"Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымы жобаларын қаржыландырудың 2024 – 2029 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шілдедегі № 607 қаулысына өзгеріс пен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 24 қазандағы № 882 қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымы жобаларын қаржыландырудың 2024 – 2029 жылдарға арналған бағдарламасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2024 жылғы 25 шілдедегі № 607 қаулысына мынадай өзгеріс пен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығының инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымы жобаларын қаржыландырудың 2024 – 2029 жылдарға арналған бағдарламасында:
5-бөлім мынадай редакцияда жазылсын:
"Бағдарлама тұрғын-үй коммуналдық секторды, атап айтқанда электрмен, жылумен жабдықтаудың инженерлік желілерін және ТМС жылу энергиясын өндіру кезінде қолданылған активтерді жаңғырту және дамыту бағытында іске асырылатын болады.
Электрмен, жылумен жабдықтау жөніндегі инженерлік желілерді салу және жаңғырту (реконструкциялау, күрделі жөндеу) саласындағы жобаларды және ТМС жылу энергиясын өндіру кезінде қолданылған активтерді қаржыландыру ТМС меншікті қаражатынан басқа, қаржыландырушы ұйымдардың қаражаты және республикалық бюджет қаражаты есебінен 60/40 пропорциясында жүзеге асырылатын болады.
Сонымен қатар бюджеттік кредит беру есебінен салуға және жаңғыртуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) бағытталған шығыстар қаржыландырылады.
Бұл ретте ТМС көрсетілген жобаларын қаржыландыру мынадай тетіктерді пайдалана отырып жүзеге асырылатын болады:
қаржыландырушы ұйымдардың ТМС-ны тікелей кредиттеуі;
ТМС-ны жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруы есебінен қаржыландыру.";
мынадай мазмұндағы 4-кіші бөліммен толықтырылсын:
"4-кіші бөлім. Жергілікті атқарушы органдардың мемлекеттік бағалы қағаздарды (облигацияларды) шығаруы есебінен табиғи монополия субъектілерін қаржыландыру мынадай негізгі шарттарда жүзеге асырылады:
1
Эмитент
Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары
2
Инвестор
Холдинг, оның ішінде холдинг тобына кіретін компаниялар
3
Облигациялық бағдарламаның қолданылу мерзімі
18 жылдан аспайды
4
Облигациялардың айналыс мерзімі
13 жылдан аспайды
5
Облигациялар шығару кезеңі

О внесении изменения и дополнения в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2024 года № 607 "Об утверждении Программы финансирования проектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан на 2024 – 2029 годы"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2024 года № 882
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 25 июля 2024 года № 607 "Об утверждении Программы финансирования проектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан на 2024 – 2029 годы" следующие изменение и дополнение:
в Программе финансирования проектов инженерно-коммуникационной инфраструктуры жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан на 2024 – 2029 годы, утвержденной указанным постановлением:
раздел 5 изложить в следующей редакции:
"Программа будет реализовываться в направлении модернизации и развития жилищно-коммунального сектора, а именно инженерных сетей электро-, теплоснабжения и активов, задействованных при производстве тепловой энергии СЕМ.
Финансирование проектов в сфере строительства и модернизации (реконструкция, капитальный ремонт) инженерных сетей электро-, теплоснабжения и активов, задействованных при производстве тепловой энергии СЕМ, будет осуществляться, помимо собственных средств СЕМ, за счет средств финансирующих организаций и средств РБ в пропорции 60/40.
Вместе с тем за счет бюджетного кредитования финансируются расходы, направленные на строительство и модернизацию (реконструкция и капитальный ремонт).
При этом финансирование указанных проектов СЕМ будет осуществляться с использованием следующих механизмов:
прямое кредитование финансирующими организациями СЕМ;
финансирование СЕМ за счет выпуска местными исполнительными органами государственных ценных бумаг.";
раздел 5 дополнить подразделом 4 следующего содержания:
"Подраздел 4. Финансирование субъектов естественных монополий за счет выпуска местными исполнительными органами государственных ценных бумаг (облигации) осуществляется на следующих основных условиях:
1
Эмитент
Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы
2
Инвестор
Холдинг, в том числе компании, входящие в группу холдинга
3
Срок действия облигационной программы
не более 18 лет
4
Срок обращения облигаций
не более 13 лет
5
Период выпуска облигаций

5 жыл (2029 жыл да кіреді)
6
Купон бойынша сыйақы мөлшерлемесі
жылдық 9,19 (тоғыз бүтін, он тоғыз) %-дан аспайды
7
Шығарылған облигациялар шеңберінде негізгі борышты өтеу
облигациялар айналысы басталған күннен үшінші жылдан бастап жартыжылдық төлемдермен
8
Купон бойынша сыйақы төлеу кезеңділігі
жартыжылдық төлемдер
9
Қарыз алушы (-лар)
Электрмен, жылумен жабдықтау жөніндегі инженерлік желілердің және жылу энергиясын өндіру кезінде қолданылған активтердің тозу көрсеткіші 55 %-дан асатын заңды тұлғалар:
мемлекеттік қарыз алушылар;
мемлекеттік емес қарыз алушылар
10
Кредит шарттары
Бағдарлама шеңберінде қарыз алушылардың инвестициялық жобасын іске асыру мақсатында эмитент және (немесе) бюджет заңнамасына сәйкес айқындалған өзге де тұлғалар мен қарыз алушылар арасында жасалатын шарттар.
Қарыз алушыларға кредит берудің негізгі және өзге де шарттары кредит шарттарында айқындалатын болады
11
Қарыз валютасы
теңге
".
2. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігіне жүктелсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
О. Бектенов

5 лет (до 2029 года включительно)
6
Ставка вознаграждения по купону
не более 9,19 (девять целых, девятнадцать сотых) % годовых
7
Погашение основного долга в рамках выпущенных облигаций
полугодовыми платежами, начиная с третьего года с даты начала обращения облигаций
8
Периодичность оплаты вознаграждения по купону
полугодовые платежи
9
Заемщик (-и)
Юридические лица, показатель износа инженерных сетей электро-, теплоснабжения и активов, задействованных при производстве тепловой энергии которых составляет более 55%:
государственные заемщики;
негосударственные заемщики
10
Кредитные договоры
Договоры, заключаемые между эмитентом и (или) иными лицами, определенными в соответствии с бюджетным законодательством, и заемщиком в целях реализации инвестиционного проекта заемщика в рамках Программы.
Основные и иные условия кредитования заемщиков будут определяться в кредитных договорах
11
Валюта займа
тенге
".
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Министерство национальной экономики Республики Казахстан.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня его подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
О. Бектенов