"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 605 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне сақтандыру және сақтандыру қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар; № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13, 15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; №10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; № 4, 7-құжат):
229-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"229-бап. Шартқа қатысушылардың ортақ iстерiн жүргiзу
Бiрлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың ортақ iстерiн жүргiзу олардың жалпы келісімi бойынша жүзеге асырылады. Өзара келісу бойынша олар бiрлескен қызметке басшылық етудi және ортақ iстердi жүргiзудi, бұл жағдайда, шартқа өзге қатысушылар берген сенімхат негiзiнде әрекет ететін қатысушылардың бiреуiне немесе осы Кодексте көзделген жағдайда үшінші тұлғаға тапсыра алады.".

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 605
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
Республики Казахстан по вопросам страхования и страховой деятельности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-І, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-І, ст. 128; № 22-І, ст. 140, 143; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; № 4, ст. 7):
статью 229 изложить в следующей редакции:
"Статья 229. Ведение общих дел участников договора.
Ведение общих дел участников договора о совместной деятельности осуществляется по их общему согласию. По соглашению между собой они могут поручить руководство совместной деятельностью и ведение общих дел одному из участников, действующему в этом случае на основании доверенности, выданной остальными участниками договора, или третьему лицу в случае, предусмотренном настоящим Кодексом.".

2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжаттар; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжаттар; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 100-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-I, 49-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; № 4, 7-құжат):
1) мазмұнында:
817 және 823-баптардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"817-бап. Сақтандыру мүддесі және сақтандыру жағдайы";
"823-бап. Ортақ сақтандыру және бірлесіп қайта сақтандыру";
2) 806-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"806-бап. Мiндеттi және ерiктi сақтандыру
1. Міндетті сақтандыру:
1) түрлері, талаптары мен тәртібі міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалатын, заңнамалық актілердің талаптарына орай жүзеге асырылатын сақтандыру;
2) міндетті сақтандыру туралы талап, сақтандырудың түрлері мен ең төменгі талаптары заңнамалық актілерде белгіленетін, ал сақтандырудың өзге талаптары мен тәртібі тараптардың келісімімен айқындалатын сақтандыру (міндеттелген сақтандыру).
2. Өз өмiрiн немесе денсаулығын сақтандыру мiндетiн азаматқа заң актілерімен де, шартпен де жүктеуге болмайды.
Мiндеттi сақтандыру сақтанушының есебiнен жүзеге асырылады.
Талаптары мен тәртібі бөлек заңнамалық актімен реттелетін міндетті сақтандыру Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленген экономикалық тұрғыдан негізді, жаппай және әлеуметтік-қоғамдық тұрғыдан маңызды өлшемшарттарға сәйкес келген жағдайда енгізілуі мүмкін.

2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-І, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-І, ст. 100; № 19-ІІ, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-І, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-І, ст. 49; № 7-II, ст. 53; № 8-І, ст. 62; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; № 4, ст. 7):
1) в оглавлении:
заголовки статей 817 и 823 изложить в следующей редакции:
"Статья 817. Страховой интерес и страховой случай"
"Статья 823. Сострахование и совместное перестрахование";
2) статью 806 изложить в следующей редакции:
"Статья 806. Обязательное и добровольное страхование
1. Обязательное страхование:
1) страхование, осуществляемое в силу требований законодательных актов, виды, условия и порядок которого определяются законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования;
2) страхование, при котором требование об обязательном страховании, виды и минимальные условия страхования устанавливаются законодательными актами, а иные условия и порядок страхования определяются соглашением сторон (вмененное страхование).
2. Обязанность страховать свою жизнь или здоровье не может быть возложена на гражданина ни законодательными актами, ни договором.
Обязательное страхование осуществляется за счет страхователя.
Обязательное страхование, условия и порядок которого регулируются отдельным законодательным актом, может быть введено при условии его соответствия установленным законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности критериям экономической обоснованности, массовости и социально-общественной значимости.

3. Міндеттелген сақтандыру кезінде сақтандырудың ең төменгі талаптары, оның ішінде сақтандыру объектісі, сақтандырылуға тиіс тәуекелдер және сақтандыру сомаларының ең аз мөлшерлері заңнамалық актілерде міндетті түрде айқындалуға тиіс.
4. Сақтандыру міндеті заңнамалық актіден туындамай, шартқа негізделген жағдайларда, мұндай сақтандыру міндетті болып табылмайды және осы Кодекстің 808-бабында көзделген салдарларға әкеп соқпайды.
5. Талаптары мен тәртібі міндетті сақтандыру түрін реттейтін жеке заңнамалық актімен белгіленген міндетті сақтандыру түрі бойынша міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушы сақтандырушымен шартты осы заңнамалық актіде жазылған талаптармен жасасуға міндетті.
Мiндеттелген сақтандыру кезiнде сақтандырушымен шарт заңнамалық актіде көзделген ең төменгі талаптарды сақтала отырып, тараптардың келісімімен айқындалған талаптармен жасалады.
6. Талаптары мен тәртібі міндетті сақтандыру түрін реттейтін жеке заңнамалық актімен белгіленген міндетті сақтандыру түрі бойынша міндетті сақтандыру шарты сақтандырудың осы түрiн жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандырушымен ғана жасалуы мүмкін. Талаптары мен тәртібі міндетті сақтандыру түрін реттейтін жеке заңнамалық актімен белгіленген міндетті сақтандыру шартын жасасу жоғарыда аталған сақтандырушы үшін міндетті болып табылады.
Сақтанушы ұсынған талаптармен міндеттелген сақтандыру шарттарын жасасу сақтандырушы үшін міндетті болып табылмайды.";
3) 807-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру объектiсi мiндеттi сақтандыру туралы заңнамалық актілерде айқындалады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген, объектiсi мүліктік мүдделер болатын не сақтандыру объектісі жоқ сақтандыру шарттары мәніссіз болып табылады.";
4) 809-1-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Кодекстің 817-бабының 3-тармағында көзделген белгілері бар сақтандыру жағдайы туған кезде ғана сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін сақтандыру жинақтаушы емес сақтандыру болып табылады.";
5) 816-бапта:
1-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Талаптары мен тәртібі міндетті сақтандыру түрін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген міндетті сақтандыру кезінде пайда иеленуші осы заңнамалық актілермен, міндеттелген сақтандыру кезінде – заңнамалық актілермен не тараптардың келісімімен айқындалады. Ерікті сақтандыру түрлері бойынша пайда иеленушіні сақтанушы тағайындайды.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

3. При вмененном страховании законодательными актами в обязательном порядке должны быть определены минимальные условия страхования, в том числе объект страхования, риски, от которых должны быть застрахованы, и минимальные размеры страховых сумм.
4. В случаях, когда обязанность страхования не вытекает из законодательного акта, а основана на договоре, такое страхование не является обязательным и не влечет последствий, предусмотренных статьей 808 настоящего Кодекса.
5. При заключении договора обязательного страхования по виду обязательного страхования, условия и порядок которого установлены отдельным законодательным актом, регулирующим обязательный вид страхования, страхователь обязан заключить договор со страховщиком на условиях, предписанных данным законодательным актом.
При вмененном страховании договор со страховщиком заключается на условиях, определенных соглашением сторон, с соблюдением минимальных условий, предусмотренных законодательными актами.
6. Договор обязательного страхования по виду обязательного страхования, условия и порядок которого установлены отдельным законодательным актом, регулирующим обязательный вид страхования, может быть заключен только со страховщиком, имеющим лицензию на осуществление данного вида страхования. Заключение договора обязательного страхования, порядок и условия которого установлены законодательными актами, регулирующими обязательный вид страхования, для упомянутого страховщика является обязательным.
Для страховщика заключение договоров вмененного страхования на предложенных страхователем условиях не является обязательным.";
3) в статье 807:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Объект страхования по обязательному страхованию определяется законодательными актами об обязательном страховании.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Договоры страхования, объектом которых выступают имущественные интересы, предусмотренные пунктом 2 настоящей статьи, либо в которых отсутствует объект страхования, являются ничтожными.";
4) пункт 2 статьи 809-1 изложить в следующей редакции:
"2. Ненакопительным страхованием является страхование, предусматривающее осуществление страховой выплаты только при наступлении страхового случая, обладающего признаками, предусмотренными пунктом 3 статьи 817 настоящего Кодекса.";
5) в статье 816:
часть четвертую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При обязательном страховании, условия и порядок которого установлены законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательный вид страхования, выгодоприобретатель определяется данными законодательными актами, при вмененном страховании – законодательными актами либо соглашением сторон. По добровольным видам страхования выгодоприобретатель назначается страхователем.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:

"2. Егер сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, сақтанушы пайда алушы болып табылады.";
6) 817-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"817-бап. Сақтандыру мүддесі және сақтандыру жағдайы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру шарты сақтандыру мүддесінің болуын көздеуге тиіс.";
мынадай мазмұндағы 1-1 және 1-2-тармақтармен толықтырылсын:
"1-1. Сақтандыру мүддесі – сақтанушының (сақтандырылған адамның, пайда иеленушінің) жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша көзделуі мүмкін жағдайларды қоспағанда, тәуекелдердің алдын алудағы және сақтандыру жағдайының туындауына жол бермеудегі мүліктік мүддесі.
1-2. Сақтандыру жағдайы – туындаған кезінде сақтандыру шарты бойынша сақтандыру төлемінің жүзеге асырылуы көзделетін оқиға.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру жағдайы ретінде қарастырылатын оқиға төменде аталған белгілердің бәрін (жинақтаушы сақтандыру шарты бойынша көзделуі мүмкін оқиғаларды қоспағанда):
оның туындау ықтималдығын және кездейсоқтығын;
оның туындауының нақты уақытына немесе орнына, сондай-ақ оның туындауы нәтижесінде болатын шығын мөлшеріне қатысты болжанбайтындығын;
ол туралы тараптар немесе, ең болмағанда, сақтанушы алдына ала білген немесе алдын ала хабардар етілген оқиғаның шарттың қолданылу шегінде сөзсіз және ол объективті түрде болуға тиіс қауіптің жоқтығын;
оқиғаның туындауы сақтанушының (сақтандырылған адамның, пайда иеленушінің) мүліктік мүддесі үшін жағымсыз, экономикалық тұрғыдан тиімсіз салдарларының болуын;
оқиғаның туындауы сақтанушының (сақтандырылған адамның, пайда иеленушінің) еркімен және (немесе) ниетімен байланысты болмауын және пайда алу және (немесе) ұтыс алу (алыпсатарлық тәуекел) мақсатын көздемейтінін иемденуге тиіс.";
7) 818-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру сыйлықақыларының мөлшері шартта белгіленеді. Міндетті сақтандыру кезінде олар міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде белгіленеді.
Сақтандыру сыйлықақыларын төлеу тәртібі мен мерзімдері шартта айқындалады. Міндетті сақтандыру кезінде олар міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде айқындалуы мүмкін.";
8) 819-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру сомасының мөлшері шартта белгіленеді. Міндетті сақтандыру кезінде олардың міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде белгіленген мөлшерден кем болуына болмайды.";
9) 820-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн анықтау тәртібі шартта белгiленедi. Талаптары мен тәртібі міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде белгіленген мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру төлемiнiң мөлшерiн айқындау тәртібі міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде айқындалады.

"2. Если иное не предусмотрено договором страхования, выгодоприобретателем является страхователь.";
6) в статье 817:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 817. Страховой интерес и страховой случай";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Договор страхования должен предусматривать наличие страхового интереса.";
дополнить пунктами 1-1 и 1-2 следующего содержания:
"1-1. Страховой интерес – имущественный интерес страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) в предотвращении рисков и недопущении наступления страхового случая, за исключением событий, которые могут быть предусмотрены по договору накопительного страхования.
1-2. Страховой случай – событие, с наступлением которого договор страхования предусматривает осуществление страховой выплаты.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Событие, рассматриваемое в качестве страхового случая, должно обладать всеми из нижеперечисленных признаков (за исключением событий, которые могут быть предусмотрены по договору накопительного страхования):
вероятности и случайности его наступления;
непредсказуемости относительно конкретного времени или места его наступления, а также размера убытков в результате его наступления;
отсутствия опасности того, что событие неизбежно и объективно должно произойти в пределах действия договора, о чем стороны или, по крайней мере, страхователь заведомо знали или заранее были осведомлены;
наступление события имеет отрицательные, невыгодные экономические последствия для имущественного интереса страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя);
наступление события не связано с волеизъявлением и (или) умыслом страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) и не предусматривает цель извлечения выгоды и (или) получения выигрыша (спекулятивный риск).";
7) пункт 2 статьи 818 изложить в следующей редакции:
"2. Размеры страховых премий устанавливаются договором. При обязательном страховании они устанавливаются законодательными актами об обязательном страховании.
Порядок и сроки уплаты страховых премий определяются договором. При обязательном страховании они могут определяться законодательными актами об обязательном страховании.";
8) пункт 2 статьи 819 изложить в следующей редакции:
"2. Размеры страховых сумм устанавливаются договором. При обязательном страховании они не могут быть менее размеров, установленных законодательными актами об обязательном страховании.";
9) пункты 2 и 3 статьи 820 изложить в следующей редакции:
"2. Порядок определения размеров страховой выплаты устанавливается договором. По обязательному страхованию, условия и порядок которого установлены законодательными актами об обязательном страховании, порядок определения размеров страховой выплаты определяется законодательными актами об обязательном страховании.

3. Сақтандыру төлемiн жүзеге асырудың тәртібі мен мерзiмдерi шартта айқындалады.
Міндетті сақтандыру бойынша ол міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде айқындалуы мүмкін.";
10) 823-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"823-бап. Ортақ сақтандыру және бірлесіп қайта сақтандыру
1. Сақтандыру объектiсi бірлескен қызмет (ортақ сақтандыру) туралы шарт негізінде жай серіктестік (сақтандыру пулын) құру арқылы бiрнеше сақтандырушы бірлесіп бір ортақ сақтандыру шарты бойынша сақтандырылуы мүмкін.
Қайта сақтандыру объектісі бірлескен қызмет (бірлесіп қайта сақтандыру) туралы шарт негізінде жай серіктестік (қайта сақтандыру пулын) құру арқылы бiрнеше қайта сақтандырушы бірлесіп бір бірлескен қайта сақтандыру шарты бойынша сақтандырылуы мүмкін.
Бұл ретте ортақ сақтандыру (бірлесіп қайта сақтандыру) шартында әрбір сақтандырушының (қайта сақтандырушының) келісілген үлестегі құқықтары мен міндеттерін айқындайтын талаптар болуға тиіс.
Егер ортақ сақтандыру (бірлесіп қайта сақтандыру) шартында өзгеше белгіленбесе, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қатысушылары сақтанушы (пайда иеленуші) немесе қайта сақтанушы алдында сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының міндеттемелері бойынша, оның ішінде сақтандыру төлемін жүзеге асырғаны үшін ортақтасып жауап береді.
2. Сақтандырушылар (қайта сақтандырушылар) арасында тиісті келісім болған кезде сақтанушымен (қайта сақтанушымен) өзара қарым-қатынастарда олардың бірі барлық сақтандырушылардың (қайта сақтандырушылардың) мүддесін білдіре алады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының ортақ істеріне басшылықты және оларды жүргізуді сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларымен тиісті келісім болған кезде сақтандыру брокері жүзеге асыра алады.";
11) 824-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушы сақтанушы алдындағы өз мiндеттерiнiң бәрiн немесе оның бiр бөлiгiн орындау тәуекелін жабуды басқа сақтандырушыда (қайта сақтандырушыда) қайта сақтандыру жолымен қамтамасыз етуге құқылы.
Қайта сақтандырушының сақтандырушы (қайта сақтандырушы) ретінде жасасқан сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру төлемін жүзеге асыру тәуекелімен байланысты оның мүліктік мүдделері қайта сақтандыру объектілері болуы мүмкін.
Қайта сақтандырушының заңсыз мүліктік мүдделері қайта сақтандыруға жатпайды.
Объектісі қайта сақтанушының заңсыз мүліктік мүдделері болып табылатын не қайта сақтандыру объектісі жоқ қайта сақтандыру шарттары мәніссіз болып табылады.";
4-тармақ алып тасталсын;
12) 825-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"825-бап. Сақтандыру шартының нысаны

3. Порядок и сроки осуществления страховых выплат определяются договором.
По обязательному страхованию они могут быть определены законодательными актами об обязательном страховании.";
10) статью 823 изложить в следующей редакции:
"Статья 823. Сострахование и совместное перестрахование
1. Объект страхования может быть застрахован по одному договору сострахования совместно несколькими страховщиками путем создания простого товарищества (страхового пула) на основе договора о совместной деятельности (сострахование).
Объект перестрахования может быть застрахован по одному договору совместного перестрахования совместно несколькими перестраховщиками путем создания простого товарищества (перестраховочного пула) на основе договора о совместной деятельности (совместное перестрахование).
При этом в договоре сострахования (совместного перестрахования) должны содержаться условия, определяющие права и обязанности каждого страховщика (перестраховщика) в согласованных долях.
Участники страхового (перестраховочного) пула солидарно отвечают перед страхователем (выгодоприобретателем) или перестрахователем по обязательствам страхового (перестраховочного) пула, в том числе за осуществление страховой выплаты, если иное не определено договором сострахования (совместного перестрахования).
2. При наличии соответствующего соглашения между страховщиками (перестраховщиками) один из них может представлять всех страховщиков (перестраховщиков) во взаимоотношениях со страхователем (перестрахователем).
3. Руководство и ведение общих дел участников страхового (перестраховочного) пула могут осуществляться страховым брокером при наличии соответствующего соглашения с участниками страхового (перестраховочного) пула.";
11) в статье 824:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховщик вправе путем перестрахования обеспечить покрытие риска исполнения всех или части своих обязательств перед страхователем у другого страховщика (перестраховщика).
Объектами перестрахования могут быть имущественные интересы перестрахователя, связанные с риском осуществления страховой выплаты по заключенному им в качестве страховщика (перестраховщика) договору страхования (перестрахования).
Не подлежат перестрахованию противоправные имущественные интересы перестрахователя.
Договоры перестрахования, объектом которых выступают противоправные имущественные интересы перестрахователя либо в которых отсутствует объект перестрахования, являются ничтожными.";
пункт 4 исключить;
12) статью 825 изложить в следующей редакции:
"Статья 825. Форма договора страхования

1. Сақтандыру шарты жазбаша нысанда:
1) тараптардың сақтандыру шартын жасасуы;
2) сақтандырудың міндетті сақтандыру туралы заңнамада көзделген үлгі талаптарына не сақтандырушының біржақты тәртіппен әзірлеген сақтандыру қағидаларына қосылу (қосылу шарты) және сақтандырушының сақтанушыға сақтандыру полисiн ресімдеуi жолымен жасалады.
2. Мiндеттi сақтандыру бойынша шарттың жазбаша нысаны Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру түрін реттейтін заңнамалық актілерінде не міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде көзделген ең төменгі талаптарды сақтай отырып, тараптардың келісімімен айқындалады, ал ерiктi сақтандыру бойынша сақтандырушы айқындайды не тараптардың келісімiмен айқындалады.
Сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырушы сақтандырудың үлгі талаптарына немесе қағидаларына сәйкес сақтандыру түрлері бойынша әзірленген шарттарды қолдануға құқылы.
3. Сақтандыру шартының жазбаша нысанын сақтамау оның мәніссіздігіне алып келеді.";
13) 825-1-бапта:
2-тармақтың 13) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"13) дауларды шешу тәртібі, оның ішінде өтініш беруші (сақтанушы, сақтандырылушы, пайда иеленуші) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан немесе оның мөлшерін азайтудан бас тарту туралы шешімін даулаған жағдайда сақтандыру омбудсманына жүгіну арқылы дауларды сотқа дейін реттеу тәртібі;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтанушы мен сақтандырушы арасындағы келісім бойынша сақтандыру қағидаларының негiзiнде сақтандыру қағидаларының жекелеген ережелерін өзгертуді, алып тастауды, сондай-ақ сақтандыру шартын жасасу кезінде айқындалатын қосымша талаптарды көздейтін сақтандыру шарттары жасалуы мүмкiн.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Егер шартта сақтандыру қағидаларының қолданылуы тікелей көрсетілсе және қағидалардың өзі шартпен бірге немесе оның сыртқы жағында бір құжат болып жазылса не оған қоса берілсе, қағидалардағы және сақтандыру шартына енгізілмеген талаптар сақтанушы (пайда иеленуші) үшін міндетті болып табылады. Соңғы жағдайда шарт жасасу кезінде сақтанушыға сақтандыру қағидаларының берілуі шарттағы жазбамен куәландырылуға тиіс.";
14) 826-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1), 6-1) және 10-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-1) сақтандыру агентінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), байланыс телефонының нөмірі және сәйкестендіру нөмірі (егер ол жеке тұлға болса) немесе атауы, орналасқан жері, байланыс телефонының нөмірі және идентификаттау нөмірі (егер ол заңды тұлға болса);";

1. Договор страхования заключается в письменной форме путем:
1) составления сторонами договора страхования;
2) присоединения страхователя к типовым условиям страхования, предусмотренным законодательством по обязательному страхованию, либо правилам страхования, разработанным страховщиком в одностороннем порядке (договор присоединения), и оформления страховщиком страхователю страхового полиса.
2. Письменная форма договора по обязательному страхованию определяется законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательный вид страхования, либо соглашением сторон с соблюдением минимальных условий, предусмотренных законодательными актами об обязательном страховании, а по добровольному страхованию - страховщиком либо соглашением сторон.
При заключении договора страхования страховщик вправе применять договоры, разработанные по видам страхования в соответствии с типовыми условиями или правилами страхования.
3. Несоблюдение письменной формы договора страхования влечет его ничтожность.";
13) в статье 825-1:
подпункт 13) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"13) порядок разрешения споров, в том числе досудебного урегулирования споров путем обращения к страховому омбудсману в случае оспаривания заявителем (страхователем, застрахованным, выгодоприобретателем) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или уменьшении ее размера;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. По соглашению между страхователем и страховщиком на основании правил страхования могут быть заключены договоры страхования, предусматривающие изменение, исключение отдельных положений правил страхования, а также дополнительные условия, определяемые при заключении договора страхования.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Условия, содержащиеся в правилах страхования и не включенные в текст договора страхования, обязательны для страхователя (выгодоприобретателя), если в договоре прямо указывается на применение таких правил и сами правила изложены в одном документе с договором или на его оборотной стороне либо приложены к нему. В последнем случае предоставление страхователю при заключении договора правил страхования должно быть удостоверено записью в договоре.";
14) пункт 1 статьи 826 дополнить подпунктами 2-1), 6-1) и 10-1) следующего содержания:
"2-1) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), контактный номер телефона и идентификационный номер страхового агента (если им является физическое лицо) или его наименование, местонахождение, контактный номер телефона и идентификационный номер (если им является юридическое лицо);";

"6-2) сақтандыру агентіне тиесілі комиссиялық сыйақының болуы немесе болмауы туралы нұсқау;";
"10-1) сақтанушының шарт жасасу кезінде сақтандырушыға хабарланған жағдайлардағы өзіне белгілі болған елеулі өзгерістер туралы, егер бұл өзгерістер мүліктік сақтандыру шартының қолданысы кезеңінде сақтандыру тәуекелінің ұлғаюына елеулі ықпал етуі мүмкін болса, сақтандырушыға дереу хабарлау міндеті (осы Кодекстің 834-бабының 1-тармағы).";
15) 826-3-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушының сақтандырушымен келісімi бойынша бiртектi мүлiктiң (тауарлардың, жүктердiң және басқаның) түрлi топтамаларын ұқсас жағдайларда белгiлi бiр мерзiм iшiнде жүйелi сақтандыру сақтандырудың бiр шарты негiзiнде сақтанушыға бас полис ресімдеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкiн.";
16) 828-баптың 1-тармағының 1-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) сақтанушыны сақтандыру қағидаларымен таныстыруға және оның талап етуі бойынша қағидалардың көшiрмесiн беруге (жіберуге);";
17) 830-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру рыногының кәсiби қатысушыларының, сақтандыру агентiнiң өз кәсiби қызметiнiң нәтижесiнде алған сақтандыру құпиясын құрайтын мәлiметтердi, кәсiби сақтандыру рыногының басқа қатысушысына не сақтандыру агентiне қайта сақтандыру шарттарын жасасуға немесе ортақ сақтандыру жөніндегі қатынастарға байланысты ақпарат беру жағдайларын, сондай-ақ осы баптың 4, 4-1, 5 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жария етуге құқылы емес.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Сақтандыру құпиясы сақтандыру омбудсманының қарауында жатқан жеке және заңды тұлғалардың сақтандыру шарттарынан туындайтын келіспеушіліктерді реттеу жөніндегі өтініштері бойынша жария етілуі мүмкін.";
18) 832-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"832-бап. Шарт жасасу кезiнде сақтанушы беретiн мәлiметтер
1. Шарт жасасу кезінде сақтанушы сақтандырушыға сақтандыру жағдайының басталу ықтималдығын және оның басталуынан (сақтандыру тәуекелінен) туындауы мүмкін залалдардың мөлшерiн айқындау үшiн елеулi мәнi бар сақтанушының өзiне белгiлi жағдайларды, егер бұл жағдайлар сақтандырушыға белгiсiз болса және белгiлі болуға тиiстi емес болса, хабарлауға мiндеттi.
Сақтандырушы әзірлеген сақтандыру ережелерiнде немесе шарт жасасу кезеңiнде сақтанушыға жiберiлген сақтандырушының жазбаша сауалына нақты айтылған мән-жайлар елеулi деп танылады.
Міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде міндетті сақтандырудың осы түрін реттейтін заңнамалық актіде айқындалған жағдайлар елеулi деп танылады.

"6-2) указание о наличии или отсутствии комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому агенту;";
"10-1) обязанность страхователя незамедлительно сообщать страховщику о ставших ему известными значительных изменениях в обстоятельствах, сообщенных страховщику при заключении договора, если эти изменения могут существенно повлиять на увеличение страхового риска в период действия договора имущественного страхования (пункт 1 статьи 834 настоящего Кодекса);";
15) пункт 1 статьи 826-3 изложить в следующей редакции:
"1. По соглашению страхователя со страховщиком систематическое страхование разных партий однородного имущества (товаров, грузов и другое) на сходных условиях в течение определенного срока может осуществляться на основании одного договора страхования путем оформления страхователю генерального полиса.";
16) подпункт 1-1) пункта 1 статьи 828 изложить в следующей редакции:
"1-1) ознакомить страхователя с правилами страхования и по его требованию представить (направить) копию правил;";
17) в статье 830:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Профессиональные участники страхового рынка, страховой агент не вправе разглашать полученные ими в результате своей профессиональной деятельности сведения, составляющие тайну страхования, за исключением случаев представления информации другому профессиональному участнику страхового рынка либо страховому агенту, связанных с заключением договоров перестрахования или отношениями по сострахованию, а также предусмотренных пунктами 4, 4-1, 5 и 6 настоящей статьи.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Тайна страхования может быть раскрыта страховому омбудсману по находящимся у него на рассмотрении обращениям физических и юридических лиц по урегулированию разногласий, возникающих из договоров страхования.";
18) статью 832 изложить в следующей редакции:
"Статья 832. Сведения, представляемые страхователем при заключении договора
1. При заключении договора страхователь обязан сообщить страховщику известные страхователю обстоятельства, имеющие существенное значение для определения вероятности наступления страхового случая и размера возможных убытков от его наступления (страхового риска), если эти обстоятельства не известны и не должны быть известны страховщику.
Существенными признаются обстоятельства, определенно оговоренные в правилах страхования, разработанных страховщиком, или в письменном запросе страховщика, направленном страхователю в период заключения договора.
При заключении договора обязательного страхования существенными признаются обстоятельства, определенные законодательным актом, регулирующим данный вид обязательного страхования.

2. Сақтандыру шартын сақтандырушының елеулі жағдайларға қатысты жазбаша сауалында көрсетілген сұрақтарға сақтанушының жауаптары болмаған кезде жасауға болмайды.
Егер сақтандыру шарты сақтандырушының қандай да бiр сұрақтарына сақтанушының жауаптары болмаған кезде жасалған болса, сақтандырушы сақтанушының тиісті жағдайларда хабарламағандығын негiзге ала отырып, кейiннен шарттың бұзылуын немесе оны жарамсыз деп тануды талап ете алмайды.
3. Егер шарт жасалып болған соң сақтанушының сақтандырушыға осы баптың 1-тармағында көрсетiлген жағдайлар туралы көрiнеу жалған мәлiметтер бергендiгi анықталған болса, сақтандырушы шартты жарамсыз деп тануды және осы Кодекстiң 844-бабының 1-тармағының екiншi және үшiншi бөлiктерiнде көзделген салдарды қолдануды талап етуге құқылы.
Егер сақтанушының үнсіз қалған мән-жайы жоққа шығып қалған болса, сақтандырушы шартты жарамсыз деп тануды талап ете алмайды.";
19) 833-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Міндетті сақтандыру кезінде сақтандыру жағдайының туындауы нәтижесінде келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізудің тәртібі мен талаптары міндетті сақтандыру туралы заңнамалық актілерде айқындалуы мүмкін.";
20) 835-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сақтандырушыны сақтандыру жағдайының туындағаны туралы хабардар етпеу немесе уақтылы хабардар етпеу, егер ол сақтанушының еркіне байланысты емес немесе сақтандыру шартына сәйкес дәлелді себептерге байланысты болса және осы фактіні растайтын тиісті құжаттар табыс етілсе, сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды.";
21) 837-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Зиян келтiргенi үшiн жауапкершілік шарты бойынша сақтанушының емес, өзге тұлғаның жауапкершілігі сақтандырылған жағдайда, сақтанушы, егер сақтандыру шартында өзгеше көзделмесе, бұл туралы сақтандырушыны жазбаша хабардар етіп, сақтандыру жағдайы туындағанға дейін кез келген уақытта бұл тұлғаны басқасымен ауыстыруға құқылы.";
22) 841-баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) сақтандырушы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртiппен ресімдеген сақтандыру полисiне енгiзiлген талаптар мен мәлiметтер өзгертілген;";
23) 843-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мәмiлелер жарамсыздығының осы Кодексте көзделген жалпы негiздемесiнен басқа, сақтандыру шарты мына жағдайларда, егер:
1) шарт жасасу кезiнде сақтандыру объектiсi болмаса;
2) соттың заңды күшіне енген тиісті шешімінің негізінде тәркіленуге жататын мүлік не қылмыстық жолмен табылған немесе қылмыстық құқық бұзушылықтың нысанасы болып табылатын мүлік сақтандыру объектісі болып табылса;

2. Договор страхования не может быть заключен при отсутствии ответов страхователя на вопросы, указанные в письменном запросе страховщика, в отношении существенных обстоятельств.
Если договор страхования заключен при отсутствии ответов страхователя на какие-либо вопросы страховщика, последний не может впоследствии требовать расторжения договора либо признания его недействительным на том основании, что соответствующие обстоятельства не были сообщены страхователем.
3. Если после заключения договора будет установлено, что страхователь сообщил страховщику заведомо ложные сведения об обстоятельствах, указанных в пункте 1 настоящей статьи, страховщик вправе потребовать признания договора недействительным и применения последствий, предусмотренных частями второй и третьей пункта 1 статьи 844 настоящего Кодекса.
Страховщик не может требовать признания договора недействительным, если обстоятельства, о которых умолчал страхователь, уже отпали.";
19) пункт 5 статьи 833 изложить в следующей редакции:
"5. При обязательном страховании порядок и условия проведения оценки размера причиненного вреда в результате наступления страхового случая могут определяться законодательными актами об обязательном страховании.";
20) статью 835 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Неуведомление или несвоевременное уведомление страховщика о наступлении страхового случая не являются основанием для отказа в осуществлении страховой выплаты, если они обусловлены причинами, не зависящими от воли страхователя или отнесенными договором страхования к уважительным, и представлены соответствующие документы, подтверждающие данный факт.";
21) пункт 1 статьи 837 изложить в следующей редакции:
"1. В случае, когда по договору ответственности за причинение вреда застрахована ответственность лица иного, чем страхователь, последний вправе, если иное не предусмотрено договором страхования, в любое время до наступления страхового случая заменить это лицо другим, письменно уведомив об этом страховщика.";
22) подпункт 8) части первой пункта 1 статьи 841 изложить в следующей редакции:
"8) изменения условий и сведений, включенных в страховой полис, оформленный страховщиком в порядке, предусмотренном законодательными актами Республики Казахстан;";
23) в статье 843:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Помимо общих оснований недействительности сделок, предусмотренных настоящим Кодексом, договор страхования признается недействительным в случаях, если:
1) в момент заключения договора отсутствовал объект страхования;
2) объектом страхования является имущество, подлежащее конфискации на основании вступившего в законную силу соответствующего решения суда, либо имущество, добытое преступным путем или являющееся предметом уголовного правонарушения;

3) сақтандыру жағдайы ретiнде осы Кодекстiң 817-бабының 3-тармағында көзделген белгiлерiнен айрылған оқиға көзделсе;
4) шарт талаптары сақтандыру төлемін сақтандыру жағдайы туындаған кезде жүзеге асыру мүмкіндігін болдырмаса;
5) сақтанушы шарт жасасу кезiнде құқыққа сыйымсыз, оның iшiнде сақтандыру жағдайы туындаған соң шарт жасасу арқылы пайда табуды алдын ала мақсат еткен болса;
6) сақтанушыда (сақтандырылған адамда, пайда иеленушіде) сақтандыру мүддесі болмаса;
7) тараптар арасында осы Кодекстің 826-4-бабының 1-тармағында көзделген шарттың елеулі талаптары туралы келісім болмаса, жарамсыз деп танылады.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакция жазылсын:
"1) егер құқыққа сыйымсыз мүліктік мүдделер сақтандыру объектiсi болса (осы Кодекстің 807-бабының 2-тармағы, 824-бабы 1-тармағының төртінші бөлігі);";
3) тармақшадағы "(осы Кодекстің 825-бабының 3-тармағы) маңызсыз болады." деген сөздер "(осы Кодекстің 825-бабының 3-тармағы);" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) сақтандыру (қайта сақтандыру) объектісі болмаса, мәніссіз болады".
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; № 4, 7-құжат):
1) 212-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Микроқаржы ұйымдарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнің нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес табыс етілуі талап етiлетiн қаржылық және өзге де есептілікті белгіленген мерзімде бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) табыс етпеуі -";

3) в качестве страхового случая предусмотрено событие, лишенное признаков, предусмотренных пунктом 3 статьи 817 настоящего Кодекса;
4) условия договора исключают возможность осуществления страховой выплаты при наступлении страхового случая;
5) страхователь при заключении договора заведомо преследовал цель извлечения неправомерной выгоды, в том числе посредством заключения договора после наступления страхового случая;
6) у страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) отсутствует страховой интерес;
7) отсутствует соглашение между сторонами о существенных условиях договора, предусмотренных пунктом 1 статьи 826-4 настоящего Кодекса.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) если объектом страхования выступают противоправные имущественные интересы (пункт 2 статьи 807, часть четвертая пункта 1 статьи 824 настоящего Кодекса);";
дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) отсутствует объект страхования (перестрахования).".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-І, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-І, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-І, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-І, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-І, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-І, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-І, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; № 4, ст. 7):
1) абзац первый части второй статьи 212 изложить в следующей редакции:
"2. Неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) непредставление в установленный срок финансовой и иной отчетности микрофинансовыми организациями, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, представление которой требуется в соответствии с нормативными правовыми актами Национального Банка Республики Казахстан, -";

2) 227-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингiнiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы iрi қатысушыларының, сақтандыру тобы құрамына кiретiн заңды тұлғалардың, актуарийдің, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, инвестициялық портфельді басқарушының, инвестициялық портфельдi басқарушының iрi қатысушыларының, инвестициялық портфельдi басқарушының iрi қатысушысы белгілеріне сәйкес келетін жеке немесе заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар нарығы субъектiсiнiң, арнаулы қаржы компаниясының, ислам арнайы қаржы компаниясының, инвестициялық қордың, микроқаржы ұйымдарының өздерi қабылдаған және (немесе) өздерiне Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi шектеулi ықпал ету шараларын қолдану арқылы жүктеген мiндеттердi орындамауы, уақтылы орындамауы";
3) 228-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"228-бап. Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру туралы заңнамасында белгiленген талаптарды бұзу";
4) 228-баптың бірінші және екінші бөліктерінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерiнiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатысушыларының (акционерлерінің) және (немесе) үлестес тұлғаларының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының (сақтандыру холдингінің) белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың мәліметтерді немесе өзге де сұратылатын ақпаратты табыс етпеуі, сол сияқты бірнеше рет (қатарынан күнтізбелік он екі ай ішінде екі және одан да көп рет) уақтылы табыс етпеуі -";
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерiнiң, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру холдингінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатысушыларының (акционерлерінің) және (немесе) үлестес тұлғаларының, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушысының (сақтандыру холдингінің) белгілеріне сәйкес келетін жеке және заңды тұлғалардың, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның дұрыс емес, сол сияқты толық емес есептілікті, мәлiметтердi немесе өзге де сұратылатын ақпаратты табыс етуі -";

2) абзац первый части второй статьи 227 изложить в следующей редакции:
"2. Невыполнение, несвоевременное выполнение страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом, крупными участниками страховой (перестраховочной) организации, юридическими лицами, входящими в состав страховой группы, актуарием, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, организацией по формированию и ведению единой базы данных по страхованию, единым накопительным пенсионным фондом, управляющим инвестиционным портфелем, крупными участниками управляющего инвестиционным портфелем, физическими или юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника управляющего инвестиционным портфелем, субъектом рынка ценных бумаг, специальной финансовой компанией, исламской специальной финансовой компанией, инвестиционным фондом, микрофинансовыми организациями обязанностей, принятых ими и (или) возложенных на них Национальным Банком Республики Казахстан посредством применения ограниченных мер воздействия, -";
3) заголовок статьи 228 изложить в следующей редакции:
"Статья 228. Нарушение требований, установленных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, гарантировании страховых выплат";
4) абзац первый частей первой и второй статьи 228 изложить в следующей редакции:
"1. Непредставление, а равно неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) несвоевременное представление страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом страховой (перестраховочной) организации, участниками (акционерами) и (или) аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника (страхового холдинга) страховой (перестраховочной) организации, сведений или иной запрашиваемой информации -";
"2. Предоставление страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом страховой (перестраховочной) организации, участниками (акционерами) и (или) аффилиированными лицами страховой (перестраховочной) организации, а также физическими и юридическими лицами, соответствующими признакам крупного участника (страхового холдинга) страховой (перестраховочной) организации, организацией, гарантирующей осуществление страховых выплат, недостоверных, а равно неполных отчетности, сведений или иной запрашиваемой информации -";

5) 230-баптың екінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының мiндеттi сақтандыру туралы заңнамалық актiсiне сәйкес мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға мiндеттi тұлғаның мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі талаптарды сақтамауы -";
6) 612-баптың бірінші бөлігінің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өзімен бірге жүргiзушi куәлiгi немесе жүргiзушi куәлiгiнiң орнына берiлген басқару құқығына уақытша куәлiгi, көлік құралына тіркеу және заңнамада белгiленген өзге де құжаттары жоқ жүргiзушiнiң көлiк құралын басқаруы -";
7) 797-баптың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Кодекстiң 230 (екінші бөлігінде), 367, 368, 370, 372, 381, 382, 383, 392, 393, 394, 395, 396, 506, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 571, 572, 573, 574, 575, 581, 582, 586, 589, 590 (екiншi, үшiншi және төртінші бөлiктерiнде), 593 (екiншi, үшiншi, төртінші, бесінші, алтыншы және жетінші бөлiктерiнде), 597 (үшiншi, төртiншi бөлiктерiнде), 612 (бiрiншi, екiншi, төртiншi, бесiншi бөлiктерiнде), 613 (екiншi бөлiгiнде), 654 (590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 609, 610, 611, 612, 613-баптарда көзделген құқық бұзушылықтар бөлiгiнде)-баптарында көрсетілген бұзушылықтар жасалған кезде осы баптың екiншi бөлiгiнде аталған уәкiлеттi лауазымды адам көлiк құралдарын, кемелерді, оның iшiнде шағын көлемдi кемелердi уақытша сақтау үшiн оларды арнаулы алаңдарға, тұрақтарға немесе стационарлық көлiктiк бақылау бекетiне iргелес жатқан алаңдарға, оның iшiнде басқа да көлiк құралын (эвакуаторды), кеменi немесе шағын көлемдi кеменi пайдалана отырып жеткiзу арқылы ұстап алу себептерi жойылғанға дейiн ұстап алуға, жеткiзуге және пайдалануға тыйым салуға құқылы;".
4. "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 3-4, 23-құжат; № 12, 88-құжат; № 15-16, 100-құжат; № 23, 141-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 11-12, 262-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 10, 123-құжат; 2003 ж., № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 4, 33-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 116-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 6-құжат; № 2, 14-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-II, 148-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 4, 7-құжат):

5) абзац первый части второй статьи 230 изложить в следующей редакции:
"2. Несоблюдение требований по заключению договора обязательного страхования лицом, обязанным в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об обязательном страховании заключить договор обязательного страхования, -";
6) абзац первый части первой статьи 612 изложить в следующей редакции:
"1. Управление транспортным средством водителем, не имеющим при себе водительского удостоверения или временного удостоверения, выданного взамен водительского удостоверения на право управления, регистрационных и иных установленных законодательством документов на транспортное средство, -";
7) подпункт 1) части первой статьи 797 изложить в следующей редакции:
"1) 230 (часть вторая), 367, 368, 370, 372, 381, 382, 383, 392, 393, 394, 395, 396, 506, 510, 511, 512, 513, 514, 515, 516, 517, 571, 572, 573, 574, 575, 581, 582, 586, 589, 590 (части вторая, третья и четвертая), 593 (части вторая, третья, четвертая, пятая, шестая и седьмая), 597 (части третья, четвертая), 612 (части первая, вторая, четвертая, пятая), 613 (часть вторая), 654 (в части правонарушений, предусмотренных статьями 590, 591, 592, 593, 594, 595, 596, 597, 598, 599, 600, 601, 602, 603, 606, 607, 609, 610, 611, 612, 613) настоящего Кодекса, уполномоченное должностное лицо, указанное в части второй настоящей статьи, вправе задерживать, доставлять и запрещать эксплуатацию транспортных средств, судов, в том числе маломерных судов, путем доставки их для временного хранения на специальные площадки, стоянки или площадки, прилегающие к стационарному посту транспортного контроля, в том числе с использованием другого транспортного средства (эвакуатора), судна или маломерного судна, до устранения причин задержания;".
4. В Закон Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 3-4, ст. 23; № 12, ст. 88; № 15-16, ст. 100; № 23, ст. 141; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 11-12, ст. 262; № 19, ст. 370; 1997 г., № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 10, ст. 123; 2003 г., № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 4, ст. 33; 2009 г., № 8, ст. 44; № 13-14, ст. 63; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 11, ст. 102; № 13, ст. 116; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 6; № 2, ст. 14; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-II, ст. 148; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; № 4, ст. 7):

1) 20-4-баптың 4-тармағының бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Ұлттық Банкінің және оның ведомстволарының қызметшілері өздерінің лауазымдық өкілеттіктеріне орай қаржы ұйымдарының, олардың филиалдары мен үлестес тұлғаларының, Қазақстанның Даму Банкінің, бағалы қағаздар нарығындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалардың, бағалы қағаздар эмитенттерінің, кредиттік бюролардың, банк холдингтерінің, банк конгломераттарының, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының, инвестициялық қорлардың, микроқаржы ұйымдарының, коллекторлық агенттіктердің, төлем жүйелеріне қатысушылардың, төлем жүйелері операторлары мен операциялық орталықтарының, оның ішінде олармен жасалған шарт бойынша төлем жүйесінің жұмыс істеуі үшін қызметтер көрсетуге уәкілеттік берілген кез келген өзге де тұлғаның, көрсетілетін төлем қызметтерін берушілердің, оның ішінде олармен жасалған шарт бойынша төлем қызметтерін көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға уәкілеттік берілген кез келген өзге де тұлғаның, сондай-ақ валюталық операцияларды жүзеге асыратын тұлғалардың, банктердің уақытша әкімшіліктерінің (уақытша әкімшілерінің), тарату комиссияларының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының (бұдан әрі – тексерілетін субъект) қызметіне тексерулерді жүзеге асырған жағдайда, лауазымдық өкілеттіктерін нақты және әділ орындауына кедергі келтіруі мүмкін барлық мән-жайлар туралы, оның ішінде:";
2) 61-баптың 1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының банк қызметі, сақтандыру және сақтандыру қызметі, валюталық реттеу мен валюталық бақылау, төлемдер және төлем жүйелері, зейнетақымен қамсыздандыру, бағалы қағаздар нарығы, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік, мемлекеттік статистика, кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру, пошта, Қазақстанның Даму Банкі, микроқаржы ұйымдары, коллекторлық агенттіктер, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру туралы заңнамасында белгіленген талаптарды тексерілетін субъектілердің сақтауын бақылауды жүзеге асырады, сондай-ақ осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өздерінің бақылау функцияларын жүзеге асыру барысында көрсетілген талаптарды бұзушылықтар анықталған жағдайда, әкімшілік іс қозғайды не Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де шараларды қолданады.

1) абзац первый пункта 4 статьи 20-4 изложить в следующей редакции:
"4. Служащие Национального Банка Казахстана и его ведомств в случае осуществления в силу своих должностных полномочий проверок деятельности финансовых организаций, их филиалов и аффилиированных лиц, Банка Развития Казахстана, юридических лиц, осуществляющих деятельность на рынке ценных бумаг, эмитентов ценных бумаг, кредитных бюро, банковских холдингов, банковских конгломератов, страховых холдингов, страховых групп, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, организации по формированию и ведению базы данных, специальных финансовых компаний, исламских специальных финансовых компаний, инвестиционных фондов, микрофинансовых организаций, коллекторских агентств, участников платежной системы, операторов и операционных центров платежных систем, в том числе любого иного лица, уполномоченного по договору с ними оказывать услуги для функционирования платежной системы, поставщиков платежных услуг, в том числе любого иного лица, уполномоченного по договору с ними осуществлять функции по оказанию платежных услуг, а также лиц, осуществляющих валютные операции, временных администраций (временных администраторов), ликвидационных комиссий банков, страховых (перестраховочных) организаций (далее – проверяемый субъект) обязаны незамедлительно сообщать вышестоящему руководству обо всех обстоятельствах, которые могут препятствовать четкому и беспристрастному выполнению должностных полномочий, в том числе о:";
2) пункты 1 и 2 статьи 61 изложить в следующей редакции:
"1. Национальный Банк Казахстана осуществляет контроль за соблюдением проверяемыми субъектами требований, установленных законодательством Республики Казахстан о банковской деятельности, страховании и страховой деятельности, валютном регулировании и валютном контроле, платежах и платежных системах, пенсионном обеспечении, рынке ценных бумаг, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, государственной статистике, кредитных бюро и формировании кредитных историй, почте, Банке Развития Казахстана, микрофинансовых организациях, коллекторских агентствах, гарантировании страховых выплат, а также в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан и в случае выявления в ходе осуществления своих контрольных функций нарушений указанных требований возбуждает административное производство либо применяет иные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.

2. Қазақстан Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының банк қызметі, сақтандыру және сақтандыру қызметі, валюталық реттеу мен валюталық бақылау, төлемдер және төлем жүйелері, зейнетақымен қамсыздандыру, бағалы қағаздар нарығы, бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік, кредиттік бюролар және кредиттік тарихты қалыптастыру, пошта, Қазақстанның Даму Банкі, микроқаржы ұйымдары, коллекторлық агенттіктер, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру туралы заңнамасында белгіленген талаптарды тексерілетін субъектілердің сақтауын қадағалауды жүзеге асырады, сондай-ақ осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарына сәйкес және өздерінің қадағалау функцияларын жүзеге асыру барысында қаржылық көрсетілетін қызметтерді тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделерін бұзушылықтар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының ұлттық және экономикалық қауіпсіздігіне, оның қаржы жүйесінің тұрақтылығына қатер төндіретін бұзушылықтар анықталған жағдайда, әкімшілік іс қозғамай, Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шараларды қолданады.";
3) 62-5-баптың 16) тармақшасы алып тасталсын.
5. "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 22, 406-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 12, 85-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; 2005 ж., № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; № 8, 52-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 94-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат, № 4, 7-құжат):
1) 3-бапта:
1-1) және 1-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) актуарий – актуарилерді оқытудың уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төмен міндетті бағдарламасы бойынша емтихан тапсырған жеке тұлға;
1-2) актуарийлер бірлестігі – актуарийлердің ерікті мүшелігіне (қатысуына) негізделген, өз мүшелерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету, олардың кәсіби қызметтеріне жағдай жасау және осы Заңда белгіленген өзге де функцияларды орындау үшін құрылған өзін-өзі реттейтін ұйым;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) – бiр мезгiлде бiрнеше сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарымен ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты бойынша сақтандыру тәуекелдерiн қабылдап, олардың жауапкершiлiгiн өздерiнiң арасында жасалған бірлескен қызметі туралы шартына сәйкес бөлуге байланысты туындайтын қызмет және соған байланысты қатынастар;";

2. Национальный Банк Казахстана осуществляет надзор за соблюдением проверяемыми субъектами требований, установленных законодательством Республики Казахстан о банковской деятельности, страховании и страховой деятельности, валютном регулировании и валютном контроле, платежах и платежных системах, пенсионном обеспечении, рынке ценных бумаг, бухгалтерском учете и финансовой отчетности, кредитных бюро и формировании кредитных историй, почте, Банке Развития Казахстана, микрофинансовых организациях, коллекторских агентствах, гарантировании страховых выплат, а также в соответствии с настоящим Законом и иными законами Республики Казахстан и в случае выявления в ходе осуществления своих надзорных функций нарушений прав и законных интересов потребителей финансовых услуг, а также нарушений, представляющих угрозу национальной и экономической безопасности Республики Казахстан, стабильности ее финансовой системы, применяет предусмотренные законами Республики Казахстан меры без возбуждения административного производства.";
3) подпункт 16) статьи 62-5 исключить.
5. В Закон Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 22, ст. 406; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 85; № 15, ст. 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; 2005 г., № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; № 8, ст. 52; № 18, ст. 145; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 94; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 20-IV, ст. 113; № 22-I, ст. 143; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 4, ст. 7):
1) в статье 3:
подпункты 1-1) и 1-2) изложить в следующей редакции:
"1-1) актуарий – физическое лицо, сдавшее экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;
1-2)       объединение актуариев – саморегулируемая организация, основанная на добровольном членстве (участии) актуариев, созданная для обеспечения защиты интересов своих членов, создания условий профессиональной деятельности и выполнения иных функций, установленных настоящим Законом;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) сострахование (совместное перестрахование) – деятельность и связанные с ней отношения, возникающие в связи с принятием страховых рисков по договору сострахования (совместного перестрахования) одновременно несколькими страховыми (перестраховочными) организациями с распределением их ответственности в соответствии с заключенным между ними договором о совместной деятельности;";

мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шарты – сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қатысушыларының бірлескен қызметі туралы шарттың шеңберінде сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қатысушылары мен сақтанушы (цедент) арасында жасалатын сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты;";
17) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"17) сақтандыру брокерi – сақтанушының тапсыруы бойынша сақтандырушымен сақтандыру шарттарын жасасуға және орындауға байланысты қатынастарда сақтанушының атынан өкiлдiк ететiн немесе сақтанушының тапсыруы бойынша сақтандыру шарттарын және (немесе) цеденттің (қайта сақтанушының) тапсыруы бойынша қайта сақтандыру шарттарын жасау бойынша өз атынан делдалдық қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;";
21) тармақша алып тасталсын;
29) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"29) тәуелсіз актуарий – осы Заңның талаптарына сәйкес келетін және актуарийдің есептеулерін бағалауды жүргізу үшін тартылатын жеке тұлға;";
мынадай мазмұндағы 31) және 32) тармақшалармен толықтырылсын:
"31) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы – бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушылары арасында белгілі бір мерзімге жасалған бірлескен қызмет туралы шарттың негізінде сақтандыру қызметін сақтандырудың жекелеген түрлері (сыныптары) немесе белгілі бір сақтандыру тәуекелдері бойынша бірлесіп жүзеге асыратын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының бірлестігі;
32) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым – сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне енгізілген сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша сақтандыру ұйымдары мәжбүрлеп таратылған кезде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым.";
2) 5-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы баптың 2-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріне және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға жеке және заңды тұлғалардан - Қазақстан Республикасының резиденттерінен Қазақстан Республикасының резиденті еместердің пайдасына сақтандыру сыйлықақыларын (жарналарын) төлеуге байланысты төлемдерді және ақша аударымдарын жүзеге асыруға тыйым салынады.";
3) 6-бапта:
3-тармақта:
мынадай мазмұндағы 6-1) және 11-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) ғарыш объектілерін сақтандыру;";
"11-1) ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) осы тармақтың 9), 10), 11) және 11-1) тармақшаларында аталған сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) договор сострахования (совместного перестрахования) – договор страхования (перестрахования), заключаемый между участниками страхового (перестраховочного) пула и страхователем (цедентом) в рамках договора о совместной деятельности участников страхового (перестраховочного) пула;";
подпункт 17) изложить в следующей редакции:
"17) страховой брокер – юридическое лицо, представляющее страхователя в отношениях, связанных с заключением и исполнением договоров страхования со страховщиком по поручению страхователя, или осуществляющее от своего имени посредническую деятельность по заключению договоров страхования по поручению страхователя и (или) договоров перестрахования по поручению цедента (перестрахователя);";
подпункт 21) исключить;
подпункт 29) изложить в следующей редакции:
"29) независимый актуарий – физическое лицо, соответствующее требованиям настоящего Закона и привлекаемое для проведения оценки расчетов актуария;";
дополнить подпунктами 31) и 32) следующего содержания:
"31) страховой (перестраховочный) пул – объединение страховых (перестраховочных) организаций, совместно осуществляющих страховую деятельность по отдельным видам (классам) страхования или определенным страховым рискам на основании договора о совместной деятельности, заключенного на определенный срок между его участниками;
32) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат, – организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховых организаций по гарантируемым видам страхования, включенным в систему гарантирования страховых выплат.";
2) пункт 3 статьи 5-1 изложить в следующей редакции:
"3. Банкам второго уровня Республики Казахстан и организациям, осуществляющим отдельные виды банковских операций, запрещается осуществлять платежи и переводы денег, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 2 настоящей статьи, связанные с оплатой страховых премий (взносов) в пользу нерезидентов Республики Казахстан от физических и юридических лиц-резидентов Республики Казахстан.";
3) в статье 6:
в пункте 3:
дополнить подпунктами 6-1) и 11-1) следующего содержания:
"6-1) страхование космических объектов;";
"11-1) страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в подпунктах 9), 10), 11) и 11-1) настоящего пункта;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Сақтандырудың жекелеген сыныбын (түрін) жүргізу жағдайлары бойынша қосымша талаптар, оның ішінде сақтандырудың жекелеген сыныптары (түрлері) шеңберіндегі пруденциалдық нормативтер уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.";
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
"7. Міндеттелген сақтандыру міндетті сақтандыру туралы талап, сақтандыру түрлері және ең төмен талаптары заңнамалық актілермен белгіленетін, ал сақтандырудың өзге де талаптары мен тәртібі тараптардың келісуі бойынша айқындалатын міндетті сақтандыру түрін білдіреді.
Міндеттелген сақтандыру осы Заңның 6-бабының 3-тармағында көрсетілген бір немесе бірнеше сақтандыру сыныптары шегінде жүзеге асырылады және сақтандырудың жеке сыныбы болып табылмайды.
8. Сақтандыру түрін талаптары мен тәртібі жеке заңнамалық актілермен реттелетін міндетті сақтандыруға жатқызу үшін экономикалық тұрғыдан негізді, жаппай және әлеуметтік-қоғамдық тұрғыдан маңызды өлшемшарттар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.";
4) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Ғарыш объектілерін сақтандыру ғарыш объектісін иеленуге, пайдалануға, оған билік етуге байланысты тұлғаның мүліктік мүдделеріне оның зақымдануы немесе жойылуы салдарынан келтірілген залалды ішінара немесе толық өтемі мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығы болып табылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 9), 10) және 11) тармақшаларында көзделген көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру тасымалдаушының азаматтық-құқықтық жауапкершілігін қоса алғанда, тұлғаға өзі көлік құралын пайдалану салдарынан келтірген залалды өтеу міндетіне байланысты келтірілген залалды ішінара немесе толық өтемі мөлшерінде үшінші тұлғаларға сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығы болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. Ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру үшінші тұлғаларға өзі ғарыш объектісін пайдалануға байланысты келтірген залалды өтеу міндетіне байланысты тұлғаның мүліктік мүдделеріне келтірілген залалды ішінара немесе толық өтемі мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығы болып табылады.";
9 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру осы Заңның 6-бабы 3-тармағының 9), 10), 11) және 11-1) тармақшаларында көрсетілгендерді қоспағанда, барлық тәуекелдерді сақтандыру салдарынан келтірілген залалды өтеу міндетіне байланысты сақтанушының келтірілген залалды ішінара немесе толық өтемі мөлшерінде үшінші тұлғаларға сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрлерінің жиынтығы болып табылады.";

"4. Дополнительные требования по условиям проведения отдельного класса (вида) страхования, в том числе пруденциальные нормативы в рамках отдельных классов (видов) страхования, устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Вмененное страхование представляет собой вид обязательного страхования, при котором требование об обязательном страховании, виды и минимальные условия страхования устанавливаются законодательными актами, а иные условия и порядок страхования определяются соглашением сторон.
Вмененное страхование осуществляется в пределах одного или нескольких классов страхования, указанных в пункте 3 статьи 6 настоящего Закона, и не является отдельным классом страхования.
8. Критерии экономической обоснованности, массовости и социально-общественной значимости для отнесения вида страхования к обязательному страхованию, условия и порядок которых регулируются отдельными законодательными актами, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
4) в статье 7:
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Страхование космических объектов представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с владением, пользованием, распоряжением космическим объектом, вследствие его повреждения или уничтожения.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев средств транспорта, предусмотренное подпунктами 9), 10) и 11) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона, представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат третьим лицам в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного лицом, связанным с его обязанностью возместить ущерб, вследствие использования им транспортного средства, включая гражданско-правовую ответственность перевозчика.";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам лица, связанным с его обязанностью возместить ущерб, нанесенный третьим лицам, в связи с использованием им космического объекта.";
пункты 9 и 11 изложить в следующей редакции:
"9. Страхование гражданско-правовой ответственности представляет собой совокупность видов страхования, предусматривающих осуществление страховых выплат третьим лицам в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного страхователем, связанным с его обязанностью возместить ущерб, вследствие страхования всех рисков, за исключением указанных в подпунктах 9), 10), 11) и 11-1) пункта 3 статьи 6 настоящего Закона.";

"11. Ипотекалық сақтандыру ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша кепілдік мүлікті сатқаннан кейін қарыз алушының ипотекалық тұрғын үй қарызы шарты бойынша міндеттемелерді орындамауы салдарынан кредитордың мүліктік мүдделеріне келтірілген залалды ішінара немесе толық өтемі мөлшерінде сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру көзделетін сақтандыру түрі болып табылады.";
5) 9-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-бап. Қайта сақтандыру жөніндегі қызмет
1. Қазақстан Республикасының аумағында қайта сақтандыруды жүзеге асыру жөніндегі қызмет осы Заңда көзделген тәртіппен лицензиялануға тиіс.
2. Сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру жөніндегі лицензиясыз сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға беруді жүзеге асырады.
3. Сақтандыру ұйымы қайта сақтандыру жөніндегі лицензия болғанда ғана сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға қабылдауға құқылы.
4. "Жалпы сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы тек қана "жалпы сақтандыру" саласында сақтандырудың барлық сыныптары бойынша қайта сақтандыру жөнінде лицензия алуға және қызметті жүзеге асыруға құқылы.
5. "Өмірді сақтандыру" саласы бойынша лицензиясы бар сақтандыру ұйымы осы Заңның 8-бабының 3-тармағында көзделген сыныптарды біріктіруді ескере отырып, "өмірді сақтандыру" саласында сақтандырудың барлық сыныптары бойынша қайта сақтандыру жөнінде лицензия алуға және қызметті жүзеге асыруға құқылы.
6. Қайта сақтандыруды қайта сақтандыру жөніндегі лицензия негізінде қызметтің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымы "өмірді сақтандыру" және "жалпы сақтандыру" салаларында сақтандырудың барлық сыныптары бойынша қайта сақтандыруды жүзеге асыруға құқылы.
7. Цедент сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға берген кезде цедентте қайта сақтандырудың барлық талаптарын көрсете отырып қайта сақтандыру ұйымының қайта сақтандыруға (акцептке) тәуекелдер қабылдауы туралы жазбаша нысандағы растауы болуға міндетті.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға тек уәкілетті органның қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, уәкілетті органда тіркелген қайта сақтандыру пулына және Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарының тізілімінде тіркелген Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беруге құқылы. Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарының тізілімін уәкілетті орган жүргізеді. Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарының тізілімін жүргізу тәртібі, Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарын тіркеу және тізілімнен алу қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.

"11. Ипотечное страхование представляет собой вид страхования, предусматривающий осуществление страховых выплат в размере частичной или полной компенсации ущерба, нанесенного имущественным интересам кредитора в результате неисполнения заемщиком обязательств по договору ипотечного жилищного займа после реализации залогового имущества по ипотечному жилищному займу.";
5) статью 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 9. Деятельность по перестрахованию
1. Деятельность по осуществлению перестрахования на территории Республики Казахстан подлежит лицензированию в порядке, предусмотренном настоящим Законом.
2. Страховая организация осуществляет передачу страховых рисков на перестрахование без наличия лицензии по перестрахованию.
3. Страховая организация вправе принимать страховые риски на перестрахование только при наличии лицензии по перестрахованию.
4. Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "общее страхование", вправе получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования исключительно в отрасли "общее страхование".
5. Страховая организация, имеющая лицензию по отрасли "страхование жизни", вправе получить лицензию и осуществлять деятельность по перестрахованию по всем классам страхования в отрасли "страхование жизни" с учетом совмещения классов, предусмотренных пунктом 3 статьи 8 настоящего Закона.
6. Перестраховочная организация, осуществляющая перестрахование как исключительный вид деятельности на основании лицензии по перестрахованию, вправе осуществлять перестрахование по всем классам страхования в отраслях "страхование жизни" и "общее страхование".
7. При передаче цедентом страховых рисков в перестрахование обязательно наличие у цедента подтверждения перестраховочной организации в письменной форме о принятии последней рисков на перестрахование (акцепта) с указанием всех условий перестрахования.
8. Страховая (перестраховочная) организация вправе передавать страховые риски в перестрахование только страховой (перестраховочной) организации, имеющей лицензию уполномоченного органа на осуществление деятельности по перестрахованию, перестраховочному пулу, зарегистрированному в уполномоченном органе, и страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан, зарегистрированной в реестре перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан. Реестр перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан ведется уполномоченным органом. Порядок ведения реестра перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, правила регистрации и исключения перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан из реестра устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

9. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасында уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын еншілес ұйымы болған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы бере алады. Уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің еншілес ұйымы уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы жасаған уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес қайта сақтандыру шарттары туралы есеп ұсынады.
10. Уәкілетті органның лицензиясы негізінде қызметті жүзеге асыратын сақтандыру брокері сақтандыру тәуекелдерін Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы қайта сақтандыруға беру процесіне қатысқан жағдайда, уәкілетті органның лицензиясы негізінде қызметін жүзеге асыратын сақтандыру брокері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарына қайта сақтандыруға осы тәуекелдерді орналастыру талаптары туралы есепті уәкілетті органға ұсынады.
11. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға тек уәкілетті органның қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, уәкілетті органда тіркелген қайта сақтандыру пулына, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалына және Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарының тізілімінде тіркелген Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына беруге құқылы. Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарының тізілімін Қазақстан Республикасының уәкілетті органы жүргізеді. Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарының тізілімін жүргізу тәртібі, Қазақстан Республикасының резиденттері емес қайта сақтандыру ұйымдарын тіркеу және тізілімнен алу қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленеді.
12. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің Қазақстан Республикасында уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын еншілес ұйымы болған жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сақтандыру тәуекелдерін қайта сақтандыруға Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокері филиалының делдалдығы арқылы бере алады. Уәкілетті органның лицензиясы негізінде сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің еншілес ұйымы уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің делдалдығы арқылы жасаған уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес қайта сақтандыру шарттары туралы есеп ұсынады.

9. Страховая (перестраховочная) организации может передавать страховые риски на перестрахование перестраховочной организации-нерезиденту Республики Казахстан через посредничество страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, при условии, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан имеет в Республике Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа. Дочерняя организация страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющая деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа, представляет в уполномоченный орган отчет о договорах перестрахования, заключенных страховой (перестраховочной) организацией через посредничество данного страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.
10. В случае участия страхового брокера, осуществляющего деятельность на основании лицензии уполномоченного органа, в процессе передачи страховых рисков в перестрахование через посредничество страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, страховой брокер, осуществляющий деятельность на основании лицензии уполномоченного органа, представляет в уполномоченный орган отчет об условиях размещения страховым брокером-нерезидентом Республики Казахстан данных рисков на перестрахование перестраховочным организациям-нерезидентам Республики Казахстан в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.
11. Страховая (перестраховочная) организация вправе передавать страховые риски в перестрахование только страховой (перестраховочной) организации, имеющей лицензию уполномоченного органа на осуществление деятельности по перестрахованию, перестраховочному пулу, зарегистрированному в уполномоченном органе, филиалу страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан и страховой (перестраховочной) организации-нерезиденту Республики Казахстан, зарегистрированной в реестре перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан. Реестр перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан ведется уполномоченным органом Республики Казахстан. Порядок ведения реестра перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, правила регистрации и исключения перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан из реестра устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
12. Страховая (перестраховочная) организация может передавать страховые риски на перестрахование перестраховочной организации-нерезиденту Республики Казахстан через посредничество филиала страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан и страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан при условии, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан имеет в Республике Казахстан дочернюю организацию, осуществляющую деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа. Дочерняя организация страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, осуществляющая деятельность страхового брокера на основании лицензии уполномоченного органа, представляет в уполномоченный орган отчет о договорах перестрахования, заключенных страховой (перестраховочной) организацией через посредничество данного страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан, в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа.

13. Сақтандыру ұйымын құру, оның қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату бөлігіндегі осы Заңның нормалары қайта сақтандыруды қызметтің ерекше түрі ретінде жүзеге асыратын қайта сақтандыру ұйымдарын құру, олардың қызметін лицензиялау, реттеу және тоқтату талаптарына қолданылады.";
6) 10-бап мынадай мазмұндағы 11-1) және 11-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"11-1) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым;
11-2) дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйым;";
7) 10-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің өкілеттіктері
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің өкілеттіктеріне:
1) сақтандыру нарығында өз қызметін жүзеге асыру кезінде өз мүшелерінің өзара іс-әрекетін қамтамасыз ету;
2) ішкі құжаттарды әзірлеу;
3) сақтандыру нарығына қатысушыларды оқытуды өткізу;
4) мүшелерінің арасында туындайтын дауларды қарау;
5) өз мүшелерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген талаптарды сақтандыру нарығына кәсіби қатысушылардың ықтимал бұзушылықтары туралы мәліметтерді уәкілетті органға жіберу;
7) құрылтай құжаттарында көзделген өзге де функцияларды жүзеге асыру жатады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігі өз мүшелерінің кәсіби қызметінің мәселелері бойынша уәкілетті орган беретін ақпаратты өз мүшелерінің назарына жеткізуге міндетті.";
8) 10-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"10-2-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігінің ішкі құжаттары
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестігі мынадай ішкі құжаттарды:
1) сақтандыру нарығындағы қызмет стандарттарын;
2) кәсіби әдеп кодексін;
3) дауларды шешу тәртібін;
4) жарғыда көзделген өзге де құжаттарды қабылдайды.
Ішкі құжаттарды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру брокерлері бірлестіктерін басқарудың жоғарғы органы бекітеді және олар өз мүшелерінің орындауы үшін міндетті болып табылады.";
9) мынадай мазмұндағы 10-3-баппен толықтырылсын:
"10-3-бап. Актуарийлер бірлестігі
1. Актуарийлер бірлестігі коммерциялық емес ұйым нысанында құрылады, оның қызметі осы Заңмен, "Өзін-өзі реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен, бағалаушылар бірлестігінің құрылтай құжаттарымен реттеледі.
2. Актуарийлер бірлестігінің мәртебесі оны Өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу қағидаларында көзделген тәртіппен өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізіліміне енгізген күннен бастап иеленеді.

13. Нормы настоящего Закона в части создания, лицензирования, регулирования и прекращения деятельности страховой организации применяются к условиям создания лицензирования, регулирования и прекращения деятельности перестраховочных организаций, осуществляющих перестрахование как исключительный вид деятельности.";
6) статью 10 дополнить подпунктами 11-1) и 11-2) следующего содержания:
"11-1) организация, гарантирующая осуществление страховых выплат;
11-2) организация по формированию и ведению базы данных;";
7) статью 10-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 10-1. Полномочия объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров
1. К полномочиям объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров относятся:
1) обеспечение взаимодействия своих членов при осуществлении ими деятельности на страховом рынке;
2) разработка внутренних документов;
3) проведение обучения участников страхового рынка;
4) рассмотрение споров, возникающих между членами;
5) обеспечение защиты интересов своих членов;
6) направление уполномоченному органу сведений о возможных нарушениях профессиональными участниками страхового рынка требований, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
7) осуществление иных функций, предусмотренных учредительными документами.
2. Объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров обязаны доводить до сведения своих членов информацию, представляемую уполномоченным органом, по вопросам профессиональной деятельности их членов.";
8) статью 10-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 10-2. Внутренние документы объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров
Объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров принимают следующие внутренние документы:
1) стандарты деятельности на страховом рынке;
2) кодекс профессиональной этики;
3) порядок разрешения споров;
4) иные документы, предусмотренные уставом.
Внутренние документы утверждаются высшим органом управления объединения страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров и являются обязательными для исполнения их членами.";
9) дополнить статьей 10-3 следующего содержания:
"Статья 10-3. Объединение актуариев
1. Объединение актуариев создается в форме некоммерческой организации, деятельность которой регулируется настоящим Законом, Законом Республики Казахстан "О саморегулировании", учредительными документами объединения оценщиков.
2. Статус объединения актуариев приобретается с даты его включения в реестр саморегулируемых организаций в порядке, предусмотренном Правилами ведения реестра саморегулируемых организаций.

3. Актуарийлер бірлестігіндегі мүшелікке (қатысушыларға) қабылдау және мүшелігін (қатысуын) тоқтату талаптары мен тәртібі өзін-өзі реттейтін ұйымның жарғысында белгіленеді.
Актуарийлер бірлестігі өз мүшелерінің тізілімін жүргізеді және оны өзінің ресми интернет-ресурсында орналастырады.
4.Актуарийлер бірлестігі мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) сақтандыру және сақтандыру қызметі саласында актуарлық зерттеулер, оның ішінде мазмұны мен талаптары Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлері бойынша заңнамалық актілерімен айқындалатын сақтандыру сыныптары бойынша сақтандыру тарифтеріне актуарлық бағалау мен сараптаманы жүргізу;
2) "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" және "Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдары шеңберінде жасалған аннуитет шарттары бойынша талдау жүргізу және межелі жасқа жету көрсеткіштерін жаңарту;
3) актуарийлерді ең қысқа міндетті оқыту бағдарламасы бойынша оқыту және емтихандар өткізу;
4) ішкі құжаттарды әзірлеу;
5) өз қызметін жүзеге асырған кезде өз мүшелерінің өзара іс-қимылын қамтамасыз ету;
6) мүшелерінің арасында туындайтын дауларды қарау;
7) өз мүшелерінің мүдделерін қорғауды қамтамасыз ету;
8) Қазақстан Республикасының өзін-өзі реттеу туралы заңнамасының және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына қайшы келмейтін өзге де функцияларды жүзеге асыру.
5. Актуарийлер бірлестігінің қызметкерлері және мүшелері олардың өз функцияларын жүзеге асыру барысында алынған, қызметтік, коммерциялық құпияларды, сақтандыру құпиясын немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін жауапты болады.
6. Ықпал ету шараларын, оларды қолдану тәртібін және негіздерін, актуарийлер бірлестігі мүшелерінің кәсіби әдеп кодексін және кәсіби практика стандарттарын, мүшелікке қойылатын біліктілік және өзге де талаптарды бұзу туралы істерді қарау тәртібін әзірлеу және бекіту актуарийлер бірлестігінің жоғарғы органының құзыретіне жатады.";
10) 11-1-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-2-тармақпен толықтырылсын:
"1-2. Сақтандыру ұйымы сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде сақтандыру омбудсманының өкілдері кеңесінің құрамына кіруге міндетті.";
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Сақтандыру қағидаларын және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ішкі қағидаларын директорлар кеңесі бекітеді.
Сақтандыру ұйымы сақтандыру түрлері бойынша қолданыстағы сақтандыру қағидаларын орналастыруға міндетті, олар бойынша сақтандырушының ресми интернет-ресурсында сақтандыру шартын электрондық нысанда жасау мүмкіндігі көзделеді.
Ерікті сақтандыру шарттарын тиісті келісім негізінде сақтандыру ұйымының әріптестері болып табылатын басқа ұйымдардың ресми интернет-ресурстарын пайдалана отырып, электрондық нысанда жасаған жағдайда, сақтандыру ұйымы қолданыстағы сақтандыру қағидаларын олардың ресми интернет-ресурстарында орналастыруды қамтамасыз етуге міндетті.

3. Условия и порядок приема в члены (участники) и прекращения членства (участия) в объединении актуариев устанавливаются уставом саморегулируемой организации.
Объединение актуариев ведет реестр своих членов и размещает его на своем официальном интернет-ресурсе.
4. Объединение актуариев осуществляет следующие функции:
1) проведение актуарных исследований в области страхования и страховой деятельности, в том числе актуарной оценки и экспертизы страховых тарифов по классам страхования, содержание и условия которых определяются законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
2) проведение анализа и обновление показателей дожития по договорам аннуитетов, заключенным в рамках законов Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" и "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей";
3) проведение обучения и экзаменов по обязательной минимальной программе обучения актуариев;
4) разработка внутренних документов;
5) обеспечение взаимодействия своих членов при осуществлении своей деятельности;
6) рассмотрение споров, возникающих между членами;
7) обеспечение защиты интересов своих членов;
8) осуществление иных функций, не противоречащих требованиям законодательства Республики Казахстан о саморегулировании и нормативного правового акта уполномоченного органа.
5. Работники и члены объединения актуариев несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну в соответствии с законами Республики Казахстан.
6. Разработка и утверждение мер воздействия, порядка и оснований их применения, порядка рассмотрения дел о нарушении членами объединения актуариев кодекса профессиональной этики и стандартов профессиональной практики, квалификационных и иных требований к членству относятся к компетенции высшего органа объединения актуариев.";
10) в статье 11-1:
дополнить пунктом 1-2 следующего содержания:
"1-2. Страховая организация в течение тридцати календарных дней с даты получения лицензии на право осуществления страховой деятельности обязана войти в состав совета представителей страхового омбудсмана.";
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Правила страхования и внутренние правила страховой (перестраховочной) организации утверждаются советом директоров.
Страховая организация обязана разместить действующие правила страхования по видам страхования, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, на официальном интернет-ресурсе страховщика.
В случае заключения договоров добровольного страхования в электронной форме с использованием официальных интернет-ресурсов других организаций, являющихся партнерами страховой организации на основании соответствующего соглашения, страховая организация обязана обеспечить размещение действующих правил страхования на их официальных интернет-ресурсах.

4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өз штатында сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға уәкілетті орган берген лицензиясы бар актуарийі болмаса, сақтандыру қызметін жүзеге асыруға құқылы емес.
Тәуелсіз актуарий ретінде тартылатын жағдайларды қоспағанда, сақтандыру нарығында актуарлық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий өз қызметін басқа сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарында қоса атқаруға құқылы емес.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тәуелсіз актуарий мынадай талаптарға сай болуға тиіс:
1) тексерілетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметкері болмауы;
2) актуарлық қызметте кемінде үш жыл және тексерілетін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қызметін жүзеге асыратын сақтандыру саласында кемінде екі жыл тәжірибесінің болуы және актуарийлер бірлестігінің мүшесі болып табылуы;
3) уәкілетті органның актуарлық қызметке арналған лицензиясы болуы немесе тізбесі мен талаптарын уәкілетті орган белгілейтін актуарийлердің халықаралық қауымдастығының немесе актуарийлер бірлестігінің мүшесі болуы.";
11) 13 және 14-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Ортақ сақтандыру және бірлескен қайта сақтандыру жөніндегі қызмет
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулын жасау арқылы тәуекелдерді сақтандыруды (қайта сақтандыруды) жүзеге асыру кезінде ортақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарты жетекші сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының функциялары мен өкілеттіктерін өзіне қабылдайтын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының талаптары негізінде жасалады.
2. Бірлескен қызмет туралы шартта мынадай ақпарат қамтылуға тиіс:
1) пул қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауы;
2) сақтандыру түрлері (сыныптары) және пул қызметінің мәні болып табылатын сақтандыру тәуекелдерінің тізбесі;
3) ортақ сақтандырудың (бірлескен сақтандырудың) жеке шарты бойынша міндеттемелердің ең көп мөлшерін, қабылданатын тәуекелдер бойынша пулдың әрбір қатысушысы жауапкершілігінің ең көп үлесін қоса алғанда, пулдың және оның қатысушыларының жиынтық міндеттемелерінің ең көп мөлшері;
4) ортақ сақтандыру (бірлескен сақтандыру) шарттарын жасасу мен орындау талаптары, тәртібі;
5) шарттың қолданылу мерзімі;
6) тараптардың құқықтары мен міндеттері;
7) дауларды шешу тәртібі;
8) тараптардың қолдары.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы қатысатын бірлескен қызмет туралы шарт жасалған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде уәкілетті мемлекеттік органда тіркелуге тиіс.
3. Ортақ сақтандыру (бірлескен сақтандыру) шарты Қазақстан Республикасының заңнамасында сақтандыру (қайта сақтандыру) шартына қойылатын талаптарға жауап беруге тиіс.

4. Страховая (перестраховочная) организация не вправе осуществлять страховую деятельность без наличия в своем штате актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, выданную уполномоченным органом.
Актуарий, имеющий лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, не вправе совмещать свою деятельность в других страховых (перестраховочных) организациях, за исключением случаев привлечения в качестве независимого актуария.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Независимый актуарий должен соответствовать следующим требованиям:
1) не являться работником проверяемой страховой (перестраховочной) организации;
2) иметь опыт актуарной деятельности не менее трех лет и не менее двух лет в отрасли страхования, в которой осуществляет деятельность проверяемая страховая (перестраховочная) организация, и являться членом объединения актуариев;
3) иметь лицензию уполномоченного органа на актуарную деятельность или являться членом международных ассоциаций актуариев, перечень и требования к которым устанавливаются уполномоченным органом, или объединения актуариев.";
11) статьи 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Деятельность по сострахованию и совместному перестрахованию
1. При осуществлении страхования (перестрахования) рисков посредством создания страхового (перестраховочного) пула договор сострахования (перестрахования) может заключаться на условиях страховой (перестраховочной) организации, принимающей на себя функции и полномочия ведущей страховой (перестраховочной) организации.
2. Договор о совместной деятельности должен содержать следующую информацию:
1) наименование страховой (перестраховочной) организации, являющейся ведущей в деятельности пула;
2) виды (классы) страхования и перечень страховых рисков, являющихся предметом деятельности пула;
3) максимальный размер совокупных обязательств пула и его участников, включая максимальный размер обязательств по отдельному договору сострахования (совместного перестрахования), максимальную долю ответственности каждого участника пула по принимаемым рискам;
4) условия, порядок заключения и исполнения договоров сострахования (совместного перестрахования);
5) срок действия договора;
6) права и обязанности сторон;
7) порядок разрешения споров;
8) подписи сторон.
Договор о совместной деятельности с участием страховой (перестраховочной) организации подлежит регистрации в уполномоченном государственном органе в течение десяти календарных дней со дня его заключения.
3. Договор сострахования (совместного перестрахования) должен отвечать требованиям, предъявляемым законодательством Республики Казахстан к договору страхования (перестрахования).

4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы қызметінің шеңберінде жасалған ортақ сақтандыру (бірлескен қайта сақтандыру) шартында бірлескен қызмет туралы шарттың нөмірі мен жасасу күні, пулдың қатысушылары туралы мәліметтер, сондай-ақ пулдың қызметінде жетекші болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының не сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқару үшін тартылған сақтандыру брокерінің уәкілетті тұлғасының қолы болуға тиіс.
5. Пулдың әрбір қатысушысы сақтандыру резервтерін қабылданған міндеттемелердің көлеміне сәйкес қалыптастырады.
6. Лицензиясында сақтандырудың тиісті сыныбы көрсетілмеген сақтандыру ұйымының сақтандыру пулына қатысуға тыйым салынады.
7. Сақтандырудың тиісті саласы бойынша қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы жоқ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қайта сақтандыру пулына қатысуына тыйым салынады.
8. Сақтандыру (қайта сақтандыру) пулы пул қызметінің шеңберінен тыс туындаған оның қатысушыларының міндеттемелері бойынша жауап бермейді, сол сияқты сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қатысушылары пул қызметінің шеңберінен тыс туындаған басқа қатысушылардың міндеттемелері бойынша жауап бермейді.
9. Қайта сақтандыру жөніндегі қызметті, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулын жүзеге асыру тәртібі мен ерекшеліктері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.
10. Пулдың қатысушылары мен сақтандыру брокерінің арасында келісім болған кезде, сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін басқару үшін уәкілетті органның тиісті лицензиясы бар сақтандыру брокерлері тартыла алады.
Бұл ретте сақтандыру брокеріне жетекші сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының функциялары жүктеледі.
14-бап. Лицензиясыз қызметке тыйым салу
1. Уәкiлеттi органның тиiстi лицензиясы жоқ бiрде-бiр тұлғаның:
1) өз атынан сақтандыру, қайта сақтандыру жөніндегі қызметтi жүзеге асыруға, негiзгi немесе қосымша қызмет түрi ретiнде осы Заңның 11-1-бабының 4 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларда сақтандыру брокерiнiң, актуарийдің қызметiн көрсетуге;
2) өзiнiң атауында, құжаттарда, хабарландырулар мен жарнамада "сақтандыру", "қайта сақтандыру", "сақтандыру ұйымы", "қайта сақтандыру ұйымы", "сақтандыру брокерi" деген сөздердi немесе оның өз атынан сақтандыру немесе қайта сақтандыру операцияларын жүзеге асыруды бiлдiретiн не осы Заңның 11-1-бабының 4 және 6-тармақтарында көзделген жағдайларда сақтандыру брокерi, актуарий ретiнде көрiнетiн туынды сөздердi (сөз тiркестерiн) кез келген тілде пайдалануға құқығы жоқ.

4. Договор сострахования (совместного перестрахования), заключенный в рамках деятельности страхового (перестраховочного) пула, должен содержать номер и дату заключения договора о совместной деятельности, сведения об участниках пула, а также подпись уполномоченного лица страховой (перестраховочной) организации, являющейся ведущей в деятельности пула, либо страхового брокера, привлеченного для управления деятельностью страхового (перестраховочного) пула.
5. Страховые резервы формируются каждым участником пула в соответствии с объемами принятых обязательств.
6. Запрещается участвовать в страховом пуле страховой организации, в лицензии которой не указан соответствующий класс страхования.
7. Запрещается участвовать в перестраховочном пуле страховой (перестраховочной) организации, не имеющей лицензию на осуществление деятельности по перестрахованию по соответствующей отрасли страхования.
8. Страховой (перестраховочный) пул не отвечает по обязательствам его участников, возникшим вне рамок деятельности пула, равно как и участники страхового (перестраховочного) пула не отвечают по обязательствам других участников, возникшим вне рамок деятельности пула.
9. Порядок и особенности осуществления деятельности по перестрахованию, а также страхового (перестраховочного) пула определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
10. Для управления деятельностью (страхового) перестраховочного пула могут привлекаться страховые брокеры, имеющие соответствующую лицензию уполномоченного органа, при наличии соглашения между участниками пула и страховым брокером.
При этом на страхового брокера возлагаются функции ведущей страховой (перестраховочной) организации.
Статья 14. Запрет на безлицензионную деятельность
1. Ни одно лицо, не имеющее соответствующую лицензию уполномоченного органа, не имеет права:
1) осуществлять от своего имени деятельность по страхованию, перестрахованию, оказывать услуги страхового брокера, актуария в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 6 статьи 11-1 настоящего Закона, в качестве основного или дополнительного вида деятельности;
2) использовать на любом языке в своем наименовании, документах, объявлениях и рекламе слова "страхование", "перестрахование", "страховая организация", "перестраховочная организация", "страховой брокер" или производные от них слова (выражения), подразумевающие, что оно осуществляет от своего имени страховые или перестраховочные операции либо выступает в качестве страхового брокера, актуария в случаях, предусмотренных пунктами 4 и 6 статьи 11-1 настоящего Закона.

2. Қазақстан Республикасының өзара сақтандыру туралы заңнамалық актiсiнде белгiленген жағдайларды қоспағанда, уәкiлеттi органның лицензиясынсыз сақтандыру қызметiн жүзеге асыруға тыйым салынады.";
12) 15-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
13) мынадай мазмұндағы 15-2-баппен толықтырылсын:
"15-2. Сақтандыру шартын электрондық нысанда жасаған кезде сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар
1. Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлерін реттейтін заңнамалық актілерінде немесе сақтандыру қағидаларында көзделген жағдайларда, сақтандыру шарттары сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу жолымен жасала алады.
2. Сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) және сақтандырушы арасындағы электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылады.
Ерікті сақтандыру шарттары тиісті келісім негізінде сақтандырушының әріптестері болып табылатын басқа ұйымдардың ресми интернет-ресурстарын пайдалана отырып та жасала алады.
3. Сақтанушы (сақтандырылған адам, пайда алушы) мен сақтандырушы арасындағы электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
4. Осы баптың 2-тармағына сәйкес сақтандырушының ресми интернет-ресурсын және (немесе) басқа ұйымдардың ресми интернет-ресурстарын пайдалана отырып, сақтандыру шартын жасаған кезде, сақтандыру ұйымы:
1) сақтанушыға сақтандыру шартын жасау не оны жасаудан бас тарту (бас тарту себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны электрондық хабар түрінде дереу жіберуді;
2) сақтанушының сақтандыру шарты бойынша ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушының сақтандыру ұйымының интернет-ресурсына тәулік бойы кіруін қамтамасыз ете отырып, сақтандыру шартының электрондық нысанда сақталуын;
4) сақтанушыға (сақтандырылған адамға, пайда алушыға) мыналар:
мәліметтер өзгерту, сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру оқиғасының басталуы туралы хабардар ету;
келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты сақтандыру ұйымына электрондық нысанда (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге құжаттарды, мәліметтерді) жасау және жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Сақтандыру шартын жасау туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйымнан (бұдан әрі – ұйым) жіберіледі.
Сақтандыру шартын жасау туралы хабарламаның тәртібіне және хабарламаның мазмұнына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерімен белгіленеді.

2. Запрещается осуществление страховой деятельности без лицензии уполномоченного органа, за исключением случаев, установленных законодательным актом Республики Казахстан о взаимном страховании.";
12) пункт 2 статьи 15 исключить;
13) дополнить статьей 15-2 следующего содержания:
"15-2. Требования к страховой организации при заключении договора страхования в электронной форме
1. В случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования, или правилами страхования, договоры страхования могут заключаться путем обмена электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком.
2. Официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
Договоры добровольного страхования также могут заключаться с использованием официальных интернет-ресурсов других организаций, являющихся партнерами страховщика на основании соответствующего соглашения.
3. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. При заключении договора страхования с использованием официального интернет-ресурса страховщика и (или) официальных интернет-ресурсов других организаций в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи, страховая организация обязана обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора страхования либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору страхования через информационную систему организации;
3) хранение договора страхования в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховой организации;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора страхования;
досрочного прекращения договора страхования;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора страхования направляется от организации по формированию и ведению базы данных (далее – организация).
Порядок уведомления о заключении договора страхования и требования к содержанию уведомления устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.

5. Осы баптың 2-тармағына сәйкес сақтандырушының ресми интернет-ресурсын және (немесе) басқа ұйымдардың ресми интернет-ресурстарын пайдалана отырып, сақтандыру шартын жасаған кезде, осы сақтандыру шарты сақтандырушы сақтанушының сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп-бөліп төленген жағдайда, алғашқы сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап ұсынған талаптармен сақтанушымен жасалды деп есептеледі.
6. Осы баптың 2-тармағына сәйкес сақтандырушының ресми интернет-ресурсын және (немесе) басқа ұйымдардың ресми интернет-ресурстарын пайдалана отырып, сақтандыру шартын жасаған кезде, сақтанушы міндетті сақтандырудың тиісті түрі бойынша заңнамада көзделген сақтандырудың үлгілік талаптарымен не сақтандырушының сақтандыру қағидаларымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (алғашқы сақтандыру жарнасын) төлейді, сол арқылы оған ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасауға өз келісімін растайды.
7. Сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы сақтандыру шарттарын электрондық нысанда жасауға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, сақтандыру шарттарын жасау жөніндегі сақтандыру агенттерінің қызметіне жол берілмейді.";
14) 16-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"16-бап. Сақтандыру ұйымына, сақтандыру брокеріне, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына, сақтандыру омбудсманына сақтанушыларға ақпарат беру жөнiнде қойылатын талаптар
1. Сақтанушыларға (сақтандырылған адамдарға, пайда алушыларға), сақтандыру шартын жасауға ниетті адамдарға өз қызметі туралы ақпаратты жеткізу мақсатында сақтандыру ұйымының, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының, сақтандыру омбудсманының, дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйымның ресми интернет-ресурсы болуға тиіс.
2. Сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады, атап айтқанда:
1) толық атауы, мекенжайы (орналасқан жері), телефон нөмірлері, жұмыс режімі, оның ішінде филиалдары мен өкілдіктерінің;
2) акционерлер туралы мәліметтер;
3) басшы қызметкерлер туралы мәліметтер;
4) мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер;
5) лицензия нөмірі, берілген күні туралы мәліметтер;
6) жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтер;
7) аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы үш есептік жыл үшін жылдық қаржылық есептілік;
8) аудиторлық ұйым растаған, алдыңғы үш есептік жыл үшін (бар болса) жылдық шоғырландырылған қаржылық есептілік;

5. При заключении договора страхования с использованием официального интернет-ресурса страховщика и (или) официальных интернет-ресурсов других организаций в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса, в случае уплаты страховой премии в рассрочку).
6. При заключении договора страхования с использованием официального интернет-ресурса страховщика и (или) официальных интернет-ресурсов других организаций в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с типовыми условиями страхования, предусмотренными законодательством по соответствующему виду обязательного страхования, либо с правилами страхования страховщика, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров страхования с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";
14) статью 16 изложить в следующей редакции:
"Статья 16. Требования, предъявляемые к страховой организации, страховому брокеру, Фонду гарантирования страховых выплат, страховому омбудсману по информированию страхователей
1. В целях доведения до страхователей, (застрахованных, выгодоприобретателей), лиц, имеющих намерение заключить договор страхования, информации о своей деятельности страховая организация, Фонд гарантирования страховых выплат, страховой омбудсман, организация по формированию и ведению базы данных должны иметь официальный интернет-ресурс.
2. На официальном интернет-ресурсе страховой организации размещается, в частности, следующая информация:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе ее филиалов и представительств;
2) сведения об акционерах;
3) сведения о руководящих работниках;
4) сведения о государственном регистрационном номере и бизнес-идентификационном номере;
5) сведения о номере, дате выдачи лицензии;
6) сведения об осуществляемых видах деятельности;
7) годовая финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года;
8) годовая консолидированная финансовая отчетность, подтвержденная аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года (при наличии);

9) алдыңғы үш есептік жыл үшін қызметінің қорытындылары туралы есептер;
10) қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің (бар болса) бірлестігіне қатысу туралы мәліметтер;
11) сақтандыру ұйымына рейтингтік агенттіктер берген рейтингтер (берген жағдайда);
12) құрылған сақтандыру (қайта сақтандыру) пулдары туралы мәліметтер (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы-сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының көшбасшысы үшін);
13) сақтандыру түрлері бойынша ерікті нысандағы қолданыстағы сақтандыру қағидалары, олар бойынша алдыңғы редакцияларды, енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды қарап шығу мүмкіндігімен сақтандыру шартын электрондық нысанда жасау мүмкіндігі көзделеді;
14) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісіне сәйкес сақтандыру түрлері бойынша сақтандыру тарифтерінің (сақтандыру сыйлықақыларының, жарналардың) мөлшері туралы ақпарат. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына қойылатын талаптар жөніндегі нұсқаулық уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен бекітіледі.
3. Сақтандыру брокерінің ресми интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) осы баптың 2-тармағының 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер;
3) шарттың нөмірін және жасалған күнін, сақтандырушының атауын, сақтандыру объектісін және шартты жасау нысаны болып табылатын тәуекелдер тізбесін, оның қолданылу кезеңін және шарт бойынша сақтандыру сомасын қоса алғанда, сақтандыру брокерінің үшінші тұлғалар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың қолданыстағы шарты туралы мәліметтер.
4. Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының ресми интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) осы баптың 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 6), 7), 9) және 10) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) қатысушы сақтандыру ұйымдары туралы мәліметтер;
5. Сақтандыру омбудсманының ресми интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) осы баптың 2-тармағының 1), 6), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) сақтандыру омбудсманын сайлау туралы ақпарат;
3) сақтандыру омбудсманының өкілдері кеңесінің құрамына кіретін сақтандыру ұйымдарының тізбесі;
4) сақтандыру омбудсманының қызметін регламенттейтін ішкі қағидалар, оның ішінде дауларды шешу және шешімдер қабылдау бойынша өтініштерді қарау тәртібі мен мерзімдері, сондай-ақ сақтандыру нарығының қатысушыларымен жасалған меморандумдар.

9) отчеты об итогах деятельности за три предыдущих отчетных года;
10) сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров (при наличии);
11) присвоенные страховой организации рейтинговыми агентствами рейтинги (в случае присвоения);
12) сведения о созданных страховых (перестраховочных) пулах (для страховой (перестраховочной) организации-лидера страхового (перестраховочного) пула);
13) действующие правила страхования по видам страхования в добровольной форме, по которым предусматривается возможность заключения договора страхования в электронной форме, с возможностью просмотра предыдущих редакций, внесенных изменений и дополнений;
14) информация о размерах страховых тарифов (страховых премий, взносов) по видам страхования в соответствии с нормативным правовым актом уполномоченного органа. Инструкция по требованиям к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций утверждается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. На официальном интернет-ресурсе страхового брокера размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 1), 3), 4), 5), 6), 7), 8) и 9) пункта 2 настоящей статьи;
2) сведения об акционерах (участниках);
3) сведения о действующем договоре страхования гражданско-правовой ответственности страхового брокера перед третьими лицами, включая номер и дату заключения договора, наименование страховщика, объект страхования и перечень рисков, являющихся предметом заключения договора, период его действия и страховую сумму по договору.
4. На официальном интернет-ресурсе Фонда гарантирования страховых выплат размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 1), 2), 3), 4), 6), 7), 9) и 10) пункта 2 настоящей статьи;
2) сведения о страховых организациях-участниках.
5. На официальном интернет-ресурсе страхового омбудсмана размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 1), 6), 9), 10) пункта 2 настоящей статьи;
2) сведения об избрании страхового омбудсмана;
3) перечень страховых организаций, входящих в состав совета представителей страхового омбудсмана;
4) внутренние правила, регламентирующие деятельность страхового омбудсмана, в том числе порядок и сроки рассмотрения заявлений по разрешению споров и принятия решений, а также меморандумы, заключенные с участниками страхового рынка.

6. Дерекқорды қалыптастыру мен жүргізу жөніндегі ұйымның ресми интернет-ресурсында мынадай ақпарат орналастырылады:
1) осы баптың 2-тармағының 1), 4), 6), 9), 10) тармақшаларында көрсетілген ақпарат;
2) басшылар туралы мәліметтер;
3) акционерлер (қатысушылар) туралы мәліметтер.
7. Сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының, сақтандыру омбудсманының ресми интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру тәртібін уәкілетті орган белгілейді.
8. Тұрақты жұмыс iстейтiн органының орналасқан жерi өзгерген, атауы өзгерген жағдайда, сақтандыру ұйымы, сақтандыру брокері бұл жөнiнде өзiнiң сақтанушыларына республикалық екi газетте бiр айдан кешiктiрмей хабарландыру жариялау арқылы немесе сақтандырушының ресми интернет-ресурсында он жұмыс күні ішінде хабарлауға мiндеттi.
Өзiнiң оқшауланған бөлiмшесiнiң орналасқан жерi өзгерген жағдайда, сақтандыру ұйымы, сақтандыру брокері бұл жөнiнде өзiнiң сақтанушыларына республикалық екi газетте бiр айдан кешiктiрмей хабарландыру жариялау арқылы немесе өзінің ресми интернет-ресурсында он жұмыс күні ішінде хабарлауға мiндеттi.
9. Сақтанушы исламдық сақтандыру шартын жасасқан кезде исламдық сақтандыру ұйымынан сақтандыру қағидаларының осы Заңның 6-1-тарауында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын, исламдық қаржыландыру қағидаттары жөніндегі кеңестің қорытындысын сұратуға құқылы.";
15) 17 және 18-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Сақтандыру брокерінің қызметі және оған қойылатын талаптар
1. Сақтандыру брокерінің қызметі ерекше қызмет түрі болып табылады және уәкілетті органның лицензиялауына жатады.
Сақтандыру брокерінің сақтандыру агенті қызметін жүзеге асыруына және сақтандыру шарттарын жасауға байланысты қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік сатып алу конкурстарына қатысуына тыйым салынады.
2. Сақтандыру брокері мынадай брокерлік қызмет түрлерін:
1) өз атынан және сақтанушының тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті;
2) өз атынан және цеденттің тапсырмасы бойынша қайта сақтандыру шарттарын жасасу жөніндегі делдалдық қызметті жүзеге асырады.
3. Сақтандыру брокерінің қызметі мынадай брокерлік қызмет түрлерін жүзеге асыруды қамтуы мүмкін:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) мәселелері бойынша консультация беру қызметі;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) үшін жеке және заңды тұлғаларды іздестіру және тарту;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары көрсететін қызметтерге және қаржылық жағдайына салыстырма талдау жасау;

6. На официальном интернет-ресурсе организации по формированию и ведению базы данных размещается следующая информация:
1) информация, указанная в подпунктах 1), 4), 6), 9), 10) пункта 2 настоящей статьи;
2) сведения о руководителях;
3) сведения об акционерах (участниках).
7. Порядок размещения информации на официальном интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, Фонда гарантирования страховых выплат, страхового омбудсмана устанавливается уполномоченным органом.
8. В случае изменения местонахождения своего постоянно действующего органа, изменения наименования страховая организация, страховой брокер обязаны известить об этом страхователей посредством опубликования объявления в двух республиканских газетах не позднее месячного срока или на официальном интернет-ресурсе страховщика в течение десяти рабочих дней.
В случае изменения местонахождения своего обособленного подразделения, страховая организация, страховой брокер не позднее месячного срока обязаны известить об этом своих страхователей посредством опубликования объявления в двух республиканских газетах не позднее месячного срока или на своем официальном интернет-ресурсе в течение десяти рабочих дней.
9. При заключении договора исламского страхования страхователь вправе запросить у исламской страховой организации заключение совета по принципам исламского финансирования, подтверждающее соответствие правил страхования требованиям, указанным в главе 6-1 настоящего Закона.";
15) статьи 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Деятельность страхового брокера и требования, предъявляемые к ней
1. Деятельность страхового брокера является исключительным видом деятельности и подлежит лицензированию уполномоченным органом.
Страховому брокеру запрещается осуществлять деятельность страхового агента и участвовать в конкурсах государственных закупок по предоставлению услуг, связанных с заключением договоров страхования.
2. Страховой брокер осуществляет следующие виды брокерской деятельности:
1) посредническую деятельность по заключению договоров страхования от своего имени и по поручению страхователя;
2) посредническую деятельность по заключению договоров перестрахования от своего имени и по поручению цедента.
3. Деятельность страхового брокера может включать в себя осуществление следующих видов деятельности:
1) консультационную деятельность по вопросам страхования (перестрахования);
2) поиск и привлечение физических и юридических лиц к страхованию (перестрахованию);
3) проведение сравнительного анализа услуг и финансового состояния страховых (перестраховочных) организаций;

4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары көрсететін қызметтерге салыстырма талдау жасау мақсатында сақтандыру объектілері туралы ақпарат жинау;
5) клиенттердің тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) талаптарын, сақтандырушыларды (қайта сақтандырушыларды) таңдау өлшемшарттарын әзірлеу, сақтандыру тәуекелдерін анықтау бойынша сараптамалық қызметтер көрсету;
6) сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасасуға қажетті құжаттарды дайындау және (немесе) ресімдеу, сақтандыру мәселелері бойынша ақпарат жинау;
7) сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын ресімдеу;
8) сақтанушымен (цедентпен) тиісті келісім болған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтанушылардан (цеденттерден) сақтандыру сыйлықақыларын кейіннен сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына аудару үшін жинау;
9) клиенттердің тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) немесе ортақ сақтандыру бірлескен қайта сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру тәуекелдерін орналастыру;
10) сақтандыру (қайта сақтандыру) шартын жасасу, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру, сақтандыру жағдайы басталғанда кінәрат-талаптарды шағымдарды қарау кезінде құжаттардың, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасасуға байланысты басқа да құжаттардың дұрыс және уақтылы ресімделуін қамтамасыз ету;
11) консультация өткізуді және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтанушының (цеденттің), пайда алушының сақтандыру төлемін алуына жәрдемдесу;
12) берілген өкілеттіктерге сәйкес сақтандыру төлемін алуға қажетті құжаттарды ресімдеу;
13) сақтанушының (цеденттің) тапсырмасы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарынан сақтандыру төлемдерін оларды кейіннен сақтанушыға (цедентке), пайда алушыға беру үшін жинау;
14) сақтандыру жағдайы басталған кезде мүдделі тұлғалардың тапсырмасы бойынша шығындарды қарау және реттеу жөніндегі құжаттарды дайындау;
15) залалды бағалау және сақтандыру төлемінің мөлшерін айқындау бойынша сарапшылар көрсететін қызметтерді ұйымдастыру;
16) осы Заңның 15-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет;
17) сақтандыру (қайта сақтандыру) пулының қызметін оның қатысушыларымен жасалған келісімнің негізінде басқару.
4. Сақтандыру брокеріне сақтанушыдан (цеденттен) немесе сақтандырушыдан (қайта сақтандырушыдан) алынған сақтандыру сыйлықақыларының немесе сақтандыру төлемдерінің сомаларын орналастыру бойынша инвестициялық қызметті жүзеге асыруға тыйым салынады.
Сақтандыру брокері меншікті қаражатын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктеріндегі депозиттерге орналастыруға құқылы.

4) сбор информации об объектах страхования в целях проведения сравнительного анализа услуг, предоставляемых страховыми (перестраховочными) организациями;
5) разработку по поручению клиентов условий страхования (перестрахования), критериев выбора страховщиков (перестраховщиков), оказание экспертных услуг по выявлению страховых рисков;
6) подготовку и (или) оформление по поручению страхователя (цедента) необходимых для заключения договора страхования (перестрахования) документов, сбор информации по вопросам страхования;
7) оформление по поручению страхователя (цедента) договора страхования (перестрахования);
8) сбор страховых премий от страхователей (цедентов) по договорам страхования (перестрахования) для их последующего перевода страховым (перестраховочным) организациям при наличии соответствующего соглашения со страхователем (цедентом);
9) размещение страховых рисков по договорам страхования (перестрахования) или сострахования (совместного перестрахования) по поручению клиентов;
10) обеспечение правильного и своевременного оформления документов при заключении договора страхования (перестрахования), осуществлении страховой выплаты, рассмотрении претензий при наступлении страхового случая, а также других документов, связанных с заключенными договорами страхования (перестрахования);
11) проведение консультаций и оказание содействия в получении страхователем (цедентом), выгодоприобретателем страховой выплаты при наступлении страхового случая;
12) оформление в соответствии с предоставленными полномочиями необходимых документов для получения страховой выплаты;
13) сбор по поручению страхователя (цедента) страховых выплат от страховых (перестраховочных) организаций для их последующей передачи страхователю (цеденту), выгодоприобретателю;
14) подготовку документов по рассмотрению и урегулированию убытков при наступлении страхового случая по поручению заинтересованных лиц;
15) организацию услуг экспертов по оценке ущерба и определению размера страховой выплаты;
16) деятельность, указанную в пункте 4 статьи 15 настоящего Закона;
17) управление деятельностью страхового (перестраховочного) пула на основании соглашения с его участниками.
4. Страховому брокеру запрещается осуществление инвестиционной деятельности по размещению сумм страховых премий или страховых выплат, полученных от страхователя (цедента) или страховщика (перестраховщика).
Страховой брокер вправе размещать собственные средства на депозитах в банках второго уровня Республики Казахстан.

18-бап. Сақтандыру агентiнiң делдалдық қызметi және оған қойылатын талаптар
1. Сақтандыру агентiнiң сақтандыру нарығында делдалдық қызметтi жүзеге асыруға өкiлеттiгi осы Заңның және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптары ескеріле отырып, тапсырма шартында айқындалады.
Сақтандыру ұйымы мен сақтандыру агентінің арасында жасалатын тапсырма шартына қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Сақтандыру агентi сақтандыру ұйымы өкілеттік берген әрекеттерді өзі жасайды және оларды жасауды өзге адамға қайта сенім білдіріп тапсыруға құқылы емес.
Сақтандыру агентінде өкiлеттiктер болмаған жағдайда оның сақтандыру агентi ретіндегі қызметiне жол берiлмейдi.
2. Сақтандыру ұйымы өзiнiң атынан және оның тапсырысы бойынша сақтандыру агентi жасасқан сақтандыру шарты бойынша мiндеттемелердi орындауға міндетті.
Сақтандыру ұйымы сақтандыру агентiнің мынадай әрекеттерді:
1) сақтандыру шарттарын жасасқаны, сондай-ақ сақтандыру агентінің белгіленген өкілеттіктерден тыс әрекеттер жасағаны;
2) уәкілетті органның лицензиясы жоқ сақтандыру ұйымының сақтандыру сыныптары мен түрлері бойынша сақтандыру шарттарын жасасқаны;
3) сақтандыру шартын жасасу талаптары бойынша сақтанушыны әдейі шатастырғаны;
4) Қазақстан Республикасының сақтандыру шартын және олардың негізінде сақтандыру шарты жасалатын құжаттарды ресімдеу жөніндегі заңнамасында көзделген талаптарды сақтамағаны;
5) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасының талаптарын өзге де бұзушылықтары үшін жауаптылықта болады.
Сақтандыру ұйымы сақтандыру агентiнің Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген делдалдық қызметті жүзеге асыруына байланысты емес әрекеттері үшін жауаптылықта болмайды.
3. Сақтандыру агентi сақтауға мiндеттi шарттар, оның iшiнде сақтандыру есептілігі бланкiлерiнiң есебiн жүргiзу мен сақтау, қолма-қол ақшамен жұмыс істеу мәселелерi жөніндегі шарттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптары ескерiле отырып, сақтандыру ұйымының iшкi құжаттарында белгiленедi.
4. Сақтандыру агентiне сақтандыру ұйымының атынан және оның тапсырмасы бойынша сақтандыру шарттарын жасасу кезінде сақтандыру сыйлықақысын төлеуге заңды тұлға болып табылатын сақтанушыдан төлемді қолма-қол ақшамен қабылдауға тыйым салынады.
Осы шектеу сақтандыру агентiнің Қазақстан Республикасының аумағына уақытша келетін адамдардан Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу бекеттерінде сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысын төлеуге төлемді қолма-қол ақшамен қабылдауына қолданылмайды.
Сақтандыру агенті алған сақтандыру сыйлықақылары (сақтандыру жарналары) сақтандыру ұйымының банк шотына аудару немесе кассасына салу арқылы толық көлемде сақтандыру ұйымына тапсырылады.
Сақтандыру ұйымының сақтандыру агентіне комиссиялық сыйақы төлеуді сақтандыру ұйымы тиісті сақтандыру шарты бойынша сақтанушы төлеген сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру жарнасын) толық көлемде алғаннан кейін жүзеге асырады.

Статья 18. Посредническая деятельность страхового агента и требования, предъявляемые к ней
1. Полномочия страхового агента на осуществление посреднической деятельности на страховом рынке определяются договором поручения с учетом требований настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа.
Требования к договору поручения, заключаемому между страховой организацией и страховым агентом, устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Страховой агент лично совершает действия, на которые уполномочен страховой организацией, и не вправе передоверять их совершение иному лицу.
Деятельность в качестве страхового агента в случае отсутствия у него полномочий не допускается.
2. Страховая организация обязана исполнять обязательства по договору страхования, заключенному страховым агентом от ее имени и по ее поручению.
Страховая организация несет ответственность за совершение страховым агентом следующих действий:
1) заключение договоров страхования, а также совершение действий страхового агента, выходящих за пределы установленных полномочий;
2) заключение договоров страхования по классам и видам страхования, по которым у страховой организации отсутствует лицензия уполномоченного органа;
3) намеренное введение в заблуждение страхователя по условиям заключения договора страхования;
4) несоблюдение требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан по оформлению договора страхования и документов, на основании которых заключается договор страхования;
5) иные нарушения требований законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Страховая организация не несет ответственности за действия страхового агента, не связанные с осуществлением им посреднической деятельности, предусмотренной законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
3. Условия, обязательные к соблюдению страховым агентом, в том числе по вопросам учета и хранения бланков страховой отчетности, работы с наличными деньгами, устанавливаются внутренними документами страховой организации с учетом требований законодательства Республики Казахстан.
4. Страховому агенту запрещается принятие от страхователя, являющегося юридическим лицом, платежа наличными деньгами в уплату страховой премии при заключении договоров страхования от имени и по поручению страховой организации.
Данное ограничение не распространяется на прием страховым агентом платежа наличными деньгами от лиц, временно въезжающих на территорию Республики Казахстан, в оплату страховой премии по договору страхования на пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан.
Полученные страховым агентом страховые премии (страховые взносы) подлежат сдаче страховой организации в полном объеме путем перевода на банковский счет или в кассу страховой организации.
Выплата комиссионного вознаграждения страховому агенту страховой организацией осуществляется только после получения страховой организацией страховой премии (страхового взноса) в полном объеме, уплаченном страхователем по соответствующему договору страхования.

5. Сақтандыру агентiне тапсырма шарты бойынша оған тиесілі сыйақыны сақтанушылардан алған сақтандыру сыйлықақыларынан ұстап қалуына тыйым салынады.
6. Осы Заңның 18-2-бабында көзделген өкілеттіктер шегінде бір сақтандыру шарты бойынша екі немесе одан да көп сақтандыру агентінің делдалдық қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.
Сақтандыру агенттерінің:
"Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша;
"Қызметкер еңбек (қызметтік) міндеттерін атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалатын зейнетақы аннуитеті шарттары бойынша;
"Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес мемлекеттік сатып алу шеңберінде жасалатын сақтандыру шарттары бойынша;
сақтанушылар ұлттық басқарушы холдинг, ұлттық холдингтер, ұлттық басқарушы компаниялар, ұлттық компаниялар, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі болып табылатын сақтандыру шарттары бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруына жол берілмейді.
Мемлекеттік органдар, мемлекеттiк мекемелер, сондай-ақ мемлекеттiк кәсiпорындар, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке тиесiлi заңды тұлғалар және олармен үлестес заңды тұлғалар сақтандыру агенттерінің делдалдығы кезінде сақтандыру шарттарын жасауға құқылы емес.
7. Комиссиялық сыйақының құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шартын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асырған сақтандыру агентіне қатысты шығыстарының барлық түрлері, оның ішінде жалға алуға ақы төлеу жөніндегі шығыстары, сыйақылардың кез келген түрлері, сондай-ақ кез келген мүлікті немесе материалдық пайданы беру кіреді.";
16) 18-1-баптың 5-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті орган сақтандыру ұйымына сақтандыру агенті жасаған Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтардың анықталуы бойынша қолданған шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкция;";
4) тармақшадағы "тоқтату негіз болып табылады." деген сөздер "тоқтату;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) сақтандыру агентінің соңғы екі жыл ішінде сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асырмауы негіз болып табылады.";
17) 18-2-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жеке тұлға бола отырып, осы Заңның 18 және 18-1-баптарында көзделген шектеулерді ескере отырып, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын бір сақтандыру ұйымының және (немесе) "жалпы сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын бір сақтандыру ұйымының атынан және оның тапсырмасы бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыруға;";
2-тармақтың 6) тармақшасындағы "қамтамасыз етуге міндетті." деген сөздер "қамтамасыз етуге;" деген сөздермен аустырылып, мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:

5. Страховому агенту запрещается удерживать с полученных им от страхователей страховых премий причитающееся ему вознаграждение по договору поручения.
6. Не допускается осуществление посреднической деятельности страховых агентов в пределах полномочий, предусмотренных статьей 18-2 настоящего Закона, по одному договору страхования двумя или более страховыми агентами.
Не допускается осуществление посреднической деятельности страховых агентов:
по договорам пенсионного аннуитета, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
по договорам аннуитета, заключаемым в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей";
по договорам страхования, заключаемым в рамках государственных закупок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных закупках";
по договорам страхования, по которым страхователями являются национальный управляющий холдинг, национальные холдинги, национальные управляющие компании, национальные компании, Национальный Банк Республики Казахстан.
Государственные органы, государственные учреждения, а также государственные предприятия, юридические лица, пятьдесят и более процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, и аффилиированные с ними юридические лица не вправе заключать договоры страхования при посредничестве страховых агентов.
7. В состав комиссионного вознаграждения включаются все виды расходов страховой (перестраховочной) организации в отношении страхового агента, осуществившего посредническую деятельность по заключению договора страхования, в том числе расходы по оплате аренды, любые виды вознаграждений, а также предоставление любого имущества или материальной выгоды.";
16) в части первой пункта 5 статьи 18-1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ограниченная мера воздействия и (или) санкция, примененная уполномоченным органом к страховой организации по выявленным нарушениям законодательства Республики Казахстан, совершенным страховым агентом;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) неосуществление страховым агентом посреднической деятельности по заключению договоров страхования в течение последних двух лет.";
17) в статье 18-2:
подпункт 1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1) являясь физическим лицом, осуществлять посредническую деятельность от имени и по поручению одной страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли "страхование жизни", и (или) одной страховой организации, осуществляющей деятельность по отрасли "общее страхование", с учетом ограничений, предусмотренных статьями 18 и 18-1 настоящего Закона;";
пункт 2 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:

"7) өзі сақтанушылардан алған сақтандыру сыйлықақыларын (сақтандыру жарналарын) толық көлемде сақтандыру ұйымына аударуға міндетті.";
18) 19-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Актуарийлiк қызмет:
1) сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша міндеттемелер мөлшерін есептеу;
2) сақтанушыларға жинақтаушы сақтандыру шарттары бойынша берілетін қарыздар мөлшерін айқындау;
3) сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша ірі мәміленің жасалғаны туралы актуарийлiк қорытынды жасау;
4) сақтандыру тарифтерін есептеу методологиясын және экономикалық негіздеуді әзірлеу, сондай-ақ сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерлемесін есептеу;
5) аннуитеттік сақтандыру және өмірді сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын және сақтандыру резервтерін бағалау үшін өмірінің соңына дейінгі көрсеткіштерді талдау және жаңарту;
6) актуарийлiк есептеулер мәселелері бойынша консультациялық қызметтер көрсету және ұсынымдар беру;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын және төлем қабілеттілігін бағалауға байланысты мәселелер;
8) тәуекелдерді және (немесе) тәуекелдердің болуымен негізделген қаржылық міндеттемелерді талдау және сандық, қаржылық тұрғыдан бағалау, сондай-ақ қаржылық тәуекелдерді басқару әдістерін әзірлеу және тиімділігін бағалау бойынша қызметтер көрсетуді қамтиды.";
19) 20-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің аудитін Қазақстан Республикасының аудиторлық қызмет туралы заңнамасына сәйкес аудит жүргізуге құқығы бар аудиторлық ұйым жүргізеді.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, сақтандыру холдингі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) сақтандыру холдингі ірі қатысушылары болып табылатын ұйымдар, сондай-ақ сақтандыру тобына кіретін ұйымдар өз қызметiнiң аудитiн қатарынан жетi жылдан астам – бiр аудиторлық ұйымда не қатарынан бес жылдан астам аудиторлық ұйымда жұмыс iстейтiн аудиторда жүргiзуге құқылы емес.";
9-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Өзі орналасқан елде шоғырландырылған қадағалауға жататын, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру холдингі аудиторлық есептің көшірмесін және аудиторлық ұйымның ұсынымдарын өзі осы құжаттарды мемлекеттік тілде немесе орыс тілінде алған күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде уәкілетті органға табыс етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"7) перечислять страховой организации полученные им в полном объеме страховые премии (страховые взносы) от страхователей.";
18) в статье 19:
пункт 1 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Актуарная деятельность включает в себя предоставление услуг по:
1) расчету размеров обязательств по договорам страхования и перестрахования;
2) определению размеров займов, предоставляемых страхователям по договорам накопительного страхования;
3) составлению актуарного заключения о совершении крупной сделки по договорам страхования и перестрахования;
4) разработке методологии исчисления и экономического обоснования страховых тарифов, а также расчету ставок страховых премий по договорам страхования и перестрахования;
5) анализу и обновлению показателей дожития для оценки страховых премий и страховых резервов по договорам аннуитетного страхования и страхования жизни;
6) оказанию консультационных услуг и предоставлению рекомендаций по вопросам актуарных расчетов;
7) вопросам, связанным с оценкой финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
8) анализу и количественной, финансовой оценке рисков и (или) обусловленных наличием рисков финансовых обязательств, а также разработке и оценке эффективности методов управления финансовыми рисками.";
19) в статье 20:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Аудит страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера производится аудиторской организацией, правомочной на проведение аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан об аудиторской деятельности.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, страховой холдинг и организации, в которых страховая (перестраховочная) организация и (или) страховой холдинг являются крупными участниками, а также организации, входящие в страховую группу, не вправе производить аудит своей деятельности более семи лет подряд в одной аудиторской организации либо более пяти лет подряд у аудитора, работающего в аудиторской организации.";
часть первую пункта 9 изложить в следующей редакции:
"9. Страховой холдинг-нерезидент Республики Казахстан, который подлежит консолидированному надзору в стране своего места нахождения, представляет в уполномоченный орган копию аудиторского отчета и рекомендации аудиторской организации в течение тридцати календарных дней со дня получения им данных документов на государственном или русском языках.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері, сақтандыру холдингі және сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйым аудиторлық есепте көрсетілген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру брокерінің, сақтандыру тобының қаржылық жағдайына әсер ететін бұзушылықтарды аталған тұлғалар аудиторлық есепті алған күннен бастап үш ай ішінде жоймаған жағдайда, уәкілетті орган бұзушылықтар жойылғанға дейін:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және сақтандыру брокеріне қатысты – осы Заңның 54-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасы негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің лицензиясының қолданысын тоқтата тұруға;
сақтандыру холдингіне, сақтандыру холдингінің құрамына кіретін ұйымға қатысты – осы Заңның 53-1-бабының 2-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.
Осы есепті алған күннен бастап бір жыл ішінде бұзушылықтар жойылмаған жағдайда, уәкілетті орган:
сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және сақтандыру брокеріне қатысты – осы Заңның 55-бабы 1-тармағының 1) тармақшасы негізінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын және сақтандыру брокерін лицензиядан айыруға;
сақтандыру холдингіне қатысты – осы Заңның 53-1-бабының 3-тармағында көзделген шараларды қолдануға құқылы.";
20) 26-бапта:
18-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушыға, сақтандыру холдингіне тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы акцияларының саны сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының орналастырылған (артықшылықты және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алғандарын шегере отырып) акцияларының санына және (немесе) дауыс беретін акцияларының санына қатысты ұлғаю жағына (пайыздық немесе абсолюттік мәнде) өзгерген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, сақтандыру холдингі уәкілетті органға сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланылатын қаражат көзін растайтын құжаттардың көшірмелерін ұсынуға тиіс. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушылар - жеке тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын сатып алу үшін пайдаланатын қаражат көздері осы баптың 6-тармағының 1) тармақшасында айқындалған.";
19-тармақ алып тасталсын;
21) 26-1-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) табыс етілген құжаттардың осы Заңның 26-бабында көрсетілген талаптарға сәйкес болмауы не уәкілетті органның табыс етілген құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;";
13) тармақшадағы "болмауы негіз болып табылады." деген сөздер "болмауы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:

"10. В случае неустранения страховой (перестраховочной) организацией, страховым брокером, страховым холдингом и организацией, входящей в состав страховой группы, нарушений, которые влияют на финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, страховой группы, указанных в аудиторском отчете, в течение трех месяцев со дня получения указанными лицами аудиторского отчета, уполномоченный орган до устранения нарушений вправе:
в отношении страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера приостановить действие лицензии страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера на основании подпункта 8-1) пункта 1 статьи 54 настоящего Закона;
в отношении страхового холдинга, организации, входящей в состав страховой группы, - применить меры, предусмотренные пунктом 2 статьи 53-1 настоящего Закона.
В случае неустранения нарушений в течение года со дня получения данного отчета уполномоченный орган вправе:
в отношении страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера - лишить лицензии страховую (перестраховочную) организацию и страхового брокера на основании подпункта 1) пункта 1 статьи 55 настоящего Закона;
в отношении страхового холдинга - применить меры, предусмотренные пунктом 3 статьи 53-1 настоящего Закона.";
20) в статье 26:
часть вторую пункта 18 изложить в следующей редакции:
"В случае изменения количества акций страховой (перестраховочной) организации (в процентном или абсолютном значении), принадлежащих крупному участнику страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, к количеству размещенных (за вычетом привилегированных и выкупленных страховой (перестраховочной) организацией) акций и (или) количеству голосующих акций страховой (перестраховочной) организации в сторону увеличения, крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг должны представить в уполномоченный орган копии документов, подтверждающих источник средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации. Источники средств, используемых для приобретения акций страховой (перестраховочной) организации крупными участниками страховой (перестраховочной) организации - физическими лицами, определены в подпункте 1) пункта 6 настоящей статьи.";
пункт 19 исключить;
21) в статье 26-1:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в статье 26 настоящего Закона, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
дополнить подпунктом 14) следующего содержания:

"14) еншілес ұйымды құруға (сатып алуға) не ұйымның капиталына қомақты қатысуға осы Заңның 32-бабының 6-тармағында көрсетілген негіздер бойынша рұқсат беруден бас тарту негіз болып табылады.";
2-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) оның клиенттеріне нұқсан келтіру мүмкіндігін куәландыратын өзге де негіздер өтініш берушінің қаржылық жағдайы тұрақсыздығының белгісі болып табылады.";
22) 27-баптың 1-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нотариат куәландырған және заңнамада белгiленген тәртiппен ресiмделген құрылтай құжаттарының (жарғы, құрылтай шарты) көшірмелері;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) құрылтайшылар құжаттарға қол қоюға уәкілеттік берген тұлға бекіткен, сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий растаған және "жалпы сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін – таяудағы үш жылға және "өмірді сақтандыру" саласында құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін бес жылға арналып әзірленген бизнес-жоспар. Бизнес-жоспарда мынадай мәселелер: сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын құрудың мақсаттары, негізгі қызмет бағыттарының қысқаша сипаттамасы және құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бағдарланатын нарық сегменті, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы туралы және нарықтағы үлесі туралы ақпарат, өнімдер мен көрсетілетін қызмет түрлері, оларды сату тәсілдері, маркетингтік зерттеулер, сақтандыру андеррайтингі, баға стратегиясы, соның ішінде сақтандыру тарифтерін есептеу тәртібі және олардың экономикалық негіздемесі, өнімдерді жылжыту стратегиясы, сақтандыру өнімдерін бөлу, қаржы жоспары, соның ішінде шығындылық коэффициенттерінің болжамы, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жүргізуге ниет етіп отырған инвестициялық саясат пен қайта сақтандыру саясаты, құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ұйымдық құрылымы, директорлар кеңесі, мамандардың болжамды білім деңгейі, уәкілетті органның тиісті талаптарына сәйкес келетін тәуекелдерді басқару ұйымы көрсетілуге тиіс;";
23) 28-баптың 1-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттардың осы Заңның 27-бабының 1, 2 және 3-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкес болмауы не уәкілетті органның табыс етілген құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;";
24) 32-баптың 6-тармағының 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) ұсынылған құжаттардың Заңның осы бабында аталған талаптарға сәйкес болмауы не уәкілетті органның табыс етілген құжаттар бойынша ескертулерін ол белгілеген мерзімде жоймау;";

"14) отказ в выдаче разрешения на создание (приобретение) дочерней организации либо на значительное участие в капиталах организаций по основаниям, указанным в пункте 6 статьи 32 настоящего Закона.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Признаком неустойчивого финансового положения заявителя является наличие одного из следующих условий:";
22) в пункте 1 статьи 27:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) копии учредительных документов (устав, учредительный договор), засвидетельствованные нотариально и оформленные в установленном законодательством порядке;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) бизнес-план, утвержденный лицом, уполномоченным учредителями на подписание документов, заверенный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, и разработанный на ближайшие три года для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "общее страхование", и на пять лет для страховых (перестраховочных) организаций, создаваемых в отрасли "страхование жизни". В бизнес-плане должны быть отражены следующие вопросы: цели создания страховой (перестраховочной) организации, краткое описание основных направлений деятельности и сегмент рынка, на который ориентирована создаваемая страховая (перестраховочная) организация, информация о создаваемой страховой (перестраховочной) организации и доле на рынке, виды продуктов и услуг, способы их реализации, маркетинговые исследования, страховой андеррайтинг, ценовая стратегия, в том числе порядок расчета страховых тарифов и их экономическое обоснование, стратегия продвижения продуктов, распределение страховых продуктов, финансовый план, в том числе прогноз коэффициентов убыточности, инвестиционная политика и политика перестрахования, которую создаваемая страховая (перестраховочная) организация намерена проводить, организационная структура, совет директоров создаваемой страховой (перестраховочной) организации, предполагаемый уровень образования специалистов, организация управления рисками, соответствующая требованиям уполномоченного органа;";
23) подпункт 1) пункта 1 статьи 28 изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в пунктах 1, 2 и 3 статьи 27 настоящего Закона, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
24) подпункт 1) пункта 6 статьи 32 изложить в следующей редакции:
"1) несоответствие представленных документов требованиям, указанным в настоящей статье Закона, либо неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";

25) 33-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"33-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының және сақтандыру брокерінің филиалдары мен өкілдіктерін құру, жабу
1. Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының директорлар кеңесінің шелімі негізінде, Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру брокері уәкілетті органның келісімінсіз, қатысушылардың жалпы жиналысының не акционерлердің жалпы жиналысының шешімі негізінде Қазақстан Республикасының аумағында да, одан тыс жерде де өзінің оқшауланған бөлімшелерін - филиалдарын және өкілдіктерін ашуға құқылы.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері өз филиалының немесе өкілдігінің әділет органдарында есептік тіркелген күнінен бастап отыз жұмыс күні ішінде:
1) тіркеген әділет органының белгісі мен мөрі қойылған филиал немесе өкілдік туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесін;
2) филиалдың немесе өкілдіктің бірінші басшысына берілген сенімхаттың нотариат куәландырған көшірмесін қоса тіркей отырып, олардың ашылғаны жөнінде уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының филиалы - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылмайтын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы орналасқан жерден тыс орналасқан, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атынан сақтандыру қызметін жүзеге асыратын және оған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы берген өкілеттіктер шегінде әрекет ететін оқшауланған бөлімшесі. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы филиалының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен бірыңғай балансы, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауымен толық сәйкес келетін атауы болады.
4. Сақтандыру брокерінің филиалы - сақтандыру брокерінің заңды тұлға болып табылмайтын, сақтандыру брокері орналасқан жерден тыс орналасқан, өзінің қызметін сақтандыру брокерінің атынан жүзеге асыратын және оған сақтандыру брокері берген өкілеттіктер шегінде әрекет ететін оқшауланған бөлімшесі. Сақтандыру брокері филиалының сақтандыру брокерімен бірыңғай балансы, сондай-ақ сақтандыру брокерінің атауымен толық сәйкес келетін атауы болады.
5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өкілдігі - сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының заңды тұлға болып табылмайтын, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы орналасқан жерден тыс орналасқан, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін және сақтандыру қызметін жүзеге асырмайтын оқшауланған бөлімшесі.

25) статью 33 изложить в следующей редакции:
"Статья 33. Создание, закрытие филиалов и представительств страховой (перестраховочной) организации и страхового брокера
1. Страховая (перестраховочная) организация-резидент Республики Казахстан на основании решения совета директоров страховой (перестраховочной) организации, страховой брокер-резидент Республики Казахстан на основании решения общего собрания участников либо общего собрания акционеров без согласия уполномоченного органа вправе открывать свои обособленные подразделения - филиалы и представительства как на территории Республики Казахстан, так и за ее пределами.
2. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации своего филиала и представительства в органах юстиции обязаны информировать уполномоченный орган об их открытии с приложением:
1) нотариально засвидетельствованной копии положения о филиале или представительстве с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции;
2) нотариально засвидетельствованной копии доверенности, выданной первому руководителю филиала или представительства.
3. Филиал страховой (перестраховочной) организации – обособленное подразделение страховой (перестраховочной) организации, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места нахождения страховой (перестраховочной) организации, осуществляющее страховую деятельность от имени страховой (перестраховочной) организации и действующее в пределах полномочий, предоставленных ему страховой (перестраховочной) организацией. Филиал страховой (перестраховочной) организации имеет единые со страховой (перестраховочной) организацией баланс, а также наименование, полностью совпадающее с наименованием страховой (перестраховочной) организации.
4. Филиал страхового брокера – обособленное подразделение страхового брокера, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места нахождения страхового брокера, осуществляющее свою деятельность от имени страхового брокера и действующее в пределах полномочий, предоставленных ему страховым брокером. Филиал страхового брокера имеет единый со страховым брокером баланс, а также наименование, полностью совпадающее с наименованием страхового брокера.
5. Представительство страховой (перестраховочной) организации – обособленное подразделение страховой (перестраховочной) организации, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места нахождения страховой (перестраховочной) организации, действующее от имени и по поручению страховой (перестраховочной) организации и не осуществляющее страховую деятельность.

6. Сақтандыру брокерінің өкілдігі – сақтандыру брокерінің заңды тұлға болып табылмайтын, сақтандыру брокері орналасқан жерден тыс орналасқан, сақтандыру брокерінің атынан және оның тапсырмасы бойынша әрекет ететін және сақтандыру брокерінің сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасау жөніндегі делдалдық қызметін жүзеге асырмайтын оқшауланған бөлімшесі.
7. Сақтандыру қызметін, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түріндегі қолданыстағы санкцияның болмауы, сақтандыру брокерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісімен белгіленген меншікті капиталдың ең төменгі мөлшерінің талаптарын сақтамауы, сондай-ақ филиалды әділет органдарында есептік тіркеу үшін құжаттар берілген күні Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 228-бабының бесінші, он екінші бөліктерінде, 229-бабының бірінші бөлігінде, 230-бабының бірінші, үшінші және төртінші бөліктерінде, 239-бабының төртінші бөлігінде көзделген әкімшілік құқық бұзушылық үшін әкімшілік жаза қолдану түрінде уәкілетті орган қолданған қолданыстағы санкциялардың болмауы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің филиалдарын ашудың міндетті шарттары болып табылады.
8. Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру брокері аяқталған соңғы қаржы жылының қорытындылары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің залал шекпеген қызметі жағдайында өкілдік ашуға құқылы.
9. Филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап ететін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде Қазақстан Республикасының резиденттері болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері әділет органдарында есептік қайта тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмесін тіркеген әділет органының белгісін және мөрін қоя отырып, уәкілетті органға ұсынуға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері филиал, өкілдік туралы ережеге әділет органдарында есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері енгізілген өзгерістер туралы хабарламаны қабылдауға уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің құжаттарын қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға олардың қабылданғанын растайтын құжатты, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін табыс етуге міндетті.

6. Представительство страхового брокера – обособленное подразделение страхового брокера, не являющееся юридическим лицом, расположенное вне места нахождения страхового брокера, действующее от имени и по поручению страхового брокера и не осуществляющее посредническую деятельность страхового брокера по заключению договоров страхования (перестрахования).
7. Обязательными условиями открытия филиалов страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера являются отсутствие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности, деятельности страхового брокера, несоблюдение страховым брокером требований минимального размера собственного капитала, установленного нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также отсутствие действующей санкции, примененной уполномоченным органом на дату подачи документов на учетную регистрацию филиала в органах юстиции, в виде наложения административного взыскания за административное правонарушение, предусмотренное частями пятой, двенадцатой статьи 228, частью первой статьи 229, частями первой, третьей и четвертой статьи 230, частью четвертой статьи 239 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях.
8. Страховая (перестраховочная) организация-резидент Республики Казахстан, страховой брокер-резидент Республики Казахстан вправе открыть представительства при условии безубыточной деятельности страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера по итогам последнего завершенного финансового года.
9. При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, являющиеся резидентами Республики Казахстан, обязаны в течение тридцати рабочих дней с даты учетной перерегистрации в органах юстиции представить в уполномоченный орган нотариально засвидетельствованную копию изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции.
При внесении изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве, не требующих учетной перерегистрации в органах юстиции, страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер обязаны в течение тридцати рабочих дней с даты приема органом, уполномоченным на прием уведомления о внесенных изменениях, документов страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера представить в уполномоченный орган документ, подтверждающий их принятие, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.

10. Қазақстан Республикасының резиденті-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері Қазақстан Республикасынан тыс жерде филиалдар мен өкілдіктер ашқан жағдайда, мемлекеттің тиісті органында тіркелген күннен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде мемлекеттің тиісті органындағы тіркеуді растайтын құжаттарды қоса тіркей отырып, олардың ашылғаны жөнінде уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге міндетті.
11. Қазақстан Республикасының резиденті емес болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері өз өкілдігін уәкілетті органның келісімін алмай ашуға құқылы.
12. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің өкілдігі әділет органдарында есептік тіркелген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде:
1) тіркеген әділет органының белгісі мен мөрі қойылған өкілдік туралы ереженің нотариат куәландырған көшірмесін;
2) тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру қызметіне қолданылып жүрген лицензиясы бар екені туралы жазбаша растауын не сақтандыруды қадағалау органының жазбаша растау беру Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шыққан елдің заңнамасында көзделмегені туралы мәлімдемесін;
3) тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыруға қолданылып жүрген лицензиясы бар екені туралы жазбаша растауын немесе, егер сақтандыру брокерінің тиісті мемлекеттегі қызметі қызметтің лицензияланатын түрі болып табылмаса, тіркеу нөмірін көрсете отырып электрондық растауын не сақтандыруды қадағалау органының жазбаша растау беру Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокері шыққан елдің заңнамасында көзделмегені туралы мәлімдемесін;
4) тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының Қазақстан Республикасы аумағында Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің өкілдігін ашуға қарсылық білдірмейтіні туралы жазбаша хабарламасын не тиісті мемлекеттің сақтандыруды қадағалау органының немесе беделді заң қызметінің Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокері мемлекетінің заңнамасы бойынша мұндай рұқсат талап етілмейтіні туралы мәлімдемесін;

10. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер-резидент Республики Казахстан в случае открытия филиалов и представительств за пределами Республики Казахстан обязаны в течение тридцати календарных дней с даты регистрации в соответствующем органе государства письменно информировать уполномоченный орган об их открытии с приложением документов, подтверждающих регистрацию в соответствующем органе государства.
11. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер, являющиеся нерезидентами Республики Казахстан, вправе открыть свое представительство без получения согласия уполномоченного органа.
12. Представительство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации в органах юстиции должно письменно информировать уполномоченный орган об открытии с приложением:
1) нотариально засвидетельствованной копии положения о представительстве с отметкой и печатью зарегистрировавшего органа юстиции;
2) письменного подтверждения органа страхового надзора соответствующего государства о том, что страховая (перестраховочная) организация-нерезидент Республики Казахстан обладает действующей лицензией на страховую деятельность, либо заявления органа страхового надзора о том, что выдача письменного подтверждения не предусмотрена законодательством страны происхождения страховой (перестраховочной) организации - нерезидента Республики Казахстан;
3) письменного подтверждения органа страхового надзора соответствующего государства о том, что страховой брокер-нерезидент Республики Казахстан обладает действующей лицензией на осуществление деятельности страхового брокера, или электронного подтверждения с указанием регистрационного номера в случае, если деятельность страхового брокера в соответствующем государстве не является лицензируемым видом деятельности, либо заявления органа страхового надзора о том, что выдача письменного подтверждения не предусмотрена законодательством страны происхождения страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан;
4) письменного уведомления органа страхового надзора соответствующего государства о том, что он не возражает против открытия представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан на территории Республики Казахстан, либо заявления органа страхового надзора или авторитетной юридической службы соответствующего государства о том, что такое разрешение по законодательству государства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан не требуется;

5) сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің өкілдігі басшысының атына нотариат куәландырған сенімхатты қоса тіркей отырып, өзінің ашылуы жөнінде уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге тиіс.
13. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасында Қазақстан Республикасының резидент емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдарын ашуға тыйым салынады.
14. Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің өкілдігі әділет органдарында есептік тіркелген (қайта тіркелген) күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде өкілдік туралы ережеге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгені туралы, осы құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін қоса тіркей отырып, уәкілетті органды хабардар етуге міндетті.
Өкілдік туралы ережеге есептік қайта тіркеуді талап етпейтін өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізген жағдайда, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокерінің өкілдігі енгізілген өзгерістер туралы хабарламаны қабылдауға уәкілетті орган Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру брокері өкілдігінің құжаттарын қабылдаған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде уәкілетті органға олардың қабылданғанын растайтын құжатты, филиал, өкілдік туралы ережеге өзгерістердің және (немесе) толықтырулардың нотариат куәландырған көшірмелерін табыс етуге міндетті.
15. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері өзінің филиалын және (немесе) өкілдігін әділет органдарында (филиалдың немесе өкілдіктің қызметі Қазақстан Республикасынан тыс жерде тоқтаған кезде мемлекеттің тиісті тіркеу органында) есептік тіркеуден шығарған күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде әділет органының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру брокерінің филиалын және (немесе) өкілдігін есептік тіркеуден шығарғанын растайтын құжаттың нотариат куәландырған көшірмесін қоса тіркей отырып, олардың қызметі тоқтатылғаны туралы уәкілетті органды жазбаша хабардар етуге тиіс.
16. Осы баптың 5, 6 және 11-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда, уәкілетті орган Қазақстан Республикасы резидент-сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, резидент-сақтандыру брокерінің филиалын және (немесе) өкілдігін және Қазақстан Республикасының резиденті емес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, резиденті емес сақтандыру брокерінің өкілдігін жабуды талап етеді.

5) нотариально засвидетельствованной доверенности на имя руководителя представительства страховой организации, страхового брокера.
13. Открытие филиалов страховых (перестраховочных) организаций-нерезидентов Республики Казахстан в Республике Казахстан запрещается, за исключением случаев, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
14. Представительство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты учетной регистрации (перерегистрации) в органах юстиции информировать уполномоченный орган о внесении изменений и (или) дополнений в положение о представительстве с приложением нотариально засвидетельствованных копий этих документов.
В случае внесения изменений и (или) дополнений в положение о представительстве, не требующих перерегистрации, представительство страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан обязано в течение тридцати рабочих дней с даты приема органом, уполномоченным на прием уведомления о внесенных изменениях, документов представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента Республики Казахстан, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан представить в уполномоченный орган документ, подтверждающий их принятие, нотариально засвидетельствованные копии изменений и (или) дополнений в положение о филиале, представительстве.
15. Страховая (перестраховочная) организация, страховой брокер в течение тридцати рабочих дней с даты снятия с учетной регистрации своего филиала и (или) представительства в органах юстиции (соответствующего регистрирующего органа государства при прекращении деятельности филиала или представительства за пределами Республики Казахстан) должны письменно информировать уполномоченный орган о прекращении их деятельности с приложением нотариально засвидетельствованной копии документа органа юстиции, подтверждающего снятие с учетной регистрации филиала и (или) представительства страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера.
16. Уполномоченный орган требует закрытия филиала и (или) представительства страховой (перестраховочной) организации-резидента, страхового брокера-резидента и представительства страховой (перестраховочной) организации-нерезидента, страхового брокера-нерезидента Республики Казахстан в случае невыполнения требований пунктов 5, 6 и 11 настоящей статьи.

Осы баптың 2, 7, 8, 10, 12 және 13-тармақтарының талаптары орындалмаған жағдайда, уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулі ықпал ету шараларының және (немесе) санкциялардың бірін қолданады.";
26) 37-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінде:
8) тармақша алып тасталсын;
9) және 11) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"9) өтініш берушінің штатында сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарийдің болуы туралы мәліметтерді;";
"11) сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтандыру шарттары бойынша сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға қатысу шартының, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде сақтандыру ұйымының мұндай ұйымға міндетті қатысуы белгіленген болса, нотариат куәландырған көшірмесін;";
2-тармақта:
2) және 3) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"2) сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар актуарий қол қойған, сақтандыру сыныбы (сыныптары) бойынша бизнес-жоспарды;
3) сақтандыру ұйымдарын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға қатысу шартының, егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде сақтандыру ұйымының мұндай ұйымға міндетті қатысуы белгіленген болса, нотариат куәландырған көшірмесін;";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптары алып тасталған жағдайда, сондай-ақ лицензиаттың орналасқан жерінің өзгеруін қоспағанда, Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасында көзделген жағдайларда, лицензия сақтандырудың осы сыныптары алып тастала отырып, қайта ресімделуге жатады.";
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Лицензиядан сақтандырудың жекелеген сыныптарын алып тастау қолданыстағы сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын ұзартуды және олардың сақтандыру сыйлықақыларын ұлғайту көзделетін өзгерісін, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы жауапкершілігінің көлемін қоса алғанда, сақтандырудың осы сыныптары бойынша жаңа сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасауға тыйым салуға әкеп соғады.
Сақтандырудың осы сыныптары бойынша бұрын жасалған сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы өзіне алған міндеттемелерін орындауға не сақтанушының келісімі болған кезде сақтандыру портфелін өткізуді жүзеге асыруға және (немесе) сақтанушылармен жасалған сақтандыру шарттарын бұзуға міндетті.";

Уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру одну из ограниченных мер воздействия и (или) санкций, предусмотренных законами Республики Казахстан, в случае невыполнения требований пунктов 2, 7, 8, 10, 12 и 13 настоящей статьи.";
26) в статье 37:
в части первой пункта 1:
подпункт 8) исключить;
подпункты 9) и 11) изложить в следующей редакции:
"9) сведения о наличии в штате заявителя актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке;";
"11) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам страхования, если обязательное участие страховой организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан;";
в пункте 2:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) бизнес-план по классу (классам) страхования, подписанный актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке;
3) нотариально засвидетельствованную копию договора участия в организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховых организаций, если обязательное участие страховой организации в такой организации установлено законодательными актами Республики Казахстан;";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Лицензия подлежит переоформлению при исключении из лицензии отдельных классов страхования с исключением данных классов страхования, а также в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, за исключением изменения места нахождения лицензиата.";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Исключение из лицензии отдельных классов страхования влечет запрет на заключение новых договоров страхования (перестрахования) по данным классам страхования, включая продление действующих договоров страхования (перестрахования) и их изменение, предусматривающее увеличение страховых премий, объема ответственности страховой (перестраховочной) организации.
По ранее заключенным договорам страхования (перестрахования) по данным классам страхования страховая (перестраховочная) организация обязана выполнить принятые на себя обязательства либо, при наличии согласия страхователя, осуществить передачу страхового портфеля и (или) расторгнуть со страхователями договоры страхования.";

6-тармақтың 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) сақтандыру шарттары мерзімінен бұрын бұзылған және (немесе) сақтандыру портфелі өткізілген жағдайларда, осы Заңның 37-1-бабында көзделген тәртіппен сақтандыру шарттарын мерзімінен бұрын бұзылғанын және (немесе) сақтандыру портфелінің өткізілгенін растайтын құжаттарды табыс етеді.";
8-тармақта:
1) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) брокерлік қызметтің түрлері шегінде лицензия беру туралы өтінішті;";
"6) сақтандыру және (немесе) қайта сақтандыру шарттарын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асыру тәртібін көздейтін ішкі жұмыс регламентін;";
мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2 және 8-3-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін сақтандыру брокері уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) жарғылық және (немесе) меншікті капитал мөлшерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген ең төменгі мөлшерге сәйкес келуін растайтын құжаттарды;
3) брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша брокерлік қызметті жүзеге асыру тәртібі көзделетін ішкі жұмыс регламентін;
4) құжаттама жүргізу тәртібін және клиенттерге қызмет көрсету талаптарын;
5) лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін ұсынады.
8-2. Лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген түрі алып тасталған жағдайда, лицензия брокерлік қызметтің осы түрі алып тастала отырып, қайта ресімделуге тиіс.
8-3. Сақтандыру брокерінің делдалдық қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиядан брокерлік қызметтің жекелеген түрі алып тастау үшін сақтандыру брокері уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) өтінішті;
2) лицензиялық алымның төленгенін растайтын төлем құжатының көшірмесін ұсынады.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Уәкілетті орган лицензия беру туралы өтінішті Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы табыс етілген күннен бастап отыз жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Өтініш беруші лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, уәкілетті орган лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасы ұсынылған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Өтініш беруші лицензияны қайта ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық емес топтамасын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған кезден бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту береді.

подпункт 3) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"3) документы, подтверждающие досрочное расторжение договоров страхования и (или) передачу страхового портфеля в порядке, предусмотренном статьей 37-1 настоящего Закона, в случаях досрочного расторжения договоров страхования и (или) передачи страхового портфеля.";
в пункте 8:
подпункты 1) и 6) изложить в следующей редакции:
"1) заявление о выдаче лицензии в пределах видов брокерской деятельности;";
"6) внутренний регламент работы, предусматривающий порядок осуществления посреднической деятельности по заключению договоров страхования и (или) перестрахования;";
дополнить пунктами 8-1, 8-2 и 8-3 следующего содержания:
"8-1. Для получения лицензии на право осуществления деятельности страхового брокера по дополнительному виду брокерской деятельности страховой брокер представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) документы, подтверждающие соответствие размеров уставного и (или) собственного капитала минимальным размерам, установленным нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) внутренний регламент работы, предусматривающий порядок осуществления деятельности по дополнительному виду брокерской деятельности;
4) порядок ведения документации и условия обслуживания клиентов;
5) копию платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора.
8-2. В случае исключения из лицензии отдельного вида брокерской деятельности, лицензия подлежит переоформлению с исключением данного вида брокерской деятельности.
8-3. Для исключения из лицензии на право осуществления посреднической деятельности страхового брокера отдельного вида брокерской деятельности страховой брокер представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление;
2) копию платежного документа, подтверждающего оплату лицензионного сбора.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Заявление о выдаче лицензии должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение тридцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренного законодательством Республики Казахстан для получения лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
Заявление о переоформлении лицензии, за исключением случаев, предусмотренных статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующего требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренного законодательством Республики Казахстан для переоформления лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.

11. Лицензия беру туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында мемлекеттік тілде және орыс тілінде жарияланады.";
27) 37-1-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Заңның 37-бабына сәйкес лицензиядан жекелеген сақтандыру сыныптарын алып тастағанда, сақтандыру ұйымы сақтанушының келісімі болған кезде осы сақтандыру сыныбы (сыныптары, түрлері) бойынша сақтандыру портфелін беруді жүзеге асыруға не сақтанушылармен осы сақтандыру сыныбы (сыныптары, түрлері) бойынша сақтандыру шарттарын бұзуға міндетті.
Қайта сақтандыру жөніндегі лицензия ерікті түрде қайтарылған кезде қайта сақтандыру ұйымы қайта сақтанушының (цеденттің) келісімі болған кезде қайта сақтандыру жөніндегі лицензиясы бар басқа қайта сақтандыру ұйымына сақтандыру портфелін беруді жүзеге асыруға міндетті.
Лицензиядан жекелеген сақтандыру сыныптарын алып тастағанда, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензия ерікті түрде қайтарылғанда сақтандыру ұйымы осы сақтандыру сыныбы (сыныптары, түрлері) бойынша шарттар жасасумен және оларды орындаумен байланысты қызметті жүзеге асыруға құқылы емес.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы баптың 1-тармағының сақтанушының келісімін алу жөніндегі талабы "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 61-4-бабында көзделген операцияны жүзеге асырған бас банктің еншілес сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының арасында сақтандыру портфелін беруге қолданылмайды.
Сақтандыру ұйымы сақтанушыларды (пайда алушыларды) хабардар ету мақсатында Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын 2 (екі) мерзімді баспасөз басылымында және (немесе) ресми сайтта (интернет-ресурста) алдағы уақытта болатын сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыруды сақтандыру портфелін беру туралы шешім қабылданған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде жариялайды.";
28) 38-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"38-бап. Сақтандыру қызметін, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті және сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиялар беруден бас тарту
1. Сақтандыру қызметін, қайта сақтандыру жөніндегі қызметті, сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруден (қайта ресімдеуден):
1) осы Заңның 37-бабында белгіленген талаптарды сақтамауы;
2) құрамына сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы кіретін сақтандыру тобының өтініш бергенге дейінгі алты ай ішіндегі кезеңде белгіленген пруденциялық нормативтерді және сақталуға міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді сақтамауы;

11. Информация о выдаче лицензии публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа на государственном и русском языках.";
27) в статье 37-1:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. При исключении из лицензии отдельных классов страхования согласно статье 37 настоящего Закона страховая организация при наличии согласия страхователя обязана осуществить передачу страхового портфеля по данному классу (классам, видам) страхования либо расторгнуть со страхователями договоры страхования по данному классу (классам, видам) страхования.
При добровольном возврате лицензии по перестрахованию перестраховочная организация обязана осуществить передачу страхового портфеля другой перестраховочной организации, имеющей лицензию по перестрахованию, при наличии согласия перестрахователя (цедента).
При исключении из лицензии отдельных классов страхования, добровольном возврате лицензии на осуществление деятельности по перестрахованию страховая организация не вправе осуществлять деятельность, связанную с заключением и исполнением договоров по данному классу (классам, видам) страхования.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Требование пункта 1 настоящей статьи по получению согласия страхователя не распространяется на передачу страхового портфеля между дочерними страховыми (перестраховочными) организациями родительского банка, осуществившего операцию, предусмотренную статьей 61-4 Закона Республики Казахстан "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан".
В целях уведомления страхователей (выгодоприобретателей) страховая организация публикует объявление о предстоящей передаче страхового портфеля в 2 (двух) периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и (или) официальном сайте (интернет-ресурсе) страховой организации, в течение 5 (пяти) рабочих дней с даты принятия решения о передаче страхового портфеля.";
28) статью 38 изложить в следующей редакции:
"Статья 38. Отказ в выдаче лицензий на право осуществления страховой деятельности, деятельности по перестрахованию и деятельности страхового брокера
1. Отказ в выдаче (переоформлении) лицензии на право осуществления страховой деятельности, деятельности по перестрахованию, деятельности страхового брокера производится по следующим основаниям:
1) несоблюдение требований, установленных статьей 37 настоящего Закона;
2) несоблюдение страховой группой, в состав которой входит страховая (перестраховочная) организация, установленных пруденциальных нормативов и других обязательных к соблюдению норм и лимитов в период за шесть месяцев до подачи заявления;

3) өтініш берушінің мемлекеттік тіркеуден өткен күннен бастап алты ай ішінде уәкілетті органға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лицензия алу үшін жүгінбеуі;
4) табыс етілген құжаттардың Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеуі;
5) қоғам органдары сайлағандардың қатарынан басшы қызметкерге келісім берілмеуі (жаңадан құрылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері үшін) негіздері бойынша бас тартылады.
2. Сақтандырудың қосымша сыныптары бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия немесе қайта сақтандыру бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына не брокерлік қызметтің қосымша түрі бойынша сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия беруден, осы баптың 1-тармағында жазылған негіздерден басқа, мынадай:
1) сақтандырудың алынатын қосымша сыныбын ескере отырып, пруденциялық нормативтер сақталмауының болжамы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін);
2) пруденциялық нормативтердің өтініш берген күнге дейін соңғы үш ай ішінде және оны қарау кезеңінде сақталмауы (сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары үшін);
3) өтініш берген күні сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына не сақтандыру брокері қызметін жүзеге асыру құқығына лицензияның қолданылуын тоқтата тұру түрінде қолданыстағы санкцияның болуы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру брокерлері үшін) негіздері бойынша бас тартылады.";
29) 40-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"40-бап. Сақтандыру нарығындағы актуарийлік қызметті лицензиялау
1. Қазақстан Республикасының сақтандыру нарығындағы актуарийлік қызметті лицензиялауды уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыру құқығына лицензия алу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды:
1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша лицензия беру туралы өтінішті;
2) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген нысан бойынша лицензия алуға өтініш беруші туралы мәліметті;
3) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесін;
4) жоғары білімі туралы дипломның нотариат куәландырған көшірмесін;
5) лицензиялық алымды төлегенін растайтын құжаттың көшірмесін;
6) өтініш беруші лицензия алу үшін уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген актуарийлерді оқытудың ең қысқа міндетті бағдарламасы бойынша оқытудан өткенін және тиісті емтихандарды сәтті тапсырғанын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін және (немесе) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес магистр дипломының көшірмесін;

3) если заявитель в течение шести месяцев со дня государственной регистрации не обратился в уполномоченный орган за получением лицензии в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
4) несоответствие представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
5) несогласование руководящего работника из числа избранных органами общества (для вновь создаваемой страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера).
2. Отказ в выдаче лицензии на право осуществления страховой деятельности по дополнительным классам страхования или лицензии на право осуществления деятельности по перестрахованию либо на право осуществления деятельности страхового брокера по дополнительному виду брокерской деятельности, помимо оснований, изложенных в пункте 1 настоящей статьи, производится по следующим основаниям:
1) прогноз несоблюдения пруденциальных нормативов с учетом получаемого дополнительного класса страхования (для страховых (перестраховочных организаций);
2) несоблюдение пруденциальных нормативов в течение последних трех месяцев до даты подачи заявления и в период его рассмотрения (для страховых (перестраховочных организаций);
3) наличие действующей санкции в виде приостановления действия лицензии на право осуществления страховой деятельности или на право осуществления деятельности страхового брокера на дату подачи заявления (для страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров).";
29) статью 40 изложить в следующей редакции:
"Статья 40. Лицензирование актуарной деятельности на страховом рынке
1. Лицензирование актуарной деятельности на страховом рынке Республики Казахстан осуществляется уполномоченным органом.
2. Для получения лицензии на право осуществления актуарной деятельности на страховом рынке заявитель представляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление о выдаче лицензии по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2) сведения о заявителе на получение лицензии по форме, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа;
3) копию документа, удостоверяющего личность;
4) нотариально засвидетельствованную копию диплома о высшем образовании;
5) копию документа, подтверждающего уплату лицензионного сбора;
6) копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии прошел обучение и успешно сдал соответствующие экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, установленной нормативным правовым актом уполномоченного органа, и (или) копию диплома магистра, соответствующего требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа;

7) Қазақстан Республикасының резиденттері емес жеке тұлғалар үшін – тізбесі мен талаптарын уәкілетті орган белгілейтін актуарийдің мәртебесін және актуарийлердің халықаралық қауымдастықтарына мүшелігін растайтын құжаттардың көшірмелерін;
8) лицензия алуға өтініш берушінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келетін халықаралық емтихандарды тапсырғанын куәландыратын құжаттардың көшірмелерін (бар болса);
9) жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінің талаптарына сәйкес келетін құжаттың көшірмесін табыс етеді.
Лицензия беру туралы өтінішті уәкілетті орган Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келетін құжаттардың толық топтамасын табыс еткен күннен бастап бір ай ішінде қарайды.
Өтініш беруші лицензия алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
Уәкілетті орган лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабында көзделген жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынған күннен бастап он бес жұмыс күні ішінде қарауға тиіс.
Өтініш беруші лицензияны қайта ресімдеу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды береді.
3. Сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензия өтініш берушіге ол Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнамасын білуіне тестілеуден өткеннен кейін беріледі. Тестілеуді өткізу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
4. Сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий әрбір үш жыл сайын уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген талаптарға сәйкес өзінің біліктілігін растайды.
5. Мынадай:
1) ұсынылған құжаттар Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес келмеген;
2) осы Заңның 60-бабы 1-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыру туралы деректер болған;

7) для физических лиц-нерезидентов Республики Казахстан - копии документов, подтверждающих статус актуария и членство в международных ассоциациях актуариев, перечень и требования к которым устанавливаются уполномоченным органом;
8) копии документов, свидетельствующих о том, что заявитель на получение лицензии сдал международные экзамены, соответствующие требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа (при наличии);
9) копию документа, подтверждающего наличие опыта работы, соответствующих требованиям нормативного правового акта уполномоченного органа.
Заявление о выдаче лицензии рассматривается уполномоченным органом в течение одного месяца со дня представления полного пакета документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для получения лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
Заявление о переоформлении лицензии, за исключением случаев, предусмотренных статьей 34 Закона Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", должно быть рассмотрено уполномоченным органом в течение пятнадцати рабочих дней со дня представления полного пакета документов, соответствующих требованиям законодательства Республики Казахстан.
В случае представления заявителем неполного пакета документов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан для переоформления лицензии, уполномоченный орган дает мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления в течение двух рабочих дней с момента получения документов.
3. Лицензия на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке выдается заявителю после прохождения им тестирования на знание законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности. Порядок проведения тестирования устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
4. Каждые три года актуарий, имеющий лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке, подтверждает свою квалификацию в соответствии с требованиями, установленными нормативным правовым актом уполномоченного органа.
5. Основаниями для отказа в выдаче лицензии являются случаи:
1) несоответствия представленных документов требованиям законодательства Республики Казахстан;
2) наличия данных о лишении лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) и 4) пункта 1 статьи 60 настоящего Закона;

3) уәкілетті орган өткізген тестілеудің нәтижесі теріс болған жағдайлар лицензия беруден бас тартуға негіздер болып табылады.
6. Лицензия беру туралы ақпарат уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде жарияланады.";
30) 43 және 44-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"43-бап. Уәкілетті органның құзыреті
Уәкiлеттi орган:
1) Қазақстан Республикасында сақтандыру жүйесiнiң жұмыс iстеуiн және ұлттық сақтандыру нарығының инфрақұрылымын қалыптастыруды, сақтанушылардың және сақтандыру нарығының өзге де қатысушыларының құқықтары мен заңды мүдделерiн қорғауды қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік саясатты жүргiзедi;
2) сақтандыру нарығын реттеудің қағидаттары мен әдiстерiн, сақтандыру қызметiн бақылау мен қадағалауды ұйымдастыру тәртiбiн айқындайды;
3) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарын құруға рұқсат бередi;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алуға келісім беру және оны кері қайтарып алу тәртібін осы Заңның талаптарын ескере отырып айқындайды, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің ірі қатысушысы мәртебесін алуға рұқсат береді, ірі қатысушының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру холдингінің дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегере отырып) акцияларын тікелей және (немесе) жанама иелену үлесін белгілейді;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өз еркімен қайта ұйымдастырылуына және таратылуына келісім береді;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің еншілес ұйым құруына, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына қомақты қатысуына рұқсат береді;
7) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары және сақтандыру топтары үшін тәуекелдерді басқару және ішкі бақылау жүйесін қалыптастыру тәртібін белгілейді;
8) сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметiн, сақтандыру брокерiнiң қызметiн, сақтандыру нарығындағы актуарийлік қызметтi жүзеге асыру құқығына лицензиялар беру тәртібін осы Заңның талаптарын ескере отырып айқындайды және лицензиялар береді;
9) сақтандыру портфелін беру тәртібін айқындайды;
10) жарғылық капиталдың, кепілдік беру қорының, төлем қабілеттігі маржасының ең аз мөлшерiн қоса алғанда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру тобы үшiн пруденциялық нормативтердi және өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi белгiлейдi және олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз етедi;
11) сақтандыру брокерінің жарғылық және меншік капиталының ең аз мөлшеріне талаптарды белгілейді және олардың сақталуын бақылауды қамтамасыз етедi;

3) отрицательного результата тестирования, проведенного уполномоченным органом.
6. Информация о выдаче лицензии публикуется на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа на государственном и русском языках.";
30) статьи 43 и 44 изложить в следующей редакции:
"Статья 43. Компетенция уполномоченного органа
Уполномоченный орган:
1) проводит государственную политику по обеспечению функционирования страховой системы в Республике Казахстан и формированию инфраструктуры национального страхового рынка, защите прав и законных интересов страхователей и иных участников страхового рынка;
2) определяет принципы и методы регулирования страхового рынка, порядок организации контроля и надзора за страховой деятельностью;
3) выдает разрешения на создание страховых (перестраховочных) организаций;
4) определяет с учетом требований настоящего Закона порядок выдачи и отзыва согласия на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, выдает разрешение на приобретение статуса крупного участника страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга, устанавливает доли прямого и (или) косвенного владения крупным участником голосующими (за вычетом привилегированных) акциями страховой (перестраховочной) организации или страхового холдинга;
5) дает согласие на добровольную реорганизацию и ликвидацию страховой (перестраховочной) организации;
6) выдает разрешение на создание дочерней организации страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, на значительное участие в уставном капитале юридических лиц;
7) устанавливает порядок формирования системы управления рисками и внутреннего контроля для страховых (перестраховочных) организаций и страховых групп;
8) определяет с учетом требований настоящего Закона порядок выдачи и выдает лицензии на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности, деятельности страхового брокера, актуарной деятельности на страховом рынке;
9) определяет порядок передачи страхового портфеля;
10) устанавливает пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению нормы и лимиты для страховой (перестраховочной) организации и страховой группы, включая минимальные размеры уставного капитала, гарантийного фонда, маржи платежеспособности, и обеспечивает контроль за их соблюдением;
11) устанавливает требования к минимальному размеру уставного и собственного капитала страхового брокера, обеспечивает контроль за их соблюдением;

12) сақтандыру брокерлері қызметінің шарттарына қойылатын талаптарды айқындайды;
13) таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының тарату комиссияларының қызметiне бақылау жасауды жүзеге асырады;
14) осы Заңның 54-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіздер бойынша лицензияның қолданылуы тоқтатыла тұрған жағдайда, шығыстардың, оның ішінде әкімшілік, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы шығыстарының ұлғаюын шектеуге құқылы;
15) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру холдингтерінің басшы қызметкерлерiн және сақтандыру брокерлерiн тағайындауға (сайлауға) келісім бередi;
16) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағынан тұрақтылығы мен төлем қабiлетiне талдау жасауды, баға берудi және бақылауды жүзеге асырады;
17) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және қайта сақтандыру шарттарын (сақтандыру полистерiн) есепке алу тәртібін белгiлейдi;
18) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының сақтандыру сыныптары (түрлері) бойынша сақтандыру тарифтерін бағалау әдістеріне және есептеу қағидаттарына талаптар қояды;
19) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу тәртібін айқындайды;
20) құнын төлеп сатып алу сомасы есебінің тәртібін белгілейді;
21) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының филиалдары мен өкілдіктерінің сақтандыру брокерлерiнiң және сақтандыру брокерлерінің, Қазақстан Республикасының бейрезидент қайта сақтандыру ұйымдарының, актуарийлердiң тiзiлiмiн жүргiзедi;
22) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бухгалтерлік есебін және бас бухгалтерлік кітабын автоматтандыруды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдарына қойылатын талаптарды белгілейді;
23) ұйымның:
ақпараттық процеске;
қауіпсіздік жүйесін қалыптастыруға және электрондық жабдыққа қойылатын ең төмен талаптарды белгілеуге;
дерекқордың сақталуына;
үй-жайларға қойылатын талаптарды қоса алғанда, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі қызметіне қойылатын талаптарды белгілейді;
24) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарын жасау, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасуды қамтамасыз ететін бағдарламалық-техникалық құралдарына және интернет-ресурстарына талаптарды белгілейді;
25) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының деректеріне рұқсатсыз кіруден ақпараттың сақталуын және қорғауды қамтамасыз ететін қауіпсіз жұмысты, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының киберқауіпсіздігін ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді;

12) определяет требования к условиям деятельности страховых брокеров;
13) осуществляет контроль за деятельностью ликвидационных комиссий ликвидируемых страховых (перестраховочных) организаций;
14) в случае приостановления действия лицензии по основаниям, предусмотренным подпунктом 2) пункта 1 статьи 54 настоящего Закона, вправе ограничить увеличение расходов, в том числе административных, страховой (перестраховочной) организации;
15) выдает согласие на назначение (избрание) руководящих работников страховых (перестраховочных) организаций, страховых холдингов и страховых брокеров;
16) осуществляет анализ, оценку и контроль финансовой устойчивости и платежеспособности страховой (перестраховочной) организации;
17) устанавливает порядок учета страховой (перестраховочной) организацией договоров страхования (страховых полисов) и перестрахования;
18) предъявляет требования к методам оценки и принципам расчета страховых тарифов по классам (видам) страхования страховых (перестраховочных) организаций;
19) определяет порядок расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации;
20) устанавливает порядок расчета выкупной суммы;
21) ведет реестр страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров филиалов и представительств страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров, перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан, актуариев;
22) устанавливает требования к программно-техническим средствам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим автоматизацию бухгалтерского учета и главной бухгалтерской книги;
23) устанавливает требования к деятельности организации по формированию и ведению базы данных, включая требования к:
информационному процессу;
формированию системы безопасности и установлению минимальных требований к электронному оборудованию;
сохранности базы данных;
помещениям;
24) устанавливает требования к программно-техническим средствам и интернет-ресурсам страховой (перестраховочной) организации, обеспечивающим заключение договоров страхования, обмен электронными информационными ресурсами между страхователем и страховщиком;
25) устанавливает требования к организации безопасной работы, обеспечивающей сохранность и защиту информации от несанкционированного доступа к данным, хранящимся в страховой (перестраховочной) организации, а также кибербезопасности страховой (перестраховочной) организации;

26) қайта сақтандыру бойынша қызметті жүзеге асыру тәртібін және ерекшеліктерін, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) пулын айқындайды;
27) Қазақстан Республикасының бейрезидент қайта сақтандыру ұйымдарының тізілімін жүргізу тәртібін, Қазақстан Республикасының бейрезидент қайта сақтандыру ұйымдарын тіркеу және тізілімнен шығару қағидаларын айқындайды;
28) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары мен сақтандыру нарығының басқа да қатысушылары орындауға мiндеттi нормативтiк құқықтық актiлерді қабылдайды;
29) сақтандыру қызметi субъектiлерiн, сақтандыру брокерлерін, сақтандыру қызметі субъектілерінің оқшауланған бөлімшелері мен сақтандыру брокерлерін, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымды, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымды, сондай-ақ сақтандыру холдингтерін және сақтандыру топтарын тексерудi жүргізеді;
30) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасында көзделген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады;
31) сақтандыру нарығының кәсiби қатысушыларына, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға және оның лауазымды адамдарына, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға және оның лауазымды адамдарына санкция қолданады;
32) сақтандыру нарығының кәсiби қатысушыларына берiлген лицензиялардың қолданылуын тоқтата тұру және лицензиялардан айыру туралы шешiмдер қабылдайды;
33) уақытша әкімшіліктің сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау немесе лицензиядан айыру кезінде сақтандыру портфелін беру туралы шешімін келіседі;
34) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметiн Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негiздемелер бойынша тоқтату туралы сот органдарына талап қойып жүгiну жөнiнде шешiм қабылдайды;
35) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметi туралы, оның құрылтайшыларының құқықтық мәртебесi мен қаржылық жай-күйi туралы, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және оның құрылтайшыларына қатысты еншiлес ұйымдар немесе оқшауланған бөлiмшелер болып табылатын тұлғалар туралы мәлiметтер алуға құқылы;
36) осы Заңға сәйкес сақтандыру нарығының және олардың бірлестіктерінің кәсіби қатысушыларынан, сақтандыру агенттерінен өздерінің бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыруға қажетті мәліметтер алуға құқылы;

26) определяет порядок и особенности осуществления деятельности по перестрахованию, а также страхового (перестраховочного) пула;
27) определяет порядок ведения реестра перестраховочных организаций - нерезидентов Республики Казахстан, правила регистрации и исключения перестраховочных организаций-нерезидентов Республики Казахстан из реестра;
28) принимает обязательные к исполнению страховыми (перестраховочными) организациями и другими участниками страхового рынка нормативные правовые акты;
29) проводит проверки субъектов страховой деятельности, страховых брокеров, обособленных подразделений субъектов страховой деятельности и страховых брокеров, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, организации по формированию и ведению базы данных, а также страховых холдингов и страховых групп;
30) осуществляет контроль за соблюдением страховыми (перестраховочными) организациями и страховыми брокерами требований, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма;
31) налагает санкции на профессиональных участников страхового рынка, страховой холдинг, организации, входящие в состав страховой группы, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, и ее должностных лиц, организации по формированию и ведению базы данных и ее должностных лиц;
32) принимает решения о приостановлении действия лицензий и лишении лицензий, выданных профессиональным участникам страхового рынка;
33) согласовывает решение временной администрации о передаче страхового портфеля при консервации или лишении лицензии страховой (перестраховочной) организации;
34) принимает решение об обращении в судебные органы с иском о прекращении деятельности страховой (перестраховочной) организации по основаниям, предусмотренным законодательством Республики Казахстан;
35) вправе получать сведения о деятельности страховой (перестраховочной) организации, правовом статусе и финансовом состоянии ее учредителей, а также лицах, являющихся дочерними организациями или обособленными подразделениями по отношению к страховой (перестраховочной) организации, и ее учредителей;
36) вправе получать от профессиональных участников страхового рынка и их объединений, страховых агентов необходимые сведения для осуществления своих контрольных и надзорных функций в соответствии с настоящим Законом;

37) мемлекеттік органдар мен ұйымдардан өзiнiң бақылау және қадағалау қызметi үшiн қажеттi мәлiметтердi, оның iшiнде қызметтiк немесе коммерциялық құпия болып табылатын мәлiметтердi алуға құқылы;
38) сақтандыру полистерінің мазмұнына және ресімдеу тәртібіне қойылатын талаптарды белгілейді;
39) ертерек ден қою шараларын қолданады;
40) сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) және сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібін белгілейді;
41) сақтандыру нарығының кәсіби қатысушыларына, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға орындауға міндетті шектеулі ықпал ету шараларын қолдануға құқылы;
42) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алу жөнiнде Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен шаралар қолданады;
43) Қазақстан Республикасы қаржы рыногының субъектiлерiн қадағалайтын басқа да уәкiлеттi органдармен ынтымақтастықты және қажеттi ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
44) басқа мемлекеттердiң сақтандыруды қадағалау органдарымен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен сақтандыру нарығын реттеу және сақтандыру қызметiн қадағалау мәселелерi бойынша қатынастарда Қазақстан Республикасының мүдделерiн бiлдiредi;
45) сақтандыру ұйымының, сақтандыру брокерінің, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның және сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның, сақтандыру омбудсманының ресми интернет-ресурсына ақпарат орналастыру тәртібін белгілейді;
46) осы Заңда, Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында және Қазақстан Республикасы Президентінің актілерінде көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады;
47) тәуелсіз актуарийлердің актуарлық есеп айырысуларды тағайындау талаптарын және жүргізу тәртібін белгілейді;
48) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру брокері оларға жалған (толық емес) есептілік берілген жағдайда қаржылық және өзге есептілікті түзетуді талап етуге құқылы;
49) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген өзге де өкілеттіктерге ие болады.
44-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерінің, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымдардың және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметін тексеру
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның қызметін тексеруді уәкілетті орган өз бетінше не басқа да мемлекеттік органдарды және (немесе) ұйымдарды тарта отырып жүргізеді.

37) вправе получать от государственных органов и организаций сведения, необходимые для осуществления своих контрольных и надзорных функций, в том числе сведения, составляющие служебную или коммерческую тайну;
38) устанавливает требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов;
39) применяет меры раннего реагирования;
40) устанавливает порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком;
41) вправе применять ограниченные меры воздействия, обязательные для исполнения, к профессиональным участникам страхового рынка, страховому холдингу, организациям, входящим в состав страховой группы, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, организации по формированию и ведению базы данных и организации, гарантирующей осуществление страховых выплат;
42) в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан, принимает меры по принудительному выкупу акций страховой (перестраховочной) организации;
43) осуществляет сотрудничество и необходимый обмен информацией с другими уполномоченными органами надзора за субъектами финансового рынка Республики Казахстан;
44) представляет интересы Республики Казахстан в отношениях с органами страхового надзора других государств, а также международными организациями по вопросам регулирования страхового рынка и надзора за страховой деятельностью;
45) устанавливает порядок размещения информации на официальном интернет-ресурсе страховой организации, страхового брокера, организации по формированию и ведению базы данных и организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, страхового омбудсмана;
46) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящим Законом, иными законами Республики Казахстан и актами Президента Республики Казахстан;
47) устанавливает условия назначения и порядок проведения актуарных расчетов независимыми актуариями;
48) вправе требовать корректировку финансовой и иной отчетности страховой (перестраховочной организацией), страховым брокером в случае представления ими недостоверной (неполной) отчетности;
49) имеет иные полномочия, предусмотренные законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 44. Проверка деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страхового брокера, страховых холдингов, страховых групп, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, и организации по формированию и ведению базы данных
1. Проверка деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов, страховых групп, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, и организации по формированию и ведению базы данных производится уполномоченным органом самостоятельно либо с привлечением других государственных органов и (или) организаций.

2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері, сақтандыру холдингтері, сақтандыру топтары, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым, сондай-ақ олардың үлестес тұлғалары тексеруші органға уәкілетті органның тексеру тапсырмасында көрсетілген мәселелер бойынша жәрдемдесуге, сондай-ақ кез келген лауазымды адамдарға және қызметкерлерге сауал қою мүмкiндiгiн және ақпаратқа тексеру жүргізуге қажетті кез келген дереккөздерге қол жеткізуді қамтамасыз етуге мiндеттi.
3. Тексеруді жүзеге асыратын тұлғалар сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымдардың және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметін тексеру барысында алынған сақтандыру құпиясын не коммерциялық құпияны құрайтын мәлiметтердi жария еткені үшін жауапты болады.
4. Уәкілетті органның қызметкерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымдардың және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметін тексеру барысында алынған мәліметтерді жария етуге не үшінші тұлғаларға беруге тыйым салынады.
5. Өздеріне Қазақстан Республикасының заңнамасында берiлген өкiлеттiктер шегiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, сақтандыру брокерлерінің, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, сақтандыру брокерлері оқшауланған бөлімшелерінің, сақтандыру холдингтерінің, сақтандыру топтарының, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымдардың және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымдардың қызметін тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік органдар анықталған Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасын бұзушылықтар туралы уәкiлеттi органға хабарлауға мiндеттi.
6. Осы баптың 1 және 2-тармақтарының талаптары мынадай шарттардың бірін:
тізбесін уәкілетті орган белгілейтін рейтингтік агенттіктердің бірінің А рейтингінен төмен емес жеке кредиттік рейтингі, сондай-ақ сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлға шыққан елдің қаржылық қадағалау органынан аталған Қазақстан Республикасының резиденттері емес тұлғалардың шоғырландырылған қадағалауға жататындығы туралы жазбаша растауының болуы;
уәкілетті орган мен шет мемлекеттің тиісті қадағалау органы арасында ақпарат алмасу туралы келісімнің, сондай-ақ рейтингтік агенттіктердің бірінің ең төменгі талап етілетін рейтингінің болуы орындалған кезде сақтандыру холдингі, сақтандыру холдингінің белгілерін иеленген тұлға болып табылатын Қазақстан Республикасының резиденттері еместерге қолданылмайды. Ең төменгі рейтинг пен рейтингтік агенттіктердің тізбесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

2. Страховые (перестраховочные) организации, страховые брокеры, страховые холдинги, страховые группы, организация, гарантирующая осуществление страховых выплат, и организация по формированию и ведению базы данных, а также их аффилиированные лица обязаны оказывать содействие проверяющему органу по вопросам, указанным в задании уполномоченного органа на проверку, а также обеспечивать возможность опроса любых должностных лиц и работников и доступ к любым источникам необходимой для проверки информации.
3. Лица, осуществляющие проверку, несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе проверки деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов, страховых групп, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, и организации по формированию и ведению базы данных, составляющих тайну страхования либо коммерческую тайну.
4. Работникам уполномоченного органа запрещаются разглашение либо передача третьим лицам сведений, полученных в ходе проверки деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов, страховых групп, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, и организации по формированию и ведению базы данных.
5. Государственные органы, осуществляющие проверку деятельности страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, обособленных подразделений страховых (перестраховочных) организаций, страховых брокеров, страховых холдингов, страховых групп, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, и организации по формированию и ведению базы данных в пределах полномочий, предоставленных им законодательством Республики Казахстан, обязаны сообщить уполномоченному органу о выявленных нарушениях законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
6. Требования пунктов 1 и 2 настоящей статьи не распространяются на нерезидентов Республики Казахстан, являющихся страховым холдингом, лицом, обладающим признаками страхового холдинга, при выполнении одного из следующих условий:
наличие индивидуального кредитного рейтинга не ниже рейтинга А одного из рейтинговых агентств, перечень которых устанавливается уполномоченным органом, а также письменного подтверждения от органа финансового надзора страны происхождения страхового холдинга, лица, обладающего признаками страхового холдинга, о том, что указанные лица-нерезиденты Республики Казахстан подлежат консолидированному надзору;
наличие соглашения между уполномоченным органом и соответствующим надзорным органом иностранного государства об обмене информацией, а также минимального требуемого рейтинга одного из рейтинговых агентств. Минимальный рейтинг и перечень рейтинговых агентств устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

31) 46-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру холдингі, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушылары – сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының дауыс беретін (артықшылықты акцияларды шегере отырып) акцияларының жиырма бес пайыздан астамын тікелей немесе жанама иемденетін жеке тұлғалар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде көзделген, пруденциялық нормативтерді белгіленген деңгейлерден төмен емес деңгейде ұстау жөніндегі шараларды қолдануға міндетті.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайы нашарлаған жағдайда сақтандыру холдингі, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына ірі қатысушы, оның ішінде уәкілетті органның талап етуі бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық жағдайын жақсарту жөнінде, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жеткілікті мөлшерде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру тобының меншікті капиталын ұлғайту жөнінде шаралар қолдануға міндетті.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Егер уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы ірі қатысушыларының үлестес тұлғаларының, олардың лауазымды адамдарының немесе жұмыскерлерінің бұзушылықтары, заңсыз әрекеті немесе әрекетсіздігі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын нашарлатқандығын анықтаса, осы бапта келтірілген шаралар осы тұлғаларға да қатысты қолданылуы мүмкін.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Сақтандыру, қайта сақтандыру, ортақ сақтандыру (бірлесіп сақтандыру) шарты (шарттары) бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының өзіндік ұстап қалуының мөлшерін есептеуге қойылатын талаптар уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленеді.";
8-тармақ алып тасталсын;
32) 46-1-бап алып тасталсын;
33) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"47-бап. Сақтандыру резервтерi
1. Сақтандырудың және қайта сақтандырудың шарттары бойынша қабылдаған мiндеттемелерiн орындауды қамтамасыз ету үшiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру нарығында актуарийлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарий есептеген көлемде қалыптасқан сақтандыру резервтерiнiң болуы мiндеттi.
2. Сақтандыру резервтерiнiң қаражаты сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және қайта сақтандыру шарттары бойынша өз мiндеттемелерiн орындауға байланысты сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға ғана арналған.
3. Сақтандыру резервтерiн қалыптастыруға, есептеу әдiстемесiне және олардың құрылымына қойылатын талаптар уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актілерінде белгiленедi.";

31) в статье 46:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Страховой холдинг, а также крупные участники страховой (перестраховочной) организации - физические лица, владеющие прямо или косвенно более двадцатью пятью процентами голосующих (за вычетом привилегированных) акций страховой (перестраховочной) организации, обязаны принимать меры, предусмотренные нормативными правовыми актами уполномоченного органа, по поддержанию пруденциальных нормативов на уровне, не ниже установленного.
В случае ухудшения финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы, страховой холдинг, крупный участник страховой (перестраховочной) организации обязаны, в том числе по требованию уполномоченного органа, принять меры по улучшению финансового положения страховой (перестраховочной) организации или страховой группы, по увеличению собственного капитала страховой (перестраховочной) организации или страховой группы в размере, достаточном для обеспечения финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации или страховой группы.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Меры, приведенные в настоящей статье, могут также применяться в отношении аффилиированных лиц крупных участников страховой (перестраховочной) организации, если уполномоченный орган установит, что нарушения, неправомерное действие или бездействие данных лиц, их должностных лиц или работников ухудшили финансовое состояние страховой (перестраховочной) организации.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Требования к расчету размера собственного удержания страховой (перестраховочной) организации по договору (договорам) страхования, перестрахования, сострахования (совместного перестрахования) устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
пункт 8 исключить;
32) статью 46-1 исключить;
33) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Страховые резервы
1. Для обеспечения исполнения принятых обязательств по договорам страхования и перестрахования страховая (перестраховочная) организация обязана иметь сформированные страховые резервы в объеме, рассчитанном актуарием, имеющим лицензию на осуществление актуарной деятельности на страховом рынке.
2. Средства страховых резервов предназначены исключительно для осуществления страховой (перестраховочной) организацией страховых выплат, связанных с исполнением своих обязательств по договорам страхования и перестрахования.
3. Требования к формированию, методике расчета страховых резервов и их структуре устанавливаются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";

34) 48-баптың 5-тармағы мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын, 4) тармақшадағы "беруге тыйым салынады." деген сөздер "беруге;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) осы Заңның 25-1-бабында көзделген талаптарға сәйкес келетін қамтамасыз етілмеген қарыздарды тартуды қоспағанда, заңды және жеке тұлғалардан қарыз қаражатын тартуға;";
"5) егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, сақтанушыларға, сыйақылардың кез келген түрлерін, оның ішінде үшінші тұлғалар арқылы төлеуге, сондай-ақ сақтандыру шартына сақтандыру сыйлықақысы сомасының азаюына әкелетін бұзу немесе өзгерістер енгізу жағдайларын қоспағанда, сақтандыру сыйлықақысының барлық немесе бір бөлігінің сомаларын қайтаруға тыйым салынады.";
35) 49-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"49-бап. Сақтандыру бойынша iрi мәмiлелер жасау
1. Егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бөлек жасалған сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сомасы (міндеттемелердің қабылданатын көлемі) не жекелеген шарты бойынша міндеттемелерінің қабылданатын көлемі уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiнде белгiленген нормативтен асып кетсе, сақтандыру (қайта сақтандыру) бойынша мәмiле iрi мәмiле деп танылады.
2. Iрi мәмiле жасау туралы шешiм "Акционерлік қоғамдар туралы" Қазақстан Республикасы Заңына сәйкес уәкілетті органның актуарийлік қызметті жүзеге асыруға арналған лицензиясы бар актуарийдiң қорытындысы негiзiнде қабылданады.";
36) 52-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"52-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының бiрлескен қызметке қатысуы
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы осы Заңның 13-бабында белгіленген талаптарға сәйкес консорциум немесе жай серiктестiк құруға қатысуға құқылы.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, онымен және оның құрылтайшыларымен үлестес тұлғалардың және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары қатысатын консорциумдар мен жай серіктестіктерге қатысушы ұйымдардың қызметін қадағалау ынтымақтасқан негiзде жүзеге асырылады. Ынтымақтасып қадағалау қағидаларын уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
37) 53-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-бап. Ертерек ден қою шаралары
1. Сақтанушылардың заңды мүдделерін қорғау, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, олардың қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау мақсатында уәкілетті орган уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды анықтау үшін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.

34) пункт 5 статьи 48 дополнить подпунктами 2-1) и 5) следующего содержания:
"2-1) привлекать заемные средства от физических и юридических лиц, за исключением привлечения займов без обеспечения, соответствующих условиям, предусмотренным статьей 25-1 настоящего Закона;";
"5) выплата любых видов вознаграждений страхователям, в том числе через третьих лиц, если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан, а также возврат сумм всей или части страховой премии, за исключением случаев расторжения или внесения изменений в договор страхования, повлекших уменьшение суммы страховой премии.";
35) статью 49 изложить в следующей редакции:
"Статья 49. Совершение крупных сделок по страхованию
1. Сделка по страхованию (перестрахованию) признается крупной, если страховая сумма (принимаемый объем обязательств) по отдельному заключенному договору страхования либо принимаемый объем обязательств по отдельному договору перестрахования страховой (перестраховочной) организации превышают норматив, установленный нормативным правовым актом уполномоченного органа.
2. Решение о совершении крупной сделки принимается в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об акционерных обществах" на основании заключения актуария, имеющего лицензию на осуществление актуарной деятельности уполномоченного органа.";
36) статью 52 изложить в следующей редакции:
"Статья 52. Участие страховой (перестраховочной) организации в совместной деятельности
Страховая (перестраховочная) организация вправе участвовать в создании консорциума или простого товарищества в соответствии с требованиями, установленными статьей 13 настоящего Закона.
Надзор за деятельностью страховой (перестраховочной) организации, аффилиированных с ней и ее учредителями лиц и организаций, участвующих в консорциумах и простых товариществах с участием страховых (перестраховочных) организаций, может осуществляться на консолидированной основе. Правила консолидированного надзора устанавливаются уполномоченным органом.";
37) статью 53 изложить в следующей редакции:
"Статья 53. Меры раннего реагирования
1. В целях защиты законных интересов страхователей, обеспечения финансовой устойчивости страховых (перестраховочных) организаций, недопущения ухудшения их финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности страховых (перестраховочных) организаций для выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховых (перестраховочных) организаций, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.

2. Сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз ету, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру тобының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау мақсатында уәкілетті орган сақтандыру тобының қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін факторларды анықтау үшін сақтандыру тобының қызметіне талдау жасауды жүзеге асырады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайын талдау нәтижесінде және (немесе) оны тексеру қорытындылары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына қатысты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) олардың акционерлеріне сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау жөнінде ертерек ден қою шаралары көзделетін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша нысанда талап жібереді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) олардың акционерлері аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әрбір тармағы бойынша атқарылу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және уәкілетті органға табыс етуге міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған кезде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және (немесе) оның акционерлері жоспарда белгіленген не уәкілетті орган белгілеген мерзімдерде оны орындаудың нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, оны іске асыруға кіріседі.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған кезде уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына және (немесе) оның акционерлеріне шектеулі ықпал ету шараларын қолданады.
4. Сақтандыру тобының қаржылық жағдайын талдау нәтижесінде және (немесе) сақтандыру холдингін не сақтандыру тобына қатысушыларды тексеру қорытындылары бойынша сақтандыру топтарына қатысты уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған факторлар анықталған жағдайда уәкілетті орган сақтандыру холдингіне және (немесе) оған ірі қатысушыға сақтандыру тобының қаржылық тұрақтылығын арттыру, оның қаржылық жағдайының нашарлауын және сақтандыру тобының қызметімен байланысты тәуекелдердің ұлғаюын болғызбау жөнінде ертерек ден қою шараларын көздейтін іс-шаралар жоспарын табыс ету жөнінде жазбаша түрде талап жібереді.
Сақтандыру холдингі және (немесе) оған ірі қатысушылар аталған талапты алған күннен бастап бес жұмыс күнінен аспайтын мерзімде әрбір тармағы бойынша орындалу мерзімдері мен жауапты лауазымды адамдарды көрсете отырып, іс-шаралар жоспарын әзірлеуге және уәкілетті органға тапсыруға міндетті.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдаған кезде сақтандыру холдингі және (немесе) оған ірі қатысушылар жоспарда белгіленген не уәкілетті орган белгілеген мерзімде оны орындаудың нәтижелері туралы уәкілетті органды хабардар ете отырып, оны іске асыруға кіріседі.
Іс-шаралар жоспары мақұлданбаған кезде уәкілетті орган сақтандыру холдингіне және (немесе) оған ірі қатысушыларға шектеулі ықпал ету шараларын қолданады.

2. В целях обеспечения финансовой устойчивости страховой группы, недопущения ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью страховой группы, уполномоченный орган осуществляет анализ деятельности страховой группы для выявления факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой группы, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. В случае выявления факторов, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа в отношении страховых (перестраховочных) организаций, в результате анализа финансового положения страховой (перестраховочной) организации и (или) по итогам ее проверки уполномоченный орган направляет в страховую (перестраховочную) организацию и (или) ее акционерам требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации, недопущению ухудшения ее финансового положения и увеличения рисков, связанных со страховой деятельностью.
Страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий страховая (перестраховочная) организация и (или) ее акционеры приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом либо уполномоченным органом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к страховой (перестраховочной) организации и (или) ее акционерам ограниченные меры воздействия.
4. В случае выявления факторов, определенных нормативным правовым актом уполномоченного органа в отношении страховых групп, в результате анализа финансового положения страховой группы и (или) по итогам проверки страхового холдинга либо участников страховой группы уполномоченный орган направляет в страховой холдинг и (или) его крупному участнику требование в письменной форме по представлению плана мероприятий, предусматривающего меры раннего реагирования по повышению финансовой устойчивости страховой группы, недопущению ухудшения его финансового положения и увеличения рисков, связанных с деятельностью страховой группы.
Страховой холдинг и (или) его крупные участники обязаны в срок не более пяти рабочих дней со дня получения указанного требования разработать и представить в уполномоченный орган план мероприятий с указанием сроков исполнения по каждому пункту и ответственных должностных лиц.
При одобрении уполномоченным органом плана мероприятий страховой холдинг и (или) его крупные участники приступают к его реализации, уведомляя уполномоченный орган о результатах его исполнения в установленные планом либо уполномоченным органом сроки.
При неодобрении плана мероприятий уполномоченный орган применяет к страховому холдингу и (или) его крупным участникам ограниченные меры воздействия.

5. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық тұрақтылығын арттыруға бағытталған іс-шаралар жоспарын осы баптың 3 және 4-тармақтарында белгіленген мерзімдерде тапсырмаған, осы жоспардың іс-шараларын орындамаған немесе уақтылы орындамаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (сақтандыру холдингіне) және (немесе) оның (олардың) ірі қатысушыларына Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялар, сондай-ақ мәжбүрлеу шаралары қолданылады.
Тиісті жоспардың (жоспарлардың) мерзімдері мен іс-шаралары аяқталғаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына ықпал ететін фактор (факторлар) жойылмаған жағдайда сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына (сақтандыру холдингіне) және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлеріне осы Заңның 53-3-бабының 2-тармағының
5) тармақшасында көзделген шектеулі ықпал ету шаралары және (немесе) санкциялар қолданылады.
6. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі және (немесе) ірі қатысушы оларға байланысты емес себептер бойынша іс-шаралар жоспарында белгіленген мерзімде іс-шараларды орындау мүмкіндігі болмаған жағдайда іс-шаралар жоспарын орындау мерзімін уәкілетті органның лауазымды адамы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің және (немесе) ірі қатысушының өтінішхаты бойынша ұзартуы мүмкін.
7. Ертерек ден қою шараларын қолдану тәртібі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының (сақтандыру тобының) қаржылық жағдайының нашарлауына әсер ететін факторларды анықтау әдістемесі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";
38) 53-1-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осы Заңның 53-2-бабының 6-тармағына сәйкес уәкілетті органның жазбаша нұсқамаларын орындамаған;";
39) 53-2-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Уәкілетті орган сақтандыру агентінің делдал қызметін жүзеге асыруға байланысты сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнаманы бұзуын анықтаған жағдайда уәкілетті орган осы тармақта көрсетілген шектеулі ықпал ету шараларын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына қолдануға құқылы.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының немесе сақтандыру брокерінің анықталған бұзушылықтарды және (немесе) олардың жасалуына ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды белгiленген мерзiмде жоюға және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) оларды жасауға ықпал еткен себептерді, сондай-ақ жағдайларды жою жөніндегі іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгiленген мерзiмде беру қажеттігіне бағытталған орындалуы міндетті түзету шараларын қолдануға нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.
Жазбаша нұсқамада белгiленген мерзiмде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына алып келген себептердің сипаттамасы, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, іс-шаралар жоспарының аяқтау нысаны не оның орындалуын растайтын құжат, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті орган іс-шаралар жоспарын мақұлдамаған, жазбаша нұсқамаға сәйкес ұсынылған іс-шаралар жоспары орындалмаған, уақытылы орындалмаған жағдайда, жазбаша нұсқама осы баптың 9-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, орындалмаған деп саналады.
Уәкілетті органның жазбаша нұсқамасына сотқа шағым жасау оны орындауды тоқтата тұрмайды.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5. В случаях непредставления в сроки, установленные пунктами 3 и 4 настоящей статьи, плана мероприятий, направленного на повышение финансовой устойчивости страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), неисполнения или несвоевременного исполнения мероприятий этого плана, к страховой (перестраховочной) организации (страховому холдингу) и (или) ее (его) крупным участникам применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкции, а также принудительные меры, предусмотренные законами Республики Казахстан.
В случае неустранения фактора (факторов), влияющего (влияющих) на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы) после завершения сроков и мероприятий соответствующего (соответствующих) плана (планов), к страховой (перестраховочной) организации (страховому холдингу) и (или) руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации (страхового холдинга) применяются ограниченные меры воздействия и (или) санкция, предусмотренная подпунктом 5) пункта 2 статьи 53-3 настоящего Закона.
6. В случае отсутствия возможности исполнения страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом и (или) крупным участником мероприятий в сроки, установленные в плане мероприятий, по независящим от них причинам, срок исполнения плана мероприятий может быть продлен должностным лицом уполномоченного органа по ходатайству страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга и (или) крупного участника.
7. Порядок применения мер раннего реагирования и методика определения факторов, влияющих на ухудшение финансового положения страховой (перестраховочной) организации (страховой группы), устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
38) подпункт 3) пункта 1 статьи 53-1 изложить в следующей редакции:
"3) невыполнения письменных предписаний уполномоченного органа в соответствии с пунктом 6 статьи 53-2 настоящего Закона;";
39) в статье 53-2:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"В случае обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства о страховании и страховой деятельности, связанных с осуществлением посреднической деятельности страхового агента, уполномоченный орган вправе применить ограниченные меры воздействия, указанные в настоящем пункте, к страховой (перестраховочной) организации.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Письменным предписанием является указание страховой (перестраховочной) организации или страховому брокеру на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) на необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, форма завершения мероприятия плана либо документ, подтверждающий его выполнение, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
В случаях неодобрения уполномоченным органом плана мероприятий, неисполнения, несвоевременного исполнения мероприятий плана, представленного в соответствии с письменным предписанием, письменное предписание считается невыполненным, за исключением случаев, предусмотренных пунктом 9 настоящей статьи.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:

"3. Уәкілетті орган жазбаша ескерту шығарылғаннан кейін бір жыл ішінде осы ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасының нормалары қайтадан бұзылғанын анықтаған жағдайда, уәкiлеттi органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне не оның (олардың) басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) осы Заңның 53-3-бабында көзделген санкцияларды қолдану мүмкiндiгi туралы хабарлауы жазбаша ескерту болып табылады.
Жазбаша ескерту сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне не оның (олардың) басшы қызметкеріне (қызметкерлеріне) ол шығарылғаннан кейін бір жыл ішінде жазбаша ескерту шығарылған бұзушылыққа ұқсас Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын қайтадан бұзуға жол берілмеу міндетін жүктейді.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің құқыққа сыйымсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптарын орындамаған жағдайларда, уәкілетті орган дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымға осы баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген шектеулі ықпал ету шараларын қолданады.
Уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды анықтаған, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның лауазымды адамдары мен қызметкерлерінің құқыққа сыйымсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтаған, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптарын орындамаған жағдайларда, уәкілетті орган сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға осы баптың 1-тармағының 1) және 3) тармақшаларында көрсетілген шектеулі ықпал ету шараларын қолданады.";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру брокеріне, актуарийге, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымға байланысты емес себептер бойынша бұзушылықты іс-шаралар жоспарында, жазбаша келісімде не жазбаша нұсқамада белгіленген мерзімдерде жою және (немесе) орындау мүмкіндігі болмаған жағдайда, іс-шаралар жоспарын, жазбаша келісімді не жазбаша нұсқаманы орындау мерзімін уәкілетті органның лауазымды адамы ұзартуы мүмкін.";

"3. Письменное предупреждение является уведомлением уполномоченного органа о возможности применения к страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру либо к его (их) руководящему (руководящим) работнику (работникам) санкций, предусмотренных статьей 53-3 настоящего Закона, в случае выявления уполномоченным органом в течение одного года после вынесения данного предупреждения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.
Письменное предупреждение возлагает на страховую (перестраховочную) организацию, страхового брокера либо его (их) руководящего (руководящих) работника (работников) обязанность не допускать в течение одного года после его вынесения повторного нарушения норм законодательства Республики Казахстан, аналогичного нарушению, за которое вынесено письменное предупреждение.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников организации по формированию и ведению базы данных, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган применяет к организации по формированию и ведению базы данных ограниченные меры воздействия, указанные в подпунктах 1) и 3) пункта 1 настоящей статьи.
В случаях обнаружения уполномоченным органом нарушений законодательства Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган применяет к организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, ограниченные меры воздействия, указанные в подпунктах 1) и 3) пункта 1 настоящей статьи.";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. В случае отсутствия возможности устранения нарушения и (или) исполнения мероприятий в сроки, установленные в плане мероприятий, письменном соглашении либо письменном предписании, по причинам, независящим от страховой (перестраховочной) организации, страхового брокера, актуария, страхового холдинга, организаций, входящих в состав страховой группы, крупных участников страховой (перестраховочной) организации, организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, срок исполнения плана мероприятий, письменного соглашения либо письменного предписания может быть продлен должностным лицом уполномоченного органа.";

40) 53-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"53-3-бап. Санкциялар
1. Уәкілетті орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына, сақтандыру холдингіне, сақтандыру тобының құрамына кіретін ұйымдарға, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушыларына, сақтандыру брокеріне бұрын оларға қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан, санкциялар қолдануға құқылы.
2. Уәкілетті орган санкциялар ретінде мынадай шараларды:
1) Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен әкімшілік айыппұл салуды;
2) осы Заңның 54-бабында белгіленген негіздер бойынша лицензияның қолданылуын тоқтата тұруды;
3) осы Заңның 55-1, 55-2, 55-3, 55-4 және 55-5-баптарында белгіленген негіздер бойынша және тәртіппен консервацияны енгізуді;
4) осы Заңның 55-бабында көзделген негіздер бойынша лицензиядан айыруды;
5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын оның акционерлерінен мәжбүрлеп сатып алу туралы шешім қабылдауды және оларды осы Заңның 61-бабының талаптарына сәйкес жаңа инвесторға сатуды;
6) осы Заңның 34-бабында көрсетілген адамдарды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің аталған басшы қызметкерінің (қызметкерлерінің) әрекеттерін (әрекетсіздігін) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына не осы Заңда көзделген негіздемелер бойынша сай келмейді деп тану үшін жеткілікті деректер негізінде бір мезгілде басшы қызметкер лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімді кері қайтарып ала отырып, қызметтік міндеттерін орындаудан шеттетуді қолдануға құқылы. Осы Заңның 34-бабында көрсетілген адамдарды уәкілетті орган қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткенге дейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы, сақтандыру холдингі, сақтандыру брокері осы адамдарды қызметтік міндеттерін орындаудан шеттеткен немесе жұмыстан босатқан жағдайда, уәкілетті орган осы адамды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының, сақтандыру холдингінің, сақтандыру брокерінің басшы қызметкерінің тиісті лауазымына тағайындауға (сайлауға) келісімін кері қайтарып алуды жүргізеді.
3. Уәкілетті орган "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-2-бабында көзделген негіздер бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның лауазымды адамын қызметтік міндеттерді орындаудан шеттету түрінде санкция қолданады.";
41) 54-баптың 1-тармағы:
мынадай мазмұндағы 2-4), 2-5) және 2-6) тармақшалармен толықтырылсын:
"2-4) осы Заңның 17-бабы 2-2-тармағында белгіленген тыйым салуды бұзған;

40) статью 53-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 53-3. Санкции
1. Уполномоченный орган вправе применить санкции к страховой (перестраховочной) организации, страховому холдингу, организациям, входящим в состав страховой группы, крупным участникам страховой (перестраховочной) организации, страховому брокеру вне зависимости от примененных ранее к ним мер воздействия.
2. В качестве санкций уполномоченный орган вправе применить следующие меры:
1) наложение административного штрафа по основаниям и в порядке, которые установлены законами Республики Казахстан;
2) приостановление действия лицензии по основаниям, установленным статьей 54 настоящего Закона;
3) введение консервации по основаниям и в порядке, которые установлены статьями 55-1, 55-2, 55-3, 55-4 и 55-5 настоящего Закона;
4) лишение лицензии по основаниям, предусмотренным статьей 55 настоящего Закона;
5) принятие решения о принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации у ее акционеров и реализации их новому инвестору в соответствии с условиями статьи 61 настоящего Закона;
6) отстранение от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, на основании достаточных данных для признания действий (бездействия) указанного руководящего работника (работников) страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера не соответствующими требованиям законодательства Республики Казахстан либо по основаниям, предусмотренным настоящим Законом, с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника. В случаях отстранения страховой (перестраховочной) организацией, страховым холдингом, страховым брокером от выполнения служебных обязанностей или увольнения лиц, указанных в статье 34 настоящего Закона, до отстранения от выполнения служебных обязанностей данных лиц уполномоченным органом, уполномоченным органом производится отзыв согласия на назначение (избрание) данного лица на соответствующую должность руководящего работника страховой (перестраховочной) организации, страхового холдинга, страхового брокера.
3. Уполномоченный орган применяет санкцию в виде отстранения от выполнения служебных обязанностей должностного лица организации, гарантирующей осуществление страховых выплат, по основаниям, предусмотренным статьей 3-2 Закона Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат".";
41) в пункте 1 статьи 54:
дополнить подпунктами 2-4), 2-5) и 2-6) следующего содержания:
"2-4) нарушение запрета, установленного пунктом 2-2 статьи 17 настоящего Закона;

2-5) сақтандыру брокерінің уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген өзіндік капиталдың ең төменгі мөлшеріне қойылатын талаптарды сақтамаған;
2-6) сақтандыру брокерінің сақтандыру шартын жасауға байланысты қызметтерді көрсету бойынша мемлекеттік сатып алу конкурсына қатысу фактісі анықталған;";
8-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8-1) аудиторлық ұйымның өткізілген аудит туралы есебінде көрсетілген бұзушылықтарды сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы және сақтандыру брокері осы Заңның 20-бабының 10-тармағында көрсетілген мерзімде қасақана жоймаған;";
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) сақтандыру брокері сақтандыру брокерінің кәсіби жауапкершілігімен байланысты тәуекелдер объектісі болып табылатын, үшінші тұлғалар алдындағы өзінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандырудың қолданыстағы шарты болмай сақтандыру (қайта сақтандыру) шарттарын жасау бойынша делдалдық қызметті жүзеге асырған;";
14) тармақша алып тасталсын;
42) 54-1-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру портфелін беру туралы шешім уәкілетті органмен келісілгеннен кейін уақытша әкімшілік сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыруды бес жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды. Сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыру Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді басылымдарда және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ресми сайтында (интернет-ресурсында) жарияланады.
Консервациялау сатысында сақтандыру портфелін беру кезінде хабарландыруда сақтанушылар сақтандыру шартын берумен келіспеген жағдайда қарсылықтарды беру тәртібі, мерзімдері және олардың қарсылықтары қабылданатын мекенжай көрсетіледі.
3. Консервациялау сатысында уақытша әкімшілік уәкілетті органмен келісім бойынша сақтанушының сақтандыру шартын беру туралы келісімі болған кезде сақтандыру портфелін ішінара (бір немесе бірнеше сақтандыру сыныбы бойынша) немесе толық беру туралы шешім қабылдайды.";
43) 55-1-баптың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"55-1-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау";
44) 55-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"55-3-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына консервация жүргізу туралы шешім
1. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына консервация жүргізу туралы шешімі:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының атауын және оның орналасқан жерін;
2) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау туралы шешімнің негіздемесін;

2-5) несоблюдение страховым брокером требований к минимальному размеру собственного капитала, установленных нормативным правовым актом уполномоченного органа;
2-6) выявление факта участия страхового брокера в конкурсе государственных закупок по предоставлению услуг, связанных с заключением договора страхования;";
подпункт 8-1) изложить в следующей редакции:
"8-1) умышленное неустранение страховой (перестраховочной) организацией и страховым брокером нарушений, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите, в сроки, указанные в пункте 10 статьи 20 настоящего Закона.";
дополнить подпунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1) осуществление страховым брокером посреднической деятельности по заключению договоров страхования (перестрахования) без наличия действующего договора страхования своей гражданско-правовой ответственности перед третьими лицами, объектом которого являются риски, связанные с профессиональной ответственностью страхового брокера;";
подпункт 14) исключить;
42) пункты 2 и 3 статьи 54-1 изложить в следующей редакции:
"2. После согласования решения о передаче страхового портфеля с уполномоченным органом временная администрация не позднее пяти рабочих дней публикует объявление о передаче страхового портфеля. Объявление о передаче страхового портфеля публикуется в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и (или) официальном сайте (интернет-ресурсе) страховой (перестраховочной) организации.
При передаче страхового портфеля на стадии консервации в объявлении указываются порядок, сроки представления возражений и адреса, по которым принимаются возражения страхователей в случае их несогласия с передачей договора страхования.
3. На стадии консервации временной администрацией по согласованию с уполномоченным органом принимается решение о частичной (по одному или нескольким классам страхования) или полной передаче страхового портфеля при наличии согласия страхователя о передаче договора страхования.";
43) заголовок статьи 55-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 55-1. Консервация страховой (перестраховочной) организации";
44) статью 55-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 55-3. Решение о проведении консервации страховой (перестраховочной) организации
1. Решение уполномоченного органа о проведении консервации страховой (перестраховочной) организации должно содержать:
1) наименование страховой (перестраховочной) организации и ее место нахождения;
2) обоснование решения о консервации страховой (перестраховочной) организации;

3) консервациялау әрекетінің басталуы мен мерзімін;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметіне қойылатын шектеулер тізбесін;
5) уақытша әкімшіліктің дербес құрамын;
6) консервациялау режимінде тұрған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының басшы қызметкерлеріне өз жұмысы туралы есепті, табысы туралы декларацияны, меншiгiнiң бар екендігі және мөлшері туралы мәліметтерді дайындау және осы құжаттарды уақытша әкiмшiлiкке беру туралы нұсқамасын;
7) уақытша әкімшіліктің ұсынымын қамтуға тиіс.
2. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымына консервация жүргізу туралы шешiмдi Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына таратылатын мерзiмдi екі басылымда және (немесе) уәкілетті органның ресми сайтында (интернет-ресурсында) жариялайды.";
45) 55-5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"55-5-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) қызметін бақылау
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау мерзімі ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) қызметін бақылауды ұйымдастыруды уәкілетті орган жүзеге асырады, ол:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялау кезеңінде қызметтің негізгі бағыттары туралы ұсынымдар беруге (негізгі іс-шаралар жоспарын ұсынуға);
2) орындалуы міндетті жазбаша нұсқаулар беруге;
3) оның қызметі және сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қызметі туралы ақпарат беруді талап етуге;
4) істелген жұмыс туралы есепті тыңдауға;
5) консервациялау мерзімін ұзартуға;
6) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын консервациялауды аяқтау туралы шешім қабылдауға құқылы.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы уақытша әкімшілігінің (уақытша басқарушысының) қызметінің ерекшеліктері және оның үшінші тұлғалармен өзара қарым-қатынастарының қағидаттары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалады.";
46) 56-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру қызметi субъектiлерi мен сақтандыру брокерін лицензияларынан айыру туралы шешiм оны уәкілетті орган қабылдаған күнiнен бастап күшiне енедi. Лицензиядан айыру туралы ақпарат Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына тарайтын кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында және уәкілетті органның ресми сайтында (интернет-ресурсында) жарияланады.";
47) 59-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Актуарий лицензиясының қолданылуын уәкiлеттi орган мынадай негiздердiң бiрi бойынша:

3) начало действия и срок консервации;
4) перечень налагаемых на страховую (перестраховочную) организацию ограничений деятельности;
5) персональный состав временной администрации;
6) предписание руководящим работникам страховой (перестраховочной) организации, находящейся в режиме консервации, о подготовке отчета о своей работе, декларации о доходах, сведений о наличии и размерах собственности и представлении данных документов временной администрации;
7) рекомендации временной администрации.
2. Решение о проведении консервации страховой (перестраховочной) организации публикуется уполномоченным органом в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан и (или) на официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
45) статью 55-5 изложить в следующей редакции:
"Статья 55-5. Контроль за деятельностью временной администрации (временного управляющего) страховой (перестраховочной) организации
1. В течение срока консервации страховой (перестраховочной) организации контроль за деятельностью временной администрации (временного управляющего) страховой (перестраховочной) организации осуществляет уполномоченный орган, который вправе:
1) давать рекомендации об основных направлениях деятельности в период консервации страховой (перестраховочной) организации (предлагать план основных мероприятий);
2) давать обязательные к исполнению письменные указания;
3) требовать представления информации о ее (его) деятельности и деятельности страховой (перестраховочной) организации;
4) заслушивать отчет о проделанной работе;
5) продлить срок консервации;
6) принять решение о завершении консервации страховой (перестраховочной) организации.
2. Особенности деятельности временной администрации (временного управляющего) страховой (перестраховочной) организации и принципы ее взаимоотношений с третьими лицами определяются нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
46) пункт 1 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"1. Решение о лишении лицензий субъектов страховой деятельности и страхового брокера вступает в силу с даты его принятия уполномоченным органом. Информация о лишении лицензии публикуется не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и официальном интернет-ресурсе уполномоченного органа.";
47) пункт 1 статьи 59 изложить в следующей редакции:
"1. Действие лицензии актуария может быть приостановлено уполномоченным органом сроком до шести месяцев по одному из следующих оснований:

1) уәкiлеттi орган өз құзыретi шегiнде талап еткен мiндеттi актуарий қорытындысын және өзге де құжаттарды беруден бас тартқан;
2) уәкілетті орган қолданған шектеулі ықпал ету шараларының талаптарын орындамаған;
3) осы Заңның 40-бабы 4-тармағының талаптарын орындамаған;
4) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының қаржылық жағдайының нашарлауына және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының осы Заңда белгіленген пруденциялық нормативтердi және өзге де сақталуға мiндеттi нормалар мен лимиттердi бұзуына әкеп соққан сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнаманың талаптарын бұза отырып, актуарий қызметін жүзеге асырған;
5) лицензия беруге негiз болған құжаттарда анық емес ақпарат беру фактiсi анықталған;
6) актуарий уәкiлеттi орган белгiлеген мерзiмде уәкiлеттi органның нормативтiк құқықтық актiсiмен бекітілген актуарийлердi оқытудың ең төменгi мiндеттi бағдарламасы бойынша емтихан тапсырмаған жағдайда алты айға дейiнгi мерзiмге тоқтата тұра алады.";
48) 61-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"61-бап. Акцияларды мәжбүрлеп сатып алу
1. Уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымында активтердiң сапасы мен өтiмдiлiгi бойынша оларды сыныптау ескерiле отырып есептелген құны мен мiндеттемелер арасында терiс айырма барын анықтаған жағдайда уәкiлеттi орган сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын олардың акционерінен (акционерлерiнен) мәжбүрлеп сатып алып, оларды сақтандыру және қайта сақтандыру шарты бойынша барлық мiндеттемелердi орындауға кепiлдiк беру жағдайында сатып алуға тiлек бiлдiрген жаңа инвесторға (инвесторларға) сату туралы шешiм қабылдауға құқылы.
2. Уәкілетті органның сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алуы кейіннен оларды жаңа инвесторға (инвесторларға) сату мақсатында сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционердің акцияларын (акционерлердің үлестерін) мәжбүрлеп сатып алу туралы өзі шешім қабылдаған күнге оның нақты төлем қабілеттігі маржасының мөлшері негізінде айқындалатын баға бойынша жүзеге асырылады.
3. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы сатып алған акцияларды сатуды уәкілетті орган оларды сатып алу бағасы бойынша жүргізеді.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының барлық мәжбүрлеп сатып алынатын акциялары иелерінің құқықтары мен міндеттері жаңа инвесторға (инвесторларға) ауысады.
4. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын мәжбүрлеп сатып алу мен оларды кейiннен жаңа инвесторға (инвесторларға) сату тәртібін уәкiлеттi орган белгiлейдi.";
49) 62-баптың 6) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:

1) отказ в предоставлении обязательного актуарного заключения и иных документов, затребованных уполномоченным органом в пределах его компетенции;
2) невыполнение требований ограниченных мер воздействия, примененных уполномоченным органом;
3) невыполнение требования пункта 4 статьи 40 настоящего Закона;
4) осуществление актуарной деятельности с нарушением требований законодательства о страховании и страховой деятельности, приведшее к ухудшению финансового положения страховой (перестраховочной) организации и (или) нарушению страховой (перестраховочной) организацией пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению норм и лимитов, установленных настоящим Законом;
5) установление факта представления недостоверной информации в документах, явившихся основанием для выдачи лицензии;
6) если актуарий в установленные уполномоченным органом сроки не сдал экзамены по минимальной обязательной программе обучения актуариев, утвержденной нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
48) статью 61 изложить в следующей редакции:
"Статья 61. Принудительный выкуп акций
1. При установлении уполномоченным органом у страховой (перестраховочной) организации отрицательной разницы между стоимостью активов, рассчитанной с учетом их классификации по качеству и ликвидности, и обязательствами уполномоченный орган вправе принять решение о принудительном выкупе акций страховой (перестраховочной) организации у ее акционера (акционеров) и реализовать их новому инвестору (инвесторам), пожелавшему (пожелавшим) их приобрести на условиях, гарантирующих исполнение последним всех обязательств по договорам страхования и перестрахования.
2. Принудительный выкуп уполномоченным органом акций страховой (перестраховочной) организации осуществляется по цене, определяемой исходя из размера ее фактической маржи платежеспособности на дату принятия им решения о принудительном выкупе акций акционера (долей акционеров) страховой (перестраховочной) организации в целях их последующей реализации новому инвестору (инвесторам).
3. Реализация выкупленных акций страховой (перестраховочной) организации производится уполномоченным органом по цене их приобретения.
Права и обязанности владельцев всех принудительно выкупаемых акций страховой (перестраховочной) организации переходят к новому инвестору (инвесторам).
4. Порядок принудительного выкупа акций страховой (перестраховочной) организации и их последующей продажи новому инвестору (инвесторам) устанавливается уполномоченным органом.";
49) пункт 6 статьи 62 изложить в следующей редакции:

"6. Қайта ұйымдастырылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру холдингі) уәкілетті органның қайта ұйымдастыруды өткізуге рұқсатын алған күннен бастап екі апта ішінде алдағы өзгерістер туралы өздерінің барлық сақтанушыларына тікелей хабарлау және тиісті хабарландыруды Қазақстан Республикасының бүкіл аумағына тарайтын кемінде екі мерзімді баспасөз басылымында және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ресми интернет ресурсында жариялау арқылы хабардар етуге міндетті.";
50) 63-баптың 1-тармағының 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулері ол белгілеген мерзімде жойылмаған;";
51) 65-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"65-бап. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату түрлері және негiздерi
1. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын тарату, оның iшiнде банкроттық негiз бойынша тарату осы Заңға және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актiлерiне сәйкес жүзеге асырылады.
2. Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы:
1) уәкiлеттi органның рұқсаты болған кезде өз акционерлерiнiң шешiмi бойынша (өз еркiмен таратылуы);
2) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жағдайларда соттың шешiмi бойынша (мәжбүрлеп таратылуы) таратылуы мүмкiн.";
52) 67-бапта:
4 және 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Өз еркiмен таратылуға рұқсат алғаннан кейін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бұрын берiлген барлық лицензияларды бір апта мерзімде уәкiлеттi органға қайтаруға мiндеттi.
5. Уәкiлеттi органнан өз еркiмен таратылуға рұқсат алғаннан кейiн сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы тарату комиссиясын құрады, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкi мен iстерiн басқару өкiлеттiктері заңнамада белгiленген тәртiппен соған көшедi.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Тарату комиссиясы акционерлердің жалпы жиналысы сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының таратылуы туралы есепті және тарату балансын бекіткен күннен бастап он күн iшiнде оларды әдiлет органдары мен уәкiлеттi органға табыс етуге мiндеттi.";
53) 68-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) уәкілетті органның ұсынылған құжаттар бойынша ескертулері ол белгілеген мерзімде жойылмаған;";
54) 69-баптың 2-тармағының 4) және 5) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кредиторлардың, мемлекеттік кіріс органдарының талаптары, оның ішінде даусыз (акцептісіз) тәртіппен қанағаттандыруға жататын талаптары бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының банк шоттарынан ақша өндіріп алуға, сондай-ақ сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының мүлкін өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді;

"6. Реорганизуемая страховая (перестраховочная) организация (страховой холдинг) в течение двух недель со дня получения разрешения уполномоченного органа на проведение реорганизации обязана проинформировать о предстоящих изменениях всех своих страхователей путем непосредственного уведомления и публикации соответствующего объявления не менее чем в двух периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и (или) официальном интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации.";
50) подпункт 3) пункта 1 статьи 63 изложить в следующей редакции:
"3) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
51) статью 65 изложить в следующей редакции:
"Статья 65. Виды и основания ликвидации страховой (перестраховочной) организации
1. Ликвидация страховой (перестраховочной) организации, в том числе по основанию банкротства, осуществляется в соответствии с настоящим Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
2. Страховая (перестраховочная) организация может быть ликвидирована:
1) по решению ее акционеров при наличии разрешения уполномоченного органа (добровольная ликвидация);
2) по решению суда в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан (принудительная ликвидация).";
52) в статье 67:
пункты 4 и 5 изложить в следующей редакции:
"4. После получения разрешения на добровольную ликвидацию страховая (перестраховочная) организация обязана в недельный срок вернуть все ранее выданные лицензии в уполномоченный орган.
5. После получения разрешения уполномоченного органа на добровольную ликвидацию страховая (перестраховочная) организация создает ликвидационную комиссию, к которой в установленном законодательством порядке переходят полномочия по управлению имуществом и делами страховой (перестраховочной) организации.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Ликвидационная комиссия обязана в течение десяти дней со дня утверждения общим собранием акционеров отчета о ликвидации и ликвидационного баланса страховой (перестраховочной) организации представить их в органы юстиции и уполномоченный орган.";
53) подпункт 2) пункта 1 статьи 68 изложить в следующей редакции:
"2) неустранение замечаний уполномоченного органа по представленным документам в установленный им срок;";
54) подпункты 4) и 5) пункта 2 статьи 69 изложить в следующей редакции:
"4) не допускаются взыскание денег с банковских счетов страховой (перестраховочной) организации по требованиям кредиторов, органов государственных доходов, в том числе подлежащим удовлетворению в бесспорном (безакцептном) порядке, а также обращение взыскания на имущество страховой (перестраховочной) организации;

5) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акционерлеріне оларға тиесілі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының акцияларын иеліктен шығаруға тыйым салынады;";
55) 69-1-баптың 5-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандыру портфелін беру туралы хабарландыруды мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру портфелін сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы (сақтандыру (қайта сақтандыру ұйымдары) қабылдап алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді басылымдарда және (немесе) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ресми интернет-ресурсында жариялайды.";
56) 70-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1.      Таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының тарату комиссиясы сот сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы оны лицензиясынан айырғанға дейін бір жыл ішінде жасаған мәмілені мынадай негіздер бойынша жарамсыз деп тану туралы талапты ұсына алады:
1) басқа тараптың:
егер мәміле бағасының және (немесе) оның өзге талаптарының сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы үшін салыстырмалы жағдайларда ұқсас мәмілелер жасалатын бағадан және (немесе) өзге де талаптардан нашар жағына айтарлықтай айырмашылығы болса;
егер сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы берген мүліктің немесе ол жүзеге асырған өзге міндеттемелерді орындаудың нарықтық құны алынған міндеттемелерді қарсы орындаудың міндеттемелерді осындай қарсы орындаудың талаптары мен мән-жайларын ескере отырып айқындалған құнынан айтарлықтай асатын болса;
егер мәміле өтеусіз немесе сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымымен ерекше қатынастар арқылы байланысты тұлғаға қатысты Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып жасалса, міндеттемелерді теңдей емес қарсы орындауы;
2) егер мәміле кредиторлардың бірінің басқа кредиторлар алдында белгіленген мерзімде орындалмаған міндеттемелері бола отырып, мәміле жасалған кезде орындалу мерзімі басталмаған талаптарын қанағаттандыруға әкелген жағдайда, сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының жекелеген кредиторға немесе өзге де тұлғаға қатысты талаптарды қанағаттандыру кезінде басқа кредиторлардың алдында кредиторлардың біріне басымдық беруге әкеп соқтыратын есеп айырысуды жасауы.
Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын лицензиядан айырғанға дейін бір жыл ішінде ол жасасқан мәмілелердің жарамсыздығына байланысты даулар бойынша талаптың ескіру мерзімі олар анықталған күннен бастап бес жылды құрайды.
Мәміле жарамсыз деп танылған жағдайда Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген мәміле жарамсыздығының салдары қолданылады.";
4-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Сақтанушының инвестицияларға қатысу талабын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасқан сақтанушылар арасында ішкі резервтік қорды бөлу уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";

5) акционерам страховой (перестраховочной) организации запрещается отчуждение принадлежащих им акций страховой (перестраховочной) организации;";
55) часть первую пункта 5 статьи 69-1 изложить в следующей редакции:
"5. Объявление о передаче страхового портфеля публикуется ликвидационной комиссией принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в периодических печатных изданиях, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и (или) официальном интернет-ресурсе страховой (перестраховочной) организации в течение пяти рабочих дней со дня принятия страховой (перестраховочной) организацией (страховыми (перестраховочными) организациями) страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.";
56) в статье 70:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Ликвидационной комиссией ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации может быть предъявлено требование о признании сделки, заключенной страховой (перестраховочной) организацией в течение одного года до лишения ее лицензии, недействительной судом по следующим основаниям:
1) неравноценного встречного исполнения обязательств другой стороной:
если цена сделки и (или) ее иные условия отличаются существенно в худшую для страховой (перестраховочной) организации сторону от цены и (или) иных условий, при которых в сравнимых обстоятельствах совершаются аналогичные сделки;
если рыночная стоимость переданного страховой (перестраховочной) организацией имущества или осуществленного ею иного исполнения обязательств существенно превышает стоимость полученного встречного исполнения обязательств, определенную с учетом условий и обстоятельств такого встречного исполнения обязательств;
если сделка была совершена безвозмездно или в отношении лица, связанного со страховой (перестраховочной) организацией особыми отношениями, с нарушением требований законодательства Республики Казахстан;
2) совершения страховой (перестраховочной) организацией расчетов в отношении отдельного кредитора или иного лица, которые повлекли за собой оказание предпочтения одному из кредиторов перед другими кредиторами при удовлетворении требований, в случае, если сделка привела к удовлетворению требований одних кредиторов, срок исполнения которых к моменту совершения сделки не наступил, при наличии не исполненных в установленный срок обязательств перед другими кредиторами.
Срок исковой давности по спорам, связанным с недействительностью сделок, заключенных страховой (перестраховочной) организацией в течение одного года до лишения ее лицензии, составляет пять лет со дня их обнаружения.
При признании сделки недействительной применяются последствия недействительности сделки, установленные Гражданским кодексом Республики Казахстан.";
часть третью пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Распределение внутреннего резервного фонда между страхователями, заключившими договоры страхования, предусматривающие условие участия страхователя в инвестициях, осуществляется в порядке, установленном нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

57) 72-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бiрiншi кезекте, сақтандыру ұйымын тарату туралы соттың шешімі заңды күшіне енгенге дейін басталған сақтандыру жағдайлары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру жөніндегі кредиторлардың талаптары қанағаттандырылады;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) алтыншы кезекте, жасалған сақтандыру шарттары бойынша осы тармақтың 3) және 4) тармақшаларында көрсетілгеннен өзге, кредиторлардың талаптары, сондай-ақ сақтандыру ұйымдарын мәжбүрлеп тарату кезiнде сақтандыру шарттары бойынша жүзеге асырылған кепiлдiк төлемдерi, Қазақстан Республикасының сақтандыру ісі және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және жағдайларда басқа сақтандыру ұйымына берілген мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру ұйымының сақтандыру портфелін төлеуге байланысты шығыстары және оларды жүзеге асыруға байланысты өзге де шығыстар бойынша сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) сақтандыру төлемдерiн жүзеге асыруға кепiлдiк беретiн ұйымның талаптары қанағаттандырылады;";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Кредиторлардың шетел валютасында көрсетілген талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымын мәжбүрлеп тарату туралы сот шешімі күшіне енген күні белгілеген бағам бойынша теңгемен қанағаттандырылады.";
58) 74-1-бап мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
"8. Екінші деңгейдегі банк немесе банк холдингі болып табылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының ірі қатысушы, сақтандыру холдингі есептілікті Қазақстан Республикасының банктік заңнамасына сәйкес ұсынады.";
59) 79-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Ұйым сақтандыру агенттерінің бірыңғай тізілімін жүргізуді жүзеге асырады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
6. Ұйым өз қызметінде:
1) ақпараттық жүйелерді, деректер базасын қауіпсіз орналастыру және пайдалану үшін онда техникалық және өзге де үй-жайлары болуға;
2) деректер базасын және ақпараттық жүйелерді қорғау құралдарын орналастыру үшін аталған ақпараттық жүйелерді қалыптастыру және пайдалану кезінде сертификатталған жабдық пен бағдарламалық қамтамасыз етуді қолдануға;
3) ұйым өз қызметінде пайдаланатын ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қоса алғанда, ұйымның бағдарламалық-техникалық қамтамасыз етілуінің жыл сайынғы аудитін жүргізуге;
4) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес деректер базасының субъектілеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдарға осы Заңның 80-бабының 2-тармағында тізбеленген ақпаратқа "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес нақты уақыт режимінде тәулік бойы қолжетімділік беруге;

57) в статье 72:
в пункте 1:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) в первую очередь удовлетворяются требования кредиторов по осуществлению страховых выплат по страховым случаям, наступившим до вступления в законную силу решения суда о ликвидации страховой организации;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) в шестую очередь удовлетворяются требования кредиторов по заключенным договорам страхования иным, чем указаны в подпунктах 3) и 4) настоящего пункта, а также требования организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховых организаций, по договорам страхования, по осуществленным гарантийным выплатам, расходам, связанным с оплатой страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой организации, передаваемого другой страховой организации в порядке и на условиях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, и иным расходам, связанным с их осуществлением;";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Требования кредиторов, выраженные в иностранной валюте, удовлетворяются в тенге по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату вступления в силу решения суда о принудительной ликвидации страховой (перестраховочной) организации.";
58) статью 74-1 дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Крупный участник страховой (перестраховочной) организации, страховой холдинг, являющиеся банком второго уровня или банковским холдингом, представляют отчетность в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан.";
59) в статье 79:
пункт 1 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Организация осуществляет ведение единого реестра страховых агентов.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Организация в своей деятельности обязана:
1) иметь технические и иные помещения для безопасного размещения и эксплуатации информационных систем, базы данных;
2) при формировании и использовании информационных систем для размещения базы данных и средств защиты указанных информационных систем применять сертифицированные оборудование и программное обеспечение;
3) проводить ежегодный аудит программно-технического обеспечения организации, включая информационно-коммуникационные технологии, используемые организацией в своей деятельности;
4) предоставить уполномоченным государственным органам, осуществляющим государственный контроль за субъектами базы данных в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан, круглосуточный доступ к информации, перечисленной в пункте 2 статьи 80 настоящего Закона, в режиме реального времени в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и иных законов Республики Казахстан;

5) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда сақтандыру шартының электрондық нысанда жасалуы туралы хабарламаны дереу жіберуді қамтамасыз етуге;
6) электрондық нысандағы сақтандыру шарттары жөніндегі ақпараттың сақталуын қамтамасыз етуге;
7) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген жағдайларда осы сақтанушымен жасалған электрондық нысандағы сақтандыру шарттары туралы ақпаратты қарау үшін тәулік бойынша нақты уақыт режимінде ұйымның ресми интернет-ресурсында пайдаланушының жеке кабинеті арқылы ұйымның ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беруге;
8) Қазақстан Республикасының заңнамасында және (немесе) ақпарат беру туралы және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шарттарда белгіленген өзге де талаптарды сақтауға міндетті.";
7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Ұйымның негізгі функциялары:
1) осы Заңның 81-бабының 1 және 2-тармақтарында көзделген ақпаратты жинау;
2) мазмұнына қойылатын талаптар осы Заңда және Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінде белгіленген сақтандыру есептерін қалыптастыру және беру;
3) сақтандыру статистикасын, оның ішінде сақтандыру және сақтандыру қызметі саласында актуарийлік зерттеулер жүргізу үшін қажетті статистиканы қалыптастыру;
3-1) сақтандыру нарығы жөніндегі деректерді статистикалық есепке алу, талдау және қорытындылау және оларды уәкілетті органға және жеткізушілерге ұйымның ресми интернет-ресурсы арқылы сұратуы бойынша беру үшін ақпараттық талдамалық жүйені құру және жүргізу;
4) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілеріне сәйкес міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру сыйлықақыларын автоматты түрде есептеу;
5) әрбір сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) бойынша электрондық нысандағы сақтандыру шарттары жөніндегі ақпаратты сақтауға арналған сақтандыру шарттары бойынша электрондық деректер базасын жүргізу;
6) сақтандыру агенттерінің бірыңғай тізілімін жүргізу болып табылады.
8. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде және осы Заңда көзделген талаптарды іске асыру жөніндегі функциялардың сапалы және уақтылы орындалуын қамтамасыз ету мақсатында ұйым жеке және заңды тұлғалардан, сондай-ақ мемлекеттік органдардан ақпарат, оның ішінде сақтандыру құпиясын құрайтын ақпарат алуға құқылы.
Сақтандыру ұйымдарының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын орындауын қамтамасыз ету мақсатында ұйым мемлекеттік органдардың тиісті ақпараттық жүйелеріне және деректер қорына "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес қолжетімділік алуға құқылы.
Ұйым қызметкерлері өз функцияларын жүзеге асыру барысында алған қызметтік, коммерциялық құпияларды, сақтандыру құпиясын немесе өзге де заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді жария еткені үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауапты болады.";

5) обеспечить незамедлительное направление уведомления о заключении договора страхования в электронной форме в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
6) обеспечить хранение информации по договорам страхования в электронной форме;
7) предоставить страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) доступ к информационной системе организации для просмотра информации по договорам страхования в электронной форме, заключенным с данным страхователем, круглосуточно в режиме реального времени через личный кабинет пользователя на официальном интернет-ресурсе организации в случаях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан;
8) соблюдать иные требования, установленные законодательством Республики Казахстан и (или) договорами о представлении информации и (или) получении страховых отчетов.";
пункты 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"7. Основными функциями организации являются:
1) сбор информации, предусмотренной пунктами 1 и 2 статьи 81 настоящего Закона;
2) формирование и выдача страховых отчетов, требования к содержанию которых установлены настоящим Законом и законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
3) формирование страховой статистики, в том числе необходимой для проведения актуарных исследований в области страхования и страховой деятельности;
3-1) создание и ведение информационной аналитической системы для статистического учета, анализа и обобщения данных по страховому рынку и представления их уполномоченному органу и поставщикам по их запросу через официальный интернет-ресурс организации;
4) автоматический расчет страховых премий по договорам обязательного страхования в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
5) ведение электронной базы данных по договорам страхования для хранения информации по договорам страхования в электронной форме по каждому страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю);
6) ведение единого реестра страховых агентов.
8. В целях обеспечения качественного и своевременного выполнения функций по реализации требований, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан и настоящим Законом, организация вправе получать от физических и юридических лиц, а также государственных органов информацию, в том числе составляющую тайну страхования.
В целях обеспечения для страховых организаций исполнения требований законодательства о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных незаконным путем, и финансированию терроризма организация вправе получить доступ к соответствующим информационным системам и базам данных государственных органов в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и иных законов Республики Казахстан.
Работники организации несут ответственность за разглашение сведений, полученных в ходе осуществления ими своих функций, составляющих служебную, коммерческую тайны, тайну страхования или иную охраняемую законом тайну в соответствии с законами Республики Казахстан.";

60) 80-бапта:
2-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) қолжетімділігі стандартты сақтандыру есебі – сақтандыру жағдайлары туралы, сақтандыру объектісі, сақтандыру агенттері туралы, сақтандыру құпиясына жатпайтын өзге де мәліметтер туралы ақпаратты құрайтын сақтандыру есебі.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Дерекқорды қалыптастыру үшін:
1) ұйыммен ақпарат беру туралы жасалған шарттар негізінде сақтандырушылар;
2) Қазақстан Республикасының сақтандырудың міндетті түрлері бойынша заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқор субъектілеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар;
3) уәкілетті орган;
4) ақпарат беру туралы шарттар негізінде өзге де тұлғалар ақпарат берушілер болып табылады.";
4-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 830-бабы 5-тармағының 1), 2), 3), 4), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген тұлғалар сақтандыру есебін алушылар болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес дерекқор субъектілеріне мемлекеттік бақылауды жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік органдар осы баптың 1 және 2-тармақтарында көрсетілген ақпаратты "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарының талаптарына сәйкес тәулік бойы нақты уақыт режимінде тиісті бағдарламалық қамтамасыз етумен біріктірілген ақпараттық жүйелерді пайдалана отырып, алуға құқылы.";
61) 81-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңның 80-бабы 3-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген ақпарат берушілер осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген талаптарды ескере отырып, ақпарат беру және (немесе) сақтандыру есептерін алу туралы шартта көзделген тәртіппен, мерзімде және көлемде әрбір жасалған сақтандыру шарты бойынша, сақтандыру сыйлықақыларының көлемдері туралы, сақтандыру жағдайлары, сақтандыру агенттері, сондай-ақ сақтандыру төлемдерінің сомалары туралы (мүлік және денсаулық бойынша төлемдер бөлігінде) ақпарат береді.";
62) 82-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 16) тармақшамен толықтырылсын:
"16) сақтандыру агенттерінің бірыңғай тізілімін жүргізуге, оның ішінде:
сақтандырушыға сақтандыру агентінің бірыңғай тізілімде болуы туралы ақпаратты беруге және сақтандыру агенттерінің сақтандыру шарттарын жасаған кезде делдалдық қызметтер көрсетуге өкілеттіктерін растауға;
осы Заңда көзделген негіздер бойынша сақтандыру агенттерін бірыңғай тізілімнен шығаруға міндетті;";

60) в статье 80:
подпункт 2) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2) страховой отчет стандартного доступа – страховой отчет, содержащий информацию о страховых случаях, объекте страхования, страховых агентах, иных сведениях, не относящихся к тайне страхования.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Поставщиками информации для формирования базы данных являются:
1) страховщики на основании заключенных с организацией договоров о представлении информации;
2) уполномоченные государственные органы, осуществляющие государственный контроль за субъектами базы данных, в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан по обязательным видам страхования;
3) уполномоченный орган;
4) иные лица на основании договоров о представлении информации.";
подпункт 8) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"8) лица, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4), 5) и 6) пункта 5 статьи 830 Гражданского кодекса Республики Казахстан.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Уполномоченные государственные органы, осуществляющие государственный контроль за субъектами базы данных в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан, вправе получать информацию, перечисленную в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, круглосуточно в режиме реального времени с использованием информационных систем, объединенных соответствующим программным обеспечением, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об информатизации" и иных законов Республики Казахстан.";
61) пункт 1 статьи 81 изложить в следующей редакции:
"1. Поставщики информации, указанные в подпункте 1) пункта 3 статьи 80 настоящего Закона, представляют информацию по каждому заключенному договору страхования, об объемах страховых премий, страховых случаях, страховых агентах, а также суммах страховых выплат (в разрезе выплат по имуществу и здоровью) в порядке, сроки и объеме, которые предусмотрены договором о представлении информации и (или) получении страховых отчетов, с учетом требований, предусмотренных настоящим Законом и нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
62) в статье 82:
пункт 1 дополнить подпунктом 16) следующего содержания:
"16) вести единый реестр страховых агентов, в том числе:
представлять информацию страховщику о наличии страхового агента в едином реестре и подтверждать полномочия страховых агентов на оказание посреднических услуг при заключении договоров страхования;
исключать из единого реестра страховых агентов по основаниям, предусмотренным настоящим Законом.";

2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) өзін-өзі реттеуші ұйымнан кәсіпкерлік қызметпен байланысты ақпараттық материалдарды сатып алуды жүзеге асыруға;";
63) мынадай мазмұндағы 15-тараумен толықтырылсын:
"15-тарау. Сақтандыру омбудсманы
86-бап. Сақтандыру омбудсманы, оның мәртебесі, қызметінің қағидаттары, оны сайлау және өкілеттіктерін тоқтату тәртібі
1. Сақтандыру омбудсманы, мыналарды:
1) міндетті және ерікті сақтандыру мәселелері бойынша сақтандыру ұйымдары арасында туындайтын;
2) сақтанушылардың (сақтандырылушылардың, пайда алушылардың) арасында сақтандыру шарттарынан туындайтын келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға болып табылады.
Сақтандыру омбудсманы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) ретінде жеке тұлғалар және (немесе) шағын кәсіпкерлік субъектілері болатын келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асырады. Өзге заңды тұлғалар сақтандыру омбудсманына көлік құралары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру түрі (сыныбы) бойынша ғана өтініш жасай алады.
Осы баптың 1-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың келіспеушіліктері бойынша талаптар сомасы айлық есептік көрсеткіштің он мың еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
2. Сақтандыру омбудсманы өз қызметінде мынадай:
1) тараптардың тең құқықтылығы;
2) сақтандыру омбудсманы шешім қабылдаған кезде объективтілігі және әділдігі;
3) сақтандыру құпиясын және өзге де заңмен қорғалатын құпияны сақтау;
4) тараптардың құқықтарын сақтау және заңмен қорғалатын мүдделерін құрметтеу;
5) шешім қабылдау рәсімінің айқындылығы және негізділігі қағидаттарын басшылыққа алады.
3. Сақтандыру омбудсманын сайлауды және өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтатуды сақтандыру омбудсманы өкілдерінің кеңесі жүзеге асырады
4. Сақтандыру омбудсманы сақтандыру омбудсманының өкілдері кеңесінің көпшілік дауысымен сайланады. Сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесінің әрбір мүшесінің дауыс беру кезінде бір дауысы болады. Дауыстар тең болған кезде уәкілетті орган өкілінің дауысы шешуші болып табылады.
5. Егер сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесінің отырысына қатысатын сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесінің мүшелері жиынтығында дауыстардың жалпы санының кемінде үштен екі бөлігін иеленсе, сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесінің отырысы заңды, ал кворум талаптары сақталған болып танылады.
6. Сақтандыру омбудсманы үш жыл мерзімге сайланады.
7. Бір адам қатарынан екі реттен артық сақтандыру омбудсманы болып сайлана алмайды.
8. Сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін өзінің бастамасы бойынша мерзімнен бұрын тоқтату өкілеттіктер тоқтатылғанға дейін бір ай бұрын сақтандыру омбудсманының өкілдері кеңесін жазбаша хабардар ету негізінде жүзеге асырылады.

пункт 2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществлять покупку информационных материалов, связанных с предпринимательской деятельностью, у саморегулируемой организации;";
63) дополнить главой 15 следующего содержания:
"Глава 15. Страховой омбудсман
Статья 86. Страховой омбудсман, его статус, принципы деятельности, порядок избрания и прекращение его полномочий
1. Страховым омбудсманом является независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий:
1) между страховыми организациями, возникающих по вопросам обязательного и добровольного страхования;
2) между страхователями (застрахованными, выгодоприобретателями) и страховыми организациями, возникающих из договоров страхования.
Страховой омбудсман осуществляет урегулирование разногласий, в которых в качестве страхователей (застрахованных, выгодоприобретателей) выступают физические лица и (или) субъекты малого предпринимательства. Иные юридические лица могут обратиться к страховому омбудсману только по виду (классу) обязательного страхования гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств.
Сумма требований по разногласиям лиц, указанных в части второй пункта 1 настоящей статьи, не должна превышать десятитысячекратного размера месячного расчетного показателя.
2. Страховой омбудсман руководствуется в своей деятельности следующими принципами:
1) равноправие сторон;
2) объективность и беспристрастность при принятии решения страховым омбудсманом;
3) соблюдение тайны страхования и иной охраняемой законом тайны;
4) соблюдение прав и уважение охраняемых законом интересов сторон;
5) прозрачность процедуры принятия и обоснованность решения.
3. Избрание и досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана осуществляются советом представителей страхового омбудсмана.
4. Страховой омбудсман избирается большинством голосов совета представителей страхового омбудсмана. Каждый член совета представителей страхового омбудсмана при голосовании имеет один голос. При равенстве голосов голос представителя уполномоченного органа является решающим.
5. Заседание совета представителей страхового омбудсмана признается правомочным, а условия кворума соблюденными, если присутствующие на нем члены совета представителей страхового омбудсмана обладают в совокупности не менее чем двумя третями от общего числа голосов.
6. Страховой омбудсман избирается сроком на три года.
7. Одно и тоже лицо не может быть избрано страховым омбудсманом более двух раз подряд.
8. Досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана по его инициативе осуществляется на основании письменного уведомления совета представителей страхового омбудсмана за один месяц до прекращения полномочий.

87-бап. Сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесі және оның құзыреті
1. Сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесі мыналардан:
1) сақтандыру қызметін жүзеге асыруға лицензиясы бар әрбір сақтандыру ұйымының;
2) уәкілетті органның бір өкілінен қалыптастырылады.
2. Өкілдер кеңесінің құзыретіне:
1) осы Заңның 88-бабында белгіленген талаптарға сәйкес келетін үміткерлер қатарынан сақтандыру омбудсманы лауазымына сайлау;
2) құрылымды және штатты бекіту (сақтандыру омбудсманы офисінің);
3) сақтандыру омбудсманының қызметін (бюджетін) қаржыландыру тәртібін айқындау;
4) сақтандыру омбудсманының ішкі қағидаларын бекіту;
5) сақтандыру омбудсманының осы Заңның 88-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмеуін немесе оның осы Заңның 91-бабының 3 және 4-тармақтарында көзделген талаптарды орындамауы анықталған жағдайда сақтандыру омбудсманының өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату;
6) осы Заңға сәйкес сақтандыру омбудсманының қызметін жүзеге асыруға байланысты өзге де мәселелер кіреді.
88-бап. Сақтандыру омбудсманына қойылатын талаптар
1. Сақтандыру омбудсманын сайлау үшін мынадай:
1) жоғары заң білімі және (немесе) жоғары экономикалық білімі бар;
2) мінсіз іскерлік беделі бар;
3) сақтандыру саласында бес жылдан асатын жұмыс стажы бар;
4) уәкілетті орган сақтандыру ұйымын консервациялау, оның акцияларын мәжбүрлеп сатып алу, сақтандыру ұйымын лицензиясынан айыру туралы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сақтандыру ұйымын немесе басқа заңды тұлғаны мәжбүрлеп тарату немесе оларды банкрот деп тану туралы шешім қабылдағанға дейін бір жылдан аспайтын кезеңде бұрын сақтандыру ұйымының немесе басқа заңды тұлғаның басшы қызметкері болып табылмаған адам ұсынылуы мүмкін.
Сот заңда белгіленген тәртіппен әрекетке қабілетсіз немесе әрекет қабілеті шектеулі деп танылған адам, сондай-ақ оған қатысты қылмыстық қудалау жүзеге асырылатын адам сақтандыру омбудсманы болуға ұсынылмайды.
2. Сақтандыру омбудсманы сақтандыру ұйымында кез келген лауазымды атқаруға және (немесе) сақтандыру ұйымдарының үлестес тұлғасы болуға құқығы жоқ.
89-бап. Сақтандыру омбудсманының құқықтары мен міндеттері
1. Сақтандыру омбудсманы:
1) сақтандыру ұйымдарынан өтініш берушінің өтінішін қарау үшін қажетті мәліметтерді сұратуға;
2) бұқаралық ақпарат құралдарында осы баптың 2-тармағының 2) тармақшасының талаптарын сақтай отырып, сақтандыру омбудсманының қызметі туралы материалдарды жариялауға;

Статья 87. Совет представителей страхового омбудсмана и его компетенция
1. Совет представителей страхового омбудсмана формируется по одному представителю от:
1) каждой страховой организации, имеющей лицензию на право осуществления страховой деятельности;
2) уполномоченного органа.
2. Компетенция совета представителей:
1) избрание на должность страхового омбудсмана из кандидатов, соответствующих требованиям, установленным статьей 88 настоящего Закона;
2) утверждение структуры и штата (офиса страхового омбудсмана);
3) определение порядка финансирования деятельности (бюджета) страхового омбудсмана;
4) утверждение внутренних правил страхового омбудсмана;
5) досрочное прекращение полномочий страхового омбудсмана в случаях установления несоответствия страхового омбудсмана требованиям, предусмотренным статьей 88 настоящего Закона, или невыполнения им требований, предусмотренных пунктами 3 и 4 статьи 91 настоящего Закона;
6) иные вопросы, связанные с осуществлением деятельности страхового омбудсмана, в соответствии с настоящим Законом.
Статья 88. Требования к страховому омбудсману
1. Для избрания страховым омбудсманом может быть рекомендовано лицо:
1) имеющее высшее юридическое образование и (или) высшее экономическое образование;
2) имеющее безупречную деловую репутацию;
3) имеющее стаж работы в области страхования более пяти лет;
4) ранее не являвшееся руководящим работником страховой организации или другого юридического лица в период не более чем за один год до принятия уполномоченным органом решения о консервации страховой организации, принудительном выкупе ее акций, лишении лицензии страховой организации, а также принудительной ликвидации страховой организации или другого юридического лица или признании их банкротом в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Страховым омбудсманом не может быть рекомендовано лицо, признанное судом в установленном законом порядке недееспособным или ограниченно дееспособным, а также лицо, в отношении которого осуществляется уголовное преследование.
2. Страховой омбудсман не вправе занимать любую из должностей в страховых организациях и (или) быть аффилиированным лицом страховых организаций.
Статья 89. Права и обязанности страхового омбудсмана
1. Страховой омбудсман имеет право:
1) запрашивать от страховых организаций сведения, необходимые для рассмотрения заявления заявителя;
2) публиковать в средствах массовой информации материалы о деятельности страхового омбудсмана с соблюдением требований подпункта 2) пункта 2 настоящей статьи;

3) штат құруға (сақтандыру омбудсманының офисін) құқылы.
2. Сақтандыру омбудсманы:
1) өз қызметінде осы Заңның 86-бабының 2-тармағында көзделген қағидаттарды басшылыққа алуға;
2) дауларды шешу барысында алынған ақпаратқа қатысты құпиялықты сақтауға және оны үшінші тұлғаларға жария етпеуге;
3) сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесінің алдында өзінің қызметі туралы жыл сайын есеп беруге міндетті.
90-бап. Сақтандыру омбудсманының шешімдер қабылдау тәртібі
1. Сақтандыру омбудсманы шешімді жеке өзі қабылдайды және жазбаша нысанда дауға қатысатын тараптарға жібереді.
2. Сақтандыру омбудсманы шешімдер қабылдаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын және жасалған шарттардың талаптарын басшылыққа алады.
3. Сақтандыру ұйымдарының арасындағы келіспеушіліктер бойынша сақтандыру омбудсманының шешімі сақтандыру ұйымдары үшін міндетті болып табылады.
Сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) және сақтандыру ұйымының арасындағы келіспеушіліктер бойынша сақтандыру омбудсманының шешімі оны сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) қабылдаған жағдайда сақтандыру ұйымы үшін міндетті болып табылады.
4. Сақтандыру ұйымы сақтандыру омбудсманының шешімін ол белгілеген мерзімде орындамаған жағдайда, сақтандыру омбудсманы бұл туралы үш жұмыс күнінен кешіктірмей осы Заңның және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын бұзушылық фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, уәкілетті органға хабарлауға міндетті.
5. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы), сақтандырушы өз құқығын қорғау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотқа жүгінуге құқылы. Бұл ретте сақтандыру омбудсманының шешімін орындау сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) үшін міндетті болып табылмайды.
91-бап. Сақтандыру омбудсманының қызметі
1. Сақтандыру омбудсманының қызметі, оның ішінде келіспеушіліктерді шешу бойынша өтініштерді қарау және шешімдер қабылдау тәртібі мен мерзімдері уәкілетті органмен келісілген және өкілдер кеңесі бекіткен ішкі қағидалардың негізінде жүзеге асырылады.
2. Жүктелген функцияларды тиісінше орындау мақсатында сақтандыру омбудсманының қызметі сақтандыру ұйымдарының, сақтандыру омбудсманы өкілдері кеңесі мүшелерінің жарналары есебінен қаржыландырылады. Жарналарды төлеу талаптары мен тәртібі сақтандыру омбудсманының ішкі құжатында айқындалады.
3. Сақтандыру омбудсманы дауларды шешу барысында алынған ақпаратқа қатысты құпиялылықты сақтауға және оны үшінші тұлғаларға жария етпеуге міндетті.

3) на образование штата (офиса страхового омбудсмана).
2. Страховой омбудсман обязан:
1) руководствоваться в своей деятельности принципами, предусмотренными пунктом 2 статьи 86 настоящего Закона;
2) соблюдать конфиденциальность в отношении информации, полученной в ходе разрешения споров, и не разглашать ее третьим лицам;
3) ежегодно отчитываться перед советом представителей страхового омбудсмана о своей деятельности.
Статья 90. Порядок принятия решений страховым омбудсманом
1. Решение принимается страховым омбудсманом единолично и в письменной форме доводится до сведения сторон, участвующих в споре.
2. При принятии решений страховой омбудсман руководствуется законодательством Республики Казахстан и условиями заключенных договоров.
3. Решение страхового омбудсмана по разногласиям между страховыми организациями является обязательным для страховых организаций.
Решение страхового омбудсмана по разногласиям между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией обязательно для страховой организации в случае принятия его страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем).
4. В случае неисполнения страховой организацией решения страхового омбудсмана в установленный им срок, страховой омбудсман обязан не позднее трех рабочих дней информировать об этом уполномоченный орган с приложением документов, подтверждающих факт нарушения требований настоящего Закона и нормативных правовых актов уполномоченного органа.
5. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана, страхователь (застрахованный, выгодоприобретатель), страховщик вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При этом исполнение решения страхового омбудсмана для страхователя (застрахованного, выгодоприобретателя) не является обязательным.
Статья 91. Деятельность страхового омбудсмана
1. Деятельность страхового омбудсмана, в том числе порядок и сроки рассмотрения заявлений по разрешению разногласий и принятия решений, осуществляются на основании внутренних правил, согласованных с уполномоченным органом и утвержденных советом представителей.
2. В целях надлежащего исполнения возложенных функций деятельность страхового омбудсмана финансируется за счет взносов страховых организаций, членов совета представителей страхового омбудсмана. Условия и порядок оплаты взносов определяются внутренним документом страхового омбудсмана.
3. Страховой омбудсман обязан соблюдать конфиденциальность в отношении информации, полученной в ходе разрешения споров, и не разглашать ее третьим лицам.

4. Осы Заңның 86-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы өтеусіз жүзеге асырады.
92-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейін реттеу
Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейін реттеу ерекшеліктері міндетті сақтандыру түрлері бойынша Қазақстан Республикасының міндетті сақтандыру түрлерін реттейтін заңнамалық актілерінде белгіленеді.".
6. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 11, 63, 67-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-І, 110-құжат; № 21-І, 128-құжат;
№ 22-І, 140-құжат; № 23-І, 166-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 1-2, 2-құжат; № 4, 7-құжат):
17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дербес білім беру ұйымдары, дербес кластерлік қор, нотариаттық палаталар, адвокаттар алқалары, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, Қазақстан Республикасының Сот сарапшылары палатасы, Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы, Қазақстанның төрелік палатасы, кәсiби аудиторлық ұйымдар, пәтерлердің меншiк иелерi кооперативтерi, актуарийлер бірлестігі және басқа да коммерциялық емес ұйымдар өзге де ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуы мүмкін.".
7. "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" 2001 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 13-14, 175-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; 2003 ж., № 23, 168-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 17, 139-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-I, 143-құжат; № 22-II, 144-құжат; № 23, 118-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:

4. Урегулирование разногласий в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 86 настоящего Закона, осуществляется страховым омбудсманом безвозмездно.
Статья 92. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров обязательного страхования
Особенности досудебного урегулирования споров, вытекающих из договоров обязательного страхования, по обязательным видам страхования устанавливаются законодательными актами Республики Казахстан, регулирующими обязательные виды страхования.".
6. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 17, ст. 136; № 23, ст. 179; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 11, ст. 63, 67; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-І, ст. 110; № 21-І, ст. 128; № 22-І, ст. 140; № 23-І, ст. 166; № 23-ІІ, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 1-2, ст. 2; № 4, ст. 7:
пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. В иной организационно-правовой форме могут быть образованы автономные организации образования, автономный кластерный фонд, нотариальные палаты, коллегии адвокатов, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан, Палата судебных экспертов Республики Казахстан, Республиканская палата частных судебных исполнителей, Арбитражная палата Казахстана, профессиональные аудиторские организации, кооперативы собственников квартир, объединение актуариев и другие некоммерческие организации.".
7. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 13-14, ст. 175; 2002 г., № 4, ст. 33; 2003 г., № 23, ст. 168; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 2, ст. 18; № 17, ст. 139; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-I, ст. 143; № 22-II, ст. 144; № 23, ст. 118):
1) статью 1 дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:

"11-1) сақтандыру сертификаты – сақтандырылушыға қатысты қолданыстағы сақтандыру арқылы қорғаудың бар екенін куәландыратын және сақтандырушы жасалған сақтандыру шартын (сақтандыру полисін) растау үшін ресімдеген, сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдері бойынша сақтандыру өтемі талаптары туралы ақпарат қамтылатын құжат;";
2) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Туристік қызметті жүзеге асырудың жалпы шарттары
Шығу туризмі саласындағы туроператорда шетелге шығатын әрбір туристке қатысты жасалған туристі міндетті сақтандыру шарттары болған кезде туроператорлық қызметті жүзеге асыруға жол беріледі.
2. Туроператор туристерге дербес немесе туристер алдындағы өзінің міндеттемелерінің бір бөлігін немесе барлығын орындау жүктелетін үшінші тұлғаларды тарту арқылы туристік өнімге кіретін барлық қызмет көрсетуді қамтамасыз етеді.
Шығу туризмі саласындағы туроператор туристік өнімді ұсынуды және өткізуді турагенттер арқылы ғана жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының бейрезиденті қалыптастырған туристік өнім шығу туризмі саласындағы туроператордың турөніміне енгізу арқылы ұсынылады және осы Заңға сәйкес өткізіледі.
3. Турагент туристерге туроператор Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалыптастырған туристік өнімді ғана ұсынады және өткізеді.
Туроператор мен турагенттің арасындағы туристік өнімді өткізуге арналған агенттік шартта міндетті түрде туристік өнімді қалыптастырған туроператор туралы мәліметтер, турагенттің туристермен туроператордың атынан мәмілелер жасауға өкілеттіктері, турист не туристік өнімге кіретін жекелеген туристік қызмет көрсететін тұлғалар кінәрат-талап қойған жағдайдағы туроператор мен турагенттің өзара іс-қимыл тәртібі, туристік маршруттың сипаттамасы, туристік өнім туралы дәйекті ақпарат және әрбір тараптың туристік өнім туралы ақпаратты ұсынбауы немесе дәйексіз ақпаратты ұсынуы үшін туристің алдындағы жауапкершілігі туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
Туроператор туристік қызмет көрсетуге арналған шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін (оның ішінде қызметтерді кім көрсететініне немесе көрсеткеніне қарамастан, туристік өнімге кіретін туристік қызметтерді көрсетпегені немесе тиісінше көрсетпегені үшін) туристің алдында Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілікті көтереді.
4. Туристік өнімнің құрамында жоқ экскурсиялық қызметті немесе туризм нұсқаушысының қызметін көрсеткен кезде экскурсоводтың, гидтің (гид-аудармашының), туризм нұсқаушысының қызметін көрсететін адамдар туристерге саяхаттың ерекшеліктері, олар саяхат жасаған кезде кездесетін қауіп-қатерлер туралы мәлімет беруге, сондай-ақ туристердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған алдын алу шараларын қабылдауға, оның ішінде саяхат кезінде туристермен болатын төтенше жағдайлар туралы мүдделі мемлекеттік органдарға және туристің отбасына ақпарат беруге міндетті.

"11-1) страховой сертификат – документ, свидетельствующий о наличии действующей страховой защиты в отношении застрахованного и содержащий информацию об условиях страхового покрытия по страховым рискам, принимаемым на страхование, оформленный страховщиком в подтверждение заключенного договора страхования (страхового полиса);";
2) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Общие условия осуществления туристской деятельности
1. Осуществление туроператорской деятельности допускается при наличии у туроператора в сфере выездного туризма заключенных договоров обязательного страхования туриста в отношении каждого туриста, выезжающего за рубеж.
2. Туроператор обеспечивает оказание туристам всех услуг, входящих в туристский продукт, самостоятельно или с привлечением третьих лиц, на которых туроператором возлагается исполнение части или всех его обязательств перед туристами.
Туроператор в сфере выездного туризма осуществляет продвижение и реализацию туристского продукта исключительно через турагентов.
Туристский продукт, сформированный нерезидентом Республики Казахстан, продвигается путем включения в турпродукт туроператора в сфере выездного туризма и реализуется в соответствии с настоящим Законом.
3. Турагент продвигает и реализует туристам только туристский продукт, сформированный туроператором в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Агентский договор на реализацию туристского продукта между туроператором и турагентом обязательно должен содержать сведения о туроператоре, сформировавшем туристский продукт, полномочия турагента на совершение сделок с туристами от имени туроператора, порядок взаимодействия туроператора и турагента в случае предъявления туристом либо третьими лицами, оказывающими отдельные туристские услуги, входящие в туристский продукт, претензии, описание туристского маршрута, достоверную информацию о туристском продукте и ответственности каждой из сторон перед туристом за непредставление или представление недостоверной информации о туристском продукте.
Туроператор несет предусмотренную законодательством Республики Казахстан ответственность перед туристом за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по договору на туристское обслуживание (в том числе за неоказание или ненадлежащее оказание туристам услуг, входящих в туристский продукт, независимо от того, кем должны были оказываться или оказывались эти услуги).
4. При оказании экскурсионных услуг или услуг инструктора туризма не в составе туристского продукта лица, оказывающие услуги экскурсовода, гида (гида-переводчика), инструктора туризма, обязаны представить туристам сведения об особенностях путешествий, опасностях, с которыми они могут встретиться при совершении путешествий, а также принять предупредительные меры, направленные на обеспечение безопасности туристов, в том числе представить заинтересованным государственным органам и семье туриста информацию о чрезвычайных происшествиях с туристами во время путешествий.

5. Діни туризм саласындағы туроператорлық қызмет уәкілетті органмен келісу бойынша діни қызмет саласындағы уәкілетті орган айқындайтын тәртiппен жүзеге асырылады.";
3) 15-3-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-3-бап. Туризм саласындағы хабарламалар
Гидтер (гид-аудармашылар), экскурсоводтар және туризм нұсқаушылары хабарламаға туризм саласында дайындықтан өткені туралы сертификатты қоса береді.";
4) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"27-бап. Туристік қызметті жүзеге асыру кезіндегі сақтандыру
1. Турагент туристік өнімді сату кезінде шетелге шығатын туристке туристік жолдаманы, туристік ваучерді, сақтандыру сертификатын (сақтандыру полисінің көшірмесін) және туристік қызмет көрсетуге арналған шартта көзделген өзге құжаттарды беруге міндетті
2. Сақтандыру шартында туристерге медициналық көмек көрсету ақысы және сақтандыру жағдайы тікелей уақытша болатын елде (жерде) басталған кезде олардың шығыстарын өтеу көзделуі тиіс.
3. Қазақстан Республикасының Үкіметі Қазақстан Республикасының аумағына келетін туристерге өмірі мен денсаулығын сақтандыру туралы куәліктің болуы туралы талапты белгілеуге құқылы.
4. Шығу саласындағы туроператор шетелге шығатын туристі "Туристі міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тәуекелдерден сақтандыруға міндетті.".
8. "Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры туралы" 2003 жылғы 3 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 11, 63-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; 2006 ж., № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат):
1) 1-бапта:
3) және 3-1) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) зиянды өтеу резервi – осы Заңда көзделген жағдайларда жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына келтiрiлген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалатын шығыстарды өтеу үшiн ғана пайдаланылатын, комиссиялық сыйақыны шегергенде, Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры бастапқы бiржолғы жарналар мен қосымша жарналар, сондай-ақ инвестициялаудан алынған кірістер (шығындар) есебiнен қалыптастыратын ақша сомасы;
3-1) кепілдік берілетін сақтандыру түрлері – осы Заңда Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына міндетті қатысу көзделген сақтандыру түрлері";
18) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві – комиссиялық сыйақыны шегергенде сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қоры, міндетті жарналар, оларды инвестициялаудан алынған кірістер (шығындар) есебiнен, сондай-ақ ол мәжбүрлеп таратылған сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымынан Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорының талаптарын қанағаттандыру тәртібімен алған және осы Заңның 12-бабының 2-2-тармағында көзделген жағдайларда пайдаланылатын ақша есебінен қалыптастыратын ақша сомасы;";
мынадай мазмұндағы 22) тармақшамен толықтырылсын:

5. Туроператорская деятельность в сфере религиозного туризма осуществляется в порядке, определяемом уполномоченным органом в сфере религиозной деятельности по согласованию с уполномоченным органом.";
3) статью 15-3 изложить в следующей редакции:
"Статья 15-3. Уведомления в сфере туризма
Гиды (гиды-переводчики), экскурсоводы и инструкторы туризма к уведомлению прилагают сертификат о прохождении подготовки в сфере туризма.";
4) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Страхование при осуществлении туристской деятельности
1. Турагент при реализации туристского продукта обязан выдать туристу, выезжающему за рубеж, туристскую путевку, туристский ваучер, страховой сертификат (копию страхового полиса) и иные документы, предусмотренные договором на туристское обслуживание.
2. Договором страхования должны предусматриваться оплата медицинской помощи туристам и возмещение их расходов при наступлении страхового случая непосредственно в стране (месте) временного пребывания.
3. Правительство Республики Казахстан вправе установить к туристам, въезжающим на территорию Республики Казахстан, требование о наличии свидетельства о страховании жизни и здоровья.
4. Туроператор в сфере выездного туризма обязан застраховать туриста, выезжающего за рубеж, от рисков, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об обязательном страховании туриста".".
8. В Закон Республики Казахстан от 3 июня 2003 года "О Фонде гарантирования страховых выплат" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 11, ст. 63; 2005 г., № 14, ст. 55; 2006 г., № 4, ст. 25; 2007 г., № 2, ст. 18; № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 112; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45):
1) в статье 1:
подпункты 3) и 3-1) изложить в следующей редакции:
"3) резерв возмещения вреда – сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет первоначальных разовых взносов и дополнительных взносов, а также доходов (убытков), полученных от их инвестирования, за минусом комиссионного вознаграждения, используемая исключительно для возмещения вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение в случаях, предусмотренных настоящим Законом;
3-1) гарантируемые виды страхования - виды страхования, по которым настоящим Законом предусмотрено обязательное участие в Фонде гарантирования страховых выплат;";
подпункт 18) изложить в следующей редакции:
"18) резерв гарантирования страховых выплат – сумма денег, формируемая Фондом гарантирования страховых выплат за счет обязательных взносов, доходов (убытков), полученных от их инвестирования, за минусом комиссионного вознаграждения, а также денег, полученных им от принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации в порядке удовлетворения требований Фонда гарантирования страховых выплат и используемых в случаях, предусмотренных пунктом 2-2 статьи 12 настоящего Закона;";
дополнить подпунктом 22) следующего содержания:

"22) консультациялық комитет – сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушы – сақтандыру ұйымдарының мүдделерін білдіретін алқалы консультациялық-кеңесші орган.";
2) 3-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1-бап. Шектеулі ықпал ету шаралары
1. Уәкілетті орган Қордың Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерін бұзғанын анықтаған, Қордың лауазымды адамдарының және қызметкерлерінің заңсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздіктерін, сондай-ақ уәкілетті органның осы Заңда көзделген өзге де талаптарын орындамағанын анықтаған жағдайда, уәкілетті орган Қорға мына шектеулі ықпал ету шараларының бірін қолданады:
1) орындауға міндетті жазбаша нұсқама береді;
2) жазбаша келісім жасайды.
2. Қорға анықталған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ оларды жасауға ықпал еткен жағдайларды белгіленген мерзімде жоюға бағытталған орындалуға міндетті түзету шараларын қабылдауға, және (немесе) анықталған бұзушылықтарды және (немесе) себептерді, сондай-ақ оларды жасауға ықпал еткен жағдайларды жою бойынша іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі – іс-шаралар жоспары) белгіленген мерзімде ұсыну қажеттігіне нұсқау жазбаша нұсқама болып табылады.
Жазбаша ұйғарымда белгіленген мерзімде ұсынылған іс-шаралар жоспарында бұзушылықтардың, олардың туындауына әкеп соққан себептердің сипаттамалары, жоспарланған іс-шаралар тізбесі, оларды жүзеге асыру мерзімдері, сондай-ақ жауапты лауазымды адамдар көрсетіледі.
Уәкілетті органның жазбаша ұйғарымына сотта шағым жасау оның орындалуын тоқтата тұрмайды.
3. Анықталған бұзушылықтарды және (немесе) кемшіліктерді жою қажеттігі және жою мерзімдерін көрсете отырып, осы бұзушылықтарды жою бойынша шаралар тізбесін және (немесе) Қор анықталған бұзушылықтарды жойғанға дейін өзіне қабылдайтын шектеулердің тізбесін бекіту туралы жазбаша келісім Уәкілетті орган мен Қордың арасында жасалған жазбаша келісім болып табылады.
Жазбаша келісімге Қор тарапынан міндетті түрде қол қойылуға тиіс.
4. Уәкілетті орган Қорға оған бұрын қолданылған ықпал ету шараларына қарамастан, осы бапта белгіленген шектеулі ықпал ету шараларының кез келгенін қолданады.
5. Уәкілетті орган Қорға қатысушы - сақтандыру ұйымдарының бұзушылықтарын, Қорға қатысушы - сақтандыру ұйымдарының лауазымды адамдарының немесе қызметкерлерінің Қордың қаржылық жағдайын нашарлататын құқыққа сыйымсыз әрекеттерін немесе әрекетсіздігін анықтаған жағдайда, уәкілетті орган Қорға қатысушы - сақтандыру ұйымына Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген шектеулі ықпал ету шараларын және (немесе) санкцияларды қолданады.";

"22) консультативный комитет – коллегиальный консультативно-совещательный орган, представляющий интересы страховых организаций-участников системы гарантирования страховых выплат.";
2) статью 3-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 3-1. Ограниченные меры воздействия
1. В случаях установления уполномоченным органом нарушений Фондом законодательных актов Республики Казахстан, выявления неправомерных действий или бездействия должностных лиц и работников Фонда, а также невыполнения иных требований уполномоченного органа, предусмотренных настоящим Законом, уполномоченный орган применяет к Фонду одну из следующих ограниченных мер воздействия:
1) дает обязательное для исполнения письменное предписание;
2) составляет письменное соглашение.
2. Письменным предписанием является указание Фонду на принятие обязательных к исполнению коррективных мер, направленных на устранение выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению в установленный срок, и (или) на необходимость представления в установленный срок плана мероприятий по устранению выявленных нарушений и (или) причин, а также условий, способствовавших их совершению (далее – план мероприятий).
В плане мероприятий, представленном в срок, установленный письменным предписанием, указываются описания нарушений, причин, приведших к их возникновению, перечень запланированных мероприятий, сроки их осуществления, а также ответственные должностные лица.
Обжалование письменного предписания уполномоченного органа в суде не приостанавливает его исполнения.
3. Письменным соглашением является заключенное между уполномоченным органом и Фондом письменное соглашение о необходимости устранения выявленных нарушений и (или) недостатков и утверждении перечня мер по устранению этих нарушений с указанием сроков их устранения и (или) перечня ограничений, которые на себя принимает Фонд, до устранения выявленных нарушений.
Письменное соглашение подлежит обязательному подписанию со стороны Фонда.
4. Уполномоченный орган применяет к Фонду любую из ограниченных мер воздействия, определенных настоящей статьей, вне зависимости от примененных ранее к нему мер воздействия.
5. В случаях установления уполномоченным органом нарушений страховыми организациями-участниками Фонда, неправомерных действий или бездействия должностных лиц или работников страховых организаций- участников Фонда, ухудшивших финансовое состояние Фонда, уполномоченный орган применяет к страховой организации-участнику Фонда ограниченные меры воздействия и (или) санкции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";

3) 3-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"3-2-бап. Санкциялар
Уәкiлеттi орган осы Заңның 4-бабының 8) тармақшасында көрсетiлген тұлғаларды қызметтiк мiндеттерiн орындаудан шеттету түріндегі санкцияны Қордың басшы қызметкерiнiң лауазымына тағайындауға (сайлауға) берiлген келісімдi мынадай:
1) Қор активтерiн инвестициялау тәртібі мен мөлшерiн, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің және зиянды өтеу резервінің қаражатын бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi кезекті ай iшiнде екi және одан да көп рет) бұзу;
2) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында көзделген тәртіппен және талаптарда қатысушы-сақтандыру ұйымына берілетін мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кепілдік төлемдерін, сақтандыру портфелін төлеудің, сондай-ақ жәбірленушінің өміріне, денсаулығына келтірілген зиянды және (немесе) жерлеуге жұмсалған шығыстарды өтеу бойынша төлемдерді жүзеге асырудың тәртібі мен мерзімдерін бұзу;
3) уәкiлеттi органға қатысушы-сақтандыру ұйымдарының Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасын бұзудың өзіне белгiлi болған фактілері туралы бiрнеше рет (қатарынан күнтiзбелiк он екi ай iшiнде екi және одан да көп рет) хабардар етпеу;
4) өз функцияларын жүзеге асыру барысында қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қызметi туралы алынған мәлiметтердi үшiншi тұлғаларға (уәкiлеттi органды қоспағанда) жария ету немесе беру;
5) Қордың аудиторлық ұйымның жүргiзiлген аудит туралы есебiнде көрсетiлген бұзушылықтарды Қор аудиторлық есептi алған күннен бастап үш ай iшiнде жоймауы;
6) осы Заңда белгіленген өзінің құзыреті шегінде уәкілетті органның талаптарын орындамау негiздерінiң бiрi бойынша керi қайтарып алумен бiр мезгiлде қолданады.";
4) 4-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Уәкiлеттi орган:
1) Қордың және қатысушы-сақтандыру ұйымдарының қызметiн реттейтiн, оның iшiнде кепiлдiк төлемдерін жүзеге асыру тәртібінің мәселелерiн реттейтiн нормативтiк құқықтық актiлердi қабылдайды;
2) талаптары барлық қатысушы-сақтандыру ұйымдары үшiн стандартты болып табылатын қатысудың үлгі шартын бекітеді;
3) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резерві және зиянды өтеу резерві есебінен сатып алуға рұқсат етілген қаржы құралдарының тізбесін белгілейді;
4) Қордың есептiлiгiн (қаржылық есептiлiктi қоспағанда) ұсынудың көлемiн, тәртібі мен мерзiмдерiн айқындайды;
5) Қор акцияларын сатып алу, сондай-ақ орналастыру тәртібі мен талаптарын белгiлейдi;
6) Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорына қатысушы – сақтандыру ұйымдарының міндетті, қосымша жарналардың және шартты міндеттемелердің мөлшерлемесін есептеудің, міндетті, қосымша және төтенше жарналарды төлеу тәртібі мен мерзімдерінің, шартты міндеттемелерді қалыптастырудың және есепке алудың әдістемесін бекітеді;

3) статью 3-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 3-2. Санкции
Уполномоченный орган применяет санкцию в виде отстранения от выполнения служебных обязанностей лиц, указанных в подпункте 8) статьи 4 настоящего Закона, с одновременным отзывом согласия на назначение (избрание) на должность руководящего работника Фонда по одному из следующих оснований:
1) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) нарушение порядка и размеров инвестирования активов Фонда, средств резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;
2) нарушение порядка и сроков осуществления гарантийных выплат, оплаты страхового портфеля принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации, передаваемого страховой организации-участнику в порядке и на условиях, которые предусмотрены законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности, а также выплат по возмещению вреда жизни, здоровью потерпевшего и (или) расходов на погребение;
3) неоднократное (два и более раза в течение двенадцати последовательных календарных месяцев) неуведомление уполномоченного органа о ставших ему известными фактах нарушения страховыми организациями-участниками законодательства Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
4) разглашение или передача третьим лицам (за исключением уполномоченного органа) сведений, полученных в процессе осуществления своих функций о деятельности страховых организаций-участников;
5) неустранение Фондом нарушений, указанных в отчете аудиторской организации о проведенном аудите, в течение трех месяцев со дня получения Фондом аудиторского отчета;
6) неисполнение требований уполномоченного органа в рамках его компетенции, установленной настоящим Законом.";
4) пункт 1 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"1. Уполномоченный орган:
1) принимает нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Фонда и страховых организаций-участников, в том числе регулирующие вопросы порядка осуществления гарантийных выплат;
2) утверждает типовой договор участия, условия которого являются стандартными для всех страховых организаций-участников;
3) устанавливает перечень финансовых инструментов, разрешенных к приобретению за счет резервов гарантирования страховых выплат и резерва возмещения вреда;
4) определяет объем, порядок и сроки представления отчетности Фонда (за исключением финансовой отчетности);
5) устанавливает порядок и условия приобретения, а также размещения акций Фонда;
6) утверждает методику расчета ставки обязательных, дополнительных взносов и условных обязательств, порядка и сроков уплаты обязательных, дополнительных и чрезвычайных взносов, формирования и учета условных обязательств страховыми организациями-участниками Фонда гарантирования страховых выплат;

7) Қордың директорлар кеңесi белгiлеген қатысушы-сақтандыру ұйымдарының Қорға төлеуiне жататын, қатысушы-сақтандыру ұйымдарының әрбiр күнтiзбелiк жылға арналған мiндеттi және қосымша жарналарының, сондай-ақ шартты мiндеттемелерiнің мөлшермелесін келiседi;
8) Қордың басшы қызметкерлерін сайлауға (тағайындауға) келісім береді, сондай-ақ келісімді беру тәртібін және келісімді алуға қажетті құжаттардың тізбесін белгілейді;
9) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртiппен және негiздерде Қорға, қатысушы-сақтандыру ұйымдарына шектеулi ықпал ету шараларын және санкцияларды қолданады;
10) Қор жарғысына енгiзiлетiн өзгерiстердi және толықтыруларды келiседi;
11) Қор қызметін тексереді;
12) корпоративтік стратегияны, тәуекелдерді басқару жөніндегі саясатты, ішкі аудит жөніндегі саясатты, есептік саясатты, сондай-ақ енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды келіседі;
13) Қордың комиссиялық сыйақыны алу қағидаларын әзірлейді және бекітеді;
14) осы Заңда және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де өкiлеттiктердi жүзеге асырады.";
5) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Қорды құру тәртібі және оның органдары
1. Қор акционерлік қоғам нысанындағы коммерциялық емес ұйым болып табылады және өз қызметін осы Заңның және құрылтай құжаттарының негізінде жүзеге асырады.
Қор сақтандыру ұйымын мәжбүрлеп тарату кезінде сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) міндетті сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін Қазақстан Республикасының аумағындағы жалғыз ұйым болып табылады.
2. Сақтандырудың кепілдік берілетін түрлері бойынша қызметті жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар қатысушы-сақтандыру ұйымы Қордың акционері болып табылады. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі де Қордың акционері болуы мүмкін.
Акционерлердің жалпы жиналысының құзыреті осы Заңда көзделген ерекшеліктер ескеріле отырып, Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар және коммерциялық емес ұйымдар туралы заңнамасына сәйкес айқындалады.
3. Қордың акциялары тек ақшамен ғана төленеді.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкін қоспағанда, Қордың әрбір акционері акцияларының саны Қордың орналастырылған акцияларының жалпы санынан он пайыздан артық болуға болмайды.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Қор акцияларын иеленуіне қарамастан, Қордың директорлар кеңесінің құрамына тұрақты негізде дауыс беру құқығымен Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің өкілдері кіреді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі өкілдерінің саны Қордың директорлар кеңесі құрамының кемінде жиырма пайызын құрауға тиіс.
Қордың директорлар кеңесінің құрамына дауыс беру құқығымен тұрақты негізде қатысушы сақтандыру ұйымдарының өкілдері кіреді. Қатысушы сақтандыру ұйымдарының саны Қордың директорлар кеңесі құрамының кемінде елу пайызын құрауға тиіс. Қатысушы сақтандыру ұйымдары өкілдерінің қатарына "өмірді сақтандыру" саласы бойынша қызметті жүзеге асыратын, қатысушы сақтандыру ұйымдары өкілдерінің кемінде елу пайызын құрайтын қатысушы сақтандыру ұйымдарының өкілдері кіруге тиіс.

7) согласовывает ставки обязательных и дополнительных взносов, а также условных обязательств страховых организаций-участников на каждый календарный год, подлежащих уплате страховыми организациями-участниками в Фонд, установленных советом директоров Фонда;
8) выдает согласие на избрание (назначение) руководящих работников Фонда, а также устанавливает порядок выдачи согласия и перечень документов, необходимых для получения согласия;
9) применяет ограниченные меры воздействия и санкции к Фонду, страховым организациям-участникам в порядке и на основаниях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
10) согласовывает изменения и дополнения, вносимые в устав Фонда;
11) проводит проверку деятельности Фонда;
12) согласовывает корпоративную стратегию, политику по управлению рисками, политику по внутреннему аудиту, учетную политику, а также вносимые изменения и дополнения;
13) разрабатывает и утверждает правила взимания комиссионного вознаграждения Фондом;
14) осуществляет иные полномочия, предусмотренные настоящим Законом и законодательством Республики Казахстан.";
5) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Порядок создания Фонда и его органы
1. Фонд является некоммерческой организацией в форме акционерного общества и осуществляет свою деятельность на основании настоящего Закона и учредительных документов.
Фонд является единственной организацией на территории Республики Казахстан, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) при принудительной ликвидации страховой организации по договорам обязательного страхования.
2. Акционером Фонда является страховая организация-участник, имеющая лицензию на право осуществления деятельности по гарантируемым видам страхования. Акционером Фонда также может быть Национальный Банк Республики Казахстан.
Компетенция общего собрания акционеров определяется в соответствии с законодательством Республики Казахстан об акционерных обществах и некоммерческих организациях с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Законом.
3. Акции Фонда оплачиваются исключительно деньгами.
Количество акций каждого акционера Фонда, за исключением Национального Банка Республики Казахстан, не может быть более десяти процентов от общего количества размещенных акций Фонда.
4. В состав совета директоров Фонда, независимо от владения Национальным Банком Республики Казахстан акциями Фонда, на постоянной основе с правом голоса входят представители Национального Банка Республики Казахстан.
Число представителей Национального Банка Республики Казахстан должно составлять не менее двадцати процентов от состава совета директоров Фонда.
В состав совета директоров Фонда на постоянной основе с правом голоса входят представители страховых организаций – участников. Число представителей страховых организаций – участников, должно составлять не менее пятидесяти процентов от состава совета директоров Фонда. В число представителей страховых организаций – участников должны входить представители страховых организаций – участников, осуществляющих деятельность по отрасли "страхование жизни", составляющие не менее пятидесяти процентов от числа представителей страховых организаций – участников.

5. Қор мыналарды:
"жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
"өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын;
зиянды өтеу резервінің қаражатын;
Қордың қаржылық-шаруашылық қызметін қамтамасыз етуге арналған меншікті қаражатын есепке алу үшін екінші деңгейдегі банктерде бөлек банк шоттарын ашады.
Қорға сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің, зиянды өтеу резервінің қаражатын есепке алу үшін ашылған банк шоттарында орналастырған ақшаны осы Заңда көзделмеген мақсаттарға пайдалануға тыйым салынады.";
6) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Консультациялық комитет
1. Барынша маңызды мәселелерді қарау және директорлар кеңесіне ұсынымдарды дайындау үшін Қорда консультациялық комитет құрылуы тиіс.
2. Консультациялық комитет консультациялық-кеңесші орган нысанында құрылады және ол туралы ереженің негізінде іс- әрекет етеді.
Консультациялық комитеттің негізгі міндеттері, өкілеттіктерінің мерзімі және мүшелерін сайлау тәртібі, олардың өкілеттіктерін мерзімнен бұрын тоқтату, сондай-ақ Консультациялық комитеттің қатысумен және сырттай өтетін отырыстарын шақыру, дайындау және өткізу тәртібін қоса алғанда, оның қызметін ұйымдастыру тәртібі уәкілетті органмен келісу бойынша Қордың Директорлар кеңесі бекітетін Консультациялық комитет туралы ережеде айқындалады.
3. Консультациялық комитеттің құзыретіне Консультациялық комитет туралы ережеде айқындалған Қордың қызмет мәселелерін алдын ала қарау жатады.
4. Консультациялық комитеттің шешімдері жазбаша түрде ресімделеді және ұсыным сипатында болады.";
7) 7-бапта:
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру шарттары (сақтандыру полистері) заңнамалық актілердің және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес ресімделген және онда сақтандырушының және (немесе) сақтандыру агентінің қолы бар, сондай-ақ сақтандырушының (аннуитет шарттары бойынша) мөрімен бекітілген жағдайда, мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру шарттарының тізіліміне және (немесе) сақтандыру жөніндегі бірыңғай дерекқорға енгізілмеген сақтандырудың кепілдік берілген түрлері бойынша сақтандыру шарттары Қор кепілдіктерімен өтеледі.";
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Осы Заңда Қорға міндетті қатысу көзделген кепілдік берілген сақтандыру түрлеріне:
1) көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;
2) тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру;

5. Фондом открываются раздельные банковские счета в банках второго уровня Республики Казахстан для учета:
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование";
средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни";
средств резерва возмещения вреда;
собственных средств, предназначенных для обеспечения финансово-хозяйственной деятельности Фонда.
Фонду запрещается использование денег, размещенных на банковских счетах, открытых для учета средств резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда, на цели, не предусмотренные настоящим Законом.";
6) дополнить статьей 6-1 следующего содержания:
"Статья 6-1. Консультативный комитет
1. Для рассмотрения наиболее важных вопросов и подготовки рекомендаций совету директоров в Фонде должен быть создан консультативный комитет.
2. Консультативный комитет создается в форме консультативно-совещательного органа и действует на основании положения о нем.
Основные задачи, срок полномочий и порядок избрания членов Консультативного комитета, досрочное прекращение их полномочий, а также порядок организации его деятельности, включая порядок созыва, подготовки и проведения очных и заочных заседаний Консультативного комитета, определяются положением о Консультативном комитете, утверждаемым Советом директоров Фонда по согласованию с уполномоченным органом.
3. К компетенции Консультативного комитета относится предварительное рассмотрение вопросов деятельности Фонда, определенных положением о Консультативном комитете.
4. Решения Консультативного комитета оформляются в письменном виде и носят рекомендательный характер.";
7) в статье 7:
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Гарантиями Фонда покрываются договоры страхования по гарантируемым видам страхования, не включенные в реестр договоров страхования принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации и (или) единую базу данных по страхованию при условии, что договоры страхования (страховые полисы) оформлены в соответствии с требованиями законодательных актов и нормативных правовых актов уполномоченного органа и содержат подпись страховщика и (или) страхового агента, а также скреплены печатью страховщика (по договорам аннуитета).";
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. К гарантируемым видам страхования, по которым настоящим Законом предусмотрено обязательное участие в Фонде, относятся:
1) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств;
2) обязательное страхование гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами;

3) туристі міндетті сақтандыру;
4) "Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" және "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жүзеге асырылатын аннуитеттік сақтандыру жатады.
2-2. Кепілдік берілген аннуитетті сақтандыру шеңберінде Қор:
мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бұрын жасасқан қолданыстағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру төлемдерін жүзеге асырудың үздіксіздігін;
мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бұрын жасасқан қолданыстағы аннуитеттік сақтандыру шарттары бойынша сақтандыру портфелін толық көлемде беруді;
мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының кредиторларымен аннуитеттік сақтандыру шарттарын жасасуды қамтамасыз етеді.
Қордың мәжбүрлеп таратылатын сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымы бұрын жасасқан шарттар бойынша міндеттемелерінің орындалуын қамтамасыз етуге кепілдік беру тәртібі мен талаптары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалады.";
8) 8-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "қамтамасыз ету болып табылады" деген сөздері алып тасталып, мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) осы Заңда және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілерінде айқындалған тәртіппен сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесінің жұмыс істеуін және дамуын қамтамасыз ету болып табылады.";
9) 10-баптың бірінші бөлігінің 6) және 8) тармақшалары алып тасталсын;
10) 15-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Кепілдік берілген төлемдердің ерекшеліктері, тәртібі мен мөлшері, оның ішінде сақтандырудың аннуитеттік сыныптары бойынша, осы Заңға және уәкілетті органның нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес айқындалады.";
11) 18-бапта:
1-тармақтың 5) тармақшасындағы "құқылы" деген сөз алып тасталып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) жыл сайынғы аудиттің нәтижелері бойынша шекті мәні "жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын, "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервінің қаражатын, зиянды өтеу резервінің қаражатын инвестициялаудан алынған инвестициялық пайдадан жеті жарым пайыз аспауы тиіс комиссиялық сыйақы алуға құқылы.";
2-тармақ:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру резервін, зиянды өтеу резервін, сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру жүйесіне қатысушылардың жарналарын инвестициялаудан түскен кірісті (шығынды) есепке алуды "жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша бөлек жүргізуге;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) Қазақстан Республикасының барлық аумағында таратылатын мемлекеттік және орыс тілдеріндегі мерзімді баспасөз басылымдарында және (немесе) ресми интернет-ресурстарында аудиторлық ұйым растаған жылдық қаржылық есептілігін жариялауға;".

3) обязательное страхование туриста;
4) аннуитетное страхование, осуществляемое в соответствии с законами Республики Казахстан "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" и "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
2-2. В рамках гарантирования аннуитетного страхования Фонд обеспечивает:
непрерывность осуществления страховых выплат по действующим договорам аннуитетного страхования, ранее заключенным принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией;
передачу страхового портфеля в полном объеме по действующим договорам аннуитетного страхования, ранее заключенным принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией;
заключение договоров аннуитетного страхования с кредиторами принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организации.
Порядок и условия гарантирования Фондом обеспечения исполнения обязательств по договорам аннуитетного страхования, ранее заключенным принудительно ликвидируемой страховой (перестраховочной) организацией, определяются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
8) пункт 1 статьи 8 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) обеспечение функционирования и развития системы гарантирования страховых выплат в порядке, определенном настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
9) подпункты 6) и 8) части первой статьи 10 исключить;
10) пункт 6 статьи 15 изложить в следующей редакции:
"6. Особенности, порядок и размеры гарантийных выплат, в том числе по аннуитетным классам страхования, определяются в соответствии с настоящим Законом и нормативными правовыми актами уполномоченного органа.";
11) в статье 18:
пункт 1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) по результатам ежегодного аудита получать комиссионное вознаграждение, предельная величина которого должна составлять не выше семи с половиной процентов от инвестиционного дохода, полученного от инвестирования средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "общее страхование", средств резерва гарантирования страховых выплат по отрасли "страхование жизни", средств резерва возмещения вреда.";
в пункте 2:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания;
"1-1) вести учет резервов гарантирования страховых выплат, резерва возмещения вреда, доходов (убытков) от инвестирования взносов участников системы гарантирования страховых выплат раздельно по отрасли "общее страхование" и "страхование жизни";";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) публиковать в периодических печатных изданиях на государственном и русском языках, распространяемых на всей территории Республики Казахстан, и (или) официальных интернет-ресурсах годовую финансовую отчетность, подтвержденную аудиторской организацией;";

мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Сақтанушыға (сақтандырылғандарға, пайда алушыға), сақтандыру шартын жасасуға ниеті бар адамдарға өзінің қызметі туралы ақпаратты жеткізу мақсатында Қор өзінің ресми интернет-ресурсында, атап айтқанда, мына ақпаратты:
1) өзінің, оның ішінде филиалдарының және өкілдіктерінің толық атауын, мекенжайын (орналасқан орнын), телефон нөмірлерін, жұмыс режимін;
2) акционерлері туралы мәліметтерді;
3) басшы қызметкерлері туралы мәліметтерді;
4) мемлекеттік тіркеу нөмірі және бизнес-сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтерді;
5) жүзеге асырылатын қызмет түрлері туралы мәліметтерді;
6) аудиторлық ұйым растаған алдыңғы есептік үш жыл үшін жылдық қаржылық есептілікті;
7) алдыңғы есептік үш жыл үшін қызмет қорытындылары туралы есептерді;
8) қауымдастықтарға (одақтарға), оның ішінде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының және сақтандыру брокерлерінің бірлестіктеріне қатысу туралы мәліметтерді (бар болса);
9) қатысушы-сақтандыру ұйымдары туралы мәліметтерді орналастыруға міндетті.".
9. "Жекеше нотариустардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 11 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 84-құжат; 2009 ж., № 24, 134 құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 4, 7-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы"
2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Сақтандыру қызметі туралы заң) сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
2) 4-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жекеше нотариустың жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандырылған жекеше нотариустың қызметiн жүзеге асыру;";
3) мынадай мазмұндағы 4-2-баппен толықтырылсын:
"4-2-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Сақтандыру жағдайының басталу фактісін және оның салдарын растау үшін қажетті ақпаратқа ие әділет органдары, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар және ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде ұсынуға міндетті.";
4) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисін ресімдеуі арқылы жасалады.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисі электрондық нысанда ресімделеді.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисінің мазмұны мен оны ресімдеу жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленеді.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында көрсетілуге жататын талаптардың толық болмауы үшін сақтандырушы жауапты болады. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартының жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";

дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. В целях доведения до страхователей, (застрахованных, выгодоприобретателей), лиц, имеющих намерение заключить договор страхования, информации о своей деятельности Фонд обязан разместить на своем официальном интернет-ресурсе, в частности, следующую информацию:
1) полное наименование, адрес (место нахождения), номера телефонов, режим работы, в том числе, ее филиалов и представительств;
2) сведения об акционерах;
3) сведения о руководящих работниках;
4) сведения о государственном регистрационном номере и бизнес-идентификационном номере;
5) сведения об осуществляемых видах деятельности;
6) годовую финансовую отчетность, подтвержденную аудиторской организацией, за три предыдущих отчетных года;
7) отчеты об итогах деятельности за три предыдущих отчетных года;
8) сведения об участии в ассоциациях (союзах), в том числе в объединении страховых (перестраховочных) организаций и страховых брокеров (при наличии);
9) сведения о страховых организациях-участниках.".
9. В Закон Республики Казахстан от 11 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности частных нотариусов" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 84; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; № 4, ст. 7):
1) статью 1 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности" (далее – Закон о страховой деятельности);";
2) абзац второй пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"осуществление деятельности частного нотариуса, чья ответственность застрахована по договору обязательного страхования ответственности частного нотариуса;";
3) дополнить статьей 4-2 следующего содержания:
"Статья 4-2. Информационное взаимодействие
Органы юстиции, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и его последствиях, обязаны представить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
4) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности частных нотариусов заключается путем оформления страховщиком страхового полиса.
Страховой полис по обязательному страхованию ответственности частных нотариусов оформляется в электронной форме.
Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности частных нотариусов устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности частных нотариусов, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности частных нотариусов вследствие неполноты отдельных его условий, спор решается в пользу страхователя.";

мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш беру арқылы не сақтанушы мен сақтандырушы арасында сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, электрондық нысанда ақпаратпен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн электрондық нысанда мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар
1. Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн электрондық нысанда мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушының арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылады.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн электрондық нысанда мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан арнайы бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану талап етілмейді.
2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып жекеше нотариустардың жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасасудан бас тарту (бас тартудың себептерін көрсете отырып) туралы электрондық хабар түріндегі хабарламаны тез арада жіберуді;
2) сақтанушының жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтандырушының интернет-ресурсына сақтанушының тәулік бойы қолжеткізуін қамтамасыз ете отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн электрондық нысанда мiндеттi сақтандыру шартын сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) мыналар:
мәліметтерді өзгерту, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау;
келтірілген зиянның мөлшерін бағалау;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті электрондық нысандағы ақпаратты (өтініш, хабарлама және (немесе) өзге құжаттар, мәліметтер) құру және сақтандыру ұйымына жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарламаның тәртібіне және мазмұнына қойылатын талаптар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында уәкілетті орган белгілеген электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібін ескере отырып белгіленеді.

дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности частных нотариусов по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием официального интернет-ресурса страховщика.";
5) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования к страховой организации при заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме от страхователя не требуется использование специализированного программного обеспечения.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием официального интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности частных нотариусов через информационную систему организации;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения) необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов устанавливаются с учетом порядка обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией, установленного уполномоченным органом.

4. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтандырушы ұсынған талаптарда сақтанушы осы сақтандыру шартын жасасты деп саналады.
5. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді, ол онымен өзіне ұсынылған талаптарда осы қосылу шартын жасасатынына өзінің келісімін растайды.
6. Сақтандырушы сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасында ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасасуға арналған сақтандыру ұйымдарының ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, жекеше нотариустардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу бойынша қызметіне жол берілмейді.";
6) 13-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
2-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жекеше нотариустардың жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға;";
7) 14-баптың 2-тармағы:
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) сақтандыру жағдайының басталуы фактісін және сақтандырушы өтеуі тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде сақтандырушы оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жеткіліксіз және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы хабарлауы;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) осы Заңның 19-1-бабында көзделген жағдайда, сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін өзі алған құжаттарды сақтандыру омбудсманына жіберуге;";
8) 17-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру сыйлықақысы Интернет желісін пайдалана отырып төлем жүйелерін қолданумен, қолма-қол ақшасыз төлем арқылы төленуі мүмкін.";
9) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

4. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием официального интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса, в случае уплаты страховой премии в рассрочку).
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием официального интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием официального интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности частных нотариусов с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";
6) в статье 13:
подпункт 4) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"4) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера.";
пункт 2 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) заключить договор обязательного страхования ответственности частных нотариусов;";
7) пункт 2 статьи 14:
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, страховщик в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману в случае, предусмотренном статьей 19-1 настоящего Закона.";
8) статью 17 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Страховая премия может быть оплачена с использованием сети Интернет путем безналичной оплаты с применением платежных систем.";
9) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Сақтанушы не үшiншi тұлға сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда ұсынады.
Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемi туралы талап сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса бере отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемi туралы талаптар өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушының орналасқан жері бойынша беруінен босатпайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтiнiш берушiге табыс етiлген құжаттардың толық тiзбесiн және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, анықтама беруге мiндеттi.
Сақтанушы (сақтандырылған, пайда алушы) сақтандыру төлемi туралы талапты электрондық тәсілмен жөнелткен жағдайда, сақтандырушы осы анықтаманы электрондық нысанда ұсынуы мүмкін.";
10) мынадай мазмұндағы 19-1-тармақпен толықтырылсын:
"19-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, пайда алушының) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.".
10. "Аудиторлық ұйымдардың азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгін мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 13 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 12, 89-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 4, 7-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:

"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем либо третьим лицом в письменной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требования о страховой выплате в электронной форме не освобождают заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
подпункт 1) пункта 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме, страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";
10) дополнить статьей 19-1 следующего содержания:
"Статья 19-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, выгодоприобретателем) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана, заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
10. В Закон Республики Казахстан от 13 июня 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности аудиторских организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 12, ст. 89; 2006 г., № 8, ст. 45; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; 2015 г., № 8, ст. 45; № 4, ст. 7):
1) статью 1 дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:

"9-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылары арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
2) 4-баптың 2-тармағының екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"жауапкершiлiгi аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін мiндеттi сақтандыру шарты бойынша сақтандырылған аудиторлық ұйымдардың қызметiн жүзеге асыру болып табылады;";
3) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Сақтандыру жағдайының басталуы фактісін және оның салдарын растауға қажетті ақпаратқа ие аудиторлық қызмет саласындағы уәкілетті органның бөлімшелері, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде ұсынуға міндетті.";
4) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисін ресімдеуі арқылы жасасылады.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисі электрондық нысанда ресімделеді.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында көрсетілуге тиіс талаптардың толық болмағаны үшін сақтандырушы жауапкершілікте болады. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау арқылы не сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық нысанда ақпаратпен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Электрондық нысандағы аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар
1. Электрондық нысандағы аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушының арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылады.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшін электрондық нысанда өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану талап етілмейді.

"9-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности;";
2) абзац второй пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"осуществление деятельности аудиторских организаций, ответственность которых застрахована по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;";
3) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Информационное взаимодействие
Подразделения уполномоченного органа в области аудиторской деятельности, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и его последствиях, обязаны представить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
4) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности аудиторских организаций заключается путем оформления страховщиком страхового полиса.
Страховой полис по обязательному страхованию ответственности аудиторских организаций оформляется в электронной форме.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности аудиторских организаций, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций вследствие неполноты отдельных его условий, спор решается в пользу страхователя.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности аудиторских организаций по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием официального интернет-ресурса страховщика.";
5) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования к страховой организации при заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме от страхователя не требуется использование специализированного программного обеспечения.

2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып аудиторлық ұйымдардың жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтандырушы:
1) сақтанушыға электрондық хабар түріндегі аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу не оны жасаудан бас тарту (бас тартудың себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны тез арада жіберуді;
2) сақтанушының аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын электрондық нысанда сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) мыналар:
мәліметтерді өзгерту, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау;
келтірілген зиянның мөлшерін бағалау;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) жасау және сақтандыру ұйымына электрондық нысанда жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу туралы хабарламаның тәртібіне және мазмұнына қойылатын талаптар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында уәкілетті орган белгілеген электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі ескеріле отырып белгіленеді.
4. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу кезінде осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтандырушы ұсынған талаптармен сақтанушы жасасқан болып саналады.
5. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасуға өзінің келісімін растай отырып, сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді.

2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием официального интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности аудиторских организаций через информационную систему организации;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения) необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций устанавливаются с учетом порядка обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией, установленного уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием официального интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса, в случае уплаты страховой премии в рассрочку).
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием официального интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.

6. Сақтандырушы өзінің ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтандыру ұйымдарының сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шартын жасасуға арналған ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, аудиторлық ұйымдардың жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу бойынша қызметіне рұқсат етілмейді.";
6) 13-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) аудиторлық ұйымдардың жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын келіспеушіліктердi реттеу үшiн сақтандыру омбудсманына өтiнiш жасауға құқылы;";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) аудиторлық ұйымдардың жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға;";
7) 17-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру сыйлықақысы Интернет желісін пайдалана отырып төлем жүйелерін қолданумен, қолма-қол ақшасыз төлем жасау арқылы өленуі мүмкін.";
8) 19-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы не аудиттеу субъектісі сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса бере отырып, жазбаша нысанда ұсынады.
Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемi туралы талап сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса бере отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте, электрондық нысандағы сақтандыру төлемi туралы талаптар өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқасын сақтандырушының орналасқан жері бойынша беруден босатпайды.";
2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтiнiш берушiге ұсынылған құжаттардың толық тiзбесiн және оларды қабылдау күнін көрсете отырып, анықтама беруге мiндеттi.
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемi туралы талапты электрондық тәсілмен жіберген жағдайда, сақтандырушы осы анықтаманы электрондық нысанда ұсына алады.".
11. "Көлiк құралдары иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 12-құжат; 2011 ж., № 2, 25-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 10, 52-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 22-VI, 159-құжат):

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием официального интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности аудиторских организаций с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";
6) часть первую пункта 2 статьи 13 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) заключить договор обязательного страхования ответственности аудиторских организаций;";
7) статью 17 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Страховая премия может быть оплачена с использованием сети Интернет путем безналичной оплаты с применением платежных систем.";
8) в статье 19:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем либо аудируемым субъектом в письменной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требования о страховой выплате в электронной форме не освобождают заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
подпункт 1) пункта 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме, страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.".
11. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 25; 2012 г., № 13, ст. 91; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 8, ст. 44; № 10, ст. 52; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 22-VI, ст. 159):

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
2) 4-баптың 2-тармағының үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"көлiк құралының иесi көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқан жағдайда оны пайдалану;";
3) 7 және 8-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасаспай көлік құралын пайдалануға жол бермеу
1. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты жасалмаған жағдайда, көлік құралын пайдалануға жол берілмейді.
2. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның бөлімшелері және көліктік бақылау органдары құжаттарды тексеру кезінде көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерді көлiк құралдары иелерiнiң орындауын тексеруге мiндеттi.
8-бап. Көлiк құралдары иелерінің жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыруды жүзеге асырудың ерекшелiктерi
1. Сақтандыру ұйымы ретінде тіркелген заңды тұлға көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейін Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қорын құру және оның қызметі туралы Қазақстан Республикасының заңында айқындалған тәртіппен көрсетілген Қормен қатысу шартын жасасуға міндетті.
2. Бәсекелестiктi шектеуге немесе болдырмауға, бiр сақтандырушыларға басқалар алдында көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу бойынша негiзсiз артықшылықтар беруге немесе оларды алуына, сақтанушылардың құқықтары мен заңды мүдделерiне қысым жасауға бағытталған қызметке жол берілмейді.
3. Көлiк құралдарының иелерi көлік құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын осы сақтандыру көлiк құралдарының иелерiне Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде ғана сақтандыру арқылы қорғауды қамтамасыз ететін жағдайда басқа мемлекеттердің сақтандырушыларымен жасасуға, оның ішінде электрондық нысанда жасасуға құқылы.";
4) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Ішкi iстер органдары, прокуратура органдары, соттар, денсаулық сақтау ұйымдары, өзге де мемлекеттiк органдар мен ұйымдар көлiк оқиғасы және оның салдары туралы қолдағы ақпаратты сақтандырушы, сақтандыру омбудсманы және Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры өтiнiш жасаған кезде оларға осы ақпаратты беруге мiндеттi.";

1) статью 1 дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности;";
2) абзац третий пункта 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"эксплуатация транспортного средства при условии заключения его владельцем договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;";
3) статьи 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Недопустимость эксплуатации транспортного средства без заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств
1. Эксплуатация транспортного средства в случае незаключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств не допускается.
2. Подразделения уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения и органы транспортного контроля при проверке документов обязаны проверить выполнение владельцами транспортных средств обязанности по заключению договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.
Статья 8. Особенности осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств
1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств обязано заключить договор участия с Фондом гарантирования страховых выплат в порядке, определенном законом Республики Казахстан о создании и деятельности указанного Фонда.
2. Не допускается деятельность, направленная на ограничение или устранение конкуренции, предоставление или получение необоснованных преимуществ по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств одними страховщиками перед другими, ущемление прав и законных интересов страхователей.
3. Владельцы транспортных средств вправе заключать договоры страхования ответственности владельцев транспортных средств со страховщиками других государств, в том числе в электронной форме, при условии, что это страхование обеспечивает страховую защиту владельцам транспортных средств только за пределами Республики Казахстан.";
4) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Органы внутренних дел, органы прокуратуры, суды, организации здравоохранения, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о транспортном происшествии и его последствиях, обязаны представить данную информацию страховщику, страховому омбудсману и Фонду гарантирования страховых выплат при их обращении.";

5) 10-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлігін мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисiн электрондық нысанда ресімдеуi арқылы жасалады.
Сақтанушының сақтандыру сыйлықақысын есептеу және сақтанушыны, сақтандырылушыны сәйкестендіру үшін қажетті деректерді қамтитын өтініші көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшiн негiз болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақпен толықтырылсын:
"5-1. Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау арқылы не сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық нысанда ақпаратпен алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
6-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру полисiнің мазмұны және оны ресiмдеу жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленедi.";
7-тармақ алып тасталсын;
6) 11-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Стандартты шарт пайдаланылатын көлiк құралының әр бiрлiгiне жасалады.";
7) 12-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кешендi шарт пайдаланылатын барлық көлiк құралдарына жасалады.";
8) мынадай мазмұндағы 12-1-баппен толықтырылсын:
"12-1-бап. Электрондық нысандағы көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар
1. Электрондық нысандағы көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушының арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылады.
Электрондық нысандағы көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану талап етілмейді.
2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандырушы:

5) в статье 10:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств является заявление страхователя, содержащее данные, необходимые для расчета страховой премии и идентификации страхователя, застрахованного.";
дополнить пунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1. Договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием официального интернет-ресурса страховщика.";
часть вторую пункта 6 изложить в следующей редакции:
"Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности владельцев транспортных средств устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
пункт 7 исключить;
6) пункт 2 статьи 11 изложить в следующей редакции:
"2. Стандартный договор заключается на каждую единицу эксплуатируемого транспортного средства.";
7) пункт 2 статьи 12 изложить в следующей редакции:
"2. Комплексный договор заключается на все эксплуатируемые транспортные средства.";
8) дополнить статьей 12-1 следующего содержания:
"Статья 12-1. Требования к страховой организации при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме от страхователя не требуется использование специализированного программного обеспечения.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием официального интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:

1) сақтанушыға электрондық хабар түріндегі көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау не оны жасаудан бас тарту (бас тартудың себептерін көрсете отырып) туралы хабарламаны тез арада жіберуді;
2) сақтанушының көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтанушы үшін сақтандырушының интернет-ресурсына тәулік бойы қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып, электрондық нысандағы көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) мыналар:
мәліметтерді өзгерту, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау;
келтірілген зиянның мөлшерін бағалау;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті электрондық нысандағы ақпаратты (өтініштер, хабарламалар және (немесе) өзге де құжаттар, мәліметтер) жасау және сақтандыру ұйымына жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау туралы хабарламаның тәртібіне және мазмұнына қойылатын талаптар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында уәкілетті орган белгілеген электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі ескеріле отырып белгіленеді.
4. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде осы сақтандыру шартын сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтандырушы ұсынған талаптармен сақтанушы жасасқан болып саналады.
5. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін өзіне ұсынылған талаптарда осы қосылу шартын жасасуға өзінің келісімін растай отырып, сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді.
6. Сақтандырушы сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасау мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.

1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств через информационную систему организации;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения) необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств устанавливаются с учетом порядка обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией, установленного уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием официального интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса, в случае уплаты страховой премии в рассрочку).
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием официального интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.
6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием официального интернет-ресурса страховщика круглосуточно.

7. Сақтандыру агенттерінің сақтандыру ұйымдарының сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасында ақпараттық іс-қимыл жасау арқылы электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасауға арналған ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарттарын жасасу бойынша қызметіне жол берілмейді.";
9) 14-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандыру төлемi жүзеге асырылған кезде сақтандырушы бір жұмыс күні ішінде сақтанушыға және дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымға көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының қолданылуын тоқтату туралы хабарлайды. Бұл ретте, көлiк құралының (егер ол жойылмаса) иесi өзiнiң таңдауы бойынша мiндеттi сақтандырудың осы түрiн (сыныбын) жүзеге асыруға құқығы бар кез келген сақтандырушымен жаңа кезеңге көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуға мiндеттi.";
10) 16-баптың 1-тармағының бірінші бөлігінде:
2) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
11) 17-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) caқтанушыны (сақтандырылушыны) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру талаптарымен, оның ішінде тараптардың көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын құқықтары мен мiндеттерiмен таныстыруға;
2) көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасқаннан кейiн сақтанушыға (сақтандырылушыға) сақтандыру полисiн ресімдеуге;";
5-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) жәбiрленушiнiң немесе Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жәбiрленушiнiң қайтыс болуына байланысты зиянды өтеткізуге құқығы бар адамдардың жазбаша өтiнiшiн алған күннен бастап бір жұмыс күнi iшiнде сақтандыру жағдайын растайтын құжат болған кезде көлiк оқиғасына кiнәлi болып табылатын сақтанушы көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасуы туралы мәліметті (сақтанушының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), көлiк құралын мемлекеттік тiркеу нөмiрi, нөмiрi және жасалған күнi) жазбаша түрде беруге;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) осы Заңда белгіленген мерзімде және тәртiппен сақтанушының (сақтандырылушының) не жәбірленушінің (пайда алушының) немесе олардың өкілдерінің бағалау жүргізуге арналған өтініші бойынша зақымдалған (жойылған) мүлікке бағалау жүргізуді ұйымдастыруға және бағалау туралы есепті пайда алушыға танысу үшін ұсынуға;";
6-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін растайтын құжаттар мен сақтандырушы өтеуі тиісті зиянның мөлшері жеткіліксіз болған кезде сақтандырушы құжаттарды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жеткіліксіз және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы хабардар етуге;";

7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";
9) пункт 2 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"2. При осуществлении страховой выплаты страховщик в течение одного рабочего дня информирует страхователя и организацию по формированию и ведению базы данных о прекращении действия договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств. При этом владелец транспортного средства (если оно не уничтожено) обязан заключить договор обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств на новый период по его выбору с любым страховщиком, имеющим право на осуществление данного вида (класса) обязательного страхования.";
10) в части первой пункта 1 статьи 16:
подпункт 2) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
11) в части первой пункта 2 статьи 17:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя (застрахованного) с условиями обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств;
2) по заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств оформить страхователю (застрахованному) страховой полис;";
подпункт 5-1) изложить в следующей редакции:
"5-1) в течение рабочего дня с даты получения письменного обращения потерпевшего или лица, имеющего согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего, письменно представить сведения о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) страхователя, государственный номер регистрации транспортного средства, номер и дата заключения) страхователем, являющимся виновником транспортного происшествия, при наличии документа, подтверждающего страховой случай;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) в сроки и порядке, установленные настоящим Законом, организовать по заявлению на проведение оценки страхователя (застрахованного) либо потерпевшего (выгодоприобретателя) или их представителей оценку поврежденного (уничтоженного) имущества и представить отчет об оценке на ознакомление выгодоприобретателю;";
подпункт 6-1) изложить в следующей редакции:
"6-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";

мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) осы Заңның 29-1-бабында көзделген жағдайда, сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін өзі алған құжаттарды сақтандыру омбудсманына жіберуге;";
12) 18-баптың 1-тармағында:
4-1) және 4-2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiргенiне кiнәлi адамның сақтандырушысына осы Заңның 17-бабының 5-1) тармақшасында көзделген тәртiппен осы адамда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының бар екендiгi туралы мәлiметтердi (сақтанушының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), көлiк құралын мемлекеттік тiркеу нөмiрi, нөмiрi және жасалған күнi) растау туралы жазбаша өтiнiш жасауға;
4-2) дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымға сақтандыру жағдайын растайтын құжат болған кезде жәбiрленушiнiң өмiрiне, денсаулығына және (немесе) мүлкiне зиян келтiргенiне кiнәлi адамда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартының бар не жоқ екендігі туралы мәлiметтердi (сақтанушының тегi, аты, әкесiнiң аты (егер жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілген болса), көлiк құралын мемлекеттік тiркеу нөмiрi, нөмiрi және жасалған күнi) беру туралы жазбаша түрде өтiнiш жасауға;";
5-1) тармақша алып тасталсын;
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
13) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Сақтандыру сыйлықақыларының мөлшерiн азайту
1. Көлiк құралдарының иелерi – Ұлы Отан соғысына қатысушылар және оларға теңестiрiлген адамдар, I және II топтағы мүгедектер, зейнеткерлер стандартты шартты жасасқан кезде осы Заңның 19-бабына сәйкес есептелген, төленуге тиiс сақтандыру сыйлықақысының елу пайызы мөлшеріндегі сақтандыру сыйлықақысын төлейдi.
Егер көлiк құралын осы тармақтың бiрiншi бөлiгiнде көрсетілген адамдар санатына жатпайтын басқа иелер де пайдаланатын болса, онда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру мұндай жеңiлдiк берiлмей жүзеге асырылады.
2. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты жасалатын жағдайда сақтандырушының ұйғаруы бойынша сақтанушыға осы Заңның 19-бабына сәйкес есептелген, сондай-ақ осы баптың 1-тармағында көзделген жеңілдік ескеріле отырып, төленуге тиiс сақтандыру сыйлықақысының елу пайызынан аспайтын мөлшерде жеңілдік берілуі мүмкін.
Бұл ретте, көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартында сақтандыру сыйлықақысының жалпы сомасы мен жеңілдік (бар болса) ескерілген сақтандыру сыйлықақысының сомасы бір мезгілде көрсетілуге тиіс.";

дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману в случае, предусмотренном статьей 29-1 настоящего Закона;";
12) в пункте 1 статьи 18:
подпункты 4-1) и 4-2) изложить в следующей редакции:
"4-1) письменно обратиться к страховщику лица, виновного в причинении вреда жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего, о подтверждении сведений о наличии договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) страхователя, государственный номер регистрации транспортного средства, номер и дата заключения) у данного лица в порядке, предусмотренном подпунктом 5-1) статьи 17 настоящего Закона;
4-2) письменно обратиться в организацию по формированию и ведению базы данных о представлении сведений о наличии либо отсутствии договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств (фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) страхователя, государственный номер регистрации транспортного средства, номер и дата заключения) у лица, виновного в причинении вреда жизни, здоровью и (или) имуществу потерпевшего, при наличии документа, подтверждающего страховой случай;";
подпункт 5-1) исключить;
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
13) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Уменьшение размера страховых премий
1. Владельцы транспортных средств – участники Великой Отечественной войны и лица, приравненные к ним, инвалиды I и II группы, пенсионеры при заключении стандартного договора уплачивают страховые премии в размере пятидесяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 19 настоящего Закона.
Если транспортное средство эксплуатируется также другими владельцами, не относящимися к категории лиц, указанных в части первой настоящего пункта, то обязательное страхование ответственности владельцев транспортных средств осуществляется без предоставления такой льготы.
2. В случае заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств с использованием официального интернет-ресурса страховщика, по усмотрению страховщика страхователю может быть предоставлена скидка в размере не более десяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии со статьей 19 настоящего Закона, а также с учетом льготы, предусмотренной в пункте 1 настоящей статьи.
При этом в договоре обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств должны быть одновременно указаны общая сумма страховой премии и сумма страховой премии с учетом скидки (при наличии).";

14) 21-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандыру сыйлықақысы төлем жүйелері қолданылып қолма-қол ақшасыз төлем арқылы Интернет желісі пайдаланыла отырып төленуі мүмкін.";
15) 22-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандырушы пайда алушыға тиесілі сақтандыру төлемінен
зиян мөлшерін айқындауға байланысты өз шығыстарын ұстап қалуға құқылы емес.
Сақтандырушы сақтанушының, жәбірленушінің (пайда алушының), сақтандыру омбудсманының сұрау салуы бойынша мүлікке келтірілген зиянның айқындалған мөлшеріне қатысты дауды қарауға және шешуге қатысты кез келген құжатты сұрау салуды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде беруге міндетті.";
16) 25-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтанушы (сақтандырылушы) немесе пайда алушы болып табылатын өзге тұлға пайда алушының тұрғылықты жерiн, байланыс телефондарын, банктiк деректемелерiн (қажет болғанда), сақтандыру төлемiн жүзеге асыруға қажет құжаттарды қоса бере отырып, қолма-қол ақшамен не банктiк шотқа аударым жасау арқылы сақтандыру төлемiн алу тәртібін көрсетiп, жазбаша нысанда Сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талап қояды.
Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыруға қажет құжаттарды қоса бере отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талап өтініш берушіні сақтандырушының орналасқан жері бойынша құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушыға беруден босатпайды.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Құжаттарды қабылдаған сақтандырушы өтініш беруші ұсынған құжаттардың толық тізбесін және олар қабылданған күнді көрсете отырып, екі данада анықтама жасауға міндетті.
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы өтінішті электрондық тәсілмен жіберген жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда бере алады.
Өтініш беруші сақтандырушыға өзі келіп өтініш білдірген жағдайда, анықтаманың бір данасы өтініш берушіге беріледі, өтініш берушінің алғандығы туралы белгісі бар екінші данасы сақтандырушыда қалады.";
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
"9. Сақтандырушы жәбірленушінің өмірі мен денсаулығына зиян келтіру фактісі болмаған кезде, ішкі істер органдары берген оқиғаның схемасымен бірге жол жүрісі қағидаларының бұзылғандығы туралы хаттаманың негізінде сақтандыру төлемін жүзеге асыруға құқылы.";
17) 26-1-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

14) статью 21 дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Страховая премия может быть оплачена с использованием сети Интернет путем безналичной оплаты с применением платежных систем.";
15) пункт 5 статьи 22 изложить в следующей редакции:
"5. Страховщик не вправе удерживать со страховой выплаты, причитающейся выгодоприобретателю, собственные расходы, связанные с определением размера вреда.
Страховщик обязан по запросу страхователя, потерпевшего (выгодоприобретателя), страхового омбудсмана представить любые документы, относящиеся к рассмотрению и разрешению спора в отношении определенного размера вреда, причиненного имуществу, в течение трех рабочих дней с даты получения запроса.";
16) в статье 25:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется страхователем (застрахованным) или иным лицом, являющимся выгодоприобретателем, в письменной форме с указанием места жительства, контактных телефонов выгодоприобретателя, банковских реквизитов (при необходимости), порядка получения страховой выплаты - наличными деньгами либо путем перечисления на банковский счет с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требования о страховой выплате в электронной форме не освобождает заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
подпункт 1) части первой пункта 2 исключить;
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Страховщик, принявший документы, обязан составить в двух экземплярах справку с указанием полного перечня представленных заявителем документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) заявления о страховой выплате электронным способом, страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.
При личном обращении заявителя к страховщику один экземпляр справки выдается заявителю, второй экземпляр с отметкой заявителя в ее получении остается у страховщика.";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Страховщик вправе осуществить страховую выплату на основании протокола о нарушении правил дорожного движения со схемой происшествия, выданного органами внутренних дел, при отсутствии факта причинения вреда жизни и здоровью потерпевшего.";
17) в статье 26-1:
часть первую пункта 1 изложить в следующей редакции:

"1. Сақтандыру жағдайы басталған кезде, жәбірленуші немесе жәбірленушінің қайтыс болуына байланысты Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес зиянды өтетуге құқығы бар адам кінәсінен сақтандыру жағдайы туындаған адамда көлiк құралдары иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты болған жағдайда, келтірілген зиянның өтемін алу үшін жәбірленушінің көлік құралдары иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша жауапкершілігін сақтандырған сақтандырушыға өтiнiш жасауға құқылы.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Сақтандырушы осы Заңның 25-бабы 2-тармағының 1), 2), 3), 4), 4-1), 4-2) және 6) тармақшаларында көзделген құжаттарды алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде келтірілген зиянды өтейді.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тікелей реттеуді жүзеге асыру қағидалары уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде бекітіледі.";
18) мынадай мазмұндағы 29-1-баппен толықтырылсын:
"29-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, пайда алушының, жәбірленушінің) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.";
19) 30, 30-1, 30-2, 30-3 және 30-4-баптар алып тасталсын.
12. "Тасымалдаушының жолаушылар алдындағы азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 1 шiлдедегi Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2003 ж., № 14, 102-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 25-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат;
№ 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 1-құжат; № 15, 71-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 8, 44-құжат; № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 8, 45-құжат):

"1. При наступлении страхового случая потерпевший или лицо, имеющее согласно законам Республики Казахстан право на возмещение вреда в связи со смертью потерпевшего, для получения возмещения причиненного вреда вправе обратиться к страховщику, который застраховал ответственность потерпевшего по договору обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств, при условии наличия у лица, по вине которого произошел страховой случай, договора обязательного страхования ответственности владельцев транспортных средств.";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Возмещение причиненного вреда производится страховщиком в течение семи рабочих дней со дня получения документов, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3), 4), 4-1), 4-2) и 6) пункта 2 статьи 25 настоящего Закона.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Правила осуществления прямого урегулирования утверждаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";
18) дополнить статьей 29-1 следующего содержания:
"Статья 29-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, выгодоприобретателем, потерпевшим) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
19) статьи 30, 30-1, 30-2, 30-3 и 30-4 исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 1 июля 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности перевозчика перед пассажирами" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 14, ст. 102; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 25; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1; № 15, ст. 71; 2012 г., № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; 2013 г., № 16, ст. 83; 2014 г., № 8, ст. 44; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 8, ст. 45):

1) 1-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тасымалдаушы – қалалық рельстік көлікті қоса алғанда, меншік құқығымен немесе өзге де заңды негіздерде темір жол, теңіз, ішкі су, әуе, автомобиль көлігі құралын иеленуші және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жолаушыларды және олардың мүліктерін ақыға немесе жалға алу бойынша тасымалдауды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 14) және 15) тармақшалармен толықтырылсын:
"14) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;
15) жолаушының мүлкі – тасымалдау кезінде зиян келтірілгені үшін тасымалдаушы жауап беретін жолаушының багажы және жолаушының өзімен алып жүретін қол жүгі.";
2) 4-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандырудың негізгі қағидаттары:
жәбірленушілердің мүліктік мүдделерін осы Заңда белгіленген көлемде және тәртіппен қорғауды қамтамасыз ету;
жауапкершілігі тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандырылған тасымалдаушының жолаушыларды және олардың мүліктерін тасымалдауды жүзеге асыруы;
тараптардың тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша өз міндеттемелерін орындауын қамтамасыз ету болып табылады.";
3) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"7-бап. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасаспай жолаушыларды тасымалдауға жол бермеу
1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасаспаған тасымалдаушының жолаушыларды тасымалдауына жол берілмейді.
2. Халықаралық тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушы Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес тасымалдаушының жауапкершілігін сақтандыру шартын жасасуға міндетті.
3. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның бөлімшелері және көліктік бақылау органдары құжаттарды тексеру кезінде тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу жөніндегі міндеттерді тасымалдаушының орындауын тексеруге мiндеттi.
4. Көлік және коммуникация саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган осы баптың 1-тармағын бұзғаны үшін тасымалдаушы лицензиясының қолданысын алты айға дейінгі мерзімге тоқтата тұрады.";
4) 8-баптың 5-тармағы алып тасталсын;
5) 9-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның бөлімшелері, прокуратура органдары, соттар, денсаулық сақтау ұйымдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар жолаушылар көлігіндегі оқиға және оның салдары туралы қолдағы ақпаратты сақтандырушы, сақтандырылушы, пайда алушы және сақтандыру омбудсманы өтініш жасаған кезде оларға осы ақпаратты беруге міндетті.";

1) в статье 1:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее железнодорожным, морским, внутренним водным, воздушным, автомобильным транспортным средством, включая городской рельсовый транспорт, на праве собственности или на иных законных основаниях и осуществляющее перевозку пассажиров и их имущества за плату или по найму в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 14) и 15) следующего содержания:
"14) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";
15) имущество пассажира – багаж пассажира и перевозимая пассажиром с собой ручная кладь, за причинение вреда которым при перевозке отвечает перевозчик.";
2) пункт 2 статьи 4 изложить в следующей редакции:
"2. Основными принципами обязательного страхования ответственности перевозчика являются:
обеспечение защиты имущественных интересов потерпевших в объеме и порядке, установленных настоящим Законом;
осуществление перевозчиком перевозки пассажиров и их имущества, ответственность которого застрахована по договору обязательного страхования ответственности перевозчика;
обеспечение выполнения сторонами своих обязательств по договору обязательного страхования ответственности перевозчика.";
3) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Недопустимость перевозки пассажиров без заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика
1. Перевозка пассажиров перевозчиком, не заключившим договор обязательного страхования ответственности перевозчика, не допускается.
2. Перевозчик, осуществляющий международные перевозки, обязан заключить договор страхования ответственности перевозчика в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан.
3. Подразделения уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения и органы транспортного контроля при проверке документов обязаны проверить выполнение перевозчиком обязанности по заключению договора обязательного страхования ответственности перевозчика.
4. За нарушение пункта 1 настоящей статьи уполномоченный государственный орган в области транспорта и коммуникаций приостанавливает действие лицензии перевозчика на срок до шести месяцев.";
4) пункт 5 статьи 8 исключить;
5) пункт 2 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Подразделения уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения, органы прокуратуры, суды, организации здравоохранения, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о происшествии на пассажирском транспорте и его последствиях, обязаны представить данную информацию страховщику, застрахованному, выгодоприобретателю и страховому омбудсману при их обращении.";

6) 10-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты сақтандырушы сақтандыру полисін электрондық нысанда ресімдеуі арқылы жасалады.
Сақтанушының өтініші тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу үшін негіз болып табылады.
Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында көрсетілуге тиіс талаптардың толық болмағаны үшін сақтандырушы жауапкершілікте болады. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау арқылы не сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисінің мазмұны және оны ресімдеу жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленеді.";
6-тармақ алып тасталсын;
7) мынадай мазмұндағы 10-1-баппен толықтырылсын:
"10-1-бап. Электрондық нысандағы тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар
1. Электрондық нысандағы тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушының арасында электрондық ақпараттық ресурстарын алмасу үшін пайдаланылады.
Электрондық нысандағы тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану талап етілмейді.
2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Сақтандырушы тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып:
1) сақтанушыға тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау не оны жасаудан бас тарту (бас тартудың себептерін көрсете отырып) туралы электрондық хабар түріндегі хабарламаны тез арада жіберуді;

6) в статье 10:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности перевозчика заключается путем оформления страховщиком страхового полиса в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика является заявление страхователя.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности перевозчика, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности перевозчика вследствие неполноты отдельных его условий, спор решается в пользу страхователя.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности перевозчика по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием официального интернет-ресурса страховщика.;
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности перевозчика устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
пункт 6 исключить;
7) дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Требования к страховой организации при заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме от страхователя не требуется использование специализированного программного обеспечения.
2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием официального интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;

2) сақтанушының тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін беруді;
3) сақтандырушының интернет-ресурсына сақтанушының тәулік бойы қолжеткізуін қамтамасыз ете отырып, электрондық нысандағы тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) мыналар:
мәліметтерді өзгерту, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау;
келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті электрондық нысандағы ақпаратты (өтініш, хабарлама және (немесе) өзге құжаттар, мәліметтер) жасау және сақтандыру ұйымына жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау туралы хабарлама бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау туралы хабарламаның тәртібіне және мазмұнына қойылатын талаптар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында уәкілетті орган белгілеген электрондық ақпараттық ресурстар алмасу тәртібі ескеріле отырып белгіленеді.

2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности перевозчика через информационную систему организации;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности перевозчика в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения) необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности перевозчика;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика устанавливаются с учетом порядка обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией, установленного уполномоченным органом.

4. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтанушы сақтандырушы ұсынған талаптарда сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысын бөліп төлеген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтанушы осы сақтандыру шартын жасасқан деп саналады.
5. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген, сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін өзіне ұсынылған талаптарда осы қосылу шартын жасасатынына өзінің келісетінін растай отырып, сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді.

4. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием официального интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса, в случае уплаты страховой премии в рассрочку).
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием официального интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.

6. Сақтандырушы сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтанушы мен сақтандырушы ұйымның арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы сақтандыру келісімшарттарын электронды нұсқада жасауға арналған, сақтандыру ұйымының ақпараттық жүйесін пайдалана отырып, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу жөніндегі сақтандыру агенттерінің қызметіне жол берілмейді.";

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием официального интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";

8) 12-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзiмiнен бұрын тоқтату және осы сақтандырушымен тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жаңадан жасасу кезiнде сақтанушының сақтандыру сыйлықақысының бір бөлiгiн мынадай мөлшерде қайтарып алуға құқығы бар:
ССБ = СС * n/N, мұнда:
ССБ - сақтандырушы ұстап қалатын сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi (теңгемен);
СС - тасымалдаушыны мiндеттi сақтандыру шарты бойынша төленген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерi (теңгемен);
n - тасымалдаушыны мiндеттi сақтандыру шарты күшiне енген күннен бастап өтiнiш жасалған күндi қоса алғанда, оны мерзiмiнен бұрын тоқтатқан кезге дейiнгi мерзiм (күнмен);
N - тасымалдаушының жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартының жасалған мерзiмi (күнмен).";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

8) в статье 12:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. При досрочном прекращении договора обязательного страхования ответственности перевозчика и заключении нового договора обязательного страхования ответственности перевозчика с этим же страховщиком страхователь имеет право на возврат части страховой премии в следующих размерах:
ЧСП = СП * n/N, где:
ЧСП – размер страховой премии, удерживаемой страховщиком (в тенге);
СП – размер страховой премии, оплаченной по договору обязательного страхования перевозчика (в тенге);
n – срок, прошедший с даты вступления в силу договора обязательного страхования перевозчика до даты его досрочного прекращения (в днях), включая день обращения;
N – срок заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика (в днях).";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

"1-1) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасуға;";
10) 14-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны (сақтандырылушыны) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру талаптарымен, оның ішінде тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартынан туындайтын тараптардың құқықтарымен және міндеттерімен таныстыруға;

"1-1) заключить договор обязательного страхования ответственности перевозчика;";
10) в части первой пункта 2 статьи 14:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя (застрахованного) с условиями обязательного страхования ответственности перевозчика, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования ответственности перевозчика;

2) тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасу кезінде сақтанушыға (сақтандырылушыға) сақтандыру полисін ресімдеуге;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін растайтын құжаттар мен сақтандырушы өтеуге тиіс зиянның мөлшері жеткіліксіз болған кезде сақтандырушы оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіні бұл туралы жеткіліксіз және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, хабардар етуге;";

2) при заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика оформить страхователю (застрахованному) страховой полис;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, страховщик в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";

12) 16-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыруды жүзеге асырған кезде бір жолаушыға есептелетін жылдық сақтандыру сыйлықақысының мынадай мөлшерлері белгіленеді (айлық есептік көрсеткішпен):
Р/с
Көлік құралының атауы
Бір жолаушы орнына жылдық сақтандыру
сыйлықақысының мөлшері (АЕК-пен)
1
Автобустар мен шағын автобустар (жолаушы орындарының ең көп рұқсат берілетін санын ескере отырып, бір жолаушыға есептегенде):

12) в статье 16:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. При осуществлении обязательного страхования ответственности перевозчика устанавливаются следующие размеры годовых страховых премий в расчете на одного пассажира (в месячных расчетных показателях):
№ п/п
Наименование транспортного средства
Размер годовой страховой премии на одно пассажирское место (в МРП)
1
Автобусы и микроавтобусы (в расчете на одного пассажира с учетом максимально допустимого количества пассажирских мест):

0,07
2) Туристік тасымалдау бағыттары
0,53
2. Темір жол тасымалын, трамвайдан басқа, қалалық рельстік көлікте тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері жолаушыларды және олардың мүлкін тасымалдау бойынша іске асырылатын қызмет көрсетуден түскен, тасымалдаушының жауапкершілігін сақтандыру шартының қолданылу күшінің кезеңі ішінде тасымалдаушының Қазақстан Республикасының аумағы бойынша алған (алуға тиіс) кіріс сомасының 0,2 пайызын құрайды, бір ай ішінде алынған (алынуға тиіс) кірістен ай сайынғы жарналар түрінде төленеді.";

0,07
2) Туристские маршруты перевозок
0,53
2. Размер страховой премии по обязательному страхованию ответственности перевозчика, осуществляющего железнодорожные перевозки, перевозки на городском рельсовом транспорте, кроме трамвая, составляет 0,2 процента от суммы дохода реализуемых услуг по перевозке пассажиров и их имущества, полученного (подлежащего получению) перевозчиком, по территории Республики Казахстан в течение периода действия договора страхования ответственности перевозчика, уплачивается в виде ежемесячных взносов от дохода, полученного (подлежащего получению) за месяц.";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Әуе көлігімен тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері сақтандыру сомасының кемінде 0,1 пайызын құрайды.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасаған жағдайда сақтандырушының қалауы бойынша сақтанушыға міндетті сақтандырудың аталған түрлерін реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінің талаптарына сәйкес есептелген, төленуге тиiстi сақтандыру сыйлықақысының он пайызынан аспайтын мөлшерде жеңілдік берілуі мүмкін.
Бұл ретте, тасымалдаушының жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартында сақтандыру сыйлықақысының жалпы сомасы мен жеңілдік (бар болса) ескерілген сақтандыру сыйлықақысының сомасы бір мезгілде көрсетілуі тиіс.";
13) 17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Теміржол тасымалынан басқа, жолаушылар тасымалының өзге де түрлерін жүзеге асыратын тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасасқан кезде сақтандырушы осы Заңның 16-бабының 1-тармағында көзделген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін өзі жүргізген сақтандыру тәуекелін бағалаудың нәтижелері бойынша көбейте алады, бірақ ол 2 реттен аспауға тиіс.";
14) 18-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Сақтандыру сыйлықақысы төлем жүйелерін қолдану арқылы қолма-қол ақшасыз төлем жасау жолымен Интернет желісін пайдалана отырып төленуі мүмкін.";
15) 19-бабының 4-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру жағдайының басталуын, сондай-ақ мүлікті тасымалдау кезінде жолаушылардың мүлкіне келтірілген зиянның мөлшерін дәлелдеу сақтанушыға (сақтандырылушыға) жүктеледі.";
16) 20-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Тасымалдаушының жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартында бір сақтандыру жағдайы (сақтандыру сомасы) бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі бөлек көрсетілуі тиіс және ол кемінде мынаны құрайды (айлық есептік көрсеткішпен):
әрбір жәбірленушінің өміріне және денсаулығына келтірілген зиян үшін және ол мыналарға әкеп соқса:
қайтыс болуға – 5000;
мүгедектің:
I тобы белгіленсе – 5000;
II тобы белгіленсе – 3500;
III тобы белгіленсе – 2500;
"мүгедек бала" – 5000.
мертігуге, жарақаттануға немесе денсаулықтың мүгедектік белгіленбейтін өзге де зақымдануына – амбулаториялық және (немесе) стационарлық емдеуге жұмсалған нақты шығыстар мөлшерінде, бірақ 200-ден көп емес;
әрбір жәбірленушінің мүлкіне келтірілген зиян үшін – келтірілген зиян мөлшерінде, бірақ 250-ден көп емес.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Тасымалдау кезінде жолаушының өмірі мен денсаулығына келтірілген зиян үшін сақтандыру төлемі тасымалдаушының кінәсына қарамастан өтеуге жатады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Размер страховой премии по обязательному страхованию ответственности перевозчика, осуществляющего перевозки на воздушном транспорте, составляет не менее 0,1 процента от страховой суммы.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В случае заключения договора обязательного страхования ответственности перевозчика с использованием официального интернет-ресурса страховщика по усмотрению страховщика страхователю может быть предоставлена скидка в размере не более десяти процентов от подлежащей к уплате страховой премии, рассчитанной в соответствии с требованиями законодательных актов Республики Казахстан, регулирующих данные виды обязательного страхования.
При этом в договоре обязательного страхования ответственности перевозчика должны быть одновременно указаны общая сумма страховой премии и сумма страховой премии с учетом скидки (при наличии).";
13) пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. При заключении договора обязательного страхования ответственности перевозчика, осуществляющего иные виды пассажирских перевозок, кроме железнодорожных, размер страховой премии, предусмотренный пунктом 1 статьи 16 настоящего Закона, может быть увеличен страховщиком по результатам проведенной им оценки страхового риска, но не более чем в 2 раза.";
14) статью 18 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Страховая премия может быть оплачена с использованием сети Интернет путем безналичной оплаты с применением платежных систем.";
15) часть первую пункта 4 статьи 19 изложить в следующей редакции:
"4. Доказывание наступления страхового случая, а также размеров причиненного им вреда имуществу пассажиров при их перевозке лежит на страхователе (застрахованном).";
16) в статье 20:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. В договоре обязательного страхования ответственности перевозчика предельный объем ответственности страховщика по одному страховому случаю (страховая сумма) должен быть указан раздельно и составлять не менее следующих размеров (в месячных расчетных показателях):
за вред, причиненный жизни и здоровью каждого потерпевшего и повлекший:
гибель – 5 000;
установление инвалидности:
I группа – 5 000;
II группа – 3 500;
III группа – 2 500;
"ребенок-инвалид" – 5 000.
увечье, травму или иное повреждение здоровья без установления инвалидности - в размере фактических расходов на амбулаторное и (или) стационарное лечение, но не более 200;
за вред, причиненный имуществу каждого потерпевшего, - в размере причиненного вреда, но не более 250.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"Страховая выплата за вред, жизни и здоровью пассажира, причиненный в период перевозки, подлежит возмещению независимо от вины перевозчика.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:

"7. Жәбірленуші қайтыс болған жағдайда, сақтандырушы жәбірленушіні жерлеген тұлғаға жерлеуге қажетті шығыстарды жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде өтейді.";
17) 21-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте сақтандыру төлемі туралы электрондық нысандағы талап өтініш берушіні сақтандырушының орналасқан жері бойынша құжаттардың түпнұсқаларын сақтандырушыға ұсынудан босатпайды.";
2-тармақтың бірінші бөлігінің 1) тармақшасы алып тасталсын;
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы талапты электрондық тәсілмен жіберген жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсына алады.";
18) 24-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушының, сақтандырылушының, пайда алушының залалдың тиісті өтемін залал келтіруге кінәлі тұлғадан алуы;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Сақтандыру төлемінен бас тартуға негіздер бар болған кезде сақтандырушы өтінішті және барлық құжаттарды алған күннен бастап жеті жұмыс күні ішінде сақтандыру төлемі туралы талап қойған тұлғаға бас тарту себептерінің дәлелді негіздемесі келтірілген сақтандыру төлемінен толық немесе ішінара бас тарту туралы тиісті шешімді жазбаша нысанда жіберуге міндетті.";
19) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, пайда алушының, жәбірленушінің) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.".

"7. В случае смерти потерпевшего лицу, осуществившему погребение потерпевшего, страховщиком возмещаются расходы на погребение в размере ста месячных расчетных показателей.";
17) в статье 21:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требования о страховой выплате в электронной форме не освобождают заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
подпункт 1) части первой пункта 2 исключить;
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме, страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";
18) в статье 24:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) получение страхователем, застрахованным, выгодоприобретателем соответствующего возмещения убытка от лица, виновного в причинении убытка;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. При наличии оснований для отказа в страховой выплате страховщик обязан в течение семи рабочих дней со дня получения заявления и всех документов направить лицу, заявившему требование о страховой выплате, соответствующее решение о полном или частичном отказе в страховой выплате в письменной форме с мотивированным обоснованием причин отказа.";
19) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, выгодоприобретателем, потерпевшим) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана, заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".

13. "Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын мемлекеттiк реттеу, бақылау және қадағалау туралы" 2003 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 15, 132-құжат; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 16, 91-құжат; 2005 ж., № 14, 55-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 13, 85-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 17-18, 111, 112-құжаттар; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 78-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 4, 7-құжат):
1) 9-баптың 1-тармағының 7-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-1) қаржылық ұйымдар, банк және сақтандыру холдингтері акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналысына қатысу үшін өз өкілін жібереді;";
2) 11-бапта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) сақтандыру полистерiнiң мазмұнына және ресімдеу тәртібіне қойылатын талаптарды белгiлейдi;";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының сақтандыру және қайта сақтандыру, оның iшiнде сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының белгiленген (шарттарда немесе Қазақстан Республикасының заңдарында) мерзiмдердi бұза отырып орындаған шарттарын есепке алу тәртібін айқындайды;".
14. "Туроператордың немесе турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершілiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2003 жылғы 31 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 24, 179-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2008 ж., № 13-14, 57-құжат; 2009 ж., № 17, 81-құжат; № 24, 134-құжат; 2011 ж., № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-VI, 159-құжат):
1) тақырыпта және бүкіл мәтін бойынша "туроператордың немесе турагенттiң азаматтық-құқықтық жауапкершілiгiн", "туроператордың немесе турагенттiң жауапкершілiгiн" деген сөздер "туристі" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар
Осы Заңда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) пайда алушы – осы Заңға сәйкес сақтандыру төлемін алушы болып табылатын тұлға;
2) турагент – шығу туризмі саласында туроператор қалыптастырған туристік өнімді ұсыну мен сату жөніндегі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;

13. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "О государственном регулировании, контроле и надзоре финансового рынка и финансовых организаций" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 15, ст. 132; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 16, ст. 91; 2005 г., № 14, ст. 55; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 13, ст. 85; № 15, ст. 95; 2007 г., № 4, ст. 28; 2008 г., № 17-18, ст. 72; 2009 г., № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; 2010 г., № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111, 112; 2011 г., № 11, ст. 102; № 24, ст. 196; 2012 г., № 13, ст. 91; 2013 г., № 10-11, ст. 56; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; 2015 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 78; № 21-I, ст. 128; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 4, ст. 7):
1) подпункт 7-1) пункта 1 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"7-1) направляет своего представителя для участия в общем собрании акционеров (участников) финансовых организаций, банковских и страховых холдингов;";
2) в статье 11:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) устанавливает требования к содержанию и порядку оформления страховых полисов;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) определяет порядок учета страховой (перестраховочной) организацией договоров страхования и перестрахования, в том числе исполненных страховой (перестраховочной) организацией с нарушением установленных (договорами или законодательством Республики Казахстан) сроков;".
14. В Закон Республики Казахстан от 31 декабря 2003 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности туроператора или турагента" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 24, ст. 179; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; 2007 г., № 8, ст. 52; 2008 г., № 13-14, ст. 57; 2009 г., № 17, ст. 81; № 24, ст. 134; 2011 г., № 12, ст. 111; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 20-IV, ст. 113; № 22-VI, ст. 159):
1) в заголовке и по всему тексту слова "гражданско-правовой ответственности туроператора или турагента", "ответственности туроператора или турагента" заменить словом "туриста";
2) статью 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) выгодоприобретатель – лицо, которое в соответствии с настоящим Законом является получателем страховой выплаты;
2) турагент – физическое или юридическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность по продвижению и реализации туристского продукта, сформированного туроператором в сфере выездного туризма;

3) туристі міндетті сақтандыру – шетелге шығатын туристің мүліктік мүдделерін осы Заңда көрсетілген оқиғалар салдарынан болжанбаған шығыстардың туындау тәуекеліне байланысты қорғау бойынша кешенді қатынастар;
4) сақтандыру жағдайы – басталуына орай туристі міндетті сақтандыру шарты сақтандырылушыға (пайда алушыға) сақтандыру төлемін жүзеге асыруды көздейтін оқиға;
5) сақтандыру сомасы – сақтандыру объектісі сақтандырылған және сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемін білдіретін ақша сомасы;
6) сақтандыру сыйлықақысы – сақтандырылушыға (пайда алушыға) туристі міндетті сақтандыру шартында белгіленген мөлшерде сақтандыру төлемін жасауға міндеттемелер қабылдағаны үшін сақтандырушыға сақтанушының төлеуге міндетті ақша сомасы;
7) сақтандыру төлемі – сақтандырушы сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырылушыға (пайда алушыға) сақтандыру сомасы шегінде төлейтін ақша сомасы;
8) сақтандыру сертификаты – жасалған сақтандыру (сақтандыру полисі) шартын растау ретінде берілген туристке қатысты қолданыстағы сақтандыру арқылы қорғау бар және сақтандыруға қабылданатын сақтандыру тәуекелдері бойынша сақтандыруды жабу талаптары туралы ақпаратты қамтитын, растайтын құжат;
9) сақтандырушы – "жалпы сақтандыру" немесе "өмірді сақтандыру" саласында сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны алған, сақтандыру жағдайы басталған кезде сақтандырылушыға немесе пайдасына шарт жасалған өзге тұлғаға (пайда алушыға) шартта айқындалған сома (сақтандыру сомасы) шегінде сақтандыру төлемін жасауға міндетті сақтандыру ұйымы;
10) сақтанушы – сақтандырылушымен туристің пайдасына туристі міндетті сақтандыру шартын жасасқан шығу туризмі саласындағы туроператор;
11) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасында келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;
12) сақтандырылушы – шетелге шығатын турист;
13) ассистанс – саяхаттау кезінде қиын жағдайға тап болған сақтандырылушыға сақтандыру ұйымдары, заңды тұлғалар ақша түрінде және (немесе) сақтандыру жағдайы туындауы салдарынан техникалық, медициналық жәрдем көрсету арқылы нақты-заттай нысанда көмек көрсету;
14) ассистанс компания – туристі міндетті сақтандыру шарты шеңберінде сақтандырылушыға ассистанс ұсыну туралы сақтандырушымен шарт жасаған заңды тұлға.";

3) обязательное страхование туриста – комплекс отношений по защите имущественных интересов туриста, выезжающего за рубеж, связанных с риском возникновения непредвиденных расходов вследствие событий, указанных в настоящем Законе;
4) страховой случай – событие, с наступлением которого договор обязательного страхования туриста предусматривает осуществление страховой выплаты застрахованному (выгодоприобретателю);
5) страховая сумма – сумма денег, на которую застрахован объект страхования и которая представляет собой предельный объем ответственности страховщика при наступлении страхового случая;
6) страховая премия – сумма денег, которую страхователь обязан уплатить страховщику за принятие последним обязательств произвести страховую выплату застрахованному (выгодоприобретателю) в размере, определенном договором обязательного страхования туриста;
7) страховая выплата – сумма денег, выплачиваемая страховщиком застрахованному (выгодоприобретателю) в пределах страховой суммы при наступлении страхового случая;
8) страховой сертификат – документ, свидетельствующий о наличии действующей страховой защиты в отношении туриста и содержащий информацию об условиях страхового покрытия по страховым рискам, принимаемым на страхование, выданный в подтверждение заключенного договора страхования (страхового полиса);
9) страховщик – страховая организация, получившая лицензию на право осуществления страховой деятельности в отрасли "общее страхование" или "страхование жизни", обязанная при наступлении страхового случая произвести страховую выплату застрахованному или иному лицу, в пользу которого заключен договор (выгодоприобретателю), в пределах определенной договором суммы (страховой суммы);
10) страхователь – туроператор в сфере выездного туризма, заключивший со страховщиком договор обязательного страхования туриста в пользу застрахованного;
11) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";
12) застрахованный – турист, выезжающий за рубеж;
13) ассистанс – предоставление страховыми организациями, юридическими лицами помощи застрахованному, попавшему в затруднительное положение во время его путешествия, в виде денег и (или) в натурально-вещественной форме через техническое, медицинское содействие вследствие наступления страхового случая;
14) ассистанс компания – юридическое лицо, заключившее со страховщиком договор о предоставлении застрахованному ассистанса в рамках договора обязательного страхования туриста.";

3) 3-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңда көрсетілген сақтандыру жағдайлары ретінде танылатын оқиғалар салдарынан болжанбаған шығыстар туындаған жағдайда шетелге шығатын туристің мүліктік мүддесін сақтандыру арқылы қорғауды қамтамасыз ету туристі мiндеттi сақтандырудың мақсаты болып табылады.";
4) 4-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"4-бап. Туристі мiндеттi сақтандырудың объектiсi
Осы Заңда көрсетілген сақтандыру жағдайларының туындауы салдарынан болжанбаған шығыстар туындау тәуекеліне байланысты сақтандырылушының мүліктік мүддесі туристі мiндеттi сақтандырудың объектісі болып табылады.";
5) 5-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Заңда белгіленген туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасау жөніндегі міндеттерді шығу туризмі саласындағы туроператордың орындауын мемлекеттік бақылауды туристiк қызмет саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасау жөніндегі
міндеттерді шығу туризмі саласындағы туроператордың орындауын мемлекеттік бақылау тексеру нысанында және өзге де нысандарда жүзеге асырылады.
Тексеру Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асырылады. Мемлекеттік бақылаудың өзге де нысандары осы Заңға сәйкес жүзеге асырылады.";
6) 6 және 7-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"6-бап. Туристі міндетті сақтандыруды жүзеге асыратын тұлғалар
Туристік қызмет көрсету бойынша қызметті жүзеге асыратын шығу туризмі саласындағы туроператор шетелге шығатын туристің мүліктік мүдделерін міндетті сақтандыруға жатады.
7-бап. Шығу туризмі саласындағы туроператордың туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасамай қызметін жүзеге асыруына жол бермеу.
Шығу туризмі саласындағы туроператордың туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасамай туристiк қызмет көрсету жөніндегі қызметтi жүзеге асыруға құқығы жоқ.";
7) 7-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандыру ұйымы ретiнде тiркелген заңды тұлға туристі мiндеттi сақтандыруды жүзеге асыру құқығына лицензия алғанға дейiн:
1) "Сақтандыру төлемдерiне кепiлдiк беру қоры туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған тәртiппен Сақтандыру төлемдеріне кепілдік беру қорымен қатысу шартын;
2) көптілді тәуліктік үйлестіру орталығы және сақтандырылушы уақытша келген елде (жерде) өңірлік желісі бар ассистанс компаниямен осы Заңда көрсетілген сақтандыру жағдайлары ретінде танылатын оқиғалар орын алған кезде сақтандырылушыға ассистанс ұсыну туралы шарт немесе сақтандырылушыға ұсынылатын қызметті көрсетуге арналған лицензиясы бар тасымалдаушылармен, медициналық және өзге де мекемелермен шарт жасасуға міндетті.
Әрбір сақтандырылушыға және ассистанс компания ұсынатын сақтандыру жағдайы бойынша ассистанс көлемі сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемімен айқындалады.
Сақтандырушы сақтандырылушыға ассистанс ұсыну туралы шарт жасайтын ассистанс компаниясына қойылатын талаптар, сондай-ақ сақтандырушының ассистанс компаниямен өзара іс-әрекет ету тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.";

3) пункт 1 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"1. Целью обязательного страхования туриста является обеспечение страховой защиты имущественных интересов туриста, выезжающего за рубеж, в случае возникновения непредвиденных расходов вследствие событий, признаваемых в качестве страховых случаев, указанных в настоящем Законе.";
4) статью 4 изложить в следующей редакции:
"Статья 4. Объект обязательного страхования туриста
Объектами обязательного страхования туриста являются имущественные интересы застрахованного, связанные с риском возникновения непредвиденных расходов в результате наступления страховых случаев, указанных в настоящем Законе.";
5) в статье 5:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный контроль за выполнением туроператором в сфере выездного туризма обязанности по заключению договора обязательного страхования туриста, установленной настоящим Законом, осуществляется уполномоченным органом в области туристской деятельности.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Государственный контроль за выполнением туроператором в сфере выездного туризма обязанности по заключению договора обязательного страхования туриста осуществляется в форме проверки и иных формах.
Проверка осуществляется в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан. Иные формы государственного контроля осуществляются в соответствии с настоящим Законом.";
6) статьи 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 6. Лица, осуществляющие обязательное страхование туриста
Обязательное страхование имущественных интересов туриста, выезжающего за рубеж, осуществляется туроператором в сфере выездного туризма.
Статья 7. Недопустимость осуществления деятельности туроператором в сфере выездного туризма без заключения договора обязательного страхования туриста
Туроператор в сфере выездного туризма не вправе осуществлять деятельность по оказанию туристских услуг без заключения договора обязательного страхования туриста.";
7) пункт 1 статьи 7-1 изложить в следующей редакции:
"1. Юридическое лицо, зарегистрированное в качестве страховой организации, до получения лицензии на право осуществления обязательного страхования туриста обязано заключить:
1) договор участия с Фондом гарантирования страховых выплат в порядке, определенном Законом Республики Казахстан "О Фонде гарантирования страховых выплат";
2) договор о предоставлении застрахованному ассистанса при наступлении событий, признаваемых в качестве страховых случаев, указанных в настоящем Законе, с ассистанс компанией, которая имеет круглосуточный многоязычный координационный центр и региональную сеть в стране (месте) временного пребывания застрахованного или договора с перевозчиками, медицинскими и иными учреждениями, имеющими лицензии на оказание предоставляемых услуг застрахованному.
Объем ассистанса по каждому застрахованному и страховому случаю, предоставляемого ассистанс компанией, определяется предельным объемом ответственности страховщика.
Требования к ассистанс компании, с которой страховщик заключает договор о предоставлении застрахованному ассистанса, а также порядок взаимодействия страховщика с ассистанс компанией устанавливаются нормативным правовым актом уполномоченного органа.";

8) мынадай мазмұндағы 7-2-баппен толықтырылсын:
"7-2-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Сақтандыру жағдайының басталу фактісін растау үшін және туристің мүліктік мүдделеріне келтірілген зиянды өтеудің мөлшерін анықтау үшін қажетті ақпаратқа ие мемлекеттік органдар мен өзге де ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде ұсынуға міндетті.";
9) 8-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Туристі мiндеттi сақтандыру осы Заңға және Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне (Ерекше бөлім) сәйкес сақтанушы мен сақтандырушының арасында жасалатын шарттың негізiнде сақтандырылушының пайдасына жүзеге асырылады.
Сақтандырылушының ерікті сақтандыру шартын жасау туристі міндетті сақтандыру шартын жасау бойынша міндеттемеден сақтанушыны босатпайды.";
5 және 5-1-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Туристі мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының сақтанушыға сақтандыру полисiн және сақтандыру сертификатын ресімдеу арқылы жазбаша нысанда жасалады.
Туристі міндетті сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандырушы уақытша келген еліне (жеріне) және туристік қызмет көрсету шартында көрсетілген саяхаттау күнінің санына байланысты осы Заңға қосымшада көзделген сақтандыру бағдарламасының біреуін таңдайды, ол бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы) және өтеуге жататын шығыстардың түрлері халықаралық шарттардың және сақтандырылушы уақытша келген елдің туристің өмірі мен денсаулығын сақтандыру бөлігіндегі заңнама талаптарына сәйкес келеді.
Уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша сақтанушының өтiнiшi туристі мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшiн негiз болып табылады.
Туристі мiндеттi сақтандыру шартында көрсетiлуге тиiстi талаптардың толық болмағаны үшiн сақтандырушы жауапты болады. Сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, бұл дау сақтанушының пайдасына шешiледi.
Сақтандырушы әрбір сақтандырылушыға сақтандыру сертификатын тек турагент арқылы беруге міндетті. Сақтандырылушының талап етуі бойынша сақтанушы сақтандыру полисінің көшірмесін тек турагент арқылы ұсынуға міндетті.
5-1. Туристі міндетті сақтандыру жөніндегі сақтандыру полисін және сақтандыру сертификатын ресімдеу бойынша және мазмұнына қойылатын талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасында белгіленеді.";

8) дополнить статьей 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-2. Информационное взаимодействие
Государственные органы и иные организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и определения размера возмещения вреда, причиненного имущественным интересам туриста, обязаны представить данную информацию страховщику, страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
9) в статье 8:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Обязательное страхование туриста осуществляется на основании договора, заключаемого между страхователем и страховщиком в пользу застрахованного в соответствии с настоящим Законом и Гражданским кодексом Республики Казахстан (Особенная часть).
Заключение застрахованным договора добровольного страхования не освобождает страхователя от обязанности по заключению договора обязательного страхования туриста.";
пункты 5 и 5-1 изложить в следующей редакции:
"5. Договор обязательного страхования туриста заключается в письменной форме путем оформления страховщиком страхователю страхового полиса и страхового сертификата.
При заключении договора обязательного страхования туриста страхователь в зависимости от страны (места) временного пребывания и количества дней путешествия, указанных в договоре на туристское обслуживание, выбирает одну из программ страхования, предусмотренных в приложении к настоящему Закону, по которой предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) и виды расходов, подлежащих возмещению, соответствуют требованиям международных договоров и законодательства страны (места) временного пребывания застрахованного в части страхования жизни и здоровья туриста.
Основанием для заключения договора обязательного страхования туриста является заявление страхователя по форме, утвержденной уполномоченным органом.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования туриста, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору страхования вследствие неполноты отдельных его условий, спор решается в пользу страхователя.
Страхователь обязан выдать каждому застрахованному страховой сертификат исключительно через турагента. По требованию застрахованного страхователь обязан представить копию страхового полиса исключительно через турагента.
5-1. Требования к содержанию и по оформлению страхового полиса и страхового сертификата по обязательному страхованию туриста устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";

10) 9-баптың 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Туристі мiндеттi сақтандыру шарты туристі міндетті сақтандыру шартында белгіленген, алайда сақтандырылушының Қазақстан Республикасынан тыс жерде болу кезеңінен аз емес мерзімге жасалады. Сақтандыру арқылы қорғаудың қолданылу кезеңі туристі міндетті сақтандыру шартының қолданылу мерзіміне сәйкес келеді.
Туристі міндетті сақтандыру шарты сақтандырылушы Қазақстан Республикасының шекарасынан өту туралы шекара бақылау-өткізу пунктінің белгісін алған сәттен бастап күшіне енеді және қолданылуы тоқтатылады.
3. Туристі міндетті сақтандыру шартының қолданылу аумағы (сақтандыру аумағы) туристік қызмет көрсету аумағы болып табылады.
Туристі міндетті сақтандыру бағдарламалары бойынша сақтандыру аумағы уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
Егер туристі міндетті сақтандыру шартында басқа көзделмесе, сақтандыру аумағынан мыналар алып тастауға жатады:
1) Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органдарына баруға ұсынылмайтын аумақтар;
2) сақтандырылушы уақытша тұруға рұқсаты немесе сақтандыру аумағында үзіліссіз 90 күннен астам жүруіне рұқсат беретін басқа да құжаты болатын мемлекет;
3) сақтандырылушы азаматы болып табылатын мемлекет.
Сақтандыру аумағын алып тастау туралы талап туристі міндетті сақтандыру шарты жасалғаннан кейін сақтандыру аумағы осы баптың үшінші бөлігінің 1) тармақшасында белгіленген алып тастауға жатқан жағдайларда қолданылмайды.";
11) 12-бапта:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"12-бап. Сақтанушының және сақтандырылушының құқықтары мен міндеттері";
1-тармақта:
2) тармақша алып тасталсын;
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
2-тармақтың 4), 6), 7) тармақшалары алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1 және 2-2-тармақтармен толықтырылсын:
"2-1. Сақтандырылушының:
1) сақтандыру сертификатын және қажет болған кезде сақтандыру полисінің көшірмесін алуға;
2) сақтандырушыдан және (немесе) сақтанушыдан туристі міндетті сақтандыру талаптары мен тәртібін, сақтандыру полисінің көшірмесінде және сақтандыру сертификатында көрсетілген өз құқықтары мен міндеттерін түсіндіруді талап етуге;
3) туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша қызмет көрсетпеген, толық емес немесе сапасыз қызмет көрсеткен жағдайлар туралы сақтандырушыны хабардар етуге;
4) сақтандырушы немесе тәуелсіз сарапшы жүргізген сақтандыру төлемінің мөлшерін бағалау нәтижелерімен танысуға;

10) пункты 2 и 3 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"2. Договор обязательного страхования туриста заключается на срок, определенный в договоре обязательного страхования туриста, но не менее периода пребывания застрахованного за пределами Республики Казахстан. Период действия страховой защиты совпадает со сроком действия договора обязательного страхования туриста.
Договор обязательного страхования туриста вступает в силу и прекращает свое действие с даты получения застрахованным отметки пограничного контрольно-пропускного пункта о пересечении границы Республики Казахстан.
3. Территорией действия договора обязательного страхования (территория страхования) туриста является территория оказания туристских услуг.
Территория страхования по обязательным программам страхования туриста устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
Если иное не предусмотрено договором обязательного страхования туриста, из территории страхования подлежат исключению:
1) территории, не рекомендованные для посещения уполномоченными государственными органами Республики Казахстан;
2) государства, в которых застрахованный имеет разрешение на временное проживание или иной документ, разрешающий нахождение на территории страхования непрерывно более 90 дней;
3) государства, гражданином которых является застрахованный.
Условие об исключении территории страхования не применяется в случаях, когда территория страхования стала подпадать под исключение, установленное подпунктом 1) части третьей настоящей статьи, после заключения договора обязательного страхования туриста.";
11) в статье 12:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 12. Права и обязанности страхователя и застрахованного";
в пункте 1:
подпункт 2) исключить;
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
подпункты 4), 6), 7) пункта 2 исключить;
дополнить пунктами 2-1 и 2-2 следующего содержания:
"2-1. Застрахованный имеет право:
1) получить страховой сертификат и при необходимости копию страхового полиса;
2) требовать от страховщика и (или) страхователя разъяснения условий и порядка обязательного страхования туриста, своих прав и обязанностей, отраженных в копии страхового полиса и страховом сертификате;
3) информировать страховщика о случаях непредоставления, неполного или некачественного предоставления услуг по договору обязательного страхования туриста;
4) ознакомиться с результатами оценки размера страховой выплаты, произведенной страховщиком или независимым экспертом;

5) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;
6) егер төтенше жағдайларда не дәлелді себептер бойынша сақтандырылған адам ассистанс компанияға хабарламаған және сақтандырылған адамға медициналық көмек көрсетілген жағдайда, сақтандыру төлемін алуға құқылы.
2-2. Сақтандырылушы:
1) туристі міндетті сақтандыру шартын жасаған кезде сақтанушыға туристі міндетті сақтандыру шартына енгізу үшін қажетті мәліметтер ұсынуға;
2) туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру полисінің көшірмесінде және сақтандыру сертификатында көрсетілген талаптармен танысуға және сөзсіз сақтауға;
3) сақтандыру полисінің көшірмелерін және (немесе) сақтандыру сертификатының және сақтандыру жағдайына жататынын растайтын құжаттардың сақталуын қамтамасыз етуге;
4) сақтандыру жағдайынан зиянды азайтуға шаралар қабылдауға;
5) сақтандыру жағдайы туындаған кезде техникалық, медициналық және басқа да көмек ұйымдастыру, іс-әрекеттерді келісу және шығыстарды жүзеге асыру мақсатында жеке өзі немесе өкілі арқылы ассистанс компанияға болған оқиға туралы дереу сақтандыру сертификатында көрсетілген байланыстың кез келген қолжетімді тәсілі арқылы хабарлауға;
6) сақтандыру жағдайы орын алған кезде ассистанс компанияның, сақтандырушының және өзге де құзырлы тұлғалардың және уақытша келген елдің (жердің) билік органдарының ұсыныстарын, нұсқауларын орындауға;
7) сақтандыру жағдайларынан келтірілген зиянның сипаты мен мөлшері туралы жай-күйді анықтау үшін қажетті қолда бар құжатты сақтандырушыға ұсынуға;
8) төтенше жағдайда медициналық көмекті алған және ассистанс компанияға дәлелді себептер бойынша басталған сақтандыру жағдайы туралы дереу хабарлау мүмкіндігі болмаған кезде ассистанс компанияға орын алған жағдай туралы екі тәулік ішінде не бірінші мүмкіндік кезінде хабарлауға;
9) құжаттарды сақтандырушының сұратуы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдеріндегі нотариалды расталған аудармасымен шет тілінде ұсынуға;
10) сақтандыру жағдайының басталуына жауапты тұлғаға керi талап құқығының сақтандырушыға өтуiн қамтамасыз етуге міндетті.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Туристі мiндеттi сақтандыру шартында сақтанушының және сақтандырылушының Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне қайшы келмейтiн өзге де құқықтары мен мiндеттерi көзделуі мүмкiн.";
12) 13-баптың 2-тармағында:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны міндетті сақтандырудың талаптарымен және тәртібімен, оның ішінде тараптардың туристі міндетті сақтандыру шартынан туындайтын құқықтарымен және міндеттерімен таныстыруға;

5) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;
6) получить страховую выплату, в случае если в экстренных случаях либо по уважительным причинам застрахованный не уведомил ассистанс компанию и застрахованному уже оказана медицинская помощь.
2-2. Застрахованный обязан:
1) при заключении договора обязательного страхования туриста представить страхователю сведения, необходимые для внесения в договор обязательного страхования туриста;
2) ознакомиться и неукоснительно соблюдать условия по договору обязательного страхования туриста, отраженные в копии страхового полиса и страховом сертификате;
3) обеспечить сохранность копии страхового полиса и (или) страхового сертификата и подтверждающих документов, относящихся к страховому случаю;
4) принять меры к уменьшению убытков от страхового случая;
5) при наступлении страхового случая незамедлительно лично или через представителя уведомить о произошедшем ассистанс компанию любым из доступных способов связи, указанных в страховом сертификате, с целью организации технической, медицинской и иной помощи, согласования действий и осуществления расходов;
6) при наступлении страхового случая выполнять рекомендации, указания ассистанс компании, страховщика и иных компетентных лиц, органов власти страны (места) временного пребывания;
7) представить страховщику имеющиеся документы, необходимые для выяснения обстоятельств о характере и размерах причиненного вреда страховым случаем;
8) при получении медицинской помощи в экстренном случае и невозможности незамедлительного уведомления ассистанс компании по уважительным причинам о наступившем страховом случаи известить ассистанс компанию о произошедшем в течение двух суток либо при первой возможности;
9) представить по запросу страховщика документы на иностранном языке с нотариально заверенным их переводом на государственный или русский языки;
10) обеспечить переход к страховщику права обратного требования к лицу, ответственному за наступление страхового случая.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Договором обязательного страхования туриста могут быть предусмотрены и другие права и обязанности страхователя и застрахованного, не противоречащие законодательным актам Республики Казахстан.";
12) в пункте 2 статьи 13:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя с условиями и порядком обязательного страхования, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования туриста;

2) туристі міндетті сақтандыру шартын жасаған кезде сақтандыру полисін және сақтандыру сертификатын ресімдеуге;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) осы Заңның 20-1-бабында көзделген жағдайда сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін өзі алған құжаттарды сақтандыру омбудсманына жіберуге.";
мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) туристі міндетті сақтандыру шарты шеңберінде ассистанспен қамтамасыз етуге міндетті бір және (немесе) бірнеше ассистанс компаниялармен шарт жасасуға міндетті.";

2) при заключении договора обязательного страхования туриста оформить страховой полис и страховой сертификат;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману в случае, предусмотренном статьей 20-1 настоящего Закона.";
дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) заключать договоры с одной и (или) несколькими ассистанс компаниями, обязующимися обеспечить ассистанс в рамках договора обязательного страхования туриста.";

13) 14 және 15-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
"14-бап. Сақтандырушының жауапкершілігінің шегі
1. Сақтандыру бағдарламалары бойынша сақтандырушының жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы), әрбір сақтандыру жағдайы бойынша өтеуге жататын шығыстардың түрі осы Заңның қосымшасында белгіленген.
2. Сақтандырушының жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы) Америка Құрама Штаттарының (бұдан әрі – АҚШ) долларымен белгіленеді. Сақтандыру төлемінің мөлшерін есептеу үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтандыру төлемін жүзеге асыру күні белгілеген бағам бойынша АҚШ доллары қолданылады.
Халықаралық шарттарда, уақытша болатын елдің (жердің)
заңнамасында, туристі міндетті сақтандыру шартында көзделген жағдайларда сақтандырушы жауапкершілігінің сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу бойынша шекті көлемі еуромен белгіленеді.

13) статьи 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 14. Пределы ответственности страховщика
1. Предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) по программам страхования, виды расходов, подлежащих возмещению по каждому страховому случаю, установлены в приложении к настоящему Закону.
2. Предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) устанавливается в долларах Соединенных Штатов Америки (далее – США). Для расчета размера страховой выплаты используется доллар США по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан на дату осуществления страховой выплаты.
В случаях, предусмотренных международными договорами, законодательством страны (места) временного пребывания, договором обязательного страхования туриста предельные объемы ответственности страховщика по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью застрахованного, устанавливаются в евро.

3. Шығынды болдырмау немесе азайту мақсатында сақтанушы (сақтандырылушы) көтерген шығыстарды, егер тиісті шаралар сәтті болмаса да, осы шығыстар сақтандырушының нұсқауларын орындау үшін қажет болса немесе жүргізілсе, сақтандырушы өтеуі тиіс.
Осындай шығыстар нақты мөлшерде өтеледі, бұл ретте сақтандыру төлемінің жалпы сомасы және шығыстар өтемақысы туристің міндетті сақтандыру шартында белгіленген сақтандыру сомасынан аспау, егер шығыстар сақтанушы сақтандырушының нұсқауларын
орындау салдарынан туындаса, олар туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша өзіне тиесілі сақтандыру сомасына қарамастан, толық мөлшерде өтеледі.
Көрсетілген шығыстарды сақтандырушы оларға ұшыраған тұлғаға тікелей өтейді.

3. Расходы, понесенные страхователем (застрахованным) в целях предотвращения или уменьшения убытков, подлежат возмещению страховщиком, если такие расходы были необходимы или были произведены для выполнения указаний страховщика, даже если соответствующие меры оказались безуспешными.
Такие расходы возмещаются в фактических размерах, при этом общая сумма страховой выплаты и компенсации расходов не должна превышать страховую сумму, установленную договором обязательного страхования туриста. Если расходы возникли в результате исполнения страхователем указаний страховщика, они возмещаются в полном размере независимо от страховой суммы, причитающейся ему по договору обязательного страхования туриста.
Указанные расходы возмещаются страховщиком непосредственно лицу, понесшему их.

15-бап. Сақтандыру сыйлықақысының мөлшері
1. Туристі міндетті сақтандыру шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының мөлшері әр сақтандырылушыға әрбір күн үшін жеке есептеледі және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі сақтандыру шарты жасалған күні белгілеген бағам бойынша АҚШ долларымен бір жол жүру үшін төмендегі мөлшерді құрайды:
Жол жүру күні саны
1-бағдарлама
2-бағдарлама
3-бағдарлама
10-ға дейін
1,12
1,51

Статья 15. Размер страховой премии
1.      Размер страховой премии по договору обязательного страхования туриста рассчитывается отдельно по каждому застрахованному за каждый день и составляет нижеследующие размеры в долларах США по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату заключения договора страхования, за одну поездку:
Количество дней поездки
Программа 1
Программа 2
Программа 3
до 10
1,12
1,51

1,83
11-ден 20-ға дейін
1,12
1,48
1,70
21-ден 40-қа дейін
1,12
1,43
1,59
41-ден 60-қа дейін
1,03
1,40
1,53
61-ден 90-ға дейін
1,03
1,35
1,48
91 және одан жоғары
0,95
1,30
1,40
Сақтандыру сыйлықақысын есептеу мақсаты үшін сақтандырылушының жолда жүру уақытын қоса алғанда, уақытша болатын елдің (жердің) аумағында болатын күн саны (мерзім) пайдаланылады.
Туристі міндетті сақтандыру шартында сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу бойынша сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі еуромен белгіленген кезде халықаралық шарттарда, уақытша болатын елдің (жердің) заңнамасында көзделген жағдайларда, сақтандыру сыйлықақысының мөлшері әр сақтандырылушы бойынша жеке есептеледі және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі сақтандыру шарты күшіне енген күні белгілеген бағам бойынша еуромен жоғарыда көрсетілген мөлшерді құрайды.

1,83
от 11 до 20
1,12
1,48
1,70
от 21 до 40
1,12
1,43
1,59
от 41 до 60
1,03
1,40
1,53
от 61 до 90
1,03
1,35
1,48
91 и свыше
0,95
1,30
1,40
Для целей расчета страховой премии используется количество дней (срок) нахождения застрахованного на территории страны (места) временного пребывания, включая время нахождения в пути.
При установлении договором обязательного страхования туриста предельных объемов ответственности страховщика по возмещению вреда, причиненного жизни и здоровью застрахованного, в евро, в случаях, предусмотренных международными договорами, законодательством страны (места) временного пребывания, размер страховой премии рассчитывается отдельно по каждому застрахованному и составляет вышеуказанные размеры в евро по курсу, установленному Национальным Банком Республики Казахстан, на дату вступления в силу договора страхования.

2. Туристі міндетті сақтандыру шарты жасалған кезде осы баптың 1-тармағында көзделген сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін сақтандырушы сақтандыру тәуекеліне өзі жүргізген бағалаудың нәтижелері бойынша, алайда 2 еседен артық емес арттыра алады.";
14) 17-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"17-бап. Сақтандыру жағдайы
1. Туристі міндетті сақтандыру шарты күшіне енгеннен кейін туындаған, материалдық зиянның туындауына әкелген және құзыретті органдар берген құжаттармен расталған мына оқиғалар:
1) туристі сақтандыру аумағында жарақаттарға, химиялық, биологиялық және улы заттармен улануға, ағзан функцияларының бұзылуына, сақтандырылған адамның өліміне әкелген міндетті сақтандыру шартының қолданылу мерзімі ішінде орын алған жазатайым оқиға.
Жазатайым оқиға деп күтілмеген, қасақана емес, қысқа мерзімді
сыртқы оқиға немесе сақтандырылған адамға қатысты әсер етушілік түсіндіріледі;
2) сақтандырылушыға кенеттен қатты ауырған, денсаулығы күрт нашарлаған, созылмалы аурулары қозған жағдайда жедел және шұғыл медициналық көмек көрсету;
2. Сақтандыру төлемінің мөлшерін сақтандырушы туристің нақты шығыстары сомасын негізге ала отырып, сақтандырылушы не осы шығыстарды көтерген тұлғаға ұсынған осы шығыстарды растайтын құжаттар негізінде айқындайды.
Жәбірленушінің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянның мөлшері тиісті ұйымдар берген құжаттар негізінде осы Заңға сәйкес айқындалады.
3. Шығынды болдырмау немесе азайту мақсатында сақтанушы (сақтандырылушы) көтерген шығыстарды, егер тиісті шаралар сәтті болмаса да, осы шығыстар сақтандырушының нұсқауларын орындау үшін қажет болса немесе жүргізілсе шығыстарды сақтандырушы өтеуі тиіс.
Мүндей шығыстар нақты көлемде өтеледі, алайда сақтандыру төлемінің жалпы сомасы және шығыстар өтемақысының жалпы сомасы туристің міндетті сақтандыру шартында көзделген сақтандыру сомасынан аспайтындай көлемнен аспауы үшін, егер шығыстар сақтанушы сақтандырушының нұсқауларын орындау салдарынан туындаса, олар сақтандыру сомасына қатыссыз толық мөлшерде өтеледі.";
15) 18-бапта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырылушы сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы талапты жазбаша нысанда сақтандыру төлемiн жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды қоса бере отырып қояды.
2. Сақтандыру төлемi туралы өтiнiшке мынадай құжаттар:
1) сақтандыру сертификатының немесе сақтандыру полисінің көшірмесі;

2. При заключении договора обязательного страхования туриста размер страховой премии, предусмотренный пунктом 1 настоящей статьи, может быть увеличен страховщиком по результатам проведенной им оценки страхового риска, но не более чем в 2 раза.";
14) статью 17 изложить в следующей редакции:
"Статья 17. Страховой случай
1. Страховыми случаями признаются следующие события, произошедшие после вступления договора обязательного страхования туриста в силу, повлекшие возникновение материального ущерба и подтвержденные документами, выданными компетентными органами:
1) несчастный случай, произошедший на территории страхования в течение срока действия договора обязательного страхования туриста, приведший к травмам, отравлению химическими, биологическими и ядовитыми веществами, нарушению функций организма, смерти застрахованного.
Под несчастным случаем понимаются внезапное, непредвиденное, непреднамеренное, кратковременное внешнее событие или воздействие в отношении застрахованного.
2) оказание экстренной и неотложной медицинской помощи застрахованному в случае внезапного острого заболевания, резкого ухудшения состояния здоровья, обострения хронических заболеваний.
2. Размер страховой выплаты определяется страховщиком исходя из суммы фактических расходов туриста на основании документов, подтверждающих эти расходы, представленных застрахованным либо лицом, понесшим эти расходы.
Размер вреда, причиненного жизни и здоровью потерпевшего, определяется в соответствии с настоящим Законом на основании документов, выданных соответствующими организациями.
3. Расходы, понесенные страхователем (застрахованным) в целях предотвращения или уменьшения убытков, подлежат возмещению страховщиком, если такие расходы были необходимы или были произведены для выполнения указаний страховщика, даже если соответствующие меры оказались безуспешными.
Такие расходы возмещаются в фактических размерах, однако с тем, чтобы общая сумма страховой выплаты и компенсации расходов не превысила страховой суммы, предусмотренной договором обязательного страхования туриста, если расходы возникли в результате исполнения страхователем указаний страховщика, они возмещаются в полном размере безотносительно к страховой сумме.";
15) в статье 18:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Требование о страховой выплате к страховщику предъявляется застрахованным в письменной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты.
2. К заявлению о страховой выплате предъявляются следующие документы:
1) копия страхового сертификата или страхового полиса;

2) туристік қызмет көрсетуге шарттың нотариат куәландырған көшірмесі;
3) пайда алушының – жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі немесе пайда алушының өкілі – заңды тұлғаның өкіліне берілген сенімхат;
4) сақтандырылушы паспортының көшірмесі;
5) туристік жолдамаға ақы төлеуді растайтын;
6) сақтандыру жағдайының болу фактісін және сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянның мөлшерін растайтын құжаттар ұсынылады.
Сақтандыру жағдайының болу фактісін растайтын құжаттардың тізбесі және сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына келтірілген
зиянның мөлшері уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді. ";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сақтандырылушы айқындаған тұлға, ал сақтандырылушы қайтыс болған жағдайда – оның мұрагерлері пайда алушы болып табылады.
Сақтандырушының осы Заңды белгіленген жауапкершілігі көлемінің шегінде келтірілген зиянды туристке (оның мұрагеріне) өтеген және сақтандырушыдан өз шығыстарын өтеу құқығын алған өзге тұлға пайда алушы болуы мүмкін.
6. Әрбір жеке сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру төлемін сақтандырушы сақтандырылушы ұсынған құжаттар бойынша оларды алған күннен бастап он бес жұмыс күнінен кешіктірмей жүргізеді.";
16) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Зиян келтiрген тұлғаға керi талап қою құқығы
Сақтандыру төлемін жүзеге асырған сақтандырушыға сақтандырылушының өмірі мен денсаулығына зиян келтірген кінәлі тұлғаға кері талап қою құқығы төленген сома шегінде өтеді.";
17) 20-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сақтандырушы, егер сақтандыру жағдайы:
1) сақтандырылушының сақтандыру жағдайының туындауына бағытталған не оның басталуына ықпал ететiн қасақана әрекеттерiнiң;
2) сақтандырылушының Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен сақтандыру жағдайымен себептi байланыстағы қасақана қылмыстық немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар деп танылған әрекеттерiнiң салдарынан болса, сақтандыру төлемiн жүзеге асырудан толық немесе iшiнара бас тартуға құқылы.";
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтандырылушының залал келтiруге кiнәлi тұлғадан залалдың тиiстi өтемiн алуы;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) әрбір жеке сақтандыру жағдайы бойынша нақты шеккен шығыстарды негізге алына отырып ұсынылатын құжаттарды қоспағанда, сақтандырылушының осы Заңның 18-бабының 2-тармағына сәйкес сақтандырушыға сақтандыру төлемi туралы өтiнiшке қоса берiлетiн құжаттарды толық көлемде бермеуі;";

2) нотариального удостоверенная копия договора на туристское обслуживание;
3) копия документа, удостоверяющего личность выгодоприобретателя - физического лица, или доверенность, выданная представителю выгодоприобретателя - юридического лица;
4) копия паспорта застрахованного;
5) подтверждающие оплату туристской путевки;
6) подтверждающие факт наступления страхового случая и размер вреда, причиненного жизни и здоровью застрахованного.
Перечень документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер вреда, причиненного жизни и здоровью застрахованного, устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа. ";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Выгодоприобретателем является лицо, определенное застрахованным, а в случае гибели застрахованного – его наследники.
Выгодоприобретателем может являться иное лицо, возместившее туристу (его правопреемнику) причиненный вред в пределах объема ответственности страховщика, установленного настоящим Законом, и получившее право на возмещение своих расходов от страховщика.
6. Страховая выплата по каждому отдельному страховому случаю производится страховщиком по тем документам, которые были представлены застрахованным, не позднее пятнадцати рабочих дней со дня их получения.";
16) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Право обратного требования к лицу, причинившему вред
К страховщику, осуществившему страховую выплату, переходит в пределах выплаченной суммы право обратного требования к лицу, виновному в причинении вреда жизни и здоровью застрахованного.";
17) в статье 20:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Страховщик вправе полностью или частично отказать в осуществлении страховой выплаты, если страховой случай произошел вследствие:
1) умышленных действий застрахованного, направленных на возникновение страхового случая либо способствующих его наступлению;
2) действий застрахованного, признанных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, умышленными уголовными или административными правонарушениями, находящимися в причинной связи со страховым случаем.";
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) получение застрахованным соответствующего возмещения убытка от лица, виновного в причинении убытка;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) непредставление застрахованным страховщику документов, прилагаемых к заявлению о страховой выплате в полном объеме в соответствии с пунктом 2 статьи 18 настоящего Закона, за исключением документов по каждому отдельному страховому случаю, которые представляются исходя из фактически понесенных расходов;";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Осы баптың 1 және 2-тармақтарында көзделген негіздерден басқа, сақтандырушы мынадай:
1) сақтандырылушы кәсіби спортпен айналысқан жағдайда сақтандыру төлемінен босатылады. Кәсіби спорт деп қызметінің негізгі түрі ретінде спортпен айналысу және сақтандырылушының жалақы алуы немесе спорттық жарыстарға дайындығы мен оларға қатысқаны үшін өзге ақшалай сыйақы алуы түсініледі;
2) сақтандырылған адамның алкогольдік мас болудың ауыр дәрежесі жағдайында болуы, сондай-ақ есірткі немесе токсиндік масаю салдарынан басталған жағдайлар, мына жағдайларды қоспағанда:
емдеген дәрігердің нұсқамасы бойынша дәрілік заттарды қолдану;
есірткі, уытты заттарды амалсыз қолдану не құқық қорғау және (немесе) сот органдары белгілеген оларды күштеп енгізу;
3) сақтандырылушы уақытша болатын елден (жерден) Қазақстан Республикасына медициналық тасымалдаудан немесе сақтандырылушы сақтандыру жағдайы бойынша жүгінгеніне байланысты алған емдеуші дәрігерінің нұсқауларын орындаудан ерікті түрде бас тартқан жағдайда сақтандыру төлемінен босатылады.";
18) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
"20-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, сақтандырылушының, пайда алушының) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.";
19) көрсетілген Заңға қосымша осы Заңға қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
15. "Өсімдік шаруашылығындағы міндетті сақтандыру туралы" 2004 жылғы 10 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 5, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 16, 100-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат):

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Помимо оснований, предусмотренных в пунктах 1 и 2 настоящей статьи, страховщик освобождается от осуществления страховой выплаты в случаях:
1)      занятий застрахованным профессиональным спортом (под профессиональным спортом понимается занятие спортом как основным видом деятельности и получение застрахованным заработной платы или иного денежного вознаграждения за подготовку к спортивным соревнованиям и участие в них);
2)      события, наступившего вследствие нахождения застрахованного в состоянии тяжелой степени алкогольного опьянения, а также наркотического или токсического опьянения, за исключением случаев:
употребления лекарственных средств по предписанию лечащего врача;
вынужденного употребления наркотических, токсических веществ либо насильственного их введения, установленного правоохранительными и (или) судебными органами;
3) добровольного отказа застрахованным от медицинской транспортировки из страны (места) временного пребывания в Республику Казахстан или выполнения предписаний лечащего врача, полученных застрахованным в связи с обращением по страховому случаю.";
18) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, застрахованным, выгодоприобретателем) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана, заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
19) приложение к указанному Закону изложить в редакции согласно приложению к настоящему Закону.
15. В Закон Республики Казахстан от 10 марта 2004 года "Об обязательном страховании в растениеводстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 5, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 16, ст. 100; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45):

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 18-1) тармақшамен толықтырылсын:
"18-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы"
2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға;";
2) мынадай мазмұндағы 5-3-баппен толықтырылсын:
"5-3-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Қолайсыз табиғи құбылыстар және олардың салдары туралы ақпаратқа ие жергілікті атқарушы органдар, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға және сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде ұсынуға міндетті.";
3) 14-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"осы Заңның 17-1-бабында көзделген жағдайда сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін өзі алған құжаттарды сақтандыру омбудсманына жіберуге;";
4) 15-баптың 1-тармағының бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
5) мынадай мазмұндағы 17-1-баппен толықтырылсын:
"17-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, пайда алушының) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.".
16. "Қызметi үшiншi тұлғаларға зиян келтiру қаупiмен байланысты объектiлер иелерiнiң азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру туралы" 2004 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 16, 94-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 9, 44-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 8, 45-құжат):

1) статью 1 дополнить подпунктом 18-1) следующего содержания:
"18-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";";
2) дополнить статьей 5-3 следующего содержания:
"Статья 5-3. Информационное взаимодействие
Местные исполнительные органы, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о неблагоприятных природных явлениях и их последствиях, обязаны представить данную информацию страховщику и страховому омбудсману при их обращении.";
3) пункт 2 статьи 14 дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману в случае, предусмотренном статьей 17-1 настоящего Закона;";
4) абзац пятый пункта 1 статьи 15 изложить в следюущей редакции:
"обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
5) дополнить статьей 17-1 следующего содержания:
"Статья 17-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, выгодоприобретателем) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана, заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
16. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2004 года "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев объектов, деятельность которых связана с опасностью причинения вреда третьим лицам" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 16, ст. 94; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 9, ст. 44; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 7, ст. 37; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 8, ст. 45):

1) 1-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 13-1) тармақшамен толықтырылсын:
"13-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді жүзеге асыратын, өз қызметінде тәуелсіз жеке тұлға";";
2) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Авариялар, оқыс оқиғалар және қауіпті өндірістік факторлар мен олардың салдары туралы ақпаратқа ие өнеркәсіптік қауіпсіздік саласында мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыратын уәкілетті орган, азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның бөлімшелері, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде ұсынуға міндетті.";
3) 8-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисiн ресімдеу арқылы жазбаша нысанда жасалады.
Объектілер иелерінің жауапкершілігін міндетті сақтандыру бойынша сақтандыру полисі электрондық нысанда ресімделеді.
Сақтанушының өтiнiшi объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартын жасасу үшiн негiз болып табылады.
Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартында көрсетiлуге тиiстi талаптардың толық еместiгi үшiн жауапкершiлiктi сақтандырушы өз мойнына алады. Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық еместiгi салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешiледi.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау арқылы не сақтанушы мен сақтандырушы арасында сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасала алады.";
5-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру бойынша сақтандыру полисiнің мазмұны және ресiмдеу жөніндегі талаптар Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметi туралы заңнамасында белгiленедi.";
6-тармақ алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 8-1-баппен толықтырылсын:
"8-1-бап. Электрондық нысандағы объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар
1. Электрондық нысандағы объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушының (сақтандырылушының, пайда алушының) және сақтандырушының арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылады.
Электрондық нысандағы объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану талап етілмейді.

1) часть первую статьи 1 дополнить подпунктом 13-1) следующего содержания:
"13-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";";
2) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Информационное взаимодействие
Уполномоченный орган, осуществляющий государственный надзор в области промышленной безопасности, подразделения уполномоченного органа в сфере гражданской защиты, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией об авариях, инцидентах и опасных производственных факторах и их последствиях, обязаны представить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
3) в статье 8:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного страхования ответственности владельцев объектов заключается путем оформления страховщиком страхового полиса.
Страховой полис по обязательному страхованию ответственности владельцев объектов оформляется в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов является заявление страхователя.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного страхования ответственности владельцев объектов, несет страховщик. В случае возникновения спора по договору обязательного страхования ответственности владельцев объектов вследствие неполноты отдельных его условий, спор решается в пользу страхователя.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного страхования ответственности владельцев объектов по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием официального интернет-ресурса страховщика.";
часть вторую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"Требования по содержанию и оформлению страхового полиса по обязательному страхованию ответственности владельцев объектов устанавливаются законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности.";
пункт 6 исключить;
4) дополнить статьей 8-1 следующего содержания:
"Статья 8-1. Требования к страховой организации при заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме
1. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме от страхователя не требуется использование специализированного программного обеспечения.

2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып сақтандырушы объектілер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндетті сақтандыру шартын жасау кезінде:
1) сақтанушыға объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау не оны жасаудан бас тарту (бас тартудың себептерін көрсете отырып) туралы электрондық хабар түріндегі хабарламаны тез арада жіберуді;
2) сақтанушының объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шарты бойынша ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтандырушының интернет-ресурсына сақтанушының тәулік бойы қолжеткізуін қамтамасыз ете отырып, электрондық нысандағы объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) мыналар:
мәліметтерді өзгерту, объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау;
келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті электрондық нысандағы ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге құжаттарды, мәліметтерді) жасау және сақтандыру ұйымына жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау туралы хабарлама дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау туралы хабарламаның тәртібіне және мазмұнына қойылатын талаптар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасудың уәкілетті орган белгілеген тәртібі ескеріле отырып белгіленеді.
4. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандырушы ұсынған талаптарда сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтанушы осы сақтандыру шартын жасасқан деп есептеледі.
5. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасатынына өзінің келісімін растай отырып, сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді.

2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием официального интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного страхования ответственности владельцев объектов через информационную систему организации;
3) хранение договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения), необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
досрочного прекращения договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов направляется от организации по формированию и ведению базы данных.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов устанавливаются с учетом порядка обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией, установленного уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием официального интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса, в случае уплаты страховой премии в рассрочку).
5. При заключении договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием официального интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.

6. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, сақтандырушы объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтандыру ұйымдарының сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шартын жасауға арналған ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, объектілер иелерiнiң жауапкершілігiн мiндеттi сақтандыру шартын жасау жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
5) 12-бапта:
1-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
1-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
6) 13-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны (сақтандырылушыны) объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру талаптарымен, оның ішінде тараптардың объектiлер иелерiнiң жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандыру шартынан туындайтын құқықтарымен және мiндеттерімен таныстыруға;
2) сақтанушыға (сақтандырылушыға) сақтандыру полисiн ресімдеуге;";
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуі тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде сақтандырушы оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жеткіліксіз және (немесе) дұрыс
ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы хабарлауға;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) осы Заңның 21-1-бабында көзделген жағдайда сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін өзі алған құжаттарды сақтандыру омбудсманына жіберуге;";
7) 14-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
8) 17-бап мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтандыру сыйлықақысын төлем жүйелерін қолдана отырып, қолма-қол ақшасыз ақы төлеу арқылы Интернет желісін пайдаланып төлеуге болады.";
9) 19-бапта:
1-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талап сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттар қоса беріле отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберілуі мүмкін. Бұл ретте, электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талаптар өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқасын сақтандырушының орналасқан жері бойынша беруден босатпайды.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы талапты электрондық тәсілмен жіберген жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсына алады.";

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием официального интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного страхования ответственности владельцев объектов с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";
5) в статье 12:
подпункт 3) пункта 1 исключить;
подпункт 6) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
6) в части первой пункта 2 статьи 13:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя (застрахованного) с условиями обязательного страхования ответственности владельцев объектов, в том числе с правами и обязанностями сторон, возникающими из договора обязательного страхования ответственности владельцев объектов;
2) оформить страхователю (застрахованному) страховой полис;";
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману в случае, предусмотренном статьей 21-1 настоящего Закона.";
7) подпункт 6) пункта 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
8) статью 17 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"Страховая премия может быть оплачена с использованием сети Интернет путем безналичной оплаты с применением платежных систем.";
9) в статье 19:
в пункте 1:
подпункт 1) исключить;
дополнить частью второй следующего содержания:
"По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требования о страховой выплате в электронной форме не освобождают заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";
пункт 2 дополнить частью второй следующего содержания:
"В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме, страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";

10) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
"21-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, пайда алушының, үшінші тұлғалардың) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.".
17. "Қызметкер еңбек (қызметтiк) мiндеттерiн атқарған кезде оны жазатайым оқиғалардан мiндеттi сақтандыру туралы" 2005 жылғы 7 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 3-4, 2-құжат; 2007 ж., № 8, 52-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат):
1) 1-бап мынадай мазмұндағы 14) тармақшамен толықтырылсын:
"14) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы" 2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеудi жүзеге асыратын, өз қызметiнде тәуелсiз жеке тұлға.";
2) 6-1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"6-1-бап. Қызметкерді жазатайым оқиғалардан міндетті сақтандыруды жүзеге асырудың ерекшеліктері
Бәсекелестікті шектеуге немесе жоюға, қызметкерді жазатайым жағдайдан міндетті сақтандыру шарттарын жасасу бойынша бір сақтандырушыға басқаларының алдында негізсіз артықшылықтар беруге немесе алуға, сақтанушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қысым жасалуына бағытталған қызметке жол берілмейді.";
3) мынадай мазмұндағы 6-2-баппен толықтырылсын:
"6-2-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Сақтандыру оқиғасының басталу фактісін растау және жұмыскердің өмірі мен денсаулығына келтірілген зиянды өтеу мөлшерін айқындау үшін қажетті ақпаратқа ие уәкілетті орган, оның аумақтық бөлімшелері, прокуратура органдары, денсаулық сақтау ұйымдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде ұсынуға міндетті.";

10) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, выгодоприобретателем, третьими лицами) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
17. В Закон Республики Казахстан от 7 февраля 2005 года "Об обязательном страховании работника от несчастных случаев при исполнении им трудовых (служебных) обязанностей" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 3-4, ст. 2; 2007 г., № 8, ст. 52; 2009 г., № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015г., № 8, ст. 45):
1) статью 1 дополнить подпунктом 14) следующего содержания:
"14) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности".";
2) статью 6-1 изложить в следующей редакции:
"Статья 6-1. Особенности осуществления обязательного страхования работника от несчастных случаев
Не допускается деятельность, направленная на ограничение или устранение конкуренции, предоставление или получение необоснованных преимуществ по заключению договоров обязательного страхования работника от несчастных случаев одними страховщиками перед другими, ущемление прав и законных интересов страхователей.";
3) дополнить статьей 6-2 следующего содержания:
"Статья 6-2. Информационное взаимодействие
Уполномоченный орган, его территориальные подразделения, органы прокуратуры, организации здравоохранения, иные государственные органы и организации, располагающие информацией, необходимой для подтверждения факта наступления страхового случая и определения размера возмещения вреда, причиненного жизни и здоровью работника, обязаны представить данную информацию страховщику, страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";

4) 8-баптың 1-тармағының 6) тармақшысы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
5) 9-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) осы Заңның 24-1-бабында көзделген жағдайда, сақтандырушы сақтандыру омбудсманына сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін өзі алған құжаттарды жіберуге;";
6) 10-бап мынадай мазмұндағы 7) тармақшамен толықтырылсын:
"7) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
7) 11-баптың 6-тармағының бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 11) және 12) тармақшалармен толықтырылсын:
"11) сақтандыру агентінің тегін, атын, әкесінің атын (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), байланыс телефонының нөмірін және сәйкестендіру нөмірін (егер ол жеке тұлға болса) немесе атауын, орналасқан жерін, телефон нөмірін және сәйкестендіру нөмірін (егер ол заңды тұлға болса);
12) сақтандыру агентіне тиесілі комиссиялық сыйақының болуы немесе болмауы туралы нұсқауды қамтуға тиіс.";
8) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, пайда алушының) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.".
18. "Міндетті экологиялық сақтандыру туралы" 2005 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2005 ж., № 23, 90-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; 2009 ж., № 24, 134-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; 2014 ж., № 14, 84-құжат; № 8, 45-құжат):

4) подпункт 6) пункта 1 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
5) пункт 2 статьи 9 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману в случае, предусмотренном статьей 24-1 настоящего Закона.";
6) статью 10 дополнить подпунктом 7) следующего содержания:
"7) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера.";
7) часть первую пункта 6 статьи 11 дополнить подпунктами 11) и 12) следующего содержания:
"11) фамилию, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), контактный номер телефона и идентификационный номер страхового агента (если им является физическое лицо) или его наименование, место нахождения, номер телефона и идентификационный номер (если им является юридическое лицо);
12) указание о наличии или отсутствии комиссионного вознаграждения, причитающегося страховому агенту.";
8) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
"Статья 24-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, выгодоприобретателем) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана, заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
18. В Закон Республики Казахстан от 13 декабря 2005 года "Об обязательном экологическом страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2005 г., № 23, ст. 90; 2008 г., № 6-7, ст. 27; 2009 г., № 24, ст. 134; 2012 г., № 13, ст. 91; 2014 г., № 14, ст. 84; № 8, ст. 45):

1) 1-бап мынадай мазмұндағы 12-1) тармақшамен толықтырылсын:
"12-1) сақтандыру омбудсманы – "Сақтандыру қызметі туралы"
2000 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сақтандыру нарығына қатысушылар арасындағы келіспеушіліктерді реттеудi жүзеге асыратын, өз қызметiнде тәуелсiз жеке тұлға";";
2) мынадай мазмұндағы 6-1-баппен толықтырылсын:
"6-1-бап. Ақпараттық өзара іс-қимыл
Қоршаған ортаның авариялық ластануы жағдайлары және олардың салдары туралы ақпаратқа ие қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның бөлімшелері және оның аумақтық бөлімшелері, прокуратура органдары, өзге де мемлекеттік органдар мен ұйымдар осы ақпаратты сақтандырушыға, сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға), сақтандыру омбудсманына олар жүгінген кезде ұсынуға міндетті.";
3) 7-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Міндетті экологиялық сақтандыру шарты сақтандырушының сақтандыру полисін ресімдеуі арқылы жасалады.
Міндетті экологиялық сақтандыру бойынша сақтандыру полисі электрондық нысанда ресімделеді.
Сақтанушының өтініші міндетті экологиялық сақтандыру шартын жасасу үшін негіз болып табылады.
Міндетті экологиялық сақтандыру шартында көрсетілуге тиісті талаптардың толық болмағаны үшін жауапкершілікті сақтандырушы өз мойнына алады.
Міндетті экологиялық сақтандыру шарты бойынша оның жекелеген талаптарының толық болмауы салдарынан дау туындаған жағдайда, дау сақтанушының пайдасына шешіледі.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Міндетті экологиялық сақтандыру шарты сақтанушының қалауы бойынша сақтандырушыға жазбаша өтініш жасау арқылы не сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып сақтанушы мен сақтандырушы арасында электрондық нысанда ақпарат алмасу арқылы жасалуы мүмкін.";
5-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
4) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Электрондық нысандағы мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымына қойылатын талаптар
1. Электрондық нысандағы мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) және сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылады.
Сақтандыру ұйымының ресми интернет-ресурсы сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) және сақтандырушы арасындағы электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу үшін пайдаланылады.
Электрондық нысандағы мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау үшін өтініш беру кезінде сақтанушыдан мамандандырылған бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдалану талап етілмейді.

1) статью 1 дополнить подпунктом 12-1) следующего содержания:
"12-1) страховой омбудсман – независимое в своей деятельности физическое лицо, осуществляющее урегулирование разногласий между участниками страхового рынка в соответствии с Законом Республики Казахстан от 18 декабря 2000 года "О страховой деятельности";";
2) дополнить статьей 6-1) следующего содержания:
"Статья 6-1. Информационное взаимодействие
Подразделения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды и его территориальные подразделения, органы прокуратуры, иные государственные органы и организации, располагающие информацией о случаях аварийного загрязнения окружающей среды и их последствиях, обязаны представить данную информацию страховщику, страхователю (выгодоприобретателю), страховому омбудсману при их обращении.";
3) в статье 7:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Договор обязательного экологического страхования заключается путем оформления страховщиком страхового полиса.
Страховой полис по обязательному экологическому страхованию оформляется в электронной форме.
Основанием для заключения договора обязательного экологического страхования является заявление страхователя.
Ответственность за неполноту условий, подлежащих указанию в договоре обязательного экологического страхования, несет страховщик.
В случае возникновения спора по договору обязательного экологического страхования вследствие неполноты отдельных его условий, спор решается в пользу страхователя.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Договор обязательного экологического страхования по желанию страхователя может быть заключен путем письменного обращения к страховщику либо обмена информацией между страхователем и страховщиком в электронной форме с использованием официального интернет-ресурса страховщика.";
часть третью пункта 5 исключить;
4) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"7-1. Требования к страховой организации при заключении договора обязательного экологического страхования в электронной форме
1. При заключении договора обязательного экологического страхования в электронной форме официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
Официальный интернет-ресурс страховой организации используется для обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком.
При подаче заявления для заключения договора обязательного экологического страхования в электронной форме от страхователя не требуется использование специализированного программного обеспечения.

2. Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандырушы арасында электрондық ақпараттық ресурстармен алмасу тәртібі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде белгіленеді.
3. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып сақтандырушы мiндетті экологиялық сақтандыру шартын жасау кезінде:
1) сақтанушыға мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау не оны жасаудан бас тарту (бас тартудың себептерін көрсете отырып) туралы электрондық хабар түріндегі хабарламаны тез арада жіберуді;
2) сақтанушының мiндеттi экологиялық сақтандыру шарты бойынша ақпаратты ұйымның ақпараттық жүйесі арқылы тексеру мүмкіндігін;
3) сақтандырушының интернет-ресурсына сақтанушының тәулік бойы қолжеткізілімін қамтамасыз ете отырып, электрондық нысандағы мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын сақтауды;
4) сақтанушыға (сақтандырылушыға, пайда алушыға) мыналар:
мәліметтерді өзгерту, мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын қайта ресімдеу;
мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын мерзімінен бұрын тоқтату;
сақтандыру жағдайының басталғаны туралы хабарлау;
келтірілген зиянның мөлшеріне бағалау жүргізу;
сақтандыру төлемін алу үшін қажетті электрондық нысандағы ақпаратты (өтінішті, хабарламаны және (немесе) өзге құжаттарды, мәліметтерді) жасау және сақтандыру ұйымына жіберу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау туралы хабарлама сақтандыру бойынша бірыңғай дерекқорды қалыптастыру және жүргiзу жөніндегі ұйымнан жіберіледі.
Мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау туралы хабарламаның тәртібіне және мазмұнына қойылатын талаптар сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) мен сақтандыру ұйымы арасында электрондық ақпараттық ресурстар алмасудың уәкілетті орган белгілеген тәртібі ескеріле отырып белгіленеді.
4. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау кезінде сақтандырушы ұсынған талаптарда сақтанушы сақтандыру сыйлықақысын (сақтандыру сыйлықақысы бөліп төленген жағдайда, бірінші сақтандыру жарнасын) төлеген күннен бастап сақтанушы осы сақтандыру шартын жасасқан деп есептеледі.
5. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау кезінде сақтанушы осы Заңда көзделген сақтандыру талаптарымен танысқаннан кейін өзіне ұсынылған талаптармен осы қосылу шартын жасасатынына өзінің келісімін растай отырып, сақтандыру сыйлықақысын (бірінші сақтандыру жарнасын) төлейді.

2. Порядок обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховщиком устанавливается нормативным правовым актом уполномоченного органа.
3. При заключении договора обязательного экологического страхования с использованием официального интернет-ресурса страховщика страховщик обязан обеспечить:
1) незамедлительное отправление страхователю уведомления о заключении договора обязательного экологического страхования либо отказе в его заключении (с указанием причин отказа) в виде электронного сообщения;
2) возможность проверки страхователем информации по договору обязательного экологического страхования через информационную систему организации;
3) хранение договора обязательного экологического страхования в электронной форме с обеспечением круглосуточного доступа для страхователя на интернет-ресурс страховщика;
4) возможность страхователю (застрахованному, выгодоприобретателю) создания и отправки страховой организации информации в электронной форме (заявления, уведомления и (или) иные документы, сведения) необходимой для:
изменения сведений, переоформления договора обязательного экологического страхования;
досрочного прекращения договора обязательного экологического страхования;
уведомления о наступлении страхового случая;
проведения оценки размера причиненного вреда;
получения страховой выплаты.
Уведомление о заключении договора обязательного экологического страхования направляется от организации по формированию и ведению единой базы данных по страхованию.
Требования к порядку и содержанию уведомления о заключении договора обязательного экологического страхования устанавливаются с учетом порядка обмена электронными информационными ресурсами между страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) и страховой организацией, установленного уполномоченным органом.
4. При заключении договора обязательного экологического страхования с использованием официального интернет-ресурса страховщика данный договор страхования считается заключенным страхователем на предложенных страховщиком условиях с даты уплаты страхователем страховой премии (первого страхового взноса, в случае уплаты страховой премии в рассрочку).
5. При заключении договора обязательного экологического страхования с использованием официального интернет-ресурса страховщика страхователь уплачивает страховую премию (первый страховой взнос) после ознакомления с условиями страхования, предусмотренными настоящим Законом, подтверждая тем самым свое согласие заключить этот договор присоединения на предложенных ему условиях.

6. Сақтандырушының ресми интернет-ресурсын пайдалана отырып, сақтандырушы мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау мүмкіндігін тәулік бойы қамтамасыз етеді.
7. Сақтандыру агенттерінің сақтандыру ұйымдарының сақтанушы мен сақтандыру ұйымы арасындағы ақпараттық өзара іс-қимыл арқылы электрондық нысанда сақтандыру шарттарын жасауға арналған ақпараттық жүйелерін пайдалана отырып, мiндеттi экологиялық сақтандыру шартын жасау жөніндегі қызметіне жол берілмейді.";
5) 11-бапта:
1-тармақтың бірінші бөлігінің 2) тармақшасы алып тасталсын;
1-тармақтың бірінші бөлігінің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
6) 12-баптың 2-тармағының бірінші бөлігінде:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сақтанушыны мiндеттi экологиялық сақтандыру талаптарымен, оның ішінде мiндеттi экологиялық сақтандыру шартынан туындайтын құқықтармен және мiндеттермен таныстыруға;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) сақтандыру жағдайының басталу фактісін және сақтандырушы өтеуі тиісті зиянның мөлшерін растайтын құжаттар жеткіліксіз болған кезде сақтандырушы оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге жеткіліксіз және (немесе) дұрыс ресімделмеген құжаттардың толық тізбесін көрсете отырып, бұл туралы хабарлауға;";
9) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) осы Заңның 22-1-бабында көзделген жағдайда, сақтандырушы сақтандыру омбудсманына сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды жіберуге міндетті.";
7) 13-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту немесе оның мөлшерін негізсіз азайту туралы шешімін даулау үшін сақтандыру омбудсманына жүгінуге;";
8) 16-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Сақтандыру сыйлықақысын төлем жүйелерін қолдана отырып қолма-қол ақшасыз ақы төлеу арқылы Интернет желісін пайдаланып төлеуге болады.";
9) 19-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Өтініш берушінің қалауы бойынша сақтандыру төлемі туралы талапты сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру үшін қажетті құжаттарды қоса бере отырып, электрондық көшірмелер немесе электрондық құжаттар түрінде электрондық нысанда жіберуге болады. Бұл ретте электрондық нысандағы сақтандыру төлемі туралы талаптар өтініш берушіні сақтандырушыға құжаттардың түпнұсқасын сақтандырушының орналасқан жері бойынша беруден босатпайды.";

6. Страховщик обеспечивает возможность заключения договоров обязательного экологического страхования с использованием официального интернет-ресурса страховщика круглосуточно.
7. Не допускается деятельность страховых агентов по заключению договоров обязательного экологического страхования с использованием информационных систем страховых организаций, предназначенных для заключения договоров страхования в электронной форме посредством информационного взаимодействия между страхователем и страховой организацией.";
5) в статье 11:
подпункт 2) части первой пункта 1 исключить;
подпункт 6) части первой пункта 1 изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
6) в части первой пункта 2 статьи 12:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) ознакомить страхователя с условиями обязательного экологического страхования, в том числе с правами и обязанностями, возникающими из договора обязательного экологического страхования;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) при недостаточности документов, подтверждающих факт наступления страхового случая и размер подлежащего возмещению страховщиком вреда, страховщик в течение трех рабочих дней со дня их получения сообщить об этом заявителю с указанием полного перечня недостающих и (или) неправильно оформленных документов;";
подпункт 9) исключить;
дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману в случае, предусмотренном статьей 22-1 настоящего Закона.";
7) подпункт 6) пункта 1 статьи 13 изложить в следующей редакции:
"6) обратиться к страховому омбудсману для оспаривания решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или необоснованном уменьшении ее размера;";
8) статью 16 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Страховая премия может быть оплачена с использованием сети Интернет путем безналичной оплаты с применением платежных систем.";
9) в статье 19:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"По желанию заявителя требование о страховой выплате может быть направлено в электронной форме с приложением документов, необходимых для осуществления страховой выплаты, в виде электронных копий или электронных документов. При этом требования о страховой выплате в электронной форме не освобождают заявителя от представления страховщику оригиналов документов по месту нахождения страховщика.";

2-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Құжатты қабылдаған сақтандырушы өтініш берушіге ұсынылған құжаттардың толық тізбесін және оларды қабылдаған күнді көрсете отырып анықтама беруге міндетті.
Сақтанушы (сақтандырылушы, пайда алушы) сақтандыру төлемі туралы талаптарды электрондық тәсілмен жөнелткен жағдайда, сақтандырушы оған осы анықтаманы электрондық нысанда ұсына алады.";
10) мынадай мазмұндағы 22-1-баппен толықтырылсын:
"22-1-бап. Сақтандыру шарттарынан туындайтын дауларды сотқа дейінгі реттеу
1. Өтініш берушінің (сақтанушының, жәбірленушінің, пайда алушының) сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы шешімін немесе зиянның сақтандырушы айқындаған мөлшерінің нәтижесін даулау сақтандыру омбудсманының дауларды сотқа дейін реттеу жолымен жүзеге асырылуы мүмкін.
2. Бұл ретте өтініш беруші дауларды сотқа дейін реттеу рәсімін қолдану үшін тиісті өтінішпен сақтандырушыға жүгінеді. Сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асыру үшін алған құжаттарды өтінішті алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде оларды қарау және дауларды шешу үшін сақтандыру омбудсманына жіберуге міндетті.
3. Өтініш беруші мен сақтандырушы арасындағы келіспеушіліктерді реттеуді сақтандыру омбудсманы "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының талаптарына сәйкес жүзеге асырады.
4. Сақтандыру омбудсманының шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сотта өзінің құқығын қорғау үшін жүгінуге құқылы.".
19. "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" 2013 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 10-11, 55-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 1, 1-құжат; № 6, 28-құжат; № 8, 49-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 6, 27-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 50-құжат; № 15, 78-құжат; № 20-ІV, 113-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; №22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат):
1) 60-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) ерікті жинақтаушы зейнетақы қоры және (немесе) сақтандыру ұйымы сақтандыру сыйлықақысының сомаларын сақтандыру ұйымына толық көлемде аударған кезден бастап зейнетақы аннуитетi шарты күшiне енедi және тараптар үшiн мiндеттi болады.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Егер осы Заңның 11-бабының 1-тармағында, 31-бабы 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында және 32-бабы 1-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген адамдардың зейнетақы жинақтарының сомасы сақтандыру ұйымымен жасалған зейнетақы аннуитеті шартының сомасынан асатын болса, осы айырма салымшыға (алушыға) осы Заңда белгіленген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорынан ай сайынғы зейнетақы төлемдері түрінде төленеді не салымшы (алушы) оны қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру төлемдері мен сақтандыру сыйлықақысының мөлшерін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізу үшін не сақтандыру ұйымымен басқа зейнетақы аннуитеті шартын жасасу үшін пайдаланады.";

подпункт 1) пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Страховщик, принявший документы, обязан выдать заявителю справку с указанием полного перечня представленных документов и даты их принятия.
В случае отправки страхователем (застрахованным, выгодоприобретателем) требования о страховой выплате в электронной форме, страховщик может представить ему данную справку в электронной форме.";
10) дополнить статьей 22-1 следующего содержания:
"Статья 22-1. Досудебное урегулирование споров, вытекающих из договоров страхования
1. Оспаривание заявителем (страхователем, потерпевшим, выгодоприобретателем) решения страховщика об отказе в осуществлении страховой выплаты или результата определенного страховщиком размера вреда может осуществляться путем досудебного урегулирования споров страховым омбудсманом.
2. При этом заявитель обращается с соответствующим заявлением к страховщику для применения процедуры досудебного урегулирования споров. Страховщик обязан в течение двух рабочих дней со дня получения заявления направить документы, полученные им для осуществления страховой выплаты, страховому омбудсману для их рассмотрения и разрешения споров.
3. Урегулирование разногласий между заявителем и страховщиком осуществляется страховым омбудсманом в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
4. В случае несогласия с решением страхового омбудсмана, заявитель вправе обратиться за защитой своего права в суд в соответствии с законодательством Республики Казахстан.".
19. В Закон Республики Казахстан от 21 июня 2013 года "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 10-11, ст. 55; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 1, ст. 1; № 6, ст. 28; № 8, ст. 49; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 6, ст. 27; № 8, ст. 45; № 10, ст. 50; № 15, ст. 78; № 20-ІV, ст. 113; № 22-ІІ, ст. 145; № 22-VІ, ст. 159; № 23-ІІ, ст. 170):
1) в статье 60:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Договор пенсионного аннуитета вступает в силу и становится обязательным для сторон с момента перечисления единым накопительным пенсионным фондом и (или) добровольным накопительным пенсионным фондом и (или) страховой организацией суммы страховой премии в страховую организацию в полном объеме.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Если сумма пенсионных накоплений лиц, указанных в пункте 1 статьи 11, подпунктах 2) и 3) пункта 1 статьи 31 и подпункте 1) пункта 1 статьи 32 настоящего Закона, превышает сумму договора пенсионного аннуитета, заключенного со страховой организацией, данная разница выплачивается вкладчику (получателю) из единого накопительного пенсионного фонда в виде ежемесячных пенсионных выплат в порядке, установленном настоящим Законом, либо используется вкладчиком (получателем) для внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета в части увеличения размера страховых выплат и страховой премии по договору пенсионного аннуитета либо для заключения другого договора пенсионного аннуитета со страховой организацией.";

мынадай мазмұндағы 7-1-тармақпен толықтырылсын:
"7-1. Қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына сақтандыру төлемдерінің мөлшерін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізілген жағдайда:
1) сақтандыру төлемдерінің кезеңділігі осы баптың 10-тармағына сәйкес айқындалады;
2) зейнетақы аннуитеті шарты бойынша сақтандыру ұйымынан кезең-кезеңімен төленетін сақтандыру төлемінің мөлшері қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер енгізілген күнгі қолданыста болған ең төменгі зейнетақының мөлшерінен төмен болмайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Мерзiмдiк сақтандыру төлемдерi ай сайын, тоқсан сайын немесе зейнетақы аннуитетi шарты тараптарының келісімі бойынша өзгеше тәртіппен, бірақ осы Заңның талаптарына сәйкес жылына кемінде бір рет жүзеге асырылады.
Сақтандыру ұйымы алғашқы ай сайынғы сақтандыру төлемін зейнетақы аннуитетi шарты бойынша сақтандыру сыйлықақысының сомасын сақтандыру ұйымына аударған сәттен бастап он жұмыс күнінен кешіктірмей жүзеге асырады.";
11-тармақ алып тасталсын;
2) 61-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) сақтандыру ұйымымен зейнетақы аннуитеті шартын жасаған кезде немесе қолданыстағы зейнетақы аннуитеті шартына өзгерістер енгізілген кезде сақтандыру сыйлықақысын төлеу үшін мiндеттi және (немесе) ерікті зейнетақы жарналарын және (немесе) міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын пайдалану;";
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) зейнетақы аннуитетi шартын жасасқан немесе зейнетақы аннуитетi шартына өзгерістер енгізілген күннен бастап күнтiзбелiк он күн iшiнде осы шарттың түпнұсқасын және (немесе) зейнетақы аннуитетi шартына қосымша келiсiмді ұсына отырып, бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорын, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорын хабардар етуге;".
20. "Жол жүрісі туралы" 2014 жылғы 17 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 8, 43-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 144-құжат):
54-баптың 3-тармағы 1) тармақшасының төртінші абзацы алып тасталсын.
21. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-I, 50-құжат; № 7-II, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 68-құжат; № 12, 87-құжат; № 1-2, 2-құжат; № 4, 7-құжат):

дополнить пунктом 7-1 следующего содержания:
"7-1. В случае внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета в части увеличения размера страховых выплат:
1) периодичность страховых выплат определяется в соответствии с пунктом 10 настоящей статьи;
2) размер периодичной страховой выплаты из страховой организации по договору пенсионного аннуитета не может быть ниже размера минимальной пенсии, действующего на дату внесения изменений в действующий договор пенсионного аннуитета.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Периодичные страховые выплаты осуществляются ежемесячно, ежеквартально или в ином порядке по соглашению сторон договора пенсионного аннуитета, но не менее одного раза в год в соответствии с требованиями настоящего Закона.
Первая ежемесячная страховая выплата осуществляется страховой организацией не позднее десяти рабочих дней с момента перевода суммы страховой премии в страховую организацию по договору пенсионного аннуитета.";
пункт 11 исключить;
2) в статье 61:
пункт 1 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) использование обязательных и (или) добровольных пенсионных взносов, и (или) обязательных профессиональных пенсионных взносов для оплаты страховой премии при заключении договора пенсионного аннуитета со страховой организацией или при внесении изменений в действующий договор пенсионного аннуитета;";
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) уведомить единый накопительный пенсионный фонд, добровольный накопительный пенсионный фонд в течение десяти календарных дней со дня заключения договора пенсионного аннуитета или внесения изменений в договор пенсионного аннуитета с представлением оригинала такого договора и (или) дополнительного соглашения к договору пенсионного аннуитета;".
20. В Закон Республики Казахстан от 17 апреля 2014 года "О дорожном движении" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 8, ст. 43; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 9, ст. 46; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 144):
абзац четвертый подпункта 1) пункта 3 статьи 54 исключить.
21. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, cт. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; № 1-2, ст. 2; № 4, ст. 7:

1) 1-қосымшада:
56-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
56.
Сақтандыру брокерінің қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
1. Сақтандыру шарттарын жасау бойынша
2. Қайта сақтандыру шарттарын жасау бойынша
Иеліктен шығарылмайтын;
конкурс рәсімі қолдануға келмейді;
лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
58-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
58.
"Жалпы сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру (қайта сақтандыру) қызметін жүзеге асыру құқығына лицензия
1. Жазатайым оқиғалардан сақтандыру.
2. Ауру жағдайына арналған сақтандыру.
3. Автомобиль көлігін сақтандыру.
4. Теміржол көлігін сақтандыру.
5. Әуе көлігін сақтандыру.
6. Су көлігін сақтандыру.
7. Жүктерді сақтандыру.
8. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 3)-7) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, мүлікті залалдан сақтандыру.
9. Автомобиль көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
10. Әуе көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
11. Су көлігі иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
12. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 9)-11) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру.
13. Қарыздарды сақтандыру.
14. Ипотекалық сақтандыру.
15. Кепілдіктер мен кепілдемелерді сақтандыру.
16. "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 3-тармағының 13), 14), 15) және 16) тармақшаларында көрсетілген сыныптарды қоспағанда, қаржы ұйымдарының залалдарын сақтандыру.
17. Өзге де қаржы шығындарынан сақтандыру.
18. Титулдық сақтандыру.
19. Сот шығыстарын сақтандыру.
20. Ғарыш объектілерін сақтандыру.
21. Ғарыш объектілері иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін сақтандыру.
Иеліктен шығарылмайтын;
конкурс рәсімі қолдануға келмейді; лицензия беру кезінде осы Заңның 25-бабы 3-тармағы бірінші бөлігінің және 26-бабы 1, 2-тармақтарының күші қолданылмайды;
1-сынып
";
2) 2-қосымшада:
366-жол алып тасталсын.
22. "Мемлекеттiк сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 23-II, 171-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 72-құжат; № 24, 126-құжат; № 4, 7-құжат):
6-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Сақтандыру агенттері мен сақтандыру брокерлерінің сақтандыру шартын жасауға байланысты көрсетілетін қызметті ұсыну жөніндегі мемлекеттік сатып алуға қатысуға құқығы жоқ.".

1) в приложении 1:
строку 56 изложить в следующей редакции:
"
56.
Лицензия на право осуществления деятельности страхового брокера
1. По заключению договоров страхования
2. По заключению договоров перестрахования
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
";
строку 58 изложить в следующей редакции:
"
58.
Лицензия на право осуществления страховой (перестраховочной) деятельности по отрасли "общее страхование"
1. Страхование от несчастных случаев.
2. Страхование на случай болезни.
3. Страхование автомобильного транспорта.
4. Страхование железнодорожного транспорта.
5. Страхование воздушного транспорта.
6. Страхование водного транспорта.
7. Страхование грузов.
8. Страхование имущества от ущерба, за исключением классов, указанных в подпунктах 3)-7) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
9. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев автомобильного транспорта.
10. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев воздушного транспорта.
11. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев водного транспорта.
12. Страхование гражданско-правовой ответственности, за исключением классов, указанных в подпунктах 9)-11) пункта 3 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
13. Страхование займов.
14. Ипотечное страхование.
15. Страхование гарантий и поручительств.
16. Страхование убытков финансовых организаций, за исключением классов, указанных в подпунктах 13), 14), 15) и 16)
пункта 3 статьи 6
Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности".
17. Страхование от прочих финансовых убытков.
18. Титульное страхование.
19. Страхование судебных расходов.
20. Страхование космических объектов.
21. Страхование гражданско-правовой ответственности владельцев космических объектов.
Неотчуждаемая; процедура конкурса не применима; действие части первой пункта 3 статьи 25 и пунктов 1, 2 статьи 26 настоящего Закона при выдаче лицензии не распространяется; класс 1
";
2) в приложении 2:
строку 366 исключить.
22. В Закон Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года
"О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 23-II, ст. 171; 2016 г., № 7-II, cт. 55; № 8-II, cт. 72; № 24, ст. 126; № 4, ст. 7):
статью 6 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Страховые агенты и страховые брокеры не вправе участвовать в государственных закупках по предоставлению услуг, связанных с заключением договора страхования.".

2-бап.
1. Осы Заң:
1) 2018 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 5-тармағы 15) тармақшасының төртінші, жетінші, жиырма бесінші абзацтарын, 26) тармақшасының он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші абзацтарын, 41) тармақшасының төртінші абзацын;
2) 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 3-тармағының 5) тармақшасын, 6) тармақшасын, 7) тармақшасын, 11-тармағы 3) тармақшасының екінші, үшінші және төртінші абзацтарын, 5) тармақшасын, 8) тармақшасын, 10) тармақшасының екінші абзацын, 13) тармақшасын, 14) тармақшасын, 16) тармақшасының екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы, жетінші, сегізінші және тоғызыншы абзацтарын, 12-тармағының 3) тармақшасын, 5) тармақшасын, 6) тармақшасын, 7) тармақшасын, 9) тармақшасының үшінші абзацын, 12) тармақшасының сегізінші, тоғызыншы және оныншы абзацтарын, 14) тармақшасын, 17) тармақшасын, 20-тармағын;
3) 2020 жылғы 16 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 5-тармағы 5) тармақшасының он үшінші және он төртінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 5-тармағы 5) тармақшасының оныншы және он бірінші абзацтары 2020 жылғы 16 желтоқсанға дейін қолданылады.
3. Туроператор мен турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыруға лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары осы Заң қолданысқа енгiзiлген күннен бастап алты ай iшiнде тиiстi лицензияны қайта ресiмдеуге мiндеттi.
Туроператордың және турагенттің азаматтық-құқықтық жауапкершiлiгiн мiндеттi сақтандырудың бұрын жасалған шарттары бойынша осы тармақтың бірінші бөлiгiнде көрсетiлген сақтандыру ұйымы олардың қолданылу мерзiмi өткенге дейiн өзiне қабылдаған мiндеттемелердi орындауға мiндеттi.
4. Туристік операторлық қызметке (туроператорлық қызметке) лицензиясы бар туроператорлар осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап бір жыл ішінде тиісті лицензияны қайта ресiмдеуге мiндеттi.
Туристік қызмет көрсетуге бұрын жасалған шарттар бойынша осы тармақтың бірінші бөлiгiнде көрсетiлген туроператорлар өзiне қабылдаған мiндеттемелердi туристің саяхаты аяқталғанға дейін орындауға мiндеттi.
5. "Жалпы сақтандыру" және "өмірді сақтандыру" саласы бойынша сақтандыру қызметін жүзеге асыру құқығына лицензиясы бар сақтандыру ұйымдары осы Заң қолданысқа енгізілген күннен бастап үш айдың ішінде сақтандыру омбудсманының өкілдері кеңесінің құрамына кіруге міндетті.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген талап орындалмаған жағдайда, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген ықпал ету шаралары мен санкцияларды қолдануға құқылы.
Қазақстан Республикасының
Президенті
"Қазақстан Республикасының
кейбір заңнамалық актілеріне
сақтандыру және сақтандыру
қызметі мәселелері бойынша
өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы" 2018 жылғы
" " № Қазақстан
Республикасының Заңына
қосымша
"Міндетті туристік сақтандыру
туралы" 2003 жылғы
31 желтоқсандағы Қазақстан
Республикасының Заңына
қосымша
Туристі міндетті сақтандыру бағдарламалары
Р/с
Сақтандыру жағдайы ретінде танылған оқиғалар және өтелуге тиісті шығыстардың түрі
Сақтандырушы жауапкершілігінің шекті көлемі (сақтандыру сомасы) (АҚШ долларымен/евромен)
1-бағдарлама
2-
бағдарлама
3-бағдарлама
1.
Жазатайым оқиға:
1.1
медициналық қызметтерге, емдеуші дәрігер тағайындаған диагностикалық зерттеулерге, дәрі-дәрмектерге, таңу құралдарына және бекіту құралдарына (гипс, бандаж) жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда стационарлық және амбулаториялық емдеу шығыстары;
сақтандырылушыны шұғыл және кезек күттірмейтін жағдайлар бойынша медицина мекемесіне тасымалдау шығыстары;
медициналық қызметкерлердің ілесіп жүру шығыстарын (сақтандырылушының медициналық көрсетілімдер бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы тұрғылықты жеріне өздігінен қайтуына мүмкіндігі болмаған жағдайда) қоса алғанда, шет мемлекеттен Қазақстан Республикасына шұғыл медициналық тасымалдау шығыстары;
мәйітті ашып қарау, бальзамдау және оның мәйітханада болуы, табытты сатып алу, Қазақстан Республикасының аумағына тасымалдауға арналған құжаттарды ресімдеу шығыстарын қоса алғанда қайтыс болғандардың күлi салынған сауыттарды немесе мәйiттердi (сүйекті) қайтаруды ұйымдастыру шығыстары.

Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением:
1) абзацев четвертого, седьмого, двадцать пятого подпункта 15), абзацев девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго подпункта 26), абзаца четвертого подпункта 41) пункта 5 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 июля 2018 года;
2) подпункта 5), подпункта 6), подпункта 7) пункта 3, абзацев второго, третьего и четвертого подпункта 3), подпункта 5), подпункта 8), абзаца второго подпункта 10), подпункта 13), подпункта 14), абзацев второго, третьего, четвертого, пятого, шестого, седьмого, восьмого и девятого подпункта 16) пункта 11, подпункта 3), подпункта 5), подпункта 6), подпункта 7), абзаца третьего подпункта 9), абзацев восьмого, девятого и десятого подпункта 12), подпункта 14), подпункта 17) пункта 12, пункта 20 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 1 января 2020 года;
3) абзацев тринадцатого и четырнадцатого подпункта 5) пункта 5 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие с 16 декабря 2020 года.
2. Абзацы десятый и одиннадцатый подпункта 5) пункта 5 статьи 1 настоящего Закона действуют до 16 декабря 2020 года.
3. Страховые организации, имеющие лицензию на обязательное страхование гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента, обязаны в течение шести месяцев со дня введения в действие настоящего Закона переоформить соответствующую лицензию.
По ранее заключенным договорам обязательного страхования гражданско-правовой ответственности туроператора и турагента страховая организация, указанная в части первой настоящего пункта, обязана выполнять принятые на себя обязательства до истечения срока их действия.
4. Туроператоры, имеющие лицензию на туристскую операторскую деятельность (туроператорскую деятельность), обязаны в течение года со дня введения в действие настоящего Закона переоформить соответствующую лицензию.
По ранее заключенным договорам на туристское обслуживание туроператоры, указанные в части первой настоящего пункта, обязаны исполнить принятые на себя обязательства до окончания путешествия туриста.
5. Страховые организации, имеющие лицензию на право осуществления страховой деятельности по отрасли "общее страхование" и "страхование жизни", в течение трех месяцев со дня введения в действие настоящего Закона обязаны войти в состав совета представителей страхового омбудсмана.
В случае невыполнения требования, предусмотренного частью первой настоящего пункта, Национальный Банк Республики Казахстан вправе применить меры воздействия и санкции, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Президент
Республики Казахстан
Приложение
к Закону Республики Казахстан
от " " 2017 года № ______
"О внесении изменений и
дополнений в некоторые
законодательные акты
Республики Казахстан по
вопросам страхования и
страховой деятельности"
Приложение
к Закону Республики Казахстан
от 31 декабря 2003 года
"Об обязательном страховании туриста"
Программы обязательного страхования туриста
№ п/п
События, признаваемые в качестве страхового случая и виды расходов, подлежащих возмещению
Предельный объем ответственности страховщика (страховая сумма) (в долларах США/евро)
Программа 1
Программа 2
Программа 3
1.
Несчастный случай:
1.1
расходы по стационарному и амбулаторному лечению, включая расходы на медицинские услуги, назначенные лечащим врачом диагностические исследования, медикаменты, перевязочные средства и средства фиксации (гипс, бандаж);
расходы по транспортировке застрахованного по экстренным и неотложным обстоятельствам к медицинскому учреждению;
расходы по экстренной медицинской транспортировке из страны (места) временного пребывания в Республику Казахстан, включая расходы на сопровождение медицинским персоналом (при условии отсутствия возможности у застрахованного по медицинским показаниям самостоятельно вернуться к месту проживания на территории Республики Казахстан);
расходы на организацию возвращения урны с прахом или тела (останков), включая расходы на вскрытие, бальзамирование тела и его пребывание в морге, приобретение гроба, оформление документов для перевозки на территорию Республики Казахстан.

10 000
30 000
50 000
1.2
жазатайым оқиға салдары болып табылатын стоматологиялық тексеру, рентген арқылы тексеру, тістерді жұлу немесе пломбалау нәтижесінде жарақат алу шығыстары
100
300
300
1.3
егер емдеуші дәрігер және ассистанс компаниясының өкілі сақтандырылушының денсаулық жағдайын хал үстінде, өміріне қауіп төніп тұрған ретінде бағаласа және медициналық мекемеде болу мерзімі күнтізбелік 10 (он) күннен асса жалғыз саяхаттап жүрген сақтандырылушының стационарлық емделу орнына кәмелет жасқа толған немесе кәмелет жасқа толмаған баласы бар жақын туысының біреуі үшін жол жүру құжаты (билет) шығыстары
800
1000
1200
1.4
сақтандырылушымен болған сақтандыру жағдайының нәтижесінде сақтандыру аумағында сақтандырылушының қараусыз қалған кәмелетке толмаған балаларын, қарт жақын туыстарын тасымалдау ақысын төлеуге жұмсалған шығыстар
800
1000
1200
1.5
Сақтандырушының, ассистанс компаниясының атына жүзеге асырылған хабарлардың, телефон қоңырауларының және өзге де байланыс қызметтерінің ақысын төлеуге жұмсалған шығыстар;
сақтандырылушыны стационардан шығарған күннен бастап оның Қазақстан Республикасының аумағына кеткен күнге дейін қонақ үйде тұру ақысын төлеуге жұмсалған шығыстар (5 (бес) күннен аспайтын);
жол жүру құжаттарының күшін жоюмен немесе ауыстырумен байланысты шығыстары;
шет елде болу мерзімінің пайдаланылмаған бөлігі үшін қонақ үйдегі брондалған нөмірден, сондай-ақ сақтандырылушыға көрсетілген басқа да туристік қызметтерден бас тартумен байланысты шығыстар
800
1 000
1 200
2.
Сақтандырылушыға кенеттен қатты ауырған, денсаулық жағдайының күрт нашарлауы, созылмалы аурулары қозған жағдайда жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету:
2.1
медициналық қызметтерге, емдеуші дәрігер тағайындаған диагностикалық зерттеулерге, дәрі-дәрмектерге, таңу құралдарына және бекіту құралдарына (гипс, бандаж) жұмсалатын шығыстарды қоса алғанда стационарлық және амбулаториялық емдеу шығыстары;
сақтандырылушыны шұғыл және кезек күттірмейтін жағдайлар бойынша медицина мекемесіне тасымалдау шығыстары;
медициналық қызметкерлердің ілесіп жүру шығыстарын (сақтандырылушының медициналық көрсетілімдер бойынша Қазақстан Республикасының аумағындағы тұрғылықты жеріне өздігінен қайтуына мүмкіндігі болмаған жағдайда) қоса алғанда, шет мемлекеттен Қазақстан Республикасына шұғыл медициналық тасымалдау шығыстары;
мәйітті ашып қарау, бальзамдау және оның мәйітханада болуы, табытты сатып алу, Қазақстан Республикасының аумағына тасымалдауға арналған құжаттарды ресімдеу шығыстарын қоса алғанда қайтыс болғандардың күлi салынған сауыттарды немесе мәйiттердi (сүйекті) қайтаруды ұйымдастыру шығыстары

10 000
30 000
50 000
1.2
расходы на стоматологический осмотр, рентгеновское исследование, удаление или пломбирование зубов в результате получения травмы, явившейся следствием несчастного случая
100
300
300
1.3
расходы на проездной документ (билет) для одного совершеннолетнего близкого родственника к месту стационарного лечения застрахованного, путешествующего в одиночку или с несовершеннолетними детьми, если состояние здоровья застрахованного оценивается лечащим врачом и медицинским представителем ассистанс компании как критическое, угрожающее жизни, и срок пребывания в медицинском учреждении превышает 10 (десять) календарных дней
800
1000
1200
1.4
расходы на оплату транспортировки несовершеннолетних детей, пожилых близких родственников застрахованного, оставшихся на территории страхования без присмотра в результате страхового случая, произошедшего с застрахованным
800
1000
1200
1.5
расходы на оплату сообщений, телефонных звонков и иных услуг связи, осуществляемых в адрес страховщика, ассистанс компании;
расходы на оплату проживания застрахованного в гостинице с даты выписки его из стационара до даты его отъезда на территорию Республики Казахстан (но не более 5 дней);
расходы, связанные с аннулированием или обменом проездных документов;
расходы, связанные с отказом от забронированного в гостинице номера, а также других туристских услуг, предоставленных застрахованному, за неиспользованную часть срока пребывания за рубежом
800
1 000
1 200
2.
Оказание экстренной и неотложной помощи застрахованному в случае внезапного острого заболевания, резкого ухудшения состояния здоровья, обострения хронических заболеваний:
2.1
расходы по стационарному и амбулаторному лечению, включая расходы на медицинские услуги, назначенные лечащим врачом диагностические исследования, медикаменты, перевязочные средства и средства фиксации (гипс, бандаж);
расходы по транспортировке застрахованного по экстренным и неотложным обстоятельствам к медицинскому учреждению;
расходы на экстренную медицинскую транспортировку из иностранного государства в Республику Казахстан, включая расходы на сопровождение медицинским персоналом (при условии отсутствия возможности у застрахованного по медицинским показаниям самостоятельно вернуться к месту проживания на территории Республики Казахстан);
расходы на организацию возвращения урны с прахом или тела (останков), включая расходы на вскрытие, бальзамирование тела и его пребывание в морге, приобретение гроба, оформление документов для перевозки на территорию Республики Казахстан

10 000
30 000
50 000
2.2
жүктілік кезінде қиындықтар туындаған жағдайда, медициналық қызметтерге, сақтандырылушыны шұғыл және кезек күттірмейтін жағдайлар бойынша медицина мекемесіне тасымалдау шығыстарын қоса алғанда, амбулаториялық емдеу шығыстары
300
500
600
2.3
Егер емдеуші дәрігер және ассистанс компаниясының өкілі сақтандырылушының денсаулық жағдайын хал үстінде, өміріне қауіп төніп тұрған ретінде бағаласа және медициналық мекемеде болу мерзімі күнтізбелік 10 (он) күннен асса жалғыз саяхаттап жүрген сақтандырылушының стационарлық емделу орнына кәмелет жасқа толған немесе кәмелет жасқа толмаған баласы бар жақын туысының біреуі үшін жол жүру құжаты (билет) шығыстары
800
1000
1200
2.4
сақтандырылушымен болған сақтандыру жағдайының нәтижесінде сақтандыру аумағында сақтандырылушының қараусыз қалған кәмелетке толмаған балаларын, қарт жақын туыстарын тасымалдау ақысын төлеуге жұмсалған шығыстар
800
1000
1200
2.5
Сақтандырушының, ассистанс компаниясының атына жүзеге асырылған хабарлардың, телефон қоңырауларының және өзге де байланыс қызметтерінің ақысын төлеуге жұмсалған шығыстар;
сақтандырылушыны стационардан шығарған күннен бастап оның Қазақстан Республикасының аумағына кеткен күнге дейін қонақ үйде тұру ақысын төлеуге жұмсалған шығыстар (5 (бес) күннен аспайтын);
жол жүру құжаттарының күшін жоюмен немесе ауыстырумен байланысты шығыстары;
шет елде болу мерзімінің пайдаланылмаған бөлігі үшін қонақ үйдегі брондалған нөмірден, сондай-ақ сақтандырылушыға көрсетілген басқа да туристік қызметтерден бас тартумен байланысты шығыстар
800
1 000
1 200

10 000
30 000
50 000
2.2
расходы по амбулаторному лечению, включая расходы на медицинские услуги, транспортировку застрахованного по экстренным и неотложным обстоятельствам к медицинскому учреждению в случае осложнений во время беременности
300
500
600
2.3
расходы на проездной документ (билет) для одного совершеннолетнего близкого родственника к месту стационарного лечения застрахованного, путешествующего в одиночку или с несовершеннолетними детьми, если состояние здоровья застрахованного оценивается лечащим врачом и медицинским представителем ассистанс компании как критическое, угрожающее жизни, и срок пребывания в медицинском учреждении превышает 10 (десять) календарных дней
800
1000
1200
2.4
расходы на оплату транспортировки несовершеннолетних детей, пожилых близких родственников застрахованного, оставшихся на территории страхования без присмотра в результате страхового случая, произошедшего с застрахованным
800
1000
1200
2.5
расходы на оплату сообщений, телефонных звонков и иных услуг связи, осуществляемых в адрес страховщика, ассистанс компании;
расходы на оплату проживания застрахованного в гостинице с даты выписки из стационара до даты его отъезда на территорию Республики Казахстан (но не более 5 (пяти) дней);
расходы, связанные с аннулированием или обменом проездных документов;
расходы, связанные с отказом от забронированного в гостинице номера, а также других туристских услуг, предоставленных застрахованному, за неиспользованную часть срока пребывания за рубежом
800
1 000
1 200