Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 29 сәуірдегі № 264 қаулысы.
"Қазақстан Республикасының құқықтық саясатының 2030 жылға дейінгі тұжырымдамасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2021 жылғы 15 қазандағы № 674 Жарлығының 4-тармағын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары (бұдан әрі – Іс-қимыл жоспары) бекітілсін.
2. Іс-қимыл жоспарын орындауға жауапты орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын жəне есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ мүдделі ұйымдар (келісу бойынша):
1) Іс-қимыл жоспарын іске асыру жөнінде шаралар қабылдасын;
2) есепті кезеңнен кейінгі жылдың 15 сәуіріне дейін Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне Іс-қимыл жоспарының іске асырылуы туралы есеп ұсынып отырсын.
3. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 мамырына дейін мемлекеттік және стратегиялық жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға Іс-қимыл жоспарының іске асырылуы туралы есеп ұсынып отырсын, сондай-ақ бірінші басшының қолын қойғызып, оны (қолжетімділігі шектеулі ақпаратты қоспағанда) интернет-ресурста орналастырсын.
4. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 маусымына дейін Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратына Іс-қимыл жоспарының іске асырылуы туралы жиынтық есеп пен жиынтық қорытындының жобасын ұсынып отырсын.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппараты есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 маусымына дейінгі мерзімде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне Іс-қимыл жоспарының іске асырылуы туралы жиынтық есеп пен қорытындыны ұсынып отырсын.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Үкіметінің Аппаратына жүктелсін.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Плана действий по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан до 2030 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2022 года № 264.
В целях реализации пункта 4 Указа Президента Республики Казахстан от 15 октября 2021 года № 674 "Об утверждении Концепции правовой политики Республики Казахстан до 2030 года" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый План действий по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан до 2030 года (далее – План действий).
2. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также заинтересованным организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Плана действий:
1) принять меры по реализации Плана действий;
2) до 15 апреля года, следующего за отчетным периодом, представлять отчет о реализации Плана действий в Министерство юстиции Республики Казахстан.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан до 1 мая года, следующего за отчетным периодом, представлять в уполномоченные органы по государственному и стратегическому планированию отчет о реализации Плана действий, а также размещать его за подписью первого руководителя на интернет-ресурсе (за исключением информации ограниченного доступа).
4. Министерству национальной экономики Республики Казахстан до 1 июня года, следующего за отчетным периодом, представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводный отчет и проект сводного заключения о реализации Плана действий.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Аппарату Правительства Республики Казахстан в срок до 20 июня года, следующего за отчетным периодом, представлять сводный отчет и заключение о реализации Плана действий в Администрацию Президента Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Аппарат Правительства Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 6 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 29 сәуірдегі
№ 264 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының 2030 жылға дейінгі құқықтық саясат тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі іс-қимыл жоспары
Ескерту. Іс-қимыл жоспарына өзгерістер енгізілді - ҚР Үкіметінің 04.11.2022 № 874; 21.12.2022 № 1044; 17.03.2023 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 10.10.2024 № 837; 28.11.2024 № 1010 қаулыларымен.
Р/с
Негізгі іс-шаралардың атауы
Аяқталу нысаны
Аяқталу мерзімі
Жауапты орындаушылар
1
2
3
4
5
1-бағыт. Заңнаманы жетілдіру

7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 апреля 2022 года № 264
План действий по реализации Концепции правовой политики Республики Казахстан до 2030 года
Сноска. План с изменениями, внесенными постановлениями Правительства РК от 04.11.2022 № 874; от 21.12.2022 № 1044; от 17.03.2023 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 10.10.2024 № 837; от 28.11.2024 № 1010.
п/п
Наименование основных мероприятий Форма завершения Срок завершения Ответственные исполнители
1 2 3 4 5
Направление 1. Совершенствование законодательства

1. Нысаналы индикатор – World Justice Project құқық үстемдігінің индексі – 0.60 балдан төмен емес
2. Нысаналы индикатор – Transparency International сыбайлас жемқорлықты қабылдау индексі – 55 балдан төмен емес
1.1. Кәсіпкерлік субъектілеріне қатысты реттеушілік әсерді талдау институтын жетілдіру (РӘТ)
1
РӘТ рәсімдерін жетілдіру әлеуетін кеңейту мәселесі бойынша талдау жүргізу, сондай-ақ НҚА жобаларының маңыздылығын айқындаудың қол жеткізілген кезде реттеушілік әсерге талдау жүргізілуі тиіс өлшемшарттарын әзірлеу қажеттілігі мәселесін қарау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
мүдделі мемлекеттік органдар
2
Қоғамдық талқылаулар жүргізудің әртүрлі мерзімдерінде, адресаттар санынан, реттеуді сақтау шығасыларының көлемінен көрініс табатын актінің реттеуші әсерінің дәрежесіне қарай талдамалық нысанның көлемінде жасалатын реттеушілік әсерге талдау жүргізудің сараланған тәсілін тұжырымдау мәселесін қарау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ҰЭМ
мүдделі мемлекеттік органдар
3
Қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді қайта қарау тәртібімен, оның ішінде осындай қызметті мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау өлшемшарттарының бірі ретінде айқындау және РӘТ жүргізуге өкілеттікті басқа мемлекеттік органға беру арқылы РӘТ жүргізуді қамтамасыз ету жөніндегі тетіктерді енгізу
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылғы желтоқсан
ҰЭМ
мүдделі мемлекеттік органдар
кестенің жалғасы
1
2
3
4
5
1.2. Нормашығармашылықты жетілдіру
4
Әрбір мемлекеттік органда нақты деректерді сапалы жинауға бағытталған қажетті шараларды (жауапты тұлғаларды бекіте отырып) қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
жыл сайын желтоқсан
Әділетмині, АҚДМ, ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар
5
Заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді қабылдау үшін осындай актілерді қабылдау мақсаттарын, олардың заңдылығын бақылау қағидаттары мен тетіктерін көрсете отырып, жекелеген мемлекеттік органдардың дискрециялық өкілеттіктерін белгілеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы желтоқсан
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
6
Заңдардағы артық нақтыланған нормаларды анықтау және оларды қайта қараудың орындылығын қарау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша),
мүдделі мемлекеттік органдар
7
Басталғанын Үкімет мүшелері құқық қолданушылар тобының қатысуымен қабылданған заңды қолдану практикасының жай-күйі туралы Парламентке хабарлайтын мерзімді белгілеу мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2023 жылғы маусым
Әділетмині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
8
НҚА әзірлеу кезінде, оның ішінде "Smart Data Ukimet" ақпараттық-талдау жүйесінің мүмкіндіктерін пайдалану арқылы деректерді жинауға, сақтауға, өңдеуге, талдауға және басқаруға бағытталған шараларды қабылдау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
Әділетмині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ, АҚДМ мүдделі мемлекеттік органдар
9
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеу және қарау рәсімдерінің ашықтығын қамтамасыз ететін қосымша тетіктерді тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2024 жылғы ақпан
Әділетмині, АҚДМ мүдделі мемлекеттік органдар
10
Нормативтік құқықтық актілердің жобаларын қазақ тілінде әзірлеп, оларды орыс тіліне аударуды қамтамасыз ету міндетін кезең-кезеңімен заңнамалық бекіту мүмкіндігін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2024 жылғы наурыз
Әділетмині, ҰЭМ, мүдделі мемлекеттік органдар
11
Құқықтық нормаларды қалыптастырудың бланкеттік тәсілдерін пайдалануды барынша азайту мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2024 жылғы наурыз
Әділетмині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
12
Әзірлеуші органдар үшін нормативтік құқықтық актінің жобасына енгізілетін реттеудің бизнес-процесі моделінің сипаттамасын қоса беру міндетін белгілеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2024 жылғы шілде
Әділетмині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
13
Нормативтік құқықтық актілерді келісу рәсімдерін оңтайландыру және оларды қабылдау тәртібін одан әрі оңайлату
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы қыркүйек
Әділетмині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар

1. Целевой индикатор – индекс верховенства права World Justice Project – не ниже 0.60 баллов
2. Целевой индикатор – индекс восприятия коррупции Transparency International – не ниже 55 баллов
1.1. Совершенствование института анализа регуляторного воздействия в отношении субъектов предпринимательства (АРВ)
1
Проведение анализа по вопросу расширения потенциала совершенствования процедур АРВ, а также рассмотрение вопроса необходимости разработки критериев определения значимости проектов НПА, при достижении которых должен проводиться анализ регуляторного воздействия
информация в Аппарат Правительства
Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
2
Рассмотрение вопроса выработки дифференцированного подхода к проведению анализа регуляторного воздействия, заключающегося в различных сроках проведения общественных обсуждений, объеме аналитической формы, в зависимости от степени регулирующего воздействия акта, выражающегося в количестве адресатов, объеме издержек от соблюдения регулирования
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы
3
Внедрение механизмов по обеспечению проведения АРВ в порядке пересмотра действующих нормативных правовых актов, в том числе путем определения такой деятельности в качестве одного из критериев оценки эффективности деятельности государственных органов и предоставления полномочия на проведение АРВ другому государственному органу
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь
2026 года
МНЭ, заинтересованные государственные органы
1.2 Совершенствование нормотворчества
4
Принятие в каждом государственном органе необходимых мер (с закреплением ответственных лиц), направленных на качественный сбор фактических данных
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь,
ежегодно
МЮ, МИОР, МЦРИАП, заинтересованные государственные органы
5
Установление дискреционных полномочий отдельных государственных органов для принятия подзаконных нормативных правовых актов с указанием целей принятия, принципов и механизмов контроля за законностью таких актов
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЮ, заинтересованные государственные органы
6
Выявление излишне детализированных норм в законах и рассмотрение целесообразности их пересмотра
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
7
Рассмотрение возможности установления срока, при наступлении которого члены Правительства будут информировать Парламент о состоянии практики применения принятого закона с участием группы правоприменителей
предложения в Аппарат Правительства Республики Казахстан
июнь
2023 года
МЮ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
8
Принятие мер, направленных на сбор, хранение, обработку, анализ данных и управление ими при разработке НПА, в том числе посредством использования возможностей информационно-аналитической системы "Smart Data Ukimet"
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МЮ, МНЭ, МЦРИАП, МИОР, заинтересованные государственные органы
9
Выработка дополнительных механизмов, обеспечивающих прозрачность процедуры разработки и рассмотрения проектов нормативных правовых актов
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
февраль
2024 года
МЮ, МИОР, заинтересованные государственные органы
10
Проработка возможности поэтапного законодательного закрепления обязанности разрабатывать проекты нормативных правовых актов на казахском языке с обеспечением их перевода на русский язык
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
март
2024 года
МЮ, МНЭ, заинтересованные государственные органы
11
Проработка вопроса минимизации использования бланкетных способов формирования правовых норм
предложения в Аппарат Правительства Республики Казахстан
март
2024 года
МЮ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
12
Установление обязанности для органов-разработчиков прикладывать к проекту нормативного правового акта описание модели бизнес-процесса вводимого регулирования
постановление Правительства Республики Казахстан
июль
2024 года
МЮ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
13
Оптимизация процедур согласования нормативных правовых актов и дальнейшее упрощение порядка их принятия
проект Закона Республики Казахстан
сентябрь
2024 года
МЮ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы

1.3. Конституциялық құқықты жетілдіру
14
Адам құқықтарының сақталуын бағалаудың ұлттық индикаторларын әзірлеу және кезең-кезеңімен енгізу
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2023 жылғы қыркүйек
Әділетмині, СЖРА (келісу бойынша), ҰЭМ, БП (келісу бойынша), АҚЖҰО (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), ІІМ, СІМ, ИИДМ, ОСК (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
15
Конституциялық меншік құқығын қорғауды күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2024 жылғы наурыз
Әділетмині, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
1.4. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнаманы жетілдіру
16
Әкімшілік құқық бұзушылықтардың қазіргі құрамдарына арнайы құқықтан айыру, рұқсаттан айыру не оның қолданысын тоқтата тұру түріндегі санкцияны, сондай-ақ қызметті тоқтата тұруды немесе оған тыйым салуды тізілімнен алып тастауды көздейтін әкімшілік құқық бұзушылықтар құрамдарын салалық нормативтік құқықтық актілерге ауыстыру мүмкіндігі тұрғысынан талдау жүргізу, себебі көрсетілген санкциялар әкімшілік рәсімді жүзеге асырумен байланысты
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылғы қыркүйек
Әділетмині, БП (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
Мынадай мүмкіндіктерді қарау:
1) әкімшілік құқық бұзушылықтардың әрқайсысында құқық бұзушылықтың қоғамдық қауіптілігінің сипаты мен дәрежесіне қарай айыппұлдың шекті мөлшері болатын болмашы, елеулі және өрескел құқық бұзушылықтар санаттарына градация енгізу;
2) нормативтік құқықтық актілердің нақтыланбаған талаптары үшін санкцияларды қамтитын әкімшілік құқық бұзушылықтар құрамын алып тастау, уәкілетті органдардың позицияларын ескере отырып, диспозицияларды түзету;
3) кәсіпкерлік субъектілерінің санатына қарай айыппұл мөлшерін айқындау кезінде бірыңғай тәсілді қалыптастыру (сондай-ақ мемлекеттік бюджеттен қаржыландырылатын ұйымдардың лауазымды адамдарының жауапкершілігін белгілеу)
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылғы қараша
Жүргізілген талдау қорытындылары бойынша әкімшілік жауаптылықты құқықтық жауаптылықтың басқа түрлерінен ажыратуға мүмкіндік беретін айқын өлшемшарттарды қамтитын әкімшілік құқық бұзушылықтың жаңа ұғымын тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан
17
Сыбайлас жемқорлықтың туындауына негіз болатын себеп ретінде әкімшілік қарау (дискреция) тәсілдерін зерделеу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
Әділетмині, БП (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
18
Жария-құқықтық даулардың қалған түрлерін қарауды жалпы юрисдикция соттарының ведомстволық бағыныстылығынан алып тастап, кейіннен оларды мамандандырылған әкімшілік соттардың ведомстволық бағыныстылығына беру мүмкіндігін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2025 жылғы желтоқсан
Әділетмині, ЖС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар

1.3. Совершенствование конституционного права
14
Разработка и поэтапное внедрение национальных индикаторов оценки соблюдения прав человека
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
сентябрь
2023 года
МЮ, АСПР (по согласованию), МНЭ, ГП (по согласованию), НЦПЧ (по согласованию), РКА (по согласованию), ВС (по согласованию), МВД, МИД, МИИР, ЦИК (по согласованию), центральные государственные органы
15
Выработка предложений по усилению охраны конституционного права собственности
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
март
2024 года
МЮ, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
1.4. Совершенствование законодательства об административных правонарушениях
16
Проведение анализа действующих составов административных правонарушений на предмет возможности перевода составов административных правонарушений, предусматривающих санкцию в виде лишения специального права, лишения разрешения либо приостановления его действия, а также исключения из реестра приостановления или запрещения деятельности, в отраслевые нормативные правовые акты, поскольку указанные санкции связаны с осуществлением административной процедуры
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
Сентябрь 2022 года
МЮ, ГП (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
Рассмотрение возможности:
1) введения градации административных правонарушений на категории незначительных, значительных и грубых правонарушений, каждая из которых содержала бы предельные размеры штрафа в зависимости от характера и степени общественной опасности правонарушения;
2) исключения составов административных правонарушений, содержащих санкции за неконкретизированные требования нормативных правовых актов, корректировки диспозиций с учетом позиций уполномоченных органов;
3) формирования единого подхода при определении размера штрафа в зависимости от категории субъектов предпринимательства (а также установления ответственности должностных лиц организаций, финансируемых из государственного бюджета)
Предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
Ноябрь 2022 года
Выработка по итогам проведенного анализа нового понятия административного правонарушения, содержащего ясные критерии, позволяющие разграничить административную ответственность от других видов юридической ответственности
проект Закона Республики Казахстан
Декабрь 2025 года
17
Изучение подходов к административному усмотрению (дискреции) как к причине, обуславливающей возникновение коррупции
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МЮ, ГП (по согласованию), АПК (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию)
18
Проработка возможности исключения из подведомственности судов общей юрисдикции рассмотрения оставшихся видов публично-правовых споров с последующей их передачей в подведомственность специализированных административных судов
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2025 года
МЮ, ВС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы

1.5. Салық саясатын және салық заңнамасын жетілдіру
19
Салық міндеттемелерін орындауды түбегейлі оңайлату мақсатында салықтар мен төлемдердің санын барынша азайту тұрғысынан Салық кодексін және тиісті заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерді тексеру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылғы қараша
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
20
Экономиканы әртараптандыру, бюджетті толықтыру және салық ауыртпалығын қайта бөлу үшін салық мөлшерлемелерін саралау мәселесін қарау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ұсыныстар
2023 жылғы шілде
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
21
Салық жеңілдіктерінің тиімділігін айқындау жұмысын жүргізу мақсатында мониторинг енгізуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2025 жылғы қаңтар
ҰЭМ, Қаржымині, мүдделі мемлекеттік органдар
1.6. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнаманы жетілдіру
22
Мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы заңнаманы жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы маусым
ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
23
Қазақстандық құқық жүйесінің ұлттық ерекшеліктерін ескере отырып, ұлттық заңнамада шетелдік және халықаралық жеке құқықтың үздік үлгілерін қабылдау жөніндегі одан арғы жұмысты қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы мамыр
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
1.7. Азаматтық заңнаманы жетілдіру
24
Тұтынушылық шарттар, тұтынушылардың құқықтарын қорғау және тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы үшін бизнестің жауапкершілігі туралы заңнаманы дамыту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы
маусым
СИМ, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
25
Азаматтық қоғам саласындағы заңнаманы, оның ішінде азаматтардың бірлесу бостандығына құқықтарын іске асыру тетіктерін кеңейту арқылы жаңғырту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы маусым
АҚДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
26
Азаматтық құқықтар объектілерінің құқықтық табиғаты мен сыныптамасын айқындау және олардың құқықтық режимін нақтылау, "талап ету құқығы" және "зияткерлік меншік құқығы" сияқты объектілердің осы сыныптамадағы орнын айқындау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
27
Жеке құқық субъектілеріне тиесілі азаматтық құқықтардың алуан түрлілігін ескере отырып заңнаманы жетілдіру, оның ішінде заңды тұлғалар мен мемлекетке тиесілі құқықтардың тізбесін басқа да заттық және міндеттемелік құқықтармен, сондай-ақ мүліктік емес, айрықша құқықтармен, мұрагерлік құқығымен және өзге де мүліктік құқықтармен толықтыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
28
Иелену, иелену мерзімі және негаторлық талап қою туралы нормаларды жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, ЖС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
29
Талап мерзімі институтын жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, ЖС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰҚП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
30
Смарт-келісімшарттар және электрондық коммерция (e-commerce) туралы заңнаманы жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
31
Материалдық емес (моральдық) зиянды өтеу институтын қолдану салаларын, оны өтеу шарттарын, сондай-ақ оның мөлшерін айқындау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
32
Жеке қатынастарды реттеудің жария-құқықтық әдістерінің негізсіз басымдығын жою жөніндегі тетіктерді әзірлеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
33
Меншік құқығы және басқа да заттық құқықтар туралы нормаларды жүйелеу мәселесін зерделеу
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
Әділетмині, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
34
Қазіргі заманғы қатынастарда жедел басқару құқығы мен шаруашылық жүргізу құқығы конструкцияларының орындылығы мәселесін қарау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2026 жылғы қаңтар
ҰЭМ, Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
35
Азаматтық кодекске азаматтық құқықтар мен міндеттердің пайда болуының, өзгеруінің және тоқтатылуының дербес негіздері ретінде заңды тұлғалардың жиналыстары мен алқалы басқару органдарының шешімдері туралы ереже бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
36
Корпоративтік лауазымды тұлғалардың жауапкершілігі туралы нормаларды дамыту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
37
Заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыруды және құқықтық мирасқорлық мәселелерін регламенттейтін, оның ішінде коммерциялық заңды тұлғаларды қайта ұйымдастыру нысандары, сондай-ақ қайта ұйымдастырудың кешенді нысандарын жүзеге асырудың шарттары мен тәртібін реттеу бөлігінде азаматтық заңнаманы реформалау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
38
Корпоративтік басқарудың озық практикасының ұсынымдары мен стандарттары негізінде корпоративтік заңнаманы жаңғырту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы желтоқсан
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
39
Туынды, сондай-ақ ұжымдық (топтық) талап қою институтын дамыту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2028 жылғы қыркүйек
ЖС (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
40
Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау және сақтау жөніндегі заңнаманы жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2029 жылғы желтоқсан
Әділетмині, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар

1.5. Совершенствование налоговой политики и налогового законодательства
19
Ревизия Налогового кодекса и соответствующих подзаконных нормативных правовых актов на предмет минимизации количества налогов и платежей с целью кардинального упрощения исполнения налоговых обязательств
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2022 года
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
20
Рассмотрение вопроса дифференциации налоговых ставок для диверсификации экономики, пополнения бюджета и перераспределения налогового бремени
предложения в Аппарат Правительства Республики Казахстан
июль
2023 года
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
21
Обеспечение внедрения мониторинга в целях проведения работы по определению эффективности налоговых льгот
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
январь
2025 года
МНЭ, МФ, заинтересованные государственные органы
1.6 Совершенствование законодательства о государственно-частном партнерстве
22
Совершенствование законодательства о государственно-частном партнерстве
проект Закона Республики Казахстан
июнь
2022 года
МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
23
Обеспечение дальнейшей работы по восприятию национальным законодательством лучших образцов зарубежного и международного частного права с учетом национальных особенностей казахстанской правовой системы
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
май
2023 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
1.7. Совершенствование гражданского законодательства
24
Развитие законодательства о потребительских договорах, защите прав потребителей и ответственности бизнеса за качество товаров, работ и услуг
проект
Закона Республики Казахстан
июнь
2023 года
МТИ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
25
Модернизация законодательства в сфере гражданского общества, в том числе в части расширения механизмов реализации прав граждан на свободу объединения
проект Закона Республики Казахстан
июнь
2023 года
МИОР, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
26
Определение правовой природы и классификации объектов гражданских прав и уточнение их правового режима, определение места в этой классификации таких объектов, как "право требования" и "право интеллектуальной собственности"
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
27
Совершенствование законодательства с учетом многообразия гражданских прав, принадлежащих субъектам частного права, в том числе дополнение перечня прав, принадлежащих юридическим лицам и государству, другими вещными и обязательственными правами, а также неимущественными, исключительными правами, правом наследования и иными имущественными правами
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
28
Совершенствование норм о      владении, приобретательной давности и негаторном иске
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, ВС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
29
Совершенствование института исковой давности
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, ВС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
30
Совершенствование законодательства о смарт- контрактах и электронной коммерции (e-commerce)
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
31
Определение сфер применения института возмещения нематериального (морального) вреда, условий его возмещения, а также его размера
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, заинтересованные государственные органы
32
Разработка механизмов устранения необоснованного преобладания публично-правовых методов регулирования частных отношений
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
33
Изучение вопроса систематизации норм права собственности и других вещных прав
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь
2025 года
МЮ, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
34
Рассмотрение вопроса эффективности конструкций права оперативного управления и права хозяйственного ведения в современных отношениях
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
январь
2026 года
МНЭ, МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
35
Внесение в Гражданский кодекс изменений в части положения о решениях собраний и коллегиальных органов управления юридических лиц как самостоятельных оснований возникновения, изменения и прекращения гражданских прав и обязанностей
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
36
Развитие норм об ответственности корпоративных должностных лиц
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
37
Реформирование гражданского законодательства, регламентирующего реорганизацию юридических лиц и вопросы правопреемства, в том числе в части форм реорганизации коммерческих юридических лиц, а также регулирования условий и порядка осуществления комплексных      форм реорганизации
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
38
Модернизация корпоративного законодательства на основе рекомендаций и стандартов передовой практики корпоративного управления
проект Закона Республики Казахстан
декабрь 2027 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
39
Развитие института производных, а также коллективных (групповых) исков
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
сентябрь
2028 года
ВС (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
40
Совершенствование законодательства по охране и защите прав интеллектуальной собственности
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2029 года
МЮ, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы

1.8. Азаматтық іс жүргізу құқығын жетілдіру
41
Мүліктік және мүліктік емес даулар бойынша мемлекеттік баждардың мөлшерін қайта қарау, оның ішінде мүліктік даулар бойынша мемлекеттік баждың жоғарғы шегін белгілеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы ақпан
ҰЭМ, ЖС (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
42
Құқықты теріс пайдалану институтын заңнамалық бекіту мүмкіндігін қарау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2029 жылғы қаңтар
ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
1.9. Қаржы заңнамасын дамыту
43
Қаржы секторында "пропорционалды реттеуді" дамыту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
ҚНРДА (келісу бойынша)
44
Қаржы нарығында Open API енгізу тәсілдерін анықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2024 жылғы ақпан
ҚНРДА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
1.10. Әлеуметтік қамсыздандыру жүйесін жетілдіру
45
Әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы заңнаманы жүйелеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы желтоқсан
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
46
Жұмыспен қамтудың барлық икемді нысандарын заңдастыру арқылы еңбек қатынастарының прогрессивті нысандарын енгізу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы қаңтар
Еңбекмині, мүдделі мемлекеттік органдар
1.11. Ғылым туралы заңнаманы жетілдіру
47
Ірі ғылыми зерттеулер жүргізу, жаңа ғылыми мектептер қалыптастыру үшін және постдокторантура бағдарламалары бойынша мегагранттар бөлуді қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы наурыз
ҒЖБМ, мүдделі мемлекеттік органдар
48
Ғылым саласындағы мемлекеттік реттеудің тиімділігін арттыру үшін ғылым саласындағы уәкілетті органның құзыретін кеңейту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2027 жылғы ақпан
ҒЖБМ, мүдделі мемлекеттік органдар
1.12. Экологиялық заңнаманы жетілдіру
49
Қоршаған ортаға ұқыпты қарауды ынталандыруға, оның ішінде:
Қазақстан аумағындағы шығарындыларды мониторингтеу және бақылау процесінде автоматтандыру және цифрландыру жүйелерін енгізуге;
экология саласындағы процесті оңтайландыру бойынша есептерді ұсынуға (оларды әртүрлі салаларда қайталаудан бас тартуды ескере отырып) бағытталған кешенді тәсілдерді пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2023 жылғы наурыз
ЭТРМ, мүдделі мемлекеттік органдар

1.8. Совершенствование гражданского процессуального права
41
Пересмотр размеров государственных пошлин по имущественным и неимущественным спорам, в том числе с установлением верхнего предела государственной пошлины по имущественным спорам
проект Закона Республики Казахстан
февраль
2027 года
МНЭ, ВС (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
42
Рассмотрение возможности законодательного закрепления института злоупотребления правом
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
январь
2029 года
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
1.9. Развитие финансового законодательства
43
Развитие "пропорционального регулирования" в финансовом секторе
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2023 года
АРРФР (по согласованию)
44
Определение подходов к внедрению Open API на финансовом рынке
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
февраль
2024 года
АРРФР (по согласованию), заинтересованные государственные органы
1.10. Совершенствование системы социального обеспечения
45
Систематизация законодательства в сфере социального обеспечения
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МТСЗН, заинтересованные государственные органы
46
Внедрение прогрессивных форм трудовых отношений посредством формализации всех гибких форм занятости
проект Закона Республики Казахстан
январь
2024 года
МТСЗН, заинтересованные государственные органы
1.11. Совершенствование законодательства о науке
47
Обеспечение выделения мегагрантов для проведения крупных научных исследований, формирования новых научных школ и по программам постдокторантуры
проект Закона Республики Казахстан
март
2025 года
МНВО, заинтересованные государственные органы
48
Расширение компетенции уполномоченного органа в области науки для повышения эффективности государственного регулирования в сфере науки
проект Закона Республики Казахстан
февраль
2027 года
МНВО, заинтересованные государственные органы
1.12. Совершенствование экологического законодательства
49
Проработка комплексных подходов, направленных на стимулирование бережного отношения к окружающей среде, в том числе на:
внедрение систем автоматизации и цифровизации в процессе мониторинга и контроля за выбросами на территории Казахстана;
представление отчетов по оптимизации процесса в сфере экологии (с учетом отказа от их дублирования в различных областях)
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
март
2023 года
МЭПР, заинтересованные государственные органы

1.13. Жер қойнауын пайдалану саласындағы заңнаманы жетілдіру
50
Тау-кен металлургия кешенінің инвестициялық рейтингінің көшбасшы елдерінің ұқсас дерекқорларына сәйкес келетін минералдық ресурстардың көпфункциялы ұлттық дерекқорында іске асырылатын жер қойнауын пайдалану саласына байланысты рәсімдерді оңтайландыру
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің бұйрығы
2023 жылғы қыркүйек
ИИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
51
Инвестициялық тартымдылықты жақсарту мақсатында жер қойнауын пайдалану саласындағы әкімшілендіруді оңтайландыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
ИИДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
1.14. Қылмыстық және қылмыстық іс жүргізу заңнамасын жетілдіру
52
Қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша жаза тағайындау тетіктерін жетілдіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы наурыз
Әділетмині, ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
53
Қылмыстық заңды Қылмыстық іс жүргізу және Қылмыстық-атқару кодекстерін бір мезгілде түзете отырып, оның ішінде іс-әрекеттердің қоғамдық қауіптілігіне мөлшерлес қылмыстық заң санкцияларын өзектілендіруді, қылмыстық жазаларды тағайындау және орындау тәртібін ұтымды етуді, қылмыстық процеске қатысушылардың мәртебесі мен өкілеттіктер шеңберін қайта қарауды, төрешілдік пен сөзбұйдаға салуды төмендету үшін сотқа дейінгі тергеп-тексеруді жаңғыртуды көздеп оңтайландыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы наурыз
Әділетмині, БП (келісу бойынша), ІІМ, ЖС (келісу бойынша), Әділетмині, СҚА (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
54
Жазалардың қосымша түрлерін трансформациялап, жасалғаны үшін Қылмыстық кодекстің Ерекше бөлігінде қосымша жаза түрін міндетті түрде тағайындау көзделетін қылмыстық құқық бұзушылықтар бойынша адамдарды қылмыстық жауаптылықтан немесе жазадан босату кезінде қылмыстық-құқықтық ықпал ету шаралары ретінде қолдану мүмкіндігін белгілеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы наурыз
Әділетмині, БП (келісу бойынша), ІІМ, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
55
Алқабилер тізімін қалыптастыру тәртібін жетілдіру, оларды цифрлық форматқа көшіру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, ЖС (келісу бойынша), ҰЭМ, ЖАО, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
56
Қылмыстық іс бойынша күшіне енген үкім негізінде, оның ішінде шет елдердегі мүлікті жеке іс жүргізуде тәркілеуді қамтамасыз ету тәсілдерін тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы наурыз
ҚМА (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), ІІМ, СҚА (келісу бойынша), Әділетмині, РАА (келісу бойынша)
57
Қылмыстық және қылмыстық іс жүргізу заңнамасының тұрақтылығын қамтамасыз етуге бағытталған тетіктерді тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы тамыз
Әділетмині, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
58
Мемлекеттік мәжбүрлеу шараларын және бұлтартпау шараларын қолдану тәртібін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлей отырып, қылмыстық процесте аталған шараларды қолдану практикасын талдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2024 жылғы қараша
БП (келісу бойынша), ІІМ, ЖС (келісу бойынша), ҰКК (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
59
Қылмыстық процеске ақпараттық және цифрлық технологияларды енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2024 жылғы қараша
2026 жылғы қараша
2028 жылғы қараша
2030 жылғы қараша
БП (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, СҚА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
60
Қылмыстық құқық бұзушылықтың жаңа ұғымын тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2024 жылғы желтоқсан
Әділетмині, БП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
61
"Жасанды интеллект" ұғымын, оның ішінде оны пайдалану тәртібін, саласы мен аясын, мәртебесі мен құқықтық салдарын тұжырымдап, кейіннен оны қылмыстық мақсаттарда қолданғаны үшін жауаптылықты көздейтін құқық бұзушылықтың жеке құрамын енгізу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2025 жылғы желтоқсан
2026 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, БП (келісу бойынша), ІІМ, СҚА (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
62
Тәуелсіз сүзгілер есебінен тежемелік пен тепе-теңдіктің тиімді жүйесін айқындай отырып, қылмыстық процестің негізгі кезеңдерін және ондағы әрбір органның жауапкершілік аясының аражігін ажырату тәсілдерін енгізу және бірыңғай құқық қолдану практикасын қалыптастыру шараларын тұжырымдай отырып, прокурордың қылмыстық істер бойынша түйінді процестік шешімдер қабылдау тетігін кезең-кезеңімен енгізу нәтижелерін талдау
Қазақстан Республикасының Президент Әкімшілігіне ақпарат
2026 жылғы қараша
БП (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, CҚА (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
63
Кінәсіздік презумпциясының конституциялық қағидаттарын қамтамасыз етуге және мүлтіксіз сақтауға, жеке өмірге қол сұғылмаушылықты қамтамасыз етуге бағытталған тетіктерді күшейту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2028 жылғы шілде
Әділемині, ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), Парламентаризм институты (келісу бойынша), ІІМ, ҚМА (келісу бойынша), ҰҚК (келісу бойынша)
64
Адам құқықтары саласындағы халықаралық-құқықтық стандарттардың талаптарын, қылмысқа қарсы іс-қимылды және ұлттық құқықтық жүйенің ерекшеліктерін ескере отырып, қылмыстық заңнаманы қолдану практикасын жетілдіру
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2028 жылғы қараша
БП (келісу бойынша), ІІМ, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар

1.13. Совершенствование законодательства в сфере недропользования
50
Оптимизация процедур, связанных со сферой недропользования, которая будет реализована в многофункциональной национальной базе данных минеральных ресурсов, соответствующей аналогичным базам данных стран-лидеров инвестиционного рейтинга горно-металлургического комплекса
приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
сентябрь
2023 года
МИИР, заинтересованные государственные органы
51
Оптимизация администрирования сферы недропользования в целях улучшения инвестиционной привлекательности
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МИИР, заинтересованные государственные органы
1.14. Совершенствование уголовного и уголовно-процессуального законодательства
52
Совершенствование механизмов назначения наказания по уголовным правонарушениям
проект Закона Республики Казахстан
март
2023 года
МЮ,
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), РКА
(по согласованию), заинтересованные государственные органы
53
Оптимизация уголовного закона с одновременной коррекцией Уголовно-процессуального и Уголовно-исполнительного кодексов, в том числе предусматривающая актуализацию санкций уголовного закона соразмерно общественной опасности деяний, рационализацию порядка назначения и исполнения уголовных наказаний, пересмотр статуса и круга полномочий участников уголовного процесса, модернизацию досудебного расследования для снижения бюрократии и волокиты
проект Закона Республики Казахстан
март
2023 года
МЮ,
ГП (по согласованию), МВД, ВС (по согласованию), МЮ, АПК (по согласованию), АФМ (по согласованию), РКА (по согласованию)
54
Трансформация дополнительных видов наказаний с установлением возможности применения их как меры уголовно-правового воздействия при освобождении лиц от уголовной ответственности или наказания по уголовным правонарушениям, за совершение которых Особенной частью Уголовного кодекса предусматривается обязательное назначение дополнительного вида наказания
проект Закона Республики Казахстан
март
2023 года
МЮ,
ГП (по согласованию), МВД, РКА
(по согласованию), заинтересованные государственные органы
55
Совершенствование порядка формирования списков присяжных заседателей, перевод их в цифровой формат
Закон Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МЦРИАП, ВС (по согласованию), МНЭ, МИО, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
56
Выработка подходов по обеспечению конфискации имущества, находящегося в том числе за рубежом, в отдельном производстве на основании вступившего в силу приговора по уголовному делу
проект Закона Республики Казахстан
март
2023 года
АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), МВД, АПК (по согласованию), РКА (по согласованию), МЮ
57
Выработка механизмов, направленных на обеспечение стабильности уголовного и уголовно-процессуального законодательства
проект Закона Республики Казахстан
август
2024 года
МЮ, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
58
Анализ практики применения в уголовном процессе мер государственного принуждения и мер пресечения с выработкой предложений по совершенствованию порядка применения перечисленных мер
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2024 года
ГП (по согласованию), МВД, ВС (по согласованию), КНБ (по согласованию), АПК (по согласованию), АФМ (по согласованию), РКА (по согласованию)
59
Внедрение информационных и цифровых технологий в уголовный процесс
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2024 года,
ноябрь
2026 года,
ноябрь
2028 года,
ноябрь
2030 года
ГП (по согласованию), КНБ (по согласованию), МВД, АПК (по согласованию), заинтересованные государственные органы
60
Выработка нового понятия уголовного правонарушения
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2024 года
МЮ, ГП (по согласованию), заинтересованные государственные органы
61
Выработка понятия "искусственный интеллект", в том числе порядка, сферы и круга его использования, статуса и правовых последствий, с последующим введением отдельного состава правонарушения, предусматривающего ответственность за его применение в преступных целях
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2025 года
декабрь
2026 года
МЦРИАП, ГП (по согласованию), МВД, АПК (по согласованию), АФМ (по согласованию), заинтересованные государственные органы
62
Анализ результатов внедрения подходов по разграничению основных этапов уголовного процесса и зоны ответственности в нем каждого органа с определением эффективной системы сдержек и противовесов за счет независимых фильтров и поэтапного внедрения механизма принятия прокурором ключевых процессуальных решений по уголовным делам с выработкой мер по формированию единой правоприменительной практики
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2026 года
ГП (по согласованию), ВС (по согласованию), КНБ (по согласованию), МВД, АПК (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
63
Усиление механизмов, направленных на обеспечение и неукоснительное соблюдение конституционных принципов презумпции невиновности, обеспечение неприкосновенности частной жизни
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
июль
2028 года
МЮ, ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), РКА (по согласованию), Институт парламентаризма (по согласованию), МВД, АФМ (по согласованию), КНБ (по согласованию)
64
Совершенствование практики применения уголовного законодательства с учетом требований международно-правовых стандартов в области прав человека, противодействия преступности и особенностей национальной правовой системы
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
ноябрь
2028 года
ГП (по согласованию), МВД, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы

1.15. Қылмыстық-атқару заңнамасын жетілдіру
65
Сотталғандардың жазасын өтеуіне байланысты мәселелерді шешу үшін:
пробация қызметтерінің жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл тетіктерін өзгерту және пенитенциарлықтан кейінгі пробацияны іске асыру жөніндегі жұмысты сандық көрсеткіштерден сапалық көрсеткіштерге қайта бағдарлау;
ҚАЖ мекемелерінің жергілікті атқарушы органдармен өзара іс-қимыл тетіктерін өзгерту және пенитенциарлық пробацияны іске асыру тәсілдерін қайта қарау, яғни азаматтық қоғам өкілдерін тарта отырып, халықаралық озық тәжірибені ескеріп, бас бостандығынан айыру түрінде жазасын өтеп жатқан адамдарды қайта әлеуметтендіру
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығы
2022 жылғы маусым
2024 жылғы наурыз
ІІМ, ЖАО, мүдделі мемлекеттік органдар
66
Сотталғандарды есепке алу жөніндегі ведомстволық ақпараттық жүйені дамыту мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне ақпарат
2022 жылғы шілде
ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
67
Қоғамдық жұмыстарға байланысты жазаны орындауға, оның ішінде сотталғандар үшін арнайы айырым киімін киіп жүру міндетін енгізу арқылы жариялылық элементтерін беру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы наурыз
ІІМ, Әділетмині, БП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), ЖАО
68
ҚАЖ мекемелерінің түрлерін кезең-кезеңімен оңтайландыру
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2022 жылғы қыркүйек
ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
69
Сотталғандардың мінез-құлқын тиімді бақылауды қамтамасыз ететін қазіргі заманғы технологиялар мен бейнетіркеу құралдарын бір мезгілде енгізе отырып, сотталғандарды ұстаудың камералық түріне одан әрі көшу
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы наурыз
ІІМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині
70
Пробацияның түрме қызметінен дербестігін қамтамасыз ету және қаржыландырудың жеке нысаналы кіші бағдарламасын бөлу арқылы пробация қызметінің және оның қызметкерлерінің ұйымдық-құқықтық мәртебесін арттыру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
ІІМ
71
ҚАЖ мекемелері мен пробация қызметтерінде жазаларды орындау және сотталғандар санын автоматтандырылған есепке алу процестерін одан әрі цифрландыру
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2029 жылғы ақпан
ІІМ, ЦДИАӨМ
1.16. Ақпараттандыру, дербес деректер және оларды қорғау салаларындағы, байланыс саласындағы саясатты жетілдіру
72
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар, байланыс, деректерді өңдеу, цифрлық активтер, өнеркәсіпті автоматтандыру, ақпараттық қауіпсіздік, машинамен оқу және жасанды интеллект, дербес деректер субъектілерінің құқықтарын қорғау саласындағы аса маңызды қоғамдық қатынастарды реттейтін құқық нормаларын кодтау
Қазақстан Республикасының Президент Әкімшілігіне ұсыныстар
2023 жылғы желтоқсан
ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар
73
Транзиттік-коммуникациялық әлеуетті және цифрлық ортаға деген сенімді арттыру, ақпараттық қауіпсіздік және дербес деректерді қорғау саласындағы заңнамада белгіленген талаптардың жаппай сақталуын қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2024 жылғы қаңтар
ЦДИАӨМ, АҚДМ, мүдделі мемлекеттік редакциялар
2-бағыт. Құқық қорғау қызметін жетілдіру

1.15. Совершенствование уголовно-исполнительного законодательства
65
Изменение механизмов взаимодействия с местными исполнительными органами для разрешения вопросов, связанных с отбыванием наказания осужденными:
служб пробации и переориентирование работы по реализации постпенитенциарной пробации с количественных показателей на качественные;
учреждений УИС и пересмотр подходов к реализации пенитенциарной пробации, то есть ресоциализации лиц, отбывающих наказание в виде лишения свободы, с учетом международного передового опыта с привлечением представителей гражданского общества
постановление Правительства Республики Казахстан
приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан
июнь
2022 года
март
2024 года
МВД, МИО, заинтересованные государственные органы
66
Проработка вопроса развития ведомственной информационной системы по учету осужденных
информация в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан
июль
2022 года
МВД, заинтересованные государственные органы
67
Придание элементов публичности исполнению наказания, связанного с общественными работами, в том числе путем введения обязанности для осужденных носить специальную опознавательную одежду
проект Закона Республики Казахстан
март
2023 года
МВД,
МЮ, ГП (по согласованию), РКА (по согласованию), МИО
68
Поэтапная оптимизация видов учреждений УИС
проект Закона Республики Казахстан
сентябрь
2022 года
МВД, заинтересованные государственные органы
69
Дальнейший переход к камерному типу содержания осужденных с одновременным внедрением современных технологий и средств видеофиксации, обеспечивающих эффективный контроль за поведением осужденных
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
март
2023 года
МВД, МЦРИАП, МФ
70
Проработка вопроса повышения организационно-правового статуса службы пробации и его сотрудников путем обеспечения самостоятельности пробации от тюремной службы и выделения отдельной целевой подпрограммы финансирования
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МВД
71
Дальнейшая цифровизация процессов исполнения наказаний и автоматизированного учета численности осужденных в учреждениях УИС и службах пробации
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
февраль
2029 года
МВД, МЦРИАП
1.16. Совершенствование политики в сферах информатизации, персональных данных и их защиты, в области связи
72
Кодификация норм права, регулирующих важнейшие общественные отношения в сфере информационно-коммуникационных технологий, связи, обработки данных, цифровых активов, автоматизации промышленности, информационной безопасности, машинного обучения и искусственного интеллекта, защиты прав субъектов персональных данных
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МЦРИАП, заинтересованные государственные органы
73
Повышение транзитно-коммуникационного потенциала и доверия к цифровой среде, обеспечение повсеместного соблюдения установленных законодательством требований в области информационной безопасности и защиты персональных данных
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
январь
2024 года
МЦРИАП, МИОР, заинтересованные государственные органы
Направление 2. Совершенствование правоохранительной деятельности

3. Нысаналы индикатор – Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің "Полиция қызметтерінің сенімділігі" – 60 орыннан төмен емес
2.1. Құқық қорғау жүйесінің сервистік моделін қалыптастыру
74
Бірыңғай статистикалық қағидаттар мен стандарттар негізінде мемлекеттік органдар мен ұйымдарды, жеке және заңды тұлғаларды елдегі заңдылық пен құқық тәртібінің жай-күйі туралы ақпараттық қамтамасыз ету
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылғы қараша
БП (келісу бойынша)
75
Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін әлеуметтік, қаржылық және материалдық қамтамасыз етуді біріздендіру және теңестіру мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылғы желтоқсан
БП (келісу бойынша), ІІМ, Қаржымині, ҚМА (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
76
Базалық құрауышы қоғаммен проактивті жұмыс істеу және полицияға қадамдық қолжетімділікті қамтамасыз ету болатын полицияның сервистік моделін дамыту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2022 – 2025 жылдар, жыл сайын желтоқсан
ІІМ, БП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), ЖАО, мүдделі мемлекеттік органдар
77
Құқық қорғау органдарының қызметкерлерін тұрақты негізде озық практикаларға оқытуды жүргізу, шетелдік әріптестермен тәжірибе алмасуды ұйымдастыру, сондай-ақ құқық қорғау бейініндегі халықаралық ұйымдарда өкілдікті белсенді пайдалану
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы қаңтар
БП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
78
Құқық бұзушылықтың кез келген нысандарына қарсы күрестің және олардың профилактикасының тәсілдері мен әдістерін, оның ішінде инновациялық және цифрлық технологияларын пайдалана отырып өрістету, заңдылық пен қоғамдық қауіпсіздікті, азаматтардың құқықтары мен бостандықтарын қорғауды, кез келген құқық бұзушылық үшін жазаның бұлтартпастығын қамтамасыз ету, құқық бұзушылықтарға "мүлдем төзбеушілік" қағидатын мүлтіксіз ұстану
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы қараша
2025 жылғы қараша
2027 жылғы қараша
2029 жылғы қараша
БП (келісу бойынша), ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
79
Халықпен пәрменді кері байланысты қамтамасыз ететін құқық қорғау қызметі сапасының аудиті жүйесін олардың жұмысының тиімділігін бағалау тұрғысынан қайта қарау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
БП (келісу бойынша), СҚА (келісу бойынша), ҚМА (келісу бойынша), ІІМ, мүдделі мемлекеттік органдар
80
Құқық қорғау органдары үшін кадрлар даярлайтын оқу орындарының жүйесін, оның ішінде дамыған шет елдердің озық тәжірибесін ескере отырып жетілдіруге бағытталған шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2024 жылғы қараша
БП (келісу бойынша), БҒМ, ІІМ, құқық қорғау органдары
81
Құқық қорғау органдары қызметкерлерінің жалақысын жыл сайынғы инфляцияға және өзге де макроэкономикалық көрсеткіштерге қарай үш жылда бір рет индекстеу
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2024 жылғы желтоқсан
БП (келісу бойынша), құқық қорғау органдары, мүдделі мемлекеттік органдар
3-бағыт. Сот жүйесін жетілдіру

3. Целевой индикатор – "Надежность полицейских служб" Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума – не ниже 60 места
2.1 Формирование сервисной модели правоохранительной системы
74
Информационное обеспечение государственных органов и организаций, физических и юридических лиц о состоянии законности и правопорядка в стране на основе единых статистических принципов и стандартов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2022 года
ГП (по согласованию)
75
Проработка вопроса унификации и уравнивания социального, финансового и материального обеспечения сотрудников правоохранительных органов
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2022 года
ГП (по согласованию), МВД, МФ, АФМ (по согласованию), АПК (по согласованию), заинтересованные государственные органы
76
Развитие сервисной модели полиции, базовым компонентом которой станет проактивная работа с обществом и обеспечение шаговой доступности к полиции
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ежегодно, декабрь
2022 - 2025 годов
МВД, ГП (по согласованию), РКА (по согласованию), МИО, заинтересованные государственные органы
77
Проведение обучения сотрудников правоохранительных органов на постоянной основе передовым практикам, организация обмена опытом с иностранными партнерами, а также активное использование представительства в международных организациях правоохранительного профиля
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
январь
2023 года
ГП (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
78
Наращивание способов и методов, в том числе с использованием инновационных и цифровых технологий борьбы с любыми формами правонарушений и их профилактики, обеспечение законности и общественной безопасности, защиты прав и свобод граждан, неотвратимости наказания за любые правонарушения, неукоснительное следование принципу "нулевой терпимости" к правонарушениям
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2023 года,
ноябрь
2025 года,
ноябрь
2027 года,
ноябрь
2029 года
ГП (по согласованию), МВД, заинтересованные государственные органы
79
Пересмотр системы аудита качества правоохранительной деятельности, обеспечивающего действенную обратную связь с населением на предмет оценки эффективности их работы
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2023 года
ГП (по согласованию), АПК (по согласованию), АФМ (по согласованию), МВД, заинтересованные государственные органы
80
Принятие мер, направленных на совершенствование системы учебных заведений, подготавливающих кадры для правоохранительных органов, в том числе с учетом передового опыта развитых зарубежных стран
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2024 года
ГП (по согласованию), МОН, МВД, правоохранительные органы
81
Индексация заработных плат сотрудникам правоохранительных органов в зависимости от ежегодной инфляции и иных макроэкономических показателей раз в три года
проект Закона Республики Казахстан
декабрь
2024 года
ГП (по согласованию), правоохранительные органы, заинтересованные государственные органы
Направление 3. Совершенствование судебной системы

4. Нысаналы индикатор – Дүниежүзілік экономикалық форумның Жаһандық бәсекеге қабілеттілік индексінің "Сот жүйесінің тәуелсіздігі" – 50 орыннан төмен емес
3.1. Сот жүйесін, соттан тыс медиация институтын және сот-сараптама қызметін дамыту
82
Судья лауазымына кандидаттарды тестілеу процесіне жұртшылықтың қатысуын кеңейту
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
ЖСК (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
83
ЖСК қызметінің тек судья кадрларының рекрутингінен HR-менеджмент жүйесінің барлық компоненттерін неғұрлым толық пайдалануды қамтамасыз ету жағына жоспарлы түрде ауысуы жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2022 жылғы желтоқсан
ЖСК (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
84
Мемлекеттік және жеке секторлардың сот-сараптама қызметтері нарығында теңгерімді бөлу, материалдық-техникалық жарақтандыруды одан әрі нығайту, сондай-ақ сараптамаларды жүргізу кезінде инновациялық тәсілдерді енгізу арқылы сот-сараптама қызметін дамыту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2023 жылғы наурыз
2025 жылғы наурыз
Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
85
Судьялыққа кандидаттар үшін біліктілік емтиханының рәсімдерін, судьяларды конкурстық іріктеу тетіктерін, судья лауазымдарына кадр резервін қалыптастыру тәртібін цифрландыруды ескере отырып, сот жүйесінің кадрларын іріктеуді және ілгерілетуді жетілдіру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2023 жылғы желтоқсан
ЖСК (келісу бойынша), ЖС (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
86
Соттан тыс медиация институтын одан әрі дамыту тұжырымдамасын әзірлеу
Қазақстан Республикасы тұжырымдамасының жобасы
2024 жылғы наурыз
АҚДМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), ҚР Кәсіподақтар федерациясы (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
87
Қалаларда соттардың одан әрі мамандануы және бірінші сатыдағы соттарды біріктіру жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2025 жылғы ақпан
ЖС (келісу бойынша), ЖСК (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
88
Істерді кассациялық сатыға шығару рәсімінің мәселесі бойынша ұсыныстар тұжырымдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2025 жылғы наурыз
ЖС (келісу бойынша), БП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша)
89
Сот істерін қарау кезінде заңдылықты өрескел бұзу негіздерін нақтылау мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2025 жылғы маусым
ЖС (келісу бойынша), ЖСК (келісу бойынша)
4-бағыт. Мемлекеттік басқаруды жетілдіру

4. Целевой индикатор – "Независимость судебной системы" Глобального индекса конкурентоспособности Всемирного экономического форума – не ниже 50 места
3.1. Развитие судебной системы, института внесудебной медиации и судебно-экспертной деятельности
82
Расширение участия общественности в процессе тестирования кандидатов на должности судей
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2022 года
ВСС (по согласованию), ВС (по согласованию), РКА (по согласованию)
83
Выработка предложений по планомерному отходу деятельности ВСС от исключительно рекрутинга судейских кадров в сторону обеспечения более полного использования всех компонентов системы HR-менеджмента
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2022 года
ВСС (по согласованию), ВС (по согласованию), РКА (по согласованию)
84
Развитие судебно-экспертной деятельности путем сбалансированного распределения на рынке судебно-экспертных услуг государственного и частного секторов, дальнейшего укрепления материально-технического оснащения, а также внедрения инновационных подходов при производстве экспертиз
проект Закона Республики Казахстан
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
март
2023 года
март
2025 года
МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию)
85
Совершенствование подбора и продвижения кадров судебной системы с учетом цифровизации процедур квалификационного экзамена для кандидатов в судьи, механизмов конкурсного отбора судей, порядка формирования кадрового резерва на судейские должности
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2023 года
ВСС (по согласованию), ВС (по согласованию), РКА (по согласованию)
86
Разработка концепции дальнейшего развития института внесудебной медиации
проект Концепции Республики Казахстан
март
2024 года
МИОР, НПП "Атамекен" (по согласованию), Федерация профсоюзов РК (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
87
Выработка предложений по дальнейшей специализации судов и объединению судов первой инстанции в городах
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
февраль
2025 года
ВС (по согласованию), ВСС (по согласованию), ГП (по согласованию), РКА (по согласованию)
88
Выработка предложений по вопросу процедуры вынесения дел в кассационную инстанцию
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
март
2025 года
ВС (по согласованию), ГП (по согласованию), РКА (по согласованию)
89
Проработка вопроса конкретизации оснований грубого нарушения законности при рассмотрении судебных дел
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
июнь
2025 года
ВС (по согласованию), ВСС (по согласованию)
Направление 4. Совершенствование государственного управления

5. Нысаналы индикатор – Дүниежүзілік банктің мемлекеттік басқару тиімділігінің индексі – 80 процентильден төмен емес
4.1. Мемлекеттік басқару
90
Төтенше жағдай кезіндегі мемлекеттік басқарудың қолданыстағы тетіктерін пысықтау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2023 жылғы наурыз
ҰЭМ, ТЖМ, ҰҚК (келісу бойынша), ІІМ, Қорғанысмині, мүдделі мемлекеттік органдар
91
Мониторинг және бақылау, сондай-ақ ақпаратқа қол жеткізу құқықтарын бұзғаны немесе шектегені үшін жауапкершілікті күшейту тетіктерін заңнамалық бекіту
Қазақстан Республикасы Заңының жобасы
2023 жылғы қараша
АҚДМ, РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
92
Іске асыру әдістері мен нақты мерзімдерін қоса алғанда, жария құқық заңды тұлғалары институтын ұлттық құқықтық жүйеге енгізу жөніндегі халықаралық-құқықтық тәжірибені имплементациялау мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ұсыныстар
2023 жылғы желтоқсан
Әділетмині, ҰЭМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), РАА (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
93
Мемлекеттік қызметтер көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесін қысқарту
Қазақстан Республикасы уәкілетті органдарының бұйрықтары
2024 жылғы ақпан
ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар
94
Басқарушылық шешімдерді қабылдау кезінде инновациялық цифрлық технологияларды қолдану
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
2025 жылғы наурыз
ЦДИАӨМ, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
95
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КеАҚ-ға жекелеген мемлекеттік қызметтерді беру
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2025 жылғы наурыз
ЦДИАӨМ, мүдделі мемлекеттік органдар
96
Кәсіпкерлердің мінез-құлқын реттеудің мемлекеттік реттеуге балама тәсілдерін, оның ішінде өзін-өзі реттеу және тең реттеу тетіктері арқылы дамыту
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2025 жылғы желтоқсан
ҰЭМ, Әділетмині, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
4.2. Кедендік реттеуді жетілдіру
97
Лауазымды тұлғалардың қатысуын барынша азайта отырып, кедендік операцияларды автоматты түрде жасауды қамтамасыз ететін цифрлық технологияларды қолдану аясын кеңейту арқылы кедендік реттеуді жетілдіру және трансшекаралық электрондық сауданы кедендік әкімшілендіру саласында пилоттық жобаны жүргізу тәртібі мен мерзімдерін бекіту
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығы
2023 жылғы желтоқсан
Қаржымині, ҰЭМ, СИМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар
98
Кедендік операцияларды жасаудың бірыңғай стандартын қамтамасыз ету және кедендік бақылау жүргізу, мемлекеттік кірістер органдары мен сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасында электрондық құжат айналымын біріздендіру
ЕЭК-ке ұсыныс
2026 жылғы маусым
Қаржымині, ҰЭМ, СИМ, "Атамекен" ҰКП (келісу бойынша), мүдделі мемлекеттік органдар

5. Целевой индикатор – индекс эффективности государственного управления Всемирного Банка – не ниже 80 процентиля
4.1. Государственное управление
90
Проработка существующих механизмов государственного управления в условиях чрезвычайного положения
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
март
2023 года
МНЭ, МЧС, КНБ (по согласованию), МВД, МО, заинтересованные государственные органы
91
Законодательное закрепление механизмов мониторинга и контроля, а также усиления ответственности за нарушение или ограничение прав на доступ к информации
проект Закона Республики Казахстан
ноябрь
2023 года
МИОР, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
92
Проработка вопроса имплементации международно-правового опыта по внедрению института юридических лиц публичного права в национальную правовую систему, включая методы и конкретные сроки реализации
предложения в Администрацию Президента Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МЮ, МНЭ, НПП "Атамекен" (по согласованию), РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
93
Сокращение перечней документов, необходимых для оказания государственных услуг
приказы уполномоченных органов Республики Казахстан
февраль
2024 года
МЦРИАП, заинтересованные государственные органы
94
Применение инновационных цифровых технологий при принятии управленческих решений
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
март
2025 года
МЦРИАП, МЮ, заинтересованные государственные органы
95
Передача отдельных государственных услуг НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
март
2025 года
МЦРИАП, заинтересованные государственные органы
96
Развитие альтернативных государственному регулированию способов регулирования поведения предпринимателей, в том числе путем механизмов саморегулирования и сорегулирования
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
декабрь
2025 года
МНЭ, МЮ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
4.2. Совершенствование таможенного регулирования
97
Совершенствование таможенного регулирования путем расширения сфер применения цифровых технологий, обеспечивающих автоматическое совершение таможенных операций, с минимизацией участия должностных лиц и утверждение порядка и сроков проведения пилотного проекта в сфере таможенного администрирования трансграничной электронной торговли
приказ Министра финансов Республики Казахстан
декабрь
2023 года
МФ, МНЭ, МТИ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы
98
Обеспечение единого стандарта совершения таможенных операций и проведение таможенного контроля, унифицирование электронного документооборота между органами государственных доходов и участниками внешнеэкономической деятельности
предложение в ЕЭК
июнь
2026 года
МФ, МНЭ, МТИ, НПП "Атамекен" (по согласованию), заинтересованные государственные органы

4.3. Құқықтық білім беруді және құқықтық насихатты жетілдіру
99
Қоғамның құқықтық мәдениетін дамытуға бағытталған шаралар қабылдау, атап айтқанда, мемлекеттік орта білім беру ұйымдарында білім алушылар мен тәрбиеленушілер, сондай-ақ техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және жоғары білім беру ұйымдарында студенттер арасында құқықтық мәдениет негізін қалыптастыру бойынша жүйелі және өзара байланысты жұмыс жүргізу
бірлескен бұйрық
Қазақстан Республикасының Президент Әкімшілігіне ақпарат
2022 жылғы қараша жыл сайын, есепті жылдан кейінгі 1 ақпанға дейін
Әділетмині, ОМ, ҒЖБМ, мүдделі мемлекеттік органдар
100
Заңгерлік пәндерді оқытумен айналысатын жоғары оқу орындарының лицензияларын беруге қойылатын талаптарды жоғарылату
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің бұйрығы
2022 жылғы желтоқсан
БҒМ, Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
101
Жүргізілетін құқықтық саясатты құқықтық жария ету, сондай-ақ құқықтық насихаттың әртүрлі нысандарын пайдалана отырып, қабылданатын нормативтік құқықтық актілердің негізгі ережелері туралы халықты хабардар ету
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
есепті жылдан кейінгі 1 ақпанға дейін
Әділетмині, мүдделі мемлекеттік органдар
102
Заң қызметтерінің кадрлық әлеуетін күшейту
Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы
2023 жылғы қазан
Әділетмині, РАА (келісу бойынша) мүдделі мемлекеттік органдар
103
Азаматтық секторды кеңінен тарта отырып және уәкілетті орган тарапынан тиісті жағдайлар жасай отырып, жергілікті жерлерде мемлекеттік бастамаларды танымал ету
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2024 жылғы ақпан
АҚДМ, мүдделі мемлекеттік органдар
104
Білім беру даярлығы курсын аяқтаған соң түлектердің кейінгі жұмысының таңдаған бейіні бойынша міндетті практикалық тағылымдамадан өту тетіктерін, сондай-ақ кәсібі бойынша заң практикасына рұқсат беру туралы мәселені шешу шеңберінде дағдылар мен білімді тексеру тетіктерін енгізу мәселелерін қарау
Қазақстан Республикасы Үкімет Аппаратына ақпарат
2025 жылғы қаңтар
Әділетмині, ҒЖБМ, мүдделі мемлекеттік органдар
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АҚЖҰО
Адам құқықтары жөнiндегі ұлттық орталық
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Атамекен" ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БҒМ
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЕЭК
Еуразиялық экономикалық комиссия
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖС
Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты
ЖСК
Қазақстан Республикасының Жоғары Сот Кеңесі
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігі
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
ҚМА
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
Қорғанысмині
ОСК
Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрлігі
Қазақстан Республикасының Орталық сайлау комиссиясы
РАА
Республикалық адвокаттар алқасы
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СЖРА
Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі
СҚА
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
СІМ
Қазақстан Республикасының Сыртқы істер министрлігі
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
Open API
Application programming interface – бағдарламалық өзара іс-қимыл интерфейстері
ОМ
-
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ҒЖБМ
-
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі

4.3. Совершенствование правового образования и правовой пропаганды
99
Принятие мер, направленных на развитие правовой культуры общества, в частности, проведение системной и взаимосвязанной работы по формированию основы правовой культуры обучающихся и воспитанников в государственных организациях среднего образования, а также среди студентов в организациях технического и профессионального, послесреднего и высшего образования
совместный приказ
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
ноябрь
2022 года
ежегодно
до 1 февраля, следующего за отчетным годом
МЮ, МП, заинтересованные государственные органы
100
Повышение требований к выдаче лицензий высших учебных заведений, занимающихся преподаванием юридических дисциплин
приказ Министра образования и науки Республики Казахстан
декабрь
2022 года
МОН, МЮ, заинтересованные государственные органы
101
Правовое освещение проводимой правовой политики, а также информирование населения об основных положениях принимаемых нормативных правовых актов с использованием различных форм правовой пропаганды
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
до 1 февраля, следующего за отчетным годом
МЮ, заинтересованные государственные органы
102
Усиление кадрового потенциала юридических служб
постановление Правительства Республики Казахстан
октябрь
2023 года
МЮ, РКА (по согласованию), заинтересованные государственные органы
103
Популяризация государственных инициатив на местах с широким вовлечением гражданского сектора и созданием соответствующих условий со стороны уполномоченного органа
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
февраль
2024 года
МИОР, заинтересованные государственные органы
104
Рассмотрение вопросов внедрения механизмов прохождения обязательной практической стажировки выпускниками по выбранному профилю дальнейшей работы после окончания курса образовательной подготовки, а также механизмов проверки навыков и знаний в рамках решения вопроса о допуске к юридической практике по профессии
информация в Аппарат Правительства Республики Казахстан
январь
2025 года
МЮ, МНВО, заинтересованные государственные органы
Примечание: расшифровка аббревиатур:
НЦПЧ
Национальный центр по правам человека Республики Казахстан
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
НПП "Атамекен"
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
МОН
Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
ЕЭК
Евразийская экономическая комиссия
МИО
местные исполнительные органы
ВС
Верховный Суд Республики Казахстан
ВСС
Высший Судебный Совет Республики Казахстан
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АФМ
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
МО
Министерство обороны Республики Казахстан
ЦИК
Центральная избирательная комиссия Республики Казахстан
РКА
Республиканская коллегия адвокатов
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
АСПР
Агентство по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
АПК
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
МИД
Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Open API
Application programming interface – программные интерфейсы взаимодействия
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан