Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту және Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдерінің күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 14 шiлдедегi № 589 қаулысы.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Кешенді жоспар) бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2021 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 644 қаулысы;
2) "Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2021 – 2023 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2021 жылғы 21 қыркүйектегі № 644 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 23 ақпандағы № 85 қаулысы;
3) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің кейбір шешімдеріне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 17 наурыздағы № 236 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң кейбiр шешiмдерiне және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің өкімдеріне енгiзілетін өзгерiстер мен толықтырулардың 34-тармағы.
3. Орталық және жергілікті атқарушы органдар, Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісу бойынша), сондай-ақ Кешенді жоспарды орындауға жауапты ұйымдар (келісу бойынша):
1) іс-шаралардың уақтылы іске асырылуын және Кешенді жоспарда көзделген көрсеткіштерге қол жеткізуді қамтамасыз етсін;
2) жылына екі рет, есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 қаңтардан және 15 шілдеден кешіктірмей Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігіне (бұдан әрі – Агенттік) (келісу бойынша) Кешенді жоспар іс-шараларының орындалу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
4. Қазақстан Республикасының Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі (келісу бойынша) есепті жылдан кейінгі 30 тамыздан кешіктірмей Агенттікке (келісу бойынша) Кешенді жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
5. Агенттiк (келiсу бойынша) Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппаратына:
1) есепті жартыжылдықтан кейінгі 15 наурыздан және 15 қыркүйектен кешіктірмей Кешенді жоспардың іс-шараларын іске асыру;

Об утверждении Комплексного плана мероприятий по противодействию теневой экономике на 2023 – 2025 годы и признании утратившими силу некоторых решений Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 14 июля 2023 года № 589.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план мероприятий по противодействию теневой экономике на 2023 – 2025 годы (далее – Комплексный план).
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 644 "Об утверждении Комплексного плана мероприятий по противодействию теневой экономике на 2021 – 2023 годы";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 23 февраля 2022 года № 85 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 21 сентября 2021 года № 644 "Об утверждении Комплексного плана мероприятий по противодействию теневой экономике на 2021 – 2023 годы";
3) пункт 34 изменений и дополнений, которые вносятся в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 марта 2023 года № 236 "О внесении изменений и дополнений в некоторые решения Правительства Республики Казахстан и распоряжения Премьер-Министра Республики Казахстан".
3. Центральным и местным исполнительным органам, государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), а также организациям (по согласованию), ответственным за исполнение Комплексного плана:
1) обеспечить своевременную реализацию мероприятий и достижение показателей, предусмотренных в Комплексном плане;
2) два раза в год, не позднее 15 января и 15 июля, следующего за отчетным полугодием, представлять информацию о ходе исполнения мероприятий Комплексного плана в Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу (далее – Агентство) (по согласованию).
4. Агентству по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан (по согласованию) не позднее 30 августа, следующего за отчетным годом, представлять сводную информацию о ходе достижения показателей Комплексного плана в Агентство (по согласованию).
5. Агентству (по согласованию) представлять в Аппарат Правительства Республики Казахстан сводную информацию о ходе:
1) реализации мероприятий Комплексного плана не позднее 15 марта и 15 сентября, следующего за отчетным полугодием;

2) есепті жылдан кейінгі 15 қыркүйектен кешіктірмей Кешенді жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
6. Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты Қазақстан Республикасы Президентiнiң Әкiмшiлiгiне:
1) есепті жылдан кейінгі 15 сәуірден кешіктірмей Кешенді жоспардың іс-шараларын іске асыру;
2) есепті жылдан кейінгі 30 қазаннан кешіктірмей Кешенді жоспардың көрсеткіштеріне қол жеткізу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 14 шілдедегі
№ 589 қаулысымен
бекітілген
Көлеңкелі экономикаға қарсы іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың 2023 – 2025 жылдарға арналған кешенді жоспары
Нәтиже көрсеткіші: Қазақстан Республикасының 2025 жылға дейінгі ұлттық даму жоспарының 2025 жылға дейінгі стратегиялық көрсеткіштер картасына сәйкес экономикадағы көлеңкелі айналымның деңгейі ЖІӨ-ге шаққанда %-бен 2023 жылы 18,2 %-дан аспайды, 2024 жылы 16,6 %-дан аспайды, 2025 жылы 15 %-дан аспайды.
Ұлттық статистика бюросының деректеріне сәйкес көлеңкелі экономика деңгейі 2021 жылы 19,75 %-ды құрады.
Бұл ретте көлеңкелі экономиканың негізгі үлесі (19,75 %-дан 11,1 %) немесе 56,2 %-ы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің (бұдан әрі – МКК) индикаторларына тиесілі, бұл:
1) салықтарды төлеу деңгейінің салалық орташа көрсеткіштен ауытқуы негізінде есептелген табыстағы айырма (өңірлер бөлінісінде);
2) транзит көлеміне түзету мен әдіснамалық ерекшеліктерді ескергенде сыртқы сауда бойынша МКК деректерінің контрагент елінің кедендік статистикасымен алшақтығы.
Бейресми сектор кәсіпорындарының жалпы қосылған құнының көлемі екінші салмақты индикатор болып табылады – (19,75 %-дан 5,19 %) немесе көлеңкелі экономиканың 26,3 %-ы.
Осылайша, көрсетілген екі индикатор көлеңкелі сектордың 82,5 %-ын құрайды.
Көлеңкелі экономика құрылымындағы жете есептеулердің негізгі бағыттары мыналар болып табылады:
1. Салықтарды, кедендік баждарды және бюджетке төленетін өзге де төлемдерді төлеу.
2. Тәуекелді кәсіпорындардың саны және қолма-қол ақшасыз транзакциялар көлемі.

2) достижения показателей Комплексного плана не позднее 15 сентября, следующего за отчетным годом.
6. Аппарату Правительства Республики Казахстан представлять в Администрацию Президента Республики Казахстан информацию о ходе:
1) реализации мероприятий Комплексного плана не позднее 15 апреля, следующего за отчетным годом;
2) достижения показателей Комплексного плана не позднее 30 октября, следующего за отчетным годом.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 14 июля 2023 года № 589
Комплексный план
мероприятий по противодействию теневой экономике на 2023 – 2025 годы
Показатель результата: в соответствии с Картой стратегических показателей до 2025 года Национального плана развития Республики Казахстан до 2025 года уровень теневого оборота в экономике в % к ВВП в 2023 году составит не более 18,2 %, в 2024 году – не более 16,6 %, в 2025 году – не более 15 %.
Согласно данным Бюро национальной статистики уровень теневой экономики в 2021 году составил 19,75 %.
При этом основная доля теневой экономики (11,10 % из 19,75 %) или 56,2 % приходится на индикаторы Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – КГД), это:
1) разница в доходе, рассчитанная на основе отклонения уровня уплаты налогов от среднеотраслевого показателя (в разрезе регионов);
2) расхождения данных КГД по внешней торговле с таможенной статистикой страны контрагента с учетом корректировки на объем транзита и методологических особенностей.
Вторым весомым индикатором является объем валовой добавленной стоимости предприятий неформального сектора (5,19 % из 19,75 %) или 26,3 % теневой экономики.
Таким образом, указанные два индикатора составляют 82,5 % теневого сектора.
Основными направлениями досчетов в структуре теневой экономики являются:
1. Уплата налогов, таможенных пошлин и иных платежей в бюджет.
2. Количество рисковых предприятий и объем безналичных транзакций.

3. Жалпы ішкі өнімдегі шағын және орта бизнестің үлесі.
4. Азаматтардың еңбек құқықтарын сақтау.
5. Есірткі заттарының, контрабандалық, контрафактілік және браконьерлік өнімдердің заңсыз айналымы.
6. Статистикалық жүйенің анықтығы мен ашықтығы.
Көлеңкелі экономика деңгейін төмендету үшін кәсіпкерлерді салықтық және кедендік әкімшілендіру желісі бойынша көлеңкеден шығаруға, тиімді бәсекелестікке және бюджетті бөлуге, халықты заңсыз бизнестен қорғауға және басқаға бағытталған бірқатар ұсыныстар әзірленді.
Р/с
Атауы
Аяқтау нысаны
Орындау мерзімі
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7
Күтілетін нәтижелер: "Салалар бойынша қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономиканың үлесі, ЖІӨ-дегі %"

3. Доля малого и среднего бизнеса в валовом внутреннем продукте.
4. Соблюдение трудовых прав граждан.
5. Незаконный оборот наркотических средств, контрабандной, контрафактной и браконьерской продукции.
6. Достоверность и прозрачность статистической системы.
Для снижения уровня теневой экономики разработан ряд предложений, направленных на вывод предпринимателей из тени по линии налогового и таможенного администрирования, эффективную конкуренцию и распределение бюджета, защиту населения от нелегального бизнеса и другие.
№ п/п Наименование Форма завершения Срок исполнения Ответственные исполнители Объем финансирования Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты: "Доля ненаблюдаемой (теневой) экономики по отраслям, % в ВВП"

Көтерме және бөлшек сауда: 2022 жыл – 6,7; 2023 жыл – 6,1; 2024 жыл – 5,6; 2025 жыл – 5,0;
Көлік және қоймалау: 2022 жыл – 3,2; 2023 жыл – 2,9; 2024 жыл – 2,6; 2025 жыл – 2,4;
Өңдеу өнеркәсібі: 2022 жыл – 1,2; 2023 жыл – 1,1; 2024 жыл – 1,0; 2025 жыл – 0,9;
Ауыл, орман және балық шаруашылығы: 2022 жыл – 1,9; 2023 жыл – 1,7; 2024 жыл – 1,6; 2025 жыл – 1,4;
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар: 2022 жыл – 0,7; 2023 жыл – 0,6; 2024 жыл – 0,6; 2025 жыл – 0,5;
Өзгелері: 2022 жыл – 6,3; 2023 жыл – 5,8; 2024 жыл – 5,3; 2025 жыл – 4,7.
1. Көтерме және бөлшек сауда
1
Әкімшілік заңнаманы жетілдіру мәселесін:
1.1.
кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині,
БП (келісу бойынша), Әділетмині,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
1.2.
бақылау (сәйкестендіру) белгілерімен немесе материалдық жеткізгіштермен таңбаланатын тауарларды бақылау (сәйкестендіру) белгілерінсіз немесе материалдық жеткізгіштерсіз сатқаны үшін жауапкершілікті енгізу
СИМ, Қаржымині, Әділетмині,
1.3.
электрондық сәйкестендіргіштерді (навигациялық пломбаларды) жоғалтқаны немесе қасақана зақымдағаны, жойғаны немесе оларды алып тастағаны, ауыстырғаны үшін жауапкершілікті енгізу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізудің орындылығын айқындай отырып пысықтау
Қаржымині, Әділетмині
2.
Акцизделетін өнімнің айналымы саласындағы жосықсыз салық төлеушілерге, сондай-ақ сыртқы экономикалық қызметке қатысушыларға қатысты заңнамада белгіленген тәртіппен тексерулер жүргізу
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
жылдың қорытындысы бойынша, 20 қаңтардан кешіктірмей
Қаржымині
талап етілмейді
3.
Салық заңнамасын:
3.1.
мемлекеттік кірістер органдарының тауарлардың іс жүзінде жеткізілуін, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің орындалғанын айқындау мүмкіндігі;
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ
талап етілмейді
3.2.
МКК ақпараттық жүйесіне бақылау-касса машиналарының функционалын ескеретін POS-терминалдар мен QR-төлемдердің мәліметтерін қабылдау;
Қаржымині,
ҚҚҚ (келісу бойынша),
ҰКП (келісу бойынша)
3.3.
сотқа дейінгі тергеп-тексеру шеңберінде залалды анықтау үшін ескіру мерзімі өткен салық кезеңдері бойынша тексеру жүргізу және қорытындылар беру;
2023 жылғы
4-тоқсан
ҰЭМ, Қаржымині
3.4.
жалған мәмілелердің жолын кесу үшін цифрлық шешімдерді қолдану арқылы ҚҚС әкімшілендіру тәсілдерін қайта қарау;
Қаржымині
3.5.
жеке табыс салығын айқындау кезінде халықаралық қор нарықтарында қаржы құралдарымен операциялар бойынша шығындар мен шығыстарды есепке алуды енгізу;
ҰЭМ, Қаржымині, ҚНРДА (келісу бойынша), ҚҚҚ (келісу бойынша),
ҰКП (келісу бойынша)
3.6.
негізсіз салықтық пайда алу тәуекелдерін барынша азайту бөлігінде жетілдіру мәселесін пысықтау
ҰЭМ, Қаржымині
4.
Интернет-платформаларды пайдалана отырып қызметтер көрсететін тұлғаларға салықтық әкімшілендіруді қолданудың орындылығы мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы
1-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
5.
Жалған электрондық шот-фактураларды жазып беру (күшін жою) және анық емес салық есептілігін беру фактілерінің жолын кесу мақсатында тәуекелді салық төлеушілерді биометриялық сәйкестендіру құралдарын пайдалана отырып, камералдық бақылауды жетілдіру
ақпараттық жүйелерді түрлендіру (мемлекеттік органдардың АЖ интеграциялау)
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині, ЦДИАӨМ,
"Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша), ҰЭМ,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
6.
Зияткерлік меншік құқықтарын қорғау мәселелері бойынша, оның ішінде Қазақстандағы контрафактілік өнімнің айналымына қатысты талдау жүргізу және зияткерлік меншік құқықтарын қорғауды қамтамасыз ету, контрафактілік өнімді төмендету жөнінде ұсыныстар тұжырымдау
зерттеу нәтижелері туралы талдамалық анықтама
жыл сайын,
4-тоқсан
Әділетмині, Қаржымині,
ҚМА (келісу бойынша),
ІІМ, АҚДМ, ЦДИАӨМ,
СӘ (келісу бойынша), ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
7.
Тауар қозғалысының барлық кезеңдерінде (әкелу, өндіру, өткізу) оларды жан-жақты бақылау мақсатында тауарларды таңбалау және қадағалап отыру жүйесін кезең-кезеңімен енгізу
жол картасы
2023 жылғы
4-тоқсан
СИМ, Қаржымині, ДСМ, АШМ, ИИДМ, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша), "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
8.

Оптовая и розничная торговля: 2022 год – 6,7; 2023 год – 6,1; 2024 год – 5,6; 2025 год – 5,0;
Транспорт и складирование: 2022 год – 3,2; 2023 год – 2,9; 2024 год – 2,6; 2025 год – 2,4;
Обрабатывающая промышленность: 2022 год – 1,2; 2023 год – 1,1; 2024 год – 1,0; 2025 год – 0,9;
Сельское, лесное и рыбное хозяйство: 2022 год – 1,9; 2023 год – 1,7; 2024 год – 1,6; 2025 год – 1,4;
Операции с недвижимым имуществом: 2022 год – 0,7; 2023 год – 0,6; 2024 год – 0,6; 2025 год – 0,5;
Прочие: 2022 год – 6,3; 2023 год – 5,8; 2024 год – 5,3; 2025 год – 4,7.
1. Оптовая и розничная торговля
1.
Проработка вопроса совершенствования административного законодательства с определением целесообразности внесения изменений и дополнений в части:
1.1.
правонарушений в сфере таможенного дела
информация в Правительство
Республики Казахстан
3-квартал 2023 года
МФ, ГП (по согласованию), МЮ, НПП (по согласованию)
не требуется
1.2.
введения ответственности за продажу товаров, подлежащих маркировке контрольными (идентификационными) знаками или материальными носителями, без наличия на них контрольных (идентификационных) знаков или материальных носителей
МТИ, МФ, МЮ
1.3.
введения ответственности за утрату или умышленное повреждение, уничтожение электронных идентификаторов (навигационных пломб) или их удаление, замену
МФ, МЮ
2.
Проведение в установленном законодательством порядке проверок в отношении недобросовестных налогоплательщиков в сфере оборота подакцизной продукции, а также участников внешнеэкономической деятельности
информация в Правительство
Республики Казахстан
по итогам года, не позднее
20 января
МФ
не требуется
3.
Проработка вопроса совершенствования налогового законодательства в части:
3.1.
возможности определения органами государственных доходов фактической поставки товаров, выполнения работ и услуг;
информация в Правительство
Республики Казахстан
3-квартал 2023 года
МФ, МНЭ
не требуется
3.2.
приема сведений POS-терминалов и QR-платежей с учетом функционала контрольно–кассовых машин в информационную систему КГД;
МФ, АФК (по согласованию), НПП (по согласованию)
3.3.
проведения проверки и дачи заключений по налоговым периодам, где истекли сроки исковой давности для установления ущерба в рамках досудебного расследования;
4-квартал 2023 года
МНЭ, МФ
3.4.
пересмотра подходов администрирования НДС путем применения цифровых решений для пресечения фиктивных сделок;
МФ
3.5.
внедрения учета убытков и расходов по операциям с финансовыми инструментами на международных фондовых рынках при определении индивидуального подоходного налога;
МНЭ, МФ, АРРФР (по согласованию), АФК (по согласованию), НПП (по согласованию)
3.6.
минимизации рисков получения необоснованной налоговой выгоды
МНЭ, МФ
4.
Проработка вопроса целесообразности применения налогового администрирования к лицам, оказывающим услуги с использованием интернет-платформ
информация в Правительство
Республики Казахстан
1-квартал 2024 года
МФ, МНЭ,
НПП (по согласованию)
не требуется
5.
Совершенствование камерального контроля с использованием средств биометрической идентификации рисковых налогоплательщиков в целях пресечения фактов выписки (аннулирования) фиктивных электронных счетов-фактур и подачи недостоверной налоговой отчетности
модификация информационных систем (интеграция ИС государственных органов)
3-квартал 2023 года
МФ, МЦРИАП, НАО "ГК "Правительство для граждан" (по согласованию), МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуется
6.
Проведение анализа по вопросам защиты прав интеллектуальной собственности, в том числе в отношении оборота контрафактной продукции в Казахстане, и выработка предложений по обеспечению защиты прав интеллектуальной собственности, снижению контрафактной продукции
аналитическая справка о результатах исследования
ежегодно,
4-квартал
МЮ, МФ,
АФМ (по согласованию), МВД, МИОР, МЦРИАП,
СА (по согласованию), МНЭ, НПП (по согласованию)
не требуется
информация в Правительство Республики Казахстан
7.
Поэтапное внедрение системы маркировки и прослеживаемости товаров в целях всестороннего контроля товаров на всех этапах его движения (ввоз, производство, реализация)
дорожная карта
4-квартал 2023 года
МТИ, МФ, МЗ, МСХ, МИИР, МЦРИАП, МНЭ, НПП (по согласованию), АО "Казахтелеком" (по согласованию)
не требуется
8.

2008 жылғы 30 қазандағы Шанхай ынтымақтастық ұйымына мүше мемлекеттердің (Өзбекстан Республикасы, ҚХР, Тәжікстан Республикасы) кеден қызметтері арасындағы хаттама шеңберінде энергия ресурстарының қозғалысын бақылау саласында ақпарат алмасу бойынша техникалық жағдайлар жасау
байланыс арнасын ұйымдастыру
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
9.
ҚДБ АТЖ-ны (ААӨҚ) МКК ақпараттық жүйелерімен (Астана-1 АЖ):
орны ауыстырылатын жүктер мен тасымалдаушылар туралы деректер алу;
ААӨҚ-да тіркелген жүк автокөлік құралдары туралы деректер беру;
кедендік транзиттің кедендік рәсіміне орналастырылған автокөлік құралдары туралы деректер алу бөлігінде интеграциялау
пайдалануға беру актісі
2023 жылғы
3-тоқсан
ИИДМ, Қаржымині
талап етілмейді
10.
Тауарларды кедендік тазарту кезінде сәйкестік сертификаттарының түпнұсқалығын автоматты түрде тексеру мақсатында "Астана-1" АЖ-ны ЕАЭО сәйкестік сертификаттарының бірыңғай тізілімімен интеграциялау
пайдалануға
беру актісі
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині, СИМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
11.
Кедендік шекара арқылы орны ауыстырылатын тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпарат алмасу жөнінде ҚХР-мен хаттамалар шеңберінде жұмыс тетігін жетілдіру ("Астана-1" АЖ-да тауарларды кедендік тазарту кезінде ТБЖ мәліметтерін салыстыруды автоматтандыру бөлігінде)
автоматты салыстыруды іске асыру
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
12.
Кедендік шекара арқылы орны ауыстырылатын тауарлар мен көлік құралдары туралы алдын ала ақпарат алмасу бойынша Өзбекстан Республикасымен хаттамалар шеңберінде жұмыс тетігін жетілдіру ("Астана-1" АЖ-да тауарларды кедендік тазарту кезінде ТБЖ мәліметтерін салыстыруды автоматтандыру бөлігінде)
Қазақстан Республикасының Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
13.
Кедендік шекара арқылы теміржол көлігімен орны ауыстырылатын тауарлар (оның ішінде жөнелтушілер, алушылар, вагон нөмірлері) туралы ҚХР-мен онлайн-режимде алдын ала ақпарат алмасуды енгізу
интеграцияның техникалық қағидаларын бекіту
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині
талап етілмейді
14.
Ашықтықты арттыру және сатушыларға салық салуды оңайлату мақсатында электрондық сауда алаңдарын әкімшілендіру тетігін әзірлеу
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
4-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
15.
Қазақстан Республикасы импортының импорттаушы елдердің экспорты деректерімен алшақтығын ескере отырып, контрафактілік дәрілік заттардың айналымы себептерін және шарттарын талдау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы
1-тоқсан
ДСМ, Қаржымині, Әділетмині,
талап етілмейді
16.
Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналымы саласындағы баға белгілеу әдістерін жаңғырту үшін ДСМ мен МКК ақпараттық жүйелерін интеграциялау
пайдалануға
беру актісі
2024 жылғы
4-тоқсан
ДСМ, Қаржымині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді

Создание технических условий по обмену информацией в области контроля за перемещением энергоресурсов в рамках Протокола между таможенными службами государств – членов Шанхайской организации сотрудничества от 30 октября 2008 года (Республика Узбекистан, КНР, Республика Таджикистан)
организация канала связи
3-квартал 2023 года
МФ
не требуется
9.
Интеграция ИАС ТБД (САИС) с информационными системами КГД (ИС "Астана-1") в части:
получения данных о перемещаемых грузах и перевозчиках;
передачи данных о зафиксированных САИС грузовых автотранспортных средствах;
получения данных о помещенных под таможенную процедуру таможенного транзита автотранспортных средствах.
акт ввода в эксплуатацию
3-квартал 2023 года
МИИР, МФ
не требуется
10.
Интеграция ИС "Астана-1" с единым реестром сертификатов соответствия ЕАЭС в целях автоматической проверки подлинности сертификатов соответствия при таможенной очистке товаров
акт ввода в эксплуатацию
3-квартал 2023 года
МФ, МТИ, МЦРИАП
не требуется
11.
Совершенствование механизма работы в рамках протоколов с КНР об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу (в ИС "Астана-1" в части автоматизации сопоставления сведений СУР на момент таможенной очистки товаров)
реализация автоматического сопоставления
3-квартал 2023 года
МФ
не требуется
12.
Совершенствование механизма работы в рамках протоколов с Республикой Узбекистан об обмене предварительной информацией о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенную границу (в ИС "Астана-1" в части автоматизации сопоставления сведений СУР на момент таможенной очистки товаров)
информация в Правительство Республики Казахстан
3-квартал 2023 года
МФ
не требуется
13.
Внедрение обмена предварительной информацией с КНР в онлайн-режиме о товарах (в т.ч. отправителях, получателях, номерах вагонов), перемещаемых через таможенную границу на железнодорожном транспорте
утверждение технических правил интеграции
3-квартал 2023 года
МФ
не требуется
14.
Разработка механизма по администрированию электронных торговых площадок в целях повышения прозрачности и упрощения налогообложения продавцов
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2023 года
МФ, МНЭ,
НПП (по согласованию)
не требуется
15.
Анализ причин и условий оборота контрафактных лекарственных средств с учетом расхождения импорта Республики Казахстан с данными экспорта стран-импортеров
информация в Правительство Республики Казахстан
1-квартал 2024 года
МЗ, МФ, МЮ
не требуется
16.
Интеграция информационных систем МЗ и КГД для модернизации методов ценообразования в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий
акт ввода в эксплуатацию
4-квартал 2024 года
МЗ, МФ, МЦРИАП
не требуется

2. Көлік және қоймалау
17.
Контрафактілік өнімнің айналымын азайту мақсатында профилактикалық бақылаудың дербес түрі ретінде дәрілік заттарды бақылау мақсатында сатып алуды жүзеге асыру тәртібін айқындау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы
2-тоқсан
ДСМ, ҰЭМ, Қаржымині, Әділетмині,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
18.
Тасымалдау құжаттарын, оның ішінде тауар-көлік жүкқұжаттарын электрондық форматқа ауыстыру үшін көлік құжаттарын басқарудың бірыңғай жүйесін енгізу және "ЭШФ" АЖ-мен интеграциялау
жүйені енгізу және интеграциялау
2023 жылғы
3-тоқсан
ИИДМ,
Қаржымині
талап етілмейді
19.
Жолаушылар мен багажды автомобильмен тұрақты тасымалдаудың қалалық (қала маңындағы) бағдарларында жолаушыларды электрондық билеттендіру жүйелерін енгізу
ЖАО
енгізу актілері
2023 жылғы
3-тоқсан
ИИДМ, ЖАО
талап етілмейді
20.
Жолаушылар мен багажды қалалық (қала маңындағы) республикаішілік тұрақты тасымалдауға конкурс өткізу рәсімін автоматтандыруды қамтамасыз ету
техникалық тапсырманы бекіту
2024 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ, ЦДИАӨМ, ЖАО,
ҰКП (келісу бойынша), "Цифрлық үкіметті қолдау орталығы" ШЖҚ РМК (келісу бойынша)
талап етілмейді
жүйені пайдалануға беру
2025 жылғы
4-тоқсан
21.
Халықаралық автомобиль тасымалдарын жүзеге асыру үшін көлік компанияларына берілген рұқсаттардың шетелдік бланкілерін үшінші тұлғаларға беру (сату) фактілерін анықтау және жолын кесу жөніндегі шаралар кешенін жүргізу
ИИДМ және Қаржымині бекіткен жол картасы
2023 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ, Қаржымині,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
22.
Көрсетілетін қызметтер сапасын арттыру үшін механикалық көлік құралдары мен тіркемелерді техникалық қарап-тексеру операторларының қызметіндегі талаптар мен жауапкершілікті күшейту мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ, ЖАО, ҰКП (келісу
бойынша)
талап етілмейді
23.
Жыл сайын 5 %-ға ұлғайта отырып, кедендік тексеріп- қараулар тиімділігін қамтамасыз ету
анықтау 55 %
2023 жыл
Қаржымині,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
анықтау 60 %
2024 жыл
анықтау 65 %
2025 жыл
24.
Қазақстан Республикасы мен Грузия арасында орны ауыстырылатын тауарлар мен көлік құралдары жөнінде экспорттық-импорттық операциялар туралы алдын ала ақпарат алмасу бойынша ақпараттық жүйелерді интеграциялау
ақпараттық жүйелерді интеграциялау
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
25.
Камералдық бақылаудың жаңа рәсімдерін енгізу, оның ішінде:
1)импорттан түпкілікті тұтынушыға дейінгі өтпелі бақылау рәсімдері;
2) импорт бойынша деректер пайдаланылатын рәсімдер және басқалар
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
жылдың қорытындысы бойынша,
20
қаңтардан кешіктірмей
Қаржымині
талап етілмейді
26.
Әуежайлар мен отандық авиакомпанияларға реактивті отын жеткізу тізбегінен делдалдарды алып тастауға қатысты шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
1-тоқсан
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ИИДМ, ЭМ, Қаржымині
талап етілмейді
27.
Теміржол көлігімен тасымалдау кезінде автоматтандырылған жүйе арқылы мұнай мен мұнай өнімдеріне міндетті тауарға ілеспе электрондық құжаттарды енгізу және оларды мемлекеттік органдардың АЖ-мен интеграциялау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
4-тоқсан
Қаржымині, ИИДМ, ЭМ
талап етілмейді

2. Транспорт и складирование
17.
Определение порядка осуществления контрольного закупа лекарственных средств как самостоятельного вида профилактического контроля в целях снижения оборота контрафактной продукции
информация в Правительство Республики Казахстан
2-квартал 2024 года
МЗ, МНЭ, МФ, МЮ, НПП (по согласованию)
не требуется
18.
Внедрение единой системы управления транспортными документами для перевода в электронный формат перевозочных документов, в том числе товарно-транспортных накладных, и интеграция с ИС "ЭСФ"
внедрение системы и интеграция
3-квартал 2023 года
МИИР, МФ
не требуется
19.
Внедрение систем электронного билетирования пассажиров на городских (пригородных) маршрутах регулярных автомобильных перевозок пассажиров и багажа
акты внедрения МИО
3-квартал 2023 года
МИИР, МИО
не требуется
20.
Обеспечение автоматизации процедуры проведения конкурса на городские (пригородные) внутриреспубликанские регулярные перевозки пассажиров и багажа
утверждение технического задания
4-квартал
2024 года
МИИР, МЦРИАП, МИО, НПП (по согласованию), РГП на ПХВ "Центр поддержки цифрового правительства" (по согласованию)
не требуется
ввод системы в эксплуатацию
4-квартал
2025 года
21.
Проведение комплекса мер по выявлению и пресечению фактов передачи (продажи) третьим лицам иностранных бланков разрешений, выданных транспортным компаниям для осуществления международных автомобильных перевозок
дорожная карта, утвержденная МИИР и МФ
4-квартал 2023 года
МИИР, МФ, НПП (по согласованию)
не требуется
22.
Проработка вопроса усиления требований и ответственности в деятельности операторов технического осмотра механических транспортных средств и прицепов для повышения качества услуг
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2023 года
МИИР, МИО, НПП (по согласованию)
не требуется
23.
Обеспечение эффективности таможенных досмотров с ежегодным увеличением на 5 %
выявление 55 %
2023 год
МФ,
НПП (по согласованию)
не требуется
выявление 60 %
2024 год
выявление 65 %
2025 год
24.
Интеграция информационных систем по обмену предварительной информацией об экспортно-импортных операциях о товарах и транспортных средствах, перемещаемых между Республикой Казахстан и Грузией
интеграция информационных систем
3-квартал 2023 года
МФ, МЦРИАП
не требуется
25.
Внедрение новых процедур камерального контроля, в том числе:
1) процедуры сквозного контроля от импорта до конечного потребителя;
2) процедуры с использованием данных по импорту и другие
информация в Правительство
Республики Казахстан
по итогам года, не позднее
20 января
МФ
не требуется
26.
Принятие мер к исключению посредников из цепочки поставки реактивного топлива в аэропорты и отечественные авиакомпании
информация в Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан
1-квартал 2024 года
АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), МИИР, МЭ, МФ
не требуется
27.
Введение обязательных электронных товаросопроводительных документов на нефть и нефтепродукты посредством автоматизированной системы при транспортировке железнодорожным транспортом и их интеграция с ИС государственных органов
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2023 года
МФ, МИИР, МЭ
не требуется

3. Өңдеу өнеркәсібі
28.
Тауарларды таңбалау және қадағалап отыру процестеріне қатысатын өндірушілерді, импорттаушыларды, өзге де жеке кәсіпкерлік субъектілерін қолдаудың жүйелі шараларын тұжырымдау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы 4-тоқсан
СИМ, Қаржымині, ДСМ, АШМ, ИИДМ, ЦДИАӨМ, ҰЭМ, ҰКП (келісу бойынша), "Қазақтелеком" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
29.
Мәмілелердің төмендетілген құны бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын және жер қойнауын пайдаланушылар компанияларындағы қатысу үлесін беруді бұғаттау бөлігінде салалық заңнамаға өзгерістер енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ,
Қаржымині
талап етілмейді
30.
Көмір өндіруді және өндірілген көмірді байытуды жүзеге асырмайтын бейінді емес бизнес субъектілері үшін көмірді теміржол көлігімен әкетуге шектеу белгілеу бөлігінде көмір саласын жетілдіру мәселесін пысықтау
бұйрық жобасы
2023 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ, Қаржымині, СИМ,
ҰҚК (келісу бойынша), ҰЭМ, Әділетмині
талап етілмейді
31.
Жер қойнауын пайдаланушылардың бірыңғай платформасында (minerals.gov.kz) қатты пайдалы қазбалар бойынша жер қойнауын пайдалану саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді автоматтандыруды қамтамасыз ету
бұйрық жобасы
2023 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
32.
Инвесторлардың тең қолжетімділігін қамтамасыз ету және пайдаланылмайтын кен орындарын игеруге инвестициялар тарту үшін қатты пайдалы қазбалар бойынша "e-qazyna.kz" мемлекеттік мүлік тізілімінің веб-порталы арқылы электрондық аукцион өткізуді қамтамасыз ету
бұйрық жобасы
2023 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ, ЦДИАӨМ, Қаржымині
талап етілмейді
33.
Көмірсутектер мен уран өндіру бойынша жер қойнауын пайдалану құқығын беруге және жүзеге асыруға байланысты процестерді автоматтандыруды қамтамасыз ету
жүйені
пайдалануға беру
2024 жылғы
4-тоқсан
ЭМ, ЦДИАӨМ, "Цифрлық үкіметті қолдау орталығы"
ШЖҚ РМК (келісу бойынша),
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
34.
Заманауи есептеу әдістерін пайдалана отырып, АМӨЗ, ПМХЗ, ПҚОП өндірістерінің паспорттарында және ұлттық стандарттарда технологиялық ысырап пен өртеу нормаларын оларды төмендету жағына қарай қайта қарау (МӨЗ жаңғыртуды, жабдықтарды жаңартуды ескере отырып)
ірі үш МӨЗ бойынша зерттеу
2023 жылғы
3-тоқсан
ЭМ, СИМ,
ҚМА (келісу бойынша),
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
өндірістердің паспорттарына және ұлттық стандарттарға өзгерістер енгізу
35.
Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің тиеп-жөнелтілуі туралы деректерді мемлекеттік кіріс органдарына онлайн бере отырып, ПМХЗ-де, АМӨЗ-де, ПҚОП-та электрондық таразылар енгізу
АМӨЗ және ПҚОП бойынша техникалық құжаттаманы әзірлеу
2023 жылғы
4-тоқсан
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЭМ,
Қаржымині, СИМ, "ҰАТ" АҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
АМӨЗ және ПҚОП бойынша есепке алу аспаптарын енгізу
ПМХЗ бойынша техникалық құжаттаманы әзірлеу
36.
АМӨЗ-де, ПМХЗ-де, ПҚОП-та өнім өндірудің, сақтаудың, әкетудің және өзге де технологиялық процестердің қауіпсіздігі және оларды бақылау жүйесі аудитінің қорытындылары бойынша қалыптастырылған жұмыс тобының ұсынымдарын іске асыру
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат

3. Обрабатывающая промышленность
28.
Выработка системных мер поддержки производителей, импортеров, иных субъектов частного предпринимательства, участвующих в процессах маркировки и прослеживаемости товаров
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2023 года
МТИ, МФ, МЗ, МСХ, МИИР, МЦРИАП, МНЭ, НПП (по согласованию), АО "Казахтелеком" (по согласованию)
не требуется
29.
Проработка вопроса внесения изменений в отраслевое законодательство в части блокировки передачи права недропользования и доли участия в компаниях недропользователей по заниженной стоимости сделок
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2023 года
МИИР, МФ
не требуется
30.
Проработка вопроса совершенствования угольной отрасли в части установления ограничения на вывоз угля железнодорожным транспортом для непрофильных субъектов бизнеса, не осуществляющих добычу и обогащение добытого угля
проект приказа
4-квартал 2023 года
МИИР, МФ, МТИ, КНБ (по согласованию), МНЭ, МЮ
не требуется
31.
Обеспечение автоматизации государственных услуг в сфере недропользования по твердым полезным ископаемым на единой платформе недропользователей (minerals.gov.kz)
проект приказа
4-квартал 2023 года
МИИР, МЦРИАП
не требуется
32.
Обеспечение проведения электронного аукциона посредством веб-портала реестра государственного имущества "e-qazyna.kz" по твердым полезным ископаемым для обеспечения равного доступа инвесторов и привлечения инвестиций в освоение неиспользуемых месторождений
проект приказа
4-квартал 2023 года
МИИР, МЦРИАП, МФ
не требуется
33.
Обеспечение автоматизации процессов, связанных с предоставлением и осуществлением права недропользования по углеводородам и добыче урана
ввод системы в эксплуатацию
4-квартал
2024 года
МЭ, МЦРИАП, РГП на ПХВ "Центр поддержки цифрового правительства" (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуется
34.
Пересмотр в паспортах производств АНПЗ, ПНХЗ, ПКОП и национальных стандартах норм технологических потерь и сжҰга в сторону их снижения (с учетом модернизации НПЗ, обновления оборудования) с использованием современных методов расчета
исследование по
трем крупным НПЗ
3-квартал 2023 года
МЭ, МТИ,
АФМ (по согласованию),
НПП (по согласованию)
не требуется
внесение изменений в паспорта производств и национальные стандарты
35.
Внедрение на ПНХЗ, АНПЗ, ПКОП электронных весов с онлайн–передачей данных об отгрузке отдельных видов нефтепродуктов в органы государственных доходов
разработка технической документации по АНПЗ и ПКОП
4-квартал 2023 года
АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), МЭ, МФ, МТИ, АО "НИТ" (по согласованию)
не требуется
внедрение приборов учета по АНПЗ и ПКОП
разработка технической документации по ПНХЗ
36.
Реализация рекомендаций рабочей группы, сформированных по итогам аудита системы безопасности и контроля производства, хранения, вывоза продукции и иных технологических процессов в АНПЗ, ПНХЗ, ПКОП
информация в Правительство Республики Казахстан

жартыжылдықтың қорытындысы бойынша, 20 қаңтардан және 20 шілдеден кешіктірмей
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ЭМ, Қаржымині, СИМ, ЦДИАӨМ, ИИДМ
талап етілмейді
4. Ауыл, орман және балық шаруашылығы
37.
Агроөнеркәсіптік кешен субъектілері үшін қарсы міндеттемелер енгізу есебінен "нәтижеге бағдарланған бюджеттеу" қағидаты бойынша субсидиялау тетігін жетілдіру
Субсидиялау қағидаларына өзгерістер енгізу
2023 жылғы
3-тоқсан
АШМ, Қаржымині, ҰЭМ,
БҚДА (келісу бойынша), ИИДМ, ЦДИАӨМ,
СҚА (келісу бойынша),
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
38.
Қазақстан Республикасынан субсидияланатын аммофос пен селитраны автокөлікпен әкетуге шектеу белгілеу
бұйрық жобасы
2023 жылғы
4-тоқсан
ИИДМ
талап етілмейді
39.
Ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды (автокөлік) пайдаланғаны үшін төлемақы алу жүйесін автоматтандыру
БӨП-ті автоматтандыру
2023 жылғы
4-тоқсан
ЭТРМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
талап етілмейді
40.
Азаматтардың құқықтық қорғалуын, инспекторлар жұмысының ашықтығын арттыру және сыбайлас жемқорлық тәуекелдерін барынша азайту мақсатында жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы мемлекеттік бақылау қызметін цифрландыру
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
жыл сайын,
4-тоқсан
ЭТРМ
талап етілмейді
41.
Арнайы көлік құралдары мен құрылғыларды, өртті ерте анықтау жүйелері орнатылған өрт-бақылау мұнараларын сатып алу
табиғатты қорғау мекемелерін материалдық-техникалық қамтамасыз ету
2025 жылғы
4-тоқсан
ЭТРМ, ҰЭМ
талап етілмейді
42.
Бақылау (сәйкестендіру) таңбаларымен немесе материалдық жеткізгіштермен таңбаланатын өнімдерді айқындау мақсатында АШТӨ тауарларына талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы
2-тоқсан
АШМ, СИМ
талап етілмейді
43.
Ветеринария саласындағы бизнес-процестердің (вакцинациялау, диагностикалау, ветеринариялық ілеспе құжаттарды беру) ашықтығын қамтамасыз ету мақсатында "Ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру" АЖ және "Бірыңғай автоматтандырылған басқару жүйесі" АЖ жаңғырту
пайдалануға беру актісі
2024 жылғы
2-тоқсан
АШМ
талап етілмейді
44.
Өсімдік шаруашылығында өндірушіден түпкілікті тұтынушыға дейін қадағалап отыру жүйесін енгізу мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы
1-тоқсан
АШМ, ЦДИАӨМ
талап етілмейді
5. Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
45.
ЕДБ мен кредиттік бюроларды мемлекеттік ақпараттық жүйелермен интеграциялау жөніндегі жол картасын іске асыру
Қазақстан
Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
4-тоқсан
ЦДИАӨМ,
ҰБ (келісу бойынша),
МНБ (келісу бойынша), Қаржымині, АШМ, ИИДМ, ТЖМ, Әділетмині, Еңбекмині, "Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ (келісу бойынша),
СӘ (келісу бойынша),
РНП (келісу бойынша),
РЖСОП (келісу бойынша),
ҚҚҚ (келісу бойынша)
талап етілмейді
46.
Жиынтығы жобаның жалпы құнының 30 %-ынан асатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді өз бетімен ауыстыру мүмкіндігін алып тастай отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 19 наурыздағы № 229 және 2015 жылғы
2 сәуірдегі № 304 бұйрықтарына бюджет қаражаты және мемлекеттік инвестициялардың өзге де нысандары есебінен салынатын жобалар бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы міндетті түзету жағдайларын нақтылау бөлігінде өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің бұйрықтарына өзгерістер енгізу
2023 жылғы
3-тоқсан
ИИДМ, Әділетмині
талап етілмейді
47.
Құрылыс алаңындағы еңбек ресурстарын мониторингтеу бойынша техникалық қадағалаудың міндеттілігін белгілеу
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу
2024 жылғы
1-тоқсан
ИИДМ
талап етілмейді
48.
"Е-Шаңырақ" АЖ платформасында үйді басқару процестерінің ашықтығын арттыру және коммуналдық көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстарды есепке алуды бақылау үшін көппәтерлі тұрғын үйлерді паспорттау
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы
1-тоқсан
ИИДМ
талап етілмейді
49.
Жоспарлау кезеңінде жобалау құнын көтеруді болғызбау мақсатында автоматтандарылған бағдарламалардың (ABS, SANA және т.б.) көмегімен құрылыс ресурстарына ағымдағы бағаларды реттеу құралдарын жетілдіру
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Үкіметіне ақпарат
2024 жылғы
3-тоқсан
ИИДМ
талап етілмейді
6. Өзгелері
50.
Статистикалық есептіліктің анықтығын қамтамасыз ету үшін респонденттердің E-stat жүйесіндегі жеке кабинетін жаңғырту (салалар және өңірлер бөлінісінде деректерді талдау функционалымен толықтыру)
респонденттер кабинетінде модуль әзірлеу
2023 жылғы
4-тоқсан
СЖРА ҰСБ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
51.
Біріккен Ұлттар Ұйымының Еуропалық экономикалық комиссиясы тарапынан Жаһандық бағалау нәтижелері бойынша Қазақстан Республикасының статистикалық жүйесін жетілдіру бөлігінде алынған ұсынымдарды орындау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және
Үкіметіне ақпарат
жылдың қорытындысы бойынша, 20 қаңтардан кешіктірмей
СЖРА ҰСБ
(келісу бойынша)
талап етілмейді
52.
Көлеңкелі қызмет салаларын барынша қамту мақсатында (қажет болған жағдайда халықаралық сарапшыларды тарта отырып) қадағаланбайтын экономиканы бағалау әдістемесін қайта қарау мәселесін пысықтау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Үкіметіне ақпарат
2023 жылғы
4-тоқсан
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша),
ҚМА (келісу бойынша), Қаржымині,
ҰБ (келісу бойынша), ҰЭМ, Еңбекмині, Әділетмині, ДСМ,
ІІМ, ЭТРМ, СИМ, ИИДМ, АШМ,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
53.
Ұлттық Банктің Цифрлық теңге платформасы базасында мемлекеттік сатып алу шеңберінде бөлінетін бюджет қаражатының қадағаланып тұруын қамтамасыз ету:

по итогам полугодия, не позднее 20 января и 20 июля
АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию), МЭ, МФ, МТИ, МЦРИАП, МИИР
не требуется
4. Сельское, лесное и рыбное хозяйство
37.
Совершенствование механизма субсидирования по принципу "бюджетирование, ориентированное на результат" за счет введения встречных обязательств для субъектов агропромышленного комплекса
внесение изменений в Правила субсидирования
3-квартал 2023 года
МСХ, МФ, МНЭ, АЗРК (по согласованию), МИИР, МЦРИАП,
АПК (по согласованию), НПП (по согласованию)
не требуется
38.
Установление ограничения вывоза из Республики Казахстан субсидируемого аммофоса и селитры автотранспортом
проект приказа
4-квартал 2023 года
МИИР
не требуется
39.
Автоматизация системы взимания платы за использование особо охраняемых природных территорий (автотранспорт)
автоматизация КПП
4-квартал 2023 года
МЭПР, МЦРИАП, МИО
не требуется
40.
Цифровизация деятельности государственного контроля в области охраны, воспроизводства и использования животного мира в целях повышения правовой защищенности граждан, прозрачности работы инспекторов и минимизации коррупционных рисков
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно,
4-квартал
МЭПР
не требуется
41.
Приобретение специальных транспортных средств и приспособлений, пожарно-наблюдательных вышек с установкой систем раннего обнаружения пожаров
материально-техническое обеспечение природоохранных учреждений
4-квартал 2025 года
МЭПР, МНЭ
не требуется
42.
Проведение анализа товаров СХТП в целях определения продукции, подлежащей маркировке контрольными (идентификационными) знаками или материальными носителями
информация в Правительство
Республики Казахстан
2-квартал 2024 года
МСХ, МТИ
не требуется
43.
Модернизация ИС "Идентификация сельскохозяйственных животных" и ИС "Единая автоматизированная система управления" в целях обеспечения прозрачности бизнес-процессов в области ветеринарии (вакцинация, диагностика, выдача ветеринарных сопроводительных документов)
акт ввода в эксплуатацию
2-квартал 2024 года
МСХ
не требуется
44.
Проработка вопроса внедрения системы прослеживаемости в растениеводстве от производителя до конечного потребителя
информация в Правительство Республики Казахстан
1-квартал
2024 года
МСХ, МЦРИАП
не требуется
5. Операции с недвижимым имуществом
45.
Реализация Дорожной карты по интеграции БВУ и кредитных бюро с государственными информационными системами
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2023 года
МЦРИАП, НБ (по согласованию), ГКБ (по согласованию), МФ, МСХ, МИИР, МЧС, МЮ, МТСЗН, АО "ГК Правительство для граждан" (по согласованию), СА (по согласованию), РНП (по согласованию), РПЧСИ (по согласованию),
АФК (по согласованию)
не требуется
46.
Внесение изменений в приказы Министра национальной экономики Республики Казахстан от 19 марта 2015 года № 229 и от 2 апреля 2015 года № 304 в части конкретизации случаев обязательной корректировки проектно-сметной документации по проектам, строящимся за счет бюджетных средств и иных форм государственных инвестиций, исключив возможность самостоятельной замены товаров, работ и услуг, совокупность которых превышает 30 % от общей стоимости проекта
внесение изменений в приказы
Министра национальной экономики Республики Казахстан
3-квартал 2023 года
МИИР, МЮ
не требуется
47.
Установление обязанности технического надзора по мониторингу трудовых ресурсов на строительном объекте
внесение изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан"
1-квартал 2024 года
МИИР
не требуется
48.
Паспортизация многоквартирных жилых домов на платформе ИС "Е-шаңырак" для повышения прозрачности процессов управления домом и контроля учета расходов на коммунальные услуги
информация в Правительство Республики Казахстан
1-квартал 2024 года
МИИР
не требуется
49.
Совершенствование инструментов регулирования текущих цен на строительные ресурсы с помощью автоматизированных программ (ABS, SANA и др.) в целях недопущения завышения стоимости проектов на этапе планирования
информация в
Администрацию Президента и
Правительство Республики Казахстан
3-квартал 2024 года
МИИР
не требуется
6.Прочие
50.
Модернизация личного кабинета респондентов в системе E-stat (дополнение функционалом анализа данных в разрезе отраслей и регионов) для обеспечения достоверности статистической отчетности
разработка модуля в кабинете респондентов
4-квартал 2023 года
БНС АСПиР (по согласованию)
не требуется
51.
Выполнение рекомендаций, полученных по результатам Глобальной оценки со стороны Европейской экономической комиссии Организации Объединенных Наций в части совершенствования статистической системы Республики Казахстан
информация в Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан
по итогам года, не позднее
20 января
БНС АСПиР (по согласованию)
не требуется
52.
Проработка вопроса пересмотра методики оценки ненаблюдаемой экономики в целях максимального охвата сфер теневой деятельности (с привлечением при необходимости международных экспертов)
информация в Администрацию Президента и Правительство Республики Казахстан
4-квартал 2023 года
БНС АСПиР (по согласованию), АФМ (по согласованию), МФ, НБ (по согласованию), МНЭ, МТСЗН, МЮ, МЗ,
МВД, МЭПР, МТИ, МИИР, МСХ, НПП (по согласованию)
не требуется
53.
Обеспечение прослеживаемости бюджетных средств, выделяемых в рамках государственных закупок, на базе платформы цифрового тенге Национального Банка:

53.1.
cалық төлеудің толықтығын қамтамасыз ету мақсатында қаражаттың мақсатты пайдаланылуын бақылау тетігін әзірлеу
техникалық тапсырма жобасы
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині, ҰЭМ,
ҰБ (келісу бойынша),
ҚМА (келісу бойынша)
талап етілмейді
53.2.
мемлекеттік сатып алу шеңберінде Ұлттық Банктің цифрлық теңге платформасын пайдалануды эксперименттік бағалау
Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне ақпарат
ҰБ (келісу бойынша), Қаржымині, ҰЭМ, ЦДИАӨМ
54.
Қаржылық есептілік депозитарийіне қаржылық есептілікті ұсынатын әлеуетті өнім берушілерге мемлекеттік сатып алуға қатысу кезінде шартты жеңілдіктер беру бойынша ұсыныстарды тұжырымдау
Қазақстан
Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2023 жылғы
3-тоқсан
Қаржымині,
ҰКП (келісу бойынша)
талап етілмейді
55.
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Директорлар кеңесінің 2022 жылғы 3 наурыздағы № 193 бетпе-бет отырысының хаттамасына сатып алуды жүзеге асыру тәртібіне:
55.1.
әлеуетті өнім берушілерге қаржылық тұрақтылық түріндегі біліктілік талаптарын енгізу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Директорлар кеңесінің
хаттамалық шешімі
2023 жылғы
4-тоқсан
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша), Қаржымині, БҚДА (келісу бойынша)
талап
етілмейді
55.2.
егер тиісті шартты жасасу әлеуетті өнім берушінің мүліктік мүдделеріне жауап берген және осындай шартты орындаудың өндірістік және (немесе) технологиялық мүмкіндігін қамтыған жағдайда акцияларының (үлестерінің) елу және одан да көп пайызы тікелей немесе жанама түрде "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ-на тиесілі тиісті бейіндегі заңды тұлғалардың тауарларын, жұмыстарын, көрсетілетін қызметтерін әлеуетті өнім беруші ретінде міндетті түрде қатысу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша)
55.3.
тікелей өндірушіден немесе импорттаушыдан кәсіпорынның үзіліссіз технологиялық циклін қамтамасыз ететін негізгі құралдарды немесе тауарларды сатып алу
55.4.
өнім берушінің аванс төлемін қайтаруды қамтамасыз етуді ұсынуы және "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ бекіткен банк кепілдігі, қамтамасыз ету төлемі және үлгілік сақтандыру шарты түрінде шарттың орындалуын қамтамасыз ету бөлігінде өзгерістер енгізу
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ Директорлар кеңесінің үлгілік сақтандыру шартын бекіту туралы шешімі
56.
Қаржы пирамидаларының белгілерін қамтитын материалдарды мониторингтеу, анықтау, тіркеу және бұғаттау үшін (сайттарда, әлеуметтік мессенджерлерде және басқа да мобильдік қосымшаларда) "Ұлттық ақпараттық кеңістіктің автоматтандырылған мониторингі" жүйесін іске қосу
жүйені іске қосу
2023 жылғы
3-тоқсан
АҚДМ
талап етілмейді
57.
"Қазақстанның киберқалқаны" бағдарламасы арқылы тыйым салынған контенті (web-беттердің ақпараттық мазмұны) бар сайттарға қол жеткізуді бұғаттау
"Қазақстанның киберқалқаны" жүйесінің өлшемшарттарын кеңейту
2023 жылғы
3-тоқсан
АҚДМ,
ҰҚК (келісу бойынша),
ҚМА (келісу бойынша),
БП (келісу бойынша), ЦДИАӨМ
талап етілмейді
58.
Құмар ойындар саласында:

53.1.
разработка механизма контроля за целевым использованием средств в целях обеспечения полноты уплаты налогов
проект технического задания
3-квартал 2023 года
МФ, МНЭ,
НБ (по согласованию), АФМ (по согласованию)
не требуется
53.2.
экспериментальная оценка использования платформы цифрового тенге Национального Банка в рамках государственных закупок
информация в Администрацию Президента Республики Казахстан
НБ (по согласованию), МФ, МНЭ, МЦРИАП
54.
Выработка предложений по предоставлению условных скидок при участии в государственных закупках потенциальным поставщикам, представляющим финансовую отчетность в депозитарий финансовой отчетности
информация в Правительство
Республики Казахстан
3-квартал
2023 года
МФ, НПП (по согласованию)
не требуется
55.
Внесение изменений в порядок осуществления закупок к протоколу очного заседания Совета директоров АО "ФНБ "Самрук-Қазына" от 3 марта 2022 года № 193 в части:
55.1.
внедрения квалификационных требований к потенциальным поставщикам в виде финансовой устойчивости
протокольное решение Совета директоров АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
4-квартал 2023 года
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию), МФ, АЗРК (по согласованию)
не требуется
55.2.
обязательного участия в качестве потенциального поставщика товаров, работ, услуг соответствующих профильных юридических лиц, пятьдесят и более процентов акций (долей) которых прямо или косвенно принадлежат АО "ФНБ "Самрук-Қазына", в случае, если заключение соответствующего договора отвечает имущественным интересам потенциального поставщика и содержит производственную и (или) технологическую возможность исполнения такого договора
АО "ФНБ "Самрук-Қазына" (по согласованию)
55.3.
закупа основных средств или товаров, обеспечивающих непрерывный технологический цикл предприятия, напрямую у производителя или импортера
55.4.
предоставления поставщиком обеспечения возврата авансового платежа и обеспечения исполнения договора в виде банковской гарантии, обеспечительной платы и типового страхового договора, утвержденного АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
решение Совета директоров АО "ФНБ "Самрук-Қазына" об утверждении типового страхового договора
56.
Запуск в действие системы "Автоматизированный мониторинг национального информационного пространства" для мониторинга, выявления, фиксации и блокирования материалов, содержащих признаки финансовых пирамид (на сайтах, в социальных мессенджерах и других мобильных приложениях)
запуск системы
3-квартал 2023 года
МИОР
не требуется
57.
Блокирование доступа к сайтам, содержащим запрещенный контент (информационное содержание web-страниц), посредством программы "Киберщит Казахстана"
расширение критериев системы "Киберщит Казахстана"
3-квартал 2023 года
МИОР, КНБ (по согласованию), АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), МЦРИАП
не требуется
58.
Проведение анализа в сфере азартных игр с выработкой предложений в части:

58.1.
құмар ойындар мен бәс тігуді (әлеуметтік желілерде, мессенджерлерде және т.б.) өткізу бойынша заңсыз қызметті ұйымдастыру белгілері бар материалдарды анықтау және бұғаттау үшін интернет-кеңістіктің мониторингі;
Қазақстан
Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
жыл сайын,
2-тоқсан
МСМ, АҚДМ, ҚМА (келісу бойынша), ІІМ
талап
етілмейді
58.2.
құмар ойындар мен бәс тігу жарнамасын шектеу;
2023 жылғы
4-тоқсан
МСМ, АҚДМ, ҚМА (келісу бойынша), ІІМ
58.3.
құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысуы шектелген адамдар тізіміндегі жеке тұлғалардың құмар ойындарға және бәс тігуге қатысуына рұқсат бергені үшін ойын бизнесін ұйымдастырушыларға қатысты ден қою шараларын (әкімшілік жауаптылық) енгізу бөлігінде ұсыныстар тұжырымдау арқылы талдау жүргізу
МСМ, ҚМА (келісу бойынша),
БП (келісу бойынша), Әділетмині
59.
Халықты қаржы пирамидаларының белгілері, интернет-алаяқтық, заңсыз ойын бизнесі, маскүнемдік пен нашақорлықтың зияны туралы SMS-хабарландыру, egov интернет-порталы арқылы, сондай-ақ YouTube, Instagram, TikTok, Вконтакте, Facebook және басқа да танымал платформаларда "таргеттелген" жарнама ретінде хабардар ету
ұялы байланыс операторларымен келісім
2024 жылғы
3-тоқсан
ЦДИАӨМ, АҚДМ, ІІМ, ҚМА (келісу бойынша), ҚНРДА (келісу бойынша)
талап
етілмейді
ВАЖТ құру туралы бұйрық
2023 жылғы
4-тоқсан
АҚДМ,
ҚНРДА (келісу бойынша),
ІІМ, ЦДИАӨМ, ҚМА (келісу бойынша),
ҰБ (келісу бойынша)
"таргеттелген" жарнаманы енгізу бойынша жол картасы
2024 жылғы
3-тоқсан
60.
Жезөкшелік пен порнографияның әлеуметтік қауіптілігін түсіндіре отырып, БАҚ және әлеуметтік желілер арқылы құқықтық сауат ашуды ұйымдастыру
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
жартыжылдықтың қорытындысы бойынша, 20 қаңтардан және 20 шілдеден кешіктірмей
АҚДМ, ІІМ, ОМ, ҒЖБМ, ДСМ, ЖАО
талап етілмейді
61.
Соттың, прокуратура, қылмыстық қудалау және сот сараптамасы органдарының қылмыстық істер бойынша цифрлық активтерді алып қою, есепке алу, сақтау, беру және жою қағидаларын әзірлеу
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 желтоқсандағы № 1291 қаулысына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар жобасы
2024 жылғы
2-тоқсан
БП (келісу бойынша), ІІМ, ҚМА (келісу бойынша),
СҚА (келісу бойынша),
ҰҚК (келісу бойынша),
СӘ (келісу бойынша)
талап етілмейді
62.
Қазақстан Республикасында қызметі тыйым салынған лицензияланбаған криптобиржалар мен криптоайырбастаушы веб-сайттарды бұғаттау бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
жыл сайын,
4-тоқсан
ЦДИАӨМ, АҚДМ
талап етілмейді
63.
Ішкі істер органдарына ұсынымдар тұжырымдап, әдістемелік ұсынымдар жасай отырып, жезөкшелікпен айналысуға итермелейтін себептер мен жағдайларды қамтитын зерттеу жұмысын жүргізу
Қазақстан Республикасының
Үкіметіне
ақпарат
2024 жылғы
4-тоқсан
ҒЖБМ, ОМ, ІІМ, ДСМ
талап етілмейді
жол картасы
ІІМ, ДСМ
әдістемелік ұсынымдар
2025 жылғы
4-тоқсан
ҒЖБМ, ОМ, ІІМ
64.
Көктемгі егіс және егін жинау жұмыстарына жеңілдікті ЖЖМ бөлу және игеру тетіктерін:

58.1.
мониторинга интернет-пространства для выявления и блокировки материалов с признаками организации незаконной деятельности по проведению азартных игр и пари (в социальных сетях, мессенджерах и др.);
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно,
2-квартал
МКС, МИОР, АФМ (по согласованию), МВД
не требуется
58.2.
ограничения рекламы азартных игр и пари;
4-квартал 2023 года
МКС, МИОР, АФМ (по согласованию), МВД
58.3.
внедрения мер реагирования (административная ответственность) в отношении организаторов игорного бизнеса за допуск к участию в азартных играх и пари физических лиц, находящихся в списке лиц, ограниченных в участии в азартных играх и (или) пари
МКС, АФМ (по согласованию), ГП (по согласованию), МЮ
59.
Информирование населения о признаках финансовых пирамид, интернет–мошенничестве, незаконном игорном бизнесе, вреде алкоголизма и наркомании посредством SMS–оповещения, интернет–портала egov, а также в качестве "таргетированной" рекламы на YouTube, Instagram, TikTok, ВКонтакте, Facebook и других популярных платформах
соглашение с операторами сотовой связи
3-квартал 2024 года
МЦРИАП, МИОР, МВД, АФМ (по согласованию), АРРФР (по согласованию)
не требуется
приказ о создании МВРГ
4-квартал 2023 года
МИОР,
АРРФР (по согласованию), МВД, МЦРИАП, АФМ (по согласованию), НБ (по согласованию)
дорожная карта по внедрению "таргетированной" рекламы
3-квартал 2024 года
60.
Организация правового просвещения посредством СМИ и социальных сетей с разъяснением социальной опасности проституции и порнографии
информация в Правительство Республики Казахстан
по итогам полугодия, не позднее 20 января и 20 июля
МИОР, МВД, МП, МНВО, МЗ, МИО
не требуется
61.
Разработка порядка изъятия, учета, хранения, передачи и уничтожения цифровых активов по уголовным делам судом, органами прокуратуры, уголовного преследования и судебной экспертизы
проект изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 9 декабря
2014 года
№ 1291
2-квартал 2024 года
ГП (по согласованию), МВД, АФМ (по согласованию), АПК (по согласованию), КНБ (по согласованию), СА (по согласованию)
не требуется
62.
Проведение профилактических работ по блокировке веб-сайтов нелицензированных криптобирж и криптообменников, деятельность которых запрещена в Республике Казахстан
информация в Правительство Республики Казахстан
ежегодно,
4-квартал
МЦРИАП, МИОР
не требуется
63.
Проведение исследовательской работы, включающей причины и условия, ведущие к занятию проституцией, с выработкой рекомендаций для органов внутренних дел и составления методических рекомендаций
информация в Правительство Республики Казахстан
4-квартал
2024 года
МНВО, МП, МВД, МЗ
не требуется
дорожная карта
МВД, МЗ
методические рекомендации
4-квартал 2025 года
МНВО, МП, МВД
64.
Актуализация механизмов выделения и освоения льготного ГСМ на весенне-полевые и уборочные работы в части:

64.1.
МӨЗ-ден АШТӨ-ге дейін жеңілдікті ЖЖМ-ның ұтымды логистикасын жүзеге асыру
АШМ, ЭМ және "Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ (келісу бойынша) бірлескен бұйрығы
2023 жылғы
4-тоқсан
АШМ, ЭМ, ЖАО, "ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ (келісу бойынша), "ҚТЖ" ҰК" АҚ (келісу бойынша), ҰКП (келісу бойынша),
БҚДА (келісу бойынша)
талап
етілмейді
64.2.
өтінімдерді қабылдау процестерін жетілдіру және жеңілдікті ЖЖМ-ны нысаналы игеру бөлігінде өзектілендіру
65.
Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде дәрілік заттарды сатып алуды жоспарлаудан бастап және пациенттерге беруге дейін есепке алуды:
65.1.
дәрілік заттардың дербестендірілген есебін жүргізу мақсатында ДСМ ақпараттық жүйелерін денсаулық сақтау ұйымдарының есепке алу жүйелерімен интеграциялау
пайдалануға беру актісі
2025 жылғы
1-тоқсан
ДСМ, ЦДИАӨМ, ЖАО
талап
етілмейді

64.1.
осуществления рациональной логистики льготного ГСМ с НПЗ до СХТП
совместный приказ МСХ, МЭ и АО "ФНБ Самрук-Қазына" (по согласованию)
4-квартал 2023 года
МСХ, МЭ, МИО, АО "НК "КазМунайГаз" (по согласованию), АО "НК "КТЖ" (по согласованию), НПП (по согласованию), АЗРК (по согласованию)
не требуется
64.2.
совершенствования процессов приема заявок и целевого освоения льготного ГСМ
65.
Совершенствование учета лекарственных средств в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи от планирования закупа и до выдачи пациентам в части:
65.1.
интеграции информационных систем МЗ с учетными системами организаций здравоохранения в целях персонализированного учета лекарственных средств
акт ввода в эксплуатацию
1-квартал 2025 года
МЗ, МЦРИАП, МИО
не требуется

65.2.
денсаулық сақтау ұйымдарында нақты уақыт режимінде дәрілік заттардың бар-жоғын мониторингтеу бөлігінде жетілдіру
2025 жылғы 2-тоқсан
Көлеңкелі экономикаға қарсы
іс-қимыл жөніндегі іс-шаралардың
2023 – 2025 жылдарға
арналған кешенді жоспарына
қосымша
Қадағаланбайтын (көлеңкелі) экономикаға қарсы 2025 жылға дейінгі іс-қимыл көрсеткіштерінің бағаланатын мемлекеттік органдарға бекітіп берілген тізбесі
N 1 тип – "Өндірушілер әдейі тіркелмейді – астыртын қызмет"

65.2.
мониторинга наличия лекарственных средств в организациях здравоохранения в режиме реального времени
2-квартал 2025 года
Приложение
к Комплексному плану
мероприятий по
противодействию
теневой экономике
на 2023 – 2025 годы
Перечень
показателей противодействия ненаблюдаемой (теневой) экономике с закреплением за оцениваемыми государственными органами до 2025 года
Тип N 1 – "Производители преднамеренно не регистрируются – подпольная деятельность"

2022 жыл – 1,35 %; 2023 жыл – 1,26 %; 2024 жыл – 1,17 %; 2025 жыл – 1,08 %
10.
Респонденттердің жалпы санына шаққанда статистикалық есептілік деректерін ұсынбағандардың үлесі (%)
республика бойынша
5,48
4,94
4,43
3,96
СЖРА ҰСБ
(келісу бойынша)
СЖРА ҰСБ (келісу бойынша)
*2022 – 2025 жылдар үшін көрсеткіштер Қазақстан Республикасы импортының ҚХР экспортының әдіснамалық ерекшеліктерге байланысты 2021 жылға қатысты деректерімен алшақтығы көлемінің ұлғаюын қамтымайды.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
ААӨҚ
арнайы автоматтандырылған өлшеу құралдары
АЖ
ақпараттық жүйе
АШМ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлігі
АШТӨ
ауыл шаруашылығы тауарын өндірушілер
АМӨЗ
"Атырау мұнай өңдеу зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
АҚДМ
Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму министрлігі
"Азаматтарға арналған үкімет" МК" КеАҚ
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы
Әділетмині
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
БАҚ
бұқаралық ақпарат құралдары
БП
Қазақстан Республикасының Бас прокуратурасы
БҚДА
Қазақстан Республикасының Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігі
БӨП
бақылау-өткізу пункті
ВАЖТ
ведомствоаралық жұмыс тобы
ҒЖБМ
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі
ДСМ
Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі
ЕАЭО
Еуразиялық экономикалық одақ
ЕДБ
екінші деңгейдегі банктер
Еңбекмині
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі
ЖАО
жергілікті атқарушы органдар
ЖЖМ
жанар-жағармай материалдары
ЖІӨ
жалпы ішкі өнім
ИИДМ
Қазақстан Республикасының Индустрия жəне инфрақұрылымдық даму министрлігі
КДБ АТЖ
көліктік деректер базасының және тасымалдау қауіпсіздігі серпіні мониторингінің ақпараттық-талдау жүйесі
"Қазақтелеком" АҚ
"Қазақтелеком" акционерлік қоғамы
Қаржымині
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі
"ҚазМұнайГаз" ҰК" АҚ
"ҚазМұнайГаз" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚҚҚ
Қазақстан қаржыгерлері қауымдастығы
ҚҚС
қосылған құн салығы
ҚМА
Қазақстан Республикасының Қаржылық мониторинг агенттігі
ҚНРДА
Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі
"ҚТЖ" ҰК" АҚ
"Қазақстан темір жолы" ұлттық компаниясы" акционерлік қоғамы
ҚХР
Қытай Халық Республикасы
МКК
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті
МКБ
Мемлекеттік кредиттік бюро
МСМ
Қазақстан Республикасының Мәдениет және спорт министрлігі
МӨЗ
мұнай өңдеу зауыты
ОМ
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
ПМХЗ
"Павлодар мұнай-химия зауыты" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
ПҚОП
"ПетроҚазақстан Ойл Продакст" жауапкершілігі шектеулі серіктестігі
РЖСОП
Республикалық жеке сот орындаушылары палатасы
РНП
Республикалық нотариаттық палата
"Самұрық-Қазына" ҰӘҚ" АҚ
"Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы
СӘ
Қазақстан Республикасының Сот әкімшілігі
СЖРА ҰСБ
Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігінің Ұлттық статистика бюросы
СИМ
Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі
СҚА
Қазақстан Республикасының Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі
ТБЖ
тәуекелдерді басқару жүйесі
ТЖМ
Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар министрлігі
"ҰАТ" АҚ
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы
ҰБ
Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
ҰКП
"Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы
ҰҚК
Қазақстан Республикасының Ұлттық қауіпсіздік комитеті
ҰЭМ
Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі
ЦДИАӨМ
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"Цифрлық үкіметті қолдау орталығы"
ШЖҚ РМК
"Цифрлық үкіметті қолдау орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны
ІІМ
Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрлігі
ЭТРМ
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлігі
ЭМ
Қазақстан Республикасының Энергетика министрлігі
ЭШФ
электрондық шот-фактуралар
SMS-хабарландыру
ұялы байланыс операторларының абоненттеріне жіберілетін қысқа мәтіндік хабарлама

2022 год – 1,35 %; 2023 год – 1,26 %; 2024 год – 1,17 %; 2025 год – 1,08 %
10.
Доля не представивших данные статистической отчетности к общему числу респондентов (%)
по республике
5,48
4,94
4,43
3,96
БНС АСПиР (по согласованию)
БНС АСПиР (по согласованию)
* показатели за 2022 – 2025 годы не включают увеличение объема расхождения импорта Республики Казахстан с данными экспорта КНР относительно 2021 года, связанного с методологическими особенностями.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
САИС
специальные автоматизированные измерительные средства
ИС
информационная система
МСХ
Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
СХТП
сельскохозяйственные товаропроизводители
АНПЗ
товарищество с ограниченной ответственностью "Атырауский нефтеперерабатывающий завод"
МИОР
Министерство информации и общественного развития Республики Казахстан
НАО "ГК "Правительство для граждан
некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан"
МЮ
Министерство юстиции Республики Казахстан
СМИ
средства массовой информации
ГП
Генеральная прокуратура Республики Казахстан
АЗРК
Агентство по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан
КПП
контрольно-пропускной пункт
МВРГ
межведомственная рабочая группа
МНВО
Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан
МЗ
Министерство здравоохранения Республики Казахстан
ЕАЭС
Евразийский экономический союз
БВУ
банки второго уровня
МТСЗН
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан
МИО
местные исполнительные органы
ГСМ
горюче-смазочные материалы
ВВП
валовой внутренний продукт
МИИР
Министерство индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан
ИАС ТБД
информационно-аналитическая система транспортной базы данных и мониторинга динамики безопасности перевозок
АО "Казахтелеком"
акционерное общество "Казахтелеком"
МФ
Министерство финансов Республики Казахстан
АО "НК "КазМунайГаз"
акционерное общество "Национальная компания "КазМунайГаз"
АФК
Ассоциация финансистов Казахстана
НДС
налог на добавленную стоимость
АФМ
Агентство Республики Казахстан по финансовому мониторингу
АРРФР
Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
АО "НК "КТЖ"
акционерное общество "Национальная компания "Қазақстан темір жолы"
КНР
Китайская Народная Республика
КГД
Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан
ГКБ
Государственное кредитное бюро
МКС
Министерство культуры и спорта Республики Казахстан
НПЗ
нефтеперерабатывающий завод
МП
Министерство просвещения Республики Казахстан
ПНХЗ
товарищество с ограниченной ответственностью "Павлодарский нефтехимический завод"
ПКОП
товарищество с ограниченной ответственностью "ПетроКазахстан Ойл Продактс"
РПЧСИ
Республиканская палата частных судебных исполнителей
РНП
Республиканская нотариальная палата
АО "ФНБ "Самрук-Қазына"
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук–Қазына"
СА
Судебная администрация Республики Казахстан
БНС АСПиР
Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан
МТИ
Министерство торговли и интеграции Республики Казахстан
АПК
Агентство Республики Казахстан по противодействию коррупции
СУР
система управления рисками
МЧС
Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
АО "НИТ"
акционерное общество "Национальные информационные технологии"
НБ
Национальный Банк Республики Казахстан
НПП
Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен"
КНБ
Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
МНЭ
Министерство национальной экономики Республики Казахстан
МЦРИАП
Министерство цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан
РГП на ПХВ "Центр поддержки цифрового правительства"
республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Центр поддержки цифрового правительства"
МВД
Министерство внутренних дел Республики Казахстан
МЭПР
Министерство экологии и природных ресурсов Республики Казахстан
МЭ
Министерство энергетики Республики Казахстан
ЭСФ
электронные счета-фактуры
SMS–оповещение
короткое текстовое сообщение, отправляемое абонентам сотовых операторов