Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мәселелерi
Қазақстана Республикасы Үкiметiнiң Қаулысы 1997 жылғы 1 сәуiрдегi N 450. Қаулы күшін жойды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 1997.10.30. N 1473 қаулысымен
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру және құрылымын оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қоса берiлiп отырған Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi туралы ереже бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi аппаратының құрылымы 1-қосымшаға сәйкес аппарат қызметкерлерi шектi санының негiзiнде 150 адам болып бекiтiлсiн.
ЕСКЕРТУ. 2-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1997.07.07. N 1065
қаулысымен. P971065_
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне министрдiң үш орынбасарын (вице-министрлер), сондай-ақ 9 адам санында алқа ұстауға рұқсат етiлсiн.
4. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiне 5 қызметтiк жеңiл автомобиль лимитi белгiленсiн.
5. Облыстар, Алматы қалалық әдiлет басқармаларының саны 868 адам болып белгiленсiн.
6. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қарауында қоса берiлiп отырған тiзбедегi (2-қосымша) ұйымдар бар екендiгi ескерiлсiн.
7. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 19 желтоқсандағы N 1741 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1995 ж., N 38, 493-құжат);
"Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1995 жылғы 19 желтоқсандағы
N 1741 қаулысына толықтырулар енгiзу туралы" Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң 1996 жылғы 18 қарашадағы N 1393 қаулысы (Қазақстан
Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996 ж., N 47, 455-құжат);
"Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi орталық
аппаратының құрылымы туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң
1996 жылғы 23 желтоқсандағы N 1589 қаулысы.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 1 сәуiрдегi
N 450 қаулысымен
Бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi туралы
ЕРЕЖЕ
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi (Әдiлетминi) Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады және өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, заңдарына, Қазақстан Республикасы бекiткен халықаралық шарттарға, Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң нормативтiк құқықтық актiлерiне, осы Ережеге, сондай-ақ Әдiлет министрiнiң бұйрықтарына сәйкес жүзеге асырады.
2. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi Қазақстан Республикасының Әдiлет органдарының бiрыңғай жүйесiн құрайтын аумақтық органдар мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарға басшылықты жүзеге асырады және республикалық бюджет қаражаты есебiнен, сондай-ақ заңмен тыйым салынбаған өзге де көздерден ұсталады.

Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 1 апреля 1997 г. N 450. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 30 октября 1997 г. N 1473 ~P971473
B целях повышения эффективности деятельности и оптимизации структуры Министерства юстиции Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить прилагаемое Положение о Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Утвердить структуру аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан, исходя из предельной численности работников аппарата в количестве 150 единиц, согласно приложению 1.
Сноска. В пункт 2 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 7 июля 1997 г. N 1065 P971065_ .
3. Разрешить Министерству юстиции Республики Казахстан иметь трех заместителей Министра (вице-Министров), а также коллегию в количестве 9 человек.
4. Установить для аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан лимит служебных легковых автомобилей в количестве 5 единиц.
5. Определить численность областных, Алматинского городского управления юстиции - 868 единиц.
6. Принять к сведению, что в ведении Министерства юстиции Республики Казахстан находятся организации согласно прилагаемому перечню (приложение 2).
7. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1995 г. N 1741 P951741_ "Вопросы Министерства юстиции Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 1995 г., N 38, ст. 493);
постановление Правительства Республики Казахстан от 18 ноября 1996 г. N 1393 P961393_ "О внесении дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 декабря 1995 г. N 1741" (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 47, ст. 455);
постановление Правительства Республики Казахстан от 23 декабря 1996 г. N 1589 P961589_ "О структуре центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 1 апреля 1997 г. N 450
Положение
о Министерстве юстиции Республики Казахстан
I. Общие положения
1. Министерство юстиции Республики Казахстан (Минюст) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан и осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, нормативными правовыми актами Президента и Правительства Республики Казахстан, настоящим Положением, а также приказами Министра юстиции.
2. Министерство юстиции Республики Казахстан руководит территориальными органами и подведомственными организациями, которые составляют единую систему органов юстиции Республики Казахстан и содержатся за счет средств республиканского бюджета, а также иных источников, не запрещенных законодательством.

3. Әдiлет министрлiгi - орталық аппарат және оның аумақтық органдары заңды тұлғалар (мекемелер) болып табылады және банктерде шоттары, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өзiнiң атауы қазақ және орыс тiлдерiнде жазылған мөрi бар.
4. Әдiлет министрлiгiнiң құрылымы мен штат санын Қазақстан
Республикасының Үкiметi, департаменттер, комитеттер (агенттiктер),
әдiлеттiң аумақтық органдары мен министрлiктiң қызметiн қамтамасыз
ететiн өзге де құрылымдардыкiн - Әдiлет министрi бекiтедi.
II. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң
негiзгi мiндеттерi
5. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң негiзгi
мiндеттерi мыналар болып табылады:
заң жобалары жұмыстарын жүргiзу, заңдарды талдау, жетiлдiру,
жүйелеу;
құқықтық сараптама және нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу;
соттардың қызметiн ұйымдастыру, кадр және
материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
сот-сараптама қызметiн ұйымдастыру, материалдық залалды өтеу
бөлiгiнде азаматтық және қылмыстық iстер бойынша атқару iсiн
жүргiзудi қамтамасыз ету;
халықаралық шарттар мен келiсiмдердi дайындауды және жасауды
құқықтық қамтамасыз ету, шетел құқықтық көмегiн беруге байланысты
шараларды үйлестiру;
мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыру:
заңды тұлғаларды;
жылжымайтын мүлiкке құқықтарды және олармен жасалатын
мәмiлелердi;
бағалы қағаздар эмиссиясын;
нормативтiк құқықтық актiлердi;
құқықтық көмектi ұйымдастыру және заң қызметiн көрсету;
жаппай құқықтық оқуды әдiстемелiк қамтамасыз ету;
заңдармен жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асыру.
III. Қазақстан Республикасы Әдiлет
министрлiгiнiң функциясы
6. Жүктелген мiндеттерге сәйкес Әдiлет министрлiгi мен оның органдары өздерiнiң құзыретi шектерiнде және өкiлеттiктерi шеңберiнде мынадай ұйымдастырушылық, әдiстемелiк, бақылау және басқа да басқару қызметтерiн орындайды:
1) Заң жобалары жұмысын жүргiзу, заңдарды жетiлдiру саласында:
заң жобасы жұмысы, Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң тапсырмасы бойынша және өзiнiң бастамашылығы бойынша өзге де нормативтiк құқықтық актiлердiң жобаларын дайындау;
Қазақстан Республикасы Президентiнiң, Үкiметiнiң, Премьер-Министрiнiң тапсырмасы бойынша және өз бастамашылығы бойынша Президент Әкiмшiлiгi, Премьер-Министрдiң Кеңсесi, министрлiктер мен ведомстволар дайындайтын Қазақстан Республикасы Президентi мен Үкiметiнiң заңдары мен нормативтiк құқықтық актiлерi жобаларының құқықтық сараптамасы, сондай-ақ Парламент Палаталары Төрағаларының ұсыныстары бойынша заң актiлерi жобаларының құқықтық сараптамасы;
осы мақсатта арнаулы бюджеттiк және бюджеттен тыс қаражатты пайдаланып, мемлекеттiк органдардың, ұйымдардың, оның iшiнде шетелдiң мамандары мен сарапшыларын заң жобалау, сараптама, ғылыми-зерттеу жұмыстарын және консультацияларын жүзеге асыруға тарату;
республика Премьер-Министрiнiң және Үкiметiнiң тапсырмасы бойынша және өз бастамашылығы бойынша Үкiметтiң нормативтiк құқықтық актiлерiн ресми түсiндiру;
құқықтық ақпараттандыру, заңдарды жүйелеу, нормативтiк құқықтық актiлердiң эталондық банкiн жүргiзу, республикада құқықтық ақпараттың бiрыңғай компьютерлiк жүйесiн құру;
заң аясында ғылыми-зерттеу жұмысын үйлестiру.

3. Министерство юстиции - центральный аппарат и его территориальные органы являются юридическими лицами (учреждениями) и имеют счета в банках, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и своим наименованием на казахском и русском
языках.
4. Структура и штатная численность Министерства юстиции
Республики Казахстан утверждаются Правительством Республики
Казахстан, департаментов, комитетов (агентств), территориальных
органов юстиции и других структур, обеспечивающих деятельность
Министерства, - Министром юстиции.
II. Основные задачи Министерства юстиции
Республики Казахстан
5. Основными задачами Министерства юстиции Республики Казахстан
являются:
ведение законопроектной работы, анализ, совершенствование,
систематизация законодательства;
правовая экспертиза и регистрация нормативных правовых актов;
организационное, кадровое и материально-техническое обеспечение
деятельности судов;
организация судебно-экспертной деятельности, обеспечение
исполнительного производства по гражданским и уголовным делам в части
возмещения материального ущерба;
правовое обеспечение подготовки и заключения международных
договоров и соглашений, координация мероприятий, связанная с
предоставлением иностранной правовой помощи;
осуществление государственной регистрации:
юридических лиц;
прав на недвижимое имущество и сделок с ним;
эмиссии ценных бумаг;
нормативных правовых актов;
организация правовой помощи и оказание юридических услуг;
методическое обеспечение правового всеобуча;
осуществление иных задач, возложенных законодательством.
III. Функции Министерства юстиции
Республики Казахстан
6. В соответствии с возложенными задачами Министерство юстиции Республики Казахстан и его органы в пределах своей компетенции и круга полномочий выполняют следующие организационные, методические, контрольные и другие управленческие функции:
1) В сфере ведения законопроектной работы, совершенствования законодательства:
законопроектная работа, разработка проектов иных нормативных правовых актов по поручению Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан и по собственной инициативе;
правовая экспертиза проектов законодательных и нормативных правовых актов Президента и Правительства Республики Казахстан, разрабатываемых Администрацией Президента, Канцелярией Премьер-Министра, министерствами и ведомствами по поручению Президента, Правительства, Премьер-Министра Республики Казахстан и по собственной инициативе, а также правовая экспертиза проектов законодательных актов по предложениям Председателей Палат Парламента;
привлечение для осуществления законопроектных, экспертных, научно-исследовательских работ и консультаций специалистов и экспертов государственных органов, организаций, в том числе зарубежных, с использованием в этих целях специальных бюджетных и внебюджетных средств;
официальное разъяснение нормативных правовых актов Правительства по поручению Премьер-Министра и Правительства республики и по собственной инициативе;
правовая информатизация, систематизация законодательства, ведение эталонного банка нормативных правовых актов, создание единой в республике компьютерной системы правовой информации;
координация научно-исследовательской работы в сфере законодательства.

2) Соттардың жұмысын және сот-сараптама қызметiн ұйымдастыру саласында:
сот iстерiн қарау мерзiмiн, сот үкiмдерi мен шешiмдерiнiң атқарылу жағдайын бақылау;
материалдық залалды өтеу бөлiгiнде азаматтық iстер мен қылмыстық iстер бойынша атқару iсiн жүргiзудi ұйымдастыру;
сот статистикасын жүргiзу;
сот кадрларын, мемлекеттiк сот сарапшыларын iрiктеу және орналастыру, сот приставтары мен сот атқарушыларының жұмысын ұйымдастыру;
сот жүйесiн және сот-сараптама ұйымдарын материалдық-техникалық қамтамасыз ету және қаржыландыру, соттардың қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi басқа да шараларды жүзеге асыру;
сот-сараптама қызметiн ұйымдастыру және лицензиялау, сот сарапшыларына заңда белгiленген тәртiппен патенттер беру;
сот сараптама саласында ғылыми-зерттеу жұмысын үйлестiру.
3) Халықаралық шарттар мен келiсiмдердi құқықтық қамтамасыз ету, шетел құқықтық көмегiн үйлестiру саласында;
шетел мемлекеттерiмен құқықтық көмек және құқықтық ынтымақтастық туралы заңмен белгiленген өкiлеттiктерге сәйкес шарттарды дайындау, қол қою және атқарылуын ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының кепiлдiгiмен жасалатын қарыздар бойынша заңдық бағалау (Legfl орiniоn);
көрсетiлген шарттарға сәйкес шетел мемлекеттерiнiң сот тапсырмаларын, өтiнiштерiн және өтiнiштемелерiн атқару;
халықаралық шарттар жобаларының құқықтық сараптамасы.
4) Мемлекеттiк тiркеудi жүзеге асыру саласында:
заңды тұлғаларды тiркеудi және олардың тiзiлiмiн жүргiзу;
акционерлiк қоғамдардың мәлiмденген жарғылық қорының 200 000 ең төменгi есептi көрсеткiшке дейiнгi бағалы қағаздар эмиссиясын тiркеу;
барлық мемлекеттiк органдардың, оның iшiнде Қазақстан Республикасы Президентiне бағынышты және есеп беретiн: Ұлттық Банктiң, Орталық сайлау комиссиясының, Ұлттық қауiпсiздiк комитетiнiң, Мемлекеттiк тергеу комитетiнiң, Баспасөз және бұқаралық ақпарат iстерi жөнiндегi ұлттық агенттiктiң; министрлiктердiң, мемлекеттiк комитеттер мен ведомстволардың, жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдардың, азаматтардың құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерiн қозғайтын, немесе ведомствоаралық сипаттағы нормативтiк құқықтық актiлерiн тiркеу және олардың Мемлекеттiк тiзiлiмiн жүргiзу;
жалпыға бiрдей мәлiмет үшiн тiркелген нормативтiк құқықтық актiлердiң тiзбесiн жариялау;
жылжымайтын мүлiкке арналған құқықтарды және олармен жасалатын мәмiлелердi мемлекеттiк тiркеу, Жылжымайтын мүлiкке арналған құқықтық кадастр жүргiзу құқығы;
5) Құқықтық көмек пен заң қызметiн көрсетудi ұйымдастыру саласында:
мемлекеттiк нотариалдық кеңселер қызметiне басшылық жасау, жеке нотариаттың дамуына жәрдемдесу жөнiндегi қызмет;
нотариалдық және адвокаттық қызметтi, ақылы заң қызметiн көрсету жөнiндегi қызметтi лицензиялау;
мемлекеттiк нотариат кадрларын iрiктеу, аттестациялау және орналастыру, адвокаттар мен нотариустарға патенттер беру;
азаматтық хал актiлерiн жазу органдарының қызметiн нормативтiк құқықтық, ұйымдастырушылық, кадрлық және қаржылық қамтамасыз ету;
адвокатураға әдiстемелiк басшылық жасау;
министрлiктер мен ведомстволардың заң қызметтерiн үйлестiру, жергiлiктi атқарушы органдардың мемлекеттiк-құқықтық бөлiмдерiмен өзара iс-қимыл жасау;
нотариалдық кеңселердiң, АХАЖ органдарының, адвокатураның заңды және жеке тұлғаларға көрсететiн заң қызметiнiң сапасына бақылау жасау.
"АХАЖ" органдарының кадрларын аттестациялау, iрiктеу және тағайындауға ұсыну, АХАЖ органдарына ұйымдастыру, әдiстемелiк басшылық жасау, Қазақстан Республикасы азаматтық хал актiлерiн жазу органдарының қызметiнде бiрыңғай құқықтық қолданымды практиканы қамтамасыз ету.

2) В сфере организации работы судов и судебно-экспертной деятельности:
контроль за сроками рассмотрения судебных дел, состоянием исполнения приговоров и решений судов;
организация исполнительного производства по гражданским делам и уголовным делам в части возмещения материального ущерба;
ведение судебной статистики;
подбор и расстановка кадров судей, государственных судебных экспертов, организация работы судебных приставов и судебных исполнителей;
материально-техническое обеспечение и финансирование судебной системы и судебно-экспертных организаций, реализация других мер по обеспечению деятельности судов;
организация и лицензирование судебно-экспертной деятельности, выдача патентов судебным экспертам в установленном законодательством порядке;
координация научно-исследовательской работы в сфере судебной экспертизы.
3) B сфере правового обеспечения международных договоров и соглашений, координации иностранной правовой помощи:
подготовка, подписание и организация исполнения в соответствии с установленными законодательством полномочиями договоров о правовой помощи и правовом сотрудничестве с иностранными государствами;
юридическая оценка (Legfl opinion) по займам, заключаемым под гарантии Республики Казахстан;
исполнение судебных поручений, просьб и ходатайств иностранных государств в соответствии с указанными договорами;
правовая экспертиза проектов международных договоров.
4) В сфере осуществления государственной регистрации:
регистрация и ведение реестра юридических лиц;
регистрация эмиссий ценных бумаг акционерных обществ с заявленным уставным фондом до 200 000 минимальных расчетных показателей;
регистрация и ведение Государственного реестра нормативных правовых актов всех государственных органов, в том числе подчиненных и подотчетных Президенту Республики Казахстан: Национального Банка, Центральной избирательной комиссии, Комитета национальной безопасности, Государственного следственного комитета, Национального агентства по делам печати и массовой информации; министерств, государственных комитетов и ведомств, местных представительных и исполнительных органов, затрагивающих права, свободы и законные интересы граждан либо носящих межведомственный характер;
публикация перечня зарегистрированных нормативных правовых актов для всеобщего сведения;
государственная регистрация прав на недвижимое имущество и сделок с ним, ведение Правового кадастра прав на недвижимое имущество.
5) В сфере организации правовой помощи и оказания юридических услуг:
руководство деятельностью государственных нотариальных контор, содействие развитию частного нотариата;
лицензирование нотариальной и адвокатской деятельности, деятельности по оказанию платных юридических услуг;
подбор, аттестация и расстановка кадров государственного нотариата, выдача патентов адвокатам и нотариусам;
нормативно-правовое, организационное, кадровое и финансовое обеспечение деятельности органов записи актов гражданского состояния;
методическое руководство адвокатурой:
координация деятельности юридических служб министерств и ведомств, взаимодействие с государственно-правовыми отделами местных исполнительных органов;
контроль за качеством юридических услуг, оказываемых юридическим и физическим лицам нотариальными конторами, органами ЗАГСа, адвокатурой.
аттестация, подбор и представление к назначению кадров органов ЗАГСа, организационное, методическое руководство органами ЗАГСа, обеспечение единой правоприменительной практики в деятельности органов записи актов гражданского состояния Республики Казахстан.

6) Жаппай құқықтық оқу саласында:
жаппай құқықтық оқуды жүзеге асыру;
баспа қызметi, заң әдебиетiне, жаппай құқықтық оқу проблемалары жөнiндегi әдебиетке тапсырысшы болу функциясы;
эталондық заң актiлерiн, ақпараттық заң және құқықтық ақпараттық автоматтандырылған жүйесiн пайдалану арқылы шарттық негiзде ұсыну;
қазақ және орыс тiлдерiнде заң газеттерi мен журналдарын шығару;
жаппай құқықтық оқу мен құқықтық насихатты ұйымдастыру бойынша ведомствоаралық үйлестiру, заңдарды түсiндiруге қатысу.
Әдiлет министрлiгi мен оның органдары заңдарда көзделген өзге де функцияларды, оның iшiнде:
Әдiлет бiлiктiк алқасының қызметiн ұйымдастырушылық, әдiстемелiк және материалдық-техникалық қамтамасыз ету;
әдiлет және соттар жүйесi кадрларын даярлау және қайта даярлау;
аумақтық әдiлет органдарын, ұйымдарын қаржылай және материалдық-техникалық қамтамасыз ету.
ЕСКЕРТУ. 6-тармақтың 5)-тармақшасы жаңа абзацпен толықтырылды -
ҚРҮ-нiң 1997.10.03. N 1411 қаулысымен.
IV. Қазақстан Республикасы Әдiлет
министрлiгiнiң құқықтары
7. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi мен органдары жүктелген мiндеттерге сәйкес өз құзыретi шектерiнде және өкiлеттiктерi шеңберiнде өз функциясын орындай отырып:
орталық және жергiлiктi атқарушы органдар мен ұйымдардың мiндеттi орындауына жататын нормативтiк-құқықтық актiлер шығаруға;
ведомствоаралық үйлестiру мен олардың құзыретiне енетiн мәселелер бойынша бақылауды жүзеге асыруға;
мемлекеттiк органдардан, ұйымдардан, олардың лауазымды адамдарынан заңмен белгiленген тәртiппен ақпарат пен материалдар сұрауға және алуға;
өзiне берiлген мүлiктi басқаруды жүзеге асыруға;
заңмен белгiленген тәртiппен лицензиялауды жүзеге асыруға;
ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру, тарату және олардың қызметi мәселелерi жөнiнде шешiмдер қабылдауға;
баспа қызметiн жүзеге асыруға құқылы.
8. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi, оның органдары мен мекемелерi заңмен белгiленген тәртiпте өзге де құқықтарға ие.
V. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң
қызметiн ұйымдастыру
9. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiн Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Президентi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын Министр басқарады.
10. Әдiлет министрi Әдiлет министрлiгi жұмысына басшылық жасайды және Әдiлет министрлiгiне жүктелген мiндеттердi орындауға жеке жауап бередi. Осы мақсатта Әдiлет министрi:
вице-министрлердiң мiндеттерiн, департаменттердiң, комитеттердiң (агенттiктердiң), басқа құрылымдық бөлiмшелердiң, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың құзыретiн айқындайды;
Үкiметке департамент (тердiң) директорын (ларын), агенттiктiң (тердiң,) комитет (тердiң) төрағаларын қызметке тағайындау және қызметiнен босату туралы ұсыныс енгiзедi, Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi орталық аппаратының қызметкерлерiн, сондай-ақ департамент директорларын, аумақтық әдiлет органдарының және Әдiлет министрлiгiнiң басқа құрылымдық бөлiмшелерi мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының басшыларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
басқа мемлекеттiк органдармен және ұйымдармен өзара қарым-қатынастарда Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi мен оның органдарын бiлдiредi;
заңды тұлға болып табылмайтын департаменттер, комитеттер (агенттіктер), Әдiлет министрлiгiнiң басқа құрылымдық бөлiмшелерi туралы ережелердi бекiтедi;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi мен оның органдары қызметiнiң мәселелерi жөнiнде шешiмдер қабылдайды.

6) В сфере правового всеобуча:
осуществление правового всеобуча;
издательская деятельность, функции заказчика юридической литературы, литературы по проблемам правового всеобуча;
предоставление на договорной основе эталонных законодательных актов, юридических информационных и справочно-методических материалов, в том числе с использованием автоматизированной системы правовой информации;
издание юридических газет и журналов на казахском и русском языках;
межведомственная координация по организации правового всеобуча и правовой пропаганды, участие в разъяснении законодательства.
Министерство юстиции и его органы осуществляют иные, предусмотренные законодательством функции, в том числе:
организационное, методическое и материально-техническое обеспечение деятельности Квалификационной коллегии юстиции;
подготовку и переподготовку кадров системы юстиции и судов;
финансовое и материально-техническое обеспечение территориальных органов юстиции, организаций.
Сноска. Пункт 6 дополнен подпунктом 5 - постановлением Правительства РК от 3 октября 1997 г. N 1411 P971411_ .
IV. Права Министерства юстиции
Республики Казахстан
7. В соответствии с возложенными задачами Министерство юстиции Республики Казахстан и его органы в пределах своей компетенции и круга полномочий, выполняя свои функции, имеют право:
издавать нормативные правовые акты, подлежащие обязательному исполнению центральными и местными исполнительными органами и организациями;
осуществлять межведомственную координацию и контроль по вопросам, входящим в их компетенцию;
запрашивать и получать в установленном законодательством
порядке от государственных органов, организаций, их должностных лиц
информацию и материалы;
осуществлять управление переданным ему имуществом;
осуществлять лицензирование в установленном законодательством
порядке;
принимать решения по вопросам создания, реорганизации,
ликвидации и деятельности подведомственных организаций;
осуществлять издательскую деятельность.
8. Министерство юстиции Республики Казахстан, его органы и
учреждения могут иметь иные права в соответствии с установленным
законодательством порядком.
V. Организация деятельности Министерства юстиции
Республики Казахстан
9. Министерство юстиции Республики Казахстан возглавляет Министр юстиции, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по представлению Премьер-Министра Республики Казахстан.
10. Министр юстиции организует и руководит работой Министерства и несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач. С этой целью Министр юстиции:
определяет обязанности вице-министров, компетенцию департаментов, комитетов (агентств), других структурных подразделений, подведомственных организаций;
вносит представление в Правительство о назначении и освобождении от должности директора (ов) департамента (ов), агентства (в) (председателей комитетов), назначает и освобождает от должности работников центрального аппарата Министерства юстиции Республики Казахстан, а также директоров департаментов, руководителей территориальных органов юстиции и других структурных подразделений, подведомственных организаций Министерства юстиции Республики Казахстан;
представляет Министерство юстиции Республики Казахстан и его органы во взаимоотношениях с другими государственными органами и организациями;
утверждает положение о департаментах, не являющихся юридическими лицами, комитетах (агентствах), других структурных подразделениях Министерства;
принимает решения по вопросам деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан и его органов, отнесенным к его компетенции.

11. Әдiлет министрiнiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметiнен босататын үш орынбасары - әдiлет вице-министрлерi бар.
Әдiлет министрi болмаған жағдайда оның мiндеттерiн Әдiлет министрлiгiнiң құрылымдық бөлiмшелерiнiң, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiн үйлестiретiн оның вице-министрлерiнiң бiрi атқарады, Әдiлет министрi өзiне жүктелген өзге де мiндеттердi жүзеге асырады.
12. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде - құрамында Министр, вице-министрлер, департаменттер, комитеттер (агенттiктер), басқа құрылымдық бөлiмшелер мен ұйымдар басшылары бар Әдiлет министрлiгiнiң консультативтiк-кеңесушi органы - алқасы құрылады. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi алқасының құрамына өзге де адамдар енуi мүмкiн.
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгi алқасының сандық құрамын Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi. Алқаның дербес құрамы Әдiлет министрiнiң бұйрығымен бекiтiледi.
13. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң алқасы өз отырыстарында министрлiктiң, оның аумақтық органдарының және ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiнiң негiзгi мәселелерiн қарайды, олардың басшыларының есептерiн, сондай-ақ облыстық, аудандық (қалалық) соттардың хабарламасын тыңдайды.
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi мен оның алқасының арасында келiспеушiлiктер болған жағдайда Министр туындаған келiспеушiлiктер туралы Қазақстан Республикасының Үкiметiне баяндап, шешiм қабылдайды.
14. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң аппараты департаменттерден, агенттiктерден (комитеттерден) және министрлiктiң қызметiн қамтамасыз ететiн құрылымдардан тұрады.
Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң департаменттерi, агенттiктерi (комитеттерi) туралы Ереже мен олардың құрылымын департаменттер, агенттiктер (комитеттер) директорларының ұсынысы бойынша Әдiлет министрi бекiтедi. Заңды тұлғалар болып табылатын Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң департаменттерi туралы Ереженi Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiтедi.
15. Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң қызметiн
ұйымдастырудың өзге де мәселелерi, лауазымды адамдардың құқықтары
мен мiндеттерi, оның қызметiн қамтамасыз ететiн органдар мен
құрылымдардың құзыретi мен құқықтық шеңберi Әдiлет министрi
бекiтетiн Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнiң жұмыс
регламентiмен, департаменттер, агенттiктер (комитеттер), Министрлiк
қызметiн қамтамасыз ететiн құрылымдар туралы ережелермен белгiленедi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 1 сәуiрдегi
N 450 қаулысына
1-Қосымша
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi
орталық аппаратының
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Заңдар және нормативтiк құқықтық актiлердi тiркеу департаментi
Сот жүйесi жұмысын ұйымдастыру және тұрғындарға заң қызметiн
көрсету департаментi
Халықаралық құқықтық қамтамасыз ету және құқықтық ақпарат
департаментi
Жылжымайтын мүлiктi және заңды тұлғаларды тiркеу жөнiндегi
агенттiк
Қаржы басқармасы
Материалдық-техникалық қамтамасыз ету бөлiмi
Iшкi қауiпсiздiк бөлiмi
Кадр және ұйымдастыру-бақылау жұмысы департаментi
ЕСКЕРТУ. 1-қосымша өзгертiлдi және толықтырылды - ҚРҮ-нiң
1997.10.03. N 1411 қаулысымен.
P971411_
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 1 сәуiрдегi
N 450 қаулысына
2-Қосымша
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнiң
қарауындағы мекемелер мен ұйымдардың
ТIЗБЕСI
Қазақ сот сараптамасы ғылыми-зерттеу институты
Заң ғылыми-зерттеу институты
Республикалық құқықтық ақпарат орталығы
Ұлттық заң агенттiгi
"Жетi Жарғы" республикалық заң әдебиетi баспасы
"Заң газетi -"Юридическая газета" ашық акционерлiк қоғамы

11. Министр юстиции имеет трех заместителей - вице-министров юстиции, назначаемых на должность и освобождаемых от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра юстиции.
В отсутствие Министра юстиции его обязанности исполняет один из вице-министров, который координирует деятельность структурных подразделений Министерства юстиции, подведомственных организаций, осуществляет иные обязанности, возложенные на него Министром юстиции.
12. В Министерстве юстиции Республики Казахстан образуется консультативно-совещательный орган - коллегия Министерства юстиции в составе Министра, вице-министров, руководителей департаментов, комитетов (агентств), других структурных подразделений и организаций, находящихся в ведении Министерства юстиции Республики Казахстан. В состав коллегии Министерства юстиции Республики Казахстан могут входить иные лица.
Численный состав коллегии Министерства юстиции Республики Казахстан утверждается Правительством Республики Казахстан. Персональный состав коллегии утверждается приказом Министра юстиции.
13. Коллегия Министерства юстиции Республики Казахстан на своих заседаниях рассматривает основные вопросы деятельности Министерства, его территориальных органов и подведомственных организаций, заслушивает отчеты их руководителей, а также информации председателей областных районных (городских) судов. В случае разногласий между Министром юстиции и коллегией Министерства юстиции Республики Казахстан решение принимает Министр, докладывая о возникших разногласиях Правительству Республики Казахстан.
14. Аппарат Министерства юстиции Республики Казахстан состоит из департаментов, агентств (комитетов) и структур, обеспечивающих деятельность Министерства.
Положение о департаментах, агентствах (комитетах) Министерства юстиции Республики Казахстан и их структура утверждаются Министром юстиции по представлению директоров департаментов, агентств (комитетов). Положение о департаментах Министерства юстиции Республики Казахстан, являющихся юридическими лицами, утверждаются Правительством Республики Казахстан.
15. Иные вопросы организации деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан, права и обязанности должностных лиц, компетенция и круг правомочий органов и структур, обеспечивающих его деятельность, устанавливаются регламентом работы Министерства юстиции Республики Казахстан, положениями о департаментах, агентствах (комитетах), структурах, обеспечивающих деятельность Министерства, утверждаемыми Министром юстиции.
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 апреля 1997 г. N 450
Структура
центрального аппарата Министерства юстиции
Республики Казахстан
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК
от 3 октября 1997 г. N 1411
P971411_
.
Руководство
Департамент законодательства и регистрации нормативных
правовых актов
Департамент организации работы судебной системы и юридического
обслуживания населения
Департамент международного правового обеспечения и правовой
информации
Агентство по регистрации недвижимости и юридических лиц
Финансовое управление
Организационно-контрольное управление
Отдел материально-технического обеспечения
Отдел внутренней безопасности
Департамент кадровой и организационно-контрольной работы
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 1 апреля 1997 г. N 450
Перечень
учреждений и организаций, находящихся в ведении
Министерства юстиции Республики Казахстан
Казахский научно-исследовательский институт судебных экспертиз
Научно-исследовательский институт законодательства
Республиканский центр правовой информации
Национальное юридическое агентство
Республиканское издательство юридической литературы "Жетi Жаргы"
Открытое акционерное общество "Зан газетi - Юридическая газета"