"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту және төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қыркүйектегі № 612 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту және төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне меншік құқығын қорғауды күшейту және төрелік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1994 жылғы 27 желтоқсанда Қазақстан Республикасының Жоғарғы Кеңесі қабылдаған Қазақстан Республикасының кодексіне (Жалпы бөлім) (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1994 ж., № 23-24 (қосымша); 1995 ж., № 15-16, 109-құжат; № 20, 121-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 187-құжат; № 14, 274-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 1-2, 8-құжат; № 5, 55-құжат; № 12, 183, 184-құжаттар; № 13-14, 195, 205-құжаттар; 1998 ж., № 2-3, 23-құжат; № 5-6, 50-құжат; № 11-12, 178-құжат; № 17-18, 224, 225-құжаттар; № 23, 429-құжат; 1999 ж., № 20, 727, 731-құжаттар; № 23, 916-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 1, 7-құжат; № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 2, 17-құжат; № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 11, 56, 57, 66-құжаттар; № 15, 139-құжат; № 19-20, 146-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 56-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 10, 31-құжат; № 14, 58-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20, 21-құжаттар; № 4, 28-құжат; № 16, 131-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 12, 52-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114, 115-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 16, 18-құжаттар; № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 125, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 2, 21, 28-құжаттар, № 3, 32-құжат; № 4, 37-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 13,15-құжаттар; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 7, 36-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж. № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61, 63-құжаттар, № 14, 84-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 42, 45-құжаттар; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-I, 140, 143-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 жылғы 1 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности и арбитража"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2017 года № 612
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности и арбитража".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
З А К О Н
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления защиты права собственности и арбитража
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Общая часть), принятый Верховным Советом Республики Казахстан 27 декабря 1994 года (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1994 г., № 23-24 (приложение); 1995 г., № 15-16, ст. 109; № 20, ст. 121; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 187; № 14, ст. 274; № 19, ст. 370; 1997 г., № 1-2, ст. 8; № 5, ст. 55; № 12, ст. 183, 184; № 13-14, ст. 195, 205; 1998 г., № 2-3, ст. 23; № 5-6, ст. 50; № 11-12, ст. 178; № 17-18, ст. 224, 225; № 23, ст. 429; 1999 г., № 20, ст. 727, 731; № 23, ст. 916; 2000 г., № 18, ст. 336; № 22, ст. 408; 2001 г., № 1, ст. 7; № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 2, ст. 17; № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 11, ст. 56, 57, 66; № 15, ст. 139; № 19-20, ст. 146; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 56; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 10, ст. 31; № 14, ст. 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20, 21; № 4, ст. 28; № 16, ст. 131; № 18, ст. 143; № 20, ст. 153; 2008 г., № 12, ст. 52; № 13-14, ст. 58; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 115; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 16, 18; № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 125, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 2, ст. 21, 28; № 3, ст. 32; № 4, ст. 37; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 13, 15; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 7, ст. 36; № 10-11, ст. 56; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61, 63; № 14, ст. 84; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143;
2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 128; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-V, ст. 156; № 22-VI ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; Закон Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий для предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 марта 2017 г.):

1) 82-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"82-бап. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік қатысушысынан үлесін мәжбүрлеп сатып алу
Жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің қатысушысы серіктестік алдында заңнамалық актілерде немесе құрылтай құжаттарында белгіленген өз міндеттерін бұзған кезде, олардың салдарын жою серіктестік немесе оның қатысушылары үшін қиындық келтіретін немесе мүмкін болмайтын (елеулі зиян келтіретін) болса, серіктестік сот арқылы мұндай қатысушының үлесін "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен мәжбүрлеп сатып алуды талап етуге құқылы.";
2) 291-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Борышкер міндеттемесін орындау үшін, егер борышкер мен кредитор арасындағы нотариат куәландырған шартта міндеттемені орындау тәсілі ретінде нотариус депозитіне ақша салу көзделген жағдайда, депозит шартымен өзінен алынуға тиесілі ақшаны нотариустың атына салуға да құқылы.";
2-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Борышкердің ақша және бағалы қағаздар салу, оларды кредиторға беру шарттары және депозит пен сақтаудың басқа да шарттары нотариат туралы заңнамада белгіленеді.";
3) 328-бапта:
1-тармақтың 1) тармақшасында "арқылы" деген сөзден кейін "бір жылдан аспайтын мерзімге" деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Ломбардта затты кепілге қою туралы шарт кепіл затының сатылуына байланысты тоқтатылады.".
2. 1999 жылғы 1 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексіне (Ерекше бөлім) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 16-17, 642-құжат; № 23, 929-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 23, 309-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 1-2, 7-құжат; № 4, 25-құжат; № 11, 56-құжат; № 14, 103-құжат; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 3-4, 16-құжат; № 5, 25-құжат; № 6, 42-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 21-22, 87-құжат; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 13, 85-құжат; 2007 ж., № 3, 21-құжат; № 4, 28-құжат; № 5-6, 37-құжат; № 8, 52-құжат; № 9, 67-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 9-10, 48-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 3-4, 12-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50, 53-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13, 14, 15-құжатар; № 8, 64-құжат; № 10, 77- құжат; № 12, 85-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 4, 21- құжат; № 10-11, 56-құжат; № 15, 82- құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; №4-5, 24-құжат; № 11, 61, 69-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-1, 19-11, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8; 42, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-1, 100-құжат; № 19-II, 102-құжат; № 20-VII, 117, 119-құжаттар; № 22-1, 143-құжат; № 22-11, 145-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 7-1, 49-құжат; № 7-11, 53-құжат; № 8-1, 62-құжат; № 12, 87-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) статью 82 изложить в следующей редакции:
"Статья 82. Принудительный выкуп доли у участника товарищества с ограниченной ответственностью
При нарушении участником товарищества с ограниченной ответственностью своих обязанностей перед товариществом, установленных законодательными актами или учредительными документами, устранение последствий которого для товарищества или его участников становится затруднительным или невозможным (существенный вред), товарищество вправе по суду требовать принудительного выкупа доли такого участника в порядке, установленном Законом "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью".";
2) в статье 291:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Должник также вправе разместить причитающиеся с него деньги на условиях депозита на имя нотариуса во исполнение обязательств в случае, если нотариально удостоверенным договором между должником и кредитором предусмотрено размещение денег на депозит нотариуса как способ исполнения обязательства.";
пункт 2 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Условия размещения должником денег и ценных бумаг, выдачи их кредитору и другие условия депозита и хранения устанавливаются законодательством о нотариате.";
3) в статье 328:
в подпункте 1) пункта 1 после слов "предоставление краткосрочных займов" дополнить словами "на срок не более одного года";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Договор о залоге вещей в ломбарде прекращается в связи с реализацией предмета залога.".
2. В Гражданский кодекс Республики Казахстан (Особенная часть) от 1 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 16-17, ст. 642; № 23, ст. 929; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; № 22, ст. 408; 2001 г., № 23, ст. 309; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 1-2, ст. 7; № 4, ст. 25; № 11, ст. 56; № 14, ст. 103; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 3-4, ст. 16; № 5, ст. 25; № 6, ст. 42; № 16, ст. 91; № 23, ст. 142; 2005 г., № 21-22, ст. 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 13, ст. 85; 2007 г., № 3, ст. 21; № 4, ст. 28; № 5-6, ст. 37; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 12, ст. 88; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 9-10, ст. 48; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 3-4, ст. 12; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50, 53; № 16, ст. 129; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13, 14, 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 85; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 4, ст. 21; № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 82; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61, 69; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 42, 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 19-I, ст. 100; № 19-ІІ, ст. 102; № 20-VII, ст. 117, 119; № 22-I, ст. 143; № 22-II, ст. 145; № 22-III, ст. 149; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 7-I, ст. 49; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 12, ст. 87; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7;Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2017 г.):

1) 1068-баптың 2-тармағында "осы Кодекстiң" деген сөздерден кейін "1061," деген сандармен толықтырылсын;
2) 1079-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мұрагер мұраны қабылдамаған, мұрадан бас тартқан не лайықты емес мұрагер ретінде мұрадан шеттетілген жағдайда, мұраның мұндай мұрагерге тиесілі бөлiгi мұрагерлiкке шақырылған заң бойынша мұрагерлерге түседi және олардың арасында мұралық үлестеріне бара-бар бөлiнедi.
Егер мұра қалдырушы барлық мүлiктi өзi тағайындаған мұрагерлерге өсиет етсе, мұрадан бас тартқан немесе мұрагер қайтыс болған жағдайда, бұрын мұраға қалдырушының өсиеті бойынша, осы тармақтың бірінші абзацында көрсетілген өзге негіздер бойынша шығып қалған мұрагерге тиесiлi мұраның бір бөлiгi өсиет бойынша қалған мұрагерлерге түседi және өсиетте өзгеше көзделмегендiктен, олардың арасында мұралық үлестерiне бара-бар бөлiнедi.".
3. 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 13, 99-құжат; 2005 ж., № 9, 26-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 79, 83-құжаттар; № 16, 97-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 14, 105-құжат; № 15, 106, 109-құжаттар; № 16, 129-құжат; № 17, 139-құжат; № 18, 143-құжат; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 15-16, 64-құжат; № 21, 95-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 13-14, 62-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 17, 79-құжат; № 18, 84, 86-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 49, 50-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 114-құжат; № 15, 120-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 9, 11-құжаттар; № 3, 27-құжат; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 11, 80-құжат; № 14, 95-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 77, 79, 81-құжаттар; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 8, 44-құжат; № 11, 63, 64-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 118, 122-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 19-1, 99, 101- құжаттар; № 19-II, 103- құжат; № 20-IV, 113- құжат; № 20-VII, 115, 117- құжаттар; № 21- І, 124, 126-құжаттар; № 22-II, 145-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 53,56-құжаттар; № 8-II, 72- құжат; № 10, 79-құжат; 2017ж., № 3, 6-құжат; № 4, 7-құжат; 2017 жылғы 19 маусымда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне өсімдіктер және жануарлар дүниесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 15 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 14 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік билік тармақтары арасында өкілеттіктерді қайта бөлу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 13 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне электр энергетикасы мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 11 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в пункте 2 статьи 1068 после слов "наследников, указанных в статьях" дополнить цифрами "1061";
2) пункт 1 статьи 1079 изложить в следующей редакции:
"1. В случае непринятия наследником наследства, отказа наследника от наследства либо устранения его от наследования как недостойного наследника, часть наследства, которая причиталась бы такому наследнику, поступает к наследникам по закону, призванным к наследованию, и распределяется между ними пропорционально их наследственным долям.
Если наследодатель завещал все имущество назначенным им наследникам, часть наследства, причитавшаяся отказавшемуся от наследства или отпавшему по иным указанным в абзаце первом настоящего пункта основаниям наследнику, в случае смерти наследника по завещанию ранее наследодателя, поступает к остальным наследникам по завещанию и распределяется между ними пропорционально их наследственным долям, поскольку иное не предусмотрено завещанием.".
3. В Земельный кодекс Республики Казахстан от 20 июня 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 13, ст. 99; 2005 г., № 9, ст. 26; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 11, ст. 55; № 12, ст. 79, 83; № 16, ст. 97; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 14, ст. 105; № 15, ст. 106, 109; № 16, ст. 129; № 17, ст. 139; № 18, ст. 143; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 95; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 13-14, ст. 62; № 15-16, ст. 76; № 17, ст. 79; № 18, ст. 84, 86; 2010 г., № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2; № 5, ст. 43; № 6, ст. 49, 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 114; № 15, ст. 120; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 9, 11; № 3, ст. 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 11, ст. 80; № 14, ст. 95; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 77, 79, 81; 2014 г., № 2, ст. 10; № 8, ст. 44; № 11, ст. 63, 64; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 118, 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 19-I, ст. 99, 101; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 117; № 21-I, ст. 124, 126; № 22-II, ст. 145; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 56; № 8-II, ст. 72; № 10, cт. 79; 2017 г., № 3, ст. 6; № 4, ст. 7; Закон Республики Казахстан от 15 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам растительного и животного мира", опубликованный в газетах "ЕгеменҚазақстан" и "Казахстанская правда" 19 июня 2017 г.; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам перераспределения полномочий между ветвями государственной власти", опубликованный в газетах "ЕгеменҚазақстан" и "Казахстанская правда" 14 июля 2017 г.; Закон Республики Казахстан от 11 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам электроэнергетики", опубликованный в газетах "ЕгеменҚазақстан" и "Казахстанская правда" 13 июля 2017 г.):

1) 84-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Жер учаскесi мемлекет мұқтажы үшiн ерекше жағдайларда, мүлiк меншік иесінің немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушының келісімімен құны тең бағамен өтелген кезде не сот шешiмi бойынша мәжбүрлеп иелiктен шығарылады.";
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Ерекше жағдайлар деп, мемлекет мұқтажын қанағаттандырудың өзге тәсiлінің болмауы түсініледі.";
2-тармақтың бірінші азбацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер учаскелерін ерекше жағдайларда алып қою кезінде:";
2-тармақтың 5) тармақшасында "ерекше жағдайлар" деген сөздер "мемлекет мұқтаждары" деген сөздермен ауыстырылсын.
2) 88-баптың 1-тармағындағы "алып қойылатын жер учаскесінің құны немесе басқа шарттар туралы онымен келісімге" деген сөздер "алып қойылатын жер учаскесінің құнын тең бағамен өтеу шарттары немесе басқа да шарттар бойынша онымен келісімге" деген сөздермен ауыстырылсын.
4. "Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" 2011 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 22, 174-құжат; 2012 ж., № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 2, 13-құжат; №9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 6, 28-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 128-құжат; 2015 ж., № 10, 50-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 67-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат):
66-бап мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылын:
"2-1. Балаларды күтіп-бағуға арналған алименттерді нысаналы пайдалану және оларды өндіріп алу мүмкіндігін жою мақсатында алимент алушының немесе оның өкілінің талабы бойынша Қазақстан Республикасының банктік заңнамасында көрсетілген тәртіппен алименттерді есептеу үшін арнайы шот ашылуы мүмкін.".
5. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 13-I, 13-II, 83-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8- II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 8, 16-құжат; № 9, 21-құжат; 2017 жылғы 4 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
48-баптың екінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

1) в статье 84:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Земельный участок может быть принудительно отчужден для государственных нужд в исключительных случаях при условии равноценного возмещения имущества с согласия собственника или негосударственного землепользователя либо по решению суда.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Под исключительными случаями понимается отсутствие иного способа удовлетворения государственных нужд.";
абзац первый пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. Государственными нуждами при принудительном отчуждении земельных участков в исключительных случаях являются:";
редакция подпункта 5) пункта 2 изменена на государственном языке;
2) в пункте 1 статьи 88 слова "соглашение о стоимости за изымаемый земельный участок или других условиях" заменить словами "соглашение по условиям равноценного возмещения за изымаемый земельный участок или другим условиям".
4. В Кодекс Республики Казахстан от 26 декабря 2011 года "О браке (супружестве) и семье" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 22, ст. 174; 2012 г., № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 13; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 14,ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 9; № 6,ст. 28; № 14, ст. 84;№ 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128; 2015 г., № 10, ст. 50; № 20-VII, ст. 115; № 22-II,ст. 145; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, cт. 67; 2017 г., № 8,ст. 16):
Стать 66 дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-1. В целях целевого использования алиментов, предназначенных на содержание детей, и исключения возможности обращения взыскания на них, по требованию получателя алиментов или его представителя может быть открыт специальный счет для зачисления алиментов в порядке, предусмотренном банковским законодательством Республики Казахстан.".
5. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 13-I, 13-II, ст. 83; № 21, ст. 122; 2015 г., № 16, ст. 79; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126; 2017 г., № 8, ст. 16; № 9, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 4 июля 2017 г.):
абзац шестой части второй статьи 48 изложить в следующей редакции:

"5) осы бөліктің 1) – 4) тармақтарында көрсетілген, сотталғандар басқа адамдардың меншігіне берген ақша және өзге де мүлік жатады.".
6. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; 2017 жылғы 4 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2017 жылғы 10 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 299-бапта:
үшінші бөліктің 3) тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес тәркілеуге жататын мүлік туралы мәліметтер;";
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес мүліктің тәркіленуге жататынын растайтын дәлелдемелердің тізбесі;";
2) 301-баптың бірінші бөлігінің 11) тармағындағы "бар-жоғын тексереді." деген сөздер "бар-жоғын;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 12) тармақпен толықтырылын:
"12) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабында көзделген жағдайларда күдіктінің, айыпталушының мүлкі ықтимал тәркілеу үшін негіз болып табылатын қылмыспен байланыстылығы-байланысты еместігі және осы мүліктің тәркілеу затына жататындығы туралы дәлелдеменің табыс етілген-табыс етілмегенін тексереді.";
3) 390-баптың бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 7-1) тармақпен толықтырылсын:
"7-1) Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабына сәйкес мүліктің тәркіленуге жататындығы дәлелденген-дәлелденбегенін;";
4) 397-баптың екінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сот мүлікті тәркілеуді тағайындаған кезде Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабында көзделген, ол бойынша нақты мүліктің тәркілену нысанасына жатқызылғаны туралы негіздерді және осы мүлікке қатысты осындай негізделген дәлелдемелерді көрсетуге тиіс.";

"5) указанное в пунктах 1) - 4) настоящей части, переданное осужденным в собственность других лиц.".
6. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст. 88; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 8, ст. 16;Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 4 июля 2017 г.; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Государственной образовательной накопительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июля 2017 г.):
1) в статье 299:
пункт 3) части третьей изложить в следующей редакции:
"3) сведения об имуществе, подлежащем конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан;";
часть третью дополнить пунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) перечень доказательств, подтверждающих, что имущество, подлежит конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан;";
2) часть первую статьи 301 дополнить пунктом 12) следующего содержания:
"12) связано ли имущество подозреваемого, обвиняемого с преступлением, являющимся основанием для возможной конфискации, в случаях, предусмотренных статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан, и представлены ли доказательства относимости данного имущества к предметам конфискации.";
3) часть первую статьи 390 дополнить пунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) доказано ли, что имущество подлежит конфискации в соответствии со статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан.";
4) часть вторую статьи 397 дополнить предложением следующего содержания:
"При назначении конфискации имущества суд должен указать основания, предусмотренные статьей 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан, по которым конкретное имущество отнесено к предмету конфискации, и доказательства, на которых основаны такие выводы в отношении этого имущества.";

5) 398-баптың бірінші бөлігінің 4) тармағы мынадай мазмұндағы үшінші және төртінші абзацтармен толықтырылсын:
"Сот мүлікті тәркілеу түріндегі жазаны тағайындаған кезде қандай мүліктің тәркіленуге жататынын үкімде көрсетеді және (немесе) тәркіленуге жататын заттарды тізіп көрсетеді.
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 48-бабының үшінші бөлігінде көзделген жағдайларда, сот тәркіленуге жататын ақшалай соманы көрсетеді.";
6) 476-бап 20) тармағындағы "туралы мәселелерді қарау жатады." деген сөздер "туралы;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 21) тармақпен толықтырылсын:
"21) мүлікті тыйым салудан босату туралы мәселелерді қарау жатады.";
7) 478-бап мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Осы Кодекстің 476-бабының 21) тармағында көрсетілген мәселені сот үкімімен тәркіленген мүлікті қабылдаған уәкілетті мемлекеттік органның және өзге де мүдделі тұлғалардың өтінішхаты бойынша сот қарайды.".
7. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 17, 91-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 7, 33-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-III, 149-құжат; № 23-II, 170-құжат; 2016 ж., № 8-II, 67-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129, 131-құжаттар; 2017 ж., № 8, 16-құжат; 2017 жылғы 4 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне құқық қорғау жүйесін жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 80-баптың бірінші бөлігінің бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Сотталған адамның тәркiленген мүлкiн уәкiлеттi мемлекеттiк органға беру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оған қойылатын барлық талаптар қанағаттандырылғаннан кейiн, оның ішінде тәркіленген мүлік есебінен жүргiзiледi.";
2) 82-баптағы "сот орындаушысының" деген сөздер "қылмыстық қудалау органының" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 2-құжат; № 4, 7-құжат; 2017 жылғы 20 сәуірде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қылмыстық-атқару заңнамасын жетілдіру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 18 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):

5) пункт 4) части первой статьи 398 дополнить абзацами третьим и четвертым следующего содержания:
"Суд при назначении наказания в виде конфискации имущества указывает в приговоре, какое имущество подлежит конфискации, и (или) перечисляет предметы, подлежащие конфискации.
В случаях, предусмотренных частью третьей статьи 48 Уголовного кодекса Республики Казахстан, суд указывает денежную сумму, подлежащую конфискации.";
6) статью 476 дополнить пунктом 21) следующего содержания:
"21) об освобождении имущества от ареста.";
7) статью 478 дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Вопрос, указанный в пункте 21) статьи 476 настоящего Кодекса, рассматривается судом по ходатайству уполномоченного государственного органа, принявшего конфискованное приговором суда имущество и иных заинтересованных лиц.".
7. В Уголовно-исполнительный кодекс Республики Казахстан от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 17, ст. 91; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 7, ст. 33; № 20-IV, ст. 113; № 22-III, ст. 149; № 23-II, ст. 170; 2016 г., № 8-II, ст. 67; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129, 131; 2017 г., № 8, ст. 16; Закон Республики Казахстан от 3 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования правоохранительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 4 июля 2017 г.):
1) первое предложение части первой статьи 80 изложить в следующей редакции:
"1. Передача уполномоченному государственному органу конфискованного имущества осужденного производится после удовлетворения в соответствии с законодательством Республики Казахстан всех предъявляемых к нему требований, в том числе за счет конфискованного имущества.";
2) в статье 82 слова "судебного исполнителя" заменить словами "органа уголовного преследования";
8. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55, № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 2; № 4, ст. 7; Закон Республики Казахстан от 18 апреля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования уголовно-исполнительного законодательства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 20 апреля 2017 г.):

1) 255-баптың 1-бөлігінде:
үшінші абзацтағы "Қазақстан Республикасының заңдары бойынша" деген сөздер "шешім шығарылған елдің заңы бойынша" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзац алып тасталсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төреліктің құрамы немесе төрелік талқылау рәсімі тараптардың келісіміне сәйкес келмегенінің немесе мұндай болмаған кезде төрелік орын алған елдің заңына сәйкес келмегенінің;";
2) 465-бап мынадай мазмұндағы 3-1-бөлікпен толықтырылсын:
"3-1. Сот тараптардың бiрiнiң өтiнiшi бойынша төрелiк талқылауды жаңарту үшiн не төрелiк шешiмнің күшін жоюдың негiзiн жоюға мүмкiндiк беретiн өзге де шараларды қолдану үшiн төрелiк шешiмнiң күшiн жою туралы өтiнiшхат бойынша iс жүргiзудi белгiлi бiр мерзiмге тоқтата тұруға құқылы.
Егер төрешілер жаңа шешім шығарса, тарап сот белгілеген мерзім ішінде талап арыз ұсынбай шешімнің жаңартылған төрелік талқылауға немесе бастапқы шешімдегі өзгерістерге қатысты бөлігінде шешімнің күшін жою туралы өтініш хат беруге құқылы.".
9. "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесiнiң Жаршысы, 1995 ж., № 15-16, 106-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 ж., № 2, 184-құжат; № 15, 281-құжат; № 19, 370-құжат; 1997 ж., № 5, 58-құжат; № 13-14, 205-құжат; № 22, 333-құжат; 1998 ж., № 11-12, 176-құжат; № 17-18, 224-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 9, 86-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 5, 31-құжат; № 10, 51-құжат; № 11, 56, 67-құжаттар; № 15, 138, 139-құжаттар; 2004 ж., № 11-12, 66-құжат; № 15, 86-құжат; № 16, 91-құжат; № 23, 140-құжат; 2005 ж., № 7-8, 24-құжат; № 14, 55, 58-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 8, 45-құжат; № 11, 55-құжат; № 16, 99-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28, 33-құжаттар; 2008 ж., № 17-18, 72-құжат; № 20, 88-құжат; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18, 21-құжаттар; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 76-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 6, 27-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-II, 55-құжат; № 8-I, 65-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 126-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 21-құжат; 2017 жылғы 3 шілдеде "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне денсаулық сақтау мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 30 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңы):

1) в части 1 статьи 255:
в абзаце третьем слова "по законам Республики Казахстан" заменить словами "по закону страны, где решение было вынесено";
абзац восьмой исключить;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"состав арбитража или арбитражная процедура разбирательства не соответствовали соглашению сторон или в отсутствие такового не соответствовали закону той страны, где имел место арбитраж;";
2) статью 465 дополнить частью 3-1 следующего содержания:
"3-1. Суд вправе по обращению одной из сторон приостановить на установленный срок производство по ходатайству об отмене арбитражного решения для возобновления арбитражного разбирательства либо принятия иных мер, позволяющих устранить основания для отмены арбитражного решения.
Если арбитры выносят новое решение, сторона вправе в течение установленного судом срока без представления искового заявления ходатайствовать об отмене решения в части, относящейся к возобновленному арбитражному разбирательству или изменениям в первоначальном решении.".
9. В Закон Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 15-16, ст. 106; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 2, ст. 184; № 15, ст. 281; № 19, ст. 370; 1997 г., № 5, ст. 58; № 13-14, ст. 205; № 22, ст. 333; 1998 г., № 11-12, ст. 176; № 17-18, ст. 224; 1999 г., № 20, ст. 727; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 9, ст. 86; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 5, ст. 31; № 10, ст. 51; № 11, ст. 56, 67; № 15, ст. 138, 139; 2004 г., № 11-12, ст. 66; № 15, ст. 86; № 16, ст. 91; № 23, ст. 140; 2005 г., № 7-8, ст. 24; № 14, ст. 55, 58; № 23, ст. 104; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 8, ст. 45; № 11, ст. 55; № 16, ст. 99; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28, 33; 2008 г., № 17-18, ст. 72; № 20, ст. 88; № 23, ст. 114; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18, 21; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 24, ст. 134; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 76; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 6, ст. 27; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-II, ст. 130; № 21-ІІІ, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-ІІІ, ст. 149; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 65; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 126; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 21; Закон Республики Казахстан от 30 июня 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам здравоохранения", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 3 июля 2017 г.):

1) 36-бапта:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен, қарыз алушының талабы бойынша ашылған банктік шоттардағы, мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдер түрінде қарыз алушы алатын ақшаны, уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде айқындалған тәртіппен, қарыз алушының талабы бойынша ашылған банктік шоттардағы алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаларды), сондай-ақ "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген тұрғын үй төлемдерін, нотариус депозиті шарттарында енгізілген және "Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жасалған білім беру жинақтау салымы туралы шарт бойынша банктік шоттардағы ақшаны қоспағанда, қарыз алушының кез келген банктік шоттарындағы ақшаны даусыз (акцептсіз) тәртіппен, оның ішінде төлем талабын қою арқылы өндіріп алуды қолдануға (егер мұндай өндіріп алу банктік қарыз шартында ескертілген болса) құқылы;";
мынадай мазмұндағы 2-2-тармақпен толықтырылсын:
"2-2. Банк (банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) мүлкі кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға байланысты емес ипотекалық қарыз беру бойынша міндеттемені қамтамасыз ететін кепіл беруші - жеке тұлғаның жылжымайтын мүлікті дербес өткізу туралы, Қазақстан Республикасының жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы заңнамалық актісінде көзделген тәртіпте берілген өтінішхаты қанағаттандырылған жағдайда, қарыз алушыға және кепіл берушіге қатысты осы баптың 2 және 2-1-тармақтарында көзделген шараларды тоқтата тұрады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Жеке тұлға болып табылатын қарыз алушының берешегінің ұлғаюын болғызбау үшін банк (банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) негізгі борыш сомалары бойынша кез келген төлемдерді өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындаудың мерзімін өткізіп алудың қатарынан күнтізбелік бір жүз сексен күні өткеннен кейін есептелген сыйақыны және (немесе) кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға және кепілмен қамтамасыз етілген жылжымайтын мүлікпен байланысты емес ипотекалық қарыз беру шарты бойынша сыйақыны төлеуді талап етуге құқылы емес.
Ипотекалық тұрғын үй қарыз беру шарты бойынша банк (банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйым) осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген кезеңдерде есептелген айыпақыны (айыппұлды, өсімпұлды) талап етуге құқылы емес.";

1) в статье 36:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) обратить взыскание в бесспорном (безакцептном) порядке на деньги, в том числе путем предъявления платежного требования, имеющиеся на любых банковских счетах заемщика (в случае если такое взыскание оговорено в договоре банковского займа), за исключением денег, получаемых заемщиком в виде пособий и социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или) Государственного фонда социального страхования, находящихся на банковских счетах, открытых по требованию заемщика в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа, алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей), находящихся на банковских счетах, открытых по требованию заемщика, в порядке, определенном нормативным правовым актом уполномоченного органа, а также жилищных выплат, предусмотренных Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях", денег, внесенных на условиях депозита нотариуса, и денег, находящихся на банковских счетах по договору об образовательном накопительномвкладе, заключенному в соответствии с Законом Республики Казахстан "О Государственной образовательной накопительной системе".;
дополнить пунктом 2-2 следующего содержания:
"2-2. Банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций), в случае удовлетворения ходатайства залогодателя, имущество которого обеспечивает обязательства заемщика – физического лица по договору ипотечного займа, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности, о самостоятельной реализации недвижимого имущества, поданного в порядке, предусмотренном законодательным актом Республики Казахстан об ипотеке недвижимого имущества, приостанавливает меры в отношении заемщика и залогодателя, предусмотренные пунктами 2 и 2-1 настоящей статьи.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В целях предотвращения увеличения задолженности заемщика, являющегося физическим лицом, банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) не вправе требовать выплаты вознаграждения, начисленного по истечении ста восьмидесяти последовательных календарных дней просрочки исполнения обязательства по погашению любого из платежей по суммам основного долга и (или) вознаграждения по договору ипотечного займа, не связанного с осуществлением предпринимательской деятельности и обеспеченного залогом недвижимого имущества.
По договору ипотечного жилищного займа банк (организация, осуществляющая отдельные виды банковских операций) не вправе также требовать начисленных за период, указанный в части первой настоящего пункта, неустойки (штрафов, пени).";

2) 39-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Банктер, банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес, жеке тұлғалармен жасалған банктік қарыз беру шарты бойынша тауарларды жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға, банктік қарыз беруге қызмет көрсетуге байланысты, сондай-ақ банктік шотқа қарыз есептеуге, банктік шотты жүргізгені үшін комиссия белгілеуге және алуға құқылы емес.".
10. "Жылжымайтын мүлік ипотекасы туралы" 1995 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің Жаршысы, 1995 ж., № 24, 165-құжат; Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 205-құжат; 2000 ж., № 18, 336-құжат; 2003 ж., № 11, 67-құжат; 2005 ж., № 23, 104-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 4, 28-құжат; № 18, 143-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 13, 91-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 11, 61-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 13, 68-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 24, 124-құжат; 2017 жылғы 1 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 20-бап мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Қарыз алушы жеке тұлғамен жасалған және кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырумен байланысты емес ипотекалық қарыз беру шарты бойынша кепіл ұстаушының алдындағы міндеттемелерді орындау мақсатында осы Заңның 20-1-бабында белгіленген тәртіппен қарыз беруші кепілге салынған мүлікті дербес өткізуге құқылы.";
2) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
"20-1-бап. Кепіл берушінің ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізуі
1. Кепіл беруші ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікке өндіріп алу туралы ескерту бере отырып, жылжымайтын мүлікті соттан тыс тәртіпте іске асыруды бастау туралы оның хабарламасы берілген күннен бастап, күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде көрсетілген мүлікті дербес өткізу туралы кепіл ұстаушының алдында өтінішхат беруге құқылы.
2. Кепіл берушіден ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізу туралы өтінішхат келіп түскен кезде кепіл ұстаушы кепіл берушінің өтінішхаты қанағаттандырылған жағдайда, мәжбүрлеп орындату шараларын тоқтата тұру туралы және дербес өткізуден түскен ақша қаражатын кепіл ұстаушының есебіне аудару қажеттігін жазбаша түрде қарыз алушыны хабардар етеді.

2) статью 39 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Банки, организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, не вправе по договорам банковского займа, заключаемым с физическими лицами на приобретение товаров, работ и услуг, не связанных с осуществлением предпринимательской деятельности, устанавливать и взимать комиссии за ведение банковского счета, связанного с выдачей и обслуживанием банковского займа, а также за зачисление займа на банковский счет.".
10. В Закон Республики Казахстан от 23 декабря 1995 года "Об ипотеке недвижимого имущества" (Ведомости Верховного Совета Республики Казахстан, 1995 г., № 24, ст. 165; Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 205; 2000 г., № 18, ст. 336; 2003 г., № 11, ст. 67; 2005 г., № 23, ст. 104; 2007 г., № 2, ст. 18; № 4, ст. 28; № 18, ст. 143; 2011 г., № 3, ст. 32; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; 2012 г., № 13, ст. 91; № 20, ст. 121; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 11, ст. 61; 2015 г., № 8, ст. 45; № 13, ст. 68; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 24, ст. 124; Закон Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий для предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 марта 2017 г.):
1) статью 20 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. В целях исполнения обязательств перед залогодержателем по договору ипотечного займа, заключенному с заемщиком-физическим лицом и не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности, залогодатель вправе самостоятельно реализовать заложенное имущество в порядке, установленном статьей 20-1 настоящего Закона.";
2) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Самостоятельная реализация залогодателем недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки
1. Залогодатель вправе в срок, не превышающий тридцати календарных дней со дня его уведомления о начале проведения реализации недвижимого имущества во внесудебном порядке о возможном обращении взыскания на недвижимое имущество, являющегося предметом ипотеки, ходатайствовать перед залогодержателем о самостоятельной реализации указанного имущества.
2. При поступлении от залогодателя ходатайства о самостоятельной реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, залогодержатель, в случае удовлетворения ходатайства залогодателя, в письменной форме сообщает заемщику о приостановлении мер принудительного исполнения и необходимости зачисления денежных средств от самостоятельной реализации на счет залогодержателя.

3. Кепіл беруші ипотека нысанасы болып табылатын жылжымайтын мүлікті кепіл ұстаушы белгілеген мерзімде өткізбеген жағдайда кепіл ұстаушы осы Заңның 20-бабында белгіленген тәсілдермен мұндай мүлікті өткізуге құқылы.";
3) 25-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) сенiм бiлдiрген тұлға негiзгi жылжымайтын мүлікті соттан тыс тәртіппен іске асыруды бастау туралы хабарлама жасап, оны ипотека тіркелген органда тiркейдi және кепiл берушiге тапсырады. Хабарламаны тiкелей беру мүмкiн болмаған жағдайда, ол кепiл берушiге оның ипотека шартында көрсетiлген мекенжайы бойынша тапсырыстық хатпен жiберiледi";
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) кепіл беруші осы Заңның 20-1-бабында көзделген құқықты іске асырмаған және (немесе) кепіл беруші осы Заңның 20-1-бабында көзделген, ипотека нысаны болып табылатын жылжымайтын мүлікті кепіл ұстаушы белгіленген мерзімде іске асырмаған және (немесе) жеке тұлға болып табылатын, ипотекалық тұрғын үй қарызы бойынша кепіл алушы ипотека тіркелген жердегі органда тіркелген ипотеканы өткізуді сот тәртібінен тыс жүргізуден жазбаша бас тартуды бермегені туралы хабарламадан туындайтын талаптар қанағаттандырылмаған кезде, бiрақ аталған хабарлама кепiл берушiге осы тармақтың 1) тармақшасына сәйкес тапсырылған немесе жiберiлген кезден бастап күнтізбелік отыз күннен ерте болмаған жағдайларда, сенiм бiлдiрген тұлға кепiлге берiлген мүлiкке сауда-саттық өткiзу туралы хабарлама жасайды, оны ипотека тіркелген органда тiркейдi, кепiл берушiге, сондай-ақ кепiл ұстаушыға тапсырады немесе кепіл шартында көрсетілген мекенжай бойынша тапсырыс хатпен жібереді және осы Заңның 28-бабына сәйкес сауда-саттық туралы ресми хабарландыру жариялайды;";
4) 26-бапта:
баптың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікті соттан тыс тәртіппен іске асыруды бастау туралы хабарламаның мазмұны";
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылжымайтын мүлікті соттан тыс тәртіпте іске асыруды бастау туралы хабарламада мынадай деректер болуға тиiс:";
6) тармақшада "ұсыныс" деген сөз "құқық" деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) жеке тұлға болып табылатын кепіл берушінің хабарламаны тапсырыстық хатпен тапсырылған немесе алынған кезден бастап күнтізбелік отыз күннен аспайтын мерзімде кепіл ұстаушының алдында кәсіпкерлік қызметі жүзеге асырумен байланысты емес, жеке-қарыз алушы тұлғаның ипотекалық қарыз шарты бойынша ипотека нысаны болып табылатын жылжымайтын мүлікті дербес өткізу туралы өтінішхат беру құқығы туралы шарты;";

3. В случае нереализации залогодателем в установленный залогодержателем срок недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, залогодержатель вправе реализовать такое имущество способами, указанными в статье 20 настоящего Закона.";
3) в пункте 1 статьи 25:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) доверенное лицо составляет уведомление о начале проведения реализации недвижимого имущества во внесудебном порядке, регистрирует его в органе, где была зарегистрирована ипотека, и вручает его залогодателю. При невозможности непосредственной передачи уведомления оно направляется залогодателю заказным письмом по его адресу, указанному в ипотечном договоре;"
подпункт 2) в следующей редакции:
"2) в случаях нереализации залогодателем права, предусмотренного статьей 20-1 настоящего Закона, и (или) нереализации залогодателем в установленный залогодержателем срок недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, предусмотренного статьей 20-1 настоящего Закона и (или) непредставления залогодателем по ипотечному жилищному займу, являющимся физическим лицом, письменного отказа от проведения реализации ипотеки во внесудебном порядке, зарегистрированного в органе, где была зарегистрирована ипотека, но не ранее чем через тридцать календарных дней с момента вручения или отправки указанного уведомления залогодателю в соответствии с подпунктом 1) настоящего пункта, доверенное лицо составляет уведомление о торгах на заложенное имущество, регистрирует его в органе, где была зарегистрирована ипотека, вручает или направляет его залогодателю заказным письмом по адресу, указанному в договоре залога, а также залогодержателю и официально публикует объявление о торгах в соответствии со статьей 28настоящего Закона;";
4) в статье 26:
наименование статьи изложить в следующей редакции "Содержание уведомления о начале проведения реализации недвижимого имущества во внесудебном порядке";
абзац первый изложить в следующей редакции:
"Уведомление о начале проведения реализации недвижимого имущества во внесудебном порядке должно содержать следующие сведения:";
в подпункте 6) слово "предложение" заменить словом "право";
дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) условие о праве залогодателя, являющегося физическим лицом, в срок, не превышающий тридцати календарных дней с момента вручения или получения заказным письмом уведомления, ходатайствовать перед залогодержателем о самостоятельной реализации недвижимого имущества, являющегося предметом ипотеки, по ипотечному займу заемщика-физического лица, не связанному с осуществлением предпринимательской деятельности;";

5) 37-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Кепіл беруші ипотекалық шартты жасасу кезiнде негiзгi мiндеттеменi толығымен қамтамасыз еткен жылжымайтын мүлiкті осы Заңның 20-1-бабында көзделген тәртіппен кепіл ұстаушымен келісілген бағадан төмен емес бағамен дербес сатқан кезде, ипотеканың тоқтатылуымен бiр мезгiлде негiзгi мiндеттеме де тоқтатылады.".
11. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; 2017 жылғы 1 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 85-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нотариус ақшаның түскенi туралы кредиторға хабарлайды және оның талап етуi бойынша оған тиесiлi ақшаны бередi. Егер ақшаны депозитке салу Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 291-бабы
1-тармағының екінші бөлігінде көзделген тәртіппен жүзеге асырылған болса, нотариус ақшаны кредиторға оның тараптары арасындағы шартта көзделген тәртіппен береді.";
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
"4-1. Нотариустың депозитіндегі ақша нотариустың меншігі және (немесе) оның табысы болып табылмайды.";
2) 86-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"86-бап. Ақшаны депозитке салған адамға оны қайтару
Ақшаны депозитке салған адамға оны:
жарна пайдасына салынған адамның жазбаша келiсiмiмен;
сот шешiмi бойынша;
егер ақшаны қайтару мүмкіндігі тараптардың келісімінде көзделіп, тараптардың бірі өз міндеттемелерін орындамаған жағдайда, қайтарып беруге жол берiледi.";
3) 92-1-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:

5) статью 37 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. В случае самостоятельной реализации залогодателем недвижимого имущества, полностью обеспечивавшего основное обязательство на момент заключения ипотечного договора, в порядке предусмотренным статьей 20-1 настоящего закона, по цене, не ниже согласованной с залогодержателем, с прекращением ипотеки прекращается основное обязательство.".
11. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011г., № 11, ст. 102; №21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; 2016 г., № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; Закон Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий для предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 марта 2017 г.):
1) в статье 85:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. О поступлении денег нотариус извещает кредитора и по его требованию выдает ему причитающиеся деньги. Если внесение денег на
депозит было осуществлено в порядке, предусмотренном частью второйпункта 1 статьи 291 Гражданского кодекса Республики Казахстан, нотариус выдает кредитору деньги в порядке, предусмотренном договором между его сторонами.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Деньги, находящиеся на депозите нотариуса, не являются собственностью нотариуса и (или) его доходом.";
2) статью 86 изложить в следующей редакции:
"Статья 86. Возврат денег лицу, внесшему их в депозит
Возврат денег лицу, внесшему их в депозит, допускается:
- с письменного согласия лица, в пользу которого сделан взнос;
- по решению суда;
- при неисполнении одной из сторон своих обязательств, если возможность возврата денег предусмотрена соглашением сторон.";
3) статью 92-1 дополнить пунктом 3 следующего содержания:

"3. Атқарушылық жазба негізінде, егер ондай тиесілі болса, айыпақыны (өсімпұлды), пайыздарды өндіріп алу жүргізілмейді.";
4) 92-3-бапта:
5) тармақшадағы ", оның ішінде, егер өсімпұлдар, пайыздар тиесілі болса, олардың" деген сөздер алып тасталсын;
6) тармақшадағы "немесе борышкерден өндіріп алуға жататын" деген сөздер алып тасталсын.
12. "Жауапкершілігі шектеулі және қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктер туралы" 1998 жылғы 22 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1998 ж., № 5-6, 49-құжат; 1999 ж., № 20, 727-құжат; 2002 ж., № 10, 102-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; № 24, 178-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; 2005 ж., № 14, 58-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 4, 24, 25-құжаттар; № 8, 45-құжат; 2007 ж., № 4, 28-құжат; № 20, 153-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; 2011 ж., № 1, 9-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 15-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., 20-VII, 117-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 8-II, 70-құжат; 2017 жылғы 1 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 29-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тұлға, егер шартта өзгеше белгіленбесе, серіктестік қатысушысының серіктестік мүлкіндегi (жарғылық капиталындағы) үлесіне немесе үлесінің бір бөлігіне құқығын иелiктен шығару (басқаға беру) шарты заңнамада белгіленген нысанда жасалған кезден бастап серіктестіктің қатысушысы болады.
Серіктестік қатысушысының өз үлесіне билік ету құқығы құрылтай құжаттарына өзгерістер енгізілген және олар тіркеуші органда тіркелген не қатысушыларының тізілімін жүргізуді тіркеуші жүзеге асыратын серіктестік қатысушыларының тізбесіне жазба енгізілген кезден бастап туындайды.";
2) 34-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Серіктестікке және (немесе) оның қатысушыларына серіктестік немесе оның қатысушылары үшін салдарын жою қиындық келтіруге әкеп соғатын немесе мүмкін болмайтын зиян келтірілген кезде (елеулі зиян) жауапкершілігі шектеулі серіктестік зиянды өтеу туралы талаппен және зиян келтірген кінәлі қатысушының үлесін серіктестіктің мәжбүрлеп сатып алуы туралы мәселе қоюмен қатар, оның қатысушылар құрамынан шығуын талап етуге де құқылы.".

"3. На основании исполнительной надписи не производится взыскание неустойки (пени), процентов, если таковые причитаются.";
4) в статье 92-3:
в подпункте 5) слова ", в том числе пеней, процентов, если таковые причитаются" исключить;
в подпункте 6) слова "или подлежащей взысканию с должника" исключить.
12. В Закон Республики Казахстан от 22 апреля 1998 года "О товариществах с ограниченной и дополнительной ответственностью" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1998 г., № 5-6, ст. 49; 1999 г., № 20, ст. 727; 2002 г., № 10, ст. 102; 2003 г., № 11, ст. 56; № 24, ст. 178; 2004 г., № 5, ст. 30; 2005 г., № 14, ст. 58; 2006 г., № 3, ст. 22; № 4, ст. 24, 25; № 8, ст. 45; 2007 г., № 4, ст. 28; № 20, ст. 153; 2008 г., № 13-14, ст. 56; 2009 г., № 2-3, ст. 16; 2010 г., № 1-2, ст. 2; 2011 г., № 1, ст. 9; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 15; № 21-22, ст. 124; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-VII, ст. 117; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45; № 8-II, ст. 70; Закон Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий для предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 марта 2017 г.):
1) статью 29 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Участником товарищества лицо становится с момента заключения в установленной законодательством форме договора отчуждения (уступки) права участника товарищества на долю или части доли в имуществе (в уставном капитале) товарищества, если иное не установлено договором.
Право распоряжения участника своей долей возникает с момента внесения изменений в учредительные документы и их регистрации в регистрирующем органе либо внесения записи в реестр участников товарищества, ведение реестра участников которого осуществляется регистратором.";
2) пункт 2 статьи 34 изложить в следующей редакции:
"2. При причинении вреда товариществу и (или) его участникам, устранение последствий которого для товарищества или его участников становится затруднительным или невозможным (существенный вред), товарищество с ограниченной ответственностью, помимо требования о возмещении вреда и постановки вопроса о принудительном выкупе товариществом доли виновного участника, причинившего вред, вправе также требовать выбытия его из числа участников.".

13. "Жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеу туралы" 2007 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 18, 142-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16-құжат; № 8, 41-құжат; № 19, 88-құжат; 2010 ж., № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 3, 32-құжат; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 14, 95-құжат; № 20, 121-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 5-6, 30-құжат; 2014 ж., № 4-5, 24-құжат; № 11, 61-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 22-II, 145-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат):
53-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Жылжымайтын объектіге заңдық талаптарды алып тастау мүдделі тұлғалардың өтініші бойынша мынадай жағдайларда:
1) егер заңдық талаптарды тіркеуге негіз болған мән-жайлар жойылса;
2) мүдделі тұлғаның өтініші бойынша және заңдық талаптар өз бастамасымен салынған тұлғаның келісуі негізінде жүзеге асырылады.
Егер заңдық талап мемлекеттік тіркелген кезден бастап үш жыл өткен соң алып тасталмаса, заңдық талапты мемлекеттік тіркеудің күші жойылады.
Тіркеуші орган бұл туралы өтініш берушіні көрсетілген мерзім өткенге дейін хабардар етеді.
Мүдделі тұлғалар осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім өткенге дейін заңдық талапты тіркеуді ұзарту туралы өтінішпен жүгіне алады.
Көрсетілген мерзімнің өтуі жылжымайтын мүлікке заңдық талапты қайтадан тіркеу үшін жүгінуге кедергі болмайды.".
14. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентiнiң Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 16-құжаттар; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41-құжат; № 6, 43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-ІІ, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VIІ, 117-құжат; № 21-І, 124-құжат; № 21-ІІ, 130-құжат; № 21-ІІІ, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-VІ, 159-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-II, 56-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат):

13. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2007 года "О государственной регистрации прав на недвижимое имущество" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 18, ст. 142; 2008 г., № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 2-3, ст. 16; № 8, ст. 41; № 19, ст. 88; 2010 г., № 7, ст. 28; 2011 г., № 3, ст. 32; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 14, ст. 95; № 20, ст. 121; 2013 г., № 1, ст. 3; № 5-6, ст. 30; 2014 г., № 4-5, ст. 24; № 11, ст. 61; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 22-II, ст. 145; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 6, ст. 45):
статью 53 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4.Снятие юридических притязаний на объект недвижимости осуществляется по заявлению заинтересованных лиц в следующих случаях:
1) если отпали обстоятельства, послужившие основанием для регистрации юридического притязания;
2) по заявлению заинтересованного лица и с согласия лица, по инициативе которого наложено юридическое притязание.
Если по истечении трех лет с момента государственной регистрации юридического притязания оно не было снято, то государственная регистрация юридического притязания отменяется.
Регистрирующий орган уведомляет об этом заявителя не позднее десяти рабочих дней до истечения указанного срока.
Заинтересованные лица могут обратиться с заявлением о продлении регистрации юридического притязания до истечения срока, указанного в части второй настоящего пункта.
Истечение указанного срока не препятствует обращению за повторной регистрацией юридического притязания на недвижимое имущество.".
14. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 19-I, ст. 99; № 19-II, ст. 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 145, 148; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 7-I, ст. 47; № 7-II, ст. 56; № 8-I, ст. 62; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; № 11, ст. 29):

1) мынадай мазмұндағы 62-1-баппен толықтырылсын:
"62-1-бап. Жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығару кезінде тең бағада өтеу шарттары
1. Осы бапқа қатысты тең бағада өтеу деп мемлекет мұқтажы үшін алып қойылатын жер учаскесінің және онда орналасқан жылжымайтын мүліктің (болған кезде) құнын алып қою кезіне дейін қолданылып келген жер учаскесін және онда орналасқан жылжымайтын мүлікті пайдалану шарттарын қалпына келтіруге мүмкіндік беретін өтеу мөлшерін белгілеу түсініледі.
2. Мемлекет мұқтажы үшін алып қойылатын жер учаскесі үшін меншік иесіне немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушыға тең бағада өтеу жүргізіледі.
3. Тең бағада өтеу мынадай:
1) осы Заңда белгіленген тәртіппен және жағдайларда өзге жер учаскесін және (немесе) өзге жылжымайтын мүлікті беру;
2) мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесін алдағы мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы хабарламаны меншік иесі немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы алған кезде алып қойылатын жер учаскесінің және (немесе) өзге де жылжымайтын мүліктің нарықтық құнын өтеу тәсілдерінің бірімен жүргізіледі.";
2) мынадай мазмұндағы 62-2-баппен толықтырылсын:
"62-2-бап. Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесін алып қоюға байланысты жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп иеліктен шығару кезінде мүлікті тең бағада беру қағидалары
1. Меншік иесіне немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушыға өзге жер учаскесін тең бағада беру алып қойылатын жер учаскесінің орналасқан жері, оның нысаналы мақсаты, алаңы ескеріле отырып, келтiрiлген залалдарды (болған кезде) өтеу арқылы жүзеге асырылады.
Бұл ретте өзге тең бағалы жер учаскесі жер учаскесін алып қою жүзеге асырылатын елді мекен шегінде берілуге тиіс. Мұндай жер учаскесінің елді мекен шегіндегі орналасқан жері осы Заңның 64-бабына сәйкес жолданатын мемлекет мұқтажы үшін жер учаскесін алып қоюға байланысты жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті мәжбүрлеп сатып алу туралы шарттың жобасында айқындалады.
2. Мемлекет мұқтажы үшін жер учаскелерін мәжбүрлеп иеліктен шығарумен байланысты тұрғын үйді бұзу кезінде өзге мүлікті беру "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.";
3) 63-баптың 1-тармағы "84-бабында көзделген" деген сөздерден кейін "тәртіппен және" деген сөздермен толықтырылсын;

1) дополнить статьей 62-1 следующего содержания:
"Статья 62-1. Условия равноценного возмещения при принудительном отчуждении земельного участка или иного недвижимого имущества в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд
1. Под равноценным возмещением применительно к настоящей статье понимается установление размера возмещения стоимости земельного участка и находящегося на нем недвижимого имущества (при наличии), изымаемых
для государственных нужд, позволяющее восстановить существующие до момента изъятия условия пользования земельным участком и находящимся на нем недвижимым имуществом.
2. За земельный участок, изымаемый для государственных нужд, собственнику или негосударственному землепользователю производится равноценное возмещение.
3. Равноценное возмещение производится одним из следующих способов:
1) предоставление иного земельного участка и (или) иного недвижимого имущества в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом;
2) возмещение рыночной стоимости изымаемого земельного участка и (или) иного недвижимого имущества на момент получения собственником или негосударственным землепользователем уведомления о предстоящем принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд.";
2) дополнить статьей 62-2 следующего содержания:
"Статья 62-2. Правила предоставления равноценного имущества при принудительном отчуждении земельного участка или иного недвижимого имущества в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд
1. Предоставление иного равноценного земельного участка собственнику или негосударственному землепользователю осуществляется с учетом месторасположения изымаемого земельного участка, его целевого назначения, площади с возмещением причиненных убытков (при наличии).
При этом иной равноценный земельный участок должен быть предоставлен в пределах населенного пункта, в котором осуществляется изъятие земельного участка. Месторасположение такого земельного участка в пределах населенного пункта определяется в проекте договора о выкупе земельного участка или иного недвижимого имущества в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд, направляемого в соответствии со статьей 64 настоящего Закона.
2. При сносе жилого дома в связи с принудительным отчуждением земельных участков для государственных нужд предоставление иного имущества производится в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О жилищных отношениях".";
3) в пункте 1 статьи 63 после слов "для государственных нужд в исключительных случаях" дополнить словами "и в порядке";

4) 65-баптың 6-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты жер учаскесін немесе өзге де жылжымайтын мүлікті сатып алу туралы шартта:
1) Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 87-бабында және осы Заңның 67-бабында белгіленген тәртіппен айқындалатын алып қойылатын жер учаскесінің бағасы;
2) меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға алып қойылатын жылжымайтын мүлік объектісінің орнына ұсынылатын жылжымайтын мүлік объектісінің идентификаттау сипаттамалары не оның болмауы туралы мәліметтер;
3) меншік иесіне немесе жер пайдаланушыға алып қойылатын жер учаскесінің орнына ұсынылатын жер учаскесінің идентификаттау сипаттамасы не оның болмауы туралы мәліметтер;
4) егер алып қойылатын жер учаскесінің бағасы оның орнына ұсынылатын жер учаскесінің бағасынан (құнынан) жоғары болып шықса, құнының айырмасы;
5) өтелуге жататын залалдардың, оның ішінде жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты алып қойылатын жылжымайтын мүлік құнының мөлшері, олар мәжбүрлеп иеліктен шығаруға байланысты келтірілген жағдайда;
6) жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты алып қойылатын жер учаскесінің немесе өзге де жылжымайтын мүліктің бағасын (құнын) төлеу мерзімі немесе меншік иесіне мемлекет мұқтажы үшін алып қойылатын жер учаскесінің орнына ұсынылатын жер учаскесін (өзге де жылжымайтын мүлікті) беру мерзімі;
7) мемлекет мұқтажы үшін иеліктен шығарылатын мүліктің құрамы;
8) иеліктен шығарылатын мүлікке қатысты құқықтары тоқтатылатын немесе шектелетін адамдардың тізбесі;
9) мемлекет мұқтажы үшін мүлікті сатып алуға арналған мемлекет шығыстарын қаржыландыру тәртібі қамтылуға тиіс.";
5) 67-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Меншік иесі мемлекеттен сатып алған, мемлекет мұқтажы үшін иеліктен шығарылатын жер учаскесінің құны (залалдарды есептемегенде) нарықтық құны мөлшерінде айқындалады.
Мемлекет мерзімін ұзартып сатқан жер учаскесі үшін сомалар (залалдарды есептемегенде) толық төленбеген кезде және оны мемлекет мұқтажы үшін мәжбүрлеп иеліктен шығару кезінде алып қойған жағдайда иеліктен шығарылатын жер учаскесінің құны мемлекетке төленбеген сома шегеріле отырып, нарықтық құны мөлшерінде айқындалады.";
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жер учаскесінің, сондай-ақ мемлекет мұқтажы үшін иеліктен шығарылатын жер учаскесінде орналасқан жылжымайтын мүліктің құны жер учаскесіне құқықтар туындауының негіздеріне қарамастан, оның нарықтық құны мөлшерінде айқындалады.
3. Жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін алып қоюға байланысты иеліктен шығарылатын жер учаскесінің немесе жер учаскесінде орналасқан өзге де жылжымайтын мүліктің нарықтық құнын меншік иесі немесе мемлекеттік емес жер пайдаланушы жер учаскесін мемлекет мұқтажы үшін алдағы мәжбүрлеп иеліктен шығару туралы хабарламаны алған кезде осы Заңның 208-бабына сәйкес тәуелсіз бағалаушы айқындайды.";
6-тармақ алып тасталсын;

4) пункт 6 статьи 65 изложить в следующей редакции:
6. В договоре о выкупе земельного участка или иного недвижимого имущества в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд должны содержаться:
1) цена за изымаемый земельный участок, определяемая в порядке, установленном статьей 87 Земельного кодекса Республики Казахстан и статьей 67 настоящего Закона;
2) идентификационные характеристики объекта недвижимости, предоставляемого собственнику или землепользователю взамен изымаемого либо сведения об его отсутствии;
3) идентификационные характеристики земельного участка, предоставляемого собственнику или землепользователю взамен изымаемого земельного участка либо сведения об его отсутствии;
4) разница в стоимости в случае, если цена изымаемого земельного участка окажется выше цены (стоимости) земельного участка, предоставляемого взамен изымаемого;
5) размер подлежащих возмещению убытков, в том числе стоимости недвижимого имущества, изымаемого в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд, в случае их причинения в связи с принудительным отчуждением;
6) срок уплаты цены (стоимости) за изымаемый земельный участок или иное недвижимое имущество в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд или передачи земельного участка (иного недвижимого имущества), предоставляемого собственнику взамен изымаемого для государственных нужд;
7) состав имущества, отчуждаемого для государственных нужд;
8) перечень лиц, права которых в отношении отчуждаемого имущества будут прекращены или ограничены;
9) порядок финансирования расходов государства на приобретение имущества для государственных нужд.";
5) в статье 67:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Стоимость земельного участка, отчуждаемого для государственных нужд (без учета убытков), приобретенного собственником у государства, определяется в размере рыночной стоимости.
При неполной оплате суммы за земельный участок (без учета убытков), проданный государством в рассрочку, и изъятии его при принудительном отчуждении для государственных нужд стоимость отчуждаемого земельного участка определяется в размере рыночной стоимости с вычетом неуплаченной государству суммы.";
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Стоимость земельного участка, а также недвижимого имущества, находящегося на земельном участке, отчуждаемого для государственных нужд, определяется в размере их рыночной стоимости независимо от оснований возникновения прав на земельный участок.
3. Рыночная стоимость земельного участка или иного недвижимого имущества, находящегося на земельном участке, отчуждаемого в связи с изъятием земельного участка для государственных нужд, определяется независимым оценщиком в соответствии со статьей 208 настоящего Закона на момент получения собственником или негосударственным землепользователем уведомления о предстоящем принудительном отчуждении земельного участка для государственных нужд.";
пункт 6 исключить;

6) 69-баптың 2-тармағындағы "өтелуге жататын залалдар мөлшері" деген сөздерден кейін ", өтеудің мазмұны" деген сөздермен толықтырылсын.
15. "Төрелік туралы" 2016 жылғы 8 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-II, 54-құжат; 2017 жылғы 1 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне азаматтық, банктік заңнаманы жетілдіру және кәсіпкерлік қызмет үшін жағдайды жақсарту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 27 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 2-баптың 10) тармақшасында "шарттар" деген сөз "қатынастар" деген сөзбен ауыстырылсын;
2) 5-баптың 2) тармақшасында "ғана" деген сөз алып тасталсын;
3) 9-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Осы Заңның 8-бабы 10-тармағында көзделген жағдайда төрелік келісімде тиісті саланың уәкілетті органының немесе жергілікті атқарушы органның келісімі қамтылуға тиіс.
Төрелік келісімнің қалған шарттары тараптардың келісімімен айқындалуы мүмкін.";
4) 10-бап мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
"2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген талап қою ұсынылғанына қарамастан, сот төрелік талқылау нысанасының соттылығы туралы мәселені қарағанша, төрелік талқылау басталуы немесе жалғастырылуы және төрелік шешім шығарылуы мүмкін.";
5) 12-бапта:
1-тармақта:
2) тармақшада "және тұрақты жұмыс істейтін төреліктерде істер сақталуының" деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
"7-1) 1961 жылғы 21 сәуірде Женевада жасалған Сыртқы сауда төрелiгi туралы Еуропа конвенциясының IV бабында жүктелген функцияларды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 7-2) тармақшамен толықтырылсын:
"7-2) төрелік туралы заңнаманың және оны қолданудың практикасы туралы жекелеген мәселелер бойынша ұсынымдық сипатқа ие сараптамалық қорытындыларды ұсыну;";
3-тармақ алып тасталсын;
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тұрақты жұмыс істейтін атқарушы басқару органы – Төраға басқаратын Басқарма;";
4-тармақтың 3) тармақшасы алып тасталсын;
6) 13-баптың 3-тармағының 3) тармақшасында "соттылығы алынбаған" деген сөздердің алдынан "қылмыстық қудалау жеке тәртіппен жүзеге асырылатын қылмыстық істерді қоспағанда," деген сөздермен толықтырылсын;
7) 14-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігінде "арқылы" деген сөзден кейін "не тұрақты жұмыс істейтін төреліктің регламентінде белгіленген тәртіппен" деген сөздермен толықтырылсын;
6-тармақта:
"Тараптардың келiсiмi болмаған жағдайда" деген сөздерден кейін "және егер регламентте өзгеше белгіленбесе" деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) тараптар егер тараптардың регламентінде немесе келісімінде өзге мерзім белгіленбесе, күнтiзбелiк отыз күн iшiнде дауды жеке-дара қарайтын төрешiнi таңдау туралы уағдаласпаған жағдайларда, дау тараптарының бiрiнiң өтiнiшi бойынша төрешiлердi (төрешiнi) Төрелік палатаның тізіліміндегі немесе тұрақты жұмыс істейтін төрелік құрамындағы адамдардың қатарынан күнтiзбелiк отыз күн iшiнде тағайындауы мүмкін.";

6) в пункте 2 статьи 69 после слов "размеру убытков, подлежащих возмещению," дополнить словами "содержанию возмещения.".
15. В Закон Республики Казахстан от 8 апреля 2016 года "Об арбитраже" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-II, ст. 54; Закон Республики Казахстан от 27 февраля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам совершенствования гражданского, банковского законодательства и улучшения условий для предпринимательской деятельности", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 1 марта 2017 г.):
1) в подпункте 10) статьи 2 слово "договоров" заменить словом "отношений";
2) в подпункте 2) статьи 5 слово "только" исключить;
3) пункт 4 статьи 9 изложить в следующей редакции:
"4. В случае, предусмотренном пунктом 10 статьи 8 настоящего Закона, арбитражное соглашение должно содержать согласие уполномоченного органа соответствующей отрасли или местного исполнительного органа.
Остальные условия арбитражного соглашения могут быть определены соглашением сторон.";
4) статью 10 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Несмотря на предъявление иска, указанного в пункте 1 настоящей статьи, арбитражное разбирательство может быть начато или продолжено и арбитражное решение вынесено, пока суд рассматривает вопрос о подсудности ему предмета арбитражного разбирательства.";
5) в статье 12:
в пункте 1:
в подпункте 2) слова "и хранения дел в постоянно действующих арбитражах" исключить;
дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) осуществление функций, возложенных статьей IV Европейской Конвенции о внешнеторговом арбитраже, заключенной в Женеве 21 апреля 1961 года;";
дополнить подпунктом 7-2) следующего содержания:
"7-2) представление экспертных заключений по отдельным вопросам законодательства об арбитраже и практике его применения, которые носят рекомендательный характер;";
пункт 3 исключить;
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) постоянно действующий исполнительный орган управления – Правление, возглавляемое Председателем;";
подпункт 3) пункта 4 исключить;
6) в подпункте 3) пункта 3 статьи 13 после слов "уголовного правонарушения" дополнить словами "за исключением дел, по которым уголовное преследование осуществляется в частном порядке;";
7) в статье 14:
часть вторую пункта 1 дополнить словами "либо в порядке, установленном регламентом постоянно действующего арбитража.";
в пункте 6:
после слов "При отсутствии соглашения сторон" дополнить словами "и если иное не установлено регламентом,";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) стороны, в течение тридцати календарных дней, если иной срок не установлен регламентом или соглашением сторон, не договорились о выборе арбитра, рассматривающего спор единолично.";

8) 15-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Төрешілер тізілімі – тұрақты жұмыс істейтін төреліктердің төрешілері, сондай-ақ Төрелік палатаның мүшелері болып табылатын төрешілер туралы мәліметтерді қамтитын дерекқор.";
9) 16-баптың 2-тармағының екінші сөйлемі алып тасталсын;
10) 20-баптың 4-тармағының бірінші сөйлемінде "Төрелiк" деген сөзден кейін ", егер тараптардың регламентінде немесе келісімінде өзге мерзім белгіленбесе," деген сөздермен толықтырылсын;
11) 21-бапта:
2-тармақтың екінші абзацы алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Тұрақты жұмыс iстейтiн төреліктiң регламентiнде, сондай-ақ осы Заңның ережелерiнде айқындалмаған және тараптармен келiсiлмеген төрелік талқылаудың қағидаларын төрелік айқындайды.";
12) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"Тараптар төрелік талқылаудың орнын өз қалаулары бойынша айқындай алады. Мұндай уағдаластық болмағанда, төрелік талқылаудың орнын, тараптар үшiн қолайлылық факторын қоса алғанда, iстiң мән-жайларын ескере отырып, төрелік құрамы айқындайды.";
13) 23-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Тарап төрелік талқылау барысында өзiнiң талап арыздарын өзгертуге немесе толықтыруға құқылы.";
14) 24-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тарап төрелік талқылау барысында талап қоюға өзiнiң қарсылықтарын өзгертуге және (немесе) толықтыруға құқылы.";
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жауапкердің пікір бермеуі дауды қарауға кедергі болмайды.";
15) 25-бап алып тасталсын;
16) 26-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Егер тараптардың келiсімінде немесе регламентінде өзгеше көзделмесе, төрелiк талап арызды қабылдап, күнтізбелік он күннің ішінде төрелік регламентiне немесе тараптар келiскен қағидаларға сәйкес төрелік талқылауды қозғау туралы ұйғарым шығарады, тараптарға оның қаралатын орны туралы хабарлайды, жауапкерге талап арызға жазбаша пiкiр берудi ұсынады.";
3-тармақта "төрешi" және "тапсыруға" деген сөздер тиісінше "Төрелік" және "жолдауға" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
"5. Егер тараптардың келiсімінде өзгеше көзделмесе, төрелiк дәлелдемелерді беру үшін немесе ауызша жарыссөздер үшін істі ауызша тыңдау өткізу не құжаттар мен басқа да материалдар негізінде ғана талқылауды жүзеге асыру туралы шешім қабылдайды. Алайда, тараптар ауызша тыңдауды өткізбеуге уағдаласпаса, төрелiк мұндай тыңдауды тараптардың кез келгенінің өтініші бойынша талқылаудың тиiстi сатысында өткізуге тиіс.";

8) часть первую пункта 1 статьи 15 изложить следующей редакции:
"1. Реестр арбитров - база данных, содержащая сведения об арбитрах постоянно действующих арбитражей, а также арбитров, являющихся членами Арбитражной палаты.";
9) предложение второе пункта 2 статьи 16 исключить;
10) в первом предложении пункта 4 статьи 20 после слов "в соответствии с пунктами 2 и 3 настоящей статьи," дополнить словами "если иное не установлено регламентом или соглашением сторон.";
11) в статье 21:
абзац второй пункта 2 исключить;
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Правила арбитражного разбирательства, не определенные регламентом постоянно действующего арбитража, а также положениями настоящего Закона и не согласованные сторонами, определяются арбитражем.";
12) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Стороны могут по своему усмотрению определить место арбитражного разбирательства. В отсутствие такой договоренности место арбитражного разбирательства определяется составом арбитража с учетом обстоятельств дела, включая фактор удобства для сторон.";
13) статью 23 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. В ходе арбитражного разбирательства сторона вправе изменить или дополнить свои исковые требования.";
14) в статье 24:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В ходе арбитражного разбирательства сторона вправе изменить и (или) дополнить свои возражения против иска.";
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Непредставление ответчиком отзыва не может служить препятствием к рассмотрению спора.";
15) статью 25 исключить;
16) в статье 26:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Если иное не предусмотрено соглашением сторон или регламентом, арбитраж, приняв исковое заявление, в течение десяти календарных дней выносит определение о возбуждении арбитражного разбирательства в соответствии с регламентом арбитража или правилами, согласованными сторонами, извещает стороны о месте его рассмотрения, предлагает ответчику представить письменный отзыв на исковое заявление.";
в пункте 3 слова "Арбитр" и "вручить" заменить соответственно словами "Арбитраж" и "направить";
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Если иное не предусмотрено соглашением сторон, арбитраж принимает решение о том, проводить ли устное слушание дела для представления доказательств или для устных прений либо осуществлять разбирательство только на основе документов и других материалов. Однако
если стороны не договорились не проводить устного слушания, арбитраж должен провести такое слушание на надлежащей стадии разбирательства по просьбе любой из сторон.";

17) 30-баптың 1) тармақшасында "жеке" деген сөз алып тасталсын;
18) 41-баптың 2-тармағында:
бірінші бөлікте "төрелiктiң құрамы" деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөлікте "төрелiк" деген сөз "төрелiктің құрамы" деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 44-бапта:
1-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының жеке және (немесе) заңды тұлғалары арасындағы дауды қараған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасы қолданылады.";
2-тармақта "Қазақстан Республикасының заңнамасына" деген сөздер "дұрыс деп тапқан жағдайда қолданылатын коллизиялық нормаларға" деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақта "осы мәмілеге" деген сөздер "осы қатынастарға" деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Заңнамада немесе тараптардың келісімінде даулы қатынастар тікелей реттелмеген жағдайларда және оларға қолданылатын дағдыларында болмаған жағдайларда мұндай қатынастарға ұқсас құқықтық қатынастарды реттейтiн құқық нормалары қолданылады, ал мұндай нормалар болмаған кезде, дау азаматтық заңнаманың жалпы бастаулары мен мағынасы негiзге алына отырып шешіледi, себебі бұл оның мәніне қайшы келмейді.";
20) 45-баптың 1-тармағы екінші бөлігінің бірінші сөйлемі мынадай редакцияда жазылсын:
"Егер регламентте өзгеше көзделмесе, шешім төрелік отырысында жарияланады.";
21) 52-бапта:
1-тармақта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) төрелік құрамы немесе талқылаудың төрелiк рәсiмi тараптардың келiсiмiне сәйкес келмегендiгі, егер мұндай келісім тараптар сақтауға тиіс осы Заңның кез келген ережесіне қайшы келмегендігі немесе мұндай келісім болмағанда осы Заңға сәйкес келмегендігі;";
5) тармақшада "төреліктің ұйғарымы болған;" деген сөздер "төреліктің ұйғарымы болғаны туралы дәлелдемелерді ұсынуға тиіс." деген сөздермен ауыстырылып, 6) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Төрелік шешімнің күшін жою, атқару парағын беруден бас тарту туралы өтінішхатты қарау кезінде сот төреліктің шешімін мәні бойынша қайта қарауға құқылы емес.";
22) орыс тіліндегі мәтінге өзгерістер енгізілді, мемлекеттік тілдегі мәтін өзгеріссіз қалады;
23) 57-бапта:
1-тармақта:
1) тармақшаның екінші абзацындағы "Қазақстан Республикасының заңдары" деген сөздер "шешім шығарылған елдің заңы" деген сөздермен ауыстырылсын;
сегізінші абзац алып тасталсын;
тоғызыншы абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"төреліктің құрамы немесе төрелік талқылау рәсімі тараптардың келісіміне сәйкес келмегенін немесе мұндай болмағанда төрелік орын алған елдің заңына сәйкес келмегеніне;".

17) в подпункте 1) статьи 30 слово "лично" исключить;
18) в пункте 2 статьи 41:
в части первой слова "составом арбитража" исключить;
в части второй слова "арбитраж может определять" заменить словами "состав арбитража может определять";
19) в статье 44:
часть вторую пункта 1 изложить в следующей редакции:
"При рассмотрении спора между физическими и (или) юридическими лицами Республики Казахстан применяется законодательство Республики Казахстан.";
в пункте 2 слова "законодательством Республики Казахстан" заменить словами "коллизионными нормами, которые он сочтет в данном случае применимыми.";
в пункте 3 слова "данной сделке" заменить словами "данным отношениям";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. В случаях, когда спорные отношения прямо не урегулированы законодательством или соглашением сторон и отсутствуют применимые к
ним обычаи, к таким отношениям, поскольку это не противоречит их существу, применяются нормы права, регулирующие сходные правоотношения, а при отсутствии таких норм разрешает спор, исходя из общих начал и смысла гражданского законодательства.";
20) первое предложение части второй пункта 1 статьи 45 изложить в следующей редакции:
"Если иное не предусмотрено регламентом, решение объявляется на заседании арбитража.".
21) в статье 52:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) состав арбитража или арбитражная процедура разбирательства не соответствовали соглашению сторон, если только такое соглашение не противоречит любому положению настоящего Закона, от которого стороны не могут отступать, или, в отсутствие такого соглашения, не соответствовали настоящему Закону.";
подпункт 6) исключить;
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. При рассмотрении ходатайства об отмене арбитражного решения, отказе в выдаче исполнительного листа суд не вправе пересматривать решение арбитража по существу.";
22) в пункте 2 статьи 53 слова "была подана просьба" заменить словами "было подано заявление";
23) в статье 57:
в пункте 1:
в абзаце втором подпункта 1) слова "законам Республики Казахстан" заменить словами "закону страны, где решение было вынесено;";
абзац восьмой исключить;
абзац девятый изложить в следующей редакции:
"состав арбитража или арбитражная процедура разбирательства не соответствовали соглашению сторон или в отсутствие такового не соответствовали закону той страны, где имел место арбитраж;".

16. "Төлемдер және төлем жүйелері туралы" 2016 жылғы 26 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 12, 86-құжат; № 23, 119-құжат;
2017 жылғы 10 шілдедегі "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 27-баптың 10-тармағының 5) тармақшасындағы "активтеріне өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді." деген сөздер "активтеріне;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:
"6) төлем талаптары негізінде банк қарыздары бойынша алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаларды) есепке жатқызуға арналған, клиенттердің банк шоттарындағы ақшаларына өндіріп алуды қолдануға жол берілмейді.";
2) 29-баптың 1-тармағының 2) тармақшасындағы "ерікті жинақтаушы зейнетақы қорынан" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаларды)" деген сөздермен толықтырылсын;
3) 46-баптың 7-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) ақшаны банктік шоттан өндіріп алу туралы талап мемлекеттік бюджеттен төленетін жәрдемақыларды және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан әлеуметтік төлемдерді, төлем талабы негізінде банк қарыздары бойынша алименттерді (кәмелетке толмаған және еңбекке жарамсыз кәмелетке толған балаларды күтіп-бағуға арналған ақшаларды), тұрғын үй төлемдерін, нотариус депозиті шарттарында енгізілген ақшаларды есепке жатқызуға арналған банктік шотқа берілген жағдайларда;".
2-бап.
1. Осы Заңның 1-бабы 8-тармағының 1) тармақшасы жетінші абзацының нормалары осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін жасалатын банктік қарыз шарттарына қатысты қолданылады.
2. Осы Заңның 1-бабының 8-тармағы 2) тармақшасының нормалары осы Заң қолданысқа енгізілгеннен кейін алты ай өткен соң жасалатын банктік қарыз шарттарына қатысты қолданылады.
3-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

16. В Закон Республики Казахстан от 26 июля 2016 года "О платежах и платежных системах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 12, ст. 86; № 23, ст. 119; Закон Республики Казахстан от 5 июля 2017 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам Государственной образовательной накопительной системы", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 10 июля 2017 г.):
1) пункт 10 статьи 27 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:
"6) на деньги клиентов, находящиеся на банковских счетах, предназначенных для зачисления алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей) по банковским займам на основании платежных требований.";
2) в подпункт 2) пункта 1 статьи 29 после слов "добровольного накопительного пенсионного фонда)," дополнить словами "а также алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних детей)";
3) подпункт 5) пункта 7 статьи 46 изложить в следующей редакции:
"5) в случаях, когда требование о взыскании денег с банковского счета предъявлено к банковскому счету, предназначенному для зачисления пособий, выплачиваемых из государственного бюджета, и (или) социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, алиментов (денег, предназначенных на содержание несовершеннолетних и нетрудоспособных совершеннолетних детей) по банковским займам на основании платежного требования, жилищных выплат, денег, внесенных на условиях депозита нотариуса;".
Статья 2.
1. Нормы абзаца седьмого подпункта 1) пункта 9 статьи 1 настоящего Закона применяются в отношении договоров банковского займа, которые будут заключены после введения в действие настоящего Закона.
2. Нормы подпункта 2) пункта 8 статьи 1 настоящего Закона применяются в отношении договоров банковского займа, которые будут заключены по истечении шести месяцев после введения в действие настоящего Закона.
Статья 3. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан