Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 31 шілдедегі № 862 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 маусымдағы № 457 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.06.2015 № 457 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
«Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 20) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiлiп отырған Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң қызметін жүзеге асыру қағидалары бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылды деп танылсын:
1) «Мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтердің жұмысын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 15 қазандағы № 949 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 40, 449-құжат);
2) «Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 7 желтоқсандағы № 1567 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 2-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2013 ж., № 3, 49-құжат).
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Yкiметінiң
2014 жылғы 31 шілдедегі
№ 862 қаулысымен
бекiтiлген
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң
қызметін жүзеге асыру қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) «Азаматтық қорғау туралы» 2014 жылғы 11 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 20) тармақшасына сәйкес әзiрлендi және Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң қызметін жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi.
2. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң негiзгi мiндеттерi:
1) ұйымдарда, елдi мекендерде және объектiлерде өрттердiң алдын алу және сөндiру;
2) ұйымдарда, елдi мекендерде және объектiлерде авариялық-құтқару жұмыстарын жүргiзу болып табылады.
3. Ұйымдардың, елді мекендердің және объектілердің (бұдан әрі – объект) өрт қауіпсіздігі мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет құру немесе жұмыс істеп тұрған мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтермен қызмет көрсетуге арналған шарттар жасасу арқылы қамтамасыз етіледі.
4. Негiзгi мiндеттерiне сәйкес мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет жолға шығатын техникасы бар және жолға шығатын техникасы жоқ болып құрылады:

Об утверждении Правил осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 июля 2014 года № 862. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 июня 2015 года № 457
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.06.2015 № 457 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 20) статьи 11 Закона Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года «О гражданской защите» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 15 октября 2008 года № 949 «Об утверждении Правил осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб» (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 40, ст. 449);
2) пункт 2 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 декабря 2012 года № 1567 «О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан» (САПП Республики Казахстан, 2013 г., № 3, ст. 49).
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 июля  2014 года № 862
Правила
осуществления деятельности
негосударственных противопожарных служб
1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) статьи 11 Закона Республики Казахстан «О гражданской защите» и устанавливают порядок осуществления деятельности негосударственных противопожарных служб на территории Республики Казахстан.
2. Основными задачами негосударственной противопожарной службы являются:
1) предупреждение и тушение пожаров в организациях, населенных пунктах и на объектах;
2) проведение аварийно-спасательных работ в организациях, населенных пунктах и на объектах.
3. Пожарная безопасность организаций, населенных пунктов и объектов (далее – объект) обеспечивается путем создания негосударственной противопожарной службы или заключения договоров на обслуживание с действующими негосударственными противопожарными службами.
4. В соответствии с основными задачами негосударственная противопожарная служба создается с выездной и без выездной техники:

1) жолға шығатын техникасы бар – қарамағында негiзгi және арнайы өрт сөндiру автомобильдерi бар өрт сөндiру бөлiмдерi;
2) жолға шығатын техникасы жоқ – қызметкерлерi өрттердiң алдын алу (профилактика) бойынша жұмысты жүзеге асыратын және өрттердi алғашқы өршу сатысында өрт сөндiрудiң стационарлық, ұтқыр немесе қолмен басқарылатын құралдарын пайдалана отырып, сөндiруге қатысатын өрт сөндiру бекеттерi.
Теңізде мұнай операцияларын жүргізу үшін стационарлық теңіз құрылыстарында жолға шығатын техника ретінде өрт сөндіру немесе өрт сөндіруге бейімделген кемелер көзделеді.
5. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметке жұмысқа он сегiз жасқа толған және мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтердiң мамандарын даярлау, қайта даярлау және олардың бiлiктiлiгiн арттыру жөнiндегi өрт қауiпсiздiгi саласындағы мамандандырылған оқу орталықтарында арнайы даярлық бойынша оқу курсынан өткен Қазақстан Республикасының азаматтары қабылданады.
6. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң өртпен күресуге әзiрлiгiн бақылауды және өртке қарсы қызметтердiң қызметiн үйлестiруді азаматтық қорғау саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.
2. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің
қызметін ұйымдастыру тәртібі
7. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің қызметін ұйымдастыру тәртібін осы Қағидаларға сәйкес объектiлердiң басшылары айқындайды.
8. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет өз қызметін объектілерде өрттердің алдын алу және сөндіру, өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету және авариялық-құтқару жұмыстарын жүргізу бойынша жұмыстарды жүргізуге құқығы бар аттестат болған жағдайда жүзеге асырады.
9. Мемлекеттiк емес өртке қарсы бiр қызметтің оны ұстауға үлестiк қатысатын және «Өнеркәсіптік кәсіпорындардың бас жоспарлары» ІІ-89-80* ҚНжЕ талаптарына сәйкес мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің нормативтiк шығу радиусындағы бiрнеше объектiге қызмет көрсетуiне болады.
10. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің қызметін ұйымдастыруды регламенттейтiн құжаттар осы Қағидаларға 1-қосымшада келтiрiлген мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет құжаттарының тiзбесiне сәйкес қалыптастырылады.
11. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет тұрақты (тәулiк бойы) дайындықта болады.
12. Есептоптың командирi басқаратын өрт сөндiру автомобилiндегі есептоп жолға шығатын техникасы бар мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтiң өрт сөндiру бөлiмдерiнiң негiзгi бiрлiгi болып табылады. Өрт сөндiру бөлiмiнде екi және одан астам өрт сөндiру автомобилi болған кезде қарауылдардың бастықтары (ауысымдардың басшылары) басқаратын қарауылдар құрылады.

1) с выездной техникой – пожарные части, на вооружении которых находятся основные и специальные пожарные автомобили;
2) без выездной техники – пожарные посты, работники которых осуществляют работу по предупреждению (профилактике) пожаров и принимают участие в тушении пожаров на начальной стадии их развития, используя для этих целей стационарные, мобильные или ручные средства пожаротушения.
На стационарных морских сооружениях для проведения нефтяных операций на море в качестве выездной техники предусматриваются пожарные или приспособленные для тушения пожаров суда.
5. На работу в негосударственную противопожарную службу принимаются граждане Республики Казахстан, достигшие восемнадцати лет и прошедшие курсы обучения по специальной подготовке в специализированных учебных центрах в области пожарной безопасности по подготовке, переподготовке и повышению квалификации специалистов негосударственных противопожарных служб.
6. Контроль за готовностью негосударственной противопожарной службы к борьбе с пожарами и координация деятельности негосударственных противопожарных служб осуществляются уполномоченным органом в сфере гражданской защиты.
2. Порядок организации деятельности
негосударственной противопожарной службы
7. Порядок организации деятельности негосударственной противопожарной службы определяется руководителями объектов в соответствии с настоящими Правилами.
8. Негосударственная противопожарная служба осуществляет деятельность при наличии аттестата на право проведения работ по предупреждению и тушению пожаров, обеспечению пожарной безопасности и проведению аварийно-спасательных работ на объектах.
9. Допускается обслуживание одной негосударственной противопожарной службой нескольких объектов, принимающих долевое участие в ее содержании и находящихся в нормативном радиусе выезда негосударственной противопожарной службы согласно требованиям СНиП II-89-80* «Генеральные планы промышленных предприятий».
10. Документы, регламентирующие организацию деятельности негосударственной противопожарной службы, формируются согласно перечню документов негосударственной противопожарной службы, приведенному в приложении 1 к настоящим Правилам.
11. Негосударственная противопожарная служба содержится в постоянной (круглосуточной) готовности.
12. Основной единицей пожарных частей негосударственной противопожарной службы с выездной техникой является расчет на пожарном автомобиле, возглавляемый командиром расчета. При количестве двух и более пожарных автомобилей в пожарной части создаются караулы, возглавляемые начальниками караулов (руководителями смен).

13. Жолға шығатын техникасы бар өрт сөндiру бөлiмдерiнде өрттердiң алдын алу жұмыстарын жүзеге асыру үшiн объект басшысының шешімімен нұсқаушылары бар өрт профилактикасы топтары құрылады.
14. Жолға шығатын техникасы жоқ мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет құрылған объектiлердi өрттерден күзетудi нұсқаушы-өрт сөндiрушiлер (кезекшi ауысымда кемiнде 2 штаттық қызметкер) жүзеге асырады.
15. Объект басшысының шешімімен мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметтің өрт сөндiру бөлiмдерi мен бекеттерiнде күштердi, құралдарды жедел басқаруды ұйымдастыру және мемлекеттiк өртке қарсы қызмет бөлiмшелерiмен өзара iс-қимыл жасау үшiн:
1) өрт, авария туралы хабарламаларды қабылдауды;
2) шақыру орнына өрт сөндiру автомобильдерiндегі есептоптарды жіберуді;
3) өкiмдер берудi, өрт орнынан ақпарат алуды және өрт сөндiруге тартылатын бөлiмшелермен өзара iс-қимыл жасауды қамтамасыз ететiн ұйым немесе объекті басшысының шешімімен байланыс пункттері құрылады.
Өрт сөндiру бөлiмінiң (бекетінiң) байланыс пункті мемлекеттiк өртке қарсы қызметтiң жақын орналасқан бөлiмшесiнiң байланыс пунктімен байланыс арнасымен қамтамасыз етіледі.
16. Өрт сөндiру автомобильдерi ұтқыр радиостанциялармен қамтамасыз етiледi. Тасымалданатын байланыс құралдарымен, сондай-ақ өрт сөндiру басшысы, кезекшiлiктi жүзеге асыратын және жұмыс жағдайы бойынша өрт сөндiру бөлiмi мен бекетi тұрақты орналасқан жерден тыс жерлердегi қызметкерлер қамтамасыз етiледi.
17. Өрт сөндiру бөлiмдерiнде және бекеттерiнде демалуға қолайсыз ортада жұмыс iстеу мүмкiндiгi үшiн объект басшысының шешімімен газ-түтiннен қорғау қызметi құрылады.
18. Өрт сөндiру деполарының саны мен оларды объектiнiң аумағында орналастыру «Өнеркәсiптiк кәсiпорындардың бас жоспарлары» II-89-80*ҚНжЕ талаптарына сәйкес айқындалады.
19. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің саны осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес айқындалады. Объектілер мемлекеттік емес өртке қарсы қызметтің құрамында үлестік қатысқанда негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің саны ең көп су шығынын қажет ететін объект үшін айқындалады.
20. Объектiлерде өрттердi сөндiру үшiн қажеттi негiзгi өрт сөндiру автомобильдерiн жөндеу және/немесе техникалық қызмет көрсету кезiнде тасымалданатын немесе жылжымалы өрт сөндiру мотопомпалары көзделедi.
21. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет үшін арнайы өрт сөндіру автомобильдерінің санын объект басшысы олардың ерекшеліктерін ескере отырып айқындайды.
22. Өрт сөндiру автомобильдерi Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 қаңтардағы № 16 қаулысымен бекітілген «Объектілерді қорғауға арналған өрт техникасының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар» техникалық регламентінің талаптарына сәйкес орналастырылады және пайдаланылады.

13. Для осуществления работ по предупреждению пожаров в пожарных частях с выездной техникой по решению руководителя объекта создаются группы пожарной профилактики с инструкторами.
14. Охрана от пожаров объектов, на которых создана негосударственная противопожарная служба без выездной техники, осуществляется инструкторами-пожарными (не менее 2 штатных работников в дежурную смену).
15. Для организации оперативного управления силами, средствами и взаимодействия с подразделениями государственной противопожарной службы в пожарных частях и постах негосударственной противопожарной службы по решению руководителя объекта создаются пункты связи, обеспечивающие:
1) прием сообщений о пожаре, аварии;
2) высылку расчетов на пожарных автомобилях к месту вызова;
3) передачу распоряжений, получение информации с места пожара и взаимодействие с привлекаемыми для тушения пожара службами.
Пункт связи пожарной части (поста) обеспечивается каналом связи с пунктом связи ближайшего подразделения государственной противопожарной службы.
16. Пожарные автомобили обеспечиваются мобильными радиостанциями. Переносными средствами связи также обеспечиваются руководитель тушения пожара, работники, осуществляющие дежурство и по условиям работы находящиеся вне места постоянной дислокации пожарной части и поста.
17. Для возможности работы в непригодной для дыхания среде в пожарных частях и постах по решению руководителя объекта создается газодымозащитная служба.
18. Количество пожарных депо и их размещение на территории объекта определяются согласно требованиям СНиП II-89-80* «Генеральные планы промышленных предприятий».
19. Количество основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы определяется согласно приложению 2 к настоящим Правилам. При долевом участии объектов в содержании негосударственной противопожарной службы количество основных пожарных автомобилей определяется для объекта, требующего наибольшего расхода воды.
20. При ремонте и/или техническом обслуживании основных пожарных автомобилей, необходимых для тушения пожаров на объектах, предусматриваются переносные или передвижные пожарные мотопомпы.
21. Количество специальных пожарных автомобилей для подразделений негосударственной противопожарной службы определяется руководителем объекта с учетом их специфики.
22. Пожарные автомобили размещаются и эксплуатируются в соответствии с требованиями технического регламента «Требования к безопасности пожарной техники для защиты объектов», утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 января 2009 года № 16.

23. Объектідегі кезекшілік ауысымдағы мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерінің саны өрт сөндіру автомобиліндегі есептоптардың санына көбейтілген өрт сөндіру автомобильдерінің санымен анықталады.
24. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерiнiң жалпы саны Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес олардың жұмыс ауысымын және жұмыс уақытының ұзақтығын ескере отырып анықталады.
25. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет қызметкерлерiнiң жалпы саны объект қызметкерлерiнiң бекітілген штат санына тең немесе 50 % артық болғанда есептоптың лауазымдарын өртке қарсы ерікті құралымдар құрамына кіретін объектінің штаттық қызметкерлері есебінен ауыстыруға болады.

23. Количество работников негосударственной противопожарной службы на объекте в дежурную смену определяется количеством пожарных автомобилей, умноженным на количество расчетов на пожарном автомобиле.
24. Общая численность работников негосударственной противопожарной службы определяется с учетом сменности их работы и  продолжительности рабочего времени в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
25. При общей численности работников негосударственной противопожарной службы, равной или превышающей 50 % утвержденной штатной численности работников объекта, допускается замещение должностей расчета за счет штатных сотрудников объекта, входящих в состав добровольного противопожарного формирования.

26. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызметте объектiнiң өндiрiстiк сипатын ескере отырып, теориялық және практикалық сабақтарды қосып, қызметкерлердi жыл сайын арнайы даярлауды ұйымдастыру көзделедi.
27. Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет қызметкерлері мемлекеттiк өртке қарсы қызмет органдары үшiн белгiленген нормалар бойынша арнайы киiм-кешекпен және өртке қарсы жарақтармен қамтамасыз етіледі.
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтердің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
1-қосымша
Мемлекеттiк емес өртке қарсы қызмет құжаттарының тiзбесi
Р/с
Құжаттың атауы
Сақтау орны
1
2
3
Қызметтi ұйымдастыру бойынша
1.
Қызмет кiтабы
Қарауыл бастығы
2.
Кезекшi қарауыл қызметкерлерiнiң функционалдық мiндеттерi
Бөлiм бастығы, № 1 папка
3.
Бөлiмше жарағындағы өрт сөндiру автомобильдерiне арналған есептің табелi
№ 1 папка, стенд
4.
Қарауылдарға қызметкерлердi бекiту туралы бөлiм бастығының бұйрығы
Бөлiм бастығы, № 1 папка
5.
Қызметкерлердiң мекенжайлары мен телефондарының тiзбесi
№ 2 папка
6.
Телефон анықтамалығы, ОӨБП (КҚЖБО), бөлiмшелердiң, гарнизонның лауазымды адамдары радиостанцияларының шақырулары
№ 1, 2 папка
Даярлауды ұйымдастыру бойынша
7.
Жеке құрамды кәсiптік даярлауды ұйымдастыру және өткiзу жөнiндегi бұйрық (ағымдағы жылға)
Бөлiм бастығы
8.
Өрт сөндiрушi, жүргiзушi және радиотелефонист лауазымдарына жаңадан қабылданған қызметкерлердiң алғашқы даярлықтан өтуі туралы сертификаттар (көшірмелер), олардың тағылымдамадан өтуін ұйымдастыру және оны өткiзу құжаттары
Бөлiм бастығы
9.
Арнайы даярлықтан және тағыламдамадан өткеннен кейiн дербес жұмыс iстеуге жiберу туралы бұйрық
Бөлiм бастығы
10.
Өрт сөндiрушiлердi, жүргiзушiлердi және радиотелефонистердi кезекті даярлау жөнiндегi тақырыптық жоспарлар мен сабақтардың кестелерi
Бөлiм бастығы
11.
Объектiлердi жедел тактикалық зерделеудің, өрт-тактикалық сабақтар өткiзудің жоспар-кестесi (күндiзгi және түнгi уақытта)
№ 1 папка
12.
Жеке құрамды ТКОЖҚҚ түтiн камерасында жаттықтырудың жоспар-кестесi
Бөлiм бастығы, № 1 папка
Өрт сөндiрудi ұйымдастыру бойынша
13.
Бөлiмшелердiң шығу кестесi (үзiндi) немесе «Күштер мен құралдарды жұмылдыру жоспары»
Бөлiмнiң байланыс пунктi
14.
Бөлiмшелердiң орнатылған су көздерiне, өрт шығу, жарылу қаупi бар объектiлерге, ҚӘУЗ объектiлерiне, адамдар жаппай болатын объектiлерге және басқа да маңызды объектiлерге шығу ауданының жоспар-картасы
Бөлiмнiң байланыс пунктi
15.
Өзара iс-қимыл жасау, тiршiлiктi қамтамасыз ету қызметтерiнiң, ҚР ТЖМ аумақтық бөлiмшелерiнiң телефон анықтамалығы
№ 2 папка
16.
Өзара iс-қимыл жасау, тiршiлiктi қамтамасыз ету қызметтерiмен, ҚР ТЖМ аумақтық бөлiмшелерiмен өзара iс-қимыл жасау нұсқаулықтары
№ 1, № 2 папка
17.
Өрт сөндiрудiң жедел жоспарлары мен карточкаларының тiзiмi
Бөлiмнiң байланыс пунктi, № 2 папка
18.
Өрт сөндiрудiң жедел жоспарлары мен карточкалары
Бөлiмнiң байланыс пункті
19.
Өрт сөндiру автомобильдерiнiң өртке шығу жолдамалары
Бөлiмнiң байланыс пункті
20.
Бөлiмнiң байланыс пунктiнiң журналы
Бөлiмнiң байланыс пункті
21.
Саптық жазба журналы
Бөлiмнiң байланыс пункті
22.
Кiрiс телефонограммаларының журналы
Бөлiмнiң байланыс пункті
Газ-түтiннен қорғау қызметi бойынша (болған жағдайда)
23.
Газ-түтiннен қорғаушының жеке карточкасы
Қарауыл бастығы
24.
Газ-түтiннен қорғаушыға ТОЖҚҚ бекiту (қайта бекiту) туралы бұйрық
№ 1 папка
25.
Қызметкерлердi қауiпсiздiк бекетiнде дербес жұмыс iстеуге жiберу туралы бұйрықтан үзiндi
№ 1 папка
26.
ГТҚҚ бекетiндегi ГТҚҚ мүлкiнiң тiзiмi (жабдық, аспап, маска жарағы, баллондар, регенеративтi патрондар, ТОЖҚҚ)
ГТҚҚ бекетi
27.
ГТҚҚ бекетiнде жұмыс iстеген және ТОЖҚҚ қызмет көрсету кезiндегi қауiпсiздiк шаралары туралы нұсқаулық
ГТҚҚ бекетi
28.
ТОЖҚҚ жөндеуге тапсыру туралы акт
ГТҚҚ бекетi (папкада)
29.
ТОЖҚҚ № 1 тексерiстi тiркеудi есепке алу журналы
Қарауыл бастығы
30.
ТОЖҚҚ № 2 тексерiстi тiркеудi есепке алу журналы
Қарауыл бастығы
31.
ГТҚҚ жұмыс iстеушi буындарды есепке алу журналы
Есептоптағы әрбiр негiзгi автомобильге – 1
Қауiпсiздiк техникасы бойынша
32.
Қауiпсiздiк техникасы бойынша нұсқаулық журналы
Бөлiм бастығы
Өрт сөндiру техникасы бойынша
33.
Өрт сөндiру машиналарына жүргiзушiлер құрамын бекiту туралы бұйрықтан үзiндi
№ 1 папка
34.
Өрт сөндiру машиналарына ТҚК кестесi, өрт сөндiру автомобильдерiне ТҚК жүргiзудiң жоспар-картасы
Бөлiм бастығы, № 1 папка, стенд
35.
Өрт сөндiру автомобильдерiн қабылдау-тапсыру журналы
Қарауыл бастығы
Өрт-техникалық жарақ бойынша
36.
Өрт-техникалық жарақты сынау журналы
Қарауыл бастығы
37.
Әрбiр негiзгi және арнайы автомобильге өрт-техникалық жарақ тiзiмi
Қарауыл бастығы, автокөлiк
38.
Диэлектрлiк құралдарды сынау актiлерi
Қарауыл бастығы
Түтіктік шаруашылық бойынша
39.
Өрт сөндiру түтіктерінің паспорттары
Қарауыл бастығы
40.
Түтіктерді есепке алу журналы
Қарауыл бастығы
41.
Өрт сөндiру түтіктерін соңғы сынау ведомосі
Бөлiм бастығы, қарауыл бастығы
Өртке қарсы сумен жабдықтау бойынша
42.
Гидранттарды және басқа да сумен жабдықтау көздерiн тексеру журналы
Қарауыл бастығы
43.
Объектiнiң су көздерiнiң анықтамасы мен планшетi
Есептоптағы әрбiр негiзгi автомобильге
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҚР ТЖМ – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлiгi
ОӨББ – орталық өрт сөндiру байланыс пунктi
КҚЖБО – күштер мен құралдарды жедел басқару орталығы
ТОЖҚҚ – тыныс алу органдарын жеке қорғау құралы
ҚӘУЗ – қатты әсер ететiн улы заттар
ГТҚҚ – газ-түтiннен қорғау қызметi
ТҚК – техникалық қызмет көрсету
Мемлекеттік емес өртке қарсы
қызметтердің қызметін жүзеге
асыру қағидаларына
2-қосымша
Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет бөлімшелері
үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің санын
анықтау тәртібі

26. В негосударственной противопожарной службе предусматривается ежегодная специальная подготовка работников, включающая теоретические и практические занятия с учетом производственных характеристик объекта.
27. Работники негосударственной противопожарной службы обеспечиваются специальным обмундированием и противопожарным снаряжением по нормам, установленным для органов государственной противопожарной службы.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности негосударственных
противопожарных служб
Перечень
документов негосударственной противопожарной службы
п/п
Наименование документа
Место хранения
1
2
3
По организации службы
1
Книга службы
Начальник караула
2
Функциональные обязанности работников дежурных караулов
Начальник части,
папка № 1
3
Табель расчета на пожарные автомобили,
находящиеся на вооружении подразделения
Папка № 1, стенд
4
Приказ начальника части о закреплении работников за караулами
Начальник части,
папка № 1
5
Перечень адресов и телефонов работников
Папка № 2
6
Справочник телефонов, позывные радиостанций ЦППС (ЦОУСС), подразделений, должностных лиц гарнизона
Папки № 1, 2
По организации подготовки
7
Приказ по организации и проведению
профессиональной подготовки личного состава (на текущий год)
Начальник части
8
Сертификаты (копии) о прохождении первоначальной подготовки, документы по организации и
проведению стажировки вновь принятых работников на должности пожарных, водителей и
радиотелефонистов
Начальник части
9
Приказ о допуске к самостоятельной работе после прохождения специальной подготовки и стажировки
Начальник части
10
Тематические планы и расписания занятий по
последующей подготовке пожарных, водителей и радиотелефонистов
Начальник части
11
План-график оперативно-тактического изучения
объектов, проведения пожарно-тактических занятий (в дневное и ночное время)
Папка № 1
12
План-график тренировок личного состава в
дымокамере в СИЗОД
Начальник части,
папка № 1
По организации пожаротушения
13
Расписание выездов подразделения (выписка) или
Пункт связи части
1
2
3
План привлечения сил и средств
14
План-карта района выезда подразделения с нанесенными водоисточниками,
пожаровзрывоопасными объектами, объектами со СДЯВ, с массовым пребыванием людей и другими важными объектами
Пункт связи части
15
Справочник телефонов служб взаимодействия,
жизнеобеспечения, территориальных подразделений МЧС РК
Папка № 2
16
Инструкции взаимодействия со службами
взаимодействия, жизнеобеспечения,
территориальными подразделениями МЧС РК
Папки № 1, № 2
17
Список оперативных планов и карточек пожаротушения
Пункт связи части,
папка № 2
18
Оперативные планы и карточки пожаротушения
Пункт связи части
19
Путевки для выезда на пожар пожарных автомобилей
Пункт связи части
20
Журнал пункта связи части
Пункт связи части
21
Журнал строевых записок
Пункт связи части
22
Журнал входящих телефонограмм
Пункт связи части
По газодымозащитной службе (при наличии)
23
Личная карточка газодымозащитника
Начальник караула
24
Приказ о закреплении (перезакреплении) СИЗОД за газодымозащитниками
Папка № 1
25
Выписка из приказа о допуске работников к
самостоятельной работе на посту безопасности
Папка № 1
26
Опись имущества ГДЗС (оборудование, инструмент, снаряжение маски, баллоны, регенеративные
патроны, СИЗОД) на посту ГДЗС
Пост ГДЗС
27
Инструкция о мерах безопасности при работе на посту ГДЗС и обслуживании СИЗОД
Пост ГДЗС
28
Акт о сдаче СИЗОД в ремонт
Пост ГДЗС (в папке)
29
Журнал учета регистрации проверок № 1 СИЗОД
Начальник караула
30
Журнал учета регистрации проверок № 2 СИЗОД
Начальник караула
31
Журнал учета работающих звеньев ГДЗС
1 на каждый основной автомобиль в расчете
По технике безопасности
32
Журнал инструктажей по технике безопасности
Начальник части
По пожарной технике
33
Выписка из приказа о закреплении водительского состава за пожарными машинами
Папка № 1
34
График ТО пожарных машин, план-карты проведения ТО пожарных автомобилей
Начальник части,
папка № 1, стенд
35
Журнал приема-сдачи пожарных автомобилей
Начальник караула
По пожарно-техническому вооружению
1
2
3
36
Журнал испытания пожарно-технического вооружения
Начальник караула
37
Опись пожарно-технического вооружения на каждый основной и специальный автомобиль
Начальник караула, автомобиль
38
Акты испытания диэлектрических средств
Начальник караула
По рукавному хозяйству
39
Паспорта пожарных рукавов
Начальник караула
40
Журнал учета рукавов
Начальник караула
41
Ведомость последнего испытания пожарных рукавов
Начальник части,
начальник караула
По противопожарному водоснабжению
42
Журнал проверки гидрантов и других источников водоснабжения
Начальник караула
43
Справочник и планшет водоисточников объекта
На каждый основной автомобиль в расчете
Примечание расшифровка аббревиатур:
МЧС РК - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
ЦППС - центральный пункт пожарной связи
ЦОУСС - центр оперативного управления силами и средствами
СИЗОД - средство индивидуальной защиты органов дыхания
СДЯВ - сильнодействующие ядовитые вещества
ГДЗС - газодымозащитная служба
ТО - техническое обслуживание
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности негосударственных
противопожарных служб
Порядок
определения количества основных пожарных автомобилей
для негосударственной противопожарной службы

1. Мемлекеттік емес өртке қарсы қызмет бөлімшелері үшін негізгі өрт сөндіру автомобильдерінің саны объектінің сыртқы өрт сөндіруге жұмсалатын қажетті су шығынының қол оқпандарымен бір өрт сөндіру автомобилінің есептобы беретін су шығынына қатынасымен (14 л/с) анықталады. Мәнi 0,5 артық болғанда алынған мәндi ұлғайту жағына қарай және керiсiнше, бiрақ бiр автомобильден кем емес етіп дөңгелектеу қажет.
2. Объектiнің сыртқы өрт сөндiруіне жұмсалатын су шығыны «Сумен жабдықтау. Сыртқы желiлер мен құрылыстар» 4.01.02-2009 ҚР ҚНжЕ талаптарына сәйкес объектiнiң аумағында бiр мезгiлде болатын өрттердiң есептiк санын және сыртқы өрт сөндiруге жұмсалатын қажеттi су шығынын ескере отырып анықталады.
3. Объектiде бiр мезгiлде болатын екi өрт кезiнде сыртқы өрт сөндiруге жұмсалатын су шығыны ең көп су шығынын қажет ететiн екi ғимарат бойынша қабылдануы тиiс.
4. Өндiрiстiк ғимараттар мен құрылыстарда сыртқы өрт сөндiруге, сондай-ақ мұнай мен мұнай өнiмдерiн сақтауға және тасымалдауға байланысты сыртқы технологиялық қондырғыларына жұмсалатын су шығыны «Мұнай және мұнай өнiмдерiнiң қоймалары. Өртке қарсы нормалар» 2.11.03-93 ҚНжЕ талаптарына сәйкес қабылданады.
5. Өндiрiстiк ғимараттар мен құрылыстарда, сондай-ақ өрт шығу, жарылу қаупi бар өндiрiстердiң (резервуарлық парктер, сорғымен айдау станцияларының ғимараттары, ағызу-қотару эстакадалары) сыртқы технологиялық қондырғыларда сыртқы өрт сөндiру автоматты өрт сөндiру жүйелерiмен немесе жоғары қысымды су құбырында орнатылған тұрақты лафеттi оқпандармен жүзеге асырылған жағдайда, көрсетiлген объектiлерде жолға шығатын техникадан өрттердi сөндiруге жұмсалатын су шығыны қосалқы өндiрiс ғимараты (әкiмшiлiк ғимараттар, гараждар, тұрақтар) үшiн, сондай-ақ «Мұнай және мұнай өнiмдерiнiң қоймалары. Өртке қарсы нормалар» 2.11.03-93 ҚНжЕ 8.6, 8.19-тармақтарында анықталған ғимараттар мен құрылыстарға есептеледi.
6. «Мұнай және мұнай өнiмдерiнiң қоймалары. Өртке қарсы нормалар» 2.11.03-93 ҚНжЕ 8.6, 8.19-тармақтарында анықталған ғимараттар мен құрылыстарды қоспағанда, қосалқы өндiрiсте сыртқы өрт сөндiруге жұмсалатын су шығыны ең көп су шығынын қажет ететiн ғимараттар (құрылыстар) үшiн «Сумен жабдықтау. Сыртқы желiлер мен құрылыстар» 4.01.02-2009 ҚР ҚНжЕ 5.2.6-тармағына сәйкес қабылданады.

1. Количество основных пожарных автомобилей для негосударственной противопожарной службы определяется отношением требуемого расхода воды на наружное пожаротушение объекта к расходу воды, подаваемому расчетом одного пожарного автомобиля ручными стволами (14 л/с). Полученное количество необходимо округлять при значении более 0,5 в сторону увеличения и наоборот, но не менее одного автомобиля.
2. Расход воды на наружное пожаротушение объекта определяется с учетом расчетного количества одновременных пожаров на территории объекта и требуемого расхода воды на наружное пожаротушение согласно требованиям СНиП РК 4.01.02-2009 «Водоснабжение. Наружные сети и сооружения».
3. При двух одновременных пожарах на объекте расход воды на наружное пожаротушение должен приниматься по двум зданиям, требующим наибольшего расхода воды.
4. Расход воды на наружное пожаротушение производственных зданий и сооружений, а также наружных технологических установок, связанных с хранением и транспортировкой нефти и нефтепродуктов, принимается в соответствии с требованиями СНиП 2.11.03-93 «Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы».
5. В случаях, когда наружное пожаротушение производственных зданий и сооружений, а также наружных технологических установок пожаровзрывоопасного производства (резервуарные парки, здания насосных перекачивающих станций, сливо-наливные эстакады) осуществляется с применением систем автоматического пожаротушения или стационарных лафетных стволов, установленных на водопроводе высокого давления расход воды на наружное пожаротушение от выездной техники на указанных объектах, рассчитывается на здания вспомогательного производства (административные здания, гаражи стоянки), а также здания и сооружения, определенные пунктами 8.6., 8.19. СНиП 2.11.03-93 «Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы».
6. Расход воды на наружное пожаротушение вспомогательного производства, за исключением зданий и сооружений, определенных пунктами 8.6., 8.19. СНиП 2.11.03-93 «Склады нефти и нефтепродуктов. Противопожарные нормы», принимается в соответствии с пунктом 5.2.6 СНиП РК 4.01.02-2009 «Водоснабжение. Наружные сети и сооружения» для здания (сооружения), требующего наибольшего расхода воды.