Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі арасындағы 2021 – 2023 жылдарға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісімді және Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі арасындағы 2021 – 2023 жылдарға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісімді іске асыру жөніндегі жол картасын мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 23 ақпандағы № 90 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 9 тамыздағы № 657 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 09.08.2023 № 657 қаулысымен.
Тиімді макроэкономикалық саясат жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі арасындағы макроэкономикалық саясаттың 2021 – 2023 жылдарға арналған шараларын үйлестіру туралы келісім;
2) Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі арасындағы макроэкономикалық саясаттың 2021 – 2023 жылдарға арналған шараларын үйлестіру туралы келісімді іске асыру жөніндегі жол картасы (бұдан әрі – Жол картасы) мақұлдансын.
2. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар (келісу бойынша) Жол картасында көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 23 ақпандағы
№ 90 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі арасындағы 2021 – 2023 жылдарға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісім
Халықтың тұрмыс деңгейі мен әл-ауқатын арттыру елдің әлеуметтік-экономикалық саясатының басымдығы болып қала береді. Адамдардың әл-ауқатын Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы елдерінің деңгейіне дейін арттыруға алып келетін экономиканың сапалы әрі тұрақты өрлеуіне қол жеткізу Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі стратегиялық даму жоспарында басты мақсат ретінде айқындалған. Бұл тұрақты экономикалық өсу, жұмыспен қамту және баға тұрақтылығы мақсаттарына қол жеткізу үшін ақша-кредит, салық-бюджет және құрылымдық саясатты, сондай-ақ қаржы секторын дамыту саясатын үйлестіруді қажет етеді.
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың тапсырмаларын орындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет), Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі (бұдан әрі – Ұлттық Банк) мен Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі (бұдан әрі – Агенттік) ықпал етудің барлық салаларындағы өз іс-қимылдарын үйлестіре отырып, бар күш-жігерін экономикалық өсуді қалпына келтіруге, экономиканың ауқымды, терең трансформациясын жүзеге асыруға және тиімді макроэкономикалық саясат жүргізуге салады.
COVID-19 коронавирус пандемиясының салдарынан әлемдік экономиканың одан әрі даму перспективаларына байланысты белгісіздік күрт өсті. Өндірістің ағымдағы және перспективалық көрсеткіштерінің нашарлауы қаржы нарықтарындағы құбылмалылықтың өсуіне алып келді. Жағдай мұнайдың әлемдік бағасының айтарлықтай төмендеуімен де күрделене түсуде.
Бұл жағдайларда Үкімет, Ұлттық Банк пен Агенттік макроэкономикалық тұрақтылықты қамтамасыз етуге, тәуекелдерді шектеуге, экономиканы қолдауға және оны сыртқы және ішкі ортаның өзгерген жағдайларына бейімдеуге бағытталған бірлескен шаралар қабылданады.
Экономиканың орнықты және теңгерімді өсуін қалпына келтіру үшін Үкімет мынадай қағидаттарды басшылыққа алатын болады:
төмен инфляция, қаржы жүйесінің тұрақтылығы мен экономиканың өсуі арасындағы теңгерімді қамтамасыз ету арқылы контрциклдық макроэкономикалық саясатты іске асыру;
экономиканың сапалы және тұрақты дамуы үшін жағдай жасайтын, жаңа экономикалық болмыс жағдайларында халықтың тұрмыс сапасы мен әл-ауқатының артуымен қатар жүретін мүлдем жаңа институционалдық негіз қалыптастыру;
бәсекеге қабілетті шикізаттан тыс секторға негізделген экономиканың жаңа құрылымын қалыптастыруды, қосылған құнның өңірлік тізбектеріне енгізуді ынталандыру;
стратегиялық инвестициялық келісімдер жасасу үшін қосылған құн тізбегінің әрбір кезеңінде капитал ұстаушылармен тікелей жұмысты жүзеге асыру арқылы таргеттелген инвестицияларды тартуға баса назар аудара отырып, жаңа инвестициялық цикл қалыптастыру;
нарықтық процестерге араласпай, тиімді кәсіпорындардың дамуын ынталандыру үшін бизнесті қолдаудың жанама құралдарына көшуді ескере отырып, агроөнеркәсіптік кешеннің әлеуетін ашу, индустрияландыру арқылы, сондай-ақ сапалы цифрландыруды жүргізу арқылы экономиканы әртараптандыру;
төлем теңгерімінің теңгерімділігін қолдауға бағытталған белсенді сыртқы сауда саясатын жүргізу;
адами капиталды дамытуға, сондай-ақ құрылымдық жұмыссыздық, білікті кадрлардың тапшылығы және бәсекеге қабілеттіліктің төмен болу проблемаларын реттеуге бағытталған әлеуметтік саясатты іске асыру;
экономикалық нарықтық қатынастарға әкімшілік интервенцияларды шектеу;
бюджеттің шикізат цикліне тәуелділігін төмендету мақсатында фискалдық саясаттың контрциклдылығын арттыру, сондай-ақ экономиканың одан әрі өсуін қолдау үшін мемлекеттік қаражаттың салық түсімдерінің орнықтылығын нығайту.
Ұлттық Банк ақша-кредит саясатын жүргізу кезінде мынадай қағидаттарды басшылыққа алатын болады:
инфляцияның деңгейін біртіндеп төмендету, оны инфляциялық таргеттеу және теңгенің құбылмалы айырбас бағамы режимі кезінде орнықты экономикалық өсуге ықпал ететін төмен деңгейде сақтау;
баға тұрақтылығын және қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып, экономикалық белсенділікті қалпына келтіруге бағытталған икемді пайыздық саясатты жүргізу;
ырықтандырылған валюта заңнамасын одан әрі сақтау;
құбылмалы айырбас бағамы режимі шеңберінде валюта саясатының ашықтығын арттыру және коммуникацияларды жақсарту;
жүйелі қаржылық дағдарыстың туындауын болдырмау және оның салдарын барынша азайту мақсатында қаржылық тұрақтылық үшін тәуекел факторларын бірлесіп бағалау, келісілген шешімдер кешенін әзірлеу, қабылдау және іске асыру жолымен қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
тиімді ақша айналысын қамтамасыз ету және төлем жүйелерінің үздіксіз жұмыс істеуін қолдау.
Ұлттық Банк өз қызметінде Үкіметтің ағымдағы экономикалық саясатын ескереді және егер бұл оның негізгі функцияларын орындауға және ақша-кредит саясатын жүзеге асыруға қайшы келмесе, оның тиімді іске асырылуына жәрдемдеседі. Ұлттық Банктің экономиканы қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларын қаржыландыруға қатысуы Ұлттық Банктің ақша-кредит саясатын жүргізу жөніндегі функцияны тиімді іске асыруын ескере отырып жүзеге асырылады және 2023 жылдан бастап қаржы жүйесі мен экономиканың жұмыс істеуінің нарықтық қағидаттарын қамтамасыз ету үшін мемлекеттік бағдарламаларды қаржыландырудан кезең-кезеңімен шығуды көздейді.
Агенттік қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарының қаржылық тұрақтылығын қамтамасыз етуге жәрдемдесу және қаржы жүйесіне деген сенімді қолдау шеңберінде мынадай қағидаттарды басшылыққа алатын болады:
қаржы нарығын, қаржы институттары мен құралдарын тиісінше дамыту жөнінде шаралар қабылдау;
банк және сақтандыру секторларында, сондай-ақ бағалы қағаздар нарығында қаржы институттары қабылдаған тәуекелдер дәрежесін және барабар реттеушілік әсерді бағалауға негізделген тәуекелге бағдарланған тәсіл негізінде қадағалау;
қаржы нарығында адал бәсекелестікті қолдауға бағытталған қаржы ұйымдарының қызметі үшін тең құқықты жағдайлар жасау;
реттеудің ресурстары мен құралдарын тиімді пайдалану;
қаржылық қызметтерді тұтынушылардың мүдделерін қорғаудың тиісті деңгейін, қаржылық ұйымдардың қызметі және олар көрсететін қаржылық қызметтер туралы тұтынушылар үшін ақпараттың толықтығы мен қолжетімділігін, сондай-ақ халықтың қаржылық сауаттылығы мен қаржылық қолжетімділігі деңгейін арттыруды қамтамасыз ету.
Үкімет өзінің алдына ұзақ мерзімді экономикалық өсу қарқынын арттыру (potential output) және тиісті құрылымдық реформаларды жүргізу міндетін қояды.
Ұлттық Банк инфляция бойынша нысаналы көрсеткіштерге қол жеткізу жөніндегі негізгі мақсатқа қайшы келмейтін шамада аталған міндетті орындау үшін Үкіметке жәрдем көрсетеді. Инфляцияның төмен көрсеткіштеріне қол жеткізу өз кезегінде экономикадағы белгісіздікті төмендетеді және ұлттық валютадағы ұзақ мерзімді жинақтардың тартымдылығын қамтамасыз ете отырып және бизнеске ұзақ мерзімді инвестицияларды жоспарлауға мүмкіндік бере отырып, оның тұрақты өсуіне ықпал етеді.

Об одобрении Соглашения между Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка о координации мер макроэкономической политики на 2021 – 2023 годы и Дорожной карты по реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка о координации мер макроэкономической политики на 2021 – 2023 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2021года № 90. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2023 года № 657.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 09.08.2023 № 657.
В целях проведения эффективной макроэкономической политики Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемые:
1) Соглашение между Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка о координации мер макроэкономической политики на 2021 – 2023 годы;
2) Дорожную карту по реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка о координации мер макроэкономической политики на 2021 – 2023 годы (далее – Дорожная карта).
2. Государственным органам и организациям (по согласованию) обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Дорожной картой.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Одобрено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23февраля 2021 года № 90
Соглашение
между Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка о координации мер макроэкономической политики на 2021 – 2023 годы
Повышение уровня жизни и благосостояния населения будет оставаться приоритетом социально-экономической политики страны. Достижение качественного и устойчивого подъема экономики, ведущего к повышению благосостояния людей до уровня стран Организации экономического сотрудничества и развития, определено в качестве главной цели в Стратегическом плане развития Республики Казахстан до 2025 года. Это требует координации денежно-кредитной, налогово-бюджетной и структурных политик, а также политики развития финансового сектора для достижения целей по устойчивому экономическому росту, занятости и стабильности цен.
Во исполнение поручений Президента Республики Казахстан Токаева К.К. Правительство Республики Казахстан (далее – Правительство), Национальный Банк Республики Казахстан (далее – Национальный Банк) и Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – Агентство) приложат все усилия по восстановлению экономического роста, осуществлению масштабной, глубинной трансформации экономики и проведению эффективной макроэкономической политики, скоординировав свои действия во всех сферах влияния.
В результате пандемии коронавируса COVID-19 резко выросла неопределенность по поводу дальнейших перспектив развития мировой экономики. Ухудшение текущих и перспективных показателей производства привело к росту волатильности на финансовых рынках. Ситуация усложняется значительным падением мировой цены на нефть.
В этих обстоятельствах Правительство, Национальный Банк и Агентство будут принимать совместные меры, направленные на обеспечение макроэкономической стабильности, ограничение рисков, поддержку экономики и ее адаптацию к изменившимся условиям внешней и внутренней среды.
Для восстановления устойчивого и сбалансированного роста экономики Правительство будет руководствоваться следующими принципами:
реализация контрцикличной макроэкономической политики для стимулирования деловой активности с обеспечением баланса между низкой инфляцией, стабильностью финансовой системы и ростом экономики;
формирование принципиально нового институционального каркаса, который создаст условия для качественного и устойчивого развития экономики, сопровождающегося повышением качества жизни и благосостояния населения в условиях новой экономической реальности;
стимулирование формирования новой структуры экономики, основанной на конкурентоспособном несырьевом секторе, встраивании в региональные и глобальные цепочки добавленной стоимости;
формирование нового инвестиционного цикла с акцентом на таргетированное привлечение инвестиций через осуществление прямой работы с держателями капиталов на каждом этапе цепочки добавленной стоимости для заключения стратегических инвестиционных соглашений;
диверсификация экономики через раскрытие потенциала агропромышленного комплекса, индустриализацию с учетом перехода на косвенные инструменты поддержки бизнеса для стимулирования развития эффективных предприятий, не вмешиваясь в рыночные процессы, а также через проведение качественной цифровизации;
проведение проактивной внешнеторговой политики, направленной на поддержание сбалансированности платежного баланса;
реализация социальной политики, направленной на развитие человеческого капитала, а также смягчение проблемы структурной безработицы, дефицита квалифицированных кадров и низкой конкурентоспособности;
ограничение административных интервенций в экономические рыночные отношения;
повышение контрцикличности фискальной политики в целях снижения зависимости бюджета от сырьевого цикла, а также укрепление устойчивости налоговых поступлений государственных финансов для поддержания дальнейшего роста экономики.
Национальный Банк при проведении денежно – кредитной политики будет руководствоваться следующими принципами:
постепенное снижение уровня инфляции и ее сохранение на низком уровне, способствующем устойчивому экономическому росту при режиме инфляционного таргетирования и плавающего обменного курса тенге;
проведение гибкой процентной политики, направленной на восстановление экономической активности, с учетом необходимости обеспечения стабильности цен и финансовой стабильности;
дальнейшее сохранение либерального валютного законодательства;
повышение прозрачности валютной политики в рамках режима плавающего обменного курса и улучшение коммуникаций;
содействие обеспечению стабильности финансовой системы путем совместной оценки факторов риска для финансовой стабильности, разработки, принятия и реализации комплекса согласованных решений в целях предотвращения возникновения системного финансового кризиса и минимизации его последствий;
обеспечение эффективного денежного обращения и поддержание бесперебойного функционирования платежных систем.
Национальный Банк учитывает в своей деятельности текущую экономическую политику Правительства и содействует ее эффективной реализации, если это не противоречит выполнению его основных функций и осуществлению денежно-кредитной политики. Участие Национального Банка в финансировании государственных программ поддержки экономики осуществляется с учетом эффективной реализации Национальным Банком функции по проведению денежно-кредитной политики и предусматривает с 2023 года поэтапный выход из финансирования государственных программ для обеспечения рыночных принципов функционирования финансовой системы и экономики.
Агентство в рамках содействия обеспечению стабильности финансового рынка и финансовых организаций и поддержания доверия к финансовой системе будет руководствоваться следующими принципами:
принятие мер по надлежащему развитию финансового рынка, финансовых институтов и инструментов;
надзор в банковском и страховом секторах, а также на рынке ценных бумаг на основе риск-ориентированного подхода, основанного на оценке степени принятых рисков финансовыми институтами и пропорционального регуляторного воздействия;
создание равноправных условий для деятельности финансовых организаций, направленных на поддержание добросовестной конкуренции на финансовом рынке;
эффективное использование ресурсов и инструментов регулирования;
обеспечение надлежащего уровня защиты интересов потребителей финансовых услуг, полноты и доступности информации для потребителей о деятельности финансовых организаций и оказываемых ими финансовых услугах, а также повышения уровня финансовой грамотности и финансовой доступности для населения.
Правительство ставит перед собой задачу повышения темпов долгосрочного экономического роста (potential output) и проведения соответствующих структурных реформ.
Национальный Банк оказывает содействие Правительству для выполнения указанной задачи в той мере, которая не будет противоречить основной цели по достижению целевых показателей по инфляции. Достижение низких показателей инфляции, в свою очередь, снизит неопределенность в экономике и будет способствовать ее устойчивому росту, обеспечивая привлекательность долгосрочных сбережений в национальной валюте и позволяя бизнесу планировать долгосрочные инвестиции.

Ұлттық Банк инфляция деңгейін төмендету және 2023 жылдан бастап 4 – 5 % деңгейінде нысаналы бағдарға қол жеткізу міндетін қойып отыр.
Үкімет, Ұлттық Банк және Агенттік осы Келісіммен қаржы жүйесінің тұрақтылығы мен жалпы экономикалық даму арасындағы теңгерімді қамтамасыз етуге ықпал ететін мынадай міндеттерді айқындайды.
I. МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ ОРНЫҚТЫЛЫҚТЫ АРТТЫРУ
1. Ақша-кредит саясатының тиімділігін арттыру
1. Ақша-кредит саясатының негізгі мақсаты инфляцияны белгіленген нысаналы бағдарлар деңгейінде төмендету мен ұстап тұрудан көрінетін баға тұрақтылығын қамтамасыз ету болып табылады.
2020 жылдың қорытындысы бойынша COVID-19 вирусының таралуына және мұнай бағасының төмендеуіне байланысты сыртқы күтілмеген өзгерістердің орын алуы салдарынан инфляция 2021 жылы төмендей отырып, белгіленген дәлізден жоғары қалыптасты. Кейінгі жылдары инфляцияның қалыптасуы нысаналы бағдарлар шеңберінде болады. Теңгерімді экономикалық дамуды қамтамасыз ету үшін келесі жылдары Ұлттық Банк инфляцияны жол берілетін инфляцияның құбылмалылығын көрсететін 3 – 4 %-дық орта мерзімді мақсат деңгейіне дейін кезең-кезеңімен төмендетуді жоспарлап отыр. Осыған байланысты 2021 – 2022 жылдарға арналған нысаналы бағдар 4 – 6 % деңгейінде сақталады. 2023 жылдан бастап инфляцияның неғұрлым бірқалыпты төмендеуін қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін 4 – 5 %-дық аралық бағдар белгіленеді.
Инфляциялық таргеттеу режиміндегі ақша-кредит саясаты құралдарының жүйесі теңгенің құбылмалы айырбас бағамы режимі кезінде пайыздық саясатқа баса назар аудара отырып қолданылады.
Пайыздық саясат жиынтық сұранысты ынталандыруға бағытталған іс-қимылдар мен баға тұрақтылығын қолдау қажеттігі арасындағы теңгерімге қол жеткізуді ескере отырып, сыртқы және ішкі нарықтағы жағдайдың өзгеруіне жауап ретінде базалық мөлшерлемені реттеуге бағытталады.
Қаржы нарығын реттеу мандатын 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап жаңа тәуелсіз органға беруге, сондай-ақ Мемлекет басшысының жүргізіліп отырған саясатқа деген сенімді арттыру жөніндегі тапсырмаларын орындауға байланысты Ұлттық Банк ақша-кредит саясатының тиімділігін арттыру шараларын күшейтеді. Ақша-кредит саясатын іске асыру кезінде жүргізіліп отырған саясаттың транспаренттілігін арттыруға аса назар аударылады. Осы міндеттің шеңберінде Ұлттық Банкте Ақша-кредит саясаты комитеті құрылды. Жетекші орталық банктердің үлгісі бойынша оның басты міндеті ақша-кредит саясаты саласында стратегиялық шешімдер қабылдау – базалық мөлшерлеме мен оның дәлізін белгілеу болады.
Жүргізіліп отырған ақша-кредит саясатына және валюталық саясатқа деген сенімді жақсарту мақсатында Ұлттық Банк ауқымды коммуникация жүйесін құруды жалғастырады. Барлық қолжетімді ақпараттық кеңістікті пайдалана отырып, ақпараттық және талдамалық материалдардың ағымдағы тізімі кеңейтіледі. Жарияланатын ақпаратты кеңейтумен қоса Ұлттық Банк оның сапалық сипаттамаларын жақсарту мәселелерін қарастырады.

Национальный Банк ставит перед собой задачу снижения уровня инфляции и достижения целевого ориентира на уровне 4 – 5 % с 2023 года.
Правительство, Национальный Банк и Агентство настоящим Соглашением определяют следующие задачи, которые будут способствовать обеспечению баланса между стабильностью финансовой системы и общеэкономическим развитием.
I. Повышение макроэкономической устойчивости
1. Повышение эффективности денежно-кредитной политики
Основной целью денежно-кредитной политики является обеспечение стабильности цен, которое выражается в снижении и поддержании инфляции на уровне установленных целевых ориентиров.
По итогам 2020 года, вследствие реализации внешних шоков, связанных с распространением вируса COVID-19 и снижением цен на нефть, инфляция сформировалась выше установленного коридора со снижением в 2021 году. В последующие годы формирование инфляции будет происходить в рамках целевых ориентиров. Для того, чтобы обеспечить сбалансированное экономическое развитие в последующие годы Национальный Банк планирует поэтапно снижать инфляцию до уровня среднесрочной цели в 3 – 4 %, отражающего исторически допустимую волатильность инфляции. В этой связи на 2021 – 2022 годы целевой ориентир сохраняется на уровне 4 – 6 %. С 2023 года будет установлен промежуточный ориентир 4 – 5 %, который позволит обеспечить более плавное снижение инфляции.
Система инструментов денежно-кредитной политики в режиме инфляционного таргетирования будет применяться с основным акцентом на процентной политике при режиме плавающего обменного курса тенге.
Процентная политика будет направлена на регулирование базовой ставки в ответ на изменение ситуации на внешнем и внутреннем рынке с учетом достижения баланса между действиями, направленными на стимулирование совокупного спроса, и необходимостью поддержания стабильности цен.
С передачей мандата по регулированию финансового рынка с 1 января 2020 года в новый независимый орган, а также во исполнение поручений Главы государства по повышению доверия к проводимой политике Национальный Банк усилит меры по повышению эффективности денежно-кредитной политики. При реализации денежно-кредитной политики особое внимание будет уделено повышению транспарентности проводимой политики. В рамках данной задачи в Национальном Банке создан Комитет по денежно-кредитной политике. По примеру ведущих центральных банков его главной задачей станет принятие стратегических решений в области денежно-кредитной политики – установление базовой ставки и ее коридора.
В целях повышения доверия к проводимым денежно-кредитной и валютной политикам Национальный Банк продолжит выстраивать обширную систему коммуникаций. Будет расширяться текущий список информационных и аналитических материалов с использованием всего доступного информационного пространства. Кроме расширения публикуемой информации Национальный Банк будет рассматривать вопросы по повышению ее качественных характеристик.

2. Салық-бюджет саясатының контрциклдығын арттыру
Салық-бюджет саясатының негізгі мақсаты Ұлттық қордың қаражатын пайдалануды қысқарту, мұнайға жатпайтын сектор кірісінің өсуін ынталандыру және бюджет шығысының тиімділігін арттыру есебінен мұнайға жатпайтын тапшылықты 2023 жылы ІЖӨ-нің 6,4 %-ына дейін төмендету болып қалады. Жалпы алғанда, орта мерзімді перспективада бюджет тапшылығы Үкіметтің ішкі және сыртқы міндеттемелері бойынша қалыпты борыштық жүктемені және төлем қабілеттілігін қамтамасыз ету үшін ІЖӨ-ге қатысты кемінде 3 % деңгейінде қолдау табатын болады.
Үкімет мұнайға қатысты емес экономиканың өсуін қамтамасыз ететін макроэкономикалық жағдайларды қамтамасыз етуге бағытталған орнықты және болжамды фискалдық саясатты жүргізеді. Бұл үшін Үкімет Ұлттық Банкпен бірлесе отырып контрциклдық бюджет қағидасын әзірлейді.
Жаңа контрциклдық бюджет қағидасының тұжырымдамалық негіздері Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасында (бұдан әрі – Тұжырымдама) бекітілген. Бюджет қағидасының басты мақсаты алып тасталатын баға кезінде мұнай секторынан Ұлттық қорға түсетін болжамды түсімдерден аспайтын мөлшерде Ұлттық қордан кепілді трансфертті жоспарлау арқылы мемлекеттік шығысты тұрақтандыру және инфляцияның нысаналы деңгейіне түзетілген нақты ІЖӨ-нің нысаналы ұзақ мерзімді өсу деңгейінде олардың өсу қарқынын шектеу, сондай-ақ бюджеттің мұнай бағасының күрт өзгеруіне бейімділігін арттыру болып табылады, бұл бюджет тапшылығы пен мемлекеттік борыштың өсуін тежеуге мүмкіндік береді. Үкімет 2021 жылы Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің нормаларын Тұжырымдамамен үйлестіру мәселелерін қоса алғанда, 2030 жылға дейінгі жаңа бюджет саясаты тұжырымдамасының жобасын әзірлеу кезінде бюджет ережесін толыққанды енгізу мәселелерін пысықтайды. Контрциклдық бюджет ережесінің тетігі 2023 жылға және одан кейінгі жылдарға арналған республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде 2022 жылы қолданылады.
Бұдан басқа, Үкіметтің бюджет есебінен қаржыландырылатын дағдарысқа қарсы шараларын ескере отырып, дағдарыс аяқталғаннан кейін және экономикалық өсу қарқыны дағдарысқа дейінгі деңгейлерге дейін қалыпқа келтірілгеннен кейін салық түсімдерінің құрылымы мен жиналуы ықтимал өзгеретінін ескере отырып, бюджет қағидасына валидация жүргізу қажет.
Кейіннен, икемділік пен жеткілікті бейімділікті сақтау үшін бюджет қағидасы бес жылда кемінде бір рет қайта қаралуы тиіс.
Үкімет бюджеттік жоспарлаудың сапасын және мемлекеттік шығыстың тиімділігін арттыру бойынша жұмыс жүргізеді. Ұзақ мерзімді орнықтылықты қамтамасыз ету үшін Үкімет Ұлттық қордың қаражатын жинақтауға ықпал ететін деңгейде шығыстарды тұрақтандыруға бағытталған саясатты жүргізеді. Үкімет тиімсіз қолдау шараларынан бас тартады, ал босаған ресурстарды қолдаудың тиімді шараларын және инфрақұрылымды дамытуға жұмсалатын күрделі шығыстарды арттыруға жұмсайды.
Бюджет кірісі саласындағы саясат салық салынатын базаны кеңейту, салықтық әкімшілендірудің және мұнайға жатпайтын салықтарды жинаудың тиімділігін арттыру негізінде шоғырландырылған салық түсімдерінің өсуін ынталандыруға, "көлеңкелі" экономиканы қысқарту және есеп айырысудың қолма-қол ақшасыз нысандарын қолдану саласын кеңейту арқылы есепке алу жүйесін автоматтандыруға бағытталады. Салықтық және кедендік басқаруды жақсарту және цифрландыру бойынша шаралар қабылданады.

2. Повышение контрцикличности налогово-бюджетной политики
Главной целью налогово-бюджетной политики будет оставаться снижение ненефтяного дефицита до 6,4 % ВВП в 2023 году за счет сокращения использования средств Национального фонда, стимулирования роста доходов от ненефтяного сектора и повышения эффективности бюджетных расходов. В целом в среднесрочной перспективе дефицит бюджета будет поддерживаться на уровне не более 3 % к ВВП для обеспечения умеренной долговой нагрузки и платежеспособности Правительства по внутренним и внешним обязательствам.
Правительство будет проводить устойчивую и предсказуемую фискальную политику, направленную на обеспечение макроэкономических условий, обеспечивающих рост ненефтяной экономики. Для этого Правительством совместно с Национальным Банком будет разработано контрцикличное бюджетное правило.
Концептуальные основы нового контрцикличного бюджетного правила закреплены в Концепции формирования и использования средств Национального фонда Республики Казахстан (далее – Концепция). Главной целью бюджетного правила является стабилизация государственных расходов через планирование гарантированного трансферта из Национального фонда в размере, не превышающем прогнозируемых поступлений в Национальный фонд от нефтяного сектора при цене отсечения, и ограничение их темпов роста на уровне целевого долгосрочного роста реального ВВП скорректированного на целевой уровень инфляции, а также повышение адаптивности бюджета к резкому изменению цен на нефть, что позволит сдерживать рост дефицита и государственного долга. Правительством будут проработаны вопросы полноценного внедрения бюджетного правила при разработке проекта Концепции новой бюджетной политики до 2030 года, включая вопросы синхронизации норм Бюджетного кодекса Республики Казахстан с Концепцией в 2021 году. Механизм контрцикличного бюджетного правила будет применен в 2022 году при формировании республиканского бюджета на 2023 и последующие годы.
Кроме того, учитывая антикризисные меры Правительства, финансируемые за счет бюджета, после завершения кризиса и нормализации темпа экономического роста до предкризисного уровня необходимо проведение валидации бюджетного правила с учетом возможного изменения структуры и собираемости налоговых поступлений.
Впоследствии, для поддержания гибкости и достаточной адаптивности бюджетное правило должно пересматриваться не реже одного раза в пять лет.
Правительством будет проведена работа по повышению качества бюджетного планирования и эффективности государственных расходов. Для обеспечения долгосрочной устойчивости Правительство будет проводить политику, направленную на стабилизацию расходов на уровне, способствующем накоплению средств Национального фонда. Правительство откажется от неэффективных мер поддержки, а высвободившиеся ресурсы направит на повышение эффективных мер поддержки и капитальных расходов на развитие инфраструктуры.
Политика в области бюджетных доходов будет направлена на стимулирование роста консолидированных налоговых поступлений на основе расширения налогооблагаемой базы, повышения эффективности налогового администрирования и собираемости ненефтяных налогов, автоматизации системы учета через сокращение "теневой" экономики и расширение сферы применения безналичных форм расчетов. Будут приниматься меры по улучшению и цифровизации налогового и таможенного администрирования.

3. Валюта нарығының тұрақтылығын қамтамасыз ету
Ұлттық Банк инфляциялық таргеттеу режиміне және теңгенің құбылмалы айырбас бағамына сәйкес бағам қалыптастыру процесіне араласпайды, бұл ретте іргелі негізі жоқ айырбас бағамының тұрақсыздандыратын қысқа мерзімді ауытқуын болдырмау үшін, сондай-ақ қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін интервенция жүргізу құқығын өзіне қалдырады. Ұлттық Банк валюталық саясатты жүргізу кезінде ашықтықты арттырады және коммуникациялық арнаны жақсартуды жалғастырады.
Үкімет, Агенттік және Ұлттық Банк өзара іс-қимыл форматын кеңейтеді, оның шеңберінде сыртқы сектор операцияларының мониторингін жақсарту, валюталық, салықтық және кедендік бақылаулардың тиімділігін арттыру және капиталды елден заңсыз әкетуге қарсы іс-қимыл жасау үшін қажетті ақпарат алмасу ұйымдастырылады.
Ұлттық қордан бюджетке кепілді трансферттерді қамтамасыз ету үшін ішкі валюта нарығында Ұлттық қордың қажетті валюталық активтерінің жоспарлы конвертациясы жүргізіледі. Транспаренттілікті арттыру шеңберінде Ұлттық қор қаражатын конвертациялау көлемі ай сайынғы негізде Ұлттық Банктің ресми интернет-ресурсында жарияланатын болады.
Үкімет валюта нарығында квазимемлекеттік сектор компанияларының әрекетін үйлестіру мен келісуді, Ұлттық Банкке тұрақты негізде тиісті ақпарат ұсынуды жалғастырады.
Ішкі валюта нарығында теңгерімділікті арттыру үшін Үкімет Ұлттық Банкпен бірлесе отырып, 2021 жылдың соңына дейін экспорттаушылардың валютаны конвертациялауын ынталандыру және оның талаптарын айқындау жөніндегі тетіктерді, сондай-ақ валюталық тәуекелдерді хеджирлеу нарығын дамыту жөніндегі шараларды пысықтайды.
4. Өтімділікті және мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын реттеу
Борыштық орнықтылықты қамтамасыз ету мақсатында Сыртқы қарыз алуды (егеменді және мемлекеттік кепілдіктермен) банктік өтімділікті тарту арқылы ұзақ мерзімді теңгелік қаржыландыруға ауыстыру қажет. Үкімет өтеу мерзімі 1 жылдан 5 жылға дейінгі бағалы қағаздар нарығына қатысушылар үшін қолайлы кірістілік және мерзімдер шарттарында Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің мемлекеттік бағалы қағаздарын шығаруды қамтамасыз етеді. Осы бағыт шеңберінде нарыққа қатысушылардың мемлекеттік бағалы қағаздар (бұдан әрі – МБҚ) орналастырудағы үлесін арттыру көзделетін болады.
Үкімет пен Ұлттық Банк ұлттық валютадағы борыштық капитал құнының индикаторын – нарықтың күтуін білдіретін және инвестициялық қызметті жоспарлауға мүмкіндік беретін кірістілік қисығын қалыптастыру үшін МБҚ нарығын одан әрі дамыту арқылы ақша-кредит және фискалдық саясатты үйлестіруді арттырудың маңыздылығын сезінеді.
Шоғырландырылған бюджеттік индикаторларға (борыш, тапшылық) негізделген борышты белсенді басқару саясатын әзірлеу бюджеттік қағида мен теңгерімді бюджет саясатын енгізумен қатар бюджет және ақша-кредит саясатын үйлестіруді арттырудың маңызды аспектісі болып табылады. Мемлекеттік қарызды басқару саясаты – бұл тек бюджет тапшылығын қаржыландыру ғана емес. Ол макроэкономикалық тұрақтандыруға бағытталуы және МБҚ нарығының дамуына ықпал етуі, тапшылықты қаржыландыру көздерінің оңтайлы құрылымын айқындауы тиіс.
МБҚ нарығының өтімділігін арттыру және кірістіліктің барабар тәуекелсіз қисығы ақша-кредит саясатының пайыздық арнасының тиімділігін арттырады, Ұлттық Банктің пайыздық мөлшерлемелерінің инвестициялық-тұтынушылық белсенділік пен инфляциялық процестерге әсер ету тиімділігін қамтамасыз ете отырып, капиталдың ұзақ мерзімді қарыз алу құнының бағдарын қалыптастыруға мүмкіндік береді.
Дамыған МБҚ нарығы Ұлттық Банк құралдарынан экономиканың қажеттіліктеріне артық өтімділіктің қайта әкелінуіне ықпал ететін болады. Ұлттық Банк кірістілік қисығының қысқа мерзімді сегментін, Үкіметтің атынан Қаржы министрлігі – орта мерзімді және ұзақ мерзімді сегментін қалыптастыруды жалғастырады.
Үкімет кірістілік қисығының негізгі учаскелеріндегі эталондық шығарылымдарда ішкі мемлекеттік борыштың шоғырлануын жоспарлы түрде арттырады. МБҚ нарығының өтімділігін қамтамасыз ету, бәсекелестік сұранысты ынталандыру және оның болжамдылығын арттыру үшін Үкімет Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің мемлекеттік бағалы қағаздарын орналастыру кестесін тұрақты жариялауды және оны қатаң сақтауды, шығарылымдарды ірілендіруді және олардың жалпы санын қысқартуды қамтамасыз етеді.

3. Обеспечение стабильности валютного рынка
Национальный Банк в соответствии с режимом инфляционного таргетирования и плавающего обменного курса тенге не будет вмешиваться в процесс курсообразования, при этом оставляет за собой право проводить интервенции для предотвращения дестабилизирующих краткосрочных колебаний обменного курса, не имеющих под собой фундаментальной основы, а также для обеспечения стабильности финансовой системы. Национальный Банк повысит прозрачность при проведении валютной политики и будет продолжать улучшать коммуникационный канал.
Правительство, Агентство и Национальный Банк расширят формат взаимодействия, в рамках которого будет организован информационный обмен, необходимый для улучшения мониторинга операций внешнего сектора, повышения эффективности валютного, налогового и таможенного контролей и противодействия незаконному выводу капитала из страны.
Для обеспечения гарантированных трансфертов в бюджет из Национального фонда будет проводиться планомерная конвертация необходимых валютных активов Национального фонда на внутреннем валютном рынке. В рамках повышения транспарентности объемы конвертаций средств Национального фонда будут публиковаться на ежемесячной основе на официальном интернет-ресурсе Национального Банка.
Правительство продолжит координацию и согласованность действий компаний квазигосударственного сектора на валютном рынке, предоставление на регулярной основе соответствующей информации Национальному Банку.
Для повышения баланса на внутреннем валютном рынке Правительством совместно с Национальным Банком до конца 2021 года будут проработаны механизмы по стимулированию и определению условий конвертации валюты экспортерами, а также меры по развитию рынка хеджирования валютных рисков.
4. Регулирование ликвидности и рынка государственных ценных бумаг
В целях обеспечения долговой устойчивости необходимо замещение внешнего заимствования (суверенного и под государственные гарантии) на долгосрочное тенговое финансирование через привлечение банковской ликвидности. Правительство обеспечит выпуск государственных ценных бумаг (далее – ГЦБ) Министерства финансов Республики Казахстан на условиях доходности и сроков, приемлемых для участников рынка ценных бумаг, со сроками погашения от 1 до 5 лет. В рамках данного направления будет предусмотрено повышение доли участников рынка в размещениях ГЦБ.
Правительство и Национальный Банк осознают важность повышения координации денежно-кредитной и фискальной политик путем дальнейшего развития рынка ГЦБ для формирования индикатора стоимости долгового капитала в национальной валюте – кривой доходности, которая отражает ожидания рынка и делает возможным планирование инвестиционной деятельности.
Разработка политики активного управления долгом, основанной на консолидированных бюджетных индикаторах (долг, дефицит), является важным аспектом повышения координации бюджетной и денежно-кредитной политики наряду с введением бюджетного правила и сбалансированной бюджетной политики. Политика управления государственным долгом – это не только финансирование дефицита бюджета. Она должна быть направлена на макроэкономическую стабилизацию и способствовать развитию рынка ГЦБ, определять оптимальную структуру источников финансирования дефицита.
Повышение ликвидности рынка ГЦБ и адекватная безрисковая кривая доходности повысят эффективность процентного канала денежно-кредитной политики, позволят сформировать ориентир стоимости долгосрочного заимствования капитала, обеспечивая эффективность влияния процентных ставок Национального Банка на инвестиционно-потребительскую активность и инфляционные процессы.
Развитый рынок ГЦБ будет способствовать перетоку избыточной ликвидности из инструментов Национального Банка на нужды экономики. Национальный Банк продолжит формирование краткосрочного сегмента, Правительство в лице Министерства финансов Республики Казахстан – среднесрочного и долгосрочного сегмента кривой доходности.
Правительство будет планомерно повышать концентрацию внутреннего государственного долга в эталонных выпусках на ключевых участках кривой доходности. Для обеспечения ликвидности рынка ГЦБ, стимулирования конкурентного спроса и повышения его предсказуемости Правительство обеспечит регулярную публикацию графика размещений государственных ценных бумаг Министерства финансов и строгое следование ему, укрупнение выпусков и сокращение их общего числа.

Үкімет пен Ұлттық Банк инвесторлар шеңберін кеңейту, шетелдік капиталды тарту, кірістілікті төмендету және нарық инфрақұрылымын одан әрі дамыту үшін Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігінің бағалы қағаздарын дамушы елдердің халықаралық жаһандық индекстеріне қосу жөніндегі жұмысты жалғастырады. Үкімет Ұлттық Банкпен және Агенттікпен бірлесіп, Қазақстанның МБҚ-ны халықаралық индекстерге енгізу бойынша 2020 – 2022 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын әзірледі.
5. Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету
Қаржы жүйесінің тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін Агенттік пандемия кезеңінде теріс салдарларды азайту үшін енгізіліп, көрсетілген қолдау шараларын есепке алмағанда, реттеу талаптарына қайтару мүмкіндігіне бағалау жүргізеді.
Қаржы министрлігі Әділет министрлігімен және Агенттікпен бірлесіп, қаржы институттарының тұрақтылығын қамтамасыз ету үшін аудиторлық және бағалау қызметіне, аудиторлар мен бағалаушылардың біліктілік деңгейі мен кәсіби стандарттарына қойылатын талаптарды арттыру мәселесін қарайды.
Үкімет, Ұлттық Банк және Агенттік республикалық бюджет пен Ұлттық Банктің қаражатын пайдаланбастан нарықтық жағдайларда банк секторын қолдау шаралары бойынша ұсыныстар әзірлейді.
Қаржылық технологияларды және цифрландыруды дамыту шеңберінде Үкімет пен Ұлттық Банк өзара тиімді талаптарда Ұлттық төлем жүйесін, төлем нарығындағы цифрлық технологияларды дамыту, банктік емес ұйымдардың сервистерін пайдалану мүмкіндіктерін кеңейту бойынша бірлескен жұмыс жүргізеді, бұл төлем қызметтерінің тиімділігі мен қолжетімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
II. ҚАРЖЫ СЕКТОРЫН ЖӘНЕ ОНЫҢ ИНФРАҚҰРЫЛЫМЫН ДАМЫТУ
6. Қаржы секторын дамыту
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың қаржы секторын дамытудағы ұзақ мерзімді басымдықтарды айқындау жөніндегі тапсырмаларын орындау үшін Агенттік Ұлттық Банкпен бірлесіп, қаржы секторын дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын қабылдайды.
Банк секторының қаржылық тұрақтылығы тәуекелге бағдарланған қадағалау, SREP (Supervisory review and evaluation process) әдіснамасы шеңберінде банктерді қадағалап бағалау, уәжді пайымдау тетіктерінің көмегімен қамтамасыз етіледі.
Жалпы жүйе деңгейінде де, жекелеген қаржы институттары деңгейінде де қаржы секторының орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында тәуекелге бағдарланған қадағалаудың халықаралық стандарттарына көшуді жалғастыру қажет. Атап айтқанда, Агенттік үздік халықаралық практикаларды ескере отырып, қолданыстағы қадағалау процесін оған қашықтықтан AQR (Asset Quality Review) және қадағалап стресс-тестілеу әдіснамасын ықпалдастыру арқылы жетілдіреді.
Агенттік осы мақсаттар үшін Агенттіктің реттеуші актілеріне өзгерістер енгізуді көздейтін қадағалау процесін үздік әлемдік тәжірибелерге сәйкес келтіруге бағытталған Жол картасын әзірледі.
Атап айтқанда, Агенттік Big Data элементтерін пайдалана отырып, қадағалау процесі мен реттеушілік есептілікті автоматтандыру бойынша жұмыстар жүргізеді, стресс-тестілеудің модельдері мен әдістерін әзірлейді, сондай-ақ Агенттіктің және екінші деңгейдегі банктердің кәсіби құзыреттерін күшейту жөніндегі іс-шаралар іске асырылады. Бұл қадағалау процесіне AQR-дің барлық негізгі элементтерін біріктіруге, олардың қолданылуын барлық банктерге өрістетуге, активтердің құрылымы мен сапасының ашықтығын арттыруға, жұмыс істемейтін қарыздарды уақтылы тануға, сондай-ақ банктерде тәуекелдерді басқару тәжірибелерін бағалаудың превентивтілігі мен сапасын арттыруға мүмкіндік береді.
Өткен дағдарыстар нәтижесінде екінші деңгейдегі банктердің, олардың стресс активтерімен жұмыс жүргізу жөніндегі еншілес компанияларының және Проблемалық кредиттер қорының теңгерімінде жұмыс істемейтін активтердің біршама көлемі жинақталған, оларды экономикалық айналымға тарту қажет. Бұл жағдайларда қаржы секторының тұрақтылығын қамтамасыз етудің және оны халықаралық стандарттар мен үздік практикаларға сәйкес одан әрі дамытудың негізгі міндеттерінің бірі стресті активтер нарығын дамыту болып табылады.
Екінші деңгейдегі банктердің стресті активтерін экономикалық айналымға тартуды жеделдету қажет. Бұл үшін Агенттік пен Үкімет заңнамалық өзгерістерді талап ететін құқықтық және нормативтік кедергілерді анықтай отырып, проблемалық кредиттермен жұмыс істеу және оларды сату жөніндегі қолданыстағы құқықтық базаны бағалауды жүргізеді.
Стресті активтерді экономикалық айналымға тарту мақсатында Агенттік және Үкімет сатушылар мен сатып алушылардың кең ауқымы, оның ішінде басқарушы компаниялар арқылы кедергісіз қол жеткізе алатын, өтімді нарықты, жұмыс істемейтін активтерді құру бойынша үйлестірілген шараларды қабылдап, жұмысты жалғастырады.
Қаржы жүйесінің тұрақтылығын және экономиканың өсуін қамтамасыз ету қажеттігін ескере отырып, нарықтық тетіктер негізінде экономиканы банктік кредиттеуді едәуір кеңейту жөнінде шаралар қабылданады. Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесінің тиімділігін арттыру және кредиттік бюролар нарығын дамыту үшін Агенттік пен Ұлттық Банк кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесінің екі деңгейлі моделін енгізеді.

Правительство и Национальный Банк продолжат работу по включению ценных бумаг Министерства финансов Республики Казахстан в международные глобальные индексы развивающихся стран для расширения круга инвесторов, привлечения иностранного капитала, снижения доходностей и дальнейшего развития инфраструктуры рынка. Правительством совместно с Национальным Банком и Агентством разработан совместный план действий по включению ГЦБ Казахстана в международные индексы на 2020 – 2022 годы.
5. Обеспечение финансовой стабильности
Для обеспечения стабильности финансовой системы Агентством будет проведена оценка возможности возврата к требованиям регулирования без учета оказанных мер поддержки, введенных для снижения негативных последствий в период пандемии.
Министерством финансов совместно с Министерством юстиции и Агентством будет рассмотрен вопрос повышения требований к аудиторской и оценочной деятельности, уровню квалификации и профессиональным стандартам аудиторов и оценщиков для обеспечения стабильности финансовых институтов.
Правительством, Национальным Банком и Агентством будут выработаны предложения по мерам поддержки банковского сектора на рыночных условиях без использования средств республиканского бюджета и Национального Банка.
В рамках развития финансовых технологий и цифровизации Правительство и Национальный Банк будут проводить совместную работу по развитию национальной платежной системы на взаимовыгодных условиях, цифровых технологий на платежном рынке, расширению возможностей использования сервисов небанковских организаций, что позволит повысить эффективность и доступность платежных услуг.
II. Развитие финансового сектора и его инфраструктуры
6. Развитие финансового сектора
Во исполнение поручений Президента Республики Казахстан Токаева К.К. по определению долгосрочных приоритетов в развитии финансового сектора Агентством совместно с Национальным Банком будет принята Концепция развития финансового сектора до 2030 года.
Финансовая стабильность банковского сектора обеспечивается с помощью механизмов риск-ориентированного надзора, надзорной оценки банков в рамках методологии SREP (Supervisory review and evaluation process), мотивированного суждения.
В целях обеспечения устойчивости финансового сектора как на уровне системы в целом, так и на уровне отдельных финансовых институтов необходимо продолжить переход на международные стандарты риск-ориентированного надзора. В частности, с учетом лучших международных практик Агентство будет совершенствовать действующий надзорный процесс путем интеграции в него методологии дистанционной AQR (Asset Quality Review) и надзорного стресс-тестирования.
Для этих целей Агентством разработана Дорожная карта, направленная на приведение надзорного процесса в соответствие с лучшими мировыми практиками и предусматривающая внесение изменений в регуляторные акты Агентства.
В частности, Агентством будут проведены работы по автоматизации надзорного процесса и регуляторной отчетности с использованием элементов BigData, разработаны модели и методы стресс-тестирования, а также реализованы мероприятия по усилению профессиональных компетенций Агентства и банков второго уровня. Это позволит интегрировать в надзорный процесс все ключевые элементы AQR, расширить их применение на все банки, повысить прозрачность структуры и качества активов, своевременно признавать неработающие займы, а также повысить превентивность и качество оценки практик управления рисками в банках.
В результате прошлых кризисов на балансах банков второго уровня, их дочерних компаний по работе со стрессовыми активами и Фонда проблемных кредитов накоплен значительный объем неработающих активов, которые необходимо вовлекать в экономический оборот. В этих условиях одной из ключевых задач обеспечения стабильности финансового сектора и дальнейшего его развития в соответствии с международными стандартами и лучшими практиками является развитие рынка стрессовых активов.
Необходимо ускорить вовлечение в экономический оборот стрессовых активов банков второго уровня. Для этого Агентством и Правительством будет проведена оценка существующей правовой базы по работе с проблемными кредитами и их продаже с выявлением юридических и нормативных препятствий, требующих законодательных изменений.
В целях вовлечения стрессовых активов в экономический оборот Агентством и Правительством будет продолжена работа по принятию скоординированных мер по созданию ликвидного рынка неработающих активов с беспрепятственным доступом к нему широкого круга продавцов и покупателей, в том числе через управляющие компании.
Будут приняты меры по существенному расширению банковского кредитования экономики на основе рыночных механизмов с учетом необходимости обеспечения стабильности финансовой системы и роста экономики. Для повышения эффективности системы формирования кредитных историй и развития рынка кредитных бюро Агентством и Национальным Банком будет внедрена двухуровневая модель системы формирования кредитных историй.

7. Бағалы қағаздар нарығын дамыту
Банктік кредиттеуді ұлғайтумен қатар қаржы секторының тиімділігін арттыру қор нарығының құралдарын қоса алғанда, қаржыландырудың тиімді баламалы көздерін дамытуды және институционалдық және бөлшек инвесторлардың қаражатын жұмылдыруды талап етеді. Халықты қор нарығына белсенді тарту қор нарығын одан әрі дамытудың түйінді факторы болып табылады.
Ұлттық компаниялардың ІРО-сын жүргізуді қамтамасыз ету үшін Үкімет Ұлттық банкпен және Агенттікпен бірлесіп, "Халықтық ІРО" форматына сәйкес қор нарығы арқылы ұлттық компанияларды жекешелендіруді жүргізу форматына өзгерістер енгізу жөнінде шаралар қабылдауы қажет.
Ұлттық компаниялардың ІРО өткізудің жаңа форматы жергілікті қор нарығында жергілікті институционалдық және бөлшек инвесторлардың берген өтінімдерін толық қанағаттандыруға, өтінімдерді жинауға және ел ішінде өтінімдер кітабын қалыптастыруға жеткілікті уақыт беруге, сондай-ақ бөлшек және институционалдық инвесторлар арасында қалалар мен өңірлерде кең ауқымды роуд-шоу өткізуге бағытталған міндетті шарттарды көздеуі тиіс.
Ірі және орташа капиталдандырылған ұлттық компаниялардың IPO-сын жүргізу кезінде орналастыру параметрлері FTSE және MSCI халықаралық қор индекстеріне "Emerging Markets" санатына қосу үшін талаптарға сәйкес келуі тиіс. Бұл қазақстандық қор нарығының позицияларын ауқымды капитал нарықтарында ілгерілетуге ықпал ететін болады.
Орташа және шағын капиталдандырудың жеке қазақстандық эмитенттерінің санын ұлғайту үшін Үкімет пен агенттік IPO-ны дайындау мен өткізуге арналған шығыстарын ішінара өтеу мақсатында IPO-ға шыққан осындай компаниялар үшін салықтық ынталандырулар жасау жөнінде шаралар қабылдайды.
Сонымен бірге қор нарығына эмитенттерді тартудың басқа тетіктері пысықталады, оның ішінде мемлекеттік бағдарламаларға қатысатын нақты сектор компанияларынан қор нарығы арқылы қаражаттың бір бөлігін тартуды талап ету мүмкіндігі қаралады.
Агенттік, Ұлттық Банк және Үкімет бөлшек инвесторлардың қор нарығына қол жеткізуін жеңілдету және олар үшін жекелеген талаптарды (меншікті капиталдың мөлшерін, жасалатын мәмілелер көлеміне лимитті және т.б.) көздей отырып, бөлшек инвесторларға қызмет көрсетуге бағытталған бағалы қағаздар нарығының кәсіби қатысушыларының – екінші санаттағы брокерлердің жаңа сыныбын (номиналды ұстаушы ретінде шоттарды жүргізу құқығынсыз) құру жөнінде жұмыс жүргізеді.
Бұл бөлшек инвесторларды тарту, нарықтағы бәсекелестікті күшейту және халықтың қаржылық сауаттылығын жоғарлату есебінен қор нарығының өтімділігін арттыруға ықпал етеді.

7. Развитие рынка ценных бумаг
Повышение эффективности финансового сектора наряду с наращиванием банковского кредитования требует развития эффективных альтернативных источников финансирования, включая инструменты фондового рынка и мобилизацию средств институциональных и розничных инвесторов. Активное вовлечение населения на фондовый рынок является ключевым фактором дальнейшего развития фондового рынка.
Для обеспечения проведения IPO национальных компаний Правительству совместно с Национальным Банком и Агентством необходимо принять меры по внесению изменений в формат проведения приватизации национальных компаний через фондовый рынок в соответствии с форматом "Народное IPO".
Новый формат проведения IPO национальных компаний должен предусматривать обязательные условия, направленные на полное удовлетворение заявок, поданных локальными институциональными и розничными инвесторами на местном фондовом рынке, предоставление достаточного времени для сбора заявок и формирования книги заявок внутри страны, а также проведение широкомасштабного роуд-шоу в городах и регионах среди розничных и институциональных инвесторов.
При проведении IPO национальных компаний с крупной и средней капитализацией параметры размещения должны соответствовать требованиям для включения в международные фондовые индексы FTSE и MSCI к категории "EmergingMarkets". Это будет способствовать продвижению позиций казахстанского фондового рынка на глобальных рынках капитала.
Для увеличения числа частных казахстанских эмитентов средней и небольшой капитализации Правительство и Агентство примут меры по созданию налоговых стимулов для такого рода компаний, вышедших на IPO, с целью частичной компенсации их расходов на подготовку и проведение IPO.
Параллельно будут прорабатываться другие механизмы привлечения эмитентов на фондовый рынок, в том числе будет рассмотрена возможность требовать от компаний реального сектора, участвующих в государственных программах, привлечения части средств через фондовый рынок.
Агентством, Национальным Банком и Правительством будет проведена работа по упрощению доступа розничных инвесторов на фондовый рынок и созданию нового класса профессиональных участников рынка ценных бумаг-брокеров второй категории (без права ведения счетов в качестве номинального держателя), нацеленных на обслуживание розничных инвесторов, предусмотрев для них отдельные требования (размер собственного капитала, лимит на объемы совершаемых сделок, и т.д.).
Это будет способствовать повышению ликвидности фондового рынка за счет привлечения розничных инвесторов, усиления конкуренции на рынке, а также повышению финансовой грамотности населения.

8. Сақтандыру нарығын дамыту
Үкімет Ұлттық банкпен және Агенттікпен бірлесіп, кәсіпкерлік субъектілері мүдделерінің теңгерімін және олар жүзеге асыратын қызметке тән тәуекелдерді қамтамасыз етуді ескере отырып, кәсіпкерлік субъектілерінің үшінші тұлғалар алдындағы кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруды енгізу мәселелерін пысықтауы қажет. Бұл бастама Халықты кәсіби қателіктерден, кәсіпкерлік субъектілері ұсынатын сапасыз қызметтерден қорғауға бағытталған. Кәсіпкерлік субъектілерінің кәсіби қызмет көрсетуі кезінде азаматтарға келтірілген мүліктік залалды және зиянды сақтандыру ұйымы өтейтін болады.
Бұдан бөлек, "жалпы сақтандыру" саласындағы сақтандыру секторында кірістерді заңдастыру (жылыстату) және терроризмді қаржыландыру тәуекелдеріне және ақшаны жылыстатуға қарсы күрестің қаржылық шараларын әзірлеу тобының (ФАТФ) ұсынымдарына сәйкес келтіру үшін Үкімет Ұлттық банкпен және Агенттікпен бірлесіп, "жалпы сақтандыру" саласындағы мәмілелер мен операцияларды қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылдың қолданыстағы ұлттық режимінен ішінара шығаруды пысықтайды. Бұл жұмыс КЖ/ТҚ тәуекелдерін өзара бағалаудың екінші раундының нәтижелерін ескере отырып жүргізілетін болады.
Үкімет өмірді жинақтаушы сақтандыруды Мемлекеттік білім беру жинақтаушы жүйесіне мемлекеттік субсидиялауды енгізу мүмкіндігін қарастырады. Жинақтарға сыйлықақы түрінде мемлекеттік қолдау және өмірді сақтандыру компаниялары ұсынатын күтпеген оқиғалардан сақтандыру арқылы қорғау азаматтар үшін жинақтаушы білім беру бағдарламасының сенімділігі мен тартымдылығын арттырады.
9. Халық пен бизнестің қаржылық сауаттылығын арттыру
Халықтың экономикалық белсенді тобын инвестициялық қызметке тарту мақсатында Агенттік оқытудың түрлі бағдарламалары мен құралдарын пайдалана отырып, қаржылық сауаттылықты арттыру бойынша қарқынды жұмыс жүргізеді.
Қарыз алушы – заңды тұлғалардың инвестициялық тартымдылығы мен төлем қабілеттілігі деңгейінің төмендігін, оның ішінде операциялық тиімділігінің жеткіліксіздігін және тәуекел-менеджментінің жетілмегендігін ескере отырып, қабылданатын шешімдердің сапасын жақсарту, бизнес-процестерді оңтайландыру, тиісінше ұсынылатын есептіліктің сапасын жақсарту, оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі мен Қазақстан Республикасының "Атамекен" Ұлттық кәсіпкерлер палатасында оқытудың түрлі бағдарламалары мен құралдарын пайдалана отырып, бизнес-қоғамдастық өкілдерінің қаржылық сауаттылығын арттыру бойынша қарқынды жұмыс жүргізетін болады.
III. ЭКОНОМИКАЛЫҚ ӨСУДІҢ ҰЗАҚ МЕРЗІМДІ ӘЛЕУЕТІН АРТТЫРУ

8. Развитие страхового рынка
Правительству совместно с Национальным Банком и Агентством необходимо проработать вопросы внедрения страхования профессиональной ответственности субъектов предпринимательства перед третьими лицами с учетом обеспечения баланса интересов субъектов предпринимательства и рисков, присущих осуществляемой ими деятельности. Данная инициатива направлена на защиту населения от профессиональных ошибок, некачественных услуг, предоставляемых субъектами предпринимательства. Имущественный ущерб и вред, причиненный гражданам при оказании субъектами предпринимательства профессиональной деятельности, будет возмещаться страховой организацией.
Кроме того, для приведения в соответствие с имеющимися в страховом секторе рисками легализации (отмывания) доходов и финансирования терроризма в отрасли "общее страхование" и рекомендациями Группы разработки финансовых мер борьбы с отмыванием денег (ФАТФ) Правительством совместно с Национальным Банком и Агентством будет проработано частичное выведение сделок и операций в отрасли "общее страхование" из-под действующего национального режима противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма. Данная работа будет проведена с учетом результатов второго раунда взаимной оценки рисков ОД/ФТ.
Правительством будет рассмотрена возможность введения государственного субсидирования накопительного страхования жизни в Государственную образовательную накопительную систему. Государственная поддержка в виде премии к накоплениям и страховая защита от непредвиденных событий, предоставляемая компаниями по страхованию жизни, повысят надежность и привлекательность накопительной образовательной программы для граждан.
9. Повышение финансовой грамотности населения и бизнеса
В целях вовлечения экономически активного слоя населения в инвестиционную деятельность Агентством будет проводиться интенсивная работа по повышению финансовой грамотности с использованием различных программ и инструментов обучения.
Учитывая низкие инвестиционную привлекательность и уровень платежеспособности заемщиков-юридических лиц, выраженные в том числе в недостаточной операционной эффективности и несовершенстве риск-менеджмента, в целях улучшения качества принимаемых решений, оптимизации бизнес-процессов и качества представляемой отчетности Министерством национальной экономики Республики Казахстан и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" будет проводиться интенсивная работа по повышению финансовой грамотности представителей бизнес-сообщества с использованием различных программ и инструментов обучения.
III. Повышение долгосрочного потенциала экономического роста

10. Экономиканы әртараптандыру және экономикалық өсудің жаңа көздерін іздестіру
Қазақстан экономикасының сыртқы күтілмеген өзгерістерге осалдығын төмендету және оның ұзақ мерзімді тұрақтылығын арттыру үшін Үкімет, Ұлттық Банк және Агенттік күш-жігерін өнімділіктің өсуімен және өндіріс сапасымен қамтамасыз етілетін сапалы экономикалық өсу моделіне көшуге шоғырландырады.
Экономикаға экономиканың шикізат секторларымен байланысты емес жаңа өсу нүктелері қажет. Оның басымдықтары экспортты және импортты алмастыруды әртараптандыру есебінен мұнайға жатпайтын сауда теңгерімінің тапшылығын төмендету болады, бұл экономиканың сапалы және орнықты дамуын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Үкімет пен Ұлттық Банк мұнайға жатпайтын сауда теңгерімінің тапшылығын төмендету мақсатында сыртқы күтілмеген өзгерістердің Қазақстан экономикасына теріс әсерін барынша азайтуға шаралар кешенін қабылдау үшін сыртқы тауар айналымының, сауда талаптарының, инвестициялар мен төлем теңгерімі тәуекелдерінің мониторингін жалғастырады.
Үкімет пен Ұлттық Банктің бірлескен міндеттері:
азық-түлік тауарларын тұтынудағы импорт үлесін 2023 жылдың соңына қарай 12,5 %-ға дейін төмендету жолымен, оның ішінде жаңа құс фабрикалары мен ет комбинаттарын, балық өнімдерін өндіретін кәсіпорындарды пайдалануға беру, қант, сүт зауыттарын жаңғырту/салу, алма бақтарын отырғызу есебінен елдің азық-түлік қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
экспортты әртараптандыру және импортқа тәуелділікті азайту жөніндегі шаралардың тиімділігін арттыру. Күтілетін нәтиже экономикалық белсенділіктің өсуі және таза экспорт көлемінің ұлғаюы болып табылады.
Үкіметтің басым міндеттері:
экспортты шикізат тауарларынан дайын өңделген тауарлар жағына қарай әртараптандыру. Қойылған міндет толық іске асырылған кезде 2023 жылы тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің шикізаттық емес экспортының күтілетін мәні 35 млрд АҚШ долларын құрайды. Бұл қазақстандық өнімдердің Қытайдың, Ресейдің, Еуропа мен Азияның стратегиялық нарықтарына қатысуын күшейтуге әкелуі тиіс. Дайын өңделген тауарлардың экспортын өткізу нарықтарын кеңейту қолда бар тауашаларды сақтаумен, оның ішінде бұдан бұрын жоғалтып алған позицияларды қалпына келтірумен қатар жүргізілуге тиіс;
қосылған құны жоғары, бірінші кезекте Еуразиялық экономикалық одақ елдерінің және шекара маңындағы: Қытай, Үндістан, Түркия, Еуропалық Одақ елдері және Оңтүстік-Шығыс Азия елдерінің өндірістік тізбектерінде талап етілетін тауарлар өндірісін ынталандыру үшін экспортты мемлекеттік қолдау шараларын күшейту;
Мемлекет басшысының тапсырмасына және дағдарыстық жағдайлар кезеңіне арналған арнайы (оңайлатылған) тәртіпке сәйкес отандық тауар өндірушілерді ұзақ мерзімді тапсырыстармен қамтамасыз ету және квазимемлекеттік сектордың сатып алуының ашық тетігі арқылы жергілікті қамтуды ұлғайту;
off-take келісімшарттарын енгізу арқылы ауыл шаруашылығы өндірушілерін қаржыландыру тетіктерін кеңейту;
Қазақстан өнімдерін өндірушілердің баға бойынша бәсекеге қабілеттілігін арттыру үшін, оның ішінде ЕАЭО-дан тыс елдерден шикізат пен аралық материал (шикі құрақ қант, пестицидтер мен гербицидтер, кокос және пальма майлары, беттік белсенді заттар) импортына салынатын кедендік баждарды алып тастау жөніндегі шараларды қабылдау есебінен шикізат пен аралық материал импортын арзандату;
ЕАЭО елдеріне қатысты белгілі бір азық-түлік тауарларының импортына бақылау бағаларының ең төменгі деңгейін (ББЕД) енгізу. ББЕД тетігін қант, ет, сүт, май, тыңайтқыштар, алкоголь өнімдері, темекі және т. б. сияқты тауарларға қолдануға болады;
отандық өндірушілердің өнімдерін әртүрлі жарнамалық кеңістіктерде жеңілдік берілген талаптармен ілгерілету арқылы оларды қолдау;
ірі ұйымдасқан шаруашылықтар үлесін едәуір ұлғайту, өсімдік шаруашылығындағы өнімділікті арттыру, ғылыми-зерттеу әлеуетін дамыту және ауыл шаруашылығы жерлерін толыққанды нарық айналымына енгізу арқылы ауыл шаруашылығының бизнес моделін қайта қарау;
ЕАЭО елдерінен әкелінетін дайын тамақ өнімдерінің ЕАЭО техникалық регламенттеріне және санитариялық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының оларға қатысты бақылауды күшейтуі.
Жаңартылған сауда-өнеркәсіп саясатын қалыптастыру шеңберінде Үкімет оларды шоғырландыру, тиімді технологиялар мен өндірістерді пайдаланатын, тауар өнімдерін кеңейтуге және әртараптандыруға мүдделі сенімді компанияларға шоғырландыру арқылы жекелеген мемлекеттік қолдау шараларын қайта қарайды.
Сауда-өнеркәсіп саясатының мақсаттарына қол жеткізу шетелдік инвестициялардың әкелінуі, экспорттық түсімнің өсуі және тауарлар импортының қысқаруы есебінен сауда теңгерімін және төлем теңгерімінің ағымдағы шотының жақсаруын қамтамасыз етуге тиіс, олардың көлемі импорттық жабдықты сатып алу үшін капиталдың әкетілуін және сыртқы қарыздарды қайтаруды нивелирлеуге мүмкіндік береді.
Экономиканы әртараптандыру және экономикалық өсудің жаңа көздерін іздеу бойынша жүргізіліп отырған саясатты тиімді мониторингтеу мақсатында Үкімет пен Ұлттық Банк тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің шикізатқа жатпайтын экспортының жай-күйі туралы жүйелі түрде өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етеді.
Үкімет пен Ұлттық Банк өзара ақпарат алмасу форматын кеңейтеді, оның шеңберінде Ұлттық Банк экономиканың мемлекеттік, квазимемлекеттік және жеке секторларының іске асырылған, іске асырылып жатқан және іске асырылуы жоспарланып отырған инвестициялық бағдарламалары мен жобалары бойынша ақпаратқа, сондай-ақ мемлекеттік шығыстар мен квазимемлекеттік сектордың шығыстары бойынша ақпаратқа қол жеткізе алады.

10. Диверсификация экономики и поиск новых источников экономического роста
Для снижения уязвимости экономики Казахстана к внешним шокам и повышения ее долгосрочной устойчивости Правительство, Национальный Банк и Агентство сконцентрируют усилия на переходе к модели качественного экономического роста, который будет обеспечен ростом производительности и качеством производства.
Экономике необходимы новые точки роста, не связанные с сырьевыми секторами экономики. Приоритетом будет снижение дефицита ненефтяного торгового баланса за счет диверсификации экспорта и импортозамещения, что позволит обеспечить качественное и устойчивое развитие экономики.
Правительство и Национальный Банк продолжат мониторинг внешнего товарооборота, условий торговли, инвестиций и рисков платежного баланса для принятия комплекса мер в целях снижения дефицита ненефтяного торгового баланса для минимизации негативного воздействия внешних шоков на экономику Казахстана.
Совместными задачами Правительства и Национального Банка являются:
обеспечение продовольственной безопасности страны путем снижения доли импорта в потреблении продовольственных товаров до 12,5 % к концу 2023 года, в том числе за счет ввода в эксплуатацию новых птицефабрик и мясокомбинатов, предприятий по производству рыбопродуктов, модернизации/строительства сахарных, молочных заводов, закладки яблоневых садов;
повышение эффективности мер по диверсификации экспорта и снижению зависимости от импорта. Ожидаемыми результатами являются рост экономической активности и увеличение объемов чистого экспорта.
Приоритетными задачами Правительства являются:
диверсификация экспорта от сырьевых товаров в сторону готовых обработанных товаров (ожидаемое значение несырьевого экспорта товаров и услуг в 2023 году при полной реализации поставленной задачи составит 35 млрд. долл США, это должно привести к усилению присутствия казахстанской продукции на стратегических рынках Китая, России, Европы и Азии, расширение рынков сбыта экспорта готовых обработанных товаров должно сопровождаться сохранением уже имеющихся ниш, и в том числе восстановлением ранее утраченных позиций);
усиление мер государственной поддержки экспорта для стимулирования производства товаров с высокой добавленной стоимостью, в первую очередь востребованных в производственных цепочках стран Евразийского экономического союза и приграничных странах: Китае, Индии, Турции, странах Европейского союза и странах юго-восточной Азии;
в соответствии с поручением Главы государства и специальным (упрощенным) порядком на период кризисных ситуаций обеспечение отечественных товаропроизводителей долгосрочными заказами и увеличение местного содержания через прозрачный механизм закупок квазигосударственного сектора;
расширение механизмов финансирования сельскохозяйственных производителей путем введения off-take контрактов;
удешевление импорта сырья и промежуточного материала для повышения ценовой конкурентоспособности производителей казахстанской продукции, в том числе за счет принятия мер по отмене таможенных пошлин на импорт сырья и промежуточного материала из стран вне ЕАЭС (тростниковый сахар-сырец, пестициды и гербициды, кокосовое и пальмовое масла, поверхностно-активные вещества);
внедрение минимального уровня контрольных цен (МУКЦ) на импорт определенных продовольственных товаров в отношении стран ЕАЭС (механизм МУКЦ может быть применен на такие товары как сахар, мясо, молоко, масло, удобрения, алкогольная продукция, табак и прочее);
поддержка отечественных производителей путем продвижения их продукции на льготных условиях на различных рекламных пространствах;
пересмотр бизнес-модели сельского хозяйства путем значительного увеличения доли крупных организованных хозяйств, повышения урожайности в растениеводстве, развития научно-исследовательского потенциала и введения в полноценный рыночный оборот сельскохозяйственных земель;
усиление контроля органами санитарно-эпидемиологической службы в отношении готовой пищевой продукции из стран ЕАЭС на предмет их соответствия техническим регламентам ЕАЭС и санитарным нормам.
В рамках формирования обновленной торгово-промышленной политики Правительством будут пересмотрены отдельные меры государственной поддержки посредством их консолидации, фокусирования на жизнеспособных компаниях, использующих эффективные технологии и производства, заинтересованных в расширении и диверсификации товарной продукции.
Достижение целей торгово-промышленной политики должно обеспечить улучшение торгового баланса и текущего счета платежного баланса за счет притока иностранных инвестиций, роста экспортной выручки и сокращения импорта товаров, объем которых позволит нивелировать отток капитала на приобретение импортного оборудования и возврат внешних займов.
В целях эффективного мониторинга проводимой политики по диверсификации экономики и поиска новых источников экономического роста Правительство и Национальный Банк обеспечат систематический взаимный обмен информацией о состоянии несырьевого экспорта товаров и услуг.
Правительство и Национальный Банк расширят формат взаимного информационного обмена, в рамках которого Национальный Банк будет иметь доступ к информации по реализованным, реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным программам и проектам государственного, квазигосударственного и частного секторов экономики, а также информации по государственным расходам и расходам квазигосударственного сектора.

11. Инвестициялар тарту және экономиканы қорландыру
Үкімет заңнаманың тұрақтылығын қамтамасыз ете отырып, инвестициялар туралы келісімдер жасасу және мемлекеттік-жекешелік әріптестік жөніндегі шараларды жетілдіру арқылы сапалы инвестициялар тартудың жаңа инвестициялық циклын қалыптастыру бойынша проактивті шаралар қабылдайды. Экономиканың әлеуеті барынша көп және шетелдік инвестициялар үшін тартымды басым секторларының тізімі қайта қаралып, назар елдік дамудан өңірлік дамуға аударылады.
Үкімет пен Ұлттық Банк экономиканың шикізатқа жатпайтын секторларына тікелей шетелдік инвестициялар әкелуді ынталандыру үшін жағдай жасай береді.
ЭЫДҰ стандарттарына жақындасақ, инвестициялық заңнаманың тұрақтылығы және өзгермеуі инвестициялар ағымын жандандыруға әсер етеді.
Үкімет базалық экономикалық және құқықтық жағдайларды жақсарту жұмысын жүргізеді және ЭЫДҰ ұсынымдарына сәйкес елде бизнес жүргізуді жеңілдету мен инвестициялық ахуалды жақсарту жөніндегі реформаларды іске асыруды жалғастырады. Корпоративтік басқарудың ұлттық кодексі әзірленіп, қабылданатын болады.
Үкімет экономиканы мемлекеттік қолдау тәсілдері мен шараларын жетілдіреді. Орнықты және бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды, сондай-ақ қызметін экономиканың басым салаларында жүзеге асыратын кәсіпорындарды қолдау пайдасына баса назар аударылады. Сонымен қатар бір уақытта тікелей қаржыландырудан кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттік тәуекелдеріне кепілдік беруге (хеджирлеуге) өту жүзеге асырылады.
Кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдау банк секторы арқылы ғана емес, сондай-ақ микроқаржы ұйымдары мен кредиттік серіктестіктердің микрокредиттері, сондай-ақ қор нарығының құралдары сияқты балама арналар арқылы да жүзеге асырылады.
Ұлттық Банк елдің сыртқы экономикалық орнықтылығын тиімді мониторингтеу және капитал ағынын игеруді болжау үшін инвестициялық бағдарламалар мен жобалар жөніндегі ақпаратты пайдаланады.
Үкімет екінші деңгейдегі банктердің Ұлттық Банк ноталарының орнына еркін өтімділікті инвестициялауы үшін "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ мен Ұлттық басқарушы холдингтің өтеу мерзімі 1 жылдан 5 жылға дейінгі облигацияларды шығару мүмкіндігін қарайды. Бұл ұзақ мерзімді инвестициялық жобаларды кредиттеу үшін теңгемен қорландыру базасын қалыптастыруға ықпал етеді.
Ұлттық басқарушы холдингтің жұмысы енжар қаржы агенттігінен белсенді даму институтына көшуге қайта бағдарланатын болады, бұл тиімділіктің негізгі көрсеткіші ретінде қаражатты игерудің орнына жоғары экономикалық қайтарымы бар жаңа жобаларды белсене іздеу мен іске асыруды қосуды білдіреді.
Банктердің экономиканың нақты секторын кредиттеуін ынталандыру мақсатында синдикатталған кредит шарты бойынша бірнеше кредит беруші банктердің синдикатталған қарыз шеңберінде бизнес субъектілерін қаржыландыруы жөнінде шаралар қабылданады, сол арқылы кредиттік тәуекелдерді азайтып, кредит беру, оның ішінде ірі жобаларды кредиттеу мүмкіндігіне ие болады.
Кәсіпкерлік субъектілері үшін ұзақ мерзімді қаржыландыру нарығын дамыту үшін Үкімет пен Агенттіктің күш-жігері корпоративтік облигациялар нарығын дамытуға жұмсалады. Ол үшін Үкімет Агенттікпен бірлесіп, шығарылған корпоративтік облигациялар бойынша купондық сыйақының толық немесе ішінара сомасын және (немесе) номиналды құнын төлеуге кепілдіктер беру арқылы кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау тетіктерін әзірлейді.

11. Привлечение инвестиций и фондирование экономики
Правительством будут приняты проактивные меры по формированию нового инвестиционного цикла по привлечению качественных инвестиций путем заключения соглашений об инвестициях с обеспечением стабильности законодательства и совершенствования мер по государственному частному партнерству. Будет пересмотрен список приоритетных секторов экономики с наибольшим потенциалом и привлекательностью для зарубежных инвестиций, сменой фокуса от страновой к региональному развитию.
Правительство и Национальный Банк продолжат создание условий для стимулирования притока прямых иностранных инвестиций в несырьевые сектора экономики.
Активизации притока инвестиций будут способствовать стабильность и неизменность инвестиционного законодательства с приближением к стандартам ОЭСР.
Правительство проведет работу по улучшению базовых экономических и правовых условий, продолжит реализацию реформ по облегчению ведения бизнеса и улучшению инвестиционного климата в стране в соответствии с рекомендациями ОЭСР. Будет разработан и принят Национальный кодекс корпоративного управления.
Правительством будут усовершенствованы подходы и меры государственной поддержки экономики. Акцент будет смещен в пользу поддержки устойчивых и конкурентоспособных предприятий, а также предприятий, осуществляющих деятельность в приоритетных отраслях экономики. Одновременно будет осуществлен переход от прямого финансирования на гарантирование (хеджирование) кредитных рисков субъектов предпринимательства.
Государственная поддержка субъектов предпринимательства будет осуществляться не только через банковский сектор, но и через альтернативные каналы, такие как микрокредиты микрофинансовых организаций и кредитных товариществ, а также инструменты фондового рынка.
Национальный Банк будет использовать информацию по инвестиционным программам и проектам для эффективного мониторинга внешнеэкономической устойчивости страны и прогноза освоения притока капитала.
Правительством будет рассмотрена возможность выпуска ФНБ "Самрук-Казына" и национальным управляющим холдингом облигаций со сроками погашения от 1 до 5 лет для инвестирования банками второго уровня свободной ликвидности вместо нот Национального Банка. Это будет способствовать формированию базы тенгового фондирования для кредитования долгосрочных инвестиционных проектов.
Работа национального управляющего холдинга будет переориентирована на переход от пассивного финансового агентства к проактивному институту развития, что подразумевает включение в качестве основного показателя эффективности активный поиск и реализацию новых проектов с высокой экономической отдачей вместо освоения средств.
В целях стимулирования банками кредитования реального сектора экономики будут приняты меры по финансированию субъектов бизнеса в рамках синдицированного займа несколькими банками – кредиторами по договору синдицированного кредита, тем самым снижая кредитные риски и получая возможность кредитования, в том числе крупных проектов.
Для развития рынка долгосрочного финансирования для субъектов предпринимательства усилия Правительства и Агентства будут сконцентрированы на развитии рынка корпоративных облигаций. Для этого Правительство совместно с Агентством разработает механизмы государственной поддержки предпринимателей через предоставление гарантий на выплату полной или частичной суммы купонного вознаграждения и (или) номинальной стоимости по выпущенным корпоративным облигациям.

12. Жеке кәсіпкерлікті дамыту
Үкімет, Ұлттық Банк және Агенттік жеке кәсіпкерлікті қалыптастыру мен оның дамуын ынталандыру үшін мемлекеттің бәсекелестік саясатын сапалы жүргізудің, нарықтық экономика заңдарын ұстанудың және нарықтың барлық қатысушылары үшін қолайлы бизнес-орта мен тең жағдайлар жасаудың бірінші кезекте тұратынын мойындайды.
Үкімет бизнесті жүргізу мен дамытудың мүлдем жаңа жағдайларын жасауға бағытталған кәсіпкерлікті дамыту тұжырымдамасын әзірлейді.
Дәрменсіз және тиімсіз компанияларға қатысты нарықтық тәртіптің болуы қалыпты бизнес-ортаның негізгі факторларының бірі болып табылады. Дәрменсіз компанияларды нарықтан уақтылы және белгілі бір ретпен шығару және олардың активтерін неғұрлым тиімді кәсіпкерлерге барынша аз шығындармен беру экономиканың өнімділігі мен рентабельділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Үкімет, Агенттік және Ұлттық Банк банкроттық жөніндегі заңнаманы одан әрі жақсарту жұмысын жалғастырады, банкроттық рәсімдерді созатын және кредиторлардың қарыздар бойынша шығындарды қысқарту, дәрменсіз қарыз алушылардың активтерін неғұрлым өнімді инвесторларға беру үшін борышты реттеу жөніндегі өз құқықтарын іске асыруына кедергі келтіретін тосқауылдар жойылады.
Үкімет квазимемлекеттік сектормен және жүйе құраушы ірі компаниялармен бірлесіп, мемлекеттік-жекешелік әріптестік негізінде жеке сектормен ұзақ мерзімді ынтымақтастықты кеңейтуді жалғастырады, оның құралдарының бірі – елде off-take келісімшарттарын қолдану.
Үкімет табиғи монополияларды реттеу, табиғи монополиялар субъектілерінің операциялық және инвестициялық тиімділігін арттыру жөніндегі тәсілдерді жетілдіруді жалғастырады, бұл ұзақ мерзімді болашақта олардың бағаларға қысым жасамай, орнықты дамуына мүмкіндік береді.
13. Шұғыл шаралар топтамасы
Қазақстан Республикасының Президенті Қ.К. Тоқаевтың тапсырмаларын орындау үшін Үкімет бизнесті жүргізу жағдайларын жақсартуға бағытталған шұғыл шаралар топтамасын қабылдайды.
Кәсіпкерлік қызметті ынталандыру үшін Үкімет бизнес субъектілеріне әкімшілік жүктемені азайтуға бағытталған реттеу саясатын заңнамалық деңгейде түбегейлі оңайлату және жеке кәсіпкерлерді тегін мобильді қосымша арқылы жеңілдетілген тіркеу мүмкіндігін қарайды.
Үкімет микро және шағын бизнес субъектілері үшін еңбекақы төлеу қорынан бірыңғай төлемді енгізу мүмкіндігін қарайтын болады.
Жаңа компаниялар үшін құрылған сәттен бастап 2 жыл ішінде қосылған құн салығын азайту мүмкіндігі қаралады.
Инвестицияларды одан әрі ынталандыру үшін пайда қайта инвестицияланған жағдайда табыс салығынан босату, сондай-ақ инвестициялық келісімдер жасасу үшін қызметтің басым түрлерінің тізбесін бекіту мәселесі қаралады.
Үкімет қаржыландырудың триггерлері мен көлемін айқындай отырып, кредит қаражатының нақты құнын бұрмалайтын мемлекеттік қолдаудың нарықтық емес құралдарынан біртіндеп алшақтау жөнінде 5 жылдық жол картасын әзірлейді.
Бұл ретте жеке секторды одан әрі дамыту, сондай-ақ мемлекеттік және әлеуметтік бастамаларды іске асыруда, оның ішінде МЖӘ жобаларында жеке инвестицияларды кеңейту бойынша шаралар қабылданады.

12. Развитие частного предпринимательства
Правительство, Национальный Банк и Агентство признают, что для формирования и стимулирования развития частного предпринимательства первоочередными задачами являются качественное проведение конкурентной политики государства, следование законам рыночной экономики и создание благоприятной бизнес-среды и равных условий для всех участников рынка.
Правительством будет разработана Концепция развития предпринимательства, направленная на создание принципиально новых условий ведения и развития бизнеса.
Одним из ключевых факторов здоровой бизнес-среды является наличие рыночной дисциплины в отношении несостоятельных и неэффективных компаний. Своевременный и упорядоченный вывод несостоятельных компаний с рынка и передача их активов более эффективным предпринимателям с минимальными потерями позволят повысить продуктивность и рентабельность экономики.
Правительство, Агентство и Национальный Банк продолжат работу по дальнейшему улучшению законодательства по банкротству, будут устраняться барьеры, которые затягивают процедуры банкротства и препятствуют кредиторам реализовать свои права по урегулированию долга для сокращения потерь по займам и передачи активов несостоятельных заемщиков более продуктивным инвесторам.
Правительство совместно с квазигосударственным сектором и крупными системообразующими компаниями продолжит расширять долгосрочное сотрудничество с частным сектором на основе государственно-частного партнерства, одним из инструментов которого станет применение off-take контрактов.
Правительство продолжит совершенствовать подходы по регулированию естественных монополий, повышению операционной и инвестиционной эффективности субъектов естественных монополий, что в долгосрочной перспективе позволит им устойчиво развиваться, не оказывая давления на цены.
13. Пакет срочных мер
По поручению Президента Республики Казахстан Токаева К.К. Правительство примет пакет срочных мер, направленных на улучшение условий ведения бизнеса.
Для стимулирования предпринимательской деятельности Правительством будет рассмотрена возможность кардинального упрощения на законодательном уровне регуляторной политики, направленной на снижение административной нагрузки на субъекты бизнеса, и упрощенной регистрации индивидуальных предпринимателей через бесплатное мобильное приложение.
Правительством будет рассмотрена возможность введения единого платежа с фонда оплаты труда для субъектов микро и малого бизнеса.
Для новых компаний будет рассмотрена возможность уменьшения налога на добавленную стоимость в течение 2 лет с момента создания.
Для дальнейшего стимулирования инвестиций будет рассмотрен вопрос освобождения от подоходного налога в случае реинвестирования прибыли, а также утверждения перечня приоритетных видов деятельности для заключения инвестиционных соглашений.
Правительством будет разработана 5-летняя дорожная карта по постепенному отходу от нерыночных инструментов господдержки, искажающих реальную стоимость кредитных средств, с определением триггеров и обьемов финансирования.
При этом будут приняты меры по дальнейшему развитию частного сектора, а также расширению частных инвестиций в реализации государственных и социальных инициатив, в том числе в проектах ГЧП.

14. Қолма-қол ақшасыз төлемдерді дамыту және көлеңкелі экономикамен күрес
Үкімет, Ұлттық Банк және Агенттік көлеңкелі секторды төмендету жөніндегі шаралардың экономиканың дамуына, халықтың тұрмыс сапасын, іскерлік белсенділікті арттыруға, салық түсімдерінің өсуіне оң әсерін сезінуде.
Үкімет цифрлық технологияларды белсенді енгізу жолымен кедендік-салықтық әкімшілендіруді, техникалық реттеуді, экспорттық және мемлекеттік бақылаудың өзге де түрлерін жетілдіру арқылы көлеңкелі экономиканы 2025 жылға қарай 15 %-ға дейін төмендету жөніндегі шаралар кешенін әзірлейді.
Үкімет Ұлттық Банкпен бірлесіп, азаматтардың әлеуметтік төлемдер алу тетігін жеңілдетуге, әлеуметтік төлемдерді пайдалану мониторингін, әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бағаларды қамтамасыз етуге және тиісті тауар номенклатурасын қалыптастыру арқылы өнімді өндірушіден/импорттаушыдан түпкілікті сатып алушыға дейін ұлттық тауар өткізу жүйесімен интеграциялауға мүмкіндік беретін азаматтың цифрлық "әлеуметтік әмиянын" енгізу бойынша жұмыс жүргізеді.
Ұлттық Банк Үкіметпен бірлесіп, Қаржы министрлігі атынан QR-кодтың ұлттық стандартын әзірлейтін болады, оны енгізу ашықтықты арттыруға, сауда айналымдарының фискализациясын қамтамасыз етуге және көлеңкелі экономиканың мөлшерін қысқартуға, сондай-ақ нарыққа қатысушылардың қолма-қол ақшасыз төлемдерді қабылдауды ұйымдастыру бойынша жиынтық шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
Ұлттық Банк қолма-қол ақшасыз төлемдердің қолжетімділігін арттыру және нарыққа қатысушылардың шығасыларын барынша азайту мақсатында қолма-қол ақшасыз төлемдердің инфрақұрылымын жетілдіру және инновациялық және бәсекелес ортаны дамыту үшін қажетті, оның ішінде құқықтық жағдайлар жасайды.
Үкімет Агенттікпен және Ұлттық Банкпен бірлесіп, шекті және күдікті операциялардың тізбесін оңтайландыруды жүргізеді, КЖ/ТҚҚ саласында тәуекелге бағдарланған қадағалауды жүйелі деңгейде енгізеді.
Қабылданып жатқан шаралар кешені инновациялар үшін жағдай жасауға және төлем нарығында бәсекелестікті күшейтуге, халық пен бизнес субъектілері үшін шығасыларды азайтуға мүмкіндік береді, сондай-ақ көлеңкелі экономиканың төмендеуіне алып келеді.
Қорытынды ережелер
Келісімді іске асыру шеңберінде мынадай нәтижелерге қол жеткізу жоспарлануда.
Индикатор
2019 жыл
2020 жыл
2021 жыл
2022 жыл
2023 жыл
факт
жоспар
ІЖӨ өсімі, %
4,5
-2,6

14. Развитие безналичных платежей и борьба с теневой экономикой
Правительство, Национальный Банк и Агентство осознают положительное влияние мер по снижению теневого сектора на развитие экономики, повышение качества жизни населения, деловой активности, рост налоговых поступлений.
Правительством будет разработан комплекс мер по снижению теневой экономики до 15% к 2025 году через совершенствование таможенно-налогового администрирования, технического регулирования, экспортного и иных видов государственного контроля путем активного внедрения цифровых технологий.
Правительством совместно с Национальным Банком будет проводиться работа по внедрению цифрового "социального кошелька" гражданина, который позволит упростить механизм получениям гражданами социальных выплат, обеспечить мониторинг использования социальных выплат, цен на социально значимые продовольственные товары и в интеграции с национальной товаропроводящей системой прослеживаемость продукции от производителя/импортера до конечного покупателя посредством формирования соответствующей товарной номенклатуры.
Национальным Банком совместно с Правительством в лице Министерства финансов будет разработан национальный стандарт QR-кода, внедрение которого позволит повысить прозрачность, обеспечить фискализацию торговых оборотов и сократить размеры теневой экономики, а также снизить совокупные издержки участников рынка по организации приема безналичных платежей.
Национальный Банк в целях повышения доступности безналичных платежей и минимизации издержек участников рынка создаст необходимые условия, в том числе правовые, для совершенствования инфраструктуры безналичных платежей и развития инновационной и конкурентной среды.
Правительством совместно с Агентством и Национальным Банком будут проведена оптимизация перечня пороговых и подозрительных операций, введен на системном уровне риск-ориентированный надзор в сфере ПОД/ФТ.
Предпринимаемый комплекс мер позволит создать условия для инноваций и усиления конкуренции на платежном рынке, снизить издержки для населения и субъектов бизнеса, а также приведет к снижению теневой экономики.
Заключительные положения
В рамках реализации Соглашения планируется достижение следующих результатов.
Индикатор
2019 год
2020 год
2021 год
2022 год
2023 год
факт
план
рост ВВП, %
4,5
– 2,6

Қазақстан Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі мен Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі арасындағы 2021 – 2023 жылдарға арналған макроэкономикалық саясат шараларын үйлестіру туралы келісімді іске асыру жөніндегі жол картасы
Р/с
Іс-шараның атауы Жауапты орындаушылар Аяқталу нысаны Орындалу мерзімі
1 2 3 4 5
Макроэкономикалық орнықтылықты арттыру
ІЖӨ-нің 2021 жылы 3 %-ға, 2022 жылы 3,7 %-ға, 2023 жылы 4,6 %-ға өсуін қамтамасыз ету
Бюджеттің ІЖӨ-ге қатысты мұнайға жатпайтын тапшылығын 2021 жылы 6,6-9,1 %-ға, 2022 жылы 6,5 %-ға, 2023 жылы 6,4 %-ға дейін төмендету
Инфляцияны 2021 - 2022 жылдары 4-6 %-ға, 2023 жылы 4-5 %-ға дейін кезең-кезеңімен төмендету
Ақша-кредит саясатының тиімділігін арттыру
1.1.
Инфляцияны нысаналы дәлізде ұстау
ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы қаңтар
1.2.
Кәсіпкерлік субъектілерін жеңілдікпен кредиттеу бағдарламасын аяқтау
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы қаңтар
1.3.
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкінің Жұмыспен қамтудың 2020 – 2021 жылдарға арналған жол картасын қаржыландыруды аяқтауы
ҰБ (келісу бойынша), Еңбекмині
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
1.4.
Экономиканың мемлекеттік, квазимемлекеттік және жеке секторларының іске асырылатын және іске асырылуы жоспарланатын инвестициялық жобалары бойынша инвестициялардың нақты және болжамды көлемі және оларды ай сайынғы бөлудегі іске асыру (игеру) мерзімі бөлігінде ақпарат беру
ҰЭМ, ИИДМ, СИМ, Қаржымині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ " АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), КМС басқа субъектілері (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
ҰБ-ға ақпарат
2021 – 2023 жылдар бойы жаңа тоқсанның әрбір 10-күні
Салық-бюджет саясатының контрциклдығын арттыру
2.1.
Қазақстан Республикасының Бюджет кодексінің нормаларын контрциклдық бюджет қағидаларын енгізу бөлігінде ҚР ҰҚ қаражатын қалыптастыру және пайдалану тұжырымдамасымен үйлестіру
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
ҚР Бюджет кодексіне түзетулер жобасы
2021 жылғы сәуір
2.2.
Бюджеттің кіріс бөлігін болжау модельдерінің валидациясы (деректер алмасуды қоса алғанда)
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
ҰБ-ға ақпарат
2021 жылғы сәуір
2.3.
Кесімді бағаны есептеу әдістемесін бекіту
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
ҰЭМ бұйрығы
2021 жылғы қараша
2.4.
Республикалық бюджетті қалыптастыру кезінде контрциклдық бюджет қағидасын қолдану
Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша)
"2023 – 2025 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заң
2022 жылғы қараша
Валюта нарығының тұрақтылығын қамтамасыз ету
3.1.
Валюта нарығында квазимемлекеттік сектор компанияларының іс-қимылдарын үйлестіру және келісімділігін арттыру мақсатында инвестициялық бағдарламаларды іске асыру және сыртқы борышқа қызмет көрсету үшін қажетті көлемді ескере отырып, валюталық активтерді айырбастау жөніндегі болжамды жоспарды әзірлеу
ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ " АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), КМС басқа субъектілері (келісу бойынша)
Үкіметке және ҰБ-ға ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан

по реализации Соглашения между Правительством Республики Казахстан, Национальным Банком Республики Казахстан и Агентством Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка о координации мер макроэкономической политики на 2021 – 2023 годы
п/п
Наименование мероприятия
Ответственные
исполнители
Форма
завершения
Срок
исполнения
1
2
3
4
5
I. Повышение макроэкономической устойчивости
Обеспечение роста ВВП на 3 % в 2021 году, 3,7 % в 2022 году, 4,6 % в 2023 году
Снижение ненефтяного дефицита бюджета к ВВП до 6,6 – 9,1 % в 2021 году, 6,5 % в 2022 году, 6,4 % в 2023 году
Поэтапное снижение инфляции до 4 – 6 % в 2021 – 2022 годах, 4 – 5 % в 2023 году
1. Повышение эффективности денежно – кредитной политики
1.1.
Удержание инфляции в целевом коридоре
НБ
(по согласованию)
информация в Правительство
январь
2022 года
1.2.
Завершение Программы льготного кредитования субъектов предпринимательства
НБ (по согласованию), МНЭ
информация в Правительство
январь
2022 года
1.3.
Завершение финансирования Национальным Банком Республики Казахстан Дорожной карты занятости на 2020 – 2021 годы
НБ (по согласованию), МТСЗН
информация в Правительство
декабрь
2021 года
1.4.
Представление информации по реализуемым и планируемым к реализации инвестиционным проектам государственного, квазигосударственного и частного секторов экономики в части фактических и прогнозных объемов инвестиций и сроков их реализации (освоения) в ежемесячной разбивке
МНЭ, МИИР, МТИ, МФ, ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), другие субъекты КГС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
информация в НБ
каждое 10 – ое число нового квартала в течение
2021 – 2023 годов
2. Повышение контрцикличности налогово-бюджетной политики
2.1.
Гармонизация норм Бюджетного кодекса Республики Казахстан с Концепцией формирования и использования средств НФ РК в части внедрения контрцикличного бюджетного правила
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
проект поправок в Бюджетный кодекс РК
апрель
2021 года
2.2.
Валидация моделей прогнозирования доходной части бюджета (включая обмен данными)
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
информация в НБ
апрель
2021 года
2.3.
Утверждение методики по расчету цены отсечения
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
приказ МНЭ
ноябрь
2021 года
2.4.
Применение контрцикличного бюджетного правила при формировании республиканского бюджета
МФ, МНЭ, НБ (по согласованию)
Закон "О республиканском бюджете на 2023 – 2025 годы"
ноябрь
2022 года
3. Обеспечение стабильности валютного рынка
3.1.
Выработка прогнозного плана по конвертации валютных активов с учетом объема, необходимого для реализации инвестиционных программ и обслуживания внешнего долга в целях координации и повышения согласованности действий компаний квазигосударственного сектора на валютном рынке
МНЭ, ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), другие субъекты КГС (по согласованию)
информация в Правительство и НБ
ежегодно,
декабрь

2021 – 2023 жылдар
3.2.
Квазимемлекеттік сектор компаниялары үшін валюталық міндеттемелердің бір бөлігін міндетті хеджирлеу нормасын енгізу жөніндегі сұрақты пысықтау
ҰЭМ, СИМ,
ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
3.3.
Қазақстан Республикасының Салық кодексіне салық кезеңінде түскеннен кемінде 50 % мөлшерінде валюталық түсімді конвертациялайтын экспорттаушылар үшін шикізат экспорттаушыларына оңтайландырылған тәртіппен ҚҚС артуын қайтару үлесін ұлғайту бөлігінде өзгерістер енгізу
ҰЭМ, СИМ, Қаржымині, ИИДМ, ЭМ
Заң жобасын Үкіметке енгізу
2021 жылғы желтоқсан
3.4.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне жер қойнауын пайдалануға арналған келісімшарттарды шетелдік валюта түсімінің бір бөлігін сатудың міндетті талабымен толықтыру бөлігінде өзгерістер енгізу
ИИДМ, ЭМ
Заң жобасын Үкіметке енгізу
2021 жылғы желтоқсан
3.5.
Шикізат және шикізатқа жатпайтын экспорт компанияларының мемлекеттік қолдауды алуы үшін талап ретінде валюталық түсімді конвертациялау бойынша қарсы міндеттемелерді енгізу жөніндегі сұрақты пысықтау
СИМ, ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
Өтімділікті және мемлекеттік бағалы қағаздар нарығын реттеу
4.1.
Ішкі нарықта Қаржы министрлігінің өтеу мерзімі 1 жылдан 5 жылға дейінгі мемлекеттік бағалы қағаздарын шығару
Қаржымині
Үкіметке және ҰБ-ға ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
4.2.
Мемлекеттік бағалы қағаздарды және квазимемлекеттік сектордың облигацияларын, бірінші кезекте, ішкі нарықта теңгемен шығару
Қаржымині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), КМС басқа субъектілері(келісу бойынша)
Үкіметке және ҰБ-ға ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
4.3.
ҚР МБҚ халықаралық индекске енгізу жөніндегі бірлескен іс-қимыл жоспарына сәйкес Қаржыминінің мемлекеттік борышын басқаруды жетілдіру
Қаржымині, ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке және ҰБ-ға ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
Қаржылық тұрақтылықты қамтамасыз ету
5.1.
Пруденциалдық реттеудің уақытша шараларын қайта қарау
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
5.2.
Аудиторлық және бағалау қызметіне аудиторлар мен бағалаушылардың біліктілік деңгейі мен кәсіптік стандарттарға қойылатын талаптарды арттыру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қаржымині, Әділетмині, ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке ұсыныстар
2021 жылғы қазан
Қаржы секторын және оның құрылымын дамыту
Банктердің несие портфелінің жалпы көлемінде NPL үлесін 2021 жылы 6-7 %-ға дейін, 2022 – 2023 жылдары 5-6 %-ға дейін төмендету
Қаржы секторын дамыту
6.1.
Қаржы секторын дамытудың 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын қабылдау
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), Үкімет
Үкімет қаулысы
2021 жылғы
желтоқсан
6.2.
Заңнамалық өзгерістерді талап ететін заңдық және нормативтік кедергілерді анықтай отырып, проблемалық кредиттермен жұмыс жүргізу және оларды сату бойынша қолданыстағы құқықтық базаға бағалау жүргізу
ҚНРДА (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ
Үкіметке ұсыныстар
2021 жылғы
шілде
6.3.
Сатушылар мен сатып алушылардың ауқымды тобы, оның ішінде басқарушы компаниялар арқылы кедергісіз қол жеткізе алатын, жұмыс істемейтін активтердің өтімді нарығын құру бойынша үйлестірілген шаралар қабылдау
ҚНРДА (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, ҚҚҚ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
6.4.
Кредиттік тарихты қалыптастыру жүйесінің екі деңгейлі моделін енгізу
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
Бағалы қағаздар нарығын дамыту
7.1.
Қазақстандық инвесторларды IPO-ға кеңінен тарту үшін "Халықтық IPO" форматына сәйкес қор нарығындағы ұлттық компанияларды жекешелендіру форматына өзгерістер енгізу бойынша ұсыныстар әзірлеу:
басым кезектілік және жергілікті қор нарығында жергілікті институционалдық және жеке инвесторлар берген өтінімдерді толық қанағаттандыру;
өтінімдерді жинауға және ел ішінде өтінімдер кітабын қалыптастыруға жеткілікті уақыт беру;
"Emerging Markets" санатына FTSE және MSCI рейтингтік қызметтерінің талаптары бойынша IPO параметрлерін реттеу";
халықты қамтуды арттыру үшін Қазақстанның қалалары мен өңірлерінде жеке және институционалдық инвесторлар арасында кең ауқымды роуд-шоу өткізу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша),
ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісім бойынша),
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
7.2.
IPO-ны дайындау мен өткізуге арналған шығыстарын ішінара өтеу мақсатында IPO-ға шыққан орташа және шағын капиталдандырылған жеке қазақстандық эмитенттер үшін салықтық ынталандырулар жасау бойынша ұсыныстар әзірлеу
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
Үкіметке ұсыныстар
2021 жылғы тамыз
7.3.
Мемлекеттік бағдарламаларға қатысатын нақты сектор компанияларына қатысты қор нарығы арқылы қаражаттың бір бөлігін міндетті түрде тарту туралы талапты белгілеу мүмкіндігін қарау
ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ (келісім бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы маусым
7.4.
2022 жылға қарай "direct link" арнасын құру арқылы Қазақстандық қор нарығына Euroclear тарта отырып, бағалы қағаздар үшін орталық депозитарий базасында есеп айырысу инфрақұрылымын құру
Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), АХҚО (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
Сақтандыру нарығын дамыту
8.1.
Кәсіпкерлік субъектілерінің үшінші тұлғалар алдындағы кәсіптік жауапкершілігін сақтандыруды енгізу бойынша ұсыныстар енгізу
ҰЭМ, Қаржымині, Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
Үкіметке ұсыныстар
2021 жылғы қыркүйек
8.2.
Өмірді жинақтаушы сақтандыруды мемлекеттік субсидиялауды енгізу арқылы Мемлекеттік білім беру жинақтау жүйесін кеңейту
ҚНРДА (келісу бойынша), БҒМ, ҰБ (келісу бойынша)
Заң жобасын Үкіметке енгізу, ҚНРДА Басқармасының қаулысы
2022 жылғы ақпан
8.3.
КЖ/ТҚ тәуекелдерін өзара бағалаудың екінші раундының нәтижелерін ескере отырып, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимылдың қолданыстағы ұлттық режимінен "жалпы сақтандыру" саласындағы мәмілелер мен операцияларды ішінара шығару мәселесін пысықтау
ҚМА, Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
Заң жобасын Үкіметке енгізу
2022 жылғы желтоқсан
Халықтың және бизнестің қаржылық сауаттылығын арттыру
9.1.
Халықтың экономикалық белсенді тобын инвестициялық қызметке тарту үшін қаржылық сауаттылықты арттыру. Тиісті индикаторды әзірлеу және мақсатқа қол жеткізудің жыл сайынғы мониторингі
ҚНРДА (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан,
2021 – 2023 жылдар
9.2.
Қабылданатын шешімдердің сапасын және олардың инвестициялық тартымдылығын және төлем қабілеттілігі деңгейін арттыру үшін ұсынылатын есептілікті жақсарту мақсатында бизнес өкілдерінің қаржылық сауаттылығын арттыру. Тиісті индикаторды әзірлеу және мақсатқа қол жеткізудің жыл сайынғы мониторингі
ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
жол картасы
2021 жылғы желтоқсан
III. Экономикалық өсудің ұзақ мерзімді әлеуетін арттыру

2021 – 2023 годы
3.2.
Проработка вопроса по внедрению нормы обязательного хеджирования части валютных обязательств для компаний квазигосударственного сектора
МНЭ, МТИ, МФ, НБ (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь
2021 года
3.3.
Внесение изменений в Налоговый кодекс Республики Казахстан в части увеличения доли возврата превышения НДС в упрощенном порядке сырьевым экспортерам для экспортеров, которые конвертируют валютную выручку в размере не менее 50 % от поступившей за налоговый период
МНЭ, МТИ, МФ, МИИР, МЭ
внесение проекта Закона в Правительство
декабрь
2021 года
3.4.
Внесение изменений в Кодекс Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" в части дополнения контрактов на недропользование обязательным условием продажи части иностранной валютной выручки
МИИР, МЭ
внесение проекта Закона в Правительство
декабрь
2021 года
3.5.
Проработка вопроса по внедрению встречных обязательств по конвертации валютной выручки в качестве условия для получения государственной поддержки компаниями сырьевого и несырьевого экспорта
МТИ, МНЭ, НБ (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь
2021 года
4. Регулирование ликвидности и рынка государственных ценных бумаг
4.1.
Выпуск государственных ценных бумаг Министерства финансов на внутреннем рынке со сроками погашения от 1 до 5 лет
МФ
информация в Правительство и НБ
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
4.2.
Выпуск государственных ценных бумаг и облигаций квазигосударственного сектора, в первую очередь, в тенге на внутреннем рынке
МФ, ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), другие субъекты КГС (по согласованию)
информация в Правительство и НБ
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
4.3.
Совершенствование политики управления государственным долгом МФ в соответствии с совместным планом действий по включению ГЦБ РК в международные индексы
МФ, МНЭ, НБ (по согласованию)
информация в Правительство и НБ
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
5. Обеспечение финансовой стабильности
5.1.
Пересмотр временных мер пруденциального регулирования
АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь
2021 года
5.2.
Внесение предложений по повышению требований к аудиторской и оценочной деятельности, уровню квалификации и профессиональным стандартам аудиторов и оценщиков
МФ, МЮ, АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
предложения в Правительство
октябрь
2021 года
II. Развитие финансового сектора и его инфраструктуры
Снижение доли NPL в общем объеме ссудного портфеля банков до 6 – 7 % в 2021 году, 5 – 6 % в 2022 – 2023 годах
6. Развитие финансового сектора
6.1.
Принятие Концепции развития финансового сектора до 2030 года
АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию), Правительство
постановление
Правительства
декабрь
2021 года
6.2.
Проведение оценки существующей правовой базы по работе с проблемными кредитами и их продаже с выявлением юридических и нормативных препятствий, требующих законодательных изменений
АРРФР (по согласованию), МФ, МНЭ
предложения в Правительство
июль 2021 года
6.3.
Выработка предложений по созданию ликвидного рынка неработающих активов с беспрепятственным доступом к нему широкого круга продавцов и покупателей, в том числе через управляющие компании
АРРФР (по согласованию), МФ, МНЭ, АФК (по согласованию)
информация в
Правительство
декабрь 2021 года
6.4.
Внедрение двухуровневой модели системы формирования кредитных историй
АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь 2021 года
7. Развитие рынка ценных бумаг
7.1.
Выработка предложений по внесению изменений в формат приватизации национальных компаний на фондовом рынке в соответствии с форматом "Народное IPO" для широкого вовлечения казахстанских инвесторов в IPO, предусматривающих:
приоритетную очередность и полное удовлетворение заявок, поданных локальными институциональными и розничными инвесторами на местном фондовом рынке;
предоставление достаточного времени для сбора заявок и формирования книги заявок внутри страны;
калибровку параметров IPO под требования рейтинговых служб FTSE и MSCI к категории "Emerging Markets";
проведение широкомасштабного роуд-шоу в городах и регионах Казахстана среди розничных и институциональных инвесторов для повышения охвата населения
ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), МНЭ, МФ, АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь 2021 года
7.2.
Выработка предложений по созданию налоговых стимулов для частных казахстанских эмитентов средней и небольшой капитализации, вышедших на IPO, с целью частичной компенсации их расходов на подготовку и проведение IPO
АРРФР (по согласованию), МНЭ, МФ, НБ (по согласованию)
предложения в Правительство
август 2021 года
7.3.
Рассмотрение возможности установления в отношении компаний реального сектора, участвующих в государственных программах, требования об обязательном привлечении части средств через фондовый рынок
МНЭ, МФ, АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию), НУХ "Байтерек" (по согласованию)
информация в Правительство
июнь 2021 года
7.4.
Создание на базе центрального депозитария расчетной инфраструктуры для ценных бумаг с привлечением к казахстанскому фондовому рынку Euroclear посредством построения канала "direct link" к 2022 году
МФ, НБ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), МФЦА (по согласованию)
информация в Правительство и НБ
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
8. Развитие страхового рынка
8.1.
Внесение предложений по введению страхования профессиональной ответственности субъектов предпринимательства перед третьими лицами
МНЭ, МФ, МТСЗН, НБ (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
предложения в Правительство
сентябрь
2021 года
8.2.
Расширение Государственной образовательной накопительной системы путем введения государственного субсидирования накопительного страхования жизни
АРРФР (по согласованию),
МОН, НБ (по согласованию)
внесение проекта Закона в Правительство, постановление Правления АРРФР
февраль
2022 года
8.3.
Проработка вопроса о частичном выведении сделок и операций в отрасли "общее страхование" из-под действующего национального режима противодействия легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, с учетом результатов второго раунда взаимной оценки рисков ОД/ФТ
АФМ (по согласованию), МФ, АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
внесение проекта Закона в Правительство
декабрь
2022 года
9. Повышение финансовой грамотности населения и бизнеса
9.1.
Повышение финансовой грамотности для вовлечения экономически активного слоя населения в инвестиционную деятельность. Выработка соответствующего индикатора и ежегодный мониторинг достижения цели
АРРФР (по согласованию),
АФК (по согласованию)
информация в
Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
9.2.
Повышение финансовой грамотности представителей бизнеса в целях улучшения качества принимаемых решений и представляемой отчетности для повышения их инвестиционной привлекательности и уровня платежеспособности. Выработка соответствующего индикатора и ежегодный мониторинг достижения цели
МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию)
дорожная карта
декабрь
2021 года
III. Повышение долгосрочного потенциала экономического роста

Тауарлар мен қызметтердің шикізаттық емес экспортының көлемін 2021 жылы 29,2 млрд АҚШ долларына, 2022 жылы 31,8 млрд АҚШ долларына, 2023 жылы 34,6 млрд АҚШ долларына жеткізу
Азық-түлік тауарларын тұтынудағы импорт үлесін ІЖӨ-ге қатысты 2021 жылы 16 %-ға, 2022 жылы 15 %-ға, 2023 жылы 12,5 %-ға дейін төмендету
Негізгі капиталға инвестицияларды 2021 жылы ІЖӨ-де 21,6 %-ға, 2022 жылы 24,3%-ға, 2023 жылы 26,2 %-ға жеткізу
Шағын және орта бизнестің үлесін 2021 жылы ІЖӨ-де 30 %-ға, 2022 жылы 31,3 %-ға, 2023 жылы 32,5 %-ға жеткізу
Көлеңкелі экономика үлесін 2021 жылы ІЖӨ-де 23 %-ға дейін, 2022 жылы 21,95 %-ға, 2023 жылы 21,3 %-ға дейін қысқарту
Экономиканы әртараптандыру және экономикалық өсудің жаңа көздерін іздестіру
10.1.
"Қарапайым заттар экономикасы" бағдарламасы шеңберінде бөлінген мемлекеттік қаржыландыруды ескере отырып, шикізаттық емес экспорт тауарлары мен көрсетілетін қызметтер үшін өткізу нарықтарын кеңейту жөнінде шаралар қабылдау
СИМ, ҰЭМ, ИИДМ, АШМ, ЭМ
Үкіметке және ҰБ-ға ақпарат
жыл сайын,
қаңтар
2022 – 2024 жылдар
10.2.
Азық-түлік қауіпсіздігін арттыру және азық-түлік тауарларын тұтынудағы импорт үлесін 2021 жылы 16 %-ға, 2022 жылы 15 %-ға және 2023 жылы 12,5 %-ға дейін төмендету жөнінде шаралар қабылдау
АШМ, ҰЭМ, СИМ, "Даму" қоры" АҚ (келісу бойынша), "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), КМС басқа субъектілері (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
қаңтар
2022 – 2024 жылдар
10.3.
ЕАЭО-ға мүше мемлекеттерде өндірілген белгілі бір азық-түлік тауарларының импортына бақылау бағалары деңгейінің тетігін енгізу бөлігінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасына өзгерістер енгізу
ҰЭМ, СИМ, Қаржымині
Заң қабылдау
2021 жылғы желтоқсан
10.4.
Квазимемлекеттік сектор мен жер қойнауын пайдаланушылардың сатып алуында кепілдік берілген ұзақ мерзімді шарттар жасасуға жәрдемдесу
ИИДМ, ЭМ, Қаржымині, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
жыл сайын, желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
10.5.
ЖАО сатып алуының жалпы көлемінде отандық тауар өндірушілерден тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға арналған шығыстарды ұлғайту жөнінде шаралар қабылдау
ИИДМ, Қаржымині, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент қалаларының және облыстардың әкімдіктері
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
10.6.
Квазимемлекеттік сектордың сатып алуын импортпен бәсекелес өнім шығаратын кәсіпорындарда орналастыру
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), ЖАО, ҰЭМ, Қаржымині
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар

Доведение объема несырьевого экспорта товаров и услуг до 29,2 млрд долл. США в 2021 году, 31,8 млрд долл. США в 2022 году, 34,6 млрд долл. США в 2023 году
Снижение доли импорта в потреблении продовольственных товаров к ВВП до 16 % в 2021 году, 15 % в 2022 году, 12,5 % в 2023 году
Доведение инвестиций в основной капитал до 21,6 % в ВВП в 2021 году, 24,3 % в 2022 году, 26,2 % в 2023 году
Доведение доли малого и среднего бизнеса до 30 % в ВВП в 2021 году, 31,3 % в 2022 году, 32,5 % в 2023 году
Сокращение доли теневой экономики до 23 % в ВВП в 2021 году, 21,95 % в 2022 году, 21,3 % в 2023 году
10. Диверсификация экономики и поиск новых источников экономического роста
10.1.
Принятие мер по расширению рынков сбыта для товаров несырьевого экспорта и услуг с учетом выделенного государственного финансирования в рамках программы "экономика простых вещей"
МТИ, МНЭ, МИИР, МСХ, МЭ
информация в Правительство и НБ
ежегодно,
январь
2022 – 2024 годы
10.2.
Принятие мер по повышению продовольственной безопасности и снижению доли импорта в потреблении продовольственных товаров до 16 % в 2021 году, 15 % в 2022 году и 12,5 % в 2023 году
МСХ, МНЭ, МТИ, АО Фонд "Даму" (по согласованию), ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), другие субъекты КГС (по согласованию)
информация в Правительство
ежегодно,
январь
2022 – 2024 годы
10.3.
Внесение изменений в налоговое законодательство Республики Казахстан в части внедрения механизма уровня контрольных цен на импорт определенных продовольственных товаров, произведенных в государствах-членах ЕАЭС
МНЭ, МТИ, МФ
принятие Закона
декабрь
2021 года
10.4.
Содействие в заключении гарантированных долгосрочных договоров с отечественными товаропроизводителями в рамках закупок квазигосударственного сектора и недропользователей
МИИР, МЭ, МФ, АО ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию)
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
10.5.
Принятие мер по увеличению расходов на закупки товаров и услуг у отечественных товаропроизводителей в общем объеме закупок МИО
МИИР, МФ, акиматы областей и гг. Нур-Султан, Алматы, Шымкент
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
10.6.
Размещение закупок квазигосударственного сектора на предприятиях, выпускающих конкурирующую с импортом продукцию
АО ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), МИО, МНЭ, МФ
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы

10.7.
9 жаңа құс фабрикасы мен 3 ет комбинатын іске қосу, 2 сүт зауытын жаңғырту
АШМ, мүдделі МО
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2022 жылдар
10.8.
12,5 мың га алқапта алма өндірісі бойынша қарқынды бақтар отырғызу
АШМ, мүдделі МО
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
10.9.
Жаңа қант зауытын салу және жұмыс істеп тұрған өндірістік қуаттарды жаңғырту
2021 жылы – жетілдіру
2023 жылы – салу
АШМ, мүдделі МО
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
10.10
Қуаты 9,4 мың тонна балық өнімдерін өндіретін 4 кәсіпорынды іске қосу
АШМ, мүдделі МО
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
Инвестициялар тарту және экономиканы қорландыру
11.1.
Ұлттық корпоративтік басқару кодексін әзірлеу және енгізу
ҚНРДА (келісу бойынша), ҰЭМ, ҰБ (келісу бойынша) Қаржымині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
11.2.
Үкіметтің экономиканы мемлекеттік қолдау шараларын ұсыну туралы қаулыларына өзгерістер енгізу, оның ішінде орнықты және бәсекеге қабілетті кәсіпорындарды, сондай-ақ қызметін экономиканың басым салаларында жүзеге асыратын кәсіпорындарды қолдау пайдасына баса назар аудару және тікелей қаржыландырудан кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттік тәуекелдеріне кепілдік беруге (хеджирлеуге) көшу
ҰЭМ, Қаржымині, АШМ, ҚНРДА (келісу бойынша) ҰБ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
Үкімет қаулысы
2021 жылғы желтоқсан
11.3.
Микроқаржы ұйымдарының және кредиттік серіктестіктердің кәсіпкерлік субъектілерін, әсіресе АӨК-ті кредиттеуге қатысуы есебінен кәсіпкерлікті қолдаудың мемлекеттік бағдарламаларының талаптарын кеңейту
ҰЭМ, АШМ, Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы қазан
11.4.
Отандық бизнестің бәсекеге қабілеттілігін арттыру мақсатында қаржыландыру триггерлері мен көлемдерін айқындай отырып, кәсіпкерлік субъектілерін мемлекеттік қолдауды кезең-кезеңімен тоқтату жөнінде 5 жылдық жол картасын әзірлеу
ҰЭМ, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Жол картасы
2021 жылғы желтоқсан
11.5.
Шығарылған корпоративтік облигациялар бойынша кәсіпкерлерді мемлекеттік қолдау құралы ретінде кепілдіктер беру тетігін енгізу
ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
11.6.
Ұзақ мерзімді инвестициялық жобаларды кредиттеу мақсатында екінші деңгейдегі банктердің еркін өтімділікті инвестициялауы үшін "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ мен Ұлттық басқарушы холдингтің өтеу мерзімі 1 жылдан 5 жылға дейінгі облигацияларды шығару мүмкіндігін қарау
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
Үкіметке және ҰБ-ға ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан

10.7.
Ввод 9 новых птицефабрик и 3 мясокомбинатов, модернизация 2 молочных заводов
МСХ, заинтересованные ГО
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2022 годы
10.8.
Закладка интенсивных садов по производству яблок на площади 12,5 тыс.га
МСХ, заинтересованные ГО
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2022 годы
10.9.
Строительство нового сахарного завода и модернизация действующих мощностей:
в 2021 году – модернизация
в 2023 году – строительство
МСХ, заинтересованные ГО
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
10.10.
Введение 4 предприятий по производству рыбопродуктов мощностью 9,4 тыс.тонн
МСХ, заинтересованные ГО
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
11. Привлечение инвестиций и фондирование экономики
11.1.
Разработка и внедрение Национального кодекса корпоративного управления
АРРФР (по согласованию), МНЭ, НБ (по согласованию), МФ, НПП "Атамекен" (по согласованию), АФК (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь
2021 года
11.2.
Внесение изменений в постановления Правительства о предоставлении мер государственной поддержки экономики, в том числе смещение акцента в пользу поддержки устойчивых и конкурентоспособных предприятий, а также предприятий, осуществляющих деятельность в приоритетных отраслях экономики, и переход от прямого финансирования на гарантирование (хеджирование) кредитных рисков субъектов предпринимательства
МНЭ, МФ, МСХ, АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
постановление Правительства
декабрь
2021 года
11.3.
Расширение условий государственных программ поддержки предпринимательства за счет участия микрофинансовых организаций и кредитных товариществ в кредитовании субъектов предпринимательства, в особенности в АПК
МНЭ, МСХ, МФ, АРРФР (по согласованию)
информация в Правительство
октябрь
2021 года
11.4.
Разработка 5-летней дорожной карты по поэтапному прекращению государственной поддержки субъектов предпринимательства с определением триггеров и объемов финансирования в целях повышения конкурентоспособности отечественного бизнеса
МНЭ, МФ, НБ (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
Дорожная карта
декабрь
2021 года
11.5.
Внедрение механизма предоставления гарантий в качестве инструмента государственной поддержки предпринимателей по выпущенным корпоративным облигациям
МНЭ, МФ, АРРФР (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь
2021 года
11.6.
Рассмотрение возможности выпуска ФНБ Самрук-Казына и национальным управляющим холдингом облигаций со сроками погашения от 1 до 5 лет для инвестирования банками второго уровня свободной ликвидности в целях кредитования долгосрочных инвестиционных проектов
ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
информация в Правительство и НБ
ежегодно,
декабрь

2021 – 2023 жылдар
11.7.
Ұлттық басқарушы холдингтердің жұмысын экономикалық қайтарымы жоғары жаңа жобаларды белсенді іздестіру мен іске асыруға қайта бағдарлау
ҰЭМ, "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша) "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
Жеке кәсіпкерлікті дамыту
12.1.
Оff-take келісімшарттарын пайдаланып, мемлекеттік-жекешелік әріптестік жобаларын іске асыру
ҰЭМ, ИИДМ, Қаржымині, "Бәйтерек" ҰБХ" АҚ (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша)
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы желтоқсан
12.2.
Инвестицияланған капиталға нарықтық кірістілік алу және реттеліп көрсетілетін қызметтердің өзіндік құнын төмендету үшін ынталандырулар жасау мақсатында тарифтік саясатты жетілдіру және табиғи монополияларды реттеу саласындағы одан арғы тәсілдер бойынша ұсыныстар енгізу
ҰЭМ
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы
қыркүйек
Шұғыл шаралар топтамасы
13.1.
Бизнес субъектілеріне әкімшілік жүктемені төмендетуге бағытталған заңнамалық деңгейде реттеушілік саясаттың жаңа қағидаттарын енгізу:
1) реттеуші "гильотина";
2) "1 in 2 out";
3) реттеушілік апелляция;
4) "батып бара жатқан күн" қағидаты;
5) кәсіпорындардың диагностикасы.
ҰЭМ
Заң қабылдау
2021 жылғы
шілде
13.2.
Микро және шағын бизнес субъектілері үшін еңбекақы төлеу қорынан бірыңғай төлемді енгізу
ҰЭМ, Қаржымині, ДСМ, Еңбекмині, ӘлМСҚ (келісу бойынша), МӘСҚ (келісу бойынша)
Заң қабылдау
2021 жылғы
шілде
13.3.
"Бизнестің жол картасы 2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жеке микроқаржы ұйымдары беретін микрокредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау
ҰЭМ, "Даму" КДҚ
(келісу бойынша)
Үкімет қаулысы
2021 жылғы
13.4.
2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 295-2-бабына сәйкес жасалатын инвестициялар туралы келісімдер шеңберінде инвестициялық басым жобаларды іске асыру үшін айқындалған қызметтің басым түрлерінің тізбесін бекіту
ҰЭМ, Қаржымині, ИИДМ, АШМ, ЭМ, ЦДИАӨМ, СІМ
Үкімет қаулысы
2021 жылғы
ақпан
13.5.
Салық кодексіне салықтар мен төлемдердің санын қысқарту бөлігінде өзгерістер енгізу
ҰЭМ, Қаржымині
Заң жобасын Үкіметке енгізу
2021 жылғы қыркүйек (Парламентке енгізу)
13.6.
Салық кодексіне өндірістік мақсаттағы негізгі қорларға инвестицияларды ынталандыру бөлігінде өзгерістер енгізу
ҰЭМ, Қаржымині
Заң қабылдау
2021 жылғы
шілде
Қолма-қол ақшасыз төлемдерді дамыту және көлеңкелі экономикамен күрес
14.1.
Мемлекеттік бюджет қаражаты және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының электрондық ақша түрінде аударылатын қаражаты есебінен жәрдемақылар мен әлеуметтік төлемдерді есепке алу, есепке алу және пайдалану, сондай-ақ атаулы әлеуметтік көмекті пайдалану мониторингінің тәртібі мен ерекшеліктерін әзірлеу
СИМ, Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша)
Үкімет қаулысы
2021 жылғы
мамыр

2021 – 2023 годы
11.7.
Переориентация работы национальных управляющих холдингов на активный поиск и реализацию новых проектов с высокой экономической отдачей
МНЭ, ФНБ "Самрук-Казына" (по согласованию), АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию)
информация в Правительство
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
12. Развитие частного предпринимательства
12.1.
Реализация проектов государственного-частного партнерства с использованием off – take контрактов
МНЭ, МИИР, МФ, АО "НУХ "Байтерек" (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию)
информация в Правительство
декабрь
2021 года
12.2.
Совершенствование тарифной политики и внесение предложений по дальнейшим подходам в сфере регулирования естественных монополий в целях получения рыночной доходности на инвестированный капитал и создания стимулов для снижения себестоимости регулируемых услуг
МНЭ
информация в Правительство
сентябрь
2021 года
13. Пакет срочных мер
13.1.
Внедрение новых принципов регуляторной политики на законодательном уровне, направленных на снижение административной нагрузки на субъектов бизнеса:
1) регуляторная "гильотина";
2) "1 in 2 out";
3) регуляторная апелляция;
4) принцип "заходящего солнца";
5) диагностика предприятий.
МНЭ
принятие Закона
июль
2021 года
13.2.
Введение единого платежа с фонда оплаты труда для субъектов микро и малого бизнеса
МНЭ, МФ, МЗ, МТСЗН, ФСМС (по согласованию), ГФСС (по согласованию)
принятие Закона
июль
2021 года
13.3.
Субсидирование части ставки вознаграждения по микрокредитам, выдаваемым частными микрофинансовыми организациями в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса 2025"
МНЭ, ФРП "Даму" (по согласованию)
постановление Правительства
2021 год
13.4.
Утверждение перечня приоритетных видов деятельности, определенных для реализации инвестиционных приоритетных проектов в рамках соглашений об инвестициях, заключаемых в соответствии со статьей 295 – 2 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года
МНЭ, МФ, МИИР, МСХ, МЭ, МЦРИАП, МИД
постановление Правительства
февраль
2021 года
13.5.
Внесение изменений в Налоговый кодекс Республики Казахстан в части сокращения количества налогов и платежей
МНЭ, МФ
внесение проекта Закона в Правительство
сентябрь
2021 года (внесение в Парламент)
13.6.
Внесение изменений в Налоговый кодекс Республики Казахстан в части стимулирования инвестиций в основные фонды производственного назначения
МНЭ, МФ
принятие Закона
июль
2021 года
14. Развитие безналичных платежей и борьба с теневой экономикой
14.1.
Разработка порядка и особенности зачисления, учета и использования пособий и социальных выплат за счет средств государственного бюджета и (или) средств Государственного фонда социального страхования, перечисляемых в виде электронных денег, а также мониторинга использования адресной социальной помощи
МТИ, МТСЗН, НБ (по согласованию)
постановление Правительства
май
2021 года

14.2.
Көрсетілетін төлем қызметтерін беруші немесе төлем жүйесінің операторы кәсіпкерлік қызмет шеңберінде ұсынылған тауарлар, жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер үшін төлемдерді жүзеге асыру үшін беретін штрих кодтың ұлттық стандартын бекіту
СИМ, ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
СИМ бұйрығы
2021 жылғы
мамыр
14.3.
Әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларын кодтау бойынша ұсыныстар әзірлеу
СИМ, Еңбекмині, Қаржымині
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы
тамыз
14.4.
Жедел төлемдер жүйесі аясында әлеуметтік әмиян бойынша пилоттық жобаны іске қосу
СИМ, Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
Үкіметке ақпарат
2021 жылғы
желтоқсан
14.5.
Өнеркәсіптік пайдалануда әлеуметтік әмиянды іске қосу
СИМ, Еңбекмині, ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині
Үкіметке ақпарат
2022 жылғы
маусым
14.6.
Тауар өткізу жүйесін құру жөніндегі іс-шараларды іске асыру және оны әлеуметтік әмиянмен біріктіру
СИМ, Еңбекмині, Қаржымині, ҰБ (келісу бойынша)
біріктіру хаттамасы
жыл сайын,
желтоқсан
2022 – 2023 жылдар
14.7.
Шекті және күдікті операциялардың тізбесін жетілдіру, КЖ/ТҚҚ саласында тәуекелге бағдарланған қадағалауды жүйелік деңгейде енгізу
ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша), ҰБ (келісу бойынша)
ҚМА бұйрығы
жыл сайын,
желтоқсан
2021 – 2023 жылдар
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ҰЭМ – Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
Қаржымині – Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ИИДМ – Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
СИМ – Қазақстан Республикасының Сауда жəне интеграция министрлігі
ЦДИАӨМ – Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Еңбекмині – Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ДСМ – Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрілі
АШМ – Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
ЭМ – Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
Әділетмині – Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БҒМ – Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
СІМ – Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
МО – мемлекеттік органдар
ҰБ – Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҚНРДА – Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
ҚМА – Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҰҚ – Ұлттық қор
АХҚО – "Астана" халықаралық қаржы орталығы
ӘлМСҚ – Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры
МӘСҚ – Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры
ЖАО – жергілікті атқарушы органдар
КМС – квазимемлекеттік сектор
ҚҚҚ – Қазақстан қаржыгерлер қауымдастығы
МБҚ – мемлекеттік бағалы қағаздар
ІЖӨ – жалпы ішкі өнім
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ
КЖ/ТҚҚ – кірістерді жылыстату және терроризмді қаржыландыру
ҚҚС – қосылған құн салығы

14.2.
Утверждение национального стандарта штрихового кода, присваиваемого поставщиком платежных услуг или оператором платежной системы для осуществления платежей за предоставленные товары, работы или услуги в рамках предпринимательской деятельности
МТИ, НБ (по согласованию), МФ
приказ МТИ
май
2021 года
14.3.
Разработка предложений по кодированию социально значимых продовольственных товаров
МТИ, МТСЗН, МФ
информация в Правительство
август
2021 года
14.4.
Запуск пилотного проекта по социальному кошельку в рамках системы мгновенных платежей
МТИ, МТСЗН, НБ (по согласованию), МФ
информация в Правительство
декабрь
2021 года
14.5.
Запуск в промышленную эксплуатацию социального кошелька
МТИ, МТСЗН, НБ (по согласованию), МФ
информация в Правительство
июнь
2022 года
14.6.
Реализация мероприятий по созданию товаропроводящей системы и ее интеграция с социальным кошельком
МТИ, МТСЗН, МФ, НБ (по согласованию)
протокол интеграции
ежегодно,
декабрь
2022 – 2023 годы
14.7.
Совершенствование перечня пороговых и подозрительных операций, введение на системном уровне риск-ориентированного надзора в сфере ПОД/ФТ
АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию), НБ (по согласованию)
приказ АФМ
ежегодно,
декабрь
2021 – 2023 годы
Примечание: расшифровка аббревиатур:
МНЭ – Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МФ – Министерство финансов Республики Казахстан
МИИР – Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МТИ – Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
МЦРИАП – Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МТСЗН – Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МЗ – Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МСХ – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МЭ – Министерство энергетики Республики Казахстан
МЮ – Министерство юстиции Республики Казахстан
МОН – Министерство образования и науки Республики Казахстан
МИД – Министерство иностранных дел Республики Казахстан
ГО – государственные органы
НБ – Национальный Банк Республики Казахстан
АРРФР – Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АФМ – Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
НФ – Национальный фонд
МФЦА – Международный финансовый центр "Астана"
ФСМС – Фонд социального медицинского страхования
ГФСС – Государственный фонд социального страхования
МИО – местные исполнительные органы
КГС – квазигосударственный сектор
АФК – Ассоциация финансистов Казахстана
ГЦБ – государственные ценные бумаги
ВВП – валовой внутренний продукт
ЕАЭС – Евразийский экономический союз
ПОД/ФТ – противодействие отмыванию доходов и финансированию терроризма.
НДС – налог на добавленную стоимость