Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 17 маусым N 741. Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1997.03.03. N 290 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң қарауына жататын ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
2. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын: "Қазақстан
Республикасының Халықты әлеуметтiк жағынан қорғау министрлiгi туралы Ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 9 желтоқсандағы N 1228 P931228_ қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1993 ж,. N 48, 581-бап);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне өзгертулер мен толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 6 ақпандағы N 115 қаулысымен (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж.,N 5, 62-бап) бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiне енгiзiлетiн өзгертулер мен толықтырулардың 25-тармағы.
Қазақстан Республикасының
Премьер- Министрi
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996жылғы 17 маусымдағы N 741
қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк
қорғау министрлiгi туралы
ЕРЕЖЕ
1. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi (Қазақстан Республикасының Әлеуметминi) жас шамасы бойынша, ауырған мүгедек болған, асыраушысынан айырылған жағдайда әлеуметтiк қамсыздандыру саласына басшылықты жүзеге асыратын және зейнеткерлердi, мүгедектердi, кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларын, сондай-ақ халықтың мемлекеттiк қолдауға мұқтаж басқа да топтарын әлеуметтiк қолдау саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясат жүргiзудi қамтамасыз ететiн, орталық атқарушы орган болып табылады.
2. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi өзiнiң қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасы Президентiнiң заңдарын, актiлерiн, Қазақстан Республикасы Президентiнiң қаулыларын, Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерiн және осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi Қазақстан Республикасының тиiстi министрлiктерiмен, мемлекеттiк комитеттермен, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдарымен бiрге халықты әлеуметтiк қорғау саласында бiрыңғай мемлекеттiк саясатты қамтамасыз етуге жауап бередi.
4. Министрлiктiң негiзгi мiндеттерi мыналар болып табылады:
халықты әлеуметтiк қорғау саласында мемлекеттiк ғылыми негiзделген бағдарламалар, жоспарлар мен болжамдар әзiрлеу;
халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерi жөнiндегi заңдарды жетiлдiру туралы заңдық және басқа нормативтiк-құқықтық актiлердiң жобалары мен ұсыныстар әзiрлеу;
халықты әлеуметтiк қорғауды қамтамасыз ету бөлiгiнде заңдық және нормативтiк актiлердi жүзеге асыру;
мемлекеттiк зейнетақымен, жәрдемақымен және басқа да әлеуметтiк төлемдермен қамтамасыз ету;
зейнеткерлер мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсетудi ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының қызметiне басшылық жасау;
мiндеттi сақтандыру жарналарын төлеушiлердiң толық есепке алынуы мен тiркелуiн қамтамасыз ету;
зейнетақы, жәрдемақы және басқа әлеуметтiк төлемдер төлеуге жұмсалатын қаражатты шоғырландыру және шығындардың қаржыландырылуын қамтамасыз ету;
Зейнетақы қорына, Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына қаражаттың толық түсуiне және зейнетақының, жәрдемақының және басқа да әлеуметтiк төлемдердiң уақытылы төлеуiне бақылау жасау;
ведомстволық бағыныстағы мекемелердiң, сондай-ақ халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi шаралардың қаржыландыруын қамтамасыз ету;
бюджет қаржысының, Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк сақтандыру қоры қаражатының ұтымды және тиiмдi пайдалануына бақылауды жүзеге асыру;
халықты әлеуметтiк қорғау органдарының қызметiн үйлестiру және оларға ұйымдық-әдiстемелiк көмек көрсету;
халықты әлеуметтiк қорғау жүйесiнде бiрыңғай ақпараттық технологияларды әзiрлеу және енгiзу, ақпаратты өңдеудiң автоматтандырылған жүйесiн жасау;
медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссиясымен мүгедектердi оңалту қызметiн ұйымдастыру және басқару, мүгедектердiң қолданыстағы инфрақұрылымға қолы жетуiн қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға қатысу;
зейнеткерлердi, мүгедектердi, кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларын, халықтың мемлекеттiк қолдауға мұқтаж басқа да топтарын қолдау мақсатымен өкiлеттi және атқарушы органдармен, қоғамдық бiрлестiктермен, қайырымдылық қорларымен және өзге де құрылымдарымен өзара iс-қимыл жасау;
ардагерлер мен мүгедектердiң қоғамдық бiрлестiктерiнiң қызметiне жәрдемдесу және қолдау көрсету;
басқа мемлекеттердiң тиiстi құрылымдарымен, халықаралық ұйымдармен Министрлiктiң құзыретiне жататын мәселелер бөлiгiнде халықаралық ынтымақтастық, өзара байланысты қолдау.

Об утверждении Положения о Министерстве социальной защиты населения Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июня 1996 г. N 741. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 3 марта 1997 г. N 290 ~P970290.
Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемые:
Положение о Министерстве социальной защиты населения Республики Казахстан;
перечень организаций, находящихся в ведении Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан.
2. Признать утратившими силу:
постановление Кабинета Министров Республики Казахстан от 9 декабря 1993 г. N 1228 "Об утверждении Положения о Министерстве социальной защиты населения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1993 г., N 48, ст. 581);
пункт 25 изменений и дополнений, которые вносятся в решения Правительства Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 1995 г. N 115 "О внесении изменений и дополнений в решения Правительства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 5, ст. 62).
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 1996 г. N 741
Положение
о Министерстве социальной защиты населения
Республики Казахстан
1. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан (Минсоцзащиты Республики Казахстан) является центральным исполнительным органом, осуществляющим руководство сферой социального обеспечения по возрасту, в случае болезни, инвалидности, потери кормильца, предоставлению социальных услуг и обеспечивающим проведение единой государственной политики в области социальной защиты пенсионеров, инвалидов, семей с несовершеннолетними детьми, а также других групп населения, нуждающихся в государственной поддержке.
2. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента Республики Казахстан, постановлениями Парламента Республики Казахстан, решениями Правительства Республики Казахстан и настоящим Положением.
3. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан наряду с соответствующими министерствами, государственными комитетами и иными центральными и местными исполнительными органами Республики Казахстан несет ответственность за обеспечение единой государственной политики в области социальной защиты населения.
4. Основными задачами Министерства являются:
разработка государственных научно обоснованных программ, планов и прогнозов в области социальной защиты населения;
подготовка проектов законодательных и других нормативно-правовых актов и предложений о совершенствовании законодательства по вопросам социальной защиты населения;
реализация законодательных и других нормативных актов в части обеспечения социальной защиты населения;
обеспечение государственными пенсиями, пособиями и другими социальными выплатами;
организация социального обслуживания пенсионеров и инвалидов;
руководство деятельностью Пенсионного фонда и Фонда государственного социального страхования Республики Казахстан;
обеспечение полного учета и регистрации плательщиков обязательных страховых взносов;
аккумулирование средств и обеспечение финансирования расходов на выплату пенсий, пособий и других социальных выплат;
контроль за полнотой поступления средств в Пенсионный фонд, Фонд государственного социального страхования и своевременной выплатой пенсий, пособий и других социальных выплат;
обеспечение финансирования подведомственных учреждений, а также мероприятий по социальной защите населения;
осуществление контроля за рациональным и эффективным использованием бюджетных ассигнований, средств Пенсионного фонда и Фонда государственного социального страхования;
координация деятельности органов социальной защиты населения и оказание им организационно-методической помощи;
разработка и внедрение в системе социальной защиты населения единых информационных технологий, создание автоматизированной системы обработки информации;
организация и руководство деятельностью медико-социальных экспертных комиссий и реабилитации инвалидов, участие в реализации мер по обеспечению доступа инвалидов к действующей инфраструктуре;
взаимодействие с представительными и исполнительными органами, общественными объединениями, благотворительными фондами и иными структурами с целью поддержки пенсионеров, инвалидов, семей с несовершеннолетними детьми и других групп населения, нуждающихся в государственной поддержке;
оказание содействия и поддержка деятельности общественных объединений ветеранов и инвалидов;
международное сотрудничество, поддержка взаимосвязей с соответствующими структурами других государств, международными организациями в части вопросов, относящихся к компетенции Министерства.

5. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес мына функцияларды жүзеге асырады:
а) зейнетақымен қамтамасыз ету және жәрдемақы берудi ұйымдастыру саласында:
зейнетақы, жәрдемақы және басқа да әлеуметтiк төлемдердi тағайындау, қайта есептеу, төлеу және жеткiзiп беру жөнiндегi ұйымдық және әдiстемелiк басшылықты жүзеге асырады;
зейнетақымен қамсыздандыруды жетiлдiру және жәрдемақы беру жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлейдi;
халықты әлеуметтiк қорғау органдарының жұмысына басқарудың автоматтандырылған жүйесi және деректердi өңдеуге арналған қолданбалы бағдарламалар пакеттерiн әзiрлейдi және енгiзедi;
зейнетақылық және әлеуметтiк сақтандырудың мемлекеттiк емес қорларын дамыту үшiн құқықтық негiздi әзiрлеуге қатысады;
б) әлеуметтiк қызмет көрсету саласында:
жергiлiктi атқарушы органдардың қатысуымен зейнеткерлерге, мүгедектерге, кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларына және халықтың мемлекеттiк қолдауға мұқтаж басқа да топтарына әлеуметтiк-тұрмыстық қызмет көрсетудi, сондай-ақ оларға заңдарда белгiленген жеңiлдiктер, санаторийлiк-курорттық емделуге жолдамалар, арнаулы жүрiп-тұру құралдарын берудi, халықты әлеуметтiк қорғау жүйесiнiң мекемелерiндегi зейнеткерлер мен мүгедектерге материалдық-тұрмыстық, медициналық-әлеуметтiк және арнаулы мәдени қызмет көрсетудi ұйымдастырады;
ведомстволық бағыныстағы ұйымдар мен мекемелердiң жұмысын үйлестiрудi қамтамасыз етедi, салада нарықтық қатынастарды дамытуға жәрдемдеседi;
медициналық-әлеуметтiк сараптама және мүгедектердi оңалту қызметiне басшылықты жүзеге асырады;
қала құрылысы саласында инфрақұрылым объектiлерiнiң мүгедектер мен қарт азаматтар үшiн оңтайлы болуын қамтамасыз ететiн мемлекеттiк саясатты қалыптастыруға қатысады;
мүгедектер мен зейнеткерлердiң еңбегiн пайдалану жөнiндегi мамандырылған кәсiпорындарды құруға және дамытуға, еңбектiң үйге жұмыс алып iстейтiн түрлерi мен жұмыспен қамтудың басқа да нысандарын дамытуға жәрдемдеседi;
халыққа протездiк-ортопедиялық көмектi ұйымдастыруды қамтамасыз етедi;
протездеу және протез жасау саласында ғылыми-зерттеу және тәжiрибелiк-конструкторлық базаны құру және оның жұмыс iстеуi, мүгедектердi оңалтудың техникалық құралдарын әзiрлеу және енгiзу жөнiндегi жұмысты ұйымдастырады;
в) халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi заңдарды әзiрлеу саласында:
мүдделi орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен бiрлесiп халықты әлеуметтiк қорғау туралы заңдарды жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар әзiрлейдi және Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қарауына енгiзедi, халықты әлеуметтiк қорғау туралы заңдардың қолданылу практикасын қорытады;
заңдық және басқа нормативтiк актiлердiң жобалары бойынша әлеуметтiк мәселелерге қатысты бөлiгiнде қорытындылар әзiрлейдi;
г) қаржы қызметi саласында:
республика халқын әлеуметтiк қорғау органдарының жүйесiнде экономикалық және қаржы жұмыстарын ұйымдастырады;
кәсiпорындарды, ұйымдар мен мекемелердi, сондай-ақ халықты әлеуметтiк қорғау жөнiндегi шараларды перспективалық және ағымдық болжауды, қаржыландыруды жүзеге асырады;
халыққа әлеуметтiк көмек көрсетудiң түрлерiн ұйымдастыру жөнiнде экономикалық негiздемелер әзiрлейдi;
зейнеткерлерге, мүгедектерге, жасы кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларына және халықтың мемлекеттiк қолдауға мұқтаж басқа да топтарына қатысты салық саясатын қалыптастыру туралы ұсыныстар әзiрлеуге қатысады;
өз құзыретi шегiнде халықты әлеуметтiк қорғау жүйесiндегi қызметкерлердiң еңбегiн ұйымдастыруды, нормаға келтiрудi және еңбекақы төлеудi жетiлдiру жөнiндегi шараларды жүзеге асырады, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметкерлерiне желiлiк көрсеткiштердi әзiрлейдi, еңбекақы төлеу (лауазымдық жалақы тарифтiк ставка, қосымшаақы, үстемақы, еңбекақыға аудандық коэффициенттер және басқалар) нысандары мен жүйесiнiң дұрыс қолдануына бақылау жасауды ұйымдастырады, халықты әлеуметтiк қорғау қызметкерлерiнiң лауазымдық бiлiктiлiк сипаттамаларын әзiрлейдi;
министрлiкке ведомстволық бағыныстағы ұйымдар мен мекемелердiң шаруашылық қызметi жөнiндегi баланстары мен есептерiн қарайды;
қарт азаматтар мен мүгедектерге әлеуметтiк қызмет көрсету нормативтерiн әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорының бюджеттерiн қалыптастыру және бекiту жөнiнде Қазақстан Республикасының Үкiметiне ұсыныстар енгiзедi;
Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорлары бюджеттерiнiң кiрiсi мен шығысы бойынша атқарылуы жөнiндегi ағымдағы, оперативтiк жұмысты ұйымдастырады;
Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорлары қаражатының толық, уақтылы түсуiне және нысаналы пайдалануына бақылау жасайды;
Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорларының қаражатына бухгалтерлiк есеп жүргiзудi ұйымдастырады, Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорлары қаражатының түсуi мен пайдалануы көрсеткiштерi бойынша бухгалтерлiк, статистикалық және оперативтiк есептiлiк жасалуын қамтамасыз етедi;
д) халықаралық ынтымақтастық саласында:
белгiленген тәртiппен халықты әлеуметтiк қорғау мәселелерiмен айналысатын халықаралық ұйымдардың қызметiне қатысады;
халықты әлеуметтiк қорғау саласында өз құзыретi шегiнде шетелдiк әрiптестермен шарттар әзiрлеуге және жасасуға қатысады;
халықаралық келiсiмдерге сәйкес Қазақстан аумағында тұратын шетелдiк азаматтарды зейнетақымен қамсыздандыру, жәрдемақы беру және оларға әлеуметтiк қызмет көрсету мәселелерiн шешедi;
е) Министрлiк қызметiнiң басқа мәселелерi:
халықты әлеуметтiк қорғау органдары жүйесiнде кадрларды даярлау мен орналастыру және кадрлардың бiлiктiлiгiн көтеру жөнiндегi шараларды ұйымдастырады және жүргiзедi азаматтардың өтiнiштерiн, арыздары мен шағымдарын қолданыстағы заңдарда белгiленген мерзiмде қарайды және олар бойынша қажеттi шаралар қолданады;
әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша азаматтарды қабылдауды жүзеге асырады;
азаматтық қорғаныс шараларын жүзеге асыру жөнiнде орталық және жергiлiктi атқарушы органдармен өзара iс-қимылды қамтамасыз етедi.

5. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан в соответствии с возложенными на него задачами осуществляет следующие функции:
а) в области организации пенсионного обеспечения и предоставления пособий:
осуществляет организационное и методическое руководство по назначению, перерасчету, выплате и доставке пенсий, пособий и других социальных выплат и обеспечивает финансирование выплаты пенсий и пособий;
разрабатывает предложения по совершенствованию пенсионного обеспечения и предоставления пособий;
разрабатывает и внедряет в работу органов социальной защиты населения пакеты прикладных программ для автоматизированной системы управления и обработки данных;
принимает участие в подготовке правовой базы для развития негосударственных пенсионных фондов и фондов социального страхования;
б) в области социального обслуживания:
организует с участием местных исполнительных органов социально-бытовое обслуживание пенсионеров, инвалидов, семей с несовершеннолетними детьми и других групп населения, нуждающихся в государственной поддержке, а также предоставление им льгот, установленных законодательством, путевок на санаторно-курортное лечение и специальных средств передвижения; материально-бытовое, медико-социальное и специальное культурное обслуживание пенсионеров и инвалидов, находящихся в учреждениях системы социальной защиты населения;
обеспечивает координацию работы подведомственных организаций и учреждений, содействует развитию рыночных отношений в отрасли;
осуществляет руководство службой медико-социальной экспертизы и реабилитации инвалидов;
участвует в формировании государственной политики в области градостроительства, обеспечивающей доступность объектов инфраструктуры для инвалидов и престарелых граждан;
содействует созданию и развитию специализированных предприятий по использованию труда инвалидов и пенсионеров, развитию надомных видов труда и других форм занятости;
обеспечивает организацию протезно-ортопедической помощи населению;
организует работу по созданию и функционированию научно-исследовательской и опытно-конструкторской базы в области протезирования и протезостроения, разработке и внедрению технических средств реабилитации инвалидов;
в) в области подготовки законодательства о социальной защите населения:
разрабатывает совместно с заинтересованными центральными и местными исполнительными органами и вносит на рассмотрение Правительства Республики Казахстан предложения по совершенствованию законодательства о социальной защите населения, обобщает практику применения законодательства о социальной защите населения;
готовит заключения по проектам законодательных и других нормативных актов в части, касающейся социальных вопросов;
г) в области финансовой деятельности:
организует экономическую и финансовую работу в системе органов социальной защиты населения республики;
осуществляет перспективное и текущее прогнозирование, финансирование предприятий, организаций и учреждений, а также мероприятий по социальной защите населения;
готовит экономические обоснования по организации различных видов социальной помощи населению;
участвует в подготовке предложений о формировании налоговой политики в отношении пенсионеров, инвалидов, семей с несовершеннолетними детьми и других групп населения, нуждающихся в государственной поддержке;
осуществляет в пределах своей компетенции мероприятия по совершенствованию организации, нормирования и оплаты труда работников системы социальной защиты населения, разрабатывает сетевые показатели, организует контроль за правильностью применения форм и системы оплаты труда (должностных окладов, тарифных ставок, доплат, надбавок, районных коэффициентов к заработной плате и другие) работников подведомственных организаций, разрабатывает квалификационные должностные характеристики работников социальной защиты населения;
рассматривает балансы и отчеты по хозяйственной деятельности организаций и учреждений, подведомственных Министерству;
разрабатывает нормативы социального обслуживания престарелых граждан и инвалидов;
вносит предложения в Правительство Республики Казахстан по формированию и утверждению бюджетов Пенсионного фонда и Фонда государственного социального страхования Республики Казахстан;
организует текущую, оперативную работу по исполнению бюджетов Пенсионного фонда и Фонда государственного социального страхования по доходам и расходам;
осуществляет контроль за полнотой, своевременностью поступления и целевым использованием средств Пенсионного фонда и Фонда государственного социального страхования;
организует ведение бухгалтерского учета средств Пенсионного фонда и Фонда государственного социального страхования, обеспечивает составление бухгалтерской, статистической и оперативной отчетности по показателям поступления и использования средств Пенсионного фонда и Фонда государственного социального страхования;
д) в области международного сотрудничества:
участвует в установленном порядке в деятельности международных организаций, занимающихся вопросами социальной защиты населения;
в пределах своей компетенции принимает участие в подготовке и заключении с иностранными партнерами договоров в сфере социальной защиты населения;
решает вопросы пенсионного обеспечения, предоставления пособий и социального обслуживания иностранных граждан, проживающих на территории Казахстана, согласно международным соглашениям;
е) другие вопросы деятельности Министерства:
организует и проводит мероприятия по подготовке и расстановке кадров и повышению квалификации кадров в системе органов социальной защиты населения;
рассматривает обращения, заявления и жалобы граждан в сроки, установленные действующим законодательством, и принимает по ним необходимые меры;
осуществляет прием граждан по вопросам социальной защиты;
обеспечивает взаимодействие с центральными и местными исполнительными органами по реализации мероприятий гражданской обороны.

6. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiне жүктелген функцияларды орындау үшiн мынадай құқық берiледi:
халықты әлеуметтiк қорғау бойынша қолданыстағы заңдардың дұрыс қолданылуына бақылау жасау;
Зейнетақы қоры мен Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорларына сақтандыру жарналарының дұрыс есептелiп, толық және уақтылы аударылуы мәселелерi бойынша меншiктiң барлық нысандарындағы кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда тексеру жүргiзу және тексеру нәтижелерi бойынша белгiленген тәртiппен шаралар қолдану;
зейнеткерлердi, мүгедектердi, жасы кәмелетке толмаған балалары бар отбасыларын және халықтың әлеуметтiк қамсыздандырылуға құқығы бар, сондай-ақ мемлекеттiк қолдауға мұқтаж басқа да топтарын әлеуметтiк қорғауға байланысты мәселелер бойынша орталық, жергiлiктi өкiлеттi және атқарушы органдармен өзара iс-қимыл жасау;
әлеуметтiк қамсыздандыру мен әлеуметтiк қорғау мәселелерi бойынша халықты хабардар ету;
құзыретi шегiнде ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың, халықты әлеуметтiк қорғау органдарының орындауы үшiн мiндеттi нұсқаулы құжаттар шығару;
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң тапсыруы бойынша өзiнiң құзыретiне кiретiн мәселелер бөлiгiнде Қазақстанның мүдделерiн халықаралық деңгейде бiлдiру.
7. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгi облыстық, қалалық, аудандық халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының (бөлiмдерiнiң) және республикалық ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiне тiкелей басшылық жасайды. Бұл органдар өз қызметi туралы Министрлiкке есеп бередi және оның бақылауында болады.
Ведомстволық бағыныстағы мекемелердi ұйымдарды, кәсiпорындарды құруды, қайта ұйымдастыруды, таратуды және атау берудi - Министрлiк, ал облыстық, қалалық аудандық халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларын (бөлiмдерiн) құруды, қайта ұйымдастыруды, таратуды және атау берудi министрлiктiң келiсiмi бойынша тиiстi әкiмдер жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiн қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына сәйкес жүргiзiледi.
8. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiн Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi лауазымға тағайындайтын және лауазымнан босататын Министр басқарады.
Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң, Министрдiң ұсынуы бойынша, Қазақстан Республикасының Үкiметi тағайындайтын орынбасарлары болады. Министрдiң орынбасарлары, құрылымдық бөлiмшелердiң басшылары арасындағы мiндеттердi бөлудi Министр жүргiзедi.
Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрi Министрлiкке жүктелген мiндеттер мен қызметтердiң орындалуы үшiн дербес жауап бередi, Министрдiң орынбасарларына және Министрлiктiң орталық аппаратының құрылымдық бөлiмшелерi басшыларына Министрлiк қызметiнiң жекелеген бағыттарына басшылық жасау үшiн жүктелген жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi.

6. Для выполнения возложенных функций Министерству социальной защиты населения Республики Казахстан предоставляется право:
осуществлять контроль за правильным применением действующего законодательства по социальной защите населения;
проводить проверки на предприятиях, в учреждениях и организациях всех форм собственности по вопросам правильности исчисления, полноты и своевременности перечислений страховых взносов в Пенсионный фонд и Фонд государственного социального страхования и принимать меры по результатам проверок в установленном порядке;
взаимодействовать с центральными, местными представительными и исполнительными органами по вопросам, связанным с социальной защитой пенсионеров, инвалидов, семей с несовершеннолетними детьми и других групп населения, имеющих право на социальное обеспечение, а также нуждающихся в государственной поддержке;
информировать население по вопросам социального обеспечения и социальной защиты;
издавать в пределах компетенции инструктивные документы, обязательные для исполнения подведомственными организациями, органами социальной защиты населения;
представлять по поручению Правительства Республики Казахстан интересы Казахстана на международном уровне в части вопросов, входящих в его компетенцию.
7. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан осуществляет непосредственное руководство деятельностью областных, городских, районных управлений (отделов) социальной защиты населения и республиканских подведомственных организаций. Эти органы подотчетны и подконтрольны перед Министерством о своей деятельности.
Образование, реорганизация, ликвидация и наименование подведомственных учреждений, организаций, предприятий производится Министерством, а областных, городских, районных управлений (отделов) социальной защиты населения - соответствующими акимами по согласованию с Министерством.
Реорганизация и ликвидация Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан производится в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
8. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан возглавляет Министр, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
Министр социальной защиты населения Республики Казахстан имеет заместителей, назначаемых Правительством Республики Казахстан по представлению Министра. Распределение обязанностей между заместителями Министра, руководителями структурных подразделений производится Министром.
Министр социальной защиты населения Республики Казахстан несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач и функций, устанавливает степень ответственности заместителей Министра и руководителей структурных подразделений центрального аппарата Министерства за руководство отдельными направлениями деятельности Министерства.

9. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрi:
Министрлiктiң орталық аппаратының қызметкерлерiн, ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың басшы қызметкерлерiн лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
тиiстi әкiмдердiң келiсiмi бойынша облыстар мен Алматы қаласының халықты әлеуметтiк қорғау басқармаларының бастықтарын лауазымға тағайындайды және лауазымнан босатады;
Министрлiкке ведомстволық бағыныстағы республикалық мемлекеттiк кәсiпорындардың жарғыларын (ережелерiн) бекiтедi, олардың құрылымына өзгерiстер енгiзедi;
орталық аппараттың штаттық кестесiн, Министрлiктiң бөлiмшелерi туралы ережелердi, сондай-ақ тиiстi кезеңге арнап бекiтiлген қаржы шегiнде Министрлiктiң орталық аппаратын ұстауға жұмсалатын шығынның сметасын бекiтедi;
Министрлiктiң құзыретi шегiнде халықты әлеуметтiк қорғау органдары мен ведомстволық бағыныстағы кәсiпорындар, мекемелер, ұйымдар үшiн орындауға мiндеттi бұйрықтар, нұсқаулықтар шығарады;
қолданыстағы заңдарға сәйкес басқа да құқықтары бар;
қажет жағдайда Қазақстан Республикасының басқа министрлiктерiнiң, ведомстволарының басшыларымен бiрлескен бұйрықтар, нұсқаулықтар және түсiндiрмелер шығарады.
10. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау министрлiгiнiң орталық аппаратының құрылымы мен қызметкерлерiнiң санын және еңбекақы қорын қоса есептегенде оны ұстауға жұмсалатын қаржы мөлшерiн Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
11. Құрамына Министр (Төралқа төрағасы) және лауазымына қарай оның орынбасарлары, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн Министрлiктiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң басшылары кiретiн төралқа - Министрдiң жанындағы консультациялық-кеңесшi орган болып табылады. Төралқаның құрамын Министр бекiтедi.
Төралқа өз мәжiлiстерiнде халықтық әлеуметтiк қорғаудың негiзгi
мәселелерiн қарайды, Министрлiкке ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың
баяндамаларын, Министрлiк басқармалары мен бөлiмдерiнiң есептерiн
және Министрлiктiң құзыретiне қатысты басқа да мәселелердi тыңдайды.
Төралқа шешiмдерi Министрдiң бұйрығымен жүзеге асырылады.
12. Қазақстан Республикасының Халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгi дербес балансы, банк мекемелерiнде есеп айырысу және өзге
де (оның iшiнде валюталық) шоттары, Қазақстан Республикасының
мемлекеттiк Елтаңбасы бейнеленген, өзiнiң атауы қазақ және орыс
тiлдерiнде жазылған мөрi бар заңды тұлға болып табылады.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 17 маусымдағы
N 741 қаулысымен
БЕКIТIЛГЕН
Қазақстан Республикасы Халықты әлеуметтiк қорғау
министрлiгiнiң қарауына жататын ұйымдардың
ТIЗБЕСI
Республикалық медициналық-әлеуметтiк сараптама комиссиясы (РМӘСК)
Ақпараттық талдау орталығы
Кадрлардың бiлiктiлiгiн көтеру курстары
Алматы тәжiрибе-эксперименттiк протез-ортопедиялық орталығы
Петропавл протез-ортопедиялық бұйымдар жасайтын
тәжiрибе-эксперименттiк кәсiпорны
Семей протез-ортопедиялық бұйымдар жасайтын
тәжiрибе-эксперименттiк кәсiпорны
Орталық эксперименттiк протездеу лабораториясы
Соғыс және еңбек ардагерлерiне арналған республикалық "Ардагер"
пансионаты

9. Министр социальной защиты населения Республики Казахстан:
назначает на должность и освобождает от должности работников центрального аппарата Министерства, руководящих работников подведомственных предприятий, учреждений, организаций;
назначает на должность и освобождает от должности начальников управлений социальной защиты населения областей и города Алматы по согласованию с соответствующими акимами;
утверждает уставы (положения) республиканских государственных предприятий, подведомственных Министерству, производит их структурные изменения;
утверждает штатное расписание центрального аппарата, положения о подразделениях Министерства, а также смету расходов на содержание центрального аппарата Министерства в пределах ассигнований, утвержденных на соответствующий период;
в пределах компетенции Министерства издает приказы, инструкции, обязательные для исполнения органами социальной защиты населения и подведомственными предприятиями, учреждениями и организациями;
имеет другие права в соответствии с действующим законодательством;
в необходимых случаях издает с руководителями других министерств, ведомств Республики Казахстан совместные приказы, инструкции и разъяснения.
10. Структура и численность работников центрального аппарата Министерства социальной защиты населения Республики Казахстан и размер ассигнований на его содержание, включая фонд оплаты труда, утверждается Правительством Республики Казахстан.
11. Консультативно-совещательным органом при Министерстве является коллегия, в состав которой входит Министр (председатель коллегии) и его заместители по должности, а также руководители структурных подразделений Министерства в пределах численности, установленной Правительством Республики Казахстан. Состав коллегии утверждается Министром.
Коллегия на своих заседаниях рассматривает основные вопросы социального обеспечения населения, заслушивает доклады руководителей подведомственных Министерству, организаций и территориальных органов социальной защиты населения, отчеты управлений и отделов Министерства и другие вопросы, относящиеся к компетенции Министерства.
Решения коллегии реализуются приказами Министра.
12. Министерство социальной защиты населения Республики Казахстан является юридическим лицом, имеет самостоятельный баланс, расчетный и иные (в том числе валютные) счета в учреждениях банка, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июня 1996 г. N 741
Перечень
организаций, находящихся в ведении Министерства
социальной защиты населения Республики Казахстан
Республиканская медико-социальная экспертная комиссия (РМСЭК)
Информационно-аналитический Центр
Курсы повышения квалификации кадров
Алматинский опытно-экспериментальный протезно-ортопедический
центр
Петропавловское опытно-экспериментальное предприятие по
протезно-ортопедическим изделиям
Семипалатинское опытно-экспериментальное предприятие по
протезно-ортопедическим изделиям
Центральная экспериментальная лаборатория протезирования
Республиканский пансионат "Ардагер" для ветеранов войны и
труда