Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттарын айқындау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 17 қарашадағы № 911 қаулысы.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.01.2023 ж.бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 341-бабы 1-тармағының 7) тармақшасына, 645-бабы 9-тармағының 3) тармақшасына және 654-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.03.2024 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Осы қаулыға қосымшаға сәйкес биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттары айқындалсын.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.03.2024 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Қазақстан қор биржасы" (келісу бойынша) және "Астана" халықаралық қаржы орталығының биржасы" (келісу бойынша) акционерлік қоғамдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың 15-і күнінен кешіктірмей, өздерінің интернет-ресурстарында осы қаулының 1-тармағында белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келетін бағалы қағаздар туралы ақпаратты орналастырып тұрсын. Осы қаулыға қосымшаның 1-тармағының 3) тармақшасында айқындалған өлшемшарт бойынша ақпарат бағалы қағаздар эмитентінен алынған деректер негізінде жарияланады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2024 № 1096 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Осы қаулы 2023 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2022 жылғы 17 қарашадағы
№ 911 қаулысына
қосымша
Биржада бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асыру өлшемшарттары
Ескерту. Қаулы қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 20.03.2024 № 220 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Бағалы қағаздардың (инвестициялық пай қорларының пайларын және борыштық бағалы қағаздарды қоспағанда) сауда-саттығын жүзеге асырған кезде мынадай өлшемшарттар қатар сақталады:
1) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда бағалы қағаздармен орындалған мәміле көлемі күнтізбелік айда кемінде 25 (жиырма бес) миллион теңгені құрайды;
2) Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда бағалы қағаздармен орындалған мәміле саны күнтізбелік айда кемінде 50 (елу) мәмілені құрайды;

Об определении критериев осуществления торгов ценными бумагами на бирже
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 ноября 2022 года № 911.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2023.
В соответствии с подпунктом 7) пункта 1 статьи 341, подпунктом 3) пункта 9 статьи 645 и подпунктом 3) статьи 654 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула – в редакции постановления Правительства РК от 20.03.2024 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Определить критерии осуществления торгов ценными бумагами на бирже согласно приложению к настоящему постановлению.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 20.03.2024 № 220 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Акционерным обществам "Казахстанская фондовая биржа" (по согласованию) и "Биржа Международного финансового центра "Астана" (по согласованию) ежемесячно, не позднее 15 числа месяца, следующего за отчетным, размещать на своих интернет-ресурсах информацию о ценных бумагах, соответствующих критериям, установленным пунктом 1 настоящего постановления. Информация по критерию, определенному подпунктом 3) пункта 1 приложения к настоящему постановлению, публикуется на основании данных, полученных от эмитента ценных бумаг.
Сноска. Пункт 2 – в редакции постановления Правительства РК от 21.12.2024 № 1096 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2023 года и подлежит официальному опубликованию.
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 17 ноября 2022 года № 911
Критерии осуществления торгов ценными бумагами на бирже
1. При осуществлении торгов ценными бумагами (за исключением паев паевых инвестиционных фондов и долговых ценных бумаг) одновременно соблюдаются следующие критерии:
1) объем исполненных сделок с ценными бумагами на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, составляет не менее 25 (двадцать пять) миллионов тенге в календарный месяц;
2) количество исполненных сделок с ценными бумагами на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, составляет не менее 50 (пятьдесят) сделок в календарный месяц;

3) бағалы қағаздарды IPO (Initial Public Offering) не SPO (Secondary Public Offering) өткізу жолымен орналастыру немесе еркін айналыстағы бағалы қағаз саны эмитент сатып алғанын шегергенде орналастырылған бағалы қағаздардың жалпы санының кемінде 10 (он) пайызын құрайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 21.12.2024 № 1096 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда инвестициялық пай қорлары пайларының сауда-саттығын жүзеге асырған кезде бағалы қағаздармен орындалған мәмілелер бойынша мынадай өлшемшарттар қатар сақталады:
1) инвестициялық пай қорларының пайларымен жасалатын мәмілелер көлемі күнтізбелік айда кемінде 20 (жиырма) миллион теңгені құрайды;
2) инвестициялық пай қорларының пайларымен жасалатын мәмілелер саны күнтізбелік айда кемінде 10 (он) мәмілені құрайды.
3. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 645-бабы 9-тармағының 3) тармақшасын және 654-бабының 3) тармақшасын қолдану мақсаттары үшін Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істейтін биржаларда бір шығарылым шегінде борыштық бағалы қағаздардың сауда-саттығын жүзеге асырған кезде ашық сауда-саттық әдісімен орналастырылған және осы шығарылым айналысындағы борыштық бағалы қағаздардың көлемі бойынша кемінде 1 (бір) миллиард теңгені құрайтын өлшемшарт сақталады.
Ескертпе: осы өлшемшарттардың 1-тармағының 3) тармақшасында көрсетілген еркін айналыстағы бағалы қағаз санын есептеу кезінде эмитент сатып алғанын шегергенде орналастырылған бағалы қағаздардың жалпы санынан:
мемлекеттің;
эмитенттің лауазымды адамдары мен олардың жақын туыстарының;
эмитенттің лауазымды адамдары мен олардың жақын туыстары ірі акционерлер болып табылатын немесе мүлікте тиісті үлесі бар және (немесе) лауазымды адамдар болып табылатын заңды тұлғалардың;
эмитенттің ірі акционерлері мен олардың жақын туыстары ірі акционерлер болып табылатын немесе мүлікте тиісті үлесі бар және (немесе) лауазымды адамдар болып табылатын заңды тұлғалардың;
эмитенттің еншілес ұйымдарының және эмитенттің ірі акционерінің еншілес ұйымдарының;
әрқайсысына осы бағалы қағаздар эмитент сатып алғанын шегергенде осы эмитенттің орналастырылған бағалы қағаздарының жалпы санының 10 (он) және одан көп пайызын құрайтын көлемде тиесілі тұлғалардың меншігіндегі бағалы қағаздар алып тасталады.
Ескерту. Өлшемшарттар ескертпемен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 21.12.2024 № 1096 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

3) размещение ценных бумаг путем проведения IPO (Initial Public Offering) либо SPO (Secondary Public Offering) или количество ценных бумаг, находящихся в свободном обращении, составляет не менее 10 (десять) процентов от общего количества размещенных ценных бумаг за вычетом выкупленных эмитентом.
Сноска. Пункт 1 – в редакции постановления Правительства РК от 21.12.2024 № 1096 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. При осуществлении торгов паями паевых инвестиционных фондов на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, одновременно соблюдаются следующие критерии по исполненным сделкам с ценными бумагами:
1) объем сделок с паями паевых инвестиционных фондов составляет не менее 20 (двадцать) миллионов тенге в календарный месяц;
2) количество сделок с паями паевых инвестиционных фондов составляет не менее 10 (десять) сделок в календарный месяц.
3. При осуществлении торгов долговыми ценными бумагами в пределах одного выпуска на биржах, функционирующих на территории Республики Казахстан, для целей применения подпункта 3) пункта 9 статьи 645 и подпункта 3) статьи 654 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) соблюдается критерий по объему размещенных методом открытых торгов и находящихся в обращении долговых ценных бумаг данного выпуска, который составляет не менее 1 (один) миллиарда тенге.
Примечание: при расчете количества ценных бумаг, находящихся в свободном обращении, указанных в подпункте 3) пункта 1 настоящих критериев, из общего количества размещенных ценных бумаг, за вычетом выкупленных эмитентом, исключаются ценные бумаги, которые находятся в собственности:
государства;
должностных лиц эмитента и их близких родственников;
юридических лиц, в которых должностные лица эмитента и их близкие родственники являются крупными акционерами или имеют соответствующую долю в имуществе и (или) являются должностными лицами;
юридических лиц, в которых крупные акционеры эмитента и их близкие родственники являются крупными акционерами или имеют соответствующую долю в имуществе и (или) являются должностными лицами;
дочерних организаций эмитента и дочерних организаций крупного акционера эмитента;
лиц, каждому из которых принадлежат данные ценные бумаги, в количестве, составляющем 10 (десять) и более процентов от общего количества размещенных ценных бумаг этого эмитента за вычетом выкупленных эмитентом.
Сноска. Критерии дополнено примечанием в соответствии с постановлением Правительства РК от 21.12.2024 № 1096 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Премьер-Министр Республики Казахстан А. Смаилов