Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитетін құрудың кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 20 желтоқсандағы № 914 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" 1995 жылғы 18 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Конституциялық заңы 24-бабының 2-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті құрылсын.
2. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Cауда комитетінің республикалық мемлекеттік мекемелері – аумақтық органдары құрылсын.
3. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі туралы ереже осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
4. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыдан туындайтын өзге де шараларды қабылдасын.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
А. Мамин
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 914 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Сауда комитетінің құрылатын республикалық мемлекеттiк мекемелерi – аумақтық органдарының тiзбесi
1. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Нұр-Сұлтан қаласының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Алматы қаласының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Шымкент қаласының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Ақмола облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Ақтөбе облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.

О некоторых вопросах образования Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 декабря 2021 года № 914.
В соответствии с пунктом 2 статьи 24 Конституционного закона Республики Казахстан от 18 декабря 1995 года "О Правительстве Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Образовать Комитет торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
2. Создать республиканские государственные учреждения – территориальные органы Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
3. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" следующее изменение:
Положение о Министерстве торговли и интеграции Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
4. Министерству торговли и интеграции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Мамин
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года
№ 914
Перечень создаваемых республиканских государственных учреждений - территориальных органов Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли города Нур-Султана Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли города Алматы Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли города Шымкента Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Акмолинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Актюбинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".

6. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Алматы облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Атырау облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Батыс Қазақстан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Жамбыл облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
10. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Қарағанды облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Қостанай облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Қызылорда облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
13. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Маңғыстау облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
14. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Павлодар облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Солтүстік Қазақстан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Түркістан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
17. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Шығыс Қазақстан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттiк мекемесі.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2021 жылғы 20 желтоқсандағы
№ 914 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2019 жылғы 10 шілдедегі
№ 497 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі (бұдан әрі – Министрлік) мына:
1) сыртқы сауда қызметін, халықаралық сауда-экономикалық қатынастарды дамыту және реттеу, оның ішінде халықаралық экономикалық интеграцияны реттеу;

6. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Алматинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Атырауской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Западно-Казахстанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Жамбылской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Карагандинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Костанайской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Кызылординской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
13. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Мангистауской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Павлодарской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Северо-Казахстанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Туркестанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
17. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Восточно-Казахстанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 20 декабря 2021 года
№ 914
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 июля 2019 года № 497
Положение о Министерстве торговли и интеграции Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан (далее – Министерство) является государственным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в сферах:
1) развития и регулирования внешнеторговой деятельности, международных торгово-экономических отношений, в том числе регулирования международной экономической интеграции;

2) шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын дамыту және ілгерілету;
3) ішкі сауданы дамыту және реттеу, сауда инфрақұрылымын жетілдіру, биржалық және электрондық сауданы дамыту;
4) тұтынушылардың құқықтарын қорғау;
5) стратегиялық, бақылау, іске асыру және реттеушілік функцияларды қоса алғанда, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау және өлшем бірлігін қамтамасыз ету салаларындағы мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының мемлекеттік органы болып табылады.
2. Министрліктің мынадай ведомстволары бар:
1) "Техникалық реттеу және метрология комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
2) "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
3) "Сауда комитеті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. Министрлік өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлік мемлекеттік мекеме ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, оның Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Елтаңбасы бейнеленген мөрлері және атауы қазақ және орыс тілдерінде жазылған мөртабандары, белгіленген үлгідегі бланкілері, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қазынашылық органдарында шоттары бар.
5. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
6. Министрліктің, егер заңнамаға сәйкес осыған уәкiлеттiк берілген болса, мемлекет атынан азаматтық-құқықтық қатынастардың тарапы болуға құқығы бар.
7. Министрлік өз құзыретінің мәселелері бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрлік басшысының бұйрықтарымен және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген басқа да актілермен ресімделетін шешімдер қабылдайды.
8. Министрліктің құрылымы мен штат санының лимиті Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бекітіледі.
9. Заңды тұлғаның орналасқан жері: Қазақстан Республикасы, 010000, Нұр-Сұлтан қаласы, Есіл ауданы, Мәңгілік Ел даңғылы, 8, "Министрліктер үйі" әкімшілік ғимараты, 7-кіреберіс.
10. Осы ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес республикалық бюджеттен жүзеге асырылады.
12. Министрлікке кәсіпкерлік субъектілерімен Министрліктің өкілеттіктері болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кіріс әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілсе, онда алынған кіріс, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше белгіленбесе, мемлекеттік бюджетке жіберіледі.

2) развития и продвижения экспорта несырьевых товаров и услуг;
3) развития и регулирования внутренней торговли, совершенствования торговой инфраструктуры, развития биржевой и электронной торговли;
4) защиты прав потребителей;
5) осуществления межотраслевой координации деятельности государственных органов в сферах защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации и обеспечения единства измерений, включая стратегические, контрольные, реализационные и регулятивные функции.
2. Министерство имеет ведомства:
1) республиканское государственное учреждение "Комитет технического регулирования и метрологии";
2) республиканское государственное учреждение "Комитет по защите прав потребителей";
3) республиканское государственное учреждение "Комитет торговли".
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати с изображением Государственного Герба Республики Казахстан и штампы со своим наименованием на казахском и русском языках, бланки установленного образца, счета в органах казначейства в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
6. Министерство имеет право выступать стороной гражданско-правовых отношений от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
7. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами руководителя Министерства и другими актами, предусмотренными законодательством Республики Казахстан.
8. Структура и лимит штатной численности Министерства утверждаются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
9. Местонахождение юридического лица: 010000, город Нур-Султан, Есильский район, проспект Мәңгілік Ел, 8, административное здание "Дом министерств", 7 подъезд.
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся полномочиями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то полученные доходы направляются в государственный бюджет, если иное не установлено законодательством Республики Казахстан.

2-тарау. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің міндеттері мен өкілеттіктері
13. Міндеттері:
1) сыртқы сауда қызметін дамыту мен реттеу, ішкі сауданы дамыту мен реттеу, электрондық және биржалық сауданы дамыту мен ілгерілету, шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің экспортын дамыту мен ілгерілету салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру;
2) халықаралық экономикалық интеграцияны реттеу;
3) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
4) халықаралық сауда-экономикалық қатынастарды дамыту және реттеу;
5) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды қамтамасыз ету;
6) Қазақстан Республикасының болу мемлекетімен және басқа елдермен сауда байланыстарын орнату жолымен сауда өкілдігі институтын дамыту;
7) техникалық реттеу, стандарттау, өлшем бірлігін қамтамасыз ету және сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу салаларындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыруға, іске асыруға және реттеуге қатысу;
8) өз құзыреті шегінде Министрлікке жүктелген өзге де міндеттерді жүзеге асыру;
14. Өкілеттіктері:
1) құқықтары:
заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан қажетті ақпарат пен материалдарды сұрату және алу;
Қазақстан Республикасының Президентіне және Үкіметіне Министрлік реттейтін салалардағы қызметті жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
Министрлік жанынан консультативтік-кеңесші органдар құру;
Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыру;
2) міндеттері:
өз құзыреті шегінде орындалуға міндетті нормативтік құқықтық актілер қабылдау;
Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде айқындалған тәртіппен, сондай-ақ тиісті мемлекеттік органдардың бірлескен актілері негізінде олармен келісу бойынша басқа мемлекеттік органдармен, коммерциялық емес және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
Қазақстан Республикасының заңнамасына, Қазақстан Республикасы Президентінің және Үкіметінің актілеріне сәйкес өзге де міндеттерді жүзеге асыру.
15. Функциялары:
1) Министрліктің құзыреті шегіндегі халықаралық ынтымақтастық;
2) Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде немесе Қазақстан Республикасының дербес шет мемлекеттермен сауда-экономикалық ынтымақтастық және еркін (преференциялық) сауда туралы келісімдер жасасуға қатысты келіссөздер жүргізу жөніндегі мемлекеттік органдардың қызметіне қатысу және оны үйлестіру;

Глава 2. Задачи и полномочия Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
13. Задачи:
1) формирование государственной политики в сферах развития и регулирования внешнеторговой деятельности, развития и регулирования внутренней торговли, развития и продвижения электронной и биржевой торговли, развития и продвижения экспорта несырьевых товаров и услуг;
2) регулирование международной экономической интеграции;
3) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов по обеспечению реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
4) развитие и регулирование международных торгово-экономических отношений;
5) обеспечение реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
6) развитие института торгового представительства путем установления торговых связей Республики Казахстан с государством пребывания и другими странами;
7) участие в формировании, реализации и регулировании государственной политики в сферах технического регулирования, стандартизации, обеспечения единства измерений и аккредитации в области оценки соответствия;
8) осуществление иных задач, возложенных на Министерство, в пределах своей компетенции.
14. Полномочия:
1) права:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц необходимую информацию и материалы;
вносить Президенту и Правительству Республики Казахстан предложения по совершенствованию деятельности в регулируемых Министерством сферах;
создавать консультативно-совещательные органы при Министерстве;
осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан;
2) обязанности:
принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
взаимодействовать с другими государственными органами, некоммерческими и международными организациями в порядке, определенном законодательными актами Республики Казахстан, а также на основании совместных актов соответствующих государственных органов по согласованию с ними;
осуществлять иные обязанности в соответствии с законодательством Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
15. Функции:
1) международное сотрудничество в пределах компетенции Министерства;
2) участие и координация деятельности государственных органов по проведению переговоров касательно заключения соглашений о торгово-экономическом сотрудничестве и свободной (преференциальной) торговле с иностранными государствами в рамках Евразийского экономического союза или самостоятельно Республикой Казахстан;

3) халықаралық және өңірлік ұйымдар шеңберінде, оның ішінде Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде сауда-экономикалық ынтымақтастықты дамыту жөніндегі мемлекеттік органдардың қызметіне қатысу және оны үйлестіру;
4) халықаралық сауда және экономикалық ұйымдармен және интеграциялық бірлестіктермен, шет мемлекеттермен, шет мемлекеттердің одақтарымен келіссөздерде Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан өкілдік ету;
5) Қазақстан Республикасының құқықтық актілерін, халықаралық шарттарын және олардың жобаларын Дүниежүзілік сауда ұйымының нормаларына және Дүниежүзілік сауда ұйымына кіру кезінде қабылданған Қазақстан Республикасының міндеттемелеріне сәйкестігі тұрғысынан қарау;
6) Дүниежүзілік сауда ұйымының жұмыс және консультациялық органдарымен, сондай-ақ Дүниежүзілік сауда ұйымының шеңберінде Қазақстан Республикасының міндеттемелерін қозғайтын мәселелер бойынша Дүниежүзілік сауда ұйымының мүшелерімен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
7) Дүниежүзілік сауда ұйымының Дауларды шешу жөніндегі органымен және Дүниежүзілік сауда ұйымының құқығы жөніндегі консультациялық орталықпен өзара іс-қимыл жасау;
8) Дүниежүзілік сауда ұйымының жұмыс органдарымен, мүшелерімен және байқаушыларымен өзара іс-қимыл мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіру;
9) Дүниежүзілік сауда ұйымы мәселелері жөніндегі ақпараттық орталықтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
10) Женевадағы Біріккен Ұлттар Ұйымы бөлімшесінің және басқа да халықаралық ұйымдардың жанындағы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының шетелдік мекемелеріндегі Қазақстан Республикасының Тұрақты Өкілдігіне іссапарға жіберілген Министрлік қызметкерлерінің қызметіне басшылық ету;
11) сыртқы сауда қызметін реттеудің кедендік-тарифтік, тарифтік емес, сауда және өтемақы шараларын қолдану, өзгерту немесе жою туралы ұсыныстарды қарау тәртібін айқындау;
12) сыртқы сауда қызметін кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану бойынша ұсыныстар әзірлеу және қорытындылар дайындау;
13) тарифтік квоталарды қолданудың орындылығы туралы қорытындылар дайындау;
14) тауарлардың жекелеген түрлерін әкелуге немесе әкетуге арналған тарифтік квоталарды белгілеу және бөлу әдісін, тәртібін, көлемін және олардың қолданылу мерзімін айқындау;
15) тарифтік квотаны бөлу тәртібіне сәйкес өз құзыреті шегінде сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында тарифтік квоталарды бөлу;
16) әкелінуіне немесе әкетілуіне қатысты тарифтік квоталар қолданылатын тауарларға кедендік баждардың квотаішілік мөлшерлемелерін және квотадан тыс мөлшерлемелерін Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес белгілеу;

3) участие и координация деятельности государственных органов по развитию торгово-экономического сотрудничества в рамках международных и региональных организаций, в том числе в рамках Евразийского экономического союза;
4) выступление от имени Правительства Республики Казахстан на переговорах с международными торгово-экономическими организациями и интеграционными объединениями, иностранными государствами, союзами иностранных государств;
5) рассмотрение правовых актов, международных договоров Республики Казахстан и их проектов на предмет соответствия нормам Всемирной торговой организации и обязательствам Республики Казахстан, принятых при вступлении во Всемирную торговую организацию;
6) осуществление взаимодействия с рабочими и консультативными органами Всемирной торговой организации, а также членами Всемирной торговой организации по вопросам, затрагивающим обязательства Республики Казахстан в рамках Всемирной торговой организации;
7) взаимодействие с Органом по разрешению споров Всемирной торговой организации и Консультационным центром по праву Всемирной торговой организации;
8) координация работы государственных органов по вопросам взаимодействия с рабочими органами, членами и наблюдателями Всемирной торговой организации;
9) обеспечение функционирования Информационного центра по вопросам Всемирной торговой организации;
10) руководство деятельностью сотрудников Министерства, командированных в Постоянное представительство Республики Казахстан при отделении Организации Объединенных Наций и других международных организациях в Женеве, а также в заграничных учреждениях Республики Казахстан;
11) определение порядка рассмотрения предложений о применении, изменении или отмене таможенно-тарифных, нетарифных, торговых и компенсирующих мер регулирования внешнеторговой деятельности;
12) разработка предложений и подготовка заключений по применению мер таможенно-тарифного и нетарифного регулирования внешнеторговой деятельности;
13) подготовка заключений о целесообразности применения тарифных квот;
14) установление тарифных квот на ввоз или вывоз отдельных видов товаров и определение метода, порядка распределения, объема и срока их действия;
15) распределение тарифных квот между участниками внешнеторговой деятельности в пределах своей компетенции в соответствии с порядком распределения тарифной квоты;
16) установление в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, внутриквотных ставок и внеквотных ставок таможенных пошлин на товары, в отношении ввоза или вывоза которых применяются тарифные квоты;

17) тарифтік квоталар шеңберінде Қазақстан Республикасының аумағына тауарларды әкелу немесе одан әкету кезінде экспортқа және (немесе) импортқа лицензиялар беру;
18) Қазақстан Республикасынан әкетілетін тауарларға қатысты тарифтік жеңілдік беру туралы шешім қабылдау;
19) тарифтік емес реттеу шараларын енгізу бойынша тәртіпті айқындау;
20) орталық мемлекеттік органдардың ұсыныстары негізінде елеулі маңызы бар тауарлар тізбесін айқындау;
21) жекелеген тауарларды әкетуді және (немесе) әкелуді сандық жағынан шектеулерді (квоталарды) сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында бөлуді, квоталар мөлшерін және оның қолданылу мерзімін келісу;
22) квоталарды бөлу тәртібін келісу;
23) үшінші тараптан келетін тауарлардың импортына қатысты сауда шараларын үшінші тараптың Қазақстан Республикасынан шығатын тауарларға қатысты қолдануы алдында жүргізілген тергеп-тексерулер шеңберінде мемлекеттік органдардан және ұйымнан алынған, оның ішінде құпия ақпаратты үшінші тараптың заңнамасында айқындалған тиісті ақпараттық жүйеге жүктеу арқылы беру жағдайларын қоспағанда, оны сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган арқылы үшінші тараптың құзыретті органдарына беруді жүзеге асыру;
24) Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге қатысты өтемақы шарасын қолданудың орындылығы туралы қорытынды дайындау мақсатында және Қазақстан Республикасынан шығатын тауарларға қатысты Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің өтемақы шарасын қолдануы алдындағы тергеп-тексерулер шеңберінде мемлекеттік органдардан және ұйымнан алынған, оның ішінде құпия ақпаратты сыртқы саяси қызметті жүзеге асыратын уәкілетті мемлекеттік орган арқылы Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттің құзыретті органдарына беруді жүзеге асыру;
25) Қазақстан Республикасының Дүниежүзілік сауда ұйымына мүшелігі жағдайларындағы міндеттемелері шеңберінде мемлекеттік реттеу шараларын қолданудың бүкпесіздігін қамтамасыз ету жөніндегі жұмысты үйлестіруді жүзеге асыру;
26) халықаралық және республикалық маңызды мәртебесі бар көрмелер мен жәрмеңкелерді өткізу тұжырымдамасын келісу;
27) мемлекеттік қорғаныстық тапсырыс және "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының Заңы шеңберіндегі сатып алуды қоспағанда, мүдделі мемлекеттік келісу бойынша Қарулы Күштердің, басқа да әскерлер мен әскери құралымдардың әскери қызметшілерінің, құқық қорғау, арнаулы мемлекеттік органдар қызметкерлерінің әскери немесе арнаулы нысанды, нысанды киім-кешегінің заттарына, айырым белгiлерiне жататын тауарлар тізбесін бекіту;

17) выдача лицензий на экспорт и (или) импорт при ввозе или вывозе товаров на территорию Республики Казахстан в рамках тарифных квот;
18) принятие решения о предоставлении тарифной льготы в отношении вывозимых из Республики Казахстан товаров;
19) определение порядка по введению мер нетарифного регулирования;
20) определение перечня существенно важных товаров на основании предложений центральных государственных органов;
21) согласование распределения количественных ограничений (квот) вывоза и (или) ввоза отдельных товаров между участниками внешнеторговой деятельности, размера квот и срока их действия;
22) согласование порядка распределения квот;
23) осуществление передачи информации в рамках расследований, предшествующих применению торговых мер в отношении импорта товаров из третьей стороны, третьей стороной в отношении товаров, происходящих из Республики Казахстан, полученной от государственных органов и организаций, в том числе конфиденциальной, компетентным органам третьей стороны через уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность, за исключением случаев ее передачи путем загрузки в соответствующую информационную систему, определенную законодательством третьей стороны;
24) осуществление передачи компетентным органам государства-члена Евразийского экономического союза информации в рамках расследований в целях подготовки заключения о целесообразности применения компенсирующей меры по отношению к государствам-членам Евразийского экономического союза и предшествующих применению компенсирующей меры государством-членом Евразийского экономического союза в отношении товаров, происходящих из Республики Казахстан, полученной от государственных органов и организаций, в том числе конфиденциальной, через уполномоченный государственный орган, осуществляющий внешнеполитическую деятельность;
25) осуществление координации работы по обеспечению прозрачности применения мер государственного регулирования в рамках обязательств Республики Казахстан в условиях членства во Всемирной торговой организации;
26) согласование концепции проведения выставок и ярмарок, носящих статус международного и республиканского значения;
27) утверждение перечня товаров, относящихся к предметам военной или специальной формы, форменной одежды, знаков различия военнослужащих Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований, сотрудников правоохранительных, специальных государственных органов по согласованию с заинтересованными государственными органами, за исключением закупок в рамках государственного оборонного заказа и Закона Республики Казахстан "О государственных закупках";

28) тарифтік преференциялар беру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
29) тарифтік жеңілдіктер беру қағидалары мен шарттарын, сондай-ақ өздеріне қатысты тарифтік жеңілдік берілетін тауарлардың тізбесін бекіту;
30) сауда шаралары мәселелері бойынша ұсыныстарды қалыптастыру және Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісу;
31) сауда шаралары мәселелері бойынша тергеп-тексеру жүргізетін үшінші тараптың құзыретті органымен өзара іс-қимыл жасау;
32) сауда шараларын қолдану мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіру;
33) стандарттау, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу, техникалық реттеу, өлшем бірлігі салаларында тауарларды таңбалау және қадағалап отыру мәселелері бойынша мемлекеттік саясатты іске асыру;
34) Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу туралы заңнамасын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
35) мемлекеттік сауда саясатын қалыптастыру;
36) тергеп-тексеруді жүргізетін органмен арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
37) тергеп-тексеруді жүргізетін органға арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану алдындағы тергеп-тексеруге бастама жасау жөнінде ұсыныстар енгізу;
38) Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шараларын қолдану мәселелері бойынша жұмысын үйлестіру;
39) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша ұсыныстарды қалыптастыру және Қазақстан Республикасының мүдделі мемлекеттік органдарымен келісу;
40) арнайы қорғау, демпингке қарсы және өтемақы шаралары мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
41) басқа елдердің ресми органдарымен және халықаралық ұйымдармен өзара іс-қимыл жасау;
42) сыртқы сауда қызметін кедендік-тарифтік және тарифтік емес реттеу шараларын қолдану;
43) мемлекеттік органдар мен ұйымдардың, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық кәсіпкерлер палатасының Еуразиялық экономикалық комиссиямен Қазақстан Республикасының Еуразиялық экономикалық одаққа қатысуы мәселелері бойынша өзара іс-қимылын үйлестіру;
44) Еуразиялық экономикалық комиссия қызметкерлерінің бос лауазымдарына орналасуға кандидаттарды біліктілік іріктеу тәртібін айқындау;
45) өтемақы шарасын қолданудың орындылығы туралы қорытынды дайындау мақсатында тергеп-тексеру жүргізу;

28) разработка предложений по предоставлению тарифных преференций;
29) утверждение правил и условий предоставления тарифных льгот, а также перечня товаров, в отношении которых предоставляется тарифная льгота;
30) формирование и согласование с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан предложений по вопросам торговых мер;
31) взаимодействие с компетентным органом третьей стороны, проводящим расследования, по вопросам торговых мер;
32) координирование работы государственных органов по вопросам применения торговых мер;
33) реализация государственной политики по вопросам маркировки и прослеживаемости товаров, в сферах стандартизации, защиты прав потребителей, аккредитации в области оценки соответствия, технического регулирования, единства измерений;
34) разработка предложений по совершенствованию законодательства Республики Казахстан о регулировании торговой деятельности;
35) формирование государственной торговой политики;
36) взаимодействие с органом, проводящим расследования, по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
37) внесение в орган, проводящий расследования, предложения по инициированию расследований, предшествующих применению специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
38) координирование работы государственных органов Республики Казахстан по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
39) формирование и согласование с заинтересованными государственными органами Республики Казахстан предложения по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
40) разработка нормативных правовых актов по вопросам специальных защитных, антидемпинговых и компенсационных мер;
41) взаимодействие с официальными органами других стран и международными организациями;
42) принятие мер таможенно-тарифного и нетарифного регулирования внешнеторговой деятельности;
43) координация взаимодействия государственных органов и организаций, государственных органов, непосредственно подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан, субъектов квазигосударственного сектора, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан с Евразийской экономической комиссией по вопросам участия Республики Казахстан в Евразийском экономическом союзе;
44) определение порядка квалификационного отбора кандидатов на занятие вакантных должностей сотрудников Евразийской экономической комиссии;
45) проведение расследований в целях подготовки заключения о целесообразности применения компенсирующей меры;

46) өтемақы шаралары мәселелері бойынша мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау;
47) халықаралық сауда ынтымақтастығы бойынша мемлекеттік органдардың жұмысын үйлестіру, халықаралық ұйымдармен және интеграциялық бірлестіктермен өзара іс-қимыл жасау;
48) Қазақстан Республикасының шет мемлекеттермен өзара іс-қимыл жасауы және сауда ынтымақтастығын тереңдету;
49) тауарлардың экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алу және қайта ресімдеу үшін өтініштердің нысандарын, лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның нысандарын әзірлеу және бекіту;
50) өз құзыреті шегінде шикізаттық емес экспортты дамытуды және ілгерілетуді жүзеге асыру;
51) Қазақстан Республикасы салалық мемлекеттік органдарының шикізаттық емес экспортты дамыту және ілгерілету мәселелері бойынша жұмысын үйлестіру;
52) өз құзыреті шегінде шикізаттық емес экспортты ілгерілету мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
53) Қазақстан Республикасының халықаралық міндеттемелерін ескере отырып, өз құзыреті шегінде экспортты ілгерілету жөніндегі шараларды әзірлеу және бекіту;
54) индустриялық-инновациялық қызмет субъектілерінің отандық өңделген тауарларды, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
55) сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін отандық өңделген тауарлардың, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің тізбесін әзірлеу және бекіту;
56) Еуразиялық экономикалық одақ шеңберінде Қазақстан Республикасының қатысуы бойынша мемлекеттік саясатты қалыптастыру және мемлекеттік органдардың қызметін үйлестіру бойынша ұсыныстар әзірлеу;
57) Қазақстан Республикасының құқықтық актілерін, халықаралық шарттарын және олардың жобаларын "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" 2014 жылғы 14 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың нормаларына сәйкестігі тұрғысынан қарау және келісу;
58) қолданылып жүрген және жоспарланатын субсидиялар туралы хабарламаларды дайындау және Еуразиялық экономикалық комиссия мен Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттерге жіберу;
59) Қазақстан Республикасында, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одақ елдерінде берілетін және беруге жоспарланатын субсидиялардың "Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартты ратификациялау туралы" 2014 жылғы 14 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңымен ратификацияланған 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шарттың ережелеріне сәйкестігі туралы тергеп-тексерулер жүргізу;

46) взаимодействие с государственными органами по вопросам компенсирующих мер;
47) координация работы государственных органов по международному торговому сотрудничеству, взаимодействие с международными организациями и интеграционными объединениями;
48) взаимодействие и углубление торгового сотрудничества Республики Казахстан с иностранными государствами;
49) разработка и утверждение квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, форм заявлений для получения и переоформления лицензии и (или) приложения к лицензии, формы лицензии и (или) приложения к лицензии;
50) осуществление в пределах своей компетенции развития и продвижения несырьевого экспорта;
51) координация работы отраслевых государственных органов Республики Казахстан по вопросам развития и продвижения несырьевого экспорта;
52) разработка и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых актов по вопросам продвижения несырьевого экспорта;
53) разработка и утверждение в пределах своей компетенции мер по продвижению экспорта с учетом международных обязательств Республики Казахстан;
54) разработка и утверждение правил возмещения части затрат субъектов индустриально-инновационной деятельности по продвижению отечественных обработанных товаров, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки;
55) разработка и утверждение перечня отечественных обработанных товаров, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки;
56) выработка предложений по формированию государственной политики и координация деятельности государственных органов по участию Республики Казахстан в рамках Евразийского экономического союза;
57) рассмотрение и согласование правовых актов, международных договоров Республики Казахстан и их проектов на предмет соответствия нормам Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 14 октября 2014 года "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе";
58) подготовка и направление уведомлений о действующих и планируемых субсидиях в Евразийскую экономическую комиссию и государства-члены Евразийского экономического союза;
59) проведение расследований о соответствии субсидий, предоставляемых и планируемых к предоставлению в Республике Казахстан, а также странах Евразийского экономического союза, положениям Договора о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года, ратифицированного Законом Республики Казахстан от 14 октября 2014 года "О ратификации Договора о Евразийском экономическом союзе";

60) Қазақстан Республикасының сауда қызметін реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерін әзірлеу және бекіту;
61) облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, ауданның, облыстық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органдарының ұсыныстарын ескере отырып, халықтың сауда алаңымен қамтамасыз етілуінің ең төмен нормативтерін әзірлеу және бекіту;
62) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін және оларға шекті жол берілетін бөлшек сауда бағаларының мөлшерін белгілеу тәртібін әзірлеу және бекіту;
63) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына бөлшек сауда бағаларының шекті мәндерін айқындау мақсатында макроэкономикалық талдау жүргізу;
64) ішкі сауда қағидаларын бекіту;
65) сауда инфрақұрылымын дамыту бойынша ұсыныстар әзірлеу;
66) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп, тауарларға баға мониторингін жүргізу және нарыққа реттеушілік әсер ету орынды болатын баға деңгейіне қол жеткізген жағдайда мемлекеттік резерв саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша сауда қызметінің субъектілерін – шығарылатын материалдық құндылықтарды алушыларды, оның көлемін, бағасын және сауда үстемесінің мөлшерін көрсете отырып, нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару қажеттілігі туралы Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныс енгізу;
67) бөлшек саудада азық-түлік тауарларының табиғи кему нормаларын әзірлеу және бекіту;
68) стационарлық сауда объектілерінің түрлері мен оларға қойылатын талаптарды бекіту;
69) тауар биржаларының қызметін мемлекеттік реттеу;
70) биржалық тауарлардың тізбесін бекіту, оған өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізу;
71) мемлекеттік қызметтер көрсету;
72) техникалық регламенттер талаптарына сәйкес келмейтін және жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне, адам өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға қатер төндіретін алып қойылған өнімді жою не кәдеге жарату немесе қайта өңдеу бойынша талаптарды белгілеу;
73) тауар биржасында халықаралық биржалық сауда-саттықтарды дамыту үшін жағдайлар жасау;
74) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен жекелеген тауарлардың экспортын және (немесе) импортын лицензиялауды жүзеге асыру;
75) құзыреті шегінде тауарлардың жекелеген түрлерін импорттауға және (немесе) экспорттауға рұқсаттар беру;
76) тауарлар импорты саласында берілген лицензиялар мен рұқсаттардың деректер базасын жүргізу;
77) тиісті саладағы (аядағы) өзін-өзі реттейтін ұйымдардың тізілімін жүргізу;

60) разработка и утверждение нормативных правовых актов Республики Казахстан в области регулирования торговой деятельности;
61) разработка и утверждение минимальных нормативов обеспеченности населения торговой площадью с учетом предложений местных исполнительных органов области, городов республиканского значения, столицы, района, города областного значения;
62) разработка и утверждение порядка установления пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары и размера предельно допустимых розничных цен на них;
63) проведение макроэкономического анализа в целях определения пороговых значений розничных цен на социально значимые продовольственные товары;
64) утверждение правил внутренней торговли;
65) выработка предложений по развитию торговой инфраструктуры;
66) совместно с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса проведение мониторинга цен на товары и, в случае достижения уровня цен, при котором целесообразно оказание регулирующего воздействия на рынок, по согласованию с уполномоченным органом в области государственного резерва внесение в Правительство Республики Казахстан предложения о необходимости выпуска материальных ценностей из государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок с указанием субъектов торговой деятельности – получателей, объема, цены и размера торговой надбавки выпускаемых материальных ценностей;
67) разработка и утверждение нормы естественной убыли продовольственных товаров в розничной торговле;
68) утверждение видов и требований к стационарным торговым объектам;
69) государственное регулирование деятельности товарных бирж;
70) утверждение перечня биржевых товаров, внесение в него изменений и (или) дополнений;
71) оказание государственных услуг;
72) установление требований по уничтожению либо утилизации или переработке изъятой продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов и представляющей угрозу правам и законным интересам физических и юридических лиц, жизни и здоровью человека, окружающей среде;
73) создание условий для развития международных биржевых торгов на товарной бирже;
74) осуществление лицензирования экспорта и (или) импорта отдельных товаров в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
75) выдача разрешений на импорт и (или) экспорт отдельных видов товаров в пределах компетенции;
76) ведение базы данных выданных лицензий и разрешений в сфере импорта товаров;
77) ведение реестра саморегулируемых организаций в соответствующей сфере (отрасли);

78) коммерциялық немесе Қазақстан Республикасының заңымен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын мәліметтерді қоспағанда, тауар биржаларының қызметі және биржалық сауда мәселелері бойынша ақпаратты жариялау;
79) сауда қызметін дамыту, сондай-ақ тауарларды өндіру және сату үшін қолайлы жағдайлар жасау жөнінде ұсыныстар әзірлеу;
80) биржалық сауданың үлгілік қағидаларын бекіту;
81) тауар биржаларының қызметін реттеу саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
82) тауар биржаларының қызметіне қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін әзірлеу және бекіту;
83) тауар биржаларының электрондық сауда жүйесіне қойылатын міндетті талаптарды әзірлеу және бекіту;
84) кепілдік беру және сақтандыру қорларын қалыптастыру және пайдалану қағидаларын әзірлеу және бекіту;
85) тауар биржасы клирингтік орталығының аппараттық-бағдарламалық кешеніне қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
86) биржалық мәмілелер бойынша клирингтік қызметті жүзеге асыру тәртібін айқындау;
87) тауар биржалары саласындағы өзін-өзі реттейтін ұйымдардың қағидалары мен стандарттарын келісу;
88) тауар биржасында брокерлерді және (немесе) дилерлерді аккредиттеу қағидаларын келісу;
89) мемлекеттік қызметтер көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
90) электрондық сауда саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және оларды мүдделі мемлекеттік органдармен және ұйымдармен келісуді қамтамасыз ету;
91) Қазақстан Республикасында электрондық сауданы дамытуға және ілгерілетуге жәрдемдесу;
92) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша көтерме-тарату орталықтарына қойылатын талаптарды әзірлеу және бекіту;
93) таңбалауға және қадағалап отыруға жататын тауарлардың тізбесін қалыптастыруға байланысты нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
94) Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, республикалық және халықаралық көрмелер мен жәрмеңкелер өткізуге бастама жасау, қатысу және оларды ұйымдастыру;
95) Қазақстан Республикасының шетелдегі сауда өкілдіктерінің қызметін үйлестіру және қаржылық және кадрлық қамтамасыз етілуін бақылау;
96) Қазақстан Республикасының ішкі нарығын қорғау бойынша шаралар қабылдау;
97) тоқсан сайын тауардың шығарылуы туралы сертификат беруге уәкілеттік берілген ұйым беретін тауардың шығарылуы туралы берілген сертификаттар жөніндегі ақпаратты талдау арқылы мониторингті, сондай-ақ ішкі айналымға арналған тауардың шығарылуы туралы сертификат беруге мониторингті жүзеге асыру, уәкілетті органның (ұйымның) Еуразиялық экономикалық одақ тауарының және (немесе) шетел тауарының мәртебесін айқындауы;

78) публикация информации по вопросам деятельности товарных бирж и биржевой торговли, за исключением сведений, составляющих коммерческую или иную охраняемую законом Республики Казахстан тайну;
79) разработка предложений по развитию торговой деятельности, а также созданию благоприятных условий для производства и продажи товаров;
80) утверждение типовых правил биржевой торговли;
81) разработка и утверждение нормативных правовых актов в сфере регулирования деятельности товарных бирж;
82) разработка и утверждение квалификационных требований и перечня документов, подтверждающих соответствие им, к деятельности товарных бирж;
83) разработка и утверждение обязательных требований к электронной торговой системе товарных бирж;
84) разработка и утверждение правил формирования и использования гарантийного и страхового фондов;
85) разработка и утверждение требований к аппаратно-программному комплексу клирингового центра товарной биржи;
86) определение порядка осуществления клиринговой деятельности по биржевым сделкам;
87) согласование правил и стандартов саморегулируемых организаций в сфере товарных бирж;
88) согласование правил аккредитации брокеров и (или) дилеров в товарной бирже;
89) разработка и утверждение подзаконных нормативных правовых актов, определяющих порядок оказания государственных услуг;
90) разработка нормативных правовых актов в сфере электронной торговли и обеспечение их согласования с заинтересованными государственными органами и организациями;
91) содействие развитию и продвижению электронной торговли в Республике Казахстан;
92) разработка и утверждение требований к оптово-распределительным центрам по согласованию с уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса;
93) разработка нормативных правовых актов, связанных с формированием перечня товаров, подлежащих маркировке и прослеживаемости;
94) инициирование, участие и организация совместно с Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан проведения республиканских и международных выставок и ярмарок;
95) координация деятельности и контроль за финансовым и кадровым обеспечением торговых представительств Республики Казахстан за рубежом;
96) принятие мер по защите внутреннего рынка Республики Казахстан;
97) осуществление мониторинга посредством анализа информации по выданным сертификатам о происхождении товара, представляемой ежеквартально организацией, уполномоченной на выдачу сертификата о происхождении товара, а также мониторинга выдачи сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, определение статуса товара Евразийского экономического союза и (или) иностранного товара уполномоченным органом (организацией);

98) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу және бекіту;
99) тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің тізбесін әзірлеу және бекіту;
100) Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін қалыптастыру, жүргізу және пайдалану жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
101) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорын қалыптастыру, жүргізу және сүйемелдеу, сондай-ақ нормативтік техникалық құжаттардың, ресми басылымдардың көшірмелерін тарату тәртібін айқындау;
102) стандарттау жөніндегі ұлттық органды айқындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыным беру;
103) мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың стандарттау саласындағы қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
104) сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын рұқсат беру талаптарын, оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, сондай-ақ рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша сәйкестікті растау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттардың қолданысын ұзарту қағидаларын әзірлеу және бекіту;
105) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), техникалық-экономикалық ақпараттың ұлттық сыныптауыштарын және стандарттау жөніндегі ұсынымдарды әзірлеу, келісу, сараптау, бекіту, тіркеу, есепке алу, өзгерту, қайта қарау, күшін жою және қолданысқа енгізу тәртібін айқындау;
106) халықаралық, өңірлік стандарттарды және шет мемлекеттер стандарттарын, стандарттау жөніндегі халықаралық ұйымдардың техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі өңірлік ұйымдардың стандарттау жөніндегі қағидалары мен ұсынымдарын, техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, шет мемлекеттердің стандарттау жөніндегі қағидаларын, нормалары мен ұсынымдарын қолдану тәртібін айқындау;
107) ұлттық, мемлекетаралық стандарттарды және ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын нормативтік құқықтық актілерде қолдану тәртібін айқындау;
108) ұлттық стандарттау жоспарын әзірлеу тәртібін айқындау;
109) техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарының депозитарийін құру және жүргізу тәртібін айқындау;
110) техникалық регламенттерді әзірлеу, сараптау, қабылдау, өзгерту және олардың күшін жою қағидаларын әзірлеу және бекіту;
111) тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау, тауардың шығарылуы туралы сертификат беру және оның күшін жою, сондай-ақ тауардың шығарылған елін айқындау жөніндегі сертификаттың нысанын белгілеу жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;

98) разработка и утверждение нормативных правовых актов в сфере защиты прав потребителей;
99) разработка и утверждение перечня субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;
100) разработка и утверждение правил по формированию, ведению и использованию Единой информационной системы защиты прав потребителей;
101) определение порядка формирования, ведения и сопровождения единого государственного фонда нормативных технических документов, а также распространения копий нормативных технических документов, официальных изданий;
102) подача представления в Правительство Республики Казахстан для определения национального органа по стандартизации;
103) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в сфере стандартизации;
104) разработка и утверждение разрешительных требований к экспертам-аудиторам по подтверждению соответствия, перечня документов, подтверждающих соответствие им, а также правил аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по подтверждению соответствия по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации;
105) определение порядка разработки, согласования, экспертизы, утверждения, регистрации, учета, изменения, пересмотра, отмены и введения в действие национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации и рекомендаций по стандартизации;
106) определение порядка применения международных, региональных стандартов и стандартов иностранных государств, классификаторов технико-экономической информации международных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил и рекомендаций по стандартизации региональных организаций по стандартизации, классификаторов технико-экономической информации, правил, норм и рекомендаций по стандартизации иностранных государств;
107) определение порядка применения национальных, межгосударственных стандартов и национальных классификаторов технико-экономической информации в нормативных правовых актах;
108) определение порядка разработки национального плана стандартизации;
109) определение порядка создания и ведения депозитария классификаторов технико-экономической информации;
110) разработка и утверждение правил разработки, экспертизы, принятия, изменения и отмены технических регламентов;
111) разработка и утверждение правил по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия, а также установлению формы сертификата по определению страны происхождения товара;

112) техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді кері қайтарып алу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
113) сәйкестікті бағалау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
114) өлшем құралдарын салыстырып тексерушілерді аттестаттаудан, қайта аттестаттаудан өткізу және олардың сертификаттарын кері қайтарып алу тәртібін, сондай-ақ оларға қойылатын біліктілік талаптарын айқындау;
115) мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықты айқындау үшін Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыным беру;
116) шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын және аккредиттеу субъектілері шама бірліктерінің эталондарын жасау, бекіту, сақтау, қолдану және салыстыру тәртібін айқындау;
117) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау тәртібін айқындау;
118) өлшемдерді орындау әдістемелерін және өлшемдерді орындаудың референттік әдістемелерін әзірлеу, метрологиялық аттестаттау, бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу тәртібін айқындау;
119) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы нормативтік құқықтық актілерге, техникалық регламенттерге, сондай-ақ мемлекетаралық және ұлттық стандарттарға метрологиялық сараптама жүргізу тәртібін айқындау;
120) өлшем құралдарын салыстырып тексеру әдістемелерін әзірлеу, бекіту, өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу және қолдану тәртібін айқындау;
121) өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімін жүргізу тәртібін айқындау;
122) мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдердің тізбелерін қалыптастыру тәртібін және оларға қойылатын метрологиялық талаптарды айқындау;
123) мемлекеттік органдармен бірлесіп, мемлекеттік реттеуге жатқызылатын өлшемдерге қойылатын метрологиялық талаптарды белгілеу;
124) өлшем құралдарына тексеру жүргізу және өлшем құралдарын тексерудің мерзімділігін белгілеу тәртібін айқындау;
125) өлшем құралдарының типін бекіту, типін бекіту мақсаттары үшін сынау, оларды метрологиялық аттестаттау және типін бекіту белгісінің нысанын белгілеу тәртібін айқындау;
126) аккредиттеу кезінде аккредиттеу субъектілері мен заңды тұлғалар үшін өлшемдердің метрологиялық қадағаланып отыруын қамтамасыз ету тәртібін айқындау;
127) стандартты үлгінің типін бекіту және өлшем бірлігін қамтамасыз етудің мемлекеттік жүйесінің тізілімінде тіркеу тәртібін айқындау;
128) мемлекеттік органдардың, жеке және заңды тұлғалардың өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
129) өлшем құралдарының типін бекіту және өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы сертификаттардың нысандарын бекіту;

112) разработка и утверждение правил отзыва продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов;
113) разработка и утверждение правил оценки соответствия;
114) определение порядка проведения аттестации, переаттестации и отзыва сертификатов поверителей средств измерений, а также квалификационных требований к ним;
115) подача представления в Правительство Республики Казахстан для определения государственного научного метрологического центра;
116) определение порядка создания, утверждения, хранения, применения и сличения государственных эталонов единиц величин и эталонов единиц величин субъектов аккредитации;
117) определение порядка повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений;
118) определение порядка разработки, метрологической аттестации, утверждения и регистрации методик выполнения измерений и референтных методик выполнения измерений в реестре государственной системы обеспечения единства измерений;
119) определение порядка проведения метрологической экспертизы нормативных правовых актов, технических регламентов, а также межгосударственных и национальных стандартов в области обеспечения единства измерений;
120) определение порядка разработки, утверждения, регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений и применения методик поверки средств измерений;
121) определение порядка ведения реестра государственной системы обеспечения единства измерений;
122) определение порядка формирования перечней измерений и метрологических требований к ним, относящихся к государственному регулированию;
123) установление метрологических требований к измерениям, относящимся к государственному регулированию, совместно с государственными органами;
124) определение порядка проведения поверки средств измерений и установления периодичности поверки средств измерений;
125) определение порядка утверждения типа, испытаний для целей утверждения типа, метрологической аттестации средств измерений и установления формы знака утверждения типа;
126) определение порядка обеспечения метрологической прослеживаемости измерений для субъектов аккредитации и юридических лиц при аккредитации;
127) определение порядка утверждения типа и регистрации в реестре государственной системы обеспечения единства измерений стандартного образца;
128) осуществление координации деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в области обеспечения единства измерений;
129) утверждение форм сертификатов об утверждении типа средств измерений и о поверке средств измерений;

130) салыстырып тексеру таңбаларын дайындау, сақтау және қолдану тәртібін айқындау;
131) сәйкестікті растау жөніндегі органдар үшін сәйкестікті бағалау саласында қағаз және электрондық жеткізгіштердегі аккредиттеу саласында мәлімделетін аккредиттеу өтінімінің, сынақ, салыстырып тексеру, калибрлеу зертханаларына (орталықтарына), метрологиялық аттестаттауды жүзеге асыратын заңды тұлғаларға арналған паспорттың, өлшемдерді орындау әдістемелерінің, сәйкестікті бағалау жөніндегі жұмыстарды орындайтын персонал туралы мәліметтердің нысанын бекіту;
132) сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу алдындағы және аккредиттеуден кейінгі үлгілік шарттарды бекіту;
133) техникалық регламенттерді әзірлеу және бекіту;
134) стандарттау жөніндегі техникалық комитеттерді құру, олардың жұмыс істеуі және тарату тәртібін айқындау;
135) көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды бекіту және тіркеу жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
136) көлік құралының типін мақұлдауларды, шасси типін мақұлдауларды ресімдеудің дұрыстығын және негізділігін тексеру жөніндегі қағидаларды әзірлеу және бекіту;
137) әкелу немесе әкету кедендiк бажы қолданылатын тауарлар тiзбесiн, мөлшерлемелер көлемiн және олардың қолданылу мерзiмiн, сондай-ақ қажет болған кезде оларды есептеу тәртібін бекiту;
138) көлік құралдарын жасаушыларға халықаралық сәйкестендіру кодтарын беру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
139) көлік құралын жасаушыға халықаралық сәйкестендіру кодын беру туралы куәліктің нысанын әзірлеу және бекіту;
140) рұқсаттар және хабарламалар саласындағы уәкілетті органмен және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларға қойылатын талаптарды, оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, сондай-ақ тауардың шығарылған елін, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі сарапшы-аудиторларды аттестаттау, аттестаттарының қолданысын ұзарту тәртібін бекіту;
141) шет мемлекеттердің сәйкестік сертификаттарын, сынақ хаттамаларын, сәйкестік белгілерін және сәйкестікті бағалау туралы өзге де құжаттарды тану тәртібін айқындау;
142) өз құзыреті шегінде ұлттық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi іс-шараларды жоспарлау және өткiзу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымдардың қызметiне басшылық ету;
143) ұлттық қауіпсіздік жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу;
144) ұлттық қауiпсiздiк саласындағы заңдар мен өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң сақталуын қамтамасыз ету;

130) определение порядка изготовления, хранения и применения поверительных клейм;
131) утверждение в области оценки соответствия формы заявки на аккредитацию, заявляемой в области аккредитации, на бумажном и электронном носителях, паспорта для испытательных, поверочных, калибровочных лабораторий (центров), юридических лиц, осуществляющих метрологическую аттестацию, методик выполнения измерений, сведений о персонале, выполняющем работы по оценке соответствия, для органов по подтверждению соответствия;
132) утверждение типовых предаккредитационных и постаккредитационных договоров в области оценки соответствия;
133) разработка и утверждение технических регламентов;
134) определение порядка создания, работы и ликвидации технических комитетов по стандартизации;
135) разработка и утверждение правил по утверждению и регистрации одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси;
136) разработка и утверждение правил по проверке правильности и обоснованности оформления одобрений типа транспортного средства, одобрений типа шасси;
137) утверждение перечня товаров, в отношении которых применяются ввозные или вывозные таможенные пошлины, размеры ставок и срока их действия, а также при необходимости порядка их расчета;
138) разработка и утверждение правил присвоения международных идентификационных кодов изготовителям транспортных средств;
139) разработка и утверждение формы свидетельства о присвоении международного идентификационного кода изготовителю транспортного средства;
140) утверждение требований к экспертам-аудиторам по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, перечня документов, подтверждающих соответствие им, а также порядка аттестации, продления действия аттестатов экспертов-аудиторов по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара по согласованию с уполномоченным органом в сфере разрешений и уведомлений и уполномоченным органом в сфере информатизации;
141) определение порядка признания сертификатов соответствия иностранных государств, протоколов испытаний, знаков соответствия и иных документов об оценке соответствия;
142) руководство в пределах своей компетенции деятельностью подведомственных организаций по планированию и проведению мероприятий по обеспечению национальной безопасности;
143) внесение предложений по совершенствованию системы национальной безопасности;
144) обеспечение соблюдения законов и иных нормативных правовых актов в области национальной безопасности;

145) мемлекеттік құпияларды қорғау саласындағы заңнаманы сақтай отырып, ұлттық қауіпсіздіктің жай-күйі және оны қамтамасыз ету бойынша қабылданатын шаралар туралы халықты хабардар ету, насихаттау және қарсы насихаттау қызметін жүргізу;
146) іс-әрекеттерi (немесе әрекетсiздiгi) Қазақстан Республикасының ұлттық мүдделерінiң бұзылуына, ұлттық қауiпсiздiгiне қауіп төнуіне әкеп соғатын лауазымды адамдарды, мемлекеттiк қызметшiлердi тиiсті жауаптылыққа тарту;
147) құпияландырылуға жататын мәліметтердің ведомостволық тізбесін әзірлеу;
148) Министрлік, оның ішінде ведомстволық бағынысты ұйымдар әзірлеген мемлекеттік құпиялардың Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес қорғалуын қамтамасыз ету;
149) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді жария етудің немесе жоғалтудың салдарынан Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне немесе мемлекеттік органдар мен ұйымдардың мүдделеріне келтірілген немесе келтірілуі мүмкін зиянның мөлшерін айқындау тәртібін әзірлеуге қатысу;
150) басқа мемлекеттік органдар мен ұйымдар берген мемлекеттік құпиялар болып табылатын мәліметтердің, сондай-ақ өздері құпияландырған мәліметтердің қорғалуын қамтамасыз ету;
151) мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді пайдалана отырып, жұмыстар жүргізуге белгіленген тәртіппен рұқсат алу;
152) өз құзыреті шегінде мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерге рұқсат берілетін азаматтарға қатысты тексеру шараларын жүргізуді қамтамасыз ету;
153) нормативтік техникалық құжаттардың бірыңғай мемлекеттік қорының жұмысын ұйымдастыру және үйлестіру;
154) оқу орталықтарына қойылатын талаптарды, оларды техникалық реттеу тізіліміне енгізу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
155) тауардың шығарылуы туралы сертификаттарды берудің негізділігін, олардағы мәліметтердің анықтығын және дайындаушылардың тауарды шығарған елді, Еуразиялық экономикалық одақ тауарының немесе шетел тауарының мәртебесін айқындау жөніндегі қағидаларда көзделген тәртіппен тауар әкелінетін елдің уәкілетті органдарының сұрау салулары негізінде тауарлардың шығарылған елін айқындау өлшемшарттарын орындауын верификациялауды (тексеруді), тауардың шығарылуы туралы сертификатты беруді және оның күшін жоюды жүзеге асыру;
156) уәкілетті орган айқындаған тәртіппен тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды тауар әкелінетін елдің ақпараттық жүйелерінде тіркеудің негізділігін верификациялауды (тексеруді) жүзеге асыру;
157) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген тәртіппен жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне, адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға тікелей қатер төндіретін өнімді айналысқа шығаруға тыйым салу;

145) информирование с соблюдением законодательства в области защиты государственных секретов населения о состоянии национальной безопасности и принимаемых мерах по ее обеспечению, ведение пропагандистской и контрпропагандистской деятельности;
146) привлечение к соответствующей ответственности должностных лиц, государственных служащих, действия (или бездействие) которых приводят к нарушению национальных интересов, угрозе национальной безопасности Республики Казахстан;
147) разработка ведомственного перечня сведений, подлежащих засекречиванию;
148) обеспечение защиты разработанных Министерством, в том числе подведомственными организациями, государственных секретов в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
149) участие в разработке порядка определения размеров ущерба, который нанесен или может быть нанесен национальной безопасности Республики Казахстан или интересам государственных органов и организаций вследствие разглашения или утраты сведений, составляющих государственные секреты;
150) обеспечение защиты переданных другими государственными органами и организациями сведений, составляющих государственные секреты, а также сведений, засекреченных ими;
151) получение в установленном порядке разрешения на проведение работ с использованием сведений, составляющих государственные секреты;
152) обеспечение в пределах своей компетенции проведения проверочных мероприятий в отношении граждан, допускаемых к сведениям, составляющим государственные секреты;
153) организация и координация работы единого государственного фонда нормативных технических документов;
154) разработка и утверждение требований к учебным центрам, правил их включения в реестр технического регулирования;
155) осуществление верификации (проверки) обоснованности выдачи сертификатов о происхождении товара, достоверности содержащихся в них сведений и выполнения изготовителями критериев определения страны происхождения товаров на основании запросов уполномоченных органов страны ввоза товара в порядке, предусмотренном правилами по определению страны происхождения товара, статуса товара Евразийского экономического союза или иностранного товара, выдаче сертификата о происхождении товара и отмене его действия;
156) осуществление верификации (проверки) обоснованности регистрации экспортеров в информационных системах стран ввоза товара в целях подтверждения страны происхождения товаров в порядке, определенном уполномоченным органом;
157) запрет выпуска в обращение продукции, представляющей непосредственную угрозу правам и законным интересам физических и юридических лиц, жизни и здоровью человека, окружающей среде, в установленном Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" порядке;

158) Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес өнімнің техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігіне техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүргізу бойынша оны айналысқа шығару бөлігінде тексеру парақтарын және тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын әзірлеу және бекіту;
159) бірыңғай тізбеге енгізілмеген, бірыңғай тізбеге енгізілген, бірақ оған қатысты техникалық регламенттер қабылданбаған немесе қолданысқа енгізілмеген өнімді айналысқа шығару қағидаларын, сондай-ақ оған қатысты жалпы қауіпсіздік туралы декларация қабылданатын өнімнің тізбесін, жалпы қауіпсіздік туралы декларацияның нысанын әзірлеу және бекіту;
160) Еуразиялық экономикалық одақтың сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарының бірыңғай тізілімінің ұлттық бөлігіне (ұлттық бөлігінен) сәйкестікті бағалау жөніндегі органдарды енгізу немесе шығару туралы шешімдер қабылдау қағидаларын әзірлеу және бекіту;
161) тиісті зертханалық практика қағидаттарын іске асыру қағидаларын әзірлеу және бекіту;
162) техникалық реттеу тізілімін қалыптастыру, жүргізу және сүйемелдеу қағидаларын әзірлеу және бекіту;
163) өлшем құралдарын бастапқы тексеру нәтижелері бойынша айналысқа шығарылатын өлшем құралдарының тізбесін бекіту;
164) дайындаушы немесе сатушы өлшеп-ораған кез келген түрдегі қаптамадағы өнімнің, сондай-ақ өткізу кезіндегі импорттаушы әкелген өлшеп-оралған өнімнің және сауда операцияларын жасау кезінде иеліктен шығарылатын өнім санының сәйкестігін мемлекеттік метрологиялық бақылау мақсатында анықтау жөніндегі тәртіпті айқындау;
165) аккредиттеу жөнінде кеңес құру, оның құрамын және ол туралы ережені әзірлеу және бекіту;
166) аккредиттеу субъектілері қызметінің мониторингін жүзеге асыру қағидаларын бекіту;
167) тауарлардың шығарылған елін растау мақсатында экспорттаушыларды әкелу елдерінің ақпараттық жүйелерінде тіркеу қағидаларын бекіту;
168) алып қойылған өнімді сақтау қағидаларын бекіту;
169) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді әзірлеу;
170) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын келісу және олар бойынша қорытындылар беру;
171) ашық бюджеттердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде ақпарат орналастыру;
172) ашық деректердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде ашық деректерді орналастыру;
173) жобаларды ашық нормативтік құқықтық актілердің интернет-порталында қазақ және орыс тілдерінде орналастыру;
174) жеке және заңды тұлғалардың сыртқы және ішкі сауда, халықаралық экономикалық интеграция, шикізаттық емес тауарлар мен көрсетілетін қызметтер экспортын дамыту, тұтынушылардың құқықтарын қорғау, техникалық реттеу, стандарттау, өлшем бірлігін қамтамасыз ету, сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу мәселелері бойынша жолданымдарын қарау;

158) разработка и утверждение проверочных листов и критериев оценки степени риска в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан по проведению государственного контроля и надзора в области технического регулирования в части выпуска в обращение продукции на ее соответствие требованиям технических регламентов;
159) разработка и утверждение правил выпуска в обращение продукции, не включенной в единый перечень, включенной в единый перечень, но в отношении которой не приняты или не введены в действие технические регламенты, а также перечня продукции, в отношении которой принимается декларация об общей безопасности, формы декларации об общей безопасности;
160) разработка и утверждение правил принятия решений о включении или исключении органов по оценке соответствия в национальную часть (из национальной части) единого реестра органов по оценке соответствия Евразийского экономического союза;
161) разработка и утверждение правил реализации принципов надлежащей лабораторной практики;
162) разработка и утверждение правил формирования, ведения и сопровождения реестра технического регулирования;
163) утверждение перечня средств измерений, выпускаемых в обращение по результатам первичной поверки средств измерений;
164) определение порядка по установлению соответствия количества фасованной изготовителем или продавцом продукции в упаковках любого вида, а также завезенной импортером расфасованной продукции при ее реализации и продукции, отчуждаемой при совершении торговых операций, в целях государственного метрологического контроля;
165) создание совета по аккредитации, разработка и утверждение его состава и положения о нем;
166) утверждение правил осуществления мониторинга деятельности субъектов аккредитации;
167) утверждение правил регистрации экспортеров в информационных системах стран ввоза в целях подтверждения страны происхождения товаров;
168) утверждение правил хранения изъятой продукции;
169) разработка нормативных правовых актов в пределах компетенции Министерства;
170) согласование проектов нормативных правовых актов и дача заключения по ним в пределах компетенции Министерства;
171) размещение информации на казахском и русском языках на интернет-портале открытых бюджетов;
172) размещение открытых данных на казахском и русском языках на интернет-портале открытых данных;
173) размещение проектов на казахском и русском языках на интернет-портале открытых нормативных правовых актов;
174) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам внешней и внутренней торговли, международной экономической интеграции, развития экспорта несырьевых товаров и услуг, защиты прав потребителей, технического регулирования, стандартизации, обеспечения единства измерений, аккредитации в области оценки соответствия;

175) Қазақстан Республикасының сәйкестiктi бағалау саласындағы аккредиттеу туралы заңнамасының сақталуын бақылауды жүзеге асыру;
176) өнімді айналысқа шығару бөлігінде оның техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестігін, сондай-ақ техникалық реттеу саласындағы мемлекеттік бақылау және қадағалау субъектілерінің Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасында, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерінде не Еуразиялық экономикалық комиссия шешімдерінде белгіленген талаптарды сақтауын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
177) Қазақстан Республикасының өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасының талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын тексеру мақсатында мемлекеттiк метрологиялық бақылауды жүзеге асыру;
178) мемлекеттік органдарға техникалық реттеу объектілерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді және құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамасына, техникалық регламенттерге және ұлттық стандарттарға сәйкес келтіру туралы ұсыныстар енгізу;
179) техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін өнімді айналысқа шығарудың жолын кесу және оған жол бермеу жөніндегі ықпал ету шараларын қабылдау;
180) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жеке және заңды тұлғалардың құқықтары мен заңды мүдделеріне, адамның өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға тікелей қатер төндіретін өнімді алып қою және қадағалау субъектісін Қазақстан Республикасының Азаматтық-процестік заңнамасына сәйкес осындай өнімді иелену, пайдалану және (немесе) оған билік ету құқығынан айыру туралы сотқа талап қою;
181) жеке, заңды тұлғалар техникалық реттеу саласындағы лауазымды адамдар берген заңды талаптарды немесе нұсқамаларды, қаулыларды орындамаған немесе тиісінше орындамаған кезде сотқа жүгіну;
182) зергерлік және басқа да бұйымдарды өткізу саласында мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
183) өнімдер мен процестердің қауіпсіздігін қамтамасыз ету мүддесінде консультативтік-кеңесші органдар құру;
184) Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарының сақталуын қамтамасыз ету, техникалық реттеу объектілерінің Еуразиялық экономикалық одақтың техникалық регламенті талаптарына сәйкестігін бағалау кезінде зерттеулер (сынақтар) және өлшемдер жүргізу мақсатында Қазақстан Республикасының аумағында қолдану үшін Қазақстан Республикасының ұлттық стандарттары ретінде Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің ұлттық (мемлекеттік) стандарттарын бекіту;

175) осуществление контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об аккредитации в области оценки соответствия;
176) осуществление государственного контроля и надзора в части выпуска в обращение продукции на ее соответствие требованиям технических регламентов, а также за соблюдением субъектами государственного контроля и надзора в области технического регулирования требований, установленных законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, иных нормативных правовых актов Республики Казахстан либо решений Евразийской экономической комиссии;
177) осуществление государственного метрологического контроля с целью проверки соблюдения физическими и юридическими лицами требований законодательства Республики Казахстан об обеспечении единства измерений;
178) внесение предложений государственным органам о приведении нормативных правовых актов и правовых актов, затрагивающих объекты технического регулирования, в соответствие с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования, техническими регламентами и национальными стандартами;
179) принятие мер воздействия по пресечению и недопущению выпуска в обращение продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов;
180) изъятие продукции, представляющей непосредственную угрозу правам и законным интересам физических и юридических лиц, жизни и здоровью человека, окружающей среде, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании" и подача иска в суд о лишении субъекта надзора права владения, пользования и (или) распоряжения такой продукцией согласно гражданско-процессуальному законодательству Республики Казахстан;
181) обращение в суд при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими, юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами в области технического регулирования;
182) осуществление государственного контроля в сфере реализации ювелирных и других изделий;
183) создание консультативно-совещательных органов в интересах обеспечения безопасности продукции и процессов;
184) утверждение для применения на территории Республики Казахстан в целях обеспечения соблюдения требований технического регламента Евразийского экономического союза, проведения исследований (испытаний) и измерений при оценке соответствия объектов технического регулирования требованиям технического регламента Евразийского экономического союза национальных (государственных) стандартов государств–членов Евразийского экономического союза в качестве национальных стандартов Республики Казахстан;

185) аккредиттеу жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру;
186) техникалық реттеу саласындағы мемлекеттiк органдардың, жеке және заңды тұлғалардың қызметiн салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
187) техникалық реттеу мәселелері бойынша сараптамалық кеңестермен, жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау;
188) техникалық реттеу, сәйкестікті бағалау және сәйкестікті бағалау саласындағы аккредиттеу жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарда техникалық реттеу мәселелері бойынша келіссөз позициясын қалыптастыру және Қазақстан Республикасының атынан өкілдік ету;
189) стандарттау жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарда Қазақстан Республикасының мүдделерін білдіру;
190) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Туы мен Мемлекеттік Елтаңбасын дайындау бойынша лицензиялауды жүзеге асыру;
191) техникалық регламенттерді әзірлеу бойынша жоспар жобасын қалыптастыру және бекіту;
192) саудадағы техникалық кедергілер, санитариялық және фитосанитариялық шаралар жөніндегі ақпараттық орталықтың жұмыс істеуін қамтамасыз ету;
193) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда) және мемлекетаралық стандарттарды талдауды және әзірлеуді ұйымдастыру;
194) ұлттық стандарттарды Еуразиялық экономикалық одақтың тиісті техникалық регламенттеріне стандарттардың тізбелеріне енгізу жөнінде жұмыстар жүргізу;
195) "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес сәйкестікті бағалау туралы құжаттардың күшін жоюды жүзеге асыру;
196) зертханааралық салыстырмалы сынау (салыстыру) жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
197) техникалық реттеудiң мемлекеттiк жүйесiн қалыптастыруға қатысу;
198) тауарларды таңбалау мен олардың қадағаланып отыруы саласындағы салалық уәкілетті мемлекеттік органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, олардың құзыреті шегінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағаланып отыруының бірыңғай операторына қойылатын талаптар мен оны айқындау тәртібін әзірлеу;
199) тауарларды таңбалау мен олардың қадағаланып отыруы саласындағы салалық уәкілетті мемлекеттік органдармен және Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасымен бірлесіп, олардың құзырет шегінде тауарларды таңбалау мен олардың қадағаланып отыруының ақпараттық жүйесіне қойылатын талаптарды әзірлеу;
200) ұлттық стандарттау жоспарын бекіту;
201) ұлттық стандарттарды (әскери ұлттық стандарттарды қоспағанда), ұлттық техникалық-экономикалық ақпарат сыныптауыштарын, стандарттау жөніндегі ұсынымдарды, сондай-ақ оларға өзгерістерді бекіту;

185) представление интересов Республики Казахстан в международных и региональных организациях по аккредитации;
186) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов, физических и юридических лиц в области технического регулирования;
187) взаимодействие с экспертными советами, физическими и юридическими лицами по вопросам технического регулирования;
188) формирование переговорной позиции по вопросам технического регулирования и представление Республики Казахстан в международных и региональных организациях по техническому регулированию, оценке соответствия и аккредитации в области оценки соответствия;
189) представление интересов Республики Казахстан в международных и региональных организациях по стандартизации;
190) осуществление лицензирования по изготовлению Государственного Флага и Государственного Герба Республики Казахстан;
191) формирование и утверждение проекта плана по разработке технических регламентов;
192) обеспечение функционирования информационного центра по техническим барьерам в торговле, санитарным и фитосанитарным мерам;
193) организация анализа и разработки национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов) и межгосударственных стандартов;
194) проведение работ по включению национальных стандартов в перечни стандартов к соответствующим техническим регламентам Евразийского экономического союза;
195) осуществление отмены действия документов об оценке соответствия в соответствии с Законом Республики Казахстан "О техническом регулировании";
196) обеспечение организации работ по межлабораторным сравнительным испытаниям (сличению);
197) участие в формировании государственной системы технического регулирования;
198) разработка требований и порядка определения единого оператора маркировки и прослеживаемости товаров совместно с отраслевыми уполномоченными государственными органами в области маркировки и прослеживаемости товаров и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан в пределах их компетенции;
199) разработка требований к информационной системе маркировки и прослеживаемости товаров совместно с отраслевыми уполномоченными государственными органами в области маркировки и прослеживаемости товаров и Национальной палатой предпринимателей Республики Казахстан в пределах их компетенции;
200) утверждение национального плана стандартизации;
201) утверждение национальных стандартов (за исключением военных национальных стандартов), национальных классификаторов технико-экономической информации, рекомендаций по стандартизации, а также изменений к ним;

202) мемлекеттік ғылыми метрологиялық орталықтың қызметін үйлестіруді жүзеге асыру;
203) шама бірліктерінің мемлекеттік эталондарын бекіту;
204) шама бірліктері эталондарының сыныптамасын бекіту;
205) метрология жөніндегі халықаралық және өңірлік ұйымдарда Қазақстан Республикасының атынан өкілдік ету;
206) мемлекеттік метрологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу;
207) уақыт пен жиіліктің өлшем бірлігін қамтамасыз етуге және Жердің айналу параметрлерін айқындауға бағытталған жұмыстарды өңіраралық және салааралық үйлестіруді жүзеге асыру және орындау;
208) стандартты үлгілерді әзірлеумен және енгізумен байланысты жұмыстарды өңіраралық және салааралық үйлестіруді жүзеге асыру және орындау;
209) заттар мен материалдардың физикалық константалары мен қасиеттері туралы стандартты анықтамалық деректерді әзірлеумен және енгізумен байланысты жұмыстарды өңіраралық және салааралық үйлестіруді жүзеге асыру және орындау;
210) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында ғылыми зерттеулер жүргiзудi ұйымдастыру;
211) өлшем бiрлiгiн қамтамасыз етудің мемлекеттiк жүйесiнiң тiзiлiмiн жүргiзу;
212) өлшем құралдарының типін бекіту туралы шешім қабылдау;
213) әзiрленген техникалық регламенттердi сараптауды, келiсудi, техникалық регламенттердiң қолданылуын тоқтата тұруды не күшiн жоюды келiсудi жүзеге асыру, оның iшiнде мемлекеттiк органдардың техникалық регламенттердiң қолданылуын тоқтата тұру не күшiн жою мәселелерiне бастама жасауы;
214) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың негізгі бағыттары бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар енгізу;
215) тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы мемлекеттік саясаттың іске асырылуын қамтамасыз ету бойынша мемлекеттік органдардың қызметін салааралық үйлестіруді жүзеге асыру;
216) Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасының сақталуын мемлекеттік бақылауды Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексеру және "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асыру;
217) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылауды Қазақстан Республикасының тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы заңнамасын бұзу фактілері бойынша мемлекеттік органдардан, тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінен, тұтынушылардың заңды мүдделерін білдіретін өкілдерден, оның ішінде тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы, сондай-ақ бұқаралық ақпарат құралдары арқылы алынған ақпарат пен есептілік негізінде жүргізу;

202) осуществление координации деятельности государственного научного метрологического центра;
203) утверждение государственных эталонов единиц величин;
204) утверждение классификации эталонов единиц величин;
205) представление Республики Казахстан в международных и региональных организациях по метрологии;
206) организация и проведение государственного метрологического контроля;
207) осуществление межрегиональной и межотраслевой координации и выполнение работ, направленных на обеспечение единства измерений времени и частоты и определение параметров вращения Земли;
208) осуществление межрегиональной и межотраслевой координации и выполнение работ, связанных с разработкой и внедрением стандартных образцов;
209) осуществление межрегиональной и межотраслевой координации и выполнение работ, связанных с разработкой и внедрением стандартных справочных данных о физических константах и свойствах веществ и материалов;
210) организация проведения научных исследований в области обеспечения единства измерений;
211) ведение реестра государственной системы обеспечения единства измерений;
212) принятие решения об утверждении типа средств измерений;
213) осуществление экспертизы, согласования разработанных технических регламентов, согласование приостановления либо отмены действия технических регламентов, в том числе инициирование вопросов приостановления либо отмены действия технических регламентов государственными органами;
214) внесение предложений в Правительство Республики Казахстан по основным направлениям государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
215) осуществление межотраслевой координации деятельности государственных органов по обеспечению реализации государственной политики в сфере защиты прав потребителей;
216) осуществление государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей в форме внеплановой проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля в соответствии с Законом Республики Казахстан "О защите прав потребителей";
217) проведение профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля на основании информации и отчетности, полученных от государственных органов, субъектов досудебного урегулирования потребительских споров, представителей законных интересов потребителей, в том числе через единую информационную систему защиты прав потребителей, а также через средства массовой информации, по фактам нарушений законодательства Республики Казахстан о защите прав потребителей;

218) тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесін және оның мобильдік нұсқасын қалыптастыруды және жүргізуді қамтамасыз ету;
219) өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау мәселелерінде тұтынушыларға ақпарат, консультация беруді, оларды ағартуды, олардың құқықтық сауаттылығын арттыруды жүзеге асыру;
220) зерттеулер, ақпараттық-ағартушылық жұмыс жүргізу, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша халыққа консультациялық көмек және тұтынушылардың бұзылған құқықтары мен заңды мүдделерін қалпына келтіруде оларға өкілдік қызметтер көрсету бойынша мемлекеттік әлеуметтік тапсырысты қалыптастыруды, іске асыруды, іске асыру мониторингін және нәтижелерін бағалауды жүзеге асыру;
221) жыл сайын Қазақстан Республикасының Үкіметіне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша жүргізіліп жатқан жұмыстың Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңесте талқыланған нәтижелері туралы бұқаралық ақпарат құралдарында орналастырылатын баяндама ұсыну;
222) Тұтынушылардың құқықтарын қорғау жөніндегі ведомствоаралық кеңестің қызметін қамтамасыз ету;
223) оннан астам тұтынушының нақ сол бір мәселе бойынша құқықтары бұзылған жағдайларда тұтынушылардың белгіленген тобының құқықтарын қорғау мәселелері бойынша сотқа жүгіну;
224) Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінде белгіленген тәртіппен техникалық реттеу, тұтынушылардың құқықтарын қорғау салаларында әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы істерді қозғау және қарау, сондай-ақ әкімшілік жазалар қолдану;
225) мемлекеттік органдарға "Тұтынушылардың құқықтарын қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңын және тұтынушылардың құқықтарын қорғау саласындағы өзге де нормативтік құқықтық актілерді бұза отырып, өздері қабылдаған шешімдерінің күшін жою туралы ұсыныстар (ұсынымдар) енгізу;
226) тұтынушылардың, оның ішінде Тұтынушылардың құқықтарын қорғаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі арқылы келіп түсетін шағымдарына, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша мемлекеттік органдардың және тұтынушылық дауларды сотқа дейінгі реттеу субъектілерінің қызметіне талдау жүргізу;
227) желілік маркетинг, қоғамдық таратушылар, пошта және басқа да тәсiлдермен сату арқылы сауда орындарынан тыс бөлшек сауда тәртібін айқындау;
228) мемлекеттік құпияларды және заңмен қорғалатын өзге де құпияны құрайтын ақпаратты, азаматтық және қызметтік қаруды және оған патрондарды, азаматтық пиротехникалық заттарды және олар қолданылып жасалған бұйымдарды сатып алуға арналған рұқсаттарды, еңбекші көшіп-қонушыларға арналған рұқсаттарды қоспағанда, рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімін жүргізу;

218) обеспечение формирования и ведения единой информационной системы защиты прав потребителей и ее мобильной версии;
219) осуществление информирования, консультирования, просвещения, повышения правовой грамотности потребителей в вопросах защиты своих прав и законных интересов;
220) осуществление формирования, реализации, мониторинга реализации и оценки результатов государственного социального заказа по проведению исследований, информационно-просветительской работы, оказанию консультационной помощи населению по вопросам защиты прав потребителей и представительских услуг потребителям в восстановлении их нарушенных прав и законных интересов;
221) ежегодное представление доклада Правительству Республики Казахстан о результатах проводимой работы по вопросам защиты прав потребителей, обсужденных на Межведомственном совете по защите прав потребителей, который размещается в средствах массовой информации;
222) обеспечение деятельности Межведомственного совета по защите прав потребителей;
223) обращение в суд по вопросам защиты прав неопределенного круга потребителей в случаях нарушения прав более десяти потребителей по одному и тому же вопросу;
224) возбуждение и рассмотрение дел об административных правонарушениях, а также наложение административных взысканий в сферах технического регулирования, защиты прав потребителей в порядке, установленном Кодексом Республики Казахстан об административных правонарушениях;
225) внесение предложений (рекомендаций) государственным органам об отмене решений, принятых ими с нарушением Закона Республики Казахстан "О защите прав потребителей" и иных нормативных правовых актов в сфере защиты прав потребителей;
226) проведение анализа жалоб потребителей, в том числе поступающих посредством единой информационной системы защиты прав потребителей, деятельности государственных органов по вопросам защиты прав потребителей и субъектов досудебного урегулирования потребительских споров;
227) определение порядка розничной торговли вне торговых мест путем сетевого маркетинга, общественных распространителей, продажи по почте и другими способами;
228) ведение государственного электронного реестра разрешений и уведомлений, за исключением информации, содержащей государственные секреты и иную охраняемую законом тайну, разрешений на приобретение гражданского и служебного оружия и патронов к нему, гражданских пиротехнических веществ и изделий с их применением, разрешений трудовым мигрантам;

229) Қазақстан Республикасының Конституциясында, заңдарында, Президентінің және Үкіметінің актілерінде көзделген өзге де функциялар мен өкілеттіктерді жүзеге асыру.
3-тарау. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция
министрлігінің бірінші басшысының мәртебесі, өкілеттіктері
16. Министрлікке басшылық етуді бірінші басшы жүзеге асырады, ол Министрлікке жүктелген міндеттердің орындалуына және оның өз өкілеттіктерін жүзеге асыруына дербес жауаптылықта болады.
17. Министрліктің бірінші басшысы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалады және лауазымнан босатылады.
18. Министрліктің бірінші басшысының Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын орынбасарлары (бірінші вице-министр, вице-министрлер) болады.
19. Министрліктің бірінші басшысының өкілеттіктері:
1) Министрлік реттейтін салалардағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру бойынша ұсыныстар тұжырымдайды;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шектерде салааралық үйлестіруді қамтамасыз етеді;
3) ведомстволардың өзге мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл жасау құзыреті мен тәртібін айқындайды;
4) Министрлік жанынан сараптамалық кеңестер мен өзге де консультативтік-кеңесші органдар құрады;
5) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
6) Қазақстан Республикасының Парламентінде, мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда Министрлік атынан өкілдік етеді;
7) Министрліктің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын бекітеді;
8) Министрліктің жұмыс регламентін бекітеді;
9) Министрлікте сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл жөніндегі шаралар қабылдайды және ол үшін дербес жауаптылықта болады;
10) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
Министрліктің бірінші басшысы болмаған кезеңде оның өкілеттіктерін орындауды қолданыстағы заңнамаға сәйкес оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
20. Бірінші басшы өз орынбасарларының өкілеттіктерін қолданыстағы заңнамаға сәйкес айқындайды.
21. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес лауазымға тағайындалатын және лауазымнан босатылатын аппарат басшысы басқарады.
4-тарау. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің мүлкі
22. Министрліктің заңнамада көзделген жағдайларда жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болуы мүмкін.
Министрліктің мүлкі оған меншік иесі берген мүлік, сондай-ақ өз қызметі нәтижесінде сатып алынған мүлік (ақшалай кірістерді қоса алғанда) және Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен қалыптастырылады.

229) осуществление иных функций и полномочий, предусмотренных Конституцией, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан.
Глава 3. Статус, полномочия первого руководителя Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
16. Руководство Министерством осуществляется первым руководителем, который несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и осуществление им своих полномочий.
17. Первый руководитель Министерства назначается на должность и освобождается от должности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
18. Первый руководитель Министерства имеет заместителей (первый вице-министр, вице-министры), которые назначаются на должности и освобождаются от должностей в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
19. Полномочия первого руководителя Министерства:
1) вырабатывает предложения по формированию государственной политики в регулируемых Министерством сферах;
2) обеспечивает межотраслевую координацию в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
3) определяет компетенцию и порядок взаимодействия ведомств с иными государственными органами;
4) создает экспертные советы и иные консультативно-совещательные органы при Министерстве;
5) в пределах компетенции Министерства принимает нормативные правовые акты;
6) представляет Министерство в Парламенте Республики Казахстан, государственных органах и иных организациях;
7) утверждает стратегические и программные документы Министерства;
8) утверждает регламент работы Министерства;
9) принимает меры по противодействию коррупции в Министерстве и несет за это персональную ответственность;
10) осуществляет иные полномочия в соответствии с законами Республики Казахстан.
Исполнение полномочий первого руководителя Министерства в период его отсутствия осуществляется лицом, его замещающим, в соответствии с действующим законодательством.
20. Первый руководитель определяет полномочия своих заместителей в соответствии с действующим законодательством.
21. Аппарат Министерства возглавляется руководителем аппарата, назначаемым на должность и освобождаемым от должности в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Глава 4. Имущество Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
22. Министерство может иметь на праве оперативного управления обособленное имущество в случаях, предусмотренных законодательством.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему собственником, а также имущества (включая денежные доходы), приобретенного в результате собственной деятельности, и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.

23. Министрлікке бекітілген мүлік республикалық меншікке жатады.
24. Егер заңнамада өзгеше көзделмесе, Министрліктің өзіне бекітілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша өзіне бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті дербес иеліктен шығаруға немесе оған өзгеше тәсілмен билік етуге құқығы жоқ.
5-тарау. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігін қайта ұйымдастыру және тарату
25. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.
Министрліктің және оның ведомстволарының қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "QazTrade" сауда саясатын дамыту орталығы" акционерлік қоғамы.
2. "QazExpoCongress" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы.
3. "Қорғас" шекара маңы ынтымақтастығы халықаралық орталығы" арнайы экономикалық аймағын басқарушы компания" акционерлік қоғамы.
4. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің "Қазақстан стандарттау және метрология институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
5. Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің "Ұлттық аккредиттеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны.
Министрліктің қарамағындағы мемлекеттік мекемелердің тізбесі
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің "Ресей Федерациясындағы Қазақстан Республикасының Сауда өкілдігі" мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Нұр-Сұлтан қаласының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Алматы қаласының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Шымкент қаласының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Ақмола облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

23. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
24. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выданных ему по плану финансирования, если иное не установлено законодательством.
Глава 5. Реорганизация и упразднение Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
25. Реорганизация и упразднение Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Перечень организаций, находящихся в ведении Министерства и его ведомств
1. Акционерное общество "Центр развития торговой политики "QazTrade".
2. Акционерное общество "Национальная компания "QazExpoCongress".
3. Акционерное общество "Управляющая компания специальной экономической зоны "Международный центр приграничного сотрудничества "Хоргос".
4. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Казахстанский институт стандартизации и метрологии" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
5. Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Национальный центр аккредитации" Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
Перечень государственных учреждений, находящихся в ведении Министерства
Государственное учреждение "Торговое представительство Республики Казахстан в Российской Федерации" Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей города Нур-Султана Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей города Алматы Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей города Шымкента Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Акмолинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".

5. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Ақтөбе облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Алматы облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департамент" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Атырау облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Батыс Қазақстан облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Жамбыл облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қарағанды облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қостанай облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қызылорда облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
13. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Маңғыстау облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі;
14. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитетінің Павлодар облысы тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Солтүстік Қазақстан облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Түркістан облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

5. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Актюбинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
6. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Алматинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Атырауской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Западно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Жамбылской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Карагандинской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Костанайской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Кызылординской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
13. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Мангистауской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Павлодарской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Северо-Казахстанской области Комитета по защите прав Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Туркестанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".

17. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Шығыс Қазақстан облысының тұтынушылардың құқықтарын қорғау департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Нұр-Сұлтан қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Шымкент қаласы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақмола облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Ақтөбе облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Алматы облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Атырау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Батыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Жамбыл облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
10. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қарағанды облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қостанай облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Қызылорда облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

17. Республиканское государственное учреждение "Департамент по защите прав потребителей Восточно-Казахстанской области Комитета по защите прав потребителей Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по городу Нур-Султану".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по городу Алматы".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по городу Шымкенту".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Акмолинской области".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Актюбинской области".
6. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Алматинской области".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Атырауской области".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Западно-Казахстанской области".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Жамбылской области".
10. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Карагандинской области".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Костанайской области".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Кызылординской области".

13. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Маңғыстау облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
14. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Павлодар облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Солтүстік Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Түркістан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
17. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің Шығыс Қазақстан облысы бойынша департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігі Техникалық реттеу және метрология комитетінің қарамағындағы ұйымдардың тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Нұр-Сұлтан қаласының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
2. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Алматы қаласының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
3. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Шымкент қаласының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
4. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Ақмола облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
5. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Ақтөбе облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
6. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Алматы облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
7. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Атырау облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
8. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Батыс Қазақстан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
9. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Жамбыл облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

13. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Мангистауской области".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Павлодарской области".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Северо-Казахстанской области".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Туркестанской области".
17. Республиканское государственное учреждение "Департамент Комитета технического регулирования и метрологии Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан по Восточно-Казахстанской области".
Перечень территориальных органов, находящихся в ведении Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан
1. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли города Нур-Султана Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
2. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли города Алматы Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
3. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли города Шымкента Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
4. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Акмолинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
5. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Актюбинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
6. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Алматинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
7. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Атырауской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
8. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Западно-Казахстанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
9. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Жамбылской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".

10. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Қарағанды облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
11. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Қостанай облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
12. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Қызылорда облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
13. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Маңғыстау облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
14. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Павлодар облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
15. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Солтүстік Қазақстан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
16. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Түркістан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.
17. "Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Сауда комитеті Шығыс Қазақстан облысының сауда департаменті" республикалық мемлекеттік мекемесі.

10. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Карагандинской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
11. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Костанайской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
12. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Кызылординской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
13. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Мангистауской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
14. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Павлодарской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
15. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Северо-Казахстанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
16. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Туркестанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".
17. Республиканское государственное учреждение "Департамент торговли Восточно-Казахстанской области Комитета торговли Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан".