"Қазгидромет" және "Қазавиамет" мемлекеттік кәсіпорындарын құру туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің Қаулысы 1999 жылғы 2 наурыз N 185
Қазақстан Республикасы гидрометеорологиялық қызметі жұмысының тиімділігін арттыру, гидрометеорологиялық болжаулардың және табиғи ортаның іс жүзіндегі жай-күйі мен климаттың өзгеруі туралы ақпараттың сапасын жақсарту мақсатында, сондай-ақ азаматтық авиацияның метеорологиялық қамтылуын жүзеге асыру және әуе кемелері ұшуының қауіпсіздік деңгейін арттыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулы етеді:
1. "Қазгидромет" республикалық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі - "Қазгидромет" кәсіпорны) және шаруашылық жүргізу құқығындағы "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына (бұдан әрі - "Қазавиамет" кәсіпорны) бөлу арқылы қайта құрылсын.
2. Қазақстан Республикасының табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі "Қазгидромет кәсіпорнының және "Қазавиамет" кәсіпорнының мемлекеттік басқару органы, сондай-ақ оларға қатысты мемлекеттік меншік құқығы субъектісінің функцияларын жүзеге асырушы орган болып белгіленсін.
3. "Қазгидромет" кәсіпорнының негізгі міндеттері мыналар болып белгіленсін:
1) қысқа мерзімді, ұзақ мерзімді метеорологиялық, гидрологиялық және агрометеорологиялық болжаулар әзірлеу және жасау;
2) қоршаған ортаға жүйелі гидрометеорологиялық байқаулар және қоршаған ортаның мониторингін жүргізу;
3) гидрометеорологиялық зілзала құбылыстары болуының ықтималдығы туралы ескерту жасау;
4) Гидрометеорология және табиғи ортаның ластануы жөніндегі республикалық деректер қорын жүргізу;
5) энергетиканы, ауыл шаруашылығын және Қазақстан Республикасы экономикасының басқа да салаларын метеорологиялық қамтамасыз етуді жүзеге асыру;
6) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының, экономикасы салаларының және халқының ауа райы, климат, гидрометеорологиялық жағдайлардың нақты және күтілетін өзгерістері және табиғи орта ластануының жай-күйімен бұл өзгерістердің себептері туралы ақпаратқа қажеттілігін қанағаттандыру.
4. "Қазавиамет" кәсіпорнының негізгі міндеті авиацияны метеорологиялық қамтуды жүзеге асыру және әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігін арттыру болып белгіленсін.
5. Мыналардың:
1) "Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының 1-қосымшаға сәйкес;
2) "Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорнының 2-қосымшаға сәйкес еншілес мемлекеттік кәсіпорындарын құруға рұқсат етілсін.
6. Қазақстан Республикасының табиғи ресурстар және қоршаған ортаны қорғау министрлігі заңдарда белгіленген тәртіппен:

О создании Республиканских государственных предприятий "Казгидромет" и "Казавиамет"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 марта 1999 года № 185
В целях повышения эффективности деятельности гидрометеорологической службы Республики Казахстан, повышения качества гидрометеорологических прогнозов и информации о фактическом состоянии природной среды и изменении климата, а также в целях осуществления метеорологического обеспечения гражданской авиации и повышения уровня безопасности полетов воздушных судов Правительство Республики Казахстан постановляет:
1. Реорганизовать Республиканское государственное казенное предприятие "Казгидромет" путем разделения на Республиканское государственное предприятие "Казгидромет" (далее - Предприятие "Казгидромет") на праве хозяйственного ведения и Республиканское государственное предприятие "Казавиамет" (далее - Предприятие "Казавиамет") на праве хозяйственного ведения.
2. Органом государственного управления Предприятием "Казгидромет" и Предприятием "Казавиамет", а также органом, осуществляющим по отношению к ним функции субъекта права государственной собственности, определить Министерство природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан.
3. Определить основными задачами Предприятия "Казгидромет":
1) разработку и составление краткосрочных, долгосрочных метереологических, гидрологических и агрометеорологических прогнозов;
2) проведение систематических гидрометеорологических наблюдений и мониторинга природной среды;
3) предупреждение о возможности возникновения стихийных гидрометеорологических явлений;
4) ведение Республиканского фонда данных по гидрометеорологии и загрязнению природной среды;
5) осуществление метеорологического обеспечения энергетики, сельского хозяйства и других отраслей экономики Республики Казахстан;
6) удовлетворение потребностей государственных органов, отраслей экономики Республики Казахстан и населения в информации о погоде, климате, фактических и ожидаемых изменениях гидрометеорологических условий и состояния загрязнения природной среды и причинах этих изменений.
4. Определить основной задачей Предприятия "Казавиамет" осуществление метеорологического обеспечения авиации и повышение безопасности полетов воздушных судов.
5. Разрешить создание дочерних государственных предприятий:
1) Республиканского государственного предприятия "Казгидромет" согласно приложению 1.
2) Республиканского государственного предприятия "Казавиамет" согласно приложению 2.
6. Министерству природных ресурсов и охраны окружающей среды Республики Казахстан в установленном законодательством порядке:

1) "Қазгидромет" кәсіпорнының және "Қазавиамет" кәсіпорнының жарғыларын бекітсін, сондай-ақ олардың мемлекеттік тіркеуден өтуін қамтамасыз етсін;
2) ұйымдардың тізбесі мен бөлінген бюджеттік қаржының есебінен мемлекеттік тапсырыс бойынша "Қазгидромет" кәсіпорны ұсынатын гидрометеорологиялық ақпараттың көлемін Қазақстан Республикасы Үкіметінің бекітуіне ұсынсын;
3) осы қаулыдан туындайтын басқа да шаралар қабылдасын.
7. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 05.08.2013 № 796 қаулысымен.
8. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
2 наурыздағы
N 185 қаулысына
1-қосымша
"Қазгидромет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны еншілес мемлекеттік кәсіпорындарының тізбесі
1. Ақмола гидрометеорология орталығы, Көкшетау қаласы <*>
2. Ақтөбе гидрометеорология орталығы, Ақтөбе қаласы
3. Атырау гидрометеорология орталығы, Атырау қаласы
4. Жамбыл гидрометеорология орталығы, Тараз қаласы
5. Қарағанды гидрометеорология орталығы, Қарағанды қаласы
6. Қызылорда гидрометеорология орталығы, Қызылорда қаласы
7. Қостанай гидрометеорология орталығы, Қостанай қаласы
8. Маңғыстау гидрометеорология орталығы, Ақтау қаласы
9. Павлодар гидрометеорология орталығы, Павлодар қаласы
10. Солтүстік Қазақстан гидрометеорология орталығы, Петропавл қаласы
11. Батыс Қазақстан гидрометеорология орталығы, Орал қаласы
12. Шығыс Қазақстан гидрометеорология орталығы, Өскемен қаласы
13. Оңтүстік Қазақстан гидрометеорология орталығы, Шымкент қаласы
14. <*>
14-1.Гидрометеорологиялық мониторинг орталығы, Астана қаласы <*>
14-2. Гидрометеорологиялық мониторинг орталығы, Алматы қаласы
14-3. Алматы гидрометеорология орталығы, Талдықорған қаласы
ЕСКЕРТУ. 1-қосымша өзгерді - ҚР Үкіметінің 1999.09.20. N  1482 ,  2003.12.05.  N 1240 , 2007.08.28.  N 748 Қаулыларымен.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің 1999 жылғы
2 наурыздағы
N 185 қаулысына
2-қосымша
"Қазавиамет" республикалық мемлекеттік кәсіпорны еншілес мемлекеттік кәсіпорындарының тізбесі
1. Алматы авиаметеорологиялық орталығы, Алматы қаласы
2. Астана азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Астана қаласы
3. Ақтау азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Ақтау қаласы
4. Ақтөбе азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Ақтөбе қаласы
5. Арқалық азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Қостанай облысы, Арқалық қаласы
6. Атырау азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Атырау қаласы

1) утвердить уставы Предприятия "Казгидромет" и Предприятия "Казавиамет", а также обеспечить их государственную регистрацию;
2) представить на утверждение Правительства Республики Казахстан перечень организаций и объем гидрометеорологической информации, предоставляемой Предприятием "Казгидромет" по государственному заказу за счет выделенных бюджетных ассигнований;
3) принять иные меры, вытекающие из настоящего постановления.
7. Утратил силу постановлением Правительства РК от 05.08.2013 № 796.
8. Настоящее постановление вводится в действие с даты подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 марта 1999 года № 185
Перечень дочерних государственных предприятий
Республиканского государственного предприятия "Казгидромет"   <*>
Сноска. Внесены изменения - постановлением Правительства РК от 29 сентября 1999 г. N 1482   P991482_   ; от 5 декабря 2003 г.  N 1240   ; от 28 августа 2007 года  N 748 .
1. Акмолинский центр гидрометеорологии, город Кокшетау
2. Актюбинский центр гидрометеорологии, город Актюбинск
3. Атырауский центр гидрометеорологии, город Атырау
4. Восточно-Казахстанский центр гидрометеорологии,
город Усть-Каменогорск
5. Жамбылский центр гидрометеорологии, город Тараз
6. Карагандинский центр гидрометеорологии, город Караганда
7. Кызылординский центр гидрометеорологии, город Кызылорда
8. Костанайский центр гидрометеорологии, город Костанай
9. Мангистауский центр гидрометеорологии, город Актау
10. Павлодарский центр гидрометеорологии, город Павлодар
11. Западно-Казахстанский центр гидрометеорологии, город Уральск
12. Северо-Казахстанский центр гидрометеорологии, город Петропавловск
13. Южно-Казахстанский центр гидрометеорологии, город Шымкент
14. (исключена)
14-1. Центр гидрометеорологического мониторинга, город Астана
14-2. Центр гидрометеорологического мониторинга, город Алматы
14-3. Алматинский центр гидрометеорологии, город Талдыкорган
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 марта 1999 года № 185
Перечень дочерних государственных предприятий
Республиканского государственного предприятия "Казавиамет"
1. Алматинский авиаметеорологический центр, город Алматы
2. Авиационная метеорологическая станция гражданская Астана, город Астана
3. Авиационная метеорологическая станция гражданская Актау, город Актау
4. Авиационная метеорологическая станция гражданская Актюбинск, город Актюбинск
5. Авиационная метеорологическая станция гражданская Аркалык, Костанайская область, город Аркалык
6. Авиационная метеорологическая станция гражданская Атырау, город Атырау

7. Балқаш азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Қарағанды облысы, Балқаш қаласы
8. Тараз азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Тараз қаласы
9. Қарағанды азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Қарағанды қаласы
10. Қызылорда азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Қызылорда қаласы
11. Көкшетау азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Солтүстік Қазақстан облысы, Көкшетау қаласы
12. Қостанай азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Қостанай қаласы
13. Павлодар азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Павлодар қаласы
14. Петропавл азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Петропавл қаласы
15. Семей азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Шығыс Қазақстан облысы, Семей қаласы
16. Талдықорған азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Алматы облысы, Талдықорған қаласы
17. Орал азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Орал қаласы
18. Өскемен азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Өскемен қаласы
19. Шымкент азаматтық авиациялық метеорологиялық станциясы, Шымкент қаласы

7. Авиационная метеорологическая станция гражданская Балхаш, Карагандинская область, город Балхаш
8. Авиационная метеорологическая станция гражданская Тараз, город Тараз
9. Авиационная метеорологическая станция гражданская Караганда, город Караганда
10. Авиационная метеорологическая станция гражданская Кызылорда, город Кызылорда
11. Авиационная метеорологическая станция гражданская Кокшетау,        Северо-Казахстанская область, город Кокшетау
12. Авиационная метеорологическая станция гражданская Костанай, город Костанай
13. Авиационная метеорологическая станция гражданская Павлодар, город Павлодар
14. Авиационная метеорологическая станция гражданская Петропавловск, город Петропавловск
15. Авиационная метеорологическая станция гражданская Семипалатинск,         Восточно-Казахстанская область, город Семипалатинск
16. Авиационная метеорологическая станция гражданская Талдыкорган, Алматинская область, город Талдыкорган
17. Авиационная метеорологическая станция гражданская Уральск, город Уральск
18. Авиационная метеорологическая станция гражданская Усть-Каменогорск, город Усть-Каменогорск
19. Авиационная метеорологическая станция гражданская Шымкент, город Шымкент
Специалисты: Э.Жакупова
Л.Цай