Республиканың аграрлық және энергетикалық кешендерiндегi кейбiр қаржылық мiндеттемелердi реттеу туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1996 жылғы 17 қыркүйек N 1130
Қазақстан Республикасының Үкiметi экономиканың аграрлық және энергетикалық секторларының дамуын және оларды дағдарысты жағдайлардан шығаруды тежейтiн себептердiң бiрi 1994-1995 жылдары өндiрiлген және пайдаланылған мұнай өнiмдерi мен электр энергиясы үшiн едәуiр дебиторлық және кредиторлық берешектiң болуынан деп атап отыр. Бұл әсiресе шаруашылық жүргiзудiң жаңа ұйымдық нысандарында жұмыс iстейтiн реформаланған ауыл шаруашылығы кәсiпорындарының қызметiне терiс әсер етедi, энергетика кешенiнiң кәсiпорындарын қайта жаңарту процесiн тежейдi.
Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң 1994-1995 жылдары олар тұтынған электр энергиясы мен мұнай өнiмдерi үшiн берешектерiн реттеу, жекешелендiру кезеңдерiндегi олардың қызметi үшiн, сондай-ақ энергетика және мұнай-газ салалары кәсiпорындарын жекешелендiру үшiн оңтайлы жағдайлар жасау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi кәсiпорындарының 1994-1995 жылдары отын және электр энергиясы үшiн ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң пайда болған берешегiн олардың арасындағы салыстыру актiсiне сәйкес Ауыл шаруашылығын мемлекеттiк қаржылық қолдау қорына беру жүргiзiлсiн.
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi мен Қаржы министрлiгi Қазақстан Республикасының Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп екi апта мерзiм iшiнде осы қарыздарды беру тәртiбiн айқындасын.
2. Ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң 1994-1995 жылдары босатылған мұнай өнiмдерi үшiн берешегi, сондай-ақ электр энергиясы үшiн бекiтiлмеген салыстыру актiлерi бойынша берешегi (күмәндi берешек) Қазақстан Республикасының Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгi мен Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгi жүйелерiндегi кәсiпорындар мен ұйымдар олардың қаржылық нәтижелерiне есептен шығарады деп белгiленсiн.
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi, Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi ұлттық комиссиясы Экономика министрлiгiмен, Мұнай және газ өнеркәсiбi министрлiгiмен және Энергетика және көмiр өнеркәсiбi министрлiгiмен бiрлесiп бiр ай мерзiм iшiнде аталған берешектердi шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қаржылық нәтижелерiне есептен шығару тәртiбiн айқындасын.
3. Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi мен Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi:
қаржылық нәтижелерге есептен шығарылғаннан кейiн, бiрақ 1994-1995 жылдары үшiн ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң берешектерi өтелмеген мұнай-газ саласы;
бекiтiлген салыстырма актiсiмен және бекiтiлмеген салыстырма актiсiмен қаржылық нәтижеге есептен шығарылған ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң 1994-1995 жылдардағы берешектерi Ауыл шаруашылығын мемлекеттiк қаржылық қолдау қорына жатқызылғаннан кейiн - энергетика саласы объектiлерiне жекешелендiру жүргiзсiн.
Ауыл шаруашылығын мемлекеттiк қаржылық қолдау қорына берiлген электр энергиясы үшiн берешек, Энергетика саласының кәсiпорындарын жекешелендiру, тарату шаралары жөнiндегi қордан осы қарыздарды олардың қаржылық нәтижелерiне жатқыза отырып есептен шығарылады.

Об урегулировании некоторых финансовых обязательств в аграрном и энергетическом комплексах республики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 1996 г. N 1130
Правительство Республики Казахстан отмечает, что одной из причин, сдерживающих развитие аграрного и энергетического секторов экономики и выход их из кризисной ситуации, стало наличие в них значительной дебиторской и кредиторской задолженности за выработанные и использованные в 1994-1995 годах нефтепродукты и электроэнергию. Особенно отрицательно это сказывается на деятельности реформированных сельскохозяйственных предприятий, работающих в новых организационных формах хозяйствования, тормозит процесс преобразований предприятий энергетического комплекса.
В целях урегулирования задолженности сельскохозяйственных товаропроизводителей за потребленные ими в 1994-1995 годах электроэнергию и нефтепродукты, создания оптимальных условий для их деятельности в постприватизационный период, а также для приватизации предприятий энергетической и нефтегазовой отраслей Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Произвести передачу в Государственный фонд финансовой поддержки сельского хозяйства задолженности сельхозтоваропроизводителей за тепловую и электрическую энергию предприятиям Министерства энергетики и угольной промышленности, образовавшейся за 1994-1995 годы, согласно актам сверки между ними.
Министерству сельского хозяйства и Министерству финансов Республики казахстан совместно с Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан в двухнедельный срок определить порядок передачи этих долгов.
2. Установить, что задолженность сельскохозяйственных товаропроизводителей за отпущенные им в 1994-1995 годах нефтепродукты, а также не подтвержденная актами сверки задолженность (сомнительная задолженность) за электроэнергию списывается предприятиями и организациями систем Министерства нефтяной и газовой промышленности и Министерства энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан на их финансовые результаты.
Министерству финансов, Национальной комиссии Республики Казахстан по бухгалтерскому учету совместно с Министерством экономики, Министерством нефтяной и газовой промышленности и Министерством энергетики и угольной промышленности Республики Казахстан в месячный срок определить порядок списания указанной задолженности на финансовые результаты хозяйствующих субъектов.
3. Государственному комитету Республики Казахстан по управлению государственным имуществом и Государственному комитету Республики Казахстан по приватизации проводить приватизацию объектов:
нефтегазовой отрасли - после списания на финансовые результаты подтвержденной, но непогашенной задолженности сельскохозяйственных товаропроизводителей за 1994-1995 годы;
энергетической отрасли - после отнесения в Государственный фонд финансовой поддержки сельского хозяйства подтвержденной актами сверки и списания на финансовые результаты не подтвержденной актами сверки задолженности сельскохозяйственных товаропроизводителей за 1994-1995 годы.
Переданная в Государственный фонд финансовой поддержки сельского хозяйства задолженность за электроэнергию списывается с Фонда по мере приватизации, ликвидации предприятий энергетической отрасли с отнесением этих долгов на их финансовые результаты.

Ескерту. 3-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2007 жылғы 1 қарашадағы  N 1027  Қаулысымен.
4. Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы министрлiгi және облыстардың әкiмдерi 1996 жылғы тұтынылған электр энергиясы мен мұнай өнiмдерi үшiн ауыл шаруашылығы тауарларын өндiрушiлердiң берешектерiне жол бермеу жөнiнде барлық шараларды қолдансын және қатаң бақылау белгiлесiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi

Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 1 ноября 2007 г. N  1027 .
4. Министерству сельского хозяйства Республики Казахстан и акимам областей принять все меры по недопущению задолженности сельскохозяйственными товаропроизводителями за потребленные в 1996 году электроэнергию и нефтепродукты и установить жесткий контроль.
Премьер-Министр
Республики Казахстан