Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 23 шiлдедегi № 511 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 23 шілдедегі
№ 511 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар
1. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.06.2022 № 355 қаулысымен.
2. "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы № 1120 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) жалпымемлекеттік даму стратегиясын әзірлеу мен іске асыруға қатысу, заң жобалау жұмысын үйлестіру, сондай-ақ жүргізу, Қазақстан Республикасының заңнамасын талдау, жетілдіру, жүйелеу, нормативтік құқықтық актілердің жобаларына заң сараптамасын жүргізу, ғылыми құқықтық және ғылыми лингвистикалық сараптамалар жүргізуді ұйымдастыру арқылы адамның және азаматтың құқықтары мен бостандықтарының үстемдігін, Қазақстан Республикасының егемендігін, қазақстандық қоғам мен мемлекеттің орнықты және қарышты дамуын қамтамасыз етуге бағытталған ұлттық заңнаманы қалыптастыруға қатысу;";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) өз құзыреті шегінде мемлекеттің реттеушілік саясатын қалыптастыру мен іске асыруға қатысу;";
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) коммерциялық емес ұйымдар болып табылатын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді, олардың филиалдары мен өкiлдiктерін есептiк тiркеуді, орталық мемлекеттiк органдар мен олардың ведомстволарының, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың, сондай-ақ әкімдердің және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру, Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiн мемлекеттiк есепке алуды қамтамасыз ету;";
16-тармақта:
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) өз қызметі саласында Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану практикасын, оның ішінде "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес нормативтік құқықтық актілердің құқықтық мониторингі нәтижелерін талдау мен қорыту және оны жетілдіру, Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзуға ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою жөнінде тиісті ұсыныстар енгізу;";
15-1) тармақша алып тасталсын;

О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 23 июля 2021 года № 511.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 23 июля 2021 года № 511
Изменения и дополнения, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан
1. Утратил силу постановлением Правительства РК от 02.06.2022 № 355.
2. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1120 "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан":
в Положении о Министерстве юстиции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) участие в формировании национального законодательства, направленного на обеспечение верховенства прав и свобод человека и гражданина, суверенитета Республики Казахстан, устойчивое и поступательное развитие казахстанского общества и государства, путем участия в разработке и реализации общегосударственной стратегии развития, координации, а также ведения законопроектной работы, анализа, совершенствования, систематизации законодательства Республики Казахстан, проведения юридической экспертизы проектов нормативных правовых актов, организации проведения научной правовой и научной лингвистической экспертиз;";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) участие в пределах своей компетенции в формировании и реализации регуляторной политики государства;";
подпункт 3 изложить в следующей редакции:
"3) осуществление государственной регистрации юридических лиц, являющихся некоммерческими организациями, учетной регистрации их филиалов и представительств, государственной регистрации нормативных правовых актов центральных государственных органов и их ведомств, местных представительных и исполнительных органов, а также акимов и ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения, столицы, обеспечение государственного учета нормативных правовых актов Республики Казахстан;";
в пункте 16:
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) анализ и обобщение практики применения законодательства Республики Казахстан в сфере своей деятельности, в том числе результатов правового мониторинга нормативных правовых актов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах", и внесение соответствующих предложений по его совершенствованию, устранению причин и условий, способствующих нарушению законодательства Республики Казахстан;";
подпункт 15-1) исключить;

мынадай мазмұндағы 10-1), 10-2), 10-3), 27-1), 40-1) және 55-1) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен заң жобаларын әзірлейтін орталық мемлекеттік органдардың заң жобалау жұмысын үйлестіру;
10-2) заң жобасы бойынша ғылыми құқықтық, ғылыми лингвистикалық сараптамалар жүргізуді ұйымдастыру;
10-3) ратификациялауға жататын Қазақстан Республикасы қатысушысы болуға ниеттенетін халықаралық шарттар, сондай-ақ халықаралық шарттардың жобалары бойынша ғылыми құқықтық сараптама және ғылыми лингвистикалық сараптамалар жүргізуді ұйымдастыру;";
"27-1) заң жобасы бойынша заң жобасының жан-жақты пысықталуы фактісін айқындау мен заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша реттеу нысанасын ашуды қамтитын және ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасы бойынша қорытынды беру;";
"40-1) "Е-заңнама" ақпараттық жүйесін жүргізу;";
"55-1) Ашық НҚА интернет-порталында заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын орналастыру тәртібін әзірлеу және бекіту;";
22) тармақша алып тасталсын;
58) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"58) эталондық заңнамалық актiлердi және өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, ақпараттық және анықтамалық-әдiстемелiк материалдарды, оның iшiнде құқықтық ақпараттың бірыңғай жүйесiн пайдалана отырып шарт негiзiнде беру;";
107-6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"107-6) өз құзыреті шегінде "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын және нормативтік құқықтық актілердің жобаларын жария талқылау рәсімдерін жүргізуді үйлестіру;";
140-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"140-1) республикалық және жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын, мемлекеттік органдар мен жергілікті атқарушы органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің тапсырысы бойынша жүргізілетін талдамалық, консалтингтік, әлеуметтанушылық және өзге де зерттеулердің, оның ішінде халықаралық ұйымдармен бірлескен зерттеулердің бірыңғай дерекқорын Қазақстан Республикасының Әділет министрі айқындайтын тәртіппен жүргізуді қамтамасыз ету.".
3. "Қазақстан Республикасының уәкілетті органдарында заң жобалау жұмысын ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 желтоқсандағы № 907 қаулысында:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидалары осы өзгерістер мен толықтыруларға қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің кейбір шешімдеріне
енгізілетін өзгерістер
мен толықтыруларға
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2016 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 907 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидалары

дополнить подпунктами 10-1), 10-2), 10-3), 27-1), 40-1) и 55-1) следующего содержания:
"10-1) координация законопроектной работы центральных государственных органов, разрабатывающих проекты законов в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан;
10-2) организация проведения научной правовой, научной лингвистической экспертиз по проекту закона;
10-3) организация проведения научной правовой и научной лингвистической экспертиз по международным договорам, участницей которых намеревается стать Республика Казахстан, а также по проектам международных договоров, подлежащих ратификации;";
"27-1) дача заключения по проекту закона, включающего установление факта всесторонней проработки законопроекта и раскрытие предмета регулирования по проекту подзаконного нормативного правового акта и проекту программы информационного сопровождения и разъяснения;";
"40-1) ведение информационной системы "Е-заңнама";";
"55-1) разработка и утверждение порядка размещения проектов подзаконных нормативных правовых актов на интернет-портале открытых НПА;";
подпункт 22) исключить;
подпункт 58) изложить в следующей редакции:
"58) предоставление на договорной основе эталонных законодательных актов и иных нормативных правовых актов, информационных и справочно-методических материалов, в том числе с использованием единой системы правовой информации;";
подпункт 107-6 изложить в следующей редакции:
"107-6) в пределах своей компетенции координация проведения процедур публичного обсуждения Консультативного документа регуляторной политики и проектов нормативных правовых актов в соответствии с Законом Республики Казахстан "О правовых актах".";
подпункт 140-1 изложить в следующей редакции:
"140-1) обеспечение ведения единой базы данных аналитических, консалтинговых, социологических и иных исследований, финансируемых из республиканского и местных бюджетов, проводимых по заказу государственных и местных исполнительных органов, их подведомственных организаций, субъектов квазигосударственного сектора, в том числе совместных исследований с международными организациями, в порядке, определяемом Министром юстиции Республики Казахстан.".
3. В постановлении Правительства Республики Казахстан от 29 декабря 2016 года № 907 "Об утверждении Правил организации законопроектной работы в уполномоченных органах Республики Казахстан":
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил законотворческой работы Правительства Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила законотворческой работы Правительства Республики Казахстан.";
Правила законотворческой работы Правительства Республики Казахстан, утвержденные указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящим изменениям и дополнениям.
Приложение
к изменениям и дополнениям,
которые вносятся в некоторые
решения Правительства
Республики Казахстан
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 декабря 2016 года № 907
Правила законотворческой работы Правительства Республики Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару жұмысының қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әділет органдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 2-тармағының 4) тармақшасына және "Құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 17-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң шығару бастамасы тәртібімен дайындалатын реттеушілік саясаттың консультативтік құжаттарын, заң жобалары тұжырымдамаларының жобаларын, заң жобалары тұжырымдамаларын, сондай-ақ заң жобаларын әзірлеу, орналастыру, жария талқылау, келісу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы – азаматтарды Қазақстан Республикасының заңнамасындағы олардың құқықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын өзгерістер туралы хабардар ету және оларды түсіндіру, сондай-ақ қабылданған заңды тиімді іске асыруды қамтамасыз ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі;
2) ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталы (бұдан әрі – ашық НҚА интернет-порталы) – "электрондық үкімет" веб-порталының жария талқылау рәсімін жүргізу үшін нормативтік құқықтық актілердің жобаларын және өзге ақпаратты "Ақпаратқа қол жеткізу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес орналастыруды қамтамасыз ететін құрамдасы;
3) ашық НҚА интернет-порталының автоматтандырылған жұмыс орны (бұдан әрі – АЖО) – "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы ұсынатын, баптауларды және ашық НҚА интернет-порталында орналастырылатын контентті басқаруға арналған қосымша;
4) "Е-заңнама" ақпараттық жүйесі – Қазақстан Республикасының заңнамасына талдау (мониторинг) жүргізуге, сондай-ақ норма шығарудың жекелеген процестерін автоматтандыруға арналған бірыңғай құқықтық жүйе;
5) заң жобасының тұжырымдамасы – Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия мақұлдаған, Үкіметтің бастамасы бойынша заң жобасын әзірлеу қажеттігінің негіздемесін, оны қабылдау мақсаттарын және Үкімет айқындайтын өзге де ережелерді қамтитын құжат;
6) заң жобасы тұжырымдамасының жобасы (бұдан әрі – тұжырымдама жобасы) – жария талқылау қорытындысы бойынша осы Қағидаларға сәйкес пысықталған, мемлекеттік органның нақты саладағы мемлекеттік реттеу проблемаларын шешу жөніндегі пайымын қамтитын консультативтік құжат;
7) нысаналы топ – құқықтары мен мүдделері ұсынылып отырған реттеумен (нормативтік құқықтық актінің жобасымен) қозғалатын тұлға, тұлғалар тобы;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила законотворческой работы Правительства Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 2 статьи 19 Закона Республики Казахстан "Об органах юстиции" и пунктом 4 статьи 17-1 Закона Республики Казахстан "О правовых актах" (далее – Закон) и определяют порядок разработки, размещения, публичного обсуждения, согласования консультативных документов регуляторной политики, проектов концепций проектов законов, концепций проектов законов, а также проектов законов, подготавливаемых в порядке законодательной инициативы Правительства Республики Казахстан (далее – Правительство).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) программа информационного сопровождения и разъяснения – перечень мероприятий по информированию граждан об изменениях в законодательстве Республики Казахстан, затрагивающих их права и законные интересы, и их разъяснению, а также обеспечению эффективной реализации принятого закона;
2) интернет-портал открытых нормативных правовых актов (далее – интернет-портал открытых НПА) – компонент веб-портала "электронного правительства", обеспечивающий размещение проектов нормативных правовых актов и иной информации в соответствии с Законом Республики Казахстан "О доступе к информации" для проведения процедуры публичного обсуждения;
3) автоматизированное рабочее место интернет-портала открытых НПА (далее – АРМ) – предоставляемое оператором информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" приложение, предназначенное для управления настройками и контентом, который размещается на интернет-портале открытых НПА;
4) информационная система "Е-заңнама" – единая правовая система, предназначенная для проведения анализа (мониторинга) законодательства Республики Казахстан, а также автоматизации отдельных процессов нормотворчества;
5) концепция проекта закона – одобренный Межведомственной комиссией по вопросам законопроектной деятельности документ, содержащий обоснование необходимости разработки проекта закона по инициативе Правительства, цели его принятия и иные положения, определяемые Правительством;
6) проект концепции проекта закона (далее – проект концепции) – доработанный в соответствии с настоящими Правилами по итогам публичного обсуждения консультативный документ, содержащий видение государственного органа по решению проблем государственного регулирования в конкретной сфере;
7) целевая группа – лицо, группа лиц, права и интересы которых будут затрагиваться предлагаемым регулированием (проектом нормативного правового акта);

8) пилоттық жоба – мемлекеттік орган енгізілетін реттеу нәтижесін анықтау мақсатында жүргізетін рәсім;
9) реттеу субъектілері – нормативтік құқықтық актілердің күші қолданылатын тұлғалар;
10) реттеушілік жүктеме – Қазақстан Республикасының заңнамасында орындалуы міндетті талаптардың белгіленуіне байланысты уақыт пен адами ресурстар шығындарын қоса алғанда, реттеу субъектілерінің қаржылық ауыртпалығы;
11) реттеушілік саясат – нормативтік құқықтық актілер арқылы қоғамдық қатынастарды мемлекеттік реттеу;
12) реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты (бұдан әрі – консультативтік құжат) – нақты саладағы мемлекеттік реттеуге жүргізілген құқықтық мониторингтің нәтижелері мен оның қазіргі проблемаларын жария талқылау тәсілдерін қамтитын белгіленген нысандағы құжат;
13) заң жобасына түсіндірме жазба – заң жобасы туралы жалпы мәліметтер алуға мүмкіндік беретін және жұртшылықтың болашақ реттеушілік саясат туралы хабардар болу деңгейін арттыруға ықпал ететін нысанда жазылған, заң жобасының мақсаттары, міндеттері мен негізгі ережелері егжей-тегжейлі сипатталған, заң жобасын қабылдау қажеттігінің негіздемесін қамтитын, заң жобасына қоса берілетін міндетті құжат;
14) "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторы (бұдан әрі – оператор) – өзіне бекітілген "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының жұмыс істеуін қамтамасыз ету жүктелген, Үкімет айқындайтын заңды тұлға.
3. Қағидалар жобаланатын реттеуден болатын салдарды болжау рәсімдерін, заң жобаларын жария талқылау рәсімдерін және реттеушілік саясаттың басқа да рәсімдерін қоса алғанда, көзделген рәсімдерді дәйекті сақтау арқылы реттеушілік саясатты іске асыруды қамтамасыз етуге және Үкіметтің заң шығару бастамасын іске асырудың бірыңғай тетіктерін қалыптастыруға бағытталған.
4. Үкіметтің заң шығару жұмысын орталық атқарушы органдар, сондай-ақ өзге де мемлекеттік органдар олармен келісу бойынша жүзеге асырады және ол мыналарды:
1) консультативтік құжатты әзірлеуді, оны мүдделі органдармен, ұйымдармен және нысаналы топтармен талқылауды, осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен орналастыруды және жария талқылауды;
2) тұжырымдама жобасын әзірлеуді;
3) егер Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексінде (бұдан әрі – Кәсіпкерлік кодекс) кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін тұжырымдама жобасының реттеушілік әсеріне талдау жүргізу қажеттігі көзделген болса, оны жүргізуді;

8) пилотный проект – процедура, проводимая государственным органом в целях выявления результата от вводимого регулирования;
9) субъекты регулирования – лица, на которых распространяется действие нормативных правовых актов;
10) регуляторная нагрузка – финансовое бремя субъектов регулирования в связи с установлением законодательством Республики Казахстан требований, обязательных для исполнения, включая затраты времени и человеческих ресурсов;
11) регуляторная политика – государственное регулирование общественных отношений посредством нормативных правовых актов;
12) консультативный документ регуляторной политики (далее – консультативный документ) – документ установленной формы, включающий в себя результаты проведенного правового мониторинга и способы публичного обсуждения существующих проблем государственного регулирования в конкретной сфере;
13) пояснительная записка к проекту закона – обязательный документ, прилагаемый к проекту закона, содержащий обоснование необходимости принятия проекта закона с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений проекта закона, изложенный в форме, позволяющей получить общие сведения о проекте закона и способствующей повышению уровня информированности общественности о будущей регуляторной политике;
14) оператор информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" (далее – оператор) – юридическое лицо, определяемое Правительством, на которое возложено обеспечение функционирования закрепленной за ним информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства".
3. Правила направлены на обеспечение реализации регуляторной политики и формирование единых механизмов реализации законодательной инициативы Правительства посредством последовательного соблюдения предусмотренных процедур, включая процедуры прогнозирования последствий от проектируемого регулирования, процедуры публичного обсуждения проектов законов и другие процедуры регуляторной политики.
4. Законотворческая работа Правительства осуществляется центральными исполнительными органами, а также иными государственными органами по согласованию с ними и включает:
1) разработку консультативного документа, его обсуждение с заинтересованными органами, организациями и целевыми группами, размещение и публичное обсуждение в порядке, определенном в настоящих Правилах;
2) разработку проекта концепции;
3) проведение анализа регуляторного воздействия проекта концепции, предусматривающего введение регуляторного инструмента или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству, в случаях, когда необходимость его проведения предусмотрена Предпринимательским кодексом Республики Казахстан (далее – Предпринимательский кодекс);

4) заң жобасы тұжырымдамасының жобасын жария талқылау үшін ашық НҚА интернет-порталында орналастыруды, осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен Заң жобалау қызметі мәселелері жөніндегі ведомствоаралық комиссия (бұдан әрі – Комиссия) мүшелерінің ұстанымдарын алуды, қоғамдық кеңестердің, кәсіпкерлік мәселелері жөніндегі сараптамалық кеңестердің (бұдан әрі – сараптамалық кеңестер), Қазақстан Республикасының ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – ҰКП) қорытындыларын алуды;
5) заң жобасы тұжырымдамасының жобасын және заң жобасының алдын ала мәтінін Комиссия отырысына шығару мүмкіндігі туралы алдын ала қорытынды алу үшін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне (бұдан әрі – Әділет министрлігі) жолдауды;
6) заң жобасы тұжырымдамасының жобасын Комиссия отырысында қарауды;
7) Комиссия заң жобасының тұжырымдамасын мақұлдаған жағдайда заң жобасын әзірлеу жөніндегі жұмыс тобын құруды;
8) егер заңның тиісті жобасында оларды қабылдау көзделсе, заң жобасын, оның ішінде заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді, заң жобасына ілеспе материалдарды келісуге енгізу үшін қажетті актілерді әзірлеуді;
9) осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен ақпараттық сүйемелдеу бағдарламасын және заң жобасы бойынша түсіндіруді Әділет министрлігіне және бұқаралық ақпарат құралдары (бұдан әрі – БАҚ) саласындағы уәкілетті органға келісуге жіберуді;
10) егер Кәсіпкерлік кодексте кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттегіш құралды немесе реттеуді қатаңдатуды көздейтін заң жобасының реттеушілік әсеріне талдау жүргізу қажеттігі көзделген болса, оны жүргізуді;
11) осы Қағидаларда айқындалған тәртіппен заң жобасын жария талқылау үшін, ғылыми сараптамалардың (лингвистикалық сараптаманы қоспағанда), қоғамдық кеңестердің, сараптамалық кеңестердің қорытындыларын алу үшін ашық НҚА интернет-порталына орналастыруды;
12) мемлекеттік органның бірінші басшысының не оның міндетін атқаратын адамның шешімі бойынша заң жобасы бойынша жария тыңдаулар өткізуді;
13) заң жобасын Заңға және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002 жылғы 10 желтоқсандағы № 1300 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің Регламентіне (бұдан әрі – Үкімет Регламенті) сәйкес мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісуді;
14) заң жобасына ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізуді;
15) заң жобасын ашық НҚА интернет-порталына орналастыруды;

4) размещение проекта концепции проекта закона на интернет-портале открытых НПА для публичного обсуждения, получения позиций членов Межведомственной комиссии по вопросам законопроектной деятельности (далее – Комиссия), заключений общественных советов, экспертных советов по вопросам предпринимательства (далее – экспертные советы), Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан (далее – НПП) в порядке, определенном в настоящих Правилах;
5) направление проекта концепции проекта закона и предварительного текста проекта закона в Министерство юстиции Республики Казахстан (далее – Министерство юстиции) для получения предварительного заключения о возможности его вынесения на заседание Комиссии;
6) рассмотрение проекта концепции проекта закона на заседании Комиссии;
7) в случае одобрения концепции проекта закона Комиссией создание рабочей группы по разработке проекта закона;
8) разработка проекта закона, в том числе подзаконных нормативных правовых актов, если соответствующим проектом закона предусмотрено их принятие, необходимых для внесения на согласование сопутствующих к проекту закона материалов;
9) направление программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона на согласование Министерства юстиции и уполномоченного органа в области средств массовой информации (далее – СМИ) в порядке, определяемом настоящими Правилами;
10) проведение анализа регуляторного воздействия проекта закона, предусматривающего введение регуляторного инструмента или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству, в случаях, когда необходимость его проведения предусмотрена Предпринимательским кодексом;
11) размещение проекта закона на интернет-портале открытых НПА для публичного обсуждения, получения заключений научных экспертиз (за исключением лингвистической экспертизы), общественных советов, экспертных советов и НПП в порядке, определенном в настоящих Правилах;
12) проведение публичных слушаний по проекту закона по решению первого руководителя государственного органа либо лица, исполняющего его обязанности;
13) согласование проекта закона с заинтересованными государственными органами и организациями в соответствии с Законом и Регламентом Правительства Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2002 года № 1300 (далее – Регламент Правительства);
14) проведение научной лингвистической экспертизы проекта закона;
15) размещение проекта закона на интернет-портале открытых НПА;

16) заң жобасын Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Кеңсесіне (бұдан әрі – Премьер-Министр Кеңсесі) енгізуді және оны Үкімет Регламентіне сәйкес қарауды;
17) Қазақстан Республикасы Президентінің 2002 жылғы 17 мамырдағы № 873 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің заң жобалары жұмыстарының жоспарларын Қазақстан Республикасының Президентімен және Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне Үкімет енгізетін заң жобаларын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен келісу ережелеріне (бұдан әрі – Заң жобаларын Қазақстан Республикасының Президентімен келісу ережелері) сәйкес заң жобасын Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігімен (бұдан әрі – Президент Әкімшілігі) келісуді;
18) заң жобасына қайталама ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізуді (қажет болса);
19) заң жобасын Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісіне (бұдан әрі – Парламент Мәжілісі) енгізуді;
20) заң жобасын Парламент палаталарында (бұдан әрі – Парламент) қарау кезінде оны ұсынуды және сүйемелдеуді;
21) қабылданған заңның іске асырылуын Үкімет Регламентіне сәйкес оның ішінде, егер тиісті заң жобасында заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдау көзделсе, оларды уақтылы бекіту арқылы қамтамасыз етуді;
22) қабылданған заң бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын осы Қағидаларда айқындалатын тәртіппен Әділет министрлігіне және БАҚ саласындағы уәкілетті органға келісуге жолдауды;
23) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 486 қаулысымен бекiтiлген Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен заңның тиімділігін және консультативтік құжатта көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізуді бағалауды қоса алғанда, нормативтік құқықтық актінің құқықтық мониторингін жүзеге асыруды қамтиды.
5. Консультативтік құжатты және заң жобасы тұжырымдамасының жобасын әзірлеу бойынша талаптар республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт туралы, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заң жобаларына және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобаларына қолданылмайды.
2-тарау. Консультативтік құжатты әзірлеу
6. Орталық атқарушы органдар, сондай-ақ олармен келісу бойынша өзге де мемлекеттік органдар консультативтік құжатты әзірлеуші органдар болып табылады.
Өзге органдар, ұйымдар мен азаматтар мемлекеттік реттеудің қазіргі проблемаларын шешу жөнінде ұсыныстар енгізуге құқылы, олар әзірлеуші органдардың қарауына беріледі және консультативтік құжатта көрсетіледі.
Қажет болса, консультативтік құжатты дайындауға ғылыми-зерттеу және басқа да ұйымдар, ғылымның тиісті салаларының ғалымдары, білімнің әртүрлі салаларының мамандары тартылуы мүмкін.

16) внесение проекта закона в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан (далее – Канцелярия Премьер-Министра) и его рассмотрение в соответствии с Регламентом Правительства;
17) согласование проекта закона с Администрацией Президента Республики Казахстан (далее – Администрация Президента) в соответствии с Правилами согласования с Президентом Республики Казахстан планов законопроектных работ Правительства Республики Казахстан и с Администрацией Президента Республики Казахстан проектов законов, вносимых Правительством в Мажилис Парламента Республики Казахстан, утвержденными Указом Президента Республики Казахстан от 17 мая 2002 года № 873 (далее – Правила согласования с Президентом Республики Казахстан проектов законов);
18) проведение повторной научной лингвистической экспертизы проекта закона (при необходимости);
19) внесение проекта закона в Мажилис Парламента Республики Казахстан (далее – Мажилис Парламента);
20) представление и сопровождение проекта закона при его рассмотрении в палатах Парламента Республики Казахстан (далее – Парламент);
21) обеспечение в соответствии с Регламентом Правительства реализации принятого закона, в том числе путем своевременного утверждения подзаконных нормативных правовых актов, если соответствующим проектом закона предусмотрено их принятие;
22) направление программы информационного сопровождения и разъяснения по принятому закону на согласование Министерства юстиции и уполномоченного органа в области СМИ в порядке, определяемом настоящими Правилами;
23) осуществление правового мониторинга нормативного правового акта, включая оценку эффективности закона и достижения отраженных в консультативном документе целевых индикаторов, в порядке, установленном Правилами проведения правового мониторинга, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2016 года № 486.
5. Требования по разработке консультативного документа и проекта концепции проекта закона не распространяются на проекты законов о республиканском бюджете, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы и на проекты законов о внесении в них изменений и дополнений.
Глава 2. Разработка консультативного документа
6. Органами-разработчиками консультативного документа являются центральные исполнительные органы, а также иные государственные органы по согласованию с ними.
Иные органы, организации и граждане вправе вносить предложения по решению существующих проблем государственного регулирования, которые передаются на рассмотрение органов-разработчиков и отражаются в консультативном документе.
К подготовке консультативного документа при необходимости могут быть привлечены научно-исследовательские и другие организации, ученые соответствующих отраслей науки, специалисты различных областей знаний.

7. Консультативтік құжатты әзірлеу алдында зерттеулер, әлеуметтік сауалнамалар жүргізілуі, халықаралық және өзге де ұйымдардың ұсынымдары алынуы мүмкін. Зерттеулер барысында алынған есептік материалдар консультативтік құжатқа міндетті қосымшалар болып табылады.
8. Консультативтік құжатты әзірлеу Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің жыл сайынғы жолдауының ережелері, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары, Үкімет шешімдері, нормативтік құқықтық актілерге құқықтық мониторинг нәтижелері, заңнаманың тиімділігін талдау, қоғамдық өмірдің тиісті салалары мен аяларында Қазақстан Республикасының заңнамасын қолдану практикасы, қолданыстағы заңнаманың проблемалары бойынша өткізілетін ғылыми-практикалық конференциялардың, семинарлардың, кеңестердің материалдары, жеке және заңды тұлғалардың өтініштері, үкіметтік емес ұйымдар ұсынатын материалдар, БАҚ-та қамтылған ақпарат ескеріліп жүзеге асырылады.
9. Консультативтік құжатты әзірлеу осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүзеге асырылады және мыналарды:
1) құқықтық реттеудің тиісті саласындағы қолданыстағы заңнамаға және практикаға талдау жүргізуді, қолданыстағы құқықтық тетіктер тиімділігінің жеткіліксіз болуының проблемалары мен себептерін айқындауды (олар болған кезде), оның ішінде ұқсас қоғамдық қатынастарды реттейтін актілердің көп болуын анықтауды;
2) экономикалық, әлеуметтанушылық, статистикалық және өзге де қажетті ақпаратты зерделеуді, қорытуды және талдауды;
3) ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың әлеуметтік, қаржы-экономикалық, экологиялық, құқықтық және өзге де салдарын (оң/теріс) зерттеуді және болжауды жүзеге асыруды, оның ішінде ықтимал әлеуметтік тәуекелдерді, сондай-ақ осындай шешімдерге байланысты белгілі бір саладағы қоғамдық қатынастарды дамыту үрдістері мен нұсқаларын талдауды;
4) халықаралық тәжірибені зерделеуді және салыстырмалы-құқықтық талдау жүргізуді;
5) алдағы бес жыл ішінде заң жобасының қабылдануына байланысты қоғамдық қатынастардың реттелетін саласында қол жеткізілетін (нысаналы) индикаторларды, күтілетін нәтижелерді айқындауды қамтиды.
Заңнамалық актіні қабылдау қажеттігі туралы куәландыратын дәлелдердің баяндалуы нақты болуға, келеңсіз құбылыстар мен процестердің қолданыстағы тиімділігі жеткіліксіз заңнамамен байланысын егжей-тегжейлі белгілеуге тиіс. Болған жағдайлардың қысқаша фабуласы, қорытындылар мен ұсыныстар көрсетіле отырып, құқық қолдану практикасынан дәлел ретінде мысалдар келтіру қажет.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың әлеуметтік салдарын болжау кезінде олардың жалпы қоғамның дамуына да, оның жекелеген әлеуметтік топтарына да, тұрмыс деңгейі мен сапасын арттыруға ықпалы: халықтың білім деңгейіне және жұмыспен қамтылуына, қоғамның әлеуметтік құрылымына, денсаулық сақтау қызметтерінің қолжетімділігіне, тұрғын үй жағдайларын жақсартуға, азаматтық қоғам институттарын дамытуға әсеріне талдау жүргізіледі, әлеуметтік сипаттағы ықтимал тәуекелдер және басқа да салдары бағаланады.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың қаржы-экономикалық салдарын болжау кезінде оны қабылдауға байланысты:

7. Разработке консультативного документа может предшествовать проведение исследований, социологических опросов, получение рекомендаций международных и иных организаций. Отчетные материалы, полученные в ходе исследований, являются обязательными приложениями к консультативному документу.
8. Разработка консультативного документа осуществляется с учетом Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, положений ежегодного послания Конституционного Совета Республики Казахстан, нормативных постановлений Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования и планов мероприятий по их реализации, решений Правительства, результатов правового мониторинга нормативных правовых актов, анализа эффективности законодательства, практики применения законодательства Республики Казахстан в соответствующих отраслях и сферах общественной жизни, материалов научно-практических конференций, семинаров, совещаний, проводимых по проблемам действующего законодательства, обращений физических и юридических лиц, материалов, предоставляемых неправительственными организациями, информации, содержащейся в СМИ.
9. Разработка консультативного документа осуществляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и включает в себя:
1) проведение анализа действующего законодательства и практики в соответствующей области правового регулирования, определение проблем и причин недостаточной эффективности существующих правовых механизмов (при их наличии), в том числе выявление наличия множественности актов, регулирующих сходные общественные отношения;
2) изучение, обобщение и анализ экономической, социологической, статистической и иной необходимой информации;
3) осуществление исследования и прогноза социальных, финансово-экономических, экологических, правовых и иных последствий принятия предлагаемых решений (положительных/отрицательных), в том числе анализ возможных социальных рисков, а также тенденций и вариантов развития общественных отношений в определенной сфере в связи с такими решениями;
4) изучение международного опыта и проведение сравнительно-правового анализа;
5) определение (целевых) индикаторов, ожидаемых результатов, которые будут достигнуты в регулируемой сфере общественных отношений в связи с принятием проекта закона в течение последующих пяти лет.
Изложение аргументов, свидетельствующих о необходимости принятия законодательного акта, должно быть конкретным, обстоятельно устанавливающим связь негативных явлений и процессов с недостаточно эффективным действующим законодательством. В качестве аргументации необходимо приводить примеры из правоприменительной практики с указанием краткой фабулы имевшихся ситуаций, выводы и предложения.
При прогнозировании социальных последствий принятия предлагаемых решений проводится анализ их воздействия как на развитие общества в целом, так и на его отдельные социальные группы, на повышение уровня и качества жизни: влияние на уровень образования и занятости населения, социальную структуру общества, доступность услуг здравоохранения, улучшение жилищных условий, развитие институтов гражданского общества, оцениваются возможные риски социального характера и другие последствия.
При прогнозировании финансово-экономических последствий принятия предлагаемых решений оцениваются связанные с их принятием:

1) гранттық қаржыландыру мен қарыздарды тартуды қоса алғанда, республикалық және жергілікті бюджеттердің тікелей және жанама кірістері мен шығыстары;
2) құқық қолданушылардың және заңнамалық акт нормаларын іске асырудың өзге де субъектілерінің кірістері мен шығыстары;
3) өзге де шығыстар мен кірістер, сондай-ақ өзге де экономикалық тиімділік (бәсекелестікті дамытуға ықпалы, кредиттік ресурстардың қолжетімділігі, жаңа жұмыс орындарын құру және басқа да салдар) бағаланады.
Ұсынылатын шешімдерді қабылдаудың экологиялық салдарын болжау кезінде заңнамалық актіні қабылдау нәтижесінде қоршаған ортаға әсер етудің бағыты, сипаты мен дәрежесі бағаланады.
Құқықтық салдарды болжау шеңберінде ұсынылатын шешімдердің белгілі бір саладағы қоғамдық қатынастарды құқықтық реттеудің қолданыстағы тетігіне, оның ішінде құқықтар мен міндеттерді белгілеуге, нақтылауға, құқықтық олқылықтарды жоюға, ақаулы, тиімсіз және декларативтік нормаларды алып тастауға болжамды әсері бағаланады.
Консультативтік құжатқа онда көрсетілген мәліметтердің негізділігі мен анықтығын көрсететін тиісті материалдар міндетті түрде қоса берілуге тиіс.
10. Әзірлеуші орган нысаналы топтарды айқындауды қолданыстағы құқықтық тетіктердің жеткіліксіз тиімділігін талдау нәтижелері мен құқықтық реттеудің тиісті саласында ұсынылатын шешімдерді қабылдау салдарын негізге ала отырып жүзеге асырады.
11. Әзірлеуші орган консультативтік құжатты жариялау және талқылау рәсімдерін қамтамасыз етуге тиіс.
Жариялау және жария талқылау басталғанға дейін консультативтік құжат Әділет министрлігіне жолданады, ол 5 (бес) жұмыс күні ішінде әзірлеуші мемлекеттік органның белгіленген рәсімдерді сақтағаны туралы, атап айтқанда:
1) белгіленген нысанға сәйкес консультативтік құжаттың барлық міндетті жолдарын толтырудың толықтығы бойынша;
2) жария талқылау үшін нысаналы топтарды іріктеудің толықтығы, оларды хабардар ету тәсілі, жария талқылаулар өткізу тәсілі (тәсілдері) бойынша қорытынды береді.
Қажет болса, Әділет министрлігі хабардар ету тәсілінің және жария талқылаулар жүргізу тәсілінің (тәсілдерінің) толықтығы бойынша тиісті қорытынды алу үшін консультативтік құжатты БАҚ саласындағы уәкілетті органға жолдай алады.
Мемлекеттік орган консультативтік құжатты Әділет министрлігінің ескертулерін ескере отырып пысықтауға немесе Комиссия отырысында мұндай ескертулердің және (немесе) ұсыныстардың маңызсыздығын негіздеуге тиіс.
12. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын консультативтік құжаттар оларды ҰКП және сараптамалық кеңес қарағанға дейін кемінде күнтізбелік 2 (екі) күн қалғанда интернет-ресурстарда орналастыруды қоса алғанда, БАҚ-та міндетті түрде жариялануға (таратылуға) тиіс.

1) прямые и косвенные доходы и расходы республиканского и местного бюджетов, включая привлечение грантового финансирования и займов;
2) доходы и расходы правоприменителей и иных субъектов реализации норм законодательного акта;
3) иные расходы и доходы, а также иной экономический эффект (влияние на развитие конкуренции, доступность кредитных ресурсов, создание новых рабочих мест и другие последствия).
При прогнозировании экологических последствий принятия предлагаемых решений оцениваются направление, характер и степень воздействия, которое будет оказываться на окружающую среду в результате принятия законодательного акта.
В рамках прогнозирования правовых последствий оцениваются предполагаемое влияние предлагаемых решений на существующий механизм правового регулирования общественных отношений в определенной сфере, в том числе на установление, конкретизацию прав и обязанностей, устранение правовых пробелов, исключение дефектных, неэффективных и декларативных норм.
К консультативному документу должны в обязательном порядке прилагаться соответствующие материалы, показывающие обоснованность и достоверность указанных в нем сведений.
10. Определение целевых групп осуществляется органом-разработчиком исходя из результатов анализа недостаточной эффективности существующих правовых механизмов и последствий принятия предлагаемых решений в соответствующей области правового регулирования.
11. Орган-разработчик должен обеспечить процедуры публикации и обсуждения консультативного документа.
До начала публикации и публичного обсуждения консультативный документ направляется в Министерство юстиции, который в течение 5 (пять) рабочих дней дает заключение о соблюдении государственным органом-разработчиком установленных процедур, в частности:
1) по полноте заполнения всех обязательных полей консультативного документа согласно установленной форме;
2) по полноте отбора целевых групп для публичного обсуждения, способа их уведомления, способа (ов) проведения публичных обсуждений.
При необходимости Министерство юстиции может направить консультативный документ в уполномоченный орган в области СМИ для получения соответствующего заключения по полноте способа уведомления и способа (ов) проведения публичных обсуждений.
Государственный орган должен доработать консультативный документ с учетом замечаний Министерства юстиции или обосновать о несостоятельности таких замечаний и (или) предложений на заседании Комиссии.
12. Консультативные документы, которые затрагивают интересы субъектов частного предпринимательства, подлежат обязательному опубликованию (распространению) в СМИ, включая размещение на интернет-ресурсах, не позднее 2 (два) календарных дней до их рассмотрения НПП и экспертным советом.

13. Мемлекеттік орган осы Қағидалардың 11 және 12-тармақтарында көзделген шарттар орындалғаннан кейін консультативтік құжатты ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның интернет-ресурсында мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады.
Консультативтік құжатты жұртшылықпен талқылау оны жария талқылау үшін ашық НҚА интернет-порталына орналастыруды, сондай-ақ жария тыңдаулар мен пікірсайыстарды қамтиды.
Реттеу жоспарланатын қоғамдық қатынастардың ерекшеліктеріне байланысты талқылауларды жоғарыда көрсетілген тәсілдердің біреуін немесе бірнешеуін пайдалана отырып жүргізуге болады.
Жария тыңдауларды, пікірталастарды өткізу кезектілігін әзірлеуші орган өзі айқындайды.
14. Әзірлеуші органдардың қызметкерлері консультативтік құжатты, тұжырымдама жобасын, тұжырымдаманы, заң жобасын орналастыруды АЖО арқылы жүргізеді. Әзірлеуші органдардың қызметкерлеріне АЖО-ға қолжетімділікті әзірлеуші мемлекеттік органдардың өтінімдері негізінде оператор ұсынады.
Консультативтік құжатты ашық НҚА интернет-порталында талқылау мерзімін әзірлеуші мемлекеттік органдар өздері айқындайды, бірақ мұндай мерзім 15 (он бес) жұмыс күнінен аз болмауға тиіс.
Орналастырылған консультативтік құжатқа 100 (жүз) астам пікір түскен жағдайда, консультативтік құжатты ашық НҚА интернет-порталына орналастыру мерзімі автоматты түрде 10 (он) жұмыс күніне ұзартылады.
15. Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын консультативтік құжат ҰКП мен және сараптамалық кеңестермен міндетті түрде талқылануға тиіс.
Азаматтардың құқықтарын, бостандықтары мен міндеттерін қозғайтын консультативтік құжат "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, қоғамдық кеңестермен міндетті түрде талқылануға тиіс.
16. Әзірлеуші органдар сараптамалық қорытындыларды, ұсынымдарды алу үшін, оның ішінде оларды мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей, ҰКП-ға, сараптамалық кеңестерге, қоғамдық кеңестерге, ЗҚАИ-ға консультативтік құжатты ашық НҚА интернет-порталына орналастыру туралы хабарлама жолдайды.
Сараптамалық қорытындылар ҰКП немесе сараптамалық кеңес мүшесінің жазбаша ұстанымын білдіреді, ұсынымдық сипатта болады және заң жобасының тұжырымдамасына, нормативтік құқықтық актінің жобасына ол қабылданғанға дейін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде міндетті қосымшалар болып табылады.
Консультативтік құжат бойынша сараптамалық қорытындыларды, қорытындыларды, ұсынымдарды ұсыну үшін белгіленетін мерзім оны ашық НҚА интернет-порталына орналастыру туралы хабарлама ҰКП-ға, сараптамалық кеңес мүшелеріне, қоғамдық кеңеске, ЗҚАИ-ға келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінен кем болмауы тиіс.

13. Государственный орган после выполнения условий, предусмотренных пунктами 11 и 12 настоящих Правил, размещает консультативный документ на интернет-портале открытых НПА и интернет-ресурсе государственного органа на государственном и русском языках.
Обсуждение консультативного документа с общественностью включает в себя его размещение на интернет-портале открытых НПА для публичного обсуждения, а также публичные слушания и дебаты.
В зависимости от особенностей общественных отношений, планируемых к регулированию, обсуждения могут проводиться с использованием одного или нескольких вышеуказанных способов.
Последовательность проведения публичных слушаний, дебатов определяется органом-разработчиком самостоятельно.
14. Размещение консультативного документа, проекта концепции, концепции, проекта закона производится посредством АРМ сотрудниками органов-разработчиков. Доступ к АРМ сотрудникам органов-разработчиков предоставляется оператором на основании заявок государственных органов-разработчиков.
Срок обсуждения консультативного документа на интернет-портале открытых НПА определяется государственными органами-разработчиками самостоятельно, но такой срок не должен быть менее 15 (пятнадцать) рабочих дней.
В случае поступления более 100 (сто) комментариев к размещенному консультативному документу, срок размещения консультативного документа на интернет-портале открытых НПА продлевается автоматически на 10 (десять) рабочих дней.
15. Консультативный документ, затрагивающий интересы субъектов предпринимательства, подлежит обязательному обсуждению с НПП и экспертными советами.
Консультативный документ, затрагивающий права, свободы и обязанности граждан, подлежит обязательному обсуждению с общественными советами, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе Законом Республики Казахстан "Об общественных советах" не предусмотрено.
16. Органы-разработчики направляют в НПП, экспертные советы, общественные советы, ИЗПИ уведомление о размещении консультативного документа на интернет-портале открытых НПА для получения экспертных заключений, рекомендаций, в том числе при каждом последующем их согласовании с заинтересованными государственными органами, не позднее 2 (два) рабочих дней.
Экспертные заключения представляют собой письменную позицию НПП или члена экспертного совета, носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к концепции проекта закона, проекту нормативного правового акта до его принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
Срок, устанавливаемый для представления экспертных заключений, заключений, рекомендаций по консультативному документу, не может быть менее десяти рабочих дней с момента поступления уведомления о его размещении на интернет-портале открытых НПА в НПП, членам экспертного совета, общественного совета, ИЗПИ.

17. ҰКП, сараптамалық кеңестер, қоғамдық кеңестер, ЗҚАИ консультативтік құжатқа өздерінің сараптамалық қорытындыларын, қорытындыларын, ұсынымдарын ашық НҚА интернет-порталына мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастырады.
Қоғамдық кеңестердің сараптамалық қорытындылары, қорытындылары, ұсынымдары ұсынымдық сипатта болады және тұжырымдама жобасына, заң жобасының тұжырымдамасына, заң жобасына ол қабылданғанға дейін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен әрбір келесі келісу кезінде оған міндетті қосымшалар болып табылады.
Қоғамдық кеңестердің сараптамалық қорытындылары, қорытындылары, ұсынымдары белгіленген мерзімде ұсынылмаған жағдайда консультативтік құжат ескертулерсіз келісілді деп есептеледі.
Әзірлеуші орган сараптамалық қорытындылармен, қорытындымен, ұсынымдармен келіспеген жағдайда 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей келіспеу себептеріне негіздеме жасайды және оны ашық НҚА порталына орналастырады.
3-тарау. Жария талқылаулар өткізу
18. Әзірлеуші консультативтік құжатта айқындалған нысаналы топтарды олардың ашық НҚА интернет-порталында жария талқылауларға, жария тыңдауларға және (немесе) пікірталастарға қатысу мүмкіндіктері туралы мынадай мәліметтерді:
1) мемлекеттік органның, жария тыңдауларды ұйымдастырушының атауын;
2) жария тыңдаулар үшін өткізілетін орны мен уақытын да көрсете отырып, талқылауларды өткізу күнін, тәсілін (пікірталастар/жария тыңдаулар);
3) консультативтік құжатта баяндалған проблеманың (проблемалардың) қысқаша сипатын;
4) талқылауларды ұйымдастырушы мемлекеттік органның ұйымдастыруға жауапты тұлғаларының байланыс ақпаратын (мекенжайлары, электрондық пошталары, телефондары);
5) консультативтік құжат орналастырылған ашық НҚА интернет-порталына, оған түсіндірме беру мүмкіндігін көрсете отырып, сілтемені ашып хабардар етуге тиіс.
Әзірлеуші жария тыңдаулар өткізгенге дейін 20 (жиырма) жұмыс күні қалғанда ашық НҚА интернет-порталын, әзірлеушінің сайтын қоса алғанда, БАҚ-та осы тармақтың бірінші бөлігінде көзделген мәліметтер көрсетілген хабарландыруды орналастыруға тиіс.
Нысаналы топтар алдағы жария талқылаулар өткізілетіні туралы мынадай бір немесе бірнеше тәсіл арқылы хабардар етіледі:
1) шақыруларды нақты субъектілер – нысаналы топ өкілдеріне пошта байланысымен, қолма-қол немесе электрондық пошта арқылы мекенжайға тарату;
2) талқылауды ұйымдастырушы мемлекеттік органның интернет-ресурсында хабарландыру жариялау;
3) БАҚ-та хабарландыру жариялау;
4) нысаналы топтар өкілдерінің абоненттік ұялы байланыс нөміріне қысқа мәтіндік хабарлама нысанындағы sms-хабарлама;

17. НПП, экспертные советы, общественные советы, ИЗПИ размещают свои экспертные заключения, заключения, рекомендации к консультативному документу на интернет-портале открытых НПА на государственном и русском языках.
Экспертные заключения, заключения, рекомендации общественных советов носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к проекту концепции, концепции проекта закона, проекту закона до его принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
В случае непредставления экспертных заключений, заключения, рекомендаций общественных советов в установленный срок, консультативный документ считается согласованным без замечаний.
В случае несогласия с экспертными заключениями, заключением, рекомендациями, орган-разработчик формирует обоснование причин несогласия не позднее 5 (пять) рабочих дней и размещает его на портале открытых НПА.
Глава 3. Проведение публичных обсуждений
18. Разработчик должен уведомить определенные консультативным документом целевые группы о их возможности принять участие в публичных обсуждениях на интернет-портале открытых НПА, публичных слушаниях и (или) дебатах, раскрыв следующие сведения:
1) наименование государственного органа, организатора публичных слушаний;
2) дату, способ (дебаты/публичные слушания) проведения обсуждений, для публичных слушаний указывается также место и время проведения;
3) краткое описание проблемы (проблем), изложенной в консультативном документе;
4) контактную информацию (адреса, электронная почта, телефоны) ответственных за организацию лиц государственного органа – организатора обсуждений;
5) ссылку на интернет-портал открытых НПА, где размещен консультативный документ, с указанием на возможность его комментирования.
Разработчик за 20 (двадцать) рабочих дней до проведения публичных слушаний должен разместить в СМИ, включая интернет-портал открытых НПА, сайт разработчика, объявление с указанием сведений, указанных в части первой настоящего пункта.
Целевые группы уведомляются о предстоящем проведении публичных обсуждений одним или несколькими следующими способами:
1) адресной рассылкой приглашений почтовой связью, нарочно или посредством электронной почты конкретным субъектам – представителям целевой группы;
2) публикацией объявления на интернет-ресурсе государственного органа – организатора обсуждения;
3) публикацией объявления в СМИ;
4) СМС-уведомления в форме короткого текстового сообщения на абонентский номер сотовой связи представителей целевых групп;

5) консультативтік құжатта көрсетілген өзге де тәсілдер.
Алда жария тыңдаулар және (немесе) пікірталастар өткізу туралы қоғамдық және сараптамалық кеңестердің мүшелері, ҰКП, ЗҚАИ да хабардар етіледі.
19. Ашық НҚА интернет-порталында жария талқылау мынадай:
1) "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушылардан қысқаша негіздемелері бар ескертулерді және (немесе) ұсыныстарды электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырмай қабылдау;
2) балағат сөздерді, тіл тигізетін сөздерді, жарнаманы, сондай-ақ консультативтік құжатқа, тұжырымдаманың жобасына немесе заң жобасына қатысы жоқ өзге де ақпаратты пайдалануға жол бермеу;
3) консультативтік құжат, тұжырымдаманың жобасы немесе заң жобасы бойынша ескертулер және (немесе) ұсыныстар жіберілген кезде жобаның нақты құрылымдық элементін (бөлім, бап, тармақ, тармақша) көрсету шарттары сақтала отырып жүзеге асырылады.
Ақпаратты пайдаланушылардың жобаларды жария талқылау үшін әзірлеуші мемлекеттік орган белгілеген мерзім аяқталғаннан кейін түскен ескертулері және (немесе) ұсыныстары қаралмайды.
Әзірлеушілер ақпаратты пайдаланушылардың ескертулері мен ұсыныстарын олар ашық НҚА интернет-порталында пікір түрінде жарияланғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарайды. Ақпаратты пайдаланушының ескертулерін және (немесе) ұсыныстарын қабылдау не қабылдамау туралы әзірлеушінің шешімі уәжді, нақты, жалпы негіздемелерсіз, декларативті сипаттағы ережелерсіз болуға және түскен пікірдің астында жариялануға тиіс.
20. Оператор "электрондық үкімет" веб-порталын ақпараттық толықтыруды жүзеге асыру шеңберінде осы Қағидаларда белгіленген орналастырылған жобаларды жария талқылау шарттарының сақталуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
Оператор 1 (бір) жұмыс күні ішінде ақпаратты пайдаланушылар ескертулерінің және (немесе) ұсыныстарының осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексеруді жүзеге асырады және оларды жариялау туралы шешім қабылдайды немесе негіздемелерді көрсете отырып, жариялаудан бас тартады.
21. Жария тыңдаулар осы тыңдауларға қатысуға ниет білдірушілер сиятындай үй-жайда не қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану арқылы онлайн-трансляцияларды қамтамасыз ете отырып, мемлекеттік тілде және орыс тілінде ашық форматта өткізіледі.
Мемлекеттік орган БАҚ тартуды және өткізілетін жария тыңдаулардың, оның ішінде әлеуметтік желілер алаңдарында жария етілуін қамтамасыз етеді.
Қажетті үй-жаймен қамтамасыз ету үшін үй-жайда өткізілетін жария тыңдауларға қатысқысы келетін адамдар кемінде 7 (жеті) жұмыс күні қалғанда "электрондық үкімет" веб-порталында немесе әзірлеушінің (талқылауларды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында тіркелуі қажет.
Қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып өткізілетін жария тыңдауларға қатысқысы келетін адамдар кемінде 5 (бес) жұмыс күні қалғанда "электрондық үкімет" веб-порталында немесе әзірлеушінің (талқылауларды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында тіркелуі қажет.
Үй-жайда өткізілетін жария тыңдауларға тіркелген адамдар жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткен кезде кіргізіледі.
Қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып өткізілетін жария тыңдауларға тіркелген барлық адам жіберіледі.
Жария тыңдауларда азаматтар жеке баяндама жасай алады, оның ұзақтығын ұйымдастырушы айқындайды.
Ниет білдірушілер баяндама жасау үшін талқылаулар өткізілгенге дейін кемінде 7 (жеті) жұмыс күні қалғанда "электрондық үкімет" веб-порталында немесе әзірлеушінің (талқылауды ұйымдастырушының) интернет-ресурсында тіркеліп, өз баяндамасының тезистерін ұсынуы қажет.
Баяндамада консультативтік құжатта көрсетілген проблемалардың шешімі және (немесе) ескертулер бойынша дәлелді ұсыныстар және (немесе) проблемалардың әзірлеуші ұсынатын шешімі бойынша ұсыныстар берілуі қажет.
Жария талқылаудың өзінде әзірлеушінің өкілдері консультативтік құжатты қысқаша таныстырады, келіп түскен қабылданған және қабылданбаған ескертулер мен ұсыныстар туралы баяндайды. Қабылданбағандар бойынша әзірлеушінің ұстанымы келтіріледі.
Жария тыңдаулар өткізу процесінде түскен ұсыныстар мен ескертулер хаттамаға енгізіледі және олар бойынша мемлекеттік органның ұстанымы қалыптастырылады. Талқылаулар өткізілетін жерде ұстаным қалыптастыру мүмкін болмаған кезде мұндай ұстаным жария талқылаулар өткізілген кезден бастап 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде қалыптастырылады және мемлекеттік органның интернет-ресурсы мен ашық НҚА интернет-порталында орналастырылады.
Мүдделі тұлғалардың баяндама жасауының қорытындылары бойынша түскен ұсыныстар мен ескертулер де жария тыңдаулар хаттамасына енгізіледі.

5) иными способами, указанными в консультативном документе.
О предстоящем проведении публичных слушаний и (или) дебатов также уведомляются члены общественного и экспертного советов, НПП, ИЗПИ.
19. Публичное обсуждение на интернет-портале открытых НПА осуществляется при соблюдении следующих условий:
1) принимать замечания и (или) предложения с краткими обоснованиями от зарегистрированных на веб-портале "электронного правительства" пользователей без удостоверения электронной цифровой подписью;
2) не допускать использование нецензурной лексики, оскорбительных выражений, рекламы, а также иной информации, не относящейся к консультативному документу, проекту концепции или проекту закона;
3) при направлении замечаний и (или) предложений по консультативному документу, проекту концепции или проекту закона указывать конкретный структурный элемент проекта (раздел, статью, пункт, подпункт).
Замечания и (или) предложения пользователей информации, поступившие после окончания срока для публичного обсуждения проектов, установленного государственным органом-разработчиком, не рассматриваются.
Разработчики рассматривают замечания и предложения пользователей информации в течение 3 (три) рабочих дней после их опубликования в виде комментария на интернет-портале открытых НПА. Решение разработчика о принятии либо отклонении замечания и (или) предложения пользователя информации должно быть мотивированным, конкретным, без общих обоснований, положений декларативного характера и опубликованным под поступившим комментарием.
20. Оператор в рамках осуществления информационного наполнения веб-портала "электронного правительства" осуществляет мониторинг соблюдения установленных настоящими Правилами условий к публичному обсуждению размещенных проектов.
Оператор в течение 1 (один) рабочего дня осуществляет проверку на соответствие замечаний и (или) предложений пользователей информации требованиям настоящих Правил и принимает решение об их публикации или отказывает в публикации с указанием обоснований.
21. Публичные слушания проводятся в открытом формате на государственном и русском языках, с обеспечением онлайн-трансляций, в помещении, позволяющем вместить желающих участвовать на публичных слушаниях, либо с использованием доступных информационно-коммуникационных технологий.
Государственный орган обеспечивает привлечение СМИ и освещение проводимых публичных слушаний, в том числе на площадках социальных сетей.
Для обеспечения необходимым помещением лицам, желающим участвовать на публичных слушаниях, проводимых в помещении, необходимо зарегистрироваться на веб-портале "электронного правительства" или интернет-ресурсе разработчика (организатора обсуждений) в срок не менее чем за 7 (семь) рабочих дней.
Лицам, желающим участвовать на публичных слушаниях, проводимых с использованием доступных информационно-коммуникационных технологий, необходимо зарегистрироваться на веб-портале "электронного правительства" или интернет-ресурсе разработчика (организатора обсуждений) в срок не менее чем за 5 (пять) рабочих дней.
На публичные слушания, проводимые в помещении, допускаются зарегистрированные лица при предъявлении ими документа, удостоверяющего личность.
На публичные слушания, проводимые с использованием доступных информационно-коммуникационных технологий, допускаются все зарегистрированные лица.
На публичных слушаниях граждане могут выступить с отдельным докладом, длительность которого определеяется организатором.
Для выступления с докладом желающим в срок не менее чем за 7 (семь) рабочих дней до проведения обсуждений необходимо зарегистрироваться на веб-портале "электронного правительства" или интернет-ресурсе разработчика (организатора обсуждений) и представить тезисы своего выступления.
В докладе необходимо представить аргументированные предложения по решению проблем, указанных в консультативном документе, и (или) имеющимся замечаниям и (или) предложения по решению проблем, предлагаемых разработчиком.
На самом публичном обсуждении представители разработчика делают краткую презентацию консультативного документа, докладывают о поступивших замечаниях и предложениях, поддержанных и отклоненных. По отклоненным приводятся позиции разработчика.
Предложения и замечания, поступившие в процессе проведения публичных слушаний, заносятся в протокол и по ним также формируется позиция государственного органа. При невозможности сформировать позицию на месте проведения обсуждений такая позиция формируется в срок не более 3 (три) рабочих дней с момента проведения публичных обсуждений и размещается на интернет-ресурсе государственного органа и интернет-портале открытых НПА.
Предложения и замечания, поступившие по итогам выступления с докладом заинтересованных лиц, также заносятся в протокол публичных слушаний.

22. Пікірталастар онлайн-трансляцияларды қамтамасыз ете отырып және БАҚ-ты тарта отырып, мемлекеттік тілде және орыс тілінде ашық форматта өткізіледі.
Пікірталастар нақты саладағы мемлекеттік реттеу проблемаларын шешу бойынша әртүрлі ұстанымдарды білдіретін кемінде 2 (екі) қатысушының қатысуымен өткізіледі.
Әзірлеуші орган пікірталастар өткізілгенге дейін 20 (жиырма) жұмыс күні қалғанда ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның ресми сайтында хабарландыру жариялайды.
Пікірталастарға қатысу үшін ашық НҚА интернет-порталында өтінім қалдыру қажет.
Пікірталастар өткізілгенге дейін 10 (он) жұмыс күні қалғанда оларға қатысу жөнінде өтінімдер қабылдау тоқтатылады.
Пікірталастарды өткізудің ұзақтығын, форматын және басқа да ерекшеліктерін ұйымдастырушылар айқындайды және консультативтік құжаттың толық талқылануын қамтамасыз етуге тиіс. Бұл ретте сөз сөйлеуге берілетін уақыт арқылы пікірталасқа қандай да бір қатысушыға басымдық берілмеуге тиіс.
Пікірталасқа қатысушыларды іріктеуді ұйымдастырушы өтінім берген тұлғалар арасынан жүзеге асырады. Өтінім берген тұлғалардың келісуі бойынша ұйымдастырушы қатысушыларды консультативтік құжатта көрсетілген проблемаларды шешу бойынша олар ұсынған тезистер негізінде топтастыруға тиіс.
Пікірталастар өткізілгенге дейін 5 (бес) күн қалғанда ұйымдастырушылар пікірталастарға жіберілген қатысушылардың тізімін жариялайды.
23. Жария талқылаулардың (ашық НҚА интернет-порталындағы жария талқылаулардың, жария тыңдаулардың, пікірталастардың) қорытындылары бойынша әзірлеуші осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп дайындайды. Есеп кейіннен заң жобасы тұжырымдамасы жобасына, заң жобасының тұжырымдамасына және заң жобасына оларды қараудың барлық сатысында міндетті қосымша болып табылады.
Есеп ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
4-тарау. Тұжырымдама жобасын әзірлеу және заң жобасының тұжырымдамасын мақұлдау
24. Консультативтік құжатты жария талқылау қорытындылары бойынша әзірлеуші заңнамалық өзгерістердің қажеттігі немесе қажет еместігі туралы шешім қабылдайды.
Заңнамалық акт қабылдау қажеттігі туралы шешім қабылданған жағдайда консультативтік құжат негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тұжырымдама жобасы қалыптастырылады.
Заңнамалық акт қабылдау қажеттігін айғақтайтын дәлелдердің баяндалуы нақты болуға, келеңсіз құбылыстар мен процестердің қолданыстағы тиімділігі жеткіліксіз заңнамамен байланысын егжей-тегжейлі белгілеуге тиіс. Болған жағдайлардың қысқаша фабуласын, тұжырымдар мен ұсыныстарды көрсете отырып, құқық қолдану практикасынан дәлел ретінде мысалдар келтіру қажет.

22. Дебаты проводятся в открытом формате на государственном и русском языках, с обеспечением онлайн-трансляций и привлечением СМИ.
Дебаты проводятся при участии не менее 2 (два) участников, представляющих различные позиции по решению проблем государственного регулирования в конкретной сфере.
Орган-разработчик за 20 (двадцать) рабочих дней до проведения дебатов публикует объявление на интернет-портале открытых НПА и официальном сайте государственного органа.
Для участия в дебатах необходимо оставить заявку на интернет-портале открытых НПА.
За 10 (десять) рабочих дней до проведения дебатов прием заявок по участию в них прекращается.
Длительность, формат и другие особенности проведения дебатов определяются организаторами и должны обеспечивать полноценное обсуждение консультативного документа. При этом время, предоставляемое для выступлений, не должно создавать преимущества тому или иному участнику дебатов.
Отбор участников дебатов осуществляется организатором из числа лиц, подавших заявки. По согласию лиц, подавших заявки, организатор должен сгруппировать участников на основе представленных ими тезисов по решению проблем, указанных в консультативном документе.
За 5 (пять) дней до проведения дебатов организаторы опубликовывают список участников, допущенных к дебатам.
23. По итогам публичных обсуждений (публичных обсуждений на интернет-портале открытых НПА, публичных слушаний, дебатов) разработчиком подготавливается отчет по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В последующем отчет является обязательным приложением к проекту концепции, концепции проекта закона и проекта закона на всех стадиях их рассмотрения.
Отчет подлежит размещению на интернет-портале открытых НПА и интернет-ресурсе государственного органа.
Глава 4. Разработка проекта концепции и одобрение концепции проекта закона
24. По итогам публичного обсуждения консультативного документа разработчиком принимается решение о необходимости законодательных изменений или отсутствии таковых.
В случае решения о необходимости принятия законодательного акта на основании консультативного документа формируется проект концепции по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Изложение аргументов, свидетельствующих о необходимости принятия законодательного акта, должно быть конкретным, обстоятельно устанавливающим связь негативных явлений и процессов с недостаточно эффективным действующим законодательством. В качестве аргументации необходимо приводить примеры из правоприменительной практики с указанием краткой фабулы имевшихся ситуаций, выводы и предложения.

25. Тұжырымдама жобасына реттегіш құралды немесе кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды көздейтін ережелер енгізілген жағдайда, әзірлеуші кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган айқындайтын тәртіппен тұжырымдама жобасының реттеушілік әсеріне талдау жүргізуді қамтамасыз етеді.
26. Тұжырымдама жобасы қоса берілетін барлық материалдармен және заң жобасының алдын ала мәтінімен бірге оны Комиссия мүшелерінің қарауы үшін ашық НҚА интернет-порталында орналастырылады.
Өзге мүдделі тұлғалар да тұжырымдама жобасы бойынша пікірлерін ашық НҚА интернет-порталында қалдыра алады.
27. Әділет министрлігін қоса алғанда, Комиссия мүшелері Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі немесе Қазақстан Республикасы Үкіметі басшылығының тапсырмаларымен түскен шұғыл тапсырмаларды қоспағанда, 15 (он бес) жұмыс күні ішінде тұжырымдаманың жобасын қарайды және әзірлеушіге ашық НҚА интернет-порталы арқылы ресми ескертулер береді.
28. Әділет министрлігі тұжырымдама жобасын қараудан басқа, оның осы Қағидалардың 11-тармағының ережелеріне сәйкестігін бағалайды. Тұжырымдама жобасы көрсетілген тармақтың талаптарына сәйкес келмеген жағдайда әзірлеуші оны пысықтауды қамтамасыз етуге немесе Комиссия отырысында мұндай ескертулердің және (немесе) ұсыныстардың маңызсыздығын негіздеуге тиіс.
Жария талқылаулардың (ашық НҚА интернет-порталындағы жария талқылаулардың, жария тыңдаулардың) қорытындылары бойынша әзірлеуші осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп дайындайды. Есеп кейіннен тұжырымдаманың жобасына, заң жобасының тұжырымдамасына және заң жобасына оларды қараудың барлық сатыларында міндетті қосымша болып табылады.
Есеп ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның интернет-ресурсында орналастырылуға жатады.
29. Комиссия мүшелерінің қандай да бір ескертулері және (немесе) ұсыныстары болмаса, мемлекеттік орган тұжырымдама жобасын Комиссия отырысында қарауды ұйымдастыру үшін Әділет министрлігіне жолдайды.
Комиссия мүшелерінде ескертулер және (немесе) ұсыныстар болса, әзірлеуші мұндай ескертулердің барынша алып тасталуын қамтамасыз ету мақсатында оларды бір ай мерзім ішінде пысықтайды.
Алып тасталмаған ескертулер бойынша келіспеушіліктер хаттамасы жасалады, әзірлеушілер оны енгізген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде оған ескертулер берген Комиссия мүшелері қол қоюға тиіс.
30. Пысықтау қорытындылары бойынша пысықталған тұжырымдама жобасы келіспеушіліктер хаттамаларымен бірге қайтадан ашық НҚА интернет-порталында орналастырылады, бұл туралы әзірлеуші 2 (екі) жұмыс күні ішінде Комиссия мүшелерін хабардар етеді.
Осыдан кейін Әділет министрлігін қоса алғанда, Комиссия мүшелері 10 (он) жұмыс күні ішінде пысықталған тұжырымдама жобасын қарайды және өздері бұрын берген ескертулер немесе Комиссияның басқа мүшелерімен пысықталғаннан кейін пайда болған жаңа ережелер бөлігінде ғана ескертулер бере алады.
Комиссия мүшелерінің ұстанымдары қайтадан ашық НҚА интернет-порталында көрсетіледі.

25. В случае включения в проект концепции положений, предусматривающих введение регуляторного инструмента или ужесточение регулирования в отношении субъектов предпринимательства, разработчиком обеспечивается проведение анализа регуляторного воздействия проекта концепции в порядке, определяемом уполномоченным органом по предпринимательству.
26. Проект концепции со всеми прилагающимися материалами и предварительным текстом проекта закона размещается на интернет-портале открытых НПА для рассмотрения его членами Комиссии.
Иные заинтересованные лица также могут оставлять отзывы по проекту концепции на интернет-портале открытых НПА.
27. Члены Комиссии, включая Министерство юстиции, в течение 15 (пятнадцать) рабочих дней, за исключением срочных поручений, поступивших с поручениями руководства Администрации Президента или Правительства, рассматривают проект концепции и дают официальные замечания разработчику посредством интернет-портала открытых НПА.
28. Министерство юстиции помимо рассмотрения проекта концепции оценивает его соответствие положениям пункта 11 настоящих Правил. При несоответствии проекта концепции требованиям указанного пункта разработчик должен обеспечить его доработку или обосновать о несостоятельности таких замечаний и (или) предложений на заседании Комиссии.
По итогам публичных обсуждений (публичных обсуждений на интернет-портале открытых НПА, публичных слушаний) разработчик готовит отчет по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам. В последующем отчет является обязательным приложением к проекту концепции, концепции законопроекта и проекта закона на всех стадиях их рассмотрения.
Отчет подлежит размещению на интернет-портале открытых НПА и интернет-ресурсе государственного органа.
29. При отсутствии каких-либо замечаний и (или) предложений членов Комиссии государственный орган направляет проект концепции в Министерство юстиции для организации его рассмотрения на заседании Комиссии.
При наличии у членов Комиссии замечаний и (или) предложений разработчик в течение месячного срока отрабатывает такие замечания с целью обеспечения максимального их снятия.
По неснятым замечаниям составляются протоколы разногласий, которые должны быть подписаны членами Комиссии, давшими замечания, в срок не более 2 (два) рабочих дней с момента его внесения разработчиками.
30. По итогам отработки доработанный проект концепции с протоколами разногласий повторно размещаются на интернет-портале открытых НПА, о чем разработчиком в течение 2 (два) рабочих дней уведомляются члены Комиссии.
После этого члены Комиссии, включая Министерство юстиции, в течение 10 (десять) рабочих дней рассматривают доработанный проект концепции и могут дать замечания только в части неустраненных ранее данных ими замечаний или новых положений, появившихся после отработки с другими членами Комиссии.
Позиции членов Комиссии повторно отражаются на интернет-портале открытых НПА.

31. Әзірлеуші Комиссия мүшелерінің ескертулерімен келісуі, тұжырымдама жобасын пысықтауы және осы Қағидалардың 30-тармағына сәйкес қайтадан қарауға енгізуі не келіспеушіліктердің қосымша хаттамаларын жасауы және тұжырымдама жобасын Комиссия отырысында қарауды ұйымдастыру үшін оны келіспеушіліктер хаттамаларымен қоса Әділет министрлігіне енгізуі мүмкін.
Әділет министрлігі тұжырымдама жобасын, ал келіспеушіліктер хаттамалары болған жағдайда, осындай хаттамалармен бірге Комиссия мүшелерінің қарауына шығарады.
Комиссия отырысында қарау үшін ескертулерсіз және (немесе) ұсыныстарсыз келіп түскен тұжырымдама жобасы қысқаша таныстырылымнан кейін дауысқа салынады.
Комиссия отырысы барысында ескертулер және (немесе) ұсыныстар дауыс беруге қабылданбайды.
Келіспеушіліктер хаттамаларымен бірге келіп түскен тұжырымдама жобасы бойынша дауыс беру келіспеушіліктер хаттамаларына енгізілген әрбір ескерту бойынша жүзеге асырылады. Тұжырымдама жобасы осындай түрде алынбаған ескертулер болмаған жағдайда ғана мақұлдануы мүмкін.
32. Комиссия:
1) қолданыстағы заңнамада жеткілікті түрде реттелген қоғамдық қатынастарды регламенттеуді көздейтін;
2) құқықтың негізгі қағидаттарына (адам құқықтарының басымдығы, заңдылық, тең құқықтылық, әділеттілік және т. б.) қайшы келетін;
3) реттеу нысанасы Қазақстан Республикасы Конституциясының 61-бабының 3-тармағына сәйкес келмейтін;
4) реттеушілік әсерге талдау жүргізу қажеттігі Кәсіпкерлік кодексте көзделген жағдайларда ол жүргізілмеген тұжырымдама жобаларын мақұлдай алмайды.
33. Комиссия отырысында мақұлданғаннан кейін тұжырымдама жобасы тұжырымдамаға айналады және әзірлеушінің ресми интернет-ресурсына орналастырылуға жатады.
34. Заң жобасының тұжырымдамасы консультативтік құжатпен бірге бұдан әрі заң жобасына міндетті қосымшалар болып табылады.
5-тарау. Заң жобасын әзірлеу
35. Заң жобаларын әзірлеу олардың тұжырымдамалары негізінде және оларға қатаң сәйкестікте ғана жүзеге асырылады.
Заң жобасына Мемлекет басшысының елдегі жағдай мен республиканың ішкі және сыртқы саясатының негізгі бағыттары туралы арнайы және жыл сайынғы Қазақстан халқына жолдаулары шеңберінде Қазақстан Республикасы Президентінің тапсырмасы бойынша ғана тұжырымдамалық өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
Өзге жағдайларда, егер заң жобасын әзірлеу процесінде заң жобасының тұжырымдамасына өзгерістер енгізу қажеттігі туындаса, мұндай мәселе әзірлеуші мемлекеттік органның өтініші бойынша Комиссияның отырысына шығарылады.
Комиссия көпшілік дауыспен мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:

31. Разработчик может согласиться с замечаниями членов Комиссии, доработать проект концепции и внести на повторное рассмотрение в соответствии с пунктом 30 настоящих Правил либо составить дополнительные протоколы разногласий и внести проект концепции с протоколами разногласий в Министерство юстиции для организации его рассмотрения на заседании Комиссии.
Министерство юстиции выносит проект концепции, а в случае наличия протоколов разногласий – вместе с такими протоколами на рассмотрение членов Комиссии.
Проект концепции, поступивший для рассмотрения на заседании Комиссии без замечаний и (или) предложений, после краткой презентации ставиться на голосование.
В ходе заседания Комиссии замечания и (или) предложения в голос не принимаются.
Голосование по проекту концепции, поступившему с протоколами разногласий, осуществляется по каждому замечанию, включенному в протоколы разногласий. Проект концепции может быть одобрен только при условии отсутствия неснятых таким образом замечаний.
32. Не могут быть одобрены Комиссией проекты концепции:
1) предусматривающие регламентацию общественных отношений, которые уже достаточно урегулированы действующим законодательством;
2) противоречащие основополагающим принципам права (приоритета прав человека, законности, равноправия, справедливости и др.);
3) предмет регулирования которых не соответствует пункту 3 статьи 61 Конституции Республики Казахстан;
4) по которым не проведен анализ регуляторного воздействия в случаях, когда необходимость его проведения предусмотрена Предпринимательским кодексом.
33. После одобрения на заседании Комиссии проект концепции становится концепцией и подлежит размещению на официальном интернет-ресурсе разработчика.
34. Концепция проекта закона вместе с консультативным документом в дальнейшем являются обязательными приложениями к проекту закона.
Глава 5. Разработка проекта закона
35. Разработка проектов законов осуществляется только на основании и в строгом соответствии с их концепциями.
В проект закона могут вноситься концептуальные изменения и дополнения только по поручению Президента Республики Казахстан в рамках специальных и ежегодных посланий Главы государства народу Казахстана о положении в стране и основных направлениях внутренней и внешней политики республики.
В иных случаях, если в процессе разработки проекта закона возникнет необходимость внесения изменений в концепцию проекта закона, такой вопрос выносится по обращению государственного органа-разработчика на заседание Комиссии.
Комиссия большинством голосов принимает одно из следующих решений:

1) егер өзгерістер тұжырымдамалық сипатта болса, консультативтік құжатты осы Қағидаларда белгіленген рәсімдерді жүргізе отырып әзірлеуге жіберу;
2) егер өзгерістер құқықтық қатынастарды реттеу бойынша әзірленген тәсілдерді айтарлықтай өзгертпесе, сондай-ақ бұрын қаралмаған проблемалық мәселелерді шешуге бағытталмаса, заң жобасының тұжырымдамасына өзгерістерді осы Қағидаларда белгіленген консультативтік құжатты әзірлеу жөніндегі рәсімдерді жүргізбей мақұлдау.
36. Заң жобасын дайындау үшін әзірлеуші мемлекеттік орган басшысының не оның міндетін атқарушы адамның бұйрығымен жұмыс тобы құрылады немесе тиісті бөлімшелерге тапсырма беріледі.
37. Жұмыс тобына нысаналы топтар өкілдерінің, заң жобасын дайындауға жауапты әзірлеушінің заң бөлімшесі қызметкерлерінің, заң жобасын іске асыру үшін қабылданатын заңға тәуелді актілердің жобаларын әзірлеу құзыретіне кіретін мемлекеттік органдар өкілдерінің және ЗҚАИ қызметкерлерінің қатысуы міндетті.
Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобаларын әзірлеуге ҰКП және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктері өкілдерінің қатысуы міндетті.
38. Заң жобаларын дайындауға ілімнің түрлі салаларының мамандары, ғылыми мекемелер мен өзге де ұйымдар, ғылыми қызметкерлер, коммерциялық емес және өзге де ұйымдардың өкілдері тартылуы мүмкін.
Парламент депутаттары заң жобасын дайындау жөніндегі жұмыс тобының жұмысына кез келген сатыда қатысуға құқылы.
Әзірлеуші заң жобаларын әзірлеу кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасын дамытудың ғылыми тұжырымдамаларын, мемлекет қызметін құқықтық қамтамасыз ету саласында Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын уәкілетті ұйым жүргізген іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулердің нәтижелерін және басқа да материалдарды пайдалануға құқылы.
39. Жұмыс тобының сандық құрамын, отырыстарының жиілігін және жұмыс форматын әзірлеуші айқындайды.
Жұмыс тобының отырыстары қолжетімді ақпараттық-коммуникациялық байланыс құралдары арқылы (онлайн режимде, бейнеконференцбайланыс және т.б. арқылы) ұйымдастырылуы мүмкін.
40. Заң жобасының мәтінімен бірге заң жобасын іске асыру үшін қабылданатын заңға тәуелді актілердің жобаларын әзірлеу жүргізіледі және тізбесі осы Қағидалардың 51-тармағында көрсетілген ілеспе материалдар қалыптастырылады.
Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу басқа мемлекеттік органның құзыретіне жататын болса, онда бұл мемлекеттік орган заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің тиісті жобасын әзірлеуші органға ұсынады.
Бұл ретте заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасын әзірлеу құзыретіне жататын мемлекеттік органдар заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын тиісті сұрау салуды алған күннен бастап бір ай ішінде беруге тиіс.
Заң жобаларын уақтылы енгізу мақсатында әзірлеуші мемлекеттік орган заң жобасын мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберген кезде олардан өздері реттейтін қоғамдық құқықтық қатынастар саласында заңға тәуелді жаңа нормативтік құқықтық актіні әзірлеудің не заңға тәуелді қолданыстағы нормативтік құқықтық актіге өзгерістер мен толықтырулар енгізудің орындылығы туралы мәліметтерді (ақпаратты) міндетті түрде сұратуға тиіс.
Егер заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу талап етілмесе, құзыретіне заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің осындай жобаларын әзірлеу жататын мемлекеттік органдар 5 (бес) жұмыс күні ішінде әзірлеуші органнан келіп түскен сұрау салуға тиісті жауап жіберуге тиіс.
Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары болмаған жағдайда заң жобаларында оларға сілтеме нормаларға жол берілмейді.
Мемлекеттік кірістерді қысқартуды немесе мемлекеттік шығыстарды ұлғайтуды көздейтін заң жобасына қаржы-экономикалық есеп-қисаптар дайындалады.
Кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобасына түсіндірме жазбада заңның қолданысқа енгізілуіне байланысты кәсіпкерлік субъектілері шығындарының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есеп-қисаптардың нәтижелері қамтылуға тиіс.

1) если изменения носят концептуальный характер, направить на разработку консультативного документа с проведением процедур, установленных настоящими Правилами;
2) если изменения не меняют выработанные подходы по регулированию правоотношения значительно, а также не направлены на решение не рассмотренных ранее проблемных вопросов, одобрить изменения в концепцию проекта закона без проведения процедур по разработке консультативного документа, установленных настоящими Правилами.
36. Для подготовки проекта закона приказом руководителя государственного органа-разработчика либо лица, исполняющего его обязанности, создается рабочая группа или выносится поручение соответствующим подразделениям.
37. В рабочей группе обязательно участие представителей целевых групп, работников юридического подразделения разработчика, ответственного за подготовку проекта закона, представителей государственных органов, в компетенцию которых входит разработка проектов подзаконных актов, принимаемых в реализацию проекта закона, и сотрудников ИЗПИ.
В разработке проектов законов, затрагивающих интересы субъектов частного предпринимательства, обязательно участие представителей НПП и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства.
38. К подготовке проектов законов могут привлекаться специалисты различных областей знаний, научные учреждения и иные организации, научные работники, представители некоммерческих и иных организаций.
Депутаты Парламента вправе на любой стадии принимать участие в работе рабочей группы по подготовке проекта закона.
Разработчик при разработке проектов законов вправе использовать научные концепции развития законодательства Республики Казахстан, результаты проведенных фундаментальных и прикладных научных исследований уполномоченной организации, определяемой Правительством Республики Казахстан, в области правового обеспечения деятельности государства и другие материалы.
39. Количественный состав, частота заседаний и формат работы рабочей группы определяются разработчиком.
Заседания рабочей группы могут быть организованы посредством доступных информационно-коммуникационных средств связи (в онлайн-режиме, посредством видеоконференцсвязи и др.).
40. Вместе с текстом проекта закона ведется разработка проектов подзаконных актов, принимаемых в реализацию проекта закона, и формируются сопутствующие материалы, перечень которых указан в пункте 51 настоящих Правил.
В случае если разработка проекта подзаконного нормативного правового акта относится к компетенции другого государственного органа, то данный государственный орган представляет соответствующий проект подзаконного нормативного правового акта органу-разработчику.
При этом государственные органы, в компетенцию которых относится разработка проекта подзаконного нормативного правового акта, должны предоставить проекты подзаконных нормативных правовых актов в течение одного месяца со дня получения соответствующего запроса.
В целях своевременного внесения проектов законов государственный орган-разработчик при направлении проекта закона на согласование в заинтересованные государственные органы в обязательном порядке должен запросить у них сведения (информацию) о целесообразности разработки нового подзаконного нормативного правового акта либо внесения изменений и дополнений в действующий подзаконный нормативный правовой акт в сфере регулируемых ими общественных правоотношений.
В случае если разработка проектов подзаконных нормативных правовых актов не требуется, государственные органы, в компетенцию которых относится разработка таких проектов подзаконных нормативных правовых актов, должны в течение 5 (пять) рабочих дней направить соответствующий ответ на поступивший запрос от органа-разработчика.
В проектах законов не допускаются отсылочные нормы на подзаконные нормативные правовые акты в случае отсутствия их проектов.
К проекту закона, предусматривающего сокращение государственных доходов или увеличение государственных расходов, разрабатываются финансово-экономические расчеты.
Пояснительная записка к проекту закона, затрагивающего интересы субъектов предпринимательства, должна содержать результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов предпринимательства в связи с введением в действие закона.

41. Әзірлеуші республикалық бюджет, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан кепілдендірілген трансферт, республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қалалар, астана бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы заң жобасын және оларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасын қоспағанда, заң жобасы бойынша ғылыми құқықтық, экономикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа да сараптамалар жүргізуге жіберілуін қамтамасыз етеді.
Бұл ғылыми сараптамалардың қорытындылары ұсынымдық сипатта болады.
42. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобасына қатысты Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген жағдайларда және тәртіппен реттеушілік әсерге талдау жүргізіледі.
Реттеушілік әсерді талдау нәтижелері реттеуші мемлекеттік органдардың жалпыға қолжетімді интернет-ресурстарында орналастырылады.
43. Іске асырылуы қоршаған ортаға теріс әсерлерге алып келуі ықтимал заң жобасына Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында айқындалатын тәртіппен міндетті мемлекеттік экологиялық сараптама жүргізілуге тиіс.
Мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындылары міндетті сипатта болады.
44. Іске асырылуы республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерін қысқартуға немесе шығыстарын ұлғайтуға алып келетін заң жобасы бойынша Республикалық бюджет комиссиясының оң қорытындысын алу талап етіледі.
45. Жұмыс тобының жұмысы аяқталғаннан кейін заң жобасы мүдделі мемлекеттік органдарға келісуге жіберілгенге дейін осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оған салыстырма кестемен (заңдарға өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген жағдайларда) және осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны талқылауға арналған түсіндірме жазбамен бірге осы Қағидаларда регламенттелген тәртіппен ашық НҚА интернет-порталында және мемлекеттік органның интернет-ресурсында жария талқылау үшін орналастырылады.
Түсіндірме жазбаға әзірленген заң жобасының мәні мен мазмұнын көрнекі және түсінікті түрде көрсететін таныстырылымдар, схемалар қоса беріледі.
Заң жобалары бойынша ашық НҚА интернет-порталында талқылау және жария тыңдаулар тиісті заң жобасы ашық НҚА интернет-порталында жарияланғаннан кейін және осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес өткізіледі.
Әзірлеуші нысаналы топтардың өкілдерін, қоғамдық кеңестің, сараптамалық кеңестердің мүшелерін, ҰКП мен ЗҚАИ заң жобасының ашық НҚА интернет-порталында орналастырылғаны туралы хабардар етеді және ұсынымдар, ескертулер, ұсыныстар немесе (сараптамалық) қорытындылар беруге шақырады.
Осы талаптар заң жобасы кейіннен әр орналастырылған және оны мүдделі мемлекеттік органдармен келіскен кезде қолданылады.

41. Разработчиком обеспечивается направление проекта законам на проведение научной правовой, экономической, антикоррупционной и других экспертиз по проекту закона, за исключением проекта закона о республиканском бюджете, гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан, об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами городов республиканского значения, столицы, и по проекту закона о внесении в них изменений и дополнений.
Заключения данных научных экспертиз носят рекомендательный характер.
42. В отношении проекта закона, затрагивающего интересы субъектов частного предпринимательства, проводится анализ регуляторного воздействия в случаях и порядке, установленных Предпринимательским кодексом.
Результаты анализа регуляторного воздействия размещаются на общедоступных интернет-ресурсах регулирующих государственных органов.
43. Проект закона, реализация которого может привести к негативным воздействиям на окружающую среду, подлежит обязательной государственной экологической экспертизе в порядке, определяемом экологическим законодательством Республики Казахстан.
Заключения государственной экологической экспертизы носят обязательный характер.
44. По проекту закона, реализация которого повлечет сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, требуется получить положительное заключение Республиканской бюджетной комиссии.
45. После завершения работы рабочей группы проект закона вместе со сравнительной таблицей к нему (в случаях внесения изменений и (или) дополнений в законы) по форме согласно приложению 6 настоящих Правил и пояснительной запиской для обсуждения к нему по форме согласно приложению 7 настоящих Правил до направления на согласование в заинтересованные государственные органы размещаются для публичного обсуждения на интернет-портале открытых НПА в порядке, регламентированном настоящими Правилами, и на интернет-ресурсе государственного органа.
К пояснительной записке прилагаются презентации, схемы, наглядно и доступно показывающие суть и содержание разработанного проекта закона.
Обсуждение на интернет-портале открытых НПА и (или) публичные слушания по проектам законов проводятся после публикации соответствующего проекта закона на интернет-портале открытых НПА и в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
Представители целевых групп, члены общественного совета, экспертных советов, НПП и ИЗПИ уведомляются разработчиком о размещении проекта закона на интернет-портале открытых НПА и приглашаются к даче рекомендаций, замечаний, предложений или (экспертных) заключений.
Данные требования распространяются на каждое последующее размещение и согласование проекта закона с заинтересованными государственными органами.

46. Әзірлеуші әлеуметтік маңызы бар заң жобасы әзірленген күннен бастап өзінің интернет-ресурсында (веб-сайтында) мемлекеттік және орыс тілдерінде баспасөз релизін орналастырады және осы Қағидаларда көзделген тәртіппен жария тыңдаулар өткізілуі мүмкін.
Әлеуметтік маңызы бар заң жобасы деп адамның және тұтастай алғанда қоғамның құқықтары мен мүдделерін тікелей немесе жанама түрде қозғайтын заң жобасын түсінген жөн.
47. Жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын заң жобалары оларды ҰКП және сараптамалық кеңес қарағанға дейін интернет-ресурстарда орналастыруды қоса алғанда, БАҚ міндетті түрде жариялануға (таратылуға) жатады.
Қоғамдық кеңестің ұсынымдарын, ҰКП-ның және сараптамалық кеңестердің сараптамалық қорытындыларын, ЗҚАИ қорытындыларын ұсыну үшін әзірлеушілер белгілейтін мерзім оларға хабарлама келіп түскен кезден бастап 15 (он бес) жұмыс күнінен кем болмайды.
Қоғамдық кеңес, сараптамалық кеңестер, ҰКП және ЗҚАИ заң жобасына өз ұсынымдарын, қорытындыларын (сараптамалық) мемлекеттік және орыс тілдерінде ашық НҚА интернет-порталында орналастырады.
Қоғамдық кеңестің ұсынымдары, ҰКП-ның, сараптамалық кеңестің сараптамалық қорытындылары, ЗҚАИ қорытындылары ұсынымдық сипатта болады және заң жобасы қабылданғанға дейін, оның ішінде осы жобаны мүдделі мемлекеттік органдармен кейіннен әрбір келісу кезінде оған міндетті қосымшалар болып табылады.
Әзірлеуші белгілеген мерзімде қоғамдық кеңес ұсынымдар, ҰКП және сараптамалық кеңестің мүшелері сараптамалық қорытындылар ұсынбаған жағдайда, заң жобасы ескертулерсіз келісілді деп есептеледі.
Әзірлеуші ұсынымдармен, қорытындымен (сараптамалық) келіскен жағдайда заң жобасына тиісті өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізеді.
Ұсынымдармен, қорытындылармен (сараптамалық) келіспеген жағдайда, әзірлеуші орган келіспеу себептерінің негіздемесі бар ұстанымды қалыптастырады. Әзірлеуші он жұмыс күні ішінде ашық НҚА интернет-порталына қоғамдық кеңеске, ҰКП, ЗҚАИ, сараптамалық кеңеске тиісті хатты орналастырады
48. Заң жобасын жария талқылаулардың (ашық НҚА интернет-порталындағы жария талқылаулардың, жария тыңдаулардың) қорытындылары бойынша әзірлеуші осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есеп дайындайды. Кейіннен есеп заң жобасын қараудың барлық сатысында оған міндетті қосымша болып табылады.
Есеп ашық НҚА интернет-порталында орналастырылуға жатады.
49. Заң жобасын әзірлеу кезінде әзірлеуші заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын міндетті түрде әзірлейді.
Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының міндеті Қазақстан Республикасының заңнамасында дайындалып жатқан, жеке және заңды тұлғалардың құқықтарын, бостандықтары мен заңды мүдделерін қозғайтын негізгі өзгерістерді кеңінен жария ету болып табылады.
Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасында реттеу субъектілерінің енгізілетін немесе өзгертілетін құқықтарын, міндеттері мен жауапкершілігін, өзге де жаңалықтарды (шектеулі форматта жаңалықтардың сыналуын), ұсынылатын бастамалардың нормативтік-құқықтық, қаржы-экономикалық, инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуін хабарлауды және түсіндіруді, ұсынылатын бастамаларды іске асыруға тартылған тұлғалардың ақпараттық-әдістемелік сүйемелденуін және олардың үйлестірілген жұмысын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін іс-шаралардың толық тізбесі көзделуге тиіс.
Осы Қағидаларға 5-қосымшада көзделген азаматтарды хабардар ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасы болып табылады. Ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасының талаптары онда айқындалған индикаторларға сәйкес толық көлемде іске асырылуға тиіс, бұл ретте мемлекеттік органдар өздерінің ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларында міндетті іс-шаралармен қатар азаматтарды хабардар ету жөніндегі қосымша іс-шараларды қарастыра алады.

46. Разработчик со дня разработки проекта закона, имеющего социальное значение, размещает на своем интернет-ресурсе (веб-сайте) пресс-релиз на государственном и русском языках и может провести публичные слушания в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.
Под проектом закона, имеющим социальное значение, следует понимать проект закона, который прямо или косвенно затрагивает права и интересы человека и общества в целом.
47. Проекты законов, которые затрагивают интересы субъектов частного предпринимательства, подлежат обязательному опубликованию (распространению) в СМИ, включая размещение на интернет-ресурсах до их рассмотрения НПП и экспертным советом.
Срок, устанавливаемый разработчиками для представления рекомендаций общественным советом, экспертных заключений НПП и экспертных советов, заключений ИЗПИ, не может быть менее 15 (пятнадцать) рабочих дней с момента поступления к ним уведомления.
Общественный совет, экспертные советы, НПП и ИЗПИ размещают свои рекомендации, (экспертные) заключения к проекту закона на государственном и русском языках на интернет-портале открытых НПА.
Рекомендации общественного совета, экспертные заключения НПП, экспертного совета, заключения ИЗПИ носят рекомендательный характер и являются обязательными приложениями к проекту закона до его принятия, в том числе при каждом последующем согласовании данного проекта с заинтересованными государственными органами.
В случае непредставления общественным советом рекомендаций, НПП и членами экспертного совета экспертных заключений в установленный разработчиком срок, проект закона считается согласованным без замечаний.
Разработчик при согласии с рекомендациями, (экспертным) заключением вносит в проект закона соответствующие изменения и (или) дополнения.
В случае несогласия с рекомендациями, (экспертными) заключениями орган-разработчик формирует позицию с обоснованием причин несогласия. В течение десяти рабочих дней разработчик размещает интернет-портале открытых НПА соответствующее письмо в общественный совет, НПП, ИЗПИ, экспертному совету.
48. По итогам публичных обсуждений проекта закона (публичных обсуждений на интернет-портале открытых НПА, публичных слушаний) разработчиком готовится отчет по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам. В последующем отчет является обязательным приложением к проекту закона на всех стадиях его рассмотрения.
Отчет подлежит размещению на интернет-портале открытых НПА.
49. При разработке проекта закона разработчик в обязательном порядке разрабатывает проект программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона.
Задача программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона заключается в широком освещении готовящихся основных изменений в законодательстве Республики Казахстан, затрагивающих права, свободы и законные интересы физических и юридических лиц.
Программа информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона должны предусматривать полный перечень мероприятий, позволяющих обеспечить информирование и разъяснение вводимых или изменяемых прав, обязанностей и ответственности субъектов регулирования, иных нововведений (апробации нововведений в ограниченном формате), нормативно-правовой, финансово-экономической, инфраструктурной обеспеченности предлагаемых инициатив, информационно-методическое сопровождение и скоординированную работу лиц, вовлеченных в реализацию выдвигаемых инициатив.
Перечень мероприятий по информированию граждан, предусмотренный в приложении 5 к настоящим Правилам, является типовой программой информационного сопровождения и разъяснения. Требования типовой программы информационного сопровождения и разъяснения должны реализовываться в полной мере согласно определенным в ней индикаторам, при этом государственные органы в своих программах информационного сопровождения и разъяснения наряду с обязательными могут предусмотреть дополнительные мероприятия по информированию граждан.

50. Талқылау қорытындысы бойынша пысықталған заң жобасын әзірлеуші заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын және келісуші мемлекеттік органдардың тізімімен қоса Әділет министрлігіне және БАҚ саласындағы уәкілетті органға жібереді.
Әділет министрлігі заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын және келісуші мемлекеттік органдардың тізімін 3 (үш) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келіседі (немесе келісуден бас тартады).
БАҚ саласындағы уәкілетті орган заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын 2 (екі) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде келіседі (немесе келісуден бас тартады).
Жоғарыда көрсетілген мемлекеттік органдармен келісілген заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасының жобасын әзірлеуші органның бірінші басшысы бекітеді.
Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын іске асыру туралы есеп Әділет министрлігіне және БАҚ саласындағы уәкілетті органға ұсынылады. Әділет министрлігі ұсынылған ақпаратты талдап қорытындылайды және оны есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Премьер-Министр Кеңсесіне жібереді.
51. Заң жобасы бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы бекітілгеннен кейін дайындалған заң жобасы ілеспе құжаттармен бірге мүдделі мемлекеттік органдар мен ұйымдарға келісуге жіберіледі.
Ілеспе құжаттар деп мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалған мынадай құжаттар түсініледі:
1) заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізу туралы Үкімет қаулысының жобасы;
2) Үкімет қаулысының жобасына Үкімет Регламентінің талаптарына сәйкес дайындалған түсіндірме жазба;
3) заң жобасының мақсаттарын, міндеттерін және негізгі ережелерін егжей-тегжейлі сипаттайтын, жобаны қабылдау қажеттігін негіздейтін заң жобасына түсіндірме жазбаның жобасы;
4) қолданыстағы заңнамалық актілерге өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізуді көздейтін заң жобасына осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың тиісті негіздемесімен бірге баптардың қолданыстағы және ұсынылып отырған редакцияларының салыстырма кестесі қоса беріледі.
Бұл ретте негіздемелерде Комиссия отырысында мақұлданған тұжырымдаманың нақты тармағына немесе ережесіне міндетті түрде сілтеме жасалады;
5) консультативтік құжат және заң жобасының мақұлданған тұжырымдамасы;
6) заң жобасын БАҚ-та, оның ішінде интернет желісінде талқылау және оларды пысықтау кезінде қоғамдық пікірді ескеру нәтижелері туралы анықтама.
Анықтамаға ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы және консультативтік құжат пен заң жобасын жария талқылау қорытындылары бойынша есептер қоса беріледі;

50. Доработанный по итогам обсуждения проект закона с приложением проекта программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона, и списка согласующих государственных органов направляются разработчиком в Министерство юстиции и уполномоченный орган в области СМИ.
Министерство юстиции согласовывает (или отказывает в согласовании) проект (а) программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона и список согласующих государственных органов в срок не более 3 (три) рабочих дней.
Уполномоченный орган в области СМИ согласовывает (или отказывает в согласовании) проект (а) программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона в срок не более 2 (два) рабочих дней.
Согласованный с вышеуказанными государственными органами проект программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона утверждается первым руководителем органа-разработчика.
Отчет о реализации программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона предоставляется в Министерство юстиции и уполномоченный орган в области СМИ. Министерство юстиции анализирует и обобщает представленную информацию и до 25 января года, следующего за отчетным, направляет в Канцелярию Премьер-Министра.
51. После утверждения программы информационного сопровождения и разъяснения по проекту закона подготовленный проект закона с сопутствующими документами направляются на согласование заинтересованным государственным органам и организациям.
Под сопутствующими понимаются следующие документы, подготовленные на государственном и русском языках:
1) проект постановления Правительства о внесении проекта закона в Мажилис Парламента;
2) пояснительная записка к проекту постановления Правительства, подготовленная согласно требованиям Регламента Правительства;
3) проект пояснительной записки к проекту закона с обоснованием необходимости принятия проекта с развернутой характеристикой целей, задач и основных положений проекта закона;
4) к проекту закона, предусматривающему внесение изменений и (или) дополнений в действующие законодательные акты, прикладывается сравнительная таблица действующей и предлагаемой редакций статей с соответствующим обоснованием вносимых изменений и дополнений по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
При этом в обоснованиях обязательно приводится ссылка на конкретный пункт или положение концепции, одобренной на заседании Комиссии;
5) консультативный документ и одобренная концепция проекта закона;
6) справка о результатах обсуждения проекта закона в СМИ, в том числе в сети интернет, и учета общественного мнения при их доработке.
К справке прилагается программа информационного сопровождения и разъяснения и отчеты по итогам публичных обсуждений консультативного документа и проекта закона;

7) егер заң жобасын іске асыру республикалық және жергілікті бюджеттердің және (немесе) Ұлттық қордың түсімдерінің қысқаруына немесе шығыстарының ұлғаюына, халықаралық көздерден гранттарды, қарыздарды тартуға немесе демеушілікке әкеп соқса, қаржы-экономикалық есеп-қисаптар;
8) заң жобасында реттелетін құқықтық қатынастарға қарай ғылыми (құқықтық, экономикалық, лингвистикалық, сыбайлас жемқорлыққа қарсы және басқа да) сараптамалардың нәтижелері бойынша қорытындылар.
Ғылыми сараптаманың қорытындысымен келіспеген жағдайда, заң жобасын әзірлеуші тиісті қорытындымен келіспеу себептерінің сараптамалық, уәкілетті ұйымға жіберілген жазбаша дәлелді негіздемелерін қоса беруге тиіс;
9) консультативтік құжаттың жобалары және заң жобалары бойынша ЗҚАИ қорытындылары;
10) егер заң жобасы жеке кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, заң жобасына ҰКП және жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерінің сараптамалық қорытындылары қоса беріледі;
11) егер заң жобасы азаматтардың құқықтарына, бостандықтары мен міндеттеріне қатысты болса, "Қоғамдық кеңестер туралы" Қазақстан Республикасының Заңында мемлекеттік органда қоғамдық кеңес құру көзделмеген жағдайларды қоспағанда, оған заң жобасын қоғамдық кеңестермен талқылау ұсынымдары қоса беріледі;
12) республикалық және (немесе) жергілікті бюджеттердің және (немесе) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістерін қысқартуды немесе шығыстарын ұлғайтуды көздейтін заң жобаларына қатысты Республикалық бюджет комиссиясының оң шешімінің көшірмесі;
13) тиісті заңнамалық актінің қабылдануына байланысты өзгертілуге немесе күші жойылды деп танылуға тиіс заңнамалық актілердің тізбесі;
14) егер заң жобасының қолданылуын қамтамасыз ету үшін заңға тәуелді нормативтік құқықтық акт қабылдау қажет болса, оны іске асыру үшін қажетті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілердің жобалары;
15) реттегіш құралды енгізуді немесе жеке кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеуді қатаңдатуды жүзеге асыруды көздейтін заң жобасына кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органның реттеуші мемлекеттік органдардың белгіленген рәсімдерді сақтауы туралы қорытындысы, сондай-ақ реттеушілік әсерге талдау жүргізу қажеттігі Кәсіпкерлік кодексте көзделген жағдайларда реттеушілік әсерді талдау нәтижелері қоса беріледі.
52. Заң жобасы келісуге жіберілген мемлекеттік органдар мен ұйымдар заң жобасы бойынша өз ескертулерін және (немесе) ұсыныстарын дайындауға немесе заң жобасын әзірлеген әзірлеуші органға олардың жоқтығы туралы хабарлауға тиіс.
Мемлекеттік органның, ұйымның заң жобасы бойынша ескертулері кемшіліктерді жою жөніндегі ұсыныстарды қамтуға, негізделген және түпкілікті болуға тиіс.
Үкіметтің заң шығару бастамасы тәртібімен әзірленген заң жобасын келісу кезінде Әділет министрлігі заң жобасы бойынша заң жобасын жан-жақты пысықтау фактісінің белгіленуін және заңға тәуелді нормативтік құқықтық актінің жобасы бойынша реттеу нысанасын ашуды қамтитын қорытынды береді.
Заң жобасы он жұмыс күні ішінде қаралады.

7) финансово-экономические расчеты, если реализация проекта закона повлечет сокращение поступлений или увеличение расходов республиканского и местных бюджетов и (или) Национального фонда, привлечение грантов, займов или спонсирования из международных источников;
8) заключения по результатам научной (правовой, экономической, лингвистической, антикоррупционной и других) экспертиз в зависимости от правоотношений, регулируемых проектом закона.
В случае несогласия с заключением научной экспертизы, разработчик проекта закона должен приложить письменные аргументированные обоснования причин несогласия с соответствующим заключением, которые были направлены в экспертную, уполномоченную организаций;
9) заключения ИЗПИ по проектам консультативного документа и проектам закона;
10) в случае, если проект закона затрагивает интересы субъектов частного предпринимательства, к проекту закона прикладываются экспертные заключения НПП и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства;
11) в случае, если проект закона касается прав, свобод и обязанностей граждан, к нему прилагаются рекомендации обсуждения проекта закона с общественными советами, за исключением случаев, когда создание общественного совета в государственном органе Законом Республики Казахстан "Об общественных советах" не предусмотрено;
12) копию положительного решения Республиканской бюджетной комиссии в отношении проектов законов, предусматривающих сокращение доходов или увеличение расходов республиканского и (или) местных бюджетов и (или) Национального фонда Республики Казахстан;
13) перечень законодательных актов, подлежащих изменению или признанию утратившими силу в связи с принятием соответствующего законодательного акта;
14) проекты подзаконных нормативных правовых актов, необходимых для реализации проекта закона, если для обеспечения его действия необходимо принятие подзаконного нормативного правового акта;
15) к проекту закона, предусматривающему введение регуляторного инструмента или осуществление ужесточения регулирования в отношении субъектов частного предпринимательства, прилагается заключение уполномоченного органа по предпринимательству о соблюдении регулирующими государственными органами установленных процедур, а также результаты анализа регуляторного воздействия в случаях, когда необходимость проведения анализа регуляторного воздействия предусмотрена Предпринимательским кодексом.
52. Государственные органы и организации, которым проект закона направлен на согласование, должны подготовить свои замечания и (или) предложения по проекту закона или сообщить об их отсутствии органу-разработчику, разработавшему проект закона.
Замечания государственного органа, организации по проекту закона должны содержать предложения по устранению недостатков, быть обоснованными и исчерпывающими.
При согласовании проекта закона, разработанного в порядке законодательной инициативы Правительства, Министерство юстиции дает заключение по проекту закона, включающее установление факта всесторонней проработки проекта закона и раскрытие предмета регулирования по проекту подзаконного нормативного правового акта.
Проекта закона рассматриваются в течение десяти рабочих дней.

Кодекстердің жобалары: бастапқы түскен кезде – 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде, екінші түскен кезде – егер Үкімет Регламентінде өзгеше белгіленбесе, 10 (он) жұмыс күні ішінде қаралады.
53. Алынған ескертулер және (немесе) ұсыныстар бойынша заң жобасы пысықталады. Қабылданбаған ескертулер және (немесе) ұсыныстар бойынша әзірлеуші дәлелді негіздеме ұсынады.
Заң жобасына енгізілетін өзгерістер және (немесе) толықтырулар жұмыс тобымен бірге талқылануға тиіс.
Заң жобасын қайтадан келіскен кезде келісуші мемлекеттік органдар заң жобасының жаңа және (немесе) пысықталған ережелері бойынша ғана ескертулер және (немесе) ұсыныстар бере алады.
54. Заң жобасы мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісілгеннен кейін және ол Премьер-Министрдің Кеңсесіне енгізілгенге дейін заң жобасы ашық НҚА интернет-порталында орналастырылады және ол бойынша ғылыми лингвистикалық сараптама жүргізу қамтамасыз етіледі.
55. Заң жобасын Премьер-Министрдің Кеңсесіне енгізу тәртібі Үкімет Регламентінде белгіленеді.
6-тарау. Пилоттық жоба
56. Пилоттық жоба заң жобасында ұсынылып отырған норманы сынау және оның тиімділік деңгейін айқындау мақсатында жүргізіледі.
57. Егер заң жобасында ұсынылып отырған құқық нормасы алдын ала сынауды талап ететін болса, онда бұл құқық нормасы өзі қамтылатын заңмен, оның қолданылуының белгілі бір мерзімдерімен шектеледі.
Сыналатын норма қолданылатын кезеңде уәкілетті орган сыналатын норманың тиімділігін бағалауды жүргізеді, оның барысында оң және теріс салдары, осындай реттеуді қолдануға әсер еткен әлеуметтік және өзге де факторлар, пилоттық жобаны жүргізуге байланысты жұмсалған шығыстар мен алынған кірістер айқындалады.
58. Сыналатын құқық нормасын қолдану практикасын талдауда мыналар:
1) сыналатын норманың қолданылу саласын айқындау;
2) сұрау салулар жіберу, сауалнама жүргізу, пікірлер жинау және т. б. арқылы құқық қолдану практикасында сыналатын норманың тиімділік деңгейін айқындау;
3) сыналатын норма қолданысқа енгізілгеннен кейінгі оң және теріс салдарын талдау;
4) сыналатын норма бойынша азаматтардың, заңды тұлғалардың мемлекеттік органдарға өтініштерін талдау;
5) сыналатын норманы қолдану практикасына қатысты прокурорлық қадағалау актілерін талдау;
6) өтініштердің жиілігі мен қабылданған шешімдерді ескере отырып, сот актілерін талдау;
7) БАҚ-та және жалпыға бірдей қолжетімді телекоммуникация желілеріндегі интернет-ресурстарда, оның ішінде әлеуметтік желілерде қамтылған ақпаратты талдау;
8) сыналатын норманың құқық қолдану практикасы бойынша статистикалық деректерді жинау және т. б. қамтылады.

Проекты кодексов рассматриваются: при первичном поступлении – в течение 20 (двадцать) рабочих дней, при вторичном поступлении – в течение 10 (десять) рабочих дней, если иное не установлено Регламентом Правительства.
53. По полученным замечаниям и (или) предложениям проект закона дорабатывается. По отклоненным замечаниям и (или) предложениям разработчиком представляется мотивированное обоснование.
Вносимые в проект закона изменения и (или) дополнения должны быть обсуждены с рабочей группой.
При повторном согласовании проекта закона согласующими государственными органами замечания и (или) предложения могут быть даны только по новым и (или) доработанным положениям проекта закона.
54. После согласования проекта закона с государственными органами и организациями и до его внесения в Канцелярию Премьер-Министра проект закона размещается на интернет-портале открытых НПА и по нему обеспечивается проведение научной лингвистической экспертизы.
55. Порядок внесения проекта закона в Канцелярию Премьер-Министра устанавливается Регламентом Правительства.
Глава 6. Пилотный проект
56. Пилотный проект проводится в целях апробирования и определения уровня эффективности предлагаемой нормы в проекте закона.
57. В случае если предлагаемая в проекте закона норма права предварительно требует апробирования, то данная норма права ограничивается законом, в котором она содержится, определенными сроками ее действия.
В период действия апробируемой нормы уполномоченный орган проводит оценку эффективности апробируемой нормы, в ходе которой определяются позитивные и негативные последствия, социальные и иные факторы, оказавшие влияние на применение такого регулирования, произведенные расходы и полученные доходы в связи с проведением пилотного проекта.
58. Анализ практики применения апробируемой нормы права включает:
1) определение сферы действия апробируемой нормы;
2) определение уровня эффективности апробируемой нормы в правоприменительной практике путем направления запросов, проведения опросов, сбора отзывов и др.;
3) анализ положительных и отрицательных последствий после введения в действие апробируемой нормы;
4) анализ обращений граждан, юридических лиц в государственные органы по апробируемой норме;
5) анализ актов прокурорского надзора относительно практики применения апробируемой нормы;
6) анализ судебных актов с учетом частоты обращений и принятых решений;
7) анализ информации, содержащейся в СМИ и на интернет-ресурсах в общедоступных сетях телекоммуникаций, в том числе в социальных сетях;
8) сбор статистических данных по правоприменительной практике апробируемой нормы и др.

59. Талдау қорытындылары бойынша әзірлеуші сыналанатын норманың тиімділік деңгейі туралы есеп жасайды, оған тиісті талдау жүргізу барысында жиналған барлық қажетті материалдар қоса беріледі.
Егер сыналанатын норма азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын және (немесе) кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, есеп ҰКП-мен және (немесе) қоғамдық кеңестермен де келісіледі.
60. Талдау нәтижесі теріс болған кезде сыналатын норма пилоттық жоба шеңберінде ол қабылданған мерзім өткеннен кейін өз қолданысын тоқтатады.
Талдаудың оң нәтижесі болған кезде әзірлеуші орган сыналатын норманы қабылдау туралы заң жобасын әзірлейді, оған міндетті түрде сыналанған норманың тиімділік деңгейі туралы есеп қоса беріледі.
7-тарау. Заң жобаларын әзірлеудің оңайлатылған тәртібі
61. Оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заң жобаларына консультативтік құжатты және тұжырымдама жобасын әзірлеу жөніндегі талаптар қолданылмайды.
Заң жобаларын дайындаудың оңайлатылған тәртібі конституциялық емес, оның ішінде адамның және азаматтың Конституцияда бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіреді деп танылған заң нормаларына қатысты қолданылады.
62. Заң жобаларын әзірлеудің оңайлатылған тәртібі мыналарды:
1) заң жобасын дайындауды;
2) заң жобасын ашық НҚА интернет-порталында орналастыруды және осы Қағидаларға сәйкес заң жобасын мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісуді;
3) заң жобаларына лингвистикалық сараптама жүргізуді;
4) заң жобасын Үкіметке енгізуді және оны Үкімет Регламентіне сәйкес қарауды;
5) заң жобаларын Қазақстан Республикасының Президентімен заң жобаларын келісу қағидаларына сәйкес Президент Әкімшілігімен келісуді;
6) заң жобасын Парламент Мәжілісіне енгізуді;
7) заң жобаларын Парламент палаталарында қарау кезінде оларды ұсынуды және сүйемелдеуді қамтиды.
63. Конституциялық емес, оның ішінде адамның және азаматтың Конституцияда бекітілген құқықтары мен бостандықтарына нұқсан келтіреді деп танылған заңдардың нормаларына қатысты оңайлатылған тәртіппен әзірленетін заң жобасында Конституциялық Кеңестің шешімін іске асыруға бағытталған нормалар ғана қамтылуға тиіс.
8-тарау. Қабылданған заңды сүйемелдеу
64. Парламент заңды қабылдағаннан кейін жеті жұмыс күнінен кешіктірмей әзірлеуші орган қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын бекітеді, ол Әділет министрлігімен және БАҚ саласындағы уәкілетті органмен міндетті түрде келісіледі.
Қабылданған заң бойынша ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасы реттеудің жаңа (өзгертілген) тәсілдерін енгізудің нақты мерзімдерін, реттеу субъектілерінің жаңа (өзгертілген) құқықтары, міндеттері мен жауапкершілігі, нысаналы топтар, экономика және қоғам үшін күтілетін салдар, өзге де жаңалықтар (жаңалықтардың шектеулі форматта сыналуы), қабылданған тәсілдердің нормативтік-құқықтық, қаржы-экономикалық, инфрақұрылымдық қамтамасыз етілуі туралы хабардар етуді және түсіндіруді, қабылданған заңнамалық өзгерістерді іске асыруға тартылған тұлғаларды ақпараттық-әдістемелік сүйемелдеуді және олардың үйлестірілген жұмысын қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін іс-шаралардың толық тізбесін көздеуге тиіс.
Осы Қағидаларға 9-қосымшада көзделген азаматтарды хабардар ету жөніндегі іс-шаралар тізбесі ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасы болып табылады. Ақпараттық сүйемелдеу мен түсіндірудің үлгілік бағдарламасының талаптары онда айқындалған индикаторларға сәйкес толық көлемде іске асырылуға тиіс, бұл ретте мемлекеттік органдар өздерінің ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламаларында міндетті іс-шаралармен қатар азаматтарды хабардар ету жөніндегі қосымша іс-шараларды қарастыра алады.

59. По итогам анализа разработчиком составляется отчет об уровне эффективности апробируемой нормы, к которому прилагаются все необходимые материалы, собранные в ходе проведения соответствующего анализа.
Отчет также согласовывается с НПП и (или) общественными советами, в случае если апробируемая норма затрагивает права и свободы граждан и (или) интересы субъектов предпринимательства.
60. При отрицательном результате анализа апробируемая норма прекращает свое действие после истечения срока, на который он был принят, в рамках пилотного проекта.
При положительном результате анализа органом-разработчиком разрабатывается проект закона о принятии апробированной нормы, к которому в обязательном порядке прилагается отчет об уровне эффективности апробируемой нормы.
Глава 7. Упрощенный порядок разработки проектов законов
61. На проекты законов, разрабатываемые в упрощенном порядке, не распространяются требования по разработке консультативного документа и проекта концепции.
Упрощенный порядок подготовки проектов законов применяется в отношении норм законов, признанных неконституционными, в том числе ущемляющими закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина.
62. Упрощенный порядок разработки проектов законов включает:
1) подготовку проекта закона;
2) размещение проекта закона на интернет-портале открытых НПА и согласование проекта закона с заинтересованными государственными органами и организациями в соответствии с настоящими Правилами;
3) проведение лингвистической экспертизы проектов законов;
4) внесение проекта закона в Правительство и его рассмотрение в соответствии с Регламентом Правительства;
5) согласование проектов законов с Администрацией Президента в соответствии с Правилами согласования с Президентом Республики Казахстан проектов законов;
6) внесение проекта закона в Мажилис Парламента;
7) представление и сопровождение проектов законов при их рассмотрении в Палатах Парламента.
63. Проект закона, разрабатываемый в упрощенном порядке в отношении норм законов, признанных неконституционными, в том числе ущемляющими закрепленные Конституцией права и свободы человека и гражданина, должен содержать только нормы, направленные на реализацию решения Конституционного Совета.
Глава 8. Сопровождение принятого закона
64. Не позднее семи рабочих дней после принятия закона Парламентом, органом-разработчиком утверждается программа информационного сопровождения и разъяснения принятого закона, которая в обязательном порядке согласовывается с Министерством юстиции и уполномоченным органом в области СМИ.
Программа информационного сопровождения и разъяснения по принятому закону должна предусматривать полный перечень мероприятий, позволяющих обеспечить информирование и разъяснение конкретных сроков введения новых (измененных) подходов регулирования, о новых (измененных) правах, обязанностях и ответственности субъектов регулирования, ожидаемых последствиях для целевых групп, экономики и общества, иных нововведениях (апробации нововведений в ограниченном формате), нормативно-правовой, финансово-экономической, инфраструктурной обеспеченности принятых подходах, информационно-методическое сопровождение и скоординированную работу лиц, вовлеченных в реализацию принятых законодательных изменений.
Перечень мероприятий по информированию граждан, предусмотренный в приложении 9 к настоящим Правилам, является типовой программой информационного сопровождения и разъяснения. Требования типовой программы информационного сопровождения и разъяснения должны реализовываться в полной мере согласно определенным в ней индикаторам, при этом государственные органы в своих программах информационного сопровождения и разъяснения наряду с обязательными могут предусмотреть дополнительные мероприятия по информированию граждан.

65. Қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеу және түсіндіру бағдарламасын іске асыру туралы есеп Әділет министрлігіне және БАҚ саласындағы уәкілетті органға ұсынылады. Әділет министрлігі ұсынылған ақпаратты талдап қорытындылайды және оны есепті жылдан кейінгі жылдың 25 қаңтарына дейін Премьер-Министр Кеңсесіне жібереді.
66. Қабылданған заңның тиімділігін бағалауды қамтамасыз ету мақсатында әзірлеуші жыл сайын, заң қабылданғаннан кейін келесі бес жыл ішінде Әділет министрлігіне консультативтік құжатта көрсетілген нысаналы индикаторларға қол жеткізу деңгейі туралы есеп беріп отырады.
Қабылданған заңның тиімділігін бағалау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 29 тамыздағы № 486 қаулысымен бекiтiлген Құқықтық мониторинг жүргізу қағидаларында белгіленген тәртіппен нормативтік құқықтық актінің құқықтық мониторингі шеңберінде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
1-қосымша
"_____________________________________________" бойынша реттеушілік саясаттың консультативтік құжаты
1. Реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын әзірлеу негіздері:
Бұл бөлім Қазақстан Республикасы Президентінің Қазақстан халқына Жолдауы, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің жыл сайынғы жолдауының ережелері, Қазақстан Республикасы Конституциялық Кеңесінің, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының нормативтік қаулылары, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттары және оларды іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарлары, Үкімет шешімдері, нормативтік құқықтық актінің құқықтық мониторингі және нормативтік құқықтық актілердің тиімділігін талдау нәтижелері, қоғамдық өмірдің тиісті салалары мен аяларында Қазақстан Республикасының заңнамасын, қолданыстағы заңнаманың проблемалары бойынша өткізілетін ғылыми-практикалық конференциялардың, семинарлардың, кеңестердің материалдарын, жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін, үкіметтік емес ұйымдар ұсынатын материалдарды, бұқаралық ақпарат құралдарындағы ақпаратты қолдану практикасы ескеріле отырып толтырылады.
2. Шешу үшін заңнамалық реттеу талап етілетін проблеманы сипаттау:
Бұл бөлімде қолданыстағы заңнамалық реттеу шеңберіндегі құқық қолдану практикасын қоса алғанда, мемлекеттік реттеу саласындағы қазіргі проблемалардың қысқаша сипаттамасы келтіріледі. Проблемалардың толық сипаттамасы осы нысанның 9-бөлімінің "Ағымдағы жағдай" деген бағанында келтіріледі.
Проблеманы сипаттау кезінде әзірлеуші орган проблеманың негізгі себептерін және сипатталған проблеманың деңгейі мен маңыздылығын көрсететін нақты талдамалық ақпаратты ұсынады.
Проблемаларды сипаттау кезінде зерттеу, әлеуметтік сауалнамалар, халықаралық және өзге ұйымдардың алынған ұсыныстары және басқалар қолданылуы мүмкін. Бөлім осы Қағидалардың ережелері ескеріле отырып толтырылады.
Әзірлеуші сілтеме жасайтын барлық материалдар реттеушілік саясаттың консультативтік құжатына қосымша болып табылады.
Р/с
Проблемалық мәселе
Туындаған проблеманың негізгі себептері
Сипатталған проблеманың деңгейі мен маңыздылығын көрсететін талдамалық ақпарат
1.
2.

65. Отчет о реализации программы информационного сопровождения и разъяснения принятого закона представляется в Министерство юстиции и уполномоченным органом в области СМИ. Министерство юстиции анализирует и обобщает представленную информацию и до 25 января года, следующего за отчетным, направляет в Канцелярию Премьер-Министра.
66. В целях обеспечения оценки эффективности принятого закона ежегодно, в течение последующих пяти лет после принятия закона, разработчик представляет в Министерство юстиции отчет об уровне достижения отраженных в консультативном документе целевых индикаторов.
Оценка эффективности принятого закона осуществляется в рамках правового мониторинга нормативного правового акта в порядке, установленном Правилами проведения правового мониторинга, утвержденными постановлением Правительства от 29 августа 2016 года № 486.
Приложение 1
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Консультативный документ регуляторной политики
"____________________________________________________"
1. Основания разработки консультативного документа регуляторной политики:
Данный раздел заполняется с учетом Послания Президента Республики Казахстан народу Казахстана, положений ежегодного послания Конституционного Совета Республики Казахстан, нормативных постановлений Конституционного Совета Республики Казахстан, Верховного Суда Республики Казахстан, документов Системы государственного планирования и планов мероприятий по их реализации, решений Правительства, результатов правового мониторинга нормативного правового акта и анализа эффективности нормативных правовых актов, практики применения законодательства Республики Казахстан в соответствующих отраслях и сферах общественной жизни, материалов научно-практических конференций, семинаров, совещаний, проводимых по проблемам действующего законодательства, обращений физических и юридических лиц, материалов, предоставляемых неправительственными организациями, информации, содержащейся в средствах массовой информации.
2. Описание проблемы, для решения которой требуется законодательное регулирование:
В данном разделе приводится краткое описание существующих проблем в сфере государственного регулирования, включая правоприменительную практику в рамках действующего законодательного регулирования. Подробное описание проблем приводится в столбце "Текущая ситуация" раздела 9 настоящей формы.
При описании проблемы органом-разработчиком приводятся основные причины возникшей проблемы и конкретные аналитические сведения, показывающие уровень и значимость описываемой проблемы.
При описании проблем могут быть использованы данные исследований, социологических опросов, полученных рекомендаций международных и иных организаций и другое. Раздел заполняется с учетом положений настоящих Правил.
Все материалы, на которые ссылается разработчик, являются приложением к консультативному документу регуляторной политики.
№ п/п Проблемный вопрос Основные причины возникшей проблемы Аналитические сведения, показывающие уровень и значимость описываемой проблемы
1.
2.

3. Сипатталған проблеманы шешудің ұсынылған жолдары:
Бұл бөлімде әзірлеуші ұсынылып отырған шешімнің оң және теріс салдарын, оның ішінде реттеу субъектілері, бенефициарлар, мемлекет және басқа топтар үшін пайдалар мен шығындарды (материалдықтан да басқа), сондай-ақ шешімді қабылдауға байланысты туындайтын мүмкіндіктер мен тәуекелдерді сипаттай отырып, проблемаларды шешудің өз пайымын келтіреді. Бөлім осы Қағидалардың 16-тармағы 2) және 3) тармақшаларының және 17 – 23-тармақтарының ережелері ескеріле отырып толтырылады.
4. Проблеманы шешудің қарастырылған балама жолдары (егер ықтимал баламаларға талдау жүргізілсе):
Бұл бөлім, егер әзірлеуші орын алып отырған проблемаларды шешудің түрлі балама жолдарын, оның ішінде нысаналы топтардың, ұйымдардың ұсыныстары негізінде талдау жүргізсе, толтырылады. Бөлім осы нысанның 3-бөліміне ұқсас толтырылады.
5. Жария талқылауға арналған нысаналы топтар:
Бөлімде проблемалардың әзірлеуші ұсынып отырған шешімдері әсер ететін болжамды реттеудің нысаналы топтарының толық тізбесі көрсетіледі. Бұл ретте әр топқа тікелей немесе жанама әсерінің сипаты сипатталады. Сондай-ақ нысаналы топтардың қазіргі өкілдері олармен консультациялар өткізу үшін көрсетіледі.
6. Нысаналы топтарды хабардар ету тәсілдері:
Бөлімде осы Қағидаларда көзделген алдағы жария талқылаулар туралы нысаналы топтарды хабардар ету тәсілдері сипатталады. Хабардар ету тәсілдерін әзірлеуші өзіндік ерекшеліктерін ескере отырып, барлық мүдделі субъектілерге ақпаратты неғұрлым тиімді жеткізуді қамтамасыз ететіндей етіп таңдауға тиіс.
7. Жария талқылау тәсілі:
Реттеу жоспарланып отырған қоғамдық қатынастардың ерекшеліктеріне байланысты талқылаулар осы Қағидаларда белгіленген бір немесе бірнеше тәсіл пайдаланыла отырып жүргізілуі мүмкін.
Оларды жүргізудің реттілігін әзірлеуші өзі айқындайды.
8. Ағымдағы жағдайды, халықаралық тәжірибені және реттеудің ұсынылатын тетіктерін талдау:
Р/с
Ағымдағы жағдай
Халықаралық тәжірибе
Ұсынылатын реттеу
1.
2.
Бөлім осы Қағидалардың 6 – 17-тармақтарының ережелері ескеріле отырып толтырылады. Проблемалардың әрбір бағыты бойынша жеке жол толтырылады. Егер бір бағыттың ішінде бірнеше дербес блок болса, онда әрбір блок жеке жолға жазылады.
Ұсынылып отырған реттеу тетіктері бойынша ықтимал салдарды есептеу осы нысанның 9-бөліміне сәйкес жүзеге асырылады.
9. Проблеманы өлшеу индикаторлары және күтілетін нәтижелер:
Бұл бөлімде проблемалардың ауқымын, сондай-ақ қажетті шаралар қабылданғаннан кейін, оның ішінде заңнамалық ресімдеу бойынша реттеудің тиімділігін бағалауға мүмкіндік беретін нақты, басым цифрлық индикаторлар қамтылуға тиіс.
Бұл бөлімде әзірлеуші орган алдағы бес жыл бойынша күтілетін нәтижелерді көрсетуге тиіс. Бұл ретте енгізілген реттеудің тиімділігін кейіннен бағалау мақсатында мұндай нәтижелер негізінен сандық есеппен басым берілуге тиіс.
Р/с №
Ағымдағы көрсеткіштер
1 жылда қол жеткізілетін нәтижелер (заң қабылданғаннан кейін)
2 жылда қол жеткізілетін нәтижелер (заң қабылданғаннан кейін)
3 жылда қол жеткізілетін нәтижелер (заң қабылданғаннан кейін)
4 жылда қол жеткізілетін нәтижелер (заң қабылданған нан кейін)
5 жылда қол жеткізілетін нәтижелер (заң қабылданғаннан кейін)
1.
2.
Бөлім осы Қағидалардың 9-тармағының ережелері ескеріле отырып толтырылады.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
2-қосымша
"______________________________" бойынша реттеушілік саясаттың консультативтік құжатын жария талқылаулардың қорытындылары жөніндегі есеп
Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында реттеушілік саясаттың консультативтік құжатының жарияланған күні _______
Жария талқылауларды өткізілетін күн (күндер):
Ашық НҚА порталында жария талқылаулар ______
Көпшілік тыңдаулар ______
Пікірсайыс_____
Жария талқылаулар аяқталатын күн (күндер):
Ашық НҚА порталында жария талқылаулар ______
Көпшілік тыңдаулар ______
Пікірсайыс_____
Жария талқылаулар өткізу нысаны (нысандары) _______
Ашық НҚА порталында жария талқылаулар ______
Көпшілік тыңдаулар ______
Пікірсайыс_____
Барлық түскен ескертулер мен ұсыныстар _____
Оның ішінде, қабылданды ____
Қабылданған жоқ (қабылданбау негіздері) _____
Келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар кестесі
Р/с
Автор
Ұсыныс / ескерту
МО ұстанымы
Ескертпе

3. Предлагаемые пути решения описанной проблемы:
В данном разделе разработчик приводит свое видение решения проблем (ы) с описанием положительных и отрицательных последствий предлагаемого решения, в том числе выгод и затрат (не только материальных) для субъектов регулирования, бенефициаров, государства и других групп, а также возможностей и рисков, возникающих в связи с принятием решения. Раздел заполняется с учетом положений подпунктов 2) и 3) пункта 16 и пунктов 17 - 23 настоящих Правил.
4. Рассмотренные альтернативные пути решения проблемы (если проводился анализ возможных альтернатив):
Данный раздел заполняется в случае, если разработчик проводил анализ различных альтернативных путей решения имеющихся проблем, в том числе на основании предложений целевых групп, организаций. Раздел заполняется по аналогии с разделом 3 настоящей формы.
5. Целевые группы для публичного обсуждения:
В разделе указывается исчерпывающий перечень целевых групп предполагаемого регулирования, на которые окажут воздействие предлагаемые разработчиком решения проблем. При этом описывается характер непосредственного или косвенного воздействия на каждую группу. Также указываются существующие представители целевых групп для проведения с ними консультаций.
6. Способы уведомления целевых групп:
В разделе описываются способы уведомления целевых групп о предстоящих публичных обсуждениях, предусмотренные настоящими Правилами. Способы уведомления должны подбираться разработчиком таким образом, чтобы обеспечить наиболее эффективное доведение информации до всех заинтересованных субъектов с учетом их специфики.
7. Способ публичного обсуждения:
В зависимости от особенностей общественных отношений, планируемых к регулированию, обсуждения могут проводиться с использованием одного или нескольких способов, установленных настоящими Правилами.
Последовательность их проведения определяется разработчиком самостоятельно.
8. Анализ текущий ситуации, международного опыта и предлагаемых механизмов регулирования:
№ п/п Текущая ситуация Международный опыт Предлагаемое регулирование
1.
2.
Раздел заполняется с учетом положений пунктов 6 - 17 настоящих Правил. По каждому направлению имеющихся проблем заполняется отдельная строка. В случае если внутри одного направления имеется несколько самостоятельных блоков, то каждый блок расписывается в отдельной строке.
Расчет возможных последствий по предлагаемым механизмам регулирования осуществляется в соответствии с разделом 9 настоящей формы.
9. Индикаторы измерения проблемы и ожидаемые результаты:
Данный раздел должен содержать конкретные, преимущественно цифровые индикаторы, позволяющие оценить масштаб проблем, а также эффективность регулирования после принятия необходимых мер, в том числе по законодательному оформлению.
В данном разделе орган-разработчик должен отразить ожидаемые результаты в разрезе пяти предстоящих лет. При этом такие результаты должны преимущественно подаваться цифровым расчетом с целью последующей оценки эффективности введенного регулирования.
№ п/п Текущие показатели Результаты, которые будут достигнуты за 1 год (после принятия закона) Результаты, которые будут достигнуты за 2 года (после принятия закона) Результаты, которые будут достигнуты за 3 года (после принятия закона) Результаты, которые будут достигнуты за 4 года (после принятия закона) Результаты, которые будут достигнуты за 5 лет (после принятия закона)
1.
2.
Раздел заполняется с учетом положений пункта 9 настоящих Правил.
Приложение 2
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Отчет по итогам публичных обсуждений консультативного документа регуляторной политики
"______________________________"
Дата опубликования консультативного документа регуляторной политики на интернет-портале открытых нормативных правовых актов _______
Дата (ы) проведения публичных обсуждений:
Публичные обсуждения на портале открытых НПА ______
Публичные слушания ______
Дебаты_____
Дата (ы) окончания публичных обсуждений:
Публичные обсуждения на портале открытых НПА ______
Публичные слушания ______
Дебаты_____
Форма (ы) проведения публичных обсуждений _______
Публичные обсуждения на портале открытых НПА ______
Публичные слушания ______
Дебаты_____
Всего поступило замечаний и предложений _____
Из них принято ____
Не принято (основания непринятия) _____
Таблица поступивших замечаний и предложений
№ п/п Автор Предложение/замечание Позиция ГО Примечание

1. Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына түскен ескертулер және (немесе) ұсыныстар
1.1. Осы есептің басқа бөлімдерінде көрсетілген субъектілерді қоспағанда, жария талқылау процесінде (ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына) түскендер
1.
2.
1.2. Осы есептің басқа бөлімдерінде көрсетілген субъектілерді қоспағанда, пікірсайыстарда немесе жария тыңдауларда тікелей түскендер
1.
2.
2. Қоғамдық кеңес мүшелерінен түскендер
1.
2.
3. Сараптамалық кеңес мүшелерінен түскендер
1.
2.
4. ҰКП-дан түскендер
1.
2.

1. Поступившие замечания и (или) предложения на интернет-портал открытых нормативных правовых актов
1.1. Поступившие в процессе публичных обсуждений (на интернет-портал открытых нормативных правовых актов), за исключением субъектов, указанных в других разделах настоящего отчета
1.
2.
1.2. Поступившие непосредственно на дебатах или публичных слушаниях, за исключением субъектов, указанных в других разделах настоящего отчета
1.
2.
2. Поступившие от членов общественного совета
1.
2.
3. Поступившие от членов экспертного совета
1.
2.
4. Поступившие от НПП
1.
2.

5. Аккредиттелген коммерциялық емес ұйымдардан түскендер
1.
2.
3.
6. Заңнама және құқықтық ақпарат институтынан келіп түскендер
1.
2.
3.
Бұл ретте әзірлеуші орган есепте жария талқылау шеңберінде жүргізілген басқа да жұмыстарды сипаттауы мүмкін.
* Есептің 1.1, 2-5-бөлімдерін қалыптастыру автоматты түрде ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жүзеге асырылады.
1.2-бөлімді әзірлеуші қалыптастырады және осы есепке енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
3-қосымша
"________________________________________________" заңының жобасы тұжырымдамасының жобасы

5. Поступившие от аккредитованных некоммерческих организаций
1.
2.
3.
6. Поступившие от Института законодательства и правовой информации
1.
2.
3.
При этом органом-разработчиком в отчете могут быть описаны и другие работы, проведенные в рамках публичного обсуждения.
* Формирование разделов 1.1, 2-5 отчета осуществляется автоматически на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Раздел 1.2 формируется разработчиком и включается в данный отчет.
Приложение 3
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Проект концепции проекта закона
"________________________________________________"

1. Заң жобасының атауы.
2. Заң жобасын әзірлеу қажеттігінің негіздемесі
3. Жария талқылау нәтижелері
Р/с
Ұсынылған шешім
Қоғамның (нысаналы топтардың) көзқарасы
1.
2.
4. Заң жобасының қабылдау мақсаттары.
5. Заң жобасын реттеу нысанасы.
6. Заң жобасының құрылымы мен мазмұны.
7. Заң жобасы қабылданған жағдайда болжанатын құқықтық және әлеуметтік-экономикалық салдар.
8. Заң жобасын іске асыруға байланысты болжанатын қаржы шығындары.
9. Басқа заңнамалық актілерді әзірленетін заң жобасына бір мезгілде (кейіннен) сәйкес келтіру қажеттігі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
4-қосымша
"______________________________" заңының жобасы тұжырымдамасының жобасын жария талқылаудың қорытындылары жөніндегі есеп
Заң жобасы тұжырымдамасы жобасының ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жарияланған күні _______
Жария талқылаулар өткізілетін күн (күндер) ______
Жария талқылаулар аяқталатын күн (күндер) ______
Барлық түскен ескертулер мен ұсыныстар _____
Оның ішінде, қабылданды ____
Қабылданған жоқ (қабылданбау негіздері) _____
Келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар кестесі
Р/с №
ВАК мүшесі
Ұсыныс / ескерту
МО ұстанымы
Ескертпе
1.
2.
3.
7. Ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталына түскен ескертулер және (немесе) ұсыныстар
7.1. Осы есептің басқа бөлімдерінде көрсетілген субъектілерді қоспағанда, жария талқылау процесінде (ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында) түскендер
Р/с №
Авторы
Ұсыныс / ескерту
МО ұстанымы
Ескертпе
1.
2.
Бұл ретте әзірлеуші орган есепте жария талқылау шеңберінде жүргізілген басқа да жұмыстарды сипаттауы мүмкін.
* Есептің 1.1, 2-5-бөлімдерін қалыптастыру автоматты түрде ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жүзеге асырылады.
1.2-бөлімді әзірлеуші қалыптастырады және осы есепке енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
заң шығару жұмысының қағидаларына
5-қосымша
Заң жобасын ақпараттық сүйемелдеудің және түсіндірудің үлгі бағдарламасы
Р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Мерзімі
Нысаналы индикатор
Жауаптылар
1 2 3 4 5 6
Ұйымдастыру жұмысы
1.
Заңды әзірлеушілер, баспасөз қызметі және өзге де құрылымдық бөлімшелер арасында үздіксіз және тиімді жұмысты қамтамасыз ету
ішкі бұйрық/қағидалар/алгоритм
әзірлеуші орган
2.
Қызмет саласын көрсете отырып, әзірлеушілердің Т.А.Ә. мен байланыстары көрсетілген тізімді дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу (әсіресе, бұл ведомствоаралық заң жобаларына қатысты)
заң жобасын әзірлеуге жауапты лауазымды тұлғалардың тізімі
ашық НҚА порталында жарияланған күнге дейін 5 жұмыс күні қалғанда
әзірлеуші орган
3.
Спикерлер тізімін (Т.А.Ә., байланыстары, қызмет саласы, қолайлы тіл көрсетіле отырып) дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу. Спикерлер тізімі әзірлеушілерден, жұмыс тобының мүшелерінен, осы саладағы сарапшылардан, қоғам белсенділерінен тұруы тиіс
спикерлер тізімі
ашық НҚА порталында жарияланған күнге дейін 5 жұмыс күні қалғанда
1 тізімнен кем емес
әзірлеуші орган
3.
Әлеуетті тәуекелдер (ұйымдастырушылық, заңдық, әлеуметтік) бойынша ақпаратты дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу
тәуекелдерді талдау
ашық НҚА порталында жарияланған күнге дейін 5 жұмыс күні қалғанда
кемінде 1 талдамалық жазба
әзірлеуші орган
4.
Жиі қойылатын сұрақтарды талдауды және оларға жауаптарды БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу және әзірлеуші органның сайтына орналастыру
ақпаратты жариялау
НҚА ашық талқылауының бүкіл мерзімі ішінде (бірінші аптаның қорытындысы бойынша, екінші аптаның қорытындысы бойынша, үшінші аптаның қорытындысы бойынша, төртінші аптаның қорытындысы бойынша)
кемінде 2 ақпараттық-анықтамалық материал
әзірлеуші орган
5.
Ақпараттық өріске тұрақты мониторинг жүргізу
мониторингтік қызмет
НҚА ашық талқылаудың бүкіл мерзімі ішінде
ақпараттық-анықтамалық материалдар
әзірлеуші орган
6.
Заң жобасының негізгі аспектілерін ілгерілету және түсіндіру бойынша медиа-өнімдерді (ақпараттық кесте, теле-кесте, бейнероликтер және т. б.) қажеттігіне қарай дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу
ақпараттық кесте және бейнероликтер
ашық НҚА порталында жарияланған күнге дейін 5 жұмыс күні қалғанда
мемлекеттік және орыс тілдерінде кемінде 2 медиа-өнім
әзірлеуші орган
АҚДМ
Ақпараттық жұмыс
1.
Заң жобасы бойынша браузерлерде іздестіру үшін түйін сөздер тізбесін әзірлеу және мемлекеттік органдар сайттарының шоғырландырылған жүйесін үйлестірушіге беру
түйін сөздер тізбесі
ашық НҚА порталында жарияланған күнге дейін 5 жұмыс күні қалғанда
1 тізбеден кем емес
әзірлеуші орган
2.
НҚА жобасын әзірлеуші органның өз ресурстарында түсіндірме жазбаны, НҚА жобасына байланысты заңға тәуелді актілердің тізбесін, қызмет саласын көрсете отырып, әзірлеушілердің Т.А.Ә. және байланыстарын орналастыру
әзірлеуші органның өз ресурстарында жариялау
Ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде
сайт бойынша және Google, Yandex, Mail, Explorer іздеу жүйелерінде іздеу мүмкіндігі бар бір сілтемемен кемінде 5 құжат
әзірлеуші орган
3.
Әзірлеуші органдардың бірінші басшыларының жеке парақшаларында және әлеуметтік желілерінде мемлекеттік және орыс тілдерінде үлгілік хабарлама орналастыру
хабарламаны әлеуметтік желілердегі жеке парақшаларда жариялау
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде
әлеуметтік желілердің кемінде 2 түрін қамту
әзірлеуші орган
4.
Түсіндірме жазбаны, заң жобасын, заңға тәуелді актілер тізбесін, баспасөз конференциясын өткізудің орындылығы туралы шешім қабылдау үшін тәуекелдерді талдауды дайындау және Президент жанындағы Орталық коммуникациялар қызметіне жіберу
ақпараттық-анықтамалық материалдар
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 10-шы күні
ақпараттық-анықтамалық материалдар
әзірлеуші орган,
ОКҚ
5.
Медиа-өнімдерді (ақпараттық кестені, бейнероликтерді) дайындау және өз ресурстарында, бірінші басшылардың әлеуметтік желілеріндегі жеке парақшаларда орналастыру
ақпараттық кесте мен бейнероликтерді жариялау
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 3 жұмыс күні ішінде
кемінде 3 ресурста кемінде 2 жарияланым
әзірлеуші орган
6.
Заң жобасын сараптамалық сүйемелдеуді ұйымдастыру
сарапшыларды тарту
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін
кемінде 3 ресурста кемінде 2 жарияланым
әзірлеуші орган
7.
Әлеуметтік желілердегі онлайн-алаңдарда заң жобасының тақырыбын талқылау
әлеуметтік желілердегі онлайн-алаңдар
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін
кемінде 2 талқылау
әзірлеуші орган
8.
БАҚ-та мақалалардың қазақ және орыс тілдерінде шығуын ұйымдастыру
интернет-порталдардағы және баспа басылымдарындағы мақалалар
талқылау барысы бойынша ақпаратты жаңарта отырып, талқылаудың бүкіл кезеңі
интернет-ресурстарда кемінде 2 мақала және баспа басылымдарында мақала
әзірлеуші орган,
АҚДМ
9.
Әзірлеуші орган берген ақпараттық кестелер мен бейнероликтерді БАҚ-та және әлеуметтік желілерде орналастыру (қажет болған кезде)
БАҚ-та және әлеуметтік желілердегі жарияланымдар
талқылау барысы бойынша ақпаратты жаңарта отырып, талқылаудың бүкіл кезеңі

1. Название проекта закона.
2. Обоснование необходимости разработки проекта закона.
3. Результаты публичного обсуждения
№ п/п Предлагаемое решение Отношение общественности (целевых групп)
1
2
4. Цели принятия проекта закона.
5. Предмет регулирования проекта закона.
6. Структура и содержание проекта закона.
7. Предполагаемые правовые и социально-экономические последствия в случае принятия проекта закона.
8. Предполагаемые финансовые затраты, связанные с реализацией проекта закона.
9. Необходимость одновременного (последующего) приведения других законодательных актов в соответствие с разрабатываемым проектом закона.
Приложение 4
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Отчет по итогам публичных обсуждений проекта концепции проекта закона
"______________________________"
Дата опубликования проекта концепции проекта закона на интернет-портале открытых нормативных правовых актов _______
Дата (ы) проведения публичных обсуждений ______
Дата (ы) окончания публичных обсуждений______
Всего поступило замечаний и предложений _____
Из них принято ____
Не принято (основания непринятия) _____
Таблица поступивших замечаний и предложений
№ п/п Член МВК Предложение/замечание Позиция ГО Примечание
1.
2.
3.
7. Поступившие замечания и (или) предложения на интернет-портал открытых нормативных правовых актов
7.1. Поступившие в процессе публичных обсуждений (на интернет-портал открытых нормативных правовых актов), за исключением субъектов, указанных в других разделах настоящего отчета
№ п/п Автор Предложение/замечание Позиция ГО Примечание
1.
2.
При этом органом-разработчиком в отчете могут быть описаны и другие работы, проведенные в рамках публичного обсуждения.
* Формирование разделов 1.1, 2-5 отчета осуществляется автоматически на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Раздел 1.2 формируется разработчиком и включается в данный отчет.
Приложение 5
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Типовая программа информационного сопровождения и разъяснения проекта закона
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Срок Целевой индикатор Ответственные
1 2 3 4 5 6
ОРГАНИЗАЦИОННАЯ РАБОТА
1.
Обеспечение бесперебойной и эффективной работы между разработчиками закона, пресс-службой и иными структурными подразделениями
внутренний приказ/правила/алгоритм
орган-разработчик
2.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ списка с указанием Ф.И.О и контактов разработчиков и с указанием сферы деятельности (в особенности это касается межведомственных проектов законов)
список должностных лиц, ответственных за разработку проекта закона
за 5 рабочих дней до даты публикации на портале открытых НПА
орган-разработчик
3.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ списка спикеров (с указанием Ф.И.О., контактов, сферы деятельности, предпочитаемого языка). Список спикеров должен состоять из числа разработчиков, членов рабочей группы, экспертов в данной области, общественников
список спикеров
за 5 рабочих дней до даты публикации на портале открытых НПА
не менее 1 списка
орган-разработчик
4.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ информации по потенциальным рискам (организационные, юридические, социальные)
анализ рисков
за 5 рабочих дней до даты публикации на портале открытых НПА
не менее 1 аналитической записки
орган-разработчик
5.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ и размещение на сайте органа-разработчика анализа часто задаваемых вопросов и ответов на них
публикация информации
в течение всего срока открытого обсуждения НПА (по итогам первой недели, по итогам второй недели, по итогам третьей недели, по итогам четвертой недели)
не менее 2 информационно-справочных материалов
орган-разработчик
6.
Проведение постоянного мониторинга информационного поля
мониторинговая деятельность
в течение всего срока открытого обсуждения НПА
информационно-справочные материалы
орган-разработчик
7.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ по мере необходимости медиа-продуктов по продвижению и разъяснению основных аспектов проекта закона (инфографик, телеграфик, видеороликов и т.д.)
инфографики и видеоролики
за 5 рабочих дней до даты публикации на портале открытых НПА
не менее 2 медиа-продуктов на государственном и русском языках
орган-разработчик МИОР
ИНФОРМАЦИОННАЯ РАБОТА
1.
Разработка и передача координатору консолидированной системы сайтов государственных органов перечня ключевых слов для поиска в браузерах по проекту закона
перечень ключевых слов
за 5 рабочих дней до даты публикации на портале открытых НПА
не менее 1 перечня
орган-разработчик
2.
Размещение на собственных ресурсах органа-разработчика проекта НПА, пояснительной записки, перечня связанных с проектом НПА подзаконных актов, Ф.И.О. и контактов разработчиков с указанием сферы деятельности
публикация на собственных ресурсах органа-разработчика
в течение 3 рабочих дней после опубликования на портале открытых НПА
не менее 5 документов под одной ссылкой с возможностью поиска по сайту и в поисковиках Google, Yandex, Mail, Explorer
орган-разработчик
3.
Размещение на личных страницах и в социальных сетях первых руководителей органов-разработчиков типового сообщения на государственном и русском языках
публикация сообщения на личных страницах в социальных сетях
в течение 3 рабочих дней после опубликования на портале открытых НПА
охват не менее 2 разновидностей социальных сетей
орган-разработчик
4.
Подготовка и направление в Службу центральных коммуникаций при Президенте пояснительной записки, проекта закона, перечня подзаконных актов, анализа рисков для принятия решения о целесообразности проведения пресс-конференции
информационно-справочные материалы
на 10 день после опубликования на портале открытых НПА
информационно-справочные материалы
орган-разработчик, СЦК
5.
Подготовка и размещение медиа- продуктов (инфографик, видеороликов) на собственных ресурсах, личных страницах в социальных сетях первых руководителей
публикация инфографик и видеороликов
в течение 3 рабочих дней после опубликования на портале открытых НПА
не менее 2 публикаций на не менее 3 ресурсах
орган-разработчик
6.
Организация экспертного сопровождения проекта закона
привлечение экспертов
после опубликования на портале открытых НПА
не менее 2 публикаций на не менее 3 ресурсах
орган-разработчик
7.
Обсуждение темы проекта закона на онлайн-площадках в социальных сетях
онлайн-площадки в социальных сетях
после опубликования на портале открытых НПА
не менее 2 обсуждений
орган-разработчи
8.
Организация выхода статей в СМИ на русском и казахским языках
статьи на интернет-порталах и в печатных изданиях
весь период обсуждения с актуализацией информации по ходу обсуждения
не менее 2 статей на интернет-ресурсах и статья в печатных изданиях
орган-разработчик,
МИОР
9.
Размещение инфографик и видеороликов в СМИ и социальных сетях, переданных органом-разработчиком (при необходимости)
публикации в СМИ и социальных сетях
весь период обсуждения с актуализацией информации по ходу обсуждения

әлеуметтік желілерде кемінде 5 мың пайдаланушыны қамтитын кемінде 2 жарияланым
әзірлеуші орган,
АҚДМ
10.
Орталық коммуникациялар қызметінің заң жобасын түсіндіру жөніндегі брифингтерін ақпараттық сүйемелдеу
мемлекеттік БАҚ-тың жаңалықтар блоктарындағы сюжеттер
брифинг өткізілгеннен кейін
кемінде 2 сюжет
әзірлеуші орган,
АҚДМ
ОКҚ
11.
Республикалық және өңірлік телеарналардың бағдарламаларында заң жобасы бойынша сұхбаттарды талқылауды және шығаруды ұйымдастыру (қажеттілігіне қарай)
ток-шоу, интерактивтік және ақпараттық талдамалық бағдарламалар
заң жобасын талқылаудың бүкіл кезеңі
кемінде 3 бағдарлама
әзірлеуші орган,
АҚДМ
12.
Заң жобасын түсіндіру жөніндегі ақпараттық және талдамалық материалдардың интернет-ресурстарда шығуы
материалдардың интернет-ресурстарда шығуы
заң жобасын талқылаудың бүкіл кезеңі
кемінде 5 материал
әзірлеуші орган
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Кейбір заңнамалық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заң жобасына салыстырмалы кесте
Р/с №
Құрылымдық бөлігі
Қолданыстағы редакция
Ұсынылатын редакция
Негіздеме
(тапсырмаларға сілтемелерді, заң жобасы тұжырымдамасының нақты тармағын/ережесін, түзетудің мәнін; енгізілетін әрбір түзетудің нақты және межеленген негіздемесін қоса алғанда)
1.
2.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
7-қосымша
"________________________________________________" заңының жобасын талқылау бойынша түсіндірме жазба
Әзірлеуші мемлекеттік органның атауы;
тиісті нормативтік құқықтық актілерге, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттардың нормаларына, Қазақстан Республикасы қатысушысы болып табылатын халықаралық ұйымдардың шешімдеріне, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкімет басшылығының хаттамалық және өзге де тапсырмаларына сілтеме жасай отырып, заң жобасын қабылдау үшін негіздер және/немесе оны қабылдау қажеттігінің басқа да негіздемелері;
заң жобасының мақсаттары, міндеттері және негізгі ережелері;
жоба қабылданған жағдайда болжанатын салдар;
күтілетін нәтижелердің мерзімі;
жоба бойынша қаржы шығындарының қажеттігі және оның қаржылық қамтамасыз етілуі, оның ішінде қаржыландыру көзі, сондай-ақ қажет болған жағдайда – Республикалық бюджет комиссиясының шешімі;
егер заң жобасы кәсіпкерлік субъектілерінің мүдделерін қозғайтын болса, заңның қолданысқа енгізілуіне байланысты кәсіпкерлік субъектілері шығындарының азаюын және (немесе) ұлғаюын растайтын есеп-қисаптардың нәтижелері.
* Талқылау үшін заң жобасына түсіндірме жазба заң жобасының барлық негізгі ережелері туралы жалпы мәліметтер алуға және жұртшылықтың болашақ реттеушілік саясат туралы хабардар болуына ықпал етуге мүмкіндік беретін барынша қысқа, нақты және қарапайым нысанда жазылуы тиіс.
Мағыналық жүктемесі жоқ декларативтік сипаттағы ережелерді енгізуге, қабылдануы күрделі сөздер мен сөз тіркестерін, метафораларды қолдануға жол берілмейді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
8-қосымша
"________________________________________________" заңының жобасын жария талқылаулардың қорытындылары бойынша есеп
Заң жобасының ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жарияланған күні _______
Барлық түскен ескертулер мен ұсыныстар _____
Оның ішінде, қабылданды ____
Қабылданған жоқ (қабылданбау негіздері) _____
Жария талқылаулар өткізілген күні (күндері) (өткізілсе) ______
Келіп түскен ескертулер мен ұсыныстар кестесі
Р/с
Автор
Ұсыныс / ескерту
МО ұстанымы
Ескертпе

не 2 публикаций в социальных сетях с охватом не менее 5 тыс. пользователей
орган-разработчик, МИОР
10.
Информационное сопровождение брифингов Службы центральных коммуникаций по разъяснению проекта закона
сюжеты в новостных блоках государственных СМИ
после проведения брифинга
не менее 2 сюжетов
орган-разработчик, МИОР, СЦК
11
Организация обсуждения и выхода интервью по проекту закона в программах республиканских и региональных телеканалов (по мере необходимости)
ток-шоу, интерактивные и информационно-аналитические программы
весь период обсуждения проекта закона
не менее 3 программ
орган-разработчик, МИОР
12
Выход информационных и аналитических материалов по разъяснению проекта закона на интернет-ресурсах
выход материалов на интернет-ресурсах
весь период обсуждения проекта закона
не менее 5 материалов
орган-разработчик
Приложение 6
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Форма
Сравнительная таблица к проекту закона о внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты
п/п
Структурный элемент
Действующая редакция
Предлагаемая редакция
Обоснование (включая ссылки на поручения, конкретный пункт/положение концепции проекта закона, суть поправки; четкое и разграниченное обоснование к каждой вносимой поправке)
1.
2.
Приложение 7
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Пояснительная записка по обсуждению проекта закона
"________________________________________________"
Наименование государственного органа-разработчика;
основания для принятия проекта закона со ссылкой на соответствующие нормативные правовые акты, нормы международных договоров, ратифицированных Республикой Казахстан, решения международных организаций, участницей которых является Республика Казахстан, протокольные и иные поручения Президента Республики Казахстан, руководства Правительства и/или другие обоснования необходимости его принятия;
цели, задачи и основные положения проекта закона;
предполагаемые последствия в случае принятия проекта;
сроки ожидаемых результатов;
необходимость финансовых затрат по проекту и его финансовая обеспеченность, в том числе источник финансирования, а также в случае необходимости – решение Республиканской бюджетной комиссии;
результаты расчетов, подтверждающих снижение и (или) увеличение затрат субъектов предпринимательства в связи с введением в действие закона, в случаях если проект закона затрагивает интересы субъектов предпринимательства.
* Пояснительная записка к проекту закона для обсуждения должна излагаться в предельно краткой, четкой и простой форме, позволяющей получить общие сведения обо всех основных положениях проекта закона и способствовать информированности общественности о будущей регуляторной политике.
Не допускается включение положений декларативного характера, не несущих смысловой нагрузки, употребление сложных для восприятия слов и выражений, метафор.
Приложение 8
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Отчет по итогам публичных обсуждений проекта закона
"________________________________________________"
Дата опубликования проекта закона на интернет-портале открытых нормативных правовых актов _______
Всего поступило замечаний и предложений _____
Из них принято ____
Не принято (основания непринятия) _____
Дата (ы) проведения публичных обсуждений (при проведении) ______
Таблица поступивших замечаний и предложений
№ п/п Автор Предложение/замечание Позиция ГО Примечание

6. Заңнама және құқықтық ақпарат институтынан түскендер
1.
2.
3.
Бұл ретте әзірлеуші орган есепте жария талқылау шеңберінде жүргізілген басқа да жұмыстарды сипаттауы мүмкін.
* Есептің 1.1, 2-5-бөлімдерін қалыптастыру автоматты түрде ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында жүзеге асырылады.
1.2-бөлімді әзірлеуші орган қалыптастырады және осы есепке енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
заң шығару жұмысының
қағидаларына
9-қосымша
Қабылданған заңды ақпараттық сүйемелдеудің үлгі бағдарламасы
РР/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Мерзімі
Нысаналы индикатор
Жауаптылар
1 2 3 4 5 6
Ұйымдастыру жұмысы
1.
Заңды әзірлеушілер, баспасөз қызметі және өзге де құрылымдық бөлімшелер арасында үздіксіз және тиімді жұмысты қамтамасыз ету
ішкі бұйрық/қаулы/алгоритм
әзірлеуші орган
2.
Күшіне енетін күнін көрсете отырып, қабылданған заңды, түсіндірме жазбаны, заңға тәуелді актілердің тізбесін, мерзімі ұзартылған нормалардың тізбесін дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу
құжаттар топтамасы
ресми жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
әзірлеуші орган
3.
Қызмет саласын көрсете отырып, әзірлеушілердің байланыстары бар Т.А.Ә. тізімін (әсіресе, бұл ведомствоаралық заң жобаларына қатысты) дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу
заңды әзірлеуге жауапты лауазымды тұлғалардың тізімі
ресми жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
әзірлеуші орган
4.
Спикерлер тізімін (Т.А.Ә., байланыстар, қызмет саласы, қолайлы тіл көрсетіле отырып) дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу. Спикерлер тізімі әзірлеушілерден, нысаналы топтан, осы саладағы сарапшылардан, қоғам белсенділерінен тұруы тиіс
спикерлер тізімі
ресми жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
әзірлеуші орган
5.
Заңды іске асыруға байланысты ықтимал тәуекелдерді (ұйымдастырушылық, заңдық, әлеуметтік) дайындау және БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу
тәуекелдерді талдау
ресми жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
кемінде 1 талдамалық жазба
әзірлеуші орган
6.
Ақпараттық өріске тұрақты мониторинг жүргізу
мониторингтік қызмет
ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік 1 ай ішінде
ақпараттық-анықтамалық материалдар
әзірлеуші орган
7.
Заң жобасының негізгі аспектілерін ілгерілету және түсіндіру бойынша медиа-өнімдерді (ақпараттық кестені, телекестелерді, бейнероликтерді және т. б.) дайындау және қажеттігіне қарай БАҚ жөніндегі уәкілетті органға жіберу
медиа-өнімдер
ресми жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде

6. Поступившие от Института законодательства и правовой информации
1.
2.
3.
При этом органом-разработчиком в отчете могут быть описаны и другие работы, проведенные в рамках публичного обсуждения.
* Формирование разделов 1.1, 2-5 отчета осуществляется автоматически на интернет-портале открытых нормативных правовых актов.
Раздел 1.2 формируется органом-разработчиком и включается в данный отчет.
Приложение № 9
к Правилам законотворческой
работы Правительства
Республики Казахстан
Типовая программа информационного сопровождения принятого закона
№ п/п Наименование мероприятия Форма завершения Срок Целевой индикатор Ответственные
1 2 3 4 5 6
ОРГАНИЗАЦИОННАЯ РАБОТА
1.
Обеспечение бесперебойной и эффективной работы между разработчиками закона, пресс-службой и иными структурными подразделениями
внутренний приказ/правила/алгоритм
орган-разработчик
2.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ принятого закона, пояснительной записки, перечня подзаконных актов, перечня отсроченных норм с указанием даты введения в силу, которые вводятся в действие позднее официального опубликования
пакет документов
в течение 3 дней после официального опубликования
орган-разработчик
3.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ списка с указанием Ф.И.О. с контактами разработчиков с указанием сферы деятельности (в особенности это касается межведомственных проектов законов)
список должностных лиц, ответственных за разработку закона
в течение 3 дней после официального опубликования
орган-разработчик
4.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ списка спикеров (с указанием Ф.И.О., контактов, сферы деятельности, предпочитаемого языка). Список спикеров должен состоять из числа разработчиков, целевой группы, экспертов в данной области, общественников
список спикеров
в течение 3 дней после официального опубликования
орган-разработчик
5.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ возможных рисков (организационные, юридические, социальные), связанных с реализацией закона
анализ рисков
в течение 3 дней после официального опубликования
не менее 1 аналитической записки
орган-разработчик
6.
Проведение постоянного мониторинга информационного поля
мониторинговая деятельность
в течение 1 календарного месяца со дня официального опубликования
информационно-справочные материалы
орган-разработчик
7.
Подготовка и направление в уполномоченный орган по СМИ по мере необходимости медиа-продуктов по продвижению и разъяснению основных аспектов проекта закона (инфографик, телеграфик, видеороликов и т.д.)
медиа-продукты
в течение 3 дней после официального опубликования

мемлекеттік және орыс тілдерінде кемінде 2 ақпараттық кесте және 1 бейнеролик (қажет болған жағдайда)
АҚДМ әзірлеуші орган (келісу бойынша)
Ақпараттық жұмыс
1.
Заң бойынша браузерлерде іздестіру үшін түйін сөздер тізбесін әзірлеу және мемлекеттік органдар сайттарының шоғырландырылған жүйесін үйлестірушіге беру
түйін сөздер тізбесі
ресми жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
кемінде 1 тізбе
әзірлеуші орган
2.
Заңды әзірлеуші органның өз ресурстарында түсіндірме жазбаны, заңға тәуелді актілердің тізбесін, күшіне енгізілетін күнін көрсете отырып, мерзімі ұзартылған нормалардың тізбесін орналастыру
әзірлеуші органның өз ресурстарында жариялау
ресми жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
сайт бойынша және Google, Yandex, Mail, Explorer іздеу жүйелерінде іздеу мүмкіндігімен бір сілтеменің барлық тізімі
әзірлеуші орган
3.
Әзірлеуші органның бірінші басшыларының жеке парақшаларында және әлеуметтік желілерде үлгілік хабарламаны мемлекеттік және орыс тілдерінде орналастыру Мысалы: "Бүгіннен бастап "........ туралы" Заң күшіне енеді. Бұл Заң ... бағытталған.
Толық танысу үшін сілтеме (ведомствоның сайтына сілтеме) бойынша өтуге болады"
ведомстволардың бірінші басшыларының әлеуметтік желілердегі жеке парақшаларында хабарлама жариялау
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
бірінші басшылардың әлеуметтік желілерінің кемінде 2 түрін қамту
әзірлеуші орган
4.
Қол қойылған Заңды, түсіндірме жазбаны, заңға тәуелді актілердің тізбесін, тәуекелдерді талдауды, ақпараттық өрісті талдауды, Баспасөз конференциясын өткізудің орындылығы туралы шешім қабылдау үшін кейінге қалдырылғандардың тізбесін дайындау және Президент жанындағы Орталық коммуникациялар қызметіне жіберу
Орталық коммуникациялар қызметінің атына құжаттар топтамасымен хат
қажет болған кезде
баспасөз-конференциясы
әзірлеуші орган
ОКҚ
5.
Әзірленген ақпараттық кестелер мен бейнероликтерді бірінші басшылардың әлеуметтік желілердегі жеке парақшаларына орналастыру
ақпараттық кесте мен бейнероликтерді жариялау
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін 3 күн ішінде
кемінде 2 ресурста кемінде 2 жарияланым
әзірлеуші орган
6.
БАҚ-та және интернет-ресурстарда қазақ және орыс тілдерінде мақалалардың шығуын ұйымдастыру
БАҚ-тағы және интернет-порталдардағы мақалалар
ресми жарияланған кезден бастап күнтізбелік 1 ай ішінде
қазақ және орыс тілдерінде кемінде 2 мақала
әзірлеуші орган,
АҚДМ
7.
Әзірлеуші орган берген БАҚ-та және әлеуметтік желілерде ақпараттық кесте мен бейнероликтерді орналастыруды ұйымдастыру (қажет болған жағдайда)
БАҚ және әлеуметтік желілердегі жарияланымдар
ресми жарияланған кезден бастап күнтізбелік 1 ай ішінде

не менее 2 инфографик и 1 видеоролика (по необходимости) на государственном и русском языках
орган-разработчик, МИОР (по согласованию)
ИНФОРМАЦИОННАЯ РАБОТА
1.
Разработка и передача координатору консолидированной системы сайтов государственных органов перечня ключевых слов для поиска в браузерах по закону
перечень ключевых слов
в течение 3 дней после официального опубликования
не менее 1 перечня
орган-разработчик
2.
Размещение на собственных ресурсах органа-разработчика закона, пояснительной записки, перечня подзаконных актов, перечня отсроченных норм с указанием даты введения в силу
публикация на собственных ресурсах органа-разработчика
в течение 3 дней после официального опубликования
весь перечень под одной ссылкой с возможностью поиска по сайту и в поисковиках Google, Yandex, Mail, Explorer
орган-разработчик
3.
Размещение на личных страницах и в социальных сетях первых руководителей органа-разработчика типового сообщения на государственном и русском языках.
Пример: "С сегодняшнего дня вступает в силу Закон "О ........". Этот Закон направлен на…. Для детального ознакомления можете пройти по ссылке (ссылка на сайт ведомства)"
публикация сообщения на личных страницах в социальных сетях первых руководителей ведомств
в течение 3 дней после опубликования на портале открытых НПА
охват не менее 2 разновидностей социальных сетей первых руководителей
орган-разработчик
4.
Подготовка и направление в Службу центральных коммуникаций при Президенте подписанного закона, пояснительной записки, перечня подзаконных актов, анализа рисков, анализа информационного поля, перечня отсроченных для принятия решения о целесообразности проведения пресс-конференции
письмо в адрес СЦК при Президенте с пакетом документов
при необходимости
пресс-конференция
орган-разработчик, СЦК
5.
Размещение разработанных инфографик и видеороликов на личных страницах в социальных сетях первых руководителей
публикация инфографик и видеороликов
в течение 3 дней после опубликования на портале открытых НПА
не менее 2 публикаций на не менее 2 ресурсах
орган-разработчик
6.
Организация выхода статей в СМИ и на интернет-ресурсах на государственном и русском языках
статьи в СМИ и на интернет-порталах
в течение 1 календарного месяца с момента официального опубликования
не менее 2 статей на государственном и русском языках
орган-разработчик МИОР
7.
Организация размещения инфографик и видеороликов в СМИ и социальных сетях, переданных органом-разработчиком (при необходимости)
публикации в СМИ и социальных сетях
в течение 1 календарного месяца с момента официального опубликования

кемінде 5 мың пайдаланушыны қамти отырып, БАҚ-та және әлеуметтік желілерде кемінде 2 жарияланым
әзірлеуші орган
8.
Орталық коммуникациялар қызметінің заң жобасын түсіндіру жөніндегі брифингтерін ақпараттық сүйемелдеу
мемлекеттік БАҚ жаңалықтар блоктарындағы сюжеттер
брифинг өткізілгеннен кейін
кемінде 2 сюжет
әзірлеуші орган,
ОКҚ
9.
Республикалық және өңірлік телеарналардың бағдарламаларында заң жобасы бойынша сұхбаттарды талқылауды және шығаруды ұйымдастыру (қажеттілігіне қарай)
ақпараттық-талдамалық бағдарламалар
заң жобасын талқылаудың бүкіл кезеңі
кемінде 3 бағдарлама
әзірлеуші орган,
ОКҚ
10.
Заң жобасын сараптамалық сүйемелдеуді ұйымдастыру
сарапшыларды тарту
ашық НҚА порталында жарияланғаннан кейін
баспа басылымдарында кемінде 2 жарияланым
әзірлеуші орган
11.
Қабылданған заңды республикалық және өңірлік телеарналарда талқылау және түсіндіру жөніндегі мамандандырылған бағдарламалардың шығуын қамтамасыз ету (қажет болған жағдайда)
ақпараттық-талдамалық бағдарламалар
заң жобасын талқылаудың бүкіл кезеңі
кемінде 3 бағдарлама
АҚДМ

не менее 2 публикаций в СМИ и социальных сетях с охватом не менее 5 тыс. пользователей
орган-разработчик
8.
Информационное сопровождение брифингов Службы центральных коммуникаций по разъяснению проекта закона
сюжеты в новостных блоках государственных СМИ
после проведения брифинга
не менее 2 сюжетов
орган-разработчик, СЦК
9.
Организация обсуждения и выхода интервью по проекту закона в программах республиканских и региональных телеканалов (по мере необходимости)
информационно-аналитические программы
весь период обсуждения проекта закона
не менее 3 программ
орган-разработчик, МИОР, СЦК
10.
Организация экспертного сопровождения проекта закона
привлечение экспертов
после опубликования на портале открытых НПА
не менее 2 публикаций в печатных изданиях
орган-разработчик
11.
Обеспечение выхода специализированных программ по обсуждению и разъяснению принятого закона на республиканских и региональных телеканалах (при необходимости)
информационно-аналитические программы
весь период обсуждения проекта закона
не менее 3 программ
МИОР, СЦК