"Соттардың қылмыстық істер бойынша жеке қаулылар шығару тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 11 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2016 жылғы 25 қарашадағы № 10 Нормативтік қаулысы.
1. "Соттардың қылмыстық істер бойынша жеке қаулылар шығару тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2003 жылғы 19 желтоқсандағы № 11 қаулысына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2008 жылғы 22 желтоқсандағы № 21, 2010 жылғы 26 маусымдағы № 13, 2013 жылғы 4 сәуірдегі № 2, 2014 жылғы 24 желтоқсандағы № 4нормативтік қаулыларына енгізілген өзгерістермен және толықтырулармен бірге) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) қаулының атауындағы және бүкіл мәтін бойынша "жеке" деген сөз "жекеше" деген сөзбен ауыстырылсын;
бүкіл мәтін бойынша "ҚР ҚІЖК-нің", "ҚІЖК-нің" деген сөздер "ҚПК-нің" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. ҚПК-нің 53-бабының 4 және 5-бөліктеріне сәйкес бірінші, апелляциялық және кассациялық сатыдағы сот ҚПК-нің 405-бабында көрсетілген мән-жайларды анықтаған жағдайда, ҚПК-нің 471-бабының 6-бөлігіне сәйкес орындалатын жекеше қаулыны шығарады.";
3) мынадай мазмұндағы 5-1 және 5-2-тармақтармен толықтырылсын:
"5-1. Тергеу судьясы ҚПК-нің 55-бабында көзделген өкілеттіктерді жүзеге асырған кезде ҚПК-нің 56-бабының 6-бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша жекеше қаулы шығаруға құқылы. Бұл ретте тергеу судьясы қылмыстық істі мәні бойынша шешу кезінде сотта қарау нысанасы болуы мүмкін мәселелерді алдын ала шешуге, оның ішінде кінәнің дәлелденгені немесе дәлелденбегені туралы, іс бойынша жиналған дәлелдемелердің қатыстылығы, жол берілетіндігі, анықтығы және жеткiлiктiлiгi туралы тұжырымдар жасауға тиіс емес.
5-2. Тергеу судьясы өз өкілеттіктерін қылмыстық істің сотқа дейінгі кезеңінде жүзеге асырған және Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарында азаматтарға кепілдік берілген құқықтары мен бостандықтарының бұзылуын және заңсыз шектелуін анықтаған, сондай-ақ ұйымдардың заңмен қорғалатын мүдделерін заңсыз шектеу фактілерін және өзге де бұзушылықтарды айқындаған кезде, сот бақылауы шеңберінде оларды жою және заң бұзушылығына жол берген лауазымды адамдардың жауаптылығы туралы жекеше қаулы шығарады.";
4) 8-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Сот кеңесу бөлмесінен келгеннен кейін жекеше қаулының мәтінін толық жария етеді, бұл туралы басты сот талқылау хаттамасында, ол қағаз жеткізгіште жасалған жағдайда, көрсетілуі тиіс.
Егер жекеше қаулының мәтіні ауқымды көлемде болса, төрағалық етуші қаулының кіріспе және қарар бөліктерін ғана жария етуге құқылы.";

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года № 11 "О практике вынесения судами частных постановлений по уголовным делам"
Нормативное постановление Верховного суда Республики Казахстан от 25 ноября 2016 года № 10.
1. Внести в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 19 декабря 2003 года № 11 "О практике вынесения судами частных постановлений по уголовным делам" (с изменениями и дополнениями, внесенными нормативными постановлениями Верховного Суда Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 21, от 26 июня 2010 года № 13, от 4 апреля 2013 года № 2, от 24 декабря 2014 года № 4) следующие изменения и дополнения:
1) по всему тексту вносятся изменения на государственном языке, текст на русском языке не меняется;
2) пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В соответствии с частями 4 и 5 статьи 53 УПК суды первой, апелляционной и кассационной инстанций при установлении обстоятельств, указанных в статье 405 УПК, выносят частное постановление, которое исполняется в соответствии с частью 6 статьи 471 УПК.";
3) дополнить пунктами 5-1 и 5-2 следующего содержания:
"5-1. Следственный судья при осуществлении предусмотренных статьей 55 УПК полномочий вправе вынести частное постановление по основаниям, указанным в части 6 статьи 56 УПК. При этом следственный судья не должен предрешать вопросы, которые могут являться предметом судебного рассмотрения при разрешении уголовного дела по существу, в том числе делать выводы о доказанности или недоказанности вины, об относимости, допустимости, достоверности и достаточности собранных доказательств по делу.
5-2. На досудебной стадии уголовного процесса следственный судья при осуществлении своих полномочий и выявлении фактов нарушений и незаконных ограничений прав и свобод граждан, гарантированных им Конституцией Республики Казахстан и законами Республики Казахстан, также и при установлении фактов незаконного ограничения и иных нарушений, охраняемых законом интересов организаций, в рамках судебного контроля выносит частное постановление об устранении и решении вопроса об ответственности лиц, допустивших нарушение закона.";
4) пункт 8 дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"По возвращении из совещательной комнаты текст частного постановления оглашается судом полностью, о чем должно быть указано в протоколе главного судебного разбирательства, в случае изготовления его на бумажном носителе.
Если текст частного постановления большого объема, председательствующий вправе огласить только вводную и резолютивную части постановления.";

5) мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Төмен тұрған сатыларда шығарылған жекеше қаулыларға, ҚПК-нің 484-бабында көрсетілген ерекшеліктерді қоспағанда, ҚПК-нің 485-бабында көзделген негіздер бойынша кассациялық өтінішхат, наразылық берілуі мүмкін.";
6) 11-тармақта:
"Апелляциялық, кассациялық және қадағалау сатысы" деген сөздер "Апелляциялық және кассациялық сатылар" деген сөздермен ауыстырылсын;
"426-бабының 2-бөлігінің", "484-бабы үшінші бөлігінің" деген сөздер тиісінше "426-бабы 3-бөлігінің", "484-бабы 1-бөлігінің" деген сөздермен ауыстырылсын;
"444-бабы үшінші бөлігінің", "449-бабының" деген сөздер алып тасталсын;
7) 13-тармақта "ҚПК-нің 465-бабының екінші бөлігіне сәйкес, кассациялық қаулы ол жария етілген сәттен бастап заңды күшіне енеді" деген сөздер алып тасталсын;
8) 15-тармақтағы "804-бабына" деген сөздер "804-бабы 1-бөлігінің 57) тармақшасына" деген сөздермен ауыстырылсын;
9) 15-1-тармақ алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, жалпыға бірдей міндетті болып табылады және алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
Қ.МӘМИ
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Қ.ШАУХАРОВ

5) дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. На частные постановления, вынесенные нижестоящими инстанциями, за изъятиями, указанными в статье 484 УПК, могут быть принесены кассационные ходатайство, протест по основаниям, предусмотренным статьей 485 УПК.";
6) в пункте 11:
слова "Апелляционная кассационная и надзорная инстанция" заменить словами "Апелляционная и кассационная инстанции";
слова "части 2 статьи 426", "части 3 статьи 484" заменить словами соответственно "части 3 статьи 426", "части 1 статьи 484";
слова "части 3 статьи 444", "статьи 449" исключить;
7) в пункте 13 слова ", постановление кассационной инстанции согласно части 2 статьи 465 УПК, вступает в законную силу с момента его оглашения" исключить;
8) в пункте 15 слова "со статьей 804" заменить словами "с подпунктом 57) части 1 статьи 804";
9) пункт 15-1 исключить.
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, является общеобязательным и вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
Судья
Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
К. МАМИ