Инвесторлар үшін "бір терезе" қызметін ұйымдастыру туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 30 желтоқсандағы № 1133 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 13 тамыздағы № 585 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.08.2019 № 585 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 282-бабының 5-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Инвесторлар үшін "бір терезе" қызметін ұйымдастыру туралы қағидалар бекітілсін.
2. "Инвесторлар үшін "бір терезе" қызметін ұйымдастыру туралы қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 18 ақпандағы № 70 қаулысының (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2015 ж., № 7, 38-құжат) күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы 2016 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
2015 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1133 қаулысымен
бекітілген
Инвесторлар үшін "бір терезе" қызметін ұйымдастыру туралы қағидалар
1. Жалпы ережелер
1. Осы Инвесторлар үшін "бір терезе" қызметін ұйымдастыру туралы қағидалар (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексі 282-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді берушілер арқылы инвесторлар үшін "бір терезе" қызметінің тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) инвестициялар жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын инвестициялық келісімшарттар жасасу және олардың орындалуын бақылау жөніндегі мемлекеттік орган;
2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсететін орталық мемлекеттік органдар, Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелері, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдары, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдері, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалар;
3) инвесторлар үшін "бір терезе" қағидаты бойынша инвесторларды қолдау (бұдан әрі – инвесторды қолдау) – уәкілетті органның инвесторға ақпараттық, консультациялық, ұйымдастырушылық жәрдемдесуі жөніндегі іс-шаралар кешені;

Об утверждении Правил об организации деятельности "одного окна" для инвесторов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2015 года № 1133. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 августа 2019 года № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.08.2019 № 585 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Вводится в действие с 1 января 2016 года.
В соответствии с пунктом 5 статьи 282 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила об организации деятельности "одного окна" для инвесторов.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 18 февраля 2015 года № 70 "Об утверждении Правил об организации деятельности "одного окна" для инвесторов" (САПП Республики Казахстан, 2015 г., № 7, ст. 38).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2016 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2015 года № 1133
Правила об организации деятельности
"одного окна" для инвесторов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила об организации деятельности "одного окна" для инвесторов (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 282 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и устанавливают порядок деятельности "одного окна" для инвесторов с услугодателями, оказывающих государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган по инвестициям (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, определяемый Правительством Республики Казахстан, по заключению инвестиционных контрактов и контролю за их исполнением;
2) услугодатель – центральные государственные органы, загранучреждения Республики Казахстан, местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимы районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов, а также физические и юридические лица, оказывающие государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
3) сопровождение инвестора по принципу "одного окна" для инвесторов (далее – сопровождение инвестора) – комплекс мероприятий по информационному, консультационному, организационному содействию инвестору уполномоченным органом;

4) көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері;
5) инвестордың өтініші – уәкілетті органның бұйрығымен бекітілген, инвестор уәкілетті органға беретін өтініш нысаны;
6) өтінім – инвестордың өтінішіне қоса берілетін, мемлекеттік қызмет көрсету стандартында белгіленген өтініш нысаны.
2. Инвесторларды қабылдау және оларға консультация беруді жүзеге асыру
3. Уәкілетті орган мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдауға және олардың нәтижелерін инвесторларға беруге арналған арнайы белгіленген орынды (бұдан әрі – арнайы белгіленген орын) ұйымдастырады, сондай-ақ "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – АҮМК) өкілдігі құрылғанға дейін Халыққа қызмет көрсету орталығының (бұдан әрі – ХҚКО) өкілдігін арнайы белгіленген орында орналастырады.
4. Инвесторлар қабылдау және консультация алу үшін уәкілетті органға жүгінеді.
5. Уәкілетті орган мемлекеттік көрсетілетін қызметтер бойынша, сондай-ақ инвестициялық жобаларды іске асыру мәселелері бойынша инвесторларға консультация беруді жүзеге асырады.
6. Уәкілетті орган өз құзыреті шегінде және өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік органдарының мамандарын, жеке және заңды тұлғалардың қатарынан консультанттар мен сарапшыларды тартуға құқылы.
7. Көрсетілетін қызметті берушілер инвесторлардың мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінімін дайындау және ресімдеу үшін қажетті материалдарды, құжаттарды және өзге де ақпаратты уәкілетті органға ұсынуды қамтамасыз етеді.
8. Көрсетілетін қызметті беруші уәкілетті органның өтініші бойынша мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы электронды немесе жазбаша нысанда дереу түсіндірме беруді қамтамасыз етеді.
9. Мәселе күрделі және оны қосымша пысықтау қажет болған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушілер бір күн мерзімде осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес бірлескен бұйрықта көрсетілген электрондық мекенжайлар бойынша қағаз және (немесе) электронды нысанда жауап береді.
10. Уәкілетті органның сұрау салуы (жазбаша немесе электронды нысанда) бойынша көрсетілетін қызметті берушілер бір күн мерзімде уәкілетті орган айқындаған арнайы белгіленген орында мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу мәселелері бойынша инвесторға консультация беру үшін маманның қатысуын қамтамасыз етеді.
11. Көрсетілетін қызметті берушілер уәкілетті органмен келісу бойынша уәкілетті органның қызметкерлері үшін мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша оқыту және (немесе) семинарлар ұйымдастырады және өткізеді.

4) работник услугодателя – работник услугодателя, оказывающего государственные услуги в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) заявление инвестора – форма заявления, утвержденная приказом уполномоченного органа, которое подается инвестором в уполномоченный орган;
6) заявка – форма заявления, установленная стандартами на оказание государственной услуги, которая прилагается к заявлению инвестора.
2. Осуществление приема и консультирования инвесторов
3. Уполномоченный орган организует специально отведенное место, предназначенное для приема заявлений на оказание государственных услуг и выдачи их результатов инвесторам (далее – специально отведенное место), а также в специальном отведенном месте размещает представительства Центра обслуживания населения (далее – ЦОН) до создания представительства "Государственной корпорации "Правительство для граждан" (далее – ГКПГ).
4. Инвесторы для приема и консультирования обращаются в уполномоченный орган.
5. Уполномоченный орган осуществляет консультации инвесторам по государственным услугам, а также по вопросам реализации инвестиционных проектов.
6. Уполномоченный орган в пределах своей компетенции и в целях выполнения возложенных на него задач имеет право в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан, привлекать специалистов соответствующих государственных органов, консультантов и экспертов из числа физических и юридических лиц Республики Казахстан.
7. Услугодатели обеспечивают предоставление в уполномоченный орган материалов, документов и иной информации, необходимой для подготовки и оформления инвесторами заявки на получение государственной услуги.
8. Услугодатели по обращению уполномоченного органа обеспечивают незамедлительное разъяснение порядка оказания государственных услуг в электронной или письменной форме.
9. В случаях сложности вопроса и необходимости его дополнительной проработки, услугодатели предоставляют ответ в однодневный срок в бумажной и (или) электронной формах по электронным адресам, указанным в совместном приказе, согласно пункту 20 настоящих Правил.
10. По запросу (в письменной или электронной форме) уполномоченного органа услугодатели в однодневный срок обеспечивают участие специалиста для консультаций инвесторов по вопросам получения государственных услуг в специально отведенном месте, определенном уполномоченным органом.
11. Услугодатели по согласованию с уполномоченным органом организуют и проводят для сотрудников уполномоченного органа обучение и (или) семинары по вопросам оказания государственных услуг.

3. Мемлекеттік қызмет көрсетуге өтініштерді қабылдау және олардың нәтижелерін инвесторларға беру
12. Уәкілетті органға жүгінген инвесторлар мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында белгіленген тізбе бойынша құжаттарды қоса бере отырып, мемлекеттік қызмет көрсетуге инвестордың өтінішін, өтінімдерін (бұдан әрі – инвесторлардың құжаттары) ұсынады.
13. Мемлекеттік көрсетілетін қызметтің әр түрі бойынша өтінімге қоса берілетін құжаттар тізбесі мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында белгіленген.
14. Уәкілетті орган тиісті түрде толтырылған және уәкілетті органға ұсынылған инвесторлардың құжаттарын мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну үшін көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
15. Уәкілетті орган мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында белгіленген мерзімде инвесторларға мемлекеттік көрсетілген қызметтердің нәтижесін береді.
16. Көрсетілетін қызметті берушілердің инвестордың құжаттарын алған уақыты мен уәкілетті органның инвестордың қаралған құжаттарының нәтижелерін алған уақыты мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
17. Көрсетілетін қызметті берушілер мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде заңнамадағы өзгерістер туралы уәкілетті органға үш жұмыс күні ішінде хабарлайды.
18. Уәкілетті органға келіп түскен ақпарат құпия болып табылады.
19. Өтініштерді қабылдау және құжаттарды беру өтініш берушінің қалауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде жүзеге асырылады.
4. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша уәкілетті орган мен мемлекеттік органдардың арасындағы өзара іс-қимыл
20. Уәкілетті орган мемлекеттік қызмет көрсетуге жауапты мемлекеттік органдармен бірлескен бұйрықпен мемлекеттік қызмет көрсету шеңберінде өзара іс-қимыл жасау және уәкілетті органның мемлекеттік органдарда инвесторды қолдауы үшін жауапты адамдарды айқындайды.
21. Көрсетілетін қызметті берушілер уәкілетті органға мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті материалдарды, құжаттарды және өзге де ақпаратты беруді, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ақпараттық жүйелерді ықпалдастыру арқылы беруді қамтамасыз етеді.
22. Көрсетілетін қызметті берушілер мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарында белгіленген мерзімде уәкілетті органға мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижелерін жібереді.
23. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметті берушілерге инвестициялық жобаны іске асыратын инвесторлардың құжаттарын қарау туралы өтінішхат беруге және инвесторлардың құжаттарын көрсетілетін қызметті берушілерге енгізуге құқылы.

3. Прием заявлений на оказание государственных услуг
и выдача их результатов инвесторам
12. Инвесторы, обратившиеся в уполномоченный орган, представляют заявление инвестора, заявки на оказание государственных услуг с приложением документов по перечню, установленному стандартами государственных услуг (далее – документы инвестора).
13. Перечень документов, прилагаемых к заявке по каждому виду государственных услуг, устанавливается стандартами государственных услуг.
14. Документы инвесторов, надлежащим образом заполненные и предоставленные в уполномоченный орган, направляются уполномоченным органом для предоставления государственных услуг к услугодателю.
15. Уполномоченный орган выдает результаты оказанных государственных услуг инвесторам в сроки, установленные стандартами государственных услуг.
16. Время получения документов инвестора услугодателями и время получения результатов рассмотренных документов инвестора уполномоченным органом не входит в срок оказания государственной услуги, установленный стандартом государственной услуги.
17. Услугодатели в течение трех рабочих дней уведомляют уполномоченный орган об изменениях в законодательстве в части оказания государственных услуг.
18. Информация, поступившая в уполномоченный орган, является конфиденциальной.
19. Прием заявлений и выдача документов осуществляются на государственном или русском языках по желанию заявителя.
4. Взаимодействие между уполномоченным органом и
государственными органами по вопросам оказания государственных услуг
20. Уполномоченный орган совместным приказом с государственными органами, ответственными за оказание государственных услуг, определяет ответственных лиц для взаимодействия в рамках оказания государственных услуг и сопровождения инвестора уполномоченным органом в государственных органах.
21. Услугодатели обеспечивают предоставление уполномоченному органу материалов, документов и иной информации, необходимых для оказания государственных услуг, в том числе посредством интеграции информационных систем в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
22. Услугодатели направляют в уполномоченный орган результаты государственных услуг в сроки, установленные стандартами государственных услуг.
23. Уполномоченный орган вправе ходатайствовать перед услугодателями о рассмотрении документов инвесторов и вносить документы инвесторов услугодателям.

24. Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері интернет-ресурста кестеге сәйкес өтінімнің қаралу сатыларының ақпаратын көрсетеді.
Р/с №
Мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі
Бірінші хабарлама (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру мерзіміне дейін)
Екінші хабарлама (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру мерзіміне дейін)
Үшінші хабарлама (мемлекеттік көрсетілетін қызметтің нәтижесін беру мерзіміне дейін)
1.
10 күнге дейін
5 күн ішінде
----
----
2.
20 күнге дейін
10 күн ішінде
5 күн ішінде
----
3.
30 күнге дейін
15 күн ішінде
10 күн ішінде
5 күн ішінде
4.
30 күннен артық
20 күн ішінде
15 күн ішінде
5 күн ішінде
25. Көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері белгіленген күннен бастап екі жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті беруші бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
26. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты адамымен және (немесе) қызметкерімен еңбек қатынастары тоқтатылған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші бір күн мерзімде көрсетілетін қызметті берушінің жауапты адамын және (немесе) қызметкерін белгілейді және бұл туралы уәкілетті органға хабарлайды.
5. Уәкілетті органның мемлекеттік органдарда инвесторды қолдауы және инвесторлар үшін мемлекеттік қызмет көрсету процесінің мониторингі
27. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға инвесторлар құжаттарын тапсырған кезден бастап және мемлекеттік көрсетілетін қызметтер деректері берілгенге дейін уәкілетті орган мемлекеттік қызметтердің инвесторларға уақтылы және толық көрсетілуі мәселелері бойынша инвесторларды қолдауды жүзеге асырады.
28. Уәкілетті орган инвестордың құжаттарын арнайы белгіленген орында қабылдайды.
29. Уәкілетті орган инвесторлардың мемлекеттік қызметті алуға арналған құжаттарын ХҚКО-ға немесе АҮМК, мемлекеттік көрсетілетін қызметті берушіге жібереді.
30. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 24-тармағына сәйкес көрсетілетін қызметті беруші берген ақпаратты талдауды жүзеге асырады.
31. Көрсетілетін қызметті берушілер мемлекеттік қызмет көрсету мерзімдерін бұзған жағдайда, уәкілетті орган дереу қағаз және (немесе) электронды нысанда көрсетілетін қызметті берушіге осы бұзушылықтарды жою қажеттілігі туралы хабарлама жібереді.
32. Мемлекеттік қызметтер мониторингінің ақпараты инвестициялық жобаны іске асыратын инвестор үшін уәкілетті органның интернет-ресурсында қолжетімді болады.
33. Инвесторлардың өтінімдері уәкілетті органның интернет-ресурсында тіркеледі.

24. Работник услугодателя на интернет-ресурсе отражает информацию стадий рассмотрения заявки согласно таблице.
п/п
Сроки предоставления государственных услуг
Первое уведомление (до срока выдачи результата государственной услуги)
Второе уведомление (до срока выдачи результата государственной услуги)
Третье уведомление (до срока выдачи результата государственной услуги)
1.
До 10 дней
за 5 дней
----
----
2.
До 20 дней
за 10 дней
за 5 дней
----
3.
До 30 дней
за 15 дней
за 10 дней
за 5 дней
4.
Свыше 30 дней
за 20 дней
за 15 дней
за 5 дней
25. В течение двух рабочих дней со дня определения работника услугодателя, услугодатели уведомляют об этом уполномоченный орган.
26. В случае прекращения трудовых отношений с ответственным лицом и (или) работником услугодателя, услугодатели в однодневный срок определяют ответственных лиц и (или) работников услугодателя и уведомляют об этом уполномоченный орган.
5. Сопровождение инвестора уполномоченным органом в
государственных органах и мониторинг процесса оказания
государственных услуг для инвесторов
27. Уполномоченный орган с момента подачи документов инвесторов на предоставление государственных услуг и до выдачи данных государственных услуг осуществляет сопровождение инвестора по вопросам своевременного и полного оказания государственных услуг инвесторам.
28. Уполномоченный орган принимает документы инвестора
в специально отведенном месте.
29. Уполномоченный орган направляет документы инвесторов на получение государственной услуги в ЦОН или ГКПГ, услугодателю, оказывающему государственные услуги.
30. Уполномоченный орган осуществляет анализ предоставленной услугодателями согласно пункту 24 настоящих Правил информации.
31. В случае нарушения услугодателями сроков оказания государственных услуг, уполномоченный орган незамедлительно направляет уведомление в бумажной и (или) электронной формах услугодателю о необходимости устранения данных нарушений.
32. Информация мониторинга государственных услуг доступна инвестору, реализующему инвестиционный проект, на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
33. Заявки инвесторов регистрируются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.