"Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамын құру мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 19 желтоқсандағы № 1330 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі - "ҚазҰТЗУ" КеАҚ) құрылсын.
2. "ҚазҰТЗУ" КеАҚ қызметінің негізгі нысанасы жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі және қосымша білім саласындағы білім беру қызметтерін көрсету, жаңа білімдерді генерациялау және трансферттеу үшін іргелі және қолданбалы зерттеулер жүргізу, заманауи ғылыми инфрақұрылымды құру және ғылыми әзірлемелерді енгізу болып айқындалсын.
3. "Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - "Парасат" АҚ) "Парасат" ғылыми-технологиялық орталығы" (бұдан әрі - "ҒТО" АҚ), "Ғылым орталығы" және "Ұлттық сейсмологиялық қадағалау және зерттеу орталығы" (бұдан әрі - "ҰСҚжЗО" АҚ) акционерлік қоғамдарына бөліну жолымен қайта ұйымдастырылсын.
4. Мыналар:
1) "ҒТО" АҚ қызметінің негізгі нысанасы - ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті жүзеге асыру, оның ішінде зияткерлік меншік құқығын іске асыру, сондай-ақ ғылыми-зерттеу және тәжірибелік-конструкторлық жұмыстар жүргізу; ғылыми-технологиялық дамуға және ғылыми және/немесе ғылыми-техникалық қызмет нәтижелерін практикалық қолдануға қолайлы жағдайлар жасау;
2) "Ғылым орталығы" АҚ қызметінің негізгі нысанасы - акциялар пакеттері (жарғылық капиталдарындағы қатысу үлестері) жаңа білімдерді генерациялау және трансферттеу мақсатында "Ғылым орталығы" АҚ-ның орналастырылатын акцияларын төлеуге берілетін заңды тұлғаларды басқару, заманауи ғылыми инфрақұрылым жасау;
3) "ҰСҚжЗО" АҚ қызметінің негізгі нысанасы - сейсмология, жер сілкінісін болжау, күшті табиғи және техногендік сейсмикалық оқиғалардың зияны және олардың салдарын азайту, сейсмикалық қауіп-қатер мен тәуекелдерді бағалау саласында ғылыми зерттеулер мен қадағалауларды жүргізу болып айқындалсын.
5. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны жарғылық капиталына мемлекет жүз пайыз қатысатын "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық университеті" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - "ҚазҰТУ" АҚ) болып қайта ұйымдастырылсын.
6. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігімен бірлесіп, заңнамада белгіленген тәртіппен:

О вопросах создания некоммерческого акционерного общества "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 2014 года № 1330.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Создать некоммерческое акционерное общество "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева" (далее - НАО "КазНИТУ") со стопроцентным участием государства в его уставном капитале.
2. Определить основными предметами деятельности НАО "КазНИТУ" оказание образовательных услуг в сфере высшего, послевузовского и дополнительного образования, проведение фундаментальных и прикладных исследований для генерации и трансферта новых знаний, создание современной научной инфраструктуры и внедрение научных разработок.
3. Реорганизовать акционерное общество "Национальный научно-технологический холдинг "Парасат" (далее - АО "Парасат") путем разделения на акционерные общества "Научно-технологический центр "Парасат" (далее - АО "НТЦ"), "Центр науки" и "Национальный центр сейсмологических наблюдений и исследований" (далее - АО "НЦСНиИ").
4. Определить основными предметами деятельности:
1) АО "НТЦ" - осуществление научной, научно-технической и инновационной деятельности, в том числе реализация права интеллектуальной собственности, а также проведение научно-исследовательских и опытно-конструкторских работ; создание благоприятных условий научно-технологического развития и практического применения результатов научной и/или научно-технической деятельности;
2) АО "Центр науки" - управление юридическими лицами, пакеты акций (доли участия в уставных капиталах) которых передаются в оплату размещаемых акций АО "Центр науки" в целях генерации и трансферта новых знаний, создание современной научной инфраструктуры;
3) АО "НЦСНиИ" - проведение научных исследований и наблюдений в области сейсмологии, прогноза землетрясений, ущерба и снижения последствий сильных природных и техногенных сейсмических событий, оценки сейсмической опасности и риска.
5. Реорганизовать республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахский национальный технический университет имени К.И. Сатпаева" Министерства образования и науки Республики Казахстан путем преобразования в акционерное общество "Казахский национальный технический университет имени К.И. Сатпаева" (далее - АО "КазНТУ") со стопроцентным участием государства в уставном капитале.
6. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан совместно с Министерством образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:

1) "ҚазҰТЗУ" КеАҚ, "ҒТО" АҚ, "Ғылым орталығы" АҚ, "ҰСҚжЗО" АҚ және "ҚазҰТУ" АҚ жарғыларын бекітуді;
2) басқару органдары құрылғанға дейін "ҚазҰТЗУ" КеАҚ, "ҒТО" АҚ, "Ғылым орталығы" АҚ, "ҰСҚжЗО" АҚ және "ҚазҰТУ" АҚ атынан мемлекеттік тіркеу, қаржы-шаруашылық қызметті жүзеге асыру және үшінші тұлғалар алдында олардың мүдделерін білдіру үшін құжаттарға қол қоюға уәкілетті адамдарды сайлауды;
3) "ҚазҰТЗУ" КеАҚ-ны, "ҒТО" АҚ-ны, "Ғылым орталығы" АҚ-ны, "ҰСҚжЗО" АҚ-ны және "ҚазҰТУ" АҚ-ны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді;
4) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне "ҚазҰТЗУ" КеАҚ акцияларының мемлекеттік пакетіне иелік ету және пайдалану құқығын беруді;
5) осы қаулыдан туындайтын басқа да шараларды қабылдауды қамтамасыз етсін.
7. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік мүлік және жекешелендіру комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) "ҚазҰТЗУ" КеАҚ жарғылық капиталын қалыптастыру үшін "ҰҒО" АҚ акциялар пакетін;
2) "ҰСҚжЗО" АҚ-ның орналастырылатын акцияларын төлеуге "Сейсмологиялық тәжірибелік-әдістемелік экспедиция" жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің жарғылық капиталына қатысудың мемлекеттік үлесін;
3) осы қаулының аталған тармағының 2) тармақшасында көрсетілген іс-шаралар орындалғаннан кейін "ҚазҰТЗУ" КеАҚ-ның орналастырылатын акцияларын төлеуге "ҰСҚжЗО" АҚ акцияларының мемлекеттік пакетін берсін.
8. Осы қаулының 1, 3, 5, 6-тармақтарында және 7-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген іс-шаралар орындалғаннан кейін "ҚазҒЗТУ" КеАҚ оған "Ғылым орталығы" АҚ және "ҚазҰТУ" АҚ біріктіру жолымен қайта ұйымдастырылсын.
9. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі осы қаулының 1, 3, 5, 6, 7 және 8 тармақтарында көрсетілген іс-шаралар орындалғаннан кейін алты ай мерзімде заңнамада белгіленген тәртіппен "ҚазҰТЗУ" КеАҚ-ның бес жылға арналған даму бағдарламасын әзірлеуді және Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге ұсынуды қамтамасыз етсін.
10. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
11. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2014 жылғы 19 желтоқсандағы
№ 1330 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. "Акциялардың мемлекеттік пакеттеріне мемлекеттік меншіктің түрлері және ұйымдарға қатысудың мемлекеттік үлестері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 12 сәуірдегі № 405 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1999 ж., № 13, 124-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысу үлестері республикалық меншікте қалатын акционерлік қоғамдар мен шаруашылық серіктестіктердің тізбесінде:

1) утверждение уставов НАО "КазНИТУ", АО "НТЦ", АО "Центр науки", АО "НЦСНиИ" и АО "КазНТУ";
2) избрание лиц, уполномоченных на подписание от имени НАО "КазНИТУ", АО "НТЦ", АО "Центр науки", АО "НЦСНиИ" и АО "КазНТУ" документов для государственной регистрации, осуществление финансово-хозяйственной деятельности и представление их интересов перед третьими лицами до образования органов управления;
3) государственную регистрацию НАО "КазНИТУ", АО "НТЦ", АО "Центр науки", АО "НЦСНиИ" и АО "КазНТУ" в органах юстиции;
4) передачу Министерству образования и науки Республики Казахстан права владения и пользования государственным пакетом акций НАО "КазНИТУ";
5) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
7. Комитету государственного имущества и приватизации Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке передать:
1) для формирования уставного капитала НАО "КазНИТУ" государственный пакет акций АО "НТЦ";
2) в оплату размещаемых акций АО "НЦСНиИ" государственную долю участия в уставном капитале товарищества с ограниченной ответственностью "Сейсмологическая опытно-методическая экспедиция";
3) после исполнения мероприятия, указанного в подпункте 2) данного пункта настоящего постановления, в оплату размещаемых акций НАО "КазНИТУ" государственный пакет акций АО "НЦСНиИ".
8. Реорганизовать после исполнения мероприятий, указанных в пунктах 1, 3, 5, 6 и подпункта 1) пункта 7 настоящего постановления, НАО "КазНИТУ" путем присоединения к нему АО "Центр науки" и АО "КазНТУ".
9. Министерству образования и науки Республики Казахстан после исполнения мероприятий, указанных в пунктах 1, 3, 5, 6, 7 и 8настоящего постановления, в шестимесячный срок в установленном законодательством порядке обеспечить разработку и внесение на утверждение Правительством Республики Казахстан Программы развития НАО "КазНИТУ" на пять лет.
10. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
11. Настоящее постановление вводится в действие со дня его
подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 19 декабря 2014 года № 1330
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения
Правительства Республики Казахстан
1. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 1999 года № 405 "О видах государственной собственности на государственные пакеты акций и государственные доли участия в организациях" (САПП Республики Казахстан, 1999 г., № 13, ст. 124):
в перечне акционерных обществ и хозяйственных товариществ, государственные пакеты акций и доли которых остаются в республиканской собственности, утвержденном указанным постановлением:

"Астана қаласы" деген бөлімде реттік нөмірлері 21-107 және 21-150-жолдар алып тасталсын;
"Алматы қаласы" деген бөлімде мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 123-146-жолмен толықтырылсын:
"123-146. "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" КеАҚ."
2. "Республикалық меншіктегі ұйымдар акцияларының мемлекеттік пакеттері мен мемлекеттік үлестеріне иелік ету және пайдалану жөніндегі құқықтарды беру туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1999 жылғы 27 мамырдағы № 659 қаулысында:
иелік ету және пайдалану құқығы салалық министрліктерге, өзге де мемлекеттік органдарға берілетін республикалық меншік ұйымдарындағы акциялардың мемлекеттік пакеттерінің және қатысудың мемлекеттік үлестерінің тізбесінде:
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі" деген бөлімде:
реттік нөмірі 222-33-4-жол алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 222-33-13-жолмен толықтырылсын:
"222-33-13. "Қ.И. Сәтбаев атындағы Қазақ ұлттық техникалық зерттеу университеті" КеАҚ.";
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Ғылым комитеті" деген бөлімде реттік нөмірі 223-39-4-жол алып тасталсын.
3. "Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 21 шілдедегі № 700 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., № 27, 290-құжат):
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Ғылым комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесінде:
"3. Акционерлік қоғамдар" деген бөлімде:
реттік нөмірі 25-жол алып тасталсын.
4. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 28.08.2015 № 683 қаулысымен.
5. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 27.03.2020 № 142 қаулысымен.
6. "Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 6 сәуірдегі № 376 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Ұлттық басқарушы холдингтердің, ұлттық холдингтердің, ұлттық компаниялардың тізбесінде:
"Ұлттық холдингтер" деген бөлімде реттік нөмірі 4-жол алып тасталсын.
7. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.06.2022 № 361 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 30.07.2016 № 450 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. "Сейсмологиялық бақылау және зерттеу ұлттық орталығы" акционерлік қоғамын құрудың кейбір мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 21 мамырдағы № 647 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2012 ж., № 51, 692-құжат):
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің кейбір мәселелері";

в разделе "г. Астана" строки, порядковые номера 21-107 и 21-150, исключить;
в разделе "г. Алматы" дополнить строкой, порядковый номер 123-146, следующего содержания:
"123-146. НАО "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева".".
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 27 мая 1999 года № 659 "О передаче прав по владению и пользованию государственными пакетами акций и государственными долями в организациях, находящихся в республиканской собственности":
в перечне государственных пакетов акций и государственных долей участия в организациях республиканской собственности, право владения и пользования которыми передается отраслевым министерствам и иным государственным органам:
в разделе "Министерству образования и науки Республики Казахстан":
строку, порядковый номер 222-33-4, исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 222-33-13, следующего содержания:
"222-33-13. НАО "Казахский национальный исследовательский технический университет имени К.И. Сатпаева".";
в разделе "Комитет науки Министерства образования и науки Республики Казахстан" строку, порядковый номер 222-39-4, исключить.
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 июля 2006 года № 700 "Некоторые вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 27, ст. 290):
в перечне организаций, находящихся в ведении Комитета науки Министерства образования и науки Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "3. Акционерные общества":
строку, порядковый номер 25, исключить.
4. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.08.2015 № 683.
5. Утратил силу постановлением Правительства РК от 27.03.2020 № 142.
6. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2011 года № 376 "Об утверждении перечня национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний":
в перечне национальных управляющих холдингов, национальных холдингов, национальных компаний, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "Национальные холдинги" строку, порядковый номер 4, исключить.
7. Утратил силу постановлением Правительства РК от 03.06.2022 № 361 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
8. Утратил силу постановлением Правительства РК от 30.07.2016 № 450 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2012 года № 647 "Некоторые вопросы создания акционерного общества "Национальный центр сейсмологических наблюдений и исследований" (САПП Республики Казахстан, 2012 г., № 51, ст. 692):
заголовок изложить в следующей редакции:
"Некоторые вопросы Министерства образования и науки Республики Казахстан";

3, 4, 5 және 6-тармақтар алып тасталсын.

пункты 3, 4, 5 и 6 исключить.