Шығыс Қазақстан облысының Алтай қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспарын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 29 тамыздағы № 739 қаулысы
Шығыс Қазақстан облысының Алтай қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуын жақсарту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Шығыс Қазақстан облысының Алтай қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары (бұдан әрі – Жоспар) бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдары мен Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі Жоспарда көзделген іс-шаралардың уақтылы орындалуын қамтамасыз етсін және жыл қорытындысы бойынша 20 қаңтардан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне олардың іске асырылу барысы туралы ақпарат беріп тұрсын.
3. Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі жыл қорытындысы бойынша 1 наурыздан кешіктірмей Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың іске асырылу барысы туралы жиынтық ақпарат беріп тұрсын.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
5. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2023 жылғы 29 тамыздағы
№ 739 қаулысымен
бекітілген
Шығыс Қазақстан облысының Алтай қаласын әлеуметтік-экономикалық дамытудың 2023 – 2027 жылдарға арналған кешенді жоспары
Алтай қаласы – Шығыс Қазақстан облысы Алтай ауданының әкімшілік орталығы.
Мынадай: тау-кен өндіру және өңдеу өнеркәсібі, электр энергиясын өндіру және тарату, жылумен және сумен жабдықтау салаларынан тұратын өнеркәсіп қаланы экономикалық дамытудың негізгі драйвері болып табылады.
Өнеркәсіптің жетекші кәсіпорындары "Қазцинк" ЖШС (кен және түсті металдарды өндіру, қайта өңдеу), "Фаворит" ЖШС (фанера, ағаш бұйымдарын өндіру), "ВерфСтрой" ЖШС (темір-бетон бұйымдарын дайындау), "Промтепло" ЖШС және "Жылу-су орталығы" КМК (жылу, бу және су беру), "Тұрғысын ГЭС" ЖШС (электр энергиясын өндіру) болып табылады.
2022 жылғы қаңтар-желтоқсан аралығында қаланың өнеркәсіп өнімдерін өндіру көлемі 2021 жылғы деңгейге қарағанда (2021 жылы – 7,9 миллиард теңге) артып, 9 миллиард теңгені құрады.
2022 жылдың қорытындысы бойынша қала халқының саны 36,1 мың адамды, жұмыс күшінің саны 20,3 мың адамды немесе жалпы халық санының 56,2 %-ын құрады. Жұмыссыздық деңгейі – 4,2 %. Шағын және орта кәсіпкерлікте (бұдан әрі – ШОК) жұмыспен қамтылған халықтың үлесі түрлі көрсетілетін қызметтер саласында (азық-түлік өнімдері мен өнеркәсіп тауарларының бөлшек саудасы, қоғамдық тамақтану, көлік тасымалдары және басқа әлеуметтік көрсетілетін қызметтер) 30 %-ды құрайды.

Об утверждении Комплексного плана социально-экономического развития города Алтай Восточно-Казахстанской области на 2023 – 2027 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 августа 2023 года № 739.
В целях улучшения социально-экономического развития города Алтай Восточно-Казахстанской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Комплексный план социально-экономического развития города Алтай Восточно-Казахстанской области на 2023 – 2027 годы (далее – План).
2. Центральным исполнительным органам Республики Казахстан и акимату Восточно-Казахстанской области обеспечить своевременное выполнение мероприятий, предусмотренных Планом, и по итогам года, не позднее 20 января, представлять информацию о ходе их реализации в Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3.Министерству национальной экономики Республики Казахстан по итогам года, не позднее 1 марта, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе реализации Плана.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
А. Смаилов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от " " 2023 года №
Комплексный план
социально-экономического развития города Алтай Восточно-Казахстанской области на 2023 – 2027 годы
Город Алтай – административный центр района Алтай Восточно-Казахстанской области.
Промышленность, которая представлена следующими отраслями: горнодобывающая и обрабатывающая промышленность, производство и распределение электроэнергии, тепло- и водоснабжение, является основным драйвером экономического развития города.
Ведущими предприятиями промышленности являются ТОО "Казцинк" (добыча, переработка руды и цветных металлов), ТОО "Фаворит" (производство фанеры, деревянных изделий), ТОО "Верфстрой" (изготовление железобетонных изделий), ТОО "Промтепло" и КГП "Тепловодоцентраль" (подача тепло-, пара и воды), ТОО "Тургусунская ГЭС" (производство электроэнергии).
За январь-декабрь 2022 года объем производства промышленной продукции города составил 9 миллиарда тенге с ростом к уровню 2021 года (2021 год – 7,9 миллиарда тенге).
По итогам 2022 года численность населения города составила 36,1 тысячи человек, численность рабочей силы 20,3 тысячи человек или 56,2 % от общей численности населения. Уровень безработицы – 4,2 %. Доля занятого населения в малом и среднем предпринимательстве (далее – МСП) составляет 30 % в различных сферах услуг (розничная торговля продуктами питания и промышленными товарами, общественное питание, транспортные перевозки и другие социальные услуги).

Қалада 2980 ШОК субъектісі тіркелген, оның ішінде жұмыс істеп тұрғандары – 2633 бірлік, бұл 2021 жылғы деңгейге қарағанда (2536 бірлік) 103,8 %-ға артқан. Жұмыс істеп тұрған шағын кәсіпкерлік субъектілерінің құрылымында негізгі үлес жеке кәсіпкерлерге тиесілі – 2313 бірлік (87,8 %), заңды тұлғалар – 320 бірлік (12,2 %). ШОК қызметінің негізгі саласын азық-түлік өнімдері мен өнеркәсіп тауарларының бөлшек саудасы, өнеркәсіп, көлік қызметтері құрайды.
Жалпы білім беретін 8 мектеп, балалар музыка мектебі, 6 кәсіптік технологиялық колледж, 2 мамандандырылған мекеме, 7 балабақша жұмыс істейді. Мектепке дейінгі балалар мекемелеріне 1592 бала барады, 1 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды қамту – 98 %, 3 жастан 6 жасқа дейінгі балаларды қамту – 100 %. Жалпы білім беретін және мектепке дейінгі мекемелер тапшылығы жоқ.
Халыққа медициналық көмекті 202 төсек-орынға арналған тәулік бойғы стационар және 38 төсек-орынға арналған күндізгі стационары бар Шығыс Қазақстан облысы Денсаулық сақтау басқармасының "Алтай ауданының ААА" ШЖҚ КММ көрсетеді. 2022 жылы аналар өлім-жітімі жағдайы тіркелген жоқ. Бала туу коэффициенті 1000 адамға шаққанда 8,9-дан 9,4 жағдайға дейін артты. Өлім-жітім коэффициенті 1000 адамға шаққанда 19,8-ден 13,7 жағдайға дейін төмендеді.
Қалада 2 мәдениет үйі, 2 кітапхана (орталық және балалар кітапханасы), "Қазцинк" ЖШС-нің 1 техника музейі, 1 өлкетану музейі жұмыс істейді. "Горняк" мәдениет үйінде 350 адамды қамтитын 25 клубтық құралым жұмыс істейді. Қалада халықты бұқаралық спортпен қамтуды қамтамасыз етуге арналған 65 спорт құрылысжай бар. 376 адамға арналған хоккей модулі жұмыс істейді.
Қаланың тұрғын үй қорын жалпы ауданы 866,6 мың шаршы метр 5328 үй құрайды, оның ішінде 457 үй көпқабатты құрылыс. Мемлекеттік тұрғын үй қорынан тұрғын үй алу кезегінде – 656 адам тұр, оның ішінде жетім балалар – 427 адам, халықтың әлеуметтік осал топтарынан – 218 адам, 11 көп балалы отбасы.
Алтай қаласының ішкі жолдар желісінің жалпы ұзындығы – 145 километр, ұзындығы 24,7 километр 15 тротуар бар. Алтай қаласында 151 көше бар.
Сумен жабдықтау желілерінің жалпы ұзындығы 281,4 километрді құрайды, желілердің тозуы – 86 %. Орталықтандырылған сумен жабдықтау жүйесімен қамтамасыз ету 98 %-ды құрайды. Жылумен жабдықтау желілерінің жалпы ұзындығы – 201,6 километрді, желілердің тозуы – 87 %-ды құрайды.
Қаланың 2027 жылға дейінгі дамуына қолайлы географиялық орналасуы, тау-кен өндіру өнеркәсібі үшін минералды шикізат қорының болуы, түсті металлургия, орман және энергетикалық ресурстар саласындағы айтарлықтай технологиялық әлеует, рекреациялық-туристік әлеует, әлеуметтік қамсыздандыруға арналған бюджет шығыстары үлесінің жоғары болуы, дамыған көлік инфрақұрылымы әсер ететін болады. Өнеркәсіпте тау-кен өндіру және өңдеу өнеркәсібі, Тұрғысын ГЭС электр энергиясын өндіретін объектілерінің жаңаларын салу және жұмыс істеп тұрғандарын жаңғырту дамып келе жатқан бағыт болып табылады. Туризм саласы қала экономикасы үшін перспективалы бағытқа ие. Табиғаттың бірегейлігі бәсекеге қабілетті негізгі туристік өнім ретінде қысқы туризмді атап көрсетуге мүмкіндік береді.
Бұл ретте алдағы уақытта келесі мәселелерді шешу жоспарланып отыр:

В городе зарегистрировано 2980 субъектов МСП, в том числе действующих – 2633 единицы, с ростом на 103,8 % к уровню 2021 года (2536 единиц). В структуре действующих субъектов малого предпринимательства основная доля приходится на индивидуальных предпринимателей – 2313 единиц (87,8 %), юридических лиц – 320 единиц (12,2 %). Основными сферами деятельности МСП выступают розничная торговля продуктами питания и промышленными товарами, промышленность, транспортные услуги.
Функционирует 8 общеобразовательных школ, детская музыкальная школа, 6 профессиональных технологических колледжей, 2 специализированных заведения, 7 детских садов. Посещают детские дошкольные учреждения 1592 ребенка, охват детей от 1 до 6 лет – 98 %, от 3 до 6 лет – 100 %. Дефицита в общеобразовательных и дошкольных учреждениях нет.
Медицинскую помощь населению оказывает КГП на ПХВ "МРБ района Алтай" Управления здравоохранения Восточно-Казахстанской области с круглосуточным стационаром на 202 койки и дневным стационаром на 38 коек. В 2022 году случаев материнской смертности не зарегистрировано. Коэффициент рождаемости увеличился с 8,9 до 9,4 случаев на 1000 человек. Коэффициент смертности снизился с 19,8 до 13,7 случаев на 1000 человек.
В городе функционирует 2 дома культуры, 2 библиотеки (центральная и детская библиотека), 1 музей техники ТОО "Казцинк", 1 краеведческий музей. В доме культуры "Горняк" работает 25 клубных формирований с охватом 350 человек. Для обеспечения охвата населения массовым спортом в городе имеется 65 спортивных сооружений. Функционирует хоккейный модуль на 376 человек.
Жилищный фонд города составляет 5328 домов общей площадью 866,6 тысячи квадратных метров, в том числе 457 домов многоэтажной застройки. Очередность граждан на получение жилья из государственного жилищного фонда 656 человек, в том числе дети сироты – 427 человек, социально уязвимые слоя населения – 218 человек, 11 многодетных семей.
Город Алтай располагает сетью внутренних дорог общей протяженностью 145 километров, 15 тротуаров протяженностью 24,7 километра. В городе Алтай имеется 151 улица.
Общая протяженность сетей водоснабжения составляет 281,4 километра, износ сетей – 86 %. Обеспеченность централизованным водоснабжением составляет – 98 %. Общая протяженность сетей теплоснабжения составляет 201,6 километра, износ сетей – 87 %.
На развитие города до 2027 года будут влиять выгодное географическое расположение, наличие запасов минерального сырья для горнодобывающей промышленности, значительный технологический потенциал в сфере цветной металлургии, лесных и энергетических ресурсов, рекреационно-туристический потенциал, высокая доля расходов бюджета на социальное обеспечение, развитая транспортная инфраструктура. В промышленности развивающимися направлениями являются горнодобывающая и обрабатывающая промышленность, строительство новых и модернизация существующих объектов генерации электроэнергии Тургусунской ГЭС. Отрасль туризма имеет перспективное направление для экономики города. Уникальность природных данных позволяет выделить в качестве основного конкурентоспособного туристского продукта – зимний туризм.
При этом в ближайщее время планируется решение следующих вопросов:

1) өнеркәсіпте пайдалы қазбалардың жаңа кен орындарын іздестіру бойынша геологиялық барлау жұмыстарына инвестициялар салуды ұлғайту, "Қазцинк" ЖШС қала құраушы кәсіпорнына тәуелділікті сақтау (тау-кен өндіру өнеркәсібі қорларының сарқылуы);
2) ШОК-ты дамыту;
3) жұмыспен қамтамасыз ету, халықты әлеуметтік қорғау объектілерін жөндеу (сумен жабдықтау жүйесі, едендер, баспалдақ бөліктерін жөндеу, есік және терезе блоктарын ауыстыру, ғимараттардың қасбеттерін жөндеу);

1) увеличение вложения инвестиций в геологоразведочные работы по поиску новых месторождений полезных ископаемых в промышленности, сохранение зависимости от градообразующего предприятия ТОО "Казцинк" (истощение запасов горнодобывающей промышленности);
2) развитие МСП;
3) обеспечение занятости, ремонт объектов социальной защиты населения (системы водоснабжения, полов, ремонт лестничного марша, замена оконных и дверных блоков, ремонт фасада здания);

4) білім беру объектілерінің материалдық-техникалық базаларын жөндеу және нығайту (жылу жүйелері, электрмен жабдықтау, едендер, терезе блоктары, үй-жайлар мен спорт залдарын жөндеу);
5) медицина ұйымдарының ғимараттарын жөндеу және материалдық-техникалық базасын нығайту (Панфилов көшесі 19-үй мекенжайындағы емхананың 2 және 3-қабаттары, шатыры);
6) халықтың дене шынықтыру мен спортқа деген толық қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін спорт инфрақұрылымы тапшылығы, ұсынылатын мемлекеттік көрсетілетін қызметтердің сапасын арттыру;

4) ремонт и укрепление материально-технической базы объектов образования (систем отопления, электроснабжения, полов, оконных блоков, ремонт помещений и спортивного зала);
5) ремонт и укрепление материально-технической базы зданий медицинских организаций (2-й и 3-й этажи, кровля поликлиники по улице Панфилова, 19);
6) дефицит спортивной инфраструктуры для удовлетворения полной потребности населения физической культурой и спортом, повышение качества предоставляемых государственных услуг;

7) қаланың инженерлік желілерінің тозуын азайту (сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау желілерін реконструкциялау талап етіледі, 85 %-дан астамы тозған);
8) қаланың автомобиль жолдарының тозуын азайту, жеке сектор көшелерінің асфальт жабыны 99 %-ға тозған, мұнда шамамен 17 мың адам немесе жалпы қала халқының 50 %-ы тұрады;
9) адамдарды, мүлікті өрттен қорғау үшін өрт сөндіру депосы кешенін салу (құлақтандыру жүйесінің қалалық басқару пультін енгізу, сирена-сөйлеу құрылғыларын, телерадио хабарларын таратуды бұрып алу жүйесін енгізу қажет).

7) снижение износа инженерных сетей города (требуется реконструкция сетей водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, износ составляет более 85 %);
8) снижение износа автомобильных дорог города, улицы частного сектора имеют износ асфальтового покрытия 99 %, где проживает более 17 тысяч человек или 50 % от общей численности городского населения;
9) строительство комплекса пожарного депо для противопожарной защиты людей, имущества, (требуется внедрение городского пульта управления системой оповещения, внедрение сиренно-речевых устройств, системы перехвата телерадиовещания).

Жалпы Кешенді жоспар 31 іс-шарадан тұрады, оның ішінде 7 тармақты басқа көздер есебінен (басқа көздер – 28136,6 миллион теңге), 26 іс-шараны республикалық және жергілікті бюджеттер есебінен іске асыру жоспарланып отыр (РБ – 6955,7 миллион теңге, ЖБ – 3466,3 миллион теңге).
Р/с №
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындалу мерзімі, жылдар
Жауапты орындаушылар
Қаржыландыру көлемі,
миллион теңге*
Қаржыландыру көзі
1
2
3
4
5
6
7
Алтай қалалық әкімшілігінде күтілетін нәтижелер:
1.
Негізгі капиталға салынатын инвестициялар көлемін 61,8 миллиард теңгеге дейін ұлғайту (2022 жылы – 36,5 миллиард теңге)
2.
Электр энергиясын өндіру көлемін сағатына 95 миллион кВт-ға дейін ұлғайту (2022 жылғы қаңтар-желтоқсан аралығында – 44,5 миллион кВт/сағ)
3.
Темір-бетон бұйымдарын өндіру көлемін 6,9 мың тонна өнімге дейін ұлғайту (2022 жылғы қаңтар-желтоқсан аралығында – 3,9 мың тонна)
4.
Қалаға келетін туристер ағынын 3,5 мың адамға дейін арттыру (2022 жылы – 1,5 мың адам)
5.
Өнім шығаруды 14,5 миллиард теңгеге дейін арттыруды қамтамасыз ету (2022 жылы – 10 миллиард теңге)
6.
Қала мектептерінің материалдық-техникалық базасын нығайту ескірген жабдықтарды ауыстыруға мүмкіндік береді, мектептерде жөндеу жұмыстарын жүргізу оларды санитариялық нормалардың талаптарына сәйкес келтіруге мүмкіндік береді, денсаулық сақтау саласында жоғары технологиялық жабдықтарды сатып алу есебінен көрсетілетін қызметтердің сапасы 88 %-ға дейін артады (2022 жылы – 83 %), Панфилов көшесі 19-үй мекенжайындағы стационарға жөндеу жүргізу ғимаратты санитариялық нормалардың талаптарына сәйкестендіруге мүмкіндік береді
7.
Дене шынықтырумен және спортпен шұғылданатын адамдардың қамтылуын 7 мың адамға дейін ұлғайту (2022 жылы – 5,9 мың адам). Халықтың спорт инфрақұрылымымен қамтамасыз етілу деңгейін 40 %-ға дейін арттыру (2022 жылы – 38 %)
8.
Халықты үздіксіз сапалы орталықтандырылған сумен жабдықтаумен 100 % қамтамасыз ету (2022 жылы – 98 %)
9.
Жақсы және қанағаттанарлық жағдайдағы жолдардың үлесін 86 %-ға дейін ұлғайту (2022 жылы – 76 %)
10.
Қызмет көрсету аймағын 100 %-ға дейін қамтамасыз ету (2022 жыл – 50 %), адамдарды, материалдық құндылықтарды құтқаруға және өрттерді жоюға қажетті жедел ден қою уақытын 10 минутқа дейін қысқарту (2022 жылы – 60 минут). Төтенше жағдай туындаған және туындау қаупі болған жағдайда қалада тұратын халықты құлақтандырумен қамтуды 100 % қамтамасыз ету
11.
2090 жұмыс орнын құру
1. Экономиканың нақты секторы
1.1. Өнеркәсіп және инвестициялар
1
Геологиялық барлау жұмыстары (бұрғылау)
ИИДМ-ге
ақпарат
2023 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
400
БК
2024 жылғы IV тоқсан
400
2025 жылғы IV тоқсан
400
2026 жылғы IV тоқсан
400
2027 жылғы IV тоқсан
400
2
Өнеркәсіпте жаңа жобаларды іске асыру (Тұрғысын өзенінде
2-ші электр станциясын салу)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
12 500
БК
2027 жылғы IV тоқсан
12 500
3
Темір-бетон бұйымдарының өндірісін жаңғырту
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
15
БК

В целом Комплексный план состоит из 31 мероприятия, из них реализация 7 пунктов планируется за счет других источников (другие источники – 28136,6 миллиона тенге), 26 мероприятий планируется за счет республиканского и местного бюджетов (РБ – 6955,7 миллиона тенге, МБ – 3466,3 миллиона тенге).
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Срок исполнения, годы
Ответственные исполнители
Объем финансирования, миллион тенге*
Источники финансирования
1
2
3
4
5
6
7
Ожидаемые результаты в городской администрации Алтай:
1
Увеличение объема инвестиций в основной капитал до 61,8 миллиарда тенге (2022 год – 36,5 миллиарда тенге)
2
Увеличение объемов производства электроэнергии до 95 миллионов кВт/час (за январь-декабрь 2022 года
– 44,5 миллиона кВт/час)
3
Увеличение объемов производства железобетонных изделий до 6,9 тысячи тонн продукции (за январь-декабрь
2022 года – 3,9 тысячи тонн)
4
Увеличение притока туристов в город до 3,5 тысяч человек (2022 год – 1,5 тысячи человек)
5
Обеспечение роста выпуска продукции до 14,5 миллиарда тенге (2022 год – 10 миллиардов тенге)
6
Укрепление материально-технической базы школ города позволит заменить устаревшее оборудование, проведение ремонтных работ в школах позволит привести их в соответствие с требованиями санитарных норм, в сфере здравоохранения за счет приобретения высокотехнологического оборудования качество услуг увеличится до 88 % (2022 год – 83 %), проведение ремонта стационара по улице Панфилова, 19 позволит привести здание в соответствие с требованиями санитарных норм;
7
Увеличение охвата занимающихся физической культурой и спортом до 7 тысяч человек (2022 год – 5,9 тысячи человек), уровня обеспеченности населения спортивной инфраструктурой до 40 % (2022 год – 38 %);
8
Обеспечение населения бесперебойным качественным центральным водоснабжением на 100 % (2022 год – 98 %);
9
Увеличение доли дорог, находящихся в хорошем и удовлетворительном состоянии, до 86 % (2022 год – 76 %);
10
Обеспечение зоны обслуживания до 100 % (2022 год – 50 %), сокращение времени оперативного реагирования, необходимого на спасение людей, материальных ценностей и ликвидацию пожаров до 10 мин (2022 год – 60 мин). Обеспечение 100 % охвата оповещения населения, проживающего в городе, в случаях угрозы и возникновения чрезвычайной ситуации;
11
Создание 2090 рабочих мест.
1. Реальный сектор экономики
1.1. Промышленность и инвестиции
1
Геологоразведочные работы (бурение)
информация в МИИР
IV квартал 2023 года
акимат Восточно-Казахстанской области
400
ДИ
IV квартал 2024 года
400
IV квартал 2025 года
400
IV квартал 2026 года
400
IV квартал 2027 года
400
2
Реализация новых проектов в промышленности (строительство
2-ой электростанции на реке Тургусун)
акт приемки объекта в эксплуатацию
2026 год
акимат Восточно-Казахстанской области
12 500
ДИ
IV квартал 2027 года
12 500
3
Модернизация производства железобетонных изделий
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2023 года
акимат Восточно-Казахстанской области
15
ДИ

24,9
ЖБ
10
"Мүгедектерге және қарттарға әлеуметтік қызмет көрсету аумақтық орталығы" КММ-нің баспалдақ бөліктерін, еденін, сумен жабдықтау жүйесін жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
18,4
ЖБ
11
Тұрғындар үшін жеңілдікті ипотека беру (облыс ішінде қоныс аудару) (алғашқы жарна – 10 %, сыйақы мөлшерлемесі –
2-5 %, ең жоғары қарыз сомасы – 19 миллион теңге)
ҚР ИИДМ-ге ақпарат

24,9
МБ
10
Ремонт лестничного марша, полов, системы водоснабжения КГУ "Территориальный центр социального обслуживания инвалидов и престарелых"
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Восточно-Казахстанской области
18,4
МБ
11
Предоставление льготной ипотеки для жителей (внутриобластное переселение) (первоначальный взнос – 10 %, ставка вознаграждения – 2-5 %, максимальная сумма займа – 19 миллионов тенге)
информация в МИИР

2024 – 2027 жылдардың IV тоқсаны
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі,
ИИДМ
жыл сайын бөлінетін қаражат шегінде
ЖБ
3. Алтай қаласының әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымын қолдау
3.1. Білім беру саласы
12
Жалпы білім беретін 8 мектептің материалдық-техникалық базасын нығайту
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы IV тоқсан – 2 объект
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
15
ЖБ
2024 жылғы IV тоқсан
– 2 объект
15
2025 жылғы IV тоқсан
– 2 объект
10
2026 жылғы IІІ тоқсан
– 1 объект
10
2027 жылғы IІІ тоқсан
– 1 объект
5
13
"Алтай қаласының № 7 орта мектебі" КММ терезе блоктарын жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі

IV квартал 2024 – 2027 годов
акимат Восточно-Казахстанской области,
МИИР
в пределах ежегодно выделяемых средств
МБ
3. Поддержание социальной и инженерной инфраструктуры города Алтай
3.1. Сфера образования
12
Укрепление материально-технической базы 8 общеобразовательных школ
акт приема-передачи
IV квартал 2024 года – 2 объекта
акимат Восточно-Казахстанской области
15
МБ
IV квартал 2025 года – 2 объекта
10
III квартал 2026 года – 1 объект
10
III квартал 2027 года – 1 объект
5
13
Ремонт оконных блоков КГУ "Средняя школа № 7 города Алтай"
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Восточно-Казахстанской области

35,8
ЖБ
14
"Алтай қаласының лицей мектебі" КММ үй-жайларын, еденін, спорт залын, электрмен жабдықтау жүйесін жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы ІІІ тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
65,8
ЖБ
15
"Алтай қаласының № 2 бастауыш мектебі" КММ сыртқы жылыту жүйесін, шатырын жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы ІІІ тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
42,5
ЖБ
3.2. Денсаулық сақтау саласы
16
"Алтай ауданының ауданаралық ауруханасы" ШЖҚ КМК материалдық-техникалық базасын нығайту
қабылдау-беру актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
223,8
ЖБ
17
Панфилов көшесі 19-үй мекенжайындағы стационар ғимаратының шатырын жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
146,9
ЖБ
Панфилов көшесі 19-үй мекенжайындағы стационар ғимаратының кіре берісін жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісіі
2025 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі

35,8
МБ
14
Ремонт помещений, полов, спортивного зала, системы электроснабжения КГУ "Школа-лицей города Алтай"
акт приемки объекта в эксплуатацию
III квартал 2024 года
акимат Восточно-Казахстанской области
65,8
МБ
15
Ремонт наружной тепловой сети, кровли КГУ "Начальная школа № 2 города Алтай"
акт приемки объекта в эксплуатацию
III квартал 2025 года
акимат Восточно-Казахстанской области
42,5
МБ
3.2. Сфера здравоохранения
16
Укрепление материально-технической базы КГП на ПХВ "Межрайонная больница района Алтай"
акт приема-передачи
IV квартал 2024 года
акимат Восточно-Казахстанской области
223,8
МБ
17
Ремонт кровли здания стационара по улице Панфилова, 19
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2024 года
акимат Восточно-Казахстанской области
146,9
МБ
Ремонт входной группы здания стационара по улице Панфилова, 19
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2025 года
акимат Восточно-Казахстанской области

89,1
ЖБ
Панфилов көшесі 19-үй мекенжайындағы стационар ғимаратының
2 және 3-қабаттарын күрделі жөндеу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2026 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
337,8
ЖБ
3.3. Мәдениет және спорт, жастардың бос уақыты саласы
18
Спорт объектілерінің материалдық-техникалық
базасын нығайту (хоккей модулі, спорт залдары)
қабылдау-беру актісі
2023 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
3
ЖБ
2024 жылғы IV тоқсан
3
2025 жылғы IV тоқсан
3
2026 жылғы ІІІ тоқсан
5
2027 жылғы ІІІ тоқсан
9
19
Алтай қаласында ауысымына 100 адам келетін дене шынықтыру-сауықтыру кешенін салу
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2023 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі
400
ЖБ
2024 жылғы IV тоқсан
700
4. Тыныс-тіршілікті қамтамасыз ететін инфрақұрылымды дамыту
4.1. Жылумен жабдықтау
20
Алтай қаласының
16 орталық жылу пунктін реконструкциялау (құбыр бөлігін және сорғыларды ауыстыру)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2024 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі,
ҰЭМ
594
РБ
66
ЖБ
2025 жылғы IV тоқсан
594
РБ
66
ЖБ
21
Алтай қаласының жылумен жабдықтау желілерін реконструкциялау (ұзындығы – 6,5 километр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі,
ҰЭМ
811,8
РБ
90,2
ЖБ
2026 жылғы IV тоқсан
811,8
РБ
90,2
ЖБ
4.2. Сумен жабдықтау және су бұру
22
Алтай қаласының 138,
139-орамдарының су құбыры желілерін реконструкциялау (ұзындығы – 8 километр)
объектіні пайдалануға қабылдау актісі
2025 жылғы IV тоқсан
Шығыс Қазақстан облысының әкімдігі,
ИИДМ

89,1
МБ
Капитальный ремонт 2-го и 3-го этажей здания стационара по улице Панфилова, 19
акт приемки объекта в эксплуатацию
IV квартал 2026 года
акимат Восточно-Казахстанской области
337,8
МБ
3.3. Сфера культуры и спорта, досуга молодежи
18
Укрепление материально-технической базы спортивных объектов (хоккейный модуль, спортивные залы)
акт приема-передачи
IV квартал 2023 года
акимат Восточно-Казахстанской области
3
МБ
IV квартал 2024 года
3
IV квартал 2025 года
3
III квартал 2026 года
5
III квартал 2027 года
9
19
Строительство физкультурно-оздоровительного комплекса в городе Алтай на 100 посещений в смену
акт приемки объекта в эксплуатацию
2025 год
акимат Восточно-Казахстанской области
350
МБ
IV квартал 2026 года
350
4. Развитие жизнеобеспечивающей инфраструктуры
4.1. Теплоснабжение
20
Реконструкция 16 центральных тепловых пунктов города Алтай (замена трубной части и насосов)
акт приемки объекта в эксплуатацию
2024 год
акимат Восточно-Казахстанской области,
МНЭ
594
РБ
66
МБ
IV квартал 2025 года
594
РБ
66
МБ
21
Реконструкция сетей теплоснабжения города Алтай (протяженность – 6,5 километра)
акт приемки объекта в эксплуатацию
2025 год
акимат Восточно-Казахстанской области,
МНЭ
811,8
РБ
90,2
МБ
IV квартал 2026 года
811,8
РБ
90,2
МБ
4.2. Водоснабжение и водоотведение
22
Реконструкция водопроводных сетей 138, 139 кварталов города Алтай
(протяженность – 8 километров)
акт приемки объекта в эксплуатацию
2025 год
акимат Восточно-Казахстанской области,
МИИР