Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Қоршаған ортаны қорғау комитетi туралы ереженi бекiту туралы<*>
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң қаулысы 1997 жылғы 18 желтоқсан N 1784. Атауы және мәтiнiнде сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң 1998.07.22. N 680 қаулысымен. ~P980680 Күшi жойылды - ҚРҮ-нiң 1999.03.31. N 347 қаулысымен. ~P990347
"Қазақстан Республикасында мемлекеттiк басқарудың пәрмендiлiгiн одан әрi арттыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 U973655_ Жарлығына және "Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1997 жылғы 10 қазандағы N 3655 Жарлығын жүзеге асыру мәселелерi" туралы Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1997 жылғы 12 қарашадағы N 1551 P971551_ қаулысына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi қаулы етедi:
Қоса берiлiп отырған:
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар
министрлiгiнiң Қоршаған ортаны қорғау комитетi туралы ереже;
<*>
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар
министрлiгi Қоршаған ортаны қорғау комитетiнiң құрылымы;
<*>
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар
министрлiгi Қоршаған ортаны қорғау комитетiнiң қарауындағы мекемелер
мен ұйымдардың тiзбесi бекiтiлсiн.
<*>
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрi
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1784 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи
ресурстар министрлiгiнiң Қоршаған ортаны қорғау
комитетi (Экология және табиғи ресурсминiнiң
Қоршаған ортаны қорғау комитетi) туралы
<*>
ЕСКЕРТУ. Атауы және мәтiнiнде сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң
1998.07.22. N 680 қаулысымен.
P980680_
ЕРЕЖЕ
МИССИЯСЫ
Экологиялық қолайлы тiршiлiк ету ортасын құру.
I. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлiгiнiң Қоршаған ортаны қорғау комитетi /бұдан әрi - Комитет/ қоршаған ортаны қорғау, зерделеу, оның мониторингi саласындағы мемлекеттiк басқару органы болып табылады. Комитет арнайы атқару және бақылау-қадағалау функцияларын, сондай-ақ салааралық үйлестiру мен мемлекеттiк басқарудың iшкi саласына басшылықта дербес жүзеге асырады. <*>
2. Комитет өз қызметiнде Қазақстан Республикасының Конституциясын, заңдарды, Қазақстан Республикасының Президентi мен Үкiметiнiң актiлерiн, өзге де нормативтiк құқықтық актiлердi, сондай-ақ осы Ереженi басшылыққа алады.
3. Комитеттi ұстауға арналған шығыстарды қаржыландыру республикалық бюджетте Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар министрлiгiн ұстауға көзделген қаражат есебiнен жүзеге асырылады.

Об утверждении Положения о Комитете охраны окружающей среды Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан<*> Сноска. В названии и в тексте постановления и приложений заменены слова - постановлением Правительства РК от 22 июля 1998 г. N 680 ~P980680.
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. № 1784. Утратило силу - постановлением Правительства РК от 31 марта 1999 г. N 347 ~P990347.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655 "О мерах по дальнейшему повышению эффективности государственного управления в Республике Казахстан" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 ноября 1997 г. № 1551 "Вопросы реализации Указа Президента Республики Казахстан от 10 октября 1997 г. № 3655" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Утвердить прилагаемые:
Положение о Комитете охраны окружающей среды Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
структуру Комитета охраны окружающей среды Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
перечень организаций и учреждений, находящихся в ведении Комитета охраны окружающей среды Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Утверждено
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. № 1784
ПОЛОЖЕНИЕ
о Комитете охраны окружающей среды
Министерства экологии и природных
ресурсов Республики Казахстан
(Комитет охраны окружающей среды Минэкологии и
природных ресурсов)
МИССИЯ
Создание экологически благоприятной среды обитания.
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1. Комитет охраны окружающей среды Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан (далее - Комитет) является государственным органом управления в сфере охраны, изучения, мониторинга окружающей среды. Комитет автономно осуществляет специальные исполнительные и контрольно- надзорные функции, а также межотраслевую координацию и руководство подотраслью государственного управления.
2. Комитет в своей деятельности руководствуется Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Финансирование расходов на содержание Комитета осуществляется за счет ассигнований, предусмотренных в республиканском бюджете на содержание Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.

4. Комитет заңды тұлға болып табылады, банктерде шоттары, фирмалық бланкiсi, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк елтаңбасы бейнеленген және өз атауы мемлекеттiк тiлде жазылған мөрi болады.
II. Мiндеттерi
5. Комитеттiң өз қызметiнiң саласындағы негiзгi мiндеттерi
мыналар болып табылады:
қоршаған ортаны тұрақты жақсартуды және табиғат ресурстарын
теңгерiмдi пайдалануды қамтамасыз ету;
қоршаған орта мен табиғи ресурстарды қорғаудың мемлекеттiк
басқару жүйесiн оңтайландыру;
барлық табиғат пайдаланушылардың, қоғамдық қорлардың, оның
iшiнде халықаралықтарының табиғат қорғау бағдарламаларын бара-бар
қаржыландыру жүйесiн құру;
қоршаған ортаның жай-күйi мен мониторингiн бақылауды қамтамасыз
ету;
экология және табиғи ресурстар саласында оқу-ағарту жүйесiн
өрiстету.
III. Функциялары
6. Комитет өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес:
республикалық табиғат қорғау қорының қаражатын пайдалану
жөнiндегi жұмыстардың тапсырысшысы болады;
мемлекеттiк және аумақтық экологиялық бағдарламалар мен жоспарлардың әзiрлемесiн ұйымдастырады және олардың орындалу барысын бақылайды;
барлық шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қоршаған ортаны қорғау жөнiндегi талаптарды сақтауына бақылау жүргiзедi;
қоршаған ортаны қорғау саласында мемлекеттiк экологиялық сараптама жүргiзедi;
экология және табиғи ресурстарды ұтымды пайдалану саласында оқу-ағарту жөнiндегi ақпараттық-талдамалық жұмысты ұйымдастырады.
IV. Құқықтары
7. Комитеттiң:
өз құзыретiнiң шегiнде барлық органдардың, ұйымдардың, лауазымды тұлғалар мен азаматтардың атқаруы үшiн мiндеттi шешiмдер қабылдауға;
атқарушы органдардан, сондай-ақ меншiк нысанына қарамастан заңды және жеке тұлғалардан қоршаған орта, табиғи ресурстарды ұдайы өндiру мен пайдалану мәселелерi бойынша қажеттi ақпаратты сұратуға және алуға;
экологиялық сараптама жасауға сарапшыларды тартуға;
өз құзыретiнiң шегiнде табиғат қорғау талаптарын бұзушыларды жауапкершiлiкке тарту жөнiнде шаралар қолдануға, әкiмшiлiк құқық бұзушылық туралы iстердi қарауға, табиғат қорғау заңдарында белгiленген талаптарды орындамайтын шаруашылық және өзге де қызметтi, объектiлердi пайдалануға берудi шектеуге, тоқтата тұруға және тоқтатуға;
қоршаған ортаны тастаулармен, ағындылармен ластауға, қалдықтарды орналастыруға, сондай-ақ экологиялық аудиторлық қызметке рұқсаттар беруге және олардың күшiн жоюға;
мемлекеттiк меншiктегi мүлiктi белгiленген тәртiппен өзiне берiлген өкiлеттiктерге сәйкес иеленудi, пайдалану мен басқаруды жүзеге асыруға;
Қазақстан Республикасының және басқа елдердiң ұйымдарымен өз
құзыретiнiң шегiнде келiссөздер жүргiзуге және келiсiмдер жасауға;
ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың қызметiне жалпы басшылықты
жүзеге асыруға;
табиғат қорғау заңдарында көзделген өзге де өкiлеттiктердi
белгiленген тәртiппен жүзеге асыруға құқығы бар.
V. Мiндеттерi

4. Комитет является юридическим лицом, имеет счета в банке, фирменный
бланк, печать с изображением Государственного герба Республики Казахстан и
своим наименованием на государственном языке.
II. ЗАДАЧИ
5. Основными задачами Комитета в сфере его деятельности являются:
обеспечение стабильного улучшения окружающей среды и сбалансированное
использование природных ресурсов;
оптимизация системы государственного управления охраной окружающей
среды и природными ресурсами;
создание системы адекватного финансирования природоохранных программ
всеми природопользователями, общественными фондами, в том числе
международными;
обеспечение контроля за состоянием и мониторинг окружающей среды;
развитие системы просвещения в области экологии и природных ресурсов.
III. ФУНКЦИИ
6. Комитет в соответствии с возложенными на него задачами:
выступает заказчиком работ по использованию средств Республиканского
фонда охраны природы;
организовывает разработку и контролирует ход выполнения
государственных и территориальных экологических программ и планов;
проводит контроль за соблюдением требований по охране окружающей среды
всеми хозяйствующими субъектами;
проводит государственную экологическую экспертизу в сфере охраны
окружающей среды;
осуществляет мониторинг состояния окружающей среды;
организовывает информационно-аналитическую работу по просвещению в
области экологии и рационального использования природных ресурсов.
IV. ПРАВА
7. Комитет имеет право:
принимать решения в пределах его компетенции, обязательные для исполнения всеми органами, организациями, должностными лицами и гражданами;
запрашивать и получать от исполнительных органов, а также юридических и физических лиц, независимо от форм собственности, необходимую информацию по вопросам окружающей среды, воспроизводства и использования природных ресурсов;
привлекать экспертов для экологической экспертизы;
принимать в пределах своей компетенции меры по привлечению нарушителей природоохранных требований к ответственности, рассматривать дела об административных правонарушениях, ограничивать, приостанавливать и прекращать хозяйственную и иную деятельность, ввод в эксплуатацию объектов, не выполняющих установленные природоохранным законодательством требования;
выдавать и аннулировать разрешения на загрязнение окружающей среды выбросами, сбросами, размещением отходов, а также на экологическую аудиторскую деятельность;
осуществлять владение, пользование и управление имуществом, находящимся в государственной собственности, в соответствии с полномочиями, делегированными ему в установленном порядке;
вести переговоры и заключать соглашения с организациями Республики
Казахстан и других стран в пределах своей компетенции;
осуществлять общее руководство деятельностью подведомственных
организаций;
в установленном порядке осуществлять иные полномочия, предусмотренные
природоохранным законодательством.
V. ОБЯЗАННОСТИ

8. Елдегi экологиялық жағдайда нашарлататын кез келген қызмет
пен iс-әрекетке жол бермеу.
9. Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы
заңдарын бұзушыларға тиiстi ықпал ету шараларын қолдану.
10. Қазақстан Республикасының табиғат қорғау заңдарының
сақталуын қамтамасыз ету.
11. Қоршаған ортаның жай-күйiн объективтi бағалауды және
Министрлiк басшылығын хабарландыруды қамтамасыз ету.
12. Экологиялық жағдайда сақтау мен жақсарту және табиғат
ресурстарын ұтымды пайдалану саясатын болжау.
13. Елдiң экологиясын сауықтыруға халықаралық экологиялық
ұйымдардың қаражатын тарту.
14. Экология және табиғат ресурстарын ұтымды пайдалану саласында
халыққа тиiмдi насихат және оқу-ағартуды жүзеге асыру.
VI. Жауапкершiлiгi
15. Қазақстан Республикасы бойынша қоршаған ортаның жай-күйi
туралы ақпараттың, гидрометеорологиялық деректердiң ақиқаттығы үшiн.
16. Республикалық табиғат қорғау қоры қаражатының ұтымды
пайдаланылуы үшiн.
17. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы объективтi сараптама үшiн.
VII. Қызметiнiң ұйымдастырылуы
18. Комитеттi Экология және табиғи ресурстар министрiнiң ұсынуы
бойынша Қазақстан Республикасының Үкiметi қызметке тағайындайтын және
қызметтен босататын Төраға басқарады.
19. Комитет ведомстволық бағыныстағы органдарға, мекемелер мен
ұйымдарға басшылықты жүзеге асырады.
20. Комитеттiң штат кестесiн, сондай-ақ лауазымдарды иелену
тәртiбiн Министр бекiтедi.
21. Комитет төрағасы Комитетке жүктелген мiндеттердiң орындалуы мен өзiнiң функцияларының жүзеге асырылуы үшiн дербес жауапкершiлiкте болады.
22. Төраға Комитеттiң қызметiн өзiне жүктелген мiндеттерге сәйкес ұйымдастырады:
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi басшыларының мiндеттерi мен жауапкершiлiк дәрежесiн белгiлейдi;
барлық мемлекеттiк органдарда Комитеттiң мүддесiн бiлдiредi,
шарттар жасайды, банктерде есеп айырысу шоттарын және басқа да шоттар
ашады;
Комитеттiң құрылымдық бөлiмшелерi мен оның аумақтық органдары
туралы ережелердi бекiтедi;
өз құзыретiнiң шегiнде бұйрықтар шығарады;
бекiтiлген сметаның шегiнде үстемақыларды, қосымша ақыларды,
сыйақылар мен ынталандыру сипатындағы басқа да төлемдердi дербес
белгiлейдi;
Комитет қызметкерлерiн қызметке тағайындайды және қызметтен
босатады;
өзiнiң құзыретiне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша
шешiмдер қабылдайды.
23. Комитеттi қайта ұйымдастыру мен тарату заңда белгiленген
тәртiппен жүргiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1784 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Экология және табиғи
ресурстар министрлiгi Қоршаған ортаны қорғау
комитетiнiң
<*>
ҚҰРЫЛЫМЫ
Басшылық
Экологиялық мониторинг басқармасы
Мемлекеттiк Экологиялық сараптау басқармасы
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттiк бақылау
басқармасы
<*>
ЕСКЕРТУ. Атауы және мәтiнiнде сөздер алмастырылды - ҚРҮ-нiң
1998.07.22. N 680 қаулысымен.
P980680_
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнiң
1997 жылғы 18 желтоқсандағы
N 1784 қаулысымен
бекiтiлген
Қазақстан Республикасының Қоршаған ортаны қорғау және
табиғи ресурстар министрлiгi Қоршаған ортаны қорғау
комитетiнiң қарауындағы мекемелер мен ұйымдардың
<*>
ТIЗБЕСI
Облыстық қоршаған ортаны қорғау басқармалары
Қалалық қоршаған ортаны қорғау басқармалары
Орталық зертхана
ЕСКЕРТУ. Тiзбе өзгердi - ҚРҮ-нiң 1998.07.22. N 680 қаулысымен.
P980680_

8. Не допускать любой деятельности и действий, ухудшающих
экологическую ситуацию в стране.
9. Принимать адекватные меры воздействия на нарушителей законов
Республики Казахстан в области охраны окружающей среды.
10. Обеспечивать соблюдение природоохранного законодательства
Республики Казахстан.
11. Обеспечивать объективную оценку состояния окружающей среды и
информирование руководства Министерства по данным вопросам.
12. Прогнозировать политику сохранения и улучшения экологической
обстановки и рационального использования природных ресурсов.
13. Привлекать средства международных экологических организаций на
экологическое оздоровление страны.
14. Осуществлять эффективную пропаганду и просвещение населения в
области экологии и рационального использования природных ресурсов.
VI. ОТВЕТСТВЕННОСТЬ
15. За достоверность информации о состоянии окружающей среды,
гидрометеорологических данных по Республике Казахстан.
16. За рациональное использование средств республиканского фонда
охраны природы.
17. За объективную экспертизу в сфере охраны окружающей среды.
VII. ОРГАНИЗАЦИЯ ДЕЯТЕЛЬНОСТИ
18. Комитет возглавляет Председатель, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Правительством Республики Казахстан по представлению Министра экологии и природных ресурсов.
19. Комитет осуществляет руководство подведомственными территориальными органами, учреждениями и организациями.
20. Штатное расписание Комитета, а также порядок замещения должностей утверждаются Министром.
21. Председатель Комитета несет персональную ответственность за выполнение возложенных на Комитет задач и осуществление им своих функций.
22. Председатель организует деятельность Комитета в соответствии с возложенными на него задачами:
определяет обязанности и степень ответственности руководителей структурных подразделений Комитета;
представляет интересы Комитета во всех государственных органах, заключает договоры, открывает в банках расчетные и другие счета;
утверждает положения о структурных подразделениях Комитета и его территориальных органах;
в пределах своей компетенции издает приказы;
самостоятельно устанавливает размеры надбавок, доплат, премий и других выплат стимулирующего характера в пределах утвержденной сметы;
назначает на должность и освобождает от должности работников Комитета;
принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
23. Реорганизация и ликвидация Комитета производится в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Утверждена
постановлением Правительства Республики Казахстан от 18 декабря 1997 г. № 1784
Структура
Комитета охраны окружающей среды
Министерства экологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
<*>
Сноска. В структуру внесены изменения - постановлением Правительства
РК от 22 июля 1998 г. N 680
P980680_
.
Руководство
Управление экологического мониторинга
Управление государственной экологической экспертизы
Управление государственного контроля в области охраны
окружающей среды
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 18 декабря 1997 г. № 1784
ПЕРЕЧЕНЬ
организаций и учреждений, находящихся в ведении
Комитета охраны окружающей среды Министерства экологии и
природных ресурсов Республики Казахстан
Областные управления охраны окружающей среды
Городские управления охраны окружающей среды
Центральная лаборатория