанности, полномочия руководителя и работников данного структурного подразделения при принятии страховых рисков на перестрахование в соответствии с тарифной политикой страховой организации;
требования к порядку оценки при принятии страховых рисков на перестрахование;
описание бизнес-процессов (порядок прохождения документов и расписанные процедуры по принятию решений по перестрахованию);
иные вопросы (по усмотрению страховой (перестраховочной) организации);
для получения дубликата лицензии:

8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша лицензия алуға өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларын бермеген жағдайда, нотариат куәландырған көшірмелері);
4) жарғылық капиталдың толық төленгенін растайтын құжаттарды;
5) «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 34-бабы талаптарына сәйкес сақтандыру брокерінің басшы қызметкерлерін келісуге арналған құжаттарды;
6) сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыру тәртібін көздейтін жұмыстың ішкі регламентін;
Сақтандыру брокері жұмысының ішкі регламентіне мыналар:
сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметін жүзеге асыру бойынша жауапты тұлғалардың тізбесі;
сақтандыруға (қайта сақтандыруға) сұрау салулар түскен;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын алған;
сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жасалған;
қолданыстағы сақтандыру өтеуге толықтырулар мен өзгерістер енгізген;
сақтандырудың кейінгі кезеңге сақтандыру өтеуді жаңартқан;
сақтандыру жағдайларына қызмет көрсеткен кезде сақтандыру брокері қызметкерлерінің іс-қимылдарын ашып көрсететін сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметін жүзеге асыру бойынша рәсімдері жатады;
7) құжаттаманы жүргізу тәртібіне және сақтандыру брокерінің клиенттерге қызмет көрсету шарттарына кіреді. Құжаттаманы жүргізу тәртібі және сақтандыру брокерінің клиенттеріне қызмет көрсету шарттары:
сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасаған, сақтандыру төлемін жүзеге асырған, сақтандыру жағдайы болған кезде құжаттарды, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасасуға байланысты басқа да құжаттарды қалыптастыру тізбесі мен дәйектілігі;
клиенттің барлық қаржы және жеке ақпаратының құпиялық режиміне қойылатын негізгі талаптар;
Мыналарды қамтитын қатаң есептегі құжаттарды сақтау жүйесін қамтамасыз ету:
қатаң есептегі бланктерді есепке алу жүйесінің болуы;
қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін ұйымдастыруға жауапты тұлға;
сақтау орны бар (жеке үй-жайлар, шкафтар, сейфтер, оларға кіру тәртібі);
клиентті қамтамасыз етудің толықтығы мен тәртібі:
сақтандыру брокері, оның мәртебесі туралы ақпарат;
қызметі ұсынылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары туралы ақпарат;
төлемдердің және тәуекелдердің көлемі;
жеткізушінің және клиенттің қызмет көрсету міндеттемелері жатады;

8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление на получение лицензии по форме согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) копию устава (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
4) документы, подтверждающие полную оплату уставного капитала;
5) документы на согласование руководящих работников страхового брокера в соответствии с требованиями статьи 34 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности»;
6) внутренний регламент работы, предусматривающий порядок осуществления посреднической деятельности по заключению договоров страхования и перестрахования.
Внутренний регламент работы страхового брокера включает:
перечень ответственных лиц по осуществлению посреднической деятельности по заключению договоров страхования и перестрахования;
процедуры по осуществлению посреднической деятельности по заключению договоров страхования и перестрахования, раскрывающие действия работников страхового брокера при:
поступлении запроса на страхование (перестрахование);
получении условий страхования (перестрахования);
заключении договора страхования (перестрахования);
внесении дополнений и изменений в действующее страховое покрытие;
обновлении страхового покрытия на следующий период страхования;
обслуживании страховых событий;
7) порядок ведения документации и условия обслуживания клиентов.
Порядок ведения документации и условия обслуживания клиентов страхового брокера включают:
перечень и последовательность формирования документов при заключении договора страхования (перестрахования), осуществлении страховой выплаты, рассмотрении претензий при наступлении страхового случая, а также других документов, связанных с заключением договоров страхования (перестрахования);
основные требования к режиму конфиденциальности всей финансовой и личной информации клиента;
обеспечение системы сохранности документов строгой отчетности, содержащей:
наличие системы учета бланков строгой отчетности;
лицо, ответственное за организацию системы сохранности документов строгой отчетности;
место хранения (отдельные помещения, шкафы, сейфы, порядок допуска к ним);
порядок и полноту обеспечения клиента:
информацией о страховом брокере, его статусе;
информацией о страховых (перестраховочных) организациях, услуги которых предлагаются;
объеме выплат и рисках;
обязательствах поставщика услуг и клиента;

8) мемлекеттік тіркеу туралы құжатты, тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің (қаржылық ұйымдар үшін - қадағалау органдарының) құрылтайшы - Қазақстан Республикасының резиденті емес заңды тұлғаға Қазақстан Республикасының резиденті сақтандыру брокерінің жарғылық капиталына қатысуға рұқсат етілгені жөніндегі жазбаша хабарламасын не тиісті мемлекеттің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін;
9) тиісті мемлекеттің көрсетілетін қызметті берушінің құрылтайшы - Қазақстан Республикасының резиденті емес жеке тұлғада заңнамада белгіленген тәртіппен лицензиясынан айырылған, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымын, сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату, олардың акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған сәттен бастап бір жылдан аспайтын кезеңде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің не өзге де қаржы ұйымының басшы қызметкері ретіндегі қызметінде экономикалық және сыбайлас жемқорлық қылмыстары мен құқық бұзушылықтары бойынша соттылығының жоқ екенін куәландыратын құжатын табыс етеді. Аталған талап лицензиядан айырылған, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, сақтандыру брокерін мәжбүрлеп тарату, олардың акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылданған күнінен кейін бес жыл бойы қолданылады;
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымды бюджетке төлегенін растайтын құжаттың көшірмесін.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі;
лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:

8) документ о государственной регистрации, письменное уведомление уполномоченного органа (для финансовых организации – органов надзора) соответствующего государства о том, что учредителю – юридическому лицу-нерезиденту Республики Казахстан разрешается участие в уставном капитале страхового брокера-резидента Республики Казахстан, либо заявление о том, что по законодательству соответствующего государства такое разрешение не требуется;
9) документ уполномоченного органа соответствующего государства, свидетельствующий об отсутствии у учредителя физического лица-нерезидента Республики Казахстан судимости по экономическим и коррупционным преступлениям и правонарушениям, деятельности в качестве руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера либо иной финансовой организации в период не более чем за один год с момента лишения лицензии в установленном законодательством порядке, принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера. Указанное требование применяется в течение пяти лет после лишения лицензии, даты принятия решения о принудительной ликвидации, принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера;
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 4), 5), 6), 7), 8) и 9) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:

1) көрсетілген қызметтермен айналысу құқығына лицензия беруге лицензиялық алым:
брокерлік қызметке 30 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) болады;
дилерлік қызметке 30 АЕК болады;
инвестициялық портфельді басқару жөніндегі қызметке 30 АЕК болады;
кастодиандық қызметке 30 АЕК болады;
трансферагент қызметіне 10 АЕК болады;
бағалы қағаздармен және өзге де қаржы құралдарымен сауда-саттық ұйымдастыру жөніндегі қызметке 10 АЕК болады;
қаржы құралдарымен мәмілелер жөніндегі клирингтік қызметке 10 АЕК болады;
2) лицензияны қайта ресімдеу үшін лицензиялық алым лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 10 пайызын құрайды, бірақ 4 АЕК-тен көп емес;
3) лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым – лицензия беру кезіндегі мөлшерлеменің 100 пайызы болады.
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейдегі банктер мен банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады.
Лицензияны алуға немесе қайта ресімдеуге, лицензияның телнұсқасын портал арқылы алуға электрондық сұрау салған жағдайда төлем «электрондық үкіметтің» төлем шлюзі арқылы жүзеге асырылады.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
лицензия алу үшін:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша лицензия алуға өтініш;
2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) жарғының көшірмесі (салыстырып тексеру үшін түпнұсқасын ұсынбаған жағдайда нотариат куәландырған көшірмесі);
4) көрсетілетін қызметті алушының жарғылық капиталының ең аз мөлшерін төлегенін растайтын құжаттар;
5) бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға қатысатын филиалдардың (олар болған жағдайда) тізімі және сондай филиалдар туралы ережелердің нотариат куәландырған көшірмелері;
6) құжаттарды берген күннің алдындағы күндегі жағдай бойынша осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2 және 3-қосымшаларына сәйкес акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер;

1) лицензионный сбор при выдаче лицензии за право занятия:
брокерской деятельностью составляет 30 месячных расчетных показателей (далее – МРП);
дилерской деятельностью составляет 30 МРП;
деятельностью по управлению инвестиционным портфелем составляет 30 МРП;
кастодиальная деятельностью составляет 30 МРП;
трансферагентской деятельностью составляет 10 МРП;
деятельностью по организации торговли с ценными бумагами и иными финансовыми инструментами составляет 10 МРП;
клиринговой деятельностью по сделкам с финансовыми инструментами составляет 10 МРП;
2) лицензионный сбор за переоформление лицензии составляет 10 процентов от ставки при выдаче лицензии, но не более 4 МРП;
3) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии – 100 процентов от ставки при выдаче лицензии.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной или безналичной форме через банки второго уровня или организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций.
В случае подачи электронного запроса на получение или переоформление лицензии, получение дубликата лицензии через портал оплата осуществляется через платежный шлюз «электронного правительства».
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
для получения лицензии:
1) заявление на получение лицензии по форме в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) копию устава (нотариально засвидетельствованную в случае непредставления оригинала для сверки);
4) документы, подтверждающие оплату минимального размера уставного капитала услугополучателя;
5) список филиалов (при наличии таковых), которые будут участвовать в осуществлении деятельности на рынке ценных бумаг, и нотариально засвидетельствованные копии положений о таких филиалах;
6) сведения об акционерах (участниках) согласно приложениям 2 и 3 к настоящему стандарту государственной услуги по состоянию на дату, предшествующую дате представления документов;

7) сауда тізілімінен заңды көшірме немесе нотариат куәландырған мемлекеттік тілде және орыс тілінде аудармасы бар, Қазақстан Республикасының резиденті емес көрсетілетін қызметті алушының қатысушысы (акционері) шет мемлекеттің заңнамасы бойынша заңды тұлға болып табылатынын куәландыратын және резиденті емес заңды тұлғаны тіркеген орган, тіркеу нөмірі, күні және тіркелу орны туралы ақпарат қамтылған басқа да заңды құжат;
8) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының
2012 жылғы 24 ақпандағы № 95 қаулысымен бекітілген Қаржы ұйымдарының, банк, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерін тағайындауға (сайлауға) келісім беру қағидалары сәйкес басшы қызметкерлерді келісу үшін ұсынылатын құжаттар;
9) қызметкерлердің тегі, аты және болған жағдайда әкесінің аты, олардың атқаратын лауазымы көрсетіле отырып, штаттық кестенің көшірмесі;
10) бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыру жөніндегі міндет жүктелетін құрылымдық бөлімшелер туралы ереже;
11) ішкі аудит қызметін тексеруді жүргізу және есепті жасау тәртібін, кезеңділігін айқындайтын көрсетілетін қызметті алушының (бағалы қағаздар ұстаушылардың тізілімдер жүйесін жүргізу жөніндегі қызметті, трансфер-агенттік қызметін жүзеге асыруға лицензия алуға құжаттарды ұсынған көрсетілетін қызметті алушыларды қоспағанда) ішкі аудит қызметі туралы ереже;
12) құрамы туралы мәліметтерді қоса отырып, инвестициялық комитет туралы ережені ұсынады.
Осы талап трансфер-агенттік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін құжаттарды берген көрсетілетін қызметті алушыларға, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында кастодиандық және (немесе) брокерлік және (немесе) дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін құжаттарды берген екінші деңгейдегі банктерге қолданылмайды.
13) көрсетілетін қызметті алушыда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бағалы қағаздар нарығында қызметті жүзеге асыруға қажетті бағдарламалық-техникалық құралдарының және өзге де жабдықтарының болуын растайтын мынадай құжаттардың:
жабдықты жеткізу шартының;
жабдықты қабылдау-өткізу актісінің;
лицензиялардың санын көрсете отырып бағдарламалық қамтамасыз етуді әзірлеу және (немесе) жеткізу шартының;
бағдарламалық қамтамасыз етудің қабылдау-өткізу актісінің;
қорғауды және қауіпсіздікті ұйымдастыру құжаттарының (ақпаратты резервтеу тәртібінің сипаттамасы, деректерге қол жетімділігін бөлу механизмінің сипаттамасы, қалпына келтіру жоспары, ішкі бақылау механизмдері) көшірмелерін береді.
Көрсетілетін қызметті алушы бағдарламалық өнімді дербес әзірлеген не басқа тұлға бағдарламалық өнімді көрсетілетін қызметті алушыға ақысыз тапсырған жағдайда осы тармақшаның екінші, үшінші, бесінші абзацтарында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Сондай-ақ, ұсынылған құжаттарда мынадай ақпарат көрсетіледі: пайдаланылатын бағдарламалық қамтамасыз етудің атауы (серверлік операциялық жүйелер, деректер қорын басқару жүйелері), версиялар, лицензияның болуы туралы мәліметтер.
Құжаттардың көшірмелері көрсетілетін қызметті алушы бірінші басшының қолымен және көрсетілетін қызметті алушының мөр бедерімен расталады;

7) легализованная выписка из торгового реестра или другой легализованный документ с нотариально засвидетельствованным переводом на государственный и русский языки, удостоверяющий, что участник (акционер) услугополучателя - нерезидент Республики Казахстан является юридическим лицом по законодательству иностранного государства и содержащий информацию об органе, зарегистрировавшем юридическое лицо-нерезидента, регистрационном номере, дате и месте регистрации;
8) документы, представляемые для согласования руководящих работников, в соответствии с Правилами выдачи согласия на назначение (избрание) руководящих работников финансовых организаций, банковских, страховых холдингов, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 95;
9) копию штатного расписания с указанием фамилий, имен и при наличии отчеств работников, занимаемых ими должностей;
10) положения о структурных подразделениях, на которые будут возложены функции по осуществлению деятельности на рынке ценных бумаг;
11) положение о службе внутреннего аудита услугополучателя (за исключением услугополучателей, представивших документы для получения лицензии на осуществление трансфер-агентской деятельности), определяющее порядок, периодичность проведения проверок и сроки составления отчета службой внутреннего аудита;
12) положение об инвестиционном комитете, включая сведения о его составе.
Данное требование не распространяется на услугополучателей, представивших документы для получения лицензии на осуществление трансфер-агентской деятельности, а также на банки второго уровня, представившие документы для получения лицензии на осуществление кастодиальной и (или) брокерской, и (или) дилерской деятельности на рынке ценных бумаг;
13) копии следующих документов, подтверждающих наличие у услугополучателя программно-технических средств и иного оборудования, необходимых для осуществления деятельности на рынке ценных бумаг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан:
договор на поставку оборудования;
акт приема-передачи оборудования;
договор на разработку и (или) поставку программного обеспечения с указанием количества лицензий;
акт приема-передачи программного обеспечения;
документы по организации защиты и безопасности (описание порядка резервирования информации, описание механизма разделения доступа к данным, план восстановления, механизмы внутреннего контроля).
В случае самостоятельной разработки программного продукта услугополучателем либо безвозмездной передачи услугополучателю программного продукта другим лицом документы, указанные в абзацах втором, третьем, четвертом, пятом настоящего подпункта, не представляются.
В представленных документах отражается также следующая информация: наименование используемого программного обеспечения (серверные операционные системы, системы управления базами данных), версии, сведения о наличии лицензии.
Копии документов заверяются подписью первого руководителя услугополучателя, и оттиском печати услугополучателя;

14) өтініш беретін тоқсанның алдындағы соңғы тоқсанның соңындағы көрсетілетін қызметті алушының бухгалтерлік балансы;
15) көрсетілетін қызметті алушы атқарушы органның бірінші басшысы және оның бас бухгалтері қол қойған, ағымдағы жылы құрылған акционерлік қоғамдарды қоспағанда, аудиторлық есеппен расталған соңғы аяқталған жылға көрсетілетін қызметті алушының қаржылық есептілігін;
16) директорлар кеңесі бекіткен жақын арадағы үш жылға арналған бизнес-жоспарды (клиенттердің шоттарын жүргізу құқығынсыз брокердің және (немесе) дилердің, трансфер-агенттің акционерлік қоғамынан басқа өзге ұйымдастыру-құқықтық нысанда құрылған бизнес-жоспарларын заңды тұлғаның атқарушы органы бекітеді).
Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер:
лицензияны алу мақсаттары;
қызметінің негізгі бағыттарының сипаттамасы және оған көрсетілетін қызметті алушы бағдар жасаған нарық сегментіне шолу;
қызмет шеңберіндегі көзделген қызмет көрсету, оларды бағалау тәртібі туралы ақпарат, сондай-ақ оларды сатудың шарттары мен көлемі бойынша жоспарлар;
қызметіне байланысты негізгі тәуекелдер, оларды бағалау және меншікті капиталы есебінен өтеу тәсілдері, меншікті капиталының жеткіліктілік мәні, тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау рәсімдері туралы ақпарат;
қаржы жоспары, оның ішінде алғашқы үш қаржы (операциялық) жылындағы кірістер мен шығыстар болжамы, көрсетілген кезең ішінде жол берілетін залалдылық коэффициенттері;
инвестициялық саясат, компания қызметін қаржыландыру көздері;
өтініш берушінің ұйымдық құрылымы, корпоративтік басқару рәсімін іске асыру тәсілдерінің сипаттамасы, сондай-ақ мамандардың білім деңгейіне қойылатын талаптар көрсетілуге тиіс;
17) клирингтік ұйымның қызметтерін пайдаланатын субъектілерімен клирингтік ұйымның өзара қарым-қатынасын айқындайтын қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асырудың ішкі қағидасы (қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін үміткер көрсетілген қызметті алушылар үшін);
18) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес тәуекелдерді басқару жүйесінің қызмет етуін айқындайтын ішкі ережелерді ұсынады.
Бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар заңды тұлғалар бағалы қағаздар нарығындағы қызметтің қосымша түрін жүзеге асыруға лицензия алу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 10), 12), 16) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген сауда-саттықты ұйымдастырушы қаржы құралдарымен мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыруға лицензия алу үшін осы тармақтың бірінші бөлігінің 1), 2), 17), 18) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінің көрсетілген бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп, тігіледі және соңғы парағының артына тігілген түйіндегі жапсырманың жоғары жағына парақ саны көрсетіледі, көрсетілетін қызметті алушының мөрімен расталып ұсынылады. Құжаттардың көшірмелері мұндай құжаттарға қол қою құқығына ие көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамдарының қолымен және көрсетілетін қызметті алушының мөр бедерімен куәландырылады;
лицензияның телнұсқасын алу үшін:

14) бухгалтерский баланс услугополучателя на конец последнего квартала, предшествующего подаче заявления;
15) финансовая отчетность услугополучателя за последний завершенный год, подписанная первым руководителем исполнительного органа услугополучателя и его главным бухгалтером, подтвержденная аудиторским отчетом, за исключением акционерных обществ, созданных в текущем году;
16) бизнес-план на ближайшие три года, утвержденный советом директоров (бизнес - планы брокера и (или) дилера без права ведения счетов клиентов, трансфер-агента, созданных в иной, кроме акционерного общества, организационно-правовой форме, утверждаются исполнительным органом юридического лица).
В бизнес-плане должны быть отражены следующие вопросы:
цели получения лицензии;
описание основных направлений деятельности и обзор сегмента рынка, на который ориентирован заявитель;
информация о предполагаемых услугах в рамках деятельности, порядке их оценки, а также планы по условиям и объему их продажи;
информация об основных рисках, связанных с деятельностью, способах их оценки и возмещения за счет собственного капитала, значении достаточности собственного капитала, процедурах управления рисками и внутреннего контроля;
финансовый план, в том числе прогноз доходов и расходов за первые три финансовых (операционных) года, допустимые коэффициенты убыточности за указанный период;
инвестиционная политика, источники финансирования деятельности компании;
организационная структура заявителя, описание способов реализации процедур корпоративного управления, а также требования к уровню образования специалистов;
17) внутренние правила осуществления клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами, определяющие взаимоотношения клиринговой организации с субъектами, пользующимися услугами клиринговой организации (для услугополучателей, претендующих на получение лицензии, на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами);
18) внутренние правила, определяющие функционирование системы управления рисками в соответствии с требованиями нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан.
Юридические лица, обладающие лицензией на осуществление деятельности на рынке ценных бумаг, для получения лицензии на осуществление дополнительного вида деятельности на рынке ценных бумаг представляют документы, указанные в подпунктах 1), 2), 10), 12) и 16) части первой настоящего пункта.
Организатор торгов, зарегистрированный на территории Республики Казахстан, для получения лицензии на осуществление клиринговой деятельности по сделкам с финансовыми инструментами представляет документы, указанные в подпунктах 1), 2), 17) и 18) части первой настоящего пункта.
Документы, перечисленные в части первой настоящего пункта, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью услугополучателя на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки. Копии документов заверяются подписями должностных лиц услугополучателя, обладающих правом подписи таких документов, и оттиском печати услугополучателя;
для получения дубликата лицензии:

1. Көрсетілетін қызметті алушының акционері (қатысушы):
_____________________________________________________________________
(толық атауы)
_____________________________________________________________________
Орналасқан жері: ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(пошталық индексі, мекенжайы)
Байланыс деректемелері: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
(телефон және факс нөмірі, бар болса электрондық поштаның
мекенжайы)
Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер: ________________
_____________________________________________________________________
(құжаттың атауы, нөмірі мен берілген күні, кім берген)
Қазақстан Республикасының резиденті/резиденті емес: _________________
_____________________________________________________________________
Қызметтің негізгі түрі: _____________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Акционерге тиесілі көрсетілетін қызметті алушының дауыс беруші
акциялар санының көрсетілетін қызметті алушының дауыс беруші
акцияларының жалпы санына пайыздық арақатынасы немесе көрсетілетін
қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесі: _________________
_____________________________________________________________________
3. Көрсетілетін қызметті алушы акцияларының төлеміне (көрсетілетін
қызметті алушының жарғылық капиталына қатысу үлесіне) ақша енгізу
алдында көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының)
меншікті қаражат мөлшері және көрсетілетін қызметті алушының
акцияларының төлеміне (көрсетілетін қызметті алушының жарғылық
капиталына қатысу үлесіне) енгізілген сома.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Акционердің (қатысушының) жарғылық капиталына төлемді растайтын
құжаттардың деректемелері (төлем тапсырмаларының, кассалық кіріс
ордерлерінің нөмірі мен күні):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Көрсетілетін қызметті алушы акционерінің (қатысушысының) өзге
заңды тұлғаларды құруға және қызметіне акционер ретінде қатысуы
туралы мәліметтер (көрсетілген мәліметтер акционер ретінде тізбесі
«Болу қажеттілігі қаржы ұйымдарының қызметін реттейтін Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес талап етілетін заңды тұлғалар үшін
ең аз рейтингті, осы рейтингті беретін рейтинг агенттіктерінің
тізбесін белгілеу, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігі басқармасының

1. Акционер (участник) заявителя ____________________________
___________________________________________________________________
(полное наименование)
Место нахождения __________________________________________________
___________________________________________________________________
(почтовый индекс, адрес)
Реквизиты связи ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(номера телефона и факса,
адрес электронной почты при ее наличии)
Сведения о государственной регистрации (перерегистрации) __________
___________________________________________________________________
(наименование документа, номер
и дата выдачи, кем выдан)
Резидент/нерезидент Республики Казахстан __________________________
Основной вид деятельности _________________________________________
___________________________________________________________________
2. Процентное соотношение количества голосующих акций
услугополучателя, принадлежащих акционеру, к общему количеству
голосующих акций услугополучателя или доля участия в уставном
капитале услугополучателя: ________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3. Размер собственного капитала акционера (участника)
услугополучателя перед внесением денег в оплату акций
услугополучателя (в долю участия в уставном капитале
услугополучателя) и сумма, внесенная в оплату акции
услугополучателя (в долю участия в уставном капитале услугополучателя).
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
4. Реквизиты документов, подтверждающих оплату уставного
капитала акционером (участником) (номер и дата платежных
поручений, приходных кассовых ордеров): ___________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Сведения об участии акционера (участника)
услугополучателя в создании и деятельности иных юридических лиц в
качестве участника, акционера (указанные сведения не
представляются в случаях, когда акционером выступает юридическое
лицо-нерезидент, имеющий долгосрочный кредитный рейтинг в
иностранной валюте не ниже ВВ+, присвоенный одним из рейтинговых
агентств, перечень которых установлен постановлением Правления
Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору
финансового рынка и финансовых организаций от 25 февраля 2006 года
№ 55 «Об установлении минимального рейтинга для юридических лиц,
необходимость наличия которого требуется в соответствии с
законодательством Республики Казахстан, регулирующим деятельность
финансовых организаций, перечня рейтинговых агентств, присваивающих
данный рейтинг, а также о внесении изменения в постановление
Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору

1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – көрсетілетін қызметті беруші сұрау салған соңғы құжатты көрсетілетін қызметті алушы ұсынған күннен бастап үш ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беру туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы (бұдан әрі – Басқарманың рұқсат беру қаулысы) не қағаз жеткізгіштегі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат беруден бас тарту туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының қаулысы және осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда жазылған дәлелді жауап.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін өтініш жасағандағы қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға рұқсат алуға өтiнiшті;
2) нотариат куәландырған және заңдарда белгiленген тәртiппен ресiмделген құрылтай құжаттарының (жарғы, құрылтай шарты) төрт данасын;
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтай құжаттарының барлық даналарының титулдық бетінде жоғарғы оң жақ бұрышында мынадай тұжырым болады: «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау комитетімен келісілді. Төраға (Төрағаның орынбасары) ______________».
Осы құжаттар көрсетілетін қызметті берушінің мөрімен бекітіледі. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының келісілген құрылтай құжаттарының бір данасы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заң ісіне тігіледі. Қалған даналары әділет органдарында мемлекеттік тіркеуден өту үшін көрсетілетін қызметті алушыға қайтарылады;

1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение трех месяцев со дня предоставления услугополучателем последнего документа, запрошенного услугодателем;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации (далее – постановление Правления о выдаче разрешения), либо постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10  настоящего стандарта государственной услуги, на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление на получение разрешения на создание страховой (перестраховочной) организации по форме в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) четыре экземпляра учредительных документов (устав, учредительный договор), засвидетельствованных нотариально и оформленных в установленном законодательством порядке.
Титульный лист всех экземпляров учредительных документов страховой (перестраховочной) организации содержит в правом верхнем углу следующую формулировку: «Согласовано с Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан. Председатель (Заместитель Председателя) _____________________».
Данные документы скрепляются печатью услугодателя. Один экземпляр согласованных учредительных документов страховой (перестраховочной) организации подшивается в юридическое дело страховой (перестраховочной) организации. Остальные экземпляры возвращаются услугополучателю для прохождения государственной регистрации в органах юстиции;

3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру туралы шешiм қабылданғанын дәлелдейтiн құжаттарды;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына құрылтайшылар-заңды тұлғалар туралы мәліметтер (ондай құрылтайшылар болған жағдайда) заңды тұлға ретінде олардың мемлекеттік тіркеуден өткені туралы анықтамасы, нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының көшірмесі, аяқталған соңғы екі қаржы жылының аудиторлық ұйым растаған қаржылық есептілігі, құжаттар табыс ету алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы бухгалтерлік баланс және пайдалар мен шығындар туралы есеп қамтылады;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 3-қосымшасына құрылтайшылар туралы мәлімет – жеке тұлғалар (мұндай құрылтайшылар болған кезде) туралы мәліметтер, соның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құру үшін пайдаланылған ақша көздерінің сипаттамасы мен сомасы, сондай-ақ белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алып тасталмаған соттылығының жоқтығы туралы анықтаманы;
6) құрылтайшылар құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға бекіткен, актуарий растаған және «жалпы сақтандыру» саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін таяу үш жылға және «өмірді сақтандыру» саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бес жылға арналып әзірленген бизнес-жоспарды ұсынуға тиісті.
Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің талаптарына сәйкес келетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құрудың мақсаттары, негізгі қызмет бағыттарының қысқаша сипаттамасы және құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бағдарланатын нарық сегменті, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы және нарықтағы үлесі туралы ақпарат, өнімдер мен көрсетілетін қызмет түрлері, оларды сату тәсілдері, маркетингтік зерттеулер, сақтандыру андеррайтингі, баға стратегиясы, соның ішінде сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібі және олардың экономикалық негіздемесі, өнімдерді жылжыту стратегиясы, сақтандыру өнімдерін бөлу, қаржы жоспары, соның ішінде шығындылық коэффициенттерінің болжамы, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жүргізуге ниет етіп отырған инвестициялық саясат пен қайта сақтандыру саясаты, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымы, директорлар кеңесі, мамандардың болжамды білім деңгейі, көрсетілетін қызметті берушінің тиісті талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару ұйымы көрсетілуге тиіс.
Бизнес-жоспарға қойылатын негізгі талаптар осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 4-қосымшасында көрсетілген

3) документы, свидетельствующие о принятии решения о создании страховой (перестраховочной) организации;
4) сведения об учредителях - юридических лицах (при наличии таких учредителей) по форме в соответствии приложением 2 к настоящему стандарту государственной услуги, включающие, копии учредительных документов, засвидетельствованные нотариально, финансовая отчетность за два последних завершенных финансовых года, заверенная аудиторской организацией, бухгалтерский баланс и отчет о прибылях и убытках на конец последнего квартала перед представлением документов;
5) сведения об учредителях - физических лицах (при наличии таких учредителей) по форме в соответствии приложением 3 к настоящему стандарту государственной услуги, включая описание источников и сумм денег, используемых для создания страховой (перестраховочной) организации, а также справку об отсутствии не погашенной или не снятой в установленном порядке судимости;
6) бизнес-план, утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов, заверенный актуарием и разработанный на ближайшие три года для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли «общее страхование», и на пять лет для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли «страхование жизни». В бизнес-плане должны быть отражены следующие вопросы: цели создания страховой (перестраховочной) организации, краткое описание основных направлений деятельности и сегмент рынка, на который ориентирована создаваемая страховая (перестраховочная) организация, информация о создаваемой страховой (перестраховочной) организации и о доле на рынке, виды продуктов и услуг, способы их реализации, маркетинговые исследования, страховой андеррайтинг, ценовая стратегия, в том числе порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование, стратегия продвижения продуктов, распределение страховых продуктов, финансовый план, в том числе прогноз коэффициентов убыточности, инвестиционная политика и политика перестрахования, которую создаваемая страховая (перестраховочная) организация намерена проводить, организационная структура, совет директоров создаваемой страховой (перестраховочной) организации, предполагаемый уровень образования специалистов, организация управления рисками, соответствующая требованиям Национального Банка Республики Казахстан.
Основные требования к бизнес-плану указаны в приложении 4 к настоящему стандарту государственной услуги;

7) көрсетілетін қызметті алушының құрылтайшылар атынан өтiнiш беру өкiлеттiгiн растайтын нотариат куәландырған құжатты ұсынуға тиісті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы немесе сақтандыру холдингі мәртебесіне сәйкес келетін мөлшерде сатып алу ниеті бар тұлға осы тармақта көрсетілген құжаттардан басқа, «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 26-бабында көзделген құжаттар мен мәліметтерді табыс етеді.
Қазақстан Республикасының резидентi болып табылмайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылтайшысы өз мемлекетiнiң тиiстi сақтандыруды қадағалау органының өзiне Қазақстан Республикасы резидентiнiң – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алуға рұқсат етiлгенiн растайтын құжатты не тиiстi мемлекеттiң заңдары бойынша мұндай рұқсат талап етiлмейтiнi туралы мәлiмдеменi табыс етуге мiндеттi.
Қазақстан Республикасының резидентi емес құрылтайшының шетелдiң мемлекеттiк органы берген құжаттары Қазақстан Республикасының заңдарында белгiленген тәртiппен заңдастырылуға тиiс.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Куәліктің мәліметтерін немесе заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы, мемлекеттік ақпараттық жүйелерде көрсетілген өтелмеген немесе алынбаған соттылығының жоқтығы туралы анықтаманы көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғалары ЭЦҚ куәландырған электрондық құжаттар нысанындағы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) құжаттардың толық емес топтамасын табыс ету не табыс етiлген құжаттардың осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармақта аталған талаптарға сәйкес болмауы;
2) құрылтайшының акцияларға төлем жасау үшiн өз қаражатының жеткiлiксiз болуы;
3) құрылатын ұйым мен оның құрылтайшыларына қатысты дәйексіз ақпарат берiлуі;
4) құрылтайшының аяқталған соңғы екі қаржы жылындағы залал шеккен қызметі;
5) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруден бас тартуы;
6) Заңның 26-бабында белгіленген шектеулерді сақтамауы;

7) нотариально засвидетельствованный документ, подтверждающий полномочия услугополучателя на подачу заявления от имени учредителей.
Помимо документов, перечисленных в настоящем пункте, лицо, намеревающееся приобрести акции страховой (перестраховочной) организации в количестве, соответствующем статусу крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, представляет документы и сведения, предусмотренные статьей 26 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (далее – Закон).
Учредитель страховой (перестраховочной) организации, являющийся нерезидентом Республики Казахстан, обязан предоставить документ соответствующего органа страхового надзора своего государства, подтверждающий, что ему разрешено приобретение акций страховой (перестраховочной) организации - резидента Республики Казахстан, либо заявление о том, что по законодательству соответствующего государства такое разрешение не требуется.
Документы учредителя-нерезидента Республики Казахстан, выданные иностранным государственным органом, подлежат легализации в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой, пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения свидетельства или справки о государственной регистрации (перерегистрации) юридических лиц, справки об отсутствии непогашенной или неснятой судимости, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) представление неполного пакета документов либо несоответствия представленных документов требованиям, указанным в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) недостаточность собственных средств учредителя для оплаты акций;
3) представление недостоверной информации, касающейся создаваемой организации и ее учредителей;
4) убыточная деятельность учредителя за два последних завершенных финансовых года;
5) отказ в выдаче согласия Национальным Банком Республики Казахстан на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации;
6) несоблюдение ограничений, установленных статьей 26 Закона;

13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын
және қаржы ұйымдарын бақылау мен
қадағалау комитетінің төрағасына
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құруға
рұқсат алу туралы
өтініш
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
_____________________________________________________________________
(құрылтайшы атынан осы өтінішті беруге көрсетілетін қызметті алушының
өкілеттігін растайтын нотариат немесе басқадай куәландырылған құжатқа
сілтеме)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының жұмыс орны және лауазымы,
тұрғылықты жері)
құрылтай жиналысының ___________ жылғы "___" ________________ № _____
шешіміне (хаттамасына) сәйкес
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының толық атауы
және орналасқан жері)
құруға рұқсат беруді сұрайды.
Құрылтайшылар өтінішке қоса берілген құжаттардың дұрыстығына,
сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушіге осы өтініштің қаралуына
байланысты сұралған ақпаратты дер кезінде ұсынуға толық жауап береді.
Қосымша (жіберілген құжаттар атауларының тізбесі, даналардың
саны және әр қайсысының парақтар саны көрсетілсін):
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының қолы, күні)
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша

13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на создание
страховой (перестраховочной) организации»
Председателю
Комитета по контролю и надзору финансового
рынка и финансовых организаций
Национального Банка Республики Казахстан
Заявление
о выдаче разрешения на создание страховой
(перестраховочной) организации
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) услугополучателя)
____________________________________________________________________
(ссылка на нотариально или иным образом
удостоверенный документ,
____________________________________________________________________
подтверждающий полномочия услугополучателя
на подачу настоящего заявления от имени учредителей)
____________________________________________________________________
(место работы услугополучателя и занимаемая им
должность, место жительства,
____________________________________________________________________
юридический адрес)
просит в соответствии с решением (протоколом) учредительного
собрания № ______ от «___» _________ года
выдать разрешение на создание ______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование и место нахождения создаваемой
страховой (перестраховочной) организации)
Учредители полностью отвечают за достоверность прилагаемых к
заявлению документов, а также своевременное представление
уполномоченному органу информации, запрашиваемой в связи с
рассмотрением настоящего заявления.
Приложение (указать поименный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них):
_____________________________________
(подпись услугополучателя, дата)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на создание
страховой (перестраховочной) организации»

Фото (3 x 4 сантиметр)
Құрылтайшы - жеке тұлға туралы мәліметтер
_____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20__ жылғы «___» ___________
1. Құрылтайшы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
2. Туған күні _______________________________________________________
3. Туған жері _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
4. Азаматтығы _______________________________________________________
_____________________________________________________________________
5. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ______________________
_____________________________________________________________________
6. Тұрғылықты жері __________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. Жұмыс орны, лауазымы _____________________________________________
_____________________________________________________________________
8. Телефон нөмірі (қаланың коды, жұмыстың және үйдің нөмірі)_________
_____________________________________________________________________
9. Білімі ___________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(оқу орны, бітірген жылы, мамандығы)
10. Еңбек қызметі туралы қысқаша түйіндеме
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жұмыс орны, лауазымы, жұмыс істеген кезеңі)
11. Растайтын құжаттарды қоса бере отырып, сақтандыру (қайта
сақтандыру) ұйымын құруға қолданылатын ақша көздерінің және сомасының
сипаты
_____________________________________________________________________
_____________________________________ - _____________________________
12. Құрылтайшының жарғылық капиталға қатысуы немесе басқа заңды
тұлғалардың акцияларын иеленуі жөніндегі мәліметтер:
заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қызмет түрлері (негізгі қызмет түрлері атап көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе құрылтайшыға тиесілі акциялар
санының жеке әрбір заңды тұлға бойынша дауыс беретін акциялардың
жалпы санына ара қатынасы (пайызбен)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
13. Құрылтайшы - жеке тұлға қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу, бақылау мен қадағалау жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші
қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып
алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ қаржы
ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға
дейін бір жылдан аспайтын кезеңде директорлар кеңесінің бірінші
басшысы, басқарманың бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас
бухгалтері болды ма.
Қолы _________________                         күні _________________
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
3-қосымша
Құрылтайшы - заңды тұлға туралы мәліметтер
____________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы)
20__ жылғы «___» ___________

Фото (3 x 4 сантиметра)
Сведения
об учредителе-физическом лице
______________________________________________
(наименование страховой
(перестраховочной) организации)
на «___» ___________ 20 __ года
1. Учредитель _________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
2. Дата рождения ______________________________________________
3. Место рождения _____________________________________________
4. Гражданство ________________________________________________
5. Данные документа, удостоверяющего личность _________________
_______________________________________________________________
6. Место проживания ___________________________________________
7. Место работы, должность ____________________________________
8. Номер телефона (код города, рабочий и домашний) ____________
_______________________________________________________________
9. Образование ________________________________________________
_______________________________________________________________
(учебное заведение, год окончания, специальность)
10. Краткое резюме о трудовой деятельности ____________________
_______________________________________________________________
(место, должность, период работы)
11. Описание источников и сумм денег, используемых для создания
страховой (перестраховочной) организации с приложением подтверждающих
документов __________________________________________________________
_______________________________________________________________
12. Сведения об участии учредителя в уставном капитале или
владении акциями иных юридических лиц: наименование и место
нахождения юридического лица ________________________________________
_______________________________________________________________
вид их деятельности (перечислить основные виды деятельности)
_______________________________________________________________
доля участия в уставном капитале или соотношение количества
акций, принадлежащих учредителю, к общему количеству голосующих акций
отдельно по каждому юридическому лицу (в процентах) _________________
_______________________________________________________________
13. Являлся ли учредитель - физическое лицо первым
руководителем совета директоров, первым руководителем правления или
его заместителем, главным бухгалтером финансовой организации в период
не более чем за один год до принятия уполномоченным органом по
регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций
решения о консервации финансовой организации, о принудительном выкупе
ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о
принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее
банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан
порядке.
Подпись _________________ дата _________________
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на создание
страховой (перестраховочной) организации»
Сведения
об учредителе-юридическом лице
____________________________________________________
(наименование страховой
(перестраховочной) организации)
на «___» ___________ 20 __ года

реттеу мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2004 жылғы 25 қазандағы
№ 304 қаулысына өзгеріс енгізу туралы» 2006 жылғы 25 ақпандағы № 55
қаулысымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу
тізілімінде № 4139 тіркелген) тізбесі белгіленген рейтингілік
агенттіктердің бірі берген ұйым рейтингі болған жағдайда, оны
көрсетіңіз.
10. Құрылтайшы - заңды тұлғаның атқарушы органының не басқару
органының бірінші басшысы қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу,
бақылау мен қадағалау жөніндегі көрсетілетін қызметті беруші қаржы
ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы,
қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын
мәжбүрлеп тарату немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртіппен оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға
дейін бір жылдан аспайтын кезеңде директорлар кеңесінің бірінші
басшысы, басқарманың (атқарушы органның) бірінші басшысы және
(немесе) оның орынбасары, бас бухгалтері болды ма.
____________________________________
(қолы)
____________________________________
(күні)
____________________________________
(мөр)
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын құруға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
4-қосымша
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бизнес-жоспарына
қойылатын негізгі талаптар
1. Жалпы мәселелер
Осы бөлімнің мақсаты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының болашақ қызметіне қысқаша шолу беру болып табылады.
1. Сақтандыру ұйымын құру мақсаттары.
2. Қызметтің негізгі бағыттарын қысқаша сипаттау: саласы, сыныптары, түрлері.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы ақпарат
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналасқан жері.
4. Филиалдарды және (немесе) өкілдерді құру.
5. Жалданатын немесе жалдауға тартылатын заңгерлер, бухгалтерлер, актуарийлер (ішкі, тәуелсіз), аудиторлық ұйым туралы ақпаратты, басқа ұйымдардың мамандарымен іскерлік байланыстарды.
6. Ішкі аудит қызметінің қағидаттары.
7. Қатаң есептегі құжаттардың сақталу жүйесін қамтамасыз етуді.
8. Өндірістік қорларды: бөлменің (жеке не жалға алынған), компьютерлік және басқа да бағдарламалық қамтамасыз ету техниканың болуы.
3. Маркетингтік зерттеулер және нарықтың сегменті
9. Саланы дамыту болжамдарында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметін жүзеге асыру болжанады.
10. Құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын дамытуға бәсекелестіктің ықпалы: негізгі бәсекелестерді, өнімдерді, баға стратегиясын, жарнама әдістерін салыстыру, Қазақстан Республикасының барлық аумағына немесе жеке аймақтарға, заңды және жеке тұлғаларға нарықтық сегментінің бағдары.

регулированию и надзору финансовых организаций от 25 октября 2004
года № 304» (зарегистрированным в Реестре государственной регистрации
нормативных правовых актов под № 4139);
10. Являлся ли первый руководитель исполнительного органа либо
органа управления учредителя — юридического лица первым руководителем
совета директоров, первым руководителем правления (исполнительного
органа) и (или) его заместителем, главным бухгалтером финансовой
организации в период не более чем за один год до принятия
уполномоченным органом по регулированию и надзору финансового рынка и
финансовых организаций решения о консервации финансовой организации,
о принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой
организации, а также о принудительной ликвидации финансовой
организации или признании ее банкротом в установленном
законодательством Республики Казахстан порядке.
____________________________________
(подпись)
___________________________________
(дата)
__________________________________
(печать)
Приложение 4
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на создание
страховой (перестраховочной) организации»
Основные требования
к бизнес-плану страховой (перестраховочной) организации 1. Общие вопросы
Целью данной главы является представление краткого обзора будущей деятельности страховой (перестраховочной) организации.
1. Цели создания страховой (перестраховочной) организации.
2. Краткое описание основных направлений деятельности: отрасль, классы, виды.
2. Информация о страховой (перестраховочной) организации
3. Место нахождения страховой (перестраховочной) организации.
4. Создание филиалов и (или) представительств.
5. Информация о нанимаемых или привлекаемых юристах, бухгалтерах, актуариях (внутренних, независимых), аудиторских организациях, деловые связи со специалистами других организаций.
6. Принципы деятельности внутреннего аудита.
7. Обеспечение системы сохранности документов строгой отчетности.
8. Производственные фонды: наличие помещения (собственного или арендованного), компьютерной и иной техники, программного обеспечения.
3. Маркетинговые исследования и сегмент рынка
9. Прогнозы развития отрасли, в которой предполагает осуществлять деятельность страховая (перестраховочная) организация.
10. Влияние конкуренции на развитие создаваемой страховой (перестраховочной) организации: основные конкуренты, сравнение продуктов, ценовой стратегии, методов рекламы, ориентация на сегмент рынка: на всю территорию Республики Казахстан или отдельные регионы, юридических или физических лиц.

11. Нарықтағы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру сыныбы бөлшегінде болжанатын үлесі.
12. Мақсатты нарықтың демографиялық талдау: жасы, жынысы, әлеуметтік экономикалық ахуалы, кіріс деңгейі, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметті тұтынушыларының өмір (салты) мәні.
4. Сақтандыру өнімдерінің түрлері, қызметтері және оларды бөлу
13. Сақтандыру түрлерінің (сақтандыру өнімдерінің) тізбесі.
14. Сақтандыру өнімдерінің мазмұны.
15. Сақтандыру өнімдерін сату кезде көрсетілетін қосымша қызметтер.
16. Сақтандыру өнімдерінің негізгі сатып алушылары.
17. Аймақтар бойынша сақтандыру өнімдерін бөлу.
5. Сақтандыру андеррайтингі
18. Сақтандыру сыныптарына байланысты сақтандыру андеррайтингі үшін тәуекел деңгейін сипаттайтын қолданылатын критерилері
(қауіпсіздік дерек көздері бойынша және қауіпсіздік дәрежесі бойынша тәуекелдерді топтастыру, сақтандыру өтеудің мерзімін, шарттарын және мөлшерін айқындау, сақтанушы, сақтандыру объектісі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қарауына басқа да критерийлері туралы деректерді талдау).
19. Сақтандыру тарифты айқындаған кезде сақтандыру андеррайтингіне ықпал жасайтын белгіленген сол сияқты ауыспалы шығыстарын көрсете отырып сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығыстарының шектеулі шамалары.
20. Сақтандыру андеррайтингісіне жауап беретін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басты тұлғалары туралы ақпараты.
6. Баға стратегиясы
21. Статистикалық деректердің немесе оларды сақтандыру нарығының басқа қатысушыларынан алу жөніндегі уағдаластықтың болуы туралы ақпарат.
22. Сақтандыру мөлшерлемелерін есептеу және оларды сақтандыру мөлшерлеме мөлшерінің жоспарланатын диапазоны, статистикалық деректердің көздері, пайдаланатын әдістемесінің қысқаша сипаты жататын сақтандыру сыныбы бойынша экономикалық негіздеу тәртібі.
23. Бағаның нарықтың қажеттілігіне сәйкес болуын негіздеу.
24. Баға стратегиясына және статистикалық ақпаратты жинауға жауап беретін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басты тұлғалары туралы ақпарат.
7. Жылжыту стратегиясы және сақтандыру өнімдерін сату тәсілдері
25. Сақтандыру өнімдерін сату жүйесін ұйымдастыру және өткізуді ынталандыру (жарнама, почта, тікелей сату, интернет, сатуды жылжыту және басқалары.)
26. Сақтандыру өнімдерін іске асыру тәсілдері: тікелей сату, сақтандыру агенттері арқылы сату, интернет-сату және басқа тәсілдері.
27. Жарнамаға шығатын шығын болжамы.
8. Қаржылық жоспар
28. Болжанатын бухгалтерлік баланс және оның қосымшасы.
29. Сақтандыру сыныптар бөлшегінде болжанатын кіріс пен шығыстар.
30. Болжанатын әкімшілік шығыстар.

11. Прогнозируемая доля страховой (перестраховочной) организации на рынке в разрезе классов страхования.
12. Демографические показатели целевого рынка: возраст, пол, социально-экономическое положение, уровень доходов, а также стиль (образ) жизни потребителей страховых (перестраховочных) услуг.
4. Виды страховых продуктов, услуг и их распределение
13. Перечень видов страхования (страховых продуктов).
14. Содержание страховых продуктов.
15. Дополнительные услуги, которые будут предоставляться при продаже страховых продуктов.
16. Основные покупатели страховых продуктов.
17. Распределение страховых продуктов по регионам.
5. Страховой андеррайтинг
18. Используемые критерии, характеризующие степень риска для страхового андеррайтинга в зависимости от классов страхования (классификация рисков по источникам опасности и по степени опасности, определение сроков, условий и размеров страхового покрытия, анализ данных о страхователе, объекте страхования и другие критерии на усмотрение страховой (перестраховочной) организации).
19. Предельные величины расходов с указанием как фиксированных, так и переменных расходов страховой (перестраховочной) организации, влияющих на страховой андеррайтинг при определении страхового тарифа.
20. Информация о ключевых лицах страховой (перестраховочной) организации, ответственных за страховой андеррайтинг.
6. Ценовая стратегия
21. Информация о наличии статистических данных или договоренностей об их получении от других участников страхового рынка.
22. Порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование в разрезе классов страхования, указанных в бизнес-плане, включающий планируемый диапазон размера страховых тарифов, источник статистических данных, краткое описание используемой методики.
23. Обоснование соответствия цены потребностям рынка.
24. Информация о ключевых лицах страховой (перестраховочной) организации, ответственных за ценовую стратегию и сбор статистической информации.
7. Стратегия продвижения и способы реализации
страховых продуктов
25. Организация системы продаж страховых продуктов и стимулирование сбыта (реклама, почта, прямые продажи, интернет, продвижение продаж и другие методы).
26. Способы реализации страховых продуктов: прямые продажи, продажи через страховых агентов, интернет-продажи и другие способы.
27. Прогноз затрат на рекламу.
8. Финансовый план
28. Прогнозируемый бухгалтерский баланс и приложения к нему.
29. Прогнозируемые доходы и расходы в разрезе классов страхования.
30. Прогнозируемые административные расходы.

31. Ақша ағымы туралы болжанатын есеп.
32. Қажет болған жағдайда қосымша қаржыландыру көздері.
33. Қайта сақтандырушының үлесін ескере отырып сол сияқты сақтандыру сыныптары бөлшегінде қайта сақтандырушы үлесін ескерусіз шығындылық коэффицентерінің болжамы.
34. Екінші деңгейдегі банктердің салымдарының құны және мемлекеттік емес бағалы қағаздары жиырма бес және елу пайызға азайған;
сақтандыру резервтері жиырма бес және елу пайызға ұлғайған;
сақтандыру төлемдері елу және жетпіс пайызға ұлғайған;
акционерлерге тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатқан жағдайларда төлем қабілетсіздігін және қаржылық тұрақтылығын сипаттау.
35. Акционерлерге дивидендтерді төлеу.
9. Инвестициялық саясат
36. Инвестициялаудың мақсаттары.
37. Инвестициялардың типі бойынша диверсификациялауды және активтердің сапасын бағалауды қоса отырып инвестициялық портфелін және оның кірістілігін қалыптастыру.
38. Активтердің типіне, сондай-ақ тыс жерден тартылған құрал-жабдықтарына байланысты инвестициялық шектеулер.
39. Инвестициялық саясатына жауапты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басты тұлғалары.
10. Қайта сақтандырудың саясаты
40. Тәуекелдерді қайта сақтандыруға берген кезде:
1) сақтандыру сыныптары бойынша негізгі нысандар және қайта сақтандыру әдістері, олардың өзара арақатынасы;
2) қайта сақтандыру ұйымдарын бағалау критерийлері:
рейтинг, капиталдың мөлшері және активтер деңгейі, қайта сақтандыру қызметін жүзеге асыруға тиісті қадағалау органы берген лицензияның болуы;
қайта сақтандыру ұйымының тұрақтылығы: нарықтағы компанияның уақыты мен жұмыс тәжірибесі, мекенжайы, сақтандыру тәуекелдердің болуы;
қайта сақтандыру ұйымының іскерлік әлуеті: қызмет түрі бойынша талдау жүргізу, ірі төлемдер бойынша талдау жүргізу, клиенттермен өзара қатынас, баспасөзде жағымсыз немесе жағымды жарияланымдардың болуы;
3) қайта сақтандыру ұйымының қызметіне бақылау жасау, қайта сақтандыру шарттарын сақтауды қамтамасыз ету жүйесі;
4) ынтымақтастық болжанатын қайта сақтандыру ұйымының атауы, сондай-ақ шетел қайта сақтандырушылардың болжалды үлесі.
41. Қайта сақтандыруға тәуекелдерді қабылдаған кезде:
1) қайта сақтанушыларды бағалаудың негізгі критерийлері: қызметті жүзеге асыруға тиісті қадағалау органның лицензиясының болуы, қайта сақтанушыдан сақтандыруға тәуекелдерді алатын мамандардың кәсібилігі, ірі төлем бойынша талдау жүргізу, баспасөзде жағымсыз немесе оң жарияланымдардың болуы, қайта сақтанушы - ұйымға экономикалық ықпал жасау шараларының болуы, өткен жылдары осы ұйыммен жүргізген жағымсыз жұмыс тәжірибесі;

31. Прогнозируемый отчет о денежных потоках.
32. Источники дополнительного финансирования в случае необходимости.
33. Прогноз коэффициентов убыточности как с учетом доли перестраховщика, так и без учета доли перестраховщика в разрезе классов страхования.
34. Описание платежеспособности и финансовой устойчивости в случаях:
уменьшения стоимости вкладов в банках второго уровня и негосударственных ценных бумаг на двадцать пять и пятьдесят процентов;
увеличения страховых резервов на двадцать пять и пятьдесят процентов;
увеличения страховых выплат на пятьдесят и семьдесят процентов;
продажи акционером принадлежащих ему акций страховой (перестраховочной) организации.
35. Выплата дивидендов акционерам.
9. Инвестиционная политика
36. Цели инвестирования.
37. Формирование инвестиционного портфеля и его доходности, включая диверсификацию по типам инвестиций и оценку качества активов.
38. Инвестиционные ограничения в зависимости от типа активов, а также от привлечения средств извне.
39. Ключевые лица страховой (перестраховочной) организации, ответственные за инвестиционную политику.
10. Политика перестрахования
40. При передаче рисков на перестрахование:
1) основные формы и методы перестрахования по классам страхования, их соотношение между ними;
2) критерии оценки перестраховочных организаций:
рейтинг, размер капитала и уровень активов, наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление перестраховочной деятельности;
стабильность перестраховочной организации: время и опыт работы компании на рынке, местонахождение, наличие страновых рисков;
деловой потенциал перестраховочной организации: проведение анализа по видам деятельности, проведение анализа по крупным выплатам, взаимоотношения с клиентами, наличие негативных или положительных публикаций в печати;
3) система контроля за деятельностью перестраховочной организации, обеспечения соблюдения условий перестрахования;
4) наименование перестраховочных организаций, с которыми предполагается сотрудничество, а также предполагаемая доля иностранных перестраховщиков.
41. При приеме рисков на перестрахование:
1) основные критерии оценки перестрахователей: наличие лицензии соответствующего надзорного органа на осуществление страховой деятельности, профессионализм специалистов, принимающих риски на страхование у перестрахователя, проведение анализа по крупным выплатам, наличие негативных или положительных публикаций в печати, наличие мер экономического воздействия к перестрахователю, негативный и позитивный опыт работы с перестрахователем в прошлом;

2) қайта сақтандыру бойынша ұйымның портфелін сипаттау (сақтандыру түрлері, әр түрдің үлес салмағы, сақтандыру сомасының лимиті, қайта сақтандыруға беру шарттары бойынша).
11. Ұйымдастыру құрылымы
42. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының құрылымы.
43. Директорлар кеңесінің бірінші басшысы және мүшелері, басқарманың бірінші басшысы және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бас бухгалтері туралы ақпарат: біліктілігі, білімі, жұмыс тәжірибесі.
44. Басты мамандарының оның ішінде сақтандыру, қайта сақтандыру, андеррайтинг, ішкі аудит бөлімшелерінің қаржы директорының, басшыларының функционалдық міндеттерін сипаттау.
45. Мамандар білімінің болжалды деңгейі.
46. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатысуға ниеті бар кеңесшілер және қауымдастықтар туралы ақпараты.
47. Сақтанушылардың шағымдарымен жұмысты ұйымдастыру.
48. Қызметкерлерді және сақтандыру агенттерін оқытуды ұйымдастыру.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру холдингін
ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы мәселелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын сақтандыру холдингін ерікті түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет.
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде
«электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – екі ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беру (беруден бас тарту туралы) не аталған рұқсатты беруден бас тарту туралы қаулысы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.

2) описание портфеля организации по перестрахованию (по видам страхования, удельному весу каждого вида, лимитам страховых сумм, условиям передачи в перестрахование).
11. Организационная структура
42. Структура страховой (перестраховочной) организации.
43. Информация о первом руководителе и членах совета директоров, первом руководителе правления и главном бухгалтере страховой (перестраховочной) организации: квалификация, образование, опыт работы.
44. Описание функциональных обязанностей ключевых специалистов, в том числе финансового директора, руководителей подразделений страхования, перестрахования, андеррайтинга, внутреннего аудита, актуария.
45. Предполагаемый уровень образования специалистов.
46. Информация о консультантах и ассоциациях, в которых страховая (перестраховочная) организация предполагает участвовать.
47. Организация работы с жалобами страхователей.
48. Организация обучения персонала и страховых агентов.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой
(перестраховочной) организации и страхового холдинга»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача разрешения на добровольную реорганизацию страховой (перестраховочной) организации и страхового холдинга» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение двух месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче (об отказе в выдаче) разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) ерікті қайта ұйымдастырылуын жүргізуге рұқсат алуға қолдаухатты;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) жоғары органының оны ерікті түрде қайта ұйымдастыру туралы шешімін;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) ерікті түрде қайта ұйымдастырылуының болжалды шарттарын, нысандарын, тәртібін және мерзімін сипаттайтын құжаттарды;
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) ерікті түрде қайта ұйымдастыру талаптары, нысаны, тәртібі мен мерзімдері Қайта ұйымдастыруды жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарында айқындалады.
Іс-шаралар жоспарында қайта ұйымдастырылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының пруденциалдық нормативтердің орындалуын қамтамасыз ету шаралары көрсетіледі.
Қайта ұйымдастыруды жүргізу жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалу барысы туралы ақпаратты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) көрсетілетін қызметті берушіге жоспарда көрсетілген іс-шараларды орындау мерзімдері аяқталғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде ұсынады;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) ерікті түрде қайта ұйымдастырылуынан кейінгі және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру холдингінің) ерікті түрде қайта ұйымдастырылуы нәтижесінде құрылатын заңды тұлғалардың есептік балансын қоса алғанда, ерікті түрде қайта ұйымдастырылуы салдарының қаржылық болжамын ұсынады:
жоспарланған ерікті түрде қайта ұйымдастыруға берілген экономикалық негіздеме;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін) қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған ұйымның (ұйымдардың) болжамдық (есептік) балансы;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін - сақтандырудың нақты сыныптарын (түрлерін) көрсете отырып, сақтандыру сыйлықақыларының, сақтандыру резервтерінің жоспарланып отырған көлемінің экономикалық негізделген есебі қамтылады.
Порталда:

7. Государственная услуга предоставляется бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) ходатайство на получение разрешения на проведение добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
2) решение высшего органа страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) о его добровольной реорганизации;
3) документы, описывающие предполагаемые условия, формы, порядок и сроки добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга).
Условия, форма, порядок и сроки добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) определяются в Плане мероприятий по проведению реорганизации.
План мероприятий отражает мероприятия по обеспечению выполнения пруденциальных нормативов реорганизованной страховой (перестраховочной) организации.
Информация о ходе исполнения плана мероприятий по проведению реорганизации представляется страховой (перестраховочной) организацией (страховым холдингом) услугодателю в течение двух рабочих дней после истечения сроков исполнения мероприятий указанных в нем;
4) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации, включая расчетный баланс страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) после его добровольной реорганизации и (или) юридических лиц, образующихся в результате добровольной реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга), содержащий:
экономическое обоснование планируемой добровольной реорганизации;
прогнозный (расчетный) баланс организации (организаций), создаваемой (создаваемых) в результате реорганизации страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга);
для страховых (перестраховочных) организаций - экономически обоснованный расчет планируемого объема страховых премий, страховых резервов, с указанием конкретных классов (видов) страхования.
На портал:

1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылатын мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) болжанып отырған ерікті түрде қайта ұйымдастыру нәтижесiнде сақтанушылардың және өзге де кредиторлардың заңды мүдделерiнің бұзылуы;
2) болжанып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесiнде қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз етудiң ең төменгi талаптары, сақталуы мiндеттi нормалар мен лимиттер және «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңында және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтiк құқықтық актiлерiнде белгiленген өзге де талаптарының бұзылуы;
3) қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (сақтандыру холдингтерінің) жоғары органдарының тиісті шешімдерінің болмауы;
4) болжанып отырған қайта ұйымдастыру нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасының талаптары бұзылуы;
5) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген құжаттардың ұсынылмауы;
6) табыс етiлген құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келмеуі мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) нарушение в результате предполагаемой добровольной реорганизации законных интересов страхователей и иных кредиторов;
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации минимальных условий обеспечения финансовой устойчивости, других обязательных к соблюдению норм и лимитов и иных требований, установленных Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» и нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан;
3) отсутствие соответствующих решений высших органов реорганизуемых страховых (перестраховочных) организаций (страховых холдингов);
4) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
5) непредставление документов, предусмотренных пунктом
9 настоящего стандарта государственной услуги;
6) несоответствие представленных документов законодательству Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымдарды портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген жағдайда шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын сақтандыру холдингін ерікті
түрде қайта ұйымдастыруға рұқсат
беру» мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
№ ____ күні ______________
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
бақылау мен қадағалау комитетінің
төрағасына
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін)
ерікті қайта ұйымдастыруға берілетін рұқсатты алуға арналған
өтініш
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі)
акционерлерінің жалпы жиналысының ___________________________________
(өткізілетін орны)
_________ жылғы «___» _____________ № _______________ шешіміне сәйкес
_____________________________________________________________________
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру холдингін)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
қайта ұйымдастыру нәтижесінде құрылған (заңды тұлғаға (тұлғаларға)
(біріктіру, қосу, бөлу, бөлініп шығу, қайта құру) арқылы (керегінің
асты сызылсын) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын (сақтандыру
холдингін) ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беруді сұрайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі)
өтінішке қоса берілген құжаттар мен ақпараттың дұрыстығына, сондай-ақ
өтінішті қарауға байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және
құжаттардың көрсетілетін қызметті берушіге дер кезінде берілуіне
толығымен жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілген құжаттардың атаулы әрқайсысы
бойынша дана және бет санын көрсету керек):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі)
акционерлерінің атынан уәкілетті адам
______________________________________        _______________________
(қолы)                                    мөр
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде таратуға
келісім беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную
реорганизацию страховой (перестраховочной)
организации и страхового холдинга»
№ ______ дата _______________
Председателю
Комитета по контролю и надзору
финансового рынка и финансовых организаций
Национального Банка Республики Казахстан
Ходатайство
на получение разрешения на добровольную
реорганизацию страховой (перестраховочной)
организации (страхового холдинга)
____________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров
страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга)
№ __________ от «____» _______________ _____ года, _________________
____________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную реорганизацию страховой
(перестраховочной) организации (страхового холдинга) посредством
(слияния, присоединения, разделения, выделения, преобразования)
(нужное подчеркнуть)
в __________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(юридического (юридических) лица (лиц),
образующегося (образующихся) в результате
____________________________________________________________________.
реорганизации страховой (перестраховочной)
организации (страхового холдинга)
Страховая (перестраховочная) организация (страховой холдинг)
полностью отвечает за достоверность прилагаемых к ходатайству
документов и информации, а также своевременное представление Комитету
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с
рассмотрением ходатайства.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых
документов, количество экземпляров и листов по каждому):
Уполномоченное лицо от акционеров страховой (перестраховочной)
организации (страхового холдинга)
_________________________ ____________
(подпись)            печать
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача согласия на добровольную ликвидацию страховой
(перестраховочной) организации»

1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық өзінің кредиторларының талаптарын толық қанағаттандыруын қамтамасыз ету жөніндегі міндеттемесі қамтылуға тиісті сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы, ол болмаған кезде - оның ауыстыратын адам қол қойған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде таратуға рұқсат беру туралы өтінішхатты;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акционерлерінің жалпы жиналысының ерікті түрде тарату туралы шешімін;
3) тарату комиссиясының, оның ішінде филиалдарында не өкілдіктерінде құрылатын бөлімшелеріндегі мүшелікке кандидаттардың тізімін;
4) сақтандыру портфелін табыс еткеннен кейінгі күні жасалған, аудиторлық ұйым растаған қаржылық есепті;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы міндеттемелерінің сомасы туралы мәліметтер қамтылған, акционерлердің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті түрде тарату туралы шешімді қабылдаған күні жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кредиторларының тізімін;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзі жасаған сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелерінен тұратын басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына сақтандыру портфелін қабылдау-өткізу актісін (осындай табыстау бар болса);
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша міндеттемелердің жоқ екенін растайтын құжаттарды;
8) акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын өз қызметін тоқтатуға дайындықтың мерзімдері мен кезеңдері туралы іс-шаралар (жоспар және кесте) тізбесін ұсынуға тиісті.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылатын мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) болжанып отырған ерiкті түрде тарату нәтижесiнде сақтанушылар мен өзге де кредиторлардың заңды мүдделерiнің бұзылуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көзделген құжаттардың ұсынылмауы;

1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию страховой (перестраховочной) организация по форме, в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги, подписанное первым руководителем страховой (перестраховочной) организации, при его отсутствии - лицом, его замещающим, которое должно содержать обязательство страховой (перестраховочной) организации об обеспечении полного удовлетворения требований всех ее кредиторов;
2) решение общего собрания акционеров страховой (перестраховочной) организации о добровольной ликвидации;
3) список кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах и (или) представительствах;
4) финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, составленная на дату, следующую после передачи страхового портфеля;
5) список кредиторов страховой (перестраховочной) организации, включающий сведения о сумме обязательств страховой (перестраховочной) организации, составленный на дату принятия общим собранием акционеров решения о добровольной ликвидации страховой (перестраховочной) организации;
6) акт приема-передачи страхового портфеля, состоящий из обязательств страховой (перестраховочной) организации по заключенным ею договорам страхования и перестрахования, другой страховой (перестраховочной) организации (при наличии такой передачи);
7) документы, подтверждающие отсутствие у страховой (перестраховочной) организации обязательств по заключенным договорам страхования (перестрахования);
8) перечень мероприятий о сроках и этапах подготовки страховой (перестраховочной) организации к прекращению своей деятельности (план и график), утвержденный общим собранием акционеров.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) нарушение в результате предполагаемой добровольной ликвидации законных интересов страхователей и иных кредиторов;
2) непредставление документов, предусмотренных пунктом
9 настоящего стандарта;

4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Сақтандыру (қайта сақтандыру)
ұйымын ерікті түрде таратуға
рұқсат беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандартына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
бақылау мен қадағалау комитетінің
төрағасына
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ерікті таратуға
рұқсат беруге арналған
өтініш
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жалпы жиналысының _______________
_____________________________________________________________________
(өткізілетін орны)
_________ жылғы «___» _____________ № _______________ шешіміне сәйкес
_____________________________________________________________________
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын ________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
ерікті таратуға рұқсат беруді сұрайды.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзінің барлық кредиторлары
талаптарының толық қанағаттандырылуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өтінішке қоса берілген
құжаттар мен ақпараттың дұрыстығына, сондай-ақ өтінішті қарауға
байланысты сұралатын қосымша ақпараттың және құжаттардың көрсетілетін
қызметті берушіге дер кезінде берілуіне толығымен жауап береді.
Қоса берілген құжаттар (жіберілген құжаттардың атаулы тізбесін,
әрқайсысы бойынша дана және бет санын көрсету керек):
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бірінші басшысы (ол
болмағанда оның орнын алмастыратын адам)
__________________________________________   ________________________
(қолы)                                 мөр
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Ұйымдардың капиталына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының
және (немесе) сақтандыру холдингінің елеулі түрде қатысуына
рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную
ликвидацию страховой (перестраховочной)
организации»
Председателю
Комитета по контролю и надзору
финансового рынка и финансовых
организаций Национального Банка
Республики Казахстан
Ходатайство
о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию
страховой (перестраховочной) организация
____________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением общего собрания акционеров страховой
(перестраховочной) организации № ________________
от «_____» ________ _____ года, ____________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на добровольную ликвидацию страховой
(перестраховочной) организации _____________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование страховой (перестраховочной) организации)
Страховая (перестраховочная) организация обязуется обеспечить
полное удовлетворение требований всех ее кредиторов.
Страховая (перестраховочная) организация полностью отвечает за
достоверность прилагаемых к ходатайству документов и информации, а
также своевременное представление уполномоченному органу
дополнительной информации и документов, запрашиваемых в связи с
рассмотрением ходатайства.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых
документов, количество экземпляров и листов по каждому):
Первый руководитель страховой (перестраховочной) организации
(при его отсутствии - лицо, его замещающее).
___________________________ ___________
(подпись)            печать
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на значительное участие страховой
(перестраховочной) организации и (или) страхового
холдинга в капиталах организаций»

2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) ерікті нысанда жасалған өтінішті;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің ұйымдардың капиталына қомақты қатысу туралы шешімді;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниеттенген ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлері лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын үміткерлер) туралы ақпаратты ұсынуға тиісті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуы бар заңды тұлғаның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлері лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын үміткерлер) туралы ақпарат осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша берiледi;
4) бизнес-жоспарды ұсына отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниеттенген заңды тұлғаның қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпаратты;
5) Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру тобы қатысушыларының орналасқан елдерінің заңнамасы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды олардың және сақтандыру тобының орындауына мүмкіндік бермеуіне байланысты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниеттенген ұйымның орналасқан елінің заңнамасын талдау негізінде сақтандыру тобына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкін болмауын болжайтын жағдайлардың жоқ екені туралы ақпаратты;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниеттенген ұйымның жарғылық капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесі мен сомасы туралы, сондай-ақ олар иеленетін акциялардың саны мен акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) алдын ала төлемінің мөлшері туралы ақпаратты;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниеттенген ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы ақпаратты (егер осындай ақпарат аудиторлық есепте болмаса), сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингінің жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниеттенген ұйымның акцияларының саны, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниеттенген ұйымның қатысу үлесін немесе акцияларын иеленудің шарттары мен тәртібі туралы ақпаратты;

2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление, составленное в произвольной форме;
2) решение органа страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга о значительном участии в капитале организации;
3) информацию о руководящих работниках организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерены приобрести значительное участие (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников).
Информация о руководящих работниках (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) юридического лица, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие, представляется по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
4) информацию о виде или видах деятельности юридического лица, в котором страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие, с представлением бизнес-плана;
5) информацию, на основании анализа законодательства страны места нахождения организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за страховой группой в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников страховой группы-нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и страховой группой предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
6) информацию о доле и сумме участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале), об условиях и порядке приобретения значительного участия в капиталах организации;
7) информацию о размере уставного капитала организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале или количестве акций организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие, об условиях и порядке приобретения значительного участия или акций организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие;

8) мыналарды:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
құрылтайшысы (қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны иелену бағасы туралы мәліметтерді;
акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға акцияларының саны, оларды иелену бағасы, орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді;
заңды тұлғаның (құрылтайшысы, қатысушысы, акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын) қатысу үлесінің мөлшері, оның басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы сатып алу бағасы туралы мәліметтерді;
акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға иеленген акциялардың саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді қамтитын, жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларды сатып алу арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иеленген заңды тұлға туралы деректерді ұсынуға тиісті.
Бұл талаптар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің бірнеше заңды тұлғалардың жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін немесе акцияларын иелену арқылы еншілес ұйымды иелену жағдайларына қолданылады.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылатын мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) рұқсат алуға қажетті осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттарды табыс етпегенде;
2) құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйым орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сай келмегенде;

8) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает значительное участие, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг.
Данные требования распространяются на случаи приобретения значительного участия страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги;
2) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;

3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттардың) мынадай талаптарына сай келмегенде:
мыналар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды:
мінсіз іскерлік беделі жоқ;
қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымы директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқармасының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушысы (сақтандыру холдингі)-жеке тұлғасы, ірі қатысушысы-заңды тұлғасының бірінші басшысы болған адамдар. Аталған талап қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қабылданғаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;
өзге қаржылық ұйымда басшы қызметкер лауазымында болған кезеңінде оны басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап көрсетілетін қызметті беруші басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім кері қайтарып алу туралы шешімді Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.
4) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі кіретін сақтандыру тобының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің болжамды қомақты қатысуы нәтижесінде пруденциялық нормативтерді сақтамағанда;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі жоспарлаған инвестициялардың салдарынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауы болжанатын қаржылық салдарын талдағанда;
6) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иемденетін ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екендігін растайтын құжаттардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сай келмегенде;

3) несоответствие руководящих работников организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерены приобрести значительное участие (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) следующим требованиям:
не имеющее безупречной деловой репутации;
ранее являвшееся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного участника (страхового холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника.
4) несоблюдение пруденциальных нормативов страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого значительного участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга или страховой группы вследствие деятельности организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает значительное участие или планируемых страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом инвестиций;
6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает значительное участие, требованиям Национального Банка Республики Казахстан к системам управления рисками и внутреннего контроля;

7) осы ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің пруденциялық нормативтерді, оның ішінде шоғырландырылған негізде және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамағанда;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк құжаттарды қарау кезеңінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне және (немесе) қомақты қатысу болжанып отырған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қатысты қолданған, «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 53-2-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген қолданыстағы шектеулі ықпал ету шарасының және (немесе) осы Заңның 53-1-бабының 2-тармағында көзделген мәжбүрлеу шарасының және (немесе) осы Заңның 53-3-бабы 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген санкцияның болуы;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, банкті, инвестициялық портфельді басқарушыны құрған немесе иемденген жағдайда, Заңда, Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі және бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері сақтандыру немесе банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, банктің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптардың сақталмауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

7) несоблюдение организацией, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерены приобрести значительное участие установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения данной организации, а также страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления услугодателю на получение разрешения и (или) в период рассмотрения заявления;
8) наличие действующей ограниченной меры воздействия, предусмотренной подпунктом 4) пункта 1 статьи 53-2 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (далее – Закон), и (или) принудительной меры, предусмотренной пунктом 2 статьи 53-1 Закона, и (или) санкции, предусмотренной подпунктами 2), 3) и 4) пункта 2 статьи 53-3 Закона, примененной Национальным Банком Республики Казахстан в отношении страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, и (или) организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг намерена приобрести значительное участие, в период рассмотрения документов;
9) в случае приобретения значительного участия страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом – страховой (перестраховочной) организации, банка, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан - несоблюдение требований, предусмотренных Законом, законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, пенсионном обеспечении и рынке ценных бумаг касательно выдачи согласия на получение статуса страхового или банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, банка, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымдарды портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген жағдайда шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере
отырып қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Ұйымдардың капиталына сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымының және
(немесе) сақтандыру холдингінің
елеулі түрде қатысуына рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Нысан
сурет орны
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру
холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдарының басшы қызметкерлері
лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсыныс жасалған басшы
қызметкерлер немесе кандидаттар туралы ақпарат
_____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру
холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдарының басшы қызметкері
лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсыныс жасалған басшы
қызметкердің немесе кандидаттың
_____________________________________________________________________
тегі, аты, бар болса – әкесінің аты көрсетіледі
және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру
холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымдарға тағайындалатын басшы
қызметкердің лауазымы немесе тағайындалатын кандидаттың лауазымы)
_____________________________________________________________________
(сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру
холдингінің қомақты қатысуы бар ұйымның атауы)

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на значительное
участие страховой (перестраховочной)
организации и (или) страхового
холдингав капиталах организаций»
Форма
место для фотографии
Информация
о руководящих работниках или кандидатах,
рекомендуемых для назначения или избрания на должности
руководящих работников организации, в которой
страховая (перестраховочная) организация и (или)
страховой холдинг имеют значительное участие
____________________________________________________________________
(указывается фамилия, имя, при наличии – отчество
руководящего работника или кандидата, рекомендуемого
для назначения или избрания на должность руководящего
работника организации, в которой страховая
(перестраховочная) организация и (или) страховой
холдинг имеют значительное участие,
____________________________________________________________________
и должность руководящего работника или должность, на
которую кандидат назначается в организации, в которой
страховая (перестраховочная) организация и (или)
страховой холдинг имеют значительное участие, в холдинге)
____________________________________________________________________
(наименование организации, в которой страховая
(перестраховочная) организация и (или) страховой
холдинг имеют значительное участие, холдинга)

1. Жалпы мәліметтер:
Туған жері және күні
Азаматтығы
Жеке басын куәландыратын құжат деректері (нөмірі, берілген күні, кім берді)
2. Жұмыс орны (орындары), лауазымы (лауазымдары)
_____________________________________________________________________
3. Жұмыс орны (орындары) мекенжайы (мекенжайлары), байланыс телефоны
_____________________________________________________________________
4. Білімі:
Оқу орнының атауы
Түскен күні – бітірген күні
Мамандығы
Білімі, біліктілігі туралы диплом деректері
Оқу орнының тұрған жері
1.
5. Жұбайы, жақын туыстары (ата-анасы, ағасы, інісі, қарындасы,
балалары) және жекжаттары (ата-анасы, ағасы, інісі, қарындасы,
ерлі-зайыптылардың балалары) туралы мәліметтер
Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты
Туған жылы
Туыстық қатынасы
Жұмыс орны және лауазымы
1.
6. Басшы қызметкердің (немесе басшы қызметкердің лауазымына
тағайындауға немесе сайлауға ұсыныс жасалған кандидаттың) еншілес
ұйымның жарғылық капиталына немесе заңды тұлғалардың акцияларын
иеленуге қатысуы туралы мәліметтер:
Заңды тұлғаның атауы және тұрған жері
Заңды тұлға қызметінің жарғылық түрлері
Жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе заңды тұлғаның дауыс беруші акцияларының жалпы санына кандидатқа тиесілі акциялар санының арақатынасы (пайызда)
1.
7. Соңғы үш жылдағы семинарлардан, курстардан өткендігі туралы
мәліметтер:
Ұйымның атауы
Өткізілген күні және орны
Сертификат деректері (нөмірі, берілген күні)
1.
8. Еңбек қызметі туралы мәліметтер.
Осы тармақта еншілес ұйымның басшы қызметкерінің (немесе басшы
қызметкер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсыныс жасалған
кандидаттың) бүкіл еңбек қызметінде атқарған (атқаратын) лауазымдары,
оның ішінде көрсетілетін қызметті берушіге келісу туралы өтініш
берген қаржы ұйымындағы, холдингтегі лауазымы көрсетіледі.
Жұмыс кезеңі (күні, айы, жылы)
Жұмыс орны
Лауазымы
Тәртіптік жазаның болуы
Лауазымнан шығару, босату себептері
1.
2.
9. Еншілес ұйымның басшы қызметкердің (немесе басшы қызметкер
лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсыныс жасалған кандидаттың)
қаржы ұйымдарына аудит жүргізгені туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қаржы ұйымының атауын, кандидаттың аудитор-орындаушы ретінде
аудиторлық есепке қол қойған күнін көрсету керек).
10. Осы ұйымның және (немесе) басқа ұйымдардың директорлар
кеңесіндегі және инвестициялық комитеттердегі мүшелігі туралы
мәліметтер:
Кезең (күн, ай, жыл)
Ұйымның атауы
Лауазымы, келісу күні (егер талап етілсе)
Лауазымнан шығару, босату себептері
1.

1. Общие сведения:
Дата и место рождения
Гражданство
Данные документа, удостоверяющего личность (номер, дата выдачи, кем выдано)
2. Место (места) работы, должность (должности)
____________________________________________________________
3. Адрес (адреса) места (мест) работы, контактный телефон
_____________________________________________________________
4. Образование:
Наименование учебного заведения
Дата поступления - дата окончания
Специальность
Реквизиты диплома об образовании, квалификация
Место нахождения учебного заведения
1.
5. Сведения о супруге, близких родственниках (родители, брат,
сестра, дети) и свойственниках (родители, брат, сестра, дети супруга
(супруги))
Фамилия, имя, при наличии – отчество
Год рождения
Родственные отношения
Место работы и должность
1.
6. Сведения об участии руководящего работника (или кандидата,
рекомендуемого для назначения или избрания на должности руководящих
работников) дочерней организации в уставном капитале или владении
акциями юридических лиц:
Наименование и место нахождения юридического лица
Уставные виды деятельности юридического лица
Доля участия в уставном капитале или соотношение количества акций, принадлежащих кандидату, к общему количеству голосующих акций юридического лица (в процентах)
1.
7. Сведения о прохождении семинаров, курсов по повышению
квалификации за последние три года:
Наименование организации
Дата и место проведения
Реквизиты сертификата (номер, дата выдачи)
1.
8. Сведения о трудовой деятельности.
В данном пункте указываются сведения о должностях, которые
занимал (занимает) руководящий работник (или кандидат, рекомендуемый
для назначения или избрания на должность руководящего работника)
дочерней организации за всю трудовую деятельность, в том числе
должности в финансовой организации, холдинге, представившем в
уполномоченный орган ходатайство о согласовании.
Период работы дата, месяц, год)
Место работы
Должность
Наличие дисциплинарных взысканий
Причины увольнения, освобождения от должности
1.
9. Сведения о проведении руководящим работником (или
кандидатом, рекомендуемым для назначения или избрания на должность
руководящего работника) дочерней организации аудита финансовых
организаций:
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(указать наименование финансовой организации, дата
подписания кандидатом аудиторского отчета
в качестве аудитора - исполнителя).
10. Сведения о членстве в совете директоров и инвестиционных
комитетах в данной организации и (или) в других организациях:
Период (дата, месяц, год)
Наименование организации
Должность, дата согласования (если требовалось)
Причины увольнения, освобождения от должности
1.

11. Жарияланымдары, ғылыми әзірлемелері және басқа жетістіктері:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, бар болса күнін, қандай басылымдарда екендігін
көрсету керек)
12. Алынбаған және өтелмеген соттылығының болуы туралы мәліметтер:
Күні
Сот органының атауы
Соттың тұрған жері
Жаза түрі
Кандидаттың қылмыстық жауаптылыққа тартылуына сәйкес келетін заңнамалық актінің бабы
Соттың іс жүргізуге шешім қабылдаған күні
1.
13. Өзіне қабылдаған ақшалай міндеттемелердің орындалмау фактілерінің
болуы туралы мәліметтер:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, көрсетілген фактілер бар болған жағдайда ұйымның атауын және
міндеттемелер сомасын көрсету қажет)
14. Басшы қызметкер (немесе басшы қызметкер лауазымына тағайындауға
немесе сайлауға ұсыныс жасалған кандидаттың) бұрын қаржы ұйымын,
банктік холдингті консервациялау, акцияларын мәжбүрлеп сатып алу
туралы, қаржы ұйымын лицензиядан айыру туралы, сондай-ақ қаржы ұйымын
мәжбүрлеп тарату немесе оны Қазақстан Республикасының заңнамасында
белгіленген тәртіпте банкрот деп тану туралы қаржы нарығын және қаржы
ұйымдарын реттеу мен қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган шешім
қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын мерзімде директорлар кеңесінің
бірінші басшысы, басқарманың (атқарушы органның) бірінші басшысы және
оның орынбасары, бас бухгалтері, қаржы ұйымының жеке тұлға-ірі
қатысушысы, заңды тұлға-ірі қатысушының (банктік немесе сақтандыру
холдингінің) бірінші басшысы болып табылғандығы туралы мәліметтер.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңін көрсету керек).
15. Басшы қызметкерді тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтару
туралы және қаржы ұйымының, холдингтің, «Сақтандыру төлемдеріне
кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының қызметтік міндеттерін
орындаудан көрсетілетін қызметті берушіні шеттету туралы деректердің
болуы.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ, ұйымның атауын, лауазымын, жұмыс кезеңі, тағайындауға
(сайлауға) келісімді кері қайтару үшін негіздемелер және осындай
шешім қабылдаған мемлекеттік органның атауы).

11. Имеющиеся публикации, научные разработки и другие
достижения:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указать дату,
в каких изданиях)
12. Сведения о наличии неснятой и непогашенной судимости:
Дата
Наименование судебного органа
Место нахождения суда
Вид наказания
Статья законодательного акта, в соответствии с которой кандидат привлечен к уголовной ответственности
Дата принятия процессуального решения судом
1.
13. Сведения о наличии фактов неисполнения принятых на себя
денежных обязательств:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
(да (нет), в случае наличия указанных фактов
необходимо указать наименование
организации и сумму обязательств).
14. Сведения о том, являлся ли руководящий работник (или
кандидат, рекомендуемый для назначения или избрания на должность
руководящего работника) дочерней организации ранее первым
руководителем совета директоров, первым руководителем правления
(исполнительного органа) и его заместителем, главным бухгалтером,
крупным участником - физическим лицом, первым руководителем крупного
участника (банковского или страхового холдинга) - юридического лица
финансовой организации в период не более чем за один год до принятия
государственным органом по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций решения о консервации финансовой
организации, банковского холдинга, принудительном выкупе акций, о
лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной
ликвидации финансовой организации, или признании ее банкротом в
установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
______________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
должность, период работы).
15. Наличие данных об отзыве согласия на назначение (избрание)
руководящего работника и об отстранении уполномоченным органом от
выполнения служебных обязанностей финансовой организации, холдинга,
Акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат».
______________________________________________________________
______________________________________________________________
(да (нет), указать наименование организации,
должность, период работы, основания для отзыва
согласия на назначение (избрание) и наименование
государственного органа, принявшего такое решение).

16. Қаржы ұйымының, холдингтің басшысы ретінде қаржы ұйымының,
холдингтің қызмет мәселелері бойынша сот талқылауларына жауапкер
ретінде тартылды ма:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(иә/жоқ сот талқылауындағы жауапкер қаржы ұйымының, холдингтің атауы,
қаралған мәселе және сот шешімі).
Осы ақпаратты тексергенімді және оның анықтығы мен толықтығын
растаймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(баспа әріптерімен)
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қомақты
қатысуы бар ұйымның тәуелсіз директорлығы лауазымына кандидат толтырады:
Мен, __________________________________________________________________________________
(тегі, аты, бар болса – әкесінің аты)
_______________________________________________________________________________________
тәуелсіз директор лауазымына тағайындалу (сайлану) үшін «Акционерлік қоғамдар туралы»
2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға сәйкес
келетіндігімді растаймын.
Күні __________________________________________________________
Қолы __________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Қоғамды жария компания деп тану немесе қоғамның мәлімдемесі
негізінде ол белгілеген тәртіпте оның жария компания мәртебесін
кері қайтарып алу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Қоғамды жария компания деп тану немесе қоғамның өтініші негізінде ол белгілеген тәртіппен одан жария компания мәртебесін кері қайтарып алу» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік он бес күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.

16. Привлекался ли как руководитель финансовой организации,
холдинга в качестве ответчика в судебные разбирательства по вопросам
деятельности финансовой организации, холдинга:
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
_____________________________________________________________
(да (нет), указать дату, наименование финансовой
организации, холдинга, ответчика в судебном разбирательстве,
рассматриваемый вопрос и решение суда).
Подтверждаю, что настоящая информация была проверена мною и
является достоверной и полной.
Фамилия, имя, при наличии – отчество __________________________
(печатными буквами)
Заполняется кандидатом на должность независимого директора организации, в которой страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг имеют значительное участие:
Подтверждаю, что я,
__________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии – отчество)
_______________________________________________________________________________________
соответствую требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» для назначения (избрания) на должность независимого директора.
Дата ___________________________________
Подпись ________________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Признание общества публичной компанией или отзыв у него
статуса публичной компании в установленном им порядке на
основании заявления общества»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Признание общества публичной компанией или отзыв у него статуса публичной компании в установленном им порядке на основании заявления общества» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги.
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение пятнадцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.

6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының акционерлік қоғамды жария компания деп тану туралы қаулысы, одан жария компанияның мәртебесін қайтарып алу туралы қағаз жеткізгіштегі дәлелді жазбаша жауап.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) мыналарды көрсете отырып, еркін түрде жасалған өтінішін:
қоғамның атауын және мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерін (заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлікке немесе анықтамаға сәйкес);
интернет желісінде қоғамның осы домендік аты тіркелгенін растайтын құжаттың нөмірі және күні көрсетілген қоғамның корпоративтік web-сайтының мекенжайын;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланған шектелмеген инвесторлардың тобы арасында қоғамның жария етілген акцияларын орналастыру туралы жариялымның көшірмесін (мемлекеттік тілдегі және орыс тіліндегі);
3) оның тіркеушісі қоғамның көрсетілетін қызметті берушіге өтінішін ұсынуы алдындағы айдың аяғындағы жағдай бойынша жасаған қоғам акционерлерінің тізілімін;
4) әділет органының белгісі бар енгізілген барлық өзгерістер мен толықтыруларымен қоғам жарғысының көшірмесін;
5) қор биржасы берген және қоғам Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне өтінішін ұсынудың алдындағы айдың соңындағы жағдай бойынша белгіленген критерийлерге қоғамның сәйкес келуін растайтын құжаттар:
қоғамның жай акцияларының сауда-саттық көлемі көрсетілетін қызметті берушінің нормативтік құқықтық актісінде белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс;
қоғамның акциялары Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін қор биржасының тізімдер санатында болуға тиіс, енгізілуі және онда болуы үшін қор биржасының ішкі құжаттарымен бағалы қағаздарға және олардың эмитенттеріне арнайы (листингілік) талаптар белгіленеді не олар Алматы қаласының өңірлік қаржы орталығы арнайы сауда алаңдарының тізіміне енгізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушіге қоғамды жария компания деп тану үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынатын құжаттардың көшірмесі бірінші басшының (не оны ауыстыратын тұлғаның) қолымен және қоғам мөрінің бедерімен расталады.
Бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленіп, әр парағы расталып, тігіліп және тігістің түйіні мен параққа жартылай жапсырылып, қағаз пломбамен бекітіліп ұсынылады. Бірінші басшының (не оның орнындағы тұлғаның) қолы және мөр бедері жартылай қағаз пломбаға, жартылай құжаттың парағына қойылуы тиіс.

6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о признании акционерного общества публичной компанией, отзыв у него статуса публичной компании на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) заявление, составленное в произвольной форме с указанием:
наименования и сведения о государственной регистрации (перерегистрации) общества (в соответствии со свидетельством или справкой о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица);
адрес корпоративного web-сайта общества, с указанием номера и даты документа, подтверждающего регистрацию доменного имени общества в сети интернет;
2) копия публикации о размещении объявленных акций общества среди неограниченного круга инвесторов, опубликованной в средствах массовой информации (на государственном и русском языках);
3) реестр акционеров общества, составленный его регистратором по состоянию на конец месяца, предшествующего представлению обществом заявления услугодателю;
4) копия устава общества со всеми внесенными в него изменениями и дополнениями с отметкой органа юстиции;
5) документы, выданные фондовой биржей и подтверждающие соответствие общества следующим критериям, по состоянию на конец месяца, предшествующего представлению обществом заявления услугодателю:
объем торгов простыми акциями общества должен соответствовать требованиям, установленным нормативным правовым актом Национального Банка Республики Казахстан;
акции общества должны находиться в категории списка фондовой биржи, функционирующей на территории Республики Казахстан, для включения и нахождения в которой внутренними документами фондовой биржи установлены специальные (листинговые) требования к ценным бумагам и их эмитентам либо они включены в список специальной торговой площадки регионального финансового центра города Алматы.
Копии документов, представляемых услугополучателем услугодателю для признания общества публичной компанией, заверяются подписью первого руководителя (либо лица, его замещающего) и оттиском печати общества.
Документы, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, заверенными полистно, прошитыми и скрепленными бумажной пломбой, наклеенной на узел прошивки и частично на лист. Подпись первого руководителя (либо лица, его замещающего) и оттиск печати должны быть нанесены частично на бумажную пломбу, частично на лист документа.

Көрсетілетін қызметті беруші қоғамды жария компания деп танылуын көрсетілетін қызметті алушының «Акционерлік қоғамдар туралы» 2003 жылғы 13 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 4-1-бабы 1-тармағында белгіленген критерийлерге сәйкес келгенде және ол Заңның 4-1-бабы 2-тармағының талаптарын сақтағанда жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы Заңның 4-1-бабы 4-тармағында аталған жағдайлар басталғанда, қоғамнан жария компания мәртебесін қайтарып алу жөніндегі еркін нысанда жазылған өтінішімен көрсетілетін қызметті берушіге өздігінен жүгінуге құқылы.
Жария компания критерийлеріне акционерлік қоғамның сәйкес келмеуі туралы мәліметтер расталғанда, көрсетілетін қызметті беруші қоғамнан жария компания мәртебесін қайтарып алу туралы шешім қабылдайды.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.

Услугодателем производится признание общества публичной компанией при соответствии услугополучателя критериям, установленным пунктом 1 статьи 4-1 Закона Республики Казахстан от 13 мая 2003 года «Об акционерных обществах» (далее – Закон), и при соблюдении им требований пункта 2 статьи 4-1 Закона.
Акционерное общество может самостоятельно обратиться к услугодателю с заявлением, составленным в произвольной форме, об отзыве у общества статуса публичной компании при наступлении случаев, перечисленных в пункте 4 статьи 4-1 Закона.
При подтверждении сведений о несоответствии акционерного общества критериям публичной компании, услугодатель принимает решение об отзыве у него статуса публичной компании.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамы ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат алуға өтініш осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша мына құжаттар:
1) көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің жалпы жиналысының оны тарату туралы шешімі;
2) тарату комиссия мүшелеріне кандидаттардың тізімі;
3) акционерлердің жалпы жиналысы көрсетілетін қызметті алушыны тарату туралы шешім қабылдаған күніндегі барлық шоттардың талдамасы бар, аудиторлық есеппен расталған, көрсетілетін қызметті алушының меншікті қаражатының оның міндеттемелерін толық орындау үшін жеткілікті болатынын куәландыратын баланстық есеп;
4) көрсетілетін қызметті алушының, оның барлық кредиторларының талаптарын толығымен қанағаттандыруды қамтамасыз ететіні туралы жазбаша міндеттемесі;
5) акционерлердің жалпы жиналысы көрсетілетін қызметті алушы тарату туралы шешімін қабылдаған күніне көрсетілетін қызметті алушы міндеттемелерінің сомасы туралы мәліметтерді қамтыған көрсетілетін қызметті алушы кредиторларының тізімі;
6) акционерлердің жалпы жиналысы бекіткен, көрсетілетін қызметті алушының өз қызметін тоқтатуға дайындалуының мерзімдері мен кезеңдері бойынша іс-шаралардың тізбесі (жоспары мен кестесі).
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
ходатайство о получении разрешения на добровольную реорганизацию акционерного общества «Фонд гарантирования страховых выплат» по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги с приложением следующих документов:
1) решение общего собрания акционеров услугополучателя о добровольной реорганизации, содержащее в себе порядок управления деятельностью услугополучателя в переходный период;
2) план мероприятий по проведению добровольной реорганизации;
План мероприятий по проведению реорганизации услугополучателя включает в себя:
сроки проведения добровольной реорганизации услугополучателя;
порядок извещения страховых (перестраховочных)
организаций - участников услугополучателя (далее – страховые организации - участники) и иных кредиторов о реорганизации;
размеры обязательств, а также порядок и сроки исполнения обязательств услугополучателя перед страховыми организациями - участниками и иными кредиторами;
иную информацию, представляемую услугополучателем, отражающую особенности предстоящей реорганизации;
3) финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации.
Финансовый прогноз последствий добровольной реорганизации содержит следующие данные:
экономическое обоснование планируемой добровольной реорганизации;
прогнозный (расчетный) баланс услугополучателя после добровольной реорганизации.
На портале:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 1), 2) и 3) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг

14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру
қоры» акционерлік қоғамын ерікті түрде
қайта ұйымдастыруға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі
Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын
реттеу мен қадағалау комитетінің
төрағасына
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамын
ерікті түрде қайта ұйымдастыруды жүргізуге көрсетілетін
қызметті берушінің рұқсатын алу туралы
өтініші
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
_____________________________________________________________________
(өткізілген орны)
акционерлердің жалпы жиналысының ____ жылғы ___________
№ _____ хаттамасына сәйкес
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік
қоғамы, оның орналасқан жерін көрсете отырып)
ерікті қайта ұйымдастыруға рұқсат беруіңізді сұрайды.
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамды
ерікті қайта ұйымдастыруын жүргізуге рұқсат алуға өтінішті ресімдеу
құқығы берілген уәкілетті тұлға болып табылады.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның тегі, аты, бар болса әкесінің аты, аталған
өкілеттіктерді алуға негіздеме болып табылатын құжатқа сілтеме)
_____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы)
Акционерлер өтінішке қоса берілген тиісті құжаттардың
дұрыстығына толығымен жауапты болады.
Қосымша: ______________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(жіберілетін құжаттардың толық тізбесі, даналар мен әр қайсысы
бойынша парақтар саны көрсетіледі):
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік қоғамының
атынан өтінішті беруге уәкілетті тұлғаның қолы, құжаттың тіркелген
күні мен нөмірі)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры» акционерлік
қоғамын ерікті түрде таратуға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную
реорганизацию акционерного общества
«Фонд гарантирования страховых выплат»
Председателю
Комитета по контролю и надзору
финансового рынка и
финансовых организаций
Национального Банка
Республики Казахстан
_______________________
Ходатайство
о получении разрешения уполномоченного органа на
проведение добровольной реорганизации акционерного
общества «Фонд гарантирования страховых выплат»
____________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с протоколом общего собрания акционеров
№ _________ ___ ____________ _____ года,
____________________________________________________________________
(место проведения)
дать разрешение на проведение добровольной реорганизации
____________________________________________________________________
(акционерное общество «Фонд гарантирования страховых
выплат», с указанием его места нахождения)
Уполномоченным лицом, которому представлено право на оформление
настоящего ходатайства на получение разрешения на проведение
добровольной реорганизации акционерного общества «Фонд гарантирования
страховых выплат», является
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, при наличии отчество уполномоченного
лица, ссылка на документ, являющийся основанием
получения названных полномочий)
____________________________________________________________________
(занимаемая должность уполномоченного лица)
Акционеры полностью отвечают за достоверность прилагаемых к
ходатайству необходимых документов.
Приложение: __________________________________________________
____________________________________________________________________
(указать полный перечень направляемых документов,
количество экземпляров и листов по каждому из них):
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(подпись лица, уполномоченного на подачу ходатайства
от имени акционерного общества «Фонд гарантирования
страховых выплат», дата, номер регистрации документа)
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную ликвидацию акционерного
общества «Фонд гарантирования страховых выплат»

2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес өтінішті;
2) еншілес ұйымның құрылтай құжаттары, жарғыны бекіту туралы шешімді;
3) банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құру немесе оны сатып алу туралы шешімін;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпаратты;
5) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымы және үлестес тұлғалар туралы мәліметтерді ұсынуға тиісті.
Банкте және (немесе) банк холдингі болмаған жағдайда:
осы ұйымдар қауымдастығы меморандумының немесе ережелерінің шарттарына сәйкес олардың қызметін бірлескен негізде басқаруға;
егер көрсетілген ұйымдардың атқарушы органы, басқару органы (акционерлік қоғамдар үшін), байқаушы кеңесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестік үшін) құрамының үштен бірінен астамын сол белгілі бір тұлғалар құрайтын болса, еншілес ұйымға байланысты ұйымдар туралы ақпаратты қосымша береді;
6) бизнес-жоспарын табыс ете отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпаратты;
7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасын талдау негізінде Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломератына қатысушылар орналасқан елдердің заңнамасы бойынша олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды орындауға мүмкіндік берілмеуіне байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкіндігінің болмауын көздейтін мән-жайлардың жоқ екендігі туралы ақпаратты;
8) банктің және (немесе) банк холдингінің құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі мен сомасы, сондай-ақ ол иеленетін акциялардың саны және акцияларға алдын ала төлем мөлшері туралы ақпаратты;
9) аудиторлық ұйымның есебі және еншілес ұйым иеленетін аудиторлық ұйым куәландырған қаржылық есептілікті;
10) еншілес ұйым иеленетін жарғылық капиталдың мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте қамтылмаса), сондай-ақ банктің және (немесе) банк холдингінің жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе еншілес ұйымның иеленетін акцияларының саны туралы, еншілес ұйымның иелену талаптары мен тәртібі туралы ақпаратты;

2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление по форме в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) учредительные документы дочерней организации, решение об утверждении устава;
3) решение банка и (или) банковского холдинга о создании или приобретении дочерней организации;
4) информацию о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатах, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
5) организационную структуру дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах.
В случае отсутствия у банка и (или) банковского холдинга дополнительно предоставляется информация об организациях, связанных с дочерней организацией:
управлением их деятельностью на объединенной основе в соответствии с условиями меморандума или положений ассоциации этих организаций;
если состав исполнительного органа, органа управления (для акционерных обществ), наблюдательного совета (для товариществ с ограниченной ответственностью) указанных организаций более чем на одну треть представлен одними и теми же лицами;
6) информацию о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
7) информацию, на основании анализа законодательства страны места нахождения дочерней организации, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников банковского конгломерата-нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
8) информацию о доле и сумме участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале);
9) отчет аудиторской организации и финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенную аудиторской организацией;
10) информацию о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, об условиях и порядке приобретения дочерней организации;

11) банк және (немесе) банк холдингі жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйым иеленетін заңды тұлға туралы:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
банк және (немесе) банк холдингі құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына банктің және (немесе) банк холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк және (немесе) банк холдингі акционері болып табылатын заңды тұлғаның акциялар саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті;
заңды тұлғаның (банк және (немесе) банк холдингі құрылтайшысы, қатысушысы, акционері болған) қатысу үлесінің мөлшері, басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталынан оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк және (немесе) банк холдингі акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) болып табылатын заңды тұлға сатып алған акциялардың саны, сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті қамтитын деректерді беруі қажет;
Осы талаптар банк және (немесе) банк холдингі бірнеше заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алу арқылы еншілес ұйым иеленетін жағдайларға қолданылады;
12) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын құжаттарды;
13) банктің және (немесе) банк холдингінің және еншілес ұйымды құрғаннан немесе сатып алғаннан кейінгі еншілес ұйымның болжамды есеп айырысу балансын қоса алғанда, банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құруының, иеленуінің қаржы салдарына жүргізілген талдау, сондай-ақ бар болса, жоспары және банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымының активтерін сату жөніндегі немесе еншілес ұйымды басқару жөніндегі қызметіне елеулі өзгерістер енгізу жөніндегі ұсыныстарын;
14) бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, олардың негізінде иеленетін еншілес ұйымды бақылау көзделетін немесе бақылауды растайтын өзге де құжаттарды, атап айтқанда соның негізінде мынадай шарттардың бірі болғанда банкте және (немесе) банк холдингінде мүмкіндік пайда болатын құжаттар:
банктің және (немесе) банк холдингінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегере отырып) елу пайызынан астамына дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей немесе жанама иеленген не оның заңды тұлға акцияларының елу пайызынан астамымен дербес дауыс беру мүмкіндігінің болуы;
банктің және (немесе) банк холдингінің басқару органы немесе еншілес ұйымыны атқарушы органының құрамын кемінде жартысын дербес сайлауға мүмкіндігінің болуы;
Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясының қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігін аудиторлық есепке сәйкес басқа банктің және (немесе) банк холдингінің қаржылық есептілігіне қосқаны;

11) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого банк и (или) банковский холдинг приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является банк и (или) банковский холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является банк и (или) банковский холдинг.
Данные требования распространяются на случаи приобретения дочерней организации банком и (или) банковским холдингом посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц;
12) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;
13) анализ финансовых последствий создания, приобретения банком или банковским холдингом дочерней организации, включая предполагаемый расчетный баланс банка и (или) банковского холдинга и дочерней организации после ее создания или приобретения, а также при наличии план и предложения банка и (или) банковского холдинга по продаже активов дочерней организации или внесению значительных изменений в деятельность по управлению дочерней организацией;
14) иные документы, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающие контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля, а именно, документы, на основании которых возникает возможность у банка и (или) банковского холдинга определять решения дочерней организации, при наличии одного из следующих условий:
прямое или косвенное владение банком и (или) банковским холдингом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций дочерней организации либо наличие возможности самостоятельно голосовать более пятьюдесятью процентами акций дочерней организации;
наличие возможности у банка и (или) банковского холдинга самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа дочерней организации;
включение финансовой отчетности дочерней организации, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, в финансовую отчетность банка и (или) банковского холдинга в соответствии с аудиторским отчетом;

банктің және (немесе) банк холдингінің шартқа (растайтын құжаттарға) сәйкес немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгедей түрде шешімдерін бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындау мүмкіндігі болған кезде туындайтын заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігінің болуы; бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның шешімдерін шартқа (растайтын құжаттарға) байланысты немесе басқаша айқындау мүмкіндігі туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 4 шілдедегі № 217 Қаулысы;
15) банктің және (немесе) банк холдингінің болжамды еншілес ұйымдары болуы нәтижесінде құрамына банк және (немесе) банк холдингі кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтерінің және құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйымды ескере отырып, банктің міндетті түрде сақталуға тиісті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген басқа да нормалар мен лимиттердің есебін ұсынуға тиісті.
Банк және (немесе) банк холдингі Қазақстан Республикасының резиденттерi – банктi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, жинақтаушы зейнетақы қорын - еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшiн өтiнiш берген жағдайда, осы тармақтың 2), 4), 5), 10) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар берілмейді.
Егер құрылатын не иемденетін еншiлес ұйымы банк, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы, жинақтаушы зейнетақы қоры болып табылған жағдайда, еншiлес ұйымды құруға иеленуге берілген өтiнiшпен бiр уақытта қаржы ұйымының (банк холдингiнiң немесе сақтандыру холдингінің) iрi қатысушысы мәртебесiн алуға қажеттi құжаттарды қосып, қаржы ұйымының
(банк холдингiнiң немесе сақтандыру холдингінің) iрi қатысушысы мәртебесiн алуға еркiн нысанда жазылған өтiнiшi ұсынылады.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) рұқсат алу үшін қажетті құжаттар табыс етілмеуі;

наличие возможности у банка и (или) банковского холдинга самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения дочерней организации в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных Инструкцией о возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2012 года № 217;
15) расчет пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого входит банк и (или) банковский холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерних организаций банка и (или) банковского холдинга, и других обязательных к соблюдению банками норм и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан, с учетом создаваемой или приобретаемой дочерней организации.
В случае подачи банком и (или) банковским холдингом заявления для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации - банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем -резидентов Республики Казахстан, документы, указанные в подпунктах 2), 4), 5) и 10) части первой настоящего пункта, не представляются.
Если создаваемая либо приобретаемая дочерняя организация является банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем, то одновременно с заявлением на создание либо приобретение дочерней организации представляется заявление на получение статуса крупного участника финансовой организации (банковского холдинга или страхового холдинга) с приложением необходимых документов для получения статуса крупного участника финансовой организации (банковского холдинга или страхового холдинга).
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) и 15) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения;

2) құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйым орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкес келмеуі;
3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттардың) мына талаптарға сәйкес келмегенде:
мыналар басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды:
мінсіз іскерлік беделі жоқ;
көрсетілетін қызметті беруші қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымының директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқарманың бірінші басшысы және оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушысы-жеке тұлғасы, ірі қатысушы (банк холдингі) заңды тұлғасының бірінші басшысы болып табылған тұлға. Аталған талап көрсетілетін қызметті беруші қаржы ұйымын консервациялау туралы, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешім қабылдағаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;
өзге қаржы ұйымында басшы қызметкер лауазымында болған кезеңінде басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам банктің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап ету Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі басшы қызметкерді лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алу туралы шешімі қабылданғаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай ішінде қолданылуы.
4) банктің және (немесе) банк холдингінің болжанып отырған еншілес ұйымдарының болуы нәтижесінде құрамына банк және (немесе) банк холдингі кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтерді сақтамауы;
5) қаржылық салдарды талдамасының еншілес ұйымның қызметі немесе банк және (немесе) банк холдингі жоспарлаған инвестициялар салдарынан банктің, банк холдингінің немесе банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауын болжауы;
6) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын табыс етілген құжаттардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сәйкес келмеуі;

2) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения создаваемой или приобретаемой дочерней организации требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;
3) несоответствие руководящих работников дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) следующему требованию:
не может быть назначено (избрано) руководящим работником лицо:
не имеющее безупречной деловой репутации;
ранее являвшееся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником — физическим лицом, первым руководителем крупного участника (банковского холдинга) - юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
лицо у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
4) несоблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого входит банк и (или) банковский холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерних организаций банка и (или) банковского холдинга;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния банка, банковского холдинга или банковского конгломерата вследствие деятельности дочерней организации или планируемых банком и (или) банковским холдингом инвестиций;
6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям Национального Банка Республики Казахстан к системам управления рисками и внутреннего контроля;

7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ банктің және банк холдингінің пруденциялық нормативтерді сақтамауы, оның ішінде шоғырландырылған негізде сақтамауы және көрсетілетін қызметті берушіге рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде басқа да сақталуға міндетті нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
8) өтініш берілген күнгі және құжаттарды қарау кезеңінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі қолданған банкке және (немесе) банк холдингіне және (немесе) сатып алынуы болжанып отырған еншілес ұйымға қатысты қолданыстағы ықпал етудің шектеулі шарасының және (немесе) санкцияның болуы;
9) банк және (немесе) банк холдингі еншілес ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, инвестициялық портфельді басқарушыны құрған немесе иемденген жағдайларда, «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңында, Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері банк немесе сақтандыру холдингі, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптарды сақтамауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

7) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения дочерней организации, а также банком и банковским холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления услугодателю на получение разрешения и (или) в период рассмотрения заявления;
8) наличие действующей ограниченной меры воздействия и (или) санкции, примененной Национальным Банком Республики Казахстан в отношении банка и (или) банковского холдинга и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации, на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
9) в случаях создания или приобретения банком и (или) банковским холдингом дочерней организации-банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем-резидентов Республики Казахстан-несоблюдение требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, рынке ценных бумаг касательно выдачи согласия на получение статуса банковского или страхового холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

Портал арқылы өтініш берген жағдайда шағымдану тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 8-800-080-7777 немесе 1414 телефоны арқылы алуға болады.
Шағымдарды портал арқылы «жеке кабинеттен» жіберген жағдайда шағым туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті алушыға көрсетілетін қызметті беруші шағымды өңдеу (жеткізу, тіркеу, орындалуы туралы белгілер, қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап) барысында жаңартылып отырады.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым құруына
немесе сатып алуына рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
1-қосымша
№ ___ күні ____________                                         Нысан
Банктің және (немесе) банк холдингінің еншілес ұйымды құруына
немесе сатып алуына, оның ішінде банктің негізгі банктің
күмәнді және үмітсіз активтерін иеленуші еншілес ұйымды
құруға немесе сатып алуына рұқсат алуға
өтініш
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының атауы)
банктің көрсетілетін қызметті берушінің
_______________________________ жылғы «___» _______________ № _______
шешіміне сәйкес _____________________________________________________
(өткізілетін орны)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(құрылатын (иеленетін) еншілес ұйымның атауы, тұрған жері)
арқылы құруға немесе иеленуга рұқсат беруді сұрайды
Банк өтінішке қоса берілген құжаттар мен мәліметтердің
дұрыстығына, сондай-ақ өтінішті қарауға байланысты сұралатын қосымша
ақпараттың және құжаттардың көрсетілетін қызметті берушіге дер
кезінде берілуіне толығымен жауап береді. Қоса берілетін құжаттар
(жіберілетін құжаттардың атаулы тізбесін, әрқайсысы бойынша дана және
бет санын көрсету керек):
Басқарма Төрағасы
__________________________                   __________________
(қолы)
Директорлар кеңесінің Төрағасы ____________________________ мөр
(қолы)
«Банктің және (немесе) банк
холдингінің еншілес ұйым құруына
немесе сатып алуына рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер
лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсыныс жасалған
кандидаттар) туралы ақпарат
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ________________________

При обращении через портал информацию о порядке обжалования можно получить по телефону единого контакт-центра: 8-800-080-7777 или 1414.
При отправке жалобы через портал услугополучателю из «личного кабинета» доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении).
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на создание или
приобретение дочерней организации
банком и (или) банковским холдингом»
Форма
«___» _______ ___ года № _____
Заявление
на получение разрешения на создание или
приобретение банком и (или) банковским холдингом
дочерней организации, в том числе на создание или
приобретение банком дочерней организации,
приобретающей сомнительные и безнадежные активы
родительского банка
___________________________________________________________________
(наименование услугополучателя)
просит в соответствии с решением уполномоченного органа
банка № ____ от «____» _______________ _____ года,
___________________________________________________________________
(место проведения)
выдать разрешение на создание или приобретение
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
(наименование, место нахождения создаваемой
(приобретаемой) дочерней организации)
Банк полностью отвечает за достоверность прилагаемых к
заявлению документов и информации, а также своевременное
представление уполномоченному органу дополнительной информации и
документов, запрашиваемых в связи с рассмотрением заявления.
Прилагаемые документы (указать поименный перечень направляемых
документов, количество экземпляров и листов по каждому).
Председатель Правления
______________________________ ________________
(подпись)
Председатель Совета директоров ________________         Печать.
(подпись)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на создание или
приобретение дочерней организации
банком и (или) банковским холдингом»
Форма
Информация
о руководящих работниках (или кандидатов,
рекомендуемых для назначения или избрания на
должности руководящих работников)
дочерней организации
1.Фамилия, имя, отчество (при наличии) ______________________________

2. Азаматтығы _________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжаттың деректері ________________
4. Жұмыс орны (орындары), лауазымы (лауазымдары) ______________
_____________________________________________________________________
5. Заңды мекенжайы, тұрған орны, жұмыс орнының мекенжайы,
байланыс телефоны ___________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Білімі (біліктілік арттыру курстарын қоса):
Түскен күні – бітірген күні
Оқу орнының атауы
Мамандығы
7. Еңбек қызметі қысқаша түйіндеме:
Жұмыс кезеңі
Жұмыс орны
Лауазымы
8. Заңда белгіленген тәртіппен алынбаған және өтелмеген
соттылығының болуы туралы мәліметтер:
Күні
Сот органының атауы
Соттың тұрған жері
Жаза түрі
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің бабы
Соттың іс жүргізуге шешім қабылдаған күні
9. Банк қызметімен байланысты құқық бұзушылық жасағаны үшін
әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы мәліметтер:
Күні
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған орган
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған органның тұрған жері
Әкімшілік жазаның түрі
Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің бабы
Шешім қабылдаған күн
Осы ақпаратты тексергендігімді және оның анық және толық
екендігін растаймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________
(баспа әріптерімен)
Күні ________________________________________________________________
Қолы ________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе)
сақтандыру холдингінің еншілес ұйымын құруына немесе сатып
алуына рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты 1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымын құруына немесе сатып алуына рұқсат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде «электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – үш ай ішінде;

2. Гражданство ______________________________________________________
3. Данные документа, удостоверяющего личность _______________________
4. Место (места) работы, должность (должности) ______________________
_____________________________________________________________________
5. Юридический адрес, место жительства, адрес места (мест) работы,
контактный телефон __________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Образование (включая курсы повышения квалификации):
Дата поступления - дата окончания
Название учебного заведения
Специальность
7. Краткое резюме о трудовой деятельности:
Период работы
Место работы
Должность
8. Сведения о наличии непогашенной или неснятой в установленном
законом порядке судимости:
Дата
Наименование суда
Местонахождения суда
Вид наказания
Статья Уголовного кодекса Республики Казахстан
Дата принятия процессуального решения судом
9. Сведения о привлечении к административной ответственности за
совершение правонарушений, связанных с банковской деятельностью:
Дата
Орган, принявший решение о привлечении к административной ответственности
Местонахождения органа, принявшего решение о привлечении к административной ответственности
Вид административного взыскания
Статья Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
Дата принятия решения
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этом заявлении,
была проверена мною и является достоверной и полной.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) __________________________
(печатными буквами)
Дата ___________________________
Подпись ________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней
организации страховой (перестраховочной) организацией и
(или) страховым холдингом»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение трех месяцев;

2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат беру (беруден бас тарту) туралы қаулысы не осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларға байланысты Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының құруға рұқсат беруден бас тарту туралы қағаз жеткізгіштегі жауабының қаулысы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) еркін нысандағы рұқсат беру туралы өтiнiшті;
2) еншілес ұйымның құрылтай құжаттары, еншілес ұйымның жарғысын бекіту туралы шешімдерді;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі органының еншілес ұйымды құру немесе иелену туралы шешімін;
4) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша еншілес ұйымның басшы қызметкерлері (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпаратты;

2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче разрешения на создание или приобретение дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом (далее – разрешение), либо постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление о выдаче разрешения в произвольной форме;
2) учредительные документы дочерней организации, решения об утверждении устава дочерней организации;
3) решение органа страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга о создании или приобретении дочерней организации;
4) информацию о руководящих работниках дочерней организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;

5) еншілес ұйымның ұйымдық құрылымын және үлестес тұлғалар туралы мәліметтерді беруі қажет.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында және (немесе) сақтандыру холдингі болмаған жағдайда:
ұйымдардың қызметі осы ұйымдар қауымдастығының меморандумы немесе ережелері талаптарына сәйкес біріктірілген негіздегі басқарумен;
егер аталған ұйымдардың атқарушы органының, басқару органының (акционерлік қоғамдар үшін), қадағалау кеңесі (жауапкершілігі шектеулі серіктестіктер үшін) құрамының үштен бір бөлігінен астамын сол бір тұлғалар білдірсе еншілес ұйыммен байланысты ұйымдар туралы ақпарат қосымша беріледі;
6) бизнес-жоспарды ұсына отырып, еншілес ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпаратты;
7) Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру тобы қатысушыларының орналасқан елдерінің заңнамасы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды олардың және сақтандыру тобының орындауына мүмкіндік бермеуіне байланысты еншілес ұйымның орналасқан елінің заңнамасын талдау негізінде сақтандыру тобына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкіндігінің болмауын болжайтын жағдайлардың жоқ екені туралы ақпаратты;
8) құрылатын еншілес ұйымның жарғылық капиталында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесі мен сомасы туралы, сондай-ақ олар иеленетін акциялардың саны мен акциялардың (жарғылық капиталдағы қатысу үлестерінің) алдын ала төлемінің мөлшері туралы ақпаратты;
9) аудиторлық ұйымның есебін және иеленетін еншілес ұйымның аудиторлық ұйым растаған қаржылық есептілікті;
10) иеленетін еншілес ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте болмаса), сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің иеленетін еншілес ұйымның жарғылық капиталына қатысу үлесі немесе акцияларының саны туралы, еншілес ұйымды иелену шарттары мен тәртібі туралы ақпаратты;
11) мыналарды:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
құрылтайшысы (қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны иелену бағасы туралы мәліметтерді;
акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға акцияларының саны, оларды иелену бағасы, орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді;
заңды тұлғаның (құрылтайшысы, қатысушысы, акционері сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын) қатысу үлесінің мөлшері, оның басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы сатып алу бағасы туралы мәліметтерді;
акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі болып табылатын заңды тұлға иеленген акциялардың саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алғандарын шегере отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметтерді қамтитын, жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларды сатып алу арқылы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды иеленген заңды тұлға туралы деректерді қоса ұсынуға тиісті.
Бұл талаптар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің бірнеше заңды тұлғаның жарғылық капиталындағы қатысу үлестерін немесе акцияларын иелену арқылы еншілес ұйымды иелену жағдайларына қолданылады;

5) организационную структуру дочерней организации и сведения об аффилиированных лицах.
В случае отсутствия у страховой (перестраховочной) организации страхового холдинга дополнительно представляется информация об организациях, связанных с дочерней организацией:
управлением их деятельностью на объединенной основе в соответствии с условиями меморандума или положений ассоциации этих организаций;
если состав исполнительного органа, органа управления (для акционерных обществ), наблюдательного совета (для товариществ с ограниченной ответственностью) указанных организаций более чем на одну треть представлен одними и теми же лицами;
6) информацию о виде или видах деятельности дочерней организации с представлением бизнес-плана;
7) информацию, на основании анализа законодательства страны места нахождения дочерней организации, об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за страховой группой в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников страховой группы-нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и страховой группой предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
8) информацию о доле и сумме участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале создаваемой дочерней организации, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале);
9) отчет аудиторской организации и финансовую отчетность приобретаемой дочерней организации, заверенная аудиторской организацией;
10) информацию о размере уставного капитала приобретаемой дочерней организации (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале или количестве акций приобретаемой дочерней организации, об условиях и порядке приобретения дочерней организации;
11) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг приобретает дочернюю организацию, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг.
Данные требования распространяются на случаи приобретения дочерней организации страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц;

12) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің болуын растайтын құжаттарды;
13) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің және еншілес ұйымның оны құрғаннан немесе иеленгеннен кейінгі болжамды есептік балансын қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымды құрудың, иеленудің қаржылық салдарларын талдауды, сондай-ақ ол бар болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің еншілес ұйымның активтерін сату жөніндегі немесе еншілес ұйымды басқару бойынша қызметке елеулі өзгерістер енгізу жөніндегі жоспары мен ұсынысын;
14) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды болжамды құру немесе иелену нәтижесінде құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) және (немесе) сақтандыру холдингі кіретін сақтандыру тобының пруденциялық нормативтерінің және құрылатын немесе иемденетін еншілес ұйымды ескере отырып, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және (немесе) сақтандыру холдингі міндетті түрде сақталуға тиісті Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген басқа да нормалар мен лимиттердің есебін;
15) бақылаудың туындау негізін көрсете отырып, олардың негізінде иеленетін еншілес ұйымды бақылау көзделетін немесе бақылауды растайтын өзге де құжаттарды, атап айтқанда соның негізінде мынадай шарттардың бірі болғанда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингінде мүмкіндік пайда болатын құжаттар:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингінің жарғылық капиталына қатысу үлестерінің не орналастырылған акцияларының (артықшылықты және қоғам сатып алған акцияларды шегере отырып) елу пайызынан астамына дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп тікелей немесе жанама иеленген не оның заңды тұлға акцияларының елу пайызынан астамымен дербес дауыс беру мүмкіндігі болған;
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингінің басқару органы немесе еншілес ұйымыны атқарушы органының құрамын кемінде жартысын дербес сайлауға мүмкіндігінің болуы;
Қазақстан Республикасының жобалық қаржыландыру және секьюритилендіру туралы заңнамасына сәйкес құрылған арнайы қаржы компаниясының қаржылық есептілігін қоспағанда, заңды тұлғаның қаржылық есептілігін аудиторлық есепке сәйкес басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингінің қаржылық есептілігіне қосқаны;

12) документы, подтверждающие наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации;
13) анализ финансовых последствий создания, приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации, включая предполагаемый расчетный баланс страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга и дочерней организации после ее создания или приобретения, а также при наличии плана и предложения страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга по продаже активов дочерней организации или по внесению значительных изменений в деятельность по управлению дочерней организацией;
14) расчет пруденциальных нормативов страховой группы, в состав которой входят страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого создания или приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации, и других обязательных к соблюдению страховыми (перестраховочными) организациями и (или) страховыми холдингами норм и лимитов, установленных Национальным Банком Республики Казахстан, с учетом создаваемой или приобретаемой дочерней организации.
15) иные документы, на основании которых предполагается приобрести контроль или подтверждающие контроль над дочерней организацией с указанием основания возникновения контроля, а именно, документы, на основании которых возникает возможность у страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга определять решения дочерней организации, при наличии одного из следующих условий:
прямое или косвенное владение страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами более пятьюдесятью процентами долей участия в уставном капитале либо размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) акций дочерней организации либо наличие возможности самостоятельно голосовать более пятьюдесятью процентами акций дочерней организации;
наличие возможности у страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга самостоятельно избирать не менее половины состава органа управления или исполнительного органа дочерней организации;
включение финансовой отчетности дочерней организации, за исключением финансовой отчетности специальной финансовой компании, созданной в соответствии с законодательством Республики Казахстан о проектном финансировании и секьюритизации, в финансовую отчетность страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга в соответствии с аудиторским отчетом;

сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингінің шартқа (растайтын құжаттарға) сәйкес немесе уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген жағдайларда өзгедей түрде шешімдерін бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп айқындау мүмкіндігі болған кезде туындайтын заңды тұлғаның шешімдерін айқындау мүмкіндігінің болуы; бір тұлғаның дербес не бір немесе бірнеше тұлғамен бірлесіп заңды тұлғаның шешімдерін шартқа (растайтын құжаттарға) байланысты немесе басқаша айқындау мүмкіндігі туралы нұсқаулықты бекіту жөнінде Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 4 шілдедегі № 217 Қаулысы.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі Қазақстан Республикасының резиденттерi - банктi, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, жинақтаушы зейнетақы қорын - еншiлес ұйымды құруға немесе иеленуге рұқсат алу үшiн өтiнiш берген жағдайда, осы тармақтың 2), 4), 5) және 9) тармақшаларында көрсетiлген құжаттар көрсетілетін қызметті берушіге берілмейді.
Егер құрылатын не иемденетін еншiлес ұйымы банк, сақтандыру
(қайта сақтандыру) ұйымы, жинақтаушы зейнетақы қоры болып табылған жағдайда, еншiлес ұйымды құруға иеленуге берілген өтiнiшпен бiр уақытта қаржы ұйымының (банк холдингiнiң немесе сақтандыру холдингінің) iрi қатысушысы мәртебесiн алуға қажеттi құжаттарды қосып, қаржы ұйымының (банк холдингiнiң немесе сақтандыру холдингінің) iрi қатысушысы мәртебесiн алуға еркiн нысанда жазылған өтiнiшi ұсынылады.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) және 15) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) рұқсат алуға қажетті осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттарды табыс етпеуі;
2) құрылатын немесе иеленетін еншілес ұйым орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сай келмеуі;

наличие возможности у страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения дочерней организации в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом в случаях, предусмотренных Инструкцией о возможности одного лица самостоятельно либо совместно с одним или несколькими лицами определять решения юридического лица в силу договора (подтверждающих документов) или иным образом, утвержденной постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 4 июля 2012 года № 217.
В случае подачи страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом заявления для получения разрешения на создание или приобретение дочерней организации - банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем-резидентов Республики Казахстан, документы, указанные в подпунктах 2), 4), 5) и 9) части первой настоящего пункта, услугодателю не представляются.
Если создаваемая либо приобретаемая дочерняя организация является банком, страховой (перестраховочной) организацией, управляющим инвестиционным портфелем, то одновременно с заявлением на создание либо приобретение дочерней организации представляется заявление в произвольной форме на получение статуса крупного участника финансовой организации (банковского холдинга или страхового холдинга) с приложением необходимых документов для получения статуса крупного участника финансовой организации (банковского холдинга или страхового холдинга).
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11), 12), 13), 14) и 15) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения, указанных в пункте 9 настоящего стандарта государственной услуги государственной услуги;
2) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения создаваемой или приобретаемой дочерней организации требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;

3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылатын кандидаттардың) мынадай талаптарына сай келмегенде:
мыналар басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды:
мінсіз іскерлік беделі жоқ;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымы директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқармасының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушысы (сақтандыру холдингі)-жеке тұлғасы, ірі қатысушысы-заңды тұлғасының бірінші басшысы болған адамдар. Аталған талап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымының лицензиясын кері қайтарып алу туралы,
сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;
өзге қаржылық ұйымда басшы қызметкер лауазымында болған кезеңінде оны басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылуы.
4) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі кіретін сақтандыру тобының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің болжалды қомақты қатысуы нәтижесінде пруденциялық нормативтерді сақтамауы;
5) еншілес ұйым қызметінің немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі жоспарлаған инвестициялардың салдарынан сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауы болжанатын қаржылық салдарын талдауы;
6) тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі қомақты қатысуды иемденетін ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екендігін растайтын құжаттардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің тәуекелдерді басқару мен ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сай келмеуі;

3) несоответствие руководящих работников дочерней организации
(или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) следующему требованию:
не может быть назначено (избрано) руководящим работником лицо:
не имеющее безупречной деловой репутации;
ранее являвшееся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником — физическим лицом, первым руководителем крупного участника (страхового холдинга) — юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
4) несоблюдение пруденциальных нормативов страховой группой, в состав которого входит страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг, в результате предполагаемого наличия дочерней организации страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга или страховой группы вследствие деятельности дочерней организации или планируемых страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом инвестиций;
6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью дочерней организации, требованиям Национального Банка Республики Казахстан к системам управления рисками и внутреннего контроля;

7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және (немесе) сақтандыру холдингінің пруденциялық нормативтерді, оның ішінде шоғырландырылған негізде және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде сақталуы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;
8) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк құжаттарды қарау кезеңінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) сақтандыру холдингіне және (немесе) иемдену болжанып отырған еншілес ұйымға қатысты қолданған, «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 53-2-бабы 1-тармағының 4) тармақшасында көзделген қолданыстағы шектеулі ықпал ету шарасының және (немесе) осы Заңның 53-1-бабының 2-тармағында көзделген мәжбүрлеу шарасының және (немесе) осы Заңның 53-3-бабы 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген санкцияның болуы;
9) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі еншілес ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, банкті, инвестициялық портфельді басқарушыны құрған немесе иемденген жағдайда, «Сақтандыру қызметі туралы» 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының, Қазақстан Республикасының банктер және банк қызметі, зейнетақымен қамсыздандыру және бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері сақтандыру немесе банк холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, банктің, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптарды сақтамауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

7) несоблюдение дочерней организацией установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения дочерней организации, а также страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в Национальный Банк Республики Казахстан на получение разрешения и (или) в период рассмотрения заявления;
8) наличие действующей ограниченной меры воздействия, предусмотренной подпунктом 4) пункта 1 статьи 53-2 Закона Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года «О страховой деятельности» (далее – Закон), и (или) принудительной меры, предусмотренной пунктом 2 статьи 53-1 Закона, и (или) санкции, предусмотренной подпунктами 2), 3) и 4) пункта 2 статьи 53-3 Закона, примененной Национальным Банком Республики Казахстан в отношении страховой (перестраховочной) организации и (или) страхового холдинга, и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации, в период рассмотрения документов;
9) в случае создания или приобретения страховой (перестраховочной) организацией и (или) страховым холдингом дочерней организации – страховой (перестраховочной) организации, банка, управляющего инвестиционным портфелем – резидентов Республики Казахстан – несоблюдение требований, предусмотренных Законом, законодательством Республики Казахстан о банках и банковской деятельности, пенсионном обеспечении и рынке ценных бумаг касательно выдачи согласия на получение статуса страхового или банковского холдинга, крупного участника страховой (перестраховочной) организации, банка, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) айналыстағы бағалы қағаздар (борыштық бағалы қағаздар үшін) шығару шарттарын (оның iшiнде сыйақы төлеу немесе бағалы қағаздары өтеу жөнiндегi мiндеттемелерiн) дер кезінде орындамағаны немесе орындамаған фактілері болмағаны, сондай-ақ айналыстағы бағалы қағаздардың (акцияларды қоспағанда) делистинг жағдайлары болмағаны туралы ақпаратты көрсете отырып, рұқсат беру туралы еркiн нысанда жасалған өтiнiшті;
2) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыру туралы Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының органы шешімінің көшірмесін, онда мынадай ақпарат көрсетіледі:
резидент ұйымның толық атауы;
эмиссиялық бағалы қағаздарын орналастыру аумағында (немесе заңнамасына сәйкес) жүзеге асырылатын мемлекеттің (мемлекеттердің) атауы немесе эмиссиялық бағалы қағаздарының орналастырылуы жүргізілетін сауда-саттық ұйымдастырушылардың атауы, оған сәйкес эмиссиялық бағалы қағаздарының орналастырылуы жүргізілетін ережелер мен қағидалардың атауы;
орналастырылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың түрі, кепілгерді көрсетумен қамтамасыз етудің және кепілдіктердің болуы мен түрі, номиналды құны немесе орналастыру бағасы және сәйкестендіру коды (бар болса);
осы эмиссиялық бағалы қағазбен берілетін құқықтар;
осы эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті есептеу және төлеу тәртібі, төлеу мерзімділігі және Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының көзқарасы бойынша маңызды өзге де мәліметтер;

5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – разрешение на размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление о выдаче разрешения, составленное в произвольной форме, с указанием информации об отсутствии фактов несвоевременного исполнения или неисполнения условий выпуска ценных бумаг (для долговых ценных бумаг), находящихся в обращении (в том числе обязательств по выплате вознаграждения или погашению ценных бумаг), а также об отсутствии случаев делистинга ценных бумаг (за исключением акций), находящихся в обращении;
2) копию решения органа организации-резидента Республики Казахстан о размещении эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства с указанием следующей информации:
полное наименование организации-резидента;
наименование государства (государств), на территории (или в соответствии с законодательством) которого (которых) будет осуществлено размещение эмиссионных ценных бумаг, или наименование организаторов торгов, где будет проводиться размещение эмиссионных ценных бумаг, наименование положений и правил, в соответствии с которыми будет проводиться размещение эмиссионных ценных бумаг;
вид размещаемых эмиссионных ценных бумаг, наличие и вид обеспечения или гарантии с указанием гаранта, номинальная стоимость или цена размещения и идентификационный код (при наличии);
права, представляемые данной эмиссионной ценной бумагой;
порядок начисления и выплаты дохода по данным эмиссионным ценным бумагам, периодичность выплаты и иные сведения, важные с точки зрения организации-резидента Республики Казахстан;

3) Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-1-бабының 1-тармағы 1)3)4) және 5) тармақшаларының талаптарын сақтауын растайтын Қазақстан Республикасы аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының анықтамасын;
4) борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарды, оның ішінде туынды бағалы қағаздарды шығару кезінде левередж шамасы есебінің қосымшасымен, облигациялар шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат алу үшін құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша қаржылық, оның ішінде шоғырландырылған есептілікті;
5) үлестік, оның ішінде туынды эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару кезінде орналастырылған үлестік бағалы қағаздары санынан үлестік бағалы қағаздардың он және одан да көп пайызының меншік иесі болып табылатын тұлғалар тізімі өзгерген кезде борыштық бағалы қағаздар ұстаушыларында осы борыштық бағалы қағаздарын мерзімінен бұрын өтеуді және (немесе) сатып алуды талап ету құқығы туындау үшін негіздеме болып табылатын бұрын шығарылған бағалы қағаздар проспектілерінде талаптардың (ковенанттың) жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті ұйымы Заңның 22-1-бабында және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 70 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беру, депозитарлық қолхаттардың немесе Қазақстан Республикасының резиденті ұйымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары базалық активі болып табылатын өзге бағалы қағаздардың шығарылымы туралы хабарламаны, сондай-ақ оларды орналастыру туралы есепті ұсыну қағидалары белгіленген талаптар сақталған жағдайда, эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және орналастыруға біржолғы рұқсат алу үшін құжаттар ұсынады.
Қазақстан Республикасы резиденті ұйымы рұқсат алуға құжаттарды ұсыну күніне шығарылымы тіркелген шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат алу үшін Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттардан басқа осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес мәліметтерді ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті ұйымы оның бастамасы бойынша немесе оның қатысуымен және базалық активі осы Қазақстан Республикасының резиденті ұйымы орналастыратын эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын туынды эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат алу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттардан басқа, тиісті шешім қабылданғаннан кейін отыз күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге базалық активі Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының шет мемлекеттегі бағалы қағаздары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды орналастыру туралы шешім қабылдаған күндегі жағдай бойынша базалық активі болып табылатын орналастырылмаған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алу жүзеге асырылатын бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесінде ашылған Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының жеке шотының жай-күйі туралы тіркеушінің анықтамасын ұсынады.
Порталда:

3) справку фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, подтверждающую соблюдение организацией-резидентом Республики Казахстан требований подпунктов 1), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее – Закон);
4) при выпуске долговых эмиссионных ценных бумаг, в том числе производных, финансовую отчетность, в том числе консолидированную по состоянию на конец последнего квартала, предшествующего представлению услугодателю документов для получения разрешения на выпуск и (или) размещение долговых эмиссионных ценных бумаг, с приложением расчета величины левереджа;
5) при выпуске долевых эмиссионных ценных бумаг, в том числе производных, документ, подтверждающий отсутствие в проспектах ранее выпущенных организацией-резидентом Республики Казахстан ценных бумаг условий (ковенант), которые являются основанием для возникновения у держателей долговых ценных бумаг, выпущенных организацией-резидентом Республики Казахстан, права требовать досрочного погашения и (или) выкупа данных долговых ценных бумаг при изменении списка лиц, являющихся собственниками десяти и более процентов долевых ценных бумаг от числа размещенных долевых ценных бумаг.
Организация-резидент Республики Казахстан представляет документы для одновременного получения разрешения на выпуск и размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства при соблюдении условий, установленных статьей 22-1 Закона и Правилами выдачи разрешения на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства, представления уведомления о выпуске депозитарных расписок или иных ценных бумаг, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, а также отчета об их размещении, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 70.
Организация-резидент Республики Казахстан для получения разрешения на размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства, выпуск которых на дату представления документов на получение разрешения на размещение зарегистрирован, представляет помимо документов, указанных в настоящем пункте, сведения в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги.
Организация-резидент Республики Казахстан для получения разрешения на размещение на территории иностранного государства производных эмиссионных ценных бумаг, выпускаемых по его инициативе или при его участии, и базовым активом которых являются размещаемые эмиссионные ценные бумаги этой организации-резидента Республики Казахстан, в течение тридцати дней после принятия соответствующего решения помимо документов, указанных в настоящем пункте, представляет услугодателю справку регистратора о состоянии лицевого счета, открытого организации-резиденту Республики Казахстан в системе реестров держателей ценных бумаг, по которому осуществляется учет неразмещенных эмиссионных ценных бумаг, являющихся базовым активом, по состоянию на дату принятия решения о размещении производных ценных бумаг, базовым активом которых являются ценные бумаги организации-резидента Республики Казахстан, на территории иностранного государства.
На портал:

11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере
отырып қойылатын өзге талаптар
12. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
13. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
14. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Қазақстан Республикасының
резидент-ұйымының эмиссиялық
бағалы қағаздарын шет мемлекеттің
аумағында орналастыруға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
қосымша
Қазақстан Республикасы резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы
қағаздарын шет мемлекеттің аумағында орналастыруға рұқсат алу
үшін мәліметтер
1. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының ұйымдық құқықтық нысаны көрсетілген атауы.
2. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының және оның бағалы қағаздарының рейтингтік бағасы туралы мәліметтер.
3. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымы бұрын шығарған эмиссиялық бағалы қағаздардың оларды шығарған елдердегі және басқа елдердегі сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда алаңдарында айналыста болуы туралы мәліметтер (биржаның атауы, листингтің санаты, Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымы бұрын шығарған эмиссиялық бағалы қағаздардың параметрлері).
4. Нөмірі мен тіркеу күнін көрсете отырып Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымы эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымын тіркеген органның атауы.
5. Аумағында (немесе заңнамасына сәйкес) Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымы эмиссиялық бағалы қағаздардың орналастырылуы жүзеге асырылатын мемлекеттің (мемлекеттердің) атауы.
6. Қағидаларына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылымы жүргізілген және орналастырылуы жүргізілетін сауда-саттықты ұйымдастырушылардың атауы.

11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
12. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
13. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача разрешения на размещение
эмиссионных ценных бумаг организации-
резидента Республики Казахстан
на территории иностранного государства»
Сведения для получения разрешения на размещение эмиссионных
ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на
территории иностранного государства
1. Наименование организации-резидента Республики Казахстан с указанием организационной правовой формы.
2. Сведения о рейтинговой оценке организации-резидента Республики Казахстан и его ценных бумаг.
3. Сведения об обращении ранее выпущенных эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на торговых площадках организаторов торгов в стране их выпуска и других странах (наименование биржи, категория листинга, параметры ранее выпущенных эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан).
4. Наименование органа, который зарегистрировал выпуск эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан, с указанием номера и даты регистрации.
5. Наименование государства (государств), на территории (или в соответствии с законодательством) которого (которых) будет осуществлено размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан.
6. Наименование организаторов торгов, в соответствии с правилами которого был проведен выпуск и будет проводиться размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан.

7. Соған сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздардың орналастырылуы жүргізілетін ережелер мен қағидалардың атауы.
8. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздардың түрі.
9. Сәйкестендіру коды (бар болса).
10. Шығарылым валютасы және нысаны.
11. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымының жалпы көлемі, номиналды құны (бар болса).
12. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында орналастыру құнын айқындау шарттары айналысқа жіберу және орналастыру мерзімі.
13. Осы Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздары ұсынатын құқықтары.
14. Қамтамасыз етілген Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша қамтамасыз етудің түрін көрсету қажет (эмитенттің міндеттемесі қамтамасыз етілген эмитенттің кепіл мүлігі, кепілгерді көрсете отырып үшінші тұлғалардың кепілдіктері).
15. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздары бойынша сыйақыны есептеу және төлеу тәртібі, облигацияларды ұстаушылар өкілінің, төлем агентінің болуы, төлемнің мөлшері және мерзімділігі, сондай-ақ облигацияны ұстаушылар өздеріне тиесілі сыйақыны алатын мекенжайлар, облигацияны өтеу тәртібі, оларды болжамды өтеу мерзімі.
16. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарды ұстаушыларға эмитенттің қаржылық есептілігін ұсыну тәртібі.
17. Инвесторлар үшін маңызды болып табылатын өзге де мәліметтер (осы Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздар шығарылымы бойынша міндеттемелерді өзіне алатын тұлғаны көрсетумен эмитентті көрсету мүмкіндігі, кіріс қандай валютада төленеді, осы Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздармен мәмілелер жүргізуге қойылған шектеулері бар Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірістерді төлеу туралы мәліметтер).
18. Қазақстан Республикасының резиденті-ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздардың шығарылым талаптары туралы ақпаратты алуға арналған мекенжайлар, дереккөздер, байланыс деректемелері.
Резидент-ұйымының
басшысы (басшының орынбасары)                            (қолы)
Бірінші басшысы (ол болмаған кезде құжаттарға қол қойған адам) көрсетілетін қызметті берушіге ұсынған құжаттардағы ақпараттың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасының резидент-ұйымының эмиссиялық бағалы
қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты

7. Наименование положений и правил, в соответствии с которыми будет проводиться размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан.
8. Вид эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан.
9. Идентификационный код (при наличии).
10. Валюта и форма выпуска.
11. Общий объем выпуска, номинальная стоимость эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан (при наличии).
12. Сроки обращения и размещения, условия определения цены размещения на территории иностранного государства эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан.
13. Права, представляемые данной эмиссионной ценной бумагой организации-резидента Республики Казахстан.
14. По обеспеченным эмиссионным ценным бумагам организации-резидента Республики Казахстан указать вид обеспечения (залоговое имущество эмитента, которым обеспечено обязательство эмитента, гарантии третьих лиц с указанием гаранта).
15. Порядок начисления и выплаты вознаграждения по эмиссионным ценным бумагам организации-резидента Республики Казахстан, наличие представителя держателей эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан, платежного агента, размер и периодичность выплаты, порядок погашения эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан, предполагаемый срок их погашения.
16. Порядок предоставления финансовой отчетности эмитента держателям эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан.
17. Иные сведения, являющиеся существенными для инвесторов (возможность замены эмитента с указанием лица, который примет на себя обязательства по данному выпуску эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан, в какой валюте будет выплачиваться доход, сведения о выплате доходов по эмиссионным ценным бумагам организации-резидента Республики Казахстан, имеющихся ограничениях на проведение сделок с данными эмиссионными ценными бумагами организации-резидента Республики Казахстан).
18. Адреса, источники, контактные реквизиты для получения информации об условиях выпуска эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан.
Руководитель (заместитель руководителя)
организации-резидента                                      (подпись)
Первый руководитель (лицо, подписавшее документы при его отсутствии) обеспечивает достоверность информации, содержащейся в представленных услугодателю документах.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг
организации-резидента Республики Казахстан на территории
иностранного государства»

1) айналыстағы бағалы қағаздар (борыштық бағалы қағаздар үшін) шығару талаптарын (оның iшiнде сыйақы төлеу немесе бағалы қағаздары өтеу жөнiндегi мiндеттемелерiн) дер кезінде орындамағаны немесе орындамаған фактілері болмағаны, сондай-ақ айналыстағы бағалы қағаздардың (акцияларды қоспағанда) делистинг жағдайлары болмағаны туралы ақпаратты көрсете отырып, Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында шығаруға рұқсат беру туралы еркiн нысанда жасалған өтiнiшті;
2) шет мемлекеттің заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығару туралы Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының органы шешімінің көшірмесін, онда мынадай ақпарат көрсетіледі:
резидент ұйымның толық атауы;
эмиссиялық бағалы қағаздарын шығару аумағында (немесе заңнамасына сәйкес) жүзеге асырылатын мемлекеттің (мемлекеттердің) атауы немесе эмиссиялық бағалы қағаздарының шығарылуы және орналастырылуы жүргізілетін сауда-саттық ұйымдастырушылардың атауы, оған сәйкес эмиссиялық бағалы қағаздарының шығарылуы жүргізілетін ережелер мен қағидалардың атауы;
шығарылатын эмиссиялық бағалы қағаздардың түрі, кепілгері көрсетілген қамтамасыз етудің және кепілдіктердің болуы және оның түрі, номиналды құны немесе орналастыру бағасы және сәйкестендіру коды (бар болса);
шығарылымның болжанған көлемі және валютасы;
осы эмиссиялық бағалы қағазбен берілетін құқықтар;
осы эмиссиялық бағалы қағаздар бойынша кірісті есептеу және төлеу тәртібі, төлеу мерзімділігі және Қазақстан Республикасы
резиденті ұйымының көзқарасы бойынша маңызды өзге де мәліметтер;
3) Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының «Бағалы қағаздар рыногы туралы» 2003 жылғы 2 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-1-бабының 1-тармағы 1)3)4) және 5) тармақшаларының талаптарын сақтауын растайтын Қазақстан Республикасы аумағында қызметін жүзеге асыратын қор биржасының анықтамасын;
4) борыштық эмиссиялық бағалы қағаздарды, оның ішінде туынды бағалы қағаздарды шығару кезінде облигациялар шығаруға рұқсат алу үшін құжаттарды көрсетілетін қызметті берушіге ұсыну алдындағы соңғы тоқсанның аяғындағы жағдай бойынша левередж шамасының есебі қоса берілген қаржылық, оның ішінде шоғырландырылған есептілікті;
5) үлестік, оның ішінде туынды эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару кезінде орналастырылған үлестік бағалы қағаздары санынан үлестік бағалы қағаздардың он және одан да көп пайызының меншік иесі болып табылатын тұлғалар тізімі өзгерген кезде борыштық бағалы қағаздар ұстаушыларында осы борыштық бағалы қағаздарын мерзімінен бұрын өтеуді және (немесе) сатып алуды талап ету құқығы туындау үшін негіздеме болып табылатын бұрын шығарылған бағалы қағаздар проспектілерінде талаптардың (ковенанттың) жоқ екенін растайтын құжатты ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті ұйымы Заңның 22-1-бабында және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы
24 ақпандағы № 70 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы резидент ұйымның эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және (немесе) орналастыруға рұқсат беру, депозитарлық қолхаттардың немесе Қазақстан Республикасы резиденті ұйымдарының эмиссиялық бағалы қағаздары базалық активі болып табылатын өзге бағалы қағаздардың шығарылымы туралы хабарламаны, сондай-ақ оларды орналастыру туралы есепті ұсыну қағидалары белгіленген талаптар сақталған жағдайда, бір мезгілде эмиссиялық бағалы қағаздарын шет мемлекеттің аумағында шығаруға және орналастыруға рұқсат алу үшін құжаттар ұсынады.
Қазақстан Республикасының резиденті ұйымы оның бастамасы бойынша немесе оның қатысуымен және базалық активі осы Қазақстан Республикасының резиденті ұйымы орналастыратын эмиссиялық бағалы қағаздары болып табылатын туынды эмиссиялық бағалы қағаздарды шет мемлекеттің аумағында шығаруға рұқсат алу үшін осы тармақта көрсетілген құжаттардан басқа, тиісті шешім қабылданғаннан кейін отыз күн ішінде көрсетілетін қызметті берушіге базалық активі Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының шет мемлекеттегі бағалы қағаздары болып табылатын туынды бағалы қағаздарды орналастыру туралы шешім қабылдаған күндегі жағдай бойынша базалық активі болып табылатын орналастырылмаған эмиссиялық бағалы қағаздарды есепке алуы жүзеге асырылатын бағалы қағаздар ұстаушыларының тізілімдері жүйесінде ашылған Қазақстан Республикасының резиденті ұйымының жеке шотының жай-күйі туралы тіркеушінің анықтамасын ұсынады.
Порталда:

1) заявление о выдаче разрешения на выпуск эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства, составленное в произвольной форме, с указанием информации об отсутствии фактов несвоевременного исполнения или неисполнения условий выпуска ценных бумаг (для долговых ценных бумаг), находящихся в обращении (в том числе обязательств по выплате вознаграждения или погашению ценных бумаг), а также об отсутствии случаев делистинга ценных бумаг (за исключением акций), находящихся в обращении;
2) копию решения органа организации-резидента Республики Казахстан о выпуске эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства в соответствии с законодательством иностранного государства с указанием следующей информации:
полное наименование организации-резидента;
наименование государства (государств), на территории (или в соответствии с законодательством) которого (которых) будет осуществлен выпуск эмиссионных ценных бумаг, или наименование организаторов торгов, где будет проводиться выпуск и размещение эмиссионных ценных бумаг, наименование положений и правил, в соответствии с которыми будет проводиться выпуск эмиссионных ценных бумаг;
вид выпускаемых эмиссионных ценных бумаг, наличие и вид обеспечения или гарантии с указанием гаранта, номинальная стоимость или цена размещения и идентификационный код (при наличии);
предполагаемый объем и валюта выпуска;
права, представляемые данной эмиссионной ценной бумагой;
порядок начисления и выплаты дохода по данным эмиссионным ценным бумагам, периодичность выплаты и иные сведения, важные с точки зрения организации-резидента Республики Казахстан;
3) справку фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, подтверждающую соблюдение организацией-резидентом Республики Казахстан требований
подпунктов 1), 3), 4) и 5) пункта 1 статьи 22-1 Закона Республики Казахстан от 2 июля 2003 года «О рынке ценных бумаг» (далее – Закон);
4) при выпуске долговых эмиссионных ценных бумаг, в том числе производных, финансовую отчетность, в том числе консолидированную по состоянию на конец последнего квартала, предшествующего представлению услугодателю документов для получения разрешения на выпуск долговых эмиссионных ценных бумаг, с приложением расчета величины левереджа;
5) при выпуске долевых эмиссионных ценных бумаг, в том числе производных, документ, подтверждающий отсутствие в проспектах ранее выпущенных организацией-резидентом Республики Казахстан ценных бумаг условий (ковенант), которые являются основанием для возникновения у держателей долговых ценных бумаг, выпущенных организацией-резидентом Республики Казахстан, права требовать досрочного погашения и (или) выкупа данных долговых ценных бумаг при изменении списка лиц, являющихся собственниками десяти и более процентов долевых ценных бумаг от числа размещенных долевых ценных бумаг.
Организация-резидент Республики Казахстан представляет документы для одновременного получения разрешения на выпуск и размещение эмиссионных ценных бумаг на территории иностранного государства при соблюдении условий, установленных статьей 22-1 Закона и Правилами выдачи разрешения на выпуск и (или) размещение эмиссионных ценных бумаг организации-резидента Республики Казахстан на территории иностранного государства, представления уведомления о выпуске депозитарных расписок или иных ценных бумаг, базовым активом которых являются эмиссионные ценные бумаги организаций-резидентов Республики Казахстан, а также отчета об их размещении, утвержденных постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 70 (далее – Правила).
Организация-резидент Республики Казахстан для получения разрешения на выпуск на территории иностранного государства производных эмиссионных ценных бумаг, выпускаемых по его инициативе или при его участии, и базовым активом которых являются размещаемые эмиссионные ценные бумаги этой организации-резидента Республики Казахстан, в течение тридцати дней после принятия соответствующего решения помимо документов, указанных в настоящем пункте, представляет в уполномоченный орган справку регистратора о состоянии лицевого счета, открытого организации-резиденту Республики Казахстан в системе реестров держателей ценных бумаг, по которому осуществляется учет неразмещенных эмиссионных ценных бумаг, являющихся базовым активом, по состоянию на дату принятия решения о размещении производных ценных бумаг, базовым активом которых являются ценные бумаги организации-резидента Республики Казахстан, на территории иностранного государства.
На портале:

2) жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығы үшiн бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
3) белгіленген тәртіппен мемлекеттiк тiркеуден өткен құрылтай құжаттарының нотариат куәландырған көшiрмелерi;
4) кредиттік бюроның қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарды;
5) растайтын құжаттарды қоса бере отырып, «Қазақстан Республикасындағы кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру туралы» 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес жасалған кредиттік бюроның кредиттік тарихтардың деректер қорын, пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді қорғау мен олардың сақталуын қамтамасыз ету жөнінде кредиттік бюроға және үй-жайларға қойылатын талаптарға сәйкестігі туралы актіні.
Кредиттік бюроның қызметін жүзеге асыру жөніндегі бизнес-жоспарда:
1) кредиттік бюро қызметінің сипаттамасы;
2) кредиттік тарихтарды қалыптастыру бойынша ақпараттық процестерді ұйымдастырудың тәртібі мен мерзімдері;
3) баға саясаты және кредиттік есептерге тарифтерді есептеу тәртібі;
4) кірістер мен шығыстар туралы таяудағы үш жылға арналған болжам;
5) кредиттік бюроның қызметін дамытудың перспективалық жоспарлары қамтылуға тиісті.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініште көрсетілген мекенжайы өзгерген, сондай-ақ құрылтай құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізілген жағдайларда, өзгерістер мен толықтыруларды көрсетілетін қызметті берушіге олар енгізілген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде табыс етеді.
Осы тармақтың бірінші бөлігі 5) тармақшасында көзделген құжатқа мына құжаттар қоса беріледі:
1) бірінші басшы бекіткен ақпарат жүйелерін әзірлеу жөніндегі техникалық тапсырма;
2) әзірлеу кезеңдерін, өзгерістер енгізу, қабылдау, тестілеу және өндірістік пайдалануға енгізу тәртібін, барлық кезеңдерді құжаттауға қойылатын талаптарды анықтауды қамтыған ақпараттық жүйелерді әзірлеу, ендіру және ілеспе қызмет көрсету барысы туралы мәліметтері бар құжат;
3) пайдаланылатын ақпараттық жүйе құрамының сипаттамасын, көрсетілетін қызметті алушының ақпараттық жүйесін пайдаланушылар тізімін, олардың ақпаратқа, бағдарламалық және техникалық құралдарға қолжеткізу құқықтарын (олардың қызмет дәрежесіне және орындайтын функцияларына байланысты) қамтуы және мыналарды:
ақпараттық қауіпсіздік саласындағы жұмыстың жалпы бағыттарын;
ақпараттық жүйені қорғаудың мақсаты мен міндеттерін;
қауіпсіздіктің қажетті деңгейіне жетудің негізгі қағидаттары мен тәсілдерін;
ақпараттық қауіпсіздік саясатын айқындайтын қажетті талаптарды әзірлеуге жауапты көрсетілетін қызметті алушының лауазымды адамдарын белгілеуді;
ақпарат жүйелерін және оларды қорғау жүйелерін құруға және олардың жұмысқа қабілеттілігін қолдауға жауапты көрсетілетін қызметті алушының бөлімшелерін анықтауды;
табиғи зілзала, апаттар, өрт, электроэнергияның өшуі, байланыс желілерінің зақымдануы, жаппай тәртіпсіздік, ереуіл, әскери қақтығыстар жататын дүлей күштер туындаған жағдайда ақпараттық жүйелердің қауіпсіздік режимінің бұзылуын болдырмау шараларын;
бағдарламалық қамтамасыз етуді және/немесе ақпараттық жүйенің деректерін рұқсатсыз өзгертуді болдырмау және ақпараттық жүйенің қауіпсіздігін ұйымдастыру жөніндегі ішкі құжаттардың ақпараттық қауіпсіздік саясатын айқындауға тиісті;

2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности;
3) нотариально засвидетельствованные копии учредительных документов, прошедших государственную регистрацию в установленном порядке;
4) бизнес-план по осуществлению деятельности кредитного бюро;
5) акт о соответствии кредитного бюро требованиям, предъявляемым к кредитному бюро по защите и обеспечению сохранности базы данных кредитных историй, используемых информационных систем и помещениям, составленный в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года «О кредитных бюро и формировании кредитных историй в Республике Казахстан» (далее – Закон) и нормативных правовых актов Национального Банка Республики Казахстан, с приложением подтверждающих документов.
Бизнес-план по осуществлению деятельности кредитного бюро должен включать:
1) описание деятельности кредитного бюро;
2) порядок и сроки организации информационных процессов по формированию кредитных историй;
3) ценовую политику и порядок расчета тарифов на кредитные отчеты;
4) прогноз на ближайшие три года о доходах и расходах;
5) перспективные планы развития деятельности кредитного бюро.
Услугополучатель в случаях изменения адреса, указанного в заявлении, а также внесения изменений и дополнений в учредительные документы, представляет изменения и дополнения услугодателю в течение десяти календарных дней со дня их внесения.
К документу, предусмотренному подпунктом 5) части первой настоящего пункта, прилагаются следующие документы:
1) техническое задание по разработке информационных систем, утвержденное первым руководителем;
2) документ, содержащий сведения о процессе разработки, внедрения и сопровождения информационных систем, включающий определение этапов разработки, порядка внесения изменений, приема, тестирования и ввода в промышленную эксплуатацию, требования к документированию всех этапов;
3) политика информационной безопасности, которая должна содержать описание состава используемой информационной системы, список пользователей информационной системы услугополучателя, их права (в зависимости от их служебного положения и характера выполняемых функций) на доступ к информации, программным и техническим средствам и определять:
общие направления работы в области информационной безопасности;
цель и задачи защиты информационной системы;
основные принципы и способы достижения необходимого уровня безопасности;
определение должностных лиц услугополучателя, ответственных за разработку необходимых требований, определяющих политику информационной безопасности;
определение подразделений услугополучателя, ответственных за создание и поддержание работоспособности информационных систем и системы их защиты;
меры, предотвращающие нарушения режима безопасности информационных систем в случае возникновения обстоятельств непреодолимой силы, к которым относятся стихийные бедствия, аварии, пожары, отключение электроэнергии, повреждение линий связи, массовые беспорядки, забастовки, военные действия;
внутренние документы по исключению несанкционированного изменения программного обеспечения и/или данных информационной системы и организации безопасности информационной системы;

4) ақпараттық жүйелерді қауіпсіз орналастыру және пайдалану үшін техникалық және өзге де үй-жайлардың болуын растайтын құжаттар
(үй-жайды жалдау шартының түпнұсқасы немесе нотариат куәландырған көшірмесі немесе орналасқан үй-жайға меншік құқығын растайтын құжат);
5) қолжетімділікті бақылауды монтаждау жөніндегі құжаттар
(шарт, ерекше нұсқама);
6) серверлік жабдықты жеткізу жөніндегі құжаттар (шарт, ерекше нұсқама, жабдықтарды жеткізу актісі, техникалық хаттама);
7) компьютерлік жабдықтарды сатып алу құжаттары (шарт, қабылдау-өткізу актісі, кепілдік талоны, сәйкес келу сертификаты);
8) бағдарламалық қамтамасыз етуді сатып алу құжаттары;
9) бейнебақылау жүйесін монтаждау бойынша құжаттар;
10) электрондық хабарламаларды беру және алу бойынша регламенттелген рәсімдердің болуы туралы ақпаратты қамтитын құжат.
Осы тармақтың төртінші бөлігінде атап көрсетілген құжаттар Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау агенттігі Басқармасының 2008 жылғы 18 шілдедегі № 105 қаулысымен бекітілген Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесіне қатысушылардың қызметіндегі ақпараттық процесті ұйымдастыруға және оны пайдалануға, қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға, олардың электрондық жабдықтарына, кредиттік тарихтың деректер қорының сақталуына және үй-жайларына қойылатын ең төменгі талаптарды белгілеу жөніндегі нұсқаулықта көзделген талаптарды ескере отырып беріледі.
лицензияның телнұсқасын алу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжаттың көшірмесі;
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) еркін нысанда жазылған өтініш;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алымды бюджетке төлегенін растайтын құжаттың көшірмесін.
Порталда:
лицензия алу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
2) бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 4) және 5) тармақшаларында, төртінші бөлігінде көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Лицензияның телнұсқасын алу үшін (порталда тиісті ақпараттық жүйелерден лицензия туралы мәліметтер алуға мүмкіндік жоқ болғанда):
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;

4) документы, подтверждающие наличие технических и иных помещений для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем (подлинник или нотариально удостоверенную копию договора аренды помещения или документа, подтверждающего право собственности на занимаемое помещение);
5) документы по монтажу контроля доступа (договор, спецификация);
6) документы по поставке серверного оборудования
(договор, спецификация, акт поставки оборудования, технический протокол);
7) документы по приобретению компьютерного оборудования
(договор, акт приема-передачи, гарантийный талон, сертификат соответствия);
8) документы по приобретению программного обеспечения;
9) документы по монтажу системы видеонаблюдения;
10) документ, содержащий информацию о наличии регламентированных процедур предоставления и получения электронных сообщений.
Документы, перечисленные в части четвертой настоящего пункта, представляются с учетом требований, предусмотренных Инструкцией об организации информационного процесса в деятельности участников системы формирования кредитных историй и их использования, формирования системы безопасности, установлении минимальных требований к их электронному оборудованию, сохранности базы данных кредитных историй и помещениям, утвержденной постановлением Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций от 18 июля 2008 года № 105;
для получения дубликата лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии;
для переоформления лицензии:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, подтверждающего уплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии.
На портал:
для получения лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора (в виде электронной копии документа);
3) документы, указанные в подпунктах 4) и 5) части первой, в части четвертой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
для получения дубликата лицензии (при отсутствии возможности получения сведений о лицензии из соответствующих информационных систем на портале):
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;

2) лицензияның телнұсқасын беру кезінде қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығына бюджетке лицензиялық алымның төленгенiн растайтын құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде);
лицензияны қайта ресімдеу үшін:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) лицензияны қайта ресімдеген кезде қызметтің жекелеген түрлерімен айналасу құқығына бюджетке лицензиялық алым төлеу туралы құжат (құжаттың электрондық көшірмесі түрінде).
Мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурс болып табылатын құжаттардың мәліметтерін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамалық актiлерiне сәйкес субъектiлердiң осы санаты үшiн тыйым салынған белгілi бір қызмет түрі жүзеге асырылуы;
2) мынадай талаптар сақталмағанда:
кредиттiк бюролар өз қызметiнде мынадай ұйымдастыру, техникалық шаралардың және технологиялық талаптарын:
ақпараттық жүйелерді, кредиттік тарихтың деректер базасын және өзге де құжаттарды қауiпсiз орналастыру мен пайдалануға арналған техникалық және өзге де үй-жайлардың болуы;
кредиттік тарихтың деректер базасын орналастыруға арналған ақпараттық жүйелердi және аталған ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын қалыптастыру мен пайдалану кезiнде сертификатталған жабдықты және бағдарламалық қамтамасыз етудi қолдану;
ақпарат берушiлермен және кредиттік есептердi алушылармен жасалатын шарттарда кредиттiк тарихтың деректер базасын жасау үшін пайдаланылатын ақпараттық жүйелерді және аталған ақпараттық жүйелердi қорғау құралдарын қалыптастыру мен пайдалану кезiнде қолданылатын бағдарламалық қамтамасыз етудi қорғау жөнiндегі ұйымдастырушылық, техникалық шараларды және технологиялық талаптарды бiрлесiп iске асырудың мiндеттілiгi туралы талаптардың болуын қамтамасыз ету талаптарының орындалуын қамтамасыз етуге;
кредиттік тарих субъектісі ақпаратының резервтік көшірмелерін сақтау үшін кредиттік бюро орналасқан қаладан тысқары жердегі резервтік сервердің болуын қамтамасыз етуге міндетті;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағында көрсетілген құжаттар пакетін ұсынбауы;
4) егер көрсетілетін қызметті алушыға қатысты оның қызметтің аталған түрiмен айналысуына тыйым салатын сот шешімі бар болуы;
5) қызмет түріне лицензия алуға өтініш берген жағдайда қызметтің жеке түрлерімен айналысу құқығына лицензиялық алым енгізілмеуі;
6) көрсетілетін қызметті алушы біліктілік талаптарына сәйкес келмеуі;

2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при выдаче дубликата лицензии (в виде электронной копии документа);
для переоформления лицензии:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
2) документ об оплате в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности при переоформлении лицензии (в виде электронной копии документа).
Сведения документов, являющиеся государственными электронными информационными ресурсами, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через портал в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) осуществление определенного вида деятельности, запрещенного в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан для данной категории субъектов;
2) несоблюдение следующих требований:
кредитные бюро в своей деятельности обязаны обеспечить выполнение следующих организационных, технических мер и технологических требований:
иметь технические и иные помещения для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем, базы данных кредитных историй и иных документов;
при формировании и использовании информационных систем для размещения базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем применять сертифицированные оборудование и программное обеспечение;
обеспечить наличие в договорах, заключаемых с поставщиками информации и получателями кредитных отчетов, условий об обязательности совместной реализации организационных, технических мер и технологических требований по защите программного обеспечения, применяемых при формировании и эксплуатации информационных систем, используемых для создания базы данных кредитных историй и средств защиты указанных информационных систем;
обеспечить наличие резервного сервера, находящегося вне города расположения кредитного бюро, для хранения резервных копий информации субъекта кредитной истории;
3) непредставление пакета документов, предусмотренного пунктом 9 настоящего стандарта государственной услуги;
4) если в отношении услугополучателя имеется решение суда, запрещающее ему занятие данным видом деятельности;
5) не внесен лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности в случае подачи заявления на выдачу лицензии на вид деятельности;
6) услугополучатель не соответствует квалификационным требованиям;

12. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің, оның ішінде электрондық
нысанда көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктерін ескере отырып
қойылатын өзге талаптар
13. Мемлекеттік қызметтер көрсету орындарының мекенжайлары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің www.nationalbank.kz интернет-ресурсында орналастырылған.
14. Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-сы болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алуға мүмкіндігі бар.
15. Көрсетілетін қызметті алушының порталдағы «жеке кабинеті» арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығынан мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің интернет-ресурсында орналастырылған: www.nationalbank.kz. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы: 8-800-080-7777, 1414.
«Кредиттік бюро қызметін жүзеге
асыруға лицензия беру, қайта ресімдеу,
лицензияның телнұсқаларын беру»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
_____________________________________________________________________
(уәкілетті органның толық атауы)
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызметті алушының толық атауы)
Өтініш
Кредиттік бюро қызметін жүзеге асыруға лицензия беруіңізді
сұраймын.
Көрсетілетін қызметті алушы туралы мәліметтер:
1. Көрсетілетін қызметті алушы орналасқан жері (заңды/нақты
мекенжайы)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(индекс, қала, аудан, облыс, көше, үйдің нөмірі, немесе бизнес
сәйкестендіру нөмірі, кәсіпорындар мен ұйымдардың жалпы мемлекеттік
жіктегішінің коды)
_____________________________________________________________________
(телефон, факс).
2. Кредиттік бюроның бірінші басшысы және бас бухгалтері туралы
мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туылған күні,
байланыс телефондарының нөмірлері);
3. Кредиттік бюроның акционерлері (құрылтайшылары,
қатысушылары) туралы мәліметтер: заңды тұлғалар үшін - толық атауы,
мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтер, жарғылық
капиталының мөлшері, жеке тұлғалар үшін - тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса), туған күні мен жылы);

12. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги, в том числе оказываемой в
электронной форме
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz.
14. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП.
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством «личного кабинета» портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан: www.nationalbank.kz, единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 8-800-080-7777, 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача лицензии, переоформление,
выдача дубликатов лицензии на
осуществление деятельности
кредитного бюро»
В ___________________________________________________________________
(полное наименование уполномоченного органа)
от __________________________________________________________________
(полное наименование услугополучателя)
Заявление
Прошу выдать лицензию на осуществление деятельности кредитного
бюро.
Сведения о потребителе:
1. Место нахождения услугополучателя (адрес
юридический/фактический) ___________________________________________
____________________________________________________________________
(индекс, город, район, область, улица, номер дома,
бизнес-индентификационный номер, код общегосударственного
классификатора предприятий и организаций)
____________________________________________________________________
(телефон, факс).
2. Сведения о первом руководителе и главном бухгалтере
кредитного бюро (фамилия, имя, при наличии – отчество, дата рождения,
номера контактных телефонов);
3. Сведения об акционерах (учредителях, участниках) кредитного
бюро: для юридических лиц - полное наименование, сведения о
государственной регистрации (перерегистрации), размер уставного
капитала, для физических лиц - фамилия, имя, при наличии – отчество,
дата и год рождения);

4. Төлем тапсырмалары, кассалық кіріс ордерлері толық төлегенін
растайтын құжаттардың деректемелері көрсетілген жарғылық капиталдың
мөлшері (акционерлік қоғам ұйымдастырушылық-құқықтық нысанындағы
заңды тұлғаларды қоспағанда);
5. Жарияланған акциялар шығарылымын мемлекеттік тіркеу туралы
куәліктің нөмірі мен күні (заңды тұлғалар үшін акционерлік қоғамының
ұйымдастырушылық құқықтық нысанында).
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Жіберілетін құжаттардың тізбесі, даналар саны және әр
қайсысы бойынша парақтар саны:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушы өтінішке қоса берілген құжаттардың
(ақпараттың) дұрыстығына толығымен жауапты болады.
Тегі, аты, бар болса – әкесінің аты, көрсетілетін қызметті
алушының өтініш беруге өкілетті тұлғаның лауазымы
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қолы)
20__ жылғы «___» _______________
Мөрдің орны
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Арнайы ислам қаржы компаниясын ерiктi түрде қайта
ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат беру» мемлекеттік
көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Арнайы ислам қаржы компаниясын ерiктi түрде қайта ұйымдастыруға немесе таратуға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік отыз күн ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – ислам арнайы қаржы компаниясын ерікті қайта ұйымдастыруға немесе таратуға қағаз жеткізгіштегі рұқсат.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.

4. Размер уставного капитала с указанием реквизитов документов,
подтверждающих полную оплату - платежные поручения, приходные
кассовые ордера (за исключением юридических лиц в
организационно-правовой форме акционерного общества);
5. Номер и дата свидетельства о государственной регистрации
выпуска объявленных акций (для юридических лиц в организационно
правовой форме акционерного общества).
____________________________________________________________________
6. Перечень направляемых документов, количество экземпляров и
листов по каждому из них:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
услугополучатель несет полную ответственность за достоверность
прилагаемых к заявлению документов (информации).
Фамилия, имя, при наличии – отчество, должность лица,
уполномоченного услугополучателем на подачу заявления
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(подпись)
«______» _____________ 200 __ года
Место печати
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную реорганизацию или
ликвидацию исламской специальной финансовой компании»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача разрешения на добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение тридцати календарных дней;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – разрешение на добровольную реорганизацию или ликвидацию исламской специальной финансовой компании на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.

7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) банктің және (немесе) банк холдингінің ұйымның жарғылық капиталына қомақты қатысу туралы шешімі;
3) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниетті ұйымның басшы қызметкерлерi (немесе басшы қызметкерлер лауазымдарына тағайындау немесе сайлау үшін ұсынылатын кандидаттар) туралы ақпарат;
4) бизнес-жоспарды ұсына отырып, банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниетті ұйым қызметінің түрі немесе түрлері туралы ақпарат;
5) банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниетті ұйым орналасқан елдің заңнамасын талдау негізінде Қазақстан Республикасының резиденті емес банк конгломератына қатысушылар орналасқан елдердің заңнамасы олардың және банк конгломератының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген талаптарды орындау мүмкіндігін болғызбауына байланысты банк конгломератына шоғырландырылған қадағалауды жүргізу мүмкіндігінің болмауын көздейтін мән-жайлардың жоқ екендігі туралы ақпарат;
6) банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниетті ұйымның жарғылық капиталына банктің және (немесе) банк холдингінің қатысу үлесі мен сомасы, сондай-ақ ол сатып алатын акциялардың саны және акцияларға (жарғылық капиталға қатысу үлестеріне) алдын ала төлем мөлшері туралы ақпарат;
7) банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниетті ұйымның жарғылық капиталының мөлшері туралы (егер мұндай ақпарат аудиторлық есепте қамтылмаса), сондай-ақ банктің және (немесе) банк холдингінің жарғылық капиталға қатысу үлесі немесе банк және (немесе) банк холдингі қомақты қатысуды иеленуге ниетті ұйым акцияларының саны туралы ақпарат;

7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) заявление по форме в соответствии с приложением 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) решение банка и (или) банковского холдинга о значительном участии в уставном капитале организации;
3) информацию о руководящих работниках организации (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников), в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие по форме в соответствии с приложением 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
4) информацию о виде или видах деятельности организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие, с представлением бизнес-плана;
5) информацию, на основании анализа законодательства страны места нахождения организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие об отсутствии обстоятельств, предполагающих невозможность проведения консолидированного надзора за банковским конгломератом в связи с тем, что законодательство стран места нахождения участников банковского конгломерата-нерезидентов Республики Казахстан делает невозможным выполнение ими и банковским конгломератом предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан требований;
6) информацию о доле и сумме участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие, а также о количестве приобретаемых ими акций и размере предварительной оплаты акций (долей участия в уставном капитале);
7) информацию о размере уставного капитала организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие (если такая информация не содержится в аудиторском отчете), а также о доле участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале или количестве акций организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие, об условиях и порядке приобретения значительного участия в уставном капитале организации;

8) банк және (немесе) банк холдингі жарғылық капиталға қатысу үлесін немесе акцияларын сатып алу арқылы қомақты қатысуды иемденетін заңды тұлға туралы:
заңды тұлғаның атауы мен орналасқан жерін;
банк және (немесе) банк холдингі құрылтайшысы (қатысушысы) болып табылатын заңды тұлғаның жарғылық капиталына банктің және (немесе) банк холдингінің қатысу үлесінің мөлшері, оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк және (немесе) банк холдингі акционері болып табылатын заңды тұлғаның акциялар саны, оларды сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті;
заңды тұлғаның (банк және (немесе) банк холдингі құрылтайшысы, қатысушысы, акционері болған) қатысу үлесінің мөлшері, басқа заңды тұлғаның жарғылық капиталынан оны сатып алу бағасы туралы мәліметті;
банк және (немесе) банк холдингі акционері (құрылтайшысы, қатысушысы) болып табылатын заңды тұлға сатып алған акциялардың саны, сатып алу бағасы, олардың орналастырылған акциялардың (артықшылықты және қоғам сатып алған акциялары шегеріле отырып) жалпы санына пайыздық арақатынасы туралы мәліметті қамтитын деректер. Бұл талаптар банк және (немесе) банк холдингі бірнеше заңды тұлғалардың жарғылық капиталға қатысу үлестерін немесе акцияларын сатып алу арқылы қомақты қатысатын жағдайларға қолданылады.
Банк және (немесе) банк холдингі Қазақстан Республикасының резидент банкінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, жинақтаушы зейнетақы қорының капиталына қомақты қатысуға рұқсат алу үшін өтініш берген жағдайда осы тармақтың 3) тармақшасында көрсетілген құжаттар ұсынылмайды.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6), 7) және 8) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) рұқсат алуға қажетті құжаттарды табыс етпегенде;
2) құрылатын немесе сатып алынатын еншілес ұйым орналасқан елдің қаржы ұйымдарын шоғырландырылған қадағалау саласындағы заңнамасының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген шоғырландырылған қадағалау жөніндегі талаптарға сәйкес келмегенде;

8) данные о юридическом лице, посредством приобретения доли участия в уставном капитале или акций которого банк и (или) банковский холдинг приобретает значительное участие, включающие:
наименование и место нахождения юридического лица;
сведения о размере доли участия банка и (или) банковского холдинга в уставном капитале юридического лица, цене ее приобретения, учредителем (участником) которого является банк и (или) банковский холдинг;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом) юридического лица, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг;
сведения о размере доли участия юридического лица (учредителем, участником, акционером которого является банк и (или) банковский холдинг), цене ее приобретения в уставном капитале другого юридического лица;
сведения о количестве акций, цене приобретения, их процентном соотношении к общему количеству размещенных акций (за вычетом привилегированных и выкупленных обществом), приобретенных юридическим лицом, акционером (учредителем, участником) которого является банк и (или) банковский холдинг. Данные требования распространяются на случаи значительного участия банка и (или) банковского холдинга посредством приобретения долей участия в уставном капитале или акций нескольких юридических лиц.
В случае подачи банком и (или) банковским холдингом заявления для получения разрешения на значительное участие в капитале банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем-резидентов Республики Казахстан документы, указанные в подпункте 3) настоящего пункта не представляются.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6), 7) и 8) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) непредставление документов, необходимых для получения разрешения;
2) несоответствие законодательства в области консолидированного надзора за финансовыми организациями страны места нахождения организации в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие требованиям по консолидированному надзору, установленным законодательными актами Республики Казахстан;

3) еншілес ұйымның басшы қызметкерлерінің (немесе басшы қызметкерлер лауазымына тағайындауға немесе сайлауға ұсынылған кандидаттардың) талаптарына сай келмесе:
мыналар басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды:
мінсіз іскерлік беделі жоқ;
көрсетілетін қызметті берушінің қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын қаржы ұйымы директорлар кеңесінің бірінші басшысы, басқармасының бірінші басшысы немесе оның орынбасары, бас бухгалтері, ірі қатысушысы (банк холддингі)-жеке тұлғасы, ірі қатысушысы-заңды тұлғасының бірінші басшысы болған адамдар. Аталған талап көрсетілетін қызметті берушінің қаржы ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу туралы, қаржы ұйымының лицензиясын кері қайтарып алу туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қаржы ұйымын мәжбүрлеп тарату немесе оны банкрот деп тану туралы шешімі қабылданғаннан кейін бес жыл бойы қолданылады;
өзге қаржылық ұйымда басшы қызметкер лауазымында болған кезеңінде оны басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) берілген келісім кері қайтарып алынған адам басқа қаржы ұйымының басшы қызметкері болып тағайындала (сайлана) алмайды. Аталған талап Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісім кері қайтарып алу туралы шешімді қабылдағаннан кейін қатарынан соңғы он екі ай бойы қолданылады.
4) банктің және (немесе) банк холдингінің болжанып отырған еншілес ұйымдарының болуы нәтижесінде құрамына банк және (немесе) банк холдингі кіретін банк конгломератының пруденциялық нормативтерді сақтамауы;
5) еншілес ұйымның қызметі немесе банк және (немесе) банк холдингі жоспарлаған инвестициялар салдарынан банктің, банк холдингінің және (немесе) банк конгломератының қаржылық жай-күйінің нашарлауы көзделетін қаржылық салдарды талдау;
6) тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелерінің, оның ішінде еншілес ұйымның қызметіне байланысты тәуекелдерге қатысты жүйелердің бар екенін растайтын табыс етілген құжаттардың Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінінің тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйелеріне қоятын талаптарына сәйкес келмеуі;

3) несоответствие руководящих работников организации в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие (или кандидатов, рекомендуемых для назначения или избрания на должности руководящих работников) следующему требованию:
не может быть назначено (избрано) руководящим работником лицо:
не имеющее безупречной деловой репутации;
ранее являвшееся первым руководителем совета директоров, первым руководителем правления и его заместителем, главным бухгалтером, крупным участником — физическим лицом, первым руководителем крупного участника (банковского холдинга) — юридического лица финансовой организации в период не более чем за один год до принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке. Указанное требование применяется в течение пяти лет после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения о консервации финансовой организации, принудительном выкупе ее акций, о лишении лицензии финансовой организации, а также о принудительной ликвидации финансовой организации или признании ее банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке;
у которого было отозвано согласие на назначение (избрание) на должность руководящего работника в период нахождения данного лица в должности руководящего работника в иной финансовой организации. Указанное требование применяется в течение последних двенадцати последовательных месяцев после принятия Национальным Банком Республики Казахстан решения об отзыве согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника;
4) несоблюдение пруденциальных нормативов банковским конгломератом, в состав которого входит банк и (или) банковский холдинг, в результате предполагаемого наличия организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие;
5) анализ финансовых последствий, предполагающий ухудшение финансового состояния банка, банковского холдинга или банковского конгломерата вследствие деятельности организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие или планируемых банком и (или) банковским холдингом инвестиций;
6) несоответствие представленных документов, подтверждающих наличие систем управления рисками и внутреннего контроля, в том числе в отношении рисков, связанных с деятельностью организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие, требованиям Национального Банка Республики Казахстан к системам управления рисками и внутреннего контроля;

7) еншілес ұйым орналасқан елдің заңнамасында көзделген жағдайларда еншілес ұйымның белгіленген пруденциялық нормативтерді, сондай-ақ банктің және (немесе) банк холдингінің пруденциялық нормативтерді сақтамауы, оның ішінде шоғырландырылған негізде сақтамауы және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкке рұқсат алуға өтініш берген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде және (немесе) өтінішті қарау кезеңінде басқа да сақталуға міндетті нормативтер мен лимиттерді сақтамауы;
8) өтініш берілген күнге және құжаттарды қарау кезеңінде ықпал етудің қолданыстағы шектелген шарасының және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінінің банкке және (немесе) банк холдингіне және (немесе) сатып алу көзделген еншілес ұйымға қатысты қолданған санкциясының болуы;
9) банк және (немесе) банк холдингі еншілес ұйымды - Қазақстан Республикасының резиденттері банкті, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын, инвестициялық портфельді басқарушыны құрған немесе иемденген жағдайларда, «Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметi туралы» 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңында, Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі, бағалы қағаздар нарығы туралы заңнамасында көзделген Қазақстан Республикасының резиденттері банк немесе сақтандыру холдингі, банктің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, инвестициялық портфельді басқарушының ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беруге қатысты талаптарды сақтамауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

7) несоблюдение организацией, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие, установленных пруденциальных нормативов в случаях, предусмотренных законодательством страны места нахождения организации, в которой банк и (или) банковский холдинг намерен приобрести значительное участие, а также банком и банковским холдингом пруденциальных нормативов, в том числе на консолидированной основе, и других обязательных к соблюдению, норм и лимитов в течение последних трех месяцев, предшествующих дате подачи заявления в Национальный Банк Республики Казахстан на получение разрешения, и (или) в период рассмотрения заявления;
8) наличие действующей ограниченной меры воздействия и (или) санкции, примененной Национальным Банком Республики Казахстан в отношении банка и (или) банковского холдинга и (или) предполагаемой к приобретению дочерней организации, на дату подачи заявления и в период рассмотрения документов;
9) в случаях создания или приобретения банком и (или) банковским холдингом дочерней организации - банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан - несоблюдение требований, предусмотренных Законом Республики Казахстан от 31 августа 1995 года «О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан», законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, рынке ценных бумаг касательно выдачи согласия на получение статуса банковского или страхового холдинга, крупного участника банка, страховой (перестраховочной) организации, управляющего инвестиционным портфелем - резидентов Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

1. Тегі, аты, әкесінің аты
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2. Азаматтығы _________________________________________________
3. Жеке басын растайтын құжаттың деректері ____________________
_____________________________________________________________________
4. Жұмыс орны (орындары), лауазымы (лауазымдары) ______________
_____________________________________________________________________
5. Заңды мекенжайы, тұрғылықты жері, жұмыс орнының
(орындарының) мекенжайы, байланыс телефоны
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
6. Білімі (біліктілігін арттыру курстарын қоса):
Түскен күні - аяқтаған күні
Оқу орнының атауы
Мамандығы
7. Еңбек қызметі туралы қысқаша түйіндемесі:
Еңбек ету кезеңi
Жұмыс орны
Лауазымы
8. Заңда белгіленген тәртіппен өтелмеген немесе алынбаған
соттылығы туралы мәліметтер:
Күні
Соттың атауы
Соттың тұрған жері
Жаза түрі
Қазақстан Республикасы Қылмыстық Кодексінің бабы
Соттың шешім қабылдаған күні
9. Банк қызметімен байланысты құқық бұзушылықтары үшін
әкімшілік жауапкершілікке тартылуы туралы мәліметтер:
Күні
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған орган
Әкімшілік жауапкершілікке тарту туралы шешім қабылдаған органның тұрған жерi
Әкімшілік жазаның түрі
Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодекстің бабы
Шешім қабылданған күн
Осы өтініштегі ақпаратты тексергендігімді және оның дұрыс әрі
толық екенін растаймын.
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ___________________________
_____________________________________________________________________
(баспа әріптермен)
Күні __________________________________________________________
Қолы __________________________________________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2013 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1567 қаулысымен
бекітілген
«Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Банкті ерікті түрде таратуға рұқсат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызмет Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші), оның ішінде
«электрондық үкіметтің» веб-порталы: www.egov.kz (бұдан әрі – портал) арқылы көрсетіледі.

1. Фамилия, имя, отчество __________________________________________
2. Гражданство _____________________________________________________
3. Данные документа, удостоверяющего личность ______________________
____________________________________________________________________
4. Место (места) работы, должность (должности) _____________________
____________________________________________________________________
5. Юридический адрес, место жительства, адрес места (мест) работы,
контактный телефон _________________________________________________
____________________________________________________________________
6. Образование (включая курсы повышения квалификации):
Дата поступления дата окончания
Название учебного заведения
Специальность
7. Краткое резюме о трудовой деятельности:
Период работы
Место работы
Должность
8. Сведения о наличии непогашенной или неснятой в установленном
законом порядке судимости:
Дата
Наименование суда
Местонахождение суда
Вид наказания
Статья Уголовного кодекса Республики Казахстан
Дата принятия процессуального решения судом
9. Сведения о привлечении к административной ответственности за
совершение правонарушений, связанных с банковской деятельностью:
Дата
Орган, принявший решение о привлечении к\ административной ответственности
Местонахождение органа, принявшего решение о привлечении к административной ответственности
Вид административного взыскания
Статья Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях
Дата принятия решения
Подтверждаю, что информация, содержащаяся в этом заявлении,
была проверена мною и является достоверной и полной.
Фамилия, имя, отчество (при наличии) __________________________
(печатными буквами)
Дата ___________________________
Подпись ________________________
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2013 года № 1567
Стандарт
государственной услуги
«Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача разрешения на добровольную ликвидацию банка» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель), в том числе через веб-портал «электронного правительства»: www.egov.kz (далее – портал).

2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсырған сәттен бастап, сондай-ақ порталға өтініш бергенде – екі ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: электрондық (ішінара автоматтандырылған) және қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының банкті ерікті таратуға рұқсат беру туралы қаулысы не Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының банкті ерікті таратуға рұқсат беруден бас тарту туралы қаулысы және осы мемлекеттік көрсетілетін стандарттың 10-тармағында көзделген жағдайларда жазылған дәлелді жазбаша жауабы.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесі электрондық нысанда беріледі. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті қағаз жеткізгіште алуға өтініш берген жағдайда нәтиже электрондық форматта ресімделеді, қағазға басылады және көрсетілетін қызметті беруші басшысының қолымен расталады.
Порталда мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартудың себептері жазылған дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушының «жеке кабинетіне» көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамы электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойған электрондық құжат нысанында жіберіледі.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Жұмыс кестесі:
1) көрсетілетін қызметті берушіде – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады;
2) порталда – тәулік бойы (жөндеу жұмыстарының жүргізілуіне байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда).
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
көрсетілетін қызметті берушіге:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша банкті (банк холдингін) ерiктi қайта құруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішті;
2) таратудың себептерін міндетті түрде көрсете отырып, акционерлердің жалпы жиналысының банкті ерікті тарату туралы шешімі;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін аударым жасау туралы шарттың көшірмесі және депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесінің қатысушысы болып табылатын басқа банкке беретін жеке тұлғалардың депозиттерін қабылдау-өткізу актісі;

2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю, а также при обращении на портал – в течение двух месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: электронная (частично автоматизированная) и бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка либо постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, на бумажном носителе.
Результат государственной услуги выдается в электронной форме. В случае обращения услугополучателя за получением государственной услуги на бумажном носителе результат оформляется в электронном формате, распечатывается и заверяется подписью руководителя услугодателя.
На портале результат оказания государственной услуги либо мотивированный ответ с изложением причин отказа в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, направляется услугополучателю в «личный кабинет» в форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) уполномоченного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы:
1) услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания;
2) портала – круглосуточно (за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ).
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
к услугодателю:
1) ходатайство о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию банка по форме, в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
2) решение общего собрания акционеров о добровольной ликвидации банка с обязательным указанием причин ликвидации;
3) копия договора о переводе депозитов физических лиц и акта
приема-передачи депозитов физических лиц другому банку, являющемуся участником системы обязательного гарантирования депозитов;

4) акционерлердің жалпы жиналысында бекітілген өзінің қызметін (таратудың негізгі іс-шаралар жоспары) тоқтату мерзімі мен дайындық кезеңдері көрсетілген іс-шаралар тізбесі;
5) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысуларды жүзеге асыру үшін банк қаражатының жеткіліктілігін куәландыратын, соңғы есеп беру күніне жасалған баланстық есеп;
6) банктерді аудиттен өткізу құқығын беретін тәуелсіз аудиторлық ұйым куәландырған банк активтерінің құнын бағалау жөніндегі есеп;
7) тарату комиссиясына мүшелікке кандидаттардың, оның ішінде банктердің филиалдарында не өкілдіктерінде құрылған бөлімшелердің тізімдері және басқа да қажетті мәліметтер.
Порталда:
1) көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ куәландырған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуы;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 9-тармағы бірінші бөлігінің 2), 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмелері түріндегі құжаттар электрондық сұрау салуға қоса тіркеледі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелердегі мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік органдардың уәкілетті тұлғаларының ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық құжаттар нысанында тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден портал арқылы алады.
10. Мыналар:
1) ұсынылған құжаттардың толық болмауы немесе тиісінше ресімделмеуі;
2) өз міндеттемелері бойынша есеп айырысу үшін банк қаражатының жеткілікті болмауы;
3) жеке тұлғалардың депозиттерін тікелей төлеу арқылы қайтару не оларды депозиттерге міндетті кепілдік беру жүйесіне қатысушы болып табылатын басқа банкке аудару жөніндегі іс-шараларды қабылдамауы мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкіне жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

4) перечень мероприятий с указанием сроков и этапов подготовки банка к прекращению своей деятельности (план основных мероприятий ликвидации), утвержденный общим собранием акционеров;
5) балансовый отчет, составленный на последнюю отчетную дату, свидетельствующий о достаточности средств банка для осуществления расчетов по его обязательствам;
6) отчет об оценке стоимости активов банка, подтвержденный независимой аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита банков;
7) список кандидатов в члены ликвидационной комиссии, в том числе ее подразделений, создаваемых в филиалах либо представительствах банка, и другие необходимые сведения.
На портал:
1) запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя;
2) документы, указанные в подпунктах 2), 3), 4), 5), 6) и 7) части первой пункта 9 настоящего стандарта государственной услуги в виде электронных копий документов, которые прикрепляются к электронному запросу;
Сведения, содержащиеся в государственных информационных системах, услугодатель получает посредством портала из соответствующих государственных информационных систем в форме электронных документов, удостоверенных ЭЦП уполномоченных лиц государственных органов.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) неполнота или ненадлежащее оформление представленных документов;
2) недостаточность средств банка для расчета по его обязательствам;
3) не принятие мер по возврату депозитов физических лиц путем их прямой выплаты либо их переводу в другой банк, являющийся участником системы обязательного гарантирования депозитов.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – үш ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беру туралы қаулысы не осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 10-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет бас тарту туралы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының жинақтаушы зейнетақы қорын қайта ұйымдастыруға рұқсат беруден туралы қаулысы.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) Қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхат уәкілетті органға осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша беріледі, көрсетілетін қызметті алушылардың бірінші басшылары не олар болмаған жағдайда олардың орнындағы адамдар оған қол қояды және көрсетілетін қызметті алушылардың мөрлерімен расталады.
2) көрсетілетін қызметті алушы акционерлерi жалпы жиналысының оны қайта ұйымдастыру туралы шешiмi;
3) көрсетілетін қызметті алушының қайта ұйымдастырудың болжамды шарттарын, тәртібі мен мерзiмдерiн белгілейтін құжат;
4) көрсетілетін қызметті алушының оны қайта ұйымдастырғаннан кейiнгi есептiк балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарының қаржылық болжамы қоса беріледi.
Қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушы, қосылатын көрсетілетін қызметті алушы (қосылатын көрсетілетін қызметті алушылар) қайта ұйымдастыруға рұқсат алу үшін қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатпен бірге уәкілетті органға мыналарды ұсынады:

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета документов услугодателю – в течение трех месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда либо постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан об отказе в выдаче разрешения на реорганизацию добровольного накопительного пенсионного фонда, в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 10 настоящего стандарта государственной услуги, на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) ходатайство о получении разрешения на проведение реорганизации по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги, подписываемое первыми руководителями услугополучателей либо при их отсутствии лицами, их замещающими, и заверяется печатями услугополучателей;
2) решение общего собрания акционеров услугополучателя о его реорганизации;
3) документы устанавливающие предполагаемые условия, порядок и сроки реорганизации услугополучателя;
4) финансовый прогноз последствий реорганизации, включая расчетный баланс услугополучателя после его реорганизации.
Для получения разрешения на реорганизацию услугополучатель, к которому осуществляется присоединение, присоединяемый услугополучатель (присоединяемые услугополучатели) вместе с ходатайством о получении разрешения представляют услугодателю:

1) қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі, қосылу жүзеге асырылатын Қор және қосылатын көрсетілетін қызметті алушы (қосылатын көрсетілетін қызметті алушылар) акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысының шешімі, сондай-ақ қосылатын көрсетілетін қызметті алушы (қосылатын көрсетілетін қызметті алушылар) акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі;
Қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушы және қосылатын көрсетілетін қызметті алушы (қосылатын көрсетілетін қызметті алушылар) акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысы шешімінде қосылу нысанында қайта ұйымдастыруға қатысатын әрбір көрсетілетін қызметті алушының атауы, орналасқан жері, қосылатын көрсетілетін қызметті алушының (қосылатын көрсетілетін қызметті алушылардың) акцияларын сату бағасы, қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушының акцияларын орналастыру (сату) бағасы туралы мәліметтер, қосылудың өзге талаптары мен тәртібі қамтылады;
2) қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушының және қосылатын көрсетілетін қызметті алушының (қосылатын көрсетілетін қызметті алушылардың) қайта ұйымдастыруы болжанған талаптарын, тәртібін және мерзімдерін белгілейтін құжаттар (бұдан әрі – қайта ұйымдастыру жоспары);
Қайта ұйымдастыру жоспарына мыналар кіреді:
қайта ұйымдастыруды жүргізудің негіздемелері;
көрсетілетін қызметті алушылардың ерікті зейнетақы жарналары және меншікті активтері есебінен зейнетақымен қамсыздандыру шарттары бойынша көрсетілетін қызметті алушылардың зейнетақы активтеріне қатысты әрекет ету тәртібін сипаттауды қоса алғанда, қайта ұйымдастыруды жүргізу жөніндегі іс-шаралар;
қайта ұйымдастыруға байланысты іс-шараларды аяқтау мерзімі;
қосылатын көрсетілетін қызметті алушы (қосылатын көрсетілетін қызметті алушылар) салымшыларының (алушыларының) құрылымын ескере отырып, ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтерін төлеу және аудару бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз ету шаралары туралы мәліметтер;
қайта ұйымдастырылатын көрсетілетін қызметті алушының пруденциялық нормативтерді орындауын қамтамасыз ету шаралары туралы мәліметтер;
қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушының бағдарламалық-техникалық құралдарының және автоматтандырылған ақпарат жүйесінің үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету шаралары туралы мәліметтер;
қайта ұйымдастырудың ерекшеліктерін көрсететін өзге де ақпарат.
3) қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушының қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейінгі есептік бухгалтерлік балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарларының қаржылық болжамы.
Қайта ұйымдастыру салдарларының қаржылық болжамы қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушының қайта ұйымдастырудан кейінгі мынадай көрсеткіштерінің қысқа мерзімді, орташа мерзімді және ұзақ мерзімді талдауларын қамтиды:
қаржылық есептер негізінде меншікті активтерге және меншікті капиталға қатысты тиімділік көрсеткіштерінің қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейінгі талдауы;
ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтерінің мөлшері бойынша қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейінгі болжам;
салалар, валюталар, қаржы құралдарының түрлері, өтеуге дейінгі мерзімдері бөлігіндегі зейнетақы активтері есебінен қалыптастырылған инвестициялық портфель құрылымы бойынша қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейінгі болжам;
ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша зейнетақы активтерінің шартты бірлігі құнының қайта ұйымдастыру рәсімі аяқталғаннан кейінгі өзгеру болжамы.
Заңды тұлғаның қосылуы жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушыны қайта ұйымдастыруға рұқсат алу үшін қайта ұйымдастыруды жүргізуге рұқсат алу туралы өтінішхатпен бірге көрсетілетін қызметті берушіге осы тармақтың бірінші бөлігі 1-тармақшасындағы талаптарға сәйкес ресімделген мынадай құжаттарды ұсынады:

1) решение общего собрания акционеров услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, решение совместного общего собрания акционеров услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого услугополучателя (присоединяемых услугополучателей), а также решение общего собрания акционеров присоединяемого услугополучателя (присоединяемых услугополучателей).
Решение совместного общего собрания акционеров услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого услугополучателя (присоединяемых услугополучателей) содержит сведения о наименовании, местонахождении каждого из участвующих в реорганизации в форме присоединения услугополучателей, цене продажи акций присоединяемого услугополучателя (присоединяемых услугополучателей), цене размещения (реализации) акций услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, иные условия и порядок присоединения;
2) документы, устанавливающие предполагаемые условия, порядок и сроки реорганизации услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого услугополучателя (присоединяемых услугополучателей) (далее – план реорганизации).
План реорганизации включает:
основания проведения реорганизации;
мероприятия по проведению реорганизации, включая описание порядка действий в отношении пенсионных активов услугополучателей по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов и собственных активов услугополучателей;
сроки завершения мероприятий, связанных с реорганизацией;
сведения о мерах по обеспечению выполнения обязательств по выплатам и переводам пенсионных активов по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов с учетом структуры вкладчиков (получателей) присоединяемого услугополучателя (присоединяемых услугополучателей);
сведения о мерах по обеспечению выполнения пруденциальных нормативов услугополучателем, к которому осуществляется присоединение;
сведения о мерах по обеспечению бесперебойного функционирования программно-технических средств и автоматизированной информационной системы услугополучателя, к которому осуществляется присоединение;
иную информацию, отражающую особенности реорганизации;
3) финансовый прогноз последствий реорганизации, включая расчетный бухгалтерский баланс услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, после завершения процедуры реорганизации.
Финансовый прогноз последствий реорганизации включает в себя краткосрочный, среднесрочный и долгосрочный анализы следующих показателей услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, после реорганизации:
анализ показателей рентабельности к собственным активам и к собственному капиталу на основе финансовых отчетов после завершения процедуры реорганизации;
прогноз по размеру пенсионных активов по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов после завершения процедуры реорганизации;
прогноз по структуре инвестиционного портфеля, сформированного за счет пенсионных активов, в разрезе отраслей, валют, видов финансовых инструментов, сроков до погашения после завершения процедуры реорганизации;
прогноз изменения стоимости условной единицы пенсионных активов по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов после завершения процедуры реорганизации.
Для получения разрешения услугополучатель, к которому осуществляется присоединение юридического лица, вместе с ходатайством о получении разрешения представляет услугодателю следующие документы, оформленные в соответствии с требованиями подпункта 1) части первой настоящего пункта:

1) қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушы акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі, қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушы және қосылатын заңды тұлға акционерлерінің бірлескен жалпы жиналысының шешімі, сондай-ақ қосылатын заңды тұлға акционерлерінің жалпы жиналысының шешімі;
2) қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушының және заңды тұлғаның қайта ұйымдастыру жоспары;
3) көрсетілетін қызметті алушының қайта ұйымдастырудан кейінгі есептік бухгалтерлік балансын қоса алғанда, қайта ұйымдастыру салдарларының қаржылық болжамы.
Осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген құжаттар қосылу жүзеге асырылатын көрсетілетін қызметті алушыға қойылатын осы тармақтың үшінші бөлігінің талаптарына сәйкес ресімделеді.
Осы тармақта атап көрсетілген, бірнеше парақтан тұратын құжаттар нөмірленген, тігілген және соңғы парақтың артқы жағында көрсетілетін қызметті алушы (көрсетілетін қызметті алушылар) мөрімен расталған түрде, ішінара жапсырма қағаздың үстінде тігіс түйінінде желімделіп, тігілген парақтар санын көрсете отырып беріледі.
Құжаттардың көшірмелері көрсетілетін қызметті алушының (көрсетілетін қызметті алушылардың) осындай құжаттарға қол қою құқығы бар лауазымды тұлғаларының қолдарымен және көрсетілетін қызметті алушы мөрімен (көрсетілетін қызметті алушылар мөрлерімен) расталады.
10. Мыналар:
1) болжанып отырған қайта ұйымдастырудың нәтижесінде салымшылар (алушылар) мүддесiнің бұзылуы;
2) болжанып отырған қайта ұйымдастырудың нәтижесінде Қазақстан Республикасының монополияға қарсы заңнамасы талаптарының бұзылуы;
3) көрсетілетін қызметті берушінің қайта ұйымдастыруға рұқсатын алу үшін ұсынылған құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тартуға негіз болып табылады.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
11. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

1) решение общего собрания акционеров услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, решение совместного общего собрания акционеров услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, и присоединяемого юридического лица, а также решение общего собрания акционеров присоединяемого юридического лица;
2) план реорганизации услугополучателя, к которому осуществляется присоединение, и юридического лица;
3) финансовый прогноз последствий реорганизации, включая расчетный бухгалтерский баланс услугополучателя после его реорганизации.
Документы, указанные в части третьей настоящего пункта оформляются в соответствии с требованиями части второй настоящего пункта, предъявляемыми к услугополучателю, к которому осуществляется присоединение.
Документы, перечисленные в настоящем пункте, состоящие из нескольких листов, представляются пронумерованными, прошитыми и заверенными печатью услугополучателя (услугополучателей) на обороте последнего листа, частично поверх ярлыка с указанием количества прошитых листов, наклеенного на узел прошивки.
Копии документов заверяются подписями должностных лиц услугополучателя (услугополучателей), обладающих правом подписи таких документов, и печатью услугополучателя (печатями услугополучателей).
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) нарушение в результате предполагаемой реорганизации интересов вкладчиков (получателей);
2) нарушение в результате предполагаемой реорганизации требований антимонопольного законодательства Республики Казахстан;
3) несоответствие документов, представленных для получения разрешения услугодателя на реорганизацию, требованиям законодательства Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

1. Жалпы ережелер
1. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет «Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті түрде таратуға рұқсат беру» (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірледі.
3. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын бақылау мен қадағалау жөніндегі комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсетудің мерзімдері:
1) көрсетілетін қызметті берушіге тиісінше ресімделген құжаттар топтамасын тапсырған күннен бастап – үш ай ішінде;
2) көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 15 минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттік қызмет көрсетудің нәтижесі – қағаз жеткізгіштегі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын ерікті таратуға рұқсат беру туралы қаулысы.
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, 13.00-ден 14.00-ге дейінгі түскі үзіліспен дүйсенбі – жұма аралығында сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін. Мемлекеттік қызмет кезек күтпестен, алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз ұсынылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметке өтініш берген кезде қажетті құжаттар тізбесі:
1) көрсетілетін қызметті алушының бірінші басшысы қол қойған, көрсетілетін қызметті алушының мөрімен расталған және осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының қосымшасына сәйкес нысан бойынша жасалған өтінішхатты;
2) акционерлердің жалпы жиналысының көрсетілетін қызметті алушыны ерікті тарату туралы шешімі;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көзделген міндеттемелерінің жоқ екендігін растайтын құжат.
Көрсетілетін қызметті алушының бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының кастодиан банкінің, көрсетілетін қызметті алушының кастодиан банкінің және көрсетілетін қызметті алушының зейнетақы активтерін басқарушысының (осындай бар болса) бірінші басшылары немесе олардың орнындағы адамдар қол қойған және мөрлерімен расталған ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шарттар бойынша көрсетілетін қызметті алушының зейнетақы активтері мен міндеттемелерін қабылдау-өткізу актісі қоса беріледі;

1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Выдача разрешения на добровольную ликвидацию добровольного накопительного пенсионного фонда» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Национальным Банком Республики Казахстан.
3. Государственная услуга оказывается Комитетом по контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций Национального Банка Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи надлежаще-оформленных документов услугодателю – в течение трех месяцев;
2) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 15 минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан о выдаче разрешения на добровольную ликвидацию добровольного накопительного пенсионного фонда на бумажном носителе.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу с 9.00 до 18.00 часов с перерывом на обед с 13.00 до 14.00 часов, кроме выходных и праздничных дней, в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Государственная услуга оказывается без ожидания в очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя к услугодателю:
1) ходатайство, подписанное первым руководителем услугополучателя, заверенное печатью услугополучателя и составленное по форме в соответствии с приложением к настоящему стандарту государственной услуги;
2) решение общего собрания акционеров о добровольной ликвидации услугополучателя;
3) документ, подтверждающий отсутствие у добровольного накопительного пенсионного фонда обязательств, предусмотренных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов;
К документу, подтверждающему отсутствие у добровольного накопительного пенсионного фонда обязательств, предусмотренных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов прилагается акт приема – передачи пенсионных активов и обязательств услугополучателя по договорам о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, подписанный первыми руководителями услугополучателя, единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана единого накопительного пенсионного фонда, банка-кастодиана услугополучателя и управляющего инвестиционным портфелем услугополучателя (при наличии такового) или лицами их замещающими, заверенный печатями;

4) ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көзделген міндеттемелердің жоқ екендігін куәландыратын бухгалтерлік баланс және оған түсіндірме жазба.
Бухгалтерлік балансына түсіндірме жазбада кредиторлық берешек сомаларын және олардың пайда болу негіздемелерін көрсете отырып, Қордың кредиторлары (олар бар болса) туралы ақпарат.
Бухгалтерлік баланс және оған түсіндірме жазба өтінішхат жіберілген күннің алдындағы күнге жасалады.
Ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының ерікті түрде таратылуға рұқсат алу туралы өтінішхатына және ерікті жинақтаушы зейнетақы қорында ерікті зейнетақы жарналары есебінен зейнетақымен қамсыздандыру туралы шартта көзделген міндеттемелердің жоқ екендігін растайтын құжатқа ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының бірінші басшысы қол қоюға және олар ерікті жинақтаушы зейнетақы қорының мөрімен расталуға тиіс.
3. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды
тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша
шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану
тәртібі
10. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 12-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына жазбаша түрде жүргізіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кеңсесінде шағымды қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, берілген шағымға жауап алудың мерзімі мен орнын көрсете отырып тіркеу (мөртабан, кіріс нөмірі және күні) шағымның қабылданғанын растау болып табылады. Тіркелгеннен кейін шағым жауапты орындаушыны айқындау және тиісті шаралар қабылдау үшін көрсетілетін қызметті берушінің басшысына жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен мемлекеттік қызметтер көрсету мәселесі бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағымдана алады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы оны тіркеген күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
11. Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижесімен келіспеген жағдайда, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.

4) бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему, свидетельствующие об отсутствии обязательств, предусмотренных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов.
В пояснительной записке к бухгалтерскому балансу услугополучателя раскрывается информация о кредиторах услугополучателя (при их наличии) с указанием сумм кредиторской задолженности и основаниях их возникновения.
Бухгалтерский баланс и пояснительная записка к нему составляются на дату, предшествующую дате направления ходатайства.
Ходатайство добровольного накопительного пенсионного фонда о получении разрешения на добровольную ликвидацию и документ, подтверждающий отсутствие у добровольного накопительного пенсионного фонда обязательств, предусмотренных договором о пенсионном обеспечении за счет добровольных пенсионных взносов, должны быть подписаны первым руководителем добровольного накопительного пенсионного фонда и заверены печатью добровольного накопительного пенсионного фонда.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственных услуг
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг производится в письменном виде на имя руководителя услугодателя по адресу, указанному в пункте 12 настоящего стандарта государственной услуги.
Подтверждением принятия жалобы является ее регистрация (штамп, входящий номер и дата) в канцелярии услугодателя, или Национального Банка Республики Казахстан, с указанием фамилии и инициалов лица, принявшего жалобу, срока и места получения ответа на поданную жалобу. После регистрации жалоба направляется руководителю услугодателя для определения ответственного исполнителя и принятия соответствующих мер.
Жалоба услугополучателя по вопросам оказания государственных услуг, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.