Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының ғылыми ұйымдарының жүйесiн жетiлдiру туралы
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң Қаулысы 1995 жылғы 7 сәуiрдегi N 430
Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Республиканың ғылымын ұйымдастыруды жетiлдiру мен ғылыми-техникалық әлеуетiн дамыту жөнiндегi шаралар туралы" 1993 жылғы 21 қаңтардағы N 1090 U931090_ және "Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының мәртебесi және ғалымдарды мемлекеттiк қолдау шаралары туралы" 1994 жылғы 9 ақпандағы N 1556 U941556_ Жарлықтарын жүзеге асыру, Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының ғылыми ұйымдарының жүйесiн экономикалық және әлеуметтiк дамудың басым бағдарымен сәйкестендiру мақсатында Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының:
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Ф.М.Мұхамедғалиев атындағы эксперименталдық биология институтын тарату туралы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының физиология институтын Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Адам және жануарлар физиологиясы институты етiп қайта құру туралы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Аймақтық тағам проблемалары ғылыми орталығын Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Тағам институты етiп қайта құру туралы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Зоология институтын Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Зоология және жануарлар генофонды институты етiп қайта құру туралы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Ботаника институтын және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Бас ботаника бағын Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Ботаника және фитоинтродукция институты етiп қайта құру туралы ұсыныстары қабылдансын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Қазақстан Республикасының Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiмен, Экономика министрлiгiмен, Қаржы министрлiгiмен және Оңтүстiк Қазақстан облысының әкiмiмен келiсiлген:
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Мемлекет және заң институтының, Философия институтының және Экономика институтының тиiстi ғылыми бөлiмшелерi негiзiнде Алматы қаласында Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Социология және саясаттану институтын құру туралы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Органикалық синтез және көмiр химиясы институтының табиғи қосындылар химиясы лабораториясының, тәжiрибелiк фитопрепараттар цехының және Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Бас ботаника бағының Қарағанды бөлiмi негiзiнде Қарағанды қаласында Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Фитохимия институтын құру туралы;
Шымкент қаласында Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Аймақтық экономика проблемалары институтын құру туралы;
Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының биология ғылымдары бөлiмi институттарының ғылыми бөлiмшелерi негiзiнде Алматы қаласында Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының Жалпы генетика және цитология институтын құру туралы ұсыныстары мақұлдансын.

О совершенствовании сети научных организаций Национальной академии наук Республики Казахстан
Постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 7 апреля 1995 г. N 430
Во исполнение Указов Президента Республики Казахстан от 21 января 1993 г. N 1090 U931090_ "О мерах по совершенствованию организации науки и развитию научно-технического потенциала республики" и от 9 февраля 1994 г. N 1556 U941556_ "О статусе Национальной академии наук Республики Казахстан и мерах государственной поддержки ученых" и в целях приведения сети научных организаций Национальной академии наук Республики Казахстан в соответствие с приоритетами экономического и социального развития Республики Казахстан Кабинет Министров Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложения Национальной академии наук Республики Казахстан:
об упразднении Института экспериментальной биологии имени Ф.М. Мухамедгалиева Национальной академии наук Республики Казахстан;
о преобразовании:
Института физиологии Национальной академии наук Республики Казахстан в Институт физиологии человека и животных Национальной академии наук Республики Казахстан;
Научного центра региональных проблем питания Национальной академии наук Республики Казахстан в Институт питания Национальной академии наук Республики Казахстан;
Института зоологии Национальной академии наук Республики Казахстан в Институт зоологии и генофонда животных Национальной академии наук Республики Казахстан;
Института ботаники Национальной академии наук Республики Казахстан и главного ботанического сада Национальной академии наук Республики Казахстан в Институт ботаники и фитоинтродукции Национальной академии наук Республики Казахстан.
2. Согласиться с предложениями Национальной академии наук Республики Казахстан, согласованными с Министерством науки и новых технологий, Министерством экономики, Министерством финансов Республики Казахстан и Главой Южно-Казахстанской областной администрации, об образовании:
Института социологии и политологии Национальной академии наук Республики Казахстан в г. Алматы на базе соответствующих научных подразделений Института государства и права, Института философии и Института экономики Национальной академии наук Республики Казахстан;
Института фитохимии Национальной академии наук Республики Казахстан в г. Караганде на базе лаборатории химии природных соединений, опытного цеха фитопрепаратов Института органического синтеза и углехимии Национальной академии наук Республики Казахстан и Карагандинского отдела Главного ботанического сада Национальной академии наук Республики Казахстан;
Института проблем региональной экономики Национальной академии наук Республики Казахстан в г. Шымкенте;
Института общей генетики и цитологии Национальной академии наук Республики Казахстан в г. Алматы на базе научных подразделений институтов Отделения биологических наук Национальной академии наук Республики Казахстан.

3. Бұрынғы ғылыми-зерттеу институттарын қайта құру және жаңаларын ашу, сондай-ақ оларды орналастыру Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясы белгiлеген бюджет қаржысы көлемiнде және оның өзiнде бар өндiрiс алаңдарында жүргiзiлсiн.
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық ғылым академиясының төралқасы қайта құрылған және жаңадан ашылған ғылыми-зерттеу институтарын зерттеудiң негiзгi бағыттары мен құрылымын үш ай iшiнде бекiтiп, Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетiне ұсынатын болсын.
5. "Қазақ ССР Ғылым академиясының құрылымы туралы" Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1946 жылғы 29 көкектегi N 326 қаулысына мынадай өзгерiстер енгiзiлсiн:
III бөлiмдегi биология және медицина ғылымы бөлiмшесiнде:
1 және 9-тармақтардағы "Ботаника институты" мен "Республикалық ботаникалық бақ" деген сөздер "Ботаника және фитоинтродукция институты" деген сөздермен алмастырылсын;
2-тармақтағы "Зоология институты" деген сөздер "Зоология және жануарлар генофонды" деген сөздермен алмастырылсын;
4-тармақтағы "Физиология институты" деген сөздер "Адам және жануарлар физиологиясы институты" деген сөздермен алмастырылсын.
6. Мына қаулылардың күшi жойылды деп саналсын:
"Қазақ ССР Ғылым академиясының эксперименталдық биология
институтын құру туралы" Қазақ ССР Министрлер Советiнiң 1962 жылғы
9 мамырдағы N 340 қаулысы;
Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының Эксперименталдық
биология институтына "Қазақстан Республикасы Ғылым академиясының
академигi Фазыл Мұхамедғалиұлы Мұхамедғалиевтың есiмiн беру туралы"
Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1992 жылғы 3
маусымдағы N 500 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1992 ж.,
N 22, 356-бап).
Қазақстан Республикасы
Премьер-министрiнiң
бiрiншi орынбасары

3. Преобразование существующих и образование новых научно-исследовательских институтов, а также их размещение произвести в пределах бюджетных ассигнований, установленных Национальной академии наук Республики Казахстан и имеющихся у нее производственных площадей.
4. Президиуму Национальной академии наук Республики Казахстан в трехмесячный срок утвердить основные направления исследований и структуру преобразованных и вновь образованных научно-исследовательских институтов Национальной академии наук Республики Казахстан и представить их в Кабинет Министров Республики Казахстан.
5. Внести в приложение к постановлению Совета Министров Казахской ССР от 29 апреля 1946 г. N 326 "О структуре Академии наук Казахской ССР" следующие изменения:
в разделе III Отделение биологических и медицинских наук:
в пунктах 1 и 9 слова "Институт ботаники" и "Республиканский
ботанический сад" заменить словами "Институт ботаники и
фитоинтродукции";
в пункте 2 слова "Институт зоологии" заменить словами "Институт
зоологии и генофонда животных";
в пункте 4 слова "Институт физиологии" заменить словами "Институт
физиологии человека и животных".
6. Признать утратившими силу:
постановление Совета Министров Казахской ССР от 9 мая 1962 г.
N 340 "Об организации Института экспериментальной биологии Академии
наук Казахской ССР";
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 3 июня
1992 г. N 500 "О присвоении имени академика Академии наук Республики
Казахстан Фазула Мухамедгалиевича Мухамедгалиева Институту
экспериментальной биологии Академии наук Республики Казахстан" (САПП
Республики Казахстан, 1992 г., N 22, ст. 356).
Первый заместитель
Премьер-министра
Республики Казахстан