"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 қазандағы № 1520 қаулысына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 5 тамыздағы № 525 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 3 тамыздағы № 642 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 03.08.2023 № 642 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 қазандағы №1520 қаулысына мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының ішкі нарықта айналысқа жіберу үшін бағалы қағаздар шығару қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне және "Бағалы қағаздар нарығы туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аумағында облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағалы қағаздар шығару, орналастыру, айналысқа қосу, оларға қызмет көрсету және өтеу тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) андеррайтер – брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыруға лицензиясы бар және эмитентке эмиссиялық бағалы қағаздарды шығару мен орналастыру жөнінде қызметтер көрсететін бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;
2) бағалы қағаздар – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары эмиссиялайтын мемлекеттік эмиссиялық бағалы қағаздар;
3) бастапқы дилер – белгіленген тәртіппен бағалы қағаздарды орналастыруға қатысуға жіберілген бағалы қағаздар нарығына кәсіби қатысушы;
4) депозитарийдің ережелер жинағы – депозитарийдің ішкі құжаты, оның негізінде депозитарий бағалы қағаздарға қызмет көрсетуді және оларды өтеуді жүзеге асырады;
5) орталық депозитарий (бұдан әрі – депозитарий) – эмитентпен жасалған шартқа сәйкес бағалы қағаздарды орналастыру кезінде бағалы қағаздар бойынша кірісті төлеу жөніндегі төлем агентінің функцияларын және оларды өтеу кезінде бағалы қағаздарға депозитарийлік қызмет көрсету жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын "Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі" акционерлік қоғамы;

О внесении изменений в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2009 года № 1520 "Об утверждении Правил выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № 525. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 августа 2023 года № 642
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 03.08.2023 № 642.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 2 октября 2009 года № 1520 "Об утверждении Правил выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы" следующие изменения:
в Правилах выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы, утвержденных указанным постановлением:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила выпуска ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Законом Республики Казахстан "О рынке ценных бумаг" и определяют порядок выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения государственных ценных бумаг местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на территории Республики Казахстан.";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) андеррайтер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, обладающий лицензией на осуществление брокерской и дилерской деятельности и оказывающий услуги эмитенту по выпуску и размещению эмиссионных ценных бумаг;
2) ценные бумаги – государственные эмиссионные ценные бумаги, эмитируемые местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы;
3) первичный дилер – профессиональный участник рынка ценных бумаг, допущенный в установленном порядке к участию в размещении ценных бумаг;
4) свод правил депозитария – внутренний документ депозитария, на основании которого депозитарий осуществляет обслуживание и погашение ценных бумаг;
5) центральный депозитарий (далее – депозитарий) – акционерное общество "Центральный депозитарий ценных бумаг", осуществляющее функции платежного агента при размещении ценных бумаг, по выплате дохода по ценным бумагам и при их погашении, функции по депозитарному обслуживанию ценных бумаг в соответствии с договором, заключенным с эмитентом;

6) сауда-саттықты ұйымдастырушы – "Қазақстан қор биржасы" акционерлік қоғамы;
7) сауда-саттықты ұйымдастырушының ережелері – сауда-саттықты ұйымдастырушының ішкі құжаты, оның негізінде сауда-саттықты ұйымдастырушы бағалы қағаздарды орналастыруды жүзеге асырады;
8) эмитент – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы.
Бұл ретте облыстың жергілікті атқарушы органдары мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналым жасау үшін облыстардың жергілікті атқарушы органдары шығаратын мемлекеттік бағалы қағаздардың, сондай-ақ жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру үшін шығарылатын өзге де бағалы қағаздардың ғана эмитенттері бола алады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Бағалы қағаздарды шығару, орналастыру, айналысқа жіберу, оларға қызмет көрсету және өтеу тәртібі";
2.1-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-параграф. Бағалы қағаздарды шығарудың, орналастырудың, айналысқа жіберудің, оларға қызмет көрсетудің және өтеудің жалпы шарттары";
20-тармақтың 4) тармақшасы "4) ұзақ мерзімді индекстелген;" деп жазылып, 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздар (бұдан әрі – тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін мемлекеттiк бағалы қағаздар) түрлерін шығаруды, орналастыруды, айналысқа жіберуді, оларға қызмет көрсетуді және өтеуді жүзеге асырады.";
2.2-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-параграф. Орта мерзімді бағалы қағаздар";
2.3-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-параграф. Ұзақ мерзімді бағалы қағаздар";
2.4-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-параграф. Орта мерзімді индекстелген бағалы қағаздар";
2.5-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-параграф. Ұзақ мерзімді индекстелген бағалы қағаздар";
2.6-параграфтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-параграф. Мемлекеттік бағдарламаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру үшін iшкi нарықта айналысқа жiберу үшiн облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергiлiктi атқарушы органдары шығаратын мемлекеттiк бағалы қағаздар".
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин

6) организатор торгов – акционерное общество "Казахстанская фондовая биржа";
7) правила организатора торгов – внутренний документ организатора торгов, на основании которого организатор торгов осуществляет размещение ценных бумаг;
8) эмитент – местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы.
При этом местные исполнительные органы области могут быть эмитентами только государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ, а также иных ценных бумаг, выпускаемых для финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения ценных бумаг";
заголовок параграфа 2.1 изложить в следующей редакции:
"Параграф 1. Общие условия выпуска, размещения, обращения, обслуживания и погашения ценных бумаг";
подпункт 5) пункта 20 изложить в следующей редакции:
"5) государственных ценных бумаг, выпускаемых местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ (далее – государственные ценные бумаги для финансирования строительства жилья).";
заголовок параграфа 2.2 изложить в следующей редакции:
"Параграф 2. Среднесрочные ценные бумаги";
заголовок параграфа 2.3 изложить в следующей редакции:
"Параграф 3. Долгосрочные ценные бумаги";
заголовок параграфа 2.4 изложить в следующей редакции:
"Параграф 4. Среднесрочные индексированные ценные бумаги";
заголовок параграфа 2.5 изложить в следующей редакции:
"Параграф 5. Долгосрочные индексированные ценные бумаги";
заголовок параграфа 2.6 изложить в следующей редакции:
"Параграф 6. Государственные ценные бумаги, выпускаемые местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Мамин