Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне берілетін өмір бойғы ай сайынғы стипендияның мөлшерін белгілеу және оны төлеу қағидаларын бекіту және "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендияның мөлшерін белгілеу және оны төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 1122 қаулысының күші жойылды деп тану туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 27 қыркүйектегі № 803 қаулысы
"Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 15-бабының 27-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне берілетін өмір бойғы ай сайынғы стипендияның мөлшері республикалық бюджет туралы заңда тиісті қаржы жылына белгіленген 60 (алпыс) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленсін.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендия төлеу қағидалары бекітілсін.
3. "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендияның мөлшерін белгілеу және оны төлеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 30 желтоқсандағы № 1122 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
4. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2024 жылғы 27 қыркүйектегі
№ 803 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендия төлеу қағидалары
1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендия төлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Ғылым және технологиялық саясат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабының 27-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының (бұдан әрі – ҰҒА) зейнеткерлік жасқа толған академигіне өмір бойғы ай сайынғы стипендия белгілеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ғылым саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – ғылым және ғылыми-техникалық қызмет саласында салааралық үйлестіру мен басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

Об установлении размера и утверждении Правил выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста, и признании утратившим силу постановления Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 1122 "Об установлении размера и утверждении Правил выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 сентября 2024 года № 803
В соответствии с пунктом 27 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить размер ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста, в размере 60 (шестьдесят) месячных расчетных показателей, установленных на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете.
2. Утвердить прилагаемые Правила выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста.
3. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2022 года № 1122 "Об установлении размера и утверждении Правил выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста".
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 сентября 2024 года № 803
Правила выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста
1. Настоящие Правила выплаты ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 27 статьи 15 Закона Республики Казахстан "О науке и технологической политике" и определяют порядок установления ежемесячной пожизненной стипендии академику Национальной академии наук Республики Казахстан (далее – НАН), достигшему пенсионного возраста.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) уполномоченный орган в области науки (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий межотраслевую координацию и руководство в области науки и научно-технической деятельности;

2) Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының академигі – ғылым саласында аса зор жетістіктері бар, Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясының академиктерін сайлау қағидалары мен өлшемшарттарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылым академиясы сайлайтын ғалым.
3. Өмір бойғы ай сайынғы стипендия (бұдан әрі – стипендия) Қазақстан Республикасының азаматы болып табылатын, Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде белгіленген зейнеткерлік жасқа толған ҰҒА академигіне белгіленеді.
4. Уәкілетті орган:
1) стипендия төленуін қаржылай қамтамасыз етуді;
2) стипендия төленуін есепке алуды және бақылауды жүзеге асырады.
5. Стипендия алуға үміткер ҰҒА академигі ҰҒА-ға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы стипендия төлеуге өтініш;
2) осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы ҰҒА-ның зейнеткерлік жасқа толған академигі туралы мәліметтер.
6. Үміткер осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды берген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде ҰҒА оларды уәкілетті органға қарау үшін жібереді.
Уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күні ішінде құжаттарды қарайды, мақұлдайды не оларды қайтарады. Мақұлданған жағдайда уәкілетті орган стипендия тағайындау туралы тиісті бұйрық шығарады, онда төлеу мерзімі басталатын күн көрсетіледі, бас тартылған жағдайда осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес келмеген кезде ҰҒА-ға бас тарту себептері көрсетілген хат жібереді.
7. Уәкілетті орган стипендияны ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың оныншы күніне дейін осы Қағидаларға қосымшада көрсетілген ағымдағы шотқа аудару арқылы төлейді.
8. Стипендия төлеу:
1) ҰҒА академигі қайтыс болған (қайтыс болуы туралы анықтама/куәлік);
2) ҰҒА академигі хабар-ошарсыз кеткен немесе қайтыс болды деп жарияланған (сот актісі);
3) ҰҒА құрамынан шығарылған (ҰҒА төралқасы отырысының хаттамасынан үзінді көшірме);
4) Қазақстан Республикасының азаматтығы тоқтатылған жағдайларда тоқтатылады.
9. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген жағдайлардың бірі басталған кезде ҰҒА ақпарат алынған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде негіздемесін көрсете отырып, уәкілетті органды стипендия төлеуді тоқтату қажеттігі туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
10. Уәкілетті орган хабарлама алған кезде 3 (үш) жұмыс күні ішінде тиісті бұйрық шығарады және стипендия төлеуді тоқтатады.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ғылым академиясының
зейнеткерлік жасқа толған
академигіне өмір бойғы ай
сайынғы стипендияны
төлеу қағидаларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигі туралы мәліметтер
Қазақстан Республикасы Ұлттық Ғылым академиясының зейнеткерлік жасқа толған академигі
________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Академик мәртебесін
растайтын деректер
________________________________
(академикті сайлау хаттамасының күні мен нөмірі)
Жеке басын куәландыратын
құжаттың деректері
________________________________
(жеке куәліктің нөмірі, қашан және кім берген, жеке сәйкестендіру нөмірі)
Туған күні
________________________________
(күні, айы, жылы)
Банк деректемелері
________________________________
(банктің атауы, ағымдағы шоттың нөмірі)
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
________________________________
(қолы)
Күні 20__жылғы "___" __________

2) академик Национальной академии наук Республики Казахстан – ученый, имеющий выдающиеся достижения в области науки, избираемый Национальной академией наук Республики Казахстан в соответствии с правилами и критериями избрания академиков Национальной академии наук Республики Казахстан.
3. Ежемесячная пожизненная стипендия (далее – стипендия) устанавливается академику НАН, являющемуся гражданином Республики Казахстан, достигшему пенсионного возраста, установленного Социальным кодексом Республики Казахстан.
4. Уполномоченный орган осуществляет:
1) финансовое обеспечение выплаты стипендии;
2) учет и контроль выплаты стипендии.
5. Академик НАН, претендующий на получение стипендии, представляет в НАН следующие документы:
1) заявление на выплату стипендии в произвольной форме;
2) сведения об академике НАН, достигшем пенсионного возраста, по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
6. НАН в течение 3 (три) рабочих дней с момента подачи претендентом документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил, направляет их в уполномоченный орган для рассмотрения.
Уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней рассматривает документы, одобряет либо отклоняет их. В случае одобрения уполномоченный орган издает соответствующий приказ о назначении стипендии с указанием даты начала срока выплаты, в случае отказа направляет письмо в НАН с указанием причин отказа при несоответствии пункту 5 настоящих Правил.
7. Стипендия выплачивается уполномоченным органом ежемесячно, до десятого числа месяца, следующего за отчетным, путем перечисления на текущий счет, указанный в приложении к настоящим Правилам.
8. Выплата стипендии прекращается в случаях:
1) смерти академика НАН (справка/свидетельство о смерти);
2) признания академика НАН безвестно отсутствующим или объявления его умершим (судебный акт);
3) исключения из состава НАН (выписка из протокола заседания президиума НАН);
4) прекращения гражданства Республики Казахстан.
9. При наступлении одного из случаев, указанных в пункте 8 настоящих Правил, НАН в течение 3 (три) рабочих дней со дня получения информации письменно уведомляет уполномоченный орган о необходимости прекращения выплат стипендии с указанием основания.
10. При получении уведомления уполномоченный орган в течение 3 (три) рабочих дней издает соответствующий приказ и прекращает выплату стипендии.
___________________________
Приложение
к Правилам выплаты
ежемесячной пожизненной
стипендии академику
Национальной академии наук
Республики Казахстан,
достигшему пенсионного возраста
Форма
Сведения об академике Национальной академии наук Республики Казахстан, достигшем пенсионного возраста
Академик Национальной академии наук Республики Казахстан, достигший пенсионного возраста
______________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Данные, подтверждающие статус академика __________________________________
(дата и номер протокола избрания академика)
Данные документа, удостоверяющего личность _________________________________
(номер удостоверения личности, когда и кем
выдан, индивидуальный идентификационный номер)
Дата рождения __________________________________
(число, месяц, год)
Реквизиты банка ___________________________________
(наименование банка, номер текущего счета)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________________
(подпись)
Дата "_____" _______20___года
__________________________