Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар, сондай-ақ оның объектiлерiндегi ядролық және радиациялық қауiпсiздiк туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1996 жылғы 13 тамыз N 1002
"Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi қосымша шаралар, сондай-ақ оның объектiлерiндегi ядролық және радиациялық қауiпсiздiк туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1996 жылғы 30 сәуiрдегi N 2968 N962968_ өкiмiн жүзеге асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi мен Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының республикалық бюджетте оны ұстауға көзделген қаражат шегiнде ұдайы қаржыландырылуын қамтамасыз етсiн.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының ядролық және радиациялық объектiлерiнiң қауiпсiздiгін қамтамасыз ету мақсатында:
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жанындағы Мемлекеттiк өрттен қорғау қызметiнiң бас басқармасы 1997 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының Курчатов қаласындағы Атом энергиясы институтының объектiлерiн өрттен қорғау функциясын қабылдасын. Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгiнiң жанындағы Өрттен қорғау қызметi бас басқармасына Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы Атом энергиясы институтының өрттен қорғауын, аталмыш өрттен қорғаудың 66 бiрлiктен тұратын штаттық саны мен қолда бар материалдық-техникалық құралдарымен бiрге беретiн болсын;
Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым академиясы Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен және Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы жауапты тұтынушыларының жанындағы жеке автономды резервтiк энергия көздерiне автоматты қосылуды ескере отырып келiсiлген тiзiм бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының объектiлерiнде электр энергиясы мен байланысты тоқтатпаудың режимiн айқындасын.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының ядролық және радиациялық қауiптi объектiлерiнiң қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету үшiн шетелдiк инвестицияларды тарту мақсатында:
Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын жоюға және ядролық қарудың таратылуын болдырмауға қатысты Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттарының арасындағы 1993 жылғы 13 желтоқсандағы Келiсiмнiң және ядролық қарудың инфрақұрылымдарын жоюға қатысты Америка Құрама Штаттарының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiнiң арасындағы 1995 жылғы 3 қазандағы Келiсiмнiң iс-әрекетiне жататын, бұрынғы Семей сынақ полигонындағы ядролық қарудың инфрақұрылымдарын жою жөнiндегi жұмыстарды жүргiзушi бас ұйым ретiнде айқындалсын;
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Кеден комитетi Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi-Ғылым академиясымен бiрлесiп Қазақстан Республикасының Үкiметiне республиканың мынадай келiсiмдер бойынша салық салу және кеден iсi мәселелерiндегi мiндеттемелердi орындауын қамтамасыз ету жөнiнде ұсыныс енгiзсiн:

О дополнительных мерах по обеспечению деятельности Национального ядерного центра Республики Казахстан, а также ядерной радиационной безопасности на его объектах
П о с т а н о в л е н и е Правительства Республики Казахстан от 13 августа 1996 г. N 1002
Во исполнение распоряжения Президента Республики Казахстан от 30 апреля 1996 г. N 2968 N962968_ "О дополнительных мерах по обеспечению деятельности Национального ядерного центра Республики Казахстан, а также ядерной и радиационной безопасности на его объектах" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Министерству финансов и Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан обеспечить регулярное финансирование Национального ядерного центра Республики Казахстан в пределах средств, предусмотренных республиканским бюджетом на его содержание.
2. В целях обеспечения безопасности ядерно- и радиационно опасных объектов Национального ядерного центра Республики Казахстан:
Главному управлению государственной противопожарной службы при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан с 1 января 1997 года принять функции пожарной охраны объектов Института атомной энергии Национального ядерного центра Республики Казахстан в г.Курчатове. Национальному ядерному центру Республики Казахстан передать Главному управлению противопожарной службы при Министерстве внутренних дел Республики Казахстан пожарную охрану Института атомной энергии Национального ядерного центра Республики Казахстан со штатной численностью 66 единиц и имеющимися материально-техническими средствами данной пожарной охраны;
Министерство науки - Академии наук Республики Казахстан совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности и Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан определить режим неотключения электроэнергии и связи на объектах Национального ядерного центра Республики Казахстан по согласованному списку с учетом автоматического включения в работу собственных автономных резервных энергоисточников при ответственных потребителях Национального ядерного центра Республики Казахстан.
3. В целях привлечения иностранных инвестиций для обеспечения безопасности ядерно- и радиационно опасных объектов Национального ядерного центра Республики Казахстан:
определить Национальный ядерный центр Республики Казахстан в качестве головной организации проведения работ по ликвидации инфраструктуры ядерного оружия на бывшем Семипалатинском испытательном полигоне, подпадающих под действие Соглашения от 13 декабря 1993 года между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки относительно уничтожения шахтных пусковых установок баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия и Соглашения от 3 октября 1995 года между Министерством обороны Соединенных Штатов Америки и Министерством науки и новых технологий Республики Казахстан относительно ликвидации инфраструктуры ядерного оружия;
Министерству финансов, Таможенному комитету Республики Казахстан совместно с Министерством науки - Академией наук Республики Казахстан внести в Правительство Республики Казахстан предложения по обеспечению выполнения республикой обязательств в вопросах налогообложения и таможенного дела по следующим соглашениям:

баллистикалық ракеталардың шахталық ұшыру қондырғыларын жоюға, авариялық жағдайлардың зардаптарын жоюға және ядролық қарудың таралуын болдырмауға қатысты Қазақстан Республикасы мен Америка Құрама Штаттарының арасындағы 1993 жылғы 13 желтоқсандағы Келiсiм;
ядролық қарулардың инфрақұрылымдарын жоюға қатысты Америка Құрама Штаттарының Қорғаныс министрлiгi мен Қазақстан Республикасы Ғылым және жаңа технологиялар министрлiгiнiң арасындағы оған 1996 жылғы 10 маусымдағы Түзетулер ескерiлген 1995 жылғы 3 қазандағы Келiсiм;
Халықаралық ғылыми-техникалық орталықты құру туралы 1992 жылғы 27 қарашадағы Келiсiм;
4. Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының әлеуметтiк сала объектiлерiн жергiлiктi атқарушы органдардың балансына берудi қамтамасыз ету үшiн:
Курчатов қаласының әкiмi 1996 жылғы 1 қыркүйегiнен бастап Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы Атом энергиясы институтының тұрғын үй қорын балансына қабылдасын.
5. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi Россия Федерациясының Үкiметiмен жүргiзiлген ядролық жарылыстар мен олардың Қазақстанның аумақтарына зардаптары туралы бастапқы ақпаратты қамтитын архивтiк материалдарды беру мәселелерiн келiссiн.
6. Қазақстан Республикасының Ұлттық ядролық орталығы Қазақстан Республикасының Экология және биоресурстар министрлiгiмен, Семей, Атырау және Батыс Қазақстан облыстарының әкiмдерiмен бiрлесiп облыстардың аумақтарында радиоактивтiк қалдықтарды орналастыруға арналған ақының мөлшерлерiн айқындасын.
7. Қазақстан Республикасының Ғылым министрлiгi - Ғылым Академиясы
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен бiрлесiп екi ай мерзiм
iшiнде Қазақстан Республикасы Ұлттық ядролық орталығының бұрынғы
Семей сынақ полигонының аумағында жұмыс iстейтiн ғылыми
қызметкерлерiне берiлетiн мемлекеттiк стипендиялар туралы Ереженi
әзiрлесiн және бекiтсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

Соглашение между Республикой Казахстан и Соединенными Штатами Америки относительно уничтожения шахтных пусковых установок баллистических ракет, ликвидации последствий аварийных ситуаций и предотвращения распространения ядерного оружия от 13 декабря 1993 года;
Соглашение между Министерством обороны Соединенных Штатов Америки и Министерством науки и новых технологий Республики Казахстан относительно ликвидации инфраструктуры ядерного оружия от 3 октября 1995 года с учетом Поправки к нему от 10 июня 1996 года;
Соглашение об учреждении Международного научно-технического центра от 27 ноября 1992 года.
4. Для обеспечения передачи объектов социальной сферы Национального ядерного центра Республики Казахстан на баланс местных исполнительных органов:
акиму г. Курчатова принять с 1 сентября 1996 года на баланс жилой фонд Института атомной энергии Национального ядерного центра Республики Казахстан.
5. Министерству иностранных дел Республики Казахстан согласовать с Правительством Российской Федерации вопросы передачи архивных материалов, содержащих исходную информацию о проведенных ядерных взрывах и их последствиях на территории Казахстана.
6. Национальному ядерному центру Республики Казахстан совместно с Министерством экологии и биоресурсов Республики Казахстан, акимами Семипалатинской, Атырауской и Западно-Казахстанской областей определить размеры платы за размещение радиоактивных отходов на территориях областей.
7. Министерству науки - Академии наук Республики Казахстан совместно с Министерством финансов Республики Казахстан в двухмесячный срок разработать и утвердить Положение о государственных стипендиях научным сотрудникам Национального ядерного центра Республики Казахстан, работающим на территории бывшего Семипалатинского испытательного полигона.
Премьер-Министр
Республики Казахстан