"Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шiлдедегi № 599 қаулысы
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулының қолданысқа енгізілу тәртібін . қараңыз
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2019 жылғы 17 маусымдағы № 17 және 2019 жылғы 1 шілдедегі № 46 жарлықтарын іске асыру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 10 шілдедегі № 497 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция министрлігі туралы ережеде:
15-тармақта:
35-7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"35-7) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесі мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізілетін мемлекеттік бақылау субъектілерінің бекітілген тізімі негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесі мөлшерінің сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;";
мынадай мазмұндағы 35-9) және 35-10) тармақшалармен толықтырылсын:
"35-9) мемлекеттік кірістер органдарынан алынған мәліметтер негізінде әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесі мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізілетін мемлекеттік бақылау субъектілерінің тізімін қалыптастыру;
35-10) бұзушылықтар анықталған жағдайда әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларына шекті сауда үстемесі мөлшерінің сақталуына мемлекеттік бақылау жүргізу қорытындылары бойынша жою мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік бақылау субъектісіне (объектісіне) оларды жою туралы нұсқама беру;";
62) және 63) тармақшалар алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 65-1), 65-2), 65-3) және 65-4) тармақшалармен толықтырылсын:
"65-1) шекті сауда үстемесін қолдану тәртібін айқындау;
65-2) әлеуметтік маңызы бар азық-түлік тауарларының бағаларын тұрақтандыру тетіктерін іске асыру кезінде халықты әлеуметтік қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек алушыларға қолдауды көздеу көрсетуді қарастыру;
65-3) өз құзыреті шегінде жеке кәсіпкерлікті мемлекеттік қолдау шаралары тәртібін бекіту және ішкі сауда субъектілеріне қолдау көрсету;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2024 года № 599
Примечание ИЗПИ!
Введение в действие см. п. 2.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июля 2019 года № 497 "О мерах по реализации Указов Президента Республики Казахстан от 17 июня 2019 года № 17 и от 1 июля 2019 года № 46 "О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственного управления Республики Казахстан" следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве торговли и интеграции Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 15:
подпункт 35-7) изложить в следующей редакции:
"35-7) осуществление государственного контроля за соблюдением размера предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары на основании утвержденного списка субъектов государственного контроля, в отношении которых будет проводиться государственный контроль за соблюдением размера предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары;";
дополнить подпунктами 35-9) и 35-10) следующего содержания:
"35-9) формирование списка субъектов государственного контроля, в отношении которых будет проводиться государственный контроль за соблюдением размера предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары, на основании сведений, полученных от органов государственных доходов;
35-10) в случае выявления нарушений выдача предписаний субъекту (объекту) государственного контроля об их устранении с указанием сроков устранения по итогам проведения государственного контроля за соблюдением размера предельной торговой надбавки на социально значимые продовольственные товары;";
подпункты 62) и 63) исключить;
дополнить подпунктами 65-1), 65-2), 65-3) и 65-4) следующего содержания:
"65-1) определение порядка применения предельной торговой надбавки;
65-2) предусмотрение поддержки получателям государственной адресной социальной помощи по согласованию с уполномоченным органом в сфере социальной защиты населения при реализации механизмов стабилизации цен на социально значимые продовольственные товары;
65-3) утверждение порядка и оказание субъектам внутренней торговли мер государственной поддержки частного предпринимательства в пределах своей компетенции;

65-4) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес ойыншықтардың қауіпсіздігі саласында мемлекеттік қадағалауды жүзеге асыру;";
72) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"72) техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес келмейтін және жеке және (немесе) заңды тұлғалардың конституциялық құқықтарына, бостандығы мен заңды мүдделеріне, адамдардың өмірі мен денсаулығына, қоршаған ортаға, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне тікелей қатер төндіретін, алып қойылған өнімді жою не кәдеге жарату немесе қайта өңдеу жөніндегі талаптарды белгілеу;";
97) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"97) тауардың шығу тегі туралы сертификатты беруге уәкілетті ұйымның интернет-ресурсында тоқсан сайын орналастырылып тұратын тауардың шығу тегі туралы берілген сертификаттар бойынша ақпаратты талдау арқылы мониторингті, сондай-ақ ішкі айналым үшін тауардың шығу тегі туралы сертификатты беру мониторингін жүзеге асыру, уәкілетті органның (ұйымның) Еуразиялық экономикалық одақ тауарының және (немесе) шетелдік тауардың мәртебесін айқындауы;";
177) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"177) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-бабының 1-тармағында көрсетілген объектілерді мемлекеттік метрологиялық бақылау жоспардан тыс тексеру, бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау және бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нысанында жүзеге асыру;";
180) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 213-1), 213-2), 213-3), 213-4), 213-5), 213-6), 213-7), 213-8) және 213-9) тармақшалармен толықтырылсын:
"213-1) бұзылуы жедел ден қою шараларын қолдануға әкеп соқтыратын талаптар тізбесін айқындау, сондай-ақ талаптардың нақты бұзылуына қатысты жедел ден қою шарасының нақты түрін, осы шараны қолдану мерзімін көрсете отырып айқындау (қажет болған кезде);
213-2) техникалық реттеу саласында бақылау мақсатындағы сатып алуды ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындау;
213-3) жедел ден қою шараларын қолдану туралы қаулы нысанын бекіту;
213-4) кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңестермен келісу бойынша жыл сайынғы негізде кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға кәсіптер тізіліміне өзгерістер мен толықтырулар енгізу жөнінде ұсыныстар енгізу;
213-5) кәсіптік біліктіліктер жөніндегі салалық кеңестермен келісу бойынша жыл сайынғы негізде кәсіптік стандарттарды әзірлеу және (немесе) жаңарту жөнінде ұсыныстар әзірлеу және оларды кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға жіберу;

65-4) осуществление государственного надзора в области безопасности игрушек в соответствии с законодательством Республики Казахстан;";
подпункт 72) изложить в следующей редакции:
"72) установление требований по уничтожению либо утилизации или переработке изъятой продукции, не соответствующей требованиям технических регламентов и представляющей непосредственную угрозу конституционным правам, свободам и законным интересам физических и (или) юридических лиц, жизни и здоровью людей, окружающей среде, национальной безопасности Республики Казахстан;";
подпункт 97) изложить в следующей редакции:
"97) осуществление мониторинга посредством анализа информации по выданным сертификатам о происхождении товара, размещаемой ежеквартально на интернет-ресурсе организацией, уполномоченной на выдачу сертификата о происхождении товара, а также мониторинга выдачи сертификата о происхождении товара для внутреннего обращения, определение статуса товара Евразийского экономического союза и (или) иностранного товара уполномоченным органом (организацией);";
подпункт 177) изложить в следующей редакции:
"177) осуществление государственного метрологического контроля за объектами, указанными в пункте 1 статьи 22 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений", в форме внеплановой проверки, профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля и профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля;";
подпункт 180) исключить;
дополнить подпунктами 213-1), 213-2), 213-3), 213-4), 213-5), 213-6), 213-7), 213-8) и 213-9) следующего содержания:
"213-1) определение перечня требований, нарушение которых влечет применение мер оперативного реагирования, а также определение в отношении конкретных нарушений требований конкретного вида меры оперативного реагирования с указанием срока действия данной меры (при необходимости);
213-2) определение порядка организации и проведения контрольного закупа в области технического регулирования;
213-3) утверждение формы постановления о применении мер оперативного реагирования;
213-4) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по внесению изменений и дополнений в реестр профессий на ежегодной основе по согласованию с отраслевыми советами по профессиональным квалификациям;
213-5) разработка предложений по разработке и (или) актуализации профессиональных стандартов и направление их в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций на ежегодной основе по согласованию с отраслевыми советами по профессиональным квалификациям;

213-6) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен кәсіптердің ағымдағы және болашақ кезеңдердегі өзектілігін ескере отырып, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың жергілікті атқарушы органдарымен келісу бойынша жыл сайынғы негізде еңбек нарығының кәсіптік біліктілікті тануға сұранысын қалыптастыру;
213-7) кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестермен келісу бойынша Кәсіптік біліктіліктер жөніндегі ұлттық кеңестің отырысында қарау үшін кәсіптік біліктіліктерді тану шарттары бойынша кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті органға ұсыныстар енгізу;
213-8) кәсіптік біліктілікті дамыту жөніндегі мәселелерді үйлестіру мақсатында кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган айқындаған тәртіппен консультативтік-кеңесші органдар – кәсіптік біліктілік жөнінде салалық кеңестер құру;
213-9) кәсіптік біліктілікті тану саласындағы уәкілетті орган бекіткен кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер туралы үлгілік ереже негізінде кәсіптік біліктілік жөніндегі салалық кеңестер туралы ережені әзірлеу және бекіту;".
2. 2025 жылғы 31 желтоқсаннан бастап қолданысқа енгізілетін осы қаулының 1-тармағының бесінші, жетінші, сегізінші, тоғызыншы, он бірінші және он екінші абзацтарын қоспағанда, осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

213-6) формирование потребности рынка труда в признании профессиональных квалификаций с учетом актуальности профессий в текущем и будущем периодах в порядке, определенном уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций, на ежегодной основе по согласованию с местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения и столицы;
213-7) внесение предложений в уполномоченный орган в области признания профессиональных квалификаций по условиям признания профессиональных квалификаций для рассмотрения на заседании Национального совета по профессиональным квалификациям по согласованию с отраслевыми советами по профессиональным квалификациям;
213-8) создание консультативно-совещательных органов – отраслевых советов по профессиональным квалификациям в порядке, определенном уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций, в целях координации вопросов по развитию профессиональных квалификаций;
213-9) разработка и утверждение положения об отраслевых советах по профессиональным квалификациям на основе типового положения об отраслевых советах по профессиональным квалификациям, утвержденного уполномоченным органом в области признания профессиональных квалификаций;".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания, за исключением абзацев пятого, седьмого, восьмого, девятого, одиннадцатого и двенадцатого пункта 1 настоящего постановления, которые вводятся в действие с 31 декабря 2025 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов