Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 912 қаулысы.
"Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2016 жылғы 8 желтоқсандағы № 387 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша):
1) Жоспарды іске асыру жөнінде қажетті шаралар қабылдасын;
2) жарты жылда бір рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі айдың 10-күнінен кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беруді қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі:
1) Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясының (бұдан әрі – Кешенді стратегия) іске асырылуына мониторинг пен жыл сайынғы бағалауды жүргізуді қамтамасыз етсін;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметіне және Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Кешенді стратегияның орындалуы туралы шоғырландырылған есепті 2020 жылғы 25 ақпаннан кешіктірмей қарауға енгізсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 912 қаулысымен
бекітілген

Об утверждении Плана мероприятий по реализации Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017 - 2019 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 912.
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 8 декабря 2016 года № 387 "Об утверждении Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017 – 2019 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План мероприятий по реализации Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017 – 2019 годы (далее – План).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию):
1) принять необходимые меры по реализации Плана;
2) представлять раз в полугодие не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным полугодием, информацию в Министерство внутренних дел Республики Казахстан о ходе реализации Плана.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан:
1) обеспечить проведение мониторинга и ежегодную оценку реализации Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017 – 2019 годы (далее – Комплексная стратегия);
2) не позднее 25 февраля 2020 года внести на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан и Администрацию Президента Республики Казахстан консолидированный отчет об исполнении Комплексной стратегии.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 912
План

Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясын іске асыру жөніндегі индикаторларды есептеу тетігін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
ІІМ (жинақтау), ҰЭМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
2.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтарды жұмысқа және тұрмыстық орналастыру бойынша "Қақпа алдында кездесу" әлеуметтік жобасын әзірлеу
әлеуметтік жоба
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині, ҮЕҰ (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
3.
ҚАЖ мекемелерін тарату кезінде босатылатын штат санын қайта бөлу есебінен пробация қызметін нығайту жөніндегі шаралар қабылдау
бұйрық
ІІМ
2017 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
4.
ІІМ-нің ведомстволық сайтында "Қайта әлеуметтендіру" ақпараттық жаңартылатын айдарын құру
ақпараттық айдар
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
5.
Босатылғаннан кейін сотталғанды тұрақты немесе уақытша тұрғылықты жері бойынша тіркеу тетігін пысықтау
бірлескен хаттамалық шешім
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині
2017 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
6.
ҚАЖ мекемелері бірінің базасында сотталғандардың қазіргі ақпараттық технологиялар арқылы отбасыларымен бейнекездесулер ұсынудың пилоттық жобасын жүзеге асыру
пилоттық жоба
ІІМ
2017 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
7.
"Әлеуметтік бондтар" қағидаты бойынша әлеуметтік жобаларды іске асыру мүмкіндігін пысықтау
жұмыс тобы, хаттамалық шешім
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині, Қаржымині, ҰЭМ, БҒМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
8.
ІІМ Қостанай академиясының тақырыптық жоспарларына сотталғандарды қайта әлеуметтендіру мәселелерін зерделеуді қосу
тақырыптық жоспарлар
ІІМ
2017 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
9.
Жұмысқа орналастыру кезінде БП-ның арнайы есептері бойынша мәліметтердің болуы не болмауы туралы ақпаратпен танысу құқығы бар адамдар шеңберін шектеу жөніндегі шаралар қабылдау
бұйрық
БП (келісім бойынша)
2017 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
10.
ККО қызметінің тиімділігін арттыру және ҮЕҰ жұмысына тарту мақсатында олардың ұйымдастырушылық құрылымы мен құзыретін қайта қарау
бұйрық
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
11.
Тұрақты мекенжайы жоқ адамдарды бейімдеуге арналған жұмыс істеп тұрған орталықтарды өмірлік қиын жағдайда қалған адамдарды қайта әлеуметтендіруге арналған орталықтарға қайта бейіндеу мәселесін пысықтау
жұмыс тобы, хаттамалық шешім
Еңбекмині (жинақтау), ІІМ, ҰЭМ, БП (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
12.
ҚАЖ мекемелерінде ұсталатын азаматтарды пробацияның барлық кезеңдерінде (сотқа дейінгі, үкімдік, пенитенциарлық, пенитенциарлықтан кейін) қайта әлеуметтендірудің жеке бағдарламаларын жасау әдістемесін әзірлеу
әдістемелік ұсынымдар
ІІМ
2017 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
13.
ҚАЖ мекемелерінен босатылғандардың әлеуметтік маңызды немесе өзге де ауыр аурулардан зардап шеккен науқастарды емдеу сабақтастығы тетігін әзірлеу
бұйрық
ІІМ (жинақтау), ДСМ
2017 жылғы 3-тоқсан
талап етілмейді
14.
Пробация қызметінің жұмысына жеке басты зерделеудің қазіргі заманғы әдістерін, оның ішінде қайта әлеуметтендіру процесін дараландыру мақсатында (Risk-needs-responsibility) қылмыстардың қайталану тәуекелдері мен оңалту мүмкіндіктерін бағалауды талдауға негізделген) тәуекелдердің алдын алу жүйесін енгізу
әдістемелік ұсынымдар
ІІМ (жинақтау),
БП (келісім бойынша)
2017 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
15.
Пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды қайта әлеуметтендіру процесіне волонтерлерді тарту
пилоттық жоба
ІІМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 жылғы 4-тоқсан
талап етілмейді
16.
ҚАЖ мекемелері бірінің базасында "оңалту түрмесі" пилоттық жобасын жүзеге асыру
пилоттық жоба
ІІМ
2018 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
17.
Пробация қызметінде ерікті тәлімгерлер институтының пилоттық жобасын енгізу ("тең теңімен" қағидаты бойынша)
пилоттық жоба
ІІМ
2018 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
18.
Оқытудың жаңа технологияларын пайдалана отырып, сотталғандардың білім алуы жөніндегі пилоттық жобаны жүзеге асыру
пилоттық жоба
ІІМ (жинақтау), БҒМ
2018 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
19.
Қылмыстық жазаларын өтеп жатқан адамдардың және қауіпсіздігі аралас мекемелерде қамауда ұсталатын адамдардың сандық және сапалық құрамына әлеуметтік зерттеулер жүргізу әдістемесін әзірлеу
әдістеме
ІІМ (жинақтау), ҮЕҰ (келісім бойынша)

Разработать механизм расчета индикаторов по реализации Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017 – 2019 годы
методические рекомендации
МВД (созыв), МНЭ, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
1 квартал 2017 года
не требуются
2.
Разработать социальный проект "Встреча у ворот" по трудовому и бытовому устройству граждан, освободившихся из мест лишения свободы
социальный проект
МВД (созыв), МТСЗН, НПО (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы
1 квартал 2017 года
не требуются
3.
Принять меры по укреплению службы пробации за счет перераспределения штатной численности, высвобождаемой при ликвидации учреждений УИС
приказ
МВД
1 квартал 2017 года
не требуются
4.
Создать на ведомственном сайте МВД информационную обновляемую рубрику "Ресоциализация"
информационная рубрика
МВД (созыв), МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
2 квартал 2017 года
не требуются
5.
Выработать механизм регистрации осужденного после освобождения по месту постоянного или временного жительства
Совместное протокольное решение
МВД (созыв), МТСЗН
2 квартал 2017 года
не требуются
6.
Осуществить на базе одного из учреждений УИС пилотный проект предоставления видеосвиданий осужденных с семьей посредством современных информационных технологий
пилотный проект
МВД
2 квартал 2017 года
не требуются
7.
Проработать возможность реализации социальных проектов по принципу "социальных бондов"
рабочая группа, протокольное решение
МВД (созыв), МТСЗН, МФ, МНЭ, МОН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
2 квартал 2017 года
не требуются
8.
Включить в тематические планы Костанайской академии МВД изучение вопросов ресоциализации осужденных
тематические планы
МВД
2 квартал 2017 года
не требуются
9.
Принять меры по ограничению круга лиц, имеющих право на ознакомление с информацией о наличии либо отсутствии сведений по специальным учетам ГП при трудоустройстве
приказ
ГП (по согласованию)
2 квартал 2017 год
не требуются
10.
Пересмотреть организационную структуру и компетенцию КСО в целях повышения эффективности их деятельности и вовлечения в работу НПО
приказ
МВД (созыв), МТСЗН, акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
3 квартал 2017 года
не требуются
11.
Проработать вопрос перепрофилирования действующих центров для адаптации лиц, не имеющих постоянного места жительства, в центры для ресоциализации лиц, оказавшихся в трудной жизненной ситуации
рабочая группа, протокольное решение
МТСЗН (созыв), МВД, МНЭ, ГП (по согласованию), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
3 квартал 2017 года
не требуются
12.
Разработать методику составления индивидуальных программ ресоциализации граждан, содержащихся в учреждениях УИС, на всех стадиях пробации (досудебная, приговорная, пенитенциарная и постпенитенциарная пробация)
методические рекомендации
МВД
3 квартал 2017 года
не требуются
13.
Разработать механизм преемственности лечения больных, страдающих социально значимыми или иными тяжелыми заболеваниями, освобождающихся из учреждений УИС
приказ
МВД (созыв), МЗ
3 квартал 2017 года
не требуются
14.
Внедрить в деятельность службы пробации современные методы изучения личности, в том числе систему предупреждения рисков (основанной на анализе оценки рисков рецидива преступлений и возможностей реабилитации (Risk-needs-responsibility), с целью индивидуализации процесса ресоциализации
методические рекомендации
МВД (созыв), ГП (по согласованию)
4 квартал 2017 год
не требуются
15.
Привлечь волонтеров в процесс ресоциализации граждан, находящихся на учете службы пробации
пилотный проект
МВД (созыв), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
4 квартал 2017 года
не требуются
16.
Осуществить на базе одного из учреждений УИС пилотный проект "реабилитационной тюрьмы"
пилотный проект
МВД
1 квартал 2018 года
не требуются
17.
Внедрить пилотный проект института добровольных наставников в службе пробации (по принципу "равный равному")
пилотный проект
МВД
1 квартал 2018 года
не требуются
18.
Осуществить пилотный проект по получению осужденными образования с использованием новых технологий обучения
пилотный проект
МВД (созыв), МОН
1 квартал 2018 года
не требуются
19.
Разработать методику проведения социальных исследований количественного и качественного состава лиц, отбывающих уголовное наказание, и лиц, содержащихся под стражей в учреждениях смешанной безопасности
методика
МВД (созыв), НПО (по согласованию)

2018 жылғы 2-тоқсан
талап етілмейді
20.
ІІМ Қостанай академиясының базасында пробация мамандарын оқыту орталығын құру
бұйрық
ІІМ
2019 жылғы 1-тоқсан
талап етілмейді
21.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсету
әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламалары
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
22.
Пробация қызметінде есепте тұрған кәмелетке толмағандарды оңалту мәселелері бойынша қоғамдық бірлестіктермен және коммерциялық емес қорлармен меморандумдар жасасу
меморандумдар
ІІМ (жинақтау), ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
23.
ҮЕҰ қолдауымен пробация қызметінде есепте тұрған кәмелетке толмағандарға арналған пробация бөлмелерін ашу
пробация бөлмелері
ІІМ (жинақтау), ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
24.
Пробация қызметінде есепте тұрған кәмелетке толмағандарды әлеуметтік іс-шараларға тарту
конкурстар, спорттық жарыстар, жастар қозғалысы
ІІМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
25.
Сотталғандарды және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған азаматтарды жұмыспен қамтудың жеке нысандарын дамытуға кәсіпкерлік субъектілерін тарту
шарттар
ІІМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
26.
Бас бостандығынан айыруға сотталғандарға жұмыс орындарын құру үшін ҚАЖ кәсіпорындарында жаңа өндіріс түрлерін ашу
жаңа өндіріс түрлері
ІІМ
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
27.
Сотталғандарды қайта әлеуметтендіру саласындағы әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыру үшін ҮЕҰ мен қоғамдық бірлестіктерді, оның ішінде мемлекеттік әлеуметтік тапсырыс шеңберінде тарту
меморандумдар, келісімшарттар
ІІМ (жинақтау), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдіктері, ҮЕҰ (келісім бойынша)
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
28.
Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылатын адамдар бойынша Еңбекмині ақпараттық жүйелерімен интеграцияланған ІІМ ҚАЖ орталықтандырылған автоматтандырылған дерекқоры арқылы ақпараттық өзара іс-қимылды іске асыру
ақпараттық алмасу
ІІМ (жинақтау), Еңбекмині
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
29.
ІІМ Қостанай академиясында пробация қызметі қызметкерлерінің біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету
біліктілігін арттыру курстары
ІІМ
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
30.
Қазақстан Республикасындағы бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және пробация қызметінде есепте тұрған азаматтарды әлеуметтік оңалтудың 2017 – 2019 жылдарға арналған кешенді стратегиясын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының орындалуы барысы туралы есептерді бұқаралық ақпарат құралдарында және ІІМ ведомстволық сайтында орналастыру
жарияланымдар
ІІМ
2017 – 2019 жылдар
талап етілмейді
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
ДСМ -
Еңбекмині -
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ҮЕҰ
үкіметтік емес ұйымдар
ККО
қылмыстық жазаларды және өзге де қылмыстық-құқықтық ықпал ету шараларын орындайтын мекемелер мен органдардың қызметіне жәрдемдесу, сондай-ақ қылмыстық жазаларын өтеген адамдарға әлеуметтік және өзге де көмекті ұйымдастыру бойынша жергілікті атқарушы органдардың жанындағы консультациялық-кеңесші орган
ҚАЖ
қылмыстық-атқару жүйесі

2 квартал 2018 года
не требуются
20.
Создать на базе Костанайской академии МВД центр обучения специалистов пробации
приказ
МВД
1 квартал 2019 года
не требуются
21.
Оказывать социально-правовую помощь гражданам, освобожденным из мест лишения свободы и находящимся на учете службы пробации
индивидуальные программы оказания социально-правовой помощи
МВД (созыв), МТСЗН акиматы областей, городов Астаны и Алматы
2017 – 2019 годы
не требуются
22.
Заключить меморандумы с общественными объединениями и некоммерческими фондами по вопросам реабилитации несовершеннолетних, находящихся на учете службы пробации
меморандумы
МВД (созыв), НПО (по согласованию)
2017 – 2019 годы
не требуются
23.
Открыть при поддержке НПО комнаты пробации для несовершеннолетних, находящихся на учете службы пробации
комнаты пробации
МВД (созыв), НПО (по согласованию)
2017 – 2019 годы
не требуются
24.
Вовлекать несовершеннолетних, находящихся на учете службы пробации, в социальные мероприятия
конкурсы, спортивные состязания, молодежные движения
МВД (созыв), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
2017 – 2019 годы
не требуются
25.
Привлечь субъекты предпринимательства к развитию индивидуальных форм занятости осужденных и граждан, освободившихся из мест лишения свободы
договора
МВД (созыв), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
2017 – 2019 годы
не требуются
26.
Открыть на предприятиях УИС новые виды производств для создания рабочих мест осужденным к лишению свободы
новые виды производств
МВД
2017 – 2019 годы
не требуются
27.
Привлекать НПО и общественные объединения, в том числе в рамках государственного социального заказа, для реализации социально значимых проектов в сфере ресоциализации осужденных
меморандумы, договора
МВД (созыв), акиматы областей, городов Астаны и Алматы, НПО (по согласованию)
2017 – 2019 годы
не требуются
28.
Реализовать посредством централизованной автоматизированной базы данных УИС МВД, интегрированной с информационными системами МЗСР, информационное взаимодействие по лицам, освобождаемым из мест лишения свободы
информационный обмен
МВД (созыв), МТСЗН
2017 – 2019 годы
не требуются
29.
Обеспечить повышение квалификации сотрудников службы пробации в Костанайской академии МВД
курсы повышения квалификации
МВД
2017 – 2019 годы
не требуются
30.
Размещать в средствах массовой информации и ведомственном сайте МВД отчеты о ходе исполнения Плана мероприятий по реализации Комплексной стратегии социальной реабилитации граждан, освободившихся из мест лишения свободы и находящихся на учете службы пробации, в Республике Казахстан на 2017 – 2019 годы
публикации
МВД
2017 – 2019 годы
не требуются
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
НПО
неправительственные организации
КСО
консультативно-совещательный орган при местных исполнительных органах по содействию деятельности учреждений и органов, исполняющих уголовные наказания и иные меры уголовно-правового воздействия, а также организации социальной и иной помощи лицам, отбывшим уголовные наказания
УИС
уголовно-исполнительная система