Қазақстан Республикасы Үкіметінің "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасын бекіту туралы" 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 және "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулыларына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 13 қазандағы № 736 қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 18 қаңтардағы № 18 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 18.01.2024 № 18 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.02.2022 № 43 қаулысымен.
2) "Жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдаудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 31 желтоқсандағы № 1060 қаулысында:
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидалары (бұдан әрі – Субсидиялау қағидалары) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және кәсіпкерлік субъектілеріне екінші деңгейдегі банктердің кредиттері/лизингтік компаниялардың қаржылық лизинг шарттары/тікелей инвестициялар қорларының мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау шарттарын, тетігін және тәртібін айқындайды.
2. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде екінші деңгейдегі банктер/лизингтік компаниялар/тікелей инвестициялар қорлары берген кәсіпкерлердің кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша;
Бағдарлама шеңберінде "жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін екінші деңгейдегі банктер/даму банкі берген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша;

О внесении изменений и дополнений в постановления Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968 "Об утверждении Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" и от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 13 октября 2021 года № 736. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 января 2024 года № 18.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 18.01.2024 № 18 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в некоторые решения Правительства Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) Утратил силу постановлением Правительства РК от 02.02.2022 № 43 (вводится в действие со дня его подписания и подлежит официальному опубликованию).
2) в постановлении Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2019 года № 1060 "О некоторых мерах государственной поддержки частного предпринимательства":
в Правилах субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденных указанным постановлением:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Правила субсидирования) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года и определяют условия, механизм и порядок субсидирования части ставки вознаграждения по кредитам банков второго уровня/договорам финансового лизинга лизинговых компаний/мезонинным соглашениям и (или) займам фондов прямых инвестиций субъектам предпринимательства.
2. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по:
кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам предпринимателей, выданным банками второго уровня/лизинговыми компаниями/фондами прямых инвестиций, в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968 (далее – Программа);
кредитам субъектов частного предпринимательства, выданным банками второго уровня/банком развития для целей реализации "зеленых" проектов в рамках Программы;

"Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі (бұдан әрі – Тетік) шеңберінде екінші деңгейдегі банктер берген жеке кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері бойынша жүзеге асырылады.
3. Субсидиялау кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілген кредиттер бойынша сыйақы ретінде кәсіпкерлер төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің бизнеспен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.";
7-тармақта:
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) банк-төлем агенті – лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының қаржы агенттігімен келісілген уәкілетті банкі және лизингтік компанияның жобалар бойынша субсидияларды аудару мен есептен шығаруға арналған арнайы шотын жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асырады;";
10) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"10) жоба – бизнестің әртүрлі бағыттарында кіріс алуға бағытталған және Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін бастамашылық қызмет ретінде кәсіпкер жүзеге асыратын іс-қимылдар мен іс-шаралардың жиынтығы (бір жоба шеңберінде бірнеше банктік кредиттер/лизингтік мәмілелер/қарыздар және бірнеше рет мезониндік қаржыландыру алуға болады);";
мынадай мазмұндағы 10-1), 10-2) және 10-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"10-1) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
10-2) "жасыл" таксономия – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;
10-3) жанама қатысу – "Қазына Капитал Менеджмент" акционерлік қоғамының акциялары (жарғылық капиталға қатысу үлестері) "Қазына Капитал Менеджмент" акционерлік қоғамына тікелей тиесілі тұлғалар арқылы Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттердің және/немесе "Астана" халықаралық қаржы орталығының заңнамасына сәйкес құрылған заңды тұлғалар және/немесе заңды тұлға құрмай, кәсіпкерлік қызметті ұйымдастырудың өзге де нысандарының акцияларын (жарғылық капиталға қатысу үлестерін) иеленуі;";
12) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"12) кәсіпкер – өз қызметін Бағдарлама шеңберінде жүзеге асыратын шағын және (немесе) орта кәсіпкерлік субъектісі, жекелеген кәсіпкерлік субъектілері және өз қызметін Тетік шеңберінде жүзеге асыратын жеке кәсіпкерлік субъектілері, "Астана" халықаралық қаржы орталығының аумағында тіркелген, сондай-ақ жобаларды Қазақстан Республикасының аумағында тікелей инвестициялар қорларының қаражаты есебінен іске асыратын заңды тұлғалар;";

кредитам субъектов частного предпринимательства, выданным банками второго уровня, в рамках Механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования" (далее – Механизм).
3. Субсидирование используется для возмещения части расходов, уплачиваемых предпринимателями в качестве вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинному финансированию и (или) займам, в том числе кредитам, выданным для реализации "зеленых" проектов, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с бизнесом.";
в пункте 7:
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) банк-платежный агент – уполномоченный банк лизинговой компании/фонда прямых инвестиций, который согласован с финансовым агентством и осуществляет функции по ведению специального счета лизинговой компании, предназначенного для перечисления и списания субсидий по проектам;";
подпункт 10) изложить в следующей редакции:
"10) проект – совокупность действий и мероприятий в различных направлениях бизнеса, осуществляемых предпринимателем в качестве инициативной деятельности, направленной на получение дохода и не противоречащей законодательству Республики Казахстан (в рамках одного проекта возможно получение нескольких банковских кредитов/лизинговых сделок/займов и неоднократного мезонинного финансирования);";
дополнить подпунктами 10-1), 10-2) и 10-3) следующего содержания:
"10-1) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
10-2) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, разрабатываемая уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждаемая постановлением Правительства Республики Казахстан;
10-3) косвенное участие – владение акционерным обществом "Казына Капитал Менеджмент" акциями (долями участия в уставном капитале) юридических лиц и/или иных форм организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица, созданных в соответствии с законодательством Республики Казахстан, иностранных государств и/или Международного финансового центра "Астана", через лиц, акции (доли участия в уставном капитале) которых прямо принадлежат акционерному обществу "Казына Капитал Менеджмент";";
подпункт 12) изложить в следующей редакции:
"12) предприниматель – субъект малого и (или) среднего предпринимательства, отдельные субъекты предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Программы, и субъекты частного предпринимательства, осуществляющие свою деятельность в рамках Механизма, юридические лица, зарегистрированные на территории Международного финансового центра "Астана", а также юридические лица, реализующие проекты на территории Республики Казахстан за счет средств фондов прямых инвестиций;";

мынадай мазмұндағы 15-1) және 15-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"15-1) қарыз – мерзімділік, ақылылық, қайтарымдылық, қамтамасыз етілу және мақсатты пайдалану шартымен тікелей инвестициялар қоры кәсіпкерге қарыз шартының негізінде беретін ақша қаражатының сомасы;
15-2) қарыз шарты – тікелей инвестициялар қоры мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның талаптары бойынша тікелей инвестициялар қоры кәсіпкерге қарыз береді;";
мынадай мазмұндағы 18-1) және 18-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"18-1) мезониндік келісім – тікелей инвестициялар қоры мен кәсіпкер арасында жасалған жазбаша келісім, оның шарттары бойынша тікелей инвестициялар қоры кәсіпкерге мезониндік қаржыландыру береді;
18-2) мезониндік қаржыландыру – кәсіпкерге тікелей инвестициялар қорының мезониндік келісім негізінде кәсіпкердің акцияларына немесе капиталындағы қатысу үлестеріне айырбастау құқығымен қоса реттелген қарыз беруі;";
20) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"20) субсидиялар – субсидиялау шарттарының негізінде кәсіпкерлерді субсидиялау шеңберінде қаржы агенттігі банкке/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына өтеусіз және қайтарымсыз негізде төлейтін мерзімді төлемдер;";
21) тармақшаның бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"21) субсидиялау – кәсіпкердің операциялық қызметіне жататын белгілі бір шарттарды болашақта орындаудың орнына кредиттер/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыздар бойынша сыйақы ретінде кәсіпкер банкке/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына төлейтін шығыстарды ішінара өтеу үшін пайдаланылатын кәсіпкерлерді мемлекеттік қаржылық қолдау нысаны.";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) субсидиялау шарты – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша қаржы агенттігі, банк/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры мен кәсіпкер арасында жасалатын үшжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі кәсіпкердің банк/тікелей инвестициялар қоры/лизингтік компания берген кредиті/лизингі/мезониндік қаржыландыруы және (немесе) қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесін ішінара субсидиялайды;";
мынадай мазмұндағы 22-1), 22-2) және 22-3) тармақшалармен толықтырылсын:
"22-1) сыртқы бағалау ("жасыл" жоба бойынша) – "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторларына іске асырылуы көзделіп отырған немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жобаның осы кіші сектор үшін көзделген шекті мәндерді сақтау бөлігінде сәйкестігін бағалау рәсімі;

дополнить подпунктами 15-1) и 15-2) следующего содержания:
"15-1) заем – сумма денежных средств, предоставляемых фондом прямых инвестиций на основании договора займа предпринимателю на условиях срочности, платности, возвратности, обеспеченности и целевого использования;
15-2) договор займа – письменное соглашение, заключенное между фондом прямых инвестиций и предпринимателем, по условиям которого фонд прямых инвестиций предоставляет заем предпринимателю;";
дополнить подпунктами 18-1) и 18-2) следующего содержания:
"18-1) мезонинное соглашение – письменное соглашение, заключенное между фондом прямых инвестиций и предпринимателем, по условиям которого фонд прямых инвестиций предоставляет мезонинное финансирование предпринимателю;
18-2) мезонинное финансирование – предоставление фондом прямых инвестиций предпринимателю субординированного займа с правом его конвертации в акции или доли участия в капитале предпринимателя на основании мезонинного соглашения;";
подпункт 20) изложить в следующей редакции:
"20) субсидии – периодические выплаты на безвозмездной и безвозвратной основе, выплачиваемые финансовым агентством банку/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций в рамках субсидирования предпринимателей на основании договоров субсидирования;";
абзац первый подпункта 21) изложить в следующей редакции:
"21) субсидирование – форма государственной финансовой поддержки предпринимателей, используемая для частичного возмещения расходов, уплачиваемых предпринимателем банку/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций в качестве вознаграждения по кредитам/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займам в обмен на выполнение в будущем определенных условий, относящихся к операционной деятельности предпринимателя.";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) договор субсидирования – трехстороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством, банком/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций и предпринимателем, по условиям которого финансовое агентство частично субсидирует ставку вознаграждения по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу предпринимателя, выданному банком/фондом прямых инвестиций/лизинговой компанией, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;";
дополнить подпунктами 22-1), 22-2) и 22-3) следующего содержания:
"22-1) внешняя оценка (по "зеленому" проекту) – процедура оценки соответствия намечаемого к реализации или реализуемого "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных для данного подсектора пороговых значений;

22-2) сыртқы бағалау провайдері – қаралып отырған жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы тиісті қорытынды дайындай отырып, іске асырылуы көзделіп отырған немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асыратын ұйым;
22-3) тікелей инвестициялар қоры – Қазақстан Республикасының, шет мемлекеттердің және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығының заңнамасына сәйкес заңды тұлға нысанында және (немесе) заңды тұлға құрмай кәсіпкерлік қызметті ұйымдастырудың өзге де нысанында құрылған, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарына және (немесе) заңды тұлға құрмай ұйымдық-кәсіпкерлік қызметтің өзге де нысандарына тікелей немесе жанама қатысу, қаржы құралдарын сатып алу, қарыздар беру арқылы және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де тәсілдермен ақшаны және өзге де мүлікті одан әрі инвестициялау мақсатында ғана оларды тартуды және шоғырландыруды жүзеге асыратын ұйым. Осы Бағдарламаның мақсаттары үшін тікелей инвестициялар қорлары деп тікелей инвестициялар қорлары және (немесе) олар бақылайтын, акциялары және/немесе қатысу үлестері "Қазына Капитал Менеджмент" акционерлік қоғамына тікелей немесе жанама тиесілі ұйымдар түсініледі;";
мынадай мазмұндағы 23-1) тармақшамен толықтырылсын:
"23-1) шекті мән ("жасыл" таксономияның кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт) – "жасыл" таксономияның кіші секторы үшін белгіленген жобалардың немесе активтердің сандық және сапалық өлшемшарттарының шекті мәндері, оларға қол жеткізу жобаларды "жасыл", яғни тиісті "жасыл" таксономия ретінде саралау үшін қажет. Кіші сектор бойынша шекті өлшемшарт сертификаттау/таңбалау талаптарында ("жасыл" таксономияда көрсетілген стандарттардың талаптарына сәйкестікті растау не жекелеген кіші секторларға қатысты таңбалардың болуы) көрсетілуі мүмкін;";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Мыналарды:
1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтырудан басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын жобаларды (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);

22-2) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту с подготовкой соответствующего заключения о соответствии рассматриваемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии;
22-3) фонд прямых инвестиций – организация, созданная в форме юридического лица и (или) иной форме организации предпринимательской деятельности без образования юридического лица в соответствии с законодательством Республики Казахстан, иностранных государств и (или) Международного финансового центра "Астана", осуществляющая привлечение и аккумулирование денег и иного имущества исключительно в целях их дальнейшего инвестирования путем прямого или косвенного участия в уставных капиталах юридических лиц и (или) иных форм организационно-предпринимательской деятельности без образования юридического лица, приобретения финансовых инструментов, предоставления займов и иными способами, не запрещенными законодательством Республики Казахстан. Для целей настоящих Правил субсидирования под фондами прямых инвестиций понимаются фонды прямых инвестиций и (или) контролируемые ими организации, акции и/или доли участия которых прямо или косвенно принадлежат акционерному обществу "Казына Капитал Менеджмент";";
дополнить подпунктом 23-1) следующего содержания:
"23-1) пороговое значение (пороговый критерий по подсектору "зеленой" таксономии) – предельные значения количественных и качественных критериев проектов или активов, установленных для подсектора "зеленой" таксономии, достижение которых необходимо для квалификации проектов в качестве "зеленых", то есть соответствующих "зеленой" таксономии. Пороговый критерий по подсектору может быть выражен в требовании сертификации/маркировки (подтверждения соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов либо наличия маркировок в отношении отдельных подсекторов);";
пункт 30 изложить в следующей редакции:
"30. Участниками второго направления Программы являются эффективные предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, реализующие и (или) планирующие реализовать собственные и эффективные проекты без отраслевых ограничений, за исключением:
1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме пополнения оборотных средств);
2) проектов предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);

3) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, өздерінің және тиімді жобаларды салалық шектеулерсіз іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын тиімді кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 30-1-тармақпен толықтырылсын:
"30-1. Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейтін және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін "жасыл" жобалардың сыныптамасына (таксономиясына) сәйкес "жасыл" жобаларды іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар болып табылады.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Мынадай:
1) даму банкін және тікелей инвестициялар қорларын қоспағанда, мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ сыйақы мөлшерлемесі Бағдарлама шеңберінде арзандатылған банктердің/даму банкінің/тікелей инвестициялар қорларының/лизингтік компаниялардың кредиттерін/лизингтік мәмілелерін қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған кредиттер/лизингтік мәмілелер;
2) даму банкінің ұйымдардың үлестерін, акцияларын сатып алуға бағытталған кредиттерін қоспағанда, Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның (бұдан әрі – Мемлекеттік комиссия) ұсынымы бойынша қаражатты кейіннен екінші деңгейдегі банктер алдындағы берешекті өтеуге жібере отырып, ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша;
5) кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері мынадай қызмет түрлері бойынша іске асыратын жобалар бойынша: тұрғын ғимараттар құрылысы, оның ішінде жеке тұрғын үйлер (ЭҚЖЖ 41.20.1); Нұр-Сұлтан, Алматы қалалары үшін 1-санаттағы стационарлық сауда объектілерін салу (ЭҚЖЖ 41.20.3); көппәтерлі және тұрғын үйлерді (жекежайларды) сатып алу және сату (ЭҚЖЖ 68.10.1); басқа жылжымайтын мүлікті: көрме залдарын, қойма үй-жайларын сатып алуды және сатуды қоспағанда, басқа жылжымайтын мүлікті сатып алу және сату (ЭҚЖЖ 68.10.2), жекелеген кәсіпкерлік субъектілерін, сондай-ақ меншікті жылжымайтын мүлікті: тұрғын емес өндірістік ғимараттарды (үй-жайларды); көрме залдарын, конференц-залдарды, қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын, оның ішінде жеке меншік теміржол кірме жолдары, тіркелген кеден қоймалары, магистральдық құбыржолдардың және газ тарату жүйелерінің қажеттіліктері үшін сұйықтықтарды (мұнай өнімдерін) сақтау резервуарлары, жер учаскелері, технологиялық ресурстарды орналастыру мақсатында өндірістік үй-жайлардың шатырлары барларын жалға беруді және басқаруды қоспағанда, меншікті жылжымайтын мүлікті жалдау және басқару (ЭҚЖЖ 68.20.1), жекелеген кәсіпкерлік субъектілерін, сондай-ақ жалға алынатын жылжымайтын мүлікті: тұрғын емес өндірістік ғимараттарды (үй-жайларды), көрме залдарын, конференц-залдарды, қойма үй-жайларын және қойма алаңдарын, оның ішінде жеке меншік теміржол кірме жолдары, тіркелген кеден қоймалары, сұйықтықтарды (мұнай өнімдерін) сақтау жөніндегі резервуарлары, жер учаскелері, технологиялық ресурстарды орналастыру мақсатында өндірістік үй-жайлардың шатырлары барларын қоспағанда, жалға алынатын жылжымайтын мүлікті (ЭҚЖЖ 68.20.2) жалға алу (қосалқы жалдау) және пайдалану; жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдау және олардың лизингі (ЭҚЖЖ 77.11), бұл шектеулер отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруге қатысты емес;

3) деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.";
дополнить пунктом 30-1 следующего содержания:
"30-1. Участниками второго направления Программы также являются предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, реализующие и (или) планирующие реализовать "зеленые" проекты в соответствии с классификацией (таксономией) "зеленых" проектов, разрабатываемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждаемой постановлением Правительства Республики Казахстан, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Субсидированию не подлежат кредиты/договоры финансового лизинга:
1) в которых кредитором являются государственные институты развития, за исключением банка развития и фондов прямых инвестиций, а также кредиты/лизинговые сделки, ставка вознаграждения по которым была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением кредитов/лизинговых сделок банков/банка развития/фондов прямых инвестиций/лизинговых компаний, ставка вознаграждения которых была удешевлена в рамках Программы;
2) направленные на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий как имущественного комплекса, за исключением кредитов банка развития, направленных на выкуп долей, акций организаций, с последующим направлением средств на погашение задолженности перед банками второго уровня, по рекомендации Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан (далее – Государственная комиссия);
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу;
5) по проектам, реализуемым предпринимателями/субъектами индустриально-инновационной деятельности по следующим видам деятельности: строительство жилых зданий, в том числе индивидуальные жилые дома (ОКЭД 41.20.1); строительство стационарных торговых объектов категории 1 (ОКЭД 41.20.3) для городов Нур-Султана, Алматы; покупка и продажа многоквартирных и жилых домов (особняков) (ОКЭД 68.10.1); покупка и продажа прочей недвижимости (ОКЭД 68.10.2), за исключением покупки и продажи прочей недвижимости: выставочные залы, складские помещения; аренда и управление собственной недвижимостью (ОКЭД 68.20.1), за исключением отдельных субъектов предпринимательства, а также сдачи в аренду и управление собственной недвижимостью: нежилые производственные здания (помещения); выставочные залы, конференц-залы, складские помещения и складские площадки, в том числе с собственными железнодорожными подъездными путями, приписными таможенными складами, с резервуарами по хранению жидкостей (нефтепродуктов) для нужд магистральных трубопроводов и газораспределительных систем, земельными участками, кровлями производственных помещений в целях размещения технологических ресурсов; аренда (субаренда) и эксплуатация арендуемой недвижимости (ОКЭД 68.20.2), за исключением отдельных субъектов предпринимательства, а также арендуемой недвижимости: нежилые производственные здания (помещения), выставочные залы, конференц-залы, складские помещения и складские площадки, в том числе с собственными железнодорожными подъездными путями, приписными таможенными складами, с резервуарами по хранению жидкостей (нефтепродуктов), земельными участками, кровлями производственных помещений в целях размещения технологических ресурсов; аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств (ОКЭД 77.11), данные ограничения не касаются сдачи в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей;

6) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметіне бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары субсидиялауға жатпайды.";
32-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"32. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жаңа тиімді инвестициялық жобаларды, сондай-ақ өндірісті жаңғыртуға, кеңейтуге, айналым қаражатын толықтыруға және франчайзингке бағытталған жобаларды іске асыру үшін берілетін жаңа кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша жүзеге асырылады.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Мыналарды:
1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтырудан басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын жобаларды;
3) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, салалық шектеулерсіз іске асырылатын жобалар шеңберінде айналым қаражатын толықтыруға және (немесе) ағымдағы міндеттемелерді қайта қаржыландыруға бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының қаражаты есебінен банктер берген (беретін) шағын және орта кәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері де субсидиялауға жатады.";
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
"Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау субсидиялау шарты жасалған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін және іске асырылатын жобада шекті мәнге ("жасыл" таксономияның кіші секторы бойынша шекті өлшемшарт болған кезде) қол жеткізуді көздейтін жаңа кредиттер бойынша да жүзеге асырылады (осы өлшемшартты орындау мерзімін ұзарту сыртқы бағалаумен айқындалған объективті себептер болған кезде қаржы агенттігінің шешімі негізінде жүзеге асырылады).
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау тауарларды таңбалауға арналған жабдықты сатып алуға бағытталған қаржылық лизинг шарттары бойынша жүзеге асырылады.";
33, 34 және 35-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Мыналарды:
1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтырудан басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері іске асыратын жобаларды (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);

6) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.";
в пункте 32:
часть первую изложить в следующей редакции:
"32. Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по новым кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам, выдаваемым для реализации новых эффективных инвестиционных проектов, а также проектов, направленных на модернизацию, расширение производства, пополнение оборотных средств и франчайзинг.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Субсидированию также подлежат кредиты субъектов малого и среднего предпринимательства, выданные (выдаваемые) банками за счет средств единого накопительного пенсионного фонда на пополнение оборотных средств и (или) рефинансирование текущих обязательств в рамках проектов, реализуемых без отраслевых ограничений, за исключением:
1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме пополнения оборотных средств);
2) проектов предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан;
3) деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.";
дополнить частями шестой и седьмой следующего содержания:
"Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется также по новым кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов и предусматривающим достижение реализуемым проектом порогового значения (при наличии порогового критерия по подсектору "зеленой" таксономии) после 2 (два) финансовых лет с даты заключения договора субсидирования (продление срока исполнения данного критерия осуществляется на основании решения финансового агентства при наличии объективных причин, определенных внешней оценкой.
Субсидирование части ставки вознаграждения осуществляется по договорам финансового лизинга, направленного на приобретение оборудования для маркировки товаров.";
пункты 33, 34 и 35 изложить в следующей редакции:
"33. Субсидирование части ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам банков/банка развития/лизинговых компаний/фондов прямых инвестиций также осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам, выдаваемым для реализации проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве, без отраслевых ограничений, за исключением:
1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме пополнения оборотных средств);
2) проектов предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);

3) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, банктердің/даму банкінің/лизингтік компаниялардың/тікелей инвестициялар қорларының кредиттері/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жобаларды салалық шектеулерсіз мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде іске асыру үшін берілетін кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша да жүзеге асырылады.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау банктердің/даму банкінің мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде "жасыл" жобаларды іске асыру үшін берілетін кредиттеріне де қолданылады.
34. Жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 12 (он екі) ай ішінде банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар/тікелей инвестициялар қорлары бұрын берген кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер де жаңа кредиттерге/қаржылық лизинг шарттарына/мезониндік келісімдерге және (немесе) қарыздарға жатады.
35. Жоба қаржы агенттігіне енгізілгенге дейін 8 (сегіз) жыл ішінде (мерзім алғашқы кредит/лизинг берілген күннен бастап есептеледі) банктер/даму банкі/лизингтік компаниялар/тікелей инвестициялар қорлары және кредиттік серіктестіктер, қаржы ұйымдары бұрын берген кредиттерді/қаржылық лизинг шарттарын/мезониндік келісімдерді және (немесе) қарыздарды қайта қаржыландыруға бағытталған және Бағдарлама өлшемшарттарына сәйкес келетін кредиттер/лизингтік мәмілелер/мезониндік қаржыландыру мәмілелері және (немесе) қарыздар да субсидиялауға жатады.";
мынадай мазмұндағы 38-1-тармақпен толықтырылсын:
"38-1. Егер кредит беру негізгі құралдарды сатып алу және (немесе) жаңғырту және (немесе) өндірісті кеңейту шеңберінде жүзеге асырылатын, бірақ кредит сомасының 20 %-ынан аспайтын болса, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін айналым қаражатын толықтыруға берілген кредит бойынша субсидиялауға жол беріледі.";
39, 40, 41 және 42-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"39. Кәсіпкер 180 (бір жүз сексен) млн. теңгеден жоғары кредиттер, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер бойынша жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде жобаны іске асыруға меншікті қаражатының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Жобаға кәсіпкердің меншікті қаражатымен (ақша қаражатымен/жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қатысу шарттары қаржы агенттігінің шешімінде көрсетіледі.

3) деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.
Субсидирование части ставки вознаграждения также распространяется на кредиты банков/банка развития, выдаваемые для реализации "зеленых" проектов в рамках договора о государственно-частном партнерстве.
34. К новым кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов, также относятся кредиты/договора финансового лизинга/мезонинные соглашения и (или) займы, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями/фондами прямых инвестиций в течение 12 (двенадцать) месяцев до внесения проекта финансовому агентству.
35. Субсидированию также подлежат кредиты/лизинговые сделки/сделки мезонинного финансирования и (или) займы, направленные на рефинансирование кредитов/договоров финансового лизинга/мезонинных соглашений и (или) займов, ранее выданные банками/банком развития/лизинговыми компаниями/фондами прямых инвестиций и кредитными товариществами, финансовыми организациями в течение 8 (восемь) лет (срок исчисляется с даты выдачи первого кредита/лизинга) до внесения проекта финансовому агентству и соответствующие критериям Программы.";
дополнить пунктом 38-1) следующего содержания:
"38-1. Допускается субсидирование по кредиту, выданному для реализации "зеленых" проектов, на пополнение оборотных средств, если кредитование осуществляется в рамках приобретения и (или) модернизации основных средств и (или) расширения производства, но не более 20 % от суммы кредита.";
пункты 39, 40, 41 и 42 изложить в следующей редакции:
"39. Предприниматель по кредитам свыше 180 (сто восемьдесят) млн. тенге, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов, обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. Условия участия предпринимателя в проекте собственными средствами (денежными средствами/движимым/недвижимым имуществом) отражаются в решении финансового агентства.

40. Кредит/мезониндік келісім және (немесе) қарыз, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыруға берілетін кредит бойынша міндеттемелердің орындалуын қамтамасыз етуге жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлік ұсынылған жағдайда, аталған мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
41. Бұл ретте сомасы 180 (бір жүз сексен) млн. теңгеден аспайтын кредиттер/ мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
42. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын кредиттің/қаржылық лизинг шартының сомасы қолданыстағы барлық кредиттерді ескергенде бір кәсіпкер үшін 7 (жеті) млрд. теңгеден аспауға тиіс. Егер бірнеше үлестес кәсіпкерлерге бір бизнес-жобаны іске асыру үшін кредит берілген жағдайда, онда бұл сома 7 (жеті) млрд. теңгеден аспауға тиіс.
Бір бизнес-жоба болып бір мезгілде келесі 2 (екі) өлшемшарттарға сәйкес келетін екі және одан да көп жобалардың жиынтығы саналады:
жоба бір объект ретінде іске асырылады (физикалық немесе технологиялық тұрғыдан ажырағысыз байланысқан бірыңғай ғимарат/құрылыс/объект болып табылады);
жоба ЭҚЖЖ бір кіші сыныбы шеңберінде іске асырылады.
Даму банкі қаржыландыратын жобалар бойынша субсидияланатын кредиттің ең жоғары сомасы шектелмейді. Қаржыландыру сомасы 5 (бес) млрд. теңгеден асатын даму банкінің қаржылық лизингі шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Мемлекеттік комиссияның ұсынымы бойынша жүзеге асырылады.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын қолданыстағы барлық кредиттерді ескере отырып, "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілетін кредит сомасы бір кәсіпкер үшін 7 (жеті) млрд. теңгеден аспайды. Егер бірнеше үлестес кәсіпкерлерге бір бизнес-жобаны іске асыру үшін кредит берілген жағдайда, онда бұл сома 7 (жеті) млрд. теңгеден аспайды.
Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын жекелеген кәсіпкерлік субъектілері кредиттерінің/қаржылық лизинг шарттарының жиынтық портфелі 100 (жүз) млрд. теңгеден аспайды.
Бағдарламада белгіленген лимиттер шеңберінде субсидияланатын кредит бойынша негізгі борыш ішінара/мерзімінен бұрын толық өтелген жағдайда, кәсіпкерлердің кредиттерін субсидиялауға жол беріледі.
Бұл ретте 2018 жылғы 27 қаңтарға дейін мақұлданған 4,5 млрд. теңгеге дейінгі кредиттік лимиті бар жобалар бойынша субсидиялау Бағдарламаның бұрын мақұлданған шарттарымен жүзеге асырылады.";
43-тармақта:
бірінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:

40. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту/мезонинному соглашению и (или) займу, в том числе кредиту, выдаваемому на реализацию "зеленого" проекта, движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
41. При этом по кредитам/мезонинным соглашениям и (или) займам, сумма которых не превышает 180 (сто восемьдесят) млн. тенге, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов, собственное участие в реализации проекта не требуется.
42. Сумма кредита/договора финансового лизинга с учетом всех действующих кредитов, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 7 (семь) млрд. тенге для одного предпринимателя. В случае, если нескольким аффилированным предпринимателям предоставляется кредит для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не может превышать 7 (семь) млрд. тенге.
Одним бизнес-проектом считается совокупность двух и более проектов, соответствующих следующим 2 (два) критериям одновременно:
проект реализуется как один объект (является единым зданием/сооружением/объектом, неразрывно связанным физически или технологически);
проект реализуется в рамках одного подкласса ОКЭД.
По проектам, финансируемым банком развития, максимальная сумма субсидируемого кредита не ограничена. По договорам финансового лизинга банка развития с суммой финансирования свыше 5 (пять) млрд. тенге субсидирование ставки вознаграждения осуществляется по рекомендации Государственной комиссии.
Сумма кредита, выдаваемого для реализации "зеленого" проекта, с учетом всех действующих кредитов, по которому осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 7 (семь) млрд. тенге для одного предпринимателя. В случае, если нескольким аффилированным предпринимателям предоставляется кредит для реализации одного бизнес-проекта, то данная сумма не может превышать 7 (семь) млрд. тенге.
Совокупный портфель кредитов/договоров финансового лизинга отдельных субъектов предпринимательства, по которым осуществляется субсидирование части ставки вознаграждения, не может превышать 100 (сто) млрд. тенге.
Допускаются к субсидированию кредиты предпринимателей в случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по субсидируемому кредиту в рамках лимитов, установленных Программой.
При этом по проектам, одобренным до 27 января 2018 года, с кредитным лимитом до 4,5 млрд. тенге субсидирование осуществляется на ранее одобренных условиях Программы.";
в пункте 43:
часть первую изложить в следующей редакции:

"43. Инвестицияға бағытталған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары, оның ішінде "жасыл" жобаларды іске асыруға берілетін кредиттер бойынша субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жылды құрайды. Айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттерді субсидиялау мерзімі субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 3 (үш) жылды құрайды. Бір жоба бойынша бірнеше субсидиялау шарты жасалған жағдайда, субсидиялаудың жалпы мерзімі қаржы агенттігі бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.";
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы агенттігінің қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту/ұзартпау туралы шешімі субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күн бұрын қабылдануға тиіс. Бұл ретте қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартын ұзарту туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, қаржы агенттігі қолданыстағы субсидиялау шартының қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының/кәсіпкердің субсидиялау шартына қосымша келісімге қол қоюын қамтамасыз етеді.";
45, 46 және 47-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Кәсіпкердің ағымдағы міндеттемелерін қайта қаржыландыру кезіндегі субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі қайта қаржыландыру жүзеге асырылған кредитор-банкте/тікелей инвестициялар қорында/лизингтік компанияда бірінші субсидиялау шартына қол қойған сәттен бастап белгіленеді.
46. Кәсіпкерлердің субсидиялау құралы бойынша қаржы агенттігі мақұлдаған жобалары басқа банктерде/тікелей инвестициялар қорларында/лизингтік компанияларда/даму банкінде субсидиялаудың бұрын мақұлданған шарттарымен қайта қаржыландырылуы мүмкін.
47. Субсидиялау номиналды сыйақы мөлшерлемесі Қазақстан Республикасының Ұлттық банкі белгілеген базалық сыйақы мөлшерлемесінен аспайтын және 5 (бес) пайыздық тармаққа ұлғайтылған кредиттер/қаржылық лизинг шарттары, сондай-ақ "жасыл" жобаларды іске асыруға берілген кредиттер бойынша жүзеге асырылады, оның 6 %-ын кәсіпкер төлейді, ал айырмасын мемлекет субсидиялайды.
БЖЗҚ қаражаты есебінен берілген, айналым қаражатын толықтыруға бағытталған, банктердің кредиттері бойынша субсидиялауға жататын шекті сыйақы мөлшерлемесін есептеу осы тармақта белгіленген шарттарда жүзеге асырылады.";
49-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Даму банкінің кредиттері/қаржылық лизинг шарттары бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау субсидиялау мерзімі шектелмей жүзеге асырылады, бұл ретте даму банкінің субсидиялау мерзімі 5 (бес) жылдан асатын жобаларын Мемлекеттік комиссияның ұсынымы бойынша субсидиялауға жол беріледі.";

"43. Срок субсидирования по кредитам/договорам финансового лизинга, в том числе кредитам, выдаваемым на реализацию "зеленых" проектов, направленным на инвестиции, составляет 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования кредитов, направленных на пополнение оборотных средств, составляет 3 (три) года без права пролонгации срока субсидирования. В случае, если по одному проекту заключается несколько договоров субсидирования, общий срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования.";
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"Решение финансового агентства о пролонгации/непролонгации действующего договора субсидирования принимается за 45 (сорок пять) календарных дней до истечения срока действия договора субсидирования. При этом финансовое агентство обеспечивает подписание дополнительного соглашения к договору субсидирования банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций/предпринимателем до истечения срока действия действующего договора субсидирования, в случае принятия финансовым агентством положительного решения о пролонгации действующего договора субсидирования.";
пункты 45, 46 и 47 изложить в следующей редакции:
"45. Срок субсидирования при рефинансировании текущих обязательств предпринимателя устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования в банке-кредиторе/фонде прямых инвестиций/лизинговой компании, с которого осуществлялось рефинансирование.
46. Проекты предпринимателей, получившие одобрение финансового агентства по инструменту субсидирования, могут быть рефинансированы в других банках/фондах прямых инвестиций/лизинговых компаниях/банке развития на ранее одобренных условиях субсидирования.
47. Субсидирование осуществляется по кредитам/договорам финансового лизинга, а также по кредитам, выданным для реализации "зеленых" проектов, с номинальной ставкой вознаграждения, не превышающей базовую ставку вознаграждения, установленную Национальным Банком Республики Казахстан и увеличенную на 5 (пять) процентных пунктов, из которых 6 % оплачивает предприниматель, а разница субсидируется государством.
Расчет предельной ставки вознаграждения, подлежащей субсидированию по кредитам банков, выданным за счет средств ЕНПФ, направленным на пополнение оборотных средств, осуществляется на условиях, установленных настоящим пунктом.";
часть вторую пункта 49 изложить в следующей редакции:
"Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам/договорам финансового лизинга банка развития осуществляется без ограничений срока субсидирования, при этом проекты банка развития со сроком субсидирования более 5 (пять) лет допускаются к субсидированию по рекомендации Государственной комиссии.";

50 және 51-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"50. Мыналарды:
1) кәсіпкер бастамашылық жасаған кредит беру/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланыстыларды;
2) кредит/қаржылық лизинг шарты бойынша міндеттемелерді кәсіпкердің бұзуы себебінен өндіріп алынатындарды;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстыларды;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланыстыларды (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін өтеуді) қоспағанда, Бағдарлама шеңберінде банк/даму банкі/лизингтік компания кредитке/қаржылық лизинг шартын жасасуға, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредитке байланысты қандай да бір комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмайды.
51. Қаржы агенттігі қолданыстағы кредитті/қаржылық лизинг шартын/мезониндік келісімді және (немесе) қарызды, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін берілген кредитті субсидиялау туралы шешім қабылдаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры кәсіпкерге ағымдағы қаржы жылынан бастап қаржы агенттігі шешім қабылдаған күнге дейінгі кезеңде ұсталған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді ағымдағы жылы өтейді.
Бұл ретте осы комиссиялар, алымдар және/немесе басқа да төлемдер барлық тараптар бірінші субсидиялау шартына қол қойған нақты күннен бастап 3 (үш) ай ішінде кәсіпкерге қайтарылуға жатады.
Банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры ағымдағы жылы алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе басқа да төлемдерді Субсидиялау қағидаларының осы тармағында көрсетілген мерзімде кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігіне 100 (жүз) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.";
мынадай мазмұндағы 53-2, 53-3 және 53-4-тармақпен толықтырылсын:
"53-2. Тікелей инвестициялар қоры мезониндік қаржыландыруының және (немесе) қарызының ең жоғары сомасы Мемлекеттік комиссияның ұсынымы.
53-3. Тікелей инвестициялар қорының инвестицияларға, сондай-ақ айналым қаражатын толықтыруға бағытталған мезониндік қаржыландыруы және (немесе) қарызы бойынша субсидиялау мерзімі Мемлекеттік комиссияның ұсынымы бойынша айқындалады.
53-4. Тікелей инвестициялар қорының теңгедегі мезониндік қаржыландыруы және (немесе) қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау Мемлекеттік комиссияның ұсынымы бойынша айқындалады.";

пункты 50 и 51 изложить в следующей редакции:
"50. В рамках Программы банк/банк развития/лизинговая компания не взимают какие-либо комиссии, сборы и (или) иные платежи, связанные с кредитом/заключением договора финансового лизинга, в том числе кредитом, выданным для реализации "зеленого" проекта, за исключением:
1) связанных с изменением условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/договору финансового лизинга;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков).
51. В случае принятия решения о субсидировании действующего кредита/договора финансового лизинга/мезонинного соглашения и (или) займа, в том числе кредита, выданного для реализации "зеленого" проекта, финансовым агентством, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций возмещают предпринимателю комиссии, сборы и/или иные платежи, удержанные в период с начала текущего года до даты принятия решения финансовым агентством в текущем году.
При этом данные комиссии, сборы и/или иные платежи подлежат возмещению предпринимателю в течение 3 (три) месяцев с фактической даты подписания всеми сторонами первого договора субсидирования.
В случае несвоевременного возмещения банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций предпринимателю, полученных в текущем году комиссий, сборов и/или иных платежей, в сроки, указанные в настоящем пункте Правил субсидирования, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций уплачивают финансовому агентству штраф в размере 100 (сто) МРП.";
дополнить пунктами 53-2, 53-3 и 53-4 следующего содержания:
"53-2. Максимальная сумма мезонинного финансирования и (или) займа фонда прямых инвестиций определяется по рекомендации Государственной комиссии.
53-3. Срок субсидирования по мезонинному финансированию и (или) займу фонда прямых инвестиций, направленному на инвестиции, а также на пополнение оборотных средств, определяется по рекомендации Государственной комиссии.
53-4. Субсидирование ставки вознаграждения по мезонинному финансированию и (или) займу фонда прямых инвестиций в тенге определяется по рекомендации Государственной комиссии.";

88 және 89-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"88. Кәсіпкер банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына:
1) жаңа кредит/қаржылық лизинг шарты/мезониндік келісім және (немесе) қарыз, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін кредит бойынша Бағдарламаға/Тетікке сәйкес келетін шарттарда банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының ішкі нормативтік құжаттарында бекітілген нысан бойынша кредит беруге/қаржыландыруға/мезониндік қаржыландыруға және (немесе) қарызға арналған өтінішпен;
2) қолданыстағы кредит/қаржылық лизинг шарты/мезониндік келісім және (немесе) қарыз, оның ішінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін кредит бойынша осы Субсидиялау қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішпен жүгінеді.
89. Банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры жобаның қаржы-экономикалық тиімділігіне бағалау жүргізеді және кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз беру немесе кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша сыйақы мөлшерлемесін Бағдарламада/Тетікте белгіленген мөлшерге дейін төмендету туралы оң шешім болған жағдайда, қаржы агенттігіне хабарлай отырып, 3 (үш) жұмыс күні ішінде кәсіпкерге жазбаша жауап жолдайды.
Бағдарлама шеңберінде "жасыл" жобаны іске асыру үшін кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау мүмкіндіктерін пайдалану мақсатында жобаны қарау кезінде оны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызу жобаның мәлімделетін мақсатына және шеңберінде жобаны іске асыру жоспарланып отырған экономикалық қызмет түріне сәйкес жүзеге асырылады. "Жасыл" таксономияның тиісті кіші секторы бойынша шекті шектеулер болмаған жағдайда, қаралатын жобаны "жасыл" таксономияның белгілі бір кіші секторына жатқызуды банк/даму банкі дербес жүзеге асырады. Бағдарлама шеңберінде қарыз алушыға қаржылық қолдау алуға жәрдемдесу мақсатында банк/даму банкі қарыз алушыны қаржы агенттігіне қайта жібереді және осы қолдауды алу шарттарын түсіндіреді, оның ішінде қаржы агенттігіне қаралатын жобаның "жасыл" таксономияның шекті шектеуіне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын ұсынудың ықтимал қажеттілігі туралы хабарлайды.
"Жасыл" таксономия қаралатын жоба жататын белгілі бір кіші сектор бойынша шекті шектеуді көздеген жағдайларда, өтініш берушінің қаржы агенттігіне іске асырылуы көзделіп отырған немесе іске асырылып жатқан жобаның "жасыл" таксономияның шекті мәніне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын ұсынуы Бағдарлама шеңберінде қаржылық қолдау алудың міндетті шарты болып табылады.

пункты 88 и 89 изложить в следующей редакции:
"88. Предприниматель обращается в банк/банк развития/лизинговую компанию/фонд прямых инвестиций:
1) по новому кредиту/договору финансового лизинга/мезонинному соглашению и (или) займу, в том числе кредиту для реализации "зеленого" проекта, с заявлением на предоставление кредита/финансирования/мезонинного финансирования и (или) займа по форме, утвержденной внутренними нормативными документами банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций, на условиях, соответствующих Программе/Механизму;
2) по действующему кредиту/договору финансового лизинга/мезонинному соглашению и (или) займу, в том числе кредиту для реализации "зеленого" проекта, с заявлением по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам субсидирования.
89. Банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций проводят оценку финансово-экономической эффективности проекта и, в случае положительного решения о предоставлении кредита/лизинга/мезонинного финансирования и (или) займа или понижении ставки вознаграждения по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу до размера, установленного Программой/Механизмом, в течение 3 (три) рабочих дней направляют письменный ответ предпринимателю с уведомлением финансового агентства.
В целях использования возможностей субсидирования ставки вознаграждения по кредитам для реализации "зеленого" проекта в рамках Программы при рассмотрении проекта его отнесение к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с заявляемым назначением проекта и видом экономической деятельности, в рамках которой планируется реализация проекта. В случае отсутствия пороговых ограничений по соответствующему подсектору "зеленой" таксономии, отнесение рассматриваемого проекта к определенному подсектору "зеленой" таксономии осуществляется банком/банком развития самостоятельно. В целях содействия заемщику в получении финансовой поддержки в рамках Программы банк/банк развития перенаправляет заемщика в финансовое агентство и разъясняет условия получения данной поддержки, в том числе сообщает о возможной необходимости предоставления финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки о соответствии рассматриваемого проекта пороговому ограничению "зеленой" таксономии.
В случаях, когда "зеленая" таксономия предусматривает пороговое ограничение по определенному подсектору, к которому относится рассматриваемый проект, обязательным условием получения финансовой поддержки в рамках Программы является представление заявителем финансовому агентству заключения провайдера внешней оценки о соответствии намечаемого к реализации или реализуемого проекта пороговому значению "зеленой" таксономии.

Жобаларды сыртқы бағалау провайдерлерінің санаттары бойынша "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігіне жекелеген ережелер, олар дайындайтын қорытындылардың форматы мен мазмұнына қойылатын талаптар осы Субсидиялау қағидаларының 9-1-тарауында белгіленеді. "Жасыл" таксономияны қолдану Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілетін "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Шекті өлшемшарт сертификаттау/таңбалау ("жасыл" құрылыс, энергия тиімділігі, органикалық өнім өндіру, көлік және т.б. саласындағы "жасыл" таксономияда көрсетілген стандарттар мен таңбаланымдардың талаптарына сәйкестікті растау) болып табылатын жағдайларда, тиісті сертификаттарды/таңбаланымдарды ұсыну жеткілікті растау (сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысына балама) болып табылады. Белгіленген жоба бойынша стандарттарға, таңбаларға және талаптарға жоспарланған сәйкестік мәлімделетін жағдайларда ғана сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын алу талап етіледі. Кейіннен осы стандарттарға, таңбалануға және талаптарға сәйкестікті куәландыратын сертификаттар мен құжаттардың көшірмелері қаржыландырудың мақсатты пайдаланылуын растау болып табылады.";
мынадай мазмұндағы 89-1-тармақпен толықтырылсын:
"89-1. Кәсіпкер тікелей инвестициялар қорының мезониндік келісімі және (немесе) қарызы бойынша мөлшерлемені субсидиялау мақсаттары үшін Мемлекеттік комиссияның оң шешімін алады.";
90-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"90. Банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының оң шешімі бар кәсіпкер қаржы агенттігіне осы Субсидиялау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш-сауалнамамен жүгінеді, оған мыналар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы құжат (кәсіпкердің қолымен және мөрімен (бар болса) расталған көшірме), жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама;
2) мыналарды қамтитын кәсіпкер жобасының бизнес-жоспары:
Бағдарламаның бірінші және екінші бағыттары шеңберінде жобаны іске асыруға меншікті қаражатының (ақшасының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің) және/немесе 180 (бір жүз сексен) млн теңгеден асатын кредиттер/қаржылық лизинг шарттары бойынша үшінші тұлғалар мүлкінің қатысуын қамтамасыз ету мерзімдері (бұл ретте мүліктің мұндай қатысуы жобаны іске асырудың жалпы құнының кемінде 10 %-ы деңгейінде қамтамасыз етіледі);
қаржы агенттігі субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе еңбекақы төлеу қорының көлемін ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу немесе төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өсуі бойынша кезеңдер (осы абзацтың талабы Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берілген жағдайда қолданылады);
Тетік бойынша:

Отдельные положения по категориям провайдеров внешней оценки проектов на соответствие пороговым значениям "зеленой" таксономии, требования к формату и содержанию подготавливаемых ими заключений устанавливаются в главе 9-1 настоящих Правил субсидирования. Применение "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с классификацией "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, утверждаемой постановлением Правительства Республики Казахстан.
В случаях, когда пороговым критерием является сертификация/маркировка (подтверждение соответствия требованиям указанных в "зеленой" таксономии стандартов и маркировок в сфере "зеленого" строительства, энергоэффективности, производства органической продукции, транспорта), достаточным подтверждением (альтернативой заключению провайдера внешней оценки) является предъявление соответствующих сертификатов/маркировок. Получение заключения провайдера внешней оценки требуется только в случаях, когда по намечаемому проекту планируемое соответствие стандартам, маркировкам и требованиям заявляется. Впоследствии копии сертификатов и документов, свидетельствующих о соответствии данным стандартам, маркировкам и требованиям, служат подтверждением целевого использования финансирования.";
дополнить пунктом 89-1 следующего содержания:
"89-1. Предприниматель для целей субсидирования ставки по мезонинному соглашению и (или) займу фонда прямых инвестиций получает положительное решение Государственной комиссии.";
пункт 90 изложить в следующей редакции:
"90. Предприниматель с положительным решением банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций обращается в финансовое агентство с заявлением-анкетой по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам субсидирования, к которому прилагаются:
1) документ о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (копия, заверенная подписью предпринимателя и печатью (при наличии), уведомление о регистрации индивидуального предпринимателя;
2) бизнес-план проекта предпринимателя, содержащий:
сроки обеспечения участия в реализации проекта собственных средств (денег, движимого/недвижимого имущества) и/или имущества третьих лиц по кредитам/договорам финансового лизинга свыше 180 (сто восемьдесят) млн тенге в рамках первого и второго направлений Программы (при этом такое участие имущества обеспечивается на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта);
этапы по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижении роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) на 10 % после 2 (два) финансовых лет со дня принятия финансовым агентством решения о субсидировании (требование настоящего абзаца распространяется на случаи подачи заявления на участие в рамках второго направления Программы);
по Механизму:

жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу шарты;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде 50 %-дан аспайтын мөлшерде инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу шарты (Тетіктің талаптарына сәйкес салықтар төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын толықтыру мақсатына берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде 10 %-ға жұмыс орындарының орташа жылдық санын немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) өсуіне қол жеткізу шарты (Тетіктің талаптарына сәйкес салық төлеуден босатылмаған кәсіпорындар салық төлемдерін ұлғайтуды қамтамасыз етеді);
3) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекеттің аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды өткізуді растайтын тауарларға ілеспе құжаттардың көшірмелері (бар болса);
4) "жасыл" жоба бойынша сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысы/сертификат ("жасыл" жобаны іске асыру мақсаттары үшін кредит алуға өтініш берген кезде);
5) тікелей инвестициялар қорларының мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша мөлшерлемені субсидиялау мақсаттары үшін Мемлекеттік комиссияның оң шешімін растайтын құжаттың көшірмесі.
Кәсіпкер Бағдарламаның өңірлік/жергілікті үйлестірушісіне Бағдарламаға қатысу үшін өтінім дайындау және құжаттар жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін жүгіне алады.
Кәсіпкер өтінім берген сәтте сұратылып отырған кезең үшін салық берешегінің жоқтығы туралы анықтаманың болуы талап етіледі.";
91-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:

условие сохранения/увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или достижения роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (три) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
условие сохранения/увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или достижения роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств, в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
условие сохранения/увеличения среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или достижения роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (один) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
3) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих перемещение товаров с территории одного государства-члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза (в случае наличия);
4) заключение провайдера внешней оценки по "зеленому" проекту/сертификат (при подаче заявления на получение кредита для целей реализации "зеленого" проекта);
5) копия документа, подтверждающего положительное решение Государственной комиссии для целей субсидирования ставки по мезонинным соглашениям и (или) займам фондов прямых инвестиций.
Предприниматель может обратиться к региональному/местному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе.
На момент подачи заявки предпринимателем требуется наличие справки об отсутствии налоговой задолженности за запрашиваемый период.";
часть первую пункта 91 изложить в следующей редакции:

"91. Құжаттар топтамасы толық ұсынылмаған не белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттар ұсынылған жағдайларда, қаржы агенттігі 1 (бір) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, банкке/даму банкіне/тікелей инвестициялар қорына/лизингтік компанияға/кәсіпкерге ұсынылған құжаттарды пысықтау үшін қайтарады.";
96-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"96. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде хаттама ресімдеп, қол қояды және оң шешім болған жағдайда – осы Субсидиялау қағидаларына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді көшірмені, ал теріс шешім болған жағдайда – осы Субсидиялау қағидаларына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ілеспе хатпен хаттамадан үзінді көшірмені (бұдан әрі – тиісті хат) банкке/даму банкіне/тікелей инвестициялар қорына/лизингтік компанияға және кәсіпкерге жібереді.";
98-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"98. Кәсіпкер осы Субсидиялау қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша, "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы электрондық өтінім береді, оған мыналар қоса беріледі:
1) кәсіпкердің жобаны іске асыру бизнес-жоспары не жоба бойынша сараптамалық қорытынды (банктің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының тиісті жұмыскерінің техникалық-экономикалық қорытындысы/экономикалық қорытындысы, бұл құжаттар болмаған жағдайда жобаның мәнін ашатын басқа құжаттар);
2) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше бір мемлекет аумағынан Еуразиялық экономикалық одаққа мүше басқа мемлекеттің аумағына тауарларды өткізуді растайтын тауарларға ілеспе құжаттардың көшірмелері (Бағдарламаның үшінші бағыты шеңберінде қатысуға өтініш берген жағдайда);
3) банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының Бағдарламаға/Тетікке қатысуға мүмкіндік беретін шарттармен кредит/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз беру/қаржылық лизинг шартын жасау немесе кәсіпкердің кредиті/мезониндік келісімі және (немесе) қарызы/қаржылық лизинг шарты бойынша сыйақы мөлшерлемесін азайту мүмкіндігі туралы оң шешімі бар хатының сканерленген көшірмесі;
4) сыртқы бағалау провайдері қорытындысының/сертификаттың сканерленген көшірмесі ("жасыл" жобаны іске асыру мақсаттары үшін кредит алуға өтініш берген кезде);
5) тікелей инвестициялар қорларының мезониндік келісімдері және (немесе) қарыздары бойынша мөлшерлемені субсидиялау мақсаттары үшін Мемлекеттік комиссияның оң шешімін растайтын құжаттың көшірмесі.";

"91. В случаях представления неполного пакета документов либо представления документов, не соответствующих установленным формам, финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня возвращает банку/банку развития/фонду прямых инвестиций/лизинговой компании/предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам для доработки.";
пункт 96 изложить в следующей редакции:
"96. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства оформляет, подписывает протокол и направляет в случае положительного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 6 к настоящим Правилам субсидирования, в случае отрицательного решения – выписку из протокола с сопроводительным письмом по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам субсидирования, (далее – соответствующее письмо) банку/банку развития/фонду прямых инвестиций/лизинговой компании и предпринимателю.";
пункт 98 изложить в следующей редакции:
"98. Предприниматель подает электронную заявку по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам субсидирования, через веб-портал "электронного правительства", к которому прилагаются:
1) бизнес-план реализации проекта предпринимателя либо экспертное заключение по проекту (технико-экономическое заключение/экономическое заключение соответствующего работника банка/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций, в случае отсутствия данных документов другие документы, раскрывающие суть проекта);
2) копии товаросопроводительных документов, подтверждающих перемещение товаров с территории одного государства-члена Евразийского экономического союза на территорию другого государства-члена Евразийского экономического союза (в случае подачи заявления на участие в рамках третьего направления Программы);
3) сканированная копия письма банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций с положительным решением о возможности предоставления кредита/мезонинного финансирования и (или) займа/заключения договора финансового лизинга или понижения ставки вознаграждения по кредиту/мезонинному соглашению и (или) займу/договору финансового лизинга предпринимателя на условиях, позволяющих участвовать в Программе/Механизме;
4) сканированная копия заключения провайдера внешней оценки/сертификата (при подаче заявления на получение кредита для целей реализации "зеленого" проекта);
5) копия документа, подтверждающего положительное решение Государственной комиссии для целей субсидирования ставки по мезонинным соглашениям и (или) займам фондов прямых инвестиций.";

109 және 110-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"109. Банк/даму банкі/тікелей инвестициялар қоры/лизингтік компания қаржы агенттігінен қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімін алғаннан кейін және субсидиялау туралы оң шешім болған кезде қаржы агенттігі, банк/даму банкі/тікелей инвестициялар қоры/лизингтік компания мен кәсіпкер арасында субсидиялау шарты жасалады, оған сәйкес қаржы агенттігі банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына субсидиялау шартына өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін төлеуді жүзеге асырады.
110. Банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры Бағдарлама шеңберінде қолданыстағы кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша субсидиялау шартына қол қойылған кезге дейін кәсіпкердің банктік қарыз шартында/мезониндік келісімде және (немесе) қарыз шартында/қаржылық лизинг шартында көзделген негізгі борыш пен сыйақыны уақтылы өтеу жөніндегі міндеттемелерді орындамағаны үшін айыппұлдар мен өсімпұлдарды есептен шығарады, ал жаңа/қолданыстағы кредиттер/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыздар/қаржылық лизинг шарттары бойынша банк/даму банкі/тікелей инвестициялар қоры/лизингтік компания мыналарды:
1) кәсіпкер бастамашылық жасаған кредит беру/қаржылық лизинг шарты талаптарының өзгеруіне байланыстыларды;
2) кәсіпкердің кредит/лизинг бойынша міндеттемелерді бұзуы себебінен өндіріп алынатындарды;
3) лизинг нысанасына тәуелсіз бағалау жүргізуге, лизинг нысанасын сақтандыруға, кепіл шартын тіркеуге және ауыртпалықты алып тастауға байланыстыларды;
4) қаржылық лизинг шартын орындауға байланыстыларды (басқа ұйымдардың кедендік тазарту сияқты көрсетілетін қызметтерін, лизинг нысанасын арнаулы органдардың тіркеуі бойынша көрсетілетін қызметтерді, банктердің көрсетілетін қызметтерін өтеуді) қоспағанда, кәсіпкерден комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді алмауға және белгілемеуге міндеттенеді.";
112, 113, 114, 115, 116, 117 және 118-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"112. Субсидиялау шартын:
1) банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры:
қаржы агенттігінен хаттама/шешім алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде;
2) қаржы агенттігі:
банктен/даму банкінен/лизингтік компаниядан/тікелей инвестициялар қорынан субсидиялау шартын алған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде жасайды.
Субсидиялау шарты қағаз жеткізгіште/электрондық нысанда жасалады, бұл ретте субсидиялау шартының электрондық нысанына Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес электрондық-цифрлық қолтаңбамен қол қойылады.

пункты 109 и 110 изложить в следующей редакции:
"109. После получения банком/банком развития/фондом прямых инвестиций/лизинговой компанией от финансового агентства решения уполномоченного органа финансового агентства и при положительном решении о субсидировании между финансовым агентством, банком/банком развития/фондом прямых инвестиций/лизинговой компанией и предпринимателем заключается договор субсидирования, согласно которому финансовое агентство осуществляет выплату банку/банку развития/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций части ставки вознаграждения, в соответствии с графиком погашения к договору субсидирования.
110. Банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций по действующему кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу в рамках Программы до момента подписания договора субсидирования списывает штрафы и пени за неисполнение предпринимателем обязательств по своевременному погашению основного долга и вознаграждения, предусмотренного договором банковского займа/мезонинным соглашением и (или) договором займа/договором финансового лизинга, а по новым/действующим кредитам/мезонинному финансированию и (или) займам/договорам финансового лизинга банк/банк развития/фонд прямых инвестиций/лизинговая компания принимают обязательства не взимать и не устанавливать для предпринимателя комиссии, сборы и/или иные платежи, связанные с кредитом/лизингом, за исключением:
1) связанных с изменениями условий кредитования/договора финансового лизинга, инициируемых предпринимателем;
2) взимаемых по причине нарушения предпринимателем обязательств по кредиту/лизингу;
3) связанных с проведением независимой оценки предмета лизинга, страхования предмета лизинга, регистрацией договора залога и снятием обременения;
4) связанных с исполнением договора финансового лизинга (возмещение услуг сторонних организаций, таких как таможенная очистка, услуги регистрации предмета лизинга специальными органами, услуги банков).";
пункты 112, 113, 114, 115, 116, 117 и 118 изложить в следующей редакции:
"112. Договор субсидирования заключается:
"1) банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций:
в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения протокола/решения от финансового агентства;
2) финансовым агентством:
в течение 3 (три) рабочих дней с момента получения договора субсидирования от банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций.
Договор субсидирования заключается на бумажном носителе/в электронной форме, при этом электронная форма договора субсидирования подписывается электронной цифровой подписью в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

113. Егер банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры осы Субсидиялау қағидаларының 112-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мерзімдерде субсидиялау шартын уақтылы жасаспаған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры кідірту себептерін түсіндіре отырып, қаржы агенттігіне ресми хатпен хабардар етеді.
114. Егер банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының/мезониндік келісімінің/қарыз шартының және/немесе субсидиялау шартының талаптары қаржы агенттігі уәкілетті органының шешіміне, Бағдарлама/Тетік талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қоймайды. Бұл ретте қаржы агенттігі банкті/даму банкін/лизингтік компанияны/тікелей инвестициялар қорын және кәсіпкерді 1 (бір) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
115. Банк/даму банкі/тікелей инвестициялар қоры/лизингтік компания ескертулерді жойған жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау шартына қол қояды.
116. Банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігінің ескертулерімен келіспеген жағдайда, қаржы агенттігі түпкілікті шешім қабылдау үшін осы мәселені қаржы агенттігінің уәкілетті органының қарауына шығарады.
117. Субсидиялау шарты кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры және қаржы агенттігі қол қойған күннен бастап күшіне енеді. Бұл ретте субсидиялау мерзімінің басталуы субсидиялау шартында субсидиялау шартына қол қойған күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын, алайда қаржы агенттігі шешім қабылдаған күннен ерте емес мерзімге белгіленуі мүмкін.
118. Сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін төлеу күнін кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры дербес айқындайды. Егер кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша сыйақыны есептеу субсидиялау шартына кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қол қойған күннен кейінгі күні басталған жағдайда, субсидиялау шартына кәсіпкер, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қол қойған күн субсидиялау кезеңіне қосылмайды.";
121-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"121. Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуға және жүргізуге құқығы жоқ лизингтік компаниялар/тікелей инвестициялар қорлары қаржы агенттігімен келісу бойынша банк-төлем агентін айқындайды, онда лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры субсидияларды аудару үшін ағымдағы шот ашады.";

113. В случае, если банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций несвоевременно заключают договор субсидирования в сроки, установленные в подпункте 1) пункта 112 настоящих Правил субсидирования, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций уведомляют финансовое агентство официальным письмом с разъяснением причин задержки.
114. В случае, если условия договора банковского займа/договора финансового лизинга/мезонинного соглашения/договора займа и/или договора субсидирования не соответствуют решению уполномоченного органа финансового агентства, условиям Программы/Механизма, финансовое агентство не подписывает договор субсидирования. При этом финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня уведомляет банк/банк развития/лизинговую компанию/фонд прямых инвестиций и предпринимателя.
115. В случае устранения банком/банком развития/фондом прямых инвестиций/лизинговой компанией замечаний, финансовое агентство подписывает договор субсидирования.
116. В случае несогласия банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций с замечаниями финансового агентства, финансовое агентство выносит данный вопрос на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства для принятия окончательного решения.
117. Договор субсидирования вступает в силу со дня подписания его предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций и финансовым агентством. При этом начало срока субсидирования может быть установлено в договоре субсидирования не более чем за 30 (тридцать) календарных дней до дня подписания договора субсидирования, но не ранее дня принятия решения финансового агентства.
118. Дата выплаты субсидируемой части ставки вознаграждения определяется предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций самостоятельно. В случае, если начисление вознаграждения по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу начинается со дня, следующего за днем подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций, в период субсидирования не включается день подписания договора субсидирования предпринимателем, банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций.";
пункт 121 изложить в следующей редакции:
"121. Лизинговые компании/фонды прямых инвестиций, не имеющие права открытия и ведения банковских счетов юридических лиц, по согласованию с финансовым агентством определяют банк-платежного агента, в котором лизинговая компания/фонд прямых инвестиций откроет текущий счет для перечисления субсидий.";

124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131 және 132-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"124. Субсидиялау үшін көзделген қаражатты қаржы агенттігі субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, ай сайын аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) банктегі/банк-төлем агентіндегі ағымдағы шотқа аударуды жүзеге асырады. Бұл ретте қаражатты аударғаннан кейін қаржы агенттігі қаражаттың аударылғаны туралы құжаттың көшірмесін электрондық пошта бойынша жіберу арқылы банкті/даму банкін/лизингтік компанияны/тікелей инвестициялар қорын бір мезгілде хабардар етеді. Хабарламада банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының атауы, кәсіпкердің өңірі, атауы, субсидиялар сомасы және төлем жүзеге асырылған кезең көрсетіледі.
125. Банктің/даму банкінің/банк-төлем агентінің кредиттік рейтингі төмендеген және өзге де қаржылық жағдайының нашарлау белгілері орын алған кезде (бір немесе бірнеше жағдайлардың басталуы) оның ішінде:
Standard&Poors рейтингтер шәкілі бойынша халықаралық рейтингтік агенттіктер беретін кредиттік рейтингі "В" деңгейінен төмендеген кезде;
К4 коэффициентінің мәні 0,4 деңгейінен төмендеген кезде;
пруденциялық нормативтер қатарынан 2 (екі) ай бойы бұзылған кезде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды қаржы агенттігі банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының кәсіпкердің кредит бойынша (негізгі борыш, субсидияланатын және субсидияланбайтын сыйақы бөлігі) толық төлем жүргізу фактісі туралы хабарламасының негізінде не субсидиялау шарттарына төлем кестелерін негізге ала отырып, қысқа мерзімді кезеңге сыйақының субсидияланатын бөлігі бойынша кәсіпкердің алдағы міндеттемелерін өтейтін төлемдермен жүзеге асырады.
Банкте/даму банкінде/банкте-төлем агентінде жоғарыда аталған көрсеткіштер түзетілген жағдайда, қаржы агенттігі субсидиялау үшін көзделген қаражатты аударуды субсидиялау шартына төлемдер кестесін ескере отырып, аванстық төлемдермен (айына бір рет/бірнеше рет) жүзеге асырады.
126. Банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігінің хабарламасы негізінде кәсіпкерлердің жобалары бойынша субсидиялар сомасын қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан есептен шығаруды жүзеге асырады. Банк/даму банкі/банк-төлем агенті шоттардағы қаражатты жалпы ағымдағы қалдықтардан есептеп шығара алмайды.
127. Кәсіпкер банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына/мезониндік келісімге және (немесе) қарыз шартына өтеу кестесіне сәйкес сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігінде сыйақы төлеуді жүргізеді.

пункты 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131 и 132 изложить в следующей редакции:
"124. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется финансовым агентством на текущий счет в банке/банке-платежном агенте ежемесячно авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования. При этом после перечисления средств финансовое агентство одновременно уведомляет банк/банк развития/лизинговую компанию/фонд прямых инвестиций путем направления копии документа о перечислении средств по электронной почте. В уведомлении указываются наименование банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций, регион, наименование предпринимателя, сумма субсидий и период, за который осуществлена выплата.
125. Перечисление средств, предусмотренных для субсидирования, по проектам предпринимателей, при снижении кредитного рейтинга и иных признаков ухудшения финансового состояния банков/банка развития/банка-платежного агента (наступление одного или нескольких случаев), в том числе:
при снижении кредитного рейтинга от международных рейтинговых агентств ниже уровня "В" по шкале рейтингов Standard&Poors;
при снижении значения коэффициента К4 ниже уровня 0,4;
при нарушении пруденциальных нормативов в течение 2 (два) месяцев подряд,
осуществляется финансовым агентством на основании уведомления банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций о факте проведения предпринимателем полной выплаты по кредиту (основной долг, субсидируемая и несубсидируемая часть вознаграждения) либо платежами, покрывающими предстоящие обязательства предпринимателя по субсидируемой части вознаграждения на краткосрочный период, исходя из графиков платежей к договорам субсидирования.
В случае исправления у банка/банка развития/банка-платежного агента показателей, указанных выше, перечисление финансовым агентством средств, предусмотренных для субсидирования, осуществляется авансовыми платежами (однократно/несколько раз в месяц) с учетом графика платежей к договору субсидирования.
126. Банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций на основании уведомления финансового агентства осуществляют списание с текущего счета финансового агентства суммы субсидий по проектам предпринимателей. Банк/банк развития/банк-платежный агент не могут списывать с общих текущих остатков средств на счетах.
127. Предприниматель производит выплату вознаграждения банку/банку развития/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций в части несубсидируемой ставки вознаграждения согласно графику погашения в соответствии с договором банковского займа/договором финансового лизинга/мезонинным соглашением и (или) договором займа.

128. Кәсіпкердің кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша (негізгі борыш пен сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігі) төлемді толық төлеуді жүргізу фактісі бойынша банк/даму банкі/банк-төлем агенті кәсіпкердің кредиті/мезониндік қаржыландыруы және (немесе) қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу есебіне қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан ақшаны есептен шығаруды жүзеге асырады.
129. Кәсіпкер кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша жоспарлы төлемді нақты өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан субсидиялар сомасын есептен шығарған жағдайда (кәсіпкер кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша жоспарлы төлемді өтеген күнге қаржы агенттігінің шотында қаражат болған кезде) банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігіне 100 (жүз) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
130. Банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры кәсіпкер берешекті өтегенге дейін сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігін өтеу үшін қаржы агенттігінің ағымдағы шотынан қаражатты есептен шығаруды жүргізбейді және мынадай:
1) кәсіпкер банк/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры алдында төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамаған;
2) кәсіпкер лизингтік компания/банк алдында лизингтік төлемдерді енгізу жөніндегі міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамаған жағдайларда, бұл туралы қаржы агенттігін 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хатпен хабардар етеді.
131. Осы Субсидиялау қағидаларының 130-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көзделген жағдайлар орын алған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабардар еткен/хабардар етпеген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігіне 100 (жүз) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
132. Қаржы агенттігі Бағдарлама/Тетік шеңберінде кредит бойынша ай сайын/лизинг бойынша тоқсан сайын, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейін/мезониндік келісім және/немесе қарыз шарты бойынша жарты жылда бір рет, есепті айдан кейінгі айдың 25 (жиырма бес) күніне дейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне/уәкілетті органға осы Субсидиялау қағидаларына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша субсидиялау туралы есеп жібереді.";
133-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"133. Кәсіпкердің банктік қарыз шартының/мезониндік келісімінің және/немесе қарыз шартының талаптарына, қаржы агенттігі уәкілетті органының хаттамасына сәйкес қаржы агенттігі Бағдарлама шеңберінде банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланбайтын бөлігін төлеу және/немесе негізгі борышты өтеу бойынша жеңілдік кезеңін берген/мерзімін кейінге шегерген кәсіпкердің кредиті бойынша сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінде субсидияларды аударуды жүзеге асыра алады.";

128. По факту проведения предпринимателем полной выплаты платежа по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу (основной долг и несубсидируемая часть ставки вознаграждения) банк/банк развития/банк-платежный агент осуществляют списание денег с текущего счета финансового агентства в счет погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по кредиту/мезонинному финансированию и (или) займу предпринимателя.
129. В случае списания сумм субсидий с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня фактического погашения предпринимателем планового платежа по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу (при наличии средств на счете финансового агентства на дату погашения предпринимателем планового платежа по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу), банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций уплачивают финансовому агентству штраф в размере 100 (сто) МРП.
130. Банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций не производят списание средств с текущего счета финансового агентства для погашения субсидируемой части ставки вознаграждения до погашения задолженности предпринимателем и уведомляют соответствующим письмом об этом финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней в случаях:
1) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций;
2) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раз подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком.
131. В случаях уведомления/неуведомления по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня наступления случаев, предусмотренных подпунктами 1) и 2) пункта 130 настоящих Правил субсидирования, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций уплачивают финансовому агентству штраф в размере 100 (сто) МРП.
132. Финансовое агентство по кредиту в рамках Программы/Механизма ежемесячно/по лизингу ежеквартально до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным/по мезонинному соглашению и (или) договору займа раз в полгода до 25 (двадцать пять) числа месяца, следующего за отчетным, направляет региональному координатору Программы/уполномоченному органу отчет о субсидировании по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам субсидирования.";
часть первую пункта 133 изложить в следующей редакции:
"133. В соответствии с условиями договора банковского займа/мезонинного соглашения и (или) договора займа предпринимателя, протоколом уполномоченного органа финансового агентства финансовое агентство в рамках Программы может осуществлять перечисление субсидий в части субсидируемой ставки вознаграждения по кредиту предпринимателя, по которому банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций предоставлены льготный период/отсрочка по выплате несубсидируемой части ставки вознаграждения и/или погашению основного долга.";

135, 136, 137 және 138-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"135. Егер банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының/мезониндік келісімнің және/немесе қарыз шартының шарттарын (кредиттің/лизингтің/мезониндік қаржыландырудың және (немесе) қарыздың сомасы және (немесе) сыйақы мөлшерлемесі, төлемдерді төлеу бойынша жеңілдікті кезең/мерзімін кейінге шегеру, өтеу күні, кәсіпкер атауының өзгеруі/борышты аудару) өзгерткен жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігіне кредиттер/қаржылық лизинг шарттары/мезониндік келісімдер және (немесе) қарыздар бойынша тиісті хабарлама жібереді, ол өз кезегінде 5 (бес) жұмыс күні ішінде толық құжаттар топтамасын қоса бере отырып, қолданыстағы қаржыландыру шарттарына енгізілетін өзгерістер жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Қарау нәтижелері бойынша қаржы агенттігінің уәкілетті органы қолданыстағы қаржыландыру шарттарына өзгерістер енгізудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды, ол қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде хаттамамен ресімделеді. Бұл ретте қаржыландыру шарттарына жүргізілген өзгерістер хаттамада/шешімде анық көрсетіледі.
136. Қаржы агенттігі қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдағаннан кейін 1 (бір) жұмыс күні ішінде банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына хаттамадан үзінді көшірме жібереді.
137. Қолданыстағы банктік қарыз шартының/қаржылық лизинг шартының/мезониндік келісімінің және/немесе қарыз шартының талаптарындағы өзге де өзгерістер туралы банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігін тиісті хатпен хабардар етеді, ол өз кезегінде 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қолданыстағы қаржыландыру шарттарына енгізілетін өзгерістер бойынша шешім қабылдайды және қаржыландыру шартына жүргізілген өзгерістерді хатпен келіседі немесе келісуден бас тартады.
Бұл ретте қаржыландыру шарттарына жүргізілген өзгерістер (келісуден бас тарту) келісу хатында анық көрсетіледі.
138. Кәсіпкер қайтыс болған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры кәсіпкердің қайтыс болғаны туралы мәліметтерді (ақпаратты) алғаннан кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне тиісті хабарлама жібереді, ол мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған кезге дейін субсидиялауды уақытша тоқтату жөніндегі ақпаратты қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарады. Мұрагердің (мұрагерлердің) мұрагерлік құқығы басталған жағдайда, субсидиялауды қайта бастау туралы мәселе қаржы агенттігі уәкілетті органының қарауына шығарылады.";
мынадай мазмұндағы 9-1-тараумен толықтырылсын:
"9-1 тарау. "Жасыл" жобаларды іске асыруға арналған кредиттер бойынша сыйақыны субсидиялау шеңберінде жобаларды сыртқы бағалау

пункты 135, 136, 137 и 138 изложить в следующей редакции:
"135. В случае, если банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций меняет условия (сумма кредита/лизинга/мезонинного финансирования и (или) займа и (или) ставка вознаграждения, льготный период/предоставление отсрочки по оплате платежей, дата погашения, изменение наименования предпринимателя/перевод долга) действующего договора банковского займа/мезонинного соглашения и (или) договора займа/договора финансового лизинга, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций направляет соответствующее уведомление по кредитам/договорам финансового лизинга/мезонинным соглашениям и (или) займам финансовому агентству, который в свою очередь в течение 5 (пять) рабочих дней выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по изменениям условий в действующие условия финансирования с приложением полного пакета документов. По результатам рассмотрения уполномоченный орган финансового агентства принимает решение о возможности/невозможности внесения изменений в действующие условия финансирования, которое оформляется протоколом в течение 2 (два) рабочих дней со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства. При этом произведенные изменения условий финансирования четко отражаются в протоколе/решении.
136. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня после принятия решения уполномоченным органом финансового агентства направляет копию выписки из протокола банку/банку развития/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций.
137. Об иных изменениях условий действующего договора банковского займа/договора финансового лизинга/мезонинного соглашения и (или) договора займа банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций соответствующим письмом уведомляет финансовое агентство, который в свою очередь в течение 7 (семь) рабочих дней принимает решение по изменениям в действующие условия финансирования и письмом согласовывает произведенные изменения условий финансирования или отказывает в согласовании.
При этом произведенные изменения условий финансирования (отказ в согласовании) четко отражаются в письме согласования.
138. В случае смерти предпринимателя, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций после получения сведений (информации) о смерти предпринимателя в течение 2 (два) рабочих дней направляет соответствующее уведомление в финансовое агентство, который выносит на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства информацию по временному прекращению субсидирования до момента вступления в права наследования наследником (-ами). В случае вступления в права наследования наследником (-ами), вопрос о возобновлении субсидирования выносится на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства.";
дополнить главой 9-1 следующего содержания:
"Глава 9-1. Внешняя оценка проектов в рамках субсидирования вознаграждения по кредитам на реализацию "зеленых" проектов

139-1. "Жасыл" кредиттер бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау шеңберінде "жасыл" жобалардың "жасыл" таксономияға сәйкестігіне сыртқы бағалауды төменде келтірілген санаттардағы, жобаларды ұстаушыларға, өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өндірушілерге (орындаушыларға), өнімдерді (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) жеткізушілер мен тұтынушыларға тәуелсіз, жобалардың қоршаған ортаға әсерін бағалау немесе шаруашылық және өзге де қызметтің "жасыл" таксономияның нақты қосалқы секторларына қатысты экологиялық, салалық, санитариялық құрылыс талаптары мен нормаларына сәйкестік саласында расталатын құзыреті бар түрлі меншік нысанындағы ұйымдар жүргізе алады.
139-2. Тексеру жүргізу қорытындылары бойынша сыртқы бағалау провайдері жобаның "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндерге сәйкестігі туралы мынадай қорытындылардың бірімен қорытынды шығарады:
1) сәйкес келеді;
2) сәйкес келмейді.
Берілген қорытындының қолданылу мерзімі 6 (алты) айды құрайды.
139-3. Сыртқы бағалау провайдерлерінің көзделіп отырған және қаралып отырған жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігі туралы қорытындыларының атаулары әртүрлі болуы мүмкін, оның ішінде "Қазақстан Республикасының "жасыл" таксономиясына сәйкестігі туралы сараптамалық қорытынды", "сәйкестігі туралы қорытынды" және тағы басқа. Сыртқы бағалау қорытындысын ресімдеу тәртібі жобаның белгілі бір түріне және бағалау жүргізілетін шекті өлшемшарттың ерекшелігіне байланысты айқындалады.
139-4. Тәуелсіз бағалау қорытындысына сыртқы бағалауды жүзеге асыратын ұйымның сарапшысы мен басшысы қол қояды және ол ұйым мөрімен (бар болса) расталады. Егер қорытындыға есеп айырысу құжаттары қоса берілсе, оларға сарапшы/басшы қол қояды және мөрмен (бар болса) расталады. Қорытынды қысқа сипатта болады және бір парақта баяндалуы мүмкін. Қорытынды кіріспе, негіздейтін (талдамалық) ақпаратты, қорытындыларды, сондай-ақ өзінің құзыретін растайтын құжаттардың, лицензиялардың, аккредиттеу туралы куәліктердің (оның ішінде, қажет болған кезде, ұйымның тартылған қызметкерлерінің) көшірмелері қоса берілген сыртқы бағалау провайдері туралы ақпаратты қамтиды. Қорытындының кіріспе бөлігінде бағалау және оның негіздері туралы жалпы мәліметтер беріледі, талдау бөлігінде талдау алгоритмі, белгіленген фактілер және қажет болса, негіздемеде пайдаланылған анықтамалық-нормативтік құжаттарға, материалдар мен есептерге сілтемелер қысқаша баяндалады.
139-5. Көзделіп отырған және қаралып отырған жобалардың "жасыл" таксономияның шекті мәндеріне сәйкестігі туралы сыртқы бағалау провайдерлері, сондай-ақ жоба бойынша кәсіпкер мәлімдеген "жасыл" таксономияның көрсеткіштері мен шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуын сыртқы тексеруді жүзеге асыратын ұйымдар мынадай санаттарда ұсынылуы мүмкін:

139-1. Внешнюю оценку соответствия "зеленых" проектов "зеленой" таксономии в рамках субсидирования ставки вознаграждения по "зеленым" кредитам могут проводить различные типы организаций разных форм собственности в приведенных ниже категориях, независимые от держателей проектов, производителей (исполнителей) продукции (работ, услуг), поставщиков и потребителей продукции (работ, услуг), обладающие подтверждаемой компетенцией в области оценки воздействия проектов на окружающую среду или соответствия хозяйственной и иной деятельности экологическим, отраслевым, санитарным, строительным требованиям и нормам применительно к конкретным подсекторам "зеленой" таксономии.
139-2. По итогам проведения проверки провайдер внешней оценки выпускает заключение с одним из следующих выводов о соответствии проекта пороговым значениям, предусмотренным "зеленой" таксономией:
1) соответствует;
2) не соответствует.
Срок действия выданного заключения составляет 6 (шесть) месяцев.
139-3. Заключения провайдеров внешней оценки о соответствии намечаемых и рассматриваемых проектов пороговым значениям "зеленой" таксономии могут иметь разные наименования, в том числе "экспертное заключение о соответствии "зеленой" таксономии Республики Казахстан", "заключение о соответствии" и другие. Порядок оформления заключения внешней оценки определяется в зависимости от определенного типа проекта и специфики порогового критерия, по которому производится оценка.
139-4. Заключение внешней оценки подписывается экспертом и руководителем организации, осуществляющей независимую оценку, и заверяется печатью (при наличии) организации. Если к заключению прилагаются расчетные документы, они также подписываются экспертом/руководителем и заверяются печатью (при наличии). Заключение носит лаконичный характер и может быть изложено на одном листе. Заключение включает вводную, обосновывающую (аналитическую) информацию, выводы, а также информацию о провайдере внешней оценки, с приложением подтверждающих его компетенцию копий документов, лицензий, свидетельств об аккредитации (в том числе, при необходимости, задействованных сотрудников организации). Во вводной части заключения даются общие сведения об оценке и ее основаниях, в аналитической части кратко излагаются алгоритм анализа, установленные факты и, при необходимости, ссылки на использованные в обосновании справочно-нормативные документы, материалы и расчеты.
139-5. Провайдеры внешней оценки о соответствии намечаемых и рассматриваемых проектов пороговым значениям "зеленой" таксономии, а также организации, осуществляющие внешние проверки последующего выполнения заявленных предпринимателем показателей и пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту, могут быть представлены в следующих категориях:

1) сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі ұлттық орган аккредиттеген сәйкестікті растау жөніндегі органдар, сондай-ақ мәртебесі өзі резиденті болып табылатын мемлекеттің құзыретті органының аккредиттеуімен расталатын сәйкестікті растау жөніндегі шетелдік органдар;
2) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган лицензиялаған, табиғат қорғауға қатысты жобалау мен нормалау, экологиялық сараптама және экологиялық аудит саласындағы ұйымдар (экологиялық аудиторлар);
3) "Электр энергетикасын дамыту және энергия үнемдеу институты" акционерлік қоғамы жүргізетін энергия-аудиторлық сараптамаларды талдау нәтижелері бойынша ескертулері жоқ энергия-аудиторлық ұйымдар;
4) АХҚО қаржылық қызметтерді реттеу жөніндегі комитетінің жасыл қаржыландыру саласындағы лицензиясы бар консалтингтік компаниялар;
5) жаңа ғимараттар салуға, сондай-ақ жұмыс істеп тұрған ғимараттар мен құрылыстарды өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамаға ведомстводан тыс кешенді сараптаманы жүзеге асыруға сараптама ұйымы өкілеттіктерінің құзыретін аккредиттеу жөніндегі уәкілетті орган аккредиттеген мемлекеттік сараптама ұйымдары немесе мемлекеттік емес сараптама ұйымдары болып табылады;
6) "жасыл" технологиялардың сервистік операторы – "жасыл" технологиялар мен жобалардың тізілімін жүргізу, "жасыл" технологияларды коммерцияландыру және технологиялық бизнес-инкубациялау, "жасыл" жобаларды іске асыру үшін "жасыл" қаржыландыруды, оның ішінде инвестициялар мен гранттарды тартуға жәрдемдесу, "жасыл экономика" мәселелері бойынша ақпараттық-талдамалық, құқықтық, әдіснамалық, консультациялық және сараптамалық-талдамалық қолдауды жүзеге асыру "Жасыл көпір" серіктестік бағдарламасы бойынша халықаралық ынтымақтастықты және тәжірибе алмасуды ұйымдастыру бойынша кешенді қызметтер көрсететін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы;
7) мақұлданған халықаралық верификатор ретінде климаттық облигациялар бастамасын (Climate Bonds Initiative) аккредиттеу туралы куәлігі бар халықаралық және ұлттық аудиторлық және консалтингтік ұйымдар.
139-6. Cыртқы бағалау қорытындыларын қарау кезінде тиісті біліктілік құжаттарының көшірмелері және/немесе олардың тиісті ресми жарияланатын тізілімдерге енгізілуі олардың құзыретін жеткілікті растау болып табылады.";
140 және 141-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

1) органы по подтверждению соответствия, аккредитованные национальным органом по аккредитации в области оценки соответствия, а также зарубежные органы по подтверждению соответствия, статус которых подтверждается аккредитацией компетентного органа государства, резидентом которого она является;
2) организации в области природоохранного проектирования и нормирования, экологической экспертизы и экологического аудита (экологические аудиторы), лицензированные уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;
3) энергоаудиторские организации, по которым отсутствуют замечания по результатам анализа энергоаудиторских экспертиз, проводимого акционерным обществом "Институт развития электроэнергетики и энергосбережения";
4) консалтинговые компании, имеющие лицензию Комитета по регулированию финансовых услуг МФЦА в области зеленого финансирования;
5) государственные экспертные организации или негосударственные экспертные организации, аккредитованные уполномоченным органом по аккредитации компетентности полномочий экспертной организации на осуществление комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений;
6) сервисный оператор "зеленых" технологий – подведомственная организация уполномоченного органа в области охраны окружающей среды, оказывающая комплексные услуги по ведению реестра "зеленых" технологий и проектов, коммерциализации и технологическому бизнес-инкубированию "зеленых" технологий, содействию в привлечении "зеленого" финансирования, в том числе инвестиций и грантов для реализации "зеленых" проектов, осуществлению информационно-аналитической, правовой, методологической, консультационной и экспертно-аналитической поддержки по вопросам "зеленой экономики", организации международного сотрудничества и обмена опытом по Программе партнерства "Зеленый мост";
7) международные и национальные аудиторские и консалтинговые организации, имеющие свидетельство об аккредитации инициативы по климатическим облигациям (Climate Bonds Initiative) в качестве одобренного международного верификатора.
139-6. При рассмотрении заключений внешней оценки достаточным свидетельством их компетентности являются копии соответствующих квалификационных документов и/или их включение в соответствующие официально публикуемые реестры.";
пункты 140 и 141 изложить в следующей редакции:

"140. Қаржы агенттігінің уәкілетті органы субсидиялауды тоқтату және қайта бастау туралы шешімді банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының өтінішхаттары (хабарламалары) негізінде, сондай-ақ мониторингтеу нәтижелері негізінде қабылдайды.
141. Қаржы агенттігі банктің/даму банкінің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының хабарламалары негізінде және/немесе мониторингтеудің мынадай нәтижелері негізінде:
1) субсидиялау жүзеге асырылатын кредитті мақсатсыз пайдаланылуы, бұл ретте субсидиялау кредит қаражатын/лизингтік мәмілелерді/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз мәмілелерін мақсатсыз пайдалану сомасына барабар түрде тоқтатыла тұрады;
2) кәсіпкердің субсидиялау жүзеге асырылатын қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын жеткілікті алмауы;
3) жобаның және/немесе кәсіпкердің Бағдарлама шарттарына және/немесе уәкілетті органның шешіміне сәйкес келмеуі;
4) төтенше жағдайдың/ахуалдың қолданысы кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, кәсіпкердің банктік қарыз шартына/субсидиялау шартына төлемдер кестесіне сәйкес төлемдерді төлеу бойынша банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 3 (үш) ай бойы орындамауы;
5) төтенше жағдайдың/ахуалдың қолданысы кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, кәсіпкердің қаржылық лизинг шартына төлемдерді өтеу кестесіне сәйкес лизингтік төлемдерді жасау бойынша лизингтік компания/банк алдындағы міндеттемелерді қатарынан 2 (екі) рет және одан көп орындамауы;
6) кәсіпкердің шоттарындағы ақшаға тыйым салу (талап қоюды толық көлемде қамтамасыз ететін шоттағы ақша жеткілікті болған жағдайда талап- арызды қамтамасыз ету жөніндегі шаралар ретінде шоттардағы ақшаға тыйым салуды қоспағанда) және/немесе кәсіпкердің шоты бойынша шығыс операцияларын тоқтата тұру;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда борышкерден лизинг нысанасын талап ету;
8) қаржы агенттігінің уәкілетті органы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін кәсіпкерлердің салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе еңбекақы төлеу қорының көлемін ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу немесе төленетін салықтар (корпоративтік табыс салығы/жеке табыс салығы) көлемінің өсуі бойынша міндеттемелерді орындамауы (Бағдарламаның екінші бағыты шеңберіндегі кәсіпкерлердің жобалары бойынша);

"140. Решение о прекращении и возобновлении субсидирования принимается уполномоченным органом финансового агентства на основании ходатайств (уведомлений) банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций, а также на основании результатов мониторинга.
141. Финансовое агентство приостанавливает субсидирование предпринимателя при установлении следующих фактов на основании уведомления банка/банка развития/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций и/или на основании результатов мониторинга:
1) нецелевого использования кредита, по которому осуществляется субсидирование, при этом субсидирование приостанавливается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок/сделок мезонинного финансирования и (или) займа;
2) неполучения предпринимателем предмета лизинга по договору финансового лизинга, по которому осуществляется субсидирование;
3) несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям Программы и/или решению уполномоченного органа;
4) неисполнения предпринимателем в течение 3 (три) месяцев подряд обязательств по оплате платежей перед банком согласно графику платежей к договору банковского займа/договору субсидирования, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
5) неисполнения предпринимателем 2 (два) и более раза подряд обязательств по внесению лизинговых платежей перед лизинговой компанией/банком согласно графику погашения платежей к договору финансового лизинга, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации;
6) ареста денег на счетах предпринимателя (за исключением наложения ареста денег на счетах в качестве мер по обеспечению иска, при условии достаточности денег на счете, в полном объеме обеспечивающих исковые требования) и/или приостановления расходных операций по счету предпринимателя;
7) истребования предмета лизинга у должника в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
8) неисполнения обязательств предпринимателями по сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по увеличению объемов фонда оплаты труда или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) или по росту объема уплачиваемых налогов (корпоративный подоходный налог/индивидуальный подоходный налог) в бюджет на 10 % после 2 (двух) финансовых лет со дня принятия решения уполномоченного органа финансового агентства (по проектам предпринимателей в рамках второго направления Программы);

9) кәсіпкерлердің Тетік шеңберінде мынадай:
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % инвестициялық мақсаттарға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 3 (үш) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері негізінде, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын сақтау/ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу;
жұмыс органы/қаржы агенттігі қарыз алушының бір жобасы шеңберінде 50 %-дан аспайтын мөлшерде инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 2 (екі) қаржы жылынан кейін салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу міндеттемелерін орындамау бойынша (Тетік талаптарына сәйкес салықтар төлеуден босатылмаған кәсіпорындар, салықтық төлемдердің ұлғаюын қамтамасыз етеді);
жұмыс органы/қаржы агенттігі 100 % айналым қаражатын толықтыру мақсатына берілетін кредит қаражаты бойынша субсидиялау туралы шешім қабылдаған күннен бастап 1 (бір) жылдың қорытындысы бойынша салық декларациясының деректері, оның ішінде міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) әлеуметтік аударымдар бойынша деректердің негізінде жұмыс орындарының орташа жылдық санын немесе салық төлемдерін сақтау/ұлғайту немесе өндіріс көлемін (ақшалай мәнде) ұлғайту немесе кірістің (өткізуден түскен кіріс: негізгі қызметтен өткізілген тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін кызметтердің құны) 10 %-ға өсуіне қол жеткізу шарты бойынша (Тетіктің талаптарына сәйкес салықтар төлеуден босатылмаған кәсіпорындар, салықтық төлемдердің ұлғаюын қамтамасыз етеді);
10) төтенше жағдай/ахуал кезеңінде туындаған жағдайларды қоспағанда, кәсіпкердің мезониндік келісімге және/немесе қарыз шартына сәйкес тікелей инвестициялар қоры алдындағы төлемдерді төлеу жөніндегі міндеттемелерді 180 (бір жүз сексен) күнтізбелік күн ішінде орындауы бойынша кәсіпкерді субсидиялауды тоқтата тұрады.";
142-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9) неисполнения обязательств предпринимателями в рамках Механизма по:
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 3 (три) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым 100 % на инвестиционные цели;
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % после 2 (два) финансовых лет с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств в размере не более 50 % в рамках одного проекта заемщика (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
сохранению/увеличению среднегодовой численности рабочих мест на основе данных налоговой декларации, в том числе данных по обязательным пенсионным взносам и (или) социальным отчислениям или налоговых выплат или увеличения объема производства (в денежном выражении) или по достижению роста дохода (доход от реализации: стоимость реализованных товаров, работ, услуг от основной деятельности) на 10 % по итогам 1 (один) года с даты решения рабочего органа/финансового агентства о субсидировании по кредитным средствам, выдаваемым на цели 100 % пополнения оборотных средств (предприятия, не освобожденные от уплаты налогов, обеспечивают увеличение налоговых выплат согласно требованиям Механизма);
10) неисполнения предпринимателем в течение 180 (сто восемьдесят) календарных дней обязательств по оплате платежей перед фондом прямых инвестиций согласно мезонинному соглашению и (или) договору займа, за исключением случаев, возникших в период действия чрезвычайного положения/ситуации.";
пункт 142 изложить в следующей редакции:

"142. Қаржы агенттігі осы Субсидиялау қағидаларының 141-тармағында көрсетілген фактілер анықталғаннан кейін 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату не қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімінде субсидиялауды тоқтату/қайта бастау туралы негіздеме көрсетіледі.
Субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау қаржы агенттігі субсидиялауды тоқтатқан күннен бастап жүзеге асырылады, бұл ретте кредитті/лизингтік мәмілені/мезониндік қаржыландыру мәмілесін және (немесе) қарызды мақсатсыз пайдаланған кезде субсидиялау кредит қаражатын/лизингтік мәмілелерді/мезониндік қаржыландыру мәмілелерін және (немесе) қарызды мақсатсыз пайдалану сомасына барабар түрде тоқтатылады. Мақсатқа сай пайдаланылуын растайтын кредиттің/лизингтің/мезониндік қаржыландырудың және (немесе) қарыздың қалған бөлігі бойынша және кәсіпкер мақсатсыз пайдаланудың мөлшеріне барабар түрде төленген субсидиялар сомасын қайтарған жағдайда, субсидиялау төлемдер кестесіне сәйкес жалғастырылады.";
144-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"144. Қаржы агенттігі уәкілетті органының шешімі шыққан күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігі хаттамадан үзінді көшірмені ресімдейді және тиісті хабарламамен/хатпен банкке/даму банкіне/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына жібереді.";
146-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"146. Кәсіпкерді субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі тиісті хатпен кәсіпкерге, банкке/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарлама жібереді, онда субсидиялау шартын бұзу күні мен бұзу себебі көрсетіледі.";
147-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) кәсіпкер банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры алдындағы банктік қарыз шарты/қаржылық лизинг шарты/мезониндік келісімі және (немесе) қарыз шарты бойынша кредитін/мезониндік қаржыландыруды және (немесе) қарызды толық өтесе (кәсіпкердің банкке/лизингтік компанияға/тікелей инвестициялар қорына кредитті/лизингті/мезониндік қаржыландыруды және (немесе) қарызды толық өтеген күні субсидиялау тоқтатылған күн болып саналады);";
148, 149, 150, 151, 152, 153 және 154-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"148. Субсидиялау тоқтатылған жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қолданыстағы кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша кәсіпкерге бұрын қолданыста болған қаржыландыру шарттарын (оның ішінде сыйақы мөлшерлемесін, комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді және өзге де шарттарды) белгілейді.

"142. Финансовое агентство в течение 20 (двадцать) рабочих дней после установления фактов, указанных в пункте 141 настоящих Правил субсидирования, принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования.
При этом в решении уполномоченного органа финансового агентства указывается основание о прекращении/возобновлении субсидирования.
Прекращение или возобновление субсидирования осуществляется со дня приостановления субсидирования финансовым агентством, при этом при нецелевом использовании кредита/лизинговой сделки/сделки мезонинного финансирования и (или) займа субсидирование прекращается пропорционально сумме нецелевого использования кредитных средств/лизинговых сделок/сделок мезонинного финансирования и (или) займа. По оставшейся части кредита/лизинга/мезонинного финансирования и (или) займа, подтверждающей целевое использование, и в случае возврата предпринимателем суммы выплаченных субсидий, пропорциональной размеру нецелевого использования, субсидирование продолжается в соответствии с графиком платежей.";
пункт 144 изложить в следующей редакции:
"144. Финансовое агентство в течение 1 (один) рабочего дня со дня решения уполномоченного органа финансового агентства оформляет и направляет соответствующим письмом/уведомлением выписку из протокола банку/банку развития/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций.";
часть первую пункта 146 изложить в следующей редакции:
"146. При принятии решения о прекращении субсидирования предпринимателя финансовое агентство соответствующим письмом направляет уведомление об одностороннем расторжении договора субсидирования предпринимателю, банку/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций, в котором указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.";
подпункт 1) пункта 147 изложить в следующей редакции:
"1) полного погашения кредита/мезонинного финансирования и (или) займа предпринимателем по договору банковского займа/договору финансового лизинга/мезонинному соглашению и (или) договору займа перед банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций (датой прекращения субсидирования будет считаться дата полного погашения предпринимателем кредита/лизинга/мезонинного финансирования и (или) займа банку/лизинговой компании/фонду прямых инвестиций);";
пункты 148, 149, 150, 151, 152, 153 и 154 изложить в следующей редакции:
"148. В случае прекращения субсидирования, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций по действующему кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу устанавливают предпринимателю ранее действовавшие условия финансирования (в том числе ставку вознаграждения, комиссии, сборы и/или иные платежи и прочие условия).

149. Кәсіпкер кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігін кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша негізгі борышты ішінара/толық мерзімінен бұрын өтеу фактісі туралы 2 (екі) жұмыс күні ішінде хабардар етеді.
150. Кәсіпкер негізгі борышты мерзімінен бұрын ішінара/толық өтеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн өткен соң хабардар еткен/хабардар етпеген етпеген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігіне 100 (жүз) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.
151. Кәсіпкердің кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара өтелген жағдайда, бір мезгілде банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігіне төлемдерді өтеу графигін өзгерте отырып, субсидиялау шартына тиісті қосымша келісіммен қоса банктік қарыз шартына/қаржылық лизинг шартына/мезониндік келісімге және (немесе) қарыз шартына қосымша келісімнің көшірмесін не банктің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының электрондық форматтағы (XLS немесе XLSX) төлемдерді өтеудің өзгертілген графигі және төленуге тиесілі субсидиялар сомасын көрсете отырып, банктің/лизингтік компанияның хатын жібереді.
152. Кәсіпкердің кредиті/лизингі/мезониндік қаржыландыруы және (немесе) қарызы бойынша сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау тоқтатылған, кәсіпкердің кредит/лизинг/мезониндік қаржыландыру және (немесе) қарыз бойынша негізгі борышы мерзімінен бұрын ішінара/толық өтелген жағдайда, банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры 7 (жеті) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне өзара есеп айырысуды салыстырып қарау актісін ұсынады.
Бұл ретте банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры салыстырып қарау актісінде субсидияларды нақты есептен шығару сомалары мен күндерін көрсетеді, ал қаржы агенттігі субсидияларды аудару сомалары мен күндерін көрсетеді.
153. Кәсіпкердің мақсатсыз пайдаланылуы анықталған кредиті/мезониндік қаржыландыруы және (немесе) қарызы бойынша банк/даму банкі/тікелей инвестициялар қоры қаржы агенттігіне құжаттарды кредиттің мақсатсыз пайдаланылу фактісін растайтын құжаттармен қоса ұсынады.
154. Субсидиялау қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылық қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын Жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары негізінде қаржы агенттігі жүзеге асырады.
Қаржы агенттігінің функцияларына:

149. В случае частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу предпринимателем, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций уведомляют финансовое агентство о факте частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу в течение 2 (два) рабочих дней.
150. В случае неуведомления/уведомления по истечении 30 (тридцать) календарных дней со дня частичного/полного досрочного погашения предпринимателем основного долга, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций уплачивают финансовому агентству штраф в размере 100 (сто) МРП.
151. Одновременно, в случае частичного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу предпринимателем, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций направляют в финансовое агентство копию дополнительного соглашения к договору банковского займа/договору финансового лизинга/мезонинному соглашению и (или) договору займа с приложением соответствующего дополнительного соглашения к договору субсидирования с изменением графика погашения платежей либо письмо банка/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций с измененным графиком погашения платежей в электронном формате (XLS или XLSX) и указанием причитающейся к выплате суммы субсидий.
152. В случаях прекращения субсидирования ставки вознаграждения по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу предпринимателя, частичного/полного досрочного погашения основного долга по кредиту/лизингу/мезонинному финансированию и (или) займу предпринимателем, банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций в течение 7 (семь) рабочих дней представляют акт сверки взаиморасчетов в финансовое агентство.
При этом банк/банк развития/лизинговая компания/фонд прямых инвестиций в акте сверки указывают суммы и даты фактического списания субсидий, а финансовое агентство указывает суммы и даты перечисления субсидий.
153. По кредиту/мезонинному финансированию и (или) займу предпринимателя, по которому выявлено нецелевое использование, банк/банк развития/фонд прямых инвестиций представляют в финансовое агентство документы с приложением документов, подтверждающих факт нецелевого использования кредита.
154. Мониторинг реализации проектов предпринимателей в рамках Правил субсидирования осуществляется финансовым агентством на основе Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утверждаемых уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:

1) банк/даму банкі/тікелей инвестициялар қоры ұсынатын деректер мен құжаттар негізінде субсидиялау шарты жасалған кәсіпкердің жаңа кредитті мезониндік қаржыландыруды және (немесе) қарызды мақсатты пайдалануын мониторингтеу;
2) банк/даму банкі/лизингтік компания/тікелей инвестициялар қоры ұсынатын деректер негізінде кәсіпкердің төлем тәртібін мониторингтеу;
3) жобаның іске асырылуын (қаржылық лизинг шарты бойынша лизинг нысанасын пайдалануды) мониторингтеу;
4) жобаның және (немесе) кәсіпкердің Бағдарламаның/Тетіктің талаптарына және (немесе) қаржы агенттігінің шешіміне сәйкестігі тұрғысынан мониторингтеу жатады.
"Жасыл" кредиттер бойынша қаржылық қолдау қаражатының мақсатты пайдаланылуын мониторингтеу шеңберінде қаржы агенттігі провайдерлердің сыртқы бағалауы негізінде, егер шекті өлшемшарттарда мыналар:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төменгі мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төменгі деңгейлері;
3) қалдықтардың үлесін азайту/кәдеге жарату;
4) су тұтынуды төмендету;
5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестігі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайларда, қарыз алушының көзделіп отырған "жасыл" жоба бойынша өтінім берген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына қол жеткізуін тексереді.
Сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын қарыз алушы ұсынады.
Жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң қарыз алушы мәлімделген көрсеткіштерге қол жеткізуге тиісті тәуелсіз бағалау не қаржы агенттігіне ұсынылатын энергия аудитін жүргізеді. Қарыз алушы мәлімдеген жоба бойынша "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарыне сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізуі мүмкін.";
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 5-қосымшада:
бірінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама)/"Қолжетімді кредит беру міндетін шешу үшін ұзақ мерзімді теңгелік өтімділікті қамтамасыз етудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 желтоқсандағы № 820 қаулысымен бекітілген Басым жобаларға кредит беру және қаржылық лизинг тетігі (бұдан әрі – тетік) шеңберінде Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларына сәйкес кредит/қаржылық лизинг шарты/"жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені қаржы агенттігінің _____________________ жөніндегі уәкілетті органының қарауына шығаруға бастамашылық етуіңізді сұраймын:";
2-кіші бөлімнің кестесі мынадай редакцияда жазылсын:

1) мониторинг целевого использования нового кредита/мезонинного финансирования и (или) займа предпринимателем, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых банком/банком развития/фондом прямых инвестиций;
2) мониторинг платежной дисциплины предпринимателя на основании данных, представляемых банком/банком развития/лизинговой компанией/фондом прямых инвестиций;
3) мониторинг реализации проекта (использования предмета лизинга по договору финансового лизинга);
4) мониторинг соответствия проекта и (или) предпринимателя условиям Программы/Механизма и (или) решению финансового агентства.
В рамках мониторинга целевого использования средств финансовой поддержки по "зеленым" кредитам финансовое агентство проверяет достижение заемщиком заявленных по намечаемому "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии на основании внешней оценки провайдеров в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;
5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
Заключение провайдера внешней оценки предоставляет заемщик.
По истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта заемщиком проводятся соответствующие независимые оценки достижения заявленных показателей либо энергоаудиты, которые предоставляются финансовому агентству. Внешние проверки последующего выполнения заявленных заемщиком пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.";
приложение 4 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
в приложении 5 к указанным Правилам:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Правилами субсидирования части ставки вознаграждения в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Программа)/механизма кредитования и финансового лизинга приоритетных проектов, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 декабря 2018 года № 820 "О некоторых вопросах обеспечения долгосрочной тенговой ликвидности для решения задачи доступного кредитования", (далее – механизм) прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании части ставки вознаграждения по кредиту/договору финансового лизинга/кредиту для целей реализации "зеленых" проектов на рассмотрение уполномоченного органа финансового агентства по _____________________ согласно нижеследующему:";
таблицу подраздела 2 изложить в следующей редакции:

"2. Кредиттік желі ашу/банктік қарыз беру туралы мәліметтер
Банктің/лизингтік компанияның/тікелей инвестициялар қорының атауы
Кредиттің нысаналы мақсаты
"Жасыл" жобаларды іске асыру мақсаттары үшін кредит болған жағдайда:
"жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
Кредит/лизинг сомасы
Сыйақы мөлшерлемесі
Кредит валютасы
Кредит/лизинг мерзімі
Бағдарлама шеңберінде өзінің қатысуы*
*Сомасы 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға меншікті қаражатының (ақша қаражатының, жылжымалы/жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан төмен болмайтын деңгейде қатысуын қамтамасыз етуге тиіс. Кредит бойынша міндеттемелердің орындалуына жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, бұл мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.";
6-кіші бөлімнің кестесі мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Сала (ЭҚЖЖ сәйкес)
Кіші сала (ЭҚЖЖ сәйкес)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
Жылдық айналым
Соңғы есепті күнге пайда немесе шығын
Жұмыскерлердің/оның ішінде әйелдердің нақты саны
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
"Жасыл" облигацияға қатысты:
"жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
Жобаның іске асырылатын жер (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
";
көрсетілген Қағидаларға 6 және 7-қосымшаларда:
"Көшірме: акционерлік қоғам (екінші деңгейдегі банк)/жауапкершілігі шектеулі серіктестік (лизингтік компания) "_______________________" деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
"Көшірме: "_______________________" акционерлік қоғамы (екінші деңгейдегі банкі)/жауапкершілігі шектеулі серіктестігі (лизингтік компания)/тікелей инвестициялар қоры";
көрсетілген Қағидаларға 8-қосымша осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ислам банктері кәсіпкерлік субъектілерін қаржыландырған кезде ислам банктерінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасының бір бөлігін және жалдау төлемінің бір бөлігін субсидиялау қағидаларында:
25 және 26-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Мыналарды:

"2. Сведения об открытии кредитной линии/предоставлении банковского займа
Наименование банка/лизинговой компании/фонда прямых инвестиций
Целевое назначение кредита
В случае кредита для целей реализации "зеленых" проектов:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой(ым) относится "зеленый" проект
Сумма кредита/лизинга
Ставка вознаграждения
Валюта кредита
Срок кредита/лизинга
Собственное участие в рамках Программы*
*Предприниматель по кредитам, сумма которых свыше 180 млн. тенге, должен обеспечить участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
При этом по кредитам, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.";
таблицу подраздела 6 изложить в следующей редакции:
"6. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД)
Подотрасль (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников/из них женщин
Наименование проекта (краткое описание)
Применительно к "зеленой" облигации:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой(ым) относится "зеленый" проект
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
";
в приложениях 6 и 7 к указанным Правилам:
строку: "Копия: Акционерное общество (банк второго уровня)/Товарищество с ограниченной ответственностью (лизинговая компания) "____________________" изложить в следующей редакции:
"Копия: Акционерное общество (банк второго уровня)/товарищество с ограниченной ответственностью (лизинговая компания)/фонд прямых инвестиций "_____________________";
приложение 8 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему постановлению;
в Правилах субсидирования части наценки на товар и части арендного платежа, составляющего доход исламских банков, при финансировании исламскими банками субъектов предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденных указанным постановлением:
пункты 25 и 26 изложить в следующей редакции:
"25. Участниками второго направления Программы являются предприниматели, реализующие и (или) планирующие реализовать проекты без отраслевых ограничений, за исключением:

1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтырудан басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер іске асыратын жобаларды (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);
3) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, жобаларды салалық шектеулерсіз іске асыратын және (немесе) іске асыруды жоспарлайтын кәсіпкерлер Бағдарламаның екінші бағытына қатысушылар болып табылады.
26. Мыналар:
1) мемлекеттік даму институттары кредиторы болып табылатын, сондай-ақ Бағдарлама шеңберінде сыйақы мөлшерлемесі арзандатылған ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың қаржыландыру шарттарын қоспағанда, сыйақы мөлшерлемесі бюджет қаражатының есебінен арзандатылған қаржыландыру;
2) ұйымдардың үлестерін, акцияларын, сондай-ақ мүліктік кешен ретінде кәсіпорындарды сатып алуға бағытталған;
3) овердрафт түріндегі;
4) қайтарымды, қайталама немесе қосалқы лизинг бойынша;
5) кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері мынадай қызмет түрлері бойынша іске асыратын жобалар бойынша: тұрғын ғимараттар құрылысы, оның ішінде жеке тұрғын үйлер (ЭҚЖЖ 41.20.1); Нұр-Сұлтан, Алматы қалалары үшін 1-санаттағы стационарлық сауда объектілерін салу (ЭҚЖЖ 41.20.3); көппәтерлі және тұрғын үйлерді (жекежайларды) сатып алу және сату (ЭҚЖЖ 68.10.1); басқа жылжымайтын мүлікті: көрме залдарын, қойма үй-жайларын сатып алуды және сатуды қоспағанда, басқа жылжымайтын мүлікті сатып алу және сату (ЭҚЖЖ 68.10.2), жекелеген кәсіпкерлік субъектілерін, сондай-ақ меншікті жылжымайтын мүлікті: тұрғын емес өндірістік ғимараттарды (үй-жайларды); көрме залдарын, конференц-залдарды, қойма үй-жайлары мен қойма алаңдарын, оның ішінде жеке меншік теміржол кірме жолдары, тіркелген кеден қоймалары, магистральдық құбыржолдардың және газ тарату жүйелерінің қажеттіліктері үшін сұйықтықтарды (мұнай өнімдерін) сақтау резервуарлары, жер учаскелері, технологиялық ресурстарды орналастыру мақсатында өндірістік үй-жайлардың шатырлары барларын жалға беруді және басқаруды қоспағанда, меншікті жылжымайтын мүлікті жалдау және басқару (ЭҚЖЖ 68.20.1), жекелеген кәсіпкерлік субъектілерін, сондай-ақ жалға алынатын жылжымайтын мүлікті: тұрғын емес өндірістік ғимараттарды (үй-жайларды), көрме залдарын, конференц-залдарды, қойма үй-жайларын және қойма алаңдарын, оның ішінде жеке меншік теміржол кірме жолдары, тіркелген кеден қоймалары, сұйықтықтарды (мұнай өнімдерін) сақтау жөніндегі резервуарлары, жер учаскелері, технологиялық ресурстарды орналастыру мақсатында өндірістік үй-жайлардың шатырлары барларын қоспағанда, жалға алынатын жылжымайтын мүлікті (ЭҚЖЖ 68.20.2) жалға алу (қосалқы жалдау) және пайдалану; жеңіл автомобильдер мен жеңіл автокөлік құралдарын жалдау және олардың лизингі (ЭҚЖЖ 77.11), бұл шектеулер отандық өндірушілердің жеңіл автомобильдерін жалға және лизингке беруге қатысты емес;

1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме пополнения оборотных средств);
2) проектов предпринимателей, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);
3) деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.
26. Субсидированию не подлежит финансирование:
1) в котором кредитором являются государственные институты развития, а также финансирование, ставка вознаграждения по которому была удешевлена за счет бюджетных средств, за исключением договоров финансирования исламских банков/исламских лизинговых компаний, ставка вознаграждения по которым была удешевлена в рамках Программы;
2) направленное на выкуп долей, акций организаций, а также предприятий, как имущественного комплекса;
3) в виде овердрафта;
4) по возвратному, вторичному или сублизингу;
5) проектов, реализуемых предпринимателями по следующим видам деятельности: строительство жилых зданий, в том числе индивидуальные жилые дома (ОКЭД 41.20.1); строительство стационарных торговых объектов категории 1 (ОКЭД 41.20.3) для городов Нур-Султана, Алматы; покупка и продажа многоквартирных и жилых домов (особняков) (ОКЭД 68.10.1); покупка и продажа прочей недвижимости (ОКЭД 68.10.2), за исключением покупки и продажи прочей недвижимости: выставочные залы, складские помещения; аренда и управление собственной недвижимостью (ОКЭД 68.20.1), за исключением отдельных субъектов предпринимательства, а также сдачи в аренду и управление собственной недвижимостью: нежилые производственные здания (помещения); выставочные залы, конференц-залы, складские помещения и складские площадки, в том числе с собственными железнодорожными подъездными путями, приписными таможенными складами, с резервуарами по хранению жидкостей (нефтепродуктов) для нужд магистральных трубопроводов и газораспределительных систем, земельными участками, кровлями производственных помещений в целях размещения технологических ресурсов; аренда (субаренда) и эксплуатация арендуемой недвижимости (ОКЭД 68.20.2), за исключением отдельных субъектов предпринимательства, а также арендуемой недвижимости: нежилые производственные здания (помещения), выставочные залы, конференц-залы, складские помещения и складские площадки, в том числе с собственными железнодорожными подъездными путями, приписными таможенными складами, с резервуарами по хранению жидкостей (нефтепродуктов), земельными участками, кровлями производственных помещений в целях размещения технологических ресурсов; аренда и лизинг легковых автомобилей и легких автотранспортных средств (ОКЭД 77.11), данные ограничения не касаются сдачи в аренду и лизинг легковых автомобилей отечественных производителей;

6) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдарының және лизингтік компаниялардың қызметіне бағытталған қаржыландыру субсидиялауға жатпайды.
Ислам банкі/исламдық лизингтік компания бұрын алынған комиссияларды, алымдарды және/немесе өзге де төлемдерді тиісті қаржы жылында кәсіпкерге уақтылы өтемеген жағдайда, ислам банкі/исламдық лизингтік компания қаржы агенттігіне 100 (жүз) АЕК мөлшерінде айыппұл төлейді.";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Эмитенттердің облигациялары, оның ішінде қор биржасының бағалы қағаздарының ресми тізіміне және (немесе) "Астана" халықаралық қаржы орталығы (бұдан әрі – АХҚО) тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Эмитенттердің облигациялары, оның ішінде АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар және (немесе) "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау эмитенттер облигациялар бойынша сыйақы түрінде төлейтін шығыстардың бір бөлігін өтеу үшін пайдаланылады және мемлекеттің кәсіпкерлермен өзара іс-қимылының тиімді тетіктері арқылы жүзеге асырылады.";
7-тармақта:
1-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1-1) АХҚО қор биржасы – АХҚО-да қаржы құралдарының сауда-саттығын ұйымдастырушылық және техникалық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын акционерлік қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға;";
мынадай мазмұндағы 1-3), 1-4) және 1,5) тармақшалармен толықтырылсын:
"1-3) АХҚО қор биржасының "жасыл" облигацияларды шығару жөніндегі актісі – АХҚО биржалық реттеу шеңберіндегі Капитал нарықтарының халықаралық қауымдастығы әзірлеген "жасыл" облигациялар шығарылымының халықаралық стандартына және қолайлы жобаларды айқындау және іріктеу, тартылған қаражатты мақсатты пайдалану және басқару, сыртқы бағалау, есептілік және ақпаратты ашу бөлігінде басқа да танылған стандарттарға сәйкес АХҚО қор биржасында "жасыл" облигацияларды шығару тәртібін регламенттейтін нормативтік құжат;

6) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.
В случае несвоевременного возмещения исламским банком/исламской лизинговой компанией предпринимателю ранее полученных комиссий, сборов и/или иных платежей в соответствующем финансовом году, исламский банк/исламская лизинговая компания уплачивают финансовому агентству штраф в размере 100 (сто) МРП.";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему постановлению;
в Правилах субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденных указанным постановлением:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения по облигациям эмитентов, в том числе "зеленым" облигациям, включенным в официальный список ценных бумаг фондовой биржи и (или) список Международного финансового центра "Астана" (далее – МФЦА), осуществляется в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968 (далее – Программа).
3. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения по облигациям эмитентов, в том числе по "зеленым" облигациям и (или) "зеленым" облигациям, выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенным в список фондовой биржи МФЦА, используется для возмещения части расходов, выплачиваемых эмитентами в виде вознаграждения по облигациям, и осуществляется через эффективные механизмы взаимодействия государства с предпринимателями.";
в пункте 7:
подпункт 1-1) изложить в следующей редакции:
"1-1) фондовая биржа МФЦА – юридическое лицо в организационно-правовой форме акционерного общества, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов финансовыми инструментами в МФЦА;";
дополнить подпунктами 1-3), 1-4) и 1-5) следующего содержания:
"1-3) акт фондовой биржи МФЦА по выпуску "зеленых" облигаций – нормативный документ в рамках биржевого регулирования МФЦА, регламентирующий порядок выпуска "зеленых" облигаций на фондовой бирже МФЦА в соответствии с международным стандартом выпуска зеленых облигаций, разработанным Международной ассоциацией рынков капитала, и другими признанными стандартами в части определения и отбора приемлемых проектов, целевого использования и управления привлеченными средствами, внешней оценки, отчетности и раскрытия информации;

1-4) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі – АХҚО-ның қолданыстағы құқығына сәйкес тіркелген, АХҚО-ның Қаржылық көрсетілетін қызметтерді реттеу жөніндегі комитеті берген лицензия негізінде депозитарлық қызметті жүзеге асыратын жеке компания;
1-5) АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің қағидалары – АХҚО қор биржасы орталық депозитарийінің бағалы қағаздар нарығының субъектілерімен өзара қарым-қатынасының шарттары мен тәртібін айқындайтын құжат;";
мынадай мазмұндағы 4-1), 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"4-1) "жасыл" жобалар – бекітілген сыныптама (таксономия) негізінде айқындалған, Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес қолданыстағы табиғи ресурстарды пайдалану тиімділігін арттыруға, қоршаған ортаға теріс әсер ету деңгейін төмендетуге, энергия тиімділігін, энергия үнемдеуді арттыруға, климаттың өзгеру салдарларын жұмсартуға және климаттың өзгеруіне бейімделуге бағытталған жобалар;
4-2) "жасыл" облигация – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығаратын және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және "жасыл" жобаларды іске асыру мақсатында ақша қаражатын тарту үшін АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген, тіркелген кірісі бар борыштық құрал;
4-3) "жасыл" облигациялардың қағидаттары – Капитал нарықтарының халықаралық қауымдастығы әзірлеген "жасыл" облигациялар шығарылымының халықаралық ерікті стандарты және (немесе) (Climate Bond Initiative) климаттық бондтар бастамасының климаттық бондтар стандарты;
4-4) "жасыл" таксономия – Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасына сәйкес "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасы;";
мынадай мазмұндағы 6-1) тармақшамен толықтырылсын:
"6-1) купондық сыйақы мөлшерлемесі – облигация шығарылымының проспектісінде белгіленген және облигация орналастыру салдарынан эмитент алған ақшаны пайдаланғаны үшін мерзімдік негізде төлеуге жататын купондық сыйақының пайызда көрсетілген мөлшері;";
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"7) купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар – эмитент шығарған және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының бағалы қағаздарының ресми тізіміне енгізілген облигациялар, оның ішінде "жасыл облигациялар", сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығарған және олар бойынша қаржы агенттігі купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды жүзеге асыратын АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"13) қор биржасы – акционерлiк қоғамның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, дауыс беретін акцияларының жалпы санының кемінде жиырма бес пайызы Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне тиесілі болатын, сауда-саттықты ұйымдық және техникалық қамтамасыз етудi осы сауда-саттықты ұйымдастырушының сауда жүйелерiн пайдалана отырып, оларды тiкелей жүргiзу арқылы жүзеге асыратын заңды тұлға;";
22) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"22) субсидиялау шарты – қаржы агенттігі мен эмитент арасында жасалатын екіжақты жазбаша келісім, оның шарттары бойынша қаржы агенттігі кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша жеке кәсіпкерлік субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарған және қызметін Қазақстан Республикасының аумағында жүзеге асыратын қор биржасының ресми тізіміне енгізілген облигациялар, оның ішінде "жасыл" облигациялар, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес шығарған және АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген "жасыл" облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялайды;";

1-4) центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА – зарегистрированная в соответствии с действующим правом МФЦА частная компания, осуществляющая депозитарную деятельность на основании лицензии, выданной Комитетом МФЦА по регулированию финансовых услуг;
1-5) правила центрального депозитария фондовой биржи МФЦА – документ, определяющий условия и порядок взаимоотношения центрального депозитария фондовой биржи МФЦА с субъектами рынка ценных бумаг;";
дополнить подпунктами 4-1), 4-2), 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-1) "зеленые" проекты – определенные на основе утвержденной классификации (таксономии) проекты, направленные на повышение эффективности использования существующих природных ресурсов, снижение уровня негативного воздействия на окружающую среду, повышение энергоэффективности, энергосбережения, смягчение последствий изменения климата и адаптацию к изменению климата, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;
4-2) "зеленая" облигация – долговой инструмент с фиксированным доходом, выпускаемый субъектами предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенный в официальный список фондовой биржи, и (или) выпущенный в соответствии с актами МФЦА и включенный в список фондовой биржи МФЦА для привлечения денежных средств в целях реализации "зелҰных" проектов;
4-3) принципы "зеленых" облигаций – международный добровольный стандарт выпуска "зеленых" облигаций, разработанный Международной ассоциацией рынков капитала, и (или) стандарт климатических бондов инициативы климатических бондов (Climate Bond Initiative));
4-4) "зеленая" таксономия – классификация "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, согласно экологическому законодательству Республики Казахстан;";
дополнить подпунктом 6-1) следующего содержания:
"6-1) ставка купонного вознаграждения – выраженный в процентах размер купонного вознаграждения, который установлен проспектом выпуска облигаций и подлежащий выплате на периодической основе держателю облигации за пользование деньгами, полученными эмитентом вследствие размещения облигации;";
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) облигации с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения – облигации, в том числе "зеленые" облигации, выпущенные эмитентом и включенные в официальный список ценных бумаг фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, а также "зеленые" облигации, выпущенные субъектами предпринимательства в соответствии с актами МФЦА и включенные в список фондовой биржи МФЦА, по которым финансовым агентством осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) фондовая биржа – юридическое лицо, созданное в организационно-правовой форме акционерного общества, не менее двадцати пяти процентов от общего количества голосующих акций которого принадлежат Национальному Банку Республики Казахстан, осуществляющее организационное и техническое обеспечение торгов путем их непосредственного проведения с использованием торговых систем данного организатора торгов;";
подпункт 22) изложить в следующей редакции:
"22) договор субсидирования – двустороннее письменное соглашение, заключаемое между финансовым агентством и эмитентом, по условиям которого финансовое агентство субсидирует часть ставки купонного вознаграждения по облигациям, в том числе "зеленым" облигациям, выпущенным субъектами частного предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенным в официальный список фондовой биржи, осуществляющей деятельность на территории Республики Казахстан, а также в соответствии с актами МФЦА и включенным в список фондовой биржи МФЦА, по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству;";

мынадай мазмұндағы 23-1) және 23-2) тармақшалармен толықтырылсын:
"23-1) сыртқы бағалау ("жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын жоба бойынша) – "жасыл" жобаның "жасыл" таксономияда көзделген шекті мәндердің сақталуы бөлігінде "жасыл" таксономия жобаларының кіші секторларына сәйкестігін тексеруді қоса алғанда, "жасыл" облигациялардың Капитал нарықтары халықаралық қауымдастығының "жасыл" облигациялар қағидаттарының және басқа да танылған стандарттардың негізгі элементтеріне сәйкестігін бағалау рәсімі;
23-2) сыртқы бағалау провайдері – тиісті қорытынды дайындай отырып, "жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын іске асырылуы көзделген немесе іске асырылып жатқан "жасыл" жоба бойынша тәуелсіз бағалауды жүзеге асыратын ұйым;";
мынадай мазмұндағы 8-1-тармақпен толықтырылсын:
"8-1. "Жасыл" жобаларды іске асыруды қаржыландыру үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) АХҚО актілеріне сәйкес "жасыл" облигацияларды шығаруды және орналастыруды жүзеге асыратын эмитенттер де Бағдарлама қатысушылары бола алады.";
10-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын эмитент облигациялары, оның ішінде "жасыл" облигациялар шығарылымының жиынтық номиналды құны бір эмитент үшін 7 (жеті) млрд. теңгеден аспайды.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының тізіміне енгізілген, шығарылым проспектісінде облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты жаңа және/немесе қолданыстағы "жасыл" жобаларды қаржыландыру немесе қайта қаржыландыру болып табылатыны көрсетілген "жасыл" облигациялар бойынша жүзеге асырылады.";
12 және 13-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес шығарылған және қор биржасы мен (немесе) АХҚО қор биржасының ресми тізіміне енгізілген, облигациялар шығарылымының проспектісінде облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдаланудың нысаналы мақсаты Нұр-Сұлтан, Алматы қалаларын қоспағанда, заманауи форматтағы сауда объектілерін салу болып табылатыны көрсетілген облигациялар бойынша сауда объектілері мынадай өлшемшарттарға сәйкес келген кезде жүзеге асырылуы мүмкін:
1) Шымкент қаласында сауда ауданы 3 (үш) мың шарты метрден кем емес;

дополнить подпунктами 23-1) и 23-2) следующего содержания:
"23-1) внешняя оценка (по проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации) – процедура оценки соответствия "зеленых" облигаций ключевым элементам принципов "зеленых" облигаций Международной ассоциации рынков капитала и других признанных стандартов, включая проверку соответствия "зеленого" проекта подсекторам проектов "зеленой" таксономии в части соблюдения предусмотренных "зеленой" таксономией пороговых значений;
23-2) провайдер внешней оценки – организация, осуществляющая независимую оценку по намечаемому к реализации или реализуемому "зеленому" проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации, с подготовкой соответствующего заключения;";
дополнить пунктом 8-1 следующего содержания:
"8-1. Участниками Программы также могут быть эмитенты, осуществляющие выпуск и размещение "зеленых" облигаций в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) актами МФЦА для финансирования реализации "зеленых" проектов.";
часть первую пункта 10 изложить в следующей редакции:
"10. Суммарная номинальная стоимость выпуска облигаций эмитента, в том числе "зеленых" облигаций, по которым осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения, не может превышать 7 (семь) млрд. тенге на одного эмитента.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения осуществляется по "зеленым" облигациям, выпущенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенным в официальный список фондовой биржи, а также выпущенным в соответствии с актами МФЦА и включенным в список фондовой биржи МФЦА, по которым в проспекте выпуска указано, что целевым назначением использования денег, полученных от размещения облигаций, является финансирование или рефинансирование новых и/или существующих "зеленых" проектов.";
пункты 12 и 13 изложить в следующей редакции:
"12. Субсидирование части ставки купонного вознаграждения может осуществляться по облигациям, выпущенным в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенным в официальный список фондовой биржи и (или) фондовой биржи МФЦА, по которым в проспекте выпуска облигаций указано, что целевым назначением использования денег, полученных от размещения облигаций, является строительство торговых объектов современного формата, за исключением городов Нур-Султана, Алматы, при соответствии торговых объектов следующим критериям:
1) с торговой площадью не менее 3 (три) тысяч кв. метров в городе Шымкенте;

2) облыстарда сауда алаңы 1 (бір) мың шаршы метрден кем емес.
13. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігі, оның ішінде "жасыл" облигациялар бойынша 7 (жеті) пайыздық тармақты құрайды.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау жүзеге асырылатын облигацияларды шығару проспектісіне бүкіл субсидиялау мерзімі ішінде Бағалы қағаздар нарығы туралы заңда немесе АХҚО-ның қолданыстағы құқығында белгіленген жағдайларды қоспағанда, қаржы агенттігінің уәкілетті органымен келісу бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.";
17-тармақ мынадай мазмұндағы төртінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жасыл" облигацияларға қатысты субсидиялау мерзімі – субсидиялау мерзімін ұзарту құқығынсыз 5 (бес) жыл. Субсидиялау мерзімі қаржы агенттігі "жасыл" жоба бойынша бірінші субсидиялау шартына қол қойған кезден бастап белгіленеді.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Эмитенттің купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялары номиналды ұстауды есепке алу жүйесінде есепке алынады. Купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялармен жасалған мәмілелерді тіркеу бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті органның нормативтік құқықтық актісінде көзделген тәртіппен номиналды ұстау жүйесінде (орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде және АХҚО қор биржасының орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінде) жүзеге асырылады.";
21-тармақ мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:
"12) сыртқы бағалау ("жасыл" облигация шығару арқылы қаржыландырылатын жоба бойынша) қорытынды.";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"28. Субсидиялау шарты эмитент:
1) бағалы қағаздар нарығын мемлекеттік реттеу жөніндегі уәкілетті орган/АХҚО қор биржасы тіркеген облигациялар шығарылымының проспектісін;
2) қор биржасының/АХҚО қор биржасының эмитент облигацияларын биржаның ресми тізіміне (листинг) енгізу туралы хабарламасын;
3) эмитент пен орталық депозитарий немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарий арасында төлем агентінің қызметтерін көрсету шартының жасалғаны туралы хабарламаны;
4) орталық депозитарийдің есепке алу жүйесінен үзінді көшірмені немесе АХҚО қор биржасы орталық депозитарийінің есепке алу жүйесінен үзінді көшірмені немесе облигацияларды орналастыру қорытындысы туралы есепті ұсынғаннан кейін жасалады.";
29-тармақтың үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Эмитент субсидиялау шартын жасасқан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей, орталық депозитарийге/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне және қор биржасына/АХҚО қор биржасына сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын бөлігінің мөлшері және орналастырылған облигациялар саны туралы мәліметтерді міндетті түрде қамтитын субсидиялау шартының жасалғаны туралы хабарлама жібереді.";

2) с торговой площадью не менее 1 (один) тысячи кв. метров в областях.
13. Субсидируемая часть ставки купонного вознаграждения, в том числе по "зеленым" облигациям, составляет 7 (семь) процентных пунктов.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Внесение изменений и дополнений в проспект выпуска облигаций, по которому осуществляется субсидирование части ставки купонного вознаграждения, в течение всего срока субсидирования возможно по согласованию с уполномоченным органом финансового агентства, кроме случаев, установленных Законом о рынке ценных бумаг или действующим правом МФЦА.";
пункт 17 дополнить частью четвертой следующего содержания:
"В отношении "зеленых" облигаций срок субсидирования 5 (пять) лет без права пролонгации срока субсидирования. Срок субсидирования устанавливается с момента подписания финансовым агентством первого договора субсидирования по "зеленому" проекту.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Облигации эмитента с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения учитываются в системе учета номинального держания. Регистрация сделок с облигациями с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения осуществляется в системе номинального держания (системе учета центрального депозитария и системе учета центрального депозитария фондовой биржи МФЦА) в порядке, предусмотренном нормативным правовым актом уполномоченного органа по государственному регулированию рынка ценных бумаг.";
пункт 21 дополнить подпунктом 12) следующего содержания:
"12) заключение по итогам внешней оценки (по проекту, финансируемому через выпуск "зеленой" облигации).";
пункт 28 изложить в следующей редакции:
"28. Договор субсидирования заключается после предоставления эмитентом:
1) зарегистрированного проспекта выпуска облигаций уполномоченным органом по государственному регулированию рынка ценных бумаг/фондовой биржей МФЦА;
2) уведомления фондовой биржи/фондовой биржи МФЦА о включении облигаций эмитента в официальный список биржи (листинг);
3) уведомления о заключении между эмитентом и центральным депозитарием или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА договора на оказание услуг платежного агента;
4) выписки из системы учета центрального депозитария или выписки из системы учета центрального депозитария фондовой биржи МФЦА или отчета об итогах размещения облигаций.";
часть третью пункта 29 изложить в следующей редакции:
"Эмитент не позднее 5 (пять) рабочих дней со дня заключения договора субсидирования направляет центральному депозитарию/центральному депозитарию фондовой биржи МФЦА и фондовой бирже/фондовой бирже МФЦА уведомления о заключении договора субсидирования, которые в обязательном порядке содержат сведения о размере субсидируемой части ставки вознаграждения и количестве размещенных облигаций.";

30, 31, 32, 33 және 34-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигацияларды орналастырған күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмей, орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийінің интернет-ресурсында орналастырылған купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялардың жалпы саны туралы ақпаратты орналастырады.
31. Эмитент орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі қағидаларының жинағына сәйкес 6 (алты) айда бір рет не 12 (он екі) айда бір рет сыйақыны төлеу тізілімін бекіту күні орталық депозитарийдегі/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіндегі шотқа сыйақының толық сомасын аударады.
32. Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі төлем агентінің қызметтерін көрсету шартында белгіленген мерзім ішінде облигация ұстаушылардың банк шоттарына ақша аударуды жүзеге асырады.
33. Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі эмитент төлеген сыйақы мөлшерлемесінің субсидияланатын және субсидияланбайтын бөлігін және негізгі қарызды (кестеде болса) облигация ұстаушылардың шоттарына аударғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, облигация ұстаушылардың өкіліне және қаржы агенттігіне (ҚААТЖ жүйесі арқылы):
1) ISINе облигациялары;
2) тізілімді тіркеген күнгі жағдай бойынша облигация ұстаушылардың шоттарындағы облигациялардың саны;
3) орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі облигация ұстаушылардың шоттарына аударған сыйақының жалпы сомасы;
4) орналастырылмаған облигациялардың саны/сомасы;
5) орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі эмитенттен алған сома туралы мәліметтерді қамтитын субсидиялау туралы есепті жібереді.
34. Қаржы агенттігі орталық депозитарийдің/АХҚО қор биржасы орталық депозитарийінің хабарламасы, ақпараты және анықтамасы негізінде 10 (он) жұмыс күні ішінде субсидиялау бойынша бюджет қаражаты болған жағдайда облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін өтеу үшін банктегі эмитенттің есеп айырысу шотына қолма-қол жасалмайтын төлем арқылы субсидиялар сомасын аударуды жүзеге асырады.";
37 және 38-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Субсидияларды тоқтата тұру кезеңінде купондық сыйақы мөлшерлемесі субсидияланатын облигациялар бойынша сыйақы төлеу жүзеге асырылған жағдайда, Орталық депозитарий/АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі төлем агентінің қызметтерін көрсету қағидаларына сәйкес облигация ұстаушыларға эмитент есебінен осы сыйақыны төлеу толық жүзеге асырылады.

пункты 30, 31, 32, 33 и 34 изложить в следующей редакции:
"30. Центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА не позднее следующего рабочего дня за днем размещения облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения размещает информацию об общем количестве размещенных облигаций с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения на интернет-ресурсе центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА.
31. Эмитент в соответствии со сводом правил центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА перечисляет один раз в 6 (шесть) месяцев либо один раз в 12 (двенадцать) месяцев полную сумму вознаграждения на счет в центральном депозитарии/центральном депозитарии фондовой биржи МФЦА в день фиксации реестра для выплаты вознаграждения.
32. Центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА в течение срока, установленного договором об оказании услуг платежного агента, осуществляет перевод денег на банковские счета держателей облигаций.
33. Центральный депозитарий/центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА не позднее чем через 3 (три) рабочих дня после перевода оплаченной эмитентом субсидируемой и несубсидируемой части ставки вознаграждения и основного долга (при наличии в графике) на счета держателей облигаций направляет представителю держателей облигаций и финансовому агентству (посредством системы ФАСТИ) отчет о субсидировании, содержащий сведения о:
1) ISINе облигаций;
2) количестве облигаций на счетах держателей облигаций по состоянию на дату фиксации реестра;
3) общей сумме вознаграждения, переведенного центральным депозитарием/центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА на банковские счета держателей облигаций;
4) количестве/сумме неразмещенных облигаций;
5) сумме, полученной центральным депозитарием/центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА от эмитента.
34. Финансовое агентство на основании уведомления, информации и справки центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА в течение 10 (десять) рабочих дней осуществляет безналичным путем перечисление сумм субсидий на расчетный счет эмитента в банке для возмещения части ставки купонного вознаграждения по облигациям эмитента при наличии бюджетных средств по субсидированию.";
пункты 37 и 38 изложить в следующей редакции:
"37. В случае, если в период приостановления субсидий осуществляется выплата вознаграждения по облигациям с субсидируемой ставкой купонного вознаграждения, держателям облигаций выплата этого вознаграждения осуществляется полностью за счет эмитента в соответствии с Правилами оказания услуг платежного агента центрального депозитария/центрального депозитария фондовой биржи МФЦА.

38. Қаржы агенттігі осы Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларының 36-тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген фактілерді анықтағаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде субсидиялауды тоқтату немесе қайта бастау туралы шешім қабылдайды және тиісті хатпен облигация ұстаушылардың өкілін, орталық депозитарийді, АХҚО қор биржасының орталық депозитарийін және эмитентті хабардар етеді.
Эмитент облигациялар бойынша купонды төлеу міндеттемелерін орындамаған жағдайда, эмитентке туындаған берешекті жабу үшін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішіндегі мерзім беріледі.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Эмитентті субсидиялауды тоқтату туралы шешім қабылданған кезде қаржы агенттігі тиісті хаттармен субсидиялау шартын бұзу күнін және бұзу себептерін көрсете отырып, эмитентке, облигация ұстаушылардың өкіліне және орталық депозитарийге, АХҚО қор биржасының орталық депозитарийіне субсидиялау шартын біржақты бұзу туралы хабарламаны жібереді.
Тоқтатылған жобалар қайта бастауға жатпайды.";
45-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"45. Қаржы агенттігі мониторинг шеңберінде:
1) эмитент, облигация ұстаушылардың өкілі ұсынған деректер мен құжаттардың негізінде субсидиялау шартын жасасқан эмитенттің облигацияларды орналастырудан алынған ақшаны пайдалануын мониторингтеуді;
2) орталық депозитарий немесе АХҚО қор биржасының орталық депозитарийі ұсынатын деректердің негізінде эмитенттің төлем тәртібін мониторингтеуді;
3) жобаның және/немесе эмитенттің Бағдарламаның шарттарына сәйкестігін мониторингтеуді;
4) қамтамасыз етудің жай-күйін бақылауды жүзеге асырады.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Мониторингті жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі эмитенттен және/немесе облигация ұстаушылардың өкілінен мониторингтеу нысанасына қатысты, оның ішінде салықтық құпияны құрайтын қажетті құжаттар мен ақпаратты сұратады, жоба іске асырылып жатқан жерге барып оның іске асырылуын мониторингтеуді жүзеге асырады.
"Жасыл" облигациялар бойынша қаржылық қолдау қаражатының мақсатты пайдаланылуын мониторингтеу шеңберінде қаржы агенттігі провайдерлердің тәуелсіз бағалауы негізінде, егер шекті өлшемшарттарда мыналар:
1) энергия тұтынуды төмендетудің нақты ең төменгі мәндері;
2) парниктік газдар шығарындыларының ең төменгі деңгейлері;
3) қалдықтардың үлесін азайту/кәдеге жарату;
4) су тұтынуды төмендету;

38. Финансовое агентство после установления фактов, указанных в подпунктах 1) и 2) пункта 36 настоящих Правил субсидирования ставки купонного вознаграждения, в течение 5 (пять) рабочих дней принимает решение о прекращении либо возобновлении субсидирования и соответствующим письмом уведомляет представителя держателей облигаций, центральный депозитарий, центральный депозитарий фондовой биржи МФЦА и эмитента.
В случае неисполнения эмитентом обязательств по оплате купона по облигациям, эмитенту предоставляется срок в течение 30 (тридцать) календарных дней для закрытия возникшей задолженности.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:
"40. При принятии решения о прекращении субсидирования эмитента финансовое агентство соответствующими письмами направляет уведомления об одностороннем расторжении договора субсидирования эмитенту, представителю держателей облигаций и центральному депозитарию, центральному депозитарию фондовой биржи МФЦА, в которых указывает дату расторжения договора субсидирования и причину расторжения.
Прекращенные проекты возобновлению не подлежат.";
пункт 45 изложить в следующей редакции:
"45. Финансовое агентство в рамках мониторинга осуществляет:
1) мониторинг использования денег, полученных от размещения облигаций эмитентом, с которым заключен договор субсидирования на основании данных и документов, представляемых эмитентом, представителем держателей облигаций;
2) мониторинг платежной дисциплины эмитента на основании данных, представляемых центральным депозитарием или центральным депозитарием фондовой биржи МФЦА;
3) мониторинг соответствия проекта и/или эмитента условиям Программы;
4) контроль состояния обеспечения.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Для осуществления мониторинга финансовое агентство запрашивает у эмитента и/или представителя держателей облигаций необходимые документы и информацию, относящиеся к предмету мониторинга, в том числе составляющую налоговую тайну, осуществляет мониторинг реализации проекта с выездом на место.
В рамках мониторинга целевого использования средств финансовой поддержки по "зеленым" облигациям финансовым агентством проверяется достижение эмитентом заявленных по намечаемому "зеленому" проекту пороговых критериев "зеленой" таксономии на основании независимой оценки провайдеров в случаях, когда данные пороговые критерии предусматривают:
1) конкретные минимальные значения снижения энергопотребления;
2) минимальные уровни выбросов парниковых газов;
3) снижение доли/утилизации отходов;
4) снижение водопотребления;

5) ең озық қолжетімді технологиялар анықтамалықтарының талаптарына сәйкестігі (шекті өлшемшартта көрсетілген бөлігінде) көзделген жағдайларда, эмитенттің көзделіп отырған "жасыл" жоба бойынша мәлімделген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына қол жеткізуін тексереді.
Сыртқы бағалау провайдерінің қорытындысын эмитент ұсынады.
Жобаны субсидиялау басталғаннан бастап 2 (екі) жыл өткен соң эмитент қаржы агенттігіне ұсынылатын көрсетілген көрсеткіштерге қол жеткізуге тиісті тәуелсіз бағалауды не энергия аудиттерін жүргізеді. Жоба бойынша эмитент мәлімдеген "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарының кейіннен орындалуына сыртқы тексерулерді жобаның "жасыл" таксономияның шекті өлшемшарттарына сәйкестігі туралы бастапқы қорытындыны берген бағалау провайдерлері жүргізуі мүмкін.
"Жасыл" таксономияны қолдану Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен бекітілген "жасыл" облигациялар және "жасыл" кредиттер арқылы қаржыландыруға жататын "жасыл" жобалардың сыныптамасына сәйкес жүзеге асырылады.";
көрсетілген Қағидаларға 1-қосымша осы қаулыға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымшада:
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8.
Жобаның мақсаты
"Жасыл" облигацияға қатысты:
"жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
";
реттік нөмірі 11-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
11.
Эмитенттің бір облигация шығарылымының жалпы номиналды құны 7 млрд. теңгеден аспауға тиіс (асады/аспайды)
"Жасыл" облигацияға қатысты:
эмитенттің бір облигация шығарылымының жалпы номиналды сомасы 7 млрд. теңгеден аспауға тиіс (асады/аспайды)
Мысалы: асады/аспайды
";
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кредиттер бойынша кепілдіктер беру қағидаларында:
24-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Мыналарды:
1) сауда қызметі саласындағы жобаларды (айналым қаражатын толықтыруға сомасы 100 млн. теңгеден аспайтын кредиттерден басқа);
2) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 24-бабының 4-тармағында көрсетілген қызмет түрлері бойынша кәсіпкерлер іске асыратын жобаларды (осы тармақшаның күші 2020 жылғы 20 сәуірден бастап туындаған қатынастарға қолданылады);
3) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдарының және лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, өз жобаларын салалық шектеулерсіз іске асыратын және/немесе іске асыруды жоспарлайтын тиімді кәсіпкерлер/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілері Бағдарламаның екінші бағыты шеңберінде кепілдік беруге қатысушылар болып табылады.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) соответствие требованиям справочников наилучших доступных технологий (в части, указанной в пороговом критерии).
Заключение провайдера внешней оценки предоставляет эмитент.
По истечении 2 (два) лет с начала субсидирования проекта эмитентом проводятся соответствующие независимые оценки достижения указанных показателей либо энергоаудиты, которые предоставляются финансовому агентству. Внешние проверки последующего выполнения заявленных эмитентом пороговых критериев "зеленой" таксономии по проекту могут проводиться провайдерами оценки, выдавшими первоначальное заключение о соответствии проекта пороговым критериям "зеленой" таксономии.
Применение "зеленой" таксономии осуществляется в соответствии с классификацией "зеленых" проектов, подлежащих финансированию через "зеленые" облигации и "зеленые" кредиты, утверждаемой постановлением Правительства Республики Казахстан.";
приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему постановлению;
в приложении 2 к указанным Правилам:
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8.
Цель проекта
Применительно к "зеленой" облигации:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой(ым) относится "зеленый" проект
";
строку, порядковый номер 11, изложить в следующей редакции:
"
11.
Суммарная номинальная стоимость одного выпуска облигаций эмитента не должна превышать 7 млрд. тенге (превышает/не превышает)
Применительно к "зеленой" облигации:
суммарная номинальная стоимость одного выпуска облигаций эмитента не должна превышать 7 млрд. тенге (превышает/не превышает)
Пример: превышает/не превышает
";
в Правилах гарантирования по кредитам в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 24 изложить в следующей редакции:
"24. Участниками гарантирования в рамках второго направления Программы могут быть эффективные предприниматели/субъекты индустриально-инновационной деятельности, реализующие и/или планирующие реализовать собственные проекты без отраслевых ограничений, за исключением:
1) проектов в сфере торговой деятельности (кроме кредитов на сумму не более 100 млн. тенге на пополнение оборотных средств);
2) проектов предпринимателей, реализуемых по видам деятельности, указанным в пункте 4 статьи 24 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан (действие настоящего подпункта распространяется на отношения, возникшие с 20 апреля 2020 года);
3) деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.";
пункт 25 изложить в следующей редакции:

8) ломбардтардың, микроқаржы ұйымдарының және лизингтік компаниялардың қызметіне бағытталған кредиттер кепілдік беруге жатпайды.";
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидалары осы қаулыға 6-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде шағын, оның ішінде микрокәсіпкерлік субъектілерінің кредиттері/микрокредиттері бойынша портфельдік сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялауды және ішінара кепілдік беруді ұсыну қағидаларында:
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін/ислам банкінің кірісін құрайтын тауардың үстеме бағасын портфельдік субсидиялау және ішінара кепілдік беру ломбардтардың, микроқаржы ұйымдары мен лизингтік компаниялардың қызметін қоспағанда, инвестициялық мақсаттарға және айналым қаражатын толықтыруға бағытталған кредиттер/микрокредиттер/қаржыландыру бойынша салалық шектеулерсіз жүзеге асырылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. ЕДБ/МҚҰ жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне кешенді бағалау/сараптау жүргізеді. ЕДБ/МҚҰ портфельдік кепілдік беру шеңберінде қаржы агенттігінің кепілдігімен кредит/қаржыландыру беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне:
1) кредиттік шарттың/қаржыландыру шартының көшірмесін немесе кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне деректерді береді;
2) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама хат жібереді (деректер қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне жіберілген жағдайда, хабарлама хат талап етілмейді).";
мынадай мазмұндағы 26-1-тармақпен толықтырылсын:
"26-1. Өтінім қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисі арқылы қаралған жағдайда, ЕДБ/МҚҰ кепілдік міндеттемені алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігін кәсіпкерге кредиттің/микрокредиттің/қаржыландырудың берілгені туралы сервис арқылы хабардар етеді";
36-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"36. ЕДБ/МҚҰ жобаның қаржылық-экономикалық тиімділігіне кешенді бағалау/сараптау жүргізеді. ЕДБ/МҚҰ портфельдік субсидиялау шеңберінде кредит/микрокредит/қаржыландыру беру туралы оң шешім қабылдаған жағдайда, ЕДБ/МҚҰ қаржы агенттігіне:
1) кредиттік шарттың/қаржыландыру шартының көшірмесін немесе кредиттік шарт/қаржыландыру шарты бойынша қаржы агенттігінің автоматтандырылған сервисіне деректерді береді;

8) направленные на деятельность ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.";
Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" изложить в новой редакции согласно приложению 6 к настоящему постановлению;
в Правилах предоставления портфельного субсидирования части ставки вознаграждения и частичного гарантирования по кредитам/микрокредитам субъектов малого, в том числе микропредпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденных указанным постановлением:
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. Портфельное субсидирование части ставки вознаграждения/наценки на товар, составляющего доход исламского банка, и частичное гарантирование осуществляются по кредитам/микрокредитам/финансированию, направленным на инвестиционные цели и пополнение оборотных средств без отраслевых ограничений, за исключением деятельности ломбардов, микрофинансовых организаций и лизинговых компаний.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. БВУ/МФО проводит комплексную оценку/экспертизу финансово-экономической эффективности проекта. В случае принятия БВУ/МФО положительного решения о предоставлении кредита/финансирования с гарантией финансового агентства в рамках портфельного гарантирования, БВУ/МФО предоставляет финансовому агентству:
1) копию кредитного договора/договора финансирования или данные на автоматизированный сервис финансового агентства по кредитному договору/договору финансирования;
2) письмо-уведомление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (в случае передачи данных на автоматизированный сервис финансового агентства, письмо-уведомление не требуется).";
дополнить пунктом 26-1 следующего содержания:
"26-1. В случае рассмотрения заявки через автоматизированный сервис финансового агентства, БВУ/МФО в течение 5 (пять) рабочих дней со дня получения гарантийного обязательства уведомляет финансовое агентство посредством сервиса о предоставлении кредита/микрокредита/финансирования предпринимателю.";
пункт 36 изложить в следующей редакции:
"36. БВУ/МФО проводит комплексную оценку/экспертизу финансово-экономической эффективности проекта. В случае принятия БВУ/МФО положительного решения о предоставлении кредита/микрокредита/финансирования в рамках портфельного субсидирования, БВУ/МФО предоставляет финансовому агентству:
1) копию кредитного договора/договора финансирования или данные на автоматизированный сервис финансового агентства по кредитному договору/договору финансирования;

1. Бағдарламаның бағыты (бағытты белгілеу керек)
"Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" деген екінші бағыт
2. Кредиттік желі ашу/банктік қарыз беру туралы мәліметтер
Банктің атауы
Қаржыландырудың нысаналы мақсаты
Қаржыландыру сомасы, теңге
Ислам банктерінің/исламдық лизингтік компаниялардың кірісін құрайтын кәсіпкерлік қызметті қаржыландыру операциялары бойынша тауардың үстеме бағасы/ жалдау ақысының бір бөлігі
Қаржыландыру валютасы
Қаржыландыру мерзімі
Өзінің қатысуы*
* 180 млн. теңгеден асатын кредиттер бойынша кәсіпкер жобаны іске асыруға меншікті қаражатының (ақша қаражатының, жылжымалы/ жылжымайтын мүлкінің), оның ішінде қамтамасыз етуге ұсынылатын үшінші тұлғалардың мүлкімен жобаны іске асырудың жалпы құнының 10 %-ынан төмен болмайтын деңгейде қатысуын қамтамасыз етеді. Кредит бойынша міндеттемелердің орындалуына жобаны іске асыруға тікелей қатыспайтын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен қамтамасыз ету ұсынылған жағдайда, бұл мүлік жобаға өзінің қатысуы ретінде қаралмайды.
Бұл ретте сомасы 180 млн. теңгеден аспайтын кредиттер бойынша жобаны іске асыруға өзінің қатысуы талап етілмейді.
3. Кредиттік қаражатты болжамды игеру
Сомасы (банктік қарыз шарты/транш), теңге
Айы, жылы
4. Қатысушы туралы мәліметтер
Кәсіпкердің атауы
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Іс жүзіндегі мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні және мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәліктің №
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
Жұмыс тәжірибесі
5. Басшылық
Бірінші басшы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы мен жері
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұрғылықты (іс жүзіндегі) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
Байланыс жасайтын адам
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны
6. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, акционерлік қоғам үшін – акциялардың 5 және одан көп пайызына иелік ететін акционерлер)
Атауы/тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
%
Деректемелері
7. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Сала (ЭҚЖЖ-ға сәйкес)
Кіші сала (ЭҚЖЖ-ға сәйкес)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
Жылдық айналымы, теңге
Соңғы есепті күнге пайда немесе шығын
Жұмыскерлердің нақты саны оның ішінде әйелдер
________________________________
________________________________
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Жоба іске асырылатын жер (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
8. Басқа мемлекеттік бағдарламаларға қолданыстағы қатысу және кәсіпкерге қатысты қолданылатын мемлекеттік қолдау шаралары туралы ақпарат
Р/с №
Мемлекеттік бағдарлама/ мемлекеттік қолдау шарасының атауы
Мемлекеттік даму институтының атауы
Қосымша ақпарат
1
2

1. Направление Программы (направление отметить галочкой)
Второе направление "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности"
2. Сведения об открытии кредитной линии/предоставлении банковского займа
Наименование банка
Целевое назначение финансирования
Сумма финансирования, тенге
Наценка на товар по операциям финансирования предпринимательской деятельности/часть арендного платежа, составляющая доход исламских банков/исламских лизинговых компаний, тенге
Валюта финансирования
Срок финансирования
Собственное участие*
*Предприниматель по кредитам свыше 180 млн. тенге обеспечивает участие в реализации проекта собственных средств (денежных средств, движимого/недвижимого имущества), в том числе имуществом третьих лиц, предоставляемым в обеспечение на уровне не ниже 10 % от общей стоимости реализации проекта. В случае предоставления обеспечения исполнения обязательств по кредиту движимым/недвижимым имуществом, непосредственно не участвующим в реализации проекта, данное имущество не рассматривается как собственное участие в проекте.
При этом по кредитам, сумма которых не превышает 180 млн. тенге, собственное участие в реализации проекта не требуется.
3. Прогнозное освоение кредитных средств
Сумма (договор банковского займа/транш), тенге
Месяц, год
4. Сведения об участнике
Наименование предпринимателя
Данные об учредителе (-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/перерегистрации и № свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
5. Руководство
Первый руководитель
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Телефон рабочий/домашний
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
Контактное лицо
Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, телефон
6. Собственники
(учредитель, участники, для акционерного общества – акционеры, владеющие 5 и более процентами акций)
Наименование/фамилия, имя, отчество (при наличии )
%
Реквизиты
7. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД)
Подотрасль (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот, тенге
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников из них женщин:
________________________________ ________________________________
Наименование проекта (краткое описание)
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
8. Информация о действующем участии в других государственных программах и применяемых в отношении предпринимателя мерах государственной поддержки
№ п/п
Наименование государственной программы/меры государственной поддержки
Наименование государственного института развития
Дополнительная информация
1
2

9. Кепілдіктер мен келісімдер
Кәсіпкер қаржы агенттігіне мынаны мәлімдейді және оған кепілдік береді:
1. Осы өтінішпен бірге не қаржы агенттігінің сұратуы бойынша қаржы агенттігіне берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат және құжаттама анық болып табылады және төменде көрсетілген күнге шындыққа толық сәйкес келеді. Көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, қаржы агенттігіне дереу хабарлауға міндеттенеді.
2. Қаржы агенттігінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны құрайтын кез келген ақпарат пен құжаттарды ұсынуға және ашуға міндеттенеді.
3. Қаржы агенттігі көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайылығын тексеруге міндетті емес.
4. Кәсіпкерге жалған, толық емес және/немесе анық емес мәліметтерді бергені үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауапкершілік туралы ескертілді.
5. Кәсіпкер кәсіпкердің жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамның осы өтінішті беруіне мүмкіндік беретінін растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда, осы өтініш көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келіседі, бұл ретте қаржы агенттігі өтінішті кері қайтару себептерін хабарламауы мүмкін.
Осы арқылы кәсіпкер қаржы агенттігіне төмендегілерге келісім береді:
1. Қаржы агенттігі осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (Бағдарлама шеңберінде ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ға бере алады.
2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ қаржы агенттігі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде субсидиялау үшін ғана ұсынылған.
3. Қаржы агенттігі кәсіпкер өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады. Кәсіпкер ұсынған құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау ұсынылмаса да, қаржы агенттігінде сақталады.
4. Қаржы агенттігінің осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (субсидиялауды алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.с.с.) қаржы агенттігінің субсидиялауды беру немесе кәсіпкер шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.

9. Гарантии и согласия
Предприниматель заявляет и гарантирует финансовому агентству следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или представляемые финансовому агентству совместно с настоящим заявлением либо по запросу финансового агентства, являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату. В случае изменения указанных данных обязуется незамедлительно уведомить финансовое агентство.
2. Обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию финансового агентства любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Финансовое агентство не обязано проверять действительность указанных заверений и гарантий.
4. Предприниматель предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Предприниматель подтверждает, что уставная компетенция предпринимателя позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом финансовое агентство может не сообщать причины отклонения.
Предприниматель настоящим предоставляет финансовому агентству согласие с тем, что:
1. Финансовое агентство может представлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации в рамках Программы предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".
2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные финансовым агентством документы представлены исключительно для субсидирования в рамках Программы.
3. Финансовое агентство оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации. Документы, представленные предпринимателем, и оригинал заявления будут храниться у финансового агентства, даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие финансовым агентством данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и т.п.) не являются обязательством финансового агентства предоставить субсидирование или возместить понесенные предпринимателем издержки.

5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін растайды, кейіннен қаржы агенттігіне наразылықтары болмайды.
______________________________________________________________
10. Қосымшалар
(________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
______________ __________________ (қолы) күні
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 13 қазандағы
№ 736 қаулысына
5-қосымша
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде кәсіпкерлік
субъектілері шығарған
облигациялар бойынша
купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау
қағидаларына
1-қосымша
Қайда "Даму" кәсіпкерлікті
дамыту қоры" акционерлік
қоғамының өңірлік
филиалы (бұдан әрі – "Даму"
қоры)
__________________________
Кімнен ___________________
(бұдан әрі – эмитент (кәсіпкер)
№ __________ өтініш-сауалнама
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлік субъектілері шығарған облигациялар бойынша купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі – Купондық сыйақы мөлшерлемесін субсидиялау қағидалары) сәйкес Сізден төмендегіге сәйкес "Даму" қорының Кредит комитетінің қарауына кредит бойынша/Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кәсіпкерлік субъектілері шығарған және қор биржасының ресми тізіміне қосылған, сондай-ақ АХҚО актілеріне сәйкес шығарылған және АХҚО қор биржасының тізіміне қосылған "жасыл" облигация бойынша сыйақы мөлшерлемесінің бір бөлігін субсидиялау туралы мәселені шығаруға бастамашылық етуді сұраймын:
1. Қатысушы туралы мәліметтер
Эмитенттің (кәсіпкердің) атауы
Құрылтайшы(лар) туралы деректер
Заңды мекенжайы
Іс жүзіндегі мекенжайы
Пошталық мекенжайы
Мемлекеттік тіркелген/қайта тіркелген күні
Мемлекеттік тіркеу/қайта тіркеу туралы куәліктің №
Қызмет түрлері
Жетекшілік ететін ведомство, холдинг немесе негізгі компания
Жұмыс тәжірибесі
2. Басшылық
Бірінші басшы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Лауазымы
Жұмыс/үй телефоны
Туған жылы мен жері
Жеке куәлігінің №, сериясы
Тұрғылықты (іс жүзіндегі) жері
Тіркелген жері
Жұмыс тәжірибесі
3. Байланыс жасайтын адам
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефоны)
4. Меншік иелері
(құрылтайшы, қатысушылар, акционерлік қоғам үшін – акциялардың 5 және одан көп пайызына иелік ететін акционерлер)
Атауы/тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
%
Деректемелері

5. Подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к финансовому агентству иметь не будет.
______________________________________________________________
10. Приложения
(документы, предусмотренные по ______________________________ направлению)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
______________ __________________
(подпись)                   дата
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 октября 2021 года № 736
Приложение 1
к Правилам субсидирования
ставки купонного
вознаграждения по облигациям,
выпущенным субъектами
предпринимательства
в рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Куда "Региональный филиал акционерного
общества "Фонд развития
предпринимательства "Даму" (далее – Фонд
"Даму")
_______________________________
От кого ________________________
(далее – эмитент (предприниматель)
Заявление-анкета № __________
В соответствии с Правилами субсидирования ставки купонного вознаграждения по облигациям, выпущенным субъектами предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", (далее – Правила субсидирования ставки купонного вознаграждения) прошу Вас инициировать вынесение вопроса о субсидировании части ставки вознаграждения по кредиту/"зеленой" облигации, выпущенной субъектами предпринимательства в соответствии с законодательством Республики Казахстан и включенной в официальный список фондовой биржи, а также выпущенной в соответствии с актами МФЦА и включенной в список фондовой биржи МФЦА, – на рассмотрение Кредитного комитета Фонда "Даму" согласно нижеследующему:
1. Сведения об участнике
Наименование эмитента (предпринимателя)
Данные об учредителе(-ях)
Юридический адрес
Фактический адрес
Почтовый адрес
Дата государственной регистрации/ перерегистрации
№ свидетельства о государственной регистрации/перерегистрации
Виды деятельности
Курирующее ведомство, холдинг или материнская компания
Опыт работы
2. Руководство
Первый руководитель
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Должность
Телефон рабочий/домашний
Год и место рождения
№, серия удостоверения личности
Место жительства (фактическое)
Прописка
Опыт работы
3. Контактное лицо
(Фамилия, имя, отчество (при наличии), должность, телефон)
4. Собственники
(учредитель, участники, для акционерного общества – акционеры, владеющие 5 и более процентами акций)
Наименование/фамилия, имя, отчество (при наличии)
%
Реквизиты

5. Ағымдағы қызмет туралы ақпарат
Сала (ЭҚЖЖ-ға сәйкес)
Кіші сала (ЭҚЖЖ-ға сәйкес)
Өнімдер мен көрсетілетін қызметтердің түрлері
Жылдық айналымы
Соңғы есепті күнге пайда немесе шығын
Жұмыскерлердің нақты саны
__________________________ оның ішінде
әйелдер __________________
Жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
"Жасыл" облигацияға қатысты:
"жасыл" жоба жататын "жасыл" таксономия санаты/санаттары
Жобаның іске асырылатын жері (облыс, қала)
Жұмыс орындарының саны
6. Кепілдіктер мен келісімдер
Эмитент (кәсіпкер) "Даму" қорына мынаны мәлімдейді және кепілдік береді:
1. "Даму" қорына осы өтінішпен бірге не "Даму" қорының сұратуы бойынша берілген (ұсынылған) немесе ұсынылатын барлық деректер, ақпарат пен құжаттама анық болып табылады және төменде көрсетілген күнге шындыққа толық сәйкес келеді, көрсетілген деректер өзгерген жағдайда________________________________________ дереу хабардар етуге ("Даму" қорының тиісті өңірлік филиалының атауы) міндеттенемін.
2. "Даму" қорының алғаш талап етуі бойынша осы өтінішті қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны құрайтын кез келген ақпарат пен құжаттарды ұсынуға және ашуға міндеттенеді.
3. "Даму" қоры көрсетілген растаулар мен кепілдіктердің шынайлылығын тексеруге міндетті емес.
4. Эмитентке (кәсіпкерге) жалған, толық емес және/немесе анық емес мәліметтерді ұсынғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жауаптылық туралы ескертілді.
5. Эмитент (кәсіпкер) эмитенттің (кәсіпкердің) жарғылық құзыреті осы өтінішке қол қоятын адамның осы өтінішті беруіне мүмкіндік беретінін растайды.
6. Көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда, осы өтініш көрсетілген деректердің анық еместігін растайтын мәліметтер анықталған кез келген кезеңде кері қайтарылуы мүмкін екендігімен келіседі, бұл ретте "Даму" қоры кері қайтару себептерін хабарламауы мүмкін.
Осы арқылы эмитент (кәсіпкер) "Даму" қорына төмендегілерге келісім береді:
1. "Даму" қоры осы өтініште көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және эмитент (кәсіпкер) ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (Бағдарлама шеңберінде ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ға ұсына алады.

5. Информация о текущей деятельности
Отрасль (согласно ОКЭД)
Подотрасль (согласно ОКЭД)
Виды продукции и услуг
Годовой оборот
Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату
Фактическая численность работников
__________________________ из них
женщин ______________________
Наименование проекта (краткое описание)
Применительно к "зеленой" облигации:
категория/категории "зеленой" таксономии, к которой(ым) относится "зеленый" проект
Место реализации проекта (область, город)
Количество рабочих мест
6. Гарантии и согласия
Эмитент (предприниматель) заявляет и гарантирует Фонду "Даму" следующее:
1. Все данные, информация и документация, переданные (представленные) или представляемые Фондом "Даму" совместно с настоящим заявлением, либо по запросу Фонда "Даму", являются достоверными и полностью соответствуют действительности на нижеуказанную дату, в случае изменения указанных данных обязуюсь незамедлительно уведомить _________________ (наименование соответствующего регионального филиала Фонда "Даму").
2. Что обязуется предоставлять и раскрывать по первому требованию Фонда "Даму" любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайну, затребованные в рамках рассмотрения настоящего заявления.
3. Фонд "Даму" не обязан проверять действительность указанных заверений и гарантий.
4. Эмитент (предприниматель) предупрежден об ответственности за представление ложных, неполных и/или недостоверных сведений, предусмотренной законодательством Республики Казахстан.
5. Эмитент (предприниматель) подтверждает, что уставная компетенция эмитента (предпринимателя) позволяет подавать настоящее заявление лицу, которое подписывает настоящее заявление.
6. Согласен с тем, что в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящее заявление может быть отклонено на любом этапе, когда будут выявлены сведения, подтверждающие недостоверность указанных данных, при этом Фонд "Даму" может не сообщать причины отклонения.
Эмитент (предприниматель) настоящим предоставляет Фонду "Даму" согласие с тем, что:
1. Фонд "Даму" может представлять указанные в настоящем заявлении сведения, информацию и представленные эмитентом (предпринимателем) документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации в рамках Программы предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек".

2. Осы өтініште қамтылған барлық мәліметтер, сондай-ақ "Даму" қоры талап еткен барлық құжаттар тек Бағдарлама шеңберінде субсидиялау үшін ғана ұсынылған.
3. "Даму" қоры эмитент (кәсіпкер) өзі туралы хабарлайтын кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдырады, ал эмитент (кәсіпкер) ұсынған құжаттар және өтініштің түпнұсқасы субсидиялау ұсынылмаса да, "Даму" қорында сақталады.
4. "Даму" қорының осы өтінішті қарауға қабылдауы, сондай-ақ эмитенттің (кәсіпкердің) ықтимал шығыстары (субсидиялауды алуға қажетті құжаттарды ресімдеуге және т.с.с.) "Даму" қорының субсидиялауды беру немесе эмитент (кәсіпкер) шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды.
5. Субсидиялау туралы мәселені қарау тәртібімен танысқанын және келісетінін растайды, кейіннен "Даму" қорына наразылықтары болмайды.
7. Қосымшалар
(________________ бағыты бойынша көзделген құжаттар)
__________________________________________________________
____________________________________ ______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы, күні)
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 13 қазандағы
№ 736 қаулысына
6-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 31 желтоқсандағы
№ 1060 қаулысымен
бекітілген
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беру қағидалары (бұдан әрі – Мемлекеттік гранттар беру қағидалары) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес әзірленді және шағын кәсіпкерлік субъектілеріне жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар берудің шарттары мен тетігін айқындайды.
2. Мемлекеттік гранттар беру Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 24 желтоқсандағы № 968 қаулысымен бекітілген "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) "Кәсіпкерлерді/индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерін салалық қолдау" екінші бағыты шеңберінде жүзеге асырылады.
3. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік гранттар Бағдарламаға 2-қосымша сәйкес экономиканың басым секторларында шағын кәсіпкерлік субъектілеріне, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкерлерге, ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге өтеусіз негізде беріледі.

2. Все сведения, содержащиеся в настоящем заявлении, а также все затребованные Фондом "Даму" документы представлены исключительно для субсидирования в рамках Программы.
3. Фонд "Даму" оставляет за собой право проверки любой сообщаемой эмитентом (предпринимателем) о себе информации, а документы, предоставленные эмитентом (предпринимателем), и оригинал заявления будут храниться у Фонда "Даму", даже если субсидирование не будет предоставлено.
4. Принятие Фондом "Даму" данного заявления к рассмотрению, а также возможные расходы эмитентом (предпринимателем) (на оформление необходимых для получения субсидирования документов и т.п.) не являются обязательством Фонда "Даму" предоставить субсидирование или возместить понесенные эмитентом (предпринимателем) издержки.
5. Подтверждает, что с порядком рассмотрения вопроса о субсидировании ознакомлен и согласен, в последующем претензий к Фонду "Даму" иметь не будет.
7. Приложения
(документы, предусмотренные по ________________ направлению)
________________________________________________________
____________________________________ ________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись, дата)
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 13 октября 2021 года № 736
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2019 года № 1060
Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025" (далее – Правила предоставления государственных грантов) разработаны в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и определяют условия и механизм предоставления государственных грантов субъектам малого предпринимательства для реализации новых бизнес-идей.
2. Предоставление государственных грантов осуществляется в рамках второго направления Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 декабря 2019 года № 968, (далее – Программа) "Отраслевая поддержка предпринимателей/субъектов индустриально-инновационной деятельности".
3. Государственные гранты для реализации новых бизнес-идей предоставляются субъектам малого предпринимательства, в том числе начинающим молодым предпринимателям, начинающим предпринимателям, на безвозмездной основе в приоритетных секторах экономики, согласно приложению 2 к Программе.

4. Мемлекеттік гранттарды мемлекет Бағдарламаның өңірлік үйлестірушілері арқылы шағын кәсіпкерлік субъектілерінің мемлекеттік гранттар беруге арналған өтінімдерін іріктеу бойынша өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша береді.
5. Гранттар нысанында қолдау шараларын қаржыландыру республикалық және жергілікті бюджеттер қаражаты есебінен жүзеге асырылады. Мемлекеттік гранттар беру мақсатында уәкілетті орган республикалық және жергілікті бюджеттерден бөлінетін қаражатты Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне аударады.
6. Бағдарламаны іске асыру мақсатында бөлінетін қаражаттың кемінде 20 %-ы халықтың әлеуметтiк осал топтарына жататын шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беруге бағытталады.
7. Субсидиялаудың ақпараттық жүйесін пайдалану жөніндегі шарттар мен талаптар Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен көрсетілетін қызметтерді жеткізуші арасында тиісті шарт жасалғаннан кейін туындайтын қатынастарға қолданылады.
8. Осы Қағидалар күшіне енген күні қолданыста болған және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркелген грант беру туралы шарттар қаржыландыруға жатады. Қолданыстағы грант беру туралы қағаз шарттарды электрондық форматқа аударуды және оларды субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен көрсетілетін қызметтерді жеткізуші осы Қағидалар күшіне енген күннен бастап екі ай ішінде жүзеге асырады.
9. Қаржы агенттігінің көрсетілетін қызметтеріне уәкілетті орган республикалық бюджет қаражаты есебінен ақы төлейді.
2-тарау. Терминдер мен анықтамалар
10. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі – "электрондық үкімет" веб-порталымен өзара іс-қимыл жасау, өтінімді тіркеу, сондай-ақ өтінімді мемлекеттік қолдауды ұсыну шарттарына сәйкестігіне автоматты түрде тексеру арқылы оны өңдеу мүмкіндігін беретін, мемлекеттік қолдау процестерін орындау бойынша қызметтер көрсетуге арналған ақпараттық-коммуникациялық технологиялардың, қызмет көрсететін персоналдың және техникалық құжаттаманың ұйымдық-ретке келтірілген жиынтығы;
2) халықтың әлеуметтiк осал топтары – "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 68-бабында айқындалған азаматтар санаты;
3) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі – облыстың (астананың, республикалық маңызы бар қалалардың) әкімі айқындайтын, облыс (астана, республикалық маңызы бар қалалар) деңгейінде Бағдарламаны іске асыруға жауапты жергілікті атқарушы органның құрылымдық бөлімшесі;

4. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок субъектов малого предпринимательства на предоставление государственных грантов.
5. Финансирование мер поддержки в форме грантов осуществляется за счет средств республиканского и местного бюджетов. В целях предоставления государственных грантов средства из республиканского и местного бюджетов перечисляются уполномоченным органом региональному координатору Программы.
6. В целях реализации Программы не менее 20 % из выделяемых средств направляются на предоставление государственных грантов субъектам малого предпринимательства, относящимся к социально уязвимым слоям населения.
7. Условия и требования по использованию информационной системы субсидирования распространяются на отношения, возникшие после заключения соответствующего договора между региональным координатором Программы и поставщиком услуг.
8. Финансированию подлежат договоры о предоставлении гранта, действующие на дату вступления в силу настоящих Правил и зарегистрированные в информационной системе субсидирования. Перевод действующих бумажных договоров о предоставлении гранта в электронный формат и их регистрация в информационной системе субсидирования осуществляются региональным координатором Программы и поставщиком услуг в течение двух месяцев с даты вступления в силу настоящих Правил предоставления государственных грантов.
9. Услуги финансового агентства оплачиваются уполномоченным органом за счет средств республиканского бюджета.
Глава 2. Термины и определения
10. В настоящих Правилах предоставления государственных грантов используются следующие термины и определения:
1) информационная система субсидирования – организационно-упорядоченная совокупность информационно-коммуникационных технологий, обслуживающего персонала и технической документации, предназначенная для оказания услуг по выполнению процессов государственной поддержки, предоставляющая возможность взаимодействия с веб-порталом "электронного правительства", регистрации заявки, а также ее обработки посредством автоматической проверки заявки на соответствие условиям предоставления государственной поддержки;
2) социально уязвимые слои населения – категории граждан, определенные статьей 68 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях";
3) региональный координатор Программы – определяемое акимом области (столицы, городов республиканского значения) структурное подразделение местного исполнительного органа, ответственное за реализацию Программы на областном уровне (столицы, городов республиканского значения);

4) бизнес-жоба – кәсіпкердің өз бизнесін құру (тауарлар шығару, жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) мүмкіндігін ашатын, сипаттамалар, есептемелер, болжамдар нысанында орындалған, сондай-ақ жобаны іске асыру мен ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы деңгейінде кәсіпкердің меншікті қаражатымен (ақша қаражатымен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлкімен) қоса қаржыландыру және жаңа жұмыс орындарын құру мерзімдерін қамтитын жоспары;
5) жаңа бизнес-идея – осындай жобаларды іске асыру кезінде бұрын қолданылмаған материалдарды, технологиялар мен әдістерді қолдана отырып, тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін нақты жобаны іске асыруға бағытталған кәсіпкерлік бастама (конкурс өткізу кезінде нақты елді мекенде немесе ауылдық округте іске асырылмайтын тауарлар шығаруды, қызметтер көрсетуді, жұмыстарды орындауды көздейтін жобалар да жаңа бизнес-идеяларға жатады);
6) кәсіпкер – шағын кәсіпкерлік субъектісі, оның ішінде ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер, ісін жаңа бастаған кәсіпкер;
7) кешендi кәсiпкерлiк лицензия (франчайзинг) – айрықша құқықтар кешенiнiң құқық иеленушiсi оны басқа тұлғаға өтеулi негiзде пайдалануға беретiн кәсiпкерлiк қызмет;
8) конкурстық комиссия – жергілікті атқарушы органдардың, қоғамдық бірлестіктердің, ғылыми-білім беру мекемелерінің өкілдері, салалық сарапшылар, өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары қатысатын, құрамында кемінде 5 (бес) адам бар алқалы-кеңесші орган (жергілікті атқарушы органдардың өкілі конкурстық комиссияның төрағасы бола алмайды);
9) қаржы агенттігі – "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы;
10) өтінім – осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының талаптарына сәйкес қажетті құжаттар қоса берілген электрондық нысандағы өтініш;
11) уәкілетті орган – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган;
12) грант беру туралы шарт – кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін нысан бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі, қаржы агенттігі және шағын кәсіпкерлік субъектісі арасында субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталында (бұдан әрі – веб-портал) электрондық түрде жасалатын, талаптары бойынша кәсіпкерге жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға нысаналы грант берілетін үшжақты келісім;
13) ісін жаңа бастаған кәсіпкер – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мемлекеттік грант алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер немесе заңды тұлға ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі 3 (үш) жылдан кем мерзімді құрайтын кәсіпкер (жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен өзгеше жаңа қызмет түрін құру шартымен ісін жаңа бастаған кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);

4) бизнес-проект – план предпринимателя, раскрывающий возможность создания собственного бизнеса (производство товаров, выполнение работ, оказание услуг), выполненный в форме описания, расчетов, прогнозов, а также содержащий сроки реализации проекта и софинансирования собственными средствами (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) предпринимателя на уровне не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта и создания новых рабочих мест;
5) новая бизнес-идея – предпринимательская инициатива, направленная на реализацию конкретного проекта, предусматривающего выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ с применением материалов, технологий и методов, ранее не применявшихся при реализации таких проектов (к новым бизнес-идеям также относятся проекты, предусматривающие выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, не реализуемые в конкретном населенном пункте или сельском округе при прохождении конкурса);
6) предприниматель – субъект малого предпринимательства, в том числе начинающий молодой предприниматель, начинающий предприниматель;
7) комплексная предпринимательская лицензия (франчайзинг) –предпринимательская деятельность, при которой правообладатель комплекса исключительных прав предоставляет его в пользование на возмездной основе другому лицу;
8) конкурсная комиссия – коллегиально-совещательный орган с участием представителей местных исполнительных органов, общественных объединений, научно-образовательных учреждений, отраслевых экспертов, региональных средств массовой информации, в составе не менее 5 (пять) человек (председателем конкурсной комиссии не может быть представитель местных исполнительных органов);
9) финансовое агентство – акционерное общество "Фонд развития предпринимательства "Даму";
10) заявка – заявление в электронной форме с приложением необходимых документов согласно требованиям настоящих Правил предоставления государственных грантов;
11) уполномоченный орган – уполномоченный орган по предпринимательству;
12) договор о предоставлении гранта – трехстороннее соглашение по форме, утверждаемой уполномоченным органом по предпринимательству, заключаемое на веб-портале информационной системы субсидирования (далее – веб-портал) в электронном виде между региональным координатором Программы, финансовым агентством и субъектом малого предпринимательства, по условиям которого предпринимателю предоставляется целевой грант на реализацию новых бизнес-идей;
13) начинающий предприниматель – предприниматель, срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя или юридического лица составляет на момент обращения к региональному координатору Программы для получения государственного гранта менее 3 (три) лет (допускается аффилированность начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);

14) ісін жаңа бастаған жас кәсіпкер – Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне мемлекеттік грант алу үшін жүгінген кезде дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркелген мерзімі 3 (үш) жылдан кем мерзімді құрайтын, жасы 29-ға (қоса алғанда) дейінгі кәсіпкер (жасы ісін жаңа бастаған дара кәсіпкердің Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінген күнге айқындалады, жұмыс істеп жатқан үлестес кәсіпкердің ағымдағы қызметінен өзгеше жаңа қызмет түрін құру шартымен ісін жаңа бастаған жас кәсіпкердің жұмыс істеп жатқан жеке кәсіпкерлермен үлестес болуына жол беріледі);
15) веб-портал – интернет желісінде орналастырылған, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділік беретін интернет-ресурс;
16) жеке кабинет – пайдаланушының (кәсіпкердің, уәкілетті органның, ұлттық институттың, қаржы агенттігінің, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, конкурстық комиссияның) тізілімдегі дербес веб-парақшасы;
17) жеке шот – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде ашылатын, тізілімде тіркелген пайдаланушы туралы ақпаратты көрсететін, оны тану (сәйкестендіру) және оның жеке деректері мен баптауларына рұқсат беру үшін қажетті шот;
18) көрсетілетін қызметтерді жеткізуші – мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі айқындайтын, субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізуді және оны иеленуші ретінде сүйемелдеуді қамтамасыз ететін тұлға;
19) электрондық өтінімдер тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – өтінімдер, сондай-ақ пайдаланушылар туралы мәліметтердің жиынтығы және субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде көрсетілген өзге де мәліметтер;
20) "электрондық үкімет" веб-порталы – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосылуға арналған техникалық талаптарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
21) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3-тарау. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар берудің тәртібі мен шарттары
11. Өз қызметін Бағдарлама шеңберінде жүзеге асыратын, Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 23-тармағына сәйкес осы конкурстық іріктеуге құжаттарды толық көлемде ұсынған кәсіпкерлер гранттар беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысушы бола алады.

14) начинающий молодой предприниматель – предприниматель в возрасте до 29 лет (включительно), срок государственной регистрации которого в качестве индивидуального предпринимателя составляет на момент обращения к региональному координатору Программы для получения государственного гранта менее 3 (три) лет (возраст определяется на дату обращения начинающего индивидуального предпринимателя к региональному координатору Программы, допускается аффилированность молодого начинающего предпринимателя с действующими предпринимателями при условии создания нового вида деятельности, отличающегося от текущей деятельности действующего аффилированного предпринимателя);
15) веб-портал – интернет-ресурс, размещенный в сети интернет, предоставляющий доступ к информационной системе субсидирования;
16) личный кабинет – персональная веб-страница пользователя (предпринимателя, уполномоченного органа, национального института, финансового агентства, регионального координатора Программы, конкурсной комиссии) в реестре;
17) лицевой счет – счет, открываемый в информационной системе субсидирования, отражающий информацию о пользователе, зарегистрированном в реестре, необходимую для его опознавания (аутентификации) и предоставления доступа к его личным данным и настройкам;
18) поставщик услуг – лицо, обеспечивающее доступ к информационной системе субсидирования и ее сопровождение в качестве владельца, которое определяется региональным координатором Программы в соответствии с законодательством о государственных закупках;
19) электронный реестр заявок (далее – реестр) – совокупность сведений о заявках, а также пользователях и иные сведения, отраженные в информационной системе субсидирования;
20) веб-портал "электронного правительства" – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
21) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 3. Порядок и условия предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей
11. Участниками конкурсного отбора на предоставление грантов могут быть предприниматели, осуществляющие свою деятельность в рамках Программы, представившие на конкурсный отбор документы в полном объеме в соответствии с пунктом 23 настоящих Правил предоставления государственных грантов.

12. Бағдарлама шарттарына сәйкес келетін әрбір кәсіпкер грант беруге арналған қолданыстағы шарттар болмаған кезде бір бизнес-жоба бойынша жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттар беру мақсатындағы конкурстық іріктеуге қатысушы бола алады.
Мыналар:
1) берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде оны іске асыруға арналған шығыстарды кәсіпкердің, оның ішінде бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүлікпен (талап халықтың әлеуметтiк осал топтары үшін міндетті болып табылмайды) қоса қаржыландыруы (ақша қаражатымен);
2) жаңа жұмыс орындарын құру;
3) кәсіпкердің бизнес-жобасында инфрақұрылымның болуы және/немесе жобаны іске асыру үшін жеткілікті инфрақұрылым құру көзделген инвестициялық жоспардың болуы жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған бизнес-жобаның міндетті шарттары болып табылады.
13. Кәсіпкерлер жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант қаражатын мынадай мақсаттарға пайдаланады:
1) тауарлар шығаруға немесе қызметтер көрсетуге қажетті негізгі құралдарды, шикізат пен материалдарды сатып алу;
2) материалдық емес активтерді сатып алу;
3) технология сатып алу;
4) кешендi кәсiпкерлiк лицензияға (франчайзинг) құқықтарды сатып алу;
5) зерттеу жұмыстарымен және/немесе жаңа технологияларды енгізумен байланысты шығыстар.
Кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыру мерзімі грант беру туралы шартқа қол қойылған сәттен бастап 18 (он сегіз) айдан аспайды.
14. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант қаражатын:
1) жылжымайтын мүлікті және/немесе жер учаскесін сатып алуға;
2) жалдау ақысын төлеу ретінде;
3) үлестес/байланысқан компаниялардан/тұлғалардан негізгі құралдарды/активтерді сатып алуға (көрсетілетін қызметтерді алуға/жұмыстарды орындауға);
4) бұрын қолданыста болған негізгі құралдарды (жабдықтарды) сатып алуға пайдалануға болмайды.
Кәсіпкердің жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған мемлекеттік грант қаражатын игеруі жеке тұлғадан автокөлікті сатып алу жағдайларын қоспағанда, кәсіпкерлік субъектісі ретінде тіркелген контрагент шотына қолма-қол жасалмайтын төлем арқылы жүзеге асырылады.
15. Бір кәсіпкер үшін мемлекеттік грант сомасы 2 (екі) млн. теңгеден 5 (бес) млн. теңгеге дейін құрайды.
16. Мынадай:
1) қайта ұйымдастыру, тарату немесе банкроттық сатысындағы, сондай-ақ қызметі Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрған;
2) салықтар мен мемлекеттік бюджетке басқа да міндетті төлемдер бойынша берешегі бар;

12. Каждый предприниматель, соответствующий условиям Программы, может быть участником конкурсного отбора с целью предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей по одному бизнес-проекту, при отсутствии действующих договоров на предоставление гранта.
Обязательными условиями бизнес-проекта для реализации новых бизнес-идей являются:
1) софинансирование (денежными средствами) предпринимателем расходов на его реализацию в размере не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта, в том числе личным движимым или недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте (требование не является обязательным для социально уязвимых слоев населения);
2) создание новых рабочих мест;
3) наличие в бизнес-проекте предпринимателя инвестиционного плана, которым предусмотрено наличие инфраструктуры и/или создание достаточной инфраструктуры для реализации проекта.
13. Предприниматели используют средства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей на следующие цели:
1) приобретение основных средств, сырья и материалов, необходимых для выпуска товаров или оказания услуг;
2) приобретение нематериальных активов;
3) приобретение технологии;
4) приобретение прав на комплексную предпринимательскую лицензию (франчайзинг);
5) расходы, связанные с исследовательскими работами и/или внедрением новых технологий.
Срок реализации бизнес-проекта предпринимателем не может превышать 18 (восемнадцать) месяцев с момента подписания договора о предоставлении гранта.
14. Средства государственного гранта для реализации новых бизнес-идей не могут быть использованы:
1) на приобретение недвижимого имущества и/или земельного участка;
2) в качестве платы за аренду;
3) на приобретение основных средств/активов (получение услуг/выполнение работ) у аффилиированных/связанных компаний/лиц;
4) на приобретение основных средств (оборудования), бывших в эксплуатации.
Освоение предпринимателем средств государственного гранта для реализации новых бизнес-идей осуществляется безналичным путем на счет контрагента, зарегистрированного в качестве субъекта предпринимательства, за исключением случаев приобретения автотранспорта у физического лица.
15. Сумма государственного гранта для одного предпринимателя составляет от 2 (два) млн. тенге до 5 (пять) млн. тенге.
16. Гранты не могут быть предоставлены предпринимателям:
1) находящимся в стадии реорганизации, ликвидации или банкротства, а также деятельность которых приостановлена в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан;
2) имеющим задолженность по налогам и другим обязательным платежам в государственный бюджет;

3) қызметінің негізгі түрі жылжымайтын мүлікті жалға беру болып табылатын;
4) мемлекеттік грант алуға өтінім берген кезде берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды бірлесіп қаржыландыруын (ақша қаражатымен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) растамаған (халықтың әлеуметтiк осал топтарын қоспағанда);
5) конкурсқа қатысушының кредиттік тарихына сәйкес қаржылық міндеттемелері бойынша мерзімі өткен берешегі бар кәсіпкерлерге гранттар берілмейді.
17. Конкурс өткізу үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі басшысының шешімімен гранттардың берілуіне үміткер кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу жөнінде конкурстық комиссия құрылып, оның құрамы бекітіледі. Конкурстық комиссия қызметінің негізгі қағидаттары кәсіпкерлер үшін тең жағдайлар жасау, сондай-ақ оларға қойылатын талаптардың бірізділігі, ұсынылатын құжаттарды зерттеудің жан-жақтылығы мен толықтығы, қабылданатын шешімдердің объективтілігі болып табылады.
18. Конкурстық комиссия төрағадан, төрағаның орынбасарынан және конкурстық комиссия мүшелерінен тұрады.
Жергілікті атқарушы органдар мен қаржы агенттігінің өкілдері конкурстық комиссияға төраға бола алмайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссия отырыстарын ұйымдастыруды жүзеге асырады, атап айтқанда, төрағамен келісу бойынша отырыстардың өткізілетін орнын, күнін және уақытын айқындайды, конкурстық комиссия мүшелерін алдағы отырыс туралы хабардар етеді, отырысты өткізу үшін қажетті материалдарды оның мүшелерінің назарына жеткізеді. Комиссия отырыстары бейнеконференцбайланыс режимінде өткізілуі мүмкін.
Конкурстық комиссияның хатшысы оның құрамына кірмейді және шешім қабылдаған кезде оның дауыс беру құқығы болмайды.
Конкурстық комиссияның отырысына конкурстық комиссия мүшелерінің жартысынан астамы қатысса, ол заңды деп есептеледі.
Конкурстық комиссияның мүшелерінің жартысынан астамы дауыс берсе, конкурстық комиссияның шешімі қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
19. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі конкурстық комиссияның жұмыс органы болып табылды, ол:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес Бағдарламаның өңірлік үйлестірушінің ресми сайтында, сондай-ақ веб-порталда бизнес-идеяларды қаржыландыруға мемлекеттік гранттар беру мақсатында кәсіпкерлерді іріктеу үшін конкурс өткізу туралы хабарландыру жариялауды жүзеге асырады;
2) Бағдарлама іске асырылатын бүкіл мерзімде кәсіпкерлерге гранттар түрінде мемлекеттік қолдау көрсету барысын өңірлік бұқаралық ақпарат құралдары арқылы жария етуді мерзімдік негізде қамтамасыз етеді;

3) основным видом деятельности которых является предоставление недвижимости в аренду;
4) не подтвердившим софинансирование (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта при подаче заявки на получение государственного гранта (за исключением социально уязвимых слоев населения);
5) имеющим просроченную задолженность по финансовым обязательствам участника конкурса согласно его кредитной истории.
17. Для проведения конкурса решением руководителя регионального координатора Программы создается конкурсная комиссия по отбору заявок предпринимателей, претендующих на предоставление грантов, и утверждает ее состав. Основными принципами деятельности конкурсной комиссии являются создание равных условий для предпринимателей, а также единство требований, предъявляемых к ним, всесторонность и полнота исследований представляемых документов, объективность принимаемых решений.
18. Конкурсная комиссия состоит из председателя, заместителя председателя и членов конкурсной комиссии.
Председателем конкурсной комиссии не могут быть представители местных исполнительных органов и финансового агентства.
Секретарь конкурсной комиссии осуществляет организацию заседания конкурсной комиссии, а именно по согласованию с председателем определяет место, дату и время проведения заседаний, извещает членов конкурсной комиссии о предстоящем заседании, доводит до ее членов материалы, необходимые для проведения заседания. Заседания комиссии могут проводиться в режиме видеоконференцсвязи.
Секретарь конкурсной комиссии не входит в ее состав и не имеет права голоса при принятии решения.
Заседание конкурсной комиссии считается правомочным, если в нем приняло участие более половины членов конкурсной комиссии.
Решение конкурсной комиссии принимается, если за него проголосовало более половины членов конкурсной комиссии. При равенстве голосов решающим является голос председателя конкурсной комиссии.
19. Рабочим органом конкурсной комиссии является региональный координатор Программы, который:
1) осуществляет опубликование на официальном сайте регионального координатора Программы, а также на веб-портале объявления о проведении конкурса для отбора предпринимателей с целью предоставления государственных грантов на финансирование бизнес-идей согласно приложению 1 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
2) на периодической основе обеспечивает освещение через региональные средства массовой информации в течение всего срока реализации Программы хода предоставления государственной поддержки предпринимателям в виде грантов;

3) кәсіпкерлерге конкурсқа қатысу мәселелері және оны өткізуге қатысты бар мәселелер бойынша, гранттар беру шарттары мен тәртібі туралы консультация береді;
4) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес кәсіпкерлерден конкурсқа қатысуға арналған өтінімдер мен оларға қоса берілетін құжаттарды қабылдайды;
5) конкурсты ұйымдастырады және өткізеді;
6) кәсіпкерлерді грант беру немесе оны беруден бас тарту туралы хабардар етеді.
20. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі гранттар беру жөніндегі жеке қаржыландыру жоспары (бұдан әрі – қаржыландыру жоспары) бекітілгеннен кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде оны веб-порталда орналастырады.
21. Өтінімдерді қабылдау кәсіпкердің тіркелген жері (заңды мекенжайы) бойынша жүзеге асырылады.
22. Мемлекеттік гранттар мына шарттар сақталған жағдайда беріледі:
1) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тиісті грантты алуға өтінім беру.
"Электрондық үкімет" веб-порталы мен субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады;
2) өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеу;
3) деректері субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің "Заңды тұлғалар" немесе "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базаларымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған кәсіпкердің субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шотының болуы.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде жеке шоттың болуы кәсіпкерге өтінімді субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеуді өз бетінше жүзеге асыруға мүмкіндік береді, бұл жағдайда өтінім беру талап етілмейді және ол осындай тіркеу жүргізілген кезден бастап берілген болып есептеледі;
4) есепке алу мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін, субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде алынған, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша берешектің жоқ екені туралы мәліметтерді растау;
5) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі мен "Зейнетақы мен жәрдемақы төлеудің орталықтандырылған деректер базасы" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде алынған өтініш берушінің халықтың әлеуметтік осал топтарына жататындығы туралы мәліметтерді растау (қажет болса);
6) бизнес-жобаға қатысатын жылжымайтын мүлікпен қоса қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің мемлекеттік жер кадастрының автоматтандырылған ақпараттық жүйесімен және "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" мемлекеттік деректер базасымен ақпараттық өзара іс-қимылы нәтижесінде расталған, кәсіпкерде жер пайдалану және (немесе) жеке меншік құқығындағы жер учаскесі(лері)нің немесе өзге де жылжымайтын мүліктің болуы (халықтың әлеуметтік осал топтарын қоспағанда);

3) консультирует предпринимателей по вопросам участия в конкурсе и вопросам, имеющим отношение к его проведению, об условиях и порядке предоставления грантов;
4) принимает от предпринимателей заявки на участие в конкурсе и прилагаемые к ним в соответствии с настоящими Правилами предоставления государственных грантов документы;
5) организует и проводит конкурс;
6) уведомляет предпринимателей о предоставлении гранта или отказе в его предоставлении.
20. Региональный координатор Программы в течение 3 (три) рабочих дней после утверждения индивидуального плана финансирования по предоставлению грантов (далее – план финансирования) размещает его на веб-портале.
21. Прием заявок осуществляется по месту регистрации (юридическому адресу) предпринимателя.
22. Государственные гранты предоставляются при соблюдении следующих условий:
1) подача заявки на получение соответствующего гранта по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам предоставления грантов, посредством веб-портала "электронного правительства".
Информационное взаимодействие веб-портала "электронного правительства" и информационной системы субсидирования осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) регистрация заявки в информационной системе субсидирования;
3) наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования у предпринимателя, данные которого подтверждены в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственными базами данных "Юридические лица" или "Физические лица".
Наличие лицевого счета в информационной системе субсидирования дает возможность предпринимателю самостоятельно осуществить регистрацию заявки в информационной системе субсидирования, в этом случае подача заявки не требуется, и она считается поданной с момента такой регистрации;
4) подтверждение сведений об отсутствии задолженности по обязательным платежам в бюджет, учет по которой ведется в органах государственных доходов, полученных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и информационной системы органов государственных доходов;
5) подтверждение сведений о принадлежности заявителя к социально уязвимым слоям населения, полученных в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования и автоматизированной информационной системы "Централизованная база данных выплаты пенсий и пособий" (при необходимости);
6) в целях подтверждения софинансирования недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя земельного (ых) участка (ов) на праве землепользования и (или) частной собственности или иного недвижимого имущества, подтвержденное в результате информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с автоматизированной информационной системой государственного земельного кадастра и государственной базой данных "Регистр недвижимости" (за исключением социально уязвимых слоев населения);

7) бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы мүлікпен бірлесіп қаржыландыруды растау мақсатында – субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің ауыл шаруашылығы техникасының мемлекеттік тізілімімен және/немесе "Автомобиль" деректер базасымен ақпараттық өзара іс-қимылы арқылы расталған, кәсіпкерде жылжымалы мүліктің болуы (халықтың әлеуметтік осал топтарын қоспағанда).
Конкурсқа қатысу үшін кәсіпкер тек бір өтінім беруге құқылы. Өтінімдер конкурс өткізу туралы хабарландыруда көрсетілген мерзімдерде қабылданады.
23. Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік гранттарды алуға үміткер кәсіпкерлер өтінімге PDF форматындағы құжаттардың мынадай сканерленген көшірмелерін қоса береді:
1) басшының қолымен және өтініш берушінің мөрімен расталған, өтінім беру кезіндегі жалдамалы жұмыскерлердің орташа саны туралы анықтама (бар болса);
2) Бағдарламаның және (немесе) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 13 қарашадағы № 746 қаулысымен бекітілген Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" бағдарламасы шеңберінде кәсіпкердің оқудан өткенін растайтын, ескіру мерзімі 2 (екі) жылдан аспайтын құжат (бар болса);
3) берілетін мемлекеттік грант көлемінің кемінде 10 %-ы мөлшерінде бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды (бизнес-жобаға қатысатын ақша қаражатымен, жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) қоса қаржыландырудың болуын растайтын құжаттар, кәсіпкердің ағымдағы шотында ақша қаражатының болуы туралы банктік шоттан үзінді көшірме немесе бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар (халықтың әлеуметтік осал топтарын қоспағанда);
4) өтінім берушіде халықтың әлеуметтік осал топтарына жатқызу мәртебесінің бар екенін растайтын құжат (ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылы нәтижесінде мәліметтер түспеген жағдайда);
5) кәсіпкердің экономиканың басым секторларында қызметті жүзеге асыруы туралы мәліметтері бар жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарламаның көшірмесі (ақпараттық жүйелердің өзара іс-қимылының нәтижесінде мәліметтер түспеген жағдайда).
24. Кәсіпкер туралы мәліметтер, оның ішінде заңды тұлғаны тіркеу/қайта тіркеу туралы куәлік және (немесе) жеке кәсіпкерді тіркеу туралы хабарлама, заңды тұлғаның/жеке кәсіпкердің қызмет түрлері туралы мәліметтер, тарату, қайта ұйымдастыру немесе банкроттық сатылары туралы, сондай-ақ қызметтің тоқтатылғаны туралы мәліметтер, бюджетке төленетін міндетті төлемдер бойынша қарыздың бар/жоқ болуы туралы мәліметтер, жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің болуы туралы мәліметтер, кредиттер (қарыздар) бойынша берешек туралы мәліметтер "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден автоматты түрде айқындалады.

7) в целях подтверждения софинансирования движимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте, – наличие у предпринимателя движимого имущества, подтвержденное посредством информационного взаимодействия информационной системы субсидирования с государственным реестром сельскохозяйственной техники и/или базой данных "Автомобиль" (за исключением социально уязвимых слоев населения).
Для участия в конкурсе предприниматель вправе подать только одну заявку. Заявки принимаются в сроки, указанные в объявлении о проведении конкурса.
23. Предприниматели, претендующие на получение государственных грантов для реализации новых бизнес-идей, прикрепляют к заявке следующие сканированные копии документов в формате PDF:
1) справку о средней численности наемных работников на момент подачи заявки, заверенную подписью руководителя и печатью заявителя (при наличии);
2) документ (при наличии), подтверждающий прохождение предпринимателем обучения в рамках Программы и (или) Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек", утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2018 года № 746, со сроком давности не более 2 (два) лет;
3) документы, подтверждающие наличие софинансирования (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) расходов на реализацию бизнес-проекта в размере не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта, выписку из банковского счета о наличии на текущем счете предпринимателя денежных средств или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества, участвующего в бизнес-проекте (за исключением социально уязвимых слоев населения);
4) документ, подтверждающий наличие у заявителя статуса отнесения к социально-уязвимым слоям населения (в случае непоступления сведений в результате взаимодействия информационных систем);
5) копию уведомления о регистрации индивидуального предпринимателя со сведениями об осуществлении предпринимателем деятельности в приоритетных секторах экономики (в случае непоступления сведений в результате взаимодействия информационных систем).
24. Сведения о предпринимателе, в том числе свидетельстве о государственной регистрации/перерегистрации юридического лица и (или) уведомлении о регистрации индивидуального предпринимателя, видах деятельности юридического лица/индивидуального предпринимателя, стадиях ликвидации, реорганизации или банкротства, а также о прекращенной деятельности, отсутствии/наличии задолженности по обязательным платежам в бюджет, наличии движимого и/или недвижимого имущества, задолженности по кредитам (займам) определяются автоматически из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".

25. Веб-портал (бұдан әрі – жеке кабинет) арқылы тізілім деректеріне қолжетімділік беру үшін:
1) кәсіпкерлердің, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің, қаржы агенттігінің, уәкілетті органның (бұдан әрі – пайдаланушылар) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде өз бетінше тіркелуі үшін ЭЦҚ-сы болуға тиіс;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі жыл сайын көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге ЭЦҚ-сы бар өз жұмыскерлерінің өзектілендірілген тізімдерін жібереді.
Жеке кабинетте тіркелу үшін пайдаланушылар мына мәліметтерді көрсетеді:
1) жеке тұлғалар мен жеке кәсіпкерлер үшін: жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), тегі, аты және әкесінің аты (бар болса);
2) заңды тұлғалар үшін – бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН), толық атауы; бірінші басшының тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) және ЖСН;
3) байланыс деректері (пошталық мекенжайы, телефоны, электрондық пошта мекенжайы);
4) екінші деңгейдегі банктегі банктік шоттың деректемелері.
Жоғарыда көрсетілген деректер өзгерген кезде пайдаланушы бір жұмыс күні ішінде жеке кабинетке енгізілген жеке шоттың деректерін өзгертеді.
Субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қол жеткізу уәкілетті органға тұрақты түрде онлайн-режимде өтеусіз негізде беріледі.
Уәкілетті орган жыл сайын субсидиялаудың ақпараттық жүйесіне қолжетімділігі бар көрсетілетін қызметтерді жеткізушіге дербес деректерді қорғау жөніндегі талаптарға сәйкес жауапты тұлғалардың тізімін жібереді.
Өтінімді қалыптастыру және тіркеу жеке кабинетте мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларының 22-тармағы 3), 4), 5), 6) және 7) тармақшаларының талаптарын субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің тексеруі үшін қажетті мәліметтер енгізіле отырып, өтінім қалыптастырылады;
2) өтінім кәсіпкердің ЭЦҚ қол қоюы арқылы субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде тіркеледі және өңірлік үйлестірушінің жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Егер өңірлік үйлестіруші өтінімді қабылдаған кезге дейін тіркелген өтінімде қатенің болуы анықталған жағдайда, кәсіпкер қайтарып алу себебін көрсете отырып, өтінімді қайтарып алуға құқылы.
Кәсіпкер Бағдарламаға қатысу үшін өтінімді дайындау және құжаттарды жинау мәселелері бойынша консультациялық қолдау алу үшін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне жүгінеді.
26. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкер өтінімді тіркеген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде тиісті хабарламаға ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, қол қою арқылы оның қабылданғанын растайды. Бұл хабарлама кәсіпкердің жеке кабинетінде қолжетімді болады.

25. Для предоставления доступа к данным реестра через веб-портал (далее – личный кабинет):
1) предприниматели, региональный координатор Программы, финансовое агентство, уполномоченный орган (далее – пользователи) должны обладать ЭЦП для самостоятельной регистрации в информационной системе субсидирования;
2) региональный координатор Программы ежегодно направляет поставщику услуг актуализированные списки своих работников, обладающих ЭЦП.
Для регистрации в личном кабинете пользователями указываются следующие сведения:
1) для физических лиц и индивидуальных предпринимателей – индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН), фамилия, имя и отчество (при его наличии);
2) для юридических лиц – бизнес-идентификационный номер (далее – БИН), полное наименование; фамилия, имя и отчество (при его наличии) и ИИН первого руководителя;
3) контактные данные (почтовый адрес, телефон, адрес электронной почты);
4) реквизиты банковского счета в банке второго уровня.
При изменении вышеуказанных данных пользователь в течение одного рабочего дня изменяет данные лицевого счета, внесенные в личный кабинет.
Доступ к информационной системе субсидирования предоставляется уполномоченному органу постоянно в онлайн-режиме на безвозмездной основе.
Уполномоченный орган ежегодно направляет поставщику услуг, имеющему доступ к информационной системе субсидирования, список ответственных лиц в соответствии с требованиями по защите персональных данных.
Формирование и регистрация заявки производятся в личном кабинете в следующем порядке:
1) формируется заявка с внесением в нее сведений, необходимых для проверки информационной системой субсидирования требований подпунктов 3), 4), 5), 6) и 7) пункта 22 настоящих Правил предоставления государственных грантов;
2) заявка регистрируется в информационной системе субсидирования путем ее подписания ЭЦП предпринимателя и становится доступной в личном кабинете регионального координатора.
В случае, если до момента принятия региональным координатором заявки выявлено наличие ошибки в зарегистрированной заявке, предприниматель вправе отозвать заявку с указанием причины отзыва.
Предприниматель обращается к региональному координатору Программы за получением консультационной поддержки по вопросам подготовки заявки и сбора документов для участия в Программе.
26. Региональный координатор Программы в течение 2 (два) рабочих дней с момента регистрации предпринимателем заявки подтверждает ее принятие путем подписания с использованием ЭЦП соответствующего уведомления. Данное уведомление становится доступным в личном кабинете предпринимателя.

27. Кәсіпкер құжаттар топтамасын толық ұсынбаған не анық емес деректерді немесе Бағдарламаның талаптарында белгіленген нысандарға сәйкес келмейтін құжаттарды ұсынған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі ұсынылған құжаттар бойынша нақты кемшіліктерді көрсете отырып, ұсынылған құжаттарды кәсіпкерге қайтарады.
28. Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі өтінімдерді қабылдау мерзімі аяқталғаннан кейін 3 (үш) жұмыс күні ішінде:
1) субсидиялаудың ақпараттық жүйесі арқылы кәсіпкерлердің мақұлданған өтінімдерінің тізбесін қалыптастырады;
2) ақпараттық жүйе арқылы осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша күн тәртібін, күнін, уақытын көрсете отырып, кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының кестесін қалыптастырады.
Кәсіпкерлердің жобалары бойынша таныстырылым және дауыс беру күні, уақыты және орны туралы автоматты түрде хабарлама кесте қалыптастырылғаннан кейін өтінімдері мақұлданған өтінімдер тізбесіне енгізілген барлық кәсіпкерлерге жіберіледі;
3) субсидиялаудың ақпараттық жүйесінде конкурстық комиссия мүшелерінің авторландырылуын қамтамасыз етеді;
4) мәлімделген жобаларды мақұлдау/мақұлдамау бойынша шешім қабылдау үшін конкурстық комиссияның мүшелеріне мақұлданған өтінімдерді және кәсіпкердің электрондық құжаттамасын қарау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
29. Бюджет қаражаты болған жағдайда конкурс жылына кемінде 2 (екі) рет өткізіледі.
30. Кәсіпкер өзінің бизнес-жобасын конкурстық комиссияның отырысында, оның ішінде бейнеконференцбайланыс арқылы таныстырады.
31. Конкурстық комиссия Қазақстан Республикасының заңнамасына және осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына сәйкес:
1) ұсынылған құжаттардың толықтығы мен анықтығы тұрғысынан мәлімделген жобаны қарауды;
2) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшада көрсетілген бизнес-идеялар шеңберінде кәсіпкерді бағалау өлшемшарттарына сәйкес әрбір мәселе бойынша балдарды қою әдісімен дауыс беруді;
3) осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімдерді іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының хаттамасына қол қоюды жүзеге асырады, онда конкурстық комиссияның әрбір мүшесінің дауыс беру нәтижелері және оның қорытынды шешімі көрсетілген.
Кәсіпкерлерді іріктеу кезінде конкурстық комиссия мүшелерінің дербес дауыс беруі жөніндегі ақпарат жария етуге жатпайды.
Конкурстық комиссия өтінімдерді зерделеу кезінде Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы тиісті мемлекеттік уәкілетті органдардан, сондай-ақ заңды және жеке тұлғалардан өтінімде көрсетілген мәліметтердің шындыққа сәйкестігі туралы ақпаратты сұратады.

27. В случаях представления предпринимателем неполного пакета документов, либо представления недостоверных данных или документов, не соответствующих установленным условиями Программы формам, региональный координатор Программы возвращает предпринимателю представленные документы с указанием конкретных недостатков по представленным документам.
28. Региональный координатор Программы в течение 3 (три) рабочих дней после завершения срока приема заявок:
1) посредством информационной системы субсидирования формирует перечень одобренных заявок предпринимателей;
2) посредством информационной системы формирует графики заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок субъектов предпринимательства с указанием повестки дня, даты, времени по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
После формирования графика всем предпринимателям, чьи заявки вошли в перечень одобренных заявок, направляется автоматическое уведомление о дате, времени и месте презентации и голосовании по проектам предпринимателей;
3) обеспечивает авторизацию членов конкурсной комиссии в информационной системе субсидирования;
4) направляет уведомление членам конкурсной комиссии о необходимости рассмотрения одобренных заявок и электронной документации предпринимателя для принятия решения по одобрению/неодобрению заявленных проектов.
29. Конкурс проводится не менее 2 (два) раз в год при наличии бюджетных средств.
30. Предприниматель презентует свой бизнес-проект на заседании конкурсной комиссии, в том числе посредством видеоконференцсвязи.
31. Конкурсная комиссия в соответствии с законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами предоставления государственных грантов осуществляет:
1) рассмотрение заявленного проекта на полноту и достоверность представленных документов;
2) голосование методом простановки баллов по каждому вопросу согласно критериям оценки предпринимателя в рамках бизнес-идей, указанным в приложении 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов;
3) подписание протокола заседания конкурсной комиссии по отбору заявок по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов, где указаны результаты голосования каждого члена конкурсной комиссии и ее итоговое решение.
Информация по персональному голосованию членов конкурсной комиссии при отборе предпринимателей оглашению не подлежит.
Конкурсная комиссия при изучении заявок запрашивает через регионального координатора Программы в соответствующих уполномоченных государственных органах, а также у юридических и физических лиц информацию о соответствии действительности указанных в заявке сведений.

32. Конкурстық өтінімдерді қарау кезінде конкурстық комиссия мынадай өлшемшарттар негізінде (оның ішінде осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшада көрсетілген кәсіпкердің бизнес-жобасын бағалаудың өлшемшарттарын басшылыққа ала отырып) жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант берудің мүмкіндігі/мүмкін еместігі туралы шешім қабылдайды:
1) бизнес-идеялардың жаңашылдығы (талап халықтың әлеуметтiк осал топтары үшін міндетті болып табылмайды);
2) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау);
3) бизнес-жобаның қолданысқа енгізуге дайындығы (өндірісті ұйымдастыру мәселесін пысықтау, жобаны орналастыру үшін үй-жайдың, өткізу нарығының болуы, өндірісті іске қосу үшін жобаның дайындық деңгейі).
Бұл ретте, бизнес-идеяның жаңашылдығы өлшемшартына:
нақты елді мекенде немесе ауылдық округте бұрын сатылмаған тауарларды шығаруды, қызметтерді көрсетуді, жұмыстарды орындауды;
нақты елді мекенде немесе ауылдық округте жаңа немесе жетілдірілген технологияларды қолдануды көздейтін жобалар жатады.
33. Конкурстық комиссия отырысының хаттамасы веб-портал арқылы қалыптастырылады, конкурстық комиссияның мүшелері, хатшысы және конкурстық комиссияның төрағасы ЭЦҚ арқылы қол қояды.
Конкурстық комиссияның хаттамасына қол қою кезінде өтінімдерді беру кезектілігіне сәйкес Қаржыландыру жоспарында бюджет қаражатының көлемін автоматты түрде резервілеу жүргізіледі.
34. Конкурстық комиссияның отырысы хаттамасының қолданылу мерзімі – конкурстық комиссияның шешімі қабылданған күннен бастап 9 (тоғыз) ай.
35. Жобаны бағалау үшін оған балл беру осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшада көрсетілген кәсіпкердің жобасын бағалау өлшемшарттарын негізге ала отырып жүзеге асырылады.
36. Кәсіпкердің бір жобасы бойынша конкурстық комиссияның мүшесі беретін ең жоғары балл 40 (қырық) балды құрайды. Халықтың әлеуметтiк осал топтарына жататын кәсіпкерлердің бизнес-жобалары бойынша ең жоғары балдың қосындысы осы Мемлекеттік гранттар беру қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес міндетті емес талаптар/өлшемшарттар бойынша балдар шегеріле отырып белгіленеді.
37. Дауыс берудің қорытындысы бойынша конкурстық комиссияның мүшелері қойған балдар саны қосылып, конкурстық комиссияның қорытынды шешімі айқындалады.
38. Егер жоба конкурстық комиссияның дауыс берген мүшелерінің мүмкін болатын ең көп балдары қосындысының 70 %-ынан астамын жинаған жағдайда, жобаны конкурстық комиссия мақұлдаған болып есептеледі.
39. Конкурстық комиссия мүшелері мәлімделген жобаны қарау кезінде дискрециялық тәсілді басшылыққа ала алмайды. Жобаны қарау мерзімі 2 (екі) жұмыс күнін құрайды. Конкурстық комиссия мүшесі дауыс бермеген жағдайда, оның балы кәсіпкердің пайдасына ең жоғары қосынды бойынша есепке алынады.

32. Конкурсная комиссия при рассмотрении конкурсных заявок принимает решение о возможности/невозможности предоставления государственного гранта для реализации новых бизнес-идей на основании следующих критериев (в том числе руководствуясь критериями оценки бизнес-проекта предпринимателя, отраженными в приложении 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов):
1) новизна бизнес-идей (требование не является обязательным для социально уязвимых слоев населения);
2) конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ);
3) готовность бизнес-проекта к внедрению (проработка вопроса организации производства, наличие помещения для размещения проекта, рынка сбыта, уровень готовности проекта для запуска производства).
При этом к критерию новизны бизнес-идеи относятся проекты, предусматривающие:
выпуск товаров, оказание услуг, выполнение работ, ранее не реализованных в конкретном населенном пункте или сельском округе;
применение новых или усовершенствованных технологий в конкретном населенном пункте или сельском округе.
33. Протокол заседания конкурсной комиссии формируется посредством веб-портала, подписывается членами, секретарем и председателем конкурсной комиссии посредством ЭЦП.
При подписании протокола конкурсной комиссии производится автоматическое резервирование объемов бюджетных средств в Плане финансирования в соответствии с очередностью подачи заявок.
34. Срок действия протокола заседания конкурсной комиссии – 9 (девять) месяцев со дня принятия решения конкурсной комиссии.
35. Присвоение баллов по проекту для его оценки осуществляется исходя из критериев оценки проекта предпринимателя, указанных в приложении 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
36. Максимальный балл, присваиваемый членом конкурсной комиссии по одному проекту предпринимателя, составляет 40 (сорок) баллов. По бизнес-проектам предпринимателей, относящихся к социально уязвимым слоям населения, сумма максимального балла устанавливается за минусом баллов по необязательным требованиям/критериям согласно приложению 4 к настоящим Правилам предоставления государственных грантов.
37. По итогам голосования количество баллов, выставленных членами конкурсной комиссии, суммируется и определяется итоговое решение конкурсной комиссии.
38. В случае, если проект набирает более 70 % от максимально возможной суммы баллов проголосовавших членов конкурсной комиссии, проект считается одобренным конкурсной комиссией.
39. Члены конкурсной комиссии при рассмотрении заявленного проекта не могут руководствоваться дискреционным подходом. Срок рассмотрения проекта составляет 2 (два) рабочих дня. В случае умолчания члена конкурсной комиссии его балл засчитывается в пользу предпринимателя по максимальной сумме.

40. Хаттама бекітілгеннен кейін кәсіпкерлерге веб-порталда тіркелу кезінде көрсетілген электрондық пошта мекенжайына тиісті хабарлама жіберіледі. Бұл ретте, уәкілетті орган хаттаманы веб-портал арқылы тұрақты негізде, ал қаржы агенттігі мен кәсіпкер – хаттамаға қол қойылғаннан кейін ғана қарайды.
4-тарау. Мемлекеттік гранттарды беру тетігі
41. Веб-портал арқылы өткізілген конкурс нәтижелері бойынша Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі:
1) грант беру туралы электрондық шартты қалыптастырады және оны конкурстық комиссияның хаттамасы бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қаржы агенттігіне келісуге жібереді;
2) қаржы агенттігі мемлекеттік грантты беру туралы шарттың жобасын келіскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде кәсіпкермен, қаржы агенттігімен грант беру туралы шартқа қол қоюды қамтамасыз етеді.
42. Мемлекеттік гранттарды мемлекет Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі арқылы мемлекеттік гранттар беруге арналған кәсіпкерлердің өтінімдерін іріктеу бойынша өткізілетін конкурстардың қорытындылары бойынша береді.
43. Грант беру туралы шарт жасалғаннан кейін Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі кәсіпкерге оның есептік банктік шотына ақша қаражатын аударуды жүзеге асырады. Грант қаражатын жеке кәсіпкер ретінде тіркелмеген жеке тұлғаның шотына аударуға болмайды.
44. Грант беру туралы шартқа қосымша келісімдерді шарт тараптары веб-портал арқылы жасайды.
45. Кәсіпкер грантты нысаналы мақсаты бойынша пайдалануға және грант беру туралы шарттың талаптарын орындауға міндетті.
5-тарау. Жобалардың іске асырылуын мониторингтеу
46. Осы Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде кәсіпкерлер жобаларының іске асырылуын мониторингтеу функцияларын жүзеге асыру үшін қаржы агенттігі кәсіпкерден барлық қажетті құжаттар мен ақпаратты, оның ішінде коммерциялық және банктік құпияны құрайтын ақпаратты сұрата алады, жобаны іске асыру орнына бару арқылы мониторингті жүзеге асырады.
47. Мемлекеттік гранттар беру қағидалары шеңберінде жобалардың іске асырылуын мониторингтеуді кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті орган бекітетін "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде кәсіпкерлікті қаржылай қолдау бағдарламалары шеңберінде іске асырылатын жобаларға мониторинг жүргізу қағидалары негізінде қаржы агенттігі жүзеге асырады.
Қаржы агенттігінің функцияларына:

40. После утверждения протокола предпринимателям направляется соответствующее уведомление на адрес электронной почты, указанный при регистрации на веб-портале. При этом уполномоченный орган просматривает протокол посредством веб-портала на постоянной основе, а финансовое агентство и предприниматель – только после подписания протокола.
Глава 4. Механизм предоставления государственных грантов
41. Региональный координатор Программы по результатам проведенного конкурса посредством веб-портала:
1) формирует электронный договор о предоставлении гранта и направляет его на согласование в финансовое агентство в течение 2 (два) рабочих дней со дня утверждения протокола конкурсной комиссии;
2) обеспечивает подписание договора о предоставлении гранта с предпринимателем, финансовым агентством в течение 5 (пять) рабочих дней со дня согласования проекта договора о предоставлении государственного гранта финансовым агентством.
42. Государственные гранты предоставляются государством через региональных координаторов Программы по итогам проводимых конкурсов по отбору заявок предпринимателей на предоставление государственных грантов.
43. После заключения договора о предоставлении гранта региональный координатор Программы осуществляет перечисление денежных средств предпринимателю на его расчетный банковский счет. Средства гранта не могут быть перечислены на счет физического лица, не зарегистрированного в качестве индивидуального предпринимателя.
44. Дополнительные соглашения к договору о предоставлении гранта заключаются сторонами договора посредством веб-портала.
45. Предприниматель обязан использовать грант по целевому назначению и выполнять условия договора о предоставлении гранта.
Глава 5. Мониторинг реализации проектов
46. Для осуществления функций мониторинга реализации проектов предпринимателей в рамках настоящих Правил предоставления государственных грантов финансовое агентство запрашивает у предпринимателя все необходимые документы и информацию, в том числе составляющую коммерческую и банковскую тайны, осуществляет мониторинг с выездом на место реализации проекта.
47. Мониторинг реализации проектов в рамках Правил предоставления государственных грантов осуществляется финансовым агентством на основе Правил проведения мониторинга проектов, реализуемых в рамках программ финансовой поддержки предпринимательства в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025", утверждаемых уполномоченным органом по предпринимательству.
К функциям финансового агентства относятся:

1) гранттың нысаналы пайдаланылуын мониторингтеу;
2) грантты алған күннен бастап 1 (бір) жыл өткеннен кейін кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды орындауы бойынша қызметін мониторингтеу;
3) кәсіпкердің жаңа жұмыс орындарын құру жөніндегі шарттарды орындауын мониторингтеу;
4) кәсіпкердің грант беру туралы шарт талаптарын орындауын мониторингтеу жатады.
48. Мониторинг шеңберінде қаржы агенттігі:
1) веб-порталда грант алушылардың тізілімін жүргізеді;
2) кәсіпкерлер алған қаражаттың нысаналы пайдаланылуына мониторинг жүргізеді және Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісіне кәсіпкерлердің бизнес-жобаларды іске асыруы туралы есеп береді.
49. Қаржы агенттігі кәсіпкердің грант қаражатын нысаналы пайдаланбағанын не жобаның және/немесе кәсіпкердің мемлекеттік гранттар беру талаптарына және/немесе конкурстық комиссияның шешіміне және/немесе грант беру туралы шарт талаптарына сәйкес келмейтінін не кәсіпкердің жұмыс орындарының санына қол жеткізу бойынша міндеттемелерді орындамағанын анықтаған жағдайда, қаржы агенттігі Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін және конкурстық комиссияны веб-портал арқылы хабардар етеді.
Қаржы агенттігі ұсынған ақпарат негізінде конкурстық комиссия ақпаратты алған кезден бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде анықталған ескертулерді жою үшін қосымша уақыт беру не кәсіпкермен жасалған нысаналы грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдайды, содан кейін өзінің шешімі туралы Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін және қаржы агенттігін веб-портал арқылы хабардар етеді.
50. Конкурстық комиссия кәсіпкермен жасалған грант беру туралы шартты бұзу туралы шешім қабылдаған жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі веб-порталда көрсетілген шартты бұзады және нысаналы пайдаланылмаған мемлекеттік грант қаражатын Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен қайтару жөніндегі іс-шаралар жүргізеді. Грант қаражаты бір бөлігіның нысаналы пайдаланылмауы анықталған жағдайда, конкурстық комиссияның тиісті шешімі бойынша грант қаражатын грант қаражатының нысаналы пайдаланылмаған сомасына ғана қайтаруға жол беріледі.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға
мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
1-қосымша
Конкурс өткізу туралы хабарландыру
Конкурсты ұйымдастырушы:___________________________________
электрондық пошта мекенжайы: _____________________;
байланыс телефоны ___________________________
Конкурстың нысанасы: "Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде ісін жаңа бастаған кәсіпкерлерге, жас кәсіпкерлерге (өз бизнесін құруға) мемлекеттік гранттар беру.
Конкурс нысанасы: ашық конкурс.
Конкурсқа қатысу үшін өтінімдер беру орны: субсидиялаудың ақпараттық жүйесінің веб-порталы.
Конкурстық құжаттаманы ұсыну тәртібі: конкурсқа қатысу үшін үміткерлер бекітілген нысан бойынша электрондық өтінім мен конкурстық құжаттаманың толық пакетін ұсынады.

1) мониторинг целевого использования гранта;
2) мониторинг деятельности предпринимателей по выполнению бизнес-проектов по истечении 1 (один) года со дня получения гранта;
3) мониторинг выполнения предпринимателем условий по созданию новых рабочих мест;
4) мониторинг выполнения предпринимателем условий договора о предоставлении гранта.
48. В рамках мониторинга финансовое агентство:
1) ведет реестр получателей грантов на веб-портале;
2) проводит мониторинг целевого использования средств, полученных предпринимателями, и представляет региональному координатору Программы отчет о реализации предпринимателями бизнес-проектов.
49. При выявлении финансовым агентством нецелевого использования предпринимателем средств гранта либо несоответствия проекта и/или предпринимателя условиям предоставления государственных грантов и/или решению конкурсной комиссии и/или условиям договора о предоставлении гранта, либо неисполнения обязательств предпринимателем по достижении численности рабочих мест финансовое агентство через веб-портал уведомляет регионального координатора Программы и конкурсную комиссию.
На основе информации, представленной финансовым агентством, конкурсная комиссия в течение 10 (десять) рабочих дней с момента получения информации принимает решение о предоставлении дополнительного срока для устранения выявленных замечаний, либо о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем, после чего уведомляет через веб-портал о своем решении регионального координатора Программы и финансовое агентство.
50. В случае принятия конкурсной комиссией решения о расторжении договора о предоставлении гранта с предпринимателем, региональный координатор Программы расторгает указанный договор на веб-портале и проводит мероприятия по возврату средств государственного гранта, использованного не по целевому назначению, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан. В случае выявления нецелевого использования части средств гранта допускается возврат по соответствующему решению конкурсной комиссии средств гранта только на сумму нецелевого использования средств гранта.
Приложение 1 к
Правилам предоставления
государственных грантов для
реализации новых бизнес-идей
в рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса-2025"
Объявление о проведении конкурса
Организатор конкурса: ________________________________________
адрес электронной почты:_______________________;
контактный телефон ___________________________
Предмет конкурса: предоставление начинающим предпринимателям, молодым предпринимателям государственных грантов (на создание собственного бизнеса) в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025".
Форма конкурса: открытый конкурс.
Место подачи заявок для участия в конкурсе: веб-портал информационной системы субсидирования.
Порядок предоставления конкурсной документации: для участия в конкурсе претенденты представляют электронную заявку по утвержденной форме и полный пакет конкурсной документации.

Өтінімдерді ұсыну мерзімдері: 20__ жылғы "____" ____________ бастап 20__жылғы "__" ______ дейін.
Көрсетілген мерзім өткеннен кейін келіп түскен өтінімдер қабылданбайды.
Осы хабарландырумен және конкурстық құжаттамамен Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің ресми сайтында танысуға болады: _______________.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға
мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыру үшін мемлекеттік грант беруге арналған конкурстық іріктеуге қатысуға өтінім
_____________________ облысының
(республикалық маңызы бар қаланың,
астананың) _______________________
________________________
(заңды тұлғаның толық атауы, жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Ұсынылған материалдарды қарауды сұраймын және жаңа бизнес-идеяларды іске асыру (өз бизнесін құру) үшін шағын кәсіпкерлік субъектілеріне мемлекеттік гранттар беру үшін конкурстық іріктеуге қатысатынымды мәлімдеймін.
1. Өтінім беруші туралы мәліметтер:
заңды тұлға үшін:
атауы ________________________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) _____________________
басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) _______________________
басшының жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН) _____________
мекенжайы ___________________________________________________
телефон (факс) нөмірі__________________________________________
жеке тұлға, дара кәсіпкер үшін:
атауы _____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)______________________________
ЖСН ______________________________________________________
жеке басын куәландыратын құжат:
нөмірі _______________________________________________________
кім берді ____________________________________________________
берілген күні ___________________________________________________
мекенжайы ____________________________________________________
телефон (факс) нөмірі__________________________________________
Жеке тұлға, дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарлама:
орналасқан жері ________________________________________________
хабарлама күні ________________________________________________
2. Шағын кәсіпкерлік субъектісінде екінші деңгейдегі банкте ағымдағы шоттың болуы туралы мәліметтер:
Банк деректемелері:_____________________________________________
Банктің атауы:__________________________________________
БСК __________________________________________________________
ЖСК _________________________________________________________
БСН _________________________________________________________
Кбе __________________________________________________________

Сроки предоставления заявок: с "____" ____________ 20___ года по "____" ___________ 20___ года.
Заявки, поступившие по истечении указанного срока, приему не подлежат.
С настоящим объявлением и конкурсной документацией можно ознакомиться на официальном сайте регионального координатора Программы: _______________.
Приложение 2 к
Правилам предоставления
государственных грантов для
реализации новых бизнес-идей
в рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Форма
Заявка на участие в конкурсном отборе на предоставление государственного гранта для реализации новых бизнес-идей
В _____________________ области (города
республиканского значения, столицы) от
_____________________________________
_____________________________________
(полное наименование юридического лица,
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
физического лица)
Прошу рассмотреть представленные материалы и заявляю об участии в конкурсном
отборе для предоставления субъектам малого предпринимательства государственных
грантов для реализации новых бизнес-идей (на создание собственного бизнеса).
1. Сведения о заявителе:
для юридического лица:
наименование__________________________________________________
бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) ____________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя_______________
индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) руководителя
_____________________________________________
адрес_________________________________________________________
номер телефона (факса)__________________________________________
для физического лица, индивидуального предпринимателя:
наименование__________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при наличии) _____________________________
ИИН__________________________________________________________
документ, удостоверяющий личность:
номер_________________________________________________________
кем выдано____________________________________________________
дата выдачи____________________________________________________
адрес__________________________________________________________
номер телефона (факса)__________________________________________
Уведомление о начале деятельности в качестве физического лица, индивидуального
предпринимателя:
местонахождение________________________________________________
дата уведомления________________________________________________
2. Сведения о наличии текущего счета у субъекта малого предпринимательства в
банке второго уровня:
Реквизиты банка: ________________________________________________
Наименование банка: __________________________________________
БИК __________________________________________________________
ИИК _________________________________________________________
БИН _________________________________________________________
Кбе __________________________________________________________

3. Сұратылатын ақша қаражаты, барлығы, мың теңге ______________;
оның ішінде жылдар бойынша:
Р/с
Жыл
Сома, тг
1
2
Мынаны:
1) бұрын берілген кредиттер (қарыздар) бойынша мерзімі өткен берешегім жоқ екенін;
2) осы өтінімде қамтылған мәліметтер, сондай-ақ Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі талап еткен барлық құжаттар Бағдарлама шеңберінде мемлекеттік гранттар беру үшін ғана ұсынылғанын растаймын.
Мен:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің алғаш талап етуі бойынша осы өтінімді қарау шеңберінде талап етілген банктік және коммерциялық құпияны қамтитын кез келген ақпарат пен құжаттарды ұсынуға және ашуға;
2) өтінімде көрсетілген деректер өзгерген жағдайда, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісін дереу хабардар етуге кепілдік беремін.
Мен:
1) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі мен конкурстық комиссияның ұсынылған мәліметтерге тексеру жүргізуіне жол берілетінімен;
2) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің көрсетілген деректердің анықтығын тексермеуіне жол берілетінімен;
3) көрсетілген деректер мен ақпараттың анық еместігі анықталған жағдайда, осы өтінім оны қараудың кез келген кезеңінде қабылданбайтындығымен;
4) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің осы өтінімде көрсетілген мәліметтерді, ақпаратты және кәсіпкер ұсынған құжаттарды мүдделі үшінші тұлғаларға (Бағдарлама шеңберінде ақпарат алу құқығы Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген), сондай-ақ кәсіпкерлік жөніндегі уәкілетті органға, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу, бақылау және қадағалау жөніндегі уәкілетті органға, "Бәйтерек" ұлттық басқарушы холдингі" АҚ-ға ұсынуға құқылы екенімен;
5) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің кәсіпкер өзі туралы хабарлаған кез келген ақпаратты тексеру құқығын өзіне қалдыратынымен, ал кәсіпкер ұсынған құжаттар мемлекеттік грант ұсынылмаса да, Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінде сақталатынымен;
6) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің осы өтінімді қарауына қабылдауымен, сондай-ақ кәсіпкердің ықтимал шығыстары (нысаналы грант алу үшін қажетті құжаттарды ресімдеуге) Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісінің нысаналы грант беру немесе кәсіпкер шеккен шығасыларды өтеу міндеттемесі болып табылмайды екенімен келісемін.
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға арналған конкурстың шарттарымен және мемлекеттік гранттар беру қағидаларымен таныстым.
Ұсынылған ақпараттың анықтығын растаймын, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес анық емес мәліметтер ұсынғаным үшін жауапкершілік туралы хабардармын және заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, сондай-ақ дербес деректер мен өзге де ақпаратты жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеп шығаруға және пайдалануға келісім беремін.
Өтінім беруші қол қойып, 20__ жылғы "__" ______ сағат 00:00-де жіберді:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Өтінімді қабылдау туралы хабарлама:
Бағдарламаның өңірлік үйлестірушісі 20 __ жылғы "__" сағат 00:00-де қабылдады:
ЭЦҚ деректері
ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты
Жаңа бизнес-идеяларды
іске асыру үшін мемлекеттік
грант беруге арналған
конкурстық іріктеуге
қатысуға өтінімге
қосымша
Нысан
Жоба туралы мәліметтер

3. Запрашиваемые денежные средства, всего, тысяч тенге ______________;
в том числе по годам:
№ п/п
Год
Сумма, тг
1
2
Подтверждаю следующее:
1) отсутствие просроченной задолженности по ранее предоставленным кредитам (займам);
2) сведения, содержащиеся в настоящей заявке, а также все затребованные региональным координатором Программы документы представлены исключительно для предоставления государственных грантов в рамках Программы.
Гарантирую:
1) предоставлять и раскрывать по первому требованию регионального координатора Программы любую информацию и документы, содержащие банковскую и коммерческую тайны, затребованные в рамках рассмотрения настоящей заявки;
2) незамедлительно уведомить регионального координатора Программы в случае изменения данных, указанных в заявке.
Согласен с тем, что:
1) региональным координатором Программы и конкурсной комиссией допускается проводить проверку представленных сведений;
2) региональным координатором Программы допускается не проверять действительность указанных данных;
3) в случае выявления недостоверности указанных данных и информации, настоящая заявка отклоняется на любом этапе ее рассмотрения;
4) региональный координатор Программы вправе представлять указанные в настоящей заявке сведения, информацию и представленные предпринимателем документы заинтересованным третьим лицам (право которых на получение информации в рамках Программы предусмотрено законодательством Республики Казахстан), а также в уполномоченный орган по предпринимательству, уполномоченный орган по регулированию, контролю и надзору финансового рынка и финансовых организаций, АО "Национальный управляющий холдинг "Байтерек";
5) региональный координатор Программы оставляет за собой право проверки любой сообщаемой предпринимателем о себе информации, а документы, представленные предпринимателем, будут храниться у регионального координатора Программы, даже если государственный грант не будет предоставлен;
6) принятие региональным координатором Программы данной заявки к рассмотрению, а также возможные расходы предпринимателя (на оформление необходимых для получения целевого гранта документов) не являются обязательством регионального координатора Программы предоставить целевой грант или возместить понесенные предпринимателем издержки.
Ознакомлен с условиями конкурса и Правилами предоставления государственных грантов для реализации новых бизнес-идей в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025".
Подтверждаю достоверность представленной информации, осведомлен об ответственности за представление недостоверных сведений в соответствии с законодательством Республики Казахстан и даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, а также на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование персональных данных и иной информации.
Подписано и отправлено заявителем в 00:00 часов "__" ______ 20__ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Уведомление о принятии заявки:
Принято региональным координатором Программы в 00:00 часов "__" 20____ года:
Данные из ЭЦП
Дата и время подписания ЭЦП
Приложение к заявке
на участие в конкурсном отборе
на предоставление
государственного
гранта для реализации новых
бизнес-идей
Форма
Сведения о проекте

1. Жалпы ақпарат:
жобаның атауы________________________________________________;
жобаның қысқаша сипаттамасы__________________________________;
жобаны іске асыру орны________________________________________;
жобаны іске қосу күні_______________________________________;
қызметтің бейінді бағыты (*жоба облыс орталықтарында, Нұр-Сұлтан, Алматы, Шымкент және Семей қалаларында іске асырылған жағдайда толтырылады) __________;
өнімді/көрсетілетін қызметті пайдаланушылардың нысаналы аудиториясы ________________________;
жер учаскесінің және/немесе үй-жайдың болуы (жалға алу немесе жеке меншік) ________________________;
учаскенің және/немесе үй-жайдың кадастрлық нөмірі (бар болса)__________;
қажетті жабдықтың/қосалқы материалдардың болуы (бар болса тізбелеу): __________________.
Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (ЭҚЖЖ) бойынша кәсіпкердің қызметі туралы деректер:
секциясы: ___________________________________________________;
бөлімі: ______________________________________________________;
тобы: _______________________________________________________;
сыныбы: ____________________________________________________;
кіші сыныбы: ________________________________________________.
2. Жобаны/өнімді нарыққа ілгерілету стратегиясы:
өнім нарығының көлемі мен сыйымдылығы, жоба іске асырылатын саланың қазіргі жағдайы мен даму перспективаларын талдау_________________________________;
ұсынылатын өнім иеленуге қабілетті нарықтың әлеуетті үлесін негіздеу __________;
зерттелетін нарықтардағы негізгі үрдістер, күтілетін өзгерістер ________________;
өнімді әлеуетті тұтынушылармен уағдаластықтардың болуы және өнімді сатып алуға дайындығын растайтын құжаттар (ниеттер хаттамалары, алдын ала жеткізу шарттары, жеткізу шарттары) ______________________________________________________________;
осы нарықта өнімді табысты өткізуге елеулі ықпал етуді қамтамасыз ететін факторлардың болуы (баға саясаты, өнімнің техникалық сипаттамалар бойынша артықшылығы, нарықтағы беделі, контрагенттермен қарым-қатынасы, еңбек ұжымы, өнімнің қатардағы емес сапасы, географиялық және өзге де ерекшеліктері) ___________________;
жасалатын өнімнің бәсекелік артықшылықтары, техникалық-экономикалық сипаттамаларын аналогтармен салыстыру (техникалық және құндық сипаттамалары бойынша баламалы шешімдерге салыстырмалы талдау келтіріледі (аналогтармен салыстыра отырып, тауарларды, көрсетілетін қызметтерді өндіру үшін ұсынылатын техникалық деңгейі мен құны, ақпарат көзіне сілтемелер):
Көрсеткіштер атауы Көрсеткіштердің мәні
ұсынылатын үлгі № 1 аналог № 2 аналог

1. Общая информация:
наименование проекта_____________________________________;
краткое описание проекта__________________________________;
место реализации проекта__________________________________;
дата запуска проекта__________________________________;
профилирующее направление деятельности (*заполняется в случае реализации
проекта в областных центрах,
городах Нур-Султане, Алматы, Шымкенте и Семее) ____________________________;
целевая аудитория пользователей продукции/услуг__________________;
наличие земельного участка и/или помещения
(аренда или собственное) ________________________;
кадастровый номер участка и/или помещения (при наличии) _____________________;
наличие необходимого оборудования/вспомогательных материалов (перечислить при
наличии): __________________________________.
Данные о деятельности предпринимателя по общему классификатору видов
экономической деятельности (ОКЭД):
секция: _____________________________________________________
раздел: _____________________________________________________
группа: _____________________________________________________;
класс: _____________________________________________________;
подкласс: ___________________________________________________.
2. Стратегия продвижения проекта/продукта на рынок:
объем и емкость рынка продукта, анализ современного состояния и перспектив
развития отрасли, в которой будет
реализован проект _________________________________________________________;
обоснование потенциальной доли рынка, которую способна занять предлагаемая
продукция _____________________;
основные тенденции на исследуемых рынках, ожидаемые изменения
_______________________________________________________________;
наличие договоренностей с потенциальными потребителями продукции и документы,
подтверждающие готовность приобретать продукцию (протоколы намерений,
предварительные договоры поставки, договоры поставки)
_________________________________________________________________
наличие факторов, обеспечивающих существенное влияние на успешную реализацию
продукции на данном рынке (ценовая политика, превосходство продукции по техническим
характеристикам, репутация на рынке, отношения с контрагентами, трудовой коллектив, не
рядовые качества продукции, географические и иные особенности)
__________________________________;
конкурентные преимущества создаваемого продукта, сравнение технико-экономических
характеристик с аналогами (приводится сравнительный анализ альтернативных решений по
техническим и стоимостным характеристикам (технический уровень и стоимость
предлагаемых для производства товаров, услуг в сопоставлении с аналогами, ссылки на
источник информации):
Наименование показателей
Значение показателей
предлагаемый образец
аналог № 1
аналог № 2

3. Жоба командасы:
жалдамалы қызметкерлер саны______________________________;
кәсіпкерлік қызмет саласындағы және іске асыру жоспарланып отырған саладағы жұмыс тәжірибесі (тиісті құзыреттің, шеберліктің, дағдылардың немесе білімнің болуы) _______________________________________.
4. Жобаны іске асыру:
жобаның өтелу мерзімі, ай ______________________________;
Шығыстардың түрлері
Шығыстар баптарының атауы
Шығыстар сомасы, мың теңге
Меншікті қаражат
Грант қаражаты
Барлығы:
5. Жоба бойынша күтілетін экономикалық әсер:
5.1 өтінім берілген күнге ақпарат:
Басшыны қоспағанда, жұмыс істеп тұрған жұмыс орындарының саны, адам
Алдыңғы қаржы жылындағы салық түріндегі түсімдер сомасы, мың теңге
5.2 болжамды ақпарат:
Жылдар
Болжам
4 жыл
Бойынша қосындысы
ағымдағы жыл
1-ші жыл
2-ші жыл
3-ші жыл
Құрылатын жаңа жұмыс орындарының саны, адам
-
-
Салықтар түріндегі жаңа түсімдердің сомасы, мың теңге
Таза пайда, мың теңге
6. Тәуекелдерді басқару:
Тәуекел түрлері
Тәуекелдің басталу ықтималдығы
Тәуекелді реттеу тәсілдері
Мүліктік (өндірістік және қаржылық қызметті жүзеге асыру процесінде кәсіпорынның өз мүлкінің бір бөлігін жоғалту, оның бүлінуі және толық табыс алмау ықтималдығы)
Маркетингтік (тауарды сату көлемінің немесе бағасының төмендеуіне байланысты толық пайда алмау ықтималдығы)
Салалық (саланың экономикалық жай-күйінің өзгеруі нәтижесінде борышкердің өз міндеттемелерін орындамауы салдарынан шығындардың ықтималдығы)
7. Ұсынылған құжаттар туралы мәліметтер:
Р/с №
Құжаттың атауы
Электрондық файлдың атауы (.pdf форматында)
1
2
3
1
Кәсіпкердің Бағдарлама және/немесе Нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамытудың 2017 – 2021 жылдарға арналған "Еңбек" бағдарламасы курстарында қысқа мерзімді оқудан өткенін растайтын құжат (бар болса)
2
Кәсіпкердің шотында ұсынылатын мемлекеттік грант көлемінен кемінде 10 % ақша қаражатының болуы туралы банктік шоттан үзінді көшірме немесе жылжымалы және/немесе жылжымайтын мүліктің бағалау құнын растайтын құжаттар
8. Қосымша мәліметтер:
1) бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігін сипаттаңыз (нарықтық қажеттілікті пысықтау – маркетингтік талдау) (жобаны бағалау өтінімде көрсетілген деректерге негізделуге тиіс);
2) Сіздің пікіріңіз бойынша бизнес-жобаның енгізуге дайындығын сипаттаңыз (өндірісті іске қосу үшін жобаның дайындық деңгейі);
3) жобаны іске асырудан қандай экономикалық пайда бар екенін сипаттаңыз;
4) Сіздің ойыңызша осы жоба бойынша өтелу мерзімі жобаны тиімді басқару үшін қаншалықты жеткілікті екенін сипаттаңыз;
5) осы жоба бойынша жаңа жұмыс орындарын есептеу кезінде нені басшылыққа алғаныңызды, бұл сан қажетті нәтижелерге қол жеткізуге сәйкес келетіндігін сипаттаңыз;

3. Команда проекта:
количество наемных сотрудников ______________________________;
опыт работы в сфере предпринимательской деятельности и планируемой к реализации сфере (наличие соответствующей компетенции, умений, навыков или образования) ______________________________.
4. Реализация проекта:
срок окупаемости проекта, месяц __________________________________;
Виды расходов
Наименование статей расходов
Сумма расходов, тысяч тенге
Собственные средства
Средства гранта
Всего:
5. Ожидаемый экономический эффект по проекту:
5.1 информация на дату подачи заявки:
Количество действующих рабочих мест, за исключением руководителя, чел.
Сумма поступлений в виде налогов за предыдущий финансовый год, тысяч тенге
5.2 прогнозная информация:
Годы
Прогноз
Сумма за 4 года
текущий год
1-ый год
2-ой год
3-ий год
Количество создаваемых новых рабочих мест, чел.
-
-
Сумма новых поступлений в виде налогов, тысяч тенге
Чистая прибыль, тысяч тенге
6. Управление рисками:
Виды риска
Вероятность наступления риска
Способы регулирования риска
Имущественный (вероятность потери предприятием части своего имущества, его порчи и недополучения доходов в процессе осуществления производственной и финансовой деятельности)
Маркетинговый (вероятность недополучения прибыли из-за снижения объема реализации или цены товара)
Отраслевой (вероятность потерь вследствие неисполнения должником своих обязательств в результате изменения экономического состояния отрасли)
7. Сведения о представленных документах:
№ п/п
Наименование документа
Наименование электронного файла (в формате .pdf)
1
2
3
1
Документ (при наличии), подтверждающий прохождение предпринимателем краткосрочного обучения на курсах Программы и/или Программы развития продуктивной занятости и массового предпринимательства на 2017 – 2021 годы "Еңбек"
2
Выписка из банковского счета о наличии на счете предпринимателя денежных средств не менее 10 % от объема предоставляемого государственного гранта или документы, подтверждающие оценочную стоимость движимого и/или недвижимого имущества
8. Дополнительные сведения:
1) опишите конкурентоспособность бизнес-проекта (проработка рыночной потребности – маркетинговый анализ) (оценка проекта должна исходить из данных, отраженных в заявке);
2) опишите готовность бизнес-проекта, по Вашему мнению, к внедрению (уровень готовности проекта для запуска производства);
3) опишите какая существует экономическая выгода от реализации проекта;
4) опишите насколько, по Вашему мнению, срок окупаемости по данному проекту достаточен для эффективного управления проектом;
5) опишите чем Вы руководствовались при расчете новых рабочих мест по данному проекту, соответствует ли это количество достижению нужных результатов;

6) осы жобаны іске асыру үшін кәсіпкердің жұмыс тәжірибесін оның мақсатқа қол жеткізу үшін сәйкестігі бөлігінде сипаттаңыз;
7) Сіздің ойыңызша, жобаны іске асырудан таза пайда алу қаншалықты тұрақты болатынын сипаттаңыз (жобаны іске асыруға маусымдылықтың, мереке күндерінің әсер етуіне байланысты бағаланады);
8) тәуекелдер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда, жобаны басқа салаға қайта бағдарлау бойынша жоспарланып отырған іс-әрекеттеріңізді сипаттаңыз (бағалау кезінде өтінімде көрсетілген деректерді басшылыққа алу, сондай-ақ жобаның бағыттылығына сүйену қажет);
9) жобаны іске асыру үшін өткізу нарықтарын, әлеуетті сатып алушыларды іздеу бойынша бар әзірлемелерді немесе әлеуетті тапсырыс берушілермен алдын ала уағдаластықтарды сипаттаңыз;
10) бизнес-идеяның жаңашылдығын сипаттаңыз (бірегейлігі, қолданушылығы, пайдалылығы, іске асыру мүмкіндігі, аналогтарының болуы) (мүгедектер үшін қолданылмайды).
9. Қосымша ақпарат:
Жобаны іске асырудың соңына қарай негізгі жоспарлы экономикалық көрсеткіштер (өндіріске арналған шығыстар, пайда, таза пайда, шығарылатын өнімнің рентабельділігі), Excel форматындағы көрсеткіштердің есебін қоса беру.
Excel форматында кесте түріндегі есептерді қоса бере отырып, айлар бойынша бөліністе табыстардың, шығыстардың, ақша қозғалысының жоспар-болжамының есебі. Табыстардың қызмет түрлері бойынша таратып жазылған, шығындардың шығындар баптары бойынша таратып жазылған есебі.
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға
мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
"Бизнестің жол картасы-2025" бизнесті қолдау мен дамытудың мемлекеттік бағдарламасы шеңберінде мемлекеттік гранттардың берілуіне үміткер шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырыстарының кестесі
Р/с №
Кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Бизнес-жобаның атауы (қысқаша сипаттамасы)
Бизнес-жобаны іске асыру орны
Гранттың сұратылатын сомасы, теңге
Конкурстық комиссия отырысын өткізу күні мен уақыты
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға
мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
4-қосымша
Кәсіпкер жобасын бизнес-идеялар шеңберінде бағалау өлшемшарттары
Р/с №
Өлшемшарт атауы
Сипаттамасы мен салмағы
1.
Бизнес-жобаның жаңашылдығы (талап халықтың әлеуметтiк осал топтары үшін міндетті болып табылмайды)
Балдар қосындысы
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
Балдар қосындысы
3.
Даярлық дәрежесі
Балдар қосындысы
4.
Меншікті инфрақұрылымның болуы
2 балл – жобаны іске асыру үшін талап етілетін меншікті инфрақұрылымның болуы;
1 балл – бизнес-жобада оны іске асыру үшін жеткілікті инфрақұрылымды құру көзделеді.
5.
Кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды қоса қаржыландыруы (ақша қаражатымен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) (талап халықтың әлеуметтiк осал топтары үшін міндетті болып табылмайды)

6) опишите опыт работы предпринимателя для реализации данного проекта в части его соответствия для достижения цели;
7) опишите насколько стабильно будет, по Вашему мнению, получение чистой прибыли от реализации проекта (оценивается в зависимости от влияния сезонности, праздничных дней на реализацию проекта);
8) опишите Ваши планируемые действия по переориентации проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые) (при оценке необходимо руководствоваться данными, указанными в заявке, а также исходить из направленности проекта);
9) опишите рынки сбыта для реализации проекта, имеющиеся наработки по поиску потенциальных покупателей или предварительные договоренности с потенциальными заказчиками;
10) опишите новизну бизнес-идеи (оригинальность, применимость, полезность, возможность реализации, наличие аналогов) (для инвалидов не применяется).
9. Дополнительная информация:
Основные плановые экономические показатели (расходы на производство, прибыль, чистая прибыль, рентабельность выпускаемого продукта) к концу реализации проекта, приложить расчет показателей в формате Excel.
Расчет плана-прогноза доходов, расходов, движения денег, в разбивке по месяцам, с приложением расчетов в табличном виде в формате Excel. Расчеты по доходам с расшифровкой по видам деятельности, по затратам с расшифровкой по статьям затрат.
Приложение 3 к
Правилам предоставления
государственных грантов для
реализации новых бизнес-идей
в рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса
"Дорожная карта бизнеса-2025"
Форма
График заседаний конкурсной комиссии по отбору заявок субъектов малого предпринимательства, претендующих на предоставление государственных грантов в рамках Государственной программы поддержки и развития бизнеса "Дорожная карта бизнеса-2025"
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) предпринимателя
Наименование бизнес-проекта (краткое описание)
Место реализации бизнес-проекта
Запрашиваемая сумма гранта, тенге
Дата и время проведения заседания конкурсной комиссии
Приложение 4 к
Правилам предоставления
государственных грантов для
реализации новых бизнес-идей
в рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса-2025"
Критерии оценки проекта предпринимателя в рамках бизнес-идей
№ п/п
Наименование критерия
Описание и вес
1.
Новизна бизнес-проекта (требование не является обязательным для социально уязвимых слоев населения)
Сумма баллов
2.
Эффективность бизнес-проекта
Сумма баллов
3.
Степень готовности
Сумма баллов
4.
Наличие собственной инфраструктуры
2 балла – наличие собственной инфраструктуры, требуемой для реализации проекта;
1 балл – бизнес-проектом предусматривается создание достаточной инфраструктуры для его реализации.
5.
Софинансирование (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) предпринимателем расходов на реализацию бизнес-проекта (требование не является обязательным для социально уязвимых слоев населения)

2 балл – 20 %-дан жоғары;
1 балл – 10 %-дан 20 %-ға дейін.
6.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
Бар – 1 – 2 балл/жоқ – 0 балл
7.
Жобаның экономикалық орындылығы
Балдар қосындысы
1) Бизнес-жобаның жаңашылдығын бағалау
Бизнес-жоба жаңашылдығының өлшемшарттары
Балдар
Жобаның өзектілігі мен бірегейлігі (бизнес-жобаны іске асыру өңірінде аналогтардың болмауы)
2 балл – аналогтардың болмауы;
1 балл – аналогтары бар, алайда бизнес-жобаны іске асыру бағыты жаңа және өңір үшін перспективалы.
Жобада ұсынылатын шешімдердің жаңашылдығы (өткізу арналары, маркетингтік стратегия құру, өнімнің материалы/өндіру тәсілі)
2 балл – сәйкес келеді;
1 балл – ішінара сәйкес келеді;
0 балл – сәйкес келмейді.
Жобаның технологиялық деңгейі (технологиялық жарақтандырудың болуы)
2 балл – жобада заманауи технологиялар қолданылады;
1 балл – бар;
0 балл – жоқ.
Өндірілетін тауарға/көрсетілетін қызметке патенттің болуы (зияткерлік меншік объектісінің болуы)
2 балл – бар;
0 балл – жоқ.
Бизнесті кеңейту перспективасы (оның ішінде нарыққа өнімді немесе бизнес-процесті ілгерілету стратегиясының болуы, нарық қажеттілігінің болуы, қаржыландыруға жеке капиталды тарту перспективасы).
2 балл – сәйкес келеді;
1 балл – ішінара сәйкес келеді;
0 балл – сәйкес келмейді.
ЖИЫНЫ
Балдар қосындысы
2) Бизнес-жобаның тиімділігін бағалау
Тиімділік өлшемшарттары
Балдар
Бизнес-жобаның өтелу мерзімі
2 балл – 3 жылдан аспайды;
1 балл – 3 жылдан асады;
0 балл – 7 жылдан асады.
Бизнес-жобаның бәсекеге қабілеттілігі (бәсекеге қабілетті артықшылықтардың болуы)
Бар – 1 – 2 балл/жоқ – 0 балл
Бір өнім берушіге не сатып алушылардың шағын тобына тәуелділік
Жоқ – 1 – 2 балл/Иә – 0 балл
Тауарды/негізгі құралдарды/шикізат пен материалдарды жеткізу/қызметтер көрсету/жұмыстарды орындау/технологияларды/
франшизаларды/патентті және т.б. сатып алу шарттарының/келісім шарттарының болуы
2 балл – бар;
1 балл – жоқ.
Бизнес-жобаны іске асыру үшін жеке үй-жайдың болуы
2 балл – бар;
1 балл – жалға алынатын үй-жай.
ЖИЫНЫ
Балдар қосындысы
3) Бизнес-жобаның даярлық деңгейін бағалау
Бағалау өлшемшарттары
Балдар
Өткізу нарығының болуы және бизнес-жобаның ұсынылатын нәтижелерін коммерцияландыру мүмкіндігі
2 балл – қажеттілік пен өнімді нарыққа ілгерілету арналары бар;
1 балл – нарықтағы бәсекелестік тұрғысынан қажеттілік деңгейі төмен, ілгерілету арналары тиімсіз;
0 балл – жоқ.
Білікті мамандар командасының болуы
2 балл – бар;
0 балл – жоқ.
Жобаларды іске асырудағы тәжірибенің болуы
2 балл – 3 жылдан артық;
1 балл – 3 жылға дейін.
Бизнесті әртараптандыру (тәуекелдер (экономикалық, маркетингтік) туындаған жағдайда, жобаны басқа салаға қайта бағдарлау мүмкін бе).
2 балл – мүмкін;
1 балл – барынша аз;
инвестициялармен мүмкін;
0 балл – мүмкін емес.
Жобаның құны (бизнес-жобаны толық аяқтауға меншікті және тартылған капиталдың жеткіліктілігі, салыстырмалы талдау жүргізу)
2 балл – жеткілікті, көрнекі салыстырмалы талдау бар;
1 балл – жоба қосымша қаражат тартуды талап етеді, бұл ретте бизнес-жобада тартудың әдістері мен көздері ашып көрсетіледі.
ЖИЫНЫ
Балдар қосындысы

2 балла – свыше 20 %;
1 балл – от 10 % до 20 %.
6.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
1 – 2 балла – имеются/0 баллов – не имеются
7.
Экономическая целесообразность проекта
Сумма баллов
1) Оценка новизны бизнес-проекта
Критерии новизны бизнес-проекта
Баллы
Актуальность и уникальность проекта (отсутствие аналогов в регионе реализации бизнес-проекта)
2 балла – отсутствие аналогов;
1 балл – имеются аналоги, однако направление реализации бизнес-проекта новое и перспективное для региона.
Новизна предлагаемых в проекте решений (каналы сбыта, построение маркетинговой стратегии, материал/способ производства продукции)
2 балла – соответствует;
1 балл – частично соответствует;
0 баллов – не соответствует.
Технологический уровень проекта (наличие технологического оснащения)
2 балла – в проекте используются современные технологии;
1 балл – имеется;
0 баллов – отсутствует.
Наличие патента на производимый товар/предоставляемую услугу (наличие объекта интеллектуальной собственности)
2 балла – имеется;
0 баллов – отсутствует.
Перспектива расширения бизнеса (в том числе наличие стратегии продвижения продукта или бизнес-процесса на рынок, наличие потребности рынка, перспектива привлечения к финансированию частного капитала).
2 балла – соответствует;
1 балл – частично соответствует;
0 баллов – не соответствует.
ИТОГО
Сумма баллов
2) Оценка эффективности бизнес-проекта
Критерии эффективности
Баллы
Срок окупаемости бизнес-проекта
2 балла – не более 3 лет;
1 балл – более 3 лет;
0 баллов – более 7 лет.
Конкурентоспособность бизнес-проекта (наличие конкурентоспособных преимуществ)
1 – 2 балла – имеются/0 баллов – не имеются
Зависимость от одного поставщика либо узкого круга покупателей
Нет – 1 – 2 балла/Да – 0 баллов
Наличие договоров/контрактов на поставку товара/основных средств/сырья и материалов/оказание услуг/работ/приобретение технологий/франшизы/патента и т.д.
2 балла – имеется;
1 балл – отсутствует.
Наличие собственного помещения для реализации бизнес-проекта
2 балла – имеется;
1 балл – помещение арендуемое.
ИТОГО
Сумма баллов
3) Оценка степени готовности бизнес-проекта
Критерии оценки
Баллы
Наличие рынка сбыта и возможность коммерциализации предлагаемых результатов бизнес-проекта
2 балла – имеются потребность и каналы продвижения продукта на рынок;
1 балл – потребность низкая, каналы продвижения не эффективные с точки зрения конкуренции на рынке;
0 баллов – отсутствует.
Наличие команды квалифицированных специалистов
2 балла – имеется;
0 баллов – отсутствует.
Наличие опыта в реализации проектов
2 балла – более 3-х лет;
1 балл – до 3-х лет.
Диверсификация бизнеса (возможна ли переориентация проекта на другую отрасль в случае возникновения рисков (экономические, маркетинговые).
2 балла – возможна;
1 балл – возможна с минимальными инвестициями;
0 баллов – невозможна.
Стоимость проекта (достаточность собственного и привлеченного капитала для полного завершения бизнес-проекта, приведение сравнительного анализа)
2 балла – достаточно, имеется наглядный сравнительный анализ;
1 балл – проект требует дополнительного привлечения средств, при этом в бизнес-проекте раскрываются методы и источники привлечения.
ИТОГО
Сумма баллов

4) Жобаның экономикалық орындылығын бағалау
Бағалау өлшемшарттары
Балдар
Жұмыс орындарын құру
2 балл – жоба жұмыс орындарының жеткілікті санын құруды білдіреді;
1 балл – жұмыс орындарының мәлімделген санын құра алмау тәуекелі бар.
Бизнес-жобаның өңір үшін маңыздылығы (іске асыру саласы, әлеуметтік-экономикалық әсердің болуы)
Бар – 1 – 2 балл/жоқ – 0 балл
ЖИЫНЫ
Балдар қосындысы
"Бизнестің жол картасы-2025"
бизнесті қолдау мен дамытудың
мемлекеттік бағдарламасы
шеңберінде жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға
мемлекеттік гранттар
беру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Жаңа бизнес-идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттардың берілуіне үміткер шағын кәсіпкерлік субъектілерінің өтінімдерін іріктеу жөніндегі конкурстық комиссия отырысының № __ ХАТТАМАСЫ
1. Кәсіпкер туралы қысқаша мәліметтер:
өтінім нөмірі: _________________ өтінім берілген күн: ________________
заңды тұлға үшін: атауы___________ БСН_______________ басшының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
жеке кәсіпкер үшін: атауы______ ЖСН ___________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________
2. Жоба туралы қысқаша ақпарат:
бизнес-жобаның атауы ____________________________
бизнес-жобаны іске асыру орны _________________________________
гранттың сұратылатын сомасы, теңге ______________________________
3. Комиссия мүшелері:
1) _______________________тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
2) …..
3) …..
Жоба бойынша дауыс беру нәтижелері:
дауыс беруге барлығы _________________ комиссия мүшесі қатысты, оның ішінде:
________ дауыс берді; _______ дауыс берген жоқ ("әдепкі бойынша" ең жоғары балл қабылданды).
Комиссияның жобаны қарау нәтижелері:
Р/с №
Өлшемшарт атауы
Орташа балл:
1.
Бизнес-жобаның жаңашылдығы (талап халықтың әлеуметтiк осал топтары үшін міндетті болып табылмайды)
2.
Бизнес-жобаның тиімділігі
3.
Даярлық дәрежесі
4.
Меншікті инфрақұрылымының болуы
5.
Кәсіпкердің бизнес-жобаны іске асыруға арналған шығыстарды қоса қаржыландыруы (ақша қаражатымен, бизнес-жобаға қатысатын жылжымалы/жылжымайтын мүлікпен) (талап халықтың әлеуметтiк осал топтары үшін міндетті болып табылмайды)
6.
Жобаның аналогтармен салыстырғандағы артықшылықтары
7.
Жобаның экономикалық орындылығы
ЖИЫНЫ:
Жоба бойынша балдардың ең жоғары ықтимал сомасы ________ балды құрайды;
Мемлекеттік грант алу үшін өту балы (балдардың ең жоғары ықтимал қосындысының 70 %-ы): __________ балды құрайды;
Комиссия шешімі: жоба ________ мың теңге сомасында мақұлданды/мақұлданбады.
Комиссия мүшелерінің қолдары:

4) Оценка экономической целесообразности проекта
Критерии оценки
Баллы
Создание рабочих мест
2 балла – проект подразумевает создание достаточного количества рабочих мест;
1 балл – имеется риск несоздания заявленного количества рабочих мест.
Значимость бизнес-проекта для региона (отрасль реализации, наличие социально-экономического эффекта)
1 – 2 балла – имеется/0 баллов – не имеется
ИТОГО
Сумма баллов
Приложение 5 к
Правилам предоставления
государственных грантов для
реализации новых бизнес-идей
в рамках Государственной
программы поддержки и
развития бизнеса "Дорожная
карта бизнеса-2025"
Форма
ПРОТОКОЛ № __ заседания конкурсной комиссии по отбору заявок субъектов малого предпринимательства, претендующих на предоставление государственных грантов для реализации новых бизнес-идей
1. Краткие сведения о предпринимателе:
номер заявки: _________________ дата подачи заявки: _________________
для юридического лица: наименование___________ БИН_______________ фамилия,
имя, отчество (при наличии) руководителя________________
для индивидуального предпринимателя: наименование________________
ИИН________ фамилия, имя, отчество (при наличии) ______________
2. Краткие сведения о проекте:
наименование бизнес-проекта ____________________________
место реализации бизнес-проекта _________________________________
запрашиваемая сумма гранта, тенге ______________________________
3. Члены комиссии:
1) _______________________фамилия, имя, отчество (при наличии);
2) …..
3) …..
Результаты голосования по проекту:
всего приняло участие в голосовании ______ членов комиссии, из которых:
проголосовало _____; не проголосовало _____ (принят максимальный балл "по
умолчанию").
Результаты рассмотрения комиссии проекта:
№ п/п
Наименование критерия
Средний балл:
1.
Новизна бизнес-проекта (требование не является обязательным для социально уязвимых слоев населения)
2.
Эффективность бизнес-проекта
3.
Степень готовности
4.
Наличие собственной инфраструктуры
5.
Софинансирование (денежными средствами, движимым/недвижимым имуществом, участвующим в бизнес-проекте) предпринимателем расходов на реализацию бизнес-проекта (требование не является обязательным для социально уязвимых слоев населения)
6.
Преимущества проекта в сравнении с аналогами
7.
Экономическая целесообразность проекта
ИТОГО:
Максимально возможная сумма баллов по проекту составляет ___ баллов;
Проходной балл для получения государственного гранта (70 % от максимально
возможной суммы баллов) составляет: ________баллов;
Решение комиссии: проект одобрен на сумму ______ тысяч тенге/не одобрен.
Подписи членов комиссии:

1. ЭЦҚ деректері; ЭЦҚ қойылған күні мен уақыты.
2. …..
3. …..

1. Данные из ЭЦП; дата и время подписания ЭЦП.
2. …..
3. …..