Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 8 қыркүйектегі № 529 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 13 шілдедегі № 559 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.07.2023 № 559 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу қағидалары;
2) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу өлшемшарттары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 529 қаулысымен
бекітілген
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 849 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) – ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері – ақпараттық жүйелер, технологиялық платформалар, аппараттық-бағдарламалық кешендер, серверлік үй-жайлар (деректерді өңдеу орталықтары), телекоммуникациялар желілері, сондай-ақ ақпараттық қауіпсіздікті және техникалық құралдардың үздіксіз жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүйелері;

Об утверждении Правил и критериев отнесения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры
Постановление Правительства Республики Казахстан от 8 сентября 2016 года № 529. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 июля 2023 года № 559.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.07.2023 № 559 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила отнесения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры;
2) критерии отнесения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 2016 года № 529
Правила
отнесения объектов информационно-коммуникационной
инфраструктуры к критически важным объектам
информационно-коммуникационной инфраструктуры
1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) статьи 6 Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и определяют порядок отнесения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 849 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в сфере обеспечения информационной безопасности (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в сфере обеспечения информационной безопасности;
2) объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры – информационные системы, технологические платформы, аппаратно-программные комплексы, серверные помещения (центры обработки данных), сети телекоммуникаций, а также системы обеспечения информационной безопасности и бесперебойного функционирования технических средств;

3) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым – электрондық ақпараттық ресурстарды қалыптастыру және оларға қолжетімділікті ұсыну мақсатында технологиялық ортаның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге арналған ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерінің жиынтығы;
4) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері (бұдан әрі – АКИАМО) – жұмыс істеуінің бұзылуы немесе тоқтауы қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді және заңмен қорғалатын құпияны қамтитын өзге де мәліметтерді заңсыз жинауға және өңдеуге, әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайға немесе қорғаныс, қауіпсіздік, халықаралық қатынастар, экономика, шаруашылықтың жекелеген салалары үшін немесе тиісті аумақта тұратын халықтың тыныс-тіршілігі, оның ішінде: жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, өнеркәсіп, денсаулық сақтау, байланыс, банк саласы, көлік, гидротехникалық құрылыстар, құқық қорғау қызметі, "электрондық үкімет" инфрақұрылымы үшін елеулі теріс салдарларға алып келетін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері;
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 09.04.2018 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.12.2019 № 1047 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 18.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 26.10.2022 № 849 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу тәртібі
3. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу өлшемшарттарының (бұдан әрі – өлшемшарттар) кемінде біреуіне сәйкес келген кезде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері аса маңыздыларға жатқызылады және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) енгізілуі тиіс.
4. Уәкiлеттi орган орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға, стратегиялық объектілердің, аса маңызды мемлекеттік объектілердің, стратегиялық маңызы бар экономика салалары объектілерінің иелеріне (иеленушілеріне) жыл сайын 1 ақпаннан кешіктірмей өлшемшарттардың кемінде біреуіне сәйкес келетін бар ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері бойынша сұрату (бұдан әрі – сұрату) жолдайды.

3) информационно-коммуникационная инфраструктура – совокупность объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, предназначенных для обеспечения функционирования технологической среды в целях формирования электронных информационных ресурсов и предоставления доступа к ним;
4) критически важные объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры (далее – КВОИКИ) – объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры, нарушение или прекращение функционирования которых приводит к незаконному сбору и обработке персональных данных ограниченного доступа и иных сведений, содержащих охраняемую законом тайну, чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства или жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории, в том числе инфраструктуры: теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения, промышленности, здравоохранения, связи, банковской сферы, транспорта, гидротехнических сооружений, правоохранительной деятельности, "электронного правительства";
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 09.04.2018 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.12.2019 № 1047 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 18.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 26.10.2022 № 849 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Порядок отнесения объектов информационно-коммуникационной
инфраструктуры к критически важным объектам
информационно-коммуникационной инфраструктуры
3. Объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры относятся к критически важным при соответствии не менее одному из критериев отнесения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры к критически важным объектам информационно-коммуникационной инфраструктуры (далее – критерии) и подлежат внесению в перечень критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, (далее – перечень).
4. Уполномоченный орган ежегодно не позднее 1 февраля направляет центральным государственным и местным исполнительным органам, собственникам (владельцам) стратегических объектов, особо важных государственных объектов, объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, запрос о имеющихся объектах информационно-коммуникационной инфраструктуры, соответствующих не менее одному из критериев (далее – запрос).

5. Орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар, стратегиялық объектілердің, аса маңызды мемлекеттік объектілердің, стратегиялық маңызы бар экономика салалары объектілерінің иелері (иеленушілері) сұрату негізінде ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін тізбеге енгізу үшін ұсыныстарды осындай сәйкестікті негіздейтін мәліметтер мен құжаттарды қоса бере отырып, жыл сайын 1 наурыздан кешіктірмей уәкілетті органның қарауына енгізеді.
5-1. Елдің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мақсатында қорғаныс, азаматтық қорғаныс саласындағы уәкілетті органдар және ұлттық қауіпсіздік органдары өз бастамаларымен ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін тізбеге енгізу және (немесе) одан шығару үшін осындай сәйкестікті негіздейтін құжаттар мен өзге де материалдарды қоса бере отырып, ұсыныстарды осы Қағидалардың 5-тармағында белгіленген мерзімдерде уәкілетті органның қарауына енгізеді.
Ескерту. Қағида 5-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 26.12.2018 № 892 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Уәкiлеттi орган орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, стратегиялық объектілер, аса маңызды мемлекеттік объектілер, стратегиялық маңызы бар экономика салалары объектілері иелерінің (иеленушілерінің) ұсыныстарын қарау және талдау үшін ақпараттық қауіпсіздік саласындағы қоғамдық бірлестіктердің мамандары, сондай-ақ уәкілетті органда, ұлттық қауіпсіздік, азаматтық қорғау және қорғаныс органдарында ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге жауапты лауазымды адамдар қатарынан комиссия (бұдан әрі – комиссия) құрады.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 26.12.2018 № 892 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Комиссия ұсынылған ұсыныстарды, құжаттар мен материалдарды қарап, мынадай:
1) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін тізбеге енгізу туралы;
2) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін тізбеге енгізу туралы өтінімді қабылдамау туралы;
3) осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін аса маңызды ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым тізбесінен алып тастау туралы ұсыным шығарады.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

5. Центральные государственные и местные исполнительные органы, собственники (владельцы) стратегических объектов, особо важных государственных объектов, объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, ежегодно не позднее 1 марта на основании запроса вносят на рассмотрение в уполномоченный орган предложения для включения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры в перечень с приложением документов и иных материалов, обосновывающих такое соответствие.
5-1. В целях обеспечения безопасности страны уполномоченные органы в сфере обороны, гражданской защиты и органы национальной безопасности по собственной инициативе вносят на рассмотрение в уполномоченный орган предложения для включения объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры в перечень и (или) исключения из него, с приложением документов и иных материалов, обосновывающих такое соответствие, в сроки, установленные пунктом 5 настоящих Правил.
Сноска. Правила дополнены пунктом 5-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 26.12.2018 № 892 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Уполномоченный орган для рассмотрения и анализа предложений центральных государственных и местных исполнительных органов, собственников (владельцев) стратегических объектов, особо важных государственных объектов, объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, формирует комиссию из числа специалистов общественных объединений в сфере информационной безопасности, а также должностных лиц, ответственных за обеспечение информационной безопасности, в уполномоченном органе, органах национальной безопасности, гражданской защиты и обороны (далее – комиссия).
Сноска. Пункт 6 в редакции постановления Правительства РК от 26.12.2018 № 892 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Комиссия рассматривает представленные предложения, документы, материалы и выносит рекомендацию:
1) о включении объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры в перечень;
2) об отклонении заявки о включении объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры в перечень;
3) об исключении объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры из перечня критически важной информационно-коммуникационной инфраструктуры в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 18.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

8. Комиссияның ұсынымы мынадай мәліметтерді қамтуға тиіс хаттамамен ресімделеді:
1) отырыстың өткізілген күні мен орны;
2) комиссияның құрамы;
3) қаралған өтінімдердің саны;
4) белгіленген өлшемшарттарға сәйкестігі не сәйкессіздігі негізделген әрбір ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісі бойынша комиссияның ұсынымы.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
9. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін тізбеге енгізу туралы өтініш кері қайтарылған жағдайда уәкілетті орган шешім қабылданған кезден бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей тиісті орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органға, стратегиялық объектілердің, аса маңызды мемлекеттік объектілердің, стратегиялық маңызы бар экономика салалары объектілерінің иесіне (иеленушісіне) бас тарту себебін көрсетіп, хабарлама жолдайды.
10. Уәкілетті орган комиссия хаттамасының негізінде мына үш шешімнің бірін қабылдайды:
1) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін тізбеге енгізу туралы;
2) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін тізбеге енгізу туралы өтінімді қабылдамау туралы;
3) ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісін аса маңызды ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым тізбесінен алып тастау туралы.
Уәкілетті орган тізбені қалыптастырады және жыл сайын, 1 шілдеден кешіктірмей заңнамада белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметіне бекітуге енгізеді. Тізбеге комиссияның хаттамасы және орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, стратегиялық объектілер, аса маңызды мемлекеттік объектілер, стратегиялық маңызы бар экономика салаларының объектілері иелерінің (иеленушілерінің) өтінімдері қоса беріледі.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.01.2021 № 12 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
11. Тізбені өзектілендіруді ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектісін өндірістік пайдаланудың тоқтатылуына немесе өлшемшарттарға сәйкессіздіктің немесе өлшемшарттардың кемінде біреуіне сәйкес келетін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның жаңа объектісінің анықталуына алып келген ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектісінің функционалдық мақсатының өзгеруіне байланысты орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың, стратегиялық объектілер, аса маңызды мемлекеттік объектілер, стратегиялық маңызы бар экономика салалары объектілері иелерінің (иеленушілерінің) ұсыныстары негізінде жыл сайын уәкілетті орган жүзеге асырады.

8. Рекомендация комиссии оформляется протоколом, в котором должны содержаться следующие сведения:
1) дата и место проведения заседания;
2) состав комиссии;
3) количество рассмотренных заявок;
4) рекомендация комиссии по каждому объекту информационно-коммуникационной инфраструктуры с обоснованием соответствия либо несоответствия установленным критериям.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 18.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. В случае отклонения заявки о включении объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры в перечень, уполномоченный орган не позднее десяти рабочих дней с момента принятия решения направляет уведомление с указанием причин отказа соответствующему центральному государственному и местному исполнительному органу, собственнику (владельцу) стратегических объектов, особо важных государственных объектов, объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение.
10. Уполномоченный орган на основании протокола комиссии принимает одно из трех решений:
1) о включении объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры в перечень;
2) об отклонении заявки о включении объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры в перечень;
3) об исключении объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры из перечня критически важной информационно-коммуникационной инфраструктуры.
Уполномоченный орган формирует перечень и ежегодно не позднее 1 июля в установленном законодательством порядке вносит его на утверждение в Правительство Республики Казахстан. К перечню прикладываются протокол комиссии и заявки центральных государственных и местных исполнительных органов, собственников (владельцев) стратегических объектов, особо важных государственных объектов, объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение.
Сноска. Пункт 10 - в редакции постановления Правительства РК от 18.01.2021 № 12 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Актуализация перечня осуществляется уполномоченным органом ежегодно на основании предложений центральных государственных и местных исполнительных органов, собственников (владельцев) стратегических объектов, особо важных государственных объектов, объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, в связи с прекращением промышленной эксплуатации критически важного объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры или изменением функционального назначения критически важного объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры, повлекшими за собой утрату соответствия критериям либо выявление нового объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры, соответствующего не менее чем одному из критериев.

Уәкiлеттi орган орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органның, стратегиялық объектілер, аса маңызды мемлекеттік объектілер, стратегиялық маңызы бар экономика салаларының объектілері иелерінің (иеленушілерінің) ұсыныстарын осы Қағидалардың 6-10-тармақтарында көзделген тәртіппен қарайды.
12. Тізбеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар қажет болған жағдайда осы Қағидаларда және заңнамада белгіленген тәртіппен енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 8 қыркүйектегі
№ 529 қаулысымен
бекітілген
Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілеріне жатқызу өлшемшарттары
1. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің аса маңызды мемлекеттік объектінің үздіксіз пайдаланылуына ықпалы, оның жұмыс істеуі бұзылған кезде аса маңызды мемлекеттік объектінің қызметі тоқтатылатын болады.
2. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің стратегиялық объектілердің үздіксіз және қауіпсіз пайдаланылуына ықпалы, оның жұмыс істеуі бұзылған кезде стратегиялық объектінің қызметі тоқтатылатын болады не техногендік сипаттағы төтенше жағдай қаупі туындайды.
3. Ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің стратегиялық маңызы бар экономика салалары объектілерінің үздіксіз және қауіпсіз пайдаланылуына ықпалы, оның жұмыс істеуі бұзылған кезде стратегиялық маңызы бар экономика салалары объектісінің қызметі тоқтатылатын болады не техногендік сипаттағы төтенше жағдай қаупі туындайды.
4. Жұмыс істеуінің ішінара немесе толық бұзылуы (тоқтауы) қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді және заңмен қорғалатын құпияны қамтитын өзге де мәліметтерді заңсыз жинауға және өңдеуге, әлеуметтік сипаттағы төтенше жағдайға алып келуі мүмкін "электрондық үкiмет" ақпараттандыру объектісінің және өзге де ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің орнықты жұмыс iстеуiн қамтамасыз етуге ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектісінің әсері.
Ескерту. Өшемшарттары 4-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 09.04.2018 № 179 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 849 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Уполномоченный орган рассматривает предложения центральных государственных и местных исполнительных органов, собственников (владельцев) стратегических объектов, особо важных государственных объектов, объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, в порядке, предусмотренном пунктами 6-10 настоящих Правил.
12. Изменения и (или) дополнения в перечень вносятся при необходимости в установленном настоящими Правилами и законодательством порядке.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 8 сентября 2016 года № 529
Критерии отнесения объектов информационно-коммуникационной
инфраструктуры к критически важным объектам
информационно-коммуникационной инфраструктуры
1. Влияние объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры на непрерывную эксплуатацию особо важных государственных объектов, при нарушении функционирования которого будет остановлена деятельность особо важных государственных объектов.
2. Влияние объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры на непрерывную и безопасную эксплуатацию стратегических объектов, при нарушении функционирования которого будет остановлена деятельность стратегических объектов либо возникает угроза чрезвычайной ситуации техногенного характера.
3. Влияние объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры на непрерывную и безопасную эксплуатацию объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, при нарушении функционирования которого будет остановлена деятельность объектов отраслей экономики, имеющих стратегическое значение, либо возникает угроза чрезвычайной ситуации техногенного характера.
4. Влияние объекта информационно-коммуникационной инфраструктуры на обеспечение устойчивого функционирования объекта информатизации "электронного правительства" и иных информационно-коммуникационных услуг, частичное или полное нарушение (прекращение) функционирования которых может привести к незаконному сбору и обработке персональных данных ограниченного доступа и иных сведений, содержащих охраняемую законом тайну, чрезвычайной ситуации социального характера.
Сноска. Критерии дополнены пунктом 4 в соответствии с постановлением Правительства РК от 09.04.2018 № 179 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 849 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).