"Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәлiктер және шетелдiктерге тұруға ықтиярхаттар беру", "Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру", "Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауды және одан шығуды тiркеу" және "Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту" мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 ақпандағы № 111 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 12 қазандағы № 821 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.10.2015 № 821 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Ішкі министрінің 2015 жылғы 7 сәуірдегі № 315 бұйрығын қараңыз.
«Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы» 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) «Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәлiктер және шетелдiктерге тұруға ықтиярхаттар беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
2) «Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
3) «Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды және одан шығуды тіркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты;
4) «Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту» мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     С. Ахметов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 111 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ
адамдарға куәлiктер мен шетелдiктерге тұруға ықтиярхаттар беру»
мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәлiктер мен шетелдiктерге тұруға ықтиярхаттар беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

Об утверждении стандартов государственных услуг "Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан", "Регистрация и выдача разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан", "Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан" и "Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2014 года № 111. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2015 года № 821
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.10.2015 № 821 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра внутренних дел РК от 07.04.2015 г. № 315.
В соответствии с пунктом 3) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года «О государственных услугах» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) стандарт государственной услуги «Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан»;
2) стандарт государственной услуги «Регистрация и выдача разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан»;
3) стандарт государственной услуги «Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан»;
4) стандарт государственной услуги «Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан».
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       С. Ахметов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 111
Стандарт государственной услуги
«Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на
жительство иностранцам, постоянно проживающим
в Республике Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Выдача удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан» (далее - государственная услуга).

2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік қызметті Министрліктің аумақтық көші-қон полициясының бөлiмшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) қажетті құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтізбелік 30 (отыз) күн;
2) құжаттарды тапсыру үшін рұқсат етілетін ең ұзақ күту уақыты – 30 (отыз) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат етілетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесі – азаматтығы жоқ адамның куәлiгі және шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхаты.
7. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет ақылы болып табылады. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет үшiн мемлекеттiк баж алынады, ол «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексiнің (Салық кодексi) 540-бабына сәйкес:
азаматтығы жоқ адамның куәлiгiн ресiмдеу кезiнде - мемлекеттiк баж төленген күнге белгiленген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнің 400 пайызын;
шетелдiктiң Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ресiмдеу кезiнде - мемлекеттiк баж төленген күнге белгiленген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнің 20 пайызын құрайды.
Мемлекеттiк баж төлемнiң мөлшерi мен күнiн растайтын құжат (түбіртек) беретiн Қазақстан Республикасының банктік мекемелері арқылы төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жеке өзі жүгінген кезде мемлекеттiк қызмет көрсету үшiн қажетті құжаттардың тізбесі:
1) азаматтығы жоқ адамның куәлігін ресімдеу үшін:
тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамасы;
мемлекеттiк бажды төлегенi туралы құжат;
өлшемi 3,5 х 4,5 сантиметр үш фотосурет;
мына құжаттардың бірі:
жарамдылық мерзiмi аяқталған шетелдік паспорт;
азаматтығы жоқ адамның куәлiгi;
1974 жылғы үлгідегі (бұрынғы Кеңестiк Социалистiк Республикалар Одағының) паспорты;
әскери билет;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғаны туралы анықтама;
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу және азаматтығын өзгерту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес азаматтықты өзгерту туралы анықтама;
туу туралы куәлік (он алты жасқа дейінгі адамдарға ресімдеу кезінде);
Қазақстан Республикасының шетелдердегі мекемелері беретін оралуға куәлік (шетелде уақытша жүрген азаматтығы жоқ адамның куәлігі жоғалған кезде);

2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями миграционной полиции Министерства
(далее – услугодатель).
2. Порядок государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета необходимых документов – 30 (тридцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя
– 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – удостоверение лица без гражданства и вид на жительство иностранца в Республике Казахстан.
7. Государственная услуга является платной. За государственную услугу взимается государственная пошлина, которая в соответствии со статьей 540 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс) составляет:
при оформлении удостоверения лица без гражданства – 400 процентов от размера месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины;
при оформлении вида на жительство иностранца в Республике Казахстан – 20 процентов от размера месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения Республики Казахстан, которыми выдается документ (квитанция) подтверждающая размер и дату оплаты.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя лично:
1) для оформления удостоверения лица без гражданства:
адресная справка с места жительства;
документ об оплате государственной пошлины;
три фотографии размером 3,5х4,5 сантиметра;
один из следующих документов:
заграничный паспорт с истекшим сроком действия;
удостоверение лица без гражданства;
паспорт образца 1974 года (бывшего Союза Советских Социалистических Республик);
военный билет;
справка об освобождении из мест лишения свободы;
справка о выходе из гражданства Республики Казахстан и изменении гражданства по Указу Президента Республики Казахстан, а также изменении гражданства в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан;
свидетельство о рождении (при оформлении лицам до шестнадцати лет);
свидетельство на возвращение, выдаваемое загранучреждениями Республики Казахстан (при утрате удостоверения лица без гражданства временно находившимся за рубежом);

2) шетелдіктің Қазақстан Республикасында тұруға ықтиярхатын ресімдеу үшін:
тұрғылықты жерінен мекенжай анықтамасы;
мемлекеттiк баждың төленгенi туралы құжат;
өлшемi 3,5 х 4,5 сантиметр үш фотосурет;
жарамды ұлттық паспорт.
Көрсетілетін қызметті алушы қажетті құжаттарды ұсынғаннан кейін осы мемлекеттік қызмет стандартына қосымшаға сәйкес формуляр ресімделеді.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін
қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 13-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрлік басшысының атына беріледі.
Шағымдар пошта арқылы жазбаша нысанда немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда электрондық түрде не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушы оның тегін, атын, әкесінің атын, пошталық мекенжайын, шығыс нөмірін және күнін көрсетеді. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.
Қабылданған шағым ішкі істер органдарының жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін есепке алу журналдарында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат күні мен уақыты, шағымды/өтінішті қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, сондай-ақ берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарау барысы туралы білуге болатын лауазымды тұлғалардың байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап қызметті алушыға пошта бойынша не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен өтініш білдіре алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.
11. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.

2) для оформления вида на жительство иностранца в Республике Казахстан:
адресную справку с места жительства;
документ об оплате государственной пошлины;
две фотографии размером 3,5 х 4,5 сантиметра;
действительный национальный паспорт.
После предоставления услугополучателем необходимых документов оформляется формуляр согласно приложению к настоящему стандарту государственной услуги.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственной услуги
10. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя, или Министерства, по адресу, указанному в пункте 13 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалоба подается в письменной форме по почте или в электронном виде в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
В жалобе услугополучателем указывается его фамилия, имя, отчество, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
Принятая жалоба регистрируется в журналах учета жалоб и обращений физических и юридических лиц органа внутренних дел. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение/жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактные данные должностных лиц, у которых можно узнать о ходе рассмотрения жалобы.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.
11. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де
талаптар
12. Мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері:
1) дене мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар көзделген, ғимараттарға кіру пандустармен жабдықталған, күтуге арналған креслолар бар;
2) денсаулық жағдайына байланысты қызметті берушіге жеке өзі келу мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша шыға отырып жүргізеді.
13. Мемлекеттiк қызметті көрсету орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында: «Iшкi iстер органдарының қызметi туралы» бөлiмде орналастырылған.
14. Қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қолжетімділік режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығының телефоны бойынша, көрсетілетін қызметті берушінің анықтама қызметтерінің телефондары бойынша алу мүмкіндігі бар.
15. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтердің байланыс телефондары www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Қазақстан Республикасында
тұрақты тұратын азаматтығы
жоқ адамдарға куәлiк пен
шетелдiктерге тұруға
ықтиярхат беру»
мемлекеттiк көрсетілетін
қызмет стандартына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 111 қаулысымен
бекітілген
«Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу және оларға
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру»
мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тiркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің стандартын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің аумақтық көші-қон полициясының бөлiмшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) қажеттi құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – күнтiзбелiк 60 (алпыс) күн;
2) құжаттарды тапсыру үшін рұқсат етiлетін ең ұзақ күту уақыты – 30 (отыз) минут;

4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
12. Особенности оказания государственной услуги услугополучателям с ограниченными возможностями при обращении к услугодателю:
1) предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными физическими возможностями, входы в здания оборудованы пандусами, имеются кресла для ожидания;
2) за услугополучателей, у которых в связи с состоянием здоровья отсутствует возможность личной явки к услугодателю, прием документов, необходимых для оказания государственной услуги, производится услугодателем с выездом по месту регистрации услугополучателя.
13. Адреса мест оказания государственной услуги размещаются на интернет-ресурсе Министерства: www.mvd.gov.kz в разделе «О деятельности органов внутренних дел».
14. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг, по телефонам справочных служб услугодателя.
15. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: www.mvd.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение
к стандарту государственной услуги
«Выдача удостоверений лицам
без гражданства и видов на жительство
иностранцам постоянно проживающим
в Республики Казахстан»
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 111
Стандарт государственной услуги
«Регистрация и выдача разрешения иностранцам и лицам без
гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация и выдача разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями миграционной полиции Министерства
(далее - услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета необходимых документов – 60 (шестьдесят) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут;

3) көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат етiлетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесi – осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат (бұдан әрі – рұқсат) және болжанатын тұрғылықты жері бойынша тіркеу.
7. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет ақылы болып табылады. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет үшiн «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексiнiң (Салық кодексi) 540-бабына сәйкес мемлекеттiк баж алынады, ол мемлекеттiк баж төлену күніне белгiленген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінің 10 пайызын құрайды.
Мемлекеттiк баж төлемнiң мөлшерi мен күнiн растайтын құжат (түбіртек) беретiн Қазақстан Республикасының банктік мекемелері арқылы төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн.
Қабылдау алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен жүзеге асырылады.
9. Мемлекеттiк көрсетілетін қызметтi алу үшiн қызметті алушы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өз қолымен мемлекеттік немесе орыс тілінде толтырылған Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Он алты жасқа толмаған немесе әрекетке қабілетсіз болып табылатын көрсетілетін қызметті алушының өтінішін ата-анасының бірі немесе заңды өкілі береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) ұлттық паспорттың көшірмесі және түпнұсқасы, азаматтығы жоқ адамның құжаты, өтініш беру күніне олардың жарамдылық мерзімі күнтізбелік 180 (бір жүз сексен) күннен артық болуы тиіс;
бірлескен қолдаухат беру кезінде: баланың туу туралы куәлігінің немесе 16 жасқа толмаған баланың жеке басын куәландыратын басқа құжаттың көшірмесі және түпнұсқасы;
2) Қазақстан Республикасында болудың заңдылығын растайтын құжаттың көшірмесі;
3) оның азаматтығы мемлекетінің жазбаша келісімі ретiнде болуы мүмкiн кету парағы не шетелге тұрақты тұру үшiн шығуға рұқсатты растайтын басқа құжат (босқындар деп танылған немесе Қазақстан Республикасында баспана берілген шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды қоспағанда);

3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результат оказания государственной услуги – разрешение на постоянное проживание в Республике Казахстан (далее – разрешение) и регистрация по предполагаемому месту жительства согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги.
7. Государственная услуга является платной. За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 540 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый кодекс), которая составляет 10 процентов от месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения Республики Казахстан, которыми выдается документ (квитанция) подтверждающая размер и дату оплаты.
8. График работы услугодателя – с понедельника по пятницу включительно, с 09.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием осуществляется в порядке живой очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Для получения государственной услуги услугополучатель подает заявление о выдаче разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан (далее – заявление) по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги, собственноручно заполненное на государственном или русском языке.
Заявление услугополучателя, не достигшего шестнадцатилетнего возраста или являющегося недееспособным, подаются одним из родителей или законным представителем.
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) копия и подлинник национального паспорта, документ лица без гражданства срок действия, которых на день подачи заявления должен быть свыше 180 (сто восемьдесят) календарных дней;
при совместном ходатайстве копии и подлинник: свидетельства о рождении ребенка или другой документ, удостоверяющий личность ребенка, не достигшего 16-летнего возраста;
2) копия документа, подтверждающего законность пребывания в Республике Казахстан;
3) письменное согласие государства его гражданства, в качестве, которого может служить листок убытия, либо другой документ, подтверждающий разрешение на выезд на постоянное жительство за рубеж (за исключением иностранцев и лиц без гражданства, которые признаны беженцами или которым предоставлено убежище в Республике Казахстан);

4) өзінің төлем қабілеттілігін растау туралы құжат.
Оралмандардан, Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын азаматтығында болған бұрынғы отандастардан, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негiзiнде Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу құқығы бар адамдар және бірге келген олардың отбасы мүшелерiнен төлем қабілеттілігін растау туралы құжат талап етілмейді;
5) азаматтығы тиесілі және (немесе) тұрақты тұратын мемлекетіндегі соттылығы (соттылығының жоқтығы) туралы құжат;
6) 14-тен 16 жасқа дейінгі баланың Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға нотариалды куәландырылған келісімі;
7) арыз берушіге баспана ұсыну туралы жеке немесе заңды тұлғамен шарт не шетелдіктің не азаматтығы жоқ адамның тұруына және тұрақты тіркеу есебіне қоюға нотариалды расталған келісім;
8) Қазақстан Республикасының медициналық мекемесі берген медициналық куәландыру туралы анықтама;
9) өлшемi 35x45 мм 4 фотосурет (фотосурет арыз берушінің жасына сәйкес болуы және қатаң түрде жарық жерде алдынан түсiрiлуі және адамның бетi фотосуреттiң жалпы алаңының 75%-ға жуығын алуы тиiс);
10) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеде тұратындар неке туралы  куәліктің көшірмесін және жұбайының (зайыбының) жеке басын куәландыратын құжатты ұсынады.
10. Мыналар:
1) заңсыз келген, сондай-ақ қылмыс жасағаны үшiн өздерi шыққан елдердiң заңнамасы бойынша қудалаудағы;
2) сотталғанға дейiн тұрақты тұратын жерi Қазақстан Республикасының шегiнен тыс болған, бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған;
3) адамзатқа қарсы қылмыс жасаған;
4) оралмандарды, Қазақ Кеңестiк Социалистiк Республикасында немесе Қазақстан Республикасында туған немесе бұрын оның азаматтығында тұрған бұрынғы отандастарды, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарының негiзiнде Қазақстан Республикасының азаматтығын жеңілдетілген тәртіппен алу құқығы бар адамдар мен олардың отбасы мүшелерiн қоспағанда, Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлеген тәртiппен және мөлшерлерде өзiнiң төлем қабiлеттiлiгiн растауды ұсынбаған;
5) шетелдiктердiң Қазақстан Республикасындағы құқықтық жағдайы туралы заңнаманы бұзған;
6) ұлтаралық және дiни араздықты тұтандыратын;
7) әрекеттерi конституциялық құрылысты күштеп өзгертуге бағытталған;

4) документ о подтверждении своей платежеспособности.
Документ о подтверждении платежеспособности не требуется: оралманам, бывшим соотечественникам, родившимся или ранее состоявшим в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лица, имеющие право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и совместно прибывшие члены их семей;
5) документ о судимости (отсутствии судимости) в государстве гражданской принадлежности и (или) постоянного проживания;
6) нотариально удостоверенное согласие ребенка в возрасте от 14 до 16 лет на постоянное проживание в Республике Казахстан;
7) договор с физическим или юридическим лицом о предоставлении заявителю жилища либо нотариально заверенное согласие на проживание и постановку на постоянный регистрационный учет иностранца либо лица без гражданства;
8) справку о медицинском освидетельствовании выданной медицинским учреждением Республики Казахстан;
9) 4 фотографии размером 35х45 мм (фотография должна соответствовать возрасту заявителя и выполнена строго анфас на светлом фоне, лицо должно занимать около 75 % общей площади фотографии);
10) состоящие в браке с гражданами Республики Казахстан, постоянно проживающими на территории Республики Казахстан, представляют копии свидетельства о браке и документ, удостоверяющий личность супруга (супруги).
10. Основания для отказа в оказании государственой услуги услугополучателю, являющимуся:
1) незаконно прибывшим, а также преследуемым за совершение преступлений по законодательству стран, выходцами из которых они являются;
2) освободившимся из мест лишения свободы, постоянное место жительства которых до осуждения было за пределами Республики Казахстан;
3) совершившим преступления против человечества;
4) не представившим подтверждения своей платежеспособности в порядке и размерах, определяемых Правительством Республики Казахстан, за исключением оралманов, бывших соотечественников, родившихся или ранее состоявших в гражданстве Казахской Советской Социалистической Республики или Республики Казахстан, а также лиц, имеющих право на приобретение гражданства Республики Казахстан в упрощенном порядке на основании международных договоров Республики Казахстан, и членов их семей;
5) нарушившим законодательство о правовом положении иностранцев в Республике Казахстан;
6) разжигающим межнациональную и религиозную вражду;
7) действия которых направлены на насильственное изменение конституционного строя;

8) Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне қарсы шыққан, оның аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырған;
9) террористiк қызметі, ауыр немесе аса ауыр қылмысы үшiн соттылығы бар;
10) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат ету туралы өтінішпен жүгiнген кезде жалған құжаттар ұсынған не өзi туралы жалған мәлiметтер хабарлаған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген мерзiмдерде қажеттi құжаттарды дәлелсiз себептермен ұсынбаған;
11) Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру сәтiнде Қазақстан Республикасынан бес жылдың iшiнде шығарылған;
12) егер бұл Қазақстан Республикасы азаматтарының және басқа адамдардың құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғау үшiн қажет болса;
13) Қазақстан Республикасынан уақытша шыққан және Қазақстан Республикасына қайтып оралудың өздері мәлімдеген мерзiмнен кейін алты ай өткен соң оралмаған;
14) егер бұл неке соттың заңды күшiне енген шешiмiмен жарамсыз болып танылған жағдайда, тұруға ыхтиярхатты алу үшін негiз болған Қазақстан Республикасының азаматтарымен некеге отырған;
15) Қазақстан Республикасына кiру үшiн қарсы көрсетiлiм болып табылатын аурулары бар қызметті алушыға мемлекеттік көрсетілетін қызметтен бас тарту үшін негіз болып табылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін
қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрлік басшысының атына беріледі.
Шағымдар пошта арқылы жазбаша нысанда немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда электрондық түрде не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол жұмыс күндері беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушы оның тегін, атын, әкесінің атын, пошталық мекенжайын, шығыс нөмірін және күнін көрсетеді. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.
Қабылданған шағым ішкі істер органдарының жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін есепке алу журналдарында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат күні мен уақыты, шағымды/өтінішті қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, сондай-ақ берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарау барысы туралы білуге болатын лауазымды тұлғалардың байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта бойынша не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен өтініш білдіре алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

8) выступающим против суверенитета и независимости Республики Казахстан, призывающим к нарушению единства и целостности ее территории;
9) имеющим судимость за террористическую деятельность, тяжкое или особо тяжкое преступление;
10) представившим подложные документы либо сообщившим о себе заведомо ложные сведения при обращении с ходатайством о разрешении на постоянное проживание в Республике Казахстан, или без уважительной причины не представившим необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
11) выдворенным в течение пяти лет из Республики Казахстан к моменту выдачи разрешения на постоянное проживание в Республике Казахстан;
12) если это необходимо для защиты прав и законных интересов граждан Республики Казахстан и других лиц;
13) выехавшим из Республики Казахстан временно и не вернувшимся по истечении шести месяцев после заявленного им срока возвращения в Республику Казахстан;
14) заключившим брак с гражданами Республики Казахстан, послуживший основанием для получения вида на жительство, в том случае, если этот брак признан недействительным вступившим в законную силу решением суда;
15) имеющим заболевания, являющиеся противопоказанием для въезда в Республику Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателя (или) его должностных лиц по вопросам оказания
государственной услуги
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя, или Министерства, по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалоба подается в письменной форме по почте или в электронном виде в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
В жалобе услугополучателем указывается его фамилия, имя, отчество, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
Принятая жалоба регистрируется в журналах учета жалоб и обращений физических и юридических лиц органа внутренних дел. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение/жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактные данные должностных лиц, у которых можно узнать о ходе рассмотрения жалобы.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де
талаптар
13. Мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері: ғимараттарға кіру пандустармен жабдықталған, күтуге арналған креслолар бар.
14. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында «Iшкi iстер органдарының қызметi туралы» бөлiмде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қолжетімділік режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алу мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ
адамдарды тiркеу және Қазақстан
Республикасында тұрақты тұруға
рұқсат беру» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
нысан
________________________________
________________________________
________________________________            Арыз берушінің Т.А.Ә,
(ІІД, ІІБ бөлінісінің атауы)              болатын жерінің мекенжайы
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат/не рұқсат
беруден бас тарту
Сізге
_____________________________________________________________________
(шешім қабылдаған орган, шешім қабылданған күн
_____________________________________________________________________
және нөмірі көрсетілсін)
___________________________________________________________ шешімімен
(заңның бабы, бөлігі, тармағы көрсетілсін)
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат етілгенін/рұқсат
беруден бас тартылғанын/тұруға ықтиярхаттың жарамдылық мерзімі
ұзартылғанын хабарлаймын (қажет емесі сызылсын)
Тұруға ықтиярхатты ресімдеу/тұруға ықтиярхаттың жарамдылық
мерзімін ұзарту үшін Сізге
_____________________________________________________________________
(ІІД, ІІБ мекенжайы, қабылдау күндері
_____________________________________________________________________
және қабылдау сағаттары, қызметкердің Т.А.Ә.)
_______________________________________________ өтініш білдіру қажет.
ІІД, ІІБ көші-қон полициясы бөлінісінің
(бөлімінің, бөлімшесінің) бастығы
_______________________________________         _____________________
(арнаулы атағы, тегі, аты-жөні)                     (қолы)
20__ жылғы «___» ______________________         М.О.
«Шетелдiктер мен азаматтығы жоқ
адамдарды тiркеу және Қазақстан
Республикасында тұрақты тұруға
рұқсат беру» мемлекеттiк
көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
нысан
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ТҰРАҚТЫ ТҰРУҒА РҰҚСАТ БЕРУ ТУРАЛЫ
ӨТІНІШ
_____________________________________________________________________
(ішкі істер органының (ІІД, ІІБ, АІІБ) атауы)
Тіркеу нөмірі _______________________________________________________
(уәкілетті лауазымды адам толтырады)
Фотосуреттің
орны

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги
13. Особенности оказания государственной услуги услугополучателям с ограниченными возможностями при обращении к услугодателю: входы в здания оборудованы пандусами, имеются кресла для ожидания.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещаются на интернет-ресурсах Министерства: www.mvd.gov.kz в разделе «О деятельности органов внутренних дел».
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа по телефону единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг, по телефонам справочных служб услугодателя.
16. Телефоны справочных служб услугодателя указаны на интернет-ресурсе Министерства www.mvd.gov.kz в разделе «О деятельности органов внутренних дел». Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Регистрация и выдача разрешений
иностранцам и лицам без гражданства
на постоянное жительство
в Республике Казахстан»
форма
________________________________
________________________________
________________________________           Ф.И.О. заявителя,
(наименование подразделения           адрес места пребывания
ДВД, УВД)
Разрешение на постоянное проживание
в Республике Казахстан/либо отказ в выдаче разрешения
Сообщаю, что решением _________________________________________
(указать орган, принявший решение, дату
_____________________________________________________________________
и номер принятия решения)
Вам разрешено постоянное проживание/отказано в выдаче
разрешения на постоянное жительство в Республике Казахстан /срок
действия вида на жительство продлен (ненужное зачеркнуть) на
основании _____________________________________
(указать пункт, часть, статью закона)
Для оформления вида на жительство/продления срока действия вида
на жительство Вам необходимо обратиться в
_____________________________________________________________________
(адрес ДВД, УВД, приемные дни
_____________________________________________________________________
и часы приема, Ф.И.О. сотрудника)
_____________________________________________________________________
Начальник подразделения миграционной полиции
(отдела, отделения) ДВД, УВД
_______________________________________    __________________________
(специальное звание, фамилия, инициалы)            (подпись)
"__" ____________ 20__ г.  М.П.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Регистрация и выдача разрешений
иностранцам и лицам без гражданства
на постоянное жительство
в Республике Казахстан»
форма
ЗАЯВЛЕНИЕ
О ВЫДАЧЕ РАЗРЕШЕНИЯ НА ПОСТОЯННОЕ ПРОЖИВАНИЕ
В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
_____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел (ДВД, УВД, РУВД)
Регистрационный номер _______________________________________________
(заполняется уполномоченным должностным лицом)
Место для
фотографии

(35 x 45 мм)
Маған және/немесе менің ұлыма, менің қызыма, менің асырап алған
балама/менің қамқорлығым (қорғаншылығым) белгіленген
балаға/мемлекеттің қамқорлығындағы балаға (қажет емесі сызылсын)
Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беруді сұраймын.
20__ жылғы «___» _______ бастап 20__ жылғы «___» ________ дейін
_________________________ мекенжайы бойынша Қазақстан Республикасында
уақытша тіркелгенмін.
Осы өтінішпен жүгінуге себеп болған уәждер
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтініш беруші туралы мәліметтер
1. Тегі, аты (аттары), әкесінің аты (егер бар болса) ________________
_____________________________________________________________________
(тегін, атын, әкесінің атын өзгерткен жағдайда бұрынғы тегін, атын,
әкесінің атын,
_____________________________________________________________________
өзгерту себебі мен күнін көрсетсін, жеке басын куәландыратын құжатқа
сәйкес тегі мен аты орыс және)
_____________________________________________________________________
(латын алфавиттерінің әріптерімен жазылады)
2. Туған күні, айы, жылы және жері __________________________________
_____________________________________________________________________
3. Қазіргі уақытта қандай шет мемлекеттің азаматтығы (тиесілігі) бар
(бұрын болды ма) ____________________________________________________
_____________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды, айырылды)
4. Жынысы ___________________________________________________________
(ер, әйел)
5. Жеке басын куәландыратын құжат ___________________________________
(құжаттың нөмірі және сериясы, кім
_____________________________________________________________________
және қашан берді)
6. Ұлты _____________________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
7. Діни нанымы ______________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
8. Қазақстан Республикасының аумағында тудыңыз ба және КСРО
азаматтығында тұрдыңыз ба немесе Қазақстан Республикасының аумағында
тудыңыз (қажет емесі сызылсын) ______________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)
9. Қазақстан Республикасының азаматтығында тұрған еңбекке жарамсыз
ата-анаңыз бар ма ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні,
_____________________________________________________________________
еңбекке жарамсыздығын растайтын құжат)

(35 x 45 мм)
Прошу выдать разрешение на постоянное проживание в Республике
Казахстан мне и/или моему сыну, моей дочери, моему усыновленному
ребенку/ребенку, над которым установлена моя опека
(попечительство)/ребенку, находящемуся на государственном попечении
(ненужное зачеркнуть).
Временно зарегистрирован(а) в Республике Казахстан
с «__» ________ 20___ до «__» ________ 20___ по адресу ______________
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Сведения о заявителе
1. Фамилия, имя (имена), отчество (если имеется) ____________________
_____________________________________________________________________
(в случае изменения фамилии, имени, отчества указать прежнюю
_____________________________________________________________________
фамилию, имя, отчество, причину и дату изменения, фамилия и имя
_____________________________________________________________________
пишутся буквами русского и латинского алфавитов)
_____________________________________________________________________
(в соответствии с документом, удостоверяющим личность)
2. Число, месяц, год и место рождения _______________________________
_____________________________________________________________________
3. Гражданство (подданство) какого иностранного государства имеете в
настоящее время (имели прежде) ______________________________________
_____________________________________________________________________
(где, когда и на каком основании приобретено, утрачено)
4. Пол ______________________________________________________________
(мужской, женский)
5. Документ, удостоверяющий личность ________________________________
(номер и серия документа, кем
_____________________________________________________________________
и когда выдан)
6. Национальность ___________________________________________________
(указывается по желанию)
7. Вероисповедание __________________________________________________
(указывается по желанию)
8. Родились ли на территории РК и состояли в гражданстве СССР или
родились на территории Республики Казахстан (ненужное зачеркнуть) ___
_____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий указанные сведения)
9. Имеете ли нетрудоспособного родителя, состоящего в гражданстве
Республики Казахстан ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, дата рождения,
_____________________________________________________________________
документ, подтверждающий нетрудоспособность)

10. Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат және тұруға
ықтиярхат беру туралы бұрын өтінішпен жүгіндіңіз бе
_____________________________________________________________________
(егер иә болса, қашан және қандай органға, қандай шешім қабылданды)
11. Отбасы жағдайы __________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмысқа шықпаған),
_____________________________________________________________________
ажырасқан, неке қию (бұзу) туралы куәлік, берілген күні және орны)
12. Кәмелеттік жасқа толмаған (оның ішінде асырап алынған,
қамқорындағы, қарамағындағы) балаларын қоса алғанда, Қазақстан
Республикасының аумағында уақытша тіркеуі бар отбасы мүшелері:
Өтініш берушіге қатысы
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы және жері
Азаматтығы (тиесілігі)
Тұратын, оқитын жерінің мекенжайы
Жұмыс орны
13. Оқуын қоса алғанда, еңбек қызметі туралы мәліметтер:
Күні (айы және жылы)
Мекемені көрсете отырып лауазымы, жұмысқа қабылдануы, жұмыстан шығуы
Жұмыс орнының мекенжайы
14. Өтініш берген күннің алдындағы жылғы 1 қаңтар – 31 желтоқсан
аралығындағы табысының түрі және көлемі
1
Табыс түрі
2
Табысының көлемі (теңгемен, шетелдік валютамен)
3
Негізгі жұмыс орны бойынша табысы
4
Өзге де қызметтен табысы
5
Банктегі салымынан табысы
6
Бағалы қағаздадан және коммерциялық ұйымдарда қатысу үлесінен табысы
7
Зейнетақысы, стипендиясы және өзге әлеуметтік төлемдері немесе табысы (қандай екені көрсетілсін)
15. Жеке сәйкестендіру нөмірі (егер бар болса)
_____________________________________________________________________
(куәлігінің нөмірі, берген күні мен орны, оны берген органның атауы)
16. Сіз Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге әкімшілік елден
шығаруға не болмаса өтініш берудің алдында бес жыл ішінде елден қууға
ұшырадыңыз ба _______________________________________________________
(егер ұшырасаңыз, неше рет және қашан)
17. Сіз ауыр немесе аса ауыр қылмыс не болмаса қауіпті деп танылған
қылмысты қайта жасағаныңыз үшін заңды күшіне енген сот үкімімен
сотталдыңыз ба ______________________________________________________
(егер сотталсаңыз,
_____________________________________________________________________
неше рет және қашан)
18. Қазақстан Республикасының аумағында не болмаса одан тыс жерлерде
ауыр немесе аса ауыр қылмыс жасағаныңыз үшін жабылмаған немесе
алынбаған соттылығыңыз бар ма _______________________________________
(егер болса, неше рет және қашан)
_____________________________________________________________________
19. Шетелдіктердің Қазақстан Республикасында болу (тұру) режимін
қамтамасыз ету бөлігінде Қазақстан Республикасының заңнамасын
бұзғаныңыз үшін әкімшілік жауапкершілікке тартылдыңыз ба
_____________________________________________________________________
(егер тартылсаңыз, неше рет және қашан)

10. Обращались ли ранее с заявлением о выдаче разрешения на
постоянное проживание и вида на жительство в Республике
Казахстан ___________________________________________________________
(если да, то когда и в какой орган, какое было принято решение)
11. Семейное положение ________________________________________
(женат (замужем), холост (незамужняя), разведен(а),
_____________________________________________________________________
номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
12. Члены семьи, имеющие временную регистрацию на территории РК
проживание, включая несовершеннолетних детей (в том числе
усыновленных, опекаемых, находящихся на попечении):
Отношение к заявителю
Фамилия, имя, отчетство
Год и место рождения
Гражданство (подданство)
Адрес места проживания, учебы
Место  работы
13. Сведения о трудовой деятельности, включая учебу:
Дата (месяц и год)
Должность с указанием организации, работы приема, увольнения
Адрес места работы
14. Вид и величина дохода за период с 1 января по 31 декабря года,
предшествовавшего дню подачи заявления.
1
Вид дохода
2
Величина дохода (в тенге, иностранной валюте)
3
Доход по основному месту работы
4
Доход от иной деятельности
5
Доход от вкладов в банке
6
Доход от ценных бумаг и долей участия в коммерческих организациях
7
Пенсии, стипендии и иные социальные выплаты или доходы (указать, какие)
15. Индивидуальный идинтификационный номер (если имеется)
_____________________________________________________________________
(номер свидетельства, дата и место выдачи, наименование органа, его выдавшего)
16. Подвергались ли Вы административному выдворению за пределы
Республики Казахстан либо депортации в течение пяти лет,
предшествовавших дню подачи заявления _______________________________
(если да, то сколько раз и когда)
17. Были ли Вы осуждены вступившим в законную силу приговором
суда за совершение тяжкого или особо тяжкого преступления либо
преступления, рецидив которого признан опасным ______________________
(если да, то сколько раз и когда)
18. Имеете ли непогашенную или неснятую судимость за совершение
тяжкого или особо тяжкого преступления на территории Республики
Казахстан либо за ее пределами ______________________________________
(если да, то сколько раз и когда)
19. Привлекались ли к административной ответственности за
нарушение законодательства Республики Казахстан в части обеспечения
режима пребывания (проживания) иностранцев в Республики Казахстан ___
_____________________________________________________________________
(если да, то сколько раз и когда)

20. Адамның иммунитеті тапшылығы вирусымен туындайтын аурумен,
нашақорлықпен, айналадағылар үшін қауіпті болып табылатын жұқпалы
аурумен ауырмайсыз ба _______________________________________________
(егер ауырсаңыз, нақты қайсысымен)
_____________________________________________________________________
21. Ата-анасы Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға қалдыру туралы
рұқсат алған кезде жазылатын/дербес рұқсат алатын бала туралы мәлімет
(тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері, азаматтығы)
_____________________________________________________________________
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты,
әкесінің аты, туған күні, азаматтығы, тұрғылықты жері) ______________
22. Уақытша тұратын жерінің мекенжайы, телефоны _____________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынамын:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Маған Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға «Халықтың
көші-қоны туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 49-бабымен көзделген
жағдайларда рұқсат беруден бас тартылуы не болмаса берілген тұруға
ықтиярхаттың күші жойылуы мүмкін екені туралы ескертілді. Ұсынылған
құжаттардың тұпнұсқалығын және жазылған мәліметтердің шынайылығын
растаймын.
20__ жылғы «___» _________________________.
_______________________ _____________________________________________
(өтініш берліген күні)  (өтініш берушінің қолы, лауазымды адам болған
кезде қойылады)
20__ жылғы «___» _________________________ өтініш қарауға қабылданды.
Өтініштің толтырылғанының дұрыстығын және қажетті құжаттардың
бар-жоғын тексердім, өтінішке мен болған кезде қол қойылды, өтініш
берушінің қолының түпнұсқалығын растаймын ___________________________
(арнайы атағы (егер бар болса),
_____________________________________________________________________
құжатты қабылдаған уәкілетті лауазымды адамның лауазымы, тегі,
аты-жөні)
___________________________
(лауазымды адамның қолы)
Өтініш қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және
шимайсыз қолмен немесе техникалық құралдарды (жазу машинкалары,
компьютерлер) пайдалана отырып толтырылады.
Сұрақтарға жауап жан-жақты болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін
түсінікті болуы тиіс.
Өтінішті қабылдаған көші-қон полициясы бөлінісінің мөртабаны
қойылады.
Осы тармақты толтырған кезде мекемелердің атауы өтініш беруші
сонда жұмыс істеген кезеңде қалай аталса солай аталуы тиіс.
Егер өтініш беруші заңды тұлғаның білімінсіз кәсіпкер болып
табылса, онда тіркеу туралы туралы куәліктің нөмірі, тіркеген
органның атауы және берілген орны көрсетіледі.
Егер өтініш берушіге зейнетақы тағайындалса, зейнетақы түрі,
зейнетақы куәлігінің нөмірі, оны кім және қашан бергені көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 111 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды және одан
шығуды тiркеу» мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандарты

20. Не больны ли заболеванием, вызываемым вирусом
иммунодефицита человека, наркоманией, инфекционным заболеванием,
которое представляет опасность для окружающих _______________________
(если да, то каким именно)
21. Сведения о ребенке, который вписывается при получении
разрешения об оставлении на постоянное жительство в Республике
Казахстан родителя/получающего самостоятельно разрешение
(фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, гражданство) ________
_____________________________________________________________________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество,
дата рождения, гражданство, место жительства) _______________________
22. Адрес места временного проживания, телефон ________________
_____________________________________________________________________
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
_____________________________________________________________________
Я предупрежден(а), что в выдаче разрешения на постоянное
проживание в Республике Казахстан мне может быть отказано либо
выданный вид на жительство может быть аннулирован в случаях,
предусмотренных статьей 49 Закона РК «О миграции населения».
Подлинность представленных документов и достоверность изложенных
сведений подтверждаю.
"__" ___________________ 20__ г. ____________________________________
(дата подачи заявления)          (подпись заявителя, проставляется в
присутствии должностного лица)
Заявление принято к рассмотрению "__" ____________ 20__ г.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых
документов проверил, заявление подписано в моем присутствии,
подлинность подписи заявителя подтверждаю ___________________________
(специальное звание(если имеется),
_____________________________________________________________________
должность, фамилия, инициалы уполномоченного должностного
_____________________________________________________________________
лица, принявшего документы)
___________________________
(подпись должностного лица)
Заявление заполняется от руки или с использованием технических
средств (пишущих машинок, компьютеров), без сокращений, аббревиатур,
исправлений и прочерков.
Ответы на вопросы должны быть исчерпывающими. Текст,
выполненный от руки, должен быть разборчивым.
Проставляется штамп печать подразделения миграционной полиции,
принявшего заявление.
При заполнении данного пункта организации необходимо именовать
так, как они назывались в период работы в них заявителя.
Если заявитель является предпринимателем без образования
юридического лица, то указываются номер свидетельства о регистрации,
наименование регистрирующего органа и место выдачи.
Если заявителю назначена пенсия, указывается вид пенсии, номер
пенсионного удостоверения (свидетельства), кем и когда оно выдано.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 111
Стандарт государственной услуги
«Регистрация приема и выхода из гражданства
Республики Казахстан»

1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды және одан шығуды тiркеу» мемлекеттік көрсетілетін қызметі (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).
2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірлеген.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің аумақтық көші-қон полициясының бөлiмшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) қажетті құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап – 6 (алты) ай, жеңілдетілген тәртіппен – 3 (үш) ай;
2) құжаттарды тапсыру үшін рұқсат етілетін ең ұзақ күту уақыты – 30 (отыз) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат етілетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесi:
1) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы анықтама;
2) осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу туралы анықтама.
7. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет ақылы болып табылады. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет үшiн мемлекеттiк баж алынады, ол «Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы» Қазақстан Республикасы Кодексiнің (Салық кодексi) 538-бабына сәйкес мемлекеттiк баж төлеу күніне белгiленген айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінен 100 пайызды құрайды.
Мемлекеттiк баж төлемнiң мөлшерi мен күнiн растайтын құжат (түбіртек) беретін Қазақстан Республикасының банктік мекемелері арқылы төленеді.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен көрсетіледі.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттiк қызметті көрсету үшiн қажетті құжаттардың тізбесі:
1) Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау үшiн:
азаматтыққа қабылдау туралы арыз;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сауалнама-арыз;
өлшемi 3,5 х 4,5 см төрт фотосурет;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мiндеттеме;
соттылығының болуы не жоқтығы туралы анықтама;
мемлекеттiк бажды төлегенi немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат;
басқа мемлекеттің құзырлы органы берген азаматтығының жоқтығы немесе бұрынғы азаматтығының тоқтатылғаны туралы анықтама.
Аталған құжаттармен қатар:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудың жеңілдетілген тәртібі белгіленген адамдар үшін кәсіптер мен талаптар тізбесінің талаптарына жауап беретін адамдар;
Қазақстан Республикасына тарихи отаны ретінде тұрақты тұру үшін оралған адамдар – оралман куәлігі және бұрынғы азаматтығынан бас тарту туралы арыз;
Қазақстан Республикасына тұрақты тұру мақсатында келген, Қазақстан Республикасында тұрған мерзіміне қарамастан, Қазақстан Республикасының азаматтары – жақын туысқандарының бірі: баласы (оның ішінде асырап алған), жұбайы (зайыбы), ата-анасының (асырап алушының) бірі, апасы, қарындасы, сіңлісі, ағасы, інісі, атасы немесе әжесі бар бұрынғы одақтас республикалардың азаматтары Қазақстан Республикасының азаматтарымен туыстық дәрежесін куәландыратын құжаттарды (туу туралы куәлік, неке туралы куәлік) ұсынады.
Құжаттарды тапсырғаннан кейін көрсетілген қызметті алушыға осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 6-қосымшаға сәйкес анықтама беріледі;

1. Общие положения
1. Государственная услуга «Регистрация приема и выхода из гражданства Республики Казахстан» (далее – государственная услуга).
2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями миграционной полиции Министерства (далее – услугодатель).
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета необходимых документов – 6 (шесть) месяцев, в упрощенном порядке – 3 (три) месяца;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результатом оказания государственной услуги являются:
1) справка о приеме в гражданство Республики Казахстан по форме согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
2) справка о выходе из гражданства Республики Казахстан по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги;
7. Государственная услуга является платной. За оказание государственной услуги взимается государственная пошлина в соответствии со статьей 538 Кодекса Республики Казахстан «О налогах и других обязательных платежах в бюджет» (Налоговый Кодекс), которая составляет 100 процентов от размера месячного расчетного показателя, установленного на день уплаты государственной пошлины.
Государственная пошлина оплачивается через банковские учреждения Республики Казахстан, которыми выдается документ (квитанция), подтверждающий размер и дату оплаты.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 09.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) для приема в гражданство Республики Казахстан:
заявление о приеме в гражданство:
анкета-заявление по форме согласно приложению 3 к настоящему стандарту государственной услуги;
четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
обязательство по форме согласно приложению 4 к настоящему стандарту государственной услуги;
справка о наличии либо отсутствии судимости;
документ об оплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты;
справка об отсутствии или прекращении прежнего гражданства, выданная компетентным органом другого государства.
Помимо перечисленных документов представляют:
лица, отвечающие требованиям перечня профессий и требований для лиц, в отношении которых устанавливается упрощенный порядок приема в гражданство Республики Казахстан, согласно приложению 5 к настоящему стандарту государственной услуги;
лица, возвратившиеся для постоянного проживания в Республику Казахстан как на историческую родину – удостоверение оралмана и заявление об отказе от прежнего гражданства;
граждане бывших союзных республик, прибывшие с целью постоянного проживания в Республику Казахстан, имеющие одного из близких родственников – граждан Республики Казахстан: ребенка (в том числе усыновленного), супруга (супругу), одного из родителей (усыновителей), сестру, брата, деда или бабушку, независимо от срока их проживания в Республике Казахстан, документы, удостоверяющие степень родства с гражданами Республики Казахстан (свидетельство о рождении, свидетельство о браке).
После сдачи документов услугополучателю выдается справка согласно приложению 6 к настоящему стандарту государственной услуги;

2) Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу үшiн:
қазақстандық азаматтықтан шығу туралы арыз;
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 7-қосымшаға сәйкес сауалнама-арыз;
өлшемi 3,5 х 4,5 см үш фотосурет;
балалардың туу туралы және неке куәліктерінің көшірмелері;
әскерге шақырылатын жастағы адамды мерзiмдi әскери қызмет өткеруден босату туралы қорғаныс істері жөніндегі аумақтық департаменттен анықтама;
жұмыс, оқу орнынан, ал жұмыс iстемейтiндер – Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi Сот актілерін орындау жөніндегі комитетiнiң аумақтық органынан адамның мемлекет алдында орындалмаған міндеттемелерінің не азаматтардың, мемлекеттік органдардың және меншiк нысанына қарамастан ұйымдардың мүдделерiне байланысты мүлiктiк мiндеттерiнiң болуы немесе жоқ екенi туралы анықтама;
мемлекеттiк баждың төленгенi немесе оны төлеуден босатылғаны туралы құжат.
10. Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту негіздері:
Егер көрсетілетін қызметті алушы:
1) халықаралық құқықта көзделген адамзатқа қарсы қылмыс жасаған, Қазақстан Республикасының егемендiгi мен тәуелсiздiгiне саналы түрде қарсы шыққан;
2) Қазақстан Республикасы аумағының бiрлiгi мен тұтастығын бұзуға шақырған;
3) Қазақстан Республикасының ұлттық қауiпсiздiгiне, халқының денсаулығына нұқсан келтiретiн құқыққа қарсы қызметті жүзеге асырған;
4) мемлекетаралық, ұлтаралық және дiни араздықты қоздырған, Қазақстан Республикасы мемлекеттiк тiлiнiң қолданылуына қарсы әрекет жасаған;
5) террористiк және экстремистік ұйымдардың құрамында тұрған немесе террористiк қызмет үшiн сотталған;
6) халықаралық іздестіруде жүрген, соттың күшіне енген үкімі бойынша жаза өтеп жатқан не оның әрекеттерін сот ерекше қауiптi рецидив деп таныған;
7) басқа мемлекеттердiң азаматтығында тұрған;
8) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы өтініш берген кезде өзі туралы жалған мәліметтерді хабарлаған немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мерзімдерде қажетті құжаттарды дәлелді себептерсіз ұсынбаған;
9) Қазақстан Республикасының аумағында немесе одан тыс жерлерде Қазақстан Республикасының заңнамасында қасақана деп танылатын қылмыс жасағаны үшін алынбаған немесе өтелмеген соттылығы болған;
10) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде экономика және (немесе) Қазақстан Республикасының халықтың көші-қоны туралы заңнамасы саласында құқық бұзушылық жасаған;
11) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы арызбен өтініш бергенге дейін бес жыл ішінде Қазақстан Республикасының азаматтығын жоғалтқан болса, Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдаудан;
Егер көрсетілетін қызметті алушы:

2) для выхода из гражданства Республики Казахстан:
заявление о выходе из казахстанского гражданства;
анкета-заявление согласно приложению 8 к настоящему стандарту государственной услуги;
три фотографии размером 3,5 х 4,5 см;
копии свидетельств о рождении детей и браке;
справка из территориального департамента по делам обороны об освобождении лица призывного возраста от прохождения действительной воинской службы;
справка с места работы, учебы, а неработающими - территориальным органом Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции Республики Казахстан о наличии или отсутствии неисполненных обязательств перед государством либо имущественных обязанностей, связанных с интересами граждан, государственных органов и организаций независимо от форм собственности;
документ об оплате государственной пошлины или освобождении от ее уплаты.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
в приеме в гражданство Республики Казахстан, если услугополучатель:
1) совершил преступление против человечества, предусмотренное международным правом, сознательно выступает против суверенитета и независимости Республики Казахстан;
2) призывает к нарушению единства и целостности территории Республики Казахстан;
3) осуществляет противоправную деятельность, наносящую ущерб национальной безопасности, здоровью населения Республики Казахстан;
4) разжигает межгосударственную, межнациональную и религиозную вражду, противодействует функционированию государственного языка Республики Казахстан;
5) принадлежит к террористическим и экстремистским организациям или осуждено за террористическую деятельность;
6) находится в международном розыске, отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда либо его действия признаны судом как особо опасный рецидив;
7) состоит в гражданстве других государств;
8) сообщил о себе ложные сведения при обращении с ходатайством о приеме в гражданство Республики Казахстан или без уважительной причины не представило необходимые документы в сроки, установленные законодательством Республики Казахстан;
9) имеет неснятую или непогашенную судимость за совершение умышленного преступления на территории Республики Казахстан или за ее пределами, признаваемого таковым законодательством Республики Казахстан;
10) совершил правонарушение в сфере экономики и (или) законодательства Республики Казахстан в области миграции населения в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан;
11) утратил гражданство Республики Казахстан в течение пяти лет до обращения с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан;
при выходе из гражданства Республики Казахстан, если услугополучатель:

1) Қазақстан Республикасының алдында орындалмаған мiндеттемелерi немесе азаматтардың немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың, қоғамдық бiрлестiктердiң елеулi мүдделерiмен байланысты мүлiктiк мiндеттерi болған;
2) айыпталушы ретінде қылмыстық жауапкершілікке тартылған не соттың күшіне енген үкімі бойынша жасасын өтеп жатқан болса немесе егер Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу Қазақстан Республикасының мемлекеттік қауіпсіздігінің мүдделеріне қайшы келсе, Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығарудан бас тартылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін
қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрлік басшысының атына беріледі.
Шағымдар пошта арқылы жазбаша нысанда немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда электрондық түрде не көрсетілетін қызметті берушінің, немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушы оның тегін, атын, әкесінің атын, почталық мекенжайын, шығыс нөмірін және күнін көрсетеді. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.
Қабылданған шағым ішкі істер органдарының жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін есепке алу журналдарында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат күні мен уақыты, шағымды/өтінішті қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, сондай-ақ берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарау барысы туралы білуге болатын лауазымды тұлғалардың байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта бойынша не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен өтініш білдіре алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

1) имеет неисполненные обязательства перед Республикой Казахстан или имущественные обязанности, с которыми связаны существенные интересы граждан или предприятий, учреждений и организаций, общественных объединений, расположенных на территории Республики Казахстан;
2) привлечен к уголовной ответственности в качестве обвиняемого либо отбывает наказание по вступившему в силу приговору суда, или если выход из гражданства Республики Казахстан противоречит интересам государственной безопасности Республики Казахстан.
3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия)
услугодателей и (или) их должностных лиц по вопросам оказания
государственной услуги
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя, или Министерства, по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалоба подается в письменной форме по почте или в электронном виде в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, либо нарочно через канцелярию услугодателя, или Министерства, в рабочие дни.
В жалобе услугополучателем указывается его фамилия, имя, отчество, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
Принятая жалоба регистрируется в журналах учета жалоб и обращений физических и юридических лиц органа внутренних дел. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение/жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактные данные должностных лиц, у которых можно узнать о ходе рассмотрения жалобы.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Мемлекеттік көрсетілген қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де
талаптар
13. Мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушылар қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері: ғимараттарға кіру пандустармен жабдықталған, күтуге арналған креслолар бар.
14. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында «Iшкi iстер органдарының қызметi туралы» бөлiмде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызмет тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтан қолжетімділік режимінде Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер мәселелері бойынша бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Қазақстан Республикасының азаматтығын
қабылдауды және одан шығуды тiркеу»
мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандартына
1-қосымша
Фотосуреттің орны
Место для фотокарточки
№ _____ анықтама
Справка № _____
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (паспортын) алу
үшін берілді
Выдана для получения удостоверения личности (паспорта)
гражданина Республики Казахстан
Тегі ________________________________________________________________
Фамилия
Аты _________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты ________________________________________________________
Отчество
Туылған күні ________________________________________________________
Дата рождения
20__ жылғы «___» _______________ № _____ Қазақстан Республикасы
Президентінің Жарлығына, халықаралық келісімге, «ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫ ТУРАЛЫ» ҚР ЗАҢЫНЫҢ 16-1-БАБЫНА сәйкес
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданды.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан,
международным Соглашением, СО СТАТЬЕЙ 16-1 ЗАКОНА РК «О ГРАЖДАНСТВЕ
РЕСПУБЛИКИ») № _____ «___» _________ 20__ года принят в гражданство
Республики Казахстан.
Онымен бірге ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫНА ___________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
балалар қабылданды.
Вместе с ним (ней) ПРИНЯТЫ В ГРАЖДАНСТВО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН дети:
_____________________________________________________________________
ІІД КҚПБ Бастығы  ___________________
Начальник УМП ДВД   (қолы-подпись)
М.О.
М.П.
№ _____ анықтаманың түбіршегі
Корешок справки № _____
Тегі ________________________________________________________________
Фамилия
Аты _________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты ________________________________________________________
Отчество
Туылған күн _________________________________________________________
Дата рождения
Бұрынғы азаматтығы __________________________________________________
Прежнее гражданство
20__ жылғы «___» _________ № _____ Қазақстан Республикасы
Президентінің Жарлығына, халықаралық келісімге, «ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫ ТУРАЛЫ» ҚР ЗАҢЫНЫҢ 16-1-БАБЫНА сәйкес
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданды.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан,
международным Соглашением, СО СТАТЬЕЙ 16-1 ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН «О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН») № ___ «___»
_________ 20__ года принят в гражданство Республики Казахстан.
Инспектор ___________________________________________________________
(қолы-подпись)
Хабарламаны алдым, шетелдік паспортты тапсырдым _____________________
Извещение получил, иностранный паспорт сдал        (қолы-подпись)
20__ ж. «___» ____________
«___» ____________ 20__ г.
М.О.
М.П.
«Қазақстан Республикасының азаматтығын
қабылдауды және одан шығуды тiркеу»
мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандартына
2-қосымша
20__ ж. г. «___» _________
№ ________________________
Анықтама
Справка
Выдана ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________ берілді.
туылған жылы-год рождения
Қазақстан Республикасы Президентінің 20__ жылғы «___» _______________
Жарлығына сәйкес оған және оның кәмелетке толмаған балаларына:
В том, что ему (ей) и его (ее) несовершеннолетним детям:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуларына рұқсат берілді.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан № ___________
«___» ____________ 20__ года разрешен выход из гражданства Республики
Казахстан.
_______________________________________ облысы ІІД КҚПБ бастығы
Начальник УМП ДВД _____________________________________ области
М.О.
М.П.
«Қазақстан Республикасының азаматтығын
қабылдауды және одан шығуды тiркеу»
мемлекеттiк көрсетілетін қызмет стандартына
3-қосымша
__________________________________________________
(көші-қон полициясының аумақтық бөлінісінің атауы)
__________________________________________________
Тіркеу нөмірі ____________________________________
(лауазымды адам толтырады)
Фотосуретке
арналған орын1
М.О.2
Сауалнама-өтініш3
Мені Қазақстан Республикасының азаматтығына жалпы, жеңілдетілген
тәртіппен қабылдауды немесе Қазақстан Республикасының азаматтығын
қалпына келтіруді сұраймын (керексізін сызып тастаңыз).
Осы өтінішпен жүгінуге ықпал еткен себептер.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Менімен бірге біруақытта менің кәмелетке толмаған балаларымды (ұлымды, қызымды, тегі, аты, әкесінің аты, туған күні мен жері, азаматтығы) Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдауды сұраймын4
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
Көрсетілген балалардың басқа ата-анасы туралы мәлімет (тегі, аты, әкесінің аты, азаматтығы, тұрғылықты жері)
__________________________________________________
__________________________________________________
__________________________________________________
_____________________________
1Өтінішке өлшемі 3,5 х 4,5 сантиметр төрт сурет қоса беріледі.
2Аумақтық көші-қон полициясы бөлінісінің елтаңбалы мөрі
қойылады.
3Өтініш қолмен немесе қысқартуларсыз, аббревиатураларсыз,
түзетулерсіз және шимайсыз техникалық құралдарды (жазу машинкаларын,
компьютерлерді) пайдалана отырып толтырылады. Сұрақтарға жауап
жан-жақты болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы тиіс.
4Егер жұбайлар Қазақстан Республикасының азаматтығын алу
мәселесі бойынша бір уақытта жүгінсе, балалары ата-анасының бірінің
өтінішіне жазылады.
Өтініш беруші туралы мәлімет

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей оказания
государственной услуги
13. Особенности оказания государственной услуги услугополучателям с ограниченными возможностями при обращении к услугодателю: входы в здания оборудованы пандусами, имеются кресла для ожидания.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещаются на интернет-ресурсах Министерства: www.mvd.gov.kz в разделе «О деятельности органов внутренних дел».
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе www.mvd.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Регистрация приема и выхода
из гражданства Республики Казахстан»
Фотосуреттің
орны
Место для
фотокарточки
№ _____анықтама
Справка № _____
Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін (паспортын) алу үшін берілді
Выдана для получения удостоверения личности (паспорта) гражданина Республики Казахстан
Тегі ________________________________________________________________
Фамилия
Аты _________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты ________________________________________________________
Отчество
Туылған күні ________________________________________________________
Дата рождения
20___ жылғы «___»_________ № _____ Қазақстан Республикасы
Президентінің Жарлығына, халықаралық келісімге, «ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫ ТУРАЛЫ» ҚР ЗАҢЫНЫҢ 16-1-БАБЫНА сәйкес
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданды.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан,
международным Соглашением, СО СТАТЬЕЙ 16-1 ЗАКОНА РК «О ГРАЖДАНСТВЕ
РЕСПУБЛИКИ») № _____ «___»_________20___ года принят в гражданство
Республики Казахстан.
Онымен бірге ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫНА ___________
_____________________________________________________________________
_________________________________________________ балалар қабылданды.
Вместе с ним (ней) ПРИНЯТЫ В ГРАЖДАНСТВО РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН дети:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________
ІІД КҚПБ Бастығы   ___________________
Начальник УМП ДВД    (қолы-подпись)
М.О.
М.П.
№ _____ анықтаманың түбіршегі
Корешок справки № _____
Тегі ________________________________________________________________
Фамилия
Аты _________________________________________________________________
Имя
Әкесінің аты ________________________________________________________
Отчество
Туылған күні ________________________________________________________
Дата рождения
Бұрыңғы азаматтығы __________________________________________________
Прежнее гражданство
20___ жылғы «___»_________ № _____ Қазақстан Республикасы
Президентінің Жарлығына, халықаралық келісімге, «ҚАЗАҚСТАН
РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ АЗАМАТТЫҒЫ ТУРАЛЫ» ҚР ЗАҢЫНЫҢ 16-1-БАБЫНА сәйкес
Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылданды.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан,
международным Соглашением, СО СТАТЬЕЙ 16-1 ЗАКОНА РЕСПУБЛИКИ
КАЗАХСТАН «О ГРАЖДАНСТВЕ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН»)
№ ___ «___» _________20___ года принят в гражданство Республики Казахстан.
Инспектор ____________________
(қолы-подпись)
Хабарламаны алдым, шетелдік паспортты тапсырдым _____________________
Извещение получил, иностранный паспорт сдал         (қолы-подпись)
20___ж. «____» ___________
«____» ____________ 20___г.
М.О.
М.П.
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Регистрация приема и выхода
из гражданства Республики Казахстан»
20__ж. г. «___» _________
№ ________
Анықтама
Справка
Выдана ______________________________________________________________
_____________________________________________________________________
____________________________________________________________ берілді.
туылған жылы-год рождения
Қазақстан Республикасы Президентінің 20___ жылғы «___» ______________
Жарлығына сәйкес оған және оның кәмелетке толмаған балаларына:
В том, что ему (ей) и его (ее) несовершеннолетним детям:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығуларына рұқсат берілді.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан № _____
«___» __________ 20___ года разрешен выход из гражданства Республики Казахстан.
______________________ облысы ІІД КҚПБ бастығы
Начальник УМП ДВД ___________________ области
М.О.
М.П.
Приложение 3
к стандарту государственной услуги
«Регистрация приема и выхода
из гражданства Республики Казахстан»
___________________________________________
(наименование территориального
подразделения миграционной полиции)
___________________________________________
Регистрационный номер _____________________
(Заполняется должностным лицом)
Место для
фотографии1
М.П.2
Анкета-заявление3
Прошу принять меня в гражданство Республики Казахстан в общем,
упрощенном порядке или восстановить в гражданстве Республики
Казахстан (ненужное зачеркнуть)
Мотивы, побудившие обратиться с данным заявлением.
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Одновременно со мной прошу принять в гражданство Республики Казахстан моих несовершеннолетних детей (сын, дочь, фамилия, имя, отчество, дата и место рождения, гражданство)4
________________________________________________
________________________________________________
___________
Сведения о другом родителе указанных детей (фамилия, имя, отчество, гражданство, место жительства)
________________________________________________
Сведения о заявителе

1. Тегі, аты, әкесінің аты __________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда
бұрынғы тегі, аты, әкесінің аты, өзгертудің
себебі мен күні көрсетілсін)
_____________________________________________________________________
2. Туған күні, айы, жылы мен жері ___________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жынысы ___________________________________________________________
(еркек, әйел)
4. Қазіргі уақытта қай шет мемлекеттің азаматтығы бар (бұрын болды)
_____________________________________________________________________
(қайда, қашан және қандай негізде алынды және айырылды)
5. Бұрын КСРО азаматтығында тұрдыңыз ба? ____________________________
_____________________________________________________________________
(егер иә болса, онда оны тоқтату негізі және күні, көрсетілген
мәліметтерді растайтын құжат)
6. Қазақстан Республикасының азаматтығына қабылдау туралы бұрын
өтінішпен жүгіндіңіз бе? ____________________________________________
(егер иә болса, онда қашан және қай органға,
қандай шешім қабылданды)
7. Бар азаматтықтан бас тарту туралы мәлімет не болмаса міндеттеме5
_____________________________________________________________________
(көрсетілген мәліметтерді растайтын құжат)
8. Ұлты _____________________________________________________________
9. Діни нанымы ______________________________________________________
(қалауы бойынша көрсетіледі)
10. Білімі және білімі бойынша мамандығы, кәсібі ____________________
(қай оқу орнын, қайда және қашан бітірді,
диплом нөмірі, берілген күні мен орны)
11. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ___________________________________
(диплом нөмірі, берілген күні,
берілген жері)
12.Отбасы жағдайы ___________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), үйленбеген (тұрмыста емес), ажырасқан)
_____________________________________________________________________
(неке (ажырасу) туралы куәлік нөмірі, берілген күні мен орны)
13. Жақын туыстары (күйеуі (әйелі), ата-анасы, балалары, ағасы-інісі,
сіңілісі-қарындасы)
Туыстық дәрежесі
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған жылы мен жері
Азаматтығы
Тұратын елі мен мекенжайы
Жұмыс, оқу орны
14. Қазақстан Республикасының азаматтығы бар еңбекке жарамсыз
ата-анасының бар-жоғы
_____________________________________________________________________
(еңбекке жарамсыз ата-анасының тегі, аты, әкесінің аты, оның еңбекке
жарамсыздығын растайтын құжат)
_____________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
(в случае изменения фамилии, имени,
отчества указать прежнюю фамилию,
имя, отчество, причину и дату изменения)
________________________
1 К заявлению прилагаются четыре фотографии размером 3,5 х 4,5 сантиметра.
2 Проставляется гербовая печать территориального подразделения миграционной полиции.
3 Заявление заполняется от руки или с использованием технических средств (пишущих
машинок, компьютеров) без сокращений, аббревиатур, исправлений и прочерков. Ответы на
вопросы должны быть исчерпывающими. Текст, выполненный от руки, должен быть
разборчивым.
4 Если супруги одновременно обращаются по вопросу приобретения гражданства Республики
Казахстан, дети вписываются в заявление одного из родителей.
2. Число, месяц, год и место рождения _______________________________
3. Пол ______________________________________________________________
(мужской, женский)
4. Гражданство какого иностранного государства имеете в настоящее
время (имели прежде) ________________________________________________
(где, когда и на каком основании приобретено, утрачено)
5. Состояли ли ранее в гражданстве СССР _____________________________
_____________________________________________________________________
(если да, то основание и дата его прекращения, документ,
подтверждающий указанные сведения)
6. Обращались ли ранее с заявлением о приеме в гражданство Республики Казахстан
_____________________________________________________________________
(если да, то когда и в какой орган, какое было принято решение)
7. Сведения либо обязательство об отказе от имеющегося гражданства7
_____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий указанные сведения)
________________________
5 Если иное гражданство прекращается вследствие приобретения гражданства Республики
Казахстан, дается обязательство представить соответствующий документ в течение трех
месяцев со дня приобретения гражданства Республики Казахстан.
8. Национальность ___________________________________________________
9. Вероисповедание __________________________________________________
(указывается по желанию)
10. Образование и специальность по образованию, профессия ___________
_____________________________________________________________________
(какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома,
дата и место выдачи)
11. Ученая степень, ученое звание ___________________________________
(номер диплома, дата выдачи, место выдачи)
12. Семейное положение ______________________________________________
(женат (замужем), холост (незамужняя), разведен(а)
_____________________________________________________________________
(номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
13. Близкие родственники (муж (жена), родители, дети, братья, сестры)
Степень родства
Фамилия, имя, отчество
Год и место рождения
Гражданство
Страна проживания и адрес
Место работы, учебы
14. Наличие нетрудоспособного родителя, имеющего гражданство
Республики Казахстан ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество нетрудоспособного
_____________________________________________________________________
родителя, документ, подтверждающий его нетрудоспособность)

15. Өтінішпен жүгінген күннің алдындағы соңғы бес жылдағы еңбек
қызметі (жоғары, орта, орта арнайы және кәсіптік-техникалық білім
беру оқу орындарын, әскери қызметті қоса алғанда)6
Күні (айы және жылы)
Кәсіпорынды, мекемені, ұйымды, министрлікті (ведомствоны) көрсете отырып лауазымы
Жұмыс орнының мекенжайы (елі, қала, облыс, елді мекен)
қабылдау
босату
16. Өмір сүруге қаражат көзі (Қазақстан Республикасының аумағында
тұрған кезеңдегі барлық қолда бар табыс түрлерін көрсетіңіз).7
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
17. Өтінішпен жүгінген күннің алдындағы жылдың 1 қаңтары - 31
желтоқсаны аралығындағы өмір сүрудің қаражат көзі
Табыс түрі
Табыс мөлшері
(рубльде, шетелдік валютада)
1
Негізгі жұмыс орны бойынша табысы
2
Өзге қызметтен табысы
3
Банктердегі және өзге де кредиттік ұйымдардағы салымдардан табысы
4
Бағалы қағаздардан және коммерциялық ұйымдарда қатысу үлесінен табысы
5
Зейнетақы, стипендия және өзге де арнайы төлемдер немесе табыстар (қандай екені көрсетілсін)
__________________________________________________
__________________________________________________
______________________________
______________________________
18. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ол болған жағдайда) __________________
19. Қазақ (орыс) тілін білесіз бе? __________________________________
_____________________________________________________________________
20. Әскери міндетке қатысы __________________________________________
(әскери міндетті немесе әскери міндетті емес, өтініш берген сәтте шет
мемлекетте әскери қызметке немесе баламалы азаматтық қызметке
шақырылмаған ба?)
21. Тұруға ықтиярхатпен расталған Қазақстан Республикасының аумағында
тұру8 ________________________________________________________________
(қай уақыттан бастап, оның ішінде үздіксіз)
Тұрақты тұрған кезеңде Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге шығу
Кету
Келу
Келген елі
Сапардың мақсаты
Күні
Шекараны кесіп өткен жері мен көлік түрі
Кеткен елі
Күні
Шекараны кесіп өткен жері мен көлік түрі
22. Қазақстан Республикасы аумағында тұруға ерекше мәртебенің
(оралман мәртебесі, босқын деп тану) бар-жоғы
_____________________________________________________________________
(куәлік түрі, оның нөмірі, алған күні, оны берген органның атауы)

15. Трудовая деятельность за последние пять лет, предшествовавших
дате обращения с заявлением (включая учебу в высших, средних, средних
специальных и профессионально-технических учебных заведениях, военную службу)6
Дата (месяц и год)
Должность с указанием предприятия, учреждения, организации, министерства (ведомства)
Адрес места работы (страна, город, область, населенный пункт)
приема
увольнения
16. Источник средств к существованию (укажите все имеющиеся виды
доходов за период проживания на территории Республики Казахстан)7.
________________________
6 При заполнении данного пункта предприятия, учреждения, организации необходимо
именовать так, как они назывались в период работы в них заявителя. Если
услугополучатель является предпринимателем без образования юридического лица, то
указываются номер свидетельства о регистрации, наименование регистрирующего органа и
место выдачи. В случае прохождения военной службы следует указать должность, номер
воинской части (учреждения), ее (его) местонахождение.
7 Если заявителю назначена пенсия, следует указать вид пенсии, номер удостоверения
(свидетельства), кем и когда оно выдано.
17. Источник средств к существованию за период проживания на
территории Республики Казахстан с 1 января по 31 декабря года,
предшествовавшего дате обращения с заявлением
Вид дохода
Величина дохода
(в рублях, иностранной валюте)
1
Доход по основному месту работы
2
Доход от иной деятельности
3
Доход от вкладов в банках и иных кредитных организациях
4
Доход от ценных бумаг и долей участия в коммерческих организациях
5
Пенсии, стипендии и иные специальные выплаты или доходы (указать, какие)
_______________________________________________
_______________________________________________
___________________________
___________________________
18. Индивидуальный идентификационный номер (при его наличии) ________
19. Владеете ли казахским (русским) языками ________________________
____________________________________________________________________
(документ, подтверждающий сведения, его номер, дата и место выдачи)
20. Отношения к воинской обязанности ________________________________
(военнообязанный или
_____________________________________________________________________
невоеннообязанный, не призваны ли на военную службу или на
альтернативную гражданскую службу иностранного
государства на момент подачи заявления)
21. Проживание на территории Республики Казахстан, подтвержденное
видом на жительство _________________________________________________
(с какого времени, в том числе непрерывно)
Выезд за пределы Республики Казахстан в период постоянного проживания
Выезд
Въезд
Страна въезда
Цель поездки
Дата
Место пересечения границы и вид транспорта
Страна выезда
Дата
Место пересечения границы и вид транспорта
22. Наличие особого статуса проживания на территории Республики
Казахстан (статус оралмана, признание беженцем) _____________________
_____________________________________________________________________
(вид удостоверения, его номер, дата получения, наименование
органа, его выдавшего)

1. Тегі, аты, әкесінің аты, _________________________________________
_____________________________________________________________________
(тектері, аттары, әкесінің аттары өзгерген жағдайда бұрынғы тегі,
аты, әкесінің аты
_____________________________________________________________________
себебі және өзгерген күні көрсетілсін)
2. Туған күні, айы, жылы және жері __________________________________
_____________________________________________________________________
3. Жынысы (еркек, әйел) _____________________________________________
4. Отбасылық жағдайы ________________________________________________
(үйленген (тұрмыста), бойдақ (тұрмыста емес), ажырасқан,
_____________________________________________________________________
неке (ажырасқаны) туралы куәлік, берілген күні және орны)
5. Ұлты _____________________________________________________________
(тілегі бойынша көрсетіледі)
6. Діні _____________________________________________________________
(тілегі бойынша көрсетіледі)
7. Білімі, білімі бойынша мамандығы, кәсібі _________________________
_____________________________________________________________________
(қандай оқу орнын қашан және қайда бітірді, диплом нөмірі, берілген
күні және орны)
8. Ғылыми атағы, ғылыми дәрежесі ____________________________________
(диплом нөмірі, берілген күні және орны)
9. Соңғы бес жылдағы еңбек қызметі
күні (айы және жылы)
Жұмыс орны және лауазымы
Жұмыс орнының мекенжайы
қабылданды
босатылды
10. Қазақстан Республикасының заңымен бекітілген салықтарды төлеу
бойынша орындалмаған міндеттемелер бар ма ___________________________
(иә, жоқ)
11. Әскери міндеттілікке қатысы _____________________________________
(әскери міндетті, әскери міндетті емес,
_____________________________________________________________________
Әскери қызметтен өтсе, қашан, қайда, әскер түрі, әскери атағы
көрсетілсін)
12. Қазақастан Республикасының құзыретті органдарына қылмыстық іс
бойынша айыпталушы ретінде тартылдыңыз ба? __________________________
(иә, жоқ)
13. Сізге қатысты заңды күшіне енген және орындауға жататын айыптау
сот үкімі бар ма? ___________________________________________________
(иә, жоқ)
14. Көрсетілген өтініште Сіздің және Сіздің балаларыңыздың өзге
азаматтығы бар ма?
(иә болса, қандай, қашан және қандай негізде құжат алынды, оның
нөмірі, күні және берілген орны; өзге азаматтығы болмаған кезде – оны
алу мүмкіндігін растау)
_____________________________________________________________________

1. Фамилия, имя, отчество ___________________________________________
_____________________________________________________________________
(в случае изменения фамилии, имени, отчества
указать прежнюю фамилию, имя, отчество,
_____________________________________________________________________
причину и дату изменения)
2. Число, месяц, год и место рождения _______________________________
_____________________________________________________________________
3. Пол ______________________________________________________________
(мужской, женский)
4. Семейное положение _______________________________________________
(женат (замужем), холост (незамужняя), разведен(а),
_____________________________________________________________________
номер свидетельства о браке (разводе), дата и место выдачи)
5. Национальность ___________________________________________________
(указывается по желанию)
6. Вероисповедание __________________________________________________
(указывается по желанию)
7. Образование и специальность по образованию, профессия ____________
_____________________________________________________________________
(какое учебное заведение, где и когда окончено, номер диплома,
дата и место выдачи)
8. Ученая степень, ученое звание ____________________________________
(номер диплома, дата и место выдачи)
9. Трудовая деятельность за последние пять лет
Дата (месяц и год)
Место работы и должность
Адрес места работы
приема
увольнения
10. Имеете ли невыполненное обязательство по уплате налогов,
установленное законодательством Республики Казахстан ________________
(да, нет)
11. Отношение к воинской обязанности ________________________________
(военнообязанный, невоеннообязанный,
_____________________________________________________________________
если проходили военную службу, указать, где, когда, род войск,
воинское звание)
12. Не привлечены ли компетентными органами Республики Казахстан в
качестве обвиняемого по уголовному делу _____________________________
(да, нет)
13. Не имеется ли в отношении Вас вступивший в законную силу и
подлежащий исполнению обвинительный приговор суда ___________________
(да, нет)
14. Имеете ли Вы и Ваши дети, указанные в заявлении, иное гражданство
(иные гражданства)___________________________________________________
(если да, указать, какое, когда и на каком основании приобретено,
_____________________________________________________________________
документ, его номер, дату и место выдачи; при отсутствии иного
гражданства подтверждение
_____________________________________________________________________
возможности его приобретения)

15. Бұрын Қазақстан Республикасында тұрақты тұрды ма? _______________
_____________________________________________________________________
(егер иә болса, қандай мекенжай бойынша тіркелгені көрсетілсін, қашан
және қандай құжат бойынша Қазақстаннан кетті)
_____________________________________________________________________
16. Қазақстан Республикасында тұрғылықты жері бойынша тіркеу есебінен
шығарылдыңыз ба? (ұсынылған құжатқа сәйкес) _________________________
17. Тұрғылықты жердің мекенжайы, телефоны ___________________________
_____________________________________________________________________
1. Жеке басын куәландыратын құжат және Қазақстан Республикасының
азаматтығы
_____________________________________________________________________
(түрі, сериясы, нөмірі, кім және қашан берілген)
Өтінішпен бірге мынадай құжаттар ұсынылады:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Маған «Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы» Заңның
22-бабына сәйкес жалған құжаттардың және көрнеу жалған мәліметтердің
негізінде қабылданған Қазақстан Республикасының азаматтығынан шығу
туралы шешім жойылуға жататыны ескертілді.
Өтініште көрсетілген дербес деректерді өңдеуге келісім беремін.
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығын және баяндалған деректердің
шынайылығын растаймын.
___________________
(өтініш берген күн)
_______________________
(өтініш берушінің қолы)
Өтініш қарауға «Қазақстан Республикасының
азаматтығы туралы» Заңның негізінде       __________    _______________________________
(бап, бөлім, тармақ)
______________________________ қабылданды
(күні)
Өтінішті толтырудың дұрыстығы және қажетті құжаттардың бар болуын тексерді; өтінішке менің қатысуыммен қол қойылды, өтініш берушінің қолының түпнұсқалығын растаймын.4
_______________________________________________________________________________________
(лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты, лауазымы
_______________________________________________________________________________________
________________________
(лауазымды адамның қолы)
_____________________________
1Өтінішке өлшемі 3,5 х 4,5 см төрт сурет беріледі.
2Мөр қойылады.
3Өтініш өз қолымен немесе техникалық құралдарды (жазу
машинкаларды, компьютерлерді) пайдалана отырып, қысқартуларсыз,
аббревиатураларсыз, түзетулерсіз және шимайсыз жазылады. Сұрақтарға
жауаптар толық болуы тиіс. Қолмен орындалған мәтін түсінікті болуы
тиіс.
4"Қазақстан Республикасының азаматтығы туралы" Заң бабының
үшінші бөлігінде көзделген жағдайда өтініш берушінің қолының
түпнұсқалығы нотариалды куәландырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 111 қаулысымен
бекітілген
«Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту»
мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1. Жалпы ережелер
1. «Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту» мемлекеттік көрсетілетін қызмет (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет).

15. Проживали ли ранее в Республики Казахстан постоянно _____________
(если да, указать, по какому адресу
_____________________________________________________________________
были зарегистрированы, когда, куда и по какому документу выехали из
Казахстана)
16. Сняты ли с регистрационного учета по месту жительства в
Республике Казахстан (в соответствии с представленным
документом)__________________________________________________________
17. Адрес места жительства, телефон
_____________________________________________________________________
18. Документ, удостоверяющий личность и гражданство Республики
Казахстан ___________________________________________________________
(вид, серия, номер, кем и когда выдан)
Вместе с заявлением представляю следующие документы:
Я предупрежден(а), что в соответствии со статьей 22 Закона “О
гражданстве Республики Казахстан” решение о выходе из гражданства
Республики Казахстан, принятое на основании подложных документов или
заведомо ложных сведений, подлежит отмене.
Даю согласие на обработку персональных данных, указанных в
заявлении.
Подлинность представленных документов и достоверность
изложенных данных подтверждаю.
________________________
(дата подачи заявления)
____________________
(подпись заявителя)
Заявление принято к рассмотрению ______________ на основании ____________
(дата)                  (статья,
часть, пункт)
Закона “О гражданстве Республики Казахстан”.
Правильность заполнения заявления и наличие необходимых документов проверил; заявление подписано в моем присутствии, подлинность подписи заявителя подтверждаю.4
_______________________________________________________________________________
(должность, фамилия, инициалы должностного лица
_______________________________________________________________________________
_____________________
(подпись должностного
лица)
________________________
4В случае, предусмотренном частью третьей статьи закона “О гражданстве Республики
Казахстан”, подлинность подписи заявителя удостоверяется нотариально.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 111
Стандарт государственной услуги
«Присвоение и продление статуса беженца
в Республике Казахстан»
1. Общие положения
1. Государственная услуга: «Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан» (далее – государственная услуга).

2. Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартын Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) әзірледі.
3. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті Министрліктің Ішкі істер департаменті аумақтық көші-қон полициясының бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) Қазақстан Республикасында пана іздеген шетелдіктердің және олардың отбасы мүшелерінің болатын жері бойынша көрсетеді.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдері:
1) қажетті құжаттардың топтамасын тапсырған сәттен бастап күнтізбелік 90 (тоқсан) күн;
2) құжаттарды тапсыру үшін рұқсат етілетін ең ұзақ күту уақыты – 30 (отыз) минут;
3) көрсетілетін қызметті алушыға рұқсат етілетін ең ұзақ қызмет көрсету уақыты – 30 (отыз) минут.
5. Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны: қағаз түрінде.
6. Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижелерi:
1) босқын куәлігі;
2) босқынның куәлігіне мөр және көрсетілетін қызмет беруші лауазымды тұлғасының қолын қою;
7. Мемлекеттік қызмет тегін көрсетіледі.
8. Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс кестесі – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.30-ға дейiн, түскі асқа үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейiн.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусiз кезек тәртiбiмен жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттардың тізбесі:
1) босқын мәртебесін беру үшін:
осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша босқын мәртебесін беру (ұзарту) туралы қолдаухат;
пана іздеген адамның жеке басын куәландыратын немесе растайтын құжаттар;
қолдаухаттың негізділігін растайтын құжаттар мен материалдар (болған жағдайда).
2) босқын мәртебесін ұзарту үшін:
еркін нысандағы өтініш.
Барлық қажетті құжаттар қабылданғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттардың қабылданғаны туралы көрсетілетін қызметті алушыға талон береді.
10. Мыналар:
1) адамның нәсілдік, ұлттық, діни сенім, азаматтық белгісі, белгілі бір әлеуметтік топқа жататындығы немесе саяси нанымы бойынша қудалау құрбаны болуы мүмкін деген негізделген қауіп болмаса;
2) егер адам өзі туралы және Қазақстан Республикасының аумағына келу мән-жайлары туралы хабарлаудан бас тартса не көрінеу жалған мәліметтерді хабарласа, сондай-ақ жалған құжаттарды ұсынса;

2. Стандарт государственной услуги разработан Министерством внутренних дел Республики Казахстан (далее – Министерство).
3. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями миграционной полиции Департамента внутренних дел Министерства (далее – услугодатель), по месту пребывания иностранцев ищущих убежище и членов их семей в Республике Казахстан.
2. Порядок оказания государственной услуги
4. Сроки оказания государственной услуги:
1) с момента сдачи пакета необходимых документов для присвоения статуса беженца – 90 (девяносто) календарных дней, для продления статуса беженца 30 (тридцать) календарных дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи документов – не более 30 (тридцать) минут;
3) максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – 30 (тридцать) минут.
5. Форма оказания государственной услуги: бумажная.
6. Результатами оказания государственной услуги являются:
1) удостоверение беженца;
2) проставление в удостоверении беженца печати и подписи должностного лица услугодателя.
7. Государственная услуга оказывается бесплатно.
8. График работы услугодателя: с понедельника по пятницу включительно, с 09.00 до 18.30 часов, перерыв на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
9. Перечень документов, необходимых для оказания государственной услуги при обращении услугополучателя:
1) для присвоения статуса беженца:
ходатайство о присвоении (продлении) статуса беженца по форме, согласно приложению 1 к настоящему стандарту государственной услуги;
документы, удостоверяющие или подтверждающие личность лица, ищущего убежище;
документы и материалы, подтверждающие обоснованность ходатайства (при наличии);
2) для продления статуса беженца:
заявление в произвольной форме.
После принятия всех необходимых документов услугодателем выдается талон услугополучателю о принятии документов по форме согласно приложению 2 к настоящему стандарту государственной услуги с указанием даты выдачи.
10. Основаниями для отказа в оказании государственной услуги являются:
1) отсутствие обоснованных опасений, что лицо может стать жертвой преследований по признаку расы, национальности, вероисповедания, гражданства, принадлежности к определенной социальной группе или политическим убеждениям;
2) если лицо отказывается сообщать либо сообщает заведомо ложные сведения о себе и об обстоятельствах прибытия на территорию Республики Казахстан, а также предъявляет фальшивые документы;

3) адамда өзі оның қорғауын пайдалана алатын үшінші мемлекеттің азаматтығы болса;
4) егер адам қауіпсіз үшінші елдің аумағынан тікелей келсе;
5) егер аталған адамға қатысты өзі азаматы болып табылатын елде не келген елінде әрекет ететін террористік, экстремистік, сондай-ақ тыйым салынған діни ұйымдардың қызметіне қатысады не қатысты деп топшылауға салмақты негіздер болса;
6) егер аталған адам жөнінде бейбітшілікке қарсы қылмысқа, әскери қылмысқа немесе адамзатқа қарсы қылмысқа қатысты шаралар қолдану мақсатында жасалған халықаралық актілерде осы әрекеттерге берілген анықтамадағы осындай қылмыстарды жасады деп топшылауға салмақты негіздер болса;
7) егер аталған адамға қатысты ол Қазақстан Республикасының аумағына келгенге дейін оның шегінен тысқары жерлерде саяси емес сипаттағы ауыр қылмыс жасады деп топшылауға салмақты негіздер болса;
8) егер аталған адамға қатысты ол Қазақстан Республикасы мүшесі болып табылатын Біріккен Ұлттар Ұйымының және халықаралық ұйымдардың мақсаты мен қағидаттарына қайшы келетін әрекеттердің жасалуына кінәлі деген салмақты негіздер болса;
9) егер аталған адам Біріккен Ұлттар Ұйымының босқындар істері жөніндегі Жоғарғы комиссарының басқармасынан басқа, Біріккен Ұлттар Ұйымы органдарының немесе мекемелерінің қорғауын не көмегін пайдаланып отырса, мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
3. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін
қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының
шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды тұлғаларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану: шағым осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 14-тармағында көрсетілген мекенжай бойынша көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрлік басшысының атына беріледі.
Шағымдар пошта арқылы жазбаша нысанда немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда электрондық түрде не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы жұмыс күндері қолма-қол беріледі.
Шағымда көрсетілетін қызметті алушы оның тегін, атын, әкесінің атын, пошталық мекенжайын, шығыс нөмірін және күнін көрсетеді. Шағымға көрсетілетін қызметті алушы қол қоюы тиіс.
Қабылданған шағым ішкі істер органдарының жеке және заңды тұлғалардың шағымдары мен өтініштерін есепке алу журналдарында тіркеледі. Шағымның қабылданғанын растайтын құжат күні мен уақыты, шағымды/өтінішті қабылдаған адамның тегі және аты-жөні, сондай-ақ берілген шағымға жауап алу мерзімі мен орны және шағымды қарау барысы туралы білуге болатын лауазымды тұлғалардың байланыс деректері көрсетілген талон болып табылады.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде қарауға жатады. Шағымды қарау нәтижелері туралы дәлелді жауап көрсетілетін қызметті алушыға пошта байланысы арқылы не көрсетілетін қызметті берушінің немесе Министрліктің кеңсесі арқылы қолма-қол беріледі.
Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға шағыммен өтініш білдіре алады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде қаралады.

3) наличие у лица гражданства третьего государства, защитой которого оно может воспользоваться;
4) если лицо прибыло непосредственно с территории безопасной третьей страны;
5) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно участвует либо участвовало в деятельности террористических, экстремистских, а также запрещенных религиозных организациях, функционирующих в стране гражданской принадлежности либо в стране, откуда оно прибыло;
6) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило преступление против мира, военное преступление или преступление против человечества в определении, данном этим деяниям в международных актах, заключенных в целях принятия мер в отношении подобных преступлений;
7) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно совершило тяжкое преступление не политического характера за пределами Республики Казахстан до прибытия на ее территорию;
8) если в отношении данного лица имеются веские основания предполагать, что оно виновно в совершении деяний, противоречащих целям и принципам Организации Объединенных Наций и международных организаций, членами которых является Казахстан;
9) если данное лицо пользуется защитой либо помощью органов или учреждений Организации Объединенных Наций, кроме Управления Верховного комиссара Организации Объединенных Наций по делам беженцев.
3. Порядок обжалования решений, действий
(бездействия) услугодателей и (или) их должностных
лиц по вопросам оказания государственной услуги
11. Обжалование решений, действий (бездействий) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственных услуг: жалоба подается на имя руководителя услугодателя, или Министерства, по адресу, указанному в пункте 14 настоящего стандарта государственной услуги.
Жалоба подается в письменной форме по почте или в электронном виде в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, либо нарочно через канцелярию услугодателя или Министерства.
В жалобе услугополучателем указывается его фамилия, имя, отчество, почтовый адрес, исходящий номер и дата. Жалоба должна быть подписана услугополучателем.
Принятая жалоба регистрируется в журналах учета жалоб и обращений физических и юридических лиц органа внутренних дел. Документом, подтверждающим принятие жалобы, является талон, с указанием даты и времени, фамилии и инициалов лица, принявшего обращение/жалобу, а также срока и места получения ответа на поданную жалобу и контактные данные должностных лиц, у которых можно узнать о ходе рассмотрения жалобы.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение пяти рабочих дней со дня ее регистрации. Мотивированный ответ о результатах рассмотрения жалобы направляется услогополучателю по почте либо выдается нарочно в канцелярии услугодателя или Министерства.
В случае несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель может обратиться с жалобой в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, рассматривается в течение пятнадцати рабочих дней со дня ее регистрации.

12. Көрсетілген мемлекеттік қызметтің нәтижелерімен келіспеген жағдайларда көрсетілетін қызметті алушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де
талаптар
13. Мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері:
1) дене мүмкіндіктері шектеулі көрсетілетін қызметті алушыларға қызмет көрсету үшін жағдайлар көзделген, ғимараттарға кіру пандустармен жабдықталған, күтуге арналған креслолар бар;
2) денсаулық жағдайына байланысты қызметті берушіге жеке өзі келу мүмкіндігі жоқ көрсетілетін қызметті алушылардан мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттарды қабылдауды көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушының тіркелген жері бойынша шыға отырып жүргізеді.
14. Мемлекеттiк көрсетілетін қызмет орындарының мекенжайлары Министрліктің www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында «Iшкi iстер органдарының қызметi туралы» бөлiмде орналастырылған.
15. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қолжетімділік режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
16. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі анықтама қызметтерінің байланыс телефондары www.mvd.gov.kz интернет-ресурсында көрсетілген. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс-орталығы: 1414.
«Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
кімге __________________________________
(лауазымы, тегі, аты-жөні
_________________________ азаматы(-шасы)
(қай мемлекеттен)
________________________________________
тұрақты тұрғылықты орны
________________________________________
(мекенжайы) уақытша тұратын
отбасы құрамы __________ адамнан тұратын
кімнен _________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты)
Босқын мәртебесін беру (ұзарту) туралы
қолдаухат
Маған және менің отбасымның мүшелеріне Қазақстан
Республикасында босқын мәртебесін беруіңізді (ұзартуыңызды) сұраймын.
Өзімнің тұрғылықты жерімнен мынадай себептер бойынша кетуге
мәжбүрмін:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
босқын мәртебесін беруге арналған мән-жайларды сақтау туралы
ақпаратты ұзарту үшін
Туған күні, айы, жылы және жері _____________________________________
Азаматтығы (бұрын тұрақты тұрған елі) _______________________________
_____________________________________________________________________
Ұлты (этникалық тиесілігі) __________________________________________
Білетін тілдерім ____________________________________________________
Қазақстан Республикасына келген күні ________________________________
Заңды (заңсыз) келдім _______________________________________________
Жеке басты куәландыратын құжаттары немесе пана іздеген тұлғаның жеке
басын растайтын құжаттар ____________________________________________
_____________________________________________________________________
(атауы, сериясы, нөмірі, қашан берілген және кім берген)
Менімен бірге отбасымның мүшелері келді:
Тегі, аты, әкесінің аты
Туған күні
Туыстық дәрежесі
Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру туралы қолдаухатпен
бұрын өтініш білдірді ме? (пана іздеген адамдар үшін)
Өтініш білдірсе, орган көрсетілсін __________________________________
_____________________________________________________________________
Босқын мәртебесі қашан және қанша мерзімге берілді? (босқын
мәртебесін ұзартуға қолдаухат берген босқындар үшін) ________________
_____________________________________________________________________
______________________       ________________________________________
(өтініш берілген күні)       (пана іздеген адамның не босқынның қолы)
Қолдаухатты қабылдаған аумақтық бөлімшенің қызметкері
_______________   ___________________________________   _____________
(қолы)                      (Т.А.Ә)                     (күні)
Қолдаухатты тіркеу туралы ақпарат:
_____________________________________________________________________
(тіркелген күні, нөмірі, жұмыскердің қолы)
«Қазақстан Республикасында
босқын мәртебесін беру және ұзарту»
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
2-қосымша
№ ________
Мемлекеттік қызмет көрсетуге құжаттарды қабылдау туралы
ТАЛОН
_____________________________________________________________________
(Өтініш берушінің Т.А.Ә. немесе заңды тұлғаның атауы)
Қабылданған құжаттар тізбесі:
1. __________________________________________________________________
2. __________________________________________________________________
3. __________________________________________________________________
4. __________________________________________________________________
5. __________________________________________________________________
6. __________________________________________________________________
7. __________________________________________________________________
8. __________________________________________________________________
9. __________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Қабылдаған:_________________________________________________________/
(аумақтық бөлімше қызметкерінің лауазымы)
______________/______________________________________________________
(қолы)                            (Т.А.Ә.)
________ ж. «___» _______________________
Берілген күні және уақыты: ______ жылғы «___» _______ __ сағ. __ мин.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 ақпандағы
№ 111 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күшін жойған кейбір шешімдерінің тізбесі

12. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги, услугополучатель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
4. Иные требования с учетом особенностей
оказания государственной услуги
13. Особенности оказания государственной услуги услугополучателям с ограниченными возможностями при обращении к услугодателю:
1) предусмотрены условия для обслуживания услугополучателей с ограниченными физическими возможностями, входы в здания оборудованы пандусами, имеются кресла для ожидания;
2) за услугополучателей, у которых в связи с состоянием здоровья отсутствует возможность личной явки к услугодателю, прием документов, необходимых для оказания государственной услуги производится услугодателем с выездом по месту регистрации услугополучателя.
14. Адреса мест оказания государственной услуги размещаются на интернет-ресурсе Министерства: www.mvd.gov.kz в разделе «О деятельности органов внутренних дел».
15. Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
16. Контактные телефоны справочных служб по вопросам оказания государственной услуги указаны на интернет-ресурсе: www.mvd.gov.kz. Единый контакт-центр по вопросам оказания государственных услуг: 1414.
Приложение 1
к стандарту государственной услуги
«Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан»
кому _____________________________
(должность, фамилия и инициалы)
от _______________________________
(фамилия, имя, отчество)
гражданина (-ки)__________________
__________________________________
(какого государства)
постоянное место жительство ______
__________________________________
временно проживающего (-ей)_______
__________________________________
(адрес)
в составе семьи __________ человек
Ходатайство
о присвоении (продлении) статуса беженца
Прошу присвоить (продлить) мне и членам моей семьи статус
беженцев в Республике Казахстан.
Вынужден (-а) покинуть место своего жительства по причине:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________
для продления информации о сохранении обстоятельств на привлечение
статуса беженца
Дата и месторождения ________________________________________________
Гражданство (страна прежнего постоянного места жительства)___________
_____________________________________________________________________
Национальность (этническая принадлежность)___________________________
Языки, которыми владею ______________________________________________
Дата прибытия в Республику Казахстан ________________________________
Прибыл легально (нелегально) ________________________________________
Документы, удостоверяющие личность или документы, подтверждающие
личность лица, ищущего убежище ______________________________________
_____________________________________________________________________
(наименование, серия, номер, когда и кем выдан)
Вместе со мной прибыли члены моей семьи:
Фамилия, имя, отчество
Дата рождения
Степень родства
Обращался ли ранее с ходатайством о присвоении статуса беженца в
Республике Казахстан? (для лиц ищущих убежище)
Если да, указать орган ______________________________________________
_____________________________________________________________________
Когда и на какой срок присвоен статус беженца? (для беженцев,
ходатайствующих о продлении их статуса) _____________________________
_____________________________________________________________________
________________ ____________________________________________________
(дата обращения)     (подпись лица, ищущего убежище либо беженца)
Сотрудник территориального подразделения,
принявшего ходатайство _________ __________ ______________
(подпись)  (Ф.И.О.)      (дата)
Информация о регистрации ходатайства:
___________________________________________________
(дата, номер регистрации, подпись работника)
Приложение 2
к стандарту государственной услуги
«Присвоение и продление статуса
беженца в Республике Казахстан»
ТАЛОН №______
о принятии документов на оказание государственной услуги
_______________________________________________________________
(Ф.И.О. заявителя или наименование юридического лица)
Перечень принятых документов:
1.___________________________________________________________________
2.___________________________________________________________________
3.___________________________________________________________________
4.___________________________________________________________________
5.___________________________________________________________________
6.___________________________________________________________________
7.___________________________________________________________________
8.___________________________________________________________________
9.___________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
Принял:
_____________________________________________________________________
(Должность сотрудника территориального подразделения)
______________/___________________
(подпись)         (Ф.И.О.)
«_____» ___________ _____г.
Время и дата выдачи: _____ час ____ мин «____» ____________ ______
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 19 февраля 2014 года № 111
Перечень
утративших силу некоторых решений
Правительства Республики Казахстан

1. «Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын азаматтығы жоқ адамдарға куәлік пен шетелдіктерге тұруға ықтиярхат беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2101 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 59, 511-құжат);
2. «Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2102 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 59, 512-құжат);
3. «Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдауды және одан шығуды тіркеу бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2106 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2009 ж., № 59, 515-құжат);
4. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2106 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 236 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 25, 300-құжат);
5. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2101 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 237 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 26, 302-құжат);
6. «Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2102 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 238 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 26, 303-құжат);
7. «Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарды тіркеу және оларға Қазақстан Республикасында тұрақты тұруға рұқсат беру бойынша мемлекеттік қызмет көрсету стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 14 желтоқсандағы № 2102 қаулысына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 28 наурыздағы № 362 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 37, 509-құжат);
8. «Қазақстан Республикасында босқын мәртебесін беру және ұзарту» мемлекеттік қызмет стандартын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 8 қазандағы № 1265 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 72-73, 1058-құжат);
9. «Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 31 наурыздағы № 304 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 679-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2011 ж., № 28, 338-құжат).

1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2101 «Об утверждении стандарта государственной услуги по выдаче удостоверений лицам без гражданства и видов на жительство иностранцам, постоянно проживающим в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 59, ст. 511).
2. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2102 «Об утверждении стандарта государственной услуги по регистрации и выдаче разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан 2009 г., № 59, ст. 512).
3. Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2106 «Об утверждении стандарта государственной услуги по регистрации приема и выхода из гражданства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2009 г., № 59, ст. 515).
4. Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 236 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2106 (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 25, ст. 300).
5. Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 237 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2101 (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 26, ст. 302).
6. Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 238 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2102 (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 26, ст. 303).
7. Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 марта 2012 года № 362 «О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 14 декабря 2009 года № 2102 «Об утверждении стандарта государственной услуги по регистрации и выдаче разрешений иностранцам и лицам без гражданства на постоянное жительство в Республике Казахстан» (САПП Республики Казахстан 2012 г., № 37, ст. 509).
8. Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 октября 2012 года № 1265 «Об утверждении стандарта государственной услуги «Присвоение и продление статуса беженца в Республике Казахстан и внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 20 июля 2010 года № 745 «Об утверждении реестра государственных услуг, оказываемых физическим и юридическим лицам» (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 72-73, ст. 1058).
9. Пункты 679 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2011 года № 304 «О вопросах Министерства внутренних дел Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2011 г., № 28, ст. 338).

10. «Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің мемлекеттік мекемесін қайта атау туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 19 маусымдағы № 620 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 679-тармақтары (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 39, 344-құжат).
11. «Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі кейбір шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қыркүйектегі № 1009 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 15-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 53, 510-құжат).

10. Пункты 679 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 июня 2010 года № 620 «О переименовании государственного учреждения Министерства внутренних дел Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 39, ст. 344).
11. Пункт 15 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2010 года № 1009 «О некоторых мерах по повышению эффективности правоохранительной деятельности и судебной системы в Республике Казахстан (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 53, ст. 510).