Қазақстан Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкiн кезең-кезеңмен жекешелендiрудiң бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 3 шiлдедегi N 1051. Күшiн жойды - Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1998.07.06. N 644 қаулысымен. ~P980644
Отандық қаржы институттарын нығайту мақсатында және Қазақстан Республикасында банк жүйелерiн одан әрi реформалаудың 1996-1997 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкiн кезең-кезеңмен жекешелендiрудiң бағдарламасы бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. "Мемлекеттiк акциялар пакетiнiң бiр бөлiгi қор биржасында сатылатын, шаруашылық жүргiзушi объектiлер тiзбесiне енгiзiлген кәсiпорындардың мемлекеттiк акциялар пакетiнiң көлемiн айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 6 маусымдағы N 936 қаулысының 1-тармағы P970936_ Қазақстан Акционерлiк Халықтық
Жинақ Банкi бөлiгiнде бекiтiлген Қазақстан Акционерлiк Жинақ Банкiн
кезең-кезеңмен жекешелендiрудiң бағдарламасына сәйкес жүзеге
асырылсын.
3. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгi екi апталық
мерзiм iшiнде Қазақстан Акционерлiк халықтық Жинақ Банкiн қайта
тiркеудi жүргiзсiн.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 3 шiлдедегi
N 1051 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкiн
кезең-кезеңiмен жекешелендiрудiң 1997-2001 жылдарға арналған
БАҒДАРЛАМАСЫ
Қазақстан Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкiн кезең-кезеңiмен жекешелендiру бағдарламасы Қазақстан Республикасының банк жүйелерiн одан әрi реформалаудың 1996-1998 жылдарға арналған бағдарламасына сәйкес әзiрлендi.
I. Мақсаттар мен мiндеттер
1. Осы Бағдарлама Қазақстан Халықтық Жинақ Банкiн жекешелендiру процесiнiң негiзгi кезеңдерiн, акцияларды сату тетiгiнiң негiзгi принциптерiн, инвесторлар шеңберiн, Үкiметтiң банктiң қызметiн бақылауының нысандарын айқындайды.
2. 1997-2001 жылдардағы кезеңде акциялардың бақылау пакетiн мемлекетте сақтау маңызды әлеуметтiк мәнi бар, халықтың депозиттерi рыногындағы оның рөлiне орай елiмiздiң қаржы жүйесiнде ерекше орынға ие, мемлекеттiк бағалы қағаздар рыногында және жеке адамдарға қызмет көрсетуде шешушi роль атқаратын банктiң қызметiн бақылауды жүзеге асырудың қажеттiгiне байланысты болып отыр.
3. Тiкелей мемлекеттiк бақылауды азайту елiмiздiң қаржылық және банктiк жүйесiн нығайтуға, халыққа әлеуметтiк бюджеттiк төлемдердi жүзеге асырудың қажеттi тетiктерiн қалыптастыруға, мiндеттi медициналық сақтандыру мен дүниежүзiлiк стандарттарға сәйкес келетiн пластикалық кәртiшкелердi пайдалану арқылы есеп айырысулардың қазiргi заманғы төлем жүйесiнiң шеңберiнде төлемдер бойынша есеп айырысулардың тиiмдi жүйесiн құруға қарай жүргiзiлетiн болады.

О Программе поэтапной приватизации Акционерного Народного Сберегательного Банка Казахстана
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1997 г. N 1051. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 6 июля 1998 г. N 644 ~P980644
В целях укрепления отечественных финансовых институтов и в соответствии с Программой дальнейшего реформирования банковской системы Республики Казахстан на 1996 - 1997 годы Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Утвердить Программу поэтапной приватизации Акционерного Народного Сберегательного Банка Казахстана (прилагается).
2. Пункт 1 постановления Правительства Республики Казахстан от 6 июня 1997 г. N 936 P970936_ "Об определении величины государственных пакетов акций предприятий, вошедших в перечень хозяйствующих субъектов, часть государственного пакета акций которых будет реализована на фондовой бирже" в части Акционерного Народного Сберегательного Банка Казахстана осуществлять в соответствии с утвержденной Программой поэтапной приватизации Акционерного Народного Сберегательного Банка Казахстана.
3. Министерству юстиции Республики Казахстан в двухнедельный срок произвести перерегистрацию Акционерного Народного Сберегательного Банка Казахстана.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 3 июля 1997 г. N 1051
Программа
поэтапной приватизации Акционерного
Народного Сберегательного Банка Казахстана
на 1997-2001 годы
Программа поэтапной приватизации Акционерного Народного Сберегательного Банка Казахстана разработана в соответствии с Программой дальнейшего реформирования банковской системы Республики Казахстан на 1996-1998 годы.
I. Цели и задачи
1. Настоящая Программа определяет основные этапы процесса приватизации Народного Сберегательного Банка Казахстана, основные принципы механизма продажи акций, круг инвесторов, формы контроля Правительства за деятельностью банка.
2. Сохранение на период 1997-2001 годы контрольного пакета акций за государством связана с необходимостью осуществления контроля за деятельностью банка, имеющего важное социальное значение, занимающего особое положение в финансовой системе страны в силу его роли на рынке депозитов населения, играющего ключевую роль на рынке государственных ценных бумаг и в обслуживании физических лиц.
3. Уменьшение прямого государственного контроля будет происходить по мере укрепления финансовой и банковской системы страны, формирования необходимых механизмов осуществления социальных бюджетных выплат населению, создания эффективной системы расчетов по платежам в рамках обязательного медицинского страхования и современной платежной системы расчетов с использованием пластиковых карточек, соответствующей мировым стандартам.

4. Кезең-кезеңiмен жекешелендiрудiң мақсаты:
* банктiң кеңейтiлген ұдайы өндiрiсiн қамтамасыз ету мақсатында оны капиталдандыру;
*банктiң салымшылар алдындағы есептiлiгiнiң дәрежесiн арттыру мақсатында бiрiншi кезекте банктiң акционерлерi болып табылатын Қазақстан Республикасы азаматтарының тарапынан банктiң қызметiне ашық бақылау тетiгiн құру;
* банктiң серпiндi дамуын қамтамасыз ету және техникалық жетiлдiру бағдарламаларын жүзеге асыру үшiн банктiң меншiк капиталын кеңейту;
* банктi ашық үлгiдегi Акционерлiк Қоғам етiп қайта құру;
* еркiн айналыс және биржалық және биржадан тыс корпоративтiк бағалы қағаздар рыногында банк акцияларына баға белгiлеу тетiгiн құру.
II. Бiрiншi кезең: 1997-1998 жылдар
5. Жекешелендiрудiң бiрiншi кезеңiнiң негiзгi мiндеттерi:
- банктi бiр акционер - Үкiмет 100 процент қатысатын акционерлiк қоғамнан банктiң салымшылары болып табылатын акционерлерi бар жабық үлгiдегi акционерлiк қоғамға айналдыру;
- Қазақстан Халықтық Банкi акцияларының рыногын құру;
- банктi жабық үлгiдегi акционерлiк қоғамнан ашық үлгiдегi акционерлiк қоғам етiп қайта тiркеу;
- акциялардың бағамдық құнын жанама басқаруды жүзеге асыру;
- бағалы қағаздар рыногына қатысушылармен өзара iс-қимыл жасау және қаржы рыноктарының инфрақұрылымын жетiлдiруге жәрдемдесу болып табылады.
6. 1997-1997 жылдары Қазақстан халықтық Жинақ Банкiн жекешеленiру мiндеттерiн шешу 1997 жылы енгiзiлген банктiң негiзгi қаражатқа инвестициясының ең жоғарғы мөлшерiнiң коэффициентiн қоса есептегендегi барлық пруденциялдық нормативтердi одан әрi орындау мақсатымен банктiң капиталын үнемi арттырумен және банктiң Халықаралық стандарттарға көшу жөнiндегi бағдарламаларын орындаумен үйлестiрiлетiн болады.
7. "Қазақстан Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкi туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 15 мамырдағы N 834 қаулысына P970834_ сәйкес банктiң жарғылық қорын тiркеу 1,7 млрд. теңге мөлшерiнде жүргiзiледi. Банктiң 1996 жылғы 638 млн. теңге сомасындағы пайдасының үлкен бөлiгi капиталдануға бағытталады. Жарияланған қаржылық қордың сатылып алынбаған акцияларының қалдығы конкурстық негiзде Халықтық Жинақ Банкiнiң салымшыларына сатылатын болады.
8. Акцияларды сату банк капиталын бағалау ескерiлген баға бойынша жүзеге асырылады. Аталған эмиссияларға жазылу мен оларды орналастырудың нәтижелерi бойынша банк қолданылып жүрген заңдарға сәйкес, кейiннен акцияларды рынокта еркiн айналысқа шығару арқылы ашық үлгiдегi акционерлiк қоғам болып қайта құрылатын болады.
9. Жекешелендiрудiң бiрiншi кезеңiнде банк капиталының ұдайы өсуiнiң қажеттi шарттары банктiң 1997 жылғы қызметiнiң нәтижелерi бойынша пайданы капиталдандыру болып табылады. 1998 жылы қосымша эмиссияның негiзгi бөлiгi банк 1997 жылы алған пайданың есебiнен сатылып алынатын болады (пайданы капиталға айналдыру).
Жарияланған жарғылық қор акцияларының қалған бөлiгi нарықтық құны бойынша жеке тұлғаларға да, заңды тұлғаларға да сату жолымен ашық рынокта сатылатын болады. Бұл ретте бiр акционерге 3 проценттен артық болмайтын шектеу қолданылуы тиiс. Бағамдық кiрiс қолданылып жүрген салық заңдарын қолдану шартымен банктiң капиталына есептелетiн болады.

4. Цели поэтапной приватизации:
- капитализация банка с целью обеспечения его расширенного воспроизводства;
- создание механизмов публичного контроля за деятельностью банка, в первую очередь, со стороны граждан Республики Казахстан, являющихся акционерами банка, с целью повышения степени отчетности банка перед вкладчиками;
- расширение собственного капитала банка для обеспечения его динамичного развития и осуществления программ технической модернизации;
- преобразование банка в акционерное общество открытого типа;
- создание механизма свободного обращения и котировки акций банка на рынке корпоративных ценных бумаг как на биржевом, так и внебиржевом.
II. Первый этап: 1997-1998 годы
5. Основными задачами первого этапа приватизации являются:
- трансформация банка из акционерного общества со 100-процентным участием одного акционера - Правительства в акционерное общество закрытого типа с акционерами, являющимися вкладчиками банка;
- создание рынка акций Народного Банка Казахстана;
- перерегистрация банка из акционерного общества закрытого типа в акционерное общество открытого типа;
- осуществление косвенного управления курсовой стоимостью акций;
- взаимодействие с участниками рынка ценных бумаг и оказание содействия в совершенствовании инфраструктуры финансовых рынков.
6. Решение задач приватизации Народного Сберегательного Банка Казахстана в 1997-1998 годах будет сочетаться с постоянным увеличением капитала банка с целью дальнейшего выполнения всех пруденциальных нормативов, включая введенный в 1997 году коэффициент максимального размера инвестиций банка в основные средства, и выполнения Программы банка по переходу к международным стандартам.
7. Согласно постановлению Правительства Республики Казахстан от 15 мая 1997 года N 834 P970834_ "Об Акционерном Народном Сберегательном Банке Казахстана" производится регистрация уставного фонда банка в размере 1,7 млрд. тенге. Большая часть прибыли банка за 1996 год в сумме 638 млн. тенге направляется на капитализацию. Остаток невыкупленных акций объявленного уставного фонда будет продан на конкурсной основе вкладчикам Народного Банка Казахстана.
8. Продажа акций будет осуществляться по цене с учетом оценки капитала банка. По результатам подписки и размещения данной эмиссии банк в соответствии с действующим законодательством будет преобразован в акционерное общество открытого типа с последующим выпуском акций к свободному обращению на рынке.
9. Необходимым условием непрерывного роста капитала банка на первом этапе приватизации является капитализация прибыли по результатам деятельности банка в 1997 году. Основная часть дополнительной эмиссии в 1998 году будет выкуплена за счет прибыли, полученной банком в 1997 году (капитализация прибыли).
Оставшаяся часть акций объявленного уставного фонда будет реализовываться на открытом рынке путем продажи как физическим, так и юридическим лицам по рыночной стоимости. При этом должно действовать ограничение: не более 3 процентов акций одному акционеру. Курсовой доход будет зачисляться в капитал банка с условием применения действующего налогового законодательства.

10. Жекешелендiрудiң бiрiншi кезеңi аяқталғаннан кейiн акциялар
пакетiнiң ара-қатынасы: мемлекеттiк пакет - 72 процент, жеке
инвесторлар - 28 процент болады.
III. Екiншi кезең: 1999 жыл
11. Жекешелендiрудiң екiншi кезеңiнiң негiзгi мiндеттерi:
- банк акцияларына баға белгiлеу тетiгiн түпкiлiктi
қалыптастыру;
- биржалық және биржадан тыс рыноктарда акциялардың белсендi
саудасы үшiн қолайлы жағдай жасау;
- еркiн ақша қаражаттарының елiмiздiң қаржы рыноктарын дамытуға
құйылуын қамтамасыз ету.
12. 1998 қаржы жылындағы пайданы бөлу кезiндегi мақсаттық бағдарлар қаражаттың шамамен 80 процентiн банктi капиталдандыруға, ал 20 проценттейiн - дивидендтердi төлеуге бағыттаумен белгiленедi. Дивидендтiң мөлшерi банк қызметiнiң ауқымына сәйкес келетiн акциялар бағамын белгiлей қажеттiлiгiне сүйене отырып айқындалатын болады.
13. Акциялардың қосымша эмиссиясының негiзгi бөлiгi бiрiншi орналастыру кезiнде бiр адамға акциялардың 3 процентiн сатумен шектеу арқылы бағалы қағаздар рыногында еркiн таратуға жатады.
14. Екiншi кезең аяқталғанда акциялардың мемлекеттiк пакетiнiң үлесi 51 процентке дейiн қысқарады, ал акциялардың 49 процентi жеке инвесторларға тиесiлi болады.
IV. Үшiншi кезең: 2000-2001 жылдар
15. Жекешелендiрудiң үшiншi кезеңiнiң негiзгi мiндеттерi:
- орташа және iрi инвесторлардың арасында банктiң акцияларын кеңiнен орналастыру;
- жетекшi халықаралық қаржы институттарының арасынан стратегиялық инвесторларды таңдау;
- акциялардың мемлекеттiк пакетiнiң бiр бөлiгiн сату арқылы мемлекеттiң бюджетiне барынша мүмкiн болатын кiрiстер алу.
16. 1999-2000 жылдардың қорытындысы бойынша пайданы бөлу кезiндегi мақсаттық бағдарларды банктiң таза пайдасының 30 процентiн дивидендтердi төлеуге , ал 70 процентiн - Жарғылық қорды арттыруға бағыттау үшiн белгiлеу ұйғарылып отыр.
17. Акциялардың жекешелендiрудiң үшiншi кезеңiндегi ұйғарылып отырған ағымдағы бағамы ұдайы өсiп, бiрнеше номиналға жетедi, осылайша көзделiп отырған Үкiмет акцияларының бағамдық құнының артуы оларды сату кезiнде банктiң жоғары тиiмдiлiгiн қамтамасыз етедi, бюджетке айтарлықтай мол түсiм әкеледi.
18. Үкiмет акциялардың бақылау пакетiнiң иесi құқығын пайдалана отырып, iшкi және сыртқы қор рыноктарынде кейiннен оларды корпоративтiк инвесторларға сату арқылы акциялардың айтарлықтай қосымша эмиссиясы туралы шешiм қабылдай алады.
19. Үкiмет сонымен қатар акциялардың бiр бөлiгiн Қазақстан халықтық Банкiнiң әрiптестерi - жетекшi халықаралық қаржы институттары тұлғасындағы стратегиялық инвесторларға сату туралы шешiм қабылдай алады.
20. Жекешелендiрудiң үшiншi кезеңi аяқталғанда Қазақстан Халықтық Банкiнiң Жарғылық қорындағы акциялардың мемлекеттiк пакетiнiң үлесi 25 процентке дейiн жеткiзiлетiн болады.
Жекешелендiрудiң ұсынылып отырған Бағдарламасын орындау нәтижесiнде Қазақстан Акционерлiк Халықтық Жинақ Банкi 2001 жылы барлық негiзгi өлшемдер бойынша тиiстi халықаралық деңгейге шығатын болады.

10. После завершения первого этапа приватизации соотношение пакетов акций составит: 72 процента - государственный пакет, 28 процентов - частные инвесторы.
III. Второй этап: 1999 год
11. Основные задачи второго этапа приватизации:
- окончательное формирование механизма котировки акций банка;
- создание благоприятных условий для активной торговли акциями на биржевом и внебиржевом рынках;
- обеспечение перетоков свободных денежных средств в развитие финансовых рынков страны.
12. Целевые ориентиры при распределении прибыли за 1998 финансовый год устанавливаются с тем, чтобы примерно 80 процентов средств направить на капитализацию банка, а до 20 процентов - на выплату дивидендов. Размер дивиденда будет определен, исходя из
необходимости установления курса акций, соответствующего масштабам
деятельности банка.
13. Основная часть дополнительной эмиссии акций подлежат
свободному распространению на рынке ценных бумаг, с ограничением
продажи - 3 процента акций одному лицу при первоначальном размещении.
14. По завершении второго этапа доля государственного пакета
акций сократится до 51 процента, а 49 процентов акций будет
принадлежать частным инвесторам.
IV. Третий этап: 2000-2001 годы
15. Основные задачи третьего этапа приватизации:
- широкое размещение акций банка среди средних и крупных
инвесторов;
- выбор стратегических инвесторов из числа ведущих международных
финансовых институтов;
- получение максимально возможных доходов в бюджет государства путем реализации части государственного пакета акций.
16. Целевые ориентиры при распределении прибыли по итогам 1999-2000 годов предполагается установить с тем, чтобы около 30 процентов от чистой прибыли банка направить на выплату дивидендов, а около 70 процентов - на увеличение уставного фонда.
17. Предполагаемый текущий курс акций на третьем этапе приватизации будет постоянно расти и достигнет нескольких номиналов. Таким образом, предполагаемое повышение курсовой стоимости акций Правительства при продаже обеспечит высокую эффективность банка, принесет достаточно большие поступления в бюджет.
18. Пользуясь правом владельца контрольного пакета акций, Правительство может принять решение о значительной дополнительной эмиссии акций с последующей их реализацией корпоративным инвесторам на внутреннем и внешнем фондовых рынках.
19. Правительство может также принять решение о реализации части акций стратегическим инвесторам а лице ведущих международных финансовых институтов - партнеров Народного Банка Казахстана.
20. По завершении третьего этапа приватизации доля государственного пакета акций в уставном фонде Народного Банка Казахстана будет доведена до 25 процентов.
* * *
В результате исполнения предлагаемой Программы приватизации Акционерный Народный Сберегательный Банк Казахстана по всем основным параметрам будет в 2001 году выведен на соответствующий международный уровень.