Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шiлдедегi № 601 қаулысы.
Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің 110-бабының алтыншы бөлігіне және 111-бабының екінші бөлігіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу қағидалары бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Азаматтарды анықтау, алдын-ала тергеу, прокуратура органдарына немесе сотқа шақыруға байланысты олардың шығындарын өтеу мен оларға сыйақы төлеудің тәртібі мен мөлшері туралы нұсқауды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1992 жылғы 25 ақпандағы № 152 қаулысы;
2) "Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1992 жылғы 25 ақпандағы № 152 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1998 жылғы 30 қарашадағы № 1209 қаулысы.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 25 шілдедегі
№ 601 қаулысымен
бекітілген
Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 110 және 111-баптарына сәйкес әзірленді және азаматтық істер шеңберінде сарапшыларға, мамандар мен аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу тәртібін айқындайды.
2. Өздерінің сотқа келуіне байланысты жол жүру, үй-жай жалдау үшін сарапшылар, мамандар және аудармашылар жұмсаған шығыстар өтеледі және "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысына сәйкес іссапарларға жіберілетін адамдар үшін белгіленген мөлшерде тәулікақы төленеді.
3. Сарапшы мен маманға тапсырылған жұмысты орындау кезінде өздері жұмсаған, өздеріне тиесілі химиялық реактивтердің және басқа да шығыс материалдарының құны, сондай-ақ жұмысты орындау үшін жабдықтарды пайдаланғаны, коммуналдық қызметтер үшін олар төлеген ақы да өтеледі.
4. Бір рет тартылған сарапшылардың, сондай-ақ мамандардың қызметтік міндеттерінің аясына кірмейтін, соттың тапсырмасы бойынша орындаған жұмысына ақы төленеді.
Ақы мөлшерін сот тараптармен келісім бойынша айқындайды және өтінішхат берген тарап Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасында белгіленген тәртіппен ашылған шотқа алдын ала енгізеді.

Об утверждении Правил выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам
Постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2024 года № 601.
В соответствии с частью шестой статьи 110 и частью второй статьи 111 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам.
2. Признать утратившими силу:
1) постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 февраля 1992 года № 152 "Об утверждении Инструкции о порядке и размерах возмещения расходов и выплаты вознаграждения лицам в связи с их вызовом в органы дознания, предварительного следствия, прокуратуры или в суд";
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 1998 года № 1209 "О внесении изменений в постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 февраля 1992 года № 152".
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 25 июля 2024 года № 601
Правила выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам (далее – Правила), разработаны в соответствии со статьями 110 и 111 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам в рамках гражданских дел.
2. Экспертам, специалистам и переводчикам возмещаются понесенные ими в связи с явкой в суд расходы по проезду, найму помещения и выплачиваются суточные в размерах, установленных для лиц, направляемых в командировки, в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства".
3. Эксперту и специалисту также возмещаются стоимость принадлежащих им химических реактивов и других расходных материалов, истраченных ими при выполнении порученной работы, а также внесенная ими для выполнения работы плата за использование оборудования, коммунальные услуги.
4. Подлежит оплате выполненная работа, не входящая в круг служебных обязанностей экспертов, привлеченных в разовом порядке, а также специалистов, по поручению суда.
Размер оплаты определяется судом по согласованию со сторонами и предварительно вносится на счет, открытый в порядке, установленном бюджетным законодательством Республики Казахстан, стороной, заявившей ходатайство.

5. Сарапшыларға, мамандарға сомаларды төлеу, сондай-ақ сот сараптамасы органдары жүргізген сараптамаға ақы төлеуді өтінішхат берген тарап жүргізеді. Егер өтінішхатты екі тарап та берсе не сараптама тағайындау, маман тарту соттың бастамасы бойынша жүргізілсе, талап етілетін соманы тараптар тең бөліктермен төлейді.
6. Сот сараптамасы органының сараптама жүргізгені үшін төленуге тиіс сомаларды өтінішхат берген тарап (тараптар) не өзіне сот осындай міндет жүктеген тарап тиісті бюджетке алдын ала төлем нысанында енгізеді. Сот белгілеген мерзімдерде сома енгізілмеген жағдайда сараптама жүргізуге байланысты шығындар осы Кодекстің 109-бабының екінші бөлігіне сәйкес істі қараудың нәтижелеріне қарамастан, соттың шешімі бойынша төлемді жүзеге асырмаған (уақтылы жүзеге асырмаған) тұлғаға жүктеледі.
7. Бір тарап немесе екі тарап та шығындарды төлеуден босатылған жағдайда сарапшылар мен мамандарға тиесілі сомаларды төлеу істі қарау нәтижелері бойынша сот шешімінің негізінде бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.
2-тарау. Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу тәртібі
8. Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу азаматтық істі қарау кезінде судья шығарған сот актісінің негізінде жүргізіледі.
Өз міндеттерін орындағаннан кейін аталған тұлғалар сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның немесе облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің қаржы қызметіне мынадай растайтын құжаттармен қоса тиесілі сомаларды төлеу туралы өтінішпен жүгінеді:
1) көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу туралы судья шығарған сот актісі;
2) "Электрондық үкімет" веб-порталы арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған жеке куәлік;
3) ағымдағы банктік шоттың нөмірі.
9. Сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға төленуге тиіс сомалар "Қылмыстық іс бойынша іс жүргізу кезінде адамдардың шыққан шығыстарын өтеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 9 қазандағы № 1070 қаулысына сәйкес айқындалады.
10. Сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті органның немесе облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің қаржы қызметі сарапшыларға, мамандарға және аудармашыларға тиесілі сомаларды төлеу туралы сот актісі келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде төленуге тиіс соманы соттың есептеуін тексереді.

5. Выплата сумм экспертам, специалистам, а также оплата производства экспертизы органами судебной экспертизы производятся стороной, заявившей ходатайство. Если ходатайство заявлено обеими сторонами либо назначение экспертизы, привлечение специалиста производятся по инициативе суда, требуемые суммы выплачиваются сторонами в равных частях.
6. Суммы, подлежащие оплате за производство экспертизы органом судебной экспертизы, вносятся в соответствующий бюджет в форме предварительной оплаты стороной (сторонами), заявившей ходатайство, либо стороной, на которую судом возложена такая обязанность. В случае невнесения суммы в установленные судом сроки издержки, связанные с производством экспертизы, возлагаются по решению суда на лицо, не осуществившее (несвоевременно осуществившее) оплату, независимо от результатов рассмотрения дела в соответствии с частью второй статьи 109 Кодекса.
7. Выплата сумм, причитающихся экспертам и специалистам в случае, когда одна или обе стороны освобождены от уплаты издержек, производится за счет бюджетных средств по результатам рассмотрения дела на основании решения суда.
Глава 2. Порядок выплаты сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам
8. Выплата сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам, производится на основании судебного акта, вынесенного судьей при рассмотрении гражданского дела.
После выполнения своих обязанностей указанные лица обращаются в финансовую службу уполномоченного государственного органа в сфере судебного администрирования или территориального подразделения в областях, столице и городах республиканского значения с заявлением об оплате причитающихся сумм, с приложением следующих подтверждающих документов:
1) судебного акта, вынесенного судьей об оплате услуг;
2) удостоверения личности, полученного из соответствующих государственных информационных систем через веб-портал "Электронное правительство";
3) номера текущего банковского счета.
9. Суммы, подлежащие оплате экспертам, специалистам и переводчикам определяются в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 9 октября 2014 года № 1070 "О некоторых вопросах возмещения расходов лицам, понесенных при производстве по уголовному делу".
10. Финансовая служба уполномоченного органа в сфере судебного администрирования или территориального подразделения в областях, столице и городах республиканского значения со дня поступления судебного акта о выплате сумм, причитающихся экспертам, специалистам и переводчикам, осуществляет в течение десяти рабочих дней проверку начисления судом суммы, подлежащей выплате.

11. ⁠Тексеру нәтижелері бойынша сот әкімшілігі саласындағы уәкілетті органның немесе облыстардағы, астанадағы және республикалық маңызы бар қалалардағы аумақтық бөлімшенің қаржы қызметі төленуге тиіс сомаларды республикалық бюджеттен көрсетілген мақсаттарға арнайы бөлінетін және тиісті қаржыландыру жоспарларында көзделген қаражаттан дереу төлейді.

11. По результатам проверки суммы, подлежащие оплате, выплачиваются финансовой службой уполномоченного органа в сфере судебного администрирования или территориального подразделения в областях, столице и городах республиканского значения немедленно из средств, специально выделяемых из республиканского бюджета на указанные цели и предусмотренных в соответствующих планах финансирования.
_________________________