Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары мен өлшемшарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысы.
"Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары;
2) объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Қазақстан Республикасының террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 28 тамыздағы № 876 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 16 қазандағы № 1098 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі мәселелері бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 19-тармағы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 12 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Терроризмге қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 4-бабы 3-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) күзетілетін объектілер – күзетілетін адамдардың болуына арналған ғимараттар, құрылыстар мен құрылысжайлар, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі күзететін өзге де ғимараттар, құрылыстар мен құрылысжайлар, сондай-ақ оларға іргелес жатқан аумақ пен акватория;
2) қол жеткізу шектелген ақпарат – мемлекеттік құпияларға, жеке басының құпиясына, отбасылық, банктік, коммерциялық құпияға, медицина қызметкерінің құпиясына және (немесе) заңмен қорғалатын өзге де құпияларға жатқызылған ақпарат, қолжетімділігі шектеулі дербес деректер, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар қызметтік ақпарат;

Об утверждении Правил и критериев отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234.
В соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении;
2) критерии отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 28 августа 2013 года № 876 "Об утверждении перечня объектов Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении";
2) пункт 19 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам Службы государственной охраны Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 октября 2014 года № 1098 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан по вопросам Службы государственной охраны Республики Казахстан".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 2021 года № 234
Правила отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 3 статьи 4 Закона Республики Казахстан "О противодействии терроризму" и определяют порядок отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) охраняемые объекты – здания, строения и сооружения, предназначенные для пребывания охраняемых лиц, иные здания, строения и сооружения, охраняемые Службой государственной охраны Республики Казахстан, а также прилегающие к ним территория и акватория;
2) информация с ограниченным доступом – информация, отнесенная к государственным секретам, личной, семейной, банковской, коммерческой тайне, тайне медицинского работника и (или) иным охраняемым законом тайнам, персональные данные ограниченного доступа, а также служебная информация с пометкой "Для служебного пользования";

3) объект – персоналдың ұйымдасқан жиынтығы бар ұйым (мекеме) және (немесе) ғимарат, құрылыс, ғимараттар мен құрылыстар кешені не олардың бөліктері;
3-1) объектіні тексеру – объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттарына сәйкестігі тұрғысынан объектіні зерделеу жөніндегі іс-шаралар кешені;
4) террористік тұрғыдан осал объектінің деректемелері – террористік тұрғыдан осал объектінің террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесінің нысанымен айқындалған міндетті ақпараттық элементтері.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 22.02.2024 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
2-тарау. Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу тәртібі 1-параграф. Жалпы ережелер
3. Осы Қағидалардың 4-тармағында көрсетілген орган объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу туралы шешім (бұдан әрі – шешім) қабылдаған жағдайда объектілер террористік тұрғыдан осал объектілерге жатады.
4. Шешімді:
1) ведомстволық деңгейде:
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің әскери бөлімдері мен мекемелеріне, Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің объектілеріне, Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріне қатысты – қарамағында осы объектілер бар мемлекеттік орган;
күзетілетін объектілерге қатысты – Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметі;
2) аумақтық деңгейде:
осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген объектілерді қоспағанда, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың аумағында орналасқан объектілерге қатысты облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі қабылдайды.
2-параграф. Ведомстволық деңгейде объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу тәртібі
5. Осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген объектілерге қатысты ведомстволық деңгейде шешім қабылдау үшін тиісті мемлекеттік органда объектілерді Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттарына (бұдан әрі – өлшемшарттар) сәйкестігі тұрғысынан қарау және олар туралы ақпаратты талдау ұйымдастырылады.
6. Өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер олардың санаттарына қарай тиісті мемлекеттік органның террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесіне (бұдан әрі – ведомстволық тізбе) енгізілуге жатады.

3) объект – организация (учреждение) с организованной совокупностью персонала и (или) здание, сооружение, комплекс зданий и сооружений либо их части;
3-1) обследование объекта – комплекс мероприятий по изучению объекта на предмет его соответствия критериям отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении;
4) реквизиты объекта, уязвимого в террористическом отношении, – обязательные информационные элементы объекта, уязвимого в террористическом отношении, определенные формой перечня объектов, уязвимых в террористическом отношении.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлениями Правительства РК от 22.02.2024 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении
Параграф 1. Общие положения
3. Объекты относятся к уязвимым в террористическом отношении в случае принятия органом, указанным в пункте 4 настоящих Правил, решения об отнесении объектов к уязвимым в террористическом отношении (далее – решение).
4. Решение принимается на:
1) ведомственном уровне:
в отношении воинских частей и учреждений Министерства обороны Республики Казахстан, объектов органов национальной безопасности Республики Казахстан и Службы государственной охраны Республики Казахстан, загранучреждений Республики Казахстан – государственным органом, в ведении которого находятся данные объекты;
в отношении охраняемых объектов – Службой государственной охраны Республики Казахстан;
2) территориальном уровне:
в отношении объектов, расположенных на территории области, города республиканского значения, столицы, за исключением объектов, указанных в подпункте 1) настоящего пункта, – акиматом области, города республиканского значения, столицы.
Параграф 2. Порядок отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении на ведомственном уровне
5. На ведомственном уровне для принятия решения в отношении объектов, указанных в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил, в соответствующем государственном органе организуются рассмотрение и анализ информации об объектах на предмет их соответствия критериям отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении, утвержденных Правительством Республики Казахстан (далее – критерии).
6. Объекты, соответствующие критериям, подлежат включению в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, соответствующего государственного органа (далее – ведомственный перечень) согласно их категории.

7. Осы Қағидалардың 4-тармағының 1) тармақшасында көрсетілген мемлекеттік орган объектілердің ведомстволық тізбесінің нысанын айқындауды және санаттарға бөлуді жүзеге асырады.
Объектілерді санаттарға бөлу дегеніміз – оларда терроризм актісін жасаудың ықтимал қаупінің дәрежесі мен ықтимал салдары еске отырып, объектілердің жай-күйін кешенді бағалау негізінде оларға санат беру.
Ведомстволық тізбелер толтырылғаннан кейін, егер оларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарына сәйкес құпиялылық белгісі берілмесе, таратылуы шектелген қызметтік ақпараты бар құжаттар болып табылады және "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі болады.
8. Ведомстволық тізбені тиісті мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітеді.
Террористік тұрғыдан осал Қазақстан Республикасының шетелдегі мекемелерінің ведомстволық тізбесі Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдарымен келісіледі.
9. Ведомстволық тізбеге өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
1) объектілер теңгерімнен шығарылған не объект тиісті мемлекеттік органның теңгеріміне қабылданған;
2) объектінің функционалдық мақсаты өзгеріп, объектіні жатқызу өлшемшартына сәйкестігінің жоғалуына әкелген не өлшемшарттардың кемінде біреуіне сәйкес келетін жаңа объектілер анықталған;
3) объектінің деректемелері өзгерген жағдайларда жүзеге асырылады.
3-параграф. Аумақтық деңгейде объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу тәртібі
10. Аумақтық деңгейде осы Қағидалардың 4-тармағаның 2) тармақшасында көрсетілген объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу туралы шешім қабылдау үшін облыс, республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімдігі жанындағы облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) терроризмге қарсы комиссиясы (бұдан әрі – терроризмге қарсы комиссия):
1) ақпаратты қарайды және объектілердің өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан талдайды;
2) объект өлшемшарттардың біреуіне сәйкес келген кезде объектіні облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі бекітетін облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесіне (бұдан әрі – аумақтық тізбе) енгізуді ұсынады;
3) аумақтық тізбе объектісі өлшемшарттардың бірде біреуіне сәйкес келмейтіні анықталған жағдайда объектіні одан шығаруды ұсынады.
11. Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу туралы шешім дайындау үшін терроризмге қарсы комиссия аппаратына (бөліміне) объектілерді облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың террористік тұрғыдан осал объектілері тізбесіне (тізбесінен) енгізу және (немесе) одан шығару туралы өтінімдер (бұдан әрі – өтінімдер) енгізіледі.

7. Определение формы ведомственного перечня и категорирование объектов осуществляются государственным органом, указанным в подпункте 1) пункта 4 настоящих Правил.
Под категорированием объектов понимается присвоение объектам категории на основании комплексной оценки их состояния, учитывающей степень потенциальной опасности совершения на них акта терроризма и его возможных последствий.
По заполнению ведомственные перечни являются документами, содержащими служебную информацию ограниченного распространения и имеющими пометку "Для служебного пользования", если им не присваивается гриф секретности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
8. Ведомственный перечень утверждается первым руководителем соответствующего государственного органа.
Ведомственный перечень загранучреждений Республики Казахстан, уязвимых в террористическом отношении, согласовывается с органами национальной безопасности Республики Казахстан.
9. Внесение изменений и дополнений в ведомственные перечни осуществляется в случаях:
1) выбытия объектов с баланса либо принятия объекта на баланс соответствующего государственного органа;
2) изменения функционального назначения объекта, повлекшего за собой утрату соответствия критерию отнесения объекта либо выявление новых объектов, соответствующих не менее, чем одному из критериев;
3) изменения реквизитов объекта.
Параграф 3. Порядок отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении на территориальном уровне
10. На территориальном уровне для принятия решения об отнесении объектов, указанных в подпункте 2) пункта 4 настоящих Правил, к уязвимым в террористическом отношении антитеррористическая комиссия области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) при акимате области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) (далее – антитеррористическая комиссия):
1) рассматривает и анализирует информацию на предмет соответствия объектов критериям;
2) при соответствии объекта одному из критериев рекомендует объект к включению в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы, утверждаемый акиматом области, города республиканского значения, столицы (далее – территориальный перечень);
3) в случае установления несоответствия объекта территориального перечня ни одному из критериев, рекомендует объект к исключению из него.
11. Для подготовки решения об отнесении объектов к уязвимым в террористическом отношении в аппарат (отдел) антитеррористической комиссии вносятся заявки о включении и (или) исключении объектов в (из) перечень (перечня) объектов, уязвимых в террористическом отношении, области, города республиканского значения, столицы (далее – заявки).

Өтінімдер ұсыныстар болған жағдайда осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жылына екі рет 1 маусымнан және 1 желтоқсаннан кешіктірмей енгізіледі.
12. Орталық мемлекеттік орган, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (бұдан әрі – мемлекеттік орган) өтінімдерді өлшемшарттарға сәйкес келетін және:
1) тікелей мемлекеттік органның, оның құрылымдық бөлімшелерінің, аумақтық органдардың, сондай-ақ олардың қарамағындағы және мемлекеттік органның қарамағындағы өзге де органдардың, ұйымдардың, мекемелердің (бұдан әрі – ведомстволық бағынысты ұйымдар) объектілері болып табылатын (егер осы объектілер орналасқан ғимараттар, құрылыстар, ғимараттар мен құрылыстар кешендері (бұдан әрі – орналасқан жер) мемлекеттік органның, оның құрылымдық бөлімшелері мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуінде тұрмаса, өтінімде орналасқан жерлерді пайдаланатын ұйым көрсетіледі);
2) объектілерде жұмыс істейтін ұйым (ұйымдар) көрсетіліп, мемлекеттік органның және оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының ұйымдастырушылық және материалдық-техникалық қамтамасыз етуінде тұрған мемлекеттік органның;
3) акциялардың мемлекеттік пакеттеріне және қатысудың мемлекеттік үлестеріне иелік ету құқығы мемлекеттік органға не оның ведомстволық бағынысты ұйымдарына берілген республикалық меншіктегі объектілер болып табылатын объектілерге қатысты енгізеді.
13. Жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері өтінімдерді өлшемшарттарға сәйкес келетін және:
1) өздерінің қарамағындағы және (немесе) қызметін осы бөлімшелер реттейтін салада жүзеге асыратын және жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын;
2) акцияларының мемлекеттік пакеттері мен қатысудың мемлекеттік үлестері коммуналдық меншікке жатқызылған объектілерге қатысты енгізеді.
14. Жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелері, уәкілетті мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелері өтінімдерді өлшемшарттарға сәйкес келетін және қызметін осы мемлекеттік орган реттейтін салада жүзеге асыратын жеке меншік объектілерге қатысты енгізеді.
15. Терроризмге қарсы комиссия өтінімдерді қарауды мүдделі тараптардың: орталық мемлекеттік органдардың аумақтық бөлімшелерінің, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, ұлттық кәсіпкерлер палатасының, меншік нысанына қарамастан өзге де ұйымдардың өкілдерін тарта отырып жүзеге асырады.
16. Терроризмге қарсы комиссия террористік тұрғыдан осал объектілер тізбелерін әзірлеу, бекіту, оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу бойынша ұсыныстар дайындаған кезде, қажет болса:

Заявки вносятся при наличии предложений два раза в год, не позднее 1 июня и 1 декабря по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
12. Заявки вносятся центральными государственными органами, в том числе государственными органами, непосредственно подчиненными и подотчетными Президенту Республики Казахстан (далее – государственный орган), в отношении объектов, соответствующих критериям и являющихся объектами:
1) непосредственно государственного органа, его структурных подразделений, территориальных органов, а также иных органов, организаций, учреждений, находящихся в их ведении и ведении государственного органа (далее – подведомственные организации) (в случае, если здания, сооружения, комплексы зданий и сооружений, где дислоцируются данные объекты (далее – места дислокации), не состоят на организационном и материально-техническом обеспечении государственного органа, его структурных подразделений и подведомственных организаций, в заявке указывается организация, эксплуатирующая места дислокации);
2) государственного органа, состоящего на организационном и материально-техническом обеспечении государственного органа и его подведомственных организаций, с указанием организации (организаций), функционирующей (функционирующих) на объектах;
3) республиканской собственности, право владения государственными пакетами акций и государственными долями участия в которых передано государственному органу либо его подведомственным организациям.
13. Заявки вносятся подразделениями местных исполнительных органов в отношении объектов, соответствующих критериям и:
1) находящихся в их ведении, и (или) осуществляющих деятельность в регулируемой данными подразделениями сфере, финансируемых из местного бюджета;
2) государственные пакеты акций и государственные доли участия которых отнесены к коммунальной собственности.
14. Заявки вносятся подразделениями местных исполнительных органов, территориальными подразделениями уполномоченных государственных органов в отношении объектов, находящихся в частной собственности, соответствующих критериям и осуществляющих деятельность в регулируемой этим государственным органом сфере.
15. Рассмотрение заявок осуществляется антитеррористической комиссией с привлечением заинтересованных сторон: представителей территориальных подразделений центральных государственных органов, исполнительных органов, финансируемых из местного бюджета, органов местного самоуправления, национальной палаты предпринимателей, иных организаций независимо от форм собственности.
16. При подготовке предложений по разработке, утверждению, внесению изменений и дополнений в перечни объектов, уязвимых в террористическом отношении, антитеррористическая комиссия при необходимости может:

1) өтінімдерге сәйкес объектілер туралы қосымша ақпарат сұрата алады;
2) өтінім жоқ объектілерде олардың өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру жүргізе алады.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
16-1. Объектіні тексеруді терроризмге қарсы комиссия аппараты (бөлімі) ұйымдастырады.
Объектіні тексеру жөніндегі комиссия құрамына тексерілетін объектінің мақсатына орай мүдделі мемлекеттік органдардың, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, атқарушы органдардың, ұйымдардың (келісу бойынша) өкілдері жұмылдырылуы мүмкін.
Объектіні тексеру оның өлшемшарттарға сәйкес келетінін немесе сәйкес келмейтінін белгілеу мақсатында объектіге бару және (немесе) объект туралы ақпарат сұрату (объектілердің меншік иелерінен, иеленушілерінен, басшыларынан не олардың өкілдерінен сұратылады) арқылы жүзеге асырылады. Тексеру нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысанда объектіні өлшемшарттарға сәйкестігі тұрғысынан тексеру актісі жасалады.
Ескерту. Қағидалар 16-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
17. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі аумақтық тізбені немесе оған енгізілетін өзгерістер мен толықтыруларды терроризмге қарсы комиссияның ұсынысы негізінде және аумақтық ұлттық қауіпсіздік пен ішкі істер органдарымен келісу бойынша 1 ақпаннан және 1 тамыздан кешіктірмей осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітеді.
18. Аумақтық тізбе бекітілген не оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайда облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімдігі отыз жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде аумақтық тізбеге енгізілген (аумақтық тізбеден алып тасталған) объектілердің меншік иелеріне (иеленушілеріне), объектілердің басшыларына не олардың уәкілетті тұлғаларына осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті хабарлама жіберуді қамтамасыз етеді.
19. Аумақтық тізбеге енгізілген объектілердің меншік иелері (иелері), басшылары отыз жұмыс күні ішінде терроризмге қарсы комиссия аппаратына (бөліміне) объектінің меншік құқығына, объектінің басшылары мен атауына, оның заңды және нақты мекенжайына қатысты өзгерістер енгізілгені, сондай-ақ объектіні пайдаланудың тоқтатылғаны және (немесе) объектінің функционалдық мақсатының өзгеріп, өлшемшарттарға сәйкестігінің жоғалуына әкелгені туралы хабарлайды.

1) запрашивать дополнительную информацию об объектах согласно заявкам;
2) проводить обследование объектов, в отношении которых отсутствуют заявки, на предмет их соответствия критериям.
Сноска. Пункт 16 - в редакции постановления Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16-1. Обследование объекта организуется аппаратом (отделом) антитеррористической комиссии.
В состав комиссии по обследованию объекта могут привлекаться представители заинтересованных государственных органов, органов местного самоуправления, исполнительных органов, организаций (по согласованию) в соответствии с назначением обследуемого объекта.
Обследование объекта осуществляется путем посещения объекта и (или) запроса информации об объекте (запрашивается от собственников, владельцев, руководителей объектов либо их представителей) в целях установления его соответствия или несоответствия критериям. По результатам обследования составляется акт обследования объекта на предмет его соответствия критериям по форме согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Главу 2 дополнена пунктом 16-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. На основании предложения антитеррористической комиссии и по согласованию с территориальными органами национальной безопасности и внутренних дел акиматом области, города республиканского значения, столицы не позднее 1 февраля и 1 августа утверждаются территориальный перечень или изменения и дополнения к нему по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
18. После утверждения территориального перечня либо внесения изменений и (или) дополнений к нему акимат области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в срок, не позднее тридцати рабочих дней обеспечивает соответствующее уведомление собственников (владельцев) объектов, руководителей объектов, включенных в территориальный перечень (исключенных из территориального перечня), либо их уполномоченных лиц по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
19. Собственники (владельцы), руководители объектов, включенных в территориальный перечень, в течение тридцати рабочих дней сообщают в аппарат (отдел) антитеррористической комиссии о внесении изменений, произошедших в отношении прав собственности, руководителей и наименования объекта, его юридического и фактического адреса, а также прекращении эксплуатации объекта и (или) изменении функционального назначения объекта, повлекшего за собой утрату соответствия критерию.

20. Аумақтық тізбелерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу:
1) террористік тұрғыдан осал объектілерді пайдаланудың тоқтатылуына не пайдалануға берілуіне;
2) объектінің функционалдық мақсатының өзгеріп, объектіні жатқызу өлшемшарттарына сәйкестігінің жоғалуына не өлшемшарттардың кемінде біреуіне сәйкес келетін жаңа объектілердің анықталуына;
3) объекті деректемелерінің өзгеруіне байланысты жүзеге асырылады.
Объектілерді террористік
тұрғыдан осал объектілерге
жатқызу қағидаларына
1-қосымша
Объектіні (объектілерді) ___________ (облысының, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) террористік тұрғыдан осал объектілер тізбесіне (тізбесінен) қосу және (немесе) шығару туралы өтінімі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. "Аумақтық тізбеге қосу ұсынылатын объектілер туралы ақпарат" бөлімі (қажетіне қарай толтырылады)
________________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) аумағында террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттарына сәйкес келетін объектілер орналасқан:
Р/с №
Объектінің атауы (толық және қысқартылған (бар болса), ұйымдық-құқықтық нысаны
Заңды тұлғаның мекенжайы (орналасқан жері (заңды және нақты мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе объектінің жеке сәйкестендіру нөмірі) немесе заңды негізде объектіге иелік ететін жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты жері
Объектінің меншік иесі, баланс ұстаушы туралы ақпарат
Объект қызметінің жалпы бағыты
Ведомстволық тиесілігі (мемлекет меншігіндегі объектілер үшін) немесе салалық тиесілігі (жеке меншіктегі объектілер үшін) туралы ақпарат
Байланыс деректері (объектінің, оның басшылығының электрондық пошта жәшігінің ресми мекенжайы, ұялы телефондардың, қалалық телефон желісі телефондарының нөмірлері)
Ескертпе (объектінің ерекшелігі, оның ішінде адамдар көп жиналатын объектілер үшін объектінің сыйымдылығы, объект тобы (бар болса), басқа)
Объектіні террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызуға негіз болған өлшемшарт
1
..
2. "Аумақтық тізбеден шығару ұсынылатын объектілер туралы ақпарат" бөлімі (қажетіне қарай толтырылады)
________________ облысы (республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) аумағында аумақтық тізбеден шығару ұсынылатын объектілер орналасқан:
Р/с №
Объектінің атауы (толық және қысқартылған (бар болса), ұйымдық-құқықтық нысаны
Заңды тұлғаның мекенжайы (орналасқан жері (заңды және нақты мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе объектінің жеке сәйкестендіру нөмірі) немесе заңды негізде объектіге иелік ететін жеке тұлғаның, оның ішінде дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), тұрғылықты жері
Объектінің меншік иесі, баланс ұстаушы туралы ақпарат
Байланыс деректері (объектінің, оның басшылығының электрондық пошта жәшігінің ресми мекенжайы, ұялы телефондардың, қалалық телефон желісі телефондарының нөмірлері)
Шығару себебі (объектіні пайдалануды тоқтату және (немесе) объектінің функционалдық мақсатының өзгеріп, оның өлшемшарттарға сәйкестігінің жоғалуына әкелуі, басқалар)
Объектіні террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызуға негіз болған өлшемшарт
1
..
Объектілерді террористік
тұрғыдан осал объектілерге
жатқызу қағидаларына

20. Внесение изменений и дополнений в территориальные перечни осуществляется в связи с:
1) прекращением либо вводом в эксплуатацию объектов, уязвимых в террористическом отношении;
2) изменением функционального назначения объекта, повлекшим за собой утрату соответствия критерию отнесения объекта либо выявление новых объектов, соответствующих не менее, чем одному из критериев;
3) изменением реквизитов объекта.
Приложение 1
к Правилам отнесения
объектов к уязвимым
в террористическом отношении
ЗАЯВКА
о включении (исключении) объекта (объектов) в (из) перечень (перечня) объектов, уязвимых в террористическом отношении,
________________________________________
(области, города республиканского значения, столицы)
Сноска. Приложение 1 - в редакции постановления Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Раздел "Информация об объектах, рекомендуемых к включению в территориальный перечень" (заполняется при необходимости)
На территории __________________ области (города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) находятся объекты, соответствующие критериям отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении:
№ п/п
Наименование объекта (полное и сокращенное, (если имеется), организационно-правовая форма
Адрес (местонахождение, юридический и фактический адреса, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер объекта) юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, владеющего на законном основании объектом
Информация о собственнике, балансодержателе помещения объекта
Общее направление деятельности объекта
Информация о ведомственной принадлежности (для объектов, находящихся в государственной собственности) или отраслевой принадлежности (для объектов, находящихся в частной собственности)
Контактные данные (официальный адрес электронного почтового ящика объекта, его руководства, номера мобильных телефонов, телефонов городской телефонной сети)
Примечание
(особенности объекта, в т.ч. вместимость объекта для объектов массового скопления людей, группа объекта (при наличии), другое)
Критерий, согласно которому объект относится к уязвимому в террористическом отношении
1
...
2. Раздел "Информация об объектах, рекомендуемых к исключению из территориального перечня" (заполняется при необходимости).
На территории __________________ области (города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) находятся объекты, рекомендуемые к исключению из территориального перечня.
№ п/п
Наименование объекта (полное и сокращенное (если имеется), организационно-правовая форма
Адрес (местонахождение, юридический и фактический адреса, бизнес-идентификационный номер или индивидуальный идентификационный номер объекта) юридического лица или фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, владеющего на законном основании объектом
Информация о собственнике, балансодержателе помещения объекта
Контактные данные (официальный адрес электронного почтового ящика объекта, его руководства, номера мобильных телефонов, телефонов городской телефонной сети)
Причина исключения (прекращение эксплуатации объекта и (или) изменение функционального назначения объекта, повлекшего за собой утрату соответствия критерию, иное)
Критерий, согласно которому объект включен в территориальный перечень
1

1-1-қосымша
______________ (объект атауы) террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызуға оның сәйкестігі тұрғысынан объектіні тексеру актісі
Ескерту. Қағидалар 1-1-қосымшамен толықтырылды – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
______________________ мекенжайында (нақты мекенжайын көрсету) орналасқан
__________________ объектісі (объектінің толық және қысқартылған атауы) Қазақстан
Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 12 сәуірдегі № 234 қаулысымен бекітілген
террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттарына (бұдан әрі –
өлшемшарттар) сәйкестігі тұрғысынан тексерілді.
Тексеру барысында _________________________________________________________
(облысының, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық
маңызы бар қаланың) облыс (республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық
маңызы бар қала) әкімдігі жанындағы терроризмге қарсы комиссияның мына
құрамындағы өкілдері:___________________________________________________
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
объект: _________________________________________________________________
________________________________________________________________________
___________________________________ (өлшемшартқа сәйкес объектіні террористік
тұрғыдан осалға жатқызу туралы шешім қабылдау үшін маңызы бар ерекшелігі
көрсетіледі: қарамағында объект бар мемлекеттік органның атауы (мемлекеттік
объектілер үшін); қызмет саласы (қажет болса); объект алаңы; сыйымдылығы және
басқа) анықтады.
Комиссия мүшелері:
__________________________ (қолы) _____________ Т.А.Ә. (бар болса)
__________________________ (қолы) _____________ Т.А.Ә. (бар болса)
__________________________ (қолы) _____________ Т.А.Ә. (бар болса)
__________________________ (қолы) _____________ Т.А.Ә. (бар болса)
_____ жылғы "____" ___________ (тексеру жүргізілген күн).
Объектінің меншік иесі, иеленушісі немесе оның заңды өкілі:
_________ (қолы) __________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Объектілерді террористік
тұрғыдан осал объектілерге
жатқызу қағидаларына
2-қосымша
_________________________________________________(облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың)террористік тұрғыдан осал объектілерінің тізбесі1

Приложение 1-1
к Правилам отнесения
объектов к уязвимым
в террористическом отношении
Акт обследования объекта
_____________________________
(наименование объекта)
на предмет его соответствия критериям отнесения к объектам, уязвимым в террористическом отношении
Сноска. Правила дополнены приложением 1-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Объект ________________ (полное и сокращенное наименование объекта), расположенный по адресу _______________________ (указание фактического адреса), обследован на предмет соответствия критериям отнесения к объектам, уязвимым в террористическом отношении, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 апреля 2021 года № 234 (далее – критерии).
В ходе обследования представителями антитеррористической комиссии _________________________ (области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) при акимате области, города республиканского значения, столицы, района (города областного значения) в составе
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), установлено, что объект:
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
_________________________________________ (указываются особенности объекта, имеющие значение для принятия решения об отнесении объектов к уязвимым в террористическом отношении согласно критериям: наименование государственного органа, в ведении которого находится объект (для государственных объектов); сфера деятельности (при необходимости); площадь объекта; вместимость и другое).
Члены комиссии:
_________________ (подпись) _____________ Ф.И.О. (при его наличии)
_________________ (подпись) _____________ Ф.И.О. (при его наличии)
_________________ (подпись) _____________ Ф.И.О. (при его наличии)
_________________ (подпись) _____________ Ф.И.О. (при его наличии)
"____" ___________ _____ года (дата проведения обследования).
Собственник, владелец объекта или его законный представитель:
__________ (подпись) ___________________ Ф.И.О. (при его наличии)
Приложение 2
к Правилам отнесения
объектов к уязвимым
в террористическом отношении

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Р/с №
Объектінің атауы (заңды/жеке тұлғалар)
Объектінің заңды мекенжайы
Объектінің нақты мекенжайы
Мемлекеттік органға ведомстволық / салалық тиесілігі
(бар болса)
Ескертпе (объекті тобы (бар болса) адамдар көп жиналатын объектілер үшін сыйымдылығы және басқалары)
1
2
3
4
5
1. Аса маңызды мемлекеттік объектілер
Жатқызылу өлшемшарттары
1
2
1-бөлім бойынша барлық объектілер саны _______.
2.Стратегиялық объектілер, стратегиялық маңызы бар экономика салаларының объектілері
Жатқызылу өлшемшарттары
3
4
2-бөлім бойынша барлық объектілер саны _______.

Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Перечень1 объектов, уязвимых в террористическом отношении,
________________________________________________
(области, города республиканского значения, столицы)
№ п/п
Наименование объекта (юридические/физические лица)
Юридический адрес объекта
Фактический адрес объекта
Ведомственная / отраслевая принадлежность к государственному органу
(в случае наличия)
Примечание (группа объекта (при наличии), вместимость для объектов массового скопления людей и иное)
1
2
3
4
5
6
1. Особо важные государственные объекты
Критерий относимости
1
2
Итоговое количество объектов по разделу 1: _____.
2. Стратегические объекты, объекты отраслей экономики, имеющие стратегическое значение
Критерий относимости
3
4
Итоговое количество объектов по разделу 2: _____.

3. Қауіпті өндірістік объектілер
Жатқызылу өлшемшарттары
3-бөлім бойынша барлық объектілер саны _______.
4. Адамдар көп жиналатын объектілер
Жатқызылу өлшемшарттары
4-бөлім бойынша барлық объектілер саны _______.
Объектілердің жалпы саны _______.
__________________________________
1 Тізбе қосымшаға сәйкес кесте нысанында мемлекеттік тілде және орыс тілінде бекітіледі. Террористік тұрғыдан осал объектілердің аумақтық тізбесінің нөмірленуі тізбе шегінде рет-ретімен болуға тиіс.
Ескертпе:
1. Объектілер террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызылған кезде:
1) құқық иесі объектілерді пайдаланатын бір орган немесе ұйым болып табылатын, бір немесе бірнеше аумақтық байланысқан алаңдарда орналасқан объектілер тізбеге бір объект ретінде енгізілуге тиіс;
2) құқық иеленушілері объектілерді пайдаланатын әртүрлі органдар немесе ұйымдар болып табылатын, бір немесе бірнеше аумақтық байланысқан алаңдарда орналасқан объектілер тізбеге жеке объектілер ретінде енгізілуге тиіс;
3) құқық иесі бір орган немесе ұйым не объектілерді пайдаланатын тұлға болып табылатын, аумақтық тұрғыдан қашық және (немесе) технологиялық және техникалық жағынан өзара байланысты емес алаңдарда орналасқан объектілер тізбеге жеке объектілер ретінде енгізілуге тиіс;
4) егер ұйым өлшемшартқа сәйкес келсе және бұл ретте пайдаланылатын объектінің меншік иесі немесе өзге де заңды құқық иеленушісі болып табылмаса, онда ұйым және пайдаланылатын объект (оның орналасқан жері) террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбесіне бір объект ретінде енгізіледі.
2. Террористік тұрғыдан осал объектілердің тізбелері толтырылғаннан кейін, егер оларға Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарына сәйкес құпиялылық белгісі берілмесе, таратылуы шектелген қызметтік ақпараты бар құжаттар болып табылады және "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі болады.
3. Аумақтық тізбе бекітілгеннен, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілгеннен кейін он жұмыс күні ішінде:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің және Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының аумақтық органдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік күзет қызметіне құқықтық актінің бір-бір данасы жіберіледі;
2) тиісті үзінді берілген өтінімдерге сәйкес орталық мемлекеттік органдарға, олардың аумақтық бөлімшелеріне, жергілікті атқарушы органдардың бөлімшелеріне жіберіледі.
4. Объектінің тобы қарамағында объект бар не қызмет саласында объект қызмет ететін мемлекеттік органның бірінші басшысы бекітетін ведомстволық/салалық Террористік тұрғыдан осал объектілердің терроризмге қарсы қорғалуын ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес көрсетіледі.
Объектілерді террористік
тұрғыдан осал объектілерге
жатқызу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
___________ облысының (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) террористік тұрғыдан осал объектілеріне жатқызу тізбесіне (тізбесінен) объектіні енгізу (немесе) одан шығару туралы хабарлама

3. Опасные производственные объекты
Критерий относимости
Итоговое количество объектов по разделу 3: _____.
4. Объекты массового скопления людей
Критерий относимости
Итоговое количество объектов по разделу 4: _____.
Общее количество объектов _____.
_____________________________
1 Перечень утверждается в табличной форме согласно приложению на государственном и русском языках. Нумерация территориального перечня объектов, уязвимых в террористическом отношении, должна быть сквозная в пределах перечня.
Примечание:
1. При отнесении объектов к уязвимым в террористическом отношении:
1) объекты, располагающиеся на одной или нескольких территориально связанных площадках, правообладателем которых является один орган или организация, эксплуатирующие объекты, подлежат внесению в перечень как один объект;
2) объекты, располагающиеся на одной или нескольких территориально связанных площадках, правообладателями которых являются разные органы или организации, эксплуатирующие объекты, подлежат внесению в перечень как отдельные объекты;
3) объекты, располагающиеся на территориально удаленных и (или) технологически и технически не связанных между собой площадках, правообладателем которых является один орган или организация либо лицо, эксплуатирующее объекты, подлежат внесению в перечень как отдельные объекты;
4) если организация соответствует критерию и при этом не является собственником или иным законным правообладателем эксплуатируемого объекта, то в перечень объектов, уязвимых в террористическом отношении, вносится и организация, и эксплуатируемый объект (место его дислокации) как один объект.
2. По заполнении перечни объектов, уязвимых в террористическом отношении, являются документами, содержащими служебную информацию ограниченного распространения, и имеют пометку "Для служебного пользования", если им не присваивается гриф секретности в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
3. В течение десяти рабочих дней после утверждения территориального перечня, внесения изменений и (или) дополнений в него:
1) по одному экземпляру правового акта направляется в территориальные органы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и внутренних дел Республики Казахстан, а также Службу государственной охраны Республики Казахстан;
2) соответствующая выписка направляется в центральные государственные органы, их территориальные подразделения, подразделения местных исполнительных органов согласно поданным заявкам.
4. Группа объекта указывается в соответствии с ведомственной / отраслевой Инструкцией по организации антитеррористической защиты объектов, уязвимых в террористическом отношении, утвержденной первым руководителем государственного органа, в ведении которого находится объект либо в сфере деятельности которого объект осуществляет деятельность.
Приложение 3
к Правилам отнесения
объектов к уязвимым в
террористическом отношении
Форма
Уведомление о включении (или) исключении объекта в (из) перечень (перечня) объектов, уязвимых в террористическом отношении
_________________ (области, города республиканского значения, столицы)

1) объектінің атауы __________________________________________;
2) объектіні енгізу (объектінің өлшемшарттарға сәйкестігі (сәйкес еместігі), басқалары) не алып тастау үшін негіз болған фактілер ______________________________ ;
3) объектіні аумақтық тізбеге (тізбеден) енгізу (шығару) туралы облыс, республикалық маңызы бар қала, астана әкімдігі қаулысының нөмірі мен күні _________ ;
4) терроризмге қарсы комиссия аппаратының (бөлімінің) өкілі
______________ _________________________________ (қолы) (Т.А.Ә. (бар болса)
Ескертпе: хабарлама алғаны туралы белгі қойғызылып, қолма-қол немесе хабарламасы бар тапсырыс хат арқылы поштамен жолданады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 12 сәуірдегі
№ 234 қаулысымен
бекітілген
Объектілерді террористік тұрғыдан осал объектілерге жатқызу өлшемшарттары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы өлшемшарттардың мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық заттар – белгілі бір жағдайларда және белгілі бір концентрацияда адамның немесе болашақ ұрпақтың денсаулығына зиянды әсер етуі мүмкін, қолданылуы мен пайдаланылуы халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілермен және гигиеналық нормативтермен регламенттелетін заттар;
2) есептік алаң – онда орналасатын барлық үй-жайлар алаңының жиыны, бұған дәліздер, тамбурлар, өтпелер, саты өткелдері, лифт шахталары, ішкі ашық сатылар, сондай-ақ инженерлік жабдықтар мен инженерлік желілерді орналастыруға арналған үй-жайлар кірмейді;
3) көпшілікке арналған құрлысжайлар – адамдардың болуына және (немесе) олардың әртүрлі сұранысын қанағаттандыруға арналған әрі тізбесі жеке-дара айқындалмаған тұлғалар еркін кіріп-шыға алатын ғимараттар, құрылыстар, үй-жайлар не олардың бөліктері;
4) мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымының объектілері – мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын қалыптастыру мен сақтауды жүзеге асыратын заңды тұлғаның объектілері;
5) сауда алаңы – сауда объектісінің тауарларды қоюға, көрсетуге, сатып алушыларға қызмет көрсетуге және тауарлар сатқан кезде сатып алушылармен ақшалай есеп айырысуға, сатып алушылардың өтуіне арналған арнайы жабдық қойылған алаңы;
6) спорттық атыс бойынша спорт клубтары – жабық (жабылған) тирлер, жартылай ашық тирлер, ашық тирлер (атыс орындары), стендтер.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

1) _________________________________наименование объекта;
2) _________________________________факты, послужившие основанием для
включения либо исключения объекта (соответствие (несоответствие) объекта
критериям, иное);
3) __________________________________номер и дата постановления акимата
области, города республиканского значения, столицы о включении (исключении)
объекта в (из) территориальный перечень (территориального перечня);
4) представитель аппарата (отдела) антитеррористической комиссии
____________             __________________________
(подпись)                   (Ф.И.О. (при наличии)
Примечание: уведомление направляется нарочно – с отметкой о получении или
почтой – посредством направления заказного письма с уведомлением.
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 апреля 2021 года № 234
Критерии отнесения объектов к уязвимым в террористическом отношении
Глава 1. Общие положения
1. Для целей настоящих критериев используются следующие основные понятия:
1) потенциально опасные химические и биологические вещества – вещества, которые при определенных условиях и в определенных концентрациях могут оказать вредное влияние на здоровье человека или будущее поколение, применение и использование которых регламентируются нормативными правовыми актами в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническими нормативами;
2) расчетная площадь – сумма площадей всех размещаемых в нем помещений, за исключением коридоров, тамбуров, переходов, лестничных клеток, лифтовых шахт, внутренних открытых лестниц, а также помещений, предназначенных для размещения инженерного оборудования и инженерных сетей;
3) публичные сооружения – здания, строения, помещения либо их части, предназначенные для нахождения людей и (или) удовлетворения их различных потребностей, при этом являющиеся свободными для доступа индивидуально неопределенного перечня лиц;
4) объекты подведомственной организации системы государственного материального резерва – объекты юридического лица, осуществляющего формирование и хранение материальных ценностей государственного резерва;
5) торговая площадь – площадь торгового объекта, занятая специальным оборудованием, предназначенная для выкладки, демонстрации товаров, обслуживания покупателей и проведения денежных расчетов с покупателями при продаже товаров, прохода покупателей;
6) спортивные клубы по спортивной стрельбе – крытые (закрытые) тиры, полуоткрытые тиры, открытые тиры (стрельбища), стенды.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Террористік тұрғыдан осал аса маңызды мемлекеттік объектілерге мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының объектілерін қоспағанда, орталық атқарушы органдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволарының объектілері; шешілетін міндеттердің маңызына қарай өздері бағынысты органның негізделген ұсынысы (өтінімі) бойынша олардың құрылымдық және өңіраралық, облыстық, аудандық маңызы бар, облыстық, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың аумақтық бөлімшелерінің объектілері;
2) сот жүйесі органдарының, олардың құрылымдық және аумақтық бөлімшелерінің объектілері;
3) арнаулы мемлекеттік органдар мен құқық қорғау органдарының, олардың ведомстволарының, құрылымдық, аумақтық бөлімшелерінің, оның ішінде қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің объектілері;
4) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің объектілері;
5) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелері (Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің ведомстволық тізбесіне сәйкес);
6) облыстың, ауданның, қаланың, облыстық және республикалық маңызы бар қаладағы ауданның, астананың жергілікті өкілдік және атқарушы органдарының объектілері;
7) өзге де мемлекеттік маңызы бар объектілер.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Террористік тұрғыдан осал стратегиялық объектілерге, стратегиялық маңызы бар экономика салаларының объектілеріне мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери бөлімдері мен мекемелері;
2) мемлекеттік материалдық резерв жүйесінің ведомстволық бағынысты ұйымының объектілері;
3) тыныс-тіршілікті қамтамасыз ету объектілері: жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын ұйымдарды тауарлық газбен қамтамасыз ететін және осы тармақшаның өлшемшарттарына сай келетін газ бөлу станциялары; электр (50 МВт жоғары) және (немесе) жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын энергия өндіруші ұйымдар, орталықтандырылған жылумен жабдықтау (100 Гкал жоғары) (жаңартылатын энергия көздерін пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдарды қоспағанда, ЖЭО, МАЭС, ГЭС, ГТЭС, ЖЭС және қазандықтар) аймағында жылу энергиясын өндіруді жүзеге асыратын қазандықтар, жүйелік оператордың 220 кВ және одан жоғары кіші станциялары; ауызсумен жабдықтау объектілері – саны 5000 (бес мың) адамнан асатын су тұтынушыларға ауызсу беруді қамтамасыз ететін су тарту құрылыстары;

2. К особо важным государственным объектам, уязвимым в террористическом отношении, относятся объекты, соответствующие следующим критериям:
1) объекты центральных исполнительных органов, объекты государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, их ведомств, за исключением объектов специальных государственных и правоохранительных органов; объекты их структурных и территориальных подразделений межрегионального, областного, районного значения, городов областного, республиканского значения, столицы по обоснованному предложению (заявке) органа, в ведении которого они находятся, исходя из значимости решаемых задач;
2) объекты органов судебной системы, их структурных и территориальных подразделений;
3) объекты специальных государственных и правоохранительных органов, их ведомств, структурных, территориальных подразделений, в том числе учреждений уголовно-исполнительной системы;
4) объекты Национального Банка Республики Казахстан;
5) загранучреждения Республики Казахстан (согласно ведомственному перечню Министерства иностранных дел Республики Казахстан);
6) объекты местных представительных и исполнительных органов области, района, города, района в городе областного и республиканского значения, столицы;
7) иные объекты, имеющие важное государственное значение.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. К стратегическим объектам, объектам отраслей экономики, имеющим стратегическое значение, уязвимым в террористическом отношении, относятся объекты, соответствующие следующим критериям:
1) воинские части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований;
2) объекты подведомственной организации системы государственного материального резерва;
3) объекты жизнеобеспечения: газораспределительные станции, обеспечивающие товарным газом организации, осуществляющие производство тепловой энергии и удовлетворяющие критериям настоящего подпункта; энергопроизводящие организации, осуществляющие производство электрической (свыше 50 МВт) и (или) тепловой энергии, котельные, осуществляющие производство тепловой энергии в зоне централизованного теплоснабжения (свыше 100 Гкал) (ТЭЦ, ГРЭС, ГЭС, ГТЭС, ТЭС и котельные, за исключением энергопроизводящих организаций, использующих возобновляемые источники энергии), подстанции системного оператора 220 кВ и выше; объекты питьевого водоснабжения – водозаборные сооружения, обеспечивающие подачу питьевой воды водопотребителям в количестве более 5000 (пять тысяч) человек;

4) көлік инфрақұрылымының объектілері ("кластан тыс", "1", "2" және "3" класты теміржол вокзалдары, халықаралық рейстер жасайтын кемелерге қызмет көрсететін теңіз порттары, әуежайлар (әуеайлақтар), аэронавигациялық қызмет көрсетушілердің объектілері);
5) қирауы (қызметінің бұзылуы) жаһандық, өңірлік немесе жергілікті ауқымдағы төтенше жағдайларға әкеп соғуы мүмкін су шаруашылығы объектілері (гидротехникалық құрылысжайлар – су ресурстарын басқару үшін пайдаланылатын гидротораптар, шлюздер, бөгеттер, су алу құрлысжайлары);
6) мұнайды және (немесе) газды қайта өңдеу, ыдыста мұнайды және (немесе) газды сақтау жүзеге асырылатын, уран өндіру және қайта өңдеу жүзеге асырылатын объектілер; химия өнеркәсібі саласындағы қызметті жүзеге асыратын объектілер;
7) қорғаныс өнеркәсібінің объектілері;
8) байланыс, телекоммуникация, телерадио хабарларын тарату объектілері (Ұлттық жерсеріктік телерадио хабарларын тарату дирекциясының техникалық орталықтары, облыс орталықтары мен республикалық маңызы бар қалаларда орналасқан радиотелевизиялық станциялар);
8-1) жерүсті ғарыш инфрақұрылымының объектілері;
9) жүйе құрушы кәсіпорынға жататын металлургия өнеркәсібі ұйымдары;
10) атом энергиясын пайдалану объектілері.
Ескерту. 3-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 07.11.2024 № 933 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулыларымен.
4. Террористік тұрғыдан осал қауіпті өндірістік объектілерге мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) ықтимал қауіпті химиялық және биологиялық (бактериологиялық, улы) заттарды әзірлеуге, өндіруге, сынауға, зерттеуге және сақтауға қатысатын объектілер;
2) жарылғыш заттарды, уытты және аса уытты заттарды сақтау объектілері.
5. Адамдар көп жиналатын террористік тұрғыдан осал объектілерге мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін объектілер жатады:
1) сауда алаңы 500 (бес жүз) шаршы метр және одан көп сауда объектілері. Сауда алаңына қарамай аумағында қару-жарақ пен оқ-дәрі саудасы жүзеге асырылатын объектілер;
2) келушілерге қызмет көрсетуге арналған залдардың жиынтық алаңы 500 (бес жүз) шаршы метр және одан көп қоғамдық тамақтандыру объектілері;
3) бір мезгілде 200 (екі жүз) және одан көп адам болуға2 (сыйымдылығы) есептелген мәдениет ұйымдарының объектілері (театрлар; концерт залдары; цирктер; кітапханалар; мәдени-демалыс ұйымдары; кинематографиялық ұйымдар (қызметінің негізгі түрі кинозалда жүзеге асырылатын фильм көрсету болып табылады), музейлер, көркемсурет галереялары (салондар); студиялар; шеберханалар; мәдени-тарихи орталықтар; мәдениет саласындағы зерттеулер орталықтары (зерттеу институттары); мәдениет саласындағы қызметті жүзеге асыратын басқа да мәдениет ұйымдары);

4) объекты транспортной инфраструктуры (железнодорожные вокзалы, относящиеся к классам "Внеклассный", "1", "2" и "3" класса, морские порты, оказывающие услуги судам, совершающим международные рейсы, аэропорты (аэродромы), объекты поставщиков аэронавигационного обслуживания;
5) объекты водного хозяйства (гидротехнические сооружения – гидроузлы, шлюзы, плотины, водозаборные сооружения, используемые для управления водными ресурсами), разрушение (нарушение деятельности) которых может привести к чрезвычайным ситуациям глобального, регионального или местного масштаба;
6) объекты, на которых осуществляются переработка нефти и (или) газа, хранение нефти и (или) газа в емкостях, добыча и переработка урана; объекты, осуществляющие деятельность в сфере химической промышленности;
7) объекты оборонной промышленности;
8) объекты связи, телекоммуникации, телерадиовещания (технические центры Дирекции национального спутникового телерадиовещания, радиотелевизионные станции, расположенные в областных центрах и городах республиканского значения);
8-1) объекты наземной космической инфраструктуры;
9) организации металлургической промышленности, относящиеся к системообразующим;
10) объекты использования атомной энергии.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 07.11.2024 № 933 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. К опасным производственным объектам, уязвимым в террористическом отношении, относятся объекты, соответствующие следующим критериям:
1) объекты, задействованные в разработке, производстве, испытании, исследовании и хранении потенциально опасных химических и биологических (бактериологических, ядовитых) веществ;
2) объекты по хранению взрывчатых веществ, токсичных и высокотоксичных веществ.
5. К объектам массового скопления людей, уязвимым в террористическом отношении, относятся объекты, соответствующие следующим критериям:
1) торговые объекты с торговой площадью от 500 (пятьсот) квадратных метров и более. Объекты, на территории которых осуществляется торговля огнестрельным оружием и боеприпасами, независимо от торговой площади;
2) объекты общественного питания с совокупной площадью залов для обслуживания посетителей от 500 (пятьсот) квадратных метров и более;
3) объекты организаций культуры (театры; концертные залы; цирки; библиотеки; культурно-досуговые организации; кинематографические организации (основным видом деятельности которых является показ фильма, осуществляемый в кинозале), музеи, художественные галереи (салоны); студии; мастерские; культурно-исторические центры; центры исследований (институты исследований) в области культуры; другие организации культуры, осуществляющие деятельность в области культуры), рассчитанные на одновременное пребывание (вместимостью) 200 (двести) и более человек2;

4) бір уақытта 500 (бес жүз) және одан көп адам болады (сыяды) деп есептелген дене шынықтыру-сауықтыру және спорт құрлысжайлары. Сыйымдылығына қарамай спорттық атыс бойынша спорт клубтары;
5) бір мезгілде 200 (екі жүз) және одан көп адамның болуына (сыйымдылығына) есептелген өзге де ойын-сауық құрылыстары;
6) білім алушылар мен персоналдың нақты саны 100 (бір жүз) және одан көп білім беру ұйымдары (мектепке дейінгі ұйымдар; жалпы білім беретін мектептер (гимназиялар, лицейлер); орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары; жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары; мамандандырылған білім беру ұйымдары; арнайы білім беру ұйымдары; жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға арналған білім беру ұйымдары объектілері;
7) бір ауысымда 200 (екі жүз) және одан көп келушілерге есептелген денсаулық сақтау объектілері 200 (екі жүз) төсекке және одан көп төсекке есептелген, стационарлық көмек көрсететін ұйымдар (егер олар өзге өлшемшарттарға сәйкес келмесе, ведомстволық денсаулық сақтау объектілері);
8) бір мезгілде 200 (екі жүз) және одан көп адамның болуына (сыйымдылығына) есептелген туристерді орналастыру орындары (қонақ үйлер, отельдер, мотельдер, туристік базалар, демалыс үйлері, пансионаттар және туристердің тұруы және оларға қызмет көрсету үшін пайдаланылатын басқа да ғимараттар мен құрылыстар);
9) бір мезгілде 200 (екі жүз) және одан көп адамның болуына (сыйымдылығына) есептелген өзге де бұқаралық ғимараттар (оның ішінде ғибадат үйлері (ғимараттары), мемлекеттік органдар мен олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары, мемлекеттік қызметтер, пошта желісінің қызметтері және байланыс қызметтерін пайдаланушыларға қызмет көрсететін жеке және заңды тұлғалардың объектілері, екінші деңгейдегі банктердің есеп айырысу-кассалық бөлімшелері);
10) бір мезгілде 200 (екі жүз) және одан көп адамның болуына (сыйымдылығына) есептелген көлік инфрақұрылымы объектілері (автовокзалдар, станциялар).
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Үкіметінің 23.05.2024 № 406 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Террористік тұрғыдан осал күзетілетін объектілерге Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы бекітетін Қазақстан Республикасы Мемлекеттік күзет қызметі күзететін объектілердің тізбесіне сәйкес объектілер жатады.
________________________
2 Бұл жерде және бұдан әрі объектілердегі құқық белгілейтін құжаттарда сыйымдылық көрсеткіші болмаған жағдайда, объектіге келетін адамдардың ықтималдық мөлшерінің есебі қызметтік үй-жайларды қоспағанда, объект есептік алаңынан бір адамға 1,5 м2 есебінен жүзеге асырылады.

4) физкультурно-оздоровительные и спортивные сооружения, рассчитанные на одновременное пребывание (вместимостью) 500 (пятьсот) и более человек. Спортивные клубы по спортивной стрельбе независимо от вместимости;
5) иные развлекательные сооружения, рассчитанные на одновременное пребывание (вместимостью) 200 (двести) и более человек;
6) объекты организаций образования (здания дошкольных организаций; общеобразовательных школ (гимназий, лицеев); организаций послесреднего образования; организации высшего и (или) послевузовского образования; специализированные организации образования; специальные организации образования; организации образования для детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей; с фактическим количеством обучающихся и персонала 100 (сто) и более человек;
7) объекты здравоохранения, рассчитанные на 200 (двести) и более посещений в смену, организации, оказывающие стационарную помощь, рассчитанные на 200 (двести) коек и более (ведомственные объекты здравоохранения, если они не попадают под другие критерии);
8) места размещения туристов (гостиницы, отели, мотели, туристские базы, гостевые дома, дома отдыха, пансионаты и другие здания и сооружения, используемые для проживания туристов и их обслуживания), рассчитанные на одновременное пребывание (вместимость) 200 (двести) и более человек;
9) иные публичные сооружения (в том числе, культовые здания (сооружения), объекты государственных органов и их подведомственных организаций, физических и юридических лиц, оказывающих государственные услуги, услуги почтовой сети и обслуживания пользователей услуг связи, расчетно-кассовые отделения банков второго уровня), рассчитанные на одновременное пребывание (вместимостью) 200 (двести) и более человек;
10) объекты транспортной инфраструктуры (автовокзалы (станции), рассчитанные на одновременное пребывание (вместимостью) 200 (двести) и более человек, станции метрополитена).
Сноска. Пункт 5 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 23.05.2024 № 406 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. К охраняемым объектам, уязвимым в террористическом отношении, относятся объекты согласно перечню охраняемых Службой государственной охраны Республики Казахстан объектов, утверждаемому начальником Службы государственной охраны Республики Казахстан по согласованию с Администрацией Президента Республики Казахстан.
______________________________
2Здесь и далее, при отсутствии показателя вместимости в правоустанавливающих документах на объектах, расчет качества возможного пребывания людей на объекте осуществляется из расчета 1,5 м2 на одного человека от расчетной площади объекта, без учета служебных помещений.