Қазақстан Республикасы Үкіметінің мәлімдемесі туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 20 ақпан N 135
"Қазақстан Республикасының Үкіметі туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің Конституциялық заң күші бар Жарлығының 7-бабының 1-тармағына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. Қазақстан Республикасының Үкіметі бұрынғы құрамының Бағдарламасы
қолдалсын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі жаңа
құрамының "Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясын іске асыру
жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 1998 жылғы
28 қаңтардағы N 3834
U983834_
Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1998-2000 жылдарға арналған іс-қимыл Бағдарламасын басшылыққа
алу ниеті туралы мәлімдемесі Қазақстан Республикасының Парламентіне
жолдансын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді және жариялауға
жатады.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы Үкiметiнің
Мәлімдемесі
Қазақстан Республикасының Конституциясына (67-бап, 2-тармақ), "Қазақстан Республикасының Үкiметi туралы" Қазақстан Республикасының Конституциялық заңына (7-бап, 1-тармақ) сәйкес Қазақстан Республикасының Үкiметi 1997 жылғы 28 қарашада ел Парламентi мақұлдаған және "Қазақстанның 2030 жылға дейiнгi даму стратегиясын iске асыру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1998 жылғы 28 қаңтардағы Жарлығымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Үкiметiнң 1998-2000 жылдарға арналған Iс-қимыл бағдарламасын өзiнiң қолдайтындығы және оны өз қызметiнде басшылыққа алу ниетi туралы мәлiмдейдi.
Үкiметтiң 1999 жылға арналған "Стратегия - 2030-ды" орындау жөнiндегi мiндеттерi экономиканың нақты секторларындағы белсендi iс-қимылдардағы, инвестицияларды тартудың үстем саясатын жүзеге тартудағы, халықтың әлеуметтiк жағдайының күрт нашарлауына жол бермеудегi макроэкономикалық тұрақтылықты ұстауға бағытталады.
Қазақстан Республикасының Үкiметi бұл мiндеттердiң объективтi экономикалық нақты жағдайға, атап айтқанда, әлемдiк қаржы дағдарысының тереңдеуiне және әлемдiк шаруашылық байланыстарына интеграцияланған Қазақстанның оның тұрақтылықты бұзу ықпалын сезiне алмай тұрмайтындығына орай қойылып отырғандығын ұғынады.
Өткен 1998 жыл Қазақстан үшiн егемен, дамушы мемлекет, халықаралық қарым-қатынастардың толыққанды субъектiсi ретiнде қалыптасуы мен дамуы жолында бетбұрыс кезеңi болды. Бiрыңғай мемлекеттiк билiктiң барлық бұтақтарының, халықтың белсендi және өкiлдi бөлiгiнiң қолдауында қоғамдық институттардың бiрлескен күшiмен қоғамдық және әлеуметтiк-экономикалық тұрақтылық сақталды. Тәуелсiз демократиялық мемлекет құруда, Қазақстанның халықаралық танылуы мен беделiн нығайтуда айтарлықтай iлгерiлеушiлiкке қол жеткiзiлдi.
Бұл жұмысқа Үкiмет ел Президентi жария еткен Қазақстанның стратегиялық мақсаттарына сәйкес мемлекеттiң экономикалық жүйесiн тұрақтандыру мен нығайту процестерiн мақсатты түрде жүзеге асыра отырып өз үлесiн қосты. Тiптi қатал бағалаудың өзi Қазақстанның еншарлық ұштасқан бұрынғы проблемалар жүктерiнiң болуына, көптеген елдердiң экономикасына күйретушi ықпалын тигізген кең ауқымды дағдарыстың қысымына қарамастан жүйелi экономикалық реформалауда айтарлықтай iлгерлеуi фактiсiн мойындамай тұра алмайды.
Сонымен бiр уақытта Үкiмет басталған жылдың қиыншылықтарын да анық көрiп отыр, бұрынғы Үкiметтер қолға алуға жүрексiнген қатаң шараларды қабылдауға да саналы түрде барып отыр және қабылданып отырған шешiмдер үшiн жауапкершіліктi толығымен өз мойнына алады.
Yкiмет:
- орталық және жергiлiктi басқару органдарының функцияларын айқын шектеу және оған сәйкес республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң арасындағы шығыстарды бөлуге;
- тиiстi салықтар мен республикалық және жергiлiктi бюджеттердiң арасында жалпы мемлекеттiк салықтарды бөлудiң тұрақты нормативтерiн ұзақ уақытқа бекiтуге;
- мемлекеттiк меншiктi республикалық және коммуналдық меншiкке бөлу, оның негізiнде бюджеттердiң бөлiнуiн жүргiзуге;
- жергiлiктi атқарушы органдардың аймақтарды дамыту үшiн қарызға қаражат алу жөнiндегi өкiлеттiктерiн кеңейтуге бағытталған шаралардың кешенiн жүзеге асыруды ұсынады.
Стратегиялық мақсаттарды бағдар ретiнде ұстана отырып Yкiмет өзiнiң күш-жiгерiн мынадай басты жұмыс бағыттарына жұмылдырады:
- әлеуметтiк салада шығынды азайту және атаулы әлеуметтiк көмектi қамтамасыз ету кезiнде бюджет қаражатын барынша үнемдеу;
- инфляцияның төмен деңгейiн ұстауды және мемлекеттiк қарыз алуды қолдауды ұйғаратын макроэкономикалық тепе-теңдiктi, мемлекеттiк бюджет тапшылығының жол берiлетiн мөлшерiн және төлем балансын ұстап тұруды сақтау;
- отандық тауар өндiрушiлердi қолдау, экспорт пен импортты, оның iшiнде теңгерiмдi тарифтiк, антидемпингтік, салықтық және кеден саясатын жүргiзу есебiнен, дамуын қолдау;
- кәсiпкерлiктi дамыту, қоғамдық жұмыстарды кеңейту;
- тиiстi жобаларда отандық өнiмдер мен жергiлiктi кадрларды барынша пайдалану кезiнде тартылған займдар мен инвестицияларды тиiмдi игеру;
- мемлекеттiк қызметтi реформалау мен сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрестi жалғастыру;
- қылмыскерлiкке қарсы күрестi күшейту, азаматтардың конституциялық құқықтарын қамтамасыз ету;
- мемлекеттiк меншiктi басқарудың ашықтығы мен тиiмдiлiгiн арттыру;
- Қазақстанның халықаралық беделiн нығайта түсу, оның пәрмендi iшкi дамуы үшiн қолайлы халықаралық жағдай жасау.
Ел Yкiметiнiң осы басым бағыттар бойынша жұмысы кең ауқымды дағдарыстың жағымсыз әлеуметтiк салдарының барынша тігiсiн жатқызуы, халықтың кiрiстерiн жоғалтуын барынша азайтуы және бұдан әрi экономикалық өсуге негiз салуы тиiс.
Қалыптасып отырған дағдарысты жағдайдан шығудың қажеттi шарттарының бiрi бюджет шығыстарын қысқарту болып табылады, оны Үкiмет, бәрiнен бұрын, мемлекеттiк органдарды ұстауға арналған әкiмшiлiк шығыстарды қысқарту жолымен әуелi өзiнен бастайды.

О Заявлении Правительства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 февраля 1999 года N 135
В соответствии с пунктом 1 статьи 7 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Конституционного закона, Z952688_ "О Правительстве Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Поддержать Программу предшествующего состава Правительства Республики Казахстан.
2. Направить в Парламент Республики Казахстан прилагаемое Заявление о намерении нового состава Правительства Республики Казахстан руководствоваться Программой действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 28 января 1998 года N 3834 U983834_ "О мерах по реализации стратегии развития Казахстана до 2030 года".
3. Настоящее постановление вступает в силу со дня подписания и подлежит опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Заявление
Правительства Республики Казахстан
В соответствии с Конституцией Республики Казахстан (статья 67, пункт 2), Конституционным законом Республики Казахстан Z952688_ "О Правительстве Республики Казахстан" (статья 7, пункт 1) Правительство Республики Казахстан настоящим заявляет о своей поддержке Программы действий Правительства Республики Казахстан на 1998-2000 годы, одобренной Парламентом страны 28 ноября 1997 года и утвержденной Указом Президента Республики Казахстан 28 января 1998 года U983834_ "О мерах по реализации Стратегии развития Казахстана до 2030 года", и намерениях руководствоваться ею в своей деятельности.
Задачи Правительства на 1999 год по выполнению "Стратегии-2030" акцентируются на удержании макроэкономической стабильности, активных действиях в реальном секторе экономики, осуществлении агрессивной политики привлечения инвестиций, недопущении резкого ухудшения социального положения населения.
Правительство Республики Казахстан осознает, что постановка этих задач продиктована объективными экономическими реалиями, а именно углублением мирового финансового кризиса и что Казахстан, интегрированный в мирохозяйственные связи, не может не ощущать его дестабилизирующего влияния.
Минувший 1998 год стал для Казахстана переломным этапом на пути становления и развития как суверенного развивающегося государства, полноправного субъекта международных отношений. Совместными усилиями всех ветвей единой государственной власти, общественных институтов при поддержке активной и представительной части населения сохранена общественная и социально-экономическая стабильность, достигнут значительный прогресс в построении независимого демократического государства, укреплении международного признания и авторитета Казахстана.
В данную работу свой вклад внесло и Правительство, целенаправленно осуществляя в соответствии со стратегическими целями Казахстана, провозглашенными Президентом страны, процессы стабилизации и укрепления экономической системы государства. Даже самая предвзятая оценка не может игнорировать тот факт, что Казахстану удалось существенно продвинуться в системном экономическом реформировании, несмотря на наличие груза прежних проблем с их инерционностью, давление глобального кризиса, оказавшего разрушающее воздействие на экономику многих стран.
В то же время Правительство отчетливо представляет трудности начавшегося года, сознательно идет на принятие жестких мер, на которые не решались предыдущие Правительства и берет на себя всю полноту ответственности за принимаемые решения.
Правительство предлагает осуществить комплекс мер, направленных на:
- четкое разграничение функций центральных и местных органов управления и в соответствии с ним распределение расходов между республиканскими и местными бюджетами;
- долговременное закрепление соответствующих налогов и стабильных нормативов распределения общегосударственных налогов между республиканским и местными бюджетами;
- разделение государственной собственности на республиканскую и коммунальную, введение на этой основе принципа разделения бюджетов;
- расширение полномочий местных исполнительных органов в заимствовании средств для развития регионов.
Сохраняя в качестве ориентира стратегические цели, Правительство сосредоточит свои усилия на следующих главных направлениях работы:
- всемерной экономии бюджетных средств при минимизации потерь в социальной сфере и обеспечении адресной социальной защиты;
- сохранении макроэкономической сбалансированности, что предполагает поддержание низкого уровня инфляции и государственного заимствования, допустимых значений дефицита государственного бюджета и платежного баланса;
- поддержке отечественных товаропроизводителей, развитии экспорта и импортозамещения, в т.ч. за счет проведения сбалансированной тарифной, антидемпинговой, налоговой и таможенной политики;
- развитии предпринимательства, расширения общественных работ;
- эффективном освоении привлеченных займов и инвестиций при максимальном использовании в соответствующих проектах отечественной продукции и местных кадров;
- продолжении реформы государственной службы и борьбы с коррупцией;
- усилении борьбы с преступностью, обеспечении защиты конституционных прав граждан;
- повышении прозрачности и эффективности управления государственной собственностью;
- дальнейшем укреплении международного авторитета Казахстана, создании благоприятных международных условий для его поступательного внутреннего развития.
Работа Правительства страны по этим приоритетным направлениям должна максимально сгладить негативные социальные последствия глобального кризиса, минимизировать потери доходов населения и заложить основу для дальнейшего экономического роста. Одним из необходимых условий выхода из складывающейся кризисной ситуации является сокращение бюджетных расходов, которое Правительство прежде всего начинает с себя путем сокращения административных расходов.

Алда тұрған мiндеттердi шешу үшiн Үкiмет өзiнiң қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1999 - 2000 жылдарға арналған Іс-қимыл жоспарын бекiттi. Қойылған мақсаттарға қол жеткiзу Қазақстанда инвестициялық ахуалдың нығаюына, Үкiмет пен елдiң Ұлттық Банкiнiң сыртқы жағымсыз факторлардың әсерiн жұмсарту жөнiндегi үйлестiрiлген iс-қимылына жәрдемдесетiн болады. Үкiмет көзделген iстi орындауды қамтамасыз ететiн негiзгi бағдарламалық және нормативтiк құжаттарды әзiрлеп, оларды барлық мүдделi мемлекеттiк органдарға жолдады.
Ел Президентiнiң алға қойған мiндеттерiн орындау стратегиялық басымдықтарға қол жеткiзу күштi, тиiмдi жұмыс iстейтiн атқару өкiметiнсiз мүмкiн емес. Бұл жерде төменнен жоғарыға қарай еркiн рыноктық экономиканың тiнiн жасайтын және барлығы үшiн ортақ, бiрдей және түсiнiктi ойын қағидасын қалыптастыратын қатаң вертикалдар туралы сөз болып отыр. Экономикаға мемлекеттiк араласу шенеунiктiк өзiмбiлдiкпен және жемқорлықпен қоса жүрмеуi тиiс. Атқарушы өкiмет деңгейлерiнiң iс-қимылының топтасушылығы жұмыстың түпкi нәтижелерi үшiн басшылардың жеке жауапкершiлiгiмен нықталуы тиiс.
ххх
Үкiмет ұсынылып отырған шаралардың негiзгi ауыр жүгiн өзiне қабылдай отырып, бұрынғысынша өз жұмысында кәсiподақтармен және өзге де қоғамдық бiрлестiктермен сындарлы диалог пен ынтымақтастық үшiн ашық, демократиялық институттарды нығайту және кемел азаматтық қоғамды қалыптастыру жөнiндегi шараларды iске асыруға белсендi атсалысатын болады.
Үкiмет Қазақстан Республикасы Президентiнiң алға қойған мiндеттерiн
орындау бойынша өкiметтiң барлық бұтақтары мен қоғамның салауатты
күштерiнiң шалымды практикалық iс-қимыл жасайтын уақыты туғандығына
сенiмдi. Тек бiздiң күш-жiгерiмiздiң топтасуы ғана iсте елдiң
экономикасын тұрақтандыруға және оның одан әрi iлгерiлеуiне жәрдемдесетiн
болады.
Оқығандар:
Қобдалиева Н.М.
Икебаева А.Ж.

Для решения стоящих задач Правительство своим постановлением утвердило План мероприятий на 1999-2000 годы. Достижению поставленных целей будут способствовать укрепление инвестиционного климата в Казахстане, скоординированные действия Правительства и Национального банка страны по смягчению влияния негативных внешних факторов. Основополагающие программные и нормативные документы, обеспечивающие выполнение намеченного, разработаны и направлены всем заинтересованным государственным органам.
Выполнение поставленных Президентом страны задач, достижение стратегических приоритетов невозможно без сильной, эффективно работающей исполнительной власти. Речь идет о жесткой вертикали, пронизывающей сверху донизу свободную рыночную экономику и формирующую общие и понятные для всех правила игры. Государственное вмешательство в экономику не должно сопровождаться чиновничьим произволом и коррупцией. Сплоченность действий уровней исполнительной власти будет подкрепляться персональной ответственностью руководителей за конечные результаты работы.
* * *
Правительство, принимая на себя основную тяжесть предлагаемых мер, в своей работе, как и прежде, открыто для конструктивного диалога и сотрудничества, взаимодействия с профсоюзами и иными общественными объединениями, будет активно участвовать в реализации мер по укреплению демократических институтов и становлению зрелого гражданского общества.
Правительство убеждено, что наступило время энергичных практических
действий всех ветвей власти и здоровых сил общества по выполнению
поставленных Президентом Республики Казахстан задач. Только консолидация
наших усилий будет на деле способствовать стабилизации экономики страны и
дальнейшему ее прогрессу.
Правительство Республики Казахстан
(Специалисты: Умбетова А.М.,
Склярова И.В.)