Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойын мерекелеуге әзiрлiк туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 10 маусым N 721. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2002.04.03. N 397 қаулысымен. ~P020397
Түркiстан қаласының Орта Азия аймағы өмiрiндегi тарихи, мәдени және рухани ролiне аса маңызды мән бере отырып және ел басшылығының ЮНЕСКО-ның атқарушы комитетi қолдаған бастамасын жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының, Мәдениет министрлiгiнiң, Сыртқы iстер министрлiгiнiң, Қазақтың тарихи және мәдени ескерткiштерiн қорғау орталық кеңесiнiң, Оңтүстiк Қазақстан облысы мен Түркiстан қаласы әкiмдерiнiң, шығармашылық одақтардың, министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ұйымдардың 1998 жылы Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойын мерекелеу туралы ұсынысы қабылдансын.
2. Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойына әзiрлiк және оны өткiзу жөнiнде республикалық мерейтой комиссиясы (бұдан былай - Республикалық мерейтой комиссиясы) құрылсын және оның дербес құрамы қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Республикалық мерейтой комиссиясы:
ЮНЕСКО-ның атқарушы кеңесiне Үкiмет үндеуiнiң жобасында белгiленген тәртiппен әзiрлiкке арналған негiзгi шараларды нақты өткiзу мерзiмi туралы бiр ай мерзiмде Үкiметке ұсыныс енгiзсiн;
Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойын өткiзу тұжырымдамасының жобасын қарасын және Үкiметтiң бекiтуiне енгiзiлсiн;
Түркiстан қаласының мерейтойына әзiрлiк және оны өткiзу жөнiндегi шаралар жоспарын бекiтсiн;
мерейтойлық монеттердiң түрлерiн шығару (айналысқа арналған монеттер, нумизматематикалық, Инвестициялық алтын монеттер) мен саны жөнiндегi ұсынысты, оларды сатудан түсетiн болжамды пайданы ескере отырып әзiрлеп, үкiметке тапсырсын.
4. Оңтүстiк Қазақстан облысының әкiмi Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгiмен және Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп Түркiстан қаласына 1997 жылдан бастап республикалық бағыныстағы қала мәртебесiн беру туралы мәселенi қарасын және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзсiн.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi:
республика Үкiметiнiң ЮНЕСКО-ның 1998 жылғы шаралар жоспарына 1998 жылы Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойына мерекелеудi енгiзу туралы ЮНЕСКО-ның атқарушы кеңесiне үндеуiн әзiрлесiн;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң шет ел мемлекеттерiнiң басшыларына мерейтой шараларын өткiзу және оған қатысуы туралы жолдауларының жобасын әзiрлесiн және республика Үкiметiнiң қарауына ұсынсын;
Республикалық мерейтой комиссиясымен бiрлесiп мерейтой шараларына қатысу үшiн шетелдiк қонақтар квотасын айқындасын;
Қазақстан Республикасының шетел мемлекеттерiндегi елшiлерi мен консулдарына Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойын өткiзуге әзiрлiк және оған қатысу жөнiндегi жұмысты бастау тапсырылсын.

О подготовке празднования 1500-летнего юбилея города Туркестана
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 июня 1996 г. N 721. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 апреля 2002 г. N 397 ~P020397
Придавая важное значение исторической, культурной и духовной роли города Туркестана в жизни Центральноазиатского региона и в целях реализация инициативы руководства страны, поддержанной исполнительным комитетом ЮНЕСКО, Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Принять предложение Министерства науки - Академии наук, Министерства культуры, Министерства иностранных дел Республики Казахстан, Центрального совета Казахского общества охраны памятников истории и культуры, акимов Южно-Казахстанской области и города Туркестана, творческих союзов, министерств, государственных комитетов и организаций о праздновании в 1998 году 1500-летнего юбилея города Туркестана.
2. Образовать Республиканскую юбилейную комиссию по подготовке и проведению 1500-летнего юбилея города Туркестана (далее - Республиканская юбилейная комиссия) и утвердить ее персональный состав согласно приложению.
3. Республиканской юбилейной комиссии:
в месячный срок внести в Правительство предложение о конкретном сроке проведения основных мероприятий для подготовки в установленном порядке проекта обращения Правительства в Исполнительный совет ЮНЕСКО;
рассмотреть и внести в Правительство на утверждение проект концепции проведения 1500-летнего юбилея города Туркестана;
утвердить план мероприятий по подготовке и проведению юбилея города Туркестана;
разработать и представить в Правительство предложения по выпуску видов юбилейных монет (монеты для обращения, нумизматические, золотые Инвестиционные монеты) и их количеству, с учетом предполагаемых доходов, полученных от их реализации.
4. Акиму Южно-Казахстанской области совместно с Министерством экономики и Министерством финансов Республики Казахстан рассмотреть вопрос о придании городу Туркестану статуса города республиканского подчинения с 1997 года и внести на рассмотрение в Правительство Республики Казахстан.
5. Министерству иностранных дел Республики Казахстан:
подготовить обращение Правительства республики в Исполнительный совет ЮНЕСКО о включении в План мероприятий ЮНЕСКО 1998 года празднование 1500-летнего юбилея города Туркестана;
подготовить и представить на рассмотрение в Правительство республики проект посланий Президента Республики Казахстан главам иностранных государств о проведении юбилейных мероприятий с предложением принять в них участие;
определить, совместно с Республиканской юбилейной комиссией, квоты иностранных гостей для участия в юбилейных мероприятиях;
поручить послам и консулам Республики Казахстан в иностранных государствах начать работу по подготовке и участию в проведении 1500-летнего юбилея города Туркестана.

6. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкiне Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойына арналған мерейтойлық монеттер жиынтығын қамтамасыз ету ұсынылсын.
7. Қазақстан Республикасының Жастар iсi, туризм және спорт министрлiгi туристiк маршруттың тұжырымдамасын, оған аймақтың тарихи ескерткiштер жиынтығына: Сайрамдағы Ыбрайым ата мен Қарашаш ана кесенелерiне, Арыстанбаб, Отырар қаласының орнына, Сауран бекiнiсiне баруды енгiзе отырып әзiрлесiн.
8. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы:
Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгiмен, Оңтүстiк Қазақстан облысы мен Түркiстан қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп 1997 жылы Қожа Ахмет Иассауи кесенесi кешенiнiң аумағында ғылыми-зерттеу, жаңғырту және мұражайландыру жұмыстары кешенiн аяқтасын, Иассы-Шавгар-Отырар қалаларының орындары аумақтарына археологиялық, этнографиялық, топонимиялық зерттеулер жүргiзсiн. 1998 жылы дүниежүзiлiк ғылыми жұртшылық өкiлдерiнiң қатысуымен, 1997 және 1998 жылдарға арналған бюджеттiң жобасында Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясына ғылымға арнап көзделген қаражат шегiнде Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясының Түркiстан қаласының 1500 жылдығына арналған ғылыми мерейтойлық сессиясын шақырсын;
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiмен және Қазақстан Республикасының Архивтер мен құжаттама бас басқармасымен бiрлесiп мамандардың шетел ғылыми және тарихи-архивтiк мекемелерiндегi Түркiстан туралы архив материалдарының зерделенуiн ұйымдастырсын және тиiстi ғылыми-зерттеу материалдарының библиографиялық көрсеткiштерiн құрастырсын.
9. Қазақстан Республикасының Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстер жөнiндегi Ұлттық агенттiгi Республикалық мерейтой комиссиясына мерейтойлық плакаттар, шақыру билеттерiн және өзге де таныстыру материалдарын шығаруда көмек көрсетсiн.
10. Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi шығармашылық одақтардың, басқа да мүдделi министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ұйымдардың қатысуымен:
Оңтүстiк Қазақстан облысы мен Түркiстан қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп 1996 жылғы 1 шiлдеге дейiн Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойын өткiзу жөнiндегi, соның iшiнде бiрiншi кезектегi шараларды қаржыландыру жөнiндегi Бiрыңғай шығыстар сметасын қарауға және бекiтуге тапсырсын;
мерейтойға арналған медальдардың, плакаттардың, шақыру билеттерiнiң және өзге де таныстыру өнiмдерiнiң тiзбесiн айқындасын;
озық әдеби өнер және сәулет туындылары үшiн, мәдениеттi дамытудағы үлесi үшiн, халықтар арасындағы өзара түсiнiстiкке көрсеткен жәрдемi үшiн Қожа Ахмет Иассауи атындағы жыл сайынғы сыйлықты белгiлеу жөнiндегi ұсынысты әзiрлесiн және Үкiметке енгiзсiн;
Түркiстан қаласының 1500 жылдығына арналған фильмдер сценарийлерiне, пьесаларға, басқа да әдеби, сондай-ақ бейнелеу өнерi туындыларына конкурстар өткiзсiн.

6. Рекомендовать Национальному Банку Республики Казахстан обеспечить выпуск набора юбилейных монет, посвященных 1500-летию города Туркестана.
7. Министерству по делам молодежи, туризма и спорта Республики Казахстан разработать концепцию туристического маршрута, с включением в него посещения комплекса исторических памятников региона: мавзолеев Ибрагим-аты и Карашаш-ана в Сайраме, мавзолея Арыстан-баб, городища Отрар, крепости Сауран.
8. Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан:
совместно с Министерством культуры Республики Казахстан, акимами Южно-Казахстанской области и города Туркестана завершить в 1997 году комплекс научно-исследовательских, реставрационных и музеефикационных работ на территории комплекса Мавзолея Хаджи Ахмета Ясави, провести археологические, этнографические, топонимические исследования на территории городищ Ясы-Шавгар-Отрар. Созвать в 1998 году научную юбилейную сессию Министерства науки Академии наук с участием представителей мировой научной общественности, посвященную 1500-летию города Туркестана, в пределах ассигнований, предусматриваемых в проектах бюджета на 1997 и 1998 годы Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан на науку; совместно с Министерством иностранных дел Республики Казахстан и Главным управлением архивами и документацией Республики Казахстан организовать изучение специалистами архивных материалов о Туркестане в зарубежных научных и историко-архивных учреждениях и составить библиографический указатель соответствующих научно-исследовательских материалов. Опубликовать серию статей и материалов о Туркестане.
9. Рекомендовать Национальному агентству по делам печати и массовой информации Республики Казахстан оказать содействие в выпуске юбилейных плакатов, пригласительных билетов и иных презентативных материалов Республиканской юбилейной комиссии.
10. Министерству культуры Республики Казахстан с участием творческих союзов, других заинтересованных министерств, государственных комитетов и организаций:
совместно с акимами Южно-Казахстанской области и города Туркестана до 1 июля 1996 года представить на рассмотрение и утверждение Единую смету расходов по проведению 1500-летнего юбилея города Туркестана, в том числе по финансированию порвоочередных мероприятий;
определить перечень медалей, плакатов, пригласительных билетов и иной презентативной продукции к юбилею;
разработать и внести в Правительство предложение об учреждении ежегодных премий Ходжи Ахмета Ясави за лучшие произведения литературы, искусства и архитектуры, за вклад в развитие культуры, за содействие во взаимопонимании между народами;
процвести конкурсы сценариев фильмов, пьес, других произведений литературного жанра, а также изобразительного искусства, посвященных 1500-летию города Туркестана.

11. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Оңтүстiк Қазақстан облысының және Түркiстан қаласының әкiмдерiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Мәдениет министрлiгi ұсынған Бiрыңғай шығыстар сметасының негiзiнде Түркiстан қаласының 1500 жылдығын мерекелеу жөнiндегi шараларды өткiзуге байланысты, оның iшiнде бiрiншi кезектi шығыстарды қаржыландыруға арналған қаражат көлемiн айқындасын және олардың 1997 жылдан бастап бюджеттiң жобаларына енгiзiлу тәртiбi туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныс енгiзсiн.
Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойына әзiрлiк жөнiндегi бiрiншi кезектегi шаралар республикалық бюджетте көзделген тиiстi орталық және жергiлiктi атқарушы органдардың қаражатының есебiнен жүргiзiледi деп белгiленсiн. <*>
Аталған шараларды жүзеге асыруға байланысты мемлекеттiк сатып алулар (жұмыстар, қызмет көрсетулер) "Қазақстан Республикасында тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алулар туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 13 мамырдағы N 586 қаулысымен бекiтiлген, Қазақстан Республикасында республикалық бюджет қаражаты есебiнен тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алулар жүйесi туралы Ережеге және "Аймақтық сұранымды қамтамасыз ету үшiн тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) мемлекеттiк сатып алуларды ұйымдастыру тәртiбi туралы Үлгi ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996 жылғы 24 шiлдедегi N 925 қаулысымен бекiтiлген, аймақтық
сұранымды қамтамасыз ету үшiн жергiлiктi бюджет есебiнен тауарларды
(жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) ұйымдастыру туралы Үлгi ережеге
сәйкес конкурстық негiзде жүргiзсiн.
<*>
ЕСКЕРТУ. 11-тармақ толықтырылды - ҚРҮ-нiң 1997.04.04.
N 474 қаулысымен.
P970474_
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 10 маусымдағы
N 721 қаулысына
ҚОСЫМША
Түркiстан қаласының 1500 жылдық мерейтойына әзiрлiк және
оны өткiзу жөнiндегi Республикалық мерейтой комиссиясының
ҚҰРАМЫ
Қажыгелдин Ә.М.    - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi,
комиссия төрағасы
Тасмағамбетов И.Н. - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң
орынбасары, комиссия төрағасының орынбасары
Тұрысбеков З.Қ.    - Оңтүстiк Қазақстан облысының әкiмi, комиссия
төрағасының орынбасары
Аманшаев Е.А.      - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты
Әлеуметтiк-мәдени даму бөлiмiнiң сектор
меңгерушiсi, комиссияның жауапты хатшысы
Комиссия мүшелерi:
Абаев Х.С.         - Қазақстан Суретшiлер одағының төрағасы
Андрющенко А.И.    - Қазақстан Республикасы Экономика министрiнiң
орынбасары
Байпақов К.М.      - Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясы Марғұлан атындағы
Археология институтының директоры
Бердiбаев Р.Б.     - Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясы М.Әуезов атындағы Әдебиет
және өнер институтының бөлiм меңгерушiсi
Уәлиханов Ш.Е.     - Қазақтың тарихи және мәдени ескерткiштерiн
қорғау қоғамы орталық кеңесi төралқасының
төрағасы
Жұмағұлов М.Б.    - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты
Аумақтық даму бөлiмiнiң бас инспекторы
Жұрынов М.Ж.       - Қазақстан Республикасының Бiлiм министрi
Ыбыраев Ш.А.       - Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясының М.Әуезов атындағы
әдебиет және өнер институтының директоры
Қозыбаев М.К.      - Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясының Ш.Уәлиханов атындағы
Тарих және этнология институтының директоры
Қошанов А.Қ.       - Қазақстан Республикасы Ғылым министрлiгi -
Ғылым академиясының Қоғамдық ғылымдар
бөлiмшесiнiң академик-хатшысы
Құлыбаев А.А.      - Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын
үй және аумақтарда құрылыс салу министрi
Құлмаханов Ш.Қ.    - Алматы қаласының әкiмi
Мамашев Т.А.       - Қазақстан Республикасының Мәдениет министрi
Монтахаев К.Ж.     - Қазақстан Сәулетшiлер одағының президентi
Мұхамеджанов Қ.М.  - "Түркiстан" газетiнiң редакторы,
Қазақстанның халық жазушысы
Мұхамеджанов О.Б.  - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Аппараты
Әлеуметтiк-мәдени даму бөлiмiнiң меңгерушiсi
Найманбаев Қ.Н.    - Қазақстан Жазушылар одағының бiрiншi хатшысы
Нысанбаев Р.Х.     - Қазақстан мұсылмандарының муфтиi
Павлов А.С.        - Қазақстан Республикасының Қаржы министрi
Рымжанов О.М.      - Қазақстан Республикасының Мәдениет
министрлiгi жанындағы "Қазақкино"
мемлекеттiк компаниясының төрағасы,
Қазақстан кинематографистер одағының
төрағасы
Рыс-ұлы М.         - Түркiстан қаласындағы Қ.Иассауи атындағы
халықаралық университеттiң ректоры
Сүгiрбаев С.Ш.     - Түркiстан қаласының әкiмi
Сүлейменов Т.Б.    - Қазақстан Дизайнерлер одағының президентi
Тоқаев Қ.Қ.        - Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер
министрi
Школьник В.С.      - Қазақстан Республикасының Ғылым министрi -
Ғылым академиясының президентi

11. Министерству финансов Республики Казахстан на основе единой сметы расходов, представленной Министерством культуры Республики Казахстан, совместно с акимами Южно-Казахстанской области и города Туркестана определить объемы ассигнований, связанные с проведением мероприятий по празднованию 1500-летия города Туркестана, и внести в Правительство Республики Казахстан предложения о порядке их включения, начиная с 1997 года, в проекты бюджетов, в том числе и на финансирование первоочередных расходов.
Установить, что первоочередные мероприятия по подготовке и проведению 1500-летнего юбилея города Туркестана производятся за счет средств, предусмотренных в государственном бюджете соответствующим центральным и местным исполнительным органам.
Государственные закупки товаров (работ, услуг), связанные с осуществлением указанных мероприятий, производить на конкурсной основе в соответствии с Положением о системе государственных закупок товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан за счет средств республиканского бюджета, утвержденным постановлением Правительства Республики казахстан от 13 мая 1996 г. N 586 P960586_ "О государственных закупках товаров (работ, услуг) в Республике Казахстан", и Типовым положением о порядке организации государственных закупок товаров (работ, услуг) для обеспечения потребностей регионов за счет местных бюджетов, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июля 1996 г. N 925 P960925_ "Об утверждении Типового положения о порядке организации государственных закупок товаров (работ, услуг) для обеспечения потребностей регионов. <*>
Сноска. Пункт 11 дополнен абзацами - постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 апреля 1997 г. N 474. P970474_
Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства Республики Казахстан от 10 июня 1996 г. N 721
Состав
Республиканской юбилейной комиссии по подготовке
и проведению 1500-летнего юбилея города Туркестана
Кажегельдин А. М.           - Премьер-Министр Республики
Казахстан, председатель комиссии
Тасмагамбетов И. Н.         - Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан, заместитель
председателя комиссии
Турисбеков 3. К.            - аким Южно-Казахстанской области,
заместитель председателя комиссии
Аманшаев Е. А.              - заведующий сектором Отдела
социально-культурного развития
Аппарата Правительства Республики
Казахстан, ответственный секретарь
комиссии
Члены комиссии:
Абаев Х. С.                 - председатель Союза художников
Казахстана
Андрющенко А. И.            - заместитель Министра экономики
Республики Казахстан
Байпаков К. М.              - директор Института археологии
имени Маргулана Министерства
науки - Академии наук Республики
Казахстан
Бердибаев Р. Б.             - заведующий отделом Института
литературы и искусства имени
М. Ауэзова Министерства науки -
Академии наук Республики Казахстан
Валиханов Ш. Е.             - председатель президиума
Центрального совета Казахского
общества охраны памятников истории
и культуры
Жумагулов М. Б.             - главный инспектор Отдела
территориального развития Аппарата
Правительства Республики Казахстан
Журинов М. Ж.               - Министр образования Республики
Казахстан
Ибраев Ш. А.                - директор Института литературы и
искусства им. М. Ауэзова
Министерства науки - Академии наук
Республики Казахстан
Козыбаев М. К.              - директор Института истории и
этнологии им. Ч. Валиханова
Министерства науки - Академии наук
Республики Казахстан
Кошанов А. К.               - академик-секретарь Отделения
общественных наук Министерства
науки - Академии наук Республики
Казахстан
Кулибаев А. А.              - Министр строительства, жилья и
застройки территорий Республики
Казахстан
Кулмаханов Ш. К.            - аким города Алматы
Мамашев Т. А.               - Министр культуры Республики
Казахстан
Монтахаев К. Ж.             - президент Союза архитекторов
Казахстана
Мухамеджанов К. М.          - главный редактор газеты
"Туркестан", Народный писатель
Казахстана
Мухамеджанов У. Б.          - заведующий Отделом социально-
культурного развития Аппарата
Правительства Республики Казахстан
Найманбаев К. Н.            - первый секретарь Союза писателей
Казахстана
Нысанбаев Р. Х.             - Муфтий мусульман Казахстана
Павлов А. С.                - Министр финансов Республики
Казахстан
Рымжанов О. М.              - Председатель Государственной
компании "Казахкино" при
Министерстве культуры Республики
Казахстан, Председатель Союза
кинематографистов Казахстана
Рыс-улы М.                  - ректор международного
университета имени Х. Ясави в
городе Туркестане
Сугирбаев С. Ш.             - аким города Туркестана
Сулейменов Т. Б.            - президент Союза дизайнеров
Казахстана
Токаев К. К.                - Министр иностранных дел Республики
Казахстан
Школьник В. С.              - Министр науки - президент Академии
наук Республики Казахстан