Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 және "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 30 шiлдедегi № 491 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қаңтардағы № 18 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.01.2024 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.02.2022 № 43 қаулысымен.
2) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысында (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2019 ж., № 67-68,477-құжат):
1-тармақтың 6) тармақшасындағы "қағидалары бекітілсін." деген сөздер "қағидалары;" деген сөзбен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 7) және 8) тармақшалармен толықтырылсын:
"7) "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді ұсыну қағидалары;
8) "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
"Терминдер мен анықтамалар" деген 2-тараудың 7-тармағының 9-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1) жекелеген кәсіпкерлік субъектілері – қызметін Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі және тамақ өнімдерінің өндірісі (ЭҚЖЖ 10), сабын және жуғыш, тазалағыш және жылтыратқыш құралдар шығару (ЭҚЖЖ 20.41), шаруашылық-тұрмыстық және санитариялық-гигиеналық мақсатқа арналған қағаз бұйымдарын шығару (ЭҚЖЖ 17.22.0), автомобиль көлігімен жүк тасымалдау (ЭҚЖЖ 49.41), қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі (ЭҚЖЖ 52), туризм (ЭҚЖЖ 55.1, ЭҚЖЖ 55.2, ЭҚЖЖ 55.3.) және жеке меншік немесе жалданатын жылжымайтын мүлікті жалдау және басқару (ЭҚЖЖ 68.20) салаларында жүзеге асыратын ірі кәсіпкерлік субъектілері;";
"Бағдарламаның "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты шеңберінде субсидиялар беру шарттары" деген 3-тарау алып тасталсын;
"Бағдарламаның "Экономиканың басым секторларында қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық даму субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты шеңберінде субсидиялар беру шарттары" деген 4-тарауда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаның "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты шеңберінде субсидиялар беру шарттары";
32-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Банктердің кредиттері бойынша, оның ішінде жұмыс істеп тұрған кәсіпорындардың айналым қаражатын толықтыруға бағытталған бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты есебінен берілген кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау да бюджеттен бөлінген лимиттер шеңберінде жүзеге асырылады. Кәсіпкерлік субъектілерінің айналым қаражатын толықтыруға, сондай-ақ ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бағытталған кредиттері бойынша осы тармақтың үшінші бөлігінде көзделген талаптар қолданылмайды.";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968 "Об утверждении Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" и от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июля 2020 года № 491. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 января 2024 года № 18.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.01.2024 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) Утратил силу постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 43 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства" (САПП Республики Казахстан, 2019 г., № 67-68, ст. 477):
пункт 1 дополнить подпунктами 7) и 8) следующего содержания:
"7) Правила предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025";
8) Правила предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025".";
в Правилах субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденных указанным постановлением:
подпункт 9-1) пункта 7 главы 2 "Термины и определения" изложить в следующей редакции:
"9-1) отдельные субъекты предпринимательства – субъекты крупного предпринимательства, осуществляющие деятельность в отраслях обрабатывающей промышленности согласно приложению 2 к Программе и производства продуктов питания (ОКЭД 10), производства мыла и моющих, чистящих и полирующих средств (ОКЭД 20.41), производства бумажных изделий хозяйственно-бытового и санитарно-гигиенического назначения (ОКЭД 17.22.0), грузовых перевозок автомобильным транспортом (ОКЭД 49.41), складского хозяйства и вспомогательной транспортной деятельности (ОКЭД 52), туризма (ОКЭД 55.1, ОКЭД 55.2, ОКЭД 55.3.), аренды и управления собственной или арендуемой недвижимостью (ОКЭД 68.20);";
главу 3 "Условия предоставления субсидий в рамках первого направления Программы "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" исключить;
в главе 4 "Условия предоставления субсидий в рамках второго направления Программы "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Условия предоставления субсидий в рамках второго направления Программы "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
часть пятую пункта 32 изложить в следующей редакции:
"Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банков, в том числе выданным за счет средств единого накопительного пенсионного фонда, направленным на пополнение оборотных средств действующим предприятиям, также осуществляется в рамках лимитов, выделенных из бюджета. По кредитам субъектов предпринимательства, направленным на пополнение оборотных средств, а также рефинансирование текущих обязательств, требования, предусмотренные в части третьей настоящего пункта, не распространяются.";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"35. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 8 (сегіз) жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар бұрын берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер де субсидиялауға жатады.";
42-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын жекелеген кәсіпкерлік субъектілері кредиттерінің/қаржылық лизинг шарттарының жиынтық портфелі 100 (жүз) млрд. теңгеден аспайды.";
43-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайдың/ахуалдың енгізілуіне байланысты кредиттер бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін төлеу бойынша кейінге қалдыру ұсынылған кезде субсидиялау мерзімі ұсынылған кейінге қалдыру мерзіміне ұзартылады.";
49-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Даму банкінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мерзімі жағынан шектелмей жүзеге асырылады.";
"Тетік шеңберінде субсидиялау шарттары" деген 6-тараудың 82-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"82. Инвестицияларға бағытталған кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 10 (он) жылдан аспайтын мерзімді құрайды.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылдан аспайтын мерзімді құрайды. Егер бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалса, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған күннен бастап белгіленеді.
Төтенше жағдайдың/ахуалдың енгізілуіне байланысты кредиттер бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін төлеу бойынша кейінге қалдыру ұсынылған кезде субсидиялау мерзімі ұсынылған кейінге қалдыру мерзіміне ұзартылады.
Осы тармақ, осы тармақтың үшінші бөлігін қоспағанда, 2018 жылғы 11 желтоқсаннан бастап туындаған қатынастарға қолданылады.";
"Субсидиялар беру үшін Бағдарламаға/Тетікке қатысушылардың өзара іс-қимыл тәртібі" деген 7-тарауда:
90-тармақтың төртінші және бесінші абзацтары мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде жобаны іске асыруға өз қаражатының (ақшасының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) және/немесе 180 (бір жүз сексен) млн. теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша үшінші тұлғалар мүлкінің қатысуын қамтамасыз ету мерзімдері (бұл ретте мүліктің мұндай қатысуы жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде қамтамасыз етіледі);

"35. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями в течение 8 (восьми) лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до внесения проекта финансовому агентству и соответствующие критериям Программы.";
пункт 42 дополнить частью второй следующего содержания:
"Совокупный портфель кредитов/договоров финансового лизинга отдельных субъектов предпринимательства, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 100 (сто) млрд. тенге.";
пункт 43 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"При предоставлении отсрочки по оплате номинальной ставки вознаграждения по кредитам в связи с введением чрезвычайного положения/ситуации, срок субсидирования продлевается на срок предоставленной отсрочки.";
пункт 49 дополнить частью третьей следующего содержания:
"Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам банка развития осуществляется без ограничений срока субсидирования.";
пункт 82 главы 6 "Условия субсидирования в рамках Механизма" изложить в следующей редакции:
"82. Срок субсидирования по кредитам, направленным на инвестиции, составляет не более 10 (десять) лет без права пролонгации срока субсидирования.
Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет не более 3 (три) лет без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается со дня подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.
При предоставлении отсрочки по оплате номинальной ставки вознаграждения по кредитам в связи с введением чрезвычайного положения/ситуации, срок субсидирования продлевается на срок предоставленной отсрочки.
Действие настоящего пункта распространяется на отношения, возникшие с 11 декабря 2018 года, за исключением части третьей настоящего пункта.";
в главе 7 "Порядок взаимодействия участников Программы/Механизма для предоставления субсидий":
абзацы четвертый и пятый пункта 90 изложить в следующей редакции:
"сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денег, движимого/недвижимого имущества) и/или имущества третьих лиц по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 (ста восьмидесяти) млн. тенге в рамках второго направления Программы (при этом такое участие имущества обеспечивается на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта);

қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе еңбекақы төлеу қоры көлемінің ұлғаюы немесе 10 %-ға кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу бойынша немесе төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өсуі бойынша кезеңдер (осы абзацтың талабы Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берілген жағдайда қолданылады);";
94-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"94. Кәсіпкердің жобасын қаржы агенттігінің уәкілетті органы құжаттар топтамасы бар ақпарат түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарайды. Бұл ретте, қаржы агенттігінің уәкілетті органы оң шешім қабылдаған жағдайда, шешімде: қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе еңбекақы төлеу қоры көлемінің ұлғаюы бойынша немесе 10 %-ға кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу бойынша немесе бюджетке төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өсуі бойынша міндеттемесі (Бағдарламаның екінші бағыты шеңберіндегі кәсіпкерлер жобалары бойынша) көрсетіледі.";
"Субсидиялауды тоқтата тұру, тоқтату және қайта бастау тәртібі" деген 10-тараудың 141-тармағының 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе еңбекақы төлеу қорының көлемін ұлғайту немесе 10 %-ға кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу немесе төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өсуі бойынша міндеттемелерді орындамауы (Бағдарламаның екінші бағыты шеңберіндегі кәсіпкерлердің жобалары бойынша);";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымшада:
"Бағдарлама шеңберінде "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты" деген жол алып тасталсын;
"Бағдарлама шеңберінде "Экономиканың басым салаларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарлама шеңберінде "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты";
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
"Бағдарлама шеңберінде "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты" деген жол алып тасталсын;
"Бағдарлама шеңберінде "Экономиканың басым секторларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызметті салалық қолдау" екінші бағыты" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарлама шеңберінде "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
"Бағдарламаның "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты шеңберінде субсидиялар беру шарттары" деген 2-тарау алып тасталсын;
"Бағдарламаның "Экономиканың басым секторларында қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты шеңберінде субсидиялар беру шарттары" деген 3-тарауда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаның "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты шеңберінде субсидиялар беру шарттары";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

этапы по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании (требование настоящего абзаца распространяется на случаи подачи заявления на участие в рамках второго направления Программы);";
пункт 94 изложить в следующей редакции:
"94. Проект предпринимателя рассматривается уполномоченным органом финансового агентства в течение 5 (пять) рабочих дней с даты поступления информации с пакетом документов. При этом, в случае принятия положительного решения уполномоченным органом финансового агентства, в решении указываются: обязательство предпринимателей по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных по налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет с даты решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках второго направления Программы).";
подпункт 8) пункта 141 главы 10 "Порядок приостановления, прекращения и возобновления субсидирования" изложить в следующей редакции:
"8) неисполнения обязательств предпринимателями по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках второго направления Программы);";
в приложении 4 к указанным Правилам:
строку "Первого направления "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" в рамках Программы" исключить;
строку "Второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики" Программы" изложить в следующей редакции:
"Второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности" в рамках Программы";
в приложении 5 к указанным Правилам:
строку "Первое направление "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" в рамках Программы" исключить;
строку "Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики" в рамках Программы" изложить в следующей редакции:
"Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности" в рамках Программы";
в Правилах субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденных указанным постановлением:
главу 2 "Условия предоставления субсидий в рамках первого направления Программы "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" исключить;
в главе 3 "Условия предоставления субсидий в рамках второго направления Программы "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Условия предоставления субсидий в рамках второго направления Программы "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

"29. Кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/қаржыландыру шарттарын қайта қаржыландыруға бағытталған, жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 8 (сегіз) жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг/қаржыландыру берілген күннен бастап есептеледі) екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/ислам банктері/исламдық лизингтік компаниялар бұрын берген және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін қаржыландыру да субсидиялауға жатады.";
35-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын жекелеген кәсіпкерлік субъектілері кредиттерінің/қаржылық лизинг шарттарының жиынтық портфелі 100 (жүз) млрд. теңгеден аспауға тиіс.";
36-тармақ мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайдың/ахуалдың енгізілуіне байланысты кредиттер бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін төлеу бойынша кейінге қалдыру ұсынылған кезде субсидиялау мерзімі ұсынылған кейінге қалдыру мерзіміне ұзартылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымшада:
"Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты" деген жол алып тасталсын;
"Экономиканың басым секторларында қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
"Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің бизнес-бастамаларын қолдау" бірінші бағыты" деген жол алып тасталсын;
"Экономиканың басым секторларында қызметті жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында:
10-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын жекелеген кәсіпкерлік субъектілеріне жататын барлық эмитенттердің облигациялар шығарылымының жиынтық номиналды құны 100 (жүз) млрд. теңгеден аспауға тиіс.";
17-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Төтенше жағдайдың/ахуалдың енгізілуіне байланысты кредиттер бойынша номиналды сыйақы мөлшерлемесін төлеу бойынша кейінге қалдыру ұсынылған кезде субсидиялау мерзімі ұсынылған кейінге қалдыру мерзіміне ұзартылады.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кредиттер бойынша кепілдіктер беру қағидаларында:

"29. Субсидированию также подлежит финансирование, направленное на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/договоров финансирования, ранее выданное банками второго уровня/лизинговыми компаниями/исламскими банками/исламскими лизинговыми компаниями в течение 8 (восьми) лет до внесения проекта финансовому агентству (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга/финансирования) и соответствующее критериям Программы.";
пункт 35 дополнить частью второй следующего содержания:
"Совокупный портфель кредитов/договоров финансового лизинга отдельных субъектов предпринимательства, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 100 (сто) млрд. тенге.";
пункт 36 дополнить частью пятой следующего содержания:
"При предоставлении отсрочки по оплате номинальной ставки вознаграждения по кредитам в связи с введением чрезвычайного положения/ситуации, срок субсидирования продлевается на срок предоставленной отсрочки.";
в приложении 1 к указанным Правилам:
строку "Первого направления "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" исключить;
строку "Второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики" изложить в следующей редакции:
"Второго направления "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку "Первое направление "Поддержка бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" исключить;
строку "Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики" изложить в следующей редакции:
"Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
в Правилах субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденных указанным постановлением:
пункт 10 дополнить частью второй следующего содержания:
"Суммарная номинальная стоимость выпуска облигаций всех эмитентов, относящихся к отдельным субъектам предпринимательства, по которым осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения, не может превышать 100 (сто) млрд. тенге.";
пункт 17 дополнить частью третьей следующего содержания:
"При предоставлении отсрочки по оплате номинальной ставки вознаграждения по кредитам в связи с введением чрезвычайного положения/ситуации, срок субсидирования продлевается на срок предоставленной отсрочки.";
в Правилах гарантирования по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденных указанным постановлением:

"Жалпы ережелер" деген 1-тараудың 4-тармағының үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Тетік шеңберінде басым жобаларға кепілдік беру кезінде Басым жобаларға кредит беру тетігі шеңберінде агроөнеркәсіптік кешенде, өңдеу өнеркәсібінде қайта өңдеу және көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі қызметті жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау үшін қаражат аударуға арналған шарт шеңберінде басым жобаларды субсидиялауға бөлінген қаражат кепілдік сомасының 20 % мөлшерінде қаржы агенттігінің ағымдағы шотына аударылуға жатады және шығарылған кепілдіктер үшін төлем болып табылады. Жобаны одан әрі қарау және қаржыландыру Бағдарламада көзделген тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады. Қаржы агенттігі өз ұйғарымы бойынша алынған қаражатты әртүрлі қаржы құралдарына орналастыра алады.";
"Терминдер мен анықтамалар" деген 2-тараудың 5-тармағының 5-1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-1) жекелеген кәсіпкерлік субъектілері – қызметін Бағдарламаға 2-қосымшаға сәйкес өңдеу өнеркәсібі және тамақ өнімдерінің өндірісі (ЭҚЖЖ 10), сабын және жуғыш, тазалағыш және жылтыратқыш құралдар шығару (ЭҚЖЖ 20.41), шаруашылық-тұрмыстық және санитариялық-гигиеналық мақсатқа арналған қағаз бұйымдарын шығару (ЭҚЖЖ 17.22.0), автомобиль көлігімен жүк тасымалдау (ЭҚЖЖ 49.41), қойма шаруашылығы және қосалқы көлік қызметі (ЭҚЖЖ 52), туризм (ЭҚЖЖ 55.1, ЭҚЖЖ 55.2, ЭҚЖЖ 55.3.) және жеке меншік немесе жалданатын жылжымайтын мүлікті жалдау және басқару (ЭҚЖЖ 68.20) салаларында жүзеге асыратын ірі кәсіпкерлік субъектілері;";
"Бағдарламаның "Моноқалалар, шағын қалалар мен ауылдық елді мекендер кәсіпкерлерінің жаңа бизнес-бастамаларын қолдау" деген бірінші бағыты шеңберінде кепілдік беру шарттары" деген 3-тарау алып тасталсын;
"Бағдарламаның "Экономиканың басым секторларында қызметін жүзеге асыратын кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" деген екінші бағыты шеңберінде кепілдік беру шарттары" деген 4-тарауда:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарламаның "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты шеңберінде кепілдіктер беру шарттары";
24-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте, Бағдарламаның екінші бағытының шарттарына сәйкес келген жағдайда Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының, БЖЗҚ, облыс, астана, республикалық маңызы бар қалалар әкімдігінің және қаржы агенттігінің қаражаты есебінен іске асырылатын бағдарламалар шеңберінде банктер арқылы мемлекеттік қаржылай қолдау алатын кәсіпкерлер кепілдік беруге қатысуға жіберіледі.";
25-тармақтың 5) тармақшасындағы "жеткіліксіз кредиттер кепілдік беруге жатпайды." деген сөздер "жеткіліксіз кредиттер;" деген сөздермен ауыстырылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

часть третью пункта 4 главы 1 "Общие положения" изложить в следующей редакции:
"При гарантировании приоритетных проектов в рамках Механизма средства, выделенные на субсидирование приоритетных проектов в рамках договора на перечисление средств для субсидирования ставки вознаграждения по кредитам субъектов частного предпринимательства, осуществляющих деятельность по переработке в агропромышленном комплексе, обрабатывающей промышленности и предоставлению услуг в рамках Механизма кредитования приоритетных проектов, подлежат перечислению на текущий счет финансового агентства в размере 20 % от суммы гарантий и являются оплатой за выпущенные гарантии. Дальнейшее рассмотрение и финансирование проекта осуществляется в соответствии с порядком, предусмотренным в Программе. Финансовое агентство может по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.";
подпункт 5-1) пункта 5 главы 2 "Термины и определения" изложить в следующей редакции:
"5-1) отдельные субъекты предпринимательства – субъекты крупного предпринимательства, осуществляющие деятельность в отраслях обрабатывающей промышленности согласно приложению 2 к Программе и производства продуктов питания (ОКЭД 10), производства мыла и моющих, чистящих и полирующих средств (ОКЭД 20.41), производства бумажных изделий хозяйственно-бытового и санитарно-гигиенического назначения (ОКЭД 17.22.0), грузовых перевозок автомобильным транспортом (ОКЭД 49.41), складского хозяйства и вспомогательной транспортной деятельности (ОКЭД 52), туризма (ОКЭД 55.1, ОКЭД 55.2, ОКЭД 55.3.), аренды и управления собственной или арендуемой недвижимостью (ОКЭД 68.20);";
главу 3 "Условия предоставления гарантий в рамках первого направления Программы "Поддержка новых бизнес-инициатив предпринимателей моногородов, малых городов и сельских населенных пунктов" исключить;
в главе 4 "Условия предоставления гарантий в рамках второго направления Программы "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Условия предоставления гарантий в рамках второго направления Программы "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности";
часть четвертую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"При этом к участию в гарантировании при условии соответствия условиям второго направления Программы допускаются предприниматели, получающие государственную финансовую поддержку через банки в рамках программ, реализуемых за счет средств Национального фонда Республики Казахстан, ЕНПФ, акимата области, столицы, городов республиканского значения и финансового агентства.";
пункт 25 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) кредит алуға өтініш берілген күннің алдындағы соңғы есепті күнге салық төлеу, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және бюджетке әлеуметтік аударымдар бойынша берешектері бар кәсіпкерлердің кредиттері кепілдік беруге жатпайды.";
32-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
"Портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігі банкке кредит сомасының 50 %-ынан аспайтын мөлшерде бұрын берілген кепілдікті ескере отырып, кәсіпкерлердің жобаларына кредит беру құқығын береді. Кредит мөлшері 360 (үш жүз алпыс) млн. теңгеден аспайды.
Банктер жобаны іріктеуден кейін қаржы агенттігіне кепілдік беру шартын қол қою үшін ұсынады. Егер жобаның мәлімделген нысаналы мақсаты Бағдарламаның талаптарына сәйкес келмесе, қаржы агенттігі кепілдік беру шартына қол қоюдан бас тартуға құқылы.";
34-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жоба шеңберінде кредит 100 % мөлшерде сомасы 500 (бес жүз) млн. теңгеден аспайтын айналым қаражатын толықтыруға бағытталған (кредиттерге немесе лизинг шарттарына қызмет көрсету бойынша ағымдағы төлемдерді төлеу бойынша есеп айырысуды жүргізуді және өтініш берушінің негізгі қызметті жүзеге асыруына байланысты емес өзге мақсаттарды қоспағанда) жағдайларда айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.";
35-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Ісін жаңа бастаған кәсіпкер/кәсіпкер үшін:";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. Ісін жаңа бастаған кәсіпкерлердің 360 (үш жүз алпыс) млн. теңгеден астам мөлшердегі кредиттеріне кепілдік беру осы Кепілдік беру қағидаларының 36-тармағында айтылған шарттарда жүзеге асырылады.";
36-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кепілдік беру жүзеге асырылатын жоба шеңберіндегі кредит(-тер) сомасы банктің кредиттері бойынша 1 (бір) млрд. теңгеден аспайды.
Бұл ретте кредит(-тер) сомасы кәсіпкер үшін онымен үлестес тұлғалардың кредиті(-тері) бойынша берешектер есепке алынбай есептеледі.
Кепілдік беру жүзеге асырылатын жекелеген кәсіпкерлік субъектілері кредиттерінің/қаржылық лизинг шарттарының жиынтық портфелі 100 (жүз) млрд. теңгеден аспайды.";
"Кепілдік беру үшін Бағдарламаға қатысушылардың өзара іс-қимыл жасасу тәртібі" деген 6-тарауда:
58-тармақтың 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) банк қаржы агенттігінен қол қойылған кепілдік беру шартын алғаннан кейін кәсіпкерге кредит беруді жүзеге асырады.
Портфельдік кепілдік беру кезінде банк кредит берілгеннен кейін күнтізбелік 30 күн ішінде кепілдік беру шартына қол қоя алады.";
61-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6) предпринимателей, имеющих на последнюю отчетную дату перед датой обращения за получением кредита задолженностей по уплате налогов, обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям в бюджет.";
пункт 32 дополнить частями второй и третьей следующего содержания:
"В рамках портфельного гарантирования финансовое агентство предоставляет банку право кредитовать проекты предпринимателей с учетом ранее предоставленной гарантии в размере не более 50 % суммы кредита. Размер кредита не может превышать 360 (триста шестьдесят) млн.тенге.
Банки после отбора проекта предоставляют финансовому агентству для подписания договор гарантии. Финансовое агентство вправе отказаться от подписания договора гарантии в случае, если заявленное целевое назначение проекта не соответствует условиям Программы.";
подпункт 2) пункта 34 изложить в следующей редакции:
"2) кредит в рамках проекта в размере 100 % направлен на пополнение оборотных средств суммой не более 500 (пятисот) млн. тенге (за исключением проведения расчетов по оплате текущих платежей по обслуживанию кредитов или договоров лизинга и иные цели, не связанные с осуществлением заявителем основной деятельности).";
абзац первый пункта 35 изложить в следующей редакции:
"35. Для начинающего предпринимателя/предпринимателя:";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. Гарантирование кредитов начинающих предпринимателей в размере более 360 (триста шестьдесят) млн. тенге осуществляется на условиях, изложенных в пункте 36 настоящих Правил гарантирования.";
подпункт 1) пункта 36 изложить в следующей редакции:
"1) сумма кредита (-ов) в рамках проекта, по которому осуществляется гарантирование, не может превышать 1 (один) млрд. тенге по кредитам банка.
При этом сумма кредита (-ов) рассчитывается для предпринимателя без учета задолженности по кредиту (-ам) аффилированных с ним лиц.
Совокупный портфель кредитов/договоров финансового лизинга отдельных субъектов предпринимательства, по которым осуществляется гарантирование, не может превышать 100 (сто) млрд. тенге.";
в главе 6 "Порядок взаимодействия участников Программы для предоставления гарантии":
подпункт 4) пункта 58 изложить в следующей редакции:
"4) банк после получения из финансового агентства подписанного договора гарантии осуществляет выдачу кредита предпринимателю.
При портфельном гарантировании банк может подписать договор гарантии после выдачи кредита в течение 30 календарных дней.";
пункт 61 изложить в следующей редакции:

"61. Жобаларға кепілдік беруге арналған бюджет қаражатының жеткіліксіздігі қалыптасқан жағдайда облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) әкімдігі қосымша қаражат алғанға дейін жобаларға кепілдік беруді тоқтата тұру үшін бұл туралы қаржы агенттігін хабардар етеді. Қаржы агенттігі кепілдік беру шарттары қолданысының тоқтатылуы есебінен босаған қаражат болған кезде жобаларға кепілдік беруді жалғастыра алады.
Осы Кепілдік беру қағидалары шеңберінде кепілдік беруге бөлінген және ағымдағы қаржы жылы қаржы агенттігі пайдаланбаған қаражат кезекті қаржы жылында жобаларға, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларға кепілдік беруге пайдаланылуы мүмкін.";
көрсетілген кепілдіктер беру Қағидаларына 3-қосымшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бизнестің жол картасы-2020" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) екінші бағытын/Басым жобаларға кредит беру тетігін (бұдан әрі – Тетік) іске асыру шеңберінде "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – қаржы агенттігі) _________________________ жеке кәсіпкерінің/жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің/акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ДК/ЖШС/АҚ) "______________________" _________________________жобасы бойынша қаржы агенттігінің кепілдік беру туралы өтінімін қарап, мақұлдағанын хабарлаймыз.";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидаларында:
"Жалпы ережелер" деген 1-тарау мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен көрсетілетін қызметтерді жеткізуші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындаған қатынастарға қолданылады.
6-2. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары күшіне енген күні қолданыста болған және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген грант беру туралы шарттар қаржыландыруға жатады. Грант беру туралы қағаз шарттарды электрондық форматқа аударуды және оларды субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен көрсетілетін қызметтерді жеткізуші осы Қағидалар күшіне енген күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.";
"Терминдер мен анықтамалар" деген 2-тарауда:
8-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасау, өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімді мемлекеттік қолдауды ұсыну шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін, мемлекеттік қолдау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-ретке келтірілген жиынтығы;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) өтінім – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген қағаз немесе электрондық нысандағы өтініш;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, қаржы агенттігі және шағын кәсіпкерлік субъектісі арасында субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) электрондық түрде жасалатын үшжақты келісім, оның талаптары бойынша кәсіпкерге жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға нысаналы грант беріледі;";
15) және 16) тармақшалар алып тасталсын;

"61. В случае образования недостатка бюджетных средств для гарантирования проектов акимат области (столицы, городов республиканского значения) уведомляет об этом финансовое агентство для приостановления гарантирования проектов до получения дополнительных средств. Финансовое агентство может возобновить гарантирование проектов при наличии средств, высвободившихся за счет прекращения действия договоров гарантии.
Средства, выделенные на гарантирование в рамках настоящих Правил гарантирования и не использованные финансовым агентством в текущем финансовом году, могут быть использованы в очередном финансовом году на гарантирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.";
абзац первый приложения 3 к указанным Правилам гарантирования изложить в следующей редакции:
"В рамках реализации второго направления Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" (далее – Программа)/Механизма кредитования приоритетных проектов (далее – Механизм) сообщаем, что акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) рассмотрело и одобрило заявку индивидуального предпринимателя/товарищества с ограниченной ответственностью/акционерного общества (далее – ИП/ТОО/АО) "______________________" о предоставлении гарантии финансового агентства по проекту: _________________________ "_________________________".";
в Правилах предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденных указанным постановлением:
главу 1 "Общие положения" дополнить пунктами 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"6-1. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором Программы и поставщиком услуг.
6-2. Финансированию подлежат договоры о предоставлении гранта, действующие на дату вступления в силу настоящих Правил и зарегистрированные в информационной системе субсидирования. Перевод бумажных договоров о предоставлении гранта в электронный формат и их регистрация в информационной системе субсидирования осуществляются региональным координатором Программы и поставщиком услуг в течение двух месяцев с даты вступления в силу настоящих Правил предоставления государственных грантов.";
в главе 2 "Термины и определения":
в пункте 8:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) заявка – заявление в бумажной или электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил предоставления государственных грантов;";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) договор о предоставлении гранта – трехстороннее соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое на веб-портале информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) в электронном виде между региональным координатором Программы, финансовым агентством и субъектом малого предпринимательства, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой грант на реализацию новых бизнес-идей;";
подпункты 15) и 16) исключить;

мынадай мазмұндағы 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23) және 24) тармақшалармен толықтырылсын:
"17) транш беруге арналған өтінім – мемлекеттік грантты немесе оның бір бөлігін кәсіпкердің банктік шотына аударуға арналған өтінім;
18) веб-портал – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;
19) жеке кабинет – пайдаланушының (кәсіпкердің, уәкілетті органның, ұлттық институттың, қаржы агенттігінің, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, конкурстық комиссияның) тізілімдегі дербес веб-парақшасы;
20) жеке шот – тізілімде тіркелген пайдаланушы туралы ақпаратты көрсететін, оны тану (аутентификациялау) және оның жеке деректері мен баптауларына қолжетімділік беру үшін қажетті субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ашылатын шот;
21) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
22) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер туралы, сондай-ақ пайдаланушылар туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
23) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға арналған техникалық талаптарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
24) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.";
"Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар берудің тәртібі мен шарттары" деген 3-тарауда:
11-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру мерзімі грант беру туралы шартқа қол қойылған сәттен бастап 18 (он сегіз) айдан аспайды.";
17-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес облыстық өңірлік апталық баспасөз басылымында, сондай-ақ веб-порталда бизнес-идеяларды қаржыландыруға мемлекеттік гранттар беру мақсатында кәсіпкерлерді іріктеу үшін конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялауды жүзеге асырады;";

дополнить подпунктами 17), 18), 19), 20), 21), 22), 23) и 24) следующего содержания:
"17) заявка на выдачу транша – заявка на перечисление государственного гранта или его части на банковский счет предпринимателя;
18) веб-портал – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
19) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предпринимателя, уполномоченного органа, национального института, финансового агентства, регионального координатора Программы, конкурсной комиссии) в реестре;
20) лицевой счет – счет, открываемый в информационной системе субсидирования, отражающий информацию о пользователе, зарегистрированном в реестре, необходимую для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа к его личным данным и настройкам;
21) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором Программы в соответствии с законодательством о государственных закупках;
22) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также пользователях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
23) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
24) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
в главе 3 "Порядок и условия предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей":
часть вторую пункта 11 изложить в следующей редакции:
"Срок реализации бизнес-проекта предпринимателем не может превышать 18 (восемнадцать) месяцев с момента подписания договора о предоставлении гранта.";
подпункт 1) пункта 17 изложить в следующей редакции:
"1) осуществляет опубликование в областном региональном еженедельном печатном издании, а также на веб-портале объявления о проведении конкурса для отбора предпринимателей с целью предоставления государственных грантов на финансирование бизнес-идей согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;";

мынадай мазмұндағы 17-1, 17-2, 17-3 және 17-4-тармақтармен толықтырылсын:
"17-1. Өңірлік үйлестіруші гранттар беру жөніндегі жеке қаржыландыру жоспары (бұдан әрі – Қаржыландыру жоспары) бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны веб-порталда орналастырады.
17-2. Транш беруге өтінімдерді қабылдау Қаржыландыру жоспарына сәйкес жылдық бюджет шегінде жүзеге асырылады.
17-3. Транштың көлемі Қаржыландыру жоспарында тиісті айға көзделген бюджет қаражатының көлемінен асатын траншты беруге арналған өтінімдер бойынша траншты беру траншты беруге өтінім берілген сәттен бастап кезектілік тәртібімен келесі айда жүзеге асырылады.
17-4. Өтінімдерді қабылдау кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша жүзеге асырылады.";
"Конкурстық өтінімдерді қарау тәртібі" деген 4-тарауда:
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Мемлекеттік грант алуға үміткер кәсіпкер құжаттар топтамасын толық ұсынбаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды, сондай-ақ анық емес және дұрыс емес мәліметтерді, оның ішінде бизнес-жобаның қаржы-экономикалық негіздемесінде анық емес және дұрыс емес мәліметтерді ұсынған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 2 (екі) жұмыс күні ішінде нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды кәсіпкерге 5 (бес) жұмыс күні ішінде пысықтау үшін қайтарады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі хабарландыруда көрсетілген өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін барлық құжаттар мен ақпаратты алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің материалдарын конкурстық комиссияның қарауына шығарады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде веб-порталда электрондық түрде грант беру туралы шартты дайындайды және оған қаржы агенттігінің және кәсіпкердің қолын қойғызады.";
35 және 36-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"35. Грант беру туралы шарт жасалғаннан кейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкерге оның ағымдағы банктік шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады.
36. Грант қаражаты мемлекеттік грантты немесе оның бір бөлігін кәсіпкердің банктік шотына аударуға арналған өтінімге сәйкес кәсіпкердің ағымдағы шотына аударылады.";
39, 40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Кәсіпкер грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға және грант беру туралы шарттың талаптарын орындауға міндетті.

дополнить пунктами 17-1, 17-2, 17-3 и 17-4 следующего содержания:
"17-1. Региональный координатор в течение трех рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования по предоставлению грантов (далее – План финансирования) размещает его на веб-портале.
17-2. Прием заявок на выдачу транша осуществляется в пределах годового бюджета в соответствии с Планом финансирования.
17-3. По заявкам на выдачу транша, в которых объем транша превышает объем бюджетных средств, предусмотренных в Плане финансирования на соответствующий месяц, выдача транша осуществляется в следующем месяце в порядке очередности с момента подачи заявки на выдачу транша.
17-4. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) предпринимателя.";
в главе 4 "Порядок рассмотрения конкурсных заявок":
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случае предоставления предпринимателем, претендующим на получение государственного гранта, неполного пакета документов либо документов, не соответствующих установленным формам, а также в случае предоставления недостоверных и некорректных сведений, в том числе в финансово-экономическом обосновании бизнес-проекта, региональный координатор Программы в течение 2 (двух) рабочих дней возвращает предпринимателю предоставленные документы для доработки в течение 5 (пяти) рабочих дней с указанием конкретных недостатков.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Региональный координатор Программы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения всех документов и информации по окончанию срока приема заявок, указанного в объявлении, выносит материалы предпринимателя на рассмотрение конкурсной комиссии.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. Региональный координатор Программы в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии подготавливает и подписывает с финансовым агентством и предпринимателем договор о предоставлении гранта в электронном виде на веб-портале.";
пункты 35 и 36 изложить в следующей редакции:
"35. После заключения договора о предоставлении гранта региональный координатор Программы осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его текущий банковский счет.
36. Средства гранта будут перечисляться на текущий счет предпринимателя согласно заявке на перечисление государственного гранта или его части на банковский счет предпринимателя.";
пункты 39, 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"39. Предприниматель обязан использовать грант по целевому назначению и выполнять условия договора о предоставлении гранта.

40. Мемлекеттік гранттар мына шарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті грантты алуға өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
2) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді тіркеу;
3) деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған кәсіпкердің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шотының болуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерге өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді өз бетінше жүзеге асыруға мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілген болып есептеледі;
4) есепке алу мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін, субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде алынған, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқтығы туралы мәліметтерді растау;
5) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеудің орталықтандырылған дерекқоры" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде алынған өтініш берушінің халықтың әлеуметтік осал топтарына жататындығы туралы мәліметтерді растау (қажет болған жағдайда);
6) бизнес-жобаға қатысатын жылжымайтын мүлікпен бірлесіп қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен және "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік дерекқорымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған, кәсіпкерде жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы жер учаскесі(лері)нің немесе өзге де жылжымайтын мүліктің болуы (халықтың әлеуметтік осал топтарын қоспағанда);
7) бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы мүлікпен бірлесіп қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ауыл шаруашылығы техникасының мемлекеттік тізілімімен және/немесе "Автомобиль" деректер базасымен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы расталған, кәсіпкерде жылжымалы мүліктің болуы (халықтың әлеуметтік осал топтарын қоспағанда).
Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер тек бір өтінім беруге құқылы.
Өтінімдер конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде қабылданады.

40. Государственные гранты предоставляются при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки на получение соответствующего гранта по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам предоставления грантов посредством веб-портала "электронного правительства".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателю самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации;
4) подтверждение сведений об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, учет по которой ведется в органах государственных доходов, полученных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и информационной системы органов государственных доходов;
5) подтверждение сведений о принадлежности заявителя к социально уязвимым слоям населения, полученных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и автоматизированной информационной системы "Централизованная база данных выплаты пенсий и пособий" (при необходимости);
6) в целях подтверждения софинансирования недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте – наличие у предпринимателя земельного (ых) участка (ов) на праве землепользования и (или) частной собственности или иного недвижимого имущества, подтвержденное в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с автоматизированной информационной системой государственного земельного кадастра и государственной базой данных "Регистр недвижимости" (за исключением социально уязвимых слоев населения);
7) в целях подтверждения софинансирования движимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте – наличие у предпринимателя движимого имущества, подтвержденное посредством информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственным реестром сельскохозяйственной техники и/или базой данных "Автомобиль" (за исключением социально уязвимых слоев населения).
Для участия в конкурсе предприниматель вправе подать только одну заявку.
Заявки принимаются в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса.

41. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттарды алуға үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматындағы мынадай сканерленген құжаттардың көшірмелерін қоса береді:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бизнес-жоспар түрінде дайындалған бизнес-жоба;
2) басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен расталған, өтінім беру кезіндегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы анықтама (бар болса);
3) Бағдарлама және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде кәсіпкердің оқудан өткенін растайтын, ескіру мерзімі 2 (екі) жылдан аспайтын құжат;
4) берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 % мөлшерінде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды (бизнес-жобаға қатысатын ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) қоса қаржыландырудың болуын растайтын құжаттар, кәсіпкердің ағымдағы шотында ақша қаражатының болуы туралы банктік шоттан үзінді көшірме немесе бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар (халықтың әлеуметтік осал топтарын қоспағанда);
5) өтініш берушіде халықтың әлеуметтік осал топтарына жатқызылу мәртебесінің бар екенін растайтын құжат (ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылының нәтижесінде мәліметтер түспеген жағдайда).";
43, 44, 45, 46, 47, 48 және 49-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Веб-портал (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) кәсіпкерлердің, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, қаржы агенттігінің, уәкілетті органның (бұдан әрі – пайдаланушылар) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өз бетінше тіркелуі үшін ЭЦҚ болуға тиіс;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ бар өз жұмыскерлерінің өзектілендірілген тізімдерін жібереді.
Жеке кабинетте тіркелу үшін пайдаланушылар мына мәліметтерді көрсетеді:
1) жеке тұлғалар және жеке кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі ( бұдан әрі – БСН), толық атауы; бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шоттың деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде пайдаланушы бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік уәкілетті органға тұрақты түрде онлайн-режимде өтеусіз негізде беріледі.
Уәкілетті орган жыл сайын субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділігі бар көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты тұлғалардың тізімін жібереді.
Өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:

41. Предприниматели, претендующие на получение государственных грантов для реализации новых бизнес-идей, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) бизнес-проект, подготовленный в виде бизнес-плана по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
2) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя (при наличии);
3) документ, подтверждающий прохождение предпринимателем обучения в рамках Программы и (или) Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, со сроком давности не более 2 (двух) лет;
4) документы, подтверждающие наличие софинансирования (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта, выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества, участвующего в бизнес-проекте (за исключением социально-уязвимых слоев населения);
5) документ, подтверждающий наличие у заявителя статуса отнесения к социально-уязвимым слоям населения (в случае не поступления сведений в результате взаимодействия информационных систем).";
пункты 43, 44, 45, 46, 47, 48 и 49 изложить в следующей редакции:
"43. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели, региональный координатор Программы, финансовое агентство, уполномоченный орган (далее – пользователи) должны обладать ЭЦП для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор Программы ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
Для регистрации в личном кабинете пользователями указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных пользователь в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется уполномоченному органу постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Уполномоченный орган ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
Формирование и регистрация заявки производятся в личном кабинете в следующем порядке:

1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 40-тармағы 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім кәсіпкердің ЭЦҚ қол қоюы арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және өңірлік үйлестірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Егер өңірлік үйлестіруші өтінімді қабылдаған кезге дейін тіркелген өтінімде қателер анықталған жағдайда, кәсіпкер қайтарып алу себебін көрсете отырып, өтінімді қайтарып алуға құқылы.
44. Бағдарламаның Өңірлік үйлестірушісі кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
45. Кәсіпкер құжаттар топтамасын толық ұсынбаған не анық емес деректерді немесе Бағдарламаның талаптарында белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін кәсіпкерге қайтарады.
46. Өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ақпараттық жүйе арқылы кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесін қалыптастырады.
47. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесін қалыптастырады;
2) ақпараттық жүйе арқылы осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күн тәртібін, күнін, уақытын көрсете отырып, кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының кестесін қалыптастырады.
Кесте қалыптастырылғаннан кейін өтінімдері мақұлданған өтінімдер тізбесіне енгізілген барлық кәсіпкерлерге олардың жобалары бойынша таныстырылым және дауыс беру күні, уақыты және орны туралы автоматты түрде хабарлама жіберіледі;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде конкурстық комиссия мүшелерінің авторландырылуын қамтамасыз етеді;
4) мәлімделген жобаларды мақұлдау/мақұлдамау бойынша шешім қабылдау үшін конкурстық комиссияның мүшелеріне мақұлданған өтінімдерді және кәсіпкердің электрондық құжаттамасын қарау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
48. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес мыналарды жүзеге асырады:

1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 40 настоящих Правил предоставления государственных грантов;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора.
В случае, если до момента принятия региональным координатором заявки выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель вправе отозвать заявку с указанием причины отзыва.
44. Региональный координатор Программы в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя.
45. В случаях представления предпринимателем неполного пакета документов, либо представления недостоверных данных или документов, не соответствующих установленным условиями Программы формам, региональный координатор Программы возвращает предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.
46. После завершения срока приема заявок региональным координатором Программы посредством информационной системы формируется перечень одобренных заявок предпринимателей.
47. Региональный координатор программы в течение 3 (трех) рабочих дней после завершения срока приема заявок:
1) посредством информационной системы субсидирования формирует перечень одобренных заявок предпринимателей;
2) посредством информационной системы формирует графики заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок субъектов предпринимательства с указанием повестки дня, даты, времени по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
После формирования графика всем предпринимателям, чьи заявки вошли в перечень одобренных заявок, направляется автоматическое уведомление о дате, времени и месте презентации и голосования по проектам предпринимателей;
3) обеспечивает авторизацию членов конкурсной комиссии в информационной системе субсидирования;
4) направляет уведомление членам конкурсной комиссии о необходимости рассмотрения одобренных заявок и электронной документации предпринимателя для принятия решения по одобрению/неодобрению заявленных проектов.
48. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления государственных грантов осуществляет:

1) мәлімделген жобаны ұсынылған құжаттардың толықтығы мен анықтығы тұрғысынан қарау;
2) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшада көрсетілген бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкерді бағалау өлшемшарттарына сәйкес әрбір мәселе бойынша балдарды қою әдісімен дауыс беру.
Егер кәсіпкердің жобасына конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан азы дауыс берген жағдайда, бұл жоба дауыс беру күні қайта дауыс беруге шығарылады;
3) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімдерді іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының конкурстық комиссияның әрбір мүшесінің дауыс беру нәтижелері және оның қорытынды шешімі көрсетілген хаттамасына қол қою.
49. Конкурстық комиссия отырысының хаттамасы веб-портал арқылы қалыптастырылады, ЭЦҚ арқылы конкурстық комиссияның мүшелері, хатшысы қол қояды және конкурстық комиссияның төрағасы бекітеді.
Конкурстық комиссияның хаттамасын бекіту кезінде өтінімдерді беру кезектілігіне сәйкес қаржыландыру жоспарында бюджет қаражатының көлемін автоматты түрде резервтеу жүргізіледі.";
55, 56, 57, 58, 59 және 60-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"55. Хаттама бекітілгеннен кейін кәсіпкерлерге веб-порталда тіркелу кезінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына тиісті хабарлама жіберіледі. Бұл ретте, уәкілетті орган хаттаманы веб-портал арқылы тұрақты негізде, ал Қаржы агенттігі хаттамаға қол қойылғаннан кейін ғана қарайды.
56. Бюджет қаражаты болған жағдайда веб-портал арқылы өткізілген конкурс нәтижелері бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі:
1) грант беру туралы электрондық шартты қалыптастырады және оны конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне келісуге жібереді;
2) қаржы агенттігі мемлекеттік грантты беру туралы шарттың жобасын келіскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкердің, қаржы агенттігінің грант беру туралы шартқа қол қоюын қамтамасыз етеді.
57. Комиссияның оң шешімін алған жобалар бойынша бюджет қаражатының жетіспеушілігі туындаған жағдайда кәсіпкерлерге гранттар төлеуді тоқтата тұру туралы тиісті автоматты түрдегі хабарлама жіберіледі.
58. Қосымша қаражат алған кезде өтінімдерді беру кезектілігіне сәйкес қаржыландыру жоспарында бюджет қаражатының көлемдерін автоматты түрде резервтеу жүргізіледі.
59. Конкурстық комиссия отырысы хаттамасының қолданылу мерзімі өткеннен кейін веб-портал өтінімдері грант беру туралы шарттарға қол қоюға арналған тізілімде кезекте тұрған кәсіпкерлерге автоматты түрде хабарлама жібереді.

1) рассмотрение заявленного проекта на полноту и достоверность представленных документов;
2) голосование методом простановки баллов по каждому вопросу согласно критериям оценки предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанному в приложении 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
В случае, если за проект предпринимателя проголосовало менее половины членов конкурсной комиссии, данный проект повторно выносится на голосование в день голосования;
3) подписание протокола заседания конкурсной комиссии по отбору заявок по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, где указаны результаты голосования каждого члена конкурсной комиссии и ее итоговое решение.
49. Протокол заседания конкурсной комиссии формируется посредством веб-портала, подписывается членами, секретарем конкурсной комиссии и утверждается председателем конкурсной комиссии посредством ЭЦП.
При утверждении протокола конкурсной комиссии производится автоматическое резервирование объемов бюджетных средств в плане финансирования в соответствии с очередностью подачи заявок.";
пункты 55, 56, 57, 58, 59 и 60 изложить в следующей редакции:
"55. После утверждения протокола предпринимателям направляется соответствующее уведомление на адрес электронной почты, указанный при регистрации на веб-портале. При этом, уполномоченный орган просматривает протокол посредством веб-портала на постоянной основе, а Финансовое агентство – только после подписания протокола.
56. Региональный координатор Программы по результатам проведенного конкурса посредством веб-портала в случае наличия бюджетных средств:
1) формирует электронный договор о предоставлении гранта и направляет его на согласование в финансовое агентство в течение 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии;
2) обеспечивает подписание договора о предоставлении гранта с предпринимателем, финансовым агентством в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня согласования проекта договора о предоставлении государственного гранта финансовым агентством.
57. В случае образования недостатка бюджетных средств по проектам, получившим положительное решение комиссии, предпринимателям направляется соответствующее автоматическое уведомление о приостановлении выплат грантов.
58. При получении дополнительных средств производится автоматическое резервирование объемов бюджетных средств в плане финансирования в соответствии с очередностью подачи заявок.
59. По истечении сроков действия протокола заседания конкурсной комиссии веб-порталом направляется автоматическое уведомление предпринимателям, заявки которых находятся в очереди в реестре на подписание договоров о предоставлении гранта.

60. Қосымша қаражат алғаннан кейін және конкурстық комиссия отырысының хаттамасы қолданыста болған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкердің және қаржы агенттігінің грант беру туралы шартқа қол қоюын қамтамасыз етеді.";
62-тармақтың екінші бөлігінің 4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) кәсіпкердің грант беру туралы шарт талаптарын орындауын мониторингтеу жатады.";
64 және 65-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Қаржы агенттігі кәсіпкердің грант қаражатын мақсатқа сай пайдаланбағанын не жобаның және/немесе кәсіпкердің мемлекеттік гранттар беру талаптарына және/немесе конкурстық комиссия шешіміне және/немесе грант беру туралы шарт талаптарына сәйкес келмейтінін не кәсіпкердің жұмыс орындарының санына қол жеткізу бойынша міндеттемелерді орындамағанын анықтаған жағдайда, ол Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін және конкурстық комиссияны жазбаша хабардар етеді.
Қаржы агенттігі ұсынған ақпарат негізінде конкурстық комиссия ақпаратты алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде анықталған ескертулерді жою үшін қосымша уақыт беру не кәсіпкермен грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдайды, осыдан кейін өзінің шешімі туралы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін және қаржы агенттігін хабардар етеді.
65. Конкурстық комиссия кәсіпкермен грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мақсатқа сай пайдаланылмаған мемлекеттік грант қаражатын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қайтару бойынша іс-шаралар жүргізеді. Грант қаражаты бір бөлігінің мақсатқа сай пайдаланылмауы анықталған жағдайда, конкурстық комиссияның тиісті шешімі бойынша грант қаражатының мақсатқа сай пайдаланылмаған сомасына ғана қайтаруға жол беріледі.".
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылым жүргізу қағидаларында:
"Жалпы ережелер" деген 1-тарау мынадай редакциядағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
"6-1. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар өңірлік үйлестіруші мен көрсетілетін қызметтерді жеткізуші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындаған қатынастарға қолданылады.";
"Терминдер мен анықтамалар" деген 2-тарауда":
7-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасау, өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімді мемлекеттік қолдауды ұсыну шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін, мемлекеттік қолдау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-ретке келтірілген жиынтығы.";
23) тармақша алып тасталсын;
24) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"24) өтінім – осы Инфрақұрылымды жүргізу қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген қағаз немесе электрондық нысандағы өтініш.";

60. После получения дополнительных средств и при условии действия протокола заседания конкурсной комиссии региональный координатор Программы обеспечивает подписание договора о предоставлении гранта с предпринимателем и финансовым агентством.";
подпункт 4) части второй пункта 62 изложить в следующей редакции:
"4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора о предоставлении гранта.";
пункты 64 и 65 изложить в следующей редакции:
"64. При выявлении финансовым агентством нецелевого использования предпринимателем средств гранта либо несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям предоставления государственных грантов и/или решению конкурсной комиссии и/или условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнения обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест финансовое агентство письменно уведомляет регионального координатора Программы и конкурсную комиссию.
На основе информации, представленной финансовым агентством, конкурсная комиссия в течение 10 (десяти) рабочих дней с момента получения информации принимает решение о предоставлении дополнительного срока для устранения выявленных замечаний, либо о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем, после чего уведомляет о своем решении регионального координатора Программы и финансовое агентство.
65. В случае принятия конкурсной комиссией решения о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем, региональный координатор Программы проводит мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. В случае выявления нецелевого использования части средств гранта допускается возврат по соответствующему решению конкурсной комиссии средств гранта только на сумму нецелевого использования средств гранта.";
в Правилах подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденных указанным постановлением:
главу 1 "Общие положения" дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором и поставщиком услуг.";
в главе 2 "Термины и определения":
в пункте 7:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки.";
подпункт 23) исключить;
подпункт 24) изложить в следующей редакции:
"24) заявка – заявление в бумажной или электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил подведения инфраструктуры;";

мынадай мазмұндағы 25), 26), 27), 28), 29), 30) және 31) тармақшалармен толықтырылсын:
"25) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін, Интернет желісінде орналастырылған интернет-ресурс;
26) жеке кабинет – пайдаланушының (кәсіпкердің, уәкілетті органның, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, ӨҮК, бюджеттік бағдарлама әкімшісінің) тізілімдегі дербес веб-парақшасы;
27) жеке шот – өтінімдерді тіркеу және олармен операцияларды есепке алу мақсатында кәсіпкерді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімдегі жазбалардың жиынтығы;
28) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі айқындайтын субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділікті және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
29) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер туралы, сондай-ақ кәсіпкерлер туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
30) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттар беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе.
31) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдар жиынтығы.";
"Жетіспейтін инфрақұрылымды жүргізу шарттары" деген 3-тарау мынадай мазмұндағы 20-1 және 20-2-тармақтармен толықтырылсын:
"20-1. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ӨҮК жұмыс органы болып табылады, ол:
1) кезеңді негізде өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары және веб-портал арқылы Бағдарламаны іске асырудың бүкіл мерзімі ішінде кәсіпкерлердің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инфрақұрылымды қаржыландыру түрінде кәсіпкерлерге мемлекеттік қолдау көрсету барысын жария етуді қамтамасыз етеді;
2) кәсіпкерлердің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инфрақұрылымды қаржыландыруды ұсыну шарттары мен тәртібі бойынша кәсіпкерлерге консультациялар береді.
20-2. Жергілікті бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жеке қаржыландыру жоспары бекітілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны веб-порталға орналастырады.";
"Кәсіпкердің "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінімді беру тәртібі" деген 6-тарауда:
42-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

дополнить подпунктами 25), 26), 27), 28), 29), 30) и 31) следующего содержания:
"25) веб-портал информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
26) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предпринимателя, уполномоченного органа, регионального координатора Программы, РКС, администратора бюджетной программы) в реестре;
27) лицевой счет – совокупность записей в реестре, позволяющих идентифицировать предпринимателя с целью регистрации заявок и учета операций с ними;
28) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором Программы в соответствии с законодательством о государственных закупках;
29) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также предпринимателях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
30) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
31) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.";
главу 3 "Условия подведения недостающей инфраструктуры" дополнить пунктами 20-1 и 20-2 следующего содержания:
"20-1. Рабочим органом РКС является региональный координатор Программы, который:
1) на периодической основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации и веб-портал в течение всего срока реализации Программы ход предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде финансирования недостающей инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам;
2) консультирует предпринимателей по условиям и порядку предоставления финансирования недостающей инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам.
20-2. Администратор местной бюджетной программы в течение трех рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования размещает его на веб-портале.";
в главе 6 "Порядок подачи предпринимателем электронной заявки через веб-портал "электронного правительства":
пункт 42 изложить в следующей редакции:

"42. Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыруға өтінім беру субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы электрондық түрде жүзеге асырылуы мүмкін.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Кәсіпкерлердің жобаларына және индустриялық аймақтарға жетіспейтін инфрақұрылымды қаржыландыру мынадай шарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Инфрақұрылым жүргізу қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
2) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өтінімді тіркеу;
3) деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік дерекқорларымен ақпараттық өзара іс-қимылының нәтижесінде расталған кәсіпкердің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шотының болуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерлерге өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді өз бетінше жүзеге асыруға мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілген болып есептеледі.";
мынадай мазмұндағы 43-1-тармақпен толықтырылсын:
"43-1. Кәсіпкерлердің жобалары мен индустриялық аймақтарға жетіспейтін инфрақұрылымды қаржыландыруды алуға үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматындағы мынадай сканерленген құжаттардың көшірмелерін ұсынады:
1) Бизнес-жоспар;
2) уәкілетті орган бекіткен Мемлекеттік инвестициялық жобаның инвестициялық ұсынысын әзірлеу немесе түзету, қажетті сараптамалар жүргізу, сондай-ақ бюджеттік инвестицияларды жоспарлау, қарау, іріктеу, мониторингтеу және іске асырылуын бағалау қағидаларына сәйкес ТЭН әзірлеуді талап етпейтін жобаларды қоспағанда, жобаның ТЭН-і;
3) сараптаманың оң қорытындысы бар жоба бойынша жобалау-сметалық құжаттама.";
45-тармақ алып тасталсын;
46-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"46. Өтінімдерді қабылдау кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша жүзеге асырылады.
Веб-портал (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өз бетінше тіркелу үшін кәсіпкерлердің ЭЦҚ болуға тиіс;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ бар өз жұмыскерлерінің өзектілендірілген тізімдерін, сондай-ақ ӨҮК мүшелерінің өзектілендірілген тізімдерін жібереді.";

"42. Подача заявки на финансирование недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры может осуществляться в электронном виде посредством информационной системы субсидирования.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Финансирование недостающей инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам предоставляется при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам подведения инфраструктуры посредством веб-портала "электронного правительства".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателям самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации.";
дополнить пунктом 43-1 следующего содержания:
"43-1. Предприниматели, претендующие на получение финансирования недостающей инфраструктуры к проектам предпринимателей и индустриальным зонам, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) бизнес-план;
2) ТЭО проекта, за исключением проектов, не требующих разработки ТЭО в соответствии с Правилами разработки или корректировки, проведения необходимых экспертиз инвестиционного предложения государственного инвестиционного проекта, а также планирования, рассмотрения, отбора, мониторинга и оценки реализации бюджетных инвестиций, утвержденными уполномоченным органом;
3) проектно-сметную документацию по проекту с положительным заключением экспертизы.";
пункт 45 исключить;
пункт 46 изложить в следующей редакции:
"46. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) предпринимателя.
Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели должны обладать ЭЦП для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор Программы ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП, а также актуализированные списки членов РКС.";

мынадай мазмұндағы 46-1 және 46-2-тармақтармен толықтырылсын:
"46-1. Жеке кабинетте тіркелу үшін кәсіпкер мынадай мәліметтерді көрсетеді:
1) жеке кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін: бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы; бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шоттың деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде кәсіпкер бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
46-2. Кәсіпкердің өтінімді қалыптастыруы және тіркеуі жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Инфрақұрылым жүргізу қағидаларының 43-тармағы 3) тармақшасының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім кәсіпкердің ЭЦҚ қол қою арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің жеке кабинетінде қолжетімді болады. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің веб-порталда көрсетілген электрондық мекенжайына өтінімнің қарауға түскені туралы электрондық хабарлама жіберіледі.
Егер Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінімді ӨҮК қарауына жіберген кезге дейін тіркелген өтінімде қателіктер анықталған жағдайда, кәсіпкер қайтарып алу себебін көрсете отырып, өтінімді қайтарып алуға құқылы.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап үш жұмыс күні ішінде:
1) тиісті хабарламаға ЭЦҚ-ны пайдалана отырып қол қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады;
2) ӨҮК үшін кәсіпкерлердің жобалары бойынша ұсынымдар әзірлейді;
3) ӨҮК барлық мүшелерін өтінім бойынша дауыс беру қажеттігі туралы хабардар етеді. Бұл хабарлама ӨҮК әрбір мүшесінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.";
49, 50, 51, 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"49. Дауыс берудің аяқталу күні Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінімнің қабылданғанын растаған күннен бастап 5-ші жұмыс күніне белгіленеді.
Дауыс беруді ӨҮК әрбір мүшесі субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде отырыс өткізбей жеке жүзеге асырады.
50. ӨҮК конкурстық іріктеуді жүргізу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Инфрақұрылым жүргізу қағидаларына сәйкес веб-порталда мыналарды жүзеге асырады:

дополнить пунктами 46-1 и 46-2 следующего содержания:
"46-1. Для регистрации в личном кабинете предпринимателем указываются следующие сведения:
1) для индивидуальных предпринимателей – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня;
При изменении вышеуказанных данных предприниматель в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
46-2. Формирование и регистрация заявки предпринимателем производятся в личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпункта 3) пункта 43 настоящих Правил подведения инфраструктуры;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора Программы. На электронный адрес регионального координатора Программы, указанный на веб-портале, направляется электронное извещение о поступлении на рассмотрение заявки.
В случае, если до момента направления региональным координатором Программы заявки на рассмотрение РКС выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель вправе отозвать заявку с указанием причины отзыва.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Региональный координатор Программы в течение трех рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки:
1) подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя;
2) вырабатывает для РКС рекомендации по проектам предпринимателей;
3) уведомляет всех членов РКС о необходимости голосования по заявке. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете каждого члена РКС.";
пункты 49, 50, 51, 52 изложить в следующей редакции:
"49. Дата завершения голосования устанавливается на пятый рабочий день с даты подтверждения принятия заявки региональным координатором Программы.
Голосование осуществляется в информационной системе субсидирования каждым членом РКС индивидуально без проведения заседания.
50. РКС в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами подведения инфраструктуры при проведении конкурсного отбора осуществляет на веб-портале следующее:

1) Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан кәсіпкердің жобалары мен қоса берілетін құжаттарды, сондай-ақ кәсіпкерлер жобаларын іске асыру қорытындылары бойынша құрылатын тұрақты жұмыс орындары, бюджетке түсетін салықтық түсімдер, өнім өндіру көлемдері туралы болжамды ақпаратты қарау;
2) "келісемін" немесе "қарсымын" тармақтарын белгілеу әдісімен дауыс беру және жобаларды конкурсқа жіберу.
Дауыс беру қорытындысы бойынша дауыстар саны қосылады және субсидиялаудың ақпараттық жүйесі автоматты түрде қорытынды шешімді айқындайды.
Егер кәсіпкердің жобасына субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген ӨҮК мүшелері санының үштен екісінен кем дауыс берілген жағдайда, субсидиялаудың ақпараттық жүйесі хаттаманы қалыптастырудан бас тартады және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне өткізілмеген конкурс туралы хабарлама жібереді.
51. ӨҮК шешімі ӨҮК отырысы өткізілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде тиісті хаттамамен ресімделеді.
52. Хаттамаға ЭЦҚ пайдалана отырып ӨҮК құрамы қол қояды. ӨҮК хаттамасына қол қойылғаннан кейін жоба бойынша кәсіпкердің құжаттамасы БИЖ-ді одан әрі іске асыру жөнінде шаралар қабылдау үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, кәсіпкердің және жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға тұрақты түрде онлайн-режимде өтеусіз негізде беріледі.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жыл сайын субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділігі бар көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты адамдардың тізімін жібереді.";
57-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"PDF форматындағы есептің сканерленген көшірмесін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі осындай есепті уәкілетті орган/жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі қабылдаған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне жүктейді.";
көрсетілген Инфрақұрылым жүргізу қағидаларына 2-қосымша осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді ұсыну қағидаларымен толықтырылсын;

1) рассмотрение проектов предпринимателя и прилагаемых документов на соответствие критериям Программы, а также прогнозной информации о создаваемых постоянных рабочих местах, налоговых поступлениях в бюджет, объемах производства продукции по итогам реализации проектов предпринимателей;
2) голосование методом простановки пунктов "за" или "против" и допуск проектов к конкурсу.
По итогам голосования количество голосов суммируется и информационной системой субсидирования автоматически определяется итоговое решение.
В случае, если за проект предпринимателя проголосовало менее двух третей от количества членов РКС, зарегистрированных в информационной системе субсидирования, информационная система субсидирования отказывает в формировании протокола и направляет уведомление региональному координатору Программы о несостоявшемся конкурсе.
51. Решение РКС оформляется соответствующим протоколом в течение 1 (одного) рабочего дня с даты проведения заседания РКС.
52. Протокол подписывается составом РКС с использованием ЭЦП. После подписания протокола РКС документация предпринимателя по проекту становится доступной в личном кабинете регионального координатора Программы, предпринимателя и администратора местных бюджетных программ для принятия мер по дальнейшей реализации БИП.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется центральному уполномоченному органу по государственному планированию постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.";
пункт 57 дополнить частью второй следующего содержания:
"Cканированная копия отчета в формате PDF загружается региональным координатором Программы в информационную систему субсидирования в течение двух рабочих дней с даты принятия такого отчета уполномоченным органом/администратором местных бюджетных программ.";
приложение 2 к указанным Правилам подведения инфраструктуры изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
дополнить Правилами предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" согласно приложению 2 к настоящему постановлению;

осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидаларымен толықтырылсын.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 02.02.2022 № 43 қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2020 жылғы 30 шілдедегі
№ 491 қаулысына
1-қосымша
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде өндірістік (индустриялық)
инфрақұрылымды жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған конкурстық іріктеуге қатысу үшін электрондық өтінім
1. ___________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың)
____________________________________________________________________.
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке кәсіпкердің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
2. Ұсынылып отырған "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыруға арналған конкурстық іріктеуге қатысу туралы материалдарды қарауды сұраймын.
3. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы _________________________________________________________
БСН___________________________________________________________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі____________________________
басшының ЖСН ________________________________________________
мекенжайы ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ___________________________________________
жеке кәсіпкер үшін:
атауы _________________________________________________________
аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі____________________________
ЖСН__________________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі_________________________________________________________
кім берді ______________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы _____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі ____________________________________________
Жеке кәсіпкер ретінде қызметі басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері _________________________________________________
хабарлама күні __________________________________________________
4. Кәсіпкердің екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шотының болуы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері: _____________________________________________
Банктің атауы: __________________________________________________
БСК ___________________________________________________________
ЖСК___________________________________________________________
БСН ___________________________________________________________
Кбе ____________________________________________________________

дополнить Правилами предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 2020 года № 491
Приложение 2
к Правилам подведения
производственной
(индустриальной)
инфраструктуры в рамках
Государственной программы
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Электронная заявка на участие в конкурсном отборе на финансирование недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры
1. В ___________ области (города республиканского значения, столицы) от
________________________________________________________________________.
(полное наименование юридического лица, фамилия, имя, отчество (при его
наличии) индивидуального предпринимателя)
2. Прошу рассмотреть представленные материалы об участии в конкурсном отборе на
финансирование недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры в
рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта
бизнеса – 2025".
3. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование_________________________________________________
БИН_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) _________________________
ИИН руководителя ____________________________________________
адрес_________________________________________________________
номер телефона (факса)_________________________________________
для индивидуального предпринимателя:
наименование_________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)_________________________
ИИН_________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер________________________________________________________
кем выдано___________________________________________________
дата выдачи___________________________________________________
адрес_________________________________________________________
номер телефона (факса)_________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве индивидуального
предпринимателя:
местонахождение______________________________________________
дата уведомления______________________________________________
4. Сведения о наличии текущего счета у предпринимателя в банке второго уровня:
Реквизиты банка: _____________________________________________
Наименование банка: __________________________________________
БИК ________________________________________________________
ИИК _________________________________________________________
БИН _________________________________________________________
Кбе __________________________________________________________

5. Жоба туралы мәліметтер:
жобаның атауы __________________________________________________
жобаның қысқаша сипаттамасы ____________________________________
жобаны іске асыру орны __________________________________________
қызметтің бейінді бағыты (*жоба облыс орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады):
_______________________________________________________
қажетті инфрақұрылым түрі _______________________________________
инфрақұрылымды жүргізу немесе жақсарту қажеттігінің негіздемесі _____
құрылыстың құны, мың теңге ______________________________________
жобаның құны (инвестициялар), мың теңге __________________________
салық салу жүйесі: _______________________________________________
экономика саласын көрсету: _______________________________________
ЭҚЖЖ:________________________________________________________
жалдамалы жұмыскерлер саны _____________________________________

5. Сведения о проекте:
наименование проекта _______________________________________
краткое описание проекта _______________________________________
место реализации проекта_______________________________________
профилирующее направление деятельности (*заполняется в случае реализации
проекта в областных центрах, городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте и Семей):
_________________________
вид необходимой инфраструктуры _______________________________
обоснование необходимости подведения или улучшения
инфраструктуры__________________________________________________
стоимость строительства, тыс. тенге _____________________________
стоимость проекта (инвестиции), тыс. тенге _______________________
система налогообложения: ______________________________________
указать отрасль экономики: _____________________________________
ОКЭД: _______________________________________________________
численность наемных работников ________________________________

1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің бірінші талабы бойынша осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды беруге және ашуға;
2) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін дереу хабардар етуге міндеттенемін.
Мыналарға:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі және ӨҮК ұсынылған мәліметтерге тексеру жүргізуі мүмкін екендігіне;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі көрсетілген деректердің дұрыстығын тексеруге міндетті емес екендігіне;
3) осы өтінімде қамтылған мәліметтер, сондай-ақ барлық талап етілген құжаттар "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жетіспейтін өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды қаржыландыру үшін ғана ұсынылғанына;
4) көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда, осы өтінім оны қараудың кез келген кезеңінде қабылданбауы мүмкін екендігіне;
5) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды тексеру және қарау мақсатында мүдделі үшінші тұлғаларға ұсынуға құқылы екендігіне;
6) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің осы өтінімді, сондай-ақ Кәсіпкердің ықтимал шығыстарын (қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.с.с.) қабылдауы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің қаржыландыру беру немесе кәсіпкер шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайтынына келісемін.
Конкурс шарттарымен және "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде өндірістік (индустриялық) инфрақұрылымды жүргізу қағидаларымен таныстым.
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісім беремін.
Өтініш беруші 20__ жылғы "___" __________ 00:00 сағатта қол қойды және жіберді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 20__ жылғы "___" __________
00:00 сағатта қабылдады:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қол қойылған күні мен уақыты
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2020 жылғы 30 шілдедегі
№ 491 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1060 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді ұсыну қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1) предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора Программы любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки;
2) незамедлительно уведомить регионального координатора Программы в случае изменения данных, указанных в заявке.
Согласен с тем, что:
1) региональным координатором Программы и РКС может быть проведена проверка представленных сведений;
2) региональный координатор Программы не обязан проверять действительность указанных данных;
3) сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные документы представлены исключительно для финансирования недостающей производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025";
4) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящая заявка может быть отклонена на любом этапе ее рассмотрения;
5) региональный координатор Программы вправе представлять указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам с целью проверки и рассмотрения;
6) принятие региональным координатором Программы данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых документов и т.п.) не являются обязательством регионального координатора Программы предоставить финансирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.
Ознакомлен с условиями конкурса и Правилами подведения производственной (индустриальной) инфраструктуры в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025".
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято региональным координатором Программы в 00:00 часов "__" 20____ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 2020 года № 491
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1060
Правила предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"
Глава 1. Общие положения

1. Осы "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және екінші деңгейдегі банктердің (бұдан әрі – ЕДБ)/микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйымдардың шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне кредиттер/микрокредиттер бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру шарттарын, тетігін және тәртібін айқындайды.
2. Кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді қаржыландыру "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде субсидиялауға және кепілдік беруге көзделген жергілікті және республикалық бюджеттердің қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
Портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру үшін қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі қаржы агенттігіне өздерінің арасында жасалатын Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарт (Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгі нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді) негізінде жергілікті және (немесе) республикалық бюджеттердің қаражаты есебінен аударады.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
3. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) әкімі айқындайтын, Бағдарламаны облыстық (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) деңгейде іске асыруға жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;
2) ислам банкі – "Қазақстан Республикасындағы банктер және банк қызметі туралы" 1995 жылғы 31 тамыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 4-1-тарауында көзделген банк қызметін лицензия негізінде жүзеге асыратын, Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
3) ислам банкі беретін қаржыландыру (бұдан әрі – қаржыландыру) – ислам банкі кәсіпкерге беретін тауар үшін төлемнің мерзімін кейінге қалдыру немесе бөліп төлеу;
4) кәсіпкер – Бағдарлама шеңберінде қызметін жүзеге асыратын шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісі;

1. Настоящие Правила предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" (далее – Правила) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют условия, механизм и порядок предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам/финансированию банков второго уровня (далее – БВУ)/организаций, осуществляющих микрофинансовую деятельность субъектам малого, в том числе микропредпринимательства.
2. Финансирование портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам/финансированию осуществляется за счет средств местного и республиканского бюджетов, предусмотренных на субсидирование и гарантирование в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" (далее – Программа).
Средства для портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичного гарантирования перечисляются финансовому агентству региональным координатором Программы за счет средств местного и (или) республиканского бюджетов на основе договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы, заключаемого между ними (типовая форма договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы утверждается уполномоченным органом по предпринимательству).
Глава 2. Термины и определения
3. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, городов республиканского значения);
2) исламский банк – банк второго уровня, осуществляющий банковскую деятельность, предусмотренную главой 4-1 Закона Республики Казахстан от 31 августа 1995 года "О банках и банковской деятельности в Республике Казахстан", на основании лицензии, участвующий в Программе;
3) финансирование, предоставляемое исламским банком (далее – финансирование) – отсрочка или рассрочка платежа за товар, предоставляемые исламским банком предпринимателю;
4) предприниматель – субъект малого, в том числе микропредпринимательства, осуществляющий деятельность в рамках Программы;

5) кредит шарты – банк пен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша банк кәсіпкерге кредит береді. Қайта қаржыландырылатын қарыз болған жағдайда кредиттік желі ашу туралы келісім/қосымша келісім де кредит шартына жатады;
6) кредитті/микрокредитті мақсатты пайдалану – кәсіпкердің қарыз шарты бойынша алынған кредитті/микрокредитті Бағдарламаның шарттарына сәйкес келетін мақсаттарға пайдалануы. Мақсатты пайдалану жиынтығында кәсіпкердің активті/жұмыстарды /көрсетілетін қызметтерді толық көлемде төлегенін және алғанын және (немесе) Бағдарламаның шарттарына сәйкес басқа мақсаттарға қол жеткізгенін растайтын тиісті құжаттар жиынтығымен расталады;
7) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
8) қаржыландыру шарты – ислам банкі мен кәсіпкер арасында жасалатын жазбаша келісім, оның шарттары бойынша ислам банкі кәсіпкерге – тауарды сатып алушыға немесе сатушыға коммерциялық кредит береді не кәсіпкерге лизинг (жалға беру) шарттарында мүлік (лизинг нысанын) береді (қаржыландыру шартына бас қаржыландыру келісімі де жатады, оның шеңберінде ислам банкі мен кәсіпкер коммерциялық кредит беру (қаржыландыру) туралы жекелеген шарттар жасасады);
9) микрокәсіпкерлік субъектілері – Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес айқындалатын шағын кәсіпкерлік субъектілері;
10) микрокредит – шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектісіне микроқаржы қызметін жүзеге асыратын ұйым Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында ұсынатын, республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген сегіз мың еселенген айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспайтын ақша;
11) микроқаржылық қызметті жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – МҚҰ) – микрокредиттер беру жөніндегі қызметті жүзеге асыратын микроқаржы ұйымы;
12) портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісім – ЕДБ/МҚҰ және қаржы агенттігі арасында жасалатын, портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді іске асыру шеңберінде тараптардың әрқайсысының құқықтары мен міндеттерін айқындайтын жазбаша келісім;
13) портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау – ЕДБ/МҚҰ үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге субсидиялар беру нысаны;

5) кредитный договор – письменное соглашение, заключенное между банком и предпринимателем, по условиям которого банк предоставляет кредит предпринимателю. К кредитному договору также относится соглашение об открытии кредитной линии/дополнительное соглашение в случае рефинансируемого займа;
6) целевое использование кредита/микрокредита – использование предпринимателем кредита/микрокредита, полученного по договору займа на цели, соответствующие условиям Программы. Целевое использование подтверждается соответствующими документами, которые в совокупности подтверждают оплату и получение предпринимателем в полном объеме актива/работ/услуг и (или) достижение других целей, в соответствии с условиями Программы;
7) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
8) договор финансирования – письменное соглашение, заключенное между исламским банком и предпринимателем, по условиям которого исламский банк предоставляет коммерческий кредит предпринимателю – покупателю или продавцу товара либо предоставляет предпринимателю имущество (предмет лизинга) на условиях лизинга (аренды) (к договору финансирования также относится генеральное соглашение финансирования, в рамках которого исламским банком и предпринимателем заключаются отдельные договоры о предоставлении коммерческого кредита (финансирования);
9) субъекты микропредпринимательства – субъекты малого предпринимательства, определяемые в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан;
10) микрокредит – деньги, предоставляемые организацией, осуществляющей микрофинансовую деятельность, субъекту малого, в том числе микропредпринимательства в национальной валюте Республики Казахстан в размере, не превышающем восьмитысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете;
11) организация, осуществляющая микрофинансовую деятельность (далее – МФО) – микрофинансовая организация, осуществляющая деятельность по предоставлению микрокредитов;
12) соглашение о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичном гарантировании – письменное соглашение, заключаемое между БВУ/МФО и финансовым агентством, определяющее права и обязанности каждого из сторон в рамках реализации портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичного гарантирования;
13) портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа – форма предоставления субсидий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для БВУ/МФО;

14) портфельдік ішінара кепілдік беру – ЕДБ/МҚҰ үшін қаржы агенттігі белгілеген лимит шеңберінде кәсіпкерлерге кепілдік беру нысаны;
15) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
16) шағын кәсіпкерлік субъектілері – заңды тұлға құрмаған жеке кәсіпкерлер және Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын заңды тұлғалар.
3-тарау. Бағдарламаның "Шағын және микрокәсіпкерлікті қолдау" бірінші бағыты шеңберінде субсидиялар және кепілдіктер беру шарттары
4. Бағдарламаның бірінші бағытының қатысушылары шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері болып табылады.
5. Портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын субсидиялау және ішінара кепілдік беру инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер/микрокредиттер /қаржыландыру бойынша салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.
Портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын субсидиялау және ішінара кепілдік беру жүзеге асырылатын инвестициялық мақсаттарға кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың ең жоғары сомасы 20 (жиырма) млн теңгеден аспайды және айналым қаражатын толықтыруға 5 (бес) млн теңгеден аспайды. Айналым қаражатын толықтыруға арналған кредиттер/микрокредиттер жаңартылатын негізде беріледі. Бір қарыз алушыға лимит 20 (жиырма) млн теңгені құрайды.
Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерге кепілдік беру кезінде оларды субсидиялауға жол беріледі.
6. Қарыз алушы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген лимитті асырған жағдайда қарыз алушының жобасын қаржыландыруға жол берілмейді не қаржыландыру мөлшері белгіленген лимит деңгейіне дейін қысқартылады.
7. Портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру номиналды сыйақы мөлшерлемесі/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасы/жалдау төлемінің бір бөлігі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 8,5 пайыздық тармаққа ұлғайтылған кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша ғана жүзеге асырылады, оның 6 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
Бұл ретте, шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері үшін портфельдік ішінара кепілдік мөлшері кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасының 85 %-ын құрайды, кредит сомасының 15 %-ын кәсіпкер ЕДБ қалауы бойынша өтейді.

14) портфельное частичное гарантирование – форма предоставления гарантий предпринимателям в рамках установленного финансовым агентством лимита для БВУ/МФО;
15) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
16) субъекты малого предпринимательства – индивидуальные предприниматели без образования юридического лица и юридические лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность, в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Глава 3. Условия предоставления субсидий и гарантий в рамках первого направления Программы "Поддержка микро- и малого предпринимательства"
4. Участниками первого направления Программы являются субъекты малого, в том числе микропредпринимательства.
5. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющего доход исламского банка и частичное гарантирование осуществляется по кредитам/микрокредитам/финансированию, направленным на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств без отраслевых ограничений.
Максимальная сумма кредита/микрокредита/финансирования на инвестиционные цели, по которому осуществляется портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющего доход исламского банка, и частичное гарантирование составляет не более 20 (двадцати) млн. тенге и на пополнение оборотных средств – не более 5 (пяти) млн. тенге. Кредиты/микрокредиты на пополнение оборотных средств предоставляются на возобновляемой основе. Лимит на одного заемщика составляет 20 (двадцать) млн. тенге.
При гарантировании кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, допускается их субсидирование.
6. В случае превышения заемщиком лимита, указанного в пункте 5 настоящих Правил, финансирование проекта заемщика не допускается либо размер финансирования сокращается до уровня установленного лимита.
7. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка и частичное гарантирование осуществляется только по кредитам/микрокредитам/финансированию с номинальной ставкой вознаграждения/наценкой на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 8,5 процентных пунктов, из которых 6 % оплачивается предпринимателем, а разница субсидируется государством.
При этом, размер портфельной частичной гарантии для субъектов малого, в том числе микропредпринимательства составляет 85 % от суммы кредита/микрокредита/финансирования, 15 % от суммы кредита покрывается предпринимателем на усмотрение БВУ.

8. Инвестициялық мақсаттарға кредиттер/микрокредиттер/ қаржыландыру бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 жылды, айналым қаражатын толықтыру 2 жылды құрайды.
9. Ұсынылатын портфельдік ішінара кепілдік мерзімі кредит/микрокредит/ қаржыландыру мерзімінен аспайды.
10. Портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру қаржы агенттігінің уәкілетті органының ішкі нормативтік құжаттарына сәйкес іріктелетін ЕДБ/МҚҰ кредиттері/микрокредиттері/ қаржыландыруы бойынша жүзеге асырылады.
11. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы әрбір ЕДБ/МҚҰ үшін оның өңірлік филиалдары бөлінісінде портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын субсидиялау және ішінара кепілдік беру лимитін айқындайды.
12. Егер қаржы агенттігі айқындаған лимит бойынша негізгі борышы және/немесе есептелген сыйақы бойынша 90 күннен астам мерзімі өткен берешегі бар ЕДБ/МҚҰ кредиттерінің деңгейі 10 %-дан асатын болса, онда қаржы агенттігі портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді тоқтатады. Мұндай жағдай туындаған кезде жаңа жобалар қарауға жіберілмейді.
Бұл ретте, қаржы агенттігі бұрын жасалған шарттар бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етеді.
ЕДБ/МҚҰ лимитін айқындау тәртібі
13. Қаржы агенттігі ЕДБ/МҚҰ үшін лимиттерді айқындаудың басталғаны туралы хабарландыруды қаржы агенттігінің ресми интернет-ресурсында жариялайды және кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауға және ішінара кепілдік беруге қатысу үшін ЕДБ/МҚҰ-ға жөнелтілімдер жібереді.
14. Қаржы агенттігінің хабарландыруында ЕДБ/МҚҰ ұсынатын қажетті құжаттардың тізімі көрсетіледі.
15. ЕДБ/МҚҰ хабарландыруда көрсетілген мерзімдерге сәйкес қаржы агенттігіне қажетті құжаттарды қарауға ұсынады.
16. ЕДБ/МҚҰ үшін лимиттерді айқындау жөніндегі қаржы агенттігінің уәкілетті органының отырысы ЕДБ/МҚҰ-ның қаржы агенттігі хабарландыруда көрсеткен қажетті құжаттарды ұсыну мерзімі өткен күннен бастап 10 күн ішінде жүргізіледі.
17. Лимиттің бөлінуіне қатысу үшін ЕДБ мынадай:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пруденциалдық және өзге де нормативтерін орындау;

8. Срок портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющего доход исламского банка по кредитам/микрокредитам/финансированию на инвестиционные цели, составляет 3 года, на пополнение оборотных средств – 2 года без права пролонгации срока субсидирования.
9. Срок предоставляемой портфельной частичной гарантии – не более срока кредита/микрокредита/финансирования.
10. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар/части арендного платежа, составляющего доход исламского банка и частичное гарантирование, осуществляется по кредитам/микрокредитам/финансированию БВУ/МФО, отбираемых в соответствии с внутренними нормативными документами уполномоченного органа финансового агентства.
11. Уполномоченный орган финансового агентства определяет лимит портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющего доход исламского банка и частичного гарантирования, для каждого БВУ/МФО в разрезе его региональных филиалов.
12. В случае, если уровень кредитов БВУ/МФО, имеющих просроченную задолженность свыше 90 дней по основному долгу и/или начисленному вознаграждению по определенному финансовым агентством лимиту, превысит 10 %, то финансовое агентство прекращает портфельное субсидирование части ставки вознаграждения и частичное гарантирование. При наступлении такого случая не допускаются к рассмотрению новые проекты.
При этом, финансовое агентство обеспечивает исполнение обязательств по ранее заключенным договорам.
Порядок определения лимита на БВУ/МФО
13. Финансовое агентство публикует объявление о начале определения лимитов для БВУ/МФО на официальном интернет-ресурсе финансового агентства и отправляет рассылку БВУ/МФО для участия в портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичном гарантировании по кредитам/ микрокредитам/финансированию.
14. В объявлении финансового агентства указывается список необходимых документов, предоставляемых БВУ/МФО.
15. БВУ/МФО предоставляет на рассмотрение финансовому агентству необходимые документы в соответствии со сроками, указанными в объявлении.
16. Заседание уполномоченного органа финансового агентства по определению лимитов для БВУ/МФО проводится в течение 10 дней со дня истечения срока предоставления БВУ/МФО необходимых документов, указанных в объявлении финансового агентства.
17. Для участия в распределении лимита БВУ должны соответствовать следующим требованиям:
1) выполнение пруденциальных и иных нормативов Национального Банка Республики Казахстан;

2) қаржы агенттігінің ішкі құжаттарына сәйкестік талаптарына сәйкес болуы тиіс.
18. Лимиттің бөлінуіне қатысу үшін МҚҰ мынадай:
1) МҚҰ меншікті капиталы құжаттар тапсырылған күнге Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген ең төменгі деңгейден төмен болмауы;
2) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінде есептік тіркеудің болуы;
3) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пруденциалдық және өзге де нормативтерін орындауы;
4) қаржы агенттігінің ішкі құжаттарына сәйкестік талаптарына сәйкес болуы тиіс.
19. Лимиттің барлық сомасының 50 %-ынан астамын бір ЕДБ/МҚҰ беруге жол берілмейді.
20. Егер ЕДБ/МҚҰ лимитінің игерілу көлемі қаржы агенттігі лимитті айқындаған кезден бастап 6 ай өткеннен кейін 30 %-дан кем болған жағдайда, лимиттерді басқа ЕДБ/МҚҰ-ға қайта бөлуге рұқсат етіледі.
21. ЕДБ/МҚҰ және қаржы агенттігі арасында лимит айқындалғаннан кейін портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісім жасалады, онда:
1) ЕДБ/МҚҰ лимиттерін игеру мерзімдері;
2) портфельдік ішінара кепілдікті төлеу тәртібі;
3) портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды төлеу тәртібі;
4) жобаларды іске асыру мониторингін жүзеге асыру;
5) субсидиялау тоқтатылған (қаражатты мақсатсыз пайдалану) жобалар арасында босаған лимиттерді қайта бөлу шарттары көрсетіледі.
22. ЕДБ/МҚҰ:
1) қаржы агенттігіне қаржыландырылған қарыз алушылар туралы ақпарат ұсынбаған;
2) кәсіпкердің сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін төлеуі туралы, кәсіпкердің негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеуі туралы және төлем кестесінің өзгергендігі туралы қаржы агенттігін хабардар етпеген/уақтылы хабардар етпеген жағдайларда қаржы агенттігіне 100 АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
Портфельдік ішінара кепілдік беру тәртібі
23. Кәсіпкер ЕДБ/МҚҰ-ға қаржыландыруды ұсыну өтінімімен жүгінеді.
24. ЕДБ/МҚҰ жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігін кешенді бағалауды/ сараптауды жүргізеді. ЕДБ/МҚҰ портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит/қаржыландыру беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне:
1) кредиттік шарттың/қаржыландыру шартының көшірмесін;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда хабарлама хатын ұсынады.
25. Жоғарыда көрсетілген құжаттардың негізінде қаржы агенттігі хабарлама хатын алған күннен бастап 1 жұмыс күні ішінде ЕДБ/МҚҰ-ға осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысанда кепілдік міндеттемені жібереді.

2) соответствие внутренним документам финансового агентства.
18. Для участия в распределении лимита МФО должны соответствовать следующим требованиям:
1) собственный капитал МФО должен быть не ниже минимального уровня, установленного Национальным Банком Республики Казахстан на дату подачи документов;
2) наличие учетной регистрации в Национальном Банке Республики Казахстан;
3) выполнение пруденциальных и иных нормативов Национального Банка Республики Казахстан;
4) соответствие внутренним документам финансового агентства.
19. Не допускается предоставление более 50 % от всей суммы лимита одному БВУ/МФО.
20. В случае, если объем освоения лимита БВУ/МФО составляет менее 30 % по истечении 6 месяцев с момента определения финансовым агентством лимита, допускается перераспределение лимитов в другие БВУ/МФО.
21. После определения лимита между БВУ/МФО и финансовым агентством заключается соглашение о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичном гарантировании, в котором указываются:
1) сроки освоения лимитов БВУ/МФО;
2) порядок оплаты портфельной частичной гарантии;
3) порядок оплаты портфельного субсидирования части ставки вознаграждения;
4) осуществление мониторинга реализации проектов;
5) условия перераспределения высвободившихся лимитов между проектами, по которым прекращено субсидирование (нецелевое использование средств).
22. БВУ/МФО уплачивают финансовому агентству штраф в размере 100 МРП в случаях:
1) не предоставления информации о профинансированных заемщиках в финансовое агентство;
2) не уведомления/несвоевременного уведомления финансового агентства об оплате предпринимателем несубсидируемой части ставки вознаграждения, частичном/полном досрочном погашении предпринимателем основного долга и изменении графика платежа.
Порядок предоставления портфельного частичного гарантирования
23. Предприниматель обращается в БВУ/МФО с заявкой на предоставление финансирования.
24. БВУ/МФО проводит комплексную оценку/экспертизу финансово- экономической эффективности проекта. В случае принятия БВУ/МФО положительного решения о предоставлении кредита/финансирования с гарантией финансового агентства в рамках портфельного гарантирования, БВУ/МФО предоставляет финансовому агентству:
1) копию кредитного договора/договора финансирования;
2) письмо уведомление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
25. На основании вышеуказанных документов, со дня получения письма уведомления финансовое агентство в течение 1 рабочего дня направляет в БВУ/МФО гарантийное обязательство по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

26. Қарыз алушы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген лимитті асырған жағдайда қарыз алушының жобасын қаржыландыруға жол берілмейді не қаржыландыру мөлшері белгіленген лимит деңгейіне дейін қысқартылады.
27. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген ЕДБ/МҚҰ көрсеткіштері нашарлаған жағдайда қаржы агенттігі портфельдік ішінара кепілдік беру бойынша лимитті әрбір 6 ай сайын басқа ЕДБ/МҚҰ қайта бөлуге құқылы.
28. Қарыз алушының кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша кепілдікті қамтамасыз етуі жеткіліксіз болған жағдайда қаржы агенттігі кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасының 85 % мөлшерінде кепілдік беруді қамтамасыз етеді.
29. Қаржы агенттігінің ЕДБ/МҚҰ кепілдік төлеуі ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасындағы портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.
30. Егер кәсіпкер кредит шарты/қаржыландыру шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаған/тиісінше орындамаған күннен бастап 120 (бір жүз жиырма) күнтізбелік күн ішінде кредит шарты/қаржыландыру шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамаса/тиісінше орындамаса, ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне талап қоюға құқылы.
31. Қаржы агенттігі 10 жұмыс күні ішінде ЕДБ/МҚҰ кредиттері/микрокредиттері/қаржыландыру бойынша кепілдіктерді төлейді.
32. Кредит/микрокредит/қаржыландыру мақсатсыз/ішінара мақсатсыз пайдаланылған жағдайда қаржы агенттігінің кепілдігі жойылады/кепілдік сомасы мақсатсыз пайдаланылған кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасына барабар төмендейді.
Бұл ретте, қаржы агенттігі басқа жобаларға кепілдіктерді қайта бөлу қажеттігі туралы ЕДБ/МҚҰ-ға талап қояды.
33. Кепілдіктің күшін жою/кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша кепілдік сомасын төмендету есебінен қаражат босаған жағдайда ЕДБ/МҚҰ бөлінген лимит шеңберінде жаңа жобалар бойынша өтінімдерді қарайды.
34. Бағдарлама шеңберінде банктер:
1) кәсіпкер бастамашылық жасаған кредиттеу/қаржыландыру шарттарының өзгеруіне байланыстыларды;
2) кәсіпкердің кредит/микрокредит/қаржыландыру бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен алынатындарды қоспағанда, кредитке/микрокредитке/қаржыландыруға байланысты қандай да бір комиссиялар, алымдар және/немесе өзге де төлемдер алмайды.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін портфельдік субсидиялау тәртібі
35. Кәсіпкер ЕДБ/МҚҰ-ға қаржыландыру беруге өтініммен жүгінеді.

26. В случае превышения заемщиком лимита, указанного в пункте 5 настоящих Правил, финансирование проекта заемщика не допускается либо размер финансирования сокращается до уровня установленного лимита.
27. В случае ухудшения показателя БВУ/МФО, указанного в пункте 12 настоящих Правил, финансовое агентство вправе перераспределить лимит по портфельному частичному гарантированию в другие БВУ/МФО каждые 6 месяцев.
28. В случае недостаточности залогового обеспечения у заемщика по кредиту/микрокредиту/финансированию финансовое агентство обеспечивает гарантирование в размере 85 % от суммы кредита/микрокредита/финансирования.
29. Выплата гарантии финансовым агентством БВУ/МФО осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.
30. Если в течение 120 (ста двадцати) календарных дней с даты неисполнения/ненадлежащего исполнения предпринимателем обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору/договору финансирования предприниматель не исполнил/исполнил ненадлежащим образом обязательства по погашению суммы основного долга по кредитному договору/договору финансирования, БВУ/МФО вправе предъявить требование к финансовому агентству.
31. Финансовое агентство оплачивает гарантии по кредитам/микрокредитам/финансированию БВУ/МФО в течение 10 рабочих дней.
32. При нецелевом/частичном нецелевом использовании кредита/ микрокредита/финансирования гарантия финансового агентства аннулируется/сумма гарантии снижается пропорционально сумме кредита микрокредита/финансирования, использованного по нецелевому назначению.
При этом, финансовое агентство выставляет требование к БВУ/МФО о необходимости перераспределения гарантий на другие проекты.
33. В случае высвобождения средств за счет аннулирования гарантии/снижения суммы гарантии по кредитам/ микрокредитам/финансированию, БВУ/МФО рассматривает заявки по новым проектам в рамках выделенного лимита.
34. В рамках Программы банки не взимают какие-либо комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/ микрокредитом/финансированием, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/финансирования, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/микрокредиту/финансированию.
Порядок предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа
35. Предприниматель обращается в БВУ/МФО с заявкой на предоставление финансирования.

36. ЕДБ/МҚҰ жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігін кешенді бағалауды/сараптауды жүргізеді. ЕДБ/МҚҰ портфельдік субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит/микрокредит/қаржыландыру беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда ЕДБ/МҚҰ:
1) кредиттік шарттың/қаржыландыру шартының көшірмесін;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда қаржы агенттігіне хабарлама хатын береді.
37. Кредит шартына/қаржыландыру шартына қол қойған кезде кәсіпкер кредит қаражатын мақсатты пайдалану бойынша өзіне міндеттеме алады. Кәсіпкер осы міндеттемені орындамаған жағдайда:
1) қаржы агенттігінің кепілдігі жойылады және кәсіпкер кепілдік сомасын қаржы агенттігіне өтейді;
2) субсидиялау тоқтатылады, кәсіпкер қаржы агенттігіне төленген субсидиялар сомасын өтейді;
3) кәсіпкерді қаржыландыру шарттары қайта қаралады, оған сәйкес номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 8,5 пайыздық тармаққа ұлғайтылған базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайды.
38. ЕДБ/МҚҰ есепті айдан кейінгі айдың 5-ші (қоса алғанда) күніне қарай қаржы агенттігіне қаржыландырылған жобалардың тізімін береді.
39. Қаржы агенттігі қаржыландырылған жобалардың тізімін алғаннан кейін есепті айдан кейінгі айдың 10-шы (қоса алғанда) күніне қарай ЕДБ/МҚҰ портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауға арналған қаражатты аударады.
40. Есепті айдан кейінгі айдың 11-нен 27-не дейін (қоса алғанда) қарыз алушылар кредит/микрокредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің/үстеме бағаның/жалдау төлемінің субсидияланбайтын бөлігін төлеуді жүзеге асырады.
41. ЕДБ/МҚҰ есепті айдан кейінгі айдың 28-інен бастап 30-ын қоса алғанда қаржы агенттігін сыйақы мөлшерлемесінің/үстеме бағаның/жалдау төлемінің субсидияланбайтын бөлігін төлемеген қарыз алушылар туралы хабардар етеді және қаржы агенттігіне қаражатты қайтаруды жүзеге асырады.
42. ЕДБ/МҚҰ ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 5-күніне дейін қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуларды салыстыру актісін ұсынады.
43. ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігінің ақпараттық жүйесі арқылы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген лимит бойынша талаптарды сақтау үшін қарыз алушы туралы ақпаратты келісуге жіберуге міндетті.
44. Қарыз алушы осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген лимитті асырған жағдайда қарыз алушының жобасын қаржыландыруға жол берілмейді не қаржыландыру мөлшері белгіленген лимит деңгейіне дейін қысқартылады.
45. Қаржы агенттігінің ЕДБ/МҚҰ субсидиялар төлеуі ЕДБ/МҚҰ және қаржы агенттігі арасындағы портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырылады.

36. БВУ/МФО проводит комплексную оценку/экспертизу финансово- экономической эффективности проекта. В случае принятия БВУ/МФО положительного решения о предоставлении кредита/ микрокредита/финансирования с гарантией финансового агентства в рамках портфельного субсидирования, БВУ/МФО предоставляет финансовому агентству:
1) копию кредитного договора/договора финансирования;
2) письмо-уведомление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
37. При подписании кредитного договора/договора финансирования предприниматель принимает на себя обязательство по целевому использованию кредитных средств. При неисполнении данного обязательства предпринимателем:
1) гарантия финансового агентства аннулируется и предприниматель возмещает сумму гарантии финансовому агентству;
2) субсидирование прекращается, предприниматель возмещает финансовому агентству сумму оплаченных субсидий;
3) условия финансирования предпринимателя пересматриваются, согласно которым номинальная ставка вознаграждения не превышает базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 8,5 процентных пунктов.
38. БВУ/МФО к 5 (включительно) числу месяца, следующего за отчетным, предоставляет финансовому агентству список профинансированных проектов.
39. Финансовое агентство после получения списка профинансированных проектов к 10 (включительно) числу месяца, следующего за отчетным, перечисляет БВУ/МФО средства для портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа.
40. C 11 по 27 (включительно) числа месяца, следующего за отчетным, заемщики осуществляют оплату несубсидируемой части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа по кредиту/микрокредиту.
41. БВУ/МФО с 28 по 30 числа месяца, следующего за отчетным, уведомляет финансовое агентство о заемщиках, не оплативших несубсидируемую часть ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа, и осуществляет возврат средств в финансовое агентство.
42. БВУ/МФО ежемесячно до 5 числа, следующего за отчетным, предоставляет акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
43. БВУ/МФО обязаны через информационную систему финансового агентства направлять на согласование информацию о заемщике для соблюдения требования по лимиту, указанному в пункте 5 настоящих Правил.
44. В случае превышения заемщиком лимита, указанного в пункте 5 настоящих Правил, финансирование проекта заемщика не допускается либо размер финансирования сокращается до уровня установленного лимита.
45. Выплата субсидий финансовым агентством БВУ/МФО осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.

46. Бұл ретте, қаржы агенттігінің ЕДБ/МҚҰ субсидияларды төлеуі Бағдарламаның тиісті өңірлік үйлестірушісінен қаражат болған кезде жүзеге асырылады.
47. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген ЕДБ/МҚҰ көрсеткіші нашарлаған жағдайда қаржы агенттігі лимит шеңберінде жаңа жобаларды субсидиялауды тоқтатады.
48. Кредитті/микрокредитті/қаржыландыруды мақсатсыз/ішінара мақсатсыз пайдаланған жағдайда қаржы агенттігі сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауды тоқтатады.
49. Қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтатуды ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасындағы портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көрсетілген рәсімдерге сәйкес жүзеге асырады.
50. ЕДБ/МҚҰ 5 жұмыс күні ішінде мынадай:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті/ микрокредитті/қаржыландыруды мақсатсыз пайдалану (бұл ретте субсидиялау кредитті/микрокредитті/қаржыландыруды мақсатсыз пайдалану сомасына барабар тоқтатыла тұрады);
2) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарламаның шарттарына сәйкес келмеуі;
3) кәсіпкердің шоттарындағы ақшаға тыйым салынуы (талап қою талаптарын толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда, талап қоюды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларының тоқтатыла тұруы фактілері анықталған кезде субсидиялауды тоқтату туралы мәселені қарау үшін қаржы агенттігіне хабарлама жібереді.
51. Кредиттер/микрокредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тоқтатылған кезде ЕДБ/МҚҰ қаржыландыру шарттарын қайта қарайды, оларға сәйкес номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі белгілеген және 8,5 пайыздық тармаққа ұлғайтылған мөлшерлемеден аспайды.
52. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауды қайта бастау ЕДБ/МҚҰ мен қаржы агенттігі арасындағы портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы келісімде көзделген шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.
Жобаларды іске асыру мониторингі
53. ЕДБ/МҚҰ қаржыландырылатын жобалардың мониторингін жүзеге асырады және мынадай ақпаратты:
1) облысты, ауданды;
2) қарыз алушының атауын;
3) ЖСН, БСН;
4) заңды мәртебесін;
5) басшының жынысын, жасын;
6) ЭҚЖЖ;
7) жұмыс істейтін жұмыскерлер санын;

46. При этом, выплата субсидий финансовым агентством БВУ/МФО осуществляется при наличии средств от соответствующего регионального координатора Программы.
47. В случае ухудшения показателя БВУ/МФО, указанного в пункте 12 настоящих Правил, финансовое агентство прекращает субсидирование новых проектов в рамках лимита.
48. При нецелевом/частичном нецелевом использовании кредита/ микрокредита/финансирования финансовое агентство прекращает субсидирование ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа.
49. Прекращение субсидирования финансовым агентством осуществляется в соответствии с процедурами, указанными в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа, и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.
50. БВУ/МФО в течение 5 рабочих дней направляют уведомление финансовому агентству для рассмотрения вопроса о прекращении субсидирования при установлении следующих фактов:
1) нецелевого использования кредита/микрокредита/финансирования, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредита/микрокредита/финансирования;
2) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы;
3) ареста денег на счетах предпринимателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя.
51. При прекращении субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам/микрокредитам, БВУ/МФО пересматривает условия финансирования, согласно которым номинальная ставка вознаграждения не превышает базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 8,5 процентных пунктов.
52. Возобновление субсидирования части ставки вознаграждения/ наценки/части арендного платежа осуществляется согласно условиям, предусмотренным в соглашении о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичном гарантировании между БВУ/МФО и финансовым агентством.
Мониторинг реализации проектов
53. БВУ/МФО осуществляет мониторинг финансируемых проектов и на ежеквартальной основе предоставляет сводную информацию в финансовое агентство с указанием следующей информации:
1) область, район;
2) наименование заемщика;
3) ИИН, БИН;
4) юридический статус;
5) пол, возраст руководителя;
6) ОКЭД;
7) количество действующих работников;

8) қаржыландыру мақсаттарын, кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасын, сыйақы мөлшерлемесін/үстеме баға/жалдау төлемінің бір бөлігін, кредит/микрокредит/қаржыландыру мерзімін, төлемдер кестесін көрсете отырып, қаржы агенттігіне жиынтық ақпарат береді.
54. Қаржы агенттігі мынадай:
1) кәсіпкер кредит шарты бойынша негізгі борыш сомасын өтеу жөніндегі міндеттемелерді күнтізбелік 60 (алпыс) күн ішінде (немесе кепілдік шартында белгіленген өзге де мерзімде) орындамаған;
2) қаржы агенттігіне хабарлама жіберу шартымен осы Қағидалардың 50-тармағының 1) және 2) тармақшаларына сәйкес ЕДБ/МҚҰ кредиттік қаражатты өз бетінше мақсатсыз пайдаланғаны анықталған;
3) қаржы агенттігі инвестициялық мақсаттарға бағытталған жобалар бойынша іріктеп мониторинг жүргізген;
4) кепілдік оқиға басталған жағдайларда мониторинг жүргізеді.
Қаржыландыру тетігі
55. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі қаражат түскен кезден бастап Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарт негізінде (Бағдарлама шеңберінде субсидиялау және кепілдік беру туралы шарттың үлгі нысанын кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітеді) 10 жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті қаржы жылында бөлінген соманың 50 % мөлшерінде портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру үшін қаржы агенттігі көрсеткен шотқа қаражат аударуды жүзеге асырады. Бұдан кейінгі төлемдер қаржы агенттігінің өтінімдеріне сәйкес жүзеге асырылатын болады.
Портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру шеңберіндегі және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері/қаржы агенттігі ағымдағы қаржы жылында пайдаланбаған қаражат жобаларға, оның ішінде кезекті қаржы жылында мақұлданған жобаларға кезекті қаржы жылында портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/үстеме бағаны/жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялауға және ішінара кепілдік беруге пайдаланылуы мүмкін.
Шығарылған кепілдіктер үшін ақы төлеу мақсатында Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кезекті жылдың басында қаржы агенттігіне кредиттерге/микрокредиттерге/қаржыландыруға кепілдік беруге бөлінген нысаналы трансферттер сомасының 50 %-ын аударады.
Нысаналы трансферттердің қалған бөлігі жылдың басында қаржы агенттігіне аударылған қаражаттың бірінші жартысы толық игерілгеннен кейін қаржы агенттігіне аударылады.
Жобаларға портфельдік ішінара кепілдік беру үшін бюджет қаражатының жетіспеуі пайда болған жағдайда облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) әкімдігі қосымша қаражат алғанға дейін жобаларға портфельдік ішінара кепілдік беруді тоқтата тұру үшін бұл туралы қаржы агенттігін хабардар етеді.

8) цели финансирования, сумма кредита/микрокредита/ финансирования, ставка вознаграждения/наценка/часть арендного платежа, срок кредита/микрокредита/финансирования, график платежей.
54. Финансовое агентство проводит мониторинг в случаях:
1) неисполнения предпринимателем обязательств по погашению суммы основного долга по кредитному договору в течение 60 (шестидесяти) календарных дней (или в иной срок, установленный договором гарантии);
2) выявления нецелевого использования кредитных средств БВУ/МФО самостоятельно в соответствии с подпунктами 1) и 2) пункта 50 настоящих Правил при условии направления уведомления финансовому агентству;
3) проведения выборочного мониторинга финансовым агентством по проектам, направленным на инвестиционные цели;
4) наступления гарантийного события.
Механизм финансирования
55. Региональный координатор Программы с момента поступления средств, на основе договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы (типовая форма договора о субсидировании и гарантировании в рамках Программы утверждается уполномоченным органом по предпринимательству), в течение 10 рабочих дней осуществляет перечисление финансовому агентству средств в размере 50 % от выделенной суммы в соответствующем финансовом году на счет, указанный финансовым агентством для портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичного гарантирования. Последующие платежи будут осуществляться в соответствии с заявками финансового агентства.
Средства, в рамках портфельного субсидирования части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичного гарантирования и не использованные региональными координаторами Программы/финансовым агентством в текущем финансовом году, могут быть использованы в очередном финансовом году на портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки/части арендного платежа и частичное гарантирование проектов, в том числе одобренных в очередном финансовом году.
В целях оплаты за выпущенные гарантии региональный координатор Программы в начале очередного года перечисляет финансовому агентству 50 % суммы целевых трансфертов, выделенных на гарантирование кредитов/микрокредитов/финансирование.
Остальная часть целевых трансфертов перечисляется финансовому агентству после полного освоения первой половины средств, перечисленных финансовому агентству в начале года.
В случае образования недостатка бюджетных средств для портфельного частичного гарантирования проектов акимат области (столицы, городов республиканского значения) уведомляет об этом финансовое агентство для приостановления портфельного частичного гарантирования проектов до получения дополнительных средств.

56. Облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) әкімдігі қаржы агенттігіне төлейтін кепілдік құны портфельдік ішінара кепілдік сомасының 30 %-ын құрайды және шығарылған кепілдіктер үшін төлем болып табылады. Портфельдік ішінара кепілдік шартының қолданылуы тоқтатылған кезде сома кейіннен жобаларға портфельдік ішінара кепілдік беру үшін пайдаланылады. Қаржы агенттігі алынған қаражатты түрлі қаржы құралдарына өз қалауы бойынша орналастыра алады.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде шағын, оның ішінде
микрокәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері/микрокредиттері бойынша
портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің
бір бөлігін субсидиялауды және
ішінара кепілдік беруді
ұсыну қағидаларына
1-қосымша
"Даму" КДҚ" АҚ-ға
Хабарлама-хат
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын (бұдан әрі – Бағдарлама) іске асыру бойынша "Даму "КДҚ" АҚ мен _______________ АҚ (Банктің атауын көрсету) (бұдан әрі – Банк) арасында портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау және ішінара кепілдік беру туралы қол қойылған _______________ № _____ келісім шеңберінде, Банк "_______________" ЖК/ЖШС/АҚ/ШҚ (оның ішінде кредит бойынша қоса қарыз алушылар көрсетіледі) өтінімін қарап, төмендегі шарттарда* мақұлдағанын хабарлаймыз:
Банктік қарыз шарты/Қаржыландыру шарты**
Қарыз алушының БСН/ЖСН
Банктің атауы
Кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың нысаналы мақсаты
Осы Шарт жасалған күнгі кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасы
Кредит/микрокредит/қаржыландыру валютасы
Кредит/микрокредит/қаржыландыру мерзімі
Кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың сыйақы мөлшерлемесі
Қаржыландыру саласы
Кепілдік мөлшері (кредит сомасының %-ын көрсете отырып)
Кепілдік мерзімі
Кредит бойынша кепілдікті қамтамасыз ету (Қордың кепілдігінен басқа)
Жоба іске асырылатын жер (облыс)
* шарттарды кесте түрінде қосуға рұқсат етіледі
** көшірмесі қоса беріледі
Құрметпен,
___________(лауазымы)
_________________ (қолы)
__________________________ (аты-жөні (бар болса)
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде шағын, оның ішінде
микрокәсіпкерлік субъектілерінің
кредиттері/микрокредиттері
бойынша портфельдік сыйақы
мөлшерлемесінің бір бөлігін
субсидиялауды және ішінара
кепілдік беруді
ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Кепілгердің атауы: "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ Мекенжайы:
________________________________________
Кімге: _________________________________________
(Банктің/МҚҰ толық атауы және деректемелері)
КЕПІЛДІК МІНДЕТТЕМЕСІ № _______
____________ қаласы
20__ жылғы "___" __________
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Мемлекеттік бағдарлама), "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кредиттер бойынша кепілдік беру қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) шарттарын, сондай-ақ _______ "_______________" (бұдан әрі – Қарыз алушы) _______________ АҚ-мен (бұдан әрі – Банк/МҚҰ) мынадай:

56. Стоимость гарантии, которую оплачивает акимат области (столицы, городов республиканского значения) финансовому агентству, составляет 30 % от суммы портфельной частичной гарантии и является оплатой за выпущенные гарантии. При прекращении действия договора портфельной частичной гарантии сумма используется для последующего портфельного частичного гарантирования проектов. Финансовое агентство может по своему усмотрению разместить полученные средства в различные финансовые инструменты.
Приложение 1
к Правилам предоставления
портфельного субсидирования
части ставки вознаграждения и
частичного гарантирования
по кредитам/микрокредитам
субъектов малого, в том числе
микропредпринимательства
в рамках Государственной программы поддержки и
развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
в АО "ФРП "Даму"
Письмо-уведомление
В рамках подписанного Соглашения о портфельном субсидировании части ставки вознаграждения и частичном гарантировании между АО "ФРП "Даму" и АО _________________ (указать наименование Банка) (далее – Банк) №__ от ________ по реализации Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" (далее – Программа), сообщаем, что Банк рассмотрел и одобрил заявку ИП/ТОО/АО/КХ "____________" (указываются в т.ч. созаемщики по кредиту) на нижеследующих условиях*:
Договор банковского займа/Договор финансирования**
БИН/ИИН заемщика
Наименование банка
Целевое назначение кредита/микрокредита/финансирования
Сумма кредита/микрокредита/финансирования на дату заключения настоящего Договора
Валюта кредита/микрокредита/финансирования
Срок кредита/микрокредита/финансирования
Ставка вознаграждения кредита/микрокредита/финансирования
Отрасль финансирования
Размер гарантии (с указанием % от суммы кредита)
Срок гарантии
Залоговое обеспечение по кредиту (кроме гарантии Фонда)
Место реализации проекта (область)
*допускается включение условий в табличной форме
** копия прилагается
С уважением,
___________
(должность)
_________________
(подпись)
_________________
(Ф.И.О. (при его наличии))
Приложение 2
к Правилам предоставления
портфельного субсидирования
части ставки вознаграждения и
частичного гарантирования
по кредитам/микрокредитам
субъектов малого, в том числе
микропредпринимательства в
рамках Государственной
программы поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Наименование Гаранта: АО "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Адрес: ______________________________________
Кому: _______________________________________________
(полное наименование и реквизиты Банка/МФО)
Гарантийное обязательство №____
г. ____________
"____" ___________ 20___ год
Принимая во внимание условия Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" (далее – Государственная программа), Правил гарантирования по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Правила), а также, что _______ "________________" (далее – Заемщик) заключил (-о) с АО ____________ (далее – Банк/МФО) Кредитный договор/Договор финансирования № __ от "__" _________ 20__ г. (указывается полное название договора и его реквизиты)(далее – Кредитный договор/Договор финансирования) на следующих основных условиях:

1) кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасы ____________________;
2) кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесі/ислам банкінің кірісін құрайтын тауарға үстеме баға_____________________________________;
3) кредит/микрокредит/қаржыландыру мерзімі___________________;
4) кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың нысаналы мақсаты________________________ шарттарында 20__ жылғы "___" __________ № _____ (шарттың толық атауы және оның деректемелері көрсетіледі) Кредит шартын/Қаржыландыру шартын (бұдан әрі – Кредит шарты/Қаржыландыру шарты) жасасқанын назарға ала отырып,
осы арқылы "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" АҚ жоғарыда көрсетілген Кредиттік шарт/Қаржыландыру шарты бойынша Кепілгер болып табылатынын растайды және Қарыз алушының Кредит шарты/Қаржыландыру шарты бойынша міндеттемелерін орындамауынан және (немесе) тиісінше орындамауынан туындаған Банктің/МҚҰ-ның есептелген сыйақы/үстеме баға сомасын, комиссияларды, тұрақсыздық айыбын, өсімпұлдарды, айыппұл санкцияларын, қарызды өндіріп алу бойынша сот шығасыларын, басқа да шығындарын ескерместен, негізгі борыш қалдығына тең соманы Банкке/МҚҰ-ға оның талабы бойынша төлеу міндеттемесін өзіне алады.
Кепілдік қарыз алушы Кредит шарты/Қаржыландыру шарты бойынша негізгі борыш сомасын қайтару жөніндегі міндеттемелерді орындамаған жағдайда ғана орындалуға жатады.
Кепілгердің Банк/МҚҰ алдындағы жауапкершілігі _______________ (___________________________) теңге _______ тиын мөлшеріндегі кепілдік сомасымен шектеледі, бұл кредит/микрокредит/қаржыландыру сомасының _____ %-ын құрайды.
Кредит шарты/Қаржыландыру шарты бойынша негізгі борышты өтеу/ішінара өтеу кезінде Кепілгердің жауапкершілігі негізгі борышты өтеу сомасына тең сомаға азайтылады.
Кепілдік бойынша Кепілгер міндеттемелерінің мөлшері Кепілгер орындаған талап сомасына азайтылады.
Кепілдік қарыз алушының Кредит шарты/Қаржыландыру шарты бойынша негізгі борышты өтеу міндеттемесін және 20__ жылғы "___" __________ № _____ Кепілдік беруші мен Банк/МҚҰ арасында жасалған портфельдік кепілдік беру туралы келісімде көзделген өзге де құжаттарды орындамағанын/тиісінше орындамағанын растайтын құжаттардың түпнұсқаларын қоса бере отырып, Банктің/МҚҰ-ның төлеуге жазбаша талабының түпнұсқасын алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде орындалуы тиіс.
Кепілдік Кепілдік беруші мен Банк/МҚҰ арасында жасалған 20__ жылғы "___" __________ № _____ портфельдік кепілдік беру туралы келісімде көзделген барлық талаптар мен шарттар сақталған кезде ғана орындалуға тиіс.
Осы кепілдік міндеттеме оған қол қойылған кезден бастап күшіне енеді және 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда, бұл құжат бізге қайтарылатынына немесе қайтарылмағанына қарамастан, толық және автоматты түрде аяқталады. Бұл ретте, Сіздің жазбаша талабыңыз жоғарыда көрсетілген күні Алматы қаласының уақытымен 16:00 сағаттан кешіктірмей бізге тапсырылуға тиіс.
Кепілгер, Банк/МҚҰ және Қарыз алушы (бұдан әрі – Тараптар) арасында туындайтын барлық құқықтар мен міндеттер, оның ішінде, бірақ онымен шектелмей, кепілдікті ұсыну және орындау тәртібі, Кредит шарты/Қаржыландыру шарты бойынша талап ету құқықтарының Банктен/МҚҰ-дан Кепілгерге өту тәртібі, кепілдікті тоқтату негіздері және осы кепілдік міндеттемеге байланысты Тараптардың жауапкершілігі Қазақстан Республикасының заңнамасымен, Мемлекеттік бағдарламамен, Қағидалармен, Кепілгер мен Банк/МҚҰ арасында жасалған 20__ жылғы "__"___________ № ___ портфельдік кепілдік беру туралы келісіммен реттеледі.
_______________________________(бірінші басшының қолы)
_______________________________(бас бухгалтердің қолы)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
2020 жылғы 30 шілдедегі
№ 491 қаулысына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1060 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидалары

1) сумма кредита/микрокредита/финансирования ____________________;
2) ставка вознаграждения по кредиту/наценка на товар, составляющая доход исламского банка _________________;
3) срок кредита/микрокредита/финансирования ______________________;
4) целевое назначение кредита/микрокредита/финансирования ________________________,
настоящим АО "Фонд развития предпринимательства "Даму" подтверждает, что является Гарантом по вышеуказанному Кредитному договору/Договору финансирования и берет на себя обязательство выплатить Банку/МФО по его/ее требованию сумму, равную остатку основного долга, без учета суммы начисленного вознаграждения/наценки, комиссий, неустойки, пени, штрафных санкций, судебных издержек по взысканию долга, других убытков Банка/МФО, вызванных неисполнением и (или) ненадлежащим исполнением Заемщиком обязательств по Кредитному договору/Договору финансирования.
Гарантия подлежит исполнению только в случае неисполнения Заемщиком обязательств по возврату суммы основного долга по Кредитному договору/Договору финансирования.
Ответственность Гаранта перед Банком/МФО ограничена суммой гарантии в размере _________________ (___________________________) тенге ______ тиын, что составляет _____ % от суммы кредита/микрокредита/финансирования.
При погашении/частичном погашении основного долга по Кредитному договору/Договору финансирования, ответственность Гаранта уменьшается на сумму, равную сумме погашения основного долга.
Размер обязательств Гаранта по гарантии уменьшается на сумму исполненного Гарантом требования.
Гарантия подлежит исполнению в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты получения оригинала письменного требования Банка/МФО на оплату с приложением оригиналов документов, подтверждающих то, что Заемщик не исполнил/ненадлежащим образом исполнил обязательство по погашению основного долга по Кредитному договору/Договору финансирования и иных документов, предусмотренных Соглашением о портфельном гарантировании №___ от "__" ___________ 20___г., заключенным между Гарантом и Банком/МФО.
Гарантия подлежит исполнению только при соблюдении всех требований и условий, предусмотренных Соглашением о портфельном гарантировании №___ от "__" ___________ 20___г., заключенным между Гарантом и Банком/МФО.
Данное гарантийное обязательство вступает в силу с момента его подписания и действует по "__" ___________ 20___г. включительно, истекает полностью и автоматически независимо от того, будет нам возвращен этот документ или нет. При этом, Ваше письменное требование должно быть получено нами не позднее 16:00 часов по времени города Алматы в вышеуказанный день.
Все права и обязанности, возникающие между Гарантом, Банком/МФО и Заемщиком (далее – Стороны), включая, но не ограничиваясь, порядок предъявления и исполнения гарантии, порядок перехода прав требований по Кредитному договору/Договору финансирования от Банка/МФО к Гаранту, основания прекращения гарантии и ответственность Сторон в связи с настоящим гарантийным обязательством, регулируются законодательством Республики Казахстан, Государственной программой, Правилами, Соглашением о портфельном гарантировании №___ от "__" ___________ 20___г., заключенным между Гарантом и Банком/МФО.
_______________________________ (подпись первого руководителя)
_______________________________ (подпись главного бухгалтера)
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 июля 2020 года № 491
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1060
Правила предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) 98-тармағына сәйкес әзірленді және кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аға сеньорлар – тікелей кәсіпорындарда басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша "Аға сеньорлар" құралының қатысушыларына консультация беру үшін тартылған шетелдік және/немесе отандық консультанттар;
2) банк – Бағдарламаға қатысатын екінші деңгейдегі банк;
3) "Бизнеске арналған үкімет" сервисінің веб-порталы – "бір терезе" қағидаты бойынша кәсіпкерлер үшін мемлекеттік қолдау шараларын көрсету бойынша онлайн-платформа;
4) бұқаралық ақпарат құралы (бұдан әрі – БАҚ) – мерзімді баспасөз басылымы, теле, радиоарна, киноқұжаттама, дыбыс-бейне жазбасы және интернет-ресурстарды қоса алғанда, бұқаралық ақпаратты мерзімді немесе үздіксіз жария таратудың өзге де нысаны;
5) білім беру мекемесі – "Іскерлік байланыстар" құралына қатысушыларға бизнес-тренингтер өткізу және шетелде тағылымдамадан өтуін консультациялық сүйемелдеу жолымен басшы жұмыскерлер мен менеджерлердің біліктілігін арттыру жөнінде қызметтер көрсететін ұйым;
6) жеке кабинет – пайдаланушының (кәсіпкердің, өтініш берушінің, уәкілетті органның, қаржылай емес қолдау операторының, "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымының, қаржы агенттігінің) тізілімдегі дербес веб-парақшасы;
7) жеке шот – тізілімде тіркелген пайдаланушы туралы ақпаратты көрсететін, оны тану (аутентификациялау) және оның жеке деректері мен баптауларына қолжетімділік беру үшін қажетті субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ашылатын шот;
8) кәсіпкер (бұдан әрі – ШОК субъектісі) – өз қызметін 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі;
9) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы (бұдан әрі – КҚКО) – кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға, оның ішінде онлайн режимде ұсынуға арналған, облыс орталықтарындағы, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларындағы кәсіпкерлер палаталары жанынан және облыстардың кәсіпкерлер палаталарының моноқалалардағы, шағын қалалар мен аудан орталықтарындағы филиалдарының жанынан құрылған инфрақұрылымдық кешен;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 98 Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968 (далее – Программа), и определяют порядок оказания мер нефинансовой поддержки предпринимательства.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) старшие сеньоры – иностранные и/или отечественные консультанты, привлеченные для консультирования участников инструмента "Старшие сеньоры" непосредственно на предприятиях по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала;
2) банк – банк второго уровня, участвующий в Программе;
3) веб-портал сервиса "Правительство для бизнеса" – онлайн-платформа по оказанию мер государственной поддержки для предпринимателей по принципу "единого окна";
4) средство массовой информации (далее – СМИ) – периодическое печатное издание, теле-, радиоканал, кинодокументалистика, аудиовизуальная запись и иная форма периодического или непрерывного публичного распространения массовой информации, включая интернет-ресурсы;
5) образовательное учреждение – организация, оказывающая услуги по повышению квалификации руководящих работников и менеджеров путем проведения бизнес-тренингов и консультационного сопровождения стажировки участников инструмента "Деловые связи" за рубежом;
6) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предпринимателя, заявителя, уполномоченного органа, оператора нефинансовой поддержки, автономной организации образования "Назарбаев Университет", финансового агентства) в реестре;
7) лицевой счет – счет, открываемый в информационной системе субсидирования, отражающий информацию о пользователе, зарегистрированном в реестре, необходимую для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа к его личным данным и настройкам;
8) предприниматель (далее – субъект МСП) – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, осуществляющий свою деятельность в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;
9) центр обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП) – инфраструктурный комплекс для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг, в том числе в онлайн режиме, предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданный при палатах предпринимателей в областных центрах, городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Семее и при филиалах палаты предпринимателей областей в моногородах, малых городах и районных центрах;

10) кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығының бөлімшесі (бұдан әрі – КҚКО бөлімшесі) – кәсіпкерлерге және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мемлекеттік қолдау шараларын көрсетуге және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған, облыс орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында кәсіпкерлер неғұрлым көп шоғырланған жерлерде құрылған жұмыс орны;
11) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне/"Бизнеске арналған үкімет" сервисінің веб-порталына қол жеткізуді және иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
12) консультациялық көрсетілетін қызметтерді жеткізуші компания – белгілі бір мамандықта консультациялық көрсетілетін қызметтерді жүзеге асыратын, табысты іске асырылған жобаларды растаған және "Еуропа Қайта құру және Даму банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтері бағдарламасы" және "Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралдарын іске асыруға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес біліктілік іріктеуінен өткен заңды тұлға және (немесе) дара кәсіпкер;
13) "Қазақстан кәсіпкерлерінің форумы" қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі дербес ұйымы (бұдан әрі – "Қазақстан кәсіпкерлерінің форумы" ЗТБ) – "Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралы шеңберінде кәсіпкерлерге қаржылай емес қолдау көрсететін ұйым;
14) қаржы агенттігі – Бағдарлама шеңберінде қаржылай қолдауды іске асыруды және мониторингтеуді, кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдауды ұсынуды, сондай-ақ "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралын мониторингтеуді жүзеге асыратын "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
15) қаржылай емес қолдау операторы – "Еуропа Қайта құру және Даму банкінің Қазақстан Республикасындағы шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтері бағдарламасы" құрауышын, "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" және "Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралдарын қоспағанда, Бағдарламаның төртінші бағыты шеңберінде кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылай емес қолдауды жүзеге асыратын "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;

10) отделение центра обслуживания предпринимателей (далее – отделение ЦОП) – рабочее место для оказания мер государственной поддержки и предоставления государственных услуг предпринимателям и населению с предпринимательской инициативой, созданное в местах наибольшего скопления предпринимателей в областных центрах, городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Семее;
11) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования/веб-порталу сервиса "Правительство для бизнеса" и сопровождение в качестве владельца;
12) компания-поставщик консультационных услуг – юридическое лицо и (или) индивидуальный предприниматель, осуществляющие консультационные услуги определенной специализации, подтвердившие успешно реализованные проекты и прошедшие квалификационный отбор в соответствии с техническим заданием для реализации инструментов "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан" и "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Программы";
13) автономная организация "Объединение юридических лиц "Ассоциация "Форум предпринимателей Казахстана" (далее – ОЮЛ "Форум предпринимателей Казахстана) – организация, оказывающая нефинансовую поддержку предпринимателям в рамках инструмента "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Програмы";
14) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму", осуществляющее реализацию и мониторинг финансовой поддержки, мониторинг предоставления сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности, а также инструмента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" в рамках Программы;
15) оператор нефинансовой поддержки – Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен", осуществляющая государственную нефинансовую поддержку предпринимателям в рамках четвертого направления Программы, за исключением компонента "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан", инструментов "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" и "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Программы";

16) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы – пайдаланушыларға электрондық форматта мемлекеттік қаржылай емес қолдау шаралары ұсынылатын қаржылай емес қолдау операторының ақпараттық жүйесі;
17) қашықтан оқыту – "Бизнес-Мектеп" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында қашықтан танысу арқылы оқыту материалдарын зерделеу;
18) құрал – Бағдарлама шеңберінде шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне көрсетілетін қаржылай емес қолдау шарасы;
19) менеджер-консультант – кәсіпкерлік қызметпен айналысуға үміткер жеке тұлғалар мен шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне консультациялық, ақпараттық және түсіндіру қызметтерін көрсету шеңберінде өтеулі қызметтер көрсетуге арналған шартқа қол қойған жеке тұлға;
20) микрокәсіпкерлік субъектілері – жұмыскерлерінің орташа жылдық саны он бес адамнан аспайтын немесе орташа жылдық кірісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылындағы 1 қаңтарда қолданыста болған отыз мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын, жеке кәсіпкерлікті жүзеге асыратын шағын кәсіпкерлік субъектілері;
21) "Назарбаев Университеті" дербес білім беру ұйымы (бұдан әрі – "Назарбаев Университеті" ДБҰ) – "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралы шеңберінде кәсіпкерлерге қаржылай емес қолдауды жүзеге асыратын ұйым;
22) оқуды аяқтағаны туралы сертификат – оқудан өткенін растайтын құжат;
23) оқыту модулі – кәсіптік құзыреттерді алу мақсатында зерделенетін оқытудың жалпы бағдарламасының тәуелсіз, логикалық аяқталған буыны болып табылатын ақпараттың белгілі бір көлемі;
24) онлайн-оқыту – интернетке қосылған, білім беру ортасына толығымен енуге және жұмыс процесінен қол үзбей біліктілігін арттыруға мүмкіндік беретін компьютердің немесе басқа құрылғының көмегімен білім мен дағдыларды игеру;
25) өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары – техникалық жүйелерге біріктірілген, сервистік көрсетілетін қызметтер алуға, сондай-ақ тестілеуге арналған, техникалық құралдармен және мамандандырылған бағдарламалық өнімдермен жарақтандырылған арнайы жабдықталған орындар. Өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтары КҚКО базасында құрылады;
26) өзіне-өзі қызмет көрсету аймақтарын басқару орталығы – техникалық жүйелерге біріктірілген, Бағдарламаға қатысушыларды оқытуды жүзеге асыруға және консультациялық қызметтер көрсетуге арналған, техникалық құралдармен және мамандандырылған бағдарламалық өнімдермен жарақтандырылған, мамандардың дербес жұмысы үшін арнайы ұйымдастырылған жұмыс орындарының кешені;

16) веб-портал оператора нефинансовой поддержки – информационная система оператора нефинансовой поддержки, где пользователям предоставляются нефинансовые меры государственной поддержки в электронном формате;
17) дистанционное обучение – изучение обучающих материалов путем дистанционного ознакомления на веб-портале оператора нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Бизнес-Школа";
18) инструмент – мера нефинасовой поддержки, оказываемая субъектам малого и среднего предпринимательства в рамках Программы;
19) менеджер-консультант – физическое лицо, с которым подписан договор на оказание возмездных услуг в рамках оказания консультационных, информационных и разъяснительных услуг физическим лицам, претендующим на занятие предпринимательской деятельностью, и субъектам малого и среднего предпринимательства;
20) субъекты микропредпринимательства – субъекты малого предпринимательства, осуществляющие частное предпринимательство, со среднегодовой численностью работников не более пятнадцати человек или среднегодовым доходом не свыше тридцатитысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
21) автономная организация образования "Назарбаев Университет" (далее – АОО "Назарбаев Университет") – организация, осуществляющая нефинансовую поддержку предпринимателям в рамках инструмента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства";
22) сертификат об окончании обучения – документ, подтверждающий прохождение обучения;
23) модуль обучения – определенный объем информации, представляющий собой независимое, логически законченное звено общей программы обучения, изучаемой с целью получения профессиональных компетенций;
24) онлайн-обучение – получение знаний и навыков при помощи компьютера или другого устройства, подключенного к интернету, позволяющих полностью погрузиться в образовательную среду и повышать квалификацию без отрыва от рабочего процесса;
25) зоны самообслуживания – специально оборудованные места, оснащенные техническими средствами и специализированными программными продуктами, объединенными в технические системы, предназначенные для получения сервисных услуг, а также тестирования. Зоны самообслуживания создаются на базе ЦОП;
26) центр управления зонами самообслуживания – комплекс специально организованных рабочих мест для персональной работы специалистов, оснащенный техническими средствами и специализированными программными продуктами, объединенными в технические системы, предназначенные для осуществления обучения и оказания консультационных услуг участникам Программы;

27) өңірлік кәсіпкерлер палатасы (бұдан әрі – ӨКП) – қаржылай емес қолдау операторының өңірлік кәсіпкерлер палатасы;
28) өтінім – Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін қажетті құжаттар қоса берілген өтініш;
29) өтініш беруші – Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік қолдау шараларын алуға жүгінген тұлға;
30) өтінімдердің электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер туралы, сондай-ақ пайдаланушылар туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
31) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған, "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасауға, өтінімді тіркеуге, сондай-ақ өтінімнің мемлекеттік қолдау көрсету шарттарына сәйкестігін автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеуге мүмкіндік беретін ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-ретке келтірілген жиынтығы;
32) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
33) халықаралық шетелдік ұйымдар (бұдан әрі – ХШҰ) – шағын және орта кәсіпкерлік кәсіпорындарына шетелдік тағылымдамаларды ұйымдастыруға және шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнатуға жәрдемдесетін және/немесе шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің дамуына жәрдемдесуге бағытталған үкіметтік емес ұйымдар, шетелдік коммерциялық ұйымдар, шетелдік жергілікті атқарушы органдар;
34) шағын кәсіпкерлік субъектілері – заңды тұлға құрмаған дара кәсіпкерлер және жұмыскерлерінің орташа жылдық саны жүз адамнан аспайтын және орташа жылдық кірісі республикалық бюджет туралы заңда белгіленген және тиісті қаржы жылындағы 1 қаңтарда қолданыста болған үш жүз мың еселенген айлық есептік көрсеткіштен аспайтын, кәсіпкерлікті жүзеге асыратын заңды тұлғалар;
35) шетелдік салалық сарапшы – басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын, жабдықтарды енгізу және персоналды оқыту мәселелері бойынша кәсіпкерлерге консультация беру үшін тартылған, экономиканың белгілі бір саласында 20 (жиырма) және одан да көп жыл кәсіби тәжірибесі бар ірі компанияның басшысы немесе меншік иесі;
36) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – банкке/лизингтік компанияға кредитке/лизинг шартына өтініш берген кезде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелу мерзімі кемінде үш жылды құрайтын кәсіпкер (ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп тұрған үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен ерекшеленетін жаңа қызмет түрін құру шартымен ісін жаңа бастаған/жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);

27) региональная палата предпринимателей (далее – РПП) – региональная палата предпринимателей оператора нефинансовой поддержки;
28) заявка – заявление с приложением необходимых документов для получения мер государственной поддержки в рамках Программы;
29) заявитель – лицо, обратившееся за получением мер государственной поддержки в рамках Программы;
30) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также пользователях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
31) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов предоставления мер государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;
32) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
33) международные зарубежные организации (далее – МЗО) – неправительственные организации, зарубежные коммерческие организации, зарубежные местные исполнительные органы, содействующие предприятиям малого и среднего предпринимательства в организации зарубежных стажировок и установлении деловых связей с иностранными партнерами и/или нацеленные на содействие развитию субъектов малого и среднего предпринимательства;
34) субъекты малого предпринимательства – индивидуальные предприниматели без образования юридического лица и юридические лица, осуществляющие предпринимательство, со среднегодовой численностью работников не более ста человек и среднегодовым доходом не свыше трехсоттысячекратного месячного расчетного показателя, установленного законом о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года;
35) зарубежный отраслевой эксперт – руководитель или собственник крупной компании с 20 (двадцатью) и более годами профессионального опыта в определенной отрасли экономики, привлеченный для консультирования предпринимателей по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства, оборудования и обучения персонала;
36) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения в банк/лизинговую компанию за кредитом/договором лизинга менее трех лет (допускается аффилиированность начинающего предпринимателя с начинающими/действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилиированного предпринимателя);

37) электрондық өтінім – ақпарат электрондық-цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған мемлекеттік қолдау алуға арналған өтініш;
38) "электрондық үкіметтің" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, шоғырландырылған барлық үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік көрсетілетін қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға арналған техникалық талаптар беру жөніндегі көрсетілетін қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бір терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
39) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық символдардың жиынтығы.
3. Кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шаралары кәсіпкерлер субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа мынадай функционалдық бағыттар бойынша мемлекеттік қаржылай емес қолдау көрсетуді көздейді:
1) кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) кәсіпкерлердің құзыреттерін дамыту;
3) кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру;
4) іскерлік байланыстарды кеңейту.
2-тарау. Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету
4. "Кәсіпкерлікті ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" функционалдық бағыты мынадай құралдарды қамтиды:
1) кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету;
2) "Бизнес-Насихат" мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру.
2.1-параграф. Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету
5. "Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралы экономиканың барлық секторларында жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілеріне және кәсіпкерлік бастамасы бар халыққа өтеусіз негізде ұсынылатын ақпараттық-консультациялық көрсетілетін қызметтер кешенін қамтиды.
6. "Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралын қаржыландыру "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

37) электронная заявка – заявление на получение государственной поддержки, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
38) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
39) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Нефинансовые меры поддержки предпринимательства предусматривают оказание государственной нефинансовой поддержки субъектам предпринимателей и населению с предпринимательской инициативой по следующим функциональным направлениям:
1) информационно-аналитическому обеспечению предпринимательства;
2) развитию компетенций предпринимателей;
3) повышению производительности предпринимателей;
4) расширению деловых связей.
Глава 2. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства
4. Функциональное направление "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимательства" включает в себя следующие инструменты:
1) информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой;
2) разъяснение мер государственной поддержки "Бизнес-Насихат".
Параграф 2.1. Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой
5. Инструмент "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" включает в себя комплекс информационно-консультационных услуг, предоставляемых субъектам МСП, действующим во всех секторах экономики и населению с предпринимательской инициативой на безвозмездной основе.
6. Финансирование инструмента "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках" (далее – Закон).

7. "Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралы бойынша көрсетілетін қызметтерді ұсыну КҚКО-да және/немесе КҚКО бөлімшесінде өтініш берушінің жеке қатысуымен не қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы электрондық түрде және КҚКО-да өзіне-өзі қызмет көрсету аймағында жүзеге асырылады.
8. Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтер:
мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпараттандыру және консультациялар беру бағыты бойынша:
1) ШОК субъектілерін және кәсіпкерлік бастамасы бар халықты кәсіпкерлік қызметті қаржылай және қаржылай емес мемлекеттік қолдау шаралары туралы хабардар етуді;
2) бизнесті қолдаудың мемлекеттік бағдарламалары ("Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың, нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек", Қазақстан Республикасының агроөнеркәсіптік кешенін дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламалары, "Басым жобаларға кредит беру тетігі", "Қазақстан Республикасының ұлттық экспорттық стратегиясы" бағдарламасы) бойынша консультация беруді;
3) мемлекеттік-жекешелік әріптестік мәселелері бойынша консультация беруді;
4) бизнес ашу және жүргізу мәселелері бойынша консультация беруді;
өтініштерді сүйемелдеу бағыты бойынша:
1) лицензиялар мен рұқсаттар алу мәселелері бойынша сүйемелдеуді;
2) мемлекеттік қолдау шараларын алу мәселелері бойынша даму институттарында сүйемелдеуді;
3) екінші деңгейдегі банктерде, басқа да қаржы ұйымдарында, сондай-ақ даму институттарында қаржыландыру үшін құжаттарды дайындау мәселелері бойынша сүйемелдеуді;
4) өнімді өткізуге жәрдемдесуді қамтиды.
9. Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету бойынша өздері болған кезде көрсетілетін қызметтерді ұсыну тетігі мыналарды қамтиды:
1) өтініш беруші көрсетілетін қызметтерді алу үшін КҚКО-ға жүгінеді және оған кезек күту тәртібімен менеджер-консультант қызмет көрсетеді;
2) көрсетілетін қызметтерді алуға үміткер өтініш беруші мынадай құжаттарды ұсынады:
жеке куәлік (сәйкестендіру үшін);
болған жағдайда ШОК субъектісін тіркеу туралы анықтама;
қажет болған жағдайда нотариат куәландырған сенімхат (түпнұсқасы);
3) менеджер-консультант өтініш берушіге міндетті түрде толтыру үшін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралын көрсетуге арналған сауалнама-өтінімді ұсынады;

7. Предоставление услуг по инструменту "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" осуществляется в ЦОП и/или отделении ЦОП при личном присутствии заявителя, либо в электронном виде через веб-портал оператора нефинансовой поддержки и в зоне самообслуживания в ЦОП.
8. Услуги по информационно-аналитическому обеспечению предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой включают в себя:
по направлению информирования и консультирования о мерах государственной поддержки:
1) информирование субъектов МСП и населения с предпринимательской инициативой о финансовых и нефинансовых мерах государственной поддержки предпринимательской деятельности;
2) консультация по государственным программам поддержки бизнеса (государственные программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", развития агропромышленного комплекса Республики Казахстан на 2017 – 2021 годы, "Механизм кредитования приоритетных проектов", программа "Национальная экспортная стратегия Республики Казахстан");
3) консультация по вопросам государственно-частного партнерства;
4) консультация по вопросам открытия и ведения бизнеса;
по направлению сопровождения обращений:
1) сопровождение по вопросам получения лицензий и разрешений;
2) сопровождение в институтах развития по вопросам получения мер государственной поддержки;
3) сопровождение по вопросам подготовки документов для финансирования в банках второго уровня, других финансовых организациях, а также институтах развития;
4) содействие по сбыту продукции.
9. Механизм предоставления услуг по информационно-аналитическому обеспечению предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой при личном присутствии включает в себя следующее:
1) заявитель для получения услуг, обращается в ЦОП, и в порядке очередности обслуживается у менеджера-консультанта;
2) заявитель, претендующий на получение услуг, представляет следующие документы:
удостоверение личности (для идентификации);
справку о регистрации субъекта МСП при наличии;
нотариально заверенную доверенность (оригинал) при необходимости;
3) менеджер-консультант предоставляет заявителю анкету-заявку на оказание инструмента "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" для обязательного заполнения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;

4) өтініш беруші қалауы бойынша ауызша, сол сияқты жазбаша түрде де ақпарат алады;
5) өтініш берушінің қалауы бойынша менеджер-консультант шағымдар мен ұсыныстар кітабын ұсынады;
6) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті ұсынғаннан кейін осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралы шеңберінде Көрсетілген қызметтер тізіліміне өтініш берушінің деректерін енгізеді;
7) өтініш беруші көрсетілетін қызметтерді күнтізбелік жыл ішінде шектеусіз тұрақты негізде алуға құқылы.
10. Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерді қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы электрондық нысанда ұсыну тетігі:
1) өтініш беруші көрсетілетін қызметтерді электрондық нысанда алу үшін қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркеледі;
2) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркелгеннен кейін өтініш беруші осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес қажетті көрсетілетін қызметті/қызметтерді таңдайды және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша міндетті түрде толтырылатын "Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралын көрсетуге арналған электрондық сауалнама-өтінімді толтырады;
3) өтініш беруші электрондық өтінімге мынадай құжаттардың электрондық көшірмесін қоса тіркейді:
жеке куәлік;
ШОК субъектісін тіркеу туралы анықтама (болған жағдайда);
нотариат куәландырған сенімхат (қажет болған жағдайда);
4) өтініш беруші екі факторлы аутентификациялау әдісімен жеке басын сәйкестендіруді жүргізу жолымен және/немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында ЭЦҚ пайдалану арқылы көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған электрондық өтінімге қол қояды;
5) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталына келіп түскен электрондық өтінім менеджер-консультанттар арасында кезектілік және жүктелу тәртібімен бөлінеді;
6) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында электрондық өтінім бөлінгеннен кейін өтініш берушіге оның өтінімінің жұмысқа алынғаны туралы хабарлама электрондық поштаға немесе ұялы телефонға жіберіледі;
7) өтінімнің мәртебесі жөніндегі ақпарат қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында өтініш берушінің жеке кабинетінде көрсетіледі;
8) қаржылай емес қолдау операторының менеджер-консультанты 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы ұсынылған деректерді тексеруді жүргізеді. Қағидалардың осы тармағының 3) тармақшасына сәйкес ұсынылған құжаттар толық болмаған және/немесе сәйкес келмеген жағдайда менеджер-консультант бас тарту себебін көрсете отырып, өтінімді пысықтауға жібереді;

4) по желанию заявитель получает информацию, как в устном, так и в письменном виде;
5) по желанию заявителя, менеджер-консультант предоставляет книгу жалоб и предложений;
6) после предоставления услуги менеджер-консультант вносит данные заявителя в Реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
7) заявитель имеет право получать услуги без ограничения в течение календарного года на постоянной основе.
10. Механизм предоставления услуг по информационно-аналитическому обеспечению предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой в электронной форме посредством веб-портала оператора нефинансовой поддержки включает в себя следующее:
1) заявитель регистрируется на веб-портале оператора нефинансовой поддержки для получения услуг в электронной форме;
2) после регистрации на веб-портале оператора нефинансовой поддержки заявитель выбирает необходимую услугу/услуги согласно пункту 8 настоящих Правил и заполняет электронную анкету-заявку на оказание инструмента "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" для обязательного заполнения по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) заявитель прикрепляет к электронной заявке электронную копию следующих документов:
удостоверение личности;
справка о регистрации субъекта МСП (при наличии);
нотариально заверенная доверенность (при необходимости);
4) заявитель подписывает электронную заявку на предоставление услуг путем проведения идентификации личности методом двухфакторной аутентификации и/или посредством использования ЭЦП на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
5) электронная заявка, поступившая на веб-портал оператора нефинансовой поддержки, распределяется в порядке очередности и загруженности между менеджерами-консультантами;
6) после распределения электронной заявки на веб-портале оператора нефинансовой поддержки заявителю направляется уведомление о получении его заявки в работу на электронную почту или на мобильный телефон;
7) информация по статусу заявки отображается в личном кабинете заявителя на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
8) менеджер-консультант оператора нефинансовой поддержки в течение 1 (одного) рабочего дня посредством веб-портала оператора нефинансовой поддержки производит проверку представленных данных. В случае неполноты и/или несоответствия предоставленных документов согласно подпункту 3) настоящего пункта Правил, менеджер-консультант направляет заявку на доработку, с указанием причины отказа;

9) электрондық өтінімді қарау нәтижесі өтініш берушіге қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы оның жеке кабинетіне хабарламамен және өтінімнің мәртебесін көрсете отырып, мәтіндік қысқа хабарламалар сервисі арқылы хабармен (бұдан әрі – sms-хабар) жіберіледі;
10) өтініш беруші жеке кабинетте қаржылай емес қолдау операторының менеджер-консультанты көрсеткен қызметтің сапасын бағалауды жүргізеді;
11) ұсынылған қызметтің көрсетілуіне қанағаттанбаған жағдайда өтініш беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы өтініш беру жолымен немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында көрсетілген байланыстар бойынша қолдау қызметіне жүгіну арқылы менеджер-консультанттың іс-әрекетіне шағымданады.
11. Қызметтердің толық көрсетілмегені және сапасыз көрсетілгені үшін қаржылай емес қолдау операторы мен менеджер-консультант арасында жасалған қызметтер көрсету туралы шарттың талаптарына сәйкес менеджер-консультант жауапты болады.
12. Көрсетілген қызметтердің сапасын бағалау мақсатында қаржылай емес қолдау операторы кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметті алған өтініш берушілер арасында sms-хабарлар арқылы телефон және/немесе пікіртерім жүргізу арқылы сапа аудитін жүргізеді.
13. Қаржылай емес қолдау операторы өтініш берушілерге осы Қағидалардың шеңберінде қаржы жылының 12 (он екі) айы ішінде кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметтерді үздіксіз ұсынуды қамтамасыз етеді.
2.2-параграф. "Бизнес-Насихат" құралы бойынша мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру
14. "Бизнес-Насихат" құралы шеңберінде халықтың бұқара тобына мемлекеттік қолдау шараларын түсіндіру:
1) Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
2) Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлердің табысты үлгілерін және табысты жобаларды танымал ету;
3) кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы түсіндіру;
4) кәсіпкерлік идеяларын насихаттау;
5) Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі – ЕАЭО) мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу;
6) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын қазақстандық кәсіпкерлердің табысты үлгілерін танымал ету;
7) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде қазақстандық кәсіпкерлік идеяларын насихаттау болып табылады.
15. "Бизнес-Насихат" құралын қаржыландыру Заңның 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

9) результат рассмотрения электронной заявки направляется заявителю уведомлением в его личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки и сообщением посредством сервиса коротких текстовых сообщений (далее – sms-сообщение) с указанием статуса заявки;
10) заявитель в личном кабинете производит оценку качества оказанной услуги менеджером-консультантом оператора нефинансовой поддержки;
11) в случае неудовлетворенности оказанием предоставленной услуги, заявитель обжалует действия менеджера-консультанта путем подачи обращения через веб-портал оператора нефинансовой поддержки или обратившись в службу поддержки по контактам, указанным на веб-портале оператора нефинансовой поддержки.
11. Ответственность за неполное и некачественное предоставление услуг несет менеджер-консультант согласно условиям договора об оказании услуг, заключенного между оператором нефинансовой поддержки и менеджером-консультантом.
12. В целях оценки качества оказанных услуг оператор нефинансовой поддержки проводит аудит качества путем проведения телефонного и/или опроса посредством sms-сообщений среди заявителей, получивших услугу по информационно-аналитическому обеспечению предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой.
13. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает заявителям непрерывное предоставление услуг по информационно-аналитическому обеспечению предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой в течение 12 (двенадцати) месяцев финансового года в рамках настоящих Правил.
Параграф 2.2. Разъяснение мер государственной поддержки по инструменту "Бизнес-Насихат"
14. Разъяснение широким слоям населения мер государственной поддержки в рамках инструмента "Бизнес-Насихат" заключается в:
1) проведении информационно-разъяснительной работы по Программе;
2) популяризации успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы;
3) разъяснении законодательства в сфере предпринимательства;
4) пропаганде идей предпринимательства;
5) проведении информационно-разъяснительной работы об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС);
6) популяризации успешных примеров казахстанских предпринимателей, осуществляющих деятельность в государствах-членах ЕАЭС;
7) пропаганде идей казахстанского предпринимательства в государствах-членах ЕАЭС.
15. Финансирование инструмента "Бизнес-Насихат" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона.

16. Бағдарлама бойынша ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу:
1) өңірлік және салалық бөліністерде ШОК-тың ағымдағы жай-күйін және әлеуметтік-экономикалық көрсеткіштерінің серпінін кешенді жалпы республикалық талдауды, Қазақстан Республикасының әрбір өңірінің ШОК жай-күйіне жеке шолуды, ШОК субъектілерін қаржылай және қаржылай емес қолдаудың қолданыстағы инфрақұрылымы бойынша өзекті ақпаратты көрсететін Қазақстан Республикасының өңірлеріндегі ШОК дамуының жай-күйі туралы есептің жыл сайынғы шығарылымын қоса алғанда, ШОК бойынша тұрақты есептерді дайындауды;
2) мемлекеттік қолдау шараларының талаптары мен тетіктері бойынша баспа өнімдерін әзірлеуді және тираждауды;
3) жарнаманы қолдана отырып, ақпараттық-білім беретін анимациялық және бейнероликтерді шығаруды және БАҚ-та орналастыруды көздейді.
17. Бағдарлама шеңберінде кәсіпкерлердің табысты үлгілері мен табысты жобаларын танымалы ету:
1) Бағдарлама шеңберінде іске асырылған жобалардың табысты үлгілері бойынша баспасөз турларын ұйымдастыруды;
2) Бағдарламаға қатысушылар туралы деректі фильмдер ("Табыс тарихы") әзірлеуді және өңірлік және республикалық телеарналарда орналастыруды;
3) БАҚ өкілдері арасында Бағдарлама немесе жалпы кәсіпкерлік туралы үздік материалға конкурс өткізуді көздейді.
18. Кәсіпкерлік саласындағы заңнаманы түсіндіру:
1) кәсіпкерлік саласындағы заңнама мәселелеріне маманданған ұйымдарды тарта отырып дайындалған кәсіпкерлік қызмет негіздері бойынша ақпараттық-талдамалық анықтамалықтар мен оқу-әдістемелік құралдарды әзірлеуді және қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында орналастыруды;
2) түсіндіру сипатындағы баспа өнімдерін әзірлеуді көздейді.
19. Кәсіпкерлік идеяларын насихаттау сарапшылардың, кәсіпкерлердің, шетелдік мамандардың қатысуымен телебағдарламалар сериясын ұйымдастыруды көздейді.
20. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізу шарттары туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізу ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде кәсіпкерлік қызметті жүргізудің мықты және әлсіз тұстарын көрсететін салыстырмалы сипаттағы тоқсан сайынғы ақпараттық-талдамалық материалдарды дайындауды көздейді.
21. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде қызметін жүзеге асыратын қазақстандық кәсіпкерлердің табысты үлгілерін танымал ету:
1) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің нарықтарында іске асырылған жобалардың табысты үлгілері бойынша баспасөз турларын ұйымдастыруды;
2) ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің нарықтарында жұмыс істейтін қазақстандық табысты кәсіпкерлер туралы деректі фильмдер ("Табыс тарихы") әзірлеуді және өңірлік және республикалық телеарналарда орналастыруды;

16. Проведение информационно-разъяснительной работы по Программе предусматривает:
1) подготовку регулярных отчетов по МСП, включая ежегодный выпуск отчета о состоянии развития МСП в регионах Республики Казахстан, отражающего комплексный общереспубликанский анализ текущего состояния и динамики социально-экономических показателей МСП в региональном и отраслевом разрезах, обзор состояния МСП каждого региона Республики Казахстан по отдельности, актуальную информацию по существующей инфраструктуре финансовой и нефинансовой поддержки субъектов МСП;
2) разработку и тиражирование печатной продукции по условиям и механизмам мер государственной поддержки;
3) производство и размещение в СМИ информационно-образовательных анимационных и видеороликов с применением рекламы.
17. Популяризация успешных примеров предпринимателей и успешных проектов в рамках Программы предусматривает:
1) организацию пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов в рамках Программы;
2) разработку и размещение на региональных и республиканских телеканалах документальных фильмов об участниках Программы ("Истории успеха");
3) проведение конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о Программе или предпринимательстве в целом.
18. Разъяснение законодательства в сфере предпринимательства предусматривает:
1) разработку и размещение на интернет-ресурсах оператора нефинансовой поддержки информационно-аналитических справочников и учебно-методических пособий по основам предпринимательской деятельности, подготовленных с привлечением организаций, специализирующихся в вопросах законодательства в сфере предпринимательства;
2) разработку печатной продукции разъяснительного характера.
19. Пропаганда идей предпринимательства предусматривает организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, зарубежных специалистов.
20. Проведение информационно-разъяснительной работы об условиях ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах ЕАЭС предусматривает подготовку ежеквартальных информационно-аналитических материалов сравнительного характера, показывающих сильные и слабые стороны ведения предпринимательской деятельности в государствах-членах ЕАЭС.
21. Популяризация успешных примеров казахстанских предпринимателей, осуществляющих деятельность в государствах-членах ЕАЭС, предусматривает:
1) организацию пресс-туров по успешным примерам реализованных проектов на рынках государств-членов ЕАЭС;
2) разработку и размещение на региональных и республиканских телеканалах документальных фильмов об успешных казахстанских предпринимателях, работающих на рынках государств-членов ЕАЭС ("Истории успеха");

3) БАҚ өкілдері арасында ЕАЭО-ға мүше мемлекеттердің нарықтарындағы қазақстандық кәсіпкерлік туралы үздік материалға конкурс өткізуді көздейді.
22. ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде қазақстандық кәсіпкерлік идеяларын насихаттау сарапшылардың, кәсіпкерлердің, шетелдік мамандардың қатысуымен телебағдарламалар сериясын ұйымдастыруды көздейді.
3-тарау. Кәсіпкерлердің құзыреттерін дамыту
23. "Кәсіпкерлердің құзыреттерін дамыту" функционалдық бағыты мынадай құралдарды:
1) "Бизнес-Мектеп" кәсіпкерлік қызметін жүргізудің функционалдық бағыттарын оқытуды;
2) шағын және орта кәсіпкерлік топ-менеджментін оқытуды;
3) кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау ұсынуды;
4) шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқытуды қамтиды.
3.1-параграф. "Бизнес-Мектеп" кәсіпкерлік қызметін жүргізудің функционалдық бағыттарын оқыту
24. "Бизнес-Мектеп" кәсіпкерлік қызметін жүргізудің функционалдық бағыттарын оқыту" құралын (бұдан әрі – "Бизнес-Мектеп") моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында және облыс орталықтарында қаржылай емес қолдау операторы көрсетеді.
25. "Бизнес-Мектеп" құралы ісін жаңа бастаған және жұмыс істеп тұрған кәсіпкерлер үшін, сондай-ақ кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі қолданыстағы бағдарламалар шеңберінде тартылмаған жұмыспен қамтылған тұлғалардың жекелеген санаттары үшін өтеусіз негізде ұсынылады.
26. "Бизнес-Мектеп" құралын іске асыруды қаржыландыру Заңның 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
27. Қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын есепті тоқсанға дейінгі айдың 10 (оныншы) күніне дейін оқытудың күні мен өткізілетін орнын, оның кезеңін және өтінімдерді тапсыру мерзімдерін көрсете отырып, алдағы тоқсанға арналған оқыту курстарының графигін жасайды, ол жасалғаннан кейін 10 (он) жұмыс күні ішінде БАҚ-қа орналастырылады.
28. "Бизнес-Мектеп" құралы қағаз және электрондық нысандарда көрсетіледі. Қағаз нысанда "Бизнес-Мектеп" құралын КҚКО-ға, кәсіпкерлікті қолдау орталықтарына жүгіну арқылы қаржылай емес қолдау операторы көрсетеді. Электрондық нысанда "Бизнес-Мектеп" құралы "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесімен/ "Бизнеске арналған үкімет" сервисінің веб-порталымен өзара іс-қимыл жасау жолымен көрсетіледі.

3) проведение конкурса среди представителей СМИ на лучший материал о казахстанском предпринимательстве на рынках государств-членов ЕАЭС.
22. Пропаганда идей казахстанского предпринимательства в государствах-членах ЕАЭС предусматривает организацию серии телепередач с участием экспертов, предпринимателей, зарубежных специалистов.
Глава 3. Развитие компетенций предпринимателей
23. Функциональное направление "Развитие компетенций предпринимателей" включает в себя следующие инструменты:
1) обучение функциональным направлениям ведения предпринимательской деятельности "Бизнес-Школа";
2) обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства;
3) предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности;
4) адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства.
Параграф 3.1. Обучение функциональным направлениям ведения предпринимательской деятельности "Бизнес-Школа"
24. Инструмент "Обучение функциональным направлениям ведения предпринимательской деятельности "Бизнес-Школа" (далее – "Бизнес-Школа") оказывается оператором нефинансовой поддержки в моногородах, малых городах и районных центрах, городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Семее и областных центрах в ЦОП.
25. Инструмент "Бизнес-Школа" предоставляется на безвозмездной основе для начинающих и действующих предпринимателей, а также для отдельных категорий занятых лиц, не задействованных в рамках действующих программ по поддержке предпринимательства.
26. Финансирование реализации инструмента "Бизнес-Школа" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона.
27. Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально до 10 (десятого) числа месяца до отчетного квартала составляет график курсов обучения на предстоящий квартал с указанием даты и места проведения обучения, его периода и сроков сдачи заявок, который после его составления в течение 10 (десяти) рабочих дней подлежит размещению в СМИ.
28. Инструмент "Бизнес-Школа" оказывается в бумажной и электронной формах. В бумажной форме инструмент "Бизнес-Школа" оказывается оператором нефинансовой поддержки путем обращения в ЦОП, центры поддержки предпринимательства. В электронной форме инструмент "Бизнес-Школа" оказывается через веб-портал "электронного правительства" путем взаимодействия с информационной системой субсидирования/веб-порталом сервиса "Правительство для бизнеса".

29. "Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің/"Бизнеске арналған үкімет" сервисі веб-порталының ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
30. "Бизнес-Мектеп" құралын электрондық нысанда көрсету мақсатында қаржылай емес қолдау операторы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде/"Бизнеске арналған үкімет" сервисінің веб-порталында ЭЦҚ арқылы тіркеледі және жеке кабинет ашады. Қаржылай емес қолдау операторы жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес ЭЦҚ бар өз жұмыскерлерінің өзектілендірілген тізімдерін жібереді.
31. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметтерді жеткізушімен субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне/"Бизнеске арналған үкімет" сервисінің веб-порталына қол жеткізуді сүйемелдеу және қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасады.
32. "Бизнес-Мектеп" құралын көрсетуден бас тарту үшін негіздер:
1) құралды көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) құралды көрсету үшін қажет ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Бағдарламада және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі болып табылады.
33. Кәсіпкерлік қызметті жүргізудің функционалдық бағыттарын, оның ішінде "Бизнес-Мектеп" құралы бойынша цифрлық дағдыларды оқыту 10 (он) жұмыс күні ішінде қаржылай емес қолдау веб-порталында күндізгі және/немесе қашықтан оқыту арқылы жүргізіледі.
34. Оқыту процесінде білім алушыларға қажетті оқыту материалдары (таңдап алынған функционалдық бағыт бойынша) және қаржыландыру алуға арналған құжаттардың үлгілік нысандарын, салалар бойынша маркетингтік зерттеулер есептерін, инновацияларды енгізу саласындағы тәжірибені, бизнес-жоспарларды және электрондық нысандағы оқыту бейнероликтерін қамтитын стандартты құжаттар топтамасы беріледі, сондай-ақ қаржылай емес қолдау операторының оқыту веб-порталына еркін қол жеткізу ұйымдастырылады.
35. Қаржылай емес қолдау операторы:
1) қашықтан оқытудан өткен тыңдаушыларға қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тестілеу қорытындылары бойынша шекті мәні кемінде 70 (жетпіс) пайызға жеткен кезде;
2) күндізгі оқудан өткен тыңдаушыларға курстың жалпы ұзақтығының кемінде 80 (сексен) пайызына қатысқан кезде қағаз және/немесе электрондық нысанда "Бизнес-Мектеп" құралы бойынша курстардан өткені туралы сертификат береді.

29. Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования/веб-портала сервиса "Правительство для бизнеса" осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
30. В целях оказания инструмента "Бизнес-Школа" в электронной форме оператор нефинансовой поддержки посредством ЭЦП регистрируется и создает личный кабинет в информационной системе субсидирования/на веб-портале сервиса "Правительство для бизнеса". Оператор нефинансовой поддержки ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
31. Уполномоченным органом заключается договор о государственных закупках услуг по сопровождению и обеспечению доступа к информационной системе субсидирования/веб-порталу сервиса "Правительство для бизнеса" с поставщиком услуг.
32. Основаниями для отказа в оказании инструмента "Бизнес-Школа" являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для оказания инструмента, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания инструмента, требованиям, установленным Программой и настоящими Правилами.
33. Обучение функциональным направлениям ведения предпринимательской деятельности, в том числе цифровым навыкам по инструменту "Бизнес-Школа" проводится путем очного и/или дистанционного обучения на веб-портале нефинансовой поддержки в течение 10 (десяти) рабочих дней.
34. В процессе обучения обучающимся предоставляются необходимые обучающие материалы (по выбранному фунциональному направлению) и стандартный пакет документов, включающий типовые формы документов на получение финансирования, отчеты маркетинговых исследований по отраслям, опыт в сфере внедрения инноваций, бизнес-планы и обучающие видеоролики в электронной форме, а также организуется свободный доступ к обучающему веб-порталу оператора нефинансовой поддержки.
35. Оператор нефинансовой поддержки предоставляет сертификат о прохождении курсов по инструменту "Бизнес-Школа" в бумажной и/или электронной формах:
1) слушателям, прошедшим дистанционное обучение, при достижении порогового значения не менее 70 (семидесяти) процентов по итогам тестирования на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
2) слушателям, прошедшим очное обучение, при посещении не менее 80 (восьмидесяти) процентов от общей продолжительности курса.

36. "Бизнес-Мектеп" құралын одан әрі көрсету уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілерін оқыту" мемлекеттік қызметін көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
37. "Бизнес-Мектеп" құралы 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін іске асырылады.
3.2-параграф. Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту
38. "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралын "Назарбаев Университеті" ДБҰ базасында "Назарбаев Университеті" ДБҰ көрсетеді.
39. "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралы Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында қызметін жүзеге асыратын, жұмыс істеп тұрған ШОК субъектілерінің жоғары және орта буын басшыларына өтеусіз негізде ұсынылады.
40. "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралын іске асыруды қаржыландыру уәкілетті орган мен "Назарбаев Университеті" ДБҰ арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
"Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралының қатысушылары оқу орнына дейінгі және кері қайту жолының, сондай-ақ тұру ақысын өздері төлейді.
41."Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралы қағаз және электрондық нысандарда көрсетіледі. Қағаз нысандағы "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралын қаржы агенттігіне жүгіну арқылы "Назарбаев Университеті" ДБҰ көрсетеді. Электрондық нысандағы мемлекеттік көрсетілетін қызмет "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесімен/"Бизнеске арналған үкімет" сервис веб-порталымен өзара іс-қимыл жасасу жолымен көрсетіледі.
42. "Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесі/"Бизнеске арналған үкімет" сервисі веб-порталының ақпараттық өзара іс-қимылы "Ақпараттандыру туралы" 2015 жылғы 24 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
43. Құралды электрондық нысанда көрсету мақсатында уәкілетті орган, "Назарбаев Университеті" ДБҰ және қаржы агенттігі ЭЦҚ арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде/"Бизнеске арналған үкімет" сервис веб-порталында тіркеледі және жеке кабинет ашады. Уәкілетті орган, "Назарбаев Университеті" ДБҰ және қаржы агенттігі көрсетілетін қызметтерді берушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жыл сайын ЭЦҚ бар өз жұмыскерлерінің жаңартылған тізімдерін жібереді.

36. Дальнейшее оказание инструмента "Бизнес-Школа" осуществляется в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Обучение субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утверждаемыми уполномоченным органом.
37. Инструмент "Бизнес-Школа" реализуется до 31 декабря 2020 года.
Параграф 3.2. Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства
38. Инструмент "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" оказывается АОО "Назарбаев Университет" на базе АОО "Назарбаев Университет".
39. Инструмент "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" предоставляется руководителям высшего и среднего звена действующих субъектов МСП, осуществляющих деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, на безвозмездной основе.
40. Финансирование реализации инструмента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и АОО "Назарбаев Университет".
Участники инструмента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" самостоятельно оплачивают проезд до места обучения и обратно, а также проживание.
41. Инструмент "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" оказывается в бумажной и электронной формах. В бумажной форме инструмент "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" оказывается АОО "Назарбаев Университет" путем обращения в финансовое агентство. В электронной форме государственная услуга оказывается через веб-портал "электронного правительства" путем взаимодействия с информационной системой субсидирования/веб-порталом сервиса "Правительство для бизнеса".
42. Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования/веб-портала сервиса "Правительство для бизнеса" осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации".
43. В целях оказания инструмента в электронной форме уполномоченный орган, АОО "Назарбаев Университет" и финансовое агентство посредством ЭЦП регистрируются и создают личный кабинет в информационной системе субсидирования/на веб-портале сервиса "Правительство для бизнеса". Уполномоченный орган, АОО "Назарбаев Университет" и финансовое агентство ежегодно направляют поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП в соответствии с требованиями по защите персональных данных.

44. Уәкілетті орган көрсетілетін қызметтерді берушімен субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне/"Бизнеске арналған үкімет" сервис веб-порталына қол жеткізуді сүйемелдеу және қамтамасыз ету жөніндегі көрсетілетн қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасады.
45. "Назарбаев Университеті" ДБҰ қаржы агенттігі арқылы тікелей және/немесе БАҚ арқылы Бағдарламаның әлеуетті қатысушыларын конкурстық іріктеудің басталғаны туралы хабардар етеді және/немесе "Назарбаев Университеті" ДБҰ конкурстық іріктеудің басталғаны туралы ақпаратты "Назарбаев Университеті" ДБҰ ресми интернет-ресурсында және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде/"Бизнеске арналған үкімет" сервис веб-порталында жариялайды.
46. "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралын көрсетуден бас тарту үшін мыналар:
1) құралды көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс емес еместігінің анықталуы;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) құралды көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Бағдарламада және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) құралды көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға уәкілетті мемлекеттік органның теріс жауабын, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысын алуы негіз болып табылады.
47."Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралын одан әрі көрсету уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілерін оқыту" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
48. Қаржы агенттігі мен "Назарбаев Университеті" ДБҰ Кәсіпорындарды дамыту жөніндегі бағдарламаға қатысушылардың қызметіне кейіннен мониторинг жүргізеді.
3.3-параграф. Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету
49. "Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы тиімділікті арттыру мақсатында кәсіпорынды басқару жүйесін жетілдіруге бағытталған және экономиканың барлық секторларында жұмыс істейтін ШОК субъектілеріне өтеусіз негізде ұсынылады.
50. "Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралын қаржыландыру Заңның 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында тиісті мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

44. Уполномоченным органом заключается договор о государственных закупках услуг по сопровождению и обеспечению доступа к информационной системе субсидирования/веб-порталу сервиса "Правительство для бизнеса" с поставщиком услуг.
45. АОО "Назарбаев Университет" через финансовое агентство уведомляет непосредственно и/или через СМИ потенциальных участников Программы о начале конкурсного отбора и/или АОО "Назарбаев Университет" публикует информацию о начале конкурсного отбора на официальном интернет-ресурсе АОО "Назарбаев Университет" и информационной системе субсидирования/веб-портале сервиса "Правительство для бизнеса".
46. Основаниями для отказа в оказании инструмента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для оказания инструмента, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания инструмента, требованиям, установленным Программой и настоящими Правилами;
3) получение отрицательного ответа уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания инструмента, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки.
47. Дальнейшее оказание инструмента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства" осуществляется в соответствии с Правилами оказания государственной услуги "Обучение субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утверждаемыми уполномоченным органом.
48. Финансовое агентство и АОО "Назарбаев Университет" проводят последующий мониторинг деятельности участников Программы по развитию предприятий.
Параграф 3.3. Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности
49. Инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" направлен на совершенствование системы управления предприятием в целях повышения эффективности и предоставляется субъектам МСП, действующим во всех секторах экономики на безвозмездной основе.
50. Финансирование инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона.

51. Сервистік қолдауды ұсыну ШОК субъектісінің жеке қатысуымен, облыс орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында өңірлік кәсіпкерлер палаталары арқылы жергілікті жерлерде және облыстардың кәсіпкерлер палаталарының моноқалалардағы, шағын қалалардағы және аудан орталықтарындағы филиалдарының жанындағы КҚКО-да, КҚКО бөлімшесінде, сондай-ақ қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде жүзеге асырылады.
52. Экономиканың барлық секторларында жұмыс істейтін ШОК субъектілеріне сервистік қолдау көрсету шеңберінде мынадай мамандандырылған көрсетілетін қызмет түрлері (бұдан әрі – сервистік көрсетілетін қызметтер) ұсынылады:
1) мыналарды:
салық заңнамасы және кәсіпорынның бухгалтерлік қызметін реттейтін заңнама мәселелері бойынша консультацияларды;
бастапқы құжаттарды өңдеу, салықтарды және бюджетке басқа да аударымдарды есептеу мәселелері бойынша консультацияларды;
бухгалтерлік есеп жүргізу бойынша консультацияларды;
"1С-Бухгалтерия" бағдарламасымен жұмыс істеу бойынша консультацияларды;
салықтық және статистикалық есептерді дайындау және тапсыру бойынша консультацияларды;
бөгде ұйымдар үшін қаржылық қызмет бойынша қосымша есептер жасау бойынша консультацияларды;
салықтық және статистикалық есептер дайындауды қамтитын бухгалтерлік және салық есебін жүргізуге, сондай-ақ статистикалық есептілік жасауға байланысты көрсетілетін қызметтер;
2) сыртқы экономикалық қызмет бойынша:
кеден заңнамасы және кедендік рәсімдер саласында;
сыртқы экономикалық қызмет үшін лицензиялар, рұқсаттар алу бойынша;
ЕАЭО шеңберінде тауарларды декларациялау бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтер;
3) мыналарды:
электрондық сауда жүргізу мәселелері бойынша консультацияларды;
электрондық сауда алаңдарында тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді орналастыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді;
әлеуметтік желілерде бизнесті ілгерілету бойынша консультацияларды;
іздеу жүйелерінде сайтты ілгерілету бойынша консультацияларды;
интернет-маркетинг құралдарын пайдалану бойынша консультацияларды қамтитын интернет-маркетинг бойынша көрсетілетін қызметтер;
4) мыналарды:
кәсіпкерлік субъектісін тіркеуге, қайта тіркеуге, таратуға құжаттар дайындау бойынша консультациялық қызметтерді;
кәсіпкерлік субъектісін тіркеуге, қайта тіркеуге, таратуға құжаттар дайындауды;
шарттар жобаларын әзірлеу бойынша консультацияларды;
шарттардың жобаларын электрондық форматта әзірлеуді;
азаматтық, еңбек және кәсіпкерлік құқық саласындағы консультацияларды;
құжат айналымын жүргізу бойынша консультацияларды;
кадрлық құжаттаманы жүргізу және құжат айналымы бойынша консультацияларды;
құжаттарды Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкестігіне тексеруге байланысты консультациялық қызметтерді қамтитын заң қызметтерін көрсету;

51. Предоставление сервисной поддержки осуществляется при личном присутствии субъекта МСП на местах через региональные палаты предпринимателей в областных центрах, городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Семее и при филиалах палаты предпринимателей областей в моногородах, малых городах и районных центрах в ЦОП, отделении ЦОП, а также в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
52. Субъектам МСП, действующим во всех секторах экономики, в рамках сервисной поддержки предоставляются следующие виды специализированных услуг (далее – сервисные услуги):
1) услуги, связанные с ведением бухгалтерского и налогового учета, а также составлением статистической отчетности, включающие:
консультации по вопросам налогового законодательства и законодательства, регулирующего бухгалтерскую деятельность предприятия;
консультации по вопросам обработки первичных документов, начисления налогов и других отчислений в бюджет;
консультации по ведению бухгалтерского учета;
консультации по работе с программой "1С-Бухгалтерия";
консультации по подготовке и сдаче налоговых и статистических отчетов;
консультации по составлению дополнительных отчетов по финансовой деятельности для сторонних организаций;
подготовку налоговых и статистических отчетов;
2) консультационные услуги по внешнеэкономической деятельности:
в сфере таможенного законодательства и таможенных процедур;
по получению лицензий, разрешений для внешнеэкономической деятельности;
по декларированию товаров в рамках ЕАЭС;
3) услуги по интернет-маркетингу, включающие:
консультации по вопросам ведения электронной торговли;
услуги по размещению товаров и услуг на электронных торговых площадках;
консультации по продвижению бизнеса в социальных сетях;
консультации по продвижению сайта в поисковых системах;
консультации по использованию инструментов интернет-маркетинга;
4) оказание юридических услуг, включающих:
консультационные услуги по подготовке документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации субъекта предпринимательства;
подготовку документов к регистрации, перерегистрации, ликвидации субъекта предпринимательства;
консультации по разработке проектов договоров;
разработка проектов договоров в электронном формате;
консультации в области гражданского, трудового и предпринимательского права;
консультации по ведению документооборота;
консультации по ведению кадровой документации и документообороту;
консультационные услуги, связанные с проверкой документов на соответствие требованиям законодательства Республики Казахстан;

5) мыналарды:
баға саясатын әзірлеу бойынша консультацияларды;
банктерде кредит беру және мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін бизнес-жоспар әзірлеу бойынша консультацияларды;
банктерде кредит беру және мемлекеттік қолдау шараларын алу үшін бизнес-жоспар әзірлеуді;
тауарларды және/немесе жұмыстарды және/немесе көрсетілетін қызметтерді ілгерілету жоспарын талдау, тауарларға және/немесе жұмыстарға және/немесе көрсетілетін қызметтерге сұраныс түрлерін зерделеу бойынша консультацияларды;
бәсекелес ортаны талдау бойынша консультацияларды қамтитын маркетинг мәселелері жөніндегі көрсетілетін қызметтер;
6) мыналарды:
интернет-ресурстарды әзірлеу және қолдау бойынша консультацияларды;
кәсіпорынның/дара кәсіпкерлік субъектісінің сайт визиткасын жасауды;
есептерді электрондық тапсыру бағдарламасын орнату бойынша консультация беруді;
"1С-Бухгалтерия" бағдарламасын орнату және қолдау бойынша консультацияларды қамтитын ақпараттық технологияларға қызмет көрсету саласындағы көрсетілетін қызметтер;
7) мыналарды:
конкурсқа/тендерге қатысу үшін өтінімдер дайындауды;
Қазақстан Рспубликасының сатып алу жөніндегі бірыңғай құрылымдалған ақпараттық базасын қамтитын интернет-ресурсқа қашықтан қосылуды;
сатып алуды ұйымдастырушылардың әрекеттеріне/әрекетсіздігіне шағымдану бойынша консультацияларды;
сатып алуды ұйымдастырушылардың әрекеттеріне/әрекетсіздігіне шағымдануды;
біліктілікті алдын ала іріктеу тізіліміне қосу бойынша консультацияларды;
мүгедектер ұйымдары тізіліміне қосу бойынша консультацияларды;
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – "Самұрық-Қазына "ҰӘҚ" АҚ) адал өнім берушілер тізіліміне қосу бойынша консультацияларды;
электрондық сатып алу порталында тіркелу бойынша консультацияларды;
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ электрондық сатып алулар (тауар өндірушілер) тізіліміне қосу бойынша консультацияларды қамтитын мемлекеттік сатып алумен, ұлттық компаниялар мен жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуларымен байланысты көрсетілетін қызметтер;
8) отандық тауар өндірушілерге (бұдан әрі – ОТӨ) мыналарды:
сауда алаңдарында отандық тауар өндірушілердің (бұдан әрі – ОТӨ) тауарларын ілгерілету және/немесе өткізу бойынша консультацияларды;
ОТӨ өнімдерінің таныстырылымын өткізу үшін өндірушілердің сауда компанияларымен кездесулерін ұйымдастыруға жәрдемдесуді;
ОТӨ-мен сауда алаңдарын жалға алу шарттарын жасасу бойынша консультацияларды;
ОТӨ өнімдерін сауда алаңдарына жеткізу шарттарын жасасу бойынша консультацияларды қамтитын өндірілетін өнімді өткізуге жәрдемдесу жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтер.

5) услуги по вопросам маркетинга, включающие:
консультации по разработке ценовой политики;
консультации по разработке бизнес-плана для кредитования в банках и получения мер государственной поддержки;
разработку бизнес-плана для кредитования в банках и получения мер государственной поддержки;
консультации по анализу плана продвижения товаров и/или работ и/или услуг, изучению типов спроса на товары и/или работы и/или услуги;
консультации по анализу конкурентной среды;
6) услуги в сфере обслуживания информационных технологий, включающие:
консультации по разработке и поддержке интернет-ресурсов;
создание сайта-визитки предприятия/субъекта частного предпринимательства;
консультации по установке программы электронной сдачи отчетов;
консультации по установке и поддержке программы "1С-Бухгалтерия";
7) услуги, связанные с государственными закупками, закупками национальных компаний и недропользователей, включающие:
подготовку заявок для участия в конкурсе/тендере;
удаленное подключение к интернет-ресурсу, содержащему единую структурированную информационную базу по закупкам Республики Казахстан;
консультации по обжалованию действий/бездействий организаторов закупок;
обжалование действий/бездействий организаторов закупок;
консультации по включению в реестр предварительного квалификационного отбора;
консультации по включению в реестр организации инвалидов;
консультации по включению в реестр добросовестных поставщиков акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее – АО "ФНБ "Самрук-Қазына");
консультации по регистрации на портале электронных закупок;
консультации по включению в реестр электронных закупок (товаропроизводителей) АО "ФНБ "Самрук-Қазына";
8) консультационные услуги по содействию отечественному товаропроизводителю (далее – ОТП) в сбыте производимой продукции, включающие:
консультации по продвижению и/или сбыту товаров ОТП на торговых площадках;
содействие в организации встреч производителей с торговыми компаниями для проведения презентации продукции ОТП;
консультации по заключению договоров аренды торговых площадей с ОТП;
консультации по заключению договоров поставки продукции ОТП на торговые площадки.

53. Қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын ұсынылатын сервистік көрсетілетін қызметтер туралы, БАҚ арқылы және/немесе ақпаратты қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында орналастыру арқылы сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсынудың басталғаны және орны туралы ШОК субъектілерін хабардар етеді.
54. ШОК субъектілері күнтізбелік 1 (бір) жылда 1 (бір) рет алатын бизнес-жоспар әзірлеу жөніндегі көрсетілетін қызметтен басқа, ШОК субъектілері тұрақты негізде бекітілген сервистік көрсетілетін қызметтер шеңберінде кешенді сервистік қолдау алады.
55. Кәсіпкердің жеке қатысуымен сервистік қызметтер көрсету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) сервистік қызметтерді алуға мүдделі ШОК субъектілері КҚКО-ға және/немесе КҚКО бөлімшесіне жүгінеді және оған кезек тәртібімен менеджер- консультант қызмет көрсетеді;
2) сервистік қызметтерді алуға үміткер ШОК субъектілері мынадай құжат түрлерін:
жеке куәлігін (сәйкестендіру үшін);
ШОК субъектісін тіркеу туралы анықтаманы;
қажет болған жағдайда нотариат куәландырған сенімхатты (түпнұсқаны) ұсынады;
3) менеджер-консультант ШОК субъектілеріне осы Қағидаларға 3-қосымшадағы нысан бойынша кәсіпкерлік субъектілері үшін сервистік қызметтер ұсынуға арналған сауалнама-өтінімге сәйкес сервистік көрсетілетін қызметті ұсынады;
4) ШОК субъектісі өз қалауы бойынша ауызша, сондай-ақ жазбаша түрде ақпарат алады;
5) менеджер-консультант ШОК субъектісінің қалауы бойынша шағымдар мен ұсыныстар кітабын ұсынады;
6) тиісті сапада және толық көлемде қызмет көрсетілгеннен кейін менеджер-консультант пен ШОК субъектілері арасында осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысанда көрсетілген қызметтер актісіне қол қойылады;
7) ШОК субъектісіне көрсетілген қызметтердің сапасын бағалау үшін қаржылай емес қолдау операторы телефонмен пікіртерім және/немесе sms-хабарлар арқылы пікіртерім жүргізу жолымен сапа аудитін жүргізеді;
8) менеджер-консультант көрсетілетін қызметті ұсынғаннан кейін ШОК субъектілерінің деректерін осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы шеңберінде Көрсетілген қызметтер тізіліміне енгізеді.
56. Қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде сервистік қызметтер көрсету мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ШОК субъектілері сервистік қызметті алу үшін қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркеледі. ШОК субъектілері қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркелген кезде қажетті деректерді толтырады және қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында жеке кабинет құрады. Толтырылған деректер форматтық-логикалық бақылауға сәйкес келген жағдайда, ШОК субъектілерінің тіркеу кезінде көрсеткен мобильді нөміріне жіберілген төрт таңбалы санды енгізу және/немесе ЭЦҚ пайдалану арқылы өтінімге қол қою сұралады;

53. Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально информирует субъекты МСП о предоставляемых сервисных услугах, начале и месте предоставления сервисных услуг посредством СМИ и/или через размещение информации на интернет-ресурсах оператора нефинансовой поддержки.
54. Субъекты МСП получают на постоянной основе комплексную сервисную поддержку в рамках утвержденных сервисных услуг по ведению предпринимательской деятельности, кроме услуги по разработке бизнес-плана, которую субъекты МСП получают только 1 (один) раз за 1 (один) календарный год.
55. Оказание сервисных услуг при личном присутствии предпринимателя осуществляется в следующем порядке:
1) субъекты МСП, заинтересованные в получении сервисных услуг, обращаются в ЦОП и/или отделение ЦОП и в порядке очередности обслуживаются у менеджера-консультанта;
2) субъекты МСП, претендующие на получение сервисных услуг, предоставляет следующие виды документов:
удостоверение личности (для идентификации);
справку о регистрации субъекта МСП;
нотариально заверенную доверенность (оригинал) при необходимости;
3) менеджер-консультант предоставляет сервисную услугу субъектам МСП согласно анкете-заявке на предоставление сервисных услуг для субъектов предпринимательства по форме приложения 3 к настоящим Правилам;
4) субъект МСП по желанию получает информацию, как в устном, так и в письменном виде;
5) менеджер-консультант по желанию субъектов МСП предоставляет книгу жалоб и предложений;
6) после оказания услуги соответствующего качества и в полном объеме, между менеджером-консультантом и субъектами МСП подписывается акт оказанных услуг по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
7) для оценки качества услуг, оказанных субъектам МСП, оператор нефинансовой поддержки проводит аудит качества путем проведения телефонного опроса и/или опроса посредством sms-сообщений;
8) после предоставления услуги менеджер-консультант вносит данные субъектов МСП в Реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
56. Оказание сервисных услуг в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки осуществляется в следующем порядке:
1) субъекты МСП для получения сервисной услуги регистрируются на веб-портале оператора нефинансовой поддержки. При регистрации на веб-портале оператора нефинансовой поддержки субъекты МСП заполняют необходимые данные и создают личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки. В случае соответствия заполненных данных форматно-логическому контролю, запрашивается введение четырехзначного числа, направленного на мобильный номер субъектов МСП, указанных при регистрации и/или подписание заявки посредством использования ЭЦП;

2) ШОК субъектілері қажетті сервистік көрсетілетін қызметтерді таңдайды және осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысанда кәсіпкерлік субъектілеріне сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған электрондық сауалнама-өтінім толтырады және осы Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасында көрсетілген құжаттардың электрондық көшірмесін тіркейді;
3) осы Қағидалар шеңберінде сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған электрондық өтінімге екі факторлы аутентификациялау әдісімен жеке басты сәйкестендіру жүргізу жолымен және/немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында ЭЦҚ пайдалану арқылы қол қойылады;
4) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталына келіп түскен электрондық өтінім менеджер-консультанттар арасында кезектілік және жүктеме тәртібімен бөлінеді;
5) ШОК субъектілері электрондық өтінімді менеджер-консультантқа бөлгеннен кейін оның электрондық өтінімінің жұмыс үшін қабылданғаны туралы электрондық поштаға немесе ұялы телефонға хабарлама алады;
6) электрондық өтінімнің мәртебесі бойынша ақпарат қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында ШОК субъектісінің жеке кабинетінде көрсетіледі;
7) қаржылай емес қолдау операторының менеджер-консультанты жұмысқа электрондық өтінімді алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын осы Қағидалардың 55-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тексереді. Ұсынылған құжаттар толық болмаған және/немесе сәйкес келмеген жағдайда менеджер-консультант бас тарту себебін көрсете отырып, электрондық өтінімді пысықтауға жібереді;
8) қаржылай емес қолдау операторының менеджер-консультанты сервистік қызмет көрсетеді және қызмет көрсету нәтижесін ШОК субъектісіне оның қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы жеке кабинетіне жібереді. ШОК субъектісі сондай-ақ электрондық өтінімнің мәртебесі көрсетілген sms-хабар алады;
9) көрсетілген қызметтің нәтижелерін алғаннан кейін ШОК субъектілері қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы жеке кабинетінде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысанда көрсетілген қызметтер актісіне екі факторлы теңтүпнұсқаландыру әдісімен жеке басын сәйкестендіруді жүргізу жолымен және/немесе ЭЦҚ пайдалану арқылы қол қою жолымен жұмыстардың орындалу фактісін растайды;
10) ШОК субъектілері қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы жеке кабинетте менеджер-консультант көрсеткен сервистік қызметтің сапасына бағалау жүргізеді;
11) ШОК субъектілері ұсынылған қызметті көрсету сапасына қанағаттанбаған жағдайда, қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы өтініш беру жолымен немесе қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында көрсетілген байланыстар бойынша қолдау қызметіне жүгіну арқылы менеджер-консультанттың іс-әрекетіне шағымданады.

2) субъекты МСП выбирают необходимые сервисные услуги и заполняют электронную анкету-заявку на предоставление сервисных услуг для субъектов предпринимательства по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и прикрепляют электронную копию документов, указанных в подпункте 2) пункта 55 настоящих Правил;
3) электронная заявка на предоставление сервисных услуг в рамках настоящих Правил подписывается путем проведения идентификации личности методом двухфакторной аутентификации и/или посредством использования ЭЦП на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
4) электронная заявка, поступившая на веб-портал оператора нефинансовой поддержки, распределяется в порядке очередности и загруженности между менеджерами-консультантами;
5) субъекты МСП получают на электронную почту или на мобильный телефон уведомление о принятии его электронной заявки в работу после распределения электронной заявки менеджеру-консультанту;
6) информация по статусу электронной заявки отображается в личном кабинете субъекта МСП на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
7) менеджер-консультант оператора нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) рабочих дней после получения электронной заявки в работу, производит проверку представленных документов на полноту в соответствии с подпунктом 2) пункта 55 настоящих Правил. В случае неполноты и/или несоответствия представленных документов, менеджер-консультант направляет электронную заявку на доработку с указанием причины отказа;
8) менеджер-консультант оператора нефинансовой поддержки оказывает сервисную услугу и направляет результат оказания услуги субъекту МСП в его личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки. Субъект МСП также получает sms-сообщение с указанием статуса электронной заявки;
9) после получения результатов оказанной услуги, субъекты МСП в личном кабинете на веб-портале оператора нефинансовой поддержки, подтверждают факт выполнения работ посредством подписания акта оказанных услуг по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам, путем проведения идентификации личности методом двухфакторной аутентификации и/или посредством использования ЭЦП;
10) субъекты МСП в личном кабинете на веб-портале оператора нефинансовой поддержки производят оценку качества оказанной менеджером-консультантом сервисной услуги;
11) в случае неудовлетворенности качеством оказания предоставленной услуги, субъекты МСП обжалуют действия менеджера-консультанта путем подачи обращения через веб-портал оператора нефинансовой поддержки или обратившись в службу поддержки по контактам, указанным на веб-портале оператора нефинансовой поддержки.

57. Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету бойынша көрсетілтін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт шеңберінде:
1) қаржылай емес қолдау операторы тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей уәкілетті органға кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген нысан бойынша құралды іске асыру туралы есепті жібереді;
2) қаржылай емес қолдау операторы ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 3-күнінен кешіктірмей құралды іске асыру мониторингін жүргізу мақсаттары үшін қаржы агенттігіне құралды іске асыру туралы мәліметтер жібереді;
3) қаржы агенттігі "Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралын іске асыру барысы туралы мониторингті жүзеге асырады. Қаржы агенттігінің мониторингтік тексеруді жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдері осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау ұсынуға мониторинг жүргізу әдістемесінде келтірілген.
58. Қаржылай емес қолдау операторы қаржы жылының 12 (он екі) айы ішінде ШОК субъектілеріне сервистік қолдауды үздіксіз ұсынуды қамтамасыз етеді.
59. 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қаржылай емес қолдау операторы осы Қағидалардың 52-тармағына сәйкес сервистік көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша ұзақтығы 2 (екі) минуттан аспайтын оқыту бейнероликтерін әзірлеп, қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында орналастырады.
60. Сервистік көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша оқыту бейнероликтерін әзірлеуді және орналастыруды қаржыландыру Заңның 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
61. Қаржылай емес қолдау операторы сервистік көрсетілетін қызметтер тізбесі бойынша әзірленіп, орналастырылған оқыту бейнероликтері бойынша есеп береді.
3.4-параграф. Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқыту
62. "Бағдарлама шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқыту" (бұдан әрі – "Атаулы оқыту") құралын "Қазақстан кәсіпкерлерінің форумы" қауымдастығы" заңды тұлғалар бірлестігі (бұдан әрі – атаулы оқыту операторы) моноқалаларда, шағын қалалар мен аудан орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент, Семей қалаларында және облыс орталықтарында КҚКО-да көрсетеді.

57. В рамках договора о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности:
1) оператор нефинансовой поддержки ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет о реализации инструмента по форме, указанной в договоре о государственных закупках услуг по предоставлению сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности;
2) оператор нефинансовой поддержки ежемесячно не позднее 3 числа месяца, следующего за отчетным, для целей ведения мониторинга реализации инструмента направляет сведения о реализации инструмента финансовому агентству;
3) финансовое агентство осуществляет мониторинг о ходе реализации инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности". Порядок и сроки осуществления мониторинговой проверки финансовым агентством приведены в методике проведения мониторинга предоставления сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
58. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное предоставление сервисной поддержки субъектам МСП в течение 12 (двенадцати) месяцев финансового года.
59. С 1 января 2021 года оператор нефинансовой поддержки разрабатывает и размещает на интернет-ресурсах оператора нефинансовой поддержки обучающие видеоролики продолжительностью не более 2 (двух) минут по перечню сервисных услуг в соответствии с пунктом 52 настоящих Правил.
60. Финансирование разработки и размещения обучающих видеороликов по перечню сервисных услуг осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона.
61. Оператор нефинансовой поддержки предоставляет отчет по разработанным и размещенным обучающим видеороликам по перечню сервисных услуг.
Параграф 3.4. Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Программы
62. Инструмент "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Программы" (далее – "Адресное обучение") оказывается объединением юридических лиц "Ассоциация "Форум предпринимателей Казахстана" (далее – оператор адресного обучения) в моногородах, малых городах и районных центрах, городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте, Семее и областных центрах в ЦОП.

63. "Атаулы оқыту" құралы Бағдарлама шеңберінде жеңілдікті кредит алған не алуды жоспарлап отырған жұмыс істеп тұрған шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілері үшін өтеусіз негізде беріледі.
64. "Атаулы оқыту" құралын іске асыруды қаржыландыру уәкілетті орган мен атаулы оқыту операторы арасында көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
65. "Атаулы оқыту" құралын атаулы оқыту операторы консультациялық қызметтерді беруші компанияларды тарту жолымен іске асырады.
66. Атаулы оқыту операторы консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компаниялардың Бағдарламада және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес әзірленген техникалық ерекшелікке сәйкестігіне конкурстық іріктеу жүргізеді.
67. Конкурстық іріктеуден өту үшін консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компаниялар атаулы оқыту операторы әзірлеген техникалық ерекшелікке сәйкес "Атаулы оқыту" құралы шеңберінде оқыту бағдарламаларын әзірлейді және ұсынады.
68. Атаулы оқыту операторы тікелей және (немесе) қаржылай емес қолдау операторы, қаржы агенттігі, екінші деңгейдегі банктер, БАҚ арқылы өтінімдерді қабылдау күніне дейін 30 (отыз) күнтізбелік күн бұрын мекенжайы мен өтінімдерді қабылдау кезеңін көрсете отырып, консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияларға конкурстық іріктеудің басталғаны туралы ақпаратты хабарлайды.
Өтінімдерді қабылдау кезеңін атаулы оқыту операторы белгілейді және ол күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайды.
69. Атаулы оқыту операторының консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компаниялардың өтінімдерін қарауы құжат қабылданған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады, оның ішінде:
1) 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексеру жүргізіледі;
2) 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың Бағдарламаның, осы Қағидалардың шарттарына және атаулы оқыту операторы әзірлеген техникалық ерекшелікке сәйкестігін тексеру жүргізіледі.
Бұл ретте өтінімдерді қабылдау кезеңі аяқталғаннан кейін ұсынылған өтінімдер тіркеуге және қарауға жатпайды.
70. Өтінімді консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания атаулы оқыту операторына парақтар санын көрсете отырып, қол қойылып, нөмірленген түрде қағаз жеткізгіште қолма-қол және (немесе) бірыңғай файлда сканерленген электрондық нысанда береді.
71. Консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания ұсынылған құжаттардың және бастапқы деректердің толықтығын, дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Конкурстық іріктеуге қатысу үшін консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания мынадай құжаттарды:

63. Инструмент "Адресное обучение" предоставляется на безвозмездной основе для действующих субъектов малого, в том числе микропредпринимательства, получивших либо планирующих получить льготное кредитование в рамках Программы.
64. Финансирование реализации инструмента "Адресное обучение" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения договора о государственных закупках услуг между уполномоченным органом и оператором адресного обучения.
65. Инструмент "Адресное обучение" реализуется оператором адресного обучения путем привлечения компаний-поставщиков консультационных услуг.
66. Оператор адресного обучения проводит конкурсный отбор компаний-поставщиков консультационных услуг на соответствие технической спецификации, разработанной оператором адресного обучения в соответствии с условиями Программы и настоящих Правил.
67. Для прохождения конкурсного отбора компаниями-поставщиками консультационных услуг разрабатываются и предоставляются программы обучения в рамках инструмента "Адресное обучение", согласно технической спецификации, разработанной оператором адресного обучения.
68. Оператор адресного обучения непосредственно и (или) через оператора нефинансовой поддержки, финансовое агентство, банки второго уровня, СМИ объявляет информацию о начале конкурсного отбора компаний-поставщиков консультационных услуг с указанием адреса и периода приема заявок за 30 (тридцать) календарных дней до даты приема заявок.
Период приема заявок определяется оператором адресного обучения и составляет не более чем 30 (тридцать) календарных дней.
69. Рассмотрение оператором адресного обучения заявок компаний-поставщиков консультационных услуг осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты приема документа, из которых:
1) в течение 2 (двух) рабочих дней проводится проверка на полноту представленных документов;
2) в течение 8 (восьми) рабочих дней проводится проверка представленных документов на соответствие условиям Программы, настоящих Правил и технической спецификации, разработанной оператором адресного обучения.
При этом, заявки, представленные после завершения периода приема заявок, регистрации и рассмотрению не подлежат.
70. Заявка представляется компанией-поставщиком консультационных услуг оператору адресного обучения на бумажном носителе нарочно, в подписанном и пронумерованном виде с указанием количества листов и (или) в электронной форме, отсканированном в едином файле.
71. Компания-поставщик консультационных услуг обеспечивает полноту, достоверность представленных документов и исходных данных.
Для участия в конкурсном отборе компания-поставщик консультационных услуг представляет следующие документы:

1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Атаулы оқыту" құралы бойынша консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияларды конкурстық іріктеуге қатысуға арналған өтінімді;
2) өтініш берушімен еңбек қатынастарында тұрған, жоғары білімі бар, кемінде 5 (бес) білікті кадрдың болуын растайтын құжаттарды (жұмыскерлер түйіндемелерінің көшірмелерін, дипломдарының көшірмелерін, еңбек шарттарының және (немесе) өтініш берушінің жұмысқа қабылдау туралы бұйрығының көшірмелерін);
3) жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттарды, консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания қызметінің сипаттамасын, оның мамандануының сипаттамасын;
4) мемлекеттік тізілімде тіркелуі туралы куәліктің көшірмесін;
5) кем дегенде алдыңғы 2 (екі) жыл ішіндегі жылдық қаржылық есептілікті (пайдалар мен шығасылар туралы есепті, ақша қаражатының қозғалысы туралы есепті, балансты);
6) пікірлер мен ұсынымдарды қоса алғанда, консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияның мамандануы шеңберінде соңғы 2 (екі) жыл ішінде іске асырылған жобалардың сипаттамасын;
7) атаулы оқыту операторы әзірлеген техникалық ерекшелікке сәйкес әзірленген оқыту бағдарламаларын;
8) оқытуға және консультациялық қызметтер көрсетуге өтінім бірнеше өңір мен елді мекенде бір мезгілде берілген жағдайда, бірнеше елді мекенде және өңірде оқытуды жүргізу мен консультациялық қызметтер көрсету мүмкіндігін растайтын ақпаратты;
9) коммерциялық ұсынысты ұсынады.
72. Осы Қағидалардың 71-тармағына сәйкес құжаттар топтамасы толық болмаған жағдайда, атаулы оқыту операторы консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияның өтінімін өтінімдерді қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қарамай қайтарады.
Ұсынылған құжаттардың осы Қағидалардың 71-тармағында көрсетілген шарттарға сәйкессіздігі анықталған кезде консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияға анықталған сәйкессіздіктер туралы хабарлама жіберіледі.
73. Консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания атаулы оқыту операторының хабарламасына сәйкес анықталған сәйкессіздіктерді осы Қағидалардың талаптарына сәйкес хабарламаны алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жояды.
74. Атаулы оқыту операторы құжаттар келіп түскен сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде анықталған сәйкессіздіктерді ескере отырып, консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания ұсынған құжаттарды қайта қарайды. Сәйкессіздіктер қайта анықталған жағдайда, атаулы оқыту операторы консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияға одан әрі конкурстық іріктеуге қатысуға консультациялық қызмет көрсетеді.

1) заявку на участие в конкурсном отборе компаний-поставщиков консультационных услуг по инструменту "Адресное обучение" по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) документы, подтверждающие наличие квалифицированных кадров, не менее 5 (пяти) человек с высшим образованием, состоящих в трудовых отношениях с заявителем (копии резюме работников, копии дипломов, копии трудовых договоров и (или) приказ заявителя о приеме на работу);
3) документы, подтверждающие наличие опыта работы, характеристика деятельности компании-поставщика консультационных услуг, описание его специализации;
4) копия свидетельства о регистрации в государственном реестре;
5) годовая финансовая отчетность как минимум за 2 (два) предыдущих года (отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, баланс);
6) описание реализованных проектов в рамках специализации компании-поставщика консультационных услуг за последние 2 (два) года, включая отзывы и рекомендации;
7) разработанные обучающие программы согласно технической спецификации, разработанной оператором адресного обучения;
8) информация, подтверждающая возможность проведения обучения и оказания консультационых услуг в нескольких населенных пунктах и регионах, в случае подачи заявки на проведение обучения и оказания консультационных услуг одновременно в нескольких регионах и населенных пунктах;
9) коммерческое предложение.
72. В случае неполноты пакета документов согласно пункту 71 настоящих Правил, оператор адресного обучения возвращает заявку компании-поставщику консультационных услуг без рассмотрения в течение 2 (двух) рабочих дней со дня приема заявок.
При выявлении несоответствий представленных документов условиям, указанным в пункте 71 настоящих Правил, компании-поставщику консультационных услуг направляется уведомление о выявленных несоответствиях.
73. Компания-поставщик консультационных услуг согласно уведомлению оператора адресного обучения устраняет выявленные несоответствия, согласно требованиям настоящих Правил, в срок не более 7 (семи) рабочих дней с момента получения уведомления.
74. Оператор адресного обучения повторно рассматривает представленные компанией-поставщиком консультационных услуг документы с учетом выявленных несоответствий в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента поступления документов. В случае повторного выявления несоответствий оператор адресного обучения отказывает компании-поставщику консультационных услуг в дальнейшем участии в конкурсном отборе.

75. Конкурстық іріктеуді құрамына қаржылай емес қолдау операторының, атаулы оқыту операторының, салалық қауымдастықтар мен даму институттарының өкілдері кіретін консультациялық қызметтерді беруші-компанияларды іріктеу жөніндегі комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүзеге асырады.
76. Консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияның өтінімі:
1) консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания осы Қағидаларның 71-тармағының талаптарына сәйкес келмеген;
2) консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания осы Қағидалардың 72-тармағында көзделген оған жіберілген хабарламаға сәйкес сәйкессіздіктерді жоймаған;
3) өтінімде қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігі анықталған жағдайларда Комиссияның қарауына жіберілмейді.
77. Атаулы оқыту операторы конкурстық іріктеу жарияланған күнге дейін кемінде 10 (он) жұмыс күні қалғанда Комиссия мүшелерін және консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияларды Комиссия отырысының өткізілетін күні, орны мен уақыты туралы хабардар етеді және Комиссия отырысының материалдары мен күн тәртібін ұсынады.
78. Комиссия құрамы атаулы оқыту операторының бұйрығымен бекітіледі. Комиссия мүшелері Комиссия отырыстарына алмастыру құқығынсыз қатысады. Комиссия отырыстары қажеттілігіне қарай өткізіледі.
79. Комиссия отырысы офлайн және/немесе онлайн режимде өткізіледі.
80. Комиссия отырысы оның мүшелерінің кемінде жартысы қатысқан жағдайда өтті деп есептеледі.
Түскен өтінімдерді қарау кезінде Комиссия отырысына қатысатын Комиссия мүшелерінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда, олар Комиссияның тиісті отырысына қатысудан шеттетіледі. Комиссия отырысының жұмысына қатысу мүмкін болмаған жағдайда, Комиссия мүшелері кезекті отырысты өткізу туралы хабарламаны алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде Комиссияның хатшысына жазбаша хабардар етеді.
Комиссияның хатшысы Комиссияның мүшесі болып табылмайды.
Комиссия отырысын өткізу кезінде отырыстың аудиожазбасы (бейнежазба) жүзеге асырылады.
Комиссия отырыстарының аудиожазбасы (бейнежазбасы), Комиссия отырыстары хаттамаларының түпнұсқалары, Комиссия мүшелерінің өтініш білдірушілерін бағалау парақтарының түпнұсқалары атаулы оқыту операторында сақталады.
Комиссия қызметін материалдық-техникалық, ұйымдастырушылық қамтамасыз етуді атаулы оқыту операторы қамтамасыз етеді.
81. Комиссия отырысында консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компания онлайн және/немесе офлайн форматта өз компаниясын таныстырады және Комиссия мүшелерінің сұрақтарына жауап береді.
82. Комиссия отырыстарын өткізу нәтижелері бойынша 3 (үш) жұмыс күні ішінде Комиссия отырысының хаттамасына қол қойылады, онда Комиссияның шешімі көрсетіледі.

75. Конкурсный отбор осуществляется Комиссией по отбору компаний-поставщиков консультационных услуг (далее – Комиссия), в состав которой входят представители оператора нефинансовой поддержки, оператора адресного обучения, отраслевых ассоциаций и институтов развития.
76. Заявка компании-поставщика консультационных услуг не допускается к рассмотрению Комиссией в случаях:
1) несоответствия компании-поставщика консультационных услуг требованиям пункта 71 настоящих Правил;
2) неустранения компанией-поставщиком консультационных услуг несоответствий, согласно направленного ему уведомления, предусмотренного пунктом 72 настоящих Правил;
3) установления недостоверности данных (сведений), содержащихся в заявке.
77. Оператор адресного обучения не менее чем за 10 (десять) рабочих дней до даты объявления конкурсного отбора уведомляет членов Комиссии и компании-постащиков консультационных услуг о дате, месте и времени проведения заседания Комиссии и предоставляет материалы и повестку заседания Комиссии.
78. Состав Комиссии утверждается приказом оператора адресного обучения. Члены Комиссии участвуют на заседаниях Комиссии без права замены. Заседания Комиссии проводятся по мере необходимости.
79. Заседание Комиссии проводится в офлайн и/или онлайн режиме.
80. Заседание Комиссии считается состоявшимся при условии участия в нем не менее половины их членов.
В случае возникновения конфликта интересов при рассмотрении поступивших заявок у членов Комиссии, принимающих участие в заседании Комиссии, они отстраняются от участия в соответствующем заседании Комиссии. В случае невозможности участия в работе заседания Комиссии, члены Комиссии письменно оповещают секретаря Комиссии в течение 2 (двух) рабочих дней после получения уведомления о проведении очередного заседания.
Секретарь Комиссии не является членом Комиссии.
При проведении заседания Комиссии осуществляется аудио (видеозапись) заседания.
Аудио (видеозапись) заседаний Комиссии, оригиналы протоколов заседаний Комиссии, оригиналы листов оценки заявителей членов Комиссии хранятся у оператора адресного обучения. Материально-техническое, организационное обеспечение деятельности
Комиссии обеспечивает оператор адресного обучения.
81. На заседании Комиссии компания-поставщик консультационных услуг онлайн и/или офлайн формате презентует свою компанию и отвечает на вопросы членов Комиссии.
82. По результатам проведения заседаний Комиссии в течение 3 (трех) рабочих дней подписывается протокол заседания Комиссии, в котором отражается решение Комиссии.

83. Конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша шешім қабылданған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде атаулы оқыту операторы консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияларға қабылданған шешім туралы хабарлама жібереді.
Конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша жеңімпаз деп танылған консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компаниялармен оң шешім қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде Комиссия шарт жасасады.
84. "Атаулы оқыту" құралы мынадай функционалдық бағыттарды:
1) қаржылық сауаттылықты, цифрландыруды және есепке алу саясатына көшуді оқытуды;
2) салалық ерекшелігіне сәйкес кәсіпкерлік дағдыларды дамытуды көздейді.
85. Әрбір функционалдық бағыт бойынша оқытудың жалпы ұзақтығы 2 (екі) айды құрайды.
86. "Қаржылық сауаттылықты, цифрландыруды және есепке алу саясатына көшуді оқыту" функционалдық бағыты мынадай:
қаржылық сауаттылықты арттыру және қаржылық есептілікті дайындау;
банк өнімдерінің қолжетімділігін зерделеу және арттыру;
бизнес-процестерді автоматтандыру және POS-терминалдарды пайдалану;
шағын және микрокәсіпкерлік субъектілері үшін ERP жүйесін енгізу;
интернет-эквайрингті енгізу;
басқару есебін цифрландыру;
персоналды басқаруды жетілдіру модульдерін қамтиды.
87. "Салалық ерекшелікке сәйкес кәсіпкерлік дағдыларды дамыту" функционалдық бағыты мынадай:
салалық ерекшелігіне сәйкес бизнесті пен персоналды басқару модельдері;
кәсіпкерлік қызметтің өндірістік және салықтық шығасыларын төмендету;
кәсіпкерлік қызметті реттейтін заңнаманы зерделеу;
қызметкерлердің біліктілігін арттыру;
сатуды басқару;
өткізу нарығын кеңейту модульдерін қамтиды.
88. Әрбір функционалдық бағыт бойынша оқыту мынадай:
1) бизнестің салалық ерекшелігіне сәйкес оқу-консультациялық жоспар құра отырып, ұзақтығы 1 (бір) айдан кем емес модульдік оқыту;
2) алған білімді игеру және кәсіпорын қызметіне өзгерістерді іс жүзінде енгізу процесін ұзақтығы 1 (бір) айдан кем емес онлайн-сүйемелдеу (алдыңғы кезеңмен қатар жүргізілуі мүмкін);
3) бизнес-процестерді басқару және оларды цифрландыру жүйесін жетілдіру бойынша ұзақтығы 1 (бір) айдан кем емес консультациялық көрсетілетін қызметтер (алдыңғы кезеңдер аяқталғаннан кейін) кезеңдерін көздейді.
89. Бизнестің салалық ерекшелігіне сәйкес оқу-консультациялық жоспар құра отырып, модульдік оқытуды көздейтін кезең онлайн және/немесе офлайн форматтарда өткізіледі.
Онлайн форматта оқыту қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы және/немесе атаулы оқыту операторының және/немесе консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компаниялардың ақпараттық ресурстары арқылы жүргізіледі.
Офлайн форматта оқыту КҚКО-да немесе қаржылай емес қолдау операторының және/немесе атаулы оқыту операторының және/немесе консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компаниялардың өзге де үй-жайларында жүргізіледі.

83. По результатам конкурсного отбора в течение 2 (двух) рабочих дней с даты принятия решения, оператор адресного обучения направляет уведомление компаниям-поставщикам консультационных услуг о принятом решении.
С компаниями-поставщиками консультационных услуг, признанными победителями по результатам конкурсного отбора, в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты принятия положительного решения Комиссией заключается договор.
84. Инструмент "Адресное обучение" предусматривает следующие функциональные направления:
1) обучение финансовой грамотности, цифровизации и переход на учетную политику;
2) развитие предпринимательских навыков в соответствии с отраслевой спецификой.
85. Общая продолжительность обучения по каждому функциональному направлению составляет 2 (два) месяца.
86. Функциональное направление "Обучение финансовой грамотности, цифровизации и переход на учетную политику" включает следующие модули:
повышение финансовой грамотности и подготовка финансовой отчетности;
изучение и повышение доступности банковских продуктов;
автоматизация бизнес-процессов и использование POS-терминалов;
внедрение ERP системы для субъектов малого и микропредпринимательства;
внедрение интернет-эквайринга;
цифровизация управленческого учета;
совершенствование управления персоналом.
87. Функциональное направление "Развитие предпринимательских навыков в соответствии с отраслевой спецификой" включает следующие модули:
модели управления бизнесом и персоналом в соответствии с отраслевой спецификой;
снижение производственных и налоговых издержек предпринимательской деятельности;
изучение законодательства, регламентирующего предпринимательскую деятельность;
повышение квалификации сотрудников;
управление продажами;
расширение рынка сбыта.
88. Обучение по каждому функциональному направлению предусматривает следующие этапы:
1) модульное обучение с составлением учебно-консультационного плана в соответствии с отраслевой спецификой бизнеса, продолжительностью не менее 1 (одного) месяца;
2) онлайн-сопровождение процесса освоения полученных знаний и практического внедрения изменений в деятельность предприятия, продолжительностью не менее 1 (одного) месяца (может проводиться параллельно с предыдущим этапом);
3) консультационные услуги по совершенствованию системы управления бизнес-процессами и их цифровизации, продолжительностью не менее 1 (одного) месяца (после завершения предыдущих этапов).
89. Этап, предусматривающий модульное обучение с составлением учебно-консультационного плана в соответствии с отраслевой спецификой бизнеса, проводится в онлайн и/или офлайн форматах.
Обучение в онлайн формате проводится через веб-портал оператора нефинансовой поддержки и/или информационные ресурсы оператора адресного обучения и/или компаний-поставщиков консультационных услуг.
Обучение в офлайн формате проводится в ЦОП или иных помещениях оператора нефинансовой поддержки и/или оператора адресной поддержки и/или компаний-поставщиков консультационных услуг.

90. Алған білімді игеру және кәсіпорын қызметіне өзгерістерді іс жүзінде енгізу процесін онлайн-сүйемелдеуді көздейтін кезең консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияның өтініш берушіге тікелей консультация беруі арқылы жүргізіледі.
91. Бизнес-процестерді басқару және оларды цифрландыру жүйесін жетілдіру жөніндегі консультациялық көрсетілетін қызметтерді көздейтін кезең өтініш берушіге онлайн-консультация беру және өтініш берушілердің объектілеріне консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компаниялардың шығуы арқылы жүргізіледі.
92. Консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші әр компания офлайн және/немесе онлайн режимде оқытуды жүргізу және консультациялық қызметтерді көрсету және кемінде 20 (жиырма) оқыту бейнеролигін әзірлеу бойынша міндеттемелерді қабылдайды.
Бейнероликтерде оқыту модульдерінің қысқаша сипаттамасы болуға тиіс.
93."Атаулы оқыту" құралын көрсетуге өтінім электрондық нысанда беріледі.
94. Қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы электрондық нысанда "Атаулы оқыту" құралын көрсетуге өтінім беру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) өтініш беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркеледі және өзінің жеке кабинетін құрады;
2) өтініш беруші осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысанда "Атаулы оқыту" құралын көрсетуге арналған электрондық сауалнама-өтінімді мынадай құжаттардың:
жеке куәліктің;
шағын және микрокәсіпкерлік субъектілеріне жататындығы туралы анықтаманың электрондық көшірмелерін қоса бере отырып толтырады.
3) атаулы оқыту операторы қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы келіп түскен электрондық өтінімді 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды.
Электрондық өтінім толық болмаған және/немесе осы Қағидаларға 8-қосымшада баяндалған шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, атаулы оқыту операторы өтініш берушіге қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы жеке кабинетіне дәлелді бас тарту жібереді және/немесе анықталған ескертулерді жою үшін 2 (екі) жұмыс күнін құрайтын мерзім береді.
Электрондық өтінім толық және осы Қағидаларға 8-қосымшада баяндалған шарттарға сәйкес келген жағдайда, атаулы оқыту операторы өтініш берушіге "Атаулы оқыту" құралын көрсетуге арналған электрондық өтінімді келісу туралы хабарлама жібереді;
4) электрондық өтінімді қарау нәтижесі өтініш берушіге қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы оның жеке кабинетіне өтінім мәртебесі көрсетілген хабарламамен немесе sms-хабар арқылы хабарлама жіберіледі;
5) атаулы оқыту операторы оқу топтарын қалыптастыру үшін кезектілік тәртібімен мақұлданған өтінімдерді бөледі;

90. Этап, предусматривающий онлайн-сопровождение процесса освоения полученных знаний и практического внедрения изменений в деятельность предприятия, проводится путем прямого консультирования заявителя компанией-поставщиком консультационных услуг.
91. Этап, предусматривающий консультационные услуги по совершенствованию системы управления бизнес-процессами и их цифровизации, проводится путем онлайн-консультирования заявителя и выезда компаний-поставщиков консультационных услуг на объекты заявителей.
92. Каждая компания-поставщик консультационных услуг принимает на себя обязательства по проведению обучения и оказанию консультационных услуг в офлайн и/или онлайн режимах и разработке не менее 20 (двадцати) обучающих видеороликов.
Видеоролики должны содержать краткое описание обучающих модулей.
93. Заявка на оказание инструмента "Адресное обучение" подается в электронной форме.
94. Подача заявки на оказание инструмента "Адресное обучение" в электронной форме посредством веб-портала оператора нефинансовой поддержки осуществляется в следующем порядке:
1) заявитель регистрируется и создает личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки;
2) заявитель заполняет электронную анкету-заявку на оказание инструмента "Адресное обучение" по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам с приложением электронных копий следующих документов:
удостоверения личности;
справки о принадлежности к субъектам малого и микропредпринимательства;
3) оператор адресной поддержки рассматривает поступившую через веб-портал оператора нефинансовой поддержки электронную заявку в течение 3 (трех) рабочих дней.
В случае неполноты и/или несоответствия электронной заявки условиям, изложенным в приложении 8 к настоящим Правилам, оператор адресной поддержки направляет заявителю мотивированный отказ в личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки и/или предоставляет срок для устранения выявленных замечаний, который составляет 2 (два) рабочих дня.
В случае полноты и соответствия электронной заявки условиям, изложенным в приложении 8 к настоящим Правилам, оператор адресной поддержки направляет заявителю уведомление об одобрении электронной заявки на оказание инструмента "Адресное обучение";
4) результат рассмотрения электронной заявки направляется заявителю уведомлением в его личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки или сообщением посредством sms-сообщения с указанием статуса заявки;
5) оператор адресной поддержки распределяет одобренные заявки в порядке очередности для формирования групп обучения;

6) атаулы оқыту операторы "Атаулы оқыту" құралына қатысушылардың тізімін қалыптастырады және оларды тиісті оқыту графигін әзірлеу және бекіту үшін "Атаулы оқыту" құралының функционалдық бағыттарын оқыту модульдеріне сәйкес консультациялық көрсетілетін қызметтерді беруші компанияларға жібереді.
95. Өтініш беруші "Атаулы оқыту" құралын іске асыруға байланысты мониторинг жүргізу немесе өзге де іс-әрекеттер үшін қажетті барлық мәліметтер мен деректерді ұсыну туралы жазбаша міндеттемеге қол қояды. Өтініш беруші "Атаулы оқыту" құралы шеңберінде атаулы қолдау операторының сұратуы бойынша 2 (екі) жыл ішінде жартыжылдық негізде осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысанда "Атаулы оқыту" құралы шеңберінде мониторингтік есепті ұсынады.
96. Өтініш беруші атаулы оқыту операторының веб-порталында көрсетілген қаржылай емес қолдау шараларының сапасына бағалау жүргізеді.
97. Оқыту және консультациялық қызмет көрсету сапасына қанағаттанбаған жағдайда, өтініш беруші атаулы оқыту операторының веб-порталы арқылы өтініш беру жолымен немесе атаулы оқыту операторының веб-порталында көрсетілген қатынас түрі бойынша қолдау қызметіне жүгіну арқылы консультациялық қызмет беруші компанияның іс-әрекетіне шағымданады.
98. "Атаулы оқыту" құралын іске асыру жөніндегі көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шарт шеңберінде атаулы оқыту операторы тоқсан сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 15-күнінен кешіктірмей уәкілетті органға көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы шартта көрсетілген нысан бойынша есеп жібереді.
4-тарау. Кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру
99. "Кәсіпкерлердің өнімділігін арттыру" функционалдық бағыты мынадай:
1) басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту (Аға сеньорлар);
2) еуропалық Қайта құру және Даму банкінің Қазақстан Республикасындағы шағын және орта кәсіпкерлікті қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық қызметтер бағдарламасы құралдарын қамтиды.
4.1-параграф. Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту (Аға сеньорлар)
100. "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту" құралын (бұдан әрі – "Аға сеньорлар") Қазақстан Республикасының аумағында қаржылай емес қолдау операторы шетелдік және/немесе отандық консультанттарды, оның ішінде ХШҰ жәрдемімен тарту арқылы іске асырады.
Коронавирустық инфекцияның таралуына жол бермеу қажеттігіне байланысты 2020 жылы "Аға сеньорлар" құралын қаржылай емес қолдау операторы отандық консультанттарды тарту арқылы іске асырады.

6) оператор адресного обучения формирует списки участников инструмента "Адресное обучение" и направляет их компаниям-поставщикам консультационных услуг согласно модулям обучения функциональных направлений инструмента "Адресное обучение" для разработки и утверждения соответствующего графика обучения.
95. Заявитель подписывает письменное обязательство о представлении всех сведений и данных, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией инструмента "Адресное обучение".
96. Заявитель в рамках инструмента "Адресное обучение" по запросу оператора адресной поддержки в течение 2 (двух) лет на полугодовой основе предоставляет мониторинговый отчет в рамках инструмента "Адресное обучение" по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
96. Заявитель на веб-портале оператора адресного обучения производит оценку качества оказанной меры нефинансовой поддержки.
97. В случае неудовлетворенности качеством оказания обучения и консультационных услуг, заявитель обжалует действия компании-поставщика консультационных услуг путем подачи обращения через веб-портал оператора адресного обучения или обратившись в службу поддержки по контактам, указанным на веб-портале оператора адресного обучения.
98. В рамках договора о государственных закупках услуг по реализации инструмента "Адресное обучение" оператор адресного обучения ежеквартально не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, направляет уполномоченному органу отчет по форме, указанной в договоре о государственных закупках услуг.
Глава 4. Повышение производительности предпринимателей
99. Функциональное направление "Повышение производительности предпринимателей" включает в себя следующие инструменты:
1) привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства (Старшие сеньоры);
2) программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства в Республике Казахстан.
Параграф 4.1. Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства (Старшие сеньоры)
100. Инструмент "Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства (Старшие сеньоры)" (далее – "Старшие сеньоры") на территории Республики Казахстан реализуется оператором нефинансовой поддержки путем привлечения иностранных и/или отечественных консультантов, в том числе при содействии МЗО.
В связи с необходимостью предотвращения распространения коронавирусной инфекции, в 2020 году инструмент "Старшие сеньоры" реализуется оператором нефинансовой поддержки путем привлечения отечественных консультантов.

101. "Аға сеньорлар" құралының қатысушылары өз қызметін Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын ШОК субъектілері болып табылады.
102. "Аға сеньорлар" құралын қаржыландыру Заңның 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
103. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтеулі қызмет көрсету туралы шарт жасалғанға дейін "Аға сеньорлар" құралы бойынша қаржылай емес қолдау операторы көрсеткен қаржылай емес қолдау шараларын уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына арналған өтеулі қызмет көрсету туралы жасалған шарт шеңберінде өтейді.
104. "Аға сеньорлар" құралы жылдық айналымы 5000 (бес мың) айлық есептік көрсеткіштен кем болмайтын ШОК субъектісінің кәсіпорнына сыртқы консультантты тарту арқылы іске асырылады.
105. "Аға сеньорлар" құралы бойынша сыртқы консультанттарды тарту:
1) кәсіпорынды дамытудың нақты проблемаларын диагностикалауды және анықтауды;
2) нақты проблемаларды жою бойынша шешімдер әзірлеуді және практикалық жұмысты;
3) сыртқы консультанттың мамандануына сәйкес практикалық оқыту (бұдан әрі – семинарлар) жүргізуді көздейді.
106. Көлік шығыстары мен сыртқы консультанттардың көрсетілетін қызметтеріне ақы төлеу республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
107. Сыртқы консультанттардың тәуліктік шығыстары, сондай-ақ олардың Қазақстан Республикасының аумағында тұруы және аудармашылық көрсетілетін қызметтер ШОК субъектісінің меншік қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
108. "Аға сеньорлар" құралын іске асыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) қаржылай емес қолдау операторы аға сеньорлардың қызметін үйлестіретін ХШҰ-мен Ынтымақтастық туралы меморандум жасасады;
2) қаржылай емес қолдау операторы тікелей және/немесе БАҚ арқылы құралды іске асыру шарттары туралы ШОК субъектілерін хабардар етеді;
3) ШОК субъектісі қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысанда "Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды (Аға сеньорлар) тарту" құралын беруге өтінім береді. ШОК субъектісі ШОК субъектісінің жеке кабинеті құрылатын қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркеуден өтеді;
4) қаржылай емес қолдау операторы қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы түскен ШОК субъектісінің өтінімін электронды түрде қарайды және 10 (он) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге өтінімнің мәртебесі туралы ақпарат жібереді. Өтінім осы Қағидаларға 10-қосымшада баяндалған шарттарға сәйкес келмеген жағдайда, қаржылай емес қолдау операторы 3 (үш) жұмыс күні ішінде өтініш берушіге қаржылай емес қолдау операторының веб-порталындағы жеке кабинетке дәлелді бас тартуды жібереді не анықталған ескертулерді жою үшін 2 (екі) жұмыс күнін құрайтын мерзім береді;

101. Участниками инструмента "Старшие сеньоры" являются субъекты МСП, осуществляющие свою деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы.
102. Финансирование инструмента "Старшие сеньоры" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора о государственных закупках между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки в соответствии с подпунктом 36) пункта 3 статьи 39 Закона.
103. Меры нефинансовой поддержки, оказанные оператором нефинансовой поддержки по инструменту "Старшие сеньоры" до заключения договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещается уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год.
104. Инструмент "Старшие сеньоры" реализуется посредством привлечения внешнего консультанта на предприятие субъекта МСП с годовым оборотом не менее 5000 (пяти тысяч) месячных расчетных показателей.
105. Привлечение внешних консультантов по инструменту "Старшие сеньоры" предусматривает:
1) диагностику и определение конкретных проблем развития предприятия;
2) выработку решений и практическую работу по устранению конкретных проблем;
3) проведение практического обучения согласно специализации внешнего консультанта (далее – семинары).
106. Оплата транспортных расходов и услуг внешних консультантов осуществляется за счет средств республиканского бюджета.
107. Суточные расходы внешних консультантов, а также их проживание на территории Республики Казахстан и переводческие услуги осуществляются за счет собственных средств субъекта МСП.
108. Реализация инструмента "Старшие сеньоры" осуществляется в следующем порядке:
1) оператор нефинансовой поддержки заключает Меморандум о сотрудничестве с МЗО, координирующими деятельность старших сеньоров;
2) оператор нефинансовой поддержки уведомляет непосредственно и/или через СМИ субъектов МСП об условиях реализации инструмента;
3) субъект МСП подает заявку на предоставление инструмента "Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства (Старшие сеньоры)" по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам через веб-портал оператора нефинансовой поддержки. Субъект МСП проходит регистрацию на веб-портале оператора нефинансовой поддержки, при которой создается личный кабинет субъекта МСП;
4) оператор нефинансовой поддержки рассматривает поступившую через веб-портал оператора нефинансовой поддержки заявку субъекта МСП в электронном виде и в течение 10 (десяти) рабочих дней направляет заявителю информацию о статусе заявки. В случае несоответствия заявки условиям, изложенным в приложении 10 к настоящим Правилам, оператор нефинансовой поддержки в течение 3 (трех) рабочих дней направляет заявителю мотивированный отказ в личный кабинет на веб-портале оператора нефинансовой поддержки либо предоставляет срок для устранения выявленных замечаний, который составляет 2 (два) рабочих дня;

5) қаржылай емес қолдау операторы мақұлданған өтінімдер бойынша сыртқы консультанттарды, оның ішінде ХШҰ жәрдемімен тартуды қамтамасыз етеді;
6) "Аға сеньорлар" құралы бойынша қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну мерзімі ШОК субъектісінің өтінімі мақұлданған кезден бастап ағымдағы қаржы жылы аяқталғанға дейінгі кезеңді қамтиды;
7) сыртқы консультанттар өз миссиясы шеңберінде тікелей кәсіпорындарда консультациялар жүргізеді;
8) сыртқы консультанттың ШОК субъектісінің кәсіпорнында болу мерзімі кемінде 10 (он) жұмыс күнін құрайды.
109. "Аға сеньорлар" құралы бойынша қаржылай емес қолдау шарасын алған ШОК субъектісі қаржылай емес қолдау операторының сұрау салуы бойынша 2 (екі) жыл ішінде жартыжылдық негізде осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес ныснада ШОК субъектісінің қызметі туралы мониторингтік есепті ұсынады.
110. Қаржылай емес қолдау операторы ШОК субъектілеріне қаржы жылының он екі айы ішінде "Аға сеньорлар" құралын үздіксіз ұсынуды қамтамасыз етеді.
111. "Аға сеньорлар" құралы 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін іске асырылады.
4.2-параграф. Еуропалық қайта Құру және Даму банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтері бағдарламасы
112. Еуропалық Қайта құру және Даму банкі (бұдан әрі – ЕҚДБ) сыртқы бизнес-консультанттарды тарту жолымен "Еуропалық Қайта құру және Даму банкінің Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтері бағдарламасы" (бұдан әрі – ЕҚДБ бағдарламасы) құралын іске асырады.
113. ЕҚДБ бағдарламасы төрт бағытта іске асырылады:
1) кәсіпорынның өсуі үшін талап етілетін өзгерістерді енгізу үшін кәсіпорынға консультациялық қызметтерді жеткізуші компанияларды тарту;
2) кәсіпорындардың өсуі мен дамуына көмек көрсету үшін шетелдік салалық сарапшыларды тарту;
3) кәсіпкерлер үшін тақырыптық тренингтер, семинарлар, конференциялар және басқа да оқыту іс-шараларын ұйымдастыру және өткізу жолымен ШОК субъектілері үшін консультациялық көрсетілетін қызметтерге нарықтарды дамыту және сұранысты ынталандыру;
4) жаттықтырушыларға арналған тренингтер сериясын өткізу арқылы жергілікті бизнес-консультанттардың құзыретін дамыту.
114. ЕҚДБ бағдарламасын қаржыландыру уәкілетті орган мен ЕҚДБ арасында тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
115. ЕҚДБ бағдарламасы бойынша сыртқы консультанттарды тарту жөніндегі шығыстарды төлеу бірлесіп қаржыландыру қағидаты бойынша республикалық бюджет қаражаты және ШОК субъектілерінің меншікті қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

5) оператор нефинансовой поддержки обеспечивает привлечение внешних консультантов, в том числе при содействии МЗО, по одобренным заявкам;
6) срок предоставления меры нефинансовой поддержки по инструменту "Старшие сеньоры" включает в себя период с момента одобрения заявки субъекта МСП до завершения текущего финансового года;
7) внешние консультанты в рамках своей миссии проводят консультирование непосредственно на предприятиях;
8) срок пребывания внешнего консультанта на предприятии субъекта МСП составляет не менее 10 (десяти) рабочих дней.
109. Субъект МСП, получивший меру нефинансовой поддержки по инструменту "Старшие сеньоры", по запросу оператора нефинансовой поддержки в течение 2 (двух) лет на полугодовой основе предоставляет мониторинговый отчет о деятельности субъекта МСП по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
110. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное предоставление инструмента "Старшие сеньоры" субъектам МСП в течение двенадцати месяцев финансового года.
111. Инструмент "Старшие сеньоры" реализуется до 31 декабря 2020 года.
Параграф 4.2. Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан
112. Европейский Банк Реконструкции и Развития (далее – ЕБРР) реализует инструмент "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан" (далее – Программа ЕБРР) путем привлечения внешних бизнес-консультантов.
113. Программа ЕБРР реализуется в четырех направлениях:
1) привлечение компаний-поставщиков консультационных услуг на предприятие для внедрения изменений, требуемых для роста предприятия;
2) привлечение зарубежных отраслевых экспертов для оказания помощи в росте и развитии предприятий;
3) развитие рынков и стимулирование спроса на консультационные услуги для субъектов МСП путем организации и проведения тематических тренингов, семинаров, конференций и других обучающих мероприятий для предпринимателей;
4) развитие компетенций местных бизнес-консультантов путем проведения серии тренингов для тренеров.
114. Финансирование Программы ЕБРР осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора между уполномоченным органом и ЕБРР.
115. Оплата расходов по привлечению внешних консультантов по Программе ЕБРР осуществляется по принципу софинансирования за счет средств республиканского бюджета и собственных средств субъектов МСП.

116. ЕҚДБ консультациялық қызметтерді жеткізуші компаниялар мен жоғары білікті шетелдік сарапшыларды консультациялық жобаларды іске асыруға тарту арқылы ШОК субъектілеріне үздіксіз қолдау көрсетуді қамтамасыз етеді.
117. ЕҚДБ бағдарламасының қатысушылары базалық және қосымша өлшемшарттарға сәйкес келетін кәсіпорындар болып табылады.
Іріктеудің базалық өлшемшарттары:
1) кәсіпорынның мөлшері – жергілікті консультанттармен жобалар үшін 250 қызметкерге дейін және халықаралық сарапшылармен жобалар үшін 500 қызметкерге дейін;
2) меншік нысаны – 49 %-дан аспайтын шетелдік капитал қатысатын жеке кәсіпорын;
3) қызмет саласы – экономиканың басым секторларындағы не моноқалалардағы, шағын қалалардағы және ауылдық елді мекендердегі салалық шектеусіз қызмет;
4) бизнесті жүргізудің табысты тәжірибесі – өтінім беру кезінде 2 (екі) жыл (арнайы бастамаларды қоспағанда);
5) ЕҚДБ бағдарламасына қатысуға арналған өтінім беру құжаттамасының толық топтамасы:
осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысанда "ЕҚДБ бағдарламасы" құралын ұсынуға арналған өтінімнің толтырылған түпнұсқасын;
кәсіпорынның құрылтай құжаттарының көшірмелерін;
өткен толық екі жыл үшін және өтінім беру кезіндегі соңғы есепті кезең үшін қаржылық есептердің көшірмелерін қамтиды.
118. Қатысушыларды іріктеудің қосымша өлшемшарттары (осы өлшемшарттарға сәйкестігін ЕҚДБ-ның кәсіпорынды қарап-тексеру және диагностикалау жөніндегі стандартты рәсімдері орындалғаннан кейін ЕҚДБ-ның жергілікті мамандар тобы бағалайды):
1) өміршеңдік – көрнекі бәсекелестік артықшылықтардың болуы тұрғысынан одан әрі өсу үшін әлеуеті, табыстылық (жалпы оң пайда), консультациялық жобаларды енгізу және олардың нәтижелерін қолдану үшін жеткілікті қаржылық және операциялық ресурстардың болуы. ЕҚДБ банкроттыққа жуық жағдайда тұрған немесе толық қайта құрылымдауды талап ететін кәсіпорындарға қолдау көрсетпейді;
2) басшылық тарапынан қарым-қатынас – ЕҚДБ мамандарымен және консалтингтік компаниямен ынтымақтастыққа әзірлік;
3) жоғары бедел/парасаттылық – кәсіпорын мен оның басшылығы сенімге және жоғары беделге ие болуға тиіс;
4) штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі – іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтер алуға нақты қажеттілік, сондай-ақ штаттан тыс консультанттармен жұмыс тәжірибесі аз болған немесе осындай тәжірибесі болмаған кезде және (немесе) жобаны толық көлемде қаржыландыру үшін қаражат болмағанда алған қолдауды қолдану қабілеті;
5) қаржылық міндеттемелер – кәсіпорын дайын болуы және жобаны іске асырудың жалпы құнының 25-75 %-ын төлеуге мүмкіндігі болуы мүмкін.

116. ЕБРР обеспечивает непрерывное оказание поддержки субъектам МСП путем вовлечения в реализацию консультационных проектов компаний-поставщиков консультационных услуг и высококвалифицированных зарубежных экспертов.
117. Участниками Программы ЕБРР являются предприятия, отвечающие базовым и дополнительным критериям.
Базовые критерии отбора:
1) размер предприятия – до 250 сотрудников для проектов с местными консультантами и до 500 сотрудников для проектов с международными экспертами;
2) форма собственности – частное предприятие с участием иностранного капитала не более 49 %;
3) сфера деятельности – деятельность в приоритетных секторах экономики, либо в моногородах, малых городах и сельских населенных пунктах без отраслевых ограничений;
4) успешный опыт ведения бизнеса – 2 (два) года на момент подачи заявки (за исключением специальных инициатив);
5) полный пакет заявочной документации на участие в Программе ЕБРР, включающий:
заполненный оригинал заявки на предоставление инструмента "Программа ЕБРР" по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
копии учредительных документов предприятия;
копии финансовых отчетов за два полных предыдущих года и последний отчетный период на момент подачи заявки.
118. Дополнительные критерии отбора участников (соответствие этим критериям оценивается группой местных специалистов ЕБРР после выполнения стандартных процедур ЕБРР по обследованию и диагностике предприятия):
1) жизнеспособность – потенциал для дальнейшего роста с точки зрения наличия видимых конкурентных преимуществ, прибыльность (положительная валовая прибыль), наличие достаточных финансовых и операционных ресурсов для внедрения консультационных проектов и применения их результатов. ЕБРР не будет поддерживать предприятия, находящиеся в состоянии около-банкротства или требующие полной реструктуризации;
2) отношение со стороны руководства – готовность к сотрудничеству со специалистами ЕБРР и консалтинговой компанией;
3) высокая репутация/добропорядочность – предприятие и его руководство должны пользоваться доверием и высокой репутацией;
4) опыт работы с внештатными консультантами – реальная потребность в получении деловых консультационных услуг, а также способность применить получаемую поддержку при незначительном опыте работы с внештатными консультантами или без такого опыта, и (или) отсутствие средств для финансирования проекта в полном объеме;
5) финансовые обязательства – предприятие может быть готово и иметь возможность оплатить 25-75 % общей стоимости реализации проекта.

119. ЕҚДБ бағдарламасы бойынша сыртқы консультанттарды тарта отырып, алдыңғы қатарлы кәсіпорындардың консультациялық жобаларын ұйымдастыру және бірлесіп қаржыландыру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) ЕҚДБ біліктілік алдындағы іріктеуді жүргізеді және ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыруға қойылатын талаптарға жауап беретін консультациялық көрсетілетін қызметтерді берушілер дерекқорын жүргізеді;
2) консультанттар өздерінің нақты бейіндегі консультациялық қызметтер көрсету және нақты білім салаларында жұмыс істеуі үшін біліктілігінің бар-жоғы тұрғысынан мынадай бағалаудан өтеді:
а) жұмыс тәжірибесі – компания қызметінің сипаттамасы, оның мемлекеттік тізілімде тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі, меншік құқығы туралы куәлік (жарғыдан және (немесе) құрылтай шарттарынан үзінділер), егер бұл қолданылса, ең кемі алдыңғы екі жыл үшін жылдық қаржылық есептілік (пайда мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, баланс), консультациялық көрсетілетін қызметтер түрлері бойынша бөліністе, ақы төлеу мөлшерлемелерін көрсете отырып, компанияның/жеке консультанттың мамандануының сипаттамасы (адам-күндермен);
б) клиентпен жұмыс істеу және ұсынымдар – клиент компаниядан алынған консультациялық жобалар басшыларының пікірлері мен ұсынымдарын және байланыс деректерін қоса алғанда, соңғы 2 жылда іске асырылған жобалардың сипаттамасы (консалтингтік компанияның мамандануы шеңберінде);
в) кадрлармен жасақталуы – барлық консультанттармен әңгімелесу және олардың түйіндемелерін зерделеу;
3) кәсіпорынның қажеттілігі айқындалғаннан және жобаны орындау үшін белгіленген нысан бойынша консультациялық қызметтер көрсетуге техникалық тапсырма дайындалғаннан кейін ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде белгіленген талаптарға жауап беретін консалтингтік компаниялардың коммерциялық ұсыныстарына сұрау салу жүргізілуі мүмкін. Консультантты таңдауды кәсіпорынның өзі жүзеге асырады. Консультанттарға бірінші жоба сәтті іске асырылғанға дейін басқа жобаларды қатар орындауға тыйым салынады;
4) қолдау көрсетілетін жобалар КҚКО және Қазақстан Республикасы Үкіметінің басқа да бастамалары шеңберінде көрсетілетін қызметтерді толықтыратын болады.
120. ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде жобаларды іске асыру тетігі:
1) ЕҚДБ құралға қатысу өлшемшарттары мен өтінім беру топтамасына қойылатын талаптар туралы ақпаратты қоса алғанда, ЕҚДБ бағдарламасы туралы ақпаратпен қамтамасыз етеді, сондай-ақ әлеуетті клиенттерге жобалық өтінімді дайындауда жәрдем көрсетеді;
2) өтініш беруші ЕҚДБ-ға ЕҚДБ бағдарламасының жәрдемдесуімен қолдауға арналған өтінімді және қажетті құжаттар топтамасын:
осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысандна "ЕҚДБ бағдарламасы" құралын ұсынуға арналған өтінімнің толтырылған түпнұсқасын;
құрылтай құжаттарының көшірмелерін;
өткен толық екі жыл және өтінім беру кезіндегі ағымдағы қаржы кезеңі үшін қаржылық есептердің көшірмелерін ұсынады;

119. Организация и софинансирование консультационных проектов передовых предприятий с привлечением внешних консультантов по Программе ЕБРР осуществляется в следующем порядке:
1) ЕБРР проводит предквалификационный отбор и ведет базу данных поставщиков консультационных услуг, отвечающих требованиям к реализации проектов в рамках Программы ЕБРР;
2) консультанты проходят оценку на наличие у них квалификации для оказания консультационных услуг конкретного профиля и работы в конкретных областях знаний:
а) опыт работы – характеристика деятельности компании, копия свидетельства о ее регистрации в государственном реестре, свидетельство о праве собственности (выдержки из устава и (или) учредительного договора), годовая финансовая отчетность как минимум за два предыдущих года (отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, баланс), если это применимо, описание специализации компании/индивидуального консультанта с указанием ставок оплаты в разбивке по видам консультационных услуг (в человеко-днях);
б) работа с клиентом и рекомендации – описание реализованных проектов (в рамках специализации консалтинговой компании) за последние 2 года, включая отзывы и рекомендации и контактные данные руководителей консультационных проектов от компании-клиента;
в) укомплектование кадрами – проведение собеседований со всеми консультантами и изучение их резюме;
3) после определения потребностей предприятия и подготовки технического задания на оказание консультационных услуг по установленной форме для выполнения проекта может быть произведен запрос коммерческих предложений консалтинговых компаний, отвечающих установленным требованиям в рамках Программы ЕБРР. Выбор консультанта осуществляется самим предприятием. Консультантам запрещается выполнять параллельно другие проекты до тех пор, пока первый проект не будет успешно реализован;
4) поддерживаемые проекты будут дополнять услуги, оказываемые в рамках ЦОП и других инициатив Правительства Республики Казахстан.
120. Механизм реализации проектов в рамках Программы ЕБРР:
1) ЕБРР обеспечивает предпринимателей информацией о Программе ЕБРР, включая информацию о критериях участия в инструменте и требованиях к заявочному пакету, а также оказывает содействие потенциальным клиентам в подготовке проектной заявки;
2) заявитель представляет в ЕБРР заявку на поддержку при содействии Программы ЕБРР и необходимый пакет документов:
заполненный оригинал заявки на предоставление инструмента "Программа ЕБРР" по форме согласно приложению 12 к настоящим Правилам;
копии учредительных документов;
копии финансовых отчетов за два полных предыдущих года и текущий финансовый период на момент подачи заявки);

3) ЕҚДБ маманы кәсіпорынның өміршеңдігін, қажеттіліктері мен басымдықтарын айқындау және өтінім бойынша түпкілікті шешім қабылдау үшін кәсіпорынды тексеру және диагностикалау жөніндегі ЕҚДБ бағдарламасының стандартты рәсімдерін орындағаннан кейін оның іріктеу өлшемшарттарына сәйкестігін бағалау үшін кәсіпорынға шығады;
4) әлеуетті консультациялық жоба кәсіпорын басшылығымен талқыланады;
5) ЕҚДБ кәсіпорын үшін жергілікті және халықаралық сарапшылар дерекқорынан жобаны іске асыру үшін қолайлы консалтингтік компаниялардың және/немесе сарапшылардың тізімін дайындайды және жоба бойынша әлеуетті консультанттармен, атап айтқанда, халықаралық сарапшылармен келіссөздер жүргізуге жәрдемдеседі;
6) өтініш беруші консалтингтік компанияны және/немесе сарапшыны таңдау туралы түпкілікті шешім қабылдайды;
7) кәсіпорын және консалтингтік компания ЕҚДБ келісетін және бекітетін техникалық тапсырманы бірлесіп әзірлейді;
8) ЕҚДБ гранттар бойынша қолданыстағы матрица-нұсқауды негізге ала отырып, консультациялық жобаны бірлесіп қаржыландыру мөлшері жөнінде шешім қабылдайды;
9) кәсіпорын және консалтингтік компания және/немесе сарапшы ЕҚДБ мақұлдаған жобаға арналған техникалық тапсырмаға сәйкес консультациялық қызметтер көрсету туралы шарт жасасады;
10) ЕҚДБ және кәсіпорын ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде консультациялық жобаға грант беру туралы келісім жасасады;
11) ЕҚДБ жобаны іске асыру мониторингін жүзеге асырады;
12) жоба аяқталғаннан кейін консультант қорытынды презентация өткізеді және бенефициар-кәсіпорынға және ЕҚДБ-ға жобаның нәтижелері туралы есеп береді;
13) кәсіпорын консультациялық қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес консультанттың және/немесе консалтингтік компанияның қызметтеріне ақы төлейді;
14) орындалған жұмыстардың мәлімделген техникалық тапсырмаға сәйкестігін, жобаның табысты аяқталғанын және кәсіпорынның консультациялық қызметтер көрсету туралы шартқа сәйкес консультантқа және/немесе консалтингтік компанияға жоба құнын төлеу фактісін тексергеннен кейін ЕҚДБ бағдарламасы шеңберінде грант беру туралы қол қойылған келісімге сәйкес бенефициар кәсіпорынға грант төлейді;
15) жоба аяқталғаннан кейін бір жыл өткен соң ЕҚДБ маманы бенефициар кәсіпорын жұмысының тиімділігіне оның әсерін бағалау үшін жобаға келіп, қорытынды баға береді.
121. ЕҚДБ жыл сайын есепті жылдан кейінгі 2 (екі) ай ішінде уәкілетті органға ЕҚДБ бағдарламасының іске асырылу барысы туралы есеп береді.
5-тарау. Іскерлік байланыстарды кеңейту
122. "Іскерлік байланыстарды кеңейту" функционалдық бағыты шетелде тақырыптық бизнес-тағылымдамадан өтуді, сондай-ақ ұқсас бейіндегі кәсіпорындарға баруды және шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнатуды көздейді және "Іскерлік байланыстар" құралын қамтиды.
5.1-параграф. Іскерлік байланыстар

3) специалист ЕБРР выезжает на предприятие для оценки его соответствия критериям отбора после выполнения стандартных процедур Программы ЕБРР по обследованию и диагностике предприятия с тем, чтобы определить его жизнеспособность, потребности и приоритеты и принять окончательное решение по заявке;
4) потенциальный консультационный проект обсуждается с руководством предприятия;
5) ЕБРР готовит для предприятия список консалтинговых компаний и/или экспертов, подходящих для реализации проекта, из базы данных местных и международных экспертов и содействует в проведении переговоров с потенциальными консультантами по проекту, в частности с международными экспертами;
6) заявитель принимает окончательное решение о выборе консалтинговой компании и/или эксперта;
7) предприятие и консалтинговая компания совместно разрабатывают техническое задание, которое согласовывается и утверждается ЕБРР;
8) ЕБРР принимает решение по размеру софинансирования консультационного проекта, основываясь на действующей матрице-руководстве по грантам;
9) предприятие и консалтинговая компания и/или эксперт заключают договор об оказании консультационных услуг в соответствии с техническим заданием на проект, одобренный ЕБРР;
10) ЕБРР и предприятие заключают соглашение о предоставлении гранта на консультационный проект в рамках Программы ЕБРР;
11) ЕБРР осуществляет мониторинг реализации проекта;
12) по окончании проекта консультант проводит заключительную презентацию и представляет отчет о результатах проекта предприятию-бенефициару и ЕБРР;
13) предприятие оплачивает услуги консультанта и/или консалтинговой компании в соответствии с договором об оказании консультационных услуг;
14) после проверки соответствия выполненных работ заявленному техническому заданию, успешного завершения проекта и факта оплаты предприятием стоимости проекта консультанту и/или консалтинговой компании в соответствии с договором об оказании консультационных услуг, ЕБРР выплачивает грант предприятию-бенефициару в соответствии с подписанным соглашением о предоставлении гранта в рамках Программы ЕБРР;
15) по истечении года после завершения проекта специалист ЕБРР посещает и проводит заключительную оценку проекта, чтобы оценить его влияние на эффективность работы предприятия-бенефициара.
121. ЕБРР ежегодно представляет отчет уполномоченному органу о ходе реализации Программы ЕБРР в течение 2 (двух) месяцев после отчетного года.
Глава 5. Расширение деловых связей
122. Функциональное направление "Расширение деловых связей" предусматривает тематическую бизнес-стажировку за рубежом, а также посещение предприятий аналогичного профиля и установление деловых связей с иностранными партнерами и включает в себя инструмент "Деловые связи".
Параграф 5.1. Деловые связи

123. "Іскерлік байланыстар" құралы өз қызметін ХШҰ қолдауымен шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату есебінен Бағдарлама шеңберінде экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын кәсіпкерлерге қолдау көрсетуге бағытталған.
124. Құралдың қатысушылары өз қызметін Бағдарлама шеңберіндегі экономиканың басым секторларында жүзеге асыратын, орташа жылдық айналымы 5000 (бес мың) айлық есептік көрсеткіштен кем болмайтын ШОК субъектілерінің жоғары буынының басшылары болып табылады.
125. "Іскерлік байланыстар" құралының қатысушылары мына құралдардың бірі бойынша оқудан өткен кәсіпкерлер болып табылады:
1) 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін іске асырылатын "Бизнес-Мектеп" құралы;
2) "ШОК топ-менеджментін оқыту" құралы;
3) оқудан өткені туралы сертификат болған жағдайда, 2020 жылға дейін оқудан өткен "Іскерлік байланыстар" құралының бірінші кезеңінің түлектері.
126. "Іскерлік байланыстар" құралы:
1) технологиялар трансферті және жабдықтар сатып алу;
2) тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өзара жеткізу;
3) франшиза сатып алу;
4) бірлескен кәсіпорындар құру мәселелері бойынша шетелде тақырыптық бизнес-тағылымдамадан өтуді, сондай-ақ ұқсас бейіндегі кәсіпорындарға баруды және шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнатуды көздейді.
127. Кәсіпкерлер үшін шетелдік тағылымдамалардан өтуді ұйымдастыруға "Іскерлік байланыстар" құралына қатысушылардың қажеттіліктерін және қабылдаушы елдер салаларының даму деңгейін ескере отырып, ХШҰ жәрдем көрсетеді.
128. ХШҰ-мен өзара іс-қимыл жасасу Қазақстан Республикасының Үкіметі мен қабылдаушы елдің Үкіметі арасындағы ынтымақтастық туралы қолданыстағы халықаралық келісімдер шеңберінде, сондай-ақ қаржылай емес қолдау операторы мен ХШҰ арасындағы келісімдер шеңберінде жүзеге асырылады.
129. "Іскерлік байланыстар" құралының іс-шараларын қаржыландыру Заңның 39-бабы 3-тармағының 36) тармақшасы негізінде уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында көрсетілетін қызметтерді мемлекеттік сатып алу туралы тиісті шарт жасасу жолымен республикалық бюджет қаражаты есебінен, сондай-ақ ХШҰ байланысты және байланысты емес гранттарының қаражаты есебінен жүзеге асырылады.
130. "Іскерлік байланыстар" құралына қатысушылар көліктік шығыстарды және шетелдік тағылымдамадан өтуге ұшу пунктіне дейін Қазақстан Республикасының аумағында тұру шығыстарын өздері төлейді.
131. Уәкілетті орган мен қаржылай емес қолдау операторы арасында жасалатын өтеулі қызмет көрсету туралы шарт күшіне енгенге дейін "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын көрсетуге қаржылай емес қолдау операторы шеккен шығыстарды уәкілетті орган ағымдағы қаржы жылына арналған ақылы қызмет көрсету туралы жасалған шарт шеңберінде өтейді.

123. Инструмент "Деловые связи" направлен на оказание поддержки предпринимателям, осуществляющим свою деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы за счет установления деловых связей с иностранными партнерами при поддержке МЗО.
124. Участниками инструмента являются руководители высшего звена субьектов МСП, осуществляющие свою деятельность в приоритетных секторах экономики в рамках Программы, со среднегодовым оборотом не менее 5000 (пяти тысяч) месячного расчетного показателя.
125. Участниками инструмента "Деловые связи" являются предприниматели, прошедшие обучение по одному из следующих инструментов:
1) инструмент "Бизнес-Школа", реализуемый до 31 декабря 2020 года;
2) инструмент "Обучение топ-менеджмента МСП";
3) выпускники первого этапа инструмента "Деловые связи", прошедшие обучение до 2020 года, при наличии сертификата о прохождении обучения.
126. Инструмент "Деловые связи" предусматривает тематическую бизнес-стажировку за рубежом, а также посещение предприятий аналогичного профиля и установление деловых связей с иностранными партнерами по вопросам:
1) трансферта технологий и приобретения оборудования;
2) взаимной поставки товаров, работ и услуг;
3) приобретения франшизы;
4) создания совместных предприятий.
127. Содействие в организации зарубежных стажировок для предпринимателей оказывают МЗО с учетом потребностей участников инструмента "Деловые связи" и уровня развития отраслей принимающих стран.
128. Взаимодействие с МЗО осуществляется в рамках действующих международных соглашений о сотрудничестве между Правительством Республики Казахстан и Правительством принимающей страны, а также в рамках соглашений между оператором нефинансовой поддержки и МЗО.
129. Финансирование мероприятий инструмента "Деловые связи" осуществляется за счет средств республиканского бюджета путем заключения соответствующего договора о государственных закупках услуг между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки на основании подпункта 36) пункта 3 статьи 39 Закона, а также за счет средств связанных и несвязанных грантов МЗО.
130. Участники инструмента "Деловые связи" самостоятельно оплачивают транспортные расходы и проживание на территории Республики Казахстан до пункта вылета на зарубежную стажировку.
131. Расходы на оказание мер нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи", понесенные оператором нефинансовой поддержки, до вступления в силу договора о возмездном оказании услуг, заключаемого между уполномоченным органом и оператором нефинансовой поддержки, возмещаются уполномоченным органом в рамках заключенного договора о возмездном оказании услуг на текущий финансовый год.

132. Қаржылай емес қолдау операторы "Іскерлік байланыстар" құралына әлеуетті қатысушыларды тоқсан сайын БАҚ арқылы және/немесе қаржылай емес қолдау операторының интернет-ресурстарында ақпарат орналастыру арқылы олардың құралдарға қатысу мүмкіндігі туралы хабардар етеді.
133. "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын алуға өтінім қағаз және электрондық форматта беріледі.
134. "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде қаржылай емес қолдау шараларын алуға өтінімді қағаз форматта беру мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) өтініш беруші қаржылай емес қолдау операторының веб-порталында тіркеледі және осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысанда "Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерліктің жоғары және орта буыны басшыларының біліктілігін арттыру үшін тағылымдамаға қатысуға электрондық өтінімді, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысанда Бағдарлама шеңберінде "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберінде қатысушының жазбаша міндеттемесін толтырады;
2) қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы "Іскерлік байланыстар" құралы бойынша қатысушының электрондық өтінімі тіркелгеннен кейін құжаттардың толықтығын тексеру жүзеге асырылады;
3) тіркелген электрондық өтінім қаржылай емес қолдау операторының қарауына жіберіледі;
4) қаржылай емес қолдау операторы келіп түскен электрондық өтінімді 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарайды.
135. Мақұлданған өтінімдер бойынша қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-мен бірлесіп, бизнес-жоспарларды қорғауды ұйымдастырады және қатысушылар әзірлеген үздік бизнес-жоспарларды іріктеуді жүргізеді. Өтініш берушіні іріктеу кезіндегі өлшемшарттар:
шетелдік компаниялармен кооперациялау ниеті;
ШОК субъектісінің әлеуеті;
басқарушы әлеуеті;
шет тілін білу (шет тілінде тағылымдамадан өту кезінде) болып табылады.
136. Үздік бизнес-жоспарлар анықталғаннан кейін қаржылай емес қолдау операторы шетелде бизнес-тағылымдамаға қатысу үшін іріктелген ШОК субъектілерінің тізімін уәкілетті органға жібереді.
137. ХШҰ топтық бағдарламалар күнтізбесін жасайды және қаржы жылының бірінші тоқсанында тақырыптық бизнес-тағылымдамаларды өткізу үшін әріптес кәсіпорындарды іздестіруді жүзеге асырады.
138. Қаржылай емес қолдау операторы қатысушыларды шетелдік тағылымдамадан өтуге жібереді.
139. Тағылымдамадан өтудің нәтижелері бойынша "Іскерлік байланыстар" құралының қатысушылары алған білімдерін, тәжірибесін және технологияларын ескере отырып, кәсіпорынды дамытудың егжей-тегжейлі жоспарын дайындайды.
140. Шетелде бизнес-тағылымдамадан өтуің нәтижелері бойынша қатысушы Қазақстан Республикасына келген кезден бастап 2 (екі) ай ішінде қаржылай емес қолдау операторына келісілген нысан бойынша бизнес-тағылымдаманың нәтижелері және өз бизнесін дамыту жөніндегі одан арғы жоспарлары туралы есепті ақпарат (тағылымдамаға қатысушыларды қабылдаушы елдің шарттарына сәйкес нысан) ұсынады.

132. Оператор нефинансовой поддержки ежеквартально информирует потенциальных участников инструмента "Деловые связи" о возможности их участия в инструменте посредством СМИ и/или через размещение информации на интернет-ресурсах оператора нефинансовой поддержки.
133. Заявка на получение меры нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи" подается в электронной форме.
134. Подача заявки на получение меры нефинансовой поддержки в рамках инструмента "Деловые связи" в электронной форме осуществляется в следующем порядке:
1) заявитель регистрируется на веб-портале оператора нефинансовой поддержки и заполняет электронную заявку на участие в стажировке для повышения квалификации руководителей высшего и среднего звена малого и среднего предпринимательства в рамках инструмента "Деловые связи" по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам, письменное обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи" в рамках Программы по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
2) после регистрации электронной заявки участника по инструменту "Деловые связи" посредством веб-портала оператора нефинансовой поддержки осуществляется проверка полноты документов;
3) зарегистрированная электронная заявка направляется на рассмотрение оператора нефинансовой поддержки;
4) оператор нефинансовой поддержки рассматривает поступившую электронную заявку в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней.
135. По одобренным заявкам оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО организует защиту бизнес-планов и проводит отбор лучших бизнес-планов, разработанных участниками. Критериями при отборе заявителя являются:
намерение кооперировать с иностранными компаниями;
потенциал субъекта МСП;
потенциал управленца;
знания иностранного языка (при прохождении стажировки на иностранном языке).
136. После определения лучших бизнес-планов оператор нефинансовой поддержки направляет в уполномоченный орган списки отобранных субъектов МСП для участия в бизнес-стажировке за рубежом.
137. МЗО составляет календарь групповых программ и осуществляет поиск предприятий-партнеров для проведения тематических бизнес-стажировок в первом квартале финансового года.
138. Оператор нефинансовой поддержки направляет участников на зарубежную стажировку.
139. По результатам стажировки участники инструмента "Деловые связи" готовят детальный План развития предприятия с учетом полученных знаний, опыта и технологий.
140. По результатам бизнес-стажировки за рубежом участник в течение 2 (двух) месяцев с момента прибытия в Республику Казахстан представляет оператору нефинансовой поддержки отчетную информацию о результатах бизнес-стажировки и дальнейших планах по развитию собственного бизнеса по согласованной форме (форма согласно условиям страны принимающей участников на стажировку).

141. Қаржылай емес қолдау операторы ХШҰ-мен бірлесіп, бизнес-тағылымдамадан өткеннен кейін бір жылдан соң ынтымақтастық орнатылған шетелдік әріптес компанияның атауын көрсете отырып, Бағдарламаға қатысушы ШОК субъектілерінің даму жоспарларының іске асырылуын мониторингтеуді жүргізеді.
142. Бизнес-тағылымдамадан өткен кезден бастап 2 (екі) жыл ішінде ШОК субъектісі қаржылай емес қолдау операторының сұрау салуы бойынша осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысанда кәсіпорынның қызметі туралы мониторингтік есепті ұсынады.
143. Қаржылай емес қолдау операторы қаржы жылының 12 (он екі) айы ішінде ШОК субъектілеріне үздіксіз қызмет көрсетілуді қамтамасыз етеді.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау
шараларын ұсыну қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралын көрсетуге арналған сауалнама-өтінім
Өтініш берілген күні (күні, айы, жылы)
Облыс/қала
Моноқаланың, шағын қаланың және аудан орталығының атауы
Мәртебесі (моноқала, шағын қала, аудан орталығы)
Клиент (заңды тұлға өкілінің, жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), тегі
Тұрғылықты мекенжайы
Клиенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Қызметтер кешенін ұсыну шеңберінде консультацияның атауы (2 түрлі атау)
Көрсетілген консультацияның кіші түрі
Жынысы (әйел/ер)
Туған күні (күні, айы, жылы)
Мүгедектігі
Жасы
Кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны/жеке тұлға
Саланың, кіші саланың атауы; негізгі қызмет түрі (экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішінің кодын көрсете отырып)
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты (шағын/орта/ірі)
Жұмыс/үй телефоны (елді мекеннің кодын көрсете отырып)
Ұялы телефон
E-mail
Менеджер-консультанттың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
Клиенттің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі және қолы
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау
шараларын ұсыну қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Кәсіпкерлер мен кәсіпкерлік бастамасы бар халықты ақпараттық-талдамалық қамтамасыз ету" құралы шеңберінде көрсетілген қызметтер тізілімі
Толтырылған күні (күні, айы, жылы):
Облыс/қала
Елді мекен
Мәртебесі (қала/ аудан орталығы/ шағын қала/ моноқала)
Клиенттің аты, әкесінің аты, (болған жағдайда), тегі
Клиенттің бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе жеке сәйкестендіру нөмірі
Өтініш берген күні (күні, айы, жылы)
Қызмет түрінің атауы
Жынысы (әйел/ер)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Туған күні (күні, айы, жылы)
Мүгедектігі
Жасы
Кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны/жеке тұлға
Саланың атауы (экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші кодын көрсете отырып)
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты (шағын/орта/ірі)
Телефон (жұмыс/ ұялы)
E-mail
Консультанттың аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
10
11
12
13
14
15
16
17
18
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау
шараларын ұсыну қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Кәсіпкерлік субъектілері үшін сервистік көрсетілетін қызметтерді ұсынуға арналған сауалнама-өтінім №
Толтырылған күні
Клиент (консультация алуға жүгінген респонденттің немесе компания өкілінің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
Лауазымы
Сервистік көрсетілетін қызметтің атауы
Сервистік кіші көрсетілетін қызметтің атауы
Сервистік көрсетілетін қызметтерді алушы туралы жалпы мәліметтер
Ұйымдық-құқықтық нысаны
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты (шағын / орта)
Ұйымның атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес сәйкестендіру нөмірі
Заңды тұлғаның тіркелген жері
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды бойынша саланың коды мен атауы
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды бойынша кіші саланың коды мен атауы
Туған күні
Жынысы
Мүгедектігі
Телефон нөмірі (жұмыс)
Ұялы телефон нөмірі
Электрондық мекенжайы
Жүгіну мақсаты (қажеттісінің астын сызыңыз):
Бизнесте жаңа бағыт ашу
Өндіріс көлемін ұлғайту
Жаңа нарықтарды игеру
Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру
Қандай қаржылық қолдау алғыңыз келеді (қажеттісін белгілеңіз)
Кредиттер бойынша сыйақының пайыздық мөлшерлемесін субсидиялау
Кредит алу үшін кепілдіктер беру
Гранттық қаржыландыру алу
Өзге де
Қандай қаржылық емес қолдау алғыңыз келеді (қажеттісін белгілеңіз)
Кәсіпкерлікті қолдау бағдарламаларына қатысу бойынша консультация алу

141. Оператор нефинансовой поддержки совместно с МЗО через год, после прохождения бизнес-стажировки проводит мониторинг реализации планов развития субъектов МСП-участников Программы с указанием наименования зарубежной компании-партнера, с которым было установлено сотрудничество.
142. В течение 2 (двух) лет с момента прохождения бизнес-стажировки субъект МСП предоставляет мониторинговый отчет о деятельности предприятия по запросу оператора нефинансовой поддержки по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
143. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает непрерывное предоставление услуг субъектам МСП в течение 12 (двенадцати) месяцев финансового года.
Приложение 1
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства
по Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Анкета – заявка на оказание инструмента "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой"
Дата обращения (день, месяц, год)
Область/город
Наименование моногорода, малого города и районного центра
Статус (моногород, малый город, районный центр)
Клиент (фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя юридического лица, физического лица)
Адрес проживания
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер клиента
Наименование консультации в рамках предоставления комплекса услуг (название из 2 видов)
Подвид оказанной консультации
Пол (мужской/женский)
Дата рождения (день, месяц, год)
Инвалидность
Возраст
Организационно-правовая форма субъекта предпринимательства/физическое лицо
Наименование отрасли, подотрасли; основной вид деятельности (с указанием кода общего классификатора экономической деятельности)
Категория субъекта предпринимательства (малый/средний/крупный)
Телефон рабочий/домашний (с указанием кода населенного пункта)
Мобильный телефон
E-mail
Фамилия, имя, отчество (при наличии) менеджера-консультанта
Фамилия, имя, отчество (при наличии) клиента и подпись
Приложение 2
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства
по Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Информационно-аналитическое обеспечение предпринимателей и населения с предпринимательской инициативой" Дата заполнения (день, месяц, год):
Область/ Город
Населенный пункт
Статус (город/районный центр/ малый город /моногород
Фамилия, имя, отчество (при наличии) клиента
Бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер клиента
Дата обращения (день, месяц, год)
Наименование вида услуг
Пол (мужской/женский)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Дата рождения (день, месяц, год)
Инвалидность
Возраст
Орг. правовая форма субъекта предпринимательства/ физическое лицо
Наименование отрасли (с указанием кода общего классификатора экономической деятельности)
Категория субъекта предпринимательства (малый/средний/крупный)
Телефон (рабочий/ мобильный)
E-mail
Фамилия, имя, отчество (при наличии) консультанта
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Приложение 3
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства
по Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Анкета-заявка на предоставление сервисных услуг для субъектов предпринимательства №
Дата заполнения
Клиент (фамилия, имя, отчество (при его наличии) респондента, обратившегося за консультацией или представителя компании)
Должность
Наименование сервисной услуги
Наименование сервисной подуслуги
Общие сведения о получателе сервисных услуг
Организационно-правовая форма
Категория субъекта предпринимательства (малый/средний)
Наименование организации
Индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер
Место регистрации юридического лица
Код и наименование отрасли по коду общего классификатора видов экономической деятельности
Код и наименование подотрасли по коду общего классификатора видов экономической деятельности
Дата рождения
Пол
Инвалидность
Номер телефона (рабочий)
Номер телефона мобильный
Электронный адрес
Цель обращения (нужное подчеркнуть):
Открыть новое направление в бизнесе
Увеличить объем производства
Освоить новые рынки
Повышение качества товаров и услуг
Какую финансовую поддержку хотели бы получить (нужное отметить)
Субсидирование процентной ставки вознаграждения по кредитам
Предоставление гарантий для получения кредита
Получение грантового финансирования
Иное
Какую нефинансовую поддержку хотели бы получить (нужное отметить)
Получение консультации по участию в программах поддержки предпринимательства

2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін іске асырылатын "Бизнес-Мектеп" құралы бойынша кәсіпкерлік қызметті дамытудың функционалдық бағыттары жөнінде оқыту
Шағын және орта кәсіпорындардың топ-менеджментін оқыту
Шетелдік әріптестермен іскерлік байланыстар орнату
Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту (Аға сеньорлар)
Шағын және орта бизнесті қолдау бойынша Еуропа Қайта Құру және Даму Банкінің іскери консультациялық көрсетілетін қызметтері бағдарламасы
* Өтінішке дара кәсіпкердің/шаруа немесе фермер қожалығы куәлігінің көшірмесін, заңды тұлғаны тіркеу туралы анықтаманы, уәкілетті адамға сенімхатты (қажет болған жағдайда) қоса беремін.
* Мен "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының № 94 Заңына сәйкес Шартта айқындалған талаптарда және мақсаттар үшін "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасына өзімнің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді беремін.
Аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және тегі ________________________________
Күні: 20 жылғы " " ________________ (қолы)
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау
шараларын ұсыну қағидаларына
4-қосымша
Нысан
№ КӨРСЕТІЛГЕН ҚЫЗМЕТТЕР АКТІСІ
_____________________ (қызмет көрсетілген жер)
20 жылғы " "
____________,____________________№ _________ шарт негізінде әрекет ететін ____________________ (бұдан әрі – консультант-менеджер) бір тараптан және ______________ негізінде әрекет ететін__________ шағын және орта кәсіпкерлік субъектісінің (бұдан әрі "Клиент" деп аталатын) атынан _____________ екінші тараптан төмендегілер туралы осы актіні жасасты:
кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету бойынша мынадай көрсетілетін қызметтерді консультант-менеджер көрсетті, ал Клиент алды:
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін қызмет түрі)
_____________________________________________________________________
(көрсетілетін кіші қызмет түрі)
Көрсетілетін қызметтер тегін ұсынылды. ТАРАПТАРДЫҢ МЕКЕНЖАЙЛАРЫ МЕН ДЕРЕКТЕМЕЛЕРІ
Орындаушы:
Тапсырыс беруші:
______________________________________(консультант-менеджердің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегіЖеке сәйкестендіру нөмірі: _____________________________ Мекенжайы:___________________________ Тел.: _______________________________ ___________ _______________________(қолы) (Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
___________________________________(ұйымның атауы)Жеке сәйкестендіру нөмірі / бизнес- сәйкестендіру нөмірі: ___________________________________ Заңды мекенжайы: _____________________ Тел.: _______________________________ ___________ _______________________ (қолы) (Аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау
шараларын ұсыну қағидаларына
5-қосымша
Нысан
"Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралы шеңберінде көрсетілген қызметтер тізілімі
Толтырылған күні: 20 жылғы "___"________
Облыс/қала Елді мекен Көрсету орны Кәсіпорынның атауы Клиенттің аты, әкесінің аты (болған жағдайда), тегі Заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе дара кәсіпкердің жеке сәйкестендіру нөмірі Жынысы (ер / әйел) Туған күні (күні, айы, жылы) Мүгедектігі Жасы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
кестенің жалғасы
Кәсіпкерлік субъектісінің ұйымдық-құқықтық нысаны Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша сала Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша кіші сала Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің атауы Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы Қызмет көрсеткен компанияның атауы және/немесе консультанттың А.Ә.Т. Жүгіну/ /көрсетілетін қызметтің басталу күні Көрсетілетін қызметтің аяқталу/аяқталатын күні Клиенттің жұм./ үй телефоны Клиенттің ұялы телефоны
12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
бойынша кәсіпкерлікті
қаржылай емес қолдау
шараларын ұсыну қағидаларына
6-қосымша
Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдауды ұсынуға мониторинг жүргізу әдістемесі

Обучение по функциональным направлениям ведения предпринимательской деятельности по инструменту "Бизнес-Школа", реализуемому до 31 декабря 2020 года
Обучение топ-менеджмента малых и средних предприятий
Установление деловых связей с иностранными партнерами
Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства (Старшие сеньоры)
Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по подержке малого и среднего бизнеса
* К заявлению прилагаю копию свидетельства индивидуального предпринимателя/крестьянского или фермерского хозяйства, справку о регистрации юридического лица, доверенность на уполномоченное лицо (при необходимости).
* Я даю свое согласие Национальной палате предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" на обработку моих персональных данных, в соответствии Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 94 "О персональных данных и их защите", на условиях и для целей, определенных Договором.
Фамилия, имя и отчество (при его наличии) ____________________________________
Дата: " " 20 года ________________
(подпись)
Приложение 4
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства
по Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
АКТ ОКАЗАННЫХ УСЛУГ №
_____________________
(место оказания услуги)                                     " " 20 года
_____________________ (далее – менеджер-консультант), действующий на основании
договора _________ № ____________, с одной стороны и субъект малого и среднего
предпринимательства _____________ (далее именуемое "Клиент"), в лице
______________, действующий на основании __________, с другой стороны,
составили настоящий акт о нижеследующем:
менеджер-консультант оказал, а Клиент получил следующие услуги по сервисной
поддержке ведения предпринимательской деятельности:
__________________________________________________________________________
(вид услуги)
__________________________________________________________________________
(вид подуслуги)
Услуги предоставлены бесплатно.
АДРЕСА И РЕКВИЗИТЫ СТОРОН
Исполнитель:
Заказчик:
______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
менеджера-консультанта)
Индивидуальный идентификационный номер:
_____________________________
Адрес: _____________________________
Тел.: _______________________________
___________ _______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___________________________________
(наименование организации)
Индивидуальный идентификационный
номер/бизнес-идентификационный номер:
___________________________________
Юр. адрес: __________________________
Тел.: _______________________________
___________ _______________________
(подпись) (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 5
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Реестр оказанных услуг в рамках инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности"
Дата заполнения: " " 20 года.
Область/ город
Населенный пункт
Место оказания
Наименование предприятия
Фамилия, имя, отчество (при наличии) клиента
Бизнес-идентификационный номер юридического лица или индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя
Пол (мужской/женский)
Дата рождения (день, месяц, год)
Инвалидность
Возраст
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
продолжение таблицы
Орг. правовая форма субъекта предпринимательства
Отрасль по общему классификатору экономической деятельности
Подотрасль по общему классификатору экономической деятельности
Наименование специализированной услуги
Наименование подвида специализированной услуги
Наименование компании и/или Ф.И.О. консультанта оказавшего услугу
Дата обращения /начала услуги
Дата завершения /окончания услуги
Телефон раб./дом. клиента
Мобильный телефон клиента
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
_____________________________
Приложение 6
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по Государственной
программе поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Методика проведения мониторинга предоставления сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности

1. Қаржылай емес қолдау операторы "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидаларының (бұдан әрі – Қағидалар) 52-тармағында көрсетілген сервистік көрсетілетін қызметтер тізбесіне сәйкес "Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралын іске асырады.
2. Сервистік қолдауды ұсыну кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталықтары (бұдан әрі – КҚКО) және/немесе КҚКО бөлімшесі арқылы офлайн режимде, сондай-ақ қаржылай емес қолдау операторының веб-порталы арқылы онлайн режимде жүзеге асырылады.
3. "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Қаржы агенттігі) дереккөзі осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қолдаудың іске асырылу барысы туралы ақпарат болып табылатын сервистік қолдауды ұсыну мониторингін жүзеге асырады. Ақпарат, шарттар мен көрсетілген қызметтер актілерінің көшірмелері осы Әдістеменің 14-тармағында көрсетілген параметрлер бойынша тексеріледі.
4. Сервистік қолдау мониторингі мыналарды көздейді:
1) статистикалық көрсеткіштерді талдау, онда мынадай көрсеткіштерді тексеру мен өңдеу қамтылған:
өңірлік бөліністе көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны;
өңірлер бойынша экономика салалары бөлінісінде көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны;
өңірлер бойынша ұйымдық-құқықтық нысан бөлінісінде клиенттер кәсіпорындар саны;
өңірлер бойынша гендерлік бөліністе көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны (бір өкіл бірнеше клиенттен сервистік көрсетілетін қызметтер алу үшін жүгінген жағдайда, осы клиенттің гендерлік тиесілігі бір рет есепке алынады);
жас санаты бойынша клиенттер саны (бір өкіл бірнеше клиенттен сервистік көрсетілетін қызметтерді алуға жүгінген жағдайда, осы клиенттің жас санаты бір рет есепке алынады);
өңірлер бөлінісінде кәсіпкерлік субъектісінің санаты бойынша көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны;
өңірлік бөліністе көрсетілген қызметтердің тізбесі бойынша сандық көрсеткіштер;
қаржылай емес қолдау операторы офлайн және онлайн режимдерде көрсеткен қызметтер саны;
онлайн режимде көрсетілген қызметтер саны;
2) қаржы агенттігінің өңірлік филиалдарының желісі және/немесе қаржы агенттігінің Call-орталығы арқылы клиенттерге телефон арқылы сауал салу жолымен, клиенттердің қанағаттануын бағалау және мемлекеттік қолдаудың қаржылық құралдарының қажеттілігін талдау арқылы жүргізілетін сервистік қолдаудың іске асырылу сапасына мынадай өлшемшарттар бойынша аудит жүргізу:
алынған көрсетілетін қызметтер және (немесе) консультациялар сапасын бағалау бойынша көрсеткіштер;
алынған сервистік көрсетілетін қызмет және (немесе) консультацияларға қанағаттану бойынша көрсеткіштер;
клиенттердің мемлекеттік қолдаудың қаржылық құралдарын алудағы мүдделілігі.

1. Оператор нефинансовой поддержки реализует инструмент "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности" в соответствии с перечнем сервисных услуг, указанных в пункте 52 Правил предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" (далее – Правила).
2. Предоставление сервисной поддержки осуществляется в офлайн режиме через центры обслуживания предпринимателей (далее – ЦОП) и/или отделение ЦОП, а также в онлайн режиме через веб-портал оператора нефинансовой поддержки.
3. Акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму" (далее – финансовое агентство) осуществляет мониторинг предоставления сервисной поддержки, источником которого является информация о ходе реализации сервисной поддержки по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике. Информация, копии договоров и актов оказанных услуг проверяются по параметрам, указанным в пункте 14 настоящей Методики.
4. Мониторинг предоставления сервисной поддержки предусматривает:
1) анализ статистических показателей, включающий в себя проверку и обработку следующих показателей:
количество клиентов, получивших услуги в региональном разрезе;
количество клиентов, получивших услуги в разрезе отраслей экономики по регионам;
количество предприятий клиентов в разрезе организационно-правовой формы по регионам;
количество клиентов, получивших услуги в гендерном разрезе по регионам (в случае обращения одного представителя за получением сервисных услуг от нескольких клиентов, гендерная принадлежность данного клиента учитывается один раз);
количество клиентов по возрастной категории (в случае обращения одного представителя за получением сервисных услуг от нескольких клиентов, возрастная категория данного клиента учитывается один раз);
количество клиентов, получивших услуги по категории субъекта предпринимательства в разрезе регионов;
количественные показатели по перечню оказанных услуг в региональном разрезе;
количество услуг, оказанных в офлайн и онлайн режимах, оператором нефинансовой поддержки;
количество услуг, оказанных в онлайн режиме;
2) аудит качества реализации сервисной поддержки, проводимый путем телефонного опроса клиентов финансовым агентством через региональную филиальную сеть и/или Call-центр финансового агентства, посредством оценки удовлетворенности клиентов и анализа востребованности финансовых инструментов государственной поддержки по следующим критериям:
показатели по оценке качества полученных услуг и (или) консультаций;
показатели по удовлетворенности полученной сервисной услуги и (или) консультации;
заинтересованность клиентов в получении финансовых инструментов государственной поддержки.

Осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қолдауды іске асыру мониторингі шеңберінде жүргізілетін телефон арқылы жүргізілетін пікіртерімге арналған сұрақтар тізбесіне сәйкес есепті кезеңде көрсетілетін қызметтерді алған клиенттердің жалпы санынан кемінде 5 % көлемінде телефон арқылы сауал салу.
5. Мониторинг жүргізудің дереккөздері:
қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) Өңірлік кәсіпкерлік палаталары (бұдан әрі – ӨКП) қаржы агенттігіне ұсынатын, электрондық excel форматында офлайн және онлайн режимдерде көрсетілген қызметтер бойынша осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша сервистік қолдаудың іске асырылу барысы туралы ақпарат (бұдан әрі – ақпарат);
көрсетілген қызметтерді растайтын және қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП Қаржы агенттігіне ұсынатын жасалған шарттар мен көрсетілген қызметтер актілерінің көшірмелері (офлайн режимде көрсетілген қызметтер бойынша) көрсетілген қызметтер (онлайн режимде көрсетілген қызметтер бойынша) актілерінің көшірмелері.
6. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП ақпаратты осы Әдістеменің 7-тармағына сәйкес есепті тоқсаннан кейінгі айдың 3 (үшінші) күніне дейінгі мерзімде, ал қорытынды ақпаратты есепті жылдың 3 (үшінші) желтоқсанынан кешіктірмей қаржы агенттігінің өңірлік филиалдарына ілеспе хатпен ұсынады. Бұл ретте қаржылай емес қолдау операторының және (немесе) ӨКП қолы қойылған қағаз жеткізгіштегі ілеспе хатта барлық ұсынылған құжаттар санамаланып, парақтар саны көрсетілуге тиіс.
7. Қаржы агенттігі деректердің дұрыс енгізілмегенін және (немесе) ақпараттың сапасыз толтырылғанын анықтаған жағдайда, 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржылай емес қолдау операторына хабарлама-хат жібереді.
Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП ұсынған ақпаратта осы Әдістеменің 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген статистикалық көрсеткіштерді талдауға арналған деректердің бірінің болмауы сапасыз толтыру болып есептеледі.
8. Қаржылай емес қолдау операторы ескертулердің күрделілігіне қарай хабарлама-хат түскен күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен 3 (үш) жұмыс күніне дейінгі мерзімде ескертулерді жойып, қаржы агенттігіне жібереді.
9. Қаржы агенттігі қаржылай емес қолдау операторының осы Әдістеменің 7-тармағында көрсетілген мерзімді бұза отырып ұсынған деректерін енгізбестен, есепті кезеңдегі сервистік қолдаудың іске асырылуы мониторингі бойынша есепті (бұдан әрі – есеп) қалыптастырады. Есеп нысаны осы Әдістемеге 3-қосымшада келтірілген.
10. Қаржы агенттігі қызметтер бойынша деректерді енгізу үшін сервистік қызметтер көрсететін ӨКП жұмыскерлеріне CRM-жүйеге рұқсат береді.

Телефонный опрос в объеме не менее 5 % от общего количества клиентов, получивших услуги за отчетный период согласно перечню вопросов для телефонного опроса, проводимого в рамках мониторинга реализации сервисной поддержки по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике.
5. Источниками для проведения мониторинга являются:
информация о ходе реализации сервисной поддержки по форме согласно приложению 1 к настоящей Методике (далее – информация) по услугам, оказанным в офлайн и онлайн режимах в электронном формате excel, предоставляемая оператором нефинансовой поддержки и (или) региональными палатами предпринимательства (далее – РПП) финансовому агентству;
копии заключенных договоров и актов оказанных услуг (по услугам, оказанных в офлайн режиме), и копии актов оказанных услуг (по услугам, оказанных в онлайн режиме), подтверждающие оказание услуги и предоставляемые оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП финансовому агентству.
6. Оператор нефинансовой поддержки и (или) РПП предоставляет информацию согласно пункту 7 настоящей Методики с сопроводительным письмом в региональные филиалы финансового агентства в срок до 3 (третьего) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, а итоговую информацию – не позднее 3 (третьего) декабря отчетного года. При этом, в сопроводительном письме на бумажном носителе за подписью оператора нефинансовой поддержки и (или) РПП должны быть перечислены все предоставленные документы с указанием количества страниц.
7. Финансовое агентство в случае выявления неправильного внесения данных и (или) некачественного заполнения информации, в течение 2 (двух) рабочих дней направляет оператору нефинансовой поддержки письмо-уведомление.
Некачественным заполнением считается отсутствие в предоставленной оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП информации одного из данных для анализа статистических показателей, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящей Методики.
8. Оператор нефинансовой поддержки устраняет замечания в срок от 1 (одного) до 3 (трех) рабочих дней в зависимости от сложности замечаний со дня поступления письма-уведомления, и направляет финансовому агентству.
9. Финансовое агентство формирует отчет по мониторингу реализации сервисной поддержки (далее – отчет) за отчетный период без включения данных, предоставленных оператором нефинансовой поддержки с нарушением срока, указанного в пункте 7 настоящей Методики. Форма отчета приведена в приложении 3 к настоящей Методике.
10. Финансовое агентство предоставляет доступ в CRM-систему работникам РПП, оказывающим сервисные услуги для внесения данных по услугам.

11. Қаржылай емес қолдау операторы сервистік қолдау көрсету жұмыскерлерінің сервистік қызметтерді көрсету бойынша деректерді қаржы агенттігінің CRM-жүйесіне ай сайын енгізуін қамтамасыз етеді.
12. Қаржы агенттігі есепті қағаз және электрондық тасығыштарда ұсынады. CD дискілері, DVD форматындағы дискілер және (немесе) USB-флеш-жинақтағыш электрондық тасымалдағыш болады. Есеп уәкілетті органға ресми хатпен ұсынылады және уәкілетті органның кеңсесінде тіркеледі.
13. Қаржы агенттігі есепте қаржылай емес қолдау операторының осы Әдістеменің 7-тармағында көзделген ақпаратты ұсыну мерзімдерін сақтамаған жағдайларын көрсетеді.
14. Қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП электрондық түрде ұсынатын ақпаратты қаржы агенттігінің өңірлік филиалы мынадай параметрлер бойынша тексереді:
1) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП ұсынған ақпараттың осы Әдістемеге 1-қосымшада көрсетілген нысанға сәйкестігі;
2) ақпаратта толтырылған деректердің толықтығы, оның ішінде: облыс/қала, елді мекен,қызмет көрсету орны, атауы, клиенттің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі, дара кәсіпкердің (бұдан әрі – ДК) жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН)/заңды тұлғаның бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), жынысы, туған күні, жасы, мүгедектігі, ұйымдық-құқықтық нысаны, кәсіпкерлік субъектісінің санаты, экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша сала (бұдан әрі – ЭҚЖЖ). ЭҚЖЖ бойынша кіші сала, мамандандырылған көрсетілетін қызметтің атауы, мамандандырылған көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы, жүгіну/көрсетілетін қызметтің басталу күні, көрсетілетін қызметтің аяқталу/аяқталатын күні, жұмыс және (немесе) үй және (немесе) ұялы телефоны, электрондық пошта (мүмкіндігінше).
Облыс/қала – сервистік қолдау көрсетілген облыстың немесе қаланың атауы көрсетіледі. Мысалы: Ақмола облысы немесе Нұр-Сұлтан қаласы.
Елді мекен – КҚКО базасында сервистік қолдау көрсетілген жағдайда, қызмет көрсетілген қала көрсетіледі. Мысалы: Павлодар қаласы.
Қызмет көрсету орны, офлайн режимде көрсетілген қызметтер бойынша КҚКО, базасында қызмет көрсетілген КҚКО бөлімшелері көрсетіледі, онлайн режимде көрсетілген қызметтер бойынша Өзіне-өзі қызмет көрсету аймағын басқару орталығы (бұдан әрі – ӨҚАБО ) көрсетіледі.
Клиент кәсіпорнының атауы – Клиент жүгінген компанияның толық атауы. Мысалы: ДК Бақытбек Омарғалиұлы Есенғазин немесе London-EC жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (бұдан әрі – ЖШС).
Клиенттің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі – сервистік қолдау алуға жүгінген компания өкілінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі толық көрсетіледі. Мысалы: Ботагөз Алмасқызы Тұрсынбекова немесе Айса Әденов.

11. Оператор нефинансовой поддержки обеспечивает ежемесячное внесение работниками сервисной поддержки данных по оказанию сервисных услуг в CRM-систему финансового агентства.
12. Отчет предоставляется финансовым агентством на бумажном и электронном носителях. Электронным носителем признаются диски CD или DVD формата и (или) USB-флеш-накопитель. Отчет предоставляется в уполномоченный орган официальным письмом и регистрируется в канцелярии уполномоченного органа.
13. Финансовое агентство в отчете отражает случаи несоблюдения оператором нефинансовой поддержки сроков предоставления информации, предусмотренных пунктом 7 настоящей Методики.
14. Информация, предоставляемая оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП в электронном виде, проверяется региональным филиалом финансового агентства по следующим параметрам:
1) соответствие информации, предоставленной оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП, форме, указанной в приложении 1 к настоящей Методике;
2) полнота заполненных данных в информации, в том числе: область/город, населенный пункт, место оказания услуги, наименование, фамилия, имя, отчество (при его наличии) клиента, индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) индивидуального предпринимателя (далее – ИП) /бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) юридического лица, пол, дата рождения, возраст, инвалидность, организационно-правовая форма, категория субъекта предпринимательства, отрасль по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД), подотрасль по ОКЭД, наименование специализированной услуги, наименование подвида специализированной услуги, дата обращения/начала услуги, дата завершения/окончания услуги, телефон рабочий и (или) домашний и (или) мобильный, электронная почта (желательно).
Область/город – указывается наименование области или города, в котором оказана сервисная поддержка. Например: Акмолинская область или г. Нур-Султан.
Населенный пункт – в случае оказания сервисной поддержки на базе ЦОП, указывается город, в котором оказана услуга. Например: г. Павлодар.
Место оказания услуги, по услугам, оказанным в офлайн режиме, указывается ЦОП, отделения ЦОП, на базе которого оказана услуга, по услугам, оказанным в онлайн режиме, указывается Центр управления зоной самообслуживания (далее – ЦУЗС).
Наименование предприятия клиента – полное наименование компании, от которой обратился клиент. Например: ИП Есенгазин Бакытбек Омаргалиевич или товарищество с ограниченной ответственностью (далее – ТОО) London-EC.
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) клиента – указывается полностью фамилия, имя и отчество (при его наличии) представителя компании, обратившегося за получением сервисной поддержки. Например: Турсынбекова Ботагоз Алмасовна или Аденов Айса.

ДК ЖСН/заңды тұлғаның БСН – дара кәсіпкердің 12 таңбалы жеке сәйкестендіру нөмірі немесе компанияның бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі. Мысалы: 830514301719 немесе 100164017356.
Жынысы – сервистік қолдау алуға жүгінген клиенттің жынысы көрсетіледі. Мысалы: ер немесе әйел.
Туған күні – клиенттің туған күні күн.ай.жыл. нысанында көрсетіледі. Мысалы: 25.09.1954.
Жасы – бұл тармақ клиенттің туған күніне сәйкес есептеледі. Мысалы: егер клиенттің туған күні 01.01.1985 болса, өтініш берген кездегі жасы (01.01.2020 ж. жағдай бойынша) – 35.
Мүгедектігі – сервистік қолдауға жүгінген Клиенттің мүгедектігі болған жағдайда, мүгедектік тобы көрсетіледі; мүгедектігі болмаған жағдайда, оның жоқ екені көрсетіледі. Мысалы: 1-топ немесе жоқ.
Ұйымдық-құқықтық нысаны – клиенттің кәсіпкер ретінде тіркелу нысаны. Мысалы: ДК (дара кәсіпкер) немесе ШҚ (шаруа қожалығы).
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты – шағын және орта кәсіпкерлік субъектілеріне сервистік қолдау көрсетілуіне байланысты Клиент осы санаттардың қайсысына жататынын көрсетуге тиіс. Мысалы: шағын немесе орта.
ЭҚЖЖ бойынша сала – кәсіпорындар қызметінің түрі ЭҚЖЖ-ге қатаң сәйкестікте көрсетіледі. Мысалы: көлік және қоймалау немесе Өңдеу өнеркәсібі.
ЭҚЖЖ бойынша кіші сала – кәсіпорын қызметінің кіші түрі экономикалық қызметтің жалпы жіктеуішіне қатаң сәйкестікте көрсетіледі. Мысалы: құрлықтағы көлік және құбыр арқылы тасымалдау немесе қабырға блоктары өндірісі.
Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің атауы – Қағидаларда көрсетілген сервистік көрсетілетін қызметтер тізбесіне сәйкес көрсетілетін қызметтің атауы көрсетіледі.
Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің кіші түрі – Қағидаларда көрсетілген сервистік көрсетілетін қызметтер тізбесіне сәйкес кіші қызметтің атауы көрсетіледі.
Жүгіну/көрсетілетін қызметтің басталу күні – клиенттің сервистік қолдау алу үшін жүгінген күні немесе ұзақ мерзімді қызмет көрсету кезінде (мысалы, бизнес-жоспар әзірлеу) сервистік қолдау көрсетудің басталған күні көрсетіледі.
Көрсетілететін қызметтің аяқталу/аяқталатын күні – көрсетілетін қызметтің аяқталу күні немесе ұзақ мерзімді қызмет көрсету кезінде (мысалы, бизнес-жоспар әзірлеу) сервистік қолдау көрсетудің аяқталатын күні көрсетіледі. Бұл ретте қызмет қызметтің аяқталу/аяқталатын күнінен бастап көрсетілген болып есептеледі.
Жұмыс және (немесе) үй және (немесе) ұялы телефоны – клиенттің бір және (немесе) бірнеше телефон нөмірі көрсетіледі.
Электрондық пошта болған жағдайда клиенттің электрондық поштасы көрсетіледі.

ИИН ИП /БИН юридического лица – указывается 12-ти значный индивидуальный идентификационный номер индивидуального предпринимателя или бизнес идентификационный номер компании. Например: 830514301719 или 100164017356.
Пол – указывается пол клиента, обратившегося за получением сервисной поддержки. Например: мужской или женский.
Дата рождения – дата рождения клиента указывается в формате "день.месяц.год". Например: 25.09.1954.
Возраст – данный пункт рассчитывается в соответствии с датой рождения клиента. Например: если дата рождения клиента 01.01.1985, возраст на момент обращения (по состоянию на 01.01.2020 г.) – 35.
Инвалидность в случае, если обратившийся за сервисной поддержкой Клиент имеет инвалидность, указывается группа инвалидности; в случае отсутствия инвалидности, указывается его отсутствие. Например: 1 группа или не имеется.
Организационно-правовая форма – форма регистрации клиента в качестве предпринимателя. Например: ИП (индивидуальный предприниматель) или КХ (крестьянское хозяйство).
Категория субъекта предпринимательства – в связи с оказанием сервисной поддержки субъектам малого и среднего предпринимательства, необходимо указать к какой из данных категорий относится клиент. Например: малый или средний.
Отрасль по ОКЭД – указывается вид деятельности предприятий в строгом соответствии с ОКЭД. Например: транспорт и складирование или обрабатывающая промышленность.
Подотрасль по ОКЭД – указывается подвид деятельности предприятия в строгом соответствии с общим классификатором экономической деятельности. Например: Сухопутный транспорт и транспортирование по трубопроводам или Производство стеновых блоков.
Наименование специализированной услуги – указывается наименование услуги в соответствии с перечнем сервисных услуг, указанных в Правилах.
Подвид специализированной услуги – указывается наименование подуслуги в соответствии с перечнем сервисных услуг, указанных в Правилах.
Дата обращения/начала услуги – указывается дата обращения клиента за получением сервисной поддержки или в случае долгосрочного оказания услуги (например, разработка бизнес-плана) – дата начала оказания сервисной поддержки.
Дата завершения/окончания услуги – указывается дата завершения услуги или в случае долгосрочного оказания услуги (например, разработка бизнес-плана) – дата окончания оказания сервисной поддержки. При этом, услуга считается оказанной с даты завершения/окончания услуги.
Телефон рабочий и (или) домашний и (или) мобильный – указывается один и (или) несколько номеров телефонов клиента.
Электронная почта – указывается электронная почта клиента, при наличии;

3) қаржылай емес қолдау операторы және (немесе) ӨКП ұсынатын көрсетілген қызметтердің шарттары мен актілерін (офлайн режимде көрсетілген қызметтер бойынша) қаржы агенттігі электрондық түрде мынадай параметрлер бойынша тексереді:
а) жасалған шарттар мен көрсетілген қызметтер актілері көшірмелерінің дұрыс ресімделуі;
б) шарттарда және көрсетілген қызметтер актілерінде көрсетілген деректердің ақпаратта көрсетілген деректермен сәйкестігі, атап айтқанда, қызметтердің көрсетілу күні, көрсетілген қызметтер тізбесі;
в) ақпаратта көрсетілген клиенттер санының шарттардың/актілердің санына сәйкестігі, сондай-ақ Ақпараттағы көрсетілетін қызметтер санының көрсетілген қызметтер актілерінде көрсетілген қызметтер санына сәйкестігі;
г) сервистік қолдау жұмыскері қолының, сондай-ақ офлайн режимінде көрсетілген қызметтер бойынша Клиенттің қолы мен мөрінің (болған жағдайда) болуы;
д) электронды түрде ұсынылған шарттардың және көрсетілген қызметтер актілері көшірмелерінің сапасы;
4) қаржылай емес қолдау және (немесе) ӨКП операторы электрондық түрде ұсынатын көрсетілген қызметтердің актілерін (онлайн-режимде көрсетілген қызметтер бойынша) қаржы агенттігі мынадай параметрлер бойынша тексереді:
а) көрсетілген қызметтер актілері көшірмелерінің дұрыс ресімделуі;
б) көрсетілген қызметтер актілерінде көрсетілген деректердің ақпаратта көрсетілген деректермен сәйкестігі, атап айтқанда қызметтердің көрсетілу күні, көрсетілген қызметтердің тізбесі;
в) ақпаратта көрсетілген клиенттер санының актілер санына сәйкес келуі, сондай-ақ ақпараттағы қызметтер санының көрсетілген қызметтер актілерінде көрсетілген қызметтер санына сәйкес келуі;
г) сервистік қолдау көрсеткен қаржылай емес қолдау операторы жұмыскерінің қолын растайтын "қол қойылды" деген жазудың болуы, сондай-ақ клиенттің қолын растайтын клиенттен "қол қойылды" деген жазудың болуы;
д) ұсынылған электрондық түрде көрсетілген қызметтер актілері көшірмелерінің сапасы.
Кәсіпкерлік қызметті
жүргізуге сервистік
қолдауды жүзеге асыру
мониторингін жүргізу
әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Сервистік қолдауды іске асырудың барысы туралы ақпарат
Облыс /республикалық маңызы бар қала және астана Қызмет көрсетілген елді мекен (аумақтық бөлініс) Қызмет көрсету орны Клиент кәсіпорнының атауы Клиенттің аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және тегі ДК ЖСН/ ШОБ субъектілерінің БСН Клиенттің жынысы Клиенттің туған күні Клиенттің жасы Клиенттің мүгедектігі Кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысаны Кәсіпкерлік субъектісінің санаты
кестенің жалғасы
Клиент кәсіпорнынының ЭҚЖЖ бойынша саласы Клиент кәсіпорнының ЭҚЖЖ бойынша кіші саласы Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің атауы Мамандандырылған көрсетілетін қызметтің кіші түрінің атауы Қызмет көрсеткен қаржылай емес қолдау операторы менеджерінің аты, әкесінің аты (болған жағдайда) және тегі Жүгіну/ көрсетілетін қызметтің басталу күні Көрсетілетін қызметті аяқталу/ аяқталатын күні Клиенттің жұмыс телефоны Клиенттің ұялы телефоны Клиенттің электронды мекенжайы
Ескертпелер:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ДК – дара кәсіпкер;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
ШОБ – шағын және орта бизнес;
ЭҚЖЖ – экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші.
Кәсіпкерлік қызметті
жүргізуге сервистік
қолдауды жүзеге асыру
мониторингін жүргізу
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Сервистік қолдаудың іске асырылуын мониторингтеу шеңберінде телефонмен жүргізілетін сауал сауалнамаға арналған сұрақтар тізбесі

3) договоры и акты оказанных услуг (по услугам, оказанным в офлайн режиме), предоставляемые оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП в электронном виде, проверяются финансовым агентством по следующим параметрам:
а) правильность оформления копии заключенных договоров и актов оказанных услуг;
б) соответствие данных, указанных в договорах и актах оказанных услуг с данными, указанными в информации, в частности дата оказания услуг, перечень оказанных услуг;
в) соответствие количества клиентов, указанных в информации, количеству договоров/актов, а также соответствие количества услуг в информации количеству услуг, указанных в актах оказанных услуг;
г) наличие подписи работника сервисной поддержки, а также подписи и печати (в случае наличия) клиента по услугам, оказанным в офлайн режиме;
д) качество предоставленных копий договоров и актов оказанных услуг в электронном виде;
4) акты оказанных услуг (по услугам, оказанным в онлайн-режиме), предоставляемые оператором нефинансовой поддержки и (или) РПП в электронном виде, проверяются финансовым агентством по следующим параметрам:
а) правильность оформления копий актов оказанных услуг;
б) соответствие данных, указанных в актах оказанных услуг с данными, указанными в информации, в частности дата оказания услуг, перечень оказанных услуг;
в) соответствие количества клиентов, указанных в информации, количеству актов, а также соответствие количества услуг в информации количеству услуг, указанных в актах оказанных услуг;
г) наличие надписи "Подписано", подтверждающее подпись работника оператора нефинансовой поддержки, оказавшего сервисную поддержку, а также наличие надписи "Подписано" от клиента, подтверждающее подпись клиента;
д) качество предоставленных копий актов оказанных услуг в электронном виде.
Приложение 1
к Методике проведения
мониторинга осуществления
сервисной поддержки ведения
предпринимательской деятельности
Форма
Информация о ходе реализации сервисной поддержки
Область /город республиканского значения и столицы
Населенный пункт (территориальное деление), где оказана услуга
Место оказания услуги
Наименование предприятия клиента
Фамилия, имя и отчество (при наличии) клиента
ИИН ИП /БИН субъектов МСБ
Пол клиента
Дата рождения клиента
Возраст клиента
Инвалидность клиента
Организационно-правовая форма предприятия
Категория субъекта предпринимательства
продолжение таблицы
Отрасль по ОКЭД предприятия клиента
Подотрасль по ОКЭД предприятия клиента
Наименование специализированной услуги
Наименование подвида специализированной услуги
Фамилия, имя, отчество (при наличии) менеджера оператора нефинансовой поддержки, оказавшей услугу
Дата обращения/ начала услуги
Дата завершения / окончания услуги
Телефон рабочий клиента
Мобильный телефон клиента
Электронный адрес клиента
Примечания:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИП – индивидуальный предприниматель;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
МСБ – малый и средний бизнес;
ОКЭД – общий классификатор видов экономической деятельности.
Приложение 2
к Методике проведения
мониторинга осуществления
сервисной поддержки
ведения предпринимательской
деятельности
Форма
Перечень вопросов для телефонного опроса, проводимого в рамках мониторинга реализации сервисной поддержки

1. Сізге _______ (Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы/ Кәсіпкерлерге қызмет көрсету орталығы бөлімшесінің атауы) ____ күні консультация берілді ме немесе қызмет көрсетілді ме?
2. Сіз алынған консультация және (немесе) көрсетілген қызмет сапасын 5 балдық шәкіл бойынша қалай бағалайсыз? (мұнда 1– өте жаман, 5 – өте жақсы)
3. Алынған консультация және/немесе көрсетілген қызмет сіздің бизнесіңізге көмектесті ме?
☐ Жоқ, көмектескен жоқ;
☐ Иә, ішінара көмектесті;
☐ Иә, көмектесті.
4. Сіз мемлекеттік қолдаудың қаржылық құралдарын алуға мүдделісіз бе?
☐ Иә
☐ Жоқ
_________________
Кәсіпкерлік қызметті
жүргізуге сервистік
қолдауды жүзеге асыру
мониторингін жүргізу
әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
Сервистік қолдаудың іске асырылуын мониторингтеу туралы есеп
1. Кіріспе: "Кәсіпкерлік қызметті жүргізуге сервистік қолдау көрсету" құралының іске асырылуы туралы жалпы ақпарат.
2. Мынадай көрсеткіштерді тексеру мен өңдеуді қамтитын статистикалық көрсеткіштердің талдауы:
өңірлік бөліністе көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны;
өңірлер бойынша экономика салалары бөлінісінде көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны;
өңірлер бойынша ұйымдық-құқықтық нысан бөлінісінде клиенттер кәсіпорындарының саны;
өңірлер бойынша гендерлік бөліністе көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны (бір өкіл бірнеше клиенттен сервистік қызмет алу үшін жүгінген кезде, осы клиенттің гендерлік тиесілігі бір рет есепке алынады);
жас санаты бойынша клиенттер саны (бір өкіл бірнеше клиенттен сервистік қызмет алу үшін жүгінген кезде, осы клиенттің жас санаты бір рет есепке алынады);
өңірлік бөліністе кәсіпкерлік субъектісі санаты бойынша көрсетілетін қызметтерді алған клиенттер саны;
өңірлік бөліністе көрсетілген қызметтер тізбесі бойынша сандық көрсеткіштер;
қаржылай емес қолдау операторы офлайн режимде көрсеткен қызметтер саны;
онлайн режимде көрсетілген қызметтер саны.
3. Қаржы агенттігінің өңірлік филиалдарының желісі және/немесе қаржы агенттігінің Call-орталығы арқылы клиенттерге телефон арқылы сауал салу жолымен, клиенттердің қанағаттануын бағалау және мемлекеттік қолдаудың қаржылық құралдарының қажеттілігін талдау арқылы жүргізілетін сервистік қолдаудың іске асырылу сапасына мынадай өлшемшарттар бойынша аудит жүргізу:
алынған көрсетілетін қызметтер және (немесе) консультациялар сапасын бағалау бойынша көрсеткіштер;
алынған сервистік көрсетілетін қызмет және (немесе) консультацияларға қанағаттану бойынша көрсеткіштер;
клиенттердің мемлекеттік қолдаудың қаржылық құралдарын алудағы мүдделілігі.
4. Қорытынды: түйінді қорытындылар мен ұсыныстар.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша
кәсіпкерлікті қаржылай емес
қолдау шараларын ұсыну
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру аясында кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралы шеңберінде консультациялық қызметтерді жеткізуші компаниялардың конкурстық іріктеуге қатысуына арналған өтінім

1. Получали ли Вы консультацию либо услугу ____ числа в _____ (наименование Центра обслуживания предпринимателей/отделения Центра обслуживания предпринимателей).
2. Как вы оцениваете качество полученной услуги и (или) консультации по 5 балльной шкале? (где 1 это – плохо, 5 это – отлично)
3. Помогла ли вам полученная услуга и (или) консультация в Вашем бизнесе?
☐ Нет, не помогла;
☐ Да, помогла частично;
☐ Да, помогла.
4. Заинтересованы ли Вы в получении финансовых инструментов государственной поддержки?
☐ Да
☐ Нет
Приложение 3
к Методике проведения
мониторинга осуществления
сервисной поддержки
ведения предпринимательской
деятельности
Форма
Отчет о мониторинге реализации сервисной поддержки
1. Введение: общая информация о реализации инструмента "Предоставление сервисной поддержки ведения предпринимательской деятельности".
2. Анализ статистических показателей, включающий в себя проверку и обработку следующих показателей:
количество клиентов, получивших услуги в региональном разрезе;
количество клиентов, получивших услуги в разрезе отраслей экономики по регионам;
количество предприятий клиентов в разрезе организационно-правовой формы по регионам;
количество клиентов, получивших услуги в гендерном разрезе по регионам (в случае обращения одного представителя за получением сервисных услуг от нескольких клиентов, гендерная принадлежность данного клиента учитывается один раз);
количество клиентов по возрастной категории (в случае обращения одного представителя за получением сервисных услуг от нескольких клиентов, возрастная категория данного клиента учитывается один раз);
количество клиентов, получивших услуги по категории субъекта предпринимательства в разрезе регионов;
количественные показатели по перечню оказанных услуг в региональном разрезе;
количество услуг, оказанных офлайн режиме, оператором нефинансовой поддержки;
количество услуг, оказанных в онлайн режиме.
3. Аудит качества реализации сервисной поддержки, проводимый путем телефонного опроса клиентов финансовым агентством через региональную филиальную сеть и/или Call-центр финансового агентства, посредством оценки удовлетворенности клиентов и анализа востребованности финансовых инструментов государственной поддержки по следующим критериям:
показатели по оценке качества полученных услуг и (или) консультаций;
показатели по удовлетворенности полученной сервисной услуги и (или) консультации;
заинтересованность клиентов в получении финансовых инструментов государственной поддержки.
4. Заключение: ключевые выводы и предложения.
Приложение 7
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Заявка на участие в конкурсном отборе компаний-поставщиков консультационных услуг в рамках инструмента "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержкии развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"

1. Консультациялық қызметтерді жеткізуші компанияның толық атауы
2. Заңды мекенжайы (индекс, облыс, қала (аудан), елді мекен, көшесі, телефон, е-mail)
3. Басшы (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), электрондық мекенжайы, ұялы (жұмыс телефоны)
4. Мемлекеттік тіркеу нөмірі және күні
5. Бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН)
6. Құрылтайшылар туралы ақпарат (тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда),
егер консультациялық қызметтерді жеткізуші компанияның құрылтайшылары жеке тұлғалар не заңды тұлғалар болып табылса, заңды тұлға болып табылатын өтініш берушінің консультациялық көрсетілетін қызметтерді жеткізуші компания атауы, БСН)
Өтінімге келесі құжаттар тізбесін қоса беремін:
1) өтініш берушімен еңбек қатынастарында тұрған, кемінде 5 (бес) жоғары білімі бар білікті кадрлардың болуын растайтын құжаттар (қызметкерлердің түйіндемелерінің көшірмелері, дипломдардың көшірмелері, еңбек шарттарының көшірмелері және (немесе) өтініш берушінің жұмысқа қабылдау туралы бұйрығы);
2) жұмыс тәжірибесінің болуын растайтын құжаттар, консультациялық көрсетілетін қызметтерді жеткізуші компания қызметінің сипаттамасы, оның мамандану сипаттамасы;
4) мемлекеттік тізілімде тіркелгені туралы куәліктің көшірмесі;
5) кем дегенде алдыңғы екі жыл ішіндегі жылдық қаржылық есептілік (пайда мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп, баланс);
6) пікірлер мен ұсынымдарды қоса алғанда, консультациялық көрсетілетін қызметтерді жеткізуші компанияның мамандануы шеңберінде соңғы 2 жылда іске асырылған жобалар сипаттамасы;
7) атаулы оқыту операторы әзірлеген техникалық ерекшелікке сәйкес әзірленген оқыту бағдарламалары;
8) бірнеше өңірлер мен елді мекендерде бір мезгілде оқытуды жүргізуге және консультациялық қызметтер көрсетуге өтінім берілген жағдайда, бірнеше елді мекендер мен өңірлерде оқытуды жүргізу және консультациялық қызметтер көрсету мүмкіндігін растайтын ақпарат;
9) коммерциялық ұсыныс.
_______________________________________________________________
Осымен осы өтінім бойынша құжаттарды, материалдар мен ақпаратты, оның ішінде құпия мәліметті қамтитын ақпаратты пайдалануға өз келісімімді беремін.
Осымен ұсынылған материалдар мен ақпараттың, оның ішінде бастапқы деректердің, есептеулердің, негіздемелердің дұрыстығын растаймын және дұрыс емес деректерді беру фактілері анықталған жағдайда, өтінім комиссияның қарауына жіберілмейтіндігім туралы маған ескертілді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20 ___ жылғы "__" _________ № _______________ қаулысымен бектіліген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қаржылай емес қолдау шараларын ұсыну қағидаларымен (бұдан әрі – Қағидалар) таныстым.
Осымен өзімінің "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті дамытуды қолдау мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру аясында кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралы шеңберінде консультациялық қызметтерді жеткізуші компанияларға конкурстық іріктеу жүргізу шарттарымен келісетінімді растаймын.
Қағидалардың талаптарына сәйкес талап етілетін құжаттар ____________ парақта қоса беріледі.
Осы өтінімнің мәселелері бойынша хабарламаларды алу үшін электрондық пошта мекенжайы: __________________.
Ескертпе: Өтінішке басшы немесе өзге уәкілетті тұлға қол қояды. Басшысы ауысқан кезде және байланыс деректері (пошта мекенжайы, электрондық мекенжайы және телефоны) өзгерген кезде атаулы оқыту операторын хабардар ету қажет.
_______________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
______________________________________________________________
Өтініш берушінің атынан құжаттарға қол қоюға өкілеттігі бар адамның лауазымы
_______________________________________________ (қолы)
Құжаттарды алғаны туралы белгі (атаулы оқыту операторы толтырады)
Алған күні: 20 __ жылғы "_____" ___________ Өтінімнің тіркеу нөмірі №_____ Тіркеуші ____________________(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
бойынша кәсіпкерлікті
қаржылай емес қолдау
шараларын ұсыну
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралын көрсетуге арналған сауалнама-өтінім
Ұсынылған материалдарды қарауды сұраймын және "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру шеңберінде кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралына қатысатыным туралы мәлімдеймін.

1. Полное наименование компании-поставщика консультационных услуг.
2. Юридический адрес (индекс, область, город (район), населенный пункт, улица, телефон, е-mail).
3. Руководитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии), электронный адрес, сотовый (рабочий телефон).
4. Номер и дата государственной регистрации.
5. Бизнес идентификационный номер (далее – БИН).
6. Информация об учредителях (фамилия, имя, отчество (при его наличии), если учредителями компании-поставщика консультационных услуг являются физические лица либо наименование, БИН компании-поставщика консультационных услуг заявителя, являющихся юридическими лицами)
К заявке прилагаю следующий перечень документов:
1) документы, подтверждающие наличие квалифицированных кадров, не менее 5 (пяти) человек с высшим образованием, состоящих в трудовых отношениях с заявителем (копии резюме работников, копии дипломов, копии трудовых договоров и (или) приказ заявителя о приеме на работу);
2) документы, подтверждающие наличие опыта работы, характеристика деятельности компании-поставщика консультационных услуг, описание ее специализации;
4) копия свидетельства о регистрации в государственном реестре;
5) годовая финансовая отчетность как минимум за 2 (два) предыдущих года (отчет о прибылях и убытках, отчет о движении денежных средств, баланс);
6) описание реализованных проектов в рамках специализации компании-поставщика консультационных услуг за последние 2 (два) года, включая отзывы и рекомендации;
7) разработанные обучающие программы согласно технической спецификации, разработанной оператором адресного обучения;
8) информация, подтверждающая возможность проведения обучения и оказания консультационых услуг в нескольких населенных пунктах и регионах, в случае подачи заявки на проведение обучения и оказание консультационных услуг одновременно в нескольких регионах и населенных пунктах;
9) коммерческое предложение.
____________________________________________________________________
Настоящим даю свое согласие на использование документов, материалов и информации по данной заявке, в том числе содержащих конфиденциальные сведения.
Настоящим подтверждаю достоверность представленных материалов и информации, в том числе исходных данных, расчетов, обоснований, и предупрежден, что в случае выявления фактов предоставления недостоверных данных, заявка не допускается к рассмотрению комиссией.
С Правилами предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025", утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от "__" _________ 20 ___ года № _______________ (далее – Правила) ознакомлен.
Настоящим подтверждаю свое согласие с условиями проведения конкурсного отбора компаний-поставщиков консультационных услуг в рамках инструмента "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025".
Требуемые документы в соответствии с требованиями Правил прилагаются на _____ листах.
Адрес электронной почты для получения уведомлений по вопросам настоящей заявки:__________________.
Примечание: Заявление подписывается руководителем или иным уполномоченным лицом. При смене руководителя и изменений контактных данных (почтового адреса, электронного адреса и телефона) необходимо уведомлять оператора адресного обучения.
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
____________________________________________________________________
(должность лица, имеющего полномочия для подписания документов от имени
заявителя)
_______________________________________________
(подпись)
Отметка о получении документов (заполняется оператором адресного обучения)
Дата получения: "_____" ________________ 20 __ года
Регистрационный номер заявки №_____
Регистратор
_____________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе поддержки
и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Анкета-заявка на оказание инструмента "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"
Прошу рассмотреть представленные материалы и заявляю об участии в инструменте
"Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого,
в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"

1. Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)_________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі ________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі_________________________________________________________
кім берді____________________________________________________
берілген күні_________________________________________________
мекенжайы___________________________________________________
телефон нөмірі (факс) __________________________________________
ұялы телефон нөмірі_______________________________________
қосымша ұялы телефон нөмірлері ____________
жынысы (ер/әйел)________________
туған күні________________
лауазымы___________________
E-mail ______________________
2. Ұйым туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы__________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі _________________________________
басшының тегі аты, әкесінің аты (болған жағдайда) ________________
басшының жеке сәйкестендіру нөмірі _____________
мекенжайы__________________________________________________
телефон нөмірі (факс)__________________________________________
веб-сайт _____________________________________________________
жеке тұлға, дара кәсіпкер үшін:
атауы__________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)__________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі _______________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі________________________________________________________
кім берді____________________________________________________
берілген күні_________________________________________________
мекенжайы___________________________________________________
телефон нөмірі (факс)__________________________________________
Жеке тұлға, дара кәсіпкер ретінде қызметінің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері______________________________________________
хабарлама күні________________________________________________
Экономика секторы (экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуішінің коды бойынша саланың коды және атауы) _______________________________________
Кәсіпкерлік субъектісінің санаты (шағын/микро) ______________________
Кәсіпорынның мемлекеттік тіркелген күні ___________________
Тауарлардың, көрсетілетін қызметтердің негізгі номенклатурасы ___________
Өткен жылғы орташа жылдық табыс (мың теңге) _______________
Өткен жыл үшін жұмыскерлердің орташа жылдық саны (адам)____
Заңды тұлға қызметінің қысқаша сипаттамасы ___________________________
Мыналарға міндеттенемін:

1. Сведения о заявителе:
фамилия, имя, отчество (при его наличии)__________________________
индивидуальный идентификационный номер ________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер_________________________________________________________
кем выдано____________________________________________________
дата выдачи____________________________________________________
адрес__________________________________________________________
номер телефона (факса) __________________________________________
номер мобильного телефона_______________________________________
дополнительные контактные номера мобильных телефонов ____________
пол (мужской/женский)________________
дата рождения________________
должность___________________
E-mail ______________________ _
2. Сведения об организации
для юридического лица:
наименование__________________________________________________
бизнес-идентификационный номер _________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя________________
индивидуальный идентификационный номер руководителя _____________
адрес_________________________________________________________
номер телефона (факса)__________________________________________
веб-сайт _______________________________________________________
для физического лица, индивидуального предпринимателя:
наименование__________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)__________________________
индивидуальный идентификационный номер _______________________
документ, удостоверяющий личность:
номер_________________________________________________________
кем выдано____________________________________________________
дата выдачи____________________________________________________
адрес__________________________________________________________
номер телефона (факса)__________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве физического лица, индивидуального
предпринимателя:
местонахождение________________________________________________
дата уведомления________________________________________________
Сектор экономики (код и наименование отрасли по коду общего классификатора
видов экономической деятельности) _____________________
Категория субъекта предпринимательства (малое/микро) _________________________
Дата государственной регистрации предприятия ___________________
Основная номенклатура товаров, услуг ______________________
Среднегодовой доход за предыдущий год (тысяч тенге) _______________
Среднегодовая численность работников за предыдущий год (человек)____
Краткое описание деятельности юридического лица _____________________________
Обязуюсь:

1) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, дереу хабардар етуге;
2) оқыту бағдарламасына немесе құралды іске асыруға байланысты өзге де іс-әрекеттерге мониторинг жүргізу үшін барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды беруге
Мыналармен келісемін:
1) атаулы оқу операторы ұсынылған мәліметтерді тексеруді жүргізуі мүмкін;
2) көрсетілген деректер мен ақпараттың дұрыс еместігі анықталған жағдайда, осы өтінім қараудың кез келген кезеңінде қабылданбауы мүмкін.
Құралды ұсынудың шарттарымен және қағидаларымен таныстым.
Көрсетілген қызметтердің сапасын бағалау (аудит) мақсатында жүргізілетін телефон арқылы және/немесе SMS-сауал салуды жүргізуге келісім беремін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, теріс мәліметтер ұсынылғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректерді және өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, түсіруге және пайдалануға келісім беремін.
Өтінімді электрондық нысанда берген кезде:
20 __жылғы "__ " сағат 00:00-де өтініш беруші қол қойып, жіберді:
Электрондық цифрлық қолтаңбаның деректері
Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
20 __жылғы "__ " сағат 00:00-де менеджер-консультант қабылдады:
Электрондық цифрлық қолтаңбаның деректері
Электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылған күні мен уақыты
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын ұсыну
қағидаларына
9-қосымша
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті дамытуды қолдау мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілеріне жеңілдікті кредит беру аясында кәсіпкерлерді атаулы оқыту" құралы шеңберінде мониторингтік есеп
Компания атауы Қатысушының тегі, аты, әкесінің аты (болғн жағдайда) Қызметі Қызметінің қысқаша сипаттамасы Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша сала/кіші сала атауы Компанияның орташа жылдық табысы, мың тг Жұмыс орындар саны, адам Өткен жылға төленген салық көлемі, мың теңге Жобаға қатысу нәтижесі Ескертпе Өңір
Жобаға қатысу дейін Кейін Жобаға қатысқанға дейін Кейін
Ескертпе: басқа да оң нәтижелер болған жағдайда, ақпаратты "Ескертпе" бағанында көрсету қажет.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын ұсыну қағидаларына
10-қосымша
Нысан
"Басқарудың жаңа әдістерін, өндіріс технологияларын енгізу мәселелері бойынша сыртқы консультанттарды тарту (Аға сеньорлар)" құралын беруге ӨТІНІМ
Барлық жолдарды толтыру міндетті

1) незамедлительно уведомить в случае изменения данных, указанных в заявке;
2) предоставить все сведения и документы, необходимые для проведения
мониторинга программы обучения или иных действий, связанных с реализацией
инструмента.
Согласен с тем, что:
1) оператором адресного обучения может быть проведена проверка представленных
сведений;
2) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящая
заявка может быть отклонена на любом этапе ее рассмотрения.
Ознакомлен с условиями и правилами предоставления инструмента.
Даю согласие на проведение телефонного и/или SMS-опроса, проводимого в целях
оценки (аудита) качества оказанных услуг.
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об
ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с
законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений,
составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение,
выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
При подаче заявки в электронной форме:
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Дата и время подписания электронной цифровой подписью
Уведомление о принятии заявки:
Принято менеджером-консультантом в 00:00 часов "__" 20__ года:
Данные из электронной цифровой подписи
Дата и время подписания электронной цифровой подписью
Приложение 9
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Мониторинговый отчет в рамках инструмента "Адресное обучение предпринимателей в рамках льготного кредитования субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025"
Наименование компании
Фамилия, имя, отчество (при наличии) участника
Должность
Краткое описание деятельности
Наименование отрасли/ подотрасли по общему классификатору экономической деятельности
Среднегодовой доход компании, тыс. тг.
Количество рабочих мест, человек
Объем выплаченных налогов за прошлый год, тыс.тг
Результат участия в проекте
Примечание
Регион
До участия в проекте
После
До участия в проекте
После
Примечание: в случае наличия других положительных результатов, необходимо указать информацию в столбце "Примечание".
Приложение 10
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
ЗАЯВКА на предоставление инструмента "Привлечение внешних консультантов по вопросам внедрения новых методов управления, технологий производства (Старшие сеньоры)"
Заполнение всех полей обязательно

1. Сыртқы консультанттарды тарту:
□ Отандық □ Шетелдік
1.1. Егер "Шетелдік" болса:
□ Халықаралық шетелдік ұйымдардың жәрдемдесуімен сыртқы шетелдік консультантты тарту
□ Өтініш берушінің ұсынымы бойынша сыртқы шетелдік консультантты тарту
2. Компанияның атауы:
2.1. Кәсіпкерлік субъектісінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
3.1. Құрылған күні:
3.2. Меншіктің ұйымдық-құқықтық нысаны:
күні
айы
жылы
□ дара кәсіпкер
□ жауапкершілігі шектеулі серіктестік
□ акционерлік қоғам
□ басқа
4.1. Кәсіпкерлік субъектісінің заңды мекенжайы:
4.2. Облыс:
4.3. Қала (елді мекен, ауданын көрсете отырып):
4.4. Кәсіпкерлік субъектісінің нақты мекенжайы (заңды мекенжайынан айырма болған жағдайда):
4.5. Пошта индексі:
5. Басшының аты, әкесінің аты (болса), тегі:
5.1. Басшының жеке сәйкестендіру нөмірі:
6. Компаниядан жауапты адам:
6.1. Жауапты адамның аты, әкесінің аты (болса), тегі:
6.2. Басшының жынысы:
□ ер □ әйел
6.3. Басшының туған күні:
6.4. Лауазымы:
6.5. Ұялы телефоны:
6.6. Телефоны (факс):
6.7. Электрондық поштасы:
7.1. Компания қызметінің негізгі саласы (экономика саласы):
________________________________________________
7.2. "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамыту мемлекеттік бағдарламасының әлеуетті қатысушылары үшін экономиканың басым секторларының тізбесіне сәйкес экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша коды:
7.3. Шығарылатын өнімнің (ұсынылатын
қызметтердің) атауы:_______________________________________________
8. Штаттық жұмыскерлер саны:
9. Алдыңғы жылғы орташа жылдық кіріс (мың теңге):
10.1. Сараптамалық көмек талап етілетін сала:
□ менеджментті ұйымдастыру
□ өндірістік процесті ұйымдастыру
□ жұмыс техникасын пайдалану
□ персоналдың біліктілігін арттыру
□ қаржы саласындағы көрсетілетін қызметтер
□ өнім сапасын бақылау
□ өнімді өткізу және маркетинг
□ басқа: ______________________________
10.2. Сұрау салынған сараптамалық көмектің толық сипаттамасы:
____________________________________________________________________
11. Сараптамалық миссияның мақсаты:
12. Күтілетін нәтижелер:
13. Сарапшының құпталатын кәсіби біліктілігі (білімі, қызмет аясы, жұмыс тәжірибесі, ерекше дағдылары):
14. Сараптамалық миссияға қатысты ақпарат:
15.1. Миссияны бастаудың құпталатын күні (айы, жылы):
15.4. Миссияны жүзеге асыру орны:
15.5. Сарапшы қамтамасыз етілетін тұрғын үй түрі:
___________________________________________
15.2. Күтілетін ұзақтығы:

1. Привлечение внешних консультантов:
□ Отечественный □ Иностранный
1.1. Если "Иностранный":
□ Привлечение внешнего иностранного консультанта при содействии международных зарубежных организаций
□ Привлечение внешнего иностранного консультанта по рекомендации заявителя
2. Название компании:
2.1 Бизнес-идентификационный номер субъекта предпринимательства:
3.1. Дата учреждения:
3.2. Организационно-правовая форма собственности:
день
месяц
год
□ индивидуальный предприниматель
□ товарищество с ограниченной ответственностью
□ акционерное общество
□ другая
4.1. Юридический адрес субъекта предпринимательства:
4.2. Область:
4.3. Город (населенный пункт с указанием района):
4.4. Фактический адрес субъекта предпринимательства (в случае отличия от юридического адреса):
4.5. Почтовый индекс:
5. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя:
5.1 Индивидуальный идентификационный номер руководителя:
6. Ответственное лицо от компании:
6.1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица:
6.2. Пол руководителя:
□ мужской □ женский
6.3. Дата рождения руководителя:
6.4. Должность:
6.5. Мобильный телефон:
6.6. Телефон (факс):
6.7. Электронная почта:
7.1. Основная сфера деятельности компании (отрасль экономики):
________________________________________________
7.2. Код по общему классификатору экономической деятельности, согласно перечню приоритетных секторов экономики для потенциальных участников Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025":
7.3. Наименования выпускаемой продукции (предоставляемых услуг):
_______________________________________________
8. Количество штатных работников:
9. Среднегодовой доход за предыдущий год (тысяч тенге):
10.1. Область, в которой требуется экспертная помощь:
□ организация менеджмента
□ организация производственного процесса
□ эксплуатация рабочей техники
□ повышение квалификации персонала
□ услуги в финансовой сфере
□ контроль качества продукции
□ сбыт продукции и маркетинг
□ другое: ______________________________
10.2. Подробное описание запрашиваемой экспертной помощи:
____________________________________________________________________
11. Цель экспертной миссии:
12. Ожидаемые результаты:
13. Желаемая профессиональная квалификация эксперта (образование, сфера деятельности, опыт работы, особые навыки):
14. Информация касательно экспертной миссии:
15.1. Желаемая дата начала миссии (месяц, год):
15.4. Место осуществления миссии:
15.5. Вид жилья, которым будет обеспечен эксперт:
___________________________________________
15.2. Ожидаемая продолжительность:

15.6. Сарапшыға берілетін көлік түрі:
15.3. Аудармашы ұсыну дайындығы:
16. Сіздің компанияңызда шет тілдерін білетін жауапты жұмыскер бар ма?
Иә жоқ (сызу керек)
Егер сіз "Иә" деп жауап берсеңіз, онда тиісті тілді(дерді) және меңгеру деңгейін нақтылаңыз:
17. Қоса берілген компанияның бизнес (стратегиялық) даму/жаңғырту жоспары болған жағдайда, белгілеңіз
□ Иә □ Жоқ
Егер сіз "Иә" деп жауап берсеңіз, тиісті құжатты қоса беріңіз
18. "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылық емес шараларын ұсыну қағидаларымен танысқан және келіскен жағдайда, белгілеңіз □
19. Осымен:
Мәліметтер мен қоса берілетін құжаттардың дұрыстығын растаймын □
Өтініш берушінің аты, әкесінің аты (болса), тегі ______________________________
Өтініш берушінің лауазымы ________________________________________________
Өтініш берушінің қолы __________________
Өтінішті алған күн: 20___ жылғы "____"_______
Жұмыскердің (Өтінішті қабылдаған адамның) аты, әкесінің аты (болса), тегі _____
Жұмыскердің (Өтінішті қабылдаған адамның) лауазымы ______________________
Жұмыскердің (Өтінішті қабылдаған адамның) қолы __________________________
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жеке куәлік (сәйкестендіру үшін);
2) кәсіпкерлік субъектісін тіркеу туралы анықтама (кәсіпорынды қайта тіркеу және тарату үшін) және нотариалды куәландырылған сенімхат (қажет болса) (түпнұсқасы және көшірмесі);
3) мемлекеттік кірістер департаментінен салық төлеушінің соңғы 12 (он екі) айдағы кірістерін растау туралы анықтама;
4) жұмыс орнынан мерзімі күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын анықтаманың көшірмесі;
5) бизнесті кеңейту және жаңғырту жөніндегі көрсеткіштерді қоса алғанда, бірақ олармен шектелмей, іске асыруға байланысты мониторинг немесе өзге де іс-қимылдар жүргізу үшін қажетті барлық мәліметтер мен деректерді беру туралы жазбаша міндеттеме, одан әрі Бағдарламаның басқа бағыттарына қатысу жөніндегі мәліметтер, оқудан өткеннен кейін құрылған жаңа жұмыс орындарының саны туралы мәліметтер, салық аударымдарының серпіні туралы мәліметтер, мониторингілеу барысында сұратылуы мүмкін өзге де мәліметтер;
6) компанияның электрондық-цифрлық қолтаңбасын пайдалану үшін жауапты орындаушы Өтінімге қол қойған жағдайда, Өтініш берушіге сенімхат;
7) компанияны дамыту/жаңғырту бизнес (стратегиялық) жоспары (болса).
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын ұсыну
қағидаларына
11-қосымша
Нысан
"Аға сеньорлар" құралын іске асырылуын мониторинтеу бойынша есеп
Компанияның атауы Қатысушының аты, әкесінің аты (болса),тегі Лауазымы Қызметтің қысқаша сипаттамасы Экономикалық қызметтің жалпы жіктеуіші бойынша саланың/кіші саланың атауы Компанияның орташа жылдық кірісі, мың тг Жұмыс орындарының саны, адам
Жобаға қатысқанға дейін Кейін Жобаға қатысқанға дейін Кейін
кестенің жалғасы
Өткен жылға төленген салық көлемі, мың теңге Сараптамалық миссияның мақсаты Шетелдік әріптес ұйымның атауы Ынтымақтастық орнату бойынша ақпарат Жобаға қатысу нәтижесі Ескертпе Өңір
(қатысушы кәсіпорындардың даму жоспарларын іске асыру)
Ескертпе: басқа оң нәтижелер болған жағдайда, "Ескертпе" бағанында ақпаратты көрсету қажет.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын ұсыну
қағидаларына
12-қосымша
Нысан
"Қазақстан Республикасының шағын және орта кәсіпкерлігін қолдау жөніндегі Еуропалық Қайта құру және Даму банкінің іскерлік консультациялық көрсетілетін қызметтер бағдарламасы" құралын ұсынуға ӨТІНІМ
Кәсіпорын туралы ақпарат
Кәсіпорынның толық атауы:
Тіркеу нөмірі:
Мекен жайы: Факс:
Телефон: Веб-сайт:
Электрондық пошта:
Басшының ресми лауазымы:
Басшының аты, әкесінің аты (болса) тегі:
Басшының жасы:
Басшының жынысы:
Жылдық айналым (еуро):
Құрылған жылы:
Қосылған құн салығы бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлік (егер бар болса):
Қызметкерлер:
Қызметкерлердің жалпы саны:
Әйел жынысты қызметкерлер саны:
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша саланың атауы:
Кәсіпорынның сипаттамасы (тарихы, өнім, көрсетілетін қызметтер, клиенттер, өндіріс көлемі және негізгі даму кезеңдері)

15.6. Предоставляемый эксперту вид транспорта:
15.3. Готовность предоставления переводчика:
16. Имеется ли в Вашей компании ответственный работник со знанием иностранных языков?
Да Нет (обвести)
Если Вы ответили "Да", то уточните соответствующий (ие) язык(и) и уровень владения:
17. Отметьте в случае наличия приложенного бизнес (стратегического) плана развития/модернизации компании □ Да □ Нет
Если Вы ответили "Да", то приложите соответствующий документ
1. Отметьте в случае ознакомления и согласия с Правилами предоставления нефинансовых мер поддержки предпринимательства по Государственной программе поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025" □
19. Настоящим:
Подтверждаю достоверность сведений и прилагаемых документов □
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
заявителя__________________________________________
Должность заявителя ________________________________________________
Подпись заявителя __________________
Дата получения заявления: "____"_______ 20___ года
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) работника (принявшего заявление)
____________________
Должность работника (принявшего заявление)
___________________________________
Подпись работника (принявшего заявление)
_____________________________________
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) удостоверение личности (для идентификации);
2) справка о регистрации субъекта предпринимательства (для перерегистрации и ликвидации предприятия) и нотариально заверенная доверенность (при необходимости) (оригинал и копия);
3) справка с департамента государственных доходов о подтверждении доходов налогоплательщика за последние 12 (двенадцать) месяцев;
4) копия справки с места работы со сроком давности не более 10 (десяти) календарных дней;
5) письменное обязательство о предоставлении всех сведений и данных, необходимых для проведения мониторинга или иных действий, связанных с реализацией, включая, но не ограничиваясь, показатели по расширению и модернизации бизнеса, сведения по дальнейшему участию в других направлениях Программы, сведения о количестве новых рабочих мест, созданных после прохождения обучения, сведения о динамике налоговых отчислений, иные сведения, которые могут быть запрошены в ходе мониторинга;
6) доверенность на заявителя, в случае подписания заявки ответственным исполнителем для использования электронной цифровой подписи компании.
7) бизнес (стратегический) план развития/модернизации компании (при наличии).
______________________________
Приложение 11
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Отчет по мониторингу реализации инструмента "Старшие сеньоры" (реализация планов развития предприятий участников)
Наименование компании
Фамилия, имя, отчество (при наличии) участника
Должность
Краткое описание деятельности
Наименование отрасли/ подотрасли по общему классификатору экономической деятельности
Среднегодовой доход компании, тыс. тг
Количество рабочих мест, человек
Объем выплаченных налогов за прошлый год, тыс.тг
Цель экспертной миссии
Наименование зарубежной организации -партнера
Информация по установлению сотрудничества
Результат участия в проекте
Примечание
Регион
До участия в проекте
После
До участия в проекте
После
Примечание: в случае наличия других положительных результатов, необходимо указать информацию в столбце "Примечание".
Приложение 12
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
ЗАЯВКА на предоставление инструмента "Программа деловых консультационных услуг Европейского Банка Реконструкции и Развития по поддержке малого и среднего предпринимательства Республики Казахстан"
Информация о предприятии
Полное название предприятия:
Регистрационный номер:
Адрес: Факс:
Телефон: Веб-сайт:
Электронная почта:
Официальная должность руководителя:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя:
Возраст руководителя:
Пол руководителя:
Годовой оборот (евро):
Год основания:
Свидетельство о постановке на регистрационный учет по налогу на добавленную стоимость (если есть):
Сотрудники:
Общее количество сотрудников:
Количество сотрудников женского пола:
Наименование отрасли по общему классификатору видов экономической деятельности:
Описание предприятия (история, продукция, услуги, клиенты, объемы производства и основные этапы развития)

Кәсіпорынның даму тарихы (соңғы 5-10 жылда):
Дамудың маңызды кезеңдері (жекешелендіру, құрылымдық өзгерістер, салалық стандарттарды енгізу, тағы басқалар):
Меншік иелерінің құрылымы (қатысу үлестерін немесе акцияларды бөлу, %):
Жергілікті %
Шетелдік %
Жеке %
Әйелдер %
Қызмет түрлері және олардың кірістердегі үлесі:
Кредит беру (кәсіпорын алған/алуды жоспарлайтын кредиттер туралы ақпарат беруді өтінеміз):
Кредиттік ұйымның атауы
Жобаның жалпы сомасы
Алынған кредиттің жалпы сомасы
Кредиттік шартқа қол қойылған күн (күні, айы, жылы)
Жылдық пайыздық мөлшерлеме
Кредит алу мақсаты (инвестициялар, айналым капиталы, аралас)
Кредит қанша айға алынды
Сіз осы кредиттік ұйымнан бірінші рет кредит алып отырсыз ба? (Иә, Жоқ)
Жобаның сипаттамасы:
Жобаның көмегімен шешілуі болжанып отырған, кәсіпорынның негізгі проблемаларын сипаттау:
Қажетті консультациялық көрсетілетін қызметтер:
Жоба нәтижесінде кәсіпорын қызметіндегі күтілетін өзгерістер
Тартылатын консультант (компанияның атауы, байланыс деректері, жауапты тұлғаның аты):
Жоба басталуының күтілетін күні:
Сіздің кәсіпорынның жобаны іске асыруға жауапты жұмыскері:
Аты, әкесінің аты (болса), тегі
Лауазымы:
Мекенжайы:
Телефоны:
Эл. поштасы:
Сіздің кәсіпорынныңсыртқы консультанттарды тарту бойынша тәжірибесі бар ма? Егер "иә" болса, қысқаша ақпарат беруді өтінеміз:
Өтінім құжаттамасы топтамасына кіретін құжаттар тізбесі:
Өтінімнің толтырылған түпнұсқасы
Тіркеу сертификатының көшірмесі
Акциялардың бақылау пакетіне меншік құқығы туралы куәлік (жарғыдан немесе құрылтай шарттарынан үзінді)
Компанияның мөрімен расталған алдыңғы 2 (екі) жылға жылдық қаржылық есептіліктің көшірмелері (пайда мен шығындар туралы есеп, ақша қаражатының қозғалысы, бухгалтерлік баланс)
Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын ұсыну
қағидаларына
13-қосымша
Нысан
"Іскерлік байланыстар" құралы шеңберінде шағын және орта кәсіпкерліктің жоғары және орта буын басшыларының біліктілігін арттыруға арналған тағылымдамаға қатысуға ӨТІНІМ
1. Өтініш беруші туралы ақпарат
Өтініш берушінің аты, әкесінің аты (болса), тегі:
Туған күні:
Жынысы:
ер / әйел
Компанияның атауы:
Лауазымы:
Компанияның ағымдағы қызметі:
Компанияның жоспарланатын қызметі:
Құрылған күні:
Компанияның мекенжайы:
Компанияның заңды мекенжайы:
Компанияның нақты мекенжайы (заңды мекенжайынан айырмашылығы болған жағдайда):
Облыс:
Қала (елді мекен, ауданды көрсете отырып):
Пошта индексі:
Меншіктің ұйымдық-құқықтық нысаны:
дара кәсіпкер ___
жауапкершілігі шектеулі серіктестік _ _ _ _ акционерлік қоғам ____
басқа______
Компанияның ресми сайты (бар болса):
Байланыстар:
Ұялы телефон:
Электрондық пошта:
Телефон (факс):

История развития предприятия (за последние 5-10 лет):
Важные этапы развития (приватизация, структурные изменения, внедрение отраслевых стандартов, и другое):
Структура собственников (распределение долей участия или акций, в %):
Местные %
Иностранные %
Частные %
Женщины %
Виды деятельности и их доля в доходах:
Кредитование (просьба предоставить информацию о кредитах, которые получило/планирует получить предприятие):
Наименование кредитной организации
Общая сумма проекта
Общая сумма полученного кредита
Дата подписания кредитного договора (день, месяц, год)
Годовая процентная ставка
Цель получения кредита (инвестиции, оборотный капитал, смешанное)
На сколько месяцев получен кредит
Вы в первый раз получаете кредит в этой кредитной организации? (Да, Нет)
Описание проекта:
Описание основных проблем предприятия, которые предполагается решить при помощи проекта:
Необходимые консультационные услуги:
Ожидаемые изменения в деятельности предприятия в результате проекта
Привлекаемый консультант (название компании, контактные данные, имя ответственного лица):
Ожидаемая дата начала проекта:
Работник Вашего предприятия, ответственный за реализацию проекта:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Должность:
Адрес:
Телефон:
Эл. почта:
Имеется ли у Вашего предприятия опыт по привлечению внешних консультантов? Если "да", просьба предоставить краткую информацию:
Перечень документов, входящих в пакет заявочной документации:
Заполненный оригинал заявки
Копия регистрационного сертификата
Свидетельство о праве собственности на контрольный пакет акций (выписка из устава или учредительного договора)
Копии годовой финансовой отчетности за предыдущие 2 (два) года (отчет о прибыли и убытках, движение денежных средств, бухгалтерский баланс), заверенные печатью компании
______________________________
Приложение 13
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
ЗАЯВКА на участие в стажировке для повышения квалификации руководителей высшего и среднего звена малого и среднего предпринимательства в рамках инструмента "Деловые связи"
1. Информация о заявителе
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя:
Дата рождения:
Пол:
мужской / женский
Название компании:
Должность:
Текущая деятельность компании:
Планируемая деятельность компании:
Дата учреждения:
Адрес компании:
Юридический адрес компании:
Физический адрес компании (в случае отличия от юридического адреса):
Область:
Город (населенный пункт с указанием района):
Почтовый индекс:
Организационно-правовая форма собственности:
индивидуальный предприниматель ___
товарищество с ограниченной ответственностью ___ акционерное общество ____
другое______
Официальный сайт компании (если имеется):
Контакты:
Мобильный телефон:
Электронная почта:
Телефон (факс):

2. Тағылымдамаға қатысу мақсаты
Сіздің кәсіпорынның Германиямен, сондай-ақ басқа да елдермен жоспарланатын ынтымақтастығының нысаны
Импорт ______________________ Экспорт _________________ Дистрибуция______
Бірлескен кәсіпорын құру_______ Франчайзинг______ Лицензиялау_____ Көрме_________ Басқа:________________________________________
Тағылымдамаға неге қатысқыңыз келеді (Сіздің кәсіпорынның Германиямен, оның ішінде басқа елдермен экономикалық ынтымақтастығына қатысты жоспарларын сипаттаңыз)
Сіздің бизнес жоспарыңыздың қысқаша сипаттамасы:
Өтінімге мынадай құжаттарды қоса беру қажет:
1. Сауалнама;
2. Кооперациялық жоба;
3. Дербес деректерді қорғау туралы өтініш;
4. "Іскерлік байланыстар" құралының іске асырылуы шеңберінде қатысушының міндеттемесі;
5. Сіздің компания туралы ақпараты бар буклет немесе Power Point-тағы таныстырылым;
6. Сіз сатып алғыңыз/сатқыңыз келетін өнімнің, жабдықтың және т. б. техникалық ерекшелігі;
7. Сіздің ұсыныстарыңызға/өтінімдеріңізге неміс фирмаларының қызығушылығын куәландыратын хаттар;
8. Салық төлеушінің соңғы 12 (он екі) айдағы кірісін растау туралы мемлекеттік кірістер департаментінен анықтама – "Іскерлік байланыстар" шетелдік тағылымдамасына қатысуға үміткерлер үшін.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын ұсыну
қағидаларына
14-қосымша
Нысан
"Атамекен" Қазақстан Республикасының
Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
басқарма төрағасының орынбасарына
кімнен_____________________
аты, әкесінің аты (болса), тегі,
пошта мекенжайы, байланыс телефоны
___________________________
___________________________
___________________________
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде "Іскерлік байланыстар" құралын іске асыру шеңберіндегі МІНДЕТТЕМЕ
Осымен
мен,__________________________________________________________________
тағылымдамаға қатысушының аты, әкесінің аты (болса) және тегі, паспорт деректері
______________________________________________________________________,
(лауазымы, кәсіпорынның атауы)
Мыналарды:
1. "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының шарттарына сәйкес келетінімді;
2. 2020 жылға дейін "Іскерлік байланыстар" құралы/ "Шағын және орта кәсіпкерліктің топ-менеджментін оқыту" құралы/ 2020 жылы "Бизнес-Мектеп" құралы бойынша оқудан өткенім туралы сертификатым бар екенін растаймын
және
1) тағылымдамаға ұшу пунктіне дейін Қазақстан Республикасының аумағында көлік шығыстарын өзім төлеуге;

2. Цель участия в стажировке
Планируемая форма сотрудничества Вашего предприятия с Германией, а также другими странами
Импорт_____ Экспорт______ Дистрибуция______
Создание совместного предприятия_______ Франчайзинг______ Лицензирование_____ Выставка_________ Другое:________________________________________
Почему Вы хотите участвовать в стажировке (Опишите планы Вашего предприятия касательно экономического сотрудничества с Германией, в том числе с другими странами)
Краткое описание Вашего бизнес-плана:
Необходимо приложить следующие документы к заявке:
1. Анкета.
2. Кооперационный проект.
3. Заявление о защите персональных данных.
4. Обязательство участника в рамках реализации инструмента "Деловые связи".
5. Буклет с информацией о Вашей компании или презентацию в Power Point.
6. Техническую спецификацию продукции, оборудования и т.п., которое Вы хотите купить/продать.
7. Письма немецких фирм, свидетельствующие об их интересе к Вашим предложениям/обращениям.
8. Справка с департамента государственных доходов о подтверждении доходов налогоплательщика за последние 12 (двенадцать) месяцев – для претендентов на участие в зарубежной стажировке "Деловые связи".
______________________________
Приложение 14
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Заместителю председателя правления
Национальной палаты предпринимателей
Республики Казахстан "Атамекен"
от ________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии),
почтовый адрес, контактный телефон
__________________________________
__________________________________
__________________________________
ОБЯЗАТЕЛЬСТВО
в рамках реализации инструмента "Деловые связи"
в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Настоящим я, ___________________________________________________________________ фамилия, имя и отчество (при его наличии) участника стажировки, паспортные данные __________________________________________________________________, (должность, наименование предприятия)
Подтверждаю, что:
1. соответствую условиям Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса – 2025";
2. имею сертификат о прохождении обучения по инструменту "Деловые связи" до 2020 года/ Инструмента "Обучение топ-менеджмента малого и среднего предпринимательства"/ Инструмента "Бизнес-Школа" в 2020 году
и обязуюсь:
1) самостоятельно оплачивать транспортные расходы на территории Республики Казахстан до пункта вылета на стажировку;

2) тағылымдама шеңберіндегі сабақтарды/іс-шараларды өткізіп алған жағдайда, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасын (бұдан әрі – "Атамекен" ҚР ҰКП) (телефон, телеграф арқылы, электрондық пошта арқылы немесе өзге де тәсілмен) болмау және/немесе қатыспау себептері туралы жазбаша түсініктеме мен өткізіп алуымның дәлелді себептері бар екенін растайтын құжаттарды ұсына отырып, хабардар етуге1;
3) дәлелді себептер бойынша бас тарту жағдайларын қоспағанда, тағылымдамаға қатысудың мерзімінен бұрын тоқтатылуына байланысты тағылымдаманы ұйымдастыруға жұмсалған соманы өтеуге1;
4) қайтып келгеннен кейін "Атамекен" ҚР ҰКП-ға тағылымдамаға қатысқанымды растайтын құжаттарды (отырғызу талондарын, шекаралық бақылаудан өткені туралы белгісі бар төлқұжат беттерінің көшірмелерін, шақырушы тараптың (халықаралық және шетелдік ұйымның) мөрі бар іссапар куәліктерін) ұсынуға;
5) тағылымдама нәтижелері бойынша алған білімдерін, тәжірибесін және технологияларды ескере отырып, Кәсіпорынды дамытудың егжей-тегжейлі жоспарын әзірлеуге және оны Қазақстан Республикасына оралған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде "Атамекен" ҚР ҰКП-ға жолдауға;
6) "Атамекен" ҚР ҰКП бірінші талабы бойынша кәсіпорынды дамыту 2 немесе "Іскерлік байланыстар" құралын іске асырумен байланысты өзге де іс-қимылдар жоспарының іске асырылуын мониторингілеуді жүзеге асыру үшін барлық қажетті мәліметтер мен құжаттарды ұсынуға;
7) кәсіпорында болып жатқан өзгерістерді мониторингілеу, жеке жоспарында және кәсіпорын үшін тағылымдаманы бағалау мақсатында тағылымдамадан кейін өткізілетін семинарларға қатысуға 2;
8) шетелдік тағылымдамадан кейін оны кешенді бағалау және жақсарту мүмкіндігі үшін кәсіпорынның дамуын, кәсіпорында болып жатқан өзгерістерді және жеке өзгерістерді қадағалау жөніндегі сауалнамаға қатысуға;
9) тағылымдамадан өту кезінде өзіммен бірге туыстарымды, кәмелетке толмаған балаларды алмауға;
10) "Атамекен" ҚР ҰКП ұсынатын логистиканы ұйымдастыру бойынша шарттарды қабылдауға;
11) халықаралық шетелдік ұйым тарапынан тағылымдаманы ұйымдастыруға байланысты мәселелерге белсенді қатысуға міндеттенемін.
Ескертпелер:
1) тағылымдамаға одан әрі қатысудан бас тартудың дәлелді себептеріне мыналар жатады:
a) емдеу мекемесінің тиісті құжаттарымен расталған, тағылымдамаға қатысуға кедергі келтіретін денсаулық жағдайы;
b) тағылымдамаға қатысуға кедергі келтіретін және құжатпен расталған отбасылық жағдайлар (мысалы, жақын туысының ауыруы немесе қайтыс болуы);
c) алдын ала, тағылымдамаға жіберу күніне дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын тағылымдамаға қатысуының мүмкін еместігі туралы "Атамекен" ҚР ҰКП жазбаша хабардар ету;
d) уәкілетті орган құжатпен растаған еңсерілмейтін күш мән-жайларының, яғни осы жағдайлар кезінде төтенше және алдын алу мүмкін емес мән-жайлар (дүлей апаттар, әскери іс-қимылдар және т. б.) әсерінің салдары;

2) в случае пропуска занятий/мероприятий в рамках стажировки информировать Национальную палату предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП РК "Атамекен") (по телефону, телеграфу, посредством электронной почты или иным способом) о причинах отсутствия и/или непосещения с предоставлением письменного объяснения и документов, подтверждающих наличие уважительных причин для пропуска1;
3) возместить сумму, затраченную на организацию стажировки, в связи с досрочным прекращением участия в стажировке, кроме случаев отказа по уважительным причинам1;
4) по возвращении предоставить в НПП РК "Атамекен" документы, подтверждающие мое участие в стажировке (посадочные талоны, копии страниц паспорта с отметками о прохождении пограничного контроля, командировочные удостоверения с печатью приглашающей стороны (международной и зарубежной организации);
5) по результатам стажировки подготовить детальный План развития предприятия 2 с учетом полученных знаний, опыта и технологий и направить его в НПП РК "Атамекен" в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня возвращения в Республику Казахстан;
6) по первому требованию НПП РК "Атамекен" предоставить все необходимые сведения и документы для осуществления мониторинга реализации Плана развития предприятия 2 или иных действий, связанных с реализацией инструмента "Деловые связи";
7) принимать участие в семинарах, которые проводятся после стажировки, в целях мониторинга изменений, происходящих на предприятии2, оценки стажировки в личностном плане и для предприятия2.;
8) принимать участие в анкетировании по отслеживанию развития предприятия 2, изменений, происходящих на предприятии и личностных изменений после зарубежной стажировки для ее комплексной оценки и возможности ее улучшения;
9) при прохождении стажировки не брать с собой родственников, несовершеннолетних детей;
10) принять условия по организации логистики, предоставляемые НПП РК "Атамекен";
11) принять активное участие в вопросах, связанных с организацией стажировки со стороны международной зарубежной организации;
Примечания:
1) к уважительным причинам отказа от дальнейшего участия в стажировке относятся:
a) состояние здоровья, препятствующее участию в стажировке, подтвержденное соответствующими документами лечебного учреждения;
b) семейные обстоятельства (например, болезнь или смерть близкого родственника), наступление которых препятствует участию в стажировке и подтверждено документально;
c) заблаговременное, не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до даты направления на стажировку, письменное уведомление НПП РК "Атамекен" о невозможности участия в стажировке;
d) следствие действия обстоятельств непреодолимой силы, то есть чрезвычайных и непредотвратимых при данных условиях обстоятельств (стихийные явления, военные действия и т.п.), подтвержденные документально уполномоченным органом.

2) кәсіпорын деп шетелге шығу кезінде тағылымдамаға қатысушы жұмыс істейтін жеке кәсіпкерлік субъектісі түсініледі.
Міндеттеме талаптары Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі мен ГФР Экономика және энергетика министрлігі арасындағы үкіметаралық келісімге сәйкес көзделген.
Тағылымдама елі өзгерген жағдайда міндеттеменің талаптары өзгертілетін болады.
20__ ж. "____" _____________ Қолы: _______________
Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы бойынша кәсіпкерлікті қолдаудың қаржылай емес шараларын ұсыну
қағидаларына
15-қосымша
Нысан
"Іскерлік байланыстар" құралына қатысушылар қызметін кейіннен мониторингтеу нысаны
Р/с№ Компанияның атауы Қатысушының аты, әкесінің аты (болса), тегі Лауазымы Қызметтің қысқаша сипаттамасы Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша саланың/кіші саланың атауы Активтердің орташа жылдық құны, мың тг. Компанияның орташа жылдық айналымы, мың тг. Жұмыс орындарының саны, адам
Құралға қатысқанға дейін Кейін Құралғақатысқанға дейін Кейін Құралға қатысқанға дейін Кейін
кестенің жалғасы
Өткен жылға төленген салық көлемі, мың тг. Құралға қатысу мақсаты Тағылымдама елі Шетелдік әріптес компанияның атауы Белгіленген ынтымақтастықтың түрі Құралға қатысу нәтижесі Ескертпе Өңір
Ескертпе: басқа да оң нәтижелер болған жағдайда, ақпаратты "Ескертпе" бағанында көрсету қажет.

2) под предприятием подразумевается субъект частного предпринимательства, в котором работает участник стажировки на момент выезда за границу.
Условия обязательства предусмотрены согласно Межправительственному соглашению между Министерством национальной экономики Республики Казахстан и Министерством экономики и энергетики ФРГ.
В случае изменения страны стажировки, условия обязательства будут изменены.
"____" _____________ 20__ г. Подпись: _______________
Приложение 15
к Правилам предоставления
нефинансовых мер поддержки
предпринимательства по
Государственной программе
поддержки и развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса – 2025"
Форма
Форма последующего мониторинга деятельности участников инструмента "Деловые связи"
№ п/п
Наименование компании
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) участника
Должность
Краткое описание деятельности
Наименование отрасли/подотрасли по общему классификатору видов экономической деятельности
Среднегодовая стоимость активов, тыс. тг.
Среднегодовой оборот Компании, тыс. тг.
Количество рабочих мест, человек
До участия в инструменте
После
До участия в инструменте
После
До участия в инструменте
После
продолжение таблицы
Объем выплаченных налогов за прошлый год, тыс.тг.
Цель участия в инструменте
Страна стажировки
Наименование зарубежной компании -партнера
Вид установленного сотрудничества
Результат участия в инструменте
Примечание
Регион
Примечание: в случае наличия других положительных результатов, необходимо указать информацию в столбце "Примечание".