"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 28 қарашадағы № 741 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                      Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық
қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 380-1-баптың тақырыбымен толықтырылсын:
«380-1-бап. Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің, әскери қызметшінің өміріне қол сұғу»;
2) 108 және 109-баптар алып тасталсын;
3) 379-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«екі жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не екі жүз қырық сағатқа дейінгі мерзімге қоғамдық жұмыстарға тартуға не жетпіс бес тәулікке дейінгі мерзімге қамаққа алуға жазаланады.»;
екінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Төтенше жағдай жарияланған жерлерде немесе терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында жиналыстар, митингілер, пикеттер, көше шерулерін және демонстрациялар өткізу барысында құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік орган өкілінің, әскери қызметшінің өз қызметтік міндеттерін атқаруымен байланысты оларға қатысты жасалған дәл сол іс-әрекет – »;
4) 380-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«бес мың айлық есептік көрсеткiшке дейiнгi мөлшерде айыппұл салуға не сол мөлшерде түзеу жұмыстарына не бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге не сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной системы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2016 года № 741
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной системы».
Премьер-Министр
Республики Казахстан                     Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования
правоохранительной системы
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87):
1) оглавление дополнить заголовком статьи 380-1 следующего содержания:
«Статья 380-1. Посягательство на жизнь сотрудника правоохранительного, специального государственного органа, военнослужащего»;
2) статьи 108 и 109 исключить;
3) в статье 379:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере до двухсот месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо привлечением к общественным работам на срок до двухсот сорока часов, либо арестом на срок до семидесяти пяти суток.»;
абзац первый части второй изложить в следующей редакции:
«2. То же деяние, совершенное в местности, где объявлено чрезвычайное положение, или зоне проведения антитеррористической операции, в отношении представителя правоохранительного, специального государственного органа, военнослужащего в связи с исполнением им служебных обязанностей в ходе проведения собраний, митингов, пикетов, уличных шествий и демонстраций, –»;
4) в статье 380:
абзац второй части первой изложить в следующей редакции:
«наказывается штрафом в размере до пяти тысяч месячных расчетных показателей либо исправительными работами в том же размере, либо ограничением свободы на срок до пяти лет, либо лишением свободы на тот же срок.»;
дополнить частью третьей следующего содержания:

«3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, бірнеше рет жасалған не төтенше жағдай жарияланған жерлерде немесе терроризмге қарсы операция жүргізу аймағында жиналыстар, митингілер, пикеттер, көше шерулерін және демонстрациялар өткізу барысында құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік орган өкілінің, әскери қызметшінің өз қызметтік міндеттерін атқаруымен байланысты оларға қатысты жасалған іс-әрекет –
жеті жылдан он екі жылға дейін бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
5) мынадай мазмұндағы 380-1-баппен толықтырылсын:
«380-1-бап. Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің, әскери қызметшінің өміріне қол сұғу
1. Құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік орган қызметкерінің, әскери қызметшінің қызметтік міндеттерін атқаруымен байланысты оның немесе оның жақындарының өміріне қол сұғу –
мүлкі тәркіленіп не онсыз он жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Қылмыстық топ жасаған дәл сол іс-әрекет –
мүлкі тәркіленіп он бес жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға не өмір бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.».
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат):
1) 32-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 110 (бірінші бөлігінде), 114 (бірінші және екінші бөліктерінде), 123, 130, 131, 147 (бірінші және екінші бөліктерінде), 149 (бірінші бөлігінде), 150 (бірінші бөлігінде), 198 (бірінші бөлігінде), 199 (бірінші бөлігінде), 321 (бірінші бөлігінде)-баптарында, сондай-ақ осы баптың үшінші бөлігінде көзделген жағдайды қоспағанда, Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 152-бабында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер жекеше айыптау iстерi болып есептеледі. Осы істер бойынша іс жүргізу жәбiрленушiнiң шағымы бойынша ғана басталады және оның айыпталушымен, сотталушымен татуласуына орай тоқтатылуға жатады.»;
2) 58-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Негіздер болған кезде және осы Кодексте көзделген тәртіппен прокурор өз қаулысымен істерді өзінің іс жүргізуіне қабылдауға және бұл ретте тергеуші өкілеттіктерін пайдалана отырып, тергеп-тексеруді жеке өзі жүргізуге құқылы. Сотқа дейінгі тергеп-тексерудің заңдылығын қадағалауды осыған уәкілеттік берілген прокурор жүзеге асырады.»;

«3. Деяние, предусмотренное частью второй настоящей статьи, совершенное неоднократно либо в местности, где объявлено чрезвычайное положение, или зоне проведения антитеррористической операции, в отношении представителя правоохранительного, специального государственного органа, военнослужащего в связи с исполнением им служебных обязанностей в ходе проведения собраний, митингов, пикетов, уличных шествий и демонстраций, –
наказывается лишением свободы от семи до двенадцати лет.»;
5) дополнить статьей 380-1 следующего содержания:
«Статья 380-1. Посягательство на жизнь сотрудника
правоохранительного, специального
государственного органа, военнослужащего
1. Посягательство на жизнь сотрудника правоохранительного, специального государственного органа, военнослужащего или его близких в связи с выполнением им служебных обязанностей –
наказывается лишением свободы на срок от десяти до двадцати лет с конфискацией имущества или без таковой.
2. То же деяние, совершенное преступной группой, –
наказывается лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет либо пожизненным лишением свободы с конфискацией имущества.».
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., №15-I, 15-II, ст. 88; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87):
1) часть вторую статьи 32 изложить в следующей редакции:
«2. Дела об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 110 (частью первой), 114 (частями первой и второй), 123, 130, 131, 147 (частями первой и второй), 149 (частью первой), 150 (частью первой), 198 (частью первой), 199 (частью первой), 321 (частью первой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, а также статьей 152 Уголовного кодекса Республики Казахстан, за исключением случая, предусмотренного частью третьей настоящей статьи, считаются делами частного обвинения. Производство по этим делам начинается не иначе как по жалобе потерпевшего и подлежит прекращению за примирением его с обвиняемым, подсудимым.»;
2) часть третью статьи 58 изложить в следующей редакции:
«3. При наличии оснований и в порядке, предусмотренном настоящим Кодексом, прокурор вправе своим постановлением принимать дела к своему производству и лично производить расследование, пользуясь при этом полномочиями следователя. Надзор за законностью досудебного расследования осуществляет уполномоченный на то прокурор.»;

3) 59-баптың екінші бөлігінің 9) тармағындағы «беруге уәкілетті.» деген сөздер «беруге;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 10) тармақпен толықтырылсын:
«10) тергеушінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) және шешіміне жасалған шағымдарды қарауға уәкілетті.»;
4) 60-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Тергеушi тергеудегi iс бойынша прокурордың процестік шешімдерімен, әрекеттерімен (әрекетсіздігімен) келiспеген жағдайда, олар жөнiнде жоғары тұрған прокурорға шағым жасауға құқылы.»;
5) 62-бапта:
үшінші бөліктің 3) тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Анықтау органының бастығы прокурордың процестік шешімдерімен, әрекеттерімен (әрекетсіздігімен) келіспеген жағдайда, ол олар жөнінде жоғары тұрған прокурорға шағым жасауға құқылы.»;
төртінші бөліктің 4) тармағындағы «жүргізуге құқылы.» деген сөздер «жүргізуге;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақпен толықтырылсын:
«5) анықтаушының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешіміне жасалған шағымдарды қарауға құқылы.»;
6) 63-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Анықтаушы істі өз қаулысымен өзінің іс жүргізуіне қабылдап алуға және осы Кодексте айқындалған нысандарда сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыруға, заңда оларды анықтау органы бастығының бекiтуi не келісуі көзделген не прокурордың, соттың, тергеу судьясының санкциялары немесе соттың шешiмi көзделген жағдайларды қоспағанда, тергеу әрекеттері мен басқа да процестік әрекеттерді жүргiзу туралы шешiмді дербес қабылдауға құқылы.»;
7) 105-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамдардың әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) және шешiмдерiне шағымдар тергеу бөлімінің бастығына, анықтау органының бастығына немесе прокурорға берiледi. Прокурордың әрекеттерi (әрекетсіздігі) мен шешiмдерiне шағымдар жоғары тұрған прокурорға берiледi. Өзiнiң жеке әрекеттерiне (әрекетсіздігіне) немесе шешiмдерiне шағым түскен лауазымды адам шағымды өзiнiң түсiнiктемесiмен бiрге дереу жоғары тұрған лауазымды адамға не тиiстi прокурорға жіберуге мiндеттi. Егер лауазымды адам шағымды негiздi деп есептесе, онда ол шағым жасалған әрекетiн (әрекетсіздігін) тоқтатады немесе шағым жасалған шешiмінің күшін жояды, бұл туралы прокурорға хабарлайды.
2. Прокурор, тергеу бөлімінің бастығы, анықтау органының бастығы шағымды алған кезден бастап жеті тәулiк iшiнде оны қарауға және шағым берген адамды қабылданған шешім туралы хабардар етуге мiндеттi. Ұстап алу, тiнту, алу, мүлікке тыйым салу, күдікті деп тану, күдіктінің іс-әрекетін саралау, лауазымынан шеттету кезiнде заңды бұзу, сондай-ақ қорғалу құқығын бұзу туралы шағымдар оларды алған кезден бастап үш тәулiк iшiнде қаралуға жатады. Шағымды тексеру үшiн қосымша материалдарды талап етіп алдыру не өзге де шаралар қолдану қажет болатын айрықша жағдайларда, шағым берген адамға бұл туралы хабарлай отырып, шағымды он бес тәулiкке дейiнгi мерзiмде қарауға жол берiледi.»;

3) часть вторую статьи 59 дополнить пунктом 10) следующего содержания:
«10) рассматривать жалобы на действия (бездействие) и решения следователя.»;
4) часть восьмую статьи 60 изложить в следующей редакции:
«8. В случаях несогласия следователя с процессуальными решениями, действиями (бездействием) прокурора по расследуемому делу, он вправе обжаловать их вышестоящему прокурору.»;
5) в статье 62:
пункт 3) части третьей дополнить абзацем следующего содержания:
«В случаях несогласия начальника органа дознания с процессуальными решениями, действиями (бездействием) прокурора, он вправе обжаловать их вышестоящему прокурору.»;
часть четвертую дополнить пунктом 5) следующего содержания:
«5) рассматривать жалобы на действия (бездействие) и решения дознавателя.»;
6) часть вторую статьи 63 изложить в следующей редакции:
«2. Дознаватель вправе своим постановлением принять дело к своему производству и осуществлять досудебное расследование в формах, определенных настоящим Кодексом, самостоятельно принимать решение о проведении следственных и других процессуальных действий, за исключением случаев, когда законом предусмотрено утверждение либо согласование их начальником органа дознания либо предусмотрены санкции прокурора, суда, следственного судьи или решение суда.»;
7) части первую и вторую статьи 105 изложить в следующей редакции:
«1. Жалобы на действия (бездействие) и решения лиц, осуществляющих досудебное расследование, подаются начальнику следственного отдела, начальнику органа дознания или прокурору. Жалобы на действия (бездействие) и решения прокурора подаются вышестоящему прокурору. Должностное лицо, к которому поступила жалоба на его собственные действия (бездействие) или решения, обязано немедленно направить жалобу со своими пояснениями вышестоящему должностному лицу или надлежащему прокурору. Если должностное лицо считает жалобу обоснованной, то оно прекращает обжалуемое действие (бездействие) или отменяет обжалуемое решение, о чем сообщает прокурору.
2. Прокурор, начальник следственного отдела, начальник органа дознания обязаны рассмотреть жалобу и уведомить о принятом решении лицо, подавшее жалобу, в течение семи суток с момента ее получения. Жалобы на нарушения закона при задержании, обыске, выемке, наложении ареста на имущество, признании подозреваемым, квалификации деяния подозреваемого, отстранении от должности, а также нарушении права на защиту подлежат рассмотрению в течение трех суток с момента их получения. В исключительных случаях, когда для проверки жалобы необходимо истребовать дополнительные материалы либо принять иные меры, допускается рассмотрение жалобы в срок до пятнадцати суток с извещением об этом лица, подавшего жалобу.»;

8) 145-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Тергеу судьясының күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасы қолданылған адамға қатысты осы Кодекстің 148-бабының сегізінші бөлігінде көзделген тәртіппен шығарылған қаулысына сәйкес кепіл енгізілген жағдайда, күзетпен ұстау орнының бастығы күдіктіге, айыпталушыға кепіл жөніндегі міндеттерді және оларды орындамаудың салдарын түсіндіруді жүзеге асырады.
Күдіктiнi, айыпталушыны күзетпен ұстаудан босату кепілдігінің енгізілгенін растайтын құжатты алғаннан кейін күзетпен ұстау орнының бастығы жүзеге асырады, ол туралы сотқа дейінгі тергеуді жүзеге асыратын тұлғаға, қадағалаушы прокурорға және тергеу судьясына дереу хабарланады.»;
9) 147-баптың екінші, үшінші және төртінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бұлтартпау шарасы ретінде күзетпен ұстауды таңдау қажет болған кезде сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам осы Кодекстің 140-бабына сәйкес сот алдында осы шараны қолдануға санкция беру туралы өтінішхатты қозғау туралы қаулы шығарады. Қаулыға өтінішхаттың негізділігін растайтын қылмыстық істің расталған көшірмелері қоса беріледі.
Осы бұлтартпау шарасын таңдау туралы қаулы, сот алдында оны қолдануды санкциялау туралы өтінішхат оған қоса берілген барлық материалдармен бірге ұстап алу мерзімі біткенге дейін он сегіз сағаттан кешіктірілмей прокуратураға ұсынылуға тиіс.
3. Прокурор сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның өтінішхатын қолдау, күдіктіні күзетпен ұстауды санкциялау туралы мәселені шешу кезінде күзетпен ұстау үшін негіздерді қамтитын барлық материалдармен танысуға міндетті және ұсталғандарды ұстау орны бойынша күдіктіден, айыпталушыдан жауап алуға құқылы. Прокурор ұсынылған барлық материалдарды зерделеп:
1) өтінішхатты қолдау және бұлтартпау шарасын санкциялау туралы мәселені шешу үшін материалдарды сотқа жіберу туралы;
2) өтінішхатты қолдаудан бас тарту және күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын қолдануға негіздің болмауына байланысты күдіктіні күзетпен ұстаудан босату туралы;
3) өтінішхатты қолдаудан бас тарту және қылмысты жасады деген күдіктің расталмауына байланысты күдіктіні босату туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялау туралы өтінішхатты қолдаған жағдайда, прокурор қылмыстық қудалау органының қаулысына келісім білдіреді. Бас тартқан жағдайда прокурор уәжді қаулы шығарады. Прокурор тергеу судьясына өзге бұлтартпау шарасын санкциялау туралы өтінішхат жіберуге құқылы.
Күдіктіні күзетпен ұстауды санкциялау туралы өтінішхатты қолдаудан бас тарту және күзетпен ұстаудан босату туралы қаулы мүдделі тұлғаларға жіберіледі. Аталған қаулыға сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам не өзінің немесе білдіретін құқықтар мен мүдделерді қорғайтын процеске қатысушылар жоғары тұрған прокурорға осы Кодекстің 106-бабында көзделген тәртіппен шағымдана алады.

8) часть восьмую статьи 145 изложить в следующей редакции:
«8. В случае внесения залога согласно постановлению следственного судьи, вынесенному в порядке, предусмотренном частью восьмой статьи 148 настоящего Кодекса, в отношении лица, к которому была применена мера пресечения в виде содержания под стражей, разъяснение подозреваемому, обвиняемому обязанностей по залогу и последствий их неисполнения осуществляется начальником места содержания под стражей.
Освобождение подозреваемого, обвиняемого из-под стражи осуществляется начальником места содержания под стражей после получения документа, подтверждающего внесение залога, о чем незамедлительно уведомляются лицо, осуществляющее досудебное расследование, надзирающий прокурор и следственный судья.»;
9) части вторую, третью и четвертую статьи 147 изложить в следующей редакции:
«2. При необходимости избрания в качестве меры пресечения содержание под стражей лицо, осуществляющее досудебное расследование, в соответствии со статьей 140 настоящего Кодекса выносит постановление о возбуждении ходатайства перед судом о даче санкции на применение данной меры. К постановлению прилагаются заверенные копии уголовного дела, подтверждающие обоснованность ходатайства.
Постановление об избрании данной меры пресечения, ходатайство перед судом о санкционировании ее применения со всеми приложенными материалами должны быть представлены в прокуратуру не позднее чем за восемнадцать часов до истечения срока задержания.
3. При решении вопроса о поддержании ходатайства лица, осуществляющего досудебное расследование, санкционировании содержания под стражей подозреваемого прокурор обязан ознакомиться со всеми материалами, содержащими основания для содержания под стражей, и вправе допросить подозреваемого, обвиняемого по месту содержания задержанных. Прокурор, изучив все представленные материалы, принимает одно из следующих решений:
1) о поддержании ходатайства и направлении материалов в суд для решения вопроса о санкционировании меры пресечения;
2) об отказе в поддержании ходатайства и освобождении подозреваемого из-под стражи ввиду отсутствия оснований для применения меры пресечения в виде содержания под стражей;
3) об отказе в поддержании ходатайства и освобождении подозреваемого ввиду неподтверждения подозрения в совершении преступления.
В случае поддержания ходатайства о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей, прокурор выражает согласие с постановлением органа уголовного преследования. В случае отказа, прокурор выносит мотивированное постановление. Прокурор вправе направить ходатайство следственному судье о санкционировании иной меры пресечения.
Постановление об отказе в поддержании ходатайства о санкционировании содержания под стражей и освобождении из-под стражи подозреваемого направляется заинтересованным лицам. Указанное постановление может быть обжаловано лицом, осуществляющим досудебное расследование, вышестоящему прокурору либо участниками процесса, защищающими свои или представляемые права и интересы, в порядке, предусмотренном статьей 106 настоящего Кодекса.

4. Прокурор сотқа дейiнгi тергеп-тексерудi жүзеге асыратын адамның күзетпен ұстауға санкция беру туралы өтінішхатты қозғау туралы қаулысын келіскеннен кейін оны негiздiлiгiн растайтын материалдармен бірге ұстап алу мерзiмi аяқталардан бұрын он екi сағаттан кешіктірмей сотқа жібереді, бір мезгілде ол туралы мүдделi тұлғаларды хабардар етеді.»;
10) 148-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Күзетпен ұстауды санкциялауға байланысты мәселелерді шешкен кезде тергеу судьясы істің көрсетілген бұлтартпау шарасын таңдау кезінде ескерілетін мән-жайларға қатысты материалдарын зерттеумен қатар, адамға қылмыстық құқық бұзушылық жасады деп күдік келтірудің негізділігін тексереді.»;
бесінші бөліктің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Прокурордың осы өтінішхатын қарау барысында күдікті, айыпталушы, сондай-ақ олардың мүддесінде қорғаушы осы Кодекстің 137-бабының бірінші бөлігінде көзделген өзге бұлтартпау шарасын қолдану туралы өтінішхат мәлімдеуге құқылы.»;
жетінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«7. Күдіктіні, айыпталушыны күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялау туралы өтінішхатты қарау нәтижесі бойынша тергеу судьясы:
1) күзетпен ұстауды санкциялау туралы;
2) екі ай мерзімге күзетпен ұстауды санкциялау үшін жеткілікті негіздер болмаған жағдайда, он тәулікке дейінгі мерзімге күзетпен ұстауды санкциялау туралы;
3) күзетпен ұстауды санкциялаудан бас тарту туралы қаулылардың бірін шығарады. Осы бұлтартпау шарасын санкциялаудан бас тартылған жағдайда, тергеу судьясы осы Кодекстің 137-бабының бірінші бөлігінде көзделген өзге де бұлтартпау шарасын таңдауға құқылы.»;
тоғызыншы бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«9. Тергеу судьясы, сот күзетпен ұстау түріндегі бұлтартпау шарасын санкциялау туралы қаулыны шығарған кезде:
1) адамға жәбірленушінің өліміне әкеп соққан қылмыс қасақана жасады деп күдік келтірілген, айып тағылған;
2) адамға қылмыстық топтың құрамында қылмыс, террористік және (немесе) экстремистік қылмыстар жасады деп күдік келтірілген, айып тағылған;
3) күдікті, айыпталушы сот ісін жүргізуге кедергі жасайды немесе тергеуден және соттан жасырынады деп пайымдауға жеткілікті негіздер бар болған;
4) күдіктінің, айыпталушының қылмыстық әрекеттерді жалғастыруы туралы деректер бар болған;
5) күдікті, айыпталушы бұрын таңдалған кепіл түріндегі бұлтартпау шарасын бұзған жағдайларда, тергеп-тексерілетін қылмыстық іс бойынша кепіл белгілемейді.»;
11) 153-баптың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

4. Прокурор после согласования постановления лица, осуществляющего досудебное расследование, о возбуждении ходатайства о санкционировании содержания под стражей, направляет его с подтверждающими материалами в суд не позднее, чем за двенадцать часов до истечения срока задержания, с одновременным уведомлением заинтересованных лиц.»;
10) в статье 148:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
«3. При решении вопросов, связанных с санкционированием содержания под стражей, следственный судья помимо исследования материалов дела, относящихся к обстоятельствам, учитываемым при избрании указанной меры пресечения, проверяет обоснованность подозрения лица в совершении уголовного правонарушения.»;
абзац второй части пятой изложить в следующей редакции:
«Подозреваемый, обвиняемый, а также в их интересах защитник в ходе рассмотрения данного ходатайства прокурора вправе заявить ходатайство о применении иной меры пресечения, предусмотренной частью первой статьи 137 настоящего Кодекса.»;
часть седьмую изложить в следующей редакции:
«7. По итогам рассмотрения ходатайства о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей подозреваемого, обвиняемого следственный судья выносит одно из следующих постановлений:
1) о санкционировании содержания под стражей;
2) о санкционировании содержания под стражей на срок до десяти суток, в случае отсутствия достаточных оснований для санкционирования содержания под стражей сроком на два месяца;
3) об отказе в санкционировании содержания под стражей. В случае отказа в санкционировании данной меры пресечения, следственный судья вправе избрать иную меру пресечения, предусмотренную частью первой статьи 137 настоящего Кодекса.»;
часть девятую изложить в следующей редакции:
«9. При вынесении следственным судьей, судом постановления о санкционировании меры пресечения в виде содержания под стражей залог не устанавливается в случаях:
1) подозрения, обвинения лица в совершении умышленных преступлений, повлекших смерть потерпевшего;
2) подозрения, обвинения лица в совершении преступления в составе преступной группы, террористических и (или) экстремистских преступлений;
3) наличия достаточных оснований полагать, что подозреваемый, обвиняемый будут препятствовать судопроизводству или скроются от следствия и суда;
4) наличия данных о продолжении подозреваемым, обвиняемым преступной деятельности;
5) нарушения подозреваемым, обвиняемым ранее избранной меры пресечения в виде залога по расследуемому уголовному делу.»;
11) часть пятую статьи 153 изложить в следующей редакции:

«5. Тергеу судьясы санкциялаған күдіктіні, айыпталушыны күзетпен ұстау, үйқамақ түріндегі бұлтартпау шарасының күшін жою немесе оны өзгерту, осы Кодекстің 145-бабының сегізінші бөлігінде көзделген жағдайларды қоспағанда, тергеу судьясының санкциясымен жүргізіледі.
Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адамның қылмыстық істі немесе қылмыстық қудалауды тоқтату туралы шешім қабылдауы кезінде бұлтартпау шарасының күшін жою прокурордың келісімімен жүргізіледі.»;
12) 187-баптың бірінші және екінші бөліктері мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 184, 185, 186 (екінші бөлігінде), 255, 256, 257, 259, 260, 267, 270, 275, 291 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде жаппай қырып-жоятын қаруды, сол сияқты жаппай қырып-жоятын қару жасау кезінде пайдаланылуы мүмкін материалдарды немесе жабдықтарды жымқыруға не қорқытып алуға қатысты), 360, 373, 374, 375, 392 (екінші бөлігінде), 396 (екінші бөлігінде), 445 (екінші бөлігінде), 458 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша алдын ала тергеудi Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң тергеушiлерi жүргiзедi. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 205 (үшінші бөлігінде), 206 (екінші және үшінші бөліктерінде), 207 (екінші және үшінші бөліктерінде), 208 (екінші және үшінші бөліктерінде), 209 (екінші және үшінші бөліктерінде), 210 (екінші және үшінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша, егер олар мемлекеттік электрондық ақпараттық ресурстарға, мемлекеттік ақпараттық жүйелерге қатысты жасалса, алдын ала тергеуді ұлттық қауіпсіздік органы жүзеге асыруы мүмкін. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 437 (үшiншi бөлiгiнде), 438 (үшінші бөлігінде), 439 (үшінші бөлігінде), 441 (үшiншi бөлiгiнде), 442 (үшінші бөлігінде), 443 (екінші бөлігінде), 459 (үшінші бөлігінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша, егер олар ұрыс жағдайында жасалса, алдын ала тергеудi Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң тергеушiлерi жүргiзуі мүмкін. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 361 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 362 (үшінші бөлігінде, төртінші бөлігінің 3-тармағында), 366 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 367 (үшінші және төртінші бөліктерінде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша, егер оларды әскери қызметшілер, сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызметтің немесе арнайы мемлекеттік органдардың қызметкерлері жасаса, алдын ала тергеуді Ұлттық қауіпсіздік комитетінің тергеушілері жүргізуі мүмкін. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің өзге баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша, егер оларды тергеп-тексеру ұлттық қауіпсіздік органдарының тергеулігіне жатқызылған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша алдын ала тергеу жүргізумен тікелей байланысты болса және қылмыстық істі жеке іс жүргізуге бөліп алу мүмкін болмаса, алдын ала тергеуді ұлттық қауіпсіздік органы жүргізуі мүмкін.

«5. Отмена или изменение меры пресечения в виде содержания под стражей, домашнего ареста подозреваемого, обвиняемого, санкционированной следственным судьей, производится с санкции следственного судьи, за исключением случаев, предусмотренных частью восьмой статьи 145 настоящего Кодекса.
При принятии решения о прекращении уголовного дела или уголовного преследования лицом, осуществляющим досудебное расследование, отмена меры пресечения производится с согласия прокурора.»;
12) части первую и вторую статьи 187 изложить в следующей редакции:
«1. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 184, 185, 186 (частью второй), 255, 256, 257, 259, 260, 267, 270, 275, 291 (частями второй, третьей и четвертой в отношении хищения либо вымогательства оружия массового поражения, а равно материалов или оборудования, которые могут быть использованы при создании оружия массового поражения), 360, 373, 374, 375, 392 (частью второй), 396 (частью второй), 445 (частью второй), 458 (частями второй, третьей, четвертой и пятой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится следователями Комитета национальной безопасности. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 205 (частью третьей), 206 (частями второй и третьей), 207 (частями второй и третьей), 208 (частями второй и третьей), 209 (частями второй и третьей), 210 (частями второй и третьей) Уголовного кодекса Республики Казахстан, если они совершены в отношении государственных электронных информационных ресурсов, государственных информационных систем, предварительное следствие может осуществляться органом национальной безопасности. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 437 (частью третьей), 438 (частью третьей), 439 (частью третьей), 441 (частью третьей), 442 (частью третьей), 443 (частью второй), 459 (частью третьей) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие может производиться следователями Комитета национальной безопасности, если они совершены в боевой обстановке. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 361 (частями третьей и четвертой), 362 (частью третьей, пунктом 3) части четвертой), 366 (частями третьей и четвертой), 367 (частями третьей и четвертой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, если они совершены военнослужащими, сотрудниками антикоррупционной службы или специальных государственных органов, предварительное следствие может производиться следователями Комитета национальной безопасности. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных иными статьями Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие может производиться органом национальной безопасности, если их расследование непосредственно связано с производством предварительного следствия по делам об уголовных правонарушениях, отнесенных к подследственности органов национальной безопасности, и уголовное дело не может быть выделено в отдельное производство.

2. Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексiнiң 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 (екiншi бөлiгiнде), 110 (екiншi бөлiгiнде), 116, 118 (үшiншi бөлiгiнде), 120, 121, 122, 124, 125, 126 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 127, 128 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 129, 132, 133, 134, 135, 141, 143 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 148, 150 (екiншi бөлiгiнде), 151, 155 (екiншi бөлiгiнде), 156 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 157, 188 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 191 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 192, 193, 194 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 200 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 201 (екiншi бөлiгiнде), 202 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 203, 205 (үшiншi бөлiгiнде), 206 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 207 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 208 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 209 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 210 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 211 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 212 (екiншi бөлiгiнде), 213 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 251, 252 (екiншi бөлiгiнде), 254, 261, 268, 271, 272, 273, 274 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 277, 278, 279, 280, 281, 282, 287 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 288 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 291, 293 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 295 (үшiншi бөлiгiнде), 296 (төртiншi бөлiгiнде), 297, 298, 299 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 300 (екiншi бөлiгiнде), 301, 302, 303 (екiншi бөлiгiнде), 304, 305, 306 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 308 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 309 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 310 (екiншi бөлiгiнде), 312, 314 (екiншi бөлiгiнде), 315 (екiншi бөлiгiнде), 317 (екiншi, үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 318, 319 (бесiншi бөлiгiнде), 320 (екiншi бөлiгiнде), 322 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 323, 324, 325 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 326 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 327, 328 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 329, 330, 331 (бiрiншi бөлiгiнде), 332, 333, 334 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 335 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 337 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 338, 340 (төртiншi бөлiгiнде), 341 (екiншi бөлiгiнде), 343 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 344, 346 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 348 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 349 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 350 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 351 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 352, 353 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 354 (екiншi, үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 355, 356 (екiншi бөлiгiнде), 358 (үшiншi, төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде), 359 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 376 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 377, 380, 380-1, 382 (екiншi бөлiгiнде), 386 (екiншi бөлiгiнде), 388, 389 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 394 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 399 (үшiншi бөлiгiнде), 401, 402 (екiншi бөлiгiнде), 404 (бiрiншi бөлiгiнде), 407 (үшінші бөлігінде), 408, 409, 411, 426 (екiншi бөлiгiнде), 428 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 429, 437 (үшінші бөлiгiнде), 438 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 439 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 440 (төртiншi бөлiгiнде), 441 (үшiншi бөлiгiнде), 442 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 443 (екiншi бөлiгiнде), 446 (екiншi бөлiгiнде), 449 (үшiншi бөлiгiнде), 453 (екiншi бөлiгiнде), 454 (бiрiншi бөлiгiнде), 459 (үшiншi бөлiгiнде), 462 (екiншi және үшiншi бөлiктерiнде), 463 (үшiншi және төртiншi бөлiктерiнде), 464, 465, 466 (төртiншi және бесiншi бөлiктерiнде)-баптарында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы iстер бойынша алдын ала тергеудi iшкi iстер органдарының тергеушiлерi жүргiзедi.»;

2. По делам об уголовных правонарушениях, предусмотренных статьями 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107 (частью второй), 110 (частью второй), 116, 118 (частью третьей), 120, 121, 122, 124, 125, 126 (частями второй и третьей), 127, 128 (частями второй, третьей и четвертой), 129, 132, 133, 134, 135, 141, 143 (частями второй и третьей), 148, 150 (частью второй), 151, 155 (частью второй), 156 (частями третьей и четвертой), 157, 188 (частями второй, третьей и четвертой), 191 (частями второй, третьей и четвертой), 192, 193, 194 (частями второй, третьей и четвертой), 200 (частями второй, третьей и четвертой), 201 (частью второй), 202 (частями второй и третьей), 203, 205 (частью третьей), 206 (частями второй и третьей), 207 (частями второй и третьей), 208 (частями второй и третьей), 209 (частями второй и третьей), 210 (частями второй и третьей), 211 (частями второй и третьей), 212 (частью второй), 213 (частями второй и третьей), 251, 252 (частью второй), 254, 261, 268, 271, 272, 273, 274 (частями второй, третьей и четвертой), 277, 278, 279, 280, 281, 282, 287 (частями четвертой и пятой), 288 (частями второй и третьей), 291, 293 (частями второй и третьей), 295 (частью третьей), 296 (частью четвертой), 297, 298, 299 (частями второй, третьей и четвертой), 300 (частью второй), 301, 302, 303 (частью второй), 304, 305, 306 (частями второй и третьей), 308 (частями второй и третьей), 309 (частями второй и третьей), 310 (частью второй), 312, 314 (частью второй), 315 (частью второй), 317 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 318, 319 (частью пятой), 320 (частью второй), 322 (частями второй, третьей и четвертой), 323, 324, 325 (частями второй и третьей), 326 (частями второй и третьей), 327, 328 (частями второй и третьей), 329, 330, 331 (частью первой), 332, 333, 334 (частями второй и третьей), 335 (частями третьей и четвертой), 337 (частями четвертой и пятой), 338, 340 (частью четвертой), 341 (частью второй), 343 (частями второй и третьей), 344, 346 (частями четвертой и пятой), 348 (частями третьей и четвертой), 349 (частями третьей и четвертой), 350 (частями второй и третьей), 351 (частями второй и третьей), 352, 353 (частями второй, третьей и четвертой), 354 (частями второй, третьей и четвертой), 355, 356 (частью второй), 358 (частями третьей, четвертой и пятой), 359 (частями третьей и четвертой), 376 (частями второй и третьей), 377, 380, 380-1, 382 (частью второй), 386 (частью второй), 388, 389 (частями третьей и четвертой), 394 (частями второй и третьей), 399 (частью третьей), 401, 402 (частью второй), 404 (частью первой), 407 (частью третьей), 408, 409, 411, 426 (частью второй), 428 (частями второй и третьей), 429, 437 (частью третьей), 438 (частями второй и третьей), 439 (частями второй и третьей), 440 (частью четвертой), 441 (частью третьей), 442 (частями второй и третьей), 443 (частью второй), 446 (частью второй), 449 (частью третьей), 453 (частью второй), 454 (частью первой), 459 (частью третьей), 462 (частями второй и третьей), 463 (частями третьей и четвертой), 464, 465, 466 (частями четвертой и пятой) Уголовного кодекса Республики Казахстан, предварительное следствие производится следователями органов внутренних дел.»;

13) 193-баптың бірінші бөлігінде:
12) тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«12) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын органнан істі алып қояды және осы Кодексте белгіленген тергеулігіне сәйкес оны сотқа дейінгі тергеп-тексерудің басқа органына береді; айрықша жағдайларда тергеп-тексерудің объективті және жеткілікті болуын қамтамасыз ету қажеттілігімен байланысты қылмыстық қудалау органының не қылмыстық процестің қатысушысының жазбаша өтінішхаты бойынша істі бір органнан екінші органға береді не өзінің іс жүргізуіне қабылдайды және оларды осы Кодексте белгіленген тергеулігіне қарамастан тергеп-тексереді;»;
мынадай мазмұндағы 12-1) тармақпен толықтырылсын:
«12-1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 17-тарауында көзделген азаптаулар, қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы істер бойынша сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыруға құқылы.
Бас Прокурор ерекше жағдайларда өз бастамасы бойынша осы Кодексте белгіленген тергеулікке қарамай, прокурорға сотқа дейінгі тергеп-тексеру жүргізуді тапсыруға құқылы.»;
14) 527-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жүзеге асыратын адам тек нәтижелері қылмыстық құқық бұзушылық іздерін және күдікті, айыпталушы кінәсінің өзге де дәлелдерін тіркейтін ғана тергеу әрекеттерін және өзге де процестік әрекеттерді жүргізуге құқылы.
Осы Кодекстің 189-бабының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен қылмыстық теріс қылық туралы іс бойынша анықтау тағайындалған кезде сотқа дейінгі тергеп-тексеру қылмыстық теріс қылық туралы хаттама жасаумен аяқталады.».
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат):
1) мазмұны мынадай мазмұндағы 73-1 және 73-2-баптардың атауларымен толықтырылсын:

13) в части первой статьи 193:
пункт 12) изложить в следующей редакции:
«12) изымает дела у органа, осуществляющего досудебное расследование, и передает другому органу досудебного расследования в соответствии с установленной настоящим Кодексом подследственностью; в исключительных случаях, связанных с необходимостью обеспечения объективности и достаточности расследования, по письменному ходатайству органа уголовного преследования либо участника уголовного процесса передает дела от одного органа другому либо принимает в свое производство и расследует их независимо от установленной настоящим Кодексом подследственности;»;
дополнить пунктом 12-1) следующего содержания:
«12-1) вправе осуществлять досудебное расследование по делам о пытках, уголовных правонарушениях, предусмотренных главой 17 Уголовного кодекса Республики Казахстан.
Генеральный Прокурор вправе в исключительных случаях по собственной инициативе поручить производство досудебного расследования прокурору, независимо от установленной настоящим Кодексом подследственности.»;
14) часть вторую статьи 527 изложить в следующей редакции:
«2. Лицо, осуществляющее досудебное расследование, вправе произвести только те следственные и иные процессуальные действия, результаты которых фиксируют следы уголовного правонарушения и иные доказательства вины подозреваемого, обвиняемого.
При назначении по делу об уголовном проступке дознания в порядке, предусмотренном частью четвертой статьи 189 настоящего Кодекса, досудебное расследование завершается составлением протокола об уголовном проступке.».
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87):
1) оглавление дополнить заголовками статей 73-1 и 73-2 следующего содержания:

«73-1-бап. Денсаулыққа қасақана жеңіл зиян келтіру
73-2-бап. Ұрып-соғу»;
2) 54-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iс бойынша iс жүргiзуге қатысушылардың және (немесе) iшкi iстер органдарының өтiнiшхаты бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстi қарау кезiнде сот осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 127, 128, 131, 434, 435, 436, 440 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 442 (үшінші бөлігінде), 448, 461, 482, 485 (екінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықты жасаған адамның мінез-құлқына үш айдан бiр жылға дейiнгi мерзiмге:»;
3) 64-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 79 (бірінші бөлігінде), 146, 185, 186, 220, 229 (екінші бөлігінде)-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстер жәбiрленушiнiң арызы бойынша ғана қозғалады және ол әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасаған тұлғамен татуласқаннан кейiн тоқтатылуға жатады.»;
4) мынадай мазмұндағы 73-1 және 73-2-баптармен толықтырылсын:
«73-1-бап. Денсаулыққа қасақана жеңіл зиян келтіру/
1. Қысқа мерзімге денсаулықтың бұзылуына не жалпы еңбекке жарамдылықтың шамалы тұрақты бұзылуына әкеп соққан денсаулыққа қасақана жеңіл зиян келтіру –
он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не он бес тәулік мерзімге дейін әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген, бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін –
жиырма тәулік мерзімге дейін әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, осы Кодекстің 50-бабының екінші бөлігіне сәйкес әкімшілік қамақ қолданылмайтын адамдар жасаған әрекеттер –
қырық айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
73-2-бап. Ұрып-соғу
1. Тән ауруына ұшырататын, бiрақ денсаулыққа жеңіл зиян келтiруге әкеп соқпаған ұрып-соғу немесе өзге де күш қолдану әрекеттерiн жасау –
он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға не он тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған әрекеттер –
он бес тәулікке дейінгі мерзімге әкімшілік қамаққа алуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші бөлігінде көзделген, осы Кодекстің 50-бабының екінші бөлігіне сәйкес әкімшілік қамақ қолданылмайтын адамдар жасаған әрекеттер –
отыз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

«Статья 73-1. Умышленное причинение легкого вреда здоровью
Статья 73-2. Побои»;
2) абзац первый части первой статьи 54 изложить в следующей редакции:
«1. При рассмотрении дела об административном правонарушении по ходатайству участников производства по делу об административном правонарушении и (или) органов внутренних дел судом могут быть установлены особые требования к поведению лица, совершившего административное правонарушение, предусмотренное статьями 73, 73-1, 73-2, 127, 128, 131, 434, 435, 436, 440 (частью четвертой и пятой), 442 (частью третьей), 448, 461, 482, 485 (частью второй) настоящего Кодекса, на срок от трех месяцев до одного года, предусматривающие в полном объеме или раздельно запрет:»;
2) часть первую статьи 64 изложить в следующей редакции:
«1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 79 (частью первой), 146, 185, 186, 220, 229 (частью второй) настоящего Кодекса, возбуждаются не иначе как по заявлению потерпевшего и подлежат прекращению за примирением его с лицом, совершившим административное правонарушение.»;
4) дополнить статьями 73-1 и 73-2 следующего содержания:
«Статья 73-1. Умышленное причинение легкого вреда здоровью
1. Умышленное причинение легкого вреда здоровью, повлекшее кратковременное расстройство здоровья или незначительную стойкую утрату общей трудоспособности, –
влечет штраф в размере пятнадцати месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до пятнадцати суток.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут административный арест на срок до двадцати суток.
3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные лицами, к которым административный арест в соответствии с частью второй статьи 50 настоящего Кодекса не применяется, –
влекут штраф в размере сорока месячных расчетных показателей.
Статья 73-2. Побои
1. Нанесение побоев или совершение иных насильственных действий, причинивших физическую боль, но не повлекших причинение легкого вреда здоровью, –
влечет штраф в размере десяти месячных расчетных показателей либо административный арест на срок до десяти суток.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, –
влекут административный арест на срок до пятнадцати суток.
3. Действия, предусмотренные частью второй настоящей статьи, совершенные лицами, к которым административный арест в соответствии с частью второй статьи 50 настоящего Кодекса не применяется, –
влекут штраф в размере тридцати месячных расчетных показателей.»;

5) 462-баптың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Кодекстің 162, 227-баптарында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттiк бақылау және қадағалау органдары (лауазымды адамдар), мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары өздерінің құзыретi шегiнде берген заңды талаптарды немесе нұсқамаларды, ұсынуларды, қаулыларды орындамау немесе тиiсiнше орындамау –
белгілі бір қызмет түріне рұқсаттың қолданылуын тоқтата тұрып немесе тоқтатпай не қызметті немесе жекелеген қызмет түрлерін тоқтата тұрып немесе тоқтатпай, жеке тұлғаларға – бес, лауазымды адамдарға – он бес, шағын кәсiпкерлiк субъектiлерiне немесе коммерциялық емес ұйымдарға – бір жүз, орта кәсіпкерлік субъектілеріне – екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілеріне бес жүз айлық есептiк көрсеткiш мөлшерiнде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
6) 684-баптың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мамандандырылған аудандық және оларға теңестiрiлген әкiмшiлiк соттардың судьялары, осы баптың үшiншi бөлiгiнде көзделген жағдайларды қоспағанда, осы Кодекстiң 73, 73-1, 73-2, 74, 75 (бірінші, екiншi, бесінші және алтыншы бөлiктерiнде), 76, 77, 78, 79, 80 (төртiншi бөлiгiнде), 81 (екiншi бөлiгiнде), 82 (екiншi бөлiгiнде), 82-1, 85, 86 (төртiншi бөлiгiнде), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (екiншi бөлiгiнде), 145, 149, 150, 151 (екiншi бөлiгiнде), 153, 154, 158, 159, 160 (екiншi бөлiгiнде), 169 (екiншi, жетінші, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші және он төртінші бөліктерінде), 170 (жетінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші және он екінші бөліктерінде), 171, 173, 174 (екiншi бөлiгiнде), 175, 175-1, 176, 182, 183, 184, 185, 187 (екінші, үшінші, төртінші және бесінші бөліктерінде), 189, 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктерінде), 191, 193 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 199 (екiншi бөлiгiнде), 200, 211 (бірiншi бөлiгiнде), 214, 216, 219, 233 (үшiншi бөлiгiнде), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 246-1 (бұл бұзушылықтарға квазимемлекеттік сектор субъектілеріне арнайы мақсаттағы аудит жүргізу кезінде жол берілгенде), 247 (алтыншы, тоғызыншы, он бірінші бөліктерінде), 251, 252 (екiншi бөлiгiнде), 281 (төртінші, бесінші және алтыншы бөліктерінде), 282 (үшіншi, төртінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы, он бірінші және он үшінші бөлiктерiнде), 283, 294 (бірінші және екінші бөліктерінде), 296 (екiншi бөлiгiнде), 299 (екінші бөлігінде), 310, 311, 312 (екiншi бөлiгiнде), 313, 314, 316 (екiншi бөлiгiнде), 317 (төртінші бөлiгiнде), 317-1 (екінші бөлігінде), 317-2 (екінші бөлігінде), 319, 320 (бірінші, екінші және үшінші бөліктерінде), 326 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 333 (екiншi бөлiгiнде), 356 (он төртінші бөлігінде), 357, 360 (бірiншi бөлiгiнде), 382 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 383 (үшінші және төртінші бөліктерінде), 385 (екiншi бөлiгiнде), 389, 392 (үшiншi бөлiгiнде), 395 (екiншi бөлiгiнде), 396 (екiншi бөлiгiнде), 397(төртiншi бөлiгiнде), 398, 399 (екінші және үшінші бөліктерінде), 400 (екiншi бөлiгiнде), 401 (алтыншы және жетінші бөліктерінде), 402 (төртінші бөлігінде), 404 (тоғызыншы бөлiгiнде), 405 (бірiншi бөлiгiнде), 407 (екiншi және үшінші бөлiктерiнде), 409 (жетінші бөлігінде), 410-1, 413, 414, 415 (екiншi бөлiгiнде), 416, 417 (бірінші және алтыншы бөліктерінде), 419 (екiншi бөлiгiнде), 422, 423 (екiншi бөлiгiнде), 424 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 425 (екiншi бөлiгiнде), 426 (екінші және үшінші бөліктерінде), 427, 433 (екiншi бөлiгiнде), 434, 436, 439, 440 (төртінші және бесінші бөліктерінде), 443 (екінші бөлігінде), 444 (бірінші бөлігінде), 445, 445-1, 446, 449 (екiншi және үшінші бөліктерінде), 450, 451, 452 (үшінші, төртінші және алтыншы бөліктерінде), 453, 454 (екiншi бөлiгiнде), 455 (төртiншi бөлiгiнде), 456, 456-1, 460-1 (екінші және үшінші бөліктерінде), 461, 462, 463, 464 (екiншi бөлiгiнде), 465, 467, 469 (екiншi бөлiгiнде), 470 (екiншi бөлiгiнде), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 485 (екiншi бөлiгiнде), 488, 489 (екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші және сегізінші бөліктерінде), 489-1, 490, 495 (екiншi бөлiгiнде), 496 (екiншi бөлiгiнде), 498, 506, 507, 508, 509, 512 (екiншi бөлiгiнде), 513 (екiншi бөлiгiнде), 514 (екiншi бөлiгiнде), 516, 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктерінде), 528 (бірінші бөлiгiнде), 532, 541, 543 (бірінші және үшінші бөліктерінде), 544, 545, 548 (екiншi бөлiгiнде), 549, 550, 551 (екiншi бөлiгiнде), 552 (екiншi бөлiгiнде), 563 (екiншi бөлiгiнде), 564 (бесiншi бөлiгiнде), 569 (бірінші, екінші және төртінші бөліктерінде), 583 (екiншi бөлiгiнде), 590 (төртiншi бөлiгiнде), 596 (үшінші және бесінші бөліктерінде), 603 (бірінші және екінші бөліктерінде), 604 (екiншi бөлiгiнде), 605 (екiншi бөлiгiнде), 606 (екiншi бөлiгiнде), 607 (екiншi бөлiгiнде), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктерінде), 613 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктерінде), 615 (төртiншi бөлiгiнде), 618, 621 (үшiншi бөлiгiнде), 636 (екiншi бөлiгiнде), 637 (сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он үшінші бөліктерінде), 638 (екiншi бөлiгiнде), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681-баптарында көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарайды.»;

5) часть третью статьи 462 изложить в следующей редакции:
«3. Невыполнение или ненадлежащее выполнение законных требований или предписаний, представлений, постановлений, выданных органами государственного контроля и надзора (должностных лиц), должностными лицами государственных органов в пределах их компетенции, за исключением случаев, предусмотренных статьями 162, 227 настоящего Кодекса, –
влечет штраф на физических лиц в размере пяти, на должностных лиц – в размере пятнадцати, на субъектов малого предпринимательства или некоммерческие организации – в размере ста, на субъектов среднего предпринимательства – в размере двухсот, на субъектов крупного предпринимательства – в размере пятисот месячных расчетных показателей, с приостановлением действия разрешения на определенный вид деятельности или без такового, либо с приостановлением деятельности или отдельных видов деятельности или без такового.»;
6) часть первую статьи 684 изложить в следующей редакции:
«1. Судьи специализированных районных и приравненных к ним административных судов рассматривают дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 73, 73-1, 73-2, 74, 75 (частями первой, второй, пятой и шестой), 76, 77, 78, 79, 80 (частью четвертой), 81 (частью второй), 82 (частью второй), 82-1, 85, 86 (частью четвертой), 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 139 (частью второй), 145, 149, 150, 151 (частью второй), 153, 154, 158, 159, 160 (частью второй), 169 (частями второй, седьмой, десятой, одиннадцатой, двенадцатой, тринадцатой и четырнадцатой), 170 (частями седьмой, девятой, десятой, одиннадцатой и двенадцатой), 171, 173, 174 (частью второй), 175, 175-1, 176, 182, 183, 184, 185, 187 (частями второй, третьей, четвертой и пятой), 189, 190 (частями второй, третьей и четвертой), 191, 193 (частями второй и третьей), 199 (частью второй), 200, 211 (частью первой), 214, 216, 219, 233 (частью третьей), 235, 236, 237, 239-1, 245, 246, 246-1 (когда эти нарушения допущены при проведении аудита специального назначения субъектов квазигосударственного сектора), 247 (частями шестой, девятой, одиннадцатой), 251, 252 (частью второй), 281 (частями четвертой, пятой и шестой), 282 (частями третьей, четвертой, шестой, седьмой, девятой, одиннадцатой и тринадцатой), 283, 294 (частями первой и второй), 296 (частью второй), 299 (частью второй), 310, 311, 312 (частью второй), 313, 314, 316 (частью второй), 317 (частью четвертой), 317-1 (частью второй), 317-2 (частью второй), 319, 320 (частями первой, второй и третьей), 326 (частями третьей и четвертой), 333 (частью второй), 356 (частью четырнадцатой), 357, 360 (частью первой), 382 (частями второй и третьей), 383 (частями третьей и четвертой), 385 (частью второй), 389, 392 (частью третьей), 395 (частью второй), 396 (частью второй), 397 (частью четвертой), 398, 399 (частями второй и третьей), 400 (частью второй), 401 (частями шестой и седьмой), 402 (частью четвертой), 404 (частью девятой), 405 (частью первой), 407 (частями второй и третьей), 409 (частью седьмой), 410-1, 413, 414, 415 (частью второй), 416, 417 (частями первой и шестой), 419 (частью второй), 422, 423 (частью второй), 424 (частями третьей и пятой), 425 (частью второй), 426 (частями второй и третьей), 427, 433 (частью второй), 434, 436, 439, 440 (частями четвертой и пятой), 443 (частью второй), 444 (частью первой), 445, 445-1, 446, 449 (частями второй и третьей), 450, 451, 452 (частями третьей, четвертой и шестой), 453, 454 (частью второй), 455 (частью четвертой), 456, 456-1, 460-1 (частями второй и третьей), 461, 462, 463, 464 (частью второй), 465, 467, 469 (частью второй), 470 (частью второй), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 485 (частью второй), 488, 489 (частями второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой и восьмой), 489-1, 490, 495 (частью второй), 496 (частью второй), 498, 506, 507, 508, 509, 512 (частью второй), 513 (частью второй), 514 (частью второй), 516, 517 (частями второй, четвертой, пятой, шестой и седьмой), 528 (частью первой), 532, 541, 543 (частями первой и третьей), 544, 545, 548 (частью второй), 549, 550, 551 (частью второй), 552 (частью второй), 563 (частью второй), 564 (частью пятой), 569 (частями первой, второй и четвертой), 583 (частью второй), 590 (частью четвертой), 596 (частями третьей и пятой), 603 (частями первой и второй), 604 (частью второй), 605 (частью второй), 606 (частью второй), 607 (частью второй), 608, 610, 611 (частями второй и третьей), 613 (частями первой, второй, третьей, четвертой, пятой, шестой, седьмой, восьмой, девятой, десятой и одиннадцатой), 615 (частью четвертой), 618, 621 (частью третьей), 636 (частью второй), 637 (частями восьмой, девятой, десятой и тринадцатой), 638 (частью второй), 651, 652, 653, 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660, 661, 662, 664, 665, 666, 667, 668, 669, 673, 674, 675, 676, 677, 678, 679, 680, 681 настоящего Кодекса, за исключением случаев, предусмотренных частью третьей настоящей статьи.»;

7) 804-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) iшкi iстер органдарының (73, 73-1, 73-2, 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 149, 150, 154, 160 (екінші бөлігі), 190 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 191, 200, 282 (үшінші және төртінші бөліктері), 382 (екінші және үшінші бөліктері), 383 (үшінші және төртінші бөліктері), 398, 416 (азаматтық және қызметтiк қаруға және оның патрондарына, есiрткi, психотроптық заттар мен прекурсорлардың, азаматтық пиротехникалық заттар мен олар қолданылған бұйымдардың айналымына байланысты химиялық өнiмге қойылатын қауiпсiздiк талаптарын бұзушылықтар бойынша), 422, 423 (екінші бөлігі), 427, 433 (екінші бөлігі), 434, 435, 436, 438 (үшінші бөлігі), 440 (төртінші және бесінші бөліктері), 442 (үшінші бөлігі), 443 (екінші бөлігі), 444 (бірінші бөлігі), 445 (бірінші және он бірінші бөліктері), 446, 448, 449 (екінші және үшінші бөліктері), 450, 453, 461, 462, 463, 469 (екінші бөлігі), 470 (екінші бөлігі), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 485 (екінші бөлігі), 488, 489 (екінші, үшінші және төртінші бөліктері), 495 (екінші бөлігі), 496 (екінші бөлігі), 506, 512 (екінші бөлігі), 513 (екінші бөлігі), 514 (екінші бөлігі), 517 (екінші, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөліктері), 590 (төртінші бөлігі), 596 (үшінші және бесінші бөліктері), 603 (бірінші және екінші бөліктері), 604 (екінші бөлігі), 605 (екінші бөлігі), 606 (екінші бөлігі), 607 (екінші бөлігі), 608, 610, 611 (екінші және үшінші бөліктері), 613 (бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы және он бірінші бөліктері), 615 (төртінші бөлігі), 621 (үшінші бөлігі), 654 (590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде), 662, 663, 665, 669, 674, 675-баптар);»;
8) 819-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Судья, орган (лауазымды адам) осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайларды анықтауды ескере отырып, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғалған адамға салынған және осы Кодекстің 44-бабының бірінші бөлігінің бірінші абзацына сәйкес есептелетін әкімшілік айыппұлдың мөлшерін қысқартуға, бірақ айыппұлдың жалпы сомасынан отыз пайызынан аспайтындай етіп қысқартуға құқылы.».
4. «Прокуратура туралы» 1995 жылғы 21 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 156-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 12, 184-құжат; 1998 ж., № 15, 208-құжат; 1999 ж., № 8, 247-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 142-құжат; 2001 ж., № 20, 257-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 15-16, 63-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 121-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 24, 151-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 16, 128-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 16, 90-құжат; 2015 ж., № 20-I, 111-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат):

7) подпункт 1) части первой статьи 804 изложить в следующей редакции:
«1) органов внутренних дел (статьи 73, 73-1, 73-2; 85, 100, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 149, 150, 154, 160 (часть вторая), 190 (части вторая, третья и четвертая), 191, 200, 282 (части третья и четвертая), 382 (части вторая и третья), 383 (части третья и четвертая), 398, 416 (по нарушениям требований безопасности к гражданскому и служебному оружию и патронам к нему, химической продукции, связанной с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением), 422, 423 (часть вторая), 427, 433 (часть вторая), 434, 435, 436, 438 (часть третья), 440 (части четвертая и пятая), 442 (часть третья), 443 (часть вторая), 444 (часть первая), 445 (части первая и одиннадцатая), 446, 448, 449 (части вторая и третья), 450, 453, 461, 462, 463, 469 (часть вторая), 470 (часть вторая), 476, 477, 478, 479, 480, 481, 482, 483, 485 (часть вторая), 488, 489 (части вторая, третья и четвертая), 495 (часть вторая), 496 (часть вторая), 506, 512 (часть вторая), 513 (часть вторая), 514 (часть вторая), 517 (части вторая, четвертая, пятая, шестая и седьмая), 590 (часть четвертая), 596 (части третья и пятая), 603 (части первая и вторая), 604 (часть вторая), 605 (часть вторая), 606 (часть вторая), 607 (часть вторая), 608, 610, 611 (части вторая и третья), 613 (части первая, вторая, третья, четвертая, пятая, шестая, седьмая, восьмая, девятая, десятая и одиннадцатая), 615 (часть четвертая), 621 (часть третья), 654 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 604, 605, 606, 607, 608, 609, 610, 611, 612, 613), 662, 663, 665, 669, 674, 675);»;
8) часть вторую статьи 819 изложить в следующей редакции:
«2. Судья, орган (должностное лицо) с учетом установления обстоятельств, указанных в части первой настоящей статьи, вправе сократить размер административного штрафа, наложенного на лицо, в отношении которого возбуждено дело об административном правонарушении, и исчисляемого согласно абзацу первому части первой статьи 44 настоящего Кодекса, но не более чем на тридцать процентов от общей суммы штрафа.».
4. В Закон Республики Казахстан от 21 декабря 1995 года «О Прокуратуре» (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 156; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 12, ст. 184; 1998 г., № 15, ст. 208; 1999 г., № 8, ст. 247; № 21, ст. 774; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 142; 2001 г., № 20, ст. 257; 2002 г., № 17, ст.155; 2003 г., № 15, ст. 139; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 20, ст. 152; 2008 г., № 15-16, ст. 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 121; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 24, ст. 151; 2011 г., № 1, ст. 3; № 16, ст. 128; № 19, ст. 145; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2014 г., № 16, ст. 90; 2015 г., № 20-I, ст. 111; № 20-VII, ст. 115; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 7-I, ст. 47):

1) 2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«2-бап. Прокуратура қызметiнiң құқықтық негiздерi
Қазақстан Республикасының прокуратурасын ұйымдастыру, оның қызметiнiң тәртiбi және прокурорлардың өкiлеттiгi Қазақстан Республикасының Конституциясымен, осы Заңмен, заңнамалық актiлермен, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттармен, сондай-ақ республика Бас Прокурорының нормативтік құқықтық актілерімен айқындалады.»;
2) 4-бап мынадай мазмұндағы 14-3) тармақшамен толықтырылсын:
«14-3) жоғары білімнен кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асыруды қамтамасыз етеді;»;
3) мынадай мазмұндағы 4-1-баппен толықтырылсын:
«4-1-бап. Прокуратура органдарының міндеттері
Прокуратура органдары өз өкілеттіктері шегінде:
1) заңдардың, Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының және өзге де нормативтік құқықтық актілердің республиканың аумағында дәлме-дәл әрі біркелкі қолданылуына жоғары қадағалауды жүзеге асыруға;
2) жедел-іздестіру қызметінің, анықтау мен тергеудің заңдылығын жоғары қадағалауды жүзеге асыруға;
3) әкімшілік және атқарушылық іс жүргізудің заңдылығын жоғары қадағалауды жүзеге асыруға;
4) заңдылықтың кез келген бұзылуын анықтау мен жою жөнінде шаралар қолдануға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда және тәртіппен бұзылған құқықтарды қалпына келтіруге;
5) сотта мемлекет мүддесін білдіруге және қылмыстық істер бойынша мемлекеттік айыптауды қолдауға;
6) заңда белгіленген тәртіппен және шекте қылмыстық қудалауды жүзеге асыруға;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда азаматтық және әкімшілік істер бойынша сотқа қатысуға және азаматтық талап қоюларды ұсынуға;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен және негіздер бойынша сот актілеріне наразылық білдіруге;
9) халықаралық құқықтық ынтымақтастық саласында заңнаманың қолданылуын қадағалауды жүзеге асыруға;
10) нормативтік құқықтық актілерді, соның ішінде мемлекеттік органдар әзірлейтін актілерді әзірлеуге және дайындауға қатысуға;
11) прокуратура органдарына жүктелген міндеттерді іске асыру мақсатында ақпараттық-талдамалық жұмысты жүргізуге, объективтi және шынайы статистикалық есептілікті және арнайы есепке алуды қалыптастыруға;
12) сұрау салу бойынша ақпарат беруге;
13) халық тарапынан сенімділікті арттыра отырып, өз қызметін жетілдіру бойынша шаралар қабылдауға;
14) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де міндеттерді жүзеге асыруға міндетті.»;
4) 5-бапта:
2-тармақта:
3-1) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жоғары тұрған прокурордың тапсыруына байланысты жүргiзедi.»;

1) статью 2 изложить в следующей редакции:
«Статья 2. Правовые основы деятельности прокуратуры
Организация, порядок деятельности прокуратуры Республики Казахстан и полномочия прокуроров определяются Конституцией Республики Казахстан, настоящим Законом, законодательными актами, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, а также нормативными правовыми актами Генерального Прокурора республики.»;
2) статью 4 дополнить подпунктом 14-3) следующего содержания:
«14-3) обеспечивает реализацию программ послевузовского образования;»;
3) дополнить статьей 4-1 следующего содержания:
«Статья 4-1. Обязанности органов прокуратуры
Органы прокуратуры в пределах своих полномочий обязаны:
1) осуществлять высший надзор за точным и единообразным применением законов, указов Президента Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов на территории республики;
2) осуществлять высший надзор за законностью оперативно-розыскной деятельности, дознания и следствия;
3) осуществлять высший надзор за законностью административного и исполнительного производства;
4) принимать меры к выявлению и устранению любых нарушений законности, а также восстановлению нарушенных прав, в случаях и порядке, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
5) представлять интересы государства в суде и поддерживать государственное обвинение по уголовным делам;
6) в порядке и пределах, установленных законом, осуществлять уголовное преследование;
7) в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, участвовать в суде по гражданским и административным делам и предъявлять гражданские иски;
8) в порядке и по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан, опротестовывать судебные акты;
9) осуществлять надзор за применением законодательства в сфере международного правового сотрудничества;
10) участвовать в разработке и подготовке нормативных правовых актов, в том числе разрабатываемых государственными органами;
11) вести информационно-аналитическую работу в целях реализации возложенных на органы прокуратуры задач, формировать объективную и достоверную статистическую отчетность и специальные учеты;
12) предоставлять информацию по запросу;
13) принимать меры по совершенствованию своей деятельности с приоритетом повышения доверия со стороны населения;
14) осуществлять иные обязанности, предусмотренные настоящим Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан.»;
4) в статье 5:
в пункте 2:
подпункт 3-1) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) поручением вышестоящего прокурора.»;

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Осы Заңның 28-бабының 2 тармағына сәйкес:
1) құзыретті органның не оның лауазымды адамының қызметінде мүдделер жанжалы болған;
2) егер құзыретті органның не оның лауазымды адамының шешімдері мен әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) жасалған шағым тексерудің негізі болып табылған;
3) осы баптың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларды қоспағанда, прокурор тексеруді құзыретті органға тапсырады.
Құзыретті орган тексерудің нәтижелері туралы прокурорға заңда белгіленген немесе прокурор белгiлеген мерзiмде хабарлауға мiндеттi.
4. Заңнаманың қолданылуын тексеру бір айлық мерзім ішінде жүргізіледі. Тексеру жүргізу туралы қаулы құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органда тіркеледі, онда оның тіркеу нөмірі мен күні көрсетіледі.
Қосымша зерттеулер жүргізу қажет болған кезде, сондай-ақ тексерудің көлемі елеулі болуына байланысты прокурор (не оны алмастыратын адам) тексеру жүргізу мерзімін бір айдан аспайтын мерзімге ұзартуы мүмкін.
Тексеру мерзімдері ұзартылған жағдайда, прокурор құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті органда тіркей отырып, тексеруді ұзарту туралы міндетті түрде қаулы ресімдейді, онда тексеруді тағайындау туралы алдыңғы қаулының нөмірі мен тіркеу күні және ұзартудың себебі көрсетіледі.
Тексеру бір айдан аспайтын мерзімге бір рет тоқтатыла тұруы мүмкін.
Жүргізілетін тексеру шеңберінде елеулі маңызы бар мәліметтер мен құжаттарды шетелдік мемлекеттерден, осы бапта көрсетілген мерзімдерден кейінірек алу қажет болған жағдайларда, тексеру жүргізу мерзімі оларды алғанға не орындағанға дейін тоқтатыла тұрады.
Тексеру тоқтатыла тұрған не қайта басталған кезде тексеруді тоқтата тұру не қайта бастау туралы қаулы шығарылады, бұл туралы құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі уәкілетті орган хабардар етіледі.
Тоқтатыла тұрған тексеру жүргізу мерзімін есептеу ол қайта басталған күннен бастап жалғасады.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Заңдылықтың жай-күйін талдау Қазақстан Республикасының Конституциясының, Қазақстан Республикасының заңдарының, Қазақстан Республикасы Президенті жарлықтарының және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінің қолданылуы туралы мәліметтер мен ақпараттарды жинау және зерделеу арқылы тексеру талап етілмейтін жағдайларда жүргізіледі.
Заңдылықтың жай-күйін талдау прокурорлар субъектілерге (объектілерге) бармастан жүргізіледі.»;
5) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жоғары тұрған прокурор жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шағымдары бойынша не өз бастамасы бойынша төмен тұрған прокурор актiлерiнiң күшiн жоюы не оларды қайтарып алуы мүмкін.»;

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
«3. В соответствии с пунктом 2 статьи 28 настоящего Закона прокурором проверка поручается компетентному органу, за исключением случаев:
1) наличия конфликта интересов в деятельности компетентного органа либо его должностных лиц;
2) если основанием проверки является обжалование решений и действий (бездействия) компетентного органа либо его должностных лиц;
3) предусмотренных подпунктом 1) пункта 2 настоящей статьи.
Компетентный орган обязан сообщить прокурору о результатах проверки в установленный законом или прокурором срок.
4. Проверка применения законодательства проводится в течение месячного срока. Постановление о проведении проверки регистрируется в уполномоченном государственном органе по правовой статистике и специальным учетам, в котором указываются номер и дата его регистрации.
При необходимости проведения дополнительных исследований, а также в связи со значительным объемом проверки срок проведения проверки может быть продлен прокурором (либо лицом, его замещающим) на срок не более одного месяца.
В случае продления сроков проверки, прокурор в обязательном порядке оформляет постановление о продлении проверки с регистрацией в уполномоченном органе по правовой статистике и специальным учетам, в котором указываются номер и дата регистрации предыдущего постановления о назначении проверки и причина продления.
Проверка может быть приостановлена один раз на срок не более одного месяца.
В случаях необходимости получения сведений и документов от иностранных государств, имеющих существенное значение в рамках проводимой проверки, на сроки, свыше указанных в настоящей статье, срок проведения проверки приостанавливается до их получения либо выполнения.
При приостановлении или возобновлении проверки выносится постановление о приостановлении либо возобновлении проверки, о чҰм уведомляется уполномоченный орган по правовой статистике и специальным учетам.
Исчисление срока проведения приостановленной проверки продолжается со дня ее возобновления.»;
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
«4-1. Анализ состояния законности проводится в случаях, не требующих проверки путем сбора и изучения сведений и информации о применении Конституции Республики Казахстан, законов Республики Казахстан, указов Президента Республики Казахстан и иных нормативных правовых актов Республики Казахстан.
Анализ состояния законности проводится без посещения прокурорами субъектов (объектов).»;
5) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
«3. Вышестоящий прокурор по жалобе физических и (или) юридических лиц либо по своей инициативе может отменить либо отозвать акты нижестоящего прокурора.»;

6) 11-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4) Қазақстан Республикасы прокуратурасы органдарының, ведомстволарының, мекемелерi мен білім беру ұйымның барлық қызметкерлерi және жұмыскерлері орындауға мiндеттi, Қазақстан Республикасының прокуратурасын ұйымдастыру және оның қызметiнiң мәселелерi мен материалдық және әлеуметтiк қамсыздандыру шараларын іске асыру тәртiбiн реттейтiн бұйрықтар, нұсқаулар, өкiмдер, ережелер мен нұсқаулықтар шығарады, өзінің орынбасарларына, Бас прокуратураның құрылымдық бөлімшелерінің, ведомстволарының, мекемелерінің, білім беру ұйымының басшыларына және облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және республика астанасының прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға жеке қолдану актілерін қабылдау мәселелері бойынша өкілеттіктер береді;»;
4-1) тармақшаның бесінші абзацындағы «белгілейтін нормативтік құқықтық актілер» деген сөздер «белгілейтін;» деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«прокуратура органдарында жеке тұлғалар мен заңды тұлғалардың өкілдерін жеке қабылдаудың тәртібін белгілейтін нормативтік құқықтық актілер;»;
7) 21-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) жеке тұлғалардың Конституциямен және заңмен қорғалатын құқықтары мен мүдделерін қозғайтын жедел-iздестiру іс-шаралары мен тергеу әрекетiн, оның ішінде жасырын тергеу әрекеттерін жүргiзуге;»;
8) 22-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының жедел-iздестiру қызметi, жасырын тергеу әрекеттері және сотқа дейінгі тергеп-тексеру мәселелерi жөнiндегi нұсқауы тергеу және анықтау органдарының, жедел iздестiру қызметiн және жасырын тергеу әрекеттерін жүзеге асыратын органдардың басшылары мен қызметкерлерінің орындауы үшін мiндеттi.»;
9) 28-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарын, органдардың, ұйымдардың, лауазымды адамдар мен жеке тұлғалардың құқықтық актiлерi мен iс-әрекеттерiнiң заңға сәйкес келуiн қамтамасыз ету;»;
10) мынадай мазмұндағы 29-1 және 29-2-баптармен толықтырылсын:
«29-1-бап. Прокурордың міндеттері және тексерулерді жүзеге асыруға байланысты шектеулер
1. Тексерулерді жүзеге асыру кезінде прокурорлар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын, тексерілетін субъектілердің құқықтары мен заңды мүдделерін сақтауға;
2) тексерілетін субъектіге тексеруді тағайындау туралы қаулыны, қызметтік куәлікті және қажет болған кезде мемлекеттік құпияларға қол жеткізуге рұқсатты растайтын тиісті нысандағы құжатты көрсетуге;

6) в статье 11:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
«4) издает обязательные для исполнения всеми сотрудниками и работниками органов, ведомств, учреждений и организации образования прокуратуры Республики Казахстан приказы, указания, распоряжения, положения и инструкции, регулирующие вопросы организации и деятельности прокуратуры Республики Казахстан и порядок реализации мер материального и социального обеспечения, делегирует полномочия своим заместителям, руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры, ведомств, учреждений, организации образования и прокурорам областей, города республиканского значения и столицы республики и приравненным к ним прокурорам по вопросам принятия актов индивидуального применения;»;
подпункт 4-1) после абзаца пятого дополнить абзацем следующего содержания:
«устанавливающие порядок личного приема физических и представителей юридических лиц в органах прокуратуры;»;
7) подпункт 4) пункта 1 статьи 21 изложить в следующей редакции:
«4) проведение оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, в том числе негласных следственных действий, затрагивающих охраняемые Конституцией и законом права и интересы физических лиц;»;
8) пункт 2 статьи 22 изложить в следующей редакции:
«2. Указание Генерального Прокурора Республики Казахстан по вопросам оперативно-розыскной деятельности, негласных следственных действий и досудебного расследования обязательно для исполнения руководителями и сотрудниками органов следствия и дознания, органов, осуществляющих оперативно-розыскную деятельность и негласные следственные действия.»;
9) подпункт 1) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
«1) обеспечение прав и свобод человека и гражданина, соответствия законодательству правовых актов и действий органов, организаций, должностных лиц и физических лиц;»;
10) дополнить статьями 29-1 и 29-2 следующего содержания:
«Статья 29-1. Обязанности прокурора и ограничения, связанные с
осуществлением проверок
1. При осуществлении проверок прокуроры обязаны:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, права и законные интересы проверяемых субъектов;
2) предъявить проверяемому субъекту постановление о назначении проверки, служебное удостоверение и, при необходимости, документ, подтверждающий разрешение о допуске к государственным секретам по соответствующей форме;

3) осындай әрекеттер (актілер қабылдау) жасау заң бұзушылықтарды болғызбау, жолын кесу және жою үшін қажет болатын және осы мақсаттарға өзге де әрекеттер мен актілер арқылы қол жеткізу мүмкін болмаған жағдайларды қоспағанда, тексерілетін субъектілердің қалыпты жұмыс істеуі үшін кедергі келтіретін әрекеттер мен актілерге жол бермеуге;
4) тексеру нәтижесінде алынған құжаттар мен мәліметтердің сақталуын қамтамасыз етуге, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, мемлекеттік құпияларға, қызметтік, коммерциялық және заңмен қорғалатын басқа да құпияға жататын мәліметтерді жария етпеуге міндетті.
2. Тексеруді тағайындау туралы қаулыда көрсетілген прокуратура қызметкері ғана тексеруді жүргізе алады.
3. Тексеру тексерілетін субъектінің (объектінің) ішкі еңбек тәртібі қағидаларында белгіленген жұмыс уақытында жүргізіледі. Заң бұзушылықтар тікелей жасалған кезде олардың жолын кесу қажет болған жағдайларда, тексеру жұмыстан тыс уақытта (түнгі уақытта, демалыс немесе мереке күндері) жүргізілуі мүмкін.
4. Тексеруді жүзеге асыру кезінде прокурор:
1) егер құжаттар, ақпараттар тексеру объектілері болып табылмаса немесе тексеру нысанасына жатпаса, олардың ұсынылуын талап етуге;
2) тексеруді жүргізудің белгіленген мерзімдерін асыруға;
3) тексерілетін субъектілердің есебінен шығындық сипаттағы іс-шаралар жүргізуге құқылы емес.
5. Прокуратура органдарының лауазымды адамдарының әрекеттері (әрекетсіздігі) нәтижесінде кәсіпкерліктің субъектісіне келтірілген шығындар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген тәртіппен өтелуге жатады.
29-2-бап. Тексерілетін субъектілердің құқықтары мен міндеттері
1. Прокурорлар тексеруді жүзеге асыру кезінде тексерілетін субъектілер не олардың уәкілетті өкілдері:
1) мынадай:
тексеруді тағайындау туралы қаулы болмаған;
тексерілетін субъектіге тексеруді тағайындау туралы қаулы ұсынылмаған;
осындай тіркеу міндетті болған кезде, тексеруді тағайындау туралы қаулыны құқықтық статистика және арнайы есепке алу органдарында тіркеусіз тексеру жүргізілген;
осы Заңда белгіленген мерзімдерге сәйкес келмейтін, тексеруді тағайындау туралы қаулыда көрсетілген мерзімдер асып кеткен не өтіп кеткен;
тексеруді жүргізу оған тиісті өкілеттіктері жоқ адамдарға тапсырылған;
тексеру мерзімдері осы Заңда белгіленген мерзімнен артық ұзартылған;
мемлекеттік құпияларға қол жеткізу туралы рұқсатты растайтын тиісті нысандағы құжатты ұсынбаған (мемлекеттік құпияларға қол жеткізуге байланысты тексеру кезінде) жағдайларда объектіге тексеруді жүргізу үшін келген прокуратура органдарының лаузымды адамдарын тексеруге жібермеуге;

3) не допускать действий и актов, создающих препятствия для нормального функционирования проверяемых субъектов, за исключением случаев, когда совершение таких действий (принятие актов) необходимо для предотвращения, пресечения и устранения нарушений законности и данные цели недостижимы посредством иных действий и актов;
4) обеспечивать сохранность документов и сведений, полученных в результате проверки, в том числе не разглашать сведения, относящиеся к государственным секретам, служебной, коммерческой и иной охраняемой законом тайне, за исключением случаев, предусмотренных законами Республики Казахстан.
2. Проверка может проводиться только тем сотрудником прокуратуры, который указан в постановлении о назначении проверки.
3. Проверка проводится в рабочее время проверяемого субъекта (объекта), установленное правилами внутреннего трудового распорядка. В случаях необходимости пресечения нарушений законности непосредственно в момент их совершения, проверка может проводиться во внеурочное время (ночное время, выходные или праздничные дни).
4. При осуществлении проверки прокурор не вправе:
1) требовать предоставления документов, информации, если они не являются объектами проверки или не относятся к предмету проверки;
2) превышать установленные сроки проведения проверки;
3) проводить за счет проверяемых субъектов мероприятия, носящие затратный характер.
5. Убытки, причиненные субъекту предпринимательства в результате действий (бездействия) должностных лиц органов прокуратуры, подлежат возмещению в порядке, предусмотренном гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 29-2. Права и обязанности проверяемых субъектов
1. Проверяемые субъекты либо их уполномоченные представители при осуществлении прокурорами проверки вправе:
1) не допускать к проверке должностных лиц органов прокуратуры, прибывших для проведения проверки на объект, в случаях:
отсутствия постановления о назначении проверки;
непредставления проверяемому субъекту постановления о назначении проверки;
проведения проверки без регистрации постановления о назначении проверки в органах по правовой статистике и специальным учетам, когда такая регистрация обязательна;
превышения либо истечения указанных в постановлении о назначении проверки сроков, не соответствующих срокам, установленным настоящим Законом;
поручения проведения проверки лицам, не имеющим на то соответствующих полномочий;
продления сроков проверки свыше срока, установленного настоящим Законом;
непредоставления документа, подтверждающего разрешение о допуске к государственным секретам по соответствующей форме (при проверке, связанной с доступом к государственным секретам);

2) егер мәліметтер жүргізілетін тексеру нысанасына қатысты болмаса немесе актіде көрсетілген кезеңге қатысты болмаса, оларды бермеуге;
3) тексеруді тағайындау туралы қаулыға және тексеру нәтижелеріне, сондай-ақ прокуратура органдары лауазымды адамдарының әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) осы Заңда белгіленген тәртіппен шағым жасауға құқылы.
2. Прокуратура органдары тексеру жүргізген кезде тексерілетін субъектілер не олардың уәкілетті өкілдері:
1) прокуратура органдары лауазымды адамдарының тексерілетін субъектінің аумағына және үй-жайларына кедергісіз кіруін қамтамасыз етуге міндетті.
Прокуратура органдары лауазымды адамдарының арнайы мемлекеттік органдар күзететін режимді объектілердің аумағына және үй-жайларына кіруі тексерілетін ұйымда белгіленген өткізу және объектішілік режим туралы талаптар ескеріле отырып қамтамасыз етіледі;
2) мемлекеттік құпияларды, коммерциялық, салық не өзге де құпияны сақтау жөніндегі талаптарды сақтай отырып, прокуратура органдарының лауазымды адамдарына тексеру нәтижелері туралы анықтамаға қоса тіркеу үшін қағаз және электрондық жеткізгіштердегі құжаттарды (мәліметтерді) не олардың көшірмелерін беруге, сондай-ақ тексерудің мақсаттары мен нысанасына сәйкес Қазақстан Республикасының Бас Прокуроры белгілеген тәртіппен мемлекеттік және өзге де органдар мен ұйымдардың құқық қорғау, мемлекеттік арнайы және өзге де органдардың ақпарат алмасу жүйесімен біріктірілген ақпараттық жүйелеріндегі мәліметтерге қол жеткізуге;
3) тексеруді тағайындау туралы қаулының екінші данасына танысқандығы және алғандығы туралы қол қоюға;
4) жүргізілген тексеру нәтижелері туралы анықтаманың екінші данасына танысқандығы және алғандығы туралы қол қоюға;
5) осы объект үшін белгіленген нормативтерге сәйкес зиянды және қауіпті өндірістік әсер ету факторларынан объектіге тексеру жүргізу үшін келген адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге міндетті.»;
11) 43-баптың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«4) азаматтық, қылмыстық және әкімшілік істер бойынша сот актілерін және атқару құжаттарын орындаудың заңдылығын қадағалауды жүзеге асырады.»;
12) 46-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) сотқа дейінгі тергеп-тексеруді бастауға, оны анықтау немесе тергеу органына тергеп-тексеру жүргізу үшін беруге не қылмыстық-процестік заңнамада көзделген негіздер болған жағдайда және тәртіппен оны өзінің іс жүргізуіне қабылдауға құқылы;».
5. «Ұлттық архив қоры және архивтер туралы» 1998 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 24, 435-құжат; 2001 ж., № 21-22, 286-құжат; 2003 ж., № 10, 53-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 8, 55-құжат; 2009 ж., № 11-12, 53-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 10, 48-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-І, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 19-II, 105-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат):
22-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

2) не представлять сведения, если они не относятся к предмету проводимой проверки или периоду, указанному в акте;
3) обжаловать постановление о назначении проверки и результаты проверки, а также действия (бездействие) должностных лиц органов прокуратуры в порядке, установленном настоящим Законом.
2. Проверяемые субъекты либо их уполномоченные представители при проведении органами прокуратуры проверок обязаны:
1) обеспечить беспрепятственный доступ должностных лиц органов прокуратуры на территорию и помещения проверяемого субъекта;
Доступ должностных лиц органов прокуратуры на территорию и помещения режимных объектов, охраняемых специальными государственными органами, обеспечивается с учетом требований о пропускном и внутриобъектовом режиме, установленном в проверяемой организации.
2) с соблюдением требований по охране государственных секретов, коммерческой, налоговой либо иной тайны предоставлять должностным лицам органов прокуратуры документы (сведения) на бумажных и электронных носителях либо их копии для приобщения к справке о результатах проверки, а также доступ к сведениям, содержащимся в информационных системах государственных и иных органов и организаций, интегрированных с системой информационного обмена правоохранительных, специальных государственных и иных органов, в порядке, установленном Генеральным Прокурором Республики Казахстан в соответствии с задачами и предметом проверки;
3) расписаться на втором экземпляре постановления о назначении проверки об ознакомлении и получении;
4) расписаться на втором экземпляре справки о результатах проведенной проверки об ознакомлении и получении;
5) обеспечить безопасность лиц, прибывших для проведения проверки на объект, от вредных и опасных производственных факторов воздействия в соответствии с установленными для данного объекта нормативами.»;
11) подпункт 4) статьи 43 изложить в следующей редакции:
«4) законностью исполнения судебных актов по гражданским, уголовным и административным делам и исполнительных документов.»;
12) подпункт 1) статьи 46 изложить в следующей редакции:
«1) вправе начать досудебное расследование, передать его для расследования органу дознания или следствия либо при наличии оснований и в порядке, предусмотренном уголовно-процессуальным законодательством, принять его в свое производство;».
5. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 1998 года «О Национальном архивном фонде и архивах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 24, ст. 435; 2001 г., № 21-22, ст. 286; 2003 г., № 10, ст. 53; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 13, ст. 86; 2007 г., № 8, ст. 55; 2009 г., № 11-12, ст. 53; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 10, ст. 48; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; 2012 г., № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; № 16, ст. 90; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 19-II, ст. 105; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 156; 2016 г., № 7-I, ст. 50):
пункт 1 статьи 22 изложить в следующей редакции:

«1. Ұлттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитетінде, сыртқы барлау саласындағы уәкілетті органда, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігінде, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметінде, Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасында, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл ұлттық бюросында, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитетінде арнаулы мемлекеттік архивтер құрылуы мүмкін.».
6. «Мемлекеттік құқықтық статистика және арнайы есепке алу туралы» 2003 жылғы 22 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 176-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; 2009 ж., № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 3-құжат; № 11, 102-құжат; № 23, 178-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 21, 118-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 22-V, 156-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат):
1) 6-бап мынадай мазмұндағы 12-6) тармақшамен толықтырылсын:
«12-6) тоқтатылған қылмыстық істерді қабылдауды, сақтауды және беруді жүзеге асырады;»;
2) 12-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы 16-2) және 16-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«16-2) туысқандарымен байланысын жоғалтқан адамдарды;
16-3) өзі туралы анықтамалық деректерді хабарлауға қабілеті жоқ адамдарды;».
7. «Білім туралы» 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 20, 151-құжат; 2008 ж., № 23, 124-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 149-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 16, 128-құжат; № 18,142-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 4, 32-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 2, 7-құжат; № 7, 34-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 1, 4, 6-құжаттар; № 3, 21-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 10, 50-құжат; № 14, 72-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 23-II, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., 8-II, 67-құжат):
50-баптың 1-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Мемлекеттік мекемелер және қазыналық кәсіпорындар ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған мемлекеттік білім беру ұйымдарының педагог жұмыскерлері (әскери, арнаулы оқу орындарының әскери немесе арнаулы атақтары, сыныптық шені бар қызметкерлерін және әскери қызметшілерін қоспағанда) азаматтық қызметшілер болып табылады.».

«1. В целях обеспечения национальной безопасности в Министерстве обороны Республики Казахстан, Комитете национальной безопасности Республики Казахстан, уполномоченном органе в сфере внешней разведки, Министерстве внутренних дел Республики Казахстан, Службе государственной охраны Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан, Национальном бюро по противодействию коррупции Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, Комитете государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан могут создаваться специальные государственные архивы.».
6. В Закон Республики Казахстан от 22 декабря 2003 года «О государственной правовой статистике и специальных учетах» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 176; 2005 г., № 5, ст. 5; 2009 г., № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 3; № 11, ст. 102; № 23, ст. 178; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 9; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 21, ст. 118; № 23, ст. 143; 2015 г., № 22-V, ст. 156; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 7-I, ст. 50):
1) статью 6 дополнить подпунктом 12-6) следующего содержания:
«12-6) осуществляет прием, хранение и выдачу прекращенных уголовных дел;»;
2) пункт 3 статьи 12 дополнить подпунктами 16-2) и 16-3) следующего содержания:
«16-2) лиц, утративших связь с родственниками;
16-3) лиц, не способных сообщить о себе установочные данные;».
7. В Закон Республики Казахстан от 27 июля 2007 года «Об образовании» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 20, ст. 151; 2008 г., № 23, ст. 124; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 149; 2011 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 16, ст. 128; № 18, ст. 142; 2012 г., № 2, ст. 11; № 4, ст. 32; № 15, ст. 97; 2013 г., № 2, ст. 7; № 7, ст. 34; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75, № 15, ст. 81; 2014 г., № 1, ст. 4, 6; № 3, ст. 21; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 10, ст. 50; № 14, ст. 72; № 20-IV, ст. 113; № 21-III, ст. 135; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 156, 158; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., 8-II, ст. 67):
абзац второй пункта 1 статьи 50 изложить в следующей редакции:
«Педагогические работники государственных организаций образования, созданных в организационно-правовой форме государственных учреждений и казенных предприятий, являются гражданскими служащими (за исключением сотрудников и военнослужащих военных, специальных учебных заведений, имеющих воинское или специальное звание, классный чин).».

8. «Құқық қорғау қызметі туралы» 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 1, 4-құжат; № 19, 145-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 5, 41-құжат; № 8, 64-құжат; 2013 ж., № 7, 34, 36-құжаттар, № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 14, 84-құжат; № 16; 90-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-I, 111-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-V,154-құжат; 2016 ж., № 7-I, 50-құжат):
1) 10-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Құқық қорғау органдарына қызметке отыз бес жастан аспаған, тиісті бiлiмi бар және әскери қызмет өткерген немесе Қорғаныс министрлігінің мамандандырылған ұйымдарында әскери оқытылған резервті даярлау жөніндегі әскери даярлықтан өткен азаматтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мерзімді әскери қызметке әскерге шақырудан босатылған немесе кейінге қалдырылған азаматтар қабылданады.»;
2) 20-баптың 1-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қызметтік куәліктің сипаттамасын және жетондардың үлгілерін, сондай-ақ оларды беру тәртібін құқық қорғау органының басшысы бекітеді.»;
3) 44-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) мемлекеттік қызметшілерді даярлау жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде оқу демалысын бере отырып оқытқан;»;
мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
«4) еңбекақысы сақталмайтын демалыста болған жағдайларда құқық қорғау қызметін атқара алады.»;
4) 46-1-баптың 3-тармағының төртінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Қатардағы және басшы құрамдағы адамдардың осы Заңда белгiленген демалыстарда, денсаулық сақтау ұйымдарында емделуде (әскери-дәрiгерлiк комиссияның жолдамасы бойынша тексерілуде) болу кезеңі, бұрынғы қызмет атқарған жерiнен тиiстi құқық қорғау органы тұрған жерге дейiн жол жүру уақыты; сырттай немесе кешкі оқыту нысаны бойынша білім алатын адамдар үшін – бiлiм беру ұйымдарының оқу-емтихан сессияларында болу уақыты; қылмыстық iс ақтау негiздерi бойынша қысқартылған немесе ақтау үкiмi шығарылған жағдайларда, қамауға алынған күнiнен бастап және босатылған күнiн қоса алғанда, қылмыстық жауаптылыққа тартылуымен байланысты күзетпен ұстау уақыты құқық қорғау органының қарамағында болу мерзiмiне есептелмейдi.»;
5) 48-баптың 2-тармағы 4) тармақшасының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Аттестаттауға жататын қызметкердің Қазақстан Республикасының заңнамасын білуін және логикалық ойлауын анықтау үшін компьютерлік тестілеуден өткізудің тәртібі мен шарттары, кәсіби жарамдылығын айқындау жөніндегі нормативтер, сондай-ақ лауазымдардың санаттары үшін шекті мәндер (бұдан әрі – шекті мәндер) құқық қорғау органдарының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.»;

8. В Закон Республики Казахстан от 6 января 2011 года «О правоохранительной службе» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 1, ст. 4; № 19, ст. 145; 2012 г., № 3, ст. 26; № 5, ст. 41; № 8, ст. 64; 2013 г., № 7, ст. 34, 36; № 14, ст. 75; 2014 г., № 7, ст. 37; № 8; ст. 49; № 14, ст. 84; № 16; ст. 90; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-I, ст. 111; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 148; № 22-V, ст. 154; 2016 г., № 7-I, ст. 50):
1) часть первую пункта 1 статьи 10 изложить в следующей редакции:
«1. На службу в правоохранительные органы принимаются граждане в возрасте не старше тридцати пяти лет, имеющие соответствующее образование и прошедшие воинскую службу или военную подготовку в специализированных организациях Министерства обороны по подготовке военно-обученного резерва, а также граждане, освобожденные или имеющие отсрочку от призыва на срочную воинскую службу в соответствии с законодательством Республики Казахстан.»;
2) часть третью пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
«Описание служебных удостоверений и образцы жетонов, а также порядок их выдачи утверждаются руководителем правоохранительного органа.»;
3) в статье 44:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
«3) обучения с предоставлением учебного отпуска в рамках государственного заказа по подготовке государственных служащих;»;
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
«4) нахождения в отпуске без сохранения заработной платы.»;
4) абзац четвертый пункта 3 статьи 46-1 изложить в следующей редакции:
«В срок пребывания в распоряжении правоохранительного органа не засчитываются период нахождения лиц рядового и начальствующего состава в установленных настоящим Законом отпусках, на лечении (обследовании по направлению военно-врачебной комиссии) в организациях здравоохранения, время нахождения в пути следования от места прежней службы до места нахождения соответствующего правоохранительного органа; для лиц, обучающихся по заочной или вечерней форме обучения, – время нахождения на учебно-экзаменационных сессиях организаций образования; время содержания под стражей в связи с привлечением к уголовной ответственности, в случаях прекращения уголовного дела по реабилитирующим основаниям или вынесения оправдательного приговора со дня ареста и по день освобождения включительно.»;
5) абзац второй подпункта 4) пункта 2 статьи 48 изложить в следующей редакции:
«Порядок и условия прохождения компьютерного тестирования сотрудника, подлежащего аттестации, на знание законодательства Республики Казахстан и логическое мышление, нормативы по определению профессиональной пригодности, а также пороговые значения для категорий должностей (далее – пороговые значения) устанавливаются нормативными правовыми актами правоохранительных органов.»;

6) 65-баптың 3-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3-1. Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін еңбекке жарамсыздықтың неғұрлым ұзақ мерзімі белгіленген ауруларды қоспағанда, қызметкер осы баптың 3-тармағында көрсетілген мерзімдерден асатын әртүрлі аурулар бойынша еңбекке жарамсыз болған жағдайда, осы қызметкер құқық қорғау органының қарамағына есепке алынады.»;
7) 71-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген жағдайларда қызметкерлерге атқарып жүрген лауазымынан босатыла отырып және құқық қорғау органдарының кадрында қалдырыла отырып, еңбекақысы сақталмайтын демалыс берілуі мүмкін.
Еңбекақысы сақталмайтын демалысы аяқталған соң қызметкерге бұрын атқарған лауазымынан төмен емес лауазым беріледі.»;
8) 77-баптың 3-тармағының бірінші және екінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Жүктілігі және босануы бойынша, жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алу бойынша демалыста, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша жалақысы сақталмайтын демалыста болған кезеңінде қызметкер тиісті органның немесе мекеменің қарамағына есепке алынады. Жүктілігі және босануы бойынша, жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алу бойынша демалыс, бала үш жасқа толғанға дейінгі оның күтімі бойынша жалақысы сақталмай берілетін демалыс уақытында қызметкердің соңғы жұмыс орны (лауазымы) сақталады.
Қызметкердің жүктілігі және босануы бойынша, жаңа туылған баланы (балаларды) асырап алу бойынша демалыс, бала үш жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты жалақысы сақталмайтын демалыста болған уақыты құқық қорғау қызметiндегi өтiлiне, арнаулы атақ пен сыныптық шен беру немесе біліктілік сыныбын белгілеу үшiн еңбек сiңiрген жылдарына есептеледi.».
9. «Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы» 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 48-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 16, 79-құжат; № 21-I, 125-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат):
6-баптың 2-тармағының 1-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) жеке және заңды тұлғалардан Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауды, құқыққа қайшы әрекеттерді тоқтатуды талап етуге, сондай-ақ ішкі істер органдарының қызметкерлері қызметтік міндеттерін орындау кезінде, төтенше жағдайлар жарияланған жерлерде немесе терроризмге қарсы операцияларды өткізу аймағында жеке тұлғалардың фототүсірілім мен бейнежазба жасауына тыйым салуға, бұл талаптарды орындамаған жағдайда, тиісті мәжбүрлеу шараларын қолдануға;».

6) пункт 3-1 статьи 65 изложить в следующей редакции:
«3-1. В случае нетрудоспособности сотрудника по различным заболеваниям свыше сроков, указанных в пункте 3 настоящей статьи, за исключением заболеваний, для которых установлен более длительный срок нетрудоспособности, утверждаемый Правительством Республики Казахстан, данный сотрудник зачисляется в распоряжение правоохранительного органа.»;
7) статью 71 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
«1-1. В случаях, предусмотренных законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан, сотрудникам может быть предоставлен отпуск без сохранения заработной платы с освобождением от занимаемой должности и оставлением в кадрах правоохранительного органа.
По окончании отпуска без сохранения заработной платы сотруднику предоставляется должность не ниже ранее занимаемой должности.»;
8) абзацы первый и второй пункта 3 статьи 77 изложить в следующей редакции:
«3. Сотрудник на период нахождения в отпуске по беременности и родам, в отпуске по усыновлению или удочерению новорожденного ребенка (детей), отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет зачисляется в распоряжение соответствующего органа или учреждения. За время отпуска по беременности и родам, отпуска по усыновлению или удочерению новорожденного ребенка (детей), отпуска без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста за сотрудником сохраняется последнее место работы (должность).
Время нахождения сотрудника в отпуске по беременности и родам, в отпуске по усыновлению или удочерению новорожденного ребенка (детей), в отпуске без сохранения заработной платы по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста засчитывается в стаж правоохранительной службы, выслугу лет для присвоения специального звания и классного чина или установления квалификационного класса.».
9. В Закон Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года «Об органах внутренних дел Республики Казахстан» (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 48; № 16, ст. 90; № 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 1, ст. 2; № 16, ст. 79; № 21-I, ст. 125; 2016 г., № 6, ст. 45):
подпункт 1 пункта 2 статьи 6 изложить в следующей редакции:
«1) требовать от физических и юридических лиц соблюдения законодательства Республики Казахстан, прекращения противоправных действий, а также запрещать физическим лицам фотосъемку и видеозапись сотрудников органов внутренних дел при исполнении ими своих служебных обязанностей во время проведения следственных мероприятий в местности, где объявлено чрезвычайное положение, или зоне проведения антитеррористической операции. В случае невыполнения этих требований, применять соответствующие меры принуждения;».

2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан