Ұлттық пантеон туралы ережені бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 15 сәуірдегі № 208 қаулысы.
"Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ұлттық пантеон туралы ереже бекітілсін.
2. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 15 сәуірдегі
№ 208 қаулысымен
бекітілген
Ұлттық пантеон туралы ереже
1. Осы Ұлттық пантеон туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-бабының 2) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Ұлттық пантеон (бұдан әрі – Пантеон) – аса көрнекті мемлекет, ғылым, мәдениет қайраткерлерін, сондай-ақ Қазақстанның дамуына үлес қосқан адамдарды мәңгі есте сақтау мақсатында салынған, мемориалдық маңызы бар сәулет объектісі болып табылатын, қайтыс болған (қаза тапқан) адамдарды жерлеуге арналған орын.
3. Пантеон астананың жергілікті атқарушы органының қарамағында, Нұр-Сұлтан қаласының аумағында орналасқан.
4. Пантеон аумағына:
1) мемориалдық ғимарат;
2) "Естелік қабырғасы" монументі бар естелік музейі (XХ-XXІ ғасырлар);
3) әкімшілік, шаруашылық және қосалқы ғимараттар;
4) құлпытастар;
5) саябақ және іргелес аймақтар кіреді.
5. қайтыс болған (қаза тапқан) мынадай адамдар Пантеон аумағында жерленеді:
1) Қазақстан Республикасының президенттері және олардың отбасыларының мүшелері;
2) Қазақстан Республикасының премьер-министрлері және олардың орынбасарлары, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының төрағалары және олардың орынбасарлары, Қазақстан Республикасының мемлекеттік хатшылары, мемлекеттік кеңесшілері, Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің басшылары, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Конституциялық Сотының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің төрағалары;
3) министрлер, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың басшылары, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың әкімдері;
4) "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері" атақтарына ие болған адамдар;

Об утверждении Положения о Национальном пантеоне
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2020 года № 208.
В соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Национальном пантеоне.
2. Признать утратившими силу некоторые решения Правительства Республики Казахстан согласно приложению к настоящему постановлению.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2020 года № 208
Положение о Национальном пантеоне
1. Настоящее Положение о Национальном пантеоне (далее – Положение) разработано в соответствии с подпунктом 2) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 года "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия".
2. Национальный пантеон (далее – Пантеон) – место для погребения умерших (погибших) лиц, представляющее собой архитектурный объект мемориального значения, основанный в целях увековечения памяти выдающихся деятелей государства, науки, культуры, а также лиц, внесших вклад в развитие Казахстана.
3. Пантеон находится в ведении местного исполнительного органа столицы на территории города Нур-Султана.
4. Территория Пантеона включает:
1) мемориальное здание;
2) музей памяти (XX-XXI веков) с монументом "Стена памяти";
3) административное, хозяйственное и вспомогательные здания;
4) надмогильные сооружения;
5) парковую и прилегающую зоны.
5. Погребению на территории Пантеона подлежат следующие умершие (погибшие) лица:
1) президенты Республики Казахстан и члены их семей;
2) премьер-министры Республики Казахстан и их заместители, председатели палат Парламента Республики Казахстан и их заместители, государственные секретари, государственные советники Республики Казахстан, руководители Администрации Президента Республики Казахстан, председатели Конституционного Совета Республики Казахстан, Конституционного Суда Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан и Национального Банка Республики Казахстан;
3) министры, руководители государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, акимы областей, городов республиканского значения и столицы;
4) лица, удостоенные званий "Халық қаһарманы", "Қазақстанның Еңбек Ері";

5) "Алтын қыран", "Отан", "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев", үш дәрежелі "Еңбек Даңқы" ордендерімен марапатталған азаматтар;
6) "Кеңес Одағының Батыры", "Социалистік Еңбек Ері" атақтарына ие болған азаматтар;
7) "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы" құрметті атағына ие болған азаматтар;
8) Қазақстан Республикасы Президентінің ерекше шешімі бойынша басқа да азаматтар;
9) Пантеонда жерлеуге жататын адамдармен олардың кейінірек қайтыс болған (қаза тапқан) жұбайларын жерлеуге болады.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 09.02.2023 № 103 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Осы Ереженің 5-тармағында көрсетілген қайтыс болған (қаза тапқан) адамдарды жерлеуді ұйымдастыруды қайтыс болған (қаза тапқан) адамның жұбайының, жақын туысқандарының не заңды өкілінің бастамасымен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары жүргізеді.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдары Пантеонда мәйітті жерлеу үшін мынадай іс-шараларды ұйымдастыруды жүзеге асырады:
1) жерлеуге арналған құжаттарды ресімдеу;
2) қайтыс болған (қаза тапқан) адамды жерлеу үшін пайдаланылатын қажетті атрибуттарды ұсыну;
3) қайтыс болған (қаза тапқан) адамның мәйітін Пантеонға тасымалдау;
4) жерлеу.
8. Діни ғұрыптар мен рәсімдер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады. Жерлеу туралы шешім қабылдау кезінде қайтыс болғанның (қаза тапқанның) еркі немесе жұбайының, жақын туыстарының не қайтыс болғанның (қаза тапқанның) заңды өкілінің тілегі ескеріледі.
9. Пантеонда құлпытас құрылыстарын орнату және безендіру бірыңғай нысанда орындалады.
Өз еркімен жерлеу, жанұялық (рулық) зират құру және қайта жерлеу Пантеонда жүргізілмейді.
10. Пантеонда жерлеуді тіркеу кітабы жүргізіледі, онда қайтыс болған (қаза тапқан) адам туралы мынадай мәліметтер қамтылады:
1) тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайда);
2) қайтыс болған (қаза тапқан) адамның Пантеонға әкелінген және мәйіт жерленген күндер;
3) өмірбаяны;
4) Қазақстан Республикасының алдындағы еңбегі (еңбектері);
5) өзге мәліметтер.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2020 жылғы 15 сәуірдегі
№ 208 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің күші жойылған кейбір шешімдерінің тізбесі
1. "Ұлттық пантеон туралы ережені бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 29 мамырдағы № 307 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2017 ж., № 19, 146-құжат).

5) граждане, награжденные орденами "Алтын Қыран", "Отан", "Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті – Елбасы Нұрсұлтан Назарбаев", "Еңбек Даңқы" трех степеней;
6) граждане, удостоенные званий "Герой Советского Союза", "Герой Социалистического Труда";
7) граждане, удостоенные почетного звания "Қазақстанның ғарышкер-ұшқышы";
8) другие граждане по особому решению Президента Республики Казахстан;
9) с лицами, подлежащими погребению в Пантеоне, могут быть захоронены их позже умершие (погибшие) супруги.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 09.02.2023 № 103 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Организация захоронения умерших (погибших) лиц, указанных в пункте 5 настоящего Положения, производится местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы, по инициативе супруга (супруги), близких родственников либо законного представителя умершего (погибшего).
7. Местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы для погребения тела в Пантеоне осуществляется организация следующих мероприятий:
1) оформление документов для погребения;
2) предоставление необходимых атрибутов, используемых для погребения умершего (погибшего);
3) перевозка тела умершего (погибшего) в Пантеон;
4) погребение.
8. Религиозные обряды и церемонии осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан. При принятии решения о погребении учитываются волеизъявление умершего (погибшего) или пожелание супруга (супруги), близких родственников либо законного представителя умершего (погибшего).
9. Обустройство и оформление надмогильных сооружений в Пантеоне выполняются в единой форме.
Самовольное погребение, создание семейных (родовых) склепов и перезахоронение в Пантеоне не осуществляется.
10. В Пантеоне ведется книга регистрации погребений, содержащая следующие сведения об умерших (погибших) лиц:
1) фамилия, имя и отчество (при наличии);
2) дата поступления умершего (погибшего) в Пантеон и погребения тела;
3) биография;
4) заслуга(и) перед Республикой Казахстан;
5) иные сведения.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 15 апреля 2020 года № 208
Перечень утративших силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
1. Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 мая 2017 года № 307 "Об утверждении Положения о Национальном пантеоне" (САПП Республики Казахстан 2017 г., № 19, ст. 146).

2. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 26 қазандағы № 690 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 7-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2018 ж., № 60, 337-құжат).
3. "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 12 маусымдағы № 396 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістердің 5-тармағы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 20, 181-құжат).

2. Пункт 7 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2018 года № 690 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2018 г., № 60 ст. 337).
3. Пункт 5 изменений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июня 2019 года № 396 "О внесении изменений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан 2019 г., № 20 ст. 181).