"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне техникалық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 маусымдағы № 413 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне техникалық реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А.Мамин
Жоба
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2003 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Су кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., № 17, 141-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 18-құжат; № 19, 147-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 15-құжат; № 15-16, 76-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 2, 7-құжаттар; № 5, 43-құжат; № 6, 50-құжат; № 11, 102-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 3, 27-құжат; № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 72, 75-құжаттар; № 15, 79, 82-құжаттар; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 10-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 57-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-1V, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; № 8-II, 72-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 12, 34-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 23-V, 113-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 жылғы 23 сәуірдегі "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газетінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне көлік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 19 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 1-баптың 43-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"43-1) су сапасының нормативтері - жерүсті су объектілері жай-күйінің нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізу үшін сақталуға тиісті судың шекті гидрохимиялық, микробиологиялық, физикалық сипаттамаларының сандық керсеткіштері;";
2) 53-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ауызсудың және тазартылған сарқынды сулардың сапасына өндірістік бақылауды сумен жабдықтау және (немесе) су бұру жөніндегі ұйымның аттестатталған зертханалары, сондай-ақ жасасылған шарттарға сәйкес басқа да аттестатталған зертханалар жүзеге асырады.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2020 года № 413.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам технического регулирования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
технического регулирования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Водный кодекс Республики Казахстан от 9 июля 2003 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 17, ст. 141; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 18; № 19, ст. 147; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 15; № 15-16, ст. 76; № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 5, ст. 43; № 6, ст. 50; № 11, ст. 102; № 16, ст. 129; 2012 г., № 3, ст. 27; № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 79, 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 10; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 57; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 56; № 8-II, ст. 72; 2017 г., № 3, ст. 6; № 12, ст. 34; № 14, ст. 51, 54; № 23-V, ст. 113; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; № 24, ст. 93; Закон Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам транспорта", опубликованный в газете "Казахстанская правда" 23 апреля 2019 года):
1) подпункт 43-1) статьи 1 изложить в следующей редакции:
"43-1) нормативы качества воды - количественные показатели предельной гидрохимической, микробиологической, физической характеристик воды, которые должны быть соблюдены для достижения целевых показателей состояния поверхностных водных объектов;";
2) пункт 4 статьи 53 изложить в следующей редакции:
"4. Производственный контроль за качеством питьевой воды и очищенных сточных вод осуществляется аккредитованными лабораториями организации по водоснабжению и (или) водоотведению, а также другими аккредитованными лабораториями согласно заключенным договорам.";

3) 56-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Уәкілетті органның ведомствосы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша жерүсті су объектілері үшін уәкілетті органның ведомствосы бекіткен су объектілеріндегі су сапасын жіктеудің бірыңғай жүйесі негізінде олардағы су сапасының нормативтерін әзірлейді және бекітеді.";
4) 85-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"85-бап. Су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы стандарттау мен сертификаттау
1. Су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы ұлттық стандарттар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әзірленеді және бекітіледі.
2. Су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су буру саласындағы техникалық талаптар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен әзірленеді, бекітіледі және тіркеледі.
3. Су қорын пайдалану мен қорғау, сумен жабдықтау және су бұру саласындағы стандарттар мен техникалық талаптарға сәйкестікті айқындау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен міндетті және ерікті сертификаттау жүзеге асырылады.
4. Бөлшектеп құйылған түрде (бөтелкелерде немесе басқа да ыдыстарда) су тұтынушыларға сатуға арналған ауыз суды, суды тазарту мен зарарсыздандырудың жеке тұрмыстық және топтық техникалық құралдары, сондай-ақ ауыз сумен жабдықтау жүйелерінде пайдаланылатын материалдар, реагенттер, технологиялық процестер, жабдықтар және өзге де құралдар техникалық реттеу туралы заңнамасына сәйкес сәйкестікті растауға жатады.".
2. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2015 ж., № 20-11, 20-ІІІ, 1 12-құжат; 2016 ж., № 1, 4-құжат; № 6, 45-құжат; № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-I, 62, 65-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 12, 87-құжат; № 23, 118-құжат; № 24, 124, 126-құжаттар; 2017 ж., № 9, 21-құжат; № 14, 50, 51-құжаттар; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-IIІ, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 46, 49, 50-құжаттар; № 19, 62-құжат; № 22, 82, 83-құжаттар; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат; № 7, 39-құжат 2019 жылғы 19 наурызда "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған, "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі, ақпараттандыру саласындағы ақпараттық қауіпсіздік мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 18 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы):

3) пункт 3 статьи 56 изложить в следующей редакции:
"3. Ведомство уполномоченного органа разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды для поверхностных водных объектов нормативы качества воды в них на основе единой системы классификации качества воды в водных объектах, утвержденной ведомством уполномоченного органа.";
4) статью 85 изложить в следующей редакции:
"Статья 85. Стандартизация и сертификация в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения
1. Национальные стандарты в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения разрабатываются и утверждаются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере стандартизации.
2. Технические требования в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения разрабатываются, утверждаются и регистрируются в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
3. Для определения соответствия стандартам и техническим требованиям в области использования и охраны водного фонда, водоснабжения и водоотведения осуществляется обязательная и добровольная сертификация в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
4. Питьевая вода, предназначенная для реализации водопотребителям в расфасованном виде (в бутылях или других емкостях), индивидуальные бытовые и групповые технические средства очистки и обеззараживания воды, а также используемые в системах питьевого водоснабжения материалы, реагенты, технологические процессы, оборудование и иные средства подлежат подтверждению соответствия в соответствии с законодательством о техническом регулировании.".
2. В Предпринимательский кодекс Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2015 г., № 20-II, 20-III, ст. 112; 2016 г., № 1, ст. 4; № 6, ст. 45; № 7-II, ст. 55; № 8-I, ст. 62, 65; № 8-II, ст. 72; № 12, ст. 87; № 23, ст. 118; № 24, ст. 124, 126; 2017 г., № 9, ст. 21; № 14, ст. 50, 51; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 14, ст. 44; № 15, ст. 46, 49, 50; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82, 83; № 24, ст. 94; 2019 г., № 2, ст. 6; Закон Республики Казахстан от 18 марта 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам оборонной и аэрокосмической промышленности, информационной безопасности в сфере информатизации", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 19 марта 2019 года, № 7, ст. 39):

1) 84-бапқа:
1-тармақта:
2) және 3) тармақшалар алып тасталсын;
2) 90-бап мынадай мазмұндағы 2-3) тармақшамен толықтырылсын:
"2-3) Бірыңғай есеп беру күнін ұйымдастыру және өткізу;";
3) 113-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"113-бап. Техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеу
Техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік реттеу осы Кодекске және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес өнімге, оның ішінде ғимараттар мен құрылысжайларға, өнімге қойылатын талаптарға байланысты жобалау (іздестіруді қоса алғанда), өндіру, құрылыс салу, монтаждау, баптау, пайдалану, сақтау, тасымалдау, өткізу және кәдеге жарату процестеріне, өнімге, процестерге және қызметтер көрсетуге қойылатын талаптарды ерікті негізде қолдануға, сәйкестікті бағалауға және мемлекеттік бақылау мен қадағалауға қойылатын міндетті талаптарды белгілеу және орындау болып табылады.";
4) 114-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"114-бап. Техникалық реттеу объектілері Техникалық реттеу объектілері:
азаматтық авиация өнімін, мемлекеттік құпияны (мемлекеттік құпияларды) құрайтын немесе заңнамаға сәйкес қорғалатын қолжетімділігі шектеулі өзге де ақпаратқа жататын мәліметтерді қорғау мақсатында пайдаланылатын өнімді, мәліметтері мемлекеттік құпияны (мемлекеттік құпияларды) құрайтын өнімді қоспағанда, атом энергиясын пайдалану саласындағы қауіпсіздікті қамтамасыз етуге байланысты талаптар белгіленетін өнімді, бұрын пайдалануда болған өнімді, ветеринариялық препараттарды, дәрілік заттарды, медициналық бұйымдары (медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техника) қоспағанда, өнімі;
өнімге қойылатын талаптарға байланысты жобалау (іздестіруді қоса алғанда), өндіру, құрылыс салу, монтаждау, баптау, пайдалану, сақтау, тасымалдау, өткізу және кәдеге жарату процестері;
реттелуі Қазақстан Республикасының өзге де заңдарында, Қазақстан Республикасы Президентінің және Қазақстан Республикасы Үкіметінің актілерінде белгіленген ветеринария, өсімдіктерді қорғау және олардың карантині саласындағы көрсетілетін қызметтерді, мемлекеттік, медициналық, білім беру, қаржы, банк және басқа да көрсетілетін қызметтерді қоспағанда, көрсетілетін қызметтер болып табылады.";
5) мынадай мазмұндағы 131-1-баппен толықтырылсын:
"131-1-бап. Бірыңғай есеп беру күні
1. Кәсіпкерлік субъектілері мен мемлекеттің өзара іс-қимылын жақсарту мақсатында жыл сайын қыркүйектің соңғы бейсенбісінде, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органды қоспағанда, кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бакылау және қадағалау органдарының бірыңғай есеп беру күні өткізіледі.

1) в статье 84:
в пункте 1:
подпункты 2) и 3) исключить;
2) статью 90 дополнить подпунктом 2-3) следующего содержания:
"2-3) организация и проведение Единого дня отчета;";
3) статью 113 изложить в следующей редакции:
"Статья 113. Государственное регулирование в области технического регулирования
Государственное регулирование в области технического регулирования заключается в установлении и исполнении обязательных требований к продукции, в том числе зданиям и сооружениям, процессам проектирования (включая изыскания), производства, строительства, монтажа, наладки, эксплуатации, хранения, перевозки, реализации и утилизации, связанным с требованиями к продукции, применении на добровольной основе требований к продукции, процессам и оказанию услуг, оценке соответствия и государственному контролю и надзору в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.";
4) статью 114 изложить в следующей редакции;
"Статья 114. Объекты технического регулирования
Объектами технического регулирования являются:
продукция, за исключением продукции гражданской авиации, продукции, используемой в целях защиты сведений, составляющих государственную тайну (государственные секреты) или относящихся к охраняемой в соответствии с законодательством иной информации ограниченного доступа, продукции, сведения о которой составляют государственную тайну (государственные секреты), продукции, для которой устанавливаются требования, связанные с обеспечением безопасности в области использования атомной энергии, продукции, бывшей в употреблении, ветеринарных препаратов, лекарственных средств, медицинских изделий (изделий медицинского назначения и медицинской техники);
процессы проектирования (включая изыскания), производства, строительства, монтажа, наладки, эксплуатации, хранения, перевозки, реализации и утилизации, связанные с требованиями к продукции;
услуги, за исключением услуг в области ветеринарии, защиты и карантина растений, государственных, медицинских, образовательных, финансовых, банковских и других услуг, регулирование которых установлено иными законами Республики Казахстан, актами Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан.";
5) дополнить статьей 131-1 следующего содержания:
"Статья 131-1. Единый день отчета
1. В целях улучшения взаимодействия субъектов предпринимательства и государства ежегодно в последний четверг сентября проводится Единый день отчета органов контроля и надзора, за исключением Национального Банка Республики Казахстан и уполномоченного органа по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, в порядке определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.

2. Бірыңғай есеп беру күні елордада, республикалық маңызы бар қалаларда және облыстардың әкімшілік орталықтарында кәсіпкерлік субъектілерімен мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру және заңнаманы бұзушылықтары профилактикасының нәтижелерін талқылау бойынша кездесу болып табылады.";
6) 139-бап мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толыктырылсын:
"10-1) техникалық реттеу саласында техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігіне өнімді айналысқа шығару бөлігінде;";
7) 141-баптың екінші бөлігінің жиырма екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Тексерулер жүргізудің жартыжылдық графиктеріне өзгерістер енгізу Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.";
8) 141-баптың 3-тармағының он бірінші бөлігі мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"2-1) егер бару "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүргізілетін бақылау және қадағалау субъектісіне бармай профилактикалық бақылау және қадағалаудың қорытындылары бойынша өнім үлгілерін іріктеуге байланысты болса";
9) 146-баптың 2-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстің 141-бабының 3-тармағы он бірінші бөлігінің 1), 2-1), 3) және 3-1) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды тағайындау туралы акт құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органда бақылау және қадағалау субъектісінің (объектісінің) тұрған жеріндегі құқықтық статистика және арнайы есепке алу саласындағы уәкілетті органның аумақтық органына оны ұсыну, оның ішінде электрондық нысанда ұсыну жолымен бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалау басталған күннен кейінгі келесі жұмыс күні ішінде тіркеледі.";
10) 147-бап 1-тармағының екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Осы Кодекстің 141-бабының 3-тармағы он бірінші бөлігінің 1), 2-1), 3), 3-1) және 6) тармақшаларында, 144-бабы 3-тармағының 3), 4), 9) және 10) тармақшаларында, 6, 7 және 8-тармақтарында көзделген жағдайларды қоспағанда, жоспардан тыс тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізу кезінде бақылау және қадағалау органы тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізу нысанасын көрсете отырып, жоспардан тыс тексеруді және бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау мен қадағалауды жүргізудің басталатыны туралы олар басталғанға дейін кемінде бір тәулік бұрын бақылау және қадағалау субъектісіне хабарлауға міндетті.".

2. Единым днем отчета является встреча в столице, городах республиканского значения и административных центрах областей по обсуждению с субъектами предпринимательства результатов осуществления государственного контроля и надзора и профилактике нарушений законодательства.";
6) статью 139 дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) в области технического регулирования в части выпуска в обращение продукции на ее соответствие требованиям технических регламентов;";
7) абзац двадцать второй части второй статьи 141 изложить в следующей редакции:
"Внесение изменений в полугодовые графики проведения проверок осуществляется в порядке, определяемом Генеральной прокуратурой Республики Казахстан.";
8) часть одиннадцатую пункта 3 статьи 141 дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) если посещение связано с отбором образцов продукции по итогам профилактического контроля и надзора без посещения субъекта контроля и надзора, проводимого в соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании";";
9) часть вторую пункта 2 статьи 146 изложить в следующей редакции:
"Акт о назначении профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 2-1), 3) и 3-1) части одиннадцатой пункта 3 статьи 141 настоящего Кодекса, регистрируется в уполномоченном органе в области правовой статистики и специальных учетов путем его представления, в том числе в электронной форме, территориальному органу уполномоченного органа в области правовой статистики и специальных учетов по месту нахождения субъекта (объекта) контроля и надзора в течение следующего рабочего дня после дня начала профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.";
10) часть вторую пункта 1 статьи 147 изложить в следующей редакции:
"При проведении внеплановой проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора, за исключением случаев, предусмотренных подпунктами 1), 2-1), 3), 3-1) и 6) части одиннадцатой пункта 3 статьи 141, подпунктами 3), 4), 9) и 10) пункта 3, пунктами 6, 7 и 8 статьи 144 настоящего Кодекса, орган контроля и надзора обязан известить субъект контроля и надзора о начале проведения внеплановой проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора не менее чем за сутки до их начала с указанием предмета проведения проверки и профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора.".

3. "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2017 ж., № 23-IV, 112-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019 ж., № 7, 37-құжат):
61-бап мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) техникалық регламенттерді әзірлеу және бекіту;".
4. "Этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілуін және айналымын мемлекеттік реттеу туралы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 20, 720-құжат; 2004 ж., № 5, 27-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 12, 88-құжат; 2009 ж., № 17, 82-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; № 22, 128-құжат; 2011 ж., № 11, 102-құжат; № 12, 111-кұжат; 2012 ж., 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 72-құжат; 2014 ж., № 10, 52-құжат; № 11, 65-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 19-I, 101-құжат; № 23-II, 169-құжат; 2016 ж., № 22, 116-құжат; 2017 ж., № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 8, 45-құжат):
1) 1-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) алкоголь өнімі - Еуразиялық экономикалық одақтың "Алкоголь өнімінің қауіпсіздігі туралы" (ЕАЭО ТР 047) техникалық регламентінің (бұдан әрі - техникалық регламент) № 1 қосымшасында көзделген тізбеге енгізілген өнімдерді қоспағанда, тағамдық шикізаттан өндірілген этил спиртін және (немесе) этил спиртінің көлемдік үлесі 0,5 пайыздан астам спирт бар тамақ өнімдерін пайдаланбай немесе пайдалана отырып дайындалған тамақ өнімдері;";
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4-1) дербес сәйкестендіру нөмір-коды - өндірілетін және импортталатын этил спирті мен алкоголь өніміне (сыра қайнату өнімдерінен басқа) берілетін сәйкестендіру нөмірі;";
7) және 8) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) есепке алатын бақылау аспаптары - электр энергиясының іркіліссіз қоректендіру көздерімен жарақтандырылған, уәкілетті органға және оның аумақтық бөлімшелеріне этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісі саласындағы есепке алатын бақылау аспаптары деректерінің операторы арқылы нақты уақыт режимінде этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірілу көлемдері туралы, ондағы этил спиртінің (шарап жасау және сыра қайнату өнімдерінен басқа) шоғырлануы туралы, этил спиртінің (сыра қайнату өнімінен басқа) қалдықтары және есепке алу-бақылау маркаларымен таңбалануға жататын өндірілген алкоголь онімінің есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру туралы деректердің автоматтандырылған берілуін қамтамасыз ететін аспаптар;

3. В Кодекс Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2017 г., № 23-IV, ст. 112; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., №7, ст. 37):
статью 61 дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) разработки и утверждения технических регламентов;".
4. В Закон Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "О государственном регулировании производства и оборота этилового спирта и алкогольной продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 20, ст. 720; 2004 г., № 5, ст. 27; № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 2, ст. 18; № 12, ст. 88; 2009 г., № 17, ст. 82; 2010 г., № 15, ст. 71; № 22, ст. 128; 2011 г., № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 72; 2014 г., № 10, ст. 52; № 11, ст. 65; № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 19-I, ст. 101; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 22, ст. 116; 2017 г., № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 24, ст. 94; 2019 г., № 8, ст. 45):
1) в статье 1:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) алкогольная продукция - пищевая продукция, изготовленная без использования или с использованием этилового спирта, произведенного из пищевого сырья, и (или) спиртосодержащей пищевой продукции с объемной долей этилового спирта более 0,5 процента, за исключением продукции, включенной в перечень, предусмотренный приложением № 1 к техническому регламенту Евразийского экономического союза "О безопасности алкогольной продукции" (ТР ЕАЭС 047) (далее - технический регламент);";
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
"4-1) персональный идентификационный номер-код - идентификационный номер, присваиваемый на производимые и импортируемые этиловый спирт и алкогольную продукцию (кроме пивоваренной продукции);";
подпункты 7) и 8) изложить в следующей редакции:
"7) контрольные приборы учета - приборы, оснащенные источниками бесперебойного питания электроэнергией, обеспечивающие автоматизированную передачу через оператора данных контрольных приборов учета в сфере производства этилового спирта и алкогольной продукции уполномоченному органу и его территориальным подразделениям в режиме реального времени данных об объемах производства этилового спирта и алкогольной продукции, концентрации в ней этилового спирта (кроме винодельческой и пивоваренной продукции), остатках этилового спирта (кроме пивоваренной продукции) и идентификации учетно-контрольных марок произведенной алкогольной продукции, подлежащей маркировке учетно-контрольными марками;

8) есепке алу-бакылау маркасы - алкоголь өнімінің айналымын (экспорттан басқа) есепке алу және оған бақылауды жүзеге асыру мақсатында оны (толысылған шарап, сыра қайнату өнімдерінен басқа) сәйкестендіруге арналған ақпаратты қамтитын, белгіленген нысандағы және мазмұндағы қажетті қорғау элементтері бар арнайы біржолғы жапсырма;";
9) тармақша алып тасталсын;
12) тармақша алып тасталсын;
18-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"18-1) сыра қайнату өнімдерін құю - сыра қайнату өнімдерін тасымалдауды және сақтауды көздемейтін, оны бөлшек саудада өткізу тәсілі;";
23) және 24) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"23) этил спирті - спирт ашымықтарын кейіннен тазартып айыру және (немесе) этил спирті шикізатын тазартып айыру жолымен алынған, құрамында ілеспе ұшпа қоспалары бар, сондай-ақ тағамдық шикізаттан дайындалған этил спиртінің бас фракциясынан және этил спиртін, арақтарды, ликер-арақ бұйымдарын өндіру кезінде пайда болатын қайта өңдеу өнімдерінен алынған, құрамында қант- және крахмал бар шикізатты (жемістен басқа) спирттік ашыту әдісімен өндірілген, этанол су ерітіндісін білдіретін күштілігі кемінде 88 пайыз өнім;
24) этил спирті мен алкоголь өнімінің өндірісі саласындағы есепке алатын бақылау аспаптарының деректері - этил спирті мен алкоголь өнімінің өндіріс көлемі, ондағы этил спиртінің (шарап жасау, сыра қайнату өнімдерімен басқа) шоғырлануы, этил спиртінің (сыра қайнату өнімдерінен басқа) қалдықтары және есепке алу-бақылау маркаларын сәйкестендіру туралы деректер;";
2) 3-баптың 3-тармағының 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) техникалық регламентке сәйкес этил спирті мен арақтарды, айрықша арақтарды, тауардың шығарылған жерінің атауы қорғалған арақтарды, бал арақтарын, жүзім, жеміс арақтарын өндірушілер үшін өндірістік қуатты пайдаланудың ең төменгі процентін және өндірістің ең аз көлемдерін белгілеу;";
3) 4-бапта:
2-тармақта:
3) және 4) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"3) техникалық регламентке сәйкес алкоголь өнімін белгілі бір түрге жатқызады;
4) толысылған шарап, сондай-ақ өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра қайнату өндірісінің өнімдерінен басқа, этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін өндірудің технологиялық желілерін есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандыру, олардың жұмыс істеуі және есепке алынуды жүзеге асыру қағидаларын әзірлейді және бекітеді;";
4) 5-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"5-бап. Алкоголь өнімдерінің түрлері

8) учетно-контрольная марка - специальная разовая наклейка с необходимыми элементами защиты установленной формы и содержания, несущая в себе информацию, предназначенную для идентификации алкогольной продукции (кроме вина наливом, пивоваренной продукции) с целью учета и осуществления контроля за ее оборотом (кроме экспорта);";
подпункт 9) исключить;
подпункт 12) исключить;
подпункт 18-1) изложить в следующей редакции:
"18-1) розлив пивоваренной продукции - способ розничной реализации пивоваренной продукции, не предусматривающий его транспортировку и хранение;";
подпункты 23) и 24) изложить в следующей редакции:
"23) этиловый спирт - продукция крепостью не менее 88 процентов, представляющая собой водный раствор этанола, произведенный методом спиртового брожения сахаро - и крахмалосодержащего сырья (за исключением фруктового) с последующей перегонкой и (или) брагоректификацией бражки или ректификацией этилового спирта-сырца, содержащий сопутствующие летучие примеси, а также полученный из головной фракции этилового спирта, изготовленной из пищевого сырья, и продуктов переработки, образующихся при производстве этилового спирта, водок, ликероводочных изделий;
24) данные контрольных приборов учета в сфере производства этилового спирта и алкогольной продукции - данные об объемах производства этилового спирта и алкогольной продукции, концентрации в ней этилового спирта (кроме винодельческой и пивоваренной продукции), остатках этилового спирта (кроме пивоваренной продукции) и идентификации учетно-контрольных марок;";
2) подпункт 5) пункта 3 статьи 3 изложить в следующей редакции:
"5) установление минимального процента использования производственной мощности и минимальных объемов производства для производителей этилового спирта и водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара медовых водок, виноградных, ~ фруктовых водок, в соответствии с техническим регламентом;";
3) в статье 4:
в пункте 2:
подпункты 3) и 4) изложить в следующей редакции:
"3) относит алкогольную продукцию к тому или иному виду в соответствии с техническим регламентом;
4) разрабатывает и утверждает правила оснащения технологических линий производства этилового спирта и (или) алкогольной продукции контрольными приборами учета, их функционирования и осуществления учета, кроме производства вина наливом, а также пивоваренной продукции, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год;";
4) статью 5 изложить в следующей редакции:
"Статья 5. Виды алкогольной продукции

1. Алкоголь өнімінің түрлері, санаттары, атаулары мен ұғымдары техникалық регламентке сәйкес айқындалады.
2. Алкоголь өнімінің түрлеріне мыналар жатады:
1) спиртті ішімдіктер - тазартылған этил спиртін және (немесе) құрамында спирті бар тамақ өнімдерін және (немесе) басқа да алкоголь өнімін пайдалана отырып өндірілген алкоголь өнімі;
2) шарап жасау өнімі:
жаңа піскен жүзімнің бүтін немесе ұнтақталған жидектерін не жемістерді, жүзім ашытқысын, жеміс ашытқысын толық спиртпен ашыту нәтижесінде дайындалған;
жаңа піскен жүзімнің бүтін немесе ұнтақталған жидектерін, жемістерді не жүзім шырынын, жеміс шырынын, тағамдық шикізаттан алынған мынадай өнімдердің тазартылған этил спиртін, жүзімнен алынатын дистиллятты, шарап дистиллятын, жеміс дистиллятын бірін немесе одан да көп қосумен, сондай-ақ алкоголь өнімі дайындалған құжатта (құжаттарда) көрсетілген (стандарттау жөніндегі құжат немесе өзге де құжат) тазартылған, құрамында қанты бар өнімдерді, дәмдік заттарды, тағамдық қоспаларды, хош иістендіргіштерді, көміртегі диоксидін, суды қосумен толық емес немесе толық спирттік ашыту нәтижесінде дайындалған, ашыту өнімдерін кейіннен айдап және сақталып немесе сақталмай дайындалған алкоголь өнімі;
3) төмен алкогольді сусындар дайын өнімде құрамында 7 пайыздан (күштілігі) кем этил спирті бар, тазартылған этил спиртін және (немесе) құрамында спирті бар тамақ өнімдерін, дайындалған (түзетілген) суды немесе жалпы минералдануы 1 г/л-ден аспайтын минералды суды пайдаланбай немесе пайдалана отырып өндірілген, пайдаланылуы алкоголь өнімі дайындалған құжатта (құжаттарда) көзделген ингредиенттерді қамтитын алкоголь өнімі (стандарттау жөніндегі құжат немесе өзге де құжат), оның ішінде құрамында қанты бар өнімдер, қышқылдар, көміртегі диоксиді, тұнбалар, жемістердің (жемістердің, жидектердің) және астық шикізатының экстрактылары, шырындар, өсімдік шикізаты, сүт өнімдері, бал және ара шаруашылығының өзге де өнімдері (ұялардағы балды, балауызды, забрусты, аналық ара сүтін қоса алғанда), тұздар, шарап ашыту және сыра қайнату өнімдеріне жатпайтын өзге де спиртті ішімдіктер, тағамдық қоспалар;
4) сыра қайнату өнімі - сыра қайнату шикізатынан және (немесе) сырадан жемісті және өзге де өсімдік шикізатынан, олардың қайта өңдеу өнімдерін, хош иістендіргіштерді қоспай немесе қосу арқылы, этил спиртін қоспай өндірілген алкоголь өнімі;
5) бал қайнату өнімі - тазартылған этил спиртін, бал дистиллятын, жеміс дистиллятын, концентратталған жеміс шырынын, көміртегі диоксидін, жаңа ашытылған жеміс ашытқысын, спиртті жеміс шырындарын, табиғи дәм мен хош иіс беретін заттар мен препараттарды қоспай немесе қосу арқылы балдың хош иісі мен дәмі бар балдан өндірілген алкоголь өнімі;

1. Виды, категории, наименования и понятия алкогольной продукции определяются в соответствии с техническим регламентом.
2. К видам алкогольной продукции относятся:
1) спиртные напитки - алкогольная продукция, произведенная с использованием ректификованного этилового спирта и (или) спиртосодержащей пищевой продукции, и (или) другой алкогольной продукции;
2) винодельческая продукция - алкогольная продукция:
изготовленная в результате полного спиртового брожения целых или дробленых ягод свежего винограда либо фруктов, сусла виноградного, сусла фруктового;
изготовленная с последующей перегонкой продуктов брожения и выдержкой или без выдержки, изготовленная в результате полного или неполного спиртового брожения целых или дробленых ягод свежего винограда, фруктов либо сусла виноградного, сусла фруктового с добавлением одного или более из следующих продуктов: ректификованного этилового спирта из пищевого сырья, дистиллята виноградного происхождения, дистиллята винного, дистиллята фруктового, в том числе ректификованных, сахаросодержащих продуктов, вкусовых веществ, пищевых добавок, ароматизаторов, диоксида углерода, воды, указанных в документе (документах), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (документ по стандартизации или иной документ);
3) слабоалкогольные напитки - алкогольная продукция с содержанием этилового спирта (крепостью) в готовой продукции менее 7 процентов, произведенная без использования или с использованием ректификованного этилового спирта и (или) спиртосодержащей пищевой продукции, подготовленной (исправленной) воды или минеральной воды с общей минерализацией не более 1 г/л, содержащая ингредиенты, использование которых предусмотрено документом (документами), в соответствии с которым изготовлена алкогольная продукция (документ по стандартизации или иной документ), в том числе сахаросодержащие продукты, кислоты, диоксид углерода, настои, экстракты фруктов (плодов, ягод) и зернового сырья, соки, растительное сырье, молочные продукты, мед и иные продукты пчеловодства (включая мед в сотах, прополис, забрус, маточное пчелиное молочко), соли, иные спиртные напитки, пищевые добавки, и не относящаяся к винодельческой и пивоваренной продукции;
4) пивоваренная продукция - алкогольная продукция, произведенная из пивоваренного сырья и (или) пива без добавления или с добавлением плодового и иного растительного сырья, продуктов их переработки, ароматизаторов, без добавления этилового спирта;
5) медоваренная продукция - алкогольная продукция, произведенная из меда без добавления или с добавлением ректификованного этилового спирта, сахара, дистиллята медового, дистиллята фруктового, концентрированного фруктового сока, диоксида углерода, свежих сусел фруктовых, спиртованных фруктовых соков, натуральных вкусоароматических веществ и препаратов и имеющая преобладающие аромат и вкус меда;

6) дистиллят - этил спиртінің көлемдік үлесі 52 пайыздан асатын, ашыған ашытқыны, толысылған шаранты (шарап материалын), құрамында спирті бар ашытқыш тұнбаларын, қою тұнбаларды, құрамында спирті бар сығындыларды, өзге де құрамында спирт бар тамақ өнімідерін жай немесе фракциялық дистилляттау (айдау) немесе тазарту арқылы алынған алкоголь өнімі. Дистиллят алкоголь өнімдерінің, оның ішінде шарап өнімдерінің өндірісі үшін қолданылады және шикізат немесе сусын үшін дайындалған оның атауы болуы мүмкік;
7) құрамында спирті бар тамақ өнімі - этил спиртінің көлемдік үлесі 0,5 пайыздан асатын, алкоголь өнімдерінің өндірісіне арналған жартылай дайындалған өнімдерді, оның ішінде ашыған жемісті шарап материалдарын, жүзім ашытқысын, спиртті жеміс ашытқысын, спиртті шырындарды, спиртті тұнбаларды, спиртті морстарды, хош иісті спирттерді, сулы-спиртті сығындыларды, концентратталған тамақ негіздерін, тағамдық хош иістендіргіштерді, өзге де жартылай дайындалған өнімдерді ұсынатын алкоголь өнімі.";
5) 7-бапта:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Алкоголь өнімін өндіру үшін техникалық регламентке сәйкес этил спирті және тамақ шикізаты қолданылады.
Этил спирті шикі этил спиртіне және тазартылған этил спиртіне бөлінеді.";
5-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) толысылған шарап, сондай-ақ өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра сыра қайнату өндірісінің өнімдерінен басқа, этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін технологиялық желілерді есепке алудың бақылау аспаптарымен жарақтандырмай өндіруге;
2) толысылған шарап, сондай-ақ өндірістік қуаты жылына төрт жүз мың декалитрден төмен сыра сыра қайнату өндірісінің өнімдерінен басқа, этил спиртін және (немесе) алкоголь өнімін ақаулы, сол сияқты есепке алуда нормативтен жоғары ауытқулары бар есепке алудың бақылау аспаптарымен өндіруге тыйым салынады.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Этил спиртін өндіруге өндіріс паспортында көрсетілген өндірістік қуаттың кемінде жиырма пайызы пайдаланылған кезде жол беріледі.
Лицензия алынған (жаңартылған) күнтізбелік тоқсанды қоспағанда, арақтарды, айрықша арақтарды, тауардың шығарылған жерінің атауы қорғалған арақтарды, бал арақтарын, жүзім және жеміс арақтарын өндіруге өндіріс паспортында көрсетілген өндірістік қуаттың кемінде кырық пайызы, бірақ күнтізбелік тоқсанда кемінде жиырма бес мың декалитр пайдаланылған кезде жол беріледі.";

6) дистиллят - алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта более 52 процентов, полученная простой или фракционированной дистилляцией (перегонкой) или ректификацией сброженного сусла, вина наливом (виноматериалов), спиртосодержащих дрожжевых осадков, гущевых осадков, спиртосодержащих выжимок, иной спиртосодержащей пищевой продукции. Дистиллят применяется для производства алкогольной продукции, в том числе винодельческой продукции, и может иметь наименование сырья или напитка, для которого он изготовлен;
7) спиртосодержащая пищевая продукция - алкогольная продукция с объемной долей этилового спирта более 0,5 процента, представляющая собой спиртосодержащие полуфабрикаты для производства алкогольной продукции, в том числе фруктовые сброженные виноматериалы, фруктовые сброженно-спиртованные виноматериалы, сусло виноградное, сусло фруктовое спиртованное, сусла спиртованные, спиртованные соки, спиртованные настои, спиртованные морсы, ароматные спирты, водно-спиртовые экстракты, концентрированные пищевые основы, пищевые ароматизаторы, иные полуфабрикаты.";
5) в статье 7:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Для производства алкогольной продукции применяется этиловый спирт и пищевое сырье в соответствии с техническим регламентом.
Этиловый спирт подразделяется на этиловый спирт-сырец и ректификованный этиловый спирт.";
в пункте 5:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) производство этилового спирта и (или) алкогольной продукции без оснащения технологических линий контрольными приборами учета, кроме производства вина наливом, а также пивоваренной продукции, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год;
2) производство этилового спирта и (или) алкогольной продукции с неисправными контрольными приборами учета, а равно со сверхнормативными отклонениями в учете, кроме производства вина наливом, а также пивоваренной продукции, производственные мощности которых ниже четырехсот тысяч декалитров в год.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Производство этилового спирта допускается при использовании не менее двадцати процентов от производственной мощности, указанной в паспорте производства.
Производство водок, водок особых, водок с защищенным наименованием места происхождения товара, медовых водок, виноградных и фруктовых водок допускается при использовании не менее сорока процентов от производственной мощности, указанной в паспорте производства, но не менее двадцати пяти тысяч декалитров в календарный квартал, за исключением календарного квартала, в течение которого получена (возобновлена) лицензия.";

6) 8-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Алкоголь өнімінің барлық түрлерін таңбалау техникалық регламентке сәйкес жүргізілуге тиіс.";
7) 9-бапта:
1-тармақта 1) тармақша алып тасталсын;
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Алкоголь өнімінің айналымына:
1) қаңылтыр ыдыста (сыра қайнату өнімдерінен және күштілігі жеті пайыздан кем төмен алкогольді сусындарынан басқа), затбелгісі жоқ шөлмекте және пластикалық сауытта (сыра қайнату өнімдерін соңғы тұтынушыға құюды қоспағанда);
2) техникалық регламентте белгіленбеген ыдыста және орамада;
3) есепке алу-бақылау таңбасымен таңбалануға жататын болса да есепке алу-бақылау маркасынсыз, сондай-ақ белгісіз бір үлгідегі және (немесе) сәйкестендіруге келмейтін маркасы бар алкоголь өнімінің айналымына тыйым салынады.";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) спиртті ішімдіктер мен шарап жасау өнімдерін; ең аз бөлшек сауда бағасынан төмен;".
8) 10-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қазақстан Республикасының аумағына этил спиртінің, толысылған шарап және дистиллятының импорты алкоголь өнімін өндіруге лицензия және сыртқы сауда шарты (келісімшарты), оған қосымша және (немесе) толықтыру болған кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының аумағына алкоголь өнімінің (толысылған шарап және дистиллятардан басқа) импорты алкоголь өнімініц өндірісі аумағында оны сақтау және көтерме саудада өткізу жөніндегі қызметті қоспағанда, алкоголь өнімін сақтау және көтерме саудада өткізу жөніндегі қызметті жүзеге асыруға лицензиясы және сыртқы сауда шарты (келісімшарты), оған қосымша және (немесе) толықтыру болған кезде жүзеге асырылады.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Еркін қоймаларда этил спиртін, толысылған шарап және дистиллятын өндіруге және өңдеуге, сондай-ақ алкоголь өнімін өндіруге тыйым салынады.";
9) 11-бап мынадай мазмұндағы 1-1 тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Тәркіленген этил спиртін этил спирті мен алкоголь өнімін өндірушілер ғана сатуға жол беріледі.".
5. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2000 ж., № 7, 165-құжат; 2004 ж., № 11-12, 62-құжат; № 23, 142- құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; № 24, 148-құжат; 2008 ж., № 15-16, 60-құжат; 2009 ж., № 1 8, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 14, 92-құжат; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж„ № 20-IV, 113-құжат):

6) пункт 5 статьи 8 изложить в следующей редакции:
"5. Маркировка всех видов алкогольной продукции должна производиться в соответствии с техническим регламентом.";
7) в статье 9:
в пункте 1 подпункт 1) исключить;
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Запрещается оборот алкогольной продукции:
1) в жестяной таре (кроме пивоваренной продукции и слабоалкогольных напитков с крепостью менее семи процентов), в бутылке без этикетки и пластиковой емкости (за исключением розлива пивоваренной продукции конечному потребителю);
2) в таре и упаковке, не установленной техническим регламентом;
3) подлежащей маркировке учетно-контрольной маркой без учетно-контрольной марки, а также с маркой неустановленного образца и (или) не поддающейся идентификации.";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) спиртных напитков и винодельческой продукции; ниже минимальных розничных цен;";
8) в статье 10:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Импорт этилового спирта, вина наливом и дистиллята на территорию Республики Казахстан осуществляется при наличии лицензии на производство алкогольной продукции и внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему.
Импорт алкогольной продукции (кроме вина наливом и дистиллятов) на территорию Республики Казахстан осуществляется при наличии лицензии на осуществление деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции, за исключением деятельности по хранению и оптовой реализации алкогольной продукции на территории ее производства и внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Запрещается производство и переработка этилового спирта, вина наливом и дистиллята, а также производство алкогольной продукции на свободных складах.";
9) статью 11 дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Реализация конфискованного этилового спирта допускается только производителям этилового спирта и алкогольной продукции.".
5. В Закон Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 7, ст. 165; 2004 г., № 11-12, ст. 62; № 23, ст. 142; 2006 г., № 3, ст. 22; № 24, ст. 148; 2008 г., № 15-16, ст. 60; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 14, ст. 92; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113):

1) 6-2-бап мынадай мазмұндағы 21-1) және 21-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"21-1) өлшем құралдарын бастапқы салыстырып тексеру нәтижелері бойынша айналымға шығарылатын өлшем құралдарының тізбесін бекіту;
21-2) кез келген түрдегі бума тауарларды ашу, сату және импорттан алу кезінде олардың санының және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнімдер санының сәйкестігін айқындау тәртібін бекіту;";
2) 1 1-3-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Өлшем құралдарын калибрлеу әдістемелерін шама бірліктерінің эталондарын және өлшем құралдарын калибрлеуді орындайтын заңды тұлғалар, жасаушылар, олардың иелері және (немесе) пайдаланушылар әзірлейді және бекітеді.";
3) 12-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерінде және нормативтік құқықтық актілерде метрологиялық талаптар белгіленген өлшемдер кезінде қолданылатын өлшемдерді орындау әдістемелері метрологиялық аттестаттауға және өлшем бірлігін қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеуге жатады.";
4) 17-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Өлшем құралдарын бастапқы салыстырып тексеру нәтижелері бойынша айналымға шығарылатын өлшем құралдарының тізбесіне енгізілген өлшем құралдары өлшем құралдарының типін бекіту және метрологиялық аттестаттау мақсаттарына арналған сынақтарға жатпайды.";
5) 19-баптың 2-тармағы алып тасталсын;
6) 20-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"20-бап. Шама бірліктерінің эталондарын және өлшем құралдарын калибрлеу
Шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарына және шама бірліктерінің эталондарына калибрлеу жүргізіледі.
Типі бекітуге және салыстырып тексеруге жатпайтын өлшем құралдарына ерікті түрде калибрлеу жүргізілуі мүмкін.
Мемлекеттік реттеуге жататын өлшем тізбелерінде және нормативтік құқықтық актілерде метрологиялық талаптар белгіленген өлшеу кезінде қолданылатындарды қоспағанда, аккредиттеу субъектілері қолданатын өлшем құралдарын калибрлеуге жатады.
Өлшем құралдарын калибрлеу осы өлшем құралдарын жасаушы, иесі немесе пайдаланушы айқындайтын тәртіппен орындалады.
Шама бірліктерінің эталондарын және өлшем құралдарын калибрлеу нәтижелері өлшем құралына басылатын калибрлеу белгісімен және (немесе) калибрлеу туралы сертификатпен куәландырылады. Калибрлеу туралы сертификатта өлшемдердің метрологиялық сипаттамаларының шынайы мәндері, метрологиялық бақылап тексерілуі, өлшем белгісіздігі және белгілі бір метрологиялық сипаттамаларға сәйкестігі туралы мәлімдеме көрсетіледі.";

1) статью 6-2 дополнить подпунктами 21-1) и 21-2) следующего содержания:
"21-1) утверждение перечня средств измерений, выпускаемых в обращение по результатам первичной поверки средств измерений;
21-2) утверждение порядка определения соответствия количества фасованных товаров в упаковках любого вида при их расфасовке, продаже и импорте, и количества продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций;";
2) пункт 2 статьи 11-3 изложить в следующей редакции:
"2. Методики калибровки средств измерений разрабатываются и утверждаются юридическими лицами, выполняющими калибровку, изготовителями, владельцами и (или) пользователями эталонов единиц величин и средств измерений.";
3) часть вторую статьи 12 изложить в следующей редакции:
"Методики выполнения измерений, применяемые при измерениях, к которым установлены метрологические требования в перечнях измерений, относящихся к государственному регулированию, и нормативных правовых актах, подлежат метрологической аттестации и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений.";
4) статью 17 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Средства измерений, включенные в перечень средств измерений, выпускаемых в обращение по результатам первичной поверки средств измерений, не подлежат испытаниям в целях утверждения типа и метрологической аттестации средств измерений.";
5) пункт 2 статьи 19 исключить;
6) статью 20 изложить в следующей редакции:
"Статья 20. Калибровка эталонов единиц величин и средств измерений Государственные эталоны единиц величин и эталоны единиц величин подвергаются калибровке.
Средства измерений, не подлежащие утверждению типа и поверке, могут в добровольном порядке подвергаться калибровке.
Средства измерений, применяемые субъектами аккредитации, подлежат калибровке, за исключением применяемых при измерениях, к которым установлены метрологические требования в перечнях измерений, относящихся к государственному регулированию, и нормативных правовых актах.
Калибровка средств измерений выполняется в порядке, определяемом изготовителем, владельцем или пользователем этих средств измерений.
Результаты калибровки эталонов единиц величин и средств измерений удостоверяются калибровочным знаком, наносимым на средство измерений, и (или) сертификатом о калибровке. В сертификате о калибровке указываются действительные значения метрологических характеристик, метрологическая прослеживаемость измерений, неопределенность измерений и заявление о соответствии определенным метрологическим характеристикам.";

7) 20-1-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Өлшемдерге, өлшем құралдарына, оның ішінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларында, техникалық регламенттерде, мемлекетаралық және ұлттық стандарттарда қамтылған стандартты үлгілерге қойылатын талаптар (ұқсастық дәрежесі бірдей халықаралық және өңірлік стандарттар негізінде әзірленетін стандарттарды қоспағанда) мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталық жүргізетін міндетті метрологиялық сараптамаға жатады.";
8) 22-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"22-бап. Мемлекеттік метрологиялық бақылау объектілері
1. Мыналар:
1) шама бірліктерінің мемлекеттік эталондары;
2) шама бірліктерінің эталондары мен өлшем құралдары;
3) стандартты үлгілер;
4) нормативтік құқықтық актілер, техникалық регламенттер;
5) өлшемдерді орындау әдістемелері және өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелері;
6) сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім саны;
7) кез келген түрдегі буманы ашу және сату кезінде өлшеп-оралған өнімнің саны мемлекеттік метрологиялық бақылау объектілері болып табылады.
2. Мемлекеттік метрологиялық бақылау осы баптың 1-тармағында көрсетілген, мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерінде және нормативтік құқықтық актілерде метрологиялық талаптар белгіленген өлшемдер кезінде қолданылатын объектілерге қолданылады.";
9) 23-бап алып тасталсын:
10) 24-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"24-бап. Мемлекеттік метрологиялық бақылау
1. Осы Заңның 22-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерді Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасы талаптарының орындалуын мемлекеттік метрологиялық бақылау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес тексеру нысанында жүзеге асырылады.
2. Осы Заңның 22-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерді мемлекеттік метрологиялық бақылау:
1) мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшем тізбелерінде және нормативтік құқықтық актілерде белгіленген метрологиялық талаптардың нақты орындалуын айқындау үшін;
2) иеліктен шығарылатын өнімнің салмағын, көлемін, шығысын немесе санын сипаттайтын басқа да шамаларды анықтаудың дұрыстығын тексеру мақсатында;
3) бумадағы өнім санының бумада белгіленген шамаға сәйкестігін тексеру мақсатында жүзеге асырылады.".
11) 28-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мемлекеттік метрологиялық бақылауды Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес уәкілетті орган ведомствосының және оның аумақтық бөлімшелерінің лауазымды адамдары жүзеге асырады.
Мемлекеттік метрологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды адамдарға:

7) пункт 1 статьи 20-1 изложить в следующей редакции:
"1. Требования к измерениям, средствам измерений, в том числе стандартным образцам, содержащиеся в проектах нормативных правовых актов, технических регламентов, межгосударственных и национальных стандартов (за исключением стандартов, разрабатываемых на основе международных и региональных стандартов с идентичной степенью соответствия), подлежат обязательной метрологической экспертизе, которая проводится государственным научным метрологическим центром.";
8) статью 22 изложить в следующей редакции:
"Статья 22. Объекты государственного метрологического контроля
1. Объектами государственного метрологического контроля являются:
1) государственные эталоны единиц величин;
2) эталоны единиц величин и средства измерений;
3) стандартные образцы;
4) нормативные правовые акты, технические регламенты;
5) методики выполнения измерений и методики поверки средств измерений;
6) количество продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций;
7) количество фасованных товаров в упаковках любого вида при их расфасовке и реализации.
2. Государственный метрологический контроль распространяется на объекты, указанные в пункте 1 настоящей статьи, применяемые при измерениях, к которым установлены метрологические требования в перечнях измерений, относящихся к государственному регулированию, и нормативных правовых актах.";
9) статью 23 исключить;
10) статью 24 изложить в следующей редакции:
"Статья 24. Государственный метрологический контроль
1. Государственный метрологический контроль за выполнением требований законодательства Республики Казахстан об обеспечении единства измерений за объектами, указанными в пункте 1 статьи 22 настоящего Закона осуществляется в форме проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
2. Государственный метрологический контроль за объектами, указанными в пункте 1 статьи 22 настоящего Закона, осуществляется:
1) для определения фактического выполнения метрологических требований, установленных в перечнях измерений, относящихся к государственному регулированию, и нормативных правовых актах;
2) в целях проверки правильности определения массы, объема, расхода или других величин, характеризующих количество отчуждаемой продукции;
3) в целях проверки соответствия количества содержащейся в упаковке продукции величине, обозначенной на упаковке.".
11) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Государственный метрологический контроль осуществляют должностные лица территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа в соответствии с законами Республики Казахстан.
К должностным лицам, осуществляющим государственный метрологический контроль, относятся:

1) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бақылау жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторы -уәкілетті орган ведомствосының басшысы;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бақылау жөніндегі Бас мемлекеттік инспекторының орынбасарлары - уәкілетті органның ведомствосы басшысының орынбасарлары;
3) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың мемлекеттік бақылау жөніндегі бас аумақтық мемлекеттік инспекторлары - уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің басшылары;
4) мемлекеттік бақылау жөніндегі бас аумақтық мемлекеттік инспекторлардың орынбасарлары - уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелері басшыларының орынбасарлары және (немесе) олардың құрылымдық бөлімшелерінің басшылары;
5) мемлекеттік бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлар - уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшелерінің мемлекеттік бақылау жөніндегі мамандары жатады.";
2) 2-тармақ алып тасталсын;
3) 4-тармақ алып тасталсын.
6. "Астық туралы" 2001 жылғы 19 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 2, 12-құжат; № 15-16, 232-құжат; 2003 ж., № 19-20, 148-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 24, 148-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 3, 20-құжат; № 9, 67-құжат; № 18, 145-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; №20, 89-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 14-құжат; № 14, 94-құжат; № 15, 97-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 4-5, 24-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 23-II, 172-құжат; 2016 ж., № 7-ІІ, 55-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат):
1) 6-1-баптың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) өнірлерде техникалық реттеу саласында сәйкестікті бағалау бойынша қызметтер көрсету жөнінде бәсекелестік ортаны құру бойынша шаралар қабылдау;";
2) 9-2-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"9-2-бап. Сәйкестікті бағалау
Астықтың техникалық регламенттерде айқындалған, талаптарға сәйкестігін бағалау Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
3) 10-баптың 14) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14) өңірлерде техникалық реттеу саласында сәйкестікті бағалау жөнінде қызметтер көрсету бойынша бәсекелестік орта құру үшін шаралар қабылдау;".
7. "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 3, 17-құжат; № 9, 86-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 10, 103-құжат; 2004 ж., № 10, 56-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 142-құжат; № 24, 144-құжат; 2005 ж., № 7-8, 23-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 13, 86-құжат, 87; № 15, 92-құжат, 95; № 16, 99-құжат; № 18, 113-құжат; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 17, 139-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат, 124; 2009 ж., № 2-3, 9-құжат; № 24, 133-құжат; 2010 ж., № 1-2, 2-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжаттар; № 24, 146-құжат; 2011 ж., № 1, 3, 7-құжаттар; № 2, 28-құжат; № 6, 49-құжат; № 11, 102-құжат; № 13, 115-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат; № 3, 21-құжат; № 5, 35-құжат; № 8, 64-құжат; № 14, 92-құжат; № 23-24, 125-құжат; 2013 ж., № 1,2, 3-құжаттар; № 8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 14, 72-құжат, 75; № 15, 81-құжат; № 20, 113-құжат; № 21-22, 115-құжат; 2014 ж., № 2, 10-құжат; № 3, 21-құжат; № 7, 37-құжат; № 8, 49-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 67-құжат; № 12, 82-құжат; № 14, 84, 86-құжаттар; № 19-1, 19-11, 94, 96-құжаттар; № 21, 118, 122-құжаттар; № 22, 131-құжат; 2015 ж., № 9, 46-құжат; № 19-1, 101-құжат; № 19-11, 103-құжат; № 21-1, 121, 124, 125-құжаттар; № 21-II, 130-құжат, 132; № 22-1, 140-құжат; № 22-V, 154, 156, 158-құжаттар; 2016 ж., № 6, 45-құжат; № 7-1, 47, 49-құжаттар; № 8-ІІ, 72-құжат; № 23, 118-құжат; 2017 ж., № 3, 6-құжат; № 8, 16-құжат; № 13, 45-құжат; № 15, 55-құжат; № 16, 56-құжат; 2018 ж., № 12, 39-құжат; № 16, 56-құжат; № 21, 72-құжат; № 22, 83-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; 2019 жылғы 5 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы; 2019 жылғы 29 қарашада "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік қызмет және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы):
27-баптың 1-тармағының 14-3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"14 -3) аттракциондардың қауіпсіз пайдаланылуын бақылауды жүзеге асырады;".

1) Главный государственный инспектор Республики Казахстан по государственному контролю - руководитель ведомства уполномоченного органа;
2) заместители Главного государственного инспектора Республики Казахстан по государственному контролю - заместители руководителя ведомства уполномоченного органа;
3) главные территориальные государственные инспекторы областей, городов республиканского значения, столицы по государственному контролю - руководители территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа;
4) заместители главных территориальных государственных инспекторов по государственному контролю - заместители руководителей территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа и (или) руководители их структурных подразделений;
5) государственные инспекторы по государственному контролю - специалисты по государственному контролю территориальных подразделений ведомства уполномоченного органа.";
2) пункт 2 исключить;
3) пункт 4 исключить.
6. В Закон Республики Казахстан от 19 января 2001 года "О зерне" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 2, ст. 12; № 15- 16, ст. 232; 2003 г., № 19-20, ст. 148; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 1, ст. 5; № 24, ст. 148; 2007 г., № 2, ст. 18; № 3, ст. 20; № 9, ст. 67; № 18, ст. 145; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 89; 2009 г., № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 15, ст. 71; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 14; № 14, ст. 94; № 15, ст. 97; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 9, ст. 51; № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 4-5, ст. 24; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52; № 20-IV, ст. 113; № 23-II, ст. 172; 2016 г., № 7-II, ст. 55; № 8-II, ст. 68; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62):
1) подпункт 8) статьи 6-1 изложить в следующей редакции:
"8) принятие мер по созданию в регионах конкурентной среды по оказанию услуг по оценке соответствия в области технического регулирования;";
2) статью 9-2 изложить в следующей редакции:
"Статья 9-2. Оценка соответствия
Оценка соответствия зерна требованиям, определенным техническими регламентами, осуществляется в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.";
3) подпункт 14) статьи 10 изложить в следующей редакции:
"14) принятие мер для создания в регионах конкурентной среды по оказанию услуг по оценке соответствия в области технического регулирования;".
7. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 17; № 9, ст. 86; № 24, ст. 338; 2002 г., № 10, ст. 103; 2004 г., № 10, ст. 56; № 17, ст. 97; № 23, ст. 142; № 24, ст. 144; 2005 г„ № 7-8, ст. 23; 2006 г., № 1, ст. 5; № 13, ст. 86, 87; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 99; № 18, ст. 113; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 17, ст. 139; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114, 124; 2009 г., № 2-3, ст. 9; № 24, ст. 133; 2010 г., № 1-2, ст. 2; № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 24, ст. 146; 2011 г., № 1, ст. 3, 7; № 2, ст. 28; № 6, ст. 49; № 11, ст. 102; № 13, ст. 115; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; 2012 г., № 2, ст. 11; № 3, ст. 21; № 5, ст. 35; № 8, ст. 64; № 14, ст. 92; № 23-24, ст. 125; 2013 г., № 1, ст. 2, 3; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 14, ст. 72, 75; № 15, ст. 81; № 20, ст. 113; № 21-22, ст. 115; 2014 г., № 2, ст. 10; № 3, ст. 21; № 7, ст. 37; № 8, ст. 49; № 10, ст. 52; № 11, ст. 67; № 12, ст. 82; № 14, ст. 84, 86; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 21, ст. 118, 122; № 22, ст. 131; 2015 г., № 9, ст. 46; № 19-I, ст. 101; № 19-II, ст. 103; № 21-I, ст. 121, 124, 125; № 21-II, ст. 130, 132; № 22-I, ст. 140; № 22-V, ст. 154, 156, 158; 2016 г., № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 47, 49; № 8-II, ст. 72; № 23, ст. 118; 2017 г., № 3, ст. 6; № 8, ст. 16; № 13, ст. 45; № 15, ст. 55; № 16, ст. 56; 2018 г., № 12, ст. 39; № 16, ст. 56; № 21, ст. 72; № 22, ст. 83; № 24, ст. 93; 2019 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37, 39; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года; Закон Республики Казахстан от 26 ноября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственной службы и противодействия коррупции", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 29 ноября 2019 года):
подпункт 14-3) пункта 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"14-3) осуществляет контроль за безопасной эксплуатацией аттракционов;".

8. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 7004ж., № 6, 44-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 3, 22-құжат; № 23, 141-құжат; 2009 ж., № 17, 80-құжат; № 18, 84-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 15, 71-құжат; 2011 ж., № 2, 26-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 2, 11, 14-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; № 15, 81-құжат; № 21-22, 114-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II.96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 11, 52-құжат; № 19-1, 101-құжат; № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 70-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 12,34-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат; 2019ж., № 1, 4-құжат):
1) 1-бап:
мынадай мазмұмдағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
8-1) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар - уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен аттестатталған (жеке тұлғалар);";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) сараптамалық ұйым - штатында тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторы бар және тауардың, шығарылған жеріне, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесіне сараптама жүргізу жөніндегі жұмысты жүзеге асыратын заңды тұлға;";
мұнадай мазмұндағы 40-1) тармақшамен толықтырылсын:
"40-1) тауардың шығарылған жері туралы сертификат - тауардың шығарылған елі, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесі туралы куәландыратын құжат;";
2) 7-бап:
мынадай мазмұндағы 7-2) және 7-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"7-2) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылған жері туралы сертификат беру және оның қолданылуының күшін жою жөніндегі қағидаларды әзірлейді және бекітеді;
7-3) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылған жері туралы сертификатты беру және оның қолданылуының күшін жою жөніндегі қағидаларда көзделген тәртіппен тауарды әкелетін елдің уәкілетті органдарының сұрау салуы негізінде тауардың шығарылған жері туралы сертификаттарды беру негізділігін, онда қамтылған мәліметтердің дұрыстығын және жасаушылардың тауардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттарын орындауын верификациялауды (тексеруді) жүзеге асырады;";

8. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст. 44; 2006 г., № 1, ст. 5; № 3, ст. 22; № 23, ст. 141; 2009 г., № 17, ст. 80; № 18, ст. 84; № 24, ст. 129; 2010 г., № 15, ст. 71; 2011 г., № 2, ст. 26; № 11, ст. 102; 2012 г., № 2, ст. 11, 14; № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; № 15, ст. 81; № 21-22, ст. 114; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 11, ст. 52; № 19-I, ст. 101; № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 8-II, ст. 70; № 12, ст. 87; 2017 г., № 12, ст. 34; № 22-III, ст. 109; № 23-III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62; 2019 г., № 1, ст. 4):
1) статью 1:
дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара - физические лица, аттестованные в порядке, определяемом уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) экспертная организация - юридическое лицо, имеющее в штате эксперта-аудитора по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, осуществляющее работы по проведению экспертизы происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;";
дополнить подпунктом 40-1) следующего содержания:
"40-1) сертификат о происхождении товара - документ, свидетельствующий о стране происхождения товара, статусе товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;";
2) статью 7:
дополнить подпунктами 7-2) и 7-3) следующего содержания:
"7-2) разрабатывает и утверждает правила по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия;
7-3) осуществляет верификацию (проверку) обоснованности выдачи сертификатов о происхождении товара, достоверности содержащихся в них сведений и выполнения изготовителями критериев определения страны происхождения товаров на основании запросов уполномоченных органов страны ввоза товара в порядке, предусмотренном правилами по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия;";

мынадай мазмұндағы 15-4) тармақшамен толықтырылсын:
"15-4) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарын, оларға сәйкестігін растайтын құжаттар тізбесін, сондай-ақ тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттардың қолданылуын ұзарту тәртібін бекітеді;";
3) мынадай мазмұндағы 18-4-баппен толықтырылсын:
"18-4-бап. Тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сараптамалық ұйым және сарапшы-аудиторлар
1. Сараптамалық ұйым экспортқа және кері экспортқа тауардың шығарылған жері туралы сараптамалық актілерді қоспағанда, тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар жасаған тауардың шығарылған жері, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау туралы сараптамалық актілерді куәландырады және береді.
2. Тауардың экспорты және кері экспорты кезінде сараптамалық ұйым тауардың шығарылған жері туралы сараптамалық актілерді куәландырмайды және бермейді.
3. Тауардың шығарылған жерін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторлар уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен бір сараптамалық ұйымның құрамында өз қызметін жүзеге асырады.
4. Тауардың шығарылған жерін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға, егер тауар туралы ұсынылған деректер бұрмаланған және (немесе) анық емес болса, тауардың шығарылған жері, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау туралы сараптамалық актілерді жасауға тыйым салынады.".
9. "Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 133-құжат; 2009 ж., № 18, 86-құжат; 2011 ж., 1, 2, 7-құжаттар; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2012 ж., № 2, 16-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; №      23, 143-құжат; 2015      ж., №      20-IV, 113-құжат, № 22-VII, 161-құжат; 2016 ж., № 8-ІІ, 70-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 19, 62-құжат):
1) 5)-баптың 5) тармақшасының алтыншы және жетінші абзацтары алып тасталсын;
2) 6-бапта:

дополнить подпунктом 15-4) следующего содержания:
"15-4) утверждает разрешительные требования к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, перечень документов, подтверждающих соответствие им, а также порядок аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара;"
3) дополнить статьей 18-4 следующего содержания:
"Статья 18-4. Экспертная организация и эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара
1. Экспертная организация удостоверяет и выдает акты экспертиз о происхождении товара, определении статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, составленные экспертами - аудиторами по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, за исключением актов экспертизы о происхождении товара на экспорт и реэкспорт.
2. При экспорте и реэкспорте товара экспертная организация не удостоверяет и не дает акты экспертиз о происхождении товара.
3. Эксперты-аудиторы по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара осуществляют свою деятельность в составе одной экспертной организации в порядке, определяемом уполномоченным органом.
4. Экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара запрещается составлять акты экспертиз о происхождении товара, определении статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, если представленные данные о товаре фальсифицированы и (или) недостоверны.".
9. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности пищевой продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 133; 2009 г., № 18, ст. 86; 2011 г., № 1, ст. 2, 7; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2012 г., № 2, ст. 16; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 22-VII, ст. 161; 2016 г., № 8-II, ст. 70; 2018 г., № 10, ст. 32; № 19, ст. 62):
1) абзацы шестой и седьмой подпункта 5) статьи 5 исключить;
2) в статье 6:

2-тармақ мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) ветеринариялық-санитариялық бақылауға және қадағалауға жататын рәсімдерді қоспағанда, тамақ өнімдерін өткізу сатысында тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі саласындағы техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігін мемлекеттік бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;";
4-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
3) 13-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"13-бап. Арнайы мақсаттағы тамақ өнімдерінің қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
Арнайы мақсаттағы тамақ өнімдеріне:
1) спортшыларды, жүкті және бала емізетін әйелдерді тамақтандыруға арналған арнайы тамақ өнімдері;
2) диеталық емдік және диеталық профилактикалық тамақтанудың, оның ішінде балалар тағамына арналған тамақ өнімдері жатады.
2. Арнайы мақсаттағы тамақ өнімдері:
1) Қазақстан Республикасының тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы заңнамасында және техникалық регламенттерде белгіленген арнайы мақсаттағы тамақ өнімдеріне қойылған талаптарға сай келуге;
2) сатып алушылардың (тұтынушылардың) тиісті топтарының физиологиялық қажеттіліктерін қанағаттандыруға;
3) тамақтық, биологиялық және энергетикалық құндылығы бойынша ыдыста (орамада) көрсетілген ақпаратқа сәйкес келуге тиіс.";
4) 17-бап алып тасталсын;
5) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Тамақ өнімдерін сақтау және тасымалдау кезінде олардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
1. Тамақ өнімдерін сақтау және тасымалдау тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы техникалық регламенттерде белгіленген талаптарға сәйкес олардың қауіпсіздігі қамтамасыз етілетін жағдайларда жүзеге асырылуға тиіс.
2. Егер тамақ өнімдерін сақтау және (немесе) тасымалдау кезінде олардың қауіпті қасиеттерге ие болуына әкеп соққан бұзушылықтарға жол берілген жағдайда, ол тиісті сараптамаға жіберіліп, оның нәтижелері бойынша кәдеге жаратылады немесе жойылады.";
6) 25-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Тамақ өнімдерінің қауіпсіздігін өндірістік бақылауды техникалық регламент талаптарына сәйкес жүзеге асырады.";
7) 29-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"29-бап. Сәйкестікті бағалау Тамақ өнімдерін өндіру (дайындау), сақтау, тасу (тасымалдау), өткізу және кәдеге жарату процестерінің сәйкестігін бағалау (растау) тамақ өнімдерінің қауіпсіздігі туралы техникалық регламенттің және (немесе) тамақ өнімдерінің жекелеген түрлеріне арналған техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігі үшін жүзеге асырылады.";
8) 30-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"30-бап. Тамақ өнімдерін сәйкестендіру
Тамақ өнімдерін сәйкестендіру Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенттерінде белгіленген техникалық реттеу объектілерін, сәйкестендіру қағидаларына, оның ішінде тамақ өнімдерінің жекелеген түрлеріне сәйкес жүзеге асырылады.".

пункт 2 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) осуществление государственного контроля и надзора соответствия пищевой продукции требованиям технических регламентов в области безопасности пищевой продукции на стадии ее реализации, за исключением процедур, подлежащих ветеринарно-санитарному контролю и надзору;";
подпункт 1) пункта 4 исключить;
3) статью 13 изложить в следующей редакции:
"Статья 13. Требования к безопасности пищевой продукции специального назначения
К пищевой продукции специального назначения относятся:
1) специализированная пищевая продукция для питания спортсменов, беременных и кормящих женщин;
2) пищевая продукция диетического лечебного и диетического профилактического питания, в том числе для детского питания.
2. Пищевая продукция специального назначения должна:
1) отвечать требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан о безопасности пищевой продукции и технических регламентов, предъявляемым к пищевой продукции специального назначения;
2) удовлетворять физиологические потребности соответствующих групп покупателей (потребителей);
3) соответствовать по пищевой, биологической и энергетической ценности информации, указанной на таре (упаковке).";
4) статью 17 исключить;
5) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Требования к безопасности пищевой продукции при ее хранении и транспортировке
1. Хранение и транспортировка пищевой продукции должны осуществляться в условиях, обеспечивающих ее безопасность, в соответствии с требованиями, установленными техническими регламентами о безопасности пищевой продукции.
2. В случае, если при хранении и (или) транспортировке пищевой продукции допущено нарушение, приведшее к приобретению ею опасных свойств, она направляется на соответствующую экспертизу, по результатам которой утилизируется или уничтожается.";
6) пункт 2 статьи 25 изложить в следующей редакции:
"2. Производственный контроль безопасности пищевой продукции осуществляется в соответствии с требованиями технических регламентов.";
7) статью 29 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Оценка соответствия
Оценка (подтверждение) соответствия процессов производства (изготовления), хранения, перевозки (транспортировки), реализации и утилизации пищевой продукции осуществляется на соответствие требованиям технического регламента о безопасности пищевой продукции и (или) технических регламентов на отдельные виды пищевой продукции.";
8) статью 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 30. Идентификация пищевой продукции
Идентификация пищевой продукции осуществляется в соответствии с правилами идентификации объектов технического регулирования, установленными техническими регламентами Евразийского экономического союза, в том числе на отдельные виды пищевой продукции.".

10. "Химиялық өнімнің қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 134-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2013 ж., № 14, 75-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 7, 37-құжат; № 10, 52-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
1) 17-баптың 7-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Химиялық өнімді көліктіц алуан түрінде тасымалдауға арналған орамаларды қолдануға қойылатын талаптарды тиісті техникалық регламенттермен белгілейді.";
2) 18-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"18-бап. Химиялық өнімдерді таңбалауға қойылатын талаптар Барлық химиялық қауіпті өнім оның қауіпті қасиеттері туралы хабардар ететін ескертпемен таңбалануға тиіс.
Химиялық өнімді ескертпелік таңбалау кезінде көрсетілетін стандарттық қауіптілік нышандарының тізбесі мемлекетаралық стандарттарға сәйкес белгіленеді.".
11. "Машиналар мен жабдықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Үкіметінің, 2007 ж., № 17, 137-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 7, 37-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
14-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
1. Машиналар мен жабдықтарды монтаждауды, пайдалануды, жөндеуді жүзеге асыру кезінде техникалық регламенттер, жүйеге арналған жобалау құжаттамасы және машиналар мен жабдықтарды пайдалану жөніндегі нұсқаулық талаптарының орындалуы қамтамасыз етілуге тиіс.
Аттракциондарды монтаждау, пайдалану және жөндеу кезінде де ҚР СТ 3359 "Аттракциондардың қауіпсіздігі. Аттракциондарды іске қосу және пайдалану кезіндегі қауіпсіздік талаптары" ұлттық стандартының талаптары орындалады.";
12. "Ойыншықтардың қауіпсіздігі туралы" 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 138-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; № 12, 111-құжат; 2013 ж., № 9, 51-құжат; 2014 ж., 19-I, 19-II, 96-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат):
5-баптың 2-тармағының 3) тармақшасы алып тасталсын.
13. "Сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу туралы" 2008 жылғы 5 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 15-16, 59-құжат; 2009 ж., № 15-16, № 74-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; 2011 ж., № 1, 2-құжат; № 11, 102-құжат; 2012 ж., № 14, 92, 95-құжаттар; № 15, 97-құжат; 2014 ж., № 1, 4-құжат; № 10, 52-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; 2016 ж., № 6, 45-құжат.):

10. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности химической продукции" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 134; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2013 г., № 14, ст. 75; 2014 г., № 1, ст. 4; № 7, ст. 37; № 10, ст. 52; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113):
1) пункт 7 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"7. Требования к применению упаковок для перевозки химической продукции на различных видах транспорта устанавливаются соответствующими техническими регламентами.";
2) статью 18 изложить в следующей редакции:
"Статья 18. Требования к маркировке химической продукции
Вся опасная химическая продукция подлежит предупредительной маркировке, оповещающей о ее опасных свойствах.
Перечень стандартных символов опасности, которые должны указываться при предупредительной маркировке химической продукции, устанавливается в соответствии с межгосударственным стандартом.".
11. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности машин и оборудования" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 137; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 15, ст. 97; 2014 г., № 7, ст. 37; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113):
пункт 1 статьи 14 изложить в следующей редакции:
"1. При осуществлении монтажа, эксплуатации, ремонта машин и оборудования должно быть обеспечено выполнение требований технических регламентов, проектной документации на систему и инструкции по эксплуатации на машины и оборудование.
При осуществлении монтажа, эксплуатации и ремонта аттракционов также выполняются требования национального стандарта СТ РК 3359 "Безопасность аттракционов. Требования безопасности при вводе в эксплуатацию и к эксплуатации аттракционов".".
12. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О безопасности игрушек" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 138; 2009 г., № 18, ст. 84; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; № 12, ст. 111; 2013 г., №9, ст. 51; 2014 г., № 19-I, 19-II, ст. 96; 2015 г., № 20- IV, ст. 113):
подпункт 3) пункта 2 статьи 5 исключить.
13. В Закон Республики Казахстан от 5 июля 2008 года "Об аккредитации в области оценки соответствия" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 15-16, ст. 59; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; 2011 г., № 1, ст. 2; № 11, ст. 102; 2012 г., № 14, ст. 92, 95; № 15, ст. 97; 2014 г., № 1, ст. 4; № 10, ст. 52; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; 2016 г., № 6, ст. 45):

1) 1 -бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
3-1) Аккредиттеу жөніндегі кеңес - аккредиттеу жүйесін стратегиялық дамыту, аккредиттеу саласында ақпараттың ашықтығын және қолжетімділігін қамтамасыз ету мақсатында құрылған тұрақты жұмыс істейтін консультативтік-кеңесші орган;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аккредиттеу жөніндегі орган - аккредиттеу жөніндегі қызметті жүзеге асыратын және аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдардың мүшесі болып табылатын республикалық мемлекеттік кәсіпорын;";
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
"4-1) аккредиттеуді жою - аккредиттеуді толық жою рәсімі;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) аккредиттеу схемасы - ұқсас талаптар қолданылатын сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды аккредиттеуге жататын қағидалар мен процестер;";
мынадай мазмұндағы 13-1), 13-2) және 13-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"13-1) аккредиттеу субъектісі қызметінің мониторингі - осы Заңға сәйкес аккредиттеу жөніндегі орган жүзеге асыратын аккредиттеу субъектілері жұмыстарының нәтижелері туралы мәліметтер мен ақпаратты жинау, өңдеу, талдау және пайдалану жөніндегі шаралар жиынтығы;
13-2) апелляция - өтініш берушінің немесе аккредиттеу субъектісінің өтініш беруші қалаған немесе аккредиттеу субъектісі алған аккредиттеу мәртебесіне қатысты өзі қабылдаған шешімді қайта қарау туралы аккредиттеу жөніндегі органға өтініші;
13-3) бағалау - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сәйкестікті бағалау жөніндегі өтініш берушінің/органның құзыреттілігін айқындау мақсатында аккредиттеу жөніндегі орган жүзеге асыратын процесс.".
14) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) жоспарлы бағалау - аккредиттеу жөніндегі орган жүзеге асыратын аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу өлшемшарттарын сақтауын тексеру;";
мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
"14-1) куәгерлік бағалау - аккредиттеу жөніндегі органның өз аккредиттеу саласы шегінде сәйкестікті бағалау жөніндегі қызметті орындайтын сәйкестікті бағалау жөніндегі органды бақылауы.";
мынадай мазмұндағы 21-1) тармақшамен толықтырылсын:
"21-1) сәйкестікті бағалау жөніндегі ақпараттық жүйе - сәйкестікті бағалау саласында жұмыстар жүргізуді, сондай-ақ өтініш берушілердің, аккредиттеу субъектілерінің, аккредиттеу жөніндегі бағалаушылардың, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлардың, техникалық сарапшылардың Интернет арқылы аккредиттеу жөніндегі органмен өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін интернет-ресурс;";
мынадай мазмұндағы 27) тармақшамен толықтырылсын:

1) в статье 1:
дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) Совет по аккредитации - постоянно действующий консультативно-совещательный орган, созданный в целях стратегического развития системы аккредитации, обеспечения открытости и доступности информации в области аккредитации;";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) орган по аккредитации - республиканское государственное предприятие, осуществляющее деятельность по аккредитации и являющееся членом международных организаций по аккредитации;";
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) аннулирование аккредитации - процедура полной отмены аккредитации;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) схема аккредитации - правила и процессы, относящиеся к аккредитации органов по оценке соответствия, к которым применяются идентичные требования;";
дополнить подпунктами 13-1), 13-2) и 13-3) следующего содержания:
"13-1) мониторинг деятельности субъекта аккредитации - совокупность мер по сбору, обработке, анализу и использованию сведений и информации о результатах работ субъектов аккредитации, осуществляемых органом по аккредитации в соответствии с настоящим Законом;
13-2) апелляция - обращение заявителя или субъекта аккредитации в орган по аккредитации о пересмотре решения, принятого им в отношении желаемого заявителем или полученного субъектом аккредитации статуса аккредитации;
13-3) оценка - процесс, осуществляемый органом по аккредитации с целью определения компетентности заявителя/органа по оценке соответствия в соответствии с законодательством Республики Казахстан.";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) плановая оценка - проверка соблюдения субъектами аккредитации критериев аккредитации, осуществляемая органом по аккредитации;";
дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) свидетельская оценка - наблюдение органом по аккредитации за органом по оценке соответствия, выполняющим деятельность но оценке соответствия в пределах своей области аккредитации;";
дополнить подпунктом 21-1) следующего содержания:
"21-1) информационная система по оценке соответствия - интернет- ресурс, обеспечивающий проведение работ в области оценки соответствия, а также взаимодействие заявителей, субъектов аккредитации, оценщиков по аккредитации, экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия, технических экспертов с органом по аккредитации посредством Интернет";";
дополнить подпунктом 27) следующего содержания:

"27) шағым - құзіретіне сәйкес жауапты талап ететін аккредиттеу жөніндегі органға, аккредиттеу субъектісіне және (немесе) олардың персоналына катысты жеке немесе заңды тұлғаның, мемлекеттік органның өтініші.".
2) 4-баптың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) аккредиттеу, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар, техникалық сарапшылар.";
3) 5-баптың 2) және 2-1) тармақшалары алып тасталсын:
4) 6-бапта:
1-1) тармақша алып тасталсын;
1-2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-2) аккредиттеу жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүддесін білдіреді;";
5) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
"1-1. Аккредиттеу жөніндегі орган мынадай талаптарға сәйкес келеді:
1) аккредиттеу саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды, аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік заңды тұлға мәртебесіне ие;
2) штатында аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлар бар;
3) аккредиттеу жөніндегі халықаралық ұйымдардың мүшесі болып табылады;
4) өтініш берушілермен және сәйкестікті бағалау жөніндегі органдармен үлестес тұлға болып табылмайды.".
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Аккредиттеу жөніндегі орган:
1) мыналарға:
аккредиттеу, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды, техникалық сарапшыларды, техникалық сарапшыларды және арнайы білімі бар басқа да тұлғаларды аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысу үшін тартуға;
аккредиттеу жөніндегі халықаралық (өңірлік) мемлекеттік емес және үкіметтік емес ұйымдар жұмысына қатысуға;
өлшем құралдарының салыстырма сынақтарын және оларды салыстырып тексеру мен калибрлеу нәтижелерін салыстыруды ұйымдастыруға;
жоспарлы және жоспардан тыс бағалауды жүргізуге;
аккредиттеу субъектілерінің қызметіне оның аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкестігі және аккредиттеуден кейінгі шарт талаптарының орындалуы нысанасына мониторинг жүргізуге;
аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау өткізуге;
Аккредиттеу жөніндегі кеңестің ережесі мен құрамын бекітуге құқылы;
2) мыналарға:
аккредиттеу аттестатының, аккредиттеу аттестатына қосымшалардың, аккредиттеу белгісінің нысандарын белгілеуге;
осы Заңда белгіленген тәртіпті сақтай отырып, аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге;
аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізу кезінде белгілі болған коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтердің жария болуына жол бермеуге;
аккредиттеу субъектілерінің тізілімін жүргізуге;
интернет-ресурсты, оның ішінде сәйкестікті бағалау жөніндегі ақпараттық жүйені жүргізуге және сүйемелдеуге, онда аккредиттеу субъектілерінің тізілімін ресми жариялауға, сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі нормативтік құқықтық актілерді орналастыруға;
аккредиттеу аттестаты кері қайтарып алынған немесе аккредиттеуден кейінгі шарт тоқтатылған жағдайда бұл туралы уәкілетті органға үш жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабарлауға;
аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын жаңарту туралы өтінімдерді қарауға;
аккредиттеу субъектілерінің шағымдарын қарауға және олар бойынша шешімдер қабылдауға, қабылданған шешімдер туралы ақпаратты интернет-ресурста орналастыруға;
аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға, қайтаруға және осы Заңда көзделген негіздер бойынша және тәртіппен аккредиттеу аттестатын жою туралы өтінішпен сотқа жүгінуге;
жоспарлы және жоспардан тыс бағалау нәтижелерін, сондай-ақ аккредиттеу субъектісі қызметінің мониторингін тоқсан сайын уәкілетті органға ұсынуға;
уәкілетті орган шығарған әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс бойынша қаулының орындалуын қамтамасыз етуге;
аккредиттеу жөніндегі органның қызметін регламенттейтін халықаралық нормативтік құжаттың, сондай-ақ оның қызметіне қатысты өзге де халықаралық құжаттардың талаптарына сәйкес келуге;
аккредиттеу және сәйкестікті бағалау саласындағы жалпы өлшемшарттар мен қағидаларды белгілейтін мамандандырылған халықаралық ұйымдардың құжаттарын өндіруді және қолдануды қамтамасыз етуге міндетті.";

"27) жалоба - обращение физического или юридического лица, государственного органа в отношении органа по аккредитации, субъекта аккредитации и (или) их персонала, требующее ответа в соответствии с компетенцией.";
2) подпункт 5) статьи 4 изложить в следующей редакции:
"5) эксперты-аудиторы по аккредитации, подтверждению соответствия, технические эксперты.";
3) в статье 5 подпункты 2) и 2-1) исключить;
4) в статье 6:
подпункт 1-1) исключить;
подпункт 1-2) изложить в следующей редакции:
"1-2) представляет интересы Республики Казахстан в международных и региональных организациях по аккредитации;";
5) в статье 7:
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Орган по аккредитации соответствует следующим требованиям:
1) имеет статус государственного юридического лица, осуществляющего реализацию государственной политики в сфере аккредитации, координацию работ по аккредитации;
2) имеет в штате экспертов-аудиторов по аккредитации;
3) является членом международных организаций по аккредитации;
4) не является аффилированным лицом с заявителями и органами по оценке соответствия.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Орган по аккредитации:
1) вправе:
привлекать экспертов-аудиторов по аккредитации, подтверждению соответствия, технических экспертов и других лиц, обладающих специальными знаниями, к участию в проведении работ по аккредитации;
участвовать в работе международных (региональных) негосударственных и неправительственных организаций по аккредитации;
организовывать сравнительные испытания и сличения результатов поверки и калибровки средств измерений;
проводить плановые и внеплановые оценки;
проводить мониторинг деятельности субъектов аккредитации на предмет соответствия критериям аккредитации и исполнения условий постаккредитационного договора;
проводить аттестацию экспертов-аудиторов по аккредитации;
утверждать положение и состав Совета по аккредитации;
2) обязан:
установить формы аттестата аккредитации, приложений к аттестатам аккредитации, знака аккредитации;
проводить работы по аккредитации с соблюдением порядка, установленного настоящим Законом;
не допускать разглашения сведений, составляющих коммерческую или иную охраняемую законом тайну, ставшую известной при проведении работ по аккредитации;
вести реестр субъектов аккредитации;
вести и поддерживать интернет-ресурс, в том числе информационную систему по оценке соответствия, официально опубликовывать на нем реестр субъектов аккредитации, размещать нормативные правовые акты по аккредитации в области оценки соответствия;
в случае отзыва аттестата аккредитации или прекращения постаккредитационного договора в течение трех рабочих дней письменно уведомить об этом уполномоченный орган;
рассматривать заявки о переоформлении аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации;
рассматривать жалобы субъектов аккредитации и принимать по ним решения, размещать на интернет-ресурсе информацию о принятых решениях;
отзывать, возвращать аттестат аккредитации и обращаться в суд с заявлением об аннулировании аттестата аккредитации по основаниям и в порядке, предусмотренным настоящим Законом;
предоставлять ежеквартально результаты плановых и внеплановых оценок, а также мониторинга деятельности субъекта аккредитации в уполномоченный орган;
обеспечить исполнение постановления по делу об административном правонарушении, вынесенное уполномоченным органом;
соответствовать требованиям международного нормативного документа, регламентирующего деятельность органа по аккредитации, а также иных международных документов, касающихся его деятельности;
обеспечить внедрение и применение документов специализированных международных организаций, устанавливающих общие критерии и правила в области аккредитации и оценки соответствия.";

6) мынадай мазмұндағы 7-1-баппен толықтырылсын:
"7-1-бап. Аккредиттеу субъектілері қызметінің мониторингі
1. Аккредиттеу субъектілері қызметінің мониторингі аккредиттеу субъектілері көрсеткен аккредиттеу саласындағы жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің және процестердің нәтижелері үшін аккредиттеу жөніндегі органның бақылауы арқылы жүзеге асырылады.
2. Аккредиттеу субъектілерінің қызметі мониторингінің нәтижелері бойынша аккредиттеу өлшемшарттарын бұзу анықталған жағдайда осы Заңға сәйкес шаралар қолданылады.
3. Аккредиттеу субъектілері қызметінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын уәкілетті орган бекітеді және онда аккредиттеу субъектілерінің аккредиттеу жөніндегі органмен өзара іс-қимыл тәртібі қамтылады.";
7) 8-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1 және 3-2-тармақтармен толықтырылсын:
"3-1. Өтініш беруші:
1) орналасқан жерінде тексеру нәтижелері бойынша аккредиттеу жөніндегі органға негізделген себептерді көрсете отырып, отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімде сәйкессіздіктерді жою мерзімдерін ұзарту туралы жүгінуге;
2) аккредиттеу жөніндегі органның шешімін апелляция жөніндегі комиссияға шағымдануға құқылы.
3-2. Өтініш беруші:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасын сақтауға, аккредиттеу сұратылып отырған немесе ұсынылатын салаларда нормативтік құқықтық актілердің, нормативтік құжаттардың, оның ішінде аккредиттеу жөніндегі органның талаптарын орындауға;
2) орналасқан жері бойынша тексеру жүргізу кезінде аккредиттеу жөніндегі органға үй-жайға (үй-жайларға), жабдыққа және ақпаратқа қол жеткізуді қамтамасыз етуге;
3) мәлімделген аккредиттеу саласына сәйкес куәгерлік бағалауды ұйымдастыруға міндетті.";
5-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) аккредиттеу жөніндегі органның жоспарлы (жоспардан тыс) бағалау жүргізуін және сол жерде тексеруін камтамасыз етуге;
мынадай мазмұндағы 6-1) және 6-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"6-1) үй-жайға (үй-жайларға), жабдықтарга, ақпаратқа қол жеткізуді, оның ішінде персоналдың болуын қамтамасыз етуге;
6-2) куәгерлік бағалауды жүргізуді қамтамасыз етуге және бағалауды жүргізу жөніндегі жұмыстардың құнын төлеуге;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) аккредиттеудің сәйкестігін бағалау және оны сақтау үшін қажетті ақпаратқа, құжаттарға, есептерге және қаржылық құжаттамаға қол жеткізуді қамтамасыз етуге;";
мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін және Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына сәйкес алып қоюға жататын өнімге сәйкестікті бағалау туралы құжат берген аккредиттеу субъектісі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген жауаптылықта болады.";

6) дополнить статьей 7-1 следующего содержания:
"Статья 7-1. Мониторинг деятельности субъектов аккредитации
1. Мониторинг деятельности субъектов аккредитации осуществляется путем наблюдения органом по аккредитации за результатами оказанных субъектами аккредитации работ, услуг и процессов в области аккредитации.
2. В случае установления нарушения критериев аккредитации по результатам мониторинга деятельности субъектов аккредитации принимаются меры в соответствии с настоящим Законом.
3. Правила осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации утверждаются уполномоченным органом и включают порядок взаимодействия субъектов аккредитации с органом по аккредитации.";
7) в статье 8:
дополнить пунктами 3-1 и 3-2 следующего содержания:
"3-1. Заявитель вправе:
1) по результатам обследования по месту нахождения обращаться в орган по аккредитации о продлении сроков устранения несоответствий с указанием обоснованных причин, но не более тридцати рабочих дней;
2) обжаловать решения органа по аккредитации в комиссию по апелляции.
3-2. Заявитель обязан:
1) соблюдать законодательство Республики Казахстан, выполнять требования нормативных правовых актов, нормативных документов, в том числе органа по аккредитации, в тех областях, в которых запрашивается или предоставляется аккредитация;
2) обеспечивать органу по аккредитации при проведении обследования по месту нахождения доступ к помещению (помещениям), оборудованию и информации;
3) организовывать свидетельские оценки в соответствии с заявленной областью аккредитации.";
в пункте 5:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) обеспечивать проведение плановой (внеплановой) оценки и обследование на месте органом по аккредитации;";
дополнить подпунктами 6-1) и 6-2) следующего содержания:
"6-1) обеспечивать доступ к помещению (помещениям), оборудованию, информации, в том числе присутствие персонала;
6-2) обеспечивать проведение свидетельских оценок и произвести оплату стоимости работ по проведению оценок;";
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) обеспечить доступ к информации, документам, отчетам и финансовой документации, необходимой для оценки соответствия и сохранения аккредитации.";
дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Субъект аккредитации, выдавший документ об оценке соответствия на продукцию несоответствующую требованиям технических регламентов и подлежащую изъятию в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, несет ответственность, установленную законодательством Республики Казахстан.";

8) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"11-бап. Аккредиттеу, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар, техникалық сарапшылар
1. Аккредиттеу, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар, техникалық сарапшылар осы Заңға сәйкес аккредиттеу жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қатысады.
2. Аккредиттеу, сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторлар, техникалық сарапшылар өз қызметін еңбек шартының не азаматтық-құқықтық шарттың негізінде жүзеге асырады.
9) 14-бапта:
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) аккредиттеу схемасын ескере отырып, оларға өздерінің сәйкестігі аккредиттелетін (аккредиттелген) нормативтік құжаттардың талаптарына сай келу;";
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды толық көлемде және аккредиттеу саласында бекітілген шегінде жүргізу";
10) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"15-бап. Өтінімді ұсыну және оны қарау
1. Өтініш беруші аккредиттеу жөніндегі органға мынадай құжаттар ұсынады:
1) аккредиттеуге өтінім;
2) өтініш берушінің заңды мәртебесін анықтайтын құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелері;
3) мәлімделетін аккредиттеу саласы;
3-1) сапа жөніндегі нұсқаулық;
4) сәйкестікті бағалау саласындағы қызметтің мәлімделген бағыты жөніндегі паспорт;
5) сәйкестікті растау жөніндегі органдар үшін, сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмысгарды орындайтын персонал туралы мәліметтер.
6) құрылымдық бөлімшелердің ережесі мен құрылымы.
Өтініш беруші өзі таңдап алған нормативтік құжатқа байланысты тиісті ақпарат ұсынады.
Өтінімді қоспағанда, құжаттардың барлығы екі данада ұсынылады.
2. Осы баптың 1-тармағы бірінші бөлігінің 1), 3-1) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттардың нысандарын уәкілетті орган белгілейді.
3. Егер өтінім және (немесе) оган қоса берілген құжаттар белгіленген нысанға сәйкес келмеген не толық көлемде ұсынылмаған жағдайда, сондай-ақ аккредиттелген зертхана мәлімделетін жабдықты пайдаланған жағдайда аккредиттеу жөніндегі орган құжаттарды қайтарудың себептерін көрсете отырып, олардың түскен күнінен бастап есептелетін бес жүмыс күні ішінде бас тартады және пошта арқылы өтініш берушіге қайтарады не оның өкіліне қолын қойғызып, қолма-қол табыс етеді.";
11) 17-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудитордың қорытындысы негізінде аккредиттеу жөніндегі орган мынадай:
1) өтініш берушіні тұрған жері бойынша тексеру туралы;
2) өтініш берушінің анықталған сәйкессіздіктерді жою туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Аккредиттеу жөніндегі орган шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қабылданған шешім туралы хабарлама жіберіледі.";

8) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Эксперты-аудиторы по аккредитации, подтверждению соответствия, технические эксперты
1. Эксперты-аудиторы по аккредитации, подтверждению соответствия, технические эксперты участвуют в проведении работ по аккредитации в соответствии с настоящим Законом.
2. Эксперты-аудиторы по аккредитации, подтверждению соответствия, технические эксперты осуществляют свою деятельность на основе трудового либо гражданско-правового договора.";
9) в статье 14:
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) отвечать требованиям нормативных документов, на соответствие которым они аккредитуются (аккредитованы) с учетом схемы аккредитации;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) проводить работы по оценке соответствия в полном объеме и в пределах, утвержденных в области аккредитации.";
10) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Представление и рассмотрение заявки
1. Заявитель представляет в орган по аккредитации следующие документы:
1) заявку на аккредитацию;
2) нотариально засвидетельствованные копии документов, устанавливающие юридический статус заявителя;
3) заявляемую область аккредитации;
3-1) руководство по качеству;
4) паспорт по заявленному направлению деятельности в области оценки соответствия;
5) сведения о персонале, выполняющем работы по оценке соответствия, для органов по подтверждению соответствия;
6) положение и структуру структурных подразделений.
Заявитель в зависимости от выбранного им нормативного документа предоставляет соответствующую информацию.
Все документы, за исключением заявки, представляются в двух экземплярах.
2. Формы документов, указанных в подпунктах 1), 3-1) и 4) части первой пункта 1 настоящей статьи, устанавливаются уполномоченным органом.
3. В случае, если заявка и (или) прилагаемые к ней документы не соответствуют установленной форме либо представлены не в полном объеме, а также в случае использования заявленного оборудования аккредитованной лабораторией орган по аккредитации в течение пяти рабочих дней, исчисляемых со дня их поступления, отказывает и возвращает заявителю документы с указанием причин возврата по почте либо вручает их представителю нарочно под роспись.";
11) пункт 4 статьи 17 изложить в следующей редакции:
"4. На основании заключения эксперта-аудитора по аккредитации орган по аккредитации принимает одно из следующих решений:
1) об обследовании заявителя по месту нахождения;
2) о необходимости устранения заявителем выявленных несоответствий.
Уведомление о принятом решении направляется заявителю в течение трех рабочих дней с даты принятия решения органом по аккредитации.";

12) 20-баптың 2-тармағының 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) жоспарлы және жоспардан тыс бағалауды жүргізу, аккредиттеу аттестатын қайта ресімдеу, аккредиттеу материалдарын жаңарту тәртібі мен мерзімдері;";
13) 24-бапта:
2-тармақта:
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) жоспарлы және жоспардан тыс бағалаудың өткізілген күні мен нәтижелері;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) аккредиттеу аттестатын тоқтата тұру және аттестаттан айыру күні мен негіздемесі;";
14) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"25-бап. Аккредиттеу субъектілерін жоспарлы және жоспардан тыс бағалау
Жоспарлы және жоспардан тыс бағалау аккредиттеуден кейінгі шарт негізінде жүзеге асырылады. Бірінші жоспарлы бағалау бастапкы аккредиттелген күннен кейін он сегіз айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Келесі жоспарлы бағалау алдындағы жоспарлы бағалау жүргізілген кезден бастап жиырма төрт айдан кешіктірілмей жүргізіледі.
Акредиттеу субъектісінің аккредиттеу өлшемшарттарын бұзуға жол бергені не аккредиттеу субъектісінің қызметі мониторингінің нәтижелері бойынша аккредиттеу өлшемшарттарының және (немесе) аккредиттеуден кейінгі шарттың бұзылуын анықтаған жағдайда, акредиттеу жөніндегі орган жоспардан тыс бағалау жүргізуге құқылы.
Бұзушылықтар расталған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган өткізген жоспардан тыс бағалау жүргізу жөніндегі шығыстарды бұзушылықтарға жол берген аккредиттеу субъектісі өтейді.
2. Аккредиттеу субъектісіне немесе оның аккредиттеу субъектісінің өзі тұрған жерден тыс жерде орналасқан құрылымдық бөлімшесіне жоспарлы бағалау жүргізу мерзімі аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу саласына және оның құрылымдық бөлімшелерінің санына байланысты белгіленеді. Жоспардан тыс бағалау жүргізу мерзімі үш жұмыс күнінен аспауға тиіс.
3. Аккредиттеу жөніндегі орган жоспарлы немесе жоспардан тыс бағалау жүргізу кезінде аккредиттеу субъектісінен қажетті түсіндірмелер, құжаттар мен мәліметтер сұратуға құқылы.
4. Жоспарлы және жоспардан тыс бағалау нәтижелері екі дана етіп жасалған есеппен ресімделеді, онда мыналар:
1) есептің жасалған күні, уақыты және орны;
2) аккредиттеу жөніндегі орган басшысының жоспарлы және жоспардан тыс бағалауды жургізуге негіз болған шешімінің күні мен нөмірі;
3) жоспарлы және жоспардан тыс бағалау жүргізген аккредиттеу жөніндегі сарапшы-аудиторлардың тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
4) аккредиттеу субъектісінің атауы, жоспарлы және жоспардан тыс бағалау жүргізген кезде қатысқан аккредиттеу субъектісі өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), лауазымы;

12) подпункт 4) пункта 2 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"4) порядок и сроки проведения плановых и внеплановых оценок, переоформления аттестата аккредитации, актуализации материалов аккредитации;";
13) в статье 24:
в пункте 2:
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) даты проведения и результаты плановых и внеплановых оценок;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) дату и основание приостановления и лишения аттестата аккредитации;";
14) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Плановая и внеплановая оценка субъектов аккредитации
1. Плановая и внеплановая оценка осуществляется на основании постаккредитационного договора. Первая плановая оценка проводится не позднее восемнадцати месяцев после даты первичной аккредитации.
Последующие плановые оценки проводятся не позднее двадцати четырех месяцев с момента проведения предыдущей плановой оценки.
В случае поступления обращения физического или юридического лица, сообщения государственного органа о допущении субъектом аккредитации нарушений критериев аккредитации либо выявления органом по аккредитации по результатам мониторинга деятельности субъекта аккредитации нарушений критериев аккредитации и (или) постаккредитационного договора орган по аккредитации вправе провести внеплановую оценку.
В случае подтверждения нарушений, расходы по проведению внеплановой оценки, проведенной органом по аккредитации, возмещаются субъектом аккредитации, допустившим нарушения.
2. Срок проведения плановой оценки субъекта аккредитации или его структурного подразделения, расположенного вне места нахождения самого субъекта аккредитации, устанавливается в зависимости от области аккредитации субъекта аккредитации и количества его структурных подразделений. Срок проведения внеплановой оценки не должен превышать три рабочих дня.
3. Орган по аккредитации при проведении плановой или внеплановой оценки вправе запрашивать у субъекта аккредитации необходимые объяснения, документы и сведения.
4. Результаты плановой и внеплановой оценки оформляются отчетом в двух экземплярах, в котором указываются:
1) дата, время и место составления отчета;
2) дата и номер решения руководителя органа по аккредитации, на основании которого проведена плановая и внеплановая оценка;
3) фамилии, имена, отчества (при их наличии) экспертов-аудиторов по аккредитации, проводивших плановую и внеплановую оценку;
4) наименование субъекта аккредитации, фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность представителя субъекта аккредитации, присутствовавшего при проведении плановой и внеплановой оценки;

5) жоспарлы және жоспардан тыс тексеру жүргізілген күні, уақыты және орны;
6) тексеру нәтижелері туралы, оның ішінде анықталған сәйкессіздіктер туралы және олардың сипаты туралы мәліметтер;
7) сәйкессіздіктерді жою туралы және оларды жою мерзімдері туралы нұсқаулар;
8) аккредиттеу субъектісі өкілінің есебімен танысу туралы немесе танысудан бас тарту туралы мәліметтер, олардың қойған қолы немесе қол қоюдан бас тартуы туралы мәліметтер көрсетіледі.
Есептің бір данасы аккредиттеу субъектісінің өкіліне тапсырылады.
Аккредиттеу жөніндегі орган есеп келіп түскен кезден бастап он жұмыс күні ішінде оны қарайды және аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алуға не осы Заңның 26-бабының 2-тармағында көзделген тәртіппен уәкілетті органға жиналған материалдарды жолдауға негіз болмаған кезде ақпарат назарға алынады не аккредиттеу субъектісінің анықталған аккредиттеу өлшемшарттарына сәйкессіздіктерді жоюы туралы шешім қабылдайды.";
15) 26-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"26-бап. Аккредиттеу аттестатын кері қайтарып алу, оның қолданысын тоқтату, тоқтата тұру, одан айыру және жою";
1-тармақтың 3-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-1) аккредиттеу субъектісінің аккредиттеу өлшемшарттарының бұзылуына жол бергені туралы жеке немесе заңды тұлғаның өтінішінде не мемлекеттік органның хабарламасында көрсетілген фактілер расталғанда;";
4-тармақтың үшінші және төртінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Анықталған сәйкессіздіктердің жойылғаны туралы мәліметтерді растау қажет болған жағдайда, аккредиттеу жөніндегі орган осы Заңның 25-бабында көзделген тәртіппен жоспардан тыс бағалау жүргізеді.
Аккредиттеу жөніндегі орган сәйкессіздіктердің жойылғаны туралы мәліметтерді аккредиттеу субъектісі ұсынған күннен бастап есептелетін он жұмыс күні ішінде, ал жоспарлы және жоспардан тыс бағалау жүргізшген жағдайларда - ол аяқталған күннен бастап аккредиттеу аттестатын немесе аккредиттеу саласының бір бөлігін қайта жаңғырту туралы не қайта жаңғыртудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Өтініш берушінің аккредиттеуді алу кезінде жалған ақпарат бергені анықталған жағдайда аккредиттеу жөніндегі органның өтініші бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен сот аккредиттеу аттестатын жояды.".
14. "Мемлекеттік мүлік туралы" 2011 жылғы 1 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2011 ж., № 5, 42-құжат; № 15, 118-құжат; № 16, 129-құжат; № 17, 136-құжат; № 24, 196-құжат; 2012 ж., № 2, 11-құжат, 16; № 4, 30, 32-құжаттар; № 5, 41 -құжат; № 6,43-құжат; № 8, 64-құжат; № 13, 91-құжат; № 14, 95-құжат; № 21-22, 124-құжат; 2013 ж., № 2, 13-құжат; №8, 50-құжат; № 9, 51-құжат; № 15, 82-құжат; № 16, 83-құжат; 2014 ж., № 1, 9-құжат; № 2, 10, 12-құжаттар; № 4-5, 24-құжат; № 7, 37-құжат; № 12, 82-құжат; № 19-I, 19-II, 94, 96-құжаттар; № 22, 131-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 8, 42-құжат; № 11, 57-құжат; № 14, 72-құжат; № 19-I, 99-құжат; № 19-II, 103, 105-қүжаттар; № 20-IV, 113-құжат; № 20-VII, 117-құжат; № 21-I, 124-құжат; № 21-II, 130-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-ІІ, 145, 148-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-ІІ, 170, 172-құжаттар; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-ІІ, 56-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 24, 124-құжат; 2017 ж., № 4, 7-құжат; № 9, 22-құжат; № 11, 29-құжат; № 13; 45-құжат; № 14, 51, 54-құжаттар; № 15, 55-құжат; № 20, 96-құжат; № 22-ІІІ, 109-құжат; 2018 ж., № 1, 4-құжат; № 7-8, 22-құжат; № 10, 32-құжат; № 11, 37-құжат; № 15, 47-құжат; № 19, 62-құжат):
134-баптың 2-тармағының 15) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:

5) дата, время и место проведения плановой и внеплановой проверки;
6) сведения о результатах проверки, в том числе выявленных несоответствиях и их характере;
7) указания об устранении несоответствий и сроках их устранения;
8) сведения об ознакомлении или отказе в ознакомлении с отчетом представителя субъекта аккредитации, их подписи или сведения об отказе от подписи.
Один экземпляр отчета вручается представителю субъекта аккредитации.
Орган по аккредитации рассматривает отчет в течение десяти рабочих дней с момента его поступления и при отсутствии оснований для отзыва аттестата аккредитации либо направления собранных материалов в уполномоченный орган в порядке, предусмотренном пунктом 2 статьи 26 настоящего Закона, принимает информацию к сведению либо решение об устранении субъектом аккредитации выявленных несоответствий критериям аккредитации.";
15) в статье 26:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Статья 26. Отзыв, прекращение действия, приостановление, лишение и аннулирование аттестата аккредитации";
подпункт 3-1) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"3-1) подтверждения фактов, указанных в обращении физического или юридического лица либо сообщении государственного органа, о допущении субъектом аккредитации нарушений критериев аккредитации;";
абзацы третий и четвертый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"В случае необходимости подтверждения сведений об устранении выявленных несоответствий орган по аккредитации проводит внеплановую оценку в порядке, предусмотренном статьей 25 настоящего Закона.
Решение о возобновлении либо отказе в возобновлении аттестата аккредитации или части области аккредитации принимается органом по аккредитации в течение десяти рабочих дней, исчисляемых со дня представления субъектом аккредитации сведений об устранении несоответствий, а в случаях проведения плановой и внеплановой оценки - со дня ее окончания.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Аннулирование аттестата аккредитации производится судом в порядке, установленном законами Республики Казахстан, по заявлению органа по аккредитации в случае выявления предоставления заявителем ложной информации при получении аккредитации.".
14. В Закон Республики Казахстан от 1 марта 2011 года "О государственном имуществе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2011 г., № 5, ст. 42; № 15, ст. 118; № 16, ст. 129; № 17, ст. 136; № 24, ст. 196; 2012 г., № 2, ст. 11, 16; № 4, ст. 30, 32; № 5, ст. 41; № 6, ст. 43; № 8, ст. 64; № 13, ст. 91; № 14, ст. 95; № 21-22, ст. 124; 2013 г., № 2, ст. 13; № 8, ст. 50; № 9, ст. 51; № 15, ст. 82; № 16, ст. 83; 2014 г., № 1, ст. 9; № 2, ст. 10, 12; № 4-5, ст. 24; № 7, ст. 37; № 12, ст. 82; № 19-I, 19-II, ст. 94, 96; № 22, ст. 131; № 23, ст. 143; 2015 г., № 8, ст. 42; № 11, ст. 57; № 14, ст. 72; № 19-I, ст. 99; № 19-II, ст. 103, 105; № 20-IV, ст. 113; № 20-VII, ст. 117; № 21-I, ст. 124; № 21-II, ст. 130; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 145, 148; № 22-VI, ст. 159; № 23-II, ст. 170, 172; 2016 г., № 7-I, ст. 47; № 7-II, ст. 56; № 8-I, ст. 62; № 24, ст. 124; 2017 г., № 4, ст. 7; № 9, ст. 22; № 11, ст. 29; № 13, ст. 45; № 14, ст. 51, 54; № 15, ст. 55; № 20, ст. 96; № 22-III, ст. 109; 2018 г., № 1, ст. 4; № 7-8, ст. 22; № 10, ст. 32; № 11, ст. 37; № 15, ст. 47; № 19, ст. 62):
подпункт 15) пункта 2 статьи 134 изложить в следующей редакции:

"15) техникалық реттеу, өлшем бірлігін қамтамасыз ету, аккредиттеу сапасында, сондай-ақ сәйкестікті бағалау және стандарттау сапасында өндірістік-шаруашылық қызметті жүзеге асыру;".
15. "Қазакстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы туралы" 2013 жылғы 4 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2013 ж., № 15, 80-құжат; 2014 ж., № 12, 82-құжат; № 21, 122-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 22-V, 152-құжат; 2016 ж., № 7-I, 47-құжат; № 7-II, 55-құжат; 2017 ж., № 23-ІІІ, 111-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 11, 36-құжат; № 19, 62-құжат; № 22, 82-құжат; № 24, 93-құжат; 2019 ж., № 2, 6-құжат.):
14-бапта:
7), 8) және 9) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"7) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган белгілеген тәртіппен тауардың шығарылган жері туралы сертификатты ресімдеуді, куәландыруды, беруді және оның күшін жоюды жүзеге асырады;
8) сауда қызметін реттеу саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган бекітетін тізбе бойынша тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың көшірмесін және тауардың шығарылған жерін растайтын құжаттарды тауардың шығарылған жері туралы сертификат берілген күннен бастап кемінде үш жыл бойы сақтайды;
9) жылына кемінде бір рет кеден ісі саласындағы уәкілетті органға және сауда қызметін реттеу саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органға тауардың шығарылған жері туралы сертификаттарды растауға уәкілеттік берілген тұлғалардың мөрлері бедерлерінің, қойылған қолдарының үлгілерін жолдайды;";
16) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"16) сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган бекіткен бланкілердің нысандарына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы сертификаттардың бланкілерін дайындауды ұйымдастырады.".
16. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2014 ж., № 9, 51-құжат; № 19-I, 19-II, 96-құжат; № 23, 143-құжат; 2015 ж., № 2, 3-құжат; № 8, 45-құжат; № 9, 46-құжат; № 11, 57-құжат; № 16, 79-құжат; № 19-II, 103-құжат; № 20-IV, 113-құжат; № 21-I, 128-құжат; № 21-III, 135-құжат; № 22-II, 144, 145-құжаттар; № 22-V, 156, 158-құжаттар; № 22-VI, 159-құжат; № 23-1, 169-құжат; 2016 ж., № 1, 2, 4-құжаттар; № 6, 45-құжат; № 7-1, 50-құжат; № 7-ІІ, 53-құжат; № 8-I, 62-құжат; № 8-ІІ, 68-құжат; № 12, 87-құжат; 2017 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 7-құжат; № 9, 21, 22-құжаттар; №11, 29-құжат; №12, 34-құжат; № 23-III, 111-құжат; № 23-V, 113-құжат; № 24, 115-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 13, 41-құжат; № 14, 44-құжат; № 15, 47, 49-құжаттар; № 23, 91-құжат; № 24, 94-құжат; 2019 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 6-құжат; № 5-6, 27-құжат; № 7, 37, 39-құжаттар; № 8, 45-құжат; № 15-16, 67-құжат; 2019 жылғы 5 қарашадағы "Егемен Қазақстан" және "Казахстанская правда" газеттерінде жарияланған "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне агроөнеркәсіптік кешенді реттеу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2019 жылғы 28 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1-қосымшада:
41-жол мынадай редакцияда жазылсын:
1.
Алкоголь
өнімін өндіруге
лицензия
1.
Санаты - Дистилляттар. 2.
Санаты - спиртті
ішімдіктер.
3.
Санаты - бал
қайнату өнімі

"15) осуществления производственно-хозяйственной деятельности в области технического регулирования, обеспечения единства измерений, аккредитации, а также в сфере оценки соответствия и стандартизации;".
15. В Закон Республики Казахстан от 4 июля 2013 года "О Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2013 г., № 15, ст. 80; 2014 г., № 12, ст. 82; № 21, ст. 122; № 23, ст. 143; 2015 г., № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 22-V, ст. 152; 2016 г., № 7-I, ст. 47; № 7-II, ст. 55; 2017 г., № 23- III, ст. 111; 2018 г., № 10, ст. 32; № 11, ст. 36; № 19, ст. 62; № 22, ст. 82; № 24, ст. 93; 2019 г., № 2, ст. 6):
в статье 14:
подпункты 7), 8) и 9) изложить в следующих редакциях:
"7) осуществляет оформление, удостоверение, выдачу сертификата о происхождении товара и отмену его действия в порядке, установленном уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности;
8) хранит копию сертификата о происхождении товара и документы, подтверждающие происхождение товара, по перечню, утверждаемому государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области регулирования торговой деятельности, не менее грех лет со дня выдачи сертификата о происхождении товара;
9) не менее одного раза в год направляет в уполномоченный орган в сфере таможенного дела и государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области регулирования торговой деятельности, образцы оттисков печатей, подписей лиц, уполномоченных заверять сертификаты о происхождении товаров;";
подпункт 16) изложить в следующих редакциях:
"16) организует изготовление бланков сертификатов о происхождении товара в соответствии с формами бланков, утвержденными уполномоченным органом в области регулирования торговой деятельности.".
16. В Закон Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2014 г., № 9, ст. 51; № 19-I, 19-II, ст. 96; № 23, ст. 143; 2015 г., № 2, ст. 3; № 8, ст. 45; № 9, ст. 46; № 11, ст. 57; № 16, ст. 79; № 19-II, ст. 103; № 20-IV, ст. 113; № 21-I, ст. 128; № 21-III, ст. 135; № 22-II, ст. 144, 145; № 22-V, ст. 156, 158; № 22-VI, ст. 159; № 23-I, ст. 169; 2016 г., № 1, ст. 2, 4; № 6, ст. 45; № 7-I, ст. 50; № 7-II, ст. 53; № 8-I, ст. 62; № 8-II, ст. 68; № 12, ст. 87; 2017 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 7; № 9, ст. 21, 22; № 11, ст. 29; № 12, ст. 34; № 23-III, ст. 111; № 23-V, ст. 113; № 24, ст. 115; 2018 г., № 10, ст. 32; № 13, ст. 41; № 14, ст. 44; № 15, ст. 47, 49; № 23, ст. 91; № 24, ст. 94; 2019 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 6; № 5-6, ст. 27: № 7, ст. 37, 39; № 8, ст. 45; № 15-16, ст. 67; Закон Республики Казахстан от 28 октября 2019 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам регулирования агропромышленного комплекса", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" и "Казахстанская правда" 5 ноября 2019 года):
в приложении 1:
строку 41 изложить в следующей редакции:
"
41.
Лицензия на производство алкогольной продукции 1. Категория - Дистилляты.
2. Категория спиртные напитки.
3. Категория - медоваренная продукция.

4. Санаты -
сыра қайнату
өнімі
5. Санаты -
төмен алкогольді
сусындар
6. Санаты -
шарап жасау
өнімі
1. Санаты -
Дистилляттар:
1) дистиллят өндірісі.
2. Санаты - спиртті ішімдіктер:
арақ өндірісі;
күшті ликер-арақ
бұйымдарының өндірісі; 3) виски өндірісі.
3. Санаты - бал қайнату
өнімдері:
бал
сусындарының өндірісі;
бал арағының өндірісі.
4. Санаты - сыра
қайнату өнімі:
сыра өндірісі;
сыра негізінде дайындалатын сусындар өндірісі (сыра сусындары).
5. Санаты - төмен
алкогольді сусындары:
1) төмен алкогольді сусындар өндірісі.
6. Санаты - шарап жасау өнімі:
шараптар өндірісі;
бренди өндірісі;
жүзім арағының немесе жидек арағының өндірісі;
шарап сусындарының өндірісі;
толысылған шарап өндірісі.
Иеліктен
шығарылмайтын; 1-
класс
17. "Бағалы металдар мен асыл тастар туралы" 2016 жылғы 14 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2016 ж., № 1, 1-құжат; 2018 ж., № 10, 32-құжат; № 14, 44-құжат):
6-бапта:
1-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
5-тармақ алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9, 10, 11, 12,      13, 14, 15, 16, 17 және 18-тармақтармен толықтырылсын:
"9. Зергерлік және басқа да бұйымдарды өткізу саласындағы мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы тексеру мен профилактикалық бақылау және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
10. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың мақсаттары бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу және оларға жол бермеу, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды өз бетінше жою құқығын бақылау субъектісіне беру және бақылау субъектісіне әкімшілік жүктемені төмендету болып табылады.
11. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды техникалық реттеу саласындағы уәкілетті орган әртүрлі ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді салыстыру жолымен, оның ішінде:
1) мемлекеттік бақылау мен қадағалау субъектілері, мемлекеттік және өзге де органдар мен ұйымдар ұсынған мәліметтерді зерделеу және талдау;
2) техникалық реттеудің ақпараттық жүйесінен және басқа да ақпараттық жүйелерден ақпарат пен мәліметтерді алу;

4. Категория - пивоваренная продукция.
5. Категория слабоалкогольные напитки
6. Категория - винодельческая продукция
1. Категория - Дистилляты:
1) производство дистиллятов.
2. Категория - спиртные напитки:
1) производство водок;
2) производство крепких ликероводочных изделий;
3) производство виски.
3. Категория - медоваренная продукция:
1) производство медовых напитков;
2) производство медовой водки.
4. Категория - пивоваренная продукция:
1) производство пива;
2) производство напитков, изготавливаемых на основе пива (пивные напитки).
5. Категория - слабоалкогольные напитки:
1) производство слабоалкогольных напитков.
6. Категория - винодельческая продукция:
1) производство вин;
2) производство бренди;
3) производство виноградных водок или фруктовых водок;
4) производство винного напитка;
5) производства вина наливом.
Неотчуждаемая; класс 1
".
17. В Закон Республики Казахстан от 14 января 2016 года "О драгоценных металлах и драгоценных камнях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2016 г., № 1, ст. 3; 2018 г., № 10, ст. 32; № 14, ст. 44):
в статье 6:
подпункт 4) пункта 1 исключить;
пункт 5 исключить;
дополнить пунктами 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 следующего содержания:
"9. Государственный контроль в сфере реализации ювелирных и других изделий осуществляется уполномоченным органом в области технического регулирования в форме проверки и профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим Законом.
10. Целями профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля являются своевременное пресечение и недопущение нарушений, предоставление субъекту контроля права самостоятельного устранения нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля и снижение административной нагрузки на субъект контроля.
11. Профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля осуществляется уполномоченным органом в области технического регулирования путем сопоставления сведений, полученных из различных источников информации, в том числе путем:
1) изучения и анализа сведений, предоставленных субъектами государственного контроля и надзора, государственными и иными органами и организациями;
2) получения информаций и сведений из информационной системы технического регулирования и других информационных систем;

3) бұқаралық ақпарат құралдарынан, жеке және заңды тұлғалардың, дара кәсіпкерлердің өтініштерінен ақпараттар мен мәліметтерді алу арқылы жүзеге асырылады.
12. Бақылау субъектілеріне бұзушылықтарды өз бегінше жою құқығын беру үшін бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес салдарын жою мүмкін болатын бұзушылықтар бойынша ғана жүргізіледі.
13. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылаудың қорытындылары бойынша бұзушылықтар анықталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бақылау субъектісіне бұзушылықтарды жою тәсілдерін міндетті түрде түсіндіре отырып, әкімшілік құқық бұзушылық туралы іс қозғамай, анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным жасалады.
14. Ұсыным бақылау субъектісінің жеке өзіне қолын қойғызып немесе жөнелту және алу фактілерін растайтын өзге де тәсілмен табыс етілуге тиіс.
Төменде санамаланған тәсілдердің бірімен жіберілген ұсыным мынадай жағдайларда:
1) қолма-қол - ұсынымда алғаны туралы белгі қойылған күннен бастап;
2) поштамен - тапсырыс хатпен;
3) электрондық тәсілмен - уәкілетті орган зергерлік және басқа да бұйымдарды өндірушінің және (немесе) өткізушінің уәкілетті ұйымда зергерлік және басқа да бұйымдарды өндірушінің аты тіркелген кезде өтініште көрсетілген электрондық мекенжайына жіберген күннен бастап тапсырылған болып есентеледі.
15. Профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсыным оны табыс еткен күннен кейінгі күннен бастап он жұмыс күні ішінде орындалуға тиіс.
16. Бақылау субъектісі ұсынымда көрсетілген бұзушылықтармен келіспеген жағдайда, ұсынымды жіберген аумақтық бөлімшесіне оны табыс еткен күннен кейінгі күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қарсылықты жіберуге құқылы.
17. Профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне және осы Заңға сәйкес бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы мемлекеттік профилактикалық бақылауды және қадағалауды тағайындауға әкеп соғады.
18. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды жүргізу жиілігі - есепті кезеңнен кейінгі айдың 25-күнінен кешіктірмей, тоқсан сайын.".
19. "Стандарттау туралы" 2018 жылғы 5 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2018 ж., № 17-18, 59-құжат):
1) 9-бапта:
мынадай мазмұндағы 9-1) тармақшамен толықтырылсын:
"9-1) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) халықаралық, өңірлік стандарттарды (оның ішінде Қазақстан Республикасының аумағында мемлекетаралық стандарттарды келісу, қолданысқа енгізу және күшін      жою) және шет мемлекеттердің стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-эономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, шет мемлекеттердің техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану тәртібін айқындау;";
14) тармақша алып тасталсын;
4) 11-бапта:
4-тармақта:

3) получения информаций и сведений из средств массовой информации, обращений физических и юридических лиц, индивидуальных предпринимателей.
12. Для предоставления субъектам контроля права самостоятельного устранения нарушений профилактический контроль без посещения субъекта (объекта) контроля проводится только по тем нарушениям, последствия которых возможно устранить в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. По итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля составляется рекомендация об устранении выявленных нарушений, в срок не позднее пяти рабочих дней со дня выявления нарушений, без возбуждения дела об административном правонарушении с обязательным разъяснением субъекту контроля способов устранения нарушений.
14. Рекомендация должна быть вручена субъекту контроля лично под роспись или иным способом, подтверждающим факты отправки и получения.
Рекомендация, направленная одним из нижеперечисленных способов, считается врученной в следующих случаях:
1) нарочно - с даты отметки в рекомендации о получении;
2) почтой - заказным письмом;
3) электронным способом - с даты отправки уполномоченным органом на электронный адрес производителя и (или) реализатора ювелирных и других изделий, указанный в заявлении при регистрации именника производителя ювелирного и другого изделия в уполномоченной организации.
15. Рекомендация об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля, должна быть исполнена в течение десяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
16. Субъект контроля в случае несогласия с нарушениями, указанными в рекомендации, вправе направить в территориальное подразделение, направившее рекомендацию, возражение в течение пяти рабочих дней со дня, следующего за днем ее вручения.
17. Неисполнение в установленный срок рекомендации об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля, влечет назначение государственного профилактического контроля и надзора с посещением субъекта (объекта) контроля и надзора в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и настоящим законом.
18. Кратность проведения профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля - ежеквартально не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным периодом.".
18. В Закон Республики Казахстан от 5 октября 2018 года "О стандартизации" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2018 г., № 17-18, ст. 59):
1) в статье 9:
дополнить подпунктом 9-1) следующего содержания:
"9-1) организация и координация работы единого государственного фонда нормативных технических документов;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) определение порядка применения международных, региональных стандартов (в том числе согласования, введения в действие и отмены на территории Республики Казахстан межгосударственных стандартов) и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств;";
подпункт 14) исключить;
2) в статье 11:
пункт 4:

мынадай мазмұндағы 1-2) тармақшамен толықтырылсын:
"1-2) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды тіркеуді;";
мынадай мазмұндағы 11-1) тармақшамен толықтырылсын:
"11-1) стандарттау саласындағы мониторингті үйлестіруді;";
3) 16-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Стандарттау объектілерін Қазақстан Республикасының аумағында айналымға шығаруға негіз болатын стандарттау жөніндегі құжаттар Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмеуге тиіс."
4) 21-бапта:
1-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Стандарттау женіндегі жұмыстарды жоспарлау ұлттық стандарттау жүйесінің стратегиялық мақсаттары мен даму бағыттары есепке алына отырып, жыл сайын жүзеге асырылады.
4-тармақ алып тасталсын;
5) 27-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Халықаралық, өңірлік стандарттар және шет мемлекеттердің стандарттары Қазақстан Республикасының аумағында оларды ұлттық және мемлекетаралық стандарттар ретінде қабылдау арқылы қолданылады.
Ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері ұйымның мақсаттарын іске асыру үшін 16-баптың 2-тармағының және осы баптың 2-тармағының талаптары есепке алына отырып, стандарттау жөніндегі ұлттық органға тиісті хабарлама жібере отырып, халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттердің стандарттарын тікелей қолдана алады.";
6) мынадай мазмүндағы 30-1) баппен толықтырылсын:
"30-1-бап. Стандарттау жөніндегі құжаттарды түсіндіру Ұлттық стандарттарды түсіндіруді оларды әзірлейтін ұлттық стандарттау жүйесінің субъектілері жүзеге асырады.".
7) 35-баптың 2-тармағының алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бюджет қаражаты есебінен: негізге алынатын ұлттық стандарттарды, техникалық регламенттерге стандарттардың тізбелеріне өзара байланысты стандарттар ретінде енгізілетін ұлттық және мемлекетаралық стандарттарды, мемлекеттік бағдарламалардың, Қазақстан Республикасы Президенті және Қазақстан Республикасы Үкіметі актілерінің іске асырылуы үшін әзірленетін ұлттық стандарттарды, нормативтік құқықтық актілерде қолдану үшін ұлттық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын әзірлеуге жол беріледі. Стандарттау жөніндегі құжаттардың қалған түрлері өзге қаржыландыру көздері есебінен әзірленеді.".
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

дополнить подпунктом 1-2) следующего содержания:
"1-2) регистрацию национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации;";
дополнить подпунктом 11-1) следующего содержания:
"11-1) координацию мониторинга в сфере стандартизации;";
3) пункт 2 статьи 16 изложить в следующей редакции:
"2. Документы по стандартизации, по которым объекты стандартизации выпускаются в обращение на территории Республики Казахстан, не должны противоречить законодательству Республики Казахстан.";
4) в статье 21:
абзац первый пункта 1 изложить в следующей редакции:
"1. Планирование работ по стандартизации осуществляется ежегодно с учетом стратегических целей и направлений развития национальной системы стандартизации.";
пункт 4 исключить;
5) пункт 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1. Международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств применяются на территории Республики Казахстан посредством принятия их в качестве национальных и межгосударственных стандартов.
Субъекты национальной системы стандартизации могут напрямую применять международные, региональные стандарты и стандарты иностранных государств для реализации целей организации, с учетом требований пункта 2 статьи 16 и пункта 2 настоящей статьи, направив соответствующее уведомление в национальный орган по стандартизации.";
6) дополнить статьей 30-1) следующего содержания:
"Статья 30-1. Разъяснение документов по стандартизации
Разъяснение национальных стандартов - осуществляют разрабатывающие их субъекты национальной системы стандартизации.";
7) абзац шестой пункта 2 статьи 35 изложить в следующей редакции:
"За счет бюджетных средств допускается разработка основополагающих национальных стандартов, национальных и межгосударственных стандартов, включаемых в перечни стандартов к техническим регламентам как взаимосвязанных, национальных стандартов, разрабатываемых в реализацию государственных программ, актов Президента Республики Казахстан и Правительства Республики Казахстан, национальных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации, для применения в нормативных правовых актах. Остальные виды документов по стандартизации разрабатываются за счет иных источников финансирования.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении шести месяцев после дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан