Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң мәселелерi туралы <*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 12 қараша N 1553. Күші жойылды - ҚРҮ-нің 1999.04.16. N 418 қаулысымен
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыру және құрылымын оңтайландыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
1. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi туралы ереже (қоса берiлiп отыр) бекiтiлсiн.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымы аппарат қызметкерлерiнiң шектi санына сүйене отырып 311 адам болып, қосымшаға сәйкес бекiтiлсiн.
3. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгiне бiрiншi вице-министрi және үш вице министрi, сондай-ақ 15 адамнан тұратын алқа ұстауға рұқсат етiлсiн.
ЕСКЕРТУ. 3-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1998.02.02. N 66
қаулысымен. P980066_
4. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң аппараты
үшiн 6 қызметтiк жеңiл автомобиль лимитi белгiленсiн.
5. Мыналардың күшi жойылған деп танылсын:
"Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi туралы
ереженi бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 9
қыркүйектегi N 1094 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 1996
ж., N 36, 346-құжат);
"Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң құрылымы
туралы" Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 22 сәуiрдегi
N 623 қаулысы.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 қарашадағы
N 1553 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер
министрлiгi (Сыртқыiсминi) туралы
ЕРЕЖЕ
I. МИССИЯСЫ
1. Дүниежүзiлiк қауымдастықта мемлекеттiң бағытын нығайту, оның қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету және ұлттық мүддесiн қорғау, сондай-ақ Қазақстанның дамуы мен гүлденуi үшiн қолайлы сыртқы жағдайлар жасау.
II. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
2. Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi (бұдан әрi - Министрлiк) Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Министрлiк Қазақстан Республикасының сыртқы саяси қызметiн жүзеге асырады және Қазақстан Республикасының дипломатиялық қызмет органдарының бiрыңғай жүйесiне басшылық етедi.
3. Министрлiк өз қызметiн Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдары мен халықаралық шарттары, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiне, өзге де нормативтiк құқықтық актiлерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
4. Министрлiктi ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте орталық атқарушы органдарды ұстауға көзделген қаражаттың есебiнен жүзеге асырылады.

Вопросы Министерства иностранных дел Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. N 1553. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 16 апреля 1999 г. N 418 ~P990418.
В целях повышения эффективности деятельности и оптимизации структуры Министерства иностранных дел Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Положение о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан (прилагается).
2. Утвердить структуру аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан, исходя из предельной численности работников аппарата в количестве 311 единиц, согласно приложению.
3. Разрешить Министерству иностранных дел Республики Казахстан иметь четырех первого вице-Министра и трех вице-Министров, а также коллегию в количестве 15 человек.
Сноска. В пункт 3 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 февраля 1998 г. N 66 P980066_ .
4. Установить для аппарата Министерства иностранных дел Республики Казахстан лимит служебных легковых автомобилей в количестве 6 единиц.
5. Признать утратившими силу:
постановление Правительства Республики Казахстан от 9 сентября 1996 г. N 1094 P961094_ "Об утверждении Положения о Министерстве иностранных дел Республики Казахстан (САПП Республики Казахстан, 1996 г., N 36, ст. 346);
постановление Правительства Республики Казахстан от 22 апреля 1997 г. N 623 P970623_ "О структуре Министерства иностранных дел Республики Казахстан".
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 1997 г. N 1553
ПОЛОЖЕНИЕ
О Министерстве иностранных дел
Республики Казахстан
(МИД)
I. МИССИЯ
1. Укрепление позиций государства в мировом сообществе, обеспечение его безопасности и защита национальных интересов, а также создание благоприятных внешних условий для развития и процветания Казахстана.
II. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
2. Министерство иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан.
Министерство осуществляет внешнеполитическую деятельность Республики Казахстан и возглавляет единую систему органов дипломатической службы Республики Казахстан.
3. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами и международными договорами Республики Казахстан, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
4. Финансирование расходов на содержание Министерства осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание центральных исполнительных органов.

5. Министрлiктiң құрылымы мен штат санын Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейдi.
6. Министрлiк заңды тұлға болып табылады. Қазақстан
Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген, қазақ және орыс
тiлдерiнде өз атауы жазылған мөрi, банктерде, оның iшiнде шетел
валютасындағы шоттары бар.
7. Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер министрлiгiнiң қарауында
Дипломатиялық академия және Дипломатиялық өкiлдiктермен жұмыс
жөнiндегi департамент бар.
III. БАСЫМДЫҚТАР
8. Министрлiк өз қызметiнде мынадай бағыттарға басым маңыз
бередi:
Қазақстан Республикасының Президентiне Қазақстан Республикасының сыртқы саяси стратегиясы жөнiнде ұсыныстар әзiрлеу және Президенттiң халықаралық бастамаларын iске асыру;
Қазақстан Республикасының шетел мемлекеттерiмен және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынастарда қолайлы жағдайларды қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының шетел мемлекеттерiмен және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынастарында бiрыңғай сыртқы саяси бағытын жүргiзуде орталық атқарушы органдардың қызметiн үйлестiру;
Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттардың орындалуына жалпы бақылау мен бақылауды жүзеге асыру;
дипломатиялық және консулдық артықшылықтар мен иммунитеттердi сақтауға бақылауды жүзеге асыру.
IV. МИНИСТРЛIКТIҢ, МIНДЕТТЕРI, ФУНКЦИЯЛАРЫ
ЖӘНЕ ҚҰҚЫҚТАРЫ
9. Министрлiкке мынадай мiндеттер жүктеледi:
Қазақстан Республикасының Сыртқы саясатының тұжырымдамалары мен негiзгi бағыттарын әзiрлеу мен Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiне тиiстi ұсыныстар беру;
Қазақстан Республикасының сыртқы саяси бағытын жүзеге асыру және сыртқы экономикалық саясатын жүзеге асыруға жәрдемдесу;
Қазақстан Республикасының егемендiгiн, қауiпсiздiгiн, аумақтық тұтастығын және шекаралық берiктiгiн, оның басқа мемлекеттермен өзара қарым-қатынастарындағы саяси, сауда-экономикалық және өзге де мүдделерiн дипломатиялық құралдармен және әдiстермен қорғауды қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасының шетелдердегi азаматтарының, заңды тұлғаларының құқықтары мен мүдделерiн қорғау;
Дүниежүзiндегi саяси және экономикалық жағдайды, шетел мемлекеттерiнiң сыртқы және iшкi саясатын, халықаралық ұйымдардың қызметiн зерделеу;
мемлекеттiк органдарды сыртқы және iшкi саясатты жүзеге асыруға қажеттi ақпаратпен қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған басқа да мiндеттердi жүзеге асыру.
10. Қойылған мiндеттердi орындау мақсатында министрлiкке мынадай функциялар берiледi:
шетел мемлекеттерiмен және халықаралық ұйымдармен қарым-қатынас жасауда Қазақстан Республикасының өкiлдiгi;
Қазақстан Республикасының халықаралық бейбiтшiлiктi, дүниежүзiлiк және аймақтық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету жөнiндегi бастамасын дипломатиялық құралдармен және әдiстермен жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актiлерiне қатысады және әзiрлейдi;
Қазақстан Республикасының шетел мемлекеттерiмен және халықаралық ұйымдармен келiссөздер жүргiзудi және халықаралық шарттарға қол қоюды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының Бiрiккен Ұлттар Ұйымының, басқа халықаралық ұйымдардың, конференциялардың, кеңестердiң, форумдардың жұмысына қатысуын қамтамасыз ету, Қазақстан Республикасының халықаралық қауымдастықтың мүшесi ретiнде кең ауқымды және аймақтық проблемаларды шешудегi ролiн көтеруге жәрдемдесу;
Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны халықаралық қорғау және тиiмдi пайдалану, Әлемдiк мұхит ресурстарын игеру, ғарыш кеңiстiгiн зерделеу саласындағы мүдделерiн қамтамасыз ету, сондай-ақ Қазақстан Республикасы азаматтарының құқықтары мен бостандығын, оның қорғанысы мен ұлттық қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету, құқық тәртiбiн сақтау, Қазақстан Республикасының шет ел мемлекеттерiмен және халықаралық ұйымдармен сауда-экономикалық және қаржы байланыстарын дамыту мен кеңейту, ғылыми-техникалық, мәдени және өзге де алмасулары жөнiндегi шараларды әзiрлеуге қатысу;
жоғарғы және үкiмет деңгейiндегi мемлекетаралық алмасуларды хаттамалық қамтамасыз ету;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарын тiркеу, есебiн жүргiзу және сақтаудың бiрыңғай мемлекеттiк жүйесiнiң жұмыс iстеуiн қамтамасыз ету және Қазақстан Республикасы жасаған халықаралық депозитарий функциясын жүзеге асыру;
Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрлiгi орталық аппараты және шетелдердегi өкiлдiктерiн, ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды кадрлармен қамтамасыз етудi жүзеге асыру, дипломатиялық қызмет кадрларын даярлауды, қайта даярлауды және олардың бiлiктiлiгiн арттыруды ұйымдастыру;
Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған басқа да функцияларды жүзеге асыру.

5. Структура и штатная численность Министерства устанавливаются Правительством Республики Казахстан.
6. Министерство является юридическим лицом, имеет печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием на казахском и русском языках, счета в банках, в том числе в иностранной валюте.
7. В ведении Министерства иностранных дел Республики Казахстан находятся Дипломатическая академия и Департамент по работе с дипломатическими представительствами.
III. ПРИОРИТЕТЫ
8. Министерство придает приоритетное значение следующим направлениям в своей деятельности:
разработка для Президента Республики Казахстан предложений по внешнеполитической стратегии Республики Казахстан и реализация международных инициатив Президента;
обеспечение благоприятных условий в отношениях Республики Казахстан с иностранными государствами и международными организациями;
координация деятельности центральных исполнительных органов и проведении единого внешнеполитического курса Республики Казахстан в отношениях с иностранными государствами и международными организациями;
осуществление общего наблюдения и контроля за исполнением международных договоров, участником которых является Республика Казахстан;
осуществление контроля за соблюдением дипломатических и консульских привилегий и иммунитетов.
IV. ЗАДАЧИ, ФУНКЦИИ И ПРАВА МИНИСТЕРСТВА
9. На Министерство возлагаются следующие задачи:
разработка концепции и основных направлений внешней политики Республики Казахстан и представление соответствующих предложений Президенту и Правительству Республики Казахстан;
реализация внешнеполитического курса Республики Казахстан и содействие осуществлению внешнеэкономической политики;
обеспечение дипломатическими средствами и методами защиты суверенитета, безопасности, территориальной целостности и нерушимости границ Республики Казахстан, ее политических торгово-зкономических и иных интересов во взаимоотношениях с другими государствами и защита прав и интересов граждан юридических лиц Республики Казахстан за рубежом;
изучение политического и экономического положения в мире, внешней и внутренней политики иностранных государств, деятельности международных организаций;
обеспечение государственных органов информацией, необходимой для осуществления внешней и внутренней политики;
осуществление других задач, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
10. В целях выполнения поставленных задач Министерство наделяется следующими функциями:
представительство Республики Казахстан в сношениях с иностранными государствами и международными организациями;
реализация дипломатическими средствами и методами усилий Республики Казахстан по обеспечению международного мира, глобальной и региональной безопасности;
принимает участие и разрабатывает нормативные правовые акты Республики Казахстан;
организация проведения переговоров и подписания международных договоров Республики Казахстан с иностранными государствами и международными организациями;
обеспечение участия Республики Казахстан в деятельности Организации Объединенных Наций, других международных организаций, конференций, совещаний, форумов, содействие повышению роли Республики Казахстан как члена международного сообщества в решении глобальных и региональных проблем;
обеспечение интересов Республики Казахстан в области международной охраны и рационального использования окружающей среды, освоения ресурсов Мирового океана, изучения космического пространства, а также участие в разработке мероприятий по обеспечению прав и свобод граждан Республики Казахстан, ее обороны и национальной безопасности, охраны правопорядка, развитию и расширению торгово-экономических и финансовых связей, научно-технических, культурных и иных обменов Республики Казахстан с иностранными государствами и международными организациями;
протокольное обеспечение межгосударственных обменов на высшем и правительственном уровнях;
обеспечение функционирования единой государственной системы регистрации, учета и хранения международных договоров Республики Казахстан и осуществление функций депозитария международных договоров, заключенных Республикой Казахстан;
осуществление кадрового обеспечения центрального аппарата Министерства иностранных дел и представительств Республики Казахстан за рубежом, подведомственных организаций, организация подготовки, переподготовки и повышения квалификации кадров дипломатической службы;
осуществление других функций, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.

11. Министрлiк өзiне жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру және функцияларды орындау кезiнде:
белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының орталық және жергiлiктi атқарушы органдарынан, сондай-ақ меншiк нысандары мен ұйымдық бағыныстылығына қарамастан ұйымдардан Министрлiкке жүктелген мiндеттердi жүзеге асыру үшiн қажеттi құжаттарды, анықтамалық және өзге де материалдарды сұратуға және алуға, сондай-ақ белгiленген тәртiппен аталған органдар мен ұйымдарға беруге;
Қазақстан Республикасы халықаралық шарттары жобаларының Қазақстан Республикасының Конституциясына және халықаралық-құқық нормаларына сәйкестiгiне бақылауды жүзеге асыруға;
заңдармен белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң қарауына сыртқы саясат және дипломатиялық қызмет мәселелерi жөнiнде заңдық және өзге де нормативтiк құқықтық актiлер жобаларын әзiрлеу туралы ұсыныстар енгiзуге;
заңдармен белгiленген тәртiппен Қазақстан Республикасы елшiлiктерiнiң, бас консулдықтарының, консулдықтарының, сондай-ақ Қазақстан Республикасының халықаралық ұйымдар жанындағы (бұдан былай - шетелдердегi мекемелер) өкiлдiктерiнiң мекемелерi туралы ұсыныстар енгiзуге;
белгiленген тәртiппен және өз құзыретiнiң шегiнде орталық және жергiлiктi атқарушы органдар, сондай-ақ меншiк нысандары мен ұйымдық бағыныстылығына қарамастан ұйымдар атқаруға мiндеттi, олардың халықаралық байланыстарды жүзеге асыруы кезiндегi нормативтiк құқықтық актiлер қабылдауға;
Қазақстан Республикасының заңдармен белгiленген тәртiппен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарды құру, қайта ұйымдастыру және тарату, олардың басшыларын қызметке тағайындау және қызметтен босату мәселелерiн шешуге, Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгiмен және Ұттық қауiпсiздiк комитетiмен бiрлесiп қаржы-шаруашылық қызметтерге ревизиялар және тексерiстер жүргiзуге;
заңдарға және берiлген құқықтарға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында және шетелдiк Қазақстан Республикасының жер учаскелерiне, ғимараттарына және құрылыстарына, күрделi және өзге де жабдықтары мен мүлiктерiне иелiк етуге, пайдалануға және басқаруға;
Қазақстан Республикасының заңдарында қарастырылған басқа да функцияларды жүзеге асыруға құқығы бар.
V. МИНИСТРЛIКТIҢ ЖАУАПКЕРШIЛIГI
12. Министрлiктiң лауазымды адамдары Министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуын Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауаптылықта болады.
Министрлiкке жүктелген мiндеттердiң орындалуына және оның өз функцияларын жүзеге асыруға тұтастай алғанда Министр дербес жауап бередi.
Министрлiктiң департаменттерi мен басқармаларының, сондай-ақ оның шетелдердегi мекемелерi мен ведомстволық бағыныстағы ұйымдарының өздерiне жүктелген мiндеттерiн орындауына және өз функцияларын жүзеге асыруларына олардың басшылары дербес жауап бередi.

11. Министерство при осуществлении возложенных на него задач и выполнении функций имеет право:
запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от центральных и местных исполнительных органов Республики Казахстан, а также организаций, независимо от их форм собственности и организационной подчиненности, документы, справочные и иные материалы, необходимые для осуществления функций, возложенных на Министерство, а также передавать в установленном порядке информацию указанным органам и организациям;
осуществлять контроль за соответствием проектов международных договоров Республики Казахстан Конституции Республики Казахстан и международно-правовым нормам;
вносить в установленном законодательством порядке на рассмотрение Президента и Правительства Республики Казахстан предложения о разработке проектов законодательных и иных нормативных правовых актов по вопросам внешней политики и дипломатической службы;
представлять в установленном законодательством порядке предложения об учреждении посольств, генеральных консульств, консульств Республики Казахстан, а также представительств Республики Казахстан при международных организациях (далее - загранучреждения);
принимать в установленном порядке в пределах своей компетенции нормативные правовые акты, обязательные для исполнения центральными и местными исполнительными органами, а также организациями, независимо от их форм собственности и организационной подчиненности, при осуществлении ими международных контактов;
решать в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, вопросы создания, реорганизации и ликвидации подведомственных организаций, назначения на должность и освобождения от должности их руководителей, проводить ревизии и проверки финансово-хозяйственной деятельности совместно с Министерством финансов и Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан;
в соответствии с законодательством и делегированными правами владеть, пользоваться и управлять на территории Республики Казахстан и за рубежом земельными участками, зданиями и сооружениями, капитальным и иным оборудованием и имуществом Республики Казахстан;
осуществлять другие функции, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.
V. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ МИНИСТЕРСТВА
12. Должностные лица Министерства несут ответственность за выполнение возложенных на Министерство задач в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Персональную ответственность за выполнение Министерством возложенных на него задач и осуществление им своих функций в целом несет Министр.
Персональную ответственность за выполнение департаментами и управлениями Министерства, а также его загранучреждениями и подведомственными организациями возложенных на них задач и осуществление ими своих функций несут их руководители.

13. Министрлiктiң, сондай-ақ оның шетелдердегi мекемелерi мен ведомстволық бағынысты ұйымдарының қызметкерлерi өздерiне жүктелген мiндеттердi бұзған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңдарында белгiлеген тәртiппен жауаптылықта болады.
VI. МИНИСТРДIҢ ФУНКЦИЯЛАРЫ
14. Министрлiктi Қазақстан Республикасының Сыртқы iстер министрi (бұдан әрi - Министр) басқарады.
Министрдiң ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын бiрiншi вице-министрi және үш вице министрi болады.
Министр мынадай мiндеттердi орындайды:
Қазақстан Республикасын екiжақты және көпжақты келiссөздерде бiлдiредi және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына қол қояды.
Министрлiктi Қазақстан Республикасының мемлекеттiк органдарымен және шетел мемлекеттерiмен, сондай-ақ халықаралық ұйымдармен өзара қарым-қатынастарда бiлдiредi;
Министрлiктiң жұмысын ұйымдастырады және оның шетелдердегi мекемелерiнiң қызметiне басшылық етедi, Министрлiк департаменттерi туралы ережелердi, ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiн реттейтiн ережелердi (жарғыларды) бекiтедi, сондай-ақ Министрлiк жүйесi лауазымды адамдарының сыртқы саяси, ұйымдастыру, кадр, қаржы, өндiрiс-шаруашылық және өзге де мәселелердi шешудегi құзыретiн айқындайды;
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiмен келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Президентiне елшiлердiң және халықаралық (мемлекетаралық, үкiметаралық) ұйымдардағы тұрақты өкiлдердiң тағайындалулары, керi шақыртып алынулары, сондай-ақ қызметте болу мерзiмдерiн ұзарту және қысқарту туралы ұсыныстар енгiзедi;
болу мемлекетiнiң келiсiмi бойынша (тағайындау кезiнде) Қазақстан Республикасының штаттан тыс (құрметтi) консулдарын тағайындайды және мiндетiнен босатады;
Қазақстан Республикасының Премьер-Министрiне Дипломатиялық академия ректорын қызметке тағайындау және қызметтен босату туралы ұсыныс енгiзедi;
Дипломатиялық академия ректорының ұсынуы бойынша Дипломатиялық академия проректорларын, Министрлiктiң басқа да оқу орындарының басшыларын тағайындайды және мiндетiнен босатады;
Министрлiктiң орталық аппараты, шетелдердегi мекемелерi, Министрлiктiң Қазақстан Республикасының аумағындағы өкiлдiктерi, ведомстволық бағыныстағы ұйымдары қызметiнiң мәселелерi жөнiнде бұйрықтар мен нұсқаулықтар шығарады, тапсырмалар бередi;
вице-министрлер арасында мiндеттердi бөледi;
Министрлiктiң орталық аппаратының және оның Қазақстан Республикасы аумағындағы өкiлдiктерiнiң белгiленген еңбекақы қоры шегiнде штат кестесiн және қызметкерлерiнiң санын, тиiстi бюджеттiк қаржының шегiндегi оларды ұстауға тиiстi мерзiмде бекiтiлген шығыстар сметасын бекiтедi;
шетелдердегi мекемелердiң, белгiленген еңбекақы қоры шегiнде штаттық кестесiн және қызметкерлерiнiң санын; бекiтiлген бюджеттiк қаржының шегiнде шетелдегi мекемелерi ұстауға арналған шығыстар сметасын бекiтедi;
Кеңесшi-елшi мен шетелдердегi мекемелердегi Бас консулдан және Министрлiктерi Ерекше тапсырмалар жөнiндегi елшiден бастап, министрлiк орталық аппаратының және шетелдегi мекемелердiң басшы қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
заңдармен белгiленген тәртiппен дипломатиялық қызмет қызметкерлерiн және шетел мемлекеттерiнiң қайраткерлерiн Қазақстан Республикасының мемлекеттiк наградаларымен марапаттауға және Қазақстан Республикасының құрметтi атақтарын беруге ұсынады;
атташеден бастап, I сыныпты кеңесшiнi қоса алғанда дипломатиялық дәрежелер бередi, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентiне Төтенше және Өкiлеттi Елшi, I және II сыныпты Төтенше Өкiлеттi Елшi дипломатиялық дәрежелерiн беру туралы ұсыныстар енгiзедi;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес басқа да функцияларды жүзеге асырады.
ЕСКЕРТУ. 14-тармақ өзгертiлдi - ҚРҮ-нiң 1998.02.02. N 66
қаулысымен.
VII. МИНИСТРЛIК АЛҚАСЫ

13. Сотрудники Министерства, а также его загранучреждений и подведомственных организаций в случае нарушения возложенных на них обязанностей несут ответственность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
VI. ФУНКЦИИ МИНИСТРА
14. Министерство возглавляет Министр иностранных дел Республики Казахстан (далее - Министр).
Министр имеет первого вице-Министра и трех вице-Министров, назначаемых на должности и освобождаемых от должностей Правительством Республики Казахстан по представлению Министра.
Министр выполняет следующие функции:
представляет Республику Казахстан на двусторонних и многосторонних переговорах и подписывает международные договоры Республики Казахстан;
представляет Министерство во взаимоотношениях с государственными органами Республики Казахстан и иностранными государствами, а также с международными организациями;
организует работу Министерства и руководит деятельностью его загранучреждений, утверждает положения о департаментах Министерства, положения (уставы), регламентирующие деятельность подведомственных организаций, а также определяет компетенцию должностных лиц системы Министерства в решении внешнеполитических, организационных, кадровых, финансовых, производственно-хозяйственных и иных вопросов;
вносит по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан представления Президенту Республики Казахстан о назначении, отзыве, а также продлении и сокращении сроков пребывания на посту послов и постоянных представителей в международных (межгосударственных, межправительственных) организациях;
назначает и освобождает от обязанностей нештатных (почетных) консулов Республики Казахстан по согласованию с государством пребывания (при назначении);
вносит предложение Премьер-Министру Республики Казахстан о назначении на должность и освобождении от должности ректора Дипломатической академии;
назначает и освобождает от обязанностей проректоров Дипломатической академии - по представлению ректора Дипломатической академии, а также руководителей других учебных заведений Министерства;
издает приказы и инструкции, дает поручения по вопросам деятельности центрального аппарата Министерства, загранучреждений, представительств Министерства на территории Республики Казахстан, подведомственных организаций;
распределяет обязанности между вице-Министрами;
утверждает штатное расписание центрального аппарата Министерства и его представительств на территории Республики Казахстан в пределах установленного фонда оплаты труда и численности их работников, а также смету расходов на их содержание в пределах утвержденных на соответствующий период бюджетных ассигнований;
утверждает штатное расписание загранучреждений в пределах установленного фонда оплаты труда и численности работников, а также смету расходов на содержание загранучреждений в пределах утвержденных бюджетных ассигнований;
назначает на должности и освобождает от должностей руководящих работников центрального аппарата Министерства и загранучреждений, начиная с Советника-посланника и Генерального консула в загранучреждениях и Посла по особым поручениям в Министерстве;
представляет в установленном законодательством порядке сотрудников дипломатической службы и деятелей иностранных государств к награждению государственными наградами Республики Казахстан и присвоению почетных званий Республики Казахстан;
присваивает дипломатические ранги от атташе до советника I класса включительно, а также вносит Президенту Республики Казахстан представления о присвоении дипломатических рангов Чрезвычайного и Полномочного Посла, Чрезвычайного Полномочного Посланника I и II классов;
осуществляет другие функции в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. В пункт 14 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 февраля 1998 г. N 66 P980066_ .
VII. КОЛЛЕГИЯ МИНИСТЕРСТВА

15. Министрлiкте құрамына Министр (алқа төрағасы),
вице-министрлер және бөлiмшелердiң басшылары кiретiн алқа құрылады.
Алқа құрамына өзге де тұлғалар кiре алады.
Алқаның сандық құрамын Үкiмет бекiтедi.
Алқаның жеке құрамын Министр бекiтедi.
Алқа Министрлiк қызметiнiң мейлiнше маңызды мәселелерiн қарайды
және тиiстi шешiмдер қабылдайды.
Алқа мәжiлiстерiнде кеңесшiден жоғары дипломатиялық лауазымдар
бекiтiледi.
Министрлiк алқасы Төтенше және Өкiлеттi Елшi және I және II
сыныпты Төтенше және Өкiлеттi Елшi дипломатиялық дәрежелерi бар
тұлғалардың орнынан түсуi жөнiндегi мәселелердi қарайды және тиiстi
шешiмдер қабылдайды.
Алқа шешiмдерi оның мүшелерiнiң көпшiлiк дауысымен қаулы
нысанында қабылданады және Министрдiң бұйрығымен iске асырылады.
ЕСКЕРТУ. 15-тармақтан сөздер алынып тасталды - ҚРҮ-нiң 1998.02.02.
N 66 қаулысымен.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 12 қарашадағы
N 1553 қаулысына
Қосымша
Қазақстан Республикасы Сыртқы iстер
министрлiгi орталық аппаратының құрылымы
Басшылық
Әкiмшiлiк және бақылау департаментi
Консулдық қызмет департаментi
Сыртқы iстер министрлiгi орталық аппаратының және оның
шетелдердегi мекемелерiнiң қызметiн қамтамасыз ету жөнiндегi
департамент
Бiрiншi департамент (БҰҰ және халықаралық экономикалық
ынтымақтастық басқармасы, Халықаралық қауiпсiздiк басқармасы)
Екiншi департамент (ТМД елдерiнiң басқармасы, ТМД-дағы көпжақты
ынтымақтастық басқармасы)
Үшiншi Департамент (Европа және Америка басқармасы, Мемлекеттiк
хаттама басқармасы)
Төртiншi Департамент (Азия, Таяу Шығыс және Африка басқармасы,
Келiсiм-құқықтық басқармасы)

15. В Министерстве образуется коллегия в составе Министра (председатель коллегии), вице-Министров и руководителей подразделений. В состав коллегии могут входить и иные лица.
Численный состав коллегии утверждается Правительством.
Персональный состав коллегии утверждается Министром.
Коллегия рассматривает наиболее важные вопросы деятельности Министерства и принимает соответствующие решения.
На заседании коллегии утверждаются дипломатические должности выше советника.
Коллегией Министерства рассматривается вопрос об отставке лиц, имеющих дипломатические ранги Чрезвычайного и Полномочного Посла и Чрезвычайного и Полномочного Посланника I и II классов, и принимаются соответствующие решения.
Решения коллегии принимаются большинством голосов ее членов в форме постановлений и реализуются приказами Министра.
Сноска. В пункт 15 внесены изменения - постановлением Правительства РК от 2 февраля 1998 г. N 66 P980066_ .
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 12 ноября 1997 г. N 1553
Структура центрального аппарата
Министерства иностранных дел
Республики Казахстан
Руководство Департамент администрации и контроля Департамент консульской службы Департамент по обеспечению деятельности центрального аппарата Министерства иностранных дел и его загранучреждений Первый Департамент (Управление ООН и международного экономического сотрудничества, Управление международной безопасности) Второй Департамент (Управление стран СНГ, Управление многостороннего сотрудничества в СНГ) Третий Департамент (Управление Европы и Америки, Управление Государственного протокола) Четвертый Департамент (Управление Азии Ближнего Востока и Африки, Договорно-правовое управление)