"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адвокаттық қызмет және заң көмегі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қазандағы № 684 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адвокаттық қызмет және заң көмегі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Б. Сағынтаев
жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адвокаттық қызмет және заң көмегі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112-құжат; № 22, 130, 132-құжаттар; № 24, 145, 146, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3-құжаттар; № 2, 21, 25-құжаттар; № 4, 37-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 13, 116-құжат; № 14, 117-құжат; № 15, 120-құжат; № 16, 128-құжат; № 20, 151-құжат; № 21, 161-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 11, 15-құжаттар; № 3, 21, 22, 25, 27-құжаттар; № 4, 32-құжат; № 5, 35-құжат; № 6, 43, 44-құжаттар; № 8,
64-құжат; № 10, 77-құжат; № 11, 80-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 20, 121-құжат; № 21-22, 124-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1,3-құжат; № 2, 7, 10-құжаттар; № 3, 15-құжат; № 4, 21-құжат; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 10-11, 56-құжат; № 12, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 76, 81, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; № 21-22, 114, 115-құжаттар; № 23-24, 116-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 44, 49-құжаттар; № 10, 52-құжат; № 11, 63, 64, 65, 69-құжаттар; № 12, 82-құжат; № 14, 84-құжат; № 16, 90-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 22, 128, 131-құжаттар; № 23, 143-құжат; № 24, 145-құжат; 2015 ж., № 7, 34-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 11, 52-құжат; № 14, 72-құжат; № 15, 78-құжат; № 19-I, 99, 100, 101-құжаттар; № 20-I, 110-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115, 119-құжаттар; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 136, 137-құжаттар; № 22-I, 140, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-II, 53, 55, 57-құжаттар; № 8-I, 62-құжат; № 8-II, 66, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 24, 124-құжат; 2017ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22- құжат; № 10, 23- құжат; № 12, 34- құжат; № 13, 45- құжат; № 14, 49- құжат, 53-құжат, 54- құжат; № 15, 55- құжат; № 16, 56- құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам адвокатской деятельности и юридической помощи"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 октября 2017 года № 684
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам адвокатской деятельности и юридической помощи".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Б. Сагинтаев
Проект
ЗАКОН
РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам адвокатской деятельности и юридической помощи
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112; № 22, ст. 130, 132; № 24, ст. 145, 146, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3; № 2, ст. 21, 25; № 4, ст. 37; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 13, ст. 116; № 14, ст. 117; № 15, ст. 120; № 16, ст. 128; № 20, ст. 151; № 21, ст. 161; № 24, ст. 196; 2012 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 11, 15; № 3, ст. 21, 22, 25, 27; № 4, ст. 32; № 5, ст. 35; № 6, ст. 43, 44; № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 11, ст. 80; № 13, ст. 91; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 20, ст. 121; № 21-22, ст. 124; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 3; № 2, ст. 7, 10; № 3, ст. 15; № 4, ст. 21; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 10-11, ст. 56; № 12, ст. 57; № 14, ст. 72; № 15, ст. 76, 81, 82; № 16, ст. 83; № 21-22, ст. 114, 115; № 23-24, ст. 116; 2014 г., № 1, ст. 9; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 8, ст. 44, 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 63, 64, 65, 69; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84; № 16, ст. 90; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 22, ст. 128, 131; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145; 2015 г., № 7, ст. 34; № 8, ст. 44, 45; № 11, ст. 52; № 14, ст. 72; № 15, ст. 78; № 19-I, cт. 99, 100, 101; № 20-I, ст. 110; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115, 119; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 136, 137; № 22-I, ст. 140, 143; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 53, 55, 57; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 66, 72; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; № 10, ст. 23; № 12, ст. 34; № 13, ст. 45; № 14, ст. 49, 53, 54; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56):

1) 12-бапта:
1-тармақтың 31) тармақшасындағы "бейрезидент заңды тұлға" деген сөздерден кейін ", адвокат кеңсесі" деген сөздермен толықтырсын.
2. 2014 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 15-I, 15-II, 88-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 96-құжат; № 21, 122-құжат; 2015 ж., № 20-VII, 115-құжат; № 21-III, 137-құжат; № 22-V, 156-құжат; № 22-VI, 159-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 8-II, 67-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 126, 129-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 8, 16-құжат; № 14, 50-құжат, 53-құжат; № 16, 56-құжат):
68-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Адвокат қорғаушы ретінде өзінің нақты адамды қорғауға өкілеттігін куәландыратын адвокат куәлігін көрсетуі және қорғауға сенім білдірушінің келісімі бойынша іске кіріседі. Келісім процестік әрекеттерді жүргізу хаттамасында көрсетіледі. Басқа адам осы Кодекстің 66-бабының екінші бөлігінің ережелеріне сәйкес өзінің қорғаушы ретінде қылмыстық процеске қатысу құқығын растайтын құжатты (неке туралы куәлікті, күдіктімен, айыпталушымен, сотталушымен, сотталған адаммен, ақталған адаммен туыстық қатынастарын растайтын құжатты, қорғаншылық және қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органдардың шешімдерін) ұсынады.";
3. 2014 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 18-I, 18-II, 92-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; № 24, 145, 146-құжаттар; 2015 ж., № 1, 2-құжат; № 2, 6-құжат; № 7, 33-құжат; № 8, 44, 45-құжаттар; № 9, 46-құжат; № 10, 50-құжат; № 11, 52-құжат; № 14, 71-құжат; № 15, 78-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-I, 101-құжат; № 19-II, 102, 103, 105-құжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; № 21-I, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат; № 21-III,
137-құжат; № 22-I, 140, 141, 143-құжаттар; № 22-II, 144, 145, 148-құжаттар; № 22-III, 149-құжат; № 22-V, 152, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 22-VII, 161-құжат; № 23-I, 166, 169-құжаттар; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 9-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-I, 49, 50-құжаттар; № 7-II, 53, 57-құжаттар; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-II, 66, 67, 68, 70, 72-құжаттар; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126, 131-құжаттар; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 9, 17, 18, 21, 22-құжаттар; № 12, 34-құжат; № 14, 49, 50, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат):
1) 668-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"668-бап. Адвокаттың заңды қызметiне кедергi келтіру
668. Адвокаттың не адвокаттар алқасының, заң консультациясының, адвокат кеңсесiнiң заңды қызметiн жүзеге асыруға, жазбаша сұрау салу бойынша қажеттi құжаттарды, материалдарды немесе өздерінің кәсiптiк мiндеттерiн жүзеге асыру үшiн қажет болатын мәлiметтердi заңнамада белгiленген мерзiмдерде ұсынбаудан не ұсынудан бас тартудан көрiнген кедергi келтіруі, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жазаланатын iс-әрекет белгiлерi болмаса –
лауазымды адамдарға – он бес, заңды тұлғаларға жиырма айлық есептiк көрсеткiш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.";

1) в статье 12:
в подпункте 31) пункта 1 после слова "лицо-нерезидент," дополнить словами "адвокатская контора,".
2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 4 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 15-I, 15-II, ст. 88; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; 2015 г., № 20-VII, ст. 115; № 21-III, ст. 137; № 22-V, ст. 156; № 22-VI, ст. 159; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 67; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 126, 129; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 8, ст. 16; № 14, ст. 50, 53; № 16, ст. 56):
часть восьмую статьи 68 изложить в следующей редакции:
"8. Адвокат вступает в дело в качестве защитника по предъявлении удостоверения адвоката, удостоверяющего его полномочия на защиту конкретного лица, и согласия доверителя на защиту. Согласие отражается в протоколе производства процессуальных действий. Другое лицо, в соответствии с положениями части второй статьи 66 настоящего Кодекса, представляет документ, подтверждающий его право на участие в уголовном процессе в качестве защитника (свидетельство о браке, документ, подтверждающий родственные отношения с подозреваемым, обвиняемым, подсудимым, осужденным, оправданным, решения органов, осуществляющих функции по опеке и попечительству).".
3. В Кодекс Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 18-I, 18-II, ст. 92; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; № 24, ст. 145, 146; 2015 г., № 1, ст. 2; № 2, ст. 6; № 7, ст. 33; № 8, ст. 44, 45; № 9, ст. 46; № 10, ст. 50; № 11, ст. 52; № 14, ст. 71; № 15, ст. 78; № 16, ст. 79; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 102, 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; № 21-I, ст. 124, 125; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 137; № 22-I, ст. 140, 141, 143; № 22-II, ст. 144, 145, 148; № 22-III, ст. 149; № 22-V, ст. 152, 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 22-VII, ст. 161; № 23-I, ст. 166, 169; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 9; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 49, 50; № 7-II, ст. 53, 57; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 66, 67, 68, 70, 72; № 12, ст. 87; № 22, cт. 116; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126, 131; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 9, ст. 17, 18, 21, 22; № 12, ст. 34; № 14, ст. 49, 50, 54; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56):
1) статью 668 изложить в следующей редакции:
"Статья 668. Воспрепятствование законной деятельности адвоката
Воспрепятствование осуществлению законной деятельности адвоката либо коллегии адвокатов, юридической консультации, адвокатской конторы, выразившееся в непредставлении либо отказе от представления в установленные законодательством сроки по письменному запросу необходимых документов, материалов или сведений, требуемых для осуществления их профессиональных обязанностей, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, –
влечет штраф на должностных лиц в размере пятнадцати, на юридических лиц – в размере двадцати месячных расчетных показателей.";

2) 750-баптың жетінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Адвокат қорғаушы ретiнде өзінің нақты iстi жүргiзуге өкiлеттігiн куәландыратын адвокат куәлiгiн көрсетуі және қорғауға сенім білдірушінің келісімі бойынша әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы iске қатысуға жiберiледi. Келісім процестік әрекеттерді жүргізу хаттамасында көрсетіледі. Осы Кодекстiң 748-бабының екiншi бөлiгiнде көрсетілген басқа да адамдар қорғаушы ретiнде өздерінің iске қатысу құқығын растайтын құжаттарды (неке туралы куәлiгiн, сондай-ақ осы Кодекстiң 746-бабының үшiншi бөлiгiнде және 747-бабының үшiншi бөлiгiнде көрсетілген құжаттарды) ұсынады.".
4. 2015 жылғы 31 қазандағы Қазақстан Республикасының кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-V, 20-VI, 114-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 32-құжат; № 4, 7-құжат, №16, 8-құжат, № 16, 56-құжат):
1) 58-бапта:
бірінші бөліктің 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес заң консультанттары палатасының мүшесі болып табылатын адамдар тапсырма бойынша сотта өкіл бола алады.";
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Адвокат сенімхатқа сәйкес өкілдік ету кезінде қажетті процестік әрекеттерді жасауға құқылы. Адвокаттың осы Кодекстің 60-бабының бірінші бөлігінде санамаланған процестік әрекеттердің әрқайсысын жасауға өкілеттіктері сенімхатта көрсетілуге тиіс.";
2) 59-бапта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қазақстан Республикасының заң көмегі туралы заңнамасының талаптарын бұза отырып, заң көмегін көрсету туралы тапсырма қабылдаған адвокаттар, сондай-ақ заң консультанттары палатасының мүшесі болып табылатын тұлғалар сотта тапсырма бойынша өкіл бола алмайды.";
3) 61-бапта:
үшінші бөліктің бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Адвокаттың нақты істі жүргізуге арналған өкілеттіктері сенімхатпен расталады.";
бесінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Кодекстің 58-бабы бірінші бөлігінің 1), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген өкілдердің өкілеттіктері сенімхатта немесе сот отырысына жеке өзі қатысқан жағдайда сенім білдірушінің сот отырысының хаттамасына енгізілген ауызша мәлімдемесінде көрсетілуі мүмкін. Осы Кодекстің 58-бабы бірінші бөлігінің 6) тармақшасында көрсетілген өкіл заң консультанттары палатасына мүшелігін растайтын құжатты ұсынады.";
4) 113-бап мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"3. Сот "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен және негіздер бойынша кешенді әлеуметтік заң көмегі көрсетілген тараптың пайдасына ақшалай соманы өндіріп алу туралы шешім шығарған жағдайда, сот өкілге ұйғарылған ақша сомасынан он пайыздан аспайтын мөлшердегі сыйақыны, сондай-ақ мемлекеттік бажды төлеу бойынша шығыстарды ұйғарады.";

2) часть седьмую статьи 750 изложить в следующей редакции:
"7. Адвокат допускается к участию в деле об административных правонарушениях в качестве защитника по предъявлении удостоверения адвоката, удостоверяющего его полномочия на ведение конкретного дела, и согласия доверителя на защиту. Согласие отражается в протоколе производства процессуальных действий. Другие лица, указанные в части второй статьи 748 настоящего Кодекса, представляют документы, подтверждающие их право на участие в деле в качестве защитника (свидетельство о браке, а также документы, указанные в части третьей статьи 746 и части третьей статьи 747 настоящего Кодекса).".
4. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 31 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-V, 20-VI, ст. 114; 2016 г., № 7-II, ст. 55, № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 32; № 4, ст. 7, № 8, ст.16; № 16, ст. 56):
1) в статье 58:
подпункт 6) части первой изложить в следующей редакции:
"6) лица, являющиеся членами палаты юридических консультантов в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи.";
часть третью изложить в следующей редакции:
"3. В соответствии с доверенностью адвокат вправе совершать необходимые при представительстве процессуальные действия. Полномочия адвоката на совершение каждого из процессуальных действий, перечисленных в части первой статьи 60 настоящего Кодекса, должны быть указаны в доверенности.";
2) в статье 59:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Представителями по поручению в суде не могут быть адвокаты, а также лица, являющиеся членами палаты юридических консультантов, принявшие поручение об оказании юридической помощи с нарушением требований законодательства Республики Казахстан о юридической помощи.";
3) в статье 61:
абзац первый части третьей изложить в следующей редакции:
"3. Полномочия адвоката на ведение конкретного дела подтверждаются доверенностью.";
часть пятую изложить в следующей редакции:
"5. Полномочия представителей, указанных в подпунктах 1), 5) и 6) части первой статьи 58 настоящего Кодекса, могут быть выражены в доверенности или же в случае личного участия в судебном заседании в устном заявлении доверителя, занесенном в протокол судебного заседания. Представителем, указанным в подпункте 6) части первой статьи 58 настоящего Кодекса, представляется документ, подтверждающий членство в палате юридических консультантов.";
4) статью 113 дополнить частью третьей следующего содержания:
"3. В случае вынесения судом решения о взыскании денежных сумм в пользу стороны, которой в порядке и по основаниям, установленным Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи", оказана комплексная социальная юридическая помощь, суд присуждает представителю вознаграждение в размере не более десяти процентов от присужденной денежной суммы, а также расходы по оплате государственной пошлины.";

5) 145-баптың бірінші бөлігінің 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) тараптардың тапсырма шарты бойынша адвокаттың немесе адвокаттар мен тараптардың қатысуымен "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес партисипативтік рәсім тәртібімен жасалған дауларды реттеу туралы келісімдерді орындау туралы;".
5. "Нотариат туралы" 1997 жылғы 14 шiлдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 17-18, 111-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 21, 172-құжат; 2012 ж., № 8, 64-құжат; № 10, 77-құжат; № 12, 84-құжат; 2013 ж., № 1, 3-құжат; № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 115-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 12, 87-құжат; № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 12, 7-құжат):
1) 3-баптың 1-тармағының үшінші абзацындағы "тәуелсіздігі," деген сөзден кейін "бейтараптылығы" деген сөзбен толықтырылсын;
2) 6-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацындағы "екі жыл" деген сөздер "бес жыл" деген сөздермен ауыстырылсын;
1-тармақтың бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Мыналар:
осындай оқиға болғаннан кейін үш жыл ішінде Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің 35-бабының бірінші бөлігінің 3), 4), 9), 10) немесе 12) тармақтары және 36-бабы негізінде қылмыстық жауаптылықтан босатылған;
әскери қызметтен, прокуратура органдарынан, өзге де құқық қорғау органдарынан, арнаулы мемлекеттік органдардан және соттардан немесе нотариаттық палатадан теріс себептер бойынша босатылған;
мемлекеттік қызметтен сыбайлас жемқорлық қылмыс, қылмыстық топтың құрамында қылмыс жасағаны үшін босатылған;
осындай оқиғалар болғаннан кейін үш жыл ішінде мемлекеттік қызметтен өзге де теріс себептер бойынша босатылған;
нотариаттық қызметін лицензиядан айырылғандықтан тоқтатқан;
мемлекеттік нотариус лауазымынан нотариаттық іс-әрекет жасау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасының бұзылуына жол бергені үшін босатылған;
адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айырылған;
жеке сот орындаушысының лицензиясынан айырылған;
егер шығарылған күнінен бастап үш жылдан аз уақыт өтсе, заң консультанттары палатасының тізілімінен теріс себептер бойынша шығарылған адам нотариус бола алмайды.";

5) подпункт 5) части первой статьи 145 изложить в следующей редакции:
"5) об исполнении соглашений об урегулировании споров, заключенных с участием адвоката по договору поручения сторон или адвокатов и сторон в порядке партисипативной процедуры в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи";".
5. В Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст. 206; 1998 г., № 22, ст. 307; 2000 г., № 3-4, ст. 66; 2001 г., № 15-16, ст. 236; № 24, ст. 338; 2003 г., № 10, ст. 48; № 12, ст. 86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст. 55; 2007 г., № 2, ст. 18; 2009 г., № 8, ст. 44; № 17, ст. 81; № 19, ст. 88; № 23, ст. 100; 2010 г., № 17-18, ст. 111; 2011 г., № 11, ст. 102; № 21, ст. 172; 2012 г., № 8, ст. 64; № 10, ст. 77; № 12, ст. 84; 2013 г., № 1, ст. 3; № 14, ст. 72; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 115; 2016 г., № 6, ст. 45; № 12, ст. 87; № 22, ст. 116; 2017 г., № 12, ст. 7):
1) в абзаце третьем пункта 1 статьи 3 после слова "независимости," дополнить словом "беспристрастности,";
2) в статье 6:
в абзаце первом пункта 1 слова "двух лет" заменить словами "пяти лет";
абзац пятый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"Нотариусом также не может быть лицо:
освобожденное от уголовной ответственности на основании пунктов 3), 4), 9), 10) и 12) части первой статьи 35 или статьи 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан в течение трех лет после наступления таких событий;
уволенное с воинской службы, из органов прокуратуры, иных правоохранительных органов, специальных государственных органов и судов или исключенное из нотариальной палаты по отрицательным мотивам;
уволенное с государственной службы за совершение коррупционного преступления, преступления в составе преступной группы;
уволенное с государственной службы по иным отрицательным мотивам в течение трех лет после наступления таких событий;
прекратившее нотариальную деятельность ввиду лишения лицензии;
уволенное с должности государственного нотариуса за допущенные им нарушения законодательства Республики Казахстан при совершении нотариального действия;
лишенное лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
лишенное лицензии частного судебного исполнителя;
исключенное из реестра палаты юридических консультантов по отрицательным мотивам, если с даты исключения прошло менее трех лет.";

3) 7-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Жоғары заң білімі, заңгер мамандығы бойынша кемінде бес жыл жұмыс өтілі бар Қазақстан Республикасының азаматтары нотариустың тағылымдамадан өтушілері бола алады.
Тағылымдамадан өтушілер кемінде бес жыл нотариаттық қызмет өтілі бар нотариустарда тағылымдамадан өтеді.
Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адам нотариаттық палатамен тағылымдамадан өту туралы шарт жасасады.";
5-тармақ мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Көмекші мен тағылымдамадан өтушінің нотариус үшін нотариаттық актілерге қол қоюға және нотариустың мөрін пайдалануға құқығы жоқ.";
6-тармақ алып тасталсын;
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына кейіннен лицензия алу үшін нотариаттық іс-әрекеттерді жасау, нотариустың жұмысын ұйымдастыру жөніндегі кәсіби білім мен практикалық дағдыларды алу тағылымдамадан өтудің мақсаты болып табылады.";
10-тармақта:
бірінші абзацтағы "ол он жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палатаның бірлескен шешімімен бекітіледі." деген сөздер "оны он жұмыс күні ішінде нотариаттық палата бекітеді." деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші абзацпен толықтырылсын:
"Тағылымдамадан өту туралы қорытынды аумақтық нотариаттық палата бекіткеннен кейін үш жыл бойы жарамды болып табылады.";
4) 8-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нотариус лицензиясы мерзiмi шектелмей берiледі және Қазақстан Республикасының бүкiл аумағында қолданылады.";
5) 10-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нотариус лицензиясының қолданысы аумақтық әдiлет органдарының, нотариаттық палаталардың атқарушы органының, прокуратура органдарының, қылмыстық қудалау органдарының арыздары, ұсыныстары негiзiнде Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң шешiмiмен тоқтатыла тұрады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нотариус лицензиясының қолданысы алты ай мерзiмге мынадай:
1) нотариаттық қызметпен айналысу құқығына арналған лицензиядан айыру жөнiндегi талап-арыз қозғалған;
2) прокурор қылмыстық іс бойынша нотариусқа қатысты айыптау актісін бекіткен, прокурор қылмыстық теріс қылық туралы хаттаманы бекіткен және қылмыстық істі қылмыстық заңның тиісті бабы (баптары) бойынша сотқа жіберу туралы шешім қабылдаған, сотқа дейінгі тергеп-тексеру Қазақстан Республикасының Қылмыстық-процестік кодексiнің 617-бабының төртінші бөлігінде көзделген тәртіппен процестік келісім жасасумен аяқталған;
3) нотариус өзiнiң тегiн, атын, әкесiнiң атын (болған жағдайда) өзгерткенi туралы мәлiметтердi аумақтық әдiлет органына бiр ай iшiнде хабарламаған;

3) в статье 7:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Стажерами нотариуса могут быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее юридическое образование, стаж работы по юридической специальности не менее пяти лет.
Стажеры проходят стажировку у нотариусов, имеющих стаж нотариальной деятельности не менее пяти лет.
Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, заключает договор о прохождении стажировки с нотариальной палатой.";
пункт 5 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Помощник и стажер не имеют права подписывать за нотариуса нотариальные акты и использовать печать нотариуса.";
пункт 6 исключить;
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Целью прохождения стажировки является приобретение стажером профессиональных знаний и практических навыков по совершению нотариальных действий, организации работы нотариуса для последующего получения лицензии на право занятия нотариальной деятельностью.";
в пункте 10:
в абзаце первом слова "совместным решением территориального органа юстиции и" исключить;
дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"Заключение о прохождении стажировки является действительным в течение трех лет после его утверждения территориальной нотариальной палатой.";
4) пункт 3 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"3. Лицензия нотариуса выдается без ограничения срока и действует на всей территории Республики Казахстан.";
5) в статье 10:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Приостановление действия лицензии нотариуса производится решением Министерства юстиции Республики Казахстан на основании заявлений, представлений территориальных органов юстиции, исполнительного органа нотариальных палат, органов прокуратуры, органов уголовного преследования.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Действие лицензии нотариуса приостанавливается сроком на шесть месяцев в следующих случаях:
1) возбуждения искового производства по лишению лицензии на право занятия нотариальной деятельностью;
2) утверждения прокурором обвинительного акта в отношении нотариуса по уголовному делу, протокола об уголовном проступке и принятия решения о направлении уголовного дела в суд по соответствующей статье (статьям) уголовного закона, окончания досудебного расследования заключением процессуального соглашения в порядке, предусмотренном частью четвертой статьи 617 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан;
3) несообщения нотариусом в течение месяца в территориальный орган юстиции сведений об изменении им фамилии, имени, отчества (при его наличии);

3-1) алып тасталсын;
4) нотариус осы Заңға сәйкес өзiне белгiленген қызмет аумағын бұзған;
5) нотариус мемлекеттің, жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделерінің бұзылуына әкеп соққан нотариаттық iс-әрекеттер жасаған кезде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзған;
6) нотариустың нотариаттық қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабарламасында көрсетілген мекенжай бойынша нотариустың үй-жайы нақты болмаған;
7) нотариус осы Заңның 15-бабы 4-тармағының талаптарын сақтамаған;
8) осы Заңның 19-бабында көзделген шектеулер сақталмаған;
9) егер нотариус нотариаттық қызметті жүзеге асырудың басталғаны туралы хабардар еткен күннен бастап үш ай өткен соң іс жүзінде нотариаттық қызметке кіріспеген жағдайда тоқтатыла тұрады.".
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа, нотариус лицензиясының күші:
1) заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, кәсiпкерлiк немесе ақы төленетін өзге қызметпен айналысқан;
2) мерзімді әскери қызметті өткерген;
3) нотариус өзінің тоқтата тұру мерзімі көрсетілген өтініші негізінде өкілеттіктерін орындамаған;
4) оқытудан (біліктілігін арттырудан) өтпеген не одан өтуден бас тартқан кезеңде тоқтатыла тұрады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Нотариус лицензиясының қолданысын тоқтата тұру туралы шешiмде лицензияның қолданысын тоқтата тұрудың себептерi мен мерзiмi көрсетiлуге тиiс. Лицензияның қолданысы мұндай шешiм нотариустың назарына жеткiзiлген күннен бастап тоқтатыла тұрады. Тоқтата тұруға себеп болған мән-жайлар жойылған кезде нотариус тоқтата тұруға себеп болған мән-жайларды жойғаны туралы мәліметтерді ұсынған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде лицензиар лицензияның қолданысын қайта бастау туралы шешiм шығарады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Нотариус лицензиясының күшiн тоқтата тұру немесе қалпына келтiру туралы шешiм Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң ведомстволық баспасөз органында жарияланады. Нотариаттық палата қабылдаған шешім туралы хабардар етіледі.";
6) 11-бап мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) көмекшінің және (немесе) тағылымдамадан өтушінің нотариустың мөрін пайдалану және нотариус үшін нотариаттық актілерге қол қою фактісі анықталғанда;";
7) 18-баптың 1-тармағының 9) тармақшасындағы "ұсынуға міндетті." деген сөздер "ұсынуға;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7-1), 10), 11) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-1) лицензияның қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде, сондай-ақ лицензияның қолданысы тоқтатылған жағдайда мөрін аумақтық әділет органына өткізуге;

3-1) исключить;
4) нарушения нотариусом территории деятельности, определенной ему в соответствии с настоящим Законом;
5) нарушения нотариусом законодательства Республики Казахстан при совершении нотариальных действий, повлекших нарушение прав и законных интересов государства, физических и юридических лиц;
6) фактического отсутствия помещения нотариуса по адресу, указанному в уведомлении нотариуса о начале осуществления нотариальной деятельности;
7) несоблюдения нотариусом требований пункта 4 статьи 15 настоящего Закона;
8) несоблюдения ограничений, предусмотренных статьей 19 настоящего Закона;
9) если нотариус не приступил к практической нотариальной деятельности по истечении трех месяцев со дня уведомления о начале осуществления нотариальной деятельности.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, действие лицензии нотариуса приостанавливается на период:
1) занятия предпринимательской или иной оплачиваемой деятельностью, за исключением случаев, предусмотренных законом;
2) прохождения срочной воинской службы;
3) неисполнения нотариусом своих полномочий на основании его заявления, в котором указывается срок приостановления;
4) непрохождения обучения (повышения квалификации) либо отказа в его прохождении.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В решении о приостановлении действия лицензии нотариуса должны быть указаны причины и срок приостановления действия лицензии. Действие лицензии приостанавливается со дня доведения такого решения до нотариуса. При устранении обстоятельств, послуживших причиной приостановления, лицензиаром в течение десяти календарных дней со дня представления нотариусом сведений об устранении обстоятельств, послуживших причиной приостановления, выносится решение о возобновлении действия лицензии.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Решение о приостановлении или восстановлении действия лицензии нотариуса публикуется в ведомственном печатном органе Министерства юстиции Республики Казахстан. О принятом решении уведомляется нотариальная палата.";
6) статью 11 дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) установления факта использования печати нотариуса и подписания нотариального акта за нотариуса помощником и (или) стажҰром нотариуса;";
7) пункт 1 статьи 18 дополнить подпунктами 7-1), 10), 11) следующего содержания:
"7-1) сдать печать в территориальный орган юстиции на период приостановления действия лицензии, а также в случае прекращения действия лицензии;";

10) бір ай бойы нотариаттық қызметті жүзеге асырмаған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде аумақтық әділет органына және нотариаттық палатаға хабарлауға;
11) кәсіби біліктілігін арттыруға міндетті.";
8) 21-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жекеше нотариустың нотариаттық округ шегiндегі қызмет ету аумағын нотариаттық палата айқындайды.
Нотариус үй-жайды өзіне белгіленіп берілген аумақтың шегінен тыс жерде орналастыруға құқылы емес.
Нотариустың  үй-жайына қойылатын талаптарды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі Республикалық нотариаттық палатаның ұсынысы бойынша белгiлейдi.
Аумақтық нотариаттық палата халыққа жекеше нотариустардың қызмет ету аумағы туралы үнемi ақпарат беріп отырады.";
9) 22-баптың 2-тармағындағы "Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде," деген сөздер алып тасталсын;
10) 24-баптың 2-тармағындағы "нотариаттық палата" деген сөздерден кейін "Қазақстан Республикасының заң көмегі туралы заңнамасына және" деген сөздермен толықтырылсын;
11) мынадай мазмұндағы 24-1-баппен толықтырылсын:
"24-1-бап. Жеке практикамен айналысатын нотариустың тәртіптік жауапкершілігі
1. Нотариаттық палата мүшелерінің Қазақстан Республикасының заң көмегі туралы заңнамасының талаптарын, нотариаттық палатаның қағидалары мен стандарттарын, Нотариустың ар-намыс кодексін, нотариаттық палатаның жарғысын, нотариаттық палатадағы мүшелік шарттарын бұзғаны туралы өтініштерді, шағымдарды (бұдан әрi ˗ шағым) қарау жөнiндегi орган тәртіптік комиссия болып табылады.
Шағымдарды қарау рәсімін Республикалық нотариаттық палата осы Заңның талаптарын ескере отырып айқындайды.
Шағым келіп түскен күнінен бастап бір айдан кешіктірілмей қаралады.
2. Тәртіптік комиссия шағымдарды қарау кезінде өзінің отырыстарына шағымдарды жіберген адамдарды, сондай-ақ оларға қатысты шағым қаралатын нотариаттық палата мүшелерін шақыруға міндетті.
Әділет органдары тәртіптік іс жүргізуді қозғау туралы ұсыныс енгізген жағдайда, оны қарау әділет органы өкілінің қатысуымен жүзеге асырылады.
Шағымды қарау уақыты мен орны туралы тиісті түрде хабардар етілген көрсетілген адамдардың келмеуі оны қарауға кедергі болмайды.
3. Тәртіптік комиссия мынадай тәртіптік жазалау шараларын қолдану туралы шешім қабылдауға:
1) нотариаттық палатаның мүшесін анықталған бұзушылықтарды жоюға міндеттейтін және осындай бұзушылықтарды жою мерзімін белгілейтін нұсқама шығаруға;
2) нотариаттық палатаның мүшесіне ескерту жасауға;
3) нотариаттық палатадағы мүшелікті тоқтата тұруға;
4) нотариаттық палатадан шығаруға не лицензиарға нотариус лицензиясының қолданысын тоқтату туралы талап-арыз дайындау туралы өтінішхат бере отырып, нотариаттық палатадан шығаруға құқылы.

"10) извещать в течение пяти рабочих дней территориальный орган юстиции и нотариальную палату в случае неосуществления нотариальной деятельности в течение одного месяца;
11) повышать профессиональную квалификацию.";
8) пункт 2 статьи 21 изложить следующей редакции:
"2. Территория деятельности частного нотариуса в пределах нотариального округа определяется нотариальной палатой.
Нотариус не вправе размещать помещение за пределами определенной ему территории.
Требования к помещению нотариуса устанавливаются Министерством юстиции Республики Казахстан по предложению Республиканской нотариальной палаты.
Территориальная нотариальная палата регулярно информирует население о территории деятельности частных нотариусов.";
9) в пункте 2 статьи 22 слова "в Министерстве юстиции Республики Казахстан," исключить;
10) в пункте 2 статьи 24 после слов "в соответствии с" дополнить словами "законодательством Республики Казахстан о юридической помощи и";
11) дополнить статьей 24-1 следующего содержания:
Статья 24-1. Дисциплинарная ответственность нотариуса, занимающегося
частной практикой
1. Органом по рассмотрению обращений, жалоб (далее ‒ жалоба) о нарушении членами нотариальной палаты требований законодательства Республики Казахстан о юридической помощи, правил и стандартов нотариальной палаты, Кодекса чести нотариуса, устава нотариальной палаты, условий членства в нотариальной палате является дисциплинарная комиссия.
Процедура рассмотрения жалоб определяется Республиканской нотариальной палатой с учетом требований настоящего Закона.
Жалоба рассматривается не позднее одного месяца со дня ее поступления.
2. При рассмотрении жалоб дисциплинарная комиссия обязана приглашать на свои заседания лиц, направивших жалобы, а также членов нотариальной палаты, в отношении которых рассматривается жалоба.
В случае внесения органами юстиции представления о возбуждении дисциплинарного производства, его рассмотрение осуществляется с участием представителя органа юстиции.
Неявка указанных лиц, надлежащим образом извещенных о времени и месте рассмотрения жалобы, не препятствует ее рассмотрению.
3. Дисциплинарная комиссия вправе принять решение о применении следующих мер дисциплинарного взыскания:
1) вынесение предписания, обязывающего члена нотариальной палаты устранить выявленные нарушения и устанавливающего сроки устранения таких нарушений;
2) вынесение члену нотариальной палаты предупреждения;
3) приостановление членства в нотариальной палате;
4) исключение из нотариальной палаты либо исключение из нотариальной палаты с подачей ходатайства лицензиару о подготовке искового заявления о прекращении действия лицензии нотариуса.

4. Нотариустың тәртіптік теріс қылық жасағаны үшін бір ғана тәртіптік жаза қолданылуы мүмкін.
5. Осы баптың 3-тармағының 1), 2) тармақшаларында көзделген шешімдер тәртіптік комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады және көрсетілген орган оларды қабылдаған кезден бастап күшіне енеді. Осы баптың 3-тармағының 3), 4) тармақшаларында көзделген шешімдер тәртіптік комиссия мүшелерінің кемінде үштен екісінің даусымен қабылдануы мүмкін.
6. Нотариаттық палата тәртіптік комиссия палата мүшесіне қатысты тәртіптік жаза шараларын қолдану туралы шешім қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде нотариаттық палатаның мүшесіне, сондай-ақ ол бойынша шешім қабылданған шағымды жіберген адамға оның алғанын белгілеуді қамтамасыз ететін байланыс құралдарын пайдалана отырып, шешімнің көшірмесін жібереді.
7. Нотариаттық палатаның тәртіптік комиссиясының шешіміне нотариаттық палатаның мүшелері Республикалық нотариаттық палатада, уәкілетті органда және (немесе) сотта дау айтуы мүмкін.";
12) 26-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық нотариаттық палата аумақтық нотариаттық палаталарды біріктіретін, олардың міндетті мүшелікте болуына негізделетін коммерциялық емес кәсiптiк өзiн-өзi қаржыландыратын ұйым болып табылады.";
13) 26-1-бапта:
1-тармақта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) нотариаттық палата төрағасын, басқарманың, тексеру және тәртіптік комиссияның мүшелерiн сайлау;";
мынадай мазмұндағы 3-1), 3-2), 3-3), 3-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"3-1) нотариаттық палата органдарының қызметі туралы, нотариаттық палата басшылары мен қызметкерлерінің есептерін тыңдау және бекіту;
3-2) нотариаттық палата органдарының, басшылары мен қызметкерлерінің шешімдеріне нотариустардың шағымдарын қарау;
3-3) нотариаттық палата басшылары мен қызметкерлерін мерзімнен бұрын кері шақырту;
3-4) нотариаттық палатаның қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есепті бекіту;";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нотариаттық палатаға басшылықты нотариаттық палата мүшелерiнiң жалпы жиналысында сайланған нотариаттық палатаның басқармасы мен төрағасы жүзеге асырады.";
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
"2-1. Нотариаттық палатаның басқармасы:
1) нотариаттық палатаның жеке және заңды тұлғаларға заң көмегін көрсету бойынша жұмысын ұйымдастырады;
2) жалпы жиналыс шешімдерінің орындалуын ұйымдастырады, жалпы жиналысты шақырады;
3) нотариустардың кәсіби және өзге де құқықтарын қорғайды;
4) нотариаттық палата мүшелігіне қабылдауды жүзеге асырады, палатаның мүшелігінен шығарады, нотариустардың тағылымдамадан өтушілерін дайындауды ұйымдастырады;

4. За совершение нотариусом дисциплинарного проступка может быть наложено только одно дисциплинарное взыскание.
5. Решения, предусмотренные подпунктами 1), 2) пункта 3 настоящей статьи, принимаются большинством голосов членов дисциплинарной комиссии и вступают в силу с момента их принятия указанным органом. Решения, предусмотренные подпунктами 3), 4) пункта 3 настоящей статьи, могут быть приняты не менее чем двумя третями голосов членов дисциплинарной комиссии.
6. Нотариальная палата в течение двух рабочих дней со дня принятия дисциплинарной комиссией решения о применении мер дисциплинарного взыскания в отношении члена палаты направляет копию решения члену нотариальной палаты, а также лицу, направившему жалобу, по которой принято решение с использованием средств связи, обеспечивающих фиксирование его получения.
7. Решения дисциплинарной комиссии нотариальной палаты могут быть оспорены членами нотариальной палаты в Республиканской нотариальной палате, уполномоченном органе и (или) суде.";
12) пункт 4 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4. Республиканская нотариальная палата является некоммерческой профессиональной самофинансируемой организацией, объединяющей территориальные нотариальные палаты, основанной на их обязательном членстве.";
13) в статье 26-1:
в пункте 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) избрание председателя нотариальной палаты, членов правления, ревизионной и дисциплинарной комиссий;";
дополнить подпунктами 3-1), 3-2), 3-3), 3-4) следующего содержания:
"3-1) заслушивание и утверждение отчетов о деятельности органов нотариальной палаты, руководителей и работников нотариальной палаты;
3-2) рассмотрение жалоб нотариусов на решения органов, руководителей и работников нотариальной палаты;
3-3) досрочный отзыв руководителей и работников нотариальной палаты;
3-4) утверждение отчета о результатах финансово-хозяйственной деятельности нотариальной палаты;";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Руководство нотариальной палатой осуществляют правление и председатель нотариальной палаты, избранные общим собранием членов нотариальной палаты.";
дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Правление нотариальной палаты:
"1) организует работу нотариальной палаты по оказанию юридической помощи физическим и юридическим лицам;
2) организует исполнение решений общего собрания, созывает общее собрание;
3) защищает профессиональные и иные права нотариусов;
4) осуществляет прием в члены нотариальной палаты, исключает из членов палаты, организует подготовку стажеров нотариусов;

5) Республикалық нотариаттық палатаға нотариаттық палата қызметі туралы жинақталған есептерді ұсынады;
6) жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен нотариустың іс-әрекеттеріне қатысты шағымдарды (ұсыныстарды) тексеру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
7) нотариустардың кәсіби біліктілігін арттыру бойынша жұмысты ұйымдастырады;
8) лицензиарға нотариусқа қатысты осы Заңда көзделген негіздер бойынша нотариус лицензиясының күшін тоқтата тұру немесе нотариус лицензиясынан айыру туралы талап-арыз дайындау туралы өтінішхат береді;
9) нотариустардың кәсіби деңгейін арттыру жөніндегі іс-шараларды өткізеді, оң жұмыс тәжірибесін талдайды, қорытады және таратады;
10) жарғыда және жалпы жиналыста айқындалатын тәртіппен нотариаттық палатаның қаражатына билік етеді;
11) бухгалтерлік есептің, қаржылық есептіліктің жүргізілуін, іс қағаздарын жүргізуді және бастапқы статистикалық деректерді қалыптастыруды ұйымдастырады;
12) нотариаттық палатаның мүлкіне билік ету тәртібін белгілейді;
13) нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысының айрықша құзыретіне жатқызылғаннан басқа, нотариаттық палата қызметінің өзге де мәселелерін шешеді.";
14) 26-2-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте бір адам бір мерзімнен артық нотариаттық палатаның төрағасы лауазымында бола алмайды.";
15) мынадай мазмұндағы 26-3-баппен толықтырылсын:
"26-3-бап. Нотариаттық палатаның тексеру комиссиясы
1. Тексеру комиссиясы нотариаттық палатаның және оның органдарының қаржы-шаруашылық қызметін бақылауды жүзеге асыратын орган болып табылады.
2. Тексеру комиссиясы нотариаттық палата мүшелерінің қатарынан құрылуы мүмкін. Тексеру комиссиясының мүшелері нотариаттық палатада өзге сайланбалы лауазымда болуға құқылы емес.
Тексеру комиссиясы бес адамнан аспайтын құрамда құрылады.
Тексеру комиссиясының мүшелері ерікті негізде жұмыс істейді.
3. Нотариаттық палатаның тексеру комиссиясын нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы екі жылдан аспайтын мерзімге сайлайды.
4. Тексеру комиссиясы кез келген уақытта нотариаттық палатаның, оның органдарының қаржы-шаруашылық қызметін тексеруге құқылы. Тексеру комиссиясы осы мақсатта нотариаттық палатаның бүкіл құжаттамасына сөзсіз қол жеткізу құқығына ие. Тексеру комиссиясының талап етуі бойынша нотариаттық палатаның органдары қажетті түсініктемелерді ауызша немесе жазбаша нысанда беруге міндетті.
5. Тексеру комиссиясы нотариаттық палатаның қаржы-шаруашылық қызметі туралы есебіне міндетті түрде тексеру жүргізеді және нәтижелерін нотариаттық палатаның және Республикалық нотариаттық палатаның интернет-ресурстарында орналастырады.

5) представляет обобщенные отчеты о деятельности нотариальной палаты в Республиканскую нотариальную палату;
6) организует работу по проверке поступивших от физических и юридических лиц жалоб (представлений) на действия нотариуса;
7) организует работу по повышению профессиональной квалификации нотариусов;
8) подает лицензиару в отношении нотариуса ходатайство о приостановлении действия лицензии нотариуса или о подготовке искового заявления о лишения лицензии нотариуса по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;
9) проводит мероприятия по повышению профессионального уровня нотариусов, анализирует, обобщает и распространяет положительный опыт работы;
10) распоряжается средствами нотариальной палаты в порядке, определяемом уставом и общим собранием;
11) организует ведение бухгалтерского учета, финансовой отчетности, делопроизводства и формирование первичных статистических данных;
12) устанавливает порядок распоряжения имуществом нотариальной палаты;
13) решает иные вопросы деятельности нотариальной палаты, кроме отнесенных к исключительной компетенции общего собрания членов нотариальной палаты.";
14) пункт 1 статьи 26-2 дополнить абзацем третьим следующего содержания:
"При этом одно и то же лицо не может занимать должность председателя нотариальной палаты более одного срока.";
15) дополнить статьей 26-3 следующего содержания:
"Статья 26-3. Ревизионная комиссия нотариальной палаты
1. Ревизионная комиссия является органом, осуществляющим контроль за финансово-хозяйственной деятельностью нотариальной палаты и ее органов.
2. Ревизионная комиссия может быть образована из числа членов нотариальной палаты. Члены ревизионной комиссии не вправе занимать иную выборную должность в нотариальной палате.
Ревизионная комиссия образуется в составе не более пяти человек.
Члены ревизионной комиссии функционируют на добровольных началах.
3. Ревизионная комиссия нотариальной палаты избирается общим собранием членов нотариальной палаты на срок не свыше двух лет.
4. Ревизионная комиссия вправе в любое время производить проверки финансово-хозяйственной деятельности нотариальной палаты, ее органов. Ревизионная комиссия обладает для этой цели правом безусловного доступа ко всей документации нотариальной палаты. По требованию ревизионной комиссии органы нотариальной палаты обязаны давать необходимые пояснения в устной или письменной форме.
5. Ревизионная комиссия в обязательном порядке проводит проверку отчета о финансово-хозяйственной деятельности нотариальной палаты и размещает результаты на интернет-ресурсах нотариальной палаты и Республиканской нотариальной палаты.

6. Тексеру комиссиясы нотариаттық палата мүшелерінің кезекті жалпы жиналысында есепті ұсынады.
7. Тексеру комиссиясының жұмыс тәртібі, есептер беру мерзімділігі нотариаттық палатаның жарғысында, ішкі құжаттарында айқындалады.";
16) 27-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) нотариустардың кәсіби біліктілігін арттыруды ұйымдастырады.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Нотариаттық палата жекеше нотариустың заңнаманы сақтауы туралы мәселенi қараған кезде нотариустан жасалған нотариаттық iс-әрекеттер туралы мәлiметтердi, ал қажет болған жағдайларда өз түсiнiктемелерiн, соның iшiнде кәсiптiк әдептiң сақталмауы туралы мәселелер бойынша түсiнiктемелерiн табыс етудi талап етуге құқылы.";
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
"4. Нотариаттық палата аумақтық әділет органынан жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінде баяндалған нотариустың іс-әрекетіне қатысты дәлелдерді тексеру фактілері бойынша ресми сұрау салуды алған кезден бастап күнтізбелік он бес күн ішінде толық ақпарат ұсынуға міндетті.";
17) 28-баптың 1-тармағында:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) мүшелердiң құқықтары мен міндеттері;";
мынадай мазмұндағы 3 -2) тармақшамен толықтырылсын:
"3-2) мүшелердің, тағылымдамадан өтушілердің және нотариустардың көмекшілерінің тәртіптік жауапкершілігі және "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының және осы Заңның талаптарына сәйкес оған тарту тәртібі;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) нотариаттық палатаның ақша қаражатын және өзге де мүлкін қалыптастыру көздері мен тәртібі, оны пайдалану бағыттары, нотариаттық палаталардың мүлікке иелік ету шектері, нотариаттық палатаның мүлікті пайдаланғаны үшін бақылауды жүзеге асыру тәртібі;";
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
"5-1) мүшелік жарналарды төлеу тәртібі;";
18) 29-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) палаталардың тәртіптік комиссияларының шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдарды қарайды, тәртіптік практиканы жинақтайды;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы болып тікелей оны сайлаған күнге дейiн кемiнде бес жыл нотариаттық палатаның мүшесi болған нотариус сайланады.
Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы жасырын дауыс беру арқылы төрт жыл мерзiмге сайланады.
Бұл ретте, бір адам бір мерзімнен артық Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы лауазымында бола алмайды.
Республикалық нотариаттық палатаның төрағасын сайлау тәртiбi және оның өкiлеттiктерi осы Заңда және Республикалық нотариаттық палатаның жарғысында айқындалады.";

6. Ревизионная комиссия представляет отчет очередному общему собранию членов нотариальной палаты.
7. Порядок работы, периодичность представления отчетов ревизионной комиссии определяются уставом, внутренними документами нотариальной палаты.";
16) в статье 27:
пункт 1 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) организует повышение профессиональной квалификации нотариусов.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Нотариальная палата при рассмотрении вопроса о соблюдении законодательства частным нотариусом вправе истребовать от нотариуса представления сведений о совершенных нотариальных действиях, а в необходимых случаях ‒ личных объяснений, в том числе по вопросам несоблюдения профессиональной этики.";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Нотариальная палата обязана в течение пятнадцати календарных дней предоставить полную информацию с момента получения от территориального органа юстиции официального запроса по фактам проверки доводов, изложенных в обращении физических и юридических лиц на действия нотариусов.";
17) в пункте 1 статьи 28:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) права и обязанности членов;";
дополнить подпунктом 3-2) следующего содержания:
"3-2) дисциплинарную ответственность членов, стажеров и помощников нотариусов и порядок привлечения к ней в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" и настоящего Закона;";
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) источники и порядок формирования денежных средств и иного имущества нотариальной палаты и направления его использования, пределы распоряжения имуществом нотариальными палатами, порядок осуществления контроля за использованием имущества нотариальной палатой;";
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) порядок уплаты членских взносов;";
18) в статье 29:
пункт 2 дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) рассматривает жалобы на решения, действия (бездействие) дисциплинарных комиссий палат, обобщает дисциплинарную практику;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Председателем Республиканской нотариальной палаты избирается нотариус, который непосредственно до дня его избрания состоял членом нотариальной палаты не менее пяти лет.
Председатель Республиканской нотариальной палаты избирается тайным голосованием сроком на четыре года.
При этом одно и то же лицо не может занимать должность председателя Республиканской нотариальной палаты более одного срока.
Порядок избрания и полномочия председателя Республиканской нотариальной палаты определяются настоящим Законом и уставом Республиканской нотариальной палаты.";

19) 31-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жеке практикамен айналысатын нотариустардың заңнама талаптарын және іс жүргізу қағидаларын сақтауын бақылауды аумақтық әдiлет органы жүзеге асырады.";
20) 33-баптың 1-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) нотариустардың және аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердiң, ауылдардың, ауылдық округтердiң әкiмдерi аппараттарының лауазымды адамдарының заңнаманы сақтауына және олардың iс жүргiзуiнiң жай-күйiне бақылауды жүзеге асырады;";
21) 34-баптың 1-тармағының 6) тармақшасы алып тасталсын;
22) 58-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Нотариус пен нотариаттық iс-әрекеттерді жасайтын лауазымды адамдар бiр адамның (сенім білдірушінің) атынан басқа адамның (сенім білдірілген адамның) атына cенiмхаттарды куәландырады.";
23) 70-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Мұраға құқық туралы куәлiк барлық мұрагерлерге, олардың әрбір жеке мұралық мүлікке қалауларына қарай бiрге немесе әрқайсысына жеке-жеке берiледi.";
24) 75-бап алып тасталсын.
6. "Коммерциялық емес ұйымдар туралы" 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат; 2011 ж., № 2, 21-құжат; № 5, 43-құжат; № 17, 136-құжат; № 23, 179-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 13-құжат; № 8, 64-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 10-11, 56-құжат; № 15, 81-құжат; 2014 ж., № 11, 63, 67-құжаттар; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 16, 79-құжат; № 20-І, 110-құжат; № 21-І, 128-құжат; № 22-І, 140-құжат; № 23-І, 166-құжат; № 23-ІІ, 170-құжат; 2016 ж., № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4,7-құжат):
17-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Дербес білім беру ұйымдары, дербес кластерлік қор, нотариаттық палаталар, адвокаттар алқалары, адвокат кеңселері, Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы, Қазақстан Республикасының Сот сарапшылары палатасы, Жеке сот орындаушыларының республикалық палатасы, Қазақстанның төрелік палатасы, кәсiби аудиторлық ұйымдар, пәтерлердің меншiк иелерi кооперативтерi және басқа да коммерциялық емес ұйымдар өзге де ұйымдық-құқықтық нысанда құрылуы мүмкін.".
7. "Әділет органдары туралы" 2002 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2002 ж., № 6, 67-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; № 24, 154-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 10, 52-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 2, 14, 18-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 18, 143-құжат; 2008 ж., № 10-11, 39-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 15-16, 75-құжат; № 18, 84-құжат; № 19, 88-құжат; № 24, 128-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 17-18, 111-құжат; № 24, 145, 149-құжаттар; 2011 ж., № 1, 2, 3, 7-құжаттар; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; № 15, 118-құжат; 2012 ж., № 3, 26-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 61-құжат; № 14, 84-құжат; № 19-І, 19-ІІ, 94, 96-құжаттар; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 22-ІІ, 145-құжат; № 22-VІ, 159-құжат; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; 2017ж., № 4, 7-құжат; № 16, 56-құжат):

19) пункт 2 статьи 31 изложить в следующей редакции:
"2. Контроль за соблюдением нотариусами, занимающимися частной практикой, требований законодательства и правил делопроизводства осуществляется территориальным органом юстиции.";
20) подпункт 4) пункта 1 статьи 33 изложить в следующей редакции:
"4) осуществляет контроль за соблюдением законодательства нотариусами и должностными лицами аппаратов акимов городов районного значения, поселков, сел, сельских округов и состоянием их делопроизводства;";
21) подпункт 6) пункта 1 статьи 34 исключить;
22) пункт 1 статьи 58 изложить в следующей редакции:
"1. Нотариус и должностные лица, совершающие нотариальные действия, удостоверяют доверенность от имени одного лица (доверителя) на имя другого лица (поверенного).";
23) пункт 3 статьи 70 изложить в следующей редакции:
"3. Свидетельство о праве на наследство выдается всем наследникам вместе или каждому в отдельности, в зависимости от их желания на каждое наследственное имущество в отдельности.";
24) статью 75 исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 16 января 2001 года "О некоммерческих организациях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28; 2011 г., № 2, ст. 21; № 5, ст. 43; № 17, ст. 136; № 23, ст. 179; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 64; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 10-11, ст. 56; № 15, ст. 81; 2014 г., № 11, ст. 63, 67; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 16, ст. 79; № 20-І, ст. 110; № 21-І, ст. 128; № 22-І, ст. 140; № 23-І, ст. 166; № 23-ІІ, ст. 170; 2016 г., № 7-II, ст. 55; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7):
пункт 2 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"2. В иной организационно-правовой форме могут быть образованы автономные организации образования, автономный кластерный фонд, нотариальные палаты, коллегии адвокатов, адвокатские конторы, Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан, Палата судебных экспертов Республики Казахстан, Республиканская палата частных судебных исполнителей, Арбитражная палата Казахстана, профессиональные аудиторские организации, кооперативы собственников квартир и другие некоммерческие организации.".
7. В Закон Республики Казахстан от 18 марта 2002 года "Об органах юстиции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2002 г., № 6, ст. 67; 2004 г., № 23, ст. 142; № 24, ст. 154; 2005 г., № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; № 13, ст. 86; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 18, ст. 143; 2008 г., № 10-11, ст. 39; 2009 г., № 8, ст. 44; № 15-16, ст. 75; № 18, ст. 84; № 19, ст. 88; № 24, ст. 128; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 17-18, ст. 111; № 24, ст. 145, 149; 2011 г., № 1, ст. 2, 3, 7; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; № 15, ст. 118; 2012 г., № 3, ст. 26; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 61; № 14, ст. 84; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-ІV, ст. 113; № 22-ІІ, ст. 145; № 22-VІ, ст. 159; 2016 г., № 7-I, ст. 47; 2017 г., № 4, ст. 7; № 16, ст. 56):

1) 3-бапта:
3-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру, заң көмегін ұйымдастыру және көрсету, құқықтық насихат саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) заң көмегін көрсетуді ұйымдастыру және құқықтық насихатты қамтамасыз ету;";
2) 19-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Әдiлет органдарының заң көмегін ұйымдастыру және көрсету, құқықтық насихат салаларындағы функциялары";
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Әдiлет органдары заң көмегін көрсетуді ұйымдастыру саласында мынадай функцияларды жүзеге асырады:";
1-тармақтың 6) тармақшасындағы "заң қызметі" деген сөздер "заң көмегі" деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 23-баптың 1-тармағының 7) тармақшасындағы "құқықтық көмек" деген сөздер "заң көмегі" деген сөздермен ауыстырылсын.
8. "Ең төмен әлеуметтік стандарттар және олардың кепілдіктері туралы" 2015 жылғы 19 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., №10, 49-құжат; № 15, 78-құжат; № 22-І, 143-құжат; № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 67-құжат; 2017 ж., № 12, 36-құжат, № 14, 53-құжат):
37-баптың 3 және 4-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
3. "Құқықтық ақпарат беру" ең төмен әлеуметтік стандарты "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда мемлекеттік органдардың өз құзыреті шегінде құқықтық ақпарат беру тәртібін белгілейтін нормаларды қамтиды.
4. "Құқықтық консультация беру" ең төмен әлеуметтік стандарты "Адвокаттық қызмет және заң көмегі туралы" Қазақстан Республикасының Заңында және Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында көзделген жағдайларда адвокаттардың құқықтық консультация беру тәртібін белгілейтін нормаларды қамтиды.".
9. "Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 7-I, 46-құжат; 2017 ж. № 14, 51-құжат; № 16, 56-құжат):
9-бап мынадай мазмұндағы 11) тармақшамен толықтырылсын:
"11) заң көмегі.".
2-бап.
1. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін бір жыл өткен соң қолданысқа енгізілетін осы Заңның 1-бабы 4-тармағының 1) тармақшасының бірінші, екінші және үшінші абзацтарын, 2) тармақшасын қоспағанда, осы заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
2. Осы Заңның 1-бабы 4-тармағының 3) тармақшасы төртінші абзацының қолданылуы осы Заң алғашқы ресми жарияланған күннен кейін бір жылға тоқтатыла тұрсын, осы кезеңде бұл абзац мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:

1) в статье 3:
подпункт 3-1) изложить в следующей редакции:
"3-1) формирование и реализация государственной политики в сфере осуществления государственной регистрации, организации и оказания юридической помощи, правовой пропаганды;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) организация оказания юридической помощи и обеспечение правовой пропаганды;";
2) в статье 19:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Функции органов юстиции в сферах организации и оказания
юридической помощи, правовой пропаганды";
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. В сфере организации оказания юридической помощи органы юстиции осуществляют следующие функции:";
в подпункте 6) пункта 1 слова "юридических услуг" заменить словами "юридической помощи";
3) в подпункте 7) пункта 1 статьи 23 слово "правовой" заменить словом "юридической".
8. В Закон Республики Казахстан от 19 мая 2015 года "О минимальных социальных стандартах и их гарантиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 10, ст. 49; № 15, ст. 78; № 22-I, ст. 143; № 22-V, ст. 152; 2016 г., № 8-II, ст. 67; 2017 г., № 12, ст. 36, № 14, ст. 53):
пункты 3 и 4 статьи 37 изложить в следующей редакции:
"3. Минимальный социальный стандарт "Правовое информирование" содержит нормы, устанавливающие порядок правового информирования государственными органами в пределах их компетенции в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" и иными законами Республики Казахстан.
4. Минимальный социальный стандарт "Правовое консультирование" содержит нормы, устанавливающие порядок правового консультирования адвокатами в случаях, предусмотренных Законом Республики Казахстан "Об адвокатской деятельности и юридической помощи" и иными законами Республики Казахстан.".
9. В Закон Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 7-I, cт. 46; 2017 г., № 14, ст. 51; № 16, ст. 56):
статью 9 дополнить подпунктом 11) следующего содержания:
"11) юридической помощи.".
Статья 2.
1. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением первого, второго, третьего абзацев подпункта 1), подпункта 2) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона, которые вводятся в действие по истечении одного года после дня официального опубликования настоящего Закона.
2. Приостановить действие абзаца четвертого подпункта 3) пункта 4 статьи 1 настоящего Закона на один год после дня официального опубликования настоящего Закона, установив, что в этот период данный абзац действует в следующей редакции:

"5. Осы Кодекстің 58-бабы бірінші бөлігінің 1), 5) және 6) тармақшаларында көрсетілген өкілдердің өкілеттіктері сенімхатта немесе сот отырысына жеке өзі қатысқан жағдайда сенім білдірушінің сот отырысының хаттамасына енгізілген ауызша мәлімдемесінде көрсетілуі мүмкін. Осы Кодекстің 58-бабы бірінші бөлігінің 6) тармақшасында көрсетілген өкіл жоғары заң білімі туралы дипломның расталған көшірмесін ұсынады.".
3. Осы Заң қолданысқа енгізілгенге дейін өз қызметін жүзеге асырған Нотариат палаталары, Республикалық нотариат палатасы осы Заң ресми жарияланған күннен кейін алты ай ішінде өз қызметін төрағаларды сайлау, адвокаттар алқаларының, нотариат палаталарының, Республикалық нотариат палатасының басқару органдарын құру тәртібін қоса алғанда, осы Заң талаптарына сәйкес келтіруге тиіс және әділет органдарында қайта тіркелуге жатады.
Қазақстан Республикасының
Президенті

"5. Полномочия представителей, указанных в подпунктах 1), 5) и 6) части первой статьи 58 настоящего Кодекса, могут быть выражены в доверенности или же в случае личного участия в судебном заседании в устном заявлении доверителя, занесенном в протокол судебного заседания. Представителем, указанным в подпункте 6) части первой статьи 58 настоящего Кодекса, представляется заверенная копия диплома о высшем юридическом образовании.".
3. Нотариальные палаты, Республиканская нотариальная палата, которые осуществляли свою деятельность до введения в действие настоящего Закона, в течение шести месяцев после дня официального опубликования настоящего Закона должны привести свою деятельность в соответствии с требованиями настоящего Закона, включая порядок избрания председателей, формирования органов управления нотариальных палат, Республиканской нотариальной палаты, и подлежат перерегистрации в органах юстиции.
Президент
Республики Казахстан