"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сумен жабдықтау және су бұру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 28 маусымдағы № 718 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сумен жабдықтау және су бұру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сумен
жабдықтау және су бұру мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат, № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 2-1), 2-2), 2-3), 3-1), 13-2), 13-3), 17-1), 24-1), 31-1), 31-2), 35-1), 58-1) тармақшалармен толықтырылсын:
2-1) ауыз су – табиғи күйдегі немесе өңделгеннен кейін сапасы бойынша нормативтік талаптарға сай келетін және халықтың ауыз су және тұрмыстық мұқтаждығына не тамақ өнімдері өндірісіне арналған су;
2-2) ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау – ауыз суды жинауды, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды және тұтынушыларға беруді қамтамасыз ететін технологиялық процесс;
2-3) елді мекендерді ауыз сумен жабдықтау жүйесі – тұтынушыларды ауыз сумен қамтамасыз ету үшін су тарту, тазартқыш құрылыстарды, таза су резервуарларын, су құбырының сорғы станцияларын және желілерді біріктіретін өзара байланысқан су объектілері мен гидротехникалық құрылыстар кешені;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам водоснабжения и водоотведения"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 июня 2014 года № 718
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам водоснабжения и водоотведения».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам водоснабжения
и водоотведения
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6,
ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10); Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 апреля 2014 года):
1) статью 1 дополнить подпунктами 2-1), 2-2), 2-3), 3-1), 13-2), 13-3), 17-1), 24-1), 31-1), 31-2), 35-1), 58-1) следующего содержания:
«2-1) питьевая вода – вода в ее естественном состоянии или после обработки, отвечающая по качеству нормативным требованиям и предназначенная для питьевых и бытовых нужд населения, либо для производства пищевой продукции;
2-2) питьевое и хозяйственно-бытовое водоснабжение – технологический процесс, обеспечивающий забор, подготовку, хранение, транспортировку и подачу питьевой воды потребителям;
2-3) система питьевого водоснабжения населенных пунктов – комплекс взаимосвязанных водных объектов и гидротехнических сооружений, объединяющий водозаборные, очистные сооружения, резервуары чистой воды, водопроводные насосные станции и сети для обеспечения потребителей питьевой водой;

3-1) баланстық тиесілілікті бөлу шекарасы – сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерін иеленушілер арасында меншік, шаруашылық жүргізу немесе оралымды басқару белгісі бойынша бөлу сызығы;
13-2) зиянды заттардың жол берілетін шоғырлануы – су бұру жүйелеріне ағызылатын, тұтынушының өнеркәсіптік сарқынды сулардың құрамындағы тұтынатын зиянды заттардың жол берілетін шамасы;
13-3) су құбырын енгізу – қосылу нүктесіндегі тиекті арматурасы бар құдықты қоса алғанда, сумен жабдықтаудың тарату желісінен ғимараттағы бірінші ысырмаға дейінгі құбыр;
17-1) пайдалану жауапкершілігін бөлу шекарасы – тараптардың келісімімен белгіленетін міндеттер (оларды пайдалану жауапкершілігі) белгісі бойынша сумен жабдықтау және су бұру жүйелері элементтерінің бөлу сызығы. Мұндай келісім болмаған кезде пайдалану жауапкершілігінің шекарасы баланстық тиесілілігін бөлу шекарасы бойынша белгіленеді;
21-1) сарқынды суларды тазартқыш құрылыстар кешені – елді мекендердің сарқынды суларын химиялық реагенттерді қолданып немесе қолданбай тоған-жинағыштарды, биологиялық тоғандарды, сүзгілеу алаңдарын, буландырғыш алаңдарды, сарқынды сулардың шөгіндісін өңдеу және кәдеге жарату жөніндегі құрылыстарды қоса алғандағы механикалық және биологиялық тазарту құрылыстары;
24-1) су бұрудың шектелімді тазартқыш құрылыстары – елді мекеннің су бұру жүйесіне немесе су объектісіне сарқынды суды ағызар алдында тұтынушының өзінің сарқынды суын тазартуға арналған құрылыстары мен құрылғыларының жиынтығы;
31-1) суды есепке алу аспабы – нормаланған метрологиялық сипаттамасы бар, белгілі бір уақыт аралығы ішінде физикалық шама бірлігін жаңғыртатын және сақтайтын және Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен коммерциялық есепке алу үшін қолдануға рұқсат етілген, су көлемін (ауыз су, техникалық, сарқынды су және судың басқа да түрлері) өлшеуге арналған техникалық құрал;
31-2) судың коммерциялық есебі – сумен жабдықтау және су бұру жөнінде тараптар арасындағы шарт бойынша өзара есеп айырысу үшін қажетті су көлемінің есебі;
35-1) сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйым – ауыз, шаруашылық-тұрмыстық және техникалық сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалануды жүзеге асыратын заңды тұлға;
58-1) тұтынушы – ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық, техникалық сумен жабдықтау және (немесе) су бұру қызметтерін шарттық негізде пайдаланатын жеке немесе заңды тұлға;
2) 3-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын;
«8) сумен жабдықтау және су бұру саласындағы құқықтық қатынастар қатысушыларының қызығушылықтары балансын қамтамасыз ету.»;

3-1) граница раздела балансовой принадлежности – линия раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения между владельцами по признаку собственности, хозяйственного ведения или оперативного управления;
13-2) допустимая концентрация вредных веществ – величина допустимого содержания вредных веществ в промышленных сточных водах потребителя, сбрасываемых в системы водоотведения;
13-3) ввод водопровода – трубопровод от распределительной сети водоснабжения, включая колодец с запорной арматурой в точке подключения, до первой задвижки в здании;
17-1) граница раздела эксплуатационной ответственности – линия раздела элементов систем водоснабжения и водоотведения по признаку обязанностей (ответственности за их эксплуатацию), устанавливаемая соглашением сторон. При отсутствии такого соглашения граница эксплуатационной ответственности устанавливается по границе раздела балансовой принадлежности;
21-1) комплексы очистных сооружений сточных вод – сооружения механической и биологической очистки сточных вод населенных пунктов, с применением или без применения химических реагентов, включая пруды-накопители, пруды-испарители, биологические пруды, поля-фильтрации, сооружения по обработке и утилизации осадков сточных вод;
24-1) локальные очистные сооружения водоотведения – совокупность сооружений и устройств потребителя для очистки собственных сточных вод перед их сбросом в систему водоотведения населенного пункта или в водный объект;
31-1) прибор учета воды – техническое средство для измерения объема воды (питьевой, технической, сточной и других видов вод), имеющее нормированные метрологические характеристики, воспроизводящее и хранящее единицу физической величины в течении определенного интервала времени, и разрешенное к применению для коммерческого учета в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
31-2) коммерческий учет воды – учет количества воды, необходимый для взаиморасчета между сторонами по договору на предоставление услуг по водоснабжению и водоотведению;
35-1) организация по водоснабжению и водоотведению – юридическое лицо, осуществляющее эксплуатацию систем питьевого, хозяйственно-бытового и технического водоснабжения и водоотведения;
58-1) потребитель – физическое или юридическое лицо, пользующееся услугами питьевого и хозяйственно-бытового, технического водоснабжения и (или) водоотведения на договорной основе;»;
2) пункт 2 статьи 3 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
«8) обеспечение баланса интересов участников правоотношений в сфере водоснабжения и водоотведения.»;

3) 9-бап мынадай мазмұндағы 12), 13), 14), 15), 16) тармақшалармен толықтырылсын:
«12) жобалау және құрылыс кезінде сумен жабдықтаудың және су бұрудың ажырамастығы мен өзара байланыстылығы;
13) сумен жабдықтау және су бұру қызметінің ақылылығы;
14) сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымдардың және тұтынушылардың құқықтары мен қызығушылықтарының теңгерімділігі;
15) энергия және су үнемдеу технологияларын ендіру мен басымдықпен дамыту үшін жағдайлар жасау;
16) ауыз сумен жабдықтаудың орталықтандырылған жүйелерін және су бұру, ауыз сумен жабдықтау және су бұру саласында ғылыми зерттеулер, жобалаулар жүргізу жүйелерін реконструкциялау және дамыту.»;
4) 36-бап мынадай мазмұндағы 1-3) тармақшамен толықтырылсын:
«1-3) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде коммерциялық есепке алу аспаптарын таңдау, монтаждау және пайдалану қағидаларын бекітеді;»
5) 37-1-бап мынадай мазмұндағы 8-2) және 8-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«8-2) елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде коммерциялық су есептеу аспаптарын таңдау, монтаждау және пайдалану қағидаларын әзірлейді;
8-3) қалаларды сумен жабдықтауды қамтамасыз ететін стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарын (су тарту құрылыстары, сорғы станциялары, су желілерінің тазалау құрылыстары) жалға немесе сенімді басқаруға беруді келіседі;»;
6) 39-бап мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«3-1) коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарын жалға, сенімді басқаруға немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де басқару нысандарына беруге конкурстарды ұйымдастырады және өткізеді;
3-2) конкурс жеңімпазымен коммуналдық меншіктегі су шаруашылығы құрылыстарын жалға, сенімді басқаруға немесе Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген өзге де басқару нысандарына беруге келісімшарттар жасасады, олардың орындалуын бақылауды жүзеге асырады;»;
7) 53-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Ауыз судың және тазартылған сарқынды судың сапасын бақылауды сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымдардың зертханалары, шағын елді мекендерде санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау аумақтық органдарының және қоршаған ортаны қорғау аумақтық басқармаларының зертханалары жүзеге асырады»;
8) 16-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
«16-тарау. Елді мекендерді ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау, оларға су бұру»;
9) 16-тарау мынадай мазмұндағы 92-1, 92-2, 92-3, 92-4, 92-5, 92-6, 92-7, 92-8, 92-9, 92-10, 92-11, 92-12, 92-13-баптармен толықтырылсын:

3) статью 9 дополнить подпунктами 12), 13), 14), 15), 16) следующего содержания:
«12) неразрывности и взаимосвязанности водоснабжения и водоотведения при проектировании и строительстве;
13) платности услуг водоснабжения и водоотведения;
14) сбалансированности прав и интересов организаций по водоснабжению и водоотведению и потребителей;
15) создания условий для внедрения и приоритетного развития энерго- и водосберегающих технологий;
16) государственной поддержки реконструкции и развития централизованных систем питьевого водоснабжения и систем водоотведения, проведения научных исследований, проектирования в области питьевого водоснабжения и водоотведения.»;
4) статью 36 дополнить подпунктом 1-3) следующего содержания:
«1-3) утверждает правила по выбору, монтажу и эксплуатации коммерческих приборов учета в системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;»;
5) статью 37-1 дополнить подпунктами 8-2) и 8-3) следующего содержания:
«8-2) разрабатывает правила по выбору, монтажу и эксплуатации приборов коммерческого учета воды в системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов;
8-3) согласовывает передачу в аренду или в доверительное управление водохозяйственных сооружений (водозаборные сооружения, насосные станции, водопроводные очистные сооружения), обеспечивающих водоснабжение городов и имеющих особое стратегическое значение;»;
6) статью 39 дополнить подпунктами 3-1), 3-2) следующего содержания:
«3-1) организуют и проводят конкурсы на передачу водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности в аренду, доверительное управление или иные формы управления, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
3-2) заключают контракты с победителями конкурсов на передачу водохозяйственных сооружений, находящихся в коммунальной собственности в аренду, доверительное управление или иные формы управления, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан, осуществляют контроль над их исполнением;»;
7) статью 53 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
«4. Контроль над качеством питьевой и очищенных сточных вод осуществляется лабораториями организации по водоснабжению и водоотведению, в малых населенных пунктах – лабораториями территориальных органов санитарно-эпидемиологического надзора и территориальных управлений охраны окружающей среды.»;
9) заголовок главы 16 изложить в следующей редакции:
«Глава 16. Питьевое и хозяйственно-бытовое водоснабжение, водоотведение населенных пунктов»;
10) главу 16 дополнить статьями 92-1, 92-2, 92-3, 92-4, 92-5, 92-6, 92-7, 92-8, 92-9, 92-10, 92-11, 92-12, 92-13 следующего содержания:

«92-1-бап. Елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру
жүйелерінің құрамы
1. Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелері елді мекендердің тіршілігін қамтамасыз ету объектілеріне жатады.
2. Елді мекендерді сумен жабдықтау жүйелерінің негізгі элементтері:
1) жерүсті және жерасты су көздерінен су тарту құрылыстары;
2) тазартқыш құрылыстар;
3) реттегіш ыдыстар;
4) сорғы станциялары;
5) шектелімді су беру;
6) елді мекеннің тарату желілері;
7) ғимараттарға енгізу;
8) ғимаратарды ішкі сумен жабдықтау жүйелері;
9) суды есепке алу тораптары болып табылады.
3. Елді мекендердің су бұру жүйелерінің негізгі элементтері:
1) ғимараттардың ішкі су бұру жүйелері;
2) ғимараттардан шығару;
3) елді мекеннің орамішілік және көше желілері;
4) коллекторлар;
5) сорғы станциялары;
6) сарқынды сулардың кешенді тазартқыш құрылыстары;
7) су объектілеріне (су шығару) тазартылған сарқынды суларды ағызуға арналған құрылыстар.
92-2-бап. Елді мекендерді ауыз сумен және шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау жүйелері
1. Елді мекендерді ауыз сумен жабдықтау жүйелері сумен жабдықтау көзінің типі бойынша және жүйеге кіретін элементтердің құрамы бойынша ерекшеленетін орталықтандырылған, орталықтандырылмаған болып бөлінеді.
2. Орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйелері ауыз суды және (немесе) техникалық суды дайындауға, сақтауға, тасымалдауға және тұтынушыларға беруге арналған бір-бірімен технологиялық байланыспаған кешендер болып табылады.
3. Орталықтандырылмаған сумен жүйелеріне ауыз суды құбырлар арқылы тасымалдамай жинауға және тазартуға арналған су жинау және су тазарту құрылыстары жатады.
4. Шаруашылық-тұрмыстық сумен жабдықтау жүйелеріне ауыз суды жинауды, дайындауды, сақтауды, тасымалдауды және шаруашылық-тұрмыстық қажеттіліктер үшін тұтынушыларға беруді қамтамасыз ететін құрылыстар жатады.
92-3-бап. Техникалық сумен жабдықтау жүйесі
1. Технологиялық процестері тазартуды талап етпейтін суды пайдаланудан тұратын техникалық сумен жабдықтау жүйесі ұйымдар мен кәсіпорындардың өндірістік қажеттіліктерін сумен қамтамасыз ету үшін құралады.
2. Техникалық сумен жабдықтау схемасын таңдауда айналмалы сумен жабдықтау, суды қайта қолдану қарастырылады.
92-4-бап. Елді мекендердің су бұру жүйесі
1. Елді мекендердің сарқынды суларын үзіліссіз бұруды қамтамасыз ететін су бұру жүйесі өндірістік және атмосфералық, шаруашылық-тұрмыстық сарқынды суларды бірлесе және (немесе) бөлек бұруға қызмет етеді.
2. Елді мекендердің су бұру жүйесіне сарқынды суларды қабылдау шарттары мен тәртібі Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау қағидаларында айқындалады.

«Статья 92-1. Состав систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов
1. Системы водоснабжения и водоотведения населенных пунктов относятся к объектам жизнеобеспечения населенных пунктов.
2. Составляющими элементами систем водоснабжения населенных пунктов являются:
1) водозаборные сооружения из поверхностных и подземных источников;
2) очистные сооружения;
3) регулирующие емкости;
4) насосные станции;
5) локальные водоводы;
6) распределительные сети населенного пункта;
7) вводы в здания;
8) системы внутреннего водоснабжения зданий;
9) узлы учета воды.
3. Составляющими элементами систем водоотведения населенных пунктов являются:
1) системы внутреннего водоотведения зданий;
2) выпуски из зданий;
3) внутриквартальные и уличные сети населенного пункта;
4) коллекторы;
5) насосные станции;
6) комплексы очистных сооружений сточных вод;
7) сооружения для сброса очищенных сточных вод в водные объекты (водовыпуски).
Статья 92-2. Системы питьевого и хозяйственно-бытового
водоснабжения населенных пунктов
1. Системы питьевого водоснабжения населенных пунктов подразделяются на централизованные, нецентрализованные, различающиеся по типу источника водоснабжения и составу входящих в системы элементов.
2. Централизованными системами водоснабжения являются комплексы технологически несвязанных между собой инженерных сетей и сооружений, предназначенных для подготовки, хранения, транспортировки и подачи питьевой воды и (или) технической воды потребителям.
3. Нецентрализованными системами водоснабжения выступают водозаборные и водоочистные сооружения, предназначенные для забора и очистки питьевой воды без транспортировки ее по трубопроводам.
4. К системам хозяйственно-бытового водоснабжения относятся сооружения, обеспечивающие забор, подготовку, хранение, транспортировку и подачу воды потребителям, для хозяйственно-бытовых нужд.
Статья 92-3. Системы технического водоснабжения
1. Системы технического водоснабжения создаются для обеспечения водой производственных нужд предприятий и организаций, технологический процесс которых включает использование воды, не требующей очистки.
2. При выборе схемы технического водоснабжения предусматривается повторное использование воды, оборотное водоснабжение.
Статья 92-4. Системы водоотведения населенных пунктов
1. Системы водоотведения населенных пунктов, обеспечивающие бесперебойный отвод сточных вод, служат для совместного и (или) раздельного отведения хозяйственно-бытовых, производственных и атмосферных сточных вод.
2. Условия и порядок приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов определяются правилами приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов, утвержденными Правительством Республики Казахстан.

3. Елді мекендердің су бұру жүйелеріне қосылмаған тұрғын үйлерден қалған тұрмыстық сұйық қалдықтар, су өткізбейтін науа-ыдысқа құйылып, қоршаған ортаны қорғау аумақтық органдарымен келісілген және санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау аумақтық органдары анықтаған арнайы автокөлікпен кейіннен шығарылып және төгетін орындарға жіберілуі қажет. Мұндай жағдайда сұйық тұрмыстық қалдықтардың тазарту деңгейін қамтамасыз ететін, тазаланған сарқынды суларды суаруға пайдалануға мүмкіндік беретін, су объектілеріне не оларды топыраққа ағызып жіберетін шектелімді тазарту құрылыстарын пайдалануға жол беріледі;
4. Ұйымдардың, оның ішінде елді мекендердің су бұру жүйелеріне, тұрғындарға тұрмыстық қызмет көрсетуге шаруашылық-тұрмыстық және өндірістік сарқынды суларын қабылдау төмендегі:
1) елді мекендердің су бұру жүйелеріне сарқынды суларды қабылдау ережесіне сәйкес тұтынушының өнеркәсіптік сарқынды суларындағы зиянды заттардың жол берілетін шоғырлануының құрамы бойынша талаптарға сәйкестігі;
2) су бұру жөніндегі ұйымдардың техникалық жағдайлары талаптарын орындаған.
Басқа жағдайларда сарқынды суларды алдын ала тазарту тұтынушының шектелімді тазарту құрылыстарында жүзеге асырылады.
92-5-бап. Тұрғындарды ауыз сумен және сарқынды суды
бұрумен қамтамасыз етудің кепілі
1. Қазақстан Республикасының аумағындағы жеке тұлғалар сапа нормативтеріне, сумен жабдықтау және суды бұрудың қосылған желілері болған кезде суды пайдалану және сарқынды суларды бұру нормаларына сәйкес ауыз сумен қамтамасыз етіледі.
2. Елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің иелері тұтынушыларды ауыз сумен және сарқынды суды бұрумен қамтамасыз етудің кепілі болып табылады.
92-6-бап. Ауыз судың сапасын қамтамасыз ету
1. Ауыз судың сапасы, ұлттық стандартқа, санитариялық қағидаларға, гигиеналық нормативтерге сәйкес болуы қажет және:
1) ауыз сумен жабдықтау көзін және ауыз суды тиісті технологиямен дайындауды таңдау;
2) ауыз суды дайындау үшін белгіленген санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкестігін және пайдалануға қауіпсіз екендігін растайтын сертификаттары бар жабдықтарды, материалдарды, реагенттерді пайдалану;
3) кездейсоқ немесе қасақана ластаудан ауыз сумен жабдықтау жүйелері көздерін қорғау, су қорғау зоналарын және санитариялық қорғау зоналарын ұйымдастыру;
4) сумен жабдықтау көздерін қалпына келтіру бойынша іс шараларды іске асыру;
5) елді мекендердің сумен жабдықтау жүйелерін мамандандырылған техникалық пайдалану;
6) ауыз сумен жабдықтау көздеріндегі судың сапасына және сумен жабдықтау көздеріндегі және ауыз сумен жабдықтау жүйелеріндегі, көлік құралдарын ауыз сумен жабдықтау жүйелеріндегі судың санитариялық қағидаларға, гигиеналық нормативтерге сәйкестігіне бақылау жүргізу арқылы қамтамасыз етіледі.

3. Жидкие бытовые отходы от жилых домов, не подключенных к системам водоотведения населенных пунктов, должны отводиться в водонепроницаемые емкости-выгребы с последующим вывозом специальным автотранспортом и сливом в места, определенные территориальными органами санитарно-эпидемиологического надзора и согласованные территориальными органами охраны окружающей среды. Разрешается использование в таком случае локальных очистных сооружений, обеспечивающих степень очистки жидких бытовых отходов, позволяющую использовать очищенные сточные воды на полив, производить сброс их в грунт либо в водные объекты.
4. Прием хозяйственно-бытовых и производственных сточных вод организаций, в том числе бытового обслуживания населения, в системы водоотведения населенных пунктов допускается при условиях:
1) соответствия производственных сточных вод потребителя требованиям по содержанию в них допустимой концентрации вредных веществ, согласно Правил приема сточных вод в системы водоотведения населенных пунктов;
2) выполнения требований технических условий организации по водоотведению.
В других случаях предварительная очистка сточных вод потребителя осуществляется на его локальных очистных сооружениях.
Статья 92-5. Гарантии обеспечения населения питьевой водой
и отвода стоков
1. Физические лица на территории Республики Казахстан обеспечиваются питьевой водой в соответствии с установленными нормативами качества, нормами водопотребления и отвода сточных вод при наличии присоединенных сетей водоснабжения и водоотведения.
2. Собственник систем водоснабжения и водоотведения населенных пунктов является гарантом обеспечения потребителей питьевой водой и отвода стоков.
Статья 92-6. Обеспечение качества питьевой воды
1. Качество питьевой воды должно соответствовать установленным национальным стандартам, санитарным правилам, гигиеническим нормативам и обеспечивается посредством:
1) выбора источника питьевого водоснабжения и соответствующей технологии подготовки питьевой воды;
2) использования для подготовки питьевой воды оборудования, материалов, реагентов, имеющих сертификаты, подтверждающие безопасность их использования и соответствие установленным санитарно- эпидемиологическим требованиям;
3) охраны источников, систем питьевого водоснабжения от случайного или умышленного загрязнения, организации водоохранных зон и зон санитарной охраны;
4) реализации мероприятий по восстановлению источников питьевого водоснабжения;
5) квалифицированной технической эксплуатации систем водоснабжения населенных пунктов;
6) проведения контроля качества воды в источниках питьевого водоснабжения и соответствие воды в источниках водоснабжения, системах питьевого водоснабжения, системах питьевого водоснабжения на транспортных средствах санитарным правилам, гигиеническим нормативам;

92-7-бап. Елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру саласындағы суды есепке алудың жалпы ережелері
1. Тарату желілеріне және тұтынушыларға берілген, көздерден алынған су көлемін толық есепке алу ұйымдастырылады.
2. Суды есепке алу:
1) бірінші, екінші, үшінші және келесі көтерілімдердің сорғы станцияларында;
2) баланстық бөлу шекараларында немесе тұтынушының сумен жабдықтау жүйелерімен пайдаланушылық жауапкершілігі;
3) үйге ортақ көп пәтерлі тұрғын үйлерде міндетті болып табылады.
3. Суды коммерциялық және техникалық есепке алу аспаптарына, оларды орнату орындары мен схемаларына, суды автоматтандырылған есепке алу жүйелеріне қойылатын талап осы Заңда, техникалық регламенттерде, елді мекендерді сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде суды коммерциялық есепке алу аспаптарын таңдау, монтаждау және пайдалану бойынша қағидаларда, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.
4. Берілген суға тұтынушылармен есеп айырысулар тұтынушыда орнатылған және коммерциялық сапада пайдалануға жол берілген суды есепке алу құралдары көрсеткіштерінің негізінде жүзеге асырылады.
Суды коммерциялық есепке алуға сезімталдықтың төменгі мәні мен дәлдіктің жоғары метрологиялық класты, елді мекендердің сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінде коммерциялық су есептеу аспаптарын таңдау, монтаждау және пайдалану қағидаларына сәйкес көрсетулерді қашықтан алуды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының өлшемдер бірлігін қамтамасыз ету жүйесінің мемлекеттік тізіліміне енгізілген, тексеру туралы қолданыстағы сертификаты бар есепке алу құралдарына жол беріледі.
5. Сумен жабдықтау және су бұруға ұсынылған қызмет көлемі коммуналдық шаруашылық саласындағы уәкілетті орган бекіткен, елді мекендердегі сумен жабдықтау және су бұруға ұсынылған қызмет көлемі әдістемесіне сәйкес айқындалады.
6. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымдар суды есепке алу жөніндегі деректердің негізінде жыл сайын тарату желілеріндегі су ысырабына және кейіннен автоматтандырылған ақпараттық-өлшеу жүйелерін енгізе отырып, деректерді қашықтықтан берудің өзекті құрылғыларымен жабдықталған, тұтынушыдағы суды есепке алу аспаптары арқылы талдау жүргізеді.
7. Суды есепке алу су-энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс шараларды іске асырудың бөлінбейтін бөлшегі болып табылады.
92-8-бап.Суды коммерциялық есепке алуды ұйымдастыру
1. Үйге ортақ және жеке (пәтер бойынша) көп пәтерлі тұрғын ғимараттарының жобаларында суды коммерциялық есепке алу аспабын міндетті орнату көзделеді.
2. Жаңадан қосылған және қолданыстағы объектілерде және (немесе) үй-жайларда ауыстыру кезінде:

Статья 92-7. Общие положения учета воды в сфере
водоснабжения и водоотведения населенных
пунктов
1. В системах водоснабжения организуется полный учет объемов воды, забираемой из источников, поданной в распределительную сеть и потребителям.
2. Обязательным является учет воды:
1) на насосных станциях первого, второго, третьего и последующих подъемов;
2) на границах раздела балансовой или эксплуатационной ответственности с системами водоснабжения потребителя;
3) общедомовой в многоквартирных жилых домах.
3. Требования к приборам коммерческого и технического учета воды, местам и схемам их установки, автоматизированным системам учета воды устанавливаются настоящим Законом, техническими регламентами, правилами по выбору, монтажу и эксплуатации приборов коммерческого учета воды в системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов, другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
4. Расчеты с потребителями за отпущенную воду осуществляются на основании показаний приборов учета воды, установленных у потребителя и допущенных к эксплуатации в качестве коммерческих.
Для коммерческого учета воды допускаются приборы учета, внесенные в реестр Государственной системы обеспечения единства измерений Республики Казахстан, имеющие низкий порог чувствительности и высокий метрологический класс, обеспечивающие дистанционное снятие показаний в соответствии с правилами по выбору, монтажу и эксплуатации приборов коммерческого учета воды в системах водоснабжения и водоотведения населенных пунктов.
5. Объем предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения определяется согласно методике расчета объемов предоставленных услуг водоснабжения и водоотведения населенных пунктов, утвержденной уполномоченным органом в области коммунального хозяйства.
6. Организации по водоснабжению и водоотведению ежегодно на основе данных по учету воды проводят анализ потерь воды в распределительных сетях и у потребителя посредством приборов учета воды, оснащенных актуальными устройствами дистанционной передачи данных с последующим внедрением на их основе автоматизированных информационно-измерительных систем.
7. Учет воды является неотъемлемой частью реализации мероприятий по водо-, энергосбережению и повышению энергоэффективности.
Статья 92-8. Организация коммерческого учета воды
1. В проектах многоквартирных жилых зданий предусматривается обязательная установка общедомовых и индивидуальных (поквартирных) приборов коммерческого учета воды.
2. Во вновь вводимых и при замене в существующих объектах и (или) помещениях не допускается к коммерческому учету использование:

1) заңды тұлғаларға және жеке кәсіпкерлерге А және В метрологиялық кластарға сәйкес келетін, жеке тұлғалар үшін кез келген қалыпта орнату кезінде А метрологиялық класқа сәйкес келетін суық суды есепке алудың аспаптарын;
2) заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін көрсеткіштерді қашықтықтан алу жоқ суық және ыстық суларды коммерциялық есепке алу аспаптарын, жеке тұлғалар үшін көрсеткіштерді қашықтықтан ары қарай беру құрылғысы жоқ суық және ыстық суларды коммерциялық есепке алу аспаптарын пайдалануға жол берілмейді.
3. Елді мекендерді сумен жабдықтау желілеріне қосылған суды коммерциялық есепке алу аспаптары болмаса, жаңа объектілерді пайдалануға жол берілмейді.
92-9-бап. Тұтынушылардың құқығы.
Тұтынушылар:
1) жасалған келісім шартқа сай шаруашылық-ауыз суды тұтыну үшін санитариялық-эпидемиологиялық қағидаларға сәйкес ауыз сумен жабдықтау жүйелері арқылы сумен үзіліссіз қамтылуға;
2) сумен жабдықтау және су бұру бойынша көрсетілген қызмет үшін ақы төлеуге төлем құжатын алуға;
3) ауыз судың сапасы және оны берудің ықтимал тоқтап қалуы туралы ақпаратты алуға;
4) нормативтік талаптарға сай келмейтін, ауыз сумен қамту нәтижиесінде оларға келтірілген зиянның орнын толтыру жөнінде қуыным беруге;
5) сумен жабдықтау және су бұру қызметіне тарифтер жобасын талқылау жөнінде өткізілетін бұқаралық тыңдауға қатысуға;
6) бір айдан кешіктірмей сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымды осы туралы жазбаша ескерткенде келісім шартты бір жақты бұзуға;
7) егер олардың объектілерін азық-түлік өнімдерін өндіруге, денсаулық сақтау саласына, тұрғын үй үшін пайдаланатын болса, ауыз судың сапасы және ауыз суды тұтыну нормаларына сәйкес бірінші кезектегі тәртіппен ауыз сумен жабдықтау жүйесінен ауыз сумен қамтамасыз етілуге;
8) суды есепке алу аспаптары болмағанда, сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымдармен бірлесіп ұсынылған қызметтің ақысына түзету жүргізуге құқылы.
92-10-бап. Тұтынушылардың міндеттері
1. Тұтынушылар:
1) сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйыммен сумен жабдықтауға және су бұруға арналған шарт жасасуға;
2) меншігіндегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің, олардағы басқару тораптарының, суды коммерциялық есепке алу аспаптарының сақталуын және санитариялық және техникалық жай-күйін тиісті жағдайда ұстауға, олардың санитариялық және техникалық жай-күйі жөніндегі талаптарды орындауға;
3) белгіленген тарифтерге сәйкес сумен жабдықтау және су бұру қызметі көрсетілгені үшін уақытылы және толық көлемде ақы төлеуге;
4) заңды тұлғалар сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымның өкілдерінің суды есепке алу аспаптарын бақылауы, көрсеткіштерді алу және жұмысқа қабілеттігін тексеру, өзінің аумағында орналасқан немесе шаруашылық жүргізуіне қарасты сумен/су бұрумен жабдықтау жүйелерінің барлық элементтерінің техникалық жай-күйін және қауіпсіздігін бақылау үшін, сарқынды сулардың сынамасын алуы үшін, сондай-ақ берешегі болған жағдайда тұтынушыны желілерден ажыратуы үшін олардың кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге;

1) приборов учета холодной воды, соответствующих метрологическим классам А и B для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, соответствующих метрологическому классу А при установке в любом положении для физических лиц;
2) приборов учета холодной и горячей воды без дистанционной передачи показаний для юридических лиц и индивидуальных предпринимателей, не имеющих устройств для последующей дистанционной передачи показаний для физических лиц.
3. Приемка в эксплуатацию новых объектов, присоединенных к сетям водоснабжения населенного пункта без приборов коммерческого учета воды, не допускается.
Статья 92-9. Права потребителей
1. Потребители имеют право:
1) на беспрерывное обеспечение водой из систем питьевого водоснабжения в соответствии с санитарно-эпидемиологическими правилами для хозяйственно-питьевого водопотребления согласно заключенному договору;
2) на получение платежного документа на оплату за предоставленные услуги по водоснабжению и водоотведению;
3) на получение информации о качестве питьевой воды и возможных перебоях в ее подаче;
4) на предъявление иска о возмещении вреда, причиненного им в результате обеспечения питьевой водой, не соответствующей нормативным требованиям;
5) на участие в публичных слушаниях, проводимых по обсуждению проекта тарифов на услуги водоснабжения и водоотведения;
6) на расторжение договора в одностороннем порядке при условии письменного уведомления об этом организации по водоснабжению и водоотведению не позже чем за один месяц;
7) на обеспечение питьевой водой в первоочередном порядке из систем питьевого водоснабжения в соответствии с нормами качества питьевой воды и нормами питьевого водопотребления, если их объекты используются для жилья, сферы здравоохранения и производства продовольственной продукции;
8) при отсутствии приборов учета воды совместно с организацией по водоснабжению и водоотведению производить корректировку оплаты предоставленной услуги.
Статья 92-10. Обязанности потребителей
1. Потребители обязаны:
1) заключить договор на водоснабжение и водоотведение с организацией по водоснабжению и водоотведению;
2) поддерживать сохранность и надлежащее санитарное и техническое состояние собственных систем водоснабжения и водоотведения, узлов управления на них, приборов коммерческого учета воды, выполнять требования по их санитарному и техническому состоянию;
3) своевременно и в полном объеме вносить плату за услуги водоснабжения и водоотведения в соответствии с установленными тарифами;
4) юридические лица обеспечивают беспрепятственный доступ представителей организации по водоснабжению и водоотведению к приборам учета воды для снятия показаний и проверки работоспособности, контроля технического состояния и безопасности всех элементов систем водоснабжения и/или водоотведения, расположенным на его территории или находящимся в его хозяйственном ведении, для отбора проб сточных вод, а также для отключения сетей потребителя при наличии задолженности;

5) көп пәтерлі тұрғын үйлерде тұратын тұрғындардан басқа, жеке салынған үйлерде тұратын тұтынушылар үшін елді мекеннің сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосылу үшін техникалық жағдайына, мемлекеттік сәулет органдары жасаған сумен жабдықтаудың және су бұрудың меншікті желілерінің атқарушылық түсіріліміне ие болуға;
6) сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалану қағидаларын, санитариялық қағидаларды сақтауға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының су заңнамасында белгіленген талаптарды орындауға;
7) зияңды заттардың жол берілетін шоғырлануынан асатын ластанған сарқынды сулардың ағызылуына жол бермеуге;
8) шаруашылық-тұрмыстық су бұру жүйесіне жауын және сорғытқыш суларының ағызылуына жол бермеуге;
9) сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымдардың рұқсатынсыз меншігіндегі сумен жабдықтау және су бұру желілеріне қосалқы тұтынушыларды қоспауға;
10) сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйымдардың техникалық талаптарын орындауға;
11) заңды тұлғалар сумен жабдықтау және/немесе су бұру шартында белгіленген көлемнен асатын су тұтыну және (немесе) су бұру көлемдерін ұлғайту кезінде сумен жабдықтау және су бұру ұйымдарының техникалық жағдайларын немесе техникалық талаптарын сұрайды;
12) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де талаптарды орындауға міндетті.
92-11-бап. Тұрғын үй кондоминиумдарының құрамына кіретін
сумен жабдықтау және су бұру жүйелері
1. Тұрғын үй кондоминиумдарының құрамына:
сумен жабдықтау бойынша – тұрғын үйлердің сыртқы қабырғалары шекарасы шегінде ішкі сумен жабдықтау жүйелері, оның ішінде ауыз суды қосымша тазалау жөніндегі топтық қоңдырғылар, сутартқыш сорғы қондырғылары;
су бұру бойынша – елді мекендердің су бұру желілеріне қосылатын жердегі бірінші құдыққа дейінгі шығарылуды қоса алғанда, үй ішіндегі жүйелер кіреді.
2. Тұрғын үйлердің ішкі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін пайдалануды ұйымдастыруды пәтерлер мен үй-жайлардың меншік иелері немесе кондоминиумды басқару органдары жүргізеді.
92-12-бап. Тұтынушының меншігіндегі сумен жабдықтау және су бұру жүйелері
1. Тұтынушының баланстық тиесілілік шекарасынан су алу нүктесіне дейінгі сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің элементтері тұтынушының сумен жабдықтау және су бұру жүйелеріне жатады және оған өз күшімен қызмет көрсетіледі.
2. Тұтынушының сумен жабдықтау және су бұру жүйелерінің құрылғылары Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарында белгіленген талаптарға сәйкес болуға тиіс.
92-13-бап. Елді мекендердің иесіз ауыз сумен жабдықтау
және су бұру жүйелері

5) иметь технические условия на подключение к сетям водоснабжения и водоотведения населенного пункта, исполнительную съемку собственных сетей водоснабжения и водоотведения, выполненную органами государственной архитектуры, в том числе для потребителей, проживающих в домах индивидуальной застройки, за исключением потребителей, проживающих в многоквартирных жилых домах;
6) соблюдать правила пользования системами водоснабжения и водоотведения, санитарные правила, а также выполнять требования, установленные водным законодательством Республики Казахстан;
7) не допускать сброс сточных вод с загрязнениями, превышающими допустимые концентрации вредных веществ;
8) не допускать сброс ливневых и дренажных вод в хозяйственно-бытовую систему водоотведения;
9) не присоединять субпотребителей к собственным сетям водоснабжения и водоотведения без разрешения организации по водоснабжению и водоотведению;
10) выполнять технические требования организации по водоснабжению и водоотведению;
11) юридические лица запрашивают технические условия или технические требования организации водоснабжения и водоотведения при увеличении объемов водопотребления и (или) водоотведения сверх установленных в договоре водоснабжения и/или водоотведения;
12) выполнять иные требования, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
Статья 92-11. Системы водоснабжения и водоотведения,
входящие в состав жилищных кондоминиумов
1. В состав жилищных кондоминиумов входят:
по водоснабжению - системы внутреннего водоснабжения в пределах границ наружных стен жилых домов, в том числе групповые установки по дополнительной очистке питьевой воды, подкачивающие насосные установки;
по водоотведению – внутридомовые системы, включая выпуски до первого колодца в месте подключения к сети водоотведения населенного пункта.
2. Организация эксплуатации систем внутреннего водоснабжения и водоотведения жилых домов производится собственниками квартир и помещений или органом управления кондоминиумом.
Статья 92-12. Системы водоснабжения и водоотведения,
находящиеся в собственности потребителя
1. Элементы системы водоснабжения и водоотведения потребителя от границы балансовой принадлежности до точек разбора относятся к системам водоснабжения и водоотведения потребителя и обслуживаются собственными силами.
2. Устройство систем водоснабжения и водоотведения потребителя должно соответствовать требованиям, установленным требованиям законодательства Республики Казахстан.
Статья 92-13. Бесхозяйные системы питьевого
водоснабжения и водоотведения
населенных пунктов

1. Елді мекендердің меншiк иесi жоқ немесе меншiк иесi белгiсiз ауыз сумен жабдықтау және су бұру жүйелері және (немесе) олардың құрамдас элементтері иесіз болып табылады.
2. Жергілікті атқарушы орган елді мекендердің иесіз ауыз сумен жабдықтау және су бұру жүйелерін және (немесе) олардың құрамдас элементтерін анықтаған жағдайда, Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 242-бабына сәйкес оларды иесіз жылжымайтын зат ретінде есепке алу жөніндегі рәсімдерді жүргізеді.
3. Елді мекендердің ауыз сумен жабдықтау және су бұру жүйелері және (немесе) олардың құрамдас элементтері иесіз жылжымайтын зат ретінде есепте болған уақытта сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі мемлекеттік ұйымға пайдалануға беріледі.
4. Сумен жабдықтау және су бұру жөніндегі ұйым оған ппайдалануға берілген иесіз сумен жабдықтау желілері бойынша тұрғындарға берілетін ауыз судың сапасын қамтамасыз етеді.».
2. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының Жер кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84,  86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; 2014 жылғы 19 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жол жүрісі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 44-баптың 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Объект салу үшiн, ал қажет болған жағдайларда және оның күзет немесе санитариялық-қорғау аймағын белгiлеу үшiн жер учаскесін таңдау нәтижелерiн тиісті жергілікті атқарушы органдардың сәулет және қала құрылысы саласындағы функцияларды жүзеге асыратын құрылымдық бөлімшелері жер учаскесiн таңдау туралы актiмен ресімдейді. Таңдау актісінде қолданыстағы инженерлік коммуникациялар көрсетіледі, ал қажет болған жағдайда берілетін жер учаскесінің шекарасынан тыс инженерлік коммуникациялардың шығарылуы көрсетіледі. Осы актiге әрбiр жер учаскесін таңдаудың ықтимал нұсқаларына сәйкес оның шекараларының жобалары қоса беріледi.».

1. Бесхозяйными являются системы питьевого водоснабжения и водоотведения населенных пунктов и (или) их составляющие элементы, не имеющие собственника или собственник которой неизвестен.
2. Местный исполнительный орган при обнаружении бесхозяйных систем питьевого водоснабжения и водоотведения населенных пунктов и (или) их составляющих элементов проводит процедуры по их постановке на учет как бесхозяйная недвижимая вещь в соответствии со статьей 242 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
3. На время нахождения на учете как бесхозяйная недвижимая вещь системы питьевого водоснабжения и водоотведения населенных пунктов и (или) их составляющие элементы передаются в эксплуатацию государственной организации по водоснабжению и водоотведению.
4. Организация по водоснабжению и водоотведению обеспечивает качество питьевой воды, подаваемой потребителю по бесхозяйным сетям водоснабжения, переданным ей в эксплуатацию.».
2. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; "Казахстанская правда" от 26 июня 2003 года № 183-184; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам дорожного движения», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 19 апреля 2014 года):
1) часть вторую пункта 1 статьи 44 изложить в следующей редакции:
«Результаты выбора земельного участка для строительства объекта, а в необходимых случаях и для установления его охранной или санитарно-защитной зоны оформляются структурными подразделениями соответствующих местных исполнительных органов, осуществляющими функции в сфере архитектуры и градостроительства, актом о выборе земельного участка. В акте выбора указываются существующие инженерные коммуникации, а в случае необходимости указывается вынос инженерных коммуникаций за границы предоставляемого земельного участка. К данному акту прилагаются проекты границ каждого земельного участка в соответствии с возможными вариантами их выбора.».

3. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 129-құжат; № 21, 161-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; 2014 ж. № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; 2014 жылғы 20 мамырда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне рұқсат беру жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңы):
225-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сарқынды сулардың тоған-жинағыштары, тоған-буландырғыштары, биологиялық тоғандары, сүзгілеу алаңдары, буландырғыш алаңдары бар табиғат пайдаланушылар оның қоршаған ортаға әсерiн болғызбайтын қажеттi шаралар қабылдауға, сондай-ақ оларды пайдалану тоқтатылғаннан кейiн осы құрылыстар орналасқан жердiң қайта өңделуiн жүзеге асыруға мiндеттi.».
4. «Мемлекеттік мүлік туралы» 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; 2014 жылғы 15 сәуірде «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық қорғау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
134-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) елді мекендердің тыныс-тіршілігін (энергиямен, газбен, сумен, жылумен жабдықтау, су бұру және коммуналдық қалдықтарды көму, қалдықтар полигондарын құру және пайдалану) қамтамасыз ету;».
5. «Энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру туралы»  2012 жылғы 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2012 ж., № 3, 20-құжат; № 15,  97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; 2014 жылғы  15 қаңтарда «Егемен Қазақстан» және «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік органдардың құзыретін заңнамалық және (немесе) заңға тәуелді деңгейде бекіту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 13 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы):
8-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

3. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст. 71; № 24, ст. 149, 152; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 17, ст. 136; № 21, ст. 161; 2012 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 26; № 4, ст. 32; № 8, ст. 64; № 12, ст. 83; № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; № 7, ст. 36; № 9, ст. 51; № 12, ст. 57; № 13, ст. 62; № 14, ст. 72, 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10;  Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разрешительной системы», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 20 мая 2014 года):
пункт 3 статьи 225 изложить в следующей редакции:
«3. Природопользователи, имеющие пруды-накопители, пруды-испарители, биологические пруды, поля фильтрации и испарительные площадки сточных вод, обязаны принимать необходимые меры по предотвращению их воздействия на окружающую среду, а также осуществлять рекультивацию земель, занятых этими сооружениями биологической очистки сточных вод после прекращения их эксплуатации.».
4. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года «О государственном имуществе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; Закон Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам гражданской защиты», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 апреля 2014 года):
подпункт 1) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:
«1) жизнеобеспечения населенных пунктов (энерго-, газо-, водо-, теплоснабжение, водоотведение и захоронение коммунальных отходов, создание и эксплуатация полигонов отходов);».
5. В Закон Республики Казахстан от 13 января 2012 года «Об энергосбережении и повышении энергоэффективности» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2012 г., № 3, ст. 20; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; Закон Республики Казахстан от 13 января 2014 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам закрепления компетенции государственных органов на законодательном и (или) подзаконном уровнях», опубликованный в газетах «Егемен Қазақстан» и «Казахстанская правда» 15 января 2014 года):
пункты 1 и 2 статьи 8 изложить в следующей редакции:

«1. Энергетикалық ресурстарды тұтынатын объектілердің құрылыс жобаларында энергия үнемдейтін материалдарды міндетті пайдалану, энергетикалық ресурстарды есепке алу аспаптарын, жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерін орнату көзделеді.
Көппәтерлі тұрғын үйлердің жобаларында энергия үнемдейтін материалдарды міндетті пайдалану, жалпы үйдің жылу энергиясын және суды есепке алу аспаптарын, пәтер бойынша электр энергиясын, суық және ыстық суды, газды есепке алу аспаптарын, сондай-ақ жылыту жүйелерінде реттеуші аспаптарды, жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерін орнату көзделеді.
2. Энергетикалық ресурстарды тұтынатын, энергетикалық ресурстарды, суды есепке алу аспаптарымен және жылу тұтынуды реттеудің автоматтандырылған жүйелерімен жарақтандырылмаған жаңа объектілерді пайдалануға қабылдауға жол берілмейді.».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

«1. В проектах строительства объектов, потребляющих энергетические ресурсы, предусматривается обязательное использование энергосберегающих материалов, установка приборов учета энергетических ресурсов, автоматизированных систем регулирования теплопотребления.
В проектах многоквартирных жилых домов предусматриваются обязательное использование энергосберегающих материалов, установка общедомовых приборов учета тепловой энергии и воды, поквартирных приборов учета электрической энергии, холодной и горячей воды, газа, а также приборов-регуляторов в отопительных системах, автоматизированных систем регулирования теплопотребления.
2. Не допускается приемка в эксплуатацию новых объектов, потребляющих энергетические ресурсы, которые не оснащены приборами учета энергетических ресурсов, воды и автоматизированными системами регулирования теплопотребления.».
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан