Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан Шағын және орташа қалалардың проблемалары жөнiндегi ведомствоаралық комиссия құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 3 шiлде N 841. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 2002.05.28. N 581 қаулысымен. ~P020581
Елдiң шағын және орташа қалаларының проблемаларын кешендi зерттеу және оларды мемлекеттiк қолдаудың шараларын жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанынан
Шағын және орташа қалалардың проблемалары жөнiндегi республикалық
ведомствоаралық комиссия құрылсын.
2. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
жанындағы Шағын және орташа қалалардың проблемалары жөнiндегi
ведомствоаралық комиссия туралы ереже бекiтiлсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 3 шiлдедегi
N 841 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы
Шағын және орташа қалалардың проблемалары
жөнiндегi ведомствоаралық комиссия
Қасымов А.К.       - Қазақстан Республикасының Премьер-Министрi
Кеңсесi Басшысының орынбасары - Аймақтық
жұмыстарды үйлестiру бөлiмiнiң меңгерушiсi,
төраға
Әшiмов Н.С.        - Қазақстан Республикасының Экономика және
сауда вице-министрi, төрағаның орынбасары
Мұқашев Ж.Ж.       - Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрi,
төрағаның орынбасары
Комиссия мүшелерi:
Бәйбеков М.Н.      - Қазақстан Республикасы Экономика және сауда
министрлiгiнiң Аймақтық саясат және
әлеуметтiк сала департаментiнiң директоры
Бертiсбаев Н.Б.    - Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи
ресурстар министрлiгiнiң Электр энергетикасы
департаментi директорының орынбасары
Борисов В.М.       - Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi
Жылжымайтын мүлiк пен заңды тұлғаларды
тiркеу жөнiндегi агенттiктiң директоры
Камалов Б.К.       - Қазақстан Республикасы Экономика және сауда
министрлiгiнiң Шағын кәсiпкерлiктi қолдау
департаментi директорының орынбасары
Махашов Х.К.       - Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi
Салық комитетi төрағасының орынбасары
Сизов А.П.         - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлiгiнiң Жер ресурстарын басқару
жөнiндегi комитетi төрағасының орынбасары
Отаров К.М.        - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығының
вице-министрi
Үжкенов Б.С.       - Қазақстан Республикасы Энергетика және табиғи
ресурстар министрлiгiнiң Геология, жер
қойнауын қорғау және пайдалану комитетi
төрағасының орынбасары.
Төтенов Б.В.           - Қазақстан Республикасы Еңбек және
халықты әлеуметтiк қорғау министрiнiң
орынбасары
<*>
Дүйсембеков Ж.О.       - Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын
үй және аумақтарда құрылыс салу
министрiнiң бiрiншi орынбасары
Рақышев С.Б.           - Қазақстан Республикасы Үкiметi
Аппараты Аумақтық даму бөлiмiнiң
сектор меңгерушiсi
Раханов М.С.           - Қазақстан Республикасы Жекешелендiру
жөнiндегi мемлекеттiк комитетi
төрағасының бiрiншi орынбасары
Әбдiкамалов О.А.       - Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк
мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк
комитетi төрағасының орынбасары
<*>
Оспанов Х.А.           - Қазақстан Республикасы Өнеркәсiп және
сауда министрiнiң орынбасары
Сейтмұхамбетов Н.Н.    - Қазақстан Республикасы Экономика
министрлiгiнiң аймақтық саясат және
реформаларды ұйымдық атқарушылық
қамтамасыз ету бас басқармасының
бастығы (хатшы)
<*>
Ескерту. Құрамға өзгерiстер енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1996.08.06.
N 970 қаулысымен.
P960970_
ЕСКЕРТУ. Құрамға өзгерiс енгiзiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.02.20.
N 242 қаулысымен.
P970242_
ЕСКЕРТУ. Құрам өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.09.29. N 1380
қаулысымен.
P971380_
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1996 жылғы 3 шiлдедегi
N 841 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы
Шағын және орташа қалалардың проблемалары
жөнiндегi ведомствоаралық комиссия туралы
Ереже
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң жанындағы Шағын және орташа қалалардың проблемалары жөнiндегi ведомствоаралық комиссия (бұдан әрi - Комиссия) осы қалалардың әлеуметтiк-экономикалық проблемаларын шешу жөнiнде практикалық ұсынымдар мен ұсыныстарды әзiрлеу мақсатында құрылды.
I. Жалпы ережелер
Ведомствоаралық комиссия республиканың шағын және орташа қалаларының әлеуметтiк-экономикалық дамуының стратегиясын айқындау, ондағы жинақталған әлеуметтiк-экономикалық проблемаларды шешудiң экономикалық және қаржылық тетiктерiн жасау жөнiндегi ұсыныстарды әзiрлеудi жүзеге асыратын консультативтiк орган болып табылады.
Ведомствоаралық комиссия:
өз жұмысын Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңдарына, нормативтiк құқықтық актiлерiне сәйкес жоспарлайды және құрады;
тиiстi нормативтiк базалар құру және орташа қалалардың проблемаларын практикалық шешу жөнiндегi Қазақстан Республикасы Үкiметi қаулыларының жобаларын әзiрлеудi жүзеге асырады.
II. Ведомствоаралық комиссияның мiндеттерi
Комиссияның негiзгi мiндеттерi:
республиканың шағын және орташа қалаларының ауқымын, олардың аса маңызды функционалды құрылымдық параметрлерi бойынша градациясы мен типологиясын анықтау;
шағын және орташа қалалардың қазiргi жай-күйiне алғышарт жасаған себептер мен факторларды анықтай отырып олардың әлеуметтiк-экономикалық жағдайын кешендi зерттеудi ұйымдастыру;
құлдырау жағдайында тұрған және бiрiншi кезекте мемлекеттiк қолдауға мұқтаж шағын және орташа қалаларды анықтау;
республиканың өндiрiстiк күштерiн орналастырудағы перспективалық өзгерiстердi ескере отырып, жалпы аймақтық саясат шеңберiнде шағын және орташа қалалардың әлеуметтiк-экономикалық дамуының ұзақ мерзiмдi стратегиясы бойынша ұсыныстар әзiрлеу;
қаланың түрi мен олардың алдында тұрған әлеуметтiк-экономикалық проблемалардың жиынтығына байланысты шағын және орташа қалалардың жай-күйiн экологиялық және қаржылық жағынан сауықтыру шараларын жасауда саралау ыңғайын қамтамасыз ету;
шағын және орташа қалалардың мәселелерi бойынша халықаралық қаржылық-экономикалық, гуманитарлық, экологиялық және өзге де ұйымдармен өзара iс-қимыл жасау;
проблемалық қалалардың мәселелерiн шешудiң әлемдiк тәжiрибесiн зерттеу және оны республикада қолдану жөнiндегi ұсыныстарды дайындау болып табылады.
III. Ведомствоаралық комиссияның өкiлеттiгi
Ведомствоаралық комиссияның өзiне жүктелген мiндеттер мен функцияларды орындауы үшiн:
министрлiктерден, мемлекеттiк комитеттерден, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдардан өз құзыретiне жататын мәселелер бойынша қажеттi негiздемелер, есептеулер мен басқа да материалдар сұратуға және алуға;
министрлiктер, мемлекеттiк комитеттер, өзге де орталық және жергiлiктi атқарушы органдар әзiрлеген шағын және орташа қалаларға қатысты мәселелердi шешу жөнiндегi материалдарды жинақтап қорытуға;
қалалардың жекелеген проблемалары бойынша ұсыныстар дайындау үшiн жұмыс топтарын, уақытша шығармашылық ұжымдар құруға және тиiстi бейiндегi мамандар мен ғылыми қызметкерлердiң жұмыстарын ұйымдастырудың өзге де икемдi түрлерiн қолдануға құқы бар.
Ведомствоаралық комиссияны төраға - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң орынбасары басқарады, Қазақстан Республикасының Экономика министрi және Қазақстан Республикасының Қаржы министрi - оның орынбасарлары болып табылады. Ведомствоаралық комиссияның құрамына республиканың жетекшi министрлiктерi мен мемлекеттiк комитеттерiнiң басшылары немесе басшыларының орынбасарлары енедi.
Ведомствоаралық комиссияның төрағасы оның қызметiне басшылық жасайды, Ведомствоаралық комиссияның мәжiлiстерiне төрағалық етедi, оның жұмыстарын жоспарлайды және қабылданған шешiмдердi iске асыру үшiн жалпы бақылауды жүзеге асырады. Төрағасы қатыспаған жағдайда оның функциясын Ведомствоаралық комиссия төрағасының орынбасарларының бiрi атқарады.
Ведомствоаралық комиссияның дербес құрамы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысымен бекiтiледi.
Ведомствоаралық комиссия мүшелерi:
шағын және орташа қалалардың әлеуметтiк-экономикалық дамуының түйiндi проблемалары бойынша жетекшi сарапшылар мен консультанттардың мiндеттерiн атқарады;
Ведомствоаралық комиссия құрған жұмыс топтары мен уақытша шығармашылық ұжымдардың жұмыстарын ұйымдастырады және үйлестiредi;
Ведомствоаралық комиссия құзырына жататын мәселелердi орталық және жергiлiктi атқарушы органдарында қарау кезiнде қатысады;
Ведомствоаралық комиссия төрағасының және оның орынбасарларының тапсырмаларын орындайды, өздерiнiң жұмыстары туралы мерзiм сайын есеп бередi.
Ведомствоаралық комиссияның хатшысы - Ведомствоаралық комиссия мәжiлiсiнiң күн тәртiбi бойынша ұсыныстарды, қажеттi құжаттар мен материалдарды дайындайды және оны өткiзгеннен кейiн тиiстi хаттамаларды ресiмдейдi.
Қазақстан Республикасының Экономика министрлiгi Ведомствоаралық комиссияның жұмыс органы болып табылады.

Об образовании Межведомственной комиссии при Правительстве Республики Казахстан по проблемам малых и средних городов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1996 г. N 841. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 28 мая 2002 г. N 581 ~P020581
В целях комплексного изучения проблем малых и средних городов страны и выработки мер по их государственной поддержке Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Образовать Межведомственную комиссию при Правительстве
Республики Казахстан по проблемам малых и средних городов в составе
согласно приложению.
2. Утвердить прилагаемое Положение о Межведомственной комиссии
при Правительстве Республики Казахстан по проблемам малых и средних
городов.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 3 июля 1996 г. N 841
Состав
Межведомственной комиссии при Правительстве
Республики Казахстан по проблемам малых и средних городов
Сноска. Состав комиссии изменен постановлениями Правительства
Республики казахстан от 6 августа 1996 г. N 970;
от 20 февраля 1997 г. N 242
P970242_
; от 29 сентября
1997 г. N 1380
P971380_
.
Касымов А.К.     - Заместитель Руководителя Канцелярии
Премьер-Министра Республики
Казахстан - заведующий Отделом
координации работы регионов, председатель
Ашимов Н.С.      - вице-Министр экономики и торговли
Республики Казахстан, заместитель
председателя
Мукашев Ж.Д.     - вице-Министр финансов Республики
Казахстан, заместитель председателя
Члены комиссии:
Тутенов Б.В.     - заместитель Министра труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Ужкенов Б.С.     - заместитель Председателя Комитета геологии,
охраны и использования недр Министерства
энергетики и природных ресурсов Республики
Казахстан
Дуйсембеков Ж.О. - первый заместитель Министра строительства,
жилья и застройки территорий Республики
Казахстан
Сизов А.П.       - заместитель Председателя Комитета по
управлению земельными ресурсами Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
Бертисбаев Н.Б.  - заместитель Директора Департамента
электроэнергетики Министерства энергетики
и природных ресурсов Республики Казахстан
Борисов В.М.     - Директор Агентства по регистрации
недвижимости и юридических лиц Министерства
юстиции Республики Казахстан
Ракишев С. Б.    - заведующий сектором отдела территориального
развития Аппарата Правительства Республики
Казахстан
Раханов М.С.     - первый заместитель Председателя
Государственного комитета Республики
Казахстан по приватизации
Абдукамалов О.А. - заместитель Председателя Государственного
комитета Республики Казахстан по управлению
государственным имуществом
Оспанов Х.А.     - заместитель Министра промышленности и
торговли Республики Казахстан
Отаров К.М.      - вице-Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
Байбеков М.Н.    - Директор Департамента региональной
политики и социальной сферы Министерства
экономики и торговли Республики Казахстан
Камалов Б.К.     - заместитель Директора Департамента
поддержки малого предпринимательства
Министерства экономики и торговли
Республики Казахстан
Махашов Х.К.     - заместитель Председателя Налогового
комитета Министерства финансов
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1996 г. N 841
П О Л О Ж Е Н И Е
о Межведомственной комиссии при Правительстве
Республики Казахстан по проблемам
малых и средних городов
Межведомственная комиссия при Правительстве Республики Казахстан по проблемам малых и средних городов (далее - Межведомственная комиссия) образована в целях подготовки практических рекомендаций и предложении по решению социально-экономических проблем этих городов.
I. Общие положения
Межведомственная комиссия является консультативным органом, осуществляющим подготовку предложений по определению стратегии социально-экономического развития малых и средних городов республики, выработке экономических и финансовых механизмов разрешения накопившихся в них социально-экономических проблем.
Межведомственная комиссия:
планирует и строит свою работу в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
осуществляет подготовку проектов постановлений Правительства Республики Казахстан по созданию соответствующей нормативной базы и практического решения проблем малых и средних городов.
II. Задачи Межведомственной комиссии
Основными задачами Межведомственной комиссии являются:
определение круга малых и средних городов республики, их градация и типология по важнейшим функциональным структурным параметрам;
организация комплексного изучения социально-экономического положения малых и средних городов с выявлением причин и факторов, обусловивших их нынешнее состояние;
выявление малых и средних городов, находящихся в депрессивном состоянии и нуждающихся в первоочередной государственной поддержке;
разработка предложений по долгосрочной стратегии социально-экономического развития малых и средних городов в рамках общей региональной политики с учетом перспективных изменений в размещении производительных сил республики;
обеспечение дифференцированного подхода в выработке мер экологического и финансового оздоровления состояния малых и средних городов в зависимости от типа города и набора стоящих перед ними социально-экономических проблем;
взаимодействие с международными финансово-экономическими, гуманитарными, экологическими и иными организациями по вопросам малых и средних городов;
изучение мирового опыта решения вопросов проблемных городов и подготовка предложений по его использованию в республике.
III. Полномочия Межведомственной комиссии
Межведомственная комиссия для выполнения возложенных на нее задач и функций имеет право:
запрашивать и получать от министерств, государственных комитетов, иных центральных и местных исполнительных органов необходимые обоснования, расчеты и другие материалы по вопросам, относящимся к ее компетенции;
обобщать подготовленные министерствами, государственными комитетами, иными центральными и местными исполнительными органами материалы по решению вопросов, касающихся малых и средних городов;
создавать рабочие группы, временные творческие коллективы и применять иные гибкие формы организации работы специалистов и научных работников соответствующего профиля для подготовки предложений по отдельным проблемам городов.
Межведомственную комиссию возглавляет председатель - Заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан, его заместителями являются Министр экономики и Министр финансов Республики Казахстан. В состав Межведомственной комиссии входят руководители или заместители руководителей ведущих министерств и государственных комитетов республики.
Председатель Межведомственной комиссии руководит ее деятельностью, председательствует на заседаниях Межведомственной комиссии, планирует ее работу и осуществляет общий контроль за реализацией принятых решений. Во время отсутствия председателя его функции выполняет один из заместителей председателя Межведомственной комиссии.
Персональный состав Межведомственной комиссии утверждается постановлением Правительства Республики Казахстан.
Члены Межведомственной комиссии:
выполняют обязанности ведущих экспертов и консультантов по узловым проблемам социально-экономического развития малых и средних городов;
организуют и координируют работу рабочих групп и временных творческих коллективов, создаваемых Межведомственной комиссией;
участвуют при рассмотрении в центральных и местных исполнительных органах вопросов, входящих в компетенцию Межведомственной комиссии;
выполняют поручения председателя Межведомственной комиссии и его заместителей, периодически отчитываются о своей работе.
Секретарь Межведомственной комиссии подготавливает предложения по повестке дня заседания Межведомственной комиссии, необходимые документы и материалы и оформляет соответствующие протоколы после его проведения.
Рабочим органом Межведомственной комиссии является аппарат Министерства экономики Республики Казахстан.